Author: desy.demeter


Revista Presei – 2 martie.”În noua eră energetică se cer soluții de criză!…Sărăcia energetică în care suntem, cea care este principala cauză a creșterii prețurilor, după care abia urmează Gazpromul și certificatele de CO2, va fi accentuată de seceta ce urmează.”

48+] Free Spring Animal Wallpaper on WallpaperSafariBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 2 martie! In perioada 1 martie, ora 10.00 – 3 martie, ora 10.00, va fi în vigoare o informare de vreme rea. Astfel, în jumătatea de est a ţării, precum şi în Carpaţii Orientali şi Meridionali, temporar va ninge, iar local se va depune strat de zăpadă. Temporar, vântul va avea intensificări în Moldova, Dobrogea, estul Munteniei, precum şi în zona montană înaltă, cu viteze în general de 45 – 50 km/h, viscolind ninsoarea. Maximele pleacă de la minus 2 gr în zona Bucovinei și ajung la 8 gr în Oltenia. In Bucuresti începând de miercuri dimineaţa şi până joi, la ora 10:00, cerul va fi mai mult noros şi trecător. În prima parte a intervalului vor fi precipitaţii slabe, predominant sub formă de ninsoare, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă, va fi de 4 – 6 gr, iar cea minimă se va încadra între -2 şi -1 gr.

Delta Variant and Children: What You Need to Know – Cleveland ClinicProtecția oferită de vaccinul Pfizer copiilor cu vârsta între 5 și 11 ani împotriva formelor severe de Covid-19 scade semnificativ într-o lună STUDIU  Cele două doze de vaccin anti-Covid administrate copiilor cu vârste între 5 și 11 ani şi-au pierdut rapid cea mai mare parte din capacitatea de a preveni infectarea la această grupă de vârstă, arată un studiu realizat de cercetători din statul american New York. Deși cele două doze au oferit protecţie împotriva formelor severe de boală la copiii din această grupă de vârstă, în timpul valului recent de cazuri de infectare cu varianta Omicron, eficacitatea serului a scăzut la 12% la sfârşitul lunii ianuarie de la 68% la mijlocul lunii decembrie prin comparaţie cu copiii care nu s-au vaccinat, indică studiul, care nu a fost încă evaluat de alţi cercetători în domeniu. Pentru adolescenţii cu vârsta cuprinsă între 12 şi 17 ani, protecţia vaccinului împotriva infectării cu coronavirus a scăzut la 51% la sfârşitul lunii ianuarie, de la 66% la mijlocul lunii decembrie. ”Aceste rezultate evidenţiază nevoia de a studia o dozare alternativă a vaccinului pentru copii şi a continuării altor măsuri de protecţie, cum ar fi purtarea măştii, pentru a preveni infectarea şi transmiterea”, au precizat cercetătorii. Vaccinul a fost eficient în proporţie de circa 48% în prevenirea spitalizării copiilor din grupa de vârstă 5-11 ani, în timp ce eficienţa acestuia a fost de 73% în rândul adolescenţilor în luna ianuarie, în scădere faţă de eficacitatea de 100% şi, respectiv, 85% împotriva spitalizării în rândul celor două grupe de vârstă la jumătatea lunii decembrie, potrivit studiului….Copiii din grupa de vârstă 5-11 ani au primit o doză mai mică de vaccin – de 10 micrograme – faţă de adolescenţii din grupa de vârstă 12-17 ani, care au primit aceeaşi doză de vaccin – 30 de micrograme – ca adulţii şi sunt eligibili pentru o a treia doză de ser anti-COVID-19. Integral: https://ziare.com.

Impostorul! Fals medic de familie, reținut de polițiștii sibieni după ce a fost reclamat de un pacientIeftin şi uşor: Cercetătorii au folosit cu succes unde sonore pentru a regenera țesutul osos  Oamenii de știință au folosit unde sonore de înaltă frecvență, direcționate către celule stem umane, reușind să obțină celule osoase într-un timp scurt. Metoda e ieftină, ușor de aplicat, și ar putea ajuta inclusiv pacienții cu cancer sau boli degenerative să-și regenereze țesutul osos.„Undele sonore reduc cu câteva zile timpul de tratament necesar de obicei pentru ca celulele stem să înceapă să se transforme în celule osoase”, a explicat dr. Amy Gelmi, din cadrul Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT). „De asemenea, această metodă nu necesită medicamente speciale pentru a induce țesutul osos și este foarte ușor de aplicat pe celulele stem”, a mai spus omul de știință, conform IFL Science. Metoda testată în cadrul studiului s-a dovedit a fi eficientă pentru a transforma rapid cantități mari de celule stem (derivate din țesut adipos) în celule osoase. În cadrul unor cercetări anterioare, s-au folosit celule stem din măduva osoasă, dar acestea sunt extrem de dureros de extras. În testele cu celule stem adulte, cercetătorii au putut declanșa cu precizie diferențierea celulelor stem în celule osoase în doar cinci runde de tratament, de câte 10 minute pe zi. Integral: https://spotmedia.ro

În noua eră energetică se cer soluții de criză!  Problema energetică va demola toate partidele! În partid există două tipuri de “valoroși”: cel care aduce bani și cel care aduce voturi. “Valorosul valoroșilor” este cel care aduce și bani și voturi.  În partid șeful trebuie să-și servească subalternii, adică pe cei care l-au ales, pe cei care i-au dat bani. Deci este relativ cine este “șef” într-un partid. În partid există o singură ideologie: “să pupăm inelul” șefului și să cotizăm atunci cand ni se cere. Dar am spus că șeful nu este întotdeauna cel care este formal “șef”. Așa ne trezim că apar fel de fel de ciudați cu un “selfesteem” exagerat care nu au habar de domeniul pe care este așezat fotoliul “repartizat”, uneori care nici nu sunt membri de partid, dar care sunt o rotiță în “partida” care l-a “uns” în fotoliu. Mitologia urbană actuală localizeaza “partida” în servicii sau în masonerie. Funcționează un fel de teorie a conspirației ce cu greu poate fi demontată din cauza miturilor referitoare la secrete și discreție. Adevărul îl aflăm doar dacă “urmărim banii”. Nu este treaba noastră de a investiga posibile fapte penale. În energie este vorba de mulți bani. Bani de la companii, bani de la grupuri de interese nelegitime, bani de la “mafie”, bani din salarile gigantice, bani de la căpușe. Unde se duc? Greu de arătat cu degetul în vreo direcție. Stau și mă întreb de ce nu s-a mai auzit nimic de “operațiunea” de sigilare a birourilor SGG (acolo unde există pâinea și cuțitul în transportul de energie – Transelectrica și Transgaz) din interimatul de acum un an și puțin al actualului premier. Sunt convins că nu serviciile și nu masoneria sunt în spatele cangrenei din energie. Poate serviciile ar trebui să fie mai atente la această infrastructură critică de interes național. Dacă ne uităm la ceea ce a scris presa, observăm că există o oligarhie cleptocratică, care dirijează “resursa umană” din industria energetică. Azi X este director la o companie naționala, mâine îl găsim în consiliul de administrație de altă companie importantă, poimâine este în eșalanul doi la o companie mai mică deoarece partidul care l-a pus nu mai este la putere. Un fel de “rotitea cadrelor”. Asta se întâmplă de mulți ani. Asta s-a întâmplat în special în ultimii 10 ani, din guvernul Ponta. Latura pesedistă din PNL (adică ALDE) s-a desprins și și-a revendicat energia. Au rezistat și sub Dragnea. Azi sunt recuperați de PNL. Aceeași oameni pe aproximativ aceleași posturi. Așa ne-am trezit cu niște “carașoli” și “lămbruțe” care au în mână producția și transportul de energie sau “supraveghează” piața. Să nu ne mai întrebăm de ce a crescut exponențial prețul megawattului! Astăzi cel mai mult are de pierdut PNL-ul, sigla sub care de peste doi ani se “gestionează” energia și sub care se definitivează armaghedonul industriei energetice. Urmează cel al agriculturii și industriei alimentare. Dar cu sârguință participă și PSD-ul, cel care are în curte cele două Trans-uri (Transelectrica și Transgaz) la Secretariatul General al Guvernului. PSD-ul este inițiatorul Ordonanței 114, începutul adevăratei demolări. Astăzi Teodorovici, fostul “păstor” al finanțelor și cel care a semnat celebra ordonanță este “consilier pe probleme de energie” la AUR. Sârguința se vede și la deja micul USR, mare promotor european de “green energy”, adică strategia care vrea să ne scoată de sub monopolul rusesc al gazelor și să ne bage sub monopolul chinez al metalelor și pământurilor rare. Nu am uitat de PMP: cațiva “omuleți” cu adeziune la acest grup sunt infiltrați în fel de fel de companii de stat tot pe postul de sinecuri aparatnice demolatoare. Unde sunt adevarații profesioniști? La pensie sau așteptându-și pensia, arătând pe Facebook cât de mari prostii s-au făcut în ultimii 15 ani….. Sărăcia energetică în care suntem, cea care este principala cauză a creșterii prețurilor, după care abia urmează Gazpromul și certificatele de CO2, va fi accentuată de seceta ce urmează. Hidroelectrica nu va mai avea ce uzina, nu va mai avea ce produce. Nu vom mai avea de unde să importam (dacă va mai exporta careva) deoarece capacitatea este aproape de maxim, deci prețurile vor mai crește. În curând sistemul energetic va crăpa și toate partidele care au fost la guvernare vor deconta…… Cum România este importator net de energie electrică de trei ani și cu un procent din ce în ce mai mare din consum provenit din importul de gaze rusești, ne putem astepta la o imensă foame de energie. Profesorul Chisăliță spune că energia ce se va produce în acest an este deja vânduta. Confirmarea vine și de la autorități. Mai mult decât atât, sunt mișcări pe piața românească de gaze pentru a umfla prețurile, mișcări devoalate tot de Dumitru Chisăliță , mișcări care au ca rezultat un import la preț mare și un export la preț mic. ANRE-ul habar nu are pe ce lume se află. Integral: https://www.hotnews.ro

„România, te iubesc!”. Bezna din energie – România se bazează pe termocentralele din Oltenia care produc energie constant ….La Mintia, Deva, a fost una dintre cele mai importante termocentrale din România, o capacitate foarte mare. Din păcate, astăzi este moartă ….. Ani de zile, centrala care este acum parte a falimentarului Complex Energetic Hunedoara a fost jefuită de conducerile politice care s-au perindat. Cristian Roșu, administrator special Complexul Energetic Hunedoara: Dacă vorbim strict de Termocentrala de la Mintia, cauza principală este strict cea pe care ați spus-o dumneavoastră, nu s-au făcut investiții acolo, ea este închisă acolo pentru că n-are aviz de mediu și ani de zile putem spune că ea a funcționat ilegal, putem spune că nu a a avut un aviz de mediu.”…. Răzvan Nicolescu:La Hunedoara este, în primul rând, o problemă de eficiență. S-a închis din cauza minelor. Mintia e un nod important energetic. Minitia trebuie valorificată și nu la fier vechi.” Deși, pe acolo s-au perindat în ultimii 10 ani o grămadă de investitori, chinezi sau coreeni, niciunul nu a fost interesat de colosul lăsat acum în conservare. Cristian Iștoc, președinte Sindicatul Solidaritatea Hunedoara:Vorbim de 700 de salariați care au fost dați în 2021 afară.”  Sindicatele acuză conducerea ministerului că a premeditat închiderea termocentralei de la Deva  Cristian Iștoc, președinte Sindicatul Solidaritatea Hunedoara:Este un jaf în plină desfășurare înlocuirea producătorilor români ori cu producători străini ori cu producători străini din afara țării, ori cu producători dinăuntrul țării cu capital străin.” Luna viitoare se va scoate la licitație Termocentrala de la Mintia cu obligativitatea de a se instala grupuri energetice noi pe gaz. În 2019 ar fi trebuit să avem în funcțiune un alt grup energetic nou construit, de data aceasta, de către Romgaz. La Iernut, în județul Mureș, ar fi trebuit să fie cea mai mare investiție făcută de o societate controlată de statul român. Romgazul ar fi trebuit să construiască aici un grup de 460 de MW putere instalată, o investiție de 260 de milioane de euro care zace blocată. O investiție demarată în 2016 la Iernut, o centrală mare de 430MW, ar fi undeva un 6% din consumul României. Deficitul e de peste 10%. Mai mult de jumătate din deficit l-ar fi acoperit. Avea termen de finalizare în 2019, în 3 ani. Ajungem în 2020 când se blochează investiția în condițiile în care stadiile de execuție erau de peste 90%. Directorul general al acestei companii, Adrian Jude, un alt fost secretar de stat la Energie este într-un continuu interimat deși conduce compania strategică a statului român într-o perioadă extrem de critică pentru piața de energie. Ministrul dă vina pe contractori….. Romgazul ar trebui să perfecteze în aceste zile și contractul din Marea Neagră, acolo unde exploatarea a 200 de miliarde de metri cub de gaze stă blocată. Investitorii americani EXXON au plecat acuzând statul român de lipsă de predictibilitate și voință politică, iar Romgazul se împrumută de la bănci  să cumpere participația de peste un milliard de dolari pentru a deveni jucător în Marea Neagră. Parteneri, acolo, le vor fi cei de la OMV Petrom, dar gazul nu va ajunge în rețea foarte devreme …. Christina Verchere, CEO OMV PETROM: Dacă nu se va face investiția, România își va importa 50% din gaz în 2030. De aceea este atât de importantă investiția în Neptun Deep, pentru că asigură securitatea energetică a României.” Și dacă statul român nu a fost în stare să construiască niciun grup energetic nou, au reușit cei din mediu privat. OMV Petrom a pus în producție la Brazi cel mai modern grup energetic din România. Și singurul din ultimii 32 de ani. Christina Verchere, CEO OMV PETROM: A devenit operațională în 2012, a costat peste jumătate de miliard de euro, are o capacitate de 860 MW, cam cât consumă Bucureștiul. Anul trecut a asigurat 11% din consumul național. Un proiect de asemenea mărime durează cam 4 ani.” Investiția de la Brazi arată că dacă există voință și bani, nu este nevoie decât de specialiști. Pe care România încă îi are….. Una dintre societățile de stat care a fost ferită de politizarea excesivă este Nuclearelectrica. Dar și acolo grupurile de producție începute înainte de 89 au de o nevoie de retehnologizare. Cosmin Ghiță, director general al Nuclearelectrica: Unitatea 1 a fost pusă în funcțiune în 1996 în 2 decembrie și aniversăm acuma 25 de ani de operare, deși proiectele au fost începute în 1974. Dezvoltarea oricărui program nuclear este un proces amplu. Este una dintre sursele de energie cu cel mai scăzut cost și care reușește să reducă an de an nivelul de emisii de dioxid de carbon.”  Integral: https://stirileprotv.ro

Proiectul privind desființarea Secției speciale, adoptat de Senat / USR anunță că îl atacă la CCR: Au trecut cu tancul o lege de înfiinţare a unui mecanism mult mai puternic şi mai periculos….. Proiectul de act normativ, iniţiat de Ministerul Justiţiei şi adoptat în 21 februarie de Camera Deputaţilor, prevede că SIIJ se desfiinţează, iar competenţele sale vor fi preluate de parchetele obişnuite, cauzele urmând să fie instrumentate de procurori anume desemnaţi. Prin acest proiect, DNA – singura unitate de parchet specializată în fapte de corupție – este scoasă din schemă, dosarele privind presupuse fapte de corupție săvârșite de magistrați urmând să fie instrumentate de către Parchetul General și de parchetele curților de apel. Conform proiectului de lege, competențele Secției speciale vor fi transferate de fapt către o nouă structură, denumită de Predoiu “sistem inspirat de modelul Parchetului European”. Nucleul central va fi la Secția de Urmărire penală și criminalistică a Parchetului General, unde 12 procurori vor avea competențe pe dosarele vizând presupuse fapte de corupție ale magistraților. Pe lângă cei 12 procurori, vor avea competențe pe astfel de fapte 30 de procurori (câte doi) de la fiecare parchet de curte de apel din țară. Cei 42 de procurori vor fi propuși de către procurorul general, în cazul celor de la Parchetul general, respectiv de către șefii parchetelor curților de apel și vor fi desemnați de către plenul Consiliului Superior al Magistraturii. “Cauzele aflate în curs de soluţionare la nivelul acestei secţii se vor transmite pe cale administrativă, în termen de 60 de zile lucrătoare de la data intrării în vigoare a legii, prin grija Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Parchetelor competente, care vor continua soluţionarea acestora, urmând ca cele soluţionate, aflate în arhiva secţiei, să se transmită în termen de 180 de zile lucrătoare de la data de intrare în vigoare a legii”, prevede proiectul. Proiectul de lege menţionează că posturile aflate în schema de funcţii şi de personal a Secţiei speciale la data intrării în vigoare a legii rămân în schema Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi vor fi preluate de Secţia de urmărire penală şi criminalistică. Conform actului normativ, urmărirea penală se efectuează de procurori anume desemnaţi de către procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, la propunerea plenului Consiliului Superior al Magistraturii, pentru o perioadă de patru ani, potrivit procedurii prevăzute, denumiţi “procurori anume desemnaţi”…..“Nu au ţinut cont de nimic: nu au făcut consultări reale, au ignorat obiecţiile societăţii civile şi ale asociaţiilor profesionale ale magistraţilor, au evitat avizul Comisiei de la Veneţia şi au trecut cu tancul acest proiect de înfiinţare a unui mecanism mult mai puternic şi mai periculos. USR va ataca proiectul la CCR”. Integral: https://www.hotnews.ro

Banca Romanea, Comuna Şercaia, BraşovEximBank şi Banca Românească încep procesul de fuziune prin absorbție  Dupa o perioadă de pre-integrare, EximBank și Banca Românească (BROM) demarează procesul de fuziune prin absorbție dupa ce luni, 28 februarie, Adunarea Generală a Acționarilor BROM și-a dat acordul de principiu și a împuternicit administratorii Băncii Românești sa realizeze proiectul de fuziune, se arată în comunicatul EximBank. …. În urma unor runde succesive de negocieri, EximBank şi National Bank of Greece (NBG) au semnat în iunie 2019 contractul de achiziţie a pachetului majoritar de acţiuni al Băncii Românesti, iar în decembrie 2019 tranzacţia a primit avizele din partea Consiliului Concurenţei şi a Băncii Naţionale a României. Prețul plătit de EximBank pentru BROM a fost de aproape 60 de milioane de euro, la un capital achiziționat de aproximativ 130 de milioane de euro. Banca Românească dispare după 20 de ani Banca Românească a fost înfiinţată la trei ani după Revoluție, în 1992, și a funcționat ca bancă comercială universală, în totalitate cu capital privat. Din 1996, banca a devenit primul agent Western Union din România, fiind pentru prima dată în România când o bancă a fost implicată în servicii de transfer electronic de bani la nivel mondial. …. În 2020, a avut loc o nouă schimbare în acționariatul Banca Românească, EximBank achiziționând 99,279% din capitalul social de la NBG. Integral: https://www.libertatea.ro

Bugetul naţional a încheiat luna ianuarie cu un deficit de 1,69 miliarde de lei, respectiv 0,13% din PIB  Cheltuielile cu salariile au stagnat, cele cu asistenţa socială au urcat cu 30%, iar costurile cu dobânzile au fost de trei ori mai mari  Deficitul bugetar al României a fost de 1,69 miliarde de lei în luna ianuarie 2022, în scădere puternică faţă de deficitul de 3,69 miliarde de lei înregistrat în luna ianuarie 2021, arată execuţia bugetară publicată astăzi de Ministerul Finanţelor. Exprimat ca procent din Produsul Intern Brut (PIB), deficitul bugetar a înregistrat o scădere cu 0,18 puncte procentuale de la 0,31% din PIB în luna ianuarie 2021 la 0,13% din PIB în luna ianuarie 2022….. Cheltuielile de personal ale bugetului au crescut cu 1% în condiţiile plafonării salariilor din sectorul bugetar, cheltuielile cu bunuri şi servicii s-au majorat cu 11%, cheltuielile cu asistenţa socială au urcat cu 30% în principal pe fondul creşterii pensiilor. Totodată, cheltuielile guvernului cu dobânzile au crescut cu 1,1 miliarde lei, la 1,7 miliarde lei, în timp ce cheltuielile cu investiţiile au scăzut de la 1,7 miliarde lei în ianuarie 2021 la 1,45 miliarde lei în ianuarie 2022. Pe întreg anul 2021 România a înregistrat un deficit de 6,7% din PIB, iar până în 2024 România trebuie să reducă gradual deficitul până la sub 3% din PIB. În 2022 ţinta guvernului pentru deficit este de 5,8%. Venituri Veniturile bugetului general consolidat au însumat 36,49 mld lei în ianuarie 2022, cu 25,0% peste nivelul încasat în luna similară a anului trecut. Această evoluţie favorabilă a fost influenţată preponderent de avansul veniturilor din TVA, veniturilor nefiscale, contribuţiilor de asigurări şi al altor impozite şi taxe pe bunuri şi servicii. Încasările din impozitul pe salarii şi venit au totalizat 2,66 mld lei în ianuarie, consemnând o creştere de 9,4% (an/an), susţinută de sporul încasărilor din impozitul pe dividende (+19,8%), respectiv Declaraţia unică (+11,2%). Totodată, veniturile din impozitul pe salarii au crescut cu 7,2%, însă sub evoluţia fondului de salarii din economie (+8,8%). Contribuţiile de asigurări au înregistrat 11,40 mld lei în ianuarie, în creştere cu 10,2% (an/an), evoluţie superioară dinamicii fondului de salarii din economie. Încasările din impozitul pe profit au însumat 0,28 mld lei în luna ianuarie, în scădere cu 16,1% (an/an), pe fondul încasărilor mai reduse din impozitul pe profit de la agenţii economici (-11,2% an/an). Încasările nete din TVA au însumat 9,56 mld lei în ianuarie, înregistrând o creştere de 58,0% (an/an), determinată preponderent de evoluţia favorabilă a bazei macroeconomice relevante…. Cheltuieli Cheltuielile bugetului general consolidat în sumă de 38,17 mld lei au crescut în termeni nominali cu 16,1% comparativ cu aceeaşi perioadă a anului precedent. Exprimate ca procent din Produsul Intern Brut, cheltuielile au înregistrat o creştere cu 0,1 puncte procentuale de la 2,8% din PIB în luna ianuarie 2021 la 2,9% din PIB în luna ianuarie 2022. Cheltuielile de personal au însumat 9,25 mld lei, în creştere cu 1,1% comparativ cu aceeaşi perioadă a anului precedent. Exprimate ca pondere în PIB, cheltuielile de personal reprezintă un nivel de 0,7% din PIB, cu 0,1 puncte procentuale mai mici faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent. Cheltuielile cu bunuri şi servicii au fost 4,32 mld lei, în creştere cu 11,3% comparativ cu aceeaşi perioadă a anului precedent. O creştere se reflectă la bugetele locale, respectiv 22,0% comparativ cu aceeaşi perioadă a anului precedent, precum şi la bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de 7,2%. În principal, conform datelor comunicate de ordonatorii principali de credite, 0,38 mld lei din total bunuri şi servicii reprezintă plăţi pentru medicamente, materiale sanitare, reactivi şi alte produse necesare diagnosticării şi tratării pacienţilor infectaţi cu coronavirusul SARS-CoV-2, precum şi plata pentru vaccinuri împotriva Covid -19. Integral: https://www.bursa.ro

Ce poate oferi Ucraina pentru Europa, inclusiv României: IT-iști. Țara noastră se confruntă deja cu o penurie de programatoriCe impact va avea asupra economiei României invazia ruşilor în Ucraina: creşterea generalizată a preţurilor, încetinirea fluxurilor de export-import, iar investiţiile vor stagna  Conflictul Ucraina-Rusia va avea efecte negative pe toate planurile: creşterea preţurilor la petrol şi la gaze va conduce la o creştere generalizată a preţurilor, investiţiile vor stagna sau se vor orienta spre zone mai stabile, vor fi reduceri la nivelul importurilor şi al exporturilor, moneda naţională se va deprecia, iar finanţarea deficitelor gemene va fi o problemă din ce în ce mai mare. În plus, România s-ar putea confrunta cu număr mare de refugiaţi din Ucraina. Starea de tensiune gravă din Ucraina va avea efecte negative asupra tuturor aspectelor economice: unele fluxuri comerciale se vor întrerupe sau reduce foarte mult ca urmare a incertitudinii privind livrările de gaze din Rusia, o să crească preţurile la gaze, la petrol deja a sărit de 100 de dolari barilul, deci creşterea preţului la petrol şi la gaze naturale semnificativă îşi va pune amprenta asupra tuturor preţurilor în general, spune prof. univ. dr. Dumitru Miron de la Facultatea de Relaţii Internaţionale a Academiei de Studii Economice din Bucureşti. Integral: https://www.zf.ro

VIDEO | Momentul în care rachetele ruse lovesc o clădire guvernamentală din Harcov. Cel puțin șase persoane, înclusiv un copil, răniteKievul nostru: Când staţi la Starbucks, pe Internet şi comentaţi ce a fost la Survivor, gândiţi-vă cum puteţi să luptaţi ca cei din Ucraina, pentru ca NATO, americanii, investitorii şi băncile străine să nu plece din România niciodată  Pacea de 77 de ani a Europei a fost trezită brusc din somnul burgheziei joi, 24 februarie, la ora 04.00 dimineaţa, când Putin a atacat militar Ucraina, un lucru pe care doar americanii îl credeau posibil. Franţa şi Germania, pilonul Europei, cu afaceri importante în Rusia, credeau că pot ajunge la o înţelegere cu Putin, aşa cum se înţelegeau din punct de vedere economic. Dar ceea ce se ignoră este faptul că Putin a pierdut puterea economică şi politică la nivel global şi acum nu-i mai rămâne decât puterea militară şi de aceea încearcă, prin invadarea Ucrainei, să revină în joc. Uniunea Europeană, ca un întreg, China, care s-a ridicat în ultimii 30 de ani, şi SUA stau la masa puterii, iar Rusia nu mai are ce să ofere. Chiar şi China, care nu l-a condamnat acum pe Putin public, dar nici nu l-a aprobat cu gura întreagă, ştie că n-are ce să ia de la ruşi, pentru că puterea economică este la americani şi la Uniunea Europeană, ca un întreg. Ruşii nu mai au ce să ofere lumii decât ameninţarea militară, iar de duminică la prânz şi ameninţarea nucleară. Într-o mobilizare pe care nimeni nu o anticipa, urainenii s-au ridicat împotriva ruşilor aşa cum au putut, ceea ce a determinat lumea occidentală să se alieze în câteva zile, dacă nu chiar ore, într-o mişcare fără precedent. Duminică, cancelarul german Olaf Scholz, care nu are nicio relaţie de prietenie cu Putin, aşa cum avea Angela Merkel, a anunţat investiţii majore în industria de apărare, peste 100 de miliarde de euro, scoţându-i pe nemţi din neutralitatea în care au fost aruncaţi după înfrângerea din Al Doilea Război Mondial. Nimeni nu credea posibil ca Europa să se mobilizeze într-un asemenea mod într-un timp atât de scurt şi să trimită arme adevărate, iar acum şi avioane militare, în Ucraina, pentru a-i înarma pe ucraineni ca să facă faţă asaltului Rusiei. După cum spunea premierul sloven Janez Jansa, dacă Ucraina cade în mâinile Rusiei,urmează Republica Moldova, Georgia, Balcanii de Vest şi republicile baltice. El a spus, citat de presa slovenă, că Rusia, dacă preia Ucraina, va ataca ţările din jurul UE care nu au aderat încă la Uniunea Europeană şi la NATO, după care va urma rândul ţărilor baltice. Iar acolo va fi adevărtul conflict, al treilea război mondial, pentru că NATO ar trebui să intervină, conform celebrului articol 5. Fiecare zi de rezistenţă a Kievului în faţa atacului militar al Rusiei înseamnă o zi de libertate pentru Europa şi lumea occidentală. Noi, care ne pregătim de un somn bun în paturile noastre în timp ce lângă noi milioane de ucraineni se pregătesc pentru încă o noapte de război, nu realizăm ce este acolo, lângă graniţa noastră şi nu în Siria, Irak, Afganistan, departe de noi. Noi credem că vizionăm un film cu Rambo, dat de americani, ca o conspiraţie mondială. Noua ediţie a Survivor, cel mai urmărit show de entertainment din România, la care se uită aproape 2 milioane de români, ar trebui filmată acum, în direct, pe străzile din Kiev, în zgomot de arme adevărate, şi nu în Republica Dominicană, la soare, unde concurenţii se plâng că au febră musculară. Gândiţi-vă că niciunul dintre voi/noi nu am avea curajul să facem ceea ce fac ucraienii acum nici din punct de vedere militar, nici civil, cum s-au mobilizat în câteva ore/zile şă-şi apere ţara cu arma în mână, în stradă, nu din birouri, în jocurile de strategie. Noi avem mai mulţi generali, de intendenţă, decât au ucrainenii, care de 4 zile încearcă să facă faţă rachetelor, avioanelor şi trupelor de asalt ale Rusiei. Credeţi că celebrii bombardieri de la noi, care controlează cartierele şi oraşele mână-n mână cu autorităţile locale, în frunte cu Poliţia, ar ieşi în faţă cu pieptul plin de tatuaje cu arme să se lupte cu cineva, chiar şi cu copiii pe care Putin i-a trimis să se lupte cu ucrainenii? În aceste condiţii, baza şi apărarea noastră rămân în mâinile americanilor, francezilor, nemţilor, italienilor şi nu în ultimul rând, în mâinile NATO, în deciziile Uniunii Europene, alianţele din care facem parte. Avem nevoie de această umbrelă de securitate, o noţiune pe care de-abia acum am putea încerca să o înţelegem, avem nevoie de investiţii străine, avem nevoie de companii mari străine care să opereze în România şi care să fie o miză atât din punct de vedere economic, cât şi politic şi militar. Avem nevoie de programe de anticorupţie, avem nevoie de programe de reducere a birului fanariot – bani şi timp – din administraţia publică şi cea locală, avem nevoie să luăm cele 100 de miliarde de euro din PNRR – şi fondurile europene – din noul exerciţiu financiar, avem nevoie de gazele din Marea Neagră nu ca să fim noi independenţi din punct de vedere energetic, ci ca să asigurăm gaze pentru o parte din ţările Europei dacă Occidentul va închide robinetul Rusiei, avem nevoie ca de aer de infrastructură şi investiţii în Moldova noastră, ca să nu ne trezim că din punct de vedere politic oamenii se întreabă ce ne-a adus Uniunea Europeană, pentru că tot săraci sunt. Avem nevoie să trecem de la creştere economică, localizată doar în câteva zone din ţară, la o dezvoltare economică care să cuprindă şi zonele rămase în urmă din punct de vedere economic, social, politic şi demografic. Avem nevoie de bănci străine care să fie puternice în România şi care să se extindă, nu să-şi reducă interesul doar către anumite zone. Avem nevoie de companii de asigurări solide, nu de City Insurance, ca să dau un exemplu prezent, care să fie un aspirator de bani pentru unii sau alţii şi o ţeapă pentru piaţă. Avem nevoie de centre mari logistice ca să fim o alternativă în fluxurile comerciale globale. Avem neovie de industrie chimică şi petrochimică ca să mai reducem din deficitul comercial. Avem nevoie de combinate de îngrăşăminte care să fie o alternativă, chiar şi redusă, la combinatele din Rusia. Avem nevoie de investiţii imobiliare şi de miliarde şi miliarde de euro care să constituie o miză pentru lumea occidentală, ca să ne apere. Avem nevoie de NATO şi Uniunea Europeană ca să ne apere de clasa politică şi de politicienii cu retorica naţionalistă, care nu aduce decât sărăcie. Avem nevoie de campanii anticorupţie, pentru a se fura şi a se devaliza statul mai puţin. Când vine racheta, primii care fug sunt oligarhii, cei care publică o retorică de patriotism economic local, dar care în jurul lor nu dezvoltă nimic, ci doar extrag rente pe care le depozitează ulterior în băncile din afară. În caz că vă gândiţi să fugiţi dacă auziţi zgomotul avioanelor sau tancurilor (în noaptea asta s-au auzit sirene şi la Cernăuţi, aproape de noi, conform informaţiilor de presă), gândiţi-vă că în mai puţin de 24 de ore situaţia s-a schimbat dramatic în Ucraina, reuşind să scape doar cei care au plecat după ce au auzit primul zgomot de rachetă sau de avion. Bărbaţii ucraineni nu mai pot să plece din ţară şi asta s-a întâmplat în 48 de ore. Pentru a înţelege ce se întâmplă în Ucraina, vedeţi ce se întâmplă la graniţele noastre din nord, pe acolo pe unde intră refugiaţii. Integral: https://www.zf.ro

Expert rus citat de Izvestia: „S-ar putea să dureze o lună sau chiar mai mult să le înfrângem armata, să le distrugem infrastructura militară și să facem reforme politice”Războiul din Ucraina, scânteia care ar putea declanşa o nouă criză economică  După 2 ani de pandemie, după valul de inflaţie care afectează economia mondială, un război în care să fie implicat unul dintre principalii actori din piaţa de energie mai trebuia ca discuţiile despre o nouă criză economică globală să ia din nou amploare. Dincolo de politică, de interesele geostrategice, de aspectul militar, de victime, conflictul militar va aduce nori negri nu doar asupra Ucrainei şi a Rusiei, ci a întregii economii mondiale. De la petrol şi gaze la piaţa de capital şi investiţiile strategice, efectele negative sunt greu de estimat ca amploare, însă vor fi semnificative. Ruperea relaţiilor comerciale cu Rusia alături de scumpirea materiilor prime, ar putea fi declanşatorul unei noi crize economice. Să nu uităm că pieţele de capital erau şi aşa super umflate, că piaţa crypto dă de o bună perioadă semne de oboseală, că apetitul investitorilor şi consumul la nivel mondial au scăzut semnificativ ca urmare a inflaţiei. Mulţi se vor refugia în aur, în argint, în plasamente sigure, iar pieţele globale vor avea de suferit. Războiul din Ucraina nu va avea un câştigător, cel puţin pe plan economic. Pentru că toată lumea va avea de pierdut. Rusia, chiar şi cu cele 650 de miliarde de dolari rezerve valutare şi aur, nu va putea rezista la nesfârşit în faţa sancţiunilor mondiale. China nu o va salva, pentru că chinezii au propriile lor interese economice mondiale şi nu vor risca un nou război comercial cu Occidentul, doar pentru a salva Kremlinul…..Nici Europa nu o va duce mai bine, în condiţiile în care depinde, în mare parte, de conducta Gazprom. Şi să nu uităm, totodată, că pe piaţa bursieră de la Moscova, 80% din acţiunile free flot aparţineau fondurilor de investiţii occidentale. Cert este că primele efecte economice ale crizei din Ucraina le vedem deja – petrolul s-a dus peste 100 de dolari pe baril, iar asta va însemna o creştere a preţurilor carburanţilor, gazele s-au scumpit cu 20-30% pe bursele internaţionale, iar acţiunile, indicii, pieţele de capital din întreaga lume, inclusiv de la Bucureşti, înregistrează scăderi semnificative. Investitorii pierd bani, cu fiecare oră care trece, iar pagubele sunt de ordinul zecilor de miliarde. Nici cursul valutar nu arată foarte bine, perspectivele unei deprecieri semnificative a leului nefiind de ignorat în următoarele zile. În esenţă, războiul din Ucraina va determina un nou val de creşteri de preţuri care va eroda şi mai mult puterea noastră de cumpărare, veniturile noastre. Chiar dacă nu avem relaţii economice foarte ample cu Ucraina şi cu Rusia, efectele negative le vom simţi din prisma scumpirii petrolului, a gazelor, a energiei.  Integral: https://ziare.com

Ultimele ore de Realitatea TV. Revenit în PSD, Cozmin Guşă dă vina pe „statul paralel“ pentru închiderea postului: Au avut o obsesie de a ne pune bocancul pe grumazValeriu Nicolae: Se vorbește zilele astea la greu despre curaj și civism. Sunt minunate reacțiile multor oameni și firme care ajută refugiații ucrainieni. Mi se pare totuși cam periculos să uităm că curajul este încă excepțional pe la noi, mai ales prin părțile esențiale. Că am cam pus o enormă batistă pe țambalul corupției și propagandei neaoșe. Câți membrii de partid (PSD și PNL în special) cer conducerii să transparentizeze toate contractele făcute cu televiziunile toxice de tip Antena 3, RomâniaTV, Realitatea TV și mass media în general? Câți angajați din ăia buni de la așa zisele “televiziuni de știri” controlate de tot felul de mafioți îndrăznesc să vorbească despre contractele și înțelegerile împuțite dintre mafioții lor și cei politici? Câte firme își retrag publicitatea pentru că evident televiziunile manipulează într-un fel dezgustător? Câți politicieni noi îndrăznesc când sunt la televiziunile menționate să vorbească despre manipulările oribile de la aceste televiziuni când lucrul acesta nu este în avantajul lor? Câți dintre politicienii noștri de frunte și câți dintre membri de partid au curajul să ceară reforma serviciilor secrete sau să recunoască că au legături toxice cu aceste servicii? Câți îndrăznesc să ceară șefilor lor să respecte ceea ce ei cer altora? Câți dintre șefii de televiziuni de știri ar îndrăzni să fie transparenți și să publice toate contractele de publicitate pe care le au nu de alta dar sunt mulți, mulți bani ruși și pe la noi? Puțini sau mai deloc. Antena 3 este o televiziune execrabilă. În cinci minute au trecut de la peste o sută de morți și sute de răniți în Harkov, la patru morți confirmați oficial și 16 răniți și iar la zeci de morți și sute de răniți. Antena 3 a promovat incredibil de mulți turnători la securitate, a făcut cel mai oribil linșaj mediatic posibil, a promovat o mulțime de știri false și a folosit jumătăți de adevăr pentru a avansa o agendă politică mârșavă, coruptă și incredibil de toxică. S-a folosit de oameni bine intenționați pentru a câștiga credibilitate și a împins în față de fiecare dată când a putut povești lacrimogene pentru a balansa agenda nemernică a unui hoț și turnător le securitate dovedit. Faptul că Antena 3 pretinde că e televiziune de știri este probabil cea mai nenorocită glumă și aproape la fel de ironică cum este și activitatea CNA-ului. De ce am scris – probabil cea mai nenorocită, pentru că mai există și România TV. Dacă tot suntem șocați de propaganda oribilă a lui Putin poate nu ar strica să facem ceva să prevenim și propaganda noastră neaoșă. Și să nu uităm că domnul Gușă mare admirator al judokanului Putin și mare, mare om de televiziune a fost consilierul lui Plahotniuc cel foarte solid legat de serviciile secrete ruse dar și al domnului Geoană acum la NATO și mare amic al preacinstitului domn Marian Vanghelie. Gușă este încă una din vocile influente de la Realitatea TV și nu numai. Acum când scriu asta spune o mulțime de mizerii la Realitatea TV o altă nenorocire de televiziune. Ce scria acum șase zile marele Gușă: “Cel mai probabil este că nu va fi niciun război, ci procesul divizării Ucrainei va continua conform unui plan ruso-american secret, agreat discret de către puterile euro-atlantice și eurasiatice…(Ucraina) funcționează mai degrabă ca o colonie de furt organizat pe spatele cetățenilor, poligon de încercare al experimentelor sorosiste, condusă fiind de către marionete ale Estului sau Vestului, cum este și președintele-actor Zelenskiy.”#haisictirbăi PS. Avem nevoie de ajutor să punem la punct un CNA pe bune. Sunt câteva zeci de voluntari dar sunt mult prea puțini. Dacă vreți să ajutați intrați pe grupul de fb CNApebune. Sursa: https://www.facebook.com

AM TESTAT TOȚI MICII DE LA DEDULEȘTI! (ce restaurant a câștigat?) - YouTubeIohannis amână CSAT-ul, c-a oprit cu coloana la Dedulești ca să bage niște mici  Azi la 12:00 trebuia să se întrunească Consiliul Suprem de Apărare al Țării, dar totul a fost amânat cu 2 ore de către Klaus Iohannis. Președintele venea cu coloana de la Sibiu spre București, dar a decis în ultimul moment să oprească la Dedulești ca să bage niște mici. Sepepiștii care însoțesc coloana lui Iohannis i-au evacuat pe toți românii opriți să mânânce mici, spre vădita iritare a acestora. Iar asta nu doar pentru ca Iohannis să nu fie deranjat de nimeni când mănâncă mici, ci, aparent, și pentru că doamna Carmen vrea să bage și ea niște mici, dar nu vrea să afle nimeni, că oficial este la dietă. Deși amânat cu 2 ore, este posibil ca ședința CSAT de azi să nu se mai țină deloc. Asta pentru că și-au luat mici și sepepiștii din coloană, inclusiv șoferii, iar după mici n-au rezistat tentației și-au început să bea și niște beri. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 1 martie.”Facturile românilor au explodat şi din cauza unei proaste gestionări a sistemului energetic.”La noi sunt numiţi unii care n-au mai condus niciodată nimic, care nu se pricep. Dar au carnet de partid şi care au doar acest carnet de partid….””

Marţişor 1 martie. Tradiţii de MărţişorBuna dimineata intr-o zi de marti, 1 martie! În ţară, vremea va fi închisã şi se va rãci, mai accentuat în regiunile estice şi sud-estice. Temporar vor fi precipitaţii sub formã de ninsoare la munte, mai ales ninsoare în Muntenia, Moldova, Dobrogea, local în Transilvania şi mixte în Oltenia, Banat, pe litoral, în deltã şi pe arii restrânse în rest. În sud-est cantitãţile de precipitaţii vor depãşi 15…20 l/mp, iar în Dobrogea continentalã, stratul de zãpadã depus va fi pe alocuri mai consistent. Vântul va prezenta intensificãri în sud-estul ţãrii, precum şi în zona Carpaţilor Orientali, cu viteze în general de 55…65 km/h şi local va fi viscol, iar pe litoral rafalele vor depãşi 70 km/h. În celelalte regiuni, vântul va sufla slab şi moderat, doar pe arii restrânse cu unele intensificãri în nord-vest, centru şi nord-est. Temperaturile maxime se vor încadra între -1 şi 8 gr, iar cele minime vor fi cuprinse între -8 şi 1 grad. In Bucuresti temporar vor fi precipitaţii. Temperatura maximã va fi de 4 gr, iar cea minimã de 0 gr.

Profesor în medicină britanic, pentru Libertatea: „Deja vorbim despre deficitul de imunitate cauzat de lipsa expunerii la alte virusuri și bacterii din ultimii doi ani”Profesor în medicină britanic, pentru Libertatea: „Deja vorbim despre deficitul de imunitate cauzat de lipsa expunerii la alte virusuri și bacterii din ultimii doi ani”   Profesor în medicină la Universitatea East Anglia și epidemiolog internațional, Paul Hunter explică de ce COVID-19 va deveni cel mai probabil o „răceală comună”, însă avertizează: „Gripa care n-a circulat în ultimii doi ani va lovi puternic în curând”.  Marea Britanie a anunțat că va elimina izolarea persoanelor infectate cu COVID-19 și va renunța, la finalul lunii, la toate măsurile de restricție. Acolo rata de vaccinare a persoanelor peste 12 ani este de 85%. „La un moment dat trebuie să se întâmple asta”, spune profesorul Paul Hunter. Adică să trăim cu COVID-ul în societate. Dar se aplică aceeași logică socială și pentru țări ca România, în care rata vaccinării e la 41% și în continuare mor zilnic zeci sau chiar sute de oameni? „Nu încă, însă va veni și la voi momentul în care izolarea persoanelor cu COVID nu va mai fi atât de utilă”, răspunde profesorul. Renunțarea la astfel de măsuri depinde însă de rata de vaccinare, dar și de trecerea prin boală. Practic, de imunitate. „Știm că atât infecția, cât și vaccinarea îți dau un nivel de imunitate. Dar dacă ai avut COVID și ai fost și vaccinat, probabil că ai cea mai bună imunitate. Și vei fi protejat o vreme și în fața (re)infectării”. …. Paul Hunter: Cred că deja vedem COVID-ul comportându-se precum „gripa rusească”. Datele ne arată asta, gripa rusească era un coronavirus, acum 130 de ani. Nu poți fi sută la sută sigur de asta pentru că nu exista știința de azi, dar arăta cam la fel. Cred că ce s-a întâmplat cu coronavirusul OC43 care a provocat „gripa rusească” se repetă acum: probabil pentru restul vieții noastre, la fiecare 3-6 ani, vom fi reinfectați cu SARS-CoV-2. Unele reinfectări apar din cauza unor variante noi sau pentru că imunitatea scade. În general însă, o reinfecție este mai puțin severă decât prima infecție….. Orice este posibil, dar cred că vom vedea în continuare noi valuri de infecții și asta este inevitabil. În 10 ani, vom vedea că vor mai fi valuri de infecții cu SARS-CoV-2, dar mi-e greu să cred că vom vedea cazuri severe, așa cum s-a întâmplat în această iarnă. Asta nu înseamnă că virusul, chiar dacă cel mai probabil s-ar comporta ca o răceală comună, nu va mai ucide oameni. O răceală gravă poate ajunge în plămâni, poate provoca o bronhopneumonie, iar asta te poate omorî. …. În România valul Omicron a atins vârful ceva mai târziu decât în Marea Britanie, dar acum sunteți pe un trend descendent. Însă nu testați îndeajuns de mult să aflați numerele reale de infecții. …. În Noua Zeelandă s-a discutat deja despre „deficitul de imunitate” cauzat de lipsa expunerii la alte virusuri, bacterii etc. din ultimii doi ani. Dacă ești expus la o infecție în mod regulat, de-a lungul vieții, probabilitatea să faci o formă severă este mai redusă. Pe când, dacă ești mai rar expus la infectări, odată la zece ani, atunci când te infectezi, ai putea face o formă mult mai severă a bolii. Asta este știut cu mult înainte de COVID. …. Oamenii care s-au vaccinat – fie că sunt la prima sau la a doua infecție – fac o formă mult mai ușoară a bolii decât cei care n-au fost vaccinați. În UK, când te uiți la oamenii internați la ATI, din ianuarie, cei mai mulți sunt nevaccinați. Vaccinul e încă la fel de necesar. …. Obligativitatea purtării măștii pe stradă a fost o măsură extrem de controversată în România, care recent a fost declarată neconstituțională. Este necesară masca afară? – Eu nu am purtat niciodată o mască în aer liber. Port masca mereu în interior, dar riscul de transmitere a virusului în aer liber este atât de mic, încât această măsură este aproape inutilă. Nu cred că a existat un motiv de sănătate publică de a impune portul măștii în spații exterioare și, de fapt, nu a fost recomandat nici de OMS. …. SUA nu au recomandat niciodată asta, nici Marea Britanie, dar unele țări au ales să aplice această măsură, din motive pe care nu le înțeleg. Purtarea măștii afară înseamnă că, odată ce intri cu ea într-un spațiu închis, te expune unui risc și mai mare de infectare, dacă nu o schimbi cu una nouă. Măștile în interior au avut însă un rol extrem de important în combaterea răspândirii virusului. Aș fi vrut ca oamenii să nu recomande purtarea lor în exterior. În general, poate face mai mult rău decât bine.  Integral: https://www.libertatea.ro

ULTIMA ORA. Pretul motorinei a trecut de 18 lei. Un nou record la carburanti - FOTOEconomiștii nu cred că Guvernul va obține derogare de la Bruxelles pentru reducerea accizelor la carburanți. Dăianu: „Nu trebuie să facem experimente. Leul ar putea fi atacat”  Guvernul nu poate garanta că reducerea cu 50% a accizelor va duce automat la scăderea cu un leu a prețului pe litrul de carburant, mai ales că prețul internațional al țițeiului crește din cauza conflictului din Ucraina, consideră economiștii consultați de Libertatea. Aceștia sunt de acord că este nevoie de măsuri pentru temperarea creșterilor de prețuri, în special în domeniul energetic, însă spun că reducerile de taxe sunt greu de făcut. Înjumătățirea accizei necesită o derogare din partea Comisiei Europene, deoarece în Uniunea Europeană există un nivel minim al accizelor stabilit pentru toate țările membre. Acordul va fi greu de obținut deoarece România era oricum la limita de jos, după ce a eliminat supraacciza pe carburanți de la 1 ianuarie 2020, arată finanțiștii. În plus, pierderea de venituri la bugetul de stat ar fi consistentă, iar acest lucru va afecta deficitul bugetar. Mai departe, un deficit mare ar putea crea presiuni pe leu, care s-ar putea deprecia în fața euro și a dolarului dacă Guvernul nu va compensa scăderea, avertizează aceștia. …. Necunoscutele Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal, spune că nu se poate garanta reducerea cu un leu a prețului pe litrul de carburant, dar s-ar putea vedea scăderi importante la pompă. „Nu știm cum vor evolua cotațiile pe plan internațional. Dar dacă nu s-ar face, atunci prețurile ar putea fi mai mari. Dar depinde de cei de la pompă și dacă obținem derogarea de la Comisia Europeană”, spune Dăianu…. Acesta este sceptic că o astfel de derogare ar putea fi obținută din partea executivului european. Potrivit Economedia, accizele minime trebuie să fie de 359 de euro pe mia de litri de benzină fără plumb și de 330 de euro pe mia de litri de motorină. …. Folosind cursul de referință din data de 1 octombrie, care este cel luat în calcul pentru accize, acest lucru înseamnă că nivelul minim din Uniunea Europeană trebuie să fie de 1.776,29 de lei pe mia de litri de benzină și de 1.632,8 lei pe mia de litri de motorină. În acest moment, în România acciza este de 1.892,72 de lei pentru benzină și 1.734,66 de lei pentru motorină. Reducerea cu 50% a accizelor la carburanți ar scădea nivelul sub o mie de lei pe mia de litri, mult sub minimumul impus de UE. Pierderi mari la buget Conform lui Dăianu, veniturile pierdute la buget trebuie compensate din altă parte. „Nu trebuie să facem experimente. Eu mă îndoiesc că vor putea obține o derogare. Dar dacă obținem, trebuie să fim siguri că ea se va vedea la pompă. În plus, veniturile pierdute trebuie compensate. E puțin spus riscant. Piețele ar putea reacționa, leul ar putea fi atacat”, subliniază Dăianu. …. Dăianu susține că Guvernul trebuie să cântărească bine măsurile, deoarece pot lăsa România într-o situație mult mai grea. „Dacă le pui cap la cap, în loc să scădem deficitul spre 6%, putem să îl creștem… Ceea ce ar fi foarte rău, pentru că acestea vizează venituri sigure la buget. Experiența arată că odată ce ai diminuat taxe, nu le mai ridici. Nu poți să respingi ab initio acest demers, dar fără grijă pentru bugetul public poți să ajungi într-o situație mai grea”, avertizează Dăianu. Integral: https://www.libertatea.ro

Dezastru pe Lacul BicazFacturile românilor au explodat şi din cauza unei proaste gestionări a sistemului energetic. Explicația specialiștilor ….. Avem în continuare grupuri energetice poluante, în care nu s-ainvestit, și care folosesc tehnologie învechită. Companiile controlate de statul român sunt mulse în fiecare an de banii de investiţii pentru a plăti o armată de sinecurişti şi lipitori de afişe şi posesori de carnet de partid. Sistemul fără profesioniști adevărați este azi vizibil, și ne costă pe toți. Hidroelectrica este cea mai valoroasă companie de producţie în energie cu peste 200 de hidrocentrale, toate construite înainte de 1989. Societatea a trecut printr-o perioadă grea în 2012 atunci când a fost în insolvenţă din cauza contractelor cu “băieţii deştepţi din energie” şi invesţiilor în retehnologizare cu mari probleme tehnice….Primul mare complex hidrotehnic din România a fost început imediat după război la Bicaz. Au durat ani de zile până să fie dat în folosinţă în 1962. Mii de oameni au participat la construcţia acestui gigant. Au fost strămutate 12 localităţi pentru a se crea lacul de acumulare, au murit oameni, deţinuţi politici aici. Din 1962 se produce neîncetat curent electric aici, în judeţul Neamţ la Hidrocentrala Stejarul. Problema este că aceasta trebuie renovată, reparată, retehnologizată. S-a început în 2011 un amplu program de retehnologizare, dar după 10 ani doar două din cele 6 agregate au fost aduse la standardele de producţie de care are nevoie această hidrocentrală….. Remus Borza: ”Vidraru, o altă centrală de 220 mw, esenţială pentru 220 mw, trebuia retehnologizată încă din anii 90, suntem în 2022, au trecut 32 de ani de atunci. Eu am lăsat în iunie 2012 în SEAP caietul de sarcini pentru atribuirea contractului la Vidraru. Au fost 4 licitaţi, toate anulate”. Gică Dica a lucrat 38 de ani la punctul de la Vidraru. Este îngrijorat de starea hidrocentralei. Gheorghe Dică, Sindicat Energia Prometeu: ”Sunt mari probleme la gurile de fund ale barajului, există pierderi de apă, sistemele hidraulice sunt foarte vechi şi nu mai fac faţă la ce ar trebui, manevrele sunt greu de făcut pentru că au o stare precară de funcţionare. Vanele barajului şi vana prize sunt conecate de un cablu, eu am participat la vreo 7 înădituri din astea şi nu vă spun cum sunt înadite- Improviziaţii- Improvizaţii crase, din 46 de fire active nu mai sunt nici jumătate”.…. Sucursalele Hidroelectrica din ţară sunt conduse tot de oameni impuşi de politic. La Cluj Hidroelectrica este condusă de Marius Florian Cataniciu, soţul deputatei Cataniciu care a trecut prin PDL, PNL, ALDE şi acum partidul lui Dan Voiculescu PPUSL. La Haţeg, sucursala este condusă de un fost şef politic de la Drumuri şi Poduri. Sucursala Hidroelectrică Bistriţa este condusă de şefa PNL Pângăraţi. La Vâlcea este un apropiat al lui Bogdan Badea, la fel ca la Sebeş unde şef la Hidroelectrica este Ovidiu Spătari, tot un PNL-ist care preda şi la Facultatea de Inginerie Sibiu unde Badea a început un doctorat. La Porţile de Fier şeful Sucursalei este şi consilier judeţean PNL, iar la Curtea de Argeş este un politruc, Georgian Mitrofan, vicepreşedintele ALDE care s-a remarcat mai mult prin activităţi electorale. Răzvan Nicolescu: ”La noi sunt numiţi unii care n-au mai condus niciodată nimic, care nu se pricep. Dar au carnet de partid şi care au doar acest carnet de partid. Şi acest lucru nu este în regula. Repet, problema nu este neapărat o apartenenţă politică, problema este lipsa lor de competență”. Nu doar că nu s-au retehnologizat bătrânele hidrocentrale de la Vidraru şi Bicaz, dar şi ce s-a construit în ultimii ani de către Hidroelectrica a fost construit prost. În Valea Jiului sunt câteva hidrocentrale construite şi declatrate de către instanțe, ilegale. La Bumbeşti-Jiu şi Dumitra în Gorj, dar şi la Rastolnița în Mureş au fost demarate lucrări de hidrocentrale în zone care au fost declarate arii protejate şi, deşi, Hidroelectrica a pierdut acolo procesele cu nişte organizaţii de mediu, a continuat să îngroape banii fără ca cineva să răspundă. Integral: https://stirileprotv.ro

GazpromRomânia a importat cu 66% mai mult gaz în 2021, în timp ce Marea Neagră sau zăcăminte masive de pe uscat stau neatinse. Gabriel Comănescu, GSP: Nu mai avem timp să aşteptăm. Trebuie să începem dezvoltarea zăcămintelor  România a ajuns să importe anul trecut aproape 30% din necesarul său de consum de gaze, cantităţile aduse de peste graniţe, 3,56 de miliarde de metri cubi, fiind egale cu cele pe care le-a mai extras OMV Petrom, după o scădere dramatică a producţiei ♦ În faţa unei volatilităţi fără precedent a preţului gazului pe fondul atacului Rusiei asupra Ucrainei, România stă în continuare cu rezervele din Marea Neagră neatinse şi cu cele de pe uscat neexploatate ♦ „Nu mai avem timp să aşteptăm“, spune Gabriel Comănescu, unul dintre cei mai puternici antreprenori din România, implicat direct în activităţi de foraj în Marea Neagră. Preţul gazului se tranzacţiona vineri la bursa de la Viena, la CEGH, cu aproape 105 euro pe MWh (1.260 de dolari pe mia de metri cubi), în uşoară calmare faţă de pragul de 126 de euro pe MWh (1.520 dolari/mia de metri cubi) atins pe 24 februarie, ziua în care Rusia a declanşat atacul asupra Ucrainei. Pe 23 februarie, de exemplu, gazul se tranzacţiona la un nivel de 87 de euro pe MWh (1.055 dolari pe mia de metri cubi), oricum un preţ inflamat de tensiunea deja acumulată în piaţă. Integral: https://www.zf.ro

Europa și gazele rusești  Dintre numeroasele inițiative de a stopa agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei (și, probabil, a altor țări), una mi se pare demnă de discutat: Dacă nu mai cumpărăm gaze și petrol rusesc, Putin va rămânea fără o sursă importantă de finanțare. Ideea nu e nouă și e probată în practică: petrodolarii alimentează liderii autocrați (vezi recentul caz Venezuela – Hugo Chávez). De aici, apare întrebarea: Poate Europa să renunțe la importurilor de gaze naturale rusești, în prezent și în viitor? Dacă da, în ce condiții și cu ce consecințe? Din punct de vedere istoric, Rusia a fost cel mai mare furnizor de gaze naturale pentru țările Uniunii Europene. Deși UE a încercat să-și reducă dependența de gazele rusești, între 2006 – 2009 și după criza ucraineană din 2013 – 2014, Rusia continuă să furnizeze circa 40% (1750 – 2000 TWh) din consumul de gaze al UE (Fig. 1)….. Dacă decide să oprească importul de gaze rusești, Europa va trebui (a) să găsească surse alternative de gaz pentru 1750 – 2000 TWh sau (b) să-și reducă actualul consum. Bruegel, cel mai important think tank economic din lume, a publicat pe 27 ianuarie 2022, o analiză detaliată (pe care o folosesc în continuare, în traducere și adaptare) a celor două opțiuni în studiul Can Europe survive painlessly without Russian gas?   Trei factori principali au permis UE să evite momentan scenariile pesimiste, declanșate de criza dramatică a creșterii prețurilor gazelor naturale din ultima vreme: 1) Importurilor mai mari de gaze naturale lichefiate (GNL): 80 TWh în primele 24 zile ale lunii ianuarie 2022, față de 60 TWh în aceeași perioadă a anului 2021; 2) „Riscul de iarnă” al temperaturilor extrem de scăzute nu s-a materializat; 3) Rusia a continuat să efectueze livrările contractuale de gaze, 18 TWh/săptămână. Ca urmare, pe 24 ianuarie 2022, stocurile europene de gaz erau pline în proporție de 42%, față de 56% în aceeași perioadă a anului între 2015 – 2020. Ce s-ar putea întâmpla anul acesta?

  • Dacă Rusia și toți ceilalți furnizori își vor respecta obligațiile contractuale, ceea ce implică importuri istorice ridicate de GNL, și dacă cererea de gaze nu se schimbă față de media anilor 2015 – 2020, atunci stocul UE ar atinge un minim de circa 320 TWh în aprilie 2022;
  • Dacă Rusia încetează livrările sale, stocul UE ar ajunge la un nivel minim de 140 TWh în aprilie 2022;
  • Dacă, pe lângă încetarea livrărilor de gaze rusești, vremea va fi extrem de rece, atunci depozitele de gaze din toată UE vor fi goale până la sfârșitul lunii martie 2022.

Aceste scenarii sugerează că, pe termen scurt, blocul UE va putea probabil supraviețui unei încetări bruște a importurilor de gaze rusești. Complexitatea economică, tehnică și politică a piețelor individuale de gaze din UE complică, totuși, scenariile de mai sus. Dacă UE nu dorește să aștepte și să spere la o vreme moderată în timp ce stocurile sale de gaze se epuizează, ce opțiuni sunt disponibile, acum și în viitor?…. UE este o mică parte a pieței globale de GNL, care nu este ea însăși prea mare. Dacă vrei să cumperi, de exemplu, 1000 TWh extra GNL pentru Europa, va fi greu de găsit un vânzător. Chiar dacă, prin absurd, China ar renunța la toate importurile sale de GNL pentru un an, tot nu ar fi suficient să fie acoperite nevoile EU în cazul înlocuirii importurilor din Rusia. Înlocuirea celor 1750 TWh de gaze rusești cu importuri de GNL este nerealistă, potrivit autorilor studiului citat mai sus, din cel puțin cinci motive: – Capacitățile de producție și de lichefiere sunt limitate. În SUA, administrația Biden nu este deloc favorabilă extragerii gazelor de argilă prin fracturare hidraulică de mare volum…..- Reorientarea fluxurilor de GNL se confruntă cu probleme juridice și economice. Pentru ca UE să obțină cantități suplimentare de GNL, ar trebui ca o bună parte din fluxurile actuale, care se îndreaptă către Asia și alte zone, să fie reorientată către terminalele din Europa. Aici intervin condițiile drastice din contractele de livrare pe termen lung către consumatorii asiatici. Prin urmare, disponibilitățile de GNL pe piața liberă sunt foarte reduse pentru cumpărătorii europeni. …- Creșterea prețurilor. Dacă UE face o cerere suplimentară, de până la 1.000 TWh, pe o piață GNL relativ mică (~5.000 TWh), asta va produce o presiune imensă asupra prețurilor. Pentru europenii care sunt deja grav afectați de creșterea prețurilor la energie, o astfel de doleanță ar lovi puternic economia europeană……- Efecte secundare asupra țărilor mai sărace. Dacă UE își va permite să plătească prețuri mărite pentru GNL, țările mai puțin dezvoltate vor suferi un șoc economic, pentru că nu-și vor putea să mai cumpere gaze la noile prețuri…..Dar dacă exporturile rusești se opresc și în anii următori, UE se va confrunta cu probleme mult mai dificile decât cele expuse aici în asigurarea aprovizionării cu gaze. Factorii restrictivi, care condiționează astăzi posibilitățile de înlocuire a celor 1750 TWh de gaz consumați anual și pe care i-am prezentat succint mai sus, vor acționa și în viitor, obligând UE să-și regândească paradigma energetică….. Concluzii În 1982, Ronald Reagan i-a avertizat pe europeni: Nu construiți gazoducte ca să nu fiți șantajați de Uniunea Sovietică. Ruptura ideologică dintre președintele american și liderii europeni a fost prezentată astfel: Cancelarul vest-german Helmut Schmidt a declarat astăzi [22 iulie 1982] că sancțiunile președintelui Reagan privind proiectul sovietic de conducte de gaze naturale au tulburat relațiile SUA cu Europa, dar speră că secretarul de stat George Shultz poate repara daunele. ….O soluție extremă a fost sugerată pe 23 februarie 2022 de Eliot A. Cohen, profesor la Școala de Studii Internaționale Avansate a Universității Johns Hopkins și titular al catedrei de strategie Arleigh Burke din cadrul Centrului pentru Studii Strategice și Internaționale (CSIS): Principala vulnerabilitate a Rusiei nu constă în susceptibilitatea la sancțiuni economice. După ce a utilizat pe scară largă aceste instrumente timp de decenii, SUA se află în poziția unui medic care prescrie în mod promiscuu antibiotice, accelerând astfel apariția unor boli rezistente la medicamente. Sancțiunile vor face rău, fără îndoială, dar nu vor schimba prea mult viața de zi cu zi a celor care conduc țara, care le vor exploata în scopuri propagandistice în țară și în străinătate. Un singur lucru, de fapt, poate determina Rusia să regândească și chiar să renunțe la programul său de cucerire: sicriele. Iar dacă prietenii Ucrainei continuă să îi sprijine pe ucrainenii care vor să lupte pentru libertatea lor, o cantitate abundentă de astfel de sicrie se va întoarce în Rusia. De aceea, Statele Unite și partenerii săi occidentali trebuie să contribuie la alimentarea unei insurgențe care îi va face pe ocupanți să regrete amarnic, și apoi să revină asupra încercării lor de a zdrobi independența Ucrainei. Această strategie nu necesită trimiterea de trupe, cu excepția protejării aliaților din NATO; necesită însă furnizarea de arme, instruire și informații fără menajamente. (Arm the Ukrainians Now) Integral: https://www.contributors.ro

swift 1Cum va fi afectat sistemul bancar România de sancțiunile impuse băncilor din Rusia. Ce măsuri ia Banca Națională în plin război?..Va fi afectată România de deconectarea Rusiei de la SWIFT? România are relații comerciale cu Rusia, o serie de companii rusești având afaceri în România (Detalii AICI). Orice plăți sau transferuri făcute de acestea către companiile-mamă din Rusia vor trebui procesate prin bănci și, cel mai probabil, prin sistemul SWIFT. Cu toate acestea, țara noastră are o expunere destul de limitată a comerțului exterior față de Ucraina și Rusia, după cum a declarat, pentru Economedia, Nagy Bálint Zsolt, conferențiar la Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor (FSEGA) a UBB din Cluj. Proiectul de cercetare COVID-19: Romanian Economic Impact Monitor, derulat de universitate, arată că România se află aproximativ la mijlocul clasamentului european în ceea ce privește ponderea Rusiei în comerțul exterior al țării. (Detalii AICI) Și Banca Națională consideră că impactul sancțiunilor SWIFT asupra Rusiei va fi minim asupra României….. De altfel, România a anunțat deja că se va retrage din Banca Internaţională de Investiţii, cunoscută drept „banca lui Putin”, care anterior a avut sediul la Moscova, înainte să îl mute la Budapesta. (Detalii AICI) În ceea ce privește importurile de gaze din Rusia, acestea sunt deja mici, iar țara noastră are resurse în depozite pentru a face față cel puțin în această iarnă fără a aduce de la Moscova, în cazul unei întreruperi de flux datorate de întreruperea plățilo, mai spun experții. În ceea ce privește măsurile luate până în prezent de Banca Națională a României în contextul conflictului din Ucraina, BNR susține că monitorizează cu mare atenție evoluțiile piețelor valutare și financiare într-o perioadă cu risc de volatilitate ridicată. De asemenea, banca centrală se asigură că există suficient cash mai ales în zonele unde se presupune că va fi o solicitare mai mare în urma prezenței refugiaților ucrainieni, a declarat Dan Suciu pentru Economedia. „Sancțiunile duc încet economia Rusiei spre criză financiară” Însă Rusia nu va trece ușor prin sancțiunile anunțate de Occident. „Sancțiunile sunt extrem de puternice și duc încet spre criză financiară economia rusă. N-am mai văzut nicăieri în istorie așa sancțiuni”, susține unul din economiștii consultați de Economedia. Pe lângă faptul că deconectarea de SWIFT va bloca o vreme tranzacțiile, înghețarea activelor băncii centrale din Rusia va însemna că instituția nu mai poate interveni acum pe piața valutară să apere rubla, susține expertul. „Vreo 400 miliarde de euro din cele 600 de miliarde de euro rezerve sunt înghețate”, spune el. La această situație se adaugă faptul că locuitorii din Moscova și din alte orașe rusești au luat cu asalt bancomatele și sucursalele băncilor în căutarea de numerar, atât în ​​ruble, cât și în dolari, deoarece se tem de o prăbușire a monedei naționale și de incapacitatea de a utiliza sistemele internaționale de plată, potrivit Financial Times. O astfel de extragere de bani din sistemul bancar rusesc va pune și mai mare presiune pe deprecierea rublei. Suplimentar, prima rundă de sancțiuni anunțată de președintele american Joe Biden este de asemenea foarte dureroasă pentru Rusia, spune el. Președintele SUA a anunțat limitarea capacității Rusiei de a face afaceri în dolari, euro, lire sterline și yeni pentru a face parte din economia globală și sancționarea unor bănci rusești care dețin împreună în jur de 1 trilion de dolari în active. Integral: https://economedia.ro

FOTO/ Clasele a XII-a au terminat cursurile - Festivităţi de pomină pentru promoţia de liceeni 2015 - Viaţa Liberă GalaţiMateriile inutile din programa școlară. Cum ar trebui să învețe elevii români pentru a avea rezultate bune la testele PISA Supraîncărcarea programelor școlare din România și perspectiva introducerii de noi materii la Examenul de Evaluare Națională par să adâncească și mai mult problema sistemului de învățământ. Unele materii par să nu-i ajute prea mult în viață pe viitorii adulți. Și chiar ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat, în seara zilei de luni 14 februarie, că supraîncărcarea programelor școlare este un element foarte important şi că, spre exemplu, nu toţi elevii trebuie să înveţe geometrie vectorială, el însuşi neavând nevoie de asta în viaţă. ”Eu sunt absolvent de matematică – fizică şi am reuşit să fac câte ceva în viaţă şi fără geometrie vectorială”. Președintele Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Simion Hăncescu, a explicat pentru Ziare.com de ce sistemul de învățământ din România pare să fie în cădere liberă deși s-au încercat tot felul de soluții pentru ridicarea acestuia. ”Este greu de spus dacă o materie este utilă sau inutilă. Aici lucrurile pot să fie gândite la nivel de module. Se contura la un moment dat acea variantă de ”Științe” unde să fie cuprinse noțiuni de matematică, fizică, chimie. Nu știu dacă este bine sau rău. Chiar dacă rămân ca materii distincte, Chimie, Fizică, Biologie, modul de predare ar trebui regândit…..Ce-i trebuie unui copil să știe integrale dacă el nu poate să calculeze câte foi de gresie încap într-o cutie sau câte fire de ceapă intră pe un strat”, a explicat președintele sindicatelor din Educație….. ”Vedem că de 32 de ani tot se caută soluții și până acum nu s-a găsit nicio variantă care să conducă la creșterea calității actului educațional, la creșterea performanței pentru elevi. Învățământul a fost în cădere în toți acești ani pentru că, așa cum arată realitatea, nu s-a găsit o soluție ideală. Problema, extrem de importantă, pe care noi am adus-o în atenția tuturor miniștrilor educației din ultimii ani a fost cea legată de programele școlare. Acestea nu au făcut pasul esențial în sensul de a nu se mai pune accent pe partea informativă. Noi am cerut să se meargă pe partea creativă, aplicativă și să nu-i transformăm pe elevi în niște tocilari, în niște memoratori care se blochează în fața unei situații concrete. Iar acest lucru se vede și în rezultatele de la testele PISA. În România se dau aceste teste numai că, din nefericire, programele noastre școlare nu au nicio legătură cu ceea ce se întâmplă în țările care au rezultate bune. Acolo se pune accentul mai mult pe gândire și nu pe acumulare de cunoștințe”, a explicat profesorul Hăncescu….. Țările nordice au cele mai bune rezultate la aceste teste deși se pare că sistemul lor de învățământ este mult mai relaxat. ”Trebuie văzut cum au ajuns aceste națiuni la un nivel performant. Finlanda este printre țările în care, într-adevăr învățământul s-a dezvoltat foarte mult dar acolo are libertate școala. Profesorul este suveran și poate să-și aleagă metodele de predare. Este respectat. În momentul în care profesorul din Finlanda spune despre un elev că trebuie să meargă către Real sau spre Uman, așa este îndrumat și de către părinți. La noi este invers: dacă profesorul spune că elevul este de științe umaniste, părintele va face tot posibilul ca acesta să facă informatică sau științe exacte. Multe familii nu înțeleg că aptitudinile elevilor sunt fundamentale”, a explicat Simion Hăncescu…..Hăncescu mai este de părere că mulți elevi trebuie îndreptați către școlile tehnice. ”În România se fuge de a învăța o meserie. Nu mai avem forță de muncă de calitate pentru că s-a creeat această psihoză. Nimeni nu mai vrea să-i ajungă copilul muncitor. În țările normale aceste lucruri sunt chiar onorabile, iar muncitorii sunt bine plătiți. Nimănui nu-i este rușine că este mecanic auto sau tinichigiu sau șofer. Aici lucrurile au mers din rău în mai rău și nu se știe exact ce se vrea de la acești copii”….. Câte ore ar trebui să stea un elev la școală Deși mulți elevi se plâng de numărul mare de ore pe care îl petrec la școală, profesorul Hăncescu spune că în mod normal, ”copiii ar trebui să stea cât mai mult timp” în unitățile de învățământ. ”Nu să li se preda mai mult ci să fie bine pus la punct acest sistem de after school. Să își facă temele acolo, să aibă activități, să poate servi o masă caldă. Însă aici statul ar trebui să facă un efort financiar. Cu cât elevii stau mai mult timp în afara școlii, cu atât este mai periculos pentru ei pentru că de multe ori nu pot fi supravegheați, iar temele se termină de multe ori pe la ora 1 sau 2 noaptea, pentru că părinții ajung târziu acasă. În țările normale, elevii pleacă cu mâinile în buzunar de la școală și mai citesc acasă doar o lectură, dacă vor”, a mai precizat Hăncescu. Integral: https://ziare.com

Articol publicat și șters de agenția rusă de stat RIA Novosti anunță reușita și scopul invaziei: „Ucraina a fost întoarsă la Rusia. Va fi reorganizată la starea naturală de parte a lumii ruse”8 implicații economice ale efectelor Războiului din Ucraina (raport agenție de rating). Rusia a intrat „la gunoi”. China nu poate să înlocuiască pe deplin Europa ca piață cheie a Rusiei …. Opt implicații economice  Conform unui raport al S&P, implicațiile economice ale invaziei Rusiei în Ucraina includ: 1. Întreruperea aprovizionării cu energie sau șocuri pe prețuri, în special în Europa. 2. Abilitatea Europei de a se diversifica rapid – îndepărtarea de gazele rusești. 3. Presiuni inflaționiste în economii prin creșterea prețurilor la energie, alimente și metale. 4. O reducere a expansiunii economice, în special în piețele emergente, care resimt deja presiuni inflaționiste și a politicii monetare ale SUA. 5. Posibilitatea unei crize a migranților în Europa de Est, în timp ce ucrainenii încearcă să părăsească teatrul de război.. 6. O intensificare a atacurilor și contraatacurilor cibernetice între Rusia și percepuții săi adversari. 7. Reevaluarea riscului care crește costurile de împrumut sau limitează accesul la finanțare pentru debitorii mai slabi.. 8. Erodarea profitului pentru sectoarele care consumă multă energie sau se bazează pe cheltuielile discreționare ale consumatorilor. Încrederea consumatorilor și a companiilor este posibil să scadă  „Ne așteptăm ca șocul geopolitic Rusia-Ucraina să conducă la o creștere mai lentă și, pe termen scurt, la o inflație generală mai mare, deși probabila reducere a creșterii determinate de cerere poate atenua o oarecare presiune asupra băncilor centrale pentru a înăspri agresiv politica monetară. Sensibilitățile altor regiuni, țări și sectoare depind mai mult de utilizarea energiei și modelele comerciale”, conform agenției de rating. Canalele de transmisie specifice pe care S&P le monitorizează includ: – Comerțul: creșterea prețului mărfurilor este redistributivă (exportatorii câștigă, importatorii pierd), dar impactul probabil asupra cererii și creșterii este negativ, deoarece exportatorii economisesc mai mult decât importatorii. – Fluxurile de capital: Finanțarea se va muta către active cu risc scăzut. Acest lucru va face finanțarea mai dificilă pentru unele piețe emergente și emitenți de la capătul inferioral spectrului de rating (categoria B mai largă și mai jos)…… China (destinația a 14% din exporturile rusești) nu poate, în opinia agenției de rating, să înlocuiască pe deplin Europa ca piață cheie a Rusiei – cu siguranță nu peste noapte. Mai mult decât atât, China nu a reușit să recunoască cele două regiuni din estul Ucrainei ca fiind independente…… În ce domenii stă bine Rusia „Rusia are capacitate semnificativă de a riposta împotriva sancțiunilor suplimentare dincolo de gaz, având în vedere cotele sale de lider de piață în multe domenii ale producției de materii prime și mărfuri”, conform S&P. – Este pe locul 2 în lume la furnizarea de paladiu. – Este al treilea cel mai mare producător de titan. – Este un furnizor esențial de îngrășăminte, fiind cel mai mare exportator mondial de nitrat de amoniu, uree și NPK (azot, fosfor și potasiu) În ce domenii stă bine Ucraina Ucraina este, de asemenea, o importantă națiune industrială, spune S&P. – Ocupă locul 5 în ceea ce privește producția de burete de titan și este un furnizor important de gaze inerte pentru litografia semiconductorilor. Ucraina furnizează mai mult de 90% din neonul semiconductor din America. – Este un producător agricol important. Printre primii 10 exportatori din lume pentru 24 de produse alimentare, inclusiv uleiuri de semințe, orz, grâu, porci, păsări și unt. În anul comercial 2021-2021, China a primit 36% din exporturile de porumb ale Ucrainei, în timp ce Africa și Orientul Mijlociu au luat împreună 30% din exporturi. Perturbarea producției și a exporturilor – în special dacă porturile din Marea Neagră sunt închise – ar putea exacerba inflația globală, adăugându-se la șocul prețului energiei care afectează deja veniturile disponibile. Integral: https://economie.hotnews.ro

Este capabilă o putere aflată în declin de un mare joc geopolitic? Cât de departe privește Vladimir Putin?  Predilecția lui Vladimir Putin pentru puterea militară rămâne ancorată teoriilor clasice, unde utilizarea forței reprezintă o soluție acceptabilă, iar statele în calitatea lor de actori raționali, dezvoltă, în cele din urmă, politici bazate pe decizii calculate cu scopul de a-și maximiza valoarea și beneficiile rezultatelor urmărite. Plecând de la acest mic cadru teoretic, putem deduce că Moscova avea calcule bine făcute înainte de a porni un război formal împotriva Ucrainei. Luând ca reper afirmația lui Churchill, observăm că nu s-au schimbat prea multe în viziunea conducerii strategice a Rusiei, iar Putin este convins că va redesena granițele existente ale Europei. În același timp, gândul că Putin ar putea ocupa Ucraina, ne scoate inevitabil din zona de confort și ne determină să ne întrebăm în mod legitim: Care este marele plan geopolitic urmărit și unde se va opri Putin? În momentul de față, Moscova a redus relația cu Occidentul la stadiul unui joc de sumă zero, unde efortul diplomatic a eșuat, iar anumite înțelegeri și tratate anterioare au devenit practic nule. Efortul Kremlinului pentru acest dezechilibru se duce în speranța de a câștiga influență politică în Europa prin declanșarea unei ofensive militare spre vestul Rusiei. Urmărind ofensiva rusă a ultimelor zile, înțelegem că Putin vizează o balansare militară prin acumularea de cât mai multe teritorii. Poate că nu se regăsesc lucruri noi în afirmațiile de mai sus, dar fanteziile greilor europeni și pasivitatea strategică în raport cu Rusia, ne-au adus într-o mare măsură și la această realitate. Deficitul de asumare strategică al Bruxelles-ului european s-a văzut prin dificultatea de a atinge un consens inițial ferm cu privire la excluderea Rusiei din sistemul de plăți electronice internaționale SWIFT. Deși Rusia știe că va înregistra pierderi semnificative la rândul său prin declanșarea unui război, apelează la singura pârghie de anvergură pe care o mai deține Putin, respectiv puterea militară, în speranța de a i se asigura un loc la masa marilor negocieri internaționale….. De ce Ucraina trebuie să reziste?  Când președintele Zelenski le-a spus partenerilor europeni că Putin va ajunge la porțile acestora dacă Ucraina va cădea, eu cred că a avut dreptate și este destul de evident. Războiul cu Ucraina și frustrările acumulate în timp datorită incapacității de a controla politic Kievul, alături de planurile sale „grandioase” de a reîntoarce Europa la ordinea veche de securitate, devoalează obsesiile din lumea lui Putin pe baza cărora și-a proiectat calculele. Așadar, ce se întâmplă dacă Ucraina nu rezistă acestui război și Occidentul eșuează în eforturile de a susține suveranitatea și integritatea sa teritorială? Într-un astfel de scenariu, Putin va dori să preia centrele de comandă strategice, dar va fi nevoit să mențină o prezență militară rusă pe teritoriul Ucrainei, deoarece poporul ucrainean va afișa o ostilitate profundă în fața acțiunilor sale. Totodată, planul său va viza impunerea unui regim marionetă cu scopul de a menține Kievul pe orbita Moscovei. Considerând ipoteza că Rusia ar putea pune la un moment dat piciorul decisiv în Ucraina, este posibil ca Putin să pună în aplicare propunerile de federalizare ale geopoliticianului rus, Aleksandr Dugin. Practic, de la o declarație de război revizionistă, Putin va trece la o invitație pentru revizionism. Probabil, nu este tocmai întâmplător că Viktor Orban s-a oferit ca Budapesta să devină masa tratativelor de pace dintre Ucraina și Rusia, poftind cu sârg la invitația de revizionism. Avem o serie de indicii care ridică totuși semne de întrebare, însă duce Ungaria o politică a flexibilității sau una duplicitară?…. Viktor Orban s-a remarcat ca un politician naționalist, a dezvoltat relații economice și politice privilegiate cu Moscova, devenind mai degrabă un personaj cu angajament controversat în cadrul UE și NATO. Mai mult, Orban a cultivat o relație apropiată cu președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, cei doi împărtășind viziuni și valori comune, chiar dacă aparțin unor perimetre politice diferite. Cum ar putea Vladimir Putin să pună în scenă planuri de federalizare? Ne putem gândi la cel mai rău scenariu? Trebuie menționat de la bun început că acest exercițiu analitic reprezintă o probabilitate despre ceea ce și-ar putea dori Putin pe termen lung și nu ceea ce se va și întâmpla. Așadar, într-un scenariu extrem prin care Putin ar deține controlul militar asupra Ucrainei, o recunoaștere a independenței Transnistriei și o incursiune militară asupra Republicii Moldova nu trebuie excluse. Nu neutralitatea Republicii Moldova deranjează Moscova, ci riscul că și aici ar putea înflori democrația, dușmanul de moarte a lui Putin. Dacă, într-un scenariu extrem, se va produce o astfel de acumulare teritorială prin forță, Putin ar putea să compromită spațiul politic al Ucrainei și Republicii Moldova prin invitarea statelor vecine să recurgă la revizionismul istoric. Evident că Putin nu va împărți nimic din ceea ce îi aparține în mod legitim Rusiei astăzi, ci doar teritorii preluate cu forța militară, dar prin vasta lui „generozitate” va încerca să corupă pofta istorică a unor vecini. Este mai mult decât clar că România și Polonia nu vor intra în jocul lui Putin, dar, oare, Budapesta se va arunca la ciolanul putred aruncat de Putin?….Și pentru că am rămas în zona scenariilor improbabile, Nikolai Patrușev, Secretarul Consiliului de Securitate al Federației Ruse, s-a deplasat pe 26 februarie la Belgrad pentru a-l întâlni pe Aleksandar Vučić. Urgența deplasării lui Patrușev, în plin război cu Ucraina, ne determină să ne întrebăm dacă nu cumva în perioada următoare vom asista la agitarea apelor în Balcani, o posibilă reactivare a instabilității, favorizantă mizelor lui Putin în sud-estul Europei. Integral: https://www.contributors.ro

Putin, tot mai contestat la Moscova. Cel mai important critic de film din Rusia: „Am o rușine și scârbă infinită”Ca să piardă Putin, care nu are nicio scuză, nu lăsați să iasă și Putinul din voi!   A început războiul. Putin a făcut pasul inacceptabil, fără întoarcere. Și a oferit milioane de motive pentru numeroși mici ”putini” din alte părți să-și reafirme toate credințele greșite. …. Să critici propriii generali e o obligație civică în democrații Păi, ești putinist dacă nu accepți analiză critică a deciziilor propriilor lideri, propriilor organizații militare din care faci parte. De fapt, să faci dezvăluiri și să fii critic cu propria conducere a țării și a armatei vine din tradiția marilor spirite democratice. Presa americană a publicat ”Dosarele Pentagonului” împotriva dorinței puterii de la Washington. Articolele puteau da date adversarilor despe organizarea militară, dar au făcut-o tocmai pentru a arăta cetățenilor că organizarea propriilor generali este incompetentă. Așa se gândește democratic. …. Eu cred că nu ”bolșevismul” lui Putin e pericolul, ci vopseaua ultraconservatoare cu care își vopsește militarismul.Cine înțelege asta înțelege și cât de penibil e Putin când spune că s-a pornit să vâneze naziștii de la Kiev. Vorba unei opinii din The Guardian, tocmai antisemitul Putin s-a apucat să denazifice. Kremlinul a tolerat tot felul de extreme drepte rusești. Păi să vâneze neonazismul din Rusia întâi, dacă tot s-a apucat. Dar absurdul și cinismul statal al lui Putin, la care suntem azi martori, le oferă unor pretinși democrați din vest ocazia să-și întărească discursul nedemocratic. Putin a fost în toate aceste decenii polul reacțiunii. El e ăla care n-are chef de drepturi pentru minorități, el e ăla care nu s-a omorât nici cu vreun stat social valabil pentru cetățenii săi. …. Pentru că, de fapt, Putin e securistul anticomunist. Președintele Rusiei întruchipează o emblemă pentru fostele state comuniste. Nu mai vrem nici comunist protector, vrem capitalism deșănțat cu un patriarh desupra. Dar, stai!, fix asta vor și mulți ”luminați” de la noi! Să fie și oleacă capitalism, să fie și ortodoxism, să fim și xenofobi, să avem și ”țară ca afară” și să punem pumnul în gură oricui critică sistemul ăsta perfect. Ce vor putiniștii noștri? Putiniștii noștri ar vrea capitalism ca în Rusia, lux ca în Vest, taxe ca în Rusia, servicii medicale ca în Franța, oligarhie de tip estic, dar viață socială ca în Spania. ….. Putinismul românesc nu suportă sindicatele. Nu înțelege că rădăcinile democrației stau în revendicarea de drepturi pentru supraviețuire demnă. Nu suportă revendicările de drepturi pentru diverse minorități. Nu suportă nici revendicările pentru majorități: salariul minim mai mare, taxare cinstită a capitalului etc. Toate sunt pentru majoritatea dintre ei trădarea NATO și a Vestului. Dacă te iei de multinaționale vestice acum, unele care își bat joc prin piața de energie, nu comiți decât un act de trădare împotriva unor aliați strategici. Să fii exigent cu propriul stat nu înseamnă că încurajezi inamicii Când am văzut pasul ireversibil, invazia lui Putin, am înțeles ce urmează: gata, s-a terminat, nu mai vorbim nici despre facturi, nici de bani pentru școli, nici pentru spitale, acum toată lumea se apucă să deseneze pe hartă scheme de atac militar. …. Nu voi spune niciodată că brigăzile Azov (cu lideri destul de îmbârligați, de altfel, cu servicii secrete rusești) au fost un pretext corect pentru Putin să invadeze. Orice popor trebuie să-și rezolve singur problemele, inclusiv o problemă precum extrema dreaptă. Și faptul că extrema dreaptă din Ucraina nu a luat decât 2% la alegeri arată că logica lui Putin e deraiată. Responsabilitatea NATO …. Trebuie să conștientizăm că închidem ochii de ani de zile la destabilizările din Orientul mijlociu la care am fost în mod direct parte. Mediile liberale din SUA și din Vest vorbesc deschis despre asta. Noi de ce să ne temem să vorbim că ajungem pe liste? Putin, în schimb, nu denazifică nimic, a avut grijă să întărească și să susțină toate alunecările spre extrema dreaptă din toată emisfera nordică. Putin și dușmanul Lenin Despre cine a vorbit cel mai mult Putin în Discursul său de peste 40 de minute, ultimul înainte să pornească invazia? Despre SUA? Despre ucrainieni? Despre ruși? Nu, a vorbit despre sovietici. Și mai ales, Putin a vorbit despre, se pare, cel mai mic inamic imaginar al său, Lenin. Cel mai mare inamic nu e nici Biden, sunt Lenin și bolșevismul. Revizionismul lui Putin nu e de data recentă. Mulți observatori atenți au subliniat încercarea lui Putin de a reașeza trecutul Rusiei pe niște baze mai mult țariste decât URSS-iste. Putin este expresia perfectă a delirului anticomunist. Nu întâmplător mulți anticomuniști de la noi, deși îl urăsc, au vise umede cu filozofia lui: să fim conservatori ortodocși, să uităm rădăcinile din serviciile secrete, să terminăm cu progresismul alienenant european etc. Ironia istoriei Lenin a scris articole și a întreținut aceeași idee până la sfârșitul vieții: o autonomie mare pentru republicile sovietice, libertate pentru muncitorii ucrainieni să-și hotărască destinul. A fost inacceptabil pentru Stalin, e inacceptabil și pentru pudelul care se simte unic urmaș, Putin. …. Speranțele Ucrainei Până nu vedem întregul peisaj vom rămâne niște orbeți triști. Noi, ca exportatori de democrație cu americanii prin Afganistan și Irak nu eram parte dintr-o scenetă tristă? Noi, împreună cu Merkel și Hilary Clinton, încurajând Ucraina să viseze ceva ce știm că nu le vom da vreodată, membrii NATO și UE, astea ce erau? Nu scenete triste? Protestele ucrainienilor au avut o direcție absolut normală: o viață mai bună, ca-n Vest. Dezamăgirile care au venit apoi nu ne sunt străine, la ei au venit cu o înzecită nesiguranță, una pe care noi nu avem cum s-o înțelegem. Ucrainienii s-au agățat de promisiuni mai curând cinice. Au făcut-o americanii în primul rând, la pachet cu contracte militare gigant, au făcut-o și europenii, că doar era o ocazie bună să mai întărim UE din disperarea unora pe care știam că nu-i puteam primi în club. Integral: https://www.libertatea.ro

Ukraine crisis: Kerry and Lavrov in push for solution - BBC NewsRomânia trimite 5 milioane de romi în Ucraina, să fure toate tancurile rușilor  Pacea în Ucraina e mai aproape decât credeam. Potrivit cotidianului local Strehaia Herald Tribune, 5 milioane de romi din România, majoritatea din judeţul Mehedinţi, sunt gata să se alăture efortului de furat tancuri din estul Ucrainei. „Inspiraţi de eroii din Liubimovka, care au tras un tanc rusesc cu tractorul până la centrul REMAT din localitate, luând pe el echivalentul a 600 de lei, fraţii noştri din Strehaia şi Roşiori sunt gata să pornească în cea mai mare campanie de recuperare metale feroase din istorie…..„De regulă ne opunem acestor accese de cleptomanie metaliferă, pentru că întăresc o preconcepţie şi dau apă la moară curentelor rasiste şi şovine din societatea românească, însă contextul geopolitic e de aşa natură încât orice om de bună credinţă ar trebui să-şi arunce lasoul spre prima turelă de tanc întâlnită în cale, mo”, a argumentat Wilhelm Fujishima, bulibaşa din Buzescu, Teleorman. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 28 februarie.”Legi speciale pentru pensionarii de lux….Dintre cei aproape cinci milioane de pensionari, aproape două milioane trăiesc dintr-o pensie cu puțin peste 1.000 de lei.”

Meteo: O zi cu ploi și temperaturi blânde, apoi vine iarna - spotmedia.roBuna dimineata intr-o zi de luni, 28 februarie! Temperaturile sunt într-o continuă scădere, iar cerul se va menține înnorat în ca mai mare parte a zilei. Se vor înregistra precipitații sub formă de ninsoare în Transilvania și Moldova. Vor exista condiții de ploaie în cea mai mare parte a țării pe arii restrânse, mai puțin în zona Maramureșului, unde se va mai arăta din când în când soarele. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în regiunile montane înalte, unde va viscoli zăpada deja depusă. Rafalele vor depăși viteze de 65 – 70 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 3 gr C și 10 gr C, în timp ce valorile minime vor fi cuprinse între -6 gr C și 3 gr C. Dimineața este posibil să existe condiții de ceață. In Bucuresti: innorat, 4/1 gr.C.

Marile pariuri pentru economie în 2022: PIB, deficit bugetar şi inflaţieRomânia pierde populație ca sub bombardament  În 2021 au murit în România 334 832 persoane. Mortalitatea medie anuală pe 2000-2014, pe 15 ani, este de 258 005 morți anual . 2020, primul an din pandemia de coronavirus, a avut un total de 297 345 morți, un excedent de 39 000 de morți. 2021, al doilea an de pandemie, după introducerea vaccinului, a avut un excedent de 76 827 de morți. E enorm. E enorm fiindcă acești morți excedentari au murit în octombrie-noiembrie (care au împreună un excedent de 39 mii morți – dublul unui an obișnuit pentru ambele), octombrie-noiembrie, cînd campania de vaccinare începuse de șapte luni întregi. Pur și simplu, statul a renunțat la aplicarea carantinei, iar oamenii au refuzat să se vaccineze. Iar copiii întorși la școli au adus pandemia acasă. 115 mii de morți în plus în doi ani ar trebui să panicheze orice guvern și orice societate. În România, guvernele succesive au luat măsuri fără vlagă și fără convingere. Populația a sabotat și puținele măsuri luate de guvern, fie măsurile de carantină în 2020, fie măsurile de vaccinare în 2021. Pandemia a dat măsura incapacității de acțiune colectivă a românilor : guvernele sînt incapabile să ia măsuri drastice dar necesare, dacă o parte a populației face mofturi. Populația e incapabilă de cooperare, disciplină, rațiune. Mai grav, creșterea mortalității e însoțită de o scădere masivă a nașterilor. Un deficit de 154 000 anual.   Sînt mulți termenii de comparație posibili.  Eu zic : un Stalingrad în fiecare an.  Toate astea, desigur, în afara emigrării. Dacă, prin 2000, emigrarea era încă timidă, iar oamenii plecau pe orbecăite, în 2021  românii au în străinătate patru milioane de frați, surori, veri, cumnați, unchi, tați, mame. Oricine emigrează din România în 2022 se duce la prieteni și la neamuri, se duce în localități cu comunități românești deja mari.  Orice criză economică mai serioasă, orice mișcări sociale, un război între Ucraina și Rusia ar duce la o creștere importantă a emigrației.  Dacă estimăm, o estimare minimă, numărul de emigranți anual la 150 mii, atunci avem, începînd cu 2021, o scădere anuală a populației de peste 300 de mii : 150 de mii din emigrație, 150 de mii din sporul natural negativ.  Între 2022-2031  România va pierde trei milioane de locuitori. Începe sau nu războiul cu Rusia ? E complet irelevant. România pierde populație ca sub bombardament.  În 2021, scăderea naturală a populației s-a triplat față de 2016.  E o accelerare pe care nu a prevăzut-o nimeni. La fel de grav : Ministerul sănătății dă, periodic, numărul de bolnavi de coronavirus și numărul de decese. Or vedem că numărul real de decese din cauza pandemiei de coronavirus e aproape dublu față de cel raportat oficial. (41 mii raportați dintr-un excedent net de 76 mii, înseamnă 35 mii de morți de coronavirus nedeclarați, nedepistați, nediagnosticați). Ceea ce înseamnă o mortalitate dublă la coronavirus.  Ceea ce înseamnă că ”măsurile” luate de guvern în funcție de anumiți parametri (numărul de bolnavi, procentul de morți) e bazat pe date subevaluate masiv. Revenim Pandemia de coronavirus nu pleacă nicăieri. De vaccinat s-a vaccinat cine a vrut în România, în 2021. Deocamdată, nivelul de vaccinări s-a stabilizat la 50 % și va rămîne acolo. Suceava, Neamț, Bacău, Vrancea, bastioanele AUR și ale obscurantismului, sînt județele care s-au opus cel mai intens vaccinării. Acesta e rezultatul concret al 30 de ani de lipsă de educație, răspîndire a teoriei conspirației, antivaccinism,  mass-media care preferă bîlciul anti-vaccin care aduce audiență și evită mesajele serioase. O combinație explozivă între o  populație ne-educată și ne-educabilă,  care are o neîncredere cronică în stat, dar care în plus crede toate teoriile conspirației, și, de partea cealaltă, niște mass-media care, de ani de zile, promovează medicine alternative, antivacciniști iraționali ca Pavel Chirilă sau Călin Georgescu. Integral: https://www.contributors.ro

Iată ce averi au mai marii localităţilor din judeţ: Primari săraci, primari foarte săraci. Primari bogaţi, primari foarte bogaţi (galerie foto +documente)Legi speciale pentru pensionarii de lux …. Epopeea pensiilor speciale continuă. Potrivit Casei Naționale de Pensii, la acest moment aproape 10.000 de persoane încasează pensii speciale, jumătate dintre acestea fiind foști magistrați. Încercările de eliminare sau de impozitare progresivă cu până la 85% a pensiilor pe care presa le-a numit „nesimțite“ s-au lovit de Curtea Constituțională a României, care a dat câștig de cauză sesizărilor venite din partea Avocatului Poporului și a Înaltei Curți de Casație și Justiție. Nu e greu de înțeles că judecătorii CCR nu puteau să dea verdicte prin care să renunțe la propriile privilegii. Dintre cei aproape cinci milioane de pensionari, aproape două milioane trăiesc dintr-o pensie cu puțin peste 1.000 de lei. Coșul zilnic, facturile și medicamentele sunt contabilizate de la o lună la alta. Mulți dintre ei se împrumută la Casa de Ajutor Reciproc pentru a face față cheltuielilor de la o lună la alta. Îi vezi în piețe și în magazine drămuind ultimul bănuț, uitându-se lung la galantarele cu carne și produse lactate, trăgând după ei spre casă cărucioarele aproape goale. Pe fețe li se citește deopotrivă revolta și umilința. Reforma sistemului de pensii a rămas de trei decenii o pagină albă în tolba cu programe electorale a politicienilor. În prezent, Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) prevede și modificarea legii pentru sistemul public de pensii, precum și recalcularea tuturor dosarelor de pensii până în primul trimestru al anului viitor. În virtutea acestor obiective obligatorii, inechitățile dintre pensionarii care au aceeași vechime în muncă și au avut aceleași salarii, dar beneficiază de pensii drastic inegale, ar trebui să dispară. Acest „trebuie“ este însă privit încă de pe acum cu pesimism de către pensionarii care trăiesc la limita supraviețuirii. Un cadou pentru aleșii locali  Acordarea pensiilor speciale revine în actualitate. De data aceasta beneficiarii privilegiați ar urma să fie aleșii locali. Potrivit unei Ordonanțe de Urgență din 2019 a guvernului Dăncilă, primarii și viceprimarii, președinții și vicepreședinții consiliilor județene care au ocupat aceste funcții începând cu anul 1992 erau întâmpinați cu acest cadou înaintea alegerilor din 2020. Ordonanța guvernului nu și-a produs însă efectele, fiind de mai multe ori prorogată. La începutul acestei luni, eliminarea pensiilor speciale pentru aleșii locali cerută de USR a fost respinsă de Comisia de Muncă din Senat. PSD și UDMR au votat împotrivă, în timp ce PNL s-a abținut, jucând, ca în multe alte cazuri, la două capete. Singurul partid parlamentar care s-a opus categoric acestei manevre politicianiste a fost USR, care și-a motivat poziția prin aceea că aleșii locali „nu fac parte dintr-o categorie socio-profesională vulnerabilă sau defavorizată“. Având în vedere faptul că Senatul este camera decizională, e limpede că legea va fi votată iar aleșii locali se vor bucura în curând de privilegiile pensiilor speciale. Cheltuielile bugetare vor fi de 120 de milioane de euro pe an. Salariile aleșilor locali au crescut de-a lungul anilor, ajungându-se ca, în momentul de față, primarul unei comune să câștige peste 7.000 de lei lunar, în funcție de numărul de locuitori, iar primarul unui municipiu să aibă un venit lunar de până la 15.000 de lei. Mai mult, edilii au mână liberă să stabilească veniturile lor și ale angajaților până la pragul permis de lege. Sunt numeroase cazuri în care veniturile primăriei din taxe și impozite nu acoperă cuantumul salariilor, diferența fiind suportată de la bugetul central. Ajungem la fondul problemei. Primarii și președinții consiliilor județene, baronii din teritoriu, au fost dintotdeauna principalii agenți electorali ai partidelor. Monstruoasa Ordonanță de Urgență din 2014 a guvernului USL condus de Victor Ponta, prin care primarilor li s-a dat un termen de 45 de zile să treacă de la un partid la altul fără să-și piardă mandatul, a dus la migrația a sute de primari în barca puterii. Asta se întâmpla înaintea primului tur al alegerilor prezidențiale, când Ponta a primit un milion de voturi înaintea lui Iohannis. Integral: https://ziare.com

Cristi Danilet - Video, PozeCristi Danilet: Să nu uităm de conflictul din România: avem o Curte Constituțională care nu vrea să respecte dreptul european. Iar deciziile CCR influențează direct și obligatoriu și legile românești, și dosarele de pe rolul instanțelor românești. Au trecut patru zile de când Curtea Europeană a spus că CCR a greșit în deciziile sale prin care a refuzat aplicarea dreptului european și că Inspecția judiciară girată de CSM a greșit urmărind disciplinar magistrați care aplică dreptul european. Nu este încă nicio reacție de la aceste instituții unde majoritatea membrilor au încălcat în mod repetat art. 148 alin. (2) din Constituția României. Nimic din partea celor care au fost dovediți că au ales să nu respecte actul fundamental al țării și ordinea de drept europeană. Această lipsă de sinceritate în a recunoaște că au greșit este dezonorantă pentru aceste instituții și dovedește, pe de o parte, că acele „greșeli” au fost comise intenționat și, pe de ală parte, că nimeni de acolo nu are de gând să revină la rolul instituțional: protejarea Constituției, respectiv a independenței justiției. Azi, în România, ești blamat că militezi pentru democrația europeană bazată pe rule of law. Probabil dacă am milita pentru „democrația” populară estică am fi ridicați în slăvi. Sursa: https://www.facebook.com

România dintr-un bloc de locuinţe | Digi24Ne îngroapă cheltuielile pentru încălzirea centralizată! După ce a plătit 42,5 milioane de euro pentru o singură lună, Nicușor Dan a primit o factură și mai mare Spre deosebire de Gabriela Firea, Nicușor Dan achită la timp facturile pentru termoficarea centralizată. Marea problemă este că în curând se vor termina banii. Din cauza scumpirilor explozive la gaze naturale (principalul combustibil folosit pentru producerea de agent termic, în București – n.red.), a crescut mult și prețul local al gigacaloriei (Gcal). Mai exact, până prin toamnă, gigacaloria costa, în București, în jur de 504 lei. Ulterior, însă, pentru ultimele luni din 2021, prețul a ajuns la 980 de lei. Și a scăzut ușor, apoi, la 860 de lei, de la 1 ianuarie, odată cu reducerea TVA la activitatea de distribuție a agentului termic. Din acest preț al Gcal, bucureștenii plătesc doar 163 de lei, așa cum a stabilit Consiliul General al Municipului București (CGMB) în urmă cu peste 10 ani, prin Hotărârea 141/27.07.2011…… Diferența de preț o acoperă Primăria Capitalei, prin subvenție. În acest an, din cauza scumpirii Gcal, Termoenergetica SA a transmis Primăriei Municipiului București (PMB) că nu mai poate furniza agent termic cu subvenție de circa 1 miliard de lei (ca în 2021), ci are nevoie de nu mai puțin de 2,21 de miliarde de lei. Nicușor Dan a spus că, doar din banii primăriei pe care o conduce, nu are cum să asigure asemenea sume. Și a propus o serie de soluții. Spre exemplu, a solicitat 1 miliard de lei de la Guvern. Dar n-a primit niciun ban. În paralel, în baza unui calcul realizat de un consilier general USR, Nicușor Dan a propus creșterea sumei pe care o plătește populația pentru gigacalorie cu aproximativ 70%, de la 163 de lei la circa 283 de lei. USR și PNL nu s-au înțeles asupra acestei scumpiri, așa că ea n-a mai avut loc nici până astăzi….. În tot acest timp, facturile curg. Și, spre deosebire de Gabriela Firea, Nicușor Dan le plătește la timp. În urmă cu 2 săptămâni, primăria a plătit 42,5 milioane de euro la Termoenergetica În ianuarie 2022, Termoenergetica SA i-a trimis PMB factura pentru încălzirea centralizată a populației din Capitală din luna noiembrie a anului trecut. Bucureștenii au consumat, în noiembrie, 368.399 Gcal, în valoare totală de 270.694.788 de lei. Din această sumă, oamenii aveau de plată doar 60.058.452 de lei. Restul sumei – adică 210.636.336 de lei (echivalentul a circa 42,5 milioane de euro!) – trebuia achitată de Primăria Generală. E o sumă uriașă pentru încălzirea unui oraș într-o lună de toamnă, în care nici măcar n-a fost frig. Dar Nicușor Dan a plătit factura la timp. Integral: https://spotmedia.ro

România A înregistrat Un Deficit Comercial De 4,46 De Miliarde De Euro în Primele Trei Luni Din 2020 | LibertateaDeficitul comercial in 2021, majorat cu 29%. Acoperirea importurilor cu exporturi, la cea mai redusa valoare din ultimii 12 ani …. Deficitul comercial a urcat în luna decembrie 2021 la 2,34 miliarde euro, potrivit datelor comunicate de INS. Exporturile FOB pe 2021 au fost de circa 74,7 miliarde de euro iar importurile CIF (inclusiv costurile de transport şi asigurare) 98,4 miliarde de euro. Astfel, deficitul comercial anual s-a cifrat la 23,7 miliarde euro, valoare cu aproximativ 5,3 miliarde euro mai mare faţă de cea din 2020 (+29%). Revenirea exporturilor (+20,1%) a fost mai mică decât cea a importurilor (+22,1%), de unde a rezultat înrăutățirea soldului final. Gradul de acoperire al importurilor cu exporturile efectuate a scăzut continuu din 2014 încoace, până la 79,1%, cea mai mică valoare din ultimii 12 ani (vezi tabelul)…. Deficitul comercial a urcat în luna decembrie 2021 la 2,34 miliarde euro, potrivit datelor comunicate de INS. Exporturile FOB pe 2021 au fost de circa 74,7 miliarde de euro iar importurile CIF (inclusiv costurile de transport şi asigurare) 98,4 miliarde de euro. Astfel, deficitul comercial anual s-a cifrat la 23,7 miliarde euro, valoare cu aproximativ 5,3 miliarde euro mai mare faţă de cea din 2020 (+29%). Revenirea exporturilor (+20,1%) a fost mai mică decât cea a importurilor (+22,1%), de unde a rezultat înrăutățirea soldului final. Gradul de acoperire al importurilor cu exporturile efectuate a scăzut continuu din 2014 încoace, până la 79,1%, cea mai mică valoare din ultimii 12 ani (vezi tabelul)…. Revenirea consumului de carburanți și a prețurilor la resursele energetice a condus la o majorare a deficitului sectorial cu mai mult de 2 miliarde euro, dat fiind gradul de acoperire extrem de redus, de doar 37%. Soldul negativ al schimburilor de produse chimice a urcat la aproape 11 miliarde de euro și a reprezentat aproape jumătate din totalul deficitului comercial. Dacă facem corelația cu declinul masiv al gradului de acoperire până la valori compatibile cu criza anterioară, s-ar impune cu necesitate o reorientare spre export a producției realizate și oprirea creșterii deficitelor. Acestea riscă să expandeze odată cu majorarea nesustenabilă a consumului intern de mărfuri, provenite tot mai mult din import. Integral: https://www.bancherul.ro

Moneda din aur lansată de BNR. La ce preț va putea fi achiziționată, trebuie să o ai - IMPACTCum motiveaza BNR cresterea avansului la creditele ipotecare pentru a doua locuinta  ….. “Având în vedere creșterea importanței creditelor acordate în scop nelocativ (+7 la sută în perioada decembrie 2019-iunie 2021, reprezintă o proporție de 13 la sută din total), rata de neperformanță ridicată a acestora, dar și senzitivitatea crescută la o depreciere a prețurilor imobiliare, BNR urmărește să acționeze anticiclic pentru acest segment de nișă al creditării imobiliare. Astfel, se are în vedere implementarea de limite mai reduse cu 10 puncte procentuale ale LTV (echivalent cu o creștere a avansului de 10 puncte procentuale) pentru creditele acordate persoanelor fizice pentru achiziționarea altui imobil decât cel destinat a fi utilizat ca locuință pentru folosință proprie. Prin această măsură sunt avute în vedere diminuarea vulnerabilităților generate de o creștere a creditelor nou-acordate în acest scop, dar și creșterea rezilienței debitorilor și a creditorilor în cazul unor evoluții nefavorabile”,  se arata in Raportul privind stabilitatea financiara, editia decembrie 2021 publicat de Banca Nationala a Romaniei (BNR)….. Creditele de consum garantate cu ipoteci continuă să prezinte o rată mare de neperformanță (11,9 la sută), volumul creditelor neperformante reprezentând peste o cincime din volumul total aferent portofoliului populației, deși aceste credite reprezintă doar 6 la sută din total. În cazul creditării imobiliare rezidențiale, un segment care poate genera acumularea de vulnerabilități este cel al împrumuturilor destinate achiziționării unor locuințe cu scop investițional. Din punct de vedere al disciplinei la plată, creditele acordate în scop nelocativ au o rată de neperformanță superioară comparativ cu creditele acordate în scop locativ (4,3 la sută față de 1,4 la sută). Suplimentar, debitorii care au contractat credite în scop nelocativ au fost cei mai vulnerabili în contextul șocului cauzat de pandemia COVID-19, înregistrând creșteri ale ratelor de neperformanță în perioada iunie – septembrie 2020. Acest episod demonstrează o capacitate mai scăzută a acestora de a absorbi impactul unor șocuri negative. În total, volumul de credite neperformante aferente creditelor acordate în scop nelocativ alături de cel aferent debitorilor cu credite ipotecare multiple reprezintă un sfert din volumul total al creditelor neperformante pe segmentul populației. Integral: https://www.bancherul.ro

FOTO Ce poze a postat Iohannis dupa vizita la Baza Mihail Kogalniceanu - HotNews.roIstoria îi mai dă o șansă lui Klaus Iohannis. Se va da de trei ori peste cap pentru a trece România prin furtuna perfectă?  …. Simplul fapt că este destul de puțin probabil ca Putin să atace România, țară NATO, și să atragă împotriva sa întreaga forță a Alianței, nu înseamnă că, având un conflict deschis la graniță, nu suntem în pericol. Dimpotrivă, pericolele pot fi multiple pentru că noi nu suntem doar una dintre țările NATO, ci suntem o țară NATO cu 650 de km de graniță cu un război deschis. Ne putem aștepta la o imensă criză a refugiaților. Ea a început deja. Și nu știm cine va intra. Pot intra interlopi, pot intra cu arme. Criza energiei și a carburanților se va accentua. Barilul de petrol a sărit de 100 de dolari și cu siguranță nu se va opri, iar gazele se tranzacționează cu 40% mai scump decât în ziua precedentă. De aici presiunea pe inflație va crește, cu toate consecințele economice de rigoare. Dacă marile economii europene vor intra în recesiune, România, aflată în buza recesiunii tehnice din decembrie, nu are mari șanse de a ține capul la suprafață. În perioadele de acest tip, bursele cad, investitiorii sunt reticenți, cu atât mai mult când e vorba despre regiuni calde. Oricând pe granița cu o țară în război pot să apară probleme, de la provocări, la accidente, la erori de calcul. Următoarea tintă a lui Putin ar putea fi Republica Moldova. Cum va reacționa România dacă scenariul ucrainean se va repeta în Republica Moldova? NATO refuză să intervină militar în Ucraina, ar refuza, desigur, și în Republica Moldova. Dacă România intervine de una singură, iese de sub umbrelă. Nu vreau să mă gândesc la iadul unei asemenea situații. Din toate punctele de vedere, va fi extrem de dificil. Dacă actuala coaliție va reuși să gestioneze bine criza fără precedent, succesul ar putea deveni o validare a deciziei extrem de contestate a președintelui Iohannis de a năși o mare coaliție cu PSD, având în frunte un fost general de armată. Sunt zile care ar putea demonstra dacă decizia președintelui Iohannis a fost sau nu motivată de informații privind ce va să vină și de necesitatea ca România, în poziția ei cheie, să aibă o guvernare cât se poate de stabilă…. Va fi tragi-comica combinație Bode-Despescu aptă să gestioneze chestiunea refugiaților? Din fericire, cu generalul Ciucă premier, nu prea contează cine e ministru al Apărării. Dacă ar conta, ar fi alt motiv de frisoane. Statul acesta eșuat, instituțiile acestea ciuruite de nepotism si clientelism, mai ales cele cu atribuții directe în domeniul securității, sunt apte să facă față? În ultimă instanță răspunsul ar trebui să fie la Klaus Iohannis. În condiții teribile, istoria îi mai dă o șansă lui Klaus Iohannis. Soarta țării depinde de un om politic care până acum nu a dat dovadă de iscusință și viziune politică. Ar avea nevoie să se dea de trei ori peste cap pentru a trece România prin furtuna perfectă. Integral: https://spotmedia.ro

Trădătorii înving și de data aceasta?  Este un secret de Polichinelle faptul că Vladimir Putin, cu degetul pe butonul nuclear, nu se va opri la Ucraina. Anihilarea Ucrainei, în viziunea sceleratului de la Kremlin, nu va fi (în accepțiunile psihopatului) decât încălzirea pentru ce urmează, și anume atacarea directă a flancului de est al NATO. Probabil că România va urma, după Ucraina și Moldova. Credeți că ne va apăra cineva în virtutea mult invocatului Articol 5? Uitați-vă la bâlbele actuale privind sancțiunile aplicate Rusiei. Este suficient ca unele țări din NATO să nu voteze intervenția Alianței, sau să aibă felurite obiecții de formă sau de conținut – și toată operațiunea de apărare se va tergiversa suficient de mult ca să nu mai aibă niciun rost, vezi și în continuare. În toată nebunia aceasta, se pare că putem detecta și o veste bună. Viitorul nu este chiar atât de negru. Urmează o încercare de demonstrație. Instituțiile românești cu credibilitatea maximă în rândul populației sunt Armata, Biserica și Academia Română. Să le luăm pe rând. Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, declara după asasinarea grănicierilor ucrainieni de pe Insula Șerpilor și preluarea acesteia de către ruși: “Vom învăța să trăim cu rușii la graniță, dar vom fi sprijiniți pentru asta dacă va fi cazul.” Lucruri din acestea poți gândi singur când ești la baie, poți eventual să le spui nevestei la masă, între două sarmale, dar în niciun caz nu le declari la oră de maximă audiență în calitate de Ministru al Apărării Naționale. Atitudinea normală ar fi fost de condamnare fermă a atacului rus, a uciderii grănicierilor ucrainieni și de nerecunoaștere a preluării acestui teritoriu de către Rusia. Pentru o asemenea declarație, Ministrul Apărării ar fi trebuit demis în secunda doi și inculpat pentru trădare în secunda trei. Să fim clari. În momentul de față, Rusia este un inamic al NATO (ea s-a declarat astfel, chiar dacă noi, în NATO, o cam scăldăm) și acceptarea unui act samavolnic al inamicului de cucerire a unui teritoriu care nu-i aparținea este, după părerea mea, trădare pe față. Însă șeful Guvernului, fost militar de carieră, nu a avut nicio reacție. Biserica Ortodoxă Română a avut o luare de poziție: “Biserica Ortodoxă Română, ca şi celelalte instituţii importante din România şi Uniunea Europeană, a luat act cu maximă îngrijorare de începerea războiului din Ucraina, război declanşat de Rusia împotriva unui stat suveran şi independent. Ne exprimăm pe această cale speranţa că forţele politice euro-atlantice mai pot găsi calea unui dialog pacificator spre binele Ucrainei şi al întregii Europe” Citim printre rânduri: B. O. R., ca și alte instituții (deci nu de capul ei, mai mult presată de împrejurări) ia act cu maximă îngrijorare (etc.). Speranța cea mare este că forțele politice euro-atlantice vor găsi o cale de dialog. Despre Putin, nimic. Care ar fi calea de dialog sugerată de acest comunicat? Să renunțăm la susținerea Ucrainei, probabil. Să acceptăm pretențiile Rusiei lui Putin. Ce ne trebuie nouă nenorocirea aia de scut de la Deveselu? Dacă cineva înțelege altceva, îl (o) rog să argumenteze. Academia Română nu a avut nicio luare de poziție. Nu cred că se mai miră cineva. Iar alte instituții de elită intelectuală, de exemplu Universitatea din București, au condamnat “orice formă a războiului” (deci nu atacul Rusiei asupra Ucrainei) în termeni foarte blânzi pentru sceleratul Putin. În realitate, nu prea se înțelege cine ar fi de vină pentru situația de război creată. Vorba-ceea. Nu se știe niciodată cum se va termina chestiunea aceasta. De ce să ni-i punem pe ruși în cap? E jale. În momentul de față, rotunjind, opțiunile de vot în România sunt 40 % PSD, 20–25 % AUR, 5 % UDMR. Este vorba de forțe politice nu neapărat pro-Putin, dar în mod destul de sigur anti-occidentale și anti-NATO. PSD și-a declarat în repetate rânduri aversiunea față de U.E. și Bruxelles și nu-mi amintesc de vreo luare de poziție fermă a actualei conduceri care să fi condamnat fără echivoc atitudinea partidului din epoca Dragnea. În ceea ce privește UDMR, anexă a FIDESZ, vă rog să faceți un exercițiu de imaginație. Rusia atacă România, de partea cui credeți că se va afla FIDESZ și filiala ei transilvană, UDMR? De AUR nu are rost să mai discutăm. În concluzie, în opțiunile de vot avem o majoritate “constituțională” anti-Occident, dintre care două forțe politice sunt la guvernare și în momentul de față. Cu un Ministru al Apărării trădător în sensul clar al acestui termen, un Ministru al Energiei care tergiversează măsurile necesare în domeniul pe care-l păstorește, un Ministru al Familiei care-și afișează drapelul rus la rever, un Ministru al Educației profesor de îmbunătățiri funciare, care s-a descurcat foarte bine în carieră fără să aibă nevoie de vectori (mă întreb cum calcula distanțele pe vremea când era simplu inginer proiectant la ISPIF, 1991–1992). Și care-i apără pe plagiatori. Jandarmeria care fraternizează cu AUR la atacarea Parlamentului Romîniei, dar îl amendează pe singurul protestatar contra agresiunii Rusiei. Integral: https://www.contributors.ro

Lămpi neon: principiul funcționării și specificul iluminatului decorativGazul neon (Ne), noua „armă” a lui Putin împotriva SUA și a producătorilor de tehnologie?  Invadarea Ucrainei de către forțele ruse și o eventuală preluare a controlului Kievului de către Moscova i-ar putea furniza o „armă” redutabilă lui Vladimir Putin împotriva SUA și a producătorilor de tehnologie din întreaga lume. Este vorba despre gazul neon (Ne). Neonul, un gaz nobil, situat în grupa a 18 a tabelului periodic, ar putea deveni o „armă” redutabilă în mâinile lui Vladimir Putin, fiind un „ingredient” cheie pentru dispozitivele cu laser folosite la producerea de microcipuri. Ucraina este unul dintre cei mai mari producători de neon și principalul furnizor al Statelor Unite. Potrivit Techcet, peste 90% din gazul neon utilizat producătorii americani de semiconductori este importat din această țară. Gigantul Intel, de exemplu, se aprovizionează cu peste 50% din necesarul de neon din Europa de Est, conform JPMorgan. Prin urmare, o perturbare a lanțului de aprovizonare cu neon ar putea paraliza producătorii de semiconductori și cipuri, în contextul unei piețe deja afectată grav de criza de semiconductori la nivel mondial apărută pe fondul pandemiei de COVID-19. Doar în industria automotive, criza semiconductorilor a generat pagube de miliarde începând din 2021, mulți constructori fiind nevoiți să oprească linii de producție și chiar să închidă fabrici întregi. Iar o penurie de neon ar adânci și mai mult această criză….Mai mult, Putin ar putea combina închiderea robinetului de neon cu o restricționare a exporturilor paladiu, un metal rar folosit tot în producerea de semiconductori. Rusia deține 35% din resursele mondiale de paladiu. „Producătorii de cipuri nu simt încă niciun impact direct, dar companiile care le furnizează materiale pentru fabricarea semiconductorilor cumpără gaze, inclusiv neon, și paladiu, din Rusia și Ucraina. (…) Disponibilitatea acestor materiale este deja strânsă, așa că orice presiune suplimentară asupra aprovizionărilor ar putea crește prețurile. Aceasta, la rândul său, ar putea duce la prețuri mai mari ale cipurilor”, a declarat, pentru CNBC, o sursă din industria japoneză de cipuri. Integral: https://newsweek.ro

Adam Michnik po śmierci brata: wiele wycierpiał z mojego powodu, choć nie z mojej winyUnul dintre marii gânditori ai Europei, după atacul Rusiei: „Putin vede lumea ca pe propria sa închisoare privată. Acesta este sfârșitul lumii în care trăim din 1989”Cunoscutul disident anticomunist polonez Adam Michnik publică în ziarul Gazeta Wyborcza un editorial în care scrie că liderul rus, Vladimir Putin, „folosește pe larg și fără jenă retorica celor mai mari bandiți totalitari ai secolului XX” – Adolf Hitler și Iosif Stalin – pentru a invada Ucraina. „Acesta este război. Oricine cunoaște istoria Poloniei trebuie să-și amintească de septembrie 1939, când armata nazistă a invadat Polonia pentru „apărarea germanilor persecutați.” După două săptămâni, Hitler a venit în ajutorul armatei sovietice pentru „apărarea ucrainenilor și belarușilor persecutați”. Astăzi, trupele lui Putin vor să „apere” cetățenii pașnici ai Ucrainei împotriva „fasciștilor și naționaliștilor ucraineni” care au dus „o politică de genocid” în Donbas. Jaful bandiților lui Putin seamănă cu modelele stabilite de Hitler și Stalin. Putin folosește pe larg și fără jenă retorica celor mai mari bandiți totalitari ai secolului XX”, scrie Adam Michnik în editorialul publicat de unul dintre cele mai influente ziare poloneze, pe care l-a și fondat de altfel, Gazeta Wyborcza. „Acesta este sfârșitul lumii noastre în care trăim din 1989. Nu ne putem imagina încă consecințele acestui lucru. Este acesta începutul războiului mondial?”, se întreabă Michnik. Jurnalistul, închis de două ori de regimul comunist polonez, deplânge soarta ucrainenilor, despre care scrie că sunt „poate cei mai nefericiți oameni din Europa. În ciuda luptei încăpățânate și eroice de mulți ani, ei nu reușiseră niciodată să-și creeze și să-și apere propriul stat. Au fost victime ale rusificării și deznaționalizării, discriminării și represiunii, au fost închiși și torturați. Au fost victime ale Marii Foamete și ale terorii staliniste din anii 1930. Au murit în mâinile ocupanților naziști, iar apoi ale torționarilor staliniști. Dar în fiecare generație au tot repetat că „Ucraina nu a murit încă”.” „Oricine poate fi întemnițat sau ucis” Michnik consideră că Putin „vede lumea ca pe propria sa închisoare privată, în care fiecare îi aparține, oricine poate fi întemnițat sau ucis. Anna Politkovskaya a fost ucisă pentru că a scris adevărul despre crimele din Cecenia. Boris Nemțov a fost ucis pentru că era un politician democrat popular. Mihail Hodorkovski a fost și el închis pentru că a îndrăznit să critice public corupția din regimul lui Putin. Astăzi, Alexei Navalnîi este închis pentru că vorbește cu vocea unei Rusii care nu vrea să poarte uniformele majordomilor lui Putin”. Integral: https://www.libertatea.ro

Scurta vizita pe submarinul Delfinul | ddumi BlogRomânia trimite submarinul Delfinul în luptă. Nu ca să ajute, ci ca să încurce România nu stă după colegii din NATO și a decis să arunce în luptă o armă redutabilă pe care o avem la Marea Neagră: submarinul Delfinul! Nava noastră de luptă va porni cătinel spre țărmul ucrainean, unde intenționează să încurce cât mai mult lucrurile, pentru că de luptă nu este oricum capabilă. Submarinul Delfinul speră să intre nedetectat în apele teritoriale ale rușilor, deghizat în banană, și acolo planul e ca vreun crucișător să intre direct în el sau măcar să zgârie cât de cât navele rusești, pentru că torpilele nu funcționează. Submarinul nu mai are baterii de câțiva ani și se bazează pe propulsia cu vele, sau pe generozitatea vaselor de pescuit turcești, care îl mai tractează uneori de milă sau contra unei sticle de țuică, cu care submarinul e dotat din belșug. Cel mai probabil Delfinul va sosi în largul coastelor ucrainene după ce conflictul se va fi terminat și cei 4 generali de la bordul navei au emoții mari. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 26 februarie.”Contribuabilii, fie că sunt persoane fizice, fie juridice, sunt ”arși” la facturi și pe urmă sunt ”arși” din nou prin bugetul de stat, pentru că plafonările și compensările sunt suportate tot din taxele și impozitele publice, care subvenționează nu pierderi pentru sectoare-cheie, ci profituri dincolo de orice bun-simț rezultate în urma complicității autorităților de supraveghere cu actorii de pe piață”

Vremea se schimbă radical. Prognoza meteo pe două săptămâni - unde lovesc ploile. Temperaturile scad considerabilBuna dimineata intr-o zi de sambata, 26 februarie! Weekendul începe cu temperaturi normale pentru data din calendar la nivelul întregii țări (7 –9, 10 gr), iar prin sudul Olteniei, Muntenia și sudul Moldovei putem urca spre 11 – 12 gr. La munte avem maxime de 3 – 5 gr, cu –1, –3 gr pe creste. Încheiem săptămâna cu temperaturi maxime în scădere (4 – 6, 7 gr) doar prin Oltenia și SV extrem al Munteniei ne mai apropiem de un 9 – 10 gr. La munte ne așteaptă o vreme rece, cu valori negative, de la –1 spre –3, gr, iar pe creste spre –5, –7 gr. Sâmbătă avem ploi prin nordul Moldovei, ploi, lapoviță și ninsori prin nordul Orientalilor, ninsori prin Meridionali și Apuseni, ploi prin SV Transilvaniei și sudul Banatului. Duminică va fi o zi autentică de iarnă prin Moldova (lapoviță și ninsori, prin nordul Munteniei, zonele montane, Transilvania, Banat, Crișana, unde avem ploi, lapoviță și ninsori, în timp ce în Oltenia, dar mai ales prin Muntenia, Dobrogea și si sudul Moldovei va ploua. In Bucuresti sambata: 12/3 gr.C., duminica: 8/1 gr.C.

OMS şi UNICEF îi acuză pe producătorii de lapte praf că folosesc practici comerciale lipsite de etică …. Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) şi UNICEF au acuzat companiile producătoare de lapte praf că se adresează femeilor însărcinate şi tinerelor mame folosind practici comerciale lipsite de etică, într-un raport publicat miercuri, informează DPA preluată de Agerpres. Mesaje înşelătoare şi fără un fundament ştiinţific sunt utilizate pentru a le convinge pe tinerele mame să ofere bebeluşilor lor lapte praf în locul laptelui matern, potrivit acestui raport. Industria laptelui praf a fost estimată la 55 de miliarde de dolari în 2019. Deşi ratele privind alăptarea au crescut uşor în ultimii 20 de ani, veniturile obţinute de producătorii de lapte praf aproape s-au dublat în acelaşi interval. Pe această piaţă există aproximativ şase producători majori, a declarat Nigel Rollins, care lucrează în departamentul pentru sănătatea maternă şi a copiilor din cadrul OMS….. Raportul de miercuri afirmă că aceşti producători au înfiinţat sau chiar s-au infiltrat în grupurile de mame de pe platformele de socializare pentru a promova formulele lor de lapte praf şi că au oferit angajaţilor din domeniul sănătăţii o serie de informaţii înşelătoare la diverse conferinţe medicale sau broşuri, pe care acei angajaţi le-au oferit apoi tinerelor mame. Printre informaţiile false puse astfel în circulaţie se află afirmaţii conform cărora bebeluşii ar dormi mai mult timp dacă sunt hrăniţi cu lapte praf, laptele matern şi-ar pierde calitatea în timp şi anumite tipuri de lapte praf ar putea să prevină alergiile. Potrivit OMS, alăptarea în primele luni după naştere oferă beneficii pe tot parcursul vieţii, inclusiv reducerea riscului de boli cardiovasculare, obezitate şi diabet în cazul bebeluşilor, precum şi reducerea riscului de cancer mamar în cazul mamelor. Integral: https://www.rfi.ro

Klaus Iohannis - Mult succes tuturor elevilor și un an... | FacebookStatul dă sub 1% din PIB pentru elevii din școala primară și preșcolari. 1,5%, la gimnaziu și liceu  Comisia Europeană a dat publicității modul în care au fost alocați banii pentru educație în funcție de fiecare ciclu de învățare. Este vorba de o analiză de acum doi dar în 2022 lucrurile stau mai prost. PIB-ul pentru educație este mai mic. Analiza este făcută pentru anul 2020 când Comisia susține că România a alocat un PIB de 3,7% pentru educație. Predicțiile inițiale (de la București) au fost mai mici de 3,1% din PIB. Revenind la anul 2020, România a avut una din cele mai mici alocări bugetare pentru educație de 3,7% din PIB, sub țara noastră situându-se doar Irlanda cu 3,1% din PIB. Bulgaria a alocat 4%, Polonia – 5,2%, Ungaria – 4,7%. Comisia a calculat distribuția procentelor în funcție de fiecare ciclu de învățare. Preșecolarii și cei din gimnaziu au avut alocați 0,9% din PIB, Elevii din clasele V – XII au avut alocați 1,5% din PIB, Studenții și elevii din colegiu au avut alocați 0,7%. Restul de 0,3% din PIB s-au alocat pentru diverse compensații sau pentru forme de educație ce nu sunt definite pe baza unui criteriu academic….. O alocare rușinoasă …..”În ciuda solicitărilor studenţilor trimise Guvernului de a organiza dezbatere publică, conform legii, proiectul de buget a fost aprobat după nici o zi lucrătoare de la publicare. Mai mult decât atât, în cadrul întâlnirii din data de 20 decembrie, de la Guvern, nu am primit niciun fel de asigurare de la guvernanţi cum că ar exista vreun minim interes pentru revendicările noastre, chiar dacă acestea sunt asumate prin programul de guvernare. Nu acceptăm ca angajamentele luate să reprezinte o simplă maculatură care să fie complet ignorată atunci când Guvernul este chiar în momentul de a le pune în practică. Procentul de 2,28% din PIB alocat Educaţiei este ruşinos şi reprezintă un mesaj privind importanţa Educaţiei pentru decidenţi”, se arată într-un comunicat al ANOSR. Integral: https://newsweek.ro

DNA, reacție dură față de proiectul privind desființarea Secției speciale: „Rupe din competența DNA un sector vital. Fragmentează lupta împotriva corupției la nivel înalt” - HotNews.roBilanț DNA 2021: Peste 220 de persoane cu funcţii importante au fost trimise în judecată anul trecut    Direcția Națională Anticorupție a anunțat, joi, că a trimis în judecată anul trecut peste 220 de persoane cu funcţii importante în statul român, în creştere faţă de anul 2020. Instituția a mai transmis că au fost desfășurate anchete în cauze privind fapte de corupție și asimilate celor de corupție al căror prejudiciu estimat este de 8.164 milioane lei, din care, în cursul anchetei penale, s-a recuperat deja suma de 209 milioane lei. …. Potrivit DNA, s-au înregistrat mai multe dosare și o creștere substanțială a inculpaților trimiși în judecată (730 de inculpați adică o creștere de 44,5% față de anul precedent). De asemenea, mai multe persoane cu funcții de conducere, control și demnități publice trimise în judecată, între care 18 demnitari (șapte parlamentari, din care un președinte al Camerei Deputaților, doi miniștri și un fost prim-ministru, trei secretari și un subsecretar de stat, un prefect, doi președinți și un vicepreședinte de Consiliu Județean). …. S-a înregistrat creșterea numărului de inculpați trimiși în judecată în stare de arest preventiv (40 de inculpați față de 29 de inculpați arestați în anul anterior). Au fost mai multe infracțiuni de luare și dare de mită, abuz în serviciu și infracțiuni împotriva intereselor financiare ale UE pentru care s-a dispus trimiterea în judecată (în cazul infracțiunilor de luare și dare de mită s-a depășit dublul infracțiunilor din anul 2020, iar la cele privind fraudarea fondurilor europene numărul infracțiunilor trimise spre judecare a ajuns la 235) Recuperarea prejudiciului În cursul anului 2021, s-a dispus luarea de măsuri asigurătorii, până la concurența sumei totale de peste 632 milioane lei în cauzele care au fost soluționate prin trimitere în judecată. De asemenea, instanțele de judecată au pronunțat 255 de hotărâri privind 427 inculpați condamnați. Integral: https://www.libertatea.ro

O ţară bătrână şi săracă | CrizaRomânia se laudă cu Internet rapid și ieftin, dar 20% dintre români nu își permit un abonament  În urmă cu câţiva ani, România era pe primul loc în topul statelor cu cel mai rapid Internet din lume și continuă să aibă Internet rapid și ieftin. Conform Eurostat, însă, aproape 20% dintre români nu își permit să plătească un abonament lunar. Aproximativ 3,3% din populaţia Uniunii Europene nu îşi permitea în 2020 o conexiune la Internet, în rândul statelor membre România fiind ţara cea mai afectată de această problemă, în condiţiile în care aproape o cincime din întreaga populaţie (19,8%) nu îşi permitea o conexiune la Internet, arată datele publicate de Eurostat. Comparativ, mai puţin de 1% din populaţie nu îşi permite o conexiune la Internet în: Ţările de Jos (0,4%), Suedia şi Luxemburg (ambele cu 0,5%), Finlanda (0,6%), Cipru şi Danemarca (ambele cu 0,7%) şi Austria (0,9%). În cazul persoanelor care sunt în risc de sărăcie, aproximativ o zecime (9,7%) dintre persoanele din UE care sunt în această situaţie au declarat că nu îşi permit o conexiune la Internet. Şi în acest caz, România este pe primul loc în UE, în condiţiile în care 40,9% dintre persoanele în risc de sărăcie declară că nu îşi permit o conexiune la Internet, faţă de 1,1% în cazul Suediei şi 1,3% în Luxemburg şi Ţările de Jos. 14,7% din populaţia României nu îşi permite o masă care să conţină carne, peşte sau echivalentul vegetarian odată la două zile  Datele Eurostat mai arată că 8,6% din populaţia UE şi mai mult de o cincime (21,7%) din persoanele în risc de sărăcie din UE nu îşi permiteau o masă care să conţină carne, peşte sau echivalentul vegetarian odată la două zile. Şi în acest caz, România este printre statele membre cele mai afectate…..Accesul la internet şi la o masă care să conţină carne, peşte sau echivalentul vegetarian odată la două zile sunt doi indicatori care sunt utilizaţi pentru a stabili dacă o persoană este în stare de deprivare materială şi socială severă. Integral: https://newsweek.ro

Firmele românești, acces mult mai dificil la finanțare decât media europeană. Gradul de îndatorare e aproape dublu  Una din principalele piedici pentru dezvoltarea afacerilor firmelor românești este lipsa accesului la finanțare, se arată într-un document al Băncii Europene de Investiții – BEI. Lipsa sprijinului financiar, în contextul pandemiei de coronavirus, din partea Guvernului, care s-a manifestat preponderent dub formă de garanții și mai puțin prin finanțări nerambursabile sau la costuri mici, a dus la o creștere a gradului de îndatorare, cât și la creșterea infuziilor de capital din partea proprietarilor de firme. Mai mult decât atât, procentul în care firmele românești sunt dependente de finanțarea externă este mai mult decât dublu, în comparație cu media europeană….. Lipsa de de acces la finanțare Lipsa de acces la finanțare se menține, de asemenea, îngrijorătoare. Mai multe firme, în comparație cu cele din Uniunea Europeană, o consideră o piedică, iar 12% dintre ele pot fi considerate dependente de finanțare externă. Procentul este cu mult peste media UE (5%) și indică o tendință de lungă durată, potrivit sursei citate. Ca urmare a pierderilor provocate de pandemie, coroborate cu măsurile de sprijin în forma creditelor garantate, mai mult de un sfert dintre firmele românești și-au crescut gradul de îndatorare (28%; UE: 16%), în timp ce infuzia de capital a fost făcută, în mare parte, de proprietarii companiilor (13%; UE: 5%). ”Într-un astfel de mediu, investițiile publice vor fi cheia pentru a stimula redresarea economică și pentru a cataliza investiții private noi. Utilizarea fondurilor in cadrul Facilității de Redresare și Reziliență al UE va fi esențială pentru a îndruma tranziția către o economie mai digitală și mai verde în România și în întreaga UE….. Impactul schimbărilor climatice Firmele românești simt impactul schimbărilor climatice și majoritatea (72%) raportează că fenomenele meteorologice au un impact asupra afacerii lor, cu mult peste media UE (58%). Astfel, firmele încep să internalizeze riscurile tranziției la zero emisii de carbon. Un procent apropiat față de media UE consideră tranziția la noile standarde climatice mai degrabă ca un risc decât o oportunitate pentru afacerea lor în următorii cinci ani (27% și, respectiv, 20%). Integral: https://ziare.com

Circa 44% din populaţia României trăieşte în mediul rural. Media Uniunii Europene este de 25%Semnal de alarmă tras de un cunoscut analist economic: România se îndreaptă către o criză profundă! …. Îndatorare excesivă și fără rezultate ”România se îndreaptă acum spre o criză profundă: în acest moment inflația reală este de 15-20%, nu cum în mod mincinos declară Guvernul prin Institutul Național de Statistică, iar creșterea economică reală este mai mică pentru 2021, decât datele anunțate oficial. Se dorește ”să se pună capacul” pe faptul că economia încetinește și că măsurile luate în pandemie și după pandemie prin îndatorare excesivă, la cele mai mari dobânzi din Uniunea Europeană, sunt fără efecte. Este revoltător faptul că INS anunță o inflație anuală de 8,4%, adică din ianuarie 2021 și până în ianuarie 2022, zicând că energia termică s-a scumpit doar cu 21%, iar gazele doar cu 60,99%. Iar cea mai mare gogoriță pe care o pretinde INS-ul se referă la faptul energia electrică s-a ieftinit cu 2% în ultimele 12 luni!”, a acuzat Radu Soviani. Falsificarea datelor legate de inflație ”Adică mie îmi vin facturile la curent mai mari cu 200% sau chiar cu 300% în ultimele luni, iar INS (de fapt Guvernul, căci INS este subordonat Secretariatului General al Guvernului) susține că energia electrică s-a ieftinit, deci ceea ce vedem cu toții în facturi de fapt nu este real. Peste tot statisticile sunt mai mult sau mai puțin umflate, dar INS vine cu niște gogorițe de neacceptat – în momentul în care falsifici în asemenea hal rata inflației, care este un element-cheie, un indicator macroeconomic extrem de important, evident că se pune întrebarea dacă nu a fost falsificată și creșterea economică de 5,6%, anunțată pentru anul trecut. De fapt, din acest 5-6%, din punctul meu de vedere aproximativ 3-4% e inflație nedeclarată, iar creșterea economică reală e undeva pe la 2-3%. Or, creștere economică de 2-3%, în condițiile unui deficit bugetar de peste 80 de miliarde de lei (spre 20 de miliarde de euro) și în condițiile în care în decembrie 2021 am avut un deficit bugetar de 4,9 miliarde de euro, cel mai mare consemnat vreodată în istorie, este evident că rezultatele sunt foarte proaste.”, a adăugat analistul economic. Decapitalizarea firmelor și sărăcirea populației ”Economia românească este decapitalizată prin tot ceea ce înseamnă facturi triple la gaz, la energie electrică și la RCA – sunt bani luați din economie, sifonați în afară și rezultatul este o creștere economică debilă de 2-3%. Așa-zisele plafonări sunt fumigene aruncate populației – cum să faci lucurl ăsta fără precedent, să plafonezi la nivel maxim istoric al prețurilor (și RCA și energie) rezultate dintr-o evoluție speculativă și non-piață, adică din eșecul de supraveghere al pieței. Adică vii tu, Statul român și subvenționezi în cazul energiei profituri excepționale, derivate dintr-un eșec de supraveghere? Contribuabilii, fie că sunt persoane fizice, fie juridice, sunt ”arși” la facturi și pe urmă sunt ”arși” din nou prin bugetul de stat, pentru că plafonările și compensările sunt suportate tot din taxele și impozitele publice, care subvenționează nu pierderi pentru sectoare-cheie, ci profituri dincolo de orice bun-simț rezultate în urma complicității autorităților de supraveghere cu actorii de pe piață. Astfel de măsuri au ca rezultat 1. decapitalizarea economiei românești, 2. scăderea puterii de cumpărare a românilor și 3. omorârea și a brumei de industrie care a mai rămas în România. E foarte bine că băncile fac profit, dar totuși, în an de criză să faci cel mai mare profit din istorie? Sistemul bancar din România a avut un profit de peste 8 miliarde de lei într-un singur an de zile.”, a conchis Soviani. Integral: https://ziare.com

ZF Power Summit 2022. Corneliu Bodea, preşedinte, Romanian Energy Center: Noi nu am reuşit să construim aproape nimic în ceea ce înseamnă companiile cu capital majoritar de stat sau în ceea ce priveşte investiţiile private în regenerabile. Ne lipsesc claritatea, coerenţa, viziunea şi capacitate de execuţie  …. „În ultimii zece ani, România nu a avut o problemă de bani disponibili, nici pentru energie, nici pentru alte domenii. Dacă ne referim strict la energie, trebuie să ne punem întrebarea dacă am avut fonduri, care a fost problema ce ne-a împiedicat să realizăm ceva până acum. Experienţa ne arată că noi nu am reuşit să construim aproape nimic în ceea ce înseamnă companiile cu capital majoritar de stat, ceva în ceea ce înseamnă investiţiile private în regenerabile. Discuţia este concentrată prea mult pe lipsa de fonduri, dar cred că trebui să ne uităm la ceea ce ne-a împiedicat să facem aceste lucruri. Cred că ne împiedică câteva lucruri: lipsa de claritate, coerenţă şi viziune. Avem o problemă majoră în ceea ce înseamnă procedurile de achiziţie publică. Ne împiedică, de asemenea, lipsa de capacitate de execuţie. Aş face o listă şi mai lungă de probleme care ne împiedică să realizăm ceea ce ne-am propus şi cred cu tărie că trebuie să începem prin a ataca rezolvarea acestora, şi nu discuţia despre bani. Până nu voi auzi discuţia despre de ce nu s-a realizat nimic, voi fi rezervat în legătură cu capacitatea noastră de a realiza 3.000 MW în trei ani de zile”, a declarat acesta. Alte declaraţii:  În acest moment, dacă ar fi să suprapunem capacitatea companiilor româneşti de a se implica în proiecte de anvergură, vom vedea că avem o mare problemă. Aceasta este o primă piedică. Nu vom avea capacitatea, know how-ul şi bonitatea companiilor care vor fi chemate să liciteze. Chiar dacă noi am comandat sisteme sau turbine de la marii producători internaţionali, lucrările şi instalarea lor trebuie realizate de companii din România. Ideea că o companie din ţară care produce echipamente electroenergetice va aduce muncitori din Germania sau Franţa pentru a monta aceste mii de MW, nu este o idee corectă. Trebuie să existe capacitate aici, în România.  Eu cred că trebuie urgent revizuită legislaţia privind achiziţiile publice şi eficientizată cu acordarea unei libertăţi mai mare de decizie la nivelul contractorilor, introducerea unor criterii tehnice privind achiziţiile publice. Trebuie să rezolvăm problema infrastructurii de transport şi distribuţie a energiei. Integral: https://www.zf.ro

„Călcâiele lui Achile”, exportul rusesc de gaze și țiței în Europa  Uniunea Europeană își face planuri pentru a reduce dependența de gazul rusesc. Dar, problema care se pune pe termen scurt este dacă Europa se poate descurca în cazul în care cantitatea cu gaz venită din Rusia scade? De exemplu, Germania importă din Rusia mai mult de jumătate din totalul cantității de gaze pe care o consumă, iar, în acest moment, rezervele au scăzut destul de mult. De la începutul anului, prețul energiei (gaz, energie electrică și combustibili) a crescut, în Franța , în ianuarie, cu aproape 20%. În cazul în care Rusia ar decide să oprească livrările de gaze către Europa ca răspuns la sancțiunile occidentale, scenariu puțin plauzibil, pentru că veniturile din gaze și țiței sunt esențiale pentru bugetul Rusiei, dar, dacă totuși gazele din Rusia nu ar mai veni spre Europa, prețul ar ajunge la niveluri greu de imaginat acum. Cât de mare este dependența Uniunii Europene de gazul din Rusia? 20% din gazul consumat provine de la Gazprom și sunt state care importă procente semnificative din Rusia, respectiv Germania, Italia, Bulgaria, Danemarca, Finlanda și Polonia. Totodată, aproape trei sferturi din gazele importate ajung în Europa prin rețelele de conducte, prin gazoducte, în timp ce doar un sfert din importuri sunt realizate sub forma gazului natural lichefiat. Este un raport procentual care arată că diversificarea surselor de aprovizionare trebuie însoțită și de investiții substanțiale în terminale care pot prelua și procesa gaze lichefiate. Chiar dacă, anul trecut, importurile de gaz lichefiat au crescut față de anul precedent. Trebuie remarcat că Germania nu are terminale de gaz lichefiat, dar a demarat construcția mai multor astfel de instalații. Europa, unde includem și Marea Britanie, are terminale de gaze lichefiate cu o capacitate de 19 miliarde metri cubi lunar, din care se utilizează numai opt miliarde. Acest lucru înseamnă că se pot importa încă 11 miliarde de metri cubi sub formă de gaz natural lichefiat, mai puțin, totuși, decât cele 14 miliarde metri cubi lunar care vin din Federația Rusă. Situația capacităților de gaz natural lichefiat este diferită în Europa, în Franța terminalele sunt supraaglomerate, în timp ce în Marea Britanie și Spania există capacități disponibile. Conducta Nord Stream 2 a ajuns din nou în centrul atenției. În lungime de aproximativ 1.200 kilometri, construcția gazoductului a fost contestată de Statele Unite ale Americii. Cu toate acestea, Nord Stream 2 a fost construită și doar tensionarea situației din Ucraina a oprit autorizarea și începerea funcționării. Interesant este că gazoductul poate fi un mijloc de șantaj de ambele părți….. Japonia a anunțat că va direcționa câteva petroliere cu gaz lichefiat către Europa. Azerbaidjan va crește cantitățile livrate către Europa prin cele trei conducte care vin din zonă. Qatar dorește să își extindă producția de gaze naturale, Europa ar putea fi o piață bună, dar ministrul energiei din Qatar rămâne destul de rezervat declarând că „volumul de gaz de care are nevoie Europa nu poate fi înlocuit unilateral de nimeni fără a perturba aprovizionarea din alte regiuni ale lumii”. În același timp, Australia și Statele Unite sunt pregătite să exporte gaz. Este clar că pentru Rusia încasările din vânzarea produselor energetice sunt esențiale, reprezântând o treime din veniturile bugetare. Integral: https://www.rfi.ro

Pagina întâi a Libertății de azi: Iosif Adolf Putin! Omul care a aruncat pacea Europei și a lumii în aerOpinie Cezar Gheorghe, analist expert şi consultant pentru comerţul cu cereale, Clubul Fermierilor Români: Rusia, actorul principal pe scena hrănirii la nivel global? Cam aşa se vede  Invazia rusească în Ucraina reprezintă un moment ce va marca în mod fundamental piaţa grâului şi a porumbului precum şi a seminţelor de floarea-soarelui. Ucraina, Rusia şi Kazahstan reprezintă 38% din comerţul global de grâu, în speţă 200 de milioane de tone, acordat ca o medie multianuală. Astfel, Rusia are un nivel de export de minimum 35 de milioane de tone şi maximum 38 de milioane de tone, Ucraina are un nivel de export de 25 de milioane de tone, iar diferenţa, în contul Kazahstanului, totalizează aproape 80 de milioane de tone. În contextul actual, cu Rusia manifestându-şi puterea regional şi implicit comercial, vom vedea crearea unui pol de putere în comerţul cu cereale. Rusia va decide, efectiv, ritmul şi preţul în piaţa grâului, prin faptul că va controla un nivel de 40% din marfă ce se mişcă la nivel global în piaţă. Prin urmare, trebuie să avem o viziune într-un context geo-politic-comercial, printr-un spectru mult mai larg, cu o desfăşurare pe termen lung, probabil zeci de ani de acum înainte. Să încercăm să creăm un tablou, cât mai complet, a ceea ce înseamnă şi va însemna Rusia în controlul asupra resursei grâu, la nivel regional cât şi la nivel global. Dacă analizăm şi segregăm pe zone populaţia globului, observăm că principalele zone cu probleme sociale, adică număr mare de locuitori şi gradul mărit de sărăcie sunt: nordul Africii, Africa Sub-Sahariană, Orientul Mijlociu, Asia de Sud Est. În toate aceste zone există un număr impresionant de oameni ce trăiesc la limita subzistenţei, circa 80% din 1,2 miliarde de suflete, care nu îşi pot asigura necesarul de hrană zilnic. Totodată, aceste zone sunt cele mai expuse secetei şi eroziunii solului, precum şi cele mai afectate de schimbarea climaterică globală Bazinul Mării Negre este cel mai bine poziţionat, din punct de vedere logistic, în acest context. Şi, astfel, zonele descrise ca şi destinaţii principale vor genera întotdeauna cerere în bazinul Marii Negre. Mai mult decât atât, Rusia a dezvoltat relaţii comerciale şi cu China, în ceea ce priveşte vânzările de grâu. Grâul de furaj a devenit un element de nutriţie în reţetele chinezeşti de furajare, mult mai important decât boabele de soia. Această schimbare s-a produs datorită diferenţei de preţ, în favoarea grâului, precum şi a incertitudinii legate de volumul recoltelor de soia din America de Sud. Schimbările climaterice poziţionează soia într-un grad foarte mare de volatilitate, cu fluctuaţii de preţ ce impactează costul final în furajare. Ţinând cont de aspectele descrise mai sus, putem avea o imagine mult mai clară asupra a ceea ce poate urma în decada următoare, în scenariul în care Rusia va controla Ucraina. Având, astfel, control a 40% din comerţul mondial de grâu, ea poate decide preţul acestei materii prime, la nivel global….. Mergând mai departe, în acest context, Rusia va deveni şi cel mai mare producător de seminţe de floarea-soarelui, la nivel global. Rusia împreună cu Ucraina generează anual un nivel de 33-34 de milioane de tone de materie primă, dintr-un total la nivel global de 56 milioane de tone. În acest clasament intră şi UE cu 10 milioane de tone. Raportul la nivel global ce impactează piaţa uleiului vegetal se dezechilibrează complet. Având un raport de peste 60% din producţia globală şi ţinând cont de specificul cultural European de consum preponderent de ulei de floarea-soarelui, precum şi de cererea anuală a Indiei de ulei de floarea-soarelui, putem vizualiza un control asupra pieţei ce va fi generat de Rusia. Când controlezi hrana, preţul, decizi şi cine mănâncă sau nu. Lucrurile sunt evidente, şi, în cazul în care nu ai mâncare, banii nu au nicio valoare, devin simple hârtii ce pot fi şi arse. În contextul în care Rusia va controla hrana, alături de gaze şi petrol, lucrurile se înclină dramatic în favoarea sa, la orice nivel de discuţii, de negocieri, de poziţii de forţă şi de impunere.  Cu alte cuvinte, dacă lăsăm 50% din hrana globală în mâna unui singur actor, atunci să nu ne aşteptăm la prea multă compasiune din partea acestuia. Integral: https://www.zf.ro

VIDEO | Steagul Uniunii Sovietice, cu secera și ciocanul, pe un tanc rusesc aflat în marș spre KievPăsări cu mătrăgună-n plisc, deasupra unei lumi în flăcări Este prea devreme pentru analize atente şi extinse privind războiul din Ucraina şi consecinţele sale, ele trebuiesc lăsate la decantat pentru zilele următoare. Acum este timpul impresiilor la cald, scurte şi subiective. • Scopul lui Putin este să curme mersul Ucrainei spre vest şi să o bage în marşarier spre Moscova. Dacă o poate face impunând rapid la Kiev un guvern prorus, bine, se poate retrage că de-aia atacă Kievul frontal. Dacă nu, cred că va merge cu invazia până la a captura întreaga ţară. Cât de departe vor merge lucrurile va depinde de rezistenţa armată opusă de ucraineni. Iar cu cât rezistenţa va fi mai mare, durata războiului va creşte, iar pierderile de vieţi omeneşti vor spori şi în armata rusă. De asta depinde totul, de rezistenţa opusă de ucraineni….. • Bătălia importantă va fi dată la sol, între trupele de infanterie ucrainene şi tancurile ruse. Infanteria ucraineană se va adăposti în oraşe, unde va putea duce lupte de gherilă urbană, cum se întâmplă la Kiev, la Harkov. • Rusia speră că bombardamentele îi vor asigura superioritatea pe front. După o zi de invazie a ajuns la concluzia că bombardamentele cu rachete trebuie să continue. Asta dovedeşte că rezistenţa armatei ucrainene depăşeşte estimările anterioare ruse. Nu că ar fi ea, rezistenţa, extraordinară, spun doar că politrucii ruşi s-au aşteptat la un scenariu ca-n Crimeea. De aia tot le cere Putin ucrainenilor să se predea şi obţine în contrapartidă un exemplu de eroism ca pe Insula Şerpilor. • De frica armatei a paiş’pea şi din neputinţa noastră, biata Moldovă şi-a declarat neutralitatea. Va fi de ajuns asta dacă Putin ocupă Ucraina şi din inerţie nu se poate opri pe Nistru? Va fi Transnistria destul ca să potolească foamea de uresese a lui Putin? M-aş încumeta să zic că nu. • Cât ar fi de dure, sancţiunile au nevoie de timp pentru a-şi produce efectele. Tot de timp va fi nevoie şi ca naţiunile europene să ajungă la consens în privinţa amplitudinii lor. Probabil că cele mai puternice efecte se vor vedea după terminarea incursiunii ruse în Ucraina. Sancţiunile sunt pentru zilele ce vin, pentru viitor, nu pentru azi sau pentru mâine. • Dacă va ocupa Ucraina, Putin ar putea cere Occidentului să-şi retragă trupele din Europa de Est în contrapartidă cu retragerea trupelor ruse în Rusia. Dar nu cred să mai fie interesat să facă asta, dimpotrivă, va proceda la fel ca în Belarus. • Dinspre partea rusă, imaginea plastică a situaţiei este cea în care o haită de lei atacă o gazelă, iar turma de gazele fuge înfricoşată.  Din partea UE, o haită de hiene atacă un bivol, iar turma de bivoli face scut să-l ajute pe atacat. Aşa se vede de departe, de pe margine, de prea departe ca deocamdată să conteze. După ce bivolul va fi muşcat de gât şi ucis, turma de bivoli va pleca aparând mândră tăuraşii ei, aşa se vede dinspre mine. • La urma urmei ce se întâmplă la nivel geopolitic este un război între glonţ şi dolar. Pe termen scurt va câştiga glonţul, pe termen lung … dolarul. Doar că glonţul înseamnă răni adânci, pe când lipsa dolarului doar foame. • Un nou Război Rece este singura soluţie prin care Europa poate răspunde agresiunii ruse. Să rămână ruşii în spatele cortinei de fier şi să fiarbă acolo în suc propriu, fără tehnologia şi banii occidentali, asta ar trebui să fie esenţa sancţiunilor. Numai că francezii, germanii, ungurii şi ciprioţii n-ar mai trebui lăsaţi să voteze. • Ruşii trebuie daţi afară din OSCE, pentru că nu au respectat statutul organizaţiei. Cine i-a ajutat să revină în organizaţie să ceară eliminarea lor, asta e politică cuşer. • Cică Germania domnului Sholz a fost împotriva eliminării Rusiei din sistemul de plăţi SWIFT. Alături i-au stat Ungaria iliberalului Orban şi Ciprul cel plin de biserici cam prea pravoslavnice şi de parale ruse dosite prin bănci. Când miza pe spargerea unităţii europene invadatorul şi reconstructorul de uresese Putin, ştia el ce ştia. • La urma urmei, Germania a oprit ce nu pornise, adică Nord Stream II. Nu-ţi ajunge, moş Biden? Chestiunea asta e de-a dreptul ilară, la fel ca stoparea investiţiilor americane din Doneţk şi Lugansk. Dacă e să ne jucăm de-a caraghioslâcuri, e 1-0 pentru Sholz. • ONU nu a fost şi nici nu este o organizaţie normală, dacă unele state au drept de veto în consiliu, iar hotărârile Adunării generale nu pot fi impuse agresorilor. ONU este o biată organizaţie de hârjoană politică ineficientă şi inutilă, în care democraţiile au acceptat să fie la cheremul autocraţilor. ONU ăsta ar trebui desfiinţat şi reînfinţat ca o organizaţie a ţărilor democratice, cu state de drept funcţionale şi fără ţări privilegiate….. Adevărata faţă a Chinei se vede din „îndemnul” adresat presei să prezinte ştirile despre invazia Ucrainei edulcorat, în folosul maicii Rusii. La naiba, un pesmet înmuiat în votcă tot votcă este, chiar dacă este şters cu mătase. …. Asta sună ca dracu, aidoma îndemnului prezidenţial de a sta calmi că… NATO. Integral: https://spotmedia.ro

Sângele oamenilor, pe mâinile lui Putin. Cum arată primele pagini ale ziarelor din lume, după ce Rusia a invadat UcrainaCare spune Garry Kasparov că ar fi marea slăbiciune a lui Putin: „Lumea liberă poate folosi asta, dacă dorește” …. „Ok, după ce ani de zile avertismentele mele au fost ignorate, azi am auzit doar: «Gari, ai avut dreptate!». Voi repeta ce am spus atunci. Iată recomandările mele:

  • Sprijiniți militar Ucraina, imediat. Prin arme, informații, tehnologie. Mașina de război a lui Putin trebuie falimentată. Înghețați finanțele Rusiei și ale aliaților ei. Scoateți Rusia din fiecare instituție financiară și internațională!
  • Retrageți toți ambasadorii din Rusia. Nu mai e loc de vorbit. Noul mesaj unificat este: «Opriți-vă sau veți fi izolați definitiv».
  • Interziceți toate elementele mașinii de propagandă globală a lui Putin. Nu-l mai ajutați pe dictator să răspândească minciuni și ură.
  • Demascați și acționați împotriva lacheilor lui Putin! Dacă Schröder (n.r. – om politic german) și oamenii lui continuă să lucreze pentru Putin, aduceți acuzații!
  • Înlocuiți petrolul și gazul rusesc. Presiune pe OPEC (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol), creșteți producția. Nu poți salva planeta dacă nu salvezi oamenii de pe ea.
  • Recunoașteți că vor exista costuri, sacrificii. Am așteptat mult, prețul este mare, dar va crește de-acum înainte. E timpul să luptați

Apoi, Kasparov a mai adăugat un sfat: „Călcâiul lui Ahile al lui Putin este faptul că el și clica lui își țin banii în lumea liberă, pe care spun că o disprețuiesc. Așa au ajuns să răspândească corupția, dar au oferit și o armă împotriva lor – dacă suntem dispuși să o folosim”.  Integral:https://www.gsp.ro

Ponta îl critică pe Iohannis pentru coloana... | News.roConvoi NATO, tras pe dreapta pe Valea Oltului, că trecea Iohannis cu coloana spre Sibiu   Forţele NATO au fost implicate într-un nou incident pe Valea Oltului! Convoiul de blindate americane a fost tras pe dreapta ca să poată trece coloana oficială a preşedintelui Iohannis, aflat în drum spre Sibiu ca să recupereze nişte clăpari la care ţine foarte mult. „Mergeam liniştiţi, în şir indian, spre Sibiu, când am auzit la megafon ceva cu ‘la o parte, atenţie şi îngrijorare’. Nici n-am apucat bine să tragem pe dreaptă că a gonit pe lângă noi o coloană de limuzine negre, cu sirene, girofar, escortă de motociclişti… Tre’ să fi fost vreun baron local, vreun Escobar din comuna învecinată”, şi-a dat cu părerea Frank McDonald’s, ofiţer american. „Iniţial credeam că-i cocalarul cu care ne-am bătut ieri ăla cu sabie şi bâtă de baseball, dar se pare că ne-am înşelat, era altul, care agita pe geam o crosă de golf. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 25 februarie.”Cum afectează numirea pe criterii politice a vreunui Gigel prin minister prețul franzelei pe care o cumperi din magazin”

13 Photography Ideas You Need to Try in Spring | Iceland ...Buna dimineata intr-o zi  de vineri, 25 februarie! Vineri vine cu minime negative în toată țara (-1 spre –3, –4 grade, în timp ce prin zonele montane și depresionare avem valori și sub –5, –7 grade). Excepția o reprezintă centrul Munteniei, unde avem o oază de căldură cu minime de la 2 spre 4 grade. Maximele rămân negative pe crestele montane (-1, –3 grade), în timp ce în restul zonelor montane, Transilvania și Maramureș mercurul din termometre urcă spre 5 – 7 grade, În restul țării maximele zilei de vineri variază între 8 – 10, 11 grade. Bucuresti: soare, temperaturi intre 13/1 gr.C.

Un angajat al Spitalului Bagdasar Arseni ar fi furat dezinfectant. Procurorii fac cercetăriStrigătul medicilor de la Bagdasar-Arseni: „Opriți măcelul! Nu am putut salva, în două luni, niciun pacient internat cu arsuri mai mari de 19%” Proaspăta Secție pentru Arși a Spitalului de Urgență Bagdasar-Arseni București a fost inaugurată în octombrie 2020. Doar un an și câteva luni mai târziu, din 8 pacienți cu arsuri de 15% sau peste, 7 au murit, unii dintre ei din cauza infecțiilor nosocomiale, arată documente ale clinicii, aflate în posesia Libertății. …. Pe 27 august 2020, „La Spitalul Bagdasar-Arseni București s-a inaugurat o unitate modernă în care pacienţii cu arsuri grave vor putea fi trataţi la cele mai înalte standarde”, au afirmat autoritățile politice și medicale, citate de Agerpres. Unitatea a fost dotată cu 3 saloane individuale de Terapie Intensivă și alte 3 paturi pentru pacienți cu arsuri medii. Două luni mai târziu, în octombrie, Secția de Arși nu funcționa. Și 14 luni mai târziu, când funcționează, șansele de supraviețuire ale pacienților sunt atât de mici încât cei care se revoltă sunt medicii. …. „Cu excepția unui pacient cu o arsură de 19% suprafață corporală, toate arsurile cu suprafețe afectate peste 15% au decedat”, se arată în scrisoarea intitulată de medici „Opriți măcelul!”. „Această rată de supraviețuire este inadmisibilă într-o așa-zisă unitate de arși din secolul XXI”, susțin doctorii care au elaborat scrisoarea. Cătălin Denciu, medicul ars la Piatra-Neamț, avea 40% și a fost salvat în Belgia Ciprian Isacu, chirurg român de la spitalul Charleroi din Bruxelles, susține că cifra care reprezintă gradul de arsură are și o parte relativă, însă, în general, performanța medicală contemporană se regăsește în aceste evaluări. …. „Este un strigăt de ajutor pentru a întrerupe acest măcel și pentru a-i sancționa pe acești oameni care premeditează aceste lucruri”, scriu medicii în scrisoarea trimisă Ministerului Sănătății. La ce se referă? Medici: Infecțiile nosocomiale nu sunt raportate la Bagdasar Ca să explice rata sumbră de supraviețuire din secția nouă și modernă, oameni din personalul medical din Spitalul de Urgență Bagdasar-Arseni au oferit ziarului, sub protecția anonimatului, documente medicale privind cazurile internate în Secția de Arși. „În fișele de observație sunt consemnate simptomele infecțiilor nosocomiale, dar ele nu sunt și raportate oficial. Ele le dau lovitura de grație acestor pacienți”, explică sursele medicale ale Libertatea. Clostridium difficile, pleurezie la o săptămână după „stare generală bună” Documentele arată cazul unui pacient cu 16% arsuri, „care prezintă stare generala bună, este afebril, iar local evoluția este favorabilă, cu grefe aderente, în curs de integrare”. Peste o săptămână, se agravează starea de sănătate, când i se identifică o pleurezie. Omul moare după 37 de zile de la internare. O altă pacientă cu 16% arsuri pierde lupta după 20 de zile de spitalizare. „Pacienta cu multiple comorbidități, asociază o infecție cu clostridium difficile. Ulterior starea generală se alterează progresiv, pacienta devine somnolentă si neresponsivă”. ….. În acest moment, în partea de arși, îngrijirea e asigurată de asistente de la ATI, care intră cu același echipament de la pacienții de chirurgie generală, cu peritonite, la arși. Nu exista niciun filtru, e o improvizație, e inadmisibil. Sursă Libertatea de la Spitalul Bagdasar-Arseni, care a solicitat ziarului să nu fie citată cu nume: Probleme mai vechi au supraviețuit modernizării În ianuarie 2020, Spitalul Bagdasar-Arseni a ajuns în atenția publică după ce deputatul USR Emanuel Ungureanu a postat pe FB un videoclip cu două infirmiere în timp ce spălau pereții spitalului Bagdasar cu un mop murdar, folosit înainte la curățarea podelelor de pe holuri și din saloane. După apariția imaginilor, inspectorii Direcției de Sănătate Publică București au amendat spitalul cu peste 60.000 de lei. DSP a mai constatat că în depozitul de materiale al firmei de curățenie nu exista dezinfectant de nivel înalt. …. În două luni, în unitatea de arși inaugurată recent, din 18 pacienți internați au decedat 7, o rată de supraviețuire de 61%. Dintre cei 18, un număr de 8 aveau arsuri de 19% sau peste, iar din aceștia a supraviețuit doar unul. Comparativ, rata de supraviețuire a pacienţilor internaţi în centrele de arşi din SUA este de 96,7%, potrivit datelor Asociaţiei Americane a Arşilor, în perioada 2005-2014. Cum se degradează condițiile supraviețuirii pacienților atât de repede într-o clinică în care administrația sectorului 4 a investit o sumă importantă de bani? Un expert român în realizare de spitale, care lucrează în străinătate, a explicat pentru Libertatea că „noi, în țară, plătim iluzia că spațiul construit sau refăcut și tehnologia medicală înseamnă totul. De pildă, dacă proiectarea nu a fost conformă cu ce înseamnă azi un spital, deja e o mare problemă”. ….. Medicul Ciprian Isacu, chirurg plastician la Spitalul Charleroi din Bruxelles, critică felul în care sunt îngrijiţi pacienţii cu arsuri în spitalele din România. El susţine că medicii preferă să ascundă deficienţele din sistemul sanitar, cu gândul la propria imagine. Și dă exemplu un caz concret.  „Aţi văzut ce s-a întâmplat cu arşii din urma incendiului de la «Matei Balş»? Au schimbat tactica! Nu i-au mai trimis afară, au spus că sunt îngrijiţi în România şi au murit în spitale“, a spus Isacu. Unde sunt cei de la „Matei Balş”? Au fost distribuiţi prin spitale şi au murit. Cinci au murit în ziua incendiului de la „Matei Balş“, iar 53 au fost transferaţi la alte spitale din ţară. Numărul total al celor decedaţi a ajuns la 20! Păi, cum să nu moară de infecţii nosocomiale dacă în 6 ani nu s-a schimbat absolut nimic? Mi-au spus medici, sub anonimat: „Ne e frică de presă că ne va prinde, așa că îi trimitem la tine ca să-i salvezi!“. Dr. Ciprian Isacu, chirurg plastician la Spitalul Charleroi din Bruxelles: „Din șase pacienți arși la Lețcani, unul singur trăiește”  ….. Specialistul susţine că la dezinteresul managerilor de spital în privinţa pacienţilor cu arsuri grave contribuie şi costurile mari pentru tratarea lor: „Managerii de spital se plâng că e vorba de o patologie grea, costisitoare, că pacienţii stau în spital una-două luni. E adevărat, patru perechi de proteze mamare îţi aduc de trei ori mai mult. În plus, în cazul arsurilor, e vorba de pacienți amărâți. Şi atunci, unde e interesul?“. …. La noi nu sunt bani, dar și dispar Medicul român din Belgia știe că România are cheltuieli foarte mici per capita în Sănătate. În același timp, reclamă el, sunt situații în care mulți bani nu se regăsesc. El dă chiar exemplul Centrului de Mari Arși de la Bagdasar-Arseni. „De 6 ani trebuia să se facă aici Centrul de Arşi. Au avut vreo 230 de milioane de euro de la Banca Mondială. La Paris, au făcut un centru cu 20 de paturi cu 27 de milioane de euro. În România, e bătaie de joc, e fiecare e barba lui. Nu trebuie să cauţi mizeria de sub preş pentru că se vede cu ochiul liber!“, spune medicul Ciprian Isacu. …. „Ca să realizați până unde merge mistificarea statisticii: acest bolnav salvat în Germania este socotit de managementul spitalului ca salvat la noi doar pentru că noi l-am externat?!”, a spus unul dintre medicii de la Bagdasar. Integral: https://www.libertatea.ro

VIDEO De ce au crescut facturile la energie. 4 mituri, demontate  Facturile la gaze naturale și energie electrică nu vor scădea mai devreme de 2023-2024, arată estimările specialiștilor. De ce au crescut atât de mult? Guvernul nu a reușit să compenseze măririle, spre nemulțumirea populației. Prin urmare, politicienii au găsit alți vinovați.  PressHUB a demontat, împreună cu expertul în energie Ana Otilia Nuțu, reprezentat al Expert Forum, patru mituri lansate pe piață de la începerea crizei de energie. Mitul 1 – Certificatele verzi, impuse la nivel european, au scumpit facturile  Ana Otilia Nuțu: Fals. Prețurile nu au crescut din cauza creșterii tarifelor pentru certificatele de emisii. Când se măresc prețurile la certificatele de emisii, creșterea nu se duce integral în prețuri. Din contră, prețurile la aceste certificate au crescut din cauza creșterii prețurilor gazelor naturale la nivel mondial. Mecanismul european de tranzacționare a certificatelor de emisii se bazează pe limitarea emisiilor produse într-un an, adică companiile trebuie să cumpere certificate pentru fiecare tonă de CO2 pe care o emit, iar numărul de certificate este limitat. În momentul în care a crescut foarte mult prețul gazelor, producătorii de energie care folosesc această resursă și-au redus producția și s-a produs mai mult pe cărbune, ceea ce a crescut emisiile de CO2 și a amplificat bătaia cumpărătorilor de certificate pentru a le achiziționa. Nu există nici o dovadă, chiar s-a investigat, că facturile la energie ar fi crescut ca urmare a unor speculații sau a unui comportament ciudat în piață. Este pur și simplu o consecință a creșterii prețului gazelor. Mitul 2 – Politica verde a Comisiei Europene, foarte dură, a determinat creșterea prețurilor la energie  Fals. Prețurile la energie electrică sunt împinse în sus, în acest moment de faptul că este obținută din gaze și cărbune, căci acești producători sunt ultimii intrați în piață, iar prețurile se aliniază la prețurile impuse de acești producători….. Mitul 3 – Liberalizarea pieței de energie din România a determinat o creștere artificială a facturilor  Fals. Dacă nu am fi avut o piață liberalizată, de undeva trebuia să cumpărăm energie, iar o bună parte din energia consumată în România vine din importuri. A scăzut în România producția internă de energie electrică și de gaze naturale și, cumva, ar fi trebuit să ne adaptăm, chiar cu o piață reglementată, la condițiile internaționale. Dar ce s-a liberalizat: consumatorii non-casnici au fost liberalizați încă din 2016-2017. În anul 2020 și la începutul anului 2021 s-au liberalizat prețurile și pentru consumatorii casnici. La acel moment, liberalizarea pieței pentru gaze a determinat o scădere bruscă a prețullui cu circa 27% pentru casnici, reducere care s-a menținut până în iunie 2021. Un an de zile cu prețuri sistematic mai mici. După iunie, prețurile la gaze naturale au crescut în linie cu ce s-a întâmplat în regiune. Iar creșterea s-a dus întâi la consumatorii non-casnici, cel puțin până în noiembrie, așa încât principalii afectați au fost consumatorii industriali. Iar asta ar trebui să ne îngrijoreze foarte mult, pentru că o bună parte din cererea industrială a scăzut foarte mult de la finalul anului trecut. Ceea ce înseamnă producție industrială mai mică, reducerea PIB și inflație mai mare. Consumatorii casnici vor simți costruile crescute la energie nu doar din facturi, cât mai ales prin inflație, care va lovi la buzunar prin mărirea prețurilor la celelalte produse. Politicile noastre în domeniul energiei sunt proaste de foarte multă vreme. Dividendele de la companiile energetice se duc la bugetele statului, într-un singur an au fost distribuite 50%, în rest au fost luate 90-99% la stat. Și evident că nu rămân bani de retehnologizări…. Noi am descurajat tot ce se putea în materie de investiții în sectorul de energie. Există interes privat pentru investiții în energie, dar totul este blocat, și apar doar idei de plafonare, reglementare a prețurilor sau supraimpozitare. De fapt, reglementarea a blocat investițiile. În plus, este foarte greu să obții avizele tehnice de racordare de operatorii de transport sau distribuție.  Despre exploatarea gazelor din Marea Neagră discutăm de mai bine de zece ani, deși puteam să le scoatem de anul acesta. Deci, este exclusiv vina noastră….. Mitul 4 – Distribuitorii și furnizorii de energie au profitat de moment și au făcut speculă  Fals. Am văzut cazuri punctuale de facturi uriașe, care ori au fost greșite, ori au fost încercări ale furnizorilor de a încărca clientul final. Deocamdată, nu știm în ce măsură sunt relevante statistic, nu avem toate datele până în decembrie. Acum, trebuie să înțelegem exact care e vina statului. Legea plafonării și compensării a fost aplicabilă de la 1 noiembrie, dar normele de aplicare au apărut undeva spre 29 noiembrie. Acolo erau toate detaliile de aplicare concretă, inclusiv cum ar trebui făcute facturile, dar la modul de aplicare, s-a lucrat până la finalul lui decembrie. Deci, companiile au scuza plauzibilă că statul nu a făcut de la început reguli clare, pe care să le aplice. Am văzut și că au fost mulți furnizori care au amânat emiterea de facturi. Mulți s-au trezit cu facturi pe trei luni din urmă, tocmai din cauza faptul că furnizorii nu au știut cum să calculeze facturile. Integral: https://presshub.ro

Contor electricAșteptând factura la curent. Pregătiți-vă de revenirea unui personaj de anii ’90: masele furioase  Tot nu mi-a venit factura, mie și altor câteva milioane. Companiile se ascund după inteligența artificială, ba că greșește robotul, ba că au pus aparate „smart” care citesc singure consumul. Aplicațiile dau erori după erori. O prostie istorică, aceea a privatizării dezastruoase a zonei energetice, ne explodează în față, împreună cu o criză globală a prețurilor.  Sunteți gata de anii 80? Sunteți gata de diminuarea consumului, de autogestionare până la sărăcie, sunteți gata să vă dați singuri centralele la minimum, în loc să vă închidă căldura comuniștii? O istorie prost spusă a României imaginează un soi de Ceaușescu sadic care începe să taie resursele populației la sfârșitul anilor ‘70 și pe tot parcursul următorului deceniu. O istorie seacă și mult mai corectă economic ar suna așa: criza petrolului, creșterea prețurilor de acum 45 de ani, a generat o criză pentru care un regim care trebuia să țină toată populația ocupată cu locuri de muncă, o criză peste care a trecut sacrificând consumul de orice fel. Anii ‘80 au ajuns reperul austerității în România. Dar de atunci am mai experimentat astfel de perioade, iar acum ne apropiem de cea mai urâtă dintre ele. Există provocare politică mai mare decât criza facturilor de acum? Toți politicienii ar trebui să se bată cu soluții radicale, nu cu soluții și mai costisitoare prin care să îmblânzim piața, mituindu-i pe speculatori („compensare”, se numește). Iohannis, în loc să abereze despre rolul României în războiul cu Rusia, ar trebui să vorbească zilnic despre facturi, cum vorbea despre COVID. Cărătorii de servietă ANRE și ministerul de resort au reacții de cărători de servietă – ceea ce și sunt, o mână de rentieri cărora le e frică doar pentru propriul salariu și atât. Aici trebuie intervenit în forță. Fie cu amenzi care să ducă la o preluare/naționalizare a companiilor. Fie cu reglementări draconice. Comportamentul companiilor care livrează energie e unul de manual al pieței libere. Lobbyiștii lor vă vor spune că e de la China, de la Rusia, niciodată că e pur și simplu ce se întâmplă când liberalizezi o resursă strategică într-o mare de sărăcani români. Dacă speri să rezolve tribunalul sau Consiliul Concurenței, vor scăpa fix cum au scăpat ieftin și băncile cu taxe abuzive, sub ochii oblăduitori ai BNR, și constructori de autostrăzi fictive precum Bechtel, și vânzători de benzină și supermarketuri etc. Pentru prima dată în istoria recentă, România e nevoită să ia o decizie împotriva UE. Fără ii și ițari, fără fantezii suveraniste, pur și simplu pentru că trebuie. Nu mai e de glumă. Cel târziu până în luna mai, străzile țării vor fi umplute de tot felul de categorii, de la bugetari la mici și medii întreprinzători care își văd viața distrusă de piața liberă de energie. … Politicieni moi Tot pentru prima dată e momentul să vedem cât de la unison sunt partidele în România care, altfel, se pretind adversare de moarte, dar în chestiuni cheie tac și fac același lucru. Singurul partid mai de pe margine, AUR, împrumută ceva din agenda populară, dar asta pentru că e un partid încă foarte slab organizat și trăiește din trenduri pe Facebook și Google. …. Când arunci cu „piața liberă” în populație, iar aceasta sărăcește simțitor în numai jumătate de an, mai trebuie să și plătești polițe: USR, PNL, zeci și sute de ziariști-analiști care funcționează ca lobbyiști pentru mari afaceri, toți ar trebui să dispară din spațiul public. Și pentru iresponsabili ar trebui să existe și facturi. Nu doar scuze. …. Dar nu. Aceiași ne dau acum lecții despre cum o putem rezolva prin „compensări”. Adică să cumpărăm de la „eroii” pieței care fac bani cu lopata și să dăm cu țârâita sărăcanilor. Se știa dinainte de pandemie că românii vor sărăci îngrozitor de la această măsură. Între timp au venit și scumpiri globale fabuloase, și pandemie și noi tot îi dăm cu piața liberă. E momentul să fie pedepsit liberalismul iresponsabil. Din păcate, pare că se întâmplă fix invers. Cioloș, un politician de tip administrator rezonabil, cu care mai aveai ce vorbi, e dat la o parte și preia USR o ciurdă de apucați libertarieni. …. Deci cine are tupeul să-i spună UE, fără sunet de bucium, ițari și alte bălării naționaliste, că situația e critică și că liberalizarea va fi încheiată și punct? Prețurile vor fi tot mari, că așa-s peste tot, dar nu vor fi și expuse speculei și bursei de la Viena. Aici nu e vorba de suveranisme și de fosile politice vii care visează la state-națiune glorioase. Aici e vorba de organizații statale care să asigure plasă de siguranță. UE nu poate și nu vrea să fie asta. …. Salvarea eco-burgheză Ne punem toți panouri solare și mori de vânt și ne salvăm, strigă unii care se cred progresiști. De acord, dar care „noi”? Iar luăm măsuri protectoare pentru 20% din populație, cei care-și permit chiar și inițierea unor proiecte gratuite europene de panouri solare, și ăilalți rămân undeva la margine? …. Este un proiect distopic, mai curând, nu o utopie cât de cât constructivă. Clasa de mijloc cu eoliene, sărăcimea cu trei plăpumi și două lemne în sobă (vorba aia, dacă ți-e frig, dă și tu o raită pe la mall). … Nu mai credeți în aburelile pentru principii. Nu au existat și nu vor exista pe lumea asta mișcări sociale care să schimbe principii. Principiile/mentalitățile se schimbă abia după ce ai pus ceva în stomac. Facturile ne aduc cu picioarele pe pământ, pe scurt. Nu e nevoie să fii Dragnea sau Simion ca să critici cum trebuie multinaționalele sau o piață liberă europeană care distruge în loc să construiască. Dimpotrivă, șmecheria e să apară politicieni lucizi care să evite zorzoane periculoase naționaliste și să meargă drept la țintă. N-am mai văzut mase furioase din anii 90. Eu zic că o să le vedem în următoarea perioadă. Integral: https://www.libertatea.ro

Nici acum nu dăm drumul la exploatarea gazelor din Marea Neagră?  In cea mai gravă criză de securitatea de la mijlocul Războiului Rece încoace, o criză de securitate în care componenta energetică devine esenţială, România a ajuns în poziţia de a-şi da palme în oglindă pentru că a intrat singură într-o situaţie deosebit de gravă în privinţa preţurilor la gaze şi electricitate. Din 2018, momentul în care a fost adoptată nefasta OUG 114 , proiectul de exploatare a rezervelor de gaze din Marea Neagră din cel mai important zăcământ, Neptun Deep, a fost oprit. Practic, statul român, a renunţat să valorifice o resursă majoră ce ar fi dus la eliminarea dependenţei de gazele ruseşti din import. Dacă Ordonanţa 114 nu ar fi existat, astăzi ne-am fi apropiat de momentul în care gazele din Marea Neagră ar fi intrat în sistemul naţional de transport şi distribuţie. Decizia politică din 2018 a mai însemnat creşterea de trei ori a importurilor de gaze din Rusia, la preţuri exorbitante în ultimele luni. Pe cale de consecinţă, piaţa energiei din România a fost lovită de un val de scumpire zdrobitoare a facturilor pe care populaţia nu şi le-ar putea plăti în lipsa compensărilor şi nici industria, dealtfel. Întrebarea, la care nimeni nu a dat un răspuns, este de ce, din 2018 şi pînă astăzi când situaţia a devenit dramatică, prevederile catastrofale ale OUG 114 nu au fost modificate, astfel încât exploatarea rezervelor de gaz din Marea Neagră să poată începe în următorii ani? Ce a împiedicat fosta coaliţie, PNL-USR-UDMR, să modifice ordonanţa, ce împiedică în acest moment coaliţia ultra majoritară, PSD-PNL-UDMR, să facă acelaşi lucru? De ce ministrul Energiei, Virgil Popescu, în funcţie de peste doi ani, promite în fiecare săptămână revizuirea actului normativ şi nimic nu s-a întâmplat? Printre ultimele promisiuni ferme ale lui Virgil Popescu se numără cele de la sfârşitul anului trecut, pentru ca decizia de investiţie să fie luată în ianuarie acest an, ceea ce, evident, nu s-a petrecut. Premierul Nicolae Ciucă declară că urmează ca lucrurile să se rezolve în următoarea perioadă, adică în cel mai bun caz, în martie. Ceea ce înseamnă că decizia de investiţie ar putea fi luată de OMV şi Romgaz, aflată încă în negocieri pentru cumpărarea participaţiei Exxon, cel mai devreme anul viitor. Cu perspectiva scoaterii gazelor undeva în 2026. Aici am ajuns, când era clar pentru toată lumea că arma energetică va fi una de primă mărime în arsenalul folosit de Rusia în ofensiva declanşată împotriva Occidentului. Acum, ministrul Energiei bate drumurile prin Zona Golfului, căutând gaze şi le solicită vecinilor bulgari să finalizeze interconectorul cu Grecia, ca să ajungă şi în România gaze din conducta venind din Azerbaijan. Să sperăm că va rezolva ceva, pentru iarna viitoare. Dar problema majoră a României trebuie rezolvată acum, şi anume facturile uriaşe pentru populaţie şi pentru industrie ce trebuie achitate în următoarele săptămâni. Integral: https://adevarul.ro

vaci-holstein1 | Agroinfo.roCum afectează numirea pe criterii politice a vreunui Gigel prin minister prețul franzelei pe care o cumperi din magazin  Alimentele s-au scumpit, bulversând bugetele tuturor celor care se ocupă de aprovizionarea familiei. De ce a crescut prețul cărnii și laptelui, explică doi omeni de afaceri din domeniu, arătând și cum numirile politice din ministere se regăsesc în prețul produselor de la raft. Mulți se plâng că fermierii primesc un preț prea mic pe lapte. Dar ei nu spun că au două găleți de lapte pe zi de la cele 3 vaci și că nu și-au făcut nici măcar analizele de laborator Dorin Cojocaru, reprezentantul Asociatiei Patronale Romane din Industria Laptelui, APRIL: De ce-au crescut prețurile? În Europa, materia prima s-a scumpit cu 27,3% in 2021 . Creștere măsurată la poarta fermei, care nu include analize de laborator și transportul laptelui de la fermă la fabrică. E vorba de banii pe care îi primește fermierul odată ce cisterna a ieșit de pe poarta lui. Eu sunt deranjat foarte tare de populismul ieftin și de ipocrizie. Mulți se plâng că fermierii primesc un preț prea mic pe lapte. Dar ei nu spun că au două găleți de lapte pe zi de la cele 3 vaci și că nu și-au făcut nici măcar analizele de laborator. Analiza de metale grele costă în jur de 1400 de lei. Cea de dioxină e 300-400 de euro”. „Consumatorul are uneori impresia că laptele se ia de la țâța vacii, se pune într-o pungă sau într-o cutie și se pune pe raft. Greșit! Sunt atât de multe costuri directe și indirecte, atât de mulți factori care influențează nivelul total al costurilor, încât sunt deranjat când presa scrie că prețul la lapte la raft este 5 lei, iar fermierul ia doar 1,3 lei. În realitate, prețul la fermă la un lapte de calitate luat de la o fermă autorizată este de minim 1,7 lei”, a mai spus Cojocaru la confernța „Industria alimentară, între creșterea costurilor și presiunea importurilor”, organizată de Coalitia Pentru Libertatea Comertului si a Comunicarii. Situația în care suntem arată un management defectuos la nivel administrativ central. Și mă refer la Guvern  Noi încercăm să reducem costurile cu energia. Am cerut sprijin pe energia verde sau să avem acces la fonduri, proiecte, programe pentru a îmbunătăți utilajele energofage din fabrici. S-au făcut schițe, documente, hârtii cu care ne-am dus la toate partidele. După ani de zile realizăm că noi am vorbit la pereți, că am vorbit cum se spune, ”ca televizorul”. Industria laptelui nu a fost ajutată cu nimic. Doar ni s-a dat la gioale. Și acum venim și plângem că nu avem capacitatea de a asigura suficiența de hrană a românilor. Dar ce-ați făcut timp de 30 de ani? Situația în care suntem arată un management defectuos la nivel administrativ central. Și mă refer la Guvern. Suntem în toate campaniile electorale cu dezvoltarea industriei alimentare dar când e să se facă ceva, ne sucim. Și mai vreau să fac o corectură la ceea ce apare în presă: la produsele lactate, nu există importuri. Există comerț intra-comunitar! Nu ai voie să aduci lactate din țări terțe decât cu aprobări complicate. La brânzeturi există , dar și acolo sunt foarte puține sortimente, multe fiind mărci private.Sunt două legi ale laptelui: 88 și 192 care au fost create dintr-un populism ieftin. Și asta pentru că în Comisia de Agricultură, când se discuta legea produselor lactate, la discuții erau invitați cei care cultivau grâu și porumb boabe. Sunt mii de legi în ultimii 20 de ani, făcute de amorul artei, ca cineva să bifeze că a avut inițiative legislative. Acei consilieri care sunt pe lângă miniștri sunt niște analfabeți funcționali. Aceste legi proaste ne costă 6% din PIB. Trebuie să ai angajat un om full-time care să stea să descifreze legile. Dăm o pâine avocaților și consultanților care să ne spună cum să facem ca să respectăm tot felul de legi care se suprapun sau care se bat cap în cap. Și toate astea ne costă mulți bani. Bani pe care îi includem în prețul la raft!, spune Cojocaru Totul a început cu campania asta în campania electorală a lui Dragnea Sorin Minea, Angst: Totul a început cu campania asta în campania electorală a lui Dragnea, când a spus populismul ăla cu ”să mâncăm românește!”. Păi noi mâncăm românește! În supermarketuri 70% din produse sunt românești, ăsta e adevărul! Restul sunt povești pentru copii! Din păcate, la noi costurile cu salarizarea sunt imense. Materia primă e mai sccumpă decât în UE. Transporturile sunt mai scumpe. Profiturile industriei alimentare sunt ZERO. Populismul ieftin și naționalismul nu ține de foame. În toată comunitatea europeană s-au dat 800.000 de euro la începutul pandemiei celor din industria alimentară. La noi nu s-a dat niciun ban. …. În timpul ministeriatului d-lui Oros, industria alimentară nu a avut NICI MĂCAR o întâlnire cu ministerul. Au fost agreați doar cei care sunt ”corect” orientați politic, mai spune Minea. Românii au impresia că știu să facă totul. În afară, o firmă de procesare a cărnii face numai șuncă sau numai cârnați. Rentabilitatea este mai mare, costurile sunt mai mici, e mai ușor de lucrat. În România orice firmă, cât de mică ar fi, are cel puțin 100-200 de repere. Are nevoie de mână de lucru mai multă, de utilaje mai multă, de ambalare mai multă. Deci, în final este mai scumpă. În loc să ne specializăm pe ceva anume, noi facem un talmeș-balmeș. De asta nu suntem competitivi!….Iar asta cu plafonarea prețurilor e o prostie colosală, care va îngropa firmele. Gândiți-vă că Dvs produceți un ou cu 0,46 lei pe care îl vindeți la supermarket cu 0,5 lei, iar supermarketul îl pune la raft cu 0,6 lei. Vine Guvernul și spune celui de la supermarket: De mâne vinzi oul cu 0,5 bani! Supermarketul îi spune producătorului că de a doua zi îi va da pe ou o,4 lei. Producătorul, care obține oul cu 0,46 lei va spune: ok, nu pot să ți-l vând sub prețul de producție! Supermarketul îi spune că nici el nu-l poate lua cu 0,5 lei! Producătorul acela va închide producția pentru că poți lucra în pierdere! Integral: https://economie.hotnews.ro

Atenţie! - 8 fructe și legume care pot fi fatale pentru oameniIndustria de legume și fructe din România, nivel record în 2021  În 2020, cifra de afaceri a industriei de fructe și legume din România a crescut cu 17,4% și a atins un maxium istoric, de 24,4 miliarde de lei, conform unei analize. Dacă ne referim la sub-segmente, comerțul a înregistrat cel mai mare avans, de 19%, cu o cifră de afaceri de 20,8 miliarde de lei, activitatea de prelucrare a crescut cu 12% (cifră de afaceri de 1,4 miliarde de lei), iar cifra de afaceri a cultivatorilor de fructe și legume a crescut cu 5% față de 2019, la 2,1 miliarde de lei în 2020, arată analiza KeysFin…..Numărul de angajați a crescut cu 1,9% față de 2019 și a fost cu 21% peste nivelul din 2016, la 27,5 mii de salariați în 2020. Forța de muncă din comerț și prelucrare a crescut cu câte 7% fiecare, la 15,7 mii de angajați respectiv 4,3 mii de angajați în 2020, în timp ce cultivatorii au avut cu 10% mai puțini angajați față de 2019, respectiv 7,5 mii în 2020. De cealaltă parte, numărul de companii a crescut cu 3,5% față de 2019 și a fost cu 24,5% peste nivelul din 2016, la 8,6 mii de companii în 2020.  Distribuția pe sub-segmente arată o piață relativ echilibrată: câte 43% dintre companii activau în comerț, respectiv în cultivare, restul în prelucrarea fructelor și legumelor din România în 2020. Rezultat net de 1,3 miliarde lei pentru industria de fructe și legume….. Importurile de legume și fructe au ajuns la maximul istoric  Potrivit datelor de la Institutul Național de Statistică, citate în analiză, în 2020, importurile de legume și fructe au ajuns la maximul istoric de 1,2 miliarde de euro, după un avans anual de 1,6% și o creștere de 252% față de 2011. Exporturile de fructe și legume au crescut cu 9,3% față de 2019, însă cu doar 40% față de 2011, ajungând la valoarea de 173 milioane de euro în 2020. Deficitul balanței comerciale de fructe și legume (Exporturi minus Importuri) a crescut cu 0,3% față de 2019 și a fost 374% peste nivelul din 2011, la cel mai ridicat nivel din istorie, atingând peste un miliard de euro în 2020….. Accentuare a dependenței de importul de alimente  Pe termen mediu, analiștii estimează o accentuare a dependenței de importul de alimente în general, și implicit și de legume și fructe în contextul creșterii prețurilor materiilor prime, al utilităților, dar mai ales în lipsa unui program național de sprijin bine țintit (infrastructura agricolă, acces la finanțare pentru dezvoltarea și tehnologizarea capacităților de producție – Agricultura nebeneficiind de alocare directă prin Planul Național de Redresare și Reziliență), prin care să ajute managerii din industria locală de legume și fructe să facă față competiției externe, să reducă dependența economiei locale de produsele din import și să asigure produse sănătoase și de calitate consumatorului român. Integral: https://www.startupcafe.ro

Vladimir Putin şi Angela Merkel au salutat dezvoltarea proiectului Nord Stream 2 – Evenimentul ZileiSemnificaţia şi urmările unei fotografii celebre: UE se bâlbâie când vine vorba de sancţionarea Rusiei şi până la urmă va sfârşi prin a finanţa în continuare maşinăria de război şi incertitudine pe care Moscova o instalează în Ucraina  Tancuri ruseşti pe străzile unui oraş european sunt o imagine care ar trezi fiori oricărui istoric din Europa de Est….. Deşi despre sancţiuni contra Moscovei se vorbeşte de câteva luni, şi au fost bine cântărite şi întoarse pe toate părţile, reprezentanţii statelor membre ale UE au hotărât ca abia ieri să se întâlnească pentru a le discuta şi stabili un răspuns con­cret. Iar pentru statele UE astfel de alegeri nu sunt uşoare pentru că, după cum scrie revista Politico, europenii sfârşesc tot prin a finanţa măşinării de război a Rusiei pentru că pur şi simplu nu au alte alternative la gazele na­turale şi petrolul rusesc. Până şi SUA importă ţiţei din Rusia. Pentru Europa, propriile sancţiuni contra Rusiei pot fi un coşmar. Putin a trecut de la provocări la acţiune deşi pe la Kremlin s-au perindat, pentru a-l îndupleca pe Putin sau găsi o cale de comunicare cu acesta cei mai puternici politicieni europeni ai momentului, preşedintele Franţei Emmanuel Macron şi cancelarul german Olaf Scholz. Dintre aceştia, Macron pare să fi căzut cel mai adânc în capcana întinsă de liderul de la Kremlin deoarece echipa acestuia pregătise pentru viitor mai multe întâlniri cu oficiali ruşi pentru negocieri în problema ucraineană. Umbra aruncată pe imaginea diplomaţiei franceze este mai întunecată deoarece Franţa deţine prin rotaţie preşedinţia Consiliului Uniunii Europene. Iar Macron îşi construieşte imaginea de lider al Europei. Cât despre Scholz, este bine ştiută apropierea partidului acestuia, Partidul Social Democrat (SPD), de Rusia. Un fost cancelar social democrat, Gerhard Schroder, ocupă funcţii de top la companii ruse strategice, iar în contextul reizbucnirii crizei ucrainene Kremlinul i-a propus o promovare. Germania este cel mai mare client european pentru gazele ruseşti şi este dependentă de acestea. Totuşi, Scholz pare să fie mai realist decât Macron…… Budapesta este unul din aliaţii Rusiei din interiorul UE. Potrivit unui diplomat, Austria, Germania şi Italia au insistat pe importanţa „paşilor mici“. Aceste state au legături de afaceri puternice cu Rusia. Până acum, Putin nu a făcut decât să acţioneze în planul lui de a stopa destrămarea sferei de influenţă a Rusiei şi poate chiar de a mări teritoriul ţării sale, iar UE n-a făcut decât să reacţioneze …. Occidentul a avertizat acum cu sancţiuni şi mai dure, dar şi economia rusă este mai bine pregătită de această dată. Companii mari şi mici din ţări ca Franţa şi Germania depind de piaţa rusă pentru creştere. Multe au fabrici acolo. Cele mai multe state din UE sunt dependente de gazele şi petrolul ruseşti, iar veniturile din aceste hidrocarburi contribuie cu o treime la bugetul Moscovei. În 2020, 35% din importurile de gaze ale UE au venit din Rusia, faţă de 26% în 2010. Creşterea procentului se datorează în mare parte faptului că gazele sunt combustibilul de tranziţie în reforma energetică a UE. Germania este cel mai mare consumator de gaze ruse pentru că şi-a închis centralele nucleare. Europa nu poate reteza toate legăturile cu Rusia. Integral: https://www.zf.ro

Vocea lui Putin și iezii occidentali  …. Ciocnesc un pahar de votcă în cinstea perspectivei ca sancțiunile anunțate de Statele Unite și vestul Europei (la care se raliază și Australia și Japonia) să aibă un impact real asupra lui Vladimir Putin și a camarilei sale. Dar mai e mult până atunci. Iar sancțiunile hotărâte până acum sunt clar prea anemice, în fața unor răufăcători multimiliardari, cu ample rezerve valutare la dispoziție. În plus, Germania cancelarului Scholz încă n-a înțeles că e și imoral și politic nechibzuit și istoric împovărător să-i refuze arme defensive Ucrainei amenințate, atacate și dezmembrate. Dar orice început e greu. Până una alta, le-a trebuit liderilor occidentali peste două decenii ca să înțeleagă ceea ce li s-a spus în repetate rânduri, ceea ce unii dintre noi au scris ad nauseam, tot mai disperați, de la începutul anilor 2000 încoace, și ceea ce ar fi putut să descopere ei înșiși dacă stăteau strâmb să gândească drept. Acum au descoperit în fine că fostul kaghebist din Dresda admite, practic, că vrea să refacă imperiul țarist. Care conține nu doar Ucraina, ci și republicile baltice. Și Republica Moldova. În ce gaură s-au ascuns atâția ani la rând liderii de la Washington, Berlin, Paris și Bruxelles? Unde au fost până acum? Unde au fost când Putin le-a anunțat programul său real la Conferința de Securitate de la München din 2007? Unde au fost când Angela Merkel i-a prostit pe toți și au acceptat, spre bucuria Moscovei și nenorocirea Europei, ca Ucraina, Georgia și Republica Moldova să nu fie primite în NATO? De ce n-au ascultat de Politkovskaia, de Hodorkovski, de Litvinenko, de Nemțov, de martirul Navalnîi? Unde au fost când li s-a spus, scris și s-au văzut implorați de știutori ca Gary Kasparov să renunțe la împăciuitorismul stimulând tirania, să nu mai dea crezare minciunilor regimului Putin și să nu-l mai cocoleșească, să nu-l mai considere un partener demn de dialog, căruia să i se mai acorde încredere, în ideea că diplomația n-ar avea alternativă, deși realitatea era clară demult: omul nu înțelege decât limbajul brut al forței? De ce au fetișizat ”dialogul” lor, al surzilor, cu un ins mai puțin receptiv decât un idol de lemn cu inimă de piatră, urechi care nu aud și ochi care nu văd, dându-l drept un dialog autentic și ”fără alternativă”? Poate pentru că își doreau fierbinte nu doar pacea și sfârșitul istoriei (anunțat de Francis Fukuyama), cu ei în postura de învingători și semizei falși, care să contrazică demodatul narativ iudeo-creștin și să legitimeze mitul care îi dă pe ei extraordinar de deștepți? Poate că n-au realizat ce știau și iezii din poveste: că nu e bine să fii direct și franc cu un asasin agresiv; că nu e tocmai avantajos să-l informezi cinstit, asigurându-l că nu trimiți trupe în Ucraina să apere o țară amenințată pe nedrept. Poate că n-au înțeles aceste adevăruri elementare, pentru că nu voiau să vadă evidența. Greșeli pe pâine și cât de simplu era să fie evitate  Unde au fost când mi s-a cenzurat, în vest, un articol din iunie 2014, valabil și azi, în care reluam opinia lui Bernard Henry Levy, potrivit căruia Putin e o amenințare (nu doar pentru Kiev) și un fascist periculos ce trebuie descurajat? Și cât de simplu era! Trebuiau doar citiți latinii: si vis pacem para bellum. Dar detracații erau obsedați să-și reeduce națiunile în spirit woke și să le ia șansele și libertățile propriilor popoare, mai degrabă decât să le apere de lupii cei răi. Și de ursul rus. Unde au fost iezii germani când li s-a spus că renunțarea, de frică, în plină nevroză și angoasă Fukushima iar apoi din obsesii ecologiste, la energia nucleară, va spori catastrofal dependența Germaniei și Europei de Rusia? ”Mama capră” Merkel a tăcut chitic. Unde au fost ea și iezii ei când li s-a explicat ce efecte devastatoare de impulsionare a tiraniei și agresiunii au gesturile de umilire și deferență și politicile de appeasement față de mafiot-kaghebiștii ruși ori de sclavagiștii comuniști de la Beijing? Un trecut infam, dar elocvent și perspective de viitor  Vor învăța acum lecția ultimilor 20 de ani și vor trata Rusia oare așa cum merită, în speță ca pe un paria, cât timp refăcutul imperiu țarist are un mafiot criminal la conducerea sa? Vor avea reziliența, rezistența, voința și inteligența de a se confrunta sistematic cu pericolul dat? Vor admite ca reale realitățile care au adus în Europa la o reeditare a situației în care nazismul revendica Sudetele cu exact aceleași justificări de apărare a minorității din Cehia cu care a legitimat Putin, acum, luarea ”heim ins Reich” a rușilor din Donbas?…. De cât timp vor avea nevoie ca să introducă adevăratele sancțiuni de natură să-l doară pe Putin? Cât, ca să întărească flancul estic al NATO? Dar Republica Moldova? Cât, până vor realiza că un președinte ca Biden e parte a problemei, nu a soluției, de vreme ce sub impredictibilul său predecesor nenorocirile militare și diplomatice din Afganistan și acum din Ucraina nu s-ar fi întâmplat, probabil, date fiind tocmai impredictibilitatea și grija lui pentru imaginea unei Americi puternice, negată monoman de narativul ultraprogresist al stângii, al mișcării woke, al islamogauchismului?….Nu cred că moldovenii ori alți est-europeni mai dispun de acest timp. Integral: https://ziare.com

Portretul românului care crede în Putin  …. Disprețul față de valorile progresiste este o componentă foarte importantă a elitei rusești. Respectul oficial acordat Bisericii Ortodoxe Ruse este imens. Dar în spatele cuvintelor nu zace aproape nimic. Doar 7% din ruși merg măcar odată pe lună la biserică… o pondere de cinci ori mai mică decât în România. Cu toate acestea, Biserica Ortodoxă Rusă are mulți prieteni în clerul ortodox românesc iar ici și colo, pe Facebook, mai găsești referințe la un proiect propagandistic important pe acest plan: „Moscova=A Treia Romă”. Pentru cei neinformați, ideea că Rusia e un imens combinat mistic e atractivă: tu, preot în creierii Moldovei, privind spre o comunitate în reducere numerică și nu foarte activă în plan religios, capeți un pic de speranță în harul tău dacă îți imaginezi că, la est, există o nație gigantică unde cele zece porunci sunt luate în serios zi după zi de către zeci de milioane de țărani simpli și blajini. Greu de crezut că Dan Puric, Călin Georgescu și alții ar trebui să facă apostolat, învățându-i pe ruși cum e să fii credincios ca românul obișnuit, cum ar trebui Rusia să-și schimbe societatea ca să fie la fel de credincioasă precum cea românească. Greu de crezut – dar adevărat….. Dar pentru fiecare din ei – absolvenți de facultăți și cititori de biblioteci întregi – există mulți alți oameni care au cuprins mesajul doar parțial. Spaimele extrem de publice ale conducerii ruse vizavi de diferite subiecte – de la dispariția familiei tradiționale la sexualitate – reflectă griji, fobii și demoni personali din Arad până la Constanța. Mai mult, proiectul ideologic rus din acest moment nu țintește România – din Arizona până la Beijing, toți oamenii care vor să dea ceasul înapoi spre o lume mai simplă au Moscova drept far. Rusia cea puternică și biata Rusie Statutul Federației Ruse ca putere nucleară, precum și folosirea forței militare în ultimii ani (Crimeea, Siria, Donbas în 2014, Donbas din nou) a atras simpatia celor care aveau nevoie de cineva mai puternic decât ei și cu care să se identifice. Întotdeauna vor exista oameni care vor să se topească în gașca din spatele băiatului cu pumni mari, gustând indirect violența fără să se expună la riscuri. Iar acest gustat e important. Sunt foarte, foarte mulți oameni care pierd în România în fiecare zi – pierd bani, pierd respectul altora pentru ei și mai ales respectul față de sine, pierd tinerețe, pierd vise, pierd membri ai familiei, pierd funcționalități ale organismului, pierd bucurii și pierd speranța în bucurii. Faptul că undeva, cineva dă cu pumnul în masă în mod repetat le descarcă energii toxice. Simultan și paradoxal, Rusia stârnește simpatia celor care țin cu „ăla mai mic”, „pricăjitul”, „loser-ul”. Și asta pentru că momentul actual, cu șocul din Ucraina cu tot, nu e chiar clipa de glorie a Rusiei. Citești aceste cuvinte pe un monitor sau telefon care nu a fost fabricat în Federația Rusă. Nici căștile, nici țigările, nici bricheta și nici termostatul de lângă tine nu sunt rusești. Niciuna din siglele pe care le absorbi zilnic, de la cafeaua pe care o bei de dimineață până la furnizorul și producătorul serialului care te adoarme noaptea, nu sunt rusești. Nu auzi de Federația Rusă în breaking news-urile despre mașini electrice, cuceriri incredibile în lupta contra cancerului, explorarea spațiului sau dezvoltarea de cip-uri. …. Rusia nu are cea mai mare armată din lume, nici măcar a doua după China, ci a cincea. Nu are PIB-ul cel mai mare (ci al 11-lea) sau salariul mediu net cel mai mare de pe glob (ci al 66-lea). În ciuda unei tradiții sovietice demne de admirat, nici măcar actualul campion mondial la șah nu e rus. Știrile majore ale olimpiadei de iarnă ce tocmai s-a încheiat au fost, într-un trist contrast, succesul chinezo-americancei Eileen Gu și scandalul de doping din jurul rusoaicei Kamila Valieva…..Rareori Federația Rusă se joacă de-a propria imagine. Am văzut recent un interviu dat în limba engleză de ambasadorul său în Statele Unite. Accentul său era covârșitor, evocând filme de categoria B de prin anii ’90. El nu era nici pe departe cel mai bun vorbitor de limbă engleză din Ministerul de Externe al Federației Ruse. Ba chiar sunt sigur că există mulți experți în America sau figuri reprezentative care l-ar fi putut înlocui. Dar, în aparițiile sale publice, el trebuia să propage imaginea unei Rusii nesofisticate dar puternice, vocalizând precum imigranții mafioți de duzină, ce au cuțit și mitralieră la cingătoare. Accentul său era o armă comunicațională în acest sens. Există și umbre de umor în Rusia…..Mai există însă un aspect. În plan politic, România are probleme de natură freudiană pe care abia încet și le rezolvă. Există un constant apetit pentru un tătuc care să le rezolve pe toate cu o mână de fier. …. Din acest punct de vedere, România este un adolescent care vrea atât libertate cât și ordine, negând oricare din ele se concretizează și visând mereu la celălalt atribut. Această stare este într-o lentă dispariție, pe măsură ce ne maturizăm. Simpatia față de Putin este și un ecou al acestei stări de spirit. Ea poate fi accentuată – și declinul său redus – de crize precum cele contemporane (energie, prețuri, pandemie), de complexitatea ineficientă a coalițiilor guvernamentale și de figuri publice (actualul președinte al României, actualul prim-ministru, actualul primar al Capitalei) care nu emană duritate sau hotărâre. Integral: https://pressone.ro

Russian Tanks Enter Eastern Ukraine as Rebel Leader Linked to MH17 Disaster Is Reported Dead13 prime impresii despre războiul din Ucraina  …. Lui Iohannis i s-a ars procesorul în timpul şedinţei CSAT şi nu mai zice decât “Atenţie şi îngrijorare” de două ore; Ambasada României nu poate părăsi Ucraina până nu-şi plăteşte ambasadorul datoriile la buticul de peste drum; Mîndruţă şi-a înlocuit roţile de la bicicletă cu şenile şi e gata să intre în acţiune; Ghinion. Liderii UE spun că Ursula a scăpat pe jos pachetul de sancțiuni la adresa Rusiei; România a anunţat şi ea sancţiuni dure: dacă vine Putin, îl întâmpinăm doar cu pâine, fără sare; Refugiaţii ucraineni au fost avertizaţi la intrare: vedeţi că DN2 e periculos, mor oameni; Premierul Ciucă a convocat un task force şi trei porţii de mici, că o să fie o zi lungă; Ion Iliescu e furios că nu mai găsește ziarul Pravda la chioșc; România e acuzată de atac biologic după ce dintr-un avion Blue Air a căzut o paporniţă; USR a început să strângă semnături pentru demiterea lui Putin în cadrul campaniei ”Fără dictatori în funcții publice!”; Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 24 februarie.”O singură concluzie se desprinde din vacarmul mediatic pe temele dureroase ale momentului – facturile la energie, inflația, pensiile etc.: partidele aflate la putere nu au absolut nicio soluție.”

Langa oras: Imaginile care iti taie respiratia – GALERIE FOTO - Despre Botosaniul interzisBuna dimineata intr-o zi de joi, 24 februarie! Minimele zilei de joi pleacă de la –6, –8 gr prin zonele montane, –0 spre –2, –3 gr prin Transilvania, Maramureș, Banat, Crișana, zonele deluroase ale Olteniei, Munteniei, Moldovei, dar și prin sudul Moldovei. În restul țării valorile minime urcă spre un 2 –3 gr. Peste zi, maximele ajung la 7 – 9, 10 gr în cea mai mare parte a țării, cu excepția Transilvaniei și a zonelor depresionare, unde nu depășim 3 – 5 gr. La munte va fi cel mai rece, cu 1 – 2 gr, iar pe creste –1, –3 gr. Se vor semnala precipitaţii slabe, preominant sub formă de ploaie, pe arii relativ restrânse în centru şi est şi cu totul izolat în rest. La munte vor fi precipitaţii mixte. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări în regiunile sud-estice. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 3 şi 12 gr C, iar cele minime, între minus 7 şi 2 grade Celsius.  Bucuresti: 12/-1 gr.C.

Valul cinci al pandemiei de Covid-19 provoacă tot mai multe decese în RomâniaSubvarianta Omicron care ar putea genera valul 6 al pandemiei, ignorată în România  Ponderea subvariantei mai contagioase a tulpinii Omicron, BA.2, care îngrijorează în acest moment experții în sănătate publică de la nivel mondial, aproape s-a dublat în România, într-o singură săptămână, ajungând la 9% din totalul infectărilor cu Omicron, potrivit raportului publicat, ieri, de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP), cu privire la variantele care determină îngrijorare. Această subvariantă generează forme mai grave de boală, cu afectare pulmonară, este rezistentă la unele antivirale şi la tratamentele cu anticorpi monoclonali și chiar la imunitatea indusă prin infectarea cu varianta inițială a tulpinii Omicron, potrivit unui studiu recent. Asta înseamnă că inclusiv cei care au trecut prin infecția cu Omicron se pot reinfecta cu noua subvariantă BA.2. …. Rafila: „Nu ne punem problema unui val 6”…. BA.2 – de la 1% la 9%, în 3 săptămâni Datele raportate săptămânal de specialiștii Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT) din cadrul INSP arată că cele 13 cazuri de BA.2 despre care știa ministrul Sănătății erau depistate până la finalul lunii ianuarie, adică acum mai bine de trei săptămâni, când ponderea acestei subvariante în totalul infectărilor cu Omicron era de numai 1,1%….. Prevalența infectărilor cu BA.2 a înregistrat o creștere importantă în ultimele două săptămâni, de data aceasta fiind identificate de aproape 9 ori mai multe cazuri față de ultima secvențiere făcută, atrag atenția de specialiștii MedLife. Practic, este o creștere de la 3% la 27% în interval de 2 săptămâni pe lotul de studiu, ceea ce e confirmă ritmul accelerat de răspândire a acestei subvariante Omicron. În Danemarca, unde este dominantă, a crescut numărul deceselor Mai mulți experți cunoscuți la nivel mondial sunt îngrijorați că noua subvariantă a tulpinii Omicron ar putea duce la o nouă creștere devastatoare a infecțiilor și a deceselor în întreaga lume. ….În studiul realizat la Universitatea din Tokyo, despre care a amintit și epidemiologul român Emilian Popovici, cercetătorii care au expus hamsteri la diferite variante ale coronavirusului SARS-CoV-2, spun că sunt diferențe majore între subvariantele BA.1 (cea care a provocat valul 5 – Omicron) și BA.2. Printre cele mai îngrijorătoare constatări ale japonezilor se numără și faptul că BA.2 afectează plămânii, dând leziuni mai rapide și mai extinse: „Încărcătura virală de ARN la periferia pulmonară și tulburările histopatologice ale BA.2 au fost mai severe decât cele ale BA.1 și chiar B.1.1”. „Pe scurt, datele noastre sugerează posibilitatea ca BA.2 să fie varianta cea mai îngrijorătoare pentru sănătatea globală”, au conchis japonezii, care consideră că această variantă trebuie „să fie monitorizată în profunzime”…..Cercetătorii japonezi au constatat că noua subvariantă este mai rezistentă la imunitatea indusă prin infectarea cu varianta inițială a tulpinii Omicron (BA.1), ceea ce înseamnă că inclusiv persoanele care au trecut prin infecția cu Omicron se pot reinfecta cu noua subvariantă BA.2. Integral: https://jurnalul.ro

Noi beneficii pentru bugetari: lefuri mărite, sporuri şi acces uşor la noi funcţii Coaliţia funcţionează cu precizie elveţiană când este vorba de găsirea de noi prevederi legislative care să îmbunătăţească viaţa angajaţilor la stat sau a celor care vor să prindă un loc de bugetar. Peste 30 de parlamentari din toate partidele Coaliţiei – PSD, PNL UDMR – au depus săptămâna trecută un proiect de lege prin care să fie majorate salariile angajaţilor din prefecturi, în special ale celor cu funcţii de conducere. Motivul este că angajaţii din aceste instituţii sunt puşi să întocmească documente cu celeritate şi lucrează pe speţe unde trebuie mare atenţie. Prin proiectul de lege are loc modificarea unor anexe din Legea salarizării unitare, prin care un director general, grad II, ar avea suma mărită cu încă 1.200 de lei, până la 9.283 de lei, în timp ce un director general, grad I, un plus de 1.100 de lei, ceea ce înseamnă ca ar ajunge la 8.375 de lei brut, pentru salariul de bază. Leafa de bază a unui director general adjunct ar urma să fie mărită cu 1.132 de lei, cuantum aplicabil şi pentru un inspector-şef sau şef de compartiment. Circa 800 de lei în plus ar urma să aibă şi un contabil-şef. Pe de altă parte, un şef de birou ar putea să aibă salariul de bază crescut cu doar 300 de lei. Potrivit expunerii de motive, efortul bugetar lunar pentru aceste măriri ar fi de 4,3 milioane de lei, ceea ce anual ar însemna 51,6 milioane de lei. Cale uşoară spre angajări În Senat, în calitate de for decizional, a trecut un proiect de lege prin care la Autoritatea Electorală Permanentă vor putea fi angajate persoane prin numire directă sau prin detaşare din alte instituţii, nu doar prin concurs sau examen. „Posturile din cadrul aparatului de specialitate al Autorităţii Electorale Permanente se ocupă, după caz, prin concurs, examen sau modificarea raporturilor de serviciu, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor Legii 7/2006”, prevede amendamentul al cărui autor este social-democratul Radu Oprea. Prin urmare, conducerea AEP va putea angaja discreţionar. Un singur senator a luat cuvântul pentru a atrage atenţia asupra efectelor iniţiativei. „Asistăm la deprofesionalizarea unei întregi categorii de funcţionari publici”, a punctat senatorul Cosmin Poteraş (USR). La Camera Deputaţilor a intrat în circuit parlamentar, după ce la Senat a fost adoptat tacit acum două săptămâni, un proiect de lege prin care personalul didactic de la Cluburile Sportive Şcolare sau Cluburile Universitare, dar şi învăţătorii, educatoarele, profesorii de la gimnaziu sau din învăţământul primar beneficiază de o majorare de 10% a salariului de bază. Susţinătorii demersului: mai mulţi aleşi ai PSD. Explicaţia pentru acest spor este faptul că un antrenor, profesor sau învăţător îşi dedică mult timp pentru pregătirea elevilor pe care îi au şi mereu ţinteşte ca aceştia să realizeze performanţe. Sporul de 50% Senatul a adoptat marţea trecută un proiect de lege prin care vor putea beneficia de spor de până la 50% din salariul de bază toţi angajaţii din instituţiile şi autorităţile publice care lucrează cu fonduri externe rambursabile. PSD, PNL, UDMR şi AUR au votat pentru, USR s-a abţinut. Aşadar, o lipsă de opoziţie faţă de proiect, ceea înseamnă că legea are cale liberă pentru a trece şi de Camera Deputaţilor. În unele instituţii, cum este Ministerul Justiţiei, de exemplu, un spor de 50% ar putea însemna până la 12.500 de lei la salariu. Parlamentarii fac viaţa mai uşoară şi pentru cei angajaţi la cabinetele lor, dacă vor să ţintească o funcţia în administraţie. Prin proiectul de lege în care a fost instituit sporul de 50% pentru angajaţii din instituţiile şi autorităţile publice care lucrează cu fonduri externe rambursabile, Senatul a decis că vor putea fi transferaţi sau detaşaţi oricare dintre angajaţii din Parlament în diferite instituţii centrale. Integral: https://adevarul.ro

”Soluțiile” propuse de guvernul Ciucă pentru rezolvarea crizei facturilor la energie pun pe butuci întregul sector energetic …. Avem convingerea că măsurile anunțate nu doar că nu rezolvă nimic, dar distrug pe termen lung orice șansă de modernizare a sectorului energiei, pun în pericol investițiile care s-ar fi făcut în acești ani și riscă să bage în faliment producători, furnizori și operatori de rețele. 1. Măsurile de plafonare, compensare, tăieri de taxe, de certificate verzi, de contribuție la cogenerare, chiar reglementări de prețuri erau acceptabile exclusiv pentru perioada octombrie-martie. Din aprilie încolo, măsurile care trebuie luate – și vor fi luate de celelalte țări din UE – sunt cu totul altele. Ca să avem facturi mai mici la energie la anul trebuie să facem acum eficiență energetică în clădiri, anvelopări de blocuri și case, eficiență energetică la consumatori noncasnici, investiții rapide în capacități noi de producție de energie electrică și gaze, prosumatori – consumatori care își pot produce singuri o parte din consumul de energie. Soluția e reducerea cererii fără compromis la calitatea locuirii și creșterea rapidă a ofertei de energie. Asta e singura soluție acceptabilă la nivel UE și orice altceva, pe lângă faptul că ne va adânci problema, ne va arunca și direct în infringement. În loc de asta, noi stăm de doi ani pe strategia de renovare a clădirilor fără să facem nimic și de 5 ani cu zero investiții în energie. 2. Orice idee de reglementare a prețurilor la gaze va bloca definitiv proiectele din Marea Neagră și va reduce și mai mult produția internă de gaze, expunându-ne și mai mult la importuri de gaz rusesc. BSOG intenționa să înceapă producția de gaze în decurs de câteva luni, gaz care ar fi fost disponibil pentru consumul de iarna viitoare. Consorțiul OMV Petrom – Romgaz ar putea lua decizia de investiție în Neptune Deep doar dacă nu se reglementează prețurile și se clarifică legea offshore. Producția actuală onshore a scăzut cu 30% în ultimii 4 ani tocmai ca urmare a reglementării prețurilor data trecută. Cum e posibil să facem aceleași prostii încercate deja? Cum e posibil să ne expunem și mai mult importurilor de la Gazprom, când toată Europa e în fierbere să ne decuplăm acum, anii aceștia, de gazul rusesc? 3. Orice idee de reglementare a prețurilor la energie electrică va bloca proiectele de investiții în regenerabile sau alte capacități noi – în condițiile în care tocmai trebuia să dăm drumul proiectelor din PNRR și Fondul de Modernizare, iar mulți investitori se uitau cu încredere la piața românească să facă investiții chiar fără sprijin, că avem o criză de producție. Criza de producție de energie e din 2016, de când nu s-a mai investit nimic – deși interes ar fi existat dintotdeauna, dacă nu se opunea statul român cu mâinile și picioarele, iar reglementarea prețurilor va asigura și de acum încolo că nu se va face nicio investiție nouă. Ani de zile investițiile au fost blocate de reglementări, dificultatea accesului la rețea și imposibilitatea de a încheia un contract așa cum vrei tu – o revenire. E inacceptabil că de doi ani nu accelerăm proiectele din Fondul de Modernizare (pe care polonezii sau cehii îl folosesc din plin); că nu terminăm de șurubărit la programele operaționale din ciclul 2021-2027 (noi fiind deja în 2022); că nu suntem în stare să finalizăm nici măcar proiectul Iernut al Romgaz, pentru care riscăm să pierdem banii ce trebuiau folosiți inițial până acum doi ani. În PNRR am promis nu doar proiecte cu grant, ci și reforme și investiții private fără ajutor – dacă acestea nu se fac, pierdem și granturile. 4. În loc să vină cu idei de reducere a facturii de energie vara cu 3 lei, Guvernul trebuie să se uite la companiile din piață care sunt în criză de lichiditate și riscă falimentul, trăgând după ele eventual și sistemul bancar – și asta, tocmai din cauza legii plafonării și compensării….. 5. În general, e inadmisibil să propui măsuri fără niciun fel de date și analiză: cât vor fi facturile la energie din aprilie încolo? Cum factura nu depinde doar de preț, ci și de consum, consumatorii casnici consumă oare la fel de multe gaze naturale și energie electrică pe cât consumau în noiembrie-februarie? Ce efecte a avut legea plafonării și compensării, inclusiv în piață? Ce prețuri au crescut și la ce consumatori? La casnici sau firme? Ce bani a încasat până acum Ministerul Energiei de la companiile sale ca Hidroelectrica, Nuclearelectrica șamd și ce bani a plătit până acum furnizorilor pentru facturile din iarnă? Cum a mers supraimpozitarea regenerabililor, a reușit ANAF până acum s-o descâlcească și s-o facă aplicabilă? ANRE și Ministerul Energiei trebuie să vină de urgență cu o analiză a efectelor legii plafonării și compensării, înainte să anunțe domnul Ciucă măsuri și mai proaste decât ce-a fost până acum. Integral: https://www.contributors.ro

Cristina Prună reclamă profitul uriaș al statului român din criza facturilor: “A încasat 1,5 miliarde de lei în plus din TVA pe energie şi gaze”  …. ”Ştiţi cât a încasat statul român din TVA pe energie şi gaze în această perioadă cât a explodat preţul, din luna noiembrie? 1,5 miliarde de lei, în plus, încasări numai din TVA”, a spus Cristina Prună la Profit TV. Ea a precizat că, în plus, ”s-au luat dividende de la companiile de stat şi s-a supraimpozitat profitul cu 80% pentru producătorii de energie regenerabilă”. Potrivit Cristinei Prună, ”marele câştigător al acestor creşteri de preţuri este statul român”. ”Statul se îndestulează şi cetăţeanul suferă”, a afirmat aceasta, adăugând că ”soluţia corectă este reducerea de taxe”. În privinţa preţului la energie, Cristina Prună a arătat că soluţia dată de USR a fost tot pe reducere de taxe, în niciun caz pe plafonare şi compensare. Cristina Prună a mai afirmat că guvernul ar trebui să vină cu măsuri suplimentare în privinţa preţurilor mari la energie şi gaze. ”De exemplu, m-am uitat în Belgia, ei au aferit un voucher de 100 de euro tuturor cetăţenilor, pe lângă reducerea TVA la 6%, va face o diferenţă”, a spus ea. Integral: https://ziare.com

Revista 22Era ticăloșiei politice Atâta vreme cât PSD, PNL și UDMR se vor afla la putere, România va fi doar o țară furată și niciodată reformată. O singură concluzie se desprinde din vacarmul mediatic pe temele dureroase ale momentului – facturile la energie, inflația, pensiile etc.: partidele aflate la putere nu au absolut nicio soluție. Dar cum ar putea fi altfel, când prim-ministrul, probabil un biet plagiator, este un simplu executant al ordinelor PSD și PNL, complet lipsit de viziune; când președintele, trădător al propriului electorat, a abandonat țara și aleargă după o sinecură internațională din nebuloasa ecologistă; și când partidele politice de la putere sunt principalele adversare ale reformei? În loc să guverneze, PSD și PNL scot din joben idei și cifre fără noimă – să fie TVA 17% sau 19%? să fie 5% pentru energie? să reglementăm prețurile, riscând o penurie de alimente, să reducem CAS? Analiștii economici serioși le-au demontat pe toate, dar pe ei guvernanții nu îi întreabă nimic. Au loc ședințe peste ședințe, din care nu rezultă nicio strategie guvernamentală coerentă pentru ieșirea din criză. Efortul guvernanților se concentrează exclusiv pe manipularea opiniei publice. Campania de mistificare malefică despre care am scris în numărul trecut a continuat neabătut. Vom reține ca reprezentativ demersul ministrului sănătății, Alexandru Rafila, care a sesizat corpul de control al premierului, scandalizat că PNRR alocă 25 de milioane de euro pentru consultanță legată de un proiect în valoare de doar 5 milioane de euro. Ar fi cu adevărat scandalos dacă ar fi adevărat, dar se pare că nu este. După cum au demonstrat cu cifre și informații concrete foștii miniștri USR Vlad Voiculescu, Ioana Mihăilă și Cristian Ghinea, proiectul se referă la construcția a 8 spitale de importanță națională și valorează 1,7 miliarde de euro, nicidecum 5 milioane. Suma acordată pentru asistență tehnică devine deci 1,5% din valoarea proiectului și acoperă activități esențiale pentru realizarea sa. Cheltuiala nici măcar nu este obligatorie, MS putând să construiască spitalele cu propria expertiză, dacă o mai are. Comisia Europeană consideră că nu o are, de aceea a prevăzut sumele pentru asistența tehnică, iar ministrul investițiilor și fondurilor europene, Dan Vîlceanu, i-a dat dreptate, fiind, ce ironie!, de acord cu USR. Ne amintim că fostul premier PSD Viorica Dăncilă a lăsat neutilizați banii europeni alocați celor opt spitale pentru că nu a știut cum să împace exigențele europene cu interesele partidului de a pune mâna pe bani și a-i folosi după bunul plac. Aceasta este problema și acum, iar ministrul Rafila devine ridicol reclamând la guvern un acord aprobat de Comisia Europeană. Pus în context, acest demers stupid scoate și el în evidență un fenomen grav și profund, și anume falimentul total al partidelor de tip mafiot. Nici dacă, prin absurd, ar vrea să facă reforme pentru a obține banii din PNRR, PSD, PNL și UDMR nu le mai pot face fără să se autodistrugă. Ele se identifică cu un sistem bazat pe deturnarea resurselor publice în folosul lor și al clientelei, printr-o rețea de tip mafiot bazată pe corupție, rețea din care face parte și majoritatea corpului de magistrați…...Iată de ce, atâta vreme cât PSD, PNL și UDMR se vor afla la putere, România va fi doar o țară furată și niciodată reformată. Aceste partide viciate nici nu pot și nici nu vor să facă vreun bine României. Ele sunt depășite istoric, incompatibile cu normele statului de drept și cu standardele de bună guvernare și transparență comune în UE, ceea ce explică și obsesia lor de a blama Bruxelles-ul pentru greutățile românilor. Locul lor nu este în Walhalla, ci la groapa de gunoi…..Suntem, așadar, captivi ai falimentului politic al partidelor sistemului, eșuați la periferia Europei. Unii, triste trestii gânditoare, alții, prizonieri ai ignoranței și nevoii. Integral: https://revista22.ro

CULTURILE DE GRÂU STRĂLUCESC CU AJUTORUL AGRO-EST MUNTENIARomânia, 2022: Exportăm grâu și importăm făină, iar de Paște mâncăm ouă poloneze  România și-a neglijat industria producătoare de alimente și s-a întors, la acest capitol, în urmă cu aproape 100 de ani, când exporta resurse brute și importa produse finite, potrivit lui Vladimir Alexandrescu, purtător de cuvânt al Institutului Național de Statistică (INS). Problema deficitului comercial se manifestă însă în majoritatea industriilor românești, exceptând-o pe cea auto, iar antreprenorii români ar trebui să se uite înspre bulgari, care sunt cei mai mari exportatori de case de marcat la nivel mondial, dar și spre polonezi, care sunt pe locul doi global printre cei mai mari exportatori de mere, a spus și Liviu Rogojinaru, consilier al ministrului Antreprenoriatului și Turismului. „Facem aceeași observație pe care o făceau marii economiști ai României din anii 1930 privind crudul adevăr legat de comerțul exterior al țării noastre. Ca atunci, și acum exportăm grâu și importăm făină, în condițiile în care am avut o industrie a morăritului suficient de puternică pentru a acoperi necesarul nostru”, s-a plâns Vladimir Alexandrescu, la conferința Forumul Diplomației Economice și al Exportatorilor.….Industria alimentară din România a fost neglijată după 1990. Țara noastră are un deficit net de 1,7 miliarde de euro în această industrie, o zonă unde România prin tradiție era un exportator net, în viziunea purtătorului de cuvânt al INS….. Alexandrescu a arătat că țara noastră stătea, chiar și pe atunci, mai bine decât la nivel actual, în ciuda faptului că în prezent se află în Uniunea Europeană, având facilitatea comerțului liber și este mult mai industrializată. Firmele mijlocii ar trebui să încerce să își vândă bunurile ori produsele și în afara țării  Pentru ele 27.000 de companii mijlocii din România ar trebui să se orienteze să își ducă și către exterior produsele, să ia modelul țărilor vecine din sudul și estul Europei, în viziunea lui Liviu Rogojinaru. Chiar dacă economia României este alcătuită, în proporție de peste 97%, din întreprinderi mici, afacerile de dimensiuni mijlocii ar avea capacitatea să se implice și în trimiterea produselor lor către alte piețe. „Multă lume se supără când le spun că de Paște mâncăm ouă poloneze, că în general cumpărăm mere poloneze. Polonezii au vrut să se concentreze și către exterior, și-au stabilit obiective și au ajuns, de exemplu, cel mai mare exportator de mere”, spune Rogojinaru…..România trebuie să aibă un proiect de țară, care să includă 5-10 industrii și produse de bază și trebuie să se concentreze asupra acestora, altfel îi va fi din ce în ce mai dificil în cele ce vor urma, crede consilierul. …. Numai un sfert dintre exporturile totale ale României sunt făcute de companii deținute de antreprenori români, iar acest lucru este și el unul „straniu” în viziunea lui Liviu Rogojinaru. Pe de altă parte, România ar trebui să încurajeze exporturile de autovehicule și piese, pentru că țara noastră performează la acest capitol. În 2018, România a exportat autovehicule și componente de autovehicule de 32 de miliarde de euro, adică 47% din totalul exporturilor țării noastre din acel an….. Datoria externă totală a României crescut cu 7,44 miliarde de euro în 2021, în următoarea structură: datoria externă pe termen lung a însumat 97,04 miliarde de euro la 31 decembrie 2021 (72,3% din totalul datoriei externe), în creștere cu 3,7% față de 31 decembrie 2020. Datoria externă pe termen scurt a înregistrat la 31 decembrie 2021 nivelul de 37,21 miliarde euro (27,7% din totalul datoriei externe), în creștere cu 11,9% față de 31 decembrie 2020. România suferă, de asemenea, de deficite gemene mari (deficit de cont curent și deficit bugetar), care trag în jos leul și care pun statul într-o situație dificilă pentru că atârnă „ca o piatră de moară” de moneda națională, care este sub presiunea deprecierii, potrivit unor economiști. Integral: https://www.wall-street.ro

Cristi Danileț și Magistratura care ne bagă frica-n oase - HotNews.roHotărârea CJUE din 22.02.2022: șah-mat la CCR 1. E timpul să recunoaștem  De câțiva ani, ceea ce se întâmplă la Curtea Constituțională din România pune în pericol legitimitatea acestei instituții extrem de importante pentru un stat de drept. Cu alte ocazii am arătat unele din problemele de organizare ale CCR. Acum voi face doar o trecere în revistă a unora de funcționare, dar voi insista pe cea mai gravă, atestată azi de la cel mai înalt for decizional din Europa. 1.1. Prima problemă este aceea că CCR a devenit un actor politic: în loc să asiste autoritățile în respectarea Constituției și să identifice blocajele în relațiile dintre acestea, Curtea indică autorităților ce decizii politice să ia în anumite situații. Acest activism al curții a fost generat de competența de a soluționa conflictele juridice de natură constituțională între autoritățile statului, competență atribuită CCR în 2003 prin revizuirea Constituției. Ea a fost utilizat mai ales din anul 2015 când Curtea a început nu doar să constate conflictul, ci și să indice modul de rezolvare, motiv pentru care politicienii s-au derobat de atribuțiile constituționale pasând asumarea deciziei la CCR. 1.2. A doua problemă este aceea că de o bună bucată de vreme CCR interferează cu independența judecătorilor: în loc să se rezume în a constata neconstituționalitatea unor acte normative, în mod repetat CCR indică magistraților cum anume să le interpreteze. Sunt decizii care se întind pe zeci, unele chiar pe sute de pagini, în care CCR spune în mod expres ce înțeles să dea judecătorii unor norme cuprinse în legislația primară, deși acest rol este rezervat exclusiv curții supreme și instanțelor ordinare. Pe baza unor hotărâri din anii 2016-2019, au fost redefinite siguranța națională și corupția, au fost rescrise competențele procurorilor, au fost excluse probe din dosarele de mare corupție, s-au redeschis dosare soluționate definitive, au fost reformate completele de judecată sau s-a redefinit – pentru a câta oară?! – statutul de „magistrat” al procurorilor. Sunt alte decizii în care CCR și-a arogat inclusiv rolul de instanță de contencios administrativ, lipsind de efecte acte administrative încheiate între autorități (mă refer, evident, la celebrele Protocoale) pentru care nu găsesc că CCR ar fi avut vreo competență legitimă. 1.3. A treia problemă o constituie o serie de decizii ale CCR care sunt contrare Convenției Europene a Drepturilor Omului. Desigur, publicului îi este extrem de cunoscută hotărârea dată în cazul revocării procurorului Kovesi. Am identificat însă mai multe astfel de decizii, menționate de Curtea de la Strasbourg, care a dat soluții contrare celor pronunțate de Curtea noastră constituțională. 1.4. A patra problemă este seria de hotărâri ale CCR în materia dreptului UE, survenite în urma unei inexplicate schimbări de practică judiciară. În urmă cu câțiva ani CCR a decis că România trebuie să respecte dreptul UE, inclusiv să pună în aplicare recomandările din cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare. Dar, fără nicio explicație  – obligatorie de dat în caz de reviriment jurisprudențial – CCR a revenit și a început să susțină că, din moment ce o lege națională este declarată ca fiind conformă Constituției, judecătorii naționali nu au voie să decidă că acea lege ar fi contrară UE, invocând o așa-numită „identitate constituțională”…..2.5. Context pentru hotărârea CJUE de azi: Decizia de azi are legătură cu Secția specială pentru magistrați înființată de Parlament printr-o lege nemotivată, în anul 2018, contrar opiniei a peste 80% dintre magistrații români și a autorităților europene (GRECO, Comisia de la Veneția, Comisia Europeană). În concret, la plângerea unui justițiabil, SIIJ deschide o investigație penală cu privire la unii magistrați. Pentru că ancheta durează prea mult, justițiabilul face o plângere la instanță. Judecătorul cauzei spune că, pentru a analiza chestiunile legate de durată, trebuie să verifice mai întâi dacă SIIJ este înființată legal. Pentru aceasta, ar trebui să aplice direct dreptul UE care spune că SIIJ nu a fost înființată și nu a funcționat potrivit standardelor europene, dar CCR i-a interzis acest lucru judecătorului, după cum am arătat. Așa că judecătorul cere opinia CJUE…… 2.7. Așadar, instanța națională nu poate fi împiedicată să coopereze cu CJUE, iar statele trebuie să dea dovadă, fiecare în parte, de cooperare loială cu Uniunea. Lucru valabil, evident, și pentru Curtea Constituțională. 3. Criza constituțională de proporții Suntem într-o situație care era imposibil de gândit în urmă câțiva ani. Până la această serie de hotărâri ale CJUE, nimeni nu putea spune că CCR poate greși pentru că însăși CCR era cea care definea cuvântul „greșeală”. Iată că acum vine o instanță europeană, singura îndrituită, care ne arată că CCR a greșit. Și încă în mod repetat. Nu este o situație inedită în România, iar ceea ce a stabilit pentru noi CJUE nu este în premieră. De peste jumătate de secol instanța europeană a stabilit natura juridică a dreptului european și modul de interpretare a legislației UE. În zeci de hotărâri date până acum CJUE a arătat că judecătorul național este primul chemat să aplice dreptul UE și că nu poate fi împiedicat să o facă, el fiind independent. Cu toate acestea, invocând argumente nefondate și inventând sintagme de drept autohtone, CCR a încercat să ne convingă de contrariu. Mai mult, presiunile asupra judecătorilor făcute prin intermediul Inspecției Judiciare și Consiliului Superior al Magistraturii și acțiunile disciplinare demarate împotriva magistraților care au protestat împotriva legilor prin care s-a înființat SIIJ sau împotriva magistraților care au sesizat CJUE au timorat întreg sistemul de justiție. Frica domină justiția, o simți în aer. Iar un sistem de justiție dominat de frică nu este unul independent. 4. Soluții  Am ajuns într-o situație ce pare fără ieșire. În anul 2019, judecătorii Curții Constituționale din Moldova care au dat o hotărâre vădit contrară Constituției, aspect constatat de Comisia de la Veneția și calificat drept abuz de putere, și-au revizuit propria hotărâre după care au demisionat în bloc. La noi se așteaptă un  gest de onoare. ICDE a cerut în iunie 2021 demisia acelor judecători ai CCR care au încălcat dreptul UE. Nicio reacție…..Iar încălcarea intenționată a legii nu mai este o simplă eroare. Este un abuz. Integral: https://www.contributors.ro

Nesimțire în formă pură. Cum a ajuns școala să încurce investițiile în turismul montan   Cu aproximativ 15-16 ani în urmă, pe când luasem o pauză de presă și lucram în publicitate, unul dintre clienții agenției unde eram angajat, producător de mâncare pentru copii de până în 3 ani, aștepta de la noi o propunere de premiu pentru o clasică promoție de vânzări. Propunerea la care țineam cel mai mult presupunea, pe scurt, o acumulare de capital, timp de 16-17 ani, astfel încât câștigătorul promoției (copilul, desigur) ar fi avut la dispoziție, la 18 ani, câteva zeci de mii de euro pentru a-și acoperi cheltuielile pentru studii universitare, aici sau în foarte multe părți din Europa. Clientul a dorit testarea în focus-group a premiilor propuse, ceea ce s-a și întâmplat. Focus-group-urile, la care au fost prezente mămici din grupurile țintă ale viitoarei reclame, au decis că cel mai bun premiu al respectivei promoții nu este un plan de viitor, garantat, pentru copii, ci un pictorial + copertă într-o revistă pentru mămici, despre copii. …. Mămicile care luau decizii își doreau, mai degrabă, o glorie efemeră. Prezența copilului într-o revistă care astăzi nici măcar nu mai există (nu era ceva strălucit nici pe vremea aceea) era mai importantă decât studiile pe care copilul ar fi putut să le facă după terminarea liceului. Revista cu pricina, după cum am spus, nu mai există. …. Mi-am amintit acest episod zilele astea, când am văzut petiția unor băieți cu business-uri pe și pe lângă pârtiile de schi. Asociația Transportatorilor pe Cablu din România, căreia i s-au alăturat vreo 60 de proprietari de „resorturi” de schi și snowboarding din toată țara, cere o vacanță școlară de două săptămâni, în luna februarie, pentru ca bieții copilași să poată merge la schi. Fără această vacanță, ne spun antreprenorii din domeniu, se vor temporiza sau vor fi stopate investiții în turismul montan, vor fi prețuri mai mari la cazări, vor fi cozi la instalațiile de transport pe cablu, va fi aglomerație pe drumurile care duc la stațiunile montane. Sunt aproape doi ani de când învățământul românesc este complet bulversat. Mai mult nu s-a făcut școală decât s-a făcut. În România Educată a lui Klaus Iohannis devine normal așa. Pentru că ministrul educației chiar ia în serios să planifice o vacanță în februarie, să poată merge copilașii să se dea cu schiurile. Câți copii schiază, în România? 1.000? 2.000? 10.000? Probabil nu sunt mai mult de 3-4.000, cu generozitate. Dar ministrul Cîmpeanu ia în considerare să întrerupă anul școlar timp de o săptămână pentru a nu-i defavoriza pe acești 3-4.000 de copii, pe părinții lor și, mai ales, pe „investitorii” din turismul montan. Mai rămân 2.796.000 de copii. ce facem pentru ei, pentru sănătatea lor? S-ar putea da vacanțe pentru copiii (sau părinții lor) care pescuiesc la copcă? Dar pentru cei care au o fereastră îngustă de vânt pe plaja de la Vadu, să se dea cu kite-surf-ul? Poate există copii care vânează prepelițe. Nu pot să o facă decât în anumite perioade. De ce să nu existe vacanță și pentru asta?  Integral:https://www.libertatea.ro

24 octombrie în istoria românilorSoluții sau disoluții?…. Putin nu se împacă cu gândul că fosta sa concubină din marele harem URSS vrea să-și refacă viața. Decât s-o știe cu Biden, mai bine o omoară cu mâna lui. Deși dragoste cu sila nu se face, se pare că sila (și nu mila) conduce lumea. Să sperăm totuși că războiul va fi evitat. Altfel România va fi înconjurată de tentaculele lui Putin – căci Ungaria e cu trupul în UE și cu sufletul la Moscova iar Viktor Orban a sugerat deja posibilitatea ieșirii din UE. N-ar fi exclus să existe un plan de subminare a UE prin retragerea treptată a unor țări – după modelul de falimentare a băncilor prin retragerea clienților. Cam așa se vede. Unii cu tancurile, alții cu tunurile. Deși fabrica de armament Cugir s-a închis și angajații protestează (în timp ce ministrul Spătaru zăcea lipit de scaun iar Gigel se lipea de proteste căci unde e rău, hop și el) tunurile energetice și imobiliare trag în neștire în civili. În schimb tunul achizițiilor din pandemie (că noi am luat 120 mil. de vaccinuri pentru 20 milioane de locuitori, în ideea că românul are 7 vieți în pieptu-i de aramă) a fost secretizat. Ce secret de stat eșuat e protejat? Sătul de luptele corp la corp din coaliție, Ciucă le-a cerut miniștrilor soluții urgente în criza facturilor greșite. La rându-i, Vâlceanu (un Vâlcov al PNL) i-a acuzat pe Budăi și Rafila că nu atrag fonduri europene. Așa-s miniștrii noștri: neatractivi. Ciucă l-a certat pe Vâlceanu fiindcă spală rufele coaliției în public iar Cîțu s-a supărat pe Ciucă fiindcă ține cu miniștri PSD…..Aflată în criză de idei, Alina Gorghiu a lansat (pe fb) un concurs pentru Dragobete de poze (deocheate?) și declarații de dragoste. Spre exemplu, faceți dragoste, nu război. Sau: iubiți-vă pe tunuri imobiliare (gen Mogoșoaia, unde și Alina are interese pământești). În acest cadru idilic, Gigel (AUR) și Cristian Diaconescu (PMP) înfiripaseră o idilă împotriva rațiunii. Gigel i-ar fi oferit cadou de nuntă 14 parlamentari trecuți pe numele său – ca PMP să devină parlamentar cu subvenție de la stat. O șmecherie veche (folosită și de Ponta) dar care s-a dovedit o păcăleală fatală pentru Diaconescu. …. Deloc consumator de limba engleză, ministrul apărării, Vasile Dîncu, a ținut (la reuniunea omologilor din NATO) să stâlcească limba lui Shakespeare mai rău ca Dăncilă. Adică tobe or not tobe. Dacă tot trebuia pus la apărare, de ce nu l-or fi pus portar la Dinamo? Că-i place fotbalul.  Integral: https://revista22.ro

Dan Barna şi Dacian Cioloş, invitaţi marţi la Palatul CotroceniRIP USR…. De ce nu reușește dreapta reformistă niciodată să treacă peste fărâmițările, certurile, intrigile și orgoliile nemăsurate? E deja aproape matematic și nu este deloc de mirare că atunci când există un nou elan, majoritatea îl privește cu scepticism, în cel mai bun caz. Ce se întâmplă totuși? Picajul USR nu este deloc o surpriză, cel puțin pentru mine. Cum nu este nici faptul că nu se va opri până când nu se va duce în gard definitiv. Despre USR am scris la început cu pasiune, cu speranță și cu încredere. Poate de asta o să fie altfel, gândeam. I-am ignorat pe toți „Gică-Contra”, pe toți obosiții și dezgustații de serviciu. Am vrut, recunosc, să sper. Am fost repede adus cu picioarele pe pământ. Câteva povești din interior, niște mișmașuri, personaje dubioase ajunse pe căi știute doar de cei „reprezentanți”, ceva abuzuri și o interpretare deloc originală a democrației de partid, așa cum vezi peste tot: „Democrația este că noi avem puterea, așadar regulile sunt cele pe care gașca mea le face”. Începând de acum. Astea au venit unele după altele. Îmi era din ce în ce mai greu să conciliez „politica altfel”, despre care vorbeau la televiziuni liderii, cu „politica la fel” din realitate. Mi s-a părut mai mult decât o ipocrizie. O manipulare a credulilor. Ceea ce, fiind în chestiune, chiar m-a înfuriat….. La orice fel de critică. Indiferent cine o face. Când nu te avariau grav „luptătorii luminii” și cruciații (mai ales cruciatele) de serviciu, care din „te-ai dat cu PSD-ul” sau „te-ai vândut la PNL” nu te scoteau, te lua în primire aparatul de partid. Ți se explica din vârful buzelor și cu un ușor aer de superioritate că nu ai înțeles tu sau că totul e o făcătură a celor „rău intenționați”, a adversarilor politici și, de ce nu, a Securității. Nu e adevărat că USR l-a ajutat pe Iordache să ajungă la Consiliul Legislativ. Dar au asigurat cvorumul. Ce este adevărul, dacă nu o minciună bine spusă? Aproape că începeai să te întrebi dacă nu cumva ai greșit tu. Dar nu. Nu greșisem. A venit aproape firesc excluderea pe rând a vocilor critice din partid. Cine nu a plecat de bunăvoie a plecat după ce s-a creat imediat o majoritate care să îl excludă. La alegeri, cei incomozi au fost puși pe liste acolo unde era sigur că nu au cum să iasă. Din nou, subtil și previzibil. Oameni noi în politică, metode vechi……Evident că momentul coaliției și ajungerea la guvernare au fost ultima șansă. Șansa de a demonstra și a confirma ceva din așteptări. A ieșit prost. Vinovații sunt evident în toate direcțiile, dar iarăși nu ajută, pentru că așteptările mari erau de la miniștrii USR. Imaturitatea s-a văzut amplu. Ieșirea a fost în nota obișnuită a scandalului și a urmat o criză politică….. USR nu mai interesează pe nimeni, este pur și simplu un eșec, pe care unii încă vor să îl țină în geam ca să încaseze pensia. Asta e senzația. A unui nou eșec. Îmi doresc, chiar și acum, să mă înșel. Îmi doresc să existe posibilitatea ca USR-ul să renască în vreun fel. Să fie resuscitat și pus la loc pe șinele pe care pornise. Cu oamenii cu care pornise, cu toate energiile și entuziasmul de atunci. Dar sunt sceptic. USR este deja un partid vechi, au rămas cei care s-au adaptat mai bine la politica veche…..Drulă? Cum să resusciteze Drulă USR-ul, când Barna și Cioloș nu au putut? Pentru asta ai nevoie de susținători. Și unde sunt susținătorii? Excluși. Integral: https://revista22.ro

Occidentul, în fața agresiunii lui Putin. Au ajuns la conducerea lumii oamenii care nu citesc, dar se uită la filme?  CIA este foarte performantă pe Netflix, dar aproape caraghioasă când lobby-ul său de imagine se amestecă în conflicte reale. Istoria ne amenință că se repetă, pentru că liderii par a nu ști ce s-a întâmplat înainte de Al Doilea Război Mondial. Cumva, pare că ne-am întors în 1938. Sunt puțini cei care mai cunosc, măcar, pe cineva născut atunci. Lecturarea istoriei este, cumva, facultativă. Pare că la conducerea lumii au ajuns iar băieții care nu citesc, ci doar se uită la filme. Reluăm, fără să ne dăm seama, un ciclu istoric prin care am mai trecut acum aproape un secol. Când Armata primește mai mulți bani decât Școala Nu iau în calcul mizele economice, mai cinice astăzi ca niciodată, nu iau în calcul munții de propagandă, unde ministrul nazist Goebbels s-a dovedit a fi, în timp, ca eficiență a minciunii pe la jumătatea drumului spre cel mai amărât pisc al PR-ului contemporan. Mă uit doar la ce se întâmplă în jurul nostru și sunt înclinat să cred că cineva își râde de noi atunci când programează apariția liderilor capabili. Contemporaneitatea noastră democratică este populată de decidenți fără amploare, imaginație, viziune și, în mod cert, care au lipsit flagrant de la școală. Sau, poate nu. Poate au fost la școală în țări unde, ca și la noi, armatei i se alocau fonduri mai generoase decât educației. Altfel, este greu de înțeles de ce pseudo-liderii actuali ai lumii libere n-au învățat nimic din lecțiile trecutului. Ne aflăm, astăzi, în fața unui Occident condus de o grămadă de Chamberlaini dispuși la compromisuri. E simplu și ieftin. Ca și în 1938, nimeni dintre dichisiții lumii civilizate nu cedează ceva ce i-ar aparține lui sau poporului lui. La început. În momentul în care SUA și principalele state membre ale UE și-au evacuat ambasadele și consulatele din Ucraina a fost transmis un semnal foarte clar că nu există disponibilitate reală pentru apărarea integrității acelui teritoriu. Evacuarea diplomaților, încă sacrosanți în termenii politicii internaționale, a echivalat cu o invitație la atac. …. Așteptând sancțiunile În ultima vreme am fost bombardați cu informații de o exactitate exemplară despre momentul în care Rusia va invada Ucraina și ora exactă, aproape, la care urma să o facă. A fost o bătaie de joc la scară mondială, un nou prilej de discreditare pentru ceea ce ar trebui, la nevoie, să fie forțele binelui. Deși existau semnale clare de mai bine de o săptămână despre modul de acțiune al lui Putin (nici măcar unul nou), SUA au mers pe calea irakiană: povești. …. Se discută de atât de multă vreme despre sancțiunile pe care „lumea liberă” le pregătește pentru Rusia în cazul unei agresiuni militare asupra Ucrainei, încât era de așteptat ca sancțiunile să țâșnească din cancelariile lumii fix în momentul în care Putin semna actul prin care trimitea trupe rusești în Ucraina. Venezuela a primit sancțiuni mai aspre fără să agreseze o altă țară Dar n-a fost să fie. Invazia (de data asta anunțată) nu mai este chiar invazie. Să mai stăm puțin. Dacă nu ajunge la Kiev (speranță exprimată de Biden), nici măcar nu avem de ce să ne agităm. SUA au impus sancțiuni mult mai drastice Venezuelei, care nu atacase pe nimeni. Irakul a fost sub un strict embargou timp de peste un deceniu pentru că a făcut în Kuweit ceea ce Rusia face, periodic, în diverse țări. Siria a fost bombardată de pe mare și din aer de o coaliție multinațională condusă de SUA pentru mult mai puțin decât un sfert din discursul delirant al lui Putin. Integral: https://www.libertatea.ro

Cum se produc crenvurștii Petry? - YouTubeDupă al 4-lea incendiu, o fabrică de mezeluri renunţă să mai pună petrol în crenvurşti   Cârnăciorii ăia buni, naturali, cu aromă de combustibil fosil ar putea deveni o amintire! Tot mai multe fabrici de mezeluri renunţă să mai pună petrol în pasta pentru crenvurşti şi parizer, după ce au fost mistuite de flăcări în repetate rânduri. Chiar azi, producătorul de crenvurşti Zerocarn Impex SRL 2000 din Galaţi a anunţat că, în urma celui de-al 4-lea incendiu, a decis să înlocuiască petrolul din reţetă cu o substanţă mai puţin inflamabilă, cel mai probabil plastilină sau clei de oase. „Sună greu de crezut, dar petrolul din compoziţie nu contribuia foarte mult la gustul crenvurştilor. Era mai mult pentru textură”, asigură inginerul chimist Gigel Costel. „Aroma inconfundabilă a crenvurştilor noştri vine de la hârtia igienică premium în 3 straturi, cu parfum de muşeţel, dar şi de la tocătura fină de bureţi de vase, care dă imitaţiei de carne izul ăla rustic, de ‘acasă la bunica’.” Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 23 februarie.”Șapte surse de poluare care sufocă Bucureștiul tot mai rău: ”Industria la negru din zona deșeurilor înseamnă peste un miliard de euro””

PloaieBuna dimineata intr-o zi de miercuri 23 februarie! Banatul, Crișana, Maramureș, Transilvania, nordul și centrul Moldovei, zonele montane au parte de minime negative, –1 spre –3 gr, cu –7, –9 gr prin zonele montane, în timp ce în Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei și Dobrogea, dar, izolat, și prin NV Maramureșului, ne așteaptă minime de la 3 spre 5-6 gr. Maximele zilei rămân modeste prin Banat, Crișana, Maramureș (2 – 4, 5 gr), dar și prin Transilvania, nordul și centrul Moldovei (6 – 7 gr). În Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei și Dobrogea va fi cel mai cald, cu 10 – 12 gr. In vestul, nordul şi centrul ţării nebulozitatea va persista în cea mai mare parte a intervalului şi local se vor semnala precipitaţii mai ales sub formă de ploaie, iar în zonele montane şi submontane vor predomina ninsorile.  Bucuresti: vor fi condiţii pentru ploi slabe de scurtă durată. Temperaturi intre 10/5 gr.C.

Cat poate sta un bolnav internat în spital pe banii statului?Bolnavii cronici, victime colaterale. Care este excesul de mortalitate  Pandemia COVID-19 a avut un impact uriaș asupra accesului bolnavilor cronici din România la servicii medicale și asupra calității acestor servicii. Efectele deja se văd în statistici: deteriorarea stării de sănătate a pacienților cronici, o presiune crescută asupra unui sistem medical deja suprasolicitat și cea mai mare mortalitate din istoria recentă a României. Deși, potrivit datelor oficiale, avem circa 62.000 de decese COVID-19, însumat, excesul de mortalitate din cei doi ani de pandemie a depășit 100.000 de persoane.  Tendința „tradițională” a românilor de a amâna sau a evita vizitele la medic a fost acutizată pandemie: pe de o parte, de accesul restricționat în spitale, atât în perioada stării de urgenţă, cât şi după aceea, iar pe de altă parte de teama oamenilor să nu se infecteze cu noul coronavirus. Numărul internărilor s-a prăbușit În primăvara anului 2020, odată cu transformarea unor spitale de boli cronice în spitale pentru tratarea exclusiv pacienților cu COVID-19, numărul internărilor la nivel național s-a prăbușit dramatic. Un raport al Observatorului Român de Sănătate, realizat pe primele opt luni din 2020, arată impactul considerabil asupra accesului românilor la servicii medicale: începând cu aprilie 2020, s-au înregistrat cu 70% mai puține spitalizări decât în perioada similară a anului anterior, iar printre cele mai afectate spitale publice, cu reduceri considerabile (- 90%) a numărului de internări în perioada martie – august 2020, față de aceeași perioada a anului 2019, se numără Institutul Matei Balș (spital COVID) și Spitalul Colentina (spital suport COVID), ambele din București. Însă și spitalele non-COVID au înregistrat reduceri majore ale activității. „Scăderi între -35% și -79% pentru Institutul Clinic Fundeni, care înregistrează reduceri semnificative inclusiv în numărul intervențiilor chirurgicale pentru pacienții oncologici, între -21% și -68% pentru Spitalul Județean de Urgență Cluj și între -56% și -79% pentru Spitalul Județean de Urgență Iași”, arată raportul citat mai sus….. Accesului dificil la servicii medicale i s-a adăugat frica de spital  Un alt studiu, publicat în august 2021 de compania de cercetare Ipsos, relevă că situația nu a fost cu mult mai bună nici în al doilea an pandemic. Aproape jumătate dintre românii din mediul urban au mers mai puțin sau deloc la medicul de familie (43%) sau la medicul specialist (50%). În paralel, un sfert dintre români nu și-au făcut deloc analize de sânge, iar unu din trei nu a apelat la investigații, monitorizări sau ecografii de monitorizare sau prevenție. Bolnavii cronici au avut un comportament similar, iar impactul s-a văzut imediat: medicii specialiști au observat o creștere a numărului de urgențe și agravarea afecțiunilor. Pacienții cu cancer au fost victime colaterale în pandemia de COVID-19, mai ales pentru că ușile spitalelor au fost deschise doar pentru urgențe, nu și pentru investigații medicale de specialitate, spun reprezentanții pacienților….. Stres emoțional puternic cu efecte pe termen lung Pe lângă efectele directe asupra sănătăţii oamenilor, pandemia COVID-19 și mai ales măsurile incoerente ale autorităților au generat şi un puternic stres emoţional, care a pus o presiune și mai mare asupra sănătăţii mintale şi fizice. Depresia, anxietatea, tulburările de somn și fluctuațiile în greutate sunt doar câteva dintre problemele lăsate în urmă de cei doi ani de pandemie, după cum reiese din mai multe studii recente. Chiar dacă pandemia dă semne că se apropie de final – și odată cu ea și restricţiile impuse de autorități – aceste efecte negative vor rămâne şi după încheierea crizei medicale. Locul 11 în topul mondial al țărilor cu cea mai mare rată de mortalitate COVID Potrivit datelor oficiale, până ieri, 2.663.630 de persoane au fost diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2, iar 62.539 au murit din cauza bolii COVID-19.  …Însă, la capitolul mortalitate, țara noastră urcă vertiginos în clasamentul mondial. Astfel, cu 3.283 de decese COVID-19 la un milion de locuitori, România se află pe locul 11 în topul țărilor cu cea mai mare rată de mortalitate raportat la populaţie…..Trebuie menționat însă că numărul deceselor – ca și cel al infectărilor, de altfel – este raportat la o populație de puțin peste 19 milioane de locuitori, iar numărul real al populației rezidente ar putea fi mai mic….. Doar în lunile octombrie și noiembrie 2021, în România au fost cu aproape 40.000 mai multe decese decât în anii precedenți pandemiei. „Din totalul deceselor, 27.000 au avut drept cauza boli ale aparatului respirator, inclusiv COVID-19. Restul excesului de mortalitate reprezintă, probabil, «victime colaterale» ale pandemiei: persoane care, din cauza blocării spitalelor pentru tratarea bolnavilor de COVID-19, nu și-au putut îngriji alte afecțiuni”, comentează autorii infograficului. Integral: https://jurnalul.ro

Asul din mânecă: Rusia este gata să sărăcească EuropaCât de gravă este criza energetică din România: “Este foarte posibil să mai apară astfel de situații în următorii ani” INTERVIU Dumitru Chisăliță, fondator și președinte al Asociației Energia Inteligentă și expert în energie, a declarat într-un interviu pentru Ziare.com că statul ar trebui să gândească și să implementeze măsuri care ar putea avea efect abia poate peste un an, doi, trei sau patru ani, cu impact în scăderea facturilor de gaze și energie, nu numai pe termen scurt. Mai mult, el spune că statul român nu are bani pentru plata compensațiilor, pentru că dacă banii ar fi existat, nu ar fi întârziat cu aceste plăți. Expertul în energie preconizează totodată că astfel de crize în sectorul energetic, precum cea din 2021, sunt foarte posibil să mai apară în România, în următorii ani. ”Compensările se calculează ca diferență dintre prețul mărfii din contract și o limită de 125 lei MWh, care este stabilită în lege, astfel încât practic, de la contract la contract, această valoare poate să compenseze direct proporțional și cu consumul efectiv de energie. Eu, din ce am văzut, au fost valori de 20-30 lei sau 50-70 de lei, iar cea mai mare a fost de 150 de lei, în ceea ce privește factura compensată”, a declarat pentru Ziare.com Dumitru Chisăliță, fondator și președinte al Asociației Energia Inteligentă și expert în energie. El precizează că statul nu va putea susține prea mult timp aceste compensații, acesta fiind considerentul pentru care nu se fac plățile către furnizor, pentru că probabil nu există acești bani. ”Dacă banii ar fi existat, nu avea de ce să se întârzie cu aceste plăți. Probabil că neexistând acești bani, se caută tot felul de tertipuri ca să se tragă de timp și, practic, să nu se facă aceste plăți. În al doilea rând, această abordare a fost de la bun început necorespunzătoare. Ea trebuie să fie stopată, ea trebuie să se oprească. După ce ajunge la scadență la 31 martie, obligatoriu e nevoie de măsuri serioase care să ducă la diminuarea facturilor de gaze naturale, atât pe termen scurt, cât și pe termen lung și măsurile care trebuie luate trebuie să aibă mai multe caracteristici: în primul rând, impactul în ceea ce privește valoarea sau prețul în factură să fie unul cât se poate de mare; impactul pe bugetul statului trebuie să fie cât mai mic; trebuie totodată împărțite în funcție de urgență”, a adăugat el. Specialistul consideră că sunt măsuri care pot să se aplice și care vor putea să creeze efect de la 1 aprilie. Dar sunt măsuri care, chiar dacă se aplică din momentul acesta, ar putea avea efect abia poate peste un an, doi, trei, patru ani. Și trebuie făcută o distincție între aceste abordări. …. Există în momentul de față măsuri care se pot face fără aport de la bugetul de stat și care să aibă un efect în ceea ce privește prețul și costul cu gazele și energia electrică. Noi am înaintat în premieră anul trecut în august ideea demarării în România a unui plan de măsuri de urgență energetică, cum l-am denumit atunci. Scopul acelui plan a fost tocmai să preîntâmpinăm ceea ce urma să se întâmple și, din păcate, prognozele noastre din iulie-august s-au dovedit a fi exacte în această iarnă, și pe consumatorii casnici, și pe consumatorii non-casnici. Ca atare, nu cred că trebuie să luăm alte măsuri decât cele pe care atunci le-am pus pe masă și care sunt și acum oportune”, a afirmat Dumitru Chisăliță. Setul propus cuprinde măsuri pe termen foarte scurt, astfel încât să se vadă în facturile românilor încă de la 1 aprilie niște rezultate certe. În același timp, cuprinde măsuri pe termen mediu și lung, dar și măsuri care să preîntâmpine crize cu cele din anul 2021. ”Pentru că sunt convins că în următorii ani, nu neapărat în următorul an, dar în următorii ani, astfel de situații este foarte posibil să mai apară în România și cred că sub nicio formă nu trebuie să repetăm episoadele pe care le-am avut în această toamnă. Integral: https://ziare.com

BNR și ASE au semnat un protocol în domeniul cercetării și performanței academice - HotNews.roSalt foarte mare al inflației în următoarele luni. BNR anunță ”o înrăutăţire considerabilă a perspectivei”  Rata anuală a inflației își va continua creșterea și în trimestrul al doilea al anului 2022, ajungând la 11,2% în iunie, potrivit minutei şedinţei de politică monetară a BNR care a avut loc în 9 februarie. În proiecția precedentă, BNR prognoza un nivel al inflației de 8,6% în perioada menționată. ”În ceea ce priveşte evoluţiile macroeconomice viitoare, membrii Consiliului au discutat îndelung noul scenariu de prognoză, arătând că, în contextul datelor disponibile şi al reglementărilor în vigoare, acesta evidenţiază o înrăutăţire considerabilă a perspectivei inflaţiei, aproape exclusiv pe termen scurt. Astfel, rata anuală a inflaţiei este aşteptată să-şi accentueze puternic creşterea în trimestrul II 2022 – până la 11,2% în iunie, comparativ cu 8,6% în proiecţia precedentă -, şi să descrească doar gradual pe parcursul următoarelor trei trimestre, pe o traiectorie mult superioară celei previzionate anterior, rămânând în decembrie 2022 la 9,6%, faţă de 5,9% în prognoza precedentă. Ea este însă aşteptată să cunoască o ajustare descendentă relativ abruptă în prima parte a anului viitor, pe fondul unor ample efecte de bază, şi să reintre în trimestrul IV 2023 în interiorul intervalului ţintei, doar uşor mai târziu decât s-a anticipat anterior, coborând în decembrie la 3,2%, marginal sub nivelul indicat de prognoza din noiembrie 2021”, se spune în minuta BNR. …. Potrivit BNR, s-a observat că principalele efecte inflaţioniste suplimentare sunt aşteptate să vină din majorări mult mai ample ale preţurilor gazelor naturale şi energiei electrice, ce se vor evidenţia pregnant după suspendarea în luna aprilie a schemelor de compensare aplicate pentru consumatorii casnici; ele vor fi probabil succedate de câteva mici creşteri în semestrul II 2022, justificate de reînnoiri ale contractelor de furnizare, şi vor fi acompaniate de influenţe suplimentare, însă mult mai modeste, anticipate din partea celorlalte componente exogene ale IPC – combustibili, produse din tutun, preţuri administrate şi LFO. BNR menţionează că, în contextul schemelor de compensare prezumate a fi aplicate până în luna martie 2022, rata anuală a inflaţiei este aşteptată să scadă foarte uşor în intervalul ianuarie-martie, dar să consemneze un salt amplu şi să atingă un vârf în luna aprilie, odată cu revenirea preţurilor la nivelurile prevăzute în contracte. Integral: https://ziare.com

Mărturia unei senatoare indignate. „Când trebuia votată «legea violului», senatori din Comisia Juridică au închis camera video, ca să nu mai fie cvorum”Proiectul de desființare a SIIJ a fost adoptat în parlament. USR consideră că s-a produs un dezastru: ”Iohannis devine groparul justiţiei din România” ….  USR a votat împotriva formei actuale a proiectului privind desființarea SIIJ.  Deputatul USR Cătălin Drulă a declarat că PSD, PNL şi UDMR aruncă justiţia în era Dragnea, iar adoptarea propuneri legislative este „un atac frontal la Justiţia din România”, deoarece partidele toxice din Parlament doar au mimat desfiinţarea SIIJ. ”PSD, PNL şi UDMR aruncă justiţia în era Dragnea. Ce s-a întâmplat astăzi în Camera Deputaţilor este un atac frontal la Justiţia din România. Partidele toxice din Parlamentul României au forţat un vot în Camera Deputaţilor prin care mimează desfiinţarea SIIJ. În realitate, PSD, PNL şi UDMR au votat o reînfiinţare pe steroizi a acestei Secţii Speciale. Mesajul acestor partide este clar: DNA a deranjat clasa politică, deci DNA trebuie trasă pe linie moartă. Aşa că DNA pierde din atribuţii şi, în acelaşi timp, se creează o nouă bâtă cu care politicienii să controleze magistraţii incomozi. Nu au avut răbdare să aştepte opinia Comisiei de la Veneţia. Pentru că aceşti politicieni ştiu foarte bine că ceea ce au votat este contrar principiilor europene. DNA nu va mai putea ancheta procurori şi judecători pentru fapte de corupţie. Şi nici pe judecătorii Curţii Constituţionale şi pe magistraţii-asistenţi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi de la Curtea Constituţională”, a scris liderul interimar al USR pe Facebook. El a adăugat că „procurorii din noua „super-secţie specială” vor fi numiţi de plenul CSM, nu de Secţia de Procurori”. „Este evidentă încercarea de ”alba-neagra” politică, adică prezentarea drept desfiinţare, a ceea ce este, evident, o sporire a subjugării politice a magistraţilor. PSD, PNL şi UDMR îşi imaginează că românii vor înghiţi fraiereala. Cu USR la guvernare şi cu un ministru responsabil, mă refer la colegul meu Stelian Ion care a propus desfiinţarea REALĂ a SIIJ, jocul nu le-a mers. Acum, probabil, Klaus Iohannis este fericit. Planul care a început cu demiterea Laurei Codruţa Kovesi de la şefia DNA se apropie de final. Iohannis devine groparul justiţiei din România. Deşi Camera Deputaţilor nu este cameră decizională – şi proiectul merge mai departe la Senat – intenţia partidelor toxice este evidentă. USR va vota împotrivă, aşa cum a făcut-o şi azi, şi va continua lupta împotriva acestui proiect”, a mai spus deputatul USR…..Proiectul de lege al Guvernului se află în procedură de urgenţă în Parlament, iar Senatul este for decizional. Integral: https://ziare.com

Groapa de gunoi e noua formă de relief a lumii în care trăim - Scena 9Șapte surse de poluare care sufocă Bucureștiul tot mai rău: ”Industria la negru din zona deșeurilor înseamnă peste un miliard de euro”   Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii de Mediu, a enumerat sursele de poluare care sufocă Capitala, unde aerul a avut o calitate dezastruoasă, mai ales în ultimele săptămâni. Traficul, incendierile ilegale, șantierele, zona industrială din jurul Ilfovului, oamenii care își încălzesc casele cu sobe, în care aruncă diverse materiale toxice, deșertul Olteniei, zona Rovinari, sunt doar câteva dintre aspectele enumerate de Octavian Berceanu la RFI. ”Sursele de poluare în București sunt multiple și oarecum greu de identificat. Mai mult decât atât, nu avem nici o rețea care să identifice clar aceste surse. Avem surse din deșertul Olteniei, acea zonă de 100.000 de hectare din sudul Olteniei, care aduce praf, și zona Rovinari, zona perimetrală a metropolei, zonă în care se cultivă diferite culturi și din cauza secetei, de exemplu, avem praf în suspensie destul de mult. Avem zona industrială periurbană din jurul Ilfovului și acolo iarăși măsurătoarea rețelei naționale nu ne dă date foarte concludente….. Avem o poluare dată de șantierele din București, nu avem măsurători nici de această dată. O poluare dată de traficul din București, ne lipsesc măsurătorile de la RAR. Și mai avem diferite surse punctuale care distrug calitatea aerului, cum ar fi incendierile din zona Bucureștiului, diferite evenimente care distrug calitatea aerului, în general”, a spus fostul șef al Gărzii de Mediu pentru sursa citată. Industria la negru din zona deșeurilor, o afacere de peste un miliard de euro Octavian Berceanu a mai declarat că industria la negru din zona deșeurilor este ”extraordinar de bănoasă” și a punctat un aspect important, și anume că, în București, există un singur loc pentru depozitarea gunoaielor, care funcționează ”la limita legalității”. ”Industria la negru din zona deșeurilor înseamnă foarte mulți bani, peste un miliard de euro, ca și cea a lemnului la negru. Industria asta a început să depășească anvergura industriei de stupefiante, de exemplu, este extraordinar de bănoasă, pentru că noi, câteva milioane, producem în fiecare zi deșeuri. De exemplu, în zona Bucureștiului există un singur depozit și acela la marginea legalității, îmi permit să spun, vizavi de depozitarea deșeurilor”, a mai spus Octavian Berceanu. Integral: https://ziare.com

Ce ai fi făcut dacă ai fi dat faliment de tot? Eram pregătit să mă facPutin, Erdogan, Orban şi Ceauşescu, modele care încep să câştige tot mai mult teren împotriva Occidentului care ne-a furat copiii şi nepoţii, ne-a dărâmat industria, ne-a adus Covidul, creşterile de preţuri la energie şi gaze, pentru a ne ţine în sărăcie, iar acum ne aduce războiul la graniţă  Dacă mâine ar fi alegeri în România iar Putin, Erdogan, Orban (Viktor), şi nu în ultimul rând Ceauşescu ar candida cu modelul lor, versus liderii politici actuali cu modelul occidental, nu ştiu care ar fi rezultatul votului. S-ar putea să avem o surpriză, aşa cum au avut britanicii cu brexit. În spatele României actuale, membră a Uniunii Europene şi a NATO, care se situează şi la cel mai ridicat nivel economic din istorie, există o furie, o frustrare care nu mai aparţine bunicilor şi părinţilor noştri, care cei mai mulţi dintre ei au ratat economic şi profesional după ’90. Din spate vine o generaţie mai tânără, globalistă, care a muncit şi aici şi în Occident, dar care începe să acumuleze o furie împotriva vestului. Occidentul nu este un El Dorado, joburile şi banii, care sunt mai mulţ decât în România, nu sunt suficienţi pentru speranţele lor. Nici în România nu câştigă cât şi-ar fi dorit, aşa că sunt undeva la mijoc, ceea ce îi determină să urască şi Occidentul şi România. În aceste condiţii încep să-şi îndrepte privirea către alte modele politice şi chiar economice: statul să ne dea, statul să facă,  statul să aibă grijă de noi etc. Iar în fruntea statului trebuie să fie cineva autoritar, patriot, naţionalist, care să ţină cu poporul, nu cu străinii care au venit peste noi, care ne-au furat, care ne-au luat fabricile şi ne obligă să muncim pentru ei pe salarii de mizerie. Starea drumurilor, a şcolilor şi a spitalelor contribuie şi mai mult la această nemulţumire. După ce Occidentul ne-a băgat în NATO (2004) şi Uniunea Europeană (2007), cele mai importante proiecte politice dar şi economice ale României din istorie, liderii politici de la Bucureşti nu şi-au mai bătut capul cu România, cu viitorul, considerând că lucrurile acestea vor veni de la sine, fără ca ei să mai trebuiască să facă ceva. …. Explozia preţurilor la energie, care se vede în facturile curente, este pusă pe seama Occidentului pentru că România şi-a vândut energia la străini, care majorează preţurile. Nu contează că statul mai are o pondere ridicată în producţia de energie şi nu a făcut nimic pentru a construi capacităţi suplimentare în ultimii 20 de ani. Atâta timp cât factura vine de la Enel sau Engie, creşterea preţurilor este dictată de străini, aşa este percepţia. După creşterea preţurilor la energie vine inflaţia, creşterea preţurilor la alimente şi la servicii, iar pentru acest lucru tot străinii sunt de vină, care ne-au trimis acest lucru ca să ne îngenuncheze. După creşterea inflaţiei vine creşterea dobânzilor, iar aici Isărescu are un respiro de şase luni pentru că populaţia încă plăteşte ratele la o dobândă IRCC de 1,17% şi nu la 3-4%, cât este ROBOR-ul. Pentru generaţia corporatistă, eşecul politic al USR, un model de partid în care au crezut foarte mult şi şi-au pus multe speranţe, îi va determina să fie scârbit şi mai mult de politică. Iar următorul pas este să nu vină la vot sau să dea votul lui AUR sau altor formaţiuni anti-establishment…. Generaţia din business a anilor ’90, chiar dacă a făcut milioane, zeci şi miliarde de euro (Ţiriac), tot tânjeşte la un model în care statul să dea direcţia, aşa cum o făcea Ceauşescu sau cum fac acum chinezii, Erdogan, Orban din Ungaria şi, de ce nu, Putin. Nu contează că Putin şi Erdogan şi-au sărăcit poporul în ultimii ani, modelul lor de a conduce este văzut admirativ. Chiar şi noua generaţie care intră în business se uită la acest model pe ideea că statul trebuie să ne dea bani ca noi să facem business. Iohannis şi modelul lui de a face politică începe să fie un pasiv pentru România. Prin absenţă, el a câştigat alegerile din 2014 şi 2019 împotriva PSD, dar acum începe să piardă lupta pentru România. Românii vor să vadă în faţă un lider, mai ales în momente complicate, care să se lupte pentru ei, care să fie patriot, naţionalist, care să aibă retorica lui Orban, Erdogan, Putin şi chiar Ceauşescu. NATO şi Uniunea Europeană nu pot fi apărate prin absenţă. Acest model a fost bun atâta timp cât nu au fost crize. Acum avem acest conflict între Putin – Ucraina – Occident – NATO şi mulţi se întreabă şi public, şi în gândurile lor, de ce nu suntem neutri, de ce suntem în NATO, de ce avem baze militare americane la noi, că dacă nu am aveam Putin nu s-ar lega de noi. Un eventual război în Ucraina, cu o invadare de către Rusia, ar stârni o emoţie ridicată în România pe ideea că Putin, dacă ar vrea, ar ajunge în câteva ore la Bucureşti. Integral: https://www.zf.ro

Dragoş Damian, Terapia Cluj: În magazine găsim miere fabricată în Polonia, dar în Polonia nu găsim produse fabricate în RomâniaDragoş Damian, Terapia Cluj: Garsoniera de 11 metri, G11, un uimitor efect secundar al dezindustrializarii  Nu este deloc exclus ca celebra G11 din Cluj-Napoca care a facut inconjurul internetului sa fie de fapt o camera din caminele fabricilor sau din internatele liceelor industriale unde erau cazati angajatii nefamilisti, tinerii familisti sau respectiv copiii care veneau la oras sa munceasca sau sa invete, de la caz. Vorbim de constructii de dinainte de 1990. Si chiar daca G11 nu este parte dintr-un astfel de camin, sa ne amintim despre ce este vorba. Camerele de 10 metri erau in camine tip bloc construite de si aflate in proprietatea fabricilor si liceelor industriale. Primeai cazare acolo pe gratis, daca erai din afara orasului si munceai la fabrica, respectiv invatai la liceu. Imginati-va un spatiu cam de doua ori inaltimea unui om obisnuit, pe lungime si latime, in care dupa un hol mic adapostind un dulap si o chiuveta se intra intr-o incapare in care erau intre doua si patru paturi. Dusurile si vasele de toaleta erau la comun, pe hol, una sau doua incaperi pe etaj. Studentii care stau in caminele de dinainte de 1990 stiu foarte bine despre ce este vorba. Si ca sa ne facem o idee, au dimensiunile containerelor modulare care costa maximum 10 mii Euro, de vanzare pe toate online-urile. Dupa 1990, mai ales in perioada in care a inceput marea destructurare industrial de dupa 2000, fabricile incepusera sa se inchida iar caminele de nefamilisti, familisti sau liceeni sa isi piarda utilitatea. Astfel incat, acestea incepusera sa fie vandute unor intreprinzatori imobiliari, care le-au transformat in te miri ce – camine de studenti, case pentru seniori si desigur, blocuri de locuit, etc., inghesuind in spatiul mic chicineta, o cabina de dus si vasul de toaleta. Altii au fost mai darnici si au alipit doua camere transformandu-le intr-o garsoniera, sa-i spunem normala. Interesant este ca astfel de “incaperi” au putut fi intabulate si receptionate, iar acum, iata, se inchireaza sau se vand. Nu cred ca vreo alta tara – nu doar in Europa, ci in lume – a putut sa-si faca atata rau inchizand mii de fabrici si ajungand sa stea cu mana intinsa pentru orice, incepand cu utilitatile, mancarea, materialele sanitare, bunurile de larg consum si terminand cu, iata, apararea: daca incepe un razboi trebuia sa aducem din import absolut orice. Chiar daca in ultima instanta G11 nu este mai mult decat un subiect amuzant, faptul ca nu mai avem industrie de manufactura si oameni calificati pentru acest domeniu nu este deloc o gluma. Integral: https://www.zf.ro

Klaus Iohannis | FacebookSRI, războiul lui Putin și tinerii pro-ruși  In România nu există încă analize publice despre felul în care ar putea fi afectată țara în cazul unui conflict și care ar fi principalele măsuri care ar trebui luate. Improvizația rămâne instrumentul preferat al oficialilor români, care se mobilizează doar atunci când sunt în situații limită. Această strategie levantină a fost aplicată în toate marile războaie, adesea fără mari succese. În cazul unui război în Ucraina, președintele Klaus Iohannis se așteaptă la un val semnificativ de migranți, iar ministrul de Interne Lucian Bode susține că România ar fi pregătită să-i primească. O anchetă făcută de Libertatea scoate, însă, în evidență că majoritatea județelor din nord nu au primit niciun fel de „sarcini” și deci nu și-au făcut temele. Practic, nu se știe câți oameni pot fi primiți, unde ar putea fi cazați, pentru cât timp li se poate asigura supraviețuirea, câte organizații nonguvernamentale sunt gata să se implice, câți voluntari ar vrea să ofere găzduire și pentru câtă vreme. Efectele pe termen mai lung nici n-au fost discutate deocamdată. Ministrul Apărării Vasile Dîncu a menționat în treacăt că securitatea energetică ar putea fi pusă sub semnul întrebării, dar există multe alte riscuri subliniate de un sondaj făcut recent de European Council on Foreign Relations în șapte state membre ale Uniunii Europene: Germania, Franța, Finlanda, Italia, Polonia, România și Suedia. ….Oricum datele cercetării scot în evidență diferențele mari care există mai ales în Est și în general în statele vecine cu Ucraina între generații: cei care au trăit Războiul Rece pe propria lor piele sunt gata să accepte orice riscuri pentru apărarea Ucrainei, în schimb cei tineri socotesc că nu merită să-și amaneteze confortul pentru un război care nu este al lor. Paradoxal, însă, în Germania și Franța lucrurile stau exact invers, cei tineri sunt dispuși la sacrificii, iar cei vârstnici nu și-ar pune pielea la saramură.….Din datele strânse, autorii sondajului au ajuns la concluzia că președintele rus „și-a consolidat imaginea de lider puternic preponderent în rândul populației tinere, sensibile la canalele media alternative precum TikTok”. Absența cunoștințelor istorice, influența propagandei și dezinteresul față de ceea ce se întâmplă cu adevărat în lume, îi face pe mulți tineri să se uite cu admirație la Putin și la politica lui autoritară, un fenomen care pare să fie comun în tot Estul Europei….Românii se așteaptă la un conflict, după cum arată cercetările, dar n-ar prea vrea să-și asume riscurile economice ale apărării Ucrainei, în vreme ce guvernul nu se grăbește să prevină efectele unui eventual război. Integral: https://ziare.com

Istoria unui deputat fără istorie: Pavel Popescu. Pe mâinile cui a fost dată Comisia de apărare din Camera DeputațilorIstoria unui deputat fără istorie: Pavel Popescu. Pe mâinile cui a fost dată Comisia de apărare din Camera Deputaților  Nu are nicio legătură cu armata, dar conduce comisia de resort din Cameră. Facultatea a făcut-o la privat, în Arad, dar el se afla în acei ani în Norvegia, la muncă. Acestea sunt două dintre semnele de întrebare ridicate de Valeriu Nicolae într-un nou articol realizat pe baza investigațiilor făcute de „ANIpebune” – un grup de voluntari care și-au propus să facă informațiile publice despre politicieni cât mai accesibile și mai transparente. În 2016, la 29 de ani, domnul Pavel Popescu era deja în Parlamentul României reprezentând Partidul Național Liberal. Astăzi a bifat deja al doilea mandat. Conform CV-ului, termină Liceul de Informatică Grigore Moisil, din Timișoara, un liceu foarte bun. Apoi are o pauză de doi ani până să înceapă facultatea. Straniu, în CV apare că ar fi lucrat pentru o lună sau două (între ianuarie 2008 și martie 2008) ca manager de proiect pentru ING România la București, deși avea zero calificări, zero experiență în domeniu și doar 20 de ani. Revine la Timișoara și devine „specialist” în vânzări pentru o firmă care vinde paratrăsnete. Nu, nu este o glumă. Părăsește rapid firma și, iar printr-o minune, cu zero experiență, ajunge să lucreze pentru o altă bancă importantă la divizia de leasing, unde stă câteva luni. De acolo trece consultant în IT la o firmă care nu avea niciun angajat în perioada în care domnul deputat scrie că a muncit acolo. Renunță rapid și la consultanța în IT. Își trece în CV-ul de la Parlament o facultatea cotată binișor, Informatică Economică la Timișoara, deși nu este în stare să o termine și o abandonează după trei ani, în 2011. În același an devine președintele unei asociații studențești creștine adventiste și se înscrie, în locul facultății abandonate din Timișoara, la o universitate particulară, foarte prost cotată, implicată în scandaluri de corupție și diplome false la Arad. Deși el stă în Timișoara, iar apoi pleacă în Norvegia. …. Printr-o minune, domnul Pavel Popescu, care este în Norvegia pe întreaga durată a celor trei ani de studii la Arad, cu excepția primelor trei luni, obține, suntem siguri cinstit și meritat, o diplomă de economist în Administrarea Afacerilor, în 2014. Studiile la distanță ale universității din Arad vor fi desființate doi ani mai târziu. …. Conform declarațiilor de avere depuse, domnul Popescu a câștigat în calitate de consultant și om de afaceri de aproape zece ori mai puțin pe an decât soția domniei sale, care este educatoare în Norvegia. La momentul Colectiv, reacționează rapid și ajută la transferul unor răniți în Norvegia. Cu acest prilej, se poziționează foarte bine din punct de vedere mediatic. Se înscrie în PMP și începe să-l slăvească pe Facebook pe domnul Funeriu. Apoi slăvește la greu lideri ai guvernului tehnocrat, cum ar fi Dacian Cioloș, Cristian Ghinea și Vlad Voiculescu, în căutarea unei cariere politice. …. Trece la PNL și va fi ales deputat liberal în 2016. Ajuns la liberali, îl slăvește, aș spune obscen, pe liderul partidului de la acel moment, domnul Ludovic Orban. După faptă și răsplată: încă un mandat în 2020, plus șefia filialei PNL de la sectorul 4. Sare în echipa câștigătoare a domnului Cîțu, prilej cu care schimbă și ținta osanalelor de pe Facebook. …. Om de afaceri care a fost recompensat cu câteva sinecuri importante de partid. George Nicolaie deține o parte a firmei Euromedia controlată de un apropiat al domnului Ghiță. Un fost angajat al Euromedia a primit, anul trecut, prin firma domniei sale, 100.000 de euro de la PNL pentru publicitate. În plus, domnul Popescu este unul dintre cei mai scumpi parlamentari pe care îi avem. Pe lângă salariu, călătorii, cazare la București, domnul Popescu își cheltuiește la blană și suma forfetară – o medie de 13.950 din cei 14.010 posibili. Plătim pentru domnia sa un minim de 8.000 de euro pe lună. Adică, de 32 de ori mai mult decât câștiga în privat domnul Pavel Popescu, înainte de a ajunge pe prima scenă politică. A fost numit de curând președintele Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională a Camerei Deputaților. …. Legea privind securitatea și apărarea cibernetică este unul dintre cele trei acte normative vizate de MApN, iar societatea civilă a ciulit deja urechile pentru a vedea dacă nu se pregătește o nouă schemă gen „Big Brother”. Domnul deputat PNL Pavel Popescu nu dă semne că s-ar teme de „Big Brother” și se declară hotărât să susțină pachetul legislativ chiar înainte de a-l vedea. Integral: https://www.libertatea.ro

Putin a recunoscut independența republicilor separatiste Donețk și Lugansk, Rusia trimite armata în Donbas/ Zelenski exclude orice concesii teritoriale/ SUA anunță sancțiuni comerciale pentru cele două republici, UE - nici o sancțiunePutin în Ucraina: hainele cele noi ale expansionismului rusesc  Alocuţiunea de aseară a lui Vladimir Putin a rezumat, dincolo de delirul demagogic, liniile centrale ale politicii Federaţiei Ruse în raport de Ucraina . Vladimir Putin a a tăgăduit dreptul la existenţă al unei naţiuni: ca şi pentru autocraţii din dinastia Romanov, Ucraina nu este decât prelungirea destinului istoric al Rusiei. Expansionismul rusesc se eliberează, odată cu retorica lui Vladimir Putin, de travestiul internaţionalismului leninist. El se înfăţişează naţiunilor vecine Rusiei astfel cum s-a manifestat, în veacurile din urmă: brutal, agresiv, ipocrit. Nimeni şi nimic nu se poate opune măreţiei drumului său . Vocaţia statului rus însuşi este aceea de a duce cât mai departe această flamură sacră. Decizia de recunoaştere a independenţei regiunilor separatiste de pe teritoriul Ucrainei traduce intenţia Rusiei de a slăbi, fatal, statalitatea vecinului său. Deja controlate de marionete ale Rusiei, teritoriile vizate de Putin vor fi incorporate, cel mai probabil, în Federaţia Rusă. Precedentul anexării peninsulei Crimeea este unul deja familiar. Imperialismul Rusiei se confruntă cu un Occident care, în pofida faţadei retorice, nu este pregătit cu adevărat să reacţioneze decisiv. Complicităţile şi solidarităţile subterane ţesute de diplomaţia energetică sunt cu mult prea profunde spre a a fi ameninţate de această nouă criză. Germania şi Ungaria ilustrează, în maniere diferite, această politică de acomodare amicală cu regimul de la Moscova.  Fără a risca o invazie ce ar antrena un cost uriaş de natură economică şi militară, Federaţia Rusă îşi urmează strategia ce are ca obiectiv central reducerea Ucrainei la statutul de stat eşuat. Prezenţa unor trupe de menţinere a păcii în regiunile separatiste nu ar fi decât imaginea, dramatică, a ingerinţei ruse: cinismul diplomatic este parte din tradiţia sovietică niciodată repudiată. Dreptul internaţional a încetat să mai existe ca instrument de menţinere a ordinii şi păcii intre naţiuni, iată ceea ce ziua de ieri clarifică, dincolo de orice îndoială. Agresiunea împotriva integrităţii teritoriale a Ucrainei este un fapt cert şi imposibil de negat. Spectacolul mediatic al războiului informaţional lasă loc certitudinilor. Rusia inaugurează drumul ce duce spre dezmembrarea Ucrainei. Este acesta un drum care poate include nu doar reunirea cu regiunile separatiste, ci şi anexarea unor zone din sud, acolo unde litoralul Ucrainei se învecinează cu zona Crimeei. Acesta nu este un război, în accepţiunea clasică a termenului, dar este un atac, direct şi brutal, împotriva unei naţiuni suverane. Integral: https://www.contributors.ro

Klaus Iohannis a mers la schi, la doar o zi după tragedia de la Matei Balș. FotoSărbătoare în Ucraina! A sosit convoiul cu atenţie şi îngrijorare de la Iohannis  Pe fondul tensiunilor crescânde și a mesajelor beligerante din partea Rusiei, Ucraina primește o veste bună ca o boare răcoroasă în plină caniculă. Convoiul cu atenție și îngrijorare trimis de președintele Klaus Iohannis a intrat în această dimineață în capitala Kiev….. Locuitorii au fost văzuți ieșind pe străzi cu chipul luminat, zâmbind relaxați pentru prima oară de la începutul anului. Vocea calmă și domoală a președintelui Iohannis a răsunat îndelung pe străzile Kievului. Discursul său de atenție și îngrijorare a fost ca un pansament peste rănile războiul. Un veteran din armata ucraineană, rămas fără vedere în timpul conflictelor din Donețk a început să vadă lumini și umbre, iar un alt soldat, olog, s-a ridicat în picioare și a început să țopăie de bucurie. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 22 februarie.”Familiile românilor, combustibilul ascensoarelor politice.”

FlorileBuna dimineata intr-o zi de marti, 22 februarie! În următoarele 3 zile vom avea parte de o vreme caldă și senină. Acest lucru este total neobișnuit pentru această perioadă a anului, fapt consemnat de specialiști, care au declarat că iarna anului 2022 a fost mult prea blândă. Ziua de marți vine cu temperaturi minime de la 1 spre 3 – 4 grade la nivelul întregii țări, cu excepția crestelor montane, unde rămânem cu minime negative, –2, –4 grade. Maximele zilei de marți vor urca spre 8 – 10, 11 grade în bună parte din țară, mai cald urmând să fie prin Muntenia, sudul Moldovei și Dobrogea, unde se pot atinge 12 – 14 grade, izolat chiar 15 – 16 grade în sudul extrem al Dobrogei. In Bucuresti: 13/6 gr.C.

De ce se ridică tot mai multe restricții acum și anterior nu a fost posibil. Medic: ”Cele două griji ale noastre aproape că nu mai există”  Tot mai multe țări anunță de câteva săptămâni relaxarea măsurilor impuse în contextul pandemiei de coronavirus, fenomen peste care s-au suprapus cifre record în privința noilor infectări, inclusiv în rândul persoanelor vaccinate. Astfel, s-au iscat discuții în spațiul public, voci care se întreabă de ce ultimii doi ani au fost marcați de restricții dure și lockdown-uri, dacă într-un final s-a ajuns la relaxare masivă deși sunt înregistrate în continuare multe cazuri. Medicul Marius Geantă, fondatorul Centrului pentru Inovație în Medicină, a explicat pentru Ziare.com de ce se ridică tot mai multe măsuri restrictive acum și de ce acest lucru nu a fost posibil anterior. ”Rata mare de vaccinare și faptul că Omicron, la persoanele vaccinate cu trei doze, cauzează forme ușoare de boală, fac ca principalele două griji pe care le aveam în legătură cu pandemia, și anume să nu ducă la decesul unui număr mare de oameni și să nu aglomereze într-un timp foarte scurt spitalele, deci cele două griji ale noastre, aproape că nu mai există. Repet, vorbim despre Vest. De aceea s-au și luat aceste măsuri. Avem un număr foarte mare de infectări, dar o presiune foarte mică la nivelul spitalelor și o mortalitate net mai mică”, explică Marius Geantă. Medicul mai arată că, în România, rata de vaccinare rămâne totuși foarte scăzută comparativ cu restul statelor europene, drept urmare consideră că vor fi necesare ”precauții mai mari”. Integral: https://ziare.com

Sfatul medicului  Cineva, un medic, zice că ar fi bine să ne vaccinăm. De data aceasta, nu despre covid este vorba. Omul zice că am face bine să ne vaccinăm împotriva imposturii, a intereselor financiare, a oportunismului, ba chiar şi a fraudei. Enumerarea nu este suficient de clară, de aceea sunt necesare unele precizări. Cu impostura şi oportunismul e simplu: dacă ne vaccinăm şi facem “anticorpii” necesari, “agenţii patogeni” cu care venim în contact nu mai au spor să ne îmbolnăvească ori să ne prostească, să ne ducă de nas, cu preşul, ori să ne fure calul de sub şa. Suntem imunizaţi. Cu frauda, e cam tot pe acolo: devenim rezistenţi la apetitul pentru fraudă al altora şi de ce nu, chiar şi al nostru (ptiu… piei drace). Mirosim din timp cînd a băgat unul mîna pînă la cot în fondurile publice, ori private, dar nu ale lui, ori cînd a împărţit “frăţeşte” tainul: 90 la sută pentru el şi ai lui, restul pentru proşti. Ca să o lămurim şi pe aia cu interesele financiare trebuie doar să spunem că într-o lume în care “enteresul poartă fesul”, cum este cea în care ne aflăm scufundaţi, tot şi mai toate cele sunt sau devin corupte: administraţia, politica, guvernarea, presa, ştiinţa şi, desigur, arta. Dacă ar exista un vaccin împotriva fraudei şi corupţiei, atunci aş lăsa deoparte orice considerente şi “idealuri democratice” şi aş trece în tabăra “dictatorilor”, devenind susţinătorul fervent al “vaccinării obligatorii”. Toată populaţia globului, fără excepţie! Interesele financiare la care se referă omul nostru sunt cele ale marilor monopoluri care controlează cu mînă de fier producţia şi comerţul cu medicamente, vaccinuri şi alte leacuri obţinute din chimicale şi sinteze chimice. Ca să îşi facă profitul şi să crească valoarea acţiunilor la bursă, “băieţii” ăştia nu se dau în lături de la nimic. De la reclama deşănţată pentru produse care nu vindecă niciodată pe nimeni, de nimic, nici cît pastila fără agent activ de placebo, la coruperea doctorilor care sunt dispuşi să inventeze boli şi să prescrie tratamentele chimicale pe care tocmai le aveau pregătite în depozite “Big Pharma”. Ba chiar şi ştiinţa medicală a fost coruptă într-un grad care nu are precedent în istoria modernă. Referate şi lucrări ştiinţifice întregi construite pentru a deschide calea “medicamentului miracol” pe care tocmai ce l-a pus pe piaţă unul din ringul monopoliştilor, discreditarea “ştiinţifică” a oricăror altor tratamente şi atitudini terapeutice care ocolesc “medicamentul minune”, plata pe ştatele speciale ale producătorului/distribuitorului de medicamente a celor mai harnici doctori care fac norma la prescripţia pe reţete a medicamentului minune etc. Lista este lungă. Evident, ştiinţa medicală şi oamenii care ar trebui să îi servească adevăratele scopuri umaniste sunt corupţi nu doar de marii producători de medicamente, ci şi de puterea politică. În România pandemiei fără pandemie oficială, a virusului despre care ştim cîte ceva, abia după ce publică alţii şi a măsurilor de “combatere a pandemiei” care fac concurenţă întemeierilor sociale orwelliene, recursul la “argumentul ştiinţei” a devenit pur şi simplu ridicol. Ca să îşi expună şi să îşi impună punctul de vedere, trei dintre cei mai “mari” specialişti din România s-au înregimentat politic…..Cuvîntul de ordine a fost: “credeţi-ne pe noi, căci noi vă vrem binele”. Cam subţire, fie vorba între noi, iar acum, după ce “holera” va fi oficial declarată “expirată”, cu siguranţă vor începe să iasă la iveală găurile din caşcavalul “ştiinţific” pe care chipurile s-au bazat decidenţii politici, atunci cînd au devastat aproape totul, cu măsurile restrictive impuse, de la economie, la educaţie şi de la psihologie individuală şi colectivă, la comerţ şi artă. În compensaţie, e drept, valoarea la bursă a acţiunilor “Big Pharma” a crescut simţitor, nu în puţine cazuri cu 35-40%, generînd uneori creşteri ale profiturilor şi de 600%!!! Integral: https://www.bursa.ro

Cine-i de vină pentru preţurile la energie? Mituri şi realităţi  ….Otilia Nuțu, expert Energie – Prețurile la energie au crescut în România pentru că au crescut în toată Europa, dar și pentru că am adoptat politici proaste, precum legea plafonării și compensării. Legea probabil a împins prețurile în sus mai mult decât s-ar fi întâmplat fără nicio măsură de sprijin. – Criza prețurilor n-are legătură cu liberalizarea – n-a fost niciun șoc la liberalizarea consumului casnic de gaze naturale din vara lui 2020, dimpotrivă, prețurile au scăzut cu cca 27%, iar reducerea s-a menținut până în vara lui 2021, când prețurile au început să crească peste tot în Europa. – Nici modelul european de piață nu e greșit, iar prețurile energiei electrice n-au crescut ”din cauza certificatelor de emisii”. S-a înțeles tocmai pe dos: prețurile energiei au crescut din cauza deficitului de gaz, adâncit intenționat de Gazprom din vară încoace, iar prețul certificatelor de emisii a crescut și el tot din cauza crizei de gaz. Faptul că ar fi fost speculații pe piața certificatelor și de aceea au crescut costurile cu CO2 s-a dovedit un fake news de proporții.  – În Europa, consumul de gaz a crescut semnificativ în prima jumătate a lui 2021, dar apoi s-a prăbușit din cauza prețurilor; unde s-a putut, mai ales în producția de energie electrică, ne-am întors la cărbune, rezultând o creștere rapidă a prețului certificatelor de CO2.Gazprom are o parte importantă de vină – și-a onorat la limită contractele cu europenii, preferabil golindu-și din vară depozitele de înmagazinare din Europa, a livrat cât s-a putut de puțin pe conducte – cu excepția ”prietenilor” de pe Nord Stream și Turk Stream, ca să transmită un mesaj clar. În general, strategia Gazprom a fost să abuzeze de regulile europene, respectându-le formal tocmai ca să arate că regulile europene sunt cele care dau greș. – La noi, legea plafonării și compensării n-are legătură nici cu problema, nici cu soluția: prețurile au crescut rapid în jumătatea a doua a lui 2021 pentru consumatorii industriali, înainte de casnici, ceea ce va însemna inflație în 2022 – inflația e cea care ne va lovi buzunarul personal, mai curând decât facturile la energie….. “Ce facem totuși cu consumatorii? Cum gestionăm însă efectele, de pildă creșterea prețurilor pentru consumatorii finali, pentru a nu ajunge la reale crize sociale? Comisia Europeană a publicat încă din octombrie 2021 o listă de măsuri recomandate pentru a depăși criza actuală a prețurilor. Printre măsurile pe termen scurt avem: Ajutoare pentru consumatorii casnici vulnerabili la creșterile de preț, fie în bani, fie prin plata parțială a facturii de la buget, Amânări temporare la plata facturilor și evitarea debranșărilor în această perioadă sau Reducere de taxe și impozite – tot pentru consumatorii vulnerabili sau în sărăcie energetică, nu pentru toată lumea la fel. Dacă ne uităm la pachetul pe termen mediu propus de Comisia Europeana, observăm că România face fix invers. Adică zero preocupări pentru accelerarea măsurilor de eficiență energetică la consumatorii casnici, ca să le reducem facturile reducând pierderile de energie prin pereți; zero interes pentru investiții în capacități de producție de energie, pentru măsuri de securitate energetică, ori măcar pentru conștientizarea problemei. În schimb, vorbim din nou de ”reglementarea prețurilor”, adică taman invers decât recomandă Comisia cu facilitarea accesului consumatorilor la oferte realmente diversificate sau chiar pentru producerea proprie a energiei, acolo unde se poate. “, se mai arată în raportul Expert Forum. Integral: https://www.rfi.ro

Statul și-a pus în funcțiune „aspiratorul” de bani | RFI România: Actualitate, informaţii, ştiri în direct“Există riscul ca majorarea dobânzii cheie să depăşească pragul de 3,5%, în 2022”  ….Evoluţiile observate la nivel global în ceea ce priveşte inflaţia şi ratele de dobândă au impact şi asupra pieţei financiare interne. La nivel global, asistăm la o creştere generalizată a inflaţiei care, împreună cu recuperarea economică rapidă, fac necesară renunţarea la măsurile de sprijin a economiei folosite extensiv de guverne şi de băncile centrale în 2020 şi în 2021. Procesul de normalizare a politicii monetare constând în creşterea ratelor de dobândă este deja într-un stadiu avansat în cele mai multe economii emergente unde creşterea ratei inflaţiei a fost una alertă. Creşteri foarte ample ale ratelor de dobândă au avut loc deja în ţările din regiune (Cehia, Polonia şi Ungaria). Banca centrală din România (BNR) a optat pentru o întărire graduală a caracterului politicii monetare. Prin urmare, ratele dobânzii au crescut şi în România, dar mult mai puţin decât în celelalte trei ţări din regiune. Nivelul ratelor dobânzii la 3 luni din România este în prezent chiar mai mic decât cele existente în Cehia, Ungaria şi Polonia. Ne aşteptăm ca BNR să crească în continuare în acest an rata dobânzii de politică, până la un nivel de 3,5% (riscurile fiind ca majorarea chiar să depăşească acest prag)….. Ratele dobânzii la creditele şi depozitele în lei ar trebui să crească, pe parcursul acestui an. Creşterea ratelor dobânzilor se va materializa mai rapid în cazul creditelor şi depozitelor companiilor, dată fiind legătura mai strânsă a acestora cu ratele dobânzii din piaţa monetară, şi mai lent în cazul creditelor şi depozitelor populaţiei (de exemplu, în cazul creditelor populaţiei IRCC din trimestrul curent ia în calcul valorilor ratelor dobânzii pe termen foarte scurt din piaţa monetară din urmă cu două trimestre, ajustându-se, astfel, lent). Integral: https://www.bursa.ro

Dan Vîlceanu spune că România e în grafic în privința PNRRConsultanța din PNRR, între expertiză utilă și bani pentru partid La sfârșitul anului trecut, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a anunțat că sumele alocate în bugetul PNRR pentru consultanță și asistență tehnică sunt de 240 milioane de euro. Este posibil, dar între două miliarde și 240 milioane euro este o diferență foarte mare. Recent, tema a devenit mult mai concretă. Ministrul sănătății a vorbit despre un buget de 25 milioane de euro pentru consultanță și asistență tehnică în vederea construirii a 25 de spitale și despre alocarea a cinci milioane euro pentru o agenție care să coordoneze dezvoltarea infrastructurii. Într-adevăr, diferența dintre sumele alocate pentru înființarea instituției și cele pentru consultanță este foarte mare. Reprezentanții USR, cei sub coordonarea cărora s-a construit PNRR, au oferit câteva explicații. Cea mai logică este aceea că la negocierile purtate cu Comisia Europeană, experții au întrebat cum va putea România să construiască 25 de spitale, dacă în ultimii ani nu a făcut nimic în materie. Răspunsul părții române a fost că se va crea o agenție care să se ocupe de infrastructura sanitară și, în plus, se va apela la asistența tehnică a experților europeni. Pot fi două soluții care au convins partenerii europeni să includă în PNRR dezvoltarea infrastructurii sanitare. Am căutat în bugetul PNRR și alte cheltuieli cu asistența tehnică sau consultanța. Într-adevăr, nu sunt foarte ușor de identificat. De exemplu, asistența tehnică și înființarea agenției care coordoneză construcția spitalelor apare în buget sub titulatura „dezvoltarea capacității pentru realizarea investițiilor în infrastructura de sănătate”. Mult mai clar este înscrisă asistența tehnică pentru revizuirea sistemului fiscal (patru milioane euro) și pentru reforma sistemului public de pensii, încă patru milioane euro. Dar, alături de aceste două capitole mai există o serie de obiective care sunt susceptibile că reprezintă consultanță sau asistență tehnică. Este vorba despre reconfigurarea Administrației Apele Române, o nouă strategie națională forestieră, dezvoltarea unui cadru legislativ favorabil tehnologiilor viitorului, îmbunătățirea mecanismului de programare bugetară, poate și implementarea venitului minim de incluziune sau dezvoltarea unui sistem de salarizare echitabil și unitar în sectorul public….  Are, însă, România nevoie de consultanță? Dacă privim performanțele administrației din ultimii 30 de ani putem spune că este nevoie acută de asistență tehnică. Multe dintre strategiile realizate de administrația centrală au rămas doar niște hârtii în birouri. Unele studii de fezabilitate realizate de consultanți români sau străini au devenit de neutilizat până când lucrările de investiții au fost demarate. În general, consultanța a fost aruncată în derizoriu, este văzută ca o cale prin care se scurg bani către clientela politică. Integral: https://www.rfi.ro

Klaus IohannisSporuri și contracte de consultanță de milioane de euro pentru PNRR…. Senatul a votat un proiect prin care se va acorda un spor de 50 la sută angajaților care vor gestiona fondurile europene rambursabile. Inițiatorii au motivat propunerea prin nevoia de a stimula persoanele care vor gestiona banii europeni. Paradoxal, între condiționalitățile impuse de Bruxelles se numără și reforma sistemului de salarizare iar la ministerul muncii exista un proiect privind limitarea sporurilor la 20 la sută din salariu. La RFI, consultantul Valentin Ionescu, fost ministru al privatizărilor, spune că, în acest caz particular, sporurile sunt necesare. De ce? ”În sectorul public, și în ministere și în agenții, este o lipsă de expertiză în managementul de proiect și managementul de program, și atunci nu este exagerată o stimulare a personalului care este angajat să lucreze pe proiect…Avem de gestionat și programe operaționale până în 2027 și PNRR care este foarte greu… Există riscul să nu putem să angajăm o expertiză adecvată. În ministere nu există decât foarte puțini experți și bănuiesc că va fi necesar să se facă angajări și sunt proiecte, mai cu seamă în transformare digitală, unde ai nevoie de expertiză înaltă în IT. Nu vin oameni din IT în momentul de față la stat pentru că în privat sunt salarii mai mari”, explică la RFI Valentin Ionescu. Directorul executiv al Expert Forum spune și el la RFI că lipsa de personal calificat există dar crede că sporurile sunt ”o cârpeală”, chiar dacă una necesară. Varianta ideală ar fi reforma sistemului de salarizare prin care să se elimine sporurile și să se ofere salarii care să poată face față concurenței din privat. Pe de altă parte, ”salariile nu sunt singurul motiv pentru care joburile nu sunt atractive la stat…Vorbim de multe alte chestii care nu sunt rezolvate : de la clientelism, cumetrie, până la sinecurism, exploatarea unor specialități și joburi pentru sifonări…Sunt un milion de motive pentru care nu își vin specialiști onești…Salariul e unul din motive dar poți să pui un salariu mare și, dacă nu rezolvi cumetria, vei face doar niște sinecuri atractive fără să ai performanță...”, a explical la RFI Sorin Ioniță. Pe lângă problema salariilor cu care vor fi plătiți cei care lucrează cu banii europeni, zilele acestea s-a ridicat și problema consultanței. Ministrul social democrat al sănătății a sesizat Corpul de Control al premierului cu privire la ”lucrurile ciudate” găsite în Planul Național de Reziliență și Redresare…Alexandru Rafila a invocat proiecte de consultanță de 25 de milioane de euro pentru Agenția de Investiții în Sănătate, instituție pentru care s-ar aloca doar 5 milioane de euro… Fostul ministru USR al sănătății, Ioana Mihăilă, a explicat că – în fapt – cele 25 de milioane sunt destinate asistenţei tehnice pentru construcția a 8 spitale și monitorizarea unor proiecte de construcţii la 6 spitale. “Investiţiile sunt de fapt 1,7 miliarde euro…Ministrul Rafila şi «experţii» din PSD ne arată din nou că nu ştiu cu ce se mănâncă construcţia de spitale”, a explicat Mihăilă. La RFI, directorul executiv al Expert Forum, Sorin Ioniță, spune că, dată fiind lipsa de experți la nivel de ministere, consultanța este necesară și costisitoare. Integral: https://www.rfi.ro

Familiile românilor, combustibilul ascensoarelor politice  …. Pe zi ce trece, citim, aflăm ştiri îngrijorătoare, triste, tragice despre oameni care aproape că s-au rupt de familii, de mediul social, de lumea reală în care trăim. Astfel de ştiri ce reflectă o realitate actuală par că au o dinamică de dezvoltare destul de rapidă, în ultimul timp, în societatea românească. Cu atât mai tare situaţia ar trebui să fie mai îngrijorătoare şi tratată cu multă atenţie, cu cât afectează nu doar persoanele adulte, ci şi copii de la vârste tot mai fragede. Ne surprinde şi uimeşte, ne îngrozeşte şi chiar ne stârneşte furia, ne revoltă, ne trezesc emoţiile negative atunci când aproape săptămână de săptămână, media ne prezintă cazuri de oameni disperaţi, de multe ori copii, care au recurs şi recurg la gesturi prin care îşi fac rău singuri, uneori mergând până la a-şi lua singuri viaţa. Chiar azi am citit despre faptul că, ”în ultima lună, patru copii s-au sinucis din cauza temelor!!!” Pare incredibil! Să fie oare adevărate cauzele acestor tragedii, în România secolului XXI? Dacă-i adevărat, cum de nimeni, familie, societate, instituţii nu au reuşit să prevină aceste nenorociri? Cauzele, motivele oamenilor disperaţi sunt de multe ori de neînţeles de către noi ceilalţi, care privim cu pasivitate la dramele, tragediile semenilor pe care nu putem sau nu vrem să-i ajutăm, atât ca indivizi, cât şi la nivel de societate. Ştie cineva cât de mare, ce amploare are acest fenomen? A cercetat cineva, a analizat cineva, a tras cineva concluzii şi a propus/luat măsuri pentru prevenirea şi rezolvarea situaţiilor disperate înainte să se ajungă la tragedii umane? Cunoaşte vreo autoritate, se preocupă de problemele sociale, reale, de viaţă ale românilor, ale copiilor, ale familiilor, ale indivizilor? Este adevărat că, în primul rând ar trebui ca fiecare dintre noi să avem grijă de viaţa proprie atunci când e gata să ne ia valul şi să ne ducă la fund. Dar când anumiţi oameni ajung pe marginea prăpastiei şi nu se pot salva, dimpotrivă, sunt atraşi de hăul mortal ca ultimă ”soluţie de salvare”, atunci cine îi ajută, când au cea mai mare nevoie de ajutor? Familia? Unii nu au familie ori sunt rupţi total, parţial sau ignoraţi de ceilalţi membri! Societatea, comunitatea? Prea puţin. De cele mai multe ori acestea se fac că nu ştiu problemele membrilor sau dacă le percep, atunci le ignoră total. Şcoala, în cazul copiilor? Prea puţin. Vedem cu toţii că însăşi sistemul de educaţie românesc moare pe zi ce trece. Autorităţile, primăriile, guvernul, parlamentul? Ha, ha…La o astfel de întrebare îţi vine să râzi trist, văzând, ştiind că majoritatea celor care fac parte, conduc instituţii sunt politicieni sau persoane preocupate doar de accesul şi păstrarea funcţiilor şi puterii, implicit doar de asigurarea intereselor proprii sau de grup, de gaşcă, de partid….. Până acum, am remarcat doar nişte declaraţii propagandistice legate de situaţia unui copil, al unor români din străinătate, într-o ţară unde este evident că acest Minister al Familiei din România nu are nici o atribuţie legală şi nu poate face nimic. Această instituţie nu face nimic nici pentru românii din ţară, cum ar putea să-i ajute prea mult pe cei de afară? Dar este o practică, un obicei vechi printre anumiţi politicieni avizi să capete capital public, electoral ori de câte ori li se iveşte câte o oportunitate în plus legată de familie, de copii, atunci când cazurile stârnesc emoţii şi reacţii în rândul opiniei publice, că de rezolvat nu rezolvă nimic. Vă mai amintiţi de un grup de parlamentari, dintr-o altă legislatură, care s-au arătat preocupaţi, îngrijoraţi, ba chiar au şi trecut la acţiune, în sensul de a merge peste hotare, să rezolve cazul unor copii luaţi în custodia autorităţilor dintr-o ţară nemembră a Uniunii Europene, anunţând opinia publică de faptul că se implică pentru redarea minorilor familiei acuzate de rele tratamente. În realitate, acei parlamentari şi-au fabricat o acţiune de propagandă, toată presa a scris de iniţiativa lor la vremea respectivă, dar au pus-o şi de-o excursie proprie pe banii statului român. Evident că nu au rezolvat nimic, nici nu aveau cum. Nici familiile românilor, oamenii nu ştiu care este rostul acestui nou minister al Familiei, ce a făcut concret şi ce va face, în afară de a cheltui sumele importante alocate de la bugetul de stat! În nici un caz nu rezolvă problemele românilor, ale familiilor acestora, acolo unde mai există acestea. Nici măcar nu cred că instituţia respectivă cunoaşte situaţia reală, existenţială, problemele şi necazurile românilor, dar să le mai şi găsească soluţii celor din ţară, cu atât mai puţin celor din străinătate. Politicienii români folosesc de ani buni motivul familiei pentru a câştiga capital de imagine, electorat, putere şi evident, caşcaval  Integral: https://adevarul.ro
Pin on Warplanes: Graphic NewsPerspectiva demenţei în acţiune: ameninţarea cu folosirea armelor nucleare …. Suntem acum aproape, cumplit de aproape, să ne arătăm nouă înşine că demenţa ucigaşă a omenirii este perfect funcţională şi procesul de degenerare mintală este în plină evoluţie exponenţială: pot intra în ecuaţia războiului, aici lângă noi, arme nucleare cu mult mai perfecţionate, mai precise şi cu mult mai puternice decât bombele atomice cu care americanii au început acest ciclu al morţii nucleare, aneantizând Hiroşima şi Nagasaki…… Preşedintele Alexandr Lukaşenko din Belarus a spus, vorbind în faţa presei la centrul de antrenamente Osipovici unde se desfăşoară aplicaţia militară comună cu Rusia, că dacă cumva Occidentul îi va ameninţa ţara, atunci poate da ordinul să fie începută amplasarea de arme nucleare. A mai spus că doreşte ca, în viitorul imediat, să fie create în Belarus un centru de pregătire şi antrenament pentru operatorii de sisteme ISKANDER, alături de cele trei existente în cooperare cu Federaţia Rusă. A mai adăugat că este interesat să trimită în Kaliningrad şi la Murmansk militari din forţele sale navale, tot pentru pregătire, dar să achiziţioneze şi mai multe sisteme de S-400, dintre care două de amplasat rapid în jurul capitalei Minsk. Declaraţia respectivă a fost făcută în aşteptarea zilei de azi, marcată de sosirea preşedintelui Putin care, aşa cum relatau surse din Minsk şi Moscova, vine să supervizeze personal alături de Lukaşenko desfăşurrea exerciţiilor din aplicaţia denumită “Allied Resolve 2022″….. Dar cea mai importantă remarcă vine din partea ministerului rus al apărării care a menţionat că Putin va supraveghea alături de Lukaşenko “exerciţiile de apărare care implică forţe strategice cu lansatoare de rachete balistice şi de croazieră”. Dacă alăturăm şi anunţul lui lukaşenko privind rachetele Iskander, atunci chiar că este vorba despre înregistrarea unui nivel îngrijorător de implicaţii potenţiale deoarece mi se pare evident că, în zona NATO, pregătirile vor fi pentru a răspunde şi acestui tip de scenariu. Racheta operaţional-tactică Iskander este realizată în diverse varinte, de la cea de bază Iskander-M cu rază de acţiune de 600 de kilometri până la cea modernizată Iskander-K cu rază de acţiune de 2.000 de kilometri, care, după cum vedeţi din indicaţiile prezentate pe situl rusesc, pot atinge ţinte pe aproximativ 80% din teritoriul european. Lukaşenko s-a referit direct la Iskander-M:…. Dacă se confirmă deplasarea de arme nucleare în Belarus, întărind capacităţile ruseşti deja instalate aproape de inima Europei, la Kaliningrad, atunci, chiar dacă episodul de acum s-ar putea revolva cu o soluţie temporară oarecare, va trebui să ne obişnuim cu ideea că actuala criză a produs deja un efect dramatic, anume avansarea bazelor de rachete nucleare către frontiera de contact, neaşteptat de aproape şi, în acest moment, determinând reconfirgurări masive ale sistemlor defensive şi la nivel NATO….. De un singur lucru sunt absolut sigur: generalii care trepidează de entuziasmul că vor avea parte de împlinirea visului lor erotic suprem, să ordone plecarea în “războiul lor”, nu l-au citit niciodată pe William Faulkner care spunea că “niciun război nu a fost vreodată câştigat. Războaiele nu sunt nici măcar purtate. Câmpul de luptă nu face decât ca omului să i se descopere nebunia şi disperarea”. Cum să fi avut timp de citit prostii din astea când aveau la dispoziţie înţelepciunea de cizmă înscrisă profund în fiecare Manual de ordine interioară sau de operaţiuni ale fiecărei armate? Dilemă majoră exprimată superb de John Fitzgerald Kennedy, preşedintele vizionar al Americii: „Omenirea ar trebui să pună capăt războiului sau războiul va pune capăt existenţei omenirii“. Integral: https://adevarul.ro

Long time coming': Charlottesville removes Robert E Lee statue | Racism News | Al JazeeraVIDEO Dezbatere HotNews.ro despre „cancel culture” și fenomenul „woke”: O nouă „Revoluție Culturală maoistă” versus „reacții la nedreptatea socială” În spațiul public din Statele Unite se discută tot mai mult despre „cancel culture” și fenomenul „woke”, lucruri despre care unii sunt îngrijorați că ar putea ajunge și în România…… Presa americană de regulă tratează subiectul din perspectiva partizanatului ideologic: pentru dreapta din Statele Unite avem de-a face cu fenomene care, în cel mai blând caz, vor să limiteze libertatea de exprimare; pentru stânga din SUA însă aceștia sunt termeni inventați de extrema dreaptă sau „alt-right” pentru a trivializa revendicările legitime readuse în spațiul public după uciderea afro-americanului George Floyd. Însă discuțiile despre „cancel culture” și fenomenul „woke” nu au început odată cu moartea lui Floyd deși au devenit mult mai pronunțate în ultimii doi ani, mai ales după protestele antirasism puternice din Statele Unite…. Ce înseamnă „cancel culture” și fenomenul „woke”? Petre M. Iancu: – sunt două lucruri diferite: „cancel culture”, după părerea mea, este o metodă iar fenomenul „woke” este o mișcare, o mișcare revoluționară, marxistă de origine, care a transformat marxismul economic într-unul cultural; – „cultura anulării”, căreia îi putem spune din păcate și „cultura anihilării” dacă suntem mai severi, este o formulă revoluționară de excludere socială și de cenzurare a persoanelor sau operelor de artă acuzate, adesea pe nedrept dar poate uneori și pe drept, de a fi discriminatorii, de a propaga idei, cuvinte sau meme care să ofenseze un grup sau altul; – mișcarea „woke” este acea grupare ideologică care stabilește ce anume este ofensator, ce cuvinte sunt admise în spațiul public, ce gânduri, ce idei, ce păreri sau ce fapte, uneori chiar banale, sunt cotate ca fiind admisibile sau inadmisibile, exprimabile sau inexprimabile, tolerabile sau intolerabile în spațiul public; – aceste lucruri induc în genere, și de aici și problema, o atmosferă de suspiciune, de suprimare a libertății, chiar de teroare, și uneori duc chiar la suprimarea gândirii care nu poate opera în absența libertății de exprimare, în absența libertății dezbaterii; – acest lucru se petrece în numele unei anumite hipermorale care, între timp, a ajuns să înlocuiască morala clasică tradițională pe care o asociem noi de regulă cu religiile; în societățile democratice morala este o chestiune în genere personală, nu publică. Acum a devenit o chestiune publică care duce la fenomenele despre care vorbim, care duce la cenzură și care amintește fatal de faze prin care am trecut și despre care credeam mulți dintre noi că sunt definitiv apuse. Originile fenomenului „woke” și ale „cancel culture” Î: Este fenomenul „woke” unul apărut în Statele Unite? Petre M. Iancu: – termenul este un termen germanic, „woke” duce de fapt la sensul de trezire și amintește în mod fatal de cuvântul pe care îl foloseau ideologii nazismului în polemica lor anticreștină; – Alfred Rosenberg folosește termenul „Deutchland erwache!” pentru Germania care trebuia să se trezească în fața pericolului evreiesc. Exact același termen al „trezirii” la realități, al conștientizării realităților privind un prezent chipurile groaznic, chipurile structural rasist, chipurile injust social șamd. e folosit de mișcarea „woke” pentru a justifica revoluția culturală pe care a lansat-o; – este o revoluție care după părerea mea are de-a face cu maoismul pentru că la originea sa sunt niște filosofi marxiști între care György Lukács, italianul Antonio Gramsci și Herbert Marcuse – un om asociat Școlii de la Frankfurt care a scris două lucrări esențiale pentru această mișcare: „Omul unidimensional” și „Toleranța represivă” – acestea vorbesc despre modul în care grupurilor marginalizate trebuie să li se acorde prioritate la libertatea exprimării; Marcuse a elaborat asupra acestor grupuri marginalizate și a făcut transferul de la lupta de clasă clasică a marxismului la lupta de rasă; – aceste două curente filosofice, deconstructivismul francez și marxismul modern, „neomarxismul” cum i s-a spus, s-au unit și au dus la apariția mișcării „woke”.- există însă „cancel culture” de la stânga mult, mult mai intensă, o cultură a anulării care ne fură „Coliba unchiului Tom”, „Să ucizi o pasăre cântătoare”, capodopera lui Mark Twain „Huckleberry Finn”, basme ca „Albă-ca-Zăpada”, „Pisicile aristocrate”. …. – cinematografia este chiar un subiect caracteristic pentru „cancel culture” fiindcă avem de vorbit aici despre basm, despre copii, despre educație, sunt lucruri mult mai grave decât faptul că un grup „woke” – și nu afro-americanii în genere s-au revoltat în legătură cu „Albă-ca-Zăpada” sau „Gone With the Wind”, ci anumite grupări minuscule, minoritare, dar cu o influență culturală enormă – care a cerut anularea acestor filme sau adăugarea unor filme de lămurire când s-a văzut că acest lucru nu se poate fiindcă sunt prea importante; – cenzura distruge arta și nu numai arta, distruge și gândirea și educația copiilor care au nevoie imperioasă de basme, inclusiv de basmele incorecte politic sau dure cum sunt de exemplu „Hansel și Gretel” sau „Capra cu trei iezi”. Integral: https://www.hotnews.ro

Încă o dovadă de inconștientă: trei adolescente s-au curentat după ce s-au urcat pe tren pentru a-și face poze!CFR transformă întârzierile în profit! Călătorii vor fi taxaţi la minut  Şefii CFR renunţă să mai lupte cu întârzierile şi sunt hotărâţi să le transforme într-o sursă de profit! Documente ultrasecrete ale societăţii de transport feroviar, obţinute de hackerii Gelu şi Costică dintr-un fişet descuiat, au scos la iveală planurile CFR de a nu mai taxa călătorii la kilometru, ca până acum, ci la minut. „Cel mai probabil, vom plăti un preţ de bază al biletului, apoi o suprataxă dacă trenul porneşte, apoi câte doi lei pe minut”, avertizează Eugen Eusebiu, un jurnalist local din Tecuci care a studiat scurgerea de informaţii. „Dacă zvonurile se adeveresc, cursele Bucureşti-Constanţa sau Bucureşti-Braşov vor costa cam la fel, că e şina cât de cât funcţională şi, mai important, nefurată”, şi-a dat cu părerea Gogu Marcel, analist feroviat. „Un Iaşi-Curtici, în schimb… posibil să te ducă la câteva mii de euro, mai ales dacă ninge sau bate vântul. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 21 februarie. “Medic: au trecut 2 ani de pandemie, ce s-a schimbat? Răspunsul este rapid şi facil, absolut nimic ….nu ridicarea restricţiilor reprezintă prioritatea absolută, ci pregătirea sistemului medical pentru reluarea asistenţei normale către pacienţi.”

99 de poze superbe care povestesc despre primăvară - efoartebine.roBuna dimineata intr-o zi de luni, 21 februarie! Va predomina o vreme în general mai caldă decât în mod normal, în cea mai mare parte a țării. Temperatura medie diurnă a aerului se va situa între -3 și 12 grade Celsius, iar cea maximă va oscila între 4 și 17 grade, Valorile minime se vor încadra între -9 și 7 grade Celsius, în toate regiunile agricole, izolat producându-se îngheț la sol, îndeosebi în depresiuni. În ceea ce privește cantitățile de precipitații care vor apărea în această perioadă, specialiștii precizează că regimul pluviometric va fi local deficitar în regiunile sudice, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval. Bucuresti: 15/4 gr.C.

Ce face un pacient cu o problemă de sănătate după ce este refuzat de trei spitale de stat în Bucureşti?Subvarianta Omicron, mai rezistentă la tratamente decât varianta principală a virusului, spun cercetătorii din Tokyo   Subvarianta BA.2 a virusului Omicron nu doar că este mai contagioasă decât varianta principală a virusului, ci provoacă o formă mai gravă a bolii și se dovedește capabilă să contracareze tratamentele utilizate în prezent împotriva COVID, scrie CNN, care prezintă rezultatele unei cercetări a Institutului de Științe Medicale din cadrul Universității din Tokyo. Rezultatele au fost postate pe site-ul de specialitate bioRxiv, în vederea analizei independente. Ultimele experimente de laborator efectuate în Japonia arată cu BA.2 are caracteristici care îi permit să producă îmbolnăviri mai grave decât variantele precedente, inclusiv Delta. Profesorul Kei Sato, cercetător în cadrul Departamentului de Boli infecțioase de la Universitatea din Tokyo, care a efectuat studiul, susține că aceste constatări dovedesc că BA.2 nu ar trebui considerat un tip de Omicron și că trebuie monitorizat mai îndeaproape. La fel ca Omicron, BA.2 pare să fie capabilă să „ocolească”, în mare măsură, imunitatea creată prin vaccinare. Doza booster reface protecția și determină o scădere de 74% a probabilității de a face boala după infecție. BA.2 este, de asemenea, rezistent la unele tratamente, inclusiv cel Sotrovimab, anticorpul monoclonal care este utilizat în prezent împotriva Omicron. Subvarianta virusului, botezată „Omicronul invizibil” „BA.2 mai este numit Omicron invizibil, pentru că nu este evidențiat de testele PCR precum este Omicron, ca eșec al genei-țintă S. Prin urmare, laboratoarele trebuie să secvențieze virusul pentru a găsi această variantă. Stabilirea unei metode de a detecta în mod specific subvarianta BA.2 ar fi primul lucru pe care multe țări trebuie să îl facă”, a afirmat Kei Sato, care a condus studiul. Stabilirea unei metode pentru detectarea specifică a BA.2 ar fi primul lucru pe care țările trebuie să-l facă. Prof. Kei Sato: „Din perspectivă umană, ar putea fi un virus mai rău decât BA.1. Ar putea fi capabil să se multiplice mai bine și să provoace o formă mai gravă a bolii”, a declarat dr. Daniel Rhoads, șeful secției de microbiologie de la Cleveland Clinic, statul Ohio, care a analizat rezultatele studiului din Japonia, dar nu a fost implicat în elaborarea și realizarea acestuia. …. Potrivit studiului, BA.2 are o contagiozitate cu 30% până la 50% mai mare decât Omicron și a fost detectată în 74 de țări, inclusiv în România, și 47 de state americane. …. Noul studiu din Japonia a constatat că BA.2 se poate copia în celule mai repede decât BA.1, versiunea originală a Omicron. De asemenea, este mai abil în a face celulele să se multiplice. Acest lucru permite virusului să creeze aglomerări mai mari de celule, numite Syncytia, care sunt „fabrici” pentru producerea mai multor copii ale virusului. Integral: https://www.libertatea.ro

Întâmplarea mea la Spitalul Judeţean Brăila - Brăila PortalMedic: au trecut 2 ani de pandemie, ce s-a schimbat? Răspunsul este rapid şi facil, absolut nimic ..…„Toţi vorbesc despre modul în care se scot restricţiile, dar uită chiar esenţialul. Infecţionişti şi epidemiologi de renume discută despre faptul că, va trebui să învăţăm să coabităm pe viitor, cu această mizerie de virus. Probabil nu va mai avea aceeaşi răspândire, dar se vorbeşte deja, despre alte tulpini altoite, Omicron 2 care bate a Delta ca şi severitate”, a explicat Paul Ichim. Potrivit medicului, pandemia a arătat întregii lumi că sistemul sanitar nu a fost pregătit pentru a gestiona eficient o pandemie aerogenă. „Ei bine, au trecut 2 ani, ce aţi constatat că s-a schimbat? Răspunsul este rapid şi facil, absolut nimic. Tot se povesteşte despre modernizarea şi extinderea spitalelor de infecţioase şi de pneumologie, de servicii de terapie intensivă prin ele. În timpul asta, spitalele judeţene de maximă competenţă ce rezolva sau ar trebui să rezolve urgenţele, sunt blocate, numărând externările terminale pe uşile din spate ale morgilor, care au ajuns la cifre deprimante”, a mai spus Ichim. Concluzia medicului Paul Ichim este că nu ridicarea restricţiilor reprezintă prioritatea absolută, ci pregătirea sistemului medical pentru reluarea asistenţei normale către pacienţi. Integral: https://www.zf.ro

Fostul manager al Spitalului Judeţean Focşani, destituit anul trecut, a câştigat procesul cu Ministerul Sănătăţii şi a revenit în funcţie. El și-a preluat biroul în prezența polițiștilorUn hoț de conserve conduce de zece ani Spitalul Județean Focșani. Pus de Arafat, păstrat de Rafila  Spitalul Județean Focșani este condus, din 2012, de un condamnat penal, apropiat al lui Marian Oprișan. Constantin Mîndrilă, managerul SJU Focșani, a fost condamnat penal în 2008, pentru că a furat conserve din rezerva de stat. Spitalul Județean Focșani, condus de un penal „Mîndrilă a fost implicat într-un dosar de furt în 2005, când în apartamentul său au fost găsite 150 conserve din carne de porc însemnate, fiind ajutoare din rezerva de stat a României. Acestea au ajuns la el acasă prin intermediul șoferului, câțiva vecini au văzut, s-au revoltat, au confiscat o conservă și au făcut o reclamație la poliție”, a relatat jurnalista Silvia Vrânceanu. Însă, în toamna anuluii 2012, cel poreclit „secretarul conservă” pentru că a furat din alimentele sinistraţilor, a reuşit să câştige concursul pentru funcţia de director al Spitalului Judeţean de Urgenţă „Sf. Pantelimon” din Focşani cu nota 9,58. Lucrarea i-ar fi fost corectată de colegii săi de la Partidul Social Democrat, scrie presa locală. Cel care a semnat, în noiembrie 2012, numirea sa a fost Raed Arafat, pe atunci ministru interimar al Sănătății. SJU Focșani este singurul spital județean care a rămas în subordinea ministerului Sănătății…..Însă, în martie 2021, Mîndrilă a câștigat procesul în care contesta demiterea sa și a revenit la conducerea SJU Focșani. Instanța Curții de Apel Galați a admis solicitarea lui Constantin Mîndrilă de a fi anulate ordinele emise de fostul ministru penelist al Sănătății, Nelu Tătaru, prin care acesta a fost înlăturat din funcția de manager, câștigată prin concurs. Ca urmare a deciziei instanței de judecată de la Galați, Mîndrilă revine în funcția de manager general al Spitalului Județean. Integral: https://defapt.ro

Șefa CNI: Avem 500 de şantiere în toată ţara - Puterea.roCresc sinecurile și explodează salariile la compania care construiește biserici și stadioane cu banii statului  În 2022, la Compania Națională de Investiții (CNI) salariile cresc cu 40%. În plus, compania își va spori numărul angajaților cu circa 13%. CNI este o companie care trăiește exclusiv din comenzile statului. Ea nu este nimic altceva decât un intermediar între finanțarea care vine de la buget și firmele de construcții, care efectuează lucrarea. Tehnic, CNI supraveghează investițiile statului și, pentru această activitate, primește 8% din valoarea lucrării. CNI este condusă din 2013, când Dragnea era ministru al Dezvoltării, de Manuela Irina Pătrășcoiu, fostă „directoare economică” la revista Rebus.  În 2022, la CNI salariile cresc cu 40%  Potrivit proiectului de buget pe 2022, câștigul mediu brut lunar pe salariat va fi de 17.486 de lei. În 2021, acesta era de 12.572 de lei. În 2019, acesta era de circa 10.000 de lei. În plină pandemie, în 2020, ele au ajuns la 12.035 de lei. În plus, numărul salariaților companiei sare de la 350 la 395. Din cheltuielile companiei, de 123 de milioane de lei, 84 de milioane de lei sunt cheltuielile cu salariile, adică circa 70%. În 2019, instituția avea 188 de angajați. În 2020, ajunseseră la 215. …. Printre investițiile CNI din ultimii ani sunt stadioanele din Turnu Măgurele și Alexandria. Pe cel din Turnu Măgurele juca echipa lui Dragnea Junior.  Tot CNI va ridica spitalul SRI de la Balotești, spital care va costa circa 120 de milioane de euro. CNI a început din 2018 să finanțeze studiul de fezabilitate la acest spital al SRI.  In 2017, CNI a finalizat reabilitarea unui corp de clădire cu funcțiunea de spații de cazare al Academiei Naționale de Informații „Mihai Viteazul”, lucrare cu costuri totale de peste 3,3 milioane lei, TVA inclusă. Integral: https://defapt.ro

Lighean, latrină, sobă. Cum îi primesc pe copii cele mai mici școli din România - Scena 9România are programul „Masă Caldă” în 150 de școli, Finlanda dă un prânz cald gratuit elevilor din anii ‘40    În timp ce Finlanda oferă tuturor elevilor o masă caldă de peste 70 de ani, România încearcă să implementeze, de șase ani, un program-pilot de acordare a unui „suport alimentar” pentru preșcolarii și elevii din 150 de școli și licee din țară. Hrana în școli ar fi esențială spun un facilitator comunitar și un activist, pentru Școala 9. În 10 februarie, Guvernul a aprobat alocarea a 66,8 milioane lei, din fondul de rezervă, pentru finanțarea Programului-pilot de acordare a unui suport alimentar pentru preșcolarii și elevii din 150 de unități de învățământ preuniversitar de stat, pentru semestrul al II-lea al anului școlar 2021-2022. E vorba de programul guvernamental „Masă Caldă”, prin care elevii de la 150 de școli și licee beneficiază de o masă caldă, a cărei valoare nu poate depăși 10 lei. Introdus în 2016, programul-pilot a inclus, în primă fază, 50 de unități școlare. Din 2020, s-a extins la 150. Scopul principal al programului este reducerea ratei de abandon școlar. Programul nu a decurs fără probleme. Masa caldă a fost, uneori, un sandviș și un măr. În unele cazuri, masa caldă a fost doar pe hârtie. În Botoșani, de exemplu, autoritățile locale au returnat, la finalul anului trecut, banii primiți de la Guvern pentru acest program. În lipsa unor norme de aplicare a legii, acestea nu au putut organiza licitații pentru alegerea firmelor care să asigure hrană pentru copii. Implementarea programului s-a făcut (și) pe criterii politice. O analiză Edupedu.ro a arătat că peste jumătate din cele 150 de școli incluse în program sunt în localități cu primari PNL, în timp ce PSD a primit peste 30%, iar USR-PLUS doar pentru 2 școli. Modelul Finlanda. Hrană gratuită pentru elevi de peste 70 de ani În Finlanda, legea învățământului obligatoriu a intrat în vigoare în 1921. Autoritățile locale erau responsabile de asigurarea alimentației școlare. În acea perioadă, subvențiile pentru hrană vizau însă doar elevii cei mai săraci. În 1943, a intrat în vigoare o lege privind asigurarea gratuită a meselor școlare pentru elevii din învățământul primar și gimnazial. Inițial s-a implementat în Helsinki. După o perioadă de tranziție de cinci ani, programul s-a extins la toate școlile din țară în 1948, funcționând și în prezent. De peste 70 de ani, elevii finlandezi primesc un prânz gratuit. „Un prânz bun este mai mult decât o chestiune de nutriție. Este ceva care oferă plăcere, relaxează, împrospătează, menține capacitatea de muncă și ajută copiii să crească sănătoși. O masă bună la școală este văzută ca o investiție în viitor”, precizează Agenția Națională Finlandeză pentru Educație. …. Copii care se cresc singuri În România, sunt copii care se cresc singuri, explică Alina Mirt, care a fost facilitator comunitar la Fundația Terre des Hommes, lucrând cu elevi din comunități foarte sărace din județul Bacău. „Sunt destule locuri în care se întâmplă asta, nu e metaforă. Mai iau mâncare de la un vecin, sunt la nivel de supraviețuire”. Unii dintre ei au părinții plecați la muncă în afară, alții trăiesc în familii monoparentale, cu părinți alcoolici. „Sunt zone unde o masă caldă ar face minuni”, adaugă Alina. …. Sunt copii, în anul în care vorbim noi, exploatați prin muncă. Copiii ăia se duc la muncă, și obțin bani și hrană. Ei cumva trebuie să supraviețuiască dacă părinții nu le asigură hrana. Merg la muncă de la 12 ani. Nevoia de hrană e un factor. Elena Mirt: Cazurile acestea sunt cunoscute în comunități, dar sunt normalizate. „În familia X, părinții sunt alcoolici, copiii trebuie să trăiască cumva.” Integral: https://www.libertatea.ro

Londra acuză la rândul său Moscova de recentele atacuri ciberneticeCare este legătura dintre mitul IT-ului românesc și adevărul sărăciei   Unul din patru tineri români se află într-o stare de deprivare materială sau socială severă. Cea mai mare proporție din întreaga Uniune Europeană.  Și pentru a fi clar ce înseamnă această deprivare: imposibilitatea de a asigura cel puțin  7 din 13 atribute ale vieții moderne. Aceste 13 atribute sunt: – capacitatea de a face față unor cheltuieli cheltuieli neașteptate; – cel puțin o săptămână de concediu pe an; – o masă cu carne sau pește cel puțin o dată la două zile; – capacitatea de a face față unor restanțe la facturile curente; – capacitatea de a avea o locuință adecvată (curată și încălzită)’;-o mașină de familie;-înlocuirea mobilei uzate;-conexiune la Internet;-înlocuirea hainelor uzate;-cel puțin două perechi de încălțăminte adecvate;-bani personali pentru mici cheltuieli;- cel puțin o ieșire „în oraș” pe lună împreună cu familia; – activități regulate de recreere și divertisment. Ei bine, da, 24% dintre tinerii noștri (între 15 și 29 de ani) nu își permit să bifeze jumătate din cele 13 atribute ale modernității. Și asta înseamnă că trăiesc într-o deprivare materială sau socială severă. Dintre acești 24% dintre tineri, majoritatea nu vor face școala până la capăt, majoritatea nu vor avea o meserie și vor rămâne săraci toată viața.  România nu va putea, la rândul ei, să beneficieze de pe urma muncii lor, va rămâne cu un sfert din fiecare generație în afara pieței muncii sau cu acces la munci prost plătite. Asta ne afectează pe toți, pentru că salarii de mizerie sau deloc pentru un sfert dintre noi înseamnă spitale mai proaste, școli mai proaste și pensii mai mici pentru întreaga populație a țării. Și nu pare că ne pasă prea mult de asta. Și nici nu pare că vrem să reducem aceste niveluri înspăimântătoare ale sărăciei. Culmea este că o treime dintre români se cred social-democrați, iar peste 90% se declară creștini credincioși. Cum poți, oare, să fii creștin și să nu îți pese de faptul că un sfert dintre tineri nu au nicio șansă în viață? O țară cu un asemenea nivel de deprivare materială nici nu va putea fi vreodată suficient de sofisticată pentru a se dezvolta în ritm cu restul Europei…..România se află pe penultimul loc în Uniunea Europeană după ponderea companiilor care au angajați IT-iști. Vorbim, așadar, nu doar de companii care produc software, ci de firme care au printre angajați IT-iști, adică de firme care au o activitate atât de puternic digitalizată încât au nevoie să angajeze specialiști….. România se află pe penultimul loc în Uniunea Europeană după ponderea companiilor care au angajați IT-iști. Vorbim, așadar, nu doar de companii care produc software, ci de firme care au printre angajați IT-iști, adică de firme care au o activitate atât de puternic digitalizată încât au nevoie să angajeze specialiști….. O productivitate scăzută indică tocmai o insuficientă maturizare a unei industrii. Însă noi, obișnuiți să lăudăm excelența câtorva firme de IT, am căzut în capcana de a compara mere cu pere. Atunci când mai vorbim de performanță, ar fi bine să comparăm productivitatea din industria noastră IT&C cu productivitățile din alte state europene, nu cu productivitatea din industria alimentară sau din siderurgia românească…..Pe ansamblu, ponderea noilor tehnologii rămâne modestă în România, iar sărăcia este cu mult mai prezentă decât IT-ul. Integral: https://spotmedia.ro

Salata de post cu fasole, porumb si usturoi - Retete TVInflația nu se combate cu vorbe frumoase După frica de coronavirus și după spaima unui posibil război în Europa, următoarea îngrijorare a contemporanilor este inflația. Și nu te sperie acea statistică, scrisă până acum numai cu o cifră și o zecimală, cât te sperie cealaltă, de la market, unde scumpirile în procente au ajuns deja la două cifre întregi, iar zecimalele nici nu le numără nimeni, că nu mai contează. Mai este și o statistică băbească, nescrisă, dar pe care o simțim în buzunar: prețul cartofilor s-a dublat, iar ouăle, care dintotdeauna se ieftineau în februarie – când crește brusc fertilitatea găinilor, stimulată și de apetența cocoșilor -, în acest an se scumpesc spectaculos de la o săptămână la alta. Inflația nu lovește însă numai țara noastră. Întreaga Europă, America și, până la urmă, întreaga omenire înregistrează numai scumpiri. Deosebirea dintre noi și celelalte țări ale Uniunii Europene este aceea că acolo rata inflației era în ianuarie de 5,1%, la noi 8,2%, iar BNR prognozează o creștere „cu două cifre” chiar în următoarele luni. ….Care or fi lecțiile de atunci și ce propune astăzi președintele PNL? Fără să ne spună nici acum lecția de după 2008, domnul Cîțu o suprapune peste anul 2020 și ne dă următoarea explicație cu privire la contribuția sa în descurajarea inflației:…. Se pare că lecția anterioară fusese reducerea TVA de la 24 la 20%, la puțin timp după ce crescuse de la 19 la 24%. E greu să afli în această bâlbâială un ceva căruia să-i spui lecție și cu atât mai greu că asta ne va feri și acum de o criză majoră, pe care ar fi rezolvat-o economistul Cîțu după 2008….. Hai să punem punctul pe „i”.  În 2016, mulți votanți au fost păcăliți, crezând că tripleta Dragnea-Olguța-Vâlcov va mări toate salariile. Abia după așezarea Olguței la butoane, descopeream faptul că doar bugetarii vor avea parte de creșteri salariale – dar și acestea numai din credite. Iar acum, domnul Cîțu pretinde că va drege el stricătura altora, explicând, cam ca ex cathedra: „scopul este să ajutăm pe toţi românii care astăzi lucrează în România, nu doar pe cei din sistemul bugetar”. Corect, dar cine este acela care va ajuta toți românii din România, nu doar pe bugetari? Asta n-o spune liderul PNL, deși ca economist ce se pretinde ar trebui să știe că majorările sănătoase de venituri pentru toți angajații nu sunt cele obținute din scăderea contribuțiilor (cum propune dânsul, afectând sistemul sanitar și cel social), nici prin reducerea TVA (care numai ipotetic i-ar cuminți pe evazioniști). Majorări sănătoase sunt doar cele provenite din creșterea productivităților, din adoptarea unor noi tehnologii perfecționate, din stimularea exporturilor, dintr-un grad mai înalt de prelucrare a materiilor prime sau din valorificarea superioară a resurselor materiale, energetice și umane…..Chiar și reducerea unor impozite, cu care defila Dragnea în fața noastră, a dus la scăderea veniturilor la stat și creșterea împrumuturilor (cu dobândă!), pe care tot noi le plătim. Asta e ceva în felul anteriului lui Arvinte, care producea ilaritate cândva, în trecut….. Întâmplător, sunt unul din cei care consumă multe legume: ciuperci, mazăre, fasole, morcovi, sfeclă, porumb boabe, toate conservate în cutii închise și pasteurizate. Mazărea provine de cele mai multe ori din Bulgaria, Republica Moldova, Rusia, China și Ungaria. Pe ambalajul acestui din urmă producător este menționat că el n-a făcut decât s-o ambaleze. Fasolea provine din Franța, iar producătorul din Ungaria a închis-o în cutii ermetice, a pesteurizat-o și a comercializat-o în România. Morcovii sunt din Cehia și Polonia, sfecla tot de pe acolo, lintea și ea din Ungaria, păstârnacul din India, iar porumbul boabe vine cam de peste tot. Te uimești aflând din câte țări poate să provină porumbul boabe la conservă, importat de țara noastră. Românii, care fuseseră cândva în topul exportatorilor europeni de porumb, au ajuns să constate că este mai eficient să producă alții poumb pentru ei, să-l prepare, să-l ambaleze și să-l pasteurizeze, decât că-l crească singuri, să-l prășească, să-l plivească, să-i culeagă știuleții, să-i curețe boabele, să-l însilozeze și să-l trimită la fabricile de conserve, pentru preparat și pasteurizat. Hai, că nu le-a trecut încă altora prin cap să pasteurizeze mămăliga. Parcă văd cum am consuma-o din import, deși s-ar cuveni să ne pricepem la mămăligă mai bine decât la orice altceva!…. Dar, pe de altă parte, apare o firească întrebare: ce i-a împiedicat pe producătorii unei țări cu vechi tradiții agricole, precum România, să producă ei cu costuri mai mici, să ofere mai ieftin, să concureze importurile și chiar să ofere produsele noastre la export, eliminându-i pe actualii ofertanți în propria lor țară? Simplu: i-a împiedicat politica economică de la noi, interesul politic și electoral, mai mare decât stimularea producătorilor sau încurajarea exporturilor. Integral: https://spotmedia.ro

titea-2Valeriu Nicolae: Am scris despre domnul Titea acum mai mult de un an. O carieră vomitivă legată de serviciile secrete a unui PSD-ist din Baia Mare. În ultima declarație de avere PSD-istul Titea a primit de la statul cel bun 11.894 de EUR pe lună, adică cu aproape 2100% mai mult decât făcuse în privat. Nevasta a trecut de la o firmă de păcănele direct la Transelectrica, că doar nu vă mirați că suntem în ditamai haznaua. Titea a fost o catastrofă la școală și a terminat o nenorocire de facultate de drept la 40 de ani. A fost angajat la Romatsa ca director juridic după un pic mai mult de un an de la terminarea facultății, deși omul are un gol de 15 ani în CV și experiență doar la o firmă de păcănele. A mințit în CV-ul prezentat la Romatsa că a terminat facultatea de Drept din București în 2005 în fapt el a terminat Bioterra în iulie 2012 și a fost angajat rapid pe post de expert la Romatsa și apoi promovat director, ilegal, în mai puțin de 100 de zile de la angajare. La data când Titea a dat examen la București pentru poziția de director juridic Titea nu apare în documentele de intrare și ieșire de la Romatsa. Postul de director a fost desființat anul trecut de ministrul Drulă la câteva luni după apariția articolului meu din Libertatea și în urma unui control despre care o să scriu(bravo, Drulă!). La căteva zile după desființarea postului, domnul Titea a intrat în concediu medical. Surse din Romatsa spun că are deja cu mult peste 200 de zile de concediu medical. Firesc, acum domnul Titea se pregătește pentru a fi numit în Consiliul de Administrație a Romatsa. Am zis că poate reușim să prevenim acest lucru. Maramureșul PSDist a lui Titea este locul acela minunat de unde a venit fostul consilier al lui Adrian Năstase, senator PSD și apoi mâna dreaptă a președintelui Iohannis și ambasadorul României în Anglia, domnul Dan Mihalache. Dan Mihalache a fost plătit de ASSN, academia aia super nenorocită a lui Oprea, Maior, Dâncu, Meleșcanu, că doar există un singur partid, cel al securicității. Și fosta fiică a securistului de Baia Mare, fostă șefă a tineretului social democrat, plagiatoare și fostă soție a parlamentarului de acum de Baia Mare de la PSD, nășită de Dan Mihalache și de Ponta, are o carieră la fel de vomitivă. !@#!)(@$&!@$)!@$. Share că dacă se simt cu ochii pe ei nu vor îndrăzni. Link la articolul de anul trecut în primul link. Sursa: https://www.facebook.com

Două sortimente de salam cu Listeria, retrase de la comercializarePrognoza Comisiei Europene pentru România: Preţurile vor continua să crească în 2022, mai ales cele la alimente   Comisia Europeană şi-a majorat semnificativ prognoza de inflaţie pentru acest an în cazul României, de la 4% cât estima în noiembrie anul trecut, până la 5,3%, conform previziunilor economice de iarnă, publicate joi, 11 februarie, scrie Agerpres. În 2021, rata medie a inflaţiei în țara noastră a fost de 4,1%, potrivit Executivului comunitar. …. „Preţurile ar urma să continue să crească în 2022, din cauza preţurilor mari la energie şi a trecerii acestor costuri asupra preţurilor altor bunuri şi servicii. De asemenea, preţurile la alimente ar urma să crească ca urmare a unor preţuri mai mari şi a ofertei mai mici de îngrăşăminte. O dinamică mai puternică a salariilor decât se preconizează în prezent reprezintă un risc în sus la adresa prognozei de inflaţie. Inflația medie anuală IAPC ar urma să crească la 5,3% în 2022”, anticipează Executivul Comunitar. …. „Spre finalul anului 2021, avansul creşterii s-a calmat din cauza restricţiilor de aprovizionare, a noului val de infecţii cu COVID-19 şi a relansării puternice a inflaţiei. În pofida acestei pierderi de elan, care ar urma să continue şi în primăvara lui 2022, cele mai recente date referitoare la încrederea în economie indică o perspectivă de creştere pozitivă, chiar dacă una moderată, în special în servicii, comerţul cu amănuntul, construcţii şi industrie”, estimează Comisia Europeană. Conform acelorași previziuni, consumul privat ar trebui să îşi revină în a doua jumătate a acestui an, când sunt aşteptate să fie relaxate restricţiile, iar inflaţia să se tempereze. De asemenea, investiţiile ar urma să rămână solide pe întreaga perioadă a intervalului de prognoză (până în 2023 inclusiv), susţinute de Mecanismul de Redresare și de Reziliență și de alte fonduri ale UE. … În ansamblu, Produsul Intern Brut (PIB) real va crește cu 4,2% anul acesta și cu 4,5% în 2023. Comparativ, în toamna anului trecut, Executivul comunitar prognoza că PIB-ul României va înregistra un avans de 7% în 2021, urmând ca în 2022 să încetinească la 5,1% iar în 2023 să crească la 5,2%. Integral: https://www.libertatea.ro

Rezerva Federală interzice oficialilor săi să tranzacţioneze acţiuni, obligaţiuni şi criptomonedeJEAN-CHRISTOPHE CAFFET, ECONOMIST-ŞEF COFACE:“Cele mai mari riscuri macro pentru 2022 au legătură cu conduita politicii monetare a băncilor centrale” …. “Inflaţia ar trebui să înceapă să coboare în următoarele luni din cauza presiunilor pe preţurile la energie şi lanţurile de aprovizionare care ne aşteptăm să scadă în perioada următoare. Deci cu siguranţă suntem încă în echipa «tranzitorie», chiar dacă această inflaţie tranzitorie se dovedeşte ceva mai persistentă decât ne aşteptam înainte. Dacă totul merge bine cele mai mari riscuri macro sunt legate de greşelilor de politică. La nivel de creditare a economiei globale, nu ştim exact ce înseamnă normalizarea mixului de politici. Mult mai mult ne concentrăm pe monitorizarea politicii monetare din cauza inflaţiei în accelerare din ultimele luni. Nu aş scoate de asemenea din perspectivă apariţia unor surprize negative sau riscuri non-macro, mai ales când ne gândim la tensiuni geopolitice cu privire la Ucraina de exemplu sau la tensiuni sociale în condiţiile în care riscurile sunt la niveluri foarte ridicate atât în economiile emergente cât şi în cele avansate”, a spus Caffet. Acesta a mai precizat că COFACE anticipează o încetinire a ritmului de creştere al economiei globale în 2022, de la +5,6% în 2021 la +4,1% în acest an, balanţa riscurilor fiind înclinată negativ. Potrivit economistului şef al COFACE, preţul petrolului ar trebui să înceapă să scadă în acest an pe măsură ce ţările OPEC încep să majoreze producţia şi practic să adauge noi barili de ţiţei pe piaţă în următoarele luni. “Ar fi surprinzător dacă producţia de petrol shale din SUA nu va avansa pe termen scurt în condiţiile în care preţurile WTI sunt foarte sus. (…) Preţurile se vor stabiliza pe termen scurt şi apoi vor scădea posibil semnificativ în timpul verii”, a spus Caffet. De asemenea, preţul gazelor naturale este aşteptat să scadă în 2022, după încheierea perioadei reci, adică peste 5-6 săptămâni, iar presiunile de pe lanţurile de aprovizionare să se amelioreze în condiţiile în care consumul este aşteptat să decelereze. Totodată, Ruben Nizard, economistul COFACE pentru regiunea nord-americană, a spus că banca centrală a SUA, Federal Reserve, nu va confirma aşteptările în acest an şi nu va majora dobânzile atât de agresiv. În schimb, Fed-ul va recurge la reducerea bilanţului pentru întărirea politicii monetare şi reducerea lichidităţilor din piaţă. Integral: https://www.bursa.ro

FOTOGRAFII EMOŢIONANTE de la Cernobîl, prin obiectivul unui tânăr fotograf. Grădiniţele şi maternităţile: "Un scenariu apocaliptic"Poze cu grădiniţe normale din România, prezentate ca „grădiniţe bombardate în Ucraina”   Mai multe publicații de propagandă americană și NATO au difuzat în aceste zile imagini cu o așa zisă „grădiniță bombardată în Ucraina” în care se văd imagini cu distrugerea făcută forțele pro-ruse. În realitate, foarte mulți români au sesizat că acea grădiniță este una normală, cum se găsește în Buzău sau Mehedinți. Imaginile cu tavanul dărâmat, pereții sparți sau prizele scoase din perete au impresionat, mai mult ca sigur, lumea occidentală. O verificare mai atentă a fotografiilor ar fi scos însă la iveală despre ce grădinițe este vorba. După cum se poate vedea foarte bine, pe unele din pupitrele distruse scrie „realizat cu fonduri europene” în timp ce în fundal, într-unul din instantanee, se poate vedea clar cum primarul negociază o șpagă cu directoarea grădiniței. Nu este prima oară când presa occidentală prezintă imagini false din Estul Europei ca fiind reale. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »