Author: desy.demeter


Revista Presei – 8 ianuarie.„Un tunel în China, cât un mandat de primar în România.”

North Carolina Mountain Cabins to Rent That Will Help You Recharge | VisitNC.comBuna dimineata intr-o zi de sambata, 8 ianuarie! In Bucuresti vremea va fi închisă și temporar se vor semnala precipitații slabe. Acestea vor fi mai ales sub formă de lapoviță și ninsoare, în dimineața zilei de 8 ianuarie și ploaie în restul intervalului. Sâmbătă și  duminică, temperatura aerului nu se va modifica semnificativ și va avea valori de 2-4 gr. Sâmbătă, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 4 gr în Moldova, 4 în Transilvania, 4 în Maramureș, 2 în Crișana, 3 în Banat, 6 în Muntenia, 5 în Oltenia și 9 în Dobrogea. Sunt anunțate ninsori în cea mai mare parte a țării, excepție făcând Muntenia și Dobrogea unde sunt așteptate ploi, iar în Moldova și Oltenia precipitațiile vor fi mixte. Iată ce temperaturi ne așteaptă sâmbătă și în alte orașe: Brașov: 6 gr Iași: 2 gr Cluj Napoca: 3 gr Constanța: 8 gr Bacău: 2 gr Timișoara: 3 gr Oradea: 2 gr Sibiu: 6 gr Giurgiu: 4 gr Galați: 4 gr Arad: 1 grad.

Varianta OmicronAvertismentul unui cunoscut medic pneumolog în privința cazurilor de flurona, dubla infecție gripă-COVID    O bună parte din pacienţii vulnerabili atât faţă de COVID, cât şi faţă de gripă au amânat vaccinarea antigripală în această toamnă, atrage atenția, pe baza observaţiilor din spital, medicul Beatrice Mahler, manager la Institutul “Marius Nasta”. … Dr. Beatrice Mahler: Pentru un pacient sănătos nu cred că ar avea foarte mare impact dacă, în loc de COVID, este co-infecţie, în sensul că simptomatologia este similară. Nu cred că şi-ar da vreo persoană seama dacă este infecţie COVID simplă sau este o combinaţie cu gripă. COVID, în sine, se poate manifesta variat. Este o combinaţie posibilă şi, simptomatologia fiind relativ similară, diagnosticul se face exclusiv pe baza testelor de laborator. Un lucru bun este că avem teste antigen rapide şi pentru gripă, şi pentru COVID, aşa că sunt simplu de depistat. -Ce se întâmplă dacă persoana avea deja alte probleme de sănătate, înainte de infecţia dublă? -Pentru o persoană imunosupresată (n.r.: pacienţi cu HIV, cu transplant de organe etc), situaţia e mai gravă din perspectiva complicaţiilor pe care le dă fiecare infecţie în sine….. În cazul COVID deja s-a vorbit foarte mult de furtuna de citokine, dar infecţia gripală aduce în plus o suprainfecţie bacteriană mult mai rapid în evoluţia pacientului, cu acea pneumonie dublă virală şi bacteriană. De asemenea, este necesară o combinaţie de medicamente, atât antivirale, cât şi tratament antibiotic. Fiecare medicament are riscurile lui de reacţii adverse şi limitele sale de administrare. Şi atunci, managementul unui astfel de caz este mult mai dificil într-un spital – de regulă, se tratează în spital acest pacient. Şi, nu în ultimul rând, sunt medicamente pe care noi, până în acest moment, le-am administrat în COVID, dar nu împreună cu alte antivirale sau cu foarte multe combinaţii de medicamente. S-ar putea ca din aceste combinaţii să avem reacţii pe care nu le presupunem în acest moment, ca medici, pentru că nu ne-am lovit de ele. …. -Cum se pot proteja oamenii de ambele infecţii – COVID şi gripă? -Din punctul meu de vedere, recomandarea este să-şi facă ambele vaccinuri, mai ales dacă fac parte din categoriile vulnerabile. La gripă, categoriile vulnerabile sunt aceleaşi ca la COVID, adică persoanele peste 65 de ani sau orice persoană care are un tratament cronic, că vorbim de hipertensiune, de obezitate, de boli pulmonare cronice, de diabet zaharat. Masca în acest moment ne protejează şi de o infecţie, şi de cealaltă. Chiar dacă nu ne place s-o purtăm, are beneficiile ei clare. Dacă am lua fiecare din noi aceste măsuri, am avea mult mai puţine cazuri de infecţii de COVID, gripă sau asociate. Integral: https://www.libertatea.ro

Virgil MustaMedicul Virgil Musta, despre valul 5 al pandemiei: Avem posibilități multe la ora actuală, cu câteva condiții  Medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecţioase “Victor Babeş” din Timişoara spune că am putea trece de valul cinci al pandemiei cu ușurință, iar una dintre condiții este ca oamenii să fie diagnosticați precoce, adică să se testeze de la primele semne: febră, dureri de gât, de cap, de mușchi sau de oase. El a atras atenția că testele antigen sunt mai puțin sensibile pentru tulpina Omicron, astfel că este recomandat testul PCR. Musta a afirmat, la Antena 3, că în acest val cinci al pandemiei numărul de cazuri COVID va crește foarte rapid, pentru că tulpina Omicron este de 70 de ori mai contagioasă decât Delta, care la rândul ei era foarte contagioasă, iar acest lucru va crea o mare presiune pe sistemul de sănătate. Medicul spune că ar putea fi însă și câteva vești bune: – “(…) graficul creșterii și scăderii acestor cazuri este unul foarte scurt. În sensul că acestea cresc rapid, ajung la un număr foarte mare, aproape dublu decât numărul din celelalte valuri pandemice, dar și scad, pentru că se epuizează repede. – A doua veste bună este că nu sunt atât de multe forme severe și decese. La francezi, la aproape 300.000 de cazuri, au aproximativ 100 de decese pe zi. În Anglia, la peste 200.000 de cazuri, au 60 și ceva de decese. – Aparent, studiile arată cu nu ar fi atât de patogen. Doar că trebuie să fim puțin precauți. Pentru că în aceste țări vaccinarea este undeva peste 80%, iar noi avem puțin peste 40%. – Nici în bolile cu tulpina Delta nu prea apăreau forme severe la pacienții vaccinați, ci la pacienții nevaccinați. Vom vedea dacă ne vom încadra în statistici similare sau la noi totuși vor fi forme severe și decese”. Medicul Virgil Musta apreciază că este foarte bine că sunt impuse noi restricții, iar oamenii trebuie convinși să le respecte, pentru că este esențial să fie limitat numărul de cazuri. Integral: https://www.hotnews.ro

Business reportAnaliști OTP: Cât de mult se vor scumpi gazele după expirarea plafonărilor. Incertitudinile privind inflația sunt uriașe  Gazele și electricitatea se vor scumpi din nou, cu 10%, după ce măsurile de plafonare luate de Guvern vor expira, estimează analiștii OTP Bank, iar mișcările ratei inflației vor rămâne sub semnul unei incertitudini foarte accentuate, cu riscuri considerabile care trebuie luate în calcul….. „În timp ce inflația (fără alimente și energie) a fost de 3,5% în noiembrie anul trecut, prețurile la energie au crescut cu 23%, iar prețurile la combustibil cu 25%. Aceste două elemente legate de energie au adăugat 4 puncte procentuale la inflația anuală”, au declarat analiștii pe zona de macroeconomie ai OTP Bank pentru wall-street.ro. Incertitudinea pentru anul 2022 nu sunt cauzate doar de prețurile petrolului, gazelor și energiei electrice, ci și pornind de la faptul că intervenția statului în această problemă a fost una de amploare, în viziunea analiștilor….Pe baza acestor ipoteze și presupunând, de asemenea, că inflația generală ridicată nu va alimenta salariile mai mari (nu se presupune niciun efect de runda a doua), inflația ar putea atinge un vârf în jurul valorii de 7% în mai 2022…. Riscul cheie este însă ca efectele de runda a doua să evolueze, ceea ce face ca scăderea inflației să fie mai dificilă. „Chiar dacă creșterea salariilor nu este afectată de cifrele mai mari ale inflației generale, amploarea șocurilor privind prețurile energiei de pe piețele liberalizate ar putea obliga companiile să crească mai rapid prețurile comparativ cu modul în care s-ar fi desfășurat lucrurile anterior. Prin urmare, riscurile sunt semnificative”, mai spun experții în macroeconomie. Politicile BNR și efectele lor asupra ROBOR și IRCC: cu cât vor crește dobânzile la credite Estimările analiștilor OTP arată că dobânda cheie ar putea fi de 2,25% până la jumătatea anului 2022 și de 2,75% până la sfârșitul lui 2022. Cu toate acestea, aceștia menționează că riscurile indică în mod evident un potențial de a depăși acest nivel ca urmare a motivelor menționate mai sus. „Așteptările noastre au fost de 25 puncte de bază (0,25%) pentru un timp (referitor la creșterile dobânzii cheie n.r.), totuși avem tendința de a crede că BNR ar putea crește până la 50 puncte de bază (0,5%) din 3 motive principale. 1. pentru a atenua riscul efectelor de runda a doua asupra inflației, 2. pentru a reduce sarcina intervenției valutare și 3. pentru a ține pasul cu nivelul ratelor de referință ale altor bănci centrale regionale”, cred analiștii OTP….. Creșterea economică în 2022 se va reduce cu aproape jumătate față de anul trecut Economiștii OTP Bank se așteaptă la o încetinire vizibilă de la ~6,7% (pe 2021) la 3,5-4,0% în 2022. O parte din această încetinire este deja doar un efect tehnic al încetinirii redresării economice din semestrul 2 al anului 2021 față de semestrul 1, care are o reportare mai scăzută pentru 2022…..„Cu toate acestea, consolidarea fiscală este, de asemenea, necesară, deoarece România se află sub o procedură de deficit excesiv la Comisia UE, unde angajamentul este ca deficitul bugetar să coboare sub 3% până în 2024. În plus, România va fi un beneficiar semnificativ al absorbtiei de fonduri UE în următorii ani”, explică analiștii OTP Bank. Integral: https://www.wall-street.ro

Românii încetinesc ritmul în care consumăConsumul privat își reduce motoarele, dar rămâne la valori ridicate  Afacerile din comerțul cu amănuntul (un bun indicator care aproximează consumul privat, principala componentă a PIB), au încetinit după primele 11 luni la 10,5%, potrivit datelor furnizate vineri de Institutul Național de Statistică. În ianuarie-octombrie (primele 10 luni) indicatorul era de 11,1%. E drept, o creștere de peste 10% a consumului este una solidă, chiar dacă ea vine mai degrabă prin canalul importurilor. Potrivit INS, vânzările din retail au fost turate de produsele nealimentare (+14,3%), comerţul cu combustibili (+11,9%) şi au fost frânate de vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun, care au crescut cu doar 5,5%. Potrivit unui raport al Băncii Transilvania, se previzionează creșterea consumului privat cu dinamici anuale de 6,8% în 2021, 5,3% în 2022, respectiv 3,7% în 2023. De altfel, consumul pe locuitor a crescut mai repede decât PIB, creșterea venind pe datorie, scrie și Curs de Guvernare. România s-a situat în anul 2020 peste alte opt state membre UE în ceea ce privește consumul pe locuitor, potrivit Eurostat. În baza cheltuielilor din gospodării ajustate cu nivelul prețurilor, a rezultat o valoare de 12.823 euro/an, cu care am depășit Slovenia (12.749 euro/loc.) și am ajuns imediat în spatele Cehiei (12.839 euro/loc.). Integral: https://economie.hotnews.ro

ANSVSA: 135 de focare de pestă porcină africană sunt activeCarnea românească de porc şi pasăre, în pericol de dispariție după creșterea prețului la gaze și energie   Asociaţia Forţa Fermierilor a tras vineri, 7 ianuarie, un semnal de alarmă referitor la creșterea prețurilor la gaze naturale şi la energie electrică și la impactul asupra sectorului agroalimentar din România. Producătorii de carne de porc şi pasăre spun că sunt în pragul falimentului, iar acest lucru va însemna că, la finalul acestui an, românii vor mai găsi în magazine doar carne de import. „Asociaţia Forţa Fermierilor trage un semnal de alarmă cu privire la impactul pe care creşterile imense de tarife, operate de distribuitorii de gaze naturale şi de energie electrică, le au asupra sectorului agroalimentar din România. În numeroase cazuri, costul cu gazele naturale şi electricitatea, pentru luna ianuarie 2022, se preconizează a fi de 6-7 ori mai mare decât în cazul lunii decembrie 2021, la un consum similar”, arată asociaţia, într-un comunicat de presă. În procesul de producție, gazele naturale sunt esențiale pentru unitățile din sectorul zootehnic, fiind necesară ventilarea spațiului și menținerea unei temperaturi constante pentru purcei și pui, se precizează în comunicat. Situația a ajuns inadmisibilă. Chiar vrem să nu mai avem zootehnie în România? Să aducem toată mâncarea de afară? Cu o creștere de costuri de 6-7 ori la electricitate și gaze, producătorii din zootehnie vor intra în faliment în șase luni. Asociaţia Forţa Fermierilor: Membrii Departamentului de Zootehnie din cadrul Asociației Forța Fermierilor spun că, în acest moment, doar 25% din consumul de carne de porc proaspătă mai provine din producția internă. Integral: https://www.libertatea.ro

Cariera lui Theodor Stolojan - GALERIE FOTOLiberalul Theodor Stolojan critică regimul fiscal ”incoerent și inechitabil” din România. Ce pensie are fostul premier …. ”Eu sunt pensionar, am o pensie de 5.000 de lei, am fost prim-ministru…pe bază de contribuţie. S-a introdus din 1 ianuarie 2022 că ce depăşeşte 4.000 de lei, voi plăti contribuţiile de sănătate. Sunt perfect de acord, mi se părea o aberaţie să nu plătesc contribuţiile de asigurări de sănătate”, a afirmat Stolojan joi seară, la Profit TV. ”Vă întreb ce înseamnă că circa 350.00 de oameni sau 400.000 câţi sunt în sectorul de construcţii sunt scutiţi de contribuţia de 10% pentru sănătate? În construcţii, noi nu avem preţuri fixe. (..) E normal ca eu acum să subvenţionez tot ce înseamnă construcţiile în România, inclusiv construcţia de locuinţe de lux, construcţia de restaurante, de spaţii de birouri. (..) Am ajuns într-un regim fiscal total incoerent, total inechitabil. Nu suntem o ţară extrem de bogată, subvenţionăm tot ce înseamnă construcţiile în România”, a mai spus Stolojan. Fostul premier a precizat că ”sistemul fiscal în România a devenit ceva greu de definit ca logică, coerenţă, eficacitate”. Theodor Stolojan a criticat şi pensiile speciale, despre care a spus că sunt ”o porcărie făcută de politicenii români, grupuri de interese care au putut determina Parlamentul să ia astfel de măsuri”. ”Pentru ce trebuie să ia primarul pensie specială, de ce judecătorul? Pentru că el oricum are un salariu mare. (…) Putem da şi noi parlamentarilor, judecătorilor, dar contează măsura în toate. Noi am ajuns în situaţia aberantă în care cumulează în ultimul an, bagă bonusuri, şi ajung cu pensia mai mare decât salariul”, a arătat liberalul. Stolojan a menţionat că în PNRR e prevăzut că pensiile speciale trebuie trecute la contributivitate, cu excepţia judecătorilor. Întrebat dacă se va reuşi acest lucru, el a răspuns: ”Românul e descurcăreţ, trăim la porţile Orientului. (.. ) Ne descurcăm, găsim noi o formulă”. Integral: https://ziare.com

Costel Alexe face o „Cântare a României” de 170.000 de lei, cu 60 de oameni de la TVR veniți pe bani, cazare și masăCostel Alexe face o „Cântare a României” de 170.000 de lei, cu 60 de oameni de la TVR veniți pe bani, cazare și masă  În contract, Consiliul Județean cere Televiziunii Române să asigure spectacolului o audiență de minim 5.000 de telespectatori, tot atât cât faci cu o postare pe Facebook filmată cu telefonul * Iuliana Tudor va fi plătită cu 2.000 de euro, plus avion dus-întors * Echipa gigant de la TVR va sta 4 zile la Iași pentru un spectacol de muzică populară de o oră și 40 de minute * Costel Alexe visează la muzică populară ca formă de promovare a Iașului de Ziua Unirii – 24 Ianuarie. Spectacolul are un nume demn de anii ’80: „Unire-n gând și-n veșnicie”, frate Bălcescu! * Cheltuielile sunt aiuritoare: la ținta de audiență propusă revin 7 euro/telespectator. Comparativ, la un show PRO TV, chetuielile pentru o ediție, la 500.000 audiență, sunt de 7 cenți/telespectator. La început de an, Consiliul Județean (CJ) Iași a alocat o sumă uriașă pentru un concert de muzică populară care ar urma să aibă loc pe 23 ianuarie. În bugetul evenimentului sunt 172.525 de lei, iar cea mai mare sumă revine echipei TVR de 60 de oameni care ar urma să aibă o transmisie de 100 de minute de la Iași: 102.900 de lei. Consiliul Județean are propriul ansamblu folcloric, cu zeci de oameni, înființat de fostul președinte Maricel Popa. Costel Alexe, noul șef de la Județ, nu l-a tăiat de la finanțare Sunt bani pentru cazarea celor 60 de oameni, pentru plata prezentatoarei Iuliana Tudor, pentru autocar, avion și cheltuieli de producție….. Audiența propusă prin proiect este infimă, 5.000 de telespectatori, atâția câți aduni cu o simplă postare pe Facebook…. Transmisia la postul public de televiziune este și cea mai costisitoare componentă a proiectului: 102.900 de lei strict către echipa postului și pentru cheltuielile de producție. 9.000 de lei este onorariul Iulianei Tudor, producătoare de emisiuni folclorice la postul public național. Onorariul ei este la nivelul celorlalte vedete naționale – Dan Negru (1.500 de euro), Răzvan și Dani (câte 1.500 de euro fiecare), Cătălin Măruță (2.000 de euro) sau Andi Moisescu (care este și cel mai scump din piață, cu 3.000 de euro). Integral: https://www.reporteris.ro

Cele mai lungi tuneluri subacvatice din lume - E-stireazileiUn tunel în China, cât un mandat de primar în România O știre, apărută joi în presa românească, informează că a fost inaugurat în China și deschis circulației rutiere un lung tunel subacvatic, care traversează lacul Taihu și măsoară 10,79 km. Este al doilea cel mai lung tunel subacvatic din lume, după cel de sub Canalul Mânecii, care leagă Europa continentală cu marea insulă britanică. Dar nu lungimea frapează, ci durata de execuție a acestei monumentale lucrări inginerești: patru ani. Adică exact cât este mandatul de primar într-o localitate din România. Una oarecare, incusiv capitala țării. Îmi pun o întrebare retorică: oare care primar al Bucureștilor ar fi fost capabil să gestioneze construirea unui eventual tunel sub oraș, de la un capăt la altul (tot vreo zece kilometri), în durata mandatului său? Firea? Oprescu, Videanu? Lis? Halaicu?  Dan? Hai, că-i de râs!….Chiar mă întreb, cu titlu de curiozitate: Primăria Capitalei, Guvernul României sau vreo altă autoritate a statului s-au gândit cumva să invite specialiști din China sau din vreo altă țară cu recunoscute performanțe tehnice la o discuție, un dialog, ceva în încercarea de a găsi un executant operativ pentru reabilitarea termoficării în Bucureşti? …. Nu știu de ce, dar gândul mă poartă la un eveniment petrecut acum câțiva ani, când Guvernul era condus de o foarte simpatică doamnă, care a băut atâtea cafele cu cine trebuie, încât a ajuns materie cenușie la una din cele mai pretențioase instituții ale țării: BNR. Ei bine, îmi aduc aminte că, în timp ce doamna Dăncilă era prim-ministru, cineva invitase la București o echipă de specialiști din R.P.Chineză, în problema unei autostrăzi care să traverseze Carpații. Din câte se publicase în presă, îmi aduc aminte că partea chineză nu s-a speriat de dificultatea lucrării. Autostrăzile din China traversează frecvent munți și subtraversează fără probleme râuri, fluvii sau lacuri.  Negocierile au fost un succes, dar n-a urmat nimic. Degeaba au băut cafea românii cu chinezii. Aceștia au plecat și n-au mai venit niciodată. Și mă tot întreb: oare, de ce?…. Tot logica îmi spune că ai noștri n-au fost prea încântați în afacerea cu chinezii. Comisioanele, după care – de ce să nu recunoaștem? – le sticlesc ochii multora dintre ei, sunt ceva care, pe prietenii chinezi, îi cam lasă reci. Au motive. La ei, pentru orice nimic de comision, te alegi cu o judecată scurtă și ani grei de pușcărie. La noi, pentru un matrapazlâc de proporții, te alegi cu o judecată lungă, iar pușcăria a ajuns discutabilă. Judecarea lui Dan Voiculescu pentru spălare de bani și altele a durat  opt ani. Din condamnarea de zece ani, condamnatul a executat trei și a fost eliberat condiționat. La data respectivă, presa relata că, din prejudiciul de 60 milioane de euro, statul nu recuperase nici 19 milioane, iar un calcul ulterior arăta că, de fapt, recuperarea nu fusese decât de  41.466.768 lei, adică vreo 8,2 milioane euro. Statul n-ar fi recuperat în fapt decât 14% din pagubă, dar vinovatul era deja liber. Poate datorită vârstei, poate datorită comportării exemplare în timpul detenției, poate pentru că scrisese vreo capodoperă sau mai multe în celulă, poate din alte motive, deținutul a fost lăsat liber. Ei bine, în China nu-i tocmai așa.  Acolo, dacă ai fost condamnat penal, ai sfeclit-o. Nu te scapă nici avocații, nci capodopera. Trebuie să fii o excepție, una adevărată, ca să te mai reabiliteze cineva. La noi, e altfel. Dan Șova (fost ministru al Transporturilor), condamnat definitiv pentru corupție și chiar întemnițat, a fost eliberat după puțin timp nu pentru că n-ar fi fost vinovat, nu pentru că n-a furat, ci pentru că sentința fusese semnată numai de trei judecători (așa cum înțeleseseră magistrații că este legal)  și nu de cinci (așa cum s-a stabilit, ulterior condamnării). Și ca el sunt mulți, zeci, sute, mii poate zeci de mii. Eliberați, cum spuneam, nu pentru că n-ar fi fost vinovați ei, ci pentru că au greșit judecătorii când au semnat sentința. Iar noi suntem atât de împiedicați, încât credem că asta înseamnă stat de drept ….. Nostimada este că numai în România și nicăieri în altă parte a lumii deținuții condamnați definitiv sunt eliberați cu atâta lejeritate. Legea s-a mai revizuit între timp, dar până atunci nenumărați hoți, tâlhari și corupți au pășit afară prin porțiile pușcăriilor, pentru multe motive, inclusiv faptul că sunt… genii! Până și domnul Gigi Becali, personalitate nostimă, pentru care nutresc o reală simpatie și care nu pare să aibă prea multe înclinații spre arta scrisului, a elaborat, acolo, la zdup, o capodoperă (dacă nu mă înșel, chiar mai multe), în baza căreia (cărora) a fost eliberat cu acte în regulă, considerându-se reeducat….. Dar sunt sigur că, dacă reprezentanții noștri ar fi bătut palma cu chinezii pe vremea Guvernului Dăncilă, autostrada putea fi gata până astăzi, tocmai bine ca să taie panglica premierul Ciucă, marcând primul eveniment de seamă din mandatul domniei sale. Căci pe partenerii chinezi îi socot oameni serioși. Ar fi lucrat la autostradă cu elan, neobosiți și fără întrerupere, indiferent de faptul că, între timp, Viorica Dăncilă a plecat, pe Orban nu-l mai agrează președintele, iar pe Cîțu nu-l agrează aproape nimeni. Gândesc că domnul Nicușor Dan încă mai are timp să găsească niște chinezi pricepuți, niște ruşi cu experienţă sau oricare alții déjà pățiți, ca să antameze discuții cu ei, tratative și negocieri pentru reabilitarea termoficării Bucureștilor. Integral: https://spotmedia.ro

Articolele Autorului: Daniel DaianuOpinii BNR, Daniel Dăianu: PIB-ul în pandemie: o relevanţă informaţională diminuată?  ….PIB-ul este un indicator foarte util, dar nu impecabil; o obiectie importanta este ca nu surprinde externalitati, care ii pot afecta relevanta. De pilda, efecte negative asupra mediului inconjurator, asupra sanatatii oamenilor, etc; sau ca nu surprinde aspecte distributionale (de venituri). De aici a pornit distinctia intre PIB in acceptia cunoscuta si ceea ce poate fi numita bunastare nationala (gross welfare product), care insa este un concept greu de operationalizat. Bunastarea nationala are relevanta conceptuala (a fost examinata de economisti reputati ca Jean Paul Fitoussi, Jacques Dreze, Amartya Sen, Joseph Stiglitz si altii), dar este dificil de masurat. Si Kuznets a remarcat ca PIB nu indica neaparat gradul de bunastare dintr-o societate. ONU si OCDE au propus indicatori de masurare a calitatii vietii (precum Human Development Index)…. In esenta, este teza ca revenirea PIB-ului la nivel pre-pandemie, ce ar fi avut loc in 2021 pentru tari europene (cu diferente insa intre ele), nu reflecta realitatea. In fapt, s-a produs o deteriorare a vietii, in contextul unei catastrofe umanitare, cum o numea si Daniel Perenboim (la concertul de la Viena, 1 ian. a.c), ce nu este surprinsa adecvat de date ce privesc PIB. De exemplu: – Activitati ce au incercat sa repare, sa suplineasca, ceea ce nu mai functiona/functioneaza normal; se poate vorbi aici despre o crestere (si statistica) in anumite domenii, care nu are insa relevanta pentru “multumire”(calitatea vietii) reper fiind traiul inainte de pandemie. Exceptie fac cei care au castigat in timpul pandemiei, oricat suna de cinic aceasta constatare –vezi productia de masti de protectie, care este capturata de statistica si drept contributie la formarea PIB, sau situatia unor companii precum BioNTech, Astra-Zeneca, etc., care au dezvoltat vaccinuri contra Covid-19. Viata s-a deteriorat in pandemie, iar victimele omenesti inseamna suferinte pentru familii, pierderi pentru avutia umana; aceste pierderi, alaturi de evolutii notate mai jos au impact de durata asupra PIB-ului potential…… – Dereglarile in lanturile de aprovizionare/ productie au condus la costuri de tranzactie mai mari, coabitare de penurie si surplusuri pe piete. – Deteriorarea procesului de invatamant, care afecteaza economia/societatea atat ca flux de creare de capital uman si ca stoc de capital uman. Chiar daca apelul la noi aplicatii (tele-educatia) poate fi vazut ca un progres, invatamantul a fost puternic lovit de pandemie. Pandemia lasa urme greu de surmontat. Repararea cere revenirea la invatamant normal ca mod de desfasurare (ceea ce nu inseamna sa se renunte la interactiunea si online), dincolo de calitatea programelor educationale si relatia intre elevi si profesori. – Impactul negativ asupra sanatatii publice, cu efecte pe termen lung; sa ne gandim de exemplu la ul long Covid (sechele pe termen lung), care afecteaza mai ales persoanele nevaccinate. – Telemunca a evidentiat redundante pe piata muncii, in activitatea organizatiilor private si in sectorul public –fiindca acelasi rezultat economic se poate obtine nu arareori cu resurse mai putine. Aceasta observatie poate duce la restructurari multiple….. – Desocializarea. Aplicatiile “smart” (tot mai sofisticate) au devenit de mai mult timp interlocutor principal al multor persoane (intre care multi tineri, copii), chiar si atunci cand par numai sa faciliteze interactiunea cu semeni. Pandemia, izolarea fortata, sau voluntara, accentueaza un prizonierat in raport cu tehnologii comunicationale noi. Este posibil ca nu putine persoane sa fi redescoperit galaxia Gutenberg, sa se informeze/educe mai bine cand stau acasa. Dar are loc si idiotizare pe scara larga cand internetul este invadat de fake news, de vulgaritate, imoralitate etc – cand se dezvolta gandirea tip tunel, intoleranta, extremismul. Aceasta ultima consecinta poate fi privita ca degradare a omului, cu impact asupra capitalului uman. – Pandemia a adancit clivaje sociale/ economice, a reliefat mai mult disonante cognitive si culturale (ex: disputa intre provaccinisti si anti-vaccinisti), cu reflexe in viata sociala si politica. Efectele pe termen lung pot fi tot mai urate. – Pandemia a slabit actul de guvernanta in lume, a diminuat gradul de incredere in politici publice. Si de aici au rezultat masuri suboptime, care erau ingreunate oricum, ca proces, in conditii de mari incertitudini si volatilitate. Este drept ca nu se poate masura direct in PIB o guvernare defectuoasa, dar sunt efecte ce intra sub incidenta statisticii. In esenta, deci, este vorba de un PIB care, desi, potrivit modului de masurare, ar depasi ca agregat nivelul pre-pandemic la un moment dat (in Europa, cu diferente intre state, in cursul lui 2021), priveste o MULTUMIRE agregata inferioara. Altfel spus, calitatea traiului, cum era definit inainte de pandemie, a scazut. In fapt, nu poate fi atins calitatea traiului ante-pandemie cat timp nu se iese efectiv din pandemie — cand se va renunta la restrictii si alte masuri de protectie (nota bene: bunuri materiale nu pot compensa bunuri culturale si sociale, libertatea de miscare, etc). Integral: https://www.zf.ro

Valeriu Stoica: Florin Cîțu nu mai e președintele PNL. Victima coaliției va fi PNL - Interviu video - spotmedia.roValeriu Stoica: Florin Cîțu nu mai e președintele PNL. Victima coaliției va fi PNL – Interviu video Florin Cîțu se crede încă președintele PNL, deși nu mai e președintele PNL. Partidul ar trebui ca în primăvară să–și aleagă un nou președinte și o echipă credibilă. Dacă rămâne așa, până în 2024 va fi dezastru absolut. Soluția ar fi o variantă agreată cu Iohannis, dar nu impusă de Iohannis. Doar Dan Motreanu se bucură de dubla încredere, afirmă Valeriu Stoica, fost lider al PNL și ministru al Justiției. Într-un interviu acordat SpotMedia.ro, Valeriu Stoica a vorbit despre șansele actualei coaliții de a rezista și a face reforme, despre viitorul PNL, AUR și USR, strategia lui Klaus Iohannis, dar și despre conflictul CCR-CJUE. Iată principalele declarații: – PSD avea nevoie de timp pentru reforme interne, proces care nu se poate produce la guvernare. – Oricât s-ar uza PSD, victima coaliției va fi în primul rând PNL, care are și o criză internă. – Guvernarea nu s-a dovedit eficientă până acum și nici nu sunt semne că ar putea să facă ceva împreună. – Cel mai periculos lucru e lipsa unei strategii coerente a guvernării pentru a solidariza categoriile care pot avea un efect în rezolvarea crizei sanitare. – Ca să avem un bilanț pozitiv al guvernării, ar trebui ca PNRR să fie realizat.  – E greu de văzut o alternativă la această guvernare până în 2024. E firesc ca PSD și PNL să continue guvernarea, dar divergențele structurale dintre ele se vor agrava. – Klaus Iohannis a vrut să-și asigure un mandat liniștit pentru ultimii ani. Trebuia să consolideze fosta coaliție făcând multe lucruri dificile. Nu cred că în 2024 AUR va lua mai mult de 10%. – USR chiar are un bulevard, chiar dacă nu se vede. Ar trebui să găsească o formulă de maturizare a celor care ies în față. – CJUE încearcă să atragă mai multe atribuții decât îi acordă tratatele sau curțile constituționale nu acceptă ce e legitim să exercite CJUE. Singura cale de soluționare a divergențelor e dialogul….. Guvernarea nu s-a dovedit eficientă până acum și nici nu sunt semne că ar putea să facă ceva împreună. Divizarea din societate, mai largă decât cea politică, nu pare să fie învinsă de PNL și PSD printr-o strategie credibilă și care să ducă la rezultate. Cel mai periculos lucru e lipsa unei strategii coerente a guvernării pentru a solidariza categoriile care pot avea un efect în rezolvarea crizei sanitare.…. Florin Cîțu e un președinte gol de conținut. Întrebarea e cât va rămâne PNL în situația actuală. Dacă va rămâne până la alegerile următoare ar însemna un dezastru pentru liberali. Deja PNL și-a pierdut o bună parte din electorat prin coaliția cu PSD. Cu cât rămâne mai mult în această situație, cu atât mai mare va fi eșecul în 2024. Ar trebui ca în primăvara să–și aleagă un nou președinte. Cine să fie? Un președinte care să aibă sprijinul partidului, să fie rezultatul unor alegeri corecte și să exprime voința partidului. Și nu e vorba doar despre un președinte, ci despre o echipă credibilă. De aceea, nu cred că Nicolae Ciucă e o soluție miraculoasă. Poate să fie președintele PNL, dar nu e suficient fără o echipă care să redea încrederea în PNL. Vedeți acel lider? Marea dificultate e dată de faptul că, fără o înțelegere cu președintele Iohannis, PNL nu va găsi cea mai bună formulă. Dacă merge pe ideea președintelui PNL scos din jobenul președintelui Iohannis, e foarte rău. Dacă merge pe ideea disocierii de președintele Iohannis, va fi de rău augur inclusiv pentru România. Integral: https://spotmedia.ro

Valeriu Nicolae: E şi vina noastră că nu am arătat impostura politică. Voi fi un independent, nu cineva ca fiul lui Piedone sau EBAValeriu Nicolae: Tatăl în cea mai înaltă poziție posibilă a unui funcționar public într-un minister, mama la fel în alt minister, împreună fac de 57 de ori mai mulți bani decât majoritatea românilor. Asta deși ambii au zero calificări în domeniu dar astea sunt detalii. Există o bursă anuală a guvernului român în valoare un pic mai mare de 11 salarii minime pe economie. Firesc donșoara fiică se bate pentru bursa asta și o ia pe merit salvând din sărăcie famelia. Studiază în Anglia și face un stagiu la congresul american că doar se respectă. Revine și este angajată în minister că doar nu era să rămână pe drumuri. Asta nu e tot. Mama s-a calificat la locul de muncă (din nou cea mai importantă poziție care poate fi deținută de un funcționar public) căci făcea într-un singur an trei studii masterale la trei universități diferite, studia engleza în Canada pe banii proștilor, făcea un curs la Roma unde nu avea ce să caute și un curs la INA pentru funcția pe care o deținea. Peste numai doi ani, cu engleza acum perfecționată, în anul în care fiica primea bursa aia minunată, și ea și soțul primeau și ei din partea statului ajutor pentru de a studia la Georgetown în SUA și la Harvard căci așa e când te lovește geniul. În vremea de glorie a prietenului lor politician liberal care i-a calificat pentru toate sinecurile posibile familia celor trei primea de la statul lor peste 20.000 de EUR lunar. Doamna este acum într-o poziție și mai puternică într-un minister PSD căci avem partid unic. Ne pișăm pe Einstein și pe Newton – puti țărișoara dă jeniii. Integral: https://www.facebook.com

Sute de persoane în procesiune de Bobotează, la Constanța. Teodosie a cerut enoriașilor să „nu supere autoritățile” - TOMIS NEWSAlertă de tsunami la Constanța, după ce Șoșoacă a sărit în apă după cruce Administrația Națională Apele Române a dat un avertisment de tsunami în zona Constanța în urma procedurilor religioase de bobotează. Toate acestea după ce senatoarea Diana Șoșoacă a sărit în apă după cruce, conform tradiției….. Senatoarea a reușit să prindă crucea după ce s-a luptat parte în parte cu încă patru vlăjgani ortodocși și un rachet ucrainean ce au sărit și ei după obiectul religios. Liderul BOR din zonă, ÎPS Teodosie i-a trasmis un mesaj de felicitare senatoarei și i-a spus că poate să păstreze crucea ca suvenir. Pe de altă parte nu a invitat-o în caleașcă alături de el întrucât vehicolul ar putea să se rupă dar, mult mai important, caii s-ar putea speria. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 7 ianuarie.„Partidele şi guvernul schimbă secretarii de stat şi şefii de instituţii aşa cum schimbă Gigi Becali antrenorii: fără evaluare de obiective şi fără raţiune.”

Small Church in Winter Mountains HD Wallpaper | Background Image | 1920x1080Buna dimineata intr-o zi de vineri, 7 ianuarie! Vineri, de Sfântul Ion, temperaturile scad brusc şi maximele vor arăta astfel: 4 grade în Moldova, 4 în Transilvania, 3 în Maramureș, 5 în Crișana, 5 în Banat, 6 în Muntenia, 8 în Oltenia și 6 în Dobrogea. Sunt anunțate precipitații mixte în Transilvania și Banat, ploi în Oltenia și Muntenia, nori în Dobrogea și soare în Maramureș, Moldova și Crișana. În Capitală, cerul va fi mai mult noros, cu ploaie slabă și o maximă de 5 grade. Iată ce temperaturi ne așteaptă vineri și în alte orașe: Brașov: 3 grade Iași: 1 grad Cluj Napoca: 2 grade Constanța: 6 grade Bacău: 1 grad Timișoara: 5 grade Oradea: 2 grade Sibiu: 4 grade Giurgiu: 6 grade Galați: 4 grade Arad: 3 grade

CoronavirusStudiu: Formele ușoare de COVID-19 pot provoca leziuni la mai multe organe  Formele ușoare de COVID-19 pot provoca leziuni la mai multe organe, se pot forma cheaguri de sânge în vene profunde, a dezvăluit un nou studiu miercuri. Studiul a fost realizat în Germania de cercetătorii de la Centrul Medical Universitar Hamburg-Eppendorf, care au examinat starea de sănătate a aproape 450 de pacienți care s-au recuperat de COVID-19. „Pacienții care aparent s-au recuperat de la COVID-19 ușor până la moderat suferă de o afecțiune multi-organică subclinică legată de funcția trombotică, pulmonară, cardiacă și renală”, a concluzionat studiul, după ce a examinat pacienții timp de aproape nouă luni după primul lor test pozitiv. . Cercetarea a constatat că  și cazurile ușoare de COVID-19 pot afecta funcțiile inimii și plămânilor și pot declanșa cheaguri de sânge în vene. „Datele noastre sugerează o prevalență semnificativ mai mare a trombozei venoase profunde la participanți după infecția cu SARS-CoV-2”, au arătat cercetătorii. O scădere a funcției renale a fost observată la unii dintre pacienți. Studiul a recomandat efectuarea unui screening sistematic a organelor la șase până la nouă luni după contractarea virusului. Integral: https://newsweek.ro

AEP a lansat site-ul prezidentiale2019.roaep.ro, disponibil după încheierea votului | EurActivPARLAMENTUL SI-A AMINTIT HIDRA DIN AEP  Președintele AEP, Constantin Florin Mitulețu Buică, a fost propus ieri seară Parlamentului pentru revocare, după ce a fost trimis în judecată pentru 3 infracțiuni de abuz în serviciu. Unul dintre abuzurile de care este acuzat s-a repetat de 18 ori: numiri în funcții de conducere, fără concurs și fără avizul parlamentarilor. Mitulețu ar fi trebuit însă demis din martie, de când a început urmărirea penală, conform normelor în vigoare, dar criza politică a stopat acest lucru.  Curtea de Conturi chestionează în această perioadă milioanele de lei cheltuite de AEP în 2020 din bani publici, pe diurne și indemnizații nejustificate sau pe contracte netransparente.  Autoritatea Electorală își pierde credibilitatea în fața cetățenilor și are în funcții de conducere persoane a căror probitate profesională poate fi pusă sub semnul întrebării (…) având în vedere numirea acestora fără respectarea legii.”  Aceasta e una dintre concluziile rechizitoriului întocmit de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3, în baza căruia președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Constantin Florin Mitulețu Buică, a fost trimis în judecată, luna trecută. „Am propus să dăm drumul la revocarea [lui Mitulețu Buică], la procedura de schimbare [din funcția de președinte al AEP], pentru că avem temei”, ne-a spus aseară, la telefon, vicepreședinta Senatului, liberala Alina Gorghiu, după ce Parlamentul a primit înștiințarea Parchetului.  Pentru că președintele are rang de ministru, el poate fi revocat din funcție doar de Parlament, „pentru motive temeinice”, în urma unui raport al comisiilor juridice reunite.  Mitulețu este acuzat că a comis trei infracțiuni de abuz în serviciu, dintre care unul în formă continuată (de 18 ori).  Integral: https://www.riseproject.ro

Leonard Ioan Bulai | FacebookAfaceri necurate în USR. Cum au ajuns banii publici în conturile membrilor de partid  Noi afaceri dubioase au ieșit la suprafață din tabăra USR, partidul care în campaniile electorale a promis „o Românie fără prostie și hoție” și a scandat „fără penali în funcții publice!”. De această dată este vizat primarul Bacăului, Lucian Daniel-Stanciu Viziteu. Un nou scandal a aprins edilul local din regiunea Moldovei. Presa locală a constatat că un sfert dintre banii publici cheltuiți pentru servicii juridice au ajuns în buzunarul unui membru USR. Mai precis, este vorba despre firma fostului prefect, Leonard Bulai. Trei din cele zece contracte de asistență juridică încheiate în anul 2021 de Primăria Bacău au fost semnate cu firma SCA Achim & Bulai, la care este partener fostul prefect USR Leonard Bulai. Deși Primăria Bacău are în organigramă 8 posturi la Serviciul Juridic propriu, doar 4 dintre acestea sunt ocupate, informează Ziarul de Bacău. Leonard Bulai a fost șef de cabinet al primarului Lucian Viziteu, după care a ajuns prefect al județului Bacău. În calitate de prefect a blocat bugetul local în instanță, proces pe care l-a pierdut. În urma acestei nereușite a fost demis, iar apoi și-a reluat activitatea în cadrul firmei sale de avocatură. Inițiativele controversate ale lui Lucian Stanciu Viziteu  Lucian Viziteu este un personaj controversat la nivel local. La un an de zile de când a preluat mandatul, s-a remarcat prin mai multe promisiuni de campanie încălcate și inițiative retrase, după ce băcăuanii s-au poziționat ferm, împotrivă. În ultimul an, Viziteu a propus adăugarea de taxe pentru locurile de parcare, creșterea taxei pentru salubrizare cu 140% și majorarea prețului apei cu 50%. De asemenea, a cerut suspendarea finalizării Spitalului Municipal Bacău, promis în campanie și a pierdut un proces de transparență, după ce a refuzat să comunice mai multe informații de natură financiară. De curând, primarul din Bacău a fost prins cu minciuna de elevi, cărora le-a tăiat cuantumul burselor. Integral: https://www.b1tv.ro

Scandal uriaș într-o comună din jurul Iașului! Drujbele au ras arborii seculari dintr-o pădure protejată. Dezastrul s-a produs sub privirile autorităților - FOTO • Buna Ziua Iasi • BZI.roDEZASTRUL DIN MUNTII MARAMURES: 12 ANI DE JAF ASCUNS  În 2008, primul control la Ocolul Silvic de stat Poieni din județul Maramureș a scos la iveală peste 140.000 de mc de lemn dispăruți fără acte. Aproximativ 3500 de camioane. Și aia a fost tot. Echipa de inspectori de la acea vreme a fost supusă presiunilor venite de la conducerea Regiei Naționale a Pădurilor Romsilva. Șeful direcției silvice Baia Mare a făcut plângeri penale unora dintre anchetatori, invocând abuzuri și comenzi politice. Dosarul a fost clasat ulterior. Pădurarii simpli de la Poieni au declarat că furtul de lemn s-a comis cu sprijinul șefilor din ocol. Printre firmele descoperite cu nereguli atunci se găsesc și furnizori ai corporației Holzindustrie Schweighofer. Ei apar, la rândul lor, într-o anchetă a procurorilor anti-mafia.  Ocolul Silvic Poieni din Maramureș, controlat acum două săptămâni de Ministerul Mediului și de prefectura locală, ascunde mușamalizări vechi. Ocolul a mai fost călcat de corpurile de control din București și-n trecut, când mare parte a pădurii era încă în picioare. Abuzurile de atunci au fost descoperite, denunțate și trimise la parchet. Dar degeaba. Practicile au rămas aceleași după 10 ani.  RISE a descoperit că unul dintre primele controale mari în zonă datează de acum 12 ani, din primăvara lui 2008, fiind comandat și coordonat de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, instituția care avea atunci și pădurile în portofoliu. Controlul a fost demarat în urma unor sesizări locale privind tăieri ilegale masive. Raportul complet a fost înaintat mai multor instituții și a ajuns inclusiv la sediul central al RNP Romsilva din București. “Concluziile au fost pe măsura haosului descoperit în teren – mulți pădurari apăreau cu sute de metri de lemn tăiat ilegal de care erau responsabili, unii dintre ei au denunțat presiunile venite pe linie ierarhică și din zona de afaceri ca să închidă ochii la nereguli. Peste 140.000 de metri cubi au ieșit diferență între planurile de amenajament decenale, adică nu erau de găsit în acte și nici în teren. Magistrații tratau cu dezinteres anchetele inspectorilor forestieri, companii conectate la austriecii de la Holzindustrie erau acuzate și ele de tranzacții ilegale cu lemn” – povestește angajatul Romsilva care ne-a arătat raportul. Echipa care s-a deplasat pe teren în primăvara lui 2008 era formată din oameni de la Direcția Silvică Baia Mare, Ministerul Agriculturii, Direcția de Control Silvic și inspectori ITRSV (actualele Gărzi Forestiere). După câteva zile cu amenajamentele în mână, inspectorii au descoperit că există diferențe notabile în mai multe parcele din Ocolul Silvic Poieni. În total, paguba se ridică la 140.000 de mc de lemn.  Calculat la 50 de euro, prețul unui metru cub de lemn de foc din acea perioadă – adică cea mai mică valoare de piață – înseamnă aproape 7 milioane de euro.  Inspectorii au comparat planurile decenale și cantitățile extrase din acte în perioada 1996-2005 cu volumele care apăreau în planurile 2006-2015. Așa au descoperit practic “craterele” din pădure, lemnul fiind dispărut fără acte. Inspectorii au identificat și un mod de operare: pădurarii ocolului nu inventariau corect toți arborii, pentru ca apoi să fie tăiați la negru, fără nicio evidență. Erau și copaci de aproape un metru în diametru.  Într-o singură parcelă, echipa de control a reușit chiar să identifice peste 3000 de arbori care urmau să fie exploatați prin această metodă….. Hoții de lemne, scăpați de magistrați Concluziile controlului din 2008 merg mai departe: procurorii au minimizat sistematic impactul tăierilor ilegale și au tratat hoții de lemne ca pe niște traficanți de panseluțe. În cazul Poieni, la nivelul lui 2008, din opt persoane cu dosare penale, patru au primit rezoluție de scoatere de sub urmărire penală. În alte cazuri, au fost înregistrate și instrumentate dosare cu autori necunoscuți. Integral: https://www.riseproject.ro

BihorStiri.ro Frații Ioan și Viorel Micula acuzați că au manipulat economic și politic - BihorStiri.roRomânia câștigă definitiv un proces cu frații Micula. Istoria cazului Micula vs statul român  Tribunalul arbitral a respins cererea oamenilor de afaceri și a constatat că „România s-a angajat în eforturi serioase și vizibile pentru a-și aplica legile privind impozitarea în legătură cu alcoolul” și „a arătat că are un mecanism complex pentru aplicarea legilor sale, o strategie prin care se asigură aplicarea în mod eficient din perspectiva costurilor și o structură de executare atât la nivel de gospodărie individuală, cât și la nivel de producător industrial, implicând ANAF, Vama și DG Antifraudă”, arată Hotnews. România a câștigat definitiv un proces în care oamenii de afaceri Ioan și Viorel Micula au cerut statului român despăgubiri de 9 miliarde de lei. Tribunalul internațional de arbitraj de la Washington a respins în martie 2020 solicitarea fraților Micula, aceștia au cerut anularea deciziei, iar printr-o decizie din 4 ianuarie Comitetul ad-hoc de anulare constituit sub auspiciile Centrului internațional pentru reglementarea diferendelor relative la investiții (ICSID) de pe lângă Banca Mondială a respins cererea de anulare formulată de frații Micula. În cadrul arbitrajului, reclamanții au susținut că România și-a încălcat obligațiile internaționale în temeiul Tratatului, nereușind să aplice în mod adecvat legile privind impozitarea băuturilor spirtoase și prin adoptarea unui nou regim de prețuri pentru apa minerală. Integral: https://www.profit.ro

Calorifer fontaEvrika! Parametrul e de vină De duminică încoace, o bună parte din bucureșteni se spală la lighean și se încălzesc suflând în palme. S-au produs în acest timp avarii în cinci din cele șase sectoare ale Capitalei, căci – deh! – moștenirea trecutului este grea și, deocamdată, foarte încurcată. Pentru ca cetățeanul să nu fie în necunoștință de cauză, CMTEB – furnizorul agentului termic –  prezintă în spațiul virtual un site cu cauzele exacte care au produs inconvenientul. În Sectorul 2, unde locuiesc, cauza este una singură pentru toate sutele, miile, probabil zecile de mii de locuințe afectate. Citez de pe site: Lipsă parametrii (sic) pentru livrare apă caldă de consum și încălzire …. Îmi închipui că rubrica respectivă din CMTEB n-a fost înființată ca să ne reîmprospăteze cunoștințele de matematică din liceu. A fost creată ca să cunoaștem cauza pentru care ne spălăm cu apă rece și nu ne încălzim deloc, de câteva zile. Iar cauza nu pare să fie vreo avarie din rețea sau o inacceptabilă eroare umană. Cauza este lipsa unui parametru, adică ori o variabilă independentă a unei funcții, ori mărimea proprie a unui obiect, care servește la caracterizarea unor proprietăți. Understand, neamule? Mă uit pe site și constat că, numai în Sectorul 2, lista avariilor a ocupat 114 paragrafe, cu un total de 804 rânduri, incluzând câteva mii de blocuri și tot felul de case, cu excepția vilelor, care se încălzesc în sistem propriu, ca să nu le înghețe piscinele. Cum, te întrebi, mii de bucureșteni tremură în frig și CMTEB nu are pentru ei altă explicație decât un fel de praf în ochi, numit lipsa de parametri? Asta știe și Bulă, că temuri de frig, dacă parametrii nu sunt corespunzători! Dar de ce au ajuns parametrii în așa hal fără de hal, dragi specialiștii de la termoficare? Au crăpat magistralele? Au plesnit țevile din circuitul secundar? E lipsă de gaze? Dorm în papuci cei care ar trebui să vă livreze agentul termic?…. Suspectez că niște funcționari care, timp de patru ani, au dus-o de nas pe prezentatoarea Gabriela Firea, incapabilă să înțeleagă o situație tehnică, acum îl duc de nas pe matematicianul Nicușor Dan, poate capabil să înțeleagă, dar nu mai mult decât atâta. Insinuez că acel site, cu care CMTEB se laudă că ar informa operativ consumatorii, ar fi construit numai cu intenția de a arunca praf în ochi și a sugera că așa îi stă bine bucureșteanului, să tremure de frig și să rabde nescăldat, câtă vreme nu apar de undeva niște parametri, care momentan lipsesc. Iar CMTEB, inclusiv bucureștenii racordați la termoficare, au marele noroc că s-a năpustit asupra planetei pacostea încălzirii globale. Asta înseamnă că însuși Dumnezeu ne face rost de niște parametri la nevoie, dacă nouă ne lipsesc….. Cum spuneam, marele noroc al primarilor noștri este îmblânzirea iernilor, este Boboteaza fără ger, Crăciunul fără zăpadă și Dunărea pe care de mulți zeci de ani n-a mai încercat nimeni s-o treacă cu sania și cu zurgălăii. Nu-i pot bănui de rea intenție pe matematicianul Dan, pe prezentatoarea TV Firea, pe renumitul chirurg Oprescu, inginerul Videanu, pe marinarul Băsescu, Lis, Ciorbea, Halaicu și toți câți au trecut pe la primăria generală. S-ar putea să fi avut bune intenții. Dar îi pot bănui pe toți că specialiștii din sistem i-au dus de nas, explicându-le că termoficarea nu este numai o problemă a conductelor corodate, ci și una a parametrilor pentru livrarea apei calde de consum și încălzire, care uneori – vorba lui Cațavencu – lipsesc cu desăvârșire. Nimeni nu se așteaptă la minuni, dar limbajul alambicat privind cauzele lipsei de apă caldă și încălzire dovedește că degeaba ne-am făcut o frumusețe de site, dacă gunoiul tot sub preș îl împinge și domnul Dan, precum doamna Firea sau domnii Oprescu, Videanu, Băsescu, Lis, Ciorbea, Halaicu și câți au mai fi fost ei…..Doamna Firea a anunțat că mai râvește la încă un mandat, ba chiar două. Deja vu, știm bine ce ați făcut în primul mandat, stimată doamnă! Primăria Capitalei are nevoie de un edil documentat și în probeme tehnice, și în cele de arhitectură, de funcționare a utilităților, de defășurare a traficului urban, de urbanism. Altfel îl trag pe sfoară „specialiștii”. Integral: https://spotmedia.ro

Ministerul Consultării Publice și Dialogului Social | Palatul Primăverii, fosta reședință a familiei Ceaușescu este, începând de astăzi, deschisă de către Guvern publicului largCum ajunge RA APPS să piardă anual sume colosale administrând un patrimoniu de 4 miliarde de lei. Tabloul unui dezmăț financiar Nu există o listă la vedere cu întregul patrimoniu deținut de Regia Autonomă Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat. Dar „averea” RA APPS cuprinde sute de clădiri și terenuri în toată țara. Regia are în administrare palate, hoteluri și vile de lux dar și pierderi anuale de zeci de milioane de lei. RA APPS administrează un patrimoniu de peste 3,7 miliarde lei și are în jur de 2.000 de salariați. Teren de 13 milioane de euro Pentru a mai reduce cheltuielile de la buget, fosta Gospodărie de partid a PCR, RA APPS a beneficiat, în 2011, de o lege care îi permite să vândă din imobilele aflate în administrare. De atunci, RA APPS a reușit să vândă 357 de imobile pe care a strâns în jur de 100 de milioane de euro. Cea mai însemnată vânzare a fost un teren de 4100 mp, din strada Mircea Eliade, din București, adjudecat pentru suma de 13,6 milioane de euro (fără TVA), în decembrie anul trecut….. Regia cuprinde trei sucursale la sinaia, la Neptun, la Cluj-Napoca, Triumf (care cuprinde și Scroviștea) și Sucursala pentru Administrarea și Întreținerea Fondului Imobiliar din București. Un million de lei pentru gustărilor aleșilor țării Dar RA APPS se ocupă și de chestiuni mai lumești. Doar în anul 2020 a avut un contract (între SGG ca beneficiar și RA APPS prin Hotelul Triumf), în valoare de 1,146 milioane lei „cu posibilitate de suplimentare” pentru „a) Asigurarea tratațiilor (gustări, produse de patiserie, de cofetărie, apă, cafea, băuturi răcoritoare și altele) în limitele maxime (…) pentru unele acțiuni cu caracter specific organizare la inițiativa Prim-Ministrului, Viceprim-Ministrului, Șeful Cancelariei Prim-Ministrului, Secretarului General și Secretarul General Adjunct al Guvernului, precum și de ceilalți demnitari (secretar de stat, consilier de stat, subsecretar de stat) în cadrul întrunirilor pentru organizare evenimente, analize diverse, ședințe pregătitoare ale agendei de lucru, comandamente speciale, videoconferințe (…) b) Asigurarea tratațiilor (cheltuieli cu masa) pentru ședințele de guvern ce au loc la Palatul Victoria (…), c) Asigurarea tratațiilor pentru protocolul lunar al cabinetelor (…), d) (…) mese oficiale și cocteiluri (…), e) Asigurarea preparării de mese calde, gustări reci și produse de patisserie – cofetărie angajaților beneficiarului, ziariștilor din mass-media acreditați la Guvern, participanți la ședințele de briefing (…).”… Cum să perii șefii pe bani publici Conducerea RA APPS este asigurată de un consiliu de administrație format din cinci persoane, și se află în subordinea Secretariatului General al Guvernului. Marius Grăjdan este președintele Consiliului de Administrație și directorul general al RA APPS din 2015. Grăjdan a fost director tehnic al Regiei şi a devenit director general după ce predecesorul său, Gabriel Surdu a fost suspendat din funcţie. Surdu a fost arestat și apoi condamnat fiindcă ceruse şefului CJ Buzău de atunci, să faciliteze firmei sale obţinerea unui contract pentru lucrări de canalizare în valoare de aproape 11 milioane euro….. În 2017, soția directorului general, Vasilica Grăjdan a fost angajată la Transgaz (companie aflată tot sub autoritatea SGG) în funcția de director la Direcția de planificare și organizare resurse. Șeful Vasilicăi. Ion Sterian, directorul general a Transgaz, a lucrat și el la RA APPS. Astfel, Marius Grăjdan este fostul superior ierarhic al lui Sterian, angajatorul Vasilicăi. În prezent, Vasilica Grăjdan luceraza la tot Transgaz și este administrator al Eurotransgaz SRL (compania Transgaz-ului din Republica Moldova). În timp ce multe imobile din patrimonial RA APPS stau să se dărâme, în 2019, pentru a se pune bine cu mai marii țării, Grăjdan aproba investiții de 600 mii euro în vilele de protocol din Neptun folosite de Dragnea și Tăriceanu. Banii au fost băgați în piscine, plajă cu piatră care nu se încălzește la soare și jacuzzi. Integral: https://ziare.com

Mircea CoseaMircea Coșea: În doar câteva săptămâni tot ceea ce credeam că este veșnic s-a năruit și ceea ce credeam că nu se va întâmpla niciodată s-a întâmplat  Trăim o perioadă pe care nici în gândurile noastre cele mai negre nu ne-am fi închipuit că o vom parcurge. În doar câteva săptămâni tot ceea ce credeam că este veșnic s-a năruit și ceea ce credeam că nu se va întâmpla niciodată s-a întâmplat. Coronavirusul a generat schimbări și mutații nu numai în desfășurarea vieții noastre cotidiene ci și în organizarea și funcționarea mecanismului economic la nivel național și global. Despre schimbarea paradigmei funcționării actualului model global neoliberal se vorbește încă din perioada marii crize din 2007-2010, cu unele puseuri de intensitate cu ocazia apariției curentelor suveraniste, a Brexit-ului, a mișcării vestelor galbene sau a promovării unor idei neomarxiste susținute de lucrările lui Thomas Piketty și de Manifestului CADTM Comite pour l’abolition des dettes illégitimes „ReCommons Europe Pour un Nouvel Internationalisme des Peuples en Europe”….. Principiul solidarității europene este amenințat de deciziile unilaterale luate de către statele membre Ideologia neoclasică, fundamentul întregului eșafodaj al politicilor economice globaliste face cu ușurință compromisuri admițând faptul că în actualele condiții intervenționismul statal are un rol mai important decât legile pieței libere în ceea ce privește contracararea efectelor pandemiei asupra economiei. S-a trecut cu ușurință peste reglementările liberalizării schimbului de mărfuri, revenindu-se la protecționism cu accente naționaliste, ca și la interziceri ale exporturilor de alimente și medicamente. Principiul solidarității europene este amenințat de deciziile unilaterale luate de către statele membre sau de renunțarea la acorduri europene în scopul liberalizării deciziilor naționale.  Un prim pas în acest sens s-a făcut atunci când comisarul european al economiei, Paolo Gentiloni, afirma că Uniunea Europeană trebuie să ia în considerare relaxarea regulilor sale bugetare stricte, precum deficit de 3% din PIB și datorie publică de 60% din PIB. Totuși, conștiente de diferența dintre actuala criză și cele anterioare prin axarea pe blocarea sistemului productiv al economiei reale și nu pe blocarea sistemului financiar bancar, guvernele au încercat să preconizeze încă de la mijlocul lunii martie măsuri excepționale. De exemplu, astfel de măsuri au fost formulate în Franța de către cunoscutul ThinkTank „Le Cercle des economistes” condus de către Jean Herve Lorenzi, format din 30 de economiști universitari. În prezentarea propunerilor, autorii menționau că au caracter excepțional și că istoria economică nu a cunoscut până în prezent astfel de măsuri în condițiile funcționării normale a economiei europene. Resentimentele populației față de „arestarea la domiciliu” pot deschide o perioadă teribilă de incertitudine economică și socială Iată lista măsurilor și a consecințele ce le-ar putea avea:• Supraîndatorarea publică pentru a subvenționa pierderile corporative datorate măsurilor de izolare socială. • Supraîndatorarea ar putea duce la o neîndeplinire tehnică a datoriilor italiene și spaniole, punând în același timp în pericol datoria franceză. • O consultare europeană care vizează reformarea obiectivelor și operațiunilor Băncii Centrale Europene poate conduce la o absorbție mai mult sau mai puțin directă a datoriei publice de către BCE. • Salvarea întreprinderilor și injecțiile de lichidități vor fi urgente, iar criteriile de direcționare probabil nu vor fi optime, ducând probabil la denaturări, în cazul în care anterior companiile sărace primesc prea multă finanțare, în timp ce întreprinderile în stare bună primesc puține fonduri. • Naționalizări mai mult sau mai puțin temporare ale companiilor, în special cele prea mari (prioritar aeriene). • Nivelul datoriei publice și private va determina o creștere a ratelor dobânzilor, neutralizând instrumentul bancar pentru controlul riscului debitorilor.. • Economia va reporni cu mult mai multe lichidități disponibile decât înainte. Băncile vor spori creditul de la o bază mult prea mare. Ca urmare, inegalitățile în materie de bogăție vor tinde să se extindă prin intervenția de salvare și nu prin intermediul pieței. • Riscul inflaționist pe piețele de consum poate crește brusc. • Distorsiunile structurale se vor acumula în fața injecțiilor de lichidități și a stimulilor masivi ai creditelor; o nouă criză mai amplă va avea loc la următorul declanșator. • Pot fi evitate cele mai grave consecințe și distorsiuni structurale dacă guvernul profită de subvențiile băncilor centrale pentru a-și reechilibra bugetul, pentru a-și reforma impozitarea, pentru a-și relaxa birocrația și pentru a adopta reguli stricte de responsabilitate fiscală. Un episod de datorie excesivă se încheie în mod necesar într-o compensare care poate lua mai multe forme: austeritate; neplata în masă; inflația agresivă… Măsurile de mai sus au, evident, eleganță teoretică, dar incapacitatea de a numi exact acțiunea ce trebuie întreprinsă are și consecințe destul de periculoase, mai ales că resentimentele populației față de „arestarea la domiciliu” pot deschide o perioadă teribilă de incertitudine economică și socială, pentru că acești bani creați din nimic vor trebui plătiți….. Globalizarea s-a bazat pe imperativul de a produce, vinde și cumpăra, muta, circula, merge mai departe. Și-a bazat ideologia progresului pe ideea că economia trebuie să înlocuiască definitiv politica. Esența sistemului a fost nelimitarea: mai multe schimburi comerciale, tot mai multe bunuri, tot mai multe profituri pentru a permite banilor să circule și să se transforme în capital. Tot acest concept al dezvoltării a încetat să mai fie principiul călăuzitor al creșterii și dezvoltării economice, trendul actual fiind cel al reîntoarcerii în propriile granițe, dacă nu în sens strict teritorial, sigur în sens economic. Este motivul pentru care una dintre schimbările importante este apariția politicilor de schimbare a sensului lanțurilor valorice și de aprovizionare. Regândirea lanțurilor de aprovizionare este o consecință a închiderii frontierelor și a închiderii bruște a transportului Regândirea lanțurilor de aprovizionare este o consecință a închiderii frontierelor și a închiderii bruște a transportului. Este un punct critic de presiune care cântărește în special asupra producătorilor de automobile și asupra bunurilor de capital. Ca urmare va apare trendul de relocare a producției în direcția unor țări europene sau magrebiene în care salariile rămân mai mici față de media europeană. O altă schimbare rapidă și importantă este cea relativă la rolul statului în economie, neoliberalismul promovând cu succes pe tot ansamblul economiei globale ideea necesității rolului limitat al deciziei statale și a intervenționismului statal în economie. Actuala schimbare constă tocmai în inversarea rolului statului de la pasivitate la activitate, fiind considerat singurul capabil să asigure un sistem eficient de gestionare a pandemiei și de repornire a economiei. Este o dezbatere importantă în acest sens în principalele țări europene occidentale. Liderul de opinie este „copilul răsfățat” al universităților americane, probabil viitor laureat al Premiului Nobel, Mariana Mazzuccato. Integral: https://www.hotnews.ro

Sedinta Guvern CiucaPartidele şi guvernul schimbă secretarii de stat şi şefii de instituţii aşa cum schimbă Gigi Becali antrenorii: fără evaluare de obiective şi fără raţiune  Zeci de lideri din administraţia publică – fie că sunt directori de instituţii, secretari de stat sau directori de departamente – sunt schimbaţi, fără o evaluare a performanţei şi fără o justificare clară, la fiecare schimbare de guvern ♦ Funcţiile de management din instituţiile publice au devenit refugii pentru oamenii loiali partidului, iar numirile nu ţin cont de responsabilităţile şi de competenţele necesare jobului. „Am un om. Unde să-l plasez?“ – acesta pare să fie sloganul campaniei de recrutare la fiecare schimbare de guvern, când zeci de secretari de stat şi şefi de instituţii sunt schimbaţi fără ca obiectivele lor de performanţă să fie evaluate şi fără să primească o justificare. Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, Autoritatea pentru Digitalizarea României, Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale sunt printre instituţiile care au avut, peste noapte, schimbări de management. Fără o evaluare a obiectivelor de performanţă şi fără o motivare sunt schimbaţi şi secretarii de stat din ministere. În loc să caute cei mai buni candidaţi pentru poziţiile-cheie din institu­ţiile publice şi din ministere, guvernele, indiferent de partidele din care sunt alcătuite, pornesc procesul de recrutare invers, în care candidatului i se găseşte un loc într-o instituţie, un proces toxic pentru toată administraţia publică din România. Cum poate o companie/ instituţie să funcţioneze cu schimbări de management din trei în trei luni? În mediul privat, cu cât schimbi un CEO mai des, cu atât destabilizezi companie, spun experţii în recrutare. „Schimbările repetate la nivelul conducerii unei companii afectează employer branding-ul, pot afecta încrederea angajaţilor şi a clienţilor….. În ultimele două săptămâni, schimbările de lideri din administraţia publică au fost la ordinea zilei. Spre exemplu, premierul Nicolae Ciucă a decis, luni, să o demită pe Violeta Vijulie din funcţia de preşedinte al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici şi să îl numească în locul ei pe Vasile-Felix Cozma, membru PSD şi fost preşedinte al instituţiei în timpul guvernului Dăncilă. Violeta Vijulie fusese numită în funcţie în septembrie 2021, după un mandat de 7 luni în funcţia de consilier în Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene. Vijulie a mai fost preşedinte al ANFP pentru cinci luni, în perioada octombrie 2020 – februarie 2021. Vasile-Felix Cozma a mai fost şi el la conducerea la ANFP în timpul guvernului Dăncilă, în perioada martie 2018 – decembrie 2019. Atunci, în locul său la conducerea ANFP premierul de atunci, Ludovic Orban, l-a numit pe Ciprian Ciucu, membru PNL. Înainte de şefia de la Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, Cozma a fost şef serviciu în cadrul Autorităţii Naţionale pentru Calificări, preşedintele Comisiei de Autorizare a Furnizorilor de Formare Profesională Bihor. De asemenea, tot luni, premierul a numit un nou preşedinte al Autorităţii pentru Digitalizarea României, pe Dragoş-Cristian Vlad, fost director al direcţiei de IT din Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene. De asemenea, Vlad a gestionat şi sistemul MySMIS, aplicaţia electronică pentru informaţiile legate de proiectele finanţate cu fonduri europene. Anterior, funcţia de preşedinte al ADR era ocupată de Octavian Oprea, acuzat recent că şi-ar fi adus amanta, de profesie make-up artist, în instituţie pe funcţia de director de cabinet. Octavian Oprea a fost preşedinte interimar al Autorităţii pentru Digitalizarea Româ­niei timp de un an de zile, începând cu 1 ianuarie 2021. La finalul lunii decembrie a anului trecut, ministrul PSD al agriculturii, Adrian Chesnoiu, l-a înlocuit din funcţie pe Liviu Mihai Moraru de la conducerea Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) cu Dorin Dumitru Opreanu (PNL), fost poliţist. Moraru a fost în fruntea AFIR timp de circa un an şi jumătate. Contactat de ZF, Liviu Mihai Moraru, fostul director general al AFIR, spunea că era în concediu când a aflat despre decizia de a fi înlocuit din funcţie. Opreanu este din Constanţa, unde este şi consilier judeţean PNL, şi anterior a fost director general adjunct plăţi şi administrativ în cadrul AFIR, funcţie pe care a preluat-o în octombrie 2019…..„Pentru a putea face o paralelă între privat şi stat, trebuie să luăm în considerare şi felul cum este selectată conducerea unei companii, respectiv a unei instituţii. La privat, există concurenţă, pregătirea şi activitatea anterioară a unui CEO sunt analizate şi verificate foarte atent, este evaluat prin diferite metode şi pe mai multe paliere, un CEO poate stabili strategii. În schimb, în sectorul public vedem că pregătirea şi activitatea anterioară de foarte multe ori nu există sau sunt superficiale, nu există o competiţie reală şi, de cele mai multe ori, numirea unui şef de instituţie are la bază interese politice, nu obiectivul de a asigura o conducere performantă“, a mai spus Sorina Faier. Integral: https://www.zf.ro

Novak Djokovic Coronavirus, Tests Positive for After Night of PartyingBalcanic adevărat! Djokovic poate rezista 6 luni în aeroport cu zacusca din paporniţă  Deși blocat de autoritățile australiene pe aeroportul din Melbourne, Novak Djokovic e relaxat. Ca orice balcanic adevărat, el a cărat după el mai multe papornițe, dintre care una este burdușită cu borcane de zacuscă iar alta cu cârnați afumați și slănină. „Am zacuscă să rezist și 6 luni în aeroport“, s-a lăudat Djokovic. „Pentru că nu plec niciodată la un turneu fără borcanele mele de zacuscă. Nu știu ce regim alimentar au Nadal sau Federer, dar secretul meu este zacusca. Ea m-a ajutat să câștig atât de multe turnee de tenis.“….„Și neapărat să-mi aduceți câteva borcane cu muștar pentru cârnați, c-am uitat să-mi iau“, le-a transmis sportivul fanilor săi din Australia. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 6 ianuarie.„Analiză Starea României în UE din punct de vedere economic, social și al educației / Punctele tari, punctele slabe.”

27 Winter ideas | mountain wallpaper, snow fairy, winter wallpaperBuna dimineata intr-o zi de joi, 6 ianuarie! Joi, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 15 grade în Moldova, 12 în Transilvania, 7 în Maramureș, 6 în Crișana, 7 în Banat, 16 în Muntenia, 13 în Oltenia și 16 în Dobrogea. Va ploua în Transilvania, Moldova, Maramureș, Banat și Crișana. Va fi înnorat în Oltenia, dar soarele va ieși în Muntenia și Dobrogea. În București, cerul va fi variabil, cu o maximă de 15 grade. Temperaturi și în alte orașe: Brașov: 11 grade Iași: 6 grade Cluj Napoca: 6 grade Constanța: 14 grade Bacău: 18 grade Timișoara: 6 grade Oradea: 6 grade Sibiu: 9 grade Giurgiu: 13 grade Galați: 12 grade Arad: 6 grade.

Andrew Pollard conduce campania de vaccinare din Marea Britanie„Nu putem vaccina planeta la fiecare 6 luni”, afirmă șeful Comitetului de Vaccinare din Marea Britanie și unul din creatorii vaccinului Oxford-AstraZeneca Andrew Pollard, unul dintre creatorii vaccinului Oxford-AstraZeneca, afirmă că administrarea dozei „booster” a unui vaccin anti-Covid „nu este sustenabilă”, relatează CNN. Pollard, care de asemenea conduce Comitetul Comun de Vaccinare și Imunizare din Marea Britanie, a declarat în cadrul unui interviu acordat jurnaliștilor de la The Telegraph că „nu putem vaccina planeta la fiecare șase luni”, subliniind „nevoia de a viza persoanele vulnerabile” pe viitor, nu administrarea dozelor tuturor celor trecuți de vârsta de 12 ani. El a mai spus că sunt necesare mai multe date pentru a evalua „dacă, când și cum cei care sunt vulnerabili vor avea nevoie de doze suplimentare”. Cercetătorul și-a exprimat îndoielile față de nevoia unei a patra doze a vaccinului anti-Covid, spunând că este nevoie de mai multe dovezi înainte de demararea unor campanii de vaccinare cu a doua doză „booster”. Israelul a demarat deja campania de imunizare anti-Covid cu a patra doză, oferind-o începând de luni tuturor angajaților sanitari și persoanelor trecute de vârsta de 60 de ani. Discuții privind o doză dedicată împotriva variantei Omicron La sfârșitul lunii decembrie noul ministru german al sănătății Karl Lauterbach, cunoscut pentru pozițiile sale intransigente privind gestionarea pandemiei, a declarat la rândul său pentru televiziunea publică ZDF că germanii „vor avea nevoie de o a patra vaccinare” împotriva coronavirusului. Însă Pollard s-a declarat mai optimist în timpul interviului acordat celor de la The Telegraph. „Ce e mai greu a trecut”, a declarat acesta, adăugând că lumea „trebuie doar să treacă de iarnă”. „La un moment dat societatea trebuie deschisă”, a spus el, explicând că „atunci când ne deschidem va exista o creștere a infecțiilor, motiv pentru care iarna nu este probabil cea mai bună perioadă”. Integral: https://www.hotnews.ro

Guvernul CiucaȚară eșuată, fără lideri, fără instinct de conservare Intrăm în valul 5 Covid la mila sorții și din cauza conducătorilor noștri, probabil cea mai slabă garnitură din istoria post ’89, dar și din cauza noastră, o societate cu instinct de conservare inexplicabil anesteziat. E greu de identificat o eroare politică pe care să nu o fi comis: -eliminarea restricțiilor de sărbători, de unde a rezultat o imensă vânzoleală când deja începuse să crească numărul infectărilor cu tulpina a cărei principală caracteristică este contagiozitatea foarte mare. -deschiderea școlilor imediat după relaxarea totală de sărbători. Era cel mai prost moment pentru scurtarea vacanței de iarnă.-testarea irelevantă din școli.-ratarea certificatului verde, cea mai mare din probleme. În statele puternice, lideri politici, chiar având în față perspectiva alegerilor, au făcut ceea ce trebuia să facă, au impus ceea ce trebuia să impună. “Mi-au suspendat contractul de muncă pentru că am depășit cu o săptămână termenul de 4 luni de la doza a doua”, scrie pe Facebook o româncă din Italia. Știm ce se întâmplă în Austria, în Franța. Statul impune reguli dure pentru a evita blocarea sistemului sanitar. Când ai multe cazuri grave, sistemul sanitar se colmatează, ceea ce duce la număr imens de decese și în cazul celor bolnavi de Covid, și pentru restul patologiilor care nu mai au acces la servicii medicale. La noi, lideri politici debili și cu ochii în sondaje se tem populist să impună regula strictă a certificatului verde. Klaus Iohannis nu vrea să se vadă, probabil, că se putea mai bine și în valul 4 și nici să-și accentueze impopularitatea. PSD are o masă majoră de antivacciniști care l-au lăsat în ofsaid pe propriul ministru al Sănătății….. Și unii, și alții se acoperă cu neconstituționalitatea îngrădirii dreptului la muncă, prevăzută de Constituție. Art 41 al 1 explică și îngrădirile care nu sunt permise: „Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă”. Dacă, per a contrario, ar fi o neîngrădire absolută, cum se face că e nevoie de aviz medical la angajare? Cum se face că e nevoie de controale medicale periodice de medicină a muncii? Art 50 lit h din Codul Muncii reglementează suspendarea de drept a contractului de munca „de la data expirării perioadei pentru care au fost emise avizele, autorizațiile ori atestările necesare pentru exercitarea profesiei. Dacă în termen de 6 luni salariatul nu și-a reînnoit avizele, autorizațiile ori atestările necesare pentru exercitarea profesiei, contractul individual de munca încetează de drept”. În plus, chiar CCR a statuat că sunt constituționale îngrădiri ale unor drepturi fundamentale, dar numai pe termen limitat, numai proporțional cu pericolul și pentru apărarea altor drepturi fundamentale. Dl Cazanciuc nu a putut, de altfel, să explice care e concret neconstituționalitatea certificatului verde la locul de muncă, chestionat fiind în această privință de chiar fostul președinte CCR Augustin Zegrean. Cheia problemei este vaccinarea, după cum vedem în restul lumii. Vaccinarea concret înțeleasă. Vaccinarea nu imunizează în cazul tulpinilor Delta și Omicron, este foarte clar. De aceea, țări cu vaccinare mare au un număr record de cazuri, dar puține grave, deci sisteme sanitare funcționale și puține decese. Diferența între vaccinare și nevaccinare nu ține de infectări, ci de cazuri grave și decese. Danemarca, țara cea mai vaccinată, a ajuns la o medie de infectări de 21.000/7 zile. Dar numărul maxim de cazuri la ATI a fost 74, iar decese 11. Italia a ajuns la o medie de peste 100.000/7 zile, însă maximum 1.250 de persoane la ATI și maximum 200 de decese. La noi vaccinarea e prăbușită….. Ceea ce nu înțeleg este cum de ne-am pierdut în masă instinctul de conservare. S-a murit pe capete în toamnă, în spitale erau imagini apocaliptice de la UPU la cozile de mașini funerare de morgă. S-a murit din cauza Covid, s-a murit pentru că nu a mai fost loc pentru celelalte patologii. Și, totuși, cea mai mare mortalitate înregistrată de România pe timp de pace de când există date certe a fost doar statistică pentru majoritate. Românii se comportă de parcă totul ar fi normal. Am intrat în locuri publice unde absolut nimeni nu purta mască și lumea se uita ironic la mine pentru că o purtam. În piețe, în metrou, în cel mai bun caz masca este doar peste gură. La coadă la case nimeni nu mai respectă nici măcar o minimă distanțare. Ce înghesuială și ce petreceri au fost de sărbători nu mai discut. Mă uitam la Concetul de Anul Nou de la Viena, unde oameni care întraseră acolo pe baza certificatului verde purtau fără nicio excepție măști corect așezate pe figură, niciun nas, nicio gură pe afară, și nu mai leșinau că nu pot respira. Nu pot înțelege cum de trecuți prin măcelul din octombrie o mare masă de români nu își apără propria viață. Integral: https://spotmedia.ro

Business reportPatronat: Pâinea s-a scumpit în medie cu 23% în ultimele șase luni. “Nu e pandemia de vină”  …. ”Anul trecut, am avut cea mai mare recoltă de grâu din istoria României! 11,3 milioane tone, o creștere de 40% față de anul anterior. În același timp, s-a înregistrat și cel mai mare preț (al grâului, n.r.). În anul 2020, a fost și secetă și s-a înregistrat cea mai mică recoltă de grâu. Estimez că în ultimele șase luni pâinea s-a scumpit în medie cu 23%, este o estimare a mea, unii au scumpit cu mai mult, alții cu mai puțin”, a declarat marți, pentru Ziare.com Aurel Popescu, preşedinte al Patronatului Român din Industria de Morărit, Panificaţie şi Produse Făinoase (ROMPAN). El spune că de vină pentru aceste scumpiri nu a fost pandemia. ”Nu e pandemia de vină. Ci din cauza scumpirii energiei electrice, chiar și de cinci ori, a gazelor, de zece ori. S-a scumpit și materia primă. Tona de grâu este acum 1.400 lei, față de 750 lei în luna iulie 2021. Nu pot să estimez ce se va întâmpla. Probabil va mai crește”, a spus Aurel Popescu. Acesta a precizat totodată că își dorește ca 2022 să fie un an mai bun decât cel care tocmai s-a încheiat. Potrivit datelor publicate în luna decembrie de Institutul Naţional de Statistică (INS), rata anuală a inflaţiei a coborât la 7,8% în luna noiembrie 2021, de la 7,9% în octombrie, în condiţiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 10,49%, mărfurile alimentare cu 6,10%, iar serviciile cu 4,09%, faţă de noiembrie 2020. Dintre mărfurile alimentare, cel mai mult s-au scumpit: uleiul comestibil, cu 28,17% în noiembrie faţă de noiembrie 2020 şi cu 2,31% faţă de octombrie 2021, uleiul, slănina şi grăsimile, cu 25,39% faţă de noiembrie 2020 şi cu 2,25% faţă de octombrie 2021. Dintre mărfurile nealimentare, cel mai mult s-au scumpit gazele, cu 49,42% faţă de noiembrie 2020 şi cu 2,29% faţă de octombrie 2021, combustibilii, cu 25,55% faţă de noiembrie 2020 şi cu 1,67% faţă de octombrie 2021, dar şi energia electrică, gazele şi încălzirea centrală, cu 23,18% faţă de noiembrie 2020 şi s-au ieftinit cu 5,16% faţă de luna octombrie 2021. La capitolul servicii, serviciul de apă, canal, salubritate s-a scumpit cu 6,88% în noiembrie faţă de noiembrie 2020 şi cu 0,10% faţă de octombrie 2021. Integral: https://ziare.com

 Starea noatră în UE din punct de vedere economic, social și al educației Analiză Starea României în UE din punct de vedere economic, social și al educației / Punctele tari, punctele slabe …. Punctele slabe: cele 24 de vulnerabilități 1. Deși a înregistrat ritmuri ridicate de creștere, nivelul de 11.530 euro al PIB pe locuitor din România din anul 2019, o situează pe penultimul loc în ierarhia statelor membre ale UE 27. 2. Fragilitatea modelului de creștere economică din ultimii ani, bazat pe consum, reflectată inclusiv de reacția indicatorilor macroeconomici la măsurile promovate, în anii 2018 și 2019, în sfera creșterii veniturilor populației (creșterea salariilor din sectorul public și a pensiilor). 3. Mecanismele de redistribuire actuale nu asigură transpunerea creșterii economice în bunăstare pentru toate categoriile de locuitori. Cu ocazia lansării de către Comisia Europeană a Raportului de țară 2016 pentru România, Stefan Olsson, directorul Direcției Generale pentru Ocuparea Forței de Muncă a Comisiei Europene afirma: „România are una dintre cele mai mari creșteri economice, dar pe de altă parte există și o altă fațetă. Vedem că această creștere nu este distribuită către toată lumea”. În același context, șeful Reprezentanței CE în România, Angela Filote afirma: ”România este în topul sărăciei în Uniunea Europeană. Asta mie îmi spune că modelul de creștere actual nu lucrează în interesul cetățeanului, pentru că deși țara crește, cetățeanul rămâne tot mai sărac. Ori acesta nu este un model pe care noi să îl încurajăm”. 4. Instabilitate politică, lipsa de predictibilitate a cadrului macroeconomic și fiscal-bugetar, legislativ, instituțional și administrativ. Deteriorarea guvernanței economice și a serviciilor publice fundamentale.  5. În iunie 2019, România era singura țară din UE care nu îndeplinea nici unul din cele 4 criterii Maastricht (convergență nominală), care condiționează aderarea la Zona euro . 6. Deși în anul 2019, România a consemnat cel mai ridicat indice al competitivității, respectiv 63,36 puncte (din 100), cu 17,78 puncte mai mare decât în anul 2007, aceasta se situează încă pe o poziție slabă, respectiv pe locul 51 în clasamentul celor 140 țări analizate de WEF.  7. Tendință de creștere a gradului de îndatorare, majorarea dependenței de finanțarea externă. În anul 2018, datoria externă brută (total TS și TML) a ajuns să reprezinte circa 48% din PIB, în primele 11 luni din anul 2019 continuând tendința de creștere. 8. Deficitele de cont curent și comercial în creștere. În anul 2019, deficitul balanței comerciale a României a fost de 17,6 mld. euro, din care peste 11,0 mld. euro cu statele membre UE27. Grad ridicat de concentrare geografică a exporturilor și exporturilor, cu risc de vulnerabilitate: trei state membre UE concentrează 50-60% din totalul fluxurilor comerciale, reflectând un grad ridicat de expunere și o sensibilitate ridicată a exporturilor României la fluctuațiile ce pot apărea pe aceste piețe. 9. Ponderea scăzută a capitalului autohton în sistemul bancar, dominat de instituțiile de credit cu capital majoritar străin, în proporție de 83% în anul 2018. Diferențialul dobânzii credite/depozite mult superior comparativ cu alte state membre. Expunere mare a băncilor la sectorul public (titluri de stat), precum și la activele imobiliare.  Structura economiei naționale: ponderea încă ridicată a agriculturii în PIB (4,8% în anul 2018, comparativ cu 1,8% media UE 27); ponderea scăzută a serviciilor comparativ cu celelalte state membre (63,9% în anul 2018, comparativ cu 72,7% media UE27) și ponderea ridicată a industriei și construcțiilor (31,3%, comparativ cu 25,5% media UE 27). În cadrul serviciilor, cele pentru companii dețin încă o pondere scăzută. 10. Structura companiilor, caracterizată prin pondere foarte mare a întreprinderilor mici și mijlocii și ponderea foarte scăzută a întreprinderilor de talie intermediară. În anul 2018, din totalul de 525.660 întreprinderi active, 89,5% aveau sub 9 salariați, 8,7% aveau 10-49 salariați, 1,5% aveau 50-249 salariați și 0,3% peste 250 salariați. În contextul multiplicării numărului de companii asistăm și la un proces de concentrare a întreprinderilor industriale, pus în evidență prin creșterea proporțiilor primelor 5 și a primelor 20 de companii în totalul cifrei de afaceri și respectiv în numărul de salariați. 11. Ponderea ridicată a companiilor cu capital străin în total cifră de afaceri, exporturi și importuri. În anul 2016, capitalul străin deținea ponderi importante în multe din ramurile industriale. Ponderea capitalului străin în cifra de afaceri a ramurilor industriale oscila între 39% la 100%. Cele mai mari proporții în cifra de afaceri pentru capitalul străin se consemnează în industria tutunului (100%), extracția petrolului și gazelor (98%), prelucrarea țițeiului și fabricarea automobilelor (97%), fabricarea echipamentelor electrice și producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă (84%) etc . Poziționarea modestă a companiilor românești pe lanțurile internaționale ale valorii adăugate.12. Fragmentarea terenurilor agricole: conform datelor Eurostat, în România, în anul 2019, existau 3.422.030 exploatații agricole (33,3% din numărul total de exploatații din Uniunea Europeană), cu o dimensiune medie de 3,7 ha/exploatație, comparativ cu 15,2 ha/exploatație media la nivelul UE 27, cu impact din perspectiva valorificării eficiente a suprafeței agricole. 13. Deși a înregistrat creșteri importante, productivitatea muncii din România pe persoană ocupată și pe oră lucrată se situa în anul 2018 la nivelul de 68,2% din media UE 27 (comparativ cu 36,7% în anul 2007). 14. În clasamentul „Indicele progresului social 2019” , indicator care măsoară calitatea vieții și bunăstarea socială a locuitorilor din 146 țări, pe baza a trei dimensiuni, respectiv nevoile de bază ale omului, fundamentele bunăstării și oportunitățile oferite, România se situa pe ultimul loc în rândul statelor membre ale UE 27, înregistrând cel mai slab punctaj din categoria altor 15 state care înregistrează un PIB pe locuitor similar. 15. Infrastructura fizică și socială (educație, sănătate, asistență socială etc.) slab dezvoltată și distribuită inegal în profil teritorial se constituie într-o frână pentru dezvoltare. Integral: https://www.hotnews.ro

Cine sunt magistrații din noile Completuri de 5 de la ÎCCJ care vor analiza marile dosare de corupție ale lui 2022? …. Din Completul 1 Penal fac parte magistrații Ilie Iulian Dragomir, Lucia Tatiana Rog,Andrei Claudiu Rus, Oana Burnel și Anca Mădălina Alexandrescu. Completul 2 Penal îi are în componență pe judecătorii Lavinia Valeria Lefterache, Elena Barbu, Alin Sorin Nicolescu, Săndel Macavei și Simona Daniela Encean. Din Completul 1 Civil fac parte Adrian Remus Ghiculescu, Maria Hrudei, Eugenia Pușcașiu, Simona Lala Cristescu și Marian Budă iat din Completul 2 Civil, Corina Alina Corbu, Adriana Elena Gherasim, Denisa Bâldean, Cosmin Mihăianu și Ileana Izabela Dolache Bogdan. La RFI, Liviu Avram, redactor șef al cotidianului Adevărul, spune că alegerea prin tragere la sorți și la vedere e o garanție de corectitudine DAR, avertizează acesta, important este modul în care sunt aleși de fapt magistrații Înaltei Curți din rândurile cărora se alcătuiesc aceste complete de cinci iar procesul de selecție nu implică, din nefericire, un concurs transparent. Completurile de cinci judecători de la Curtea Supremă sunt cele care iau decizii în marile dosare de corupție. G4Media scrie că, în 2022, cele mai importante dosare care ar putea ajunge pe masa judecătorilor sunt ale Elenei Udrea, “Gala Bute”, Victor Ponta cu Turceni- Rovinari și Darius Vâlcov, procesul în care fusese condamnat la 8 ani de închisoare în primă instanță. Toate au fost suspendate ca urmare a deciziei Curții Constituționale, privind constituirea completurilor. De asemenea, printre dosarele cu miză se regăsesc procesul fostului președinte al Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, privind incompatibilitatea unui fost senator, în care Tăriceanu a fost achitat. Integral: https://www.rfi.ro

După ce a lăsat țara fără guvern și în timp ce sute de români mor zilnic la ATI, Iohannis și-a scos nevasta la Piramide (foto) |Măria Sa, ipocritul. Klaus Iohannis le-a mulțumit românilor că s-au sacrificat ca să nu fie nevoit să se sacrifice el   „Dragi români, vă mulțumesc pentru sacrificiile făcute, pentru responsabilitatea și simțul civic deosebit de care ați dat dovadă și în acest an dificil”. Așa grăit-a Măria Sa, președintele, în mesajul de Anul Nou către poporul său. Venind de la omul care n-a făcut absolut niciun sacrificiu în ultimii ani și, mai ales, în ultimii doi ani, mesajul acesta de mulțumire este mai degrabă o jignire, decât un semn de recunoștință sinceră. Viața bună de la Cotroceni Să ne amintim că de-a lungul lui 2021, Klaus Iohannis a sfidat toate sacrificiile și problemele românilor, continuând să nu-și refuze niciuna dintre plăcerile mic-burgheze ce-i înfrumusețează viața de pre-pensionar. Au murit arși de vii pacienții unei secții de ATI dintr-un spital bucureștean? Au murit. A doua zi președintele rânjea fasolele la noi de pe pârtia de la Păltiniș, îndemnându-ne să mergem la schi. A declanșat favoritul său, Florin Cîțu, cea mai gravă criză politică a deceniului, rupând coaliția de centru-dreapta cu USR și aruncând România în haos administrativ pentru trei luni? A declanșat. Ceea ce l-a determinat pe președintele Iohannis să se sacrifice din ce în ce mai des la golf, spunându-ne că avem de-a face cu un sport accesibil tuturor. A fost România, după congresul PNL, copleșită de numărul imens de infectări și decese zilnice? A fost. Mureau peste 500 de oameni în fiecare zi din cauza infecției cu COVID-19, iar Klaus Iohannis găsea de cuviință să-și plimbe augustul și atleticul trup înveșmântat în alb pe la piramidele din Egipt. Mormintele unor faraoni decedați cu mii de ani în urmă meritau atenția prezidențială, mormintele celor aproape 59.000 de victime ale pandemiei, nu. …. Șeful statului asta își dorește, ăsta pare singurul său scop în viață, să fie menționat și onorat de posteritate, să i se ridice statui și să i se închine ode, fie și postume. Însă, astfel, Klaus Iohannis nu va depăși nivelul unei note de subsol, nici aia foarte binevoitoare. Comparat adesea cu un robot, Klaus Iohannis este persoana cea mai lipsit de empatie pe care România a propulsat-o în funcția de președinte. Viziunea îi lipsește complet, vreun orator deosebit e departe de-a fi, inteligența-i superioară, în caz că există, a eșuat a ne-o demonstra, consecvența în urmărirea unor principii se deduce din alianța cu PSD. Dacă în timpul care i-a mai rămas din cel de-al doilea mandat nu se întâmplă ceva cu adevărat remarcabil, Klaus Iohannis chiar nu are șanse reale să rămână în istorie. Integral: https://www.libertatea.ro

Valeriu Nicolae: Să fi contribuit la faptul că PMP şi ProRomânia nu sunt în Parlament e aproape la fel de fain ca victoria lui Michael Jordan din 1996Valeriu Nicolae: Domnul Cîțu sugera într-un mod inept dar deschis că ar trebui omorâți oamenii de la PSD/ALDE și ceva oameni din ministere folosind un # oribil “nu luăm prizonieri”. Pe vremea aia era considerat speranța liberală de marea majoritate a liderilor USR și votanților PNL. Orban zicea că ar trebui luptat cu parul împotriva PSD-ului și nu părea deloc să fi folosit o metaforă. Există un deputat AUR care a fost consilier USR, apropiat și susținător fanatic al lui Nicușor Dan și propunerea pentru primărie a filialei USR sector 4. Și fosta șefă a filialei USR Sibiu (unde a candidat Dan Barna) este acum tot la AUR. Sunt o mulțime de foști PRM-iști lideri în PSD. Vadim Tudor cerea execuții publice pe stadioane. Codrin Ștefănescu avea declarații mult mai dure și mai sonate decât Șoșoacă în timp ce era mâna dreaptă a șefului PSD. Marian Munteanu un simpatizant pe față al legionarilor a fost propus de liberali pentru primăria capitalei. Populismul radical are priză la un anumit tip de public și sunt lideri, acum moderați, care în tinerețe aveau simpatii similare cu ale votanților AUR. Nu cred deloc că demonizarea votanților AUR este de folos. Standardele duble, inabilitatea de a accepta faptul că aproape toți suntem proști într-un mod incredibil de consecvent, că iubim nu logica ci doar confirmarea opiniilor pe care le avem deja sunt probleme mai mari decât votanții AUR. Până nu începem să le rezolvăm, probabilitatea ca AUR-ul să piardă teren este minimă. Sursa: https://www.facebook.com

Patologiile evaluării politicilor și programelor publice din România  V-ați gândit vreodată cum știm dacă o inițiativă publică sau un program finanțat de stat chiar își atinge obiectivele pe care și le propune? De unde știm că o politică publică sau un program social chiar face ceea ce își propune să facă? Teoretic, facem asta prin două moduri: analiza de politică publică și evaluarea de programe. Aceste două moduri sunt foarte similare și complementare. Una evaluează politici publice la un nivel mai abstract, iar alta la un nivel mai operațional. Una are un cadru mai larg, societal, cealaltă are un cadru mai îngust, operațional și concret legat de un program anume. România însă nu are o lungă tradiție în niciuna dintre cele două metode de evaluare a politicilor și programelor publice. Asta este unul dintre aspectele fundamentale care diferențiază calitatea guvernării din România comparat cu suratele ei mai dezvoltate din occident. Occidentul se bazează din ce în ce mai mult pe „data-driven policy making”, pe când la noi încă facem politici publice și chiar programe bazate mai degrabă pe intuiție, idiosincrazie și oportunism electoral….. Patologiile politice ale evaluării politicilor publice din România O primă categorie de patologii este produsul decidenților politici români, care fac imposibilă orice analiză sau evaluare coerentă și sistematică a legislației și politicilor publice pe care decid să le adopte. Fie că vorbim de legislativ sau de executiv, marea majoritate a legislației și politicilor publice sunt gândite și motivate în așa fel încât să nu poată fi evaluate în mod obiectiv. Asta îi scutește pe inițiatori de justificarea concretă și sistematică a inițiativelor pe care le adoptă și îi ajută să evite orice tragere la răspundere. Dacă gândim și motivăm legislație sau politici publice în așa fel încât să nu poată fi evaluate obiectiv, atunci nu poți fi criticat sau tras la răspundere pentru neîndeplinirea celor asumate. Obiectivele de politică publică: Nemăsurabile, neverificabile În lumea ideală, statul român ar trebui să producă legislație și politici publice care să aibă specificate, încă de la început, obiective măsurabile și termene estimate până la care ar trebui să ne așteptăm să fie realizate. De exemplu, de ce vrem subvenționarea navetei elevilor? Ce vrem să obținem, ca rezultat social sau educațional prin subvenționarea navetei elevilor? Și în ce perioadă de timp am vrea să ajungem la aceste rezultate? Care sunt obiectivele măsurabile pe care le avem? Un astfel de obiectiv ar putea fi legat de abandonul școlar. Subvenționăm complet naveta elevilor pentru că suspectăm, pe baza datelor obținute dintr-un chestionar distribuit elevilor, că lipsa banilor pentru navetă duce la abandon școlar. Astfel, subvenționăm complet naveta școlară a elevilor pentru că am vrea ca în 5 ani să reducem abandonul școlar cu 15%. Acesta este un obiectiv măsurabil atât în ceea ce privește rezultatul cât și perioada de timp în care am vrea să îl atingem (15% în 5 ani). Analiza și evaluarea unor politici sau programe publice devine posibilă doar din momentul în care avem pre-specificate aceste obiective măsurabile. Acestea sunt posibile doar din momentul în care ne este clar ce vrem, de ce adoptăm o anumită măsură sau introducem un anumit program. Când ne este clar ce vrem să atingem printr-o anumită măsură, putem să măsurăm relativ obiectiv dacă ne-am atins țintele pentru care am introdus programul sau am adoptat politica publică. Asta este cazul ideal, de care statul român este foarte, foarte departe. Majoritatea legislației dezbătute în Parlament și marea majoritate a politicilor publice ce sunt produse în ministere nu au specificate obiective măsurabile….. Analiza de impact: nedorită și producătoare de frică Un alt element important care lipsește în procesul de formulare a legislației și a politicilor publice este legat de analiza de impact. Cu excepția unor proiecte cu finanțare europeană și a unor mari investiții în infrastructură, decidenții români evită să evalueze impactul potențial al inițiativelor pe care le propun…..În ceea ce privește lipsa de competențe de pe piața muncii, companiile au două opțiuni: (1) încheie parteneriate cu universitățile și își pregătesc viitorii angajați încă de pe băncile școlii, posibil prin proiecte practice de tip capstone; (2) adoptă o strategie de pregătire la locul de muncă, în care să le ofere sau să le impună noilor angajați cursuri de perfecționare în metodele uzitate de companie într-o anumită perioadă de timp. Statul poate stimula aceste strategii prin stimulente fiscale. Integral: https://www.contributors.ro

Echipa SALVAMONT Sibiu s-a întregit cu doi salvatori montaniTurist salvat de Salvamont dintr-un restaurant unde era să dea 150 lei pe 4 sarmale  Intervenție dificilă a salvamontiștilor montani din Poiana Brașov care au sărit pentru salvarea unui turist ce era cât pe-aci să plătească 150 de lei pe o porție de sarmale la un restaurant din stațiune. Procedura a fost una complicată, pentru că turistul nu voia să se dea dus, că-și comandase deja o cinzeacă de țuică. „Recomandăm persoanelor să nu se aventureze în zone necunoscute și pe trasee care nu sunt marcate. Este important să se orienteze după semne, respectiv meniul afișat la intrare. Iar dacă acesta nu există, înseamnă că e un loc periculos, poate chiar un urs prin zonă care a mâncat semnul de la intrare”, avertizează salvamontiștii brașoveni…..„În general primim telefoane noaptea când un turist este sechestrat în bucătăria restaurantului pentru că nu a avut suficienți bani să plătească o ceafă cu jumări și cartofi și acum trebuie să spele vase o săptămână să plătească nota”. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 5 ianuarie.„Parlamentul este decor. Nimeni nu dă raport trimestrial cum cheltuie banii publici şi cu ce rezultate.”

10 Best Resorts in Washington State | PlanetWareBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 5 ianuarie! Miercuri, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 15 grade în Moldova, 14 în Transilvania, 13 în Maramureș, 16 în Crișana, 17 în Banat, 16 în Muntenia, 15 în Oltenia și 16 în Dobrogea. Ploile se restrâng și vor mai apărea doar în Transilvania, Maramureș și Crișana, restul teritoriului fiind însorit. În Capitală, cerul va fi variabil, cu o maximă de 15 grade. Iată ce temperaturi ne așteaptă miercuri și în alte orașe: Brașov: 13 grade Iași: 11 grade Cluj Napoca: 12 grade Constanța: 13 grade Bacău: 14 grade Timișoara: 14 grade Oradea: 11 grade Sibiu: 14 grade Giurgiu: 13 grade Galați: 12 grade Arad: 13 grade.

Coronavirus in RomaniaVideo Vârful valului 5, mult mai devreme și mai înalt decât se preconiza. Octavian Jurma: Omicron este o rachetă care îi caută pe nevaccinați  …. Octavian Jurma: Este cert că vom avea un număr proporțional de mare de infectări, am știut asta și înainte de valul 4 iar prognozele s-au adeverit. Dacă avem o variantă care produce un număr mare de infectări în țări cu rate mari de vaccinare, ne putem aștepta ca această variantă să producă un număr și mai mare de cazuri într-o țară cu o rată mică de vaccinare, cum este România. (…) Cel mai optimist scenariu de evoluție a curbei Omicron în România arăta că vârful valului va fi în jurul datei de 10 februarie, aproximativ 20.000 de cazuri, iar un debut evident al valului va fi în a doua săptămână a lunii ianuarie. Din păcate, vedem că Omicron a debutat mai repede, încă de săptămâna trecută. Numărul de cazuri de săptămâna trecută deja a crescut cu 85%, aproape 90%, față de săptămâna precedentă, așadar avem un debut în forță. Cifra de luni mă îngrijorează foarte tare, pentru că de obicei cifra de luni este minimul săptămânal. (…) Este posibil ca marți să avem 3.000 de cazuri în România, nu peste două săptămâni, așa cum era în curba optimistă. Noua curbă arată că putem avea vârful valului mai devreme, încă de la 1 februarie și mai înalt, spre 25.000 de cazuri. „Omicron, o rachetă care îi va căuta pe nevaccinați” Octavian Jurma: Omicron este ca o rachetă teleghidată care îi va căuta foarte repede pe cei neprotejați, vulnerabili. Cei nevaccinați sunt internați în proporție de 90%, inclusiv în țări cu rate de vaccinare de 90%. Omicron este atât de infecțios încât îi găsește și pe cei care în mod normal ar fi fost protejați de imunitatea de turmă. Chiar daca este mai puțin patogenă decât Delta, din datele pe care începem să le avem, reiese că este chiar mai patogenă decât Alpha, iar pentru noi valul Alpha a fost devastator, am avut peste 10.000 de decese. Integral: https://www.digi24.ro

Coronavirus in RomaniaCOVID-19 poate declanşa un răspuns “de dereglare imunitară” care se prelungeşte mult după infecţia iniţială şi după recuperare Infecţia cu virusul care provoacă boala COVID-19 poate declanşa un răspuns “de dereglare imunitară” care se prelungeşte mult după infecţia iniţială şi după recuperare, chiar şi în rândul persoanelor care au prezentat simptome uşoare sau care nu au avut simptome, potrivit constatărilor unei echipe de oameni de ştiinţă de la Centrul Medical Cedars-Sinai din Statele Unite, publicate în Journal of Translational Medicine, relatează Science Daily. Când oamenii sunt infectaţi cu un virus sau alt agent patogen, corpurile lor eliberează proteine numite anticorpi care detectează substanţele străine şi le împiedică să invadeze celulele. În unele cazuri, însă, oamenii produc autoanticorpi, ce pot ataca în timp propriile organe şi ţesuturi. Cercetătorii de la Cedars-Sinai au descoperit că persoanele care au fost anterior infectate cu SARS-CoV-2, virusul aflat la originea COVID-19, prezintă o mare varietate de autoanticorpi până la şase luni după ce s-au recuperat complet…… “Aceste tipare de dereglare imunitară ar putea sta la baza diferitelor tipuri de simptome persistente pe care le vedem la persoanele care dezvoltă afecţiunea numită acum COVID-19 de lungă durată”, a spus ea. Pentru desfăşurarea acestui studiu, echipa de cercetare de la Cedars-Sinai a recrutat 177 de persoane cu dovezi confirmate ale unei infecţii anterioare cu SARS-CoV-2. Specialiştii au comparat probe de sânge de la aceşti indivizi cu mostre prelevate de la oameni sănătoşi înainte de pandemie. Toate persoanele cu infecţie confirmată cu SARS-CoV-2 au prezentat niveluri crescute de autoanticorpi. Unii dintre autoanticorpi au fost identificaţi de asemenea la persoanele cu boli în cazul cărora sistemul imunitar îşi atacă propriile celule sănătoase, cum ar fi lupusul şi artrita reumatoidă. Integral: https://ziare.com

Președintele Klaus Iohannis a ajuns la cel mai scăzut nivel al încrederii. Mai multe greșeli făcute în ultimul an l-au adus la această situație. Una dintre ele este susținerea fățișă a lui Florin Cîțu în pofida faptului că a ratat gestionarea valului patru al pandemiei.Propagă Iohannis și PNL „virusul obedienței” și în noul an?  Cum n-avem norocul să ne lovească direct o cometă, va trebui să ne ocupăm în continuare încet și sigur de propria noastră nefericire. Am lucrat din plin la ea în 2021. Iar în 2022 sunt toate semnele că vom face și mai mulți pași greșiți. Revenirea la normal Cea mai mare prostie e cea cu „revenirea la normal”, pe care am auzit-o din ziua întâi a COVID-ului. Ce să mai revii la normal? Poate din gripă pandemică scapi, însă nu mai scapi din crize economice generate tocmai de „dorința de normal”. Că pentru „normal” ne-am apucat, noi, românii, să liberalizăm aiurea piața de energie fix în cea mai mare criză înregistrată global în ultimele decenii. Normal e să și cheltui ca nebunul pe armament în timp ce ai început să nu mai educi cetățenii nici cât să-și scrie corect numele. … Vrem ecologie, dar nu pentru săraci S-au mai întâlnit o dată liderii lumii să spună că se va face câte ceva ca să amânăm schimbarea radicală a climei. Soluțiile sunt anemice, și toate sunt gândite în ramă de business. Se adeverește vorba aia că mai degrabă putem concepe sfârșitul lumii decât sfârșitul capitalismului. Ca de obicei, austeritatea verde va fi de zece ori mai dură pentru sărăcani care se deplasează cu diesel și se încălzesc cu lemne. Soluțiile verzi puse în mișcare rămân într-o logică „de piață” devastatoare pentru pierzătorii economici. Probabil vom asista la o revoltă populară antiecologistă de toată frumusețea. Una mult mai hotărâtă decât protestele antivaccin, rămase totuși la stadiul de farsă, deocamdată. …. Infrastructura mare e soluția Principala lecție a anilor 2020-2021 a fost că, fără infrastructuri mari, ne ducem în cap. „Infrastructură mare” înseamnă și sistemul de sănătate, și sistemul de educație. Și în România ele au fost atacate non-stop. De sănătatea privată, în continuare sugativă de deconturi grase din banii publici, nu s-a atins nimeni nici cu o pană, nici măcar când eram cu sute de pacienți fără oxigen blocați pe holurile spitalurilor de stat. Iar lobby-ul educației private a continuat nesimțit, e o vacă grasă de muls și aici. Ce rost are să băgăm bani la stat, când părinții se pricep ei mai bine la educație? Am fi putut totuși învăța sensul adevărat, adică exact opus: că infrastructura asta mare e un miracol, că asta ne face oameni ai mileniului III și că fanteziile cu educație privată și flexibilă și zoom-ificată sunt vrăjeli; saltul tehnologic real îl faci tot cu investiții publice, nu cu grădinițe cool unde să verse statul bani, alături de părinții mai avuți. Moartea normală. Aroganța „științifică” Și politicieni, și influenceri au făcut bani și puncte electorale promovând ideea că e normal să moară cei slabi, că așa e viața. Mulți au pus botul la această filozofie a morții. Nu era oricum vorba doar de COVID, era vorba de ce au pățit pacienții cu cancer cu sute de alte boli grave în perioada asta. Lipsa de empatie a mers până la dezumanizare totală, uneori în numele apărării „libertății”. George Simion chiar a prezentat-o ca pe o revoluție, unde e normal să mori pentru libertate. Pe de altă parte am văzut prea multă aroganță în „numele științei”, prea multe verdite aruncate cu dispreț către „poporul ignorant”. A părut că e despre COVID, dar a fost vorba despre o luptă veche între tehnocrați și mase speriate, care nu mai cred în nimic, dar cred în tot (ce e pe internet). Dacă vezi că oamenii au mari probleme cu stilul în care tratează problema anumite megacorporații farmaceutice, dacă nu răspunzi cum trebuie la temeri corecte că un lockdown îi poate distruge pe unii mai rău decât COVID (foamea e mai puternică decât gripa, asta uită specialiștii câteodată), efectul va fi unul sălbatic, s-a văzut în fenomene precum Șoșoacă et comp. …. Și, da, și știința are nevoie de un „electorat”. De unde electorat pentru știință, dacă tu nu cheltui mai nimic pentru cercetare, dar umpli de bani publici televiziuni care conspirații la kil. De aia și ajunsesem la un moment dat în situația în care RTV-ul sau Antena 3 gemeau de conspirații și filozofii Dan Bittman, dar nu se atingeau de (pe atunci premierul) Cîțu nici cu o floare. Apropo, cea mai mare gafă politică a ultimelor decenii este inventarea lui Cîțu de Iohannis și sfetnicii lui. Au inventat un virus al obedienței care i-a făcut praf partidul „meu”. Faptul că am pierdut 8 luni vorbind despre Cîțu, o ciudățenie politică, nedorit nici măcar de peneliștii care l-au votat, ar trebui să ne pună pe gânduri. Integral: https://www.libertatea.ro

România | Proteste față de măsurile anti-coronavirusVrajba din societatea românească – ediția 2021  E prea multă ură în societatea românească. Ne cheltuim sufletele la talciocul cu complexe și cu revanșe fără noimă. Ura otrăvește zilele celui stăpânit de urâțenia aceasta. Cântecul de sirenă al egoismului exacerbat, invidia, atitudinea revanșardă, oportunismul, lipsa de empatie și de solidaritate nu au dispărut niciodată din societatea românească ieșită din comunism. În anul care tocmai s-a încheiat, divizarea românilor în două tabere a fost, cred, cea mai acută, cea mai purtătoare de ură, cu excepția primului an al puterii discreționare a lui Ion Iliescu și FSN, când populismul s-a întins ca pecinginea în rândul a peste 70% dintre alegătorii care erau pentru prima oară liberi să-și exprime votul, după o jumătate de secol de dictatură. Piața Universității, mineriadele, IMGB, APACA sunt cuvintele-cheie care au scris începutul istoriei recente. Fosta Securitate a manipulat masele punându-le în brațe cimiliturile urii „Noi muncim, nu gândim!“, „Moarte intelectulilor!“ și încă altele, care au semănat frică în rândul românilor cu discernământ. Tot fosta Securitate, mâna dreaptă a regimului Iliescu, a confiscat sensul manifestației maraton din Piața Universității pentru a o livra acelorași mase ca fiind fieful drogaților, al legionarilor, al vânzătorilor de țară. Dihonia din societate în 2021, un arc peste timp Iată că anul 2021 s-a dovedit a fi apropiat de primul an fesenist în ceea ce privește vrajba, dihonia din societatea românească. Cel mai cuprinzător agent al împărțirii în două tabere a românilor a fost pandemia, pe grozăvia căreia s-au pliat pe de o parte cei încrezători în efectele benefice ale vaccinării, iar pe de altă parte antivacciniștii. Vocalizele cele mai stridente și halucinante în mass-media și pe rețelele de socializare s-au auzit, se aud și se vor auzi, poate și mai abitir, din partea celor care sunt împotriva vaccinării. Scenariile „ocultei mondiale“ au fost la ordinea zilei: populația planetei trebuie să se împuțineze, iar virusul/virusurile „create artificial“ trebuie să omoare în primul rând persoanele vârstnice pentru ca statele să diminueze substanțial fondurile de pensii; forța de muncă este excedentară și împiedică intrarea pe deplin în epoca robotizării; companiile farmaceutice sunt adevărații beneficiari ai celor doi ani de pandemie. Sigur că acest din urmă punct din agenda scenariilor nu este cu totul rupt de realitate. Aceste companii au făcut și fac în continuare profituri uriașe din vânzarea vaccinurilor, a materialelor de protecție, a dezinfectanților. Dar sunt puterile politice ale lumii la mâna companiilor farmaceutice?…. Cu puțin timp înaintea vacanței de vară și a concediilor, numărul infectărilor și al morților a scăzut miraculos. Ne-am culcat în scenariul galben și ne-am trezit în scenariul verde, gata pregătiți să ne petrecem concediul pe litoral, în stațiunile montane, în pensiuni. A fost evident că decidenții făcuseră o înțelegere neortodoxă cu proprietarii stațiunilor de agrement. Ce s-a întâmplat după încheierea concediilor de odihnă? Începând cu finalul lunii septembrie numărul infectărilor și al morților a crescut progresiv, pentru ca la mijlocul lui octombrie să avem zile în care peste 500 de bolnavi să piardă bătălia pentru viață. Chiar și în aceste condiții președintele Iohannis a refuzat să decreteze starea de urgență. Ce s-a întâmplat în zilele Crăciunului și ale Anului Nou? Același lucru ca și la începutul verii. Din nou ne-am trezit în scenariul verde, deși am înregistrat zilnic cel mai mare număr de morți din Europa, raportat la populație. Este de notorietate faptul că testăm doar câteva zeci de mii de persoane pe zi, în vreme ce sunt țări care ating un milion de testări zilnice. Din nou interesele legate de turismul de la finalul anului au cântărit mai mult decât mii de vieți pierdute. Asta în condițiile în care chiar oficialitățile ne-au anunțat că într-o lună spitalele s-ar putea să nu mai facă față pacienților infectați, de data aceasta cu tulpina Omicron…..E prea multă ură în societatea românească. Ne cheltuim sufletele la talciocul cu complexe și cu revanșe fără noimă. V-ați gândit că de fapt cel care urăște suferă, iar nu cel care este urât? Că ura otrăvește zilele celui stăpânit de urâțenia aceasta, și nu zilele celui care este urât și care pune liniștit capul pe pernă fără a fi stăpânit de supărare? Desigur că v-ați gândit. Integral: https://ziare.com

Victime ale tragediei de la Clubul Colectiv (30.10.2016)Am pierdut procesul Colectiv   Amânarea pronunțării în dosarul Colectiv pentru data de 3 martie era previzibilă având în vedere că de la decizia CCR nr 233/2021 instanța trebuie să anunțe concomitent și decizia, și motivarea ei. În cazurile complexe, cum este Colectiv, ea poate ajunge la sute de pagini. Ar fi fost la limita imposibilului ca între 21 decembrie și 3 ianuarie instanța să și delibereze, să și motiveze, fără risc de antepronunțare de facto, adică de stabilire a deciziei și începerea motivării înainte de ultimul termen. Modificarea CPP intrată în vigoare anul trecut lasă instanței între 60 și 120 de zile, în funcție de complexitatea cauzei, între rămânerea în pronunțare și anunțarea deciziei cu motivare. 3 martie este în termenul legal….. După discutabila schimbare de încadrare juridică din apel, a cărei motivare urmează să o aflam, este puțin probabil ca pedepsele grele pronunțate în primă instanță să fie menținute. Rămâne de văzut. Așa cum felul în care a decurs apelul la CAB, alături de pensionarea judecătorului în mijlocul fondului, pune în discuție un subiect delicat: cum verificăm la intrarea în profesie să avem nu doar judecători cu știință de carte, ci și cu vocație? Pentru victime și familiile celor decedați este esențial să se facă dreptate și mi-e greu să imaginez dreptatea fără pedepse exemplare. O achitare sau o condamnare cu suspendare în principal a celui mai înalt reprezentant al statului în acest dosar, primarul Cristian Popescu Piedone, ar însemna nu numai o insultă la adresa celor care au suferit, dar și un semnal periculos dat demnitarilor și funcționarilor în privința consecințelor propriilor decizii. Dar dincolo de acest aspect, România, societate și stat, au pierdut procesul Colectiv demult și lamentabil.…. Vorbeam despre semnalul pe care l-ar da sentințe blânde. Nu e cu nimic mai bun semnalul dat de alegerile din 2020 când Cristian Popescu Piedone a câștigat un mandat de primar în București. Din punct de vedere moral, electoratul Sectorului 5 i-a dat primarului de la Colectiv o incredibilă validare și, într-un fel, achitare. “Judecata poporului a decis! Dragi prieteni, adevărul a învins! Dreptatea a învins!”, a spus satisfăcut Piedone după victorie. E de neînțeles și neacceptat. Justiția se poate împiedica în procedură, în dubii de interpretare a legii, dar judecata morală a societății pentru un primar care a contribuit prin felul în care și-a îndeplinit mandatul la moartea a 64 de oameni nu are asemenea constrângeri. Repet, Popescu Piedone nu a candidat în nu mai știu eu ce sat unde oamenii poate nici nu au înțeles mare lucru din Colectiv, nu mai țin minte sau au fost manipulați cu teorii imbecile de tipul „au fost pedepsiți pentru muzică satanistă”. A candidat în București, în chiar orașul traumatizat de tragedia de atunci, și a avut nerușinarea să își bată joc de nenorocirea imensă cu un slogan batjocoritor: „Ai grijă să nu te frigi la vot!” Și a fost votat. Veți spune că Sectorul 5 are anumite particularități, o zonă de populație săracă, mai ușor de manipulat, cu interese precise de la baza piramidei lui Maslow. Așa a fost votat și revotat la vremea lui și Marian Vanghelie….. Și nu e vorba doar despre Piedone. La un an după Colectiv, PSD câștiga zdrobitor alegerile și urma sinistra epocă Dragnea. Iar după epoca Dragnea, în 2020, PSD a câștigat din nou alegerile. Nici Justiția, nici presa, nici politicul nu sunt mai bune decât societatea din care fac parte. Sunt eșantioane reprezentative. Cât despre repetare, ceva s-a schimbat într-adevăr. Nu mai ard cluburi, ard spitale. Nu mai mor tineri care participă la concerte, mor bolnavi imobilizați în paturi și sunt răniți medici obligați la acte de eroism. Rapoartele privind siguranță spitalelor sunt teribile. Despre cea mai recenta verificare a vorbit ministrul Sănătății pentru SpotMedia.ro: „Inspecția Sanitară de Stat a evaluat starea instalațiilor electrice din aproape 300 de spitale și acolo stăm foarte, foarte prost. În câteva zeci de spitale construite între 1890 și 1950, instalațiile sunt prea puțîn revizuite.” Iar în cluburi nu s-a mai întâmplat, mă tem, doar pentru că le-a închis pentru lungi perioade pandemia. Altfel, să ne amintim nenumăratele prorogări ale intrării în vigoare a măsurilor de securitate, abandonate până la urmă în uitarea și indiferența care l-au făcut și pe Piedone primar. Integral: https://spotmedia.ro

Judecătorilor CCR Valer Dorneanu, Mona Pivniceru și Daniel Morar le expiră mandatele anul acesta. În locul lor Camera Deputaților, Senatul și președintele vor numi alți judecători. Se va shimba echilibrul de forțe în CCR în noua conjunctură politică?Minciuna depolitizării CCR | Trei judecători pleacă în 2022, dar PSD nu pierde controlul  Depolitizarea CCR a fost cerută des, dar totul a rămas la nivel de discurs. PSD propune ca noii judecători să nu fi fost membri de partid în ultimii opt ani, iar proiectul a trecut tacit de Camera Deputaților. Este o formulă fezabilă sau doar o încercare de câștiga capital politic? Ințiațiva legislativă poartă semnătura lui Marcel Ciolacu și a deputatei Maya Teodoroiu, fostă judecătoare la CCR în legislatura 2015-2019, și a fost depusă în septembrie anul trecut. Prima mare problemă a inițiativei este aceea că ridică probleme de constituționalitate. Aceasta pentru că, de fapt, adaugă la articolul 145 din Constituție, care vorbește clar despre condițiile pentru numire: „judecătorii Curții Constituționale trebuie să aibă pregătire juridică superioară, înaltă competență profesională și o vechime de cel puțin 18 ani în activitatea juridică sau în învățământul superior”. Neconstituțională și ineficientă Fostul judecător la CCR, Augustin Zegrean declară pentru Europa Liberă că proiectul este clar neconstituțional și că nu va rezolva problema depolitizării Curții. Depolitizarea este o „minciună”, iar scopul proiectului este „ să se afle în treabă, e măreția moftului”. „Nu ar depolitiza instituția pentru că tot politic vor fi numiți indiferent dacă au fost sau nu membri de partid. Tot partidele îi vor numi, iar fiecare partid își va pune oamenii apropiați. Deci este o minciună. Sistemul nostru este perfect acordat la sistemul european al Curților Constituționale. Nu l-am inventat noi”. În prezent, potrivit Constituției, trei judecători sunt numiţi de Senat, trei de Camera Deputaţilor și trei de președintele României. Augustin Zegrean, care a fost judecător la CCR timp de nouă ani, susține că nici un partid nu poate fi influența sau controla un judecător CCR decât cu voia acestuia. Motivele sunt simple: judecătorii CCR sunt inamovibili, iar mandatul nu poate fi prelungit sau înnoit. „Nu te poate influența niciun partid, dacă nu vrei să te influențeze. Iar argumentul este că nimeni nu poate fi numit a doua oară judecător la Curte- aceasta este o realizare formidabilă. Atunci s-ar fi putut pune problema de răspuns politic: că nu te mai pune a doua oară. La noi care ar fi motivul pentru care un judecător trebuie să răspundă politic? În general, un judecător care pleacă de la CCR se duce în pensie. Dacă omul vrea să fie supus politic nu poate fi oprit indiferent de criteriile de numire. Sunt și din aceștia”…..Un proiect care propune același lucru, cu diferența că perioada în care viitorilor judecători la CCR li se interzice să fi făcut parte din vreun partid era de nouă și nu de opt ani, a avut și USR. De notat însă că USR a cerut modificarea articolelor 142 si 143 din Constituție, realizând, spre deosebire de PSD, că altfel un proiect de lege ar putea fi neconstituțional….. Proiectul USR mai atingea un punct nevralgic: limitarea condițiilor de sesizare a CCR cu privire la conflictele juridice și de natură constituțională. ”După cum s-a văzut în ultima vreme, din cauza faptului că în lipsa unor prevederi legale clare, CCR abuzează și acționează ca un veritabil legiuitor, fiind tentată să-și depășească prerogativele constituționale, în condițiile în care nu există nicio altă autoritate care să-i tempereze tendințele expansioniste. Iar aceste depășiri ale atribuțiilor Curții nu sunt acceptabile într-un stat de drept,” a argumentat Stelian Ion….. Judecătorii vizați de interdicție Dacă o astfel de prevedere ar fi fost în vigoare, sub incidența ei ar fi căzut trei dintre actualii judecători ai CCR, în frunte cu Valer Dorneanu, care până în 2008 a făcut politică la PSD, iar cinci ani mai târziu a ajuns judecător la CCR. Un alt caz este cel al lui Marian Enache, care a plecat direct de pe băncile parlamentului la CCR, iar al treilea Attila Varga care a fost parlamentar până în 2012 pentru ca în 2016 să ajungă la CCR. Integral: https://romania.europalibera.org

Romania si UESorin Pâslaru, ZF: 10 întrebări pentru 2022 2022 este în al şaisprezecelea an de când România este membră a Uniunii Europene, dar progresul care ar fi trebuit să se arate încă întârzie. Pe hârtie, PIB-ul României este la 12.000 euro/capita, de trei ori mai mare ca în 2007, însă jumătate din locuinţe nu au acces la utilităţi complete, iar marile oraşe pătimesc din cauza infrastructurii de energie şi transport putrede…. Deficitele comerciale şi bugetare însoţesc permanent evoluţia economiei. Aşteptata construcţie a unei economii de jos în sus – abatoare, depozite de legume/fructe, fabrici de lapte, de îngheţată, de săpun sau pastă de dinţi – întârzie. Cum nici de sus în jos n-a mai venit nimic, rezultatul a fost depopularea masivă – 4-5 milioane de români plecaţi, mai ales din mediul rural. Nici pentru tinerii merituoşi linia orizontului nu este clară, aşa că cei mai mulţi caută scăparea la Londra sau Amsterdam. Singurii supravieţuitori sunt bugetarii, mai ales cei din structuri aflate în subordinea directă a Parlamentului, fără constrângerile bugetare generale. Instituţiile publice din România s-au înmulţit an de an. În loc să avem autostrăzi, spitale moderne, campusuri şcolare şi căi ferate de mare viteză avem companii naţionale, agenţii de monitorizare, autorităţi de evaluare a calităţii educaţionale şi a calităţii serviciilor din spitale. Fiecare spune că îşi face treaba: BNR, ASF, ANPC, ANRM, ANCOM, ANMCS, ARACIS…, dar inflaţia este la 10%, falimentul City lasă pagube în asigurări de 500 milioane de euro, iar calitatea în educaţie şi servicii de sănătate este departe. Parlamentul este decor. Nimeni nu dă raport trimestrial cum cheltuie banii publici şi cu ce rezultate. Ca în feudalism, la stat fiecare are propriul domeniu pe care nimeni nu poate interveni că afectează interesul naţional. La orice scandal, la orice abuz, toţi speră că presa va scrie trei zile şi apoi uită. La nivel local, primăriile sunt şi ele stat în stat. În comune, secretara are salariu triplu faţă de directorul şcolii, primăria are canalizare, apă şi toaletă, şcoala nu. Jumătate din primarii de comune sunt deja latifundiari şi îi găseşti zilele astea în Dubai. Cu cine să faci o ţară?… 10 întrebări pentru 2022:

  • Când va majora BNR dobânda de politică monetară, cu cât şi ce efecte vor fi pentru piaţa imobiliară şi consum?
  • Va veni criza pe piaţa imobiliară sau va continua creşterea de preţuri, acum în medie în Bucureşti la 2.000 de euro/mp?….
  • Ce efecte va avea explozia preţurilor la energie? Vom vedea falimente în lanţ ale marilor furnizori de energie şi ale companiilor industriale? Oraşele încep să rămână fără căldură pentru că nu mai au bani.
  • Va avea în sfârşit România un preşedinte? Cu toată puterea pe care o are, Klaus Iohannis a convins pe toată lumea că este un preşedinte absent, departe de preocupările reale ale românilor, care doar mimează interesul şi prezenţa pentru viaţa publică. Integral: https://www.zf.ro

Russian President Vladimir Putin gestures as he attends his annual end-of-year news conference in Moscow, Russia, December 23, 2021. REUTERS/Evgenia Novozhenina2022: Ce poate face România în fața Rusiei Bucureștiul se consideră în siguranță câtă vreme există militari americani pe teritoriul țării. În același timp, însă, vulnerabilitățile locale au fost scoase în evidență mai mult decât altădată, iar recunoștința față de aliatul strategic a trecut de la admirație la dispreț cu o ușurință suspectă. Nu întotdeauna declarațiile s-au suprapus peste fapte, chiar dacă la vedere loialitatea și angajamentul României par fără cusur, de aceea există destule emoții la București față de negocierile care încep săptămâna viitoare între Statele Unite și Rusia. Lista cu pretențiile Moscovei din proiectul de tratat trimis Washingtonului poate afecta și România, dacă negocierile dintre cele două mari puteri ar înclina spre soluția propusă de Vladimir Putin. Pe scurt, Kremlinul îi cere Occidentului, nu doar oprirea extinderii NATO spre Ucraina sau Georgia, ci și retragerea armelor sofisticate din proximitatea granițelor sale plus interzicerea rachetelor cu rază medie în Europa. Dacă tratativele propuse de Rusia nu ajung la un numitor comun satisfăcător, Kremlinul sugerează că va folosi forța armată și va înainta în Ucraina. …..România și Rusia nu au de iure o graniță comună, dar de facto, odată cu anexarea Crimeei, Moscova a avansat mult în Marea Neagră și testează periodic limitele frontierei cu avioanele sale militare, care trec razant sau chiar încalcă spațiul aerian autohton. Răspunsurile aliaților din NATO au fost de mai multe ori destul de dure. Episodul cel mai supărător pentru Vladimir Putin a avut loc în iunie anul trecut, când un distrugător britanic a navigat de-a lungul Crimeei, în apele teritoriale ale peninsulei, provocându-i pe ruși să deschidă focul. A fost o declarație serioasă a nerecunoașterii Crimeei ca spațiu rusesc. Apoi, un bombardier american, proiectat ca purtător de arme nucleare, a zburat acum două luni la câțiva kilometri de frontiera rusă de la Marea Neagră.  ….. În paralel, se ocupă cum poate mai bine de subminarea din interior a Ucrainei, a Georgiei și a celorlalte țări din regiune, poate, chiar și a României, atunci când Bucureștiul nu se destabilizează singur. Creșterea prețului energiei produce deja nemulțumiri printre ucrainieni. Gazul rusesc e mult mai scump în Republica Moldova sau Ucraina, decât în statele Uniunii Europene, dar Moscova e gata să facă reduceri pe criterii politice. Propaganda rusă, prețurile tot mai mari din cauza costurilor energetice, faptul că americanii au acceptat să negocieze cu rușii eventuale noi sfere de influență, pot eroda, pe termen mediu, încrederea ucrainienilor în Vest. Vladimir Putin lucrează cu aceeași determinare în interiorul Ucrainei și în afara ei, pentru a se asigura că această țară va rămâne sub pulpana Rusiei. Nici românilor nu le plac negocierile anunțate între Kremlin și Casa Albă, fiindcă ar putea să-i lase din nou într-o periferie în care Moscova ar fi mai activă decât Washingtonul sau Londra. Oficialii de la București se declară optimiști, dar în spatele lor vulnerabilitățile țării se înmulțesc. Granița estică a României e atât de permeabilă, încât, avioanele care aduc țigări de contrabandă din Ucraina, nici măcar nu sunt văzute pe radarele, care ar trebui să indice orice mișcare a unui posibil inamic. Poate că, aceste avioane care au trecut ilegal, în mod repetat frontiera, aruncând marfa în România, au fost ignorate cu bună știință. Deși, operațiunile de acest tip au fost descoperite în august, nu există un răspuns clar al autorităților, care să explice cum au fost posibile aceste zboruri. Efectele nepăsării autohtone sunt importante: neaderarea țării la Spațiul Schengen are o explicație, devreme ce România nu-și poate supraveghea frontiera…..Și pentru ca dimensiunea insecurității să fie bine definită, vreme de patru ani, un grup bine organizat a furat motorină în valoare de 2 milioane de dolari de la baza americană de la Kogălniceanu. Aliatul strategic al României a fost păcălit sub nasul polițiștilor și al ofițerilor de contrainformații, dacă nu cumva cu voia lor. Integral: https://www.dw.com

How Many Countries Are There In The World? - WorldAtlasOrdinea mondială va continua procesul de transformare …. 2022 ar putea aduce evoluții cu impact major în politica actorilor globali, chiar mai numeroase, mai substanțiale și mai amenințătoare decât a adus 2021, continuând însă macro-tendințele din anul recent încheiat. Astfel, va continua transformarea relațiilor politice și strategice dintre marile puteri: SUA, UE, China și Rusia, angajate de câțiva ani într-un proces complex de schimbare a ordinii mondiale. Lumea este cu privirile îndreptate spre negocierile SUA-Rusia din 10 ianuarie, dar în opinia mea aceste negocieri sunt inutile, prost pregătite și nu vor duce la niciun rezultat, fiind un „cadou” de imagine internațională și de consolidare a „cotei” regimului agresor al lui Putin oferit în pripă de administrația Biden, doar pentru a câștiga timp în criza din Estul Europei, în lipsa altor idei. Oricât de intensă pare acum criza Rusia-Ucraina, tema nr. 1 a ordinii globale este și va rămâne războiul pentru supremație SUA-China iar această confruntare nu se va soluționa nici în 2022, ci se va profila ca un război rece („competiție extremă”, cum a numit-o președintele Biden) pe termen lung, dincolo de orizontul lui 2030. Potențialul conflictual rămâne ridicat în câteva zone de falie geopolitică – Strâmtoarea Taiwan și mările Asiei (Marea Chinei de Est și Marea Chinei de Sud), Marea Neagră și Europa de Est (Ucraina), respectiv Orientul Mijlociu (conflictul Iran-Israel). Din nefericire, prelungirea pandemiei și intrarea în cel de-al treilea an afectează în mod negativ starea de spirit a cetățenilor (opinia publică), economia și dinamica societăților în ansamblu, ceea ce continuă să accelereze și să agraveze schimbările globale. Tehnicile de război hibrid, dezinformarea, manipularea și fabricile de troli și fake news alimentate de Rusia vor continua să erodeze stabilitatea democrațiilor liberale occidentale și încrederea cetățenilor în instituții și autorități, inclusiv în cele științifice și medicale. Populismul și conspiraționismul vor rămâne marii adversari interni ai democrațiilor liberale occidentale, care vor face indirect jocul Rusiei și al Chinei.    Negocierile SUA-Rusia din ianuarie vor aduce fie o posibilitate diplomatică de dezangajare a lui Putin („Exit Strategy”) din manevrele de desfășurare militară de la frontirele Ucrainei (cu un set de consecințe care sunt deocamdată neclare pentru Europa Centrală și de Est), fie prilejul de care Putin se va folosi pentru a arăta eșecul negocierilor cu SUA și NATO, neprimirea garanțiilor de securitate și deci pretextul de a mai fura Ucrainei câteva teritorii marginale, cel mai probabil privinciile separatiste Donețk și Lugansk, pe care Kievul oricum nu le mai administrează de la războiul secesionist din 2014. Pe termen mediu și lung însă, Putin știe că o invadare fie și limitată a Ucrainei i-ar aduce costuri foarte mari iar garanții privind blocarea NATO oricum nu poate să primească. Pe 29-30 iunie 2022, Summitul NATO de la Madrid va aduce noul concept strategic al Alianței, devenit foarte important în contextul actualelor tensiuni din regiunea Europei Centrale și de Est. Ar fi de urmărit și negocierile de la Viena privind noul acord nuclear al marilor puteri cu regimul din Iran…..La Summitul din martie, sub președinția franceză, UE este așteptată să adopte Busola Strategică, instrument politic subsumat obiectivului mai larg al suveranității (autonomiei strategice) europene, în „Anul Apărării Europene”, obiectiv pe care administrația SUA a anunțat că îl susține și chiar este dispusă să colaboreze cu partenerii și aliații europeni pentru realizarea lui….. Estimez că o intervenție hibridă rusească în Ucraina se va produce cu un grad ridicat de probabilitate, însă după ce “vigilența Vestului” va obosi – Putin iubește deopotrivă surpriza și controlul. Nu exclud provocări insidioase cu efect pe termen lung (și) în Moldova, unde Moscova are interesul tactic de a sabota actuala liniște pro-Vest de la Chișinău. Permanentizarea tensiunii publice în relațiile cu Vestul îl va motiva pe Putin la acțiuni externe dure, din rațiuni de agendă internă. Fiecare zi care trece îl “obligă” la “eroism”: rușii de rând vor avea nevoie iarăși de “pompierul de serviciu” de la Kremlin, într-o lume incendiată (tot) de piromanii din Lublianka. Cel mai probabil, intervenția rusă va evita un scenariu prioritar militar, va fi de scurtă durată și pe o adâncime redusă ….Multă vreme de acum încolo, Estul nostru nu va avea liniște. Anul 2022 va fi astfel primul dintr-o lungă serie de ani tensionați, belicoși, rebeli și ostili, cu episoade de beligeranță hibridă ce vor adânci șenalele actualei linii de confruntare dintre Vest și Rusia. Unele proiectile pot lovi România în mod direct. Integral: https://roeu.org

bataie pe DN1, la ComarnicModernizare! Examenul auto va avea trei probe: sală, traseu și bătaie în trafic …. Astfel, fiecare absolvent al cursurilor va trebui, după promovarea primelor două probe, să învingă în luptă dreaptă un alt absolvent pentru a putea primi permisul de conducere. Cel care pierde bătaia va trebui să dea examenul din nou, dar doar traseu și bătaie, întrucât a dovedit deja că stăpânește cunoștințele teoretice. „Știți cum se spune, teoria ca teoria, dar practica ne omoară. Conducătorul auto trebuie să fie pregătit pentru orice situație cu care s-ar putea întâlni în trafic. O bătaie bună pune sângele în mișcare, te ține alert și dezmorțește pe cel care a stat prea mult la volan. În plus, e mai ieftină decât o cafea la benzinărie”, a explicat un instructor auto din București. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 4 ianuarie.„Ce a învățat România în 2021. Nota pentru Educație: „5 cu indulgență””

6 dream worthy mountain cabins you can rent | Canada.ComBuna dimineata intr-o zi de marti, 4 ianuarie! O avertizare cod galben intră în vigoare luni, 3 ianuarie, de la ora 8.00, și este valabilă până marți, 4 ianuarie, ora 10.00. Sunt vizate județele Maramureș, Sălaj, Suceava, Bistrița-Năsăud, Neamț, Harghita, Mureș, Brașov, Covasna, Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Gorj, Sibiu, Alba, Cluj, Caraș-Severin, Hunedoara, Bacău, Vrancea și Buzău. La munte vântul va avea intensificări, cu viteze de 70-80 km/h, iar în zona înaltă (la peste 1.700 m), rafalele vor depăși 90-120 km/h și temporar va ninge viscolit. Local în Transilvania, temporar vor fi intensificări, cu viteze în general de 55-65 km/h. In Bucuresti temperatura minimă va fi de 3 – 5 grade, iar cea maximă se va situa în jurul valorii de 12 grade.

Coronavirus RomaniaM-am vaccinat. Aștept recunoștința statului român În România impostoare de astăzi fiecare simte că i se cuvine ceva. Sau chiar totul. V-ați gândit însă în ultimii doi ani că unii chiar merită mai mult? Nu beneficii ridicole, 138 de lei în plus la salariul minim sau plafonări ipocrite. O minimă recunoștință. Și nu din partea celorlalți contribuabili.  Cum s-ar putea ca dacii liberi și progresiștii, de exemplu, să vadă brusc, în același timp, lucrul pe care îl au în comun în România, dezamăgirea? Cum ar fi să meargă pe stradă într-o zi și să-și zâmbească unii altora a toleranță?…. Nu din partea celorlalte umbre care îmbracă cealaltă Românie trebuie să vină așadar minima recunoștință. Normalitatea trebuie să vină de la stat. E momentul al 13-lea în care statul român, altfel îndobitocit și frustrat în propria sa existență, ca noi toți, își poate găsi fărâma de demnitate și se poate întoarce și spre cei rămași cât de cât lucizi.  Cine și câți sunt ei? Sunt românii care s-au vaccinat. 40%. Ce reprezintă „înțepații”? Ultima speranță că poate fi și bine în țara asta și că România nu-și va sufoca următoarele generații. La propriu, în vreun ritual conspiraționist sau pe tăcute și prin neasumarea răspunderii în pas de defilare. …. Mulți din cei 40% care s-au vaccinat au respectat regulile măzgâlite deseori aproape analfabet funcțional de statul român în ultimii doi ani. Și nu toți sunt „cetățeni”, așa cum îi cheamă în România pe fraierii care „pun botul și o halesc”. În cazul lor respectarea unor reguli a depășit cadrul ridicol trasat de autoritate și a însemnat la esență un serviciu public.  Oamenii s-au vaccinat pentru a se proteja, ei și apropiații. Oamenii au purtat mască și nu s-au Împuternicit criminal, pentru a se proteja, pe ei și pe cei din jur. Au rămas în case, unii și-au sacrificat planurile. S-au izolat dacă a existat un risc și au făcut ce le-a zis autoritatea între orele 06.00 și 22.00, însă nu din dragoste pentru supunere sau frică de organ. Mai degrabă pentru a grăbi revenirea la un oarecare normal, evident pentru ei și apoi pentru cei din jur.  În 2021 au primit la schimb, din partea statului, moarte, sfidare, o criză politică îngălată, incompetență, prostie și tupeu. De la cei din jur au primit agresiune și conspirație deghizată în savantism ridicol, poleită cu foiță de AUR. Condescendența și superioritatea au fost reciproce. …. O minimă recunoștință, fie și forțată de împrejurări, ar fi ca în 2022 statul român să nu mai nege știința, de exemplu. Dacă trăiam într-o țară  europeană vaccinată și funcțională, nu era nimeni îndreptățit să ceară nimic, din această perspectivă. În România pandemică însă 40% din populația care a strâns din dinți până a simțit făină de oase în gură merită merită recunoaștere. Oamenii care și-au păstrat gustul pentru normalitate și care simt miros sălciu de țară confiscată merită un stat care nu mai bâlbâie populist un certificat verde sau care se poate exprima cu mai multă coerență, măcar administrativ. E minima recunoștință.  Recunoștința pură ar fi ca statul român să se reformeze, să se spele de impostură și corupție și să fie empatic. Dar recunoștința adevărată și empatia nu au fost adăugate în cipul pe care Dumnezeu l-a implantat statului român. Integral: https://pressone.ro

O creştere accelerată a numărului de cazuri de COVID în perioada următoare este inevitabilă: „Asistăm la o transmitere comunitară semnificativă” …. Dacă tulpina britanică a devenit dominantă în 4-5 săptămâni, tulpina Omicron riscă să devină dominantă în 2-3 săptămâni, având o rată de transmitere de trei ori mai mare, atrag atenţia specialiştii. Ultimul studiu realizat de MedLife arată că din 85 de probe de COVID secvenţiate, 30 erau cazuri de infectare cu varianta Omicron. Probele cu noua tulpină sunt din Bucureşti, Cluj, Timişoara şi Braşov. Doi factori, la baza accelerării infectărilor „În ultima lună am făcut pre-screening pentru aproximativ 300 de probe COVID pozitive, iar în primele săptămâni nu am avut nicio suspiciune de Omicron. Faptul că pe lotul studiat zilele acestea avem aproape 40% din cazuri cu noua tulpină confirmă rapiditatea cu care se răspândeşte această variantă. O creştere accelerată a numărului de cazuri de COVID în perioada următoare este inevitabilă, iar această premisă este şi mai îngrijorătoare luând în calcul faptul că această tulpină afectează şi minorii, iar capacitatea de internare a spitalelor de pediatrie este mică. Sperăm, totuşi, ca numărul de cazuri grave generate de această tulpină să fie la fel de mic ca în alte ţări, precum UK, de exemplu, unde în timp ce cazurile cresc vertiginos, numărul deceselor nu urmează aceeaşi traiectorie“, a declarat Dumitru Jardan, biolog şi doctor în ştiinţe medicale, coordonator ştiinţific al studiului de secvenţiere desfăşurat de MedLife. În opinia acestuia, datele sunt îngrijorătoare, doi factori fiind la baza acestei creşteri abrupte a numărului de infectări: „Pe de-o parte, discutăm despre numărul mare de români care s-au întors acasă în această perioadă, şi, pe de altă parte, de petrecerile organizate de Crăciun care au favorizat o interacţiune interumană crescută. Urmează o perioadă şi mai dificilă. Dată fiind distribuţia relativ uniformă a probelor identificate cu Omicron în cele 4 oraşe mari, pare că deja asistăm la o transmitere comunitară semnificativă şi, cel mai probabil, această nouă tulpină va deveni dominantă în România în următoarele 2-3 săptămâni“,a declarat Mihai Marcu, preşedinte al Grupului MedLife. Acesta a adăugat că, faţă de valul anterior, există un avantaj în numărul mare de români trecuţi prin boală sau vaccinaţi: „Oamenii trebuie să înţeleagă faptul că respectarea unui set de măsuri şi vaccinarea sunt singurele soluţii pentru a preveni şi limita efectele valului 5. Altfel, riscăm să ne confruntăm cu o creştere abruptă a numărului de cazuri grave, iar situaţia din spitale să devină din nou critică. Susţinem fără rezerve vaccinarea şi determinarea autorităţilor de a introduce obligativitatea vaccinării sau a testării periodice a persoanelor nevaccinate în cadrul companiilor”….. Medicii: Impuneţi certificatul verde! Următoarele două săptămâni sunt decisive pentru autorităţile române dacă vor să instituie măsuri care să prevină o creştere exponenţială a numărului de cazuri, a avertizat dr. Radu Ţincu, medic de Terapie Intensivă. „Cel mai probabil, avem o transmitere intracomunitară, însă în acest moment suntem la începutul transmiterii intracomunitare, avem o transmitere intracomunitară nu foarte accelerată, ceea ce permite autorităţilor să implementeze anumite măsuri care să prevină o creştere exponenţială a numărului de cazuri, aşa cum se întâmplă în Franţa, cu peste 200.000 de cazuri pe zi, sau Marea Britanie, cu peste 180.000 de cazuri pe zi. Însă, în mod evident, până la jumătatea lunii ianuarie vom avea o transmitere comunitară a Omicron şi ea va deveni dominantă şi în România”, a explicat medicul Radu Ţincu la Digi24. ….. Dealtfel, tot mai multe voci ale breslei medicale cer ajutorul politicienilor pentru impunerea certificatului verde. „Nu e cazul să mai inventăm noi roata. Atâta vreme cât celelalte state ale Uniunii Europene au considerat că este corect şi benefic să adopte acest certificat, eu din toată această atitudine ambiguă în privinţa certificatului verde înţeleg că în continuare democraţia, totuşi, este nu foarte bine înţeleasă în România şi alături de acest lucru pot spune că primează alte interese decât sănătatea publică”, a declarat Silvia Nica, medic-şef UPU la Spitalul Universitar Bucureşti . La rândul lui, dr. Cătălin Apostolescu, managerul de la Institutul „Matei Balş” din Capitală, este de aceeaşi părere: „Noi, medicii, simţim nevoia acestui instrument. Pandemia nu este a noastră, a medicilor, pandemia este a întregii societăţi şi întreaga societate trebuie să se implice în rezolvarea acestei pandemii, inclusiv autorităţi şi clasă politică”. Integral: https://adevarul.ro

Dragoş Damian, Terapia Cluj: The Final Inch. Un film documentar nerecomandat mediului de afaceriDragoş Damian, Terapia Cluj: The Final Inch. Un film documentar nerecomandat mediului de afaceri  The Final Inch nu este un documentar-artistic pentru oamenii de afaceri, pentru analisti, lobisti, bancheri si avocati de business sau pentru profesorii de economie. In general aceasta comunitate se uita la documentare-artistice si strabat literatura despre mari reusite sau escrocherii financiare, oameni de afaceri stelari si desigur, crize economice mondiale – acestea din urma sigur vor ajuta toti jucatorii directi sau indirecti ai mediului de afaceri sa inteleaga si accepte ca trebuie sa se astepte la o criza economica serioasa in urmatorii 2-3 ani, pornita de la o criza sanitara de neimaginat in urma cu 2-3 ani. Si ca sa fiu sigur ca mediul de afaceri nu se va uita la acest documentar de 38 de minute – nominalizat la Oscar in 2009, nu l-a luat, este anul in care a stralucit Slumdog Millionaire – voi da un spoiler complet. Documentarul regizat de Irene Brodski relateaza intr-un mod emotionant si infuriant in acelasi timp despre eforturile exceptionale ale unei “armate tacute” de lucratori in sanatate care se lupta pentru vaccinarea antipoliomelita in cele 3 tari din Asia – India, Afganistan si Pakistan – in care aceasta este inca endemica. Poliomelita, denumita si paralizia infantila, este o boala infecto-contagioasa cu transmitere digestiva cauzata de un virus cu ARN. Virusul distruge nervii din maduva spinarii si provoaca paralizii si atrofii infernale, handicap, ostracizare sociala, moarte prematura. Boala a fost endemica pana la mijlocul secolului trecut in SUA si Europa, provocand ravagii in populatiile de copii. Din 1956 a inceput vaccinarea cu vaccin injectabil si din 1961 cea cu vaccin oral – la data introducerii ambele erau in faza experimentala dar au fost asumate riscurile in raport cu beneficiile – astfel incat in tarile dezvoltate boala a disparut in unele zone de mai bine de 50 de ani De ce The Final Inch este emotionant? Pentru ca descrie lupta si eforturile de neinteles pentru lumea civilizata de astazi pe care le fac lucratorii din sanatate in “batalia finala” din cele mai mizere regiuni din Asia pentru a vaccina anti-polio copiii care sunt succeptibili sa dezvolte complicatiile paralitice. Acestia au un mod de actiune in doua etape, prima data merg “convingatorii”, sunt lucratori sanitari care discuta cu liderii si comunitatile locale pentru a-i convinge sa-si vaccineze copiii si apoi trec “vaccinatorii”, care aplica picaturile de vaccin. Filmul a fost descris drept “un testament dramatic al celor care muncesc in linia intai a sistemului de sanatate”. De este inervant filmul? Pentru ca ai un deja-vu infernal: politicieni care dau vina pe alti politicienii pentru ca epidemia nu s-a incheiat iar conditiile insalubre o intretin; clerici si lideri de opinie vizionari care afirma ca vaccinul produce sterilitate; si oameni de afaceri care refuza ocazional ajutorul financiar necesar eforturilor “armatei tacute”. Integral: https://www.zf.ro

Bani-bancnote-leiMinisterul Finanţelor intenţionează să împrumute peste cinci miliarde de lei în luna ianuarie  Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna ianuarie 2022, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,4 miliarde de lei, din care 300 de milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont şi 4,1 miliarde de lei prin zece emisiuni de obligaţiuni de stat. La acestea se poate adăuga suma de 615 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni. Suma totală, de 5,015 miliarde de lei, este cu 1,595 miliarde lei peste cea de 3,42 miliarde lei programată în luna decembrie 2021, şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat. Conform prospectului publicat în Monitorul Oficial, MF a programat, în data de 13 ianuarie, o licitaţie pentru o emisiune de certificate cu discount, în valoare de 300 milioane de lei, cu scadenţa în 16 ianuarie 2023. De asemenea, pe parcursul lunii ianuarie vor fi lansate zece emisiuni de obligaţiuni de tip benchmark, cu o valoare totală de 4,1 miliarde de lei, urmate a doua zi de o sesiune suplimentară de oferte necompetitive, cu o valoare de 15% din valoarea iniţială a emisiunii de obligaţiuni (615 milioane de lei în total). Integral: https://ziare.com

Cei mai mulți elevi care sunt educați de cadre didactice „fără pregătire” sunt din mediul rural.Mii de comune inutile și falite …. Urmare a depopulării masive, 23 de orașe au ajuns sub 5.000 de locuitori. Potrivit legii, un oraș nu ar trebui să aibă mai puțin de 10.000 de locuitori, iar comunele n-ar trebui să fie cu mai puțin de 1.500 de  cetățeni. Între 1990 și 2016, numărul comunelor din România a crescut, printr-o serie de legi, de la 2.688 la 2.861. Asta a presupus apariția a aproape 200 de funcții de primar, plus întregul aparat administrativ necesar conducerii unei localități. În același interval de timp, 60 de comune au devenit  orașe. Ultimul studiu la nivel național privind starea financiară a acestor comune a fost prezentat de Expert Forum, în 2011, și arată că trei sferturi din comune nu își pot plăti salariile. Între timp, aceste cheltuieli s-au mărit, iar localitățile s-au depopulat, urmare a emigrării. Ideea unei reforme administrative, prin comasarea unor UAT-uri care să ducă la economii la buget, se discută de mulți ani, dar a fost respinsă sistematic, fiindcă primarii aflați în funcție reprezintă clientela partidelor….. Cea mai săracă localitate Sunt două comune care se bat pe această poziție, potrivit relatărilor din presă: Bătrâna, din Hunedoara, și Necșești, în Teleorman. Bătrâna are 167 de alegători cu drept de vot. Primarul, de la PNL, a fost ales cu circa 120 de voturi, dar, la Consiliul Local, cele mai multe voturi le-a luat USR, care, cu 44 de voturi, i-a depășit cu două voturi pe liberali – probabil un rezultat al migrației din ultimii ani spre această localitate, care atrage prin peisajul natural. Presa a relatat că-n localitate nu există nici școală, nici cimitir. Morții sunt îngropați în curțile caselor. Autobuz nu există, ca să ajungă la medic oamenii pierd două zile. Însă, în ultimii ani, comuna a ajuns să atragă locuitori, mai ales în perioada pandemiei. În 2010, avea șase salariați și se discuta comasarea cu comuna Dobra, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Pe de altă parte, Ministerul Dezvoltării aprecia, în 2018, că Necșești, Teleorman – cu 1.200 de locuitori, din care 1.000 sunt pensionari – ar fi cea mai săracă unitate administrativă. În anii ’90, localitatea avea 3.000 de locuitori. Din 900 de case, 300 sunt părăsite. Necșești, aflat la doar 100 de kilometri de București, nu are farmacie sau apă curentă. Între 1990 și 2016,  numărul comunelor din România a crescut,  printr-o serie de legi, de la 2.688 la 2.861  Trei sferturi din comune, în faliment Un studiu efectuat de Expert Forum arăta că 17 comune din România au cheltuieli salariale de patru ori mai mari decât veniturile proprii, 574 de comune au cheltuieli între de două şi trei ori peste veniturile proprii, iar 1.527 de comune au cheltuieli până la de două ori peste veniturile proprii, ceea ce înseamnă că trei sferturi dintre comune nu-şi acoperă salariile din resursele proprii. În acelaşi timp, doar 260 de comune au „profit“, adică îşi acoperă cheltuielile cu salariile. Informațiile însă erau din 2011 și, de atunci, nu a mai existat o centralizare publică a datelor. În 2020, Europa Liberă România susținea că 90% din localitățile mici nu reușesc să plătească nici măcar salariile angajaților și aleșilor locali. Integral: https://newsweek.ro

Mugur IsarescuBNR: Dezastrele climatice au provocat daune economice de 12 miliarde euro în ultimii 20 de ani  În perioada 1996‑2018, frecvența dezastrelor climatice din România a fost relativ scăzută (1-4 dezastre climatice/an), cu excepția anilor 2000 (5 dezastre), 2004 (6 dezastre), 2005 (9 dezastre), 2006 (7 dezastre) și 2007 (6 dezastre), arată datele publicate joi de Banca Centrală, care a realizat un tablou de monitorizare a riscurilor climatice asupra sectorului bancar. Dacă la nivelul statelor EEA-32 ( cele 27 de state membre ale UE, plus Islanda, Liechtenstein, Norvegia, Elveția și Turcia), dezastrele climatice au provocat daune economice în valoare totală de 442 miliarde euro în perioada 1980‑2019, în cazul României dezastrele climatice au provocat daune economice de 12 miliarde euro. Partea proastă e că indicele de vulnerabilitate confirmă o ușoară agravare a vulnerabilității, se mai arată în document….. – Daunele economice din țările EEA-32 ( cele 27 de state membre ale UE și Islanda, Liechtenstein, Norvegia, Elveția și Turcia) reprezintă cuantificarea acelor pagube provocate de evenimente hidrologice, climatologice și meteorologice. Statele EEA‑32 sunt formate din cele 27 de state membre ale UE și Islanda, Liechtenstein, Norvegia, Elveția și Turcia.). Indicele de vulnerabilitate s-a situat în jurul valorii de 0,4 în perioada 1996‑2005, crescând moderat până la 0,45 și menținându-se constant în apropierea acestei valori în perioada rămasă, respectiv 2006‑2018, reflectând o ușoară agravare a vulnerabilității. Scorul pentru gradul de pregătire a schimbărilor climatice a înregistrat valori apropiate de 0,4 pe toată perioada analizată, fiind departe de valoarea maximă ce ar putea fi obținută, respectiv 1. – În perioada 1996‑2018, frecvența dezastrelor climatice din România a fost relativ scăzută (1-4 dezastre climatice/an), cu excepția anilor 2000 (5 dezastre), 2004 (6 dezastre), 2005 (9 dezastre), 2006 (7 dezastre) și 2007 (6 dezastre). La nivelul statelor EEA-32, dezastrele climatice au provocat daune economice în valoare totală de 442 miliarde euro în perioada 1980‑2019. În aceeași perioadă, dezastrele climatice au provocat daune economice de 12 miliarde euro în România. Integral: https://economie.hotnews.ro

Ministrul Sorin Cîmpeanu a făcut un pas înapoi și nu mai propune modificarea regulamentului CNATDCU.Ce a învățat România în 2021. Nota pentru Educație: „5 cu indulgență”  Pentru 2021, singura concluzie comună a celor implicați în sistemul educațional (profesori, elevi, părinți, ministru) este că nimeni nu e mulțumit. Experiența lui 2020 nu a fost valorificată, iar pierderile pentru educație par cel puțin la fel de mari ca cele din primul an de pandemie. Cu scenariile schimbate de la o zi la alta, cu elevi debusolați de lipsa predictibilității, cu profesori nemulțumiți de salarii și de condițiile de muncă, procentul abandonului școlar este în prezent în România de 15,6%. Cel mai mare procent este în mediul rural, unde 26% dintre elevi nu mai trec pe la școală. Întrebat de Europa Liberă dacă este mulțumit de 2021 din punct de vedere al educației, Sorin Cîmpeanu a răspuns: „Deloc!”. Aliat vechi al lui Victor Ponta în guvernul din 2015 și în partidul condus de acesta, Sorin Cîmpeanu este ministrul care a rezistat în acest 2021 atât în Guvernul Cîțu, cât și în guvernul Ciucă. Cu toate că din punct de vedere al ministrului a existat stabilitate, educația a avut parte de mai multe „răzgândiri” ale lui Sorin Cîmpeanu….. Cu toate că Ministerul Sănătății a cumpărat un milion de teste PCR pentru folosirea în școli, numai o mică parte dintre acestea au fost folosite. Din lipsă de personal sau din lipsa acordului părinților. Sorin Cîmpeanu și Vlad Voiculescu s-au contrat de mai multe ori pentru cumpărarea de teste rapide antigen pentru școli, dar cauza a rămas nesoluționată până la mijlocul lunii iunie, atunci când a început vacanța de vară….. Examene și rezultate. Fără manuale Examenele naționale au avut loc la datele stabilite din iunie-iulie, însă programele după care au învățat elevii de clasa a VIII-a și cei de clasa a XII-a „au fost adaptate la realități”, în sensul că unele părți din materiile pentru examene au fost scoase, după cum a anunțat Ministerul Educației. Procentul de promovare la Evaluarea Națională a fost de 76,90%, în timp ce la Bacalaureat 69,8% dintre elevi au reușit să obțină media 6. Anul școlar 2021-2022, început în luna septembrie, a adus și el mai multe schimbări. În primul rând, că nu toate manualele au fost pe băncile elevilor – cei mai văduviți de cărțile pentru școală fiind elevii de IX-a care au început școala cu manualele școlare vechi, cu toate că s-au pregătit timp de 8 ani după o programă școlară nouă. Schimbarea programei școlare pentru liceu a fost oprită de actualul ministru cu motivația că planurile cadru puse în dezbatere publică pe 5 februarie 2021 au primit prea multe observații.….„Dacă ar fi să dau o notă acestui an din perspectivă educațională, ar fi un 5 cu indulgență, având în vedere că o mare parte dintre probleme sistemice nu s-au rezolvat: guvernanții au uitat de ‘România educată’, educația este în continuare sub-finanțată, iar curriculumul național a fost iar și iar amânat, închis în sertarele ministerului”, spune Silviu Morcan, președintele Consiliului Național al Elevilor….. Ana Măiță amintește și modul în care au ajuns testele pe bază se salivă în școli. Doar într-un final și dar pentru o scurtă perioadă. „De fapt, am asistat la batjocorirea banului public, a cadrelor didactice și părinților cu ridicola campanie de testare rapida neobligatorie și necontorizată în școli realizată prin distribuirea inconstantă de teste rapide cu eficiență îndoielnică, ambalate necorespunzător și achiziționate la suprapreț”, a completat Ana Măiță….. Unul din cinci profesori poate preda online Datele de la Ministerul Educației arată că doar unul din cinci profesori este pregătit pentru predarea online. În plus, din cei aproximativ 3 milioane de elevi, aproximativ un milion de elevi învaţă în şcoli din mediul rural, unde internetul nu permite desfăşurarea în bune condiţii a cursurilor online. Profesorii nu sunt însă pregătiți foarte bine nici în privința predării clasice. Rezultatele de la Titularizarea 2021 arată că doar o treime, adică 11.000 de profesori au reușit să obțină nota 7 la examenul național de titularizare. Integral: https://romania.europalibera.org

IPS Calinic BotosaneanulDe la casa de rugăciune la peștera de tâlhari  O știre aparent banală anunța zilele trecute că un credincios sucevean s-ar fi plâns arhiepiscopului Sucevei și  Rădăuților, IPS Calinic, că prețul lumânărilor comercializate în bisericile din județ a crescut brusc cu 50%.„Am constatat cu profundă tristeţe scumpirea lumânărilor mici de la 1 leu la 1.50 lei. De cele mari nu mai vorbesc cât au crescut (…). La Bucureşti, o lumânare mică costă 50 bani şi nu s-au scumpit (sic)– scria textual omul, în reclamația sa.  Cum spuneam, faptul este banal. Câte nu s-au scumpit! Nu chiar cu 50%, dar toate prețurile au crescut. Îmi permit să redau o apreciere sintetică asupra scumpirilor, așa cum a fost făcută public de INS (Institutul Național de Statistică) în comunicatul de presă nr.288/10.11.2021: „Rata anuală a inflaţiei în luna octombrie 2021 comparativ cu luna octombrie 2020 calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 6,5%”. Deci acestea sunt cifrele oficiale, așa cum le-a comunicat INS: în perioada dată de 12 luni, rata anuală a inflației a fost de 6,5%.  S-ar putea ca, în următoarele două luni, rata să mai fi crescut și să ajungă, de exemplu, 7%. Poate depăși și acest 7% cu câteva zecimi, dar nu mai mult. Ar putea să greșească și INS la calcule, dar distanța de la 7 la 50 este uriașă, domnilor de la Suceava. Notam de la început că știrea pare banală, dar implicațiile faptului ating zone nebănuite. IPS Calinic a răspuns la sesizarea enoriașului nemulțumit de scumpirea lumânărilor mici cu 50 bani/buc, explicând că respectiva scumpire a fost aprobată de Permanenţa Consiliului Eparhial, având ca argument principal scumpirea materiei prime cu 100% şi a energiei electrice cu 200%. „Vom amenaja un nou atelier ca să putem oferi spre vânzare mai multe tipuri de lumânări și la prețuri accesibile” – a mai adăugat Înaltul Prelat.  Nu pun în discuție dacă este bine sau nu să se organizeze un nou atelier.  Dar mă întreb care este, în fond, rolul reprezentanților Bisericii: să organizeze ateliere sau organizeze slujbe, rostind cu smerenie rugăciuni? Atâta rețin: noul preț n-a rezultat dintr-o confruntare concurențială, așa cum se procedează într-o economie de piață, ci din aprobarea dată de Permanenţa Consiliului Eparhial, aidoma stilului practicat în comunism. Nu pun problema legalității, ci una strict morală: nu este firesc ca Biserica să găzduiască activități comerciale sau industriale, în spațiile ei și cu mijloacele ei, toate necesare procedurilor duhovnicești….. Sub pretextul libertății cultelor – un principiu mai mult decât corect – a apărut un fel de stat în stat, în interioul căruia funcționează un monopol de proporții: fabrici și ateliere de lumânări, de mobilier, accesorii, podoabe, odăjdii, icoane, editură, calendare, suveniruri și multe altele. La fabricarea multora din asemenea produse, BOR deține un fel de monopol absolut. Este corect? Cum spuneam, sub aspectul legalității, nu poți reproșa nimic. Dar Biserica are ea, oare, misiunea să fabrice produse de uz laic, pe proprietățile sale sacre, sau are menirea sacră de a acorda asistența duvovnicească atunci când enoriașii au nevoie?…. Scrierea este prea limpede ca să pretindă cineva că trebuie să fii negreșit teolog, ca s-o pricepi. Rezultă clar: Iisus i-a dat afară din templu pe negustori și pe „schimbătorii de bani” – am zice astăzi, pe afaceriști. Mai mult. Iisus îi etichetează „tâlhari” pe cei ce comercializează produse în Biserică. Biserica o definește simbolic „Casa Mea”, iar scopul Casei îl precizează tot El: este „o casă de rugăciune”. Nu trebuie să fii neaparat teloog ca să deduci că, în viziunea sacră, Biserica are o funcție exclusiv duhovnicească, incompatibiă cu oricare alta, laică. Pe cât mi se pare de nobil scopul strict duhovnicesc al ”Casei Domnului”, pe atâta mi se pare mai nepotrivit să folosești spațiile, terenurile, avuția funciară a Bisericii, ca să fabrici acolo lumânări aducătoare de beneficii ca orice SRL, să tipărești calendare, să imprimi iconițe, să comercializezi suveniruri și, până la urmă, să fabrici chiar și lumânări. Nimic nu este duhovnicesc în toate aceste mărunțișuri, nimic nu exprimă rolul sacru al prelatului. Totul exprimă numai interesul laic, raportul dintre efortul depus și beneficiul rezultat. M-am limitat până aici numai la o latură a problemei, dar tematica este mult mai largă. Știe toată lumea că BOR deține o rețea de canale de televiziuni, care funcținează exact ca unul comercial, cu cheltuieli și cu beneficii contabilizate, în stil SRL. În stațiuni balneoclimaterice, dar și în mănăstiri, sau în apropierea lor, funcționează hoteluri, unde te poți caza onorabil, plătind o taxă, ca orice turist. Tarabe instalate în apropiere îţi oferă icoane executate artizanal sau iconițe imprimate, amulete, suveniruri, calendare, crucifixuri, toate fabricate manual sau în serie. Dar BOR deține și agenții de turism, bine organizate și concurente turismului non-bisericesc. Dacă nu mă înșel, agenția de turism „Basilica Travel”, ceva mireano-duhovnicesc, îi aparține tot Bisericii și desfăşoară o activitate reușită în respectiva branșă…..Biserica desfășoară afaceri în biserică, face negustorie în toată regula și astfel devine – termenul nu-mi aparține – peșteră de tâlhari….. Iar IPS Calinic, în loc să se arate generos în fața enoriașului, face o demonstrație de meschinărie pură, recomandând soluția sa – nedesimulat de meschină:  „Credincioșii Bisericii noastre, care până acum ceva vreme cumpărau trei lumânări, acum vor putea cumpăra doar două lumânări, păstrând astfel o bună rânduială în biserică”. Asta îmi sună ca un fel de negociere, în care Înalt Prea Sfinția Sa le face o reducere enoriașilor în ce privește numărul de lumânări, dacă ei acceptă să-i plătească Bisericii un +50%, la fiecare lumânare. Integral: https://spotmedia.ro

U-Se-Le: Iohannis a dat ”la loc comanda” în PNL și a cerut noi negocieri pentru un guvern majoritar, de preferat cu PSD |Anul Sistemului  Există doar două partide în România. Partidul Sistemului și Partidul Reformei. Nu sunt înregistrate la tribunal, iar fiecare dintre ele conține partide întregi, părți din partide, politicieni individuali, entități mass-media, interese din administrație și servicii, părți din societatea civilă – cu ghilimele sau nu. Unul dintre ele a obținut o mare victorie anul ăsta. Primul. Dar despre asta, mai jos. Dar ce este Sistemul? Sistemul e o entitate amorfă dar imensă, o încrengătură de interese. Ce fel de interese? Financiare în primul rând. Se joacă pe mize imense. De putere și control în al doilea. De evitare a pușcăriei în al treilea. Sistemul nu are un lider și nu are o structură, are doar tipare de operare pe care le folosesc membrii săi. Așa cum rockerii, interlopii, colecționarii de timbre, mafioții sau skaterii nu au un lider sau o singură organizație dar știu sigur ce sunt și se recunosc, așa nici Sistemul nu are. E mânat doar de interese și acționează direct asupra unui singur subiect. Statul român. Cum? Măsluind contracte de stat, mufându-se la instrumente bănoase precum retrocedările, punând mâna pe puncte esențiale din Justiție, numind zeci de mii de oameni în consilii de administrație ale unor companii de stat, în instituțiile de control financiar și așa mai departe. Controlând opinia publică prin presa lor din lesă. E cam ce au făcut cele mai multe partide din România de când se știu ele. Nu doar din ’90, ci de la coaliția de la Mazar Pașa încoace. Ce este Partidul Reformei? Partidul ăsta conține puțini politicieni. Unii sunt din partide mai noi și mai curate, alții chiar din partidele vechi și împământenite în Sistem, fiind în minoritate printre colegii lor. Au în comun faptul că sunt anticorupție și favorizează o societate deschisă. Dar conține mai ales partea ’’trează’’ a societății. Oamenii ăia care se luptă să avem democrație adevărată, un stat care are grijă de cetățean, cât mai puțină hoție. Unii sunt jurnaliști, alții magistrați, alții ONG-ști, dar cei mai mulți sunt oamenii care au ieșit în stradă și s-au implicat atunci când a fost nevoie. Paradoxal, Partidul Reformei e mai numeros decât Partidul Sistemului și îl împinge pe acesta să schimbe lucrurile în bine de multe ori. Dar Partidul Sistemului este mai puternic. De ce? Pentru că are controlul asupra celor mai importante instituții din țara asta. Are controlul asupra presei. Are resurse imense, venite în primul rând din corupție….. Sistemul a câștigat toate bătăliile din 2021. Pe plan politic, alianța dintre PSD și PNL este chintesența alianței între două mari (dar nu singurele) partide de tip Sistem. Deși există diferențe semnificative între ele, cele mai importante principii pe care le respectă sunt de tip Sistem: Popularea oricărei instituții de stat unde e posibil cu oamenii de partid – competenți sau incompetenți – cumințirea Justiției, aceeași permisivitate pentru afaceri pe spinarea statului român care îi fac milionari în euro pe cei mai mulți dintre liderii partidului, centralizarea alocării banilor pentru a ține sub control cât mai multe dintre centrele locale de putere și așa mai departe. Faptul că PNL și PSD s-au aliat înseamnă nu doar că și-au mințit alegătorii, ci și că au băgat sub preș multe dintre problemele de corupție pe care, din rațiuni politice, își mai scoteau ochii. Acum închid ochii. Mai mult, dincolo de corupție în sine există problema imoralității folosirii resurselor. Folosirea în scopuri electorale ale resurselor statului, de la cele pompate de ex-premierul Cîțu pentru a ajunge președintele PNL la marea împărțire a resurselor de la formarea coaliției PNL-PSD e o ceartă cu bunul simț și cu democrația. Dar Partidul Sistemului nu include doar partide. Alte brațe ale Sistemului, unele de-a dreptul odioase, au căpătat noi puteri în 2021. Secția Specială, un instrument de prigonire a vocilor incomode din justiție și de scăpare de pușcărie a unor moguli politici și de afaceri, a reușit să rămână funcțională și să-și continue opera și anul acesta. Inspecția Judiciară și CSM s-au comportat și anul ăsta ca gărzi pretoriene ale intereselor unor baroni judiciari și politici. Fără nicio îndoială, în combinație cu Secția Specială, au mai pus un picior pe gâtul justiției. Sau putem alege să credem că de 2-3 ani nu se mai dau tunuri în România și că marile probleme sunt câțiva magistrați mai curajoși. Despre Curtea Constituțională nici nu mai are rost să vorbim, este (și va rămâne pentru mulți ani) turnul din care se ucid tentativele de balansare a puterii Sistemului. Și, mai recent, din care pornesc absurdități constituționale care ne pun în conflict cu însuși dreptul Uniunii Europene. În sfârșit, ar trebui să vorbim despre președintele Klaus Iohannis. Șeful statului a ales Sistemul. Dacă a fost vreodată în afara lui. Cel mai probabil, anul ăsta și-a dat arama pe față. Integral: https://spotmedia.ro

FOTO - Nu este o gluma! Gabriela Firea catre angajatii primariei Capitalei: Trimiteti-mi poze cu voi la gratar! - BucurestiulAna Birchall, atac devastator la Gabriela Firea: „Astfel de personaje sunt caricaturi în arhitectura statului român” …. „Este cam greu să găsești o persoană mai obsedată de funcții și de preamărire ca această doamnă, nu?!  Pai dacă tot moare cu atâta ipocrizie de grija bucureștenilor, poate răspunde credibil de ce în octombrie 2020 (când a candidat și a fost aleasă consilier general la primăria Bucureștiului) a fugit și s-a retras din Consiliul General al Municipiului București candidând ulterior pentru Senatul României? Era prea mică funcția de consilier pentru un ego atât de mare? Atunci nu murea de grija bucureștenilor? Acum e ministru de o lună si deja se visează în alte funcții arătând, faptic, cât preț pune sau cât de importantă (sau de neimportantă) consideră că este funcția pe care o are in acest moment! De fapt, doamna Firea face exact ce a făcut și în trecut: vă aduceți aminte că abia ajunsese primar general și deja sa visa în alte funcții, nu?” „Adevărul este că doamna Firea este expertă în a își folosi funcțiile pe care vremelnic le ocupă pentru PR și campaniile personale pentru a accede în alte funcții!  Nu am avut, nu am și nu voi avea respect pentru niciun politician care, în loc să fie preocupat să facă treaba bună în funcția pe care o ocupă, mereu e preocupat de următoarea funcție și de preamărirea personală, deși ipocrit declară altceva! Astfel de personaje sunt, din punctul meu de vedere, caricaturi în arhitectura statului român, nu oameni de stat și politicieni în sensul corect al cuvântului și anume <<în slujba cetății>>! Integral: https://project-e.ro

Klaus Iohannis, la munte! Cât costă echipamentul de ski pe care îl purta și cu ce Duster special a urcatKlaus, mesaj pentru români: 2022 va fi un an cu suișuri și coborâșuri pe pârtie! …. Klaus Iohannis a intrat mai apoi în detalii și a spus că pentru a putea schia cum trebuie trebuie făcute sacrificii, respectiv schiorul trebuie să se urce până în vârful muntelui ca să aibă de unde să coboare. În aceste vremuri moderne acest lucru poate fi realizat cu telecabina, telescaunul sau chiar și cu un teleschi „iar cel mai avantajos este să vă cumpărați un TelePass de trei zile, chiar dacă stați doar un weekend, pentru că are mai multe urcări incluse”. Președintele a menționat că cele mai bune zile de schi sunt cele senine, deoarece din vârful muntelui, de la cabană, se pot urmări cu atenție și îngrijorare toate evenimentele ce au loc în țară. Totodată, la baza pârtiei, nu strică o cană de vin fiert, pentru încălzire, și o ședință foto pentru încurajarea celorlalți care doresc să practice sportul alb de iarnă. Integral: https://www.timesnewroman.ro

 

Revista Presei – 3 ianuarie.„Ce folos să facă Hidroelectrica şi Romgaz profituri anuale de miliarde de euro iar bucureştenii sau timişorenii să îngheţe în case, şcolile şi spitalele să nu aibă apă caldă şi căldură?”

Top 15 cele mai frumoase obiective turistice din România | Romania Mama | Stiri | Administratie Publica | Anunturi | Joburi | Turism | Sport | Lifestyle | DivertismentBuna dimineata intr-o zi de luni, 3 ianuarie! In intervalul 3 ianuarie, ora 8:00 – 4 ianuarie, ora 10:00, la munte vântul va avea intensificări, cu viteze de 70 – 80 km/h, iar în zona înaltă (la peste 1.700 metri), rafalele vor depăşi 90 – 120 km/h şi temporar va ninge viscolit. Judeţele avertizate total sau parţial sunt: Alba, Argeş, Bacău, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Buzău, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Harghita, Maramureş, Mureş, Neamţ, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Vâlcea şi Vrancea. Local în Transilvania, temporar vor fi intensificări, cu viteze în general de 55 – 65 km/h. In Bucuresti: cer partial innorat, temperaturi intre 11/3 gr.C.

România în fața valului Omicron, cu distracție și voie bună, restricții minime și speranțe că situația nu va deveni dramaticăOctavian Jurma: Pentru persoanele vaccinate cu trei doze sau pentru cele vaccinate după ce au trecut prin COVID, varianta Omicron nu este o ameninţare la fel de mare ca Delta / Valul 5-Omicron va fi mai scurt decât Delta ….. „Deşi Omicron ne infectează cu mult mai mare uşurinţă decât varianta Delta, riscul de spitalizare şi deces este mai scăzut faţă de Delta pentru cei vaccinaţi sau trecuţi prin boală. (…) Dacă ai boosterul făcut sau/şi te-ai vaccinat după cei ai trecut prin boală, Omicron nu este o ameninţare la fel de mare pentru tine ca Delta şi probabil chiar mai mică decât Alpha. Pentru cei nevaccinaţi vestea bună este că şi trecerea prin boală oferă o doză variabilă de protecţie, chiar dacă este inferioară celei oferită de booster sau de imunitatea hibridă (cea mai bună)”, scrie Octavian Jurma pe Facebook. „Reţineţi: infectare nu este egal cu îmbolnăvire. Vaccinul (în schema simplă) şi-a pierdut capacitatea de a împiedica infectarea dar nu şi capacitatea de a împiedica formele grave de boală şi deces. Boosterul reface şi o mare parte din protecţia neutralizantă (împotriva infectării & transmiterii). (…) Orice om înţelept poate transforma ghinionul de a fi trecut prin boală în norocul de a putea dobândi imunitate hibridă sau chiar superimunitate prin vaccinare”, mai scrie Jurma. Acesta precizează că „pierderea capacităţii sistemului imun de a ne proteja de infectare cu Omicron poate fi compensată de măsuri non-farmaceutice” cum ar fi folosirea măştilor FFP2/N95, distanţarea fizică, igiena, aerisire/filtrare…… „Masca + vaccinul oferă aşadar o protecţie foarte bună şi în valul 5-Omicron. Cu ajutorul lor vom trece cu bine şi de acest val, care va fi mai scurt decât valul Delta. Cu puţin noroc, vom avea o perioadă mai lungă de linişte decât după valul 3-Alpha. Cu foarte mult noroc poate vom reuşi să controlăm pandemia. NOTĂ: Raportările din această perioadă au fost afecatate peste tot în lume (nu doar în România) de sărbători. Abia de săptămâna viitoare vom avea o imagine mai corectă a valului Omicron şi în România”, conchide Jurma. Integral: https://www.g4media.ro

Cât de mari sunt costurile sociale ale pandemiei? …. Este deja clar că, prin valuri succesive, virusul va sta o bună bucată cu noi; va lăsa în urmă o societate traumatizată, deprimată, profund divizată. La aproape doi ani de pandemie suntem, din păcate, în pană de certitudini și de soluții. Între cele două extreme, antivacciniștii care îți vorbesc despre conspirații cu extratereștrii și, respectiv, cei care repetă mecanic, în ciuda tuturor dovezilor contrare, că unica, definitiva soluție „pentru intrarea în normalitate” este vaccinarea în masă (care la Viena și, mai nou, la Berlin și Bruxelles se dorește a fi chiar obligatorie) la pachet cu restricțiile pe bază de pașaport verde, este foarte greu să vii cu analize mai nuanțate, bazate pe cifre și comparații între diferite țări și regiuni. Otto Schily, un fost ministru în cabinetul Gerhard Schroeder, a spus, de altfel, că nici măcar China nu a luat în calcul vaccinarea obligatorie. Problema e că aserțiunea că nevaccinații le pun vaccinaților viețile în pericol dacă, de pildă, primii sunt lăsați să intre în malluri nu mai are acoperire în realitate. Pentru că și vaccinații pot transmite boala, la fel ca și nevaccinații. Încă din martie 2021, revista Nature, una dintre prestigioasele publicații științifice din lume, avertiza că nu este deloc sigur că vaccinurile împiedică transmiterea bolii. „Vaccinurile împotriva COVID-19 dezvoltate de Moderna și Pfizer-BioNTech, de exemplu, sunt extrem de eficiente în prevenirea bolii simptomatice, dar încă nu este clar dacă protejează oamenii de a se infecta sau de răspândirea virusului la alții. Aceasta reprezintă o problemă pentru imunitatea de turmă” Discuția era făcută în contextul speranței că prin vaccinarea masivă, cifrele avansate fiind 60-70 de procente, se va ajunge la imunitatea de turmă, ceea ce ar permite „reîntoarcerea la normalitate”. Din păcate, concluziona articolul chiar din titlu, obținerea imunității de turmă este probabil imposibilă, în ciuda eforturilor de vaccinare masivă. Motivul este acela că obiectivul învingerii pandemiei prin obținerea imunității de turmă prin vaccinare nu este unul realist, în condițiile în care în fapt „nu avem vaccinuri capabile să împiedice transmisia bolii”. Și nici să garanteze că dacă te vaccinezi nu mai faci boala. Ceea ce nu înseamnă, desigur, că nu trebuie încurajată în continuare vaccinarea, care s-a dovedit că, în general, oferă o protecție adecvată împotriva unor forme severe de boală, ci doar că deocamdată nu ne putem baza pe vaccinurile existente pentru a stopa pandemia…… Într-o dezbatere din 2020 în compania lui Francis Fukuyama, prilejuită de lansarea ultimei sale cărți, The Virus In The Age of Madness, filosoful francez Bernard-Henry Levy a citat un celebru medic german de la sfârșitul secolului al XIX-lea, în opinia căruia „o epidemie este un fenomen social cu unele aspecte medicale”. Este o observație esențială în contextul în care mai toate discuțiile și de la noi, dar și din alte părți se concentrează aproape exclusiv pe dimensiunea medicală a pandemiei. Această abordare ar putea fi acceptată dacă, așa cum s-a spus în faza inițială, toate măsurile dure, oricât de neplăcute ar fi, sunt soluția pentru a reveni cât mai repede la normalitate. În 2020 s-a recurs la carantinare, la înghețarea circulației între diferite țări și chiar în interiorul acestora. Apariția vaccinurilor, mult mai repede decât se aștepta, asta mai ales datorită inițiativei Operation Warp Speed a lui Donald Trump, a modificat complet linia de discurs, care a mers pe ideea că învingem pandemia prin vaccinare masivă. Faptul că au fost disponibile vaccinuri, bazate pe o tehnologie, mARN, deja existentă în laborator, dar care nu mai fusese utilizată până atunci la producția de vaccinuri, a fost, cu siguranță, un fapt pozitiv, din perspectiva luptei cu boala, care probabil a salvat un număr important de vieți. Însă, din păcate, așa cum vedem acum, la sfârșitul lui 2021, nu a fost rezolvată astfel și chestiunea opririi pandemiei…..Asta ar trebui în mod normal să ducă la regândirea politicilor guvernamentale adoptate în diferite țări. Una este să crezi că prin vaccinare masivă te poți „întoarce la normalitate” și cu totul altceva să pleci de la premisa că vom coabita cu virusul o vreme îndelungată. Politicile utilizate nu pot fi la fel…..Într-o conversațiecu Freddie Sayers, editorul executiv UnHerd, scriitorul englez Paul Kingsnorth spune îngrijorat, privind la evoluțiile de acum, că ne îndreptăm către o Chinaficare a Vestului, cu trimitere la China, unde funcționează deja un sistem de „credite sociale”. Este, de altfel, ceea ce spune și istoricul Niall Ferguson, care avertizează și el că prin politicile adoptate în pandemie, Occidentul începe să semene tot mai mult cu China. „Atunci când se ajunge la o societate în care poți accesa multe dintre servicii doar cu un «pașaport digital» se trece Rubiconul”, crede Kingsnorth. „Nu trebuie să fii adeptul unor teorii conspiraționiste pentru a vedea că modul în care este gestionat, prin tehnologie, prin vaccin ca un «tehno-fix», prin mandate autoritare și coduri QR pe care trebuie să le scanezi pentru a merge la restaurant, toate aceste lucruri ne duc către o normalizare a condiției noastre ca membri digitali, acceptabil sau nu, ai societății”. Suntem, cu siguranță, într-un punct de cotitură. Cu multe semne de întrebare și decizii dificile. …. „Cât de ciudată este această lume, care acceptă să nu mai trăiască, de teama de a nu muri”. Integral: https://revista22.ro 

Klaus IohannisȘarlatania politică a anului Într-un an presărat cu multe șarlatanii politice, combinația letală de guvernare PNL – PSD întrece cele mai sumbre scenarii pe care le putea imagina orice analiză a derulării primelor 12 luni de guvernare după alegeri. Prima șarlatanie a anului a fost a premierului Cîțu, cel care a aruncat în aer coaliția de guvernare înfiripată exact acum un an, prin demiterea ministrului USR al Sănătății, într-un moment în care planurile de guvernare se făceau pe un orizont de 7 ani. Puși în fața faptului împlinit, uimirea celor de la USR a fost atât de mare încât au avut instinctul de a pune perna pe grenadă, lăsând fulgii împrăștiați de deflagrație să se aștearnă peste rănile deja deschise provocate de un personaj politic mutant, pe care tocmai păgubiții îl impuseseră ca variantă câștigătoare de negociere în alcătuirea guvernului de coaliție. Seria șarlataniilor politice a continuat și a căpătat iz canibalic la alegerile interne ale PNL, unde asemeni scenei mitologice în care Cronos îl emasculează pe Uranus și se suie pe tron, la fel și micuțul Cîțu l-a neutralizat pe Orban, i-a luat puterea, haremul și apucăturile, autoproclamându-se Superman. Deja consacratul șarlatan de serviciu al noii guvernări a prins gustul și a comis henț lăsându-și creștetul pleșuv să sprijine palma coborâtă protector de la Cotroceni….. De data asta, cei de la USR au reacționat prompt și solidar, iar odată cu aruncarea în aer a coaliției de guvernare fix la 9 luni de la concepere, ostilitățile au fost preluate de profesioniști în ale șarlataniei politice. Era amatorismului a fost curmată brusc, iar în scenă a intrat cel care nu a clipit nici când a intrat în posesia celor șase case din poziția de primar, nici când și-a justificat averea din meditații, spre ghinionul confraților profesori care nu știu cum să tragă de salariu de la o lună la alta…..La urma urmelor, poate că așa e soarta unui popor destrămat: fie cei adormiți de gazele jandarmilor, fie cei moțăind în fața televizoarelor între nesfârșitele reclame la suplimente pentru creșterea potenței și rotirile gratuite la cazinouri virtuale….La fel ca predecesorul Cîțu, premierul Ciucă nici măcar nu înțelege ce i se întâmplă, doar joacă un rol regizat machiavelic, în care i se spune că Marele Licurici îl susține pentru ascensiunea dealului din Cotroceni…..Apropos de mari șarlatanii postdecembriste, nu vă întreb domnule Iohannis la al câtelea bratwurst erați acum 32 de ani în timp ce noi, fraierii, victimele eterne ale șarlataniilor politice, ne apăram cu nasturii de la cămașă împotriva gloanțelor scuipate la ordinul celor care continuă, sub o formă sau alta, să guverneze și astăzi, pentru că deja știu celebra replică cinică: ”Ghinion!” Ce nu mai înțelege premierul Ciucă este faptul că șarlatanii nu au scrupule, nu își țin cuvântul și nu au aliați, ci doar victime. Integral: https://spotmedia.ro

Centrala nuclearaAnul marii neghiobii  Europenii au făcut puține neghiobii în istorie, dar atunci când le-au făcut au fost unele foarte mari: două războaie mondiale cumplite, inventarea unei ideologii împotriva propriei naturi (comunismul) sunt doar cele mai vizibile exemple. Și dacă primul război mondial a adus cu sine apariția statelor naționale din centrul și estul continentului, cel de-al doilea război mondial le-a dus pe toate aceste noi state naționale prizoniere într-un lagăr cumplit, cimitir al tuturor visurilor. Iar ideologia comunistă a ros din interior, atât în est, cât și în vest, toate valorile pe care s-a clădit Europa: creștinism, proprietate, familie, națiune. Și încă le roade și le va mai roade mult timp de aici încolo. Ei bine, a venit vremea pentru o altă mare neghiobie la scară istorică, care să macine continentul: așa-numitul „green deal”, în fapt o politică de demolare accelerată a industriei energetice clasice și de înlocuire a acesteia cu o nouă industrie energetică, la fel de poluantă, dar mult, mult mai costisitoare. Cu alte cuvinte, Uniunea Europeană își propune să închidă toate centralele electrice pe cărbune și pe gaze, plus toate fabricile și fermele de vite care emit dioxid de carbon sau gaze echivalente. Și să le înlocuiască cu panouri fotovoltaice și turbine eoliene. Automobilele alimentate cu benzină vor trebui să dispară și să fie înlocuite cu cele electrice, iar europenii vor trebui să renunțe la consumul de carne de vită și la centrala de încălzire a propriei case. Ei bine, Uniunea Europeană vrea astfel să facă lumea mai puțin poluantă și mai verde. Singura mică problemuță constă în faptul că măreața Uniune are doar puțin peste 7% din emisiile globale de gaze cu efect de seră, având 9% din acestea pe vremea când includea și Marea Britanie (responsabilă pentru 1,4% din emisiile globale de dioxid de carbon):….Anul trecut, bunăoară, întregul nostru continent (nu doar UE) a eliberat în atmosferă abia 11% din emisiile globale de gaze cu efect de seră:…. Din cele 31,6 miliarde de tone de echivalent CO2, continentul nostru a emis 3,59 miliarde. Dar regiunea Asia-Pacific singură a emis 16,75 miliarde, adică jumătate din emisiile globale. Și încă o șesime din acestea s-au emis în America de Nord: 5,3 miliarde. Neghiobia Uniunii Europene este atât de mare încât presupune că dacă UE va înceta definitiv să emită CO2, atmosfera pământului se va curăța brusc. Ei bine, sper că vă e clar că nu se va întâmpla nimic, atâta timp cât marii poluatori: China, Statele Unite, India, Japonia și Rusia nu vor face același lucru. Iar ceilalți pământeni nu rezonează deloc cu entuziasmul european pentru distrugerea centralelor electrice clasice. Pentru un motiv foarte simplu: consumul de energie la nivel planetar crește ușor, dar crește an de an…..Asta în vreme ce consumul (tot de energie primară) în UE a scăzut cu o șeptime numai din 2009 până în 2020….. La nivelul Uniunii, consumul de țiței a scăzut cu 20% în ultimii 11 ani, cel de cărbune cu 41%, cel de energie nucleară cu peste 20%, iar consumul de energie regenerabilă a crescut cu 250%. Cu alte cuvinte, iată că statele UE își reduc consumul energetic, dar acesta rămâne același la nivel global. Cum va putea atunci Bruxelles-ul să reducă poluarea globală? Mai mult, revenirea economică din 2021 a adus, la nivel global, o creștere a investițiilor statelor naționale în „economia maronie” (poluantă, „brown economy”) mai mare decât creșterea investițiilor în „economia verde” (nepoluantă, „green economy”): 19,5% din banii alocați revenirii în 2021 au mers către economia verde și 20,5% către economia „maronie”. Cel mai mare poluator al planetei, China, a cheltuit 12% din banii injectați în economie pentru partea verde a acesteia și 26% (mai mult decât dublu) pentru partea „maronie” a acesteia. Pentru al doilea poluator al planetei, Statele Unite, procentajele sunt și mai discrepante: 8% pentru economia verde și 20% pentru cea „maronie”. Ce să mai vorbim despre India: 5% din pachetul de stimulare a energiei au mers către economia verde și 65% (de 13 ori mai mult!) către economia „maronie”. Mari economii ale lumii precum Rusia, Mexic, Africa de Sud, Turcia, Arabia Saudită, Indonezia au sprijinit necondiționat industria de petrol și gaze sau alte tipuri de industrii considerate poluante (sursa: AICI). Așa, ca să înțelegem și mai bine inutilitatea nebuniei care a cuprins birocrația Uniunii Europene, să spunem că, în 2020, China singură a pus în funcțiune capacități de producere a electricității din cărbune cu o putere însumată de 38,4GW, adică mult mai mult decât toate capacitățile energetice pe cărbune scoase din funcție în toate celelalte state ale globului! (sursa: AICI) Ei bine, la ce oare putea să conducă această luptă a Bruxelles-ului împotriva cărbunelui, a gazului și a energiei nucleare? Evident, la o scumpire fără precedent a energiei în toate statele membre. Și iată la ce s-a ajuns: o creștere de 3 ori a prețurilor la electricitate! Integral: https://spotmedia.ro

Cum sa Montezi Boiler Termoelectric cu SERPENTINA la CENTRALA- SOBA pentru APA CALDA MENAJERA GRATIS - YouTubeCe face bucureşteanul din Piaţa Unirii înainte de Revelionul 2022, într-un oraş despre care se spune că PIB/capita este mai mare decât în Italia sau Franţa? Pune boiler la baie şi bucătărie, că nu mai poate suporta lipsa apei calde Despre Bucureşti sau Timişoara se spune că au decolat, că sunt oraşele care ar putea intra mâine în zona euro. Doar pe hârtie. Pentru că în realitate, tot ceea ce ţine de spaţiul public este la pământ, iar sistemul de termoficare este cel mai bun exemplu. Pentru că nu-şi pot instala centrale termice peste noapte dar nici nu mai suportă să nu aibă apă caldă, bucureştenii de la bloc – din centru sau de la periferie -au ajuns la aceeaşi soluţie ca şi cei de la Făurei sau Drăgăşani: să-şi pună boilere. Un boiler la baie/bucătărie permite oamenilor să aibă apa caldă necesară. Cu căldura o mai ameţesc – un calorifer electric, un convertor cu aer condiţionat. Cum a ajuns aici Bucureştiul, aşa zis cel mai bogat oraş al ţării? Înainte de 89, doar în Bucureşti nu erau restricţii de apă caldă. În oraşele mici, era o oră sau două pe săptămână, în cele mai mari erau 2-3 ore pe zi. Energia era marfă scumpă, la fel ca şi acum. Însă după 32 de ani să constaţi că milioane de bucureşteni se vaită de căldură şi apă caldă înseamnă că sunt nişte scadenţe care vin. Unde e progresul? Din 2007, membru al Uniunii Europene. Două exerciţii bugetare de 30 miliarde de euro fiecare. Nu puteau să intre două, trei sau patru miliarde de euro pentru modernizarea termoficării în marile oraşe? Ce-a făcut Unitatea de Finanţări Internaţionale din cadrul Ministerului de Finanţe? Unde sunt creditele de la Banca Mondială, de la BERD, pe 20-30 de ani pentru modernizarea sistemelor de încălzire, pentru reţeaua de transport? Situaţia este de aşa natură încât instituţiile publice dau vina una pe alta. Primăria pe Ministerul Energiei sau invers. Sistemul energetic a fost spart pe verticală şi orizontală în ideea eficientizării în anii 2000. Cine a beneficiat? În primul rând camarilele din jurul foştilor miniştri ai economiei precum Dan Ioan Popescu, proprietari azi de vile pe Coasta de Azur. În loc să pună sistemele de termoficare în responsabilitatea companiilor producătoare de energie, restructurarea s-a făcut în aşa fel încât să se privatizeze câştigurile şi pierderile să fie aruncate pe umerii sistemului public. Ce folos să facă Hidroelectrica şi Romgaz profituri anuale de miliarde de euro iar bucureştenii sau timişorenii să îngheţe în case, şcolile şi spitalele să nu aibă apă caldă şi căldură? Ce folos? Ideologia e una, realitatea din case este alta. În Viena, apa, căldura, electricitatea, gazul metan şi până şi gunoiul sunt în administrarea unei singure firme, de stat, Vienna Energy, companie care este şi producător de energie electrică. Austriecii nu au însă probabil ideologi la fel de bun ca ai noştri, precum sunt unii şi prin banca centrală. Austriecii nu l-au citit pe Hayek. Au rămas de stat la căldură şi curent. Boilerul la bloc ca simbol al eşecului infrastructurii publice de orice fel va fi urmat în curând probabil de drezina individuală de pe calea ferată unde astăzi trenurile de călători merg în medie cu 35 de km pe oră şi cele de marfă de 17 km pe oră. O reformă reală a sistemului energetic va însemna desprinderea de ideologii şi evaluarea eficacităţii sistemului în funcţie de obiectivele atinse. Electrica aproape că nu-şi poate acoperi astăzi obligaţiile de furnizare de energie pentru că a stat cu jumătate de miliard de euro obţinuţi din listarea din 2014 în conturi şi nu a investit în producţie. Enel în Italia, Engie în Franţa, CEZ în Cehia, Vienna Energy în Austria – sunt companii integrate. Cum să ai milioane de consumatori de energie electrică înrolaţi la tine, moşteniţi, şi să nu ai capacitate producţie proprie să acoperi măcar 10% din necesar? Integral: https://www.zf.ro

Catedrala Mantuirii NeamuluiBugetul pe 2022 cu estimări umflate. Ce e diferit față de proiectul inițial, de la Biserică, care ia peste un miliard, la Fondul de rezervă al Guvernului  …. În primul rând, până să ajungem la banii în plus pe care îi va primi Biserica, din textul legii au fost eliminate anumite paragrafe în Parlament – la articolul 47 (care a devenit 48). Nu intrăm în detalii, ca să nu vă plictisiți, dar acea modificare permite CFR și altor companii de stat să crească salariile, chiar dacă au o situație financiară proastă. Biserica, peste un miliard în 2022 Pentru că am pomenit de Biserică. În varianta inițială (de proiect), pentru culte se alocau 885,3 milioane lei. Ei bine, în Parlament a fost modificată finanțarea. Acum depășește un miliard de lei (1,04 miliarde lei mai exact), adăugându-se o sumă în plus la programul pentru lăcașuri de cult: 160 milioane lei.  Prin urmare, bugetul total pentru acel program (lăcașuri de cult) este acum de 285 milioane lei. • Programul este destinat susținerii cultelor religioase recunoscute din România pentru restaurarea și conservarea lăcașurilor de cult care sunt monumente istorice și a bunurilor din patrimoniul cultural național mobil aparținând cultelor religioase recunoscute din România, pentru completarea fondurilor proprii necesare întreținerii și funcționarii unităților de cult cu venituri mici sau fără venituri, pentru amenajarea și întreținerea muzeelor cultural religioase, pentru construirea și repararea lăcașurilor de cult, pentru achiziționarea de imobile necesare desfășurării activității unităților de cult și de asistență socială susținute de acestea, pentru spijinirea activităților de asistență socială organizate de cultele religioase în spitale, centre de plasament, cămine pentru bătrâni și alte forme de asistență, pentru susținerea unor acțiuni cu caracter intern și internațional realizate de cultele religioase din România. Pe celelalte două programe au rămas aceleași sume: • Sprijin financiar pentru salarizarea personalului de cult, acordat de la bugetul de stat, prin bugetul Secretariatului de Stat pentru Culte: 751,2 milioane lei • Alocații bugetare pentru salarizarea personalului din învățământul teologic: 9,1 milioane lei Cei care doresc să știe ce fac aceste programe, vedeți textul inițial privind banii pentru Biserică. Dacă facem o comparație cu 2021, suma pe care o primește Biserica în 2022 este mai mare cu 20,8%.  Ce instituții au bugete mai mari în 2022 Mai jos arătăm principalele bugete ale instituțiilor. Păstrăm aceeași structură ca în varianta de proiect, cu excepția faptului că menționăm acolo unde au fost modificări.*ne referim strict la alocarea de la buget, nu și veniturile proprii: Administrația Prezidențială va primi 74,5 milioane lei, în creștere cu 24%. Senatul: 217,7 milioane lei, mai mare cu 1,76% . Camera Deputaților: bugetul instituției a fost mărit în Parlament la 563,2 milioane lei, de la 505,6 milioane (care era oricum mai mare cu 15% decât în 2021). Secretariatul General al Guvernului: bugetul a fost mărit în Parlament pentru că s-a decis alocarea unei sume mai mari la Biserică. Așadar, acum se ridică la 2,4 miliarde lei. Integral: https://economie.hotnews.ro

DatorieDatori cu un miliard și ceva de euro către Banca Mondială din împrumutul din 2009. În 2022 trebuie să plătim 611,3 milioane euro Mai știți împrumutul din 2009, cel de la FMI, Banca Mondială și Comisia Europeană? Încă mai plătim rate. Mai suntem datori cu încă un miliard și ceva. De exemplu, în 2022 trebuie să dăm 611,3 milioane euro către Banca Mondială, din care 600 milioane reprezintă rate, iar restul sunt dobânzi și comisioane.  În teorie, scăpăm de împrumutul ăsta în 2023. În practică, nu am scăpat pentru că datoria s-a tot rostogolit. Adică s-au împrumutat alți bani pentru a plăti acei bani.• Așa cum explicam anul trecut: E ca și cum îi ești dator lui Ionel cu 100 de lei și te duci să te împrumuți la Gheorghe cu 100 lei ca să plătești banii lui Ionel. În cazul statului, acel Gheorghe îți cere și o dobândă. Adică de la Gheorghe ai luat 100 lei plus un anumit procent dobândă. Deci vei datora mai mult. Când faci frecvent asta, împrumut pentru un alt împrumut, datoria ta crește, că intervin dobânzile. • La finalul lunii octombrie 2021 datoria publică era de 552,3 miliarde lei. În 2020 era 499,8 miliarde. Ca procent din PIB este sub 50%t, dar să nu uităm că se raportează la PIB nominal, adică inflația “s-a jucat” cu procentul. Banca Mondială e singura instituție către care mai avem de dat bani, deoarece către UE și FMI a fost achitat totul, ultimele rate fiind în 2019 (UE), respectiv 2015 (FMI). În 2023, ultimul an, va trebui să plătim 404,4 milioane euro. Când o să tragem linie în 2023, vom constata că în total, către cele trei instituții am plătit dobânzi și comisioane de 1,458 miliarde euro. Reamintim că în anul 2009 România a luat un împrumut stand-by pe 24 de luni, în valoare de 12,95 miliarde de euro de la Fondul Monetar International, parte a unui pachet de sprijin de 19,95 miliarde acordat de FMI, UE și Banca Mondială. Integral: https://economie.hotnews.ro

Inflatia Anul 2022 va fi unul al contrastelor. Pandemia, inflaţia şi criza forţei de muncă riscă să adâncească dezechilibrele din România (analiză)  Anul 2022 ar trebui să fie anul reformelor structurale însă va fi, mai degrabă, anul contrastelor, cu o adâncire a dezechilibrelor din economie, arată o analiză a companiei de consultanţă Frames, citată de Agerpres. Perspectivele noului an indică o accentuare a diferenţei dintre preţuri şi salarii – fapt ce va determina o scădere a nivelului de trai, o discrepanţă tot mai mare între mediul public şi cel privat, între promisiuni şi realitate, între bogaţi şi săraci. Vor exista sectoare economice pe plus dar şi multe domenii în care inflaţia, blocajul financiar şi criza forţei de muncă vor continua să facă victime, precizează consultanţii companiei. Deşi anul 2021 ar fi trebuit să fie anul reformelor structurale în administraţie, în companiile de stat, în mediul bugetar în general dar şi în sectorul pensiilor, în sănătate, în educaţie etc., din varii motive, calendarul reformelor a fost amânat, soluţia fiind includerea majorităţii acestora în PNRR, ca o condiţionalitate esenţială a obţinerii banilor europeni, subliniază sursa citată. Singura ,,reformă” cu impact a fost liberalizarea completă a pieţei energiei, care a adus, din păcate, la o accentuare semnificativă a problemelor din economie “Liberalizarea pieţelor a fost făcută cu ochii închişi, fără să ia în calcul niciunul dintre avertismentele lansate la nivel internaţional dar şi local, inclusiv de către Frames, privind posibila creştere a preţurilor la energie. Momentul liberalizării putea fi amânat cu încă un an sau putea fi pregătit mai bine, cu reguli mai stricte şi mecanisme de temperare a elanului inflaţionist, având în vedere cât de vulnerabilă este economia mai ales în contextul pandemiei şi cât de fragil este nivelul de trai”, arată analiza. Creşterea preţurilor la energie a generat un adevărat şoc în economie, iar impactul inflaţionist va fi simţit şi mai puternic în 2022. Potrivit estimărilor Frames, valul de scumpiri va afecta atât companiile cât şi populaţia, cel mai puternic din al doilea trimestru. “Compensările oferite de statul român sunt precum un algocalmin oferit unui bolnav ajuns la terapie intensivă. Îi mai taie din dureri, însă nu îi rezolvă problema. Odată cu ridicarea facilităţilor, în T2 2022, ne aşteptăm la un val inflaţionist chiar mai puternic decât în 2021. Fără măsuri concrete pe lanţurile de producţie şi distribuţie, statul va fi condamnat, în luna martie, să extindă mecanismele de protecţie (plafonări/compensări etc.) până ce preţurile energiei vor reintra pe o traiectorie predictibilă. Altfel spus, vom lua de la investiţii, de la sănătate, din alte sectoare pentru a acoperi efectele economice puternice generate de iureşul scumpirilor din energie”, a afirmat Adrian Negrescu, managerul Frames. Potrivit analizei, chiar şi în aceste condiţii, inflaţia reală generată de creşterile de preţuri la energie electrică şi gaze riscă să treacă de 10%. Asta pentru că, chiar dacă facturile populaţiei vulnerabile vor fi compensate, costurile vor fi resimţite în celelalte bunuri şi servicii. “Este incontestabil faptul că românii vor plăti mai mult pentru alimente, pentru celelalte bunuri şi servicii în 2022. Anticipata creştere a cursului euro peste nivelul de 5 lei şi posibila scumpire a carburanţilor vor pune, din păcate, gaz pe focul inflaţiei. Astfel că nivelul de trai va continua să se deprecieze în 2022”, arată analiza. Dincolo de creşterea inflaţiei, pandemia COVID va continua să afecteze economia în 2022  Potrivit estimărilor analiştilor, nu este exclus ca valul 5 să determine autorităţile să impună noi restricţii, care vor afecta în principal consumul, principalul motor al economiei, dar şi apetitul pentru investiţii. Incertitudinea legată de evoluţia pandemiei şi efectele impredictibile ale inflaţiei vor continua să guverneze deciziile de business, mare parte din planurile de investiţii urmând să fie amânate…. Lipsa de predictibilitate a deciziilor guvernamentale asociate pandemiei și ezitările privind implementarea certificatului verde accentuează neîncrederea în economie “Vestea bună, în toată această situaţie instabilă, este că mare parte dintre firmele româneşti au învăţat lecţia pandemiei, şi-au restructurat afacerile şi întâmpină 2022 cu planuri mai bine calibrate pe realitatea economică”, a mai arătat Adrian Negrescu…..Lipsa muncitorilor a tăiat din potenţialul de dezvoltare a multor afaceri, mai ales din sectoarele dinamice în contextul pandemiei precum construcţiile, IT, clinici medicale, transporturi şi curierat, fenomen care va continua şi în 2022. Integral: https://economie.hotnews.ro

Ştiri despre Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida”Un sfert dintre domeniile de studii de doctorat evaluate în România au primit acreditare deși nu îndeplineau toți indicatorii / Ministerul proclamă finalizarea evaluării “la 10 ani de la intrarea in vigoare a Legii educației naționale” Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Superior (ARACIS) a finalizat evaluarea instituțiilor organizatoare de studii universitare de doctorat, anunță instituția, precum și Ministerul Educației, potrivit căruia au fost emise toate ordinele de ministru privind funcționarea școlilor doctorale. Ministerul marchează, chiar, în timp momentul: “la 10 ani de la intrarea în vigoare a Legii educației naționale”. Instituția prezintă un bilanț al acestor evaluări, bilanț din care ies în evidență deciziile de acreditare condiționată, într-o formă sau alta, ceea ce indică neîndeplinirea tuturor indicatorilor sau alte posibile probleme. Astfel, dintre cele 398 de domenii evaluate în cadrul organizatorilor de studii universitare de doctorat, pentru 73 s-a decis reacreditarea cu condiția îndeplinirii tuturor indicatorilor în 3 ani, iar pentru 35 – acreditarea condiționată cu reevaluare la un an. Astfel, potrivit unui comunicat al ME, au fost evaluate, “cu o componentă internațională”, 50 de instituții organizatoare de studii universitare de doctorat (IOSUD-uri), anume Academia Română, 47 de universități de stat și 2 universități particulare. Ministerul precizează că patru universități au renunțat la a mai solicita organizarea/acreditarea studiilor universitare de doctorat, iar una a decis evaluarea de către o agenție din străinătate. În cele 50 de IOSUD-uri u fost evaluate: – 189 de școli doctorale, care gestionează  – 398 de domenii de studii universitare de doctorat (DSD). Rezultate:  Pentru 363 de domenii de studii universitare de doctorat evaluarea s-a finalizat cu menținerea acreditării. Dintre acestea, 73 de domenii din 35 de IOSUD-uri au fost reacreditate cu condiția să îndeplinească toți indicatorii de calitate în maximum 3 ani. Integral: https://www.edupedu.ro

642,000 international students: Canada now ranks 3rd globally in foreign student attraction | Canada Immigration NewsCererea pentru finanțarea studiilor în afară a explodat în 2021. Unde pleacă tinerii români să studieze Tinerii nu s-au lăsat speriați nici de pandemie, nici de Brexit și pleacă în număr mare să studieze în toate colțurile Europei, arată FINS, o instituție financiară nebancară, ce oferă credite pentru tinerii care vor să plece la studii de licență, masterat sau chiar antreprenoriat în Europa. Numărul cererilor de finanțare a explodat în 2021, spun reprezentanții insitituției care a pus la bătaie 1.500.000 de euro pentru studiile în străinătate, creșterea fiind cu peste 100% mai ales pentru Olanda, dar și pentru Belgia….. ”Pe fondul reducerii dramatice a accesibilității studiilor în Marea Britanie din cauza Brexit, cererea pentru studii în Olanda a crescut exploziv, această destinație detronând Marea Britanie. În același timp, a scăzut cererea pentru Danemarca, unde au început să apară restricții în ceea ce privește numărul programelor de licență și master în limba engleză, dar a crescut cererea pentru Germania. O destinație surpriză și interesantă e Belgia, unde găsim un număr semnificativ de programe în limba engleză. Dintre țările nordice, Suedia, unde se regăsesc câteva universități din top 100 mondial, începe să prezinte din ce în ce mai mult interes pentru tinerii din România….. Am stat de vorbă cu Andrei Vîta, unul dintre studenții care au plecat la studii cu ajutorul unui credit și care ne-a povestit despre avantajele studiilor în afara țării. Andrei studiază fizioterapie la Saxion University of Applied Sciences in Enschede, Hengelo, Țările de Jos (Olanda). Deși este un domeniu care poate fi studiat chiar și în România, și-a dorit să poată face acest lucru la un alt nivel. ”De aceea, am ales să studiez în străinătate la o facultate de profil care îmi asigura acest lucru”, spune el pentru spotmedia.ro. Întrebat dacă este scumpă viața de student în afara țării, tânărul este tentat să răspundă că ”este destul de scumpă”. Însă ”acest lucru depinde de mai mulți factori”, completează el. ”Orașul în care studiez eu este aproape de granița cu Germania, așa că nici chiriile nu sunt exagerate. În cazul meu, spre exemplu, am norocul că utilitățile sunt incluse în prețul chiriei și astfel mai salvez niște bani”, povestește Andrei….. ”Eu cred că foarte mulți tineri pleacă la studii în străinătate din două motive: fie consideră că nivelul de studii oferit în România nu este adecvat pentru ce își doresc ei, fie nu văd un viitor în țară. Este un mare adevăr că în România, trecerea de la băncile facultății la piața muncii este una foarte dificilă”, spune Andrei Vîta. El recunoaște că imaginea din exterior este reală: ”Mulți văd că în străinatate este mai ușor și pot spune, cu siguranță, că multe universități din străinătate ajută studenții să își găsească un loc de muncă în urma absolvirii”, dar mărturisește că nu e tocmai ușor să faci acest pas, să pleci din țară….. De unde vin banii pentru studenți În 2021, Fondul European de Investiții și FINS au semnat un al doilea acord de garantare în cadrul proiectului pilot EFSI Skills & Education. Acesta le permite elevilor și studenților din UE care vor să urmeze studiile de licență într-un stat membru UE, să ia credit fără codebitori și fără garanții imobiliare….. Studenții care primesc finanțare nu au nevoie de un istoric bancar sau financiar, nu au nevoie de un istoric de angajare și sunt acoperiți inclusiv în cazul unor situații extraordinare, deoarece creditele FINS nu se transferă rudelor sau moștenitorilor. Mai mult, creditele oferite de FINS sunt construite cu o flexibilitate maximă, pentru a se adapta cât mai bine cerințelor reale ale studenților, aceștia beneficiind și de o perioadă lungă de grație (rambursarea creditelor începe la 6 – 12 luni după finalizarea studiilor și poate fi structurată pe termen de 5-10 ani). Integral: https://spotmedia.ro

Schwangere Frau mit Teddy-Bär, Nahaufnahme, Torso (Foto: picture alliance / YO Images / STOCK4B / VisualEyze) | Verwendung weltweit, Keine Weitergabe an Wiederverkäufer.Peste 16.000 de adolescente au devenit mame anul trecut în România, țara în care educația sexuală e privită ca un atentat la inocența copiilor …. Sarcina în adolescenţă este una dintre cele mai actuale probleme de sănătate publică, fiind un fenomen răspândit atât la nivel global, cât şi la nivel naţional. Multe dintre mamele adolescente din mediul rural nu au acces la servicii medicale, lucru ce se răsfrânge apoi în urmărirea medicală a nou-născutului, precizează organizația. Una dintre marile provocări cu care se confruntă medicii este cea în care o pacientă este adusă la spital să nască, după o sarcină neurmărită medical, iar în cazul mamelor adolescente riscurile să nască prematur și să apară complicaţii sunt mult mai ridicate. Principala cauză a mortalității infantile este prematuritatea, care înregistrează o creștere semnificativă în aproape toate țările lumii. Copiii prematuri au mari șanse de supraviețuire și recuperare dacă unitățile medicale în care se nasc și sunt tratați au la dispoziție aparatură medicală adecvată unei intervenții rapide. Situația mamelor adolescente în țară Județul Mureș se situează pe primul loc în ceea ce privește numărul mamelor adolescente, urmat de Dolj, Brașov și Iași. Vârsta medie la nașterea primului copil în cazul mamelor adolescente din zonele rurale defavorizate din România este de 16 ani și de 18 ani la al doilea copil. Sunt mame care, la nici 23 de ani împliniți, nasc deja al cincilea copil. În plus, datele unei cercetări comunitare realizate de Organizația Salvați Copiii România arată că un procent covârșitor – 74% dintre gravidele sau mamele din aceste comunități – afirmă că principala sursă de venit a familiei este alocația copilului. Integral: https://www.dw.com

FOTOGALERIE Reabilitarea termica in Bucuresti. Cati bani a consumat acest program si ce probleme tehnice au aparut - Hotnews MobileEUROSTAT:România rămâne ţara cu cel mai mare procent de proprietari de locuinţe din UE Peste 96% din populaţia ţării noastre trăia în 2020 într-o locuinţă proprietate personală, acesta fiind cel mai mare procent înregistrat în rândul statelor membre ale Uniunii Europene, arată datele publicate astăzi de Eurostat, potrivit Agerpres. În timp ce la nivelul Uniunii Europene, 69,7% din locuitori deţineau în 2020 locuinţa în care trăiau, în scădere uşoară faţă de 69,8% în 2019, în ţara noastră tendinţa este inversă, procentul celor care trăiesc în locuinţa proprietate personală crescând de la 95,8% până la 96,1%. Alte state cu un grad ridicat de proprietate a locuinţei sunt Slovacia (92%), Ungaria şi Croaţia (ambele cu 91%). Eurostat subliniază că, în majoritatea statelor, cu excepţia Germaniei, procentul celor care deţin locuinţa în care trăiesc este mai mare decât cel al chiriaşilor. În Germania, jumătate (50,4%) din locuitori sunt proprietarii locuinţelor în care trăiesc în timp ce cealaltă jumătate (49,6%) trăiesc într-o locuinţă închiriată. Datele arată însă că în cazul Germaniei procentul proprietarilor scade de la un an la altul, de la 51,1% în 2019 până la 50,4% în 2020, în timp ce procentul chiriaşilor creşte, de la 48,9% până la 49,6%….. În ţara noastră, 65,9% din locuitori trăiesc la casă şi 34,1% trăiesc în apartament. Însă România este pe ultimul loc în UE când vine vorba de mărimea locuinţei, măsurată după numărul mediu de camere per persoană. În timp ce în UE media este de 1,6 camere pentru o persoană, în ţara noastră este 1,1 camere pentru o persoană. Cel mai bine la acest capitol stau Malta cu 2,3 camere pentru o persoană, urmată de Belgia şi Irlanda, ambele cu 2,1 camere pentru o persoană. De asemenea, când vine vorba de calitatea locuirii, care poate fi măsurată în mai multe feluri inclusiv prin procentul populaţiei care trăieşte într-o locuinţă aglomerată, ţara noastră este ţara cu cea mai ridicată rată de aglomerare (45,1%), în timp ce la nivelul UE mai puţin 18% din populaţie trăia în 2020 într-o locuinţă aglomerată, în scădere faţă de 19,1% în 2010. Integral: https://www.bursa.ro

IOAN STANOMIR | AGERPRES • Actualizează lumea.1947: un decembrie îndepărtat Vreme de decenii, comunismul românesc a sărbătorit, cu fast, ziua de 30 decembrie. Filme, piese de teatru, romane, poeme au participat la edificarea unui mit fondator. Republica populară devenea, în această istorie a zidirii,momentul în care aspiraţiile de libertate ale întregului popor se împlineau, ca prin miracol. 30 decembrie 1947 era, de acum înainte, clipa descătuşării. Anii de împilare erau lăsaţi în urmă, definitiv. Din fotografia acelui îndepărtat decembrie 1947 detaliile incomode au fost eliminate. Actul de piraterie a fost denumit, eufemistic, abdicare, în vreme ce trauma unei întregi naţiuni a fost transformată, cinic, în prilej de sărbătoare şi de entuziasm trucat. Chipul celui din urmă suveran, Mihai I, a fost adăugat portretului sumbru al monarhiei: regalitatea era cel din urmă obstacol pe drumul zidirii unei lumi mai drepte. România era, în acel decembrie 1947, o ţară deja încătuşată, între ale cărei graniţe ordinea stalinistă se făcea simţită, deja. Republica Populară era, de facto, dacă nu de jure, tiparul în care se exprimau aspiraţiile totalitare. 1947 era capătul de drum al itinerariului ce debutase în martie 1945. După anexarea puterii executive, alegerile falsificate au acordat acea legitimitate de care tirania avea nevoie, spre a dura. Noul Parlament întrunit era imaginea însăşi a unui rapt simbolic: prima adunare din lunga serie de adunări ce acordau partidului unic dreptul de a legifera, omnipotent…..30 decembrie 1947 este cea dintâi pagină din cronica RPR. Ilegitim şi criminal, animat de voinţa prometeică a distrugerii şi a terorii, regimul care se naşte acum se întemeiază pe brutalitatea vizionară a partidului- stat. Pe soclul eliberat prin actul de brigandaj din 1947 se aşeza statuia lui Stalin. Viitorul putea începe, în cele din urmă.  Integral: https://www.lapunkt.ro

Rezultatele căutării după tagul "patriarhul bisericii ortoxoxe"Patriarhul a adus de la Ierusalim petarda sfântă de Revelion   Pe aeroportul Băneasa a sosit în urmă cu puțin timp avionul privat al Patriarhiei Române, cu care Înalt Prea Sfinția sa Daniel a adus de la Ierusalim petarda sfântă, de la care se vor aprinde toate artificiile în această noapte. Petarda a fost transportată în condiții de maximă securitate de la locul său din Ierusalimul de Est, unde a fost produsă artizanal de credincioșii palestinieni. ”Românii așteaptă cu emoție și credință să ajungă și la ei vestea cea puternică și zgomotoasă, care îți face timpanele să sângereze și îți lasă în nări un miros amestecat de praf de pușcă și tămâie”, a precizat Onufrie Rîuleț, arhidiacon din echipa ortodoxă care a adus petarda de la Ierusalim. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 31 decembrie.„Sistemul nostru politic este gândit pentru a recompensa actorii și nu experiența sau expertiza.”

Top 8 Mountain Lodges in British Columbia for 2021 – Trips To DiscoverBuna dimineata intr-o zi de vineri, 31 decembrie!  Conform ANM, valorile termice se vor situa în general peste cele normale în această perioadă din an. Astfel, temperaturile maxime se vor încadra în general 4 şi 10 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 0 şi 7 grade. Cerul va avea înnorări în cea mai mare parte a ţării, mai persistente în vest, în nord şi în centru unde temporar va ploua, iar precipitaţii mixte vor fi doar la altitudini foarte mari la munte. În sud şi sud-est ploi slabe se vor semnala pe spaţii mai mici, în special în a doua parte a nopţii. Temperaturile în creştere şi precipitaţiile sub formă de ploaie, pe alocuri moderate cantitativ, vor determina topirea şi cedarea apei din stratul de zăpadă care încă va fi prezent în nord-nord-est şi la munte. Vântul se va intensifica treptat în zona montană, unde în cursul nopţii rafalele vor depăşi pe creste 80…100 km/h şi va sufla slab şi moderat în restul ţării, izolat şi trecător cu viteze de până la 35…45 km/h. În Capitală, regimul termic va fi caracterizat de valori peste cele normale ale perioadei, astfel că cea maximă se va situa în jurul valorii de 6 grade, iar cea minimă va fi de 2…3 grade.

Coronavirus Romania„Don’t look up” la valul 5 al pandemiei. Avanpremiera cu ministrul Rafila   Alexandru Rafila, ministrul sănătăţii, şi Adriana Pistol, șefa INSP, au ţinut miercuri o conferinţă de presă despre planul autorităţilor. Discursul ministrului a bifat mai multe principii sănătoase, dar i-au lipsit, din păcate, fermitatea şi specificul. …. 60% din populaţia vulnerabilă din România nu e vaccinată Doar un sfert din cei vaccinaţi au făcut şi doza booster Întârzierea implementării certificatului COVID la muncă Transmisibilitatea mai mare a tulpinii Omicron faţă de Delta şi protecţia mai scăzută a vaccinului faţă de această nouă tulpină. „Avem o populaţie receptivă numeroasă”, spune Pistol, „o populaţie care se poate îmbolnăvi oricând”. În ciuda semnalelor că deja creşte numărul de cazuri, autorităţile spun că nu am intrat încă oficial în valul 5. „Rata de reproducere a infecţiei în România este în acest moment 0,91. Când va atinge 1, atunci putem vorbi de începutul valului 5”, explică Alexandru Rafila. Când se va întâmpla? Este vorba de câteva zile, cel mult săptămâni. În pregătirea valului Omicron, măsurile şi discursul ministrului sănătăţii ating mai multe note corecte din perspectiva sănătăţii publice. …. Despre extinderea testării au vorbit şi foştii miniştri ai sănătăţii fără ca acest lucru să se întâmple în fapt (de altfel, testarea a fost pe măsura pandemiei, numai în perioadele de platou ori cu cele mai mici numere de cazuri. În rest, a rămas mult subdimensionată.) Neglijarea pacienţilor cu alte boli Când vorbeşte de „neglijarea pacienţilor cu alte patologii timp de doi ani” şi de creşterea mortalităţii de alte cauze în România, ministrul este foarte greu de contrazis. Pe fondul pandemiei, exact asta s-a întâmplat până acum. Murim de două ori mai mulţi de boli care pot fi prevenite sau tratate. Iar octombrie 2021, vârful valului 4, a fost luna cu cea mai mare mortalitate pe timp de pace în România. Însă niciuna din măsurile anunţate astăzi de Rafila nu este dedicată celorlalte afecţiuni, nonCOVID. Ba mai mult, dacă vorbim de îngrijirea spitalicească, deja 20% dintre paturi sunt luate în calcul pentru bolnavii cu COVID în valul 4, iar ministrul a precizat că procentul poate urca până la 30% la nevoie. Cel mai probabil, şi în valul 5, accesarea serviciilor medicale pentru alte patologii va continua să reprezinte o problemă mare în România – exceptând asumarea unor măsuri foarte eficiente pentru stoparea creşterii cazurilor de COVID ce necesită spitalizarea. …. După o serie de incendii în unităţi medicale care ne-au zdruncinat ultimele rămăşiţe de încredere în siguranţa din spitale, însuşi ministrul recunoaşte că ministerul de profil nu are oameni care să verifice starea instalaţiilor de oxigen din secţiile de ATI şi nu numai. …. Rafila s-a mulţumit să spună că va fi nevoie de certificatul electronic COVID „înaintea unui număr mare de cazuri” şi că, în rest, „sunt lucruri care depăşesc competenţa şi posibilităţile Ministerului Sănătăţii”. Consecinţele refuzului său de a semnala urgenţa acestei măsuri se vor putea vedea doar în timp. A nu te uita la consecințele amânării certificatului verde e o scenă asemănătoare cu a nu te uita în sus când vine meteoritul, imagini emblematice din filmul momentului: „Dont look up”. În film se naște chiar o mișcare cu acest nume, „Nu te uita în sus”. De ce să știi, când poți să amâni cunoașterea pericolului? Integral: https://www.libertatea.ro

Varianta OmicronCe se știe despre noile pastile anti-COVID. Cât de eficient e tratamentul, cât costă și câte pilule trebuie luate pe zi Zeci de milioane de pastile anti-COVID urmează a fi produse în următoarele luni de către compania Pfizer și grupul farmaceutic american Merck, iar state precum SUA, Marea Britanie sau Germania au început deja să comande primele tranșe de câteva milioane de astfel de pilule, după ce utilizarea acestora a fost aprobată de Agenția Europeană a Medicamentului (EMA) și Agenția americană pentru Medicamente și Alimente (FDA). Noile medicamente anti-COVID vor putea fi administrate pe cale orală, iar oamenii de știință spun despre ele că vor schimba complet „regulile jocului” în lupta împotriva pandemiei de coronavirus.  Aceste pastile orale nu trebuie văzute ca niște „înlocuitori” ai vaccinurilor, spun specialiștii. Astfel, pastilele trebuie considerate a fi complementare vaccinurilor, în vreme ce serurile trebuie să rămână principalul instrument de luptă împotriva pandemiei de coronavirus. De asemenea, pastilele trebuie luate imediat ce apar primele simptome ale bolii, ceea ce vine la pachet cu necesitatea creșterii testării anti-COVID. Avantajele noilor pilule: pot fi luate „de acasă” și vin în completarea schemelor deja aprobate de tratament anti-COVID. Pastila Pfizer va fi comercializată sub numele de Paxlovid. Conform reprezentanților companiei, noul medicament reduce riscul de spitalizare și deces cu 90% la persoanele cu risc crescut de a dezvolta o formă severă a bolii, atunci când este luată în primele zile de la apariţia simptomelor. Rezultatele s-au bazat pe studiile clinice realizate în rândul a peste 2.200 de persoane. Participanții la studii au fost nevaccinați și prezentau un risc crescut de a dezvolta o formă gravă de COVID-19. Nu s-au înregistrat decese în rândul celor care au primit tratamentul. Conform Pfizer, Paxlovid ar trebui să fie eficient și împotriva variantei Omicron a coronavirusului. Pilula Merck va fi comercializată sub denumirea Molnupiravir. Pastila a redus spitalizările şi decesele cu aproximativ 30% într-un studiu clinic realizat pe voluntari din grupe de mare risc şi aflaţi în faze incipiente ale maladiei COVID-19. Molnupiravir trebuie să fie administrat în primele cinci zile după apariţia simptomelor. Peste 500 de dolari, costul unei „cutii” de pilule Pfizer anti-COVID. Pacientul trebuie să ia 30 de pastile/tratament. Tratamentul cu pilule Merck, ceva mai scump. Integral: https://www.digi24.ro

VIDEO Depozite ilegale de deșeuri funcționează în inima Bucureștiului, la câțiva metri de zona locuită de sute de familii cu copiiOctavian Berceanu acuză că deșeurile medicale ajung pe câmp. Pericolul la care este expusă populația  Fostul șef al Gărzii de Mediu Octavian Berceanu a atras atenția miecuri, 29 decembrie, că multe deșeuri medicale, care sunt extrem de toxice, sunt arse pe câmp sau doar aruncate, în loc să fie incinerate în locuri special amenajate. Potrivit acestuia, actuala situație este cauzată de faptul că a fost depășită capacitatea de incinerare și de banii care sunt în joc. ”În această perioadă, dacă vorbim despre ardere, acumulează cantități de deșeuri care vor fi arse în ianuarie. Asta am văzut pe câteva gropi ilegale din Ilfov sau alte localități. Trebuie să ne uităm la deșeurile medicale, că aici există o activitate febrilă. În loc să ajungă în incineratoare speciale pentru arderea în siguranță a acestor deșeuri, ele ajung pe câmp sau îngropate în nu știu ce balastiere. Arderea deșeurilor a atras atenția mass-media internaționale destul de febril și multe instituții mediatice și ambasade ale țărilor europene se uită către noi, chiar și Comisia Europeană, să vadă ce facem noi în privința acestor arderi care produc foarte multe probleme mediului și nouă. Aceste arderi, duse de curenții puternici de aer, ajung și dincolo de granița României….. ”Din cauza volumelor mari, peste capactățile actuale, și a faptului că sunt bani în joc, o parte din aceste deșeuri le-am găsit chiar lângă București, sub grămezi de anvelope arzând. Ultima oară le-am găsit în județul Dâmbovița în comuna Conțești, dar am găsit și în Giulești. A fost acolo un incendiu care a ars trei zile la rând și nu am văzut niciun organ de cercetare penală care să arunce un ochi să vadă ce arde de fapt. Eu am făcut sesizări, am mers și cu o echipă de televiziune la fața locului, am rugat polițistul – vorbesc de cazul Conțești – să ia probe de acolo – erau hârtii, facturi – să vadă de unde vin aceste deșeuri. Nu s-a întâmplat, din păcate. Sunt extrem de toxice. Aceste deșeuri medicale arse erau la 150 de metri de locuințe, de casele oamenilor. Dacă le îngropi, ajung acele substanțe toxice și bacterii, virusuri în pânza freatică. Oamenii au fântâni acolo, nu au racordare la o rețea. Ar trebui ca instituțiile Guvernului să facă niște controale la instituțiile medicale să vadă trasabilitatea”, a mai spus fostul șef al Gărzii de Mediu. Integral: https://ziare.com

Disensiuni între CCR și CJUE (Sursa: MEDIAFAX FOTO/ALEXANDRU DOBRE)Partidele care au ratat parlamentarele pot primi bani publici, deşi CCR s-a opus. Cum se poate aplica legea: explicaţia unui fost preşedinte al Curţii Constituţionale …. Dacă până acum subvenţie de la stat primeau doar formaţiunile care au depăşit pragul de 5% la alegerile parlamentare sau au aleşi locali cu cel puţin 50 de mandate la nivel naţional, Legea bugetului pe 2022 prevede că „75% din fondurile acordate partidelor vor fi împărţite formaţiunilor care aveau ca membri cel puţin un deputat sau senator afiliat unui grup parlamentar la finalul primei sesiuni parlamentare a anului 2021”. Astfel, în 2022, vor primi bani de la bugetul de stat şi partidele reprezentate în Parlament ca urmare a migraţiei politice. Curtea Constituţională a precizat că astfel de formaţiuni ar putea să primească subvenţii doar dacă se modifică Legea finanţării partidelor politice şi nu prin Legea bugetului, care este doar „un act centralizator”: -„În măsura în care un deputat/ senator devine membru al unui partid politic care nu a participat în alegeri sau nu a obţinut pragul electoral şi se afiliază la oricare dintre grupurile parlamentare existente, partidului politic respectiv urmează a i se acorda subvenţia de la bugetul de stat. Această reglementare reprezintă, în mod evident, o completare a art.18 alin.(3) lit.a), alin.(4) şi art.19 din Legea nr.334/2006, completare ce urmează a se aplica în cursul anului 2022”. – „Jurisprudenţa Curţii Constituţionale este foarte clară în sensul că legea bugetului nu este decât un act centralizator al veniturilor şi cheltuielilor statului existente în dreptul pozitiv, pentru că bugetul se elaborează pe baza propunerilor ordonatorilor principali de credite, propuneri care se fundamentează întotdeauna pe lege. Astfel, din această jurisprudenţă rezultă că o asemenea lege nu poate cuprinde dispoziţii modificatoare sau completatoare ale legilor care angajează cheltuieli bugetare. Acele legi pot fi modificate numai prin procedura generală de legiferare, şi nu prin intermediul legii bugetului de stat. Prin urmare, până la o eventuală modificare/ completare a Legii nr.334/2006 reglementarea criticată este inaplicabilă”. Integral: https://adevarul.ro

2021, anul în care pensiile speciale…au rămas speciale  2021 nu a adus nicio reformă majoră a sistemului de pensii și nicio schimbare a regimului pensiilor speciale…2022, potrivit noilor promisiuni din programul de guvernare PSD-PNL-UDMR, va aduce pentru veniturile din pensii care depășesc 4.000 de lei eliminarea facilității de exceptare de la plata constribuției de asigurări sociale de sănătate. Astfel, pentru diferența de la 4.000 de lei în sus va fi aplicată cota de 10% CASS. În ceea ce privește pensiile speciale, noua coaliție de guvernare vrea să aplice principiul contributivității, astfel încât pensiile de serviciu să fie recalculate dar nu este prevăzut un termen până la care să se întâmple acest lucru. Unde suntem și spre ce ne îndreptăm în 2022?…. Așa se face că, revenind în actualitate, numărul de beneficiari de pensii de serviciu era, în decembrie 2021, de 9.680 de persoane, cei mai mulţi, respectiv 4.452, fiind beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor şi judecătorilor, conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice. Tot magistrații figurau cu cea mai mare pensie medie de serviciu, respectiv peste 20 de mii de lei lunar. De asemenea, 794 de membri ai Corpului diplomatic şi consular al României au beneficiat de pensii speciale, pensia medie fiind de 5.727 de lei. În ceea ce priveşte beneficiarii privind statutul funcţionarului public parlamentar, numărul acestora era de 750 de persoane, cu pensii medii de aproape 5000 de lei. Pensii de serviciu pentru beneficiari de la Curtea de Conturi s-au acordat unui număr de 573 de persoane, media fiind de 8.374 de lei. De asemenea, de Legea 130/2015 privind statutul personalului auxiliar din justiție are 1.724 de beneficiari pensionari, cu pensie medie tot de aproape 5000 de lei. Așadar, un numar mare de beneficiari ai pensiilor private. Mai mult, lor li s-ar putea adăuga și aleșii locali : Pensiile speciale ale primarilor nu au intrat niciodată în plată, chiar dacă ele au fost introduse prin Codul Administrativ în 2019, pentru că guvernele liberale au amânat intrarea lor în plată iar actualul Guvern condus de Nicolae Ciucă ar urma să recurgă la o nouă prorogare. Disputa între primari și Guvern ar putea ajunge să fie decisă de Curtea Constituțională după ce primarii au atacat în instanță OUG 226 iar judecătorii au trimis speța la CCR după ce s-au invocat aspect legate de constituționalitate. Impactul financiar al aplicării legii care dă indemnizații speciale aleșilor locali ar fi de peste 100 de milioane de euro anual, deci încă o notă de plată de achitat din buget. Întrebat dacă actualul guvern va reuși să schimbe ceva în acest sistem, directorul executiv al think tankului Expert Forum, Sorin Ioniță, spune că nu crede. Chiar dacă România a promis o reformă a sistemului de pensii ca o condiție pentru a primi banii europeni alocați prin Planul Național de Reziliență și Redresare, nimeni nu se va grăbi din actuala coaliție să taie pensiile clientelei de partid ci se va încerca tactica tergiversărilor. Integral: https://www.rfi.ro

Cristian Ghinea, atac dur la Marius Budăi: Continuă să demonstreze că este și idiot și ticălos / Au fost cereri de la instituții multe pentru asistență și eu am scos o bună parte dintre ele, o altă parte a fost scoasă de Comisia EuropeanăAproape 10.000 de beneficiari de pensii de serviciu, la finalul anului 2021 în România  Numărul de beneficiari de pensii de serviciu era, în decembrie 2021, de 9.680 de persoane, cei mai mulţi, respectiv 4.452, fiind beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor şi judecătorilor, conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP). În cazul beneficiarilor Legii 303/2004 s-a înregistrat şi cea mai mare pensie medie de serviciu, respectiv 20.159 de lei, din care 18.894 lei cota suportată din bugetul de stat, iar 3.698 de lei din bugetul asigurărilor sociale de stat. Potrivit CNPP, de Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic şi consular al României au beneficiat în luna decembrie un număr de 794 persoane. Pensia medie era de 5.727 de lei, din care 3.004 de lei suportaţi de la bugetul de stat. În ceea ce priveşte beneficiarii Legii 215/2015 pentru modificarea şi completarea Legii 7/2006 privind statutul funcţionarului public parlamentar, numărul acestora era de 750 de persoane, pensia medie ridicându-se la 4.846 de lei (2.571 de lei de la bugetul de stat). ….. Pensii de serviciu pentru beneficiari de la Curtea de Conturi s-au acordat unui număr de 573 de persoane, media fiind de 8.374 de lei, din care 3.761 de lei cota suportată din bugetul de stat. De asemenea, de Legea 130/2015 pentru completarea Legii 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al Parchetelor beneficiau 1.724 de pensionari, pensia medie fiind de 4.881 de lei, din care 2.681 de lei suportaţi din bugetul de stat. Integral: https://www.g4media.ro

Avem nevoie de un buget mai mare alocat educației? – cercetătorul Dacian Dolean Educația va avea în 2022 cel mai mic buget raportat la PIB din ultimii ani. Cu toate acestea, există voci care se întreabă de ce am avea nevoie de un buget mai mare, când nu există dovezi că banii vor rezolva problemele existente. Când sumele alocate sunt de fapt mai mari față de anii trecuți (chiar dacă procentul din PIB este mai redus). Când majorarea salariilor profesorilor nu garantează îmbunătățirea calității activităților de la clasă. Când creșterea bugetului nu va duce decât la sifonarea banului public pe programe educaționale a căror eficiență este pusă sub semnul întrebării. Când există țări ca și Franța în care mai mulți bani nu se traduc automat într-o mai bună calitate a educației.  De ce am avea nevoie de un procent mai mare din PIB alocat educației? În primul rând, un buget mai mare ar transmite un mesaj de încredere cetățenilor, că educația este într-adevăr o prioritate, iar că proiectul Romania Educată trebuie luat în serios. Ar avea o valoare simbolică foarte importantă într-o perioadă în care încrederea cetățenilor în instituțiile statului și în clasa politică este la un minim istoric. Cum ar putea cineva să aibă încredere în politicieni (inclusiv în președintele țării) când discrepanța dintre declarațiile politice și deciziile luate e atât de mare? În al doilea rând, alocarea unui buget adecvat educației ar putea să rezolve numeroase probleme cu care se confruntă învățământul din România, dacă este însoțită de implementarea de programe de către profesioniști, cu eficiență și transparență. Atenție, am scris ar putea. Adică nu avem garanția că problemele se vor rezolva de îndată ce alocăm fondurile necesare.  De exemplu, creșterea salariilor profesorilor nu oferă garanția că va crește imediat calitatea învățământului, însă va face meseria de profesor mai atractivă și îi va motiva pe profesorii talentați să se gândească de două ori înainte de a decide să depună armele prematur și să își schimbe cariera. Va încuraja tineri talentați și ambițioși să urmeze o carieră didactică. Va oferi cadrelor didactice demnitatea bine meritată, și elevilor niște exemple de urmat, pentru că un cadru didactic umil nu va influența pozitiv și nu îi va inspira niciodată pe viitorii lideri de care România are atât de multă nevoie. Va oferi directorilor de școală argumente mai solide pentru a-și motiva unele cadre didactice care acum au o atitudine de genul ”La ce te aștepți, pentru banii pe care îi primesc?” (adică ”You get what you pay for”). Evident, creșterea salariilor nu va duce automat la o creștere a calității învățământului. Ca peste tot în lume, în România există profesori care au o prestație mediocră la clasă (ex. sunt blazați sau slab pregătiți profesional), iar alții (din păcate) fac mai mult rău decât bine (ex. descurajează elevii și/sau le cresc anxietatea față de materia pe care o predau). Acești profesori sunt deja prea bine plătiți, iar pentru ei, o creștere salarială nu se justifică. Însă există și o categorie de profesori care sunt foarte slab plătiți față de munca pe care o depun (și impactul pozitiv pe care îl au asupra elevilor), iar aceștia merită să fie tratați cu mai mult respect. În consecință, creșterea salarială trebuie să fie dublată de o serie de măsuri legislative de eficientizare a managementului școlar și de dezvoltare profesională eficientă a cadrelor didactice care în urma evaluărilor demonstrează că au nevoie de pregătiri suplimentare. Integral: https://www.edupedu.ro

Articolele Autorului: Iulian AnghelIulian Anghel, editor politic al ZF: Un an nebun ….Nu am înţeles nimic din ce s-a întâmplat în plan politic. Nu am înţeles de ce preşedintele Iohannis, dispreţuind votul oamenilor, a ales o altă cale. Preşedintele este (zice-se) liberal. Şi eu sunt liberal în judecata mea. Nu m-am născut aşa. Am devenit “liberal” după ce l-am citit pe John Locke care spunea, încă de acum 400 de ani, că un guvern care nu respectă voinţa poporului trebuie înlăturat de la putere. Dar dl Iohannis este încă în funcţie. Anul politic 2021 va avea consecinţe dramatice pentru viitor. Pentru că, dacă ceea ce votezi tu nu are importanţă, atunci de ce să mai votezi? Dacă un om în care ţi-ai pus toată încrederea te înşală, atunci cum mai poţi avea încredere în ceilalţi? Dacă un om care a adoptat o legislaţie care să acopere furtul de titluri universitare este încă ministru al educaţiei, atunci de ce să mai înveţi? De ce mai vorbeşti de „România educată”, dacă pui în funcţia de ministru al cercetării pe unul care-şi pune în CV studii pe care nu le-a avut niciodată? Atunci de ce să mai cercetezi aici şi nu aiurea? De ce pui ministru, la Ministerul Muncii, pe cineva care nu are nicio treabă cu domeniul ăsta? Cum readuci în guvern pe unul care a scos în stradă sute de mii de oameni, prin deciziile pe care le-a luat? Dacă inventezi funcţii în stat doar pentru ca unii din partide să aibă ce mânca, de ce să mai plăteşti impozite? Şi toate astea, sub bagheta unui om în care ai avut încredere. Un om votat de milioane de oameni. Aici este nedumerirea şi frustrarea. De ce? Ca să-ţi salvezi tu pielea? Integral: https://www.zf.ro

Redactia – Page 129 – Vocea romilorValeriu Nicolae: Sistemul nostru politic este gândit pentru a recompensa actorii și nu experiența sau expertiza. Și mai grav este că noi nu ne așteptăm de la politicieni să fie competenți ci doar să fie capabili să joace cât mai convingător competența. Mai nimeni nu stă să verifice neutru și echilibrat rezultatele unui politician, noi judecăm doar “prestanța” acestora în fața publicului. Furtul, nepotismul, pupincurismul vomitiv sunt consecințele firești ale unei culturi instituționale toxice a partidelor. O cultură care promovează tupeul agresiv și nerușinat al politicenilor care cred că li se cuvin pozițiile de putere deși sunt toți mai mult sau mai puțin impostori. O cultură unde presiunea constantă asupra politicianului nu este de a deveni un profesionist și de a rezolva problemele din domeniul în care el este expert ci de a fi un gargaragiu performant capabil de a juca credibil interesul și competența în domeniile care aduc cele mai multe voturi. De asta continuăm să fim conduși de sociopați aroganți, proști hotărâți, sonați loviți de duhul patriotismului și hoți șmecheri. Sursa: https://www.facebook.com

Economic: cum trece anul 2021 în 2022. Zestrea și provocările …. Deficitul comercial are toate șansele să se adâncească anul viitor. De ce? Pe de o parte, pentru că realizarea investițiilor din planul național de redresare și reziliență este de așteptat să aducă și o creștere a importurilor de utilaje și materii prime. Pe de altă parte, există în ultimele săptămâni, mesaje clare din partea unor companii mari în care se arată că producția va fi oprită temporar pentru o perioadă nedeterminată. Este vorba despre Azomureș din Târgu Mureș, cel mai important producător de îngrășăminte chimice din țară, despre Alro Slatina, un exportator care contează, care nu a anunțat oficial decizia, dar liderul de sindicat al uzinei vorbește despre închiderea parțială a producției. Un semnal de alarmă au tras și producătorii autohtoni de medicamente. Toate aceste firme au un punct comun și anume presiunea creșterii tarifelor la gaze naturale și energie electrică. În cazul închiderii chiar și temporare a acestor capacități de producție va avea loc o creștere a importurilor și o scădere a exporturilor. Inflația  Cea mai complicată temă a acestui an și a anului viitor este inflația. Cifrele nu arată întreaga amploare a fenomenului, în sensul că la nivel european, statistica oferă date defalcate, respectiv indică rata inflației și fără influența creșterii prețurilor produselor energetice. Sunt semne de întrebare dacă rata inflației cu care au fost construite bugetul de stat și bugetul asigurărilor sociale de anul viitor, 6,5%, nu este prea mică. Va depinde de perioada în care se vor acorda compensări ale facturilor la energie, pentru că evoluția inflației este influențată într-o proporție mare de prețul gazelor și de cel al energiei electrice. Este deja un loc comun că anul viitor economia poate primi un impuls important din derularea investițiilor incluse în planul național de redresare și reziliență. Dar, să nu uităm, că investițiile vin la pachet și cu asumarea unor reforme. Deci, anul viitor, administrația și coaliția de la guvern vor trebui să implementeze în tandem și investiții și reforme. În același timp, există deja o temă cu o puternică miză electorală și anume presiunile care apar pentru creșterea salariilor din fonduri publice. Guvernul va trebui să treacă o adevărată „probă de foc” pentru a aplica doar creșterile de salarii înscrise în buget. Integral: https://www.rfi.ro

Russian President Vladimir Putin gestures as he attends his annual end-of-year news conference in Moscow, Russia, December 23, 2021. REUTERS/Evgenia NovozheninaComentariu: Triumful rusesc al impredictibilității  La 30 de ani de la prăbușirea URSS, Rusia e încă în genunchi. Dar Vladimir Putin a reușit să facă Vestul să tremure de frica lui, crede Viktor Jerofejew. Noua Rusie s-a născut în ajun de revelion. La 26 decembrie împlinește 30 de ani. Formal, tăierea ombilicului ei a desprins-o de Uniunea Sovietică. În realitate, celelalte republici sovietice s-au desprins de Rusia și au luat-o la fugă în toate direcțiile, astfel încât, pe hartă, Rusia, întinsă în lung și-n lat de la ocean la ocean, a rămas succesoarea URSS. …..Bolnav, neajutorat și speriat, Elțîn l-a ales ca succesor de încredere, menit să-l salveze pe el și familia lui de sărăcie și de închisoare. Ce-i al lui e-al lui. Îndemânatic și cu mână forte, Putin a reușit să schimbe țara din temelii, propunându-i un drum nou. Mai precis spus: Rusia urma să se ridice din genunchi. ….În 2014 a avut loc cel mai important eveniment al erei Putin. Rusia a cucerit Crimeea. Fără luptă. Spre bucuria multor locuitori din peninsulă. S-a scuipat cu boltă pe acordurile internaționale. Victorie! Poporul a înnebunit de plăcere. Se dansa de bucurie pe capotele mașinilor. Vestul a tresărit, dar era prea târziu. Mai bine zis, nici măcar n-a tresărit cum trebuie. Pasul următor: Transformarea Kievului în dușman și agățarea lui, cum s-a spus la Moscova, de cârligul acordului de pace din Minsk, semnat și de Ucraina, ca să limiteze cât de cât vărsarea de sânge din Donbass. Aceasta e încă o biruință. …. Impredictibilitatea – o armă redutabilă Și în rest? Dacă te uiți în jur descoperi o patrie care nu prea vrea să se ridice din genunchi. De ieși în provincie, descoperi sărăcie pretutindeni, de-ți vine să plângi, totul e delabrat, pereții, casele, gardurile strâmbate de vânt, rugina, – nu, așa nu te ridici din genunchi. Sigur că poți da întreaga vină pe coronavirus. Bună idee, întrucît pandemia promite să nu se termine până mâine. Bineînțeles că țara noastră s-a făcut rău de rușine. Din cine știe ce motiv, poporul nu vrea să se lase entuziast vaccinat, iar guvernul n-a găsit cheia inimii electoratului său de bază. Onest vorbind, nici măcar nu s-a străduit în mod special s-o găsească.     Să revenim la impredictibilitate. Aceasta e o armă redutabilă. Vestului îi tremură genunchii. S-a dezvățat să lupte într-un război. Noi rușii nu. Și acesta e asul cel mai mare al celor trei decenii ale Rusiei. Țara nu vrea de fapt să poarte un război, dar dacă va trebui, va trage. Și încă cum! Cu toate țevile. Integral: https://www.dw.com

New Year | Wilstar.comCovidul, învins din nou de autorități: Nici în valul 5 nu vom declara decesele!  Spre deosebire de alte țări care se confruntă cu un număr record de infectări, autoritățile române sunt mai pregătite ca niciodată. Ministerul Sănătății a anunțat deja Direcțiile de Sănătate că nici tura asta nu trebuie declarați morții din Covid ca să iasă bine. Pentru a trece cu ușurință peste val se va aplica o formulă matematică bine gândită astfel încât situația să nu pară nici prea rea, dar nici prea ușoară și să se evite sărbătorile și zilele libere pentru momentele de carantină. În privința certificatului verde, autoritățile au anunțat că-l vor lua în continuare în calcul și vor amenința cu el din când în când, de obicei seara, ca să existe subiect de discuție la televiziunile de știri. În cazul în care acesta va fi făcut obligatoriu prin lege se vor aplica numeroase excepții pentru folosirea acestuia în așa fel încât să nu se transforme într-o povară. Conform calendarului vom avea valuri de covid prin ianuarie-aprilie, urmând ca în mai să fie o relaxare puternică dacă atingem ținta de vaccinați pentru septembrie 2021. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Happy New Year 2022 GIF Images, Page 3 - Free Download

Fie ca toate visele pe care le făuriţi în aceste zile magice să se împlinescă şi drumul străbătut pentru realizarea lor să vă aducă bucurie în inimi, iar în case sanatate, fericire şi belşug. La mulţi ani! @Desy si @ Cetatean

Revista Presei – 30 decembrie.„Retrospectivă 2021| Sectorul 5, campion absolut la achiziții directe pe țară, cu 45 de milioane de lei.”

Mountain Lodges : Outdoors and Adventure : Travel Channel | Travel ChannelBuna dimineata intr-o zi de joi, 30 decembrie! Temporar va ploua slab, iar cu precădere în prima parte a zilei vor mai fi condiții de polei. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 2…3 grade, iar cea minimă în jur de 1 grad. Joi, temperaturile maxime pe regiuni vor arăta astfel: 3 grade în Moldova, 7 în Transilvania, 5 în Maramureș, 8 în Crișana și Banat, 7 în Muntenia, 9 în Oltenia și 6 în Dobrogea. Va mai ploua doar în Transilvania, Dobrogea și Maramureș. În rest, va fi înnorat în tot restul țării. În Capitală, cerul va fi parțial noros, cu o maximă de 5 grade. Iată ce temperaturi ne așteaptă joi și în alte orașe: Brașov: 4 gr Iași: -1 gr Cluj Napoca: 4 gr Constanța: 7 gr Bacău: 0 gr Timișoara: 6 gr Oradea: 5 gr Sibiu: 6 gr Giurgiu: 4 gr Galați: 2 gr Arad: 6 gr.

Medic de familie, despre valul 5: „Gata, a venit, în câteva săptămâni nici nu o să știm cum ne cheamă”Dr. Emilian Imbri, avertisment pentru Anul Nou. „Este matematică pură”    Fostul manager al Spitalului Victor Babeș crede că vulnerabilii nevaccinați vor devenit victime în valul 5. Singura veste bună, în estimarea lui, este aceea că acest val va fi ultimul de amploare. Cele ce vor urma „vor fi doar replici” ….. Noi mereu avem un decalaj în a lua măsuri. Cei care decid, din lipsă de curaj, nu-i ascultă pe profesioniști. Emilian Popescu, Octavian Jurma, Răzvan Cherecheș, toți au avertizat autoritățile și nu s-a întâmplat nimic niciodată. Valul 4 este cel mai bun exemplu. România a atins atunci numai recorduri negative. Până și adoptarea certificatului verde este tergiversată… Toate măsurile ce vor fi luate după Anul Nou vor fi tardive. Valul Omicron va fi mai amplu decât cel Delta și greu de stăvilit. ….. Este clar că această mutație este mai contagioasă, deci vom avea mai multe infectări, dacă luăm în calcul faptul că toți suntem expuși, indiferent că vorbim de vaccinați, nevaccinați sau trecuți prin boală. Chiar și în cazul în care Omicron este cu 40% mai puțin agresiv decât Delta, vom avea multe persoane care vor ajunge în spital din cauza numărului de mare de infectați. Este matematică pură. Iar România are nevaccinată 60% din populația vulnerabilă, persoanele vârstnice și cei cu boli cronice. Nu va fi bine deloc. …. Observ că mulți români care au venit în țară de Crăciun au refuzat carantina. Ei sunt vectori de transmitere în România și la întoarcere, tot ei vor fi vectori de transmitere în Europa.Cum credeți că va evolua pandemia în 2022? – Eu cred că valul Omicron va fi unul urât, dar ultimul de amploare. După el vor urma valuri mai mici, ca replicile de după cutremur. Va deveni o epidemie sezonieră. Integral: https://www.libertatea.ro

aplicatie coronavirusAplicațiile de urmărire în Uniunea Europeană, un eșec de peste o sută de milioane de euro  În ciuda speranțelor în această tehnologie, aplicațiile abia au reușit să urmărească 5% dintre cazurile de infectare cu COVID-19 înregistrate în perioada lor de activitate în UE. Neîncrederea cetățenilor a fost un obstacol de nedepășit, scrie El Diario, citat de Rador. Aplicațiile de urmărire a contacților au eșuat în Uniunea Europeană. La începutul pandemiei au fost considerate un instrument esențial pentru stoparea lanțurilor de contagiune, iar statele membre nu au ezitat să investească milioane de euro în dezvoltarea lor. Apoi au anunțat cu surle și trâmbițe implementarea acestora și au lansat campanii de comunicare ambițioase pentru a promova utilizarea lor. Dar peste numai un an, când virusul recâștigă teren și ar fi putut fi mai mult de ajutor, analiza statisticilor lor arată rezultate dezamăgitoare, majoritatea aplicațiilor fiind date uitării. Cetăţenii europeni au răspuns în masă apelurilor instituţiilor. În Germania, de exemplu, aplicația Corona-Warn a avut 15,8 milioane de descărcări în prima lună de funcționare, echivalentul a 20% din populație, în timp ce 2,5 milioane de persoane din Finlanda, 45%, au descărcat Koronavilkku, la două luni după lansare. Cu toate acestea, când au descoperit că aplicațiile nu au făcut altceva decât să consume spațiu și energie, au încetat să le mai folosească. La început, autoritățile sanitare au stabilit pragul minim de descărcare la 60%, pentru ca această tehnologie să aibă un impact relevant, însă doar Irlanda a depășit această cifră în Uniunea Europeană. La sfârșitul lunii noiembrie 2021, aplicația Covid Tracker avea 3,75 milioane de descărcări, echivalentul a 75% din populație. Noi studii au arătat apoi că aplicațiile de urmărire ajută și la reducerea infectărilor, plecând de la o penetrare de 20%, pe care majoritatea statelor membre au depășit-o. Mozaicul aplicațiilor de urmărire în Uniunea Europeană Cu toate acestea, datele privind cazurile pozitive raportate prin aceste aplicații – în mai doar unul din 25 de europeni le raporta – spun o poveste diferită: o poveste a oportunităților ratate și, în unele cazuri, a investițiilor irosite….. Rețeaua eHealth, o rețea formată din autoritățile de sănătate publică din statele membre, a răspuns publicând un set de instrumente pentru a unifica și sprijini concepția acestor aplicații. De la această bază, guvernele europene și-au lansat propriile aplicații în lunile următoare, deși costurile de dezvoltare, întreținere și integrare cu restul aplicațiilor – sarcini încredințate în general companiilor private – nu au fost omogene. Germania, cu 67,45 milioane de euro bugetați până la sfârșitul anului 2021, este de departe țara care a alocat cele mai multe resurse. Unele țări, precum Belgia, Lituania sau Slovenia, au optat chiar pentru a adapta aplicația germană la contextul lor național. Și aplicația olandeză CoronaMelder se remarcă prin preț, guvernul Țărilor de Jos investind 18,7 milioane de euro, pe lângă 4,3 milioane în publicitate. Deși cele mai multe țări nu au defalcat cheltuielile asociate cu promovarea aplicațiilor, datele celor care au făcut-o arată efortul ca aceste instrumente să ajungă la cel mai mare număr posibil de oameni. În Franța și Estonia, de fapt, investițiile în publicitate le-au depășit pe cele de dezvoltare și întreținere a aplicațiilor: 4,78 milioane de euro față de 2,27 milioane și, respectiv, 200.000 de euro față de 102.000. În Spania și Finlanda cifrele au fost, de asemenea, de ordinul milioanelor. ….. Nici măcar două milioane de cazuri de infectare nu au fost urmărite Cu puține excepții, efortul a fost de puțin folos: conform datelor culese pentru această analiză, până în noiembrie 2021 inclusiv, 1,83 milioane de cazuri de infectări au fost raportate prin intermediul aplicațiilor de urmărire. Aceasta înseamnă că au servit doar la urmărirea a 5% din cazurile confirmate de COVID-19 în timpul perioadei de activitate în țările cu date disponibile, deoarece nu a fost posibilă accesarea celor din Cipru, Republica Cehă, Estonia, Malta și Portugalia.  Integral: https://www.hotnews.ro

Cazul judecătoarei bătute de soț nu e o raritate. Cifrele de la Poliție contrazic prejudecățile din societate despre violența domestică!Cazul judecătoarei bătute de soț nu e o raritate. Cifrele de la Poliție contrazic prejudecățile din societate despre violența domestică!  Au fost mai multe sesizări pentru cazuri de violență în familie în mediul urban decât în mediul rural în primele 11 luni ale lui 2021, conform cifrelor obținute de ziar de la Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). …. Contrar prejudecăților din societatea românească, agresivitatea în familie nu are granițe de clasă sau de statut economic. Cazul judecătoarei agresate și hărțuite de către soțul ei, un colonel de armată din București motivat de gelozie și control, dezvăluit de Libertatea, a arătat doar vârful unui aisberg. Violența domestică nu se limitează doar la familii sărace și needucate. 44.522 de fapte penale pentru violență în familie au fost sesizate la Poliția Română în primele 11 luni ale acestui an, conform datelor obținute de Libertatea de la IGPR. Dintre acestea, 23.228 au fost comise în mediul urban, iar 21.294 – în mediul rural. Depun plângere 80 de persoane pe zi Sub umbrela violenței în familie, intră mai multe tipuri de infracțiuni: omorul, tentativa de omor, violul, actul sexual cu un minor, șantajul, hărțuirea, traficul de persoane, violarea vieții private sau încălcarea ordinelor de protecție. …. Dintre acestea, bătaia e infracțiunea cea mai frecventă, cu 27.029 de sesizări la nivel național în primele 11 luni ale anului. În medie, 2.457 de fapte de loviri sau alte violențe au fost sesizate lunar la Poliție. Ceea ce înseamnă că, zilnic, peste 80 de persoane depun plângere în România pentru că au fost lovite de un membru al familiei. Când abuzul e firesc, nu îl mai raportezi Specialiștii atrag însă atenția că aceste cifre reprezintă doar o mică parte, pentru că multe victime nu raportează faptele de violență în familie. Unul dintre motive e faptul că violența reprezintă, pentru mulți, normalul cu care cresc. …. Cifrele arată că au fost înregistrate creșteri anuale pe toate palierele. 89.685 de apeluri la 112, clasificate pe nodul de index Conflicte şi agresiuni fizice – cu victime, au fost înregistrate în primele 11 luni ale anului, comparativ cu 81.815 între ianuarie și noiembrie 2020, arată datele de la STS. 44.522 de fapte penale pentru violență în familie au fost sesizate la Poliția Română în primele 11 luni ale acestui an, comparativ cu 40.159 anul trecut. Datele de la ANES, obținute de Libertatea, indică, de asemenea, o creștere în ceea ce privește sesizările pentru violență domestică. Au fost înregistrate 4.511 apeluri la helpline-ul destinat victimelor violenței în familie în primele 11 luni ale anului, comparativ cu 3.527 apeluri în aceeași perioadă în 2020. …. 9.926 de ordine de protecție provizorii (OPP-uri) au fost emise de către poliție în primele 11 luni ale anului, comparativ cu 7.677 în aceeași perioadă a anului în 2020, arată datele de la IGPR. Dintre acestea, 4.395 au fost transformate în ordine de protecție judecătorești în primele 11 luni din acest an, comparativ cu 3.560 între ianuarie și noiembrie 2020. O treime din aceste ordine de protecție au fost încălcate (3.194) în primele 11 luni din an. Integral: https://www.libertatea.ro

Câți bani a plătit primarul Piedone pentru o șampanie într-un club din Mamaia. Mulți nu au salariul lunar atât • Buna Ziua Iasi • BZI.roRetrospectivă 2021 |Sectorul 5, campion absolut la achiziții directe pe țară, cu 45 de milioane de lei  Miliarde de lei au fost cheltuite discreționar, în tot anul 2021, în achiziții directe, de multe ori de la firme cu tradiție în colaborarea cu banul public. Iar din datele pe care le avem la dispoziție în sistemul de achiziții publice reiese că cei mai mulți bani în întreaga țară au fost cheltuiți, fără organizarea de licitații, de administrația Sectorului 5 din București. 45 milioane de lei, în 788 de contracte. Și tot pe baza datelor din SEAP am întocmit și un clasament al achizițiilor publice, în București, în 2021…..Sfârșitul de an e aproape și instituțiile publice consumă, pe ultima sută de metri, ce le-a mai rămas disponibil în bugete pentru cheltuieli. Iar achizițiile se fac, aproape exclusiv, direct, fără licitații. Doar că practica cumpărăturilor din SEAP nu e doar o soluție de final de an. Primăriile din București au cheltuit, în total, peste 88 de milioane de lei, în aproape 2000 de contracte atribuite direct, de la 1 ianuarie și până pe 28 decembrie….. Piedone campion absolut Din visteria Sectorului 5 au plecat în achiziții directe aproape 45 de milioane de lei. Adică de 28 de ori mai mult decât a cheltuit, de exemplu, Sectorul 2. Pe ce s-au dus banii? Cele mai costisitoare achiziții au fost cele de Lucrări de reparații generale și renovare. Au fost încheiate 55 de contracte în valoare de peste 21 de milioane de lei. Vorbim de lucrări de reparații si reabilitări la unitățile de învățământ din sector. Din cele 55 de contracte, cele mai multe au fost atribuite firmei Apolodor Business Construction SRL – 7, în valoare de 2,85 milioane de lei. Sunt primele contracte publice ale firmei înființate în 2018, dar înscrisă în SEAP abia pe 17 iunie 2021.…. Urmează Lucrările de instalații electrice, cu 3,6 milioane de lei, Lucrările de reparare a terenurilor de sport și de achiziții de Echipament pentru parcuri și terenuri de joacă, ambele peste 1 milion de lei. Dacă analizăm însă achizițiile după firmele care au primit cei mai mulți bani, reiese că 9 societăți comericale au obținut contracte totale de peste 1 milion de lei…..2021 a fost cel mai prolific an, pentru achizițiile directe de la Sectorul 5, din ultimii 10, dublu față de 2020 și de 6 ori mai mult ca în 2019….. Sectorul 3, achiziții directe de 16 milioane de lei Nici edilul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, nu s-a zgârcit la cumpărăturile din SEAP. Cei mai mulți bani au mers tot în lucrări de construcții iar 6 firme au obținut contracte cu valoare totală mai mare de 100.000 de euro…..De remarcat este că firma ARTHA STRUCTURE a fost înscrisă în SEAP pe 20 iulie 2021 și a obținut primul contract de la Primăria Sector 3 pe 27 iulie….. Sectorul 4, 22 de contracte cu o firmă de casă 11 milioane de lei a cheltuit în achiziții directe în 2021 și primăria condusă de Daniel Băluță. Contracte de peste 100.000 de euro au fost încheiate pentru Servicii de supraveghere a lucrărilor, 32, în valoare totală de peste 1,8 milioane de lei, Servicii de dezinfecție și de dezinsecție și Servicii de supraveghere a șantierului. Integral: https://buletin.de

Ministrul Educației, Sorin Câmpeanu, a anunțat că elevii pot reveni fizic în școli unde rata de infectare este de sub 3 la mia de locuitori. Venituri impresionante în buzunarele șefilor din universitățile de stat codașe Șefii unor universități de stat au venituri foarte mari, dar la performanțe minime. Un conducător de instituție poate ajunge să câștige până la 8.000 de euro lunar. O rețea de presă locală a publicat recent liste conținând veniturile unor rectori, prorectori, decani, șefi de departamente din universitățile publice existente în România. Datele sunt colectate din declarațiile de avere pe care șefii sunt obligați să le depună și să le actualizeze anual. La începutul lui decembrie, trei sindicate din învățământ au depus la guvern o petiție pentru mărirea salariilor angajaților din educație de la 1 ianuarie 2022. Cererea poate fi justă, dar nu pentru toți angajații. În total sunt 54 de universități de stat acreditate, conform cifrelor Consiliului Național pentru Finanțarea Învățământului Superior. Acestea primesc bani de la Ministerul Educației pentru salarii, pentru funcționare și pentru investiții. Universitățile obțin și venituri extrabugetare….. În 2020, statul a finanțat învățământul superior cu peste 5 miliarde lei. Cele mai mari sume merg în salarii, iar cele mai mari venituri le au, de regulă, șefii. Ele ajung la valori între 8.000 și 5.000 de euro pe lună, adică aproximativ 40.000-25.000 lei lunar. Situația se întâlnește mai cu seamă la universități de mâna a doua. Problema nu o reprezintă doar diferențele mari între câștigul unui lector, conferențiar sau profesor universitar obișnuit (între 4.000 și 8.000 lei, nu euro) și stipendiile șefilor, ci mai ales neconcordanța dintre performanțele instituțiilor conduse de ei și veniturile lor din bani publici. Clasamentul academic și jocurile de imagine Intrarea unei universități românești pe lista globală a universităților de reputație este o excepție. Clasamentele credibile sunt dominate pe primele locuri de universitățile Oxford, Stanford, Cambridge, Harvard, MIT. În topul de excelență academică cunoscut ca Topul Shanghai în 2020 și 2021 figurează o singură universitate din România între cele 1.000: Universitatea Babeș-Bolyai de la Cluj….. Veniturile, invers proporționale cu performanța Listele cu sumele pe care diverși șefi din învățământul superior le câștigă din bani publici se referă la anii 2019/2020, conform declarațiilor de avere depuse. În 2020, pe primele locuri în Metaranking s-au situat Universitatea Babeș-Bolyai Cluj, Universitatea București, Politehnica bucureșteană și Universitatea de Medicină și Farmacie din Iași….. Universitatea de Științe Agricole București- USAMV, cu scor minim în Metaranking, acordă câștiguri consistente directorului administrativ care duce acasă peste 14.600 euro lunar, domnului Cîmpeanu cu peste 7.300 euro/lună, întrecut doar de actualul prorector, cu 7.400 euro/lună. Universitatea „Valahia” din Târgoviște, care nu figura deloc în clasamentul pe 2020 (în 2021 a prins unul din ultimele poziții) oferă totuși decanului Popa peste 11.800 euro/lună, iar Leonard Azamfirei, actualmente senator, câștiga anul trecut de la UMF Târgu Mureș, aflată pe penultimul loc în Metaranking, aproximativ 8.000 euro lunar. Pe locul 2 la câștiguri se află directorul Cristian Stanciu de la Universitatea Națională de Apărare „Carol I” cu peste 12.000 euro/lună. Dintre numele sonore pot fi amintite Tudorel Toader, de la Universitatea „Al.I.Cuza” din Iași care, pe lângă 2 pensii speciale lua, ca rector, 7.000 euro pe lună, Puiu Georgescu, rectorul plagiator al Universității „Dunărea de Jos” din Galați, situată în partea de jos a clasamentului, cu peste 8.000 euro/lună, sau Mihnea Costoiu, rectorul care a prejudiciat statul cu aproape 11 milioane euro în afacerea cu baza „Cutezătorii”, dar continuă să câștige peste 7.700 euro lunar. Universitatea „Aurel Vlaicu” Arad plătește gras plagiatul Pe locul 8 din 1100 în lista de fericiți beneficiari ai unor sume fabuloase se află Ramona Lile, rector al universității de stat arădene, cunoscută din investigațiile de presă care au demonstrat plagiatul în serie comis de aceasta…..Această stare de fapt, precum și plasarea UAV Arad pe ultimul loc în Metaranking, atât în 2020 cât și în 2021, nu au împiedicat-o pe Ramona Lile să ducă acasă aproape 7.700 euro/lună, cumulând salarii, ore suplimentare, gradații de merit, creșteri salariale la maxim și bani din proiecte europene cu care nu are nicio legătură și contribuție. Integral: https://romania.europalibera.org

3.400 de clase din cele 12.000 din municipiul București își desfășurau activitatea online pe 11 octombrie. 46 de școli și licee trecuseră toate clasele în sistem online după apariția de cazuri de Covid în mai mult de jumătate din clase.Cum riscă să fie politizată instituția care evaluează școlile? „Totul stă în pixul ministrului” Ministerul Educației vrea să modifice Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP), instituția care acreditează și evaluează școlile din România printr-un proiect contestat de mulți experți în educație. Proiectul pus în dezbatere publică în urmă cu două săptămâni arată că ARACIP va avea un număr de 75 de posturi, de trei ori mai mult decât în prezent. Aceste posturi vor fi finanţate din venituri proprii şi subvenţii acordate de la bugetul de stat. Proiectul mai prevede că ARACIP va avea un consiliu format din 14 membri permanenți cu drept de vot, precum și 4 membri observatori fără drept de vot. Toți acești membri sunt din Ministerul Educației, Ministerul de Interne, Ministerul Apărării, Consiliul Elevilor, Asociația Școlilor Particulare, Federația Națională a Părinților și sindicate….. Ovidiu Voicu, director executiv al Centrului pentru Inovare Publică, este unul dintre cei care au participat la dezbaterea publică privind reformarea ARACIP. Expertul spune că prin noul proiect ARACIP-ul va fi de fapt politizat. „Eu nu spun că în prezent lucrurile merg bine la ARACIP și lucrurile nu trebuie îmbunătățite, dar forma pe care au propus-o pune totul în pixul ministrului. Întreaga conducere a ARACIP poate fi controlată de ministrul Educației așa cum dorește. Membrii din consiliu aleg ca președinte pe unul dintre ei. Mai mult decât atât, la motivele de revocare au fost scoase faptele de natură penală de natură să atingă reputația instituției. Sancțiunea trebuie dovedită și poți să te aperi. Acum interpretarea că a adus atingere reputației Ministerului Educației este complet subiectivă”, a spus Ovidiu Voicu. Expertul susține că președintele ARACIP va fi și secretar de stat: „Ministrul poate să-și numească un apropiat în consiliu și o să fie ales ca președinte. Dar legea spune altceva”. O altă problemă pe care o ridică proiectul este numirea membrilor permanenți dintre reprezentanții ministerelor. „Legea spune că la școală trebuie să fie o evaluare externă. Or, dintre membrii prevăzuți acum, 6 sunt experți ARACIP și 9 sunt reprezentanții celor care sunt evaluați: Ministerul Educației – care este administratorul școlilor de stat, Asociația Școlilor Private – de la școlile particular, apoi mai e și Ministerul de Interne”, mai arată Ovidiu Voicu. În privința finanțării ARACIP, legea actuală prevede că instituția se autofinanțează doar din fonduri proprii. „Dar acum crește numărul de posturi la 75, de vreo trei ori, dar de unde vor veni banii? Varianta e că ori cresc evaluările de trei ori pe an, ori măresc taxa de evaluare. Dar aici problema este că cele mai multe școli din România sunt în proprietatea primăriilor, care majoritatea sunt în faliment”, a mai explicat Ovidiu Voicu. Integral: https://romania.europalibera.org

Noua Coaliție PSD-PNL-UDMR, la CotroceniPreviziunile anului 2022: AUR face agenda, coaliția duduie, noi ne descurcăm …. Vestea proastă e că pandemia reușește să scape din tiparele oamenilor de știință și face viitorul mai greu de descifrat. Vestea bună e că ce am scris mai sus e valabil prin alte părți, nu la noi. Ieri, au fost 3000 de persoane care s-au vaccinat. Cifrele sunt într-o prăbușire continuă. Și oricât de fioros e omicron, am mai avut, noi, sute de morți pe zi și asta nu ne-a frânt credința că totul e o făcătură, o conspirație la nivel mondial pe care doar noi am descifrat-o. Bine, ne-am îndoit puțin când s-a auzit că nu mai e voie la mall și la restaurant fără vaccinare. Am dat buzna, câteva zile, la centrele medicale să ne imunizăm, mai ales în marile orașe. La birtu din sat sau din cartier nu te întreabă nimeni de sănătate. Cei 50% dintre conaționali, care refuză vaccinarea orice ar fi, au rămas pe poziție. Și iar am avut speranța că putem corecta năravul de a nu crede în medici și știință. Noroc că extrema dreaptă „a rezolvat” problema. Coaliția de guvernare a decis să nu introducă certificatul verde la locul de muncă după un protest cu 2.000 de oameni organizat de AUR. Dacă un guvern cu 70% susținere în Parlament dă înapoi după cinci mașini date cu vopsea, e clar că și în 2022, AUR și Șoșoacă vor face agenda publică. Și pentru că, nu-i așa, anul viitor, coaliția PNL – PSD – UDMR are nevoie de liniște. 2022 nu e an nici măcar prelectoral, așa că echipa guvernamentală va funcționa ceas, exact cum s-a mai întâmplat în epoca altor mari coaliții de tristă amintire…..Dacă Florin Roman nu ar fi trimis, de bunăvoie, unor ziariști pagini din lucrarea sa de diplomă, care s-au dovedit un plagiat, era și acum ministru. Suntem obișnuți să vedem impostori în guvern nu ne deranjează asta. L-am mai avut pe absolventul de Spiru Haret Marius Budăi ministru la muncă. Și pe jurnalistul de cancan, Lucian Romașcanu, la Cultură, ori pe inginerul electromecanic la interne și nu a căzut România de pe hartă. Am mai avut miniștri inadecvați, precum – azi – polițistul de la agricultură, sociologul de la apărare și contabilul la turism. Iar dacă se va face o remaniere, avem garanția că aceste criterii de incompetență nu se vor schimba. Școala va scoate ce e mai bun din părinți și îi va obliga să se descurce. Oferă Raed Arafat teste anti-COVID de toată jena care dau rezultate fals pozitive? Ne descurcăm…..Deși suntem priviți de presa de afară ca ciudații Europei, suntem foarte predictibili: ultimii la vaccinare, cei dintâi la conspirații și cei mai toleranți la impostură. Niciodată la mijloc, mereu cei dintâi.  Integral: https://newsweek.ro

Securitatea are motive sa rada de noi in hohote! Suntem dusi de nas ca sa neArhivele fostei Securități, la 32 de ani de la Revoluție. Ce instituții blochează și astăzi accesul la dosare…. La 32 de ani de la Revoluție, arhivele fostei Securități nu au fost desecretizate integral. Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor fostei Securități (CNSAS) mai așteaptă încă să primească de la instituțiile de forță ale Statului dosarele întocmite înainte de ’89. Deși arhiva a fost predată în mare parte CNSAS, în urma unei decizii CSAT din 2006, anumite documente ale principalului organ de represiune al statului comunist sunt încă ținute departe de ochii publicului, în anul 2021, sub pretextul „siguranței naționale”. Istoricul CNSAS Mădălin Hodor a prezentat, în cursul acestui an, situația acestor fonduri de arhivă și instituțiile care mai trebuie să predea dosare. În aprilie a.c., Hodor a acuzat Serviciul de Informații Externe (SIE), Jandarmeria și Ministerul Apărării Naționale (MApN) că au restanțe în acest domeniu. Despre SIE, Hodor a precizat că blochează complet accesul la arhiva fostei Direcții de Informații Externe (DIE) a Securității, în vreme ce arhiva fostelor trupe de Securitate încă se mai află la Jandarmerie și nu integral la CNSAS. De asemenea, Ministerul Apărării ar deține în continuare dosare ale fostei Securități pe care încă nu le-a predat CNSAS deoarece dezvăluirile „ar putea aduce atingere securității naționale”….. Istoricul CNSAS a explicat și cum a ajuns o parte din arhiva fostei Securități în posesia MApN. „Imediat după 22 decembrie și până pe 31 decembrie, când Securitatea a fost desființată și o parte din șefii ei, în frunte cu Iulian Vlad, au fost arestați, Armata a procedat efectiv la ridicarea documentelor și a întregului mobilier din birourile șefilor Securității. În birourile șefilor Securității erau documente și ordine emise în perioada respectivă, note telefonice, note de analiză, informații primite din teritoriu, practic documente de nivelul zero de importanță. Erau documente care nu au apucat să fie arhivate, să intre în circuitul arhivistic, ci care au rămas pur și simplu în birourile șefilor. Plus agendele de lucru, plus notițe. Toate astea au fost luate de MApN și duse la Pitești, avem documente care probează lucrul ăsta. Sunt din acest tip de arhive dar și din alt tip. Această arhivă a Securității ridicată de MApN conține documente și dosare ale Direcției a IV-a a Securității, de Contrainformații Militare, care supravegheau ofițerii MApN. Conține documente ale fostei Direcții a V-a de Securitate și Gardă, SPP-ul de atunci, conține documente ale unității 110 care era de <<contrainformații în spațiul socialist>>. Mai conține, am aflat ulterior, documente aparținând Securității Municipiului București, care era o unitate centrală a Securității. E o ilegalitate flagrantă a MApN-ului. Pentru că el nu este emițătorul acestei arhive. Emițătorul e Securitatea. Integral: https://punctuldefierbere.ro

Bogdan Mihai RaduDe sărbători, despre valori România este cea mai religioasă țară din Europa. Conform datelor World Values Survey, puțin sub 80% dintre oameni consideră religia importantă, aproape trei sferturi sunt religioși și peste 75% consideră că scopul principal al religiei este să faci bine altora. Potrivit acestor date, ne-am putea construi o imagine de sine ancorată în iubirea față de aproape și altruism. Și totuși, deși în preajma Crăciunului și a sărbătorilor de iarnă, îndemnurile la a fi mai buni și mai generoși abundă, în România spiritul moralei creștine pare a fi greu de (re)găsit în viața de zi cu zi. Recent, un protest al unui partid parlamentar care se opune certificatului verde a degenerat rapid în violență. Tot de curând, interviul jurnaliștilor televiziunii italiene RAI cu o membră a Senatului României  a părut o scenă tragicomică desprinsă din Tăcerea mieilor, dar regizat de Kusturica….. În noiembrie 2021 au fost publicate rezultatele unui sondaj Eurobarometru care explorează valorile cetățenilor europeni. Raportul de cercetare al studiului realizat de Comisia Europeană reprezintă un punct de plecare în încercarea de a creiona un tablou valoric complex și, uneori, îngrijorător. Astfel, din perspectiva valorilor personale, românii se plasează pe locul întâi la atașamentul față de putere și bogăție. Puterea a fost masurată prin identificarea cu afirmația “Este important pentru mine să fiu cel care le spune altora ce să facă”. Dacă, în medie, în Uniunea Europeană, 57% dintre respondenți se identifică total sau parțial cu această afirmație, în România, procentul depășeste 80%. Atracția față de materialism a fost evaluată prin identificarea cu afirmația: “Este important pentru mine să am lucruri scumpe care arată bogăția”. În comparație cu o medie UE de 37%, aproape 70% dintre români pun accentul pe bogăție și etalarea acesteia. La polul opus, adică acele valori cu care românii se identifică în mai mică măsură decât oricare alt popor european, se află grija purtată celor apropiați și importanța luării de decizii referitoare la propria viață. În România, procentul celor care se identifică total cu afirmația “Este important pentru mine să am grijă de cei apropiati mie” este de doar 61%, plasându-ne pe ultimul loc în UE, la mare distanță de Grecia (89%) sau Spania (87%), de exemplu. În acest context, este natural să ne întrebăm dacă numărul mare de români care refuză vaccinarea anti COVID-19 se datorează și acestei lipse de preocupare față de binele celuilalt, oricât de apropiat ne-ar fi….. Dincolo de numere, ce ne spun de fapt aceste date? În primul rând, se conturează destul de clar imaginea românului materialist, autoritar, individualist și mefient – un mizantrop social. În al doilea rând, lipsa solidarității și a încrederii (în afară de Cipru, România are cel mai scăzut nivel al încrederii sociale din Uniunea Europeană) cuplată cu accentul pus pe competiție, lipsa de grijă față de ceilalți și dorința de putere și avuție creionează un individ agresiv, nestăpânit în elanul său “antreprenorial” nici de considerente morale, nici de un sentiment al datoriei față de societate. În al treilea rând, entuziasmul cu care le refuzăm altora aceleași lucruri care credem că nouă ni se cuvin este în completă discordanță cu accentul pus pe religie (și, implicit, morala creștină), ca element identitar definitoriu pentru mulți dintre români…..Tranziția democratică, corupția, lipsa încrederii în instituțiile statului, sărăcia, cultura politică pre-democratică și o educație care accentuează prea puțin valorile sunt toate posibile explicații pentru e-/involuția valorică de la noi. La fel cum sunt și atitudinile legate de “capra vecinului” sau “vecinul [care] nu mă lasă nici să dorm [fiindcă] o duce prea bine”…..Putem face un minim de efort și să ne gândim la cei din jurul nostru, oricine ar fi ei, și să ne întrebăm de ce uneori ne este greu să îi tratăm drept semeni, adică asemenea nouă.  Integral: https://www.contributors.ro

Institutul Cultural RomânSuntem în plină furtună. Lumea, UE și România în 2021 și 2022 Acum patru ani, pe 20 decembrie 2017, publicam, ca de obicei, analiza de final de an, pe care o intitulam (prea pesimist, mi s-a spus): Întunecare. Sfârșitul visului liberal în Europa Centrală[1]. Recitind-o zilele acestea, deloc întâmplător, am realizat nu numai că tot ce am spus atunci s-a confirmat pe deplin, dar norii negri care întunecau cerul lumii libere (din care America lui Trump și Marea Britanie decideau, stupid, să se retragă, tratat după tratat, China și Rusia avansau, cu influența lor anti-liberală și distructivă, naționaliștii câștigau teren în majoritatea democrațiilor occidentale, iar România regresa deja pe dimensiunea morală, educațională și a Justiției) s-au dovedit a fi apropierea unei furtuni puternice și de lungă durată….. Între timp, s-au adăugat cu și mai mare claritate regiunea Indo-Pacific și Strâmtoarea Taiwan, în ceea ce se arată a fi, împreună cu Intermarium (fâșia de periferie geopolitică dintre Marea Baltică și Marea Neagră, care separă Vestul de sfera de influență rusească) zonele strategice fierbinți, de contestare dură a ordinii liberale occidentale de după primul Război Rece, atât din exterior, de către puterile revizioniste Rusia și China, cât și din interior, de „idioții utili”, adică de agenții lor de influență anti-occidentală racolați în țările europene. Pentru a structura discuția, voi împărți spațiul nostru de interes politic, ca cetățeni români, în trei cercuri concentrice – lumea, UE și România….. Marele cerc. Lumea 2021 nu a fost un an bun la nivel global, chiar dacă nu poate fi evaluat nici ca unul catastrofal. Pandemia a continuat să creeze mari probleme statelor și oamenilor, sistemul relațiilor politice internaționale s-a tensionat dramatic pe relația Rusia plus China versus Occident, economia, chiar dacă nu a căzut, este amenințată de creșterea prețurilor energiei și de inflație, securitatea este tot mai fragilă în diverse zone de falie, iar fundația culturală și educațională a ordinii liberale globale se clatină sub asaltul bezmetic al insurecției iliberale și al ignoranței indivizilor „educați” doar pe rețelele sociale. Anul a început mizerabil, cu atacul „patrioților” lui Trump asupra Congresului, pe 6 ianuarie. Insurecția trumpistă și tupeul violent al uzurpatorilor adunați din toată America au arătat (deși nu mai era nevoie) forța imensă de manipulare a rețelelor sociale și efectul devastator al bulelor radicalizate asupra indivizilor fără prea multă minte. Nu au oprit certificarea victoriei lui Biden în Congres, dar au atras atenția asupra vulnerabilizării democrației americane, care poartă în spate povara unui număr din ce în ce mai mare de decerebrați ideologici, fie ultraconservatori bigoți care mai au un pic și își pun iarăși cearșaful cu două găuri în dreptul ochilor pe cap, fie progresiști radicali și neomarxiști care pretind anularea tradițiilor culturale ale Occidentului și repudierea moștenirii capitalist-imperialiste, în numele unei ipocrite corectitudini politice, care le-ar da „dreptul” să ceară avantaje personale și discriminare pozitivă, fiindcă bunicii și străbunicii lor au fost dezavantajați….. Pe lângă faptul că oamenii, simplu spus, se prostesc (iar observația, bazată pe declinul constant al IQ și al calității educaționale, este valabilă din SUA până în România), pandemia a mai adus o componentă suplimentară – oamenii se și înrăiesc, pe deasupra, devenind tot mai egoiști și mai iresponsabili. Dezbinarea societății americane și, la scară mai largă, falia ideologică din democrațiile occidentale nu par să se fi redus în 2021, ci dimpotrivă. Cei de dreapta sunt tot mai de dreapta, cei de stânga sunt tot mai de stânga, iar ura dintre ei este tot mai intensă. Dar nu este aceasta singura falie. Delirul antivacciniștilor, complet rupți de înțelegerea beneficiilor vaccinării antiCovid și de încrederea în știință și medicină, precum și conspiraționismul toxic, au înflorit ca ciuperca de mucegai…..Pe de altă parte, pe fondul tensiunilor și amenințărilor Rusiei, se ia în considerare întărirea militară a Flancului Estic al NATO. România, Polonia și Statele Baltice doresc acest lucru. Președintele Biden a dat repetate asigurări țărilor din formatul B9 că SUA și alianța vor continua să furnizeze garanții de securitate și își vor întări prezența militară în țările aliate din Europa Centrală….. În 2021 au continuat și s-au agravat tensiunile pe care Rusia și China le dezvoltă, tot mai sfidător și mai amenințător, în relația cu SUA și Occidentul. Până acum, din fericire, crizele nu au ajuns la ciocnire militară, nici în zona Mării Negre, nici în Strâmtoarea Taiwan[5]. ….Mai mult decât a ocupa regiunile separatiste ucrainene Donețk și Lugansk, pe care oricum Ucraina nu le mai administrează din 2014, Putin nu are ce face. Apoi, ar avea numai costuri de suportat și sancțiuni dure, de data aceasta cu impact major asupra economiei Rusiei. Ofensiva rusească nu are cum să ajungă prea departe. Rusia nu va ocupa în niciun caz toată Ucraina, pentru că ar trebui ulterior să o hrănească și să administreze un teritoriu întins și o populație mare ostilizată, sarcină pentru care nu are nici resurse, nici motivație. Din acest motiv, în opinia mea, Rusia nu trebuie să primească niciun fel de garanții privind blocarea extinderii NATO sau lăsarea Flancului Estic fără o apărare credibilă. ….. Cercul de mijloc. Uniunea Europeană…. 2021 a fost un an intermediar pentru UE, de tranziție de la șocul post-Brexit din 2020 și anti-americanismul erei Trump, spre mult dezbătutele (posibile) reforme din 2022 și 2023, rezultate din Conferința pentru viitorul Europei – suveranitatea europeană, autonomia strategică, Apărarea Europeană…..Un alt semn al agresivității sporite a Rusiei a fost încurajarea obrăzniciei mitocanului Lukașenko, dictatorul din Belarus, care s-a gândit că ar nostim să atace Polonia/UE prin „bomba cu migranți” aduși cu miile de Belavia (compania aeriană de stat a Belarus), din Siria controlată de armata rusă….. O mare provocare pentru instituțiile de la Bruxelles o va constitui replica eficientă pe care UE este datoare să o dea în 2022 țărilor (din aceeași mult încercată Europă Centrală) care se fac că au uitat de principiul supremației dreptului/legislației europene în fața celei naționale, condiție asumată de toate statele membre la momentul aderării, conform Tratatului UE. Polonia, România și Ungaria sfidează deja explicit Tratatul UE, prin deciziile ilegale pe plan european luate de curțile constituționale sau de instanțe de vârf din cele trei capitale, situație gravă confirmată prin decizii recente ale Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE). De capacitatea UE de a impune respectarea legislației europene va depinde în mare măsură viitorul Uniunii ca entitate supranațională …. Primul cerc. România Greu, foarte greu în chinuita noastră țară, mai ales după ce președintele Iohannis și-a trădat electoratul care l-a făcut președinte de două ori, în 2014 și 2019, exclusiv pe baza votului antiPSD…..Invenția lui Iohannis pentru conducerea PNL la congresul din septembrie, fostul premier Cîțu, s-a dovedit și el o mare dezamăgire, nu doar pentru că din „marile studii în SUA” nu a rămas mai nimic și s-a dovedit că nu a finalizat nici teza de doctorat, nici disertația de master, nu doar pentru că a țepuit o bancă americană pentru o datorie neplătită pe care o avea, nu doar pentru că la 30 de ani a condus mașina în mod iresponsabil, aproape în comă alcoolică (putea omorî oameni nevinovați), ci în primul rând pentru că, împreună cu „Echipa Câștigătoare”, a făcut guvern împreună cu partidul corupților, împotriva căruia au votat ani la rând toți alegătorii urbani ai PNL….. Faimoasa declarație scăpată cu furie și aroganță la Bruxelles de președintele Iohannis, pe 22 octombrie, ne spune totul despre cine a fost în spatele deciziei de a scoate USR de la guvernare, cu prețul deschiderii ușii pentru PSD: „crizatorii din USR au vrut să arate ce importanți sunt și au arătat, de fapt, cât de neimportanți sunt”.….Într-adevăr, după numirea lui Grindeanu și Firea în Guvernul României sau a lui Vicol la șefia Comisiei Juridice a Camerei Deputaților, domnul Iohannis chiar nu mai are nimic de făcut la Palatul Cotroceni….. Proiectul României europene este țăndări. Ne vom reveni foarte greu din acest șoc. Cunosc oameni de foarte bună calitate profesională și morală, în anturajul meu, care iau serios în considerare varianta plecării din țară, după vreo doi ani de speranțe (2019-2021) că PSD a fost trimis pentru multă vreme în opoziție, iar ticăloșia și corupția vor putea fi extirpate din funcțiile publice de conducere. România este o țară în plin regres. Ne confruntăm cu o restaurație a regimului ticăloșilor în politică și în justiție. CJUE dă o palmă CCR și le spune pe bună dreptate judecătorilor din România că pot să nu aplice deciziile CCR care încalcă legislația europeană și că nu vor fi sancționați pentru așa ceva. Curtea Constituțională a României răspunde sfidătoare după câteva zile și contrazice Curtea de Justiție a Uniunii Europene. CCR nu recunoaște supremația dreptului european, într-un stat membru al UE. Uită de revizuirea Constituției României, din 2003, și zice că mai trebuie una. Integral: https://spotmedia.ro

Lucian Mândruță, după ce Klaus Iohannis a fost surprins la schi la o zi după tragedia de la Matei Balș: „Nu sărbătoresc gafele președintelui, dar nu pot sa le trec cu vederea”Solidar cu jurnaliștii ruși. Lucian Mindruta a sărit pe geam cu parașuta!  Redutabilul jurnalist Lucian Mindruta a arătat că nu este doar un om al vorbelor ci și unul al faptelor. Ca să atragă atenția asupra pericolelor care pândesc colegii săi de breaslă din Rusia, care la fel ca el disecă folosindu-se de un bisturiu foarte fin tarele societății în care trăiesc, acesta a sărit de la geam cu parașuta. Fapta sa a fost una eroică, având în vedere că domiciliază într-o locuință cu un singur etaj, undeva în Voluntari, și parașuta nu se deschide după doar cinci metri de cădere. Puternicul Lucian s-a prăvălit astfel în grădina frumos amenajată de soția sa și a strigat dintre trandafiri „Libertate pentru presă!”…..Vlad Petreanu a sărit direct în curte, Dan Tăpălagă a urlat „Borfașilor!”, în timp ce a sărit din pod în sufragerie iar Cosmin Prepliceanu a sărit din brațele patronului direct pe mochetă unde era mai aproape de pantofii acestuia și s-a apucat să-i lingă pasiv-agresiv. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 29 decembrie.„Din cauza sincopelor gândirii politice emanate de la Cotroceni….”

Winter Snow Mountains Wallpapers - Wallpaper CaveBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 29 decembrie! În cursul zilei se vor semnala precipitații slabe, mixte în Maramureș și predominant ninsori în Moldova și în estul Transilvaniei, iar noaptea va ploua slab, local în vestul și sud-vestul țării și pe alocuri vor fi precipitații mixte în nord-vest, în centru și la munte, unde la altitudini mari vor fi doar ninsori. Izolat vor fi condiții de polei. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperaturile maxime se vor încadra între -5 grade în nordul Moldovei şi 7 grade pe litoral, iar cele minime se vor situa, în general, între – 8 şi 3 grade. Îndeosebi dimineața și noaptea, în zonele joase se va semnala ceață. In Bucuresti ploi,  temperatura maximă va fi de 2…3 grade, iar cea minimă de 1…2 grade.

Spitalul COVID-19O posibilă explicație pentru Long COVID. Coronavirusul poate persista luni de zile după ce se răspândește în tot corpul – studiu …. Rezultatele, publicate online sâmbătă într-un manuscris aflat în curs de revizuire pentru publicare în revista Nature, indică faptul că eliminarea virală întârziată este un potențial factor care contribuie la persistența simptomelor în cazul persoanelor care suferă de Long Covid. Înțelegerea mecanismelor prin care virusul persistă, împreună cu răspunsul organismului la orice rezervor viral, ar putea ajuta la îmbunătățirea îngrijirii celor afectați, au spus autorii. ARN-ul coronavirusului persistă și până la 230 de zile în creier „Acesta este o muncă remarcabil de importantă”, a spus Ziyad Al-Aly, directorul centrului de epidemiologie clinică la Veterans Affairs St. Louis Health Care System din Missouri, care a condus studii separate asupra efectelor pe termen lung ale Covid-19. „De mult timp, ne-am scărpinat în cap și ne-am întrebat de ce Covid pare să afecteze atât de multe sisteme de organe. Această lucrare face puțină lumină și poate ajuta să explicăm de ce poate apărea Covid-ul de lungă durată chiar și la persoanele care au avut o boală ușoară sau asimptomatică.” Descoperirile și tehnicile nu au fost încă revizuite de oameni de știință independenți și se referă în principal la date culese de la cazuri mortale de Covid, nu pacienți cu Covid lung sau cu sechele după Covid. Înclinația coronavirusului de a infecta celulele din afara căilor respiratorii și plămânilor este contestată, numeroase studii oferind dovezi pro și contra acestei posibilități. Cercetarea întreprinsă la NIH din Bethesda, Maryland, se bazează pe prelevarea și analiza extinsă a țesuturilor prelevate în timpul autopsiilor pe 44 de pacienți care au murit după contractarea coronavirusului în primul an al pandemiei din SUA. Grupul de cercetători a detectat că ARN-ul coronavirusului persistă în mai multe părți ale corpului, inclusiv în regiuni din creier, și la 230 de zile după debutul simptomelor. Acest lucru poate reprezenta o infecție cu particule de virus defecte, care au fost descrise în infecția persistentă cu virusul rujeolei, au spus ei. „Nu înțelegem pe deplin Covid-ul lung, dar aceste schimbări ar putea explica simptomele în curs”, a spus Raina MacIntyre, profesor de biosecuritate globală la Universitatea din New South Wales din Sydney. MacIntyre nu a fost implicat în cercetare, despre care ea a spus că „oferă un avertisment cu privire la blazarea în fața infecției în masă la copii și adulți” ….. „Rezultatele noastre arată în mod colectiv că, în timp ce cea mai mare încărcătură a SARS-CoV-2 se află în căile respiratorii și plămâni, virusul se poate disemina devreme în timpul infecției și poate infecta celulele în întregul corp, inclusiv la scară mare în tot creierul”, au spus autorii. Studiul furnizează date patologice care susțin constatările cercetărilor anterioare care arată, de exemplu, că SARS-CoV-2 ucide direct celulele musculare ale inimii și că cei care supraviețuiesc unei infecții suferă de deficit cognitiv, a spus MacIntyre de la Universitatea din New South Wales. Faza ”viremică” prin care virusul este răspândit prin sânge în tot corpul Cercetătorii susțin că infecția sistemului pulmonar poate duce la o fază „viremică” timpurie, în care virusul este prezent în fluxul sanguin și este răspândit în tot organismul, inclusiv peste bariera hematoencefalică, chiar și la pacienții care prezintă simptome ușoare sau fără simptome. Aceștia spun că și copiii care nu au forme severe de Covid pot prezenta infecții sistemice. Eliminarea virală mai puțin eficientă în țesuturile din afara sistemului pulmonar poate fi legată de un răspuns imun slab în afara tractului respirator, au spus autorii. ARN de SARS-CoV-2 a fost detectat în creierul tuturor celor șase pacienți autopsiați care au murit la mai mult de o lună după apariția simptomelor și în majoritatea locațiilor evaluate din creier în cazul a cinci pacienți, inclusiv la un pacient care a murit la 230 de zile după debutul simptomelor. Integral: https://www.hotnews.ro

Foc de artificii in BudapestaVaccinul: Speranță, certitudine, frică …. Pandemia a prins omenirea total nepregătită din toate punctele de vedere, dar o tehnologie care se baza pe realizarea unui mesager ARN, descoperită în 1987 în urma unui experiment realizat de cercetătorul Robert Malone, a fost soluția salvatoare. Primul vaccin creat printr-o astfel de tehnologie a fost cel de rabie, testat pe șoareci în 2010. Nicio autoritate medicală nu și-a pus problema să aprobe un astfel de vaccin până când noul coronavirus nu a devenit o amenințare serioasă la adresa civilizației umane. Cum funcționează vaccinul “Vaccinurile ARN mesager nu interacționează și nu afectează ADN-ul uman în niciun fel. ARN mesager NU intră niciodată în nucleul celular unde se păstrează materialul genetic (ADN-ul) uman. În plus, după ce a transmis informația necesară declanșării răspunsului imun (după producerea proteinei “spyke”), ARNul mesager este distrus”, se arată într-un document oficial publicat de UNICEF. Principiul de funcționare a acestor vaccinuri e simplu și ingenios.  Se creează în laborator o copie genetică a “proteinei spike” (cea care se prinde de mucoasa nazală, pătrunzând în organism), neutră din punct de vedere infecțios.  Această proteină se încarcă într-o moleculă de grăsime și e trimisă în organism. Corpul începe să creeze anticorpi, fiind păcălit să reacționeze ca în fața unui virus real, numai că mesagerul nu infectează, nu se înmulțește și nu afectează plămânii sau alte organe. E o copie care dispare în maximum două săptămâni. Toată controversa din jurul vaccinului a fost provocată de o cerere din partea statelor foarte mare la început, care n-a putut fi onorată de companiile farmaceutice, dar și de teama multora în fața unei noi tehnologii și de existența unor efecte secundare minore și medii….. Se discută intens în ultimele zile despre o posibilă doză a patra, dar mai mulți specialiști au spus că nu e cazul deocamdată. Deși ministrul Sănătății din Israel a anunțat că au început pregătirile pentru a le oferi posibilitatea persoanelor cu vârsta peste 60 de ani și celor cu imunitatea scăzută să-și inoculeze o a patra doză de vaccin, datele arată că trei doze sunt suficiente pentru protecția în fața noii variante. „Schema cu vaccinul de rapel (booster) funcționează împotriva Omicron. În acest moment, nu este nevoie de un booster specific variantei”, a declarat dr. Anthony Fauci, într-o conferință de presă ținută la Casa Albă Covid, miercuri, 22 decembrie. Integral: https://spotmedia.ro

(211005) -- BUCHAREST, Oct. 5, 2021 (Xinhua) -- Romania's Prime Minister Florin Citu is seen ahead of a no-confidence vote in the Parliament hall in Bucharest, Romania, Oct. 5, 2021. The Romanian coalition government led by Prime Minister Florin Citu collapsed on Tuesday, losing a censure motion initiated by main opposition Social Democratic Party (PSD) and supported by all oppositions in the parliament plus the second largest party in the newly-split ruling coalition. The motion was passed by 281 votes in favor, much more than the required minimum of 234, or 50 percent plus one in the 467-seat bicameral parliament. Thus, Citu's cabinet was toppled ten days after the prime minister was elected leader of the main ruling National Liberal Party (PNL) and less than ten months after the cabinet took office on Dec. 23, 2020. (Photo by Cristian Cristel/Xinhua)2021: Un an pierdut și o piruetă anti-Vest Justiția a rămas în 2021 așa cum a lăsat-o Liviu Dragnea, ciuntită și pregătită să fie folosită de infractorii de toate categoriile. Nicio stricăciune nu a putut fi reparată, fiindcă liberalii s-au așezat încă de la început alături de social-democrați într-o poziție lipsită de demnitate, pregătind aducerea PSD la guvernare. Același PSD în fruntea căruia Dragnea amenința multinaționalele și ținea discursuri anti-occidentale a fost luat sub aripa protectoare a președintelui Klaus Iohannis. Partidul lui Ion Iliescu și al lui Adrian Năstase, la fel de nereformat ca pe vremea celor doi mari lideri social-democrați, cu la fel de multe probleme, dar fără specialiștii de odinioară, a fost preferat de președinte în detrimentul USR. Această manevră a schimbat sensul votului și speranța celor care mai credeau că statul de drept ar putea funcționa și în România. 2021 a fost anul marii joncțiuni, în care două guverne pro-reformiste au fost date jos pentru a aduce în față un cabinet de compromis, condus de un militar fără niciun fel de experiență politică. Au fost aruncate la gunoi în acest fel reformele promise de Klaus Iohannis în anul electoral 2020, dar și proiectele puse pe masă de USR și de Ludovic Orban, în prima parte a anului, totul de dragul menținerii autorității prezidențiale asupra executivului sau, poate, și din alte motive încă necunoscute. Anul 2021 a fost dominat de haos politic și moarte, orchestrate probabil involuntar de președinte și de premierul său favorit, Florin Cîțu. Criza politică s-a suprapus peste valul al treilea al pandemiei, care a umplut până la refuz spitalele de suferinzi nevaccinați. Haosul a fost o trambulină pentru extremiștii de la AUR, care au profitat de fiecare eroare a liderilor partidelor democrate pentru a aduna și mai mulți adepți…..Întregul eșafodaj i-a dezamăgit pe alegătorii, care și-au petrecut după-amiezile iernii din 2017 în frig strigând împotriva contra-reformelor juridice ale PSD. Sorin Grindeanu, premierul din 2017, care voia să dezincrimineze abuzul în serviciu și să grațieze faptele de corupție se află azi în guvernul generalului Nicolae Ciucă și a fost readus la putere de președintele Iohannis. Omul are și alte probleme de etică, fiindcă nimeni nu a putut să găsească în biblioteci sau altundeva cartea pe care pretinde că a scris-o împreună cu tatăl său și pe care și-a trecut-o în CV-ul de politician: Nicolae Grindeanu și Sorin Grindeanu, Integrala Lebesgue-Radon în raport cu o măsură complexă, Editura Ionescu, 2002…..Manifestarea lor anti-vaccin cu escaladarea gardurilor parlamentului a fost bine primită de Moscova, iar Sputnik, site-ul de propaganda al Kremlinului a așezând-o pe Diana Șoșoacă pe primul loc într-un top al celor mai buni politicieni români, pentru lupta ei anti-vaccin. Pe locurile doi și trei se află Cristian Terheș și Liviu Dragnea pentru războiul lor anti-Vest. Aceasta e direcția în care duc formațiunile naționaliste. Sputnik îi premiază, însă, și pe Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului pentru acțiunile sale anti-vaccin și pe președintele Academiei Române, istoricul Ioan-Aurel Pop pentru „implicarea sa în apărarea credinței și tradițiilor poporului român”, dar și pentru apelurile sale grăbite antieuropene, de tipul „ lăsați-ne așa cum suntem și cum am apucat de la moși și strămoși”…..Păstrând contrareforma juridică, cu o Curte Constituțională naționalistă, cu un partid parlamentar extremist în creștere și cu un guvern fără coloană vertebrală, România intră încet, dar sigur în grupul statelor suveraniste. Integral: https://www.dw.com

Decizie a CJUEAsociaţii ale magistraților, 7 propuneri de modificări legislative după hotărârea Curții de Justiție a UE: România riscă o infringement și sancțiuni financiare severe în caz de neconformare  Asociaţia Forumul Judecătorilor din România, Asociația Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor și Asociația Inițiativa pentru Justiție spune că nu poate fi ignorată decizia Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) referitoare la faptul că judecătorii nu pot fi cercetaţi disciplinar pentru sentinţe care nu respectă decizii ale CCR și reclamă “inexplicabila lipsă a unei reacții imediate” a ministrului Justiției, care trebuia să propună rapid modificări legislative pentru conformare. Cele trei asociații cer adoptarea urgentă a următoarelor măsuri, pentru punerea în aplicare a acestei hotărâri:

  • Abrogarea abaterii disciplinare prevăzute la art. 99 lit. ș din Legea nr. 303/2004, care permite sancționarea disciplinară a judecătorului pentru nerespectarea deciziilor CCR, fără a distinge cauza (în acest sens, aplicarea prioritară a dreptului UE și a jurisprudenței CJUE, respectiv a Convenției europene a drepturilor omului și a jurisprudenței CEDO nu pot constitui niciodată un motiv pentru sancționarea disciplinară a unui magistrat); reformarea întregii reglementări a răspunderii disciplinare a judecătorilor și a Inspecției Judiciare, prin prevederea de garanții pentru a evita cercetarea disciplinară a judecătorilor pentru conținutul hotărârilor pe care le pronunță, în motivarea cărora aplică prioritar dreptul UE; Reorganizarea Inspecției Judiciare, crearea a două inspecții distincte pentru judecători, respectiv procurori, reconsiderarea rolului și a atribuțiilor inspectorului-șef; reglementarea unor examene meritocratice pentru selectarea inspectorilor judiciari, respectiv pentru numirea în funcțiile de conducere;
  • Desființarea necondiționată a secției de parchet separate, creată pentru investigarea infracțiunilor comise de judecători și procurori: desființarea SIIJ nu trebuie însoțită de reglementarea vreunei noi garanții pentru magistrații anchetați pentru fapte de corupție, acest lucru l-a stabilit deja Comisia de la Veneția în avizul din 5 iulie 2021; de asemenea, desființarea SIIJ trebuie să ducă în mod necesar la refacerea competenței DNA de a ancheta magistrații acuzați de corupție, lupta împotriva marii corupții fiind unul din cele patru obiective MCV, a cărui neîndeplinire va face imposibilă ridicarea MCV;
  • Abrogarea limitărilor cu privire la libertatea de exprimare, materializate în obligația de abținere a magistraților de la „manifestarea sau exprimarea defăimătoare în raport cu celelalte puteri ale statului”;
  • Reinstaurarea meritocrației în magistratură: reglementarea unor examene meritocratice de promovare, inclusiv și mai ales la Înalta Curte de Casație și Justiție;
  • Revizuirea sistemului de numire și revocare a procurorilor-șefi și limitarea rolului ministrului justiției în aceste proceduri, simultan cu creșterea atribuțiilor Consiliului Superior al Magistraturii; întărirea independenței procurorului și reglementarea clară și restrictivă a noțiunii de procuror ierarhic superior;
  • Revizuirea normelor privind răspunderea materială a magistraților, cât timp acestea ignoră independența justiției.
Asociațiile judecătorilor și procurorilor români reamintesc și că nerespectarea unei hotărâri pronunțate de Curtea de Justiție a Uniunii Europene poate determina Curtea, la cererea Comisiei Europene, într-o procedură de infringement, să impună sancțiuni financiare, sub forma unei sume forfetare și/sau a unei plăți zilnice. Integral: https://www.hotnews.ro
Raluca Prună: Ce s-a furat societăţii trebuie redat acesteia | Digi24Raluca Prună: Forța juridică a comunicatului CCR în disensiunile cu CJUE este zero….….. CJUE a stabilit recent că judecătorii pot să ignore deciziile Curții Constituționale, dacă ele contravin Dreptului european. În replică, CCR a susținut într-un comunicat de presă că acest lucru nu este posibil decât printr-o modificare a Constituției. Legea fundamentală arată însă clar că Dreptul european prevalează asupra celui intern. De ce dreptul UE are prioritate în fața celui național?  Poziționarea forului condus de Valer Dorneanu nu are nici o valoare din punct de vedere juridic, atrage atenția Raluca Prună: ”Ce face acum CCR este cumva să pună între paranteze o decizie, cred eu, e propria mea interpretare, o decizie a statului român, care a semnat un tratat de aderare, care nu i-a fost băgat pe gât și tratatul e foarte clar, la fel cum, în opinia mea, e foarte clară și Constituția României. Forța juridică a comunicatului CCR este zero. Sigur că au dat-o la scurtă vreme după decizia CJUE și cred că este mesajul pe care CCR vrea să-l dea judecătorilor din România, în sensul că să fie prudenți, că dacă nu, este foarte justificat să aibă acțiuni disciplinare”. Integral: https://www.rfi.ro

Autostrada Transilvania - sectorul unde lucreaz[ turcii de la NurolCum scăpăm de drumurile morții. România, țara din Europa cu cele mai multe decese în accidente auto ….. De mulți ani, România este cea mai periculoasă țară din Europa, din punct de vedere al siguranței rutiere. Avem cele mai multe persoane decedate din accidente de circulație, raportate la un milion de locuitori. Avem cele mai multe victime rezultate din accidente grave. În mod direct, primele trei cauze ale tragediilor șoselelor din România sunt: viteza excesivă, traversarea neregulamentară şi abaterile bicicliştilor. Privind în profunzime, numărul mult prea mare de accidente este amplificat de lipsa autostrăzilor și a drumurilor naționale pe care să se poată circula în siguranță, legislația permisivă, lipsa de educație rutieră a conducătorilor auto și corupția polițiștilor. Toate țările UE au găsit soluții pentru reducerea numărului de accidente grave, doar România încă mai strică media europeană. Asta cu toate că țara noastră a adoptat, în 2016, Strategia de Siguranţă Rutieră (2016-2020). Efectele au fost aproape egale cu zero. Noua Strategie de Siguranţă Rutieră pentru perioada 2021- 2030 este încă în lucru la Ministerul Transporturilor. Desigur, există propuneri de îmbunătățire a Codului Rutier, dar și inițiative de relaxare nejustificată venite din partea unor politicieni care au avut probleme cu permisul de conducere. Integral: https://newsweek.ro

Un coş de cumpărături costă în România mai mult decât în Polonia, deşi salariile sunt mai miciRomânii alocă cei mai mulți bani din UE pentru mâncare și băutură. Cheltuim dublu față de media europeană  Românii alocă cei mai mulți bani din UE pentru mâncare și băutură. Media europeană e de 14,8% din totalul cheltuielilor. Noi dăm dublu. Suntem urmați de Lituania și Estonia. La polul opus e Luxemburg. Un român aruncă 130 de kilograme de mâncare pe an. E săptămâna în care se aruncă gunoi cât într-o lună în România. În condițiile în care în fiecare an ajung la pubelă 2,55 de milioane de tone de mâncare, în special mâncare gătită, fructe și legume. Adică 130 de kilograme fiecare român. Suntem pe primul loc în UE la banii alocați pentru mâncăre și băutură, arată datele Eurostat. Media în Uniunea Europeană e de 14,8%, în timp ce familiile din România au cheltuit anul trecut aproape dublu: 26,4% din cheltuielile totale de consum s-au dus pe alimente și băuturi non-alcoolice. Ne urmează lituanienii, estonii și croații. La polul opus, cu o diferență de 10 procente, sunt luxemburghezii și irlandezii. Integral: https://alephnews.ro

Sibylle Keupen (Parteilos), Bürgermeisterin von Aachen, übereicht die Plakette des Karlspreises an Klaus Iohannis, rumänischer Präsident Iohannis ist der Karlspreis verliehen worden. Iohannis war bereits im Dezember 2019 als Preisträger bekannt gegeben worden, doch die Verleihung wurde wegen der Corona-Pandemie mehrfach verschoben.Din cauza sincopelor gândirii politice emanate de la Cotroceni.…  Frica de pandemie a făcut ca Iohannis și PNL să nu facă alegeri anticipate, iar dorința lui Ludovic Orban de a fi premier cu orice preț a dus la un guvern minoritar PNL, care nu a putut gestiona bine pandemia, „ajutat” fiind de voltele parlamentare ale unui PSD fără un șef legitim, dar setos să recupereze terenul politic pierdut. Felul în care a guvernat Ludovic Orban a făcut ca PNL să nu depășească PSD la alegeri, iar manifestările sale politice, care au vrut să-l facă mai puțin dependent de Cotroceni, au fost sâmburii crizei politice de anul acesta. Totul a pornit de la mânia președintelui Iohannis și de la dorința sa de a-l vedea detronat pe Ludovic Orban, care amenința să-l lase pe președinte fără partid. Așa a început spectacolul grotesc, care l-a împins pe Cîțu la șefia PNL și l-a făcut pe acesta marioneta Cotrocenilor. Cîțu, în loc să guverneze și să se ocupe de pandemie, s-a bătut cu Orban și a aruncat guvernarea PNL-USR în aer, pentru că useriștii se opuneau măsurilor care l-ar fi ajutat să-și securizeze fucția de mare șef de partid. Iohannis și Cîțu nu au crezut nicio clipă că fronda useristă se va transforma într-un război politic. Când au înțeles că USR nu renunță, era prea târziu și președintele, ca un novice,  a căzut în capcana de a se lăsa pradă fricii de suspendare care i-a exacerbat orgoliul și dorința de răzbunare. Mânat de aceste sentimente, președintele a preferat să depună leșul PNL pe altarul PSD numai ca useriștii să fie scoși din Guvern, iar el să-și asigure liniștea ultimilor ani de mandat. Aceasta este istoria crizei politice declanșată de un președinte care apoi n-a mai știut să o gestioneze. Despre pandemie lucrurile sunt mult mai simple: politicienii, în frunte cu Iohannis, Orban și cu Cîțu, sau n-au luat la vreme măsurile care să mențină sub control pandemia, sau au exacerbat unele dintre ele în așa hal că au pierdut încrederea cetățenilor. Susținută numai prin împrumuturi, ba oprită, ba repornită fără de noimă, economia s-a răzbunat, secătuind bugetul. Anul acesta Cîțu, în loc să se ocupe de pandemie, s-a ocupat de detronarea lui Orban, iar economia, lăsată de capul ei, a început să-și revină greu….. UDMR a navigat calm pe apele crizei politice având disponibilitatea de a guverna în ambele coaliții, dovedind maturitate politică în atingerea țelurilor proprii. AUR a profitat de criză ca să se așeze împotriva lui Iohannis și a pandemiei și a capitalizat mai mult decât sperau ei sau susținătorii lor. Procentele din sondaje le-au crescut notorietatea și tupeul, așa că spre sfârșitul anului au organizat o demonstrație care a înfricoșat parlamentarii cu gând să oprească adoptarea certificatului verde de către aceștia. Clasa politică în ansamblul ei, în ciuda măcelăririi PNL, a avut de câștigat, pentru că la putere a venit tot o parte retrogradă a ei, care a înlocuit camarila lui Orban. Aleșii nu și-au văzut starea deranjată de nicio reformă și-și pot râde satisfăcuţi în pumni acum, la final de an, pentru că au perpetutat starea imorală în care se complac….. România a rămas prizoniera MCV, iar primirea în Shenghen s-a mutat departe în viitor. Electoratul de dreapta, care a avut cele mai mari așteptări după alegerile din 2020, s-a văzut trădat, și-a văzut speranțele vândute, pentru că președintele a avut ca prioritate nevoile sale personale, nu nevoile lor, pentru că s-a gândit mai mult la propriul viitor politic decât la viitorul țării. Integral:https://spotmedia.ro

Florin Cîțu PNLCum a rămas Florin Cîțu prizonier la șefia PNL și câți dintre sfătuitorii fostului premier au rămas alături de el  După un an în care a fost propulsat și a ocupat prim planul politicii românești, Florin Cîțu a rămas doar prizonier în fotoliul de președinte PNL și fără acces la marile decizii din Coaliție și Guvern. De la salvatorul și reformatorul PNL, susținut și aplaudat de Klaus Iohannis, Emil Boc, Alina Gorghiu, Rareș Bogdan, Lucian Bode, Gheorghe Flutur sau Raluca Turcan, Florin Cîțu este acum un lider care doar se opune deciziilor luate de Coaliția PNL-PSD-UDMR pe teme importante ca bugetul de stat pe 2022 și certificatul verde….. Pe toată perioadă negocierilor cu PSD și UDMR, Cîțu a evitat să stea alături de premierul desemnat și a lipsit de la multe întâlniri cheie pentru formarea noii Coaliții. Mai mult, președintele PNL a lipsit de la împărțirea în Coaliție a portofoliilor din Guvern dar a criticat public ce a obținut partidul său. În ședința Biroului Național al PNL în care s-a validat formarea guvernului de coaliție PNL-PSD-UDMR, o parte dintre liderii liberali s-au revoltat împotriva lui Florin Cîțu și au refuzat să voteze listă de miniștri propuși în viitorul Guvern. De menționat este că 17 lideri de organizații, printre care Ilie Bolojan și Dan Motreanu, au boicotat ședința, prin neparticipare….. “Când nu este la Senat, Cîțu este la sediul partidului dar nu mai este înconjurat ca altădată de toți liderii PNL și a rămas doar cu secretarul general al partidului, Dan Vîlceanu”, au declrata pentru HotNews.ro surse din interiorul PNL.  De altfel, lipsa susținerii liderilor PNL se vede din lipsa deciziilor și frecvența ședințelor de partid. Într-o lună de zile, conducerea partidului – Biroul Executiv s-a reunit o singură dată, pe 6 decembrie. Liderii de organizații i-au cerut bani lui Florin Cîțu, să-și onoreze promisiunile din campania internă. Mai exact, aceștia au cerut mai mulți bani de la centru, din subvenția partidului încasată din bugetul de stat. Secretarul general al PNL, Dan Vîlceanu a fost singurul care a încercat să aplaneze conflictul dintre liderii de organizații și președintele PNL încercând să aplaneze conflictul. Dacă în timpul campaniei interne de partid, lideri ca Emil Boc, Rareș Bogdan, Gheorghe Flutur, Alina Gorghiu, Iulian Dumitrescu, Raluca Turcan sau Lucian Bode îl susțineau public și aveau numai cuvinte de laudă la adresa lui Cîțu, la ședințele de partid nu se mai regăsesc acum în “poză”, alături de acesta. Singurul care a rămas alături de fostul premier este secretarul general al PNL, Dan Vîlceanu., susțin sursele citate…..Favoriții premierului Cîțu și prietenii de cafea Isar, Vîlceanu, Gorghiu și Dumitrescu Și din postura de premier al României, Florin Cîțu era înconjurat de favoriți care erau mereu în anticameră la Guvern. Potrivit surselor din partid, Lucian Issar, soțul Alinei Gorghiu, Dan Vîlceanu și Iulian Dumitrescu au fost foarte apropiați de Cîțu. Lucian Isar, soțul Alinei Gorghiu a fost numit și consilier onorific al premierului și a fost fotografiat în repetate rînduri alături de Cîțu, la cafenea în Dorobanți. De altfel, Lucian Isar era un prieten bun al lui Florin Cîțu de pe vremea când acesta era ministru de Finanțe. Cîțu l-a numit pe Isar -reprezentant al României la Banca Europeană de Reconstrucție și Dezvoltare (BERD). Cei doi se cunosc de mai bine de 15 ani, din mediul bancar. Amândoi au lucrat împreună la Citybank și ING. Isar este un personaj controversat, de profesie economist care a urmat studii la Colegiui Național de Apărare și la Academia Națională de Informații. De asemenea, Isar este soțul senatoarei PNL Alina Gorghiu.Un alt prieten al lui Florin Cîțu este Dan Vîlceanu care și-a început cariera politică la PSD a trecut apoi la PDL și a rămas la PNL după ce a fuzionat cu partidului lui Traian Băsescu. De numele lui Vîlceanu este legat scandalul în care mama sa, Elisabeta Vîlceanu în calitatea de asociat unic al unei firmei care a derulat doar în 2020 contracte de peste 1 milion de dolari cu companii de stat: CET Govora, Colterm, Complexul Energetic Hunedoara și Complexul Energetic Oltenia. Vîlceanu este în prezent ministru al Fondurilor Europene dar a fost în Guvenrul Cîțu și ministru al Finanțelor unde s-a remarcat mai degraba prin gafele, decât pentru activitatea desfășurată. Chiar în primele declarații făcute odată ajuns ministru a spus două lucruri greșite: „nu există creștere economică fără un puseu inflaționist” și „inflația nu e 5%, această cifră fiind doar o ”estimare” a BNR (la acel moment aceea fiind cifra). Iulian Dumitrescu un alt apropiat al premierului Florin Cîțu, cunoscut apropiat care frecventa anticamera de la Guvern a fost ales prim-vicepreședinte al PNL în 25 septembrie, în “echipa câștigătoare” a lui Florin Cîțu. Președinte al Consiliului Județean Prahova și al filialei județene a PNL, Iulian Dumitrescu este un lider influent în partid. Nu mai departe de vara acestui an, Iulian Dumitrescu și senatorul liberal George Stângă au fost înregistrați de DNA în biroul lui Cătălin Drulă, atunci ministru al Transporturilor, căruia îi cereau să îi păstreze în funcție pe șefii Asociației Române de Salvare a Vieților Omenești pe Mare și Administrației Fluviale a Dunării de Jos Galați. Alina Gorghiu, o mare susținătoare a candidaturii lui Florin Cîțu la șefia PNL care nu mai este prezentă ca altădată în camarila acestuia după ce guvernul Ciucă a fost învestit în funcție. Alina Gorghiu a debutat în politică fiind susținută de liderul PNL Dolj Mihai Voicu și a obțint în 2008 un mandat de deputat. Avocat de profesie și fost consilier la AVAS, Gorghiu a avut o carieră în ascensiune în politică fiind susținută puternic de liberali ca Bogdan Olteanu, Mihai Voicu, Teodor Atanasiu și Klaus Iohannis…..Legat de activitatea sa parlamentară, în prezent senator de Timiș, Alina Gorghiu se numără printre inițiatorii unui controversat proiect de lege. care prevedea ca Registrul Comertului să treacă din subordinea Ministerului Justitiei, în cea a Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), condusă la cea vreme de Mihail Vlasov – judecat sub control judiciar într-un dosar în care este acuzat că a primit mită 200.000 de euro de la un om de afaceri. Integral: https://www.hotnews.ro

Noua Coaliție PSD-PNL-UDMR, la CotroceniInstituția prezumției de vinovăție   Privirea în oglindă pentru a-ți vedea chipul trăitorului în comunism a eșuat tocmai din cauza erorii sau mai degrabă a lenei de a confunda libertatea cu libertinismul. Tocmai de aceea prezumția de vinovăție nu a avut nici o șansă în zilele lui decembrie ’89. Cea mai gravă eroare pe care au făcut-o majoritatea românilor din primele zile după fuga Ceaușeștilor a fost lipsa de instituționalizare a memoriei în virtutea căreia certitudinile au devenit un angajament cotidian. Îndoiala, discenământul, negocierea convingerilor au făcut parte din bagajul postdecembrist al prea puținor români. Libertatea a fost de la început substituită libertinismului, fiind văzută ca un dar al unei revoluții calibrate pentru uzufructul poporului de către cei care s-au jertfit în decembrie ’89. Nu ne-am pus nici o clipă problema că libertatea, mai mult decât oricare altă valoare ce definește condiția umană, se câștigă în timp, că e nevoie să plătim un tribut zilnic pentru a o dobândi. Așa se face că până în ziua de azi o bună parte dintre români sunt captivii unei libertăți pe credit, ușor de manipulat de către clasa politică și deopotrivă înjugați la carul ignoranței și prostiei. Cu mulți ani în urmă am auzit o butadă care sună așa: dacă în comunism toți am fost vinovați, atunci nimeni nu este vinovat. Sistemul clientelar piramidal creat în jumătate de secol de dictatură a arhivat vinile de sus până jos, de la abuzurile atroce ale activiștilor de partid și ale Securității până la vânzătorul de la aprozar care vindea pe sub mână alimentele raționalizate și mai departe până la cumpărătorul care și el avea ceva de oferit. Serviciu contra serviciu, de la șpaga pe care o dădeau părinții pentru ca odrasla lor să treacă examenele pentru admiterea la Facultatea de Medicină, până la câștigurile ilicite ale barmanului care îndoia alcoolul cu apă. De la apartamente și mașini Dacia și Aro, până la covoarele de Cisnădie, toate obținute cu pile și relații. Au fost vremuri grele, pline de lipsuri, de constrângeri, de umilințe? Sigur că au fost. Dar am convingerea că descurcăreala a condus nu doar la acele compromisuri de înțeles, acceptabile, ci și la compromisuri majore, care ar fi putut fi evitate….. Scena balconului Sălii Palatului, din după-amiaza zilei de 22 decembrie 1989, când mulțimea a aclamat un lider cel puțin dubios al regimului comunist, nu a făcut decât să confirme concubinajul vinovat dintre Iliescu-FSN și majoritatea zdrobitoare a aparținătorilor sistemului comunist clientelar. De majoritatea aceasta necuvântătoare nu am scăpat nici în ziua de azi. Foștii pensionari din decembrie ’89 sunt acum pe tărâmul celor veșnice. Cum se explică, în această situație, faptul că cei mai mulți pensionari ai zilelor noastre sunt cablați tot la camarila PSD, așa cum o demonstrează sondajele de opinie postelectorale? Studiile și analizele de specialitate lipsesc sau sunt superficiale. Suntem actorii, mai degrabă figuranții aceleiași realități în care prezumția de vinovăție lipsește din alfabetul cetățeanului….. Venind în zilele noastre, unde a fost prezumția de vinovăție atunci când USL a făcut praf și pulbere instituțiile fundamentale ale statului? Mai departe, unde este prezumția de vinovăție atunci când Curtea Constituțioanală emite judecăți și sentințe pentru a servi partidul/partidele care au numit judecătorii instituției care e chemată să păzească Constituția? Unde e prezumția de vinovăție atunci când președintele Iohannis acceptă necondiționat un concubinaj contra naturii dintre PNL și PSD, care scârție din toate încheieturile în condițiile în care PSD joacă două roluri, pe de o parte guvernează, pe de altă parte joacă rolul de opozant al politicii guvernamentale? Acceptăm, cei mai mulți dintre noi, o mascaradă politică dâmbovițeană care se pliază pe lipsa noastră de neliniște comunitară. Mercenari ai unor convingeri implacabile, primim totul de-a gata, am avut experiența cu Dragnea, avem acum experiența cu alianța PNL-PSD-UDMR. Nu e așa că prezumția de vinovăție ar trebui să ia chip, în condițiile în care o modificare radicală a Constituției e sigur că nu va fi operată de actuala majoritate solidă a guvernării? Integral: https://www.dw.com

Francois FillonKremlinul „unge” încă un important fost oficial european / Francois Fillon, premier al Franței timp de 5 ani, numit în conducerea celei mai mari companii petrochimice din Rusia Fostul prim-ministru francez François Fillon a fost numit recent în consiliul de administrație al gigantului petrochimic rusesc Sibur, potrivit unui document publicat de companie și citat de Politico. Politicianul conservator care a candidat la președinție în 2017 după ce a fost timp de aproape 5 ani premier sub Nicolas Sarkozy s-a alăturat companiei rusești în calitate de „director independent” pe 17 decembrie. Sibur este condus de oligarhii Leonid Mihelson și Ghenadi Timoșenko. Timoșenko este un vechi cunoscut al președintelui rus Vladimir Putin ale cărui activități din sectorul energetic „au fost legate direct de Putin” de către Trezoreria SUA în 2014. Kirill Șamalov, fostul ginere al lui Putin, este unul dintre acționarii Sibur după ce în 2013 a cumpărat o cotă de 3,8% din acțiunile companiei pentru 100 de dolari…..Fostul premier francez a fost condamnat în iunie 2020 la cinci ani de închisoare în urma acuzațiilor de angajări fictive care i-au deraiat campania prezidențială din 2017. El a atacat în apel decizia fiind așteptat ca o hotărâre să fie pronunțată de Curtea de Apel din Paris în primăvara anului viitor. Fillon a devenit cel mai nou politician proeminent din Europa care s-a alăturat unor companii petroliere rusești în ultimii ani, cel mai cunoscut exemplu fiind cel al fostului cancelar Gerhard Schröder care a fost angajat de Gazprom în 2017. Karin Kneissl, fosta șefă a diplomației austriece, a fost propusă în consiliul de administrație al Rosneft în luna martie a acestui an. Kneissl, cunoscută pentru că l-a invitat în 2018 pe președintele rus Vladimir Putin la nunta ei unde a dansat cu acesta, a fost confirmată în funcție în luna iunie. Integral: https://www.hotnews.ro

Don't Look Up' is a star-studded scream against the climate apocalypse | EngadgetNetflix, mai tare decât Arafat! Milioane de români stau în case de frica cometei  Lockdown voluntar în mai multe zone ale României, după ce oamenii au vizionat filmul Don`t Look Up. Românii au golit din nou magazinele și s-au baricadat în case, îngroziți că vor fi loviți de cometa care se apropie, dovedind că Raed Arafat e un amator când vine vorba de amenințări. Cei mai mulți români și-au anulat deja planurile de revelion pentru că oricum ce sens mai are distracția într-o lume în care moartea este iminentă. Ei ignoră probabil faptul că Robert Duvall a plecat cu o rachetă plină de bombe atomice ca să distrugă cometa. Specialiștii spun însă că panica românilor nu este justificată și că președintele Morgan Freeman va reuși să devieze cometa în ultimul moment, așa că inconștienții care susțin contrariul ar trebui reduși la tăcere. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »