Author: desy.demeter


Revista Presei – 29 ianuarie.„Mai zic unii cârcotaşi prin statistici că suntem ţara cu cele mai multe weceuri în fundul curţii. Dar, când auzi din buda gospodarilor cum vorbesc tare la telefoane, boss în sus, boss în jos, i-auzi maneaua şi diverse alte chestii elevate, nu poţi să zici că locuitorii rurali, că ţărani nu le mai poţi spune, sunt neştiutori, needucaţi şi nedigitalizaţi!”

B.C. Backcountry Lodges Archive - Backcountry Lodges of B.C.Buna dimineata intr-o zi de sambata, 29 ianuarie! In depresionară şi cea joasă a judeţului Maramureş, dar şi în Bistriţa-Năsăud (zona joasă) se va semnala local burniţă, fenomen care va favoriza depunerea poleiului. In zonele montane, la altitudini de peste 1.800 de metri, din judeţele Caraş-Severin şi Hunedoara vor fi intensificări ale vântului cu rafale de peste 90 – 110 km/h, spulberând zăpada. De asemenea, în zonele de munte din judeţele Gorj, Vâlcea şi Mehedinţi vântul va avea viteze la rafale de peste 70 – 90 km/h, viscolind ninsoarea şi spulberând zăpada. In Bucuresti cerul va fi variabil, mai mult senin pe parcursul zilei, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 8 – 9 gr C, iar cea minimă se va situa în jurul a -2 gr C.

Coronavirus RomaniaCum se obține super-imunitatea Covid-19 și de ce nu se iau măsuri împotriva exploziei de infectări cu Omicron  Câteva rezultate apărute în studii tind să confirme teoria că vaccinarea și trecerea prin boală, la o distanță cât mai mare de timp, determină o protecție totală împotriva oricărei variante de Covid-19. …. Al cincilea val pandemic a lovit din plin, iar infectările cu Omicron au bătut toate recordurile din ultimii doi ani. În data de 26 ianuarie s-au înregistrat 34.255 de cazuri. E adevărat, dintr-un număr record de teste, 108.937, atât PCR, cât și rapide, antigen. “Potrivit mai multor rapoarte și studii, virusul SARS-CoV-2, care provoacă COVID-19, este asociat cu complicații neurologice. Aceste complicații pot afecta atât sistemul nervos central, cât și pe cel periferic. Manifestările neurologice pot fi nespecifice, cum ar fi cefaleea, starea psihică alterată și mialgia sau boli și afecțiuni specifice care necesită asistență medicală imediată”, se arată într-un studiu științific, publicat de revista de specialitate “Neurology International”, în luna martie 2021. Din păcate, Covid-19 produce complicații neurologice la mulți bolnavi. Conform datelor anunțate de spitale, în acest moment, sistemul sanitar nu e în pericol. Se înregistrează focare de infecții printre medici și asistente, dar nu există o criză de personal. Cea mai mare problemă apărută e în zona Direcțiilor de Sănătate Publică. Unele dintre ele, cum ar fi cea din București și Cluj, nu fac față solicitărilor și apar întârzieri atât în ce privește testarea la domiciliu, cât și cea gratuită, din centrele specializate….. Nu există date cu privire la numărul de doze făcute de persoanele vaccinate, ajunse la ATI, dar ultimele studii arată cu boosterul (a treia injecție) de la Pfizer și Moderna protejează împotriva Omicron.  Noua variantă infectează și persoanele vaccinate, dar acestea din urmă, mai ales cele care au și doza booster, nu fac forme grave de boală. “O a treia doză de vaccin reconstruiește acea linie de protecție imună împotriva Omicron, dar, la fel de important, crește amploarea răspunsului imun prin crearea unui repertoriu mai puternic de anticorpi – un proces cunoscut sub numele de maturare a afinității”, se arată într-un articol publicat de Washington Post, care citează un studiu de laborator realizat pe a treia doză de Pfizer.  “Se crede că această extindere a protecției este motivul pentru care a treia doză este atât folositoare împotriva noii variante”, conform sursei citate. Super-imunitatea se obține prin vaccin și boală Acest număr mare de infectări nu a determinat autoritățile să ia măsuri suplimentare de protecție. Școlile nu vor fi închise, deși în multe clase, orele se desfășoară online din cauza numărului mare de cazuri înregistrate atât la elevi, cât și la profesori. Integral: https://spotmedia.ro

Oficial OMS: Următoarea variantă va fi mai contagioasă decât Omicron. Marea întrebare este dacă infecţia va fi mai gravă …. „Următoarea variantă îngrijorătoare va fi mai abilă, iar ceea ce vrem să spunem prin aceasta este că va fi mai transmisibilă, deoarece va trebui să depăşească varianta care circulă în prezent”, a spus Van Kerkhove. „Marea întrebare este dacă viitoarele variante vor fi sau nu mai grave”, a adăugat ea. Ea a avertizat că teoriile conform cărora virusul va continua să se transforme în tulpini mai blânde sunt fără fundament. „Nu există nicio garanţie în acest sens. Sperăm că aşa va fi, dar nu există nicio garanţie în acest sens şi nu putem miza pe acest lucru”, a spus ea. Mai mult, următoarea variantă a COVID ar putea, de asemenea, să eludeze protecţia oferită de vaccin. Nivelul de risc asociat variantei Omicron a noului coronavirus este în continuare foarte ridicat, a estimat Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) în raportul său săptămânal, în contextul în care numărul cazurilor de COVID-19 a stabilit un nou record săptămâna trecută. Integral: https://adevarul.ro

Despre factura ENEL: index, contor, cost estimat, telecitireCât COSTĂ citirea contoarelor în România. Odată cu impunerea facturilor de regularizare la trei luni, suma se DUBLEAZĂ. Răspuns oficial ANRE….Pe scurt, despre industria ”cititorilor de contoare”, în care se derulează contracte de milioane de euro, de care directorul ANRE nu este străin, aflăm că există un calendar de schimbare a contoarelor cu unele inteligente, ce ar urma să se aplice până în 2028, la un număr de aproape 5 milioane de utilizatori din 8 milioane. Schimbările vor veni însă cu majorări ale facturilor la energie, date de diverse aspecte, precum costul investiției, de întreținere, pentru securitatea cibernetică. Acum, o citire a contorului o dată la șase luni costă aproximativ 3 lei/citire, iar totalul se ridică la 26,8 milioane lei. Odată reglementată obligativitatea emiterii facturilor de regularizare la trei luni, această sumă se va dubla.  Contorizarea inteligentă a început acum 8 ani, ca un proiect pilot În ceea ce privește contorizarea inteligentă, procesul de implementare a sistemelor de măsurare inteligentă a energiei electrice (SMI) în România a început în anul 2014 cu o campanie de proiecte pilot desfășurată în toate zonele de concesiune a serviciului de distribuție a energiei electrice, prin care s-au identificat soluțiile tehnice pentru configurația SMI, adaptate condițiilor specifice ale zonei, fezabile din punct de vedere tehnic și eficiente din punct de vedere economic, care să fie capabile să realizeze funcționalitățile obligatorii….. Distribuitorii, cu o singură excepție, nu au cerut să monteze mai multe contoare inteligente Solicitarea de modificare a calendarului de implementare a SMI pentru perioada 2019-2028 înaintată de ANRE nu a impus limitarea numărului de locuri de consum propuse pentru integrarea în SMI. Prin propunerile de modificare a calendarului de implementare a SMI pentru perioada 2019-2028, OD au propus o redistribuire a implementărilor anuale astfel încât să fie recuperate nerealizările din anii 2019 și 2020. Cu o singura excepție, OD nu au făcut propuneri de creștere a gradului de implementare față de calendarul aprobat prin Decizia 778/2019….. Cât costă citirea contoarelor În ceea ce priveşte costul înregistrat de operatorii de distribuţie cu citirea contoarelor, din datele comunicate de operatori pentru anul 2020 rezultă un cost mediu pentru o citire de aprox. 3 lei/citire. Costul citirii diferă în funcţie de amplasarea locurilor de consum urban/rural, de includerea sau nu a locului de consum într-un flux de citiri. Considerând un număr de 8,3 milioane puncte de măsură la nivel naţional, pentru care se realizează citirea local, rezultă un cost total anual aproximativ de 26,8 milioane lei considerând efectuarea unei citiri la un interval de 6 luni. Suma calculată se dublează dacă se ia în calcul efectuarea citirilor la un interval de 3 luni. Conform prevederilor OUG nr. 143/2021, pentru clienţii casnici se impune emiterea facturilor de regularizare pe baza datelor de consum reale comunicate de OD la un interval de maxim 3 luni. Integral: https://m.dcnews.ro

Cîțu a luat-o pe Mara Mareş, ”prințesa cartofilor”, în echipa sa | DCNewsPrințesa cartofilor, din Parlament la școala Transelectrica. ”Proptelele” politice ale unei foste deputate cu studii la Oxford Transelectrica SA, companie deținută, în proporție de aproape 59%, de statul român prin Secretariatul General al Guvernului este la rândul ei acționară în trei companii: Societatea pentru Servicii de Mentenanță a Rețelei de Transport SMART SA, Formenerg SA și Operatorul Pieței de Energie Electrică și de Gaze Naturale „OPCOM” S.A. De la energie la ospătărie Formenerg S.A. a fost înființată de Transelectrica SA în 2001, prin externalizarea activității Sucursalei de Formare şi Perfecţionare a Personalului din Sectorul Energetic. Cu această ocazie s-au creat și noi locuri pentru a hrăni mai multe guri politice. Cu Transelectrica SA acționar unic, Formenerg are rolul de a forma specialişti în domeniul energetic. Pe vremuri, toți angajații din sistemul energetic din România mergeau la formare sau specializare la Formenerg….. Deși își mai trage seva și din câteva proiecte pe bani europeni și Formenerg SA este măcinată, la rândul ei, de provizoratele din conducere. Nici site-ul companiei nu mai știe cine este la cârmă și nu dezvăluie nici cele mai elementare informații. Totuși, Registrul Comerțului spune că actuala componență a Consiliului de Administrație este una interimară. În aceasta se înghesuie, de sub aripa șefei Monica Anisie, în special liberalii din Sectorul 2 al Capitalei. Fata regelui cartofilor  Mara Mareș este fiica consilierului judeţean Brașov, PNL-istul Ioan Mareş. După ce a studiat doi ani la Colegiul „Doamna Stanca” din Făgăraș, Mara a plecat să-și continue studiile la Oxford și Londra. La doar 24 de ani, în 2016, Mara devenea cel mai tânăr deputat PNL. Plasarea pe primul loc pe listele PNL Brașov a iscat atunci discuții aprinse și nemulțumiri atât în filială cât și la centru. Practic, tânăra liberală, îl scosese de pe liste pe fostul ministru de finanțe Gheorghe Ialomițeanu. În 2017, Mara Mareş a fost aleasă, tot cu scandal, la conducerea organizației de tineret a PNL. În 2020, Mara și-a încheiat mandatul de deputat și, din cauză că proptelele au dispărut, nu a mai prins un loc pe liste la următoarele alegeri, pentru că aventura Marei Mareș în politică nu ar fi fost posibilă fără ajutorul tatălui său Ioan Mareș și al bunului său prieten George Scripcaru, primar al Brașovului până în 2020. Iar dacă Scripcaru a căzut în dizgrație, nici listele parlamentare nu au mai încăput-o pe Mara….. Cu toate acestea, Mara s-a descurcat binișor și, în februarie 2021, premierul Florin Cîţu a numit-o în funcţia de consilier de stat în cadrul Cancelariei prim-ministrului. Apoi, la putere vine Nicolae Ciucă care o preia pe liberala Mara Mareş și o păstrează drept consilier. Iar Mara se mai învârte și de un venit suplimentar în poziția de membru în CA al Formenerg. Mara mai este cunoscută și pentru postările penibile de pe Facebook, cu mesaje pro Cîțu. Pe lângă funcția de membru în CA al Formenerg, Florin Stanciu este manager Direcția Strategie Financiară și Trezorerie în cadru firmei mama, Transelectrica. Stanciu a mai fost consilier la SAPE SA, la CHIMCOMPLEX S.A. și este vicepreședinte al Asociației Trezorierilor din România…..Daniel Sindilă este președintele CA al Formenerg. Sindilă este un om important căci ocupă funcția de secretar general adjunct al PNL sector 2. El a fost și consilier la Ministerul Educației pe când ministru era liberala Monica Anisie (șefa PNL sector 2), director Sala Palatului (din noiembrie 2020) – instituție aflată în subordinea Secretariatului General al Guvernului și administrată de RAPPS. Integral: https://ziare.com

Suntem în alertă – soluţiile energetice alternative au devenit o prioritateEUROSTAT: Vântul şi apa furnizează cea mai mare parte a electricităţii din surse de energie regenerabilă …. Energia eoliană şi energia hidroelectrică au reprezentat peste două treimi din totalul electricităţii generate din surse regenerabile (36% şi, respectiv, 33%). Restul de energie generat a fost din energia solară (14%), biocombustibili solizi (8%) şi alte surse de energie regenerabilă (8%). Energia solară a fost sursa cu cea mai rapidă creştere, în condiţiile în care, în 2008, reprezenta doar 1% din electricitatea consumată în Uniunea Europeană. În rândul celor 27 de state membre UE, peste 70% din electricitatea consumată în 2020 a fost generată din surse de energie regenerabilă în Austria (78%) şi Suedia (75%). De asemenea, peste 50% din electricitatea consumată în 2020 a fost generată din surse de energie regenerabilă în Danemarca (65%), Portugalia (58%), Croaţia şi Letonia (ambele cu 53%), iar peste 40% din electricitatea consumată în 2020 a fost generată din surse de energie regenerabilă în Germania (44,7%), România (43%), Spania (42,9%). La polul opus, 15% sau mai puţin din electricitatea consumată în 2020 a fost generată din surse de energie regenerabilă în Malta (10%), Cipru şi Ungaria (ambele cu 12%), Luxemburg (14%) şi Cehia (15%). Integral: https://www.bursa.ro

Schriftzug Europäischer Gerichtshof EuGH Cour de justice de l'Union européenne.Paznicul Constituției și judecata cu dublă măsură ….Să le luăm pe rând. La art. 64 al. (2) din Constituție scrie negru pe alb: „Fiecare Cameră îşi alege un birou permanent. Preşedintele Camerei Deputaţilor şi preşedintele Senatului se aleg pe durata mandatului Camerelor. Ceilalţi membri ai birourilor permanente sunt aleşi la începutul fiecărei sesiuni. Membrii birourilor permanente pot fi revocaţi înainte de expirarea mandatului“. Textul legii fundamentale este limpede. Indiferent de faptul că pe timpul întregii legislaturi a executivului se formează alte majorități parlamentare, președinții celor două camere ale parlamentului ocupă această poziție pe întreaga perioadă a mandatului. Altfel spus, fiind aleși de majoritatea parlamentară inițială, rămân în funcție până la noul ciclu electoral. Legitimitatea le-o conferă alegătorii prin reprezentanții lor în legislativ, iar nu votul unor majorități ulterioare. În ceea ce privește punctul doi din sesizarea USR, anume apelul la Regulamentul Senatului, acesta prevede că revocarea din funcție a președintelui camerei superioare se poate face la propunerea unei treimi din numărul total al senatorilor dacă acesta încalcă prevederile Constituției sau încalcă grav sau în mod repetat prevederile Regulamentului Senatului. Motivarea deciziei CCR ar trebui așadar să arate că Anca Dragu a încălcat Constituția. Vom trăi și vom vedea. Invocarea de către USR a unor decizii anterioare ale Curții pe aceeași speță ne trimite la un verdict care se bate cap în cap cu cel de acum. În 2005, Alianța Dreptate și Adevăr a încercat să-i revoce pe Nicolae Văcăroiu din fruntea Senatului și pe Adrian Năstase din fruntea Camerei Deputaților. PSD a sesizat Curtea Constituțională care i-a dat câștig de cauză, motivând că cei doi nu puteau fi înlocuiți decât de persoane din același grup parlamentar pentru a se respecta astfel principiul configurației politice. Iată că la revocarea Ancăi Dragu acest principiu nu a mai fost invocat de CCR. Jocuri de interese sub stindard politic  De-a lungul timpului, deciziile controversate ale CCR s-au ținut lanț. După revocarea din funcție a Avocatului Poporului Renate Weber de către majoritatea parlamentară PNL-USR PLUS, Curtea Constituțională, sesizată de PSD, a decis că „Parlamentul nu poate avea un drept discreționar cu privire la aplicarea sancțiunii revocării“….. Reforma constituțională, un slogan politicianist  Curtea Constituțională este una dintre cele mai politizate instituții din România. Camera Deputaților, Senatul și Președintele numesc, fiecare, câte trei judecători pentru un mandat de 9 ani. Partidele politice își desemnează oameni fideli, de cele mai multe ori foști membri de partid cu mandate de parlamentari. Competența în jurisprudență pălește deseori în fața servilismului politic…..Mă tem că CCR va mai purta multă vreme aceeași haină în care a fost îmbrăcată de Antonie Iorgovan, „părintele Constituției“ din 1991. Integral: https://ziare.com

ImagineOCDE: Corupția rămâne o problemă majoră în România / Modificarea legilor justiției și presiunile asupra DNA au slăbit lupta împotriva corupţiei Încrederea în instituții este scăzută, iar corupția rămâne o problemă majoră în România, unde modificarea legilor justiției și presiunile asupra DNA au slăbit lupta împotriva corupţiei, arată Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) într-un raport publicat vineri.  DNA ar trebui să aibă resursele necesare, competența autorizată și independența de a face investigații, notează OCDE. România a făcut progrese semnificative privind politicile anticorupție în ultimele două decenii, dar corupția este încă percepută drept o problemă majoră, cu mult peste media din OCDE. Conform Eurobarometrului Comisiei Europene din 2019, 88% dintre companii considerau corupția o problemă atunci când faci afaceri în România, iar 83% consideră larg răspândită corupția în domeniul achizițiilor publice. Raportul arată că Strategia Națională Anticorupție 2016-2020 a vizat consolidarea integrității publice și prevenirea corupției, dar progresul a fost inegal (Comisia Europeană) și lent în unele domenii, precum sănătatea. OCDE face o evaluare generală a strategiei și va veni cu recomandări pentru noua strategie națională anticorupție 2021-2025 pentru îmbunătățirea performanței în domeniul aplicării legii prin consolidarea penală și administrativă. Raportul mai arată că Direcția Națională Anticorupție (DNA) a fost supusă unor presiuni politice considerabile în ultimii ani, în special prin modificările legilor justiției adoptate de fostul guvern PSD, fiind amintită aici și înființarea Secției speciale (Secția de Investigare a Infracțiunilor din Justiție – SIIJ). Aceste modificări au creat presiuni asupra judecătorilor și procurorilor și ar fi putut schimba cursul cazurilor de corupție la nivel înalt, arată OCDE. Secția specială ar trebui eliminată, așa cum a recomandat Comisia Europeană, se mai menționează în raport. Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică notează în raportul său și situația legată de corupția în rândul parlamentarilor, arătând că un teren propice sunt conflictele de interese, care trebuie controlate eficient…..OCDE mai notează că lipsa de transparență și predictibilitate în procesul decizional și legislativ face acest proces mai vulnerabil la corupție. Raportul amintește că amendamentele la codurile penale și la legile justiției au fost făcute de parlament prin procedură de urgență în 2019, evitând astfel controlul public. Aceste amendamente riscau să submineze eforturile anticorupție prin reducerea pedepselor, scurtarea termenului de prescripție pentru unele infracțiuni și dezincriminarea neglijenței în serviciu.  Integral: https://m.hotnews.ro

Pericolul neştiut: Ce se întâmplă dacă mănânci covrigi în fiecare ziRomânia încovrigată, aburită, educată şi digitalizată  Trăim într-o ţară a tuturor posibilităţilor! O România simplă, complicată, idilică, apostolică, ţara oamenilor decenţi, a hoţilor şi a dacilor liberi. Viaţa este palpitantă până la lacrimi de boşi şi sfinţii şi merge înainte. O ţară cu oameni educaţi, alfabetizaţi, digitalizaţi, culturalizaţi în masă, natural, la firul ierbii! Trăiesc într-o Capitală europeană, Bucureşti. România, ţara tuturor posibilităţilor, a oamenilor vaccinaţi şi patria dacilor liberi. Suntem pe sfârşit de ianuarie, în anul de graţie al Domnului 2022….. Pe vremuri, în Bucureşti nu erau atâtea patiserii şi covrigării (toate de stat, evident, alimentaţie publică) ca astăzi. Şi nici nu aveau nume de sfinţi, apostoli-Luca, Matei… Şi covrigii erau mult mai mici decât cei din ziua de azi, care sunt mai mari decât capul nostru. Împletiţi, rotunzi sau cu forme mai ovale, cu o gaură sau cu trei găuri, netapetaţi cu atâtea seminţe de in, susan, floarea soarelui ca acum. Făcuţi dintr-o cocă cinstită, neajutată de aditivi şi copţi la nişte gaze de abia pâlpâiau şi ţi se rupea burta de foame la coadă până se făceau. Mici, buni, ieftini şi hrănitori. Trăiam cu un covrig şi o sana, un kefir ceva, o zi de liceu până ajungeam seara acasă. Acum, lucrurile au evoluat spre mai mare şi mai mult. Sfinţii apostoli fac nişte covrigi imenşi! Cu seminţe, potenţiatori de creştere şi de gust şi cu sare muuultă! Aproape greţoşi! Doar din cei cu trei găuri am mai văzut. Sunt şi cei mai vânduţi. Cu cât sunt găurile covrigilor mai grande, cu atât preţul este mai mare. Juma de euro bucata sunt cei mai ieftini, cu găuri cu tot. Odată, au fost mâncarea săracului, rapidă, săţioasă. La fel ca şi pateurile, merdenelele, batoanele. Găseai produsele aproape la fiecare colţ de stradă, piaţă, metrou, staţii de autobuz. Şi acum se găsesc, dar nu mai sunt la fel. Sunt mari, cu gusturi sintetice şi scumpi. Vânzarea? Nu mai sunt cozile de altă dată. Vitrină frumos luminată, produse din belşug aranjate la vânzare, clienţi ioc, la Sf. Apostol simigerie, patiserie, pizzerie-trei într-una…. De ce cumpără unii oameni mai puţin decât înainte? Nu ştiu! Fiecare din ei ştie. O fi de la preţurile astronomice, de la salariile şi pensiile fiecăruia, de la chibzuinţa alimentară, de la economie, de la dietă? Am văzut şi România educată: mai ales la ţară, în crâşmele săteşti-chiar şi oamenii care n-au trecut în viaţa lor pe la şcoală, dar să mai şi înveţe, ştiu să citească numele diverselor tipuri de băuturi alcoolice şi de ţigări. Şi evident să numere banii, ştiu valoarea bancnotelor cu care plătesc….. Şi auzim şi vedem şi România digitalizată, de la sine: peste tot aproape, dăm de copii cu vârste şcolare, dar care nu au treabă cu şcoala, cu telefoane, iphonuri, tablete, butonând, navigând, comunicând pe net, pe reţelele sociale, chiar dacă se spune despre ei că sunt analfabeţi sau semianalfabeţi. Iar culturalizarea tineretului cu manele este o chestie care se produce firesc, normal, fără intervenţii politice, investiţii şi nu ştiu ce alte programe naţionale. Merge unsă! Îi vedem pe astfel de tineri nu doar în zonele rurale, ci şi în cele urbane-pe străzi, în parcuri, în scări de blocuri, la magazine. Telefonul, tableta sunt accesorii indispensabile, fără de care nu se poate trăi astăzi….. Mai zic unii cârcotaşi prin statistici că suntem ţara cu cele mai multe weceuri în fundul curţii. Dar, când auzi din buda gospodarilor cum vorbesc tare la telefoane, boss în sus, boss în jos, i-auzi maneaua şi diverse alte chestii elevate, nu poţi să zici că locuitorii rurali, că ţărani nu le mai poţi spune, sunt neştiutori, needucaţi şi nedigitalizaţi! Şi cuvântul Şef este unul preferat de români, folosit oriunde şi oricând, mai ales că la noi, şefi şi şefuleţi au fost şi vor mai fi. Acum, Mare Şef este la concurenţă cu Mare Boss! Până chiar şi la bucătăreala de televizor, românii sunt mare Chefi, artişti culinari, ce mai! Să mai zică cineva că nu suntem şi noi, românii, cetăţeni europeni, Boss!….. Mai ales la Bucale, cea mai aburită capitală europeană, la propriu, din Uniune, unde aburii ies în permanenţă de sub asfalt, de sub trotuare, din conducte, din canale. Azi am trecut, într-un ianuarie îngheţat, printr-un mare oraş încălzit afară la aburi, pe lângă Strada Intrarea Şuerului, cu o casă prăbuşită la intrare, chiar dacă nu bătea vântul, vecină cu Strada Intrarea Diademei, blocată cu tomberoane şi saci de gunoi. Pot să vină ruşii, suntem pregătiţi, Boss, nu ne e frică de ei! Integral: https://adevarul.ro

OCDEAnchetă economică a OCDE: 16 probleme ale României, de la muncă, educație și sănătate, la taxare, infrastructură și legislația insolvenței  Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) a făcut o anchetă economică în ceea ce privește România. De precizat că am început pregătirea tehnică pentru aderare. Conform acestui document, creșterea productivității a fost impresionantă, dar a încetinit în ultimul deceniu. În timp ce Bucureștiul și multe orașe secundare au devenit centre de prosperitate și inovare, sărăcia rămâne larg răspândită în zonele rurale. Participarea la educația adulților este foarte scăzută, în ciuda schimbărilor rapide ale nevoilor pieței muncii. Acestea sunt doar câteva dintre concluziile din ancheta OCDE. 1. Politica fiscală ar trebui să se adapteze la evoluțiile economice într-o manieră agilă. Măsurile de susținere ar trebui îndreptate către cei mai afectate, dar viabile sectoare și firme. Ar trebui stabilit un plan credibil de consolidare pe termen mediu care să permită o reducere treptată a deficitului fiscal, în cazul în care redresarea se dezvoltă conform așteptărilor. Un astfel de plan ar trebui să includă reforme pentru a accelera absorbția fondurilor UE, să crească colectarea veniturilor și a îmbunătăți sustenabilitatea sistemului de pensii, care sunt necesare pentru a menține sustenabilitatea finanțelor publice. 2. Îmbunătățirea accesului la asistență medicală de calitate înaltă, educație și locuri de muncă reprezintă cheia pentru reluarea progresului în ceea ce privește standardele de viață. Ar trebui să fie o prioritare provocările ce țin de mediu. 3. Disparitățile regionale în ceea ce privește standardele de viață și oportunitățile economice sunt mari și se extind, ca în multe țări din UE. În timp ce Bucureștiul și multe orașe secundare au devenit centre de prosperitate și inovare, sărăcia rămâne larg răspândită în zonele rurale. Criza Covid-19 a agravat riscurile de sărăcie, în special în comunitățile marginalizate. 4. Reformarea sistemului de pensii este urgentă. Legea pensiilor din 2019 este reconsiderată deoarece subminează sustenabilitatea finanțelor publice și limitează resursele disponibile pentru educație, sănătate, asistență socială și infrastructură, care ar fi mai eficiente în sprijinirea redresării. Stimulentele pentru extinderea vieții în muncă și politicile de îmbunătățire a capacității de angajare a muncitorilor vârstnici trebuie întărite.  5. Reformele pot îmbunătăți eficiența și echitatea sistemului de taxare. Accelerarea administrației fiscale, așa cum a fost planificată, este crucială pentru îmbunătățirea colectării taxelor. 6. La fel ca în țările OCDE (Organizaţa pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică) integrarea pe piața muncii a persoanelor cu un nivel scăzut de educație, în special a tinerilor, femeilor și romilor este dificilă. Rata de participare scăzută coexistă cu deficitul de forță de muncă. Inegalitatea ridicată a rezultatelor educaționale și nevoile de modernizare a învățământului profesional explică parțial neconcordanța competențelor. Conform documentului, faptul că nu se acordă suficiente resurse copiilor, precum și îngrijire pe termen lung este, de asemenea, în detrimentul participării femeilor pe piața muncii. Crearea de competențe adecvate tuturor cetățenilor reprezintă o condiție prealabilă pentru îmbunătățirea performanței pe piața muncii.  7. Impactul mediului socio-economic asupra rezultatelor educaționale este mare. Închiderea școlilor din 2020 și 2021 au afectat în mod disproporționat studenții dezavantajați, crescând decalajele de învățare…..9. Au existat îmbunătățiri în ceea ce privește sănătatea în ultimele decenii, dar accesul al asistența medicală rămâne limitată pentru mulți cetățeni din cauza penuriei acute de personal medical și a acoperirii scăzute a asigurării publice de sănătate. Nevoile medicale nesatisfăcute și ratele de deces din cauze care pot fi prevenite și tratate sunt ridicate. Pandemia a pus presiune puternică pe spitale. 10. Combaterea poluării aerului este o prioritate pentru îmbunătățirea sănătății cetățenilor, deoarece contribuie la un număr mare de decese premature în România. România a făcut progrese remarcabile în decuplarea emisiilor de gaze cu efect de seră de creșterea economică, dar îndeplinirea obiectivului actual pentru 2030 de reducere a emisiilor cu 2% față de nivelurile din 2005 necesită investiții suplimentare în tehnologii cu emisii scăzute și îmbunătățirea eficienței energetice. Planul de redresare și reziliență ar trebui utilizat pentru a stimula astfel de investiții, în timp ce stimulentele financiare pentru schimbarea comportamentelor și reducerea daunelor aduse mediului ar trebui consolidate….14. Cadrul de reglementare imprevizibil poate pune piedică investițiilor mediului de afaceri. Utilizarea pe scară largă a ordonanțelor de urgență fără o evaluare corectă a impactului și a consultării părților interesate a crescut incertitudinea, având efecte negative asupra activității economice. 15. Încrederea în instituții este scăzută, iar corupția rămâne o problemă majoră. Modificările legislative recente care afectează sistemul judiciar și presiunile asupra Direcției Naționale Anticorupție (DNA) au slăbit lupta împotriva corupției. Modificările ar trebui abrogate conform planificării, iar DNA ar trebui să aibă resursele necesare, puterea și independența de a efectua investigații. 16. Decalajele infrastructurii de transport sunt mari. Abordarea acestora poate avea un impact pozitiv substanțial asupra dezvoltării regionale și integrării în lanțurile valorice globale. În ciuda unor îmbunătățiri, absorbția fondurilor UE pentru investiții mari în infrastructură rămâne lentă, din cauza calității scăzute a pregătirii proiectelor. Este esențială asigurarea coerenței politicilor între strategia de infrastructură pe termen lung și punerea în aplicare a planurilor de investiții și să se îmbunătățească capacitatea administrativă de a face față proiectelor mari.  Integral: https://economie.hotnews.ro

România, invitată în clubul țărilor bogate. Dar greul abia începe  …. Să obții acordul tuturor statelor membre OCDE este o muncă ce necesită dăruire, consecvență și coordonare la un nivel pe care probabil foarte rar îl întâlniți. Sunt mulți cei care trebuie să primească mulțumiri și laude. Sper din toată inima să le primească, pentru ca acest efort nevăzut să fie apreciat. Eu o să mă opresc la cei cărora n-o să le mai putem mulțumi direct – regretații Mihnea Constantinescu și George Ciamba. Dincolo de bucuria acestui pas important, începe să fie vizibilă realitatea aderării efective la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE). N-am o dorință de a strica petrecerea dar greul abia începe. Și cred că trebuie explicat și înțeles ce implică și cât e de important pentru România. O să încerc să le iau în ordinea dificultății. România a fost invitată să adere la organizație. Asta înseamnă două lucruri: că indicatorii săi macro-economici sunt la nivelul corespunzător țărilor dezvoltate și că sunt stabili. Decizia pe acest subiect e tehnică și România se încadra de ceva vreme. De aceea, primul lucru pe care va trebui să-l facă e menținerea acestor indicatori și asta e cel mai simplu dintre toate cele pe care le avem de făcut….. Aderarea efectivă înseamnă alinierea la regulile pe care le împart toate țările dezvoltate. Asta implică alinierea legislației, a guvernanței la standardele OCDE. Sunt peste 20 de comitete tehnice (și subliniez, tehnice) prin care România trebuie să treacă și să primească acceptul tuturor membrilor. Efortul ăsta de aliniere e unul extrem de complicat și dificil, dar partea cea mai complicată e tehnică, nu politică. Ai sau nu ai, ești sau nu ești, nu merge pe promisiuni. Pentru cine e cu adevărat curios, poate să caute să vadă ce a însemnat procesul de aderare al ultimelor țări primite de OCDE.  Administrația noastră și conducerea ei politică au mers mai degrabă pe mimarea respectării regulilor. A face „pe bune” schimbări e cea de-a treia încercare. Partea bună e că deja respectăm multe dintre standarde. Aderarea la UE ne-a obligat la acest lucru. Dar sunt multe alte domenii (guvernanța companiilor de stat, de exemplu) unde nu suntem deloc pe aceeași lungime de undă. Dincolo de alinierea la legislație, așadar, e nevoie de schimbări în adâncime – asta e mai greu decât cele de mai înainte. Odată invitată, România trebuie să fie activă (nu doar prezentă) la activitatea OCDE. Asta înseamnă să ai oameni tehnici foarte bine pregătiți, pe domeniile de lucru efective ale organizației, care să fie prezenți acolo și să contribuie efectiv la documentele și studiile organizației. Și poate o să râdeți, problema nu e să găsești acești oameni în ministere – credeți-mă pe cuvânt că există! Problema e să ajungă ei și nu vreun sprijinit politic care vrea să viziteze Parisul.  Problema e să îi convingi să lucreze la nivelul OCDE, cu OCDE, fără să-i poți motiva suplimentar. Înțelegeți de ce e mai complicat decât să ții indicatorii macroeconomici în limite? Cei care au trecut prin administrație cred că înțeleg mai bine ce zic…. Comitetele dezbat și propun recomandări. Acestea trebuie însușite și puse în aplicare de fiecare stat. Problema așadar e ca acei specialiști să fie și ascultați când se întorc de la OCDE în instituțiile de la noi. Și apoi să genereze schimbările necesare alinierii la standardele de acolo. Dacă identificarea și trimiterea unor oameni potriviți acolo era complicată, preluarea concluziilor lor de către instituții mi se pare, deocamdată, misiune imposibilă. Asta înseamnă ca cei care conduc acele instituții să înțeleagă ce implică și să conducă efortul de implementare intern. De aceea, calitatea și pregătirea conducătorilor din aceste instituții publice este critică. Mai presus de cele menționate până acum se află un lucru care mental e greu de înțeles pentru moment la nivelul administrației din România – nu e ceva ce facem acum și gata. E ceva ce trebuie să facem permanent. A face de formă nu mai e răspunsul. A face cu oameni nepregătiți nu mai e calea. Integral: https://presshub.ro

OFICIAL| Nicolae Ciucă, ministrul interimar al Apărării, desemnat premier de către Klaus Iohannis - Ziarul UnireaShow me the army, Nicule!  Din ianuarie 2015 și până în octombrie 2019, cât a fost șef al Marelui Stat Major General și din noiembrie 2019 până în noiembrie 2021, cât a fost ministru al apărării, Nicolae Ciucă a fost principalul partener al lui Klaus Iohannis în fabuloasa epopee a alocării a 2% din PIB pentru apărare. Ajuns premier, Ciucă mai alocă 5 miliarde și în acest an. Numai că, deși România a plătit în avans banii pentru tot soiul de armament, marfa se lasă așteptată. Cumva, deși nu se bucură de celebritatea mondială a lui Tom Cruise, Nicolae Ciucă are puncte în care se apropie de personajul Jerry Maguire. Până în 2019, Nicolae a lucrat pentru una dintre cele mai mari companii din România, Armata Română, care are aproximativ 75.000 de angajați, militari și civili, și încă 80.000 de pensionari militari cărora le poartă de grijă, căci pensionarii MApN își primesc pensia de la minister, prin casa de pensii sectorială a MApN, nu de la bugetul asigurărilor sociale. În 2019, chinuit de o viziune, Nicolae a părăsit armata, devenind oarecum civil și avântându-se în politică, ocupația empaticilor care vor mai binele aproapelui contribuabil și alegător. Spre deosebire de Jerry, Nicolae n-a plecat doar cu Dorothy după el, ajungând azi să aibă în jur nu mai puțin de 24 de consilieri, dintre care pe unii i-a luat după el de la fostul loc de muncă. Și clienții domnului Ciucă sunt mai numeroși, astăzi, decât cei ai domnului Maguire, căci nu doar pentru un jucător de fotbal american trebuie să performeze Nicolae, ci pentru aproximativ 20 de milioane de cetățeni ai României. Din ianuarie 2015 și până în octombrie 2019, cât a fost șef al Marelui Stat Major General și din noiembrie 2019 până în noiembrie 2021, cât a fost ministru al apărării, Nicolae Ciucă a fost principalul partener al lui Klaus Iohannis în fabuloasa epopee a alocării a 2% din PIB pentru apărare. În această perioadă (2015-2021), Armata României a cumulat un buget de aproximativ 26 de miliarde de euro. Pentru 2022, anul în care Nicolae Ciucă este șeful tuturor banilor românilor, ca premier, Armata ar urma să primească minimum 5,26 miliarde de euro, respectiv 2% din PIB-ul estimat pentru acest an. … Așadar, Nicolae, spre deosebire de Jerry, nu trebuie să ne arate banii. I-am văzut, știm câți sunt și câți vor fi până la finalul acestui an: 31 de miliarde de euro! Acum, că ne spune toată lumea că ne bate războiul la ușă și exact pentru o astfel de situație am strâns din dinți în ultimii șapte-opt ani, pentru asta am fost îndoctrinați să acceptăm reduceri din bugetele Educației și Sănătății, noi, clienții domnului prim-ministru, avem o cu totul altă cerere de la Jerry Maguire al nostru: „Show me/show us the army, Nicule!”. Da, da, arată-ne, generale, armata pentru care ne-am rupt din bugete 31 de miliarde în opt ani. Poți? Spune-ne unde sunt cele 7 sisteme de rachete Patriot pe care le-am plătit deja. Nu sunt, nu? E doar unul. 1 din 7. Dar banii ni i-au luat de pe card, nu? Atunci dă-ne măcar un AWB, un ceva, să vedem statusul livrării. Poate celelalte 6 sisteme deja plătite sunt în depozitul curierului, poate primim un SMS că vin mâine, să fim naibii acasă când ajung. Rachetele antinavă, de care am avea nevoie în caz că vine Putin pe mare, unde sunt? Nu-s nici alea, nu? Că alea de la francezi, care ne-ar fi costat 140 de milioane, nu ne-au mai plăcut. S-a anulat procedura și o să luăm de la Raytheon, cu 340 de milioane, că-s băieți buni, îi cunoaștem. („sistemele de rachete antinavă sunt un alt program strategic de înzestrare a Armatei care este în mare întârziere. Sistemele vor ajunge în România abia la finalul anului 2024. Integral: https://www.libertatea.ro

Vasile Dîncu: Nu se pune problema unei intervenții militare a NATO în Ucraina | Digi24Ministrul Apărării V. Dâncu a discutat 2 ore cu robotul telefonic de la Pentagon  Vasile Dâncu, ministrul român al Apărării, a avut astăzi o convorbire fructuoasă cu robotul telefonic al Pentagonului. Imediat după răspuns, ministrul a apăsat 1 pentru limba engleză, după care discuția a continuat prin întreg meniul robotului. Conținutul conversației este strict secret, dar știm sigur că robotul telefonic a transmis: ”Acest apel este foarte important pentru noi. Vă informăm că România nu riscă nimic în cazul unui atac al Rusiei și că America va proteja aliații săi”. Ce știm cu siguranță este că ministrul a apăsat 9 pentru a discuta cu un operator, însă momentan toți operatorii Pentagonului erau angajați în discuții cu alți miniștri și Dâncu a trebuit să stea pe hold mai mult de o oră, pentru a păstra locul în ordinea apelurilor. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 28 ianuarie.„Dacă nu se iau măsuri, din analizele noastre consumatorii se vor confrunta din aprilie cu creşteri de 100-120% din preţurile pe care le aveau anul trecut, este o certitudine spre care ne îndreptăm”

340 Winter Cats ideas | cats, winter cat, cats and kittensBuna dimineata intr-o zi de vineri, 28 ianuarie! În vestul, centrul, nordul și nord-estul țării înnorările vor fi persistente și temporar se vor semnala precipitații, pe arii restrânse ziua și local noaptea. Va ninge, exceptând areale restrânse din Banat și Crișana, iar în prima parte a intervalului și din nordul Moldovei, unde se vor semnala precipitații și sub formă de lapoviță sau ploaie. Izolat, noaptea vor fi depuneri de polei. În restul teritoriului, cerul va fi variabil, iar probabilitatea pentru precipitații redusă. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -2 și 9 grade, iar cele minime se vor situa între -7 și 0 grade. In Bucuresti cerul va fi variabil, mai mult senin pe parcursul zilei. Temperatura maximă va fi de 8…9 gr, iar cea minimă de -1 gr. C,

Spitalul COVID-19Alarmă globală la adresa sănătății oamenilor: A treia cauză de deces, după bolile de inimă și accidente cerebrale  Oamenii de știință de la Universitatea din Washington trag un semnal de alarmă privind a treia cauză de deces la nivel global, care a întrecut bilanțul victimelor pandemiei de COVID-19. Cercetătorii au constatat că pe locul trei în topul mondial privind cauzele morților se află rezistența la antibiotice, care a produs 4,95 de milioane de decese în 2019. Medicamentele care ucid bacteriile sunt, fără îndoială, una dintre cele mai mari descoperiri ale umanității. Dar, în ultimele decenii s-a observat un fenomen dramatic, prin care bacteriile au dezvoltat o rezistență la antibiotice, potrivit Science Alert. Folosirea continuă a acelorași antibiotice de mai multe ori oferă bacteriilor posibilitatea de a se adapta și mai rapid la acestea, ceea ce duce la un număr tot mai mare de infecții, care nu mai răspund la antibioticele tradiționale. ”Estimările anterioare au prezis 10 milioane de decese anuale din cauza rezistenței antimicrobiene până în 2050, dara cum știm cu certitudine că suntem deja mult mai aproape de această cifră, decât am crezut”, a explicat Murray. Cercetătorii au analizat date privind 23 de specii bacteriene diferite (inclusiv E.coli, S. pneumoniae și S. aureus) și 88 de combinații microbiene- medicamente din 204 țări. Integral: https://ziare.com

Coronavirus in RomaniaCRIZA SANITARĂ, DINCOLO DE COVID  Ce a rămas după exodul medicilor  România a pierdut cel puțin 40.000 de doctori în ultimii 10 ani, iar deficitele rezultate pe anumite specializări medicale sunt evidente și acute. Unele dintre ele au fost scoase la lumină de pandemie. Altele rămân, deocamdată, ascunse. Deși, în prezent, „exodul medicilor” s-a temperat drastic, sistemul de Sănătate din România va rămâne ani buni sub spectrul deficitului medical, cu costuri umane și financiare uriașe …..Conform Institutului Național de Statistică (INS), în România activează nu mai puțin de 65.740 de medici. Cu 7.000 în plus față de 2017, când sistemul medical era decimat de fenomenul migrației. Ce a dus, totuși, la această creștere a numărului de specialiști din sănătate, vizibilă pe cifre în ultimii trei ani? Majorările salariale din 2018 au avut o contribuție semnificativă……Totuși, valul masiv de plecări din sistem, care a debutat o dată cu intrarea României în Uniunea Europeană, a generat pierderi de sute de milioane de euro – din cheltuielile statului cu școlarizarea și specializarea doctorilor. Pe termen mediu și lung, exodul se reflectă în deficite pe anumite specializări medicale – adică timpi de așteptare uriași până când pacientul ajunge la medicul de care are nevoie….. Dimensiunea reală a exodului nu este cunoscută deși estimări au fost făcute de diverse instituții din țară. Cel mai recent raport Euromonitor scoate în evidență o cifră alarmantă: peste 40.000 de cadre medicale născute și pregătite în România profesează la ora actuală în cele mai dezvoltate state ale lumii. Germania, Franța, Belgia, respectiv Marea Britanie sunt destinațiile favorite pentru medicii români care au luat decizia de a ieși din sistemul medical românesc. „În privința situației migrației medicilor, subliniem faptul că aceste cifre reflectă numărul medicilor care au solicitat certificat de bune practici în vederea practicării profesiei de medic în afara țării, neputând fi compilată o evidență a celor care practică efectiv medicina în alte state”, arată Colegiul Medicilor din România într-un răspuns pentru Panorama. „Ulterior eliberării documentelor pentru a profesa în străinătate, petenții nu informează Ministerul Sănătății referitor la utilizarea acestora în alte state ale Uniunii Europene”, transmite și Ministerul Sănătății la solicitarea Panorama…..În 2018, salariile medicilor au fost mărite substanțial. Și, cu toate că nu au ajuns la nivelul lefurilor încasate anual de doctorii din străinătate, ele au fost suficient de mari pentru a-i determina pe unii absolvenți de medicină sau chiar doctori să amâne sau să renunțe la ideea de a emigra…. Comparat nu de puține ori cu o hemoragie a halatelor albe, exodul medicilor a lăsat numeroase specialități din România descoperite sau cu prea puțini medici la suta de mii de locuitori. Consecințele sunt numeroase în plan social: pacienți care nu pot ajunge la specialist, pentru că acest specialist nu este în proximitate, subdimensionarea corpului medical, resimțită din plin în pandemie, când tocmai specialitățile deficitare au contat. Potrivit unui document publicat în Monitorul Oficial în noiembrie 2021, printre specialitățile deficitare din România se numără anestezia terapia intensivă, epidemiologia, pediatria, medicina de laborator sau microbiologia. Din lipsă de specialiști, autoritățile s-au văzut nevoite să „cârpească” necesarul din teren. Problema majoră, arată Marius Ungureanu, e faptul că deși scoate la rezidențiat poziții în specialitățile problematice, România nu dispune de o strategie clară în materie de resurse umane în sănătate. Spre exemplu, aveam puțin peste 2.700 de medici specializați în terapie intensivă la nivel național în 2020, în timp ce, în același an, tot la nivel de țară existau doar 247 de medici de sănătate publică și management. În România lucrează 698 de epidemiologi și puțin peste 2.900 de pediatri. Spre deosebire de alte state europene, România avea un medic la 306 locuitori în 2019, potrivit INS. Situația este cu atât mai gravă în mediul rural unde, în același an unui medic îi reveneau 1.571 de locuitori. Integral: https://panorama.ro

Dumitru Chisalita, Presedintele Asociatiei Energia InteligentaChisăliţă: Preţurile la energie vor creşte cu 100-120% din aprilie, dacă nu se iau măsuri  …. “Primul act normativ (legea privind compensarea facturilor – n.r.) a fost unul greşit. Deşi au fost suficient de multe poziţii exprimate cu privire la greşeli încă din momentul în care a fost scris acest act, cu toate acestea s-a mers mai departe, a fost aplicat, iar, în momentul în care rezultatele s-au văzut adică facturile primite în ianuarie, a apărut această criză, această situaţie, care, repet, era previzibilă şi o putem găsi în diversele poziţii luate încă din octombrie. A fost un act făcut prost de la început”, a spus Chisăliţă. Autorităţile, în loc să recunoască că a fost o lege prost făcută, au venit cu tot felul de elemente de ascundere a acestui fapt, a continuat el. “Că facturile au fost greşite, că furnizorii au făcut, că n-au făcut… Deci s-a continuat din păcate în minciună. Ca să rezolvăm o problemă, trebuie în primul rând trebuie să ieşim din zona minciună, pentru că altfel n-o să distingem niciodată adevărul de minciună”, a mai spus expertul. Chisăliţă nu se aşteaptă ca noua ordonanţă să reducă facturile cu sume importante, iar oamenii tot vor trebui să plătească sume mari. “În ceea ce priveşte proiectul de OUG privind compensarea facturilor, pe zona de gaze efectele nu vor fi semnificative, pentru că, atunci când vor veni facturile din februarie în luna martie, adică la sfârşitul iernii, consumatorii vor plăti mai mult decât anul trecut, vor plăti sume importante de bani. Atunci nu poţi să mai dai vina pe furnizori, pe ruşi, pe nimeni, şi consumatorii vor fi puşi în faţa faptului împlinit şi nu vor putea decât să achite acele facturi”, a precizat Chisăliţă. El a arătat că modul în care au fost făcute actele normative a permis unui număr mic de consumatori să beneficieze de un ajutor real, în special la gaze, unde facturile au o pondere mai mare în bugetul oamenilor. Chisăliţă a mai spus că o bună măsură din OUG privind compensarea este sprijinul acordat consumatorilor noncasnici, ceea ce va duce la salvarea a mii de IMM-uri.Dacă nu se iau măsuri, din analizele noastre consumatorii se vor confrunta din aprilie cu creşteri de 100-120% din preţurile pe care le aveau anul trecut, este o certitudine spre care ne îndreptăm, a completat el. În opinia sa, preţurile ar fi trebuit plafonate încă de acum şase luni, iar exporturile de gaze, interzise. Integral: https://economie.hotnews.ro

Business ReportSorin Pâslaru, ZF: Poţi să furnizezi energie electrică şi gaz fără să produci? Anomalia furnizorilor fără producţie duce la anomalia subvenţionării a 90% dintre consumatori. Frigul din şcolile şi spitalele din Timişoara nu e de CSAT? …. Subiectul politic al începutului de an este schema de subvenţionare pentru consumul de energie electrică şi gaze. Prima variantă nu a fost bună, pentru că nu cuprindea destui consumatori, iar în această săptămână a fost promovată prin ordonanţă de urgenţă a doua variantă. Ideea este să cuprindă 90% din cele 8,5 milioane de locuinţe din România. Nu se acceptă o limitare a preţului la producători la gaz sau energie electrică, în numele „pieţei”, dar se acceptă ca 90% dintre consumatori să fie subvenţionaţi din bani publici….. Ai deja un „abuz” – de ce să plătească impozit suplimentar producătorul de energie?, se poate pune întrebarea. Asta e piaţa, să plătească 16% impozit pe profit, cât e legal. Apoi vii cu banii să subvenţionezi 90% dintre consumatori, că nu fac faţă la preţurile energiei şi gazului. Dar de ce să îi subvenţionezi? Ori e economie de piaţă, ori nu e, nu-i aşa? Toate astea ca să nu umbli la preţurile de vânzare ale producătorilor. Păi de ce îi laşi pe producători să crească preţurile de 10 ori? S-a scumpit apa pe Dunăre, cărbunele, gazul care este scos 80% din România? Ce este asta? Să muţi banii dintr-un buzunar în altul, cu complicaţii administrative incredibile. Totul în numele mantrei „pieţei”. Care piaţă, când sunt doar doi producători de gaz în România, care ţin circa 80-90% din piaţă, restul fiind din import de la ruşi? La energie electrică sunt 3-4 mari producători mari, profilaţi pe surse – hidro, nuclear, cărbune, gaz – plus alte câteva zeci pe solar şi eolian….. La energie electrică, poate că ar fi fost un capăt de competiţie dacă s-ar fi creat holdinguri care să aibă producţie de toate categoriile: cărbune, apă, gaz, solar, eolian –, ca în Italia, Austria sau Germania şi care să iasă pe piaţă cu un preţ final determinat de un mix energetic construit în interiorul companiei. Cu producătorii separaţi în funcţie de producţie, niciodată nu o să poţi pune în competiţie preţul hidro cu cărbunele sau gazul. E un non sens. Nu se poate limita preţul local la energie şi gaz, ni se spune, pentru că s-ar exporta imediat. Păi când se pune problema de import de energie electrică, să-şi aducă, de exemplu, ruşii de la Alro curent electric de acasă, nu se poate. Spune un reprezentant al furnizorilor: să se roage consumatorii ca furnizorii să nu le denunţe contractul dacă ajung în imposibilitatea de a mai face faţă financiar scumpirii energiei. Extraordinar! Adică ei se angajează la un preţ, dar ştii, dacă nu pot cumpăra de la producător la preţul vizat, să ştii consumatorule că o să te notific şi o să rup contractul. Te interesează ce faci după aia. Păi mai are rost existenţa acestor furnizori în aceste condiţii? Adică sunt doi producători de gaze naturale, Romgaz şi Petrom, şi zeci de furnizori care plimbă nişte hârtii şi te avertizează că dacă el nu mai poate cumpăra la preţul estimat, rămâi fără gaz. În plină iarnă! Păi e normal să mai aibă licenţă acel furnizor? La ce mai sunt buni aceşti aşa-zişi furnizori fără producţie? La energie electrică, vedeţi vilele şi conturile directorilor responsabili cu achiziţiile de energie electrică din diverse companii private, inclusiv multinaţionale, ca să înţelegeţi cum stă treaba. Şi mă rog ce competenţe extraordinare de business are acest furnizor pe piaţa gazelor de poate să se interpună între cei doi unici producători şi consumatori? Ce ştie el să facă? De ce nu pot, pur şi simplu, cumpăra oamenii gaz de la Romgaz şi Petrom şi s-a terminat şedinţa? Aşa cum se întâmplă în Ungaria de la MOL sau în Norvegia de la Statoil. Integral: https://www.zf.ro

Cristian Popa, membru CA al BNRDespre lupta cu inflația “Inflația apare atunci când oamenii încep să vorbească despre inflație” spune un citat celebru al lui Alan Blinder, vice-președinte al Băncii Rezervei Federale (FED) între anii 1994 și 1996. Ei bine, în prezent se vorbește mult despre acest fenomen, la o simplă verificare a trendurilor Google, termenul “inflație” este la un nivel record în căutările românilor din ultimii ani, scrie Cristian Popa pe opiniibnr.ro. Mai mult, “febra” inflației pare că a cuprins tot mapamondul. Inflația poate avea mai multe surse însă, detaliez mai jos. …. Inflația apare ca rezultat al suprastimulării economiei de către decidenți, deci din intervenția statului. Iar în ultimul an, la nivel global, pe seama impactului negativ avut de pandemie asupra ofertei dar și al impactului pozitiv avut de măsurile decidenților de stimulare fiscală și monetară asupra cererii, inflația a reapărut. Acest aspect este foarte expresiv descris de Larry Summers, fost secretar al Trezoreriei SUA, care exprimându-și îngrijorarea, spunea că injectând mai multă cerere în economie decât există ofertă (a se citi producție efectivă) este ca atunci când se umple cada cu apă caldă: sentimentul este minunat, dar dacă nu oprești apa la timp, apa va „da peste”, va curge pe lângă. Este mult mai greu să cureți după decât să previi inundația. Suplimentar față de stimularea cererii de către autorități, cum multe servicii nu erau disponibile din cauza restricțiilor de mobilitate și nevoii de distanțare, cererea s-a concentrat pe bunuri. În SUA de exemplu, problemele din lanțurile de aprovizionare și lipsa de procesoare, și ele induse de pandemie, au redus cantitatea de bunuri de pe rafturi și numărul de automobile produse. Deci cerere mare și oferta (mai) mică. În același timp, “banii din elicopter” proaspăt printați de către FED și “aruncați” de Guvernul SUA spre cetățeni, pentru stimularea consumului au crescut cererea. Deci bani mai mulți urmăreau bunuri mai puține. Piețele de energie, de unde provine o bună parte a acestui puseu inflaționist, au avut și ele de suferit în pandemie: investițiile s-au redus în 2020, dar cererea a revenit fulminant în 2021. Isabel Schnabel, membru al Consiliului Executiv al Băncii Centrale Europene ne atrăgea recent atenția spunând că „tranziția verde” poate fi inflaționistă. Închiderea centralelor pe cărbune (și în unele țări și pe cele nucleare), creșterea prețului certificatelor CO2 și reducerea consumului de combustibili fosili, sub impactul politicilor de „înverzire”, ne arată exact asta: energia se scumpește, uneori semnificativ. Reducerea poluării și înverzirea sistemului energetic este probabil necesară, însă costă, reducerea producției când cererea stagnează sau chiar crește impune noi surse de energie, în lipsa lor apar dezechilibre în piață ce duc la prețuri mari și penurie. Iar reglementarea excesivă duce tot la descurajarea investițiilor și creșterea costurilor. Inflația poate deveni distructivă, dacă îi este permis să scape de sub control și să atingă niveluri înalte. Fără deciziile corecte, poate răsturna economia unei țări. Un episod celebru a fost în 1922, în Republica de la Weimar (Germania interbelică): inflația a ajuns atât de mare încât bancnotele erau arse în sobă, pentru a încălzi casele, atât de puțin mai valorau. Conform ultimelor date, în SUA inflația a atins maximul ultimilor 40 de ani, 7%. În zona euro, inflația a atins maximul de la crearea euro, 5%. În România nivelul atins recent, 8,2%, sub impulsul unei liberalizări grăbite a prețurilor la energie, nu a mai fost înregistrat de peste un deceniu….. România nu își poate permite să rămână în afara tendințelor globale fără a fi penalizată de piețele financiare cu presiuni pe curs și în general de presiuni inflaționiste mai ridicate. În acest context, în România, BNR a operat deja trei creșteri ale ratei de dobândă de politică monetară, cu câte 0.25 puncte procentuale de fiecare dată. Acestea au fost însoțite de două lărgiri ale coridorului de variație între facilitatea de depozit (cea la care băncile comerciale depun la BNR leii în surplus) și facilitatea de creditare (sau Lombard, cea la care băncile se pot împrumuta de la BNR). Asociate cu controlul ferm al lichidității pe care BNR s-a angajat să îl mențină, prețul banilor ar trebui să oscileze în jurul valorii de 3%, cu 1,25 puncte procentuale în plus față aceeași perioadă a anului trecut. Natura șocului inflaționist contează: din 8.2% (rata inflației din decembrie), 4.2% este atribuit efectelor directe ale prețurilor energetice, deci peste jumătate. Trebuie spus că există prețuri ce nu pot fi controlate de BNR: cum ar fi prețul la gaze, electricitate sau cele administrate (prețul unui bilet de tramvai sau al țigărilor de exemplu), cu acestea banca centrală nu poate duce un război, pentru că instrumentele sale au foarte puțină influență, spre deloc, asupra acestor prețuri. Însă nici abstracție de ele nu poate face. Integral: https://economie.hotnews.ro

Dan Barna şi Dacian Cioloş nu sunt preşedinţii USR şi PLUS în actele de constituire ale partidelorDACIAN CIOLOŞ, DESPRE DESFIINŢAREA SIIJ:“Noi nu avem nevoie, în România, de un instrument care să intimideze magistraţii” …. “Desfiinţarea Secţiei speciale nu o facem de dragul altora. Noi nu avem nevoie, în România, de un instrument care să intimideze magistraţii. Magistraţii trebuie să fie lăsaţi să-şi facă treaba, pe de o parte, când fac greşeli trebuie să fie pedepsiţi, ca orice cetăţean european, şi trebuie să aibă dreptul şi la apărare. Şi la acuzare, ca orice cetăţean european. Nu trebuie să facem o categorie separată în niciun fel. Cazurile de corupţie, din punctul nostru de vedere, ar trebui să fie în responsabilitatea DNA, că de-aia am făcut această secţie pentru cercetarea corupţiei, celelalte cazuri asimilate crimei organizate sau riscului de terorism – la DIICOT şi cu tot ce are DIICOT-ul în responsabilitate şi celelalte – procuraturii. Aşa cum e proiectul acuma prezentat de ministrul Predoiu, practic elimină rolul DNA-ului şi elimină rolul DIICOT-ului atunci când vorbim de magistraţi, care rămân în continuare, cu acest proiect de lege, o categorie separată. Deci folosim în continuare pârghii ca să intimidăm, pentru că le arătăm pisica, printr-o procedură specială pentru magistraţi”, a declarat Dacian Cioloş, miercuri seară, la TVR. Cioloş a catalogat schimbările propuse cu privire la SIIJ drept “o mutare de sub o siglă sub o altă siglă” şi nu o desfiinţare de facto, arătând că în acest context “există un risc major” ca aceste schimbări să afecteze decizia cu privire la intrarea României în spaţiul Schengen. Integral: https://www.bursa.ro

Anca DraguUSR:”Decizia CCR pe tema revocării Ancăi Dragu arată de ce avem nevoie de o reformă a instanţei constituţionale” …. “Decizia de astăzi se bate cap în cap cu alte decizii mai vechi ale Curţii Constituţionale pe acelaşi subiect. Asta arată că avem nevoie de o reformă a instanţei constituţionale din România, mult prea politizată prin modul de numire şi acţiune a judecătorilor. Avem nevoie de o Curte Constituţională care să acţioneze ca un real arbitru, nu ca un apărător permanent al puterii în raport cu opoziţia”, declară preşedintele USR, Dacian Cioloş. USR adaugă că, prin decizia luată miercuri, Curtea Constituţională stabileşte că un preşedinte de Cameră poate fi schimbat din funcţie “exclusiv după pofta majorităţii parlamentare conjuncturale”, fără să existe fapte care să îi poată fi imputate şi fără să fie necesar acordul grupului parlamentar care a făcut propunerea de numire. Uniunea menţionează că în sesizarea depusă la CCR a argumentat că hotărârea de revocare adoptată de Senat încălca art. 64 alin. (2) din Constituţie, care stipulează că “preşedinţii Camerelor sunt aleşi pe durata mandatului Camerelor”. În text au fost invocate decizii ale CCR potrivit cărora prevederile art. 64 alin. (2) din Constituţie nu pot fi interpretate în sensul că revocarea preşedintelui unei Camere ţine doar de existenţa unei majorităţi parlamentare, conjuncturale sau nu, ci, dimpotrivă, revocarea reprezintă o sancţiune de ordin juridic ce trebuie afirmată şi dovedită, menţionează USR. Totodată, USR a argumentat şi că hotărârea Senatului de revocare a Ancăi Dragu încălca art. 1 alin. (5) din Constituţie, referitor la principiul supremaţiei legii şi a Constituţiei, respectiv art. 64 alin. (5), prin raportare la art. 2, art. 36 şi art. 37. “De asemenea, a fost invocată în sesizare Decizia 601/2005 a CCR, în care judecătorii constituţionali au arătat că excluderea configuraţiei politice a Parlamentului, aşa cum a rezultat ea, prin voinţa cetăţenilor, cu ocazia alegerilor pentru organul reprezentativ suprem, şi substituirea ei cu o majoritate conjuncturală, rezultată din dinamica compunerii şi recompunerii forţelor politice în Parlament în funcţie de factori neavuţi în vedere de electorat, încalcă litera şi spiritul Constituţiei şi deschide calea instabilităţii activităţii parlamentare”, se arată în comunicat. Integral: https://www.bursa.ro

Poluare cu metanPoluare extremă în București. Senzorii de aer arată valori depășite, la PM 2.5, de șase ori în Centrul Capitalei. Specialist: “Nu e vorba despre nicio inversiune termică” Rețeaua de senzori independenți URAD, care numără aproximativ 70 de stații active în zona Capitalei, arată valori depășite de până la șase ori, la indicele PM 2.5, în zona Centrală. Spre periferie, valorile coboară spre 60-70 μg/m3. La o temperatură sub pragul înghețului,  valoarea indicilor de poluare arată valori critice cu privire la calitatea aerului din Capitală, în noaptea dintre 26 și 27 ianuarie. Senzorii celei mai mari rețele independente de măsurare a calității aerului din România, URAD Monitor, indică valori extreme, cel puțin în Centrul Capitalei. O stație de măsurare din zona Unirii arată valori, la miezul nopții, de 158 μg/m3. Asta înseamnă o depășire de aproape șase ori a valorii maxime pentru un aer curat, stabilită de lege, care este de 25 μg/m3….La fel și senzorii dinspre periferie, care sunt departe de a fi pe „verde”. În zona Bragadiru aceștia arată valori medii de aproximativ 60 μg/m3. Asta în condițiile în care, un senzor din Fundulea, localitate aflată la aproximativ 20 de kilometri în Estul Capitalei, a arătat valori cuprinse între 63 și 91 de μg/m3, la indicele PM 2.5, la miezul nopții. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Are Cioloș șanse la prezidențiale? Valeriu Nicolae: "Nu. Are prea mult bun simţ" / Despre Drulă: "Are un ego cât casa, să mai taie din el" / "Nicuşor Dan nu are ceValeriu Nicolae: Art. 2. – La cursurile Colegiului National de Aparare se pot inscrie personalitati civile si militare, absolventi ai institutelor de invatamint superior civil sau militar, care ocupa sau pot ocupa, in perspectiva, functii de conducere si decizie in domeniile politicii de securitate si aparare nationala. 1. Colegiul cel minunat folosește diacritice rar și aleatoriu, că doar este o instituție serioasă, iar MAPN e condus de un om cinstit și integru. 2. După ce am studiat câteva sute de CV-uri de politicieni care au trecut pe la Colegiul cel minunat, singurele explicații posibile sunt că fie s-a ocupat de recrutare mama Omida, fie au băieții o mașină a timpului, fie politica e plină de oameni care, în secret, înainte de a intra la Colegiul de Apărare, erau personalități care aveau funcții în securitate și apărare națională sau că denumirea de cod a acoperiților este “personalități care pot ocupa în perspectivă”. În februarie o să avem o mulțime de surprize pentru aceste “personalități”, să trăiască domnul Dîncu! Pentru cei cu memorie scurtă, impostorul ăla sinistru, Cumpănașu, a fost până în 2019 vicepreședinte al Fundației Colegiului Național de Apărare. Hai sictir, bre! Sursa: https://www.facebook.com

Nord Stream 2Nord Stream 2, noua armă geopolitică a Rusiei: Cum a reușit Putin să creeze haos în rândul membrilor NATO și UE  SUA, Marea Britanie, Ucraina și alte state europene s-au opus cu înverșunare proiectului Nord Stream 2 și au avertizat că Europa va deveni și mai dependentă de Moscova după deschiderea gazoductului, scrie CNN. Acum, conducta subacvatică este pregătită să trimită gaze naturale din Rusia în Germania și a ajuns exact ceea ce țările care au construit-o au insistat de la bun început că nu va deveni: o armă geopolitică. ….. Gazoductul de 1.200 de kilometri a fost terminat în septembrie și așteaptă acum certificarea finală. Dar, cu toate că Nord Stream 2 nu este încă operațională, a devenit deja un subiect controversat pentru aliații tradiționali transatlantici într-un moment tensionat între Rusia și Occident. Potrivit experților, faptul că problema gazoductului a creat atât de multe discuții aprinse între membrii coaliției NATO reprezintă un câștig pentru Vladimir Putin. „Tot ceea ce ținte de Nord Stream 2 a fost o victorie pentru Rusia”, a spus pentru CNN Kristine Berzina, asociat de top al unui centru nonpartizan de cercetare din SUA. „Având în vedere că obiectivul Rusiei este să dividă pe toată lumea, dacă vor să distrugă unitatea NATO și a Uniunii Europene, această conductă este canalul perfect.” Timp de ani de zile, atât Rusia, cât și Germania au susținut că gazoductul este doar un proiect de afaceri și că nu are nimic de-a face cu politica….. Și, în timp ce Rusia nu recunoaște că ar folosi energia pentru a pune presiune pe Europa, Agenția Internațională a Energiei a dat vina pe Moscova pentru că a limitat furnizarea de gaze către Europa, ceea ce a dus la instensificarea crizei prețurilor. SUA și Europa se pregătesc pentru posibilitatea în care Rusia ar transforma exporturile de gaze spre Europa într-o armă pentru a retalia împotriva unor posibile sancțiuni. Administrația Biden a purtat discuții repetate cu mai multe țări europene și din Orientul Mijlociu și Asia despre mărirea producției de gaze naturale lichefiate destinate Europei, pentru eventualitatea în care invazia rusească a Ucrainei va duce la reducerea rezervelor de gaze, au declarat mai mulți oficiali americani pentru CNN….. Gazoductul Nord Stream 2 este cu atât mai valoros pentru Rusia cu cât aceasta își completeză mai bine de 40% din bugetul de stat cu veniturile care țin de exporturile de gaz și petrol. Dacă va fi pornită, conducta cea nouă va livra 55 de miliarde de metri cubi de gaz rusesc pe an. Gazprom, compania rusească ce deține gazoductul, a spus că prețul mediu al exporturilor din 2021 a fost de 280 de dolari pentru 1.000 metri cubi de gaz, ceea ce înseamnă că noua conductă ar putea valora mai mult de 15 miliarde de dolari pe an. Integral: https://www.digi24.ro

Glume Legate De ținuta Lui Iohannis La Baza Kogălniceanu | LibertateaDecizie unanimă la finalul CSAT: fără pătrunjel și maioneză cu usturoi! …. Livratorul de la Glovo a fost avertizat în mod serios că riscă să fie trimis la curtea marțială în caz că încalcă o decizie a CSAȚ. „Discuțiile atât de importante despre securitatea națională nu se pot face pe burta goală. Nici nu s-au așezat bine la masă și burta generalului Ciucă, șeful guvernului, a început să ghiorțăie atât de tare că nu se mai înțelegeau oamenii între ei”, a explicat un martor al evenimentului. Este important ca gradații din Armata Română trebuie să întrețină acele burți, în caz contrar existând riscul ca ei să nu mai poată să fie recunoscuți de soldați. Totodată, generalul Ciucă a anunțat că până vine curierul plagiază el rapid un plan de apărare al țării, că i-a povestit ordonanța că era un general prin anii ’40 care se mai pricepea și la astea și nu s-au schimbat foarte multe de-atunci. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 27 ianuarie.„România, pe penultimul loc în UE la puterea de cumpărare….cu un procent de 40,85% din valoarea salariului brut, România are cea mai mare taxare pe salarii din Uniunea Europeană”

6 dream worthy mountain cabins you can rent | Canada.ComBuna dimineata intr-o zi de joi, 27 ianuarie! Cerul va fi variabil în Oltenia şi în jumătatea de vest a Munteniei, iar în celelalte regiuni înnorările vor persista. Vor fi precipitații slabe, sub formă de ninsoare în Maramureș, Transilvania și la munte, predominant ninsori în Crișana, Dobrogea și jumătatea de est a Munteniei și mixte în Banat și Moldova, favorizând izolat depuneri de polei. Temperaturile maxime vor fi de la -5…-3 grade în Maramureș și Transilvania până spre 5…6 grade în Muntenia și în Oltenia, iar cele minime se vor situa între -9 și -1 grad.  In Bucuresti temperatura maximă va fi de 5…7 grade, iar cea minimă de –2grade. Cerul va fi temporar noros.

Un comitet consultativ din Israel recomandă vaccinarea tuturor persoanelor adulte cu a patra doză. Argumentele invocate …. Recomandarea de administrare a celei de-a patra doze a unor vaccinuri anti-COVID-19 se aplică tuturor rezidenţilor adulţi dacă au trecut cel puţin cinci luni de la primirea celei de-a treia doze sau de la vindecarea lor după ce s-au infectat cu noul coronavirus. “Decizia a fost luată prin prisma rezultatelor pozitive, care arată o protecţie de 3-5 ori mai mare împotriva formelor severe de COVID-19 după vaccinarea cu a patra doză”, au anunţat membrii acelui comitet de experţi într-un comunicat….. În Israel nu există însă un consens larg în privinţa nevoii de administrare a celei de-a patra doze. Luni, înaintea deciziei anunţate de comitetul consultativ al Guvernului israelian, ministrul Sănătăţii din această ţară a declarat că nu crede că Israelul va oferi cea de-a patra doză de vaccin tuturor rezidenţilor. “Noi am făcut acest pas, l-am analizat foarte serios, nu a fost o decizie uşoară, dar a fost bine că am procedat aşa”, a declarat ministrul Nitzan Horowitz, vorbind despre administrarea celei de-a patra doze unor categorii de populaţie….Gili Regev-Yochay, directoarea secţiei de boli infecţioase din cadrul Sheba Medical Center din Tel Aviv, a spus că rezultatele preliminare ale studiului său au arătat că a patra doză de vaccin anti-COVID-19 nu furnizează o protecţie suplimentară care să fie considerabil mai mare în raport cu a treia doză. Integral: https://ziare.com

Depresia, boala secolului … Depresia, cea mai răspândită afecțiune psihică, este considerată de specialiști ca fiind boala secolului. Un raport din 2020 al Organizației Mondiale a Sănătății arată că la nivel mondial peste 350 de milioane de persoane suferă de această boală care este cauza a peste 800.000 de sinucideri în fiecare an. Tentativele de suicid, de multe ori repetate, nu pot fi cuantificate, dar specialiștii consideră că sunt din ce în ce mai prezente. Potrivit unui raport al Ministerului Sănătății, în urmă cu doi ani în România erau înregistrate peste 500.000 de persoane cu afecțiuni psihice, numărul acestora fiind de două ori mai mare decât în urmă cu zece ani. Dar statisticile sunt înșelătoare în fața realității nemăsurabile, numărul bolnavilor psihic fiind mult mai ridicat. Mulți bolnavi evită să meargă la medicul specialist, ducând depresia sau altă boală psihică „pe picioare“. Caută leacul în biserică, la vraci, în descântece, în ceaiuri și preparate din plante despre care au auzit că sunt vindecătoare. Se ascund de ochii lumii, pentru că în România încă mai persistă mentalitatea că orice bolnav psihic este nebun și că e bine să te ferești de el. Din păcate, tributul acestei mentalități este plătit de cei afectați de o boală psihică. Depresiile sunt generate de un întreg angrenaj al societății care se constituie într-o pânză de păianjen captivă. Lipsa unui echilibru între activitatea profesională și viața de familie, violența domestică, șomajul, insatisfacția generată de obligația de a lucra în cu totul alt domeniu decât în acela pentru care te-ai pregătit, divorțurile, alcoolul și drogurile, viața de unul singur, toate acestea sunt cauze ale depresiei. Singurătatea lovește cel mai mult persoanele în vârstă. România are o populație îmbătrânită, fapt ce conduce la creșterea alarmantă a senilității și a bolii Alzheimer în rândul acesteia. Căminele de bătrâni ale statului sunt insuficiente, iar condițiile din aceste stabilimente nu oferă bruma de confort după o viață de om. Cât privește căminele private, nu oricine își permite să plătească sumele percepute pentru serviciile care și aici de multe ori sunt precare….. Violența în familie și bullying-ul la școală  Numărul copiilor și adolescenților diagnosticați cu depresie, ADHD sau autism este îngrijorător de mare și crește de la an la an. Cauzele sunt multiple, de la condițiile din familie la mediul ostil din unitățile de învățământ. Lipsa de comunicare dintre profesor și elevi precum și bullying-ul duc la înstrăinarea acestora de mediul în care trăiesc o mare parte a timpului. Conform unui studiu realizat de organizația Salvați Copiii în 2019, 63% dintre copii și adolescenți afirmă că sunt bătuți acasă de către părinți. Insecuritatea din sânul familiei duce la consumul de alcool și droguri, la formarea așa-numitelor „găști“ care cultivă violența și infracțiunile de la vârste fragede. Același studiu relevă faptul că aproape un sfert dintre liceeni fumează, 2% consumă alcool în mod frecvent iar 2,73% dintre băieți și 1,71% dintre fete consumă marijuana. Pe fondul deteriorării sănătății emoționale, tot mai mulți adolescenți au tendințe suicidare. Integral: https://ziare.com

România, pe penultimul loc în UE la puterea de cumpărare. Cât este salariul mediu net în 45 de state europene şi cum se taxează  O amplă analiză realizată în 45 din cele 52 de state europene, arată că ţara noastră se clasează pe penultimul loc din punct de vedere al puterii de cumpărare, dar pe primul la impozitare. În prezent, continentul european numără 52 de state suverane, 5 state parţial recunoscute şi 11 state nesuverane, aflate sub administrarea unor ţări precum Marea Britanie, Danemarca, Grecia, Republica Moldova, Serbia, Finlanda sau Portugalia. „Pentru a putea face o comparaţie mai apropiată de adevăr în ceea ce priveşte salariul mediu brut şi net, respectiv puterea de cumpărare din Romania faţă de celelalte state europene, am folosit ultimele date oficiale disponibile pentru 45 dintre aceste ţări”, notează Mircea Iliescu, fondator al site-ului de informatii finaciare BVBescu.ro într-o amplă analiză privind salariul mediu şi puterea de cumpărare în statele europene, împărţite în trei mari categorii: cele care fac parte din Uniunea Europeană, cele care fac parte din Spaţiul Schengen şi statele din Europa Occidentală. Potrivit analizei realizate pe baza datelor publice, cel mai mare salariu mediu, atât brut, cât şi net îl găsim, în prezent, în Elveţia (6272 € brut, 4717 € net). Cele mai scăzute salarii medii, atât nete, cât şi brute, sunt, în acest moment, în Moldova (453 € brut, 363 € net), Belarus (452 € brut, 394 € net), Ucraina (451 € brut, 363 € net), Armenia (423 € brut, 300 € net), Georgia (375 € brut, 300 € net), Azerbaijan (370 € brut, 307 € net) şi Turcia (nu se precizează salariul mediu brut, 307 € net)….. Cât de mare este taxarea salariilor în Uniunea Europeană Deşi nu s-au găsit date agregate disponibile la nivel european, am găsit cifre legate de taxarea salariilor în Uniunea Europeană. Conform unui studiu KPMG din 2019, România are cea mai mare taxare pe salarii din Uniunea Europeană, impozitele reprezentând un procent de 40,85% din valoarea salariului brut. Ţara noastră este urmată de Olanda (36,68%), Ungaria (33,50%) şi Cehia (31,12%); La polul opus se afla Belgia (10,16%), Malta (10,00%), Marea Britanie (6,36%) şi Estonia (4,36%). În Germania, taxele salariale reprezintă un procent de 26,17%. Mediana taxării în Europa este de 20,38%; O observaţie: ţările europene care au cele mai mari salarii medii nete au taxări în preajma mediei de 20,38%….. Concluziile analizei:cu un procent de 40,85% din valoarea salariului brut, România are cea mai mare taxare pe salarii din Uniunea Europeană; Mediana taxării în Europa este de 20,38%; • România se află pe penultimul loc, ca şi putere de cumpărare, dintre ţările din Uniunea Europeană, cu un PPP de 1931 USD. Dacă ne raportăm la ţările din regiune, PPP-ul României este peste valoarea mediană, este similar cu cel al Portugaliei, Letoniei şi Ungariei şi peste cel al Federaţiei Ruse; • Salariul mediu net din România este de 2 ori mai mic faţă de mediana europeană, de 2,5 ori mai mic decât cel ţările care fac parte din Uniunea Europeană şi faţă de cel din ţările din spaţiul Schengen şi de aproape 4 ori mai mic faţă de cel din statele din Europa Occidentală; • România are al doilea cel mai mic salariu brut şi net din Uniunea Europeana; Însă, la nivel european, România se afla pe locul 30 din 45 state, atât în ceea ce priveşte salariul mediu brut, cât şi salariul mediu net; • Salariul mediu net din România este peste cel al ţărilor din Europa de Est şi Sud-Est, peste cel din Federaţia Rusă şi deasupra Bulgariei. Totodată, este apropiat de ţări Central Europene precum Slovacia, Ungaria, Letonia şi Croaţia. Integral: https://adevarul.ro

ELENA PETRASCU | AGERPRES • Actualizează lumea.PSD şi PNL impun noi oameni la vârful Loteriei Române. Ce leafă primeşte un membru de CA pentru o şedinţă pe lună  Consiliul de Administraţie al Loteriei Române a fost schimbat de Guvernul Ciucă, noii membri preluându-şi mandatul de duminică. Remuneraţia brută pentru o asemenea funcţie este de peste 7.000 de lei lunar, fiind necesară prezenţa la o şedinţă pe lună. Nici nu a revenit bine în prima linie a administraţiei, iar Elena Petraşcu, numită la finalul lunii decembrie secretar general al Ministerului Economiei, a prins un loc şi în Consiliul de Administraţiei al Loteriei Române. Petraşcu a fost de mai multe ori secretar general la Transporturi (2014 şi 2018-2019), dar şi la Ministerul Justiţiei (2020), în primul mandat al lui Cătălin Predoiu. În 2018, în perioada guvernării Dăncilă, Petraşcu a avut venituri totale de peste 600.000 de lei, pentru prezenţa în consiliile de administraţie de la societăţile Telecomunicaţii SA, TAROM SA şi Administraţia Porturilor Maritime Constanţa SA (APM), dar şi în Comitetul interministerial al Eximbank, plus salariul de bază de la Ministerul Transporturilor. De altfel, şi în prezent cei care ajung să fie în acest Comitet interministerial al Eximbank iau lunar peste 20.000 de lei. Liberală bine înşurubată la stat Daniela Nicolescu, o obişnuită a consiliilor de administraţie, este reprezentanta PNL trimisă pentru a doua oară în CA-ul Loteriei Române. Funcţia de bază a lui Nicolescu, secretar general al Organizaţiei Femeilor Liberale, este de secretar de stat la Ministerul Energiei, funcţie pentru care primeşte o leafă lunară de aproximativ 10.000 de lei. Nicolescu a mai avut un mandat la Loteria Română în perioada 21 septembrie 2020 – 22 ianuarie 2022. Potrivit ultimei declaraţii de avere, depusă în octombrie 2021, cu un an în urmă, Daniela Nicolescu a fost în CA-ul Societăţii de Conservare şi Închidere a Minelor (CONVERSMIN), unde a primit 22.000 de lei. Mai mult, în prezent, Daniela Nicolescu figurează şi în Consiliul de Administraţie al Engie. În CA-ul de la Loteria Română a fost numită şi fosta cumnată a lui Robert Negoiţă, primarul Sectorului 3. De profesie economistă, Cristina Arghir figurează ca preşedintă a CA-ului Societăţii Internet şi Tehnologie a Sectorului 3. Potrivit ultimei declaraţii publice de avere a lui Arghir, aceasta a încasat în anul fiscal 2019 nu mai puţin de 300.000 de lei de la Societatea Internet şi Tehnologie, adică 25.000 de lei lunar. Integral: https://adevarul.ro

Fiscalitate 2022Mircea Coșea, despre noile măsuri de protecție împotriva scumpirii energiei și gazelor: Nu este suficient. Este o chestiune care cârpește. Lipsesc elemente …. Potrivit acestuia, sunt câteva elemente care lipsesc din actul normativ: „Nu sunt primul care le semnalează dar am datoria să o fac”, afirmă Coșea. • În primul rând nu există niciun fel de control asupra situației și asupra furnizorilor. Nu există niciun fel de penalizare în acest act. Un act fără penalizări înseamnă toleranța pe care o dai celui care acționează, de a face lucrurile în așa fel încât frica de o anumită penalizare să fie total nulă. • După părerea mea nu există niciun fel de element concret în legătură cu compensările. Compensarea care se face mi se pare a fi enorm de costisitoare și nu văd de unde sunt banii pentru această compensare. „Sunt lucruri care la nivel declarativ par foarte bune. Toată această legislație care a apărut pentru ajutorarea situației economice cu facturile astea foarte mari, din prima variantă a Legii, a doua variantă, acest act normativ care apare acum, nu ating esența lucrurilor”, a mai afirmat profesorul. • Sunt elemente care încearcă să aducă o anumită liniște în comportamentul consumatorului, fie el casnic, fie industrial, dar au foarte mică marjă de concretizare și în esență de realizare a efectului pe care ar trebui să-l aibă. Integral: https://economie.hotnews.ro

Ziua de Cluj | Senatorul PNL Marius Nicoară, trimis în judecată cu câteva zile înainte de începerea campaniei electorale. Vezi reacţia senatoruluiSenatorul Porno, administrator al pieței de energie. Clica politică de la vârful OPCOM Operatorul Pieței de Energie Electrică și de Gaze Naturale „OPCOM” S.A. este un fel de bursă pe care se fac tranzacții cu energie electrică, gaze natural și certificate verzi. Înființată în anul 2000 pentru a pregăti liberalizarea pieței de energie, OPCOM este o filială a Transelectrica, companie de stat care deține aproape 98% din acțiuni (restul sunt ale Secretariatului General al Guvernului). Vara nu-i ca iarna Practic, OPCOM îndeplinește rolul de administrator al pieţei de energie unde se desfășoară tranzacții comerciale angro de energie electrică și desfasoară activitaţi de administrare a pieţelor centralizate în sectorul gazelor naturale. Dacă gazele naturale se mai tranzacționează și pe Bursa Română de Mărfuri, OPCOM încă deține monopolul la energie electrică. Abia acum câteva zile, Virgil Popescu, ministrul Energiei, a dezvăluit la B1TV că se dorește „să avem o piaţă mult mai funcţională. Va mai opera încă o bursă în România, Bursa Română de Mărfuri, care este pe gaze în momentul de faţă, dar va opera şi pe energie electrică. Am eliminat monopolul Bursei pe energie electrică OPCOM, tocmai pentru a exista platforme mai interesante, poate nu toate lucrurile s-au putut face pe platforma OPCOM.” Adică, guvernul a liberalizat piața de energie și abia apoi s-a gândit să asigure și un cadru corect și facil. Și toate acestea sub privirile ANRE și ale Consiliului Concurenței care și-au dovedit încă o data inutilitatea. În realitate, modificarea legii energiei (123/2012) trebuia făcută în 2020 pentru a permite, printre altele, și apariția a noi burse pentru tranzacții angro de energie. Abia în luna mai 2021, Ministerul Energiei a lansat proiectul de modificări a legii și asta mai mult de frica unei noi proceduri de infringement pentru întârzierea punerii în concordanță a legislației naționale cu cea europeană. Și a mai fost presat și de Federația Europeană a Furnizorilor de Energie care reclamase OPCOM la Comisia Europeană pe motiv că acesta “încalcă legislația Uniunii Europene, respectiv regulile de concurență, prin practicile comerciale de tranzacționare obligatorii și poziția dominantă pe piață”. Modificările legii au fost publicate în Monitorul Oficial după aproape un an de tergiversări, la sfârșitul lui decembrie, anul trecut. Adică în toiul iernii, când oricum cererea pe piața de energie este mai mare și, automat, și prețurile cresc….. OPCOM are antecedente în materia încălcării reglementărilor europene. În 2014, Comisia Europeană a amendat cu peste un milion de euro societatea pentru că a abuzat de poziția sa dominantă pe piața românească a facilitării tranzacțiilor de energie electrică pe piața spot. Iar în 2017, Bursa Română de Mărfuri atrăgea atenția asupra ”tentativei de naționalizare a tranzacționării gazelor”. Era vorba despre o propunere a PSD care ar fi interzis Bursei de Mărfuri să mai tranzacționeze gaze naturale. Pe lângă aceste bâlbâieli și lipsă de viziune, ca la orice companie de stat și OPCOM este administrată de politicieni care, pe lângă că nu au nici o legătură cu domeniul de activitate, pot schimba regulile oricând și în favoarea oricui. Nici în cazul de față nu există excepții, administratorii neavând nici cele mai mici legături cu piața, cu bursa sau brokerajul….. Asociat cu cine nu trebuie Președintele Consiliului de Administrație al OPCOM este Cristian Ovidiu Cătălin Pistol despre care am mai vorbit pentru că este și membru în CA și director general al CNAIR. În momentul desemnării, Pistol era și consilier al premierului Florin Cîțu. După terminarea facultății, Pistol a lucrat la Unitatea de Management a Proiectului de Reabilitare a Școlilor din cadrul Ministerului Educației, la Compania Națională de Investiții (aici a lucrat în trei rânduri, ultima oară, în 2009, ajungând director de proiect), o perioadă a lucrat și în mediul privat, apoi consilier la ANL, la Primăria Predeal, director în Consiliul Județean Ilfov condus de liberalul Marian Petrache, la SGG, consilier pe probleme de infrastructură al premierului Cîțu, şef al Direcţiei de Implementare Proiecte din CNAIR….. Ecaterina Irina Manolache este avocat și membru în CA al OPCOM. Până de curând a fost și în CA al Formenerg (o altă societate patronată de Transelectrica). Manolache este vicepreședinte PNL sector 5 și a candidat la Consiliul General din București, la alegerile locale 2020. Acum niciun an, Antena 3 a dezvăluit că Ecaterina Irina Manolache, pe când era consilier al ministrului Justiției Stelian Ion, a fost cercetată de DIICOT. Ea ar fi acționat pentru ștergerea sau anonimizarea rezultatelor unui concurs susținut în trecut și îl câștigase cu note foarte mici. Aceasta ar fi fost ajutată de departamentul IT din Ministerul Justiției. Antena 3 a făcut atunci mare tam-tam și Manolache a dispărut de la Ministerul Justiției….Marius Petre Nicoară, alt membru al CA, este inginer mecanic. El a fost, în perioada 2004 – 2008, președinte al Consiliului Județean Cluj, iar din 2008 până în 2020, senator PNL de Cluj….. Tot în 2018, Nicoară a fost condamnat de Înalta Curte de Casație și Justiție la un an de închisoare sub supraveghere pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului. Magistrații l-au obligat atunci pe senator să presteze munca în folosul comunității pe o perioada de 60 de zile la Asociația Filantropică Medical-Creștină Cluj Napoca. Nicoară a mai trecut și pe la DIICOT când a fost audiat în dosarul “Gazeta”. Numele lui Nicoară a fost atunci vehiculat în dosar legat de o întâlnire dintre patronul ziarului din Cluj și un om de afaceri clujean pe care el ar fi intermediat-o. Nicoară a negat că ar fi fost implicat în vreun fel în acest caz. Dar cea mai cunoscută acțiune din viața de politician a lui Nicoară s-a desfășurat în 2012. Atunci, el a fost surprins de jurnaliști uitându-se la un film porno în plenul Senatului. Și așa i-a rămas și numele: „Senatorul Porno”. Integral: https://ziare.com

INS: Importurile de petrol şi gaze ale României au crescut cu peste 50%  România a importat, în primele zece luni din 2021, petrol brut şi gaze naturale în sumă de 2,831 miliarde euro, în creştere cu 52,6% comparativ cu perioada similară a anului anterior, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică (INS). …. În primele zece luni din 2021, producţia de ţiţei a României a fost de peste 2,677 milioane tone, în scădere cu 116.300 tone (-4,2%) faţă de aceeaşi perioadă din 2020. De asemenea, producţia de gaze naturale utilizabile, în cazul României, s-a ridicat la 7,428 miliarde metri cubi (+25,9 milioane metri cubi, respectiv +0,3%), conform datelor INS. Integral: https://www.digi24.ro

Curent electricStatul are pe masă într-o lună decizia finală de investiție în retehnologizarea reactorului 1 de la centrala nucleară Cernavodă. Presupune oprire 2 ani   Ministerul Energiei, în calitate de acționar majoritar, cu 82,5% din capital, al companiei de stat Nuclearelectrica (SNN), operatorul centralei nucleare Cernavodă, va trebui să hotărască în circa o lună dacă aprobă decizia finală de investiție a companiei în proiectul strategic major al retehnologizării Unității 1 a centralei, care presupune oprirea timp de 2 ani a acesteia, Consiliul de Administrație al societății convocând AGA în acest scop pe 23 februarie. Potrivit unui document al SNN, în cazul în care decizia finală de investiție va fi aprobată, în perioada aprilie 2022 – decembrie 2026 se va derula faza 2 a proiectului, care constă în pregătirea implementării (soluții de detaliu, achiziții componente, planificare implementare activități, construcție infrastructură). …. Nuclearelectrica își mai informează acționarii că structura organizatorică a Departamentului Retehnologizare Unitate 1 a fost extinsă cu 101 poziții, după aprobarea de către Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare (CNCAN) a structurii organizatorice actualizate a Sucursalei CNE Cernavodă. “În vederea ocupării acestor poziții s-a încheiat un contract de selecție cu o firmă de recrutare personal. În urma derulării acestui contract au fost angajate până în prezent 78 de persoane. Acest personal se află într-un program de pregătire generală, urmat de o pregătire specifică în cadrul CNE Cernavodă. După finalizarea perioadei de pregătire, acest personal va fi folosit pentru activitățile de implementare a Fazelor 2 și 3 ale Proiectului Retehnologizare U1”, spune compania. SNN și-a bugetat pentru 2022 un profit net de 2,1 miliarde lei, dublu față de cel preliminat pe 2021, de un miliard de lei, în principal ca urmare a majorării veniturilor din producția de energie electrică vândută cu 62%, de la 3,1 miliarde lei în 2021 la 5 miliarde lei 2022. Profitul preliminat pe 2021 este la rândul său în creștere cu aproape 50% față de cel din 2020. Integral: https://www.profit.ro

VIDEO Cum arată investiția Iulius de la Romexpo – noul centru al Capitalei »Grupul Iulius a demarat procedura de autorizare a unui proiect multifuncţional – centru de afaceri, zonă de retail şi servicii pe un teren de 10.500 mp – din proximitatea Romexpo. Terenul a fost cumpărat de la Globe Trade Centre în 2017  ….. Proiectul vizează construcţia unui complex multifuncţional, care să includă centru de afaceri, zonă de retail şi servicii pe un lot de teren de circa 10.500 mp. Terenul a fost cumpărat de la Globe Trade Centre în 2017. GTC avea în plan în 2006 prin firma Green Dream să constru­iască acolo un proiect rezidenţial cu şapte blocuri a câte şapte etaje fiecare şi un total de 225 de aparta­mente. În 2017 Iulian Dascălu semna un acord prin care cumpăra clădirile secundare de la Romexpo, iar în prezent în parteneriat cu Camera de Comerţ şi Industrie are în plan dezvoltarea celui mai mare proiect imobiliar realizat vreodată la Romexpo, în urma unei investiţii de 3 miliarde de euro. Integral: https://www.zf.ro

ORAȘUL DIN HÂRTII  Rise Project scrie că printre câștigătorii din proiectul construirii unui nou oraș în comuna ilfoveană Mogoșoaia, pe 1100 hectare în așa-numitul “Sector Zero”, se numără primarul Paul Precup, oameni-cheie din primărie care dețin zeci de hectare, dar și oameni de afaceri precum Mohammad Murad. Beneficiarii sunt cei care promovează insistent un proiect de anvergură, forțând legea cu exproprieri făcute la foc automat: primarul, consilieri locali, angajați-cheie din primărie, rudele lor și prieteni din copilărie. Păgubiți sunt oamenii simpli care nu vor să renunțe la agoniseala de-o viață, prin deposedări forțate. Primarul îi consideră ”hapsâni”. Locuitorii din Mogoșoaia vor suporta și împrumuturile bancare luate de primărie ca să le cumpere ieftin terenurile. Sub pretextul unui proiect de utilitate publică, abandonat între timp, autoritățile locale se înstăpânesc pe o zonă imobiliară care ar acoperi cam două cartiere Berceni. Decid autoritar exproprieri, realocă arbitrar proprietăți și schimbă geometria zonei. Și prețul exproprierii are probleme. Evaluarea s-a bazat pe o ofertă de vânzare greșită, din care lipsea o cifră. Terenul care a tras prețul în jos e, în realitate, de zece ori mai scump. Primul pas al primăriei este un fel de colectivizare modernă. Oamenii sunt puși să aleagă: fie donează 39% și primesc restul de suprafață în structura viitorului proiect, fie sunt expropriați…. Florina Ștefănescu, consiliera din Canada, acuză însă oamenii din primărie că au șters urmele după ce i-au împărțit terenul în două, fără  acordul ei: “Toate intervențiile astea trebuiau să apară în CF (cartea funciară). Au șters urmele”. (…) Eu am pus întrebarea asta în ianuarie (2021, la discuția cu primarul): Pe ce bază mă alocați acolo ? Cică e un algoritm aleatoriu”. Tot aleatoriu e însă și prețul de expropriere. Când a luat împrumutul de 30 de milioane de lei, în august 2020, primarul a sperat că 70 la sută din cei care dețin teren acolo îl vor dona de bunăvoie primăriei. Astfel, urma să cumpere doar restul (30 la sută). Planul noii remodelări urbanistice este ca, după exproprieri, întregul perimetru de 1100 de hectare să fie trecut în intravilan, astfel încât să se poată construi acolo inclusiv blocuri de 10 etaje. Actualii proprietari ar urma să fie repuși în posesie pe noua schemă urbanistică, după un algoritm aleatoriu, fără criterii transparente….Pe lista celor care au cumpărat sau dețin terenuri în sectorul zero figurează și secretara primarului, un consilier personal al său, plus alți trei angajați din primărie. Tot aici au mai cumpărat parcele și părinții Alinei Gorghiu (colega de partid a primarului din Mogoșoaia), dar și apropiați ai Elenei Udrea sau afaceriști precum Mohammad Murad. Integral: https://www.riseproject.ro

Toți cei care stau la bloc trebuie să știe. Cine poate amenaja spațiul din fața blocului - IMPACTPregătiri de război. Românii vor ieși în fața blocului și vor face 5 flotări  Reacție rapidă la MApN în fața invaziei rușilor. Toți cetățenii români în vârstă de peste 18 ani sunt obligați începând de azi să iasă în maiou în fața blocului la ora 6 dimineața și să facă minim 5 flotări. Zona din preajma bătătorului de covoare va fi împrejmuită cu sârmă ghimpată și locatarii vor face câte 2-3 tracțiuni la bară. Cei care nu pot face 5 flotări vor fi puși să dea cu mopul în bloc, pentru că toți trebuie aibă responsabilități. Președinții de bloc spun că din păcate asta e situația în cazul a 90% din bărbați și au propus biciuirea ca metodă de stimulare. Blocurile vor fi reorganizate după modelul cazarmelor și se va ieși doar cu bilet de voie. Acolo unde e posibil, se va găti la cazan și livratorii de mâncare vor fi somați să evacueze zona…..Trebuie săpate tranșee de-a latul șoselei, cu sprijinul logistic al Doreilor de companiile de utilități, care cunosc amplasamentele și exersează săptămânal spargerea asfaltului. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 26 ianuarie.„Indicele de Percepție a Corupției 2021: România rămâne în rândul celor trei cele mai corupte țări din UE, alături de Ungaria și Bulgaria”

Mountain HotelsBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 26 ianuarie! Vremea va fi rece pentru această dată, geroasă dimineața în nordul, nord-estul și centrul țării și pe arii mai restrânse în rest. În prima parte a zilei, cerul va fi variabil spre mai mult senin, cu excepția extremității de sud-est a teritoriului, unde se va menține noros și izolat va mai ninge slab. Nebulozitatea se va extinde treptat începând din nord și se vor semnala ninsori slabe în Maramureș, Transilvania și în Moldova, precum și în zonele de munte, local în Crișana și izolat în celelalte regiuni. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în zona înaltă a Carpaților Meridionali și de Curbură, unde rafalele vor depăși 70…80 km/h, spulberând zăpada, dar trecător și pe arii restrânse, ziua pe litoral și în extremitatea de sud-vest, iar spre sfârșitul intervalului în nord-est. Temperaturile maxime se vor încadra între -9 și 3 grade, iar cele minime se vor situa, în general, între -11 și -2 grade. In Bucuresti temperatura maximă va fi de 2…3 grade, iar cea minimă va fi de -4 grade.

Coronavirus RomaniaUnele țări europene se pregătesc de o nouă strategie în lupta cu COVID: cea de conviețuire cu virusul  Mai multe țări europene, în frunte cu Spania, iau în considerare o schimbare fundamentală privind modalitatea în care luptă cu pandemia, odată cu răspândirea rapidă a Omicron, care, deși mai contagioasă, nu este la fel de gravă ca variantele anterioare, relatează The Associated Press. Nu este un consens în acest sens, iar ideea este chiar respinsă de unele state, care susțin că rata vaccinării este prea scăzută pentru a declara COVID boală endemică …. Cu una dintre cele mai ridicate rate de vaccinare din Europa, dar și cu una dintre cele mai afectate economii de pandemie, guvernul de la Madrid pregătește diferit următoarele valuri de infectări: COVID este un virus care nu va dispărea, așa că trebuie să conviețuim cu el, fără a opri totul. Strategii similare sunt luate în considerare și în Portugalia vecină, dar și în Marea Britanie. Autoritățile iberice vor să schimbe abordarea – de la modul de criză la modul de control, în care COVID-19 este tratat în aceeași manieră ca gripa sau rujeola. Aceasta înseamnă acceptarea faptului că vor apărea infectări și acordarea de îngrijire suplimentară persoanelor cu risc și pacienților cu complicații. … Strategia lui este respinsă de Organizația Mondială a Sănătății (OMS), care consideră că încă este prea devreme pentru a lua în considerare orice schimbare imediată. Nu sunt încă criterii clare pentru a declara COVID-19 o boală endemică, dar experții săi au afirmat anterior că acest lucru se va întâmpla atunci când virusul va fi mai previzibil și nu vor mai exista focare de durată. …. Strategiile sunt dezbătute, iar consensul se lasă încă așteptat. Acesta nu lipsește însă când vine vorba despre cea mai bună modalitate de a evita răspândirea virusului. Vaccinarea rămâne cea mai bună soluție, urmată de testare masivă și de monitorizarea grupurilor cu risc moderat spre înalt, explică doctorul Salvador Trenche, șeful Societății Spaniole de Medicină de Familie, care a condus eforturile de a găsi un nou răspuns la provocările pandemiei. „COVID-19 trebuie tratată la fel ca restul bolilor”, a declarat Trenche pentru AP, adăugând că „atenția normalizată” din partea profesioniștilor din domeniul sănătății ar ajuta la reducerea întârzierilor în tratamentul afecțiunilor care nu sunt provocate de coronavirus. Integral: https://www.libertatea.ro

SpagaIndicele de Percepție a Corupției 2021: România rămâne în rândul celor trei cele mai corupte țări din UE, alături de Ungaria și Bulgaria Indicele de Percepție a Corupției 2021 publicat marți de Transparency International arată că, în ciuda angajamentelor luate la nivel oficial, 131 de state din cele 180 analizate nu au făcut progrese semnificative în combaterea corupției, în ultimii 10 ani. România nu face excepție. Cu doar 45 de puncte din 100, România rămâne în rândul celor trei cele mai corupte țări din Uniunea Europeană, alături de Ungaria (43 de puncte) și Bulgaria (42 de puncte). Percepția asupra corupției din sistemul public este similară nu doar de la un an la altul, ci și prin comparație cu rezultatele din anul 2012, când țara noastră avea 44 de puncte din 100. Indicele de Percepție a Corupției (IPC) reflectă modul în care experți independenți și din mediul de afaceri percep corupția existentă în sectorul public din 180 de state și teritorii. Clasamentul este întocmit prin acordarea de puncte, de la 0 la 100, în care 0 înseamnă “foarte corupt”, iar 100 “deloc corupt”. Din analiza Transparency International reiese că pandemia de COVID-19 a dat guvernelor ocazia să își extindă puterea executivă, să ascundă informații publice și să restrângă din drepturile cetățenilor. Pandemia a afectat transparența și responsabilitatea inclusiv la nivelul statelor membre UE, expunând semne de îngrijorare cu privire la pași înapoi făcuți chiar și de țările din fruntea clasamentului. În România, unul dintre cele mai vulnerabile domenii a fost cel al achizițiilor publice, cu efecte implicit asupra transparenței cheltuielilor publice făcute în pandemie. Transparency International Romania readuce în atenția publică Pactele de Integritate – o soluție pentru asigurarea transparenței, eficienței și tratamentului egal în achizițiile publice. Integral: https://www.hotnews.ro

Doua asociatii de magistrati ii cer lui Predoiu sa sesizeze Comisia de la Venetia. Factorul politic, rol crucial in numirile si revocarile procurorilor-sefiCritici ale magistraților privind modul de desfiinţare a Secţiei Speciale: este un compromis inadecvat, care încalcă obligaţiile României  Mai multe asociaţii ale magistraţilor au transmis luni, 24 ianuarie, că noul proiect privind desfiinţarea Secţiei Speciale ”este un compromis inadecvat, care încalcă obligaţiile României de stat membru al Uniunii Europene şi al Consiliului Europei”. Asociaţia Forumul Judecătorilor din România, Asociaţia Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor şi Asociaţia Iniţiativa pentru Justiţie au transmis, luni, un comunicat în care comentează noul proiect privind desfiinţarea Secţiei Speciale. ”Proiectul de lege publicat de Ministerul Justiţiei la data de 21 ianuarie 2022 desfiinţează Secţia Specială doar formal, de vreme ce modul în care ar urma să fie anchetate infracţiunile comise de magistraţi, respectiv prin procurori anume desemnaţi de Plenul CSM din cadrul Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ) şi al parchetelor de pe lângă curţile de apel (PCA), păstrează şi chiar agravează trăsăturile problematice ale SIIJ”, susţi organizaţiile semnatare ale documentului. Aspectele la care se referă magistraţii  1. Competenţa de anchetare a tuturor infracţiunilor săvârşite de magistraţi, aşadar şi a celor de corupţie, ar urma să revină procurorilor anume desemnaţi din parchetele obişnuite, deşi faptele de corupţie trebuie anchetate de parchete specializate. Organizaţiile semnatare explică faptul că anchetarea faptelor de corupţie trebuie să se facă de procurori specializaţi, lucru stabilit de Comisia de la Veneţia în Avizul nr.9/2016. 2. Se menţine regula de funcţionare a SIIJ, potrivit căreia, dacă alături de magistraţi sunt anchetate şi alte persoane pentru care, potrivit legii, competenţa de efectuare a urmăririi penale aparţine Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, operează transferarea dosarelor de corupţie de la Direcţia Naţională Anticorupţie la noii procurori anume desemnaţi din cadrul Secţiei de urmărire penală şi criminalistică a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Această regulă a fost criticată constant în rapoartele internaţionale. 3. Se menţine regula potrivit căreia desemnarea procurorilor care vor ancheta magistraţi se face de Plenul CSM. Această competenţă a Plenului CSM a fost criticată de Comisia de la Veneţia 4. Regulile de desemnare şi de revocare a procurorilor anume desemnaţi sunt lipsite de previzibilitate şi pun în pericol independenţa magistraţilor. Integral: https://ziare.com

Comisia de la Venetia | EurActivUSR: Am solicitat Comisiei de la Veneţia să emită un punct de vedere pe speţele: independenţa magistraţilor, cazul judecătorului Danileţ şi nu numai, şi pe proiectul de desfiinţare a SIIJ   …. Potrivit unui comunicat de presă al USR, solicitarea a fost prezentată de parlamentarul Iulian Bulai, reprezentantul USR la APCE, şi votată cu 23 de voturi „pentru” şi 11 „împotrivă”. Reprezentanţii PSD şi PNL din acest for au fost printre puţinii care s-au opus solicitării, spun cei de la USR. „Nu suntem singuri. Am solicitat Comisiei de la Veneţia să emită un punct de vedere pe speţele: independenţa magistraţilor (cazul judecătorului Danileţ şi nu numai) şi pe proiectul de desfiinţare a SIIJ – proiectul iniţiat de ministrul Predoiu care nu rezolvă problema pe fond: bâta politică de sancţionare a magistraţilor independenţi. (…) MVC trebuie respectat, SIIJ trebuie să dispară pe bune, nu doar pe hârtie. (…) PSD-PNL trebuie să facă lucrurile corect şi transparent, nu îi vom lăsa să mimeze reformele în domeniul justiţiei”, a declarat deputatul Iulian Bulai, citat în comunicat. La rândul său, vicepreşedintele USR Stelian Ion, fost ministru al Justiţiei, afirmă că această solicitare „este o victorie importantă, pentru că se trage un semnal puternic de alarmă privind posibile derapaje de la angajamentele asumate în relaţia cu Uniunea Europeană şi privind atacurile la care sunt supuşi magistraţii independenţi”. „În plus, este esenţial ca proiectul propus de ministrul Cătălin Predoiu pentru desfiinţarea Secţiei speciale să fie verificat de Comisia de la Veneţia. Proiectul ministrului Predoiu nu reface competenţa DNA, fiind împotriva recomandărilor din MCV şi a avizului anterior al Comisiei de la Veneţia. Practic, reînfiinţează o SIIJ la Parchetul General, cu filiale la parchetele de pe lângă Curţile de Apel, şi mută selecţia procurorilor noii structuri la plenul CSM, controlat de gruparea Savonea”, susţine Stelian Ion. Integral: https://www.g4media.ro

Lista parlamentarilor care nu mai prind un loc eligibil pentru legislatura 2020-2024 / Nicolicea, Carmen Dan și Șerban Nicolae ar putea ieși din Parlament - Hotnews MobileFoștii parlamentari pierd pe linie în procesele pentru recuperarea pensiilor speciale. 251 de spețe, sute de aleși, primele verdicte  Parlamentul României are în acest moment 251 de procese cu foști senatori și deputați care vor să-și recupereze în instanță pensiile speciale. Numărul aleșilor care încearcă să-și recapete indemnizația este mult mai mare, multe procese fiind comune. În cel puțin 5 acțiuni s-au dat deja verdicte în primă instanță, toate cu aceeași concluzie: pensiile speciale rămân eliminate. Iată cum au motivat magistrații. …. Începând cu 2015, statutul deputaților și senatorilor prevedea că foștii parlamentari ieșiți la pensie aveau dreptul la o indemnizație specială. Pentru a se calcula suma, legiuitorii stabiliseră ca numărul lunilor de mandat să fie înmulțit cu 0,55% din indemnizația brută lunară primită de un parlamentar. Suma nu putea depăși o indemnizație brută lunară aflată în plată. La momentul eliminării pensiilor speciale, peste 800 de foști senatori și deputați beneficiau de indemnizație. Aproximativ 1 milion de euro pe lună, potrivit datelor furnizate de cele două Camere la solicitarea G4Media. Un parlamentar cu un ciclu complet de 4 ani încasa 5.741 de lei, iar unul cu trei mandate complete ajungea până la 14.827 de lei lunar, potrivit sursei citate. După promulgarea legii privind eliminarea acestor indemnizații, sute de foști parlamentari, între care nume celebre, cum este cel al fostului premier Adrian Năstase, au dat în judecată Parlamentul României. …. În total, 251 de spețe, dintre care 5 la Camera Deputaților și una la Senat au primit deja un verdict în primă instanță. Dosarul în care sunt implicați senatori ar putea fi unul comun cu mai mulți deputați, fiind contabilizat și la Cameră. Cert este că foștii parlamentari au pierdut deocamdată pe toată linia și așteaptă verdictul instanțelor superioare. …. Argumentele instanțelor au același numitor comun, și anume că legiuitorul are dreptul exclusiv de a dispune, în funcție de politica socială și fondurile disponibile, asupra acordării acestor indemnizații, precum și asupra cuantumului și condițiilor de acordare. „Faptul că acestei prestații a statului, materializată prin indemnizația pentru limită de vârstă a parlamentarului, nu i se opune contribuția asiguratului la fondul din care este acordat acest drept, precum și caracterul succesiv al acestei prestații, dobândirea dreptului la indemnizație nu poate fi considerată o obligație fără de sfârșit a statului”, se arată în motivarea Curții de Apel Oradea. Integral: https://www.libertatea.ro

Copii la scoalaAvertisment UNICEF: „Pierderi aproape ireversibile” în materie de educație în rândul copiilor  Închiderea şcolilor din cauza pandemiei de COVID-19 a provocat pierderi de o amploare aproape “ireversibilă” în materie de educaţie în rândul copiilor din întreaga lume, transmite marți, 25 ianuarie, UNICEF, citat de France Presse. Peste 616 milioane de elevi rămân afectaţi de închiderea totală sau parţială a şcolilor, a precizat agenţia ONU pentru copii. În multe ţări, aceste perturbări, pe lângă faptul că au lipsit milioane de copii de dobândirea competenţelor de bază, le-au afectat sănătatea mintală, au crescut riscul lor faţă de abuzuri şi i-au împiedicat pe mulţi dintre ei să aibă acces la “o sursă regulată de nutriţie”, potrivit Unicef. “Ne confruntăm pur şi simplu cu o amploare aproape insurmontabilă de pierderi suferite de şcolarizarea copiilor”, a declarat Robert Jenkins, şeful de educaţie la Unicef, într-un comunicat. Iar redeschiderea şcolilor “nu este suficientă”, a adăugat el, solicitând “sprijin intensiv pentru recuperarea educaţiei pierdute”. Unicef afirmă că “pierderile de învăţare din cauza închiderii şcolilor au lăsat până la 70% dintre copiii de 10 ani incapabili să citească sau să înţeleagă un text simplu, faţă de 53% înainte de pandemie” în ţările din întreaga lume cu venituri mici şi medii……De asemenea, pe lângă ratele crescute de anxietate şi depresie la copii şi tineri legate de pandemie, “peste 370 de milioane de copii din întreaga lume au fost privaţi de mesele şcolare în timpul închiderii şcolilor”, în timp ce ele sunt “pentru unii copii singura sursă sigură de hrană şi nutriţie zilnică”. Integral: https://ziare.com

Business reportCare a fost reacţia unui broker român care lucrează la Londra după anunţul Rusiei, care a cerut americanilor ca NATO să se retragă din România şi Bulgaria: Ce fac acum, îmi mut toată familia în Anglia? Cât de valoroasă este România din punct de vedere politic, militar şi economic? …. După ocuparea Crimeei în 2014, Putin ar vrea să ajungă la Kiev. Reacţia americanilor şi a NATO la cererea Rusiei, ca Alianţa Nord Atlantică să se retragă din România şi Bulgaria, a fost extrem de diplomatică: nici nu se pune problema; respingem această cerere etc. România şi Bulgaria nu vor ieşi din NATO decât dacă se petrec cutremure politice sau dacă Alianţa se dezintegrează. Cum poate şi cât cum este dispusă NATO să-şi apere membri în faţa unei agresiuni militare directe – celebrul Articol 5 – mai vedem. Până acum nu am avut un exemplu concret. Până atunci, haideţi să vedem cum stă România: din punct de vedere politic şi militar avem susţinere, inclusiv cu baze NATO în ţară, având în vedere că trebuie să apărăm, alături de Polonia, flancul de est al Alianţei în faţa ameninţărilor care vin din Rusia în primul rând, dar şi din China sau Iran. Dacă trecem la partea economică, lucrurile nu stau chiar atât de bine, nu suntem un membru extrem de valoros pentru care NATO, americanii, nemţii etc. s-ar bate până în pânzele albe. România a intrat în NATO şi în Uniunea Europeană din motive politice şi militare, şi nu economice. De foarte multe ori se uită acest lucru de către cei care conduc politic România….. Dar această creştere economică din ultimii 20 de ani, după ce am primit acceptul de a intra în NATO şi Uniunea Europeană, este de ajuns? Suntem noi o piaţă economică indispensabilă pentru americani, pentru nemţi, pentru francezi? Pentru austrieci suntem sigur, dar nu decid ei în NATO. Sunt atât de multe investiţii americane în România astfel încât Casa Albă, multinaţionalele americane să se bată până în pânzele albe pentru România? Sectoare întregi din economia României sunt controlate de multinaţionale – bănci, asigurări, energie, lemn, retail, FMCG, îmbrăcămite. Primele 1.000 de companii din România după cifra de afaceri controlează 50% din piaţă, iar dintre acestea 90% sunt multinaţionale. Dar România are un PIB de numai 240 de miliarde de euro şi o cifră de afaceri totală, a tuturor companiilor din România, de numai 360 de miliarde de euro, cât face Amazon într-un an. Din 2008 încoace nu prea am avut investiţii majore în România. Am putea spune că mai degrabă am pierdut investitori de calibru, care au o influenţă politică la nivel mondial, cum este cazul gigantului american Exxon, care a decis să părăsească proiectul de gaze din Marea Neagră. Dacă guvernele anterioare ar fi făcut legislaţia aşa cum au fost discuţiile, poate Exxon nu ar fi decis să plece. Nu ştiu dacă statul, care prin Romgaz a preluat partea Exxon din proiectul cu OMV Petrom din Marea Neagră, este o soluţie mai bună pentru România din punct de vedere politic, de securitate, militar şi chiar economic….. Toată lumea crede că odată ce am intrat în aceste alianţe suntem indispensabili, că americanii, nemţii, francezii, olandezi, britanicii nu mai pot fără noi. Să nu uităm că Germania are mai mult nevoie de gazele de la ruşi decât are nevoie de România. Nemţii şi-au localizat o bună parte din investiţii în Transilvania, în zona de vest a ţării şi nu ştiu dacă sunt interesaţi de alte zone. Americanii au în România Ford, câteva companii de servicii petroliere pe la Ploieşti, o bancă – Citibank, care lucrează cu multinaţionalele, câteva centre de IT, iar restul – importatori. Polonia are un PIB de peste 600 de miliarde de euro, de trei ori mai mare decât al României, iar americanii au investiţii majore acolo, deci au pentru ce să se lupte. La noi, sistemul bancar cu chiu cu vai are active de 120 de miliarde de euro (faţă de 200 de miliarde de euro, cât are numai Erste), la jumătate decât PIB-ul, în condiţiile în care în Europa Occidentală sistemele bancare sunt de 2-3 ori mai mari decât economia. Banca Transilvania, care a ajuns cea mai mare bancă de pe piaţă, are ca principali acţionari SIF-urile şi Pilonul II de Pensii. Capitalizarea Băncii Transilvania este de 3,2 miliarde de euro, în timp ce banca ungară OTP are o capitalizare de 13 miliarde de euro şi o prezenţă regională….. Timp de trei decenii, ne-am mândrit cu principalul motiv pentru care au venit investitorii străini în România: forţă de muncă ieftină şi destul de bine pregătită. Acest motiv începe să nu mai existe, în condiţiile în care nu mai suntem atât de mulţi ca număr – aproape 5 milioane de români au plecat din ţară -, iar dacă cineva vrea să facă o investiţie în România nu mai găseşte oameni. Dacă ne uităm şi la industria de IT, vedem că deja am intrat pe o plafonare a veniturilor, a proiectelor, a încasărilor externe, pe fondul creşterii salariilor din acest sector. Nu ar fi nicio problemă creşterea salariilor, dar exporturile de servicii nu mai cresc…..Acum România este un aliat al americanilor pentru flancul de est al NATO, dar nu este un activ economic pentru care să se bată până în pânzele albe. Integral: https://www.zf.ro

Alexandru Ioan Cuza, intre amante si Mica Unire - WOWBizPLASAMENTE ALTERNATIVE  Istorie masată la graniţă  Cine a vrut şi cine n-a vrut – cu excepţia Monicăi Pop – a apărut “pă sticlă”, în aceste zile, să ne zică despre cum stă treaba cu ruşii, cu americanii, cu Putin şi Ucraina, cu trupele masate, dar nu şi pensate, la frontieră, cu bazele NATO din România, care sunt americane, inclusiv scutul lor aerian, cu Macron care ne trimite soldaţi, deşi Franţa nu este nici pe departe membru exemplar al NATO, pardon, Otan. Turcii şi austriecii mai lipseau şi zici că turnam “Războiul Cri­meii, la Buftea”. Cel din 1853- 1856, că în 2014 nu fu nimic. Acum 169 de ani, turcii s-au aliat cu vesticii să oprească Rusia din expansiunea ei de nestăvilit. Rusia ajunsese la o aşa mare putere că se revărsa pe toate frontierele, din Siberia şi Asia Centrală, spre Constantinopol şi Balcani, spre Polonia, pe care nu o înghiţeau decât tăiată în bucăţi. Războiul Crimeii a fost primul război modern, cu multe premiere, unele modernizări ce ţin şi în ziua de azi. A fost tot un război ruso-turc care se petrecea pe la noi şi se termina cu o pace în care mai luau turcii, mai recuperau ruşii, totul ca la ei acasă. Ca în 1812, când turcii nu ştiau că Napoleon luase bilete de Moscova pentru toată marea lui armată şi se pregăteau să le dea ruşilor Principatele până la Dunăre. Ca să facă actele repede, ruşii s-au mulţumit cu Basarabia. În 1853, din reflex, prima măsură luată de ruşi a fost invadarea militară a celor două principate române. Unul dintre cei mai buni cunoscători ai poziţiei dintre ciocanul rusesc şi nicovala turcească, şi a reuşit să facă multe lucruri bune pentru această ţară, este, fără îndoială, Alexandru Ioan Cuza, domnitorul Unirii. Când apare el, intempestiv, pe scena înaltă a politicii, Rusia trebuia să se supună urmărilor îngrăditoare ale păcii de după războiul Crimeii. Mai puţin în Principate, unde ruşii continuă să pună presiune. Asta deşi pregătitoarea de la Constantinopol şi Congresul de pace de la Paris lămuriseră treaba cu principatele. Macronul de atunci, împăratul Napoleon al III-lea, care, mai întâi, fusese preşedinte ales, chiar în 1848, a avut un rol magistral, uriaş, a ţinut cu românii mult mai mult ca orice politician din ziua de azi. A reuşit să impună un grup de puteri garante, care cenzurau suzeranitatea otomană, încă în funcţiune. Prevederile se duceau spre alegerea unui domn pământean. Iar românii, de o imaginaţie genială, respectă reglementările, profitând şi de uriaşa personalitate a lui Cuza, care ajungea pentru doi domnitori într-unul singur. Urmaşii lui Chiseliov ne-au lăsat sintagma de-a dreptul “Mica Unire” pe care noi, fan club, o mestecăm cu îndârjire patriotică. Iar dacă eşti din Iaşi, atunci e muszai să asezonezi totul cu regrete eterne după o glorie moldavă pierdută, idee luată direct de la Voronin, Dodon şi asociaţii. Şapte ani a domnit Cuza, cel ales întru unire, acum 163 de ani. …Mandatul sau domnia lui Cuza a fost una excepţională, dar nu liniştită. Lista legilor din vremea sa, de fapt a realizărilor, a marilor proiecte, a modernizărilor fantastice este una impresionantă. Fiecare realizare a lui Cuza poartă în ea o istorie teribilă de ţară jefuită constant şi oficial, de sute de ani. Regimul grecilor fanarioţi, unelte creştine ale otomanilor, fusese instalat după Cantemir şi Brâncoveanu dar funcţiona la parametri maximi, fără nume, cam de după Mihai Viteazu. ….Fanarioţii dispar ca regim după sacrificiul lui Tudor Vladimirescu. Au trecut fix două secole de atunci şi tot nu am înţeles ce s-a întâmplat în 1821. Cu o aroganţă de academicieni de internet îl certăm pe Tudor că i-a trădat pe colegii lui, eteriştii, care l-au ucis, şi că s-a înţeles cu turcii. Tudor nu era grec, deci nu putea fi membru al Eteriei. Dar oare nu este normal ca Tudor să fie cu ai lui, românii, şi cu interesele lor? În materiale bine gândite, Revoluţia din 1821 este prezentată ca fiind o parte a luptei Eteriei. Încă nu s-a înţeles că Tudor se răsculase tocmai împotriva regimului fanariot, iar liderul absolut al Eteriei, Alexandru Ipsilanti, era fiu şi nepot de domnitori fanarioţi care au venit din capitala turcilor să domnească în ţările române, în ambele, pe rând, şi de mai multe ori. ….Pleacă fanarioţii, scăldându-se în sângele lui Tudor, vin ruşii semeţi şi hotărâţi. În 1828, îi înlătură pe ultimii domnitori români cu strai turcesc, oriental vintage, şi ocupă pur şi simplu Principatele, ca pregătire de un nou război cu turcii. Şi ne ţin în regim de ocupaţie până în 1834. Când pleacă soldaţii, ne lasă o carte groasă, “Regulamentul organic”, cu care ne-o trag peste cap de câte ori, în genunchi fiind, ridicam ochii spre cer. În timpul ocupaţiei, primim lumină cu forţa de la bravul general Kiseleff, Pavel, şeful administraţiei militare ruseşti….. Cuza a putut o lege rurală, care ne scoate din Evul Mediu, o lege a instrucţiunii publice, care pune ordine şi lumină bună în învăţământul naţiunii, legea ce pune rânduială şi în organizarea judecătorească, aia în care ne scăpau nişte firimituri fanarioţii, uneşte serviciul vamal şi cursul monetar, organizează armata, periculos, dă o complicată lege electorală, funcţională şi modernă, face şi o reformă administrativă absolut încântătoare, cu mai multe legi. Reuşeşte şi un document constituţional, “Statutul Desvoltător al Convenţiunii din 7/19 august 1858”, pe care obţine, de grabă, aprobarea puterilor garante, mai repede decât se convoacă, astăzi, un CSAT de urgenţă. Observând că mai mult de un sfert din suprafaţa ţării era domeniu bisericesco-mănăstiresc şi că se practica evaziunea fiscală în formule populare şi astăzi, a secularizat cu mult curaj aceste averi. A fost atacat de o manieră incredibilă de beneficiarii greci, care profitau masiv de mănăstirile închinate şi de venitul lor. În plus, răscumpărarea la care se angajau Principatele Unite era mai mult decât generoasă….. În acelaşi timp, Cuza este cel care a dat legea ce proclama autocefalia Bisericii Ortodoxe Române, în 1864. Iar iubitorii de artă şi specialiştii în domeniu să nu uite că legea instrucţiunii publice crea şcoli de artă. La 5 octombrie 1864, răspunzând strădaniei pictorilor Theodor Aman şi Gheorghe Tattarescu, Cuza semnează decretul de înfiinţare, la Bucureşti, a Şcolii Naţionale de Arte Frumoase, UNARTE de astăzi. Integral: https://www.bursa.ro

EmigranțiPonderea românilor de peste 40 de ani care emigrează definitiv o egalează pe cea a tinerilor de 20-30 de ani / Odată plecați, românii se simt sub-utilizați la job  În ultimii ani a crescut ponderea românilor de 40-50 de ani care aleg să emigreze definitiv, aceștia egalându-i, ca pondere, pe tinerii de 20-30 de ani care aleg să plece din țară, potrivit datelor furnizate de Institutul Național de Statistică. E drept, pandemia a ”răcit” tendința migratorie, anul 2020 neputând fi considerat unul ”normal” din acest punct de vedere.  Potrivit datelor analizate, anul 2018 a fost unul de vârf în privinta emigrării definitive pe toate grupele de vârste. Dacă în urmă cu 20 de ani ponderea tinerilor de 20-30 de ani care emigrau definitiv era dublă față de cea a celor din grupa 40-50, astăzi aceste ponderi tind să se egalizeze. Nu am luat în calcul studenții români care își fac studiile în afara țării. Potrivit UNESCO, aceștia sunt de peste 15.000 și studiază cei mai mulți în UK (aproape 10.000), SUA (alți 4903), Olanda (circa 2800), Germania (2500), Franța (2439), Ungaria (2200), Danemarca (1724), Spania (1425), Italia (1400), Austria (1120), Elveția (428), Belgia (381), Suedia (219), Lituania (206), Grecia (197), Turcia (151), Finlanda (119), Canada (circa 100). România are sub 100 de studenți și în fiecare din țările: Irlanda, Cehia, Australia, Norvegia, Portugalia, Japonia, Polonia, Luxemburg, Coreea de Sud, Croația, Malaezia, Bulgaria, Malta Ciprum Brazilia, Argentina, Serbia Estonia, Quatar, Islanda Ecuados, Slovenia, Monaco și India.  Un studiu complex al OECD dedicat emigranților români și realizat în anul pre-pandemic analizează și migrația românilor care pleacă prin prisma calificărilor de care aceștia dispun. Eterogenitatea este foarte mare: în țări precum Regatul Unit și Austria, aproximativ unul din cinci români lucrează în locuri de muncă înalt calificate. În schimb, în ​​Spania și Italia, doar 5% dintre emigranții români dețin ocupații cu înaltă calificare, arată studiul citat. În Franța și Canada însă, peste o treime și, respectiv, două treimi dintre români sunt fie manageri, fie profesioniști, fie tehnicieni. În mod similar, în timp ce în medie în țările OECD, un sfert dintre emigranții români lucrează în ocupații elementare, această proporție crește la 38% în cazul Spaniei. Deși este adevărat că emigranții români au, în general, mai multe șanse de a lucra în locuri de muncă slab calificate, diferențele de gen în distribuția românilor pe ocupații sunt deosebit de pronunțate….. Bărbații români tind să fie supra-reprezentați în comparație cu femeile și în funcții de conducere, în special în Regatul Unit, Germania și Canada, cu excepția remarcabilă a Franței, unde femeile românce au șanse aproape de două ori mai mari decât bărbații să fie manageri. Profesiile agricole calificate nu reprezintă ocupația principală a românilor, indiferent de sexul lor, deși angajează peste 4% dintre bărbații emigranți în Spania, Italia și Franța. De asemenea, ratele de supra-calificare sunt mai mari pentru emigranții români decât pentru emigranții veniți din alte state, mai arată datele OECD. Supra-calificarea are loc atunci când nivelul de educație al unei persoane este mai mare decât competențele solicitate pentru jobul pe care îl ocupă. În rândul imigranților, rata de supra-calificare devine un indicator al gradului de transferabilitate a capitalului uman între țări, deoarece calificările și competențele lingvistice dobândite în țara de origine nu sunt întotdeauna ușor transferabile în țara gazdă. Indiferent de sex, românii cu studii superioare au o probabilitate de 50% de a lucra în ocupații cu calificare redusă. Ponderea este de doar 26% pentru migranții similari născuți în țările vecine. Cu toate acestea, ceea ce este și mai remarcabil este faptul că supra-calificarea a crescut în ultimii 20 de ani cu 16% în cazul românilor, în timp ce pentru emigranții din țările vecine, aceasta a înregistrato reducere cu 7%. Aceste rezultate ar putea reflecta cunoștințele relativ scăzute ale românilor asupra limbii vorbite în țara gazdă, accesul limitat la rețelele profesionale sau recunoașterea formală dificilă a competențelor dobândite în străinătate, pentru a cita doar câțiva dintre multitudinea de factori care influențează angajarea…..În Italia și Spania segmente mari ale populației emigrante românești lucrează în agricultură – 9% și respectiv 12% și în activități casnice – 15% și 12%. În Belgia și în Regatul Unit, în schimb, aproximativ 23%, respectiv 11% dintre români lucrează în activități administrative și de servicii de asistență. Muncitorii români sunt importanți în industria prelucrătoare din Germania și Austria, în timp ce în Canada oferă – mai mult decât în ​​orice altă țară – o contribuție semnificativă la sistemul educațional, mai arată datele OECD. Integral: https://economie.hotnews.ro

Armament de la NATO pentru armata rusaNegustorilor de arme le merge bine și în pandemie. Unele tendințe în producția și comerțul cu armament la nivel internațional Producția și comerțul cu arme la nivel global au cunoscut mutații semnificative în ultimul deceniu chiar dacă nu s-au înregistrat creșteri importante pe segmentul cantitativ. Pandemia COVID 19 nu a condus la creșterea numerică a zonelor de criză dar nici la diminuarea pieței armamentului pe mapamond….. Față de 2011, cheltuielile militare globale au crescut, în 2020,  cu 10% ajungând de la 1790 la 1960 miliarde dolari iar producția de armament a înregistrat o creștere de 21%  de la 439 la 531 miliarde. Ceea ce reține atenția este faptul că pe lângă pleiada marilor producători care își dispută segmentul  vânzărilor încă din vremea războiului rece – SUA, Rusia, Marea Britanie, Franța, Italia, chiar Germania și Spania – au apărut așa-numiții lupi tineri care, după modelul american din anii 50 – 80 ai secolului trecut – complet diferit de cel al Uniunii  Sovietice – au combinat cu succes rezultatele cercetărilor științifice din sectoarele civil și militar și au investit substanțial în ambele. Ne aducem aminte că spre sfârșitul anului 2020, au fost 6 săptămâni de război în Caucaz, între Armenia și Azerbaijan, pentru enclava Nagorno Karabah – locuită în majoritate de armeni dar aflată în teritoriu azer – ocupată de Erevan în primii ani care au urmat independenței celor două republici foste sovietice. Cu armament turcesc și israelian și consilieri trimiși de Ankara, forțele azere s-au impus rapid reușind să reocupe o mare parte a enclavei menționate. Negocierile dintre Rusia și Turcia au condus la un gen de pax rusa care asigură, cel puțin pentru o vreme, controlul Moscovei dar un șubred echilibru al zonei. Subliniem însă faptul că victoria azeră nu ar fi fost posibilă, cel puțin în termenii categorici în care s-a produs, fără dronele Bayractar TB2 furnizate de Ankara care și-au demonstrat calitățile ofensive în fața armatei armene dotată cu armament rusesc. Faptul că acesta nu era de ultimă generație este o altă discuție dar momentul în sine, fără a fi o revoluție în materie,  a demonstrat intrarea Turciei  pe eșichierul producătorilor de armament de un anumit nivel tehnologic. China, India și Israelul se aflau deja acolo iar Coreea de Sud debutase deja în marea competiție a producătorilor de arme ca, de altfel,  și Japonia. Surprinzător, nici Iranul nu este departe mai ales pe segmentul avioanelor fără pilot. Precizăm că dronele turcești menționate mai sus au fost achiziționate ulterior de Ucraina, Qatar, Maroc și Libia. Sunt tratative în curs cu Etiopia și Polonia. Apariția unei noi generații de producători, pe segmentele tehnologice de ultimă generație, este, în viziunea noastră, una dintre mutațiile actuale în domeniul producției și vânzării de arme pe mapamond. Conform raportului SIPRI, între primele 100 de societăți exportatoare de arme la nivel planetar, 22 provin din statele menționate mai sus: 5 sunt chineze – toate între primele 20 și 3 între primele 10 – 5 sunt japoneze, 5 din Coreea de Sud, 3 israeliane, 3 indiene și una turcească – cea cu dronele din Nagorno Karabah. Deocamdată, piața internă a acestor producători este departe de a fi saturată – Turcia, India, Japonia și Coreea de Sud sunt și mari importatori – dar pe termen mediu vor avea o influență majoră asupra competiției internaționale în materie. Precizăm că la vârf, ierarhia exportatorilor rămâne aproape neschimbată. Se schimbă doar procentele mai ales în cazul Rusiei care înregistrează o scădere de 7-8 %: SUA – 37%, Rusia – 20%, Franța – 8,2%, Germania – 5,5%, Marea Britanie – 3,3%…..A treia tendință este legată de competiția în domeniul rachetelor hipersonice, domeniu în care Rusia și China au reușit să surprindă Statele Unite și aliații lor din NATO transferând pe segmentul militar rezultatele cercetării din sectorul spațial. Nu este un domeniu  de cercetare și producție accesibil multor state dar readuce în discuție, în subsidiar – inclusiv pentru producătorii de sisteme defensive – capacitatea de interceptare a rachetelor, dronelor și a aparatelor de zbor cu pilot. Încă nu putem vorbi de comercializarea acestor sisteme însă și aici prioritatea revine celor care își permit investițiile necesare și nu sunt mulți în această categorie. Integral: https://www.contributors.ro

Poze Dacia 2022, Poze HaioaseDacia cu numărul 7 milioane, împinsă azi pe poarta fabricii din Mioveni!  În această dimineață a ieșit pe poarta fabricii Dacia mașina cu numărul 7 milioane, în aplauzele întregului colectiv de angajați de la Mioveni, cu excepția celor 3 care împingeau mașina. Directorul a recunoscut că au fost mici probleme de logistică și n-au ajuns niște cipuri, așa că butonul de start e montat de formă. Alte surse de la Mioveni spun că mașinile din fabrică nici nu pot să pornească, pentru că zgârciții de francezi nu permit să se bage nici măcar un strop de carburant în rezervoare, iar clienții trebuie să vină cu o canistră de acasă dacă vor să plece cu ea pe roți și nu vor să rămână în pană…..Oficialii recunosc că 2 milioane de mașini au ieșit din fabrică fără motor pentru că exact asta și-au dorit clienții: ”Decât să-și facă nervi cu un motor românesc, au preferat să monteze un motor de mașină de spălat”. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 25 ianuarie.„Ce mai contează, analfabetismul oricum era în ofensivă lărgită în România secolului XXI, iar analfabetismul funcţional, blindat de diplome de tot felul, inclusiv doctorale, este “benchmark” pentru ocuparea înaltelor funcţii în instituţiile guvernării, după cum asigură o vastă arie de recrutare a noilor “zei ai comunicării sociale” ce pot fi veneraţi în voie pe net şi la televizor.”

10 Best Resorts in Washington State | PlanetWareBuna dimineata intr-o zi de marti, 25 ianuarie! Marți, vremea se va menține mai rece decât în mod normal la această dată în cea mai mare parte a țării, geroasă la începutul zilei cu precădere în nord, în nord-est, în centru şi în vest, iar noaptea local în centru, în zonele deluroase din sud și izolat în rest. Cerul va fi temporar noros și va ninge slab, mai ales seara și noaptea, local în nord, în centru, în est și în sud-est și doar cu totul izolat în celelalte regiuni. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în zona înaltă a Carpaților Meridionali și de Curbură. Temperaturile maxime se vor încadra între -8 și 3 grade, iar cele minime între -12 grade în estul Transilvaniei și -1 grad în Moldova. Izolat va fi ceaţă cu depunere de chiciură. In Bucuresti: 2/-5 gr.C., innorat.

Ce sărbătorim pe 24 ianuarie? Tot ce trebuie să știi despre această dată importantă | Antena 124 Ianuarie: Unirea şi luciditatea patriotică  Comunismul a redus Unirea din 24 Ianuarie la statutul kitsch al unui obiect de propagandă. Generaţii întregi au asistat la memorabila întâlnire dintre secretarul general al PCR şi domnitorul Unirii, în vreme ce înţelepciunea lui Moş Ion Roată a întruchipat acel geniu rural la care mitologia ceauşistă nu înceta să se întoarcă. Măreţia lui Cuza, ( cel contrapus, sistematic, glacialului şi veneticului Carol I ) stătea în puterea lui de a fi alături de cei mulţi : om al istoriei, om al destinului, om al poporului, Cuza devenea, în scenariile de televiziune, icoana laică a patriotismului imaculat. Şi dacă stalinismul naţional a anexat Unirea, tranziţia a desăvârşit instrumentalizarea grotescă. În Bucureşti,Focşani sau Iaşi, presedinţi,miniştri, prefecţi şi preşedinţi de consilii judeţene întâmpinau, cu emoţie trucată, pe acelaşi prăfuit domn al Unirii, ca într-o repetabilă scenă ce anunţa discursurile ritualice închinate zilei celei mari. Demagogia se sprijinea pe istoria desenată caricatural, sub semnul imposturii naţionale. Luciditatea patriotică, cea care preia de la tradiţia libertăţii înclinaţia examinării critice şi refuză beţia de cuvinte, poate reda acestei zile de ianuarie soclul pe care să nu se mai înalţe statui groteşti: eliberarea de clişee înseamnă revenirea, fără emfază ridicolă, la rădăcinile unui trecut din care venim. Ziua de 24 ianuarie este imaginea unui compromis istoric care a dat naştere României înseşi. La un deceniu la 1848, reconcilierea dintre familiile paşoptiste, pe de o parte, şi acordul dintre liberali şi conservatori, pe de altă parte, erau responsabile pentru dubla alegere a lui Cuza. Trecerea de la radicalismul mazzinian al exilului muntean la pragmatismul diplomatic al negocierii ţinea de identitatea acestui miracol de la 1859. Vechii conspiratori descopereau ţesătura complicată de interese a “chestiunii orientale” şi reuşeau să facă din proiectul românesc unul care să întruchipeze noul echilibru european. “Domesticirea“ paşoptismului şi naşterea unui conservatorism eliberat de rusofilie oarbă sunt parte din această istorie a Unirii de la 1859. În Divanele din cele două principate, ( cele din urmă adunări de stări din istoria noastră), un program de edificare naţională şi de modernizare constituţională era schiţat, în contextul unor negocieri laborioase. O revoluţie constituţională se înfăptuia paşnic în momentul în care Adunările adoptau rezoluţia de abolire a privilegiilor. Egalitatea în faţa legii, consfinţită prin “ Convenţia de la Paris”, marca intrarea în modernitate. Elogiat de Titu Maiorescu în paginile de introducere la discursurile parlamentare, programul de la 1857 pregăteşte nu doar 1859, ci şi 1866: prinţul străin de pe tronul statului este culminaţia unui proces spectaculos de reinventare identitară. Trecerea de la suzeranitatea otomană şi protectoratul rus se înfăptuise în câteva decenii. România pe care o imaginau cândva, la Mânjina,munteni şi moldoveni era, în cele din urmă, un stat pe cale de a se naşte. Căci a existat, la 1857, ca şi la 1859, un altruism al devoţiunii patriotice, fără de care alegerea lui Cuza în ambele Principate nu ar fi fost de imaginat. Renunţarea celor care ar fi putut fi domni a pregătit compromisul. Costache Negri este unul dintre aceştia : discreţia lui este memorabilă şi atât de străină contemporanilor săi. Dincolo de ambiţii, dincolo de tensiunile pe care exilul le exacerbase, dincolo de memoria unui veac tulburat, un sentiment al solidarităţii era dominant. Speranţele din urcării pe tron a lui Cuza era speranţele unei întregi elite dedicate unui ideal de regenerare. Sincronizarea era, pentru cei de la 1859, alternativa la menţinerea în încremenirea periferiei: formele importate cereau un nou fond. Entuziasmul de atunci avea să fi temperat de deceniile în care fisurile din măreţul edificiu nu mai puteau fi ascunse. Critica junimistă era reacţia de luciditate organicistă la exaltarea ziditorilor. 24 ianuarie este punctul de plecare al unei istorii ce ne cuprinde şi pe noi. Statul care se conturează acum se întemeiază pe câteva opţiuni care se dovedesc fatidice: alianţa dintre vocaţia centralizatoare şi reflexele autocratice modelează viitorul modernităţii noastre politice. Idealul unei naţiuni unite implică favorizarea centrului în detrimentul provinciei. Moldova este sacrificată , prima, pe altarul acestui stat ortografiat cu majusculă. Declinul ei anunţă evoluţiile care vor urma. Creşterea Bucureştiului ţine de logica constituirii unui administraţii pe model francez:autentica descentralizare este înlocuită cu guvernarea autoritară, prin emisari ai Guvernului în teritoriu…..Din acest îndepărtat ianuarie 1859 vin către noi mai mult decât ecourile scenariilor de propagandă. Unirea Principatelor poate fi ocazia de a reflecta la ceea ce ne defineşte, astăzi. Patriotismul care preţuieşte forţa creatoare a tradiţiilor locale şi se întemeiază pe egalitatea în faţa legii este alternativa la exaltarea demagogică şi parazitarea cleptocratică. Privirea către trecutul din care ne naştem este şi privirea spre viitorul pe care îl construim, ca o comunitate de cetăţeni. Integral: https://www.contributors.ro

Coronavirus in RomaniaOmicron a schimbat evoluţia pandemiei. Îi va pune capăt? – analiză  …. “Nivelurile de îngrijorare cu privire la Omicron tind să fie mai scăzute decât în cazul variantelor anterioare”, a declarat pentru CNN Simon Williams, cercetător în domeniul atitudinilor şi comportamentelor publice faţă de Covid-19 la Universitatea Swansea. Pentru mulţi,”factorul “frică de Covid” este mai mic, a spus el. Gravitatea redusă a Omicron în comparaţie cu variantele anterioare şi probabilitatea percepută că indivizii vor fi în cele din urmă infectaţi au contribuit la această relaxare în mentalitatea oamenilor, a spus Williams. Acest lucru i-a determinat chiar pe unii să caute în mod activ boala pentru a “trece peste” – o practică împotriva căreia experţii au avertizat cu tărie. Dar oameni de ştiinţă sunt optimişti, cu prudenţă, considerând că Omicron ar putea fi ultimul act al pandemiei – oferind unor zone imense din lume “un strat de imunitate” şi apropiindu-ne de o etapă endemică în care Covid-19 este comparabil cu bolile sezoniere precum răceala sau gripa. “Părerea mea este că devine endemică şi va continua să rămână endemică pentru o perioadă de timp – aşa cum s-a întâmplat cu alte coronavirusuri”, a declarat David Heymann, profesor de epidemiologie a bolilor infecţioase la London School of Hygiene and Tropical Medicine. “Toate virusurile încearcă să devină endemice, iar acesta pare să reuşească”, a spus el. Experţii avertizează că ar putea exista piedici pe parcurs – aşa cum Omicron a fost neaşteptat, următoarea variantă ar putea prezenta un risc mai grav pentru sănătatea publică şi ar putea întârzia sfârşitul pandemiei. Iar multe ţări, în special cele în care acoperirea vaccinală este redusă, s-ar putea confrunta în continuare cu spitale copleşite din cauza actualului val Omicron. Dar în mare parte din Occident se manifestă o grabă politică de a readuce societăţile la un sentiment de normalitate – transmisibilitatea Omicron îi obligă pe lideri să aleagă între a renunţa la măsurile de sănătate publică şi a-şi vedea forţa de muncă şi economiile riscând să se blocheze. Şi, pentru prima dată de când răspândirea Covid-19 a uimit lumea, la începutul anului 2020, unii epidemiologi şi lideri sunt dispuşi să ia în considerare perspectiva că virusul ar putea face paşi spre un statut endemic.…. Experţii nu se aşteaptă ca boala să dispară complet în timpul vieţii noastre. În schimb, va ajunge în cele din urmă la o evoluţie similară cu cea a mai multor alte boli, în care “majoritatea oamenilor vor fi infectaţi în copilărie, posibil de mai multe ori, iar pe măsură ce aceste infecţii se vor acumula, vor dezvolta o imunitate”, potrivit lui Mark Woolhouse, profesor de epidemiologie la Universitatea din Edinburgh şi autorul unei cărţi despre primele etape ale pandemiei. “Aceasta este situaţia spre care ne îndreptăm”, a spus el. “Omicron este o altă doză de virus. Vom fi cu toţii, în medie, mai puţin predispuşi la boală după ce am primit acea doză sau după ce am fost vaccinaţi.” Acesta este motivul pentru care gravitatea redusă a Omicron este atât de importantă – adaugă un strat suplimentar de imunitate, dar nu vine cu acelaşi risc de spitalizare pe care Covid-19 l-a avut cea mai mare parte a anului trecut. Omicron este asociat cu o reducere de două treimi a riscului de spitalizare în comparaţie cu Delta, potrivit unui studiu scoţian. O lucrare separată din Africa de Sud a plasat aceeaşi cifră la 80%. Integral: https://www.zf.ro

Albert Bourla, CEO-ul PfizerCEO-ul Pfizer: Cel mai bun scenariu este să avem un vaccin anti-Covid anual, nu doze booster frecvente / Este mai ușor să convingi oamenii să îl facă Directorul executiv al Pfizer, Albert Bourla, a declarat sâmbătă că un vaccin anual împotriva COVID-19 ar fi de preferat unor doze de rapel cu o frecvență de 4 sau 5 luni în lupta împotriva pandemiei de coronavirus, relatează Reuters. Vaccinul COVID-19 de la Pfizer/BioNtech s-a dovedit a fi eficient împotriva formelor severe de boală și în prevenirea deceslor cauzate de varianta Omicron, dar mai puțin eficient în prevenirea transmiterii. Odată cu creșterea numărului de cazuri, unele țări au extins programele de administrare a dozelor booster sau au scurtat distanța dintre doze, în timp ce guvernele se străduiesc să întărească protecția cetățenilor. Într-un interviu acordat publicației israeliene N12 News, Bourla a fost întrebat dacă vede posibilitatea administrării unor doze de rapel la fiecare patru până la cinci luni în mod regulat.”Acesta nu va fi un scenariu bun. Ceea ce sper (este) să avem un vaccin pe care va trebui să-l faceți o dată pe an”, a spus Bourla. „O dată pe an – este mai ușor să convingi oamenii să îl facă. Este mai ușor pentru oameni să-și amintească. “Deci, din perspectiva sănătății publice, este o situație ideală. Căutăm să vedem dacă putem crea un vaccin care să acopere Omicron, dar să nu uite nici celelalte variante și asta ar putea fi o soluție”, a spus Bourla. Bourla a spus că Pfizer ar putea fi gata să solicite aprobarea unui vaccin modificat pentru a lupta împotriva Omicron și să-l producă în masă în luna martie. Citând trei studii, Centrul pentru Prevenirea și Controlul Bolilor din SUA a declarat vineri că o a treia doză de vaccin ARNm este cheia pentru combaterea variantei Omicron a coronavirusului, oferind o protecție de 90% împotriva spitalizării. Integral: https://www.hotnews.ro

Cine este noul ministru al Finanţelor. Dan Vîlceanu şi-a început cariera politică la PSDDAN VÎLCEANU:“Ne împrumutăm de ceva timp cu cea mai mare dobândă din toate statele europene”  Ministrul Proiectelor Europene, Dan Vîlceanu, a afirmat, vineri seară, că, de ceva vreme, România se împrumută cu cea mai mare dobândă din toate statele europene, inflaţia mare şi faptul că nu luăm în serios ratingul de ţară, fiind principalele motive, informează news.ro. “Ne împrumutăm de ceva timp cu cea mai mare dobândă din toate statele europene, pentru că tratăm foarte uşor lucruri ca ratingul de ţară”, a declarat, vineri seară, la Digi 24, Dan Vîlceanu. Potrivit acestuia, au dus la această situaţie lipsa de stabilitate, lipsa de predictibilitate. “Toate contează atunci când o agenţie de rating de evaluează”, a precizat ministrul…..”Va fi una dintre problemele statului român. Mai e un lucru. Avem o inflaţie mare, dobânda de referinţă este sub curbă şi cred că BNR la fiecare şedinţă va creşte dobânda de referinţă, asta înseamnă că şi celelalte dobânzi vor creşte tot mai mult. Şi ăsta este un motiv pentru care avem dobânda cea mai mare”.  Integral: https://www.bursa.ro

Japița PSD de la ANRE a plecat la plajă, în Republica Dominicană, în plin scandal al facturilor la energie?Valeriu Nicolae: Agenția Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) este condusă de un Președintele – domnul Dumitru Chiriță, un fost electrician cu un trecut cel puțin ciudat. Primește minim 11.500 de EUR pe lună salariu. Nevasta, tot la stat, tot în domeniul energetic, căci e o geană în politică asta cu energia. Fiica lucrează, coincidență, la tati, la ANRE, unde se plătește nesimțit de bine, cam de 4 ori peste prețul pieței, căci doar sunt bani de la stat. Domnul Chiriță a fost vice-președintele comisiei parlamentare care verifică activitatea ANRE. Președintele acestei comisii era domnul Iancu, care are și el un CV de poveste cu mafioți. Nora domnului Iancu, și el PSD-ist, a luat și ea virusul și este angajată, logic, la ANRE. CV-urile domnului Chiriță sunt niște mizerii. Omul a fost electrician în timpul lui Ceaușescu. Nu trece nicăieri explicit unde a muncit exact în cei 9 ani. Ca orice electrician, la 27 de ani, domnul Chiriță devine imediat după revoluție lider de sindicat. Timp de zece ani este mare, mare gargaragiu sindicalist și numele lui este legat de câteva scandaluri care put a corupție. Firește, devine membru PSD în 2000 și imediat deputat, căci așa stă treaba cu sindicaliștii cei minunați de tipul fostului pușcăriaș, și el mare lider de sindicat, domnul Mitrea. Electricianul Chiriță va termina o facultate privată de Drept cândva, căci în CV-uri evită să ne spună anul în care a terminat facultatea și apoi masteratul (oricum sigur cu mult peste vârsta de 30 de ani), lucru care face practic imposibilă verificarea studiilor domniei sale. Cariera sa de electrician îl face perfect pentru poziția de vicepreședinte la Casa Națională de Asigurări de Sănătate, poziție pentru care domnul are ZERO calificări. Din 2008 până când devine Președinte la ANRE, în 2017, este din nou deputat, că doar ăsta este PSD-ul. Hai cu facturile tati că sunt PSD-iști de plătit! Sursa: https://www.facebook.com

Cel mai mare rău pentru Guvernul Orban (ziare.com) | RFI MobileCe e bine, ce e rău în proiectul de desființare a SIIJ. Cel mai mic numitor comun …. Este bună forma propusă acum de MJ? Este mai bună decât menținerea SIIJ și mai rea decât cea ratată anul trecut. Așadar, cel mai mic numitor comun posibil acum. Asta ar fi pe scurt concluzia proiectului de desființare a SIIJ anunțat vineri de ministrul Justiției. De ce este vitală desființarea SIIJ? Cea mai mare problemă generată de această secție nu mai era hărțuirea magistraților, ci blocarea dosarelor preluate de la alte structuri și faptul că era complet ineficientă în materie de corupție. Magistratura devenise sat fără căini, o imunitate de facto în materie de corupție extrem de periculoasă. Soluția ideală ar fi fost revenirea la situația anterioară înființării SIIJ, status quo ante, corupția magistraților la DNA, crima organizată a magistraților la DIICOT, restul faptelor la secția de urmărire penală și criminalistică (SUPC) din PÎCCJ sau la Parchetele Curților de Apel (PCA), în funcție de rangul magistratului în cauză. Dar ca să adopți această soluție, ea trebuia votată în Parlament. Și, cum spuneam, în 2020 nu a fost votată de popor o majoritate care să susțină așa ceva. PSD, UDMR, AUR, adică majoritatea, s-a opus explicit și asumat soluției maximale. O soluție tot imperfectă, dar extrem de aproape de ideal, a fost la un pas de adoptare în vara anului trecut, când coaliția s-a înțeles să facă sesiune extraordinară pentru ea. Forumula trecuse deja de Camera Deputaților și prevedea revenirea la situația anterioară, deci inclusiv la DNA, dar condiționat de avizul CSM pentru începerea urmăririi penale a magistratului. “Acel compromis nu a fost ideal, dar nici un capăt de țară, un compromis de conjunctură că să trecem desființarea SIIJ în Camera Deputaților.”, a spus despre soluția ratată europarlamentarul USR Dragoș Tudorache. Această soluție a fost dinamitată pe cont propriu de ministrul Stelian Ion. Am scris repetat despre riscul și apoi despre prețul ratării acelui moment….. Așadar diferențele majore față de non-magistrați sunt: -Procurorii care se vor ocupa de magistrați vor fi selectați dintre cei care există deja în SUPC și PCA-uri. -În cazul magistraților dispare competența specială a parchetelor specializate – DNA și DIICOT. E bine că dispare exclusivitatea unei unități centrale, care și să fi fost performantă, nu avea cum să acopere tot teritoriul României. Deci nu va mai exista o imunitate de facto a magistraților. E rău că fapte care prespun o specializare nu vor fi anchetate de procurori specializați. Deficiența lipsei specializării se dorește compensată cu una dintre condițiile pentru procurorii care vor prelua dosarele magistraților la nivel de PCA și SUPC: “au o experienţă profesională semnificativă, în principal în investigarea infracţiunilor de corupţie şi celor asimilate acestora ori a infracţiunilor de crimă organizată şi terorism, dar fără a se limita la aceste categorii de infracțiuni”….În acest moment, formula aceasta ar fi de dorit să fie adoptată, pentru ca SIIJ să ajungă unde îi e locul, adică la coșul de gunoi al istoriei justiției. Iar dacă există o majoritate populară nemulțumită de ea, ar fi bine să se mobilizeze la vot cu prima ocazie pentru a genera o majoritate parlamentară care să voteze revenirea la competențele speciale și pentru magistrați. Integral: https://spotmedia.ro

Patru medii de zece la evaluarea naţională. Vezi notele! - BotosaniNews.ro“Nu te uita în sus”  Nici în jos, nici la dreapta, nici la stînga ….. Nu e doar acolo… la ei… în film. Este aici, la noi, în realitatea halucinant-coşmarescă pe care o trăim, în aceşti din urmă doi ani, cu osebire. “Raţionalitatea” deciziilor care afectează grav viaţa a milioane de oameni se schimbă de la o zi la alta, de la o săptămînă la alta, de la o lună la alta. Acum cîtăva vreme era “raţional”, ba chiar “ştiinţific” să dispunem închiderea şcolilor şi dacă erau doi elevi într-o clasă pozitivi la testul covid. După aceea a fost “raţional” să legăm decizia doar de rata de infectare în localitate, ori de numărul profesorilor care ar fi pozitivi. Acum este “raţional” să o legăm de numărul de paturi ocupate cu bolnavi covid într-un loc sau altul (noaptea minţii!!!). După ce au dat buzna să închidă tot ce era mai uşor de închis… şcolile de exemplu, că la crîşmă, electoral vorbind, era mai greu şi mai costisitor să pui lacătul pe uşă… aşa… fără menajamente, au început să se audă de ici de colo, mai mult de prin instituţiile internaţionale, voci care au avertizat asupra dezastrului educaţional în care ne-au aruncat decidenţii, fără să clipească. Cu ce-au cîrpit gaura? Cu minciuna sfruntată a învăţămîntului “on line”. Asta într-o ţară unde nici marile companii de telefonie nu sunt în stare să aducă semnal pe orice uliţă, ca să nu mai vorbesc despre cîte localităţi au reţele de distribuţie pentru WF şi ca să nu mai amintesc nimic despre cîte familii cu copii şcolari, dintr-o sută, au mijloacele materiale şi elementele de pregătire pentru a conecta un copil printr-o tabletă cu o un profesor aflat şi el pe net. Despre ce şi după ce metode predă profesorul acela, evident, e inutil şi inutil de inutil să discutăm, după cum nu are rost să mai stricăm cuvintele nici în legătură mijloacele şi metodele de evaluare a rezultatelor interacţiunii didactice în aceste noi condiţii. Ce mai contează, analfabetismul oricum era în ofensivă lărgită în România secolului XXI, iar analfabetismul funcţional, blindat de diplome de tot felul, inclusiv doctorale, este “benchmark” pentru ocuparea înaltelor funcţii în instituţiile guvernării, după cum asigură o vastă arie de recrutare a noilor “zei ai comunicării sociale” ce pot fi veneraţi în voie pe net şi la televizor. De aici, din România, îndemnul “nu te uita în sus” pare cu totul insuficient. E nevoie de precizări şi completări: nu te uita nici în jos, nici la dreapta şi nici la stînga. Din nici o parte nu ai de aşteptat rezolvarea problemelor care dau năvală peste tine. Integral: https://www.bursa.ro

Academia SRIFenomenul plagiatelor. Peste 80.000 de titluri de doctor acordate în România din 1990 și până azi. Anul cu cele mai multe doctorate Din 1990 – an în care au fost acordate 331 de titluri de doctor, până în ianuarie 2022, au fost obținute în România puțin peste 80.000 de doctorate, recordul înregistrându-se în 2012, același an în care a fost descoperit plagiatul în cazul tezei de doctorat a lui Victor Ponta. Numărul doctoratelor a scăzut apoi, ajungând la o medie de puțin peste 2000 de titluri acordate anual.  În contextul celui mai recent scandal de plagiat în care este implicat premierul Nicolae Ciucă, HotNews.ro a solicitat Ministerului Educației o situație a titlurilor de doctor acordate în România post-decembristă. Nicolae Ciucă este al treilea premier implicat într-un scandal de plagiat, după ce jurnalista Emilia Șercan a dezvăluit, într-un articol PressOne publicat marți, că generalul în rezervă a plagiat în lucrarea de doctorat pe care a susținut-o în 2003 la Universitatea Națională de Apărare „Carol I”. În timp ce Victor Ponta și-a pierdut definitiv titlul de doctor în drept, Mihai Tudose a încercat să renunțe la titlu, însă a pierdut în instanță. Câte doctorate au fost acordate în România, pe ani și decenii  Dacă în anii 90 au fost acordate în total mai puțin de 10.000 de titluri de doctor – doar 331 în anul 1990, între 2010 și 2019 numărul a ajuns aproape de 40.000, potrivit datelor transmise HotNews.ro de Ministerul Educației……În 2019 au fost acordate 2359 titluri, în 2020 – 2052, iar anul trecut 2302. În 2022 până la acest moment au fost acordate 77 tiluri de doctor…… Vârful fenomenului doctoratelor – anul 2012  Numărul doctoratelor acordate a crescut începând cu finalul anilor 90. Numărul a depășit prima data 2000 de tiluri pe an în 1999 iar în 2012, acesta a depășit 6000 titluri. Mai exact, 6259 de titluri de doctor au fost acordate în 2012.  Cifrele au rămas ridicate și în următorii doi ani, însă începând cu anul 2015, numărul titlurilor acordate anual acesta a rămas în jurul a puțin peste 2000 de titluri. De precizat că 2012 este anul scandalului de plagiat al lui Victor Ponta (acesta și-a pierdut ulterior titlul de doctor în drept), declanșat de dezvăluirile din revista Nature. În acest context au început să apară în universități soft-urile antiplagiat. ….Mai mulţi parlamentari ai USR au anunţat în aceste zile că vor depune în perioada următoare trei iniţiative legislative menite să stopeze “flagelul” furtului intelectual. Senatorii Simona Spătaru şi Ştefan Pălărie, precum şi deputatul Cristian Seidler au vorbit despre: anularea indemnizaţiei pentru titlul ştiinţific de doctor, obligativitatea trimiterii lucrării de doctorat în format digital la Biblioteca Naţională, o mai mare transparenţă în funcţionarea Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU), anularea posibilităţii ca un plagiator să renunţe la titlul de doctor în mod voluntar, potrivit Agerpres. “Cele trei iniţiative sunt gândite de colegii de la USR PLUS să înceteze acest flagel al furtului intelectual, care este până la urmă o formă de hoţie. Suntem în perioada în care strângem semnături şi în cel mai scurt timp o să fie depuse toate cele trei modificări. Sigur în debutul primei sesiuni parlamentare vom avea în circuitul parlamentar legile de care vorbim”, a precizat Ştefan Pălărie. Pălărie a menţionat că USR susţine modificarea Legii educaţiei naţionale, prevăzând sancţiuni drastice pentru şcolile doctorale care nu trimit exemplarul lucrării în format digital către Biblioteca Naţională. Senatorul a criticat modul de funcţionare al Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU). În opinia sa, există “zero transparenţă” în activitatea CNATDCU, deoarece nu se ştie când se întruneşte acest for sau care sunt verdictele sale. Integral: https://www.hotnews.ro

Soția lui Ciucă, amenințată de Hăpău cu pușcăria! | Ziarul NationalCiucă, general cu 4 stele, prins între ghilimele  Onoarea unui general cu 4 stele e pusă la îndoială de rezultatul testului celor 4 virgulițe între care trebuia să cuprindă textul vârât la întâmplare într-o lucrare făcută de mântuială cu scopul de a deveni ceea ce nu este: un erudit, un cercetător, un intelectual cu patalama. Cine crede că generalul cu ghilimele în loc de stele, asemeni multor altora de teapa lui (Ponta, Tudose, Oprea etc), a alergat după un spor de salariu de 1.000 de lei pe lună, ori e naiv, ori nu înțelege că acești oameni au venituri față de care 200 de euro, în plus sau în minus, nu înseamnă decât o șpagă lăsată la restaurantele în care se ghiftuiesc, o ieșire la mall cu o colegă din dotare, sau o sticlă de licoare parfumată învechită în butoaie de esență tare. Pe vremuri se spunea că ai fost avansat în grad la apelul bocancilor, asta însemnând că nu a fost pe merit, ci mai degrabă ai avut o pilă, iar intervenția acesteia te-a propulsat în poziția mult râvnită. Pentru oameni de teapa acestora, obținerea titlului de doctor e o jinduire, o tânjire, nu rezultatul unui efort intelectual susținut. Aceste personaje, genul emanatului postdecembrist, aleargă după poziții, titluri, onoruri fără să înțeleagă mecanismele care stau la baza unor astfel de realizări, dar fac tot posibilul să-și atârne la cingătoare trofeele râvnite, precum războinicii indieni scalpurile căpeteniilor pe care le-au înfrânt. A fi doctor într-un domeniu de cercetare înseamnă muncă, dăruire, consacrare….. Nu poți trage toată ziua cu flinta după ciori, iar seara sa-ți vină ideile în cap precum s-au adunat soldații ruși la granița cu Ucraina! Trebuie să te dedici studiului, să intri într-o stare de dorință de cunoaștere aprofundată, să te scoli noaptea și să așterni pe hârtie soluția găsită pe care ai căutat-o ani întregi de stăruință. La drept vorbind, obținerea titlului de doctor nu este un must have decât pentru învîrtiții vremurilor…..Domnule Ciucă, acuma fără supărare, să știți că pentru noi, ăștia care am mâncat multe eugenii printre rafturile bibliotecilor din toată lumea, e destul de ușor de făcut profilul intelectual al unui interlocutor, numai după câteva schimburi de vorbe sau după citirea câtorva rânduri. Sunt convins că trageți cu pușca bine, că faceți diferența între o grenadă ofensivă și una defensivă sau că știți să desfaceți berea cu paftaua, dar când vine vorba de deschis gura, am observat că lucrurile se complică. Nici nu vreau să mă gândesc mai departe la structurarea unui proiect de cercetare, la prezentarea unor finding-uri sau la dezvoltarea unui raționament. Dacă în al 13-lea ceas, dumneavoastră veniți și ne aruncați praf în ochi despre reguli care erau doar pe vremea când ați făcut doctoratul sau ne aburiți că vă expuneți judecății academice a celor care v-au fost subordonați, înseamnă că picați testul de logică pe care chiar dumneavoastră l-ați sugerat…. Doar că, ce să vezi, locurile de decizie sunt ocupate de generali cu ghilimele, de dottore, de profesori universitari fără bacalaureat și de armata de susținători care fac scut în jurul imposturii, al furtului intelectual, al plagiatorilor, demagogilor și ipocriților. Norocul celor ca dumneavoastră este că adevărații profesioniști care ar putea îndrepta lucrurile nu sunt atrași de posturile din care se fac manevre, de pozițiile de la butoane, de locurile cocoțate rupte de realitate. Integral: https://spotmedia.ro

Political map of Europe - 1997 | Maps of Europe | GIF map | Maps of the World in GIF format | Maps of the whole WorldConfigurația din 1997, cea din 2022 și cea din 1812  O știre oficială, publicată vineri dimineață, informează că Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova cere „retragerea forţelor străine, tehnicii şi armamentelor, precum şi alţi paşi în scopul revenirii la configuraţia care era în 1997 pe teritoriul ţărilor care nu erau membre NATO la acea dată. Printre acestea se numără şi Bulgaria şi România”. Adică tot ce am construit noi timp de trei decenii, prin apropierea de Occident, prin integrarea structurilor noastre militare în sistem NATO, baza modernă de la Kogălniceanu, scutul de apărare de la Deveselu și multe altele să fie abandonate brusc, pe baza unui aranjament Est-Vest, făcut la masa verde și fără să întrebe nimeni România! Harașo, abordare! Mă abțin să fac multe comentarii pe marginea acestui subiect, cu implicații internaționale majore, dar memoria mă trimite involuntar la tristul an 1812, când sultanul convenea cu țarul la masa verde să-i cedeze un vast teritoriu din Voievodatul Moldovei, cuprins între Prut și Nistru. Teritoriul nici nu avea nume. Rușii i-au spus inițial Mejdureciia  (aică „țara dintre râuri”), turcii Basarabia (prin confuzie cu altul mai mic, în sud), iar domnitorii voievodatului asistau atât de uimiți cum li se taie țara în două, încât nu-i găsiseră, încă, nume….. Dar, chiar și fără explicații, recenta informație despre declarația MAE rus, citată mai sus, uimește. Rețin sintagma „în scopul revenirii la configuraţia care era în 1997, pe teritoriul țărilor care nu erau în NATO la acea dată”. Oare puternicul nostru vecin vrea cu adevărat să revină la configurația din 1997? Nici Rusia nu era atunci membră NATO, nici Ucraina, nici teritoriul numit Crimeea. Acum, Rusia sugerează revenirea la configurația de atunci, din 1997. Dar configurația de atunci prevedea Crimeea în cadrul Ucrainei și nimeni nu prefigura nici ciudata Republică Populară Donețk, nici la fel de inexplicbila Republica Populară Luhansk, pe care parlamentari din Duma de Stat încearcă să le legitimize, chiar în aceste zile, ca să sfârtece țara Ucrainei? Mda. S-ar părea că, pentru România și Polonia este valabilă astăzi configurația din 1997, iar pentru Crimeea și Ucraina cea din 2022. Dacă nu cumva din 2023 sau 2024 – căci nu poate ghici nimeni ce va mai urma. Integral: https://spotmedia.ro

Sabina Fati (DW)România și noul “Realpolitik” din confruntarea Est-Vest….  Occidentul nu pare capabil să poată răspunde pe o singură voce la amenințările și cererile excesive ale Rusiei. Statele pun interesele deasupra valorilor. Președintelui Statelor Unite i-a scăpat ideea acceptării unei „incursiuni minore” a rușilor pe teritoriul Ucrainei, formulare corectată ulterior de purtătoarea sa de cuvânt, iar un general german și-a pierdut funcția după ce a recunoscut că peninsula Crimeea „e pierdută pentru Ucraina”, că ceea ce-și dorește Putin este respect, și că el dacă ar fi întrebat, ar spune că „este uşor să i se acorde respectul pe care îl cere cu adevărat şi pe care, probabil, îl merită.” Cele două glosări, acceptate adesea în cancelariile vestice, sugerează că abordările publice sunt diferite de cele din laboratoarele politicilor naționale și că întoarcerea la “Realpolitik” ar fi deja un fapt împlinit. Altfel spus, statele pun interesele deasupra valorilor. Pragmatismul devine mai important decât democrația, liberalismul, drepturile omului, iar marile puteri vor acționa în funcție de propriile nevoi. Berlinul vorbește deja despre „prudență” în aplicarea eventualelor noi sancțiuni împotriva Rusiei, iar primul ministru ungar se pregătește să facă o vizită la Moscova, pentru renegocierea contractelor energetice și construcția reactoarelor nucleare de la Paks. Moscova a adâncit sistematic diviziunile europene printr-o strategie pe termen lung a Rusiei, care dă roade. Tradiționalul șantaj cu gaz continuă să aibă efecte, fiindcă cele mai multe state UE nu pot supraviețui fără combustibilul rusesc, iar piața europeană comună energetică a rămas o utopie. Refacerea echilibrului strategic în Europa se va face, deci, ținând cont de anumite dorințe ale Moscovei ….România se află la marginea frontului, în raza de acțiune a unei Rusii enervate de mai multă vreme de scutul antirachetă de la Deveselu, despre care susține că se poate transforma oricând în armă ofensivă. Dar România nu este o țintă pentru Rusia, ci doar o piesă de negociere, ca de atâtea ori în istoria ei. Totuși, e pentru prima dată când se află într-o alianță atât de puternică, cu trupe americane pe teritoriul ei, având garanții clare de securitate. Chiar și așa, ministrul Apărării încearcă să spună pe ocolite, că lucrurile nu sunt prea limpezi. Vede „în fiecare cetățean un soldat”, inspectează cazărmi, vorbește despre un posibil stagiu militar voluntar și anticipează valul de migranți, care ar năvăli în țară dacă începe conflictul dintre Rusia și Ucraina. Integral: https://ziare.com

Times New Roman - Cotidian independent de umor voluntarProfitând de grevă, șoferii STB sunt la munte cu autobuzele  Printre miile de mașini aflate în coloană pe DN1 au fost observate multe autobuze turcoaz cu numere de București. Turiștii au remarcat și un autobuz 336 oprit la benzinărie lângă Ploiești, ca să-și ia șoferul cafea și sandvișuri pentru familia împreună cu care călătorea. În Poiană, surpriză. Un 179 cu schiuri pe plafon, parcat chiar la baza pârtiei, unde șoferul se delecta cu un vin fiert. Nu puțini au fost șoferii care au atârnat în bord pancarta de CURSĂ SPECIALĂ și au luat pasageri până la Brașov și retur, în regim de BlaBla Car: ”A fost prima cursă la care n-am furat motorină”, spune mândru unul din șoferi. Cei mai conștiincioși șoferi STB au oprit în toate stațiile de pe traseu, ducând pasageri între Câmpina și Poiana Țapului pentru prima oară în istorie. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 24 ianuarie.„Ce poate face România pentru a diminua acest „exod al creierelor”? …. Cel mai important indicator rămâne depolitizarea instituțiilor statului. Cel mai important și cu cele mai puține șanse de a fi atins, în situația în care guvernanții consideră că instituțiile statului fac parte din moșia proprie.”

Top 15 cele mai frumoase obiective turistice din România | Romania Mama | Stiri | Administratie Publica | Anunturi | Joburi | Turism | Sport | Lifestyle | DivertismentBuna dimineata intr-o zi de luni, 24 ianuarie! In Carpații Meridionali, la altitudini de peste 1700 de metri, vântul va avea intensificări, cu rafale ce vor depăși 80 – 100 km/h, va fi viscol, iar vizibilitatea redusă. Ninsorile vor fi însemnate cantitativ și se va depune strat nou de zăpadă, local consistent  In jumătatea vestică a Moldovei şi local în Carpaţii Orientali şi Occidentali va ninge temporar viscolit , iar la rafală vântul va avea viteze în general de 50 – 70 km/h. Meteorologii menționează că ninsori slabe și vânt în general moderat (40 – 50 km/h) vor fi și în estul Moldovei și al Munteniei și pe arii restrânse în Dobrogea. Bucuresti: innorat, 1/-6 gr.C.

O nouă sub-variantă Omicron ridică semne de întrebare şi este monitorizată cu atenţie de oamenii de ştiinţăSUA: Persoanele peste 65 de ani nevaccinate, care sunt infectate cu COVID, au risc de 49 de ori mai mare să fie spitalizate decât cei din aceeași grupă de vârstă care sunt vaccinați cu trei doze  Datele, extrase din ratele de spitalizare între octombrie și decembrie 2021 potrivit Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din Statele Unite (CDC) mai arată următoarele: – Adulții de 65 de ani și peste nevaccinați au risc de 17 ori mai mari de a fi spitalizați în comparație cu cei care sunt vaccinați cu două dozei. – Pentru adulții nevaccinați cu vârste cuprinse între 50 și 64 de ani, probabilitatea de spitalizare este de 44 de ori mai mare în comparație cu adulții stimulați din aceeași grupă de vârstă triplu vaccinați. Datele confirmă cercetările și afirmațiile recente ale oficialilor din domeniul sănătății publice, potrivit cărora doza booster previne în mod semnificativ bolile severe și spitalizarea. Între timp, un grup de autorități internaționale de reglementare a publicat vineri un raport în care spune că devine „din ce în ce mai clar că este necesară o doză de rapel pentru a extinde protecția vaccinului”, mai ales că varianta Omicron se răspândește rapid. Cu toate acestea, raportul spune că „administrarea de doze de rapel multiple la intervale scurte nu este o abordare durabilă pe termen lung. Este nevoie de a dezvolta o strategie pe termen lung privind tipurile de vaccinuri necesare pentru a gestiona COVID-19 în viitor.” Autoritățile de reglementare au îndemnat oamenii de știință să dezvolte un nou vaccin și să ia în considerare abordări alternative la vaccinurile monovalente, care conțin o singură tulpină a unui singur antigen, mai degrabă decât să vizeze mai multe tulpini. Integral: https://www.g4media.ro

Planul de combatere a cancerului în România începe de parcă primul obiectiv este fericirea industriei farma, care va primi mai mulți baniPlanul de combatere a cancerului în România începe de parcă primul obiectiv este fericirea industriei farma, care va primi mai mulți bani  Documentul, coordonat științific de fostul ministru Patriciu Achimaş Cadariu și prezentat miercuri la Palatul Cotroceni, arată de ce nu e suficient să foloseşti termenii corecţi ca să te lupţi cu boala. …. Primul sau al doilea? Schenker a susţinut că e un moment istoric pentru România, pentru că e primul plan naţional împotriva cancerului, iar oncologii îl aşteaptă de 20 de ani. …. În realitate, în aprilie 2016, când Achimaș Cadariu era ministru, guvernul Cioloş mai anunţase un alt prim plan naţional împotriva cancerului, asta după ce Uniunea Europeană finanțase vreme de 7 ani proiectul. Documentul acela, redactat în grabă de tehnocraţi, în stilul „să arătăm că nu am cheltuit în 2009-2016 degeaba banii europeni, nu a mai ajuns niciodată în faza implementării. Achimaș Cadariu cunoaște foarte bine istoria, însă a preferat să mizeze pe uitarea societății și să mai inaugureze o dată primul plan, după moda obiectivelor medicale inaugurate de mai multe ori. Important e că, aproape la şase ani după primul document și la 13 ani după ce au fost livrați banii UE, avem un document nou. Unul care abundă de termeni corecţi și încurajatori pentru viața oamenilor: medicină personalizată, tumor board (comisia cu medici din mai multe discipline care tratează un pacient cu cancer), psiho-oncologie, prevenţie, screening etc. ….. Evaluările arată că România a avut aproape 100.000 de noi cazuri diagnosticate de cancer în 2020 și 50.000 de decese. Însă sunt cifre lipsite de acuratețe. Nu ştim de unde plecăm Documentul de peste 100 de pagini începe cu situaţia actuală din România, căreia îi alocă sub 5 pagini. Acest capitol nu este decât un colaj de informaţii foarte generale, trivial accesibile, la o căutare pe Google. Acestea sunt adunate la un loc, fără ca autorii să se chinuiască prea mult să le lege între ele. …. Într-un paragraf e o generalitate despre fumat, în altul ceva despre medicina personalizată. Dar lipsa de specificitate nu e singura problemă a datelor. Multe sunt, de fapt, estimări ale incidenţei cancerului în România, în funcţie de populaţie (preluate ca atare din Globocan – platforma Națiunilor Unite pentru cancer), dar nu cifre reale, din practică, pentru că pur şi simplu România nu are aşa ceva. Adevărul e că nu avem registre funcţionale (poate cu excepţia registrului regional de la Cluj) şi nici nu au fost făcute studii care să investigheze punctele forte şi vulnerabilităţile sistemului medical din perspectiva cancerului. Pe scurt, nu ştim de unde plecăm. Iar comisia nu a făcut această distincție esențială în orice cercetare. Avem o mare suferință națională, dar nu avem date de acuratețe ale acestei suferințe. Industria să stea liniștită După această introducere dezamăgitoare, planul trece la obiective care lasă la rândul lor de dorit. Orice plan coerent împotriva cancerului ar trebui să pornească, logic, de la prevenţie. Nu şi cel al României. Exact cum a prezentat la Cotroceni fostul ministru al sănătăţii Achimaş Cadariu, primul obiectiv al planului este „introducerea terapiilor inovative”, cu crearea unui fond special de inovaţie în sănătate. …. Fondul le-ar oferi pacienţilor acces la terapii noi, încă necompensate în România, dar aprobate de Agenţia Europeană a Medicamentului. Sigur, accesul la tratamente noi este binevenit pentru pacienţii oncologici şi nu numai. Dar faptul că Planul Naţional de Combatere a Cancerului începe cu acest punct, şi nu cu măsuri concrete de prevenţie, apoi de depistare precoce şi tratament coerent, ridică un semn puternic de întrebare: autorii au avut, în primul rând, în minte pacienţii sau industria farma? Și care este raportul dintre aceștia? Prevenția, mai încolo Nici punctul 2 nu este despre prevenţie sau despre screening ori despre creat registre de cancer, lucruri fără de care niciun plan împotriva cancerului nu are cum să funcţioneze. Punctul 2 este despre nutriţia şi consilierea psihologică a pacientului oncologic. Integral: https://www.libertatea.ro

Factura energieDumitru Chisăliță, Asociația Energia Inteligentă: Cotele lunare de consum la gaze naturale pentru care statul acordă reducerea din factură sunt prea mici și ar trebui majorate la 400 mc/lună Cotele lunare de consum la gaze naturale de 300 de metri cubi/lună – pentru cele 5 luni de iarnă, noiembrie-martie, și pentru care statul acordă reducerea de 40 % sută din factură – sunt prea mici și ar trebui majorate la 400 mc/lună astfel încât legea să fie echitabilă și să beneficieze cât mai mulți români, spune expertul în energie, Dumitru Chisăliță, președinte al Asociației Energia Inteligentă. “Propunerea noastră a fost ca să avem un preț plafonat la 200 de lei/MWh și un consum mediu lunar de 400 de metri cubi pentru care se acordă compensarea”, a declarat Dumitru Chisăliță pentru G4media.ro. Expertul a explicat că și la gaze ar trebui preluat modelul de la energie electrică, unde nu există nemulțumiri privind plafonul și cotele de consum. ”Valoarea la care s-a plafonat prețul la energie a fost egală cu prețul mediu al energiei electrice furnizată consumatorilor în luna septembrie 2021. Astfel, plecând de la prețul de achiziție mediu al gazelor în luna septembrie 2021, la care dacă adaugăm tarifele de transport, distribuție și marjele comerciale, obținem prețul la care se poate plafona gazul natural de 200 lei/MWh, cu TVA inclus. Plafonul lunar până la care se acordă compensarea în factura de energie electrică este de 300 kWh, de 2,4 ori mai mare decât consumul mediu lunar de energie, de 125 kWh. Aplicând această cifră la consumul mediu lunar de gaze ar rezulta că plafonul la gaze ar trebui stabilit la un nivel de 400 mc/lună”, a explicat Dumitru Chisăliță….. Ministrul susține că, pe actuala formă a legii de plafonare și compensare, în jur de 75% sută dintre consumatorii de energie electrică beneficiază de compensare și în jur de 55-60% dintre consumatorii de gaze naturale. Experții îl contrazic și spun că, pe actuala formă a legii, la gaze naturale, doar 30-40% din consumatori beneficiază de compensare și că plafonul lunar la gaze ar trebui majorat la 400 metri cubi pe lună, adică 2000 mc pe cele 5 luni de iarnă, ca să beneficieze cât mai mulți români. Integral: https://www.g4media.ro

Banca Nationala a Romaniei - BNRCe au discutat membrii CA din BNR în ultima ședintă de politică monetară: 10 lucruri de reținut La ultima ședință de politică monetară, când s-a majorat dobânda cheie la 2%/an, unii membri doreau o majorare de 0,5 puncte procentuale, conform minutei publicată pe site-ul Băncii Naționale a României (BNR). Membrii CA au discutat despre înrăutățirea perspectivei inflației, incertitudinile cu privire la schemele de compensare și plafonare la energie, ba chiar și a conduitei fiscale. 1. Riscuri la adresa leului Cursul de schimb leu/euro s-a menținut relativ stabil pe palierul mai înalt atins în ultima lună a trimestrului III 2021, chiar și în condițiile majorărilor mai mari ale ratelor dobânzilor-cheie efectuate de către bănci centrale din regiune. Riscurile la adresa ratei de schimb a leului sunt, însă, ridicate și cu potențiale implicații adverse asupra inflației și a indicatorilor de vulnerabilitate externă, au atenționat membrii Consiliului, evocând, în principal, trendul de accentuare a dezechilibrului extern și incertitudinile asociate procesului de consolidare bugetară în contextul crizei energetice și al mersului pandemiei, precum și probabila accelerare a normalizării conduitei politicii monetare de către Fed, de natură să afecteze apetitul global pentru risc. 2. Rata inflației își va continua creșterea Membrii Consiliului au arătat că, potrivit noilor date și evaluări, rata anuală a inflației va crește probabil gradual în următoarele luni, depășind astfel valorile ușor descrescătoare evidențiate pe acest orizont de timp de prognoza pe termen mediu din luna noiembrie 2021.  S-a reamintit că aceasta indica un vârf al dinamicii inflației de 8,6 la sută în iunie 2022, urmat de o descreștere până la 5,9 la sută în decembrie 2022 și apoi la 3,3 la sută în septembrie 2023 – ușor sub limita de sus a intervalului țintei.  3. De ce s-a înrăutățit perspectiva inflației  Noua înrăutățire a perspectivei apropiate a inflației este atribuibilă integral efectelor directe și indirecte, recente și viitoare, ale șocurilor adverse pe partea ofertei, ce afectează în perspectivă atât evoluția componentelor exogene ale IPC, cât și dinamica inflației de bază, au subliniat în mai multe rânduri membrii Consiliului.  Determinante sunt majorările mai ample de prețuri anticipate a fi consemnate de energia electrică și gazele naturale – chiar și în contextul aplicării măsurilor de compensare și plafonare –, precum și de alimentele procesate, în principal pe fondul ascensiunii cotațiilor produselor energetice și ale mărfurilor agroalimentare. Influențe suplimentare sunt așteptate din scumpirea produselor din tutun, dar și a unor mărfuri nealimentare, inclusiv a celor importate, sub impactul majorării costurilor și al blocajelor în lanțuri de producție și aprovizionare. 4. Incertitudine în privința efectelor schemelor temporare de compensare și plafonare a prețurilor la energie… 7. Criza energetică și blocajul din lanțurile de producție și aprovizionare…. 9. Politica fiscală, o incertitudine Conduita politicii fiscale rămâne, însă, o sursă de incertitudini și riscuri la adresa previziunilor, au convenit membrii Consiliului, evidențiind, pe de o parte, deficitul bugetar potențial inferior țintei înregistrat în 2021, și, pe de altă parte, coordonatele programului bugetar al acestui an, ce vizează progresul consolidării fiscale, conform angajamentelor asumate în cadrul procedurii de deficit excesiv, dar într-un context economic și social dificil pe plan intern și global. Integral: https://economie.hotnews.ro

Business reportGreu la fondurile UE: România, la coada absorbției banilor europeni 2014-2020. Mai sunt 14 miliarde de euro la care ne uităm lung …. 59% – aceasta este rata de absorbție a fondurilor europene reușită de România, ca plăți nete atrase de la Comisia Europeană, din Fondurile Europene Structurale și de Investiții (FESI) din perioada de programare 2014-2020, conform execuției de la data de 31 decembrie 2021. În bani, suma atrasă de România este de 19,8 miliarde de euro, dintr-un total de 33,4 miliarde de euro, fonduri FESI puse la dispoziție țării noastre prin Cadrul Financiar Multianual (CFM) 2014-2020. Restul de aproape 14 miliarde de euro stau în bugetul Uniunii Europene și ne așteaptă să-i atragem, conform datelor de la 31 decembrie 2021. Banii mai pot fi atrași de România până la finalul anului 2023. Aici vorbim despre fondurile europene pe care CE le oferă României prin 8 surse europene, inclusiv Fondul de Coeziune, Fondul European de dezvoltare Regională, Fondul Social European și Fondul European de Dezvoltare Rurală. În plan național , acești bani sunt gestionați de autorități de management de la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA), Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Practic, sunt fonduri europene pentru toate nevoile de dezvoltare ale României: infrastructura rutieră și feroviară națională, canalizare, alimentare cu apă, rampe de gunoi, dezvoltarea satelor, școli, spitale, mici afaceri private la sate și orașe și așa mai departe. În afară de plățile directe la hectar din agricultură, care sunt dintr-un fond separat din partea UE, de garantare agricolă. Integral: https://www.startupcafe.ro

tramvai din BucurestiANALIZĂ Gaura neagră de la STB, hemoragia din bani publici și greva sindicaliștilor Greva generală de la STB, care paralizează de trei zile orașul, a venit în contextul în care compania se pregătește pentru prima dată după mulți ani să înceapă reformele de eficientizare economică. Ca să înțelegeți, STB este o gaură neagră pentru bugetul Primăriei Capitalei, compania trăind aproape integral din subvenția de la municipalitate, iar banii sunt cheltuiți în proporție de 75- 80% pe salariile celor circa 11.000 de angajați. Noua conducere a Primăriei Capitalei și a STB au adus în discuție în ultimele luni externalizarea anumitor servicii, care se făceau prost, dar pe bani mulți, reducerea treptată a personalului cu până la 10%, ceea ce a speriat fiindcă în multe cazuri toată familia este angajată la STB, dar și verificarea modului în care se cheltuiesc banii publici.  Astfel, dincolo de politizarea demersului, de faptul că liderul sindical este consilier general PSD, dincolo de nemulțumirile strigate de sindicaliști privind salariile și conducerea, se vede de fapt rezistența sistemului la schimbare și bătaia pe resurse, STB fiind o vacă de muls pentru extrem de mulți oameni. Totul, în defavoarea bucureștenilor care au un transport public mizer, deși se plătesc o mulțime de bani. Politica și STB  În prezent, compania este condusă de un consiliu de administrație (CA) numit majoritar de PNL. Liderul sindicatului, acuzat că a organizat și provocat greva, Vasile Petrariu, este consilier general PSD. Până în martie 2021, STB a fost controlată de PSD, atunci fiind numit un nou CA.  Să ne uităm pe cifre  În 2021, societatea de transport public din București (STB) a avut un buget rectificat de 1,2 miliarde de lei. La capitolul venituri, subvenția primită de la Primăria Capitalei a fost de aproape 900 de milioane de lei, iar gratuitățile încă 117 milioane de lei. Din vânzarea de bilete, societatea a încasat circa 150 de milioane de lei. La cheltuieli, grosul banilor – aproximativ 928 de milioane de lei – s-a dus pe cheltuieli de personal, adică pe salariile celor circa 11.200 de angajați. 264 de milioane de lei au fost cheltuieli cu bunuri și servicii, respectiv motorină, curent, piese șamd. În baza contractului de delegare de gestiune cu STB, STB, dar și alți operatori, de exemplu firma de transport a orașului Voluntari, prestează serviciul de transport public, iar Primăria Capitalei plătește.  Contactat de HotNews.ro, directorul general al STB, Adrian Criț, a spus că societatea are datorii de aproximativ 900 de milioane de lei doar către ANAF ….Potrivit datelor obținute de HotNews.ro, în luna decembrie 2021 salariile plătite de STB șoferilor de autobuz și troleibuz și vatmanilor nu au fost deloc unele mici, așa cum a reclamat sindicatul:

  • Un șofer de autobuz a câștigat între 2.694 lei și 7.801 lei net, în funcție de câte ore a lucrat, de sporuri de noapte, de ore suplimentare. Majoritatea au încasat însă între 4.500 și 5.500 de lei. La salariul net s-au adăugat prime și/sau sporuri.
  • Un șofer de troleibuz – între 3.152 lei și 8.065 de lei. Media este de 5.570 lei net, iar majoritatea salariilor sunt între 5.000 și 6.000 lei. STB are peste 470 de șoferi de troleibuz.
  • Un vatman câștigă între 2650 și 7.767 lei. Media este 5.300 de lei, iar majoritatea salariilor sunt între 5.000 și 6.000 lei. STB are angajați peste 850 de vatmani.
Se adaugă și tichete de masă, care pot ajunge până la 500 de lei pe lună. Aceste date nu includ primele. Integral: https://www.hotnews.ro

Sesizarea făcută de Camera Deputaţilor la CCR: Chiar dacă protocoalele sunt denunţate, efectele lor continuă să se producă | DOCUMENTAvocatul general al Curţii de Justiţie a UE: Principiul independenţei judecătorilor, consacrat în tratatul de aderare al României la UE, se opune practicii CCR de a nu permite magistraţilor să aplice dreptul european şi să declare ilegală Secţia Specială Avocatul general al Curţii de Justiţie a UE (CJUE), Anthony Collins, a propus CJUE să răspundă cererii de decizie preliminară adresate de Curtea de Apel Craiova privind Secţia Specială astfel: „Principiul independenței judecătorilor, consacrat la articolul 19 alineatul (1) al doilea paragraf TUE (Tratatul de aderare a României la UE – n.r) coroborat cu articolul 2 TUE și cu articolul 47 din cartă, se opune unei dispoziții sau unei practici din dreptul național, potrivit căreia instanțele naționale ale unui stat membru nu au competența de a examina conformitatea cu dreptul Uniunii a unei dispoziții de drept național care a fost constatată ca fiind constituțională printr‑o decizie a Curții Constituționale a respectivului stat membru.  A fortiori, același principiu se opune declanșării unei proceduri disciplinare și aplicării de sancțiuni disciplinare în privința unui judecător ca urmare a unei astfel de examinări”, se arată în documentele publicate pe portalul CJUE după şedinţa de judecată din 20 ianuarie 2022. Curtea de Apel Craiova a trimis următoarea întrebare la CJUE: „Un judecător național poate fi împiedicat să examineze, și să fie expus ca urmare a acestei examinări riscului de a face obiectul unei proceduri și al unor sancțiuni disciplinare, conformitatea cu dreptul Uniunii a unei norme de drept național constatate ca fiind constituționale de instanța constituțională a statului membru respectiv?” Integral: https://www.g4media.ro

Dosarul ”10 august” a fost REDESCHIS | Curtea de Apel București a trimis cauza la procuror pentru completarea cercetărilor față de șefii JandamerieiExodul românilor și indiferența guvernanților  Lozinca „Vrem o țară ca afară!“ a rămas fără glas în ultimii ani. I-a luat locul imperativul „Vrem afară!“ a sute de mii de români care emigrează în fiecare an pentru o viață mai bună. România are o populație îmbătrânită. Avem 5 milioane de pensionari, incluzându-i și pe cei care au lucrat în agricultură, și puțin peste 5,5 milioane de salariați la stat și în domeniul privat. În 1990, România avea peste 9 milioane de salariați, numărul acestora începând să scadă odată cu închiderea mamuților industriali și, deloc neglijabil, odată cu închiderea mineritului, în special în Valea Jiului. În timpul guvernului Ciorbea, ministrul reformei de atunci Ulm Spineanu îi îndemna pe minerii disponibilizați să culeagă fructe de pădure și plante medicinale….. Românii, cei mai săraci din Europa  Studiile arată că 1,5 milioane de români trăiesc la limita sărăciei, fiind nevoiți să supraviețuiască cu 25 de lei pe zi, sumă care este de șase ori mai mică decât media europeană. Unele familii cu mai mulți copii trebuie să se descurce cu sariul minim pe economie, pe care îl câștigă de regulă tatăl. Cu toate acestea, românii cheltuiesc 26% din costurile pe consum față de media europeană de 13%. Sigur că trebuie să ținem seama de raportul dintre venituri și costul alimentelor, acestea din urmă fiind comparabile cu prețurile din țările dezvoltate. Accentuarea sărăciei s-a produs și pe fondul părăsirii satelor de către tineri, mulți dintre ei preferând să lucreze în orașe ca muncitori necalificați. Programele de reconversie profesională sunt ineficiente, deși înghit sume considerabile, fie de la bugetul de stat, fie din fonduri europene. Românii nu au mobilitate în a-și schimba profesia, preferând să trăiască din ajutorul de șomaj și din alocația copiilor. O problemă serioasă de care decidenții politici nu au fost preocupați timp de trei decenii o reprezintă romii, care nu sunt calificați în nici o meserie….. Exodul românilor în valuri În momentul de față, peste 4 milioane de români lucrează în străinătate. Statisticile nu se pun de acord, întrucât unii nu au permis de muncă și lucrează la negru, cerșetoria nu este nici ea inventariată, la fel și persoanele traficate ori navetiștii care lucrează doar periodic în afara țării. Conform unui studiu Eurostat, românii din afara granițelor au trimis acasă în 2020 peste 3,4 miliarde de euro, mai mult decât investițiile străine directe…..Primul val al migrației a fost după mineriada din 13-15 iunie 1990, când a devenit limpede că regimul lui Iliescu, susținut de foștii lideri comuniști și de securiști, nu era decât un „comunism cu față umană“. Peste 60.000 de români au părăsit atunci țara, cerând azil politic în țările vestice din Europa. …La a doua încercare, mulți dintre ei au reușit, mai ales după aderarea României la Uniunea Europeană. La mitingul diasporei din 10 august 2018 din Piața Victoriei, când jandarmii regimului Dragnea au executat ordinul de a înăbuși prin orice mijloace manifestația, peste 450 de persoane având nevoie de îngrijiri medicale, românii emigrați în țările UE scăpaseră de dorul de acasă, măcar în parte..…Nu doar sărăcia i-a împins pe români să caute o viață mai bună în afara țării. Unii dintre ei, așa-numiții „căpșunari“, care au plecat pentru prima dată în Spania, Italia, Germania cu gândul de a lucra un an-doi pentru a se întoarce apoi acasă cu bruma de bani cu care să-și poată consolida gospodăriile nu s-au mai întors. Mulți dintre ei și-au lăsat copiii acasă în grija bunicilor ori a rudelor apropiate, trimițându-le bani cu care să poată merge la școală, să-și cumpere haine, să se hrănească. Această realitate a produs nenumărate drame în rândul copiilor, de la boli psihice, până la cazuri de sinucidere…..Un raport al Băncii Mondiale din 2019 arată că 40% din emigranții români sunt absolvenți de studii superioare. Ce poate face România pentru a diminua acest „exod al creierelor”? …. Cel mai important indicator rămâne depolitizarea instituțiilor statului. Cel mai important și cu cele mai puține șanse de a fi atins, în situația în care guvernanții consideră că instituțiile statului fac parte din moșia proprie. Lozinca „Vrem o țară ca afară!“ a rămas fără glas în ultimii ani. I-a luat locul imperativul „Vrem afară!“ a sute de mii de români care emigrează în fiecare an pentru o viață mai bună. Integral: https://ziare.com

Cum i-a condus Nicolae Ciucă pe Scorpionii Roșii în bătălia de la Nassiria! "Am ordonat foc și toată lumea a tras"Ciucă a plagiat și pare că plagiază și când vorbește, dar n-o să pățească nimic. Să vă explic de ce    Premierul Ciucă și-a însăilat o teză de doctorat din pasaje furate. Este un caz particular dintr-un fenomen grav: s-a plagiat în masă în rândul personajul care ne conduce treburile polițienești și militărești. Impresia mea e că avem un caz mult mai grav, de clonare în masă. Avem detașamente de neica-nimeni care ocupă spațiul public cu aceleași trei baliverne strategice și de interes național (Oprea, Ciucă…), plătiți gras, transportați cu mașini scumpe, care ei înșiși par niște plagiate. Ăstora li s-a plagiat codul genetic. Ei sunt „elita” pe care a fost capabilă societatea noastră s-o construiască. Scandalul de acum 6-7 ani cu Ponta și doctoratul plagiat n-a venit din vreo dorință a mediului universitar de a se curăța de jeg. A venit tot într-o campanie a lui Iohannis și a serviciilor împotriva unui premier care nu convenea. Nu vreau să zic că Ponta nu a furat. A furat. A furat ca mulți alții în acest domeniu. Dar lupta politică s-a mutat cu plagiatele într-o arenă ciudată pe care marele public n-o înțelege, dar o simte corect: și anume că îmbuibații puterii nu se satură după ce se împopoțonează de privilegii și mai fură și niște scobitori (doctorate, diplome etc.). Depistarea doctoratelor a fost o armă a dreptei la început. Apoi, Emilia Șercan s-a apucat și a cam încurcat lucrurile. Pentru că a arătat cu dovezi că, de fapt, s-a furat cu regimentul în zona doctorală, din toate zonele politice. Mai ales sferele polițienești și militare au încurajat doctoratul de formă care îți aducea și niște bani în plus la salariu și un titlu. Pe scurt, am băgat bani în „strategici” militari și din servicii, iar ăștia tot ce au găsit mai bun de făcut a fost să fure și câte un doctorat sau masterat. S-a văzut că e vorba despre politică, nu despre instanțe universitare extraordinar de imparțiale, când pentru Kovesi s-a emis un verdict de tot râsul: dom‘le, a plagiat, dar nu destul, spus-au specialiștii. A plagiat 564 de rânduri, dar „erau generalități”, a spus comisia de la Universitatea de Vest din Timișoara. Lumea bună de dreapta a răsuflat ușurată. A copiat, dar mai finuț, n-a furat chiar ca o pesedistă, așa că doamna Kovesi a ieșit basma curată. E o prostie. Copierea era fix ca la Ponta sau la Ciucă. Sunt tot generalități reproduse isteric de un întreg mediu academic. …. Mă gândeam că bietul Ciucă pare că plagiază și când vorbește, nu pare capabil să emită absolut nimic spontan, original. Dacă îi citiți pasajele plagiate, s-ar putea să identificați o nouă ramură de homo sapiens. Sunt niște emițători automați de platitudini. Nu e doar Ciucă, sunt sute care vorbesc toți la fel. Par că plagiază live, în timp ce vorbesc! Ei nu știu să comunice decât conform unui soft ideologic. Oamenii ăștia nu mai comunică, doar reproduc cuvinte-cheie, sintagme care dau bine etc. …. Repet, ai ziariști, analiști militari, geopolitici care se plagiază unul pe altul pe la televiziuni, vorbesc fix la fel și despre Rusia, China și despre cum nu trebuie să supărăm băncile sau furnizorii de energie. …. Deci aș fi mai atent cu acuzațiile de plagiat. Pentru că impresia mea e că avem un caz mult mai grav, de clonare în masă. Avem detașamente de neica-nimeni care ocupă spațiul public cu aceleași trei baliverne strategice și de interes național, plătiți gras, transportați cu mașini scumpe, care par niște plagiate bipede. Ăstora li s-a plagiat codul genetic. Ei sunt „elita” pe care a fost capabilă societatea noastră s-o construiască. …. Kovesi plagiase 564 de rânduri, Ciucă a plagiat mai mult. Nu contează. E armonie politică acum. În plus, Ciucă este un soi de reprezentant informal al instituțiilor de forță, instituții care țin în continuare să se facă de râs cu câteva instituții postuniversitare care au girat doctorate plagiate în serie (și din zona SRI, și din MApN). Integral: https://www.libertatea.ro

UPDATE Germania blochează livrarea armelor de proveniență germană de către Estonia, aliată în NATO, către Ucraina/ Fost ambasador al Estoniei în SUA: ”E ridicol și periculos”Cine mai poate opri Rusia să invadeze Ucraina? Iulian Fota: Vacanța s-a terminat pentru toată lumea …..După eșecul negocierilor de săptămâna trecută de la Geneva și Bruxelles, tensiunile sunt în creștere, iar liderii europeni, dar și președintele Joe Biden sunt tot mai convinși de intențiile agresive ale lui Vladimir Putin. Joe Biden a declarat că Vladimir Putin va ordona trupelor să intre în Ucraina pentru că „trebuie să facă o mișcare”. Serviciile de informații ucrainiene vorbesc deja despre 127.000 de militari prezenți la granița dintre cele două state, în creștere în ultimele zile. În plus, Moscova aduce tehnică de luptă, cu trenul, tocmai din vestul îndepărtat și din Siberia. „Eu zic că este 52%-48% în favoarea diplomației. Nu avem doar o criză a relației Rusiei cu Ucraina, ci o criză a relației Rusiei cu Occidentul. Iar marea miză a acestei bătălii nu este doar Ucraina, ci Europa și ordinea de securitate în Europa. Adică ce fel de reguli vom avea în chestiune de securitate de acum încolo. Rămân cele care sunt de 30 de ani și care au fost acceptate și de ruși sau se acceptă reguli noi. Cam aici suntem. Au bătut cu piciorul în ușă de două ori, acum încearcă să ne dărâme casa în cap și aici mă refer la Polonia, România, Slovacia, țările baltice, Finlanda, Suedia”, explică Iulian Fota, directorul Institutului Diplomatic Român…. Fostul consilier prezidențial pe probleme de securitate e de părere că tensiunile s-au acumulat în timp și că Vladimir Putin a pregătit foarte bine pașii înainte de a mobiliza trupele în estul Ucrainei.  În plus, Iulian Fota e de părere că Europa trebuie să se pregătească de o perioadă dificilă din punct de vedere al relațiilor cu Rusia. Iar războiul nu este exclus: „Vacanța s-a terminat pentru toată lumea! Trebuie să acceptăm ideea. Dacă nici acum, după toată această cascadă de crize care ne cad în cap – de la cea geopolitică, la pandemie, cea de mediu, provocările tehnologice nu realizăm că vacanța s-a terminat și să începem un proces de adaptare la viitor, atunci…don’t look up! Mesajul filmului e clar: uitați-vă din timp la belele, că ele vin din viitor. Și este esențial rolul omului de știință ca să fie combătută problema existențială. Și când vine vorba de Rusia este și o miză existențială. Nu neapărat de supraviețuire a noastră ca popoare, dar a democrației care, chiar dacă nu e perfectă, rămâne cea mai bună formă de organizare pentru viitor”, spune Iulian Fota…. „Rusia e un actor rațional, are planuri și de multe ori are planuri mai bine puse la punct decât occidentul. În ultimii ani, rușii mi s-au părut foarte precauți. N-au folosit forța militară în exces pe nicăieri. Și în Crimeea, în Donbas, în Siria. Asta costă, produce și daune de imagine pe plan extern și ei au trauma înfrângerii din Afganistan, care a dus și la destrămarea fostului imperiu bolșevic. Modul în care Afganistanul le-a supt resursele și a dus la o înfrângere politică și strategică ulterior a contat enorm în economia prăbușirii Uniunii Sovietice în 1991. Rușii cred că și-au învățat lecțiile din trecut mai bine decât Occidentul”, e de părere analistul Iulian Fota.  Faptul că Rusia a adunat la masă cancelariile occidentale e din nou, o victorie de etapă pentru Vladimir Putin. Miza pentru Rusia nu este doar o invazie în estul Ucrainei, ci una mult mai importantă, care i-ar permite liderului de la Moscova să gâdile și orgoliul poporului rus, dar și pe cel personal. ….„Ce poate schimba Rusia sunt regulile de joc. Una din regulile de până acum care este extrem de importantă și trebuie păstrată, chiar și cu prețul unei intervenții militare, este cea a suveranității popoarelor, a dreptului lor de a-și hotărî singure soarta. Miza este modul în care Rusia vrea să impună regulile în detrimentul altor țări. Nu e vorba doar de Ucraina. E adevărat, nu mă aștept în acest moment ca Rusia să atace militar altă țară decât Ucraina. Dar regula asta că aderă la NATO doar cei care sunt votați de ruși… Cine stabilește asta? Integral: https://www.digi24.ro

What to Miss in London | London Vacation Destinations, Ideas and Guides : TravelChannel.com | Travel ChannelExplicația dură a unui fost premier de ce mai mulți escroci din RM și-au găsit refugiul în Marea Britanie: „Le vin banii” ….Veaceslav Platon, Constantin Botnari, Gheorghe Cavcaliuc sunt doar câțiva dintre controversații afaceriști implicați în diverse scheme, figuranți în dosare ale PG, care la momentul actual se află la Londra. Fostul premier Ion Sturza încearcă să ofere o explicație acestui fenomen. „Cu ceva ani în urmă, legasem o colaborare cu un jurnalist de la „Economist”, Nik S. Eu mă dădeam cu părerea despre ce se mai întâmplă în regiune. El, Nik, îmi furniza detalii la „milimetru” despre foarte multe evenimente și persoane. Evident, foarte curând mi-am dat seama care era misiunea adevarata a „corespondentului”. La un moment dat, îl întreb: „Uită-te, Nik, moldovenii spală zeci de miliarde de dolari de la ruși prin băncile voastre. Nu puteți să-i strângeți puțin cu ușa de la metroul londonez”? Răspunsul lui a fost pe măsură: „Păi, Ion, banii vin la noi, nu pleacă”! Aici e buba. Banii vin! Britanicii, cu rămășițele lor de mentalitate colonială, consideră că banii, resursele, talentele trebuie să „vină”. În timp ce ei „bat bila” pe toloacă și beau un gin tonic cu sau fără gheață!”, a comentat Ion Sturza. Potrivit fostului premier Marea Britanie a fost dintotdeauna un refugiu perfect pentru oligarhi, escroci, dictatori farsori, cu o singură condiție – „să-și parcheze „Jaguar”-urile pe malurile Tamisei”.  „Tot sistemul britanic este construit în așa fel ca să nu-i deranjeze tare pe „deponenți”. Oligarhii din spațiul ex-sovietic, mafia americană, baronii narco-latino, canibalii din Africa, dictatorii din Asia și iarăși din spațiul ex-sovietic… clienți și sir(i) cu acte britanice în regulă… Culmea ipocriziei sunt bine-cunoscutele cazuri când membrii Curții Supreme de Justiție își iau „concediu” pentru a-i apăra pe oligarhi în calitate de avocați… în aceeași curte! Un fel de „zarabotok” în timpul liber. O să ziceți: „Dar cum de Luca Filat a fost prins huzurind din „bursa de student”?!” Adevărul e că Luca a avut „nenorocul” să fie analizat ca studiu de caz de un faimos ONG anticorupție. Caz care a devenit celebru în mediile „academice”, a notat Ion Sturza…..„Altă culme – deja a ridicolului – sunt comentariile siropoase ale ambasadorului englez la Chișinău la o postare de la Londra făcută pe rețele de o consoartă a unui fugar de lux – „Beautiful darling”! La ei tot ce pute a bani e „darling”, e „beatiful”! Așa că să nu avem mari iluzii, știu ei, fugarii moldoveni, ce știu – Лондон им поможет! И кукиш нам покажет… Britanicii nu trebuie rugați. Britanicii trebuie dați în judecată pentru complicitate la furtul miliardului și spălare de bani”, a conchis fostul premier. Integral: https://www.jurnal.md

City National Bank - 75th AnniversaryIohannis convoacă de urgenţă CSAȚ: Hai şi voi la Miami, apa e numai bună  Având în vedere periculoasa situație de la granița de est a României, președintele Klaus Iohannis a convocat de urgență CSAT pentru miercuri, deși în mod normal această ședință ar fi fost pregătită pentru luna februarie a acestui an. Acesta i-a invitat pe toți membrii la Miami, unde apa e numai bună. Componența CSAȚ este una numeroasă, plină de generali de carton, precum Nicolaie Ciucă, un doctor în copiat alte lucrări științifice care nu folosesc la nimic, politicieni ca Vasile Dâncu, acum ministru al apărării, Lucian Bode, șeful ministerului care omoară mai mulți români decât al doilea război mondial sau Adrian Câciu, ministrul finanțelor țării. În cadrul ședinței de la Miami se vor face scufundări, excursii pe plajă, plimbări cu vaporașul în larg și se vor degusta câteva din specialitățile locale. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 22 ianuarie.„Peste 5 milioane de cetățeni nu au acces la o rețea de apă curentă, și peste 8 milioane nu sunt racordați la rețeaua de canalizare. În plus, nu mai puțin de 21 la sută dintre români nu au baie și toaletă în interiorul locuinței.”

Jonah's Pet Hub - Page 2 of 2 - Your Pets, My Pets, Our PetsBuna dimineata intr-o zi de sambata, 22 ianuarie! Temperaturile se vor afla în scădere la nivelul țării. Termometrele vor înregistra temperaturi de maxim 5 grade, în timp ce minimele se vor situa între -14 și -3 grade Celsius. Meteorologii au transmis în buletinul meteo că în zonele din nord-vest, în centrul țării, la deal și la munte vor fi mai ninsori moderate cantitativ. Mai mult, ANM a emis o avertizare meteo cod galben de viscol la munte, la altitudini de peste 1600 de metri, acolo unde vântul va prezenta intensificări și la rafală va atinge viteze de 80, chiar 100 de kilometri pe oră. De partea cealaltă, județele Satu Mare, Sălaj, Maramureș, Cluj, Bistrița-Năsăud și Mureș sunt încadrate de meteorologi sub cod galben de viscol. În zonele menționate, vântul va atinge la rafală 55, chiar și 60 de km pe oră și va viscoli ninsoarea. Bucuresti: 3/-5 gr.C.

Cine răspunde pentru decesele care puteau fi evitate prin vaccinare anti-covid? Peste 85% din cazurile covid înregistrate în săptămâna 10 – 16 ianuarie în România au fost raportate la persoane nevaccinate, potrivit raportului săptămânal al Institutului Naţional de Sănătate Publică. Dintre cei vaccinați care s-au îmbolnăvit, mai mult de jumătate erau fie imediat după vaccinare, fie la mai mult de 6 luni de la ultima doză. 85.7% din decesele înregistrate au fost raportate la persoane nevaccinate. Radu Lupescu, medic român decorat de președintele Franței, le recomandă autorităților de la București să introducă certificatul verde și întreabă retoric cine își va asuma responsabilitatea pentru decesele care puteau fi evitate prin vaccinare. Peste 19.000 de cazuri noi, cele mai multe îmbolnăviri covid de la începutul pandemiei în România. E în creștere și numărul pacienților internați la ATI, 547 acum față de 487 în ziua precedentă. Deși au fost făcute aproape 79.000 de teste, rata de pozitivare depășește 24%, ceea ce înseamnă că circa 1 român din 4 testați s-a dovedit a fi infectat cu coronavirus. A crescut și numărul copiilor internați în spitale, 414, cu 27 mai mult decât în ziua anterioară. Din totalul de 43 de persoane decedate, 37 au fost nevaccinate. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între 50-59 ani și peste 80 ani. 5 pacienți vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iau un pacient nu prezenta comorbidități. Bilanțul total al deceselor a ajuns la 59.428. ncă nu știm care este efectul valului Omicron asupra unei populații nevaccinate, spune Radu Lupescu anestezist și reprezentant al medicilor la una dintre cele mai mari clinici private din Strasbourg. El admite cu amărăciune că în România oamenii au fost convinși de antivacciniști și de știrile false de pe rețelele de socializare…..R.L. Singura problemă este dacă apare un nou val și chiar dacă sunt numai câteva sute sau chiar mii de decese oare își asumă autoritățile sanitare din România aceste decese care ar fi putut fi evitate printr-o campanie reușită de vaccinare și prin introducerea certificatului verde care ar evita un număr important de contaminări?” Integral: https://www.rfi.ro

Care este stocul de medicamente anti-COVID: zeci de mii de doze de anticorpi, imunomodulatori și antiviralePfizer anunță că tratamentul său anti-COVID este eficient și împotriva Omicron   Tratamentul oral Paxlovid împotriva COVID-19 este eficient și împotriva noii tulpini a coronavirusului, potrivit rezultatelor studiilor de laborator, au anunțat marți, 18 ianuarie, reprezentanții companiei americane Pfizer, potrivit agenției EFE, citată de Agerpres…..”Am dezvoltat în mod specific Paxlovid pentru a menţine activitatea sa împotriva coronavirusului, precum şi a variantelor ce provoacă în prezent îngrijorare şi care suferă mutaţii în structurile glicoproteice”, a explicat Mikael Dolsten, cercetător la Pfizer, printr-un comunicat de presă. Pastila dezvoltată de Pfizer combină nirmatrelvir, care blochează replicarea virusului, şi ritonavir, care are rolul de a spori durata eficienței. În cadrul studiului de laborator s-a verificat eficiența nirmatrelvir împotriva unei enzime de care coronavirusul are nevoie pentru a se replica și care este prezentă în varianta Omicron, iar ”rezultatele au arătat că în toate cazurile nirmatrelvir este un inhibitor puternic”, precizează reprezentanții Pfizer. …. Potrivit studiilor pastila anti-COVID dezvoltată de Pfizer trebuie administrată în primele cinci zile de la apariția simptomelor, caz în care poate reduce riscul de spitalizare sau de deces cu aproximativ 90%.…. Medicamentul Paxlovid ar urma să fie livrat în România în luna martie, după cum a declarat pentru Europa Liberă medicul Adrian Marinescu, directorul medical al Institutului de Boli Infecțioase ”Matei Balș”. Integral: https://www.libertatea.ro

Frigul bucureștenilor: Avarii inventate, sute de milioane de euro îngropaţi și soluțiile ascunse. Cine ține cu ursul – Interviu În anumite momente când câte o mie-două de blocuri rămân fără căldură și apă caldă este posibil să se inventeze avarii pentru a reechilibra sistemul. În momentele de vârf de livrare a agentului termic în București se pierd 2.000 de tone apă pe oră….. Într-un interviu acordat SpotMedia.ro, Adrian Moraru susține că încercarea de a repara acest sistem, care nici macar nu mai este folosit de majoritatea bucureștenilor, reprezintă o muncă sisifică, cu costuri imense – 1,4 miliarde de euro. Reforma nu este însă gândită, pentru că aceia care ar trebui să o fundamenteze ar avea cel mai mult de pierdut: “Fiecărui primar, inclusiv lui Nicușor Dan anul trecut, i-au spus: dați-ne bani anul ăsta și de la anul o să fie mai bine. La anul vor zice la fel. Și dacă îi fraieresc să le dea bani în două bugete, supraviețuiesc încă 4 ani: lasă că i-am păcălit pe fraieri, doar nu se vor apuca să facă investiții în ultimul an înainte de alegeri. Cei care ne ajută să fundamentăm reforma țin cu “ursul”.” Fostul ministru Năsui calcula că în ritmul actual vom avea nevoie de aproape 90 de ani pentru ca sistemul de termoficare a Capitalei să fie reparat. Nu se poate mai repede, totuși? Ba da. Dacă am avea banii necesari pentru modernizarea sistemului, estimați în auditul energetic pentru Termoenergetica la 1,4 miliarde de euro. Fondurile europene asigură o mică parte din acești bani. Dacă am avea o expertiză mult mai înalt calificată în achiziții publice, astfel încât contractele să avanseze mai repede. Chestiunea fondurilor europene din POIM durează de vreo 7-8 ani. Dna Firea s-a tot făcut că depune un proiect, l-a depus la finalul mandatului, a fost semnat cu actualul primar, cu o parte din contractare încă ne chinuim și ar urma execuția. Avem 3.000 de km de rețea dintre care 70% au nevoie de modernizare. Și când am ajunge la capătul modernizării, am constata că trebuie să o luăm de la capăt pentru că rețeaua modernizată la început are nevoie de noi intervenții. Deci o muncă nesfârșită cu o investiție de 1,4 miliarde. Și asta doar în partea de distribuție. ELCEN, care produce efectiv energia, ar avea nevoie de alte sute de milioane de euro pentru retehnologizarea CET-urilor – tehnologii rusești din anii ‘50 făcute în anii ‘60. Singurul post-Revoluție e CET Vest. Oare de banii aceștia nu am putea să facem altceva, să apelăm la altă sursă de energie? Care? Centrale de scară, bloc sau de cvartal ar fi o soluție. Din estimările făcute inclusiv la IPP, cu subvenție dată de la Primărie un an sau doi am putea să înlocuim sistemul cu centrale de bloc, scară sau cvartal, nu de apartament,  și apoi an de an să rămânem cu sutele de milioane de euro. Anul trecut am dat subvenție 250 de milioane de euro, anul acesta dăm aproape dublu în special din cauza creșterii prețului la gaz. Vă dau exemplul meu: apartamentul meu de două camere este singurul de pe scară care are centrală termică. Facturile mele la gaz în lunile de iarnă reprezintă jumătate din costul pe care vecinii mei îl plătesc pentru încălzire și apă caldă. Iar ei plătesc doar o treime din factura, 2/3 din cost este subvenția pe care Primăria o trimite direct spre Termoenergetica. Deci costul real al încălzirii vecinilor mei e de 6 ori mai mare decât plătesc eu….. Cât ar dura? Eu cred că în 80% din oraș cu puțină vrednicie s-ar putea realiza într-o vară. Așa s-a întâmplat la Galați, la Satu-Mare, sunt multe localități care și-au închis CET-urile văzând că dau anual bani mai mulți decât i-ar costa centralele. Vă mai dau un exemplu. La Timișoara, primarul Fritz a spus că pentru pornirea Colterm are nevoie de 200 de milioane de lei pe lângă ceea ce alocase în buget.  Are 50.000 de apartamente conectate, deci a cerut în plus câte 4.000 lei/apartament ca să treacă această iarnă. Iarna viitoare o luăm de la capăt. O centrală de apartament foarte bună – doar pentru comparație, pentru că nu asta e soluția – costă până în 6.000 de lei. De unde atâtea firme și atâtea centrale deodată pentru a reuși să terminați într-o vară, cel mult două? În Capitală avem 7.000 de blocuri. Și case? Nu sunt atât de multe racordate la temoficare. Centralele pe gaz au devenit principlala sursă de încălzire în București. Termia nu mai reprezintă sursa principală. Nu e momentul acum să avansăm soluția tehnică. Există posibilitatea ca în cartierele unde pierderile sunt minime să poată fi montate centrale în punctele termice. Soluțiile trebuie evaluate pas cu pas….. ELCEN folosește tot gaz, e drept că putem vorbi despre motivele pentru care are un tarif preferențial, nu concurențial la fel de oamenii care au centrale. Din decembrie anul trecut este din nou ordinul ANRE cu “băieții deștepți” care pot face contracte preferențiale. Iar ELCEN și furnizorul de gaz, fiind ai ministerului, au făcut între ei un contract avantajos. Ceea ce nu e în regulă pentru că mai bine de jumătate din oraș nu e conectat la Termoenergetica. Unii nici să-și dorească nu s-ar putea conecta. Acești oameni nu primesc niciun ajutor pentru încălzire. În schimb, beneficiază de subvenție și oameni cu venituri foarte mari. Integral: https://spotmedia.ro

Facturile la gaze și curent electric au crescut masivCriza din energie, între viziunea birocratică europeană și nevoile noastre  …. Aidoma unei hârtii de turnesol, criza din energie scoate la iveală slăbiciuni ale UE, pe care liniștea dinaintea pandemiei le-a eludat. Primul lucru este că Ursula von der Leyen și Comisia Europeană au ales greșit momentul lansării politicii sale energetice verzi. Pandemia înseamnă criză din cauza funcționării defectuoase a economiilor statelor membre ca urmare a impunerii de restricții de circulație, de suprasaturarea spitalelor cu infectați de covid. Ori, politici ambițioase de genul celei a trecerii pe parcursul a două decenii la energie majoritar verde avea nevoie de un climat economic liniștit pentru că această trecere, înainte de a genera locuri de muncă și bunăstare, va genera în primă fază cheltuieli pe care statele din estul Europei le vor suporta cu greu. Lansarea acestei provocări în perioada pandemiei a fost o greșeală, iar revenirea economică a statelor UE după pandemie se va face cu costuri mari. Viziunea Bruxelles-ului se va face țăndări, dacă nu va ține cont de această realitate și mai ales de cum ea afectează fiecare stat membru. A doua problemă este că politica energetică a Germaniei este greșită. Da, drumul spre energia verde este dezirabil, da, Europa care a poluat lumea în secolul XX trebuie să-și ispășească cumva păcatele, dar să renunți la centralele nucleare pentru a trece la centrale pe gaz este o gafă. Dacă nu mai ai cărbune nu înseamnă că trebuie să te repezi spre gazul rusesc ca un nesătul. Germania a devenit și va deveni mai dependentă de gazul rusesc, iar această dependență nu este bună pentru restul Europei, pentru că orice ștrangulare în aprovizionare cu gaz a Germaniei aruncă în aer economiile celorlalte țări europene. O astfel de politică gândită îngust, doar prin interesul îngust german, fără să se țină cont de implicațiile europene este parte din problemele crizei energetice. Relocarea dincolo de granițele Europei a industriilor poluante a generat altă problemă: sancțiunile economice aplicate republicii Belarus au avut un recul nedorit asupra vestului. Interzicerea importului de îngrăsăminte chimice din Belarus a dus la creșterea cererii din agricultură și a silit Germania și Austria să-și crească producția combinatelor chimice și prin urmare a crescut nevoia de gaze naturale. Ce recul vor putea avea viitoarele sancțiuni ce vor fi impuse Rusiei, dacă va invada Ucraina? Se pregătește UE pentru așa ceva? Cred că nu. Altă problemă este că economiile țărilor membre UE nu sunt interconectate pe cât ar vrea bursele și comisia, pentru că economiile statelor membre UE sunt inegale. Dacă prețul gazului se stabilește la bursa din Amsterdam, iar cel al energiei electrice la bursa din Viena n-are importanță pe vreme senină. Pe vreme de furtună, ca acum, prețurile se rostogolesc în economii care nu sunt la același nivel cu cele ale Europei centrale, în speță cu cele ale Germaniei, Olandei, Franței. Șocul jocului de tip cerere și ofertă născut de Germania s-a propagat în Europa din cauza influenței burselor și a lovit cel mai tare economiile mai slabe, ca cele ale Europie de Est. Țările europene nu sunt egale, nici la nivelul veniturilor și nici la nivel economic. Până se va produce această egalizare, dacă ea se va produce curând, producția de energie trebuie să rămână atributul statelor naționale iar prețurile să fie controlate de guvernele statelor membre pentru că altfel influența burselor va duce la falimente, insecuritate socială și revolte. N-are nevoie de asta UE taman acum. Birocrații de la Bruxelles trebuie să iasă din paradigma pieței libere, dacă pe piață apare un jucător politic precum Gazprom. …. UE trebuie să construiască mai multe terminale pentru gaz lichefiat. UE trebuie să-și crească capacitatea de stocare, fie ea de gaz natural fie de gaz lichefiat. Nu este normal ca Gazprom să aibă capacități de stocare a gazului în Europa, concernul rus trebuie să livreze gazul, iar administrarea lui să fie făcută de europeni. Da, este o măsură protecționistă și da, asta înseamnă intervenția UE în piață. Dar schimbarea paradigmei energiei prin trecerea de la energia poluantă la cea verde, ce este? Ceea ce a dovedit criza din energie este că o protecție la nivel european nu poate fi asigurată deocamdată. Nu există nici perspectiva ca pe termen scurt o astfel de protecție să fie asigurată. Birocrații de la Bruxelles trebuie să regândească și să modifice strategia trecerii la energia verde astfel ca ea să se plieze pe necesitățile fiecărui stat în parte astfel ca fiece stat să ajungă să-și asigure autonomia energetică separat…..Din acest punct de vedere ideea că statul român trebuie să plafoneze prețul la energie la un nivel suportabil pentru populație și pentru economie este o idee corectă. Liberalizarea pieței de enrgie la noi a fost făcut în cel mai nefavorabil moment, fără un studiu de impact serios. Să aplici principii liberale doar pentru că tu ești liberal este o dovadă de neprofesionalism, ca să nu zic de prostie economică. ….Să dai licențe de furnizare unor firme de apartament care au legături cu oameni politici înseamnă să refaci schema din hidro cu băieții deștepți. Să nu ai o legislație serioasă înaintea liberalizării este o greșeală, iar să iei o astfel de măsură în pandemie este o greșeală și mai mare. Integral: https://spotmedia.ro

Autobuz Mercedes 2Cum a ajuns STB o gaură neagră, sufocată de numiri politice, sindicat și măsuri populiste  Cea mai mare regie de transport public din țară, cu peste 11.000 de angajați și un buget de peste un miliard de lei a fost de-a lungul anilor e unealtă foarte eficientă în mâna politicienilor. Când instrument de presiune, când instrument de punere în aplicare a unor decizii populiste. Ba chiar masă de manevră la vot. Numai că regia a ajuns în pragul falimentului. Singurul lucru care o mai ține în viață este subvenția decisă de Consiliul General, deci tot de politicieni. Dacă subvenția s-ar opri azi, STB s-ar desființa. O astfel de situație ar face ca aproape 600.000 de călători să nu mai poată beneficia de transportul public de suprafață. STB este unul dintre cei mai mari angajatori de stat din București. Și una dintre instituțiile care înghite o parte importantă din bugetul Primăriei Generale. Aproape 900 de milioane de lei a virat municipalitatea doar anul trecut în bugetul Societății de Transport, ceea ce înseamnă aproape 15% din toți banii pe care îi are primăria. În ultimii 5 ani, primăria a virat în conturile STB aproape 4 miliarde de lei, cam de 2-3 ori cât bugetul pe un an al unui oraș mare precum Timișoara, Iași ori Oradea. Dar cea mai mare parte a lor nu se văd în creșterea calității serviciilor pentru că peste 75% din buget se duce pe salariile celor 11.000 de angajați. Subvenția pe care o acordă Primăria Capitalei a fost decisă pentru ca municipalitatea să suporte o parte însemnată din costul biletului…..În 2021, STB a avut venituri din încasări de doar 152 de milioane de lei, din bugetul total de 1,1 miliarde de lei, adică doar 14% din total!…În realitate, cea mai mare parte a banilor din subvenție merge pentru plata salariilor. Iar decizia de a majora an de an subvenția a mers mână în mână cu cererile sindicatelor de a majora și salariile. Cum bugetul a fost din ce în ce mai generos și nu pe baza încasărilor, ci pe baza decizie politice, lefurile au crescut în paralel. Doar în ultimii 6 ani valoarea subvenției s-a majorat cu aproape 60%, de la 530 de milioane de lei în 2016 la 882 de milioane de lei anul trecut. Ajutorul dat de primăria general a fost chiar mai mare în timpul administrației Firea, când a ajuns la un maxim de 987 de milioane de lei. Același lucru s-a întâmplat, însă, și cu lefurile angajaților …. „Este o companie care nu produce suficient cât să se autofinanțeze. Sunt niște golăneli care se întâmplă, pe care le vezi din afară foarte ușor. Per total, la nivel de companie, salariul mediu brut în STB este de aproape 7.000 lei. Știți cât era acum 5 ani? Era 4.000 lei. Este o creștere de aproape 75%. Iar aceste salarii reprezintă aproape 80% din toate veniturile STB, iar acum 5 ani erau doar 63%. În schimb, o companie normală, în România are pondere salarii în buget de 15% și asta e cea mai mare din Europa! Iar la STB este 80%.” (foto 2) Dacă salariile au crescut cot la cot cu subvenția, numărul de angajați a fluctuat mai puțin. RATB (actuala STB) avea aproximativ 10.000 de angajați acum 5-6 ani și a ajuns acum la puțin peste 11.000. Tăcerea lor a fost asigurată de politicieni tocmai prin acest instrument. În STB există mai multe sindicate, dar Sindicatul STB, cel majoritar controlează aproape 9.000 de angajați. Foștii primari generali, Sorin Oprescu, interimarii Ștefănel Marin și Răzvan Sava, dar și Gabriela Firea au fost feriți de scandaluri precum greva generală declanșată acum de sindicat. De ce? Nu s-au opus sau s-au opus prea puțin deciziilor luate de sindicat…..Unul dintre oamenii importanți din STB este chiar liderul sindicatului majoritar, Vasile Petrariu. Acesta lucrează de aproape 4 decenii în companie, iar din 2020 este și consilier general din partea PSD. De altfel, el a susținut-o pe Gabriela Firea la alegerile locale precedente…..„Datoriile pe termen scurt au ajuns la 1,1 miliarde de lei, adică are datorii cât toată cifra de afaceri. Dacă ne uităm la profitul pe 2020, care e de 1 și ceva la sută, ne trebuie 40 de ani ca să își plătească datoriile. Dacă îți trebuie mai mult de 10 ani înseamnă că ești falimentar. Datoriile neplătite la furnizori au ajuns la 182 de milioane de lei în 2020. Acum 5 ani erau 30 de milioane de lei. Au crescut de 6 ori datoriile.”…. „Mai e o problemă legată de amortizări. Când amortizările unei companii scad înseamnă că nu face investiții. Acum 5 ani avea amortizări de 83 de milioane, acum are de 20 de milioane. Asta înseamnă că s-au învechit autobuzele, tramvaiele și echipamentele și nu s-au pus altele la loc. Cea mai mare golăneală este la „alte cheltuieli de exploatare prestate de terți”, de la 28 de milioane de lei la 60 de milioane de lei. Să vedem ce piese de schimb se cumpără și la ce preț. La fel și combustibilul. Dacă ne uităm pe cheltuielile cu materii prime consumabile vedem că de la 108 milioane acum 5 ani au urcat la 207 milioane de lei. S-au dublat cheltuielile de combustibil la STB. S-a dublat numărul de autobuze sau numărul de kilometri parcurși? S-a dublat prețul combustibililor?” Integral: https://www.digi24.ro

WC-urile din fundul curţii, oficial interzise în România! Amenzi usturătoare pentru cine încalcă legea | Spynews.roStatul la stat. România, încă departe de lumea civilizată. Milioane de români nu au acces la apă potabilă și la canalizare …. Pentru început, câteva cifre absolut rușinoase. Ultimele date ale Institutului Național de Statistică, arată o Românie departe de lumea civilizată. Peste 5 milioane de cetățeni nu au acces la o rețea de apă curentă, și peste 8 milioane nu sunt racordați la rețeaua de canalizare. În plus, nu mai puțin de 21 la sută dintre români nu au baie și toaletă în interiorul locuinței. Primari, președinți de Consilii Județene, parlamentari, miniștri, toți au ignorat de-a lungul anilor condițiile în care oamenii trăiesc.  Gelu Duminică, sociolog: Statul român a preferat să investească în chestiuni de vizibilitate maximă, gen drumuri, atât cât avem, poduri, asfalt, construit știu eu ce dude, decât să investească într-o chestiune care necesită destul de mult timp și a cărei vizibilitate este destul de mică: apa potabilă. Conducta de apă, nu prea poți să faci poze cu ea să zici uite ce am făcut, pe când cu drumul asfaltat poți să faci poze. Comuna Găujani, județul Giurgiu. Apa din fântânile oamenilor nu este potabilă. Deși sunt conștienți că se pot înbolnăvi, o beau în fiecare zi pentru că nu au de ales…..Beatrice Mahler, medic: Nitrații și nitriții pe care îi ingerăm determină transformarea hemoglobinei, celulele care au rolul de a transporta oxigenul din plămâni către organe, blocare care le va scoate din circulație și duce la o intoxicare progresivă a sângelui.….Primarul, care se află deja la al treilea mandat, spune că a depus un proiect la Ministerul Dezvoltării, dar nu a primit încă niciun răspuns. Ar mai fi avut însă varianta fondurilor europene însă nu a mișcat un deget. Ar fi auzit de la alți primari că e greu să le obții și… nici nu a mai încercat….. Ion M. Ioniță, jurnalist: Spunând foarte direct lucrurile, da. Sunt primari care nu vor să își dezvolte localitățile și ăsta este unul dintre motive, al doilea motiv că este bătaie de cap și de ce să accesezi niște fonduri europene… Stai cu banii de la buget, te duci să te milogești de președintele CJ, care se duce și el la partid, să dea niște bani pentru localitatea respectivă, „uite dom’le ce săracă e”. De altfel, județul Giurgiu are cele mai puține localități cu rețea de apă și canalizare….. Canalizarea, mai mult decât un lux  În majoritatea localităților din sudul României, canalizarea este mai mult decât un lux, este un vis la care oamenii nici măcar nu îndrăznesc să se gândească. Pentru mulți ani de acum înainte milioane de români vor continua să mergă la toaletă în fundul curții și să se spele într-un lighean cu apă încălzită la aragaz….. Ion M. Ioniță, jurnalist: Dacă ai localități rămase în urmă, sărace, depopulate, fără locuri de muncă, cei care stau acolo depind de ajutoarele sociale pe care le dă primarul, și atunci este foarte ușor să controlezi votul în sensul ăsta. Sunt comunitați întregi de oameni cărora politicienii le refuză efectiv accesul la dezvoltare și la un trai mai bun. Un amestec de nepăsare, nepricepere și interese politice meschine care țin România pe loc. Integral: https://www.digi24.ro

Prima zi de școală la sate în 2019. Asta nu s-a văzut la TV astăzi. Galerie FOTO - IMPACTPrăpastia dintre elevii de la sate și cei de la orașe se adâncește: Cum putem stopa acest fenomen  Sărăcia, lipsa oportunităților, a infrastructurii și accesul limitat la dispozitive pentru a face școala online au mărit anul trecut discrepanța dintre elevii din mediul rural și cei de la orașe. Astfel, amintim că 37% dintre elevii de la sate au luat sub nota 5 la Evaluarea Națională în 2021 – și doar 4% au obținut peste 9. În mediul urban, ponderea celor cu medii mari e mai mare. …. Mai mult, 380.000 de copii cu vârsta între 3-17 ani nu urmau nicio formă de învațământ la începutul anului 2019. De asemenea, 38,1% din copii se află în risc de sărăcie sau excluziune socială, iar aproape o cincime din copiii sub 6 ani trăiesc în condiții de deprivare materială severă, conform datelor Eurostat, citate într-un studiu realizat de World Vision România. În plus, 17% din copiii de la țară merg zilnic pe jos peste 8 kilometri ca să ajungă la școală. Cum 70% din populaţia cea mai săracă trăieşte în mediul rural, există o puternică corelare între inechităţile educaţionale înregistrate în România şi disparităţile dintre mediul rural şi cel urban, arată și un studiu realizat de UNICEF. Judeţele nord-estice, predominant rurale, au cea mai mare pondere a populaţiei expuse riscului de sărăcie. Elevii din mediul urban se descurcă mult mai bine decât colegii lor din mediul rural atât ca performanţe, cât şi ca abilităţi. În 2014, doar 59% dintre elevii de la ţară care au susţinut examenul de bacalaureat l-au promovat, faţă de 76% dintre elevii de la oraş. La testarea PISA din 2012, elevii din mediul urban au obţinut rezultate la matematică cu 59 de puncte mai mari decât elevii din şcolile rurale, echivalentul unui an şi jumătate în plus de studiu, mai precis cu aproximativ jumătate de an peste disparitatea medie înregistrată în ţările OCDE. Rezultatele învăţării mai slabe din mediul rural sunt însoţite de un nivel mai ridicat al fenomenului de părăsire a şcolii şi al ratei de abandon şcolar….. „Am cunoscut în mediul rural profesori foarte dedicați, bibliotecari ce vin sâmbăta și duminica la serviciu să le permită copiilor accesul la calculatoare pentru ca să-și facă activitățile săptămânale, părinți de condiție foarte modestă care lucrau cu ziua, dar își trimiteau copiii cu sfințenie la cursurile de programare, spunând că știu că astfel le fac un viitor, primari care au cumpărat imprimante 3D din bugetul local, ca să aibă copiii posibilitatea să învețe. Ce n-am văzut însă, și de asta nu sunt foarte optimistă, n-am văzut o viziune a viitorului educației de la decidenții politici. Când n-ai un plan, te învârți bezmetic în cerc și agenda ta e făcută de te miri ce chestiuni care se mai dau pe la știri. Discutăm la nivel național banalități în loc să propunem alternative și opțiuni pentru viitor”, completează Camelia Crișan. Integral: https://spotmedia.ro

Exclusiv. Nicolae Ciucă și-a deschis un cont în 2021 la banca unde lucrează fiul lui. Ce meserie are ȘtefănițăGeneralul plagiator și țara vulnerabilă …. Nicolae Ciucă și-a dat doctoratul imediat ce s-a întors de pe front în 2003. Actualul general Ciucă și-a petrecut cei patru ani, care se acordau atunci, uneori cu prelungiri, pentru finalizarea lucrării de doctorat în fruntea batalionului românesc din Afganistan și mai înainte în Bosnia-Herțegovina, comandant al Scorpionilor Roșii. Titlul lucrării, Dimensiunea angajării Armatei României în operațiuni multinaționale, sugerează o arie largă de cercetări istorice, comparative, sociologice. Multe din aceste date puteau fi găsite atunci doar în biblioteci, unde însă curajosul comandant militar nu avea timp să stea. Chiar dacă ar fi citit la timp toată literatura clasică despre război, ar fi fișat-o și organizat-o, tot ar fi avut nevoie de o perioadă mai lungă pentru a găsi o ipoteză originală, pentru a o demonstra și pentru a pune totul pe hârtie în mod coerent. Teza generalului Ciucă are doar 138 de pagini, din care, după cum a descoperit Emilia Șercan de la Press One, 42 sunt plagiate. Mai mult de un sfert din această pipernicită lucrare e copiată și probabil că nici restul nu e cine știe ce. Omul se ocupa de lucruri serioase și socotea că teza de doctorat e ceva lipsit de importanță prin comparație cu misiunile pe care le-a pregătit și operațiunile la care a participat. Nicolae Ciucă e un militar care a văzut moartea în fața lui și poate că a și avut lungi conversații cu sine însuși despre ce e important în viață și ce nu și a clasat teza de doctorat la rubrica neimportante….. Pe fondul scandalului de plagiat al fostului premier Victor Ponta, președintele de atunci Traian Băsescu a povestit că, înainte să ajungă la Cotroceni, și lui i-au propus unii, fără să spună cine erau aceștia, să-și dea doctoratul, asigurându-i și lucrarea „la cheie”. Fostul șef de stat a vorbit în acel context despre un soi de rețea care oferea doctorate pe bandă rulantă unor persoane care urmau să devină importante. Nu există dovezi în acest sens. Totuși, fostului șef al parchetul anti-mafia (DIICOT), Codruț Olaru, i-a fost retras de curând titlul de doctor, după lungi tergiversări, iar procurorul general adjunct Bogdan Licu a renunțat la titlul de doctor după ce i-a fost demonstrat plagiatul, tot de jurnalista Emilia Șercan. Există o listă lungă de plagiatori aflați încă în funcții în fruntea unor instituții importante și multe semne de întrebare asupra unor miniștri din actualul cabinet. Teza că în România nimeni nu poate ajunge într-o funcție importantă dacă nu are un schelet în dulap începe să se confirme. Până și actualul președinte s-a instalat în fotoliul de la Cotroceni cu mai multe dosare penale….. Generalul și-ar putea pierde și gloria, legendată cu atât efort, odată cu titlul de doctor. Între timp însă, România va fi aruncată din nou în zona neîncrederii iar premierul țării disprețuit de elita internațională. Integral: https://ziare.com

defaultCe-i mână pe politicieni în luptă pentru diploma de doctor: beneficiile invizibile. Avansare în carieră, bani și arderea etapelor …. Lucrarea în baza căruia Nicolae Ciucă a devenit doctor în 2003 ar avea cel puțin 42 de pagini din totalul de 138 copiate, potrivit investigației PressOne. Mai mult, cel puțin 19 dintre paginile plagiate ar fi luate dintr-o lucrare coordonată chiar de îndrumătorul premierului. Cazul lui Nicolae Ciucă nu este singular: Gabriel Oprea, fost vicepremier, Robert Negoiță, primarul Sectorului 3, Petre Tobă, fost ministru de Interne, sau Dumitru Dumbrava, general SRI în rezervă, sunt doar câteva dintre plagiatele pe care jurnalista le-a descoperit de-a lungul timpului. Fenomenul doctoratelor plagiate este unul de amploare în România, iar mulți se întreabă de ce atâția oameni se expun la riscuri uriașe pentru a obține un titlu academic….. ”În primul rând vorbim despre posibilitatea de a avansa în carieră. O persoană care deține titlul de doctor înseamnă că are o calificare superioară, deține o serie de competențe și abilități care sunt diferite de cele ale unui absolvent de licență, masterat, și persoana poate să ocupe funcții mai importante într-o structură de stat. Deci în primul rând avansarea în funcție, care vine evident și cu un salariu mai mare. Există și beneficii materiale clare, mă refer la sporul de doctorat care se dă persoanelor care lucrează la stat. Până în 2017, acest spor de doctorat era de 15% din valoarea salariului, după 2017, prin Codul Muncii, el a fost modificat astfel încât acum sporul este de 950 de lei indiferent de salariu. Apoi mai există o serie de beneficii care avantajează persoanele care lucrează la stat, dar nu numai. De exemplu persoanele care pot să devină avocați în baza titlului de doctor fără să mai dea examenul de admitere în barou….. În trecut exista la Ministerul Afacerilor Interne posibilitatea de a fi avansat de gradul de comisar șef la cel de chestor de poliție fără să mai dai examen dacă aveai titlul de doctor, dar această prevedere a fost anulată de Carmen Dan în 2019. Tot în trecut exista o prevedere prin care puteai să devii magistrat, procuror sau executor fără să mai treci prin diverse etape și examene dacă aveai doctorat. Și această prevedere a fost anulată. Există o prevedere care le permite profesorilor din învățământul preuniversitar să ajungă la gradul I didactic fără a mai da examenele intermediare. Adică cine deține un titlu de doctor și este titularizat în învățământ, poate să obțină automat gradul I didactic doar în baza titlului de doctor. Mai există în Ministerul Apărării posibilitatea de a avansa de la gradul de colonel la cel de general dacă persoana respectivă deține un titlu de doctor. Integral: https://ziare.com

Universitatea vulnerabilă (II) ….Faptul că, la noi, profilul universitarului, căruia i se atribuie atât sarcina didactică, cât și cea de cercetare, nu face limpede dubla sa acțiune și nu o cuantifică corect astfel încât universitarul să aibă certitudinea unui parcurs profesional în acord performanța atinsă în domeniul său, acest fapt este camuflat sub pretinsa obiectivitate a indicilor scientometrici. Astfel încât, un coleg, o colegă, poate pune în CV-ul academic un număr de articole științifice, comunicări, conferințe care – de-ar fi evaluate ca lumea cu ocazia promovării pe post! – delimitează cantitateanumărul, nu calitatea și rezonanța lor în câmpul disciplinei pe care o stăpânește și o „predă” studenților. Practic, nu odată, concursul de promovare pe post didactic este o contabilizare  pe puncte strânse a unui efort birocratic de bifare. Căci, fiind vorba de promovare, nimeni nu uită că e vorba, de fapt, de un colego colegă. Acestea au drept consecință că persoane mediocre ocupă, în timp, poziții academice tot mai mari și, astfel, barează accesul altora, mult mai competenți și cu energie mai profitabilă pentru mediul academic respectiv. Rar este cazul ca un concurs de promovare să nu fie „câștigat” de, adesea, persoana care s-a înscris. Când sunt mai multe pe același post, culisele concursului creează, dinainte, cutia de rezonanță prin care se dă de înțeles că numai acea persoană va lua postul. Și atunci, cum se întâmplă, celorlalți li se pune, la interviu, de pildă, o întrebare care discriminează. Jocurile de putere în mediul academic și de cercetare (vezi istoria grotescă a Laserului de la Măgurele sau, mai recent, derizoria situație a neocupării portofoliului de la Ministerul Cercetării și Digitalizării) există, nu sunt de neglijat și spun multe despre consistența etică, despre integritatea sa. În acest sens, vă invit să analizați candidaturile la posturile de top management universitar și să observați atenția acordată eticii și integrității academice. Dar mai ales, încercați să vedeți următorul lucru: cât investește o universitate în cultura sa etică și de integritate dincolo de… cursul de Etică și Integritate Academică? O concluzie parțială: universitatea este deloc sau mai deloc interesată în a-și fundamenta misiunea și scopul pe valorile morale și pe o reală cultură etică și de integritate. Meșteri la a „imita”, a ne face că…, a bifa, nu realizăm cât de rău (ne)facem, un rău ce se va deconta în decenii. Cu atât mai mult se cuvin apreciate, admirate eforturile colegilor și colegelor din toate generațiile, acelor directori de departament sau de laborator, decani și rectori de a „rezista” onest, de a da consistență corect, integru propriei performanțe academice. Integral: https://putereaacincea.ro

Cati Ani Are Iliescu - 7E clar că vin ruşii! Iliescu s-a dus la Mega după pâine şi sare  Invazia rusească tocmai a devenit certă. Reporterii noștri, postați în apropierea casei lui Ion Iliescu, au sesizat astăzi prima mișcare strategică făcută de bolșevic. Iliescu a ieșit pentru prima oară din casă din 2016, s-a dus la Mega de unde a cumpărat pâine și sare și a scos la poartă steagul roșu cu steaua sovietică. În Mega, autorul Mineriadelor și-a scos carnetul de membru al Partidului Comunist și i-a somat pe ceilalți clienți să se dea la o parte, că el are prioritate ca fost șef de stat și i-a amenințat cu bastonul pe cei care refuzau, spunându-le: ”Chiaburii dracu`, lasă că vă naționalizez eu firma de IT unde lucrați, hipsteri decadenți!”. Bătrânul kaghebist e atât de fericit, că a fost văzut curățându-și pușca și făcând genuflexiuni prin curte, semn că are de gând să provoace o diversiune ca să ajute trupele ruse să ocupe Capitala. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 21 ianuarie.„Semnul sărăciei. Degeaba creşte PIB-ul, dacă în continuare un sfert din bugetul unei familii de români merge pe mâncare, cea mai mare pondere din UE.”

Mountain Cabin Wallpapers - Top Free Mountain Cabin Backgrounds - WallpaperAccessBuna dimineata intr-o zi de vineri, 21 ianuarie! Până vineri noapte în județele Satu Mare, Sălaj, Maramureș, Cluj, Bistrița-Năsăud și Mureș, vântul va prezenta intensificări, cu viteze de 55…65 km/h, temporar viscolind ninsoarea. Până sâmbătă la ora 10:00, la munte, în special la altitudini de peste 1600 m, vântul va avea intensificări, cu rafale ce vor depăși 80…100 km/h, va fi viscol, vizibilitatea redusă și zăpada troienită. În zona montană înaltă vântul va continua să prezinte intensificări și la sfârșitul săptămânii, temporar vor fi ninsori viscolite și vizibilitate redusă. De vineri dimineaţă şi până sâmbătă dimineaţă, valorile termice vor fi în scădere în Bucureşti, astfel că temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 5 gr, iar cea minimă va fi de -6…-4 gr, mai scăzută în zona preorășenească spre -8 gr C.

Octavian Jurma: Săptămâna viitoare vom vedea valori zilnice peste 20.000 de cazuri noi / ”Presiunea pe spitale va fi foarte mare” …..”Avem astfel o confirmare ca cele doua versiuni pot coexista o perioada şi că cele două valuri continua sa crească împreună (val in val). Faptul ca 1 din 4 cazuri au fost Delta e un motiv suplimentar de prudenta in aceasta perioadă”, afirmă medicul. Acesta vorbeşte şi despre scenariul care ne aşteaptă în perioada următoare: ”Presiunea ascendenta va face ca numărul zilnic de cazuri sa crească până la sâmbătă când e posibil să depăşim recordul din valul 4-Delta. Săptămâna viitoare vom vedea valori zilnice peste 20,000 de cazuri noi înca de marţi şi e posibil să trecem şi de pragul de 25,000 de cazuri noi care era vârful prognozei optimiste”……..Acesta vorbeşte şi despre scenariul care ne aşteaptă în perioada următoare: ”Presiunea ascendenta va face ca numărul zilnic de cazuri sa crească până la sâmbătă când e posibil să depăşim recordul din valul 4-Delta. Săptămâna viitoare vom vedea valori zilnice peste 20,000 de cazuri noi înca de marţi şi e posibil să trecem şi de pragul de 25,000 de cazuri noi care era vârful prognozei optimiste”. Medicul crede că, până la finalul săpămânii, vom depăşi vârful de internări în rândul minorilor din valul Delta. ”Omicron se dovedeşte mai periculos decât Delta pentru copii (…) Dacă rata de creştere a internărilor copiilor se menţine, săptămâna viitoare e posibil să vedem chiar depăşirea pragului de 1.000 de copii internaţi in medie pe zi. Tot în aceasta săptămână vom vedea şi o creştere abrupta a internarilor in rândul adulţilor, iar de săptămâna viitoare presiunea pe spitale va fi foarte mare”, a mai scris medicul. Integral: https://www.g4media.ro

Populația României este în scădere, iar migrația crește. Bucureștiul este cel mai afectat - Stirile Kanal DVasile Gheţău, profesor universitar: Dramatica recrudescenţă a mortalităţii în anul 2021  Datele publicate recent de Institutul Naţional de Statistică asupra mişcării naturale a populaţiei în luna noiembrie 2021 şi anexele cu date pe luni în anii 2020 şi 2021 consemnează un număr neobişnuit de mare al deceselor în cele 11 luni ale anului 2021 – 307 mii. Cifra marchează o creştere considerabilă, de 17 %, faţă de aceeaşi perioadă a anului 2020, şi el un an cu mortalitate în recrudescenţă. Creşterea numărului de decese în anul 2021 este plasată în totalitate la decesele prin boli ale aparatului circulator şi – într-o măsură de două ori mai mare – la boli ale aparatului respirator (inclusiv Covid). Cercetările medicale arată că şi ascensiunea numărului de decese prin boli ale aparatului circulator şi prin alte boli ale aparatului respirator decât Covid-19 au legătură cu efectele infecţiei cu Sars-CoV-2. Potrivit datelor publicate de Grupul de Comunicare Strategică (https://stirioficiale.ro/), numărul deceselor prin Covid-19 a fost în regres important în luna noiembrie şi deosebit de mare în luna decembrie 2021. Se poate deci admite că numărul total de decese în luna decembrie va marca un regres important faţă de luna anterioară, dacă i se va asocia şi reculul deceselor prin boli ale aparatului circulator şi prin alte boli ale aparatului respirator decât Covid-19. Chiar şi într-un astfel de context nu omitem însă faptul că şi în condiţii de evoluţii normale ale mortalităţii luna decembrie (ca şi ianuarie şi februarie) are un număr de decese mai mare decât cel din lunile octombrie şi noiembrie. Se prefigurează deci un număr anual al deceselor de 330-340 mii. Acest număr nu ar fi departe de cel imens din anul 1947, în urma foametei din anii 1946-1947. Rata mortalităţii generale ar ajunge la 17-18 decese la 1000 locuitori, valori străine anilor de pace. Înainte de pandemie rata era de 13 decese la 1000 de locuitori. Creşterea mortalităţii are drept consecinţă directă regresul nivelului speranţei de viaţă la naştere. Se poate vedea în figura alăturată (date inedite) cât de mare este impactul recrudescenţei mortalităţii în lunile octombrie şi noiembrie, prin recul de mai mulţi ani a valorii indicatorului. Se mai poate consemna o scădere semnificativă în perioada ianuarie-noiembrie 2021 în raport cu nivelul din anul 2020, şi el afectat de pandemie. Cu includerea deceselor din luna decembrie regresul va fi şi mai mare. Depopularea ţării atinge noi dimensiuni anuale. Integral: https://www.zf.ro

Doi asistenți îi pun masca de oxigen unui pacient din secția ATI de la Institutul Marius Nasta.Anomalia centrelor de evaluare Covid: Pacientul infectat merge singur la evaluare  În valul 5 al pandemiei, spitalele primesc o finanțare suplimentară pentru înființarea unor centre de evaluare și tratament destinate pacienților infectați cu Covid. Este vorba despre pacienți care se prezintă la spital cu dovada unui test pozitiv. În zilele următoare, Direcțiile de Sănătate Publică (DSP) vor aviza centrele de evaluare iar acestea vor încheia contracte cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru decontarea serviciilor medicale. Medicii atrag însă atenția că deplasarea la aceste centre reprezintă un prilej pentru pacienți să circule fără supraveghere, amplificând riscul transmiterii virusului. Ministerul Sănătății estimează că vor fi 230 de centre în întreaga țară și spune că pentru localizarea lor va exista o hartă interactivă, astfel încât pacienții să știe care e cel mai apropiat centru de evaluare….. Pacientul care ajunge în centrul de evaluare este supus unor analize medicale, i se măsoară temperatura, saturația de oxigen, i se ia tensiunea, îi sunt evaluare simptomele. Pentru a fi avizat, centrul trebuie să aibă și serviciu de evaluare imagistică, adică posibilitatea de a face o radiografie pentru a stabili dacă există afectare pulmonară. După evaluarea, medicul va prescrie tratamentul pe care pacientul îl va putea lua acasă. Cel mai scump serviciu medical va costa 677 de lei și va conține inclusiv administrarea de Favipiravir, potrivit autorităților. Bolnavii vor merge singuri la centrele de evaluare  Hotărârea privind înființarea acestor centre prevede că bolnavii infectați cu Covid se vor putea prezenta în aceste centre fără bilet de trimitere, pe baza confirmării infecției printr-un test antigen rapid sau test RT-PCR, indiferent de statutul de asigurat. Integral: https://romania.europalibera.org

„Damage control" este ceea ce încearcă PNL și PSD în scandalul facturilor. Fiecare parte vrea să arate că nu este responsabilă și că are măsuri pregătite pentru a depăși situația. Colaj foto: președintele PSD (stânga) și cel al PNL (dreapta).Semnul sărăciei. Degeaba creşte PIB-ul, dacă în continuare un sfert din bugetul unei familii de români merge pe mâncare, cea mai mare pondere din UE. În Luxemburg şi Irlanda mai puţin de 10% din bugetul unei familii merge către mâncare, în Ungaria 19% şi în Polonia 18% Mai mult de un sfert din cheltuiala unei familii din România merge către produse agroalimentare şi băuturi nonalcoolice, cea mai mare pondere din Uniunea Europeană, arată datele publicate de Eurostat, biroul european de statistică. Spre comparaţie, în Luxemburg, ţara cu cel mai mare PIB/capita din UE, mai puţin de 10% din bugetul unei familii merge către mâncare. România a avut anul trecut un PIB de 240 de miliarde de euro, cel mai mare din istoria ei. PIB-ul creşte oricum, se dublează cam în 12-15 ani. Salariile cresc, au ajuns la 700 de euro, net/lună, în medie. Dar ponderea cheltuielilor unei familii cu mâncarea, rămâne la cel mai ridicat nivel din UE. Deşi preţurile la produsele alimentare sunt la 60% din media UE. Unde se duce, aşadar, creşterea PIB? Nu cumva asistăm la o cumplită creştere a inegalităţilor sociale, în vremea în care stăm cu ochii pe PIB?…. În ţările cu care România se compară în mod tradiţional, cheltuiala unei familii cu mâncarea înseamnă: 21% în Bulgaria, 19% în Ungaria, 18% în Polonia şi 17% în Cehia. Datele de la Statistică arată că venitul mediu al unei gospodării din România a ajuns la finalul lunii septembrie 2021 la 5.703 lei, în vreme ce cheltuielile au fost de 4.939 lei. Principalele destinaţii ale cheltuielilor au fost cheltuielile de consum, cu o pondere de 62%. O treime din cheltuieli au fost impozite şi contribuţii, în vreme ce cheltuielile pentru investiţii au însumat doar 3,4% din totalul cheltuielilor gospodăriilor în perioada menţionată. Din cheltuielile de consum, cea mai mare pondere o au produsele agroalimentare şi băuturile nonalcoolice, care înseamnă aproape o treime din totalul consumului unei gospodării româneşti. O pondere importantă în coşul de consum al unei gospodării româneşti o mai are partea de administrare şi întreţinere a locuinţei, facturi etc. Integral: https://www.zf.ro

Membri ai conducerii SMART SA, firma companiei Transelectrica, afaceri cu statul și cu interlopiMembri ai conducerii SMART SA, firma companiei Transelectrica, afaceri cu statul și cu interlopi  Transelectrica SA, companie deținută de statul român prin Secretariatul General al Guvernului (în proporție de aproape 59%), este la rândul ei acționară în trei companii: Societatea pentru Servicii de Mentenanță a Rețelei de Transport SMART SA, Formenerg SA și Operatorul Pieței de Energie Electrică și de Gaze Naturale „OPCOM” S.A. Societatea pentru Servicii de Mentenanță a Rețelei de Transport SMART S.A. a luat ființă în 2001 prin reorganizarea unor activități din cadrul Transelectrica. SMART S.A. are ca obiectiv „urmărirea continuității de funcționare în condiții de deplină siguranță a Sistemului Energetic Național din punct de vedere al rețelei electrice de transport prin asigurarea serviciului de mentenanță.” Compania are acoperire națională, deține opt filiale și este controlată de Transelectrica care este unicul acționar. SMART scapă de insolvență SMART S.A. este pe pierdere de ani de zile, din 2015 până acum producând o gaură de peste 30 de milioane de lei….. Prin planul propus de CA pentru a smulge cele 24 de milioane, SMART SA s-a angajat să își crească veniturile, să reducă cheltuielile și să devină profitabilă. Până acum, nu se văd mari realizări. Acest moment inevitabil a fost efectul managementului prost atât la Transelectrica, care se încăpățânează să contracteze cu orice preț propria filială, cât și la SMART SA care preferă să își plătească furnizorii înainte să încaseze scadențele din contractele cu Transelectrica. Ca și Transelectrica, și SMART se confruntă cu lipsa de continuitate și cu politici dezastruoase. De multă vreme, administrația este una provizorie fiind schimbată la fiecare modificare de guvern. Pe lângă această instabilitate, ca la toate companiile de stat, criteriile de numire în funcțiile de conducere nu sunt cele profesionale. Nici în prezent nu există excepții. Afaceri cu unitățile militare Rareș Alexandru Ionescu este din Călărași și a fost numit președintele provizoriu al CA în iunie 2021, pentru o perioadă de 10 luni. De altfel, el stă provizoriu în CA-ul SMART S.A. din 2020. Ionescu este membru al PNL Călărași, dar provine de la PD. În 2007, Ionescu a urmat Colegiul Național de Apărare și, de atunci, parcă toate ușile i s-au deschis. A fost director al Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă, comisar-şef al Gărzii de Mediu Călăraşi, consilier local al municipiului Călărași din partea PD-L, consilier la Ministerul Dezvoltării și candidat PD-L la europarlamentarele din 2009. Nici CA-rile nu l-au ocolit. Ionescu este membru în CA al Delgaz Grid SA (firmă la care acționar majoritar este E.On România și minoritar Ministerul Energiei – care la E.On deține aproape 32%), și a mai fost președinte al Consiliului de Administrație de la Spitalul Județean Călărași. Rareș Alexandru Ionescu are și afaceri private fiind acționar în trei firme: Proinstal SRL, Tellus Smart Development SRL și New Agro SRL (cu activitatea întreruptă temporar). Și aceste firme îl țin conectat cu statul prin contractele pe care le câștigă: în 2021 cu UM02542 – 5,45 milioane lei; cu comuna Borcea – 794 mii lei; cu comuna Belciugatele – 218 mii lei; în 2020 cu UM 02547 – 310 mii lei…… Bogdan Cătălin Ghelbere, alt membru provizoriu, este secretar general adjunct al Guvernului, cu rang de secretar de stat păstrat de pe vremea lui Cîțu. Ghelbere face parte din triunghiul de forță al PNL din Timiș alături de Alin Nica și Dănuț Groza. În prezent, Ghelbere este secretar general adjunct al PNL Timiș și până în februarie 2021 a fost consilierul președintelui CJ Timiș, Alin Nica….. Ghelbere le-a încercat pe toate de-a lungul carierei sale de politruc trecând prin aproape toate partidele – PSD, PC, PDL, PNL. Ghelbere este acționar în două firme care sug și ele cât pot de la stat: 2MG SRL și Banat I.T.C. SRL. La numai o lună după ce a fost numit de Alin Nica consilier personal, firmele lui Ghelbere obțineau două contracte cu Serviciul Județean de Ambulanță Timiș. Asta în condițiile în care șeful CJ Timiș coordonează Autoritatea Teritorială de Ordine Publică, organizație în care Ambulanța Timiș este membră. O altă afacere bănoasă o face firma 2MG SRL care are în derulare un contract de 11.000/lună cu Retim, societate unde Consiliul Local Timișoara este acționar. Contractul se derulează din anul 2005. Integral: https://ziare.com

Mai mulți români au primit facturile neplafonate în luna ianuarie. Solutii de aplicat imediat pentru diminuarea efectelor dezastruoase ale cresterii preturilor la electricitate energie termica asupra populatiei si economiei Romaniei… Impunerea obligatiilor de serviciu public (in loc de “reguli de piata”) si stabilirea preturilor energiei (la cost, pentru acoperiea acestuia, si nu “la “piata”) trebuie facuta atunci cind:

  1. Furnizarea energiei este in mod substantial restrinsa si/sau sunt cresteri de preturi anormal de mari “in piata”
  2. Se constata, in mod evident, esecul “pietei” in stabilirea preturior, sau, se constata esecul interventiei (NA sau ne-interventiei) Autoritatii de Reglementare (ANRE) sau Consiliului Concurentei

Mai mult, se constata o actiune total dezordonata a Statului, in alocarea de subventii, plafonari, amenzi date operatorilor din piata ca urmare a unor reglementary confuze, sau “oportunitatilor” oferite acestor operatori de “disfunctionalitatile pietei”!…iar mai nou, se aplica “plafonarea preturilor” (pe ce baza, cum s-au calculat netransparent, nu se stie) Aceste 2 elemente de mai sus, justifica interventia Statului “in piata”,(NA.  in mod competent,) in vederea protejarii interesului public si economic general si ordonarii simple si clare “a pietei”. In cazul specific al Romaniei, constatindu-se esecul institutiilor  chemate sa reglementeze/urmareasca “piata de energie” si, mai ales lipsa unei perspective clare de viitor, este momentul sa se ia masuri drastice de  reorganizare a “piatei de electricitate”, reparindu-se astfel si niste erori din trecut, care, si ele ne-au adus in situatia de astazi, prin:

  • Integrarea companiilor de stat (hidro, termo, nuclear), care, oricum reprezinta deja  ~80% din productia de energie a Romaniei, intr-o singura companie nationala si constituirea unui “pool de energie” al acesteia, cu pretul rezultat; fiecare producator va fi remunerat “la cost”apropos, nimeni nu stie exact astazi, costurile de productie– (asigurindu-i-se viabilitatea financiara) si reglementat ca atare cu standarde de eficienta energetica specifice
  • Se va constitui un “cumparator unic” care va achizitiona energia de la aceasta companie integrata precum si de la alti producatori, prezenti si viitori, care vor dori sa intre in piata,   va distribui energia la pret unic catre toti distribuitorii existenti, iar acestia, vor distribui/furniza energie direct consumatorilor lor din aria lor de licenta, la costul lor specific, asigurindu-li-se viabilitatea financiara. Acestora, le trebuie impuse urgent termene, cel putin de:
    •  instalare a contoarelor inteligente pentru consumatori,
    • sisteme de tarifare adecvate (orar, zilnic, sezonier) si
    • masuri de reducere a CPT, care in Romania sunt de aprox, 2-2,5  ori mai mari ca in restul Statelor Membre UE) si nu sunt urmarite strict
  • Se respecta principiul  “unbundling” (separare productie de T & D), si se deschide “piata” altor producatori, care pot livra fie catre cumparatorul unic (in sistemul T), fie catre distribuitori (D)

In acest fel, vom avea, cel putin pe o perioada scurta, o transparenta ca costurilor, si o oportunitate pentru investitii pentru reducerea acestora, un tratament egal si corect al consumatorilor si protectie mai buna a acestora.a acestora. COSTUL ESTE SINGURUL CRITERIU OBIECTIV DE EVALUARE SI DE AICI TREBUIE INCEPUT TOTUL, PE LANTUL Productie +Transport +Distributie….. Masuri de plafonare preturi, compensari, subventii etc. cum se intimpla in prezent, initiate de un Guvern buimac, care nu stie decit “sa dea”, neschimbind nimic in conceptul, structura si managementul “pietei” nu vor avea nici un efect, deci, cel mult partial, pe termen imediat, dar in final, vom fi in aceeasi criza, ale carei costuri vor fi platite tot de consumatori, pina cind acestea vor deveni insuportabile. Si totul va trebui sa inceapa cu “curatarea” Ministerului Energiei, ANRE, Consiliul Concurentei, ANPC, profesionalizarea lor si “umplerea lor”, conform statutului fiecaruia cu personal specializat, cu cunostinte si experienta demonstrata si nu cum este situatia in prezent. Integral: https://www.contributors.ro

Facturile la gaze și curent electric au crescut masivErnst and Young : România nu se poate baza doar pe colectare. Creșterea taxelor în 2022, tot mai probabilă În contextul crizei generate de pandemie dar și a celei legate de prețurile la energie și gaze, compania de consultanță Ernst and Young publică o analiză din care reiese că nevoia tot mai acută de bani pentru finanțarea deficitelor generate de pandemie și acum de criza energetică împinge Guvernele lumii să introducă noi impozite sau să le crească pe cele existente. ”Inclusiv Comisia Europeană a anunțat că are în vedere implementarea a trei noi taxe, de la care așteaptă în perioada 2023-2030 venituri suplimentare de aproape 17 miliarde de euro, pentru susținerea programului NextGeneration…La fel, China, țara cu cea mai mare creștere economică în ciuda crizei, vorbește despre consolidare fiscală”. Ernst and Young se întreabă dacă și România va urma acest trend global. Startul valului de creșteri de taxe a fost dat încă de la mijlocul anului trecut, odată cu dezbaterea în Congresul american a Strategiei președintelui american Joe Biden – Build Back Better Act. Documentul se bazează pe majorări ale cotelor de impozitare : o creștere a ratei impozitului pe venitul companiilor la 26,5% sau o creștere a cotei maxime pentru câștigurile de capital la 25%…..Polonia, pe de altă parte, a pus la punct ”Polish Deal”, prin care își propune să susțină puternic cercetarea-dezvoltarea, proprietatea individuală și indivizii, dar și bugetul prin noi taxe. Cea mai importantă – taxa pe veniturile marilor corporații care nu plătesc impozit pe profit, ce se va calcula ca 0,4% din veniturile acestora, plus 10% din așa-numitele costuri excesive, adică din cheltuielile utilizate în scopuri de optimizare fiscală….Ernst and Young se întreabă unde este România? Ceea ce se știe este că deficitul bugetar va fi de 77 miliarde lei, iar datoria publică ajunsă la scadență și rostogolită va fi de 68 miliarde lei. Finanțarea va veni, în mare parte, din împrumuturi, dar și din Planul Național de Redresare și Reziliență, finanțat de programul european NextGeneration...Pe de altă parte, însă, atrage atenție compania de consultanță, banii vin la pachet nu doar cu obligativitatea îndeplinirii angajamentelor, ci și cu eliminarea unor facilități fiscale – scutirile pentru angajații din IT sau construcții, modificarea regimului microîntreprinderilor, care a fost frecvent abuzat, și că este doar o problemă de timp până când ele vor deveni realitate chiar dacă deocamdată Comisia Europeană nu a impus în niciun fel un calendar strict. În fine, pe de altă parte, avem declarațiile recente privind reintroducerea impozitării progresive și diferitele inițiative europene care vizează introducerea de noi taxe cum ar fi cele legate de comercializarea certificatelor de emisii, mecanismul de ajustare la frontieră a emisiilor de dioxid de carbon și cota din profiturile reziduale ale întreprinderilor multinaţionale, care vin să pună o presiune suplimentară. Tot acest context face ca promisiunea Guvernului de a nu umbla la sistemul de impozitare în 2022, să devină improbabilă. Integral: https://www.rfi.ro

Dragos Damian, Terapia Ranbaxy: Vom transfera la Cluj o parte din produsele fabricate in IndiaDragoş Damian, CEO Terapia: Ar trebui sa fie lege ca fiecare primar de oraş mare să fie obligat să deschidă cel puţin o fabrică pe an de mandat şi să nu mai aibă voie să candideze din nou daca n-a făcut-o  …..Se tem unii politicieni ca urmeaza o criza economica. Lasand la o parte definitia “tehnica” a crizei – economistii au sa spuna ca nu se pune problema inca, vine stagnare, recesiune, etc., adica avem timp sa asteptam cu gura cascata – cu totii constatam ca suntem in criza economica deja, marii operatori industriali simt asta din septembrie, cand au venit notele de plata la utilitati si de cand alte tari in UE deja compensau preturile uriase care loveau industria. Suntem intr-o criza economica cauzata de preturile la utilitati care fac ca populatia sa saraceasca si ca operatorii industriali sa devina si mai necompetitivi. Economia Romaniei creste? O economie care pierde 100 de mii de muncitori pe an care pleaca in vest, o economie de consum din import care adanceste toate deficitele, o economie care creste din inflatie – pe care au “cerut-o” romanii pentru ca nimeni nu le-a spus sa fie cumpatati, sa nu cheltuie in 2021 in razbunare tot ce au economisit in 2020, o economie sfasiata de pandemie pentru care se cheltuie zeci de miliarde fara cap – nu este nimic sustenabil la acest tip de economie. Insa, in aceeasi zi in care apar declaratiile politicienilor ingrijorati, cea mai buna veste este ca o companie de piese auto pregateste o investitie de 165 milioane de lei in Lugoj, extinde productia in Romania si creaza inca 300 de joburi pe langa cele 2500 existente. De notat ca a primit si ajutor de stat, sunt oameni in Guvern care stiu ce trebuie sa faca. Cea mai buna veste din Lugoj, Romania, este ca se creaza joburi si raman bani in tara. Asadar gata cu prostiile, politicienii sa lase politicianismele si sa intre intr-o competitie de atragere in urmatorii 10 ani de investitii de productie industriala, FABRICI si UZINE, ca sa ne intelegem bine. Am culcat la pamant vreme de 25 de ani 7500 de fabrici si uzine, este momentul sa punem in locul lor altele. Ar trebui sa fie lege ca fiecare primar de oras mare sa fie obligat sa deschida cel putin o fabrica pe an de mandat si sa nu mai aiba voie sa candideze din nou daca n-a facut-o. Ar trebui sa fie lege ca fiecare premier si presedinte de partid sa aiba consultant un director de fabrica cu minim 1000 de angajati, pentru a intelege exact cat de sustenabila si anti-criza economica este o industrie care produce pentru consum domestic si export. Integral: https://www.zf.ro

Proiectul ar urma să fie gata în 40 de ani, perioadă în care se vor investi peste 2,87 miliarde de euro.De ce îl apără Camera de Comerț pe premier | Sorin Ioniță: E elefantul, mega-tunul cu terenul Romexpo   Miza pentru Camera de Comert a României o reprezintă cele 46 de hectare de la Romexpo, susține Sorin Ioniță – Expert Forum. El consideră că aceasta este explicație pentru apariția comunicatului în care președintele Camerei se declară solidar cu premierul Ciucă, acuzat de plagiat ….. Poziționarea Camerei de Comerț este surprinzătoare, cu atât mai mult cu cât se declară apolitică. Sorin Ioniță, de la Expert Forum, traduce într-o cheie economică mesajul neașteptat venit din partea Camerei de Comerț și Industrie, condusă de Mihai Daraban. Totul se reduce la interesul pe care Camera îl are pentru a obține 46 de hectare din partea statului, în zona Romexpo. Valoarea terenului este de aproape 500 de milioane de euro. Un proiect de lege care are ca temă acest transfer se află în Camera Deputaților la vot final. „Când se întâmplă așa ceva ieșit din comun, ca timing, ca ton, ca orice, să căutăm adevăratul motiv: Romexpo. E ditamai elefantul în mijlocul camerei. Nu pot să desprind reacția asta bizară de afacerea Romexpo, e un mega-tun”, avertizează Sorin Ioniță….. Analistul Expert Forum remarcă că nu a existat o preocupare din partea Camerei să se pronunțe pe o problemă sensibilă, criza energetică, dar a comunicat despre eventualul plagiat al premierului. „Este vorba de grupul de la Iași, care presează de o bucată de vreme pentru terenul de la Romexpo. Dumnealor sunt foarte preocupați să-și depună omagiile ca să vadă că sunt acolo și apără partidul. Se apropie la vot Romexpo și va fi scandal uriaș. Nu putem pleca după fenta că pe domnul Daraban l-ar preocupa o secundă integritatea academică. Mesajul este: șefu’ suntem și noi aici, avem două degete sus. Nu e un fel de a te face remarcat sofisticat, de secolul XXI. E un fel de balcanism din filmele de Kusturica”, este opinia lui Sorin Ioniță….. Valentin Cismaru, președintele Camerei de Comerț Vâlcea, susține că președintele Camerei Naționale a dat comunicatul pentru un interes nelegitim: acapararea celor 40 de hectare de teren de la Romexpo, pe care să le atribuie apoi discreționar unor firme agreate de partidele care îl susțin. „Stabilitatea nu poate fi condiționată de închiderea ochilor față de eventuale hoții, așa cum ni se cerea în anii 90, să lăsăm politicienii să fure, că țara are nevoie de liniște”, a fost poziția exprimată de Cismaru. Integral: https://romania.europalibera.org

În urma acuzațiilor de plagiat, premierul Nicolae Ciucă a transmis că teza sa de doctorat „a fost întocmită în concordanță cu cerințele legale existente la momentul respectiv”. Plagiatul a fost vehement criticat în trecut de președintele Klaus Iohannis.Scandalul Nicolae Ciucă: această poveste simplă, extrem de complicată ….. Este greu, foarte greu de imaginat ce anume va putea spune comisia Universității Naționale de Apărare ”Carol I” pentru a închide imediat cazul în favoarea premierului Nicolae Ciucă. Nu că ar fi imposibil, dar… Ce să spună, că pasajele înroșite în ancheta Emiliei Șercan nu sunt roșii? Că regulile academice, valabile de când lumea, nu erau valabile în 2003? Aceasta nu înseamnă însă un capăt de drum iminent pentru politicianul Nicolae Ciucă. Pentru că tocmai de aici înainte lucrurile se complică. Mai întâi, pentru că în joc apar doi factori: factorul politic și factorul timp. Factorul politic: Nicolae Ciucă este susținut de un președinte, de un partid și de o coaliție. Asta nu se va schimba prea curând. În ce-l privește, președintele a închis marți discuția printr-o declarație lapidară, în stilu-i caracteristic. Cu toată agitația din decor a lui Florin Cîțu, premierul Ciucă mai stă la locul lui – președintele a dat semnalul clar. Și aici intervine factorul timp. Unei comisii academice, fie ea și de la Universitatea Națională de Apărare ”Carol I”, îi este greu să nege evidențe dar are în factorul timp un aliat. Între timp – fiindcă despre timp vorbim – atenția publică va fi captată de alte evenimente, povestea acuzației de plagiat va trece pe plan secund. Sau mai jos, chiar. Apoi, întreaga afacere se va termina târziu, cel mai probabil în instanță, așa cum am văzut în atâtea alte cazuri. Până la ultimul verdict, Nicolae Ciucă va rămâne, juridic vorbind, inatacabil. Da, dar factorul moral? Există și acesta, desigur. Dar am fi naivi să credem că, într-o societate precum a noastră, acest factor are cumva greutatea specifică necesară pentru a răsturna scena politică. În niciun caz, într-o societate marcată de un dispreț pentru reguli, pentru știință, pentru rațiune. Cum să dea doi bani pe o acuzație de furt intelectual?….. Să privim în urmă și să observăm că, dacă a ajuns în zona marginală a politicii, Victor Ponta n-a ajuns din cauza scandalului de plagiat din 2012. Un scandal, de altfel, cu mult mai răsunător, din cel puțin două motive: era primul care viza un șef de guvern, iar președintele de la acea dată, Traian Băsescu, îi era un adversar, nicidecum un aliat. Cu tot scandalul, Victor Ponta a fost aproape să devină președinte al României în 2014 și numai greșelile proprii și ale echipei sale politice plus aroganța la adresa românilor din diaspora au dus la o răsturnare ce părea de-a dreptul imposibilă după primul tur al alegerilor. Integral: https://newsweek.ro

Parlamentul a votat o aberație: legea lecturii. Iar Iohannis a semnat-o ca primarul. Citiți și vă cruciți!Parlamentul a votat o aberație: legea lecturii. Iar Iohannis a semnat-o ca primarul. Citiți și vă cruciți!   O lege care stabilește o zi națională a lecturii este absurdă. În celelalte zile ale anului nu trebuie să citim? Pe 14 ianuarie, Klaus Iohannis a promulgat Legea nr. 21/2022 privind instituirea zilei de 15 februarie ca Ziua Națională a Lecturii. Momentul pentru promulgare n-a fost ales întâmplător, a doua zi era Ziua Culturii Naționale, deci, o „mișcare strategică”, primul om al statului a făcut ceva pentru cultura română, a promulgat o lege care încurajează lectura. A promulgat-o ca… primarul. Dacă ar fi citit prevederile acestei legi, inițiativa unui grup de 25 de parlamentari PNL, semnatarul „Expunerii de motive” fiind deputatul PNL Sebastian Burduja, președintele ar fi trimis-o înapoi în Parlament. Dacă a citit-o, înseamnă că președintele se înscrie în aceeași tabără de gândire lipsită de idei, goală de conținut. (Nu-i o noutate.) O lege care stabilește o zi națională a lecturii este absurdă. În celelalte zile ale anului nu trebuie să citim? Ce ar trebui să facem noi, românii, în această zi de 15 februarie: să deschidem o carte și să citim? O oră, zece minute, două ore, până ne apucă somnul sau până se face ora ca să apară Gâdea și Ciutacu la televizor? Împăunarea asta patriotică, uite că mai avem o „zi națională”!, sună bine în urechile poporului: români, puneți mâna și citiți! Asta înseamnă încurajarea lecturii în viziunea parlamentarilor PNL, sub girul președintelui Klaus Iohannis: instituirea unei zile speciale și naționale de lectură! Hilar, grotesc, mă apucă o silă nesfârșită când mă gândesc că autoritățile n-au mișcat un deget pentru a ajuta editurile, librăriile, rețelele de distribuție de carte, nu numai în ultimii doi ani de restricții, dar și în ultimii 30 de ani. Politicienii au distrus industria editorială prin nepăsare, dispreț și interese subterane (licitațiile pentru editarea manualelor școlare). Scumpirea recentă a hârtiei de carte este o realitate dură, care nu are nicio legătură cu această lege ce împinge din nou la festivism. Atât știu politicienii: festivism! …. Întrebarea unui cititor de bună-credință este: dar în celelalte zile ale anului „se pot organiza activități”? Prin ce se deosebesc activitățile care „evidențiază importanța lecturii” din 15 februarie de cele din alte zile, de exemplu, din 15 mai sau din 15 octombrie? Astfel de întrebări tind să devină de-a dreptul idioate, pentru că se referă la un text idiot. …. Întrebarea cititorului de bună-credință este: De ce numai în această zi autoritățile „pot acorda sprijin material, financiar…”? În restul anului, autoritățile de ce nu acordă? Pentru că n-au bani? Altă întrebare la o precizare ambiguă: Ce înseamnă „în limita resurselor bugetare și logistice disponibile”? Răspunsul vine firesc: „După buget, coane Fănică!” Totuși, să înțelegem că legea prevede ca autoritățile să dea niște bani pentru activitățile de promovare a lecturii în ziua de 15 februarie? Asta e ideea citită printre rânduri: se dau niște bani! …. Așadar, totul se poate în această zi națională a lecturii, în alte zile nu se poate… Atât poate mintea deputatului Sebastian Burduja, atât au putut mințile celor 25 de deputați PNL care au semnat propunerea legislativă, atât poate mintea lui Klaus Iohannis: să producă o lege inutilă. Cu siguranță, prevederile legii nu vor încuraja lectura în România. Această lege parcă a fost scrisă de niște activiști cu propaganda PCR din anii 80: se poate, tovarăși! Legea nu are nicio legătură cu încurajarea lecturii, cu viața cărților și cititorilor din România și nici cu logica elementară. Integral: https://www.libertatea.ro

Unde găsiţi cele mai ieftine legume şi fructeÎşi şterg urmele! A dispărut taraba de doctorate din faţa Academiei Militare  Academia Militară a reacționat profesionist la doctoratul plagiat al premierului Marian Ciucă. La scurt timp după articolul Emiliei Șercan, taraba de doctorate din fața prestigioasei unități de învățământ superior a dispărut. În locul ei a apărut o tarabă cu fructe și legume. Nu este însă exclus ca taraba de legume și fructe să fie doar o metodă ingenioasă prin care doctoratele să fie vândute în continuare doctoranzilor de la Academia Militară, doar că pe sub mână, mult mai discret decât până acum. Această ipoteză e întărită de faptul că la taraba respectivă se înghesuie în continuare doar burtoși, care numai pasionați de legume și fructe nu par. „Alea sunt burți de generali, maică“, spune o bătrânică care are și ea tarabă în zonă. „N-au ei treabă cu legumele, vă spun eu sigur. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 20 ianuarie.„Statul trebuie să se gândească la o legislație care să-i permită protejarea fabricilor românești în cazul patronilor care încalcă contractele de privatizare sau în cazul în care se dovedește că falimentul a fost provocat de patronat. Statul ar trebui să meargă până la preluarea înapoi a acestor fabrici, pentru că mulți dintre așa-zișii investitori nu au avut decât un singur scop. Să ne cumpere fabrici și să le închidă, iar România să fie transformată într-o piață de vânzare”

Mountain Info | Red Lodge Mountain | Red Lodge, MTBuna dimineata intr-o zi de joi, 20 ianuarie! Maximele zilei de joi, prin sudul Olteniei, prin Muntenia și sudul Dobrogei vor fi intre  9 – 11 gr, în timp ce prin Banat, Crișana, Moldova, restul Olteniei, Munteniei și Dobrogei vor fi 4 – 6, 7 gr. În continuare cele mai mici valori diurne le vom avea prin Transilvania, Maramureș (1 – 3 grade), respectiv zonele montane (-1, –2 gr, cu –5, –6 gr pe creste). Ziua de joi aduce din nou ninsori pe arii extinse prin zonele montane, Maramureș, Transilvania, nordul Moldovei, în timp ce prin Banat și SV Olteniei avem parte de ploi și lapoviță. In Bucuresti: insorit, temperaturi intre 8/2 gr.C.

Creierul este afectat după COVID-19, ca după chimioterapie  Potrivit unui studiu recent, sechelele post-COVID în creier sunt similare celor apărute la persoanele care au făcut chimioterapie și dezvoltă inflamație cerebrală, chiar și în urma unei infecții ușoare cu SARS-CoV-2. Ipoteza ieșirii din pandemie prin infectarea în masă cu varianta Omicron a fost intens dezbătută în ultima perioadă, însă medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, spune că nu este o abordare corectă. Acesta a explicat că, atunci când există un număr foarte mare de infectări și virusul se înmulțește foarte mult, asta implică și un risc mare să sufere mutații și, astfel, să apară noi tulpini virale…..    Un alt motiv invocat de specialiști sunt sechelele pe termen lung pe care le poate produce infecția cu noul coronavirus, chiar și în cazul unor tulpini mai puțin agresive.  Dr. Eric Feigl-Ding, un celebru epidemiolog din Statele Unite, a comparat varianta Omicron cu un „cal troian”, care ascunde „Long COVID”, cu efecte încă necunoscute pe termen lung. Și dr. Anthony Costello, un cunoscut pediatru și profesor în sănătate publică de la Universitatea din Londra, și-a exprimat îngrijorarea cu privire la efectele pe care COVID-19 le are asupra creierului. „Cea mai mare îngrijorare a mea, tot timpul, a fost: efectele pe termen lung în special asupra creierului (…) Știm că virusul poate intra în creier. Știm că virusul afectează celulele din jurul vaselor de sânge. Încep să mă gândesc «cât va dura asta» pentru că am permis milioanelor de copii să se infecteze cu virusul”, a spus prof. Costello, într-o dezbatere preluată de mai mulți experți în Sănătate, pe Twitter. Cunoscutul pediatru a atras atenția asupra problemelor cognitive și așa-numitei „ceață cerebrală”, sechele foarte frecvente în rândul celor care au trecut prin infecția cu SARS-CoV-2.  Distrugerea tecilor de mielină Și specialiștii în neurologie sunt preocupați de efecte infecției cu acest virus asupra creierului și nervilor și spun că sunt din ce în ce mai mulți pacienți dintre cei s-au vindecat de COVID-19 care au rămas cu sechele neurologice pe termen lung, precum: pierderi de memorie, confuzie, amețeli, dureri de cap, pierderea gustului și a mirosului sau scăderea vitezei de procesare a informațiilor. Cele mai multe simptome neurologice post-COVID au fost înregistrate la persoanele care au fost internate la spital, însă și cei cu forme ușoare sau medii de boală au sechele și simptome neurologice persistente…..Potrivit cercetătorilor americani, „infecția cu SARS-CoV-2 duce la o rată uimitoare a simptomelor persistente”. O meta-analiză a 45 de studii care au implicat aproape 10.000 de subiecți a constatat că mai mult de 70% dintre oameni prezintă cel puțin un simptom care durează mai mult de două luni după infecție, cu disfuncții cognitive care afectează 25% dintre oameni, chiar și pe cei care au avut o infecție ușoară cu SARS-CoV-2. Într-un studiu al pacienților cu COVID din Italia, care au avut nevoie de spitalizare, testarea neuropsihometrică a evidențiat afectarea a cel puțin unui domeniu cognitiv la 78% dintre pacienții cu 3 luni post-infecție, cu deficiențe cognitive frecvente care afectează coordonarea psihomotorie (57%), funcția executivă (50%), viteza de procesare a informațiilor (33%), memoria de lucru (24%) și memoria verbală (10%). Integral: https://jurnalul.ro

Coronavirus in RomaniaSTUDIU: Vaccinurile cu ARN mesager nu cresc riscul cardiovascular la persoane în vârstă de până la 75 de ani  ….Acest studiu a vizat toţi adulţii cu vârsta cuprinsă între 18 şi 74 de ani – vaccinaţi sau nevaccinaţi – internaţi la spital în Franţa, în perioada 27 decembrie 2020-20 iulie 2021, cu un infarct acut de miocard, un accident vascular cerebral ischemic sau hemoragic sau o embolie pulmonară. Rezultatul studiului confirmă “siguranţa vaccinurilor cu ARN mesager – ale alianţei Pfizer-BionTech şi Moderna – “în privinţa riscului unui eveniment cardiovascular grav la adulţi”, care ar fi putut avea loc în primele trei săptămâni de la vaccinarea cu prima doză sau cu a doua doză de vaccin. În schimb, vaccinurile cu adenovirus – ale AstraZeneca-Oxford şi Johnson & Johnson – par “asociate unei uşoare creşteri a riscului unui infarct al miocardului şi unei embolii pulmonare la adulţi, în primele două săptămâni după administrare”. Aceste vaccinuri cu adenovirus sunt puţin folosite în Franţa, potrivit ANSM. “Pentru noi este un rezultat major, care confirmă siguranţa vaccinurilor cu ARN mesager la persoane în vârstă de până la 75 de ani”, a declarat AFP epidemiologul Rosemary Dray-Spira, directoarea adjunctă a structurii Epi-Phare. Rezultatele acestei anchete coroborează rezultate ale altor studii internaţionale în acest sens…… Alt studiu realizat de Epi-Phare asupra unor persoane cu vârsta cuprinsă între 12 şi 50 de ani, a arătat că vaccinurile Pfizer-BioNTech, dar mai ales Moderna cresc riscul miocarditei sau pericarditei în primele şapte zile după vaccinare, cel mai adesea în cazul bărbaţilor în vârstă de până la 30 de ani. Boala covid-19 este puternic asociată, ea însăşi, unui risc de complicaţii cardiovasculare, subliniază ANSM. Integral: https://www.bursa.ro

Bătaie de joc la adresa românilor. Gazul românesc, mai scump cu 50% faţă de cel importat de la ruși  Lovitură cruntă pentru români. Gazul românesc este cu peste 50% mai scump faţă de cel importat. Mai exact, preţul gazului din producţie internă vândut de Petrom şi Romgaz este mult mai mare decât cel adus de la ruşi. La o creştere de numai 3% a cererii, preţul s-a dublat. … Datele furnizate de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) arată că preţul mediu de închidere a tranzacţiilor pe piaţa contractelor negociate bilaterale, acolo unde este vândut gazul produs în România, a fost aproape în fiecare lună mai mare decât cel importat în 2021, o tendinţă similară fiind vizibilă şi pe contractele încheiate pe pieţele centralizate. Informaţiile sunt deocamdată disponibile pentru primele 10 luni ale anului trecut. Au fost, de exemplu, luni în care gazul românesc a fost cu peste 50% mai scump faţă de cel importat. Astfel, media lunii iulie a fost de 90,4 de lei/MWh pe contractele negociate direct, în timp ce gazul rusesc ajungea local la un preţ de 66 de lei pe MWh, scrie Ziarul Financiar. Producţia internă de gaze este realizată de Petrom și Romgaz Producţia internă de gaze este realizată de două mari companii, OMV Petrom, controlată de OMV, deci de statul austriac, şi de Romgaz, deţinută de statul român. În ultimii ani, producţia internă a fost suficientă pentru acoperirea cererii naţionale, dar lucrurile s-au schimbat anul trecut când, odată cu revenirea cererii, importurile au devenit tot mai importante. Integral: https://www.capital.ro

Plafonarea sau reglementarea prețului energiei e cel mai rău lucru. Cineva trebuia găsit și pedepsit public într-un act care să elibereze furia – Interviu  Nu plafona prețul la energie, folosește veniturile suplimentare nesperate, neluate în calcul când ai făcut bugetul, din TVA și valorificarea certificatelor de carbon, și protejează consumatorul vulnerabil, după care poți ajuta și IMM-urile, afirma Radu Dudău, profesor asociat la Universitatea București, cofondator și director al Energy Policy Group. La noi plafonarea nu e țintită, se aplica pentru toată lumea, iar efectele ei negative sunt cu mult mai mari, durabile și nocive decât o reducere temporară a TVA la energie, spune prof Radu Dudău într-un interviu pentru SpotMedia. Avem un mediu haotic în care tot felul de entități se luptă pentru rente. Vor prețuri preferențiale, dar în aval vor piață liberă, unde au crescut prețurile tuturor bunurilor și serviciilor, atrage atenția prof. Radu Dudău. …. Este o criză internațională și cauza cea mai pregnantă este creșterea explozivă, la nivel record, a prețului gazelor naturale. De acolo scumpirea electricității și priceperea autorităților de a gestiona și mobiliza resursele pentru a răspunde. Scumpirea gazelor are de-a face în bună măsură cu pandemia, când a scăzut brusc activitatea economică și consumul de energie. Gazele și energia electrică s-au ieftinit masiv, am avut prețuri negative la petrol, adică producătorii plăteau să le fie luată producția. Activitatea economică a fost reluată neașteptat de repede și cererea de gaze e cu mult mai mare decât oferta. În mod normal, în Europa, vara punem gaze în pământ ca să trecem de sezonul rece când necesarul e mare. N-am reușit să mai facem asta de anul trecut. De ce? Pe fondul prețurilor mici, operatorii s-au gândit că nu merită costul pentru a băga gazele în pământ. Pe de altă parte, nu a existat suficientă cantitate disponibilă și toamna ne-am trezit cu o dublă provocare: și prețuri record, și teama că nu vom avea suficiente gaze pentru iarnă. În România, gazul natural e cel mai important combustibil. Importăm 20% din gaz, o cotă în creștere de la an la an, și depindem de o singură sursă – Federația Rusă, care a avut și motive necomerciale, politice, să limiteze furnizarea către țările europene. Am avut deficit și pe partea de energie electrică, prețuri mari, de aici facturile care ne sperie….. Exista și un specific românesc al acestei crize? Ne-au ajuns niște păcate din trecutul nu foarte îndepărtat: inacțiune, pasivitate și nepricepere. Era bine să avem și producția de gaze din Marea Neagră, proiect ratat de clasa politică. Iar din momentul în care se aliniază interesele între guvern și investitori până la punerea în producție trec cel puțin 3-4 ani. În producția de energie electrică nu am făcut aproape nicio investiție în ultimii ani. Nici în gaze naturale. Nu am reușit să finalizăm centrala de la Iernut, ceea ce ridică semne de întrebare legate de capacitatea statului. Nici în zona de regenerabile. Am tot amânat, ne-am dat cu părerea într-o zonă de amatorism condusă de opiniile din talk-show-urile de seară. În fața noastră stă un morman de bani de la UE, pe care în deceniul 2021-2030 îi avem la dispoziție dacă suntem capabili să îi absorbim. Pe partea de energie, există Fondul pentru Modernizare, alimentat de certificatele de carbon, care s-au scumpit foarte mult. Ar fi cam 15 miliarde disponibile pentru România în acest deceniu. Ne distingem ca singurul stat beneficiar care nici până acum nu a trimis o listă cu proiecte pentru finanțare.  Întârziem, trece timpul, ni se închid ferestre de oportunitate. Urgența numărul 1 a devenit să mărim capacitatea administrației românești de a face proiecte, scheme, rapoarte, de a dialoga cu autoritățile UE ca să folosim oportunitatea de dezvoltare. Altfel stăm, ne lamentăm și nu înțelegem ce și de ce ni se întâmplă….. Dar vânarea furnizorului de energie pare mai mult o căutare a țapului ispășitor, cineva trebuie găsit și pedepsit public într-un act care să elibereze furia. Cineva trebuie să fi furat, altfel nu se explică. Greșelile trebuie corectate, trebuie să existe monitorizare pe piață și autorități puternice. Dar să nu ne amăgim că prețul ar fi minunat dacă am elimina orice practică incorectă pe segmentul de furnizare.….ANRE vine cu ideea de a nu permite așa ușor falimentul furnizorilor. Dar poate era mai înțelept să verifice din timp bonitatea lor, dacă au capital pentru a funcționa ca firmă de furnizare. Am avut un “preaviz” în 2016 (min 24 din video) ar fi trebuit să învățam ceva din el. Integral: https://spotmedia.ro

Factura energieȘeful cu studii juridice al ANRE: fost electrician, lider sindical și membru PSD cu 11.700 euro/lună  În plin scandal legat de facturile la curent, un personaj extrem de important este absent: Dumitru Chiriță, președintele Autorității Naționale de Reglementare a Energiei, numit politic în timpul „domniei” lui Liviu Dragnea. Premierul Nicolae Ciucă a avut, marţi, o întâlnire cu reprezentanţii producătorilor şi furnizorilor din domeniul energiei, cărora le-a prezentat pachetul de măsuri pe care Executivul îl pregăteşte pentru protejarea cetăţenilor, sprijinirea mediului de afaceri şi menţinerea locurilor de muncă, în contextul crizei energetice. De la întâlnirte a absentat fix președintele ANRE Dumitru Chiriță….. Șeful cu studii juridice al ANRE: fost electrician, lider sindical și membru PSD cu 11.700 euro/lună  Dumitru Chiriță a fost numit numit președinte al ANRE în noimebrie 2017, când PSD avea o largă majoritate în Parlament …. Dumitru Chiriță a fost, înainte de 1989, un deceniu Electrician Şef tură la IDEB – Întreprinderea de Distribuție a Energiei Electric. Timp de 11 a condus Federaţia Naţională a Sindicatelor din Electricitate “Univers” și Sindicatul Liber Independent “Energia”. Urmează o perioadă de trei ani în care este Vicepreşedinte – Blocul Naţional Sindical. Între 2004 – 2008 este Vicepreşedinte – Casa Naţională de Asigurări de Sănătate Este ales deputat în patru rânduri pe listele PSD: 2000 – 2004, și 2008 până în 2017 când este ales președintele ANRE. A terminat dreptul la privat Chiriță nu are studii care să îl îndreptățească să conducă ANRE. El are doar studii juridice. A terminat Universitatea Nicolae Titulescu – Facultatea de Drept şi Relaţii Internaţionale. Are un master la Universitatea București în “Relaţii de muncă şi industriale”. Nu se precizează anii în care a termninat aceste școli. Pe site-ul ANRE, Chiriță nu și-a depus cv-ul. În biografia de pe siteul Camerei Deputaților el nu menționează că ar cunoaște o limbă străină. Nu a participat la niciun curs, seminar sau specializare. Integral: https://newsweek.ro

Business reportClanul Furnizorilor  Am reintrat pe scenariul roșu cu Omicron și în scenariul negru cu facturile la energie unde furnizorii (băieții deștepți din energie regrupați la stat) și-au făcut de cap pretizând sume exorbitante. Cazul a ajuns (tangențial) și la urechile lui Iohannis care i-a acordat o frază: ,,vom urmări găsirea unor soluții la criza actuală”. Ei, dacă o urmărește președintele (cu binoclu), criza are toate șansele să câștige războiul cu populația. USR l-a și declarat pe Iohannis ,,decuplat de la realitate”…..Primarii au rezolvat criza locurilor de parcare: le-au scumpit de 8 ori fără nicio explicație. Pe șest. Ziua, ca oficialii. Coaliția a făcut și ea risipă de energie (vocală) pe tema facturilor. Și când te gândești că la liberalizarea pieței de energie ne asigurau că prețurile vor scădea. Aș! Prețurile la energie, gaze, alimente au crescut odată cu haosul instituțional, incompetența managerilor și lăcomia furnizorilor. Un jaf ,,supravegheat” de ASF și ,,reglementat” de ANRE. Nagy de la ANRE era liniștit: ,,situația nu e atât de gravă, se mai fac erori, cetățenii pot cere explicații furnizorilor”. Nu zău? Și ce să le spună respectivul furnizor? Fur de zor, dragă, dar pot să-ți explic, nu e ceea ce pare, e doar o eroare. Erori au fost, erori sunt încă: 1 milion de facturi au fost calculate greșit– dar niciodată în favoarea consumatorului. Șeful ANPC, Mihai Culeafă (mare) și limbă de lemn declara că ,,statul nu a eșuat, suntem alături de cetățeni, acționăm pe culoarul nostru de competență, autoritățile protejează cetățenii”…..Actualul ministru a găsit un singur furnizor corect, drept care i-a sfătuit pe consumatorii depășiți de facturi să nu le achite dar s-a răzgândit după o zi: ,,n-am spus așa ceva, am spus ce aș face eu”. Adică a sesizat furnizorii dar cum aceștia ,,își bat joc de oameni” a reclamat la ANRE și s-a rezolvat. Fiindcă era parlamentar. Așadar, reclamați, reclamați, ceva tot va rămâne: traficanții de energie rămân în funcții și abuzează în continuare. Căci corupția s-a născut la stat. …..Simțindu-se neajutorat, PNL vrea să fuzioneze cu ALDE, PMP și chiar și cu Cataramă – pentru o mai bună acoperire. Așa încât SRI a cumpărat hârtie igienică de 2 milioane de lei. Scaune multe. Și scaun la cap: întrebați dacă elevii sunt în pericol la școală în plin val 5, miniștrii Rafila și Câmpeanu au tăcut mâlc. Așadar, ,,nu spera și nu ai teamă, ce e val ca valul trece”.  Integral: https://revista22.ro

Fabrica De Zahar Ludus - 1România, țara zero zahăr. Rețeta germană de distrus fabrici și dezlănțuit importurile  În 1989, în România funcţionau 33 de fabrici de zahăr, dar astăzi mai funcționează trei. În curând vor rămâne însă doar două fabrici, cele deținute de grupul austriac Agrana la Roman și Buzău, după ce francezii de la grupul Tereos și-au anunțat intenția de a închide fabrica de la Luduș, județul Mureș….. Industria zahărului din România a mai trecut printr-o astfel de experiență în 2018, când nemții de la Pfeifer&Langen au preferat să taie fabrica Diamantul de la Oradea decât să o vândă, după ce au decis să renunțe la ea….. România va deveni doar o piață de desfacere pentru francezi  Procesul de închidere a fabricii de la Luduș ar urma să se deruleze în patru etape, după ce la începutul lunii decembrie a anului trecut s-a încheiat campania de producție. Procesul trebuie să fie finalizat la sfârșitul anului 2023, prin lichidarea societății Tereos România SA, estimează francezii. Potrivit lui Gheorghe Bejan, chiar dacă va renunța la producția de zahăr în România, Tereos își va păstra cota de piață, urmând să aducă zahăr, eventual, din Cehia, unde are o mare fabrică, să-l ambaleze și să-l vândă. În cazul, puțin probabil, în care ar dori să vândă fabrica în loc să o lichideze, reprezentantul patronatului spune că doritori există, de achiziționarea ei fiind interesate atât asociația producătorilor de sfeclă din zonă, cât și alte companii….. Pentru anul acesta fabrica nu a mai încheiat contracte cu producătorii de sfeclă, iar Gheorghe Bejan spune că ar fi bine ca fabrica să fie vândută sau cel puțin închiriată anul acesta, pentru ca asociația producătorilor de sfeclă de zahăr din zonă, care cultivă pe circa 7.000 de hectare, să poată relua producția. 154 de angajați are fabrica de zahăr din Luduș, și ei ar urma să-și piardă etapizat locurile de muncă, arată Tereos într-o informare….. „Statul trebuie să se gândească la o legislație care să-i permită protejarea fabricilor românești în cazul patronilor care încalcă contractele de privatizare sau în cazul în care se dovedește că falimentul a fost provocat de patronat. Statul ar trebui să meargă până la preluarea înapoi a acestor fabrici, pentru că mulți dintre așa-zișii investitori nu au avut decât un singur scop. Să ne cumpere fabrici și să le închidă, iar România să fie transformată într-o piață de vânzare”, a mai spus Dragoș Frumosu.  Pfeifer&Langen a preferat să distrugă Diamantul   În 2018 compania germană Pfeifer&Langen a decis închiderea fabricii de zahăr Diamantul din Oradea, dar nu a vrut să o vândă. Fabrica a fost tăiată, nemții păstrând în România doar un centru pentru comercializarea zahărului, astfel încât să-și conserve cota de piață. Integral: https://jurnalul.ro

Un fenomen ia amploare în România sub umbrela unor şcoli internaţionale: ţeapa  homeschooling …. Controlul confirmă ancheta realizată de „Adevărul”, care a atras atenţia că zeci de copii din judeţ au fost retraşi din sistemul clasic de educaţie pentru a fi instruiţi acasă de către părinţi, sub tutela unor şcoli americane, unele neacreditate.  „În perioada 2020-2022, au fost retraşi 81 de elevi. Copiii aceştia au părăsit sistemul şi nu îi regăsim nicăieri înscrişi. Părinţii au ales nişte şcoli care funcţionează în afara legii. Unele dintre ele nici nu le-am găsit, nici nu au site-uri”, a arătat Ioan Puiu, inspector general adjunct al IŞJ Suceava. Unele dintre şcolile americane la care au apelat părinţii din Suceava nu sunt acreditate de ARACIP, ceea ce înseamnă că diplomele copiilor nu pot fi echivalate de statul român. „Aceste diplome nu au echivalare în sistemul de învăţământ românesc. Aceste fundaţii sau şcoli private, numiţi-le cum vreţi, nu figurează pe lista specială a ARACIP ca fiind furnizori de educaţie din alte state”, a spus şeful IŞJ Suceava, Grigore Bocanci. El a arătat că din punctul de vedere al legislaţiei naţionale, elevii retraşi din şcoli pentru homeschooling rămân iniţial cu situaţia şcolară neîncheiată, iar apoi se regăsesc pe listele celor care au abandonat şcoala. „Ei figurează ca neşcolarizaţi”, a mai spus Bocanci. El a arătat că va informa Ministerul Educaţiei cu privire la amploarea fenomenului şi va sesiza Poliţia şi Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului. „Noi am lucrat la adrese. Informăm Ministerul Educaţiei, autorităţile locale, Poliţia Judeţeană, Consiliul Judeţean şi Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului”, a transmis sursa citată. Mama cu 10 clase, profesor pentru opt copii Părinţii din Suceava care au ales sistemul de tip homeschooling sub umbrela şcolilor din America sunt din cultele penticostal, creştin după evanghelie, menonit şi ortodox (Oastea Domnului). Unii dintre ei au făcut pasul acesta la recomandarea unor lideri religioşi, alţii şi-au retras copiii pentru că au considerat că programa şcolară stabilită de Ministerul Educaţiei este prea încărcată şi nu le oferă informaţii utile copiilor.  Şi, nu în ultimul rând, sunt şi situaţii în care părinţii s-au simţit depăşiţi de provocările şcolii online. Este cazul unei mame din zona Rădăuţi, care are 12 copii. Pe opt dintre ei i-a înscris la „West River Academy”, pentru a-i instrui acasă. Mama copiilor nu a finalizat nici măcar liceul. …. Toată responsabilitatea, pe umerii părinţiilor  Reporterul „Adevărul” a accesat site-ul şcolii americane „West River Academy„. Este vorba despre o unitate care acordă servicii educaţionale în 21 de state, inclusiv în România, dar care nu se regăseşte pe lista şcolilor acreditate de ARACIP. Între altele, pe site-ul unităţii de învăţământ se arată că părinţii îşi asumă întreaga responsabilitate a cunoaşterii legislaţiei ţării din care provin cu privire la homeschooling. Homeschooling-ul este un sistem de educaţie neconstituţional. Integral: https://m.adevarul.ro

Business reportÎn 2021 am spart banca. Ne-am împrumutat cel mai scump din UE  România a încheiat anul 2021 de pe poziția de lider în ceea ce privește cele mai scumpe împrumuturi pe termen lung, poziția pe care și-a păstrat-o pe tot parcursul anului trecut….. Deși agențiile de rating nu ne-au depunctat anul acesta, poziția României rămâne fragilă, noi fiind plasați în ultima categorie înainte de „junk”, așa numita categorie nerecomandată investitorilor. Pe de altă parte, își spune cuvântul inflația, care la noi pe tot parcursul anului trecut a fost printre cele mai mari din UE (8,2% în decembrie), dar și presiunea deficitelor care s-au adâncit continuu. Un alt element care își pune amprenta este și rata de schimb euro/leu, ceea ce înseamnă că băncile se așteaptă la o rată de schimb mai mare. Există o cerere mare de euro pe piață, o inflație mare și un risc de nerambursare a creditelor crescute. Toate acestea combinate, la care s-a adaugat până luna trecută și instabilitatea politică, fac ca pentru România costul solicitat de investitori pentru finanțarea datoriei să fie mai mare comparativ cu celelalte țări din UE. Majorarea costurilor de împrumut ar trebui să fie însă un semnal de alarmă din perspectiva evoluției datoriei publice, care este foarte aproape de pragul de pragul-cheie de 50% din Produsul Intern Brut….. Ne împrumutăm cel mai scump din regiune Rata dobânzii pe termen lung înregistrată în decembrie este cea mai mare din ultimul an, după ce în luna februarie înregistrase cel mai scăzut nivel, de 3,65%. În ceea ce privește țările din fostul bloc comunist și cu un regim valutar similar cu al nostru, toate au continuat să se împrumute pe termen lung mult mai ieftin decât noi…..15,313 miliarde de euro a fost deficitul contului curent al balanței de plăți în perioada ianuarie – noiembrie 2021, comparativ cu 9,753 de miliarde de euro în perioada ianuarie – noiembrie 2020. Integral: https://jurnalul.ro

Judecator BUDA MARIANSchimbări importante la CSM. Senatul a decis. Cine se pregătește să preia șefia instituției… S-au produs modificări importante la CSM. Judecătorul Marian Buda de la Înalta Curte a primit acceptul Senatului. Mai exact, Buda a fost validat ca membru CSM în locul pensionarei Mariana Ghena. Totul s-a produs într-o sesiune extraordinară a Senatului. Judecătorul Marian Buda se pregătește pentru preluarea șefiei CSM, punând punct interimatului lui Bogdan Mateescu, acuzat ca fiind unul nelegal si neconstitutional, potrivit informațiilor furnizate de luju.ro. Sursa menționată a arătat că judecătorul Marian Buda de la Înalta Curte de Casație și Justiție a fost validat ca membru în Consiliul Superior al Magistraturii. El i-a locul Marianei Ghena, care s-a pensionat. Astfel, Senatul României s-a întrunit în ședintă extraordinară luni, 17 ianuarie 2022, și l-a validat pe Marian Buda în CSM. Concret, Senatul a votat cererea CSM de validare a lui Marian Buda în Consiliu, aceasta trecând  cu peste 80 de voturi “pentru”…..Trebuie amintit că Bogdan Mateescu este cel care a făcut o sesizare disciplinară împotriva judecătoarei Adriana Stoicescu după ce acesta a avut o postare pe Facebook. Acțiunea a fost respinsa de Inspecția Judiciară în luna septembrie a anului trecut. Inspectorul judiciar care a efectuat cercetarea disciplinară a judecătoarei Adriana Stoicescu, vicepreședinta Tribunalului Timiș, a dispus respingerea sesizării, în condițiile în care a constatat că nu sunt îndeplinite condițiile pentru exercitarea acțiunii. Integral: https://www.capital.ro

Zodia Tartuffilor În 2012, Universitatea din București, prin Comisia de etică pe care o conduceam, a făcut demonstrația publică a plagiatului prim-ministrului V.Ponta, asumându-și eroarea de a fi acordat unui plagiator titlul de doctor. Era un gest unic, cu consecințe în ani după aceea. Ani în care câțiva miniștri ai Educației – între care se detașează clar S. Cîmpeanu – au contribuit la favorizarea plagiatorilor, la crearea unor entități educaționale de tip „academii” care, cum de multă vreme a demonstrat în investigațiile sale Emilia Șercan, au produs o impostură științifică cu rază medie și lungă de acțiune. Plagiatul, zecile de plagiate aduse la cunoștința publică au aruncat o umbră derizorie peste munca de cercetare onestă, contribuția originală, publicațiile valoroase ale celor care au procedat corect în munca lor, au stabilit standardul integrității ca unicul în materie de valori morale. Acum, în 2022, Emilia Șercan demonstrează plagiatul în teza de doctorat a prim-ministrului în funcțiune, Ciucă. Acum, analizez, la CARFIA, Centrul pentru Integritate al Universității din București pe care l-am înființat în 2017, un plagiat serial comis din 2004 de către un membru al comunității academice. Cei care au făcut sesizarea sunt cercetători din alte țări care, producând dovezile, cer universității mele să reacționeze. Ei mi-au trimis și mie dosarul plagiatului care produce pagube deja prin creditul dat plagiatorului și care a determinat retragerea din circulație a două articole unde e citată lucrarea coruptă de plagiat. Mărturisesc un sentiment ciudat: trăiesc academic într-o zodie a imposturii științifice susținută, reprezentată de mari figuri publice ale statului român. La efectele pandemiei, care produc costuri socio-economice uriașe, se adaugă efectele incalculabile ale prezenței impostorilor academici în funcțiile majore de decizie. În cazul de acum, încă odată, se vede precaritatea educației morale a oamenilor adulți ajunși – nu știu cum! – în funcții de decizie. O întrebare simplă care nu cere să fii un mare deștept: când îți dai doctoratul și ai de făcut o lucrare scrisă și tu copiezi fraze, pagini întregi și le pui în lucrarea ta fără să scrii de unde le-ai luat, când, deci, folosești necinstit munca altora, putem numi asta lipsă de moralitate, de integritate? Mai are onoarea unui militar de carieră vreun înțeles? Folosesc deja cuvinte rare, „onoare”, de pildă, care ies, dramatic, din vocabularul activ al limbii române și din sfera „semantică” a publicului…..Nu mă aștept ca ministrul Educației să facă altceva decât a făcut până acum, să de ordine prin care ar instala un simulacru de integritate în mediul academic când nu, de-a dreptul, ordine prin care relaxează cadrul legislativ favorizând-i pe Tartuffi. Nu mă aștept ca președintele țării, patronul grandiosului proiect național „România educată” , superb simulacru care se topește ca înghețata la soare, să intervină față de ce se întâmplă acum, cu prim-ministrul pe care l-a girat și susținut. În situația similară, după plagiatul Ponta, el era vehement față de prim-ministrul în funcțiune. Acum tace. Ce garanții prezintă o persoană care nu procedează corect, cinstit? Și care mai e și militar? ….Instalarea Tartuffilor în funcțiile publice trebuie oprită! Acordarea titlului de doctor ar trebui să fie mult mai restrictivă, mai substanțială. Te crucești: numărul de titluri de doctor acordate după 1990 este uluitor de mare. Te crucești: numărul de generali (între care câteva zeci, de curând, au mai primit o stea de la Președintele țării) al Armatei române este uluitor de mare pentru efectivele în funcție de acum. Această inflație generează și susține impostura. Unii/mulți „doctori” abia știu să lege două fraze cât despre…orizontul intelectual… Integral: https://www.hotnews.ro

Activitatea universitară a premierului Nicolae Ciucă, pusă sub semnul întrebării. Profesor: „Când scria doctoratul? ÎnCa să abată atenția de la plagiatul lui, Ciucă introduce armata obligatorie  Premierul Marian Ciucă încearcă acum din răsputeri să ascundă minciunile sale profesionale și lacunele de educație anunțând o măsură care va stârni, fără îndoială, revolta populației. Într-o conferință de presă în care a apărut vizibil mânjit la gură cu onoare a anunțat că se reintroduce armata obligatori pentru toate sexele și categoriile de vârstă. Justificarea făcută de viitorul fost premier este amenințarea de la granița NATO, respectiv posibila invaziei a Ucrainei de către forțele armate ale federației ruse. Marian Ciucă este pregătit de război și dispus să se pozeze lângă soldați în uniformă ca și cum ar fi fost și el participant la acțiune, având experiență de când a mimat gestul ăsta prin Irak ….Totodată a precizat că, dacă nu a fost prins la început cu furatul nu se pune. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »