Author: desy.demeter


Revista Presei – 9 februarie.„Salariul minim, circa jumătate din coșul de consum. Statul nu vrea să știe de câți bani are nevoie un român ca să trăiască decent”

Download ghiocei images for freeBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 9 februarie! Cerul va fi temporar noros şi vor fi precipitaţii slabe -predominant ninsori în zona montanã, mai ales sub formã de lapoviţã şi ninsoare local în nord şi centru şi mixte în vest şi pe alocuri în est. Izolat vor fi condiţii de polei. Vântul va continua sã sufle tare la munte, iar la altitudini mari în Carpaţii Meridionali şi de Curburã se vor depãşi 120…140 km/h, va fi viscol puternic, zãpada troienitã şi vizibilitatea foarte scãzutã, însã va avea intensificãri temporare ziua şi în celelalte zone, cu viteze mai mari în est şi în sud-est, unde rafalele vor fi în general de 55…65 km/h şi pe suprafeţe mici de peste 70 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 5 şi 13 gr, iar cele minime între -3 şi 4 gr. In Bucuresti cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximã va fi de 13 gr, iar cea minimã de 0 gr.C.

Coronavirus RomaniaSuccesul și eșecul campaniilor de vaccinare în Europa. De ce în Danemarca COVID nu mai e o amenințare, în timp ce România rămâne în stare de alertă   Danemarca a renunțat la restricțiile anti-COVID, deși are cel mai ridicat număr de infectări din toată lumea. Ocupă însă primele locuri de pe glob și din Europa și în ce privește numărul vaccinaților cu ambele doze, 81%. România, în schimb, e încă în alertă, cu peste 30.000 de cazuri zilnice și doar 41% din populație imunizată. Cum au explicat cercetători și consilieri guvernamentali rezultatele campaniilor din țările lor la o dezbatere internațională? Clubul de presă Concordia din Viena, o asociație care promovează jurnalismul independent în Austria, a organizat pe 3 februarie o dezbatere online despre campaniile de vaccinare din șase țări europene, fruntașe la imunizarea completă precum Portugalia (90%) și Danemarca (81%), respectiv aflate pe ultimele locuri: Slovacia (49%), Rusia (49%), România (41%) și Bulgaria (29%). …. În Danemarca „avem un nivel ridicat de încredere în guvern” „Ca să ai restricții, virusul trebuie să fie o mare amenințare pentru societate. Dacă nu poți justifica de ce este, trebuie să ridici toate restricțiile. Așa spune legea”, a explicat Michael Bang Petersen, profesor de științe politice la Universitatea Aarhus din Danemarca și consilier al guvernului danez în pandemie, în domeniul științelor comportamentale. Acesta a mai precizat că nu doar autoritățile din sănătate au considerat acest lucru, ci și cetățenii. Profesorul a subliniat că danezii nu se opun restricţiilor și a amintit că au fost de acord cu lockdown-urile. „Avem un nivel ridicat de încredere în guvern. Când autoritățile spun că a scăzut presiunea asupra medicilor, oamenii cred asta și sunt de acord cu ridicarea restricţiilor”, a mai spus el. …. Opoziția politică din Slovacia se opune vaccinării Spre deosebire de Danemarca, în Slovacia e o lipsă acută de încredere în guvern, a spus Richard Kollar, profesor de matematică și statistică la Universitatea Comenius din Bratislava, Slovacia, consultat de guvern în dinamica epidemiilor. …. „Prin vaccinare au vrut să demonstreze eficiența regimului autoritar” Dmitry Dubrovsky, profesor la Școala Superioară de Economie din Moscova și cercetător în domeniul social, a pus rata scăzută a vaccinării din țara lui pe seama referendumului din iulie 2020. Atunci, rușii au votat pentru o reformă constituțională care îi permitea lui Putin să rămână președinte până 2036. …. „Din partea guvernului a fost o comunicare foarte slabă” „Când guvernul spune că trebuie să te vaccinezi și să respecți restricții pentru siguranța ta, devii suspicios”, a spus Zamfir. „Din partea guvernului a fost o comunicare foarte slabă. Poți să identifici în cine au încredere oamenii și să apelezi la ei, fie că e vorba de preoți, profesori, influenceri”, astfel încât populația să se imunizeze. O altă categorie de persoane pe care a menționat-o au fost medicii de familie, singurii din sistemul medical cu care cetățenii ar putea simți că au o legătură directă. A pomenit, de asemenea, trecutul comunist al României, care influențează și astăzi nevoile și deciziile românilor, care nu mai vor restricții și nici să se vaccineze: „Controlul a fost atât de mare, încât acum pentru români libertatea înseamnă libertate totală și se întâmplă în detrimentul responsabilității sociale”. Integral: https://www.libertatea.ro

Liderii PSD și PNL s-au întrecut în promisiuni legate de facturile la energie și gaz. Obiectivul a fost ratat, iar acum se ceartă pe soluțiile care pot ajuta populația să treacă mai ușor peste sezonul rece. Imagine din Parlament cu Florin Cîțu (stânga) și Marcel Ciolacu (dreapta)Salariul minim, circa jumătate din coșul de consum. Statul nu vrea să știe de câți bani are nevoie un român ca să trăiască decent Statul român nu respectă de un an și jumătate o lege care le-ar aduce românilor venituri mai mari. Cei circa 1,5 milioane de români care lucrează pe salariul minim primesc în mână 1.524 lei, la un salariu brut de 2.550 de lei, după majorarea de 10,8% intrată în vigoare la începutul anului. Suma este insuficientă pentru asigurarea unui trai decent unei persoane, iar pentru o familie nici nu poate fi vorba, arată Avocatul Poporului într-un raport publicat la finalul lunii trecute. Avocatul Poporului nu își bazează analiza pe cifrele oficiale ale statului, ci pe un studiu finanțat de Fundația Friedrich-Ebert România, la care au lucrat cercetători de la Institutul pentru Cercetarea Calităţii Vieţii (ICCV) şi Syndex România, actualizat în toamna anului trecut. Aceștia au ajuns la concluzia că valoarea unui coș minim pentru un trai decent ar trebuie să fie:

  • 2.708 lei pe lună pentru o persoană adultă singură;
  • 4.417 lei pe lună pentru o familie de doi adulți fără copii;
  • 5.993 lei pe lună pentru o familie de doi adulți și un copil;
  • 7.234 lei pe lună pentru o familie de doi adulţi şi doi copii.

Rezultă că, pentru a duce un trai decent, venitul unui adult care trăiește din salariul minim ar trebui să fie mai mare cu cel puțin 1.184 lei. Directoarea Fundației „Inimă de Copil”, Ana Burtea care ucrează cu sute de copii și zeci de școli din județele Galați, Brăila, Vrancea și Vaslui, spune că ajută familii cu patru-șase persoane care împreună abia ajung la un venitul de 2.708 lei pe lună, considerat coș minim pentru un trai decent. „Asta nu este excepție, asta este norma. (…) Cam 80% din cele aproape 250 de familii cu care noi lucrăm nu depășesc 600-700 de lei pe membru de familie în fiecare lună”, a spus ea, pentru Europa Liberă….. „INS nu a fixat valoarea coșului nici în 2020, nici în 2021”, spune cercetătoarea Victoria Stoiciu, coordonator de proiect la Fundaţia Friedrich-Ebert România. Așa se face că statul român nu știe – cel puțin în mod oficial – de ce sumă de bani are nevoie o persoană ca să trăiască decent, lucru care influențează politica socială. „Din păcate, noi nu am găsit în România o instituție care în mod oficial să facă acest calcul”, a spus Renate Weber, Avocatul Poporului, pentru Europa Liberă….. Președintele Cartel ALFA, Bogdan Hossu, a indicat că greșeala aparține Parlamentului, care a mai șters din informațiile prevăzute în tabelele din anexa legii ca să o simplifice, după ce președintele a cerut reexaminarea ei. „Ca să o simplifice, (Parlamentul) a redus la o singură coloană și nu s-a uitat că pe două pagini din Monitorul Oficial rezultatul este spațiu liber. Eu am interpretat-o ca pe o eroare materială”, a declarat Hossu, pentru Europa Liberă….. Sociologul Ciprian Iftimoaei, doctor în ştiinţe politice al Universității „Al. I. Cuza” din Iaşi, a atras atenția că la calcularea coșului minim pentru trai decent trebuie avute în vedere și inflația, rata sărăciei și indicile dezvoltării umane pentru România. „Chiar dacă salariul minim brut pe economie a fost majorat la 2.550 lei, de la 1 ianuarie 2022, ceea ce înseamnă o creștere cu 10,9% față de luna decembrie 2021, observăm că nu acoperă nivelul coșului minim pentru un trai decent lunar de 2.708 lei, dar compensează pe undeva creșterea inflației”, a completat el. Integral: https://romania.europalibera.org

Factura energieÎn plin scandal al facturilor la energie și gaze, ANRE vrea să cheltuiască 600.000 de euro într-o campanie media la TV, online și social media. Care ar fi scopul  Acuzată că nu a intervenit la timp pentru a preveni scandalul facturilor eronate la energie și gaze, declanșat încă de la finalul anului trecut, ANRE vrea să înceapă în perioada următoare o amplă campanie media pe TV, online și social media, contract estimat la 3 milioane de lei (600.000 de euro). Scopul declarat – atât o mai bună informare a românilor despre drepturile lor, despre cum se citesc facturile ori cum se schimba furnizorul, dar și pentru creșterea încrederii în ANRE și în instrumentele sale de informare. Vezi în articol cum ar trebui să decurga campania. Autoritatea națională de reglementare în domeniul energiei electrice (ANRE) a lansat vineri, 4 februarie, o licitație deschisă pentru desfăşurarea unei campanii media “de educare şi informare a consumatorilor finali de energie electrică şi gaze naturale cu privire la drepturile lor, producţie materiale de promovare şi difuzare în mass-media audiovizuală, mediul on-line și social media”, arată datele din Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Scopul declarat al campaniei: O mai bună informare a clienților și creșterea încrederii față de ANRE… .Luna trecută, Ministerul Energiei, Virgil Popescu (PNL), a lansat un atac la adresa ANRE, condusă de fostul deputat PSD Dumitru Chiriță, în scandalul facturilor eronate la energie și gaze. Ministrul acuză că, prin felul în care a acționat, ANRE ar fi transmis în piață semnalul că furnizorii pot scăpa și că nu s-ar fi ajuns aici dacă autoritatea ar fi controlat furnizorii și le-ar fi transmis să nu dea drumul facturilor, dacă nu sunt gata sistemele informatice.  Atacul ministrului Energiei la adresa ANRE a venit și după ce Mihai Tudose i-a cerut demisia ministrului energiei, Virgil Popescu, pe fondul scandalului cu facturile la energie. Integral: https://economie.hotnews.ro

Christine Lagarde cedează în fața presiunilor inflaționste! Schimbare de poziție a Băncii Centrale Europene - Good Media RomaniaSfârșitul unei ere: 7 ani de dobânzi negative se vor încheia în 2022. Inflația peste așteptări obligă BCE să își schimbe politicile Ultima dată când Banca Centrală Europeană – BCE a majorat politica de dobândă monetară a fost în 2011, acum mai bine de zece ani de zile, într-un efort de inundare a economiei zonei euro cu bani ieftini, pentru a oferi suportul financiar necesar creșterii economice în țările ce fac parte din uniunea monetară. Anul în curs ar putea aduce, așa cum anticipează investitorii și analiștii economici, plecând de la ultimele declarații venite din zona BCE, prima majorare a dobânzii monetare după o lungă perioadă de timp, precum și încheierea unei perioade de șapte ani în care dobânda la depozitele bancare din zona euro s-a aflat în teritoriu negativ. Ținta de inflație a BCE, nerealizabilă BCE ar fi obligată astfel de un nivel al inflației mult peste așteptări să își calibreze politicile cu instituții similare precum Rezerva Federală Americană și Banca Angliei, care au reacționat mult mai rapid în încercarea de a tempera presiunile inflaționiste fără precedent ce afectează economia globală. Inflația din zona euro este probabil să rămână peste 4% în cea mai mare parte a anului 2022, adică mai mult decât dublul țintei de 2%, stabilită de Banca Centrală Europeană….. Potrivit Eurostat, cea mai mare influența în avansul fără precedent al prețurilor o are explozia costurilor din zona energiei. Banca Centrală Europeană a avut la finele săptămânii trecute o spectaculoasă schimbare de poziție, în condițiile în care președintele instituției Christine Lagarde a admis pentru prima dată că nu este exclusă o majorare a dobânzilor. În precedentele declarații, Christine Lagarde susținea necesitatea ca dobânzile să fie păstrare la valorile la care se află în prezent: O majorare a lor ar amenința și mai mult ritmul avansului economic, care trenează deja în zona euro din cauza unor factori precum blocajele din lanțul de distribuție, criza semiconductorilor auto și condițiile nefavorabile de pe piața muncii. Iar investitorii și economiștii și-au aliniat deja pozițiile cu privire la politica monetară a zonei euro, ambele grupuri prognozând acum că Banca Centrală Europeană va pune capăt celor șapte ani de dobândă negativă pentru depozite în 2022, arată sursa citată. Integral: https://ziare.com

Elevi revenind la cursuri la Scoala 190 din BucurestiAnaliză. Economia va suferi de „long Covid”. Tinerii din țările în curs de dezvoltare, mai afectați de criza locurilor de muncă   Tinerii vor resimți efectele pandemiei și în anii următori, atunci când vor intra pe piața muncii. Mai ales cei din țările sărace, unde pierderile educaționale au fost mai mari: în 2020, elevii au pierdut jumătate din anul școlar, scrie IMFBlog, citat de Școala 9….. Elevii din țările în curs de dezvoltare au pierdut jumătate de an școlar în 2020 Un sfert de an școlar au pierdut țările cu economii avansate doar în 2020 și jumătate de an cele în curs de dezvoltare, arată o estimare făcută de Monitorul fiscal al Fondului Monetar Internațional (FMI), în aprilie 2021. Un grafic publicat de FMI arată că aceste inechități între țări au persistat până în octombrie. Tinerii care intră pe piața muncii, pe fondul recesiunii economice, se confruntă cu perspective mai proaste de angajare și salarii mai mici, așa cum s-a întâmplat și în cazul Marii Recesiuni din perioada 2007-2009. Așadar, va fi o provocare pentru absolvenți să-și găsească locuri de muncă avantajoase. …. Specialiștii spun că piața muncii a fost grav afectată de pandemie, iar procesul de recuperare va fi unul lent. Ei apreciază că, anul viitor, în evidențele oficiilor pentru ocuparea forței de muncă, vor figura 205 milioane de șomeri – o cifră net superioară celei existente în 2019, de 187 de milioane de șomeri. Integral: https://www.libertatea.ro

procurorul Bogdan PirlogCei trei procurori care conduc Asociația “Inițiativa pentru Justiție”, cercetați disciplinar de Inspecția Judiciară pentru un comunicat în care criticau Secția specială / Unul dintre procurori, vizat de alte 11 acțiuni disciplinare Inspecția Judiciară a dispus începerea cercetării disciplinare în cazul celor trei procurori care conduc Asociația “Inițiativa pentru Justiție”, fiindu-le imputat un comunicat de presă al asociației în care cereau clasei politice “desființarea cât mai rapidă a Secției pentru Investigarea Infracțiunilor în Justiție (SIIJ) și mutarea anchetării magistraților la DNA”. Unul dintre procurorii vizați este Bogdan Pîrlog, care este vizat de nu mai puțin de alte 11 acțiuni disciplinare. În acest caz, Inspecția Judiciară, condusă de Lucian Netejoru și care a fost acuzată în ultimii ani că s-a transformat într-un instrument de hărțuire a magistraților incomozi, a fost sesizată în octombrie 2021 de către președintele de atunci al CSM Bogdan Mateescu. De altfel, Mateescu conduce în continuare CSM, din calitatea de președinte interimar, fiind contestat de o bună parte a judecătorilor din Consiliu. El a sesizat Inspecția Judiciară pentru un comunicat transmis de asociația de procurori “Inițiativa pentru Justiție”, iar în sesizare sunt enumerate site-urile, inclusiv HotNews.ro, care au preluat comunicatul. Prin rezoluția consultată de HotNews.ro, Inspecția Judiciară dispune cercetarea disciplinară a celor trei procurori care au fondat și conduc asociația “Inițiativa pentru Justiție” – Bogdan Pîrlog, Sorin Lia și Ionuț Marcu. Inspecția Judiciară susține că, în urma verificărilor “au rezultat indicii privind săvârșirea abaterilor disciplinare constând în manifestări care aduc atingere onoarei sau probității profesionale ori prestigiului justiției, săvârșite (…) în afara exercitării atribuțiilor de serviciu, respectiv desfășurarea de activități publice cu caracter politic”…..In comunicatul de presă invocat, asociația Asociația “Inițiativa pentru Justiție” cerea clasei politice desființarea cât mai rapidă a SIIJ și mutarea anchetării magistraților la DNA. Integral: https://www.hotnews.ro

Gheorghe Stan si Adina Florea, în perioada în care țineau frâiele controversatei Secții Speciale. Stan a ajuns judecător la CCR, iar Florea e tot în fruntea SIIJ. Din 2018 și până în prezent, instituția a făcut doar 5 rechizitorii. VeDem Just se opune desființării de formă a Secției speciale pentru magistrați   Asociația VeDem Just se opune categoric ideii Ministerului Justiției de a desființa SIIJ în forma pe care o știm acum și a o reînființa, sub formă mascată, în cadrul Ministerului Public. VeDem Just se alătură astfel altor organizații ale societății civile care s-au opus acestui proiect, precum asociația Funky Citizens și Comunitatea Declic. Rapoartele MCV și avizele Comisiei de la Veneția din perioara 2018-2021 au recomandat desființarea acestei secții speciale care nu are un echivalent în Europa, secție înființată fără niciun argument, menită să creeze doar temere în cadrul sistemului judiciar și care s-a dovedit total ineficientă în combaterea corupției judiciare. De asemenea, 80% dintre magistrați au solicitat, chiar la întrebarea ministrului Predoiu în ministeriatul anterior, desființarea acestei structuri. Este adevărat că actualul ministru a propus desființarea SIIJ populată cu procurori doar la centru, dar în paralel el dorește înființarea unei alte structuri, cu procurori la centru și în țară.  Practic, pe lângă structura teritorială a DNA – competentă pentru combaterea corupției, a DIICOT – competentă pentru combaterea criminalității organizate și a parchetelor ordinare – competente pentru restul infracțiunilor, acum se mai înființează una: aceasta ar urma să fie competentă numai cu privire la magistrați, indiferent de infracțiunile comise de aceștia. Mai mult, noua structură ar urma să fie populată cu procurori numiți – pentru prima dată în istoria justiției – de judecători, ministru justiției și membrii societății civile din cadrul CSM. Este evident că acest amestec al decidenților nu va avea nicio legătură cu profesionalismul procurorilor respectivi: judecătorii nu au cum evalua procurorii, ministrul are interese politice, iar reprezentanții societății civile din CSM sunt aleși și numiți de Senat, cei doi din prezent dovedindu-se în repetate rânduri ca promovând o politică distructivă la nivel de imagine a justiției, antireformistă și antieuropeană. În plus, legea din 2018, verificată de CCR, a stabilit o separare a carierelor judecătorilor și procurorilor, ceea ce este evident că noua structură nu o va respecta. În fine, eficiența anchetelor penale a impus specializarea procurorilor și crearea, în timp, a structurilor speciale – or, acest principiu este ignorat de noua structură ce se dorește a fi înființată. Integral: https://vedemjust.ro

Medicul Lucian Duță este acuzat că a primit o mită de 6,3 milioane de euro de la două companii IT, partea sa fiind 10% din valoarea contractelor.Denunțul înainte de condamnare, o nouă metodă de a scăpa de închisoare Pare să fi devenit o practică ca inculpații condamnați pe fond să facă denunțuri pentru a beneficia de înjumătățirea sentințelor chiar înainte de decizia finală. Ultimul pe listă – fostului președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Lucian Duţă. Cea împotriva căruia Duță a făcut plângere este propria denunțătoare, afacerista Irina Socol. Pentru ca metoda să reușească e nevoie de un procuror care să accepte cererea. Lucian Duță, condamnat în primă instanță la 6 ani de închisoare pentru luare de mită, s-a mutat, anul trecut, la Constanța. De aici, a formulat un denunț împotriva celei care l-a „turnat” la DNA. Duță speră ca astfel să-i fie înjumătățită pedeapsa, în baza unui articol din Legea privind protecția martorilor….. Lucian Duță are o condamnare în primă instanță de 6 ani închisoare cu executare și peste câteva zile urmează decizia definitivă care va fi stabilită de Curtea de Apel București. Astfel, fostul director speră să oblige instanța să dicteze o pedeapsă înjumătățită, potrivit legii privind protecția martorilor. Conform unor surse judiciare, denunțul depus la Constanța este unul formal, nu aduce probe noi, nu poate fi valorificat de procurori. Socol este la rândul ei denunțătoare în dosarul lui Duță, fiind vorba despre fapte pentru care fostul șef al Casei Naționale de Asigurări este condamnat în primă instanță. Nu de aceeași părere a fost procurorul Nițu de la Constanța care a trimis adresa către CAB, în apărarea fostului șef al CNAS…… Practică tot mai răspândită Specialiștii în drept au declarat, pentru Europa Liberă, că această practică a denunțurilor pentru înjumătățirea limitelor pedepselor este tot mai folosită de inculpați. Procurorii care le analizează nu dau curs de fiecare dată acestor demersuri. De cele mai multe ori este vorba despre fapte inventate, care nu pot fi probate. „Nu există o practică unitară a procurorilor și a instanțelor în ceea ce privește valorificarea aplicarea articolului 19 din legea 682 privind protecția martorilor. Unele instanțe cer detalii suplimentare pentru a verifica cele scrise în denunț, altele aplică, altele ignoră denunțurile. În cazul de față, dacă se ia în considerare, pedeapsa poate să scadă de la 6 ani cu executare, la trei ani cu suspendare ”, ne-a declarat un avocat care a dorit să-și păstreze anonimatul……. Mită uriașă de 6,3 milioane de euro Fostul preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Lucian Duţă, a fost condamnat, în 27 noiembrie 2020, de Tribunalul Bucureşti, la şase ani de închisoare pentru luare de mită, el fiind judecat pentru că, în perioada 2010 – 2012, a primit 6,3 milioane de euro de la două firme de software care au încheiat contracte cu CNAS. Tribunalul a decis să-i confiște mita primită. Integral: https://romania.europalibera.org

Dacian Cioloș a pierdut lupta în fața taberei Barna în ședința conducerii USR. Imagine generică cu președintele USR.Politica nerăbdării. După demisia lui Cioloș, de astăzi poate reîncepe lupta pentru like-uri  Programul pe termen lung lui Dacian Cioloș s-a lovit de nerăbdarea îndărătnică a unui grup de boiernași pașoptiști din USR. În timp ce Cioloș și-ar fi dorit să înceapă cât mai repede construcția pentru 2024, Ghinea, Barna și câțiva alții stăteau în ușă, cu paltoanele pe ei, așteptând să-i sune Cîțu și să-i cheme înapoi în guvern. Aparent, această tabără a câștigat….. În 2020, când partidul de-abia împlinise 4 anișori și jumătate – vârstă la care alți copilași nu se gândesc nici măcar la clasa pregătitoare, USR dorea deja să fie absolventul-minune al clasei politice românești, intrând la guvernare de parcă ar fi câștigat alegerile parlamentare. Dar nu le câștigase. Se clasase doar pe locul 3. Și nu acesta este lucrul ce li se poate reproșa, ci lipsa de pregătire. Dacă în 2016 USR a fost votat mai degrabă din revoltă, votul din 2019, de la europarlamentare, și cel din 2020, de la alegerile locale și generale, au avut la bază mai degrabă speranța că scandalul perpetuu de pe Facebook nu este decât o formă înșelătoare de manifestare, că în spate stă multă competență și cunoașterea minuțioasă a domeniilor pe care USR vrea să le reformeze. Dar, din păcate, partidul nu avea programe pregătite nici măcar pentru marile domenii pe care urma să le coordoneze în urma negocierilor sângeroase cu PNL. Nu că n-avea un program unitar de guvernare, pentru un guvern întreg, dar n-avea nici măcar programe solide, pe minimum patru ani, pentru ministerele-cheie pe care le-a solicitat și le-a și obținut: sănătate, economie, justiție, transporturi, cercetare/digitalizare. În condițiile astea, poate că a te repezi la guvernare prematur nu a fost cea mai bună idee, pentru că dezamăgirea este singurul lucru pe care USR nu avea voie să-l livreze. Nu pentru binele partidului, ci pentru ideea, mult mai importantă, că schimbarea în bine este posibilă. Am citit multe „analize”, zilele acestea, conform cărora Dacian Cioloș a fost surprins el însuși că a câștigat alegerile interne din USR-PLUS. Ca glumă, e aproape reușită. Ca descriere a realității, este un fake news la fel de mare ca acela conform căruia Dacian Cioloș ar avea o imagine proastă al Bruxelles și de aia ar fi pierdut șefia grupului Renew Europe din Parlamentul European. Or, Dacian Cioloș și-a dat demisia de la conducerea grupului Renew pe 6 octombrie, la doar 5 zile după ce câștigase președinția USR. Nu pentru că nu se mai bucura de încrederea colegilor săi, ci pentru că promisese încă din septembrie să facă acest lucru în cazul în care va deveni președinte de partid. …. Din păcate, programul pe termen lung al lui Dacian Cioloș s-a lovit de nerăbdarea îndărătnică a unui grup de boiernași pașoptiști. În timp ce Cioloș și-ar fi dorit să înceapă cât mai repede construcția pentru 2024, Ghinea, Barna și câțiva alții stăteau în ușa, cu paltoanele pe ei, așteptând să-i sune Cîțu și să-i cheme înapoi în guvern. Deși tineri, boiernașii pașoptiști ai USR-ului nu sunt pregătiți să construiască. Vor repede, vor acum, indiferent de mijloace. Construcția solidă nu e pentru ei, căci îi mână din spate nerăbdarea proaspeților absolvenți de facultate care vor să se angajeze direct ca manageri de multinaționale. Aparent, această tabără a câștigat. De astăzi poate reîncepe lupta pentru like-uri, internetul poate fi inundat din nou cu meme semi-istețe, Facebook-ul trebuie recucerit, iar Dan Barna poate începe din nou să mimeze că folosește tastatura computerului. Integral: https://www.libertatea.ro

George Simion se delimitează de Călin Georgescu și Claudiu Târziu/ Liderul AUR spune că așteaptă clarificări cu privire la declarațiile referitoare la Holocaust și mișcarea legionară și amenință că vor fi îndepărtați din partidCe au în comun crizele din USR, PNL și AUR Crizele manifeste sau mocnite din USR, PNL și AUR au cauze foarte diferite, dar la originea lor stau slăbiciunile unor lideri care se confruntă cu mari probleme de legitimitate internă. Crizele interne din partide sunt de fapt crize de lidership….. Sub amenințarea că își ia jucăriile și pleacă dacă partidul nu face cum vrea el, Cioloș va acutiza criza și va amplifica adversitățile interne. USR este compus în mare din true beliveri, din oameni tineri care trebuie convinși și motivați să meargă mai departe, nu constrânși sub șantaj. Într-un astfel de partid, forța de lider adevărat nu ți-o dă nimeni. O ai sau nu. Ceilalți te urmează sau nu. Cioloș cerșește azi o legitimitate mai mare decât a vrut să-i acorde partidul la Congresul din octombrie 2021….. Alte partide funcționează diferit, au un grad mai mare de toleranță față de calitatea precară a liderilor. Este și cazul PNL, care a acceptat în ultimii ani fără împotrivire toate soluțiile proaste venite de la Cotroceni. Florin Cîțu nu trebuia să fie niciodată președintele PNL, nici măcar de scară de bloc, și totuși a fost ales la Congresul din 25 septembrie 2021 doar pentru că președintele Iohannis a dorit să-l schimbe pe Ludovic Orban. Cîțu a pierdut între timp funcția de premier, prin urmare a început să saboteze metodic cam toate acțiunile premierului Ciucă și ale guvernului PNL PSD UDMR numai pentru a dovedi că nu se poate fără el. Lipist total de charismă, fler sau viziune,  Cîțu a devenit rapid noul Orban, o sursă zilnică de conflicte și scandaluri în coaliție. Președintele Klaus Iohannis și liberalii trebuie să scape rapid de el dacă vor să salveze guvernarea….. Spre deosebire de USR, aici nu prea găsim true-beliveri, ci mase amorfe de executanți docili  loiali oricărui șef din pur oportunism. Cea mai bună dovadă este însăși existența unei nulități politice la vârful partidului. Pesediștii au pus organizația de tineret a partidului să îl atace, un mod de a-l arunca în derizoriu. La AUR se prefigurează o criză la vârf din cauza neințelegerilor dintre cei doi co-președinți, deci tot o criză de lidership. Prin promovarea urii, din cauza discursului șovin și xenofob, George Simion a izolat partidul în plan intern și extern în timp ce gruparea Târziu – Lavric face eforturi vizibile să poziționeze partidul în zona naționalistă și conservatoare, dar fără excesele de violență fizică și verbală importate de la ultrașii galeriilor de fotbal. Totuși, ideologii mai școliți ai AUR au imprimant linia neo-legionară, de glorificare a figurilor nazismului românesc și de minimalizare a Holocaustului. Asta n-a fost opera lui Simion…… Singurul partid scutit în această perioadă de crize la vârf este PSD, dar și aici avem de-a face cu o criză mocnită sau mai bine zis amânată de lidership. Marcel Ciolacu va fi primul lider care nu va candida la prezidențiale, cu speranța că va fi numit premier dacă partidul său va lua președinția după aproape 20 de ani. Este primul lider PSD care, în exercițiul puterii fiind, este devansat în toate sondajele de un posibil rival intern: Alexandru Rafila. Toate acestea sunt premisele unei viitoare crize la vârf, care se va manifesta în momentul în care partidul va trebui să-și anunțe candidatul la prezidențiale sau dacă începe căderea inevitabilă în sondaje. Toți acești lideri au apărut sub cel mai slab președinte de țară pe care România l-a avut în ultimii 30 de ani. Sub Klaus Iohannis nu s-a profilat nici un politician de mare anvergură politică, care să-l pună în dificultate pe șeful statului și să-i evidențieze, prin contrast, slăbiciunile de om politic. Integral: https://www.g4media.ro

De ce l-a atacat, de fapt, George Simion pe Virgil Popescu. Liderul AUR: „E complice” - IMPACTValeriu Nicolae: Deci Simion îl face hoț pe ministrul Popescu. Despre Virgil Popescu am scris – e la fel de cinstit pe cât e ANI (Agenția Națională de Integritate) funcțională. CV cu probleme, nepotism la greu, ipocrizie cât cuprinde, declarații de avere mizerabile. Totuși domnul Simion continuă să se prezinte a fi scriitor probabil pentru că nu e analfabet că de scris scrie ca o cizmă. Fițuicile alea ale lui sunt probabil printre cele mai bune dovezi că omul urăște cu spume logica, bunul simț și literatura de orice fel. Conform declarațiilor de avere Simion a câștigat cât a meritat din scris și anume zero lei începând din 2018. Spune că donează 90% din indemnizația de parlamentar pentru cazuri sociale. Cel mai probabil se consideră caz social că altfel nu se explică. E greu de crezut că George Simion trăiește cu sub 2000 de RON pe lună. Numai în primele 6 luni în afara indemnizației enorme comparativ cu ce a căștigat în privat, Simion a luat pe semnătură o medie de încă 8800 de RON pe lună din banul public sau de minim 4 ori de cât primea el salariu înainte de politică. Nu dorește să ne zică pe ce i-a cheltuit căci transparența aia e pentru fraieri. Din ce a trăit în fapt liderul AUR înainte de 2018 este un alt mister care pute rău a evaziune fiscală și un pic și a servicii secrete. Partidul domniei sale are doi parlamentari dovediți a fi fost hoți de justiție și încă destui care put a hoțomănie. Aici e un caz mai complex nu de hoțul care strigă hoții ci de impostorul sociopat care strigă hoțul la alt impostor sociopat. Poza cu microfonul Antenei 3 mi se pare perfectă. Sursa: https://www.facebook.com

Garsonierele de 11 mp din Gheorgheni s-au scumpit din nou. Nu mai sunt o afacere - FOTO - Ştiri de ClujExclusiv. Cine sunt cei 6 studenți care au închiriat garsoniera de 11 mp din Cluj  După ce imagini cu o garsonieră din Cluj în care chiria costă doar 200 de euro (negociabil) au devenit virale pe rețelele sociale, aceasta s-a ocupat imediat. Un grup de 6 studenți au pus mână de la mână și au închiriat celebra locuință. Dintre aceștia 3 sunt foarte mici de înălțime, au sub 1,55, și pot să doarmă în pat de-a latul, cu călcâile atârnând în afară. Al patrulea este un experimentat yoghin care s-a obișnuit să doarmă în picioare. Ceilalți doi lucrează oricum în ture de noapte ca livratori pentru o pizzerie din oraș și vin acasă doar dimineața…..Dulapul din perete le este suficient pentru hainele lor, fiecare având o pereche de blugi și un hanorac iar în frigider încape bere pentru două zile. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 8 februarie.„„Creșterea vârstei de pensionare ar fi absurdă”. România, între declin demografic sever și politici publice haotice”

99 Winter - Cats & Dogs in the Snow ideas | dog cat, cute animals, winter catBuna dimineata intr-o zi de marti, 8 februarie! Deşi în scădere uşoară, valorile termice vor fi în continuare peste cele normale în prima decadă a lunii februarie. Cerul va fi temporar noros şi se vor semnala precipitaţii slabe -predominant sub formă de ninsoare local la munte, mixte pe spaţii restrânse în nord şi în centru şi mai ales ploi izolat în restul zonelor. Conform ANM, vântul va continua să sufle tare la munte, în special la altitudini mari în Carpaţii Meridionali şi de Curbură, însă va avea intensificări temporare şi în celelalte zone, cu viteze mai mari în est-sud-est. Temperaturile maxime se vor încadra între 0 şi 9 gr C, iar cele minime, între minus 8 şi 1 gr C. In Capitală cerul va fi temporar noros, dar probabilitatea de ploaie va fi redusă. Vântul va sufla slab şi moderat, trecător cu uşoare intensificări. Temperatura maximă va fi de 8-10 gr C, iar cea minimă – de – 2-1 gr C.

Ce probleme au medicii de familie care vor să se implice în testarea COVID …. Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a reproşat oarecum că, în plin val Omicron al pandemiei cu noul coronavirus, medicii de familie nu sunt total implicaţi în campania de testare în masă a populaţiei. Aceştia susţin, însă, că aproape jumătate din totalul cabinetelor individuale au contract cu Casa de Asigurări de Sănătate pentru a face teste rapide gratuite pentru COVID-19 cu toate că din punct de vedere financiar această activitate nu este o afacere. În plus, sunt unele probleme cu introducerea datelor celor testaţi în platforma oficială Corona Forms, iar unele cabinete sunt astfel plasate încât nu pot fi utilizate la activităţi de testare. „Din câte ştiu, majoritatea medicilor de familie doresc să se implice în acestă testare, dar o parte a lor nu o poate face efectiv din motive logistice. Este vorba de cei care îşi desfăşoară activitatea în vechile policlinici. Acolo avem cabinete cu diverse specialităţi, de la medicină de familie, la cardiologie sau neurologie. Păi, în aceste cazuri, nici nu prea poţi testa deoarece se pot prezenta numai persoanele care au simptome conform definiţiei de caz a INSP. Deci, pe acelaşi hol de doi-trei metri lăţime, ar trece şi un suspect COVID, dar şi bolnavi cu boli cronice de inimă sau suferinzi de astm. Foarte periculos. Ar deveni nişte bombe epidemiologice acele policlinici“, susţine Rodica Tănăsescu, vicepreşedinta Societăţii Naţionale de Medicina Familiei Asociaţia Medicilor de Familie Bucureşti-Ilfov (AMFB). „Nu este o afacere“ Medicul susţine că a încercat să facă unele demersuri pentru rezolvarea situaţiei, dar fără prea mare succes. „Policlinica noastră, de exemplu, are curte şi am solicitat un cort în care împreună cu colegii să ne testăm pacienţii, dar demersul a rămas fără ecou. Deci, am vrut să ne alăturăm campaniei cu toate că, trebuie spus, din punct de vedere financiar acest contract cu Casa de Asigurări de Sănătate pentru a face pacienţilor teste rapide gratuite pentru COVID-19 nu este deloc o afacere. Casa plăteşte 50 de lei pe test, dar după ce scazi costul testului respectiv, al dezinfectanţilor şi după ce achiţi taxele la stat rămân vreo 18 lei pe test. Repet, testarea nu este o afacere, dar vrem să ne implicăm deoarece numai aşa ne putem bate cu pandemia. Bine ar fi fost dacă am fi utilizat aceste teste rapide anul trecut, pentru că tulpina Delta era mai bine detectată, dar, decât nimic, tot este ceva. Probabil, nu s-a dorit atunci, s-a preferat un număr teoretic mai mic de infectări. Oricum, dacă se rezolvă cum trebuie şi problemele cu introducerea datelor celor testaţi în Corona Forms, ar fi mult mai uşor pentru colegii înscrişi în campanie. Este vorba de greutatea cu care ajung la medici datele de logare în sistem şi de unele erori pe care acesta le dă uneori“, a mai precizat medicul Rodica Tănăsescu. Integral: https://adevarul.ro
Valeriu-Ciolan NicolaeValeriu Nicolae: Mă duc la Jilava să rezolv și eu să prind posturile alea de le prinde Șoșoacă. Frumușel elegant e 8.40. E deschis de la 8. Sunt singurul în căutare de 15G în venă că e a treia porție – (3X5G pentru necunoscători). Doctor să mă înțepe nu e. Adică este un nene doctor pe la vreo 80 de ani dar îi tremură mâinile rău. Mă liniștește că o să sune alt doctor. Sună doctorul vorbește vreo 3 minute cu el până se prinde că nu vorbea cu doctorul. Nu e nimic mai vorbește un pic. Îmi zice să stau un pic că rezolvă. Închide ușa. Se aude tot de la el din cameră. Mai sună vreo trei până nimerește la doctor. Îi zice că mă “temporizează” să nu se grăbească. La un moment dat tușește și să mor că se aude ca și cum ar fi lătrat. Îmi vine să leșin de râs. Vine în sfârșit și nenea doctorul. Puști. Îmi zice că așteptăm “cinci minuțele” să se încălzească serul. Ține serul între mâini și suflă în el. Tehnologie, tati! M-a rezolvat scurt. Nu cred că mi-a dat serul ăl bun că nici măcar bulgarii nu prind. Nici blututu nu merge! PS. Am pus și coifu de aluminiu. Tot niica. Iarăși mi-am luat țeapă că nici banii de protest cu câinele nu i-a virat nemernicul ăla nici acum. Are AbURiștii dreptate! Sursa: https://www.facebook.com

Elevi cu masca la scoala, in sala de clasaȘcoala românească în pandemie, ruletă rusească …“Școala românească în pandemie este ruletă rusească” consideră cu îngrijorare legitimă un profesor. Este zi de zi în clasă, nimeni nu îi poate zugrăvi realitatea în termeni nereali. Un alt cadru didactic descrie situația ca fiind “stresantă, frustrantă, periculoasă, o lecție despre obediență și inconsistență.” Revolta din litere și glas este sinceră și evidentă. Un dascăl consideră școala în pandemie la început de februarie 2022 “frustrantă, periculoasă, inconștientă, nepăsare la cote maxime.” Resemnarea că nimic nu se va schimba în bine este ușor sesizabilă. Cu toate acestea, va merge înainte. Descrierea devine de-a dreptul emoționantă: “Este strict incompetență, nepăsare, jocuri economice și politice. Mi se rupe sufletul la poveștile copiilor, care îmi spun cum prietena lor din cealaltă clasă este la spital, cum colega de bancă este a 3-a oara bolnavă, cum pe colegul x au venit sa îl ia din mijlocul orei fiind pozitiv, pentru ca “abia acum i-a ajuns rezultatul” și nu a acceptat școala să stea acasă până la venirea rezultatului. E trist, e descurajator…e și mai sfâșietor ce se întâmplă în afara școlii, în familia bolnavului.” O doamnă profesor radiografiază concis întreg cadrul ca fiind unul “haotic”. Nu poate face mai nimic pentru schimbarea situației, nu este decident, nu dă ordine comune. Un alt profesor care privește cu responsabilitate în jur vine cu propria diagnoză a unei zile la clasă: “stres, bătaie de joc, lipsă de încredere, risc de îmbolnăvire”. Opiniile acestor oameni care ne educă cât de bine pot copiii (cu înțelesul de “cât de bine li se permite”), nu contează pentru cei care conduc destinele educației, așa cum nu contează nici îngrijorările părinților responsabili! În discursul decidenților nu vom regăsi realitatea momentului: spitale pline, clase mai mult goale, dascăli în carantină sau izolare. Sunt prea preocupați de artificii tehnice care să mențină școlile deschise cu orice preț plătit de profesori, elevi sau părinți. Orice preț … plătit de alții! Integral: https://ziare.com

AlimenteTrei căi prin care ne putem ieftini mâncarea. Cum ar putea firmele românești din zona alimentară să producă bunuri pe care acum le importăm. Scenariile BNR  Scumpirea alimentelor, chiar dacă fiecare dintre noi o resimte altfel, a lăsat loc unor întrebări. Oare o parte din produsele alimentare pe care le importăm nu ar putea fi produse în țară? Teoretic, firmele românești din industria alimentară ar putea produce majoritatea mărfurilor pe care în prezent le importăm, arată o analiză a Băncii Naționale. Dar această perspectivă trebuie însă dublată de cea calitativă, se mai arată în document. Din perspectiva cantității, firmele din industria alimentară din România pot obține o producție suplimentară cu circa 9 miliarde lei, arată analiza citată. Sectoarele cu cel mai important potențial de dezvoltare sunt: brutăriile (unde producția suplimentară estimată este de 2 miliarde lei), fabricarea produselor de morărit (Biscuiti, piscoturi, macaroane, taitei- prducție suplimentară de 1,5 miliarde lei), producția, prelucrarea și conservarea cărnii și a produselor din carne (1,5 miliarde lei) sau fabricarea produselor lactate (1 miliard lei)….. Ce ar trebui făcut 1. Îmbunătățirea legislației naționale privind certificarea și promovarea produselor agroalimentare. România, contrar tendinței europene în care calitatea și promovarea acesteia reprezintă o prioritate, a continuat seria unor programe orientate numai spre dezvoltarea capacităților de producție, necorelate însă cu piața de desfacere. Asta a dus la finanțări nesustenabile, punând beneficiarii în situația nefericită de a falimenta investiția. Competitivitatea fermierilor va fi îmbunătățită printr-o mai bună integrare a acestora în cadrul lanțului agroalimentar prin intermediul schemelor de calitate. Folosirea schemelor de calitate asigură valoare adăugată produselor agroalimentare, sporind astfel competitivitatea pe piața locală în raport cu produsele din export. Astfel, pornind de la efectele asupra competitivității și mergând mai departe pe lanțurile specifice de cauzalitate, schemele de calitate au potențialul de a determina efecte pozitive asupra afacerilor locale, cu externalități pozitive pe termen lung asupra creșterii economice și a pieței forței de muncă. 2. Îmbunătățirea accesului la piețe de desfacere și integrarea în lanțurile de ofertă Accesul la piață este o limitare majoră pentru marea majoritate a fermierilor, printre cauze numărându-se lipsa de organizare, capacitatea redusă de depozitare, cantitatea și calitatea insuficiente. Integrarea pe lanțul valoric “supply chain” în interiorul țării și definirea strategiilor de susținere a acestuia reprezintă o altă prioritate. Această prioritate survine cu atât mai mult în contextul actual, descris de efectele nefaste ale pandemiei cu noul virus, multe țări considerând oportune perspectivele reducerii lanțurilor de producție. Pentru stabilirea clară a potențialului, dar și definirea unei strategii aplicate, este necesară identificarea principalelor produse agroalimentare care pot fi produse în Romania în condiții de competitivitate, dar în acest moment sunt importate. În plus, în vederea dezvoltării unor măsuri de sprijin este necesară și definirea lanțului valoric intern. Se recomandă definirea lanțului valoric pentru toate produsele agroalimentare sau cel puțin pentru cele din coșul de bază, astfel încât analiza să releve cât dintre acestea sunt provenite din producție interna și cât din producție este integrată la nivel de lanț. În urma interacțiunii cu principalii jucători din piață (fermieri, procesatori, comercianți), constatăm că există unele sectoare în care lanțul valoric este mai bine dezvoltat și integrat în Romania (cum ar fi creșterea păsărilor), însă există și sectoare unde este mult loc de dezvoltare și integrare. Există încă verigi lipsă, de la genetica performantă privind animalele sau plantele, până la prelucrare/valorificare…..3. Promovarea produselor autohtone… Autoritățile trebuie să se asigure că produsele industriei sunt sigure, controlate și de calitate similară celor din UE. Dacă aceste criterii sunt îndeplinite, autoritățile trebuie să creeze strategii pentru promovarea acestor concluzii. Este necesară crearea și implementarea de către autorități, prin dialog strâns cu reprezentanții asociaților de profil, a unei strategii pentru promovarea produselor alimentare de calitate, inclusiv prin creșterea rolului schemelor de calitate. În cazul în care produsele industriei autohtone îndeplinesc aceste standarde de calitate, autoritățile să promoveze cu precădere respectivele bunuri. Mai mult, considerăm necesară punctarea sensibil suplimentară în orice schemă de sprijin oferită de autorități (ajutoare de stat, garanții provenind de la fondurile de garantare a creditelor, finanțări prin fonduri europene, promovare investiții, exporturi etc.) a firmelor din sectoarele agroalimentare care creează lanțuri alimentare de ofertă sau utilizează scheme de calitate….. Isărescu: România importă încă prea multe produse agricole raportat la ceea ce natural se poate produce în ţară Integral: https://economie.hotnews.ro

„Creșterea vârstei de pensionare ar fi absurdă”. România, între declin demografic sever și politici publice haotice …. Dincolo de planuri și promisiuni, în realitate nimeni nu știe cu precizie nici măcar câți români sunt cu adevărat plecați peste granițe, câți au rămas în țară, defalcat pe localități sau, poate și mai important de atât, ce gândesc cuplurile care ezită să aibă copii. Fără astfel de date calitative, orice măsură înseamnă că nu facem altceva decât „să cheltuim bani, fără vreun efect benefic” pe termen lung, explică la PressOne profesorul universitar Vasile Ghețău, expert în demografie. ….Dacă tendințele de după 1990 se păstrează, în câteva decenii vom ajunge la o populație rezidentă de doar 15 milioane de locuitori, avertizează Vasile Ghețău….Vasile Ghețău: Părerea mea este că înainte de a ne apuca să luăm măsuri ar fi bine să avem informații clare despre ce-și doresc cuplurile tinere din România în materie de familie, de numărul de copii și apoi să vedem care sunt concret măsurile care pot avea și efecte. Pentru că sunt convins că sunt tineri care nu vor alocația pentru copii. Vor în schimb să aibă garanția că, odată venit pe lume, copilul lor va avea garantat un loc la creșă sau grădiniță. Sau școală cu servicii după program. Alte cupluri poate vor spune că își doresc condiții mai avantajoase pentru a-și cumpăra o locuință bună, unde viitorul copil să poată trăi confortabil. Atâta timp cât noi nu știm cu adevărat opțiunile tinerilor în materie de ce stimulente i-ar putea determina să aibă copii, riscăm ca orice măsură pe care o luăm să nu aibă eficiență. Cheltuim mulți bani fără vreun efect benefic….. Noi nu avem un sistem de cuantificare a migrației sau emigrației. Nu avem așa ceva în România. Datele pe care INS le are asupra românilor stabiliți în străinătate provin de la Eurostat (n.r. Oficiul European de Statistică) care la rândul său le obține de la statele membre. Ori practicile naționale nu sunt identice în înregistrarea imigranților. În unele țări nu se înregistrează data nașterii, de exemplu. Sau localitatea exactă de unde vine, din România. Și atunci INS  a fost pus în situația incredibilă de a face unele estimări. …. V.G.: Dacă este bine făcut, Recensământul este foarte probabil să ne ofere un număr mai mic. Sunt argumente care provin din diverse arii. De exemplu numărul celor plecați afară ar fi, după unele estimări, de 4-5 milioane de persoane și nu de 3 milioane, așa cum ne arată statistica acum. E greu să avansăm o cifră, dar da, în mod cert ea poate fi mai mică. Admitem că vom avea un număr al populației realist, mai mic. Dar apoi, dacă nu vom avea informații asupra migrației externe, a emigranților, vom ajunge în timp la aceeași situație în care suntem acum: să nu mai cunoaștem cu adevărat numărul real al populației rezidente…..V.G.: Ar trebui să urmeze ceea ce până acum nu s-a făcut: ca toate programele din PNRR care au dimensiune teritorială să fie fundamentate pe cifre realiste de populație. Să fie așadar programe la rândul lor realiste, pentru a fi eficiente. Dacă nu vom avea o cifră clară asupra populației la nivel de localitate, județ, regiune de dezvoltare, atunci pe ce se pot fundamenta programele de dezvoltare ale României? Riscăm iar să ajungem la improvizații. ….Un fapt îngrijorător: au „dispărut” peste 100 de mii de persoane în 2020 și se profilează o scădere naturală de 140 de mii de locuitori, anul trecut. Ceea ce este îngrozitor. …. V.G.: Toate calculele de perspectivă care există acum converg spre o populație în jur de 15 milioane, în anul 2050. O astfel de perspectivă nu poate fi schimbată ca perspectivă a declinului și scăderii populației. Dacă ar exista o anumită redresare a natalității, ea nu poate fi decât moderată. Trebuie să fim realiști.  O natalitate în creștere moderată, alături de o mortalitate care nu are cum să scadă, din moment ce intervine o acțiune mecanică a îmbătrânirii populației, va însemna așadar că diminuarea declinului natural va fi minoră….. V.G.: La Recensământul din 1992 existau 900 de mii de locuitori cu studii superioare. Dintre care 400 de mii erau femei. În 2011 erau 2,6 milioane de cetățeni cu studii superioare, din care 1,4 milioane erau femei. Ele și-au terminat studiile, au căutat o carieră și apoi s-au luptat să și-o apere. Și această schimbare fundamentală a rolului femeii se află la baza scăderii natalității. E o evoluție economică și socială. Au intervenit și alți factori. Voi spune două lucruri care nu plac. Unu: la vârstele de 20-30 de ani ajung în cupluri, el și ea, tineri care provin din familii cu un singur copil. Acești tineri, când se căsătoresc, ce filozofie a vieții pot avea, din perspectiva numărului de copii? Iată cum lucrează factorul demografic în timp, ca efect extraordinar…..V.G.: Se vorbește de 70 de ani, vârstă de pensionare. Aceste discuții sunt absolut fără niciun sens. Vârsta de pensionare depinde foarte mult de speranța de viață. Când ai o speranță medie de viață în România de 74 de ani, cum poate crește vârsta de pensionare? Este absurd.  Integral: https://pressone.ro

Și ce dacă ar crește cota unică? La câte îndură economia și plătitorii de taxe nici nu s-ar simțiNu ştiu câţi români au plecat din ţară, 4 sau 5 milioane, dar am întâlnit doi români care s-au întors acasă, câştigând acum bani cu Uber. De ce nu v-aţi apucat de o afacere? Este foarte greu să faci business în România şi aici nu vorbesc de muncă, ci de tot mediul. Am venit cu nişte bani în ţară, dar nu vreau să mi-i pierd Conform datelor statistice, între 4 şi 5 milioane de români au plecat din ţară, România fiind pe locul doi în lume, după Siria, la emigraţie. Şi la noi nu a fost război. Căderea comunismului şi globalizarea au deschis larg porţile pentru români de a pleca la muncă în afară – valul anilor ’90 şi începutul anilor 2000, apoi au urmat valurile celor care au vrut să plece de tot din ţară, din „n” motive. Întâi au fost banii: la muncă în Grecia, Italia, Spania, Germania, Franţa şi apoi Marea Britanie şi ţările nordice puteai să câştigi de 5-10 ori mai mult faţă de România, respectiv 200 de euro, într-un caz fericit, versus 800-2.000 de euro în afară, asta bineînţeles în funcţie de jobul obţinut. Ulterior, a venit valul celor care au plecat din ţară nu pentru bani, ci pentru poziţii externe, pentru infrastructura socială şi pentru că s-au săturat ca în fiecare zi în România să ducă câte o luptă. Conform Hotnews, care citează datele obţinute de la Institutul Naţional de Statistică, în ultimii ani a crescut ponderea românilor de 40-50 de ani care emigrează definitiv, la egalitate cu tinerii de 20-30 de ani care pleacă din ţară. 2018 a fost anul de vârf în privinţa emigrării definitive. Cei care pleacă de tot din România la 40-50 de ani nu o fac pentru bani, pentru că în cele mai multe dintre cazuri au şi bani, au apartament, au maşină, au chiar un job bun, ci pleacă pentru că s-au săturat să mai aştepte să se întâmple ceva în România. Percepţia generală este că lucrurile, începând de la interacţiunea cu sistemul public, modul cum liderii politici conduc ţara, merg tot mai prost, că nu se vede nimic bun la orizont. Deşi au bani să călătorească, să-şi susţină un nivel de trai rezonabil, tot ce văd în jur nu aduce nimic bun. Reţelele sociale contribuie din ce în ce mai mult la această percepţie, iar în mintea multor români se instaurează ideea că, dacă nu pleacă acum, ratează nu viitorul lor, ci viitorul copiilor….. Multă lume se întreabă cine cumpără apartamentele care se fac în marile oraşe sau cine cumpără apartamentele de la mare. O parte dintre ei sunt cei care au muncit sau muncesc în continuare în afară şi vor să-şi plaseze banii în ţară. Dar indiferent de oportunităţile şi randamentele pe care poţi să le câştigi în România, percepţia faţă de business, faţă de cum se fac afacerile, este proastă şi îi descurajează pe foarte mulţi să facă ceva, nu să stea pe Uber. Economia României este la extreme: puţine companii mari, cele mai multe dintre ele fiind multinaţionale şi foarte, foarte, foarte multe companii mici care au afaceri din care aproape că nu pot să plătească niciun salariu mediu, care a ajuns la 700 de euro net pe lună. Integral: https://www.zf.ro

Florin Citu la Congresul PNLCe idei trec prin capul statului. Florin Cîțu vrea să bage Counter-Strike și Dota 2 în Legea sportului  Cei șapte lideri politici cu funcții parlamentare sunt, fără excepție, autori de proiecte de lege care de care mai năstrușnice. Președintele PNL, care ocupă cea de-a doua funcție în stat, vrea ca jocurile pe calculator sau de pe telefon, jucate în mediul virtual, să fie recunoscute oficial ca ramură sportivă. Liderul PSD, Marcel Ciolacu, are un proiect de lege, respins de către Senat, prin care s-ar scuti 50% din facturile la curent electric și gaze naturale pe cei care locuiesc sau muncesc în Delta Dunării. Președintele UDMR vrea lege care să le permită autorităților locale să angajeze oameni cu ziua, iar șeful AUR, George Simion, vrea să adauge la jurământul de credință al senatorilor și deputaților un citat din Avram Iancu. Proiecte de lege la fel de interesante se regăsesc și în dreptul fostului lider USR, Dan Barna, sau al actualului președinte al Forței Drepte, Ludovic Orban.…..Ultima astfel de inițiativă legislativă, la care Florin Cîțu este unic inițiator, este un proiect de lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 69/2000, a educației fizice și a sportului. Acest proiect a fost înregistrat la Senatul României în data de 1 februarie 2022. Florin Cîțu intenționează să introducă în legea educației fizice și a sportului noțiunea de „sport electronic”. Mai exact, paragraful propus este că, prin sport, se înțelege și sportul electronic, „respectiv activitatea desfășurată în cadrul unui mediu virtual, prin utilizarea unui calculator sau a unui dispozitiv electronic, într-o formă organizată și competitivă, printr-o participare individuală sau în echipă și care să conducă la obținerea de rezultate în competiții de orice nivel”. De asemenea, în actul normativ propus dezbaterii Parlamentului de către Florin Cîțu se introduc mai mulți termeni. Spre exemplu, apare noțiunea de „sporturi electronice” (E-sports), cea de „jucător de sporturi electronice” (E-player), cea de „organizație de sporturi electronice” (E-club), cea de competiție de jocuri electronice (E-competition), cea de „arenă de sporturi electronice” (E-sport arena) sau cea de „asociație pentru organizarea sporturilor electronice (E-sport association). Jucătorul de sporturi electronice este definit, în proiectul lui Cîțu, orice persoană cu vârsta de peste 14 ani „care își folosește abilitățile intelectuale într-un mediu virtual, într-o formă organizată și este legitimat în registrul jucătorilor de sporturi electronice din România”…. Liderul PSD vrea facturi reduse la jumătate pentru cei care stau în Deltă Colegul principal de Coaliție al lui Florin Cîțu, liderul PSD Marcel Ciolacu, are, de la preluarea actualului mandat de deputat, 13 inițiative legislative înregistrate la caseta sa parlamentară. Ultima dintre acestea este un proiect de lege pentru modificarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 27/1996, privind acordarea unor facilități persoanelor care domiciliază sau care lucrează în unele localități din Munții Apuseni și din Rezervația Biosferei Deltei Dunării.. Președintele AUR propune extinderea jurământului de credință față de țară. Opțional, parlamentarii pot să spună că singurul lor dor este fericirea națiunii….. Liderul AUR dorește ca jurământul de credință față de țară și popor pe care îl depun aleșii din Parlament să „se poată completa, în încheiere, funcție de convingerile individuale ale fiecărui deputat sau senator” cu formula „Unicul dor al vieții mele este să-mi văd națiunea mea fericită”. Acesta este un citat din Avram Iancu, așa cum însuși George Simion explică în expunerea de motive care însoțește acest proiect de act normativ…. Dan Barna (USR) vrea bani pentru sportul de copii și juniori Fostul lider al USR, Dan Barna, ex-vicepremier în Guvernul Cîțu și deputat în Parlamentul României, are în dreptul său, în această legislatură, 31 de inițiative legislative. De data aceasta, însă, printre ultimele se află un proiect de lege care îl așază pe Barna în același registru cu Florin Cîțu. Fostul președinte al formațiunii progresiste a depus un proiect de lege de modificarea Legii Sportului, în sensul ca „în măsura în care se alocă sume de la bugetul de stat sau de la bugetele locale pentru finanțarea activității sportive, un procent de 35 la sută din cuantumul aprobat va fi direcționat pentru susținerea activității sportive la nivel de copii sau juniori. Integral: https://jurnalul.ro

HAINELE CELE NOI ALE ORASULUI  Așa își prezintă o companie imobiliară din Sibiu complexul rezidențial pe care l-a construit în orașul medieval, adaptând titlul unui basm de Andersen. Noile clădiri arată ca niște implanturi gri-beton în culorile tradiționale care au făcut din Sibiu un loc de poveste în peisajul urbanistic de la noi….. Am urmărit și noi pașii care au făcut posibilă afacerea imobiliară care înglobează 23 de blocuri și 414 de apartamente. Am descoperit că noul cartier a fost înălțat pe ruinele unei fabrici-fanion, dezmembrată de un parlamentar în beneficiul său și al partenerilor lui de afaceri. Dezvoltatorii susțin că noul cartier Kogălniceanu “​​face uitată o zonă industrială situată aproape de sistemul nervos central al Sibiului”.  Aici funcționa compania Metalcar SA, îngropată sub cimentul noilor blocuri, cu tot cu combinațiile financiare care au făcut ca statul să rămână fără fabrică, fără terenuri, dar cu o pagubă mai mare decât suma încasată la privatizare.   Personajele principale Nicolae Neagu (foto), 62 ani, parlamentar PNL. Este unul dintre vicepreședinții Senatului. A fost după 1990 administrator al fabricii Metalcar, pe terenurile căreia a fost construit noul cartier. A intrat în politică în 1995. A condus filiala județeană a Partidului Democrat din 2000 și până în 2008, când s-a mutat la PNL. A cumpărat fabrica, în 2006, iar apoi a falimentat-o. Romano Paganessi (foto), 66 de ani, om de afaceri italian. A preluat, împreună cu câțiva conaționali, compania statului, în 1999. Apoi italienii au cedat afacerea Metalcar unei companii controlate de senatorul Neagu. Mihail Lăzureanu, 55 ani. Fost partener de afaceri cu parlamentarul. A preluat din mers terenurile Metalcar, iar astăzi încasează banii din vânzarea apartamentelor, după ce l-a ajutat pe Neagu să cumpere fabrica. Un obiectiv strategic Puține lucruri din jur mai amintesc astăzi de turnătoriile din strada Kogălniceanu. În trecut, fabrica Metalcar producea aici caroserii inclusiv pentru ambulanțe și mașini speciale ale armatei, astfel că ajunsese un obiectiv strategic în complexul industrial proiectat de regimul comunist….. După’90, activitatea fabricii s-a prăbușit treptat, iar terenurile sale au fost împărțite între prieteni. Rezultatul? Bugetele publice au pierdut 2,5 milioane de lei, bani pe care n-a mai reușit să îi recupereze de pe urma falimentului Metalcar. Paguba statului este mai mare decât banii încasați din vânzarea fabricii, cu tot cu terenurile sale. În momentele-cheie ale acestei afaceri îl găsim constant pe Nicolae Neagu, fost administrator al întreprinderii de stat și influent politician local. Neagu a fost propulsat în primul consiliu de administrație al Metalcar, în 1990, după reorganizarea întreprinderii comuniste ca societate pe acțiuni. Numit de Fondul Proprietății de Stat (FPS), ca să dezvolte întreprinderea și să-i administreze averea, a rămas în conducerea companiei până în 2004 şi s-a ocupat personal de dosarul pentru privatizarea fabricii…. Cu puțin timp înainte de finalizarea privatizarii, o suprafață de 2,8 hectare, cam cât trei terenuri de fotbal, a fost vândută de compania statului. Printre cumpărători se număra Beniamino Faoro, un italian stabilit în România din 1992 şi implicat de atunci în aproape 20 de companii la noi. Faoro plătise 40 de mii de dolari pe parcela pe care se afla turnătoria fabricii. O transferă câteva luni mai târziu către Rom Ital Turnătorie, pe care o înființase cu conaționalul său, Romano Paganessi….. Și Neagu voia terenurile fabricii. A obținut, separat, o parcelă de 3.360 de metri, la trei ani după privatizare. Parcela fusese înstrăinată, tot în 1999, înainte de privatizare. Fabrica, cu Neagu încă la conducerea ei, vânduse atunci terenul pe 36 de mii de dolari unei companii din București. Apoi, în 2003, Neagu răscumpără terenul de la bucureșteni la aproape jumătate de preț.  Era doar un prim pas în tentativa lui Neagu de a prelua controlul asupra fostei companii de stat, cu tot cu terenurile rămase în patrimoniul ei.  Cum cumperi o fabrică când nu ai bani….Neagu obține un milion de euro, împrumut, de la Banca Comercială Carpatica. Banca aprobă creditul, în decembrie 2006, după ce solicită, în prealabil, garanții imobiliare. Acceptă o ipotecă pe terenurile Metalcar, deși creditul fusese solicitat de ADS Media, firma lui Neagu. În spatele garanției, se afla însă semnătura Danielei Beldean, președintele Metalcar, dar și asociata lui Neagu în ADS Media, firma care urma să cumpere fabrica. ….. Cu toate că nu era proprietarul terenului, Lăzureanu a preluat demersurile imobiliare și, prin intermediul companiei sale, cere Primăriei Sibiu un aviz de oportunitate pentru un plan urbanistic zonal destinat unui mini-cartier. În mai 2015, tot fără să fie proprietar, Lăzureanu primește undă verde de la autoritățile locale pentru inițiativa imobiliară. Se repetă practic schema din 2006, când terenurile fabricii erau folosite de persoane care nu le aveau în proprietate….. Am încercat să aflăm ce demersuri a făcut lichidatorul Metalcar pentru vânzarea terenurilor. Reprezentantul lichidatorului a refuzat însă să ne răspundă, după ce a confirmat primirea întrebărilor. În trecut, valoarea terenurilor fusese estimată la 12 milioane euro, de aproape șase ori mai mare decât prețul obținut de Lăzureanu. Suma apare într-o analiză din 2007, realizată de Romano Paganessi, fostul acționar al fabricii …..Combinațiile financiare ale parlamentarului la Metalcar au lăsat bugetele publice cu o pagubă de peste 2,5 milioane de lei, peste jumătate de milion de euro. Adică de trei ori mai mult decât a încasat statul din privatizarea fabricii în 1999. Integral: https://www.riseproject.ro

Parlamentul României este noua imagine a somniferelor Diazepam! | kmkz.roParlamentul României – un sat fără câini? O știre halucinantă care, acum vreo două zile, făcea ocolul întregii prese nu numai în țară,  dar și de peste hotare, spune că domnul George Simion,  co-președintele al AUR, a fost dat afară de la conferința suveraniștilor organizată zilele trecute la Madrid, cu explicația că venise acolo neinvitat. În plus, organizatorii conferinței s-au declarat ”șocați” de comportamentul domnului Simion, acuzat că ar fi postat pe o rețea de socializare minciuni, prin care susținea că el reprezintă România alături de PNȚCD, la summit-ul suveraniștilor. Iar suveraniștii zic că nu putea reprezenta nimic, nefiind invitat….. Contrariat de neplăcutul incident, un purtător de cuvât al VOX s-a simțit obligat să facă precizări la obiect, cu subiect și predicat: „Domnul Simion nu a fost invitat la summit-ul de la Madrid. Este corectă informația că a fost scos afară de forțele de ordine, ca unul neinvitat. Nu suntem deloc mulțumiți de situația creată”. Și încheie același purtător de cuvânt: „Este pentru prima dată în istoria politică a noastră, când se întâmplă așa ceva”. ….Dacă nu, atunci Parlamentul de la București ar avea datoria să-l apere pe deputat, să pretindă explicații autorităților spaniole și să ceară tragerea la răspundere a calomniatorilor. Dacă da, atunci tot Parlamentul ar avea obligația să-i ceară socoteală deputatului Simion, care umbrește prestigiul Legislativului nostru în lume. …. Mărturisesc că demult n-am mai râs cu atâta poftă ca la această știre, poate de când am citit una și mai ilară, despre un alt român, soțul unei senatoare, care a mușcat de mână o reporteră de la televiziuea italiană RAI UNO, pe fondul unui dezacord de idei. Ne facem de râs pe tot continentul, se face de băcănie cea mai înaltă instituție a țării și nimeni – dar absolut nimeni – nu este în stare să facă ordine în această harababură. Ce-i asta, oameni buni, e sat fără câini? Până la urmă, te întrebi dacă parlamentarii sunt indolenți și nu le pasă de prestigiul instituției și de propriul lor obraz sau dacă legea este strâmbă și făcută astfel încât nimeni să nu se poată lega vreodată de parlamentari, atunci când zburdă în voie, într-o veselie…..Domnul Simion nu este la primul său derapaj. N-am aici loc să amintesc prea multe, dar românii încă mai au în memorie spectacolul grotesc de anul trecut, când domnia sa nu s-a lăsat până n-a fost pus la punct de autoritățile vecine in vama Leușeni și trimis pachet înapoi acasă, cu coada între picioare: este indezirabil în Republica Moldova.….. Stau totuși și mă întreb: n-ar fi trebuit să se simtă deranjată Camera Deputaților de la București de bădărăniile unui membru al ei, neținute de nimeni în frâu?  Iar, dacă se simte deranjată, mă întreb iarăși: are Camera instrumente, ca să-l oblige pe deputat la o comportare civilizată, atât în țară, cât și în Europa sau în altă parte? Mă tem că nu se simte deranjat nimeni, dar nici instrumente n-are. Altfel, nu și-ar fi făcut mendrele nici doamna senator Șoșoacă, prezentă oriunde este rost de scandal, nici celălalt domn care produce scandal acolo unde este prezent, nici alții ca ei – că mai sunt. Anul trecut, senatoarea a fost chemată la ordine de Senat și sancționată cu avertisment scris în urma unui raport privind „abaterile de la deontologia parlamentară”. Care abateri? Multe, dar în rezumat, raportul vorbește de ură, xenofobie, extremism, nepurtarea măștii, sfidarea legilor și a ”normelor de bun-simț”. Sunt consternat. Pentru mine, modest cetățean al patriei mele, legea are criterii precise despre cât să plătesc atunci când calc linia continuă de pe șosea, atunci când parchez greșit, când depășesc nereglementar și chiar despre câți ani mi se cuvin la zdup dacă, Doamne ferește, fac un accident grav. Dar pentru un parlamentar care se face vinovat de ură, xenofobie, extremism, nepurtarea măștii și sfidarea multor legi, pedepsa exmplară, menită să-l bage-n sperieți, este avertismentul scris, de care i se fâlfâie parlamentarului. Aferim!  Integral: https://spotmedia.ro

Funny pictures - Pagina 502Scutul de la Deveselu, pur defensiv. Îi apără pe americani de bețivii din comună … „Nu e ca şi cum ne-am simţi ameninţaţi fizic, dar sunt foarte enervanţi. Sunt cantonat de doi ani la Deveselu şi încă nu pot să trec prin faţa birtului fără să se ia unul de mine, ba că ta-su a aşteptat americanii 50 de ani, ba că să-i dau o ţigară, ba că maică-mea e aşa şi pe dincolo. Alţii, din contră, vin să te ia în braţe, să te pupe, să-ţi dea de băut. Înainte să instalăm scutul abia puteam să dormim noaptea, că veneau să ne cânte la geam”, mărturiseşte colonelul Frank Furter. „De-aia i se şi spune uneori scut antirachetă. Nea Ilie din capul satului, de exemplu, după trei-patru sute de vodcă e rachetă. Nu vrei să fii în preajma lui când se face rachetă”, explică sublocotenentul James Woodman, vicelustruitor de scut. „Alteori serveşte ca scut antimaimuţă, scut antirangă, scut antimuci, depinde care cum se matoleşte pe-aici.” Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 7 februarie.„Cumulul pensiei cu salariul trebuie interzis şi beneficiarilor de pensii speciale care se pensionează anticipat.”

Top 15 cele mai frumoase obiective turistice din România | Romania Mama | Stiri | Administratie Publica | Anunturi | Joburi | Turism | Sport | Lifestyle | DivertismentBuna dimineata intr-o zi de luni, 7 februarie! Maximele se vor încadra între 1 şi 11 grade, iar minimele între -5 şi 5 grade, mai scãzute în depresiunile din estul Transilvaniei. În cursul zilei, cerul va fi variabil, cu înnorãri în Maramureş, nordul Transilvaniei şi al zonei montane, unde izolat vor fi precipitaţii slabe, mai ales ninsori. Noaptea, înnorãrile se vor extinde treptat în vest şi în nord-nord-vest şi parţial în centru, astfel încât în zona Carpaţilor Occidentali, în nordul celor Orientali, în Maramureş şi trecãtor în nordul Moldovei vor predomina ninsorile, pe alocuri moderate cantitativ, în timp ce în Banat, Crişana, vestul Transilvaniei vor fi mai ales ploi şi lapoviţã şi izolat condiţii de polei. . In Bucuresti maxima va fi de 8…9 gr, iar minima de -2…-1 grC, mai coborâtã în zona periurbanã.

Coronavirus in RomaniaInterviu | Expertă internaţională în boli infecţioase: „Omicron va fi ca o tornadă și în România. Toți cei peste 60 de ani trebuie să se vaccineze”  „Omicron este atât de transmisibil, încât toţi vom fi expuşi – ne vom infecta, cel puţin 80%. Vaccinurile sunt însă în continuare eficiente împotriva formelor grave, spitalizare și decese”, explică Annelies Wilder-Smith, profesor de boli infecţioase emergente la London School of Hygiene and Tropical Medicine şi la Institutul de Medicină Socială şi Preventivă din Elveţia. … Cel mai optimist, odată cu apariţia Omicron, care este fără îndoială un virus asociat cu o boală mai uşoară, dar este mult mai transmisibil, s-ar putea deschide uşa spre o imunitate populaţională. Aşadar, cel mai bun scenariu ar fi ca virusul să umble rapid prin lume, ulterior pandemia să scadă. Iar cu combinaţia dintre imunitatea dată de vaccinuri şi cea de la trecerea prin boală, am fi într-un loc mai bun când va apărea următoarea tulpină. ….Tot cel mai optimist ar fi ca următoarea tulpină să dea forme de boală şi mai puţin severe, comparativ cu Omicron, Delta sau tulpina originală. La asta sperăm. Dar trebuie să fim realişti şi să luăm în calcul şi cel mai rău scenariu. Acesta ar fi ca următoarea tulpină să fie asociată cu o mai mare severitate a bolii. Şi, dacă va fi aşa, va trebui să ne întoarcem la unele măsuri sociale şi de sănătate publică, pentru a reduce şi bloca lanţurile de transmitere, şi am avea nevoie şi de o mai bună acoperire vaccinală. Nimeni nu poate prezice care din aceste două scenarii va deveni realitate. Unele ţări se deschid acum – de exemplu, Marea Britanie. Au anunţat recent că vor renunţa la toate obligaţiile legate de purtarea măştii în locuri publice şi de certificate COVID pentru intrări în restaurante şi alte spaţii. Este o abordare riscantă. Lumea urmăreşte curioasă ce se întâmplă în Marea Britanie. …. Sunt abordări diferite, din două motive: Marea Britanie a atins un nivel destul de mare al acoperirii vaccinale, iar vaccinurile protejează populaţia de moarte şi boli severe, inclusiv în cazul Omicron. Din acest unghi, e diferit faţă de ce făcea Suedia în 2020, când nici nu existau vaccinuri. A doua diferenţă este că acum trăim în vremea Omicron. Iar Omicron în sine este diferit faţă de versiunile precedente ale virusului. Combinaţia dintre a avea o rată mare de vaccinare şi faptul că acum Omicron cauzează peste 90% din toate infecţiile – şi toate sunt mai puţin severe – este motivul pentru care Marea Britanie a decis să relaxeze toate restricţiile. ….– În acelaşi timp, pare că viitorul ţine de haos şi e puţin predictibil. – Da, tocmai de aceea OMS a avertizat împotriva relaxării premature a restricţiilor. Pentru că nu am vrea să fim puşi în situaţia în care acum relaxăm, iar apoi să regretăm şi să repornim toate măsurile. Pentru noi toți, măsurile restrictive sunt greu de adoptat, dar renunţarea şi apoi revenirea la ele ar face lucrurile şi mai dificile. ….Personal nu aş merge la extrema la care a mers Marea Britanie: relaxarea tuturor măsurilor. Riscul e real. Cred că trebuie să găsim un compromis bun, în care relaxăm unele din cele mai dureroase măsuri, dar le păstrăm pe celelalte, astfel încât încă putem reduce parţial contactele faţă în faţă, iar virusul să nu circule aşa rapid. Dar nu trebuie să fim la fel de restrictivi ca în 2020. ….– Vor deveni dozele booster o parte din noua noastră normalitate? – E prea devreme pentru un răspuns. Îmi imaginez că boosterele vor fi necesare pentru populaţia vulnerabilă: vârstnici sau persoanele cu comorbidităţi. Pentru ei vor deveni parte din noul normal, dar chiar nu cred că populaţia generală va avea nevoie de boostere în mod obişnuit. Am văzut deja că vaccinurile actuale oferă chiar şi în cazul Omicron o protecţie relativ înaltă împotriva formei severe de boală, dar protecţia împotriva formelor uşoare aproape a dispărut. Ceea ce vrem cel mai mult e să protejăm împotriva formelor grave. Nu contează aşa de mult pentru niciunul dintre noi, dacă avem infecţii blânde.  Integral: https://www.libertatea.ro

Ce perioada de valabilitate au alimentele de baza si ce poti face ca sa reziste mai multPrețurile alimentelor în lume, la cel mai ridicat nivel din ultimii 10 ani. Cel mai grav afectate vor fi țările dependente de importuri…. FAO publică propriul său Food Price Index, care măsoară modificările de preţuri înregistrate la un coş de alimente format din cereale, uleiuri vegetale, lactate, carne şi zahăr. În ianuarie, acest indice a crescut până la 135,7 puncte, de la 134,1 puncte în decembrie. Datele pentru decembrie au fost revizuite în creştere, iniţial se fiind raportat un nivel de 133,7 puncte. Preţurile mai ridicate la alimente au contribuit la majorarea inflaţiei, deoarece economiile se redresează în urma crizei provocate de pandemie, iar FAO a avertizat că în ţările dependente de importuri costurile mai ridicate îi pun în pericol pe cei săraci. Preţul uleiurilor vegetale calculat de FAO a crescut cu 4,2% în ianuarie, comparativ cu luna precedentă, atingând un nivel record, din cauza deficitului de forţă de muncă şi a vremii nefavorabile. Preţurile la lactate au urcat cu 2,4% în ianuarie, a cincea lună de creştere consecutivă, cel mai ridicat avans fiind la unt şi lapte praf degresat. Potrivit FAO, preţurile la cereale s-au majorat cu doar 0,1% luna precedentă, deşi preţul porumbului a crescut cu 3,8%, din cauza temerilor privind efectele secetei din America de Sud. În schimb, preţul grâului a scăzut cu 3,1%, în urma recoltelor ridicate din Australia şi Argentina. De asemenea, preţurile la carne au urcat luna precedentă, în timp ce preţurile mondiale la zahăr au scăzut cu 3,1% în ianuarie, parţial ca urmare a perspectivelor favorabile de producţie ale marilor exportatori India şi Thailanda…..”Deşi în mod normal preţurile ridicate ar urma să facă loc producţiei majorate, costul ridicat al factorilor de producţie, evoluţia pe plan global a pandemiei şi condiţiile climatice mai nesigure ca niciodată lasă puţin loc pentru optimism în privinţa revenirii la condiţii de piaţă mai stabile, inclusiv în 2022″, a apreciat economistul FAO Abdolreza Abbassian. Integral: https://www.digi24.ro

FOTO: Dedeman a deschis o nouă unitate la Alba Iulia. La inaugurare au fost prezente toate oficialitățile locale - Alba24Începe recensământul populaţiei, dar ce facem cu cel al businessului? Marile companii ar trebui să declare veniturile pe fiecare punct de lucru. Nedeclararea cifrelor de afaceri pe punctele de lucru din judeţe distorsionează enorm datele statistice. Nu poţi avea „puncte de lucru“ cu 20 mil. euro venituri  În această săptămână a început recensământul populaţiei, care se face o dată la 10 ani. Aparent, nu are legătură cu businessul. Dar a măsura dezvoltarea socială şi economică, misiunea Institutului Naţional de Statistică, este esenţial. PIB/capita, spre exemplu, este indicatorul cheie al dezvoltării. România este azi la aproape 16.000 dolari, conform The Economist. Bulgaria este la 12.000 dolari, pe când Ungaria este la 20.000 dolari, iar Austria este la 58.000 dolari. Cam aşa se vede şi cu ochiul liber, dar una este să compari „din avion“ viaţa/salariul/infrastructura din aceste ţări şi alta este să ai garanţia statisticilor….. Din acest punct de vedere, un mare minus al statisticilor de business din România este raportarea cifrelor de afaceri ale companiilor doar la centru şi nu la nivelul punctelor de lucru. Ca urmare, apar distorsiuni în evaluarea PIB/judeţe. Spre exemplu, pentru că în Bucureşti sunt înregistrate majoritatea marilor companii de retail cu prezenţă în toată ţara, cifra de afaceri a Bucureştiului este disproporţionat de mare faţă de realitatea din business. Kaufland, Carrefour, Lidl sau oricare alt mare jucător cu prezenţă în toată ţara au afacerile declarate pe companiile „mamă“, în Bucureşti sau Prahova (Lidl). Există şi cazul în care sediul central al companiei se află în provincie, cum este cazul Dedeman. Cifra sa de afaceri este trecută în dreptul judeţului Bacău, deşi compania are puncte de lucru în toate judeţele ţării. Ce face INS pentru a evalua totuşi PIB-ul judeţean? Ia producţia unei ramuri oarecare – auto, comerţ, mobilă – pe baza datelor transmise de fiecare companie, oriunde ar fi aceasta localizată, şi scade inputurile pentru a evalua valoarea adăugată. Obţine valoarea adăugată pe fiecare ramură economică. Dar neavând datele din fiecare judeţ, nu ştie cât din acea valoare adăugată este adusă de fiecare judeţ în parte. Deci teoretic nu ar putea calcula PIB-ul pe fiecare judeţ. Exact ca şi cum o multinaţională nu ar declara cifra de afaceri în România, ci la nivelul Uniunii Europene. Atunci România nu ar şti practic ce PIB are. Este important să ştii PIB-ul pe fiecare judeţ, la fel de important ca PIB-ul României. Degeaba este PIB-ul UE la 30.000 dolari per capita dacă Austria are 58.000 dolari per capita, iar România 16.000 dolari. La fel şi judeţul Giurgiu. Degeaba are Bucureştiul vecin la nord 32.000 dolari per capita dacă Giurgiu are 8.000 dolari. Cum fac să duc România în zece ani la 30.000 dolari, dacă nu la 40.000 dolari per capita? Păi dacă nu duc Giurgiu de la 8.000 dolari la 20.000 dolari sigur nu o să pot duce toată România mai sus. De asta PIB-ul per capita pe fiecare judeţ calculat cât mai aproape de realitate este esenţial. Şi atunci, ce face Statistica pentru a măsura totuşi PIB-ul pe fiecare judeţ?…. Spre exemplu, valoarea adăugată în retail este de 50 mld. euro la nivelul ţării, la un număr total de 400.000 de angajaţi. Dacă Giurgiu are 5% din numărul total de angajaţi din retail, atunci va avea 5% din valoarea adăugată din retail. Şi tot aşa, pentru fiecare sector de business. Apoi se calculează suma valorilor adăugate din diverse sectoare pe fiecare judeţ şi se obţine valoarea adăugată per judeţ, deci PIB per capita pe judeţ. Un calcul distorsionat major. Acest calcul ar fi mult mai corect dacă marile companii ar raporta cifra de afaceri, profitul şi numărul de angajaţi pe fiecare punct de lucru cu activitate semnificativă. Dacă o firmă cu afaceri de 2 mld. euro are puncte de lucru cu afaceri de 20-30 mil. euro în ţară, atunci acela nu mai e un simplu „punct de lucru“, ci un business în sine….. Aşa şi Statistica, şi Fiscul vor avea imaginea completă a businessului dintr-un judeţ sau altul. Altfel, este o nebuloasă. Sunt presupuneri şi nu ştii niciodată cu adevărat unde ai dezvoltare şi unde nu ai. Aparent pot fi oraşe „bogate“, dar unde nu sunt bani de încălzire iarna, cum se întâmplă, iată, la Timişoara. Nu poţi să ai politici de dezvoltare, nu poţi să ai programe ţintite pentru a creşte PIB/capita, nivelul de trai, dacă nu ai cum să-l măsori cât mai aproape de realitate, nu prin presupuneri. Integral: https://www.zf.ro

LISTA celor 255 de parlamentari care vor PENSII SPECIALE. Inițiatori: E un drept firesc pentru cei care au fost în slujba cetățenilorSindicate: Cumulul pensiei cu salariul trebuie interzis şi beneficiarilor de pensii speciale care se pensionează anticipat.… „…Constatăm încă odată că membrii Guvernului sunt complet desprinşi de realitatea pe care o trăiesc cetăţenii din ţara pe care o conduc. Fără niciun studiu sau fundamentare, guvernanţii îşi bat joc de cetăţeni prin propuneri aberante de reglementări care neagă drepturile unor cetăţeni şi crează noi categorii de privilegiaţi. Astfel, aşa cum am aratat şi acum un an, atunci când a fost lansată ideea de a creşte “opţional” vârsta de pensionare, considerăm că acest demers este abuziv, nu rezolvă nicuna dintre problemele sistemului de pensii, ba dimpotrivă creează noi privilegii pentru unii şi instituie mecanisme prin care elimină cetăţeni de la dreptul la pensie”, scrie Cartel Alfa în preambulul scrisorii. În sprijinul solicitării, sindicaliştii susţin că deşi au cerut interdicţia cumulului pensiei, obţinute în baza legilor speciale, cu salariul la stat, această cerinţă a fost denaturată; aplicarea acestui principiu presupune  introducerea unui articol în fiecare lege specială de pensionare, care să precizeze: „persoanele care ies la pensie in baza prezentei legi nu pot cumula pensia cu salariul într-o instituţie bugetară, până la împlinirea vârstei standard de pensionare”; „Prevederile proiectului ratează tocmai problema pe care pretinde că o rezolvă, şi anume cumulul pensiei cu salariul la stat, pentru persoanele ieşite mai devreme la pensie, în baza unor legi speciale. Aceste persoane nu intră sub incidenţa acestei legi, aşa cum a fost formulată. În consecinţă, spre exemplu, o persoană care iese la pensie la 42 de ani în baza unei legi speciale nu va putea fi impiedicată să intre într-o altă funcţie tot la stat, cel puţin nu prin prevederile acestui proiect;   Efectul prelungirii opţionale a vârstei de pensionare va fi menţinerea în posturi a anumitor persoane şi blocarea în consecinţă a acestor posturi pentru cei mai tineri. Mai mult, se prevede o formă prin care salariatul, fără acordul angajatorului, rămâne în funcţie până la 70 de ani, în baza simplei sale notificări, în condiţiile în care capacitatea de muncă a lucrătorului respectiv nu este supusă niciunui test sau filtru; Va determina pierderea bruscă a unui segment important din personalul calificat, în companiile de stat sau cu capital majoritar de stat, care funcţionează într-un mediu concurenţial, spre exemplu, CFR; Este de subliniat că persoanele care au îndeplinit condiţiile strandard de pensionare, conform calcului actuarial, şi-au îndeplinit obligaţia de contribuţie, care să le permită să beneficieze de PENSIE. A face economie la buget prin ne-acordarea unor drepturi nu reprezintă altceva decât un mod cinic, iresponsabil şi neconstituţional de a realiza politici publice. Fondul de pensii a fost sustenabil si poate deveni iarăşi sustenabil numai prin eliminarea exceptărilor unor categorii de contribuabili din sistemul public şi printr-un nivel adecvat al valorii contribuţiilor de asigurări sociale; O astfel de reglementare prin care se măreşte vârsta de pensionare, chiar dacă este adoptată îniţial cu titlul de “opţiune” este un fel mascat de prelungire a vârstei de pensionare, fără dezbatere, fără fundamentare, în dezacord flagrant cu realităţile demografice din România, unde speranţa de viaţă este semnificativ mai mică decât media europeană, condiţiile de viaţă şi de muncă mai dure, iar mortalitatea din cauze tratabile este la cel mai ridicat nivel dintre toate ţările UE. Mai mult, în ultimii ani, România a întregistrat o creştere semnificativă a mortalităţii şi o scădere a speranţei de viaţă. Integral: https://m.adevarul.ro

Cioloș și Barna: Nu fugim de la guvernare! O să muriţi cu noi de gât! | Octavpelin's WeblogUSR, încotro? Pericolul unui nou dulap și reforma cu lozinci de revoluție ….. Care sunt problemele: 1.USR, ambele componente, nu a reușit să se maturizeze și a rămas într-un limbo, între anti-sistemul care l-a consacrat și mainstream-ul politicii. Anti-sistemul este însă ocupat acum de AUR, cu mult mai eficient și dezinhibat, iar pentru alt tip de opoziție, USR încă nu e pregătit. Consecința acestei imaturități a fost și modul în care au abordat guvernarea. Și atunci când au intrat, de la opțiunea pentru Cîțu la năpustirea pe mai multe ministere grele decât cele pentru care aveau oameni competenți și acceptând un program de guvernare fără soluții și termene concrete în chestiunile cele mai sensibile. Și în timpul guvernării, când unii dintre miniștrii lor, din păcate cei mai vizibili și expuși, au continuat concursul de frumusețe personal, fără să înțeleagă și să reușească saltul instituțional. Repet ce am mai spus, cea mai bună definiție a problemei USR a dat-o un ascultător Europa FM, votant userist, într-o intervenție în emisiunea Piața Victoriei în care l-am avut invitat pe Dacian Cioloș: ați confundat revoluția cu reforma și ați vrut să faceți reformă cu lozinci de revoluție. Ieșirea de la guvernare a fost isterică, fără anticiparea rece a următorilor pași și a variantelor posibile. Acum liderii lor admit, unii chiar on the record, că au calculat greșit și dacă anticipau rezistența lui Cîțu, ar fi procedat diferit. Au intrat în Opoziție prea repede, fără să fi apucat să demonstreze mare lucru, cu excepția PNRR. Mai rău chiar, primarii lor, și așa începători, s-au trezit lipsiți de susținere guvernamentală, ceea ce le-ar putea fi fatal. 2.Cele două partide nu au reușit o fuziune reală. În toamnă, fisurile au fost acoperite de existența adversarului comun.  Cîțu i-a unit. Dar momentul de grație s-a dus, iar ei s-au trezit la fel de divizați, într-o situație chiar mai proastă decât înainte pentru că sunt și demobilizați de plecarea de la putere. Fuziunea este dificilă și pentru partide cu reală cultură de organizație, însă aproape imposibilă pentru partide care au mental de ONG/corporație sau, pe alocuri, chiar de sectă, în jurul câte unui Mesia cu pantaloni sau fustă. 3. Congresul a generat o aberație structurală: președinte din partidul mai mic și un Birou Național dominat de contracandidatul învins și partidul mai mare. O coabitare extrem de dificilă. Și alegerile pentru președinte au fost în nota infantilă a USR. Nimeni nu se aștepta să câștige Dacian Cioloș, cred că nici domnia sa. Useriștii l-au respins pe Dan Barna pe enervări personale acumulate în încercarea continuă de a face echilibristică între triburile ongiste. Nu îl voiau de fapt pe Cioloș, ci se răfuiau cu Barna. După care s-au trezit cu Cioloș și iar nu le-a plăcut stilul. Nu aș vrea să se înțeleagă că Dan Barna era o soluție mai bună ca persoană. Soluția mai bună era ca puterea să nu ajungă la o asemenea imposibilă coabitare. Nu avea cum să funcționeze….. De fapt, USR și PLUS, pentru că în mod evident așa se pune problema, ar trebui să decidă dacă, de fapt, vor împreună, cum vor împreună, conduși de cine și, mai ales, cum vor să facă politică. Ce vor să fie, ce să îi definească dincolo de lozinci și răngi, devenite acum specifice altui partid?Care e identitatea lor și care e garanția pentru electorat că nu vor sucomba periodic sub presiunea unei crize de nervi?  Fără răspunsuri clare la aceste întrebări pentru USR nu există viitor cu niciun lider. Sigur că, vorba lui Valeriu Nicolae, pot umple cu așteptări și iluzii un nou dulap, chiar numit Drulă, care la un moment dat să se prăbușească sub presiunea imposibilității de a livra pe măsură investiției de iluzie. Integral: https://spotmedia.ro

Tata Valeriu″, samariteanul din ghetoul Zăbrăuți | România | DW | 23.10.2020Valeriu Nicolae: Hai să-mi pun bula în cap. Nu știu dacă să mă stric de râs sau să încerc mai bine cu o teslă. Terminați mă cu liderii care cu mânuțele lor dibace pot salva partidul. Pot să salveze un rahat! Înlocuirea liderului mesianic de la Bruxelles cu Mesiah cu ranga nu o să ajute la nimica. Dacă aveți chef să mai distrugeți încă un om asta e calea sigură. Oricât de deștept, de bine intenționat, de șmecher de ce vreți voi ar fi un lider tot nu are cum să rezolve mare lucru. USR-ul e praf la comunicare, praf la management, praf la resurse umane, praf la mediere, praf la asumare și în general praf la politică. Singurele lucruri unde stă senzațional sunt aroganță, misecuvenism și individualism la nivelul conducerii și așteptările super exagerate ale membrilor de la oricine altcineva dar nu de la ei sau de la cei pe care îi slăvesc. Orice firmă mare care trece printr-o problemă de acest fel este sfătuită la fel. E nevoie de o echipă mare, una cu experiență pe bune capabilă să înțeleagă că fără niște indicatori de performanță serioși nu ai cum să construiești succes. Și nici un partid care se declară meritocratic. O echipă construită pe merit și experiență și nu pe tupeu, tabere sau ego. USR-ul nu poate să aibă tipul de organizare al PSD, PNL și UDMR care sunt structuri semimafiote chitite pe îmbogățire și pe controlul justiției pentru a evita pușcăria. În general ăia sunt niște mafioți oribili care tranzacționează bani, glorie și orice altceva e nevoie pentru siguranța că ei și rudele lor se pot îmbogăți în continuare cu impunitate. Ca să fiu cât se poate de clar eșecul USR nu este doar eșecul liderilor ci și eșecul membrilor USR și o bună parte a simpatizanților care au niște așteptări super exagerate de la liderii partidului în timp ce majoritatea zdrobitoare a domniilor lor se scarpină elegant în dos și se văicăresc pe la colțuri. Sigur că sunt și excepții, lor îmi cer scuze pentru cele de mai sus. O echipă managerială bună e soluția, nu Mesiah. Și ce mi se pare șocant e că nimeni, bre, nimeni dintre parlamentarii, vedetele și conducerea USR-ului nu zice că a greșit și își cere scuze votanților de care direct sau indirect și-au cam bătut joc. Ufff! Sursa: https://www.facebook.com

Umbrele naționalismului – unde cauți încredere când nu ai de unde să capeți încredere? O prietenă mi-a semnalat îngrijorată rezultatele unei cercetări foarte recente a INSCOP, conform căreia 66% din românii aflați în țară ar fi dispuși să voteze un partid – și citez cu precizie sintagma – „naționalist, care promovează valorile religioase și susține familia tradițională”. În calitate de sociolog, reacțiile mele la informația de mai sus nu sunt puține, dar voi încerca să le ordonez. 1. Să ne reamintim cine sunt adulții aflați în țară – pentru că sondajul nu măsoară diaspora  Suntem aici împreună: cinci milioane de pensionari, alte câteva milioane care se apropie rapid de vârsta pensionării și pentru care integrarea în Uniunea Europeană a venit cam târziu în fluxul vieții, mulți oameni tineri sau mai puțini tineri care și-au ratat experiența migrației în Vest și s-au întors furioși acasă, precum și o peliculă mai acătării, post-industrială. Da, „peliculă”, întrucât populația centrelor universitare, cu tot cu suburbii, e maximum o treime din totalul românilor aflați în țară. București+Ilfov+Timișoara+Cluj+Iași < 5 milioane. Și, desigur, chiar și dacă ar fi 5 milioane de locuitori în aceste zone înstărite, printre ei se află mulți pensionari, oameni supărați din diverse motive pe lume, planetă și ONU sau pur și simplu conservatori…..În acest context, aș roti un pic observația de pornire și aș zice că 34% din românii aflați în țară ar vota un partid secular (nu neapărat ateu), pro-legalizarea căsătoriei între persoane de același sex și fără excese în ceea ce privește vocabularul identitar național…. Ceea ce, având în vedere descrierea de mai sus a cine și ce suntem, e stupefiant de mult. 2. Faptul că oamenii sunt dispuși *să spună* că ar vota un partid religios, naționalist și pro-familie tradițională nu înseamnă că ar și *face-o* De altfel, nu o fac. Scorul AUR este de 20% tot conform INSCOP – dar acest 20% nu înseamnă „20% din românii aflați în țară”, ci mai puțin. Dacă, de exemplu, 75% din respondenți au o opțiune de vot, ponderea susținătorilor AUR în totalul populației aflate în țară este de 20% din 75% = 15%. În alte cuvinte, AUR – partidul cel mai potrivit portretului de mai sus – are o rată de captare mică. Mare atenție – suntem într-un moment critic și enervant, când pandemia încă n-a plecat, dar inflația a venit. Nu exclud ideea ca, peste un an sau doi, această rată de captare aparent mică să reprezinte de fapt apogeul istoric al AUR….. De fapt, cei 66% n-au nevoie și nici n-au de ce să simtă jenați. Suntem țara în care, în afara metropolelor de IT-iști, este stăpână zicala: „Fă ce zice popa, nu ce face popa”. De ce această falie între vorbă și faptă? Orice cădere din lumea ideilor înspre concretețe doare. De exemplu, după cum arată INSCOP, publicul unui asemenea partid e divizat aproape egal apropo de ieșirea țării noastre din Uniunea Europeană. În ceea ce privește necesitatea apropierii de Rusia el este dezechilibrat (un sfert pro-, două treimi anti) exact cum e mai rău: orice opțiune alegi -> ratezi o parte consistentă din el. Astfel, orice combinație de poziționări în ceea ce privește Uniunea Europeană și Rusia duce la „pierderea pe drum” a unor voturi importante. Să privim per ansamblu: în majoritate publicul unui partid religios și naționalist este pro-UE și anti-Rusia….. 3. Un aspect important al discuției n-are nimic de-a face cu cifrele  Ci cu răspunsul la o întrebare. Iar întrebarea este: „Ce te face pe tine să te simți mândră/mândru?” Alternativ: ce te face să te simți bine atunci când te gândești la tine? Care sunt sursele tale de bucurie, încredere în forțele proprii?….Ce faci dacă ești mai aproape de cimitir decât de bacalaureat și nu ai nicio realizare autentică spre care să poți arăta? Te poți sinucide. Poți intra în depresii grave. Poți îngroșa rândurile alcoolicilor ori dependenților de fel și chip. Sau poți face ceva sănătos din punct de vedere psihologic, în sensul că-ți asigură măcar supraviețuirea: cauți surse de regenerare a încrederii în identitatea colectivă. …. Să găsești „inamici inferiori”? Puseele de antisemitism într-o țară cu foarte puțini evrei și mai nou misoginia violentă din societate demonstrează și disperarea unor clase sociale care vor să se arate superioare cuiva, dar n-au cui. Nu avem cu cine să ne luptăm și pentru ce teritorii. Intuiesc că exploziile de furie la adresa comunității rrome sau a celei LGBTQ vor fi în creștere – sunt ultimele ținte rămase. Mai comod este să extragi înțeles și succes din trecut. Care prin definiție trebuie să fie idealizat (altfel nu poți extrage *multă* încredere pentru tine din el). Sau din tradiții – te hrănești din soliditatea unor structuri sociale infinit mai vechi decât tine. Protejezi obiceiuri, tabieturi, tradiții, ticuri. Integral: https://pressone.ro

Iohannis, la primirea Premiului Carol cel Mare: Finalizarea integrării României în Schengen ar trebui să fie un obiectiv UE - Știri și informații din toată RomâniaIohannis, cel mai bun agent electoral al AUR  …. Nu este cel mai mare pericol pentru că AUR nu reprezintă o cauză a problemelor din această țară, ci doar un efect. Este un partid-terapie, o cameră de defulare pentru tot mai mulți români obosiți de haosul autorităților, de trădarea lui Klaus Iohannis și a partidelor clasice, de viața tot mai scumpă și de incompetența coaliției de guvernare, care nu știe să compenseze. AUR este un partid cu o ideologie extremistă, din acest punct de vedere nu mai e nici o îndoială: antisemitismul e fățiș și asumat oficial, Claudiu Târziu, Sorin Lavric și Călin Georgescu îl idolatrizează pe Corneliu Zelea Codreanu și legiunea lui de criminali, iar „președintele de onoare” mai e și un iubitor al dictaturii de tip sovietic….. Într-adevăr, 59,5% dintre cei chestionați au declarat că ar vota un partid naționalist, care promovează valorile religioase şi susţine familia tradiţională. Numai naivii ar fi putut crede că a fost vreodată altfel în ultimii 30 de ani: românii sunt un popor în majoritate conservator, care se schimbă greu. E un popor religios, chiar dacă de multe ori practică religia ca pe un ritual, ca pe o surpetiție. Și cred cu adevărat în familia tradițională. Doar că majoritatea nu percepe „naționalismul” ca pe un extremism, ca pe ceva îndreptat împotriva altcuiva, ci simplificat, ca „iubire de patrie”. Există și dovezi concrete că o mare parte dintre susținătorii AUR nu susțin, de fapt, și mesajele acestui partid. Ni le arată același sondaj. Dintre cei care au răspuns că ar vota un partid naţionalist care promovează valorile religioase şi familia tradiţională, 61% au spus că nu ar mai vota dacă acesta ar propune ieşirea României din Uniunea Europeană, 75% nu ar vota dacă ar propune apropierea României de Rusia și 70% au precizat că nu l-ar mai vota în cazul în care propune restrângerea drepturilor minorităţilor naţionale…..De fapt, vina pentru ascensiunea AUR nu trebuie căutată la popor, ci în cu totul alt loc. Iar acela este Palatul Cotroceni. De acolo vine adevăratul risc pentru țară, pentru că semnalele trimise de acolo au blocat justiția, au blocat reforma și au dat din nou curaj corupților să acționeze. Am mai scris-o: e din nou liber la jaf….. Toate acțiunile lui Klaus Iohannis de anul trecut nu au făcut decât să umfle AUR. Militarizarea comunicării informațiilor despre pandemie a fost, din start, o uriașă greșeală. Nu poți câștiga încrederea unui popor care și așa nu are încredere în autorități cu un „grup de comunicare strategică” a cărei componență a rămas mult vreme secretă. Iar anul trecut a fost apogeul neclarităților privind raportarea infectărilor și a numărului de decese. Cei doi ani de pandemie ne-au obosit oricum natural. Dar în România, haosul din decizii și incompetența din măsurile luate de guvernele și oamenii susținuți de Klaus Iohannis au contribuit la obosirea excesivă a românilor. … Nu mai amintesc nici de minciunile spuse de Klaus Iohannis de la pupitrul oficial legate de „învingerea pandemiei” cu o lună înainte ca pandemia să provoace 20.000 de morți și doar pentru a justifica un congres prin care să-și monteze în fruntea PNL protejatul de care două luni mai târziu s-a dezis. Vedem, în schimb, că noul premierul impus de președintele României este mai degrabă depășit de situația politică și economică dificilă din acest moment, asistăm la certurile continue dintre PNL și PSD pe teme care ne afectează direct, precum certificatul verde sau scumpirile din energie, în timp ce Iohannis ne îndeamnă să jucăm golf. Vedem cum cele două partide de la guvernare dau legi proaste, care nu funcționează, sau vin cu soluții care ne întorc la comunism, nu spre o economie de piață tot mai puternică. Vedem că justiția a murit, că oamenii impuși de Dragnea nu doar că nu au fost eliminați, așa cum ni s-a promis, ci s-au înșurubat și mai bine în sistem și au ajuns să îl controleze. Vedem un ministru al Justiției, omul lui Iohannis, care ne minte că desființează Secția Specială, sinistra creație a PSD, când de fapt o ascunde în alte structuri, vedem că nu mai există aproape nici un dosar nou relevant, iar magistrații care mai îndrăznesc să critice sunt de îndată cercetați disciplinar de personaje controversate, impuse tot de Dragnea și păstrate chiar cu încălcarea legii la trei ani de la dispariția politică a baronului PSD. În tot acest zgomot, în tot acest haos, după toate aceste trădări și dezamăgiri, de ce ne mirăm că a crescut AUR? Integral: https://presshub.ro

5 februarie în istorie și justiția târzie care nu e justiție La 5 februarie 1953 murea la închisoarea de la Sighet avocatul IULIU MANIU, rudă cu pașoptistul Simion Bărnuțiu. A fost unul dintre cei care, în cadrul Partidului Național Român din Transilvania, a pregătit unirea Ardealului cu Regatul României și unul dintre cei care a organizat Marea Adunare din 1 decembrie 1918. A fost un inamic politic al liberalilor care, după unire, ignorau situația din Ardeal, ca urmare nu a participat la încoronarea lui Ferdinand  ca rege al tuturor românilor și a refuzat să accepte Constituția din 1923. A fost prim-ministru în perioada interbelică. S-a opus preluării puterii de către comuniști, dar aceștia i-au înscenat o acuzație de înaltă trădare și în anul 1947 a fost condamnat de justiția controlată politic. A fost reabilitat de justiția actuală de abia în anul 1998. Casa memorială se află la Bădăcin https://iuliumaniu.com. Celula în care și-a găsit sfârșitul se poate vizita la Sighet https://www.memorialsighet.ro. Nu se poate, ci trebuie. La 5 februarie 1963 murea la închisoarea din Râmnicu Sărat ION MIHALACHE, fost lider al Partidului Țărănesc, cel care militase pentru revenirea Basarabiei la Regatul României. Partidul lui a fuzionat cu cel al lui Maniu, formând Partidul Național-Țărănesc. A fost ministru al agriculturii și de interne. A fost condamnat în același proces din 1947, de către justiția comunistă. Director al închisorii a fost în acea perioadă  Alexandru Vișinescu. L-am văzut toți, acum câțiva ani, la televizor. A fost condamnat de justiția actuală de abia în 2016 pentru crime împotriva umanității; a murit în 2018. Oamenii aceștia au luptat pentru principiile în care credeau. Și-au asumat conducerea țării în perioade dificile. Au plătit cu viața pentru opoziția lor față de comuniști. În justiția anglo-saxonă există de două secole conceptul „Justice delayed is justice denied” – justiția tardivă echivalează cu refuzul de a face dreptate. Pe continentul nostru, în ultimele două decenii, grație lucrărilor din cadrul CEPEJ – Comisia Europeană pentru Eficiența Justiției, un organism consultativ din cadrul Consiliului Europei  – a început să se vorbească de managementul timpului în procedurilor judiciare. Mai mult, sintagma „durata rezonabilă” a unui proces, acel n drept prevăzut de art. 6 din CEDO pentru justițiabil, este înlocuită în ghidurile adresate judecătorilor cu „durata optimă”. Magistrații – fie judecători, fie procurori – sunt încurajați prin aceste instrumente europe să desfășoare un management activ al cazului. Sunt procese privind terenurile care stau decenii prin instanțe. Sunt procese privind casele naționalizate interminabile. Sunt părinți care așteaptă ani de zile să își vadă copii pentru că procesele de custodie durează prea mult și că programele de relații personale cu minorul nu sunt puse în aplicare nici măcar cu sprijinul autorităților. Sunt hotărâri ale administrației în care primul termen pentru recurs e fixat la doi-trei ani după formularea căii de atac. Sunt procese penale care au zeci de termene de judecată, timp în care victima e în pericol, răspunderea se prescrie, banii furați sunt ascunși. Sunt salariați care așteaptă cu anii reintegrarea în posturile din care au fost concediați abuziv. Știu că se vor găsi tot timpul scuze pentru întârzierea soluționării unor procese: supraîncărcarea cu dosare, insuficientul număr al magistraților, legislația incoerentă, reaua-credință a unora dintre părți. Desigur, nu pot fi ignorate asemenea argumente. Dar, gâlceava juriștilor pe aceste aspecte de multe ori birocratice tinde de multe ori să blocheze valorificarea drepturilor de către cei implicați și afectați. Maniu și Mihalache au lipsit decenii din cărțile de istorie. În mod curios, procesele lor nu se studiază nici acum la Facultățile de Drept, după cum nu se studiază nici procesul celor din lotul Noica-Pillat sau al lui Culianu, de exemplu,  sau – de ce nu – procesele lui Antonescu sau Ceaușescu. Integral: https://www.contributors.ro

BD la munte si la mare | National TV - mai ceva ca-n viata!Născut în comunism, defect din producție. De ce cred că marcarea pe televiziuni a filmelor făcute înainte de 1990 e ridicolă  Citesc în presă: „Atenție, film realizat în perioada comunistă. Noua atenționare care va apărea la filmele de pe vremea lui Ceaușescu date pe TV. Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a aprobat în ședința de marți, 1 februarie, o recomandare prin care televiziunile vor trebui să informeze publicul în cazul prezentării unor producții cinematografice românești realizate înainte de anul 1989”. …. Motivul? Ca telespectatorul să nu confunde filmul cu realitatea, să fie conștient că ce spune filmul și ce a fost în realitate sunt două lucruri diferite. Adică să impună un soi de mecanism de contrapropagandă – o propagandă pe invers. Cineva decide pentru noi care este sensul, adevărul, cum să ne uităm și interpretăm un film. Un soi de „mini-minister al adevărului” din Orwell. Cui i-a venit această idee năstrușnică? Senatorului USR de Constanţa Remus Negoi. USR e faimos prin legile-restricții: are, cred, până acum vreo 20 de propuneri legislative care au ca scop „interzicerea a ceva”: de la „interzicerea hrănirii porumbeilor” până la această lege. Am înțeles că era mai dură și CNA a „îmblânzit-o”. Primul lucru care-mi vine în cap este simplu: acești oameni ne cred idioți. Pentru asta plătim senatori, parlamentari și instituții? Ca să facă o lege prin care să ne spună ceea ce știe un copil de grădiniță: „viața bate filmul” – „viața nu-i ca în film”. …. Cu filmele de la Hollywood ce facem? Îl marcăm și pe Rambo? Propagandă? Ideologie? Păi, filmul le poate conține, indiferent de regimul sau sistemul sub care se produce. Producția hollywoodiană dă clasă. Ce facem cu ele? Noi cei crescuți cu Rambo, dar educați în comunism știm bine asta: aplaudam când îi bătea pe sovietici de unul singur. Un singur Rambo face cât toată producția de la Buftea și Mosfilm împreună. Pe ce lume trăim? Ce facem? Le explicăm și pe acelea, le etichetăm – „pericol de propagandă capitalistă”? Sau există propagandă bună și propagandă proastă? Cine decide asta și cum? În numele cui? Dar cu calupul de reclamă ce facem? Orice om educat vizual și care înțelege un minim din zona comunicării știe că reclama este propaganda mărfii, comerțului, profitului – reclama este propaganda care te minte pentru a-ți vinde lucruri inutile și a te face dependent de consum. Ce făceau în vechiul regim „politrucii” fac acum publicitarii: cei vechi vindeau „ideologie”, cei noi vând marfă, ideologia mărfii. Pe vremuri era o singură instituție – Ștefan Gheorghiu. Acum ai sute de instituții care produc această propagandă. Ce facem? Scriem: „Urmează un calup de propagandă a consumului care vă poate face dependenți”. …. Dar poate să facem un pas mai departe. De ce să ne oprim doar la filme? În acea epocă s-a produs enorm de mult în multe alte domenii culturale care au trecut prin mecanisme similare. Ce facem cu producția de carte? Păi, cum să o lăsăm așa liberă să circule? Dacă o citesc cei tineri și se molipsesc: trebuie frumos ștanțate – „Carte realizată în perioada comunistă, în care funcționau cenzura şi propaganda de stat”. De la Preda la Sadoveanu și de la Labiș la Stănescu – toată producția. …. Bine că acum totul e perfect, fără cenzură, educația brici – România educată duduie-, scutiți de propagandă și ideologie. Oare? Nu, dragi „politruci” de la „ministerul adevărului” – toate aceste lucruri le avem din plin și unele mult mai agresive în diverse forme. Nu așa se luptă cu ele. Și o situație subversivă. Și dacă vin unii, de pe alt palier de interpretare, cu ideea de a extinde aceste plăcuțe explicative și pe zona arhitecturală și infrastructurii? „Aceste locuințe au fost făcute în RSR și oferite locatarilor gratuit”? Dacă se extinde și la infrastructură? Așa, ca să înțeleagă omul ce și cum, să nu creadă că s-au făcut sub Iliescu, Constantinescu, Băsescu sau Iohannis? Înțelegeți perversiunea situației? ….. Istoria unei țări e o chestiune complicată. Indiferent ce regim se perindă pe aici, țara trebuie să aibă o unitate internă pentru că e un cumul de continuități. Că e monarhist, că e regimul Antonescu, că e fascist sau comunist, liberal sau social democrat – tot România este. Trecutul trebuie asumat demn și înțeles. Dar ca să distingi în acest hățiș, e nevoie de educație, multă educație, nu contrapropagandă și „ministere ale adevărului”, care pun etichete. Deocamdată asta ne arată nivelul de degradare instituțională, de degradare a politicienilor – țara arde și politicianul pune etichete pe scrum – și mai ales degradarea sistemului de educație. Deocamdată trebuie pus un singur disclaimer: „Atenție, proiectul România educată a eșuat”. Integral: https://www.libertatea.ro

Planul USR PLUS: Cioloș și Barna merg cu moțiunea de cenzură la guvernÎncă un scandal la USR! Cioloș i-a furat poșeta lui Barna și a fugit cu trotineta Ziua și scandalul la USR. Conștienți că dacă nu se ceartă între ei există riscul ca românii să uite complet că mai există USR, Dacian Cioloș și Dan Barna s-au dat și azi în spectacol: Cioloș i-a furat poșeta lui Barna și a fugit cu ea, pe o trotinetă găsită în fața sediului partidului. Dan Barna nu a fost deloc încântat de gestul lui Cioloș, așa că a apelat la artileria grea din partid: l-a rugat pe Iulian Bulai să plece călare pe urmele lui Cioloș și să-i aducă poșeta înapoi. Și, spre norocul lui Barna, Bulai tocmai terminase de adăpat și hrănit calul, așa că a pornit imediat în urmărirea președintelui USR…..Dacian Cioloș este deranjat că, deși este șeful partidului, Cătălin Drulă îi fură și acum șenvișul în fiecare zi și abia așteaptă să se plângă pe Facebook de comportamentul golănesc al acestuia. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 5 februarie.„Cine are grijă de cei mai săraci dintre angajații români? „România e în pauperizare cruntă””

The best mountain lodge retreats in CanadaBuna dimineata intr-o zi de sambata, 5 februarie! Conform ANM, valorile termice, în special cele diurne, vor marca o creştere, astfel încât se vor situa peste normele caracteristice perioadei, chiar cu mult în sud, sud-vest şi sud-est. Cerul va fi variabil, cu înnorări şi precipitaţii pe arii relativ extinse în jumătatea nordică a ţării şi doar izolat în rest. Acestea vor fi predominant sub formă de ninsoare la munte, iar în zonele mai joase vor fi ploi şi doar trecător lapoviţe sau ninsori. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări la munte, în special pe creste. Temperaturile maxime se vor încadra între 3 şi 13 gr C, iar cele minime, în general, între minus 3 şi 2 gr C. Pe arii restrânse se va forma ceaţă şi vor fi condiţii de polei. În Bucureşti,  cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 10-12 gr C, iar cea minimă va fi de-2 gr C.

Pandemia de COVID-19Virusolog român din SUA: Riscul de a muri de Covid e de 97 de ori mai mic la cei cu booster față de nevaccinați  Virusologul Cristian Apetrei demonstrează cu ajutorul unor statistici din Statele Unite ale Americii că persoanele vaccinate cu doza booster sunt mult mai bine protejate în fața virusului decât celelalte categorii. El este profesor de boli infecţioase şi microbiologie la Universitatea din Pittsburgh și a analizat datele prezentate de autoritățile americane. „În așteptarea meta-analizelor mult dorite. Rochelle Walensky, directorul CDC: în săptămâna de după Thanksgiving (28/11-4/12 2021) din fiecare 100.000 de cetățeni 9.7 dintre nevaccinați au murit că urmare a infecției cu SARS-CoV-2, 0.7 dintre vaccinații cu două doze au murit că urmare a infecției cu SARS-CoV-2 și 0.1 dintre subiecții cu booster au murit că urmare a infecției cu SARS-CoV-2”, a explicat Cristian Apetrei. Ca urmare, riscul de deces este semnificativ mai mare în cazul persoanelor nevaccinate. „Asta înseamnă că reducerea riscului de mortalitate la persoanele cu booster este de 97 de ori față de nevaccinați”, a fost concluzia virusologului român. Integral: https://spotmedia.ro

RETETA DR. ARAFAT: ARESTUL LA DOMICILIU – Ce s-a intamplat cu Raed Arafat? Nemultumit de decizia CCR, doctorul Arafat vrea in continuare masuri restrictive si regreta posibilitatea interzicerii amenzilor pe perioada starii270 milioane lei pentru teste COVID care nu protejează copiii împotriva Omicron. Niciun vinovat ….. Până acum, testele au dat erori foarte mari, nu au putut fi achiziționate la timp și nu există control asupra modului în care sunt și dacă sunt utilizate. „O să fie analizat impactul testelor de saliva pentru elevi dacă este de continuat sau nu. Se discută și cu Ministerul Sănătății, și cu Ministerul Educației, și cu experții în epidemiologie. Dacă considerăm că sunt fără valoare adăugată, este posibil să decidem să le oprim”, a spus Arafat, într-o conferință de presă. Întrebat dacă testele salivare urmează să fie înlocuite cu teste antigen, secretarul de stat a spus că acest lucru urmează să fie analizat, potrivit educatieprivata.ro. Procesul pe care tot specialiștii l-au inițiat – testarea elevilor în școli – și care este aproape de a fi declarat un eșec a costat statul român 270 de milioane de lei. 270 milioane lei pentru teste COVID care nu protejează copiii împotriva omicron. Niciun vinovat Newsweek România a scris că, anul trecut, prin încheierea contractelor, statul a fost de acord să achiziționeze 30 de milioane de teste pentru care a fost de acord să plătească suma de 268 de milioane de lei. Atât este valoarea contractelor încheiate de ONAC pentru achiziția testelor pentru salivă destinate testării elevilor din școlile publice. Printre cei care au vândut teste se află o firmă de haine a cărei imagine este Cătălin Botezatu, dar și o firmă specializată în reciclarea deșeurilor.  În afacerea cu teste pentru salivă mai sunt implicați o fostă consilieră de la Ministerul Culturii și partenerul de afaceri al unui primar PSD…..Potrivit cifrelor remise la solicitarea SpotMedia.ro de Ministerul Educației, în primele două săptămâni în care s-a făcut testarea elevilor, 398 de teste au avut rezultat pozitiv și doar 111 au fost confirmate și cu test PCR. Potrivit aceleiași surse, 13 milioane de teste de salivă au ajuns în total în școli. Dacă au fost distribuite 13 milioane de teste de saliva și doar 111 au fost pozitive, rezultă un test detectat pozitiv PCR la 117.800 distribuite (nu avem habar câte au ajuns efectiv la părinți/elevi și câte au fost folosit. .… Tot la indicațiile specialiștilor menționați de Raed Arafat în declarația de mai sus, România a cheltuit 270 milioane de lei pe teste care nu au protejat eficient copiii împotriva copii. În acest context, i-am adresat șefului DSU, Raed Arafat, câteva întrebări. Nu a oferit un răspuns: 1.     Cine răspunde pentru achiziționarea unor teste de salivă în valoare de 270 milioane lei declarate de Raed Arafat posibil „fără valoare adăugată” ? Cui ar trebui să i se impută această sumă? DSU? Ministerul Sănătății ? Ministerul Educației? 2.     În general, cine răspunde pentru achiziția unor teste proaste care, în marea majoritate, au dat rezultate fals pozitive? Integral: https://newsweek.ro

Pensionarii saraci, jumuliti pentru SanatateDe ce contestă guvernul procentul de 9,4% din PIB convenit cu UE pentru pensii, de vreme ce nu a depăşit niciodată în cash acest procent. Ionuţ Dumitru, Raiffeisen: Un angajat contribuie, de lungul vieţii, cu mult peste ceea ce primeşte la pensie. Problema României nu este că are prea mulţi pensionari, ci că are prea puţini angajaţi ♦ România şi-a asumat prin PNRR să nu depăşească 9,4% din PIB pentru plata pensiilor, iar premierul Nicolae Ciucă spune că e puţin. Este corect să plafonezi ceva, de vreme ce, acel ceva, reprezintă o contribuţie de o viaţă activă a unui om? Problema pensiilor este complicată azi şi se va complica şi mai mult pe viitor. Pentru că sistemul de pesnii de tip PAYG (pay as you go) îi face pe pensionari dependenţi de numărul celor care contribuie la sistemul de pensii. În plus, pensia publică este şi o treabă politică, prin felul în care este calculat punctul de pensie….. La o inflaţie de 8%, pensiile ar trebui să crească, în 2022, în România cu 8%, plus jumătate din creşterea economică de aproape 7%. Adică peste 11%. Cresc pensiile cu 11%? Nici vorbă. Ci pe undeva la 4%. „Un angajat contribuie, de lungul vieţii, cu mult peste ceea ce primeşte la pensie. Problema României nu este că are prea mulţi pensionari, ci că are prea puţini angajaţi“, explică Ionuţ Dumitru, economist-şef al Raiffeisen Bank. În 2019 (ultimele date publice ale Eurostat) pentru pensiile a 100 de oameni, media angajaţilor-contribuabili îm UE a fost de 169,2. În Bulgaria a fost de 133, în Ungaria de 168,9, în Polonia de 180,3. În România a fost de 109,6….A doua problemă este cea a veniturilor statului. România adună la buget, din taxe şi impozite, echivalentul a 27% din PIB, faţă de o medie europeană de 40%. Integral: https://www.zf.ro

Cine are grijă de cei mai săraci dintre angajații români? „România e în pauperizare cruntă” …. Salariul minim pe economie a crescut cu 10,8% de la 1 ianuarie 2022, până la 2.550 lei brut. După plata taxelor, angajatul primește în mână 1.524 lei. Peste 1,5 milioane de români sunt plătiți cu salariul minim pe economie. Mircea Coșea vorbește la RFI despre cauzele sărăciei în care trăiesc milioane de români și ce se poate face în sprijinul lor. „Sărăcia în care ne aflăm ne scoate din normele de calitate a vieții în UE. Situația e foarte, foarte gravă. Valoarea coșului de consum a evoluat rapid din 3 cauze. Primele sunt inflația și costurile energiei. A treia cauză ține de faptul că peste 70% din produsele coșului de cosum este mărfă de import. Problema este că structura economiei e învechită, incapabilă să prelucreze în țară materia primă agricolă. Suntem mari producători de grâu, porumb și floarea soarelui, dar nu le prelucrăm în țară și importăm apoi produsele finite scumpe”, explică Mircea Coșea. Întrebat cât își permite economia în acest moment să susțină creșterea salariului minim, așa cum propune Avocatul Poporului, profesorul de economie este tranșant: „Nu își permite (n.r. creșterea salariului minim). Pentru că anul 2022 va fi foarte dificil din punct de vedere bugetar. Nu există surse în afară de împrumuturi. Acesta ar fi un instrument periculos pentru România care a depășit după anumite calcule nivelul datoriei publice de 50% din PIB”. Integral: https://www.rfi.ro

Beneficiarii de construcţii realizate fără autorizaţii ar putea avea la dispoziţie 4 ani pentru a intra în legalitateStatul de drepţi  Autostrada jafului cu sens unic……Ca orice sancţiune, în afara caracterului de “reparaţie” faţă de normă şi eventual faţă de cei vătămaţi de încălcarea ei, amenda trebuie să aibă şi o componentă de descurajare faţă de tentaţia de a săvîrşi anumite abateri de la lege sau de a repeta (prea des!) săvîrşirea aceleaşi abateri. Pînă aici, toate bune şi frumoase! Amenda este totuşi un mecanism prin care statul, instituţia care o aplică în numele şi cu autoritatea lui, face o prelevare din veniturile cetăţeanului, adică interferă cu dreptul său de proprietate. Prin Constituţia României (art.44. p2) proprietatea privată (a cetăţeanului şi a instituţiilor) este garantată şi ocrotită de lege. Adică de stat! De aici rezultă că undeva, trebuie să existe un punct de echilibru. Nu poţi să scrii în Constituţie că dreptul meu de proprietate este garantat şi în acelaşi timp să impui, prin autoritatea statului, amenzi care deposedează o persoană de toate veniturile sale lunare. Fapta a fost totuşi săvîrşită în mirobolantul nostru stat de drepţi, în “euforia” primelor etape ale măsurilor luate de autorităţi pentru a ne împiedica să răspîndim covidul. Avocatul poporului a intervenit, au mai fost şi cîteva acţiuni în instanţă, autorităţile au dat înapoi. Amenzile fie au fost anulate, fie au fost ajustate la cuantumuri “rezonabile”, ceea ce arată că actele legale prin care au fost instituite erau ciuruite de multiple şi largi caverne de drept!!! Ca un plămîn cu TBC avansat! Am numit această patologie a statului nostru de drepţi, “metastazie amendoformă”. La ora actuală, boala este într-un stadiu avansat, cu tendinţe agresive de generalizare. Adică, pentru orice, aplicăm amenzi! În multe cazuri, însă, aceste acte administrative nu doar că nu îndeplinesc nici una dintre condiţiile “actului de penalizare”, dimpotrivă, reprezintă o formă legală de acceptare a ilegalităţii! Exemple cîte doriţi în domeniul construcţiilor. Aprobările legale pentru un anumit tip sau profil de construcţie sunt încălcate de proprietar/constructor fără nici o jenă. Vine apoi autoritatea statală şi îl penalizează cu o amendă ridicolă prin cuantum, în raport cu veniturile ilicite realizate imediat sau în timp, care nu numai că nu descurajează pe nimeni, mai grav, trece pur şi simplu construcţia respectivă în rîndul celor “legal” realizate. Amenda devine, în multe dintre aceste cazuri, doar perdeaua de fum în spatele căreia cel care încalcă legea şi cei care reprezintă autoritatea de stat, care ar trebui să îl penalizeze, se înţeleg pe sub masă să împartă o parte din profiturile realizate prin respectivele încălcări la legea regimului construcţiilor. În alte situaţii, legea de instituire a amenzilor lasă largi teritorii ale bunului plac la îndemîna autorităţii desemnată să constate contravenţia şi să aplice amenda. Cazul clasic, încălcările la legea circulaţiei. Aproape toate, cu foarte puţine excepţii, sunt însoţite de amenzi. De ce? Cuantumul amenzilor se află pe o curbă mereu şi netulburat crescătoare, sporit de entuziasmul febril penalizator al “miliţioniştilor” care nu vor şi nu au nici un interes să devină vreodată poliţişti. Care au la inimă interesele lor şi ale instituţiei pe care cu onoare o servesc, nicidecum pe ale noastre, ale cetăţenilor, cei din afara instituţiilor de la care îşi iau ei leafa, iar cei mai de sus şi privilegiile. Evident, şi cu ajutorul parlamentarilor care nu au nici un chef să se pună rău cu “internele”. …. Mai nou, avem o prevedere prin care aproprierea prea mare de vehiculul din faţă este penalizabilă ca fiind “comportament agresiv”!!! În aceeaşi clasă de abateri cu mersul pe contrasens şi cursele neautorizate pe autostrăzi. Asta, într-un oraş, cum este Bucureştiul, în care zeci de ore pe zi, pe bulevarde de cîte patru benzi, datorită în principal obstacolelor inutile, ilegale, neautorizate şi a reglementărilor inepte de circulaţie, automobilele stau inevitabil bară la bară, iar în rest se deplasează cu viteze cuprinse între 5 şi 10 km/h! Problema cea mai gravă în tema amenzilor, însă, este caracterul lor unidirecţional. De la Stat către cetăţean. De ce, adică, în nici o lege din România nu se poate prevedea amendarea autorităţilor care încalcă legea sau drepturi stabilite şi inalienabile ale Cetăţeanului??? Integral: https://www.bursa.ro

Predoiu, răspuns pentru Epoch Times: CSM a riscat mult cu decizia în cazul Danileţ, dar dacă acesta e noul nivel de exigenţă... | Epoch Times RomâniaCine a comis abuzuri în justiție și câte decizii definitive în instanță avem? O întrebare-cheie pentru ministrul Predoiu  Cea mai mare dificultate a ministrului justiției, Cătălin Predoiu, în susținerea proiectului său de desființare a Secției Speciale este să explice de ce nu dorește ca și DNA și DIICOT să aibă competențe de anchetă în cazul magistraților, ci doar un număr relativ mic de procurori anume desemnați din Parchetul General de către CSM dintr-o listă alcătuită de procurorul general….. Totuși, domnul Predoiu nu și-a însoțit propunerea de proiect de lege de argumente solide că abuzurile în justiție chiar au existat în trecut într-un număr atât de mare încât am avut de-a face cu un adevărat fenomen. De fapt, ministrul justiției n-a putut indica nici măcar un singur caz de abuz comis de vreun procuror condamnat definitiv în vreo instanță din România, pe baza infracțiunii de abuz prevăzute în Codul Penal. Anumite asociații de magistrați au susținut însă vocal teoria ”abuzurilor DNA” cu toate pseudo-argumentele pe care le-ați auzit deja de-a lungul timpului la Antena 3 de la avocații unor inculpați, de la inculpați sau de la unii judecători. În esență, susținătorii teoriei abuzului invocă presiunile pe care procurorii DNA le-ar fi comis asupra instanțelor unde se judecau cauzele lor deschizând dosare judecătorilor sau chiar altor magistrați in sistem care n-ar fi răspuns la ordinele ”statului paralel”….. Aceștia invocă achitări, clasări sau interceptarea unor magistrați, dosare ținute în nelucrare ani de zile etc. Toate la un loc ar reprezenta tot atâtea probe ale ”șantajului” exercitat de DNA asupra unor magistrați, în special judecători, dar nu numai. Întrebarea validă este: dacă tot avem o ploaie de abuzuri comise în trecut de procurorii DNA, cum de nu avem nici măcar un singur procuror, unul singur, condamnat definitiv sub această gravă acuzație? Și cum de nici un judecător sau alt procuror n-a ieșit public nici până în ziua de azi să se plângă că a fost șantajat, presat sau amenințat de procurorii DNA că dacă nu pronunță o anumită soluție va avea de pătimit? Repet, nici măcar unul singur. Incontestabil că au existat disfuncționalități în activitatea DNA din trecut, că unele dosarele au zăcut cu anii, la fel ca în majoritatea parchetelor, că au existat clasări și achitări, însă în cele mai multe cazuri există explicații: criza de resurse umane, încărcătura mare de dosare, modificările de Coduri Penale sau decizii ale CCR care au dezincriminat anumite fapte și au omorât dosare, etc.  Nu orice disfuncționalitate din justiție poate fi imputată procurorilor sau judecătorilor, au și politicienii o contribuție consistentă în sabotarea magistraților. Au existat excese comise de anumiți procurori din DNA, au fost unii dintre ei tentați de a juca politic? Foarte probabil că da, însă subliniez: nu avem din păcate nici un caz confirmat de o instanță printr-o decizie definitivă sau mai multe, care să indice fără dubiu că procurorii anticorupție au acționat cu rea credință și că acesta a devenit un fenomen intern….Singurul pseudo-argument pare să fie un așa  numit raport al Inspecției Judiciare despre activitatea DNA, realizat în 2019 pe vremea când Inspecția acționa ca un buzdugan la comanda regimului Dragnea. Acest raport, publicat de Lumea Justiției în serial, a fost contestat de DNA în instanță, însă parchetul anticorupție ar fi pierdut în cele din urmă procesul. Și aici s-a întâmplat însă ceva ciudat. Acest proces avea termen la Înalta Curte în 2023, însă CSM a făcut o cerere de preschimbare și procesul s-a încheiat în 2021.  Zero încredere totuși în rapoartele și acțiunile Inspecției Judiciare conduse de Lucian Netejoru, care continuă să se facă și azi util politicienilor hărțuind cu acțiuni disciplinare magistrați incomozi. Integral: https://www.g4media.ro

Europa este bună când ne dă bani și rea când ne cere să respectăm regulile  ….. Intrarea în Uniunea Europeană a adus României și finanțări solide din bani europeni. Chiar dacă administrația a avut în toți cei 15 ani serioase probleme în a absorbi bugetele puse la dispoziție de Comisia Europeană, în total, România a primit 70 miliarde euro și a plătit 24 miliarde euro, deci înregistrează un plus de 46 miliarde euro. Este adevărat că Europa a fost bună atunci când ne-a dat bani și rea atunci când ne-a cerut să respectăm regulile. Iar oficialii români au știut să dribleze sau să ignore cu mare dibăcie o parte din normele și standardele europene. Astfel, România s-a aflat foarte des la limita de deficit bugetar, 3% din PIB, înscrisă în Tratatul de la Maastricht, iar cele două crize din ultimii 15 ani au fost scuze perfecte pentru a depăși cota de deficit. Recomandări ignorate  România s-a confruntat cu proceduri de penalizare ale Comisiei Europene în domenii foarte diverse, de la standardele de mediu, până la amânarea preluării în legislația internă a unor directive europene. De asemenea, recomandările din rapoartele de țară, prezentate anual de Comisia Europeană, sunt, în mod practic, ignorate de administrație, pentru că foarte rar se întâmplă ca ele să fie corectate. Prin aderarea la Uniunea Europeană, România a obținut respectarea libertății de mișcare a persoanelor, mărfurilor, serviciilor și capitalurilor. Acest principiu european a făcut ca dincolo de deschiderea piețelor de bunuri și servicii să aibă loc și o liberalizare a pieței forței de muncă. Rezultatul a fost că aproximativ trei milioane de români au plecat să lucreze sau să locuiască în state europene. Ceea ce pentru România a însemnat o pierdere importantă de forță de muncă. Europa a fost un excelent „cal de bătaie” pentru politicienii români. Multe măsuri nepopulare, de la sacrificatul porcilor până la reducerea deficitului bugetar, nu sunt asumate de guvern, ci aruncate în „cârca” Europei: Europa este de vină că România nu respectă standardele sau legislația. Una din marile ratări în relația cu Uniunea Europeană a fost îndepărtarea de ținta numită intrarea în zona euro. După ce, la un moment dat, România îndeplinea toate criteriile pentru a începe demersurile de adoptare a monedei euro, guvernele din perioada 2017-2019 au făcut tot ce le-a stat în putință pentru a deteriora situația financiară a țării. În concluzie, banii Europei sunt buni, regulile europene, nu prea. Integral: https://www.rfi.ro

Cătănia voluntară între sondaje și dragostea de țară  …. Prima întrebare care ne vine în minte este dacă armata noastră este capabilă să apere teritoriul patriei de o astfel de agresiune, înainte de a ne pune problema ce pot face partenerii noștri din NATO (în virtutea articolului 5 din tratat) pentru a ne sprijini într-o astfel de luptă de apărare. Ca unul care am trăit deja o jumătate de secol și am experimentat pe pielea mea perceptele doctrinei de apărare „a întregului popor” din vremea dictaturii lui Nicolae Ceaușescu, dar și starea armatei de atunci, pentru că am făcut nouă luni și jumătate de școală de ofițeri în rezervă la arma infanterie, cred (sper!) că astăzi stăm mult mai bine. Pe atunci, din stagiul amintit de pregătire, aproape două luni ne-am „pregătit” culegând manual porumb și sfeclă și ne-au mai rămas șapte luni pentru a trece cu pregătirea prin nivelul grupă de infanterie, plutonul de infanterie și batalionul de infanterie, ca și pentru aplicația de final (a șasea mare sesiune de trageri) care implica și un marș de cam 35 – 40 de kilometri. Cu examenul a fost mai ușor: am tras bilețelele cu subiecte din grămadă, dar cam știam ce întrebări conțin, așa că am avut timp să ne pregătim răspunsul. Astăzi avem o armată formată din soldați profesioniști. Chiar dacă comandanții lor își încheie studiile și doctoratele recurgând ici, colo la plagiat, până la urmă mulți dintre ei ajung să-și conducă trupa în acțiuni reale de luptă pe linii fierbinți de conflict, cum au fost Afganistanul, Irakul, prin Africa sau Balcanii de Vest, dobândind astfel o experiență (de comandă în condiții de luptă) care se poate dovedi de neprețuit în caz de agresiune externă. În clasamentul forțelor militare, România ocupă locul 40 din 137; prin comparație, Bulgaria ocupă locul 49, Ungaria locul 55, iar Serbia locul 79. Ca efective, armata română se bazează pe aproximativ 70 de mii de militari. Forțele aeriene se bazează pe 140 de aeronave, printre care avioane de luptă, avioane-școală și elicoptere; forțele terestre pe 1.400 de blindate și aproximativ 700 de tancuri; forțele navale pe patru corvete vechi și trei fregate (nici ele de ultimă generație). România nu are elicoptere de atac, are un submarin de fabricație rusească (ce nu a fost folosit vreodată și nici nu mai poate fi pus în exploatare) și nu dispune de distrugătoare…..Mulți tineri români între 20 și 35 de ani, care potrivit legii nr.453 din 2004 privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență, trebuie să răspundă solicitării de încorporare în caz de conflict armat, nu sunt în țară ci se află peste hotare la studii, joburi sau chiar sunt efectiv stabiliți în alte țări unde au familii, inclusiv mixte. Vor răspunde ei unei citări în caz de război?….Cum procedează alții, aproape de noi? Generalul în rezervă Virgil Bălăceanu, care a fost prezent în emisiunea realizată de TVR și HotNews, arăta că Polonia a introdus instituția rezervistului voluntar și acum dispune de peste 50.000 de rezerviști. România dispune doar de o mie de rezerviști, o cifră evident ridicolă, o mare vulnerabilitate legată de capacitatea de apărare a țării….. În Marea Britanie pregătirea ca voluntar și opțiunea de a fi rezervist nu îi aduce unui tânăr doar un supliment de venituri care să-i ofere o motivație materială, ci și prestigiu personal. Un stagiu de pregătire în armata britanică îi oferă o calificare ce poate fi utilă și în viața civilă (șofer de camion, paramedic, analiză de intelligence, management etc.), cu certificarea aferentă. Un tânăr care a urmat un stagiu de pregătire în armata britanică are oricând un atu atunci când aplică pentru un job în fața oricărui departament de HR al oricărei corporații, pentru se consideră că a beneficiat de un training de calitate, ceva similar unui MBA în business. Acest lucru este posibil și pentru că armata britanică are o bună reputație în societate. Integral: https://www.contributors.ro

Cum pică din cer 270.000 de lei. Problemele din declarațiile de avere ale deputatei PSD Mirela FurtunăCum pică din cer 270.000 de lei. Problemele din declarațiile de avere ale deputatei PSD Mirela Furtună   …. CV-ul doamnei Mirela Furtună pare, la o primă citire, unul bun. Asta până când începi să-l citești cu atenție. S-a apucat de studii universitare abia la 23 de ani. Începe, în 2003, Științe Politice la Universitatea Ovidius din Constanța, domnia sa fiind din Tulcea. Înainte s-o termine, se apucă, în 2005, și de limbi străine (engleză – spaniolă), la aceeași universitate. …. Științele politice le termină abia în 2007, iar un an mai târziu, în 2008, termină și a doua facultate. Nu are timp să răsufle, pentru că în 2007 începuse un master în „Politica mondială și europeană”, tot la Ovidius. În 2009, anul în care finalizează masterul, bifează și un curs la Institutul Diplomatic Român. Iar diplomele curg pe bandă rulantă: 2010 – master în management politic la Institutul Ovidiu Șincai; 2011 – master în relații internaționale la Institutul Diplomatic Român. Se mai adaugă, în perioada 2011-2012, Școala Europeană Ovidiu Șincai, pe care a urmat-o și la București, și la Strasbourg. Plus un curs la Colegiul Național de Apărare. …. A mai primit și o bursă pentru tineri politicieni din partea unei respectabile fundații germane – Friedrich Ebert. A urmat chiar și cursurile de engleză ale British Council, deși ea a terminat facultatea de limbi străine cu engleză subiect principal. Aceste ultime două lucruri au dispărut din noul CV al doamnei Furtună. ….. Prietenia cu „Baronul peștilor” Cum se explică această ascensiune fulminantă? Toate drumurile duc la președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu, cunoscut și drept „Baronul peștilor”. Un om de afaceri foarte bogat, expert în contracte cu statul și un amic apropiat al domnului Orlando Teodorovici, fost ministru PSD și fost senator de Tulcea până în 2020, și el cu probleme serioase în justificarea averii. …. Domnul Horia Teodorescu a fost deputat PSD între 2008 și 2012, perioadă care se suprapune cu cea în care doamna Furtună a figurat pe statele de plată ale Parlamentului. Pleacă domnul Teodorescu la șefia Consiliului Județean Tulcea, ajunge și doamna Furtună consiliera președintelui CJ. Din 2013, doamna Mirela Furtună are un copil. În declarația de avere din 2020, la rubrica în care a trecut alocația notează, pentru prima dată, și numele copilului: Teodorescu. ANI o declară incompatibilă Agenția Națională de Integritate (ANI) dovedește că firma doamnei Furtună (firmă care nu apare nicăieri în CV, declarații de avere sau de interese) a încheiat un contract de servicii exact cu Consiliul Județean unde domnia sa era consiliera președintelui (CV-ul oficial nu include nici acest lucru). …. Între 2018 și 2020, doamna deputat a câștigat, cu tot cu vânzările de proprietate, un pic peste 96.000 de euro. A cumpărat în acest timp un apartament în Constanța de 119 metri pătrați – costurile unui asemenea apartament erau între 1.200 și 1.400 de euro pe metru pătrat, deci ar fi trebuit să cheltuiască minimum 140.000 de euro pe acel apartament. A cumpărat și un teren intravilan de 800 de metri pătrați la Tulcea și un Land Rover estimat la minimum 50.000 de euro. Mai clar, domnișoara Furtună a avut la dispoziție 171.000 de euro și a făcut cheltuieli de minimum 200.000 de euro. Sigur, doar ANI poate să verifice cât au costat în facturi apartamentul din Constanța sau mașina de lux și să stabilească și dacă acolo sunt aspecte ce trebuie sesizate justiției. Cum pică din cer 270.000 de lei Și problemele nu se termină aici. În 2020, în declarațiile de avere și interese ale doamnei deputat apar două firme care activează în domeniul medical. Una este deținută integral, iar cea de-a doua – în părți egale cu Dumitru Vâlcu, cel mai probabil fostul director al Serviciului de Ambulanță Tulcea. …. În concluzie În Parlament, a vorbit anul trecut un minut și 40 de secunde. În primul mandat, media anuală a fost de un pic peste 7 minute. Integral: https://www.libertatea.ro

MOST WANTED" SIE! | Ziarul NationalPână ca dl. Simion să ne dea un prim-ministru, Antena 3 ne-a arătat un prim-sinistru …. Problemele noastre, ale celor care vom fi chemați la vot în 2024, sunt două, în ce-l privește pe dl. Georgescu. Prima, și cea mai mică dintre ele, este că domnia-sa nu ne-a oferit nimic. Fraze găunoase și trimiteri la trecut atunci când întrebările vizau prezentul și viitorul imediat. Asta însă n-ar fi ceva extraordinar, s-au mai văzut salvatori ai neamului. Unul promitea să ne mântuiască prin bioenergie – am fost la o conferință de-a lui, eram tânăr reporter. La început, ne-a pus să ridicăm mâinile, ca să ne transmită energia. N-am simțit nimic, în fine…… Ceva însă îl deosebește pe dl. Georgescu de toți ceilalți exotici. Aceia se promovau pe ei, într-un stil … să-i zicem propriu. Erau niște personaje și cam atât. Dl. Georgescu chiar pare a avea un plan – și de aici încolo, gata cu gluma. Dl. Georgescu vrea să transforme societatea din temelii, punând la bază ”moralitatea” lui Zelea Codreanu. Iar asta trebuie să ne dea fiori reci pe șira spinării. Ce se va întâmpla, oare, dacă dl. Georgescu va ajunge să se amețească de aburii puterii? Și, mai ales, câți vor înțelege, din vorbele sibilinice ale domniei-sale, presărate cu accente legionare și negaționiste, că este timpul să treacă ei înșiși la purificarea națiunii? Istoria a mai văzut asemenea grozăvii. Și se va găsi cine să o facă: indivizi gata să lovească, să jefuiască, să violeze și să ucidă, atâta vreme cât vor avea impresia că sunt protejați și nu vor plăti pentru faptele lor. Și mai mult, că au o justificare patriotică și morală. E plină țara de ei, pe stradă, printre tinerii fără educație și viitor, în periferiile defavorizate ale orașelor, în peluzele stadioanelor, dar și prin instituțiile de forță ale statului. Fie și numai îngrozitoarele crime din Balcanii anilor 1990 trebuie să ne dea de gândit. Tot de pe acolo au provenit criminalii fostei Iugoslavii. Din păcate, instituțiile statului sunt paralizate, sporind sentimentul impunității. La vremea lui, Zelea Codreanu a împușcat un om, cu propria mână, în public. Și n-a pățit nimic. Partidele din coaliția de guvernare stau cu capul în nisip, sperând că-i vor putea manipula pe extremiști în folosul lor sau măcar pentru ținerea la respect a USR. Trist și greșit în același timp – măcar dacă ar privi mai cu luare-aminte către Germania anilor 1930. Și atunci, unii politicieni au crezut că se pot folosi de impetuosul Hitler. Urmarea se cunoaște. Integral: https://newsweek.ro

Virgil Ianțu Se Pregătește Să Fie Masterchef La El Acasă | LibertateaTVR lansează emisiunea de cultură generală ”Vrei să ai ce mânca diseară?”  O nouă emisiune de cultură generală se lansează la TVR, avându-l ca amfitrion pe renumitul Virgil Ianțu, cunoscut de la Vrei să fii miliardar. Producătorii emisiunii spun că s-a renunțat la formatul cu miliarde nu atât pe fondul sărăciei, pentru că TVR are bani, cât pe fondul prostiei, întrucât densitatea de proști din țara noastră a crescut enorm, pe fondul exodului creierelor….. Fiecare participant răspunde la câteva întrebări și la fiecare răspuns corect primește ceva de mâncare. Primele întrebări sunt simple și concurentul primește niște cartofi prăjiți, o felie de pâine prăjită cu unt sau un fruct. Cei care reușesc să meargă mai departe și răspund la întrebări mai grele vor primi câte o ceafă, o porție de mici, sau premiul cel mare, o șaorma cu de toate. Se estimează că emisiunea va avea audiențe record pentru că românii sunt ahtiați după cultură și le e și foame. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 4 februarie.„România plătește astăzi prețul unor politici proaste în privința atragerii de investiții, care în sectorul energetic au fost de-a dreptul catastrofale.”

HD wallpaper: winter, mountain, europe, snow, dolomites, mountain village | Wallpaper FlareBuna dimineata intr-o zi de vineri, 4 februarie! Conform meteorologilor, valorile termice vor creşte uşor faţă de ziua precedentă în cea mai mare parte a ţării. Cerul va fi variabil, cu înnorări şi precipitaţii local în vest şi nord-vest şi pe arii restrânse în centru şi nord-est. La munte va ninge, iar în zonele joase vor fi precipitaţii sub formă de ploaie şi trecător lapoviţă sau ninsoare. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări la munte, în special la altitudini mari. Temperaturile maxime se vor încadra între minus 1 şi 10 gr C, iar cele minime între minus 5 şi 3 gr C. Pe arii restrânse se va forma ceaţă şi vor fi condiţii de polei. În Capitală, temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 7 gr C., minima -2 gr. C.

Spital privatImpactul serviciilor medicale private în România: Creștere anuală de 15% a abonamentelor medicale private / Aproape 20% din cifra de afaceri generată de piața serviciilor private provine din activități stomatologice 1,7% din consumul unei gospodării din România este dedicat serviciilor medicale, sub media UE de 3,3%, țara noastră aflându-se pe penultimul loc în acest clasament. La nivel naţional, cea mai mare pondere a cheltuielilor pentru sănătate provine din surse publice, aproximativ 80%. Aşadar, sistemul privat finanțează în proporție de aproximativ 20% sistemul de sănătate, prin intermediul plăților directe ale populației, al abonamentelor medicale și al asigurărilor voluntare. Pe fondul dezvoltării accelerate a pieței serviciilor medicale private, piața abonamentelor medicale a înregistrat, în ultima decadă, o creştere anuală constantă de aproape 15%. …. Evaluarea amprentei generale pe care furnizorii de servicii medicale private o au în economia României arată faptul că 6.238 de milioane de euro sunt create în termeni de valoare adăugată, ceea ce reprezintă aproximativ 2,8% din PIB-ul României. Valoarea totală a cifrei de afaceri generate de companiile private cu activități în zona serviciilor de sănătate a fost de 3,1 miliarde de euro în anul 2020 (cu 9% mai mult față de anul precedent). 19% din cifra de afaceri generată de piața serviciilor private de sănătate provine din activități stomatologice. În România, 1,7% din consumul unei gospodării este dedicat serviciilor medicale, sub media UE de 3,3%, România aflându-se pe penultimul loc din clasament. „Trebuie să avem în vedere că un serviciu medical trebuie corect plătit. Nu există sănătate fără cheltuială. În aceste momente încercăm să mutăm curativul pe prevenție și cred că, cu ajutorul segmentului privat, vom reuși. Un act medical se face având la îndemână profesioniști, dotări, structuri adaptate medicinei pe care trebuie să o avem în ziua de azi”, a afirmat dr. Nelu Tătaru, preşedintele Comisiei pentru sănătate şi familie din cadrul Camerei Deputaților. La nivel naţional, cea mai mare pondere a cheltuielilor pentru sănătate provine din surse publice, aproximativ 80%. Aşadar, sistemul privat finanțează în proporție de aproximativ 20% sistemul de sănătate, prin intermediul plăților directe ale populației, al abonamentelor medicale și al asigurărilor voluntare. „Un aspect important al sistemului de sănătate actual îl reprezintă nevoia de îngrijire a pacientului sever/critic (pacient care poate proveni din orice tip de patologie, în funcție de evoluția bolii și/sau de terenul de fond). Pentru a rezolva această situație critică, se impune constituirea unui parteneriat reglementat clar și agreat de către partenerii din sectorul public, respectiv din cel privat. Am încredere că există deschiderea și pregătirea necesare constituirii acestui parteneriat”, este ideea susținută de prof. univ. dr. Adrian Streinu Cercel, Preşedinte al Comisiei de Sănătate din Senatul României…..Din punct de vedere numeric, evoluția personalului medical din segmentul privat este influențată de programele de pregătire organizate de furnizorii privați și de un nivel salarial competitiv. În sistemul public, salariile au crescut semnificativ în 2018, pentru a răspunde deficitului accentuat de profesioniști din domeniul medical. 44% din personalul medical din sistemul de sănătate activează în segmentul privat, exclusiv sau mixt. Din totalul de angajaţi la nivel naţional, aproximativ 1,4% lucrează în sectorul de servicii medicale private, numărul lor depăşind în prezent 78.000. Integral: https://www.hotnews.ro

Senior care preferă să lucreze dincolo de varsta de pensionareDiscuțiile despre prelungirea vârstei de pensionare: Ce arată datele Eurostat cu privire la speranța de viață la 65 de ani, proiecțiile pe următorii 50 de ani și unde ne situăm în UE Discuțiile legate de o posibilă prelungire a vârstei de pensionare s-au reaprins cu fumigene și cu petarde, chiar dacă oficial, PSD spune că nu e de acord cu majorarea opțională a vârstei de pensionare: speranţa de viaţă a scăzut anul trecut, cu 1,4 ani iar speranţa de viaţă sănătoasă în România este incomparabil mai mică cu cea din UE. Acesta este doar jumătate din răspuns, cealaltă jumătate lipsind de pe agenda publică. Ce arată datele Eurostat cu privire la speranța de viață la 65 de ani din România, speranța de viață sănătoasă la 65 de ani, proiecțiile pe următorii ani și unde ne situăm printre celelalte țări europene. Începem cu estimările Eurostat cu privire la speranța de viață la 65 de ani:….Revenind la pensionare, mai trebuie să ne uităm la un indicator: speranța de viață sănătoasă la 65 de ani. Cu alte cuvinte, la câți ani ne așteptăm să petrecem într-o stare fizică bună, după ce am depășit vârsta de 65 de ani. Răspunsul e cel de mai jos:…Majoritatea românilor spun că au o stare de sănătate bună şi foarte bună, potrivit unei anchete din 2021 a Statisticii, dar 3 români din 4 cu vârsta de 65-74 ani se plâng de starea lor de sănătate. Dacă ne uităm la cei de peste 75 de ani, 90% au probleme medicale. …. Se poate intra în detalii (uitându-ne la starea de sănătate orală percepută, unde începând cu vârsta de 55 ani, peste jumătate dintre români spun că aceasta este ”rea sau foarte rea”. Detalii, în cercetarea INS.….Cu cât vârsta este mai mare, cu atât creşte posibilitatea ca o persoană să sufere de boli cronice, astfel încât proporţia persoanelor de 55-64 ani care suferă de cel puţin o boală cronică trece de 40% (43,4%), iar după vârsta de 65 de ani persoanele care suferă de boli cronice devin majoritare pentru această categorie de populaţie. .…Pe regiuni de dezvoltare, cele mai mari ponderi ale populaţiei cu boli cronice se regăsesc în regiunile Nord-Vest (25,3%) și Bucureşti-Ilfov (25,0%), iar cele mai mici ponderi în regiunile Sud-Vest Oltenia (22,4%) și Vest (20,3%)……Pe scurt, ca să tragem linie. Ok, o să trăim mai mult la 65 de ani, dar în ce condiții de sănătate? Vom mai fi, sau mai degrabă câți dintre noi vor mai fi capabili să lucreze 8-10 ore/zi, chiar și în condiții de telemuncă?  Integral: https://economie.hotnews.ro

Dragos Damian, Terapia Ranbaxy: Vom transfera la Cluj o parte din produsele fabricate in IndiaDragoş Damian, Terapia Cluj: Ridicaţi toate restricţiile, daţi drumu la economie. Costurile prelungirii restricţiilor nu vor putea fi suportate de România, iar ţinerea închisă a economiei şi oferirea de subvenţii pentru salvarea firmelor de la faliment, dacă era de înţeles pentru 2020, devine un nonsens in 2022  In octombrie 2019 am avut in Bucuresti o intalnire de bugetare la care au participat vreo 30 de colegi din aproape 10 tari. Toti tuseam, aveam nasul infundat, unii aveau febra, fiecare venise cu viroza respiratorie de acasa. Nu am oprit evenimentul, ne-am protejat cum am putut, unii erau vaccinati antigripal, altii luau medicamente si la acel moment nici una dintre economiile tarilor din care proveneau colegii nu erau inchise sau fusesera vreodata in anii anteriori. Daca ne uitam din curiozitate la seriile statistice din lunile februarie 2018, 2019, 2020, publicate de Centrul National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile aici , vom vedea ca ratele de incidenţă ILI + ARI (cazuri clinice compatibile cu gripă + infecţii respiratorii acute) au fost de circa 400-600 de mii de cazuri in fiecare dintre cei trei ani. Economia nu era inchisa, gripa sezoniara putea fi prevenita cu vaccin (nu prea se vaccinau romanii nici atunci, dar asta este alta discutie) si existau medicamente antivirale si simptomatice. Nu stiu daca opinia mea are vreo importanta, dar incepand de imediat ar trebuie ridicate toate restrictiile pentru a evita agravarea crizei sociale si economice. Covid s-a transformat in Omicron, o viroza respiratorie de sezon, la fel cu cele de dinainte de 2019, imposibil si inutil sa fie oprita prin restrictii avand in vedere viteza cu care se raspandeste si simptomatologia relativ usoara, indiferent de vaccinati sau nevaccinati. Cand inainte de 2019 am mai “inchis” tara, desi erau explozii de gripe si raceli in iarna? Viroza Omicron este mai bine inteleasa, Ministerul Sanatatii a luat masurile care trebuiau luate, exista solutii de preventie si terapie, vaccin si tratament antiviral si simptomatic, iar cei care au simptome pot sta acasa in concediu medical ca si cand ar avea o raceala sau gripa sezoniera de dinainte de 2019. Ar trebui pastrata obligativitatea mastii, care iata, si-a facut datoria, de doi ani a scazut dramatic transmisia gripei sezoniere si a celorlalte infectii respiratorii. … Economia sufera cumplit din cauza restrictiilor generale si, in plus, obligativitatea izolarii contactilor este un factor agravant. Fabricile din tara fac in fiecare dimineata “inventarul”, cati carantinati, cati izolati, cati cu copiii acasa. Si majoritatea celor opriti sa vina la servici sunt asimptomatici… Costurile prelungirii restrictiilor nu vor putea fi suportate de Romania, iar tinerea inchisa a economiei si oferirea de subventii pentru salvarea fimelor de la faliment, daca era de inteles pentru 2020, devine un nonsens in 2022. Costurile sociale ale restrictiilor sunt enorme, un calcul estimativ arata ca indiferent de varianta, mentinerea scolilor deschise sau inchiderea lor inseamna 0,6 – 1,2 miliarde lei pe luna. Costurile cu gestionarea medicala a pandemiei vor depasi 1 miliard de Euro pentru valul V. Iar costurile cu pierderile economice din cauza restrictiilor pot fi pana la echivalentul unei luni de PIB – usor de anticipat ca o economie inchisa produce mai putin si mai scump, agravand inflatia. Nu avem cum plati notele de plata generate de continuarea restrictiilor. Integral: https://www.zf.ro

Radu Burnete7 concluzii în urma primei întâlniri a Comitetului Interministerial în domeniul energiei, sub coordonarea premierului ”Statul român a acționat cu oarecare lipsă de coerență în privința prețurilor mari din energie. În octombrie, Parlamentul s-a ambiționat să adopte o schemă de compensarea despre care industria a avertizat de atunci că este complicată, birocratică și inaplicabilă. S-a dovedit că industria avea dreptate”, spune Radu Burnete, directorul executiv al Confederației Concordia. Ce mai spune Burnete: – Guvernul a venit săptămâna trecută cu un set nou de măsuri care merge în direcția bună, însă și acesta are în continuare probleme ce trebuie discutate cu producătorii, distribuitorii și furnizorii de energie. – Statul nu are resurse să ajute pe toată lumea, așa că trebuie să se concentreze pe consumatorii vulnerabili și pe cei cu venituri insuficiente pentru a face față prețurilor mari. În cazul companiilor, la fel, este necesară o intervenție cât mai țintită. Vedem în toată Europa că nu există soluții miracol. – Este cert că povara acestei crize a prețurilor la energie nu poate să cadă pe o singură industrie, oricare ar fi ea și Guvernul trebuie să fie atent la asta. Întreg lanțul de aprovizionare cu energie are puncte fragile și este important ca niciunul dintre ele să nu ajungă în stare critică. – România plătește astăzi prețul unor politici proaste în privința atragerii de investiții, care în sectorul energetic au fost de-a dreptul catastrofale. După 2014-2015 nu au mai existat investiții semnificative în energie regenerabilă, iar proiectul din Marea Neagră stagnează nejustificat de un deceniu. Acesta ar putea asigura necesarul de gaz în următorii ani, iar energia regenerabilă poate reduce semnificativ deficitul de producție pe care îl vedem astăzi….. – Pe termen scurt trebuie să ne asigurăm că banii ajung la consumatorii și companiile care chiar au nevoie de ei și acest sprijin poate fi susținut din veniturile suplimentare pe care statul însuși le face din poziția de acționar al unor mari companii din energie. Pe termen mediu și lung trebuie să investim în capacități noi, publice și private. Integral: https://economie.hotnews.ro

Elena Udrea, despre imaginile de la Paris: Un filaj profesionist, o colaborare între serviciile secrete. Probabil vor mai apărea și alte poze (VIDEO) - B1TV.roFiscul a acuzat-o pe Elena Udrea de evaziune fiscală, i-a calculat impozit pentru suma nejustificată și a depus plângere penală / Parchetul a clasat dosarul Fostul lider PDL Elena Udrea a contestat, anul trecut, la Tribunalul București, constatările unui raport al Agenției Naționale de Administratre Fiscală (ANAF) care i-a descoperit în conturi mai mulți bani decât a putut justifica. Inspectorii Agenției au impozitat suma pentru care Udrea nu a putut prezenta acte justificative și, în paralel, au depus o plângere penală sub acuzația de evaziune fiscală. Procurorii de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București au închis, însă, dosarul, decizia fiind menținută de instanță în martie 2021. În decembrie 2021, Elena Udrea a dat în judecată Direcția Generală Control Venituri Persoane Fizice – Direcția Persoane Fizice cu Risc Fiscal din cadrul ANAF, solicitând magistraților de la Tribunalul București să constate nelegalitatea unui raport din iunie 2018 întocmit de o echipă de inspectori din această instituție….. Pe data de 14 ianuarie 2022, Tribunalul a anulat cererea Elenei Udrea, invocând vicii de formă în cuprinsul acțiunii. În cazul în care viciile de procedură vor fi corectate în perioada următoare, dosarul va fi reluat. După terminarea investigației și întocmirea un raport în care s-a emis și o decizie de impunere, Fiscul a depus, în 2018, și o plângere penală pe numele lui Udrea sub acuzația de evaziune fiscală. Conform portalului instanțelor, în acest dosar, Curtea de Apel a admis, în decembrie 2019, o cerere a procurorilor de redeschidere a urmăririi penale. În iulie 2020, însă, anchetatorii au clasat dosarul. ANAF a contestat decizia la instanță, care a respins plângerea Fiscului în martie 2021. Decizia a fost definitivă….. Pe de altă parte, din comunicatele ANAF și consultarea jurisprudenței instanțelor în cazurile persoanelor fizice verificate de această Direcție, reiese că inspectorii depun plângere penală doar într-o mică parte din investigațiile pe care le au pe rol. Casarea de la Parchet nu anulează plata impozitelor. Pentru aceasta, persoanele investigate trebuie să obțină, în contencios administrativ, o decizie definitivă de anulare a concluziilor raportului în baza căruia s-a stabilit decizia de impunere. Înființată în urmă cu șapte ani, Direcția Persoane Fizice cu Risc Fiscal identifică și apoi verifică toate veniturile și cheltuielile înregistrate de o persoană fizică într-o perioadă determinată de timp. În cazul în care în conturi se găsesc sume mai mari decât cele pentru care există surse legitime, persoana respectivă este invitată să prezinte documente/explicații, iar dacă nu reușește acest lucru sau inspectorii consideră că argumentele nu sunt valide, Fiscul emite o decizie de impunere pentru diferența ce nu poate fi justificată….Anchetatorii au susținut că Udrea a primit mită, direct sau indirect, 300.000 de lei, 695.367,06 lei, 900.000 de euro, 3,8 milioane de dolari și o creanță de 900.000 de euro. Integral: https://www.g4media.ro.

Apel UNJR si AMR: Problemele justitiei se rezolva institutional, prin proceduri legale, nu in strada ~ Cluj24h6 bile negre pentru statul de drept în 2021. Și 1 albă APADOR-CH a transmis Comisiei Europene informații despre mecanisme democratice care au funcționat defectuos sau deloc în 2021: accesul la informațiile publice și transparența decizională, revocarea din funcție a AVP, excluderea din magistratură pe criterii neclare, bâlbele pe legile justiției. Bila neagră 1 Accesul la informaţiile de interes public a fost limitat A) GDPR – arma autorităților împotriva informării cetățenilor Pe durata pandemiei, în România au fost înființate diverse comitete, comisii și grupuri de lucru care au primit, prin diverse acte normative, atribuţii importante cu privire la gestionarea pandemiei Covid-19. Spre exemplu, au fost înfiinţate Grupul pentru comunicare strategică, Comitetul pentru situaţii de urgenta, Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) etc. Încercarea de a afla cine sunt membrii acestor comitete și grupuri s-a izbit de un răspuns absurd al autorităților, care sub pretextul protejării datelor personale au refuzat să facă publice numele și pregătirea oamenilor care iau decizii vitale pentru comunitate. Cetățeni, ziariști sau ONG-uri, toți s-au izbit de același refuz motivat prin GDPR, când au făcut solicitări conform Legii 544/2001. Pretextul folosit de autorități este contrazis de regulamentul european privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR), care nu prevede așa ceva, dimpotrivă. În articolul 6 lit. c) și f) din GDPR se spune că datele personale pot fi dezvăluite și atunci când dezvăluirea este necesară în scopul intereselor legitime urmărite de o parte terță. „Interesul legitim al terţilor” este o acţiune care nu contravine legii, de exemplu transparența. Cu alte cuvinte, dreptul publicului de a ști cine ia decizii pentru el e mai tare decât dreptul acelor decienți la protecția datelor personale….. B) Plimbarea cererilor de informaţii de la o instituție la alta Pe lângă refuzul de a comunica cine se află în diversele comitete și comisii, autoritățile au mai găsit o cale de a refuza să ofere informații despre pandemie, prin metoda plimbării petentului de la o instituție la alta, până când se descurajează și renunță să mai ceară informațiile care-l interesează. De exemplu, o cerere de informaţii, formulată de APADOR-CH, privind dozele de vaccin anticovid, a fost redirecţionată de Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Ministerul Sănătăţii, iar Ministerul Sănătății a redireționat-o la Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), care a răspuns că nu deţine informaţiile solicitate și recomandă ca ele să fie cerute de la Ministerul Sănătăţii. În cele din urmă, APADOR-CH a chemat în judecată CNCAV și a obţinut în instanţă obligarea CNCAV la comunicarea informaţiilor solicitate, dar chiar și așa ele nu au fost primite încă….. Bila neagră 2. Transparenţa decizională, mimată în pandemie  Potrivit Legii 52/2003, cetăţenii și ong-urile pot trimite autorităţilor, într-un anumit termen, recomandări scrise cu privire la proiectele de acte normative care sunt supuse dezbaterii publice. E o modalitate legală prin care societatea civilă se poate implica în procesul decizional și de elaborare a actelor normative. Aceeași lege prevede că autorităţile administraţiei publice care primesc astfel de recomandări sunt obligate să justifice, în scris, nepreluarea recomandărilor primite de la cetăţeni sau ONG-uri. Din păcate, practica generalizată la nivelul autorităţilor este de a nu răspunde la recomandările primite de la societatea civilă, fapt ce duce la descurajarea cetățenilor de a mai participa pe viitor la consultări….. Bila neagră 3: Revocarea din funcție a Avocatului Poporului….. Cu această ocazie, CCR a constatat că Legea nr. 35/1997 (de funcționare a AVP) are deficiențe constituţionale grave, care ar trebui remediate de Parlament:

  • nu reglementează distinct și limitativ cazurile în care AVP poate fi revocat, astfel că nu sunt respectate condiţiile de claritate, previzibilitate și rezonabilitate pe care trebuie să le îndeplinească o lege;
  • nu prevede dreptul la apărare al AVP, în cadrul unei proceduri transparente, care să asigure o audiere publică a acestuia;
  • nu prevede o procedură de contestare a hotărârii de revocare în fața CCR, de către însăşi persoana revocată, ci contestarea poate fi făcută doar de un număr de parlamentari.

Până în prezent, Parlamentul nu a modificat și completat Legea nr. 35/1997 în conformitate cu decizia CCR. Această inacţiune a Parlamentului ridică probleme privind respectarea statului de drept, întrucât legile care nu sunt conforme cu Constituţia trebuie aduse cât mai urgent posibil în consens cu aceasta….. Bila neagră 5: Percepția publică asupra justiției, influențată negativ de CSM  Secția disciplinară pentru judecători, din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) are prin deciziile sale un rol important în percepția publică asupra justiției. Secția poate impune sancțiuni pentru magistrați ori de câte ori are loc o încălcare a legii privind statutul judecătorilor și procurorilor. Din păcate, deciziile secției nu sunt motivate, ceea ce lasă loc la interpretări și speculații în opinia publică….. Bila neagră 6. Desființarea SIIJ și mult dezbătutele legi ale justiției Tot despre independența justiției sau cel puțin păstrarea aparențelor este vorba și în saga Secției de investigare a infracţiunilor din justiţie (SIIJ), care stă cu sabia desființării la gât de mai mulți ani, timp în care a produs mai degrabă victime politice decât în justiție – vezi ruperi de coaliții etc. Integral: https://presshub.ro

Lideraşii premiaţi la Gala Itsy Bitsy 2020 | Qbebe.roSPA pentru creier la Focșani. Cum ajungem să dăm bani pentru vrăjeală creativă în educație când nouă ni se culcă flămânzi un sfert din copii  Ai o viață nașpa? Asta pentru că nu ești creativ. N-ai ce mânca? Păi, dacă n-ai fost creativ? Nu știu copiii să înțeleagă un text simplu? Păi, pentru că nu le-am predat creativ și jucăuș. Oare nu găsim un loc să îngropăm creativitatea asta? Vă povestesc cum a fost la un eveniment de mindfulness pe educație la Focșani. În mărețul Focșani unde nu se întâmplă de obicei nimic, acesta fiind și farmecul aparte al acestui oraș, la teatrul din centru, apare anunțat un eveniment organizat de „SuperTeach”, un ONG educațional de-al lui Felix Tătaru. Acest ONG „deschide mentalitățile”, au ei un program în care îți iau profesorul și ți-l fac cu o mentalitate brici, în doar câțiva pași de dezvoltare personală. Trainerii sunt și oameni de business care, după ce au făcut bani cu lopata, au descoperit că pot schimba mentalitatea profesorilor: un fondator de la Fan Courier (Felix Pătrășcanu) a fost prezent în sală, dar au mai apărut și fețe foarte cunoscute precum Dragoș Anastasiu. La eveniment erau invitați profesori (contra sumei de 100 de lei live, 30 de lei online) să asculte învățături creative de la trainerii acestui ONG…. Tătaru mă fascinează prin combinația perfectă de vrăjeală conservatoare și bullshit corporatist. El e în același timp afaceristul pro-occidental și pro-Coaliția pentru Familie. Omul combină fără grețuri discursuri de corporație cu mistică ultraconservatoare. Doar el a făcut evenimente naționaliste prin Piața Victoriei la manifestațiile anticorupție. El a arătat adevărul: că bună parte din publicul USR era, de fapt, AUR-ist, dar nu știa cum s-o recunoască. Mediul corporatist e supraestimat în ce privește progresismul. El e european doar pentru că vin banii din multinaționale. În rest, e fiert să simtă mistici diverse în instalație, să facă un detox la mănăstire, ba unii au și pandalii antiavort, sunt adepții unui soi de mișcări hippie românești în care cardul de credit valsează în ritm de bucium de la Subcarpați. …. Tătaru știe mai bine asta decât mulți. El însuși e un astfel de produs care, după toate practicile agresive de marketing politic sau comercial, după ce a supt tot soiul de bani publici sau privați, l-a descoperit pe Dumnezeu. Pe Dumnezeu și marea vacă de muls (dacă se privatizează alert) numită „educația românească”. …. Felix amintește că a făcut teologia, explică sălii cât de deștept a fost când a făcut radioul pentru copii, Itsy Bitsy. Concluzia e cea așteptată: „creativitatea are legătură cu Doamne-Doamne”. ….. Am ieșit din teatru plin din cap până-n picioare de creativitate și mindfulness. M-a adus rapid cu picioarele pe pământ un copil care n-avea mai mult de 15 ani și care căra în spinare, pe o gioarsă de bicicletă, ditai pachetul Glovo. Revelația perfectă. Trăim într-o lume atât de creativă, încât am readus în câmpul muncii minorii, de data asta prin aplicații. Creativitate și privatizare Aș vrea să vă explic, și celor care nu sunteți direct implicați în învățământ, care e miza atâtor dezbateri „creative”. Superteach-ul lui Tătaru nu e decât o mică fațetă, există pe „piața” educațională o întreagă agitație care nu e de la angoase artistice, ci de la feelingul clar că poți să faci bani cu lopata dacă privatizezi părțile rentabile din învățământ. Să fim înțeleși, nici Tătaru, nici alții nu o spun deschis, că nu-s proști. Este interpretarea mea când îi văd că se agită și cu agenția ARACIP (instituția care evaluează calitatea învățământului preuniversitar, inclusiv din școlile private), și cu dorința de cât mai mare „autonomie”, și cu mișcările antiinspectorate școlare. Urlă „politizare”, dar în spate e dorință de privatizare. …. Ce vor, de fapt? Să acrediteze cât mai ușor școli private. Să ia bani publici pentru business privat. Fix ca în sănătate, adevărații bani ca privat îi faci prin contracte zdravene pe bani publici. În fond, ei vor să transforme într-un business la vedere ceva ce există în zona gri de mult timp: vor să scoată meditațiile de la negru, să încaseze acei bani pe care îi cheltuie în plus părinții cu ceva resurse pentru educația copilului.  Integral: https://www.libertatea.ro

Publicitatea plătită de PSD și PNL pentru a convinge românii că facturile nu vor creșteInteresele din spatele conflictului PSD-PNL  PSD face agenda guvernamentală, miniștrii social-democrați sunt cei care vorbesc în numele executivului de mai multe ori pe săptămână, cele mai multe inițiative sunt anunțate de șeful PSD. Ca urmare, scorul acestui partid este dublu față de cel al liberalilor. Cei 6 milioane de euro cheltuiți pentru publicitate și propagandă anul trecut au ajutat și ei la ridicarea social-democraților. După cum arată sondajele, liberalilor nu le-a ajuns, însă, suma de 4 milioane de euro alocată pentru îmbunătățirea imaginii, deși acest buget de publicitate a fost mai mare decât cel stabilit de Coca-Cola pentru piața românească, după cum au calculat Cătălin Tolontan și Libertatea. Conflictul din coaliție pornește de la dezechilibrul care există între prestația PSD și cea a PNL, între eficiența propagandei social-democrate și a celei liberale și mai ales între rezultatele date de sondaje în care PSD este cotat cu 36%, iar PNL cu 16%. Dar confruntarea din marea coaliție formată anul trecut mai are și alte falii care se văd. (1) Prima dintre ele pornește de la împărțirea banilor în teritoriu și care încă nu a scos la vedere disensiunile. (2) Apoi, interesele uneori divergente și care adesea oglindesc cererile clienților politici produc, de asemenea, mici cutremure, cum ar fi, de pildă, soluția crizei energetice: PSD propune întoarcerea, cel puțin temporară, la piața reglementată de energie, în vreme ce PNL insistă pentru rămânerea la cea liberalizată. Deocamdată, cel mai mult câștigă din situația actuală producătorii de energie, iar pe bursă (BVB) Fondul Proprietatea și alți investitori, care au știut unde să-și plaseze banii. Cel mai mult pierd, pe moment, furnizorii, care până acum au câștigat foarte bine, dar care sunt într-o oarecare dificultate, fiindcă nu mai au voie să-i deconecteze pe rău platnici, potrivit unei ordonanțe de urgență și, în schimb, sunt nevoiți să cumpere energie la prețuri tot mai mari. (3) Schimbarea Legii offshore de care depind investițiile pentru extragerea gazelor din Marea Neagră este un alt punct în care PNL și PSD nu au căzut de acord. În forma actuală, așa cum a fost adoptată pe vremea lui Liviu Dragnea, în 2018, legea blochează investițiile în Marea Neagră și avantajează Moscova, fiindcă încurajează importul gazelor rusești, crește dependența României de Rusia și restrânge profitul companiilor. Un studiu făcut anii trecuți scoate în evidență că, potrivit Legii Dragnea, 90% din profitul exploatării din Marea Neagră ar reveni statului prin taxare, iar companiile investitoare ar rămâne cu 10%, ceea ce ar fi prea puțin. În acest peisaj alunecos, americanii de la Exxon au hotărât să abandoneze exploatarea în perimetrul românesc al Mării Neagre. (4) Eliminarea Secției Speciale de anchetare a magistraților, o cerință a Comisiei Europene, a Curții de Justiție a UE, a Comisiei de la Veneția ar fi putut fi o problemă în plus în coaliție, dacă liberalii și-ar fi menținut linia dură de reformare a justiției, așa cum promiseseră în campania electorală….. În cercurile politice se spune că generalul ar fi mai mult al social-democraților, decât al liberalilor. De altfel, vocea lui nu se aude, Guvernul vorbește prin ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, și prin ministrul Apărării, Vasile Dîncu. Ei sunt peste tot, la conferințe de presă, la televiziuni, la întâlniri internaționale. Social-democrații s-au priceput mai mereu cum să întoarcă în avantajul lor situațiile de criză. Competița dintre PSD și PNL se dă pentru bani și pentru influență, mai ales că în unele situații banii produc influența. Integral: https://www.dw.com

ŞOCANT | 540 de căprioare şi mistreţi, împuşcaţi la o vânătoare privată la care au participat 16 persoaneAnomaliile de la Ministerul Mediului: József-Tamás Fodor, consilierul lui Tanczos Barna, deține o firmă specializată în vânătoare Din punctul de vedere al ministrului Mediului, Tanczos Barna, România are o singură mare problemă: urșii. E normal să fie așa, de vreme ce recoltarea unui exemplar de urs poate ajunge și la 30.000 de euro. Și cine să știe mai bine asta decât consilierul ministrului, József-Tamás Fodor, vânător cu experiență și proprietar de firmă specializată în vânătoare, capturarea cu capcane a vânatului și activități de servicii anexe vânătorii? Despre acest József-Tamás Fodor, INVESTIGATORIA a mai relatat în trecut, el făcând parte dintr-un trio fantastic de la Ministerul Mediului, alături de Tanczos Barna și secretarul de stat Szép Róbert, toți angrenați în proiectul personal de modificare a legii 407/2006, adică legea vânătorii și protecției fondului cinegetic. József-Tamás Fodor este, în mod oficial, consilierul lui Tanczos Barna și un vânător cunoscut, căruia îi place să arate chiar și pe rețelele de socializare cât de bine se pricepe la uciderea de animale. Imagini greu de privit se pot observa pe pagina de Facebook a acestuia de la petreceri vânătorești, unde participanții beau și mănâncă la câțiva pași de un veritabil “covor” format din iepuri sau păsări ucise. Este greu de înțeles cum ar putea pricepe însăși ideea de protecție a mediului un personaj care se laudă public cu faptul că ucide animale. ….Potrivit Monitorului Oficial al României din 25 august 2021, consultat de INVESTIGATORIA, József-Tamás Fodor deținea în vara anului trecut societatea Habitat Construct SRL din Cristuru Secuiesc….. Din datele înscrise la Registrul Comerțului rezultă că această companie a soției consilierului de ministru al Mediului este specializată în vânătoare, capturarea cu capcane a vânatului și activități de servicii anexe vânătorii, conform codului CAEN 170. Firma are o vechime de 14 ani și are un singur angajat, probabil soția lui Fodor, de unde aceasta ar încasa venituri, potrivit declarației de avere a consilierului de ministru….. Nu putem să nu remarcăm faptul că gardurile electrice pot fi furnizate de chiar de compania consilierului, lucru asupra căruia a atras atenția  și Asociația de Mediu Agent Green: “Dar am auzit la recitarea pamfletului că în sfârșit s-a descoperit gardul electric despre care strigăm la minister de ani de zile și despre care le-am făcut și demonstrație, după care au lansat zvonul că vrem să electrocutăm copiii. Epifania ministrului s-a produs însă doar acum dupa ce ministrul l-a luat consilier personal despre faună pe domnul Josepf Fodor care se ocupă de Habitat Construct și J&K Wildlife Management, firme care fac fix garduri electrice! Alo, Direcția Națională Anticorupție, sunteți pe fază? Da, bine, minunat. Vă mulțumim!” József-Tamás Fodor face parte și din Asociația Vânătorilor PROSILVA și se laudă adeseori în social media cu animalele pe care le-a ucis. De altfel, consilierul vânător vorbește, ori de câte ori are ocazia, despre necesitatea unei solidarități a vânătorimii din România. Integral: https://investigatoria.ro

Klaus Iohannis face senzație pe internet cu pozele de la baza M. Kogălniceanu : VIRGIN RADIO ROMANIAValeriu Nicolae: “România are ÎN VEDERE, în procesul de modernizare a Forțelor Aeriene, achiziționarea de avioane de ultimă generație F-35, a declarat președintele Klaus Iohannis. Un EVENTUAL nou program pentru achiziția de avioane de generația a cincea F-35 VA DEMARA după anul 2030 .” Deci vom “demara” achiziția avioanelor de ultimă generație acum peste 8 ani deci “eventual” le vom primi peste vreo 12 când vor fi ultima generație de rebuturi second hand care pot îmbogăți niște copii ai unor șmecheri. A mai băgat și trei “peroade”, niște “aerene” și un “reiterez dacea” de mi s-a făcut dor tare de tanti Veorica. Nu pricepeam eu de ce canci Românie educată și și mai canci România normală și de ce premier plagiator, alianță cu PSD și restul de nenorociri. Domnu Iohannis a avut “în vedere” România educată, toleranță zero pentru plagiat și România normală dar de “demarat” o să le demareze la 8 ani de când le-a avut în vedere că doar face lucrurile temeinic. Să vezi tati eventual demaraj în 2023 la Cotroceni. Păzea Ciolacule! #netufetimpul P.S Tanti Veooorica, hai bre, lasă dreacu macrameul cu leul ăla! Hai înapoi tanti că matale păreai că îți dai seama că erai toantă. Ăsta e și fudul. Sursa: https://www.facebook.com

Terminal dwellers: the stories of people living at the airport - Airport TechnologyImagine all the people… şi teoria golului! Cum au ajuns sărăcia, corupția și lipsa oportunităților să gonească românii din țară  În ultima vreme, văd din ce în ce mai multe anunțuri despre cum “recrutăm pentru tine muncitori asiatici”. Să ne înțelegem de la început, nu sunt nici rasist, nici xenofob, nici naționalist. Înțeleg foarte bine cum funcționează economia, mai ales în epoca actuală a globalizării….. La noi, în România, de mulți ani a apărut un gol. Și nu doar într-un loc, ci în foarte multe zone din țară. Sărăcia, corupția, lipsa proiectelor, a oportunităților ori a investițiilor, au generat plecarea masivă în străinătate. La muncă, la un ban în plus, la speranța unei vieți mai bune. Chiar dacă mult mai grele. Pentru sine, sau cel puțin pentru cei de acasă. Fie ei copii, ori părinți, cineva care să simtă un pic mai bine ziua de azi. Inițial au fost numiți “căpșunari”. Apoi ne-am dat seama că, de fapt, aici sunt incluși chiar și unii dintre cei mai valoroși instalatori, electricieni, agricultori, ingineri, doctori, studenți ori IT-iști... Adică tot ce avem mai prețios de exportat. Si ne-am trezit cu 4-5 milioane de români mai putini în țară, exact când sistemul nostru de taxe, impozite și pensii avea cea mai mare nevoie de ei. Ooops! Clasa politică, indiferent de culoare și orientare, clamează constant în platforma proprie respectivului partid aducerea înapoi a românilor din afară. Fără niciun fel de program serios, sustenabil, credibil. Însă – nu-i așa? – au văzut cât de mult contează voturile diasporei. Așa că toți fac destul balet pentru ele. Chiar zilele acestea conducătorul unui partid parlamentar este într-un turneu european având scop atragerea către el şi gruparea lui a acestor votanți. Aşadar, “umplerea golului”, cel generat de plecarea masivă din țară, a devenit o necesitate. Toți avem nevoie de instalatori, mecanici auto, constructori sau doctori. Au trecut vremurile alea în care românii aveau doar Dacie și toți eram pricepuți în a le repara. Acum suntem în epoca în care mai totul se înlocuiește, pentru că e mai ieftin decât a îndrepta. De aceea și garanțiile tot mai extinse la toate produsele, iar dacă dorești poți să le prelungești chiar și mai mult, pentru un anume tarif. În concluzie, nu-ți trebuie forță de muncă aici, local, pentru reparații sau service, ci ți se înlocuiește produsul stricat cu unul nou. Proces care implică forță de muncă de afară, exact din țara în care este fabricat respectivul produs. Cel mai probabil, China. Totuși, sunt anumite servicii ce nu pot fi prestate decât local, așa că trebuie să asiguri aici forța de muncă. Și cum o faci, în condițiile în care oamenii de aici au plecat la muncă afară, pe salarii de 7-10 ori mai bune și de multe ori în condiții de muncă mult superioare?…. Apoi, trebuie să ne obișnuim ca în scurt timp să vedem cum blocul nostru este construit de muncitori pakistanezi, să fim serviți în Centrul Vechi de ospătari vietnamezi, să cumpărăm de la magazine cu vânzători chinezi, ori să mergem la doctori indieni. Asta vine în continuarea modei de acum zece ani cu “bona filipineză”, vă aduceți aminte? Cea care era extrem de riguroasă și vorbea engleza suficient de bine pentru a învăța copilul. “Imagine”, celebrul cântec – manifest al lui John Lennon se pare că e mai aproape decât credem, pentru că se diluează mult granițele țărilor, religiile, rasele… și până la urmă se dovedește că toți suntem OAMENI. Care muncim pentru mâncarea de pe masă… Integral: https://ziare.com

Imagini inedite din viaţa reginei Elisabeta a II-a a Marii BritaniiRegina Marii Britanii, găsită iar într-un șanț după 5-6 pahare de vin românesc  Nu era doar un fonfleu de pe internet: reginei Elisabeta chiar îi place şpriţul, mai ales cel românesc! Surse din cadrul Casei Regale britanice anunţă că Majestatea Sa a fost găsită din nou în şanţul din faţa palatului Buckingham după ce a savurat tradiţionalele 5-6 pahare de vin românesc. „Nu e prima oară când o găsim pe bunica în şanţ. Nu e vinul vostru de vină, aşa e ea, mai veselă”, asigură prinţul Sss’ra, nepotul secret, reptilian, al reginei. „Vine des pe aici. În capătul ăla al grădinii e ghereta lui Marcel, paznicul nostru român. Mereu insistă să ne amintească că e din Mihăeşti, judeţul Olt. Şi când primeşte nea Marcel de la neamuri câte o damigeană de ceva bun, natural, ne întreabă pe toţi dacă vrem să gustăm, inclusiv pe Regină”, explică sir Johnny Walker Justerini Brooks, grădinarul palatului. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 3 februarie.„Statul face bailout, pe banii companiilor strategice, pentru furnizori de energie din Cipru sau firme care nu şi-au îndeplinit promisiunile din contracte”

The Cabins at Togwotee Mountain Lodge | Nation's VacationBuna dimineata intr-o zi de joi, 3 februarie! In regiunea Muntenia, temperatura maximă va fi de 1/9 gr C, în timp ce temperatura minima va fi de -7/-3 gr C. În regiunea Dobrogea, temperatura maximă va fi de 4/6 gr C, iar temperatura minimă va fi de -6/-3 gr C. În regiunea Transilvania, temperatura maximă va fi de -2/3 gr C, iar temperatura minimă va fi de -12/-4 gr C. In regiunea Moldovei, temperatura maximă va fi de 0/5 gr C, iar temperatura minimă va fi de -8/-4 gr C. În regiunea Oltenia, temperatura maximă va fi de 3/8 gr C, iar temperatura minimă va fi de -7/-2 gr C. În regiunea Banat, temperatura maximă va fi de 2/6 gr C, iar temperatura minimă va fi de -5/-1 gr C. În regiunea Crisana, temperatura maximă va fi de 1/5 gr C, iar temperatura minimă va fi de -7/-1 gr C. În regiunea Maramures, temperatura maximă va fi de -1/2 gr C, iar temperatura minimă va fi de -9/-5 gr C. In Bucuresti: 9/-5 gr.C.

Coronavirus in RomaniaPandemia a dus la cel mai mare exces de mortalitate de după Primul Război Mondial, în trei state europene Elveția, Suedia și Spania au atins cel mai ridicat nivel al excesului de mortalitate din ultimii 102 ani în 2020, când pandemia de coronavirus a cuprins Europa, relatează IFL Science preluat de Hotnews. Valori mai mari au fost întâlnite doar în 1918, când se încheia Primul Război Mondial și când continentul se confrunta cu altă pandemiei, cea a gripei spaniole. …. „În timpul pandemiei din 2020, aceste 3 țări au înregistrat lunar vârfuri de mortalitate în exces mai mari decât în majoritatea celorlaltor luni de după pandemia de gripă spaniolă din 1918, incluzând aici numeroase vârfuri datorate gripei și valurilor caniculare”, notează cercetătorii. Echipa de cercetători a comparat, de asemenea, statisticile legate de epidemii de gripă severe, alături de cele privind pandemia din 1918. Cea din urmă a afectat preponderent persoanele tinere, astfel că a avut un profil de mortalitate diferit în ceea ce privește vârsta, comparativ cu COVID-19. Potrivit datelor oficiale, aproape 6 milioane de persoane și-au pierdut viața la nivel mondial din cauza pandemiei de coronavirus. Potrivit OMS, numărul global de decese cauzate de COVID în 2020 ar fi fost subestimat cu 1,2 milioane, însă alte estimări vorbesc de până la 3 milioane. În prezent, este greu de spus efectul pe deplin pe care îl va avea această pandemie asupra umanității, atât în ceea ce privește mortalitatea din cauza bolii, cât și cei care trăiesc cu „long COVID”. În timp ce cercetările continuă să îmbunătățească înțelegerea, există încă multe lucruri pe care nu oamenii de știință nu le cunosc. Covid-19 rămâne a doua cea mai mortală pandemie la nivel global în ultimii 50 de ani, după SIDA. Integral: https://www.libertatea.ro

InsulinaEuropa îşi analizează lipsurile: Medicamente, procesoare, metale Lipsită de ingredientele active ale medicamentelor, ameninţată de o criză de semiconductori şi dependentă de importurile de metale pentru tranziţia sa energetică, Europa se va apleca marţi la Lens (nordul Franţei) asupra autonomiei sale strategice, a cărei fragilitate a fost scoasă în evidenţă de criza Covid-19, scrie AFP.  Uniunea Europeană a reuşit în timp record să devină cel mai mare producător mondial de vaccinuri de tip ARN mesager, cu 300 de milioane de doze fabricate în fiecare lună, potrivit comisarului european pentru piaţa internă Thierry Breton. Însă, în acelaşi timp, pandemia a scos la lumină slăbiciunile UE în alte domenii, care vor fi discutate marţi, cu prilejul unui consiliu informal al miniştrilor Industriei din UE, consacrat competitivităţii, care va avea loc la Lens. Ca exemplu, “depindem astăzi în mare parte de Asia în domenii precum ingredientele farmaceutice active, care sunt importate în proporţie de 80%, sau în producţia de fibră optică (în cazul căreia 25% din producţia mondială este realizată în China)”, se arată în documentele pregătitoare ale reuniunii de marţi. În ceea ce priveşte semiconductorii, predominanţa asiatică şi riscul de penurie de cipuri care sunt vitale pentru sectoare precum automobilele sau smartphone-urile sunt subiecte care îngrijorează autorităţile de pe ambele maluri ale Atlanticului. În SUA, pachetul legislativ “America Competes Act”, susţinut de Casa Albă, are în vedere 52 de miliarde de dolari pentru a revitaliza industria americană a semiconductorilor. În Europa, Executivul comunitar urmează să îşi prezinte la începutul lunii februarie strategia (botezată “Chips Act”), care vizează majorarea de patru ori a producţiei europene de cipuri electronice, şi care prevede de asemenea investiţii în valoare de mai multe zeci de miliarde de euro pentru a facilita ajutoarele de stat, a declarat sâmbătă Thierry Breton pentru mai multe publicaţii europene…. Însă, pentru moment, cea mai presantă este dependenţa de materiile prime. “China furnizează în prezent 60% din producţia mondială de litiu, 80% din producţia de hidroxid de litiu, esenţial pentru producţia de baterii destinate automobilelor electrice şi 98% din cererea europeană de metale rare, care sunt componente esenţiale pentru producţia de electronică sau energii regenerabile”, se arată în documentele pregătitoare ale reuniunii de la Lens. După 30 de ani de delocalizare spre Asia, obiectivul este “stabilirea unei definiţii comune a termenului “dependenţă strategică” în lanţul de valoare adăugată pentru a evita blocajele în capacitatea sa industrială şi în proiectele de decarbonizare”, se mai arată în documentele consultate de AFP. Integral: https://m.hotnews.ro

Lipsa de gândire strategică din energie  Sunt și smecherii jurnalistice. De exemplu un titlu bun aduce mai mulți cititori. Articolul de săptămâna trecută „Militarizați industria energetică!” a fost gândit de ceva vreme și mărturisesc că nu am avut curajul să îl scriu deoarece mi se făcea pielea de găină gândindu-mă la cum poate arăta un minister civil militarizat….. Paranteză: de ce este suprasolicitat zilele acestea sistemul electro-energetic național? Pentru că sistemele de alimentare centralizată cu agent termic au fost lăsate în paragină și cetățeanul încearcă să înlocuiască căldura de la calorifer cu o aeroterma, un calorifer electric sau un aparat de aer condiționat. Citeam zilele trecute terminalul de gaze de la Alexandroupolis va fi funcțional din 2023. Mai citeam că Statele Unite sunt preocupate de o posibila lipsă de gaze și că există un plan de criză având ca soluție tocmai gazul lichefiat. Un prieten îmi atragea atenția asupra faptului ca Romgazul s-a retras din proiectul terminalului de la Alexandroipolis dar s-a apucat de produs energie electrică. De asemenea alte companii de stat se apucă de proiecte fantasmagorice pe solar și eolian. Ironizam decidenții din eneregie săptămâna trecută cu faptul că ei știu geopolitică din hărțile turistice (puse pe masa din bucătărie de nevestele avide de sitibreicuri și soarele de la tropice). Iată că lipsa de educație elementară (puțina fizică învățată la liceu nu ar strica), de minima educație academică, de informare, de viziune ne-a adus în acestă stare catastrofală: România nu mai este în stare să aprovizioneze cu nici un fel de energie oamenii și firmele. Trebuie să specific un lucru: militarizarea eu o văd pe o perioadă limitată și numai pentru a curăța de căpușe și viermi șerpăria energiei românești. Multă lume mi-a spus că de fapt este „militarizată” industria energetică. Păi vă reamintesc gluma cu „gradele de competență” în rezervă. …De organizat se pare că sunt organizați deoarece au reușit să ocupe posturi bănoase în companiile energetice. Problema este că acele posturi necesită anumite competențe pe care domniile lor nu le au. …. Nu știu cîți își amintesc de ce gogomănii au aparut în presă și pe care le-am comentat cu sau fără ironie. Vă mai amintiți de moriștile visate a fi puse în Marea Neagră? Dar de solarele puse pe lacuri? Dar de fermele de eoliene sau câmpurile de solare puse prin Maramureș? Nu mai amintesc de Tarnița, eterna gaură de bani. Reamintesc: orice regenerabilă trebuie să aibe în spate o capacitate de producție de energie electrică securitară pe cărbune sau gaz și datorită factorului de capacitate inferior (pe solar 11% și pe eolian 27%) fac ca aceste investiții sa fie de 10 ori mai scumpe pe solar și de 4 ori mai scumpe pe eolian deoerece funcționeza când și când. La cel mai simplu calcul, cogenerarea de înaltă eficiență în ciclu combinat este cea mai eficientă cale de a asigura o securitate energetică pe electricitate și termie. Știu că energia nucleară este o cale spre securitatea energetică a României (tot stau și mă întreb de ce SMR-urile americane vor fi puse în funcțiune așa de greu, când ele de fapt sunt aduse containerizat și se pot monta în cel mult un an + să nu mai comenteze diverșii că acestea nu funcționează în SUA deoarece submarinele sau portavioanele cu acest tip de capacități sunt dotate)….. Marea problemă a industriei energetice românești este de fapt resursa umană pusă să o gestioneze, niște cetățeni fără viziune. Aș putea exemplifica cu zeci de cazuri. De 10 ani întreb de ce nu există un organism care să studieze evoluțiile din industria energetică, de la noi tehnologii până la piețe și geopolitică, informații necesare pentru o strategie energetică. Nu am găsit răspuns! Integral: https://www.contributors.ro

Factura energieStatul face bailout, pe banii companiilor strategice, pentru furnizori de energie din Cipru sau firme care nu şi-au îndeplinit promisiunile din contracte …. Specialiştii spun că trebuie să existe reguli mai clare la intrarea în zona de comerţ cu energie ♦ „Piaţa de furnizare nu trebuie să fie o piaţă speculativă. Când e bine fac afaceri, când nu e bine închid totul şi plec.“ În încercarea de a ajuta cât mai mulţi dintre consumatorii de ener­gie şi gaze naturale în faţa exploziei preţurilor, statul român va lua bani de la companiile sale strategice pentru a-i muta în conturile furnizorilor privaţi de utilităţi. În acest din urmă club însă intră fir­me înregistrate în offshore-uri sau companii care şi-au încălcat angaja­mentele faţă de clienţi chiar din prima lună, în contextul în care oricum nu aveau gazul sau energia necesare derulării contractelor. „Deşi mi-am făcut un contract cu Restart Energy pe partea de gaze naturale, în care promisiunea furnizorului era de a-mi asi­­gura un an acelaşi preţ, după o lună am pri­mit notificarea de scumpire“, spune una din­tre fostele cliente ale Restart Energy pe zona de gaze naturale. Compania, controlată de omul de afaceri Armand Domuţa, a aban­donat anul trecut tot portofoliul de clienţi pe zo­na de gaz natural către ENGIE România, furnizor de ultimă instanţă, în contextul în care firma nu a mai fost capabilă să-şi asi­gu­re achiziţiile de gaz natural pe fondul scum­pirilor. În total a fost vorba despre un portofoliu de 18.000 de clienţi care, peste noap­te, s-au trezit plasaţi la alt furnizor. Iar cazul Restart nu este singular, ENGIE pre­luând în ultimele luni mai multe portofolii de cli­enţi ai unor furnizori care au ieşit rapid din piaţă. De altfel, Restart Energy a fost şi amendată de comisarii de la ANPC pentru nereguli în întocmirea facturilor de energie….. Criza preţului de anul trecut arată că nimic nu s-a schimbat în ce­ea ce priveşte comportamentul de piaţă al unor furnizori, în continuare cele mai multe achi­ziţii de energie fiind făcute de pe o zi pe alta, deşi la capătul firului sunt milioane de clienţi. „Cert este că trebuie să avem reguli mai clare pentru a intra în această piaţă. Până la urmă, piaţa de furnizare nu trebuie să fie o piaţă speculativă. Când e bine fac afaceri, când nu e bine închid totul şi plec“, spune un specialist din zona energiei. Pe zona de furnizare de gaze naturale că­tre consumatorii casnici, circa 87% din pia­ţă este controlată de E.ON Energie Româ­nia şi de ENGIE România. Restul se împarte între companii precum Premier Energy (Cipru), Gaz Vest (deţinută de Victor Dombrovschi, al cărui nume este adesea asociat cu afacerile ilegale cu deşeuri) sau Restart Energy One, compa­nie deţinută de Armand Domuţa, care nu şi-a îndeplinit obligaţiile contrac­tuale asumate în faţa clienţilor săi de gaz natural. Pe zona de energie, Tinmar Energy, com­pania controlată de omul de afaceri Au­gus­tin Oancea, va primi de la statul ro­mân sume pentru compensarea facturilor către clienţi. Integral: https://www.zf.ro

Vești bune pentru pensionari. Legea a fost promulgată de Klaus Iohannis • Buna Ziua Iasi • BZI.roCum s-a ajuns la procentul de 9,4% din PIB pentru pensii în PNRR. Ghinea: „Totul este un bullshit la televizor. România are un sistem de pensii nesustenabil” …. Documentul asumat de România impune țării noastre să facă reforma pensiilor, acestea urmând să fie un procent fix de 9,4% din Produsul Intern Brut (PIB). Mai mult, în PNRR se stipulează că pensiile speciale trebuie să fie legate de contribuțiile avute în timpul activității. Marius Budăi, ministrul muncii, cere renegocierea procentului cu Comisia Europeană, afirmând că în Occident pensiile reprezintă 13% din PIB. Însă Dan Vîlceanu, ministrul fondurilor europene, spune că statele occidentale au și o colectare mult mai bună a veniturilor la buget, iar redeschiderea negocierilor va însemna renegocierea de la zero a PNRR. …. Raportul de țară al României, realizat de Comisia Europeană, arată că România are un sistem de pensii nesustenabil. Comisia Europeană era foarte „speriată” că PSD a mărit foarte mult pensiile, mai ales prin legea din 2019, care creștea cu 30% anvelopa. …. Pensiile speciale, adevărata miză „Noi am calculat că cheltuiala medie cu pensiile este de 8% din Produsul Intern Brut (PIB), la care se adaugă pensiile speciale, pe care noi nu le-am calculat, dar le-a calculat Comisia Europeană la 0,8-0,9% din PIB. Și așa aveam un total sub 9% din PIB. Și atunci am negociat cu Comisia Europeană să creștem la 9,4%”, a punctat Ghinea….. Însă Ghinea spune că pensiile pot crește pentru că și PIB-ul crește. De asemenea, Guvernul poate face ajustări la pensiile speciale. „Totul este un bullshit la televizor” „PSD a făcut obsesia asta. Totul este un bullshit la televizor. Eu cred că dacă ei deschid subiectul cu Comisia Europeană, s-ar putea să iasă mai rău decât ce am negociat. Am avut o negociere dură cu Comisia Europeană”, arată Ghinea. El dă ca exemplu Spania, care a agreat creșterea vârstei de pensionare, în vreme ce în România este opțională creșterea de la 65 la 70 de ani pentru cine dorește să rămână activ. „PSD zice că anvelopa de pensii este de 9,4% din PIB, în timp ce în Vest e de 13%, dar la noi este o mare diferență de venituri. În plus, toate statele din estul Europei au la acest moment o medie de 8% din PIB acordată pensiilor, dar în cazul nostru problema este cea mai gravă, deoarece noi colectăm anual mult mai puțin”, mai spune fostul ministru. …. „Poziția de negociere a României este slabă” România are o pondere de circa 32% a veniturilor colectate în Produsul Intern Brut, în vreme ce media regională este de aproximativ 40%. În țările din Vestul Europei procentul este de peste 50%. Concomitent, România este în procedură de deficit excesiv și trebuie să reducă deficitul, adică diferența dintre venituri și cheltuieli, până la 3% din PIB în anul 2024. …. Omul obișnuit trebuie să știe că este o dezbatere fake de la un cap la altul. Am negociat dur 6 luni și am obținut un procent rezonabil. Marea lor bubă (a PSD – n.r.) este că în aceeași anvelopă sunt și pensiile speciale, adică legarea lor de contributivitate printr-o formulă. Cristian Ghinea: Problema de două miliarde de euro a României În acest moment, aproximativ 180.000 de persoane primesc în România pensii speciale, iar acestea cumulează în total aproape două miliarde de euro anual. Primesc pensii speciale parlamentarii, magistrații, polițiștii, militarii, serviciile secrete, angajații din penitenciare, aviatorii, diplomații, angajații Curții de Conturi și funcționarii Parlamentului. De asemenea, există o lege și pentru primari, dar intrarea sa în vigoare a fost amânată în ultimii ani. „Toate categoriile sociale au greutăți, dar acestea trebuie reflectate în salarii, nu în pensie. Pensia nu este mijloc de îndreptare a unor nedreptăți sociale. Fiecare categorie poate aduce argumente că ea este mai specială, dar bugetul este numai unul”, a conchis Ghinea. Integral: https://www.libertatea.ro

Premierul Florin Cîțu: Am adoptat desființarea Secției Speciale. ANUNȚ despre amânarea creșterii pensiilor și Legea Bugetului - VIDEOPropunerea PNL de a fi crescută vârsta de pensionare la 70 de ani, criticată de economiști: „Populat cu speciali, statul nu are cum să ofere soluții reale”  Propunerea PNL de a fi crescută vârsta de pensionare la 70 de ani a stârnit critici din partea economiștilor.  Cristian Păun, profesor universitar la Academia de Studii Economice, a explicat, pe înțelesul tuturor, ce presupune, de fapt, o asemenea măsură: „Cotizezi mai mult, trăiești și beneficiezi de pensie publică mai puțin”. De asemenea, în contextul în care sistemul public de pensii se clatină din ce în ce mai mult, Păun a lansat un îndemn către cetățeni de a nu consuma tot ceea ce câștigă, ci să economisească și investească. „Propunerea etatiștilor de ”reformă” a sistemului public de pensii: creșterea vârstei de pensionare până după după decesul pensionarilor! De fapt, pentru etatiștii de la noi deghizați în liberali, contribuabilul perfect rămâne acela care bea și fumează peste medie (ca să plătească accize consistente), iubește mașinile puternice și cu consum cât mai mare, locuiește în case cât mai mari și mai nefolositoare (inclusiv cele de vacanță). Și, evident, moare mereu înainte de pensie. Un sistem falimentar nu ai cum să îl reformezi. În sistemul public de pensii plătești mai mult decât primești. Acum, cu vârsta de pensionare actuală și fără impactul ”decrețeilor” (va apărea începând cu 2030), primești cam 1/3 din totalul sumelor cotizate într-un stagiu complet de cotizare. Prin majorarea vârstei de pensionare, suma scade cu fiecare an adăugat în plus la stagiul complet de cotizare (cotizezi mai mult, trăiești și beneficiezi de pensie publică mai puțin). Soluția rămâne tot individuală. De-a lungul vieții active avem o variabilitate naturală a câștigurilor prin raport cu consumul. Educați-vă copiii să se ocupe personal de pensia lor. Investiți în educația copiilor voștri, pot fi o soluție bună mai târziu. Economisiți și investiți, nu consumați niciodată tot ce câștigați. Căutați soluțiile care vă protejează cel mai bine economiile dar care le oferă și o creștere și o acumulare susținută și sănătoasă.  Populat cu speciali, statul nu are cum să ofere soluții reale. Mimează grija pentru tine, în realitate e vasalul specialilor săi. Dimpotrivă, pensia de la stat a devenit una din cele mai populiste monede electorale”, a scris Cristian Păun pe Facebook.

Lansez un concurs creativ (și constructiv) – cum să se numească Ministerul Finanțelor?..….În aceste zile, la ministerul Finanțelor Publice e în dezbatere proiectul de HG ”de modificarea și completarea HG34/2009 privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor Publice, precum și pentru modificarea și completarea HG 520/2013 privind organizarea și funcționarea ANAF”….. Când administrația se pregătește de dispute …  Fraza-cheie din toată nota de fundamentare mi s-a părut acesta: ”La nivelul conducerii ministerului se previzionează o însemnată creștere de activitate și în ceea ce privește domeniul juridic”. Pariez că oricărui contribuabil i-ar fi plăcut să descopere apoi și un răspuns la întrebarea ”De ce se previzionează această însemnată creștere?”, dar lucrurile ar fi chiar prea simple, nu-i așa? Ar trebui să ne mulțumim să aflăm că ”În acest context, se justifică menținerea Direcției generale juridice”. Acum că lucrurile sunt clare, mergem mai departe. Se statuează că activitatea de soluționare a contestațiilor se mută de la ANAF la MF. Așa cum sugerează și nota de fundamentare, exista până acum  un potențial conflict de interese, atâta timp cât de contestațiile la actele de control se ocupau tot organele emitente ale actelor respective….. Și totuși, doar cu o mutare de deschidere, oricât de bună, nu se termină jocul! Contribuabilul britanic, spre exemplu, nu are neapărat o problemă că de rezolvarea contestației lui se ocupă tot Fiscul/HMRC: pentru că, dacă e în continuare nemulțumit, are la dispoziție culoarul unei instanțe specializate în rezolvarea spețelor de fiscale (First-tier Tax Tribunal) sau a unui sistem alternativ de rezolvare a disputelor, în care se poate ajunge la soluții pragmatice de compromis [1]. Or asta am fi așteptat, mai degrabă, să ni se povestească despre un nou sistem integrat și funcțional de soluții puse la dispoziția contribuabilului, dacă tot se așteaptă să crească (din diverse motive) disputele cu Fiscul. Mai vin cu un exemplu, un detaliu care face diferența între un tip de administrație și altul: există și la noi, prin Codul de Procedură Fiscală, așa-numita Soluție fiscală individuală anticipată (SFIA), actul administrativ în vederea soluționării unei cereri a contribuabilului referitoare la reglementarea unor situații fiscale de fapt viitoare.…. Ce putem spune altceva decât că sună bine că ”se înființează Serviciul coordonarea și monitorizarea implementării componentei Ministerului Finanțelor din PNRR”. Da, PNRR-ul acela, de care acum toată lumea vorbește, are o miză importantă pentru Finanțe, cuprinzând ”5 reforme și 8 investiții, cu un buget total de 371,8 mil. euro”. Dar dacă tot suntem la cifre, n-ar fi fost bine să citim, în acea notă de fundamentare, că ne pregătim să facem și noi ca italienii care angajează 500 de ”profesionisti (specialiști) pentru a trece mai cu spor la treabă cu PNRR-ul lor? Că veni vorba, nu ne spune mai nimic faptul că în prezent MF are un număr aprobat maxim de posturi de 1.715 (exclusiv demnitari) sau că la ANAF sunt 22.244 (inclusiv demnitari). Integral: https://www.contributors.ro

Asociatiile magistratilor, despre proiectul de desfiintare a Sectiei Speciale: ''Asa-numitele ''garantii'' sunt inacceptabile intr-un stat de drept. Scad increderea in actul de justitie''Desființarea Secției Speciale: „aceeași Mărie, cu altă pălărie”. De ce redistribuirea către parchete a dosarelor SIIJ ar putea avea același rezultat  ….Dosarul în care foștii procurori de la DNA Ploiești Lucian Onea și Mircea Negulescu sunt judecați pentru represiune nedreaptă este singura anchetă de amploare pe care au trimis-o în instanță procurorii de pe Aleea Modrogan nr. 16. În rest, aceștia au soluționat prin clasare 1.701 de dosare, iar anul trecut tot mai aveau de soluționat aproape 7.000 de dosare strânse în timp. Într-o ședință a CSM s-a dat exemplul unei unități județene de Parchet cu 5 unități locale în subordine, al cărei raport de activitate pe anul 2020 a fost pus în oglindă cu cel al SIIJ, din același an. 33 de procurori de la unitatea respectivă au trimis în judecată peste 1.500 de inculpați în 1.283 de dosare, față de SIIJ, care a întocmit 2 rechizitorii în 2020. …… Asociațiile magistraților: Noul proiect – un compromis inadecvat ….„Competenţa de anchetare a tuturor infracţiunilor săvârşite de magistraţi, aşadar şi a celor de corupţie, ar urma să revină procurorilor anume desemnaţi din parchetele obişnuite, deşi faptele de corupţie trebuie anchetate de parchete specializate. (…) Se menţine regula potrivit căreia desemnarea procurorilor care vor ancheta magistraţi se face de Plenul CSM. Această competenţă a Plenului CSM a fost criticată de Comisia de la Veneţia . (…) Noul proiect privind desfiinţarea Secţiei Speciale reprezintă un compromis inadecvat, de natură a încălca Decizia MCV şi Avizele Comisiei de la Veneţia, în concret obligaţiile României de stat membru al Uniunii Europene şi al Consiliului Europei. Soluţia firească rămâne desfiinţarea necondiţionată a Secţiei Speciale şi restabilirea competenţelor parchetelor specializate, precum DNA şi DIICOT, aşa cum au propus organismele europene relevante”, scriu magistrații în comunicat….. ONG-uri: „Proiectul este praf în ochii cetățenilor” ….„Proiectul de lege desființează doar formal Secția Specială și înființează o nouă structură asemănătoare, cu puțini procurori, care nu sunt specializați pe anchetarea infracțiunilor de corupție sau criminalitate organizată și care vor fi numiți de Plenul CSM. (…) Dacă acum 2 ani, Cătălin Predoiu considera că DNA și DIICOT sunt eficiente și îi pot ancheta pe magistrați, în prezent ocolește cele două structuri specializate, doar ca să le facă pe plac partenerilor de Guvernare, PSD și UDMR, părinții Secției Speciale. (…) În realitate, proiectul este praf în ochi pentru cetățeni, sistem de justiție și instituții europene, dar mai grav este că nu rezolvă problema de fond: aceea a miilor de dosare de corupție din sistemul judiciar, încă nelucrate.(…) Cu un asemenea simulacru de proiect de desființare a Secției Speciale, România nu doar că riscă să piardă intrarea în spațiul Schengen, dar pune în pericol banii din PNRR, pentru că nu asigură independența justiției și lupta anticorupție, așa cum și-a asumat ca stat european”, se arată într-un comunicat dat publicității, marți, de Asociația Funky Citizens, Comunitatea Declic și Asociația Voci pentru Democrație și Justiție….. SIIJ – Portiță de scăpare pentru Sebastian Ghiță Secția de Investigare a Infracțiunilor din Justiție (SIIJ) mai mult a încurcat decât a rezolvat lucrurile în ceea ce privește fenomenul corupției în rândurile magistraților, asta deoarece procurorii Secției speciale pe de-o parte au retras căi de atac în dosare importante, iar pe de altă parte au deschis cauze penale doar pentru a le clasa. Sebastian Ghiță este cel care a profitat cel mai mult de pe urma retragerii apelurilor SIIJ. Pe 28 iunie 2019, fostul deputat fugar a fost achitat definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), în dosarul în care era judecat pentru intervenții la vârful Poliției și Parchetului din Prahova, printre altele și pentru a-l scăpa de probleme penale pe „Moșu’“ – așa cum îi spunea Sebastian Ghiță lui Mircea Cosma, fostul șef al Consiliului Județean…. Dosarul Romsilva, plimbat între instanțe Pe 13 mai 2019, SIIJ a decis retragerea apelurilor în mega-dosarul Romsilva, în care instanța de fond i-a condamnat pe Viorel Hrebenciuc (2 ani cu executare), pe fiul acestuia, Andrei Hrebenciuc (2 ani cu suspendare), pe fostul deputat Ioan Adam (2 ani cu executare) și pe soția lui, judecătoarea Roxana Adam (2 ani cu suspendare). În același dosar, fostul ministru al Justiției Tudor Chiuariu a fost achitat. Integral: https://ziare.com

Are Cioloș șanse la prezidențiale? Valeriu Nicolae: "Nu. Are prea mult bun simţ" / Despre Drulă: "Are un ego cât casa, să mai taie din el" / "Nicuşor Dan nu are ceValeriu Nicolae: Companiile de succes consideră riscantă angajarea unui şef cu atitudinea de „inteligentul companiei“. Pericolele unui astfel de arhetip sînt numeroase – inhibarea ideilor celorlalţi, concentrarea puterii de decizie, înlocuirea gîndirii critice cu sicofantismul… Sistemic ar fi cît de cît bine şi dacă am fi în căutarea „inteligentului neamului“. Problema este că noi (ca societate) părem să fim într-o continuă căutare – a şmecherului neamului, a autocratului neamului şi, în ultima vreme, a neamţului neamului, al oraşului, al satului sau al afacerii. Cohorte de slugoi capabili să slăvească orice tîmpenie şi măgărie de-a „stăpînului“ şi să atace cu indignare patriotică orice altă opinie susţin poziţia acestuia în spaţiul public şi păstrează un sistem disfuncţional. Zdrobitoarea majoritate a liderilor politici actuali din România sînt fie gargaragii mediocri, fie nimeni din punct de vedere profesional. Poziţiile lor politice, în general obţinute prin pile, corupţie şi un amestec de tupeu şi linguşeală, sînt cele care i-au făcut pe aceştia celebri şi nu rezultatele lor precedente vieţii politice. Politica românească este în general murdară şi percepută ca de-a dreptul împuţită. Liderii politici sînt vulnerabili şi adesea şantajabili. Oamenii excepţionali profesional şi moral stau din ce în ce mai departe de partidele politice. Birocraţiile româneşti sînt construite în aşa fel încît să maximizeze nu competenţă, ci numirea în managementul superior a oamenilor din partide – marea lor majoritate faimoşi pentru felul în care toacă cuvinte pe orice domeniu la televiziunile sponsorizate sau vrăjmaşe ale partidului la putere. Aceştia se dovedesc (în mod aşteptat) a fi incompetenţi în poziţiile în care sînt numiţi şi încearcă să îşi ascundă nepriceperea (în cel mai bun caz) prin exercitarea unui control cît mai strîns asupra funcţionarilor din sistem. Acest control se manifestă prin introducerea unor noi reguli birocratice care, în general, duc la plecarea celor mai buni oameni din sistem. Înlocuirea lor este făcută de obicei pe baza unui algoritm bazat pe nesimţire şi nepotism, din care rezultă creşterea nivelului de incompetenţa. În mod treptat, dar sigur, birocraţiile devin o reflecţie a clasei politice şi încep şi ele să pută. Servilismul deşănţat înlocuieşte profesionalismul, iar instituţiile statului devin mai degrabă o problemă decît o soluţie în a limita influenţele negative ale politicului. Integral: https://www.facebook.com

Minnie Mouse Got Green M&M'd By Stella McCartneyJos mâinile de pe Minnie!  Şoricuţa Minnie, prietena lui Mickey Mouse, este cu noi din 1928, de când a fost inventată de Walt Disney. A rămas neschimbată zeci de ani. O fundă roşie pe cap, ochi mari, privire zglobie, o fustiţă roşie cu buline albe şi pantofi galbeni, cu toc. Aspectul său a fost influenţat de moda timpului, de aşa-numitele “flappers”, din timpul Prohibiţiei. A bucurat milioane de copii.  Acum corporaţia Disney s-a gândit că este o idee bună ca Minnie să devină “woke”. Termenul este greu de tradus în limba română. Îi descrie pe cei obsedaţi de “corectitudinea politică”. La noi ideologia aceasta mai este descrisă ca “sexo-marxism”. (Conceptul este destul de exact, din punctul de vedere al istoriei ideilor). Aşa că biaţa Minnie a fost îmbrăcată într-un costum nou, unisex. Este o pijama albastră, oribilă, cu pete negre. În picioare are nişte botine negre, de sudor. Ideea este că acest aspect este “progresiv”. Cum? Habar nu am, dar asta îşi imaginează corporatiştii de la Disney. Noua vestimentaţie este gândită de Stella McCartney. Femeia are o reputaţie în lumea creatorilor de modă, însă părerile ei despre lume şi viaţă sunt mai degrabă din categoria “Să mânânce cozonac!”. La fel ca atâţia alţi răsfăţaţi de profesie, Stella McCartney vrea acum să “salveze planeta”. Cum? L-a lăudat recent pe unul dintre actorii faimoşi de la Hollywood când acela a mărturisit că nu are decât un smoching în garderobă. Asta e soluţia! – a exclamat McMarney pe Twitter. Aţi fi bănuit că este aşa de simplu? Fenomenul se numeşte “capitalism woke”. Eu aş traduce cu “capitalism de extremă Stângă”. Firme multinaţionale preluate de activişti anti-capitalişti şi anti-liberali, care-şi schimbă politica pentru a practica “semnalizarea virtuţii” (virtue signalling – observaţi că există deja un jargon al acestei ideologii). Din acel moment, corporaţia respectivă începe să se bată cu pumnii în piept. Black Lives Matter, salvaţi urşii polari, jos rasismul, “egalitatea de şanse”, etc. Lista e lungă. Recent, institutul Adam Smith din Londra a dat publicităţii un raport în care acuza capitalismul woke că riscă să compromită revenirea economică de după Covid. Obsedaţi de “sustanebilitate” şi de alte repere ideologice, corporatiştii woke pierd din vedere că o firmă este, în fond, o afacere care trebuie să fie profitabilă. Sunt consumatorii amuzaţi de noua turnură, woke, a corporaţiilor multinaţionale? Eu unul mă îndoiesc. Există şi o zicală: “Go woke, go broke!” (Eşti woke, dai faliment!). Rezultatul acestui viraj către extrema Stângă este, cel mai adesea, pierderea contactului cu lumea reală…..Aşa că noi, consumatorii, ne întoarcem în magazine şi încercăm să nu băgâm de seamă campania de re-formatare a creierelor pe care o desfăşoară marile corporaţii. Nu este chiar aşa de simplu. Corporaţia Disney acum ţinteşte, pentru “re-educare”, copii mici. A înlocuit tradiţionalul “Bine aţi venit, băieţi şi fete!” din parcurile sale cu transgenderul “Bine aţi venit, visători de toate vârstele!”. Este şi asta o idee. Problema este că atunci când ne vom trezi din visare, s-ar putea să descoperim că ne paşte coşmarul falimentului. Integral: https://www.bursa.ro

Pensionarii suceveni au acum unde juca sah, remi, table şi tenis de masă, indiferent de vreme (FOTO 2) » Monitorul de Suceava - vineri, 28 august 2015Exerciţiu militar fără precedent! 7.000 de generali joacă table în Cişmigiu România nu stă degeaba. Aproape jumătate din cei 15.000 de generali cu care se laudă țara noastră, 7.000 mai exact, s-au adunat azi în parcul Cișmigiu pentru un exercițiu militar fără precedent: vor juca table timp de trei zile. Ceilalți 8.000 de generali vor participa la un exercițiu similar peste două săptămâni….. „Multă lume are impresia că jocul de table ține de noroc, dar nu este deloc așa. Fără o strategie câștigătoare nu ai nicio șansă la table, indiferent ce zaruri îți vin. E un joc al minții“, spune unul dintre generalii prezenți în Cișmigiu. Evenimentul a fost pregătit minuțios. În primul rând, au fost evacuați pensionarii care jucau șah în Cișmigiu, ca să nu-i inhibe pe generali. Iar pentru a asigura hrana celor 7.000 de generali au fost tăiați 7.000 de porci și 21.000 de pui. De asemenea, au fost aduse și șapte camioane burdușite cu semințe de floarea soarelui. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 2 februarie.„Prioritățile PSD și PNL | Pensiile speciale rămân neatinse, chiar majorate.”

Dog Winter Pictures | Download Free Images on UnsplashBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 2 februarie! Cerul va avea înnorări şi temporar se vor semnala precipitaţii slabe predominant sub formă de ninsoare în zona de munte, în vestul, nord-vestul şi local în centrul teritoriului, iar pe parcursul zilei, în regiunile sud-estice, pe alocuri vor mai fi precipitaţii mixte. Izolat se va produce polei. Vântul va prezenta intensificări în zona montană înaltă. Temperaturile maxime se vor încadra între minus 3 şi 6 gr C, iar cele minime între minus 9 -1 gr C. Pe arii restrânse mai ales spre sfârşitul intervalului se va forma ceaţă. În Bucureşti, cerul va fi mai mult noros pe parcursul zilei când vor mai fi condiţii pentru precipitaţii slabe mixte, apoi va deveni variabil. Temperatura maximă va fi de 5-6 gr C, iar cea minimă de minus 4 – minus 2 gr C.

Coronavirus in Romania259 de focare de COVID-19 în spitalele românești: peste 3.100 de infectări în rândul personalului medical și al pacienților internați cu alte afecțiuni  259 de focare de COVID-19 se înregistrează în acest moment în spitalele din România. 3.105 cazuri de infectare se înregistrează în rândul personalului medical și al pacienților internați inițial cu alte afecțiuni, anunță Ministerul Sănătății.  Practic, o parte dintre pacienții care s-au internat cu alt diagnostic s-au infectat cu SARS-CoV2 chiar în spital. În ultimele 24 de ore, în România au fost raportate 20.131 de cazuri de COVID-19, rata de pozitivare a testelor fiind de 38,36%, conform datelor finale transmise luni de către autorități. Integral: https://www.hotnews.ro

7 miniștri ai sănătății l-au ținut în funcție pe șeful auditului, deși a fost declarat incompatibil7 miniștri ai sănătății l-au ținut în funcție pe șeful auditului, deși a fost declarat incompatibil   Cazul lui Mihai Constantinescu, șeful Auditului Intern din Ministerul Sănătății, arată cum miniștri nu iau decizii administrative de schimbat oameni dovediți lipsiți de integritate, așteptând cu anii hotărârile instanțelor. Mihai Constantinescu este șeful Auditului Intern al Ministerului Sănătății, o poziție care controlează integritatea acțiunilor angajaților. Încă din 2019, Agenția Națională de Integritate l-a găsit pe Constantinescu în lipsă de integritate, prin conflict de interese. Dar niciun ministru nu l-a atins și a fost nevoie de o decizie definitivă a unui tribunal ca ministrul Rafila să consimtă, la întrebarea Libertății, că Mihai Constantinescu va pleca: „Vom respecta decizia instanței”. …. ANI s-a autosesizat în 2019, după ce Libertatea a prezentat posibilul conflict de interese în care se afla șeful Auditului din MS, care conducea în același timp și un proiect finanțat din fonduri europene. ANI a stabilit că Mihai Constantinescu nu poate dirija un proiect, deoarece nu se poate controla pe el însuși și, ca urmare, a constatat starea de incompatibilitate și cerut ca funcționarul să nu mai ocupe nicio funcție publică timp de 3 ani. …. Mihai Constantinescu a contestat în instanță decizia și a pierdut toate căile de atac. Ce a făcut el? În calitate de manager de proiect pe care l-a condus în iunie 2018 – ianuarie 2019, Constantinescu a fost găsit responsabil de dispariția a 11 laptopuri achiziționate de MS și a fost penalizat cu mustrare scrisă de Comisia de Disciplină. Dosarul a fost preluat și de organele de cercetare penală. ….. 7 miniștri l-au ținut în funcție Din 2019, de când ANI a constatat starea de incompatibilitate a lui Mihai Constantinescu, toți miniștrii sănătății au continuat să-l mențină în funcția de șef al Auditului Intern: Sorina Pintea, Victor Costache, Nelu Tătaru, Vlad Voiculescu, Ioana Mihăilă, Cseke Attila, Alexandru Rafila. În timpul mandatului Ioanei Mihăilă, Mihai Constantinescu a fost numit chiar membru în Comisia de Etică a MS, comisie care cercetează abuzurile angajaților. Integral: https://www.libertatea.ro

Efectul mai puțin cunoscut al pandemiei: un "munte" de deșeuri medicale. OMS: 3 din 10 unități medicale nu au sisteme de sortareEfectul mai puțin cunoscut al pandemiei: un „munte” de deșeuri medicale. OMS: 3 din 10 unități medicale nu au sisteme de sortare   Zeci de mii de tone de deșeuri medicale generate de răspunsul la pandemia de COVID-19 au pus o presiune enormă asupra sistemelor de gestionare a deșeurilor din întreaga lume, amenințând atât sănătatea umană, cât și mediul înconjurător, avertizează Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), într-un raport publicat marți și citat de Agerpres. ….. Raportul OMS arată că au fost expediate peste 140 de milioane de kituri de testare, capabile să genereze 2.600 de tone de deşeuri neinfecţioase (în principal plastic) şi 731.000 de litri de deşeuri chimice (echivalentul unei treimi dintr-un bazin olimpic), în timp ce peste 8 miliarde de doze de vaccin au fost administrate în întreaga lume, generând alte 144.000 de tone de deşeuri sub formă de seringi, ace şi cutii de siguranţă. …. În prezent, doar trei din zece unităţi sanitare din întreaga lume nu dispun de sisteme de sortare a deşeurilor. În ţările mai puţin dezvoltate, mai puţin de una din trei unităţi sanitare dispune de un serviciu de bază de gestionare a deşeurilor medicale. Integral: https://www.libertatea.ro

Noul ministru al Finantelor anunta schimbari majore: CE va fi obligata ANAF sa faca cu unele firme - Despre Botosaniul interzisÎn plină criză a prețurilor la energie, Curtea de Conturi Europeană vrea ca UE să taxeze mai mult energia din combustibili fosili – raport coordonat de fostul vicepremier din Guvernul Dăncilă  Politicile fiscale ale statelor membre UE, care continuă să susţină energiile fosile prin faptul că le taxează mai puţin şi le subvenţionează mai mult decât energiile regenerabile, nu concordă cu obiectivele climatice ale UE, arată un raport al Curții Europene de Conturi, citat de Agerpres. Raportul e coordonat de Viorel Ştefan, membrul Curţii de Conturi Europene, fost vicepremier PSD în guvernul Dăncilă. Raportul cere taxarea mai puternică a combustibililor clasici exact într-o perioadă în care UE se confruntă cu cea mai mare criză din istoria sa legată de prețul energiei. Majoritatea economiilor europene sunt afectate serios de facturile în creștere la gaze și energie electrică, iar industriile europene au probleme legate de competitivitate din cauza tranziției rapide spre energia verde, care a presupus creșteri majore de costuri. „Subvenţiile pentru energia din surse regenerabile au crescut aproape de patru ori în perioada 2008-2019, dar, pe de altă parte, subvenţiile pentru combustibilii fosili au rămas relativ stabile în ultimul deceniu, în pofida angajamentelor asumate de Comisia Europeană şi de unele state membre de a le elimina treptat”, subliniază Curtea de Conturi Europeană, citată de Agerpres. Auditorii observă că unele subvenţii pentru energie pot fi utilizate pentru a facilita tranziţia către o economie cu emisii mai reduse de dioxid de carbon. În schimb, subvenţiile pentru combustibilii fosili frânează o tranziţie energetică eficientă. Subvenţiile acordate de statele membre pentru combustibilii fosili se ridică, în total, la peste 55 de miliarde de euro pe an, iar 15 state membre (precum Finlanda, Irlanda, Franţa, Belgia, Cipru şi România) cheltuiesc mai mult pe subvenţiile pentru combustibilii fosili decât pe subvenţiile pentru energia din surse regenerabile…..Auditorii recunosc că eliminarea treptată a subvenţiilor pentru combustibilii fosili până în 2025, un obiectiv la care s-au angajat UE şi statele sale membre, va constitui o tranziţie socială şi economică dificilă. În special, percepţia unui tratament inechitabil pentru anumite grupuri sau sectoare poate da naştere unei opoziţii faţă de tranziţia către o economie mai verde. De asemenea, impactul impozitării energiei asupra gospodăriilor poate fi semnificativ şi poate antrena o rezistenţă împotriva taxelor pe energie. Sumele cheltuite de gospodării pentru energie (atât pentru încălzire, cât şi pentru transport) variază considerabil: în unele cazuri, precum cel al gospodăriilor celor mai sărace din Cehia şi din Slovacia, acestea ajung la peste 20% din venitul lor. Integral: https://www.g4media.ro

Experții în energie sunt reticenți că cele două ordonanțe de urgență anunțate miercuri, una adoptată și cealaltă în pregătire, vor ajuta consumatorii casnici.Prioritățile PSD și PNL | Pensiile speciale rămân neatinse, chiar majorate. Se vând acțiunile Hidroelectrica?   Desființarea pensiilor speciale sau reducerea lor nu reprezintă o prioritate pentru PSD și PNL în noua sesiune, susțin surse din Coaliție. Subiectul a fost îngropat sub pretextul elaborării unei noi legislații, iar desființarea SIIJ lasă DNA în afara jocului. Certificatul verde a fost abandonat. Noua Coaliție de guvernare are o majoritate în Parlament de aproape 70%, ceea ce i-ar permite să demareze reforme profunde sau să ia decizii rapide privind criza sanitară sau economică. În momentul coagulării noii puteri, PSD, PNL și UDMR au lansat și tema revizuirii Constituției. Subiectele majore lipsesc însă de pe agenda parlamentară sau urmează să fie tratate într-o cheie electorală. Partidele evită să ia măsuri care nu sunt populare sau care ar reprezenta reformă structurale. Marea ceartă: Energia și legislația off-shore Surse din PNL și PSD susțin pentru Europa Liberă că marea provocare a Coaliției va fi în această sesiune legislația referitoare la piața energiei. PSD vrea revenirea la piața reglementată pentru energie începând din luna aprilie pentru o perioadă de un an. Marcel Ciolacu a argumentat cu exemplul Franței în acest caz….. Printre temele pentru care PSD și PNL trebuie să ajungă la un consens în următoarele luni se numără și modificarea legii care interzice înstrăinarea de participații ale statului timp de doi ani. „PNL vine cu o viziune liberală și va cere să se renunțe la această lege. Nu știm ce va face PSD, ei au impus legea lui Zamfir”, au subliniat sursele citate. Printre mize se numără chiar și vânzarea acțiunilor la Hidroelectrica. Modificarea legii offshore, de care depind investițiile pentru extragerea gazelor din Marea Neagră, se află pe agenda PSD și PNL. „Legea lui Dragnea nu era pentru investiții în Marea Neagră, ci dimpotrivă, a încercat să blocheze investițiile sub deviza că nu ne vindem gazele la străini. Nu știm ce va face acum PSD”, a spus un membru din conducerea PNL. Firma Exxon a decis să vândă participația din Marea Neagră, iar Romgaz a depus deja o ofertă….. Pensiile speciale ar putea să fie majorate  „Pensiile speciale sau cele numite speciale, că pensiile militarilor nu sunt neapărat pensii speciale, sunt în responsabilitatea fiecărui ministru. Miniștrii responsabili trebuie să vine și să argumenteze”, a pasat către zona guvernamentală subiectul eliminării pensiilor speciale purtătorul de cuvânt al PSD, Radu Oprea. De fapt, social-democrații nu vor să se „ia la trântă” cu toți beneficiarii pensiilor speciale, spun surse din partid pentru Europa Liberă. „Am votat în Parlament desființarea lor, am votat și impozitarea lor. De fiecare dată a picat la CCR. Subiectul a dispărut de pe radar, nu mai există presiune acum, sunt alte probleme urgente”, a subliniat un membru din grupul PSD din Camera Deputaților. Liberalii nu gândesc diferit. Surse guvernamentale au precizat că premierul Ciucă vizează majorarea pensiilor militarilor și nu reducerea lor. De altfel, actualul premier a precizat și în calitate de ministru al Apărării, dar și de când a preluat conducerea Palatului Victoria, că se va opune reducerii pensiilor pentru militari și polițiști. „S-ar putea să existe o majorare pentru militari, nu o scădere”, susține un membru din conducerea PNL. Printre cei care se opun reducerii pensiilor primite de polițiști și militari este și ministrul de Interne, Lucian Bode….. Desființarea SIIJ sau cum DNA a rămas în afara jocului…. Desființarea SIIJ a fost nodul gordian al fostei Coaliții. USR a cerut ca dosarele rezultate după desființarea Secției Speciale să ajungă și la DNA, iar UDMR s-a opus categoric, care a susținut ideea ca toate dosarele să fie transferate la Parchetul General. Nu s-a ajuns la o soluție. O altă miză în acest an este numirea procurorilor șefi din Parchete, o altă temă amânată din 2021….. Modificarea Constituției, trâmbițată în perioada de negociere pentru formarea noului Guvern, este un alt subiect „fără nici un viitor”, după cum recunosc lideri din PNL și PSD. „Subiectul nu este de actualitate”, precizează un lider PSD, iar unul de la PNL spune: „nici măcar nu a mai fost ridicat în vreo ședință de Coaliție”. Integral: https://romania.europalibera.org

CRISTIAN HOSTIUC | AGERPRES • Actualizează lumea.Înainte de IT, fintech, crypto, meta, ai nevoie de ingineri: Toată lumea vorbeşte că au plecat din ţară 20.000 de medici, dar nimeni nu vorbeşte că au plecat 200.000 de ingineri. Ştiţi ce mi-au spus companiile – vrem ingineri, nu doar informaticieni. Anul trecut, la 3.500 absolvenţi, am avut o ofertă de muncă de la firme de 25.000 joburi …. Eminenţa cenuşie a Galaţiului, parlamentarul european Dan Nica (pentru IT-iştii care nu ştiu, la începutul anilor 2000, pe când era ministru în guvernul Năstase, Dan Nica a venit cu scutirile fiscale pentru IT-işti, în încercarea de a-i reţine în ţară) spune că prin PNRR şi prin fondurile europene din noul ciclu financiar această zonă are o şansă unică de a lua 5 miliarde de euro şi de a încerca să mai recupereze ceva din terenul pierdut. Inevitabil, discuţia ajunge şi la forţa de muncă, care este cea mai mare problemă pentru companii, pentru economia românească, dar şi pentru toată lumea. (Germania tocmai a ridicat salariul  minim la 12 euro/oră, adică un echivalent de 9.500 de lei brut pe lună şi are nevoie imediată de 400.000 de oameni). Mihnea Costoiu, rectorul Politehnicii Bucureşti, spune că discuţia despre forţa de muncă trebuie să fie mult mai puternică: toată lumea vorbeşte că au plecat din ţară 20.000 de medici, dar nu vorbeşte că au plecat 200.000 de ingineri. Ştiţi ce mi-au spus companiile – vrem ingineri, nu doar informaticieni. Anul trecut, la 3.500 de absolvenţi am avut o ofertă de muncă de 25.000 de posturi. Trebuie să vorbim mai mult despre acest lucru. Ce societate poate fi aceea fără industrie? Ce ţară poate fi aceea fără industrie şi ce industrie se poate realiza fără ingineri? Liberty, cu aproape 7.000 de salariaţi, a angajat anul trecut încă 650, iar necesarul pentru acest an este cam tot pe aici spune Mihaela Vereş, director HR Liberty Steel. Avem nevoie şi de ingineri, şi de sudori, şi de macaragii, spune Liberty. Dar industria nu este extrem de ofertantă pentru noua generaţie, care are ca priorităţi alte sectoare. Toate companiile au aceeaşi problemă, iar fluctuaţia de personal este la cele mai ridicate cote. Chiar şi în bănci fluctuaţia a ajuns la 30% în front office. Rudi Vizental, de la ROCA Industries, un grup care tocmai s-a listat la busă şi care vrea să administreze companii de producţie de materiale de construcţii, spune că acum s-a ajuns ca o investiţie să se facă doar dacă ai oameni, pentru că bani ai. Nu există un program naţional pentru industria din România, fie de forţă de muncă, fie de investiţii, fiecare companie, cele mai multe private, încercând să se descurce pe cont propriu….. Industria deţine 20% din economia naţională şi angajează o treime din forţa de muncă. Sectorul de IT are 200.000 de IT-işti şi 7% din economie. Salariile din IT sunt duble faţă de cele din industrie. Confruntaţi cu o criză mare în sectorul medical, Liviu Dragnea şi PSD au mărit salariile la medici şi asistente şi, după cum spune Fady Chreih, CEO Regina Maria, la câştigurile actuale din România de 3.000 de euro pe lună, medicii nu mai au niciun motiv să plece în afară. Problema este că la ingineri nu poţi să faci acelaşi lucru, pentru că cei mai mulţi lucrează în companii private, iar salariile sunt diferite. Integral: https://www.zf.ro

Tata Valeriu″, samariteanul din ghetoul Zăbrăuți | România | DW | 23.10.2020Valeriu Nicolae: Simt că o iau razna. Mizeria din mediul nostru academic și încrengăturile cu politicul sunt dincolo de vomitiv. Domnul Niculescu, un impostor dovedit, a fost conducătorul de doctorat al altor impostori, pușcăriași și desigur mari lideri politici. Domnul Fenechiu de la PNL, condamnat la 5 ani de închisoare, este unul dintre ei. Ginerele domnului Niculescu era membru în comisiile doctorale la universitatea unde socrul conducea doctorate. Ginerele este unul dintre cei mai bine plătiți PSD-iști din niște sinecuri care cel mai probabil au fost agreate cu PNL-ul. Fata domnului Niculescu și ginerele acestuia primesc de la statul lor, de ani buni, minimum 1.000.000 de RON pe an. În 2018 au primit de la stat în fiecare lună 24.000 de EUR, mai exact 287.172 EUR pe an brut. A fost numit secretar de stat la energie cu zero, zero experiență în domeniu. Acum are o poziție incredibilă la Transgaz. Soția este unul dintre cei mai puternici oameni din justiție. Partid unic, țara impostorilor, !@#!@$!@$P!@$!@. Integral: https://www.facebook.com

Sedinta de guvern, cabinetul CiucaRomânia, pe drumul către OCDE  Nicolae Ciucă: “Am înfiinţat un comitet interministerial care se va concentra pe recomandările OCDE” Teodor Stolojan: “Nu este nimic nou în ceea ce ne spune OCDE – sunt lucrurile pe care le găsim şi în PNRR şi pe care trebuia oricum să le facem” Andrei Rădulescu, BT: “Există o probabilitate ridicată ca România să devină stat membru al OCDE la orizontul anului 2025” Matthias Cormann: “Preconizăm o creştere economică de 4,5% în 2022 şi 2023 pentru România” România este una dintre cele şase ţări care au primit, marţea trecută, invitaţie de începere a negocierilor pentru intrarea în OCDE, clubul economic al celor 38 de ţări dezvoltate, iar vizita efectuată vineri la Bucureşti de către Matthias Cormann, secretarul general al Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, a consfinţit oficial debutul negocierilor. Cormann a prezentat un studiu economic aprofundat pentru România, care reprezintă o radiografie multidimensională a realităţilor socio-economice din ţara noastră şi oferă o serie de recomandări menite să genereze creştere economică sustenabilă. Specialiştii consideră că negocierile vor dura câţiva ani, în condiţiile în care România şi-a depus candidatura pentru prima dată în 2004 (reînnoită în 2012 şi 2016) şi încă există multe politici de ajustat pentru a ne alinia la standardele specifice ţărilor OCDE. România are de îndeplinit o foaie de parcurs care trebuie tratată cu prioritate şi seriozitate de guvernele României, pentru ca ţara noastră să ajungă la un nivel de dezvoltare similar cu cel din Vestul Europei. Statele candidate, asemeni celor membre, sunt în general obligate să asigure respectarea statului de drept, valorile economiilor de piaţă deschise, comerciale, competitive, durabile şi transparente, precum şi o guvernanţă economică solidă. Beneficiile aduse de calitatea de membru al OCDE sunt atragerea investitorilor, care au o încredere mai mare de a-şi derula afacerile în aceste ţări, asigurarea unei finanţări mai accesibile şi la costuri mai reduse pentru stat şi mediul privat, îmbunătăţirea ratingului de ţară şi competitivităţii economice. În principiu, intrarea în OCDE va reprezenta o nouă ancoră de stabilitate şi prosperitate pentru ţara noastră….. OCDE atrage atenţia, în raportul dedicat ţării noastre, şi asupra problemei corupţiei. Organizaţia arată că, în ciuda progreselor din ultimele două decenii, corupţia e percepută ca o problemă majoră, cu mult peste media celorlalte state membre OCDE.  Astfel, 88% din companiile din România consideră corupţia o problemă, iar 83% din ele arată că e răspândită pe scară largă corupţia în achiziţiile pulice. Printre măsurile cerute de OCDE se numără desfiinţarea Secţiei Speciale din justiţie (SIIJ) şi întărirea legislaţiei privind conflictul de interese. De asemenea, OCDE cere României să legifereze activitatea de lobby, astfel încât procesul de legiferare să fie mult mai transparent. Integral: https://www.bursa.ro

Bani de investițiiCâte miliarde Euro a pompat Uniunea Europeană în România, în 15 ani. Top programe operaționale ca rată de absorbție, în prezent …. În cei 15 ani de apartenență la Uniunea Europeană, România a primit fonduri europene valoare totală de 70,72 miliarde de euro și a contribuit la bugetul comunitar cu 24 miliarde euro. Astfel, România este pe plus cu 46,72 miliarde de euro, în perioada 1 ianuarie 2007- 31 decembrie 2021. Cei doi ani marcați de criza COVID, 2020 și 2021, au fost și cei în care Uniunea Europeană a trimis cei mai mulți bani în România: 15,31 miliarde de euro în total. În perioada de programare 2007-2013 (din care am primit fonduri până în 2016), România a absorbit 36,6 miliarde de euro, reprezentând o rată de absorbție de 91%. Am ratat, din păcate, 3,6 miliarde de euro din banii care ne-au fost puși la dispoziție. În total, în prima perioadă de progamare am avut la dispoziție 40,2 miliarde de euro, cu tot cu banii de pre-aderare. În prezent, suntem la a treia perioadă de programare de când România este în Uniunea Europeană. Practic, se suprapun perioada de programare 2014-2020 și 2021-2027, în acest moment. În perioada de programare 2014-2020, România are la dispoziție 50,6 miliarde euro. Până la sfârșitul anului 2021, România a încasat din acești bani aproape 32 de miliarde de euro, reprezentând o rată de absorbție de 63%. Mai putem cere bani de la Comisia Europeană (în baza facturilor din proiecte) până la finalul anului 2023 din această perioadă de programare. Așa cum am arătat anterior pe StartupCafe.ro, la partea de proiecte europene cu fonduri structurale și de investiții (FESI), nu stăm foarte bine – 56%, a cincea țară din coadă la rata de absorbție, ca bani încasați de la Comisie (cu tot cu avansuri pe care le-am primit fără proiecte, să ne ajute să începem implementarea). ….. În plus, România mai primește fonduri europene și ca plăți directe la hectar pentru fermieri, din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), gestionat de Ministerul Agriculturii (prin agenția APIA). De aici am primit până acum aproape 10,7 miliarde de euro, reprezentând o rată de absorbție de 80,62%. Acești bani vin însă direct, fără să fie nevoie de proiecte, ca în cazul celor 8 programe FESI, de mai sus. Un alt program prin care tragem bani de la UE fără să fie nevoie să facem proiecte este Programul Operaţional Ajutorarea Persoanelor Dezavantajate (POAD), gestionat de MIPE. De aici am atras 214 milioane euro, 43,11% rată de absorbție. Comisia a suplimentat și acest program prin fonduri de criză prin facilitatea React EU. Din acești bani se oferă alimente și alte astfel de ajutoare persoanelor cu venituri foarte mici. De asemenea, România mai primit avansul de 1,97 miliarde euro, pe partea de fonduri nerambursabile din planul Next Generation EU, pentru depășirea crizei COVID. Aici intră suma de 1,85 miliarde euro (13%) primită în contul statului deschis la BNR, ca avans din Planul Național de Redresare și Reziliență. Aceștia sunt bani care ar trebui să ne ajute să începem din proiecte. Vorbim strict de fondurile nerambursabile, nu și de partea de asistență prin împrumuturi pe termen lung, cu dobânzi mici. Integral: https://www.startupcafe.ro

De cine este sprijinit AUR: ruta de la preoții din Biserica Ortodoxă către neolegionarism. Camaraderia dintre Simion și Noua DreaptăDe cine este sprijinit AUR: ruta de la preoții din Biserica Ortodoxă către neolegionarism. Camaraderia dintre Simion și Noua Dreaptă  Multă vreme, extrema dreaptă din România a părut proprietatea unor personaje-anomalie. …. Liderii AUR, de la George Simion la Claudiu Târziu și „prezidențiabilul” Călin Georgescu, sunt într-o mișcare energică și charismatică de liniștire a opiniei publice. În spatele încercărilor de a se rupe de extremism, se manifestă însă vechi alianțe cu mișcările neolegionare. În primul episod al analizei, am discutat, cu fapte pe care AUR ar vrea să dispară, despre legăturile cu frățiile ortodoxe și neolegionare. Inclusiv despre rolul taberelor unde copiii sunt supuși propagandei. Recent, Asociaţia Gogu Puiu a serbat 6 ani de existenţă, pe 23 ianuarie, organizând diferite evenimente, printre care şi o conferinţă la care au participat feţe bisericeşti, academicieni, artişti şi alte asociaţii neolegionare. Pe pagina de Facebook, acestora le sunt aduse mulţumiri pentru sprijinul de durată faţă de mişcare. „Pentru drumul pe care l-am parcurs până acum avem a mulțumi Înaltpreasfinţitului Teodosie Arhiepiscopul Tomisului, care ne-a dat binecuvântarea sa de la început și care ne este mereu alături, organizației-mentor, Fundația Ion Gavrilă Ogoranu, Frăției Ortodoxe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, maestrului Dan Puric, domnului profesor Marian Cojoc, și tuturor celor care ne oferă încrederea lor și ne sprijină în mod tainic”. Atât în 2022, cât şi în 2018 şi 2016 Înalt Preasfinţitul Teodosie, Dan Puric şi Frăţia Ortodoxă participau la comemorările legionare organizate de Asociaţia Gogu Puiu. Ceremonii însoţite de slujbe religioase realizate de preoţi în prezenţa ÎPS Teodosie şi promovate pe Trinitas TV. Asociaţia care organizează taberele de îndoctrinare legionare, au arătat reporterii Să fie Lumină, are aceeaşi adresă de contact ca şi partidul „Totul pentru Țară” – urmaşul politic al Mişcării Legionare, partid desfiinţat în 2015 prin hotărâre judecătorească. …. Preoții, nelipsiți în imaginile neolegionarilor Feţele bisericeşti sunt prezente şi la ritualurile şi ceremoniile legionare actuale – inclusiv la Comemorarea anuală a „Căpitanului” de la Tâncăbești. Şi apar frecvent în pozele grupurilor neolegionare ca Asociaţia Gogu Puiu sau Frăţia Ortodoxă, mai nou şi alături de membri AUR sau de Călin Georgescu. Din acest motiv nu ar trebui probabil să ne mire că George Simion şi membrii AUR ţin întâlniri în curtea bisericilor, sau că Georgescu a început să ţină predici politice enoriaşilor direct din biserică. Desigur, fără mască. …. Legăturile lui Simion cu Noua Dreaptă datează cel puţin din 2009 când, ca lider al mişcării „Noii Golani”, Simion a organizat la Bucureşti împreună cu Noua Dreaptă o manifestare împotriva regimului comunist de la Chişinău. În 2010, aproape 40 ONG-uri din Moldova şi-au arătat îngrijorarea şi dezacordul ferm faţă de marşul pe care intenţionau să îl organizeze la Chişinău de Ziua Naţională a României Noua Dreapta, Noii Golani, Garda de Fier şi Legionarii din România – văzute ca „grupări extremiste cu scopul de a reactiva spiritele naţionaliste” în R. Moldova. Şi în 2012 Noii Golani şi Noua Dreaptă au organizat o manifestaţie similară la Bucureşti, ceea ce arată trăinicia relaţiei dintre ele, care vedem că e încă activă şi astăzi. Integral: https://www.libertatea.ro

Armata rusă a anunțat lansarea exercițiilor militare care implică aproximativ 6.000 de soldați și cel puțin 60 de avioane de luptă în regiunile Rostov și Krasnodar, din apropierea Ucrainei și din Crimeea ocupată de Moscova.De ce nu-i credem pe ruși nici cînd spun adevărul?  Nu demult, Alina Mungiu-Pippidi a publicat un articol în România Curată, intitulat destul de provocator: „Nu-i credem pe ruși nici cînd spun adevărul”. Teza ei este să nu-i mai provocăm pe ruși – noi, dar și aliații NATO în general. Să le garantăm o zonă neutră și „de influență” – Ucraina, Belarus, Georgia etc., exact așa cum vor ei. Să admitem că cererile lor foarte unilaterale transmise către NATO sînt „un exercițiu de franchețe pe care îl consider binevenit”. Să nu mai provocăm Rusia cu exerciții militare ale NATO în Marea Neagră (ceea ce Rusia a cerut de fapt). Pe scurt, deoarece NATO s-a tot extins spre Est, Rusia are ceva dreptate să fie indignată. De altfel, oricum un război eventual cu Rusia este „dinainte pierdut” – ceea ce, spune dînsa, o știu și șoferii de taxi din București. Pe scurt, autoarea ne invită  (pe noi, România, și NATO în general, pare-se) la un apeasement tipic, dacă e să folosim celebrul termen…..Mai întîi e vorba despre politica imperială rusă, de la Ecaterina a II-a la Putin. Indiferent dacă pretextul a fost ortodoxia, slavofilia, comunismul sau pur și simplu nevoia de securitate, Rusia a încercat mereu să înainteze în Europa de Est, Centrală și de Sud-Est, cît a putut – mai exact cît au permis celelalte mari puteri, care periodic au fost nevoite să facă războaie (războiul Crimeii) sau să amenințe cu război (Germania în 1877 și 1917, SUA după 1948), ca s-o oprească. Mai mult, după cel de-al doilea război mondial, Rusia lui Stalin și chiar Hrușciov, deja stăpînă peste jumătate din Europa, și-a dorit să meargă mai departe, nu fără a-și exporta și regimul, și numai NATO a oprit-o. Agresivitatea Rusiei devenite URSS s-a arătat în 1948-49 (blocada Berlinului), în 1956 (invadarea Ungariei), în 1968 (invadarea Cehoslovaciei), în 1980 (invadarea Afganistanului, care, spre deosebire de mai tîrziu, nu adăpostea pe atunci teroriști); după căderea URSS, Rusia n-a întîrziat prea mult să-și reia agresiunile – Cecenia, Georgia, Crimeea și, acum, amenințarea la adresa Ucrainei și care, probabil, se va concretiza în vreun fel…..Celălalt motiv pentru care nu se poate avea încredere de principiu în guvernul rus este caracterul nu numai nedemocratic, dar de-a dreptul fascistoid al statului rus din „era Putin”. Un regim care își asasinează disidenții, unde competitorii politici sînt otrăviți, care înăbușă vocile critice ale jurnaliștilor independenți, care marchează cu semnul infamiei – „agent străin” – ONG-urile independente și critice, precum, recent, celebrul Memorial, un regim unde președintele și-a construit o putere personală enormă și pe viață, unde alegerile sînt o farsă, un asemenea regim opresiv, violent și antidemocratic nu va fi crezut nici dacă, din întîmplare, ar spune o mie de adevăruri. În fond, dacă Rusia vrea să fie crezută, dacă sincer dorește pacea și cooperarea între națiunile „vecinătății apropiate”, de ce nu urmează exemplul postbelic al Germaniei? Să renunțe oficial la orice intenții imperiale, să se democratizeze cu adevărat, să permită vocile critice și o opoziție autentică, după cum a părut un moment posibil în anii ’90….Iar dacă aceasta va deveni cîndva poziția oficială a guvernelor ruse, atunci Alina Mungiu-Pippidi poate fi liniștită: vom tinde să-i credem pe ruși, indiferent de cum ne vor povățui unii sau alții, fie ei „experți la Georgetown sau Harvard” ori chiar numai cu „bunul-simț” al șoferului de taxi. Integral: https://dilemaveche.ro

Ce face polițistul Marian Godină în pandemie. Tocmai a pierdut niște bani - Rețete și vedeteGodină îndeamnă să nu generalizăm: Nu toţi poliţiştii beţi şi drogaţi fură maşini ….„Nu toţi poliţiştii beţi şi drogaţi fură maşini, cum a făcut ieri băiatul ăla din Alexandria”, a precizat Godină, adăugând că poate da oricând 10 exemple de poliţişti beţi şi drogaţi care n-ar face rău unei muşte, darămite să-i fure maşina. Ulterior mesajului lui Godină, şi Sindicatul Poliţiştilor Beţi şi Drogaţi „Euromuci” a emis un comunicat cu un ton similar. „Doar pentru că un poliţist beat şi drogat a furat o maşină undeva în Teleorman, nu înseamnă că în ţară nu sunt zeci, sute de poliţişti beţi şi drogaţi care îşi fac datoria, cu discreţie şi dăruire, dormind liniştiţi pe bănci, unde nu deranjează pe nimeni”, a declarat purtătorul de cuvânt al sindicatului, el însuşi un poliţist beat şi drogat care n-ar fura niciodată o maşină. Pentru că poliţistul beat şi drogat era şi diacon în timpul liber, Patriarhia a anunţat şi ea o conferinţă de presă în care Episcopul Alexandriei şi Vităneştilor, Onufrie, va atrage atenţia, prin pilde şi parabole, asupra pericolului de a ne pripi să judecăm un diacon beat şi drogat. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 1 februarie.„În ultimii 6 ani, pensiile speciale au crescut cu 73%. “Pentru români nu sunt bani, dar pentru speciali se găsesc mereu””

Cold weather Florida: Tips to protect dogs, cats from freezing tempsBuna dimineata intr-o zi de marti, 1 februarie! In ţară, în sud-estul teritoriului, valorile termice se vor menţine peste mediile multianuale specifice începutului de februarie. Cerul va avea înnorări, iar temporar se vor semnala ninsori slabe, cu o probabilitate mai mare în zonele de munte şi în nord-vest, iar în sud şi sud-est, trecător vor fi precipitaţii mixte. Cu totul izolat vor fi condiţii de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări în zona montană înaltă. Temperaturile maxime se vor încadra între minus 1- 8 gr C, iar cele minime, în general, între minus 8- 2 gr C. În Bucureşti, cerul va fi mai mult noros, iar mai ales noaptea, probabilitatea pentru precipitaţii slabe mixte va fi în creştere.  Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 4-5 gr, iar cea minimă va fi de  -2-0 gr.

Omicron are un var ce pare si mai transmisibil, BA.2EXPLICAȚII Ce știm despre varianta ”invizibilă” de coronavirus, ”verișoara” contagioasei Omicron și de ce am putea avea un val cu două ”cocoașe”  ……La nivel mondial, BA.1 reprezenta 98,8% dintre cazurile secvențiate înregistrate în baza de date publică de urmărire a virusurilor GISAID până la data de 25 ianuarie.  Dar mai multe țări raportează creșteri recente ale subvariantei cunoscute sub numele de BA.2, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății. În plus față de BA.1 și BA.2, OMS a precizat că mai există alte două subvariante sub umbrela Omicron: BA.1.1.1.529 și BA.3. Toate sunt strâns legate genetic, dar fiecare prezintă mutații care ar putea modifica modul în care se comportă. Trevor Bedford, un virusolog computațional de la Fred Hutchinson Cancer Center care a urmărit evoluția SARS-CoV-2, a scris vineri pe Twitter că BA.2 reprezintă aproximativ 82% din cazurile din Danemarca, 9% din Marea Britanie și 8% din Statele Unite, pe baza analizei sale a datelor de secvențiere din baza de date GISAID și a numărului de cazuri din cadrul proiectului Our World in Data de la Universitatea din Oxford.  BA.2, monitorizat ca tulpinile Alfa, Beta sau Delta  Versiunea BA.1 a Omicron a fost oarecum mai ușor de urmărit decât variantele anterioare. Acest lucru se datorează faptului că din BA.1 lipsește una dintre cele trei gene-țintă utilizate într-un test PCR obișnuit. Cazurile care prezentau acest tipar au fost presupuse în mod implicit ca fiind cauzate de BA.1.  BA.2, cunoscută uneori ca o subvariantă “stealth”, nu are aceeași genă-țintă lipsă.  În schimb, oamenii de știință o monitorizează în același mod în care au monitorizat variantele anterioare, inclusiv Delta, prin urmărirea numărului de genomuri de virusuri trimise la bazele de date publice, cum ar fi GISAID. … Mai transmisibil? Unele rapoarte timpurii indică faptul că BA.2 ar putea fi chiar mai contagios decât BA.1, deja extrem de contagios, dar nu există până în prezent dovezi că ar fi mai susceptibil să se sustragă protecției prin vaccinare.  Oficialii danezi din domeniul sănătății estimează că BA.2 ar putea fi de 1,5 ori mai transmisibil decât BA.1, pe baza datelor preliminare, deși probabil că nu provoacă o boală mai gravă. În Anglia, o analiză preliminară a urmăririi contactelor din 27 decembrie 2021 până la 11 ianuarie 2022, realizată de Agenția de Securitate Sanitară din Marea Britanie (HSA), sugerează că transmiterea în gospodărie este mai mare în rândul contactelor persoanelor infectate cu BA.2 (13,4%), comparativ cu alte cazuri Omicron (10,3%). HSA nu a găsit nicio dovadă a unei diferențe în ceea ce privește eficacitatea vaccinului contra acesteia, potrivit raportului din 28 ianuarie. Am putea avea un val cu două ”cocoașe”O întrebare crucială este dacă persoanele care au fost infectate în valul BA.1 vor fi protejate de BA.2, a declarat Dr. Egon Ozer, expert în boli infecțioase la Northwestern University Feinberg School of Medicine din Chicago. Aceasta a fost o preocupare în Danemarca, unde unele locuri care au înregistrat un număr mare de cazuri de infecții BA.1 au raportat o creștere a numărului de cazuri de BA.2, a spus Ozer. Dacă o infecție BA.1 anterioară nu protejează împotriva BA.2, “ar putea fi un fel de val cu două cocoașe”, a spus Ozer. Integral: https://www.hotnews.ro

Dragoş Damian, CEO Terapia Cluj: Punem la dispoziţia autorităţilor centrul de studii clinice, pentru vaccinareDragoş Damian, Terapia Cluj: Cristian Matei este primarul anului 2021 în România pentru că a reuşit să atragă investiţia industrială a anului, într-un domeniu în care nu s-a mai investit la un asemenea nivel, de la zero, de peste 10 ani..….O companie farmaceutica din Germania va deschide o fabrica de medicamente in parcul industrial din Turda, o investitie de aproape 50 milioane de Euro, la care participa si statul cu un grant de greenfield in valoare de aproximativ jumatate din suma. Tehnologie de ultima generatie, joburi calificate pentru viitori absolventi de licee si facultati, infiintarea sau revitalizarea multor alte afaceri pe orizontala si verticala, bani care raman in Romania. Asta este ceea ce aduce o fabrica noua. Nici un alt sector economic nu aduce ceea ce aduce o fabrica noua. Si nici nu discutam despre ce aduce o fabrica noua de medicamente….. Si pentru ca spun ca Primarul Cristian Matei, atragand o astfel de investitie, a devenit prietenul meu cel mai bun, am sa-l pun la curent cu cateva teme din zona productiei de medicamente.

  1. Sefii din Bucuresti ai primarului nu iubesc fabricile de medicamente din tara. Au vrut sa inghete taxa clawback, care a fost dintotdeauna principalul impediment al investitiilor din sector. Nu au acceptat sa numeasca domeniul “industrie strategica” chiar daca am trecut printr-o pandemie care se presupune ca ne-a invatat lectii. Nu au fost de acord sa ia  masuri de plafonare a costurilor la utilitati, desi preturile la medicamente sunt inghetate la minimumul european. Nu ofera facilitati fiscale pentru angajatii din domeniu sau pentru investitii de capital mai mici. Doar un exemplu pentru contrast, Ungaria a dat in ultimul an 200 de milioane de Euro la mai multe companii active in domeniul sanatatii pentru a creste rezilienta sistemului sanitar in fata crizelor.
  1. Pe ministrii sanatatii ii doare in cot de industria din tara, daca nu avem fabrici, importam, ce mare lucru? Sunt asa de rupti de realitate incat sta nefolosita o OUG, 98/2010, care permite identificarea, desemnarea si protejarea infrastructurilor critice, foarte utila pentru a sprijini dezvoltarea fabricilor de medicamente, vazute peste tot in lume drept unitati de importanta strategica.
  1. Boroboatele de guvernare continua. Se vorbeste de “taxa de solidaritate”, in conditiile in care fabricile din tara platesc atat impozit pe profit cat si impozit pe cifra de afaceri (taxa clawback), industria fiind singurul domeniu industrial dublu impozitat. “Taxa de solidaritate” ar fi asadar a treia lovitura. Parlamentul, care la fel, nu are industria pe radar, pregateste un proiect de lege privind “gestionarea deseurilor medicamentoase” care este si acesta rupt de realitate si, mai grav, rupt de legislatia europeana in domeniu. O reglementare gen “hai sa mai luam niste bani de la astia”; nu e nici o mirare ca la astfel de legiferare, nimeni nu va mai dori sa investeasca in tara la nivel industrial……O ultima remarca. Romania exporta medicamente fabricate in tara de 350 milioane Euro anual. Ungaria, Cehia, Polonia, Croatia, sar de 2 miliarde Euro fiecare. Integral: https://www.zf.ro

Inflația e aceeași, doar produsele se schimbaFost ministru al Economiei: În ultimii 6 ani, pensiile speciale au crescut cu 73%. “Pentru români nu sunt bani, dar pentru speciali se găsesc mereu” …. ”În 2021 au crescut cu încă 8% faţă de 2020”, spune fostul ministru al Economiei, care acuză actuala coaliţie că nu vrea să desfiinţeze aceste pensii. ”Sistemul pensiilor speciale e creaţia PSDPNL şi nu au nici cea mai mică intenţie să-l elimine. Dimpotrivă, tot ei susţin noi pensii speciale pentru primari şi viceprimari”, spune deputatul. ”Au ieşit cifrele despre pensiile speciale pe 2021. În ultimii 6 ani pensiile speciale au crescut cu 73%. În 2021 au crescut cu încă 8% faţă de 2020. Pentru români „nu sunt bani”, dar pentru speciali se găsesc mereu bani. Pentru unele categorii de speciali cheltuielile s-au dublat, ba chiar s-au triplat, comparativ cu anii trecuţi. O singură categorie de speciali a fost eliminată: parlamentarii. Deci se poate. Pur şi simplu clasa politică alege să nu o facă”, a scris Năsui. El precizează că ”singurul motiv pentru care au fost eliminate pensiile speciale ale parlamentarilor este războiul dus de USR începând cu 2017”…..”Ce fac restul pensiilor speciale? Cresc în continuare bine mersi. Deşi, înainte de alegeri, PSD-PNL clamau că vor elimina pensiile speciale de urgenţă, acum încep să le găsească justificări. Ba că „nu sunt speciale”, ba că sunt „justificate”, ba că unii „au nevoie” de ele (!). Să înţeleagă toată lumea: pensiile speciale pot fi eliminate chiar de mâine. Însă ei promit că o vor face altcândva, în viitor. După următoare alegeri, probabil, să mintă iar lumea că vor să le taie. În realitate, sistemul pensiilor speciale e creaţia PSD-PNL şi nu au nici cea mai mică intenţie să-l elimine. Dimpotrivă, tot ei susţin noi pensii speciale pentru primari şi viceprimari. Acesta este statul specialilor. Unii muncesc şi plătesc printre cele mai mari impozite din toată Europa, alţii se lăfăie în pensii speciale primite pe viaţă doar pentru că au fost conectaţi cu cine trebuie. Integral: https://ziare.com

Socialismul PNL din politica pensiilor  Săptămâna trecută, pentru că nu erau destule și grave distorsiuni în economie, care reclamau urgență în rezolvare, apare în Evenimentul Zilei online, o știre din 22.01.2022, în care dl. Dan Vâlceanu – Ministrul Fondurilor Europene în actualul guvern – ne comunica argumentele prin care procentul de 9,4% din PIB pentru Fondul de pensii, stabilit de fosta conducere a Ministerului – de la USR, era superior oricăror alocări financiare la Fondul de Pensii până în 2021. Justificarea prin care se susține acest procent, după părerea mea, pleacă din start cu mai multe omiteri față de situația reală. Lăsând primul argument spus de dl. Ministru, că dl. Marius Budai are o viziune socialistă și dansul are altă viziune, să fie judecat de cititori, ni se spune că niciodată fondul de pensii nu a atins în PIB-ul României, procentul de 9.4% și că nimeni nu s-a plâns atunci că guvernanții ar fi ținut pensionarii în sărăcie. Păi din procentele inferioare lui 9.4% a rezultat pensia minimă de 840 de lei și cea medie de 1600 lei, care era probabil bună dacă cursul leu/euro ar fi fost 1.5-2.0 lei/euro. Dar ce să vezi, cursul a fost cel mai bine 4.35, cel mai rău 4.94 și toate elementele esențiale- carburanți, gaze, energie electrică- au au crescut de parcă le-a pus cineva drojdie, că la cozonacul de Crăciun. Dacă spune cineva că de curs se ocupă Banca Națională, și nu se pune… Am mai auzit şi despre inflaţie, tot Banca Naţională are treabă. Restul…, nu…..Toate departamentele din subordine au transmis, cel puțin săptămânal rapoarte privind colectarea la Bugetul Statului, restanțele pe structuri și activități esențiale. Nu am sesizat o creștere substanțială a nivelului colectării și nici a stingerii datoriilor mai vechi. A existat o creștere față de 2020, dar cred că această se datorează prorogării termenelor de plată, din timpul declanșării stării de urgență din 2020, cu scadență în 2021. Acel procent de colectare, folosit acum ca justificare pentru nivelul scăzut al Fondului de Pensii, a fost una din sarcinile ANAF și a coordonatorului sau ierarhic……Nu știu cum se face că, în toate perioadele când puterea a fost de orientare liberală (deși la noi termenul are nevoie de multe lămuriri), problema pensionarilor a fost subsumată priorităților din programele de guvernare, și nu au avut timp de probleme mărunte, că aceea a existenței pensionarilor. Demnitatea, onoarea, cinstea, respectul, sunt expresii demodate, desuete și deci, nu pot fi luate în considerare. …. Premiul cel mare: intrarea în sistemul public de pensii a beneficiarilor proveniți din sistemul de apărare, ordine publică, și siguranță națională  A fost stabilită, prin lege, pensia minimă, cu preluarea celor din alte sectoare, care nu au contribuit la Fondul de pensii -cooperație, agricultură, etc.- la care s-au completat sumele cuvenite pentru acordarea pensiei minime, stabilită prin lege- încă un procent de 4-5% la creșterea deficitului completat de la Bugetul Statului. Și premiul cel mare: intrarea în sistemul public de pensii a beneficiarilor proveniți din sistemul de apărare, ordine publică, și siguranță națională, prin Ordonanță de Urgență, în 2011, care a adăugat cca 800 mil. Lei la deficitul, și așa mare, de la Fondul de Pensii….Dacă mai punem problema că în 2021 era în vigoare o lege a pensiilor – nr. 127/2019 ce trebuia să intre în vigoare la 1.09.2021 – fiind prorogată pentru 2023, dar că majorările punctului de pensie prevăzut în articolele din corpul legii, dădeau o perspectivă despre cum ar fi trebuit să arate fondul de pensii, măcar după ce se termina și ultima majorare din 2021, e dificil de înțeles cum poți introduce într-un document oficial procentul de 9.4% și să nu fi suspectat de menținerea într-o stare pauperă a pensionarilor. Starea în care ar fi găsit pe pensionari tăvălugul exploziei prețurilor la energie electrică și gaze, ar fi fost alta, ținând cont căci, conform calendarului, votat de toate partidele existente în Parlament (deși unii încearcă să se eschiveze, dar atunci nu au avut curajul să exprime clar opoziția lor) dacă punctul de pensie ar fi fost 1875 din 2021 septembrie săream bine de 9.4% din PIB. Ce să mai vorbim despre corectarea cu procentul inflației și al creșterii salariului mediu brut anual, care nu s-a făcut niciodată…..Și după o viață de eforturi, văd că cei pe care i-am întreținut cu munca mea, să facă școli și facultăți, vin și îmi spun că niciodată nu s-a atins procentul din PNNR – 9.4%, ca și când dacă totalul pensiilor, așa cum au fost ele îndesate cu tot felul de categorii care, prin legile de atunci nu plăteau contribuție la pensie, ar fi fost atins cu majorările acordate, pensionarii ar fi trăit în puf și petreceri până când li se terminau zilele pe planetă asta. Integral: https://ziare.com

Sedinta de guvern, cabinetul CiucaMilitarizați industria energetică! Nu conteaza dacă începe sau nu o confruntare Rusia – Ucraina deoarece relațiile regionale comerciale și în special cele energetice s-au resetat. Este clar că șantajul energetic rusesc asupra Europei funcționează: cantitățile de gaze, cărbune și petrol livrate sunt mai mici și prețurile au crescut, Rusia având ca scop fragilizarea economiilor europene, fapt ce duce la instaurarea unei dezordini sociale având ca rezultat slăbirea statelor în fața cetățenilor, decredibilizarea ideii europene și a clasei politice…..Problema României, de cățiva ani importator net de energie electrică și cu importul de gaze din ce în ce mai mare, este că s-ar putea să nu mai aibă de unde importa: centralele maghiare, cehe și slovace să nu mai aibe disponibilitate de capacități. Această eventualitate ar duce la deconectari masive ale agenților comerciali și (Doamne ferește!) a consumatorilor casnici din zona Ardeal, Maramureș, Crișana și Banat, zone în care capacitățile de producție sunt deficitare….. La vremuri de criză trebuie decizii de criză! Organizarea actuală a industriei energetice este pusă în discuție în toată Uniunea Europeană deoarece s-a demonstrat că accesul la energie este esențial în funcționarea unui stat.  Cu destul de mare întârziere s-a întrunit CSAT-ul pe problema energetică (sau cel puțin acum a apărut în presă). Discuțiile despre un posibil black-out trebuiau să se poarte de 10 ani. În actuala conjunctură politică și cu actuala legislație nu cred că se mai poate face nimic: fel de fel de „grade de competență” în rezervă și sinecuri sunt cocoțate în CS-uri, CA-uri și directorate la companiile de stat. În minister, numiții politic habar nu au de cum se extrage și transportă molecula de CH4 sau cum se generează și se transportă electronul, deci nu putem să le cerem să fie preocupați de situația geopolitică și energetică a regiunii, alta decât cea pe care ei o cunosc din hărțile turistice. Între timp, Premierul și-a construit două structuri paralele părții din guvernare ce se ocupa de energie: doua comisii interministeriale care se ocupă de energie (prima pe problemele energiei termice și a doua pe problematica formarii prețurilor energiei). Nu avem nume, poate că nu există nici măcar numirile, dar sperăm ca măcar aici să regăsim specialiștii și nu politicienii care nu au mai incăput in Parlament impuși de partide deghizați (sau nu) în oamenii grupurilor de interese ilegitime care sunt beneficiarii de facto ai actualei stări. Suntem în plin razboi și puțini recunosc această realitate. Război economic cu o puternică componentă energetică, război informațional cu operațiuni psi la care se adaugă o componentă cyber, război cu trupe fără însemne care arborează drapele (re)cunoscute doar de Kremlin…..Oricat de piramidală este organizarea militară din care premierul provine știm că meritocrația este mai prezentă decăt în democrația originală pe care o trăim. Probabil că singura cale de a ne salva este preluarea de către armată, pe un timp limitat, a producției și transportului de energie și înlocuirea sinecurilor din posturile cheie cu oameni care să răspundă unei comenzi unice iar comanda să fie consiliată de profesioniști. În tot acest timp legislația trebuie reformulată, toate companiile energetice la care statul deține acțiuni trebuie restructurate, piețele trebuie reorganizate și scoase de sub controlul politic (a se vedea OPCOM-ul) Probabil că Președintele prin hotărârea de a alinia actualele decizii în domeniul energiei la Strategia Naționala de Apărare tocmai la asta s-a gândit. Integral: https://www.contributors.ro

Elevi cu masca la scoala, in sala de clasaCum creezi haos în sistem. Sorin Cîmpeanu, ministrul Educaţiei, ia de la săraci şi dă la bogaţi şi instruieşte directorii să încalce propriul ordin de ministru În primele zile ale acestui an au fost publicate criteriile prin care ministrul Educaţiei acordă burse elevilor/elevelor din învăţământul preuniversitar. Printre bursele alocate prin actul normativ se află şi bursa de ajutor social, la care mă voi referi în continuare….. Fiind o bursă de ajutor social, actul normativ o condiţionează de situaţia materială a familiei, prin trei prevederi cu caracter general (art. 12, 13 şi 14, alin. 1, lit. a). Este interesant, ca o primă observaţie, că pentru copiii crescuţi de un singur părinte, ministrul Educaţiei a introdus un paragraf separat — aceştia, conform interpretării tradiţionale, nefiind consideraţi ca făcând parte dintr-o familie –, alături de categoria copiilor orfani, sau abandonaţi. Ruşinoasa segregare ne aminteşte de asocierea domnului Cîmpeanu cu Asociaţia Părinţi pentru Ora de Religie, înfiinţată pentru a împiedica respectarea şi aplicarea Deciziei 669/2014 a Curţii Constituţionale şi care, în 2018, a iniţiat referendumul urii, împotriva conceptului modern de familie. Tot în articolul 14 sunt menţionate categoriile de elevi care beneficiază de bursa de ajutor social: cei care provin din familii cu venit mediu pe membru de familie mai mic de 50% din salariul minim pe economie, cei care sunt crescuţi de un singur părinte, ori orfani sau abandonaţi, cei din mediul rural (şcolarizaţi într-o altă localitate, dacă nu au posibilitatea să studieze în localitatea de domiciliu) şi cei cu anumite dizabilităţi menţionate în actul normativ. Pentru aceştia din urmă se precizează excepţia de la regula condiţionării de venitul net lunar al familiei. Atât litera cât şi spiritul actului normativ respectiv impun raportarea celor trei categorii menţionate la situaţia materială a familiei din care provin elevii. Iniţial, şcolile aşa s-au şi raportat la ordinul ministrului Educaţiei şi au condiţionat cererile pentru acordarea burselor de ajutor social (cu excepţia celor pentru motive medicale) de dovedirea venitului stabilit, pe membru de familie. Dar, profitând de o falsă (impusă) ambiguitate a textului articolului care enumeră categoriile de elevi care pot primi burse de ajutor social, au început presiunile. Categoria avută în vedere? Elevii din mediul rural şcolarizaţi în altă localitate şi care nu au o unitate şcolară în localitatea de domiciliu. Conform interpretării forţate, în neconcordanţă cu prevederile articolului şi cu scopul actului normativ, cât şi contrar încadrării prin definiţie a bursei solicitate – bursă de ajutor social – elevii/elevele din această categorie ar fi trebuit să primească bursa indiferent de veniturile familiei. Fac precizarea că pentru această categorie de elevi/eleve, Ministerul Educaţiei decontează contravaloarea transportului. Presiunile au venit din partea unora dintre cadrele didactice (unele dintre acestea cu funcţii de conducere în sindicatele din învăţământ), dar şi din partea unora dintre membrii Consiliului Naţional al Elevilor, provocaţi la această interpretare nelegitimă şi imorală. Mai multe emailuri au fost trimise membrilor comisiilor de evaluare a cererilor pentru acordarea burselor — din şcoli — şi Ministerului Educaţiei. Este interesant că presiunile s-au făcut, în principal, pentru această categorie, nu şi pentru categoria copiilor crescuţi de un singur părinte, sau orfani ori abandonaţi….Dacă ar fi vrut să ţină cont de presiunile exercitate, considerându-le legitime, ministrul Educaţiei ar fi trebuit să modifice ordinul a cărui interpretare era clară, să abroge prevederile care menţionează imperativ că bursele de ajutor social se acordă în funcţie de situaţia materială a familiei, sau să fi precizat, în noul ordin, că şi bursele de ajutor social pentru celelalte două categorii de elevi ar fi exceptate de la condiţionarea de venitul familiei, aşa cum în ordin era reglementată excepţia pentru bursele sociale pentru motive medicale. Ce a făcut, însă, ministrul Educaţiei, domnul Sorin Cîmpeanu? A emis un set de precizări, oficiale, prin care, lăsând ordinul în forma iniţială, obligă directorii şcolilor să îl interpreteze în sens contrar prevederilor sale imperative şi opus scopului pentru care a fost elaborat. Astfel, prin Precizările ministrului Educaţiei din 21.01.2022, reglementarea privind acordarea burselor de ajutor social este interpretată contrar propriilor prevederi: criteriile generale de acordare a burselor de ajutor social (menţionate supra) nu mai condiţionează acordarea acestora de venitul net lunar pe membru de familie, condiţionare valabilă doar pentru categoria de elevi indicată la art. 14, alin. 1, lit. a..Integral: https://adevarul.ro
PNL-PMP: Fuziunea Mafiei din Ilfov  …. În zilele acestea, în care se tranzacţionează la nivel de lideri înghiţirea PMP de către PNL, avem ocazia să vedem o mostră la firul ierbii a confreriei dintre cele două partide. În după-amiaza de joi, un ales local din PNL şi altul din PMP comiteau mârşăvia de a ameninţa şi agresa o femeie, chiar în timpul şedinţei de Consiliu Local. La originea conflictului a stat mega-proiectul imobiliar „Sectorul 0”, pentru care primăria Mogoşoaia intenţionează să exproprieze peste 600 de proprietari de terenuri agricole care acoperă o suprafaţă de 328 de hectare, despăgubindu-i cu o sumă mult inferioară preţului pieţei. Procedura de „expropriere pentru cauză de utilitate publică de interes local” a fost demarată în urma unui vot care, conform legii, nu este valid. Decizia trebuia să fie adoptată cu o majoritate calificată în Consiliul Local, condiţie care nu a fost întrunită la mijlocul lunii decembrie 2021, când procedura a fost supusă votului…. Ancheta judiciară trebuie lăsată să-şi urmeze cursul, iar în România aceasta înseamnă un lung orizont de timp, însă până la un ordin judecătoresc definitiv acei consilieri nu trebuie să-i mai reprezinte pe cetăţenii din Mogoşoaia. Nu au nicio cădere liderii centrali ai PNL să vorbească despre agresivitatea pe care o aduce în spaţiul public partidul AUR, atâta vreme cât tolerează în propriul partid violenţa ca mijloc de rezolvare a disputelor politice. Cu atât mai mult violenţa verbală şi fizică faţă de o femeie. Puseul de interes public pe care cazul revoltător petrecut în şcoala din Mogoşoaia în care s-a ţinut şedinţa de Consiliu Local soldată cu agresarea Feliciei Ienulescu-Popovici ar trebui extins şi asupra tunului imobiliar „Sectorul 0” şi a altora din localităţile-satelit ale Bucureştiului, din Chiajna până în Tunari. Protecţia politică pe care o cumpără rechinii dezvoltatori păgubeşte statul şi bugetele locale prin achiziţii frauduloase sau subevaluate ori prin neplata unor obligaţii la valoarea lor reală. PMP este partidul care a iniţiat anul trecut proiectul de lege prin care statul român urmează să cedeze gratuit 46 de hectare de teren în cea mai scumpă zonă din Bucureşti către Camera de Comerţ şi Industrie a României (CCIR), o entitate privată care poartă un nume cu rezonanţă oficială. Parlamentarul PMP care a depus proiectul a recunoscut la TV că a făcut-o în beneficiul unui coleg de partid care ocupă o funcţie de conducere în CCIR. În noiembrie 2021, proiectul de lege a trecut de Senat şi Camera Deputaţilor cu votul coaliţiei de interese PMP-PNL-PSD şi mai lipseşte doar promulgarea legii. CCIR şi Grupul Iulius au în plan să construiască pe acel teren din zona Romexpo un complex imobiliar gigantic, constând în 14 clădiri, fără a plăti un leu către stat pentru întinsa suprafaţă. Atât PNL, cât şi PMP sunt partide care folosesc fondurile din subvenţia de stat pentru partidele politice ca să-şi spele imaginea prin articole de presă plătite clandestin în afara campaniilor electorale şi prin „lideri de opinie” aflaţi pe ştatul de plată. Mai ieftin decât milioanele de euro pe care le cheltuie PNL în acest scop, PMP îşi promovează imaginea prin intermediul unei foste consiliere a lui Traian Băsescu, detaşată la PMP după 2014 şi reinventată mai nou ca autoare de analize politice şi ipoteze halucinante. Deşi utile pentru că sunt străvezii în a indica harta şi direcţia intereselor clicii băsiste rămase fără stăpân, articolele dumneaei ar trebui permanent marcate cu semnul (P), întrucât îi pot induce în eroare pe cei naivi, care le citesc prezumând onestitatea şi buna credinţă a autoarei. Fuziunea dintre cele două partide ar fi un lucru firesc şi o întoarcere la matcă pentru unii din traseiştii PMP, între care şi consilierul ex-liberal Dinu Gheorghe din Mogoşoaia. Integral: https://adevarul.ro

Guvernanța companiilor de stat, unul dintre cele mai dificile dosare penru aderarea la OCDE  ….. Vor fi mai multe dosare sensibile. Guvernanța companiilor de stat, de exemplu, va fi unul dintre cele mai sensibile dosare. “În primul rând regulile pe care le impune OCD-ul în această zonă sunt de independență a companiilor de stat, de profesionalizarea conducerii lor, de a asigura management corporativ bazat pe rezultate, eficiență, profit, în sensul ca statul să profite cât mai mult de pe urma acestor companii. Or, în momentul de față nu trebuie să fii mare specialist ca să-ți dai seama că în primul rând managementul nu este nici pe departe unul ales profesionist, nemaintrând în celelalte componente. Deci, dosarele astea au fost complicate cam la toate țările, nu e ceva nou. Toți cei care au făcut trecerea din zona de candidat în zona de membru au fost obligați să facă această schimbare. Și nu vine simplu pentru că companiile de stat sunt cele mai atrăgătoare pentru mediul politic, de a-și numi oameni acolo și de a-și de a-și asigura influența. Deci nu va fi un dosar simplu de închis, este printre cele mai complicate” după cum explică Radu Puchiu, fost coordonator interministerial pentru aderare la OCDE.  Decizia de aderare va fi una tehnică, și nu una politică, mai explică Radu Puchiu. “Se ia o decizie pe niște dosare tehnice. Credeți-mă, sunt foarte, foarte tehnice. Administrația noastră, de obicei, pe anumite componente,  le-a tratatla modul  hai să vedem cum ne facem că le facem. Asta a fost reacția administrației românești, dacă vă uitați inclusiv la aderarea României la UE…..Din păcate, spun, pentru că nu va mai fi suficientă o declarație politică ci va fi nevoie de rezultate concrete. Or rezultatele acestea concrete sunt greu de pus în practică -și aici va fi o mare problemă”. Integral: https://www.rfi.ro

Ioan Stanomir Vladimir Putin şi agresivitatea Rusiei: strategia unui stat revizionist  …. Agresivitatea marţială a Federaţiei Ruse este expresia unui stat revizionist, neîmpăcat cu existenţa unei ordini europene fondate pe dreptul naţiunilor la auto-determinare politică. Rusia lui Putin nu este şi nu poate fi URSS. Ea nu mai posedă anvergura globală a unui sistem mesianic de seducţie ideologică: comunismul era raţiunea de a fi a universului sovietic. Rusia lui Putin, în pofida eforturilor sale, nu poate propune o religie politică care să egaleze intensitatea de fascinaţie a marxism-leninismului. Revenirea la naţionalismul militar şi la fervoarea etnocratică este semnul acceptării acestei noi realităţi. Rusia lui Putin preia însă de la URSS un concept de stat, întemeiat pe control intern şi pe agresivitate externă. Rusia lui Putin nu poate exista, ca şi URSS, în absenţa inamicilor responsabili pentru ameninţarea fiinţei ei. În mitologia putinistă, NATO preia rolul pe care Stalin îl atribuia puterilor capitaliste. Confruntarea cu NATO asigură legitimitatea unui regim ce mizează pe respectul internaţional obţinut prin exercitatea intimidării armate. “ Respectul” invocat de Vladimir Putin şi de diplomaţii săi este formula elegantă dincolo de care se află o constantă a politicii ruse: imperialismul şi vocaţia anexionistă. În numele acestui “ respect” Imperiul Rus a dezmembrat Polonia, în complicitate cu Austria şi cu Prusia. În numele acestui “respect” Stalin a obţinut de la noul său aliat Hitler partea sa de pradă, în urma încheierii unui acord pirateresc. “ Respectul “ evocat de Rusia presupune instituirea unui mecanism al sferelor de influenţă şi acordarea unui drept de veto: statele suverane din centrul şi estul Europei ar fi obiectul unui protectorat indirect al regimului de la Moscova. Ucraina este, aşadar, o piesă din dosarul mai amplu al strategiei revizioniste a lui Vladimir Putin. Trauma ieşirii Ucrainei din sistemul de state-cliente ale Rusiei a motivat agresiunea militară şi anexarea peninsulei Crimeea. Ambiţia de a avea la Kiev un guvern “prieten”, afin în gândire cu cel de la Minsk, este, probabil, ţinta autentică a Federaţiei Ruse. Ameninţarea cu forţa este, pentru Rusia, mai eficientă decât utilizarea forţei înseşi. Rusia are, în spaţiul european, aliaţi motivaţi de solidaritatea energetică: Germania este cel mai important dintre aceştia….. Potemkiniada lui Putin maschează, inabil, realitatea unei Federaţii Ruse al cărei singur aport global este exportul de hidrocarburi. Şantajul este instrumentul de care acest regim se serveşte, deliberat şi cinic. Un şantaj ce încurajează reflexul occidental al conciliatorismului, atât de familiar central şi est- europenilor. Dreptul la libertate al naţiunilor nu se poate negocia, iată un adevăr ce poate fi incomod. Pacificarea prin capitulare este primul pas către victoria brutalităţii. Şantajulului i se poate opune doar fermitatea principiilor, fără echivoc şi fără ezitare. Integral: https://www.contributors.ro

REPORTAJ. Cum se ”trăiește” în gările din București în plină pandemie. Fabrica de bani, ce faci la informații dacă nu știi româna și ”succesul” trenului spre Otopeni - IMPACTMoldopiravir, prima pastilă anti-COVID în trening, ajunge azi la Bucureşti cu trenul  Eveniment în București. Azi sosește Moldopiravir, primul antiviral îmbrăcat în trening. Pastila va sosi cu trenul de la Galați, unde Moldopiravir și-a făcut viză de flotant pe garsoniera unde alte sute de mii de moldoveni au făcut primii pași spre cetățenie sau rezidență. Cei interesați pot cere Moldopiravir în farmacii, sau îl pot găsi în parcarea de la Rond Alba Iulia, lângă un Opel, unde vinde ceva, dar nu când e poliție prin zonă. Moldopiravir e prima pastilă care poate să stea ciuci și să bea o bere la doză fără a-și pierde proprietățile….Pacientul care ia Moldopiravir dezvoltă simptome foarte ușoare la infecția cu Covid, dar subit zice cușmă în loc de căciulă, harbuz în loc de pepene și chișleag în loc de lapte bătut, iar la zamă cere ciușcă. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 31 ianuarie.„8 recomandări OCDE în privința economiei: de la majorarea dobânzii cheie, la creșterea taxelor pe proprietate”

Top 15 cele mai frumoase obiective turistice din România | Romania Mama | Stiri | Administratie Publica | Anunturi | Joburi | Turism | Sport | Lifestyle | DivertismentBuna dimineata intr-o zi de luni, 31 ianuarie! In Transilvania, nordul Moldovei, în cea mai mare parte a Olteniei, şi în sud-vestul Munteniei, iar pe parcursul zilei de duminică şi în Banat şi Crişana, temporar vântul va avea intensificări, cu rafale ce vor depăşi 55…65 km/h, şi pe suprafeţe mici de peste 70 km/h. La munte rafalele vor depăşi 90…100 km/h, zăpada va fi spulberată iar vizibilitatea scăzută. Va fi viscol puternic, zăpadă troienită şi vizibilitate foarte scăzută. Local ninsorile vor fi abundente îndeosebi în Carpaţii Orientali. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 0 şi 10 gr, iar cele minime între -6 şi 2 gr. Izolat, noaptea se va forma ceaţã. In Bucuresti cerul va fi variabil la Bucureşti, iar vântul va sufla sufla slab şi moderat.  Temperatura maximă va fi de 8  gr, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de -1 gr.

Un spital din România, obligat să achite daune morale familiei unui pacient care a decedat după ce s-a infectat cu COVID în spital. Ce i-a spus soției înainte să moarăDin ce cauză suferă pacienții cu „long COVID” de dificultăți de respirație. Concluziile unui nou studiu  Dificultățile respiratorii sunt un simptom la majoritatea pacienților diagnosticați cu „long COVID”, dar nu a fost clar până în prezent care sunt cauzele care îl produc. Un studiu citat de The Guardian afirmă că au fost identificate anomalii în plămânii mai multor pacienți cu această afecțiune care ar putea oferi o potențială explicație a motivului pentru care unii oameni se confruntă cu dispnee mult timp după infecție. Concluziile ridică posibilitatea ca trecerea prin boală să provoace leziuni microscopice ale plămânilor, care nu sunt detectate prin teste de rutină. Potrivit medicului Emily Fraser, consultant la spitalele universitare din Oxford și coautor al studiului, cele mai recente descoperiri arată că sănătatea pulmonară ar putea fi afectată. „Este primul studiu care demonstrează anomalii pulmonare la persoanele cu long COVID care suferă de dificultăți respiratorii”, a spus Fraser. „Sugerează că virusul cauzează un fel de anomalie persistentă în microstructura plămânilor sau în sistemul vascular pulmonar”. Medicul subliniază însă că este nevoie de mai multă muncă pentru a clarifica semnificația clinică a constatărilor, inclusiv să se studieze modul în care anomaliile aparente se transformă în dificultăți de respirație. Claire Steves, profesor la Kings College din Londra, care nu a fost implicat în studiu, afirmă că rezultatele ar putea oferi informații importante pentru orice persoană care are asemenea simptome pe termen lung după COVID. „Ele sugerează că eficiența plămânului în a face ceea ce este menit să facă – schimbul de dioxid de carbon și oxigen – poate fi compromisă, chiar dacă structura plămânului pare normală”, a spus ea. …. Studiul s-a desfășurat prin compararea a trei grupuri diferite: pacienți diagnosticați cu „long COVID” care au radiografii normale, oameni care au fost spitalizați cu COVID în urmă cu mai mult de trei luni și nu au avut simptome de „long COVID” și un grup de control sănătos. Un alt studiu prezentat în această săptămână afirmă că secretul „long COVID” ar putea sta în nivelul scăzut al anumitor anticorpi. În cadrul studiului, publicat în Nature Communications, cercetătorii au analizat probe de sânge de la pacienții cu COVID-19 și au descoperit că nivelurile scăzute ale anumitor anticorpi au fost mai frecvente la cei care au dezvoltat „long COVID” decât la pacienții care și-au revenit rapid după boală.  Integral: https://www.libertatea.ro

Recomandari8 recomandări OCDE în privința economiei: de la majorarea dobânzii cheie, la creșterea taxelor pe proprietate …. 1. În ciuda unei redresări rapide, riscurile la adresa perspectivelor sunt mari, în special datorită noului val al pandemiei. Recomandare: Reactivați sprijinul fiscal în cazul în care situația economică se deteriorează, direcționând în același timp măsurile către cei mai vulnerabili și afectați. 2. Deși datoria publică este încă scăzută, ea a crescut rapid, reducând spațiul fiscal și crescând riscurile de finanțare. Recomandare: Stabiliți un plan credibil de consolidare pe termen mediu și reducerea treptată a deficitului fiscal pentru a menține sustenabilitatea finanțelor publice. Ar trebui ca redresarea să se dezvolte conform așteptărilor. 3. Capacitatea administrativă de absorbție a fondurilor UE a fost limitată în comparație cu alții, așa cum se reflectă în slăbiciunea implementării proiectelor de investiții publice. Acest lucru ar putea afecta negativ absorbția fondurilor NextGeneration EU, care reprezintă cheia pentru sprijinirea redresării. Recomandare: Asigurați implementarea eficientă a planului NextGeneration EU prin întărirea coordonării între părțile interesate și a mecanismelor de monitorizare. 4. Presiunile inflaționiste și riscul ca așteptările inflaționiste să se deancoreze de ținta băncii centrale s-au accentuat. BNR a început să majoreze rata dobânzii de politică. Recomandare: Continuați să creșteți treptat dobânda cheie, dacă este necesar, pentru a menține anticipațiile inflaționiste bine ancorate în intervalul țintă. 5. Rata creditelor neperformante este probabil să crească după încheierea măsurilor de sprijin, deoarece unele firme sunt foarte îndatorate. Recomandare: Consolidați regimul insolvenței pentru a facilita restructurarea datoriilor, în special prin introducerea unor mecanisme extrajudiciare. Continuați să monitorizați riscurile asupra stabilității financiare, asigurând în același timp suficientă lichiditate și provizioane pentru pierderi. 6. Sistemul de pensii este deficitar, iar ratele de înlocuire sunt scăzute. Guvernul a început o revizuire a sistemului public de pensii. Recomandare: Creșteți stimulentele pentru a lucra mai mult, în special armonizând vârsta legală de pensionare a femeilor cu cea a bărbaților și prin majorarea acesteia în funcție de creșterea speranței de viață. Trebuie revizuită formula pentru a asigura stabilitatea financiară a sistemului de pensii, prevenind în același timp sărăcia celor bătrâni. 7. Veniturile fiscale sunt scăzute din cauza conformării slabe, ceea ce slăbește sustenabilitatea fiscală. Recomandare: Trebuie continuată modernizarea informatizării ANAF care să îmbunătățească colectarea taxelor, în special printr-o mai mare conformare fiscală. 8. Există loc de a crește impozitele care distorsionează mai puțin creșterea, precum cele pe proprietate, și a mări baza de impozitare. Recomandare: Eliminați cotele de impozitare reduse ineficient. Luați în considerare creșterea impozitelor recurente pe proprietăți imobiliare și scutirea, în același timp, a celor mai sărace gospodării. Integral: https://economie.hotnews.ro

Oprirea importurilor de gaze rusești ar avea ”consecințe profunde” pentru economia Europei ANALIZĂ …. Într-o analiză publicată joi, Bruegel a spus că, dacă Rusia întrerupe toate livrările de gazele, UE ar trebui să crească importurile de gaze naturale lichefiate (GNL) şi să impună măsuri de urgenţă pentru a reduce cererea — cum ar fi închiderea fabricilor — pentru a evita deficitele severe. Simone Tagliapietra, un membră senior la Bruegel, a spus că un astfel de scenariu ar avea ”consecinţe profunde pentru economie”.”Un astfel de scenariu de război ar implica decizii dificile şi costisitoare pentru Europa pentru a gestiona ordonat situaţia”, a spus el….. Rusia furnizează aproximativ 40% din consumul de gaz al UE, dar dependenţa variază de la o ţară la alta. Statele Europei Centrale şi de Est cu conducte concepute pentru a importa gaze din est, mai degrabă decât din Europa de Vest, ar putea suferi în continuare lipsuri, dacă Moscova ar reduce aprovizionarea, a spus Bruegel, care oferă cercetări miniştrilor şi instituţiilor UE, inclusiv Parlamentului UE. Analiza arată că prin capacitatea de rezervă a infrastructurii s-ar putea adăuga importuri săptămânale de 17 TWh din Norvegia, Africa de Nord şi GNL, aproape înlocuind nivelurile primite de Europa de la Rusia în ultimele săptămâni. Cu toate acestea, aceste ţări s-ar putea să nu poată creşte livrările şi ar fi, de asemenea, necesare măsuri de reducere a cererii….. Într-un scenariu cu vreme foarte rece şi fără gaze ruseşti în februarie, rezervele de gaze ale UE ar putea fi epuizate până la sfârşitul lunii martie, a spus Bruegel. Dacă aprovizionarea cu gaze ruseşti ar fi întreruptă în iarna viitoare şi ulterior, analiza arată că UE ar gestiona mai greu situaţia. Europa ar trebui să reducă în continuare consumul de gaze, cu opţiuni care includ o producţie mai mare de energie pe bază de cărbune — rezultând mai multe emisii de CO2 — sau amânarea de către Germania a închiderii centralelor nucleare, o decizie sensibilă din punct de vedere politic. O creştere a cererii de GNL ar putea duce, de asemenea, la creşterea preţurilor, lovind economia UE şi ţările mai sărace care vor licita să cumpere GNL. Terminalele europene de regazificare şi capacitatea conductelor neutilizate ar putea acoperi din punct de vedere tehnic cei 1.700 TWh de gaz pe care Europa îi primeşte de la Rusia, pe baza datelor din 2021. În practică, Bruegel a spus că această capacitate s-ar putea să nu se materializeze, având în vedere capacitatea globală limitată de lichefiere şi contractele existente ale furnizorilor de a trimite GNL în Asia. Integral: https://ziare.com

România mai are 29% din teritoriu păduri, Austria are 48%, dar ministrul mediului ne sfătuiește să ardem mai mult lemn, „ca austriecii”. Cât ardem noi și ei, de fapt?România mai are 29% din teritoriu păduri, Austria are 48%, dar ministrul mediului ne sfătuiește să ardem mai mult lemn, „ca austriecii”. Cât ardem noi și ei, de fapt?  „Ei se bazează în continuare pe lemn”, a spus zilele trecute ministrul Tanczos Barna, în direct la TV, referindu-se la austrieci. Datele sunt interesante și îl contrazic. Potrivit statisticilor oficiale, austriecii au pe încălzire cu centrale și sobe pe lemne 667.000 de locuințe din 4 milioane (17%), noi avem peste 2,7 milioane de locuințe pe lemne din 7,5 milioane (36%). …. Austriecii au peste 560.000 de centrale pe lemn Exemplul dat de ministrul UDMR, și anume că în Austria soluțiile de încălzire se bazează pe lemn, nu este susținut de cifrele oficiale. Potrivit datelor furnizate de Statistik Austria, oficiul național de statistică, gazul este principalul combustibil folosit la centralele pentru încălzirea locuințelor în republica federală. Astfel, conform informațiilor prelucrate în perioada 2019-2020, din totalul celor 3,9 milioane de locuințe existente în Austria, peste un milion erau conectate la sistemele de încălzire locale. Cum este legat Bucureștiul de Termoenergetica, de exemplu. Dintre locuințele care beneficiau de centrale proprii, cele mai multe folosesc gazul – 841.419 unități. Centralele pe lemn, brut sau procesat, sunt pe locul doi, cu 568.353 de unități. Alte peste 500.000 de centrale funcționează pe bază de păcură sau gaz lichefiat. Energia solară sau cea furnizată prin pompe de căldură asigură încălzirea pentru 421.385 de locuințe. Încălzirea pe bază de lemne puse direct în sobe mai putea fi întâlnită, în 2020, doar în 99.001 locuințe din Austria. …. Potrivit unui raport al Centrului pentru Studiul Democrației din 2018, în mediul rural, „aproape 80% din locuitori se încălzesc cu masă lemnoasă, în sobe învechite și neperformante, cu grad scăzut de ardere și performanță energetică scăzută și generând emisii poluante în atmosferă cu efecte nocive asupra sănătății oamenilor și a mediului înconjurător”. Locuitorii din mediul rural reprezintă 45,8% din populația totală a României, potrivit datelor prezentate de Banca Mondială. Pentru Austria, procentul populației rurale atinge 41,2%. Diferența dintre cele două țări este mai mare atunci când vorbim despre suprafața împădurită: Austria – aproximativ 48% România – aproximativ 29%  Iar pădurile României s-au redus sistematic în ultimii ani. Suprafaţa împădurită din țară a scăzut de la 7,048 de milioane de hectare în 2016 la 6,929 de milioane de hectare în 2020, potrivit datelor Eurostat, citate de Agerpres. …. În România, 3,5 milioane de gospodării folosesc încălzirea cu biomasă, în principal lemn de foc, la care se adaugă și instituțiile publice (primării, școli, spitale etc.), pentru care nu există o statistică. Raport WWF România: Dintre acestea, doar 30.000 de gospodării au încălzire din sisteme centralizate care folosesc biomasa, potrivit sursei citate.  Integral: https://www.libertatea.ro

Galerie foto: Locomotive electrice Seria 44 / 040-EC1 - www.transport-in-comun.ro/trenuriDOCUMENT Patru societăți feroviare, în Top 10 companii de stat cu pierderi pe 2020  …. La data de 31 decembrie 2020, autoritățile publice centrale dețineau participații la un număr de 860 de întreprinderi, în valoare totală de 41.118.969 mii lei, din care la un număr de 410 întreprinderi dețineau participații majoritare în valoare totală de 34.808.975 mii lei, încadrate în categoria întreprinderilor publice. La rândul lor, autoritățile publice locale dețineau acțiuni la un număr de 1.558 de întreprinderi, în valoare totală de 6.455.342 mii lei, din care la un număr de 1.439 de întreprinderi dețineau participații majoritare, în sumă totală de 6.273.078 mii lei, încadrate și ele în categoria întreprinderilor publice. CFR Călători, CFR Marfă, CFR SA și Metrorex, în Top 10 companii de stat cu pierderi pe 2020  În document se prezintă și un top al întreprinderilor de stat cu pierderi, care este condus de Complexul Energetic Oltenia, cu 939.409 mii lei. Pe locul 2 se află o societate din ”ograda” Ministerului Transporturilor, cu 442.321 mii lei. Pe locurile 3, 4, 6 și 7 se află patru societăți și companii feroviare de stat, în ordine: CFR Călători (376.488 mii lei), CFR Marfă (335.079 mii lei), CNCF CFR SA (281.683 mii lei) și Metrorex (210.575 mii lei). Însumate, pierderile acestor patru companii și societăți reprezintă aproape 38% din totalul pierderilor celor 10 companii de stat aflate în top….Astfel, primele 10 întreprinderi publice centrale care înregistrau plăți restante la finalul anului 2020 activau cu precădere în domeniile: fabricarea armamentului și muniției, fabricare de aeronave și nave spațiale, transporturi de marfă pe calea ferată, comerț cu ridicata al produselor farmaceutice, transporturi aeriene de pasageri, transporturi interurbane de călători pe calea ferată, activități de servicii anexe pentru transporturi terestre, cercetare-dezvoltare în alte științe naturale și inginerie. Integral: https://clubferoviar.ro

La 6 luni de când ministrul educației a sesizat nereguli grave la instituția care acreditează școlile, Curtea de Conturi nu a mișcat niciun degetLa 6 luni de când ministrul educației a sesizat nereguli grave la instituția care acreditează școlile, Curtea de Conturi nu a mișcat niciun deget  Agenția care acreditează școlile de stat și private a fost verificată anul trecut de Ministerul Educației, iar Sorin Cîmpeanu cerea atunci altor instituții ale statului să meargă pe firul descoperirilor. Școala 9 a încercat să afle ce s-a întâmplat cu cercetările. Școala 9 a cerut instituțiilor pe care Ministerul Educației le-a sesizat pentru nereguli la Agenția Română pentru Asigurarea Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP) să ne spună care este mersul cercetărilor, după jumătate de an: Curtea de Conturi nu a inițiat niciun control și nici nu știe dacă o va face în 2022; Agenția Națională de Integritate nu ne-ar furniza informații nici „în cazul în care acestea există”, pentru că, susține ANI, nu sunt de interes public; Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 are un dosar, dar informațiile „sunt exceptate de la liberul acces la informații”. Nereguli grave Ministrul educației Sorin Cîmpeanu spunea în august 2021 că neregulile găsite la ARACIP „sunt atât de grave, încât depășesc limitele de competență ale Ministerului Educației”. „Raportul Corpului de control a fost trimis astăzi (3 august, n.r.) către Curtea de Conturi, către Agenția Națională de Integritate și către Parchetul de pe lângă Judecătoria București”, a continuat ministrul. Printre problemele semnalate au fost: – comunicarea defectuoasă cu furnizorii de educație, școlile de stat și private; – încălcarea regimului juridic privind conflictul de interese, dosare în care conducerea ARACIP avea dublă calitate, de reclamant – persoană fizică și de pârât în calitate de reprezentant al instituției; – nereguli la stabilirea taxelor de autorizare și acreditare; – nereguli în registrele de intrări-ieșiri. …. Curtea de Conturi ne-a explicat în scris că își decide, potrivit legii, autonom programul de activitate și singurele instituții care îi pot cere controale sunt Camera Deputaților sau Senatul.  Integral: https://www.libertatea.ro

Marcel Ciolacu a dezvăluit cine l-a fotografiat fără mască la restaurantul din Buzău, alături de 10 persoaneTot ce trebuie să știți despre Marcel Ciolacu. Primul portret de politician realizat pe baza datelor strânse de noul ANI din umbră   „Îi cerem domnului Ciolacu să-și facă publică teza de masterat, care suntem convinși că este o operă care merită citită de cât mai mulți dintre noi”, scrie Valeriu Nicolae într-un nou articol publicat de Libertatea, în care anunță totodată lansarea unei Agenții Naționale de Integritate paralele – „ANI pe bune” …. Marcel Ciolacu este președintele Camerei Deputaților, adică al treilea om în stat. Mai jos, tot ce ar trebui să știți despre domnia sa. Revoluție Marcel Ciolacu are certificat de revoluționar, deși tatăl domnului Ciolacu a avut o funcție foarte importantă în armata Republicii Socialiste România. Este „luptător remarcat pentru fapte deosebite”. Nu e glumă, preacinstitul președinte al PSD, amicul de vânătoare al teroristului Hayssam și mândrul vâslaș al fostului pușcăriaș Dragnea a luptat „remarcabil” la revoluție în Buzău, unde au murit 25 de oameni. Marcel Ciolacu a declarat că și-a mobilizat colegii de fabrică să iasă în fața consiliului județean al PCR și că a apărat „Palatul Comunal al municipiului”. Nu există niciun document din care să reiasă că Palatul Comunal din Buzău ar fi fost atacat de cineva. Din CV-ul domniei sale lipsește fabrica unde a lucrat. …. În 2019, Marcel Ciolacu a avut tupeul să depună o cerere pentru a fi recunoscut ca „luptător cu rol determinant”, lucru care aduce o indemnizație lunară de peste 2.000 de lei. De ce a crezut domnul Ciolacu că apărarea unei clădiri care nu a fost atacată de nimeni a fost un lucru „determinant” la revoluție este o întrebare la care domnul Ciolacu nu are cum să aibă un răspuns de bun-simț. …. Educație Președintele PSD a terminat una dintre cel mai slab cotate facultăți particulare din România, facultate care a fost în centrul unui scandal imens legat de diplome false în 2010 – Universitatea Ecologică. Facultatea nu avea autorizație de funcționare la momentul în care domnul Ciolacu a început-o și a primit o licență de funcționare provizorie abia pe 28 iulie 1995, adică după ce domnul Ciolacu și-a terminat studiile, conform CV-ului de pe site-ul Parlamentului. Domnul Ciolacu avea 28 de ani în acel moment. Este foarte puțin probabil ca domnul Ciolacu să-și fi susținut licența în 1995, lucru care ar fi o minciună prin omisiune. Ia o pauză de studii până în 2001, anul în care PSD revine la putere. În 2001 face trei cursuri pe care le trece toate ca și cum ar fi durat fiecare câte o lună. Uită să treacă instituția unde a făcut aceste cursuri. …. În 2003 și 2004, Marcel Ciolacu revine la facultatea pe care spune că a absolvit-o în 1995 și face cursuri postuniversitare de 2 ani. Faptul că domnul Ciolacu evită să treacă faptul că a făcut un masterat la Universitatea Ecologică ar putea indica o altă minciună prin omitere, și anume că domnul Ciolacu doar s-a înscris la masterat, fără însă a obține diploma de master. Mai mult, este foarte posibil ca domnul Ciolacu să se fi înscris la cursuri fără să treacă vreodată pe la ele. În 2008-2009, în timp ce este viceprimar la Buzău, face și cursurile celebre de „Securitate și Bună Guvernare” ale Colegiului Național de Apărare la București. ….. Fundația Colegiului Național de Apărare l-a avut drept vicepreședinte până în 2019 pe unul dintre cei mai cunoscuți impostori de după revoluție, domnul Cumpănașu. …. Fie recrutarea la Colegiul Național de Apărare era făcută de mama Omida, fie domnul Ciolacu se ocupa în secret de politici de securitate și apărare națională și avea un „potențial” știut doar de urmașii fostei Securități. În 2012, la respectabila vârstă de 45 de ani, Marcel Ciolacu, în sfârșit, obține o diplomă cât de cât credibilă ca urmare a unui masterat la SNSPA. Masterat pe care nu are de ce să îl ascundă, că doar nu crede nimeni că domnul Ciolacu ar fi un plagiator. Pentru a evita orice suspiciune, îi cerem domnului Ciolacu să-și facă publică teza de masterat, care suntem convinși că este o operă care merită citită de cât mai mulți dintre noi. Desigur, domnul Ciolacu a fost înscris, din 2013, și la doctorat, la fabrica de plagiate doctorale a Academiei Naționale de Informații, tot pe un subiect de mare interes pentru serviciile secrete: „Controlul parlamentar din perspectiva securității naționale”. Nu l-a terminat niciodată și a fost exmatriculat în 2019, după ce nu a mai depus cerere de prelungire. …. Experiență profesională Conform CV-ului oficial de pe pagina Parlamentului, domnul Ciolacu a fost șomer până la vârsta de 37 de ani, când a ajuns brusc consilier juridic la propria firmă. Domnia sa a spus că a lucrat și în fabrică, dar asta lipsește din CV. Anul în care devine consilier juridic la firma unde este și acționar coincide cu absolvirea unor cursuri postuniversitare la Universitatea Ecologică. Domnul Ciolacu, având calificări cel mult dubioase, a fost pentru o scurtă perioadă prefect interimar la Buzău în 2005 (la 38 de ani), deși avea o experiență profesională de cel mult un an, conform CV-ului oficial. …. Județul Buzău a avut parte de o serie de defrișări ilegale, iar domnul Ciolacu a fost pozat cu Omar Hayssam la o vânătoare organizată de Ocolul Silvic Buzău. Integral: https://www.libertatea.ro

Cine este AUR, noua formațiune politică din Parlamentul României. Partid naționalist și conservator - Alba24Galeria unei echipe de fotbal politic retrogradabilă …. Dacă 60% dintre români cred în NATO, iar abia 18% cred în maica Rusie, AUR nu prea mai are cum să crească. Iar concluzia logică este că jumătate din antivaccinişti cred în UE şi NATO. După părerea mea, partidul a urcat la maximum sau poate va mai urca un procent sau două. Dar cum orice balon de săpun se sparge la un moment dat, aşa se va întâmpla şi cu AUR, la sfârşitul pandemiei. Ce nu am înţeles şi nu pot pricepe în ruptul capului este cum de unii oameni au încredere în gălăgia politică făcută de acest partid, câtă vreme dincolo de ea cuplul Simion-Tîrziu nu oferă nicio soluţie politică şi economică pentru ieşirea din situaţia actuală. Am impresia că şefii partidului trăiesc în continuare în paradigma unei galerii a unei echipe de fotbal, care scandează împotria adversarului cu ură, dar care nu poate da niciun antrenor. Pentru domnii de la AUR criza energetică parcă nu există, dincolo de înjurătura de mamă politică a guvernanţilor. Uite, PSD se zbate, a găsit o soluţie, e nemulţumit de ea şi caută alta. PNL, cât este el de pierdut în spaţiu şi în sondaje, tot mai glăsuieşte prin Cîţu câte ceva, bineînţeles că nu despre vina felului cum s-a făcut liberalizarea pieţei energiei, dar tot are un soi de viziune de rezolvare a problemelor. Şefii de la AUR tac sau dau buzna în primării ca să demonstreze că au putere, pe când preţul la energie n-are nimic de-a face cu astfel de manifestări. Şi-l ţin la tăcere pe marele Călin Georgescu, care nu devoalează soluţiile minune la criză nici în ruptul capului. Vorba românească spune că, atunci când îi vine sorocul, şarpele se întinde în drum, la soare. Cu recentele declaraţii care nu recunosc Holocaustul şi cu aiureala şi mai recentă prin care AUR vrea un soi de liste ale jurnaliştilor care glăsuiesc adevărat despre culoarea partidului, acesta începe a-şi da arama pe faţă. Că eşti un partid antisistem, treacă-meargă, că eşti un partid naţionalist e tot aia, dar să fii un partid care pe sub ie are cămaşă verde, asta e cu totul altceva, e înşelăciune….. Ce e ciudat este de ce tace AUR şi în privinţa posibilei invazii ruse asupra Ucrainei. Sunt acolo în partid oameni cu afinităţi filo-Putin – mă feresc să spun filo-ruse, pentru că este o diferenţă uriaşă între conducătorul de la Kremlin şi poporul rus – crescuţi şi educaţi prin frăţiile creştine autohtone, dar deocamdată ei tac. Oare să fi înţeles că este contraproductiv să-l susţină pe Putin când linia partidului cere unirea cu Moldova? Păi nu există posibilitatea unirii cu Moldova sub autoritatea Kremlinului, nu asta a propus fără ruşine Putin acum un deceniu? AUR nu are identitate politică, se foloseşte de nemulţumirea populară generată de criza pandemică pentru a creşte în sondaje şi nu are soluţii pentru ţară. Cum am mai spus-o, politicienii care vor să contracareze AUR trebuie doar să guverneze responsabil, atât şi nimic mai mult. Dacă nu o vor face, există şansa ca şi după 2024 PSD&PNL=LOVE pentru încă nişte ani. Deocamdată asta face AUR, joacă pe placul preşedintelui Iohannis oferind coaliţiei prezidenţiale un motiv ca această coaliţie să existe. Integral: https://spotmedia.ro

Vasile Dîncu, mesaj tranşant pentru Klaus Iohannis. "PSD nu merge cu o propunere de premier la Cotroceni"Halucinante reacții românești și europene la criză  …. Alarmantul caz românesc al lui ”nu se pune problema” Tare jenante sunt autoritățile române. La București, un ministru pesedist cotat just, în opinia mea, drept ”director” de ”fabrică de plagiate”, care a mai avut și tupeul de a-l apăra pe premierul-general, sugerând o cale ubuescă de evaluare a tezei lui de doctorat probabil plagiate, a avut o reacție rușinoasă și la criza ucraineană. Astfel, pentru Vasile Dîncu, criza nu e criză, de vreme ce pare că ”nu se pune” nicio problemă. Căci ”nu se pune problema unei intervenții militare a NATO în Ucraina”, după cum a afirmat el fără să clipească, reiterând o banalitate regretabilă. Și, fără să tresară, politicianistul politician de la Cluj a zis în limba sa de lemn una și mai lată: “Nu se pune problema a trimite soldați sau echipamente în Ucraina. Dacă vă uitați în regulile NATO, nici NATO nu poate face asta”. Ceea ce, înainte de orice, e o minciună sfruntată. Căci regulile NATO n-au împiedicat nici țările baltice, nici pe anglo-americani să trimită ”echipamente” în Ucraina. Ba până și maeștrii mondiali ai appeasementului, germanii, și-au călcat pe inimă și s-au gândit să le dea bieților ucrainieni o mână de ajutor, de vreme ce a te duce acum la Kiev cu mâna goală e a semnaliza că ești ori imoral, ori iresponsabil, dată fiind miza situației și criza în care, fără vina ei, a fost angrenată Ucraina de neoimperialismul Rusiei lui Putin. Ar fi îndeajuns de rău dacă n-ar fi decât atât. Dar, admițând că România se pregăteşte pentru ce e mai rău, Klaus Iohannis a vorbit, cum scrie Sabina Fati, ”despre ‘măsuri importante’ care vor fi luate, inclusiv modificarea în regim de urgenţă a proiectelor referitoare la securitatea naţională, proiecte care trenează de ani de zile, fiindcă serviciile secrete insistă pentru variante excesive de control. Criza din Ucraina va fi un bun pretext pentru ca lucrurile să meargă în această direcţie. E astfel de aşteptat să treacă rapid de Parlament controversatul proiect care prevede accesul autorităţilor la comunicaţiile criptate de pe WhatsApp, Messenger, Skype, Telegram, dar şi modificarea Legii securităţii naţionale în mai multe puncte, inclusiv pentru lărgirea interceptărilor, care să redevină mijloace de probă în procesele penale. Eventualitatea războiului încurajează deci statul să-şi extindă controlul asupra cetăţenilor în regim de urgenţă…”. Ceea ce înseamnă, spus în clar, că regimul românesc actual se pregătește să se folosească de criza ucraineană spre a amplifica măsurile de cenzurare și de îngrădire a libertăților românilor, poate și de a extrage din ea pretexte menite să ”explice” inflația, scumpirile și, în genere, degradarea economico-financiară confruntând poporul. Iar toate acestea vin de la un președinte în care, firește, dat fiind bilanțul său absolut dezastruos din 2021, doar o minoritate mai are încredere. Ce fac nevolnicia, incompetența, plagiatul, corupția, lipsa de fermitate și de solidaritate cu Ucraina a unor guvernanți români care seamănă tot mai mult cu cleptocrații ruși? Amplifică numărul celor care, scârbiți de democrație, se întorc cu fața spre neostalinista Rusie mafiotă a lui Putin…. Croația ar urma deci să pedepsească nu Rusia, ci Alianța Nord-Alantică, dacă Ucraina ar deveni victima unui atac rusesc. Bizantinism mai straniu într-o peninsulă balcanică doldora de bizantinisme sincer nu știu să mai fi văzut sau auzit! Nici președinte-ghiocel mai prea-plecat în fața tiraniei. Mă întreb cine oare în afară de urmașii ustașilor care omorau evrei în masă la Jasenovac, în ”Auschwitzul Balcanilor”, îl mai aplaudă oare într-o Croație care, dixit Efraim Zuroff de la Centrul Simon Wiesenthal, a devenit în estul Europei un „leagăn al distorsionării Holocaustului” și al ”amneziei selective” privind crimele colaboraționiștilor antisemiți, idioții utili ai naziștilor? Câți evrei au asasinat ustașii? Aproape 40.000. Câți sârbi? Muzeul Memorial al Holocaustului din SUA estimează, vai, numărul sârbilor omorâți de ustași sub Ante Pavelici la aproximativ 330.000….. În același scop e obligatoriu ca SUA să se comporte invers decât a ales președintele Biden, care a optat pentru hamletizări și împăciuitorism, după cum pe drept i-a reproșat senatorul republican James Inhofe, secondat de colegul său din Camera Reprezentanților, Jim Hines, care a cerut edificarea unui pod aerian cu permanente livrări de arme și instructori Ucrainei. Dar e nevoie oare de trupe combatante ale NATO în Ucraina în afară de instructorii americani și britanici care există acum? Bine ar fi fost să fie. Criza nici n-ar fi debutat….. Esențiale sunt armele care să-i apere Ucrainei spațiul aerian și apele teritoriale, afirma și generalul american Philip Breedlove, ex-șef al trupelor NATO în Europa, în anii invaziei ruse. Iar din 2014 încoace, SUA au și furnizat de altfel ajutor Ucrainei, în valoare de 2,5 miliarde de dolari. Un ajutor substanțial, dar insuficient. Căci arsenalele ucrainene ar mai avea mult loc pentru rachete antitanc și antiaeriene, pentru sisteme de apărare navală, artilerie, muniție, armament electronic și mijloace cibernetice…..Dacă vrei pace, pregătește-te de război. Și descurajează-l pe agresor. Căci diplomația în genunchi e rețeta marilor catastrofe. Ucraina lui Zelensky a înțeles toate acestea. Noi cât mai așteptăm să încetăm să tremurăm? Integral: https://spotmedia.ro

Alro Slatina a luat un împrumut de 60 mil. dolari de la Banca pentru Comerţ şi Dezvoltare a Mării NegreTablou al „prieteniei” ruso-române în economie: Rușii administrează, controlează sau finanțează afaceri de miliarde în țara noastră …. Pentru început, câteva statistici oficiale. Datele Ambasadei României în Federația Rusă arată că, la data de 30 aprilie 2021, volumul total al schimburilor comerciale ale României cu Federația Rusă erau de 1,35 de miliarde de dolari, cu exporturi de 401.400 milioane de dolari și o cifră a importurilor de peste două ori mai mare: 948.964 milioane de dolari. Față de aceeași  perioadă a anului trecut, volumul schimburilor comerciale totale a crescut cu 22.05%, din care exportul a crescut cu 38.28%, iar importul a crescut cu 16.28%….. Aceste date reprezintă, însă, doar o parte a relațiilor economice România- Rusia, după cum subliniază o analiză publicată de Europa Liberă. Investitorii ruși vin în România în special prin intermediari sau apelând la firme subsidiare din țări europene cu un regim fiscal mai relaxat – Olanda, Cipru, sau cu care au parteneriate de tradiție – Germania, Italia, iar alteori apelează direct la paradisuri fiscale offshore, notează analiza. Spre exemplu, cele mai mari investiții rusești în România – Lukoil și ALRO, acționează prin companii înregistrate în Olanda. Mari companii conectate cu Rusia Unul dintre marii jucători din producția locală e Alro, companie al cărei control majoritar e deținut de ruşii de la Vimetco (54,2%), unul dintre cei mai mari producători de aluminiu integraţi pe verticală din Europa. Grupul are sediu în Amsterdam, dar e deținut de miliardarul rus Vitali Matsitski…..Lukoil, una dintre cele mai mari companii petroliere din Rusia din punct de vedere al rezervelor, producției și rafinării țițeiului, e prezentă în România prin LUKOIL Romania. Compania este unul dintre cei mai importanți jucători de pe piaţa petrolieră și are o rețea de peste 300 de benzinării……România depinde, în mare măsură, de importurile de gaze rusești. Conform datelor Gazprom Export, furnizările de gaze din Federația Rusă se realizează în baza unor contracte pe termen lung încheiate cu companiile WIEE România și Conef Energy pentru furnizarea de gaze naturale către România până în 2030. În 2020, livrările de gaz către România s-au ridicat la 962,3 mcm (milioane de metri cubi). Anul trecut, a apărut o noutate, începând cu 1 aprilie: dacă până la acea dată Gazprom prefera să exporte gaze în România prin subsidiara sa WIEE, începând cu prima zi a celui de-al doilea trimestru, importurile au fost prin Imex Oil Ltd, notează Profit.ro. …. Mai operează în țară și TMK Artrom Slatina, specializată în producția de țevi din oțel fără sudură, compane controlată de miliardarul rus Dimitri Pumpianski. Aceasta avea în 2020 peste 1 miliard de lei cifră de afaceri și 1444 de angajați în România. Există și alte filiere prin care Rusia are impact în economia României. Un exemplu în acest sens este Chimcomplex Borzeşti, controlat de omul de afaceri Ştefan Vuza, care a cumpărat în urmă cu aproape patru ani o parte din activele combinatului chimic Oltchim. Tranzacţie a fost susţinută atunci de o finanţare externă totală de 164 milioane de euro, atribuită instituţiilor financiare internaţionale VTB Bank Europe SE (cu sediul în Frankfurt), divizia din UE a băncii rusești de stat VTB Bank, şi Credit Suisse AG, prin divizia specializată în investiţii (cu sediul la Zurich)…..Grup Servicii Petroliere (GSP) este firma română cu cele mai puternice legături de afaceri cu Rusia, fiind dată drept exemplu în trecut chiar de fostul preşedinte, Traian Băsescu. Compania fondată de Gabriel Comănescu a avut contracte de zeci de milioane de euro cu companii de stat ruseşti din energie pentru lucrări de foraj marin, nota G4Media. Proiectele au fost ulterior scoase din PNRR. Integral: https://economedia.ro

Analiză Foreign Policy: Ce câștigă Rusia din actualul conflict cu Ucraina, indiferent dacă invadează țara sau nu  Statele Unite și NATO au greșit în modul în care au abordat regimul lui Vladimir Putin în actuala criză a Ucrainei. Iar răspunsul lor ajută mai degrabă narativul rusesc în loc să descurajeze Rusia din a escalada conflictul, se arată într-o analiză a Foreign Policy. Publicația americană oferă și trei soluții care ar fi putut detensiona situația și care ar putea fi aplicate pe viitor. …. Orice va decide să facă în conflictul cu Ucraina, președintele rus, Vladimir Putin, a reușit să-i țină ocupați pe diplomații occidentali. Totul a început atunci când a trimis mari contingente din armata rusă aproape de granița cu Ucraina. Rusia a mai făcut acest lucru și în trecut, iar acum insistă că are dreptul să facă o astfel de mișcare pe propriul teritoriu – ceea ce este adevărat, notează Foreign Policy într-o analiză intitulată „The West Fell Into Putins Trap” (Occidentul a căzut în capcana lui Putin, n.r.). Totuși, este imposibil ca aceste acțiuni să nu fie interpretate, mai ales în lumina evenimentelor relativ recente: Rusia deja a invadat Ucraina de două ori în ultimii ani, în Crimeea și în Donbas, și a rămas acolo în stare de război din 2014. …. Care sunt prioritățile regimului Putin Pentru regimul Putin, veștile nu sunt prea bune. Rusia este o țară în declin, conform statisticilor: economia țării, care este dependentă de exporturi, nu este tocmai înfloritoare și nu se fac eforturi reale pentru a schimba situația. Rusia este o țară imensă, însă cea mai mare parte a teritoriului său e nepopulată, iar PIB-ul seamănă cu cel al unei economii medii, precum cea a Spaniei. Populația țării și, mai important, nivelul know-how-ului scad constant. …. În vreme ce indicatorii sociali scad, Kremlinul pare să fi renunțat la politicile care ar satisface nevoile și dorințele populației. În schimb, pare că se concentrează pe conservarea pe termen mediu a regimului Putin. În acest context, regimul a căutat alte mijloace prin care să-și afirme legitimitatea, cum ar fi să se prezinte ca un succesor al URSS; să instige o paranoia colectivă, prin intermediul propagandei de stat, concentrată pe „viclenia” Occidentului; și, cel mai important, să consolideze în colectivitate ideea că Rusia este o superputere, scrie Foreign Policy. …. Vestul a fost divizat în fața amenințării Rusiei Ultimele săptămâni au fost în favoarea regimului Putin într-un mod covârșitor. În primul rând, Putin a preluat inițiativa și a acaparat titlurile de presă din toată lumea. Le-a amintit tuturor ce poate face dacă își dorește. Poate să invadeze Ucraina dacă dorește, iar o dovadă a acestui lucru e cât de mult se teme Vestul să nu cumva să ia această decizie. Pentru un regim care se bazează atât de mult pe forță, atât interioară, cât și peste hotare, o astfel de validare venită din partea așa-zișilor lui dușmani este esențială. ….. Ucraina e pe cont propriu Putin a mai câștigat ceva: le-a dovedit Ucrainei și altor potențiali candidați la NATO că aliații vestici sunt slabi și indeciși în fața amenințărilor. Tot ce va face Vestul va fi să se reunească urgent, să discute sancțiuni, poate chiar să le impună, așa cum s-a întâmplat după precedenta invazie a Ucrainei de către Rusia – însă nimic mai mult. Memorandumul de la Budapesta e un tratat internațional, semnat pe 5 decembrie 1994, între Ucraina, SUA, Marea Britanie și Rusia. După dezarmarea nucleară a Ucrainei, care a dat armele nucleare sovietice Federației Ruse, cele trei state oferă garanții de securitate a independenței țării. Rusia a încălcat toate angajamentele pe care și le-a luat la Budapesta, arată analiștii. Iar situația creată după 2014 ajută narativul rusesc că Ucraina e pe cont propriu și aceasta e soarta țărilor care ies din orbita Moscovei. Pe de altă parte, Putin i-a oferit imediat sprijin dictatorului din Kazahstan, ajutându-l să rămână la putere. Asta fac prietenii adevărați – o altă demonstrație. …. În al doilea rând, în loc să vorbească despre sancțiuni, Occidentul ar trebui să vorbească despre regulile care guvernează relațiile internaționale, precum integritatea teritorială și dreptul statelor de a se autodetermina. Discutând despre sancțiuni, doar se întărește ideea că acesta e doar un joc de ping-pong între doi inamici – ceea ce este exact ce-și dorește Putin. ….. În al treilea rând, Vestul trebuie să se gândească la avantajele pe care Putin le dorește și să-i folosească așteptările împotriva lui. Nu poate să recompenseze comportamentul nepotrivit, așa cum a făcut în acest episod. De pildă, dacă președintele rus vrea să fie văzut pe aceeași scenă cu cel american, Vestul ar trebui să-i acorde acest privilegiu doar ca pe o recompensă. Trebuie să-i dea discret acest mesaj: dacă Putin se comportă decent, va fi recompensat cu o întâlnire cu Biden. Așa funcționează diplomația rusească: nu da de pomană ceva ce poți vinde.  Integral: https://www.libertatea.ro

Imagini de la Parada de 1 Decembrie | Razvan PascuNoul Cod Rutier. Şoferii agresivi vor primi tancuri şi vor fi trimişi în Ucraina  Modificările la noul Cod Rutier aduc modificări importante de care ar putea beneficia toți românii care folosesc șoselele țării pentru activități de șoferie. Astfel, una dintre ele spune că șoferii agresivi vor primi automat și carnet de tanchist, apoi vor fi puși pe tancuri pentru a apăra Ucraina de armata rusă. În felul acesta orice om care simte că are prea multă agresiune în el va putea să și-o exprime la maxim. Nu doar că va putea conduce pe orinde vrea, prin orice miriște, prin case, peste garduri sau prin șanțuri ci și va putea să tragă cu tunul, dacă dorește sau simte nevoia să explice altui participant în trafic cum stă treaba. Un dezavantaj al tancului față de mașina obișnuită e că acesta nu are claxon, deci va trebi să facă zgomot din gură. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »