Author: desy.demeter


Revista Presei – 19 februarie. “Marea minciună „de criză”: scădem factura la energie dacă ne distrugem râurile și pădurile din parcurile naționale și naturale”

Ce simbolizează zambilele, florile-vedetă ale acestei perioade - IMPACTBuna dimineata intr-o zi de sambata, 19 februarie! Pentru ziua de sâmbătă ne așteptăm la cele mai ridicate temperaturi ale săptămânii, posibil ca prin Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei și Dobrogea să atingem și 15 – 16 gr, în restul țării regimul termic va fi unul mai decent, cu doar 8 – 10 gr. Prin sudul Transilvaniei, zonele depresionare, zonele montane ziua de sâmbătă nu aduce mai mult de 5 – 6 gr, cu –1 spre –3 gr pe creste. Încheiem săptămâna cu maxime de 4 – 6 gr prin Transilvania, Maramureș, nordul Moldovei, 2 – 3 gr la munte (-3, –5 gr pe creste), respectiv 8 – 10, 11 gr în restul țării, cu 12 gr prin Banat. Bucuresti: 18/5 gr.C.

România a folosit puțin peste jumătate din dozele de vaccin anti-COVID primiteStudiu: A patra doză de vaccin anti-COVID-19 nu este mai eficientă decât a treia doză împotriva infectării cu Omicron   O a patra doză de vaccin nu ar oferi o protecție atât de mare la infectarea cu varianta Omicron a coronavirusului, relevă un studiu efectuat în Israel, scrie joi agenţia DPA, potrivit Agerpres. Deși subiecții studiului au avut simptome ușoare, încărcătura virală la nivelul organismului a fost mare. În urma administrării celei de-a patra doze, angajații din spitale care au participat la studiu au dobândit anticorpi la nivelul celor de după a treia doză. Cu toate acestea, infectările simptomatice au fost totuşi frecvente, potrivit concluziilor studiului, încă neevaluat de alţi experţi. Subiecții au avut simptome uşoare, însă majoritatea au avut încărcături virale relativ ridicate şi erau potenţial contagioase. Astfel că datele studiului arată că a patra doză de vaccin împotriva COVID-19 nu creşte imunitatea, ci doar o restabilește la nivelul maxim de după doza 3. „Eficacitatea redusă în prevenirea infectărilor cu Omicron uşoare sau asimptomatice şi potenţialul infecţios al cazurilor de îmbolnăvire arată urgenţa dezvoltării unui vaccin de nouă generaţie”, menţionează în concluzii autorii studiului. Ministrul german al sănătății, Karl Lauterbach, a remarcat, pe Twitter, că datele studiului din Israel „vorbesc mai degrabă împotriva unei a patra doze pentru toată lumea”. Totuşi, conform autorilor cercetării, persoanele vârstnice sau din grupurile vulnerabile ar putea avea un beneficiu de pe urma celei de-a patra doze, care ar putea preveni formele grave și decesele. Integral: https://www.libertatea.ro

Rivers polluted with antibiotics could cause the 'next pandemic', warn scientists | EuronewsUn sfert dintre râurile lumii au niveluri toxice de medicamente. Unde sunt cele mai poluate și care sunt cele mai ”curate„ O cercetare de anvergură realizată în 104 țări, pe 258 de cursuri de apă, unele neanalizate vreodată anterior, a scos la iveală faptul că un sfert dintre acestea au niveluri periculoase de medicamente. Mostrele de apă de pe toate continentele au fost analizate, căutându-se 61 de contaminanți din industria farmaceutică, inclusiv în 36 de țări care nu au făcut niciodată obiectul unor astfel de cercetări, relatează IFL Science. Din cei 61 de contaminanți, 53 au fost găsiți în cel puțin o mostră, provenind dintr-un râu. Inclusiv cursurile de apă din Antarctica s-au dovedit a fi contaminate, se arată într-un raport publicat de Proceedings of the National Academy of Sciences. În peste jumătate dintre mostrele analizate s-au găsit cofeină și metformin, un medicament pentru diabetici. Se știa de aproximativ două decenii că reziduuri farmaceutice au ajuns deja în râuri, dar se credea că e vorba doar despre America de Nord, vestul Europei și China, de aceea, și majoritatea studiilor s-au concentrat pe cursuri de apă din aceste zone. Iată însă că lucrurile nu stau deloc așa. Mai mult, s-a dovedit că această contaminare este mai mare în țările mai puțin dezvoltate….. Islanda a fost singura țară unde niciunul dintre cei 61 de compuși toxici nu a fost detectat. Din Venezuela, trei mostre de apă dintr-o regiune izolată s-au dovedit a fi de asemenea ”curate”. Cele mai toxice s-au dovedit a fi apele din Lahore, Pakistan, La Paz, în Bolivia, și Addis Ababa, în Etiopia. Integral: https://spotmedia.ro

Marea minciună „de criză”: scădem factura la energie dacă ne distrugem râurile și pădurile din parcurile naționale și naturaleMarea minciună „de criză”: scădem factura la energie dacă ne distrugem râurile și pădurile din parcurile naționale și naturale   Inițiată de senatorul PSD Daniel Zamfir și semnată de cvasi-majoritatea parlamentarilor PSD, săptămâna trecută a fost înregistrată, la Senat, una dintre cele mai primitive propuneri legislative împotriva ariilor protejate din România. Parcuri naționale, parcuri naturale și situri Natura 2000 (zone esențiale protejate pentru anumite specii) ar urma să fie grav afectate, chiar distruse total, sub pretextul mincinos al „ieșirii din criza energetică”. În fapt, legea are ca scop înlăturarea răspunderii pentru modul în care au fost cheltuiți de Hidroelectrica aproximativ 300 de milioane de euro în proiecte ilegale. Finalizarea și punerea în funcțiune a proiectelor nu vor rezolva criza energetică, nu vor duce la amortizarea „investițiilor”, ci vor genera costuri de mediu și de sănătate suplimentare. Pe scurt, „Legea Zamfir pentru distrugerea mediului”[1] prevede posibilitatea de modificare a limitelor ariilor naturale protejate pentru proiecte hidroenergetice megalomanice, gândite de Ceaușescu și continuate de Hidroelectrica și găștile de partid din jurul ei (inclusiv foste firme ale Securității). Amenințările vizează direct, în primă fază, Parcul Național Defileul Jiului (acolo unde se construiesc două hidrocentrale, n.red.) și situl Natura 2000 Călimani Gurghiu, între Parcul Național Călimani și Parcul Natural Defileul Mureșului Superior, dar, cel mai probabil, vor urma și alte arii protejate. Cinismul e la un nivel uriaș: Hidroelectrica a pompat până acum sute de milioane de euro către firme de construcții aparținând clientelei de partid (în special PSD) pentru proiecte despre care se știa și era evident că sunt ilegale. Iar acest lucru e dovedit nu doar de deciziile Justiției, ci și de necesitatea de modificare a legii DUPĂ ce banii au fost DEJA cheltuiți! Iar acești bani îi regăsim deja în costurile energiei electrice, implicit pe facturile pe care le-am plătit și le plătim. Atenție: finalizarea și pornirea proiectelor nu ar avea ca efect amortizarea sumelor deja utilizate (poate, eventual, doar pentru Hidroelectrica și camarila din jurul ei), ci adăugarea unor costuri uriașe la factura pe care o vom suporta toți – cauzate de distrugerea rezervoarelor de biodiversitate și de riscul major de accentuare a emisiilor de gaze cu efect de seră (GES). Mai mult, proiectele vizate nu au cum rezolva criza energetică actuală (pentru că, oricum, nu vor fi pornite mâine), dar nici pe termen mediu sau lung (puterea instalată e de doar 35, respectiv 65 MWh, în condițiile în care, oricum, în actualul și viitorul context climatic e extrem de puțin probabil să funcționeze la capacitate maximă). Spre comparație, barajul de pe Râul Mare-Retezat (250 mil. de dolari, în perioada comunistă) are putere instalată de 350 MWh (de 10 ori mai mare decât Răstolița), dar, vreme de 35 de ani, n-a depășit niciodată 220 MWh (iar ăsta a fost maximumul). …. În cazul proiectului din Parcul Național Defileul Jiului, sumele vehiculate a fi fost cheltuite până acum sunt de 150-175 de milioane de euro, iar în cazul barajului de pe Răstolița (din județul Mureș, în sit Natura 2000, în apropierea Parcului Național Călimani și a Parcului Natural Defileul Jiului Superior), de aproximativ 140-150 de milioane de euro [3]. Așadar, discutăm de aproximativ 300 de milioane de euro.  Integral: https://www.libertatea.ro

Mara Mareș și Alin Dan Ignat, numiți consilieri de stat în Cancelaria lui Cîțu/ Vass Levente a devenit secretar de stat în Ministerul SănătățiiMara Mareș formează viitorii energeticieni. O sinecură pentru șefa Tineretului Liberal  Mara Mareș a fost plasată, la 23 decembrie 2021, în ajun de Crăciun, în CA-ul Formenerg, o companie controlată de Transelectrica. La rândul ei, Transelectrica este deținută în procent de aproape 60% de statul român, fiind în subordinea Secretariatului General al Guvernului. Mara Mareș, plasată în CA-ul Formenerg Formenerg se ocupă de “formarea specialiștilor“ în energie. Compania avea, în 2020, 25 de angajați. Din 2014, Formenerg este pe pierdere, ultimele date, din 2020, arătând un minus de circa 100.000 de euro. Mara Mareș este șefa Tineretului Național Liberal. A fost deputat din 2016 în 2020, iar acum este consilier al premierului Ciucă. Ea ocupă acest post din perioada în care Guvernul era condus de Florin Cîțu. Nu este clar cu ce se ocupă, în acest post….. “Prințesa cartofilor“ Pe site-ul Formenerg nu pot fi găsite nici biografiile, nici declarațiile de avere ale membrilor Consiliului de Administrație al companiei. Tatăl Marei Mareș este un cunoscut om de afaceri din Brașov, cultivator de cartofi. Când ea a ajuns parlamentar, presa locală a denumit-o, ironic, “Prințesa cartofilor“. Integral: https://defapt.ro

Florentin Pandele a pierdut definitiv procesul intentat PressOne pentru dezvăluirea plagierii doctoratuluiO firmă de apartament care vinde mâncare pentru animale face studiile de fezabilitate la primăria lui Pandele  Studiile de fezabilitate pentru primăria Voluntari, atribuite unei firme cu un singur angajat și care vinde hrană și accesorii pentru animale. Potrivit site-ului Buletin de București, această firmă va face studiile de fezabilitate pentru centura ocolitoare tip autostradă DN1-DN2, prelungirea str. Erou Iancu Nicolae, și pentru podul aferent centurii. Fiecare studiu costă în jur de 27 de mii de euro, scrie acest site.  Studiile de fezabilitate pentru primăria Voluntari, la o firmă de apartament Firma a fost înființată exact acum un an, are sediul într-un apartament și vinde on-line hrană pentru animale. Proprietarii firmei sunt  Păunescu Loredana și Păunescu Nicolae Cosmin. Din 2018, ei au mai obținut de la stat contracte, majoritatea pentru studii de fezebilitate, în valoare de aproape trei milioane de lei. Integral: https://defapt.ro

Oraşul subteran al zeilor din Roşia Montană. Lespedea miraculoasă care pare a fi din altă lumeDecizie cu impact major pentru Roşia Montană, după 11 ani de procese  Curtea de Apel Ploieşti a anulat certificatul de descărcare arheologică pentru masivul Cârnic, din Roşia Montană, emis în favoarea companiei miniere care dorea să facă exploatarea zonei. Decizia este definitivă, în cadrul unui proces ce a durat 11 ani în care mai multe asociaţii au cerut anularea documentului. Anunţul privind soluţia din instanţa de judecată a fost făcut de către fostul senator Mihai Goţiu, care a prezentat decizia instanţei drept o “victorie istorică”. “Acesta e finalul ultimului proces purtat de avocaţii societăţii civile din România împotriva abuzurilor şi actelor ilegale eliberate de-a lungul timpului, de instituţii ale statutului, în favoarea RMGC. Certificatul de descărcare de sarcină arheologică pentru Cârnic a fost eliberat, în vara anului 2011, de Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional Alba, cu largul gir al ministrului Culturii de atunci, actualul preşedinte al UDMR şi vice-prim-ministru, Kelemen Hunor. Scopul acestuia era de a înlocui primul certificat care fusese deja anulat de Justiţie. Procesul a fost amânat şi strămutat de mai multe ori, pentru a-i demobiliza pe avocaţii societăţii civile”, a scris Goţiu, pe Facebook. El a apreciat că “întregul proiect aşa-zis minier, de extragere a aurului de la Roşia Montană, s-a bazat pe un lung şir de abuzuri şi ilegalităţi (cu peste 40 de procese câştigate, în total, de societatea civilă), comise de reprezentanţi ai instituţiilor publice din România, de la nivel local până la nivel guvernamental”. “Pretenţiile companiei Gabriel Resources, în arbitrajul de la Washington, se bazează exact pe aceste acte eliberate ilegal de guvernanţii din acea perioadă (unii dintre ei şi acum la Guvernare). Integral: https://spotmedia.ro

CE POZA FRUMOASA-CLUJ-NAPOCA CARTIER MANASTUR - giuliasweetyDin 2010 până în 2022, preţul pe metru pătrat al locuinţelor s-a dublat în Cluj-Napoca  Între 23% şi 116% se încadrează majorările pe care le-a suferit preţul pe metru pătrat util pentru locuinţele noi în perioada 2010-2022, cel mai mic avans fiind raportat în Bucureşti, iar cel mai mare în Cluj-Napoca, după cum arată calculele făcute de ZF pe baza datelor furnizate de Imobiliare.ro conform ofertelor listate pe site. Pentru a urmări evoluţia acestui indicator, Ziarul Financiar a cuprins în analiză Bucureştiul şi cele mai mari cinci oraşe din România după populaţie. Datele pentru ianuarie 2022 arată că preţul pe metru pătrat util a sărit de 2.000 de euro la Cluj-Napoca, oraşul devenind astfel lider în clasamentul privind acest indicator. Faţă de ianuarie 2021, creşterea este de 16%. În Bucureşti, preţul pe metru pătrat util a ajuns, la începutul acestui an, la 1.627 de euro, cu 15% mai mult faţă de prima lună a anului trecut.

Stolojan: Coaliţia actuală va rezista până în 2024. Un congres PNL în primăvară ar fi o nebunie - spotmedia.roEconomia de piaţă nu este chiar à la carte, ca la restaurant În România, ca de multe alte ori, capacitatea instituţională redusă de aplicare a normelor legale a condus la un haos perfect, concretizat în foarte multe facturi emise cu preţuri neplafonate, care au provocat nemulţumirea oamenilor. Măsurile de reducere a poverii preţurilor din energie sunt în vigoare până la 31 martie 2022. Ca atare, spaţiul public este inundat din nou cu propuneri de soluţii pentru criza energetică, ce nu ţin seama că, între timp, s-au mai clarificat lucrurile, iar economia are o serie de constrângeri. În primul rând, preţurile mari la ţiţei, produse petroliere, gaze naturale şi energie electrică ar putea să fie mai mici spre vară, dar vor rămâne ridicate, comparativ cu nivelurile din anul 2020 şi anii anteriori. În fapt, asistăm la o realiniere a tuturor preţurilor şi tarifelor din economie la noua realitate a costurilor cu energia. Iar această realiniere va include şi preţul forţei de muncă, precum şi nivelul pensiilor şi al altor venituri, sub presiunea factorilor sociali. În al doilea rând, băncile centrale au depăşit etapa în care au considerat creşterea inflaţiei ca un fenomen “tranzitoriu” , recunoscând că nu numai oferta are probleme, dar şi cererea a fost încurajată prin amplitudinea şi durata stimulentelor fiscale şi monetare. În consecinţă, băncile centrale au început să reducă cumpărările de obligaţiuni guvernamentale (să pompeze bani în economie) şi să ridice nivelul dobânzilor de politică monetară (preţul banilor)….. În al treilea rând, cei care fac propuneri de soluţii pentru criza energetică ar trebui să analizeze cu atenţie Comunicatul Institutului Naţional de Statistică, cu privire la resursele de energie primară şi la balanţa energiei electrice a României în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2021. Vor înţelege astfel mai bine constrângerile economiei româneşti şi soluţiile necesare. Să începem cu cea mai deficitară resursă: ţiţeiul. România a extras ţiţei în echivalent petrol, în mărime de 3,1 milioane tone şi a importat 6,8 milioane tone, respectiv 69% din cantitatea totală de ţiţei folosită ca resursă de energie primară ( 9,9 milioane tone). Dacă la cantitatea de ţiţei importată adăugăm produsele petroliere din import, respectiv 3,9 milioane tone echivalent petrol, atunci ajungem la un import total de 10,7 milioane tone echivalent petrol. Practic, la fiecare o tonă de ţiţei extrasă în România, au fost importate 3,5 tone de ţiţei şi produse petroliere, în echivalent petrol. Concluzia este clară: orice plafonare a preţurilor ţiţeiului şi produselor petroliere sub nivelul preţurilor de pe pieţele internaţionale va conduce la oprirea importurilor, ceea ce evident că economia românească nu îşi poate permite, fiind dependentă în proporţie de 78% de import. Să trecem la a doua resursă importantă: gazele naturale. România a extras gaze naturale în echivalent petrol de 7,2 milioane tone şi a importat 2,8 milioane tone, respectiv 28% din totalul de 10,0 milioane tone, echivalent petrol, folosite ca resursă de energie primară. Întrucât producţia internă de gaze naturale reprezintă 72% din resursa totală folosită, există propuneri pentru o intervenţie a statului care să reglementeze piaţa prin preţuri stabilite ca o medie între “un anumit preţ calculat” pentru gazele naturale din producţia proprie, ale căror costuri sunt sub nivelul preţurilor de import, şi preţul gazelor naturale din import. Cei care fac aceste propuneri nu ţin seama de faptul că, în România, există doar două companii importante pentru extracţia gazelor naturale: o companie cu capital majoritar de stat şi o companie cu capital majoritar privat. A impune unei companii cu capital majoritar privat să valorifice gazele naturale la un preţ mai mic decât cel pe care l-ar obţine din export este de neconceput în economia de piaţă şi ar conduce la stoparea investiţiilor pentru descoperirea de noi rezerve şi reducerea declinului natural al zăcămintelor existente şi, deci, la diminuarea producţiei şi mărirea importurilor. Avem un exemplu concludent în stoparea investiţiilor de miliarde de dolari în Marea Neagră pentru explorarea şi exploatarea zăcămintelor de gaze naturale situate la mare adâncime, ca urmare a schimbării bruşte şi nepredictibile a regimului fiscal, considerat de către investitori ca fiind prohibitiv…..O gândire asemănătoare o întâlnim în cazul energiei electrice. În anul trecut, 88% din consumul total de energie a fost asigurat din producţia internă, iar 12% din import. În cadrul producţiei interne de energie electrică, 37,6% a provenit din termocentrale clasice, care folosesc cărbuni, gaze naturale, produse petroliere 29,2% din hidrocentrale, 19,1% din centrala nuclear-electrică, iar restul de la centralele eoliene, solare fotovoltaice…..Faptul că România trebuie să fie şi importator net de energie electrică, în loc să exporte o cantitate însemnată de energie electrică are o explicaţie limpede: întârzierea nepermisă a finalizării termocentralei pe gaze naturale de la Iernut (a avut termen de finalizare 2019) şi inacţiunea de zeci de ani pentru construcţia reactoarelor 3 şi 4 de la Centrala nuclear electrică de la Cernavoda. În lipsa investiţiilor, situaţia va deveni mai critică cu fiecare an, având în vedere şi intrarea reactorului 1 de la Cernavodă în retehnologizare, în anul 2027…..Ca atare, în domeniul energiei, soluţia este să ajustăm tehnologiile de proces şi produs, să adaptăm întreaga economie la noile preţuri şi să intervenim prin: a) programe de protecţie socială numai la persoanele care, în mod real, au nevoie de protecţie. Cea mai ineficientă şi inechitabilă soluţie este protejarea întregii populaţii. Avem un exemplu perfect, greu de explicat economic, în care toţi beneficiarii sistemului de încălzire centrală din Bucureşti plătesc 143 de lei pentru gigacalorie, în timp ce costul acesteia a ajuns la aproape 900 de lei, diferenţa fiind subvenţionată din bugetul municipiului Bucureşti; b) programe cu finanţare europeană pentru stimularea gospodăriilor populaţiei şi a firmelor să reducă consumul de energie şi să dezvolte surse de energie regenerabilă; c) realizarea investiţiilor publice şi în parteneriat public-privat pentru dezvoltarea sectorului energetic; d) reglementarea mai bună a funcţionării pieţelor pentru fiecare tip de energie. Integral:https://www.bursa.ro

DANIEL DĂIANU: "Criza nu se va termina nici în 2021. Suntem în război, iar economia este şi ea o victimă" - 07.09.2020 | BURSA.RODaniel Dăianu: Regulile fiscale nu sunt îndeajuns pentru stabilitatea economică!  Dincolo de efectele Pandemiei și creșterea brutală a prețurilor la energie, care au bulversat întreaga societate, necazurile economice ale României sunt legate, nu de ieri de azi, de deficite bugetare mari. Deficitul bugetar, pe componenta sa structurală, ne-a adus în situația de a avea spațiu foarte limitat de manevră când economia era în prag de recesiune adâncă, dupa izbucnirea Pandemiei. Suspendarea regulilor fiscale în UE în perioada 2020-2022 a permis să fie atenuate suferințele cetățenilor, ale economiei, dar nu a înlăturat necesitatea de a face o corecție fiscală/bugetară de amploare în câțiva ani, să fie adus deficitul bugetar sub 3% din PIB în mod sustenabil, pentru a stabiliza datoria publică.…. Deseori, nu bugetele publice erau vinovate in principal de crize, ci indatorarea excesiva a sectorului privat Exista insa un aspect mai putin aflat in discutia publica, care nu trebuie sa fie omis cand se judeca relatia intre buget public, politica bugetara si stabilitatea economica. Desi constructii bugetare defectuoase, deficite bugetare adanci, politici prociclice, zdruncina o economie si lovesc stabilitatea ei, nu totul se rezuma la buget public ca generator de criza. Istoria economica a Romaniei ca si episoade de criza de balanta de plati in lume arata ca necazuri pot avea originea in dezechilibre majore intre economisire si investire in sectorul privat, in expansiunea excesiva a creditarii pentru firme private…..Criza datoriilor suverane din zona euro a ilustrat un amestec de supraindatorare publica (ex: Italia si Grecia, Spania cu datorii ascunse ale provinciilor) si supraindatorare privata –exemplul cel mai notoriu fiind datoriile grotesc de mari ale bancilor private din Irlanda (in afara zonei euro ceva similar fiind in Islanda)….. Se poate nota ca acum 14-15 ani deficitul de cont curent al Romaniei era de doua cifre, in timp ce in ultimii ani, inclusiv 2021, a fost intre 5-7% din PIB. Dar trebuie avut in vedere ca avem deficite bugetare mari (nesustenabile fara o corectie), ca datoria publica a crescut considerabil (s-a triplat dupa 2008, chiar daca este inca sub 50% din PIB), ca finantarea negeneratoare de datorie a deficitului de cont curent a scazut ca pondere in ultimii ani (este sub 70%), ca politici monetare se intaresc in lume din cauza persistentei inflatiei crescute brusc, ca pietele financiare vor face mai piperat costul finantarii pentru economii percepute mai vulnerabile. Si, atentie, economiile invecinate din UE nu au dezechilibre externe periculoase. Cand judecam ce diminueaza riscuri sistemice se cuvine deci sa punem laolalta reguli fiscale cu reguli macroprudentiale; impreuna ele trebuie sa previna episoade de criza financiara, valutara, acuta. Este de adaugat o regula, desi nescrisa in vreun tom european/international de bune practici: necesitatea de a avea venituri fiscale peste un prag critic, care sa permita finantarea adecvata de bunuri publice esentiale, capacitatea de a raspunde la socuri adverse. Concret, ar insemna sa se ajunga in Romania la venituri fiscale (inclusiv contributii), ce sunt acum cca 27% din PIB, de peste 32% din PIB (media in UE este de 40%, iar in economii emergente din UE de 33-34% din PIB)…..In plus, un deficit de cont curent de 5% din PIB poate fi mai convenabil decat unul de 4% din PIB daca finantarea sa nu genereaza datorie –nu mai vorbim de orientarea creditului (ce se finanteaza cu el). Valorificarea resurselor naturale ale Romaniei trebuie sa fie mult mai profitabila pentru economia noastra. Integral: https://www.hotnews.ro

Mesajul desenat pe cer de un avion Air Moldova la graniţa cu Ucraina: „Relax”Invazia. Fake news-ul ca strategie de stat   Trăiesc în Tulcea, județul românesc care are cea mai lungă graniță cu Ucraina. Din balcon pot vedea, în zilele senine, Ismailul. Dacă nu sunt atent, atunci când umblu prin Deltă, telefonul se conectează la rețeaua ucraineană, iar traficul de date, în roaming, devine extrem de scump. Acum însă mi-e teamă că altceva ne costă pe noi mult. În județul Tulcea trăiesc aproximativ 50% dintre etnicii ruși din România și cam 10% dintre cei ucraineni. În timp, au învățat să conviețuiască, deși chiar și azi mai întâlnești mici frecușuri între lipoveni (rușii) și haholi (ucrainenii). Peste Dunăre, în raionul Odessa, trăiește a doua populație de români din Ucraina, după cea din raionul Cernăuți. Cei mai mulți dintre cei 125.000 de români se declară, la referendumuri, moldoveni. Riscul geostrategic al undiței Dacă te duci la pescuit pe brațul Chilia, trebuie să ai grijă când lansezi. Dacă ești mai avântat, s-ar putea ca tu să stai cu picioarele în România, iar momeala să fi aterizat pe mal, în Ucraina. …. Din când în când situația se mai tensionează. Mai scufundă ucrainenii un vapor, blocând pentru ani canalul Sulina, pentru a devia traficul fluvial pe Chilia, mai încep construcția unui canal artificial, care să le ușureze ieșirea din Dunăre în Marea Neagră, ne mai certăm pe insule fluviale sau maritime, pe platoul continental din Marea Neagră, dar, în rest, e liniște, se fac multe programe transfrontaliere finanțate de UE, e bine. …. Ziua când războiul n-a venit Liniștea trebuia să înceteze ieri, 16 februarie, conform informațiilor furnizate lumii de către americani. Surse extrem de serioase și de bine informate, printre care trebuie să menționăm CIA, au lăsat să se scurgă informația că Rusia lui Putin va ataca Ucraina pe 16 februarie. Cred că s-a anunțat și o oră exactă, cumva, dar nu sunt sigur. Analiștii militari români (nici nu știam că există atâția) au dat, și ei, ca sigură această informație. Nu poți să ignori atâtea surse de încredere. Serviciul de spionaj al SUA, oameni responsabili din administrația americană și, bonus, reputați analiști români care sunt convinși că rușii vor intra în Ucraina pe 16 februarie constituie un motiv de îngrijorare, mai ales pentru niște oameni trăind atât de aproape de zona de conflict. Am stat ca pe ace toată ziua, de la începutul ei, de la 0.00, până la 0.00. 24 de ore de angoasă. Îl văzusem pe Mircea Geoană, secretarul adjunct al NATO, povestind că una dintre țintele prioritare ale rușilor va fi și raionul Odessa. Practic, mă așteptam ca în lentilele binoclului pe care-l folosesc pentru bird-watching să văd tancuri rusești, de data asta, în loc de cormorani. …. Nu se știe de ce, în ciuda informațiilor de o acuratețe deosebită furnizate de aliații americani, rușii nu au atacat nici atunci, nici când și nici unde ne spusese CIA. În săptămâna în care a ieșit la iveală, ca urmare a unei investigații federale, că echipa democrată a candidatei Hillary Clinton a plătit pentru infiltrarea serverelor lui Trump, pentru a se planta acolo false dovezi ale colaborării acestuia cu Putin și Rusia, o administrație democrată nu se mai împiedică în amănunte și promovează fake news-ul ca strategie de stat. Nu este prima informație falsă, lipsită de orice dovezi, promovată de administrația Biden. Una la fel de gogonată a fost cea prin care ni se spunea că CIA și Pentagonul au dovezi certe că Rusia pregătește niște filmări false prin care vrea să arate că ucrainenii au atacat Federația Rusă, iar ei nu fac decât să fie obligați să răspundă la agresiune. E halucinant cât de proastă pare întreaga omenire în ochii strategilor americani. Aceasta a fost strategia folosită de Hitler atunci când a vrut să-și justifice atacul asupra Poloniei: au îmbrăcat în uniforme ale armatei poloneze niște nefericiți pe care i-au împușcat pe teritoriul german, pretinzând că atacaseră Germania. În foarte scurt timp, tancurile germane defilau prin Varșovia. Iar noi trebuia să fim convinși, în lipsa oricărei probe, că rușii pregăteau o manevră similară, la aproape 80 de ani distanță. …. Povestea armelor de distrugere în masă din Irak În 2003, Colin Powell, la acea vreme secretar de stat al SUA, a susținut în fața Consiliului de Securitate al ONU că există dovezi certe că Saddam Hussein deține arme de distrugere în masă, încercând astfel să justifice programata invazie a SUA în Irak. Au trecut 19 ani de atunci și nici până astăzi nu a fost găsită nici măcar una dintre acele arme de distrugere în masă, chimice, biologice sau nucleare. A fost un fake news de proporții globale, care s-a lăsat cu sute de mii de victime, morți în războiul declanșat de SUA sau în tragedia umanitară ce i-a urmat. România a trimis, de-a lungul timpului, mii de soldați în acest război bazat pe o minciună. Unii au murit acolo, mult mai mulți au fost răniți, cam toți s-au întors cu sechele pe viață. ….. Atunci când vom înghiți că știrile false sunt o formă acceptabilă a politicii statale, va trebui să nu mai avem nici cea mai mică pretenție de democrație, egalitate în drepturi, justiție. Exact ceea ce ne diferențiază de guvernările precum cea de la Kremlin. Integral: https://www.libertatea.ro

Chinese Soldiers Are Going To Get 'Bumper' Salary Hike This YearGeneral american: Beijingul ar putea profita de pe urma crizei ucrainene pentru a face un gest provocator  Criza din Ucraina, o oportunitate pentru Beijing, arată un înalt comandant militar din forțele aeriene ale SUA. Un general american, Kenneth Wilsbach, comandantul forţelor aeriene ale SUA în Pacific, a avertizat, astăzi, că Beijingul ar putea profita de pe urma crizei ucrainene, pentru a încerca să facă un gest „provocator” în Asia, în timp ce puterile occidentale sunt ocupate să calmeze tensiunile cu Rusia…… „Dacă ne întrebăm, oare China va vedea ceea ce se întâmplă în Europa şi (…) va încerca ceva în Indo-Pacific, într-adevăr, aceasta este un motiv de îngrijorare”, a subliniat responsabilul militar american în marja unui Salon de aeronautică de la Singapore. „Am îngrijorări cu privire la faptul că ei (China) ar putea dori să profite. Nu ar fi surprinzător dacă ei vor încerca ceva ce ar putea fi provocator, pentru a vedea în ce măsură reacţionează comunitatea internaţională”, a spus generalul american. Acum câteva zile, Wall Street Journal a publicat un editorial, „Ukraine Is a Distraction From Taiwan”, în care aprecia că SUA nu vor putea să desfășoare forțe în Europa și, în același timp, să protejeze Taiwanul. În plus, Taiwanul se află într-o locație crucială din punct de vedere strategic, pe rutele maritime aglomerate, cu aliați ai SUA la nord (Japonia) și la sud (Filipine). Taiwanul, crucial pentru securitatea aliaților SUA…. „Existența Taiwanului ca democrație liberală prosperă oferă, de asemenea, o alternativă convingătoare la China autocratică: demonstrează că democrația și capitalismul de piață liberă sunt potrivite pentru o societate de limbă chineză. Oamenii din Taiwan împărtășesc norme și valori cu Occidentul, nu cu Partidul Comunist Chinez, și este o poveste de succes strălucitoare pentru eforturile SUA de a promova prosperitatea și libertatea în lume. Ucraina ar putea fi la fel într-o zi, dar dacă o va face, probabil, va fi printr-o integrare economică mai strânsă cu Uniunea Europeană, nu prin legăturile sale slabe cu Statele Unite. Din toate aceste motive, dacă Taiwanul ar intra sub controlul Beijingului, interesele americane ar fi afectate mult mai grav decât într-un atac rusesc asupra Ucrainei”, mai arată War on the Rocks. Beijingul este acuzat de mai mulţi ani că provoacă tensiuni în regiune, în măsura în care China îşi întăreşte controlul asupra insulelor şi insuliţelor din Marea Chinei de Sud. China revendică aproape toată această zonă, ceea ce contestă mai multe ţări riverane precum Malaezia, Vietnam, Filipine, Taiwan sau Brunei. Integral: https://defapt.ro

După vizita la piramide, Klaus Iohannis ar fi jucat golf la Pianu de Jos, chiar în ziua în care se comemorau 6 ani de la Colectiv | Critic MediaIohannis l-a ținut pe Biden 2 ore în așteptare la telefon, că mai avea două găuri Meltean la cel mai înalt nivel. Președintele american Joe Biden se plânge că omologul său român Klaus Iohannis l-a ținut 2 ore pe hold în timpul unui telefon strategic referitor la situația din Ucraina, pentru că Iohannis nu terminase partida de golf, fiind la gaura nr. 16. Din fericire orele au trecut rapid pentru Joe Biden, a cărui memorie pe termen scurt are doar 8 secunde, din cauza senilității galopante. ”Președintele a apreciat melodia Fur Elise de fiecare dată în timpul celor 174 de audiții consecutive, cât a stat pe hold”, confirmă Departamentul de Stat….El a motivat întârzierea de faptul că pe teren a pătruns un sărac și a trebuit să-l îndepărteze cu crosa. Martorii spun însă că Iohannis ar fi privit cu atenție și îngrijorare mingea de golf cam o jumătate de oră înainte de fiecare lovitură, după care chema o echipă de geniști să dezamorseze mingea, în caz că teroriștii ruși au ascuns explozibil înăuntru. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 18 februarie. “Poluarea provoacă un număr mai mare de decese decât pandemia de COVID-19 – raport ONU”

Avatare de 1 Martie - Poze cu flori de primavara si snur de martisor pentru messenger - codRosu.roBuna dimineata intr-o zi de vineri, 18 februarie! Dimineața zilei de vineri ne aduce, mai ales prin Banat, Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei și Dobrogea, valori minime care ar trebui, mai degrabă, să fie maximele unei zile de februarie, 7 –9, izolat chiar 10 grade. În restul zonele minimele urcă ușor spre 2 – 4, 5 grade. Doar în zonele montane mai vorbim de minime negative (-1 spre –3 grade). Maximele rămân ridicate la nivelul întregii țări, cu valori de la 8 – 10, 11 grade, iar prin Muntenia, sudul Moldovei și Dobrogea urcăm iar spre 14 – 15 grade. La munte maximele se opresc la 2 –4 grade, cu –2, –4 grade pe creste. Bucuresti: 15/0 gr.C.

Val de critici după ce o tânără însărcinată a publicat imagini cu micul dejun primit: „De ce plătim mii de lei lunar pentru CAS?”Ce primește o lehuză la micul dejun într-un mare spital din București. Meniul la prețuri similare în Anglia, Germania sau Austria  O lehuză internată la Spitalul Clinic Dr. Ion Cantacuzino, în secția Maternitate, primește la micul dejun trei felii de pâine, un crenvurst, gem și unt sau margarină. Costul zilnic alocat hranei pentru pacienți este de 22 de lei. Este situația semnalată jurnalistului Vitalie Cojocari de unul dintre urmăritorii paginii sale. ”Acesta este meniul de mic dejun în Spitalul Clinic Dr. Ion Cantacuzino, în secția maternitate. Aș fi curios cât declară conducerea că ar costa acest ospăț plimbat pe holuri deschis și servit celor internați”, a scris acesta în mesajul adresat jurnalistului…. Situația din alte spitale din România În comentarii, cineva menționează ce a primit la micul dejun la Maternitatea Giulești din Capitală: “Mic dejun Maternitatea Giulești, București – Noiembrie 2020 3 felii de cașcaval, jumătate de roșie, 3 felii de pâine și o cutiuță de unt. Atât. Am primit pachete de acasă cât am stat internată. Făceam foamea altfel”….. Meniuri din spitalele europene Mâncarea din spitalele din Germania este diversă și apetisantă. Porțiile sunt generoase. Felul doi este însoțit de o salată cu legume proaspete. În Anglia, la micul dejun bolnavii primesc sandwich-uri, suc de fructe, iaurt, un fruct proaspăt și biscuiți. În Austria, nu lipsește salata de la felul doi, iar la desert este servit un fruct. Integral: https://ziare.com

Candidatul PNL Prahova la parlamentare, Catalin Predoiu, acuzatii grave din partea grefierilor: "Suntem tratati umilitor siVenituri de 8.000 de euro/lună la Ministerul Justiției din cumulul pensiei cu salariul  Ministerul Justiției s-a populat cu tineri pensionari, veniturile acestora din cumularea pensiilor cu salariile de demnitari fiind de mii de euro pe lună. În acest timp, un proiect de lege care interzice cumulul pensiei cu salariul este ținut în sertarele Parlamentului. Noua coaliție de guvernare și-a numit secretarii de stat în Ministerul Justiției….. Magistrați atrași de mirajul politicii Este cazul fostului judecător Otto Șandor Szep (62 de ani), fost președinte al Tribunalului Arad. În decembrie 2021, Szep a cerut Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) să-i aprobe cererea de pensionare, lucru care s-a și întâmplat. Pe 4 ianuarie, numele lui Șandor Szep era pe lista a 12 secretari de stat numiți de premierul Ciucă. Două zile mai târziu, fostul judecător mulțumea PSD, pe Facebook, pentru încrederea acordată….. Ministerul Justiției nu a publicat, încă, declarația de avere a fostului magistrat depusă la început de mandat. Ultimul document de acest fel este din mai 2021, când Otto Șandor Szep a arătat că a câștigat 18.800 de lei pe lună. Având în vedere că pensia magistraților este mai mare decât salariul în plată, potrivit formulei de calcul, rezultă că acesta a ieșit la pensie cu 22.000 de lei. La care se adaugă salariul de secretar de stat la MJ, adică alți 10.000 de lei, salariu net pe lună. În total, fostul judecător încasează 32.000 de lei pe lună, adică 6.400 de euro…. Nelu Ciobanu (55 de ani) a fost procuror militar până în 2017. În 2020, a candidat pentru funcția de consilier local pentru Sectorul 5 din partea partidului Pro România, condus de Victor Ponta. Tot atunci, a fost nevoit să-și depună declarația de avere, document din care reiese că în anul fiscal anterior a încasat o pensie de 384.204 lei, inclusiv drepturi restante, de la Casa de pensii a Ministerului Apărării Naționale, el fiind și general în rezervă. Aceasta înseamnă un venit net de 32.000 de lei pe lună. Numit de PSD în funcția de secretar de stat în Ministerul Justiției (MJ), Ciobanu câștigă în acest moment 42.000 de lei net pe lună, pensia plus salariul de demnitar, adică 8.400 de euro din bani publici. Procuror militar, detașat la MJ  Ministerul Justiției s-a militarizat recent cu un alt procuror militar. Este vorba de Ionel Corbu, prim procuror militar la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti. El va lucra pentru următorii trei ani la Direcţia Corpul de control al ministrului Cătălin Predoiu. În cazul său, salariul îl va primi tot de la MApN, fiind procuror militar. Corbu avea anul trecut un venit de 217.000 de lei, adică 18.000 de lei net pe lună, echivalentul a 3.600 de euro. Salariu uriaș de la CSM George Cătălin Șerban (50 de ani) a fost angajatul Consiliului Superior al Magistraturii până în octombrie anul trecut. Judecător de meserie, Șerban ocupa la momentul respectiv funcția de secretar general al CSM. După ce s-a pensionat, o lună mai târziu, a fost numit cu sprijinul PNL secretar de stat la ministerul Justiției. Nici el nu și-a publicat declarația de avere la început de mandat. Ultimul document de acest gen este din iunie anul trecut, când a primit un salariu de la CSM de 340.000 de lei, adică 28.000 de lei pe lună, echivalentul a 5.600 de euro. Integral: https://romania.europalibera.org

Procurorul SIIJ Adina Florea a fost admisă la concursul pentru un post de inspector la Inspecția JudiciarăMagistrații despre noua „secție specială”: „Nu respectăm ce zice Comisia de la Veneția și MCV” …. Prezentată ca un succes de ministrul Cătălin Predoiu, desființarea SIIJ aduce mai degrabă cu un obiectiv politic bifat la presiunile partenerilor europeni, nicidecum o rezolvare a problemei de fond. Corupția din magistratură nu a dispărut odată cu înființarea SIIJ, deși, în patru ani, această secție a nu a obținut nicio victorie în instanța. Nu există niciun magistrat condamnat într-un proces pe fond. Forma aleasă pentru transformarea SIIJ într-o nouă structură, modul de selecție a procurorilor de către Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), sancționarea acestora tot de către plenul Consiliului sunt tot atâtea temeri că noua structură va fi la fel de ineficientă că SIIJ. Procurorul general, scos din schemă La presiunile CSM, proiectul inițial al ministerului Justiției a suferit o modificare esențială, alte amendamente fiind așteptate să fie depuse odată cu dezbaterea lui în Parlament. Astfel, procurorul general a fost scos din procedura de selecție a procurorilor care vor ancheta magistrați, locul acestuia fiind luat de procurorii și judecătorii din CSM. Decizia este greu de înțeles mai ales că în ultimii ani, o parte dintre judecătorii din CSM conduși de Lia Savonea au militat pentru separarea clară a carierelor magistraților. Dintr-o dată, judecătorii votează pentru cariera procurorilor, lucru de neacceptat până de curând. „Avem de a face cu un SIIJ mai mare. De ce să fie selectați procurorii de către judecători? Se încalcă principiul separației funcțiilor judiciare, principiu promovat tocmai de Lia Savonea. Adică judecătorii pentru instanța supremă sunt aleși doar de judecători, dar procurorii noului SIIJ sunt aleși tot de judecători. Avem de-a face aici cu o ipocrizie fenomenală”, ne-a declarat un judecător. Garanții discriminatorii O altă problemă a proiectului de lege este că noua structură, mai mare și mai costisitoare din punct de vedere financiar, exclude procurorii DIICOT și DNA din anchetarea magistraților. „De ce aceste dosare să nu fie anchetate de DNA, DIICOT și parchetele de pe lângă curțile de apel? Că nu există garanții de independență? Pentru cine garanții? Atunci înseamnă să admitem că toate dosarele instrumentate de aceste trei parchete sunt lipsite de garanții privind independența verificărilor”, mai arată judecătorul. Controlați de judecătorii din CSM Un alt magistrat, tot judecător, arată că „în proiectul transmis spre dezbatere în Parlament se prevede că procurorii desemnaţi pentru anchetarea magistraţilor vor fi selectaţi de către plenul CSM, în care majoritatea este deţinută de Secţia pentru Judecători. Practic această majoritate, compusă din judecători, va controla desemnarea viitorilor procurori anchetatori. Integral: https://romania.europalibera.org

Continuă lucrările de introducere a rețelei de apă și canalizare în Craiova | Romania Mama | Stiri | Administratie Publica | Anunturi | Joburi | Turism | Sport | Lifestyle | DivertismentRomânia, țara fără apă și canalizare! Sute de localități și milioane de oameni trăiesc la fel ca în Evul Mediu. Teleorman, județul condus ani de zile de Liviu Dragnea, dezastru total Aproape incredibil, dar cât se poate de adevărat! România se laudă cu sute de milioane de euro de la PNRR, guvernanții vorbesc despre investiții, infrastructură și creionează un viitor mai ceva ca-n filmele science fiction, dar uită realitățile din teren. Și nu de puține ori acestea s-au dovedit a fi cât se poate de dure. Astfel, potrivit ultimului raport de țară, în anul 2020, populația conectată la sistemul public de alimentare cu apă a fost de 13.936.918 persoane, reprezentând 72,4% din populația rezidentă a României….. Un singur lucru nu este amintit, și anume, faptul că România avea peste 19 milioane de locuitori la finale anului 2020, ceea ce înseamnă că mai bine de cinci milioane de oameni nu înțeleg încă banalul concept de alimentare cu apă. Mai mult decât atât, cifrele pot să inducă și în eroare, având în vedere că, dacă raportăm cifra la populația rezidentă din luna decembrie a anului 2020 constatăm un procent chiar mai mic, ceea ce înseamnă că nu toată populația din localitățile care dispun de rețea de apă este și conectată la sistem…. La nivelul regiunilor de dezvoltare, în anul 2020, ponderea cea mai mare a populației conectate la sistemul public de alimentare cu apă, în total populație rezidentă, s-a înregistrat în regiunea București-Ilfov (87,5%), urmată de regiunea Sud-Est (85,3%). La polul opus, gradul cel mai redus de racordare s-a înregistrat în regiunea Nord-Est (52,1%), urmată de regiunea Sud-Vest Oltenia (61,1%)…..Ca să mascheze puțin situația, guvernanții n-au raportat o situație exactă a ceea ce se petrece în mediul rural, ci au transmis un raport al numărului total de locuitori, fiind incluși aici și cei din urban, oameni racordați în mare măsură la sistemul de alimentare cu apă….. Două județe din Moldova ies în evidență din acest punct de vedere. Astfel, Botoșani abia atinge 38,55 din total, în timp ce Suceava are 39,1. Situația e la fel de dramatică și în Vaslui unde cu greu s-a sărit de 40% procent total al alimentării cu apă. Coborâm pe hartă și observăm dezastrul din județul condus ani de zile de Liviu Dragnea. Teleorman abia are 37% din gospodării racordate la apă. Campioane din acest punct de vedere sunt județele Brașov, Timiș, Buzău, Brăila și Constanța, toate cu peste 80%….. Canalizarea, la nivel de Ev Mediu  E și mai dezastru dacă ne raportăm la canalizare. Astfel, în 2020 un număr de 10.794.270 locuitori aveau locuințele conectate la sistemele de canalizare, aceștia reprezentând 56,0% din populația rezidentă a României, cu 279.346 persoane mai mult decât în anul 2019….. În ceea ce privește epurarea apelor uzate, populația conectată la sistemele de canalizare prevăzute cu stații de epurare a fost de 10.540.388 persoane, reprezentând 54,7% din populația rezidentă a țării, cu 276.086 persoane mai mult decât în anul 2019. La nivelul regiunilor de dezvoltare, ponderea cea mai mare a populației conectată la sistemele de canalizare, în total populație rezidentă, s-a înregistrat în regiunea București-Ilfov (88,5%), urmată de regiunea Centru (68,5%) și Vest (63,0%). Gradul cel mai redus de racordare s-a înregistrat în regiunile de dezvoltare: Nord-Est (38,8%), Sud Muntenia (39,1%) și Sud-Vest Oltenia (43,1%) Și aici Teleormanul este la ani lumină de restul țării, având un grad înfiorător realizat de numai 27,1. Nici Giurgiu nu strălucește la canalizare, 27,3%, în condițiile în care aproape este și Călărașiul cu 29,1%. De altfel, până și județele care au reușit să rezolve în mare parte alimentarea cu apă au probleme serioase la canalizare. Se întâmplă acest lucru în Arad, Timiș sau Bihor. Concret, doar 36,35% dintre comunele României dispuneau anul trecut de rețea de canalizare, în ciuda faptului că România și-a luat angajamentul, ca semnatară a Agendei 2030 pentru Dezvoltare Durabilă să ajungă la 90% în ceea ce privește conectarea gospodăriilor populației la rețeaua de apă potabilă și canalizare. Integral: https://www.fanatik.ro

furtunăPoluarea provoacă un număr mai mare de decese decât pandemia de COVID-19 – raport ONU  Poluarea provoacă mai multe decese la nivel global decât pandemia de COVID-19, conform unui raport al ONU, care cere o “acţiune imediată şi ambiţioasă” pentru a interzice unele substanţe chimice toxice, scrie Reuters.  Conform raportului publicat marți, poluarea cu pesticide, materiale plastice şi deşeuri electronice provoacă încălcari pe scară largă ale drepturilor omului, precum şi cel puţin 9 milioane de decese premature pe an, iar această problemă este în mare măsură ignorată. Pandemia de COVID-19 a provocat aproape 5,9 milioane de decese, conform datelor Worldometer. “Abordările actuale pentru gestionarea riscurilor reprezentate de poluare şi substanţele toxice eşuează în mod clar, rezultând în încălcări la scară largă ale dreptului la un mediu curat, sănătos şi durabil”, scrie autorul raportului, David Boyd, raportor special al ONU, citat de Agerpres. Documentul urmează să fie prezentat luna viitoare la Consiliul ONU pentru Drepturile Omului, care a declarat un mediu curat ca fiind un drept al omului. Raportul, postat marţi pe site-ul Consiliului, solicită interzicerea polifluoroalchilului şi perfluoroalchilului, substanţe chimice utilizate în produsele de uz casnic, precum vasele antiaderente pentru gătit, care favorizează apariţia cancerului şi sunt considerate “substanţe chimice pentru totdeauna” pentru că nu se descompun în mod natural. Documentul recomandă, de asemenea, curăţarea zonelor poluate şi, în cazuri extreme, chiar posibila relocare a comunităţilor afectate – multe dintre ele sărace, marginalizate şi indigene – din aşa-numitele “zone de sacrificiu”. Integral: https://www.hotnews.ro

ALARMANT // Aproape 1800 de copii, elevi şi studenţi sunt infectaţi cu noul coronavirus - ParantezeDe la România educabilă la “România Educată”  Elevii nu sunt încurajați să pună întrebări dincolo de litera manualului, deși puterea de atracție a întrebării este mult mai mare decât satisfacția unui răspuns corect.  O reformă radicală a sistemului de Educație a fost mereu promisă și uitată în sertarele demagogiei electorale. De la căderea comunismului, puterea politică a înscăunat peste 30 de miniștri ai Educației, cei mai mulți dintre ei fără a avea vreo legătură cu competențele și responsabilitatea uriașă pe care le cerea exercitarea acestei funcții. Învățământul a rămas de-a lungul timpului unul dintre domeniile cele mai politizate, inspectorii școlari și directorii școlilor depinzând în mare măsură de coloratura guvernelor. Legea Educației din 2011 prevede alocarea anuală din bugetul de stat și din bugetele primăriilor a minimum 6% din PIB, dar niciodată acest procent nu a fost măcar cât de cât apropiat de cel stipulat în actul legislativ. În fiecare an guvernele au amânat aplicarea legii prin ordonanțe de urgență. Anul trecut, de pildă, Ministerul Educației a primit doar 2,5% din PIB, peste 70% din fonduri fiind alocate salariilor cadrelor didactice și personalului auxiliar. La capitolul finanțare suntem pe penultimul loc în UE, mult sub media europeană de 4,7%….. Unde ne aflăm  România are cel mai mare număr de elevi repartizați unui cadru didactic, ceea ce ne plasează pe ultimul loc în Europa. Majoritatea claselor din mediul urban au câte 25-30 de elevi, aceasta fiind consecința directă a faptului că investițiile în construirea unor noi spații de învățământ au fost aproape inexistente în ultimele trei decenii. Multe dintre laboratoare și biblioteci, acolo unde există, sunt nefuncționale. Cele mai multe dintre clădirile școlare nu sunt prevăzute cu rampă de acces și doar 15% au grupuri sanitare pentru persoanele cu dizabilități. Sute de școli, mai ales din mediul rural, au încă grupurile sanitare în curte, fără apă curentă și canalizare. Mii de cadre didactice din învățământul preuniversitar nu au pregătire de specialitate, cu precădere cele de la școlile din mediul rural. Sunt așa-numiții suplinitori, fără studii superioare, care în loc să formeze elevii mai degrabă îi smintesc. De ani de zile la examenele de titularizare aproape 50% dintre cadrele didactice nu obțin note de trecere. Nu de puține ori au fost cazuri când unii dascăli au fost prinși copiind și au fost eliminați din examen. Ce respect pot să mai aibă elevii pentru profesorii lor care au încercat să fure și, probabil, unii chiar au reușit?…. Nu cumva artizanii “României Educate” se cam joacă cu cifrele? Cu ce instrumente și mai ales cu ce decidenți vom recupera în opt ani ceea ce nu s-a făcut în mai bine de trei decenii pentru Educație? Știm că proiectul va avea și o finanțare importantă de 3,6 miliarde de euro prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), dar nu putem să ignorăm cum o mare parte a investițiilor din toate domeniile s-au dus de-a lungul timpului pe apa sâmbetei, altfel spus au intrat în buzunarele guvernamentale ori în cele ale mandatarilor de programe care s-au aflat doar pe hârtie. Starea jalnică a învățământului în România s-a acutizat în urma unor cauze greu de îndepărtat. Relația dintre profesor și elev a rămas una deficitară, în sensul în care profesorul predă de la catedră iar elevul își ia notițe. Nu există o colaborare între cei doi, de pildă elevul să fie încurajat să aibă și să pună întrebări dincolo de litera manualului…..Nevoia de modele în rândul elevilor este vitală, însă mulți nu o conștientizează. Iar asta se întâmplă și pentru faptul că nu au cunoștință de ele. La școală nu le sunt arătate și cultivate, iar acasă intră în lumea lor virtuală în fața calculatorului. Integral: https://www.dw.com

CNIV 2014 evidenţiază colaborarea profesor – elevi/studenţi - Elearning în RomâniaDezbatere. Este etic ca un profesor să-și sfătuiască elevii să studieze în străinătate? „Nu este o atitudine antinațională”  Din cei 200 de români care pleacă anual din România, până în 3% o fac pentru studii. Unii fiindcă vor universități de top sau pentru că specializările la care visează nu există la noi, cei mai mulți doar pentru că pot. Mulți profesori le susțin și încurajează demersul….. Peste 35 de mii de tineri români studiază în străinătate potrivit datelor Unesco din 2019, cei mai mulți în Marea Britanie, SUA, Germania și Franța. Numărul se echilibrează cu cei care vin la studii la noi: puțin peste 30 de mii, o treime din Republica Moldova, apoi tineri din Israel, Franța sau Italia. Învățământul superior românesc pare să fie în declin. În 2020, facultățile noastre au înregistrat cel mai mic număr de înscrieri din ultimii 20 de ani. Pe ani, lucrurile erau așa: – În anii ‘90 aveam sub 200 de mii de studenți; – În 2000 – jumătate de milion; – În 2010 – peste 670 de mii – În 2020 puțin, peste 400 de mii. Cei care oferă consiliere pentru studii în străinătate spun că pierdem anual în jur de 4000 de studenți în favoarea universităților străine. Un trend care se înscrie în logica migrației masive de la noi: 5,6 milioane de români întregesc diaspora, potrivit datelor Ministerului pentru Românii de Pretutindeni. Să studiezi peste hotare a devenit mai accesibil financiar, astfel că pleacă și tinerii care nu au rezultate la olimpiade internaționale și prin urmare, nici șanse să fie bursieri. Mulți dintre ei  au deja rude în străinătate și chiar și fără această plasă de siguranță, vor să ajungă la universități clasate mai bine în topurile internaționale. Acel „mai bine” îl aduc ca argument și profesorii care își încurajează elevii să plece….. Simion Ilie: „Educația unui copil are mereu un Return On Investment pozitiv”  Dacă însă am vedea rolul profesorului ca un „antrenor” care să ajute elevul să-și atingă potențialul maxim, ca un „aprinzător de lumină” pentru sufletul copilului aflat poate într-un moment de derivă și de întrebări, atunci opțiunea morală ar fi, în opinia mea, să-i dea elevului cât mai multe informații obiective și să-l ajute să ia o decizie ce-i va facilita drumul spre desăvârșirea intelectuală și spirituală….. Prin anul 2000, ca urmare a unui afiș postat la avizierul Universității, mi-am depus candidatura pentru a beneficia de o bursă Erasmus – singura pentru Franța și pentru profilul meu din cadrul universității în care studiam – iar în urma procesului de selecție destul de serios în care a fost luată în calcul media generală de la toate examenele din anul anterior și media la cele două examene de limbă franceză (scris și oral), am obținut locul I în competiție. Profesorul responsabil de implementarea programului de schimburi, care ar fi trebuit să mă sprijine cu informații și poate, chiar cu recomandări și sfaturi, pentru acest parcurs, a dovedit contrariul, aducându-mi în față tot felul de motive pentru care nu ar fi meritat să plec la studii în Franța, invocând chiar și veniturile modeste ale familiei mele, ce nu ar fi putut suplimenta eventuale perioade „de foame” din acel an de studiu. Și din această perspectivă, a studentului dornic pe de o parte să se perfecționeze la o universitate foarte bună din Occident, dar apăsat pe de altă parte de vorbele unui profesor cu experiență care picta în sumbru perioada de studii în străinătate, am simțit nevoia unei alte opinii. Una avizată, nu cea a familiei, care mă sprijinea necondiționat, dar nu trecuse printr-o astfel de experiență. „Simion, nu-ți pot promite că nu vei face foamea!” Pe acest fond a avut loc discuția cu doamna profesor S. Dima, care în acel moment de întrebări și temeri în care mă aflam, a fost nu doar profesionistul, ci mai ales omul care sfătuia un tânăr aflat în fața a două drumuri. Îmi aduc aminte clar și acum replica domniei sale atunci când îi expuneam temerile mele „Simion, nu-ți pot promite că nu vei face foamea! Este posibil să ți se întâmple asta! Dar nu poți rata o astfel de oportunitate, oricât de multe necunoscute sunt în momentul de față!” Sunt convins acum că acea discuție s-a numărat printre cele care mi-au schimbat destinul, pentru că decizia mea categorică a fost aceea de a nu renunța la bursa obținută cu greu și de a mă duce să studiez pentru un an în Franța. Într-adevăr bursa a întârziat la început vreo 6 luni, au fost și momente dificile, extrem de formatoare pentru mine ca om, peste care am trecut ajutat și de entuziasmul specific vârstei, însă rezultatele finale ale acelui an de studiu, care m-au plasat printre primii studenți dintre cei două sute din an, în marea lor majoritate francezi, m-au făcut să simt că alegerea a meritat pe deplin. În concluzie, investiția în educația unui copil are mereu, dar mereu un ROI (Return On Investment) pozitiv. Poate, aparent, la un nivel strict contabil, sistemul care a contribuit la educația unei bucăți din parcursul unui tânăr, matematic, pare că pierde dacă acesta decide să-și continue parcursul în altă parte, dar, din experiența mea, în final, statul are numai de câștigat dacă ajută copiii/tinerii să-și atingă potențialul maxim, chiar și atunci când acest lucru presupune ca ei să meargă să studieze în străinătate. Integral: https://scoala9.ro

Buruienile. Opinie de Sorin PâslaruCreşte datoria externă, creşte deficitul comercial, creşte inflaţia, cresc dobânzile, frânează PIB-ul. Mai are cineva îndoieli că fără ajustări nu vom putea trece de 2022? …. Datele de la Statistică retează scurt toată sarabanda de declaraţii privind creşteri de salarii şi pensii în 2022 şi e mare lucru să nu fie anunţate imediat ajustări inclusiv la nivelul investiţiilor din 2022 despre care toţi politicienii de la guvernare au bătut toba. Iată că lunile de semihaos prin care a trecut România la începutul toamnei, cu o criză guvernamentală provocată gratuit de ambiţia fostului premier Florin Cîţu de a fi şi preşedinte de partid, ceea ce a dus la ruptura coaliţiei anterioare şi la o criză guvernamentală prelungită, îşi arată „roadele”. Nu avea cum altfel să se prezinte România la finish-ul lui 2021 din punct de vedere economic, bombardată fiind in toamnă de trei crize concomitent: sanitară, politică şi energetică. Cele două luni de îngheţ administrativ, în care liderii PNL, USR şi PSD, în frunte cu preşedintele Iohannis, s-au războit politic, şi-au produs efectele. La întârzierea luării unor măsuri reale de protecţie a consumatorilor şi IMM-urilor în faţa exploziei preţurilor la energie s-a adăugat cel mai probabil frânarea investiţiilor în proiecte de infrastructură, care au fost un motor în primele şase luni din anul 2021….. În momentul în care oamenii nu mai intră într-o bancă să încerce să îşi facă un credit de consum sau de locuinţă atunci e clar că îşi restrâng şi alte categorii de cheltuieli şi îşi drămuiesc banii pentru a acoperi necesităţile de bază. În criza din 2009/2010, căderea a fost accentuată şi chiar provocată pentru unele sectoare din economie de creşterea dobânzilor bancare, băncile motivând creşterea riscului de ţară pentru majorarea marjelor. De această dată este rândul facturilor la energie să schimbe atitudinea populaţiei. La acest context general de slăbiciune s-au adăugat şi problemele de producţie din industrie. În afară de presiunea tarifelor la energie şi gaz, dificultăţile din lanţurile de aprovizionare mondiale au diminuat sau chiar oprit producţia locală de automobile, dar au avut şi efecte în alte sectoare industriale. Toate aceste minusuri nu au putut fi compensate de plusul anului agricol excepţional de bun în 2021, realizat ca urmare atât a recoltelor record, cât şi a preţurilor foarte bune la cereale. Cu toată producţia foarte bună, agrobusinessul românesc contribuie cu minus la PIB din cauza deficitului comercial din acest sector, de 1,8 miliarde euro în 2021. Slăbiciunea structurală a economiei româneşti, decalajul mare între exporturi şi importuri, s-a manifestat şi mai acut în 2021. Închiderea producătorilor de îngrăşăminte din cauza preţului la gaz şi creşterea importului de medicamente a dus deficitul provocat de produse chimice la circa 11 mld. euro…..Dacă în 2014, la fiecare 100 de euro export, deficitul era de 11 euro, acum la fiecare 100 euro export, deficitul comercial este de 33 euro. Deci pentru a face exporturi mai mari, economia românească are nevoie de importuri. Pe undeva sunt exporturi „false“. Această evoluţie nu poate duce decât într-o fundătură a unei crize de cont curent, indiferent cum s-ar găsi finanţare pentru acest deficit comercial mereu mai mare. Creşterea accelerată a datoriei externe în această perioadă, de la 93 mld. euro în 2014 la 134 mld. euro la sfârşitul lui 2021, plus 44%, arată cum s-a finanţat în această perioadă nesustenabila majorare a deficitului comercial. Integral: https://www.zf.ro

Economia mondială continuă să reducă riscurile reprezentate de varianta Delta, cel puţin pentru moment. PIB-ulInflaţia este de neoprit în Europa. Până şi berea se va scumpi, semnal că explozia preţurilor este pe cale să degenereze într-o nouă criză. “Dacă analizezi inflaţia pe care o simţim acum, este cea mai puternică din ultimii zece ani şi nu se manifestă doar la nivelul categoriei produselor noastre – s-ar putea să fie şi o problemă macroeconomică.”  În Italia, electricitatea s-a scumpit cu 94% de la începutul anului, iar gazele cu 131%. Autorităţile au promis miliarde de euro pentru protejarea puterii de cumpărare a populaţiei, dar scumpirile sunt mereu cu un pas mare înainte. În Ungaria, în ianuarie mâncarea s-a scumpit cu peste 10%. Preţurile uleiului pentru gătit au sărit în sus cu 33%, cele ale făinii cu 31%, iar ale pâinii cu 18%. Guvernul de la Budapesta a plafonat preţurile în magazine, dar i se reproşază că nu a tăiat şi TVA. În Polonia, partidul de guvernământ a redus TVA chiar şi până la 0 la mâncare, care s-a scumpit doar „moderat“, după cum au observat analiştii. Însă au început să iasă în evidenţă preţurile transportului, în special al  celui pe calea ferată. Din Marea Britanie după Brexit a venit vestea că standardele de viaţă au scăzut în decembrie cu cel mai rapid ritm din ultimii opt ani, de când Europa trecea printr-o criză a datoriilor care a degenerat într-o criză a ine­ga­lităţilor sociale şi a încrederii în instituţiile europene. Percepţia acestor inegalităţi şi neîncrederea sunt motive ale votului pentru Brexit din 2016. Erodarea standardelor de viaţă este efectul inflaţiei. În Franţa, o economie care rezistă surprinzător de bine în faţa valului inflaţionist global, tradiţionala franzelă îndură şi ea creşterea costurilor. Este un aliment la care francezii se întorc mereu şi mereu în vremuri de restrişte şi de aceea a devenit un simbol istoric. De decenii produsul simplu rezultat din amestecul de făină cu apă are acelaşi preţ, iar în actualul mediu inflaţionist brutarii fac eforturi dureroase să păstreze tradiţia. Pentru alte produse însă este liber la scumpiri…..La începutul acestei luni şi concurentul Carlsberg a emis mesaje pesimiste referitoare la perspectivele din industria de profil. Van den Brink s-a plâns în special de scumpirea aluminiului cu 50% în doar o lună şi un pic. Cotaţiile orzului s-au dublat….Un studiu al BCE a găsit că lovitura dată de o penurie de gaze s-ar simţi cel mai dur în Slovacia, Austria şi Portugalia. Imune vor fi Olanda şi Belgia. Între timp, în SUA, administraţia preşedintelui Joe Biden ia în considerare suspendarea taxelor pe benzină pentru a stopa accelerarea inflaţiei. Iar SUA sunt exportatoare de petrol şi gaze naturale, cu o industrie a rafinării foarte bine dezvoltată. Integral: https://www.zf.ro

Europarlamentarul Vlad-Marius Botoș (USR) deschide un birou la Deva – Special Arad · ultimele știri din AradFile din CV-ul de negăsit al unui lider USR. Pe urmele lui Vlad Botoș, prin patru partide  Simpatizant declarat al USR, Valeriu Nicolae analizează cariera politică și profesională a vicepreședintelui userist Vlad Botoș. …. Vlad Botoș controlează foarte bine filiala Arad a USR. Nu există un CV oficial al domniei sale, un lucru cel puțin straniu pentru un vicepreședinte și un europarlamentar USR. Am găsit totuși informații din timpul campaniei interne a USR-ului pentru europarlamentare și pe diverse site-uri ale partidului. …. Manager precoce În 2018, Vlad Botoș spunea că pentru mai mult de 10 ani a fost managerul unei firme private în domeniul auto. Conform declarației de avere din 2019, firma unde a fost angajat înainte de a fi europarlamentar este o respectabilă societate comercială germană. Asta înseamnă că la 22 de ani, domnul Botoș a fost numit direct manager, ceea ce nu este deloc credibil. A avut și două firme, ambele radiate de mult, una în 2008 (când avea 22 de ani), cealaltă în 2013. … Domnul Botoș a declarat, de asemenea, că a deschis/coordonat „întreprinderi” în cel puțin alte patru țări, lucru care iarăși pare exagerat. Nu este deloc clar nici măcar când a terminat facultatea privată la Universitatea Vasile Goldiș din Arad, faimoasă pentru scandalurile de corupție și pe care impostorii din politica noastră au absolvit-o. …. Țărănist la 19 ani Conform declarațiilor sale, de la 19 ani a fost membru PNȚCD, partid în care a rămas timp de 7 ani. Apoi, pentru trei luni a fost în Forța Civică, partid înființat de preacinstitul Viorel Lis. A demisionat cu scandal, afirmându-și susținerea pentru USL (alianța PSD-PNL-PC) și cerând ca filiala Forța Civică Arad, unde el era secretar general, să intre în PNL și să nu aibă legături cu PDL. Acum, domnul Botoș este un critic dur al alianței PSD-PNL. Liberal pentru 3 ani Timp de trei ani, a fost și în PNL, începând cu 2012. La acel moment, liberalii erau conduși de domnul Crin Antonescu și guvernau alături de PSD-ul condus de domnul Ponta și de PC-ul controlat de domnul Dan Voiculescu. Domnul Vlad Botoș a devenit președintele organizației municipale de tineret. La acel moment, cel mai puternic om din PNL Arad era domnul Mihăiță Calimente, trecut și el pe la PNȚCD, un politician care a fost cercetat de două ori de Agenția Națională pentru Integritate. …. Descurcăreț și oportunist, domnul Botoș a promovat rapid și la USR, unde a fost pus de echipa Barna – Ghinea – Drulă pe o poziție eligibilă pe listele pentru Parlamentul European, în ciuda gargarei meritocratice. Pe domnul Botoș nu îl recomanda nimic pentru o astfel de poziție. Domnul Botoș a vorbit repetat de implicarea lui în societatea civilă și în protestele de la Roșia Montană. Un lucru destul de straniu, căci domnul Botoș, conform propriilor declarații, a fost membru de partid de la 19 ani până acum, cu o excepție între demisia din PNL (2015) și intrarea în USR (2016). …. Aș vrea totuși să fiu foarte clar: domnul Botoș este și așa cu mult peste tipicul politicienilor de vârf de la PSD, PNL, UDMR sau AUR. Dar acest lucru nu rezolvă în niciun fel discrepanțele dintre discursul general al USR despre meritocrație, transparență și împotriva traseismului din politica noastră, ci doar demonstrează că avem o clasă politică îngrozitoare și că până și electoratul USR este extraordinar de puțin informat. Integral: https://www.libertatea.ro

Mulți români sunt amenințați cu publicarea unor imagini compromițătoare. Val de șantaj ce vine prin e-mail – Evenimentul ZileiUn hacker rus se chinuie de 3 zile să spargă faxul de la ANAF  Cine a zis că rușii se retrag? Un atac cibernetic masiv este în desfășurare la sediul central al ANAF-ului, unde faxul este atacat de trei zile de hackerii ruși. Situația e îngreunată de faptul că faxul e tras din priză ca să fie băgat un reșou. Hackerii au transmis un mesaj ieri dimineață că s-au săturat și vor veni să-l spargă cu ciocanul, dar au fost preveniți de angajații ANAF să aibă la ei buletinul în copie și original, un certificat fiscal pentru ciocan și doi martori, aceasta fiind procedura. Unul din hackeri a renunțat să mai participe la proiect și a plâns convulsiv după ce a suna la ANAF ca să ceară un ton de fax. I-a răspuns chiar Mioara Papuc, angajată ANAF renumită pentru modul disprețuitor în care își tratează contribuabilii veniți la ghișeu. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 17 februarie. “Poluare masivă în București miercuri dimineață, cu depășiri de aproape 700% pentru PM 2,5 în anumite zone / Deocamdată nicio explicație de la Ministerul Mediului”

Prognoza meteo. Temperaturi neobișnuite pentru finalul iernii. Cum va fi vremea până la jumătatea lunii martie, Știri Botoșani, Actualitate - Stiri.Botosani.RoBuna dimineata intr-o zi de joi, 17 februarie! Dimineața zilei de joi aduce temperaturi pozitive la nivelul întregii țări, cele mai ridicate valori (4 – 6 grade) urmând să le avem prin Banat, Crișana, Muntenia, Dobrogea, în timp ce în restul țării ne oprim la 0 – 2 gr. La munte minimele vor fi ușor sub 0 gr (-0 spre –2 gr), doar pe crestele Meridionalilor vom coborî spre –4, –5 gr. Peste zi ne așteaptă o zi deosebit de caldă, cu maxime de 14 – 16 gr prin Oltenia, Muntenia, Moldova, Dobrogea, în timp ce prin sudul Banatului și al Transilvaniei ne oprim la 9 – 10 gr. Crișana, Maramureș, nordul Transilvaniei și nordul Banatului au partea de cea mai ”rece” zi, cu valori de 7 – 9 gr. In Capitală, valorile termice se vor situa în continuare cu mult peste cele normale pentru a doua decadă a lunii februarie. Cerul va avea înnorări, iar pe parcursul nopţii va creşte probabilitatea ca trecător să plouă slab. Temperatura maximă va fi de 14 – 15 gr, iar cea minimă de 4 – 7 gr.

Masca nu mai este obligatorie în aer liber, din cauza unui viciu de procedură dintr-o OUG, a decis CCR„Misterul epidemiologic” al Covid-19. Motivul pentru care unele țări bogate au fost mai afectate  Pandemia de Covid-19 a fost numită „un mister epidemiologic” deoarece a provocat mai multe victime în țările dezvoltate, cu sisteme sanitare care, teroretic, erau mai bine pregătite pentru o asemenea situație….. Astfel, nivelul scăzut de încredere în guverne sau al încrederii sociale (între oamenii dintr-o anumită țară), precum un grad mare de corupție este corelat în mod clar cu o rată mai mare de a infectărilor, în timp ce indicii legați de starea sistemelor sanitare s-au dovedit a avea o relevanță mai scăzută. Studiul a analizat date din 177 de țări și a fost realizat de către Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) al Universității Washington, împreună cu Council for Foreign Relations. Perioada de referință este 1 ianuarie 2020 – 30 septembrie 2021…..Țări bogate cu resurse generoase alocate sistemelor sanitare au avut rate ale mortalității mul mai mari decât țări sărace, existând diferențe notabile chiar între state vecine. Motivul ar fi legat de nivelul de încredere pe care îl are populația în guverne sau de pe care îl au oamenii între ei. Astfel, dacă în toate țările ar fi existat un nivel al încrederii în guvern precum cel din Danemarca, de 75%, în lume nivelul infectărilor ar fi scăzut cu 13%, iar dacă nivelul încrederii sociale ar fi fost la același nivel, efectul ar fi fost și mai mare, cu 40% mai puțin infectări. De menționat că nivelul redus al încrederii interpersonale este asociat cu un grad înalt al corupției percepute și al inegalității veniturilor. Integral: https://www.fanatik.ro

Combaterea pandemiei, sabotată de Guvern și Parlament. Seria lungă a legilor proaste care au căzut la CCR  Multe din legile adoptate pe perioada pandemiei au căzut la Curtea Constituțională din erori flagrante ale Parlamentului sau Guvernului, erori care arată incompetența sau reaua voință a celor care fac legi în România. Obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile deschise a fost anulată de către Curtea Constituțională pe motiv de procedură legislativă, anume OUG 192/2020 nu avea avizul Consiliului Legislativ, procedură elementară pentru orice proiect de lege sau ordonanță. Decizia de marți este ultima dintr-o serie de 30 de sesizări ale Curții care au avut ca obiect legi sau ordonanțe prin care au fost adoptate măsuri de combatere a epidemiei de Covid-19 sau a efectelor negative ale acestora, unele dintre acestea încălcând în mod grosolan și evident prevederile Constituției. CCR a fost vehement criticată pentru unele dintre aceste decizii, însă o analiză a acestora arată că judecătorii Curții au trebuit să repare ce au stricat juriștii din slujba Guvernului sau cei trimiși de partidele politice în Parlament, fie din incompetență crasă, fie din rea voință abia mascată. Drepturi fundamentale, limitate prin decret prezidențial Probabil cea mai devastatoare decizie a CCR luată de la izbucnirea epidemiei a fost legată de două ordonanțe de urgență pe baza cărora a fost instituită starea de urgență și stabilite amenzile uriașe pentru cei care au fost surprinși ieșiți din case fără o justificare solidă. Aspectele reclamate de către Avocatul Poporului au fost reluat aproape în integralitate în Decizia 152 din 6 mai 2020 a CCR. Primul se referea la faptul că amenzile au fost aplicate fără să fie prevăzute de vreo lege….Însă mult mai grav a fost faptul că, odată cu instituirea stării de urgență, președintele Klaus Iohannis a suspendat sau a limitat, prin decret prezidențial, drepturi și libertăți fundamentale, fără ca Parlamentul să adopte o lege care să-i permită acest lucru, deși Constituția prevede clar această condiție. „Președintele a dispus, pe de o parte, suspendarea sau neaplicarea unor dispoziții legale sau, pe de altă parte, modificarea și completarea unor legi, dispozițiile sale având impact asupra unor drepturi și libertăți fundamentale (dreptul la muncă, libertatea economică, accesul liber la justiție etc.) (…) Dispunerea inaplicabilității normelor legale referitoare la transparenţa decizională şi dialogul social, de fapt suspendarea lor pe perioada stării de urgență sau a stării de asediu, afectează drepturile fundamentale în considerarea cărora au fost adoptate aceste legi, precum și regimul unei instituții fundamentale a statului”, constata CCR. Menționăm că OUG 34/2020 a fost adoptată de Guvern fără ca Ministerul Justiției, condus și atunci de Cătălin Predoiu, să avertizeze primul-ministru asupra acestei încălcări grave a Constituției. Parlamentul a uzurpat atribuții ale Guvernului La fel de grav a fost modul în care a fost tratată chestiunea amânării alegerilor locale, atât de către Guvern, cât și de către Parlament. Guvernul a dispus prin OUG prelungirea mandatelor aleșilor locali și amânarea alegerilor, iar Parlamentul a modificat ordonanța cu un amendament care stipula că data alegerilor va fi stabilită de forul legislativ. Guvernul a atacat legea de aprobarea a ordonanței reclamând că-i este uzurpat dreptul de a stabili data alegerilor, însă CCR nici măcar nu a mai intrat pe fondul sesizării, după ce a constatat că restrângerea unui drept de a alege și de a fi ales nu poate fi reglementat prin OUG. Majoritatea parlamentară de atunci (PSD-ALDE-UDMR) n-a înțeles nimic din această decizie. A fost inițiat un proiect de lege prin care erau amânate alegerile, conforme cerinței Curții, însă a fost introdusă din nou prevederea legată de stabilirea datei de către Parlament. Bineînțeles că CCR a declarat neconstituțională prevederea întrucât Parlamentul își aroga un drept care era al Guvernului. Un alt caz de uzurpare a a atribuțiilor Guvernului de către puterea legislativă a fost în cazul Legii 55/2020 care reglementa starea de alertă. Declararea acesteia putea fi făcută prin hotărâre de Guvern însă aceasta avea nevoie de confirmarea Parlamentului….. Ministerul Justiției, complice la încălcările Constituției  CCR a declarat neconstituțională și „pușcăria medicală”, adică posibilitatea carantinării obligatorii pentru contacții persoanelor infectate. Sesizarea a fost făcută tot de Avocatul Poporului care a reclamat că privarea de libertate a celor carantinați se face din nou printr-un act administrativ, de data asta al ministrului Sănătății, fără ca legea să stabilească în mod clar condițiile în care o persoană poate fi ținută în carantină….. Bicameralismul, un moft pentru Parlament Și bilanțul Parlamentului este la fel de sinistru ca și cel al Guvernului. Există numai puțin de patru decizii prin care legi care vizau modificarea raporturilor dintre bănci și datornici au fost declarate neconstituționale. De obicei, găinăria folosită de către PSD a fost modificarea substanțială a unor ordonanțe de guvern în forul decizional, Camera Deputaților. Sunt zeci de decizii în jurisprudența Curții care menționează principiul bicameralismului, anume că o lege nu poate fi adoptată cu modificări substanțiale care să nu fi fost discutate în ambele Camere ale Parlamentului. Însă majoritatea PSD din Parlament de până la alegerile din decembrie 2020 a făcut în mod repetat exact acest lucru. Ordonanțele de Guvern erau aprobate prin lege de către Senat, iar apoi trimise la Camera Deputaților, forul decizional. Aici erau introduse prevederi cu totul noi, care nu fuseseră analizate de către senatori….Practic, analiza jurisprudenței CCR din perioada epidemiei arată că eșecul unor măsuri de combatere a acesteia nu poate fi pus pe seama judecătorilor Curții sau Avocatului Poporului, ci mai degrabă pe modul neglijent și neprofesionist prin care aceste măsuri au fost legiferate, fie prin ordonanțe de către Guvern, fie prin legi de către Parlament. Integral: https://www.fanatik.ro

Cristian Ghinea, atac dur la PSD și ministrul Sănătății: Ciolacu, Rafila, sunteți pe cale să ratați șansa de a investi 1,7 miliarde euro în spitale. Puneți mâna la muncă, putorilor! / Sunt investiții de 1,7 miliarde și 30 de milioane pentru tot aparatul care le face …. Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a susținut, marți seara, la Antena 3, că a găsit în PNRR un buget care prevede 5 milioane de euro pentru funcționarea Agenției Naționale de Investiții în Sănătate și de cinci ori mai mulți bani prevăzuți pentru consultanță la această instituție. În replică, Cristian Ghinea a scris, miercuri, pe pagina sa de Facebook, că, de fapt, este vorba de investiții de 1,7 miliarde de euro în spitale și 30 de milioane pentru tot aparatul care se va ocupa de acestea, pe o perioadă de 5 ani. „Agenția care ar trebui să construiască spitale (ANDIS) este finanțată din PNRR. Asta înseamnă 5 milioane pentru funcționarea sa (salarii, dotări) până în 2026 și 25 de milioane pentru tot ce înseamnă asistență tehnică la construcția de spitale. Cât e investiția de fapt? Stați jos? 1,7 MILIARDE EURO. Repet: Un miliard plus 700 milioane. Euro. Cât de analfabet să fii să crezi că salariile de la ANDIS sunt ”investiții” și să omiți 1,7 miliarde cât e investiția în spitale?”, acuză Ghinea. Cristian Ghinea precizează că Ministerul Sănătății are două direcții generale care se calcă în picioare, una pentru spitale regionale (făcute pe fonduri UE) și o alta pentru spitale din fonduri UE. „Știu că uneori par glumeț, dar e o reacție la absurdul situației, chiar atât de stupizi sunt. Deci eram cumva blocați: cum să justificăm suma de spitale fără să schimbăm nimic acolo? Așa că am decis să înlocuim acele direcții cu ANDIS. Evident, directorimea din MS e acum isterizată că pierde postul călduț și se agită. Iar Rafila îi ține în brațe. Prima investiție de când e ministru a fost să cumpere televizoare în tot ministerul – nu glumesc nici cu asta, e pe bune. Atât înțelege din investiții în sănătate”, adaugă fostul ministru USR. „De ce toată această șaradă? Evident că se pregătesc să o dea de gard. În martie trebuie elaborate criteriile de selecție a spitalelor. ANDIS trebuia să fie deja operațională și nu este. În iunie trebuie să bată în cuie lista de 25 de spitale din PNRR. Le e lene să muncească la asta, Rafila se ocupă să cumpere televizoare în minister. Soluția? Să zicem că ia Ghinea consultanță. Învârtim subiectul la Gândea la ora de masaj dorsal, nimeni nu mai înțelege nimic și ne scoatem cumva. O să mă ocup eu de verificat șantiere de spitale, instalat echipamente, norme de siguranță? Nu, nu mă pricep, nu am de gând și nu aș face-o. E un non-subiect inventat de PSD pentru că le-am dat muncă prin PNRR și sunt puturoși. Băi, oricât încercați să lipiți asta de mine, nu ține. Organizația pe care am fondat-o și care devine coșmarul leneșilor NU IA FONDURI DIN PNRR”, afirmă Ghinea. El anunță că „urmează informații bombă despre Rafila și lenea lui care va deveni proverbială”. „Tot acest atac e unul preventiv, pentru că ei știu că eu știu. Ciolacu, Rafila – sunteți pe cale să ratați șansa de a investi 1,7 MILIARDE euro în spitale. O să fiu aici să vă toc cu asta. Puneți mâna la muncă, putorilor!”, încheie Ghinea. Integral: https://www.g4media.ro

Fiul şeful Curţii Constituţionale a picat examenul de intrare în BarouAugustin Zegrean, după decizia CCR privind anularea obligativității purtării măștii în aer liber: Nu anulează amenzile    Fostul președinte al Curții Constituționale, Augustin Zegrean, a declarat marți, 15 februarie, pentru Libertatea, după ce CCR a stabilit că Ordonanța de Urgență a Guvernului care impune purtarea măştii în aer liber este neconstituţională, că dacă amenzile au fost contestate de oameni în termenul stabilit de lege, atunci judecătorii vor decide dacă le vor anula sau nu. „Decizia Curții nu anulează amenzile, pentru că are putere numai pentru viitor. Dacă au fost contestate în termen, judecătorul va decide ce va face. Dacă nu au fost contestate în termen, se vor executa”, a afirmat Augustin Zegrean pentru Libertatea.  Fostul președinte al CCR a precizat că decizia de astăzi a Curții intră în vigoare după motivarea ei și după publicarea în Monitorul Oficial. „Este termen de motivare o lună, adică 30 de zile. Apoi, legea va fi suspendată timp de 45 de zile. După cele 45 de zile, dacă nu se produce alt text care să ne oblige, suntem liber la mască”, a explicat Zegrean. Integral: https://www.libertatea.ro

Senatorul PSD Toni Greblă, propus la Curtea ConstituţionalăGrindeanu l-a pus pe fostul judecător CCR Toni Greblă administrator la Compania de Drumuri / Indemnizația în CA este de 13.215 lei Fostul judecător al Curții Constituționale a României (CCR) Toni Greblă a fost numit administrator al Companiei de Drumuri, potrivit unui document pe care l-a consultat Economedia. Numirea s-a făcut prin Adunarea Generală a Acționarilor CNAIR, practic la decizia ministrului de resort Sorin Grindeanu. Numirile în AGA și CA-uri la companiile din subordinea ministerului se fac exclusiv cu acordul ministrului. Mandatul în Consiliul de Administrație al Companiei de Drumuri este unul dintre cele mai bine plătite din minister, cu 13.215 lei/brut. Greblă „prinde” un mandat de 4 luni cu posibilitatea prelungirii până la 6 luni. Senator PSD în perioada 2012-2013, judecător CCR între 2013 și 2015 și Secretar General al Guvernului Dăncilă (2018-2019), Greblă va lua decizii privind marile proiecte de infrastructură rutieră, fiind unul dintre cei șapte administratori CNAIR. DNA l-a acuzat pe Greblă că, în perioada 2010 – 2015, aflat în exercitarea funcţiilor de senator (2010 – 2013) şi judecător la Curtea Constituţională (2013 – 2015), a pretins şi primit de la omul de afaceri Ion Bîrcină, cu titlu de foloase necuvenite, folosinţa gratuită, service-ul şi asigurarea pentru un autoturism marca BMW Seria 5, în echivalent de 56.070 de euro, dar în 2019 Înalta Curte de Casație și Justiție l-a achitat definitiv. Ultima funcție publică a pesedistului Greblă a fost cea de Președinte a Consiliului Legislativ, secția de Drept Privat. Integral: https://economedia.ro

Gaze din Marea Neagră? Adio del passato!  …. Tensionarea relațiilor din regiunea Mării Negre este în curs. Nimeni nu poate spune dacă Federația Rusă va ataca sau nu Ucraina. Data este dată de surse americane: 16 februarie 2022. Alți oficiali americani o infirmă. Sunt peste 130.000 de soldați ruși comasați la granița Ucrainei, dotați cu armament performant. Mai sunt și câteva mii de soldați ai separatiștilor din Donețk – Lugansk. Mai sunt peste 1000 de „pacificatori” ruși în Transnistria, adică la câteva zeci de kilometri de Galați. Sunt câteva zeci de nave angrenate zilele acestea într-un exercitiu naval pe lângă peninsula Crimeea, anexată ilegal în 2014. Între Sevastopol și Sulina sunt 300 de kilometri. Până la Constanta sunt 400. Distanța până prima viitoare platformă de extractie de mare adâncime ar fi cam 200 de kilometri. Intrebare: exista vreun investitor occidental care să investească la mai puțin de 200 de kilometri de sursa unui conflict regional, locul unde interesele geopolitice sunt antagonice? Sumele necesare investiției sunt imense și banii se recuperează în mulți ani. (unele surse dau 10 ani). România nu deține tehnologia de extracție la adâncimi mari (peste 1000 m), deci trebuie ca să apelăm la un operator care să dețina această tehnologie și care ar fi dispus să își mute instalațiile de miliarde de dolari în zona sus menționată. Câte companii dețin aceasta tehologie? Americanii o au dar Exxonul a plecat. Întrebarea este retorică: analizele lor au spus că se va destabiliza zona și acesta să fie motivul renunțării la operațiunile din Marea Neagră? Americano – australienii de la BSOG dețin această tehnologie? Posibil! Dar Lukoil-ul, asociat al Romgaz pe alt perimetru, deține această tehnologie? Nu cunosc ca rusii să extragă gaze naturale la așa mari adâncimi. Al patrulea competitor este Petromar-ul lui Gabriel Comanescu care sigur nu deține tehnologia. Mai pun o întrebare la care nu aștept răspuns: de ce Romgazul vrea cu ardoare să cumpere participația Exxon din asocierea acestuia cu OMV-ul? Avem trei posibilități:

  1. Conflictul regional poate evolua și blocajul extracției de gaze din off-shore va fi blocat până la stabilirea unui învingător. Dacă Federația Rusă va pierde, mai există șanse ca acest zăcământ sa fie exploatat. Dacă câștigă, Adio del Passato!
  2. Conflictul regional poate fi înghețat pe un timp nedefinit. Dacă conflictul transnistrean este înghețat din 1992, dacă conflictul din Nagorno – Karabach este înghețat cam tot din aceeași perioadă, dacă conflictele georgiene (Oteția și Abhazia) sunt înghețate din 2008 și dacă conflictul din Dombas este înghețat din 2014, cine mai poate spera în extracția acestor gaze? Integral: https://www.contributors.ro

Gabriela Firea recunoaşte, Bucureştiul este în faliment nedeclarat, gaură de un 1 miliardCompania făcută de Firea pentru cimitire s-a întors de pe ultimul drum: A tocat milioane de euro, iar acum riscă o desființare păguboasă. Miza – terenuri cumpărate la suprapreț Cimitire SA este cea mai controversată dintre cele 22 de companii municipale înființate de Gabriela Firea. Actualul primar general, Nicușor Dan, a vorbit despre o pagubă de milioane de euro, pe care această companie ar fi produs-o. Și a depus și o plângere penală în respectivul caz. Deși luase drumul desființării încă de toamna trecută, compania municipală a reușit să supraviețuiască încă vreo câteva luni.  La solicitarea Gabrielei Firea, pe 30 iunie 2017, Consiliul General – în care la acea vreme majoritatea era deținută de PSD și ALDE – a votat pentru înființarea Companiei Municipale Cimitire SA. Scopul ei era – după cum îi spune și numele – să administreze activitățile funerare din Capitală și să îngrijească cimitirele din oraș. În 2018, Consiliul General a delegat și serviciul public privind aceste activități către compania municipală Cimitire SA. Gaură neagră Așa că, în mod normal, de la acel moment, Administrația Cimitirelor și Crematoriilor Umane (ACCU) din subordinea PMB urma să dea comenzi de lucrări către această companie. Și, în timp, compania urma să înlocuiască total ACCU. Problema este că ACCU nu s-a lăsat cu una, cu două. A dat comenzi către compania municipală, dar i-a și contestat în instanță înființarea și delegarea de serviciu. Atribuțiile Administrației și companiei municipale s-au suprapus. Dar lucrurile au continuat așa. Iar compania municipală a tot crescut, până a ajuns să aibă, în 2019, peste 220 de salariați. Din păcate – din punct de vedere financiar – Cimitire SA a fost o gaură neagră pentru bugetul Capitalei. A încheiat anul 2018 cu o pierdere de 2.185.846 de lei. Anul următor i-a adus un minus uriaș, de 9.449.083 de lei, iar la finalul lui 2020 a raportat pierdere de 8.183.041 de lei. Terenuri la suprapreț și plângeri penale Primul lucru pe care l-au făcut consilierii generali USR și PNL, când au preluat conducerea acestei companii, a fost să angajeze o firmă care să facă audit financiar la Cimitire SA. Parte din banii cheltuiți – a explicat pentru SpotMedia.ro consilierul general Andrei Rigu (USR) – s-au dus pe terenuri cumpărate la suprapreț. În acest caz, atât primarul Nicușor Dan, cât și membrii AGA, dar și reprezentați ai Ministerului Finanțelor au făcut deja plângeri penale. Apoi, s-au făcut pași spre desființarea acestei companii municipale…..Potrivit consilierului general Andrei Rigu, terenurile au fost cumpărate la suprapreț (ceea ce a și atras formularea de plângeri penale din partea primarului general, a consilierilor generali și a Ministerului Finanțelor – n.red.). Așa că, dacă vor ajunge să se vândă la licitație, respectivele terenuri se vor da la prețuri mult mai mici (cele reale, de piață). Iar prejudiciul adus banului public va fi cu atât mai mare, a mai precizat consilierul general USR pentru SpotMedia.ro. Integral: https://spotmedia.ro

Ziua dezbinării pe decizii economice între PNL și PSD. Populația… vedem noi mai încolo!  După mai mult de două luni de la izbucnirea scandalului facturilor la gaze și energie, vedem că ce s-a adoptat de către “specialiștii” de la Ministerul Energiei prin Ordonanță de urgență, a fost un fiasco, diminuările, la facturile urcate la cer, s-au făcut de ordinul a 10-15 lei pe factură, existența multor compatrioți fiind aruncată într-un coșmar din care speră să se trezească, în momentul în care guvernanții îngrijorați de derapajul necotrolabil, consecință a “liberalizării” pieței de energie, vor lua o decizie politică, care să-i reașeze măcar în situația de dinainte de plafonare…..Deci prima dată când s-a exprimat pe tema facturilor a dat vină pe ANRE, a două oară a găsit vinovate certificatele de emisii de carbon care au crescut de la 16 la peste 60 de Euro, noi nefiind în zona premianților la amprenta de carbon pe UE, deci netrebuind să ne conformăm draconic că iezuiţii din Evul Mediu, și cu închiderea centralelor pe cărbune și cu nedeschiderea centralei de la Iernut, toate, ce să vezi, în curtea d-lui V. Popescu. Dar el le-a suspendat….. Deci, e cât se poate de clar, Guvernul pe care domnia sa l-a condus, nu a creat situația asta, ea s-a creat singură, să dea dureri de cap d-lui V. Popescu și neînțelegeri în coaliție d-lui Cîţu. La a două afirmație, deja a renunțat, căci în 14.02. ne anunța cum a găsit soluția să dea bani la salariați, prin reducerea CAS sau TVA. De ce n-o fi găsit-o când era la Ministerul de Finanțe sau mai sus la Palatul Victoria, vom afla mai târziu, într-un nou episod. Mai mult, vine și comunica cu presa, ca un economist responsabil, ca el nu are timp de gândire pe sectoare (ca cel energetic) se gândește la măsuri pentru toată economia, pentru toți salariații și pensionarii români. Așa de bine, că am ajuns în situația actuală. (Dacă mai trec două luni, nici nu zice că a fost la guvernare vreodată) Problema facturilor, soluționată de investițiile în energie Și la problema facturilor urcate la cer, are ca soluție investițiile în energie, care, prin 2025-2026, vor da roade și nu va mai fi o problema energia, crescând oferta. Dar de ce, dacă știa asta, n-a făcut aceste investiții acum doi ani, ca acum să culegem roadele. Sau asta e ca și creșterea economică din 2021 care acum s-a dezumflat la 5.6% din PIB față de ce ne povestea cum a luat măsuri și aveam 7% creștere (sortiţi succesului). N-a menționat niciodată că, de fapt, încasările mai mari din 2021 s-au datorat prorogărilor din 2020, scadente în 2021, altfel se ducea în cap creșterea economică a domniei sale. Să vedem cum o mai justifică cu granturile din PNNR, care acum iar trebuie revizuite, nu se mai scot 2 mld Euro, probabil până se vor hotărî să-i absoarbă, vom știi ce a mai rămas. Acum am înțeles de ce ținea așa de tare la PNNR, banii ăștia erau pregătiți pentru creșterea tuturor salariilor și pensiilor, cum declara domnia sa acum. Și atunci cu reformele prevăzute cu atâta determinare de dl. Ghinea, cum rămâne? Parcă pentru acele reforme erau prevăzuți banii, nu pentru nivelul de trai al românilor. Cine sunt aceștia să merite atenția domniilor lor? Bogdan Badea -Director Hidroelectrica: “Hidroelectrica a avut un preț mediu de vânzare de anul trecut, pe toate piețele, de aproximativ 333 de lei/MWh. Nu 1.000, nu 1.500 de lei, ci 333 de lei/MWh, iar la populație ajunge la 1.000, 1.500 de lei, că să nu mai spun de consumatorii non-casnici, unde s-a ajuns la niște prețuri extrem de mari. Pentru că realitățile de astăzi arată că marii furnizori nu și-au cumpărat energia din timp. Noi o scoatem la vânzare, am vândut-o într-o mare parte și pe anul acesta, dar ea nu este cumpărată de marii furnizori, este într-o zonă de trading. Iar acolo sigur că…odată ce ai luat-o ieftin, este normal să te duci să o vinzi scump, dacă cererea este foarte mare”, a spus Bogdan Badea…..Oricum se pare că anul asta, toată energia din piață a fost vândută, deci zic ei (domnii care au “liberalizat” piața în modul haotic, cum spune și reprezentantul BNR, dl. Adrian Vasilescu, despre subiect), nu se mai poate face nimic. Dar de ce să nu plătească nimeni pentru dezastrul creat, de ce să plătim tot noi contribuabilii, când resursele noastre nu sunt suficiente pentru plățile impuse de speculanții sistemului. Pentru că cineva a greșit în timpul mandatului. E ca la condus pe șosea (autostrăzi… mai încolo), ai greșit, plăteşti….. ANRE, din ce spun chibiţii de pe margine, mai are puțin și se desființează, că n-are ce să mai reglementeze, zic ei. Oare dl. V. Popescu o știi asta sau nu e adevărat? Numai bugetul ANRE e mai ușor de realizat, mai ales că se constituie din contribuțiile furnizorilor de energie din piața caracteristică. Așa ceva cred că numai cineva diabolic s-a putut gândi. Să fie chipurile independent (probabil de controlul statului în stabilirea indemnizațiilor) și să primești bani de la furnizorii pe care tu, prin lege, trebuie să le reglementezi activitatea în folosul consumatorilor, nu cred că are precedent în vreo altă țară . Integral: https://ziare.com

Care ar fi “singura soluție” de-a opri devalorizarea accelerată a leului. “Înainte să zicem că BNR este vinovată, să facem încă un pas în spate”  ….Năsui prezintă pe Facebook un grafic din care reiese că inflația a crescut în România de la 2% în decembrie 2020 la 8,4% în ianuarie 2022….. “În ultimii 17 ani, statul ne-a luat jumătate din puterea de cumpărare. Leul și-a pierdut jumătate din valoare. Adică 1 leu din 2005 valorează acum doar 50 de bani. În ultimii 10 ani, leul a pierdut 24% din valoarea sa. Adică 1 leu din 2012 mai valorează acum 76 de bani. Iar în ultimul an, leul a pierdut 7.7% din valoarea sa. Adică un leu de anul trecut mai valorează acum 92 de bani. România nu a mai avut o inflație atât de mare în ultimii 10 ani. Nici măcar în epoca Dragnea, când a fost un scandal întreg legat de explozia inflației nu am ajuns la cifrele de acum. Ca să avem un reper, inflația maximă atinsă în epoca Dragnea a fost de 5.41%, acum inflația este la 8.4%. Mai grav, îndrăznesc să fac un pronostic: inflația va mai crește încă peste 10% în următoarele luni. Nu îndrăznesc să spun până unde va ajunge. Sper, însă, că nu va depăși și 15%. De unde vine creșterea prețurilor? Din mărirea masei monetare, adică a cantității de lei în circulație. Din folosirea nesăbuită a tiparniței (nu mai e tipărire efectivă, majoritatea banilor actuali sunt digitali). Cu cât statul mărește mai mult numărul de lei în circulație cu atât scade mai tare valoarea unui leu. Fix asta s-a întâmplat și asta se întâmplă și acum. Înainte să zicem că BNR este vinovată, să luăm încă un pas în spate și să ne uităm la motivele pentru care face asta. BNR acomodează guvernul ca să facă față deficitului, adică cheltuielilor peste venituri. De aceea cresc prețurile. Singura soluție ca să oprim această spirală a devalorizării constante a leului este reducerea cheltuielilor statului. Toate creșterile de pensii speciale, toate PNDL-urile, toate sinecurile, toate instituțiile și agențiile pe care le tot creează guvernul se plătesc din banii noștri trebuie să dispară. Atâta timp cât românii trebuie să țină în spinare toate cheltuielile enorme ale statului nu se vom putea dezvolta”, arată Claudiu Năsui pe Facebook. Integral: https://ziare.com

Imagini poluarea apelorPoluare masivă în București miercuri dimineață, cu depășiri de aproape 700% pentru PM 2,5 în anumite zone / Deocamdată nicio explicație de la Ministerul Mediului  Senzorii din rețelele de monitorizare a calității aerului au înregistrat în această dimineață depășiri de până la 700% pentru PM 2,5 și circa 400% pentru PM10. Deocamdată, Ministerul Mediului nu a venit cu nicio explicație pentru această situație. Activistul de mediu Octavian Berceanu postează aproape zilnic imagini, pe pagina de Facebook, cu arderi de deșeuri pe câmpurile din jurul orașului, activitate care ne otrăvește aerul. Maximele de poluare au fost înregistrate de rețeaua independentă airly.eu la senzorii din Ferentari, Pantelimon și Șoseaua Giurgiului. ….Și stațiile oficiale ale Ministerului Mediului au înregistrat depășiri de până la 250% la PM10 și circa 350% pentru PM 2,5 la stația de la Lacul Morii, singura care măsoară aceste particule în București. …..Și anul acesta, și anul trecut, din octombrie până în mai, și acum doi ani, au avut loc depășiri și cu peste 600% pentru poluarea cu praf, noaptea și în weekend, însă autoritățile nu au venit cu explicații clare. De câteva ori, Ministerul Mediului a indicat arderi necontrolate de deșeuri sau vânt puternic. Singurul care a vorbit deschis despre acest fenomen a fost fostul comisar șef al Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, demis în septembrie de premierul Florin Cîțu. …. Efecte asupra sănătăţii populaţiei Dimensiunea particulelor este direct legată de potențialul de a cauza efecte. O problemă importantă o reprezintă particulele cu diametrul aerodinamic mai mic de 10 micrometri, care trec prin nas și gât şi pătrund în alveolele pulmonare provocând inflamații și intoxicări. Sunt afectate în special persoanele cu boli cardiovasculare și respiratorii, copiii, vârstnicii şi astmaticii. Copiii cu vârsta mai mică de 15 ani inhalează mai mult aer, și în consecință mai mulți poluanți. Ei respiră mai repede decât adulții și tind să respire mai mult pe gură, ocolind practic filtrul natural din nas. Sunt în mod special vulnerabili, deoarece plămânii lor nu sunt dezvoltați, iar țesutul pulmonar care se dezvoltă în copilărie este mai sensibil. Poluarea cu pulberi înrăutăţeşte simptomele astmului, respectiv tuse, dureri în piept și dificultăți respiratorii. Expunerea pe termen lung la o concentrație scăzută de pulberi poate cauza cancer și moartea prematură. Integral: https://www.hotnews.ro

Imagini de senzație de la Slujba de Bobotează din Constanța. ÎPS Teodosie a mers cu o caleașcă, fiind ținut în brațe de un preot (VIDEO & FOTO) - B1TV.roÎPS Teodosie, desființat de un preot din Cluj: Episcop de cancan, se încalță de la Prada Un preot din Cluj, Dinu Criste, îl critică dur pe ÎPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului. El a explicat și de ce Teodosie este în conflict cu Patriarhia: aceasta refuză să-i ridice arhiepiscopia la rang de mitropolie. El nu s-a ferit să critice faptul că arhiepiscopul l-a decorat pe Victor Ciutacu…..„Dacă ești Teodosie de la Tomis poți spune și poți face orice fără să dai cuiva socoteală. Nu de 3 zile încoace ci de ani de zile încoace gura nu-i mai tace și nimic nu-i place, mai ales faptul că Patriarhia nu ridică, de dragul său, Arhiepiscopia la rang de mitropolie. “Episcop-jucător”, Teodosie a făcut opinie discordantă mai mereu cu Patriarhia fără ca oficial, sau măcar off the record, cineva să-l pună la punct în numele “ascultării” față de ierarhia superioară. Nu știu cine îi face branding-ul personal, dar cineva l-a învățat greșit că e important sa se vorbească cât mai mult despre tine, nu contează dacă de bine sau de rău. Consecințele? Episcopul Tomisului a devenit primul episcop român ortodox de cancan. A intrat în lista scurtă a personajelor preferate de presa de scandal”, a scris Dinu Criste…. Iată faptele: episcopul Teodosie a decis de curând să îi atârne de grumaz lui Victor Ciutacu Crucea Dobrogeană pentru….. Aici m-am pierdut! Pentru ce?! Ciutacu zice că l-a sunat Înaltul să îi mulțumească pentru sprijinul acordat ortodoxiei pe timpul pandemiei. Nu sunt singurul consternat, chiar cel decorat e cel puțin nedumerit având în vedere dosarul de presă pe acest subiect. Adaug un extras clarificator din opera mizantropului Ciutacu despre popi, gospodine și despre Iisus pe care Teodosie nu doar că l-a înțeles pe dos ba mai mult l-a și premiat: “….popii moralişti şi pastoralele lor nesfârşite. Mă îngreţoşează gospodinele rumene şi reuniunile demonstrative ale familiilor în jurul meselor cu bunătăţi. Mă dor ochii de-atâta Iisus din Nazareth lăţit pe televizoare…..Ce calcule face arhiepiscopul, nu știu. Cine îl sfătuiește,nu știu, bănuiesc doar. Un lucru e clar și se vede din spațiu: Teodosie vorbește și face ce poftește pentru că “alții” nu-și permit să-i spună să tacă”, a scris Dinu Criste. Integral: https://defapt.ro

„Domnu‘, o să fie război?”. Când George Simion vrea și el înarmare   Nu mă pricep la geopolitică, iar cei care pretind că se pricep au demonstrat doar că sunt niște animatori angajați să lustruiască tancuri. Dar am dreptul să pun întrebări. …. Printre glumițe și meme, copiii au văzut prima oară în viața lor propaganda de război la lucru. Conturi false sau personaje dubioase răspândind tot soiul de informații. Ce e fascinant e că majoritatea nu sunt trolii plătiți cu care au visuri umede serviciile noastre, sunt pur și simplu pagini care caută audiență și bani. Piața liberă media și propaganda de război n-au mers nicicând mai bine mână în mână. Exemple? Semisvasticile din filmulețele de propagandă Un copil drăguț ține cu mânuțele un pistol automat. Un soldat mascat îl ajută să îl încarce. O doamnă în vârstă ia lecții de tras cu arma de la un soldat. Imagini războinice și drăguțe difuzate mai ales în presa americană, aia care se pretinde quality (nu vorbim despre acele canale care sunt doar colectoare de dejecții), fără niciun context. Pentru că poate contextul spune și el ceva: imaginile erau de la antrenamentele grupărilor de extremă dreapta din Ucraina, care s-au gândit să facă niște clipuri de propagandă virale. …. Pentru că, printre atâtea incertitudini, sunt și niște chestii sigure: actualul președinte Vladimir Zelenski poate fi ușor înlocuit de grupări de extremă dreaptă fascizante, la care oricum presa occidentală a tot închis ochii în timp ce visa cai verzi pe pereți cu europenizarea și natoizarea Ucrainei. …. Stereotipul războinicilor e reprezentat de Lucian Mândruță și Radu Tudor, care scot gemete de plăcere în public la pătrunderea fiecărui blindat pe teritoriu românesc. Cei mai războinici sunt și cei mai proamericani. Mulți sunt din filmul „fanul lui Trump”, deși oricine cât de cât atent la politică internațională, vede că tocmai adversarii lui Trump, tabăra democratică, sunt apucați cu „războiul cu marele URSS”. …. Vă amintiți de figuri venerate de presa românească, precum Victoria Nuland, dar și de mesajele venite dinspre tabăra dnei Clinton, care toate erau de o violență extremă antirusească – aia nu mai era diplomație. Trump e dezgustător. Dar mă dezgustă și mai mult grupurile de interese care trăiesc din tranzacții și lobby prorăzboi care stau în spatele unor think-tank-uri democrate. Pentru binele Estului, mai bine conduce orice clown republican SUA decât un democrat, asta e. …. Suntem într-un joc unde nu avem niciun control. Aici nu e cu decizie suverană. Marele hegemon de până acum, SUA, se clatină, se tot clatină mai ales din cauza unei Chine tot mai puternice. Cu cât se clatină, cu atât va deveni mai brutală în decizii. Ce au de făcut țări mici precum a noastră? Să redescopere diplomația, nu lătratul prin gard aiurea. Ce putem face e să mai calmăm jurnalismul și „analismul” isteric. Tot felul de soldați închipuiți se războiesc deja de un deceniu cu China și Rusia pentru că se simt ei protejați de „licurici”: urlete fără substanță împotriva 5G-ului chinez, urlete la Rusia că e „bolșevică”, numai înjurături analfabete am auzit de la experți anii ăștia. E momentul să devenim adulți și să mai eliminăm din spațiul public intervențiile nebunești. …. Tot „analismul” românesc s-a radicalizat în așa hal, probabil de la atâtea fonduri vărsate în conturi după achiziții militare uriașe (și fără sens, dacă mă întrebați), încât până și Macron pare „un vândut la ruși”, deși încearcă o partitură europeană normală de calmare a situației. Exemplul Ucrainei rămâne exemplul unui popor cu care marile puteri s-au jucat iresponsabil. A rămas blocat între proiectul vestic (unde de fapt nimeni nu-i vrea în mod real să-i înglobeze, de aceea jocul UE de acum 8-9 ani rămâne complet iresponsabil), jocul cinic și corupt (vezi aventurile lui Hunter Biden prin Ucraina) al jandarmului lumii și jocul imprevizibil și dur al unui Putin. Ucraina va rămâne o țară sfâșiată cinic de două mari fronturi de putere. …. Simion de la AUR tot urlă că Ucraina e prea bine înarmată și că trebuie să cheltuim și mai mult pe armată. Ca și cum n-am cheltui ca nebunii deja. Mai bine ar vedea că fix minoritatea românească din Ucraina o duce mai rău „sub protecția” guvernelor provestice susținute de Vest în ultimii 10 ani. Integral: https://www.libertatea.ro

Echipamente militare americane, în zona NădlacGata cu şmecheria, Putin! România scoate laserul lui Coandă din tunelul dacic  Mișcările de trupe de la granița cu Ucraina au determinat forțele armate române să scoată asul din mânecă. Imensele porți de piatră ce străjuiesc ieșirea din magistrala nord a tunelurilor dacice (TD4) de la Vișeul de Sus s-au deschis pentru prima oară în jumătate de secol pentru a face loc laserului lui Coandă….. Raza de acțiune este una practic nelimitată, singura problemă pe care o întâmpină operatorii tancului este curbura pământului. În aceste momente laserul lui Coandă a fost deja băgat în priză și armat, pregătit să respingă orice fel de invazie venită dinspre Rusia sau orice altă țară se află în direcția sa de tragere. Soldații noștri au dat asigurări că nu e nevoie decât de cinci minute de încălzire pentru ca acesta să atingă capacitatea maximă de încărcare și să topească orice fel de echipament militar aflat de partea cealaltă a graniței. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 16 februarie. “Scumpirea energiei este utilă statului, plouă cu bani la buget. Guvernanții doar s-au prefăcut că sunt speriați. Ei, de fapt, au fost încântați.”

Poiana cu 10 hectare de ghiocei. IMAGINI SUPERBE cu unul dintre cele mai frumoase locuri din RomâniaBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 16 februarie! Minimele din Banat, Crișana mai câștigă un grad, două și urcă la 6 –7 gr, în timp ce prin restul țării vorbim în continuare de valori nocturne negative, de la –1 spre –3 gr, , din nou, cel mai frig urmând să fie pe crestele montane, cu –5, –7 gr. O nouă zi caldă, cu cele mai ridicate temperaturi prin Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea și bună parte din Moldova (11 – 13, 14 gr), dar și în restul țării vorbim de temperaturi de 7 –9, 10 gr. Cel mai rece va fi în Maramureș, Transilvania, Oltenia, Crișana (6 – 8 gr), dar și prin zonele montane (2 – 4 gr) cu –0, –2 gr pe creste). In Bucuresti  temperatura maximă va fi de 15…16 gr, iar cea minimă de 2 gr.

Ce sa faci daca iei covid aziMedic: “Nu putem spune că România a atins imunitatea colectivă. Vaccinul dar și îmbolnăvirea nu ne asigură o protecție împotriva transmiterii virusului”….“Imunitatea de grup se obține atunci când într-o grupă, într-o populație, există un număr de indivizi suficient de imunizați astfel încât să împiedice răspândirea unei boli infecto-contagioase. Această imunitate poate fi obținută fie pe cale naturală prin îmbolnăvire, fie prin vaccinare. Până în acest în acest moment, imunitatea colectivă obținută astfel încât să putem să eliminăm măcar o anumită boală nu s-a obținut decât prin vaccinare. Ne aducem aminte că în acest moment avem o boală eradicată. Este vorba despre variolă. Poliomielita este eliminată în anumite continente. Încă mai avem cazuri în Pakistan și Afganistan și uneori prin Nigeria. Întorcându-mă la întrebarea dumneavoastră, avem un număr semnificativ de persoane imunizate fie prin boală, fie prin vaccinare, însă, datorită acestor particularități pe care le acest virus, nu putem spune că am atins sau că vom atinge în viitorul foarte apropiat imunitatea colectivă câtă vreme transmiterea este posibilă”, spune la RFI, medicul Gindrovel Dumitra, coordonatorul Grupului de Vaccinologie din cadrul Societății Naționale de Medicina Familiei, invitatul emisiunii Sănătatea FM. “Evoluția în timp, în momentul în care atingem o anumită distanță de la dozele administrate sau de la îmbolnăvire, acea imunitate colectivă începe să se diminueze cu cât ne îndepărtăm de la momentul îmbolnăvirii, respectiv de la momentul vaccinării. Atunci apar îmbolnăviri. Sigur că presiunea pe sistemul sanitar nu este la fel de puternică precum ar fi fost dacă persoanele respective ar fi fost nevaccinate. Și numărul de persoane care își pierd viața este redus considerabil, poate chiar cu un caz din 20 posibile….. Vom avea suficiente motive ca în viitorul apropiat să asistăm la o creștere a numărului de cazuri, dar nu va mai fi o creștere a numărului de cazuri la nivel național sau la nivel european sau la nivel global. Vom asista la creșteri pasagere, izolate, acolo unde se vor menține acele pungi de non imunitate, de susceptibilitate, așa cum le spunem noi. Mai este un fenomen pe care nu trebuie să îl ignorăm, anume posibilitatea apariției de noi variante care, după exemplu pe care ni-l dă omicron, poate să evadeze de sub protecția anticorpilor obținuți în urma bolii sau în urma vaccinării. Integral: https://www.rfi.ro

Masca medicala - Cum se poarta corect masca pentru a preveni gripa si virozeleAutoritățile nu mai pot impune masca în aer liber, iar angajatorii nu mai pot decide telemuncă fără acordul salariatului în starea de alertă, după ce o ordonanță de urgență din 2020 a fost declarată neconstituțională / Decizia CCR urmează să fie publicată  Curtea Constituțională a declarat, marți, neconstituțională în ansamblu ordonanța de urgență 192 din noiembrie 2020, întrucât a fost adoptată cu încălcarea prevederilor referitoare la avizarea proiectelor de acte normative de către Consiliul Legislativ. Ordonanța de urgență 192/2020 a modificat câteva articole din Legea 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, prin care au fost stabilite măsurile și rectricțiile care pot fi impuse în contextul stării de alertă. Curtea Constituțională precizează, în comunicatul de presă dat publicității după ședința de marți, că prevederile Legii 55 rămân în vigoare, urmând să fie eliminate doar prevederile introduse prin OUG 192, declarată neconstituțională în ansamblu. Prin OUG 192, Guvernul a modificat câteva articole din Legea 55, respectiv cele referitoare la posibilitatea impunerii măștii de protecție și la telemuncă. Potrivit modificărilor introduse de ordonanța de urgență, autoritățile pot impune masca de protecție în aer liber, iar angajatorul decide organizarea activității în regim de telemuncă fără a mai cere consimțământul angajatului. …. Comunicatul Curții Constituționale: În ședința din data de 15 februarie 2022, Curtea Constituțională, în cadrul controlului legilor posterior promulgării, cu unanimitate de voturi, a admis excepția de neconstituționalitate și a constatat că este neconstituțională, în ansamblul său, Ordonanță de urgență a Guvernului nr.192/2020 pentru modificarea și completarea Legii nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, precum și pentru modificarea lit.a) a art.7 din Legea nr.81/2018 privind reglementarea activității de telemuncă. Curtea a constatat neconstituționalitatea în ansamblu a Ordonanței de urgență a Guvernului nr.192/2020 întrucât a fost adoptată cu încălcarea prevederilor constituționale ale art.1 alin.(3) și (5) și art.79 alin.(1), referitoare la avizarea proiectelor de acte normative de către Consiliul Legislativ. Curtea precizează că, prin efectul prezentei decizii, sunt eliminate din fondul activ al legislației, în condițiile art.147 alin.(1) și (4) din Constituție, doar dispozițiile cuprinse în Ordonanța de urgență a Guvernului nr.192/2020, în timp ce celelalte texte normative din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și din Legea nr.81/2018 privind reglementarea activității de telemuncă rămân în continuare în vigoare. Integral: https://www.g4media.ro

Afacerea testelor de salivă pentru elevi. O singură firmă a primit contracte de peste 180 de milioane de lei  Statul român a dat drumul, la sfârșitul anului trecut, la o afacere de 1 miliard de lei – teste de salivă pentru elevi, cumpărate prin sistemul de achiziții centralizate. Până acum au fost achiziționate aproape 35 de milioane de astfel de teste și au fost contractate alte 18 milioane. Mai mult de jumătate dintre ele au fost sau vor fi aduse de o firmă a cărei cifră de afaceri a crescut în pandemie de 8 ori, din mii de contracte pe bani publici. Și alte firme implicate în afacerea cu testele elevilor au istoric de contracte cu bani publici. Buletin de București a obținut lista completă a contractelor încheiate până acum, a plăților făcute și a disfuncționalităților apărute….. ONAC nu a organizat însă o licitație deschisă pentru achiziția acestor teste, ci a desemnat câștigătorii în urma unei negocieri fără publicare prealabilă. Mai exact a invitat anumite firme să faca afaceri cu statul. Buletin de București a solicitat ONAC să ne comunice pe ce criterii a ales aceste firme invitate la ospăț din bugetul de stat, dar nu a primit niciun răspuns. Am primit, în schimb, de la IGSU, lista tuturor contractelor subsecvente, cu numărul de teste livrate și plățile făcute. Marele Câștigător: firma BEST ACHIZIȚII SRL – 180 de milioane de lei Pe 23 noiembrie 2021, IGSU a semnat primul contract subsecvent cu firma Best Achiziții SRL, pentru achiziția de teste de salivă pentru elevi, în valoare de 26,4 milioane de lei. Mai exact, cu o asocierea formată din firma cu pricina și o alta, Logaritm SRL. În ianuarie 2022, Best Achizitii reușește să câștige singură un lot uriaș de teste, de 10 milioane de bucăți, pentru care a primit deja 68 de milioane de lei. Adevărata lovitură a fost dată, însă, pe 22 ianuarie când firma reușește să semneze două contracte subsecvente în valoare totală de 99,2 milioane de lei, contracte aflate în acest moment în derulare. În total, dacă luăm în calcul jumătate din suma obținută în contractul obținut în asociere, Best Achiziții SRL a obținut din bani publici 180 de milioane de lei. Prețul cu care firma a vândut statului român teste a fost între 6,40 și 8.80 lei bucata….. VIGGO FASHION INTERNATIONAL- 47 de milioane de lei Cele mai scumpe teste de salivă au fost cumpărate de statul român de la Viggo Fashion International. 46,95 milioane de lei au fost plătite pentru 5 milioane de teste. Adică 9,39 lei bucata. Firma înființată în 2015 cu obiect de activitate Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei, în magazine specializate are un unic asociat, pe Marius Ionuț Marin. Mult mai cunoscut decât patronul este cel care reprezintă brandul de haine produse de firmă, Cătălin Botezatu. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Anticorpii specifici din Oul Hiperimun Romvac ajută mecanismul de susținere a imunității pasive!” - Business Press AgricolConsiliul Concurenţei, amenzi uriaşe de 71 mil. euro în total pentru cinci companii farmaceutice pentru limitarea aprovizionării cu imunoglobulină  Consiliul Concurenţei a anunţat amenzi cumulate de 71 mil. euro pentru cinci companii farmaceutice internaţionale din piaţa de imunoglobulină. În urma unei investigaţii, Concurenţa a constatat că cele cinci companii farma au avut o strategie comună pentru a limita sau chiar întrerupe aprovizionarea pieţei româneşti cu imunoglobulină. Companiile sancţionate sunt Baxalta (Elveţia), CSL Behring(Germania), Biotest(Germania), Kedrion (Italia), Octapharma (Elveţia). Alături de aceste companii a fost sancţionată şi şi asociaţia reprezentativă a sectorului producătorilor de terapii cu proteine plasmatice – PPTA (Belgia)….. „În urma investigaţiei, declanşate în 2018, autoritatea de concurenţă a constatat că, în perioada 2015-2018, cele cinci companii au adoptat o strategie coordonată, care a vizat limitarea şi, chiar, întreruperea aprovizionării pieţei româneşti cu imunoglobuline, cu scopul de a exercita o presiune asupra autorităţilor de a suspenda taxa clawback pentru medicamentele derivate din sânge uman sau plasmă umană. În acest fel, companiile urmăreau să îşi creeze un avantaj comercial, respectiv ameliorarea marjelor de profit”, se arată în comunicatul Concurenţei. Autoritatea de Concurenţă mai arată că lipsa accesului la imunoglobuline a pus în pericol viaţa pacienţilor şi a determinat autorităţile să adopte măsuri de criză pentru a asigura medicamentele necesare. Integral: https://www.zf.ro

Scumpirea energiei este utilă statului, plouă cu bani la buget. Abia astăzi am auzit o veste bună  Scumpirea energiei este utilă statului, plouă cu bani la buget. Guvernanții doar s-au prefăcut că sunt speriați. Ei, de fapt, au fost încântați. Sunt surprins de lejeritatea cu care decidenții politici vehiculează așa-numite soluții de combatere a inflației. Parcă suntem în talcioc. Ne-au înconjurat și ne asasinează cu oferte. Unii vând ciorapi de lână, alții vând papuci. Nu există pic de respect pentru știință. Nu există pic de respect pentru cetățean. Sunt avansate propuneri fără argumente, fără a se prezenta impactul. Unii vor creșterea salariilor, alții vor reduceri de taxe. Culmea, chiar un economist care a studiat în Statele Unite ale Americii, deci de la care ar fi trebui să avem pretenții că ține ștacheta discursului politic sus, a venit cu ideea reducerii contribuțiilor sociale (CAS). Între timp, în ceea ce-l privește ștacheta a coborât jos de tot, așa că nu mă mai miră nimic. Adevărul este că reducerea impozitării pentru a combate inflația nu are nicio legătură cu știința economică. La fel, creșterea salariilor. Nu veți găsi aceste lucruri în niciun manual. Acești oameni se întrec în aberații și în demagogii. Ceea ce ar fi trebuit făcut în planul politicii fiscal-bugetare pentru a diminua presiunea inflaționistă este reducerea deficitului bugetar, așa-numita consolidare bugetară Este evident așadar că creșterea salariilor nu poate fi o soluție la inflație deoarece mărește cheltuielile statului. Creșterea salariilor fără o bază în venituri este combustibil pentru inflație. Scăderea taxelor, la fel. Dacă scazi contribuțiile sociale atunci deficitul bugetar crește, deci în niciun caz nu contribuie la rezolvarea problemei. În plus, niciuna dintre aceste soluții nu ajunge la nervul problemei, la energie, zona din care provine cota cea mai importantă din inflație….. Cred că este limpede pentru toată lumea că scumpirea energiei este utilă statului. În special statului român, care produce mare parte din energia pe care o consumăm, este încântat de scumpirea energiei. Guvernanții doar s-au prefăcut că sunt speriați. Ei, de fapt, au fost încântați. Scumpirea energiei înseamnă că plouă cu bani la buget. Gabriel Biriș a calculat că 95% din scumpirea gazelor merge la buget. Cea mai elementară măsură pe care fi trebuit să o ia un guvern căruia i-ar fi păsat în mod real de nivelul de trai al cetățenilor ar fi fost reducerea impozitării. Fiindcă este simplu. Dacă statul îți bagă mâna în buzunar prin facturile la energie, atunci poate să nu-ți mai bage mâna atât de adânc. Este elementar. Dar guvernul nu a dorit asta. Din contră, a tergiversat această soluție pentru a profita cât mai mult de pe urma inflației, pentru a stoarce cât mai mulți bani. Între timp, a inventat tot soiul de scheme. A plafonat, a recompensat, a replafonat, a recalculat și încă se preface că recalculează. Adică a căutat cele mai complicate soluții. Integral: https://project-e.ro

Miracolele României: polițist de Frontieră cu vilă de 200 mp la Iași și cabană la Bicaz dintr-un salariu de 1.000 DE EURO  Mihai Pavel a luat o casă la Breazu cu 100.000 de euro, dar a împrumutat de la bănci 130.000 de euro * Doar rata lunară e aproape cât tot salariul lui, fiind simplu agent la Vama Sculeni * Pe malul Bicazului a construit o cabană cu 5 camere pe un teren de 1.500 mp * A construit fără autorizație, a defrișat pădurea încălcând Codul Silvic și s-a așezat în zona de protecție a lacului: trei legi ignorate deodată * Încă doi polițiști au construit la fel, lângă Mihai Pavel: putem avea toată încrederea în oamenii legii * Polițistul de Frontieră cere pe cabană 125.000 de euro, având și ponton de 120 mp și barcă de 260 de cai * Pavel și alți colegi au fost trimiși în judecată pentru mită la vamă, ajutând transfugii să treacă pe la Sculeni * Deși șpaga de 5.000 de euro fusese recunoscută la interogatorii, în instanță și-au schimbat declarațiile și au fost achitați * Averea lui Mihai Pavel nu poate fi justificată din salariu: împreună cu soția câștigă doar 1.200 euro/lună  Cu salarii lunare nete cumulate de până în 6.000 de lei, familia Pavel deține proprietăți imobiliare impresionante: un apartament de 64 mp (2005), o casă la Breazu de 200 mp (2016), teren și o cabană de 84 mp pe malul lacului Bicaz, în județul Neamț. El, Marius Mihai , este agent la Poliția de Frontieră Iași. Casa de vacanță a fost ridicată fără a avea autorizație de construire, cu încălcarea Codului Silvic, în zona de protecție a lacului. Același Pavel a fost, în urmă cu 10 ani, protagonistul unui dosar penal, procurorii DIICOT acuzându-l de complicitate la trafic de migranți și luare de mită. A fost achitat. „Lipsa unor dovezi certe din care să rezulte fără dubiu implicarea”, au menționat judecătorii. Integral: https://presshub.ro

Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu: Orice stat care a intrat în Uniunea Europeană a cedat suveranitate la nivel de constituţionalitate. Nu vrem să ne aducem aminte despre lucrul ăsta sau ce?Reacția DNA la proiectul guvernului privind desființarea Secției Speciale: „Nu reprezintă un progres” Reprezentanţii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) au transmis marți, 15 februarie, că proiectul adoptat de guvern, deşi vizează desfiinţarea SIIJ, “nu reprezintă din păcate un progres în asigurarea eficienţei combaterii corupţiei la un nivel înalt, nivel care, indubitabil, ar trebui să cuprindă şi reprezentanţii sectorului judiciar”. Ei consideră că înlocuirea SIIJ cu 16 structuri ale Ministerului Public constituie “o disipare a resurselor şi competenţelor de urmărire penală şi o perpetuare a ne-specializării procurorilor care vor instrumenta cauze de corupţie privind magistraţi” şi critică modalitatea de selecţie a procurorilor desemnaţi pentru aceste dosare. “A rupe din competenţa DNA un sector vital pentru societatea românească este de natură să fragmenteze lupta împotriva corupţiei la nivel înalt şi mediu şi să îi reducă eficienţa”, adaugă DNA. “Direcţia Naţională Anticorupţie s-a exprimat în mod ferm şi constant pentru desfiinţarea SIIJ şi revenirea în competenţa sa a faptelor de corupţie şi asimilate corupţiei săvârşite de magistraţi. Această poziţie fermă a fost adusă la cunoştinţa opiniei publice şi a instituţiilor cu atribuţii în domeniu, în repetate rânduri, ea bazându-se pe argumente temeinice. Subliniem din nou nevoia României de a dispune de o structură de combatere a corupţiei, cu precădere la nivelurile cele mai înalte, care să fie eficientă, funcţională, specializată, înzestrată cu un grad înalt de independenţă operaţională şi cu resurse umane şi tehnice pe măsură. Structura pe care o avem în vedere a fost deja creată încă din anul 2002 şi funcţionează de 20 de ani, aceasta fiind Direcţia Naţională Anticorupţie”, se arată într-un comunicat de presă transmis, marţi, de DNA…..”Într-un stat ca România, în care nivelul de percepţie a populaţiei cu privire la corupţie rămâne ridicat, combaterea corupţiei nu poate pierde din vedere sectoare esenţiale pentru funcţionarea unui stat, aşa cum este sectorul judiciar. A rupe din competenţa DNA un sector vital pentru societatea românească este de natură să fragmenteze lupta împotriva corupţiei la nivel înalt şi mediu şi să îi reducă eficienţa. Acest lucru a putut fi observat în perioada în care a funcţionat SIIJ, perioadă în care niciun dosar de corupţie în sistemul judiciar nu a mai fost trimis în judecată. În contrast, în perioada în care a avut în competenţă fapte de corupţie şi asimilate corupţiei săvârşite de magistraţi (2002 – octombrie 2018), DNA a trimis în judecată 161 de magistraţi (76 de procurori şi 85 de judecători), iar până în prezent au fost deja condamnaţi 117 de magistraţi (56 de procurori, 60 de judecători şi 1 magistrat asistent)”, precizează DNA. Integral: https://ziare.com

George Simion, răspuns la acuzațiile Dianei Șoșoacă: E de râsul curcilor, mi-e milă. A uitat cine a făcut-o senator/ N-am avut ce să le mai zic colegilor, când se potolește?/ Nici LuleaNe trebuie alt regulament sau altă educație?  …. Deși mă distanțez cu dezgust de ieșirile suburbane ale acestui domn, trebuie să recunosc totuși că, într-o anumită logică, Simion are dreptate: nici dânsul, nici alții de același fel nu sunt sensibili la regulamente și la legi. Lor le lipsește educația, nu legea. Iar modul cum încearcă Parlamentul să-i disciplineze pe zurbagii demonstrează că instituția ori nu se zbate să caute soluții eficiente, ori se zbate anume ca să nu le găsească. Dacă unui cogeamitea deputat i se pare că așa este democratic, să nu respecte Regulamentul Camerei, unui simplu șofer i s-ar putea părea că nici el nu e obligat să se supună legilor circulației, unui beneficiar că are tot dreptul să nu achite facturile furnizorilor, unui călător să nu plătească biletul de tramvai, unui contribuabil impozitele și tot așa. Aprobarea de către Parlament a legilor, pe care un parlamentar (dacă, nu cumva, mai mulți) anunță ante factum că nu le vor respecta, mi se pare mai rău decât o rușine pentru înalta instituție, care ar trebui să reprezinte chintesența democrației în țara noastră, nu cheia anarhiei. Nu vi se pare o demonstrație de impotență a celei mai reprezentative instituții a țării: să pretindă respectarea legii de către cetățeni, dar să nu poată impune respectarea de către propriii ei membri? Pentru ca deputatul Simion să respecte Parlamentul din care face parte, este de bun simț ca decidenții instituției, liderii celor două Camere, șefii de grupuri parlamentare, liderii de partid să aibă atâta autoritate, încât cuvântul și fapta lor să se impună,  în primul rând, prin propriul model și exemplu. Dar ce fel de model putem afla într-o instituție ajunsă de pomină, după ce lideri dintre cei mai de seamă au ajuns de poveste, după ce au stat după gratii, ca să-și ispășească pedepse stabilite de instanță?  Și cu ce respect se poate impune cogeamitea Senatul în fața altor parlamentari, când acolo tronează și azi, ca președinte, un individ demis recent, ca incompetent și incapabil, din funcția de prim-ministru al țării?…. Ce și-o mai fi râs atunci pe sub mustață domnul Simion mândru de dânsul, că n-a fost niciodată prins beat la volan, că n-a țepuit nicicând vreo bancă și nici n-a ajuns președinte el de partid dându-i altuia un brânci, ca să-i ia locul! Dar, vai, cazul nu este izolat, ba dimpotrivă, viciul a ajuns cutumă. Și atunci cum să le pretinzi parlamentarilor proaspeți, precum Simion, de exemplu, să se comporte în lume ca gentlemen și ca ladies, când alții cu mandate grele în spinare se comportă – iertați-mi expresia – ca la ușa cortului…. Și apoi, poți, oare, să-i respecți pe parlamentarii care și-au câștigat demnitatea numai prin aranjamente oculte? Pentru ce merite a fost introdusă în fruntea listei PSD Gabriela Firea, după ce președintele partidului anunțase sentențios la televizor că nu va mai fi propus nimeni dintre cei „picați” la alegerile locale? Iar Firea fusese principala perdantă acestor alegeri, la nivelul național! Și pentru ce mari isprăvi meritorii a fost pus de asemenea pe loc eligibil acel Dan Tudorache, fost primar al Sectorului 1, doborât la puncte de doamna Armand și apoi căzut în derizoriu, după nenumăratele sale contestații – toate respinse?…. Nouă nu ne lipsesc regulamentele, nu ne lipsesc legile, avem acte normative berechet, chiar prea multe. Dar ne lipsesc acele reguli de comportament, pe care le respectau înaintașii noștri înainte de a simți constrângerea. Exista ceva care pe atunci se numea obraz.  A simțit, oare, Simion că-i roșește obrazul, atunci când vameșii moldoveni  îl trimiteau pachet, înapoi în țară, după penibila scenă de la punctul de frontieră Albița/Leușeni? I-a păsat vreodată Șoșoacei de obrazul domniei sale, atunci când intra în conflict cu bodyguarzii instituțiilor, cu abuzarea autorității senatoriale?  A roșit cumva atunci când soțul domniei sale mușca de mână o jurnalistă de la RAI UNO? Cum spuneam, nouă nu regulamentele ne lipsesc. Nouă ne lipsește educația. Acea educație a României interbelice, distrusă de comuniști după 1945, aceea pe care am așteptat-o să renască după 1990, dar pe care nu ne este dat s-o simțim nici astăzi. Programul „România Educată” a fost un exercițiu de bune intenții, materializat prin prea puțin, ca să nu spun chiar prin nimic. Integral: https://spotmedia.ro

Lecţia de drept internaţional a lui Vladimir Putin sau despre lichidarea libertăţii naţiunilor  Procesiunea de vizite şi de convorbiri telefonice din aceste zile este semnul prin care măreţia Rusiei imperiale este reafirmată. Majestatea palatului în care Putin îşi intâmpină oaspeţii este imaginea însăşi a barocului stalinisto- ţarist al regimului de la Moscova. Forţa militară şi grandoarea arhitecturală dau măsura unui moment istoric. Dar Vladimir Putin oferă Occidentului şi Europei central- răsăritene o nu mai puţin preţioasă lecţie de drept internaţional. Conduita sa este menită să clarifice statutul pe care legea internaţională îl are în economia politicii Rusiei. Şi nu există nici un fel de ambiguitate în maniera în care acest mesaj este transmis: egalitatea dintre state, suveranitatea, integritatea teritorială şi auto- determinarea sunt valori ce nu mai au relevanţă în noua ordine pe care Putin o priveşte ca legitimă, astăzi. Căci revizionismul lui Putin este cu mult mai ambiţios decât pare. Intenţia sa nu este doar aceea de a contesta supremaţia americană. Proiectul său este acela de a iniţia, pe urmele totalitarismului veacului trecut, un sistem global dominat de forţa brutală şi de ingerinţa imperialistă de tip sovietic. Dreptul internaţional devine, în acest context de ameninţare deschisă cu forţa la adresa unui stat suveran, o ficţiune. Cât despre utopia unei comunităţi globale de naţiuni unite sub semnul păcii, naivitatea unei asemenea viziuni este evidentă, în circumstanţele pe care le traversăm. Rusia reafirmă, cu brutalitate, un adevăr ignorat şi de cei care, în preajma lui 1938, au încercat să domesticească imperialismul nazist: ordinea internaţională a naţiunilor civilizate se întemeiază nu doar pe drept şi normele sale, ci şi pe voinţa de a apăra aceste valori împotriva celor care le ameninţă. Reacţia viguroasă, ce nu poate exclude forţa armată, este singura ce acordă o şansă de supravieţuire dreptului internaţional….. Precedentul pe care Rusia lui Putin îl instituie va fi urmat de cei care, aliaţi de conjunctură ai Rusiei fiind, admiră această agresivitate făţişă. De la China la Iran, o întreagă galerie de autocraţii este pregatită să aplice acest nou drept internaţional. Şi cum ar arăta o lume în care libertate de navigaţie ar fi limitată de marina chineză, în vreme ce şantajul nuclear al Iranului ar paraliza Orientul Mijlociu? Iată o întrebare ce poate descrie un posibil viitor. Regimul de la Moscova nu are ca ţintă doar Ucraina. Ca orice stat revizionist el nu va accepta decât temporar concesiile. Integral: https://www.contributors.ro

Putin are nevoie de URSS-ul respectat și temut din anii ’50  În 1939, populația URSS era 168 milioane. SUA aveau 130 milioane. În 1985, URSS ajunsese la 272 milioane. SUA la 238 milioane. Avantajul crescuse de la 30 milioane la 34 milioane în ciuda pierderilor mari din Al Doilea Război Mondial. Și era consistent. Acum, tot fostul URSS, inclusiv țările baltice, au 289 milioane. SUA a trecut la 331 milioane.  O refacere magică și instantanee a URSS tot ar produce cam 2/3 din populația UE și o populație mai mică decât populația SUA. URSS refăcut ar avea 2,9% din PIB-ul global, cam cât Marea Britanie sau Franța, dar sub Germania. (Oamenii și PIB-ul au relevanța lor, dar țara rezultată e de fapt stearpă, un animal relativ mare cu un creier simplu. În niciun domeniu de evoluție economică sau tehnologică Rusia nu e pe unul din primele locuri. De la IT la genetică, trecând prin explorarea spațiului, entertainment și medicină, totul este un „hai că merge și așa” sau o hackereală. Sunt oameni foarte deștepți printre cei 289 de milioane de virtuali sovietici, dar sunt foarte puțini și prizonieri ai unei infrastructuri umane și sociale lugubre). Visul maximal al lui Putin este, de fapt, prea puțin și foarte puțin.  Trauma individuală pe care a experimentat-o în 1989 îl face să raporteze încă totul la repere care se surpă în timp ce se gândește la ele. El de fapt are nevoie nu de URSS, ci de URSS-din-1985 sau, dacă e să fim mai direcți, URSS-ul respectat și temut din anii ’50, cu ceva realizări globale (Sputnik). Dar în trecut nu te poți întoarce. Poate că următoarea mână aflată la conducere va continua traiectoria schelălăită de attention-seeking Coree-de-Nord-dar-cu-chirilice…..În clipa asta e posibil să trăim repetiția a altceva, dar e probabil să trăim de fapt 1979, cu Putin în rolul lui Brejnev și Ucraina un nou Afghanistan. Integral: https://presshub.ro

Cum faci cele mai bune ciorbe pentru zile friguroase - 10 retete ArticoleFilm românesc, cenzurat în Coreea de Nord pentru că se mânca ciorbă în el  Din nou, un film românesc se află în mijlocul unui scandal internaţional de cenzură! Multi-premiata peliculă „Tristeţe cu ciorbă în vremea comunismului”, considerată opera de căpătâi a regizorului Cristian Puiu Mungiu, a fost difuzată în Coreea de Nord într-o variantă trucată, fiind îndepărtate toate scenele cu ciorbă….. „E revoltător! E ca şi cum ai transmite ‘Babardeală cu bucluc’ dar fără babardeală. Ca şi cum le-ai arăta ‘După dealuri’ dar ai pretinde că se întâmplă undeva la câmpie. Sau ca şi cum ai difuza ‘Moartea domnului Lăzărescu’ fără domnul Lăzărescu. Ciorba e personajul principal, fără ea povestea n-are absolut niciun sens. De ce spală femeia aia vasele dacă n-a mâncat ciorbă? Pentru ce au cumpărat căpăţâna aia de ţelină la început, chiar înainte de generic?”, comentează Marian Tudor Petrescu, critic de film pletos şi mereu bine dispus. Kim Jong-Un a refuzat să comenteze, însă surse apropiate palatului prezidenţial nordcoreean spun că se uită cu mare plăcere la scenele cenzurate în timp ce o echipă întreagă de bucătari încearcă să reproducă ciorba „ca-n filme”. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 15 februarie. “Dacă cercetăm fluctuațiile transpartinice ale politicienilor, atracția irezistibilă față de naționalismul gregar, resuscitarea figurilor legionare și disfuncțiile legate de corupție și incompetență ale unei administrații obeze, vedem imediat că ingredientele sunt deja pregătite; lipsește doar oala în care să fie adunate laolaltă și puse pe foc. Și mai lipsește omul cu chibritul.”(M.Sora)

Wholesale Xxl Dog Coats - Buy Cheap in Bulk from China Suppliers with Coupon | DHgate.comBuna dimineata intr-o zi de marti, 15 februarie! Minimele zilei de marți rămân negative în bună parte din țară, cu valori de la –1 spre –3, –4 grade, doar prin Banat și Crișana avem parte de valori pozitive, chiar spre 4 – 5 grade. La munte, în zonele depresionare ne oprim la –5, –7 grade, cu –10, –11 grade din nou pe crestele montane. Încălzirea continuă peste zi, maximele din Banat, Crișana ajung șa 13 – 14 grade, prin Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea atinge 10 – 11 grade, iar în restul țării mercurul din termometre are valori de 7 – 8 grade. La munte vor fi valori modeste, 1 – 3 grade, cu –0, –2 grade pe creste. In Bucuresti: 13/0 gr.C.

De ce valul 5 a ajuns în România când alte țări aproape că îl depășiseră deja …. România nu a simțit aproape deloc valul 1 al pandemiei, într-un moment în care virusul SARS-CoV2 făcea ravagii în unele țări din vest, amintește medicul Radu Ciornei: “Noi valul 1 nu l-am avut aproape deloc. În momentul în care în Lombardia și în Spania erau câte 500 – 700 – 1.000 de morți pe zi, noi nu aveam nimic. Noi valul 1 nu l-am simțit absolut deloc datorită acelor restricții, datorită stării de urgență. În starea de urgență nu ne-am îmbolnăvit aproape deloc, s-a îmbolnăvit doar Suceava, și uitați-vă că Suceava are o traiectorie absolut aparte față de restul țării. Suceava a fost primul județ verde din România în valul 4 și tind să cred că sunt foarte mulți trecuți prin boală. În ciuda faptului că s-au vaccinat foarte puțini, să nu uităm că în Suceava sunt și foarte mulți oameni plecați – Suceava este județul din România cu cei mai mulți oameni care lucrează în afara granițelor.” Practic, județul Suceava este singura zonă a României care are același număr de valuri precum țările din vest – 5, în timp ce, în restul țării, valul 1 a fost aproape inexistent. Așa se poate explica și decalajul pe care România l-a avut constant față de alte țări, la venirea fiecărui val pandemic: practic, în luna decembrie a anului trecut, în timp ce țările din vest intrau deja în valul 5, țara noastră era încă în valul 4….. Acum, previziunea mea este că, odată cu încălzirea vremii, în această primăvară, vom ajunge foarte aproape de normalitate. Vara care urmează va fi, foarte probabil, o “vară normală”. Din păcate însă, România, alături de Bulgaria, va fi în fruntea Europei la numărul de decese în valurile 4 și 5 ale pandemiei, avertizează Radu Ciornei. “Avem toate șansele ca la sfârșitul primăverii să împărțim această statistică neagră, să fim primii în Europa alături de vecinii din Bulgaria la numărul de morți la milionul de locuitori la finalul valului 4, iar acest lucru se corelează fantasic de bine, din păcate, cu numărul scăzut al vaccinărilor în populația generală.” Ceea ce s-a întâmplat în România în valul 4, din toamna anului trecut, “este un dezastru, iar sistemul politic și sanitar nu au reușit să își protejeze cetățenii, ceea ce ar fi fost principalul lucru pe care ar fi trebuit să îl facem ca națiune”. Integral: https://www.hotnews.ro

Insuficienta cardiacaStudiu despre efectele Covid: Riscul de noi probleme cardiace crește după infecție  După recuperare, persoanele care au avut Covid se pot confrunta cu riscuri semnificativ mai mari pentru noi probleme cardiace, a constatat un studiu amplu, coordonat de cercetătorii de la Departamentul Afacerilor Veteranilor din SUA și ale cărui concluzii au fost publicate în revista științifică britanică Nature, scrie agenția Reuters. Cercetătorii de la Departamentul Afacerilor Veteranilor din SUA au comparat ratele noilor probleme cardiovasculare la 153.760 de persoane infectate cu coronavirus înainte ca vaccinurile să fie disponibile, în comparație cu un grup de 5,6 milioane de persoane care nu a luat virusul și alt grup, de 5,9 milioane de persoane, ale cărui date au fost colectate înainte de pandemie. În comnparație cu celelate două grupuri, la un an după recuperarea din faza acută a infecției, supraviețuitorii COVID-19 consultați au avut: un risc cu 63% mai mare de atac de cord; un risc cu 69% mai mare de ritm cardiac neregulat și problematic; un risc cu 52% mai mare de accident vascular cerebral; un risc cu 72% mai mare de insuficiență cardiacă; un risc de aproape trei ori mai mare de apariție a unui cheag de sânge potențial letal în plămâni. Riscurile crescute în rândul foștilor pacienți COVID-19 au fost evidente la tineri și bătrâni, bărbați și femei, oameni cu și fără diabet și cu și fără boli de rinichi, precum și fumători și nefumători, a spus Ziyad Al-Aly, directorului Serviciului de Cercetare și Educație la clinica pentru veterani St. Louis și profesor de epiedemiologie la de Washington University din St. Louis. Integral: https://www.libertatea.ro

De ce se înghesuie braşovenii din prima zi la plata impozitelorRomânia are 1,26 milioane de bugetari. Unde sunt angajaţi cei mai mulţi  Potrivit sursei citate, din totalul celor 807.562 de angajaţi din administraţia publică centrală, 595.034 lucrau în instituţii finanţate integral de la bugetul de stat (plus 2.879 angajaţi faţă de noiembrie 2021). Cel mai mare număr de posturi ocupate se înregistra în Ministerul Educaţiei, respectiv 290.417 (289.959 în noiembrie), Ministerul Afacerilor Interne – 121.622 (119.829 luna precedentă), Ministerul Apărării Naţionale -75.855 (75.739 în noiembrie), Ministerul Finanţelor -24.384 (24.375 în noiembrie), Ministerul Sănătăţii -18.421 (18.330 în noiembrie) şi Ministerul Justiţiei- 16.926 (16.824 în noiembrie), informează Agerpres. Reprezentanţii MF mai arată că în instituţiile finanţate integral din bugetul asigurărilor sociale erau ocupate 9.244 de posturi (plus 83 faţă de luna anterioară), în cele subvenţionate din bugetul de stat şi din bugetul asigurărilor pentru şomaj un număr de 43.325 (plus 593), în timp ce în instituţiile finanţate integral din venituri proprii erau 159.959 de posturi ocupate (plus 365)…. În ianuarie 2021, numărul posturilor ocupate în instituţiile şi autorităţile publice din România era de 1.249.283, din care peste 64% în administraţia publică centrală, conform datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanţelor. Numărul posturilor ocupate în instituţiile şi autorităţile publice din România era, în decembrie 2021, de 1.262.318, cu 3.508 mai multe comparativ cu luna precedentă, iar 63,97% dintre acestea în administraţia publică centrală, arată datele publicate de Ministerului Finanţelor. Integral: https://adevarul.ro

Dragos Damian, Terapia Ranbaxy: Vom transfera la Cluj o parte din produsele fabricate in IndiaOpinie Dragoş Damian, Terapia Cluj: Decreţeilor, adio pensie! Iată o idee pentru Coaliţie ca să rămâneţi cu ceva bani: cash pentru decreţei Reducerea graduala incepand din 2027 cu doua puncte procentuale a contributiei la pensie si un punct la sanatate in fiecare an, incepand cu varsta de 61 de ani, cu plafonare dupa 65 de ani. O facilitate fiscala care duce la cresterea venitului net cu sumele din tabel, stimuleaza retentia si este predictibila pentru buget (calculul este facut luand ca baza salariul minim si mediu din 2021-2022)…..Desigur, mecanismul se poate implementa imediat, nu trebuie sa asteptam 2027. El este insa fundamentat pentru Decretei pentru ca, incet-incet, analistii economici, presa de specialitate si desigur, politicienii-hipsteri de 30-40 de ani realizeaza cu angoasa ca sistemul de pensii va deveni nesustenabil incepand cu 2032, cand trece in repaus contingentul celor nascuti incepand cu 1967. Decreteii, pentru cei care inca nu stiu, sunt Generatia X a Romaniei, copiii nascuti dupa Decretul – Lege 770 a lui Ceausescu, astazi cu varste cuprinse intre 45-55 ani si, foarte important, cea mai larga patura demografica a Romaniei, circa 4,5 milioane de oameni…… Scenariul 1. Cresterea varstei de pensionare la 70 de ani Nu este o chestiune de daca, ci de cand. Si asta pentru ca toate tarile din UE o vor face, dar acolo speranta de viata si speranta de viata sanatosa sunt cu pana la 10 ani mai mari decat la noi. In Romania, speranţa de viaţă la naştere a fost în anul 2019 de 72,5 de ani pentru bărbaţi şi de 79,6 de ani pentru femei, potrivit INS (atentie, speranta de viata la nastere fiind cea a unui copil nascut acum, nu a unuia nascut acum 55 de ani). Iar speranţa de viaţă sănătoasă la naştere pentru femei a fost de 60,6 ani (în anul 2019), faţă de 61,9 ani (în anul 2009), iar pentru bărbaţi de 59,9 ani (în anul 2019), faţă de 59,6 ani (în anul 2009) – la femei a scazut!, la barbati nu s-a modificat in 10 ani. Datele sunt din 2019, nu ne deprimam uitandu-ne la cele din 2021. Scenariul 2. Democratizarea pensiilor  In limbaj cu puternic impact emotional, vi se fura contributia. Adica pensia nu va veni dupa nivelul de contributivitate ci in suma fixa la toata lumea, eventual vor fi cateva niveluri de pensie fixa. Democratizarea are loc prin inginerie inversa in timp ce cititi aceasta opinie, cresterea pensiilor mici, care au avut contributivitate mica si aproprierea lor de cele mari, este democratizare de pensii. Acum, sigur ca nimeni nu se gandeste inca la pensionarii de peste 10 ani, pentru ca sunt dezbateri aprinse care ii privesc pe pensionarii din prezent. Sa adaugam deasemenea ca medicina bazata pe evidente scoate din pacate la iveala un adevar crunt, foarte multi Decretei vor muri inainte de a incasa prima pensie, fie ea la 65 sau la 70 de ani. Integral: https://www.zf.ro

Colecţie de sinecuri pentru oamenii PuteriiColecţie de sinecuri pentru oamenii Puterii …. Social-democraţii, ca partid nou la guvernare, încă sunt într-o perioadă de aşezare a oamenilor în funcţii publice, dovadă fiind efervescenţa de numiri în ultimele săptămâni. Bogdan Mîndrescu a fost numit secretar de stat la Transporturi în primele zile ale lui 2022, înainte de avansarea în funcţie fiind şef de cabinet al lui Sorin Grindeanu, titularul portofoliului ministerial. Însă a fost doar începutul funcţiilor pentru Mîndrescu. Din 14 ianuarie 2022, Mîndrescu figurează şi ca membru în Consiliul de Administraţie al Autorităţii Aeronautice Civile din România, fiind membru provizoriu, pe o perioadă de maximum şase luni. Indemnizaţia brută lunară pentru această poziţie este de 12.000 de lei. Nu în ultimul rând, Mîndrescu a primit un nou mandat de şase luni în Consiliul de Administraţie al Registrului Auto Român. Componenta fixă a remuneraţiei brute este 10.500 de lei. În anul fiscal 2020, media lunară a câştigurilor unui membru al Consiliului de Administraţie al RAR era de 11.900 de lei, suma netă. De la consilier la şef şi numirea în două consilii Tot cu sprijin PSD, aproape peste noapte, a ajuns să aibă mai multe funcţii bine remunerate Eduard Mike. Din consilier principal la Ministerul Agriculturii, Eduard Mike este numit prima dată director de cabinet la nivelul Ministerului de Finanţe. De altfel, Eduard Mike a fost coleg cu Adrian Câciu la Agricultură, actualul ministru fiind în perioada 2017-2019 director de cabinet, iar în perioada 2019-2020, consilier principal. Primul Consiliu de Supraveghere bifat de Mike este cel al Fondului Român de Contragarantare. 12.600 de lei este indemnizaţia brută lunară, pentru participarea la minimum o şedinţă. Iar pentru a diversifica activitatea lui Mike, Ministerul de Finanţe l-a numit ca reprezentat al instituţiei în Consiliul de Administraţie al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, începând de sâmbăta trecută. 13.215 lei este indemnizaţia brută pe care o va primi Eduard Mike pentru funcţia de la CNAIR. Liberali bine conectaţi la resursele statului Bine recompensaţi prin conectarea la sinecuri sunt şi reprezentanţi ai PNL din Guvern. Un astfel de exemplu este secretarul general al Ministerului Afacerilor Interne, Ştefania Gabriella Ferencz, fostă şefă de cabinet a lui Emil Boc, în anii când era premier, apoi în continuare o colaboratoare apropiată a acestuia. La jumătatea lunii ianuarie, Ferencz a fost numită pentru încă şase luni în funcţia de secretar general al MAI. Potrivit unor surse politice, Gabriella Ferencz îşi va menţine şi funcţiile din diferite consilii şi comitete. Un exemplu este postul de membru în Comitetul Interministerial de Finanţări, Garanţii şi Asigurări din cadrul EximBank. O astfel de funcţie este remunerată lunar cu circa 21.000 de lei, deoarece fiecare membru primeşte 20% din indemnizaţia şefului Eximbank, Traian Halalai, care în 2020 avea un venit lunar de 112.000 de lei, potrivit informaţiilor publice. Zilele acestea, Ferencz ar urma să fie numită din nou membră în Consiliul de Administraţie al CNAIR, după ce sâmbătă mandatul de patru luni i-a expirat. Potrivit ultimei declaraţii de avere a secretarului general din MAI, în 2020 aceasta a încasat peste 600.000 de lei, deci aproximativ 50.000 de lei lunar. Integral: https://adevarul.ro
Petrişor Peiu, analist economic, predicţii pentru 2022: Preţuri duble la energie, inflaţie, creşteri de taxe  …. Analistul economic aminteşte că, aşa cum ni se cere de la Comisia Europeană şi cum ni se sugerează prin raportul de ţară de la OCDE, consolidarea fiscală rămâne principala aşteptare de la administraţia românească. „Acest lucru trebuie tradus astfel: vor trebui crescute veniturile bugetare şi reduse cheltuielile bugetare. Ceea ce înseamnă că trebuie îmbunătăţită colectarea taxelor şi impozitelor, dar nu va putea fi ocolită nici creşterea anumitor tipuri de taxe”, spune Peiu. În ceea ce priveşte predicţiile acestuia privind principalii indicatori economici pentru 2022, Peiu spune că vom avea, fără îndoială, o creştere economică în jur de 4,5%, care nu va mai fi printre cele mai mari din Uniunea Europeană, ci în jurul mediei organizaţiei. Vom avea, în schimb, una dintre cele mai mari inflaţii, cu siguranţă în trimestrul II vom depăşi cu mult 10%. De asemenea, consolidarea fiscală rămâne principala aşteptare de la administraţia românească, conform cerinţelor Comisiei Europene, prin raportul de ţară de la OCDE. “Înseamnă că trebuie îmbunătăţită colectarea taxelor şi impozitelor, dar nu va putea fi ocolită nici creşterea anumitor tipuri de taxe,” comentează analistul. “În raportul OCDE este îndemnat guvernul să crească acele taxe cu „impact redus asupra competitivităţii”. Se dă exemplul impozitelor pe proprietate, care ar putea creşte veniturile proprii ale autorităţilor locale. În aceeaşi categorie pot intra şi accizele pentru produse din alcool şi tutun, de exemplu. Să nu uităm că anumite produse din tutun sunt accizate la un nivel mult inferior ţigaretelor, deci loc pentru creşteri ar fi. Iar efectul negativ al creşterii unor taxe pentru anumite industrii poate fi compensat numai prin predictibilitate, adică prin fixarea unui calendar multianual de creşteri, transparent şi etapizat,” mai spune Peiu. Statisticile prezintă România ca fiind „campioană europeană” la TVA necolectat, comentează analistul, iar Acest fenomen este extrem de grav pentru că TVA-ul reprezintă principala sursă de alimentare a bugetului de stat, cu niveluri mult peste cele aduse de impozitele directe (pe profit şi pe venit). “Soluţiile de creştere a colectării sunt de două tipuri: pe de o parte, digitalizarea procesului de facturare şi conectarea online a caselor de marcat cu baza de date a Ministerului Finanţelor, iar pe de altă parte reducerea fenomenului evaziunii şi a contrabandei cu produse importate şi nedeclarate,” spune Peiu. Integral: https://adevarul.ro

Petrişor Peiu, analist economic, predicţii pentru 2022: Preţuri duble la energie, inflaţie, creşteri de taxePrimăria Mogoșoaia calculează ce profit aduce proprietarilor de terenuri viitorul Sector Zero. Băiatul primarului va fi mai bogat cu 1,24 milioane de euro  Primăria Mogoșoaia publică pe pagina sa de internet o nouă pledoarie în favoarea viitorului Sector Zero. De la argumente economice sau sociale, primăria se străduiește, încă o dată, să îi convingă pe locuitorii din Mogoșoaia că proiectul de reconfigurare teritorială a comunei e în favoarea lor. Și aduce argumentul suprem: cât de mare va fi câștigul financiar pentru cei care vor ceda terenurile pentru Sectorul Zero – de 12 ori mai mult decât ar lua la prețul actual. Conform acestui calcul, cele 11 hectare deținute de băiatul primarului Precup în zona Sector Zero ar fi cu 1,24 milioane de euro mai valoroase. Sectorul Zero, proiect de reconfigurare teritorială a comunei Mogoșoaia, a ajuns în faza exproprierilor. Oamenii care nu au vrut să cedeze 39% din terenuri primăriei vor fi deposedați de terenuri la prețul de 1,88 euro/mp. Și nu doar 39%, așa cum era oferta inițială, ci tot terenul. Doar că procedura de expropriere este atacată pe toate căile de oamenii care se opun proiectului și de consilierii locali USR….. Familia Precup a deținut, prin fiul primarului Mihai Tudor Precup, 115.000 de mp în zona care va fi Sectorul Zero, care valoarau la prețul pieții 197.800 de euro. Au cedat deja primăriei 39% din terenuri, așa că acum au în proprietate 70.150 mp (7,015 ha). Ceea ce, la prețul de 205.000 euro hectarul, înseamnă 1.438.075 euro. Primarul nu a răspuns la solicitarea pentru un punct de vedere trimisă de Buletin de București. Profit net – 1.240.275 euro Fiica lui Ionel Sinescu – Ruxandra Sinescu Băltățeanu Profesorul Sinescu declara în 2019 că Universitatea de Medicină Carol Davila se va muta la Mogoșoaia. Exact în acel an, fiica sa cumpără, împreună cu soțul, aproape 3 hectare de teren în extravilanul comunei. Tot terenul este acum vizat de proiectul de reconfigurare teritorială. Familia Băltățeanu va face un profit frumos. Doamna Sinescu Băltățeanu a refuzat să răspundă întrebărilor Buletin de București. După ce a cedat primăriei 39% din teren, a rămas în proprietate cu 1,8 hectare, ceea ar valoara 367.647 de euro….. Daniel Dăianu și Alina Gorghiu Ambii politicieni au terenuri în zona Sector Zero. Au fost achiziționate, ambele, în același an – 2005. Dacă pentru Alina Gorghiu cei 3.000 mp pe care îi are nu îi vor aduce foarte mulți bani, fostul ministru de Finanțe va câștiga ceva. Cei 9.975 mp pe care îi deține vor valora 124.737 de euro. Profit net – 107.580 euro….  Proprietarii care primesc oferta primăriei de a dona o parte din terenuri și a fi de acord ca restul să fie mutate sunt numiți în actele primăriei proprietari participanți. Ceilalți sunt proprietari expropriabili. După reconfigurarea teritorială, proprietarii participanți își vor primi noile acte de proprietate pe suprafețele stabilite de primărie. Proprietarii executabili au început să primească deja deciziile de expropriere. Consiliul Local Mogoșoaia a decis declanșarea procedurii în decembrie, după un vot de o legalitate îndoielnică. Conform notificărilor trimise de Primărie, vor pierde tot terenul pe care îl dețin, și nu doar 39%. Și vor primi pentru fiecare mp 1,88 de euro. Integral: https://buletin.de/bucuresti

În ultimii ani, ziariștii au dezvăluit plagiatele din tezele de doctorat ale multor demnitari. Fenomenul e însă mult mai extins, alimentat de sporurile la salariu în instituțiile de stat, dar și de o cultură a copiatului, a falsului, tolerată în școli, licee și universități. De ce plagiază universitarii. Cazuri celebre din România  ….Treptele didactice de la preparator, asistent, lector, conferențiar, profesor, la care se adaugă abilitarea pentru conducere de doctorat, impun un număr de publicații științifice, participări la conferințe, prezență internațională în domeniu. Doctoratul devine obligatoriu de la nivelul de asistent. Numărul de lucrări științifice punctate crește cu cât gradul universitar este mai înalt, iar publicațiile cotate internațional sunt și ele obligatorii. Ce face Consiliul Național de Etică a Cercetării Științifice   Lucrările științifice serioase presupun cercetări care durează uneori ani întregi. De aceea, este suspectă abundența lucrărilor științifice într-o perioadă scurtă, care atrage ascensiunea rapidă a unor cadre didactice. Și mai suspectă este publicarea unor studii în domenii diferite, fără legătură între ele. Universitățile au, prin lege, obligația de a constitui regulamente, coduri și comisii de etică, proceduri de sancționare…..În septembrie 2020, când a fost instalat noul consiliu, existau peste 200 de sesizări vechi de până la 5 ani. În 2021 CNECSDTI a publicat pe site 14 hotărâri la sesizările primite….. Cum se întâmplă în realitate În 2016, o revistă care a investigat în mai multe rânduri cazul de plagiat multiplu al Ramonei Lile, rector la Universitatea „Aurel Vlaicu”- UAV din Arad, s-a adresat CNECSDTI pentru a cere verificarea lucrărilor semnalate. Sesizarea înregistrată cu nr. 183/7.11.2016 nu a primit răspuns, deși redacția a revenit cu două adrese de-a lungul anilor, una în 2017, alta în septembrie 2020. Timp de patru ani, cazul nu a fost analizat de organismul abilitat, deși au fost furnizate toate lucrările copiate cuvânt cu cuvânt, uneori preluând și ISBN-ul lucrării furate. În acest lung răstimp, doamna Ramona Lile a avut timp să candideze pentru al treilea mandat, pe artificiul creat de minister, pentru a păcăli prevederea limitării mandatelor de rector la două, conform Legii Educației. A fost aleasă, fiind unicul candidat….Experții grupului de lucru care a analizat lucrările au ajuns la o concluzie fără echivoc, referitor la șase lucrări plagiate: „Este vorba de unul dintre cele mai grave cazuri de plagiat din cercetarea academică românească de după 1989”….. Universități vs. integritate academică Florian Bodog, fost ministru al Sănătății în guvernul PSD-ALDE, actualmente senator, a fost prins cu un doctorat plagiat pe domeniul economic obținut la Universitatea de Vest din Timișoara. Aceasta a confirmat plagiatul prin Comisia de Etică și a cerut retragerea titlului. La Universitatea din Oradea însă, Bodog conduce doctorat în domeniul medicinei. Senatorul s-a adresat justiției în 2020, procesul fiind pe rol la Curtea de Apel Oradea cu un nou termen pe 7 februarie 2022. Mircea Beuran, fost ministru al Sănătății, a fost dovedit plagiator în mai multe lucrări, unele publicate în SUA, chiar în timpul ministeriatului. UMF „Carol Davila” din București l-a concediat, însă instanța l-a reîncadrat. Deși dovedit plagiator, a devenit în 2018 membru în CNATDCU, autoritatea care investighează doctoratele și alte abateri etice….. Ramona Lile este în continuare rectorul universității de stat din Arad, cu un venit de peste 7.500 euro pe lună de la buget, conform declarațiilor de avere. Poate un plagiator dovedit și sancționat să rămână rector? Răspunsul scurt este da, poate. Dar nu fiindcă n-ar exista posibilitatea eliminării legale a acestei strigătoare la cer incompatibilități morale, ci pentru că instituțiile protejează prin inacțiune plagiatorii, șmecherii ajunși în vârf pe căi politice, penalii. Câteva exemple. Lucian Georgescu, rector al Universității Dunărea de Jos din Galați, fost ministru al Cercetării în guvernul PSD condus de Mihai Tudose, este coautorul unor lucrări plagiate în proporții covârșitoare. Edupedu.ro a făcut o analiză pe mai multe articole care arată fără echivoc că s-au produs preluări identice, fără ghilimele, ale unor texte științifice scrise de alții. Integral: https://romania.europalibera.org

Banii nu au miros – Miliarde din deșeuri  Europa exportă de ani buni deșeuri ilegale: o afacere de miliarde. Natura nu este singura care are de suferit. Bucureștiul se îneacă în poluare, și pentru că la marginea orașului se ard ilegal deșeuri. Iar acestea provin și din Germania…..Exact despre asta este vorba: arderea sau îngroparea deșeurilor, în loc de reciclarea lor: cauciucuri, baterii, chiar și azbest. Puțini încearcă să lupte activ împotriva acestei afaceri de miliarde, extrem de dăunătoare populației și mediului. Printre ei se află și fostul comisar al Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu, sau procurorul specializat în probleme de mediu, Teodor Niță. Ambii știu: ”Deseori, este vorba despre criminalitate organizată”. Informația este confirmată şi de Europol. Numai că prinderea exportatorilor, a subcontractorilor care mediază afacerile și a importatorilor din țările de destinație nu este tocmai ușoară. O spun chiar autoritățile europene. Integral: https://www.dw.com

Cum putem reuni România dezbinată  Privim de două ori pe an spre generațiile care au făcut unirile. Laude, discursuri, fanfare, imnuri și steaguri fluturate. Bașca bani publici special alocați. Sentimentu’ național se ridică pân’ la cer, plutesc spre văzduh cuvinte mari, patrioții se-nalță ca brazii, iar din colțul ochiului unui politician mai curge o lacrimă, atât cât trebuie să se vadă pe cameră. Dar adevărul e că românilor li se cam fâlfâie. Realitatea acelor ani nu poate fi mai îndepărtată azi de realitate. Trecem printr-o epocă în care toată lumea se luptă cu toată lumea – fie că-i vorba de puncte de vedere diametral opuse sau doar o diferență marginală de opinie. Visătorii sunt călcați în picioare, cinismul e la putere, cine nu-i cu noi e împotriva noastră, fraților, cam asta e ordinul pe unitate…..Orgolii mari în partide mici, oameni mici în partide mari, tabere, bisericuțe, secte, falange, tot felul de guru care-și asmut minionii unii contra altora, intelectuali rasați care se iau la ceartă din te miri ce – uneori stai și te întrebi dacă nu cumva toți oamenii ăștia n-au cumva prea mult timp la dispoziție.. Cu precădere cei plătiți din banul public….. Sigur, nu-i ușor să ieși din doi ani de stres continuu, în care restricții mai mult sau mai puțin bine explicate ne-au epuizat rezervele de empatie. Nu-i ușor nici să vezi că toată bruma de bunăstare pe care te lupți să o acumulezi se duce pe inflație sau prin creșteri mascate de taxe. Iar spectacolul jenant pe care-l dau cei numiți în funcții publice nu ajută defel. Dar cred că fundamental pentru acest haos este lipsa unui vis comun, a unei viziuni optimiste despre viitorul imediat și accesibil. Lipsa încrederii că împreună putem să ne facem o comunitate mai bună, un cartier mai bun, un oraș mai bun, o țară mai respirabilă. Lipsa acestui vis și a acestei încrederi duce la dezangajare, la o retragere a oamenilor buni din această țară, iar asta nu rămâne fără urmări, nu, ci duce exact la acest reflux în care huliganii și primitivii ocupă cu vehemență scena….. Mulți dintre ei au rămas suspendați într-o eternă tranziție dinspre niciunde spre nicăieri. Își duc viața de la un salariu la altul, în timp ce lumea se mișcă cu repeziciune în jurul lor. O lume pe care n-o înțeleg și cu care nu pot fi de acord, nu doar din lipsă de empatie pentru toți cei care le cer asta vehement, ci pur și simplu pentru că pentru ei nu are nimeni empatie. Sunt singuri și se simt singuri, iar televiziunile și politicienii care știu să le exacerbeze fricile le cântă în strună cu voioșie. Putem râde oricât vrem de ei și de ușurința cu care se lasă manipulați și mințiți în față, cert e că în curând nu vom mai râde cu toți dinții-n gură dacă vom continua așa. Celor din țară li se adaugă tot mai mulți români dezamăgiți de occident, pentru că au fost abuzați acolo în fel și chip. N-ai cum să le negi acestora dreptul la furie, chiar și atunci când fac confuzie între instituțiile europene care le apără drepturile și cei care i-au abuzat și continuă să-i abuzeze. Și oricât le-ai explica, cu greu vei ajunge să treci de barierele mentale pe care și le-au ridicat între timp….. Lipsa de perspectivă, lipsa de valori comune, lipsa de empatie, lipsa încrederii – iată cele patru cauze fundamentale ale furiei care bântuie prin România. Fiecare dintre ele are o sumedenie de soluții, pe care dacă nu le punem acum în mișcare, mă tem că până în 2024 va fi mult prea târziu. Perspectiva: oamenii au, repet, nevoie să viseze. Ești un politician bine intenționat? Un primar al noului val? Un oengist? Păi arată-le oamenilor cum ar putea fi orașul sau comunitatea lor în următorii câțiva ani, dacă se implică. Comunică mereu pe tema asta, nu-ți mai irosi energiile în lupte stupide într-un partid sau altul. Fii obsedat de perspectiva asta, pentru că fără ea nu se va face absolut nimic. Vei reuși să inspiri 1-2-3-10 oameni? Foarte bine, e un bun început…..O casă dezbinată contra ei înseși nu poate dăinui. Nici România nu poate dăinui dacă vom continua să ne lăsăm dezbinați. Integral: https://pressone.ro

Anne Applebaum: De ce diplomația Occidentului cu Rusia  tot continuă să dea greș / Când îi ascultă pe diplomații noștri, ei nu aud nimic care să le amenințe cu adevărat poziția, puterea, averea personală  O, cât o invidiez pe Liz Truss pentru ocazia pe care a avut-o! O, cât îi regret eșecul deplin de a o exploata! Pentru cei care nu au auzit vreodată de ea, Truss este nu tocmai priceputul secretar britanic de externe care a fost săptămâna aceasta la Moscova pentru a-i spune omologului ei rus, Serghei Lavrov, că țara lui nu ar trebui să invadeze Ucraina, scrie Anne Applebaum în The Atlantic….. Truss, ori Borrell înaintea ei, ar fi putut adăuga și o nuanță de insultă personală, chiar în stilul lui Lavrov, întrebându-se cu voce tare cum se face că Lavrov a reușit să plătească din salariul pe care-l are proprietățile imobiliare luxoase de care se folosește familia lui la Londra. Ar fi putut enumera numele multor altor funcționari publici ruși care și-au trimis copiii la școli din Paris ori Lugano. Ea ar fi putut anunța că acei copii, absolut toți, sunt acum în drum spre casă alături de părinții lor: S-a zis cu Școala Americană din Elveția! S-a zis cu apartamentele de lux din centrul Londrei! S-a zis cu iahturile din Mediterana! Evident că Truss – la fel ca Borrell, la fel ca Macron, la fel ca Olaf Scholz, cancelarul german care va vizita Moscova săptămâna aceasta – n-ar spune niciodată așa ceva, nici măcar în privat. Tragic este că diplomații și conducătorii occidentali care încearcă în acest moment să prevină o invazie rusească în Ucraina încă mai cred că trăiesc într-o lume în care regulile contează, în care protocolul diplomatic e util, în care discursul politicos e prețuit. Cu toți cred că atunci când merg în Rusia vor discuta cu oameni ale căror opinii pot fi schimbate prin argumente ori dezbatere. Ei cred că elitei rusești îi pasă de lucruri precum „reputația”. Nu, nu-i pasă. În realitate, când discutăm cu această nouă specie de autocrați, indiferent că sunt din Rusia, China, Venezuela ori Iran, avem de-a face cu ceva foarte diferit: oameni care nu sunt interesați de tratate și documente, oameni care nu respectă decât puterea pură. Rusia violează în acest moment Memorandumul de la Budapesta din 1994, care garantează securitatea Ucrainei. L-ați auzit vreodată pe Putin vorbind despre el? Bineînțeles că nu….. Obiectivul lui Putin nu este să facă din Rusia o țară înfloritoare, pașnică, prosperă, ci o țară în care el să poată să rămână la putere. Scopul lui Lavrov este să-și perpetueze poziția în lumea tenebroasă a elitei rusești și, desigur, să nu-și piardă banii. Ce înțelegem noi prin „interese” și ce înțeleg ei prin „interese” nu sunt unul și același lucru. Când ei îi ascultă pe diplomații noștri, ei nu aud nimic care să le amenințe cu adevărat poziția, puterea, averea personală. În ciuda întregii noastre vorbării, nimeni nu a încercat vreodată la modul serios să elimine, iar nu doar să limiteze, spălarea banilor rusești în Occident ori influența politică sau financiară rusească în Vest. Nimeni nu a luat în serios ideea că Germania ar trebui acum să se dezbare de dependența energetică de Rusia, că Franța ar trebui să interzică partidele care acceptă bani din Rusia ori că Regatul Unit și SUA ar trebui să nu le mai permită oligarhilor ruși să cumpere proprietăți la Londra sau Miami. Și nimeni nu a sugerat că răspunsul adecvat la războiul informațional purtat de Putin împotriva sistemului nostru politic ar fi acela de a ne lansa propriul război informațional contra sistemului lui…… Însă acest moment teribil nu reprezintă numai un eșec al diplomației; reflectă și un eșec al imaginației occidentale, precum și refuzul unei întregi generații de diplomați, politicieni, jurnaliști și intelectuali de a înțelege în ce fel de stat urma Rusia să se transforme și de a se pregăti în consecință. Am refuzat să vedem ce sunt cu adevărat reprezentanții acestui stat. Am refuzat să vorbim cu ei într-un mod care poate că ar fi contat. Acum s-ar putea să fie prea târziu. Integral: https://www.g4media.ro

The cutest celebrity Valentine's Day photos on Instagram | Vogue France10 sfaturi afrodisiace și-un parfum pentru un Valentine’s Day într-un apartament de 11 mp  Printre lucrurile esențiale pentru un Valentine’s Day reușit se află intimitatea și parfumurile bune. Iar astrele s-au aliniat perfect pentru Ziua îndrăgostiților din acest an: în Cluj s-a scos spre închiriere un apartament de 11 mp, unde ai intimitatea asigurată, că nu mai încape și altcineva în el, iar Avon tocmai a lansat parfumurile afrodisiace Attraction Game pentru el și pentru ea. • Pentru o atmosferă romantică, presară petale de trandafir pe jos. Patru petale ar trebui să ajungă; • Dacă folosești Avon Attraction Game, nu exagera cu parfumul, că nu vrei să te simtă administratorul de la scara vecină și să vină după întreținere. Scopul e să atragi persoana iubită, nu administratorul; • Schimbă becul clasic cu unul mic, de lanternă, că v-ajunge lumina de la el; • Dacă pui un fileu în mijlocul camerei puteți pretinde că locuiți pe o masă de ping pong; • Puteți avea o seară de film, împărţind un binoclu ca să vă uitaţi prin geam la televizorul vecinilor; • Dăruieşte-i bijuterii preţioase. Oricum, practic, locuiţi într-un seif; • Dacă vrei să o impresionezi și să-i aduci micul dejun la pat trebuie doar să întinzi mâna până la frigider; … • Îți ajunge o sticluță de lac de unghii ca să schimbi culoarea la toți pereții, îi poți vopsi chiar și de mai multe ori într-o seară, până nimerești culoarea ideală; Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 14 februarie.„Și după două luni, în care guvernanții trebuiau să facă lumina ce s-a întâmplat pe piață energiei, constatăm că vedem o reluare a tragediei grecești – implacabilul, așa s-a întâmplat și în alte țări, deci n-avem ce face, trebuie să suportăm. Fără să spunem care e diferența între țările acelea și noi.”

Mountain Info | Red Lodge Mountain | Red Lodge, MTBuna dimineata intr-o zi de luni, 14 februarie! Nebulozitatea va fi persistentă în sud-vestul țării, unde izolat vor fi precipitații slabe mixte, iar în celelalte regiuni, cerul va fi temporar noros. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în zona montană înaltă, în sudul Banatului, iar în prima parte a intervalului, trecător și în Moldova. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 2 și 9 grade, iar cele minime se vor încadra între -10 și 2 gr, mai coborâte în depresiunile Carpaților Orientali până spre -13 gr. Dimineața și noaptea, pe arii restrânse, mai ales în centrul țării, va fi ceață.  In Bucuresti cerul va fi temporar noros, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi de 7…9 grade, iar cea minimă de -1 gr.

Studiu: Riscul de forme grave de COVID la persoanele vaccinate este determinat de vârstă și de comorbidități   Administrarea de imunosupresoare sau corticosteroizi, comorbiditățile și vârsta înaintată sunt factorii care determină riscul de a contracta o formă gravă de COVID-19 la persoanele vaccinate, potrivit unui sudiu realizat în Franța, scrie AFP, citat de News.ro. Studiul, condus de Epi-Phare, s-a concentrat pe toate persoanele cu schema de vaccinare completă, cu două doze sau o doză și o infecție, în Franţa, la 31 iulie, adică pe 28 de milioane de persoane. În timpul cercetării, 5.345 de persoane au fost spitalizate, iar 996 au murit la spital din cauza Covid. Între subiecții vaccinați, riscurile de spitalizare şi de deces în spital au fost asociate vârstei. De exemplu, comparativ cu persoanele de 45-54 de ani, cele din categoria 85-89 de ani au un risc de patru ori mai mare de spitalizare şi de 38 de ori mai multe șanse de deces. Persoanele care locuiesc în comunele cele mai defavorizate aveau un risc de spitalizare de 1,3 ori mai mare. Potrivit aceluiași studiu, doar 10% din pacienţii vaccinaţi internaţi pentru Covid-19 şi 2% din pacienţii vaccinaţi decedaţi în spital nu prezentau nicio comorbiditate, adică de două ori mai puţin decât în rândul ​​populaţiei nevaccinate din primele două valuri. Printre persoanele vaccinate care au fost internate în spital, 12% aveau o comorbiditate, 16% două comorbidităţi, 18% trei comorbidităţi, 16% patru comorbidităţi şi 27% cinci comorbidităţi sau mai multe. Integral: https://www.libertatea.ro

Democrația văzută din cabina unui camion  Lumea se schimbă sub ochii noștri. Oricât de incitant este să asiști la schimbări de proporții globale, să te lași antrenat de energia vârtejului care se amplifică și acaparează indivizi, societăți și geografii, nu strică din când în când să te oprești și să te detașezi: o fi schimbarea necesară, dar direcția este bună pentru noi în ansamblu, sau doar pentru unii? Schimbările climatice (o realitate, nici nu mai contează ce a inițiat-o, important este că ne impune adaptarea), ascensiunea Chinei, reacțiile necontrolate și în forță ale imperiului muribund al Rusiei, confuzia Statelor Unite în fața contestării poziției sale de hegemon global și neputințele Europei, subminată de interese așa-zis naționale în încercarea de a se defini ca un actor global cu toate atributele aferente (un stat confederativ, cu guvern unic, politică externă, poliție și armată unice) sunt semnele schimbării. Atributele schimbării sunt exterioare, în special presiunea dezvoltării tehnologice, dar și interioare, definind reacțiile indivizilor, comunităților, națiunilor și prin urmare a statelor la presiunea schimbărilor. Tehnologia a schimbat definiția comunităților, la fel cum a pus la dispoziția guvernelor instrumente noi cu care să își facă simțită prezența în viața cetățenilor. Toate acestea formează noul cadru în care va evolua de aici încolo realitatea noastră obiectivă și cel mai bine am putut să remarcăm fluiditatea sa prin schimbările la care am asistat sau am fost supuși în perioada de pandemie. Dintr-o dată viața pe care o aveam s-a schimbat și, fie că ne-a convenit, fie că nu, am fost confruntați cu limitele noastre (individuale și ca societate), cu frici, cu interdicții, cu mesaje contradictorii care ne-au asaltat, invitându-ne să devenim partizanii unor credințe, mișcări, tendințe și, firește, ai unor lideri formali ori informali care au revendicat „cunoașterea” adevărului. În 26 februarie 2020, un cetățean din Gorj a fost primul caz înregistrat în România de infectare cu virusul Covid-19. A urmat apoi, din 16 martie și până 14 mai 2020 o perioadă în care s-a decretat stare de urgență și, de atunci și până astăzi, lunar, guvernul a menținut starea excepțională de alertă, situație care nu mai preocupă pe nimeni, dar care le permite instituțiilor statului să mențină, să reintroducă sau să renunțe la diverse măsuri de control pandemic și la interdicții care afectează cetățeanul.….Dacă România, cu toată starea excepțională, a gestionat „relaxat”[1] restricțiile destinate controlului pandemic pe care le-a instituit pentru a face față celor cinci valuri de creștere a numărului de cazuri, în alte state aplicarea acestor măsuri a fost strictă, cu reacții pe măsură, mai ales din partea celor care – indiferent de motive – au considerat că vaccinarea sau portul măștii sunt arbitrare și nu au niciun efect asupra circulației virusului…..„Adevărul unic, elaborat de stat, este distribuit mediatic de cei ce îl servesc. Știința este evocată spre a justifica dogmatismul autocratic. Iar știința însăși este curățată de orice adevăr ce contrazice viziunea statului. Venerarea științei devine un exercițiu de adorație colectivă, în spatele căruia se poate ghici intenția puterii de a-și menține suveranitatea ei ilimitată. (…) În cele din urmă, înfruntarea pandemiei este o hârtie de turnesol. Echilibrul dintre siguranță și libertate este unul delicat, de care depinde supraviețuirea firescului vieții. Autonomia și responsabilitatea umană sunt valorile la care trebuie să revenim, acum. Cedarea drepturilor naturale către stat nu este drumul către mântuire, ci calea către sclavie.”[4] ….. Nu știu nici dacă sunt stanomirist atunci când spun că statul nu are absolut niciun motiv să mențină timp de doi ani o continuă stare excepțională, în condițiile în care instituțiile sale – CNSU, DSP, CNCAV și care vor mai fi fiind – sunt suspecte de ineficiență și uneori de totală lipsă de implicare, și nu le-a ajuns doi ani ca să arate cel mai mic progres. De ce avem nevoie de starea de alertă, dacă luăm măsurile în contratimp cu realitatea și de exagerat de multe ori în răspăr cu ea? Ca să poată Unifarm cumpăra materiale și echipamente la suprapreț și apoi să le țină în stoc? Ca să avem spitale de campanie care iau foc? Ca să avem secții ATI unde rețelele electrice, de alimentare cu oxigen și sistemele de prevenire a incendiilor nu funcționează și mor oamenii nu de Covid, ci arși sau intoxicați cu fum? Nu ar fi fost mai bine să încurajăm cetățenii să fie responsabili? Să impunem reguli clare de prevenție și igienă și să ne asigurăm că ele sunt respectate, fără a menține inutil starea de alertă? Să încurajeze farmaciile să se aprovizioneze cu vaccinuri și să se vaccineze pe speze proprii cei care își doresc și înțeleg utilitatea vaccinării, în loc să cumpărăm milioane de doze pe care nu le folosim, risipind banul public? Poate era o soluție, poate nu. Dar să lărgim perspectiva: a meritat? A meritat să avem stare de alertă și totodată să vedem la televizor cum politicieni din tot spectrul nu respectă regulile?…. Ne înscriem aici în avertismentul lansat în urmă cu aproape un an de Ioan Stanomir – excesului de reglementare, trebuie, și îi va răspunde (la un moment dat și poate nu așa cum ar fi de dorit), solidaritatea cetățenilor: „Regăsirea căilor libertății este unicul drum la capătul căruia se află ieșirea din tunelul de frică paralizantă al pandemiei. Curajul solidarității se naște doar din voința celor care se nasc și rămân liberi, dincolo de state și uneori împotriva lor. Căci o libertate domesticită încetează să mai fie libertate cu adevărat.” Din păcate, capitalizarea politică a acestei solidarități întru libertate ajung să o facă tocmai marii inamici ai democrației și libertății, adică populiștii și extremiștii – o ironie a istoriei ale cărei lecții, dacă nu sunt învățate, se spune că se răzbună. Integral: https://www.contributors.ro

BNR, anunț important despre ratele românilor. Au explicat oficial ce presupune amânarea la bancă - IMPACTVeștile proaste venite de la BNR: Prețurile LFO (legume, fructe, ouă) se vor apropia de 12%/ Rata anuală a inflației va ajunge la 9,6% în decembrie, cu un maxim în aprilie  Scumpirile la legume, fructe, ouă (LFO) se vor apropia de 12% în primul trimestru al anului, potrivit Raportului privind inflația, publicat vineri de Banca Națională. De asemenea, se vor manifesta în continuare presiuni inflaționiste pe segmentul energiei (inclusiv în cazul combustibililor, pe fondul evoluției cotațiilor globale ale țițeiului). Din aprilie, după încheierea perioadei de aplicare a măsurilor de sprijin prevăzute în legislație, prognoza este grevată de incertitudini majore (legate de prețurile la energie).  Ce mai scriu bancherii centrali în Raport:

  • Prognoza indică o dinamizare a ratei anuale a inflației IPC în luna aprilie, urmată de o decelerare graduală pe parcursul trimestrelor următoare, când sunt așteptate ajustări de mai mică amploare ale prețurilor energiei.
  • Rata anuală a inflației IPC este proiectată la valoarea de 9,6% în luna decembrie 2022, cu un maxim al indicatorului localizat pe parcursul lunii aprilie, odată cu expirarea schemelor de sprijin al consumatorilor casnici de energie electrică și gaze naturale
  • Prognoza curentă indică majorări mai ample ale prețurilor energiei electrice și ale gazelor naturale după expirarea schemei de compensare
  • O contribuție inflaționistă mai ridicată în acest an provine și din partea prețurilor combustibililor, pe fondul evoluțiilor recente ale cotațiilor țițeiului. În aceste condiții, rata anuală a inflației IPC a suferit revizuiri ascendente substanțiale pentru finele anului curent (+3,7 puncte procentuale) Integral: https://economie.hotnews.ro

Prețurile în piețe la legume și fructe au crescut cu 20%!Economia de piață – preșul de sub picioarele coaliției de guvernare …..Dl. Dan Vâlceanu- anunță investiții mari în turism și cultură- 103 mil Euro, cca 0.5% din PNNR. Eu aș întreba ce alt program are dl. ministru pentru că celelalte 99.5% să fie rezolvate în termen, pentru că nu am auzit nimic de vreo absorbție, măcar din Programul UE 2014-2020, din care nu a luat nimic, anul asta mai are șanse să ia ce nu am luat în cei 7 ani. Și noi ne consumăm pe cultură și turism. Dacă am știi să dezvoltăm bine cele două sectoare am fi departe, dar s-a văzut până acum cât de bine le-am gestionat, cu privatizările obiectivelor, cu investițiile în infrastructură necesară obiectivelor la fel, cu taxarea – aici e singurul loc unde nu a depins de guvern, dar nici băieții din turism n-au dat năvală să-și plătească dările către stat (că de evaziune nu auzit nimeni în acest sector mirific, dar…) Bugete stabilite de diverse entități, pentru anul în curs, s-au dus pe apă sâmbetei, prețurile mai mari de 3-4 ori față ce de ce era estimat neputând să fie acoperit din altă parte, consecință fiind eliminarea cheltuielii cu efectele nefaste urmate (închiderea activității). Tot am auzit până acum, că pentru a atrage investitorii trebuie să ținem salariile mai jos, pentru a reprezenta un avantaj competitiv (probabil față de Vietnam, căci China ne da clasa la capitolul salarii). Acum când vedem ce consecințe sunt că am ținut salariile jos (plecat oameni afară, nivel precar de subzistență, sistem sanitar subdezvoltat, alimentație precară, resurse pentru apărare ioc, de investiții se ocupă dl. Cîţu (niciodată coșul minim nu a fost declasat de salariul minim stabilit prin decizia Parlamentului -ciudat, nu?). Și după două luni, în care guvernanții trebuiau să facă lumina ce s-a întâmplat pe piață energiei, constatăm că vedem o reluare a tragediei grecești – implacabilul, așa s-a întâmplat și în alte țări, deci n-avem ce face, trebuie să suportăm. Fără să spunem care e diferența între țările acelea și noi. Va spun eu. Guvernul Marii Britanii- sincer la începuturile Brexit-ului i-am condamnat, acum cred că adevărul e undeva la mijloc- a anunțat că pentru perioada 1.04.2022-1.4.2023 contribuabilii să se pregătească la o majorare de 645 lire pentru gaze și energie (54.5 Lire pe luna). Va fi foarte grav, una din escapadele lunare la Pub-urile tradiționale din insula va fi sărit pentru această perioada, cred că vor curge lacrimi de durere din partea Horeca britanic….. La noi, majorarea de 4 ori a făcut ca o factură care înainte era de 400 lei, acum să fie de 1600 sau chiar 2000 lei. În condițiile în care, după cum spune ministrul finanțelor, 3.4 mil. de cetățeni în câmpia muncii, sunt plătiți cu sub 2660 lei/luna, deci sub nivelul de subzistență, stabilit tot de organismele statului nostru. Și tu vii și tragi facturi pentru consumatorul final – termenul o fi de la faptul că, până aici ne-a fost și gata, am pus-o – de 80-90% din ce câștigă un salariat, spunând că asta e economia de piață. Am aflat din declarațiile domniei sale, că în piața de energie (liberă sau dereglementată – stranii asemănări), acum vreo două luni, s-a cumpărat prin rostogolire aceiași cantitate de energie de vreo 4-5 ori, fapt ce a dus la prețul din facturile mirobolante emise pentru cetățenii care, dacă n-au avut ochelari de soare, au fost orbiți pur și simplu de cifrele aberante (de, hârtia suportă orice, nu țipă). Și dacă aveau ochelari, tot așa rămâneau – înmărmuriți. Și după două luni, companiile vin și spun că au refăcut facturile greșite, și au de restituit în medie, 10-15 lei / factură. Și eu cred că această glumă este demnă de Radio Erevan (seria glumelor nesărate, cu care ne mai indulceam viața, înainte de 1989). De legislaţie nu vorbesc, căci o să ziceţi că chiar am ceva cu domniile lor (şi chiar nu am nimic în afara obligaţiilor lor ca persoane publice, pe care sper şi le îndeplinească cum au jurat la investire). Dl. Popescu este vesel și senin, ANRE zice că nu are nici o treaba cu asta, ANPC a dat amenzi (ca pentru un SRL de prăjit merdenele la colț de stradă, cu vad nu oricum – cca 400.000 lei, când prejudiciul creat de aceștia e de ordinul miliardelor de Lei….. O țară întreagă este siderată de nivelul facturilor la energie și în continuare ni se aruncă în față justificări puerile, cum că și alții au aceleași probleme. Am spus mai sus, da, au dar ei își rezolvă problema asta cu o lipsă din “condicuța” de la PUB o dată pe lună, pe când noi, dacă stăm două-trei luni așa, facem ca măgarul olteanului, “uite al naibii, când s-a obișnuit să nu mai mănânce, murii”.(din argo-ul vâlcean…). Chiar nu înțeleg ce se dorește cu țara asta, nivelul nesimţit de mare al tarifelor de gaze și curent nu poate fi absorbit de piață (pentru că nu este nici o piață…), costurile nu pot fi suportate de prețurile de vânzare, pentru că atunci nimeni nu ar mai cumpără nimic…… O să-l dezamăgesc pe dl. Cîţu (cu scuzele de rigoare, îl menționez numai când dansul are judecați de valoare, care sunt cel puțin subiective). Și îi aduc aminte că piața de alimente, în special cea de legume-fructe, la care a făcut referire, cu prețul din vară ca fiind prea jos și producătorii care au aruncat marfa și acum, când consumatorii spun că sunt prea sus prețurile, la aceleași produse. Confuzia, cred eu (poate mă înșel, cititorul ne va da dreptate), este că asta-vara când producătorii se plângeau că sunt prețurile din piață prea jos și nu-și acoperă costurile, se refereau la ce le ofereau intermediarii, aciuiţi pe lângă toate partidele (ce să vezi…) sau “samsarii de angro”, care au pus monopol pe zonele de desfacere în fiecare mare oraș, producătorii neputând să vină să-și vândă marfă în aceste zone, dar nu-i așa fiecare e liber să facă ce vrea. Dacă ei nu vor să câștige… Când ți se oferă 0.20 de lei pe legătură de ceapă, care pe tine te-a costat, în afară de muncă (asta la grădina e o plăcere…) 0.80 sau mai mult, ce ai putea face, decât s-o dai la gunoi. Nimeni nu și-a pus problema ce s-a ales de proiectul European cu piețele de gross pentru care s-au refăcut spații din piețe multe și din capitală și din țară. Atâția ani, eu care am avut Piața Matache în apropierea biroului, am putut observă “liberalismul” care caracteriza funcționarea acestei piețe . Nu cred că am fost înzestrat cu un simţ de observație aparte, cred că mulți sunt ca mine. Dar n-am putut să aplic tot un principiu de piață, să-i bag în faliment pe cei care-i vedeam că nu sunt producători, pentru că nu aveam de la cine să cumpăr ce aveam nevoie, dacă îi eliminam pe samsari. De piața hipermarketurilor să nu mai vorbim, o altă piață care a distrus și bruma de producție autohtonă, într-o măsură și din vină producătorilor noștri, care, dacă se asociau putea să aibă și sisteme moderne de ambalaj și marfă sortată, cum o cer achizitorii și să suporte plățile la 30-90 zile cum se practică la contractele din comunitatea europeană. Integral: https://ziare.com

Guvernul a oprit oficial programul de modernizare a ANAF | PROFIT.roIonuț Dumitru : Înainte de introducerea impozitului progresiv, statul ar trebui să dovedească că strânge măcar cota unică ….. Șeful de la finanțe a vorbit de impozitare progresivă, de o supraimpozitare a averilor, respectiv a celor cu mai multe proprietăți sau mașini, de schimbare a regimului pentru microîntreprinderi sau de taxarea dealerilor din energie. „Mi se pare aberant…Nu ne vom întoarce în comunism atât timp cât Partidul Naţional Liberal este în acest compromis la guvernare”, a atacat dur fost ministru al finanțelor și fost premier Florin Câțu, în prezent șeful partenerilor de guvernare ai PSD din PNL. La RFI, economistul șef al Raiffeisen Bank, fostul șef al Consiliului Fiscal Ionuț Dumitru, analizează de această dată nu politic, ci la rece, propunerile de modificare a Codului Fiscal. Primul obstacol ar fi de natură administrativă : ANAF are probleme de colectare deși în prezent în România avem cel mai simplu sistem de taxare reprezentat de cota unică. Introducerea unui impozit progresiv, mai mult, a unui impozit progresiv nu doar pe veniturile salariale ci pe toate veniturile, ar implica o capacitate administrativă pe care statul nu o are. Apoi, explică fostul șef al Consiliului Fiscal, baza de impozitare s-a tot redus înclusiv prin măsuri cum a fost mutarea plății obligațiilor de la angajator, la angajat sau prin introducerea a nenumărate excepții de la plata impozitului pe venit. E vorba de categorii întregi care nu îl plătesc, cum ar fi salariații din construcții sau IT, categorii care se adaugă celui peste un milion de persoane care se presupune că muncesc la negru. De asemenea, atrage atenția Ionuț Dumitru, în România 95 la sută dintre companii se declară microîntreprinderi pentru a beneficia de un regim fiscal mai blând, de unde alte excepții de la aplicarea taxării muncii. În concluzie, crede economistul șef al Raiffeisen, statul ar trebui să încerce să corecteze actualele probleme, de la colectare, la conformare, de la eliminarea excepțiilor și a regimurilor fiscale preferențiale, înainte de a se lansa în alte planuri de modificare a actualului Cod Fiscal. Integral: https://www.rfi.ro

Un copil cu o carte deasupra capuluiManualele școlare care mai mult încurcă decât ajută. Gabi Bartic, Brio: “Faptul că ne străduim, prin limbaj prețios, să punem bariere între copii și știință mi se pare trist” …. Ziare.com: Zilele trecute s-a discutat foarte mult despre un enunț dintr-un manual de limba română, pentru clasa a VII-a, care suna așa: ”Ce ipostază umană reprezintă vocea ficțională care enunță discursul poetic?”. Cum vi se pare și ce ar putea înțelege un copil din această cerință? Gabi Bartic: Ce să înțeleagă din acest enunț un copil? Nimic. Sau, dacă după eforturi multiple de decriptare, înțelege că cerința e de a spune cine vorbește în poezie, va crede că, de fapt, școala este despre a folosi cuvinte pompoase, despre a „umfla” orice frază, despre a ”vărsa” în aceeași pagină întreg bagajul de neologisme pe care îl cunoaște. E o problemă pe care o avem în general: ne place să ne complicăm. În loc să spunem lucruri simple, le complicăm până ele nu mai sunt frumoase, sunt doar complicate. Și complicate fiind, nu-s de înțeles. La fel este și cu știința: nu există nimic pe lumea asta ce nu poate fi explicat unui copil de 5 ani. Să explici simplu unui copil ce e fisiunea nucleară poate fi o artă, dar bucuria, victoria că a priceput ceva din ce i-ai spus e enormă. Și apoi, pe măsură ce aprofundează, poți intra, firește, în procese complicate, în terminologii specifice. Dar acel copil va ști mereu că a priceput cum e cu fisiunea nucleară. Și, în loc să se teamă de știință, va fi curios. Faptul că ne străduim, prin limbaj prețios, să punem bariere între copii și știință mi se pare trist. Aș spune revoltător, dar e alt cuvânt mare….. Gabi Bartic: Am o teorie aici: când nu poți epata prin cunoștințe, epatezi prin limbaj. NU știu cum să spun pe ocolite asta așa că o spun frust: cel mai simplu e să spui cuvinte multe și fără sens. Cel mai greu, arta adevărată, e să spui esența în cuvinte simple. Și să reușești să-l faci și pe celălalt să creadă că e simplu. Eu fac, an de an, un exercițiu. Mă uit la decernarea premiilor Nobel. Și urmăresc discursurile de acceptare ale câștigătorilor. Minunate sunt aceste discursuri. Să auzi cercetători uriași vorbind despre descoperirile lor ca și cum ar fi ceva extrem, extrem de simplu, e o bucurie pe care o recomand oricui. Pentru încrederea pe care o dă privitorului că știința e ceva accesibil. Dacă o împachetăm însă într-o carapace de cuvinte de neînțeles și-o punem pe raftul de sus, puțini, extrem de puțini copii vor face efortul de a o coborî de pe raft și de a încerca să priceapă. Și aici e o chestiune de ce vrem, de fapt, ca națiune: mai mulți copii care cred că știința nu e bau-bau sau mai puțini copii, dar absolut remarcabili măcar în efortul de a decripta întâi și abia apoi în înțelegerea științei din manuale. Sigur, întrebarea e retorică, e limpede care dintre aceste două alternative ar trebui să fie cea aleasă când vorbim de învățământ de masă…..Gabi Bartic: Noi ne cam pricepem la orice, și e greu să spunem acum ok, te pricepi la fotbal, la politică, la management de oraș, la medicină, virusologie și epidemiologie dar iată, la educație ar trebui să te abții. Și nici nu e cazul. Ține de noi să învățăm să spunem „uite, asta nu știu” și asta să fie un lucru natural. Să spui însă „pentru că eu nu știu, nimeni nu trebuie să știe, mie nu mi-a trebuit niciodată asta deci nu-i trebuie nici copilului meu” – abia aici e o problemă. Văd zeci de postări cu probleme de mate (unele dintre ele banale) pe care părinți indignați le postează cu texte care mai de care mai pompoase „iată cu ce trebuie să se chinuie un copilaș de nici 8 ani” și așa mai departe. Integral: https://ziare.com

Transport gratuit la şcoală pentru elevii din învăţământul primar. Când va intra în vigoare măsuraÎntrebarea fundamentală a elevilor și sexul îngerilor la minister  Dezbatere aprinsă privind una dintre problemele secundare ale învățământului românesc – structura anului:  trimestre vs semestre, vacante mai lungi sau mai scurte, mai multe sau mai puține, săptămână verde etc!  E straniu că nimeni nu își pune problemele reale care țin de conținutul acestor săptămâni de școală, câte or fi ele și cum or fi ele împărțite….. O alta parte vine din perspectiva elevilor. Singurul motiv, cel puțin observat de mine, ca părinte, pentru care  copiii vor să meargă la școală este socializarea. De aceea, au și suferit foarte mult în perioada online. În rest, prima replică a majorității elevilor în privința celor pe care le văd și aud la școală este “neinteresant”. Școala nu ajunge la ei pentru că este ultrateoretizată și prea puțin adaptată atât înclinațiilor lor naturale, cât și vremurilor actuale. Toceala și iar toceala unor noțiuni moarte e pentru nativii digitali ca meniul cu brânză de vaci nesărată și degresată. Poftă bună!…. Pentru că de bază a rămas învățarea mecanică, copiii nu sunt stimulați să gândească, să fie critici și creativi. De aici blazare și analfabetism funcțional. De vină sunt și metodele de predare ale unor profesori formați în învățământul tocelii, și felul în care e concepută învățarea. Prof. univ. dr. Mircea Miclea dădea un exemplu extrem de edificator într-un interviu, din 2020, pentru SpotMedia.ro: “Când studiem ochiul, studiem o parte de fizică – optica, o parte de biochimie, o parte de biologie. Deci centrezi totul pe ce trebuie să înțeleagă elevul – cum îi funcționează ochiul,  nu tot felul de bucăți de cunoaștere separate care devin inerte”….. În plus, ca să folosești sistemic  învățământul  hybrid, trebuie efortul de a regândi cu totul materia și predarea. “Să zicem Geografie de clasa a VI-a: găsim profesorul care știe cel mai bine să predea geografie în mediu online și îl filmăm. Trebuie să fie filmări mai complexe, pentru că elevii sunt mai receptivi la conținut multimedia. La filmare trebuie să aibă acces toți elevii, dar și toți profesorii din țară, care și ei pot învăța de la un coleg. Învățământ hybrid înseamnă să apelezi și la resurse de tipul acesta care să stimuleze mai mult copiii, nu să predai fizic la 15 copii și restul urmăresc de acasă.”, spune prorectorul Universității București, prof. univ. dr. Sorin Costreie.…. Dimpotrivă, după cum povestea Mădălin Hodor, într-un recent interviu, Internetul a devenit un fel de eschivă. Când un profesor nu are chef să predea ceva, trimite copii să facă tema de pe Internet. Iar când îi trimiți pe Internet să se informeze despre subiecte mustind de mistificări, precum legionarismul, comiți chiar un act de contra-educatie…. Școlile de elită, mai ales din București, sunt în general gogoașe umflate. Rezultatele se bazează pe efortul meditațiilor băgate în copii. Într-un asemenea liceu bine cotat, profesoara de română i-a trimis pe elevii de clasa a XII-a uman din prima oră a anului la meditații pentru Bac, după care a început să predea și să evalueze mai ales ce nu intra în tematica de examen. Aproape toți fac meditații, iar în vară dna profesoară va contabiliza notele obținute pe munca altora. Nu este o excepție. Am constatat prin proprie experiență că în școlile din provincie se face școală cu mult mai temeinic, cu profesori cu mult mai dedicați decât în București. Dar și ei învață ceea ce se evaluează. Iar evaluarea însăși este încă o mare problemă. De exemplu, la proba de limba română de la  Bacalaureat poți să iei 10 fără să fi citit vreuna dintre operele din programă, dar poți să pici sau să iei o notă foarte mică dacă le-ai citit pe toate, dar îți permiți să emiți propria înțelegere a lor, nu aceea acreditată. De ce? Pentru că subiectele nu verifică dacă ai citit și ce ai înțeles tu din ce ai citit, ci te obligă să redai interpretările general acceptate ale operei pe care să le tocești. Nu dacă ai citit Luceafărul și ce ai înțeles tu din Luceafărul este evaluat. Ci măsura în care ai memorat ce a înțeles critica literară din Luceafărul….. Într-un interviu antologic pentru SpotMedia.ro, conf. univ. dr. Alexandru Nicolae explica aberațiile și exemplifica cu o experiență personală: “Trei adulți cu studii superioare (doi lingviști, cercetători și cadre didactice universitare, și un inginer chimist practicant) nu au reușit, în urmă cu 3-4 ani, să rezolve o problemă dintr-un manual de matematică de clasa a III-a. Școala ar trebui să dezvolte gândirea indivizilor și să le ofere un set de abilități cognitive îndeajuns de extinse pentru a asigura învățarea rapidă a unor îndemânări practice – cu alte cuvinte, școala ar trebui să ofere o ‘bază’, nu să producă specialiști”. Integral: https://spotmedia.ro

George Simion, primit ca un rockstar de sustinatori in Oradea (FOTO...AUR, USR, criza din Ucraina şi de ce este bun PNRR ….. Naţionalismul şi suveranismul celor de la AUR sunt doar o mascaradă pentru că, de bine de rău, lumea democratică occidentală a pedepsit fascismul, iar lumea Europei de Est a înfierat comunismul. Acesta este motivul pentru care cei de la AUR sunt făţarnici şi schizoizi: dacă au amestecat cumva nostalgiile legionare cu cele comuniste, deoarece cele două ideologii se asemănau, nu au cum să împace simpatiile de sorginte extremistă cu realitatea de azi, pentru că legea le pedepseşte. Aflaţi sub presiunea de a-şi ascunde identitatea, oamenii aceştia nu mai ştiu cine sunt cu adevărat. Oamenii aceştia se închină la icoane defuncte aflate în afara legii şi vor să promoveze în spaţiul public idei ilegale prin mijloace legale. Aşa ceva nu este posibil, iar apele trebuie să se despartă şi în AUR: cei legaţi de fantasmele trecutului vor trebui să coboare înapoi în clandestinitatea din care au ieşit, iar cei ce vor să lupte pentru ideile suveraniste vor trebui să se lepede de fantasmele celorlalţi. De ce este bun PNRR  Zvârcolirile domnului Budăi care nu poate să mărească cu 40% pensiile bunicilor şi bunicuţelor sunt la fel de false ca propaganda AUR. Nu PNRR-ul este de vină, ci ideea că asemenea întreprindere fantezistă şi mincinoasă iniţiată de Dragnea, dar nepusă în practică de PSD din motive economice trebuie realizată acum măcar pe jumătate şi orice cost pentru că vin alegerile din 2024. Dacă domnul Predoiu a sesizat corect aspectul că desfiinţarea SIIJ a monopolizat discursul despre Justiţie – în paranteză fie spus că d-aia trebuie desfiinţată secţia cu celeritate – putem spune că lacrimile de crocodil ale domnului Budăi au monopolizat discuţiile despre PNRR. N-avem bani pentru că PNRR… este scuza PSD şi a ministrului lacrimogen pentru propriul electorat. Faptul că cealaltă parte de electorat doreşte o lege a pensiilor corectă, bazată doar pe contributivitate, nu contează. Faptul că marea majoritate a societăţii doreşte desfiinţarea pensiilor speciale pentru că sunt imorale iar nu contează pentru domnul ministru plângăcios. Faptul ca nu avem o lege a salarizării unitară şi echitabilă este un lucru neinteresant pentru domnul Budăi&company, pentru că nu ar aduce voturi, ba dimpotrivă, iar lipsi de cele ale privilegiaţilor bugetari. Nu-i nimic, jaloanele din PNRR îl vor obliga pe insul cu două feţe să treacă la muncă, pentru că altfel ţărişoara bunicilor şi mătuşilor noastre va rămâne fără paralele UE. Dar zvârcolirile lacrimogene demne de o dramoletă turcească ale ministrului fac parte din îndărătnicia cu care PSD învaţă acum să guverneze corect. Ele fac parte din furia că prin PNRR Bruxelles-ul îi obligă să guverneze responsabil, nu după ureche sau după pofta cleptocrată a camarilei de partid ca până acum. De ce este bună criza din Ucraina Criza din Ucraina este binevenită nu doar pentru că va aşeza relaţiile politice şi economice ale UE cu Rusia dincolo de pragul făţărniciei finanţiste germane. Criza este o oglindă pe care realitatea a pus România să se privească pe ea însăşi prin ochii celorlalţi. Iar ce s-a văzut în oglinda oglinjoară ne-a cutremurat: România nu contează politic, militar şi economic pentru Occident, de aceea, nu este prezentă la masa negocierilor privind criza din Ucraina, aşa cum se întâmplă cu Polonia. România este doar un teritoriu pe care armatele americane îl păzesc ca să nu cadă în ghearele ruşilor, atâta tot. România nu are armată competitivă şi modernă, nu are autostrăzi, nu are guvern care să ştie cum să guverneze, nu are clasă politică serioasă, nu are politică externă, nu are preşedinte care să conteze la nivel european. România este repetenta Europei şi este tratată ca atare: o biată şalupă remorcată prin apele învolburate ale realităţii ba de un portavion american, ba de un cuirasat european. Atunci de unde ideea că preşedintele Iohannis ar fi bun de şef NATO? Dacă trebuie trimis acolo ca NATO să ajungă la fel de educat ca România, e de înţeles. Domnii de pe la televiziunile suverniste&pro conspiraţioniste au dreptate când spun că România este o colonie, un teritoriu oarecare de la marginea Europei. Ce nu spun este că ei şi ai lor politicieni promovaţi cu o îndârjire demnă de o cauză mai bună sunt vinovaţi de asta. Ce nu spun este că propaganda asta este aidoma lacrimilor de crocodil ale domnului Budăi…. De ce seamănă USR cu România Cine zice că USR este o uniune de triburi ştie ce spune. Cine zice că USR nu ştie să facă opoziţie cum n-a prea ştiut să performeze la guvernare are şi mai mare dreptate. Iar cine zice că useriştii sunt nişte canibali are perfectă dreptate: l-au mâncat pe Barna, l-au mâncat pe Cioloş, iar acum se mănâncă între ei. Cum s-au mâncat pesediştii post-Dragnea, cum s-au mâncat peneliştii anul trecut, cum se vor mânca cei de la AUR de prea multă creştere aiurea-n sondaje. USR este parte din România şi n-are cu ce altceva semăna decât cu România….PS. Trebuie spus că PNRR nu este doar creaţia lui Ghinea sau a USR, cum lăcrămează făţarnic domnul Budăi. PNRR-ul este ce a vrut Comisia de la Bruxelles să fie. Nefiind acest plan rezultatul unei negocieri, ci a unei aprobări, este greu de crezut că aprobatorul se va îmbrăca în haina negociatorului de dragul domnului Budăi şi al bunicilor săi. Integral: https://spotmedia.ro

Cine este Cătălin Drulă, propunerea lui Dan Barna pentru șefia Camerei Deputaților – Evenimentul ZileiCetățeanul Drulă vs. omul Cioloș  Din punct de vedere politic, caracter, anvergură, prestanță, experiență profesională, a face o comparație între cei doi e ca și cum ai încerca să gonești cu Loganul pe A2 și să pretinzi că ești în Ferrari pe circuitul de la Monte Carlo…….. Mandatul Cioloș a început cu piciorul pe accelerație, se dorea reformă în domeniile cheie, printre care dezvoltarea infrastructurii, atragerea fondurilor europene, combaterea sărăciei. Având încrederea premierului și responsabilitatea poziției pe care o ocupa, fiecare a încercat să dea ce are mai bun în domeniul său de competență. Asta până la proba contrarie, când am văzut că nu întotdeauna militantismul și combativitatea țin loc de pricepere și profesionalism. Așa cum înainte să fii ministru e bine să ai o profesie și o activitate care să te recomande în domeniul de competență, tot așa e preferabil ca participarea la proteste să nu se transforme în profesie. Așa l-am cunoscut și pe protestatarul Drulă, care, în dorința schimbării aparatului mucegăit moștenit de la PSD, a fost numit de Cioloș consilier pe probleme de infrastructură de transport.  ….. Totul a devenit ridicol când aripa de la transporturi ne-a cerut nouă celor de la fonduri europene să fim de acord cu finanțarea proiectelor de autostrăzi fără finalizarea studiilor de fezabilitate, iar când acestea se vor fi întâmplat, să le luăm în considerare ca atare și să ne facem că plouă. Atunci am realizat amploarea jocurilor transpartinice din transporturi, ne-am făcut că nu înțelegem și ne-am văzut de treabă impunând adoptarea sistemului contractual standardizat (cunoscut ca FIDIC pentru specialiști). Practic am recurs la o stratagemă legală pentru a nu fi forțați să semnăm aberații impuse de diverse grupări. Până la urmă, Aura Răducu a fost luată în colimatorul găștii de prieteni ai lui Drulă și a fost schimbată…..Practic, în loc să aleagă să participe la alegerile din toamna lui 2016, asemeni majorității liderilor USR-PLUS de astăzi, a preferat să rămână până la capăt în poziție de tehnocrat și să lupte pentru promovarea master-planului pe transporturi, absorbția fondurilor europene și implementarea programelor pentru sărăcie. Sincer, a avut o obsesie pentru aceste domenii. Asta face, printre altele, ca absorbția fondurilor europene pe perioada 2007 – 2014 să ajungă la 92%, total nesperat dacă îl comparăm cu 54% cât era la preluarea mandatului, cu 12 luni în urmă….. În plan politic, Cioloș are iar dreptate, practic partidul e închis, e acaparat de cei care au avut curajul la un moment dat să-l elimine pe Nicușor Dan și să profite de ecourile mișcării Colectiv pentru a prinde niște locuri călduțe în diverse instituții de putere. După care, vedem cum țin cu dinții de reduta câștigată, nerealizând că se prăbușesc și în sondaje, dar mai ales în stilul de politică arhicunoscut pe meleaguri dâmbovițene, cel al constituirii unei găști politice. Acum, îl vedem pe Drulă plesnind din bici că el nu înțelege propunerile lui Cioloș de reformare a partidului în sensul de a îl deschide, a-l întoarce către cetățeni și a stabili un mod profesionist de luare a deciziei. Din contra, gruparea Drulă își apără și securizează pozițiile cu riscul iminent de a sufoca în interese proprii ceea ce a fost pentru mulți dintre noi materializarea spiritului de schimbare. Pentru Drulă partidul e o luptă pentru putere nu pentru obiective economico-sociale, iar dacă nu ești acolo să lipești afișe, să miroși transpirația de la ședințele de partid și să îi sfârteci pe ceilalți, atunci ”ciocu’ mic” așa cum ne învățau cei care au jucat deja acest rol, iar acum au dispărut în burțile neantului, în anonimat, dar probabil cu o zestre de câteva milioane agonisite din tupeu politic. E cinic îndemnul auzit de la USR: ”cine nu votează nu contează”. Îmi pare rău Dane (Barna), dar tu spui practic că ”cine NU te votează nu contează”. Ne cunoaștem bine și știi că am fost mereu alături de cauza de schimbare, dar nu poți ține cu disperare de niște poziții sechestrate pentru binele personal, uitând că un suflu nou în politică nu se rezumă doar la oameni, ci și la principii. Integral: https://spotmedia.ro

Imagini de fundal : 3840x2160 px, astronaut, Fi, foc, NASA, psihedelică, sci, spaţiu 3840x2160 - CoolWallpapers - 1883697 - Imagini de fundal - WallHereUn român din Strehaia pleacă în spațiu să caute sateliții pierduți de Musk  România se pregătește de una dintre cele mai importante misiuni spațiale din istoria țării noastre. Totul datorită unui cetățean din Strehaia, care a decis să-și înhame calul și să plece cu căruța în spațiu, ca să recupereze cei 40 de sateliți pe care Elon Musk i-a pierdut în spațiu. „E păcat să rătăcească sateliții aiurea prin spațiu“, spune cetățeanul din Strehaia. „Ca să nu mai zic că poate cad la un copil în cap, dacă rătăcesc scăpați de sub control prin spațiu. Mult mai bine le va sta la mine în căruță, iar apoi la centrul de fier vechi.“ Centrul de Zboruri Avansate din Strehaia, cel în numele căruia va zbura în spațiu românul nostru, nu este la prima tentativă de acest gen. Oamenii de știință de acolo se chinuie de câțiva ani deja să trimită un localnic cu căruța în spațiu, dar niciodată n-au fost atât de aproape ca acum. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 12 februarie.„Cei care contestă majorarea vârstei de pensionare vorbesc de “speranţa de viaţă” care, în România, este de 74,2 ani, faţă 81,3 ani media UE. O diferenţă de 7,1 ani. Scoţi omul la pensie ca să mai trăiască apoi doi ani?”

Ghiocei | FacebookBuna dimineata intr-o zi de sambata, 12 februarie! Vremea se va răci față de ziua precedentă, mai accentuat în regiunile estice și sud-estice, unde și rafalele vântului vor amplifica senzaţia de frig. Temperaturile maxime se vor încadra între 1 și 12 gr, iar cele minime vor fi de la -12…-10 gr în depresiunile din estul Transilvaniei până la 3 grade în vestul Olteniei. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în prima parte a intervalului, în centrul, estul și sud-estul teritoriului, precum și în zona de munte, iar noaptea îndeosebi în sud-vest. Probabilitatea pentru precipitații slabe va fi mai ridicată în zona Carpaților Meridionali și de Curbură, unde pe arii restrânse va ninge, în jumătatea de nord a Moldovei și în sud-estul Transilvaniei, izolat vor fi fulguieli sau lapoviță, iar în dealurile subcarpatice ale Munteniei și Olteniei, precum și în sudul Banatului sunt posibile ploi slabe sau burniță.  În București, vremea se va răci față de ziua precedentă. Temperatura maximă va fi de 7…8 gr, iar cea minimă de -4…-2 gr.

Coronavirus in RomaniaJurma: După valul de infectări, urmează valul de decese. Un român e ucis de Covid la fiecare 10 minute …. Atât curba de prognoză a deceselor zilnice, cât și curbele de prognoză pentru vaccinați și nevaccinati sunt acum aliniate cu evoluția oficială. Ce înseamnă asta? Săptămâna trecută am avut 632 de decese și o medie de 90 de decese pe zi. Săptămâna trecută un român a fost ucis de Covid-19 la fiecare 15 minute. În această săptămâna un român este ucis de Covid-19 la fiecare 10 minute. În această săptămâna avem deja o medie de 144 de decese pe zi și până azi 2.593 de români au murit oficial uciși în “mult mai blândul” val 5-Omicron. Numărul de decese va continua să crească până la finalul lunii, când vom atinge probabil vârful în jurul a 2.000 de decese săptămânal și 300 de decese pe zi“. Medicul speră că varianta BA2 a Omicron nu va prelungi valul 5. Asta pentru că oricum deja anunţurile de genul “s-a terminat pandemia” și urmează “marea relaxare” au dat lovitura de grație campaniei de vaccinare. 8 din fiecare 10 decedați sunt nevaccinati Analiza lui Jurma se axează şi pe cine sunt cei care mor de Covid. “Marea majoritate a celor care mor în România de la valul 4 încoace sunt din rândul celor nevaccinati. 8 din fiecare 10 decedați de azi sunt nevaccinati, 8 din fiecare 10 decedați de mâine vor fi tot nevaccinati și tot așa. Vaccinarea în proporție de 80%, mai ales a celor vulnerabili, ar fi salvat cel puțin 20.000 de vieți până acum. Nici nu discut aici de numărul imens de bolnavi cronici cu long-Covid pe care îi lasă în viață pandemia, care este de 10x mai mare decât al celor decedați”. …. “Vaccinarea și numai vaccinarea trebuia și trebuie să fie în mintea autorităților, nu relaxarea și numai relaxarea. Acum este oricum prea târziu să mai facem ceva la nivel de măsuri publice. Zarurile au fost aruncate pe geam de data asta, odată cu certificatul verde și nu mai există cale de întoarcere. Autoritățile nu mai au de ales și trebuie să livreze marea relaxare, așa încât nu putem face nimic să schimbăm asta. Vom trece prin valea morții indiferent dacă vrem sau nu. La nivel individual nu e însă prea târziu să facem ceva. Nu trebuie să uităm că adesea coborârea după ce am ajuns în vârful muntelui este mai anevoioasă decât urcarea. Jumătate din numărul de infectari, majoritatea spitalizărilor și marea majoritate a deceselor se înregistrează la coborârea din valul epidemic. Chiar dacă putem fi optimiști că se vede luminița de la capătul valului, nu trebuie să lăsăm gradă jos ca să nu ne infectăm atât de aproape de liman. Nu e prea târziu să ne vaccinăm și e prea devreme să renunțăm la mască și să socializăm liber. Până coborâm sub 1 la mie, masca FFP2 rămâne esențială ca barieră externă și vaccinarea (mai ales boosterul) esențială ca barieră internă….. “Unul din motive este că mult mai mulți români sunt trimiși acum acasă după triajul din centrele de evaluare al căror scop primar este să reducă presiunea pe spitale și UPU. Al doilea motiv este amânarea raportărilor care se practică în continuare în ciuda scandalului din valul 2. (…) După ce “eroarea” de peste 4.000 de decese a fost dezvăluită de ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, acestea au fost în cele din urmă raportate în iunie-iulie 2021. Singurul pedepsit prin demitere a fost Vlad Voiculescu, nu cei care au ascuns decesele, prin urmare, acest obicei a continuat și în România excesul lunar de decese este aprope dublu față de cel raportat oficial“. Integral: https://spotmedia.ro

Când era condamnat pentru luare de mită, un fost manager de spital era pus de Ministerul Sănătății într-un proiect cu Banca Mondială: „Nu avea treabă cu corupția”Când era condamnat pentru luare de mită, un fost manager de spital era pus de Ministerul Sănătății într-un proiect cu Banca Mondială: „Nu avea treabă cu corupția”   Bogdan Păltineanu nu apărea în vreo funcție la Spitalul Bagdasar-Arseni în 2019, când Ministerul Sănătății, condus pe atunci de Sorina Pintea, se consulta oficial cu el. El se afla în perioada de ispășire a pedepsei primite în 2017, una peste care se suprapuneau condamnarea la închisoare cu suspendare și 5 ani de interdicții, printre care și exercitarea postului de manager. Acum, el este angajat oficial în același spital unde a luat mită. Fostul manager al Spitalului Bagdasar-Arseni din Capitală, condamnat în 2017 pentru luare de mită, era omul de legătură între același spital și Ministerul Sănătății după numai doi ani. În 2019, în timp ce își ispășea pedeapsa de 3 ani de închisoare cu suspendare, suprapusă unei perioade de interdicții de 5 ani de a ocupa o funcție de conducere, Bogdan Păltineanu lucra împreună cu Ministerul Sănătății într-un proiect cu Banca Mondială. Scopul final: realizarea unui centru de mari arși la Bagdasar-Arseni, tocmai spitalul de unde fusese săltat de procurori când era manager. Bogdan Păltineanu a fost reținut de DNA pe 9 iunie 2016. Surse judiciare au declarat pentru News.ro că fusese acuzat că a luat mită între 5% şi 10% din valoarea unor contracte pentru reactivi de laborator şi truse de diagnostic, unele fiind încheiate inclusiv cu firmele lui Dorin Cocoș. Unele fapte fuseseră comise când Păltineanu era manager al Institutului Ana Aslan din Capitală, de unde, în 2015, a trecut la Bagdasar. În 2017, fostul manager Păltineanu a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare și a primit interdicție de 5 ani „de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice, de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat, de a ocupa o funcție de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public și de a ocupa funcția, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfășura activitatea de care s-a folosit, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită în formă continuată”….. Primea corespondența de la Minister Deși fără o funcție oficială la început, Păltineanu se regăsește în e-mailurile schimbate de spitalul de urgență din sudul Capitalei și Ministerul Sănătății, în 2019. Adică la doi ani după ce primise condamnarea de 3 ani cu suspendare. Reprezentanții Ministerului Sănătății îi trimiteau e-mailuri legate de o investiție făcută cu bani de la Banca Mondială, pentru proiectul privind centrul de mari arși de la Bagdasar-Arseni. Păltineanu urma să le trimită mai multe documente italienilor care câștigaseră contractul de proiectare. ….. Sursele Libertatea spun că Păltineanu „a continuat să fie omul din umbră” la Bagdasar și după condamnare. Iar de anul trecut, din pandemie, apare și pe poziții oficiale. …. In 2021, el apare în documentele Spitalului Bagdasar-Arseni pe o funcție de șef, „coordonator administrativ ATI”, fiind numit inclusiv în comisii de verificare în cadrul spitalului. Asta deși, spun sursele ziarului, Anestezia și Terapia Intensivă de la Spitalul Bagdasar au un alt șef. „E pus șef peste șef, să aibă și el o funcție oficială”, afirmă acestea. Integral: https://www.libertatea.ro

Judecătoarea care a pus umărul la eliberarea lui Dragnea din penitenciar, înlocuită din dosarul fostului primar PSD din Pitești, Tudor Pendiuc, și al samsarului de drepturi litigioase, Valentin VișoiuAdjuncta şefului DNA, despre noua Secţie specială: De ce DNA poate cerceta orice infracţiune de corupţie din România, mai puţin cu privire la magistraţi?  …. Astfel, adjuncta şefului DNA, Mădălina Scarlat, a declarat în cadrul dezbaterii că nu se înţelege şi nu rezultă – din expunerea de motive şi din textul proiectului de lege privind aşa zisa desfiinţare a Secţiei speciale – care sunt argumentele juridice sau de altă natură pentru care DNA şi DIICOT, parchete specializate, sunt excluse de la a face urmărire penală cu privire la magistraţi. Potrivit adjunctei şefului DNA, nici cetăţenii nu văd foarte bine acest lucru. Ar putea fi privită ca o sancţiune pentru DNA, din moment ce DNA poate cerceta orice infracţiune de corupţie din România, mai puţin cu privire la magistraţi, a declarat procuroarea Scarlat. DNA şi DIICOT ar trebui să rămână competente, ca parchete specializate, în investigarea infracţiunilor de corupţie şi crimă organizată care privesc magistraţi întrucât parchetele de pe lângă curţile de apel nu au resursele logistice, tehnice şi de personal ca să facă acest lucru, a mai adăugat Scarlat. Ea a explicat că DNA a avut rezultate în anchetarea corupţiei din magistratură: peste 118 magistraţi condamnaţi ca urmare a anchetelor DNA şi o medie de 11 magistraţi condamnaţi pe an. În schimb, Secţia specială nu a prins şi nu a reuşit să obţină condamnarea niciunui magistrat corupt. Adjuncta şefului DNA a criticat şi modalitatea de desemnare a procurorilor în cadrul noii Secţii Speciale. Desemnarea acestora de către plenul CSM nu este în conformitate cu principiile de drept şi nici oportună, judecătorii nu pot decide cu privire la cariera procurorilor în condiţiile în care se doreşte separarea carierelor, a explicat procuroarea Scarlat. Ea a explicat şi că numărul procurorilor de la noua Secţie Specială este foarte mic, iar proiectul de lege cere vechime de minim 12 ani şi experienţă în combaterea infracţiunilor de corupţie şi crimă organizată pentru procurorii care vor să lucreze în cadrul secţiei. Aceşti procurorii sunt deja la DNA şi DIICOT, a explicat procuroarea Mădălina Scarlat. Astăzi, CSM trebuie să dea un aviz proiectului de lege privind noua Secţie Specială. Avizul CSM este esențial pentru ca proiectul să treacă rapid de parlament. „Dacă mergi în Parlament cu un proiect care nu are avizul CSM-ului și al sistemului judiciar, nu treci”, a declarat ministrul Justiției Cătălin Predoiu în dezbaterile privind desființarea SIIJ. Mai multe asociaţii civice şi ale magistraţilor îi cer ministrului Cătălin Predoiu să aștepte punctul de vedere al Comisiei de la Veneția, înainte de a merge cu proiectul în Parlament. Actuala majoritate PSD-PNL-UDMR a căzut de acord să modifice actuala variantă a Secției speciale, fără ca dosarele de corupție ale magistraților să se întoarcă la DNA, ci să fie anchetate de procurori ai parchetului general și ai parchetelor Curților de apel. Integral: https://www.g4media.ro

Pensii 2021. Ce români au ajuns să câștige mai mulți bani după pensionare. Suma e mai mare decât salariul lor - IMPACTCOMENTARIU Iulian Anghel, ZF: Cât de eficientă ar fi majorarea vârstei de pensionare la 70 de ani, cum se vehiculează în mediul politic….♦ Cu mulţi ani în urmă, Leonard Orban, la vremea aceea secretar de stat în Ministerul Afacerilor Europene, mi-a spus: Generaţia noastră va ieşi la pensie la 70 de ani ♦ Orban a ieşit la pensie, “anticipat”, în vara trecută, la 60 de ani, pentru că preşedintele Klaus Iohannis l-a dat afară din poziţia de consilier prezidenţial, după ce s-a certat cu fratele său, fostul şef al PNL, Ludovic Orban. Lipsa banilor la buget a readus în discuţie, în plan politic, din zona liberală, majorarea vârstei de pensionare de la 65 de ani la bărbaţi şi 63 de ani la femei, la 70 de ani. Economiştii spun însă că aceasta nu este o soluţie decât în măsura în care decizia este luată de cel în cauză. Altminteri spus: merge să lucrezi până la 70 de ani şi chiar după, dar nu obligatoriu….. „Da, este posibilă o vârstă de pensionare la 70 de ani, nu e aceasta o problemă. Dar trebuie făcută o distincţie între mediul public şi cel privat. În mediul privat, dacă angajatul este valoros şi vrea să rămână în companie după 65 de ani, angajatorul poate decidă să-l menţină, pentru că nimeni cu mintea pricepută nu renunţă la oamenii valoroşi. La stat, însă, cine decide? Îl ţii acolo, fie că-i bun, fie că-I rău?”, comentează Ionuţ Dumitru, economist-şef al Raiffeisen Bank. Cei care contestă majorarea vârstei de pensionare vorbesc de “speranţa de viaţă” care, în România, este de 74,2 ani, faţă 81,3 ani media UE. O diferenţă de 7,1 ani. Scoţi omul la pensie ca să mai trăiască apoi doi ani? Doar că nu aşa trebuie socotit, spune Dumitru. Diferenţa aici este mare pentru că, în România, mor mulţi copii la naştere sau la vârste mici. Dacă vorbim de pensii, trebuie văzută speranţa de viaţă la 65 de ani, vârsta standard de pensionare pentru bărbaţi, în România, şi, în câţiva ani, şi pentru femei (în majoritatea ţărilor UE aceasta este vârsta standard de pensionare). Astfel, speranţa de viaţă după 65 de ani este în România de 15,7 ani, iar media UE de 20,2 ani, deci o diferenţă de 4,5 ani. „Este limpede că sistemul public de pensii nu este sustenabil, de aici ideea majorării vârstei de pensionare. Iar cei care contribuie vor lua o pensie între 40-45% din ultimul salariu. Dar este nesustenabil şi pentru că sunt prea multe pensii anticipate, prea multe pensii speciale, prea multe excepţii”, spune Adrian Codirlaşu, vicepreşedinte al CFA România. Nu este bună o majorare a vârstei de pensionare, spune el, pentru că cei care contribuie, în medie, la sistem, cam 40 de ani vor contribui 45 de ani, dar nu vor primi mai mulţi bani decât media ultimului salariu, adică 40%. Aşadar, contribui la stat cu cinci ani în plus, dar nu primeşti nimic în schimb. Integral: https://www.zf.ro

Contorul inteligent | E-DistribuțieBNR avertizează: Rata inflației va crește și mai mult din aprilie și riscă să ajungă la 2 cifre  Scenariul actual, întocmit pe baza datelor disponibile şi a reglementărilor în vigoare, evidenţiază o înrăutăţire considerabilă a perspectivei pe termen scurt a inflaţiei, sub impactul puternic al şocurilor pe partea ofertei, în principal al preţurilor la energie. Astfel, rata anuală a inflaţiei este aşteptată să-şi accentueze semnificativ creşterea în trimestrul II 2022 şi să urce la un nivel de două cifre, în principal ca efect al unor majorări mult mai ample ale preţurilor gazelor naturale şi energiei electrice, ce se vor evidenţia pregnant după suspendarea în luna aprilie a schemelor de compensare aplicate pentru consumatorii casnici”, arată BNR, citată de Agerpres.…. „Caracteristicile schemelor de sprijin sunt totuşi incerte, o eventuală modificare a duratei şi/sau a conţinutului acestora fiind de natură să afecteze semnificativ atât nivelul, cât şi traiectoria viitoare a dinamicii anuale a inflaţiei, mai cu seamă pe termen scurt. În acelaşi timp, incertitudini semnificative rămân asociate modului de evaluare şi de includere în calculul IPC a impactului acestor scheme, iar riscuri notabile continuă să vină din evoluţia cotaţiilor materiilor prime, mai ales a celor energetice şi agroalimentare, inclusiv în contextul situaţiei geopolitice Rusia-Ucraina, precum şi din blocajele persistente în lanţurile de producţie şi aprovizionare, ma arată BNR. Banca centrală avertizează că și evoluţia pandemiei provoacă incertitudini, în contextul valului Omicron. Totodată, o sursă importantă de incertitudini şi riscuri rămâne absorbţia fondurilor europene, în special a celor aferente programului Next Generation EU, care este condiţionată de îndeplinirea unor ţinte şi jaloane stricte în implementarea proiectelor aprobate.  În aceste condiții, Consiliul de administraţie al BNR a hotărât majorarea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 2,50 sută pe an, de la 2,00 la sută pe an, începând cu data de 10 februarie 2022. Totodată, s-a decis majorarea ratei dobânzii pentru facilitatea de creditare (Lombard) la 3,50 la sută pe an, de la 3,00 la sută pe an şi creşterea ratei dobânzii la facilitatea de depozit la 1,50 sută, de la 1,00 la sută pe an, precum şi păstrarea controlului ferm asupra lichidităţii de pe piaţa monetară. Integral: https://www.digi24.ro

Un coş de cumpărături costă în România mai mult decât în Polonia, deşi salariile sunt mai miciComisia Europeană revizuiește în jos prognoza de creștere pentru România, la 4,2% în 2022. Avertisment: Alimentele se vor scumpi din cauza lipsei de îngrășăminte …. „În 2021, economia României este de așteptat să fi crescut cu 6,3%, în principal impulsionată de cererea internă puternică. Spre sfârșitul anului, ritmul de creștere a scăzut din cauza restricțiilor continue de aprovizionare, a unui nou val de infecție cu COVID-19 și a creșterii puternice a inflației. În ciuda acestei pierderi de impuls, care urmează să continue în primăvara lui 2022, ultimele date indică o perspectivă de creștere destul de pozitivă, deși moderată, în special în servicii, comerț cu amănuntul, construcții și industrie. Se preconizează că consumul privat va crește în a doua jumătate a anului 2022, când restricțiile vor fi reduse, iar inflația se va modera. Se preconizează că investițiile vor rămâne puternice pe orizontul de prognoză, sprijinite de Facilitatea pentru redresare și reziliență și alte fonduri UE”, arată Comisia. CE estimează, în schimb, că o creștere a ratelor dobânzilor va diminua investițiile private. Se estimează că comerțul exterior va beneficia de reducerea blocajelor de aprovizionare, dar nu se așteaptă o contribuție la creștere. Creșterea abruptă și continuă a prețurilor energiei a împins inflația lunară IAPC la 6,7% în decembrie, ridicând inflația medie la 4,1% în 2021. Prețurile vor crește în continuare în 2022 din cauza prețurilor ridicate la energie și a transferului lor în prețurile altor bunuri si servicii. De asemenea, Comisia se așteaptă ca prețurile la alimente să crească din cauza prețurilor mai mari și a ofertei mai scăzute de îngrășăminte, după cum a avertizat și Economedia.ro aici. Dinamica salariilor mai puternică decât se aștepta reprezintă un risc ascendent pentru prognoza inflației. Inflația medie anuală IAPC va crește la 5,3% în 2022, după 4,1% în 2021. Pentru 2023 se preconizează o scădere la 2,5%, deoarece prețurile energiei vor fi moderate, iar efectele de bază vor apărea. Integral: https://economedia.ro

DeficitINS: În 2021, exporturile au adus în țară 74,7 miliarde de euro, în vreme ce importurile ne-au costat peste 98 de miliarde de euro  În anul 2021 exporturile au adus în țară 74,7 miliarde de euro, în vreme ce importurile ne-au costat peste 98 de miliarde de euro, arată datele transmise miercuri de Institutul Național de Statistică. Viteza cu care au crescut exporturile a fost mai mică decât dinamica importurilor, mai arată INS. Deficitul balanţei comerciale în anul 2021 a fost de 23,69 miliarde de euro, mai mare cu peste 5,3 miliarde de euro decât cel înregistrat în anul 2020.….. Soldul balanţei comerciale FOB/CIF se calculează pe baza valorii exportului FOB şi a importului CIF, ca diferenţă între acestea. Preţul FOB (Free on Board/Liber la bord) reprezintă preţul la frontiera ţării exportatoare, care include valoarea bunului, toate cheltuielile de transport până la punctul de îmbarcare, precum şi toate taxele pe care bunul trebuie să le suporte pentru a fi încărcat la bord. Integral: https://economie.hotnews.ro

Aplicații de mesagerie și social media15 ONG-uri cer senatorilor să respingă proiectul de lege prin care Guvernul Cîțu a extins interceptarea comunicațiilor electronice ….. Redăm mai jos apelul celor 15 ONG-uri: ”Organizațiile semnatare fac un apel la dvs. pentru a respinge, în ședința de plen în care va fi votat Proiectul de lege pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul comunicaţiilor electronice şi pentru stabilirea unor măsuri de facilitare a dezvoltării reţelelor de comunicaţii electronice (L532/2021, Codul Comunicațiilor), prevederile prin care este introdus Articolul 10 indice 2, în integralitate, sau a-l retrimite în Comisiile de specialitate pentru acest lucru. Amintim că proiectul de lege menționat are ca scop principal transpunerea în legislația românească a Directivei (UE) 2018/1972 de instituire a Codului european al comunicațiilor electronice. Contrar prevederilor Directivei, Guvernul României, ca inițiator al proiectului de lege, a adăugat unele măsuri de extindere a interceptării comunicațiilor electronice. Tocmai aceste prevederi care nu fac parte din legislația europeană sunt controversate. Chiar și în forma modificată în urma ședinței comune a Comisiilor juridică, economică și pentru comunicaţii, din 8 februarie 2022, acest articol continuă să ridice o serie de probleme grave:

  1. Lărgirea interceptării comunicațiilor NU trebuie făcută prin Codul Comunicațiilor. Furnizorii de servicii de găzduire electronică cu resurse IP nu au nicio legătură și nu sunt reglementați prin Directiva europeană 2018/1972 (Codul european al comunicațiilor) pe care Codul Comunicațiilor are rolul de a o integra în legislația românească. Adăugarea acestor furnizori în lista celor care au obligații de interceptare a comunicațiilor sau a obligațiilor suplimentare de interceptare (detalii la pct. 4, mai jos) ar putea fi făcută doar prin amendarea Codului de procedură penală, într-un proces transparent și cu respectarea garanțiilor legale.
  2. Furnizorii de servicii de găzduire electronică (inclusiv cei cu resurse IP) sunt deja reglementați de Legea 365/2002 privind comerțul electronic, iar obligația prevăzută de Articolul 10 indice 2 din Codul Comunicațiilor ca acești furnizori să notifice ANCOM intră în conflict și cu legea deja în vigoare, cu Directiva Ecommerce în vigoare dar și cu propunerea de directivă europeană Digital Services Act, aflată în proces de adoptare la nivelul UE.
  3. Obligă furnizorii de servicii de găzduire electronică cu resurse IP (și nu doar pe cei de pe teritoriul României, ci pe toți cei care oferă servicii pe teritoriul României) să creeze infrastructură de interceptare a conținutului și să o pună la dispoziția organelor de cercetare penală și SRI nu doar în condițiile Codului de procedură penală (deci cu mandat de la judecător), ci și în condițiile Legii nr. 51/1991 privind securitatea națională. În practică, teoretic, Facebook ar putea fi, de exemplu, obligat să ofere acces la chat-ul din Facebook Messenger. Iar dacă un furnizor ca Facebook poate ignora presiunile organelor de cercetare penală, care acționează fără mandat de la judecător, nu la fel vor sta lucrurile și pentru micile companii românești, care furnizează astfel de servicii de găzduire electronică cu resurse IP. Aceștia nu vor mai putea garanta confidențialitatea informațiilor.
  4. Obligații de a pune la dispoziție anumite date – de exemplu “istoricul accesărilor cu momentele de timp aferente” (practic orice pagină web cu ora, minutul și secunda vizitei) nu există în Codul de procedura penală, deci vorbim în mod evident de o lărgire a spectrului interceptării.
  5. Articolul 10 indice 2 nu respectă garanțiile Curții Constituționale a României, care a precizat în mod constant că astfel de texte vagi și neclare nu pot sa fie constituționale, în special în domeniul interceptării comunicațiilor și a datelor de trafic (Decizia CCR 461/2014 par. 37; Decizia CCR 17/2015 par. 63). Intgeral: https://www.g4media.ro

România, țara din UE cu cea mai mare proporție de tineri grav defavorizați din punct de vedere material și social ….Dintre statele membre UE, cea mai mare proporție de tineri care au fost grav defavorizați din punct de vedere material și social în 2020 a fost înregistrată în România (24%), urmată de Bulgaria (21%) și Grecia (16%). Pe de altă parte, proporția a fost mai mică de 3% în 11 din cele 26 de state membre cu date disponibile: Luxemburg, Croația, Estonia, Finlanda, Slovenia, Polonia, Țările de Jos, Cehia, Cipru, Suedia și Austria. Comparând 2020 cu 2019, cele mai mari creșteri ale ratei deprivării materiale și sociale severe pentru tineri s-au înregistrat în România, Irlanda și Germania (toate +3 pp; pauză în seria cronologică pentru Irlanda și Germania). Între timp, cele mai mari scăderi au fost înregistrate în Slovacia (-2 pp), Finlanda, Grecia și Croația (toate -1 pp). Comparând 2020 cu 2019 în rândul subgrupelor de vârstă, România a înregistrat cele mai mari creșteri ale proporțiilor de tineri de 15-19 ani și 25-29 de ani care au fost grav defavorizate din punct de vedere material și social (aproximativ +4 pp). Când a fost vorba de tinerii de 20-24 de ani, cea mai mare creștere a fost înregistrată în Irlanda (+5 pp). Integral: https://economedia.ro

Profil ministru Educaţie Daniel Funeriu - Documentare - Radio România Actualităţi OnlineINTERVIU Daniel Funeriu, despre trecerea la trimestre: Esența este numărul zilelor de școală, care trebuie obligatoriu crescut. Cred că un ciclu mai scurt evaluare-testare-remediere e benefic…. Edupedu.ro: Care e opinia dvs cu privire la decizia de revenire la trimestre, în loc de semestre, în anul școlar 2022-2023? Daniel Funeriu: Nu găsesc un argument puternic pro sau contra. Eu am învățat în sistemul de trimestre şi era foarte bine. Esența este numărul zilelor de școală, care trebuie obligatoriu crescut. Bănuiesc că această discuție va duce la multe turbulențe în spațiul public. Le spun părinților să nu cadă în capcana sofismului Nirvana, a sofismului „soluției perfecte”. Soluția perfectă, în care copilul are multe vacanțe, materie lejeră, iar profesorul puțin de lucru, și toate cu rezultate excelente pentru copii nu există. Vrei rezultate bune la învățătură? Atunci fă multe zile de școală, cu profesori destoinici și multă muncă individuală. Cine vă spune că mai puțină carte îți dă o pregătire mai bună își bate joc de inteligența dumneavoastră.  Edupedu.ro: Ce știm în acest moment este doar cadrul mare al structurii. Numărul de zile de școală în acest moment este de 165 de zile, iar cu 2 săptămâni în plus de școală ar însemna circa 180 de zile. Va schimba acest lucru, procesul de învățare? Daniel Funeriu: O spun de ani de zile: e obligatoriu să creștem numărul zilelor de școală. Regret că nu am făcut-o când eram la minister. Consecința celui mai mic număr de zile de școală din Europa este impresia unei materii parcurse pe fugă. Nu, nu avem prea multă materie, avem prea puțin timp pentru a o livra. Un elev german care termină 12 clase va fi petrecut în școală doi ani și jumătate mai mult ca un elev român care termină a XII-a. Nu poți ști mai multe petrecând mai puțin timp în școală. ….Obligatoriu mărit numărul de zile de școală. Vacanța de vară de trei luni e moștenită de la Spiru Haret, când copiii trebuiau să meargă la munci agricole….Studiile arată că vacanțele lungi au un efect negativ asupra învățării, mai ales în cazul copiilor săraci. În concluzie: lungirea anului școlar e un lucru bun și necesar. Trimestre vs semestre este un subiect periferic, înclin, fără argumente decisive, pentru trimestre.  Integral: https://www.edupedu.ro

GEORGETA GAVRILA | AGERPRES • Actualizează lumea.Drumul unui inginer metalurg spre funcția de secretar general la Ministerul Apărării. Cariera doamnei Gavrilă, în date și cifre  Georgeta Gavrilă este deja la al doilea mandat ca secretar general al MApN. Iar CV-ul indică o lungă serie de funcții pe care le-a deținut de-a lungul timpului în calitate de înalt funcționar public. …. Din ianuarie 2020, doamna Georgeta Gavrilă este secretar general al Ministerului Apărării Naționale. A revenit pe funcție, pentru că domnia sa a deținut același post în perioada 2005-2012. A fost și prefect al Capitalei între 2012 și 2014, iar apoi a făcut făcut slalom între diverse funcții importante din ministere. O carieră care nu este curentă în rândul inginerilor metalurgi, cum este cazul doamnei Gavrilă. Nouă ani a lucrat la Șantierul Naval Tulcea înainte să-și ia zborul spre Capitală. Din 1989 până în 1998. Tot acolo lucra și soțul, domnul Alex Gavrilă, și el inginer, care, la începutul anilor ‘90, a fost unul dintre primii șefi ai PNL Tulcea. Și, foarte important, un apropiat al fostului lider PNL Crin Antonescu. …. Un salt uriaș La București, doamna Gavrilă lucrează mai întâi tot ca inginer. În 2000, ajunge brusc director la Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici. Un an mai târziu este doar consilier la aceeași instituție. Însă saltul uriaș în cariera doamnei Gavrilă se produce în 2005, când este numită secretar general (cea mai importantă funcție pentru un funcționar public) la Ministerul Apărării. Nu avea vreo calificare specială, dar veniseră liberalii la putere. …. Diplome peste diplome Promovarea asta senzațională a doamnei Gavrilă a venit la pachet și cu o serie de studii asigurate din bani publici. Astfel, în timp ce avea o slujbă complicată și cronofagă, doamna Gavrilă reușește să urmeze trei cursuri postuniversitare de lungă durată, care s-au suprapus în perioada 2005 -2006: la SNSPA, la Colegiul de Management al Resurselor Apărării și la Colegiului Național de Apărare. Nu se menționează în CV dacă sunt masterate sau nu. În aceeași perioadă, doamna Gavrilă este trimisă să învețe limba engleză direct de la sursă: o bază militară din Canada. Urmează și un curs la Institutul Național de Administrație, întregind în acest fel calificarea la locul de muncă pe cea mai importantă poziție dintr-un minister. …. Doctorat în Științe Militare direct de la șeful statului major Cât s-a aflat la Ministerul Apărării, doamna inginer metalurg a făcut și un doctorat în Științe Militare, la Universitatea Națională de Apărare „Carol I”. L-a început în 2006 și l-a finalizat până în 2010. Coordonator i-a fost chiar șeful Statului Major General de la acea vreme, amiralul Gheorghe Marin. Desigur, și soțul a avut oportunități de învățare exact în aceeași perioadă, în plus și el va ajunge în câteva poziții incredibil de bine plătite pentru care avea zero experiență. În 2007, împreună cu soțul său, doamna Gavrilă câștiga lunar 56 de salarii minime pe economie. Copilul lor primește o bursă guvernamentală de 14.000 de euro pe an pentru a-și face face studiile în străinătate, la Durham University în Anglia. Tot în 2007, când lucra minimum 8 ore pe zi la minister și pregătea concomitent un doctorat, doamna Gavrilă găsește timp să urmeze, la Roma, și cursul pentru generali și ambasadori al „NATO Defence College” (deși ea nu era nici general, nici ambasador). În plus, finalizează și cursurile de înalt funcționar public ale Institutului Național de Administrație. Toate, într-un singur an. ….. O bursă de 14.000 de euro În 2008, familia Gavrilă făcea, potrivit declarațiilor de avere, 23.500 de lei pe lună net de la stat. Adică, aproape 57 de salarii minime pe lună. Fata celor doi continuă să primească bursa guvernamentală de 14.000 de euro, căci așa e povestea asta cu oportunități egale și meritocrație la noi. În 2009, familia primește „doar” 21.000 de lei pe lună, echivalentul a 46 de salarii minime pe lună. Fata lor își face masteratul tot în Anglia și se pregătește de un internship la Comisia pentru Drepturile Omului în cadrul biroului unui parlamentar american, căci și ea are un foarte mare noroc la oportunități. Fiica va fi angajată și ea tot la stat, la Directoratul General pentru Afaceri Europene, din 2012. An în care domnul Gavrilă primea lunar de la stat peste 1.000.000 de lei, adică aproape 20.000 de euro în fiecare lună. …. Pe 30 noiembrie 2021, șeful statului semnează decretul prin care i se conferă doamnei Georgeta Gavrilă Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Ofițer, cu însemn pentru civili. Integral: https://www.libertatea.ro

Spycraft, NetflixCristian Bichi, BNR. Publicitatea pentru criptoactive: supraveghetori versus influenceri  În 10 ianuarie 2022, Comisia Naţională pentru Piaţa de Valori Mobiliare (CNMV) din Spania a introdus norme privind publicitatea criptoactivelor prezentate ca obiect de investiţii, fără a mai aştepta adoptarea regimului general propus la nivelul UE pentru aceste active, arată Cristian Bichi în opinia publicată pe blogul Opinii BNR. Noile reguli, ce merg mult mai departe decât viitorul cadru european prin aceea că se adreseza şi influencerilor, se concentrează pe campaniile publicitare masive şi pe obligaţia de avertizare în privinţa riscurilor. La rândul său, autoritatea britanică de supraveghere a conduitei financiare (FCA) a anunţat, cu câteva zile în urmă, planuri de întărire a regulilor privind mesajele publicitare legate de criptoactive. În anii recenţi, emiterea şi utilizarea criptoactivelor a cunoscut o puternică dezvoltare. Astfel de evoluţii generează diverse oportunităţi pentru participanţii la piaţă, dar şi riscuri legate de protecţia investitorilor şi stabilitatea financiară în absenţa unui cadru de reglementare de referinţă. Este un fapt evident că, în afară de unele prevederi de natura fiscală şi de prevenire a spălării banilor, nu se poate vorbi de existenţa unui regim legal pentru criptoactive în ţările UE. La acest moment, operaţiunile cu criptoactive nu sunt supuse unor reguli de transparenţă similare cu cele aplicabile produselor bancare şi de investiţii financiare, iar micii investitori nu sunt apăraţi de mecanisme specifice, cum ar fi controlul din partea unor autorităţi de supraveghere financiară sau reguli de protecţie a capitalului investit…..Cresterea preţului anumitor criptoactive a făcut ca acestea să devină foarte atractive ca obiect investiţional, interesul pentru acestea fiind amplificat ca urmare a numeroase campanii publicitare adresate publicului. Cel mai adesea, în cadrul acţiunilor de promovare nu au fost însă specificate (corect) riscurile implicate de criptoactive. În acest context, o serie de ţări UE au decis să nu mai aştepte ca instituţiile europene să reglementeze toate aspectele legate de criptoactive şi să acţioneze în privinţa publicităţii legate de acestea. În iulie 2021, în Franţa, un star TV a primit o amendă în valoare de 20.000 de euro pentru practici comerciale înşelătoare pe reţele sociale, după ce a promovat, pe Snapchat, servicii de formare pentru trading propuse de un site ce comercializa Bitcoin. Sancţiunea a fost aplicată pentru că vedeta a omis să menţioneze că acţiunea sa era remunerată de societatea ce gestiona site-ul respectiv şi pentru prezentarea investiţiilor în Bitcoin ca fiind foarte sigure….. Concluzii În ultima perioadă, piaţa criptoactivelor s-a dezvoltat puternic la scară mondială. Pe acest fundal, în numeroase ţări, se constată folosirea în creştere a serviciilor influencerilor pentru promovarea acestei clase de active, întrucât recomandările lor, de regulă, influenţează semnificativ comportamentul economic al abonaţilor (“followers”) şi fanilor lor. Prin urmare, este important ca, în comunicările lor publice, influencerii să prezinte corect riscurile şi randamentele implicate de investiţiile în criptoactive şi ca autorităţile guvernamentale să dispuna de instrumente adecvate pentru a combate publicitatea incorectă sau chiar înşelătoare. În vederea întăririi protecţiei consumatorilor, ca un prim pas, Spania a reglementat publicitatea criptoactivelor, în rândul persoanelor supuse noilor prevederi fiind incluşi şi influencerii. Integral: https://www.zf.ro

Russian President Vladimir Putin gestures during a press conference with French President Emmanuel Macron, in Moscow, Russia, February 7, 2022. Thibault Camus/Pool via REUTERS Preșul lui Putin. Rusia, Ucraina, Germania și intelectualii europeni  În SUA, cancelarul Scholz a dat din colț în colț. Politica lui rusă e imposibil de explicat. Cum o văd intelectuali ca scriitorii Bernard-Henry Levy, Herta Müller și colega ei Svetlana Alexievici? Ca una de rușine. Pentru Bernard-Henry Levy lucrurile sunt clare. ”Colaborarea Germaniei cu Rusia pe spinarea Ucrainei e o trădare a realizărilor postbelice”…. Levy e siderat de înțelegerea pe care Berlinul o manifestă față de Rusia, într-un moment în care Moscova a devenit un real și acut pericol în estul continentului, anglo-saxonii au mobilizat, ori sunt gata să ”mobilizeze forțe nu departe de linia de front ucraineană, Franța anunță dislocarea unui batalion în România, iar Suedia își mobilizează împotriva Rusiei flota de război și dronele”….. Clar e, în schimb că, în concertul lumii libere, se aude un falset. Nu e greu de identificat. Potrivit publicistului francez, ”excepția Europei e Germania”. Bilanțul derapajelor diplomatice ale noului guvern de la Berlin e, într-adevăr, lung. Eseistul parizian jalonează doar câteva dintre ele, începând cu al noii șefe a diplomației berlineze, ecologista Annalena Baerbock, care a respins mai întâi,…”la Kiev, opțiunea militară și i-a predat apoi colegei ei de la ministerul apărării, Christine Lambrecht, sarcina de a anunța grotesca livrare în Ucraina a 5.000 de căști”. A urmat ”înțelegerea manifestată pentru sentimentul Kremlinului de a se simți amenințat de extinderea NATO”, exprimată de politicieni social-democrați ca șefa guvernului din Mecklenburg-Pomerania Inferioară. Apoi șocanta experiență a Estoniei. Căreia Germania i-a amintit că nu poate trimite niște vechi obuziere în Ucraina fără aprobarea Germaniei, căci armele au aparținut fostei RDG și există motive de a se interzice acest export”. În fine, a fost ”silit să demisioneze amiralul Kay-Achim Schönbach, șeful marinei, pentru că preluase limbajul celei mai ofensive propagande ruse, potrivit căreia un Putin prietenos n-ar cere decât respectul infamilor săi vecini ucrainieni”. Sensul și efectul lui Nordstream 2  Bernard-Henry Levy pune degetul pe rana vie a raporturilor germano-ruse, care privesc nu doar Berlinul și Moscova, ci și țările dintre cele două capitale, ba chiar întreaga lume. Și anume gazoductul Nord Stream 2, un proiect de livrare de gaz rusesc în Germania și vestul Europei, al cărui nume, liderul de la Berlin, social-democratul Olaf Scholz, a refuzat să-l pronunțe la Washington. ”Singurul sens al acestui gazoduct”, care l-ar ”dubla pe geamănul său, Nord Stream 1, e să le provoace pagube Ucrainei și Poloniei”, mai estimează filosoful francez, adăugând textual: ”Oare trebuie să mai amintim că singurul efect palpabil al acestui proiect faraonic, dorit în mod straniu, în ultimii 20 de ani, de toate guvernele germane, constă în ocolirea Poloniei și Ucrainei, spre a le priva de taxe de tranzit?” Evocând caracterul pernicios (înțeles bine de NATO) al unui gazoduct care înseamnă și creșterea dependenței Europei de un gaz rusesc al cărui robinet poate fi închis oricând și reacțiile întârziate, tergiversând soluțiile, propuse de Berlin, Bernard-Henry Levy pune politicii nemțești față de Moscova un diagnostic nimicitor: ”Germania caută motive pentru a evita obligația de a intra în acțiune”. Iar justificările germane pentru această politică a inacțiunii și tărăgănărilor sunt contradictorii, după cum just observă el…..Printre inșii din cauza cărora ”unii n-au din principiu încredere în Germania”, filosoful francez îi enumeră pe ”ex-cancelarul Gerhard Schröder, inițiatorul blestematului gazoduct care s-a vândut pe sine concernului (de stat rusesc) Gazprom și liderul acestui proiect, fostul ofițer al STASI Matthias Warnig, ex-jucător din echipa (kaghebistului, n.m.) Vladimir Putin. Bașca, cele trei firme puse de guvernul american pe lista neagră, suspectate a fi colaborat la elaborarea armei chimice folosite de Rusia în atentatul contra lui Navalnîi”….”Chiar crezi, Svetlana, că Putin își concentrează trupele doar pentru atât? Ce să-l împiedice oare să invadeze Ucraina, de vreme ce a mai făcut-o și în 2014, în Crimeea și i-a mers, anexând-o în pofida dreptului internațional?” – îi răspunde, nu fără temei și logică, Herta Müller, adăugând, ca un deget pus pe rană: ”A ocupat practic Donbassul. Fără Putin n-ar exista separatiști. A îmbucătățit Ucraina. Toți vorbesc acum despre o criză. Ce criză? E de mult război în Ucraina! De opt ani!”..….Nu mai puțin lucidă se arată Herta Müller: ”Putin nu e capabil să gândească decât în tipare vechi…Își declară compatrioții agenți străini. A fost socializat ca un criminal și nu cunoaște alte metode decît să mintă, să fure, să șantajeze. Și e vorba de crime. Anna Politkovskaia und Boris Nemțov. Aceste asasinate nu s-au elucidat. Ce poate oferi altceva decât o dictatură? Asta e problema dictatorilor. Comit atâtea crime, că știu că, odată ce încetează să fie dictatori, pune mâna justiția pe ei”….. Sagacitatea politică a unor prozatoare Cu maximă luciditate, Müller demontează fără milă ceea ce numește ”pretextele neavenite” ale diplomației germane. Întrucât și ea, ca și alți intelectuali publici europeni, pare a vedea politica Germaniei față de Rusia și Ucraina acid, ca o mare, ca o imensă rușine, scriitoarea amintește, just, că tocmai istoria Germaniei ar trebui să oblige această țară să ajute militar Ucraina, nu să-i trimită ceai de fenicul, după ce politicienii germani s-au făcut rău de râs, expediindu-le căști. Necruțătoare este ea și cu platitudinile, locurile comune și enormitățile articulate de politicieni lași, ca social-democratul Lars Klingbein, care ar vrea să ”organizeze pacea”, ori cu șefa diplomației germane Annalena Baerbock, care crezuse că e bine să spună stupiditatea potrivit căreia nu s-ar ”trage când se vorbește”. Integral: https://www.dw.com

Yoga. Razele soarelui trebuie sa patrunda intr-un unghi de 45 de grade in plexul solar, pentru a activa ..... Poze cu Betivi haiosiCampionul nostru! Un beţiv din Vaslui a reuşit prima săritură cvadruplă în şanţ  Ghiocel Asimionesei, un bețiv din Vaslui de numai 19 ani, a făcut senzație la olimpiada de alcool din Bârlad după ce a reușit o săritură cvadruplă într-un șanț olimpic, săritură pe care a executat-o de două ori. El a devenit astfel primul bețiv din istorie care reușește o asemenea performanță în șanțul olimpic. Ghiocel Asimionesei a executat un Salchow cvadruplu – care presupune patru rotații complete în aer – în timp ce evolua pe muzica din „Cânta cucu-n Bucovina“ în programul de băut la liber pe echipe. El a făcut apoi un toeloop cvadruplu și un triplu Axel în același număr, deși a căzut la a doua încercare de toeloop cvadruplu. Asimionesei, care și-a făcut debutul la seniori abia anul trecut, este acum cotat ca favorit pentru a câștiga aurul și la proba de băut individual. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 11 februarie.„Sărăcia energetică aduce boală și nebunie! Un medic ne poate confirma: expunerea la temperaturi scăzute este asociată cu creșterea tensiunii arteriale, răceli și gripe, atacul de cord și riscurile de accident vascular cerebral, indiferent de vârstă sau sex.”

Ghiocelul comun sau Galanthus nivalis - plantare, ingrijire si inmultireBuna dimineata intr-o zi de vineri, 11 februarie! Regimul termic va fi caracterizat în continuare de valori cu mult mai mari decât cele normale pentru această perioadă. Cerul va fi variabil cu unele înnorări pe parcursul zilei în nordul și centrul țării, iar din orele serii aria nebulozității va fi în extindere și va cuprinde mare parte din teritoriu. Temporar se vor semnala precipitații slabe, pe arii extinse în nord-vest și local în vest, centru și est. Acestea vor fi predominant sub formă de ninsoare la munte, ploi și trecător lapoviță în Maramureș și în Transilvania, iar în Moldova vor predomina ploile. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 7 și 15 gr, iar cele minime între -3 și 6 gr.  În București, vremea se va menține frumoasă, cerul va fi senin ziua și variabil noaptea. Temperatura maximă va fi de 14…15 gr, iar cea minimă de 0…2 gr.

Centru de testare la Spitalul UniversitarDemocraţia cu pedale Întrebarea este: de ce în România democraţiei noastre, aşa cum este şi atîta cîtă este, mai toate cele merg îndărăt, pe dos, în răspăr, de rîpă, ori aiurea în tramvai, în timp ce guvernanţii ne spun, fără osteneală, că merg bine, înainte, pe calea cea bună, spre încă şi mai bine decît bine? Evident, nu ne putem referi aici la toate aspectele vieţii sociale în care această “contradicţie” se oglindeşte majestuos. Ne vom restrînge la domeniul politic şi, cu osebire, la guvernare. Activitatea de la care aşteptăm ca lucrurile să fie împinse în direcţia cea bună de către guvernanţi, cei care au primit pe cale democratică mandatul şi responsabilitatea deciziilor macro, cele de la care atîrnă decisiv nu doar calitatea vieţii noastre individuale şi sociale, ci chiar viaţa, pur şi simplu. Dacă nu credeţi, întrebaţi-i pe cei care au murit cu zile de altceva decît covid, în aceşti din urmă doi ani, pentru că de la înălţimea guvernării, cineva, ca să simtă reconfortanta senzaţie de elasticitate, vorba lui Vişniec, a decis că poate restrînge sau chiar interzice accesul bolnavilor la spitalizare, dacă au făcut prostia să se fi procopsit cu boli, nu contează cît de grele, altele decît răsfăţatul covid. Ori, pe cei care au murit cu eticheta covid pe piept, deşi sfîrşitul li s-a tras nu atît de la virus şi consecinţele patologice generate de interacţiunea lui cu organismul uman, cît de la condiţiile precare de spitalizare, de la incendii sau “frig instituţionalizat” cu care sunt “dotate” nu puţine dintre lăcaşurile de suferinţă pe care în România ne încăpăţînăm să le numim spitale, de la condiţiile igienico-sanitare precare în care este realizat actul medical, de la atitudinea terapeutică neadecvată sau inadecvat aplicată faţă de datele şi evoluţia pacientului etc. Dacă nu l-aţi aflat pînă acum, primul şi cel mai năucitor răspuns la întrebarea pe care am pus-o se află chiar la temelie!!! Democraţia asta, de la care aşteptăm rezolvarea problemelor este ori goală de conţinut, ori complet inadecvată ca soluţie de organizare a guvernării, faţă de problemele pe care le avem de rezolvat, aici în România…..Cu alte cuvinte, aşa zisa noastră democraţie nu este decît o maşinărie pentru legitimarea bunului plac al unei minorităţi minuscule, care se foloseşte de ciomagul voturilor unei majorităţi mai degrabă oarbe şi lipsită de condiţiile unei decizii în cunoştinţă de cauză, pentru a-şi face de cap, după bunul plac, cel puţin patru ani! Mai puneţi la socoteală şi faptul că, de la o vreme, s-au copt condiţiile pentru manipularea masivă şi grosieră a votului majorităţilor şi aveţi tabloul complet şi, desigur, înspăimîntător, al realităţii!….Cînd vine “covidul” peste tine, unde cuvîntul covid poate fi înlocuit cu orice alt termen care sugerează un pericol, o ameninţare, atunci agăţăm frumuşel în cui democraţia şi ne folosim de uneltele acelea, contondente, din arsenalul regimurilor non, pseudo sau de-a dreptul anti-democratice. Cu “stare de urgenţă”, cu “decrete” care decid cînd intrăm, cînd ieşim şi cît stăm prin casă, pe afară, pe la magazine, cînd călătorim şi cînd nu călătorim cu maşina, trenul, avionul, vaporul, ba chiar şi bicicleta, cînd putem respira liber sau nu, cînd ne facem teste şi vaccinuri şi cînd nu. Un singur lucru pare să rămînă la latitudinea noastră: cînd murim…..În sfîrşit, vorba neamţului, pentru că toate lucrurile cele bune sunt trei (alle guten Dinge sind drei!) iaca şi al treilea şoc. N-am ce face, va trebui să vă obişnuiţi. Într-un cor, la unison, lumea politică, nu doar cea din România, ci de mai peste tot, ne spune că întoarcerea la vremurile dinainte nu mai e posibilă! N-avem încotro, trebuie să mergem înainte! Chiar şi dacă înainte e o prăpastie? Nu-i treaba voastră! Asta o să vedem şi o să hotărîm noi, că de aia suntem guvernanţi şi avem în mîini “voinţa poporului”.  Integral: https://www.bursa.ro

Sărăcia energetică aduce boală și nebunie!  Adică „Țara te vrea prost”, parafrazând un cântec din anii ’90, … dar te vrea și bolnav. E iarnă. Iarna nu-i ca vara! Oamenii de știință britanici au făcut un studiu prin care arată că sărăcia energetică generează boli fizice și mentale. Nu este o glumă! Studiul poate fi achizitionat de aici. Totul a plecat de la o cercetare a unui ONG care arată că în Marea Britanie există 1,5 milioane de gospodării care suferă de sărăcie energetică. Mai precis aceste familii au bani dar nu au de unde să se alimenteze cu energie, sau nu au bani și fac economie la încălzire. În România cifrele sunt mult mai mari. Într-un articol din septembrie 2021 în care trăgeam un semnal de alarmă asupra problemei alimentării populației cu energie termică arătam că 3,5 milioane de gospodării (46%) se încălzesc cu lemne de foc. Eu zic că acestea se află în starea de sărăcie energetică. Cine ar fi acestea? Daca 17% din populația Bucureștiului se încălzește cu lemne, vă dați seama că în cartierele de case din aglomerările urbane din provincie procentul este mai mare. Mediul rural de asemenea se încălzește cu lemne, cu toate că primăriile au tras țeava de gaze prin fața porții. Dacă în Marea Britanie există bani dar nu există posibilitatea de alimentare cu o formă de energie, în România, unde deabia 33% din teritoriu dispune de o rețea de distribuție de gaze, sunt extrem de multe gospodării care nu au posibilitatea financiară de a se branșa la rețea. În articolul amintit arătam că 50% din totalul de 7,6 milioane de gospodării nu au avut posibilitatea să-și plătească la timp datoriile către furnizorii de energie în vederea acoperirii întreținerii gospodăriei. Adică cei care au branșament la energie electrică, gaze și / sau energie termică nu puteau ține pasul cu facturile. Creșterile exagerate de preț la toate formele de energie va agrava acest fenomen. Cei care se încălzesc cu lemne nu își cumpără, cei care se încălzesc cu gaze, fac economie, cei care sunt legați la un sistem de alimentare centralizată cu energie termică (în 47 de SACETuri sunt 1.150.000 gospodării, aproximativ 3.000.000 de oameni) nu își vor plăti intreținerea…Să revenim la studiul amintit care arată că sărăcia energetică poate avea un impact direct și indirect asupra sănătății mentale și fizice a oamenilor. Cercetarea a folosit un eșantion reprezentativ la nivel național (în UK) de aproape 7.000 de participanți, pentru a explora legătura dintre sărăcia energetică, sănătate și bunăstare. Studiul a plecat de la constatarea că există un vârf de decese în timpul iernii. Un medic ne poate confirma: expunerea la temperaturi scăzute este asociată cu creșterea tensiunii arteriale, răceli și gripe, atacul de cord și riscurile de accident vascular cerebral, indiferent de vârstă sau sex. Nu intru în amănuntele măsuratorii medicilor, deoarece nu mă pricep la „biomarkeri” și alte cuvinte pe care doar le intuiesc, dar concluzia la care s-a ajuns este că starea de sănătate fizică și mentală este afectată. De ce și mentală? Orice privare, voită sau nevoită, de la orice factor ce asigură satisfacerea nevoilor fiziologice și de securitate (vezi Piramida lui Maslow) afectează sănătatea mentală. … Așa zic oamenii de știintă britanici! Întorcându-ne pe plaiurile noastre: după doi ani de pandemie, care au cuprins și trei luni de lokdown, câteva săptămâni de frig în apartamente pentru bucuresteni se vor vedea în statistici peste câteva luni. Creșterea prețurilor înseamnă economie la energie care se va vedea în aceleași statistici. Statisticile Ministerului Sănătății și statisticile Colegiului Psihologilor. În România nu are cine să studieze așa ceva. În România nu este nici un organism care să se ocupe de problemele energiei termice. Integral: https://www.contributors.ro

Discuții de taină între liderii PSD și PNL, la Vila Lac. Ciolacu și Cîțu au negociat o eventuală colaborareFost ministru USR: Cheltuielile cu salariile la stat aproape s-au dublat în ultimii 5 ani  ….“Cheltuielile cu salariile la stat aproape s-au dublat în ultimii 5 ani. În campanie ne vorbesc despre reducerea risipei și ținerea în frâu a cheltuielilor. După alegeri, însă, începe din nou dezmățul. Fac agenții noi pentru activul de partid. Măresc numărul de ministere. Cresc numărul de posturi. Adaugă tot felul de sporuri noi. Totul ca activul de partid să aibă de unde să își ia salarii (și unii mai șmecheri și pensii speciale) din banii luați de la mediul privat. Și să nu credeți că salariile la stat nu sunt mici. Un salariat la stat are în medie un salariu mai mare cu 2.000 de lei pe lună decât un salariat din privat”, a scris Claudiu Năsui pe Facebook. El a precizat că an de an cheltuielile cu salariile la stat au crescut punând o presiune tot mai mare pe bugetul țării, alimentat din taxe și din datorii. “În timpul ăsta, românii care vor să muncească pleacă afară, tocmai din cauza acestui stat care le ia jumătate din salariu și le dă sănătate insalubră și educație doar pe hârtie”, a continuat fostul ministrul…..“Lucru de care a scris și presa. În doar patru luni cât am avut minister la Economie (pentru că PNL a întârziat cu interes înființarea ministerului condus de un userist), printre altele, am inițiat reducerea aparatului instituției cu 40%. Știți ce s-a întâmplat cu această inițiativă după ce am plecat? A fost distrusă de PSD și PNL care au făcut dintr-un singur minister două, cu creșterea pe măsură a numărului de posturi din ele. Am plecat e un fel de a zice. În fapt, am fost forțați să ne dăm demisia pentru că n-am vrut să semnăm baroniada PNDL 3. Făcută de actualul șef al PNL pe banii oamenilor ca să-și atragă voturi în propriul partid”, a adăugat el. Integral: https://stirileprotv.ro

Nelu CIOBANUPSD a adus secretar de stat la Justiție un fost procuror militar care va încasa 6.000 de euro/ lună din pensie și salariu  Prin decizie a premierului Nicolae Ciucă, Nelu Ciobanu a fost numit secretar de stat în Ministerul Justiției. Fost procuror militar, pensionar special și candidat pentru funcția de consilier local în Sectorul 5 din partea partidului Pro Romania, Ciobanu este o nouă numire controversată făcută de PSD în ministerul condus de liberalul Cătălin Predoiu. Fost procuror militar și adjunct al Institutului National al Magistraturii, Nelu Ciobanu s-a pensionat în februarie 2017. Ultima declaratie de avere arată că în anul anterior a câștigat 16.000 de lei pe lună. Conform formulei de calcul a pensiilor magistraților, Ciobanu a ieșit la pensie cu cel puțin 18.000 de lei pe lună la nivelul anului 2017. Din noua funcție politică de secretar de stat din partea PSD, fostul procuror va cumula pensia de magistrat cu salariul de demnitar. Salariul unui secretar de stat la Ministerul Justiției este de aproximativ 12.000 de lei pe lună. El va fi adunat cu pensia de magistrat. Astfel, rezultă un venit de 30.000 de lei pe lunar, aproximativ 6.000 de euro.  Isprăvile lui Nelu  Statul român a fost obligat de Curtea de Apel București, la 26.06.2013, la plata a peste 300.000 de euro pentru trimiterea nejustificată în judecată și pentru condamnarea fără probe a lui Viorel Calmanovici, inculpat care a executat 2 ani si 3 de luni de detenție făra să fi comis vreo faptă penala. Nevinovația lui Viorel Calmanovici a fost recunoscută de Curtea de Apel București ca urmare a unei reviziuiri admise ca efect al condamnării Romaniei de CEDO de la Strasbourg în cauza „Calmanovici vs. Romania”. Dosarul a fost instrumentat în 2002 de Nelu Ciobanu, la vremea respectivă procuror militar cu grad de căpitan în cadrul DNA. Integral: https://presshub.ro

Senatul a dat undă verde. Convorbirile românilor pe rețelele de socializare și mesagerie POT FI INTERCEPTATEProbleme la Codul comunicațiilor. Cum se lărgește interceptarea  Asociaţia pentru Tehnologie şi Internet (ApTI) atrage atenția că proiectul de lege privind Codul Comunicațiilor rămâne cu aproape toate obligațiile pentru furnizorii de găzduire și după trecerea prin Comisiile Senatului, fiind doar scoase referințele către „furnizorii de comunicații interpersonale”.  ApTI precizează că vorbim în continuare de „lărgirea interceptării comunicațiilor”. „Furnizorii de găzduire devin Calul Troian, după votul în Comisiile Senatului de astăzi.(…) Din păcate Comisiile Senatului au rezolvat doar jumătate din problema interceptărilor adăugată pe șest și descoperită de noi în Codul Comunicațiilor în decembrie 2021, păstrând toate obligațiile pentru o categorie de furnizori extrem de larg definită (furnizor de servicii de găzduire electronică cu resurse IP – detalii mai jos) – fără a oferi vreo justificare logică sau legală”, a scris Asociaţia pentru Tehnologie şi Internet, marți, pe Facebook. …. Probleme majore de fond identificate de ApTI ApTI atrage atenția și că furnizorii de găzduire NU au nicio legătura cu directiva europeană 2018/1972 (Codul european al comunicațiilor). Măsurile din textul propus și furnizorii de găzduire NU sunt actualmente incluși în mod specific în Codul de procedura penală (dar sunt articole generice care li se pot aplica furnizorilor de găzduire). Aceasta este o adăugire proprie a Guvernului – fără dezbatere publică (nici măcar în Senat nimeni nu a susținut măcar formal cu un argument acest text), fără legătură cu obiectul Codului Comunicațiilor, care este reglementarea comunicațiilor electronice. ApTI: Obligația de notificare a găzduitorilor este ilegală  Găzduitorii sunt, încă din 2002, reglementați de legea 365/2002 privind comerțul electronic. (și niciodată în legislația privind comunicațiile electronice). Principiul de bază este cel al libertății de furnizare pentru toate categorii de furnizori ai societății informaționale. Integral: https://presshub.ro

Revista Presei – 24 ianuarie. “Programul Casa Verde nu are niciun beneficiar. 13 milioane de euro au fost risipite.” | PoliteiaWorldDaniel Dăianu, BNR: Discuţiile din cadrul UE cu privire la o adaptare a regulilor fiscale au relevanţă şi pentru România, dar nu schimba datele chestiunii noastre fiscale: Corecţia fiscală/bugetară este o obligatorie!  …. Insatisfactia fata de functionarea regulilor fiscale are in vedere in special zona euro, ce reveleaza eterogenitate mare de conditii (ex: Italia si Grecia cu datorii publice foarte mari vs state cu datorii publice mici) si absenta instrumentelor de partajare a riscurilor (risk-sharing) intr-o uniune monetara. Regulile nu au avut eficacitate astfel incat sa se acumuleze spatiu fiscal in faze de crestere economica (politicile au fost prociclice), limita de 3% la deficit bugetar a fost vazuta mai degraba ca tinta, au fost subestimate externalitati negative intre economiile din zona euro (ex: cand programe de austeritate au fost initiate in acelasi timp generand cercuri vicioase –poate cea mai flagranta eroare de coordonare de politici in zona euro), prevalent au fost reduse investitii pentru a limita deficite, etc. Si s-a vazut ca in momente de mare stress, Banca Centrala Europeana se transforma in “cumparator de ultima instanta” de obligatiuni suverane (dincolo de ceea ce inseamna operatiunile Mecanismului European de Stabilitate(ESM), care a gestionat programele de salvare pentru  Irlanda, Grecia, Portugalia, Spania in criza financiara.  Si Romania, alaturi de tari din afara zonei euro, a beneficiat de de asistenta financiara. Discutia privind adaptarea regulilor fiscale la noile circurmstante este in toi si intereseaza, evident, si Romania, chiar daca nu face parte inca din zona euro. ….Pentru Romania, lucrurile sunt destul de clare in sensul ca in 2020, inainte de izbucnirea pandemiei, eram singura tara din UE sub incidenta procedurii de deficit excesiv (EDP). Cu un deficit bugetar structural de peste 5% din PIB in 2019, cel mai mare din UE (asa cum era si deficitul primar al bugetului public, peste 3% din PIB), calea de urmat nu putea fi decat o corectie fiscala de realizat in cativa ani. Pandemia a intrerupt acest proces, a accentuat deficitul bugetar structural la peste 7% din PIB in 2020. Miza enorma acum este de a reduce deficitul cash si cel ESA (metodologie europeana) la in jur de 3% din PIB in 2024 admitand ca nu va interveni un soc advers de mare amploare, care sa oblige la o noua gradualizare a ajustarii fiscale/bugetare…..Problema este insa deficitul bugetar la noi, care este cel mai inalt pe partea structurala intre tarile din regiune, probabil in UE. Acest deficit face nesustenabila datoria publica. In plus, situatia balantei externe este si ea complicata. Deficitele de cont curent au fost de cca 5% din PIB in 2019 si 2020, probabil va fi consemnat un deficit catre 7% din PIB in 2021. Cehia Ungaria, Polonia au balante externe mult mai confortabile, au chiar surplusuri. Tandemul nefavorabil deficit bugetar-deficit de cont curent explica de ce costul finantarii Romaniei pe piata locala si pe cea externa este mai inalt –fata de Cehia, Polonia, Ungaria (tarile cu care ne comparam indeobste). Integral: https://www.zf.ro

Amenzi pentru cei care deversează ape reziduale în apele curgătoare din TurdaComisia Europeană ia România în vizor: 180 de oraşe din ţară nu respectă obligaţiile de colectare şi tratare a apelor reziduale Comisia Europeană solicită României să respecte cerinţele Directivei privind tratarea apelor urbane reziduale. Datele CE arată că, în România, peste 180 de aglomerări mari continuă să nu respecte nici obligaţiile în materie de colectare a apelor reziduale, nici cele în materie de tratare. Potrivit unui comunicat al CE, Directiva privind tratarea apelor urbane reziduale impune statelor membre să asigure faptul că aglomerările urbane (oraşe, aşezări) îşi colectează şi tratează în mod corespunzător apele reziduale, eliminând sau reducând astfel toate efectele nedorite ale acestora. Datele de monitorizare arată că, în România, peste 180 de aglomerări mari continuă să nu respecte nici obligaţiile în materie de colectare a apelor reziduale, nici cele în materie de tratare a acestora. Răspunsurile la scrisorile de punere în întârziere trimise României în iunie 2018 şi în octombrie 2020 nu abordează în mod satisfăcător preocupările Comisiei, se arată în comunicat…..România are la dispoziţie două luni pentru a răspunde şi pentru a lua măsurile necesare, altminteri, Comisia poate sesiza Curtea de Justiţie a UE cu privire la acest caz. Integral: https://www.zf.ro

Nasterile s-au imputinat în pandemieÎn 2021, în România s-au născut cei mai puțini copii din ultima sută de ani Sub 180.000 de copii au venit pe lume anul trecut, potrivit unui anunț făcut joi de Institutul Național de Statistică. În 2020 se născuseră puțin peste 200.000 de copii, dar și acel număr era un record al ultimilor ani, record care a fost doborât de nașterile din 2021…. In asemenea condiții, numărul profesorilor va trebui redus consistent (nu vor mai avea cui să predea), producătorii de materiale-suport pentru școli sau cei de jucării își vor vedea afacerile în contracție, apărând și alte efecte economice indirecte.  Interesant e că la țară, numărul copiilor născuți în afara căsniciei e mai mare decât la oraș. Ceea ce poate fi și o lovitură dată imaginii de familie tradițională pe care comunitățile rurale încearcă să o promoveze. Sunt câteva județe în care copiii născuți în mediul rural în afara căsătoriei trec de 50%: Călărași, Ialomița, Teleorman sau Mureș, ca să dăm câteva exemple. Peste 70% dintre cupluri spun că momentan nu își doresc copii. Aspectele financiare – situația financiară și incertitudinea cu privire la siguranța locului de muncă sunt determinante în decizia de a (mai) avea un copil. “Începând cu anul 1992 asistăm la o creştere a numărului de naşteri în afara căsătoriei, proporţia lor progresând de la 15% (1992) la peste 31% (2020). Paradoxal, mai afectat de acest fenomen a fost mediul rural. Cea mai mare parte a copiilor născuţi în afara căsătoriei provin de la tinerele până în 25 ani (aproximativ 60,2%). Momentul conceperii copilului tinde să preceadă momentul căsătoriei Desigur că aceste diferenţe între vârsta medie la prima naştere şi vârsta medie la prima căsătorie, şi mai ales diferenţa negativă, frecvent întâlnită după 2003, se datorează şi creşterii ponderii naşterilor ilegitime, deci a femeilor foarte tinere, care necăsătorindu-se, nu mai contribuie la obţinerea vârstei medii la prima căsătorie, deşi contribuie la obţinerea vârstei medii la naşterea primului copil”, atrag atenția cercetătorii din INS într-o lucrare despre evoluția natalității și fertilității. În cadrul judeţelor cu o natalitate ridicată se remarcă de regulă acele judeţe care au un grad de urbanizare mai scăzut şi o pondere a populaţiei tinere mai mare. Integral: https://m.hotnews.ro

Articolele Autorului: Iulian AnghelVoi chiar nu vreţi să lăsaţi în urmă nimic?  Este a patra zi în care, în blocul comunist în care stăm, nu este apa calda şi nici căldură. În luna februarie. Ştiu că sistemul de termoficare este vechi, nu zic nimic. Dar îi vad pe muncitorii care repară defecţiunea. Unul sapă, 20 se uita. La ora 14.00 îşi iau lopeţile şi pleacă. De ce nu lucreaza în 2 schimburi? De ce nu în 3? Nu e o urgenţă că un cartier nu are apă caldă şi căldura în luna februarie? Nicuşor Dan, de ce eşti primar general atunci? Eu te-am votat, dar nu te-am votat ca să am apă caldă în 100 de zile din cele 365 cât are anul, cum s-a întâmplat anul trecut. Dacian Cioloş a demisionat din fruntea USR. Să-i fie de bine! USR era/este un partid de nişă. Dar 10-15% din electorat nu este de lepădat. Cei care au ales USR sunt, majoritatea, dintre cei care au îngheţat, luni şi luni, în Piaţa Victoriei. Sunt altfel. Nu am îndrăzneala să spun că sunt elita politicii, spun că alegătorii USR sunt „altfel”. Preşedintele PNL Florin Cîţu se plânge că partidul său a ajuns o anexă a PSD. Dar cine a făcut din PNL o anexă a PSD? Nu domnia sa? Dorinţa de mărire a domnului Cîţu a transformat PNL – un partid care a avut guvernarea în mână –  într-o maşină de spălat în care-ţi arunci boarfele murdare. PSD? Aşa cum arată lucrurile, preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, ar urma să devină, curând, premier. Vor ieşi, din nou, la lumina apei studiile domnei sale trecute în CV-ul public – doctoratul fără noimă de la Academia SRI. Aşa cum se întâmplă cu premierul de acum, Nicolae Ciucă. Preşedintele Iohannis? Preşedintele Klaus Iohannis este cea mai dramatică figură politică născută după revoluţia de acum 32 de ani. Cei care au luptat în revoluţie l-au identificat pe Ion Iliescu drept ticălosul suprem. Cei care ţineau cu dreapta, l-au identificat pe Emil Constantinescu drept laşul suprem. Dar vremurile trec, vremea trece. Nu va fi limpede curând motivele pentru care Klaus Iohannis, în care şi-au pus speranţa 7 milioane de alegători, a întors armele. Le-a întors împotriva celor care l-au votat. Este incredibil şi de neînţeles. Probabil va fi mizerabilul suprem…..Nimeni nu i-a cerut lui Klaus Iohannis „România educată”, el a propus-o! Ce s-a ales din ea? Praful! Oamenii i-au cerut să fie un tip onest. Şi nu a fost şi nu este. Aşa cum nu au fost nici Cioloş, nici Cîţu, nici Barna. Oameni care lasă în urma lor doar colbul drumului. Oameni care nu lasă în urma lor nimic. Integral: https://www.zf.ro

George Simion se cere audiat în fața judecătorilor: Vreau să demonstrez că Virgil Popescu este hoț - Stiri pe surse - Cele mai noi stiriAltfel despre AUR. Sau ce se întâmplă când explodează facturile, demonizezi ani în șir stânga și presari niște BOR de tip vechi   N-ar trebui plătiți și ascultați de nimeni analiștii care vă spun că ascensiunea extremei drepte are drept cauză fie vreun „iresponsabil”, fie vreun „populism”. Nu, bre, nu e nici de la Simion, nici de la SRI. O parte din clasa de mijloc moare, dar nu se predă, devine ultraconservatoare (asta dacă nu era deja). Acest ultraconservatorism are cauze economice în primul rând, peste care mai cade câte o brumă culturală „interbelic-legionară”. Cea mai mare prostie e să crezi că ascensiunea AUR e de la lideri. Sau de la vreo magie populistă – pac, zici un cuvânt magic și se activează populația. Eu știu că un George Simion sau mai ales „telectualii” AUR, un Claudiu Târziu sau Sorin Lavric, clovni de extremă dreaptă care se prefac de o viață, cu jumătate de gură, că nu sunt iubitori de legionari, au despre ei înșiși aceeași impresie bună. Domle, cum ne-am ridicat noi, cum am început ca niște maeștri să dăm live-uri antimască, să mânăm căruța antivaccin peste zeci de mii de cadavre. Sau poate o fi de la un domn legionar Georgescu cu ochi albaștri care abia leagă două cuvinte prin studiourile TV? Nu, de fapt, AUR s-a lipit pe o nemulțumire a unei pături sociale reale, o clasă de mijloc care în ultimii trei ani a primit lovituri economice serioase – profiturile s-au dus în sus la corporații și la rechinii mari, la mijloc au mai rămas doar niște steaguri dacice și „sunt interese mari la mijloc”. Fusese oricum confiscată de un discurs ultraconservator, și ăla importat din Vest. Hlizeala președintelui Iohannis cu șapca de la Trump, „Make Romania Great again”, e parte din importul de retorică agresivă ultraconservatoare cu care se vopsește acum nemulțumirea socială românească. La fel cum Dragnea simțise că e o pâine de mâncat din discursul anti-elite, dar el, săracul, așa puțin înțelegea din treaba asta, încât le-a scăzut taxele și mai mult „dușmanilor”. ….. Nu, n-are nicio legătură cu liderii. Are mult mai mare legătură cu ce se întâmplă economic, cu devastarea unei clase sociale aparte, ceva ce e numit fie mică burghezie, fie clasă de mijloc, fie antreprenoriat mic și mijlociu etc. Și nu toată clasa de mijloc, ci aia mai primitivă, mai de oraș mic, de business învechit, care stă să moară. Clasa de mijloc care o duce bine era luată de USR – și ăștia s-au închipuit mari lideri, deși partidul lor a răsărit firesc din businessul cu fonduri europene, din corporatism, din funcționărism bine plătit. În ultimii zece ani, practic strada a împins două partide în față – unul neoliberal, unul ultraconservator, de multe ori publicul lor amestecându-se la aceleași manifestații. Cea mai mare greșeală ar fi să crezi că acest val a apărut din organizări subterane, deși șeful AUR, Simion, cu galeria lui de fotbal și cu „Basarabia e România”, numai străin de servicii nu pare. Sau că a fost generat de „live”-uri pe Facebook. Astea-s doar efecte. Au văzut la USR o formă eficientă de a arde etapele și de a urla în camera telefonului, au copiat metoda și au îmbunătățit-o. …. AUR a ieșit din fireasca devastare a afacerilor mici de către marele capital. Simplist vorbind, dar verificabil și justificabil cu rafturi întregi de studii, când crize financiare îți macină aceste straturi mijlocii, lucrurile o iau razna: clasele mijlocii se duc puternic la dreapta, căutând în autoritarism sprijin, salvare. Ce tip de salvare? În general, asuprirea altora, în general din păturile de jos sau minoritari. …. Au reușit să se închege un partid pentru că au văzut de la Trump că „e voie”. De aia e și AUR, de fapt, atât de iubit și de televiziuni, și de multe cârtițe de extremă dreapta din celelalte partide. N-ar fi Titus Corlățean (PSD) sau Ben Oni Ardelean (PNL) buni de AUR? Ba da, sunt fix de acolo. …. Partidele și clasa de mijloc România a tot susținut clasa de mijloc. Anul trecut în august, statisticile spuneau că există vreo 10% din angajați (adică, aproximativ jumătate de milion de oameni) care au salariul mai mare de 1.000 de euro. Ăștia abia se califică la statutul de proletariat decent. Apoi, mai sunt mici afaceri care obțin venituri puțin peste medie după eforturi foarte mari. Mai sunt tot soiul de rentieri, „retrocedați”, cu un discurs apucat antistânga. La o estimare personală, clasa de mijloc din România, adică niște familii care să-și permită și vacanțe, să aibă și ceva capital pentru o educație ca lumea pentru copii, nu depășește două milioane. Din 18. …. Realitatea statistică ne spune că am avut mereu o clasă mijlocie ruptă în coate, pentru care s-au făcut mari eforturi, în general am lăsat zone întregi de business netaxate corect și am și tăiat drepturile celor de sub ei, „lucrătorii” pur și simplu. …. Cum se repartizează această clasă de mijloc, în funcție de partid? Până acum, PSD lua partea administrativă. USR, partea privată din marele urban, în general corporatiști sau rentieri de oraș mic. AUR a venit să ia și el o felie importantă din antreprenorii care lucrează în zone expuse riscului: industria turismului, industria lemnului (da, deși urlă că apără pădurile, sunt multe companii care au devenit auriste din dorința de a deveni singurele care fură lemn, nu doar vioara a doua după corporații). …. Cum se vor modifica partidele? Extremismul centrist ultraliberal (USR) va rămâne responsabil cu liberalismul în general, PNL și PSD se vor bate pe o pătură conservatoare (împinși de AUR). Dar PSD e mai dotat să se adapteze la astfel de situații, PNL îmi pare condamnat să zacă la sub 10%. Iar AUR va lua toată clasa de mijloc radicalizată, plus alte forme de conservatorism ușor de prins, pături țărănești, mici funcționari. Cine lipsește din peisaj? Din nou angajatul, care ar fi avut nevoie ca de aer de un pol de stânga curat, care n-are chef nici de povești cu zâne europene, nici de povești cu zâne dacice.  Integral: https://www.libertatea.ro

Times New Roman - Cotidian independent de umor voluntarDN7, blocat complet, că au oprit americanii să ia mici la Dedulești Haos pe Dealul Negru, după ce convoiul de blindate americane venite să ne sprijine în fața unei posibile invazii rusești a oprit ca să-și ia americanii mici. Grătarele au fost pornite la foc automat, dar din păcate nu prea făceau față, așa că americanii au ajutat cum au putut, mai cu o grenadă, mai cu o găleată de kerosen. În localitatea Dedulești-Vărzaru, fiind atras de mireasma fermecată a micilor care sfârâiau, primul tanchist american a frânat brusc și a virat spre grătare, ignorând banda continuă. În momentul în care a oprit primul tanc, toate celelalte tancuri s-au oprit și au întors turelele spre restaurante. Câteva TIR-uri au derapat, dar n-a avut nimeni tupeu să comenteze. Un autocar Dacos, mai precis cursa de 16:15, a fost ușor avariat, dar pasagerii sunt cei mai în siguranță oameni din NATO, fiind apărați de o divizie mecanizată americană. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 10 februarie.„Şi cum ne batem joc de viitorul economic al României. Nu mai daţi bani pe pregătirea angajaţilor, mergeţi la competiţie şi daţi salarii mai mari celor deja pregătiţi acolo”

30 Uplifting Winter Facts That Will Warm Your Heart — Best LifeBuna dimineata intr-o zi de joi, 10 februarie! Valorile termice se vor situa cu mult peste cele specifice perioadei, astfel cã maximele, în creştere faţã de ziua precedentã, se vor încadra în general între 8 şi 15 gr, iar minimele între -7 gr în depresiunile intramontane şi 4…5 gr pe litoral şi în Dealurile de Vest. În nordul şi nord-estul teritoriului înnorãrile vor persista însã doar cu totul izolat şi trecãtor vor fi precipitaţii slabe, predominant sub formã de ninsoare la munte şi mai ales sub formã de ploaie în Maramureş. În restul teritoriului cerul va fi mai mult senin. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri în zona montanã înaltã, în special a Carpaţii Orientali, unde rafalele vor depãşi 70…80 km/h. Pe suprafeţe mici la începutul zilei şi local noaptea, se va forma ceaţã. În București, vremea va fi frumoasã şi va continua sã se încãlzeascã, astfel cã valorile termice se vor situa cu mult peste cele normale la aceastã datã, cu o maximã în jurul a 14 gr şi o minimã de 0…1 gr.

Varianta Omicron a coronavirusuluiCifrele pandemiei de COVID sunt în continuare „absolut uluitoare”, spune un reprezentant OMS    Dr. Bruce Aylward, consilier principal al directorului general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), spune că oamenii vor trebui să învețe să trăiască nu doar cu coronavirusul, ci și cu povara bolii și numărul inacceptabil de decese, relatează The Guardian. Până atunci, cifrele pandemiei sunt încă ”uluitoare”, avertizează reprezentantul OMS. …. Cifrele sunt absolut uluitoare și ar trebui să învățăm să trăim nu doar cu acest virus, ci și cu ceea ce ar trebui să fie o povară inacceptabilă a bolii, un număr inacceptabil de decese în fiecare zi, mai ales când există instrumente pentru oprirea sau cel puțin pentru încetinirea, gestionarea și controlarea acestei situații. Dr. Bruce Aylward, consilier principal al directorului OMS: În acest context, oficialul OMS a subliniat că protejarea întregii lumi este esențială și că sunt necesare investiții de 16 miliarde de dolari pentru a ieși din „faza acută” a pandemiei. „Par mulți bani, dar este mai puțin decât pierde lumea în fiecare lună în acest moment”, a adăugat Dr. Bruce Aylward. De altfel, un apel similar a venit miercuri și din partea șefului OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, care a transmis printr-un comunicat că „știinţa ne-a oferit instrumentele” necesare pentru a lupta împotriva pandemiei, iar „dacă acestea sunt distribuite în mod solidar pe plan mondial, atunci vom putea să punem capăt COVID-19 ca urgenţă sanitară mondială în acest an”. Cele mai multe state ale lumii s-au confuntat în ultimele luni cu creșteri în ritm îngrijorător a numărului cazurilor de infectare cu coronavirus, pe fondul răspândirii tulpinii Omicron care este extrem de contagioasă. Integral: https://www.libertatea.ro

CRISTIAN HOSTIUC | AGERPRES • Actualizează lumea.Eu sper că nu este adevărat că multinaţionalele se înţeleg între ele să nu se concureze pe piaţa muncii pentru a atrage angajaţi, sau să nu crească salariile dincolo de un anumit procent. Dacă însă este adevărat, companiile nu ar trebui să se mai revolte că nu mai găsesc angajaţi  Pe 31 ianuarie 2022 Consiliul Concurenţei a anunţat oficial că a declanşat o investigaţie în rândul unor companii din industria automotive, care s-ar fi înţeles între ele pentru a-şi împărţi piaţa forţei de muncă calificată şi să nu se concureze între ele. Practicile, numite “No-Poach”, prin care companiile se înţeleg să nu contacteze, recruteze şi/sau angajeze persoane care lucrează şi/sau care au lucrat la vreuna dintre firmele implicate, elimită concurenţa reală între companii pentru atragerea angajaţilor creând bariere artificiale pe piaţă, scăzând mobilitata forţei de muncă, chiar ţinând-o captivă, menţionează Consiliul Concurenţei. “Practic, aceste acorduri au drept consecinţă menţinerea nivelului salarial pentru respectivele specializări la un nivel artificial, inferior celui real.”….. Acum două săptămâni, la o conferinţă pe tema industriei din România, în panelul de discuţii legat de forţa de muncă, Mihnea Costoiu, rectorul Universităţii Politehnice din Bucureşti, spunea că “toată lumea vorbeşte că ne-au plecat 20.000 de medici, dar nu se vorbeşte despre faptul că au plecat 200.000 de ingineri”. Foarte mulţi români, între 4-5 milioane, au plecat din România în Occident din 1990 încoace pentru a-şi găsi un trai mai bun, un job, un salariu, o şcoală, un spital, un respect al administraţiei publice mai mare decât cel primit în ţară. Dar printre ei au fost şi români care au plecat în afară pentru că nu au primit o ofertă de job mai bună pentru a rămâne în ţară. Bineînţeles că nu contează numai salariul, dar salariul ajunge să fie până la urmă cel mai important criteriu. Nu ştiu cum reacţionează aceşti români când află că firmele s-ar fi înţeles să nu se concureze între ele pentru angajaţi şi să nu ofere salarii mai mari. Piaţa muncii din România a ajuns principala problemă pentru companii din cauza secării bazinului. Au plecat prea mulţi români, iar cei care sunt disponibili în ţară – cam 2 milioane – nu au niciun motiv să se trezească dimineaţă să vină la muncă. Mulţi sunt din mediul rural, iar cei din mediul urban fac bani gri, negri etc….. În Bucureşti este mai greu să controlezi piaţa muncii având în vedere oferta şi cererea, numărul mai mare de companii. Dar în provincie – şi aici nu mă refer la Cluj, Timişoara, chiar Iaşi -, unde nu există investiţii, investitori, companii, ofertele de muncă nu sunt atât de generoase, iar piaţa este diferită şi poate fi controlată mai uşor, mai ales dacă sunt unici angajatori. Plus că acolo, în aceste judeţe, în jumătate din România, statul este principalul angajator şi atunci când apar joburi în companiile private, mai ales cele străine, este bătaie. Spre exemplu, eJobs a dat publicităţii un studiu legat de piaţa de retail, acolo unde fluctuaţia de personal şi cererea sunt destul de ridicate. Dacă în Bucureşti salariul mediu în retail este de 3.500 de lei net, în Cluj – 3.000 de lei net, Timişoara – 3.000 de lei net, Oradea – 3.000 de lei net, Iaşi – 3.000 de lei net, în Călăraşi salariul mediu net din retail este de 1.996 de lei, în Drobeta-Turnu Severin 1.750 de lei, Paşcani – 1.700 de lei, Vălenii de Munte 1.700 de lei, Petroşani 1.700 de lei….. Conform raportului pe 2021 al eJobs, în studiul lor legat de salariile nete, Slario – un comparator ce conţine peste 340.000 de date salariale -, dispersia salarială din România nu este chiar încurajatoare: 12,2% au salarii sub 2.000 de lei net, 28,4% au un salariu cuprins între 2.001-3.000 de lei net, 21,6% au un salariu cuprins între 3.001-4.000 de lei net, 26,1% au un salariu cuprins între 4.001-7.000 de lei net, 7,9% au între 7.001-10.000 de lei net, iar 3,8% dintre cei care şi-au introdus salariul au peste 10.000 de lei net pe lună. Deci 50% dintre salarii sunt cuprinse între 2.001-.4.000 de lei. De foarte multe ori multinaţionalele protestează atunci când guvernul majorează salariul minim pe economie, susţinând că firmele şi piaţa ar trebui să decidă care este nivelul salarial. Dar ce te faci atunci când firmele se înţeleg între ele să nu accepte angajaţi de la concurenţă sau să nu crească salariile peste un anumit nivel?….Până la urmă, nimeni nu ştie care este un salariu corect, această noţiune nici nu ar trebui să existe. Dar companiile nu ar trebui să se mai plângă că piaţa muncii este grea, că este critică dacă în spatele acestor afirmaţii se găsesc înţelegeri anticoncurenţiale, mai ales dacă sunt confirmate de către Consiliul Concurenţei. Integral: https://www.zf.ro

Dragoş Damian, CEO al producătorului de medicamente Terapia Cluj: Putem fabrica măşti, dar trebuie să ne aprovizionăm cu materie primăDragoş Damian, Terapia Cluj: “No-Poach” şi “Over-Poach”. Şi cum ne batem joc de viitorul economic al României. Nu mai daţi bani pe pregătirea angajaţilor, mergeţi la competiţie şi daţi salarii mai mari celor deja pregătiţi acolo  Este dezgustator sa afli ca exista intelegeri de tip “no-poach”, greu de inteles pentru companiile care se lupta din greu sa recruteze, angajeze, califice si retina oameni de calitate in Romania. Insa, este la fel de dezgustator ca, dupa ce unele companii investesc milioane de lei in educarea si calificarea fortei de munca – invatamant dual, burse pentru studenti, practica de vara si programe de calificare pentru studenti, infiintarea de laboratoare in scoli si facultati – sa vina alte companii, care nu dau un leu pentru dezvoltarea tinerei generatii si sa se serveasca ca la “bufet suedez” din personalul bine pregatit. Se cheama “over-poach”. Finalmente asta demonstreaza o gandire ingusta, o lipsa de angajament fata de dezvoltarea si evolutia angajatilor romani, in special ai celor din fabrici. Asadar, stimati operatori industriali, de ce sa mai investiti in dezvoltarea noii generatii de tineri, ca sa-i calificati si pastrati in tara, daca sistemul de invatamant n-o face? Sau sa fiti investigati pentru “no-poach”? Nu mai dati bani pe pregatirea angajatilor, mergeti la competitie si dati salarii mai mari celor deja pregatiti acolo. Nici n-o sa va coste in plus, ii puneti pe o gradatie superioara. Asadar, “no-poach” si “over-poach” sunt practici mizerabile, nu rezolva nimic, eventual ii atipesc o vreme pe directori crezand ca au rezolvat problema, pentru ca deficitul de forta de munca ramane, in realitate, infernal. Si revin la sistemul de invatamant, placa turnanta gen “sa ne mintim pentru totdeauna” care continua sa tolereze  sinecuri in scoli, licee si facultati, in loc sa produca personalul calificat necesar pietei muncii. Profesori narcisisti care ii pun pe studenti sa le recite la examen cursurile, in loc sa-i pregateasca in mod real pentru piata muncii. Nu te miri ca sunt pline mall-urile de vanzatori absolventi de universitate. Asadar, stimati operatori industriali, de ce sa mai investiti in dezvoltarea noii generatii de tineri, ca sa-i calificati si pastrati in tara, daca sistemul de invatamant n-o face? Nu mai dati bani pe pregatirea angajatilor, mergeti la competitie si dati salarii mai mari celor deja pregatiti acolo. Nici n-o sa va coste in plus, ii puneti pe o gradatie superioara. Integral: https://www.zf.ro

Daniel DaianuRegulile fiscale în UE și România  Pandemia a fost al doilea mare soc pentru economiile europene dupa criza financiara izbucnita in 2008; a urmat in 2021 socul preturilor la energie, care a dus inflatia anuala (IPC) la niveluri inimaginabile cu putin timp in urma –peste 7% in SUA, medie de peste 5% in zona euro, peste 6% in Germania, 7-8% in Cehia, Polonia, Romania, Ungaria in decembrie 2021.  Pentru amortizarea socului pandemic, care a indus si inchiderea partiala temporara a economiilor (lockdown), au fost suspendate regulile fiscale in UE pana in 2021, cu prelungire in 2022. Din 2023 regulile fiscale ar trebui sa fie din nou in functiune. Inainte de socul pandemic era o dezbatere intensa privind regandirea cadrului fiscal in UE in lumina lectiilor crizei financiare; am abordat aceasta discutie in texte precedente (ex: Regulile fiscale si chestiunea romaneasca, 2020). Reguli fiscale sunt absolut necesare, mai ales intr-o uniune monetara ce nu are integrare fiscala. De aici si aparitia unui esafodaj complex intruchipat de Pactul de Stabilitate si Crestere (SGP), Semestrul European, etc, care prevad, intre altele, limita de 60% din PIB pentru datoria publica, un deficit bugetar limita de 3% din PIB, un sold bugetar structural/ MTO (medium target objective), regula privind expansiunea cheltuielilor primare. Sistemul a devenit insa foarte complex si s-a dovedit greu de operationalizat, mai ales dupa ce a izbit criza financiara.  Insatisfactia fata de functionarea regulilor fiscale are in vedere in special zona euro, ce reveleaza eterogenitate mare de conditii (ex: Italia si Grecia cu datorii publice foarte mari vs state cu datorii publice mici) si absenta instrumentelor de partajare a riscurilor (risk-sharing) intr-o uniune monetara. Regulile nu au avut eficacitate astfel incat sa se acumuleze spatiu fiscal in faze de crestere economica (politicile au fost prociclice), limita de 3% la deficit bugetar a fost vazuta mai degraba ca tinta, au fost subestimate externalitati negative intre economiile din zona euro (ex: cand programe de austeritate au fost initiate in acelasi timp generand cercuri vicioase –poate cea mai flagranta eroare de coordonare de politici in zona euro), prevalent au fost reduse investitii pentru a limita deficite, etc. Si s-a vazut ca in momente de mare stress, Banca Centrala Europeana se transforma in “cumparator de ultima instanta” de obligatiuni suverane (dincolo de ceea ce inseamna operatiunile Mecanismului European de Stabilitate(ESM), care a gestionat programele de salvare pentru Irlanda, Grecia, Portugalia, Spania in criza financiara. Si Romania, alaturi de tari din afara zonei euro, a beneficiat de de asistenta financiara. Discutia privind adaptarea regulilor fiscale la noile circurmstante este in toi si intereseaza, evident, si Romania, chiar daca nu face parte inca din zona euro. Nevoia de reguli (fiscale) Este un razboi pierdut sa contesti nevoia de reguli fiscale, asa cum si politica monetara implica reguli –fie ca avem in minte agregate monetare sau “regula lui Taylor” (care leaga rata de politica monetara de output gap (deviatia intre PIB-ul actual si cel potential) si inflatie)….. Pentru Romania, discutiile care privesc o adaptare a regulilor fiscale in UE au relevanta, dar nu schimba datele chestiunii noastre fiscale in mod fundamental. Corectia fiscal;a/bugetara este o obligatorie! Este necesar sa subliniem din nou ca ajustarea ficala si capacitatea de a raspunde la socuri adverse viitoare implica o crestere substantiala a veniturilor fiscal/bugetaree. Cum arata date ale CE (Eurostat), ale OCDE (vezi si ultimul studiu privind Romania), ale FMI, etc, Romania are cele mai joase venituri fiscale (inclusiv contributii) din UE: cca 27% din PIB fata de o medie in UE de 40% din PIB. …. Conditiile financiare pe plan international vor fi mai putin favorabile pentru tarile care au nevoie de finantare masiva. De aceea, este obligatioriu ca Romania sa aiba un mers clar de consolidare fiscala/bugetara, fie si gradual. Ea are avantajul ca face parte din UE, ca beneficiaza de resurse europene considerabile in perioada 2022-2027, ca PNRR a venit la momentul oportun. Integral: https://www.hotnews.ro

Detaliul ciudat din prima poză cu Sebastian Ghiță, după ce a fost prins. Ce au observatTribunalul București anulează dosarul firmelor din imperiul lui Sebastian Ghiță și restituie cazul la DNA / Decizia nu e definitivă Judecătoarea de cameră preliminară de la Tribunalul București, Lavinia Cârciumaru, a anulat întreg probatoriul din dosarul firmelor din imperiul fostului deputat PSD Sebastian Ghiță, a decis restituirea cazului la DNA și a dispus ridicarea tuturor sechestrelor, potrivit deciziei instanței. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată de procurori la Curtea de Apel București….. Instanța nu și-a motivat încă decizia. La termenele de anul trecut, a formulat adrese către DNA, SRI și ANAF. Judecătoarea a luat această decizie după ce a amânat pronunțarea de 8 ori. În septembrie 2020, tot după 8 amânări, judecătoarea Cârciumaru a ridicat sechestrul asupra Asesoft Internațional și 2K Telecom și a redus valoarea sechestrului pentru alte firme din imperiul lui Sebastian Ghiță. Ea a ridicat atunci și sechestrul instituit pe bunurile lui Alex Ghiță, fratele fugarului Sebastian Ghiță….. Judecătoarea Lavinia Cârciumaru este cea care a anulat mai multe probe și a ținut 1 an și jumătate în cameră preliminară dosarul lui Elan Schwartzenberg, deși legea spune că această procedură durează 60 de zile. Dosarul de corupție al omului de afaceri româno-israelian s-a prescris între timp. Judecătoarea Cârciumaru a anulat și mandatul internațional de arestare emis pe numele lui Elan Schwartzenberg. Context. În octombrie 2019, companiile IT Asesoft şi Teamnet Internaţional, fondate de fugarul Sebastian Ghiţă, fratele acestuia, Alex Ghiță, cumnatul Cristian Anastasescu, dar şi alţi interpuşi, au fost trimişi în judecată de DNA, pentru evaziune fiscală de 100 de milioane de lei. Integral: https://www.g4media.ro

Spovedania fostului director ABA Siret privind numirile politice în cadrul Apelor RomâneSpovedania fostului director ABA Siret privind numirile politice în cadrul Apelor Române   Răzvan Găină, fost director al Administrației Bazinale de Apă (ABA) Siret, a recunoscut în fața procurorilor că numirile în funcții în cadrul Apelor Române se executau la ordin politic, după ce a fost pus sub acuzare pentru abuz în serviciu. Chiar și funcția sa, tot politic a obținut-o, s-a confesat acesta. El este primul director din cadrul Apelor Române condamnat pentru numirea ca șefi de structuri a unor persoane care nu aveau nicio calificare în domeniu. Pe 31 ianuarie 2022, Tribunalul Bacău a validat condamnarea fostului director al ABA Siret, Răzvan Găină, la doi ani, șapte luni și zece zile închisoare cu suspendare sub supraveghere, acesta fiind găsit vinovat pentru abuz în serviciu. Condamnarea lui Găină vine după ce acesta a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DNA. Fostul director ABA Siret a ales să colaboreze cu anchetatorii, recunoscând că numirile în funcții în cadrul Apelor Române, dar și al altor instituții, se realizau politic, pe principiul „vin ai noștri, pleacă-ai voștri”. Experiența în domeniu sau vechimea în muncă nu conta, ci susținerea politică. Răzvan Găină a fost pus sub acuzare după ce a executat două numiri politice în structurile Apelor Române din Neamț și Pașcani. Doi liberali au ajuns șefi la Serviciul de Gospodărire a Apelor (SGA) Neamț, respectiv la Sistemul Hidrotehnic Independent (SHI) Pașcani, deși nu aveau nicio legătură cu domeniul, potrivit motivării prin care judecătorii au validat condamnarea. …. Prima numire cu dedicație: consilier de secretar de stat, numit șef la SGA Neamț Potrivit DNA, prima numire în funcție a fost cea a directorului SGA Neamț, Marius Mihai Nechita. Pe 5 februarie 2020, acesta a fost numit consilier al secretarului de stat din cadrul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, Gelu Puiu. …. Conform documentelor înaintate de ABA Siret procurorilor DNA, în momentul angajării la SGA Neamț, Marius Nechita nu avea nicio pregătire profesională în domeniul apelor. Avea o vechime de patru ani ca inginer mecanic la o societate privată din Neamț. Timp de două mandate (2012-2016 și 2016-2020), fusese ales, pe listele PNL, consilier local, respectiv județean. A doua numire: angajat la primărie, detașat după două zile la Apele Române Andrei Marius Rîznic a fost detașat în cadrul SHI Pașcani de la Primăria Ciortești, unde edilul în funcție l-a numit, începând cu 6 aprilie 2020, administrator public al comunei. Rîznic nu avea nicio legătură cu comuna Ciortești, el locuind în celălalt capăt al județului, la Pașcani. La acea vreme era și vicepreședintele filialei PNL din Pașcani. La două zile după numirea în funcția de administrator al comunei Ciortești, pe 8 aprilie, Rîznic a solicitat detașarea la ABA Siret. Și-a motivat cererea prin „actuala situație din țară (pandemia de COVID-19)” și „distanța între domiciliu și actualul loc de muncă (115 km)”. … Nimeni din cadrul Administrației Naționale Apele Române nu a fost pus sub acuzare în acest dosar. Fostul secretar de stat Gelu Puiu a demisionat din funcție în aprilie 2021, după ce o anchetă Recorder a publicat înregistrări care arătau că secretarul de stat a pus în practică schimbarea din funcție a mai multor șefi de direcții silvice „în urma unei campanii de șantaj coordonate de la vârful Ministerului Mediului”. Integral: https://www.libertatea.ro

Uriașa furtună din paharul cu apă al USR Nici în opoziție fiind se pare că USR nu are parte de linişte. Alții, când pierd alegerile sau când ies de la guvernare, se așază cu botul pe labe în banca opoziției, cumințiți și pregătiți să-și reconsidere valențele, să-și redescopere energii noi, să profite de derapajele guvernării ca să recâștige capital electoral și să se pregătească pentru sperata victorie din următoarea confruntare la urne. Cred că USR a avut în vedere toate acestea acum patru luni și ceva, când ținea un congres demn de toată lauda.  Laudă, mai ales pentru organizarea și desfășurarea congresului, fără o prezență fizică numeroasă,  care să pericliteze sănătatea participanților și chiar a populației. Asta a fost o lecție severă la adresa liberalilor, după ce aceștia s-au avântat într-un congres di granda, cu numai o săptămână înainte….. În opinia mea, tulburările din partid sunt departe de a se fi domolit odată cu plecarea domnului Cioloș și înscăunarea interimarului Drulă – un bun administrator dovedit, de asemenea un bun comuicator, dar deocamdată netestat ca bun organizator, ca bun conciliator și mediator, capabil să stăpânească dihonia din partid. Mi se pare întemeiată recomandarea fostului președinte Cioloș, cu privire la prioritatea momentului în partid: „să creăm premisele pentru a depăşi aceste dihotomii, să nu mai vorbim de tabăra Barna, tabăra Cioloş, fostul PLUS, fostul USR”. Cât de dăunătoare este dihotomia de care vorbește domnul Cioloș se vede din voturile prin care a fost respins programul prezentat de domnia sa: 14 voturi împotrivă și 11 voturi pentru. Să am iertare, dar asta mă îndoiesc că ar reflecta opinia fiecărui votant, exprimată conform cu propria sa conștiință. Dimpotrivă, asta exprimă strict apartenența politică: exact 11 votanți reprezintă „team Cioloș” și exact 14 „team Barna”…..Pe scurt, fără USR, țara ar fi practic fără Opoziție, ceea ce ar afecta grav însuși eșafodajul respectat al democrației.…. De fapt, întrebarea ar trebui pusă și altfel: va reuși Drulă, sau un altul, să fie mai bun, mai conciliant și mai convingător decât fusese Cioloș?…. Chiar dacă nu toate răspunsurile la atâtea întrebări îi sunt favorabile lui Cătălin Drulă, trebuie totuși să recunoaștem că imaginea și personalitatea domniei sale au lăsat urme adânci în sectorul gestionat ca ministru. Mai țineți minte „curățenia” din stațiile de metrou și debrașarea de la robinetul cu pricopseală al unui lider de sindicat care se credea inexpugnabil? După plecarea domnului Drulă, urmașii par să fi abandonat acest război și nu știu de ce. Dar mai țineți minte filmulețele pe care le posta ministrul Drulă pe Internet, ca să ne convingă live că lucrările pe autostrada Sebeș-Turda merg bine, că pe drumul expres Craiova-Pitești este zor mare, că se licitează, se contractează sau chiar se lucrează la primele loturi ale viitoarei autostrăzi Sibiu-Pitești – parte a culoarului 4 paneuropean? Nu era zi să nu simțim cum pulsează lucrările pe autostrăzile abandonate de alții sau nici măcar începute. Și asta nu este nimic, pe lângă spectaculoasul pod peste Dunăre de la Brăila cu drumurile aferente, filmate de pe tractor, din avion, din elicopter, de pe dronă, de oriunde, ca să vadă telespectatorii cu ochii lor că toate câte le afirmă dânsul în declarații sunt adevăruri, nu făcături, cum ne obișnuiseră predecesorii săi. Integral: https://spotmedia.ro

Vlad Botoș – raportor pentru opinia Comisiei de Dezvoltare Regională (REGI) privind reducerea anuală obligatorie a emisiilor de gaze cu efect de seră de către statele membre – Special Arad · ultimeleValeriu Nicolae: Eu nu sunt deloc convins de Drulă ca lider al USR. Cred că este un om inteligent, că a fost cel mai bun ministrul al Transporturilor și că pe partea de transporturi este foarte bun. Vreau să fiu convins că va fi un lider bun. Trecem peste aroganța lui celebră, lipsa de experiență managerială care să justifice ambiția de a conduce un partid și inabilitățile lui empatice. Poporul USR-ist vrea lideri cu mână de fier, asta este. Una dintre problemele pe care le am cu el este legată de suma forfetară, aia de o pot lua politicienii pe semnătură. Bani publici care nu trebuie justificați în niciun fel. Drulă este un om foarte bogat dintr-o familie extrem de bogată și cu legături foarte solide cu sistemul. Ca ministru a fost plătit senzațional de bine. Ce rost a avut să mai ia încă o medie de 12.000 de RON pe lună din banul public? Maxim permis sunt 14.010 RON. Pe vorbe, domnul Drulă este foarte reformist. Mai greu cu practica. În trecut a mai existat un incident legat de bani care dovedește că domnul Drulă are tendințe sociopate, adică consideră că regulile se aplică altora dar nu domniei sale. Unul dintre oamenii cei mai importanți ai echipei Ghinea, Drulă, Barna este Vlad Botos. El este omul de bază când vine vorba de autobuze în USR – autobuze care susțin întodeauna echipa domnului Drulă. I-am cerut acum 13 zile domnului Botoș să-și publice CV-ul. A zis că sigur, că acum, că iară acum. Tot nepublicat este. Biografia romanțată a domnului Botoș are o mulțime de probleme. Nu faptul că nici măcar nu stim când a terminat o fabrică de diplome la privat e problema mare, ci faptul că activitatea lui civică, precum și activitatea profesională, ridică mari semne de întrebare. Domnul Botoș nu avea cum să facă civism căci a ocupat poziții de conducere extrem de importante în trei partide – pentru 11 ani (de la 19 ani) fiind secretar general al PNȚCD la Arad, apoi secretar general la Forța Civică (partidul înfințat de Viorel Lis) și apoi șeful tineretului PNL la Arad. Remarcabil este faptul că domnul Botoș a trecut cu o parte din filiala de la Forța Civică la PNL, ca protest pentru că Forța Civică se opunea alianței USL, iar domnul Botoș își dorea participarea la guvernarea PSD, PNL, PC (partidul lui Dan Voiculescu). Singura perioadă în care domnul Botoș nu a fost în politică este între 2015 și 2016 și nu există nicio dovadă că ar fi fost implicat civic înainte de intrarea în USR-ul care se declara împotriva traseismului. În declarația domniei sale pentru România Alege – un site care verifica integritatea candidaților la europarlamentare, domnul Botoș a declarat că a fost manager timp de 10 ani pentru o firmă din domeniul auto, ceea ce ar însemna că domnul Botoș a fost manager de la 22-23 de ani, lucru foarte improbabil. Domnul Botoș, cinstit și meritocratic, nu avea ce să caute pe lista de europarlamentare căci avea zero calități care să justifice prezența lui acolo. Domnul Drulă a fost negociatorul principal al USR pentru europarlamentare și șeful de campanie. Un alt aliat foarte solid al echipei Drulă, Ghinea, Barna este șefa de la Călărași a USR, soție de ofițer de serviciu secret și propunerea PNL pentru un post foarte important de secretar de stat. Baronul PNL-ist pe care domnul Drulă l-a înregistrat pentru DNA este nașul șefei de la Călărași. Doamna Amelia Giurcan a mințit că nu a fost membră a PSD, a promis și ea că își va publica cv-ul de anul trecut și nu a făcut-o dar a votat disciplinat întodeauna echipa domnului Drulă. Problemele doamnei Giurcan sunt uriașe și totuși se trece peste ele pentru că votează întodeauna cu echipa Drulă, Ghinea, Barna, Botoș. Asta denotă cinism. Dacă domnul Drulă rezolvă rapid problemele de mai sus – mai clar cere tuturor parlamentarilor USR să-și facă public felul cum își cheltuiesc sumele forfetare (sunt deja câțiva dintre ei care o fac, oameni pentru care am tot respectul) explică clar cum un traseist pro alianță PSD, PNL, PC a ajuns europarlamentar USR, deși meritocratic nu avea cum, ce va face în acest caz și cum va rezolva cazul Giurcan și alte multe similare, promit că voi avea încredere în bunele sale intenții. Deocamdată sunt sceptic. Sursa: https://www.facebook.com

George Simion și Claudiu Târziu după alegerile din decembrie 2020Dar cei care i-au spus Bravo lui Simion? Simptomul și sindromul …. Eu nu cred că dl Simion s-a năpustit asupra lui Virgil Popescu într-un acces de furie spontan. El face ceea ce știe că mulțumește masa tăcută și opacă a societății, terorizată de spaima zilei de mâine și care vede în ministrul Energiei primul vinovat pentru facturile care îi sufocă. George Simion a făcut ceea ce știe că prinde la publicul pe care vrea să-l capteze. Nu face nimic din ceea ce nu îi aduce puncte electorale. AUR și Simion nu au niciun proiect, nicio soluție, tot ce pot face este să dea voce unor frustrări prin gesturi cât mai stridente, care să se se asigure că vor fi intens mediatizate, pentru că șochează și nu pot fi ignorate.  Deci singurul lucru pe care și-l propune dl Simion este să fie eroul maselor furioase, ceea ce îi este necesar inclusiv în disputele pentru putere din propriul partid. Urletul meu a fost urletul milioanelor de români disperați, a spus Simion seara, la Antena3. De aceea, problema nu e George Simion pe persoană fizică, ci ceea ce reprezintă, violența fizică şi verbală, care se acumulează în societate și pe care o vedem peste tot, mai ales în trafic, dar și pe Facebook….. Neolegionarismul, bazat pe o istorie falsificată și alimentat de o imensă frustrare, avansează în structura societății românești și oricând poate provoca o explozie pe care o putem deja anticipa. Energiile se concentrează pe combaterea AUR și a lui Simion – ceea ce pe ei îi ajută, pentru că îi menține în prim plan -, și foarte puțin pe fenomenul profund pe care îl reprezintă Simion. Aveți curajul să vedeți câți îl felicită pe Simion pentru ce a făcut? Omul întreabă direct pe pagina lui Facebook într-o postare care în numai 3 ore a primit 23 de mii de like-uri și inimioare.   AUR a devenit al doilea partid și principal partid de opoziție, pentru că nimeni nu reușește să capteze masa majoritară abandonată de restul. Nimeni nu o înțelege, decuplarea clasei politice de masă este totală. Cât timp PNL îl susține în continuare ministru pe Virgil Popescu, un mediocru cu biografie discutabilă, nu e nicio mirare că el devine o țintă facilă și materie primă ideală pentru AUR. De altfel, reacția domniei sale la agresiunea lui Simion a fost tot de după blocuri. Și Simion ridică miza. Anunță că va organiza un protest după modelul Canadei. Șansele sunt mari să îi reușească, având în vedere criza din societate….. Ne uităm la persoana lui Simion, de parcă ar fi un caz izolat și atipic pentru societatea românească, și mă tem că ratăm fenomenul căruia doar îi dă glas.  Simion este doar un simptom al unui sindrom grav, cronic, dar care oricând poate intra într-o fază acută. Integral: https://spotmedia.ro

România coadă la supermarket 1990Subcultura civică, o piatră de moară a societății românești  Memoria nostalgicilor comunismului este selectivă și nu forează mai departe de așa-zisele „beneficii“ ale sistemului. Ceea ce ar fi trebuit să constituie un drept al cetățeanului este perceput și azi ca un privilegiu. Una din disciplinele de învățământ pentru ciclul gimnazial este Educația civică, menită să-i familiarizeze pe elevi cu drepturile, libertățile și îndatoririle cetățenești înscrise în Constituția României. Cunoașterea angrenajului prin care funcționează societatea este baza teoretică prin care școlarul de azi își va forma o cultură civică în virtutea căreia el va deveni un cetățean activ. În țările cu cel mai performant sistem de învățământ, cum ar fi de pildă Finlanda, elevii ajung să evalueze singuri politici, strategii de dezvoltare în diverse sectoare ale societății, rolul organizațiilor civice, relațiile dintre instituțiile fundamentale ale statului. În România, predarea Educației civice se face după manuale mai vechi de zece ani iar informațiile sunt livrate mecanic, în acord cu natura sistemului nostru de învățământ, care ignoră de trei decenii latura formativă a școlii. Elevii devin astfel depozitarii unei cantități de informații cu care nu știu ce să facă și despre care se întreabă la ce le vor folosi în viață. Orice informație are în spatele ei o poveste. Ei bine, tocmai această poveste lipsește din desfășurarea unei ore de curs. Mulți elevi, chiar și din ciclul liceal, nu știu ce sunt NATO și UE, care este rolul Parlamentului, al Guvernului, al președintelui statului, nu știu cât de important este dreptul la vot al cetățeanului pentru instalarea unei puteri politice democrate ori, dimpotrivă, pentru blocarea ascensiunii la putere a unor partide și lideri extremiști, cum a fost cazul lui CV Tudor în turul doi al alegerilor prezidențiale din 2000, când anti-iliescieni convinși l-au votat pe Iliescu de teama de a nu ajunge tribunul PRM la Cotroceni, sau cum este acum cazul AUR. Președintele statului este considerat atotputernic de către unii adolescenți care se îndreaptă spre maturitate și spre dreptul de a vota. Fără a avea cunoștințe temeinice despre echilibrul puterilor în stat și despre rolul fiecăreia, ei dezvoltă ideea periculoasă că, dacă președintele este primul om în stat, el poate să dicteze Parlamentului, Guvernului, primarilor, toți acești actori politici fiindu-i subordonați. Despre dictaturile care au făcut milioane de victime au învățat la istorie, dar ei nu confruntă trecutul cu realitatea zilelor noastre, cu pericolul de a da puterea unui singur om în stat. Adevărata dimensiune criminală a regimului comunist nu le este familiară. Profesorii se rezumă la litera manualelor care sunt deficitare în tratarea dictaturii comuniste. Mijloacele unei cunoașteri aprofundate a ororilor fostului regim stau la îndemâna dascălilor, de la proiecția unor documentare cum ar fi „Memorialul durerii“ realizat de Lucia Hossu-Longin și parcurgerea cărților despre comunism, până la invitarea la clasă a unor supraviețuitori ai închisorilor de exterminare dintre puținii care mai sunt în viață. Memorialul de la Sighet este și el ignorat, deși există o întreagă bibliografie care stă la îndemâna profesorilor…. Memoria celor în cauză este selectivă și nu forează mai departe de aceste „beneficii“ ale comunismului. Ceea ce ar fi trebuit să constituie un drept al cetățeanului este perceput încă și azi ca un privilegiu. Privațiunile de tot felul, culminând cu dreptul la libertatea de exprimare, au fost uitate de la o generație la alta. Avorturile clandestine care au făcut mii de victime, raționalizarea drastică a alimentelor, cotele pe care țăranii erau obligați să le dea statului, supravegherea de către Securitate, miile de români care și-au pierdut viața încercând să treacă granița, toate acestea au țesut un văl al uitării transmis din generație în generație. Subcultura civică este tributară tuturor acestor realități care sunt ascunse sub preș. În aceste condiții, copiii nu sunt implicați nici acasă în acumularea deprinderilor de a deveni cetățeni în comunitate. Lecția de educație civică predată la școală se rezumă, cum spuneam, la o cantitate de informații care nu au darul de a-i pregăti pe elevi pentru viața viitorului adult. Integral: https://www.dw.com

Worlds Under Glass: 33 Miniature Cities & Architectural Sculptures | UrbanistUn dezvoltator din Cluj a sculptat un ansamblu rezidențial într-un bob de orez  Miniaturizarea imobiliară a atins noi culmi la Cluj! La nici câteva zile după garsoniera de 11 metri pătraţi, un dezvoltator imobiliar din capitala Ardealului a anunţat un proiect şi mai meschin: un întreg complex rezidenţial, cu 10 de garsoniere şi 4 apartamente de două camere, sculptat într-un singur bob de orez de aproximativ 6 milimetri. „Estimez că în 2 luni va fi gata. În prezent suntem în faza finisajelor, care vor fi unele de top, din molecule de marmură de Carrara şi fibre de lemn masiv de bonsai. Nu va fi foarte spaţios, maximum un milimetru pătrat per apartament, dar oferă tot confortul de care poate avea nevoie un student. Chiar şi un cuplu tânăr, câtă vreme sunt amândoi microscopici”, a declarat iniţiatorul proiectului, migălosul investitor chinez Ping Shui. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »