Author: desy.demeter


Revista Presei – 19 ianuarie.„România, la extreme: Cel mai bun an economic din istorie, cel mai bun an agricol, cel mai ridicat nivel salarial, dar şi cel mai mare deficit comercial, cel mai ridicat nivel al datoriei publice interne, cea mai mare datorie externă din istorie, cel mai mare necesar de finanţare şi cel mai mare număr de morţi din istorie”

10 Best Resorts in Washington State | PlanetWareBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 19 ianuarie! Dimineața zilei de miercuri vine cu minime foarte scăzute, cuprinse, la nivelul întregii țări, între –4 și –6, –7 grade. În nordul Transilvaniei, Maramureș, zonele montane vorbim de valori chiar de –8, –9 grade, în timp ce pe creste este ger de-a binelea, cu –13, –15 grade. Și maximele zilei marchează o ușoară scădere, astfel că abia mai atingem 2 – 4 grade în cea mai mare parte a țării, cu valori de 0 – 2 grade prin Transilvania, iar în depresiuni și Maramureș avem maxime sub 0 grade (-1, –2 grade). Prin zonele montane vorbim din nou de temperaturi aproape de ger, de la –6 spre –8, –9 grade. Bucuresti: soare, 4/-3 gr.C.

Pfizer's Covid-19 antiviral pill was hailed as a game-changer, but supplies are scarce - CNNRomânia va trece prin valul 5 de pandemie fără pastilele minune de la Pfizer și Merck  Deși a existat o strategie pentru valul 5, refuzul coaliției de a adopta certificatul verde, lipsa medicamentelor antivirale, întârzierea lansării centrelor de evaluare și cea a implicării medicilor de familie în testare au dus la situația în care protecția sanitară din țara noastră e într-o treaptă de viteză mai redusă decât cea cu care se răspândește virusul. Favipiravir e singurul antiviral împotriva Covid-19 care va intra în farmacii în zilele următoare. Paxlovid și Molupiravir au șanse mai reduse să fie folosite în tratarea bolnavilor în acest val pandemic. Cererea pentru antivirale e uriașă, iar procedura europeană de achiziție se desfășoară cu greutate. Se poartă negocieri repetate cu producătorii, susține Alexandru Rafila, ministrul Sănătății . Deși medicii de familie pot prescrie antivirale, unii dintre ei spun că n-o vor face fără a exista o indicație de tratament de  la un specialist. …. La nivelul Uniunii Europene sunt autorizate trei antivirale pentru tratarea Covid-19. Pe lângă Favipiravir, au fost aprobate și cele mai noi medicamente create de două mari companii farmaceutice Pfizer – Paxlovid și Merck – Molupiravir.  Toate cele trei antivirale au fost introduse în protocolul de tratament în urma ordinului ministrului Sănătății din data de 29 decembrie 2021. Slabe speranțe ca medicamentele minune să ajungă în țară mai devreme de o lună E puțin probabil ca Paxlovid și Molupiravir să ajungă în țară prea curând. Sunt negocieri dificile, iar cererea pentru ele este foarte mare. … În România, numărul de cazuri înregistrate într-o singură zi a depășit 10.000, la jumătate față de valul precedent, dar conform experților, ne aflăm la începutul unei curbe abrupte de creștere. Într-un studiu realizat de INSP se arată că e posibil să depășim un număr de 25.000 de cazuri de infectare zilnice. Integral: https://spotmedia.ro

Albert Bourla, CEO-ul PfizerCEO-ul Pfizer spune că actualul val al pandemiei ar trebui să fie ultimul cu restricții: „Vom putea în curând să ne reluăm o viață normală” Albert Bourla, CEO-ul Pfizer, a declarat luni că, deși „cel mai probabil scenariu” este acela în care coronavirusul va continua să circule timp de ani de zile, este de părere că actualul val de infecții va fi ultimul care va necesita impunerea de restricții, relatează The Times of Israel. Bourla a făcut declarațiile în cadrul unui interviu acordat televiziunii franceze BFM TV cu ocazia anunțării unui pachet de investiții pe care Pfizer urmează să le facă în Franța. CEO-ul Pfizer a subliniat din nou eficacitatea și siguranța vaccinului dezvoltat de compania pe care o conduce în colaborare cu firma germană BioNTech, reiterând că crede că oamenii vor avea nevoie în continuare de vaccinare cu doze „booster”. „Este important ca oamenii să primească cele trei doze ale schemei vaccinului Pfizer și vor avea probabil nevoie de boostere anuale deși persoanele imunocompromise ar putea avea nevoie de ele la fiecare patru luni”, a spus el. „Copiii trebuie vaccinați pentru a-i proteja. Eficacitatea [vaccinului] în rândul copiilor este foarte, foarte, foarte bună”, a mai subliniat acesta. Ne vom întoarce la normalitate în curând Albert Bourla a declarat de asemenea că viața s-ar putea întoarce la normalitate în cursul acestei primăveri, după doi ani de pandemie. „Vom putea în curând să ne reluăm o viață normală”, a declarat acesta într-un interviu separat acordat cotidianului Le Figaro. „Suntem bine poziționați pentru a atinge acest obiectiv în primăvară mulțumită tuturor uneltelor pe care le avem la dispoziție: testele, vaccinurile foarte eficace și primele tratamente care pot fi administrate acasă”, a precizat el. Pfizer a anunțat în luna decembrie că pilula sa Paxlovid reduce spitalizările și decesele în rândul persoanelor vulnerabile cu 90%. Ea a fost autorizată în regim de urgență atât de Agenția Europeană pentru Medicamente, cât și de Administrația pentru Alimente și Medicamente din Statele Unite. Integral: https://www.hotnews.ro

Donare de plasmaPiaţa şpăgii în spitalele ieşene: cât, cum, unde. Evoluţie în timp Izoleta a apărut pe străzi în urmă cu mai puţin de doi ani. A urmat isteria dezinfectării totale, a izolării, apoi teama că vom fi condamnaţi în lipsa măştilor medicale. Priveam cu toţii pe după perdele când o ambulanţă oprea la scară. Au urmat restricţii dure în spitale, acces dificil la medici sau la medicamente, în cazul bolnavilor cu afecţiuni cronice. A apărut furia, spitale care ardeau, familii care nu-şi puteau lua adio de la cei dragi morţi de COVID. Între timp, unii ne-am vaccinat, alţii contestă existenţa virusului. Şi cei care aplaudă «eroii din spitale» s-au împuţinat, deşi cu toţii ne-am dori să ajungem pe mâinile unor eroi, dacă e cazul. Aparent, a scăzut şi numărul celor care se plâng de corupţia din spitale….. Cel mai recent Barometru Global al Corupţiei realizat de Transparency International ne oferă imaginea corupţiei percepute de români în primul an al pandemiei de COVID-19. Iar datele arată că, în ciudat restricţiilor impuse, atenţiile şi şpaga nu au dispărut deloc. Barometrul Transparency International este unul dintre cele mai ample şi mai detaliate sondaje privind opiniile şi experienţele oamenilor în materie de corupţie. La nivelul UE au fost intervievate peste 40.000 de persoane, din toate cele 27 de ţări membre. Conform rezultatelor barometrului, 45% dintre români sunt de părere că nivelul corupţiei a crescut în ultimul an, iar 20% au declarat că au dat mită pentru servicii publice..… Statisticile arată domeniile în care s-a dat şpagă, iar site-ul pune la dispoziţie grafice cu media şpăgilor pe judeţe şi pe domenii. Iaşul a fost printre judeţele din topul şpăgilor, pe locul 4, după Timiş, Caraş-Severin şi Mureş. De departe, domeniul medical s-a dovedit a fi cel în care s-au raportat cele mai multe şpăgi în judeţ. Cele mai mari şpăgi raportate de domeniul sănătate/medicamente s-au înregistrat în 2017, în ultimul an de funcţionare, 2018, cel mai apropiat de momentul actual, şpaga medie la Iaşi dată la doctor era de 350 de euro….. “Corupţia este răspândită în întreaga reacţie la COVID-19. De la mită pentru testele COVID-19, tratament şi alte servicii de sănătate la achiziţii publice de materiale medicale şi pregătirea generală pentru situaţii de urgenţă. Analiza noastră arată că corupţia deturnează fonduri de la investiţiile atât de necesare în asistenţa medicală, lăsând comunităţile fără medici, echipamente, medicamente şi, în unele cazuri, fără clinici şi spitale. În plus, lipsa de transparenţă în ceea ce priveşte cheltuielile publice sporeşte riscul de corupţie şi de reacţie ineficientă în situaţii de criză”, se spune în raportul barometrului citat. Delia Ferreira Rubio, preşedintele Transparency International, atrage atenţia în mod tranşant: „COVID-19 nu este doar o criză economică şi de sănătate. Este o criză de corupţie. Şi una pe care în prezent nu reuşim să o gestionăm”. Integral: https://www.ziaruldeiasi.ro

Ministrul educației: Elevii care lipsesc de la școală după confirmarea unui caz COVID în clasă pot fi puși absențiElevii „condamnați” la COVID în școli: fără testare, fără prag de vaccinare și de infectare  România a decis să nu mai testeze copiii pentru COVID și să nu încurajeze vaccinarea profesorilor. Exact invers față de cum se procedează în Europa. Intempestiv, autoritățile au modificat regulile după care elevii vor merg la școală. Școlile trec în online doar dacă în respectivul județ numărul paturilor ocupate de pacienții COVID este de peste 75%, spune în esență documentul CNSU. Ordinul CNSU nu a fost însoțit de nicio analiză sau argument științific care să explice de ce a fost eliminat pragul de 60% profesori vaccinați sub care (până săptămâna trecută) elevii ar fi trecut în online. A fost eliminat și pragul 3 infectări la mia de locuitori. Elevii „condamnați” la COVID în școli: fără testare, fără prag de vaccinare și de infectare Există un pattern. Nicio explicație nu a fost dată când pragul de la care elevii au trecut în online a fost ridicat la 3 infectări la mie, apoi, la 6 și, în final, a fost eliminat. Ideea de a lega modul în care se merge la școală de proporția persoanelor spitalizate aparține ministrului Sănătății, Alexandru Rafila. …. Ce explicații va mai oferi Sorin Cîmpeanu când se va confrunta cu următoarea situație: o școală unde profesorii sunt sub 10% vaccinați, dintr-o localitate cu un focar de COVID (incidență de 20 la mie – a existat în valul trecut). Iar elevii vor merge la școală. Pentru că, în județ, mai sunt paturi COVID libere. Dacă în valul al IV-lea s-a mers pe descentralizarea deciziei privind trecerea școlilor în online, acum s-a procedat invers. Importante devin internările COVID pe județ, un criteriu de care nu se ține cont în Europa…..În același timp, Germania se gândește să testeze zilnic elevii și nu de trei ori pe săptămână ca până acum. „Testarea este deja o rutină absolută la școală, înainte de cursuri”, a spus un oficial german. Integral: https://newsweek.ro

Am mai văzut filmul acesta. Are final trist (Ziare.com) | RFI MobileDegradare, cărdășie și putregai fără vinovați  Unele rele nu pot fi corectate. Altele sunt foarte greu de corectat. Dar în toate cazurile, angajarea răspunderii, decontul sunt necesare. Dincolo de efectele concrete ale crizei din Poliție, ale crizei facturilor, este revoltător că ambii miniștri ai dezastrelor sunt în funcție. Ministrul Energiei, Virgil Popescu, este un supraviețuitor politic. Mufat mai întâi la țărăniști, care l-au pus șef peste Petrom Mehedinți în interesanta perioadă a embargoului impus fostei Yugoslavii, nu s-a dus cu PNȚCD în istorie, ci a sărit în barca PNL unde s-a așezat sub pulpana puternicilor Chițoiu și Rușanu. Când ei au picat în dizgrație, dl Popescu, țuști din nou la învingători. De la Orban, la Cîțu, s-a făcut plăcut președintelui și util mai multor instituții ale statului. Așadar, are șansele să fie din nou supraviețuitor. Dl Popescu nu este ministru din decembrie, deci nu este pus în fața unei situații create de altcineva. Domnia sa este ministrul care a pregătit această iarnă energetică a României. Este ministrul care ar fi trebuit să supravegheze modul în care decurge concret liberalizarea prețurilor la nivelul consumatorilor, este omul care trebuia să urmărească vulturește evoluția prețurilor internaționale, evoluțiile politice cu impact pe energie, ar fi trebuit să se asigure că stocurile sunt făcute la momentul oportun. Sigur că în rând cu domnia sa este premierul anului trecut, dl Cîțu, ale cărui comentarii de acum pe tema crizei energetice sunt de un tupeu fără seamăn. La fel cum sunt cele pe tema evoluției Covid. Când ești autorul dezastrului, un minim bun simț ar trebui să îți dicteze măcar să taci. Dar dorința dlui Cîțu de a dărâma Guvernul Ciucă e cu mult prea evidentă și puternică pentru a lăsa loc pentru bun simț….. Dl Popescu dădea asigurări că liberalizarea va duce la ieftinire. Vi-l amintiți cum se rățoia la distribuitori ca nu cumva să îndrăznească să mărească prețurile abuziv? Din doua una: ori au făcut abuzuri, deci nu dau doi bani pe autoritatea și declarațiile ministrului. Ori nu e vorba despre abuzuri, dar ministrul îi demonizează pentru a crea un dușman comun care să abată atenția de la el însuși. Tot dl ministru Popescu întâi a îndemnat la neplata facturilor, apoi a retractat. Felul în care un om comunică, coerenţa, capacitatea de a sinteza sunt edificatoare pentru felul în care el gândește. Declarațiile dlui ministru sunt haotice, produsele gândirii domniei sale, la fel. Sistemul pe care l-a gândit pentru plafonare și compensare este fix după gândirea dlui ministru. La o asemenea lege nici măcar nu era nevoie de rea voință pentru a genera haos și scumpiri. În jurul dlui Popescu se năruie nu numai veniturile oamenilor, ci și economia lovită de un tsunami pe care dl ministru avea datoria să-l anticipeze și prevină. La Interne, dl Bode, revenit la muncă, și-a revalidat echipa de genii în frunte cu Despescu și Berechet, după care a trecut la analiză și comentariu. A denunțat “putregaiul din sistem”, “polițiștii în cârdășie cu infractorii”, probleme cu angajarea din resursă externă, degradarea sistemului de la an la an.  De parcă domnia sa ar fi aterizat ieri la minister și ar începe să aibă revelația dezastrului, nu ministru de mai bine de un an de zile în care recunoaște că degradarea a continuat. Dl Despescu e jupânul Poliției, deci șef peste putregai, cârdășie și degradare, de doi ani. Și, totuși, cu excepția șefului IPJ Giurgiu, nimeni nu asumă nicio responsabilitate pentru degradare, cârdășie și putregai. Și pentru faptul că oamenii sunt din ce în ce mai tentați să-și facă dreptate singuri. Repet, nu discut despre doi miniștri de-abia numiți în funcții, ci despre doi miniștri menținuți în funcțiile lor în pofida execrabilelor rezultate precedente. Integral: https://spotmedia.ro

Business reportRomânia, la extreme: Cel mai bun an economic din istorie, cel mai bun an agricol, cel mai ridicat nivel salarial, dar şi cel mai mare deficit comercial, cel mai ridicat nivel al datoriei publice interne, cea mai mare datorie externă din istorie, cel mai mare necesar de finanţare şi cel mai mare număr de morţi din istorie Ca întotdeauna, România este la extreme şi din punct de vedere economic. 1.Cel mai ridicat nivel al PIB-ului din istorie: 240 de miliarde de euro în 2021 şi 260 de miliarde de euro în 2022 (estimare) 2. Cel mai bun an agricol din istorie: 2021 a însemnat un nivel de 34 milioane de tone de cereale. 3. Salariul mediu a ajuns la 3.645 de lei net în noiembrie (735 euro). Faţă de noiembrie 2020, salariul mediu a crescut cu 6,9%. În IT, salariul mediu a depăşit pentru prima dată oficial 9.055 de lei net (1.830 euro). 4. Cel mai ridicat nivel de economisire bancară. În noiembrie 2021 nivelul economisirii persoanelor fizice prin sistemul bancar a ajuns la 287 de miliarde de lei, din care 161 de miliarde de lei erau în depozite bancare în lei, plus 9,2% faţă de noiembrie 2020, iar economisirea în valută era echivalentul în lei de 116,7 de miliarde, plus 11,7% faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior….. 7. Cel mai mare deficit comercial: În perioada ianuarie-noiembrie 2021, deficitul comercial de bunuri al României a ajuns la 20,7 miliarde de euro, cu 4 miliarde de euro mai mult decât în perioada similară a anului trecut. Surplusul din servicii (serviciile de IT, serviciile de transport, alte servicii externe, plus deficitul din turism) a fost de 8,2 miliarde de euro, faţă de 8,6 miliarde în perioada similară din 2020. Deficitul de cont curent, care reprezintă relaţia României cu exteriorul, a marcat în perioada ianuarie-noiembrie 2021 un minus de 15,3 miliarde de euro, în creştere cu 5,6 miliarde de euro faţă de ianuarie-noiembrie 2020. 8. Datoria publică internă a statului a fost în octombrie 2021 (ultimele date disponibile) de 552,3 miliarde de lei, reprezentând 48,2% din PIB. Ca o comparaţie, la finalul lui 2019, când încă nu venise criza Covid, datoria publică a statului era de 373,4 miliarde de lei, reprezentând 35,3% din PIB. 9. Datoria externă a României, care cuprinde datoria statului plus datoria sectorului privat, a ajuns în noiembrie 2021 la 133,2 miliarde de euro, cel mai ridicat nivel din istorie, plus 6,4 miliarde de euro faţă de anul anterior. Datoria pe termen lung a fost de 96,5 miliarde de euro, iar cea pe termen scurt de 36,7 miliarde de euro. 10. În 2021, inflaţia a fost de 8,19%, cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu. Aşa cum arată lucrurile acum, în prima parte a acestui an inflaţia va depăşi 10%, pentru ca apoi să coboare, în cea mai fericită situaţie, spre 5-6% ….. Din păcate, deficitul comercial nu poate fi redus nici măcar pe termen mediu, având în vedere structura lui, unde jumătate din acest minus a relaţiilor comerciale externe ale Românei privine din produse chimice, medicamente şi importurile de maşini. Datoria publică a statului, adică a noastră, va creşte în continuare, mai ales că în acest an se adaugă încă 78 de miliarde de lei, deficitul bugetar. Datoria externă, care este atât a statului, cât şi a sectorului privat, va continua să crească pentru că statul, prin Ministerul Finanţelor, trebuie să ia împrumuturi externe pentru a acoperi deficitul bugetar, iar sectorul privat îşi va menţine cererea ridicată pentru importuri. Integral: https://www.zf.ro

Cum a făcut Mihai Chirica să dispară 1 milion de euro de la Servicii Publice | Newsweek RomaniaStudiile aleșilor ieșeni. Ce secrete ascund diplomele acestora  Scandalul diplomelor false care a zguduit anul trecut, în două rânduri, scena politică românească ne-a determinat să luăm şi noi la Iaşi la verificat, măcar statistic, studiile aleşilor, fie ei parlamentari, fie reprezentanţi de vârf ai administraţiei locale. Dacă unii nu mai ştiu cum să se “împăuneze” cu teancuri de diplome în CV-urile oficiale, alţii, deşi e nelegal, şi-au trecut toate studiile “la secret”. Unii, absolvenţi în zona privată, nici nu au mai menţionat instituţia care le-a dat diploma. Unii sunt chiar mai secretoși, în privinţa doctoratelor sau masterelor: nu spun nici măcar titlul. Primarul este şi el campion pe nişa lui: se chinuie de circa 14 ani cu doctoratul, pe care nu l-a mai terminat. Doctoratul de 14 ani al primarului Mihai Chirica Costel Alexe, astăzi preşedintele Consiliului Judeţean, în trecut deputat şi ministru, a reuşit să-şi finalizeze stagiul doctoral în perioada standard, de trei ani. S-a întâmplat chiar în anul în care a reuşit să ajungă în Parlament, 2012. „Clima şi topoclima Municipiului Iaşi şi a ariei metropolitane” este titlul lucrării realizate în perioada 2009-2012. Obţinerea titlului este apreciabilă, mai ales că, la acea vreme, Costel Alexe, absolvent al Facultăţii ieşene de Geografie şi Geologie, era consilier judeţean şi consilier al Serviciului Juridic şi Relaţii Publice de la Oficiul de Cadastru. Cu aceeaşi facultate absolvită câţiva ani mai devreme, coechipierul lui Costel Alexe la alegerile locale trecute, primarul Mihai Chirica, a atacat şi el doctoratul. Spre deosebire de colegul său de la CJ, Mihai Chirica este doctorand din 2007 încoace, potrivit CV-ului său afişat pe pagina de internet a primăriei. În schimb, primarul a bifat un master într-un singur an, în ’95-’96, când abia apăruse această categorie de studii universitare, apoi studii MBA în specialitatea Management organizaţional la Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”. Studii la secret Şi predecesorul lui Alexe la şefia Consiliului Judeţean are titlul de doctor. Potrivit CV-ului său, Maricel Popa, acum senator PSD, a absolvit Facultatea de Electrotehnică în 1988, iar în 2006 a obţinut titlul de doctor, cu o lucrare în domeniul radiocomunicaţiilor. Cu un an înainte, a absolvit şi cursurile Colegiului Naţional de Apărare din Bucureşti. Totuşi, din motive de neînţeles, Maricel Popa nu şi-a publicat biografia pe pagina Senatului, cameră unde a fost ales la parlamentarele din 2020, iar titlul lucrării de doctorat a fost mult timp imposibil de aflat. Titlul tezei de doctorat este, după cum ni l-a comunicat astăzi senatorul: «Contribuții în domeniul receptoarelor folosite în recepția semnalelor digitale». „Lucrarea poate fi verificată și consultată de oricine dorește”, a adăugat liderul PSD Iași. Nu e singurul parlamentar ieşean care a omis acest lucru. Senatoarea ex-AUR de Iaşi Diana Iovanovici-Şoşoacă îşi ascunde şi ea CV-ul de alegători. În mod cert, deţine o licenţă valabilă în Drept, pe baza căreia a fost admisă în Baroul Bucureşti. Titlu de doctor are şi Cristinel Berea, senator USR de Iaşi. El ne-a pus la dispoziţie şi rezumatul tezei susţinute în 2018 la Universitatea „Al.I. Cuza”, cu titlul „Studiul trăsăturilor de inteligenţă emoţională specifice persoanelor implicate în negocieri din România”. Este licenţiat în Management la Facultatea de Economie şi Administrare a Afacerilor, studii urmate de un master în Marketing la Universitatea „Spiru Haret”. Tot în Management la aceeaşi facultate ieşeană, “Cuza”, este licenţiat şi senatorul USR Marius Bodea. Fost prefect şi fost director al Aeroportului, acum senator din partea USR, Bodea şi-a adăugat şi o diplomă de master, în Managementul resurselor umane, la aceeaşi Facultate de Economie şi Administrare a Afacerilor. Integral: https://www.ziaruldeiasi.ro

Funcții grele la privat și sinecuri de la stat. Fabuloasa carieră a domnului Mihai Aniței, directorul bun la toateFuncții grele la privat și sinecuri de la stat. Fabuloasa carieră a domnului Mihai Aniței, directorul bun la toate  În peste 25 de ani de carieră, a sărit amețitor de la un domeniu la altul. De la o companie din industria plasticului, la zahăr, apoi la sârmă și la îngrășăminte agricole. Dar pe lângă pozițiile bine remunerate la companii private, domnul Mihai Aniței a bifat și multe sinecuri din partea statului, în domenii cu care nu are nicio legătură: Hidroelectrica, Nuclearelectrica și, acum, Romatsa, scrie Valeriu Nicolae într-un nou articol publicat de Libertatea. Domnul Mihai Aniței este președintele Consiliului de Administrație al Administrației Române a Serviciilor de Trafic Aerian – Romatsa. Nu are nimic în bănci, doar datorii de vreo 130.000 de euro. Nu mașină, nu lucruri de valoare – doar două spații comerciale micuțe, declarate depozite, în Tulcea, cumpărate din 2001 și un teren într-un sat din Tulcea, din 2005. Asta, deși domnul Aniței a avut niște poziții incredibile, începându-și cariera în 1995 direct pe poziția de mână dreaptă a directorului general al Plastilex SA (industria plasticului) și apoi, după numai 3 ani, a devenit managerul general al unei afaceri uriașe în industria zahărului, afacere legată, desigur, de privatizările foarte dubioase ale fabricilor de zahăr de la sfârșitul anilor 90. În momentul în care a devenit director general acolo, 1998, era absolvent de facultate de mecanică (1995), cu experiență zero în industria zahărului. În 1996 începuse și un masterat în administrarea afacerilor, management și operațiuni, pe care l-a finalizat în 2001, potrivit CV-ului. În 2002, pleacă pe poziția de manager general la Ductil Steel (a rezultat ca urmare a privatizării cu cântec a fabricii de sârmă de la Buzău) într-un domeniu unde iarăși are zero experiență. ….. De la plastic și sârmă, la îngrășăminte agricole În iunie 2012 devine, incredibil, managerul general la Azomureș și peste numai două luni, președintele comitetului european pe agricultură și fertilizatori, deși are zero experiență și în acest domeniu. Azomureș este, în perioada în care domnia sa va fi manager general, unul dintre cei mai mari poluatori din țară. Într-o logică demnă de filmele cu James Bond, domnul Aniței Mihai este numit într-o sinecură a statului, în august 2014, la cel mai mare terminal românesc care se ocupă de importul și exportul de produse petroliere, un alt domeniu în care avea zero experiență în momentul numirii. În CV-ul dumnealui, numirea apare abia din 2016. În 2013, domnul Aniței făcea peste 5.000 de euro net pe lună, adică un salariu cu mult peste salariul președintelui României. …. Considerând sinecurile, consultanțele și afacerile imobiliare, domnul Aniței nu prea avea cum să nu primească mai puțin de 100.000 de euro pe an. Nu își declară nici măcar banii primiți de la consiliul de supraveghere de la Hidroelectrica, deși conform CV-ului domniei sale a fost acolo pentru un an și jumătate. …. Aterizează la Romatsa În 2020, domnul Aniței a încasat doar de la sinecura de la stat 126.561 de lei. Este acum directorul pe țară al companiei Ameropa, o multinațională care deține combinatul chimic din Târgu Mureș, așa că a primit de la stat și poziția de președinte al Consiliului de Administrație de la Romatsa, alt domeniu unde are zero experiență și de unde va primi probabil alte câteva mii de euro pe lună. Oricum, cele două CV-uri comparate, cel de la Romatsa și cel de la Nuclearelectrica, demonstrează câteva discrepanțe grave, care firesc au fost ignorate de prea onoratul minister care l-a procopsit cu această numire.  Integral: https://www.libertatea.ro

Greșeala imensă pe care o faci când fierbi crenvurștii! Secretul pe care nu-l știe nimeni – CapitalOPC a retras de la vânzare un lot de crenvurşti contaminaţi cu carne  Alertă în București, după ce agenții OPC care verificau o carmangerie au descoperit un lot de crenvurști care conțineau carne, și nu amidon, celuloză, slănină, mațe și copite, cum e normal. Scârbiți de cele găsite în magazin, agenții OPC au incendiat crenvurștii cu carne și au avertizat comercianții că nu vor permite asemenea derapaje. Au fost amendați și clienții care cumpăraseră respectivii crenvurși, pentru complicitate la falsificarea de alimente. Se zvonește că crenvurștii conțineau doar carne, știre care le-a produs o stare de leșin comercianților cinstiți, care vând crenvurști cu rumeguș, apă și coloranți industriali…..Activitatea carmangeriei a fost suspendată 3 luni pentru practicarea prețurilor de dumping, întrucât vindeau crenvurștii cu carne la același preț cu crenvurștii clasici, totul ca să inducă în eroare cetățenii creduli și să-ți crească cota de piață. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 18 ianuarie.„Statul, adevăratul câştigător al crizei din energie: Hidroelectrica ajunge la o evaluare de 43 mld. lei la final de 2021, plus 66% în doar un an.”

Is the cold hurting my dog's paws? Dog experts explain when to worry | Salon.comBuna dimineata intr-o zi de marti, 18 ianuarie!  Dimineața zilei de marți aduce o ușoară încălzire prin Muntenia, mai ales, unde minimele devin ușor pozitive, 2 – 3 gr, în timp ce în restul țării avem în continuare parte de valori negative, de la –1, –2 grade prin Oltenia, Moldova, în timp ce prin Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania mercurul din termometre coboară spre –3, –5 gr. În zonele montane avem parte de ger, cu temperaturi spre –12, –13 gr. Maximele rămân la valori de 4 – 6 gr, doar prin Moldova, Crișana nu avem mai mult de 1- 2 gr. Prin Transilvania, Maramureș rămânem cu maxime negative (-1 spre –3 gr), iar în zonele montane va fi în continuare foarte rece (-5, –7 gr, iar pe creste spre –10, –12 gr). Marţi de la ora 8.00 până la ora 20.00, va fi Cod galben privind intensificări susţinute ale vântului. Astfel, vântul va continua să prezinte intensificări în estul, centrul şi local în sudul şi sud-estul ţării, precum şi în zonele de munte. În Carpaţii Meridionali, îndeosebi în zona înaltă, vor fi rafale de 90…110 km/h, viscolind ninsoarea, iar vizibilitatea va fi redusă. În Moldova, viteza vântului va atinge 60…85 km/h, iar în Transilvania, Dobrogea, sudul Olteniei şi local în Muntenia, 55…60 km/h. Bucuresti: 7/-5 gr., insorit.

Revizuirea Constituției, o urgență sau un moft? Dacă, în urmă cu ani, cel care elabora Legea Fundamentală ar fi intuit că abuzul de drepturi și libertăți poate mări numărul de îmbolnăviri și decese la nivel național, cu siguranță ar fi inclus prevederi, care să insiste pe faptul că nimeni nu poate invoca pentru cineva drepturi sau libertăți, dacă acestea amenință viața sau sănătatea altcuiva. De altfel, chiar dacă actualul text al Legii Fundamentale nu insistă cu privire la prioritatea salvării vieților față de alte prevederi, socot că Legea permite o astfel de înțelegere, dacă este interpretată în spiritul ei. Mă voi referi la art. 22, par (1) din Constituție, care stipulează: „Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritatea fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate”. Faptul că acest principiu este stipulat explicit, înainte de enumerarea tuturor altor drepturi și libertăți ale cetățeanului, sugerează că dreptul la viață și la integritatea persoanei este prioritar față de toate celelalte drepturi și libertăți. Ca urmare, nimeni nu poate pune în pericol viața sau sănătatea altcuiva, cu motivația că o anumită libertate a sa surclasează garanția constituțională privind protecția vieții sau integrității fizice și psihice. Respect litera legii, dar, să mă tai și n-am să cred că, în numele acesteia, ar avea cineva dreptul să nesocotească spiritul legii. Dimpotrivă, am convingerea că apărarea sănătății și a vieții este prioritară față de orice alt considerent și niciun articol, niciun paragraf, nimic nu poate îndreptăți periclitarea vieții cuiva, în numele dreptului altcuiva. Chiar dacă au existat perioade întunecate ale istoriei, când dreptul la viață era pus sub semnul întrebării, predecesorii noștri l-au revendicat cu aplomb din vremurile cele mai îndepărtate….. ”Porunca a VI-a:  Să nu ucizi”. În conceptul actual, viața este bunul suprem, pe care nu ni-l poate curma nimeni. Pedeapsa cu moartea nu mai există în Codul Penal. A provoca moartea cuiva înseamnă a comite o crimă. Și atunci mă întreb retoric: cum se numește faptul de a provoca zilnic zeci de decese, deși îmbolnăvirile care le-au produs ar fi putut fi evitate prin măsuri profilactice? Cel care a refuzat măsurile, cel care i-a îndemnat pe alții să le refuze, cel care a predicat refuzul de la amvon, cel (sau cea) care l-a clamat de la tribuna Parlamentului, cel care a sfidat recomnadările experților, cel care a răspândit știri false despre virus, cum se numesc toți aceștia dacă cei care le-au dat crezare au ajuns în spital sau chiar în mormânt?…. Nutresc și astăzi convingerea pe care am mai exprimat-o și în trecut, că felul cum Avocatul Poporului și CCR au anulat unele măsuri ale Guvernului de prevenire a infecției, în numele unor libertăți individuale, lua în considerare numai litera Legii și deloc spiritul ei. Legea Fundamentală ne-a oferit acel articol 22, citat anterior, care stipulează obligația statului de a garanta viața și integritatea (fizică și pshică) a cetățenilor. Pentru CCR, articolul de mai sus n-a fost suficient, iar înalta instituție n-a pregetat să desființeze o hotărâre a guvernului, cu argumentul că aceasta încalcă Legea – citită, firește, numai în litera ei. Dar, între timp, hotărârea anulată produsese efecte și nimic nu poate arunca mai rău în derizoriu munca unui guvern, decât discreditarea măsurilor punitive, deja aplicate. Și asta numai în dorința de a respecta riguros litera legii, așa cum a citit-o CCR, și deloc spiritul legii….. În opinia mea, împiedicarea autoritățior de a acționa în sensul prevenirii infecției echivalează cu condamnarea multor cetățeni nevinovați. Unii sunt condamnați la spitalizare, alții la moarte….. Nevoia de a revizui Constituția se discută demult. În iunie 2008, președintele de atunci, Traian Băsescu, înființa o comisie, condusă de Ioan Stanomir, care să pregătească o nouă Constituție. Comisia a prezentat un raport de aproape 100 de pagini, în care, printre altele, avea în vedere șapte cerințe socotite a fi necesare pentru introducerea în noua Constituție. Raportul a rămas undeva, prin sertare. Poate, în actualele condiții, cu o coaliție stabilă și majoritară, reluarea revizuirii Legii Fundamentale n-ar fi o problemă, dacă ar exista o persoană ferventă (așa cum a fost cândva regretatul Antonie Iorgovan), care să se angajeze cu competență și dăruire în această acțiune. Integral: https://spotmedia.ro

Vrem spitale, nu manipulare! Românii plătesc pentru a fi mințiți prin intermediul presei, iar asta trebuie să înceteze  Până în 2015, subvențiile primite de la stat de către partidele politice totalizau, anual, în jur de 6 milioane de lei. În 2022 sunt prevăzute 235 de milioane de lei pentru partide. Dacă acesta ar fi costul democrației, da, oamenii ar înțelege. Dar prin felul în care sunt folosiți banii, este costul pervertirii democrației. … Pe finalul lui 2015 și începutul lui 2016, după accidentul de la Colectiv și pe fondul emoționantului strigăt „corupția ucide!”, societatea civilă, la îndemnul politicianului Monica Macovei, a insistat pentru modificarea modului în care sunt finanțate partidele politice și campaniile electorale. Așa s-a ajuns la decontarea campaniilor electorale din bani publici, pentru partidele și candidații care trec pragul electoral, în limita unui număr de salarii minime pe economie pentru fiecare. Subvenționarea partidelor politice reprezentate în Parlament sau care au reușit să obțină minimum 50 de consilieri județeni la nivel național a rămas aceeași, suma dedicată subvenției totale putând ajunge la maximum 0,04% din veniturile bugetului de stat. Doar USR s-a opus la mărirea sumei În 2017, Mircea Drăghici, la vremea aia deputat PSD și trezorier al partidului, a introdus un amendament la lege prin care se fixa și un plafon minim al subvenției: 0,02% din veniturile bugetului. Amendamentul a fost modificat ulterior și limita inferioară a coborât la 0,01%, limita superioară rămânând la 0,04%. Doar că s-a schimbat suma la care se raportează aceste procente. În loc să fie vorba despre veniturile bugetului de stat, este vorba despre Produsul Intern Brut al României. Amendamentul a fost votat așa de către toate partidele aflate atunci în Parlament, cu excepția USR. Din acel moment, partidele s-au trezit cu niște subvenții pe care nici măcar nu reușesc să le cheltuiască legal. Dacă în 2015 subvențiile pentru partide totalizau 6.761.468 de lei, în 2016 ajungeau la 14.500.989 de lei, iar în 2017, la 30.033.919 de lei, în 2018 subvențiile au explodat, ajungând la 170.341.475 de lei. În 2019 partidele au primit de la stat 252.619.201 de lei, în 2020 – 252.576.934 de lei și în 2021 li s-au alocat, într-un final, în urma rectificării bugetare, 265.000.000 de lei. Pentru 2022, bugetul prevede subvenții de 235.000.000 de lei, dar acestea, cel mai probabil, vor crește la rectificarea bugetară din toamnă, cum s-a întâmplat în fiecare an. …. Doar o mică parte din acești bani se duc în plăți către Facebook, pentru sponsorizarea unor postări ale partidelor sau liderilor acestora (de exemplu, PNL plătește pentru reclamele de pe Facebook aproximativ 1,63%). Restul banilor se duc direct în conturile unor televiziuni, site-uri sau în cele ale firmelor unor ziariști pe care partidele îi consideră formatori de opinie ori influenceri ori ce i-or mai considera ele. Problema este că partidele, toate, au avut reclame transparent asumate doar pe Facebook (USR amintește și de unele reclame plătite în diverse publicații din presa locală). În rest, pe televiziuni și pe site-uri nu au apărut materiale marcate ca publicitate și nici machete sau spoturi publicitare purtând siglele partidelor…… Ce fac AEP și CNA? Totul sub ochii îngăduitori ai Autorității Electorale Permanente (AEP), care nu face niciun efort, cât de mic, pentru a pune lucrurile la punct. Sau al CNA, care are o lege, cea a audiovizualului, care interzice expres intervenția în conținutul editorial. Banii partidelor chiar asta fac ….. Numai sumele din subvenții necheltuite de PSD și PNL până în 2024 inclusiv, aferente mandatului 2020-2024, vor totaliza peste 600 de milioane de lei, adică 120 de milioane de euro. Un spital costă 30 de milioane de euro Spitalul construit de Asociația Dăruiește Viață costă 30 de milioane de euro. Extinderea Spitalului Județean Argeș va costa 18 milioane de euro. Numai banii cheltuiți de principalele două partide din România timp de 4 ani pentru a-și minți și manipula alegătorii ar asigura suma necesară acestor două construcții. Ar fi, cu siguranță, bani mult mai bine folosiți. Banii necheltuiți și puși la saltea de partide timp de 4 ani ar fi suficienți pentru construirea și dotarea a doua spitale județene, iar exemplele pot continua la infinit, făcând și comparații din educație, dacă doriți, nu doar din sănătate. Integral: https://www.libertatea.ro

BREAKING Statul, adevăratul câştigător al crizei din energie: Hidroelectrica ajunge la o evaluare de 43 mld. lei la final de 2021, plus 66% în doar un an  Cu 66% a urcat evaluarea celui mai mare producător de energie electrică din România în anul scumpirilor record la energie, de la 25,6 mld. lei la 42,6 mld. lei la decembrie 2021, de invidiat chiar şi pentru unele companii listate la Bursa de la Bucureşti. Astfel Hidroelectrica, cea mai mare şi cea mai profitabilă companie din portofoliul statului român, atinge o evaluare record la final de 2021, potrivit calculelor realizate de ZF din raportul lunar publicat vineri de Fondul Proprietatea, acţionar cu 20%. Fondul evaluează deţinerea la 8,5 miliarde de lei, adică o evaluare totală a companiei de 42,6 mld. lei. Cu alte cuvinte dacă statul român ar scoate acum la vânzare o participaţie din Hidroelectrica, prin listarea la Bursa de la Bucureşti de exemplu, ar obţine o evaluare istorică şi prin urmare ar putea face rost de unele fonduri pentru, de exemplu, compensarea unor facturi. Iar contraparte cu siguranţă s-ar găsi mai ales că de listarea Hidroelectrica se vorbeşte deja de ani de zile cu fonduri de pensii care abia aşteaptă să cumpere. Spre comparaţie, la final de 2020 Fondul evalua deţinerea la 5,1 mld. lei, iar la septembrie 2021 la 7,2 mld. lei. Cel mai probabil, la baza actualizării evaluării, stau şi estimările pentru rezultatele financiare ale Hidroelectrica mai ales în contextul în care preţurile în creştere ale energie se reflectă în mod direct în rezultatele financiare ale „perlei” statului român…..Cele mai recente date, cele la nouă luni din 2021, arată 3,85 mld. lei venituri şi un profit net de 1,78 mld. lei.​ Integral: https://www.zf.ro

Cine este în spatele firmelor care importă 90% din gazul rusesc? România a ajuns să cumpere de la intermediarul intermediarului Gazprom  Firme înregistrate în Cipru sau Elveţia, cu acţionariat incert, controlează aproape în totalitate importurile de gaze ale României, un intermediar de-al unui intermediar al Gazprom, Imex Oil Limited, având o cotă de 70% din cantităţile aduse în septembrie anul trecut. În timp ce în alte ţări companiile de stat joacă un rol central în negocierile cu Gazprom, în România statul este inexistent. În baza de date a Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Imex Oil Limited este înregistrată în Cipru, la numărul de telefon aferent filialei din România şi la aceeaşi adresă fiind înregistrate alte două companii, Conef Energy şi Conef Gaz, ambele afiliate grupului Alro. Conef Energy este de altfel unul dintre intermediarii agreaţi de colosul Gazprom pentru piaţa locală. Mai mult, datele publice arată că toate cele trei firme, Imex Oil, Conef Energy şi Conef Gaz, au acelaşi administrator, şi anume pe Lisagor Vitalie. Într-un raport din 2010 al Fondului Proprietatea, Imex Oil Limited figura la rândul său printre companiile afiliate ale Alro, dar anul trecut numele firmei nu mai apare în rapoartele oficiale. Alro nu a oferit detalii suplimentare. Astfel, în timp ce Alro, condus de omul de afaceri ruso-israelian Vitaly Machitski, reduce producţia pe fondul exploziei preţului la energie, firme care împart acelaşi sediu şi acelaşi telefon, afiliate producătorului de aluminiu şi interpuse în relaţia cu Gazprom, aduc în România 70% din gazul rusesc. Imex Oil Limited nu este însă un nume nou pe piaţa locală a gazului, dar compania a fost reactivată anul trecut. Practic, în anul în care preţul gazului pur şi simplu a explodat, România a ajuns să importe cele mai mari cantităţi de la un intermediar al unui intermediar Gazprom, situaţia aproape unică la nivel european. Preţul este la cer. Integral: https://www.zf.ro

Inflatia 6 motive pentru care suta de lei de azi ar putea valora mai puțin în următoarele luni / Până unde ar putea urca prețul alimentelor în 2022  ”Viitorul traseu al inflației va fi definit de același set de coordonate – evoluția pandemiei, dinamica prețurilor energie/agricole, funcționarea lanțurilor globale de aprovizionare, ritmul și canalele consolidării fiscale”, arată economiștii BRD într-o analiză a fenomenului inflaționist publicată vineri seara. Observăm că inflația internă este mai vulnerabilă la șocurile externe, având în vedere ponderea relativ mare a componentelor „inflamabile” în coșul de consum. Din acest punct de vedere, evaluămcă riscurile la adresa inflației sunt orientate în mod evident în sus, notează autorii raportului. 1. Prețurile energiei – Criza energetică a UE s-a mai domolit recent, ca urmare a condițiilor meteo mai blânde, iar estimările privind energia eoliană induc o ușurare temporară. Prețurile gazelor naturale au scăzut cu ~50% față de vârful atins în 21 decembrie, dar rămân la un nivel foarte ridicat, de 80-90 EUR per MWh. Cu toate acestea, stocurile sunt la cel mai scăzut nivel din ultimii 10 ani pentru această perioadă a anului, iar dinamica lor depinde de tendințele meteorologice și de cele geopolitice (rezultatul negocierilor dintre Rusia și Occident, situația gazoductului Nord Stream 2), creând incertitudine și putând declanșa o potențială volatilitate a pieței. 2. Piața petrolului – Impactul variantei Omicron asupra cererii de petrol pe termen scurt, combinată cu problemele de aprovizionare legate de întreruperile conductelor din Libia, tulburările civile din Kazahstan și semnele că Rusia se apropie de capacitatea maximă de producție- toate acestea au dus la trecerea țițeiului Brent peste 80 USD/bbl la începutul anului (nivel neatins din noiembrie 2021) 3. Prețurile mărfurilor agricole – Indicele FAO al prețurilor la alimente a atins un maxim al ultimilor 10 ani în 2021 (125,7 puncte, +28,1% a/a), în ciuda unui mic declin în decembrie. Cererea globală puternică, împreună cu constrângerile din partea ofertei, s-au reflectat în principal în prețurile ridicate ale produselor vegetale, în special cerealelor și semințelor oleaginoase. Acest lucru va continua să stimuleze creșterea prețurilor interne ale produselor agricole și ale producătorilor de alimente în prima jumătate a anului. 4. Varianta Omicron, mai contagioasă și mai rezistentă la vaccinuri, ar putea acționa ca o sabie cu două tăișuri pentru inflația globală. Pe de o parte, duce la noi perturbări ale lanțului de aprovizionare și contracții ale ofertei de forță de muncă, crescând presiunile inflaționiste, în timp ce, pe de altă parte, ar putea afecta grav cererea, cu efecte opuse. 5. Deciziile FED – eventuale decizii luate mai devreme pentru a scădea riscurile inflaționiste ar putea duce la creșterea volatilității pieței și poate crea dificultăți în economiile emergente, unde pot apărea ieșiri de capital și presiuni pe cursul de schimb. 6. Consolidarea fiscală – există un risc de derapaj fiscal, având în vedere că estimările de creștere a veniturilor în 2022 în PIB se bazează în mare parte pe o îmbunătățire asumată a eficienței colectării, în timp ce măsurile adoptate cu efect de la 1 ianuarie 2022 (creștere de 10% în punctul de pensie, creșterea alocației de stat pentru copii) măresc și mai mult rigiditatea bugetară. Pe baza celor menționate mai sus, o inflație ridicată va continua probabil să caracterizeze prima jumătate a anului 2022, când probabil va fi atins un nou vârf. Ulterior, presupunând că discrepanțele induse de pandemie dintre cerere și ofertă se vor rezolva cel puțin parțial, iar situația pieței de energie se va normaliza gradual, există motive să credem că inflația va coborî treptat, ajutată și de efectul de bază. Prognoza BRD este de 6,7% inflația medie în 2022 , iar la sfârșitul anului IPC să ajungă la 5,2%. Integral: https://economie.hotnews.ro

Laura Ștefan: “Chestiunea spinoasă a secției speciale ține de asumare politică. Dar e mai comod să aruncăm pisica în ograda justiției”  Pentru prima data un comisar european pune România în aceeași grupă cu Polonia si Ungaria în ceea ce privește respectarea deciziilor instanțelor europene. Comisarul pe justiție, Didier Reynders, amenință cu sancțiuni dacă Bucureștiul continuă să conteste primatul dreptului european. Avertismentul este transmis prin intermediul publicației The Financial Times. Guvernul de la București se plasează undeva la mijloc în această chestiune, apreciază responsabilul de la Bruxelles care avertizează că ar putea aplica sancțiuni României din cauza poziției ”permanente și persistente” a Curții Constituționale împotriva dreptului european și împotriva supremației deciziilor Curții de Justiție a Uniunii Europene. Chestiunea poate fi rezolvată foarte simplu, în Parlament. Ține de asumare politică în a tranșa chestiunea spinoasă a secției speciale. “Dar e mai comod să aruncăm pisica în ograda justiției” explică Laura Ștefan, de la Expert Forum într-un interviu acordat RFI România. L.Ș:  Asta încearcă să spună comisarul european, că lucrurile trebuie rezolvate, nu pot fi lăsate să treneze  la infinit, așa cum din păcate Bucureștiul a făcut-o în tot acești ani pentru că problema  de fapt este, să nu uităm, legată de existența, de înființarea sau desființarea Secției Speciale.  O astfel de decizie, dacă exista voință politică, se lua demult la București. Nu e vreun dubiu unde se situează Bruxellesul vizavi de această Secție Specială, ne-a spus-o în mod repetat în rapoartele de țară așa încât cred că și Guvernul de la București, indiferent care este acesta, știe exact în ce direcție și-ar dori Bruxellesul să fie reformată această bucățică din sistemul judiciar românesc.  Cred că de acolo ar trebui sa începem discuția: Unde suntem? Care sunt măsurile concrete care urmează a fi adoptate? Văd că domnul ministru Predoiu vorbește despre o inițiativă legislativă pe această chestiune, lucru foarte bun. Dar cred că declarațiile politicienilor de-a lungul timpului pe această chestiune au fost și ele problematice adică e greu de acceptat și de la Bruxelles poziția Bucureștiului care spune „desființăm Secția Specială și înființăm o altă Secție Specială“.  Vedeți că de altfel la această chestiune face trimitere și comisarul european care spune „dacă vreți să puneți altceva în loc vom analiza după ce veți lua aceasta decizie”. Deci dincolo de decizii ale diferitelor instanțe, unde cred că în anii care vin și deja e vizibilă această tendință  vom asista la din ce în ce mai multe “ciocniri” între Curțile Naționale, fie că sunt Supreme, fie că sunt Curțile Constituționale și instanțele europene. Pentru simplu fapt că lucrurile acestea nu au fost tranșate într-o maniera exhaustivă pana în acest moment. Deci pe lângă această parte de beligeranță între instanțele naționale și instanțele europene cred că ceea ce se așteaptă de la statele membre este să coopereze cu bună credință pe aceste chestiuni. În cazul de față elementul principal este instrumentul legislativ.  Această structură a fost înființată printr-o lege așa că desființarea ei ar trebui să se facă tot printr-o lege și nu prin pasarea răspunderii la nivelul judecătorilor de scaun care au suficiente lucruri pe care trebuie să le gestioneze fără a mai avea și această problema.  Deci instanța europeană a spus ca judecătorul de scaun este îndreptățit să evalueze dacă secția aceasta contravine sau nu dreptul european, iar Curtea Constituțională a spus că din perspectiva Constituției României se poate și cu secție, se poate și fără secție, e decizia legiuitorului. Dar dincolo de asta, cea mai simpla rezolvare a acestei probleme ar fi fost adoptarea unui instrument legislativ care sa tranșeze într-o maniera clară și aici se știe în ce direcție ar trebui tranșată problema aceasta spinoasă. Așa nu mai ajungeam nici la procese, nici la conflicte, nici la amenințări. …. L.Ș: De fapt să știți ca asta e o practica mai veche in România, cea a transferării deciziilor de politică publică către instanțele de judecată, fie ca e vorba de instanțele obișnuite, fie ca e vorba de Curtea Constituțională. Adică în loc să se ia niște decizii la nivel politic, la nivel executiv se preferă contestațiile și se cere de la Curtea Constituțională de exemplu sa tranșeze dacă o anumită chestiune trebuie să stea într-un fel sau în altul. Eu văd un mare pericol aici pentru că întrebând atât de des Curtea Constituționala pe toate măsurile care se iau în mod necesar se îngustează foarte mult spațiul de negociere politică și de decizie politică pe chestiuni care de fapt țin de esența actului de guvernare și actului de legiferare. Cred ca ar trebui să vedem mai multă asumare din partea lidershipului politic pe aceste chestiuni majore. Nu cred ca e vreun dubiu nici unde se poziționează Bruxellesul cu privire, de exemplu, la secția specială și nu cred ca pentru observatorii atenți a fost vreun dubiu că la București exista foarte multă ezitare cu privire la desființarea acestei secții. E foarte comod să aruncăm pisica in ograda justiției, fie că e națională, fie ca e europeană pentru ca asta cumva ne derobează pe noi de obligația de a decide pe chestiunile majore de politică publică în această țară și ne oferă apoi posibilitatea de a arată cu degetul către Curtea Constituțională, către instanțele obișnuite, către Curtea Europeană de Justiție în funcție de interesul particular al fiecăruia și să acuzăm imperfecțiuni în toate aceste zone. Eu cred că soluția la această problemă era una foarte simpla și ea implică negociere între politicieni și luarea unei măsuri de ordin legislativ. Integral: https://www.rfi.ro

Imbatranirea populatiei se resimte tot mai acutCele mai îmbătrânite județe ale României. Și 5 posibile consecințe  Cel mai ”tânăr” județ din România este Iași, unde vârsta medie a locuitorilor este puțin peste 39 de ani, iar cel mai ”bătrân” este Teleorman, unde locuitorul mediu se apropie de 47 de ani, arată datele Institutului Național de Statistică, prelucrate de HotNews.ro. În ultimii 18 ani, situația s-a deteriorat dramatic, doar două județe având sub 40 de ani (Iași și Ilfov), mai arată datele Statisticii…… România în întregime îmbătrânește, iar unele județe o fac cu viteze mai mari decât altele. Cu o speranță de viață tot mai mare, cu o natalitate în recul și o migrație netă negativă (emigrează mai mulți români decât intră imigranții, pe fondul pensionării apropiate a generației baby boomer, presiunile pe cheltuielile cu sănătatea, îngrijirea socială și pensii vor crește într-un ritm consistent, iar nevoia de creștere a taxelor devine evidentă. Există deja un decalaj de vârstă imens între județe. Și nu suntem deloc departe de Japonia care are vârsta medie de 45,4 ani și pe care o considerăm una din cele mai îmbătrânite țări. Avem chiar două județe în care vârsta medie depășește media japonezilor de vârstă: Teleorman și Vâlcea. Și probabil că în următorii ani, vom avea mai multe asemenea județe.  – Cele mai ”bătrâne” județe: Teleorman (vârsta medie e de 46,8 ani), Valcea (46,1 ani), Brăila (45 ani), Olt (44,7 ani), Hunedoara (44,5 ani), Mehedinți (44,5 ani), Buzău (44,5 ani) Caras-Severin (44 ani). – Cele mai tinere județe: Iași, Ilfov, Suceava și Bistrița Năsăud, cu vârsta medie a locuitorilor în jurul a 40 de ani.. – De asemenea, îmbătrânirea populației impinge autoritățile locale – ale căror venituri depind de încasările din taxele și impozitele locale- să gestioneze cu dificultate presiunea fiscală asupra contribuabililor. În județele foarte îmbătrânite cum e Teleormanul, nu prea poți crește taxele aplicate populației (majoritar pensionare) și ești nevoit să taxezi suplimentar puținele afaceri care au mai rezistat în zonă. Peste jumătate din județe îmbătrânesc cu o viteză mai mare decât media pe țară, iar centre universitare cum e Clujul suferă de ”îmbătrânire”- vârsta medie urcând de la puțin peste 35 de ani în urmă cu 6 cicluri electorale la aproape 42 de ani. Zonele mai bogate au o rată a decesului mai mică și tind să atragă lucrătorii mai tineri din alte județe, ”întinerindu-și” astfel populația. Un fenomen similar are loc și în zonele mai paupere, dar acolo cauzele nu sunt de ”import” de forță de muncă tânără, ci e bazată pe natalitatea ridicată. De când vârsta a devenit tot mai importantă în stimularea preferințelor de vot – cu alegători mai în vârstă care să favorizeze partidele cu orientare populistă și vederi de stânga- candidații ar trebui să își oferteze publicul țintă cu politici adaptate nevoilor acestuia. Integral: https://economie.hotnews.ro

Cu sinceritate despre recensământ Din când în când sunt întrebat: „câți români sunt pe lume, în total?” și un lucru fascinant, mai ales pentru mediul privat, politicieni, dar și pentru orice amic cu poftă de vorbă: „câți români (mai) sunt în țară?” Recensământul ce va avea loc în următoarele luni va da un răspuns aproximativ la a doua întrebare și va evita să atingă primul subiect. Se va măsura populația stabilă a României – cei care se află pe termen lung în țară, plus cei care sunt plecați pentru o perioadă mai scurtă de un an. Nu e un recensământ al poporului român sau al națiunii române. Un buzoian care e plecat de șapte ani în SUA nu ar fi luat în calcul – cetățenia îi rămâne, la fel și dreptul de vot de exemplu, dar nu va fi cuantificat în vreun fel. În același sens nu vor fi numărați istroromânii, vlahii din Balcani sau oamenii cu cetățenie română ce se află în nordul Bucovinei sau Republica Moldova și care trăiesc acolo zi de zi. În oglindă, imaginează-ți un cetățean al Germaniei care s-a căsătorit cu o femeie din Liban. Împreună au decis acum cinci ani să se stabilească în Brașov, unde au rămas de atunci și până acum. Chiar dacă nu au obținut cetățenia română, ambii vor fi printre cei recenzați și reprezintă o parte din „populația stabilă a României”….. 5% din populația măsurată la recensământul anterior – adică 1,1 milioane persoane – n-au răspuns de fel. Sunt oamenii care nu erau acasă când recenzorul a bătut la ușă, care erau plecați temporar din țară sau care au refuzat să fie recenzați. Existența lor a fost dedusă din imensa dâră de acte pe care o lăsăm cu toții. Două treimi din acest milion au fost „găsiți” de pe urma declarației 112, gestionate de ANAF, pentru restul folosindu-se alte acte, evidențe contabile, registre naționale (ex. al beneficiarilor alocațiilor pentru copii) etc. În mod interesant, o zecime din populația Bucureștiului a fost identificată pe baza uneia sau mai multora din aceste categorii, nefiind – de fapt – recenzați. Aceeași procedură va fi folosită și acum. O certitudine: suntem din ce în ce mai puțini  Vizavi de acest aspect s-ar putea să existe un mic șoc psihic. Între cele mai recente recensăminte populația României a scăzut cu 1,13 milioane (între 1992 și 2002) iar apoi cu încă 1,56 milioane (între 2002 și 2011). Dacă facem abstracție de pandemie și considerăm că scăderea între 2011 și 1 decembrie 2021 e asemănătoare cu cea dintre 2002 și 2011, am ajunge la o populație stabilă de 18 milioane și un pic…..Da, orașele mari duduie, dar infinit mai rapid se golesc satele, terenuri fertile devenind pârloage, întrucât proprietarii au murit sau au plecat. Pentru fiecare bulevard ce sclipește cu mașini există un oraș micuț de provincie unde blocuri întregi de patru, cinci, șase etaje au rămas, în ultimul deceniu, fără locatari. România e plină ochi cu localități unde nimeni, niciodată, nu s-ar gândi să închirieze un apartament sau să pornească o afacere. Suma, per total, dă cu minus…… Ce vei fi întrebată sau întrebat? Modelul de chestionar pus în dezbatere publică de Institutul Național de Statistică conține lucruri care te fac să oftezi (o opțiune selectabilă pentru materialul de construcție al clădirii în care te afli este „paiantă sau chirpici”), elemente cu care ți se bate obrazul (ai panouri fotovoltaice pe casă?), aspecte mai moderne (ai aer condiționat?) sau de care era nevoie (dacă limba ta maternă e aromâna, poți s-o selectezi) ori FOMO (te afli acum în casa de vacanță a familiei tale?)…..Se va verifica, de asemenea, cât de mult te-a afectat pandemia – un pic surprinzător pentru un recensământ, dar într-o lume ideală guvernele ar putea elabora în anii imediat următori programe țintite către categoriile sau zonele geografice unde impactul a fost disproporționat de grav. …. Mici disonanțe hazlii în județe precum Iași sau Vaslui, în care sute de mii de cetățeni ai Republicii Moldova au obținut adrese ca să obțină cetățenia română pentru a munci în Vest (nu poți obține cetățenia română fără a avea o adresă în România). Nu mi-e clar cum și dacă ar fi integrat în recensământ un imaginar Ivan Ivanovici Rușkin din Bălți, care eventual a văzut România din autocar în drum spre Germania, dar care în acte e locuitor al Iași-ului și cetățean al României. În mod normal el n-ar fi parte din „populația stabilă”, dar totul depinde de ce undă de acte a produs el în țara noastră. Integral: https://pressone.ro

Vânătorii care fac legea. Cine sunt parlamentarii care vor să schimbe cotele pentru împușcarea păsărilorVânătorii care fac legea. Cine sunt parlamentarii care vor să schimbe cotele pentru împușcarea păsărilor    O lege dată de parlamentari și contestată la Curtea Constituțională introduce cote zilnice pentru păsările care pot fi vânate, care duc la creșterea cu mult a numărului de exemplare împușcate anual. Printre cei 25 de deputați și senatori semnatari se află și vânători. „O mai largă libertate a asociațiilor de vânători nu poate fi distructivă”, e de părere Ion Iordache, unul dintre senatorii PNL semnatari. Legea inițiată de UDMR, PSD, PNL și grupul parlamentar al minorităților aduce două modificări importante: schimbă cotele de vânătoare a păsărilor migratoare și reduce perioada de pregătire a viitorilor vânători de la un an la șase luni….. Modificările noi nu prevăd, totodată, numărul-limită de vânători dintr-un sezon sau de pe un fond de vânătoare. Cine sunt semnatarii proiectului legislativ? Gheorghe Nacov (minorități)  Principalul inițiator este Gheorghe Nacov, de la Uniunea Bulgară din Banat. Absolvent de Drept la Sofia, Nacov a fost primar al comunei Dudeștii Vechi, județul Timiș, timp de trei mandate, până în 2016. În primăvara ultimului an petrecut pe scaunul din fruntea primăriei timișene, presa locală scria despre nemulțumirile oamenilor din comună, care se plângeau că, deși nu au drumuri asfaltate aproape nicăieri în localitate, au instalație nocturnă pentru stadionul de fotbal. Instalația a costat peste 140.000 de euro, bani de la bugetul local, potrivit publicației Renașterea Bănățeană….. Pe rețelele sociale, Nacov se declară „mândru vânător” și postează fotografii de la partide, cu pușca în mână, lângă cerbi împușcați, ori cu mistreți sau iepuri. „Arthur nu mai este urs, l-au transformat în ciocârlie”, scria Gheorghe Nacov pe pagina sa de Facebook în vară, când proiectul de modificare a Legii vânătorii a fost depus la Senat, ca răspuns la criticile aduse de ONG-urile de mediu la inițiativa parlamentară. El însuși vânător, Gheorghe Nacov e de părere că prin modificarea legii și schimbarea cotelor pentru păsările migratoare, în sfârșit vânătorul „își va putea face treaba”. …. Zacharie Benedek, UDMR În vârstă de 54 de ani, Zacharie Benedek este de profesie inginer constructor și a obținut, în 2020, un mandat de deputat pe listele UDMR. Are un master în Siguranța și Sănătatea Muncii la Sibiu și, conform declarației sale de avere, deține o stație de beton din același oraș. …. Florian Bodog, PSD  Senator și fost ministru al sănătății în Guvernul Grindeanu și Tudose, Florian Bodog a fost recent trimis în judecată de DNA pentru abuz în serviciu. El este acuzat de procurori că și-a ajutat consiliera să încaseze salariul timp de un an fără ca aceasta să treacă pe la serviciu, potrivit G4Media. În 2017, Pressone scria că și-a plagiat două treimi din teza de doctorat, iar Universitatea de Vest din Timișoara a cerut anularea diplomei de doctor. Integral: https://www.libertatea.ro

Russian tanks at the Polish borderHoroscop de război. Ce faci dacă atacă rușii, în funcție de zodie  Berbec. Lider înnăscut, Berbecul se va afla în fruntea coloanei imense de mașini cu fricoși, care se vor îndrepta în direcția opusă; Taur. Inspirat de invazia rusească, Taurul va pregăti un borș și niște piroști și va bea niște vodcă bună; Gemeni. Nativii acestei zodii vor analiza situația, vor citi toate articolele despre posibila invazie a rușilor și vor posta zilnic pe Facebook atât pro cât și contra; Rac. Nativii zodiei au tone de compasiune. Femeile Rac vor protesta topless față de război. Bărbații Rac vor pleca în Ucraina ca să consoleze femeile singure; Leu. Cel mai arogant dintre zodii va declara război atât Rusiei cât și Ucrainei amenințându-le să se potolească și va posta pe Tik Tok un clip în care sparge lemne umflându-și mușchii;….. Scorpion. Maleficul Scorpion e de fapt un agent rus infiltrat la locul lui de muncă și probabil a amplasat microfoane de spionaj peste tot. Când vin rușii el va fi numit șeful lagăturlui; Săgetător. Prins de război în Vamă, la un weekend spontan de kite-surfing, Săgetătorul va filma ostilitățile și va vinde înregistrarea ca să aibă bani de haș; Capricorn. Surprins total de război în mijlocul unui proiect important, Capricornul va lansa un apel către opinia internațională ca să oprească războiul și el să poată munci liniștit din nou; Vărsător. Mereu rebeli, Vărsătorii vor proclama o nouă republică și vor instala un regim marionetă unde ei vor purta cele mai împodobite uniforme militare; Pești. Vor fi trimiși preventiv în lagăre, ca să nu ajute rușii, pentru că e fix genul de mizerie pe care ar face-o cei din zodia Pești. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 17 ianuarie.„În relația cu statul ai un contract: tu îl plătești iar el îți asigură servicii sanitare, de educație și mai cu seamă siguranță internă, externă și energetică. În vreme ce românii sunt cocoșați de plata acestor servicii, statul a rămas repetent la toate capitolele mai sus enumerate.”

21 Best Places To Visit In France In Winter For An Amazing 2022Buna dimineata intr-o zi de luni, 17 ianuarie! Vremea va fi caldă pentru această perioadă din an în majoritatea zonelor, dar vântoasă; rafalele vor fi susţinute în mare parte a ţării, iar pe crestele montane vitezele vor depăşi 90…100 km/h. Înnorările vor fi mai persistente în nord-vest, în centru şi în zonele montane şi submontane, unde aria precipitaţiilor -predominant ninsori şi lapoviţă- va fi în extindere. În restul teritoriului, cerul va fi temporar noros şi pe alocuri, mai ales în a doua parte a intervalului, se vor semnala precipitaţii mixte. Temperaturile maxime se vor încadra între 0 și 8 gr, iar cele minime în general între -4 și 4 gr.  In Bucuresti, cerul va avea înnorări în special la începutul zilei când vor fi şi condiţii de ceaţă, dar şi noaptea când vor fi posibile precipitaţii slabe. Vântul se va intensifica treptat şi va avea, începând din orele după-amiezii, rafale de 45…55 km/h. Temperaturi  6…7 gr/  0…2 gr.

Coronavirus IsraelCum au ”uitat” autoritățile în pandemie de infecțiile nosocomiale din spitale. Cifrele indică o subraportare ridicolă ANALIZĂ Numărul real al infecțiilor nosocomiale din România continuă să fie unul subevaluat, deși legea care obligă spitalele să prevină, să trateze și să raporteze aceste infecții e în vigoare de un an. Pe hârtie, lucrurile arată bine: dacă ar fi să ne uităm la datele raportate de autorități, ar însemna că spitalele din România sunt de 7 ori mai sigure decât cele din străinătate. Infecțiile nosocomiale sunt definite de Legea nr. 3 din 8 ianuarie 2021 drept „infecții ce apar la pacienții care primesc îngrijiri în unități medicale sau în centre rezidențiale sau care au primit recent asemenea îngrijiri și care nu erau manifeste sau în incubație la momentul internării”. Denumirea lor vine de la termenul grecesc nosokomeion (nosos = boală, komeo = a îngriji). Subiectul infecțiilor nosocomiale din spitale a ajuns în atenția publicului odată cu tragedia din Clubul Colectiv din 30 octombrie 2015, soldat cu 65 de morți: 24 la fața locului, iar restul în spitale. O parte dintre pacienții cu arsuri grave trimiși în străinătate pentru tratament erau „bombe bacteriologice” – așa cum i-au descris medicii care i-au primit în spitalele de peste hotare. La nici un an de la tragedie, opinia publică a aflat despre fenomenul dezinfectanților diluați din spitale, în urma scandalul „Hexi Pharma”…..Ultimele date publice cu privire infecțiile intraspitalicești le găsim sub forma unui raport pe site-ul Centrului Național de Supraveghere a Bolilor Transmisibile (CNSCBT). Raportul – semnat, printre alții, și de dr. Adriana Pistol, șefa Institutului Național de Sănătate Publică (INSP) – se referă la situația din 2019. Câte infecții nosocomiale avem „pe hârtie”: 0,98% din cazurile externate Doar o autosesizare a Avocatului Poporului din vara anului 2021 a făcut ca aceste date să fie completate cu situația infecțiilor intraspitalicești din primul an de pandemie. Așa a aflat publicul că în 2020 s-au înregistrat 23.208 de infecții nosocomiale la 2.377.235 de pacienți externați, adică 0,98%. Pe site-ul INSP nu a fost publicat, încă, un raport oficial cu privire la infecțiile intraspitalicești din 2020….. Pe site-ul INSP-CNSCBT a fost publicat, pe data de 23 septembrie 2021, raportul intitulat „Consumul de antibiotice, Rezistența microbiană și Infecții Asociate Asistenței Medicale în România. Anul 2019”. Raportul se concentrează mult asupra consumului de antibiotice la români, care are ca rezultat dificila tratare a infecțiilor nosocomiale. Nimic despre clădirile vechi în care funcționează majoritatea spitalelor din România și nici măcar un cuvânt despre mizeria de acolo. Practic – lasă de înțeles autorii raportului – românii se infectează și mor în spitale deoarece iau antibiotice cu pumnul, iar când au nevoie de ele cu adevărat acestea nu își mai fac efectul. În plus, consumul iresponsabil de antibiotice este responsabil pentru creșterea rezistenței bacteriilor din spitale. Raportul „tratează” mai degrabă „efectul”, nu „cauza”. Din cele 84 de pagini ale lucrării rezultă că nosocomialele – adică infecțiile asociate asistenței medicale (IAAM) – sunt „un dat” al spitalelor din România, o realitate imuabilă, mai ales că – spun autorii – nosocomiale se găsesc și în spitalele din străinătate. Integral: https://ziare.com

noua coalitie PNL, PSD, UDMR la consultari cu Klaus IohannisStatul român, un fiasco hrănit de coruptie pe fundal de thriller fantastic ….. În relația cu statul ai un contract: tu îl plătești iar el îți asigură servicii sanitare, de educație și mai cu seamă siguranță internă, externă și energetică. În vreme ce românii sunt cocoșați de plata acestor servicii, statul a rămas repetent la toate capitolele mai sus enumerate. Pandemia a lovit din plin o țară cu un sistem sanitar aflat la pământ, bun doar pentru sinecuri babane, pentru salarii enorme asigurate personalui medical, dar incapabil să ofere o protecție corespunzătoare. Atunci când era musai să ia măsuri radicale, statul a dovedit lașitate țesută pe jocuri politicianiste de doi bani. Mă refer desigur la certificatul verde. Învățământul e la pământ, consecință directă a lipsei de măsuri sau a unora ce se bat cap în cap. 2020, 2021 și bănuiesc 2022 sunt ani pierduți pentru generații întregi de copii a căror singură vină e ca s-au născut “între Carpați”. Decizii luate astăzi se modifică mâine și se schimbă poimâine. Milioane băgate în teste inutile furnizate de companii obscure, părinți debusolați, copii până la urmă abuzați de un stat aflat în extremă degringoladă. Deunăzi, un agent aflat la volanul mașinii de poliție a omorât pe trecerea de pietoni o copilă aflată la locul nepotrivit în momentul nepotrivit. Revoltătoare e lipsa extremă a umanului din acest ucigaș: a verificat dacă fata mai e în viață cu piciorul! Vă imaginați treaba asta?! Va puneți o clipă problema cine sunt cei chemați să ne protejeze?! În localitatea Bolintin clanurile de țigani au luat în stăpânire comunitatea. Au ucis cu pietre un bărbat nevinovat aflat și el la locul nepotrivit în momentul nepotrivit. Oamenii s-au revoltat și au încercat pe bună dreptate să-și facă singuri dreptate, sătui de lipsa reacției forțelor de ordine la toate infracțiunile comise de derbedei de-a lungul timpului. România ca joc de supraviețuire  Despre legăturile dintre clanuri și poliție s-a scris mult și documentat. Miniștrii de interne sunt ridicoli în incompetența lor ucigasă. Uneori mă gândesc că România e doar un joc de supraviețuire. Și-n tot acest timp președintele joacă golf, se plimbă la piramide sau ne spune povești inspirate de Greta Thunberg. O mai mare, mai devastatoare lipsă de empatie pentru nația ce i-a asigurat două mandate de vătaf la Cotroceni n-am trăit până acuma. Un ministru cu trăsături de perceptor de țară situat de dinafara subiectului ne dădăcește cum “să luptăm” împotriva facturilor enorme la curent și gaze. Stați fără grijă, totul e doar vrăjeală, facturile vor fi plătite până la ultimul sfanț tot de noi, consumatorii finali. Restul e doar vorbă goală, politicianism și lipsă de respect pentru oameni. Și-n tot acest timp șeful agenției care ar trebui să ne protejeze buzunarele își umflă lună de lună portofelul cu mii și mii de euro. În apropierea graniței de răsărit stă să înceapă războiul. Nu cibernetic, informațional, nici măcar “rece”, ci din ăla adevărat, cu puști, tunuri și tancuri. Politica externă șade ca mortul în păpușoi, lipsită de personalitate și înclinată după cum bate vântul, condusă de mediocrități efemere. De ce se întâmplă asta? Pentru că România este locul omului nepotrivit la locul nepotrivit, pentru că mereu ne găsim la locul nepotrivit în momentul nepotrivit, neprotejați de nimic. Greșesc! În teorie există un guvern plătit regește, dar putred, indolent și incompetent până în măduvă, populat cu indivizi ce într-o lume normală ar trebui să curețe latrine. Integral: https://ziare.com

Liberalizarea Pieţei de Energie. Agonie şi extaz …. Piaţa de Energie şi de Echilibrare nu a existat şi nu există nici azi, în România. Ceea ce există este un Concept neverificat la vremea lui, concept cumpărat de ANRE (!?) de la un Consultant străin, prin 2005. Concept spun, pentru că e un unicat care, nici la vremea aceea şi nici după, nu a fost verificat în timp, în funcţionare, nicicând, niciunde în altă parte. De 15-16 ani trăim şi lucrăm în baza acestui concept, adăugând sau modificând cu ajutorul ANRE prevederi, aşa cum învăţăm din practica curentă. Să nu uităm, în 2005 când s-au introdus Reglementările pentru Piaţa de Energie şi Piaţa de Echilibrare, nici ANRE şi nici noi, cei din Piaţa de Energie, nu ştiam mare lucru despre reglementarea pieţei. Ne orientam după bunul simt, teoria sistemelor electromagnetice şi legile de …circulaţie….. Prin 2005, ANRE a cumpărat de la un Consultant străin un concept de “Piaţă de Energie şi Echilibrare”. La baza acestui concept stă împărţirea producătorilor după tipul de combustibil: cărbune, păcură, nucleară, vânt, luminăa etc. O mare prostie! Produsul final este acelaşi : energia electrică, MWh. Tehnologia de producţie şi, deci, preţul de producţie sunt diferite. Or, noi am decis să scoatem pe piaţă energie după tipul de combustibil. Cum să fie competiţie?….A apărut apoi moda “liberalizării preţurilor”. Adică cum liberalizare? Păi fiecare vinde cât, cum şi cui poate. Deviza era “piaţa va face curăţenie şi va ordona funcţionarea după regulile ei , ale Pieţei Libere de Energie, de la Producător la Transportator, la Distribuitor, la Furnizor, la Consumator. …. Concurenţă, concurenţă, şi-au dat seama într-un târziu adepţii Pieţei Libere, dar nu se poate peste tot. Producătorii erau în proporţie de peste 90% de stat! Statul câştigă la preţuri mari. Concurenţa duce la scăderea preţurilor. Şi apoi cum vrei să se concureze Statul cu Statul? E un non sens. Trebuie să trăiască toţi şi să traiască bine. Bine, bine, dar pe consumator cine-l apără ? ANRE a răspuns de îndată. NOI! Şi aşa a fost până mai ieri. ANRE a obosit să apere consumatorul şi s-a pornit să apere…Producătorul!  Din vânzarea energiei electrice statul câştigă, şi nu puţin. Impozite, TVA, accize etc. Statul este interesat ca preţurile să fie mari. Şi uite aşa ajungem ca preţurile în România să fie printre cele mai mari, dacă nu cele mai mari, din Europa! Între timp, am şi privatizat distribuţiile. În “Lege” scria că trebuie privatizate Distribuţiile numai unor firme private, de profil, care să aducă plus valoare, să facă investiţii şi să ne scoată în lume. Aşa au apărut ENEL (firmă cu capital de stat), CEZ (firmă cu capital de stat), E.ON (firmă cu capital de stat – există un Land care este actionar majoritar cred). Să revenim la preţuri. Libralizarea Pieţei a dus la creşterea preţurilor la consumator. Cum altfel?! Ministerul Energiei s-a trezit să apere consumatorii casnici şi industriali şi a decis plafonarea preţurilor la producător. A stabilit el, Ministerul, şi plafoanele, cu 20-30% mai mari decât cele din piaţa liberă!? Asta sună a invitaţie la creştere a preţurilor, nu la plafonarea lor. Ministerul Energiei a ratat ocazia de a controla Piaţa, într-o perioada tulbure, aşa cum era de aşteptat. ….Se mai poate repara ceva pentru domolirea preţurilor din energie? Cred că da. Să revenim pentru o perioadă, eu zic de doi ani, la preţuri reglementate şi să pregătim liberalizarea pieţei aşa cum trebuie.  Integral: https://www.bursa.ro

Cauzele scumpirilor din energie explicate de analiști. ”O creație artificială inventată de Uniunea Europeană”….. Circa 60% din prețurile la încălzire reprezintă costurile de achiziționare a certificatelor pentru emisii de CO2, spun analiștii. Ei atrag însă atenția că autorizațiile pentru emisiile de CO2 sunt o creație artificială inventată de Uniunea Europeană, al cărei scop este reducerea semnificativă a gazelor nocive eliberate în atmosferă. ”Problemele privind aprovizionarea și livrarea au făcut ca prețul petrolului să atingă cel mai ridicat nivel din 2014, iar gazul în Europa a ajuns la niveluri extrem de ridicate, atingând maxime istorice. De asemenea, “nedoritul” cărbune a devenit scump din cauza creșterii prețurilor altor materii prime. În plus, sursele alternative nu au fost capabile să furnizeze destulă energie pentru a satisface necesarul”, arata analiștii. Prețurile la energie cresc rapid Energia afectează fiecare aspect al vieții noastre și, mai devreme sau mai târziu, vom simți impactul prețurilor ridicate în toate aspectele de zi cu zi. Așa s-a întâmplat în toată Europa, unde inflația pentru Zona Euro a urcat la 5% – cel mai ridicat nivel din istorie. La rândul său, inflația în Polonia a atins niveluri de peste 8%, inflație care a fost observată ultima dată la începutul deceniului precedent, în timp ce inflația în România s-a apropiat de pragul de 8% la sfârșitul anului….. ”Autorizațiile pentru emisiile de CO2 sunt o creație artificială inventată de Uniunea Europeană, al cărei scop este reducerea semnificativă a gazelor nocive eliberate în atmosferă. Acestea, desigur, sunt produse în principal de sectoarele de energie, încălzire și industrie. Uniunea Europeană subliniază că certificatele pentru emisii sunt responsabile doar în proporție de 20% pentru creșterea recentă a prețurilor la energie. Totuși, așa cum a arătat realitatea, prețurile la energie reprezintă în prezent 60% din costurile asociate achiziționării autorizațiilor pentru emisii” ETS este sistemul european de comercializare a certificatelor de emisii. A fost creat pentru a forța sectoarele industriei, energiei și aviației să reducă emisiile de gaze cu efect de seră. Sistemul alocă o parte din autorizații gratuit, în funcție de nivelul emisiilor actuale și de dimensiunea economiei. Partea rămasă din autorizații este destinată vânzării. Dacă o anumită companie industrială sau energetică nu are un număr suficient de autorizații pentru emisiile sale, aceasta trebuie să achiziționeze certificate suplimentare la licitațiile naționale sau pe piața secundară. ”Este de remarcat însă, că sistemul a fost conceput astfel încât să forțeze sectorul energetic și industria să se transforme, ceea ce a oferit instituțiilor financiare un grad ridicat de siguranță că prețurile vor crește. Acest lucru a condus la o anomalie sub forma unui deficit de certificate de emisii pe piață ceea ce a condus la creșterea prețurilor. Nivelul de 100 euro pentru un contract care să permită emiterea unei tone de CO2 nu era așteptat să fie atins până în 2030. De fapt, prețurile s-au apropiat de acest nivel până la sfârșitul anului 2021”, arată analiștii…..Prețurile certificatelor de emisii au crescut brusc în ultimii 4 ani, cele mai mari creșteri fiind înregistrate în 2021 când prețurile au depășit 90 de euro pe contract. Multe analize indică faptul că prețurile vor ajunge în medie în zona de 100 euro în următorii 2 ani, deși merită amintit că la începutul anului trecut nimeni nu se aștepta ca prețul să crească la 50 euro pe contract. Integral: https://ziare.com

Imbatranirea populatiei se resimte tot mai acutNu avem bani pentru creșteri de pensii și salarii, spune guvernul. Puțină aritmetică și multă politică  După sufocarea economiei și a populației cu prețurile la electricitate și gaze, a doua cea mai mare problemă a actualului guvern este, de fapt, capcana propriilor promisiuni în care a căzut PSD. Pentru că PSD a căpătat tot ceea ce a cerut și, cu toate acestea, nu poate rezolva cea mai mare promisiune făcută electoratului său de bază, pensionarii: creșterea pensiilor plus înlăturarea inegalităților dintre pensionari, atât cele dintre femei și bărbați, cât și cele dintre cei care au ieșit la pensie în ani diferiți. Pentru că „nu sunt bani la buget”, desigur. Anul trecut, în anul marii reveniri, România a avut a șasea cea mai mare creștere economică din Uniunea Europeană (7%), mult peste media Uniunii (5%) :….. De altfel, și în 2020, România a fost printre statele mai puțin afectate de criza asociată COVID 19, având al 11-lea cel mai bun rezultat anual, cu o scădere de doar 3,9%. Ba chiar, ca medie a ultimilor 6 ani, țara noastră este vice-campioană europeană la creștere economică (după indicatorul PIB/locuitor, prețuri comparabile, PPP), depășind chiar și mult-luata-ca-exemplu Polonie:…..Și, cu toate astea, pensionarii se plâng că trăiesc mai prost. Și au dreptate: majorarea pensiilor cu 10% acoperă abia o mică parte din inflația de 8% din 2021 și una probabil comparabilă în 2022. Iar de problema reparării inechităților din sistemul de pensii nici nu se mai atinge nimeni, căci dacă s-ar face, cheltuielile cu pensiile ar ajunge la 10% din PIB și ar depăși o altă promisiune, cea făcută Comisiei Europene, că nu vom depăși 9,4% din PIB pentru pensii în următorii 50 de ani! ….O fi poate o strategie a guvernului, să economisească bani din pensiile și salariile românilor și să își concentreze toate eforturile spre creșterea economică, s-o facă și mai spectaculoasă? Nu pare, de vreme ce guvernul își propune ca, anul viitor, să cadă la mijlocul plutonului european, pe locul 12, la creștere economică:….Dar în 2022 vom fi  campioni europeni la deficit bugetar:….. Cu alte cuvinte, asta este capcana eternă a guvernelor noastre: un deficit bugetar prea mare și o cursă permanentă pentru reducerea deficitului respectiv. Da, economia crește puternic, dar puterea de cumpărare scade. Iar țara rămâne pe ultimele locuri în statisticile despre educație și sănătate. Atâta timp cât vom funcționa în aceeași paradigmă, indiferent de guvern, creștere economică prin cheltuieli guvernamentale mult mai mari decât veniturile, în fiecare an vom avea fix aceeași filosofie bugetară: nu avem suficienți bani la buget! Se laudă guvernul că a cheltuit mai mulți bani pentru investiții și că va cheltui și mai mult la anul? Da, numai că trei sferturi din banii pentru investiții plătesc bunuri și servicii de import, motiv pentru care suntem și vom rămâne vice-campioni europeni și la deficitul de cont curent:….Cu alte cuvinte, da, avem bani pentru creșteri de pensii și salarii, dar pentru pensiile și salariile celorlalți europeni, care ne vând aproape orice, de la studii de fezabilitate până la oțel beton….. Și revenim la aritmetică: dacă ar crește pensiile cu încă 10%, ar trebui să iei măcar 10 miliarde de lei de undeva. Și de unde ? De banii europeni pentru perioada 2014-2020 nu te poți atinge, de banii din PNRR nu, de banii pentru plata dobânzilor nu. Și atunci rămân patru mari surse: fie tai din cheltuielile de capital, fie din salariile bugetarilor (ceea ce înseamnă concedieri), fie din cheltuielile cu „bunuri și servicii”, fie din banii primăriilor. Dar, de fapt, de bugetari nu te poți atinge pentru că ei votează în număr extrem de mare și, de obicei, votează masiv cu guvernul în funcție. De la bunuri și servicii nu poți să tai, că de acolo vin comisioanele tuturor șefuleților din țara asta. Iar de la primării nici atât că doar fiecare partid trăiește cu ideea fixă că „primarii aduc voturi”. Iar cheltuielile de capital sunt deja promise diferitelor firme ale diferiților parteneri strategici. Cât privește înlăturarea inechitățílor dintre pensionari, pentru acestea nu vor fi bani în următorii doi ani. Pentru simplul motiv că ar fi nevoie de vreo 30 de miliarde de lei, adică binișor peste două procente din PIB. Iar guvernul se va lupta în continuare cu propria neputință de a înțelege de unde le-a venit lovitura facturilor care îngroapă economia. Integral: https://spotmedia.ro

Marcel Ciolacu îl desființează pe Florin Cîțu: 'Trebuie să meargă la închisoare' - IMPACTEuropa Liberă: PSD și PNL au plătit publicitate anul trecut pentru a convinge românii că facturile nu vor crește / „Plafonăm prețurile la energie și gaz”, „Spune stop scumpirilor la energie și gaz”  PSD și PNL au desfășurat, anul trecut, ample campanii la nivel național cu mesajul: facturile la energie și gaze nu vor crește. În joc au fost aruncate milioane de lei, iar partidele au promis că românii vor fi protejați….. Campaniile de publicitate stradală, dar și online, desfășurate de PNL și PSD despre plafonarea prețului la electricitate și gaz sunt cel mai puternic indiciu că Marcel Ciolacu și Florin Cîțu erau conștienți de problemele care vor apărea cu facturile pentru încălzire. Politicienii au promis că factura nu va crește, iar românii vor trece cu bine peste iarnă, chiar și după liberalizarea pieței. PSD a strâns peste 500.000 de semnături în favoarea unei petiții legată de facturi, iar marile orașe au fost împânzite cu panouri pe care scria: „Plafonăm prețurile la energie și gaz”, „Spune stop scumpirilor la energie și gaz”. Purtătorul de cuvânt al PSD a declarat pentru Europa Liberă că nu știe care a fost costul acestei campanii și cât a plătit partidul pentru închirierea spațiilor de publicitate stradală. Campania PSD s-a desfășurat prin instalarea de corturi în marile orașe, începând cu luna octombrie 2021, iar voluntarii partidului îndemnau oamenii să semneze petiția pentru stoparea creșterii prețurilor. Au fost adunate astfel peste 500.000 de semnături, care au fost aduse în Parlament în momentul votării unei legi privind facturile la energie și gaze. A treia componentă a campaniei PSD a fost legată de mesajele promovate pe rețelele sociale. Toate organizațiile PSD au postat pe site-ul de Facebook că partidul nu va permite ca facturile să crească. Mesajul partidului a ajuns la câteva milioane de români, datorită sponsorizării postărilor cu bani publici. Încă o dată și-a demonstrat utilitatea subvenția încasată de la bugetul de stat. O astfel de campanie depășește câteva sute de mii de euro, potrivit experților social media. PNL a plătit o campanie similară, desfășurată prin intermediul firmei Future Innovation. Vicepreședintele Pavel Popescu a declarat pentru Europa Liberă că două campanii online au fost plătite din banii de subvenție. Costul: 1,8 milioane de lei pentru luna octombrie. Integral: https://www.g4media.ro

Autoritatile pregatesc modificari in privinta Pilonului II de pensii Subiectul pensiilor speciale este îngropat! Să trecem la pensiile de serviciu  …. De fapt, problema pensiilor speciale a fost pusă în mod greșit, încă de la început. De ce? Pentru că, pe rând, majoritatea categoriilor profesionale s-au extras din rândul așa-numitelor pensii speciale: militarii, magistrații și polițiștii susțin că au pensii de serviciu și nicidecum speciale. Astfel, din pensiile speciale nu mai rămâne aproape nimic, poate doar foștii diplomați, foști angajați în industria aviatică și cei care au lucrat la Curtea de Conturi. De aceea, dezbaterea publică ar trebui să se mute de la pensiile speciale către pensiile de serviciu. Se poate modifica sistemul acestor pensii? Pot fi schimbate condițiile în care ies la pensie militarii, polițiștii sau magistrații? Pot fi reduse decalajele de venituri dintre pensiile normale și cele de serviciu? Acestea sunt întrebările punctuale și directe la care ar trebui să răspundă responsabilii politici. Pentru că altfel „ne vom mai învârti mult și bine în jurul cozii” discutând despre pensiile speciale fără să se întâmple, de fapt, ceva. „Militarii nu au pensii nesimțite” Acest lucru este dovedit chiar de deciziile și declarațiile de la sfârșitul săptămânii trecute. Ministrul Apărării, Vasile Dâncu, a afirmat că „militarii nu au pensii nesimțite și nici nu au pensii foarte mari”. Drept urmare, anul acesta, pensiile militare vor fi indexate cu rata inflației….. De asemenea, la sfârșitul săptămânii trecute, ministrul justiției, Cătălin Predoiu, a semnat un ordin prin care valoarea sectorială de referință din sistemul judiciar, indicatorul la care se raportează pensiile și salariile, crește de la 465 la 605 lei, cu 30%. Este greu de spus dacă impactul asupra salariilor și pensiilor va fi de același nivel, 30%, dar cert este că va exista o creștere substanțială. Iată și câteva cifre referitoare la pensiile de serviciu. Bugetul Ministerului Apărării plătește pentru 80.000 de pensionari, inclusiv urmașii, pensia medie fiind de 4.200 lei, ceea ce înseamnă 17% din bugetul total, adică aproximativ patru miliarde lei. Pentru magistrați, pensia medie este de 20.100 lei, sunt 4.400 de beneficiari, iar în sistemul judiciar, salariul mediu net este de 8.700 lei. Pensia medie bazată pe contributivitate este de numai 1.600 lei. Sunt doar două exemple. Rămâne observația evidentă că în pline dezbateri despre desființarea pensiilor speciale două categorii importante de pensii de serviciu cresc spectaculos. Deficitul bugetar Deci, problema rămâne. Toate pensiile, inclusiv cele de serviciu, ar trebui să respecte principiul contributivității. De fiecare dată se explică faptul că pensiile de serviciu includ o parte de contributivitate, dar nu se precizeză clar cât de mare este procentajul. Ceea ce nu se spune este că aplicarea contributivității ar crea o problemă bugetului, pentru că ar crește cheltuielile cu aproximativ 2,5 miliarde lei anual. Ceea ce, în condițiile unui deficit bugetar mare, ar însemna un obiectiv dificil de realizat. Desigur, bugetul de pensii ar avea o nesperată sursă de creștere a veniturilor. În concluzie, indiferent cum le numim, pensiile de serviciu sunt, de fapt, pensii speciale. Integral: https://www.rfi.ro

Înalta Curte de Casație și Justiție îşi va relua activitatea normală din luna iulie! Iată câte dosare au fost amânate - focuspress.roAlte promovări controversate la Înalta Curte: judecătorul Vasile Bîcu a dat jos şeful Armatei chiar în ziua vizitei șefului NATO la București / Cine sunt judecătorii apropiați de Lia Savonea care au ajuns la instanța supremă   Judecătorii Vasile Bîcu, Laura Andrei, Carmen Voinescu (Curtea de Apel Bucureşti) şi Diana Ungureanu (Curtea de Apel Piteşti) au fost promovaţi la Secţia Contencios Administrativ şi Fiscal de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în urma unui interviu în faţa Secţiei pentru judecători a CSM, dominată de tabăra fostei şefe CSM Lia Savonea, potrivit unui anunţ de pe portalul CSM. Vasile Bîcu este judecătorul care a dat jos șeful Armatei, pe actualul premier Nicolae Ciucă, chiar în ziua vizitei șefului NATO la București. A fost trimis în judecată pentru corupţie, dar a fost achitat. A fost coleg cu senatorul corupt Cătălin Voicu la Universitatea Bioterra. Este considerat un apropiat al judecătoarelor Lia Savonea, fostă şefă a CSM, şi Alina Ghica, de asemenea, fostă şefă a CSM, acum la ÎCCJ. De notat în context că soţul judecătoarei Lia Savonea, avocatul Mihai Savonea a fost coleg de cabinet cu senatorul avocat Cătălin Voicu şi cu Cezar Bivolaru, avocatul lui Marian Vanghelie….. Judecătoarea Carmen Mihaela Voinescu de la Curtea de Apel Bucureşti a aprobat reîncadrarea în magistratură a fostului procuror Marius Nicu Vasile, cumnatul judecătoarei CSM Simona Marcu. Acesta a demisionat din magistratură ca să scape de un dosar disciplinar, apoi a cerut să revină. Secţia pentru procurori a CSM s-a opus şi procurorul Nicu Vasile a făcut contestaţie la CAB, unde i-a dat dreptate judecătoarea Carmen Mihaela Voinescu. Judecătoarea Diana Ungureanu de la Curtea de Apel Piteşti a fost audiată ca martor într-unul dintre dosarele fostului baron PSD Constantin Nicolescu, condamnat pentru corupţie. În 2009, baronul voia să îşi impună favoritul la şefia Curţii de Apel Piteşti şi a apelat inclusiv la judecătoarea Diana Ungureanu, pe atunci director adjunct la Institutul Naţional al Magistraturii. Judecătoarea s-a înâlnit cu baronul, dar a susţinut la audieri la DNA că nu l-a ajutat….. În urmă cu câteva zile, judecătoarea Adina Cioflan de la Curtea de Apel Oradea a fost promovată de Secţia pentru judecători a CSM la Secţia penală a ÎCCJ. Alături de alte judecătoare, printre care Laura Soane (promovată deja la Înalta Curte), judecătoarea Cioflan a făcut obiectul unui dosar al DNA Oradea, însă cazul a fost clasat. Judecătoarele a făcut plângere la Secția specială împotriva procurorilor, după ce în spațiul public au apărut înregistrări în care aceștia vorbeau să le facă judecătoarelor dosare penale ca să le liniștească și să bage frica în ele. Judecătoarea Cioflan a reușit performanța să achite o contabilă prinsă în flagrant de luare de mită într-un dosar al DNA Oradea. Judecătoarea Cioflan a achitat și 37 de poliţişti de frontieră, vameşi şi transportatori din Satu Mare, anchetaţi de fostul PNA din 2003 şi trimişi în judecată de DNA în 2006, pentru luare de mită. Judecătoarea Cioflan a anulat toate intercepările făcute de SRI în baza deciziilor CCR din 2016 şi 2017, deşi aceste decizii vizează noul cod de procedură penală, iar probatoriul din dosarul poliţiştilor a fost administrat în baza vechiului cod. Integral: https://www.g4media.ro

Lucian CroitoruLucian Croitoru: O explicație pentru revenirea inflației în țările dezvoltate  …..Tehnic, creșterea inflației înseamnă existența unui dezechilibru în care cererea depășește oferta. În cazul specific al SUA, profesorul John Cochrane arată într-o serie de articole publicate pe blogul personal sau în presă că, în timpul pandemiei, politicile (macro)economice ortodoxe, centrate pe administrarea cererii s-au izbit de problemele ofertei. În particular, cel puțin de când a început pandemia, politicile (macro)economice ortodoxe au tins să alimenteze cererea și să constrângă oferta.  După 2020 stimulii au reușit să producă inflație deoarece au fost supradimensionați, rolul cererii în timpul pandemiei a fost greșit înțeles de către autorități și, în fine, stimulii au fost acordați sub forma ajutoarelor directe oferite de guvern („bani din elicopter”), imprimând, prin această componentă, o natură fiscală inflației curente, nu monetară (Cochrane, 2021a; Cochrane, 2022). La rândul ei, oferta a fost constrânsă, în special prin descurajarea muncii, iar planurile fiscale ale administrației americane vor continua să descurajeze munca (Cochrane, 2021b). Explicația pe care o prezint aici urmează aceeași viziune, conform căreia politicile economice ortodoxe tind să alimenteze cererea și să descurajeze sau, în cel mai bun caz, să întârzie eliminarea barierelor din calea ofertei. Explicația este concentrată pe natura inflației și pe contextul general care a influențat și acompaniat această natură. Ideea principală este aceea că pandemia a contribuit la creșterea inflației, dar nu ar fi putut face acest lucru fără ca terenul să fi fost dinainte pregătit de acele filozofii politice și teorii economice care, predominante în timp și profesie, au susținut un rol central în administrarea economiei pentru guvern, în defavoarea piețelor. Astfel ghidată, practica politicilor economice a produs, în decenii, o aglomerare de restricții în calea ofertei la nivel agregat. Inflația recentă a apărut, într-adevăr, nu neapărat din cauze monetare, ci pentru că pandemia și șocul venit de la creșterea prețurilor energiei au lovit în primul rând oferta agregată, deja încorsetată de prea mult timp de restricții, și a afectat mult mai puțin cererea din economie. În același timp, teoriile care ghidează administrarea politicilor a făcut ca stimulii acordați să vizeze în primul rând cererea. Astfel, o ofertă sufocată de mult timp de diverse restricții și lovită de pandemie nu a putut ține pasul cu cererea. Schimbarea opticii  Contextul general este acela în care, după criza din 2008, explicațiile predominante date crizei au condus la ideea că prea marea libertate a piețelor a fost cauza de fond a formării unor comportamente orientate spre asumarea de riscuri excesiv de mari în sectorul financiar cu scopul de a produce profituri exagerate. Aceste comportamente s-au reflectat, conform acestei explicații, în acumularea de dezechilibre care, inevitabil, au dus la apariția crizei, în urma căreia, inegalitățile economice s-au accentuat.  Față de această interpretare mă grăbesc să adaug că economia capitalistă bazată pe un înalt grad de libertate a piețelor produce prosperitate la nivelul societății, dar aceasta nu înseamnă că produce egalitate economică între membrii ei. Inegalitatea este o caracteristică intrinsecă a societății capitaliste producătoare de prosperitate….. 2. Revenirea inflației și a anticipațiilor inflaționiste  Inflația a apărut pe acest fundal, după ce pandemia generată de Covid-19 a lovit economia mondială. Mai precis, datele par să confirme că inflația a fost reaprinsă de pandemie, pentru că ea a avut, cel mai probabil, un impact negativ relativ mic și temporar asupra cererii, dar a avut un impact negativ important asupra ofertei. Totuși, dozarea stimulilor pare că a fost ghidată mai degrabă de anticipația, formată în linie cu filozofia politică dominantă și teoria ortodoxă, că recesiunea ar apărea mai degrabă influențată de un șoc important în cerere. Un motiv pentru care pandemia a lovit foarte puternic oferta economiei este acela că alterarea liberalismului printr-o prezență masivă a statului a dus la scăderea responsabilității individuale. Oamenii s-au dezobișnuit să fie responsabili pentru acțiunile lor referitoare la unele activități aparent minore, cum ar fi igiena și protecția personală împotriva unei boli contagioase, dar cu consecințe la nivelul întregii societății[2]. O responsabilitate individuală crescută ar fi contribuit la reducerea restricțiilor referitoare la mobilitate, ceea ce ar fi ajutat oferta prin menținerea unei rate mai înalte de participare a forței de muncă. …. 3. Reformarea regulilor fiscale Situația din prezent a inflației relativ înalte, a creșterii economice relativ joase și a datoriilor publice relativ mari pun într-o nouă lumină problemele asociate cu o redistribuire excesivă și nevoia de a face ordine în politica fiscală. Aceasta înseamnă eliminarea mecanismelor care împing mereu spre creșterea cheltuielilor publice ca procent din PIB, făcând necesar ca această creștere să fie urmată de creșterea datoriilor publice și de creșterea impozitelor pentru a acomoda creșterea cheltuielilor. Concret, trebuie procedat exact invers, pornind de la mijloace spre scopuri, cum ne sugerează Hayek (1993): identificarea volumului de impozite pe care publicul este dispus să îl plătească din propriile venituri pentru atingerea unor scopuri anterior anunțate în competiția de oferte electorale.. O astfel de reformă a regulilor fiscale în UE și în țările occidentale în general, ghidată de acest principiu, ar fi cu adevărat de folos acestor țări și ar corespunde nevoilor reale…..Regândirea politicii fiscale, care constituie o temă foarte actuală și importantă a agendei Uniunii Europene, este numai una dintre modalitățile prin care poate fi stimulată oferta agregată și a ușura sarcina politicii monetare în a menține inflația la nivelurile dorite. Pentru a crește oferta este însă necesară și eliminarea exceselor și rigidităților conținute în reglementările financiare, în legislația muncii și în reglementările pieței bunurilor și serviciilor. Integral: https://www.hotnews.ro

timpuri noiEXCLUSIV Sfârșitul unei fabrici apărute în 1864. Timpuri Noi, în insolvență, vinde și terenul de 15.000 mp din Jilava  Vânzarea, în 2010, către Vastint, companie cu acționari comuni cu Ikea, a terenului de 5,4 hectare dintr-o zonă semicentrală a Bucureștiului ( la doar un kilometru de Piața Unirii), a însemnat începutul sfârșitului pentru fabrica Timpuri Noi, producător de compresoare, pompe și materiale de instalații, fondată în 1864. Acum, compania, în insolvență, vinde și sediul cumpărat în același an. După tranzacția de circa 35 de milioane de euro cu Vastint, Timpuri Noi și-a plătit datoriile de circa 20 de milioane de euro (în 2008) și a achiziționat un teren de 15.700 mp în Jilava unde și-a relocat producția. Interesant e faptul că Timpuri Noi primise, înainte de criza începută în 2008 și terminată în 2013, o ofertă de 93 de milioane de euro pentru terenul de 5,4 hectare din București, pe care a refuzat-o, după cum scrie presa vremii. Inconștiență sau lipsă de cunoștințe despre piață? Indiferent care ar fi motivul, a fost o cărămidă la sfârșitul scris la Jilava pentru un producător industrial cu multe oportunități, toate ratate. Peste doar cinci ani compania cu Asociația Salariaților (73,6% dintre acțiuni) și SIF Muntenia (21,9%), principalii acționari, a intrat în insolvență, iar acum vinde prin intermediul Casei de Insolvență Transilvania (CITR) și platforma din Jilava pe care sunt ceruți ca prim preț de licitație 3,5 milioane de euro. Economedia a contactat CITR, dar nu a obținut răspuns până la publicarea acestui articol. Tot în același an, 2015, Timpuri Noi s-a delistat de la Bursă. ….. În același timp, Vastint, anunța la sfârșitul anului 2021 că vrea să demareze faza a doua a Timpuri Noi Square, care va include 50.000 mp de birouri și eventual un hotel și spații comerciale, în proiectul imobiliar dezvoltat pe platforma Timpuri Noi din București. Astfel, la finalizare Timpuri Noi Square va ajunge la circa 100.000 mp de birouri, 50.000 mp de spații rezidențiale și o zonă comercială cu restaurante, magazine etc. Istoria Timpuri Noi începe în 1864, când antreprenorul francez Louis Lemaitre înființează o spălătorie mecanică, care primește de la stat concesiunea spălării rufelor provenite de la spitalele bucureștene. Ulterior, compania a adăugat o turnătorie, care producea greutăți și alte instrumente de măsurat oficiale, tot în urma unei concesiuni acordate de stat. Ceva mai târziu, fabrica a început să fabrice locomotive și batoze. Timpuri Noi a fost naționalizată în 1948 și a ajuns la peste 2.700 de salariați. Asta mai ales pentru că era unicul producător de compresoare de mică și medie capacitate pentru piața din România și CAER. Integral: https://economedia.ro

Mandatul lui Klaus Iohannis, sub afurisenia lui Liviu Dragnea – CapitalCinste recordmenilor! Iohannis l-a decorat pe românul cu cea mai mare factură la gaz  Românii se plâng de facturile imense la gaz, dar uită că pot avea și beneficii de pe urma lor. A descoperit-o azi românul care s-a ales cu cea mai mare factură la gaz. El a fost chemat la Cotroceni, unde președintele Iohannis a avut o surpriză pregătită pentru el. „Speram să mă aleg cu o compensare a facturii, sau măcar o recalculare, dar Iohannis m-a decorat“, a povestit bărbatul. „Mi-a pus ceva în piept, mi-a strâns mâna și am făcut o poză împreună, după care am fost poftit să plec, pe motiv că nu sunt singurul român cu factură mare la gaz care va fi decorat azi.“ Acasă, pe bărbat îl mai aștepta o surpriză: a primit un set de poze cu el și Iohannis din timpul procesiunii de decorare. Însă pozele nu sunt nicidecum gratuite, deși bărbatul nici măcar nu a cerut așa ceva. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 15 ianuarie.„Guvernul n-are bani să compenseze facturile la energie fiindcă i-a tocat pe sinecuri și pomeni”

Q&A: Does my dog need to wear a coat on winter walks? - PDSABuna dimineata intr-o zi de sambata, 15 ianuarie! Meteorologii anunţă valori termice diurne peste cele obişnuite perioadei în aproape toată ţara, însă noaptea va fi mai rece decât precedentele în majoritatea zonelor. Maximele se vor încadra în general între 2 şi 9 gr C, iar cele minime între minus 10 şi minus 1 gr C. Înnorări mai persistente vor fi în sudul şi în estul Transilvaniei unde, cu precădere la munte, vor fi precipitaţii slabe, predominant ninsori; în restul teritoriului cerul va fi variabil şi doar izolat se vor semnala ploi sau lapoviţă, iar în orele dimineţii, în special în nord-vest, se menţin condiţiile de polei. Îndeosebi în prima parte a intervalului, vântul va continua să sufle tare la munte, mai ales pe crestele Carpaţilor Meridionali şi va avea intensificări şi în regiunile estice şi sud-estice şi temporar în centru şi sud-vest.  În Bucureşti, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 8-9 gr C, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de minus 2 gr C.

O persoană cu Omicron poate infecta între 6 și 16 persoane ….. Dr. Octavian Jurma: Majoritatea cazurilor care sunt depistate în România nu mai au nicio legătură epidemiologică cu un caz de import. Sunt produse local. În felul acesta, chiar dacă am închide complet granițele, nu ne-ar împiedica să evolueze vertiginos. În general, debutul unui val epidemiologic are loc pe fondul dobândirii unei dominante de către una din versiuni. Probabil că acest lucru a avut loc săptămâna trecută, la sfârșitul anului. Omicron se transmite mai rapid decât celelalte tulpini ale virusului. Câți oameni infectează o persoană bolnavă? Dr. Octavian Jurma: Această transmitere a omicron este de patru ori mai mare decât delta. Într-o populație care a fost infectată cu delta în prealabil, o persoană infectată cu delta ar putea infecta în medie între 4 și 8 alte persoane. După unele studii omicron poate infecta între 6, 12 sau chiar 14. Am văzut și un studiu care spunea de 16. Asta ar face un omicron cea mai infecțioasă variantă, cel mai infecțios virus care însă se află în circulație…..Vaccinurile, chiar dacă nu pot proteja de infectare pentru că omicron este atât de infecțioasă și ocolește atât de ușor această imunitate neutralizantă, nu permite răspândirea sistemică a virusului și împiedică dezvoltarea acestor forme grave de boală. Știm că boosterul restaurează aproape integral imunitatea, inclusiv la poarta de intrare. Are o capacitate de 70% de a opri inclusiv infectare în cazul omicron. Este o ierarhie. Dacă ești protejat doar prin infectare ai risc cu 50% mai scăzut, poate, să intri în spital. Dar dacă ai două doze poate ai o șansă cu 70% mai mică. Dar dacă ești și cu boosterul făcut, e cu 90% mai mic riscul. Pentru persoanele complet nevaccinate și care nici nu au trecut prin boală riscul este foarte mare. Chiar și în Africa de Sud, 90% dintre cei internați la terapie intensivă au fost nevaccinați….. Boala COVID 19 este o boală în doi timp. Are o fază acută în care virusul se multiplică cu aceste simptome respiratorii, care nu este mult mai gravă decât o gripă obișnuită, în sensul în care într-un timp relativ scurt majoritatea oamenilor se vindecă fără consecințe grave. Însă, spre deosebire de gripă, noul coronavirus și covid 19 este o boală sistemică. O dată ce a depășit poarta de intrare și începe să se multiplice, o parte din virus este exportat pe căile respiratorii pentru a-i infecta pe ceilalți, dar o altă parte din virus se răspândește în interiorul organismului nostru și poate infecta orice celulă din organism care prezintă acești receptori ACE2. Majoritatea organelor, de la creier, la gonade, pancreas, epiteliile cardiovasculare, toate sunt țesuturi și sisteme care se pot infecta. Partea a doua a bolii, cea în care apare furtuna de citokine, se datorează tocmai răspunsului sistemului nostru imun. Durează cam 7 zile până când sistemul imun se mobilizează. (…) Însă acest atac furibund al organismului nostru împotriva țesuturilor infectate poate duce la distrugerea unor țesuturi într-o măsură atât de mare încât să compromită funcționarea normală a organismului. În primul rând plămânul, dar cordul este al doilea afectat. Chiar dacă omicron produce o simptomatologie respiratorie mult mai puțin agresivă decât delta, cel puțin în persoanele vaccinate și trecute prin boală, nu înseamnă că nu este în continuare o boală periculoasă pentru răspândirea sistemică. Aici este această percepție care o poate să fie ca un fel de cal troian, aparent să fie un beneficiu. Ați văzut că unii oameni vorbesc de omicron ca de un  vaccin natural. Dar vă dați seama că dacă vaccinul ar ucide unul la o mie de oameni pe care îi vaccinăm, ce revoltă ar fi. Dar faptul că omicron ucide unul dintr-o mie de persoane… e mai bine un vaccin natural decât unul dintr-ăsta fabricat de om ca să fie sigur și în cazul căruia avem incidente unul la un milion. La unul dintr-un milion de vaccinări avem un incident serios, iar riscul de deces este și mai mic. Avem semne clare că omicron este mai puțin sever, dar nici de departe nu putem discuta de o variantă blândă. Nici de departe nu putem spune că este doar o gripă. Este doar o gripă în țările puternic vaccinate. Integral: https://www.rfi.ro

Coronavirus Marea BritanieCurtea de Apel Cluj: „Permanentizarea stării de alertă contravine Constituției”. De ce nu sunt consecințe   Instanța contestă rolul MAI, care a înlocuit Ministerul Sănătății, și susține că Executivul nu se supune legii, emițând noi acte normative, în locul celor desfințate de judecători. Starea de urgență poate fi văzută ca un mecanism necesar într-o democrație constituțională – dar trebuie să fie justificată, temporară și delimitată de niște reguli. Încă de la începutul pandemiei COVID-19, Libertatea a publicat opiniile unor cercetători din zona științelor politice, care au explicat care sunt nevoile cărora starea de urgență le răspunde în mod legitim și care sunt limitele acesteia. …. „Statul, în virtutea obligației de asigurare a sănătății publice, și-a arogat drepturi discreționare, îngrădind drepturi și libertăți fundamentale, drepturi sociale și economice”, arată judecătorul, în motivarea deciziei sale. … Cine şi de ce a cerut anularea HG Luna trecută, doi avocaţi şi un psiholog din Cluj – Napoca au cerut instanţei anularea HG 1242/08.12.2021, prin care a fost prelungită starea de alertă, fiind impuse populaţiei noi restricţii, valabile până la 8 ianuarie anul acesta. Ei au reclamat că HG nu respectă criteriile din Legea nr. 55/2020. Asta pentru că măsurile prevăzute se aplică indiferent de incidența cumulată pe 14 zile, iar actul normativ nu este motivat și nu se întemeiază pe studii de impact, măsurile adoptate fiind „aplicate discriminatoriu și în regim de putere”. Prin condiționarea accesului la diferite evenimente de probarea efectuării vaccinului, a trecerii prin boală ori de testare, se aduce o încălcare a drepturilor omului, au mai precizat cei trei reclamanţi. „Este notoriu faptul că persoanele vaccinate transmit virusul, că acest vaccin nu asigură o protecție de 100% și nu asigură lipsa posibilității de infectare de către vaccinați”, au declarat reclamanții, în faţa instanţei. Cum s-a apărat Ministerul Afacerilor Interne „Reclamanții susțin că le sunt restrânse anumite drepturi, însă prin acțiunea sau inacțiunea lor, aceștia doresc restrângerea altor drepturi, ale altor cetățeni, care optează pentru vaccinare”, a precizat, către instanță, reprezentantul Ministerul Afacerilor Interne care e parte în proces, alături de Guvernul României. Juristul de la MAI a explicat că „dacă persoanele nevaccinate au ghinionul de a se îmbolnăvi ajung în spital în situații complicate și astfel se restricționează accesul celorlalte persoane, cu alte tipuri de afecțiuni, la sistemul de sănătate, deoarece acesta nu mai face față”. MAI a precizat că HG a fost motivată, ținându-se seama de propunerile Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, care „a analizat minuțios factorii de risc”. …. Ministerul de Justiţie: „Restricţiile trebuie să fie temporare, nediscriminatorii” La baza HG prin care au fost impuse restricţiile stă un document elaborat de Centrul Național de Coordonare și Conducerea Intervenției – „Analiza factorilor de risc privind managementul situației de urgență generate de virusul SARS-CoV-2 pe teritoriul României la data de 05.12.2021”. …. Instanța nu contestă starea de urgență, ci permanentizarea ei La 5 ianuarie anul acesta, Curtea de Apel Cluj a admis cererea celor trei reclamanţi şi a anulat HG 1242/08.12.2021. În motivarea deciziei sale, instanţa precizează că actul normativ încalcă cerinţele legale, iar în Nota de fundamentare nu se arată de ce e necesară continuarea stării de alertă. ….. „Nu au fost analizate și expuse aspecte privind impactul socioeconomic, financiar și, mai cu seamă, impactul juridic, care se referă la implicațiile pe care le are asupra legislației în vigoare noua reglementare”, precizează judecătorul. Nu au existat activități de informare publică şi nici consultările ce ar fi trebuit derulate, înaintea elaborării proiectului de act normativ. „Aceste vicii de legalitate au fost sesizate atât de practica judiciară, cât și de Consiliul legislativ și de Ministerul Justiției”, se arată în motivarea instanţei. Judecătorul precizează că „deși pandemia a început cu mai bine de 2 ani în urmă, măsurile instituite (…) nu pot fi caracterizate cu caracter esențialmente temporar”, iar „permanentizarea stării de alertă contravine art. 53 din Constituție”, care se referă la restrângerea exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi. …. Instanţa, despre „stabilirea cu exces de putere a unor măsuri” Curtea de Apel Cluj mai precizează că, potrivit Constituției României, „hotărârile se emit pentru organizarea executării legilor și, în consecință, este nelegală instituirea de norme primare pe calea unei hotărâri de guvern”. Se discriminează, fără a fi necesar în scopul asigurării sănătății populației, categoria persoanelor nevaccinate care reprezintă majoritatea populației României, persoana vaccinată considerându-se una sănătoasă, iar persoana nevaccinată prezumându-se ca fiind bolnavă.  Integral: https://www.libertatea.ro

Scandalul facturilor la energie și gaze naturale: “Haos creat absolut artificial” …. Dumitru Chisăliță: Aceasta e o provocare la răzmeriță, pentru că despre asta discutăm.  Dacă facturile sunt emise în conformitate cu legea și cu contractele, orice îndemnare în acest sens înseamnă răzmeriță și nimic altceva.  În același timp, dacă urmărim diversele mesaje care au fost în ultimele 3 zile, absolut orice persoană care nu este de specialitate a fost mai mult decât confuză. Semnalele astea le-am avut și noi la Asociația Energia Inteligentă.  Ca să mă întorc la subiectul în sine, trebuie să înțelegem că o țară, niște activități nu se guvernează după declarații, nu se guvernează după ce ne-am dori, nu se guvernează după nimic altceva decât după legi, contracte, acte normative. Reporter: Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei a început controale la principalii furnizori de energie electrică și gaze naturale. Ministrul energiei tocmai ce spunea că la ei, la cei mari, nu sunt probleme… DC: Știți cum e? Atât timp cât zilele acestea toate activitățile au fost unele pompieristice, „ăia sunt vinovați, ăia sunt hoți, ăia sunt nu știu cum”, e normal să se piardă timp pe toate liniile și de fapt, cei care sunt cu o oarecare culpă să scape, să se furișeze în haosul ăsta creat absolut artificial. Noi trebuie să înțelegem câteva elemente. Mă întorc la legi. Dacă vrem în continuare să avem un stat de drept trebuie să ne uităm la ce scrie în legi. Legea plafonării și a compensării, așa cum a fost ea făcută, nu ajută foarte mulți oameni. Și noi la asociație avem 10 – 15 analize făcute prin care arătam că nu o să ajute decât un număr foarte mic de oameni. În primul rând, dacă discutăm de plafonarea la gaze naturale, discutăm de un preț care a fost stabilit, 370, care pentru foarte multe contracte care sunt în momentul de față în derulare este mult mai mult decât prețul contractului. Fiind mai mare decât prețul contractului, practic, nu se aplică această această plafonare. A doua chestiune este compensarea pe gaze naturale. Compensarea este determinată de un anumit consum minim și maxim. În primul rând ne interesează acest maxim. Acest consum maxim de 150 m3 care a fost în noiembrie este un consum foarte mic. Noi trebuie să înțelegem că în România consumul mediu este 250 – 300 m3 pe lună în lunile de iarnă. Ori, 150 a fost jumătate. Asta înseamnă că un număr foarte mare de consumatori nu se încadrează din perspectiva asta. Consumă mai mult decât această limită. Și dacă consumă mai mult decât această limită sunt scoși. Compensare a primit un număr mic, plafonare a primit un număr mic de consumatori. Ca atare, nu avem ce să aplicăm pentru acești consumatori de gaze care nu îndeplinesc condițiile legii. Dar condițiile legii nu le îndeplinesc. Faptul că facturile au venit mai mari este o altă bâlbâială a autorităților. Institutul Național de Statistică a anunțat încă din luna noiembrie o creștere de 49.4% a prețului gazelor naturale față de perioada similară a anului trecut. Toată lumea știa deja în noiembrie că există această creștere măsurată și cu toate acestea în spațiul public s-a vehiculat în mod continuu că prețul nu va crește față de anul trecut. Ce să înțeleagă un om, căruia în ultimele două luni i s-a spus în permanență că se plafonează, se compensează prețul și nu crește față de anul trecut, când îi vine astăzi o factură care este în medie cu 49.4% și în anumite situații la anumiți consumatori când ajunge până la 80% mai mare? Ce să înțeleagă? Înțelege că furnizorul l-a furat. Dacă mai și vede la televizor diverse persoane care accentuează această chestie, e clar că nu poate decât să i se întărească părerea pe care o are, că a fost furat pentru că i s-a spus că nu va crește prețul, că se va compensa, că se va plafona. De aici e toată această nebunie care a fost indusă de anumite persoane. Nu a apărut din neant. Nu a apărut de peste granițe. A fost indusă pe linia asta. Rep: De ce a fost indusă? DC: Din punctul meu de vedere a fost indusă ca să mascheze tocmai creșterea de preț. În momentul în care nu exista acest scandal toată lumea vedea o chestiune care de fapt așa e. Prețul a crescut cu 50%. Nu o zic eu, o zice INS. Ca să nu vedem această realitate stabilită de INS, am venit și am făcut un pic de circ în care am găsit niște vinovați pe care i-am pus în față, în prima linie. Integral: https://www.rfi.ro

Cum își exploatează statul român propriii cetățeni. Dialog cu analistul Mircea Coșea: “Intrăm într-o situație absolut tragică” …. – În vară a fost schimbat din nou Consiliul de Supraveghere, iar recent și Directoratul. – Este un proces de politizare. Mai mult decât de politizare, este de fapt un proces de deprofesionalizare. Pentru că să aduc oameni care trebuie să fie acolo din diferite motive. Și acest proces continuă într-un ritm la care eu nu mă așteptam. În momentul în care a venit guvernul Orban, au fost doi oameni politici care au conceput și manageriat procesul de politizare al companiilor cu capital majoritar de stat. Este vorba despre dl Ionel Dancă și fostul secretar general al Guvernului, Antonel Tănase. Dânșii au făcut un proces de politizare mai dur și mai neprofesionalizat de cât oricare alt guvern. Venirea noului guvern continuă în același ritm. Ceea ce mă dezamăgește. Apar niște personaje care nu au niciun fel de legătură cu nimic. Unii sunt menținuți în CA-uri numai pe motive pe care eu nu le înțeleg. O persoană care este în CA nu știu câți ani a rămas în permanență pentru că probabil are o susținere de undeva. Deci depinde, în general, de politizare. Trebuie să vă spun că este una dintre cauzele care va duce la decăderea economiei românești. Și asta într-un ritm foarte rapid. Avem nevoie în momentul de față de oameni cu experiență, oameni care să fie specializați pentru că criza ridică probleme de rezolvat imediat și în schimb sunt numiți niște oameni care nu au nicio legătură cu domeniul în care au fost puși. Este o chestiune de sinecură care trebuie să fie acordată unora….. – Pare o lipsă de coerență la Transelectrica. – Eu cred că guvernul acesta, dacă chiar vrea să facă ceva, pentru că are o majoritate absolută în Parlament și poate să facă practic tot ce dorește, ar trebui să se uite puțin la societățile acestea cu capital majoritar de stat de interes strategic. Pentru că acolo nu mai merge cu politizarea. Este atât de clar că sunt niște găuri negre care nu pot fi umplute cu nimic. Ele nu dau niciun fel de rezultat. Iar criza asta energetică prin care trecem să fim sinceri, se datorează concepției acestor societăți care exploatează propriul popor. Asta este. Tarifele acestea foarte mari sunt acceptate de stat. Statul este fericit pentru că bagă în buget niște bani. Bani falși de fapt, pentru că nu sunt din activitate economică ci sunt din inflație și din speculă. Dar de fapt, cei care finanțează până la moarte acest circuit al așa ziselor profituri care apar în societățile cu capital majoritar de stat este populația României.– Din păcate, totul se răsfrânge asupra omului de rând. – Da. Situația este foarte gravă. Eu tot spun că intrăm într-o situație absolut tragică. Economia cade pur și simplu. Cade în fiecare zi. Energia, la costurile acestea, nu este suportată de o economie ca a României care este manufactieră, este învechită, este energofagă. Nu suportă, va cădea. Va dispărea. Noi discutăm despre Alro Slatina și despre AzoMureș, dar în acest timp dispar mii de întreprinderi mici și mijlocii. Pe lângă Alro Slatina sau Azo Mureș, pe orizontală, sunt alte societăți mici care dispar. Ce se întâmplă cu ele? Ce se întâmplă cu investiția, cu situația socială? Nimeni nu se gândește la asta? Guvernul nu se gândește decât la certificatul verde? Asta discutăm noi de dimineața până seara? Trebuie luate măsuri imediate. La Ministerul Energiei ni se explică situația prin factura dlui ministru. Păi chiar așa? Nu se ia nicio măsură de stopare a speculei? Pentru că este vorba de speculă. Sigur că sunt și cauze obiective. Nu este ofertă, nu mai producem energie, din exterior vine o inflație galopantă. Dar în țară se pot lua măsuri măcar de eliminare a acestei specule pe care o practică statul român prin facilitățile sale. În energie, statul român deține între 73 și 80% din producție. Cui să cerem socoteală? Celor care vin și spun că ne exploatează străinii? Nu, ne exploatăm noi pe noi. – Oricum, pare că Transelectrica încă este o companie bogată. Altfel nu se explică bătăliile politicienilor pentru numirile din funcții. – Transelectrica, Transgaz sunt stat în stat. Nu mai merge așa. O să cădem rău de tot. Deocamdată nu putem să discutăm decât despre subminarea esenței economiei românești. Pentru că esența economiei românești este obținerea de valoare adăugată care să alimenteze bugetul. Ori dacă economia nu merge pentru că nu mai poate să plătească energia, ce o să facă bugetul? O să facă împrumuturi, asta o să facă. Integral: https://ziare.com

Guvernul n-are bani să compenseze facturile la energie fiindcă i-a tocat pe sinecuri și pomeni  Nu sunt bani. Nu sunt bani: de aceea Guvernul tergiversează măsuri eficiente de compensare a creșterii prețurilor la energie. De aceea ni se spune că noi măsuri vor intra în vigoare în aprilie, adică după ce iarna a trecut. O reducere a taxelor pe energie, în primul rând a TVA-ului – măsura cea mai frecvent utilizată în alte state europene pentru a tempera creșterile de prețuri – ar presupune încasări mai reduse la buget. Or, bugetul a fost construit deja pe un fals, pe încasări supraevaluate, iar dacă se va reduce TVA-ul la energie se va ieși din ținta de deficit.  Orice măsură de compensare a facturilor costă, indiferent dacă se va reduce TVA-ul sau se vor da ajutoare țintite către persoanele defavorizate. Guvernul Norvegiei, de exemplu, subvenționează, între decembrie și martie, facturile la energie electrică. Îl costă un miliard de dolari. Italia are un pachet mai complex, costurile sunt de cinci miliarde de euro. În Olanda, impactul reducerii taxelor la energie va fi de circa 3,2 miliarde de euro. Suedia a pus deoparte 664 de milioane de dolari pentru a compensa creșterea prețurilor.  În România, toți decidenții politici evită să spună de ce sume dispune Guvernul pentru a diminua impactul acestor facturi – adică exact punctul de unde ar trebui să înceapă discuția. Nu sunt bani fiindcă: – Au crescut salariile magistraților și pensiile speciale – Au sporit angajările la stat, mai ales sinecurile. Doar între septembrie și noiembrie au mai apărut 15.000 de bugetari, iar în decembrie a fost o adevărată veselie în sporirea numărului de angajați din aparatul guvernamental. Doar ministerul (inutil) al doamnei Firea aduce 280 de angajări în plus, mai toate pe salarii excepționale. – PSD și-a impus, imediat ce a venit la guvernare, măsurile sociale, țintite către electoratul său…. Pe scurt, Guvernul nu a făcut decât să crească cheltuielile în zona sinecuri și mită electorală. Mai rău, este evident că nu are capacitatea să impună legea și să crească nivelul colectării. De exemplu, PSD a pus mâna pe vămi, le-a scos din subordinea ANAF, și nu cred în ruptul capului că a făcut asta ca să strângă șurubul și să diminueze contrabanda. Problema este că explozia facturilor a lovit direct în electoratul PSD. Probabil că acesta nu-și amintește ce minciuni turna Partidul la final de octombrie, când anunța că plățile din iarna 2021/2022 vor fi la fel ca și cele din iarna anterioară….. În sfârșit, trei observații scurte la această criză: – ministrul PNL al Energiei, complet depășit de situație. Prostia pe care a spus-o – ca oamenii să nu-și mai plătească facturile – a fost taxată chiar de șeful său pe linie de partid, Florin Cîțu: dacă cetățenii decid să nu-și mai plătească nici taxele? – Guvernul câștigă enorm de pe urma creșterii prețurilor la energie: Hidroelectrica a făcut un profit uriaș, care, în loc să meargă în investiții, va deveni venit la buget, prin încasarea dividendelor. Guvernul deține 80% din Hidroelectrica. ANRE-ul, controlat de o grupare de nulități pesediste,a fost spectator, deși știa ce va urma de acum multe luni. PSD își protejează mediatic sinecuriștii strecurați în această instituție. Integral: https://newsweek.ro

Marcel Ciolacu răspunde atacurilor lui Dragnea: ”Eu dorm cu POZA lui Iohannis sub perna, nu maiAnalist politic, despre strategia abordată de PSD când ajunge la ananghie: “Se năpustesc pe liberali, victime sigure” …. ”Două situații de criză ar fi trebuit să gestioneze coaliția de stângadreapta pe termen scurt (e drept cu implicatii pe termen mai lung): criza prețurilor la energie si valul cinci al pandemiei (mai virulent decât al patrulea). Până acum eșecul pare a fi garantat. Incompetență, lașitate, minciună. Crizele sunt administrate lăutărește, de politicieni habarniști sau lacomi, stăpâni peste o administrație care geme de rubedenii și amante liberal-socialiste, nu de-acum, de două luni, de treizeci de ani. Observați că nu vorbim de lucruri grele – reforme, deficit bugetar, îndatorare, inflație, cu cicluri lungi. Vorbim de două crize la nivel global sau european, anunțate și previzibile. Peste tot, statele puternice s-au implicat, au pus perne de aer, așa încât cetățenii au fost protejați în mod decent. La noi, protecție din gură și propagandă. Realitatea e că nu sunt bani. Nu sunt bani de lockdown, nu sunt bani pentru atenuarea șocului prețurilor la energie. Se duc 200 milioane de euro pentru modernizarea căii ferate Făurei-Buzău, adică la întors, că la dus, Buzău-Făurei, Drulă a făcut cu 12 milioane. Acum e Grindeanu la pușculiță. Doar un exemplu. PSD nu se dezminte. Ciolacu știa ce-i așteaptă și, ca să-și convingă oastea să intre la guvernare, le-a zis – “băieți, mergem la furat”. Când dau de greu, se năpustesc pe liberali, victime sigure. Ei sunt la fel de incompetenți, doar că nu știu să folosească goarna. Asta apropo și de “băieții mari”. V-amintiți, “vin băieții mari la guvernare”? Băieții mari sunt niște căcăcioși, neștiutori, cu ochii numai după voturi și bani. Nu-mi dau seama de unde iluzia că ăia care au bagat țara în gard după 30 de ani sunt tot ăia care trebuie s-o scoată. Cei mai sceptici din PSD știau ei de ce se codesc să intre la guvernare. C-o să vadă iar lumea ce e de capul lor, așa cum au văzut și pe vremea lui Dragnea, și-a lui Ponta. Integral: https://ziare.com

Autoritatile pregatesc modificari in privinta Pilonului II de pensii Funcționari români au fost plătiți să lucreze cu China, deși proiectul fusese anulat  ….Proiectul viza construirea la Rovinari a unui nou grup energetic, cu puterea de cel puțin 500 MW. Acum zece ani, compania „China Huadian Engineering Co.” câștigase o licitație organizată de Complexul Energetic Oltenia S.A. La acel moment, deci acum zece ani, Ministerul Economiei anunța că proiectul va atrage investiții străine de peste un miliard de dolari și va crea peste 500 de locuri de muncă la Rovinari….. Sursele noastre precizează că specialiștii români au fost remunerați pentru activitatea derulată în cadrul respectivelor comisii. În anul 2020, Consiliul de Supraveghere al CEO a decis întreruperea negocierilor cu firma din China, pentru proiectul de la Rovinari. Conducerea Executivă a CEO urma să transmită această decizie și la București, către ministerul de resort. Funcționari de stat primesc și salariu și spor pentru muncă în comisie  Un element straniu a apărut la momentul când Complexului Energetic Oltenia i-a fost aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pe anul 2021. S-a constatat că managementul companiei românești a propus finanțarea în continuare, în anul 2021, a comisiilor tehnice și de negociere pentru constituirea societății mixte, pentru realizarea noului grup energetic. Banii alocați ar fi totalizat circa 600.000 de lei, în condițiile în care pentru unii funcționari români se luase decizia sistării remunerării încă din anul 2018. Explicația sistării remunerării fusese că membrii comisiei tehnice sunt angajații Complexului, iar activitățile din cadrul comisiei cu China sunt obligații de serviciu. Nu știm dacă Guvernul României a adoptat vreo hotărâre prin care să denunțe unilateral memorandumul cu compania chineză…..Ministerul Energiei este acționar majoritar la Complexul Energetic Oltenia. De altfel, în faimoasele comisii cu China ar fi fost retribuiți și funcționari din Minister. Practic, în ultimii nouă ani, angajați români au primit bani pentru un proiect care nu se va mai realiza niciodată. Între timp, complexul energetic a ajuns în pragul falimentului. Integral: https://romanialibera.ro

Cât costă tricoul lui Klaus Iohannis cu care a adunat gunoaie ieri. Românii mănâncă o lună de banii aceștia - IMPACTDe ce preocuparea președintelui Iohannis pentru problemele de mediu pare doar PR politic   Președintele Klaus Iohannis a participat marți la lansarea în dezbatere publică a raportului „Educația privind schimbările climatice și mediul în școli sustenabile”. În principiu, e bine că președintele Iohannis e preocupat de problemele de mediu. În fapt, ce face el sună a greenwashing politic. ….. Degeaba știi tu, ca cetățean, că nu e bine să folosești ambalaje din plastic, când pe raft toate produsele sunt ambalate în plastic. Degeaba știi că trebuie să reciclezi, când nu avem un sistem de reciclare a deșeurilor pus la punct. Degeaba știi că nu e bine să folosești mașina personală când infrastructură feroviară sau transportul public sunt la pământ. Alegerea educației pentru mediu ca prioritate prezidențială, dintre toate problemele stringente legate de mediu, înseamnă de fapt o pervertire, o falsificare a agendei climatice. E ca și atunci când o reprezentantă a Asociației Române a Băncilor ne sugera nu foarte de mult că lipsa educației financiare e de vină pentru sărăcia populației din România. Nu lipsa de educație climatică a provocat catastrofa de mediu pe care o trăim, așa cum nu lipsa educației financiare e cauza sărăciei. De vină e lăcomia unora, un sistem economic și valoric care pune profitul mai presus de viețile umane. Să nu uităm totuși că doar 100 de companii sunt responsabile de 71% din emisiile de carbon din 1988 până în prezent și doar 20 de companii produc peste jumătate din deșeurile de plastic din lume. Să nu uităm că cei mai bogați 10% oameni de pe planetă sunt responsabili de aproape jumătate din emisiile de carbon și dacă reglementările i-ar forța pe aceștia să își reducă emisiile la nivelul mediu al unui cetățean din Uniunea Europeană, iar restul de 90% din populație nu ar face nici o schimbare în stilul lor de viață, asta ar reduce emisiile totale cu o treime! …. Ce face România lui Iohannis în realitate Iar legat de decizii politice curajoase și acțiuni concrete, oare nu e o ipocrizie să afirmi, cum face președintele Iohannis, că problemele climatice sunt o prioritate a mandatului când în realitate țara pe care o reprezinți pledează pentru includerea gazelor naturale și a energiei nucleare în taxonomia UE pe lista investițiilor verzi? Doar începe curând extracția gazului din Marea Neagră, nu om fi nebuni să punem interesul economic mai prejos de cel climatic și uman! Când nu mai departe de 2020 același președinte Iohannis a promulgat un nou Cod Silvic, care conform organizațiilor de mediu e o simplă cosmetizare și protejează în continuare furtul de păduri? Când guvernul condus de PNL, partidul pe care îl conduce de facto domnul Iohannis, a ținut cu dinții să crească în PNNR fondurile pentru autostrăzi în defavoarea infrastructurii feroviare? Când guvernul actual, condus de un prim-ministru parașutat în funcție direct de la Cotroceni, anunță că nici în 2022 nu va exista o taxă de mediu? Asta în condițiile în care România realizează, conform Eurostat, printre cele mai mici încasări din taxe pe poluare și exploatare a resurselor ca procent din PIB. …. Dar în condițiile în care trăim într-o stare de urgență climatică, să vorbești despre educația climatică și responsabilitatea individuală în locul unor acțiuni politice îndrăznețe e un gest de iresponsabilitate politică. Un gest care amintește de o altă vorbă populară – satul arde și baba se piaptănă. Integral: https://www.libertatea.ro

Mihai Gâdea, mărturisire dureroasă: Un om de care eram extrem de legați a murit de COVIDValeriu Nicolae:”…are un doctorat în Istorie, obținut la Institutul de Studii Istorice Nicolae Iorga” – revista Viva 8 Octombrie 2021. ” …a castigat în 1999, un doctorat în Istorie de la Institutul de Studii Istorice Nicolae Iorga, cu lucrarea ‘Ionel Brătianu și epoca sa’.” – Evenimentul Zilei 2 Noiembrie 2021. …în 1999 a obținut doctoratul în istorie, la Institutul de Studii Istorice Nicolae Iorga, cu lucrarea „Ionel Brătianu și epoca sa” – capital.ro – 5 ianuarie 2020 și exact la fel în impact.ro 25 Aprilie 2020 VoxBiz pe 18 Mai 2020 și tot la fel 30 Iunie 2020 postul de televiziune Acasă. Revista Ele și click.ro au prezentat și ele știrea. “…este doctorand în istorie” DCNews 26 Ianuarie 2021 Singura facultate pe care pare să o fi terminat Mihai Gâdea este o facultate adventistă în anul 2000. Mihai Gâdea avea 22 de ani în 1999 și în concluzie nu avea cum să obțină un doctorat în istorie sau să se fi înscris la doctorat în 1999. Sigur că domnul Gâdea nu este vinovat pentru calitatea execrabilă a jurnalismului de la noi din țară și de la DCNews. Un vajnic luptător pentru adevăr, domnia sa sunt convins că nu are niciun interes de a promova o minciună nenorocită (securistă cum ar spune invitatul permanent al emisiunii sale domnul Ciuvică) chiar dacă îl avantajează. În cazul în care este doctor aș fi foarte interesat să îi citesc teza. Bănuiesc că și Emilia Sercan ar fi foarte interesată. Presupun că nu este secretizată opera. Iar dacă doctoratul ” l-a câștigat” așa cum scrie Evenimentul Zilei ar fi important de știut la ce joc. Bingo, șeptică, macao, remi, sinteza zilei? Sursa: https://www.facebook.com

eMAG te vrea client de Black Friday. Care sunt atuurile companieiRusia trimite trupe în România ca să înăbușe revoluția prețurilor de la eMag  Mugurii încă unei revoluţii au fost zdrobiţi de bocancul greu al marelui urs de la Răsărit! 3000 de soldaţi ruşi plus încă 1000 gratis, 2 tancuri la preţ de 1, şenilate resigilate şi lansatoare de rachete Katiuşa la ofertă au debarcat astăzi la Constanţa pentru a înăbuşi Revoluţia Preţurilor de la eMAG….. „Ai noştri sunt înarmaţi în mare parte cu tigăi, aspiratoare de mână şi mauşi de gaming cu LED. În cel mai bun caz putem să le ştergem de praf câteva tancuri. Solicităm ajutorul aliaţilor din NATO, măcar să ne facă discount la un elicopter, să putem fugi în Cuba”, a anunţat Decebal Popescu, vice-director eMAG şi unul din capii Revoluţiei Preţurilor. Surse diplomatice speculează că în spatele contrarevoluţiei preţurilor s-ar afla Kremag, un consorţiu de tigăi, aspiratoare şi mauşi condus prin corupţie şi teroare de un apropiat al lui Vladimir Putin, însă preşedintele rus a infirmat zvonurile, susţinând că el şi-a luat tigaie, aspirator şi maus de Black Friday şi nu-l interesează ofertele decadente ale Vestului. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 14 ianuarie.„PENTRU CĂ PARLAMENTUL DOARME   Autorităţile naţionale de reglementare au devenit stat în stat”

The Cabins at Togwotee Mountain Lodge | Nation's VacationBuna dimineata intr-o zi de vineri, 14 ianuarie! Meteorologii au emis o informare de vânt puternic valabilă până sâmbătă seara în toată țara. Potrivit ANM, în zonele montane și în nordul Moldovei rafalele vor ajunge până la 100 km/h, aceste regiuni aflându-se sub avertizare meteo Cod galben. Vântul se va intensifica treptat, la început în zona de munte, iar din dimineața zilei de vineri local și în estul, sudul și centrul țării. Vor fi rafale cu viteze în general de 45…55 km/h, mai mari în zona montană înaltă și în Moldova. Pe arii restrânse, mai ales în noaptea de vineri spre sâmbătă se va forma polei în nord, centru și nord-est. Începând din dimineața zilei de vineri (14 ianuarie) vântul se va intensifica și în jumătatea nordică a Moldovei unde vitezele vor depăși 55…65 km/h. Din după-amiaza zilei de vineri (14 ianuarie) în zona înaltă a Carpaților Meridionali și de Curbură vântul va sufla tare, viscolind și troienind zăpada, iar vizibilitatea va fi foarte redusă. Bucuresti: innorat, temperaturi intre 6/-2 gr.C.

Coronavirus in RomaniaVa deveni COVID mai puțin periculos pe măsură ce evoluează? Avertismentul specialiștilor   Experții avertizează că evoluția virală nu este o stradă cu sens unic și că scăderea continuă a virulenței nu e o certitudine, scrie The Guardian. Chiar dacă tulpina Omicron a dat speranțe că variantele care vor apărea de acum încolo vor fi mai blânde sau că ne îndreptăm spre partea endemică a crizei COVID, specialiștii spun că nu trebuie să ne grăbim să tragem concluzii. ….. „Este eronată convingerea că virusurile sau agenții patogeni devin mai blânzi. Dacă un virus poate continua să se transmită și să provoace multe boli, o va face”, a spus profesorul David Robertson, șeful departamentului de genomică virală și bioinformatică al Centrului de Cercetare a Virusurilor de la Universitatea din Glasgow. Virusurile urmăresc să creeze cât mai multe copii ale lor și să se răspândească cât mai larg posibil. Deși nu este întotdeauna în interesul lor să-și omoare gazdele, atât timp cât se transmit înainte de a se întâmpla acest lucru, nu contează. Sars-CoV-2 nu ucide oameni în perioada în care este cel mai infecțios; oamenii tind să moară la două până la trei săptămâni după ce s-au îmbolnăvit. Cu condiția să nu evolueze pentru a face oamenii atât de bolnavi încât să nu se mai întâlnească cu alți oameni în timp ce sunt infecțioși, virusului nu îi pasă dacă există victime pe parcurs, pentru că el va reuși să se transmită în continuare, explică specialistul citat de The Guardian. Nici nu este clar că Sars-CoV-2 devine progresiv mai blând. Omicron pare a fi mai puțin sever decât variantele Alpha sau Delta, dar Alpha și Delta au provocat boli mai severe decât tulpina originală Wuhan. Foarte important: evoluția virală nu este o stradă cu sens unic. Omicron nu a evoluat din Delta, iar Delta nu a evoluat din Alpha. Evoluția este mai aleatorie și mai imprevizibilă decât atât, atrage atenția profesorul. Aceste variante care provoacă îngrijorare nu evoluează una de la alta și, prin urmare, dacă acest tipar continuă și o altă variantă apare în șase luni, ar putea fi mai rău. Este important să nu presupunem că există o oarecare inevitabilitate ca Omicron să fie sfârșitul evoluției Sars-CoV-2. Prof. David Robertson: Pentru că este atât de contagios, există probabilitatea ca Omicron să ridice ștacheta pentru variantele viitoare – acestea se vor lupta să-l depășească. „Omicron va infecta tot mai mulți oameni, va apărea imunitatea de turmă în cazul acestei tulpini și atunci, paradoxal, deși va fi dominant, Omicron va fi învins. Astfel, va face loc pentru o nouă variantă virală, mai bună în evitarea răspunsului imunitar”, a spus Robertson. Integral: https://www.libertatea.ro

Alexandru RafilaCum adânceşte ministrul Sănătăţii neîncrederea în sistemul sanitar pe care îl conduce: „Punem pe primul loc siguranţa pacientului, atât cât ne permit dotările din spitale”  Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a pornit un tur de spitale în Bucureşti şi în ţară, bifând iniţial vizite la două unităţi în care au fost în 2021 incendii – Matei Balş în Capitală şi Spitalul de boli infecţioase în Constanţa….. O declaraţie care frapează a ministrului Sănătăţii în vizita de la Constanţa este însă următoarea: Punem pe primul loc siguranţa pacientului, categoric, în măsura în care dotările actuale din România în ceea ce priveşte infrastructura spitalicească permit acest lucru. Încercăm în măsura cea mai mare să asigurăm pacienţilor siguranţă, dar trebuie să ţinem cont de infrastructura pe care o avem în acest moment. Sigur că ne dorim spitale noi. Problema este că avem o pandemie, trebuie să tratăm sute, mii de pacienţi, trebuie să îi salvăm”, a spus Alexandru Rafila. Astfel, mesajul transmis de însuşi ministrul Sănătăţii, cu alte cuvinte, spune cam aşa: vă tratăm cu ce avem. Asta în condiţiile în care în sistemul sanitar românesc nu s-a investit nimic în ultimii ani şi Sănătatea a fost un rezervor nesecat de scurgere de bani în buzunarele miniştrilor, managerilor, şefilor de secţii. Cu valul 5 generat de varianta Omicron care creşte ca un bulgăre de zăpadă în România şi cu ameninţarea aglomerării spitalelor, ministrul Sănătăţii susţine „forţarea” deschiderii unui spital declarant neconform, în care şi-au pierdut viaţa şapte (7) oameni, lucru pentru care nu s-a făcut nimeni vinovat. Când chiar ministrul Sănătăţii pune semnul egal între siguranţa pacienţilor şi infrastructura din spitale, în care nu s-a investit nimic în ultimii ani, cum mai poate veni un bolnav cu încredere într-o unitate medicală? Când după trei incendii mari nu este nicio concluzie, niciun vinovat, cum putem vorbi de încredere în autorităţi? Chiar şeful Sănătăţii mai spune că unitatea medicală a fost evaluată, iar concluzia a fost că spitalul nu corespunde unor standarde de reluare a activităţii în condiţii desiguranţă. Alexandru Rafila propune o soluţie tranzitorie prin care spitalul să îşi poată relua activitatea. În plus, Claudia Cambrea, anterior director medical al spitalului din Constanţa, în prezent managerul unităţii, spune că în ultimele trei luni de când are spitalul închis a avut discuţii cu proiectanţi, cu experţi, adăugând că „acest lucru este foarte greu pentru un medic – să înţeleagă un altfel de limbaj”. Dincolo de faptul că discuţiile sunt tardive pentru cel puţin 7 de pacienţi care au murit în incendiu, însăşi şefa spitalului se declară depăşită de situaţia pe care trebuia să o aibă în vedere înainte de tragedie. Integral: https://www.zf.ro

PROCURORUL SEF AL DIRECTIEI NATIONALE ANTICORUPTIE DIN MINISTERUL PUBLIC ,LAURA CODRUTA LASCU-KOVESI INTALNIRE DE GRADUL 0 CU MINISTRUL JUSTITIEI TUDOREL TOADER! | Octavpelin's WeblogDosarul Kovesi – fără finalizarea cercetării penale, Adina Florea – nesancţionată pentru nerespectarea deciziei ÎCCJ  Deşi ministrul Cătălin Predoiu anunţa zilele trecute că până la finalul lunii martie Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) va fi desfiinţată, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis că secţia respectivă trebuie, până la 1 aprilie să finalizeze ancheta în dosarul în care Laura Codruţa Kovesi – actualul şef al Parchetului European – a fost pusă sub acuzare de procuroarea Adina Florea, pentru fapte penale pe care le-ar fi săvârşit din funcţia de procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, în legătură cu aducerea în ţară a lui Nicolae Popa, fostul director al Fondului Naţional de Investiţii. Prin prisma celor de mai sus, informaţia respectivă ar părea la prima vedere o păcăleală de 1 aprilie, dar nu este aşa. Un judecător din cadrul ÎCCJ a admis o contestaţie depusă de Kovesi, care susţine că SIIJ tergiversează de peste trei ani ancheta deschisă în decembrie 2018. Conform deciziei magistratului de la Înalta Curte, SIIJ trebuie să ia, în acest caz, o decizie până la 1 aprilie 2022: fie o trimite pe Kovesi în judecată, fie o scoate de sub urmărire penală şi clasează dosarul nr. 1172/P/2018. Este a doua decizie similară luată în acest dosar de ÎCCJ, prima – din ianuarie 2021 – nefiind respectată de procurorii SIIJ. Astfel, în ianuarie 2021, judecătorii au stabilit ca Adina Florea, procurorul care a deschis şi a efectuat ancheta, să finalizeze dosarul până la 1 aprilie 2021, însă procurorul de caz a ignorat hotărârea instanţei. Mai mult, între timp, Adina Florea a fost admisă ca inspector la Inspecţia Judiciară. O instituţie care ar trebui să controleze actele de indisciplină ale magistraţilor. În aceste condiţii ne întrebăm care mai este rolul Inspecţiei Judiciare, atât timp cât a primit în rândurile ei un magistrat care nu a respectat decizia ÎCCJ din ianuarie 2021 privind finalizarea cercetării penale în cazul Kovesi. Sau ce a făcut Secţia pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii care din 1 aprilie 2021 şi până când Adina Florea a devenit inspector în cadrul Inspecţiei Judiciare nu a dispus nicio sancţiune împotriva acesteia pentru nerespectarea deciziei Înaltei Curţi? Nimic. În schimb, CSM – e adevărat prin Secţia pentru Judecători – s-a îngrijit la finalul anului trecut să îi sancţioneze drastic, disciplinar, pe magistraţii incomozi, care s-au pronunţat împotriva înfiinţării SIIJ şi a modificării legilor justiţiei de către PSD în perioada 2017-2019. Amintim că în decembrie 2018, Adina Florea a pus-o sub acuzare pe Laura Codruţa Kovesi pentru abuz în serviciu, luare de mită şi mărturie mincinoasă într-un dosar care are legătură cu aducerea în ţară a fostului director al FNI, Nicolae Popa. Dosarul a fost deschis în urma unei sesizări depuse de fostul deputat Sebastian Ghiţă, fugit în Serbia. Acesta susţinea că, în anul 2011, Kovesi i-ar fi cerut să achite 200.000 de euro pentru aducerea în ţară, cu un avion, din Indonezia, a lui Nicolae Popa, pe numele căruia exista un mandat internaţional de arestare. Integral: https://www.bursa.ro

PREDOIU DA LIBER LA RACOLAREA MAGISTRATILOR DE CATRE SERVICII – Inimaginabil: lucratorii serviciilor de informatii vor avea mana libera sa racoleze magistrati. Ministrul Justitiei Catalin Predoiu a eliminat din lege prevederea privindDați dosarele magistraților înapoi la DNA!…. Cu o lună în urmă, ministrul justiției, Cătălin Predoiu, s-a dus la Bruxelles unde s-a întâlnit cu vicepreședintele Vera Jourova și cu comisarul pentru Justiție, Didier Reynders, care au subliniat în mod repetat că 2022 este un an hotărâtor pentru îndeplinirea obiectivelor MCV și pentru a treia rundă de evaluare în cadrul Mecanismului Rule Of Law. Cei doi oficiali europeni i-au cerut insistent lui Predoiu un calendar pentru reformele în justiție, mai exact, pentru desființarea SIIJ, pentru adoptarea legilor justiției și a codurilor penal și de procedură penală….. În primul rând, CSM a dat un aviz negativ la începutul anului trecut unui proiect de desființare a SIIJ în varianta fostului ministru Stelian Ion, care prevedea returnarea dosarelor aflate la SIIJ către secțiile de parchet competente (DNA, DIICOT, Parchetul General). În schimb, același CSM fusese de acord cu proiectul lui Predoiu din 2020, care prevedea obligativitatea aprobării de către procurorul general a declanșării acțiunii penale împotriva magistraților și încuviințarea de către CSM a trimiterii în judecată. Aceste formule au fost considerate pe bună dreptate modalități de instaurare a unei „superimunități” pentru magistrați, ceea ce contravine Constituției. Este de așteptat, așadar, ca Predoiu să reia lucrurile de unde le-a lăsat și să caute să reintroducă o formă de imunitate, chiar dacă aceasta nu va fi versiunea unei SIIJ 2.0, pentru a îndepărta obiecțiile CSM și a obține avizul. De altfel, și în programul de guvernare se vorbește despre „înființarea unei instituții/structuri care să ofere garanții de independență a magistraților”. Pentru a desluși misterul acestei structuri/instituții care nu este SIIJ, dar face ce făcea SIIJ, ar trebui să vedem mai întâi ce se înțelege exact prin independența magistraților. Îndrăznesc să afirm că la nivelul secției de judecători a CSM și al unui număr incert de magistrați, prin „independența magistraților” se înțelege „independența magistraților față de DNA”, mai precis față de anchetele de corupție. Luați aminte că în trei ani de funcționare SIIJ, niciunul dintre cele peste 6.600 de dosare nu este un dosar de corupție, scopul existenței SIIJ fiind cu totul altul. În acești trei ani, magistrații au fost acoperiți cu un scut antianticorupție la adăpostul căruia nu știm ce grozăvii s-au întâmplat în justiție și nu ne referim numai la instanțele penale, ci și la cele civile, de contencios etc. Sub pretextul că DNA ar fi comis abuzuri (niciodată dovedite, de altfel), SIIJ a oferit magistraților o plapumă caldă sub care s-au aciuat toți corupții din sistem și protectorii lor din CSM. În același timp, a instituit de conivență cu Inspecția Judiciară un regim de teroare în care orice procuror sau judecător prea zelos sau prea entuziast riscă să devină imediat ținta atenției SIIJ. Căror dosare alege SIIJ să le dea curs sau să le finalizeze este numai o chestiune de politică și bun plac. Or, dacă noua structură va renunța la teroarea soft, dar va menține scutul față de anchetele de corupție, atunci rezultatul va fi tocmai un SIIJ 2.0, adică exact ce promite Predoiu că nu se va întâmpla. Dacă însă prin „independența justiției” se înțelege, așa cum s-ar cuveni, independența față de factorul politic, atunci nu este nevoie de nicio structură/instituție nouă, pentru că decizia Curții de Justiție a Uniunii Europene din 21 decembrie oferă magistraților români toată independența de care au nevoie, insistând ca aceasta să se manifeste față de puterile executivă și legislativă…..Deci, dacă actuala majoritate ar dori să consolideze independența magistraților, ar trebui să reglementeze în sensul deciziei CJUE, pentru a le asigura acestora cea mai mare libertate de acțiune posibilă. Și, cum în centrul acestui război intern se află corupția, primul pas ar trebui să fie returnarea dosarelor de corupție ale magistraților către DNA. Integral: https://revista22.ro

Dosar DIICOT la Primăria Iași | Chirica admite că e inculpat. Reacția președintelui IohannisStăpânul Cheșcu și slugile Chirica-Harabagiu. 4 milioane de euro pe un munte de falsuri, caz-școală pentru DNA Gheorghe Cheșcu a făcut 4 milioane de euro cu un bloc construit fără acte în Tătărași, băgându-l în circuitul civil printr-o edificare semnată în fals de fostul viceprimar Gabriel Harabagiu și de fosta arhitectă-șefă Anca Brândușescu * PUZ-ul prevedea doar două subsoluri, parter și etaj. Blocul a ajuns la 9 niveluri în loc de 4 * Autorizația de construcție nici măcar nu prevedea construirea de locuințe, ci doar spații comerciale și birouri * Edificarea salvatoare a venit în 2018, la 4 ani distanță de la recepția blocului, alt document falsificat în mod halucinant * Cheșcu dăduse apartamentele cu promisiune de vânzare, astfel că edificarea pusă la cale în birourile lui Chirica și Harabagiu i-a salvat 4 milioane de euro: a putut vinde apartamentele * În mod normal, dacă faci ca Gheorghe Cheșcu și nu dai șpagă, ești obligat de Primărie să demolezi blocul * Blocul nu are parcări, iar Chirica și Harabagiu n-au suflat un cuvânt despre această afacere total ilegală * REPORTER a reluat tot circuitul documentelor, iar cazul este clar ca lumina zilei: 4 milioane de euro au trecut pe la nasul lui Chirica și Harabagiu Jaf cu acte plăsmuite. Omul de afaceri Gheorghe Cheșcu a orchestrat, cu complicitatea demnitarilor și înalților funcționari din Primărie, cea mai scandaloasă afacere imobiliară din ultimii 30 de ani.Blocul lui Cheșcu de pe Vasile Lupu 95 are 60 de apartamente și spații comerciale la parter. Construcția a intrat în circuitul civil prin documentele falsificate în Primăria Iași, sub conducerea lui Mihai Chirica și Gabriel Harabagiu Tunul lui Cheșcu e de măcar 3,5 milioane de euro și a fost girat de regimurile Nichita și Chirica. Un șir întreg de mistificări în care legea a fost siluită. Pe scurt, Cheșcu a primit aprobare de la Primărie să facă o clădire de birouri de 400 mp utili, doar cu parter, și a edificat, în final, un mastodont de 5.705 mp suprafață utilă cu 60 de apartamente, trei spații comerciale, trei spații de depozitare și două garaje. Asta-i mafia: Cheșcu, supranumit „Stăpânul Tătărașului”, și slugile sale – Mihai Chirica, actual primar, și Gabriel Harabagiu, fost viceprimar. Integral: https://www.reporteris.ro

Ungaria reduce preţurile pentru mai multe alimente de bază, în încercarea de a combate inflaţiaAnaliză Tăvălugul scumpirilor la început de an. Facturi chiar și cu 340% mai mari. Economist: Vom trăi ca înainte de 1989 ….. Majorarea prețurilor pentru energie are efecte în lanț și în cazul produselor alimentare. Coșul lunar al unei familii e mai scump cu până la o treime față de aceeași perioadă a anului trecut. La toate astea se adaugă explozia tarifelor RCA după falimentul City Insurance, o majorare la pompă a carburanților și creșterea continuă a ROBOR la 3 luni. Analiștii economici spun că, dincolo de efectele pandemiei sau a situației de pe piețele financiare, Guvernul nu a luat măsuri pentru a anticipa aceste majorări, iar acum ia decizii pompieristice, încercând să stingă “focul”.  Pentru o parte importantă a populației, lunile de iarnă din 2022 vor însemna eforturi uriașe pentru a achita facturile…… Laurian Lungu, economist, spune la Digi FM, în emisiunea Omul Potrivit, că mulți români își vor aduce aminte lunile acestea de perioada comunistă și că vor căuta soluții de avarie ca să reducă pe cât se poate facturile. “Reacția va fi una clară. Oamenii își vor restrânge consumul și vor restrânge chiar și consumul de energie electrică. Probabil că vom trăi iarăși ca înainte de 1989. Oamenii vor fi îngrămădiți într-o cameră, o vor încălzi și vor trece iarna. Prea mult nu prea ai ce să faci pentru că România e un importator net de energie, în general.” Pandemia a pornit accelerat tiparnițele de bani ….. România e cu atât mai vulnerabilă cu cât se bazează mult pe produse din import, spune Adrian Negrescu, analist economic. “S-au tipărit bani foarte mulți pentru a acoperi problemele din 2020, când întreaga economie mondială a fost blocată. Acum tragem ponoasele acestei mașini de bani. Noi, din păcate, importăm inflație. Aproape 60-70% din ce punem în farfurie este din import. De acolo ne aprovizionăm pentru zona marilor centre comerciale. Noi plătim prețul inflației și acoperim pierderile unor producători internaționali. Noi nu am avut o strategie să protejăm producătorii români, să aibă acces în supermarketuri.” BNR estimează că puterea de cumpărare a românilor va scădea și mai mult în 2022. Banca centrală ia în calcul o inflație de peste 8% în vara acestui an și o revenire undeva între 3-4% abia în toamna lui 2023.  Topul scumpirilor. Comparație față de anul trecut Dincolo de pandemie, cotațiile internaționale pentru gaz, electricitate și petrol au contribuit și ele la majorarea facturilor. Iar la asta se adaugă alte cauze interne, cum ar falimentul celui mai mare asigurător din piața auto din România, City Insurance. Iată câteva exemple de costuri pentru unele produse și servicii, la același consum, în ianuarie 2022 față de ianuarie 2021.

  • Energie electrică, consum de 90 kWh – 140 de lei față de 110 lei
  • Gaz natural, consum de 950 de metri cubi: 190 lei față de 150 de lei
  • RCA, autoturism 1700 cmc, pe 12 luni: 750 lei față de 450 lei

Combustibilii s-au majorat și ei cu peste un leu pe litru. În ianuarie 2021, un litru de benzină și motorină era între 4,8-4,9 lei, în timp ce acum, la pompă se vând cu 6,2-6,3 lei.  Românii nu resimt majorările doar la utilități. Cei care au rate la credite bancare plătesc deja cu câteva sute de lei în plus lunar. La începutul anului trecut, ROBOR la 3 luni era 1,7%, în timp ce acum a ajuns la 3,05%. La o rată lunară de aproximativ 1.400 lei un client achită acum cu 100 lei în plus.  Și ca tabloul să fie complet, taxele și impozitele locale s-au majorat de la 1 ianuarie în unele localități, la fel ca taxa pentru parcările de reședință. În București, de exemplu, a crescut de 8-10 ori în unele sectoare!…. “Sigur, statul ar putea să facă multe lucruri, dar nu acum. Vorba aia, nu îți faci asigurare când casa arde. Trebuia să existe o viziune înainte. Gazele din Marea Neagră au fost descoperite acum 10 ani. O decadă în care nu avem o legislație care să avantajeze extragerea lor. E ridicol. Investițiile iau timp ca să genereze rezultate. Dacă iei în momentul acesta o decizie de a investi vei culege rezultatele ei peste 2,3,4 ani. Prețul gigacaloriei în București a fost menținut la același preț de 9-10 ani. Nu a auzit nimeni de inflație, de pierderi… Când vine criza e normal ca prețurile să explodeze. S-a întâmplat asta din motive populiste. E mai bine să crești prețul în fiecare an cu 2,3,4 la sută, mai ales în timpuri bune, când oamenii câștigă bine, au salariile în creștere decât într-un moment de criză să te apuci să le dublezi. Ne furăm căciula, asta este de fapt. Se iau niște decizii ad-hoc, în fața unor momente care nu mai pot fi evitate. Asta e meteahna politicienilor noștri, că nu au o viziune în timp, pe câțiva ani.“ Integral: https://www.digi24.ro

Daca e de rău, nu apare în presă!  …. Economia românească caracterizată printr-o structură insuficient modernizată, aparținând în mare parte stadiului manufacturier al revoluției industriale, are încă aspecte de energointensivitate ceea ce face ca ponderea costurilor energetice să fie mare în structura totală a costurilor de producție, ceea ce o face necompetitivă. Această situație explică reducerea producției sau chiar încetarea acesteia la un număr importat de unități industriale printre care se remarcă unități de cea mai mare importanță ale industriei românești cum sunt Azomureș și Alro Slatina. Anunțuri privind reducerea sau încetarea activității datorită incapacității suportării costurilor energiei au fost recent făcute și la nivelul industrie de panificație, a medicamentelor, a procesării produselor de carne și lactate. Doar la nivelul perioadei noiembrie-decembrie 2021, peste 20 de mii de IMM-uri și-au încetat activitatea datorită costurilor energetice. Consecințele în plan social sunt extrem de periculoase prin creșterea bruscă și necontrolată a șomajului ca și în planul echilibrării macro-structurale deoarece scăderea capacității de competitivitate a economiei va reduce puternic atributele de export, accentuând dezechilibrul balanței comerciale. Reducerea sau încetarea activității pe segmente importante ale industriei va afecta negativ capacitatea de colectare a veniturilor bugetare ceea ce va pune sub semnul întrebării posibilitatea respectării promisiunilor coaliției de guvernare relativ la protejarea categoriilor defavorizate prin creșterea veniturilor acestora ca și a programelor de investiții. Este clar că efectul creșterii atât de mari și abrupte a costurilor energetice nu poate fi suportat de actuala structură a economiei ceea ce face necesară conceperea și aplicarea imediată de către guvern a unei scheme de măsuri și politici economice care să salveze economia de la un evident proces de decădere și destructurare. În acest sens, ASPES cere guvernului:

  • La nivelul Ministerului Energiei să se constituie de urgență o celulă de criză care să elaboreze împreună cu cei mai importanți specialiști în domeniu măsuri de corijare a greșelilor făcute în așa zisa liberalizare a pieței energiei, în sensul asigurării unor condiții rezonabile de competiție și raționalitate la nivelul producătorilor indiferent dacă reprezintă capital străin sau capital majoritar românesc. Scopul central al acestei celule de criză este acela al găsirii de măsuri ca la încetarea perioadei de plafonare și compensare, facturile să nu înregistreze o explozie a prețurilor.
  • Printr-un efort diplomatic și de negociere, guvernul trebuie să ceară Uniunii Europene autorizarea aplicării unor subvenții unităților industriale care , în mod clar și obiectiv, nu-și mai pot continua activitatea din cauza costurilor energetice.
  • Pentru a diminua costurile IMM-urilor, dar și ale gospodăriilor populației cu factura energetică, să se treacă urgent la elaborarea unui program de susținere financiară de către stat a realizării instalațiilor fotovoltaice, creatoare de energie electrică mai ieftină.
  • Se impune și o negociere a termenelor de tranziție de la cărbune la energia verde în sensul posibilității utilizării în continuare a cărbunelui în producția de electricitate pentru sporirea ofertei interne și eliminarea importurilor de electricitate.
  • În acest context apreciem că trebuie stopat procesul de dezafectare a Termocentralei energetice Mintia și realizarea unei modernizări prin înlocuirea combustibilului cărbune cu gazul natural.

Totodată trebuie finalizată investiția hidroenergetică pe Jiu, ambele obiective energetice – Mintia și amenajarea hidro de pe Jiu prin producția lor vor contribui la reducerea importului de energie electrică. – Accelerarea procesului de extragere a gazului din Marea Neagră și finalizarea aspectelor juridice ale Legii Offshore.” Integral: https://www.contributors.ro

EnergiePENTRU CĂ PARLAMENTUL DOARME   Autorităţile naţionale de reglementare au devenit stat în stat  Activitatea autorităţilor de reglementare, fie că vorbim despre Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE), despre Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), despre ANCOM, despre ANPC sau despre Banca Naţională a Româ­niei, deşi ar trebui să fie verificată atent de Parlament, în realitate se pare că senatorii şi deputaţii tratează politic instituţiile respective şi nu sunt atenţi la eficienţa acestora în domeniile în care emit diferite norme, hotărâri, ordine sau decizii.…..”ANRE va fi analizată în Parlamentul României pe baza unui raport de activitate. Până acum nu prea ne-am uitat la activitatea ANRE, şi nu numai a ANRE, şi asta e o problemă pe care o avem: nu ne uităm la activitatea reglementatorilor. Până acum nu ne-am uitat şi ar trebui să ne uităm la toţi reglementatorii. Şi la ANRE, şi la piaţa de capital, sistemul bancar; la toate ar trebui să ne uităm mai atent. Trecem foarte uşor peste rapoartele de activitate ale reglementatorilor şi ne uităm peste ele doar atunci când vrem să schimbăm pe cineva. Ar trebui să ne uităm mult mai atent peste rapoartele de activitate şi să vedem exact dacă obiectivele au fost îndeplinite aşa cum ne dorim. Aşa, dacă ne uităm doar în situaţii de criză, nu ştiu dacă rezolvăm ceva”, a spus Florin Cîţu. Faptul că al doilea om în stat, preşedintele Senatului, susţine că activitatea autorităţilor de reglementare nu este verificată de Parlament şi ceea ce s-a întâmplat în ultimii ani – atât în domeniul energiei, cât şi în zona pieţei de capital- , ne arată că toate aceste instituţii publice sunt practic un fel de stat în stat, care aplică fiecare propriul mod de lucru, în care nu există o situaţie a îndeplinirii obiectivelor stabilite de legiuitor şi în care nimeni din conducere nu este tras la răspundere pentru neîndeplinirea ţintelor asumate. Tragerea la răspundere are loc numai atunci când – aşa cum afirmă Florin Cîţu – majoritatea parlamentară doreşte să schimbe pe cineva din conducerea autorităţilor respective. În acest timp, consecinţele deciziilor luate de şefii autorităţilor naţionale de reglementare au efecte asupra a sute de mii sau milioane de cetăţeni – în funcţie de domeniul reglementat -, care sunt nevoiţi să îşi caute dreptatea prin instanţe, pentru că niciun parlamentar nu verifică atent rapoartele de activitate întocmite de instituţiile publice respective. Aşa cum a fost descrisă situaţia respectivă, ea s-ar încadra perfect în dispoziţiile aliniatului 1 al articolului 297 din Noul Cod Penal, care prevede că este abuz în serviciu “fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice”, infracţiune care se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică….. Practic, în exercitarea mandatului lor, prin neverificarea rapoartelor de activitate ale autorităţilor de reglementare, parlamentarii nu îndeplinesc sau îndeplinesc defectuos una din atribuţiile lor, dar până acum nimeni nu a răspuns pentru pagubele cauzate cetăţenilor sau agenţilor economici de reglementările instituţiilor publice respective. Mai mult, nepăsarea parlamentarilor cu privire la rapoartele de activitate ale autorităţilor de reglementare încalcă şi dispoziţiile Statutului deputaţilor şi senatorilor, unde la articolul 1 aliniat 2 se stipulează: “În exercitarea mandatului deputaţii şi senatorii sunt în serviciul poporului”. Integral: https://www.bursa.ro

Cum se desfasoara in realitate scoala online. ''Am sters cu buretele dreptul la educatie al copiilor din Romania''Pe câte grupuri de WhatsApp de la școală sunteți și cum arată ghiozdanul copilului vostru?  Scriitorul Vasile Ernu descrie felul în care arată viața a mii și mii de părinți din România, care încearcă să țină pasul cu multiplicarea instrumentelor digitale, aplicațiilor și felului excesiv în care le folosesc copiii și noi înșine…. Când deschid ghiozdanul băiatului meu mai mic îmi trebuie un ghid să pricep care e ordinea: caiet 1, caiet 2, caiet 3; manual 1, manual 2 pentru aceeași materie… Apoi o serie de auxiliare 1, 2, 3… E școală sau e supermarket? Am crescut cu un caiet la un obiect: pătrățele și liniuțe. La toate astea 101 de auxiliare mai vin și tableta, și telefonul. În plus, iată și tabla electrică: eu știam doar tablă și cretă. Nu fac față nici să le țin minte numărul: mintea e praf. Eu credeam că simplificarea e mama învățăturii. Cum se schimbă numele la materii Ah, și în fiecare zi mai vin fișe care trebuie printate, notate, fotografiate, urcate pe o platformă online – așa cică e mai ușor. Pandemia şi trecerea în online a accelerat procesul. Asta doar la un obiect care nu se mai numește Limba română, ci Comunicare în limba română. Comunicare? De ce să schimbi numele la ceva ce se știe de generații??? Ah, reformă: profund, schimbăm numele… … Ăsta e doar începutul. Repetați asta încă de câteva ori la celelalte materii. Dar asta e doar partea distractivă. Urmează câteva platforme tip Zoom: școală, classroom, afterschool, alte ocupații de grup. Fiecare cu utilizator și password. 1,2,3,4,5,6…. câte sunt. Fără număr. Intrat, făcut ora, fotografiat, transferat pe PC sau laptop, urcat pe platformă. Aventura grupurilor de WhatsApp Dar urmează partea de grupuri tip WhatsApp – Grup părinți 1, Grup părinți 2, uh, Grup părinți after, Grup elevi, Grup lectură, Grup sport, Grup prieteni și colegi, Grup… Totul în numele comunicării lejere, eficiente, ca să nu ne stresăm, să câștigăm timp. Toți suntem cu nervii la pământ: pe grup 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10: pe drum, în baie, la masă, la WC, peste tot. Uneori cu două simultan. Toate comunică intens: exemplu – pe Grup părinți 1 se repetă „mulțumesc” de aproape 20 de ori. Lipsești câteva secunde: ești terminat, căci ai de recuperat 1.001 mesaje care își schimbă logica de la un părinte la altul, de la un copil la altul etc. Toți acești ID virtuali sunt invizibili, dar foarte sensibili. …. Unele aplicații sunt instalate și pe telefon, și pe PC, și pe tabletă, și pe laptop. 30 x 4 x toate cele peste 10 grupuri câte sunt – numărul lor e legiune. Carnețelul cu parole Asta doar la un copil. Astea fără grupurile personale: prieteni, job, interese etc. Dacă le pun și pe acelea la socoteală îmi sare rezistența – și am una sovietică, atomică, nemuritoare. Dar are și ea limitele ei. Repet: toate astea făcute să ne simplifice viața, să ne ajute, să câștigăm timp. Am uitat de ID-uri și password-uri. Zeci de chei, parole, adrese pe cele 5-6 ustensile: telefon 1, tel 2, PC, Tabletă, Laptop 1, Laptop 2 etc. Demență totală. Mintea e praf – notat în carnețele toate password-urile. Dar nu mai rețin care la ce, pe ce suport. ….. De când viața a fost simplificată și ajutată de tehnologia și comunicarea online – mai lejeră și mai ușoară – oamenii au intrat în depresie și e coadă la psihoterapie mai ceva ca la mezeluri pe vremea lui Ceaușescu. Integral: https://www.libertatea.ro

Nicolae Ciucă, după ce președintele Klaus Iohannis l-a desemnat premier: ”Acesta e planul”Ce rele ne mai așteaptă  ….. Surprinzător este că pesediștii acționează de parcă nu ar vrea ca pandemia să se termine mai repede, ca să ne putem întoarce la „normalitate”, după cum repetă papagalicește încercând, vezi Doamne, să convingă oamenii să respecte măsurile și să se vaccineze, acționează ca și cum nu ar fi evident că de situație profită, umflându-se în sondaje, AUR. Interesul politic ar impune PSD să se facă luntre și punte să pună capăt pandemiei până nu îi racolează Simion și ai lui o halcă și mai groasă din electorat. Căci, să fim serioși, electoratul vadimist și otevist și-a găsit debușeul la PSD în lipsă de altceva, iar acum, după oferta de nerefuzat a AUR, s-a reorientat. Ca să nu mai discutăm că pandemia, facturile și scăderea nivelului de trai au lovit cu precădere bazinul electoral pesedist, care a găsit în Șoșoacă și Simion răspunsul la marile lui întrebări existențiale. Pe de altă parte, cu cât amenințarea AUR devine mai serioasă, cu atât PSD devine mai frecventabil. Istoria din anul 2000 se poate repeta, își fac socoteala strategii PSD. Tot începutul de an ne-a arătat că trebuie să abandonăm orice speranță în ce privește guvernarea. Va fi la fel de proastă, lașă și incompetentă ca precedenta, deși nu are niciun motiv. Cu o majoritate de două treimi în parlament și-ar putea permite să ia decizii nepopulare, să pună profesioniști în posturile-cheie și nu clientelă de partid, să dea legi care să miște lucrurile. Adică să se preocupe de „interesul național”, așa cum au motivat PSD și PNL alianța peste capul și votul electoratului, și nu de umflat portofelele și de îmbuibat acoliții cu contracte de la stat. Cele mai bune dovezi ale traseului pe care vor merge treburile sunt numirile de secretari de stat făcute de PSD. O garnitură de politruci, habarniști, fripturiști și antireformiști sadea reciclați din vremea lui Dragnea, în frunte cu Ottó Szép la Ministerul Justiției, individ care s-a remarcat prin cererea de pedepsire a magistraților care protestau față de masacrarea legilor justiției, cu eternul Mădălin Voicu și chimista Cristina Nedelcu la Cultură sau cu Stelian Mîndrescu la Transporturi. Presa e plină de exemple care de care mai strigătoare la cer. Aceștia pălesc desigur în fața somităților din guvern sub comanda cărora va defila generalul Ciucă, premierul care nu suflă în front. Și de ce ar face-o, din moment ce însuși Vasile Dîncu spune că alianța PSD-PNL va rezista până în 2024, ba chiar ar putea candida împreună la alegeri. N-ar fi cine știe ce surpriză, ținând cont de afinitățile celor două partide. S-ar limpezi apele în sfârșit, ca să nu mai voteze electoratul PNL și să iasă din căciulă PSD. Cea mai urgisită se anunță a fi tot educația, care va ajunge anul acesta și mai analfabetă funcțional. Așa cum arată tradiția românească, întotdeauna e loc de mai rău. Mai ales cu un ministru ca Sorin Cîmpeanu. Dacă intenționa să-și îngroape cu fanfară și slave de tun România Educată, Iohannis nu putea face o alegere mai nimerită decât Cîmpeanu…..Dacă nu vor fi proteste de stradă generate de incitările AUR și de nemulțumirea populației față de tăvălugul scumpirilor, va fi un an al stagnării. Dacă nu, s-ar putea ca alianța să fie măturată de la putere mai repede decât prorocește Dîncu. Asta, pentru că PSD nu știe să gestioneze crizele decât prin violență, iar PNL e ros pe dinăuntru de viermele dihoniei. În ceea ce-l privește pe Iohannis, e de prea mult timp mână moartă ca să mai conteze. Integral: https://revista22.ro

Copiii merg la cursuri. Şcolile funcţionează după programul normalBestia cu chip de om! Un român își duce copilul la școală pe jos, nu cu mașina  Zeci de părinți efectiv au înghețat de spaimă cu mâna pe volan când au văzut un părinte care își ducea copilul la școală… PE JOS!!! S-au frecat de mai multe ori la ochi, crezând că nu văd bine, dar din păcate vedeau cât se poate de bine: bestia cu chip uman chiar asta făcea, își ducea copilul la școală pe jos. „Nu pot să cred că încă mai există oameni cu un asemenea comportament de Ev Mediu“, s-a revoltat un părinte care nu-și închipuia până azi că un copil ar putea fi dus pe jos la școală. „Efectiv mi-a fost frică să ies din mașină când l-am văzut. Un astfel de om e probabil bolnav psihic și e riscant să te apropii de el, că nu știi de ce altceva ar fi în stare.“ Și celorlalți părinți le-a fost frică să iasă din mașini, așa c-au început să-l claxoneze insistent pe inconștientul care își ducea copilul pe jos la școală. Mai mulți părinți responsabili au mers chiar mai departe și au reclamat bestia cu chip uman la protecția copilului. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 13 ianuarie.„Aproximativ 60 % dintre consumatorii casnici de energie electrică vor primi 1-2 lei compensare pe lună și, în mod similar, jumătate 50 % dintre consumatorii casnici de gaze naturale nu vor beneficia de nicio compensație, în lunile aferente schemei din 2021, înainte de alte scumpiri așteptate.”

Mountain Lodge at Telluride | Colorado.comBuna dimineata intr-o zi de joi, 13 ianuarie! Vremea va fi deosebit de rece şi geroasă dimineaţa şi noaptea, cu intensificări ale vântului. Rafalele vor ajunge şi la 75 de km/h, în special în zona Carpaţilor de Curbură şi pe litoral. De asemenea, vântul va mai avea intensificări în estul şi sud-estul teritoriului, cu viteze la rafală, în general de 50…55 km/h, mai ridicate pe litoral. Valorile minime se vor situa, în general, între -18 şi -8 grade. Temperaturile maxime vor fi preponderent negative. In Bucuresti avem cer innorat, temperaturi intre 1/-4 gr.C.

Coronavirus in RomaniaOctavian Jurma: „Dacă statul vrea sa facă bine, sa înceapă cu obligativitatea certificatului verde, nu cu obligativitatea infectării copiilor”  Nu obligăm niciun adult să facă ceva împotriva voinței sale, dar obligăm copiii sa mearga la infectare sigură, spune cercetătorul Octavian Jurma. „România azi: 140 minori internaţi. Cu 53% faţă de media de 91 a săptămânii trecute. Până la finalul săptămânii vom depăşi 200, iar săptămâna viitoare vom depăşi probabil recordul de minori internaţi din valul 4-Delta. După dezastrul din şcoli de acum câteva săptămâni din valul 4-Delta, concluzia unanimă a autorităţilor a fost . Avem un recomandare fermă pentru firme să îşi ţină angajaţii acasă, dar copiii sunt trimişi fizic la şcoală să îşi infecteze părinţii trimişi acasă de firme să nu se infecteze la muncă”, scrie pe Facebook Jurma….„Nu obligăm nici un adult să facă ceva împotriva voinţei sale, dar obligăm copiii să meargă la şcoală la infectare sigură. Mare vitejie are statul românesc. Găină în faţa câtorva sute de adulţi care rup gardul Parlamentului, dar zmeu în faţa copiilor a căror sănătate depinde exclusiv de responsabilitatea adulţilor din jurul lor. Noaptea minţii!”. Integral: https://www.gandul.ro

Fauci: Varianta Omicron a coronavirusului va infecta „aproape pe toată lumea”, indiferent de statutul de vaccinare  Varianta Omicron a coronavirusului va infecta „aproape pe toată lumea”, indiferent de statutul de vaccinare, a declarat marți expertul de top în boli infecțioase din SUA, Anthony S. Fauci, citat de Washington Post. Dar cei care au fost vaccinați „foarte probabil, cu unele excepții, se vor descurca destul de bine” și vor evita spitalizarea și decesul, a spus Fauci, vorbind la o videoconferință cu Centrul de Studii Strategice și Internaționale. Fauci a mai spus, într-o audiere la Senat, în aceeași zi, că cei nevaccinați au risc mai mare de 20 de ori să moară, de 17 ori să fie spitalizați și de 10 ori să fie infectați decât cei vaccinați. „Cei care sunt încă nevaccinați vor fi afectați de aspectul sever al acestui lucru”, a spus el, referindu-se la creșterea infectărilor cu Omicron. Integral: https://www.g4media.ro

EnergieUn sfert dintre consumatorii de energie electrică și de gaze nu se vor încadra în plafonul schemei de ajutor. Câți vor avea facturile compensate în ianuarie  Puțini consumatori casnici și non casnici vor beneficia de compensații la curent și gaze naturale și în luna ianuarie 2022, arată o analiză a speciaștilor din energie, estimări care iau în calcul facturile primite de români și ajustate cu scumpirile așteptate în piață. Președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, a afirmat, luni, că datele din ultimele facturi ale românilor confirmă ceea ce previzona la apariția Legii Plafonării – care se aplică din 1 noiembrie 2021, până în 31 martie 2022 – că un număr mic de consumatori vor beneficia în mod real de aceasta lege. „Măsurile aprobate prin lege pentru energie electrică sunt mai mari decât cele pe gaze, deși ponderea costului cu energia electrica este mai mică și astfel în fapt oamenilor li se dă un ajutor mult mai mic decât li se promite și de cât își imaginează aceștia”, amintește Dumitru Chisăliță. El estima că cei mai mulți, aproximativ 60 %, dintre consumatorii casnici de energie electrică vor primi 1-2 lei compensare pe lună și, în mod similar, jumătate 50 % dintre consumatorii casnici de gaze naturale nu vor beneficia de nicio compensație, în lunile aferente schemei din 2021, înainte de alte scumpiri așteptate. Cum se calculează compensațiile  Consumatorii casnici –              plafonarea se aplică doar în cazul :

o             prețurilor la energiei electrică care depășesc valoarea de 1 leu/kWh cu tot cu taxe (mai puțin abonamentul). În situația creșterii de la 1 ianuarie 2022 a prețurilor, în medie cu cca 75% față de luna decembrie 2021, pentru consumatorii casnici care au rămas în serviciul universal, dar și a celor care au încheiat contracte la energie electrică în piața concurențială în lunile decembrie – ianuarie 2022, cca. 60% dintre consumatorii casnici de energie electrică li se va plafona prețul la 1 leu/kWh. „Astfel, apreciem că acești consumatori vor achita în luna ianuarie 2022, în medie cu cca 0,41 lei/kWh mai puțin pentru energia electrică consumată decât prețul mediu din contracte în perioada ianuarie-martie 2022, urmând ca după data de 1 aprilie 2022 să achite prețurile la nivelul valorii din contract adică în medie prețuri cu cca. 85% mai mari decât în anul 2021”, explică Dumitru Chisăliță.

o             prețurilor la gaze naturale care depășesc valoarea de 0,37 lei/kWh cu tot cu taxe (mai puțin abonamentul). În situația consumatorilor care au fost trecuți prin efectul legii în piața liberă la 1 iulie 2021 sau nu au încheiat contracte la gaze naturale în piața concurențială după data de 1 iulie 2021, prețurile nu depășesc în general valoarea de 0,37 lei/kWh și atunci nu se plafonează nimic. „Apreciem că în luna ianuarie 2022, că cca  25 % dintre consumatorii casnici de gaze naturale li se plafonează prețul în luna ianuarie 2022, aceștia având prețul sub 0,37 lei/kWh”, spune Dumitru Chisăliță.

–              compensarea se aplică doar în cazul în care : o  consumatorul consumă energie electrică sub 300 kWh/lună, dar nu mai puțin de 30 kWh, situație în care se aplică o compensație de 0,29 lei/kWh, din preț cu taxe (dar fără abonament, rate și alte servicii din factura de electricitate), dar doar în situația în care prețul energiei electrice din contract cu tot cu taxe este mai mare de 0,68 lei/kWh. În situația în care prețul din factură este sub această valoare, consumatorul consumă mai puțin de 30 kWh sau mai mult de 300 kWh,  nu primește nici o compensație. Integral: https://www.gandul.ro

Gaze și energie DECIZIE Cum intervine statul împotriva... | PROFIT.roElefantul din sufrageria lui Klaus Iohannis ……Nordul Moldovei. Aici  se încăpățânează să lucreze unul dintre ultimii mari crescători de porci și de păsări din România, cu ferme care însumează peste 100.000 de porci și câteva milioane de păsări. Om care s-a ocupat, în absența statului care ar fi trebuit s-o facă, de reproducerea animalelor din fermele sale. Căci dacă România are o problemă uriașă în agricultură, aceea ține de pierderea a trei sferturi din efectivele de porci. Și de distrugerea cvasitotalității fermelor de reproducere. Am spune că, în lipsa acestui om și a încă câtorva numărați pe degetele de la o mână, astăzi am importa întregul nostru consum de carne de porc. Ei bine, ce credeți că a primit omul acesta cadou de Crăciun? Vreo subvenție de la stat, vreun ajutor de orice fel? Măcar vreun telefon de control de la vreun ministru? Nu, oameni buni, omul a primit o creștere de 10 ori a prețului la gazele cu care încălzește fermele de pui! De 10 ori, de la 67 lei/MWh la 680 lei/MWh. Dacă ar consuma aceeași cantitate de gaz precum în 2021, în 2022 ar trebui să plătească o factură totală la gaze naturale mai mare decât întreaga cifră de afaceri de anul trecut! Inima Transilvaniei, la Târgu Mureș. Aici ne-a mai rămas singurul mare combinat chimic întreg din țară, Azochim. Singurul mare producător român de îngrășăminte. În ziua de Sfântul Nicolae, atunci când miniștrii României sărbătoreau onomastica proaspătului premier Ciucă pe la vreuna dintre exorbitantele vile de protocol din București, la Târgu Mureș se consuma o dramă: „din cauza prețului foarte mare la energie, gaz natural și energie electrică”, compania Azomureș a decis „începerea pregătirilor pentru oprirea temporară a activităților de producție”. Adică s-a oprit pe perioada de iarnă. ….. Și tot aici se fabrică jumătate din consumul de îngrășăminte al agriculturii românești. Ar fi, într-o lume mai corectă, o companie de importanță sistemică pentru țara noastră. Însuși ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, se teme că închiderea Azomureș va reduce producția agricolă cu 30%. Dar stați liniștiți, oameni buni, s-a găsit și soluția: „O primă astfel de soluție este aceea de reluare a activității Comisiei interministeriale a punerii pe piață a fertilizanților proveniți din țări terțe și care se află în procedurile de testare la nivel național”. Decizia politică este simplă: vom importa îngrășăminte din afara Uniunii EuropenePe malul Oltului, în inima Țării Românești, se află unul dintre cei mai mari producători de aluminiu din Europa, Alro Slatina. Un colos cu cifră de afaceri de jumătate de miliard de euro anual, una dintre puținele fabrici de frunte care ne-au mai rămas după demolarea industriei din ultimii 30 de ani. Chiar a treia zi după Crăciun, în miezul iernii, conducerea Alro dă un comunicat prin care își anunță reducerea producției de aluminiu primar cu 60%:…. Ei bine, Alro, care este cel mai mare consumator de electricitate din țară, nu reușește să cumpere energie din România. În ultimele trei luni, adică de la începutul lui octombrie și până acum, Alro a participat cu oferte de răspuns la nu mai puțin de 84 de sesiuni de licitație de vânzare de energie electrică pe  platforma de contracte bilaterale, varianta licitație extinsă (PCCB-LE Flex), potrivit datelor consultate de noi. În afară de cea din 23 decembrie, a mai câștigat doar una singură, pe 4 noiembrie, când a reușit să cumpere de la CE Oltenia energie pentru perioada 1 aprilie-30 iunie 2022, la 520 de lei/MWh – prețul cerut la acea vreme de producător. Să mai spunem o dată, poate n-a fost clar: cel mai mare consumator de electricitate din România a încercat de 84 de ori să cumpere energie prin contracte bilaterale și nu a reușit decât de trei ori!…. Firmele care mai fac industrie aici s-au trezit, peste noapte, cu prețuri de 7-8-9-10 ori mai mari la electricitate și la gaze. Prețuri care le scot din piață și le silesc să reducă producția sau chiar să închidă activitatea. Oameni buni, tot acest tablou înseamnă că o mare parte a industriei românești și a zootehniei noastre se vor duce pe apa sâmbetei în această iarnă. La vară vom constata și reducerea producției agricole cu o treime, ca urmare a lipsei îngrășămintelor sau ca urmare a scumpirii acestora…..Scumpirea energiei electrice și a gazelor pentru industrie (și pentru populație, desigur) ar fi trebuit să fie, în 2021, principala preocupare a guvernanților. Inclusiv a lui Klaus Iohannis, conducătorul „de facto” al Guvernului. Nici măcar n-a clipit, însă, Klaus Iohannis…. Prima lui grijă, la facerea fiecărui guvern pe care l-a moșit, a fost menținerea și întărirea omului său de încredere la Ministerul Energiei. Ba mai mult, Iohannis a promovat reducerea continuă a producției de energie electrică și gaze naturale, atât în politica internă, cât și printre angajamentele luate în fața Comisiei Europene. Cum a făcut-o? Patronând închiderea de mine de cărbune și de centrale electrice pe cărbune și ocrotindu-i pe austriecii de la OMV, care țin pe fundul Mării Negre gazele cu care i-a cadorisit statul român. Regimul Klaus Iohannis l-a adus în fruntea Romgaz și îl menține acolo pe omul care a ratat finalizarea centralei de la Iernut, care ar fi trebuit să aducă în rețeaua din țară o putere disponibilă de câteva sute de MW. Tot regimul lui Klaus Iohannis l-a promovat pe fostul șef al ANRE și fostul secretar de stat responsabil cu ocrotirea OMV tocmai în funcția de administrator al OMV Petrom. Și tot regimul lui Klaus Iohannis a închis termocentrala de Mintia. Și tot regimul lui Klaus Iohannis i-a alungat pe singurii interesați de construcția a două noi reactoare la Cernavodă. Dacă vă întrebați vreodată cui i se datorează închiderea Azomureș, semi-închiderea Alro, falimentarea fermelor zootehnice din cauza prețului gazelor, să știți, oameni buni, că peste trei sferturi din producția de electricitate și de gaze din România este făcută de firme de stat, controlate de guvern prin administratorii și directorii numiți politic în aceste funcții. Da, Guvernul de la București este cel care decide ce preț are electricitatea și ce preț are gazul în industria națională. Integral: https://www.gandul.ro

Tocăniţă de roşii cu cartofi | Rețete BărbatLaCratițăDemagogia Drag de România: Carrefour vinde roşii din Senegal, ceapă din Germania şi cartofi din Franţa, deşi declară că susţine producţia locală România se află în top zece producători de cartofi, ceapă şi roşii, luând fiecare tip de legumă în parte, la nivelul Uniunii Europene, însă a început anul 2022 cu cartofi din Franţa, ceapă din Germania şi roşii din Senegal….. „Noi suntem oameni simpli, ţărani care ştiu doar să producă, şi ne-am trezit acum că vrem să negociem cu oameni care au fost pregătiţi să negocieze. Ne-am asociat, pentru că în Galaţi se produc legume industrial şi voiam să avem o putere mai mare şi să avem un om pregătit să negocieze, dar negociatorii de la supermarketuri nu au vrut să cumpere de la noi ca asociaţi, ci ne-au spus că vor cumpăra doar dacă fac contracte cu fiecare în parte şi am acceptat”, spune Daniel Ciuhureanu, administrator al Brateşleg Grup din Galaţi. La raft, în data de 10 ianuarie 2022, în magazinul Carrefour Express de pe strada Dristorului, legumele proveneau preponderent din import. Cartofii veneau din Franţa, ceapa din Germania, roşiile din Senegal, castraveţii din Grecia, vinete din Spania, ardei din Albania sau dovlecei din Turcia.  Integral: https://www.zf.ro

Dosar DIICOT la Primăria Iași | Chirica admite că e inculpat. Reacția președintelui IohannisTribunalul Iași încalcă legea sistematic în favoarea primarului Chirica, trimis în judecată pentru abuz în serviciu. Birchall îi cere lui Predoiu să vină de urgență cu o serie de modificări legislative  ….Unul dintre beneficiarii deciziei CCR privind Camera Preliminară este și primarul PNL al Iașului, Mihai Chirica. Fostul ministru al Justiției, Ana Birchall, a atras atenția că Tribunalul Iași, mai precis Camera Preliminară, a amânat, pe 28 decembrie, pentru a opta oară, pronunțarea în dosarul lui Mihai Chirica, următorul termen fiind programat pentru data de 11 ianuarie. Astfel, nu s-a respectat termenul legal de 60 de zile în care Camera Preliminară ar fi trebuit să verifice legalitatea probelor din dosar și să-l trimită la instanța de fond. Pe cale de consecință, Ana Birchall i-a solicitat ministrului Justiției, Cătălin Predoiu, să vină de urgență cu o serie de modificări legislative prin care Camera Preliminară să fie ori desființată ori reformată, iar judecătorii care nu respectă termenul de 60 de zile să aibă parte de sancțiuni. “Tribunalul Iași (Camera Preliminară) a amânat pentru a OPTA oară pronunțarea în dosarul lui Mihai Chirica!   În ultimii ani am tot alertat că se dezvoltă o “nouă metodă de tergiversare a dosarelor” în speranța împlinirii termenului de prescripție și, astfel, scăparea celor certați cu legea!   Revin cu solicitarea către ministrul justiției, Ministerul Public și CSM ca în regim de urgență să ia măsurile care se impun, inclusiv de natură legislativă, pentru a elimina tergiversarea dosarelor în Camera Preliminară, tergiversare care afectează grav actul de justiție și încrederea oamenilor în justiție.   Sper ca această practică din Camera Preliminară să nu devină “noua rețetă”, respectiv noua găselniță de tergiversare a dosarelor și de prescriere a faptelor.   Este inadmisibil ca dosare importante să zacă în continuare în Camera Preliminară. Dacă nu se poate respecta termenul de 60 de zile prevăzut de lege, atunci instituția Camerei Preliminare să fie eliminată din legislație! Simplu!  …. După intervenția CCR, speculând deficiența de redactare a articolului din Codul de Procedură Penală, această Cameră Preliminară a devenit o piatră de moară în cadrul proceselor, transformând-o într-un mini-proces, cu riscul prescrierii faptelor, având în vedere că sunt dosare în Camera Preliminară cu termene care au ajuns să depășească și 4 ani de zile. Aceasta practică trebuie stopată urgent! Sper că măcar actualul ministru al Justiției (fiind și cel în mandatul căruia acum câțiva ani s-a introdus Camera Preliminară) să propună și să susțină urgent adoptarea modificărilor legale care se impun!”, a scris Birchall pe Facebook. Amintim că Mihai Chirica a fost trimis în judecată, în data de 27 ianuarie 2021, în dosarul Skoda pentru fapte de abuz în serviciu. Ceea ce trebuie reliefat este că s-au împlinit 9 luni de când a expirat termenul legal în care dosarul se putea afla pe rol la Camera Preliminară, însă din pricina carențelor legislative nimeni nu poate fi tras la răspundere în prezent.  În dosarul întocmit, procurorii au semnalat că primarul Chirica a fost implicat în achiziționarea nelegală de către Primărie a patru autoturisme Skoda, prejudiciul cauzat ridicându-se la 103.000 euro. După cumpărarea celor patru Skoda, la Primărie ar mai fi ajuns una, o Skoda Rapid, care ar fi fost dată Adinei Samson, amanta fostului primar Gheorghe Nichita. Integral: https://podul.ro

SRI, BLOCAT IN SENAT – Exclusiv: Comisia pentru drepturile omului din Senat a avizat negativ proiectul de lege initiat de fostul ministru al Justitiei Catalin Predoiu prin care SRI este reintrodus inMită oficială între Politic și Justiție? Ministrul Cătălin Predoiu a majorat, cu 30%, salariile și pensiile magistraților! În penultima seară a anului trecut, la ora la care televiziunile pregăteau programele de revelion iar conturile de socializare furnizau exclusiv fluxuri de ”lamulțianuri” și felicitări de sezon, Cătălin Predoiu a executat din pix, pe furiș, o recompensare consistentă a ”truditorilor” din sistemul de justiție, fapt care alimentează suspiciunile privind strategia politică a actualului guvern de a ”cumpăra” în mod legal bunăvoința magistraților. Prin ordinul nr. 6245 din 30 decembrie 2021, privind stabilirea unor drepturi salariale, Predoiu a modificat indicele Valorii Sectoriale de Referință în baza căruia se calculează veniturile salariale din justiție, mărindu-l de la la 465 la 605 lei, începând cu prima zi a acestei luni. De creșterea consistentă a veniturilor – 30% – vor avea parte, prin efectul ordinului, și pensionarii din magistratură, indemnizațiile acestora urmând să fie actualizate automat. Conform ordinului citat, “emiterea ordinelor ministrului justiției de stabilire a drepturilor salariale individuale conform prevederilor art 1 (privind majorarea valorii sectoriale – n.r) se va realiza până cel târziu la data de 4 februarie 2022, acestea urmând a intra în plată în luna februarie pentru drepturile aferente lunii ianuarie 2022″…..In rest, în momentul de față, salariul mediu net al unui judecător pornește de la 13.369 lei lunar, cel al unui procuror pleacă de la 13.473 lei pe lună iar venitul salarial al unui grefier începe de la 5.232 lei, la toate acestea adăugându-se o serie de diverse sporuri aplicate la salariu de bază, care ridică semnificativ cuantumul sumelor încasate….. În termeni reali, anul trecut, un preşedinte de Curte de Apel avea o indemnizaţie brută de încadrare de 24.600 de lei, la care se adăugau sporuri între 6.700 de lei şi 7.600 de lei. Practic, veniturile doar din sporuri ale unui magistrat depăşesc salariul mediu brut din România, în prezent la 5.380 de lei. Cea mai mică indemnizaţie de încadrare brută lunară a unui judecător de Curte de Apel este de 17.500 de lei, însă veniturile sale sunt completate de sporuri care se ridică la 6.300 de lei. Venituri puţin mai mari faţă de cele ale magistraţilor de la Curţile de Apel sunt la nivelul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, instituţie unde veniturile totale ale unui judecător simplu sunt între 29.300 de lei (brut) şi 34.000 de lei (brut), din care sporurile (pentru condiţii grele de muncă, vătămătoare sau periculoase, pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică, precum şi pentru păstrarea confidenţialităţii), plafonate la 30% din indemnizaţia de bază, sunt între 7.200 şi 7.875 de lei. Integral: https://podul.ro

Parintii si scoala onlineRomânia se joacă de-a școala …. 44% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional, adică învață, dar nu știu ce  La ultima testare PISA (2018) s-a constatat că 44% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional, procentul fiind mai mare decât cel din 2015 când s-a situat la 39%. Potrivit aceluiași raport, doar 1% dintre elevi sunt foarte performanți la capitolul citire. 1% pentru o competență de bază, în lumea în care alții plănuiesc zboruri turistice pe Marte. O altă testare, cu nișă pe științe și materii exacte a arătat anul trecut că 22% dintre elevii de clasa a VIII-a sunt analfabeți funcțional la matematică, chimie, fizică și biologie, România fiind pe ultimul loc în UE la acest capitol. Dacă mai facem un pas și adăugăm la aceste procente și cifrele abandonului școlar imaginea de ansamblu arată mult mai rău. Ce definiție putem da atunci sistemului nostru de învățământ? Un sistem în care intră rând pe rând copiii, dar scapă cine poate, axat pe memorare mecanică și repetiție, care promovează individualismul în locul muncii în echipă.  Nu ne place meritocrația- burse de merit pentru jumătate din elevii de gimnaziu și liceu din țară De curând a fost scandalul burselor de merit: ministrul Educației a propus majorarea notei pentru a obține bursa de la 8.50 la 9.50. Aberant aș zice, dar asta doar la prima vedere, căci cifrele arată o situație în contrast cu statisticile amintite anterior: peste 53% dintre copii aveau bursă de merit.  Școala online a crescut cu 27,29% numărul elevilor cu medii de peste 8.50, asta în contextul în care realitatea din teren a arătat profesori slab pregătiți la capitolul digitalizare. Mai mult, în mediul rural știm bine că tabletele au ajuns greu. Gestionarea orelor virtuale și a metodelor de evaluare a fost un show improvizat. Pe ce se bazează creșterea? Ori suntem o nație de genii, ori notarea în învățământ are o problemă și nu mai există ierarhie. Cum putem motiva real copiii dacă toți au 9 și 10 pe linie? Cum se poate recompensa munca dacă toți copiii primesc aceleași note? Cum se corelează aceste cifre cu rata mare de abandon școlar? Avem jumătate de copii genii și jumătate atât de proști încât nu termină opt clase sau nu sunt capabili să înțeleagă un text pe care îl citesc? Note ca să dăm bine Problema notării ține de câteva mentalități de care nu ne dezicem ca nație. În primul rând, părinții intervin la orice notă mică primită de copil, acuzând de multe ori că „a fost doar o scăpare și îi strică media”. Vă întreb însă: este normal ca un copil să fie de 10 la toate materiile? Poate excela în egală măsură și la literatură și limbi străine, și la muzică, și la sport, și la matematică? Eu zic că nu. Ne place să ascundem mizeria sub preș. Este sport național și nu ne dezicem de el nici la școală. Forme fără fond. Goana după note are două cauze: prima, faptul că se ține cont de mediile de an la admiterea la liceu; a doua – orgoliul părinților care dictează că fiica sau fiul trebuie să aibă note mari.  Faptul că aceste note din gimnaziu contează la admiterea la liceu este o greșeală majoră. Nu avem același barem de notare între școli și nici măcar între clasele din cadrul unei unități. Profesorii sunt diferiți, abordările și metodele nu sunt unitare. Unele cadre didactice sunt mai severe, altele mai relaxate. Subiectivismul nu lipsește….. Materia și programa școlară – o altă problemă majoră. Îi îndopăm pe elevi cu noțiuni abstracte, le cerem să învețe comentarii pe de rost, nu le explicăm cum noțiunile de fizică au sens în viața reală, alături de multe altele și obținem reversul medaliei: în loc să avem copii deștepți, avem copii plictisiți și care fug de școală. De ce e nevoie de studierea limbii latine un an în gimnaziu si nu doar la cei care urmeaza un profil de filologie? De ce interacțiunea la clasă lipsește de cele mai multe ori, iar predarea se reduce la vestitul „eu vă spun, voi notați”? Nu ne mai putem ascunde după deget: sistemul românesc de educație are deficiențe majore. Integral: https://www.contributors.ro

PAID a reunit distribuitorii de asigurari de locuinte pentru a marca lansarea campaniei "Natura nu ne datoreaza nimic" - Noutati - Asigurari - Totul despre asigurari - Piata asigurarilor din Romania - 1asig.roFirma la care toți românii sunt obligați să își asigure casa dă sume uriașe pe reclamă, cu rezultate incerte dar „secrete”. Acționarii dau executivului PAID bugete la care propriile firme nu visează Cel mai mare cumpărător de publicitate, advertoriale și proiecte speciale de presă din piața locală a asigurărilor este, în ultimii ani, nu una dintre multinaționalele care fac parte din grupuri financiare puternice, ci societatea la care toți românii sunt obligați prin lege să se asigure împotriva cutremurelor și inundațiilor. Invocând acționariatul privat (deși funcționează în baza unei legi care nu doar că prevede amenzi pentru cei care nu au asigurare PAD, dar condiționează chiar și autoritățile locale și pe toți românii care vor o asigurare facultativă), firma refuză să facă publice sumele pe care le cheltuiește și, cu atât mai puțin, să explice care a fost impactul campaniilor plătite asupra numărului de polițe vândute, adică scopul pentru care PAID a fost creat prin lege. Datele de piață obținute de Economica arată, totuși, fără putință de tăgadă, că rezultatele campaniilor duse de Pool au fost mediocre în cel mai bun caz. Între timp, pe pagina PAID apar texte cu ode pentru directorul general Nicoleta Radu. ….. Potrivit datelor furnizate pentru Economica de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), care a interogat recent PAID în legătură cu cheltuielile sale de publicitate și impactul campaniilor asupra cifrelor de vânzare și a cuprinderii în asigurare a locuințelor din România (adică scopul pentru care a fost creată PAID prin lege), bugetul de promovare pus la dispoziție de AGA PAID se ridică la maximum 2% din cifra de afaceri a companiei. Aceasta înseamnă, conform calculelor noastre bazate pe datele oficiale, în jur de 640.000 de euro la nivelul anului 2020 și probabil spre 700.000 de euro la nivelul anului 2021.  Suma, mai ales din perspectiva procentului pe care îl ocupă în cifra de afaceri, este uriașă, raportat la cheltuielile cu publicitatea a oricărei alte firme de asigurare din România, inclusiv ale celor care sunt acționari ai PAID, conform informațiilor furnizate Economica de mai mulți specialiști în PR din lumea asigurărilor. Practic, ca procent din vânzări,  PAID dispune de un buget la nivelul celor utilizate de marile companii din Statele Unite ale Americii sau țările dezvoltate ale Europei, cu piețe de zeci sau chiar sute de ori mai mari decât cea din România. Integral: https://www.economica.net

Klaus Iohannis la CotroceniUn dezastru pentru liniștea președintelui …. Nici măcar nu ne gândim la reformele cerute de PNRR, ci doar la nivelul de viață care, de fapt, scade, pentru că mult trâmbițatele creșteri de pensii, alocații și compensații nu reușesc să acopere inflația. Incapabil să schimbe modul de calcul al prețului energiei sau să exploateze gazul din Marea Neagră, din motive doar de el știute, actualul guvern continuă practica statornicită de antecesorii săi de a nu schimba nimic și de a-i favoriza pe furnizorii de energie în dauna populației – adică îl lasă pe ministrul energiei Virgil Popescu să facă exact ce a făcut și în ultimii doi ani. Nici problema pandemiei nu a fost rezolvată, căci talentatul domn Alexandru Rafila și-a predat spada de specialist imperativului politic al PSD și AUR, iar astăzi dă declarații stupide menite să justifice inacțiunea guvernamentală în combaterea valului 5, de care, de altfel, este perfect conștient. Guvernanții noștri par să fi hotărât că, de vreme ce prețul politic al măsurilor eficiente anti-COVID este prea mare, vor lăsa populația pradă pandemiei, să se imunizeze prin boală și să scape cine poate. O atitudine de rău augur pentru problemele sănătății publice. Metamorfozarea dezonorantă a doctorului Rafila sugerează că niciun om competent în domeniul său nu poate învinge dictatul politic. În consecință, putem avea și miniștri neaveniți, cum este Sorin Grindeanu la Transporturi, pentru că oricum decizia nu se ia pe criterii profesionale, ci strict în funcție de interesele „sistemului”, iar „sistemul” nu vrea reformă, vrea doar banii publici cu impunitate. Va fi așadar foarte greu pentru ministrul finanțelor, Adrian Câciu, care sigur nu este un incapabil, să facă reformele indispensabile – măcar reformarea ANAF și sporirea gradului de colectare. Dar cum să reformeze ANAF, când slaba colectare asigură banii negri din care se alimentează partidele politice, conform unor analiști economici? Imperativul restaurației și al conservării status quo-ului păgubos devine și mai evident atunci când urmărim numirile dictate premierului Ciucă de PSD – și executate cu conștiinciozitate: pe de o parte, revin în funcții de secretari de stat „specialiștii” epocii Dragnea-Dăncilă, cum ar fi, printre mulți alții, Roxana Mânzatu, la Ministerul Fondurilor Europene, sau Cristian Vasilcoiu, fost consilier al fostului ministru Olguța Vasilescu, numit secretar de stat la Ministerul Muncii, ca să nu mai vorbim de Florian Lixandru, apropiat al lui Liviu Pop și al Ecaterinei Andronescu, la Ministerul Educației….. Suntem nevoiți să-i dăm dreptate lui Sorin Ioniță, care arăta că o astfel de strategie atrage contraselecția și numirea în fruntea guvernului a „unor oameni vulnerabili şi dispensabili, ce nu pot avea o carieră fără protecţia epoleţilor”. După ce am constatat cine se află la comandă, adică, spus pe șleau, cine ne mănâncă în continuare banii, înțelegem ce nu au spus – dar probabil au subînțeles – cei care au explicat această nefastă restaurație prin dorința președintelui Iohannis de a avea un rest de mandat liniștit. Dar cine îi amenința liniștea? Răspuns posibil: grupurile de interese schițate mai sus, neliniștite de zelul reformist al USR, mai ales în domeniul justiției, și obsedate să recapete controlul asupra fondurilor publice, inclusiv banii europeni. Să ne amintim că, înainte să vină guvernul Ciucă, se intensificaseră amenințările cu suspendarea președintelui. Acum toți tac, inclusiv AUR! Integral: https://revista22.ro

Our US Bishops, God's Frozen People – Complicit ClergyPompierii intervin cu dălți și foehn-uri la bucureștenii înghețați azi-noapte   Mii de pompieri intervin chiar în aceste momente în apartamentele bucureștenilor care au căzut victime frigului din noaptea tocmai încheiată. Ei sunt grupați în echipe de câte doi și încearcă să-i salveze pe bucureștenii înghețați în propriile apartamente. În timp ce primul pompier dă cu foehnul spre victimă, al doilea se folosește de daltă și ciocan ca s-o elibereze de sub pojghița de gheață care o ține captivă. Pompierii spun că intervenția este anevoioasă, pentru că orice lovitură prea puternică în daltă poate străpunge gheața și răni victima. Pe de altă parte, pompierii spun că sunt obișnuiți cu astfel de intervenții, mai ales în București, unde ele au devenit de-a dreptul banale. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 12 ianuarie.„Industria auto de la noi poate fi ajutată foarte bine construind autostrăzi, linii de tren și dragând Dunărea, căi de transport pe care ar putea să-și trimită mai rapid și mai ieftin produsele în toată lumea. Nu cu bani dați de la buget sub masca unui program „verde””

The 10 Best Mountain Cabins And Lodges To Stay In During The WinterBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 12 ianuarie! In regiunea Muntenia, temperatura maximă va fi de -2/2 gr C, în timp ce temperatura minima va fi de -8/-4 gr C. În regiunea Dobrogea, temperatura maximă va fi de -3/2 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de -7/-4 gr C. În regiunea Transilvania, temperatura maximă va fi de -4/2 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de -14/-9 gr C. In regiunea Moldovei, temperatura maximă va fi de -4/-1 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de -9/-4 gr C. În regiunea Oltenia, temperatura maximă va fi de 0/4 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de -7/-2 gr C. În regiunea Banat, temperatura maximă va fi de -2/2 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de -8/-2 gr C. În regiunea Crisana, temperatura maximă va fi de -2/2 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de -10/-5 gr C. În regiunea Maramures, temperatura maximă va fi de -2/0 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de -15/-10 gr C. În București vom avea un cer senin, temperatura maximă va fi de 0 grade, în timp ce temperatura minimă de -6 gr C.

Cine ne apara contra Omicron”Eroul necunoscut” din sistemul imunitar care apără contra Omicron dacă nivelul anticorpilor scade: ”Nu poate împiedica infectarea. Dar poate minimiza daunele care vin după aceea”  Un erou necunoscut al sistemului imunitar se dovedește a fi un protector împotriva formelor grave de boală cu Omicron chiar și atunci când nivelul anticorpilor scade, ceea ce explică de ce valul record de infecții cu această variantă nu a dus până acum la copleșirea spitalelor cu pacienți Covid, scrie Bloomberg. Celulele T, arma organismului împotriva celulelor infectate cu virus, au fost suficient de bine pregătite de vaccinare încât să apere împotriva variantei Omicron, arată două studii separate realizate de Universitatea Erasmus (Olanda) și de Universitatea din Cape Town (Africa de Sud).  Rezultatele ar putea explica de ce valul de cazuri cu Omicron nu a provocat până acum o creștere a mortalității. Compensează lipsa anticorpilor neutralizanți  Ele sugerează că intrăm într-un capitol mai puțin îngrijorător al pandemiei, adăugându-se seriei de dovezi de până acum că Omicron provoacă forme mai puțin grave de Covid decât în cazul versiunilor anterioare. Spre deosebire de anticorpi, celulele T pot viza întreaga proteină spike a virusului, care rămâne în mare parte similară chiar și în cazul Omicron, deși are foarte multe mutații. Atât persoanele vaccinate, cât și cele care au fost infectate ar trebui să aibă aceste celule albe în sânge….. Studiul de la Institutul de boli infecțioase și medicină moleculară al Universității din Cape Town a analizat pacienți care s-au vindecat de virus sau care au fost vaccinați cu seruri de la Pfizer / BioNTech sau Johnson & Johnson. Aceștia au constatat că între 70% și 80% din răspunsul celulelor T a rezistat împotriva Omicron. Ultimele săptămâni au adus informații că noua tulpină poate eroda protecția oferită de vaccinuri, determinând guvernele să facă presiuni pentru administrarea de doze booster cu scopul de a crește nivelul de anticorpi care pot lupta împotriva variantei. Dar protecția imunitară are mai multe straturi. În timp ce anticorpii blochează infecția, celulele T ucid celulele infectate, împiedicând virusul să se răspândească și să provoace o boală mai gravă, a scris Wendy Burgens, unul dintre autorii studiului de la Universitatea din Cape Town, pe contul său de Twitter ”The Virus Monologues”. “Ele nu pot împiedica infectarea. Dar pot minimiza daunele care vin după aceea”, a explicat ea. Integral: https://www.hotnews.ro

Expunerea la o simplă răceală ar putea oferi un nivel de protecție împotriva COVID, arată un nou studiuCele 4 tipuri de coronavirus care provoacă o ”banală” răceală. Care sunt diferențele față de noile tulpini COVID ….Stim, inca dinainte de a merge la Facultatea de Medicina, ca o raceala “banala” trece in sapte zile cu tratament si intr-o saptamana daca nu iei nicio pastila, ci doar stai si astepti sa treaca. Odata insa ce am intrat in Facultatea de Medicina, devine obligatoriu sa ne si sa le explicam celorlalti ce poate insemna, de fapt, o “banala” raceala. Cum de a devenit banala si de ce, devenind banala, noi totusi inca vorbim despre ea si o transformam in referinta. Ar fi trei motive pentru care nu putem ignora aceasta “banalitate”: – apare foarte des, aproape in fiecare sezon de toamna-iarna-primavara. – ne scoate din ritmul cu care suntem obisnuiti, ne obliga sa lipsim de la munca/scoala, oricum ne scade considerabil randamentul. – pentru unii dintre noi, cei care prezinta “comorbiditati”, aceasta banalitate poate insemna vizita la medic, internarea, nevoia de terapie intensiva sau, uneori, in cazuri complicate, poate aparea decesul. In cifre, aceasta banalitate de raceala a fost cuantificata astfel, in SUA (2003, dar sunt usor de gasit si alte studii): – peste 100 de milioane de vizite la medic. – cheltuieli de peste 7 miliarde de dolari pentru sistemul de sanatate. – peste 40 de miliarde de dolari pierduti prin scaderea productivitatii. – costuri mai mari decat astmul bronsic sau insuficienta cardiaca. – o treime dintre cei care ajung la medic primesc prescriptie cu antibiotice, contribuind la aparitia rezistentei microbilor la antibiotice….. In general, banala raceala este cauzata de rhinovirusuri, dar in aproape 20% dintre cazuri este cauzata de 4 coronavirusuri: – HCoV-OC43 – HCoV-HKU1 – HCoV-229E – HCoV-NL63 Acestea provoaca forme usoare de infectii ale tractului respirator superior (banala raceala, nu-i asa?). Desi fac parte din aceeasi familie, SARS-CoV, MERS si SARS-CoV-2 pot determina forme grave si aparitia decesului, intr-un numar semnificativ de cazuri….Daca ne-am uita la cele 4 coronavirusuri cu nivelul de detaliu cu care ne uitam la SARS-CoV-2 (si sunt echipe care fac asta, retrospectiv, pentru HCoV-229E) vom constata ca pentru fiecare in parte, de-a lungul timpului, au existat numeroase variante, mai mult sau mai putin infectioase sau letale, care au circulat printre oameni si fata de care organismul nostru a reactionat, prin dezvoltarea de anticorpi specifici, dar si de limfocite B cu memorie si limfocite T citotoxice. Sistemul imun s-a antrenat, timp de decenii si mai mult, pentru a ne permite noua sa spunem, superior, ca avem “o banala raceala”. Celelalte 3 coronavirusuri, SARS-CoV, MERS-CoV si SARS-CoV-2 se afla in circulatie de prea putin timp pentru a le cunoaste, prin sistemele noastre imunitare, toate secretele. Pur si simplu, nu a fost timp. Asa incat nu ne putem gandi inca la dezvoltarea unei imunitati fata de infectie atat de completa si persistenta. In cazul SARS-CoV-2, insa, avem o arma unica: vaccinurile, care ne permit sa recuperam decenii sau secole de asteptare, cum a fost si este cazul pentru cele 4 coronavirusuri care determina “banala raceala”. Vaccinarea impotriva SARS-CoV-2 iti poate salva viata si poate transforma infectarea, da, ati ghicit, intr-o “banala raceala”. Integral: https://ziare.com

Camp de turbine eolieneSituație rară: Eolienele duduie la o putere medie orară de aproape 2.700 MWh. Prețul spot e printre cele mai mici din Europa ….Prețul mediu al energiei electrice tranzacționate în data de 10 ianuarie pe piața de la București, cu livrare în ziua de 11 ianuarie, este de 174 de euro/MWh, potrivit datelor de pe platforma OPCOM. Cu acest preț, România este printre cele mai ieftine piețe spot din Europa din data de 11 ianuarie – doar Bulgaria (172 euro) are prețuri mai mici decât noi. Pe piețele occidentale prețurile sunt în jurul valorii de 250 de euro/MWh, la fel și în Polonia, care, tradițional, avea prețuri spot mai mici, Unul dintre motivele prețului mic de la noi este și aportul semnificativ prognozat al turbinelor eoliene….. Astfel în data de 11 ianuarie, din România “curge”, în toate intervalele orare ale zilei, energie în rețeaua maghiară, în cele mai multe ore la un nivel de 776 MW, valoarea maximă posibilă – prețul spot de mâine din Ungaria este de 254 de euro/MWh, cu circa 80 de euro în plus față de cel din România. În schimb, în 16 intervale orare în România intră energie din rețeaua bulgară, unde prețul mediu al zilei este cu 1,5euro/MWh mai mic decât la noi. Amintim că piața spot de energie electrică de la București este cuplată prin preț cu cele din Ungaria, Cehia și Slovacia și, mai nou, cu cele din Austria, Polonia și Germania. În luna octombrie 2021, piața spot de la București a fost cuplată, prin același mecanism, și cu piața din Bulgaria. Integral: https://www.economica.net

Mâncarea devine un lux pentru români. Producător: „Vrem să vedem şi noi care este explicaţia acestor majorări“  …. În toate sectoarele, de la panificaţie la carnea de porc şi produsele lactate, sunt aşteptate scumpiri. Chiar din timpul acestor Sărbători de iarnă am mâncat produse tradiţionale mai scumpe, un cozonac a costat mai mult cu 30%, iar carnea de porc – cu până la 20%. Sectorul de panificaţie va suferi cel mai mult din cauza creşterii tarifelor cereale, gaze şi la energie electrică. Producătorii autohtoni de carne de porc şi pasăre spun că sunt în pragul falimentului, iar românii sunt în pericol să nu mai găsească deloc în magazine carne de porc şi pasăre din producţia internă. Surse din piaţă au precizat pentru „Adevărul“ că producătorii de carne de porc şi de pasăre au ajuns să aibă cheltuieli mai mari cu 30-35% în perioada iernii. Aceştia spun că aşteaptă din partea distribuitorilor de energie o explicaţie privind aceste majorări care, pe unii, îi vor trimite în faliment. Cel mai important lucru ar fi ca aceşti distribuitori de energie să vină şi să explice majorările de costuri. „Cred că acest lucru este în interesul statului. În multe cazuri, costul cu gazele naturale şi electricitatea, pentru luna ianuarie 2022, se preconizează a fi de 6-7 ori mai mare decât în cazul lunii decembrie 2021, la un consum similar. Vrem să vedem şi noi să vedem care este această justificare”, a spus unul dintre producătorii de carne. ….. ”Discutăm de creşterea preţului la cereale, a mai crescut după seceta din anul 2020, creşterea preţului la energie electrică, gaze, care intervin direct în acest sector. Creşterile pot ajunge până la 60%, sigur, nu se va ajunge până acolo, pentru că puterea de cumpărare a românilor este mică. În sectorul panificaţiei se fac calcule de preţuri, zilnic, pentru a rezista la un anumit nivel”, a spus Dragoş Frumosu. Conform preşedintelui SINDALIMENTA, dacă până acum preţurile au crescut cu 15%, sigur vor creşte cu încă 15%. El a menţionat că preţul la carnea de pasăre va creşte cu 10 sau 15% în primă fază, în condiţiile în care România importă cam 80% din necesarul de pe piaţă, atât carne şi pentru preparate. De asemenea, de la 1 februarie 2022 am putea înregistra o creştere de 15% până la 20% la carnea de porc…..”Cred că 40-50% am observat o creştere de preţuri, cu aceiaşi bani cumperi mai puţină marfă. Sau dai mai mulţi bani dacă doreşti mai multe produse. Este incredibil, cel mai ieftin ulei costă 8 lei litrul, iar kilogramul de cartofi nu îl mai găseşti sub 2 lei. Nu mai spun de carne şi alte ingrediente. Legumele şi fructele sunt de mult timp un lux”, spune gospodina care primeşte o pensie lunară de 1.680 de lei Integral: https://adevarul.ro

Românii vor primi 3.000 de lei pentru fiecare mașină casată. Programul e separat de RablaTaxa auto: noncombatul Ministerului Mediului condamnă zeci de mii de români la moarte  A trecut relativ neobservată ieșirea de săptămâna trecută a ministrului Mediului, Tanczos Barna, cu privire la taxa auto. Pe scurt: nu vom avea anul acesta niciun fel de taxă auto, pentru că „Guvernul a spus că nu vom introduce taxe noi.” Așa s-a decis, din pix, de către guvernul PSD-PNL-UDMR: că poluarea nu este o prioritate, deși între 16.000 și 26.500 de români mor prematur în fiecare an din cauza poluării, conform datelor Agenției Europene de Mediu și OMS. Nimic surprinzător în atitudinea reprezentanților acestei coaliții, în frunte cu președintele Iohannis, preocupat acum de schimbările climatice (se face un grup de lucru, privim cu atenție și îngrijorare): nu i-au emoționat cei 100.000 de români morți în exces în ultimii doi ani, au preferat să ia măsuri populiste de relaxare continuă, în condițiile în care 70% din populație fix asta a vrut. Orice, numai să nu supere votanții. Dacă nu i-au emoționat 50.000 de morți în exces pe an, cum să-i emoționeze 20.000?  Aceeași abordare o au și față de această problemă acută, care pur și simplu omoară, în medie, vreo doi români pe oră. Garda de Mediu, care începuse să-și facă timid treaba sub Octavian Berceanu, a fost decapitată, iar acum a lăsat-o moale cu activitățile, fapt resimțit instantaneu de bucureșteni (și nu doar de ei): seară de seară, aerul devine irespirabil din cauza arderii gunoaielor, iar orașe precum Bucureștiul sunt printre cele mai poluate din Europa. La RAR, care ar trebui să penalizeze zilnic sutele de mii de români care circulă cu mașini într-o stare tehnică jalnică, aceiași indivizi care nu fac nimic de trei decenii continuă să nu facă nimic. Ei nu văd nici fumul, nici smogul, nici rablele din care curg tablele, nimic….. Modalitatea asta se caută cu lupa de foarte mulți ani, de guvern după guvern – de la vestita doamnă Plumb la, iată, domnul Barna, cu toții neputincioși în a face ca poluatorii să plătească. Cauzele sunt multiple. În primul rând, o taxă auto nu mai poate face distincția dintre mașinile înmatriculate în afara țării și cele din România – e ilegal. Ea trebuie aplicată tuturor mașinilor. Iar aici, toți, dar absolut toți guvernanții s-au temut să piardă voturi, impunând un cost suplimentar care ar genera tumult în milioane de români obișnuiți să nu plătească nimic pentru impactul lor asupra mediului. În al doilea rând, o taxă auto afectează diferit pături ale populației pentru care mobilitatea este absolut necesară. Dacă pensionarul din oraș are la dispoziție, totuși, transport în comun de multe ori gratuit, iar cel cu salariu mic mai poate merge uneori și pe jos sau cu bicicleta (lucru pe care ar trebui să-l facem cu toții, de fapt), atunci când vorbim de milioane de români care locuiesc în suburbii, la sat sau chiar în destule orașe mici, pur și simplu soluțiile alternative de transport nu există.…. Dar această dilemă cu două capete nu e chiar imposibil de rezolvat, recunoaște chiar ministrul. Trebuie doar mutată frumușel în ograda primarilor, să-și ia ei castanele dacă Guvernul nu e în stare. Doar banii din taxele pe proprietatea autoturismelor se duc la bugetul local, nu către centru, nu? Însă când vorbim de o politică la nivel național nu poți, pur și simplu, să te speli pe mâini, mai ales atunci când ești chiar ministrul Mediului.Ar trebui să avem un parteneriat” sună bine, dar avem oare și o strategie concretă? Cu termene și ținte concrete?….Dacă cetățeanul din București se revoltă că i s-a mărit taxa de parcare de zece ori față de anul trecut ar fi informat că și acest cost este, de fapt, de circa zece ori mai mic decât cel pe care l-ar plăti pentru parcarea într-un complex privat, cum ar reacționa oare?.…. Dacă ar ști că ministerul Mediului pune presiune pe autoritățile competente (RAR, Garda de Mediu etc.) să-i penalizeze puternic pe cei cu mașini care merg cu sistemul de depoluare dezactivat, oare nu le-ar veni mai ușor celor care au mașini vechi, dar au și grijă de ele? Dacă ar ști că ministrul Mediului insistă pe lângă onorabilii săi colegi din PSD și PNL ca strategia pentru trenuri – cel mai ecologic mod de transport interurban și periurban – să nu fie tratată în bătaie de joc la „și altele”, și că în 2-3 ani ar putea circula cu trenuri moderne spre orașul mare în care au locul de muncă, n-ar renunța mai ușor la niște rable care oricum îi costă peste măsură?.Cu ce îi va ajuta domnul ministru Barna pe primari când, spre finalul acestui an, vor fi obligați să anunțe și măriri de 2-3-4 ori ale impozitelor pe mașini? În fond, domnia sa are de raportat la UE scoaterea din circulație a 250.000 de mașini extrem de poluante până în 2026. Un număr oricum absolut hilar (dacă n-ar muri oameni), cât timp românii înmatriculează în fiecare an 400.000 de mașini rulate, dintre care o bună parte sunt deja mai vechi de 15 ani la momentul înmatriculării! Aproape 50% din autoturismele din România sunt deja mai vechi de 16 ani. În plus, așa cum am menționat, o foarte bună parte din ele nu corespund nici măcar normelor de poluare care erau în vigoare la momentul fabricației, mergând pe stradă cu sistemul de curățare a gazelor dezactivat, lucru care este de notorietate, dar poate nu și la minister, care de ani de zile nu face absolut nimic pentru a pedepsi acest comportament pur și simplu criminal și foarte larg răspândit….. În plus, ideea înlocuirii unor autoturisme cu alte autoturisme este pur și simplu perimată în 2022. Toată Europa vrea să scape de mașina individuală, să o facă cât mai scumpă și să investească în soluții alternative, la noi încă premiem cumpărătorii de mașini, bravo, nota zece! Cu excepția motorizărilor foarte puțin poluante și a mașinilor hibride sau electrice (și acestea nu toate, e aberant să dai bani publici drept discount la mașini de peste 50.000 de euro, cu sute de cai putere), poate că onor Ministerul ar putea apela la altă strategie de sprijin financiar pentru mobilitate verde, nu pentru industria auto. Industria auto de la noi poate fi ajutată foarte bine construind autostrăzi, linii de tren și dragând Dunărea, căi de transport pe care ar putea să-și trimită mai rapid și mai ieftin produsele în toată lumea. Nu cu bani dați de la buget sub masca unui program „verde”…..Din păcate nu văd niciun motiv de speranță, domnul Barna luând pur și simplu loc în lungul șir al celor care au preferat să nu facă nimic. Dacă pentru urși a avut energie cât cuprinde, pentru rezolvarea unei probleme acute, care omoară mii de români anual, preferă să împingă problema spre colegi. Integral: https://pressone.ro

Pe mâinile cui a fost lăsată Compania Națională de Investiții, în ultimii 9 aniPe mâinile cui a fost lăsată Compania Națională de Investiții, în ultimii 9 ani   Guvernele s-au mai schimbat, pe directoarea Companiei Naționale de Investiții, Manuela Pătrășcoiu, nu a mișcat-o nimeni din funcție din 2013. Ce surprize ascund CV-ul și declarațiile de avere ale acesteia, într-un nou articol marca Valeriu Nicolae, publicat de Libertatea. …. Pe site-ul instituției conduse de doamna Pătrășcoiu, rapoartele obligatorii de transparență nu mai există din 2019. Există un fel de rezumate ale întâlnirilor AGA, dar lipsesc lucrurile cele mai importante – felul în care s-au cheltuit banii și mai ales modul în care au fost remunerați oamenii din conducerea CNI. …. În 2009, doamna Pătrășcoiu era, conform CV-ului domniei sale, directoare economică la CNI. Nu avea cum să facă mai puțin de 10.000 de lei net pe lună, căci în 2011, în aceeași poziție, în condiții de tăieri salariale, a câștigat peste 12.000 de lei lunar, conform declarației de avere. Pe 2010, salariul este secretizat, iar în 2009 declarația de avere lipsește. Doamna Pătrășcoiu câștiga totuși cel puțin de 22 de ori mai mult decât salariul minim pe economie. În acel an, 2009, ea a beneficiat de un credit ipotecar ANL pentru un apartament de 85,14 metri pătrați în București. ….. Locuințele ANL au fost gândite în special pentru tineri cu venituri reduse. Pe lângă salariul imens, doamna Pătrășconiu mai deținea, în 2009, un alt apartament în București, două mașini plus un contract de leasing pentru un jeep de lux în valoare de 54.900 de euro. CV-ul domniei sale este tipic celor care primesc peste 100.000 de euro anual de la statul lor cel bun. Și doamna Pătrășcoiu este absolventa Colegiului Național de Apărare, cel atât de faimos prin doctorate plagiate, legături cu serviciile secrete și absolvenți care de care mai dubioși. Cum a ajuns o contabilă de la Flacăra și Rebus consilieră principală la minister și apoi, aproape imediat (într-un an), directoare economică la Compania Națională de Investiții, care implementa programe de sute de milioane de euro, incluzând faimosul program al sălilor de sport? Este o întrebare care astăzi pare inutilă. Din 2002 – de pe timpul guvernului Adrian Năstase – doamna este director economic la CNI. Despre corupția din CNI s-a scris la greu. …..Între 2005 și 2006, doamna Pătrășcoiu, cu o slujbă foarte bine plătită și extrem de importantă: directoare economică la cea mai importantă agenție națională de investiții, face, în același timp, Relații Internaționale și Integrare Europeană la SNSPA, Management Financiar Bancar la Universitatea Româno-Americană și devine expert contabil, absolvind cursurile Corpului Experților Contabili. Mai exact, făcea în același timp trei studii postuniversitare. Doamna Manuela Pătrășcoiu ajunge director general al CNI în 2013, după ce postul fusese eliberat de doamna Ana Maria Topoliceanu. Fosta parteneră de afaceri a Elenei Udrea va primi ulterior trei ani cu suspendare pentru corupție în faimosul dosar „Gala Bute”. ….. Consiliul de Administrație (CA) al CNI adăpostește și alte „minuni”. O găsim aici pe doamna Guran, soția domnului Virgil Guran, mare lider liberal, cel care a scăpat de pușcărie pentru evaziune fiscală după ce și-a scos un certificat medical de tulburări psihice. Soția domnului Guran are zero calificări care să justifice prezența în CA. Și nu este deloc o excepție. Nivelul imposturii și nepotismului în funcțiile de conducere ale companiilor unde statul este acționar principal este îngrozitor. Cum la fel de îngrozitoare este și lipsa totală de acțiune din partea partidelor pentru a rezolva aceste probleme. Practic, nu există nicio diferență între numirile făcute de PNL, PSD sau UDMR. România nu este doar un stat eșuat, cum bine a spus șeful statului, ci și un stat capturat. Un stat laș, dominat de nepotism și corupție. Un stat care pute îngrozitor a servicii secrete, șantaj și a incompetență arogantă și cinică în cele mai importante funcții. Cu precizarea că numirile făcute de domnul președinte Iohannis în CA-uri nu fac excepție de la regula enunțată mai sus, iar domnul Iohannis reprezintă excepțional calitățile acestui stat. Integral: https://www.libertatea.ro

Business reportPlatformă de monitorizare și analiză a țintelor din PNRR, lansată de Dragoș Pîslaru și Cristian Ghinea. ”Programul pentru infrastructură feroviară, adoptat de Guvern, contrazice PNRR” …. Potrivit raportului, din cele 21 de obiective, numai 13 sunt îndeplinite în mod real, pe formă și pe fond (marcate cu culoarea verde), patru fiind încă în pregătire (marcate cu galben), două fiind în întârziere (marcate cu portocaliu) și două fiind încheiate, dar în mod neadecvat, cu probleme grave pe fond (marcate cu roșu). Acestea din urmă sunt considerate ca fiind blocate fiindcă măsurile propuse/adoptate de guvern nu sunt adecvate/suficiente sau nu respectă cerințele din PNRR. Marcat cu roșu: Programul de acțiune pentru dezvoltarea infrastructurii feroviare  Spre exemplu, autorii raportului consideră că Adoptarea strategiei de dezvoltare a infrastructurii feroviare și aplicarea programului de acțiune, deși anunțate oficial și adoptate, au probleme grave pe fond.  Astfel, Programul de acțiune care ar trebui să aplice Strategia (inclusă în PNRR), de fapt, contrazice unele prevederi chiar din PNRR, arată observațiile din raport. Pe scurt, Strategia de dezvoltare a infrastructurii feroviare prevede, și include în PNRR, fonduri europene cu prioritate pentru lucrări de întreținere (sau reînnoire) a căilor ferate. Strategia fusese adoptată în decembrie 2020 de către guvernul Orban prin HG 985/2020 (ministrul Lucian Bode) și transmisă Comisiei Europene de către guvernul Cîțu (ordinul ministrului Cătălin Drulă). Programul de acțiune pentru dezvoltarea infrastructurii feroviare a fost adoptat de către actualul Guvern în 30 decembrie 2021 prin HG 1302/2021. În schimb, „Programul de acțiune contrazice și ce scrie în Strategia pe care teoretic o aplică și ce am negociat pentru PNRR. Și de fapt, Planul revine la o logică greșită de excludere de facto a fondurilor europene la plata lucrărilor de întreținere. Și, cel mai șocant, identifică doar 6% din necesarul de finanțare pentru reînnoiri pe perioada 2021-2025 (Tabelul 6 din Program; fonduri necesare – 6203 mil lei, fonduri alocate – 374 mil lei), ignorând fondurile din PNRR ca sursă de finanțare (pe lângă o planificată subfinanțare de la bugetul național)”, se arată în Raport. ….„Deci ori guvernul Ciucă schimbă Strategia, ori reface Programul de acțiune. Dacă schimbă Strategia (ceea ce ar fi o decizie catastrofală, practic am continua degradarea infrastructurii), trebuie logic refăcute și investițiile din PNRR”.(explicațiile integrale pot fi găsite aici: https://monitorpnrr.eu/piloni/?jalon=69)  Integral: https://www.g4media.ro

Popa, BNR: Şapte milioane de români aşteaptă să investească miliarde de euro în listările statuluiPreviziune pesimistă a BNR: Rata anuală a inflaţiei va depăşi valorile prognozate în noiembrie. Dobânda cheie, majorată la 2% pe an Rata anuală a inflaţiei va creşte probabil gradual în următoarele luni, sub impactul şocurilor pe partea ofertei, depăşind valorile evidenţiate pe acest orizont de timp de prognoza pe termen mediu din luna noiembrie 2021, informează banca centrală. Potrivit sursei citate, determinante pentru înrăutăţirea perspectivei apropiate a inflaţiei sunt majorările mai ample de preţuri anticipate a fi consemnate de energia electrică şi gazele naturale – chiar şi în contextul aplicării măsurilor de compensare şi plafonare – precum şi de alimentele procesate, în principal pe fondul ascensiunii cotaţiilor produselor energetice şi ale mărfurilor agroalimentare. Impactul acestora este de natură să amplifice şi să prelungească mai mult deviaţia pozitivă a ratei anuale a inflaţiei de la limita de sus a intervalului ţintei, mai ales ulterior sistării măsurilor de compensare şi plafonare a preţurilor la energie, dar şi să genereze pe orizontul mai îndepărtat de timp efecte de bază dezinflaţioniste”, se precizează într-un comunicat al BNR remis luni AGERPRES. Potrivit BNR, incertitudini semnificative rămân, totuşi, asociate efectelor măsurilor temporare de compensare şi plafonare a preţurilor la energia electrică şi gazele naturale pentru populaţie, precum şi modului de evaluare şi de includere a acestora în calculul IPC. Incertitudini şi riscuri continuă, de asemenea, să vină din evoluţia cotaţiilor materiilor prime, mai ales a celor energetice şi agroalimentare, precum şi din situaţia blocajelor în lanţurile globale de producţie şi aprovizionare. În acelaşi timp, banca centrală menţionează că evoluţia pandemiei şi a măsurilor restrictive asociate rămâne o sursă majoră de incertitudini şi riscuri la adresa previziunilor, cel puţin pe termen scurt, în contextul tendinţei de extindere la nivel naţional a valului pandemic provocat de varianta mai contagioasă a coronavirusului, Omicron, precum şi al progresului insuficient al vaccinării pe plan intern, dar şi prin potenţialul impact exercitat de acest val asupra economiilor europene, afectate puternic şi de criza energetică şi de persistenţa blocajelor în lanţurile de producţie şi aprovizionare…..O sursă de incertitudini şi riscuri rămâne şi absorbţia fondurilor europene, în special a celor aferente programului Next Generation EU, care este condiţionată de îndeplinirea unor ţinte şi jaloane stricte în implementarea proiectelor aprobate. Integral: https://ziare.com

Factura energieCreșterea prețurilor la energie a dus inflația din zona euro la un nou record în decembrie  …. Datele preliminare au arătat vineri că rata globală a inflației a ajuns la 5% pentru luna decembrie, comparativ cu aceeași lună a anului trecut. Cifra reprezintă cel mai ridicat nivel înregistrat vreodată și urmează recordul istoric din noiembrie, de 4,9%. Creșterea s-a datorat în principal creșterii prețurilor la energie. “După ce a ajuns la 5,0% în decembrie, inflația globală din zona euro ar trebui să scadă în acest an, pe măsură ce componenta energetică se prăbușește”, a declarat Capital Economics într-o notă de vineri. Inflația a fost în centrul atenției după creșterile consecutive din ultimele luni, iar managerii financiari dezbat dacă Banca Centrală Europeană ar trebui să adopte o poziție mai agresivă pentru a combate creșterea prețurilor. Banca centrală a declarat luna trecută că va reduce achizițiile lunare de active, dar a promis că va continua nivelul fără precedent de stimulare în 2022. Previziunile sale, actualizate în decembrie, plasează inflația globală la 1,8% atât în 2023, cât și în 2024. Instituția se așteaptă ca rata să depășească ținta în 2022, ajungând la 3,2%. Integral: https://www.digi24.ro

Romania's modern witches: Intimate images - CNN StyleSondaj: 74% dintre români cred că Știința şi Medicina sunt nume de vrăjitoare  …. Chiar și românii care respectă vrăjitoarele sunt de părere că Știința și Medicina sunt două impostoare, care nici nu se compară cu vrăjitoarele Vanessa sau Melissa. „Nici dacă Știința sau Medicina mi-ar da bani n-aș asculta de ele, că nici nu se compară cu Vanessa. La ea dai un ban, dar măcar știe ce vorbește, nu ca alealalte două“, spune Geo Lemandroi, unul din românii care au mare încredere în vrăjitoare. 26% dintre români nu cred că Știința și Medicina sunt vrăjitoare, dar din păcate asta nu înseamnă că ei și știu despre ce este vorba. Unii cred că cele două sunt handbaliste, în timp ce unii au impresia că Știința și Medicina sunt numele unor constelații îndepărtate din univers. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 11 ianuarie.„Violența în familie, fenomenul odios pe care România nu știe să-l stârpească. Femei ucise cu ordinul de protecție în mână.”

5 Cozy Alpine Lodges With Excellent Dining - Avenue CalgaryBuna dimineata intr-o zi de marti, 11 ianuarie! În intervalul 11 – 14 ianuarie, vremea va deveni rece, geroasă în timpul nopților și dimineților în vestul, nordul și centrul teritoriului și pe arii mai restrânse în rest. A fost emis un cod galben de intensificări ale vântului de pe 10 ianuarie, de la ora 14, până pe 11 ianuarie, la ora 11, pentru sudul și estul Munteniei, Dobrogea și sudul Moldovei, unde vântul va avea intensificări, cu viteze de 55…60 km/h. În zona Carpaților de Curbură și pe litoral, rafalele vor depăși 60…70 km/h. Pe parcursul zilei de marți, 11 ianuarie, vântul va continua să prezinte intensificări în estul Munteniei, Dobrogea și în jumătatea de sud a Moldovei, temporar cu viteze de 55…65 km/h. Temperaturi în scădere, cu minime care în depresiuni să se situeze la -12, -13 și -3 în restul țării, în zona litoralului. Vor fi temperaturi negative în toată țara  In Bucuresti-innorat, temperaturi intre 2/-4 gr.C., lapoviță și ninsoare.

Medicii cer din nou: Vaccinarea ar trebui să fie obligatorie din acelaşi motiv pentru care internăm nevoluntar persoanele care ameninţă că se sinucid  …. Profesorul de sănătate publică Răzvan Cherecheş susţine că măsurile pentru valul 5 ar fi trebuit discutate şi adoptate din decembrie, nu acum. În opinia acestuia, măsurile care ar fi ajutat la controlul valului 5 erau: prelungirea vacanţei şcolare până pe 9 ianuarie, iar între 10 şi 17 ianuarie cursuri online. În acest fel s-ar fi redus transmiterea din focarele din familie din perioada sărbătorilor. Totodată, trebuiau asigurate în şcoli măşti FFP2 gratuite pentru elevi şi profesori, alături de espectarea celorlalte măsuri de distanţare, ventilaţie şi igienă. În plus, ar fi trebuit impusă vaccinarea obligatorie pentru personalul medical şi şcolar. „Certificatul verde obligatoriu pentru toate locurile de muncă este o idee neinspirată, este o consecinţă severă la o măsură opţională (vaccinarea). Mai degrabă ar ajuta aplicarea fermă a certificatului pentru toate spaţiile publice neesenţiale, inclusiv străzi după ora 20:00”, este de părere specialistul. Acesta mai spune că anunţarea unui plan clar de restricţii de mişcare, în funcţie de rata de incidenţă la 3 zile, nu la 14 zile – prea lentă în timpul valului: „Amânarea unei decizii până când situaţia va fi dramatică va duce inevitabil la mii de morţi evitabile, nemulţumire socială şi costuri economice mari”. Cristian Apetrei: Viitoarele epidemii sunt problema La rândul său, prof.dr. Cristian Apetrei, specialist în virusologie la Universitatea Pittsburgh, SUA, subliniază faptul că România avea încă dinainte de pandemia de COVID-19 probleme cu vaccinarea. „Cred că cea mai severă consecinţă a pandemiei este selecţionarea şi organizarea unor descreieraţi care în momentul ăsta refuză orice formă de vaccinare. Iar problema, până la urmă, nu rămâne COVID-ul, ci potenţialele epidemii viitoare. De poliomielită, rujeolă, oreion sau rubeolă. Toate evitabile prin vaccin. Din păcate, România nu are încă o lege a vaccinării obligatorii. Dacă actualii guvernanţi nu se vor grăbi, s-ar putea ca, în Legislativul viitor, nişte parlamentari mult mai inteligenţi să scoată vaccinurile chiar în afara legii. Că doar oamenii trebuie să poată muri dacă vor asta şi vaccinurile nu erau disponibile la facerea lumii, aşa că e ceva necurat cu ele”, a comentat universitarul. Acesta a reamintit că, în 1998, din cele 5.000 de cazuri de rujeolă înregistrate în toată lumea, 2.500 erau în judeţul Botoşani: „De unde se vede clar ce mare e patria noastră. Situaţia a continuat, iar în anii 2000 am avut câteva izbucniri severe, cauzate de o acoperire vaccinală insuficientă. Imaginaţi-vă cum vor arăta anii următori, când toţi virologii actuali vor refuza să-şi vaccineze copiii!”. În cursul ultimilor 120 de ani, vaccinurile au prevenit, numai în Statele Unite, între 76 şi 120 de milioane de decese, insistă universitarul american. Diaconu: „Bine că sunt antiviralele anafură“ „E impresionant cât de cretin se poartă unii în discursul public. Vorbesc foarte serios. E impresionant. Parcă vorbesc de corcoduşe, sau butoaie cu boştine, sau de câte căcăreze face în medie oaia. Nerăsuflata meliţă-meliţă. Substantiv şi verb. Ca medic, şi o spun foarte liniştit, aş introduce mâine vaccinarea obligatorie. Atât scandal degeaba a fost făcut. Dar na, oamenii vor musai tratament, că vaccinul e experiment. Bine că sunt antiviralele anafură. Bine că sunt spitalele vacanţe cu pensiune completă”, scrie pe pagina sa de socializare medicul psihiatru Gabriel Diaconu. Acesta explică de ce vaccinarea ar trebui să fie obligatorie: „Păi din acelaşi motiv pentru care internăm nevoluntar persoanele care ameninţă că se sinucid. Mortalitatea e cam la fel la cei cu idei de suicid precum în COVID. Dar noi, umanitatea, vedem profundul anormal din ideea de a te sinucide. În schimb, o dăm, relativist, din colţ în colţ când vine vorba de cea mai bună armă împotriva Corona. Măcar amărâtul ăla care se sinucide nu trage pe altcareva după el. Integral: https://adevarul.ro

Anticorpii monoclonali, o speranță pentru persoanele cu probleme de imunitateVarianta Omicron a coronavirusului este rezistentă la majoritatea anticorpilor monoclonali, dar poate fi neutralizată printr-o doză de rapel – studiu  …. Oamenii de ştiinţă de la Institut Pasteur şi Vaccine Research Institute, în colaborare cu KU Leuven (Leuven, Belgia), Orléans Regional Hospital, Hôpital Européen Georges Pompidou (AP-HP), Inserm şi CNRS, au studiat sensibilitatea variantei Omicron la anticorpii monoclonali utilizaţi în practica clinică pentru prevenirea formelor severe de boală la persoanele cu risc, precum şi la anticorpii din sângele persoanelor infectate anterior cu SARS-CoV-2 sau vaccinate, citează News.ro. Ei au comparat această sensibilitate cu cea de la varianta Delta. Experţii au demonstrat că Omicron este mult mai puţin sensibil la anticorpii neutralizanţi în comparaţie cu Delta. Oamenii de ştiinţă au analizat apoi sângele de la persoanele care au primit două doze de vaccin de la Pfizer sau AstraZeneca. La cinci luni de la vaccinare, anticorpii din sânge nu mai erau capabili să neutralizeze Omicron. Această pierdere a eficacităţii a fost observată şi la indivizi care au fost infectaţi cu SARS-CoV-2 în ultimele 12 luni. Administrarea unei doze booster cu vaccin de la Pfizer sau a unei singure doze de vaccin la indivizi infectaţi anterior a condus la o creştere semnificativă a nivelurilor de anticorpi, care a fost suficientă pentru a neutraliza Omicron. Prin urmare, Omicron este mult mai puţin sensibil la anticorpii anti-SARS-CoV-2 utilizaţi în prezent în practica clinică sau obţinuţi după două doze de vaccin. Studiul a fost publicat pe site-ul bioRxiv în 15 decembrie 2021 şi în revista Nature pe 23 decembrie 2021. Studiile epidemiologice iniţiale demonstrează că varianta Omicron este mai transmisibilă decât varianta Delta. Caracteristicile biologice ale variantei Omicron sunt încă relativ necunoscute. Are peste 32 de mutaţii în proteina spike, în comparaţie cu primul SARS-CoV-2 şi a fost desemnată ca o variantă îngrijorătoare de către OMS pe 26 noiembrie 2021. Oamenii de ştiinţă au ajuns la concluzia că numeroasele mutaţii ale proteinei spike ale variantei Omicron i-au permis să evite în mare măsură răspunsul imun. Sunt cercetări în curs pentru a determina de ce această variantă este mai transmisibilă de la un individ la altul şi pentru a analiza eficacitatea pe termen lung a unei doze de rapel. Integral: https://www.hotnews.ro

Unde se duc tulpinile Covid când se duc? Tulpina Omicron a coronavirusului câștigă teren în fața variantei Delta, iar cazurile noi din România sunt din ce în ce mai mult provocate de noua tulpină. Specialiștii explică faptul că asistăm la un proces biologic perfect explicabil din punct de vedere științific, prin care locul unei tulpini este luat de o alta care prezintă mai multe mutații. Scepticismul celor care se îndoiesc de aceste evoluții este bazat doar pe necunoaștere și fake news, explică la RFI Doina Azoicăi, medic primar epidemiolog, președinte al Societății Române de Epidemiologie. Ea spune, în același timp, că varianta Omicron are șanse să însemne în final sfârșitul pandemiei grație caracteristicilor acestei noi tulpini. Doina Azoicăi: De fiecare dată când se produce o mutație în mod natural ca urmare a circulației tulpinii într-o masă mare de populație, tulpina care prezintă variațiile mai numeroase devine o tulpină dominantă. Așa se explică că de la tulpina delta, cu un număr de mutații, am ajuns la tulpina omicron, despre care știm că are 37 de mutații la nivelul proteinei spike, care a înlocuit ca și circulație tulpina delta. Reporter: Cum se explică faptul că tulpinile dominante din trecut, alpha, delta, dispar sau scad în foarte mare măsură în prezent, iar locul lor este luat de noua tulpină omicron în momentul de față? DA: Este un mecanism natural. Este un mecanism biologic prin care o variantă care este mai puternică vis-a-vis de modificările pe care le-a produs să domine față de riscul de îmbolnăvire cu varianta care a circulat mai mult timp și care este înlocuită de această variantă nouă. Este un mecanism natural, biologic, care se întâmplă nu numai la virusul SarsCov2, ci și la alte virusuri ARN….. Chiar și la virusul gripal avem aceste fenomene. Atunci când se produce nu o mutație majoră, ci mutații din acestea chiar limitate, tulpina care a suferit mai multe mutații este tulpina care devine dominantă și reușește să infecteze un număr mai mare de persoane. De obicei nu se întâmplă să dispară complet. Vedeți în cazul nostru, în România există o circulație concomitentă a tulpinii delta cu tulpina omicron până când populația potențială care a trecut prin tulpina delta s-a epuizat. Dar această populație devină susceptibilă pentru a face infecția cu tulpina omicron. Rep: În aceste condiții, vaccinarea rămâne o soluție foarte importantă în combaterea pandemiei? DA: Absolut. Subliniez că aceasta a fost și ținta în obținerea acestor vaccinuri, ca aceste vaccinuri să realizeze o protecție, nu neapărat să împiedece în mod absolut riscul de infecție, ci să împiedice infecțiile care să evolueze din punct de vedere clinic în formă gravă sau severă. Rep: Vaccinul este în continuare pretabil, chiar dacă nu în aceeași măsură și la această variantă nouă omicron? DA: Sigur. Față de tulpina pentru care a fost obținut preparatul vaccinal, categoric răspunsul imun are o eficiență mai redusă, dar este satisfăcătoare pentru a împiedica evoluția spre o formă clinică severă. Integral: https://www.rfi.ro

Diplome false, facultăți inventate și prejudiciu uriaș. Cum a reușit un fost șef de la Drumuri și Poduri să stea 7 ani în funcțiiDiplome false, facultăți inventate și prejudiciu uriaș. Cum a reușit un fost șef de la Drumuri și Poduri să stea 7 ani în funcții   Bogdan Laurențiu Bratu, fost director al Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Craiova, este judecat pentru înșelăciune, fiind acuzat că s-a angajat și a fost promovat în funcții de conducere pe baza unei diplome de licență false. Bratu a adus un prejudiciu de peste un milion de lei instituției. Libertatea a aflat cum și-a obținut Bratu diploma, deși nu avea studii superioare. În aprilie 2021, un scandal uriaș a zguduit CNAIR (Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere) după ce unul dintre directorii celor șapte regionale de drumuri a fost acuzat că a prezentat la angajare o diplomă de licență falsă. Bogdan Laurențiu Bratu, directorul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova, a fost reținut de procurorii Parchetului General și pus sub acuzare pentru înșelăciune. Libertatea vă prezintă firul unei înșelăciuni care a început în 2014, când Bogdan Bratu s-a angajat la CNAIR cu o diplomă falsă și a rămas în companie vreme de șapte ani, până în 2021. Beneficiar al fabricii de diplome false din Teleorman Bogdan Laurențiu Bratu s-a numărat printre numeroșii beneficiari ai „fabricii de diplome false din Teleorman” care a funcționat de-a lungul anilor în România. O arată o anchetă a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4 prin care a fost trimis în judecată și ulterior condamnat fostul rector al universităţilor „Alexandru Ghica” și „Europa Ecor”, Mina-Silviu Dobronăuţeanu, ambele universități din Alexandria fiind neacreditate și neautorizate. În urma perchezițiilor efectuate în 2009, a fost ridicat un volum uriaș de acte de studii (diplome de bacalaureat, foi matricole), componente I.T., inclusiv materiale pentru falsificarea unor documente, precum și 48 de cărți de identitate false. Printre buletinele ridicate din birourile fundației Ergorom 99 se afla și unul ce figura ca fiind Bratu Bogdan Laurențiu. Actul de identitate era unul fals. Datele de stare civilă, codul numeric personal, domiciliul, seria și numărul corespundeau cărții de identitate originale, emise pe numele lui Bogdan Laurențiu Bratu, însă fotografia era a altui bărbat. Potrivit datelor din dosar, cartea de identitate falsificată pe numele lui Bogdan Laurențiu Bratu a fost folosită împreună cu alte documente în scopul susținerii examenului de licență în sesiunea martie 2009 la Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești. …. Dosarul a fost soluționat definitiv în instanță în 2016, singurul condamnat la închisoare fiind fostul rector Dobronăuțeanu. A primit o pedeapsă de 3 ani. Niciunul dintre beneficiarii diplomelor false nu a fost pus sub acuzare pentru uz de fals. Astfel că Bogdan Bratu a avut calitate de martor în dosar, asemenea celorlalți beneficiari de documente falsificate. Diploma e anulată, dar CNAIR nu știe Odată cu pronunțarea sentinței definitive din 20 iunie 2016, Curtea de Apel București a dispus desființarea a sute de documente false – diplome de licență, diplome de bacalaureat, foi matricole, cărți de identitate – ridicate în urma perchezițiilor. ….. Ascensiunea profesională a lui Bratu a continuat chiar și la un an după ce diploma cu care se angajase în cadrul companiei fusese anulată de instanță. …. În CV, Bogdan Bratu a consemnat că a studiat la Facultatea de Management din cadrul Academiei de Studii Economice București în perioada 2005-2009 și că a finalizat studiile cu diplomă de licență. În timpul cercetărilor din primul dosar, oficialii ASE București au comunicat procurorilor că Bogdan Bratu nu a avut calitatea de student al acestei instituții de învățământ. Integral: https://www.libertatea.ro

Femeie bătută crunt de concubin. Doar polițiștii au reușit să o scape de furia bărbatului - Obiectiv SMViolența în familie, fenomenul odios pe care România nu știe să-l stârpească. Femei ucise cu ordinul de protecție în mână….. Conform rapoartelor Ministerului Afacerilor Interne, anul trecut, în România, până în luna noiembrie, au fost eliberate peste 7.800 de ordine de protecție. Multe nu au fost respectate astfel că persoanele vulnerabile au fost bătute sau ucise chiar în sânul familiei. Ana Măiță, președintele Asociației ”Mame Pentru Mame” și sociologul Ana Bulai au explicat pentru Ziare.com de ce acest fenomen este greu de stăvilit în România. Ana Măiță: ”Acest fenomen se întâmplă deoarece bătaia femeilor a fost banalizată” Președintele Asociației ”Mame Pentru Mame” a explicat de ce femeile acceptă să se întoarcă la partenerii violenți deși au fost la un pas să fie ucise de către aceștia dar și de ce autoritățile nu reușesc să salveze persoanele vulnerabile. Iar acest lucru se întâmplă chiar și în cazul femeilor care au cerut ajutorul statului și chiar au divorțat de soții agresivi. ”Nu reușim să salvăm nici măcar acele femei care au făcut acei pași legali pentru a ieși dintr-o relație abuzivă și pentru a se proteja de agresori. Este vorba despre femeile care au făcut plângere la poliție, au obținut ordin de protecție, au divorțat și s-au separat inclusiv locativ de partenerii agresivi. Vedem cazuri în care femeile sunt agresate și ucise cu ordinul de protecție în mână. Iar acest fenomen se întâmplă deoarece bătaia femeilor este banalizată în România și în tot spațiul est-european, dar nu numai. Face parte din mentalul nostru colectiv, încă gândim că ”femeia a făcut ea ceva de este bătută”. Iar al doilea motiv este că nu avem o metodă obiectivă, eficientă, de monitorizare a ordinului de protecție. Nu este pusă în aplicare legea pentru brățara electronică, modalitate ce ar împiedica apropierea agresorului de victimă. Sunt cazuri în care agresorul ia victima prin surprindere însă, în cele mai multe cazuri, violențele se întâmplă pentru că femeia permite apropierea”, a explicat Ana Măiță. Reprezentanta ”Mame Pentru Mame” spune că în România este foarte greu să se mențină această distanță între agresor și victimă mai ales pentru că cei violenți știu să își manipuleze familia. ”Agresorii, de cele mai multe ori, sunt persoane foarte manipulative, persoane care știu să se victimizeze foarte bine astfel încât să obțină milă din partea unei femei pe care au torturat-o uneori și decenii întregi…. ”Statul român nu este dispus să investească în protecția victimelor violenței în familie” ”Dacă ar exista o metodă tehnică și la noi, poate aceste cazuri ar fi prevenite. Dar statul român nu este dispus să investească în protecția victimelor violenței în familie. Iar singurul lucru pe care îl putem face noi, societatea civilă, este să strângem fonduri să facem case de protecție ale căror adrese să le ținem secrete și să putem găzdui pentru o perioadă victimele violenței în familie care fug de acasă, care sunt hărțuite. Pot să confirm că am multe cazuri din absolut toate păturile sociale, femei cu nivele foarte variate de educație și posibilități financiare, de la cele din categoriile vulnerabile până la profesoare universitare, avocate, profesioniști care au toate pârghiile și toate relațiile să facă pașii legali de a se extrage dintr-o astfel de relație abuzivă. Este la fel de greu și pentru o avocată sau o judecătoare ca și pentru o femeie care face parte dintr-o comunitate vulnerabilă”, a explicat președinta Mame Pentru Mame. Integral: https://ziare.com

Fișier:Justitie.png - WikipediaCresc salariile și pensiile speciale ale magistraților pentru evitarea proceselor costisitoare …. Salariul mediu net judecatori, procurori, grefieri, personal conex, consilieri probatiune 8.765,5 Aceasta este situatia cu salariile aflate in plata inainte de Valoarea de referinta Sectoriala 605. Salariul mediu net si pentru fiecare categorie:

  • Judecător 13.369 lei
  • Procuror 13.473 lei
  • Grefier 5.232 lei
  • Personal conex 2.988 lei
  • Consilieri probatiune 4.985 lei

Ministrul a vorbit despre un fenomen incontrolabil al proceselor cîștigate de magistrați, care cer în instanță plata unor sporuri sau diverse drepturi salariale……Cuantumul pensiilor magistraţilor sunt raportate la drepturile salariale aflate în plată, cf Legii speciale nr 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor. Dacă înainte salariul magistraţilor se calcula de la o Valoare Sectorială de Referinţă (VSR) de 465 de lei, de la 1 februarie 2022, acesta se va calcula pornind de la un VRS de 605 lei. Ordinul invocă al 6 al articolului 38 din Legea cadru nr 153 din 2017: Integral: https://revista22.ro

Business reportCum era România când a apărut euro, acum 20 de ani: economia a crescut de 6 ori, dar datoria externă de 11 ori, dobânzile la creditele în lei au scăzut de la 45% la 5%, inflaţia s-a redus de la 30% la 7%, cursul euro a crescut cu numai 71%, salariul mediu a crescut de la 110 euro la 700 de euro, Banca Transilvania avea active de 190 mil. euro, iar acum are 23 mld. euro  Pe 1 ianuarie 2022 Europa a marcat 20 de ani de la introducerea euro, al doilea cel mai ambiţios proiect al Europei după constituirea şi lărgirea Uniunii Europene…..Economia României a crescut de şase ori în ultimii 20 de ani, inflaţia a scăzut de 10 ori, iar dobânzile la lei pentru credite au scăzut de la 45% la 5,53%….. Pentru o privire macroeconomică, am ales mai mulţi indicatori pentru a face o comparaţie între cum era România când a apărut euro şi cum este acum.

  1. Un euro la 3 ianuarie 2001 era 2,8814 lei, faţă de 4,9474 lei pe 3 ianuarie 2022, rezultând o creştere de 71,7%.
  2. Dolarul era cotat la 3,1893 lei la 3 ianuarie 2001, faţă de 4,3559 lei la 3 ianuarie 2022, rezultând o creştere de 36%.
  3. PIB – 41 miliarde de euro în 2001, faţă de 240 miliarde de euro în 2021.
  4. Salariul mediu – 110 euro în 2001, faţă de 700 de euro în 2021.
  5. Inflaţie – 30,3% în 2001, faţă de 7,8% în 2021 (noiembrie 2021 versus noiembrie 2020).
  6. Dobânda la BNR – taxa scontului – 35% în 2001, faţă de 1,75% la final de 2021.
  7. Dobânzile la bănci la credite – 45,1% în 2001, faţă de 5,53% în 2021; dobânzile la depozite – 26,4% în 2001, faţă de 1,7% în 2021.
  8. Dobânzile pe piaţa interbancară – BUBID/BUBOR la o săptămână: 31,2%/39,3% în 2001 versus ROBID/ROBOR la o săptămână de 1,78%/2,08% în 2021.
  9. Numărul de salariaţi – 4,4 milioane la final de 2001, faţă de 5 milioane la final de 2021.
  10. Datoria externă – 12,8 miliarde de euro la final de 2001, faţă de 132 de miliarde de euro la final de 2021; datoria externă a statului  – 8,5 miliarde de euro la final de 2001, faţă de 57 miliarde de miliarde de euro acum; datorie privată – 4,3 miliarde de euro la final de 2001, faţă de 78 de miliarde de euro acum.
  11. Exporturi – 12,7 miliarde de euro în 2001, faţă de 73 de miliarde de euro în 2021; importuri de 16,1 miliarde de euro în 2001, faţă de 96,6 miliarde de euro în 2021; deficitul comercial a fost de 2,9 miliarde de euro în 2001, faţă de 23 de miliarde de euro în 2021.

….. De la finalul lui 2008 economia României s-a confruntat cu cea mai dură criză, din care am ieşit după 4 ani. În ultimul deceniu, cea mai mare realizare a fost scăderea dobânzilor la lei, moneda naţională devenind moneda de bază în acordarea creditelor, ceea ce a eliminat riscul valutar, care se materializase în criza din 2008. Să scazi de la dobânzi de 45% la credite la început de 2002 la o dobândă medie de 5,53% a însemnat foarte mult pentru toată lumea. România a ratat adoptarea euro în 2017, când îndeplinea indicatorii, iar acum termenul a fost trimis spre 2025-2029. Integral: https://www.zf.ro

ProductivitateUn angajat român are o productivitate de 12.900 de euro pe an. Media UE este de 47.100 de euro/an. România a avut cea mai mare creştere a productivităţii muncii din UE în ultimii 15 ani  România a avut cea mai mare creştere a productivităţii muncii dintre statele membre ale Uniunii Europene între 2005 şi 2020. Astfel, productivitatea angajaţilor români a crescut cu 68% în această perioadă, de la o medie de 7.700 de euro per angajat în 2005 la o medie de 12.900 de euro per salariat în anul 2020. La nivelul mediei UE, productivitatea angajaţilor a crescut de la 44.600 de euro în 2005 la 47.100 de euro în 2020……În ceea ce priveşte productivitatea muncii pe oră lucrată, un angajat român avea o productivitate de 4 euro pe ora lucrată în anul 2005, iar în 2020 această valoare a urcat până la aproape 7,2 euro pe oră lucrată. Integral: https://www.zf.ro

Lucian Romaşcan, suspendat din funcţia de purtător de cuvânt al PSD - Romania24.roCum arată conducerea Ministerului Culturii în epoca PSD-PNL-UDMR …. În cele ce urmează, vă vom prezenta posturile cheie din ministerul culturii, dar și celelalte poziții importante de stat care decid destinul domeniului cultural din România.*** Lucian Romașcanu (PSD), ministrul Culturii Lucian Romașcanu a mai fost ministrul Culturii între iunie 2017 și ianuarie 2018, în guvernul Tudose, perioadă în care s-a ocupat de organizarea Centenarului României. Lucian Romașcanu are studii economice și a lucrat în prima parte a anilor ‘90 în industria vinului, apoi și-a început cariera în media ca director de vânzări al trustului Mediapro (1997-1999). A continuat să aibă funcții de conducere în presă, la grupul Ringier, Kanal D și la Cancan. A devenit senator PSD de Buzău în 2016, obținând în 2020 și al doilea mandat de parlamentar….. Mădălin Voicu (PSD), Secretar de stat A fost numit în funcție pe 5 ianuarie 2022 de către premierul Ciucă. Mădălin Voicu, de profesie violonist și dirijor, unul dintre fiii celebrului violonist Ion Voicu, s-a remarcat pe scena politică încă din anii 90, ca reprezentant al romilor. A devenit deputat în 1996 (Partida Romilor), apoi a trecut la PSD, partid din care a fost exclus în mai 2010, sub conducerea lui Marian Vanghelie și Mircea Geoană. Apoi a făcut parte din USL și iar din PSD. În total a obținut 5 mandate de parlamentar, adunând 20 de ani în Parlamentul României. În 2016, DNA l-a trimis în judecată pentru obținerea de foloase necuvenite, trafic de influență și spălare de bani, într-un dosar în care ar fi fost deturnați bani destinați chiar minorității pe care se presupunea că o apără, cea a romilor….. András István Demeter (UDMR), secretar de stat András István Demeter deține funcția de secretar de stat din martie 2021, după numirea semnată de premierul Florin Cîțu, la propunerea UDMR. Este de profesie actor și a fost directorul Teatrului de Stat Csiky Gergely din Timisoara, în perioada 2005-2010. Din 2010 a început ascensiunea sa pe scena politică, ocupând funcția de preşedinte-director general al Societăţii Române de Radiodifuziune. În 2016, a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu și conflict de interese, într-un dosar ce viza conducerea Radioului Public. În 2017 a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție pentru conflict de interese. A avut interdicția de a ocupa trei ani o funcție publică, însă el a continuat să fie membru în Consiliu de Administrație al Radioului Public și director al Casei de Producție a TVR, refuzând să demisioneze. Integral: https://culturaladuba.ro

Iohannis, taxat dur de internauți după ce a schimbat pantofii de morgă de la Balș cu apreschiurile la Păltiniș. Imaginile Nesimțirii!: VĂ INVIT LA SKI! ȚARA ARDE ȘI KLAUS SCHIAZĂ – RGNAnul care putea fi foarte bun  ….. Pe de-o parte, tensiunea imensă din societate. Și din cauza Covid, dar nu în principal. În România restricțiile au fost de matineu, iar mentalul colectiv pare cumva insensibil la tragedia valului 4. Zecile de mii de morți sunt pentru marea masă doar statistică. Dar criza facturilor este abia la început și va lovi teribil. Încep să vină facturi la gaze naturale dublate, unii spun triplate. În plină iarnă. Preturile șocante la energie se duc ca un tsunami în toate domeniile, în toate celelalte prețuri și tarife, începând cu cele ale produselor de bază. Vor începe falimentele, deci se va accentua șomajul. Deocamdată e mult mai greu de plecat la muncă în străinătate. Dacă din cauza degradării nivelului de trai va începe o criză a ratelor neplatite, ne putem aștepta la instabilitate în sistemul bancar. Iar lucrurile se vor înrăutăți și mai mult când și compensarea pentru cei mai săraci se va duce, adică din aprilie. Oamenii vorbesc deschis despre ieșit în stradă. Îmi spun unii, care altfel sunt foarte pașnici, că au ajuns la limita puterii. Și, repet, suntem abia la început. Nu cred că ar fi de mirare dacă în următoarele luni vom avea proteste de stradă violente. Păstrând desigur proporțiile, să nu uităm că violențele din Kazahstan au început de la dublarea prețului combustibilului și s-au extins alimentate de restul frustrărilor. Criza gazelor vine din urmă, inclusiv din felul în care a fost pregătită liberalizarea. Sigur că pentru Opoziție e cel mai simplu să acuze actuala Putere și ea, într-adevăr, decontează. Iar aici începe a doua premisa proastă – calitatea actualei clase politice. După cum am văzut și în cazul certificatului verde, noi nu avem o coaliție dispusă să facă ce trebuie, cu orice preț electoral, ci una care stă numai cu ochii în sondaje. PSD are problema cea mai mare, pentru că a promis cel mai mult electoratului său și acesta așteaptă acum să i se livreze. Legea salarizării pe care PSD nu o poate pune în aplicare e legea făcută în guvernările Dragnea. PSD a și obișnuit poporul ca atunci când vine la guvernare să dea, numai că de data asta nu are ce și nu are cum, în chinga PNRR. În plus, ambele partide au tensiuni interne. PNL e din nou în vrie electorală, scaunul lui Florin Cîțu se clatină, iar domnia sa clatină cât poate scaunul premierului și, implicit, stabilitatea guvernului. PSD stă mai bine din acest punct de vedere, însă nu cu adevărat bine. De sub capac răzbate, mai ales din frustrările publice ale Gabrielei Firea, lupta surdă între aripile Ciolacu–Grindeanu și Stănescu– Firea, care stau la pândă și sunt conectate la zonele cele mai retrograde ale partidului. Klaus Iohannis este în sezonul de schi…..Singura speranță realistă ar fi ca actuala putere să fie mai speriată de efectele falimentului național decât de efectele reformelor impuse de PNRR și, oricât de chinuit, să le pună în practică. Integral: https://spotmedia.ro

Moise Guran: Vă anunț că am luat decizia să renunț definitiv la cariera și la rolul meu de jurnalist român pentru a-mi asuma un rol politic în această țară / ”Nu vreauSurpriză de la Lego! Acum îl poți asambla pe Moise Guran din 80.000 de piese  …. „Știm că are o față insipidă, care inspiră somnolență și plictis, dar l-am ales pe Moise Guran pentru că are capul perfect pătrat și se potrivește cu stilul Lego“, s-au scuzat designerii danezi. „Cei de la marketing ne-au avertizat că e o decizie riscantă din punct de vedere al afacerii, dar ne-o asumăm.“ Cei de la Lego spun că au studiat mii de imagini, dacă nu chiar sute de mii, dar n-au găsit pe nimeni altcineva cu un cap atât de pătrat ca Moise Guran. „Prima dată nici măcar nu am crezut că e vorba de o persoană reală, eram convinșă că e un personaj creat în Photoshop. Atât de pătrat e capul lui Moise Guran! Practic am fost condamnați să-l alegem pe el“, spun creatorii lui Moise Guran. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 10 ianuarie.„Copii care vor să învețe, dar „cu burta goală” și productivitatea scăzută din viitor. Stăm cel mai prost din UE pentru că autoritățile nu-s în stare să ia măsuri ori nu înțeleg cum trebuie să se implice.”

HD wallpaper: winter, snow, mountains, lights, valley, Italy, The Dolomites | Wallpaper FlareBuna dimineata intr-o zi de luni, 10 ianuarie! Vremea va fi predominant închisă, dar din nou neobișnuit de caldă pentru data din calendar. Cerul va fi înnorat, iar pe arii extinse se vor înregistra precipitații sub formă de ploaie. În zona montană, în special în vestul și nord-vestul Moldovei, dar și în Transilvania se anunță precipitații sub formă de ninsoare. Izolat se va depune și poleiul, în zonele montane unde temperaturile vor fi scăzute.  Temperaturile maxime estimate astăzi de meteorologi se încadrează între – și 10 grade, iar minimele se vor încadra între -3 și 6 grade. În Bucuresti  meteorologii anunță o vreme închisă, cu un cer înnorat și precipitații sub formă de ploaie care nu vor fi însemnate cantitativ. Temperatura maximă înregistrată astăzi va fi de 5 grade, iar minima va fi 0 grade.

Coronavirus RomaniaVom avea tot mai multe cazuri de Covid lung, cu simptomatologie diversă, de la cea articulară până la cea cerebrală  După ce faza acută a COVID-19 trece, foarte mulți pacienți încep să acuze diferite simptome, care merg de la cele articulare la probleme cognitive sau oftalmologice. E una dintre temele majore la nivel internațional, Covid-ul lung, care pune presiune pe sistemele de sănătate. E o preocupare și pentru România? “Din nefericire, în acest moment, în România, sindromul Covid lung nu există ca preocupare a sistemului. Există medici care deja au cazuri. La nivel de sistem nu se poate remarca niciun fel de prioritizare și interes. În alte țări, deja se fac clinici de Covid lung. Un procent mare, undeva la 50% din cei trecuți prin infecția Covid, chiar dacă au fost asimptomatici, pot să dezvolte simptome care pot dura dincolo de 6 luni. OMS a catalogat sindromul de Covid lung la o listă de simptome, despre care nu se știe de ce apar și nu avem încă un tratament. Asta va pune o presiune extrem de mare, mai ales pe sistemele de sănătate care nu sunt performante și nu au capacitate mare, cum este cel din România. În perioada următoare, vom vedea că sistemul de sănătate va fi asaltat de tot mai multe persoane care au simptome nesistematizate, pentru că nu au simptomatologie respiratorie, ci simptomatologie articulară, cerebrală, cognitivă, oftalmologică. Merge în multe direcții. Și nu avem tratament. Există studii, dar dezvoltarea de tratamente durează mult timp. Noi am avut noroc că dezvoltarea vaccinului a fost așa rapidă, pentru că am avut tehnologiile și am avut cercetările făcute pe epidemia SARS din 2002. Abia acum apare primul medicament de la Merk, durează. Pe măsură ce crește numărul de cazuri, vom avea tot mai multe persoane cu Covid lung, care vor asalta sistemul de sănătate și nimic nu creează mai multă anxietate pentru pacient decât să aibă simptome pe care medicul nu reușește să le explice și să le trateze. Sunt simptome diverse, nu știm cauza, nu avem un tratament și sindromul Covid lung apare în valuri. Ar trebui și în România să se aloce fonduri, să existe departamente care să înceapă să fie preocupate de sindromul Covid lung și să se pregătească pentru acest val, măcar la nivelul de îndrumare spre protocoale de tratament și care să urmărească în literatura științifică internațională cum se tratează în altă parte și să trimită informări spitalelor din țară. La noi nu se întâmplă asta și e motivul pentru care există atâta dezorientare în sistemul medical”, spune profesorul de sănătate publică Răzvan Cherecheș, în interviul acordat Spotmedia. Integral: https://spotmedia.ro

INTERVIU Prognoză pesimistă a unui fost ministru al Economiei: ”Nu văd lucruri bune în 2022. Prețurile vor continua să crească”INTERVIU Prognoză pesimistă a unui fost ministru al Economiei: ”Nu văd lucruri bune în 2022. Prețurile vor continua să crească” …. ”Din păcate, nu văd lucruri bune în anul 2022. Va fi unul al greutăților din punct de vedere economic. Prețurile vor continua să crească. Banca Națională va continua să tipărească bani. Puterea de cumpărare a românilor va scădea, ceea ce va duce la o polarizare mai mare a societății. Diferența între cei care au și cei care n-au. Toate acestea se vor întâmpla pentru că guvernul va prefera să acopere găurile negre ale unui stat care cheltuie tot mai mult în fiecare an, mult peste cât are venituri”, a declarat fostul ministru al Economiei de la USR, Claudiu Năsui, pentru Ziare.com. Impozitele vor rămâne mari, adaugă el. ”Cel mai rău e că vom rămâne țara din Europa care taxează cel mai puternic salariile mici și, mai ales prin asta, statul va continua să gonească românii din România. Tot din punct de vedere economic, la nivel internațional, elementul cheie la care oamenii trebuie să fie atenți este când va decide Rezerva Federală a Americii să crească dobânda cheie. Când și cu cât. E principalul punct de cotitură în economia mondială din ultimul deceniu”, mai spune Claudiu Năsui. Marea provocare în 2022 este de a ține sub control inflația, consideră acesta. ”Încercarea e de a ține sub control inflația. Se va întâmpla. Întrebarea e când. Cred că acest moment va determina și viitoarea criză economică”, afirmă Năsui…..”Din punct de vedere politic, coaliția de guvernare va fi deosebit de stabilă. Suntem țara în care doi oameni vor decide tot: domnul Iohannis și domnul Ciolacu. Degeaba se vor certa activele de partid din PSD și PNL între ele. Atât timp cât domnul Iohannis și domnul Ciolacu vor să continue coaliția, ea va continua, indiferent de încercările economice sau sanitare prin care populația va trece”, a mai spus Năsui. Integral: https://ziare.com

SCHIMBARE FURNIZOR ENERGIE electrică. Vezi ce scrie pe factura ta în colțul din stânga sus pentru a decide dacă schimbi contractul | DCNewsBanca Centrală Europeană ar putea interveni dacă prețurile energiei continuă să crească. Care sunt scenariile luate în calcul…. Inflaţia din zona euro a atins un record de 5% lunile trecute, fiind de peste două ori ţinta de 2% a BCE, dar banca nu şi-a înăsprit politica monetară până acum, argumentând că creşterea preţurilor se va diminua de la sine, deoarece principalele motive pentru inflaţia ridicată sunt factorii unici tranzitori. ”Tranziţia ecologică prezintă riscuri pentru inflaţia pe termen mediu. Creşterea preţurilor la energie poate necesita o abatere de la o politică de ignorare”, a spus Schnabel într-un discurs. Schnabel a spus că există două scenarii în care BCE ar trebui să schimbe politica. Primul este dacă preţurile ridicate ale energiei se transferă către alte sectoare ale economiei şi modifică comportamentul de stabilire a preţurilor. ”Până acum, totuşi, nu există semne de efecte mai ample de rundă a doua. Creşterea salariilor şi cererile din partea sindicatelor rămân relativ moderate”, a argumentat Schnabel. Al doilea scenariu ar fi dacă traiectoria preţurilor la energie, puternic afectate de taxele pe carbon şi de tranziţia ecologică, ameninţă să împingă inflaţia generală peste ţintă. Dezechilibrele dintre cerere şi ofertă pot rămâne pe termen lung pe fondul tranziţiei, iar preţurile carbonului vor creşte în continuare, ceea ce înseamnă că contribuţia preţurilor la energie şi electricitate la inflaţia preţurilor de consum ar putea fi peste norma sa istorică pe termen mediu, a adăugat Schnabel. Aceasta a adăugat că taxa pe carbon este puţin probabil să fie un factor negativ pentru creşterea economică, studiile sugerând că ar putea avea chiar un impact pozitiv modest. Integral: https://ziare.com

Transelectrica: Este foarte puţin probabil să nu găsim soluţii la nivel regional în cazul unor dificultăţi în alimentarea cu energieBilanț energetic 2021 …. Să trecem la bilanțul anului ce s-a încheiat! Datele provin din site-ul Transelectrica și au fost prelucrate. Consumul a crescut cu 3 TWh. Normal ca după un an de pandemie în care am avut și câteva săptămâni lookdown, consumul să crească. A crescut și producția, dar nu suficient. Importul de energie a crescut, exportul a crescut și soldul este mai mic cu 0,5 TWh decât in anul precedent. Ce folos? Azi prețul de import este de 500 euro. Să nu uităm că noi când exportam, exportăm surplusul de la regenerabile – eolian și solar, iar când facem import, energia importantă pe liniile din Ungaria, Bulgaria sau Ucraina este produsă în mare parte din gaze și cărbune, deci este mai scumpă…..Și cărbunele și gazele au generat mai multă energie electrică. Adică instalațiile au fost stoarse de ce mai sunt în stare să producă, aflându-se în ultimii ani de viață….. Încă din prima frază am spus că ne apropiem de un dezatru. Din site-ul entsoe.eu vă extrag care este evoluția capacităților de producție românești în ultimii cinci ani: Este clar ca nu este raportată închiderea CEH, care nu mai poate extrage huilă și nu mai poate produce nici energie, deoarece mai apărem cu aproape 1000 MW disponibili, ceea ce nu este adevărat.   Lignitul de la CEO de asemenea se extrage din ce în ce mai puțin iar capacitățile de producție de energie electrică au scăzut în cinci ani cu 2200 MW. Tragedia se resimte la gaz: în cinci ani capacitatea de generare a scăzut cu 3000 MW. Ultima linie de jos confirma că regenerabilele au ramas cam aceleași, incluzând și hidro aici, și pe energie securitară am închis capacități de 5700 MW, ceea ce declarăm, în realitate fiind 6700 MW.  Adică suntem în bătaia vântului. ….. …..Fiind un tabel prea mare deoarece, decontările de fac la sfert de oră am luat doar perioada orară 13.00 – 20.00, dar vă asigur că dacă deschideți site-ul aici, veți vedea că pe tot parcursul zilei prețul nostru de import este de 500 de euro (2.500 de lei). Dacă ne uităm care este soldul, constatăm că până la ora scrierii articolului România a pierdut mai mult de jumătate de milion de euro în data de 3 ianuarie, adica a importat peste un GWh. Ce reprezintă aceasta sumă? Investiția într-o capacitate de 1 MW. Adica cu banii platiti pe import timp de trei luni, am fi construit o centrală nouă pe gaz de 100 MW. …. Să ne uităm și la mixul electro-energetic. Apostolii ecologismului vor face crize: cărbunele și gazul au produs peste 35% din total, la care adăugăm și nuclearul cu 18% și aflăm că ne-am bazat doar pe 53% energie securitară. Dacă nu aveam apă pentru Hidroelectrica, ce a produs 28% eram la pământ! Regenerabilele au fost 13% – fără hidro, 41% cu hidro. Restul este import Integral: https://www.contributors.ro

Cât curent şi cât gaz trebuie să consume românii lunar pentru a plăti aceleaşi facturi ca anul trecut - IMPACTLacrimile de crocodil ale unui ministru paralel cu apa caldă În timp ce zeci de mii de bucureșteni dârdâiau de frig și așteptau neîmbăiați să vină apa caldă, ministrul Energiei, domnul Virgil Popescu (PNL), făcea joi seară o declarație cu schepsis: „Sincer să fiu, îmi pare rău de acest lucru, îmi pare rău că Termoenergetica nu reuşeşte să rezolve problema ţevilor sparte. Că e o problemă de ţevi sparte până la urmă, că nu s-au făcut investiţii”. Nu vi se pare că sună ca o atenționare?  Ceva, ca să știe toată țara că ministrul Energiei n-are nici în clin, nici în mânecă cu frigul bucureștenilor. Singurii vinovați sunt cei de la Termoenergetica, incapabili să cârpească niște nenorocite de țevi sparte….. Nu e deloc greu de priceput.  Cei de la Termoenergetica au scris zile în șir pe site-ul lor exact ce n-a priceput cel care nu înțelege ceea ce ar fi trebuit să știe: lipsă parametri. Adică nici vorbă de țevi sparte. Asta era cu alte ocazii, când site-ul evidenția avarii în rețea. De rândul acesta, diagnosticul spunea altceva: au lipsit parametrii, adică agentul termic. Scurt. Nu se plângea nimeni de țevi, se plângeau toți că apa nu vine caldă, iar caloriferele sunt reci.  Logica spune că, dacă vine berechet apă rece pe ambele conducte,  înseamnă că toate țevile sunt OK.  Numai energia lipsește, stimate domnule ministru al Energiei. Se vede și din avion că, în acest caz, problema nu este de mentenanță a rețelei, ci una despre care Ministerul Energiei nu poate pretinde că nu-l privește chiar deloc….. Observați cu cât dispreț vorbește domnul ministru, când se referă la Primărie, la Consiliul General și la CM Termoenergetica, spunând „mi-e greu să-i înțeleg”. Adică, dacă nici el, ministrul, omul care întruchipează chintesența filosofiei energetice, nu-i înțelege, atunci înseamnă că cei implicați direct dau în gropi de proști ce sunt. În opinia mea, chiar dacă Termoenergetica nu este în subordonarea Ministerului Energiei, un demnitar de asemenea rang nu se poate mulțumi doar cu declarația că „îi pare rău” și cu câteva lacrimi de crododil, stropite în direct. Este foarte puțin, mai nimic, stimabile!…. Dacă s-ar fi documentat, cu siguranță ar fi știut ce spuneam la început, adică faptul că nu țevile sparte au fost cauza pentru care bucureștenilor le-a lipsit căldura la acest început de an, ci lipsa agentului termic. De rândul acesta, țevile erau funcționale, domnule ministru, la robinet curgea apă cu presiune normală. Dar nu curgea caldă, ci rece. Când se sparg țevile, nu curge apă deloc. Deduc că ministrul ori mințea cu nonșalanță la televiziune, ori nu era pe fază, nu cunoștea situația și vorbea la întâmplare, pe principiul „poate prinde”. N-a prins. Adevărul s-a observat ușor, apa curgea tot rece, și pe conductele celei calde. Termoenergetica avea dreptate, nu țevile au fost cauza recentei întreruperi a căldurii în Capitală, ci lipsa agentului termic. Iar noi, cei care plătim impozite și taxe pentru ca, din banii noștri, să obținem servicii, suntem nu numai lipsiți de ele, dar și mințiți…..Dacă nu exagerez, atunci domnul ministru al Energiei are datoria să îndrepte răul cu mâna lui, să admită că ne-a servit brașoave, să cerceteze adevărata cauză a frigului pe care l-am îndurat după Anul Nou și să explice – tot televizat – situația reală, pentru care nu am avut apă caldă și încălzire vreme de aproape o săptămână. Integral: https://spotmedia.ro

Catalin GhinararuÎn următorii 8 ani va trebui ridicat ”simțitor” nivelul taxelor și impozitelor. Lucrătorii plătiți din taxe, impozite și contribuții își vor tripla în 2030 ponderea (studiu) ”​Lucrătorii dependenți (din sectoarele alimentate practic exclusiv din taxe, impozite și contribuții) reprezintă 14,1% din populația ocupată. La nivelul anului 2030, această pondere va crește față de anul de bază 2020 cu nu mai puțin de 24%!!! Acest ritm de creștere este de 3 (TREI) ori mai mare decât creșterea globală a populației ocupate pentru acest interval (care este în jur de 8%). Cu alte cuvinte sectoarele alimentate practic exclusiv din taxe, impozite și contribuții, vor înregistra o creștere de ocupare de trei ori mai mare decât creșterea globală de ocupare de la nivelul întregii economii naționale. În aceste condiții, ori nivelul general al productivității muncii în sectorul concurențial va trebui să crească pentru a putea susține această creștere, ori va trebui ridicat simțitor nivelul taxelor și impozitelor”, arată un studiu coordonat de Cătălin Ghinăraru, expert pe piața muncii.Alte concluzii ale studiului:

  • Cererea de munca este concentrata in ramuri si sectoare care nu solicita o pregatire foarte ridicata. Cu toate acestea, oferta de munca s-a orientat catre cresterea nivelului educational, prin accesarea masiva a invatamantului superior. Cel mai mare numar de absolventi de invatamant superior este concentrat in sectoarele “non-concurentiale” ale economiei nationale; se remarca aici concentrarea excesiva a absolventilor de invatamant superior in administratia de stat si in invatamant, precum si in sanatate
  • Reduceri ar trebui sa sufere si specializarile tehnice cu exceptia singulara a celor din electronica, comunicatii si IT; Reducerile cele mai semnificative ar trebui sa afecteze specizarile legate de sectorul industriei extractive;
  • In cazul absolventilor de specializari teoretice, trebuie mentionat ca fie si in cazul in care am orienta totalitatea ofertei catre acoperirea cererii globale a sistemului de invatamant pe urmatoarea decada, tot ar trebui sa reducem numarul acestora cu 50% fata de nivelele actuale; Situatia este foarte ingrijoratoare in cazul invatamantului superior artistic unde reducerea ar trebui sa fie cu peste 90% fata de nivelul actual in varianta de prognoza prin care ajustam oferta la cerere!
  • O situatie foarte buna este in sectorul specialitatilor medicale unde oferta este aproape 100% aliniata la cererea estimata a sectorului, desigur, daca excludem continuarea unui trend de migratie relativ masiva a acestei categorii de personal. Relativ bine ajustata la cerere este si oferta de absolventi cu studii superioare din profilul economic / administrarea afacerilor.
  • Îmbatranirea generala a populatiei va fi insotita de o imbatranire progresiva a populatiei in varsta de munca, in care vor ajunge sa predomine grupele de peste 45 de ani; Numarul si proportia copiilor in total populatie (populatie sub 18 ani) va fi in continua scadere!
  • La nivelul anului 2020 in exploatarea resurselor naturale lucreaza 28% din total populatie ocupata din care 10% in exploatarea resurselor de subsol si 90% in exploatarea resurselor solului. Din acest ultimi 90%, 90% lucreaza in agricultura si doar 10% in industria alimentara, deci in procesarea resurselor solului; In 2030, ponderea s-ar reduce catre 25% dar din acestia 88,3% ar continua sa lucreze in explotarea resurselor solului, din care 82% efectiv in agricultura si doar restul in prelucrarea produselor agricole. Castigul de productivitate ramane deci limitat!
  • Sectoarele distributiei si cel al transporturilor concetreaza in prezent aproximativ o cincime din totalul populatiei ocupate. La nivelul anului 2030, aceste sectoare vor totaliza un sfert din total, devenind cel mai important generator de locuri de munca din economia romaneasca! Integral: https://economie.hotnews.ro

Saracia si hrana copiilorCopii care vor să învețe, dar „cu burta goală” și productivitatea scăzută din viitor. Stăm cel mai prost din UE pentru că autoritățile nu-s în stare să ia măsuri ori nu înțeleg cum trebuie să se implice  Literatura economică spune ca dacă vrei copii sănătoși cu o productivitate bună în ceea ce înseamnă a învăța, trebuie să-i hrănești bine: atât părinții cât și copiii. Adică au nevoie de o mâncare bogată în nutrienți. Avem un minister al Familiei care ar trebui să colaboreze cu cel am Educației, un președinte care vorbea de o Românie educată (fără rezultate până azi, așa cum a arătat recent și Gabriel Liiceanu) și o sărăcie ce afectează copiii. Hrăniți slab în copilărie, au șanse mai mici de reușită în viața adultă.  Programul “cornul și laptele” nu este de ajuns: sunt copii care merg la școală doar ca să aibă parte de o masă. În rest, sunt flămânzi. Este nevoie de o implicare diferită a autorităților. Să vadă bine problemele, pentru că soluții se găsesc. Mai mult, pandemia i-a afectat și mai mult pe copiii din zonele defavorizate (arătăm o poveste reală mai jos). Când vorbim de sărăcie, în general, ne gândim la persoane care nu au nici măcar două mese pe zi. Adică persoane care au probleme cu alimentația. Să ne uităm la copii.  România este pe primul loc în UE la sărăcia în rândul copiilor (risc de sărăcie sau excluziune socială în 2020: 41,5%). Bulgaria e după noi cu 36,2%, Spania (31,8%) și Grecia cu 31,5%. Conform unui comunicat al Salvați Copiii, rata deprivării materiale severe a crescut în rândul populației generale, de la 14,5% la 15,2%, dar creșterea este dramatică în rândul copiilor români – de la 17,7% la 21,4% și, în cazul copiilor mai mici de 6 ani, de la 16% la 22%, în primul an al pandemiei. Un grup în mod special vulnerabil este acela al copiilor mamelor minore: în 2019, s-au înregistrat 7.977 de mame minore, dintre care 700 aveau sub 15 ani. WorldVision a realizat un raport (date pe 2020) pe sărăcia din mediul rural în rândul copiilor și a observat că problema calității alimentație și a accesului la alimente de calitate rămâne una foarte importantă. În peste trei sferturi dintre gospodării (76%), respondenții au declarat că au fost nevoiți ca în ultimele 12 luni să cumpere alimente ieftine. În 2016 acest procent a fost de 74%, iar în 2018 de 71%. În același timp, în 74% dintre gospodării s-a recurs la limitarea cantităților de alimente ce au fost achiziționate. Trebuie pornit de la bază: hrana, educația și productivitatea sunt legate între ele. Copiii hrăniți prost, nu vor avea aceleași rezultate cu cele ale celorlalți. Pot fi excepții, dar în general un copil care e flămând tot timpul nu va avea randament bun. Asta nu înseamnă că trebuie să-i umpli stomacul cu prostii, ci cu hrană adecvată …..Ca să ne dăm seama despre despre problema ce ține de hrană din zonele defavorizate, trebuie spus că unii copii nici nu știu ce e carnea sau bananele, de exemplu. Asta se întâmplă în România, în secolul XXI, când ar trebui să nu ai astfel de probleme….. Ce spune literatura economică despre hrană și productivitate Una dintre cele mai bune cărți din domeniu este „Poor Economics: A Radical Rethinking of the Way to Fight Global Poverty”, de Abhijit V. Banerjee și Esther Duflo, pe care sperăm că au citit-o ministrul Educației sau cei ai Familiei și Muncii. Problema este că atunci când unor părinți li se oferă bani, aceștia nu îi consumă pe mese mai bune și mai bogate în diverși nutrienți. Mai mult, unii îi beau: alcool. Astfel, cei care suferă sunt tot copiii, atât când sunt mici, cât și când ajung adulți. Alimentația din copilărie le afectează viitorul. Săracii nu mănâncă mai mult sau mai bine atunci când veniturile lor cresc. Există prea multe presiuni și dorințe care concurează cu mâncarea.  În cazurile analizate în acea carte, cei care au primit mai mulți bani (subvenții) au preferat să cumpere diverse alimente ce țin de gust, și mai puțin ceva care să le ajute organismul, adică o mâncare de calitate superioară. De exemplu mulți s-au îndreptat către cele cu zahăr.  Investiția în alimentația copiilor și a mamei însărcinate ajută pe termen scurt și lung În schimb, spune cartea, investiția directă în alimentația copiilor și a mamei însărcinate oferă oferă rezultate extraordinare.  Acest lucru se poate face prin oferirea de alimente bune mamelor însărcinate și părinților copiilor, chiar și la grădiniță și la școală. Este vorba despre mese bogate în micronutrienți sau să li se ofere părinților stimulente pentru a consuma suplimente nutritive, o hrană mai bună. “E posibil ca oamenii să nu realizeze valoarea hranei pentru ei și pentru copiii lor. Importanța micronutrienților nu a fost înțeleasă pe deplin nici de oamenii de știință, până relativ recent. Deși micronutrienții sunt ieftini și uneori pot duce la o creștere mare a venitului pe viață, este necesar să știi exact ce mănânci (sau ce pastile să iei). Nu toată lumea are informațiile necesare”, conform acelei cărți. …..Îmi amintesc, în urmă cu mai mulți ani era un reportaj (la TV sau scris, nu mai rețin exact), în care un copil avea o soră. El era fericit că mergea la școală unde primea „cornul și laptele”. Nu era fericit pentru că se hrănea el. Nu mânca tot: păstra pentru sora lui mai mică de acasă care nu avea ce să mănânce. O hrănea pe ea din mâncarea lui. În concluzie, dincolo de „a educa România”, în paralel trebuie hrănită. Trebuie să meargă mână în mână. Statul are în mod sigur o evidență a familiilor și comunităților defavorizate. Tot ce trebuie să facă este să se implice. Soluții sunt, dacă vrei și te interesează soarta lor și a viitorului nostru, al tuturor. În final totul se traduce în productivitate care înseamnă bunăstare pentru toată lumea. Integral: https://economie.hotnews.ro

Copii la scoalaViitorul României- cineva l-a încuiat în beci și a aruncat cheia Națiunile depind astăzi, într-o măsură din ce în ce mai mare, de adaptarea la noua economie, cea care se bazează, din ce în ce mai mult, pe cunoaștere. Locul unei națiuni moderne în lumea „economiei cunoașterii” este dat de măsura în care forța sa de muncă este educată. Educația devine, astfel, cheia oricărui popor către dezvoltare și către un loc mai bun în economia globală.…. Ei bine, la nivel global, în clasamentul anului 2021, sistemul nostru educațional este abia al 47-lea din lume, în cădere de pe poziția 40, atinsă în anul 2020. Clasamentul mondial este dominat de cele două mari puteri anglofone (SUA și Marea Britanie), dar cuprinde și multe state asiatice (Japonia, Coreea de Sud, Singapore și China). Germania este statul din UE cu cea mai bună poziție în acest clasament, fiind a treia putere globală în educație. Franța este pe locul 5, Suedia pe 9, Olanda pe 10, Italia pe 14 și Austria pe 16….. Înaintea noastră în clasament mai găsim Croația, Estonia și Slovacia din UE , dar și Turcia, Egipt și Ucraina, din afara UE (sursa: AICI). Nu stăm, așadar, prea bine la calitatea globală a sistemului de educație. Dacă vorbim însă, de pregătirea noastră pentru viitor, să spunem că suntem, din păcate, pe ultimul loc în Uniune și chiar în Europa, la proporția celor cu studii superioare (terțiare):….. Noi avem unul din șase oameni între 15 și 64 de ani cu diplomă universitară, ungurii au un sfert din populația activă (23,6%), iar polonezii aproape 29%! Cam atât de pregătiți suntem noi pentru viitor și pentru „economia cunoașterii”: avem o pondere de două ori mai mică a  absolvenților de facultate decât polonezii!…..Ungurii au șase universități în primele 100 din regiune, cel mai bine poziționată fiind Universitatea Eötvös Loránd din Budapesta (locul 26):…. Polonezii au 17 universități în primele 100 din regiune, cea mai bună clasare fiind pe locul 5:….Dar România? Noi avem tot șase universități printre primele 100 din regiune, la fel ca ungurii, o națiune și o economie de două ori mai mici decât ale noastre, dar ale noastre pe poziții mult mai slabe decât ale lor, cea mai bună fiind locul 40, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj:….Noi suntem pe ultimul loc în Uniunea Europeană ca pondere a cheltuielilor bugetare pentru școală, cu excepția Irlandei, care are însă un PIB uriaș, din motive de înregistrare contabilă a unor mari companii multinaționale:….. Ca să fie clar: un stat UE alocă, în medie, 4,7% pentru educație, iar noi 3,6% (aşa era în 2019, astăzi stăm mai prost)! Ungaria alocă exact media europeană, 4,7% din PIB, iar Polonia chiar mai mult, 5% din PIB. Probabil că diferențele de alocare a fondurilor pentru educație nu sunt singurele explicații ale calității mai slabe a sistemului nostru de învățământ în raport cu celelate state, dar sigur ele sunt cele mai semnificative motive. Ministerul Educației va primi, din bugetul anului 2022, 32,5 miliarde de lei. La un produs intern brut (PIB) de 1.317 miliarde de lei, asta înseamnă 2,47% din PIB (sursa: AICI)….. Deschiderea, de către Comisia Europeană, a procedurii de deficit excesiv împotriva țării noastre a însemnat diminuarea bugetului alocat Ministerului Educației cu 18% anul trecut. Dacă ne raportăm la anul 2022, reducerea de pondere în PIB este de „doar” 16 puncte procentuale. Adică a găsit cu cale Guvernul României să diminueze cu o șesime ponderea în PIB a bugetului Ministerului Educației, ca măsură de ieșire din criza bugetară, pe care tot Guvernul a provocat-o!…. Se pare că povara reducerii deficitului bugetar a cam rămas pe umerii educației și cercetării. De altfel, dacă ne uităm cu atenție, vom vedea că SRI are un buget aproape dublu față de cel al cercetării (1,78 miliarde de lei)! Deci, oameni buni, după atâtea cifre și tabele să tragem și concluzii: suntem zgârciți cu banii pentru educație, ceea ce înseamnă că ne aruncăm singuri la periferia Europei de mâine. Integral: https://spotmedia.ro

Tanara din Lugoj, sechestrata 22 de ore si batuta cu brutalitate de iubitul gelos, care i-a rupt trei coaste. VIDEO - Stirileprotv.roFemeile bătute, preocupare pentru politicieni doar când aduc voturi  Victimele violenței domestice sunt bune pentru politicieni când își fac imagine, în timp ce legea care le-ar salva viețile încă nu e pusă în aplicare. În ultima zi a anului 2021, un bărbat de 44 de ani din Sebeș era pus sub urmărire penală, după ce și-a atacat soția și fiica cu un cuțit, deși victimele aveau ordin de restricție împotriva lui. În primele două zile ale noului an, Inspectoratul de Poliție Brașov prezenta trei cazuri de violență domestică din județ în care oamenii legii au intervenit: cel mai vârstnic agresor avea 65 de ani, iar cea mai vârstnică victimă, 60 de ani. El s-a îmbătat și a atacat-o. Un alt caz, redat pe larg în aceste zile în presă, cel al judecătoarei lovite și spionate de soț, colonel de armată, arată, încă o dată, că violența împotriva femeilor nu ține cont de vârstă, educație, statut social. Și că, în continuare, rușinos, statul român asistă nepăsător cum cetățenele lui sunt amenințate și agresate. Abia în primăvara lui 2021, după ani de zile de tărăgănare, a fost promulgată legea prin care sunt introduse brățările electronice, singura șansă pe care o au victimele violenței domestice în fața agresorilor. Dar termenul de implementare pentru faza-pilot (care va fi mai întâi în București) este martie 2022. Deci, cel puțin până la acest termen, femeile vor continua să fie bătute și omorâte cu ordinul de protecție în mână. Că eradicarea violenței domestice nu e vreo prioritate pentru statul român vedem de ani de zile. Dar ce am văzut în 2021, confirmat chiar la început de 2022, este palma în plus peste față pe care o primesc victimele, prin înțelegerile cinice pentru putere. Și aici mă refer la instalarea Gabrielei Firea în fruntea Ministerului Familiei și Egalității de Șanse și anunțul ei că va candida din nou la Primăria Capitalei. Aceeași Gabriela Firea, care a închis singurul centru pentru victimele violenței domestice din București deschis non-stop, prin sistarea finanțării, în anul 2019, a primit acum o tribună de unde să-și facă imagine, împărțind din nou vouchere și pozându-se în centre pentru victimele violenței domestice, în așteptarea alegerilor locale din 2024. Aceeași Gabriela Firea, care a cheltuit cu voucherele peste 768 de milioane de lei, în loc să ia măsuri prin care chiar să îmbunătățească viața oamenilor, conform unui raport al organizațiilor Active Watch, Optar și CERE, aceeași Gabriela Firea, care a lăsat o datorie de 3 miliarde la Primăria Capitalei, după cum a arătat primarul general Nicușor Dan. Și, bonus, pentru că, în țara asta, autoritățile statului, când nu fac combinații politice, dorm în papuci, aflăm că toxica emisiune Acces Direct va fi difuzată pe două posturi TV, desigur, ambele din grupul Antenelor. Pentru cine a uitat, la această emisiune a fost prezentat în râs cazul unei femei care era amenințată de partenerul ei de viață și care, în cele din urmă, a fost omorâtă, de față cu copilul ei. Integral: https://newsweek.ro

PSD nu s-a reformat sub Marcel Ciolacu în privința respectării legii 544/2001, cea care asigură accesul liber la informațiile de interes public.Investitorii ascunși din presă. PSD ține informațiile la secret, deși plătește milioane pe lună  Partidele tind să devină cei mai mari investitori în presa din România, cu bani încasați de la bugetul de stat. Sumele au crescut într-un ritm alert în ultimii ani, dar lipsa de transparență, mai ales în cazul PSD, blochează accesul la informații. Unde ajung banii și pentru ce?….. Problema este că și partidele au învățat că fondurile primite de la stat pot contribui la promovarea ușoară a mesajului. Partidele votează anual să primească mulți bani ca subvenție, peste 45 milioane de euro, apoi ele plătesc spații în mass-media. Costurile cresc pentru că și mass-media cere mai mulți bani pentru promovarea formațiunilor politice, iar partidele revin și își realimentează anual conturile. Acesta este cercul vicios, în care cotizația de partid aproape a dispărut, iar toată finanțarea se bazează pe banii publici……Dacă în anii electorali era de înțeles de ce partidele folosesc mulți bani pentru promovare, noutatea o reprezintă 2021. Este anul în care partidele au dat cei mai mulți bani pentru promovare în presă și propagandă…. PNL și PSD au depășit împreună pragul de 10 milioane de euro, fără luna decembrie. De precizat că, în timpul crizei politice din lunile octombrie și noiembrie, cele două partide au aruncat în piață aproape 20 de milioane de lei (4 milioane de euro).  PSD pierde procesele, dar totul rămâne secret PSD, condus de tandemul Marcel Ciolacu – Paul Stănescu, ține la secret toate informațiile legate de sumele pe care le plătește pentru promovare și propagandă. Europa Liberă a trimis în ultimele luni mai multe solicitări pe acest subiect către PSD, însă nu am primit niciodată un răspuns complet, ci simpla precizare că partidul informează Autoritatea Electorală Permanentă. PSD a pierdut în instanță două procese legate de accesul liber la informațiile de interes public, judecătorii au arătat că legea nu a fost respectată, dar Marcel Ciolacu și Paul Stănescu refuză în continuare să prezinte informațiile care ar trebui să fie publice. Procesele au fost deschise de Ovidiu Vanghele, Centrul pentru Investigații Media, Centrul pentru Inovare Publică și Ovidiu Voicu….. Criza politică și banii pentru presă. PSD a plătit de 32 de ori mai mult decât USR  Datele oferite de Autoritatea Electorală Permanentă dezvăluie discrepanța între sumele folosite de diferite partide pentru promovarea în presă și propagandă. Liderul detașat rămâne PSD, care, spre exemplu, în luna noiembrie, a alocat 5.3 milioane de lei, în timp ce USR a folosit 167.357 lei. Un raport de 32 la 1 în favoarea partidului din Kiseleff. Pe locul al doilea se află PNL, care, tot în noiembrie, a plătit 2.4 milioane de lei. Integral: https://romania.europalibera.org

Consiliul Concurenței anchetează de ce s-au scumpit atât de mult carburanții auto | Digi24TNR te ajută. La ce folosește orificiul cu capac din lateralul mașinii? ….. TNR te ajută © azi să afli câteva din secretele care nu ți se spun la școala de șoferi. Mulți proaspăt posesori de carnet de conducere au observat cum în lateralul mașinii, în partea stângă sau dreapta, în funcție de model, dar aproape întotdeauna în spate, se alfă un orificiu acoperit cu un capac. Acesta poate fi deschis, ori printr-un buton din interiorul mașinii, ori manual de afară. Dacă ne uităm cu atenție vom găsi un fel de robinet care, odată desfăcut, ne va permite accesul în măruntaiele flămânde ale mașinii. Șoferii cu experiență în conducerea autovehiculelor rutiere susțin că pe acolo se introduce benzina sau motorina, un lichid esențial pentru buna funcționare a motorului. În România acest combustibil are o compoziție specială, respectiv 50% taxe, 45% profit pentru o companie străină și restul petrol. În fiecare an există o competiție între stat și compania care vinde combustibilul pentru a afla cine poate să scoată cei mai mulți bani din buzunarul celui care bagă de bună voie lichid prin acel orificiu. Specialiștii auto ne promit însă că, în viitor, nu va mai trebui să introducem lichide în mașină. Acesta va fi ars în centrale speciale pentru a produce curent electric, cu care vom alimenta automobilele noastre, exact ca aspiratorul robot, telefonul mobil sau imprimanta cu baterii. Ecologiștii spun că acest tip de poluare cu mai mulți pași ajută planeta mult mai mult decât ne putem închipui, pentru că în general proștii nu au imaginație și nu-și pot închipui prea multe. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »