Author: desy.demeter


Revista Presei – 22 martie.”10 metode de reducere a consumului de petrol și salvare a planetei…Problema este ce punem în loc pentru a satisface nevoile energetice crescânde ale celor 8 miliarde de locuitori ai planetei. Va trebui să găsim soluții pragmatice și inteligente, că de cele politice și propagandistice ne geme podul.”

Spring Nature Animal Wallpapers - Top Free Spring Nature Animal Backgrounds - WallpaperAccessBuna dimineata intr-o zi de marti, 22 martie! Ziua de marți deja aduce temperaturi pozitive prin estul Olteniei, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea, regiuni unde se vor atinge 1 – 3 grade, valori ușor pozitive, spre 1 grad, urmând să avem și prin restul Moldovei. În restul zonelor țării minimele rămân la valori negative (-2, –4 grade, în timp ce pe creste coborâm spre –5, –6 grade). Maximele, în creștere, ajung azi la temperaturi de 13 – 15 grade, iar prin estul Dobrogei și zonele montane nu trecem de 5 – 7 grade, cu 1 – 2 grade pe crestele montane. In Bucuresti: 16/0 gr.C.

Toate restricțiile au fost ridicate în martie 2022. Aici, un bărbat în Piața Obor, octombrie 2020Medicii se pregătesc de valul VI al COVID. Infectații trebuie urmăriți. Nevaccinații, în pericol Ridicarea tuturor restricţiilor, începând cu 8 martie, a fost una strict politică şi fără prea multe explicaţii…..Odată cu ridicarea stării de alertă, izolarea de cinci zile a unei persoane infectate asimptomatică sau cu formă uşoară de boală este doar o recomandare, şi nu o obligaţie. Cu alte cuvinte, izolarea nu mai este controlată aşa cum era înainte de 8 martie, fapt care poate facilita răspândirea virusului…..„Dacă s-au ridicat toate restricţiile, asta nu înseamnă că o pandemie se sfârşeşte de astăzi pe mâine. …. De asemenea, contacţii trebuie să fie urmăriţi pentru că dat fiind această boală cu transmitere respiratorie, cei nevaccinaţi prezintă în continuare de a face o formă severă de boală. Ridicarea acestor restricţii asta nu înseamnă că nu trebuie să mai ţinem cont de recomandările privind protecţia, mai ales în spaţiile aglomerate”, a spus dr. Carmen Dorobăţ, medic primar infecţionist la Spitalul de Boli Infecţioase Sfânta Parascheva. În umbra războiului din Ucraina, pandemia pare că-şi revine în multe din ţările din vestul Europei, dar şi în Asia. De exemplu, în Germania s-a înregistrat un număr record de cazuri, urcând în doar o săptămână de la 1.500 la 100.000 de cazuri, şi asta în condiţiile în care rata de vaccinare este de aproape 80%. Potrivit Institutului Robert Koch (RKI), creşterea s-ar datora parţial răspândirii subvariantei BA.2 a tulpinei Omicron. Şi Marea Britanie a anunţat peste 171.000 de cazuri noi, Olanda peste 45.000, Italia aproape 30.000, iar Franţa peste 18.800 de cazuri. Rusia a raportat peste 40.000 de cazuri zilnice şi 522 de decese cauzate de COVID, iar SUA peste 55.000, scrie Ziarul de Iași. Integral: https://newsweek.ro

10 metode de reducere a consumului de petrol și salvare a planetei Pe 18 martie 2022, International Energy Agency (IEA) a propus un plan cu 10 măsuri de  reducere a consumului de petrol:…. Câteva comentarii despre planul IEA în 10 puncte: 1. Reducerea limitelor de viteză pe autostrăzi cu cel puțin 10 km/h.  Dacă aveți o problemă urgentă de rezolvat, timpul dvs. nu are nicio valoare conform planului IEA. 2. Lucrați de acasă până la trei zile pe săptămână, dacă este posibil.  Dacă este un ordin guvernamental, ca și purtarea obligatorie a măștilor anti-COVID, nu aveți de ales/comentat. 3. Duminici fără mașini în marile orașe.  Dacă plănuiați să vă duceți copiii duminică la grădina zoologică sau la o competiție sportivă, schimbați-vă planul. 4. Faceți mai ieftină utilizarea transportului public și stimulați micro-mobilitatea, mersul pe jos și cu bicicleta.  Este interesant să circuli cu bicicleta în decembrie sau ianuarie, mai ales în zonele montane, nu-i așa?  Dar, hei, nu uitați că veți pedala pentru a salva planeta! 5. Utilizarea alternativă a mașinilor private pe drumurile din marile orașe.  Noi, cei de o anumită vârstă, ne amintim de legea/decretul lui Ceaușescu din anii ’80 ai secolului trecut, când autoturismele personale putea fi conduse în duminicile „cu soț sau fără soț”.  Dar metoda #5, preconizată de IEA în 2022, propune utilizarea alternativă indiferent de ziua săptămânii. Adică, mașinile particulare vor avea „acces alternativ” pe drumurile publice: cele cu numere pare în unele zile ale săptămânii și cele cu numere impare în celelalte zile ale săptămânii.  Dacă aveți o programare la spital pentru ziua de 12, și mașina dumneavoastră are un număr impar, n-o veți putea folosi.… 10. Grăbiți adoptarea de vehicule electrice și mai eficiente. Aici aș avea multe de comentat, pentru că de-a lungul anilor am scris pe Contributors despre numeroasele și importantele probleme cu care se confruntă utilizarea electricității drept combustibil pentru diversele mijloace de transport. Presupunerea că electricitatea generată de energia eoliană și cea solară vor înlocui combustibilii fosili pentru transport înseamnă, bineînțeles, că mașinile electrice vor elimina nevoia de benzină și motorină. Astfel, aceleași surse de electricitate, nesigure și intermitente, vor trebui să satisfacă nu doar cererea actuală, ci și pe cea suplimentară care va fi impusă de vehiculele electrice.[1] Tranziția de la combustibilii fosili la electricitate implică și un aspect adesea trecut cu vederea: accizele sau taxele pe carburanții (benzină, motorină, benzină de avion), acea sumă pe care șoferii o plătesc la pompă cu fiecare galon (litru) cumpărat….. În condițiile în care se cere reducerea grabnică a consumului de petrol, statele vor pierde sume semnificative din taxarea carburanților. Și aceste sume ar trebui recuperate cumva de la utilizatorii de vehicule electrice, care nu contribuie la menținerea infrastructurilor rutiere, deși mașinile lor au un impact mai mare asupra drumurilor fiind cu sute de kilograme mai grele decât echivalentele lor cu ardere internă. Nu ar trebui ca și electricitatea folosită la încărcarea bateriilor electrice să fie taxată precum benzina și motorina?….Și celelalte măsuri (nediscutate) de reducere a consumului de petrol conțin serioase limitări ale libertății individuale. Și ce se obține, în final? IEA prevede că, dacă TOATE cele zece  recomandări ar fi puse în aplicare, se va realiza o economie de 2.7 milioane barili/zi, adică ~2.7% din consumul anual preconizat pentru 2022 și 2023. Cifra avansată de IEA este echivalentă cu cele 2.5 milioane barili/zi de petrol rusesc, despre care se presupune că vor dispărea de pe piețele globale în următoarele luni din cauza lipsei de cumpărători dezgustați de războiul din Ucraina. O coincidență interesantă………Putem, desigur, să aplicăm cele 10 măsuri de reducere a consumului de petrol. Problema este ce punem în loc pentru a satisface nevoile energetice crescânde ale celor 8 miliarde de locuitori ai planetei. Va trebui să găsim soluții pragmatice și inteligente, că de cele politice și propagandistice ne geme podul. Integral: https://www.contributors.ro

Peștele și undița. Începe o nouă lume A enervat vicepreşedintele ANRE potrivit căruia, în privința energiei, de la 1 aprilie românii  ”primesc pește”, dar din 2023 vor fi nevoiți ”să învețe să pescuiască”. Pe de-o parte, enervarea este explicabilă, având în vedere activitatea deficitară a ANRE, salariile fabuloase ale celor care lucrează acolo, dar și starea vecină cu nevroza a momentului din cauza crizelor suprapuse. Pe fond însă, afirmația e corectă și trebuie luată cât se poate de serios. Suntem la finalul unei epoci și trebuie să învățam să supraviețuim în cea nouă. Epoca veche a însemnat cel puțin două lucruri, unul general, unul cu nefericit specific local. Pe de-o parte, după cum spunea Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă, la Europa FM, “este o criză mondială care pleacă de la epuizarea resurselor de energie” și reconfigurează harta mondială a resurselor de toate tipurile. Apoi, efectele poluării nu mai sunt demult doar o temă ecologistă. Lăsând la o parte unele stridențe și exagerări, fără cine știe ce pregătire de specialitate, este evident pentru fiecare dintre noi că se întâmplă ceva rău cu clima în locul unde trăim. Apar des fenomene extreme pe care nu le-am avut niciodată în zonele noastre, iar anotimpurile s-au schimbat. Reducerea poluării, ne place sau nu, este un imperativ dincolo de ideologie. Toate acestea impun investiții, sisteme mai sofisticate, deci inevitabile scumpiri. Faptul că un nebun de la Kremlin a băgat gazele în razboiul lui imperial personal a provocat doar un episod acut, într-o evoluție inevitabilă. Specificul local este prelungita dependență a consumatorului de stat. Ani de zile românii au fost învățați că statul, prin ANRE, stabilește prețul energiei, iar ei nu au nici alegere, nici bătaie de cap. De aceea, liberalizarea, percepută ca bruscă, anul trecut, a devenit cauza tuturor relelor. Cât se poate de fals. România s-a aliniat legislației privind liberalizarea prețului la energie încă de la intrarea în UE în 2007. În 2012, a început eliminarea treptată a tarifelor reglementate. Doar că trecerea pe piața concurențială era opțională. Liberalizarea totală, adică dispariția prețului reglementat, ar fi trebuit să se întâmple în 2018, însă Dragnea a amânat-o, populist, ca pe un pericol de care a salvat poporul. Astfel încât liberalizarea totală a pieței de gaze naturale a avut loc începând cu data de 1 iulie 2020, iar cea a pieței de energie electrică din data de 1 ianuarie 2021….. Realitatea este că da, oamenii trebuie să învețe să pescuiască și pe piața energiei, trebuie să învețe cum funcționează, ce îi avantajează, să compare. Pe site-ul ANRE există un comparator al prețurilor, și la energie electrică, și la gaz, destul de ușor de folosit și care ține cont de specificul de consum în alcătuirea ierarhiei. Și acum cine intră acolo va găsi pentru energia electrică o ofertă sub al doilea prag de plafonare, valabilă un an. Mutarea de la un distribuitor la altul este simplă, se poate realiza în fix câteva minute de pe laptop. Dar, e drept, trebuie un pic de efort de înțelegere. Este adevărat că unii oameni nu se pot descurca online, nu înțeleg. Dar primăriile, mai ales cele din rural, ar putea pune la dispoziție acest serviciu de îndrumare și suport pentru cetățeni…. Dacă ne vom culca pe o ureche că statul tătuc a rezolvat treaba și nu avem nimic de făcut, aterizarea va fi dură. Da, politicul, mai ales PSD, are tot interesul ca electoratul captiv să fie cât mai mare, cât mai dependent, cât mai recunoscător, la vot. De aceea, de exemplu, liberalizarea totală nu a fost pregătită printr-o campanie de informare susținută.   Apoi, e un adevăr că în România se risipește enorm. Sunt statistici care arată că românii arunca 1,3 milioane de tone de mâncare pe an. Iar mâncarea, ca produs, include și energie. Integral: https://spotmedia.ro

Wallpapers @ Dan MiricaFermieri, după ce UE a cerut statelor să lase necultivată o suprafaţă de 4% din total: Avem nevoie de fiecare metru să producem hrană pentru consumatori …. “Suntem într-o perioadă care presupune adaptare rapidă la noile condiţii economice şi geo-strategice. Aşa că şi planurile Uniunii Europene au nevoie de o revizuire temporară, în unele cazuri poate o amânare a termenelor pentru un obiectiv sau altul. Vă amintiţi sigur declaraţia vicepreşedintelui Comisiei Europene Frans Timmermans, cel responsabil pentru Pactul Ecologic European (Green Deal), şi anume că statele ar putea “rămâne mai mult cu cărbunele” înainte de a trece la surse regenerabile, pentru a evita dependenţa de gazul rusesc. Este o schimbare de poziţie extrem de importantă şi nu a fost uşor de făcut, dar situaţia actuală o impune. Sigur că Uniunea Europeană nu renunţă la ambiţiile sale ecologiste şi la lupta împotriva poluării şi a schimbărilor climatice, dar acum este nevoie de măsuri compensatorii urgente. Sigur că rămân valabile principiile strategiei “From Farm To Fork”, dar cerem să fie amânate scurt timp”, a declarat pentru AGERPRES preşedintele AFR ….. “Acum este nevoie de fiecare metru pătrat de teren agricol care să producă hrană pentru consumatorul european; puteţi fi siguri însă că fiecare fermier va respecta în continuare pământul şi îşi va îndeplini datoria încercând să dăuneze cât mai puţin mediului înconjurător. De asemenea, am susţinut acordarea unei derogări, tot temporare, de la obiectivul privind reducerea cu 50 de procente a cantităţilor de îngrăşăminte şi pesticide. De altfel, fermierii din România sunt printre aceia care sunt cel mai aproape de ţintele Uniunii Europene în această chestiune. Fermierii din România folosesc la ora actuală, în medie, 700 de grame de pesticide la hectar. Media Uniunii Europene este de 2,4 kilograme de pesticide la hectar (în cazul Olandei vorbind chiar de 7 kilograme, adică de 10 ori mai mult decât în România)”, a explicat Daniel Botănoiu….. “Propunerea făcută în acest sens de ministrul Agriculturii din Spania (posibile importuri de cereale care provin din material supus ingineriei genetice) ar fi într-adevăr un mijloc de susţinere temporară a agriculturii din Uniunea Europeană. De altfel, astfel de importuri nu sunt deloc o noutate, dacă ne gândim doar la cantităţile uriaşe de soia importată în aceleaşi condiţii şi fără de care zootehnia europeană ar fi în mare suferinţă. Această situaţie ne obligă, cred eu, să ne reconsiderăm poziţia comunitară în această chestiune. Plantele obţinute astăzi prin inginerie genetică sunt sigure pentru consum animal şi uman şi până la ora actuală nu au fost remarcate efecte care să le facă improprii consumului. Este de remarcat de altfel schimbarea subtilă de poziţie a Comisiei Europene în această chestiune extrem de delicată, mai ales în dezbaterile publice şi în ceea ce priveşte percepţia. Dar Uniunea Europeană are nevoie de o regândire a modului de acţiune în domeniu, pentru că ingineria genetică este un factor garantat de succes în agricultură. Ţin să precizez însă, în numele Asociaţiei Fermierilor din România, că o aprobare a importurilor în acest sens reprezintă doar o soluţie de moment. Adevărata rezolvare o reprezintă o schimbare a legislaţiei în domeniu, în aşa fel încât şi agricultura comunitară să beneficieze de ultimele descoperiri în acest domeniu, al ingineriei genetice (zonă în care remarcăm o rămânere în urmă faţă de alte ţări, acolo unde rezultatele cercetării ştiinţifice riguroase sunt aplicate imediat)”, a subliniat Botănoiu. Integral: https://adevarul.ro

Dosarul TVR a fost clasat de DNA / Și cazurile disjunse din dosarele Apa Nova și Vanessa Youness au fost închise / DNA cere confiscarea a 1,5 milioane de euro de la Youness în dosarul clasat de trafic de influență  Dosarul TVR a fost clasat de DNA / Și cazurile disjunse din dosarele Apa Nova și Vanessa Youness au fost închise / DNA cere confiscarea a 1,5 milioane de euro de la fosta apropiată a lui Emil Boc. ”În cursul lunii septembrie 2021, procurorii anticorupție au dispus soluția clasării, în temeiul art. 16 litera b (“fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege”) și f („a intervenit amnistia sau prescripţia, decesul suspectului ori al inculpatului persoană fizică sau s-a dispus radierea suspectului ori inculpatului persoană juridică”) din Codul de Procedură Penală. În dosarul respectiv, au fost efectuate acte de urmărire penală doar cu privire la faptă, “in rem”, prin urmare nicio persoană nu a avut calitate de suspect sau inculpat”, arată DNA în răspunsul pentru G4media.ro. În septembrie 2016, News.ro arăta că DNA a cerut conducerii Senatului copii ale rapoartelor comisiilor parlamentare de anchetă care au investigat activitatea TVR din perioada 2005- 2015. Surse judiciare au precizat atunci pentru News.ro că au fost ridicate de la sediul TVR acte legate de achizițiile publice. Dosarul celor 1,5 milioane de euro descoperite în contul Vanessei Youness, clasat. DNA cere confiscarea sumei  Dosarul celor 1,5 milioane de euro descoperite în contul din Elveția al Vanessei Youness a fost clasat anul trecut pentru că a intervenit prescripția, arată DNA în răspunsul pentru G4media.ro din martie 2022. Totuși, DNA cere confiscarea banilor pe care Youness nu îi poate justifica. Vanessa Youness este o fostă apropiată a ex-premierului Emil Boc, potrivit rechizitoriului DNA. Femeia este actuala parteneră a lui Gelu Oltean, fostul șef al DIPI, serviciul secret al MAI. În decembrie 2019, Gelu Oltean și Vanessa Youness au fost arestați pentru trafic de droguri în dosarul Ayahuasca al DIICOT….. Cazul disjuns din dosarul Apa Nova, parțial clasat și declinat DNA a închis și partea care mai rămăsese deschisă din dosarul Apa Nova și a declinat presupusele infracțiuni de evaziune fiscală la Parchetul Capitalei, potrivit răspunsului DNA din martie 2022 la solicitarea G4media.ro, coroborat cu surse judiciare….. Prejudiciul estimat din caest caz se ridica la 23 de milioane de euro, ca rezultat al unor presupuse infracțiuni de evaziune fiscală și spălare de bani. O primă clasare în acest dosar a fost dispusă pe 1 noiembrie 2019. Potrivit portalului Tribunalului București, clasarea i-a privit pe directorii francezi ai companiei, Bruno Roche și Laurent Lalague, pe directoarea româncă Lavinia Săniuță și pe oamenii de afaceri Vlad Moisescu și Ovidiu Semenescu. Integral: https://www.g4media.ro

Articole - G4Media.roAutomotoare Malaxa, vechi de aproape un secol, circulă pe linia de tren Arad – Curtici, magistrală modernizată cu sute de milioane de euro  …. Sunt automotoare Malaxa din parcul activ CFR Călători descrise drept „epave”, al căror loc ar trebui să fie la fiare vechi și nicidecum în circulație. Asociația Pro Infrastructură (API) reclamă, astfel, incapacitatea Ministerului Transporturilor, care nu a mai cumpărat de peste 15 ani material rulant nou și strategia CFR Călători care investește în reparațiile locomotivelor Diesel, vechi de 50 de ani, reparații care pot ajunge să coste aproape jumătate din prețul unei locomotive noi. (n.r. ultimele trenuri noi pe care le-a cumpărat CFR Călători au fost automotoarele Desiro – Săgeata Albastră acum mai bine de 15 ani, în timp ce Autoritatea pentru Reformă Feroviară, a ratat toate licitațiile din ultimii ani). Între Arad și Curtici linia de tren este modernizată, lucrările de reabilitare fiind avansate pe secțiunea Simeria – Arad (Valea Mureșului) Pe lângă consumul mare de carburant și lipsa dotărilor, API subliniază că astfel de trenuri ar reprezenta un pericol și pentru siguranța feroviară. „Această epavă nu a ieșit din bombardament sau de pe o linie moartă de la fiare vechi! Acest automotor, de pe vremea Regelui Carol al II-lea (nu glumim!), circulă zilnic, cu călători, pe linia Arad-Curtici, fiind operat de CFR Călători pe o linie electrificată și modernizată acum cinci ani cu sute de milioane de euro. Cum am ajuns aici? Management prost combinat cu dezinteres politic timp de zeci de ani. “Strategia” de material rulant a CFR Călători este de un absurd demn de Kafka: epave pericol public, locomotive gândite pentru trenuri de mii de tone trăgând un singur vagon, vagoane de dormit vechi de 60 de ani și multe altele. Și cea de investiții? CFR Călători nu cumpără vehicule noi și stă după Agenția de Reformă Feroviară care nu a fost capabilă să facă nici măcar o achiziție în 6 ani de existență și al cărei scop nu este furnizarea de material rulant către CFR, ci suplimentarea parcurilor tuturor operatorilor din piață ca subvenție în natură. CFR Călători ia decizii imposibil de justificat: refuză să repare automotoarele moderne Desiro (“săgeata albastră”), 30-50% din ele stând parcate din lipsă de revizii și piese, și refuză să repare vagoanele relativ moderne. Cele mai noi vagoane ale CFR, tip 21-90, stau cu zecile în Revizia Grivița, pline de graffiti, abandonate de un deceniu. În schimb, se aruncă bani în reconstrucția unor vagoane vechi de zeci de ani, incapabile să circule cu mai mult de 140 km/h, în “modernizarea” unor locomotive de 40-50 de ani, cu electronică din anii 1960 și în… vopsirea, remotorizarea și peticirea automotoarelor Malaxa. Totul la costuri uriașe: de exemplu, repararea unei locomotive Diesel tip DA, de 50 de ani vechime, ajunge la aproximativ 30-50% din prețul uneia noi, nepoluante”, a transmis Asociația Pro Infrastructură. Integral: https://economedia.ro

BCE, mai îngrijorată de inflație decât de șocul generat de războiÎn contextul incertitudinilor cauzate de invazia Rusiei în Ucraina, BNR poate lua până la 4,5 miliarde de euro de la BCE până în ianuarie 2023. BCE a extins până în 2023 liniile repo care au fost oferite băncilor centrale non-euro încă din 2020  BNR ar putea să se împrumute de la Banca Centrală Europeană (BCE) până în 15 ianuarie 2023, în caz de necesitate, pentru a preveni o eventuală apariţie a unui necesar de lichiditate în euro din cauza unor disfuncţionalităţi ale pieţei, în contextul mediului extrem de incert cauzat de invazia Rusiei în Ucraina şi al riscului unei contagiuni regionale. Facilitatea urma să expire la finalul lunii martie 2022. În cazul tuturor prelungirilor de până acum, suma limită pe care BNR o putea accesa de la BCE a rămas nemodificată, la 4,5 mld. euro….. În baza liniei repo, BCE furnizează lichiditate în euro unei bănci centrale străine în schimbul unor garanţii adecvate, de înaltă calitate, denominate în euro. O astfel de finanţare poate să atenueze şi eventualele îngrijorări privind gradul de adecvare a rezervelor valutare. La 28 februarie 2022, rezervele valutare la BNR erau de 41,9 mld. euro. Până acum BNR nu a apelat la această finanţare de la BCE, care este responsabilă de politica monetară a zonei euro. Integral: https://www.zf.ro

Peste 100 de refugiați din Ucraina, primiți de voluntari în Gara de Nord din TimișoaraMai mulți voluntari pentru refugiații ucraineni se retrag de la Gara de Nord, după divergențe cu ISU: „Au intrat doar ca să ne dea ordine” Mai multe persoane au anunțat pe 17 martie că renunță la voluntariatul din Gara de Nord pentru refugiații ucraineni, din cauza unor divergențe cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU). Voluntarii acuză autoritățile că au preluat coordonarea fluxului din Gară fără să colaboreze cu ei. Însă reprezentanții ISU spun că sunt deschiși către societatea civilă și că ei gestionează mai bine situația. …. „Au intrat în săli doar ca să ne dea ordine, că ei nu știau ce au de făcut. Deja s-au stresat și refugiații. Noi aveam translator și știam exact ce să discutăm cu ei, știam nevoile fiecăruia. Dar ei au refuzat să colaboreze cu noi”, spune pentru Libertatea Valentina, una dintre persoanele care au fost voluntare în Gara de Nord încă din prima zi a atacului asupra Ucrainei, 24 februarie. Voluntarii acuză că „ISU a confiscat farmacia” Aceasta spune că echipa de voluntari, formată din ONG-uri și simpli cetățeni, a colaborat foarte bine încă de la început, organizând sălile din Gară pe categorii – mame cu copii sau oameni care dețineau animale de companie. „Ne-am ocupat de cazări, de bilete de avion și de tren, am făcut actele pentru animalele care trebuiau să călătorească”, spune femeia. Una dintre problemele acuzate de voluntari este desființarea colțului cu medicamente organizate în Gara de Nord prin donații. „ISU a venit și a confiscat farmacia, unde oricum nu dădeau medicamente decât pediatrii voluntari. Dacă un copil se simțea mai rău, atunci era dus la spital cu ambulanța”, explică Valentina. „Acum, am avut surpriza să vină un om care s-a simțit rău și a fost transportat la spital pentru că nu aveau nici măcar o aspirină pe ambulanță”, mai spune ea. …. Mesaje similare au transmis pe grupurile de Facebook și alte persoane. „Sunt voluntar din data de 2 martie, aproximativ 8-12 ore zilnic. Pe 5 martie autoritățile și-au adus aminte că există și ei, iar de duminică, 13 martie, au apărut efectiv în teren, iar în aceste condiții în care colaborarea societății civile cu autoritățile nu se poate realiza, eu consider necesar să mă retrag din Gara de Nord”, scrie Mihaela. Am lucrat exemplar cu cei din Primăria Municipiului București și DGASPC (Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului) până când la conducerea acțiunii a apărut ISU. Farmacia care funcționa cu medici voluntari a fost închisă, medic pediatru din partea instituțiilor statului nu există în Gara de Nord, iar ambulanțele din Gară au asistenți medicali care pot ajuta doar cu transportul copiilor la cel mai apropiat spital pentru consult și recomandări. Mihaela, voluntară la Gara de Nord: „Îmi pare rău, nespus de rău de munca și frigul pe care l-am tras până să se deschidă sălile! Până să vină autoritățile eram în față la McDonalds și așteptam primii refugiați! Acum, de 2 zile ne-au dat la o parte, ne-au confiscat medicamentele și tot ce aveam bun pentru refugiați! Din păcate, oameni dragi, ne retragem din Gara de Nord din cauza răutății și jignirii la care am fost supuși!”, scrie și Andreea, o altă voluntară. Integral: https://www.libertatea.ro

Vladimir Putin și Angela Merkel au bătut palma! Gazoductul Nord Stream 2 va fi gata până la sfârşitul anului – CapitalViolența și riposta graduală  Ceea ce n-a înțeles Vladimir Putin e faptul că orice revanșă e în numele trecutului. Cum bine știau și anticii, răzbunarea nu face decât să perpetueze violența, trecând-o de la o generație la alta. De când a început războiul din Ucraina avem de-a face, în spațiul public, cu un segment de populație foarte belicos (cu atât mai mult cu cât – încă! – războiul nu ne privește în mod direct), care cere ”măsuri radicale”, implicarea directă a NATO în operațiunile militare, dacă nu chiar o ”lovitură preventivă” menită a-l da gata pe dictatorul de la Kremlin înainte de-a apăsa el pe butonul nuclear. Probabil spre surprinderea multora dintre noi, Occidentul se comportă mult mai ponderat, ceea ce – în lumea noastră – e fie semn de frică, fie de conivență (bazată pe interese nemărturisite) între Vest și (ceea ce reprezintă) Vladimir Putin. Și totuși, nu e așa. Membrii Alianței Nord-Atlantice procedează așa cum se face într-o situație de criză: trecând – ca pe baza unui unui protocol – prin toate situațiile posibile, marcând (cu sancțiuni) inacceptabilul dar, în același timp, lăsând deschisă ușa negocierilor. Ceea ce înseamnă, implicit, că atenția lor e focalizată pe dezescaladarea și limitarea (deopotrivă în spațiu și în timp) a conflictului. Oricât ar părea de ciudat, dar viziunea războinicilor noștri seamănă mai curând cu cea a președintelui rus. Și asta nu pentru că cei ce predică ”războiul total” împotriva lui ar fi criptoputiniști (care se ignoră), ci deoarece au (și – în lumea noastră răsăriteană – avem) un fond comun cu cel care-a declanșat războiul din vecinătatea noastră. Acest fond îl constituie ideea ”loviturii decisive”, a ”încleștării finale” în care – într-un timp foarte scurt – se decide totul (prezentul și, prin el, viitorul). Ideea e aceea că ”totul se joacă (acum) pe o singură carte” și că doar ”îndrăzneții înving”. Poate, în spatele acestui timp de convingeri, se află un mental religios al confruntării apocaliptice care-i va pune față în față – și-i va deosebi – pe cei buni de cei răi. În agresiunea rusă este mai mult decât atât: e concepția potrivit căreia masivitatea celei mai mari țări și a uneia din primele puteri militare ale lumii va paraliza reacțiile adversarului și-l va constrânge – prin frică – la capitulare. Ca atare, Rusia (indiferent de numele ei: Imperiu, Uniune Sovitetică sau Federație), va beneficia de o victorie rapidă care-i va afirma (și spori) puterea pentru cei din afară și va crea un val de mândrie și de solidaritate patriotică pentru cei dinlăuntru. Reușita ”loviturii” e ținută a fi confirmarea binelui pe care-l întrupează imperialismul moscovit. Poate de aceea, indiferent de regim, el e binecuvântat de Biserica Ortodoxă Rusă. Într-un registru mai pământesc, menirea acestor carnavaluri sângeroase e aceea de-a confirma, într-un soi de liturghie mistic-naționalistă, ”unitatea întregului popor în jurul liderului suprem”. Căci nu există nici un mijloc neutru (sonadaje, alegeri libere, media independentă) pentru a ști, cu adevărat, ce susținere populară are acesta. Evident, propaganda oficială vehiculează cifre maximale, însă – pe de altă parte – orice dictator e animat de frică și de nevoia de-a se vedea aclamat. Victoriile rapide sunt ocazii de-a confirma asentimentul popular. Pe de altă parte, adesea, ele sunt menite a abate atenția de la problemele reale ale țării. În Rusia, cel puțin, asta e o tradiție. Pogromurile, epurările, războaiele în vecini au avut menirea de-a le aminti rușilor că răspunsul la toate problemele lor – în primul rând la cele economice – e victoria. Nu e întâmplător faptul că, abandonând Revoluția după 1991, noua Rusia și-a fixat ca mit fondator (ceea ce ei numesc) Marele Război pentru Apărarea Patriei: războiul victorios al Rusiei din secolul XX….. De partea cealaltă, pentru occidentali, predomină diplomația și construcția. Adică o viziune a istoriei care nu joacă totul pe un război eshatologic, ci care acționează – mereu – în perspectiva zilei de mâine. Problema lumii vestice nu este cucerirea (poate pentru că a avut la dispoziție secole pentru o exersa), ci coabitarea învingătorilor și a învinșilor, integrarea acestora din urmă în lumea celor dintâi (și deschiderea lumii celor ce-au câștigat către problemele perdanților), reducerea diferențelor, omogenizarea memoriei și – finalmente – detensionarea relațiilor din societate și dintre state. O lume în care scad tensiunile interne și cele dintre țări e o lume propice comerțului și prosperitatea pe care-o induce acesta e în măsură a funcționa ca un liant la scară largă, care-i aduce pe oameni la rațiune și le arată pe de-o parte absurditatea violenței, pe de alta utilitatea concurenței. De aceea țările occidentale nu mizează atât pe zdrobirea, umilirea și reducerea adversarului la condiția de sclav obedient, cât – mai curând – pe cooptarea lui în varii formate de negocieri, pe împărțirea răspunderilor și pe posibilitatea conlucrării în rezolvarea problemelor ivite….. În lumea apuseană, această atitudine e reprezentată de riposta graduală. Scopul nu e niciodată acela de-a arunca tot arsenalul în joc, într-o singură operație, menită a distruge adversarul, ci acela de-a folosi mijloace, tehnici și tactici diferite pentru a-l îndigui, a-l bloca și a-l face să se lovească de propriile lui limite. Abia din momentul în care acestea sunt conștientizate, negocierea are sens și poate duce la ceva. Chiar și reacția e – în ultimă instanță – o cale de dialog, căci ea răspunde, pas cu pas, acțiunilor celeilalte tabere. E o cale inteligentă de-a dezamorsa – fără a ceda, dar și fără a umili – tensiunea unui moment de criză. Am văzut, recent, mai multe asemenea situații: turbulențele din ghetto-urile de culoare ale orașelor franceze, antigermanismul grec, les Gilets jaunes în Franța, conspiraționiștii anticovid în Germania, fanaticii lui Trump în America, revoltele Black Live Matter, camionagii canadieni etc. Fiecare din ele avea potențial exploziv și o acțiune în forță a organelor de poliție ar fi putut – ușor – sfârși ca declanșator al unor violențe generalizate. De fiecare dată statul a fost acolo, atât prin desfășurarea forțelor de ordine, prin acoperirea mediatică a revendicărilor și prin luarea lor în considerare la nivelul decidenților. A știut să se opună, să reziste, să cedeze la momentul oportun, reușind să coboare ”creasta valului” la un nivel gestionabil și eliminând primejdia haosului pe care l-ar fi indus declanșarea unui război civil. Ideea e aceea că la fel se lucrează și pe plan extern. ”Soluția problemei ruse” nu e un război atomic care ”să elimine Rusia de pe hartă”, ci faptul de-a aduce cetățenii celei mai mari țări a lumii în situația de a deveni conștienți de problemele lor și, poate mai ales, de a înțelege că nu vor scăpa de aceste probleme printr-un ”război scurt și victorios” condus de un ”lider providențial”. Integral: https://revista22.ro

Vladimir Putin şi Angela Merkel au salutat dezvoltarea proiectului Nord Stream 2 – Evenimentul ZileiOpinie: Putin a pus în sfârşit capăt unei perioade de două secole de excepţionalism german  …. Ideile primului cancelar german social-democrat, Willy Brandt, cunoscute drept Ostpolitik, au adus o apropiere de Kremlin. Indiferent de ce abordare aveau americanii, nemţii aveau să schimbe Rusia prin comerţ. O mare parte a stângii germane a mers mai departe şi a combinat anti-militarismul cu rusofilia într-o cerere pentru dezarmare, dar una unila­terală. În ţara reunită după războiul rece, această mentalitate a devenit o ideologie nouă, unic germană. Şi în acest fel, nemţii au început demilitarizarea. Şi din nou, nemţii s-au simţit speciali şi superiori, scrie editorialistul Bloomberg. Puţini nemţi realizau cât de aroganţi păreau aliaţilor şi altora. Al doilea cancelar social-democrat, Gerhard Schroder, a făcut posibil un gazoduct, Nord Stream, care să ocolească Ucraina, Polonia şi restul Europei de est. Veţi deveni dependenţi de gazele lui Putin, avertizau aliaţii Germania. Nu, este doar o afacere, răspundeau nemţii. Şi oricum, Putin nu este periculos, discutăm cu el atât de mult, susţineau aceştia. Mai apoi, Angela Merkel a venit cu un al doilea gazoduct, Nord Stream 2. Aceasta a renunţat de asemenea la energia nucleară, făcând Germania şi mai dependentă de Rusia. Aceste Sonderwege, asemeni celor din secolele trecute, erau simptome ale unui provincialism profund în politica şi societatea germană, potrivit lui Andreas Kluth. Puţini politicieni sau alegători ştiau cum văd alte ţări lumea, iar celor care ştiau nu le păsa. Graţie lui Putin, scrie editorialistul Bloomberg, toate aceste iluzii dispar acum. Asemeni altora, nemţii admit într-un final ceea ce e evident. Ameninţările există. Inamicii sunt reali, iar unii nu pot fi opriţi decât cu forţa. Independenţa energetică este un obiectiv legitim al geopoliticii. Alianţele trebuie onorate. Armatele sunt necesare. Discuţiile sunt bune, dar numai dacă eşti puternic. Poate că Putin va distruge totuşi continentul. Însă, acesta a schimbat istoria germană înspre bine, scrie editorialistul Bloomberg. Integral: https://www.zf.ro

Câți bani a cerut Patriarhul Daniel pentru Catedrala Mântuirii Neamului. Speră să-i obțină la rectificarea de buget de la guvern - IMPACTVeşti bune pentru copii! Patriarhul anunţă că va face şi o catedrală gonflabilă  ….Următorul proiect faraonic de pe lista Patriarhului Daniel, potrivit unor documente obţinute de jurnaliştii Nice Project, e o catedrală gonflabilă roz. „Nu e niciun secret, dacă vom beneficia în continuare de sprijinul statului, catedrala gonflabilă roz va fi gata până în 2030”, a confirmat purtătorul de cuvânt al BOR, Valeriu Blănescu. „Catedrala gonflabilă roz va fi închiriată la petrecerile copiilor, servind atât la rotunjirea veniturilor Bisericii, cât şi în scop propagandistic, pentru a le arăta celor mici că ortodoxia poate fi şi distractivă, că nu înseamnă doar pupat moaşte, acumulat capital, abuzat seminarişti şi mormăit în barbă despre fenomene paranormale.” „Sigur, e destinată copiilor, dar m-aş bucura să-i văd şi pe părinţii lor ţopăind veseli în Catedrala Gonflabilă Roz. Poate le mai scapă şi lor câte ceva din buzunare”, a glumit Patriarhul. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 21 martie.”Dacă aș fi politician, aș pricepe, atunci când aș vedea românii alergând disperați să cumpere zeci de sticle de ulei, că două spaime bântuie astăzi viața noastră: spaima de criză alimentară și spaima de alimente prea scumpe.”

Top 15 cele mai frumoase obiective turistice din România | Romania Mama | Stiri | Administratie Publica | Anunturi | Joburi | Turism | Sport | Lifestyle | DivertismentBuna dimineata intr-o zi de luni, 21 martie! Temperaturile maxime se vor încadra între 2 și 12 gr, iar cele minime, în general, între -9 și -4/-5 gr. Cerul va fi variabil ziua în sudul, centrul și estul țării și mai mult senin în rest. Vântul va sufla slab și moderat, temporar cu intensificări în jumătatea estică a teritoriului și pe crestele montane. Izolat, pe parcursul nopții vor fi condiții de ceață. În Moldova sudică și în nordul Munteniei, temperatura maximă a zilei va atinge 11 gr C. În nordul Moldovei și în Bucovina, atmosfera e senină, însă vântul va sufla cu putere. În termometre se vor înregistra maxim 10 gr C. În vestul țării, atmosfera e însorită, iar vântul suflă cu putere. Temperatura maximă a zilei va atinge 11 gr C. În Oltenia, atmosfera e senină, însă vântul suflă cu putere. Temperatura maximă se va opri în jurul valorii de 10 gr C. In Bucuresti cerul va fi variabil, mai mult senin noaptea. Vântul va sufla în general moderat în prima parte a intervalului, apoi va slăbi în intensitate. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 12 gr. C, iar cea minimă va fi de -4 gr, ușor mai scăzută în zona preorășenească.

INTOLERANŢA LA GLUTEN. CU CE ÎNLOCUIM GRÂUL, SECARA, ORZUL ŞI OVĂZUL - Teste de binePâinea noastră cea de toate zilele și alegerile lor o dată la patru ani  Dacă aș fi politician, cu atât mai mult la guvernare, mi-aș începe fiecare zi intrând în cel mai apropiat magazin și uitându-mă la prețurile alimentelor și la plinătatea rafturilor. Mai ales că nu există program al vreunui partid politic de la noi care să nu înceapă spunându-ne că România poate hrăni o populație de patru ori mai mare decât a noastră. Dacă aș fi politician, aș pricepe, atunci când aș vedea românii alergând disperați să cumpere zeci de sticle de ulei, că două spaime bântuie astăzi viața noastră: spaima de criză alimentară și spaima de alimente prea scumpe.  Sunt întemeiate aceste două spaime? Ei bine, prima nu are niciun temei, iar a doua are un răspuns care depinde, în egală măsură, de Virgil Popescu și de Vladimir Putin. Căci primul scumpește electricitatea, cel de-al doilea benzina și ambii scumpesc gazul. Agricultura plus industria alimentară plus comercializarea alimentelor reprezintă, la un loc, cam o șesime din economia României. Agricultura singură aduce 4,4% din PIB-ul României (sursa: AICI), industria alimentară are o contribuție similară, de 4,5% din PIB (9,3 miliarde de euro valoare adăugată în 2018 – sursa: AICI), iar comerțul alimentar reprezintă peste 7% din PIB (sursa: AICI). Pe ansamblu, afacerile legate de mâncare din țara noastră produc fiecare al șaselea euro produs în România. O pondere neegalată de nicio altă ramură. Viața și bunăstarea noastră depind în mod esențial de alimente, căci românii pun mare preț pe mâncare și băutură: la fiecare sută de euro cheltuită într-o gospodărie, 29 de euro se duc pe alimente, o pondere neîntrecută decât la estonieni (30 de euro dintr-o 100) și egalată doar de greci, maltezi și letoni:…. Aș începe discuția cu o constatare evidentă: da, suntem dependenți de importurile de produse alimentare, dar, din fericire, această dependență este legată de vestul Europei, nu de est. Deci, cu siguranță, nu vom suferi de lipsuri alimentare. Dar prețurile alimentelor nu se formează în România. Căci noi exportăm boabe și importăm carne și alimente procesate.…. Imaginea sintetică a agriculturii și a industriei noastre alimentare este cam așa: 530 de milioane de euro deficit la carne de porc, 660 de milioane de euro deficit la carnea proaspătă de vită, 470 de milioane de euro deficit la lapte și lactate, 2,7 miliarde de euro excedent la cereale, 360 de milioane de euro deficit la produse din cereale, încă 410 milioane de euro deficit din preparate alimentare diverse, 420 de milioane de euro deficit la băuturi alcoolice, 350 de milioane de euro deficit din preparate alimentare pentru animale plus deșeuri și reziduuri, peste 930 de milioane de euro excedent la tutun și țigări. 120 de milioane de euro excedent la vite vii, aproape 90 de milioane de euro deficit la porci vii, 250 de milioane de euro excedent la oi și capre vii, 22 de milioane de euro excedent la păsări vii, 215 milioane de euro deficit din preparate pentru câini și pisici și încă 330 de milioane de euro deficit din preparate de tipul celor din hrana animalelor. 100 de milioane de euro deficit din preparate de carne și pește. Suntem printre campionii europeni la producție vegetală (cereale și plante tehnice), dar, din păcate, noi nu putem mânca boabe de grâu sau de porumb. Noi mâncăm multă carne, pe care, în mare măsură, nu o producem. În loc să hrănim vite și porci cu o parte din cerealele produse, noi preferăm să le exportăm și să importăm carne de porc sau de vită. Și mai importăm și produse din cereale, mâncare pentru animale și mâncare pentru câini și pisici! Deși mâncăm carne de vită și de porc, noi creștem oi și capre, pe care le exportăm vii iar, de aceiași bani, importăm viței și scrofițe. Un mare plus pe care nu mă pot opri să-l subliniez încă o dată: suntem al doilea mare producător de țigări și produse din tutun din Uniunea Europeană și aducem în țară 1 miliard de euro din excedentul comercial de la țigări și tutun prelucrat. Iată o industrie de care nu vorbește nimeni, dar care robotește în tăcere la umplerea bugetului statului. În schimb, importăm băuturi alcoolice cu jumătate de miliard de euro mai mult decât exportăm, dar ne lăudăm cu producția uriașă de vin pe care o avem…….Aici trebuie să spunem un lucru foarte clar: industria alimentară românească este modestă în context european, fiind abia pe locul 14 în Uniunea Europeană, deși avem a șasea cea mai mare populație:…. Ei bine, deși avem peste 11.000 companii în industria alimentară, cu o cifră de afaceri totală de vreo 70 de miliarde de lei, primii 50 de producători au o cifră de afaceri de 30 de miliarde de lei, adică 43% din total. Consecința: cei 50 de mai producători fac prețurile alimentelor la noi.  Și aici intervine Virgil Popescu, care zice cam așa: companiile din industria alimentară sunt mari, dar cele din energie sunt și mai mari. Motiv pentru care Hidroelectrica, deși monopol comun al statului și al Fondului Proprietatea, are dreptul să vândă cu 1800 de lei MWh-ul produs cu 120-150 de lei și să facă un profit de 4,6 miliarde de lei la o cifră de afaceri de 6,4 miliarde de lei. În schimb, cei mai mari producători alimentari nu au dreptul la energie electrică cu preț decent. Nu, ei sunt „mari companii” și trebuie să cumpere energia la prețurile pe care binevoiesc s-o vândă monopolurile Hidroelectrica, Nuclearelectrica și Complexul Energetic Oltenia. Sau la prețurile pe care le fixează Guvernul. Adică la prețuri de câteva ori mai mari decât înainte de august 2021.…. Și, să nu vă fie cu bănat, protejații lui Virgil Popescu au primit tot ce au pe tavă de la statul român. Atât Romgaz, cât și OMV Petrom nu au bătut un cui în ultimii zeci de ani. Ba chiar austriecii au închis o rafinărie de peste 3 milioane de tone și jumătate din petrochimia țării. Iar Hidroelectrica a moștenit hidrocentralele de la regimul Ceaușescu. În schimb, toate fabricile Coca Cola sau Ursus sau Heineken sau Quadrant (Pepsi) sau Romaqua (Borsec) sunt făcute în ultimii zeci de ani. Iar Smithfield a salvat cel mai mare producător de carne din România din ghearele falimentului, acolo unde îl trimisese Guvernul de la București. Încă o dată, să fie clar: nu poți să produci mâncare și băuturi nealcoolice pentru 19 milioane de oameni decât în fabrici mari. Iar prețul la poarta fabricii depinde, în mod esențial, de prețul gazului și al electricității. Preț care stă fix în vârful pixului lui Virgil Popescu. Și al marelui său susținător, desigur…… Așa că nu ar trebui să ne mire deloc spaima românilor că vor avea de plătit o mâncare mult prea scumpă. Ea vine din creșterea abruptă de prețuri din ultimele luni. Iar această creștere de prețuri vine din explozia facturilor la electricitate și gaze pentru marea industrie alimentară și pentru marile rețele de supermarket-uri. Asta pentru că, până acum, Guvernul se dovedește a fi doar guvernul producătorilor și traderilor de energie și pare că a uitat, cu desăvârșire, restul industriei. Și, mai ales, de industria alimentară. În toată această mișcare inflaționistă dirijată de la Guvern, avem desigur și doi câștigători: pe de o parte, statul român, care își umple buzunarele cu bani suplimentari din TVA-ul și impozitul pe profit din energie, majorate de creșterea prețurilor, iar, pe de altă parte, marii producători de energie deținuți de același stat, care încaseză sume exorbitante atât de la consumatori, cât și de la bugetul statului sub forma diferențelor dintre prețul de vânzare și cel plafonat pentru electricitate și gaz.  Ei, acum să nu uităm un lucru esențial, oameni buni: atunci când statul cheltuie, banii provin de la cetățeni și de la companii (prin impozitele plătite), iar când statul încasează, banii nu se mai întorc la cetățeni, ci se transformă fix în pensii speciale, în salariile uriașe ale șoșonarilor de partid și în bordurile schimbate în fiecare an. Integral: https://spotmedia.ro

Offshore SolutionsCum a ratat România șansa de a deveni cel mai mare producător de gaze naturale din UE. Istoria scandaloasă a Legii Offshore Rezervele de gaze naturale din Marea Neagră sunt estimate la peste 200 de miliarde de metri cubi. Exploatarea zăcămintelor de către România a fost compromisă de o lege ticluită de politicieni populiști și fals naționaliști. După votarea legii care s-a dovedit inutilă, politicienii se lăudau cum s-au luat la trântă cu marii capitaliști care voiau să ne exploateze. 26 de miliarde de dolari la bugetul de stat „Legea privind unele măsuri necesare pentru implementarea operațiunilor petroliere de către titularii de acorduri petroliere referitoare la perimetre petroliere offshore”, pe scurt Legea offshore, are o istorie de cel puțin 14 ani. La noi, din cauza grozăviilor care s-au făcut prin unele firmele din paradisurile fiscal, cuvântul offshore a căpătat un sens peiorativ. Offshore se traduce în română prin extrateritorial, în străinătate sau externalizat. În cazul de față, offshore înseamnă situat în apele maritime interioare, marea teritorială, în zona contiguă şi în zona economică exclusivă sau pe platoul continental al Mării Negre aflat sub jurisdicția României,…..Povestea exploatării gazelor din Marea Neagră a început în 2008, când OMV Petrom a format un joint venture cu ExxonMobil în vederea explorării de mare adâncime. S-a lucrat atunci în blocul Neptun, un perimetru ce se întinde pe o suprafață de aproximativ 7.500 km2 cu adâncimi ale apei care variază între 100 și 1.700 metri. Peste 1,5 miliarde de dolari au fost investiți în explorare și evaluare în blocul Neptun, între 2008 și 2016. În același timp, mai multe companii petroliere căutau deja gaze offshore, pe fundul Mării Negre. Aceste companii au luat în concesiune suprafețe de mare numite ”perimetre offshore” în care forează și acum pentru a găsi gaze. În 2012, Exxon și OMV Petrom au anunțat că în perimetrul Neptun Deep, pe care îl concesionaseră împreună, au găsit cantități importante de gaze. Cantitatea estimată este de peste 200 de miliarde de metri cubi (România consumă în jur de 11 miliarde de metri cubi pe an)….. Pe lângă cele peste 200 de miliarde de metri cubi de gaze ceea ce ar putea transforma România într-o țară independentă energetic, un studiul realizat de Deloitte arată că exploatarea gazelor din Marea Neagră va aduce la bugetul de stat al României 26 de miliarde de dolari până în anul 2040 (impozit pe profit, redevenţe, contribuţii sociale, alte taxe şi impozite), iar contribuţia totală în PIB este estimată la 40 de miliarde de dolari. Studiul mai arată că, până în 2040, exploatările din Marea Neagră vor susţine 30.000 de locuri de muncă pe orizontală, cele directe fiind de circa 700. Iar companiile petroliere vor investi aproape 16 miliarde de dolari în perioada 2018-2040, potrivit aceluiași studiu…... 14 ani de tocmeli  Încă din 2008, au început primele discuții pe această temă care s-au concretizat printr-un acord. Apoi, discuțiile au fost continuate în 2011, iar din 2013 au fost redactate primele drafturi ale legii. Planurile legislatorilor, negociate cu investitorii, erau ca legea să fie finalizată prin 2016….. Falsa dezbatere publică a scos la iveală lozinci de genul „nu ne vindem țara” și „resursele vor fi date din nou străinilor” care au umbrit ideea principală. PSD și ALDE, aflate atunci la guvernare, au exploatat la maximum acest curent naționalist pentru a da bine în fața electoratului. Practic au creat o falsă problemă pe care, în chip de salvatori naționali, urmau să o rezolve într-o manieră populistă, dar păguboasă pentru toată lumea. Cum să alungi investitorii  Ajunși cu legea în anul 2018, Senatul votează o formă agreată de toată lumea și o trimite la Camera Deputaților. Aici, PSD-istul Iulian Iancu, președintele Comisiei de Industrii din Camera Deputaților amână votarea legii prin diferite tertipuri. În acest timp, lozincile despre capitaliștii îmbuibați care ne fură gazele s-au amplificat. Așa că legea este masacrată și merge spre promulgare la președinte abia în noiembrie 2018….. Legea dezastruoasă a prevăzut niște taxări așa de mari că toți au renunțat sau și-au amânat investițiile. Singura companie care a decis totuși să extragă gaze, dintr-un perimetru mai mic numit Midia, a fost Black Sea Oil and Gas….. Apoi a mai apărut și celebra Ordonanță 114, cunoscută ca „Taxa pe lăcomie” și care a pus capac la toate. Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă, ne-a dezvăluit că „din discuțiile particulare pe care le-am avut cu Exxon, am aflat că în urma întâlnirilor pe care ei le-au avut cu președintele, cu premierul, cu miniștrii, parlamentari etc (pentru că înainte de decizia plecării din România au avut loc o serie de discuții, cu dl Iancu, cu dl Dragnea etc), problemele care i-au determinat să se retragă au fost legate în primul rând de instabilitate. Adică Legea offshore venea la scurt timp de la modificarea legii gazelor naturale, Ordonanța 60, cu modificările privind prelungirea reglementării prețului la energie etc…… Dacă legea ar fi fost făcută bine măcar în 2018, am fi putut spera că din toamna acestui an puteam beneficia de gazele din Marea Neagră. Iar companiile au investit deja în lucrări de explorare în ultimii 14 ani circa 2 miliarde de dolari, iar viitoarele cheltuieli de dezvoltare sunt cifrate şi ele la alte câteva miliarde de dolari, potrivit datelor făcute publice de ExxonMobil, OMV Petrom, Black Sea Oil and Gas (deţinută de gigantul american Carlyle), Lukoil şi Romgaz În concluzie, acum avem o Lege offshore, însă nu este în folosul nimănui, motiv pentru care trebuie modificată… .Dacă mâine s-ar da legea, din punctul meu de vedere abia peste șase ani vom beneficia de aceste gaze. Varianta optimistă este de patru, iar cea pesimistă de șase ani. Dar eu merg pe varianta pesimistă pentru că sigur va apărea un aviz care nu există, așa cum se întâmplă în România.”, a comentat Chisăliță.. Integral: https://ziare.com

Dragoș Damian, Directorul Terapia Cluj, La Adriana Nedelea LA FIX: "Noi O Să Fabricăm în Patru Luni Favipiravir, Medicament Din Protocolul Anti-COVID" | LibertateaDragoş Damian, CEO Terapia: Domnule Prim-Ministru, o sa ducem in urmatorii trei ani greul flancului estic. Analişti, consultanţi, avocaţi, lobişti, la treabă! Veniţi cu soluţii pentru România …. Sa ne intelegem, va fi un 2022 teribil pentru toate “societatile comerciale”, nu cred ca va exista una care va face galopul de sanatate din 2021, in care toate afacerile au crescut prin inflatie, practic zero volume, adica fara ceva sustenabil. In 2022 mai putin afectati vor fi producatorii de armament, acestia, din pacate, vor face superprofituri anul asta si in multi ani care vor urma. Lumea se schimba. As avea o sugestie pentru Guvern – despre care o vreme nu am sa spun nimic, este primul Guvern care 1) isi numara fabricile sa vada cate mai sunt si cum le poate ajuta si cum mai poate deschide inca 1000 – chiar daca reactia intarziata a mai inchis sau sa sta inchida inca trei combinate chimice si 2) redeschide mine si hidrocentrale – mult prea nesabuit de repede inchise si in contra interesului national. Daca tot ducem greul flancului estic al Uniunii Europene – noi si Bulgaria, Ungaria, Polonia, Tarile Baltice – nu ar fi natural sa cerem exceptii de la regulile de bugetare ca sa ne acoperim cheltuielile in crestere si pierderile generate de razboi? De exemplu, sa ni se aprobe de catre creditorii internationali, in mod exceptional, stergerea a jumatate din datoria publica? Analisti, consultanti, avocati, lobisti, la treaba! Veniti cu solutii pentru Romania. Este momentul stelar sa obtinem ceva palpabil pentru ca vin 3, poate 5 ani foarte grei, si meritam orice stergere de datorii, exceptare, derogare, sprijin financiar nerambursabil, etc, de la organismele financiare internationale. Ar ajuta enorm economia care, asa cum este construita acum, nu are sanse sa aduca valoare adaugata. Avem nevoie de timp ca sa franam deficitul de balanta comerciala, cea mai adanca rana. Si sa nu uitam, este necesara revizuirea urgenta a PNRR, care asa cum a fost creat ramane in mare parte un exercitiu nerealist. Ne lipsesc vreo 500.000 de muncitori ca sa executam pana in 2026 planurile de acolo. Integral: https://www.zf.ro

Se schimbă harta României. Dezastrul este inevitabil, iar milioane de români pot fi afectați - IMPACTFMI trage un semnal de alarmă: Țările din Europa de Est se vor împrumuta mai scump. România, cele mai mari probleme din regiune România se confruntă deja cu probleme în a se împrumuta pentru a-și finanța deficitul bugetar și datoria guvernamentală, Ministerul de Finanțe nereușind la ultimele licitații să atragă sumele de bani propuse. Mai mult decât atât, țara noastră se împrumută deja la cele mai mari dobânzi din regiune, iar percepția investitorilor asupra riscului de țară s-a depreciat puternic în martie, pe fondul războiului de la granițele României. Problema refugiaților Un semnal de alarmă este tras de Fondul Monetar Internațional, care atrage atenția că țările din regiunea României se vor împrumuta cu dobânzi și mai mari decât până acum, având în vedere valurile de refugiați cu care trebuie să se confrunte și care nu vor lăsa percepția investitorilor indiferentă. Războiul din Ucraina are deja consecințe majore asupra economiei globale, iar viitorul nu va aduce decât adâncirea acestor efecte negative, susțin analiștii economici. Explozia prețurilor la energie dă dureri de cap guvernelor din întreaga lume, dar cel mai grav afectate sunt națiunile sărace dare sunt puternic dependente de importul de combustibili. Aceste state nu beneficiază de un ”tampon fiscal” (buffer) la dispoziție, precum cele bogate, care să le permită să treacă peste această perioadă plină de probleme fără efecte grave cu precădere asupra familiilor mai sărace…..Pentru Europa de Est, care va trebui să absoarbă peste 3 milioane de refugiați din Ucraina, FMI vede o creștere importantă a costurilor de finanțare, anunță Reuters…. ”Întreaga economie mondială va resimţi efectele crizei printr-o creştere mai lentă, perturbarea schimburilor comerciale, o inflaţie accelerată, afectându-i în special pe cei mai săraci şi mai vulnerabili”, avertizează organizaţiile semnatare. De asemenea, ”ţările vecine Ucrainei vor suferi perturbări ale propriilor schimburi comerciale, ale lanţurilor de aprovizionare şi remitenţelor, precum şi valuri de refugiaţi”. Semnatarii reamintesc de măsurile pe care le-au luat deja: un pachet de ajutor în valoare de două miliarde de euro de la BERD, care acoperă în special securitatea energetică şi nucleară, 668 de milioane de euro de la BEI, o asistenţă de urgenţă în valoare de 1,4 miliarde de dolari de la FMI şi 925 de milioane de dolari din partea Băncii Mondiale. Integral: https://ziare.com

Modelul românesc: să fie sancțiuni, dar până la firmele autohtone  …. Prima temă legată de situația firmelor din Slatina și Reșița este percepția unei părți a opiniei publice că sancțiunile economice europene sunt vinovate. Unii lideri de sindicat și comentatori au sărit „ca arși” când au aflat că au fost înghețate conturile companiilor rusești, că angajații nu și-au primit salariile și chiar riscă să rămână fără locuri de muncă. Dintr-odată, sancțiunile economice nu au mai fost binevenite. În sensul că unii se gândesc că sancțiunile ar putea să aibă parte de un dublu standard: unele state europene să le aplice cum scrie la carte, în timp ce România să le pună în aplicare selectiv, adică până când apar șomerii și întârzierile de plată ale salariilor în firmele supuse sancțiunilor. Așa ceva nu se poate. Nu este posibil ca sancțiunile să fie aplicate doar în funcție de propriul interes și nu în mod egal și uniform. Culmea este că problemele de la Reșița și Slatina se puteau rezolva simplu și rapid. Vânzare reală sau fictivă?  A doua temă legată de prezența companiei rusești TMK în România a fost numită de liderul de sindicat local. Acesta susține că deja companiile din România sunt pe cale de a fi vândute către un alt investitor care nu este din Rusia. Liderul de sindicat oferă chiar și amănunte, în sensul că acțiunile deținute de fostul proprietar rus au fost vândute în Cipru, iar transferul de proprietate este deja înregistrat la Registrul Comerțului. Este posibil să se fi întâmplat așa sau, în aceeași măsură, este posibil să fie o informație falsă. Dar, în acest punct, este nevoie de intervenția statului. În primul rând, o dată cu blocarea conturilor companiilor rusești din România, statul ar fi trebuit să ia o decizie de urgență privind plata salariilor angajaților. Se putea adopta o măsură extrem de simplă și anume aceea de a asigura salariaților de la Slatina și Reșița un număr de salarii compensatorii, pe o perioadă de patru-cinci luni, până la momentul în care situația companiei se clarifică. În al doilea rând, statul român ar trebui să verifice dacă există o vânzare reală a acțiunilor TMK Artrom și nu una fictivă. Cu atât mai mult cu cât posibila vânzare are destule semne de întrebare pentru că locul tranzacției este Cipru, acolo unde cumpărătorul poate avea o identitate protejată. Statul român ar trebui să facă toate demersurile legale pentru a afla dacă firma și-a schimbat proprietarul și care este acesta. Pentru că în această situație companiile TMK Artrom ar putea fi scoasă de pe lista de sancțiuni, dar dovezile tranzacției trebuie să fie evidente. Adevărul este că în acest moment în Uniunea Europeană nu există exemple de bune practici referitoare la aplicarea sancțiunilor asupra companiilor rusești care sunt înregistrate în Uniunea Europeană. Deocamdată, statele membre au început prin a sechestra unele active ale oligarhilor și a îngheța conturile companiilor rusești. Dar, nu avem un exemplu clar despre modul în care statele europene pot găsi soluții pentru a salva și compania, și locurile de muncă. În lipsa unui astfel de model, România trebuie să găsească soluțiile logice și transparente. Integral: https://www.rfi.ro

Cum se desfasoara in realitate scoala online. ''Am sters cu buretele dreptul la educatie al copiilor din Romania''Rinocenizarea Ministerului Educației  Ministerul Educației se dovedește din nou absolut incapabil să se adapteze realității, să folosească experiențele bune, să fie flexibil în interesul superior al copilului. Povestea fetiței accidentată de polițist pe bulevardul Laminorului care nu poate asista la cursuri online este o dovadă grăitoare. Însă doar un vârf al aisbergului stupizeniei. Mare parte din perioada pandemiei școlile au fost închise sau deschise otova, indiferent de gradul de afectare reală a localității respective sau pe niște criterii rupte de realitate. Așa se face că au fost școli închise în sate fără niciun caz de Covid, fie pentru că în marile orașe incidența era mare, fie pentru că nu se vaccinaseră suficienți profesori. Acum e pe dos. Nu mai e permisă prezența online la ore decât pentru copiii care au afecțiuni cu factori de risc pentru Covid…… Dar copiii se îmbolnăvesc nu numai de Covid. Copiii fac viroze, gripe, cu care nu e deloc bine, nici pentru ei, nici pentru colegi, nici pentru profesori, să fie trimiși la școală. Copiii suferă accidente și sunt imobilizați în ghips. Copiii pot să fie în spital, pot să fie contagioși. Toți acești copii pot aduce hârtii pentru motivarea absențelor, nu trebuie crezuți pe cuvânt. Dar pentru ei ce e mai avantajos? Să fie complet rupți de școală zile întregi, poate săptămâni, poate luni, în funcție de situație sau, în măsura în care pot ține un laptop în față, să audieze totuși ora de la clasă?…. Sigur, copilul bolnav ar putea să nu intre online și să nici nu piardă, dacă Ministerul Educației și-ar fi făcut datoria să posteze acele ore virtuale la fiecare materie sau măcar la cele mai importante. Ore pe care să le poată accesa și copiii care nu au înțeles bine lecția la școală sau care vor o predare mai elaborată ori o altă variantă de predare decât cea de la școală. Consilierul ministrului Educației, Radu Szekely, spune că nu există bază legală pentru ca fetița accidentată pe Laminorului să participe la cursuri online. “Noi nu avem bază legală ca să putem spune că această fată poate urma cursuri online, pentru că legea spune clar că frecventarea orelor trebuie să fie fizică. În starea de alertă și de urgență s-au făcut modificări pentru că situația o impunea. Fata poate urma școala online doar dacă în clasa ei sunt deja copii care au boli cronice și fac ore online, așa s-ar putea și ea alătura lor. Noi nu putem cere școlii să o lase doar pe ea să facă ore online, pentru că legea nu permite acest lucru”. Ceea ce spune dl consilier e nu numai perfect stupid, dar și discriminatoriu. E stupid pentru că nu poți condiționa un copil într-o situație specială de existența altor copii în altă situație specială. De ce pentru cei cu risc de Covid se poate și pentru un copil cu altă problemă, inclusiv Covid, nu se poate? Este o discriminare ca la carte. Tocmai această situație arată însă că impedimentul nu e legea. Dacă ar fi legea, nu s-ar putea pentru nimeni. Dar și să fie legea, cu o OUG se poate remedia imediat. Problema este Ordinul 3352/2022 al ministrului Educației care permite scoală online doar pentru copiii suferinzi de anumite afecțiuni cronice care constituie factori de risc în caz de Covid. Modificarea acelui ordin ar putea rezolva problema pentru toți copiii în situații speciale, nu doar pentru unii. Integral: https://spotmedia.ro

Predoiu, scrisoare către Iohannis. Explicaţii privind propunerile de procurori-şefi | DCNewsReplica magistraților pentru Predoiu care a spus că i-ar întreba câte dosare soluționează când participă la conferințe sau scriu comunicate de presă: ”Jignește fără niciun fel de temei un întreg corp profesional” ….„Primul obiectiv al asociaţiei de judecători – cel de a asigura şi de a apăra independenţa sistemului judiciar – include, printre altele, apărarea judecătorilor şi a sistemului judiciar în faţa oricăror încălcări ale independenţei, solicitarea resurselor necesare şi a condiţiilor de muncă satisfăcătoare, încercarea de a obţine o remuneraţie adecvată şi securitate socială, respingerea criticilor şi a atacurilor injuste îndreptate împotriva sistemului judiciar şi a judecătorilor, precum şi stabilirea, promovarea şi implementarea unor standarde etice şi asigurarea nediscriminării şi a echilibrului de gen (…) Prin urmare, statele membre ar trebui să ofere un cadru care să permită judecătorilor să-şi exercite liber dreptul de a se asocia şi în interiorul căruia asociaţiile de judecători să poată lucra eficient pentru realizarea obiectivelor lor”, afirmă sursa citată. De asemenea, politicienii nu ar trebui să încerce să influenţeze judecătorii sau asociaţiile acestora pentru a sprijini interesele partidelor politice, prin ameninţări, acuzaţii nejustificate sau campanii media, prin asigurarea unor promovări profesionale sau beneficii pentru conducerea sau membrii asociaţiei sau prin orice alte mijloace. „O astfel de mentalitate desuetă (cum o califică însuşi emitentul declaraţiilor) este specifică unor perioade pe care le credeam demult apuse, nu poate fi acceptată şi confirmă întru totul refuzul exprimat de Asociaţia Forumul Judecătorilor din România, Asociaţia Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor şi Asociaţia Iniţiativa pentru Justiţie de a purta orice fel de discuţii cu un om politic cu care nu împărtăşesc niciun fel de valori comune. Toată activitatea asociaţiilor profesionale ale judecătorilor şi procurorilor este benevolă, neremunerată, realizată exclusiv în afara sarcinilor de serviciu, prin eforturi imense”, spun asociaţiile magistraţilor. Conform acestora, prin asemenea demersuri au fost obţinute dezlegări ale unor probleme esenţiale ale sistemului judiciar, prin hotărârile Curţii de Justiţie a Uniunii Europene, avizele Comisiei de la Veneţia, Consiliului Consultativ al Judecătorilor Europeni şi Consiliului Consultativ al Procurorilor Europeni, precum şi rapoartele GRECO, esenţiale pentru statul de drept în România, dar pe care ministrul Justiţiei refuză să le ia în considerare. De asemenea, o parte dintre magistraţii care au luptat în ultimii ani pentru independenţa justiţiei şi principiile statului de drept s-au trezit cercetaţi disciplinar şi chiar propuşi pentru suspendare din funcţie de Inspecţia Judiciară pentru presupuse convorbiri private sau, după caz, comunicate ori interviuri publice, ceea ce face ca atitudinea actualului ministru al justiţiei să ridice şi mai mult nivelul de îngrijorare cu privire la modul in care se va putea asigura în viitor respectarea regulilor minimale ale unui stat democratic cu privire la exercitarea activă a intereselor profesionale în cadrul asociaţiilor, astfel cum este susţinută de rapoartele Comisiei Europene şi de hotărârile Curţii Europene a Drepturilor Omului”, consideră cele trei asociaţii. Integral: https://www.g4media.ro

Şefii Black Cube, condamnați la câte 2 ani și 11 luni de detenție cu suspendare în dosarul spionării fostei şefe DNA, Laura Codruţa Kovesi / Israelienii, obligați să presteze muncă în folosul comunității la Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement sau Protecția Copilului Sector 1  …. Condamnarea vine după ce israelienii au încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DIICOT. În plus, Tribunalul București i-a obligat pe șefii israelieni ai Black Cube ”să se prezinte la Serviciul de Probațiune Bucureşti, la datele fixate; să primească vizitele consilierului de probațiune desemnat cu supravegherea sa; să anunțe, în prealabil, schimbarea locuinței și orice deplasare care depășește 5 zile; să comunice schimbarea locului de muncă; să comunice informații și documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existență”. ”Impune inculpatului Dan Zorella să execute şi următoarea obligație: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probațiune Bucureşti sau organizat în colaborare cu instituții din comunitate (…)  Dispune ca inculpatul Dan Zorella să presteze o muncă neremunerată în folosul comunității pe o perioadă de 60 de zile, la nivelul uneia dintre instituţiile aflate pe lista Direcţiei Naţionale de Probaţiune – Serviciul de Probaţiune Bucureşti, respectiv: Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București sau Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Sector I”, se arată în decizia instanței. Instanța a dispus și ”luarea faţă de inculpaţii Zorella Dan şi Avi Yanus a măsurii de siguranţă a confiscării speciale a sumei totale de 115.000 GBP, sumă transferată la data de 17.06.2021 de către BC STRATEGY UK LTDA în contul special de consemnări CEC …, la dispoziţia D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală”…..DIICOT continuă ancheta în dosarul disjuns privind finanţatorii operaţiunii Tornado de spionare şi hărţuire a fostei şefe DNA…. În 2020, Bloomberg și Calcalist au dezvăluit că miliardarul israelian Benyamin Steinmetz a angajat compania israeliană de detectivi Black Cube pentru a obține probe împotriva gigantului minier brazilian, Vale SA, potrivit unor documente depuse într-o instanță din New York chiar de către compania lui Steinmetz, BSG Resources Ltd. Beny Steinmetz şi Tal Silberstein, consultant politic al lui Adrian Năstase, Călin Popescu Tăriceanu şi Traian Băsescu, au fost condamnaţi la câte 5 ani de detenţie cu executare în dosarul Ferma Băneasa, în decembrie 2020. În decembrie anul trecut, Steinmetz a fost arestat în Grecia ca urmare a mandatului european de arestare emis de România şi acum se luptă să nu fie trimis la Bucureşti. La momentul operaţiunii împotriva şefei DNA, în aprilie 2016, Steinmetz era inculpat în dosar. Prejudiciul din afacerea Ferma Băneasa se ridică la peste 145 de milioane de euro, peste 135 de milioane de euro reprezentând contravaloarea terenurilor fostei Ferme regale de la Băneasa şi aproape 10 milioane de euro, pădurea Fundu Sacului din Snagov. Integral: https://www.g4media.ro

INFOGRAFIE Jaful pădurilor se vede acum şi din satelitUn europarlamentar USR propune înființarea unui Procuror Verde European: ”Conflictele armate internaționale sunt finanțate 38% din exploatările ilegale a resurselor naturale”  …. ”Datele recente ale Interpol estimează că exploatarea ilegală a resurselor naturale, fie că vorbim despre braconaj, tăieri de pădure sau minerit finanţează în proporţie de 38% conflictele armate pe plan internaţional. Mai mult, traficul cu deşeuri şi infracţiunile asupra faunei sălbatice sunt identificate de Europol în topul celor mai importante ameninţări la securitatea Uniunii Europene, care pierde anual până la 3 miliarde de euro doar din comerţul ilicit cu specii protejate”, a transmis, vineri, într-un comunicat de presă, europarlamentarul USR Vlad Gheorghe….. ”Încă din 2021, Ursula von der Leyen, preşedinta Comisiei Europene ”a luat notă cu mare interes” de această nouă structură pentru combaterea infracţiunilor împotriva mediului în toate Statele Membre, subliniind că o mai bună protecţie a mediului este una dintre priorităţile actualei Comisii, iar măsurile luate la nivel european au avut până acum ”un efect limitat”. Cu toate acestea, înfiinţarea unui Procuror Verde European se loveşte de procesul birocratic greoi la nivel european”, a mai transmis europarlamentarul. Vlad Gheorghe este cel care a propus această nouă structură care să combată exclusiv criminalitatea asupra mediului…. ”În Comisia pentru Bugete a Parlamentului European am susţinut şi creşterea numărului de procurori angajaţi în Parchetul condus de Laura Codruţa Kövesi, precum şi creşterea bugetului alocat. EPPO nu poate instrumenta sute de dosare de corupţie cu prejudicii de peste 5 miliarde de euro fără o finanţare adecvată. Dacă observăm activitatea recentă a Parchetului soldată cu inculparea unor foşti premieri şi miniştri din state membre UE, înţelegem de unde vine această reticenţă de a oferi instituţiei conduse de Kövesi resursele necesare”, subliniază Vlad Gheorghe. Conform Europol, infracţiunile ecologice rămân în mare parte neraportate şi neinvestigate la nivel european de către autorităţile naţionale, ceea ce duce la pierderea ireversibilă a biodiversităţii, a resurselor naturale şi deseori chiar la pierderi de vieţi omeneşti: doar în România în ultimii ani 6 pădurari au fost ucişi de hoţii de lemne, iar peste 800 de activişti şi jurnalişti au fost agresaţi. Integral: https://www.g4media.ro

Introducere in fotografia de aviatie - de Liviu DnistranCâți bani cheltuiesc guvernanții pentru deplasări externe. Ce condiții vor să aibă la călătoria cu avionul  Guvernanții sunt gata să cheltuiască o sumă frumoasă pentru deplasări externe! Oamenii de la Palatul Victoria au impus și câteva condiții pentru felul în care vor avea loc călătoriile cu avionul. Guvernanții au lăsat în spate pandemia de coronavirus și au anunțat acum să sunt gata să cheltuiască bani importanți pentru deplasări externe. Cei care se înscriu la licitație trebuie să știe însă că există condiții serioase pe care reprezentanții Palatului Victoria le-au impus încă din start…..Nu mai puțin de 1.260.000 de lei plătesc guvernanții pentru biletele de avion. De banii aceștia, Secretariatul General al Guvernului vrea tot ce e mai bun. Astfel, serviciile de transport aerian ofertate se vor asigura numai prin intermediul companiilor aeriene care au curse regulate (cu sau fără escală) sau în mod excepțional, cursă charter. Companiile low cost, excluse de la masa Guvernului  Nu sunt acceptate oferte pentru rezervări la companii sau zboruri tip „low cost”, cu excepția în care autoritatea contractantă solicită în mod explicit acest lucru. De asemenea, operatorii vor contabiliza numărul de mile zburate de către angajații Secretariatului General al Guvernului și trebuie să acorde bonusuri în funcție de programele de loialitate ale companiilor aeriene…. Klaus Iohannis, șef peste deplasări Cu un an înaintea izbucnirii pandemiei de coronavirus, Klaus Iohannis a efectuat 21 de deplasări externe, iar cheltuielile s-au ridicat la suma de peste 9.600.000 de lei, adică aproximativ 2 milioane de euro. Șeful statului a lăsat-o mai moale pe timp de COVID-19 cu plimbările prin străinătate. În 2020, cheltuielile aferente pentru cele nouă deplasări externe s-au ridicat la suma de 3.011.828,95 lei. Vorbim despre aproximativ 600.000 de euro, în condițiile în care numărul deplasărilor oficiale în străinătate s-a redus serios față de 2019. Și cheltuielile au fost diminuate de aproape trei ori față de 2019. În ceea ce privește anului trecut, președintele României a avut 16 deplasări externe. Potrivit Agerpres, cheltuielile aferente acestora au însumat 7.607.800,34 lei, adică aproximativ 1,5 milioane de euro IGPR-ul, regina destinațiilor de vis IGPR-ul a devenit regina destinațiilor de vis după ce statul român a plătit aproape un milion de euro pentru biletele de avion cu ajutorul cărora polițiștii vor merge în diferite destinații să-i preia pe condamnați și să-i aducă acasă. Integral: https://www.fanatik.ro

Ioan Mircea Pașcu: Ambasadorul pe lângă UE a primit intrucțiuni pentru retragerea candidaturii mele la postulValeriu Nicolae: Mircea Pașcu (PSD) îl acuză pe Gușă (fost PSD) că pupă ruși în dos. Pașcu și-a luat doctoratul în Științe politice la Institutul de Științe Politice în 1980. Institutul era vârful de lance al propagandei comuniste având ca scop crearea superpropagandistului comunist. Este menționat de Liviu Turcu pe lista celor 11 securiști și este menționat și de Răceanu în cartea lui despre foștii ofițeri de securitate care au ajuns minștrii după 1989. Într-o discuție cu un fost ministru de externe acesta menționa un incident pe un aeroport din Londra datorat faptului că domnul Pașcu figura în arhivele britanice ca fiind un fost colaborator al KGB-ului. Pașcu a fost toată viața lui un sinecurist sinistru și acum e angajat total aiurea de fostul turnător la Securitate, domnul Manole Isărescu la BNR. Urmează Andrușcă să o acuze pe Viorica Dăncilă că e proastă și Ciolacu pe Dragnea că e cinstit. #PSDemafie  Sursa: https://www.facebook.com

Ucraina face apel la un sistem al puterilor garante. De ce este riscant principiul (interviu) …. VN: Nu știu cât vor mai continua luptele. Pot spune că în mod limpede, la un moment dat se va ajunge la un acord de încetare a focului. Sigur că Putin, după ce a declanșat toată această nebunie, care a ieșit atât de prost și atât de diferit de calculele lui inițiale, care prevedeau un triumf în câteva zile, trebuie să se aleagă cu ceva, să raporteze o serie de câștiguri, de beneficii pentru Rusia. Bănuiesc că va accepta să înceteze focul și luptele în momentul în care va putea să arate ce a obținut concret din partea Ucrainei. Rep: Care ar fi acest câștig concret, domnule Valentin Naumescu? La ce vă gândiți?         VN: În acest moment ceea ce se profilează spre un consens pare să fie acest principiu al neaderării Ucrainei la NATO. Rusia o numește neutralitate politică. Ucraina și Președintele Zelenski chiar acceptă faptul că nu vor adera la Alianța Nord Atlantică, în schimb indică alternativa unor garanții de securitate pe care să le ofere marile puteri. Dacă înțeleg corect și transpunem în termenii unui limbaj mai vechi din istoria relațiilor internaționale, practic Ucraina face apel la un sistem al puterilor garante pentru Ucraina. Nemaiputând să adere la nicio alianță, dacă acesta ar fi principiul pe care l-ar accepta în cele din urmă Zelenski pentru a semna armistițiul cu Putin, atunci nu rămâne decât un sistem al puterilor garante, care să includă, eventual și țările vecine. Practic, un număr de țări semnificative pe plan european și mondial să garanteze statului ucrainean securitatea în noua formulă, noua arhitectură a ordinii de securitate est europene care se profilează și în care Ucraina ar urma să renunțe la obiectivul strategic de a adera la NATO, cel puțin într-un viitor previzibil…..Aceasta este proiectul, este intenția pe care a expus-o Președintele Zelenski, cea a unui sistem al puterilor garante. Pe de alte parte, nu putem să nu ne amintim de Memorandumul de la Budapesta din 1994, care în esență, deși nu s-a numit astfel, a fost tot un sistem al puterilor garante privind securitatea viitoare a Ucrainei. Era format din Statele Unite, Marea Britanie, Rusia, care urmau să garanteze securitatea Ucrainei după ce Ucraina își va fi cedat armele nucleare care aparținuseră Uniunii Sovietice și care staționau pe teritoriul Ucrainei. Acest sistem a eșuat. Rusia nu și-a îndeplinit obligațiile din memorandum. Nu știu cât de realist este pe termen lung dacă Rusia nu își modifică fundamental comportamentul în sistemul politic al relațiilor internaționale. Dacă Rusia, cu adevărat, nu consimte la o transformare profundă a viziunii sale și la o acceptare a ordinii de securitate europene, indiferent câte hârtii ar semna liderii actuali ai Rusiei sau ai Ucrainei s-ar putea ca în viitor o altă conducere a Rusiei, care nu știm dacă a fi neapărat liberal democrată, așa cum ne imaginăm noi că va fi Rusia post Putin, iar teoretic poate fi și în alte feluri, (să repete astfel de acțiuni). Iată ce s-a întâmplat cu Ucraina după Memorandumul de la Budapesta din 1994. Până la urmă, principiul neutralității este riscant. El rămâne riscant pe poziția în care se află în acest moment pe hartă Ucraina. Într-o astfel de poziție geopolitică să fii neutru este un experiment extrem de riscant. Cele mai sigure rămân alianțele. Din păcate, Ucrainei i s-a refuzat în 2008 șansa de a adera la NATO. Apoi lucrurile au luat-o pe direcția nefastă pe care o vedem astăzi…..Cum va arăta acea Rusie post Putin? În pofida speranțelor noastre opiniile sunt împărțite. Sigur că teoretic, cel puțin, există opțiunea unei Rusii democratice. Dar, din păcate, există și opțiuni pesimiste. Este posibil să existe o Rusie post Putin mai agresivă, mai militarizată și mai frustrată. Va depinde foarte mult de modul în care societatea rusă și poporul rus vor percepe finalul acestui război, cum se va încheia în înțelegerea rușilor acest război. Dacă acest război va fi înțeles exact așa cum s-a derulat, cu această responsabilitate politică uriașă a Rusiei, cu greșeala fundamentală comisă de regimul Putin de a invada Ucraina, dar dacă rușii vor rămâne cu senzația că au fost înfrânți, din nou umiliți de lumea întreagă care s-a unit împotriva lor și li se va vinde un „adevăr” distorsionat, o imagine greșită asupra a ceea ce s-a întâmplat, s-ar putea ca iarăși, undeva în profunzimea Rusiei să înceapă să crească un sentiment de revoltă, care, la un moment dat, nu va face decât să inflameze noi valuri de naționalism. Integral: https://www.rfi.ro

INTERVIU. O altă perspectivă asupra războiului din Ucraina. Renumit profesor belgian: „SUA fac totul pentru a prelungi conflictul”INTERVIU. O altă perspectivă asupra războiului din Ucraina. Renumit profesor belgian: „SUA fac totul pentru a prelungi conflictul”  Paul Delmotte, profesor belgian de politică internaţională, oferă pentru Libertatea o privire critică asupra crizei refugiaţilor şi a războiului de la graniţa României. „Cred că sunt riscuri serioase ca războiul din Ucraina să devină ceea ce se numeşte un conflict îngheţat, până la o reaşezare a raporturilor de forţe între marile puteri”.  …. „Regimul sovietic nu l-aş numi regim comunist, cu riscul de a părea eretic”, insistă profesorul, la începutul discuţiei cu Libertatea. Cât despre regimul Putin, „prima şi cea mai importantă diferenţă faţă de regimul sovietic e că e un regim capitalist şi neoliberal din punct de vedere economic. Capitalismul nu rimează neapărat cu democraţia, fie ea şi parlamentară”. …. Personal, nu cred că Putin e nebun. Până de curând, făcea figura unui om raţional şi dotat cu un anume bun-simţ. Iar dacă vorbim despre nebunia conducătorilor, să nu-l uităm pe Donald Trump. – Cum credeţi că evolua situaţia în Ucraina, dacă Trump era acum la putere? – Cu Trump şi egoul său gigantic la Casa Albă, riscul unui război nuclear ar fi fost mult mai mare. Cât despre posibilităţile de a ne pregăti din timp contra acestui fenomen al conducătorilor „bolnavi”, asta ar presupune să revizuim toate procedurile democraţiei parlamentare. …. Există un război al informaţiilor de ambele părţi şi miza ambelor părţi e să obţină susţinere. Partea rusă, de exemplu, evocă naziştii, să suscite amintirea Marelui Război Patriotic contra Germaniei, subiect încă foarte sensibil pentru ruşi. Partea ucraineană şi cea occidentală merg pe emoţie, pe imagini cu refugiaţi, prezentate în buclă la jurnalele TV. ….. E clar că, în mesajele sonore de susţinere a Ucrainei emise de către UE, nu s-a mai vorbit despre oligarhi. Au dispărut oligarhii din Ucraina? Nu s-a mai vorbit nici despre organizaţiile neonaziste, despre care oricum se vorbea foarte puţin. Această susţinere febrilă te poate duce cu gândul că aderarea Ucrainei la UE e următorul pas logic. Dar problema oligarhilor şi problema extremiştilor rămân prezente. Iar europenii continuă să primească gaz rusesc. UE ar trebui să mişte decisiv, să se răsucească la 180 de grade, nu să valseze ezitant pe lângă decizie. În perioada actuală, cred că nu e potrivită integrarea Ucrainei nici în UE, nici în NATO. Nu câtă vreme politica UE persistă la nivelul unei subordonări de tip feudal faţă de Statele Unite. …. Ce părere aveţi despre modul cum comunică administraţia de la Kiev şi despre transformarea lui Zelenski din preşedinte-actor de comedie în personaj-cheie dintr-o tragedie naţională? – A devenit aproape o modă alegerea în fruntea statelor a unor actori sau artişti. Să ne amintim de Reagan. Sunt multe ţări care au avut sau au asemenea lideri. Lucrurile stau cam la fel ca în cazul liderilor despre care se spune că sunt „nebuni”. Sigur, nu cred că toţi artiştii şi actorii sunt nebuni, chiar dacă învaţă repede meseria şi intră în rol după ce ajung la putere. Cum au făcut-o Reagan şi Zelenski. Publicul are nevoie de poveşti drăguţe şi neoliberalismul adoră devenirile de tipul „self-made-man”. Dar, artist sau nu, la modul ideal, un preşedinte ar trebui întâi şi întâi judecat pentru a fi pus în funcţie după ideologia sa personală şi după ideologia anturajului său. … Ceea ce observ e că Statele Unite fac totul pentru a prelungi acest conflict. Pentru că războiul din Ucraina slăbeşte şi Rusia, şi Europa Occidentală, şi, privind mai departe de Rusia, China. Şi pentru că războiul întăreşte NATO. Cred că sunt riscuri serioase ca războiul din Ucraina să devină ceea ce se numeşte un conflict îngheţat, până la o reaşezare a raporturilor de forţe între marile puteri. ….. „Aceşti ucraineni ne seamănă mult, scria jurnalistul şi fostul deputat conservator Daniel Hannan în The Telegraph, precizând că «aspectul şocant legat de conflictul din Ucraina e că războiul nu e ceva ce li se întâmplă unor popoare sărace şi îndepărtate». O spune şi mai bine Hélène Sallon în Le Monde: refugiaţii din Ucraina «posedă abonamente la Netflix şi conturi de Instagram». Unii sunt oameni prosperi, din clasa de mijloc, care pleacă din ţară în maşini care seamănă cu ale noastre. Să remarcăm, de asemenea, nivelul bun al englezei vorbite de mulţi dintre refugiaţii intervievaţi de jurnalişti”. Integral: https://www.libertatea.ro

Muzeul care se deschide în București. Ce pot vedea românii, veste de ultim moment - IMPACT10 exponate pe care le vei putea admira la Muzeul fotbalului românesc Nu știm dacă ați aflat, dar în București se va deschide un muzeu al fotbalului românesc. Ca de obicei, suntem singurii în măsură să vă spunem ce exponate veți putea admira în viitorul muzeu. Cu siguranță vă veți îmbulzi să le vedeți, n-avem niciun dubiu. – Setul de 174 de icoane pe care le-a pupat selecționerul Anghel Iordănescu în timpul Campionatului Mondial din 1994; – 14.000 din cele peste 80.000 de sticle de vin pe care le-a consumat Gabi Tamaș de-a lungul timpului în cantonamentul Naționalei; – Sute de prezervative folosite de Adi Mutu și Cosmin Contra când fugeau din cantonament ca să meargă la prostituate; – Zarurile de barbut cu care Pițurcă îi curăța de bani atât pe jucătorii, cât și pe antrenorii de la lot; – Un Vlad Chiricheș împăiat, despre care toată lumea este de acord că se poziționează în teren mult mai bine decât originalul;….. – Pila cu care Marius Lăcătuș își ascuțea crampoanele înainte de meciurile importante; – Chiștoacele de la cele două pachete de țigări pe care Bogdan Lobonț le-a fumat de nervi în 2003, după ce danezii ne-au dat gol în minutul 94 și-am pierdut calificarea la Euro 2004; – Blocnotes-ul pe care Claudiu Răducanu a dat în 2002 aproape 100.000 de dolari, crezând că poate locui în el;  Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 19 martie.”Din nou asistăm la o construcţie dezaxată: – Se acordă plafonarea preţului la gaze pentru miliardari şi milionari, iar compensarea acordată furnizorilor de la bugetul de stat urmând să fie plătită tot de cei mulţi şi săraci.”

States With the Worst Winters: Every State in the US, Ranked - ThrillistBuna dimineata intr-o zi de sambata, 19 martie! Vremea va fi în general frumoasă, dar în continuare mult mai rece decât în mod obişnuit în această perioadă din an. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 1 şi 9 gr C, iar cele minime vor fi cuprinse între -14/ -12 gr C în depresiunile intramontane şi – 2/ -1 grad în Dealurile Crişanei şi pe litoral. Cerul va fi variabil la senin, cu înnorări temporare ziua în jumătatea de sud a ţării, dar probabilitatea pentru precipitaţii va fi foarte redusă. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări în regiunile sud-estice, cu viteze mai mari pe litoral, iar senzaţia de frig va fi amplificată şi izolat în zona Carpaţilor de Curbură şi în estul Carpaţilor Meridionali. Vor fi condiţii de ceaţă. In Capitală, vremea va fi în continuare mult mai rece decât ar fi normal în această perioadă. Pe parcursul zilei vor fi înnorări temporare, iar vântul va sufla în general moderat (cu rafale de până la 35-40 km/h); noaptea cerul va fi variabil, iar vântul slab. Temperatura maximă se va situa în jurul a 6 gr C, iar cea minimă va fi de – 5 – 3 gr.

OMS: Creșterea globală a numărului de cazuri de COVID este doar “vârful aisbergului”….După mai mult de o lună de declin, cazurile de COVID au început să crească în întreaga lume săptămâna trecută, a declarat OMS, cu blocaje în Asia și în provincia chineză Jilin care se luptă pentru a limita un focar. O combinație de factori a cauzat aceste creșteri, inclusiv varianta Omicron, foarte transmisibilă, și subliniajul BA.2 al acesteia, precum și ridicarea măsurilor sociale și de sănătate publică, a precizat OMS. “Aceste creșteri au loc în ciuda reducerilor testelor în unele țări, ceea ce înseamnă că cazurile pe care le vedem sunt doar vârful icebergului“, a declarat reporterilor șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ratele scăzute de vaccinare din unele țări, determinate în parte de o “cantitate uriașă de dezinformare”, explică, de asemenea, această creștere, au declarat oficialii OMS. Noile infecții au crescut cu 8% la nivel mondial față de săptămâna precedentă, cu 11 milioane de cazuri noi și puțin peste 43.000 de noi decese raportate în perioada 7-13 martie. Este prima creștere de la sfârșitul lunii ianuarie. Cel mai mare salt a fost înregistrat în regiunea Pacificului de Vest a OMS, care include Coreea de Sud și China, unde cazurile au crescut cu 25%, iar decesele cu 27%…. O serie de experți și-au exprimat îngrijorarea că Europa se confruntă cu un alt val de coronavirus, cu o creștere a numărului de cazuri de la începutul lunii martie în Austria, Germania, Elveția, Olanda și Regatul Unit. Maria Van Kerkhove, de la OMS, a declarat în cadrul briefingului că BA.2 pare a fi varianta cea mai transmisibilă până în prezent. Cu toate acestea, nu există semne că aceasta provoacă o boală mai severă și nu există dovezi că alte noi variante ar fi cauza creșterii numărului de cazuri. Imaginea din Europa nu este, de asemenea, universală. Danemarca, de exemplu, a înregistrat un scurt vârf de cazuri în prima jumătate a lunii februarie, determinat de BA.2, care s-a diminuat rapid. Dar experții au început să avertizeze că Statele Unite ar putea înregistra în curând un val similar celui observat în Europa, potențial determinat de BA.2, de ridicarea restricțiilor și de potențiala scădere a imunității în urma vaccinurilor administrate în urmă cu câteva luni. Integral: https://newsweek.ro

De ce nu este gata vaccinul pentru varianta Omicron. Producătorii spuneau că va fi disponibil în luna martie ….Singura problemă ar fi că până va fi aprobat și va ajunge pe piață acest ser, este posibil să apară alte variante ale virusului care să aibă rezistență la vaccin. Deja se vorbește despre o mutație numită generic Deltacron…..”Sunt deja studii clinice pe subiecții umani în SUA și Israel. Însă, studiile de laborator, făcute pe animale, nu arată un beneficiu foarte mare al vaccinului adaptat pentru Omicron față de variantele anterioare ale vaccinului COVID, dacă vorbim de ARN mesager. S-ar putea însă ca pe oameni situația să fie altfel……Directorul pentru strategie de vaccinare al Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA), Marco Cavaleri, a precizat joi, 17 martie, că datele despre acestea ar urma să fie disponibile cândva în perioada aprilie-iulie anul acesta, pentru ca serurile să fie aprobate în vară şi în toamnă să poată începe campania de vaccinare, scrie Agerpres.…. Deltacron are deja cateva zeci de subvariante care au început să fie studiate și care conțin elemente de la Omicron și de la Delta”, a mai arătat medicul Marius Geantă. Se pare însă că una dintre subvariantele acestei mutații ar putea da forme grave de boală. Potrivit medicului Marius Geantă, din mulțimea de subvariante ale Deltacron, trei au fost studiate mai aprofundat. Este vorba despre XD, XE și XF. ”Dintre acestea, de mai mare interes este XD care a luat de la varianta Delta mult mai multă informație genetică comparativ cu celelalte două. Este de văzut cum se va comporta această variantă, dacă va da forme grave de boală. XE și XF au preluat mai multă informație genetică de la Omicron și este de așteptat să aibă un comportament similar”, a mai spus medicul…. Specialistul a subliniat însă că acestea sunt date preliminare. ”Sunt primele analize ale primelor cazuri apărute în diverse țări, am văzut că au fost în Brazilia, Franța, Olanda, Marea Britanie. Ce devine foarte important, este nevoie de supravegherea circulației virusului și secvențiere genomică. Pentru că noi dacă vom căuta o variantă cum este Omicron, vom avea confirmarea că avem această variantă. Dar dacă facem secvențiere pentru toate variantele pe care le identificăm în acest mod, atunci vom avea posibilitatea să identificăm și astfel de combinații sau alte variante. Dar la noi nu este cazul pentru că în România căutăm ceea ce deja alții au definit….. ”În ciuda faptului că a devenit doar o recomandare, purtarea măștii în spațiile aglomerate și închise cred că trebuie să rămână. Eu fac în continuare apel la vaccinarea cu trei doze. Referitor la doza a patra, am văzut date care nu susțin administrarea acesteia pe scară largă, așa cum este recomandată doza a treia ci este recomandată pentru persoanele care au un sistem imun care nu funcționează la un nivel optim și aceasta reușește să stabilească un nivel de protecție bun. Din ceea ce știm până acum, virusul SARS-CoV-2 nu este unul sezonier, dovadă că în doi ani de zile a determinat șase valuri în unele țări, nu două valuri”, a mai explicat medicul ….. Studiul, care a fost realizat în momentul în care varianta Omicron circula la scară largă în Israel, sugerează totuşi că a patra doză oferă puţina protecţie suplimentară împotriva infecţiei, în pofida scăderii treptate a nivelurilor de anticorpi pentru cei care au primit trei doze. A patra doză cu serul Pfizer scade riscul de a fi infectat cu COVID-19 cu 30% faţă de trei doze, iar cea de la Moderna scade riscul cu 18%. Protecţia împotriva formelor simptomatice ale bolii este într-o oarecare măsură mai bună decât în cazul celor care au primit trei doze: 43% cu Pfizer şi 31% cu Moderna. Aceste rezultate sugerează beneficii minore însă ar trebui considerate cu prudenţă, având în vedere numărul mic de participanţi la studiu. Integral: https://ziare.com

Plafonarea preţurilor la energie se aplică şi bogaţilor, dar săracii care nu se încadrează în consum vor plăti preţ întreg ….. Iată principalele considerente ale preşedintelui Asociaţiei Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliţă: Cei care nu se încadrează în consumul de energie electrică pot plăti chiar şi 4,1 lei/kWh Conform proiectului de OUG pentru consumul realizat în perioada 1 aprilie 2022 – 31 martie 2023, preţul final facturat de către furnizorii de energie electrică pentru consumatorii casnici va fi de: a) 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienţilor casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este mai mic sau egal cu 100 KWh; b) 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienţilor casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 100 kWh şi 300 KWh inclusiv; „Apreciem că 30% din consumatorii casnici nu se vor încadra în cerinţele legii şi vor achita preţul din contractele de furnizare a energiei electrice existente, preţuri între 1,4 lei/kWh şi 4,1 lei/kWh. Adică o casă care consumă 301 kWh/lună, va achita pentru energia electrică între 421 lei/lună şi 1234 lei/lună. Există consumatorii care consumă peste 300 kWh/lună şi au venituri sub venitul minim din România, aşa cum există locuri de consum la care consumul este sub 300 kWh/lună şi sunt milionari. Şi atunci care este echitatea acestei legi? De ce un milionar să beneficieze de preţ plafonat şi un consumator cu salariul minim pe economie să nu beneficieze? Conform proiectului de OUG pentru consumul realizat în perioada 1 aprilie 2022 – 31 martie 2023, preţul final facturat de către furnizorii de energie electrică pentru consumatorii noncasnici va fi de 1 leu/kWh, cu TVA inclus”, arată specialistul. Compensarea acordată furnizorilor de gaze va fi plătită tot de săraci Pentru consumul realizat în perioada 1 aprilie 2022 – 31 martie 2023, preţul final facturat de către furnizorii de gaze naturale este: a) 0,31 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienţilor casnici; b) 0,37 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienţilor noncasnici al căror consum anual de gaze naturale realizat în anul 2021 la locul de consum este de cel mult 50.000 MWh, precum şi în cazul producătorilor de energie termică Din nou asistăm la o construcţie dezaxată: – Se acordă plafonarea preţului la gaze pentru miliardari şi milionari, iar compensarea acordată furnizorilor de la bugetul de stat urmând să fie plătită tot de cei mulţi şi săraci; – Se acordă o plafonare pentru toţi consumatorii noncasnici de energie electrică şi doar pentru o parte din consumatorii noncasnici de gaze, deşi costurile cu gaze sunt mult superioare faţă de cele pe gaze. De ce această diferenţiere? – Componenta de furnizare a energiei electrice si/sau a gazelor naturale este de 73 lei/MWh pentru activitatea de furnizare a energiei electrice adică de 10,7% din preţul minim plafonat, respectiv de 12 lei/MWh pentru activitatea de furnizare a gazelor naturale respectiv de 3,1 % din preţul minim plafonat. De ce ar fi atât de mare marja comercială la furnizorii de energie electrică? Conform proiectului de OUG preţul gazelor naturale vândute de producători se stabileşte la 150 lei/MWh pentru gazele care se vor achiziţiona pentru populaţie şi de 250 lei/MWh pentru gazelle care se vor achiziţiona pentru consumatorii producătorii de energie termică. Această situaţie va determina, exact cum s-a întâmplat în cazul OUG 114, o explozie a preţului la gaze pentru consumatorii non casnici care consumă mai mult de 50.000 MWh/an. Respectiv aceşti consumatori vor achita aproape toate gazele din import în următorul an (cca. 80%), dar şi diferenţa între preţul de piaţă şi preţul plafonat pentru gazele din producţie internă, adică consumatorii industriali vor achita un preţ de minim 1000 lei/MWh. Apreciez că majoritatea consumatorilor industriali care consumă mai mult de 50.000 MWh/an vor falimenta. Totuşi de ce s-a ales această măsură a plafonării preţului la gaze şi energie? Probabil datorită faptului că statul este capabil să facă protecţia consumatorului doar pe banii altora, adică pe banii furnizorilor (statul nu a achitat nici 10% din compensările care trebuiau să le acorde conform legii, pentru plafonările din iarna 2021/2022 furnizorilor)”, susţine Chisăliţă. Integral: https://adevarul.ro

Claudiu Năsui critică dur OUG pe energieClaudiu Năsui, despre OUG pe energie: Ne putem lua adio de la gazele din Marea Neagră …. ”Sunt niște non-soluții și sunt soluții care vor duce chiar la înrăutățirea problemei, de fapt. Această Ordonanță va avea un efect distructiv în economie. Partea aceasta de plafonare la producător, atenție, nu la consumator, a producției de gaze pur și simplu înseamnă că ne luăm adio de la investițiile în exploatarea gazelor din Marea Neagră. Adică dacă aveam vreo speranță că cei de la Black Sea Oil&Gas o să înceapă să scoată metri cubi de gaze anul acesta, practic, cu prețul acesta plafonat care s-ar pune prin această Ordonanță putem să ne luăm adio de la gazul acela, cu toate consecințele dezastruoase pe care lucrul acesta le are”. În opinia sa, ”pentru cei care au făcut deja investiții în România, cei care au avut deja curajul să investească, Ordonanța aceasta este un mesaj că și-au luat o mare țeapă, pentru că haosul legislativ de la noi va face absolut dezastruoasă decizia asta a lor de investiții și asta se va repercuta și pe viitor, asta înseamnă să nu mai investească cumva în țara noastră. Nu-mi dau seama cât este prostie și cât este rea intenție din ceea ce se dorește acum, dar ce se va întâmpla este că pe termen scurt vom avea niște prețuri plafonate, dar nu o să mai avem nici suficientă energie electrică și nici suficient gaz și asta ne va duce la exact toate problemele pe care tot restul Europei încearcă să le evite, adică să întrerupem curentul, să raționalizăm”….. ”În primul rând, trebuia să eliminăm toate taxele din preț, mă refer la accize, certificate verzi, cogenerare și toate taxele acelea. TVA-ul îl reduceam de la 19% la 5%, puteam să cerem o derogare CE și pentru 0%, că am văzut că s-au cerut lucrurile acestea, dar măcar pe 5% european tot puteam să mergem. Suplimentar, pentru populație dădeam un ajutor, dădeam niște vouchere de consum, cum au făcut și alte state europene și în felul ăsta ne asiguram că toți românii puteau să-și plătească facturile la energie electrică și pentru IMM-uri și companii, credit fiscal, exact așa cum am propus noi”. În opinia fostului ministru USR al Economiei, ”cu Ordonanța aceasta nu vom ajunge niciodată independenți energetic. Ordonanța aceasta ne menține dependența față de importuri, față de gazul rusesc (…). Dacă trece această Ordonanță în forma actuală, putem să ne luăm adio de la independența energetică”. Integral: https://www.rfi.ro

DRAGOS DRAGOTEANU | AGERPRES • Actualizează lumea.Opinie Dragoş Dragoteanu, Euroest Invest : Cum agreseaza statul privatii prin metode comuniste  Cel putin o perioada, in opinia mea, ar fi bine sa uitam de economia de piata. Ce capitalism, ce reglare libera de preturi pe baza de cerere si oferta? Cand statul (stiti voi, statul ala care ne ”protejeaza”) a tabarat pe benzinarii privati, pe motiv ca au crescut pretul la pompa, mi-am dat seama ca Romania a ramas o tara comunista. Ce ”tupeu”! Adica, vine romanul sa faca si el o combinatie – cumparand cateva sute de litri de combustibil, ca sa-i tina in beci sau pe balcon, si tu – privat ”nenorocit”- indraznesti sa cresti pretul la pompa? Apoi, patronii sunt calcati in picioare de institutiile de control, ca sa fie pusi la zid in privinta preturilor, chiar daca nu li se poate impune asta, conform standardelor europene de comert. Aici s-a ajuns…..Ce a oferit statul in schimb? Controale. Comanda. Amenzi. De fapt, motive de dat amenzi. Si pentru ce? Ca sa dea bine la ”turma”. Pai dupa ce tu, stat roman, ai vandut Petrom pe mai nimic, ai pretentia de la noii proprietari sau alti investitori din acelasi domeniu sa aiba ca prioritate sa-ti aduca votanti la urmatorul ciclu electoral sau sa aiba profitul cat mai mare?….Toate tarile ai caror conducatori le pupati mana cand trec in fuga pe la noi accepta cuvantul specula. Toate, fara exceptie! In toate tarile in fata carora voi, ”mari lideri” regionali, stati in genunchi au existat si vor exista speculanti adevarati, care…numai cu asta se ocupa. Si, culmea!, sunt si apreciati. Dar, na, acolo nu e comunism. Acolo, liderii lor lasa piata libera si treburile functioneaza normal. Se regleaza singure, nu ca aici……Cand poporul ucrainean a votat un actor, multa lume a ras. Oamenii au votat altceva. Apropo, il vedeti pe Iohannis avand un rol de mobilizator al poporului in caz de conflict armat? Uitati-va bine in oglinda inainte de a va raspunde daca ati ramane in tara, in caz de razboi….. Antreprenorii se lupta cu autoritatile pentru drepturile lor si astepta ca statul sa fie corect cu ei, iar acesta nu e capabil sa rezolve niste lucruri elementare. De multe ori, armata de functionari publici, in loc sa respecte legea, ne da in cap si o aplica dupa bunul plac. Pentru mine, asta inseamna comunism pur! Cand statul iti da la gioale, impotriva oricaror reguli de economie de piata si niciun bugetar agresor nu pateste nimic. Chiar se lauda in media ca a reglat preturile rapid si i-a adus cu picioarele pe pamant pe cei din mediu privat. A spune astazi ca traim intr-o democratie autentica e un vis frumos. Ceusescu s-a dus, dar functionari publici de rang inalt care ii seamana si ii impartasesc ”viziunea” gasesti la tot pasul. Unii dintre ei, comunisti sadea, dupa ce nu au reusit in mediul privat, au prins un post de conducere la stat si isi varsa naduful exact acolo unde ar trebui sa lase lucrurile sa se regleze singure. Integral: https://www.zf.ro

Numirea șefilor de parchete / Forumul Judecătorilor îi acuză pe ministrul Justiției și pe președinte că ignoră recomandările MCV - CursDeGuvernare.roSalvaţi de război în România: clienţi ai puterii, plagiatori şi corupţi  În spatele zgomotului de arme şi al refugiaţilor nevoiţi să fugă din faţa bombardamentelor, liderii statului român refac jocurile juridice în funcţie de propriile interese. Românii devin şi ei victime ale speranţelor înşelate, victime ale monstruoasei coaliţii care bate în cuie contrareforma începută de Liviu Dragnea în 2017. Preşedintele, ministrul Justiţiei şi oamenii lor nu au conştiinţa vinovăţiei, dar ei au pregătit terenul, au acceptat compromisurile şi au semnat actele care aruncă în derizoriu dreptatea din România. Pentru ei, cel mai mult contează pârtiile care duc spre injustiţie, capacitatea sistemului de a-i salva pe oamenii lor, indiferent cât de mult s-au mânjit. Cel mai important era să păstreze spiritul Secţiei Speciale (Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie – SIIJ), în aşa fel încât magistraţii fricoşi să răspundă la comenzi şi să nu fie ameninţaţi cu anchete, iar cei curajoşi să poată fi executaţi rapid. Practic, noua lege prin care se desfiinţează SIIJ păstrează toate aceste calităţi, iar preşedintele Klaus Iohannis s-a grăbit să o promulge cu toate că nu respectă niciuna dintre sugestiile şi solicitările făcute de Comisia Europeană prin Mecanismul de Cooperare şi Verificare (MCV) sau de Comisia de la Veneţia. Principala recomandare era ca infracţiunile procurorilor şi judecătorilor să fie anchetate de parchete specializate, cum ar fi, spre exemplu, Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA). Într-o argumentaţie mai lungă, un magistrat cu mare experienţă îi explica lui Liviu Avram în Adevărul, printre altele, de ce procurorul de la DNA face diferenţa: „Un procuror este judecat după volumul de activitate, calitatea si tipul soluţiilor. La DNA, procurorul e interesat să prindă un magistrat corupt, că e în fişa postului. La Parchetele obişnuite, procurorul poate face «puncte» şi cu multe alte categorii de infracţiuni şi persoane. Nu trebuie să se certe cu toţi colegii anchetând un magistrat, ridicându-şi în cap toată tagma şi devenind un paria printre ei. Puţini ştiu, de exemplu, că procurorii DNA din teritoriu duc o viaţă foarte izolată, nimeni nu vorbeşte cu ei, sunt stigmatizaţi de toata lumea. Ei, vreau să văd procurorul de la Parchetul Curţii de Apel care îşi va da peste cap viaţa lui tihnită”. Nimeni de la vârful puterii nu-şi mai doreşte însă magistraţi puternici, politicieni în cătuşe în fiecare seară la televizor şi anchete dure care să ducă până în miezul sistemelor de forţă. Detractorii au numit perioada de glorie a DNA Republica procurorilor, iar PSD a demolat în viteză tot eşafodajul în 2017 când a avut majoritatea în parlament. Liberalii şi preşedintele au deplâns public atunci masacrul justiţiei, dar acum se bucură pe faţă că pot păstra, chiar dacă sub alte nume, ceea ce a legalizat Dragnea atunci. Degradarea Justiţiei se face în trepte Imediat după formarea marii coaliţii PSD-PNL-UDMR, a fost acceptată la şefia Comisiei juridice din Camera Deputaţilor Laura Vicol Ciorbă, cunoscută avocată a infractorilor periculoşi, cu relaţii complicate din lumea interlopă, consemnate şi în rechizitorii. Din această poziţie a făcut cărţile pentru judecătorul care urmează să reprezinte România la CEDO. Avocata face parte din cercul clientelar al social-democraţilor din Craiova, în vreme ce ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, şi cel de Externe, Bogdan Aurescu, au preferinţe ceva mai elevate. Cei doi au cerut prelungirea mandatelor judecătorilor români la Tribunalul Uniunii Europene cu încă 6 ani, „contrar uzanţei şi fără a organiza concurs pentru ocuparea acestor posturi”, potrivit Press Hub: în discuţie se află judecătoarea Mirela Stancu, propusă în primul ei mandat de fostul ministru PSD al Justiţiei, Tudorel Toader, şi Ion Gâlea, diplomat de carieră, care nu a fost nicio zi judecător, dar care s-ar afla în relaţii amicale cu ministrul de Externe. Parlamentul încearcă, pe de altă parte, să-i scoată basma curată pe plagiatori, cei care şi-au dat masterate şi doctorate pe bandă rulantă folosind metoda copy-paste. Integral: https://adevarul.ro

Gabriela Firea | FacebookUn minister pentru Gabriela Firea și o direcție tot pentru ea Pe de o parte, ideea propusă de doamna Gabriela Firea de a înființa, în cadrul Ministerului Familiei, o direcție care să susțină interesele copiilor cu părinții plecați din țară nu poate fi decât lăudabilă. Pe de altă parte, însă, scopul respectivei direcții pare mai mult un plus de imagine pentru inițiatoare decât un plus de ajutor pentru respectivii copii. Dacă-i așa, partea lăudabilă se pierde în ceață și rămâne infatuarea și orgoliul, ceva ce nu pare să-i lipsească doamnei ministru. Poate nu m-aș obosi să-mi aplec atenția la inițiativa senatoarei Firea, dacă n-aș avea convingerea că este susținută (cu aplauze!) de domnul Ciolacu și (poate fără aplauze) de premierul Ciucă. Dar mie intuiția îmi spune că doamna ministru a Familiei își face o direcție numai ca să se poată lăuda că ea a făcut-o și nu vreun altul. Nicio vorbă despre cum va funcționa respectiva direcție, cu ce fonduri și de unde, cu ce specialiști și tot de unde, cu ce logistică, în ce spații, cu ce mijloace – ceva care să dea credibilitate proiectelor sale. În mod ciudat, nu spune nimic despre bani. Fără bani, degeaba ai intenții bune. N-am auzit Guvernul că s-ar pregăti să „taie” de undeva, ca s-o finanțeze pe doamna Firea. Ex nihilo, nihil – spuneau înaintașii noștri, cu proverbiala lor înțelepciune. Iar dacă doamna Firea anunță obiective fără să aibă suport financiar, apoi asta seamănă exact cu programul de guvernare al tripletei Dragnea-Vâlcov-Olguța, din care, cum știți, praful s-a ales….. Hai, că-i ca în Moș Teacă: înființăm o direcție, care să sprijine primăriile la număratul respectivilor copii, ca și cum nesprijinite, acestea n-ar ști aritmetică. Să-mi fie iertat, dar nu înțeleg de ce trebuie sprijinite primăriile, ca să numere niște copii, și n-ar fi suficient un simplu telefon de la vreun consilier, sau chiar de la vreo secretară. Că, dacă s-a înființat ministerul, n-am nicio îndoială că s-au înființat și secretare, consilieri, mașini, șoferi, tot ce tebuie! Și zice doamna Firea, mai departe, tot în susținerea „ideii” domniei sale: „Am avut o întâlnire de lucru cu Gheorghe Cârciu, secretar de stat în Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. De 30 de ani are contact cu românii din diaspora și gândim împreună politici publice pentru a le face mai ușoară despărțirea de casă și țara natală”. Auzi colo, pentru asta avem Parlament, Senat, senatori, Guvern, miniștri, ca aceștia să facă mai ușoară despărțirea românilor de casă și de țara natală, nu ca să-i atragă acasă pe părinți, cu locuri de muncă berechet, toate plătite aproape „ca-n afară”. Mă întreb cum de nu roșește doamna Firea, gândind la o asemenea năzbâtie? Pentru că, să vezi, domnia sa nu este un simplu funcționar în minister. Aș zice chiar că e mai mult decât ministrul însuși. Este prim-vicepreședintele PSD, partid aflat astăzi la guvernare. Și nu numai azi, a tot guvernat acest PSD (alias FSN, PDSR, PSDR) în majoritatea ultimilor treizeci de ani, de când românii tot pleacă, pleacă și nu se mai întorc…… Ne trebuie personalități capabile să pună stop exodului, chiar să-i atragă înapoi acasă pe cei plecați, nu personalități pregătite să le facă mai ușoară „despărțirea de casă și țara natală” – în cazul celor plecați. Doamna Firea știe prea bine cine sunt cei care ne-au tot guvernat, au sărăcit țara, îmbogățindu-se pe ei, în loc să înalțe spitale, să racordeze școlile la apă și canalizare, să stimuleze industria, să impulsioneze exportul sau să promoveze turismul, pentru ca țara să fie înfloritoare, iar românii să nu mai caute de lucru la alții. Știe doamna Firea că, de exemplu, mulți români își petrec vacanța în Bulgaria, pentru că acolo serviciile sunt mai bune, iar prețurile mult-mult mai mici decât la noi? Noi și bulgarii am plecat de la același nivel în 1990, dar, între timp, guvernanții de peste Dunăre au încurajat investițiile la malul mării, au sprijinit interesele HORECA de acolo, au dezvoltat învățământul pentru zona de turism și au încurajat angajarea de specialiști din Spania, Grecia, Italia, Turcia pentru școlarizarea calificată a propriului personal în Bulgaria. Mi-a explicat recent un student de ce pleacă el la schi, tot în Bulgaria: în locația respectivă, pârtiile sunt de trei ori mai multe decât la noi, sunt de două ori mai lungi, așteptarea la telescaun este zero (noi stăm și o oră la coadă), iar prețul unui abonament pentru o zi întreagă este aproape jumătate cât la Poiana Brașov sau chiar la Predeal. Refuz să cred că vecinii noștri bulgari sunt mai deștepți decât noi și că, de aceea, reușesc mai bine în domeniu. Mai curând aș spune că Parlamentul de la Sofia, Guvernul și chiar primăriile de acolo au dovedit mai multă eficiență în a promova legi și reglementări care să încurajeze afacerile în turism și să asigure infrastructura necesară. Ce poate fi mai criminal pentru țara noastră decât faptul că o bijuterie arhitecturală precum Cazinoul din Constanța a stat părăsit și expus degradării peste trei decenii, „din lipsă de fonduri”, dar și de interes? Între timp fostul primar al orașului, Radu Mazăre, își ispășește după gratii condamnarea pentru abuzuri care au privat Primăria de milioane euro. M-am oprit la zona turismului, însă oriunde te-ai duce disprețul guvernanților – dar și al aleșilor – pare aproape general. Infrastructura – ioc. Investiții – aproape  zero. Încurajarea micului producător – tot un fel de zero. Susținerea exporturilor – să nu mai vorbim. Cu asta ne-am ales după trei decenii de guvernare, prioritară PSD. N-aș vrea să pară că minimalizez problema copiilor rămași în țară după plecarea părinților la muncă. Doamne ferește!  Problema este importantă, dar în ce mă privește am îndoieli că tocmai doamna Firea este persoana cu chemare pentru așa ceva. Integral: https://spotmedia.ro

Toate fondurile pe care România risca să le piardă, din exercițiul bugetar 2014-2020, vor fi redirecționate către un fond nou creat pentru ajutorarea refugiaților  Eurodeputatul Corina Crețu informează că Uniunea Europeană a propus o acțiune de coeziune pentru refugiații din Europa, măsura constând în redirecționarea fondurilor pe care România risca să le piardă, din exercițiul bugetar 2014-2020, într-un fond special dedicat ajutorării refugiaților. „Aproximativ 3 milioane de ucraineni au fugit de invazia rusă pentru a găsi siguranța și liniștea în țările din Uniunea Europeană. Pentru a ajuta statele membre și regiunile să facă față acestui flux mare de refugiați, Comisia Europeană propune crearea mecanismului Acțiune de coeziune pentru refugiații aflați în Europa (CARE)”, a transmis Corina Crețu, subliniind că măsura a fost discutată în cadrul ședinței Comisiei pentru Dezvoltare Regională în care este membră. Acțiunea de coeziune pentru refugiații din UE include modificări specifice ale cadrului juridic stabilit pentru politica de coeziune din perioada de programare 2014-2020, precum și ale regulamentului privind Fondul european de ajutor pentru cei mai defavorizați (FEAD). „Consider că această măsură este una extrem de binevenită și importantă, astfel, atât România cât și celelalte țări europene vor putea utiliza la maxim fondurile rămase neutilizate din programele operaționale 2014-2020. Pe scurt, banii pe care Romania i-ar fi pierdut pentru acest exercitiu financiar, intra tot in Romania, pentru a ajuta tara noastra sa facă fata afluxului de refugiați din Ucraina”, a transmis Corina Crețu. Principiul utilizării pe deplin flexibile între FEDER și FSE este deschis pentru restul fondurilor din perioada de programare 2014-2020 care nu au fost încă absorbite. Acest lucru va permite ca operațiunile care abordează provocările migratorii ca urmare a agresiunii militare a Rusiei să fie finanțate de oricare dintre cele două fonduri, fără a fi necesară efectuarea de transferuri între fonduri. La fel, este important și faptul că toate cheltuielile pentru astfel de operațiuni vor fi eligibile retroactiv de la data de 24 februarie. A fost propusă, de asemenea, extinderea ratei excepționale de cofinanțare de 100 % introdusă în cadrul Inițiativei de investiții pentru răspunsul la coronavirus la exercițiul contabil în curs, care se încheie la 30 iunie 2022. Astfel, statele membre pot alege să o aplice atât pentru politica de coeziune, cât și pentru programele FEAD. Integral: https://www.g4media.ro

CCR admite sesizarea PSD cu privire la conducerile interimare de la SRTV şi SRR - HotNews.roCCR resetează jocul privind demiterea preşedintelui Senatului  Revocarea unui preşedinte de Cameră va fi permisă după o schimbare profundă a compoziţiei unei formule guvernamentale, au decis judecătorii CCR, care cer şi modificarea Regulamentului Senatului pentru a fi în acord cu o decizie a Curţii, din 2005. Motivarea judecătorilor Curţii Constituţionale în ceea ce priveşte Decizia 17/2022 de revocare a Ancăi Dragu de la şefia Senatului aduce schimbări în ceea ce priveşte jurisprudenţa CCR pe speţa demiterii unui preşedinte de Cameră. CCR menţionează că schimbarea unui preşedinte al Senatului poate avea loc dincolo de revocare (ca expresie a unei sancţiuni juridice – cum ar fi încălcări repetate ale Constituţiei sau ale Regulamentului Senatului) sau încetare de drept (deces, demisie, o hotărâre judecătorească definitivă de condamnare sau retragere a sprijinului politic al propriului partid) şi prin retragerea sprijinului unei coaliţii majoritare, care în urma votului de la parlamentare a instalat un ales în această funcţie de conducere. Prin urmare, dacă în deciziile precedente judecătorii CCR pledau pentru asigurarea stabilităţii funcţiilor de preşedinte de la Camera Deputaţilor şi de la Senat, prin noua decizie, magistraţii susţin că este firească îndepărtarea unui şef de for dacă la nivel de instituţii au loc schimbări fundamentale, cum este învestirea unui nou Guvern, sprijinit de o altă formulă politică. „Prin urmare, noua majoritate parlamentară nu este una constituită conjunctural doar pentru înlăturarea din funcţie a preşedintelui Camerei, din contră, scopul său a fost acela ca, prin mijlocirea ei, să se ajungă la o nouă configurare a raporturilor constituţionale dintre Parlament şi Guvern (…) Funcţia de preşedinte al unei Camere asigură nu numai legătura instituţională cu Guvernul, dar are şi o valoare de simbol al puterii Parlamentului, astfel că, în mod logic, schimbarea majorităţii parlamente şi învestirea unui nou Guvern sunt motive suficiente pentru a justifica schimbarea titularului funcţiei”, arată magistraţii de la CCR. Spre finalul concluziilor, judecătorii spun că o schimbare a configuraţiei parlamentare, validată inclusiv printr-o nouă formulă guvernamentală, este temei de schimbare a unui preşedinte al Senatului: „Curtea constată că schimbarea majorităţii politice poate genera o sancţiune de natură politico-juridică la nivelul funcţiei de preşedinte al Camerelor Parlamentului doar în măsura în care, în prealabil, a produs consecinţe juridice, precum învestirea unui nou Guvern.” Judecătorii CCR le-au bătut obrazul senatorilor pentru faptul că, deşi din 2005 este dată o decizie a Curţii prin care s-au cerut modificări ale articolelor legate de revocarea din funcţie a preşedintelui Senatului, aleşii din Camera superioară au evitat timp de 17 ani să pună Regulamentul în acord cu decizia CCR. PSD şi PNL, de acord cu modificarea Regulamentului. Integral: https://adevarul.ro

Oamenii lui Basescu au venit sa promoveze Miscarea Populara la Oradea,...Ucraina: tragicul șoc care trezește Vestul. Momentul istoric al ruperii de comunism (Op-ed)  Cred că abia acum e momentul istoric al ruperii de comunismul criminal. De ce spun asta? Când am ajuns în 1988 în Franța eram convins că 100% dintre occidentali consideră sistemul comunist ca fiind criminal. M-am înșelat: colegi, cu BMW la scară, încercau să îmi explice cât de bun e comunismul, iar un număr semnificativ de profesori erau de-a dreptul comuniști sau troțkiști. Abia revoluțiile anticomuniste din 1989 i-au șocat și parcă, parcă începeau să înțeleagă. Când am ajuns pe scaunul ministerial eram convins că 20 de milioane de români, din care 600 parlamentari, au înțeles că e necesară o schimbare radicală în educație și că, drept consecință, stârpirea fraudei generalizate din educație (fabrici de diplome, plagiate, examene fraudate) pe care am pus-o în practică va fi aplaudată. M-am înșelat. Politicienii și presa m-au atacat cu o violență cum nu mai văzusem până atunci (și nici de atunci). Abia când lumea a conștientizat șocul primului bac corect, în 2011, mulți au început să fie de acord că e nevoie de o schimbare radicală, nu de una periferică. Abia când românii au aflat că au un premier plagiator au înțeles câtă hoție ascunde plagiatul. Când am ajuns în Parlamentul European am crezut că nimeni nu îndrăznește să susțină și să aprobe comunismul. M-am înșelat: printre verzi, socialiști sau grupul comunist (nu mai știu cum se numea) era plin de oameni care, înfulecând languste subvenționate de contrinuabili, ridicau în slăvi comunismul și ne priveau pe noi, creștin-democrații, ca pe niște relicve. Parlamentul era ticsit de adrianseverini. De atunci și până azi, acest curent nu a făcut decât să crească în vestul continentului. S-a ajuns chiar la prezența mahărilor europeni la dezvelirea statuii lui Marx. Dedulciți la viața în puf din Parlamentul European, ei nu au fost, până acum, supuși niciunui șoc major, precum cel trăit de noi, care să le arate, chiar și minților lor lente și poluate, prin ce traume a trecut estul european din cauza ursului de la răsărit. De ce vă spun toate astea? Trauma colectivă a estului european nu a fost niciodată recunoscută oficial. Nici de Rusia (făptuitorul), nici de Europa de Vest. Noi nu am cerut suficient de vocal, lor nu le-a păsat. E clar că Rusia nu a avut niciun interes să recunoască că e cauza traumei colective și nimeni nu a constrâns-o să și-o asume. După 1989, relația Europei de Est cu Europa de Vest a fost o bizarerie istorică: pentru că Estul a preluat entuziast, cu „copy paste”, sistemele occidentale, iar Vestul a considerat că a făcut destul acceptând Estul la masă. Ba chiar a manifestat excese de aroganță (vezi Chirac care ne spunea că am pierdut o bună ocazie să tăcem sau, mai recent, liderii progresișiti ai Vestului care nu contenesc să ne critice ca fiind „medievali” pentru că nu acceptăm ingineriile lor sociale). Cert este că nu s-a pus niciodată problema ca trauma colectivă a Estului să fie recunoscută prin documente oficiale, iar cel care a perpetuat-o să fie tras la răspundere. Estul nu a pus problema din trei motive: 1) establishmentul politic conținea multe conserve sovietice, 2) energiile s-au cheltuit cu integrarea NATO și UE, 3) a fost probabil și un factor „să nu zgândărim Rusia”. Vestul nu a pus problema recunoașterii traumei colective tot din trei motive: 1) un număr semnificativ de lideri politici crescuți cu caviar au convingerea că „comunismul e un sistem bun aplicat prost”, 2) lene: „de ce să ne batem noi capul dacă cei din est nu cer asta”? 3) banii și blondele Moscovei, vârâți pe gâtul și în camerele multor decidenți occidentali. Ceea ce se întâmplă în văzul întregii lumi azi în Ucraina este, pentru elitele politice din vest, șocul fără de care retina lor nu percepea pornirile naturale ale ursului de la răsărit. Integral: https://www.g4media.ro

Bieții specializați în Rusia contemporană și tipul de război îndreptat împotriva unei națiuni care refuză să se supună din prima Printre primii occidentali cu care am interacționat după căderea regimului comunist-ceaușist-naționalist-izolaționist din România au fost cei care se specializaseră în spațiul comunist/sovietic și care încă mai bâjbâiau să afle pe pipăite cum de acel sistem, rodat în Uniunea Sovietică de trei generații și în restul statelor satelit, cum era și România, de aproape două generații a dispărut peste noapte, prin disoluție în irelevanță…..Adică, bieții de ei bâjbâie printre știrile privind „mersul” războiului în Ucraina, doar-doar vor pipăi vreuna din care să rezulte că totuși această Federație Rusă ar fi meritat orgoliile cu care se împăuna până acum trei săptămâni și pe care ei, specializații în Rusia contemporană, ne tot îndeamnă să le menajăm, ca să nu îi supărăm pe Putin și ai lui și mai tare decât se supăraseră ei când cu agresiunea militară asupra Ucrainei, neprovocată, nejustificată și ilegală. Neurmărind ei atent fenomenul militar rusesc, bieții specializați în Rusia contemporană nu pot înțelege un lucru simplu: tipul ăsta de război îndreptat împotriva unei națiuni care refuză să se supună din prima, de cum spre soldatul rus la ei pe teritoriu, a fost exersat de penibila armată rusă și în Afganistan, în anii 1980, și în Siria, de 11 ani încoace și nu a avut niciodată vreo finalitate. Nu a adus niciodată vreun succes militar sau politic orgolioasei Federații Ruse. Care a plecat cu coada între picioare din Afganistan și care își târăște piciorul militar prin Siria, fără noimă, alta decât cea de a distruge obiective civile și de a ucide civili. Lucru pe care Putin, generalii săi, acoliții și complicii săi, dar și poporul rus, pe care îl prezidează el, îl știu în detaliu. În momentul în care „operația militară specială” a eșuat complet, după primele zile, în loc să se oprească din catastrofă, să își retragă forțele și să negocieze o pace din care să rămână măcar cu ce aveau la începutul operației, Putin și generalii săi au decis să treacă la forma cealaltă de război, cea de alungare a civililor cu milioanele, inclusiv milioane de copii, prin lovirea intenționată a obiectivelor civile, mai ales locuințe, școli, maternități, spitale și prin privarea civililor de elementele de bază ale traiului în oraș (apă, căldură, alimente, energie). Știind cu precizie, din experiențele anterioare, că o asemenea formă de război va fi perdantă pentru ei și Rusia lor cu necesitate. Diferența este că, în cazurile anterioare, când un asemenea război îndreptat împotriva civililor din țara agresată a durat 10 ani și mai bine, comunitatea internațională a tăcut, a întors capul și doar a certat Rusia/Uniunea Sovietică cu extremă deferență, ca și când nu ar fi vrut să o supere….. De aceea nu este nevoie să așteptăm nici măcar o zi în plus, nu zece ani, cum a fost până acum, pentru a cere Rusiei să înceteze și să plece din Ucraina, cu coada între picioare, așa cum a mai făcut-o. Integral: https://ziare.com

Anunţul momentului care îi vizează pe români! Măsuri urgente luate de Guvern. Cum va fi stopat haosul care a cuprins economia României – Evenimentul ZileiLui Ciolacu i-a ieșit din sacou o sticlă de ulei în timp ce ținea un discurs  Incident în Camera Deputaților, în timpul unei conferințe de presă susținute de Marcel Ciolacu. În timp ce vorbea, o sticlă de ulei s-a ițit obraznic din buzunarul interior al sacoului, spre stupoarea jurnaliștilor. Ciolacu tocmai liniștea populația că există stocuri suficiente de alimente de bază, și mai ales de ulei. ”România nu e doar grânarul Europei, este și sămânțarul planetei. Uitați-vă pe lângă toate băncile din parcuri. E plin de coji. Avem semințe, deci avem și ulei. Terminați cu gesturile iraționale!”, rostea Ciolacu exact în clipa în care sticla ieșise la iveală. Ce nu a spus presei e că în ultima săptămână Ciolacu s-a dus de 3 ori pe zi la cantina Parlamentului și a golit olivierele, strângând uleiul într-un pet, după care s-a plâns la chelneri că nu mai e ulei, a cerut altul și l-a furat și pe ăla. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 18 martie.”Potrivit ONU, 2,5 milioane de ucraineni și-au părăsit țara din pricina războiului. De la noi au plecat 4 milioane pe timp de pace. Și nu urmează nimic bun.”

Togwotee Mountain Lodge | Snowmobiling, Lodging, UTVs | Moran, WY near Grand Teton National ParkBuna dimineata itr-o zi de vineri, 18 martie! Vremea va fi cu mult mai rece decât în mod obișnuit în cea mai mare parte a țării, îndeosebi dimineața și noaptea. Astfel, temperaturile maxime se vor încadra între -2 și 9 gr, iar cele minime în general între -10 și -3 gr. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în estul şi în sudul teritoriului, unde izolat vor fi posibile fulguieli, iar ziua şi în sud-vest unde vor mai fi condiţii pentru precipitaţii mixte. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare în est şi sud-est, cu viteze mai mari pe litoral, amplificând senzaţia de frig. In Bucuresti cerul va  fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperaturi: 7/-3 gr.C.

Toate restricțiile au fost ridicate în martie 2022. Aici, un bărbat în Piața Obor, octombrie 2020Ce au învățat românii din pandemie? Gelu Duminică: Am putut vedea cât de ruptă este societatea ….. Toate restricțiile legate de Covid-19 au fost ridicate în România. Gelu Duminică spune ce lecții au învățat românii după doi ani de pandemie: ”Nu cred că am învățat foarte multe, ca să fiu foarte onest. Cei responsabili continuă să fie responsabili, cei iresponsabili vor continua să fie iresponsabili. Faptul că la o zi după ce toate restricțiile au fost ridicate, masca era purtată doar de câțiva în spațiile publice, în mijloacele de transport ne arată că n-am învățat foarte multe, pentru că pandemia totuși încă există, dar cu toate astea, comportamentul nostru este ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat”. ”Prietenii mei care urmăresc toate chestiile astea și analizează îmi spuneau că cluburile din Centrul Vechi au fost arhipline și că absolut nimeni nu părea marcat de ceea ce se întâmplă în lumea reală. Aseară am fost la un eveniment în Ateneul Român, unde se presupune că erau oameni foarte bine educați și credeți-mă, din câteva sute de oameni care erau în sală, cred că 15 purtau mască”, afirmă sociologul. ”Nu cred că am învățat foarte multe, ci doar am putut să vedem cât de ruptă este societatea asta, cât de diversă este, cât de slabă este încrederea în instituțiile publice și în reprezentanții ei. Poate asta am reușit să facem mai abitir, să ne știrbim încrederea în reprezentanții noștri politici, civici și religioși”, crede Gelu Duminică. Integral: https://www.rfi.ro

Jocul de-a economia de piaţă în domeniul energiei. Cum o dai, cum o suceşti, tot monopol ieseJocul de-a economia de piaţă în domeniul energiei. Cum o dai, cum o suceşti, tot monopol iese  Economia de piață construită în România în acești 32 de ani pare o construcție șubredă, care se înclină la orice adiere de vânt, incapabilă să-și facă mecanisme de reglare și control pentru evitarea derapajelor, generate de eterogenitatea actorilor din această piață, și de ideile neinspirate (ca să fiu delicat) ale guvernanților la anumite input-uri din piață. La toate capitolele din această materie suntem repetenți (nici la corijenţă n-am reușit să trecem clasa, nici cu facturile la energie, nici cu prețurile carburanților). ….. Sărăcia este cea care determina comportamentul impulsiv, fiind singură caracteristică comună în zonele unde știri false au dus la isterii colective. Altfel nu-mi pot explica cum poți lua grămezi de baxuri de ulei, când un “intelectual” dă semnalul în social media că n-o să mai existe gram de ulei, fără să spună și cauza sau dacă semințele de floarea soarelui au căpătat vreo boală și trebuie distruse în silozuri. Faptul că se întâmplă și în Spania și în Bulgaria, nu demonstrează că este o teamă reală ci că și acolo sunt, la fel ca la noi, oameni impulsivi cu puține cunoștințe economice, dornici de câștiguri rapide și facile, parte din ei putând fi catalogați ca speculanţi, pentru care legea ar trebui să aibă măsuri extrem de dure, pentru eradicarea răspândirii fenomenului, dar altă parte este săracă, peste limita suportabilității. Și nu mai judecă logic…..Aici înclin să dau dreptate d-lui Cîţu când spune că măsurile cu controalele și amenzile sunt numai praf în ochi și făcute pentru media. Da, dar asta putea s-o spună cineva de pe stradă, nu cel care a avut tot aparatul guvernamental la dispoziție un an de zile, a avut tot aparatul de control fiscal la dispoziție -ANAF- tot un an de zile, și n-a sesizat că amenzile sau măsurile punitive luate pentru îndreptarea deficiențelor din piață, sunt minore, nesemnificative, față de efectele grave pe care le produc. Și dacă tot nu sunt eficiente, să-i lăsăm pe comercianți în pace să nu-i mai deranjăm cu “controale comuniste”. Oare dl. Cîţu după ce debitează inepțiile ca niște cugetări de maximă importantă, își da seama de ridicolul în care se plasează?……Despre reformele înghesuite în PNNR cred că și dl. Manfred Weber cu greu poate declara că a înțeles ce reforme implementează acest PNNR, oricum e greu să ajungi la competența d-lui Ghinea, inițiatorul “de jure” al mirobolantului program, pe care numai el îl poate aplica “de facto”, dar dacă n-a fost lăsat… are grijă dl. Vâlceanu să ne reamintească că trebuie să facem reformele, noi, el nu, și nici nu știe care sunt acelea măcar ca iterație, că poate așa le-ar putea explica și celorlalți membrii ai guvernului. Măcar de s-ar alătura d-lui Câciu de la Finanțe în efortul de a mai recupera din banii alocați României în perioada 2014-2021 și neabsorbiţi din varii motive până acum, tot ar mai fi ceva bun. Numai să anunțe că vin niște bani și în rest să contemple mărețele realizări ale guvernării liberale, nu e ce trebuie să facă ministrul fondurilor europene, cred eu…..Dar uită că procentul acela de 9,4% din PIB, blochează posibilitatea majorărilor și rezolvarea inechității pensiilor, măcar conform Legii 127/2019. Dar ce să ceri unui fost ministru al finanțelor care, în 2020 a blocat aplicarea Legii 127 împreună cu șeful sau dl. L. Orban, prorogând-o până în 2023, iar din poziția de șef al executivului s-a evidențiat prin discursuri greu de înțeles și pentru binevoitorii care îl înconjurau, în speranța unei poziții avantajoase la robinetul bugetului de stat, că doar de aia l-au sprijinit în lupta internă din PNL…..Nu știu dacă o fi discutat cu dl. Weber despre politica domniei sale ca premier, privind dereglementarea pieței energiei, propusă de colegul sau de partid, dl. Virgil Popescu, dacă a reușit să-i explice cum a reușit, nefăcând nimic când trebuia să intervină în piață la input-urile distorsionate, să aducă o țară întreagă în pragul disperării din cauza lipsei resurselor pentru plata facturilor de curent și gaze. ….Slovenia, luni 14.03 a plafonat prețul la pompă pentru benzină la 1.50 Euro și motorină la 1.54 Euro. Și, tupeu mare pe Primul Ministru al Sloveniei (care după ce a rezolvat problemele acasă, s-a dus și în Ucraina să vadă dacă poate ajuta cu ceva), a comunicat cum a luat decizia acestei plafonări: a luat cotațiile celor două sortimente din ziua de luni 14 martie, și la benzină a scăzut cu 6 cenți cotația de pe piață, iar la motorină a scăzut cu 13 cenți. Și le-a plafonat mai jos decât piața. Și n-a mai protestat nici o entitate de la Bruxelles că distorsionează piața, nimic……Mai avem câteva zile și vine 1 aprilie, după 4 luni de bâlbe și plafonări originale (ați văzut mai sus exemplu actual simplu și clar, dar de ce simplu când se poate complicat?), o să avem iarăși plafonări la tarife de consum pe care un om normal într-o țară normală, în secolul 21 n-ar putea să le atingă decât dacă stă în pădure. Cum 100 kw la curent – chiar și într-un apartament de bloc consumul este mai mare de 130 kw/lună, de case ce să mai vorbim. La gaze, 1200 mc pe an te duce la idea că o centrală termică este atât de performanță că nu consumă mai mult de 0.3-0.5 mc/oră, dar ea este construită, cele cu tiraj forțat și randament de 120%(ca în filmele SF) să consume cel puțin 2,3-2,5 mc/oră. Un consum mediu pentru o locuință nu poate fi de 100 mc decât dacă stai în frig. ….. Ce conducători de țară își distrug propria nație, condamnând-o la extincție, în lipsa resurselor de supraviețuire….. Ce n-a înțeles dl. Cîţu este că ponderea într-un salariu a plății utilităților nu poate fi de 80%, pentru că din 20% nu poți ține și o familie, plăti și impozite și taxe, care vin în fiecare an. …..Și apoi ce faci cu seniorii, de grijă cărora îl certă pe dl. Budăi că nu se mai ocupă să le mărească pensiile. Lor cum le asiguri creșterea de venituri. Sau ei nu sunt importanți când e vorba de echilibrele macro, care așa de bune sunt că ne-au adus în această stare. Integral: https://ziare.com

Asasinii energetici (II) – Cum s-a scumpit benzina? „Cedarea suveranității energetice – trădare sau prostie”. Așa se numește articolul scris în 2016 și publicat în revista academică a SNSPA, „Perspecive politice” în care spuneam următoarele:….În plan intern asistăm la coagularea unor grupuri de presiune în domeniu: firmele străine care au participat la procesul de „privatizare” din extracție, prelucrătorii, transportatorii și distribuitorii precum și importatorii…..Trebuie să semnalăm că astăzi cele trei rafinări aflate în funcțiune (din zece existente acum 15 ani) aparțin OMV, LukOil sau KazMunayGaz. De asemenea distribuția de combustibili aparține în proporție de peste 95%: OMV, LukOil, KazMunayGaz, SOCAR, MOL, Gazprom….. Nu putem să nu uităm distribuția de energie elecrică. Aproximativ o treime este reprezentată de firmele Electrica Transilvania Nord, Electrica Transilvania Sud, Electrica Muntenia Nord cu acționariat statul roman și restul fiind CEZ Oltenia (statul ceh), EON Moldova (Germania) și Enel (Italia), cea mai mare, cu distribuție în Banat, Muntenia și Dobrogea.  În situația descrisă mai sus, în care Gazpromul poate controla sau influența majoritatea companiilor energetice ce operează în România, putem afirma că România este supusă unei mari vurnelabilități în cazul începerii unui conflict în regiune cu implicarea Federației Ruse….. După șase ani s-a demonstrat că am avut dreptate!  La ceea ce am scris atunci mai adăugăm că ceea ce s-a întâmplat miercuri 9 martie 2022 nu este altceva decât parte a războiului hibrid. Industria de extracție, prelucrare și distribuție a petrolului și produselor derivate nu mai aparține României și companiile ce dețin mare parte din petrochimie pot face ce doresc, de la blocarea distribuției până la creșterea prețurilor. La această operațiune se adaugă „ocuparea spațiului mediatic” de către forțe străine, aici numind Federația Rusă, partenerul de afaceri a companiilor de care am amintit mai sus și care ușor pot cumpăra „servicii” de la companii de PR pe Facebook (adică trolii autohtoni) și de la jurnaliști iresponsabili. Peste toate acestea au intervenit „idioții utili” care au difuzat „informația” precum prețurile carburanților au „explodat”, printre ei numărându-se și cățiva jurnaliști. Nu știm dacă a fost lăcomia unui francizor al lanțului de benzinarii MOL sau un aranjament murdar, cunoscând ca MOL e dirijat de Victor Orban, prietenul declarat a lui Vladimir Putin. Energia nu se produce din minciuni!  Săptămâna trecută s-a luat hotărârea ca să se pornească diverse capacități de 700 MW, din care un grup de 300 MW de la CEO, la Turceni, care s-ar părea ca nu are aviz de mediu și este neISCIRizabil, deci s-ar putea să nu se pornească niciodată. Mai e promis și Iernutul până la sfârșitul anului. Dar promisiunea este de 210 MW, când noi știm că Iernutul are capacitatea de 430 MW. Cică și la Hidroelectrica se mai întâmplă o minune: la anul vor mai porni 200 MW. De unde? Nu a fost pornită nici o investiție în ultimii ani. Sumarizăm pe energia securitară: nu credem că este posibil să se pornească Turceniul cu cei 300 MW și Iernutul e posibil ca sa pornească doar jumatate, adică un grup de 210 MW. Pe hidro nu ne dam seama de unde se vor scoate cei 200 MW care chiar dacă ar fi, nu pot asigura securitatea SEN. Ni se mai pomenește de Fondul de Modernizare care va îndrepta banii către CEO. Dar acești bani nu sunt pentru producția de energie din cărbune sau gaz (după cum se discuta acum cațiva ani că se va retehnologiza pe acest tip de combisibil) ci pentru solare…… Minciuna de săptămâna aceasta: Autoritățile ne spun că avem capacități de producție de 18.545 MW. Toți știm că dacă deschidem site-ul Transelectrica, vedem că este un eveniment dacă producem 7000 MWh și că importurile sunt deobicei peste 1000 MWh.  Asasinatul” de săptămâna trecută: Secretarul de stat Dan Drăgan a fost singurul din conducerea Ministerului Energiei care mai avea habar de industria energetică. A fost demis vinerea trecută! I-a luat locul un cetățean, pe nume George Lazăr, căruia dacă îi citiți cv-ul vă veți da seama că nu are nici o treabă cu energia. Mai mult decât atat, presa locală îl arată drept sinecura perfectă……Diriguitorii energiei își pun în continuare sinecurile de partid în posturi cheie, acestea luând decizii halucinante în defavoarea populației, prin amintitele cresteri de prețuri, și în favoarea companiilor de furnizare. Integral: https://www.contributors.ro

Seful Consiliului Concurentei, despre subventionarea facturilor de curent: ''Sunt si oameni, ca mine sau ca dumneavoastra, care putem sa ne platim factura de electricitate''BOGDAN CHIRIŢOIU, PREŞEDINTELE CONSILIULUI CONCURENŢEI:“Vedem o creştere a populismului, alimentată de inflaţie şi de problemele economice”  …. Bogdan Chiriţoiu a declarat: “De ce mă tem şi la ce trebuie să fim atenţi: în primul rând inflaţia, un fenomen cu care nu ne-am confruntat în România în ultimii 10 ani. De la intrarea în Uniune inflaţia a tot scăzut, eram foarte fericiţi că am reuşit să reducem inflaţia la cifre foarte mici – noi care istoric eram o ţară cu inflaţie mare. Acum, iată, avem un puseu inflaţionist în întreaga lume, în prezent şi în România, iar asta ne creează o provocare. Noi, până acum, ne-am justificat în bună-măsură activitatea spunând «iată cum reuşim să ţinem preţurile jos printr-o bună concurenţă». Acum, văzând aceste creşteri de preţuri, trebuie să arătăm în continuare că mecanismele pieţei funcţionează şi că suntem vigilenţi şi că nu lăsăm unele firme să profite în mod incorect de situaţie pentru a creşte preţurile mai mult decât ar rezulta din simplul joc al pieţei”. Chiriţoiu a mai afirmat că decidenţii politici au tendinţa de a veni cu soluţii facile la lucruri care doar în aparenţă sunt simple, “soluţii greşite care nu vor face decât să înrăutăţească situaţia economică”. “Alimentată de inflaţie şi de problemele economice vedem o creştere a populismului, cu tendinţa de a veni cu soluţii facile la lucruri aparent simple, în realitate (soluţii) greşite care nu vor face decât să înrăutăţească situaţia economică. Trebuie să fim capabili (să reacţionăm), ca în perioada de debut a pandemiei, când erau tot felul de apeluri la soluţii negândite. Ţin minte la un moment dat au fost interzise câteva zile exporturile anumitor produse (cereale, inclusiv grâu – n.r.), dar acolo, din fericire, s-a revenit repede. Era un lobby destul de puternic care ne spunea că trebuie să îngheţăm preţul la alimente. Din fericire am reuşit să arătăm decidenţilor politici că nu avem de-a face cu un fenomen generalizat, că nu se justifică o îngheţare a preţurilor la alimente, folosind şi Monitorul Preţurilor şi baza de date care arată la zi preţurile din magazinele alimentare. Dar genul acesta de presiuni pot să apară din nou”, a spus preşedintele Consiliului Concurenţei. Acesta a adăugat: “Numai acum câteva zile era panica preţului la combustibil, pornind de la o amârâtă staţie din Bihor. Se crease impresia că preţurile vor exploda în întreaga ţară. Aici am avut şi avantajul că avem acest proiect al Monitorul Preţurilor la carburanţi care ne-a arătat a doua zi că situaţiile erau restrânse. Doar câteva staţii din ţară ajunseseră la preţul de 11 lei/litru. Majoritatea aveau preţuri mult mai mici. Dar genul acesta de situaţii vor mai fi întâlnite şi trebuie să fim capabili să venim cu soluţii către decidenţii politici care să evite reflexele unor soluţii din acestea simple care fac mai mult rău decât bine”…..”Consiliul va fi implicat să ţină cele două tipuri de analize – de securitate naţională şi de concurenţă – împreună, să nu riscăm să birocratizăm prea mult procesul. Încercăm să coordonăm cele două tipuri de analize ca să nu creăm o povară suplimentară pentru mediul de afaceri, dar siguranţa naţională va fi mai importantă”, a conchis Bogdan Chiriţoiu. Integral: https://www.bursa.ro

Protest al societății civile față de ”incriminarea delictului de opinie”: ”Lege care ne apropie de dictatura lui Putin” …..Comunicatul integral al ONG-urilor: Constatăm cu îngrijorare că, într-o perioadă de criză profundă la nivel mondial, în care întreaga lume privește cu spaimă spre acest nou asalt al dictaturii asupra lumii libere, în loc să întărească sistemul democratic, politicienii noștri emit legi care pun din nou în pericol înseși fundamentele unei societăți libere și democratice în România. Sub pretextul implementării unei decizii-cadru europene în legislația națională, prin recentul proiect de lege votat în Camera Deputaților, decizională în acest caz, politicienii români nu fac decât să incrimineze delictul de opinie. Amendamentul privind pedepsirea discriminării pe criterii de apartenență politică, care vine să modifice articolul de lege din Codul penal, redeschide o Cutie a Pandorei, dând cale liberă unor interpretări abuzive și contrare dreptului fundamental la libera exprimare, prin care o critică substanțială adusă unui politician sau partid politic, inclusiv de către mass-media, ar putea fi considerată infracțiune. Decizia cadru 2008/913/JAI a Consiliului Europei face referire foarte clară la xenofobie si rasism, iar categoriile de persoane sunt precis enumerate, fiind definite pe criterii de „rasă, culoare, religie, descendență sau origine națională sau etnică”, și nicidecum pe criteriul apartenenței la un partid politic. În noiembrie 2021, Senatul României a adăugat, pe lângă cele preluate din decizia JAI, noi criterii: opinia sau apartenenţa politică, averea, origine socială, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA. Camera Deputatilor, camera decizională, a votat forma Senatului iar legea urmează să fie trimisă la Președinție. Legea va trebui să aștepte o decizie a Curții Constituționale, dacă aceasta va fi atacată înainte de promulgare. Politicienii nu sunt și nu pot fi asimilați drept o prezumtivă categorie discriminată. În consecință, cerem aplicarea și implementarea corectă a Deciziei cadru 2008/913/JAI a Consiliului Europei în Codul penal, în spiritul ei, și anume cu privire la incitarea la ură și violență împotriva grupurilor discriminate așa cum sunt identificate, și nicidecum pe criteriul apartenenței la un partid politic. În felul în care e formulat acum, articolul de lege deturnează de fapt sensul și spiritul deciziei cadru europene de combatare a antisemitismului si rasismului și oferă o armă politicienilor, ce poate fi îndreptată oricând, și foarte ușor, împotriva dreptului la libera exprimare și a libertății presei. Prin urmare, considerăm imperios necesară găsirea unei soluții legislative de anulare de îndată a efectelor nefaste pe care forma actuală a proiectului de lege le poate produce. Integral: https://www.g4media.ro

„ – E mult mai important curentul electric decât cuibul unei păsărele” – Fals, domnule senator PSD! Să vă explicăm ….. Chiar merită efortul? Ne întrebăm acum, în situația în care România pierde anual zeci de mii de cetățeni ce preferă să-și alcătuiască destinul pe alte meleaguri. Nici o hidrocentrală, indiferent de dimensiune, nu este lipsită de un real impact asupra mediului – și aici am putea să devenim serioși. Părțile rele sunt cu mult mai multe, domnilor senatori și le vom detalia în rândurile următoare, cu speranța că la Camera Deputaților vom identifica interesul național cu adevărat. 1). În rezervoarele artificiale se produce o oxigenare insuficientă a apei, care apoi, odată eliberată din turbinele hidrocentralei duce la o oxigenare peste limitele naturale – afectând echilibrul ecosistemelor în aval. 2). Captările duc la privarea de apă ale unor văi întregi, vegetația, solul, aerul (umiditatea) și viețuitoarele – alunecând în constantele deșertificării. 3). Este puternic modificat fluxul sedimentelor (tranzitul nisipului și pietrișului) reprezentând o temă complexă care se poate aborda prin intervenția specialiștilor. 4). Impactul asupra biodiversității se calculează prin mortalitatea în cadrul unor specii de animale –ce dispar treptat din areal, dar și pierderea diversității lumii vegetale – prin distrugerea iremediabilă a varietății. 5). Influențarea drastică a proprietății ființelor vii de a-și manifesta sub influența mediului și a eredității, însușirile morfologice, fiziologice și biochimice – fenomen care se manifestă crud și agresiv imediat ce cursul apelor este modificat. 6). Din cauza încălzirii globale (am observat faptul că anul acesta nu a nins suficient și nici nu s-au înregistrat temperaturi negative specifice iernii la noi în țară)  în mod evident activitatea bacteriologică specifică apei barajelor poate duce la eliberarea de metan – un gaz cu efect de seră de 20 de ori mai puternic decât CO2. În plus în zona râului modificat nu se vor asigura niveluri suficiente de apă în bazine, iar pe traiectul închis va apărea seceta distrugătoare provocată de om împotriva naturii. Există studii în acest sens, care pot fi consultate. 7). Este inadmisibil să construim obstacole pe râuri – aici lăsăm organizațiile de mediu să explice consecințele, care sunt imense, în sensul distrugerii biodiversității. Astăzi, în condițiile climatice actuale suntem obligați ca națiune civilizată – să respectăm râurile, continuitatea lor naturală și criteriile ecologice contemporane. 8). Anumite cursuri de apă (care sunt deja încadrate în liste speciale la nivel european și mondial – în statele avansate) nu pot primi instalații hidroelectrice, cauzele urmărind compoziția apelor, amplasarea lor geografică și impactul asupra ecosistemelor montane. 9). Dacă vom calcula procentul de apă necesar naturii în zonele în care se construiesc baraje (aspect puțin luat în calcul, sau deloc) și mai ales dacă vom estima că apa retrasă și deviată pentru a trece prin turbină nu trebuie să priveze nici zonele din amonte și nici o prea mare arie în aval, vom dubla ineficiența unor astfel de investiții. 10). Captarea debitului total al cursurilor de apă pentru producția de energie electrică este de neimaginat – moment în care dacă specialiștii vor informa Senatul României că astăzi, în actualele schimbări climatice, debitul necesar naturii ajunge undeva la cel puțin 40% din totalul captat și mai ales ținându-se cont de faptul că bazinele au acumulări diferite în funcție de anotimp – aprobarea unor astfel de proiecte s-ar abandona rapid, în favoarea unor alte tipuri de energii regenerabile – de exemplu: centralele eoliene, câmpurile de panouri solare, energia geotermală, etc. Concluzii Ca națiune civilizată România trebuie să-și asigure normative complete în managementul ariilor naturale – primând respectul pentru viața cursului de apă – sedimentele care formează albia râurilor, trecerea corpurilor plutitoare naturale, resturile vegetale care contribuie la viața cursului apei, viețuitoarele dependente de apă și mai ales întreg ecosistemul – pe care îl definim aici ca biotop și biocenoză – toate acestea reprezentând elemente de importanță absolută în luarea deciziilor când se decide construirea unei hidrocentrale într-o arie protejată. Odată abandonat acest proiect de lege – am putea să decidem remedieri la hidrocentralele deja existente instalând: – turbine ihtio – necesare pentru trecerea peștilor în amonte, dar și rețele compatibile care previn intrarea peștilor direct în turbine. – treceri care ocolesc barajele, pentru a se asigura cursul de apă natural – hidrocentrala folosind numai un procent din apa din regiunea respectivă. – supape ce permit trecerea sedimentelor. – evitarea pragurilor de orice fel. – adaptarea la directivele europene…….Aleșii sunt în Parlament pentru a servi cetățenii și națiunea și nu pentru a se pronunța în subiecte care îi depășesc, deciziile lor devenind astfel potrivnice intereselor României, ca stat civilizat al Uniunii Europene. Integral: https://www.contributors.ro

EXCLUSIV Doar 3 obiective din PNRR sunt finalizate din cele 24 care au ca termen limită sfârșitul lunii martie, restul ”în curs de realizare” / Care sunt cele șase scheme de finanțare ce așteaptă lansarea …..Cele 3 finalizate se referă la:

  • Achiziții publice: Intrarea în vigoare a modificării legislației naționale privind căile de atac (Legea nr. 101/2016) – aceasta a fost realizata printr-o Ordonanță de Urgență adoptată în 2021
  • Intrarea în vigoare a cadrului legal pentru înrolarea contribuabililor persoane juridice în SPV (Spațiu Privat Virtual). Responsabil: Ministerul Finanțelor
    Răspuns MIPE: Finalizat, prin aprobarea Ordonanței nr. 11/2021 pentru modificarea și completarea Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală și reglementarea unor măsuri fiscale.
  • Operaționalizarea / aprobarea Planului comun de acțiune al Agenției Naționale de Administrare Fiscală și al Inspecției Muncii pentru prevenirea și limitarea fenomenului de evaziune a muncii la gri/la negru
    Responsabil: Ministerul Finanțelor.

….Între cele 24 de obiective, sunt șase scheme de finanțare care așteaptă lansarea și vizează: energii regenerabile, renovarea (energetică și din punct de vedere seismic) a clădirilor publice și ale celor private, mediul de afaceri (Fondul de fonduri de Capital de risc pentru Redresare). Un jalon extrem de important este cel referitor la analiza opțiunilor pentru realizarea cloudului guvernamental (n.r. digitalizarea administrației publice). ….Reamintim că obiectivele cu termen la 31 martie vor fi raportate împreună cu cele care au termen la 30 iunie, pentru a doua tranșă de fonduri PNRR, ce va fi solicitată în toamnă. Deocamdată, MIPE trebuie să depună cererea de plată pentru prima tranșă PNRR, care va fi trimisă la Bruxelles în luna mai, așa cum a declarat recent ministrul Dan Vîlceanu. Integral:https://www.g4media.ro

EXCLUSIV. Cum A Ajuns Gabriela Vrânceanu Firea Primarul Capitalei! IMAGINI DE COLECȚIE | LibertateaUnde a ajuns Ministerul Familiei la peste două luni de la înființare: nicăieri / Ce fac ministerele similare din alte țări/ Răspunsurile Gabrielei Firea  Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, condus de Gabriela Firea, pare că stagnează, la peste două luni de la înființare. Mare lucru nu s-a întâmplat: nici măcar site-ul nu este pus la punct. Asta în condițiile în care instituții similare din alte țări fac foarte multe lucruri: gestionează programe și oferă țintit beneficii familiilor în funcție de problemele fiecăreia din ele. …. – Acest minister pare că ar sprijini refugiații din Ucraina, dar centrul este al unui ONG, iar instituția care ajută ar fi Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, ce se află în subordinea Ministerului Familiei. – În alte țări, Ministerele similare chiar se ocupă de familii cu ajutoare specifice, țintite foarte bine în funcție de situația proprie. – Familiile din Germania se pot baza pe o gamă largă de beneficii de la stat. Acestea includ alocația pentru copii și alte prestații legate de familie, cum ar fi alocația parentală, suplimentul pentru copii și alocația scutită de impozit pentru părinții singuri – care sunt legate de circumstanțe sau nevoi specifice. – În Finlanda se ocupă de bunăstarea socială, protecția copilului, asistența socială și servicii pentru persoanele cu dizabilități, inclusiv servicii de interpret, servicii pentru persoanele în vârstă, servicii de sănătate, asistență medicală școlară și servicii pentru elevi, cu politici împotriva violenței domestice. – În Norvegia, cea mai mare parte a bugetului merge pe beneficiile (în bani) pentru familiile cu copii. – Lucrurile menționate în Programul de Guvernare pentru ministerul condus de Gabriela Firea, respectiv proiectele de ajutorare a familiilor (mașini de 7 locuri, sistem de vouchere), acestea trebuiesc aplicate și realizate de alte ministere, nicidecum cel al Familiei. – O privire în bugetul pe 2022 arată că practic se continuă proiectele începute anterior, multe din fonduri europene. Ca exemplu, un proiect este despre organizarea de tabere naționale, tematice, sociale, pentru copii, tineri cu dizabilități sau altul despre organizarea de tabere studențesti pentru studenți merituoși sau situație socială gravă. O concepție asupra familiei și o privire rapidă asupra instituției în alte 3 țări…. Dacă intrăm pe secțiunea dedicată familiei de pe site-ul instituției germane, vedem că politica familială modernă înseamnă respectarea cuplurilor căsătorite sau cele care conviețuiesc cu copii, precum familiile monoparentale, vitrege, familiile mixte, de același sex (rainbow families) și familiile care oferă îngrijire membrilor dependenți. Înseamnă oferirea de sprijin adaptat nevoilor lor. Familiile din Germania se pot baza pe o gamă largă de beneficii de la stat. Acestea includ alocația pentru copii și alte prestații legate de familie, cum ar fi alocația parentală, suplimentul pentru copii și alocația scutită de impozit pentru părinții singuri – care sunt legate de circumstanțe sau nevoi specifice. Pe lângă astea, statul german oferă protecție familiilor, respectiv suport online. În funcție de situația familiei, din câteva click-uri poți afla de ce tipuri de ajutor poți beneficia de la stat. Sistemul online este foarte bun, identifică imediat problemele de completare. …. În Finlanda, ministerul Familiei se ocupă de bunăstarea socială, protecția copilului, asistența socială și servicii pentru persoanele cu dizabilități, inclusiv servicii de interpret, servicii pentru persoanele în vârstă, servicii de sănătate, asistență medicală școlară și servicii pentru elevi, cu politici împotriva violenței domestice etc. În Norvegia, ministerul vrea să permită copiilor și tinerilor să crească în siguranță și să participe la procesele publice de luare a deciziilor, să promoveze securitatea economică și socială pentru familii, consolidarea drepturilor și siguranța consumatorilor. Cea mai mare parte a bugetului merge pe beneficiile (în bani) pentru familiile cu copii. În Polonia, deși se numește Ministerul Familiei și Politicii Sociale, acesta e de fapt un minister clasic al muncii, așa cum îl aveam noi până în 2021. În Europa, multe țări au un minister așa cum îl aveam și noi pe-al nostru, cel al Muncii, care include și chestiunile legate de familie….. Momentan, Ministerul Gabrielei Firea pare a fi o anexă a Ministerului Muncii  Acest nou minister e ciudat, dacă ne uităm puțin la el. Seamănă cu un fel de anexă a Ministerului Muncii. Asta pentru că instituții importante precum Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială sau Autoritatea pentru Protecţia Persoanelor cu Dizabilităţi au rămas în continuare la Ministerul Muncii. În alte țări, unde există un minister al Familiei, printre altele, de astfel de lucruri se ocupă: alocații, ajutoare, programe, adică chestiuni ce țin de bani cu ținte directe ….Momentan, noul Minister al Familiei pare că există doar de dragul de a fi condus de cineva. Instituțiile din subordine vor funcționa la fel cum o făceau și până acum. Integral: https://economie.hotnews.ro

Copac toaletat în Drumul Taberei, București(VIDEO) Se aud drujbele, a venit primăvara… Cum trebuie făcută de fapt toaletarea copacilor?  Toaletarea copacilor este un proces criticat de tot mai mulți locuitori ai Capitalei și nu numai, din cauza modului inadecvat în care sunt întreținuți arborii de către muncitorii angajați de autoritățile locale. Rezultatul toaletărilor e de multe ori dezastruos: copaci sănătoși, tăiați de la jumătate sau chiar de la rădăcină, în timp ce alți arbori se usucă în timp și mor, din cauza intervențiilor neprofesioniste. Odată cu luna martie, municipalitatea din București începe din nou așa-numita acțiune de toaletare a copacilor. În unele cazuri, muncitorii de la ADP sunt chemați chiar de asociațiile de proprietari, unde există șoferi nemulțumiți că pe mașinile lor cad crengi din copaci. Termenul ”toaletare” nu există însă în limbajul peisagiștilor, însă a fost preluat de presă în ultimii ani din comunicările publice făcute de autoritățile locale. În mod normal, toaletarea unui copac nu ar trebui făcută neapărat cu drujba. Peisagiștii spun că orice arbore trebuie întreținut, însă numai în urma unei evaluări riguroase, făcute de un expert arborist. Aflați din clipul de mai jos cum ar trebui făcută de fapt toaletarea unui copac. Filmul este produs de Asociația Peisagiștilor din România. Integral: https://www.rfi.ro

Costel Barbu, Noul Secretar General Adjunct Al Guvernului, A Fost Descoperit Incompatibil Pe Când Era Primar în Teleorman | LibertateaEXCLUSIV Curtea Supremă a anulat diplomele universitare ale lui Costel Barbu zis Bitanu, fostul secretar general adjunct al Guvernului Orban / Barbu a primit clasare pentru înşelăciune după ce a achitat prejudiciul  Înalta Curte de Casaţie a anulat mai multe diplome universitare ale lui Costel Barbu zis Bitanu, fostul secretar general adjunct al Guvernului şi un apropiat al lui Ludovic Orban, potrivit deciziei de marți, 15 martie, a instanţei. Instanţa a admis astfel o cerere a Parchetului General. Decizia nu este definitivă.  Urmărit penal pentru înşelăciune. A primit clasare după ce a achitat prejudiciul Fostul secretar general adjunct al Guvernului, Costel Barbu, a fost urmărit penal pentru înşelăciune de Parchetul General pentru că s-a folosit de o diplomă falsă de licenţă ca să se angajeze ca city manager în comuna teleormăneană Suhaia, după ce nu a mai putut fi primar, fiind declarat incompatibil de ANI, au declarat surse judiciare pentru G4media.ro. În noiembrie 2021, Parchetul general a emis soluţie de clasare după ce Costel Barbu s-a împăcat cu partea vătămată, primăria Suhaia, şi a achitat prejudiciul: salariul de city manager în cuantum total de aproape 80.000 de lei, au explicat sursele G4media.ro. Totodată, parchetul a cerut instanţei să îi anuleze lui Barbu diploma de licenţă de la Universitatea de Vest şi celelalte diplome şi titluri universitare. Cine e Costel Barbu  Fostul secretar adjunct al Guvernului Orban, Costel Barbu, este acum deputat de Teleorman. În 2014, Barbu a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare pentru ultraj, iar în 2015 a fost condamnat de Înalta Curte pentru incompatibilitate, fiind demis din funcția de primar al comunei teleormănene Suhaia. Ascensiunea lui Costel Barbu în politică a început după congresul PNL din 2017, când Ludovic Orban a fost ales președinte al partidului. Cei doi ar fi devenit apropiați în contextul în care Barbu i-a fost şofer lui Orban șofer în campania internă din partid din același an. ”Orban avea permisul de conducere suspendat și avea nevoie de un șofer care să îl ducă pe la filialele din țară, în campanie. Barbu a fost acela și, de atunci, au devenit foarte apropiați”, a declarat un politician local pentru G4Media. Ulterior congresului, Costel Barbu a fost numit secretar general adjunct al PNL, iar în decembrie 2019, odată cu instalarea lui Ludovic Orban la Palatul Victoria, Barbu a fost numit secretar general adjunct al guvernului. Condamnare pentru incompatibilitate….. Condamnat definitiv pentru distrugere, ultraj, tulburarea ordinii și liniștii publice și violare de domiciliu În iulie 2010, Costel Barbu, primar de doi ani al comunei Suhaia, a fost trimis în judecată alături de alte 19 persoane pentru infracţiunile de distrugere, ultraj contra bunelor moravuri, tulburarea liniştii şi ordinii publice şi violare de domiciliu. Dosarul penal a fost întocmit după ce Barbu, alături de sătenii din Suhaia, au luat cu asalt locuința unui om de afaceri construită pe malul lacului din localitate. Primăria l-a dat în judecată pe afacerist pentru că acesta nu îi mai lăsa pe săteni să pescuiască și a câștigat în instanţă dreptul oamenilor de a folosi balta. Ulterior, pe 12 noiembrie 2009, Prefectura a emis un titlu de proprietate, prin care cetăţenii primeau lacul înapoi. „În data de 12 noiembrie 2009, comisia judeţeană de punere în posesie a mers în comună, iar primarul, Costel Barbu a chemat la primărie mai mulţi localnici, cărora le-a pus la dispoziţie mijloace de transport, tractoare şi buldozere, pentru a merge împreună la baltă. O parte dintre aceştia au mers împreună cu reprezentanţii primăriei la locul unde trebuia să se bată ţăruşul, iar ceilaţi s-au deplasat la locuinţa lui Dinu Eduard”, a spus purtătoarea de cuvânt a Parchetului de pe lângă Tribunalul Teleorman, procuror Cocuţa Evaterina Ruscu, citată de Adevărul. ”Puhoiul de oameni, aproximativ 200 de persoane s-a dezlănţuit la vederea oamului de afaceri şi cu buldozerul au distrus gardul casei, au incendiat un autoturism Dacia, au răsturnat un Jeep şi au spart geamurile de la casă şi de la uşi„. Toate acestea se întâmplau în prezenţa edilului şef, care „era urcat pe una dintre maşini şi flutura titlul de proprietate al bălţii”, a mai spus procuroarea…..În 2013, Costel Barbu a fost condamnat de judecătoria Zimnicea la doi ani de închisoare cu suspendare pentru ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii publice, sentința fiind menținută, prin decizie definitivă pronunțată în 2014, de Curtea de Apel București. Integral: https://www.g4media.ro

What were the greatest feats of the old Russian empire? - QuoraDe unde și până unde se întinde Rusia Mare  …. Cuceritorul Hitler a visat și el o Germanie cât mai mare, anexându-și Austria (Anschluss), apoi o parte din Cehoslovacia (Sudetenland), apoi o halcă zdravănă din Polonia (țară împărțită frățește cu colegul Stalin). Iar, în continuare, a mai pohtit și la stepa frățească a colegului, până la Volga, în Crimeea și Caucaz. Uniunea Sovietică s-a mulțumit cu o parte din ce moștenise de la țari, dar dictatorul Putin nu se poate deloc resemna cu ce a rămas după dezmembrarea URSS.  Din punctul lui de vedere, Providența însăși l-a desemnat să așeze frontierele Rusiei acolo unde le este lor locul. N-aș fi rostit poate aceste cuvinte, dacă nu l-aș fi văzut pe urmașul țarilor cum pășește, cam scund, dar măreț, prin niște uși croite ca pentru Guliver și cum își ține interlocutorii la distanță, ca pe niște pitici, ajunși în țara namilei. Nu e exclus ca țarul Putin să ascundă în gândul său o ispititoare metaforă, pe care unii memorialiști i-o atribuie țarului Petru (cel Mare, cum spuneam): „Rusia se întinde până acolo unde a călcat măcar o dată copita calului călărit de soldatul rus”. Dacă a rostit așa ceva țarul Petru, o personaitate înțeleaptă de altfel, sau dacă au fabricat-o memorialiștii – asta e ceva discutabil. Dar faptul e ca zicala italiană: „Se non è vero è ben trovato”. Cum am spune noi, românește: „chiar dacă nu-i adevărată, găselnița tot e strașnică!” Adevărată sau nu, te sperie gândul că soldatul rus a tropăit multă vreme prin Republica Moldova, ba chiar și prin meleagurile noastre, plus toată Europa Răsăriteană, în total vreo zece țări, și chiar o parte din Germania, până la poarta Brandenburg, unde a și pus un zid cât casa, ca să știe lumea toată unde s-a oprit soldatul rus. Trebuie să recunoaștem că n-a ajuns așa departe nici calul lui Petru, nici al Ecaterinei, dar a călcat (metaforic, bineînțeles) copita lui Stalin și șenila URSS (culmea, primită ca ajutor din SUA)….. Îmi dau seama că afirmația este gravă și țin să mă explic. Săptămâna trecută, domnul Lukașenko, vasalul de la Minsk al feudalului de la Moscova, s-a plâns că țara lui nu are ieșire la Marea Baltică.  Luând act de neobișnuita pretenție, respectivul feudal a declarat presei: „Chiar astăzi am discutat cu preşedintele Belarusului pe această temă. Prietenii noştri din Belarus sunt interesaţi să fie prezenţi în Marea Baltică, interesaţi să îşi dezvolte propriile baze portuare. Ştiţi că şi eu îl susţin”. Îl susține? În ce calitate îl susține și unde? Hai să privim harta: între respectivul Lukașenko și respectiva Marea Baltică se află teritoriile a trei țări independente și suverane: Polonia, Letonia și Lituania. Poate, oare, Putin să „susțină” acolo interesul Belarusului, altfel decât încălcând suveranitatea uneia dintre aceste țări, eventual chiar a două sau a toate trei?…. Ferească Dumnezeu să observe cumva Lukașenko că-i lipsește vreo ieșire la Marea Neagră, la Munții Carpați sau chiar la Bărăgan! Nici nu-mi vine să-mi imaginez cum l-ar putea susține suveranul de la Moscova, ca să-i placă prietenului de la Minsk! Pare o glumă, pentru cine nu-și amintește de „susținerea” lui Vladimir Vladimirovici pentru cele două regiuni ucrainene din zona Donbas, pe care le-a declarat între timp „Republici Democrate”. Și iată cum, deodată, apare o nouă informație din surse ucrainene despre faptul că rusofonii din zonă pregătesc și o a treia formațiune statală, „Republica Populară Herson”, cu „capitala” la Herson….. Mergând pe fir în sus, ar putea, oare, pretinde cineva terenurile copitate de calul lui Burebista, al lui Ginghis Han, al sultanului Suleiman și al multora alții?  Integral: https://spotmedia.ro

24 octombrie în istoria românilorAmenințări Potrivit ONU, 2,5 milioane de ucraineni și-au părăsit țara din pricina războiului. De la noi au plecat 4 milioane pe timp de pace. Și nu urmează nimic bun. Putin a transformat Ucraina într-o ruină și a ruinat Rusia (din cauza sancțiunilor economice care au scos-o din lumea bună) dar CIA susține că nici el nu se simte prea bine: ,,Putin s-a înșelat în toate privințele”. Dar și câtă lume a înșelat! După eșuarea negocierilor dintre miniștri de externe Lavrov și Kuleba, Rusia și-a reiterat condițiile de pace (una mai imposibilă ca alta) între care și includerea ,,statutului de neutralitate” în Constituția Ucrainei. Adică Ucraina luptă eroic acum nu pentru libertate ci pentru neutralitate? Zelenski a renunțat deja la NATO care ,,se teme de o confruntare cu Rusia”. Păi, toată lumea se teme de o confruntare NATO-Rusia care însemna război mondial (nuclear). Asta vrea Zelenski? Cum să te pui la mintea unui Putin care n-are nimic sfânt și vrea musai război. Asta-i tot ce mai poate oferi Putin poporului rus. Le-a mințit pe femeile Rusiei (cadou de 8 martie) că ,,recruții nu participă la ostilități” deși ministrul apărării a recunoscut că ,,mulți recruți au fost luați prizonieri”. În schimb Lavrov n-a recunoscut nimic: ,,n-am atacat Ucraina” unde ,,operațiunea merge bine”. Deci n-au atacat-o, au operat-o – băgând-o în comă. Malpraxis!….Zelenski știe cum funcționează Putin: ,,dacă vrei să-i știi planurile uită-te la ce-i acuză pe alții”. Putin mai are însă fanii săi care nu fac diferența între bombardarea de acum a unei țări pașnice și bombardarea de către NATO (acum 20 de ani) a criminalului de război Milosevic și a Serbiei aflate deja în război cu foste țări ale Iugoslaviei – exact cum face Rusia cu fostele țări ale URSS-ului. Respingând toate condițiile Rusiei, Kuleba a acuzat Moldova și Georgia că ,,fac autostopul la trenul Ucrainei” cerând să intre în UE odată cu ea. Da, și? Cu ce-l deranjează asta pe Kuleba? ,,Prietenul la nevoie se cunoaște ” a constatat răzând în hohote (deși era vorba de refugiați) Kamala Harris (vicepreședintele SUA) la Varșovia înainte de a sosi la București – unde prietenul anevoie se cunoaște. Considerată istorică, vizita Kamalei a fost mai degrabă geografică: a asigurat flancul estic că va fi apărat la cm…..Dar când armele vorbesc, muzele tac. La ICR Paris și Lisabona au fost numiți 2 politruci ruginiți: Cezar Preda și Paul Dobre. Erau singurii scriitori de care auzise Cîțu în vasta sa incultură. România educată! Dar de bine ce a crescut bugetul apărării la 2,5% din PIB, fabrica de armanent din Brașov era în grevă (din cauza salariilor neplătite). Unde se duc banii pentru apărare? La gradele superioare? Pe avioane militare? Zbor deasupra unui cuib de cuci: experții prevăd că ,,războiul din Ucraina va duce la căderea lui Putin”.  Integral: https://revista22.ro

Japan is running low on McDonald's french fries, but has too much milk as supply chain issues hitMcDonald’s, nevoit să vândă cartofii piure după ce românii au luat tot uleiul  …. „Vestea bună e că nu s-a creat încă nicio panică în legătură cu sarea, astfel încât McPiureul va fi la fel de sărat ca McCartofiiPrăjiţi pe care i-am iubit cu toţii atât de mult”, a declarat McDecebal McPopescu, prăjitor-şef la un restaurant McDonald’s din cartierul Rahova. Mii de bebeluşi, copii, adolescenţi, oameni în toată firea şi pensionari au plâns la auzul veştii, iar pe internet a apărut deja o campanie pentru donarea de ulei către McDonald’s pentru a se putea relua producţia de cartofi prăjiţi. „Din păcate, românii se lasă greu convinşi să se despartă de uleiul pentru care s-au bătut în supermarket, astfel încât mă îndoiesc că avem vreo şansă să readucem prăjeala pe meniul de la Mec”, a oftat Marcel, unul dintre puţinii donatori de ulei. În semn de protest, un bărbat din Brăila s-a legat de friteuză. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 17 martie.”Prin astfel de politici, Guvernul afectează încă o dată principiul contributivității în baza căruia ar trebui să funcționeze sistemul public de pensii, deși toate Guvernele din ultimii 20 ani vorbesc despre necesitatea corectării inechităților din sistemul public de pensii.”

Winter Mountain Cabin Wallpapers - Top Free Winter Mountain Cabin Backgrounds - WallpaperAccessBuna dimineata intr-o zi de joi, 17 martie!  Joi se face şi mai frig. Conform meteorologilor, vremea se va menţine mai rece decât în mod obişnuit pentru această perioadă în majoritatea regiunilor. Cerul va avea înnorări, iar local şi temporar se vor semnala precipitaţii, cu o probabilitate mai mare în jumãtatea de sud-vest a ţării. Acestea vor fi predominant sub formă de ninsoare la munte şi mixte în rest. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări pe creste, în sud-est şi izolat în rest. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 0-10 gr C, iar cele minime, între minus 10 şi 0 gr, mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei. In Capitală, probabilitatea de precipitaţii va fi mai ridicată în prima parte a intervalului. Temperatura maximă va fi de 4-6 gr C, iar cea minimă de minus 6 – minus 4 gr C.

Copii legati de pat intr-un spital din Romania - Imagini socanteCopiii, victimele sindromului long-COVID: Se încadrează în categoria extremelor, explică medicul de familie Gindrovel Dumitra …. „Copiii se încadrează în categoria extremelor: fie au simptomatologie foarte ștearsă și o evoluție foarte bună, am însă câțiva copii care nu s-au recuperat nici la câteva luni. Am un caz – un copil de 16 ani, care a suferit o formă severă, și care la trei luni distanță încă nu s-a recuperat. În același timp, a mai și suferit o reinfecție în luna februarie. A fost intubat în noiembrie-decembrie, a făcut miocardită”, a atras atenția medicul de familie Gindrovel Dumitra, președintele Grupului de Vaccinologie din cadrul Societății Naționale de Medicina Familiei, pentru defapt.ro. Medicul a arătat că, până în prezent, la cabinetul său au venit pacienți cu simptomatologie diversă, care se manifestă timp de câteva luni după perioada de izolare, la trecerea prin boală, însă, „câtă vreme nu avem o definiție clară și mai ales aria de afecțiuni care poate fi considerate consecință a COVID, este foarte greu să îmi dau seama dacă evenimente coronariene acute sau alte afecțiuni respiratorii care apar la o distanță semnificativă de la momentul infectării pot fi considerate componente ale sindromului long-COVID”. „Pot să vă confirm că am pacienți care vin cu probleme de oxigen și pacienți vin cu un nivel de oboseală care se remite in două-trei luni. Unii dintre ei nu pot face activitățile obișnuite”, a explicat medicul….. Întrebat despre existența unor centre în care pacienții post-COVID să fie tratați integrat, medicul Gindrovel Dumitra a declarat că „nu știu să existe facilități comune în care să fie abordat pacientul post-COVID”. Medicul a adăugat, însă, că „fiecare specialitate își abordează propria arie de expertiză”. „Pe componenta respiratorie, pneumologii au făcut pași înainte pt recuperarea fizică a pacienților, aici am văzut intervenții și facilități deschise pentru terapie post-COVID cu kinetoterapeuți, pentru recuperarea funcției respiratorie. Din punct de vedere cardiovascular am observat că există o urmărire destul de intensă pentru urmărirea efectelor cardiovasculare la distanță. Și în zona psihiatrică se dezvoltă facilități de recuperare psihiatrică, în sensul că clinicile de psihiatrie acordă o atenție mai mare acestor cazuri”, a declarat Gindrovel Dumitra. Pacienții post-COVID își ignoră afecțiunile „Am mulți pacienți cu oricare alte boli cronice pe care le ignoră, preferă să uite că au o afecțiune care poate să dea complicații la distanță. La fel există și în rândul pacienților care s-au îmbolnăvit de COVID-19, am văzut această atitudine la mulți pacienți, îmi spun că au o limitare a capacităților fizice comparative cu perioada pre-COVID, dar preferă să nu frecventeze sistemul sanitar din diferite motive”, a arătat Gindrovel Dumitra. Integral: https://defapt.ro

Două obiective majore care lipsesc planului RePowerEU: creșterea producției UE de gaze naturale și regândirea sistemului de taxare a poluării  Comisia Europeană a avansat recent planul RePowerEU, cu scopul de a consolida securitatea energetică a Uniunii Europene (UE) pe termen lung. Acest plan presupune diminuarea dependenței energetice a Europei față de Rusia, în contextul invaziei Ucrainei….. Din considerente de mediu, producția de gaze din zăcământul din Groningen (Olanda), cel mai mare din UE, a început să fie redusă treptat începând cu 2015. De asemenea, în Marea Nordului există potențial neexploatat de către Germania tot din cauza unor politici restrictive de mediu. Noi foraje exploratorii au fost interzise chiar prin protocolul actualei coaliții de guvernare, iar în noul context geopolitic au început deja să apară discuții de la nivelul guvernului cu privire la o potențială exploatare a gazelor și o regândire a arhitecturii de securitate energetică. În România, nu din considerente de mediu, cât din incompetența și delăsarea principalilor decidenți, gazele din Marea Neagră au ajuns ceva între o poveste de adormit copiii și un banc spus de politicieni. Dacă ne uităm pe cifre, producția de gaze naturale din UE a tot scăzut. În 2020 față de 2019, s-a redus cu 22,1%. Producția regională a jucat un rol mai mic în asigurarea necesarului european de gaze naturale în ultimul deceniu. Din 2010 până în 2020, producția de gaze naturale în țările UE-27 și Regatul Unit a scăzut cu peste 50%, de la 0,5 miliarde metri cubi/zi în 2010 la 0,25 miliarde metri cubi/zi în 2020. Această scădere nu este doar rezultatul epuizării resurselor, ci și al inițiativei de eliminare a producției de gaze naturale în regiune. Consumul de gaze în sectorul energiei electrice a scăzut cel mai mult între 2010 și 2014, ca urmare a penetrării tot mai mari a energiei regenerabile în producerea de energie electrică. Însă, începând cu 2016, consumul de gaze naturale în sectorul energiei electrice din Europa a crescut ca urmare a retragerii sistematice a centralelor pe cărbune și a renunțării la centralele nucleare din Germania, în special. Astfel, Europa a ajuns să importe un volum din ce în ce mai mare de gaze rusești. În același timp, s-a creat o expunere foarte mare a industriei la costurile cu energia. Prețul certificatelor de carbon, adică taxa pe poluare la nivelul UE, a ajuns de la 5 euro/tonă în anul 2015 la peste 70 de euro în prezent. Prețul certificatelor de carbon a atins chiar și un maxim de 90 euro/tonă la finalul lui 2021!…. Nordul Europei are un potențial uriaș, Estul Europei se împiedică în influența rusească – vezi cazul României care se roagă de Bulgaria să termine un segment de conductă (interconectorul Grecia – Bulgaria – IGB) care trebuia să fie gata de ani de zile, prin care să aducă gaz din Azerbaidjan, ca și volume de gaz natural lichefiat (LNG) din SUA, de pildă. Prin Taxonomie, UE le-a conferit gazelor naturale statutul de combustibil de tranziție. Acest lucru ar trebui să determine Uniunea Europeană să susțină creșterea producției interne de gaze naturale a statelor membre. Ar trebui să înțelegem cu toții, inclusiv statele europene care dispun de propriile resurse de gaze naturale, că ar trebui să facem ceva cu ele, nu doar să le lăsăm în pământ….. Așa că ne reîntoarcem la problema de fond – fără creșterea producției interne de gaze naturale, UE va avea o securitate energetică șubrezită. În planul RePowerEU, lansat săptămâna trecută, reducerea dependenței de gazele rusești propusă de Comisia Europeanănu are printre soluții obiectivul de majorare a producției autohtone de gaze naturale. Un al doilea obiectiv care nu figurează în planul Comisiei este regândirea sistemului de taxare a poluării (tranzacționarea certificatelor de carbon). În încercarea de a găsi soluții pentru a reduce dependența de gaz rusesc, Comisia Europeană mai vine cu o propunere: aceea de a modifica regulamentul ajutorului de stat pentru a permite folosirea veniturilor din certificatele de emisii pentru atenuarea majorării prețurilor la energie. Practic se ia cu o mână sub formă de taxe (certificatele de carbon) și se dă cu cealaltă sub formă de ajutoare de stat folosind o birocrație stufoasă. De aceea este nevoie de o regândire a sistemului de taxare al certificatelor de emisii pentru a reduce volatilitatea și pentru a oferi predictibilitate industriei. Nu putem asista neputincioși în timp ce prețul crește în decurs de doar câteva luni de la 30 de euro/tonă la 90 de euro/tonă, ridicând costurile pentru întreaga economie. Integral: https://www.contributors.ro

Delfinul - singurul submarin romanescOpinie Gheorghe Băcanu: Să ne apărăm ţara cu PIB-ul, cea mai redutabilă armă Aceste rânduri sunt despre PIB. Nu despre filozofia PIB-ului, ci despre capabilitatea lui de a întreţine o armată puternică. Când am început să scriu aceste rânduri(1 martie) CSAT tocmai a hotărât alocarea a 2,5% din PIB pentru apărare….. De ce este important PIB-ul pentru apărare? Pentru că nivelul cheltuielilor pentru apărare se exprim în procente din PIB. Dar să exemplificăm câteva PIB-uri pe cap de locuitor exprimate în euro: România 13.260 euro/ cap de locuitor, Rusia 9.600 euro/cap de locuitor, Ucraina 3.380 euro/ cap de locuitor, SUA 58.800 euro/ cap de locuitor, Germania 47.000 euro/ cap de locuitor (sursa Bussines Magazin-preluare Visual Capitalist- în dolari convertiţi în euro la rata de schimb 0,89)….. În anul 2020 România a alocat al patrulea cel mai mare buget (2,38% din PIB) din NATO, în termeni procentuali, dupa SUA (3,87%), Grecia (2,58%) şi Marea Britanie(2,43%). Nivelul record al cheltuielior l-am atins în anul 2021 când am depăşit, cu puţin, 5 mld de euro. Cele 5 mld împărţite la populaţia de 19 milioane însemnă aproximativ 263 euro cheltuieli pentru apărare pe cap de locuitor. SUA se apropie de 2000 euro cheltuieli militare pe cap de locuitor, PIB-ul lor fiind de 4,43 ori mai mare decât PIB-ul României. Dar să nu omitem faptul că SUA are o economie de 18.000 mld de euro, iar Romania de 240 mld euro. Cetăţeanul trebuie să ştie ce primeşte în schimbul banilor daţi pentru apărare. El trebuie să primească asigurări de la armată că aceasta se ocupă de siguranţa sa. Dar mai este o mare problemă, cum se cheltuie aceşti bani alocaţi pentru apărare ? Este într-adevăr o problemă, întrucât în secolul trecut, în ambele războaie mondiale am intrat nepregătiţi. În primul război mondial, dupa doi ani de neutralitate, am intrat în război cu o armată nepregatită şi slab dotată(exista un deficit mare chiar şi de şei pentru cai).Toate acestea s-au întâmplat în mandatul lui Ion I. C. Brătianu, când de treburile Armatei se ocupa bunul său prieten, generalul Iliescu Dumitru. În al doilea război mondial am intrat la fel de nepregătiţi graţie achiziţiilor frauduloase făcute pentru Armată de celebrul trio (camarila regală): Carol II, Elena Lupescu (Duduia) şi Mareşalul Palatului, Ernest Urdăreanu (Murdăreanu). Totuşi, nu trebuie să confundăm PIB-ul cu nivelul de colecare din PIB, la fel cum unii politicieni confundă bugetul de stat cu trezoreria. De unde şi expresia mai puţin academică : “Cât e PIB-ul de mare, atâta armata are”. De curând Institutul Naţional de Statistică ne-a dat o veste nu tocmai bună: PIB-ul în trimestrul IV 2021 a fost mai mic cu 0.5% decât în trimestrul III 2021, ceea ce pune sub semnul întrebării prognozele de creştere economică. Atunci, ce-i de făcut ? Dacă păstrăm un procent constant din PIB pentru cheltuieli cu armata, pentru a avea mai mulţi bani trebuie să mărim PIB-ul, adică să creăm mai multă plusvaloare în ţară. O vastă dezbatere a fost prilejuită de achiziţia, de curând, a avioanelor SH, vechi de 40 de ani. Păi dacă aveam bani, cumpăram avioane noi. Sau conaţionalii noştri care ironizează tehnica cu care defilează Armata cu prilejul Zilei Naţionale –“Iar aţi scos vechiturile alea ! ” . Da, acestea sunt posibilităţile , o Armată nu poate să fie dotată peste capabilităţile pe care le are ţara, din punct de vedere economic.La această ciorbă, de slabă calitate, care este dotarea armatei fiecare dintre noi este un bucătar. Un exemplu greu de digerat este reprezentat de cazul singurului submarin pe care-l avem în dotarea Marinei Militare, şi căruia îi sunt necesari acumulatori noi, costul acestora fiind estimat la circa 15 milioane de euro. De peste 30 de ani, aproape toţi miniştri apărării au promis că vor rezolva problema acumulatorilor, dar nu s-a rezolvat nimic, motivul invocat fiind lipsa banilor. …. Cea mai puternică şi cea mai loială armă de apărare este PIB-ul, întrucât acesta decide cu ce armament ne dotăm, cum şi cât ne instruim. Trebuie să creştem bogăţia pe care o crează firmele, şi care, prin impozitare, devine sursa pentru finanţarea activităţii statului, implicit a armatei. Trebuie să sporim şi numărul locurilor de muncă, întrucât fiecare loc de muncă este generator de PIB. Pledez pentru o creştere sănătoasă a PIB-ului, nu prin împrumuturi bulevardiere, rupte de realitatea economică, care se duc în consum şi în salariile bugetarilor, şi pentru care, mai devreme sau mai târziu, vom plăti dobânzi cămătăreşti. Integral: https://www.zf.ro

Fanaticii lui Traian Basescu (Opinii)Aplaudăm Italia, când confiscă iahturile oligarhilor. Dar de banii furați de Dan Voiculescu nu îndrăznește nimeni să se atingă Corupția, corupția la vârf, este, azi, cea mai mare primejdie pentru România. Până să vină Putin peste noi, se fură tot ce e de furat. Colegii de la DeFapt.ro au scris, azi, despre cum au vândut prietenii lui Sebastian Ghiță combustibil de proastă calitate pentru Mig-uri, iar două dintre acestea s-au defectat. Nici nu mă miră: patru șefi de stat major general au fost condamnați penal. Bădălan, Popescu, Chelaru și Cioflină – toț condamnați pentru fapte de corupție. Care fost cel mai cunscut tun dat de Becali? O afacere cu terenurile ministerului Apărării. Azi, în Republica Moldova, o decizie a Curții Constituționale a dat undă verde confiscării simplificate a averilor nejustificate. Explică Maia Sandu: „De acum încolo, confiscarea averii poate avea loc inclusiv dacă persoana în raport cu care există suspiciuni că deține averi ilicite nu va putea justifica proveniența legală a bunurilor”. Zilele trecute, Italia – țară care nu are cea mai bună reputație în materie de practici anticorupție – a confiscat un iaht al unui oligarh rus, iaht în valoare de 500 de milioane de dolari. În România, gestul a fost aplaudat la scenă deschisă. Dar nu vedem elefantul din propria noastră cameră: statul român nu este în stare să aplice o sentință judecătorească definitivă și să recupereze banii furați de alde Dan Voiculescu sau Relu Fenechiu. Ministerul de Finanțe, condus de un ins care a luat bani ca să atace un parteneriat crucial cu SUA, refuză să spună cât a recuperat ANAF din prejudiciile stabilite definitiv de către instanțe. O turmă de politicieni lași se bucură când îi invită Gâdea să bată câmpii, așa că refuză să ceară socoteală ANAF/ ministerului de Finanțe pentru această sfidare a statului de drept. Dan Voiculescu are de dat înapoi circa 60 de milioane de euro, bani furați de la contribuabili, dar ANAF se preface că nu are instrumente. De fapt, nu are curaj să se atingă de hoții protejați politic. Mai rău, un angajat al trustului controlat de turnătorul Felix a fost strecurat de autoritățile statului român la o întâlnire off the record cu vicepreședintele SUA, Kamala Harris. Partea americană sunt convins că a înțeles tot ce e de înțeles: concubinajul toxic dintre politicienii corupți și mercenarii din presă funcționează perfect în România. Statul de drept este bine prins în retorica oficială, dar, în realitate, e mort și îngropat…..Când statul român va fi în stare să pună în aplicare o sentință judecătorească definitivă și va recupera banii furați de Dan Voiculescu o să încep să cred că, da, mă poate proteja. Până atunci, repet, bine că suntem în NATO, care ne apără de Putin. Problema este cine ne mai apără de hoții de aici. Integral: https://defapt.ro

January 2017 – Asociatia pentru Respectarea Drepturilor si Consilierea CetatenilorSalvaţi de război în România: clienţi ai puterii, plagiatori şi corupţi  ….. Românii devin şi ei victime ale speranţelor înşelate, victime ale monstruoasei coaliţii care bate în cuie contrareforma începută de Liviu Dragnea în 2017. Preşedintele, ministrul Justiţiei şi oamenii lor nu au conştiinţa vinovăţiei, dar ei au pregătit terenul, au acceptat compromisurile şi au semnat actele care aruncă în derizoriu dreptatea din România. Pentru ei, cel mai mult contează pârtiile care duc spre injustiţie, capacitatea sistemului de a-i salva pe oamenii lor, indiferent cât de mult s-au mânjit. Cel mai important era să păstreze spiritul Secţiei Speciale (Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie – SIIJ), în aşa fel încât magistraţii fricoşi să răspundă la comenzi şi să nu fie ameninţaţi cu anchete, iar cei curajoşi să poată fi executaţi rapid. Practic, noua lege prin care se desfiinţează SIIJ păstrează toate aceste calităţi, iar preşedintele Klaus Iohannis s-a grăbit să o promulge cu toate că nu respectă niciuna dintre sugestiile şi solicitările făcute de Comisia Europeană prin Mecanismul de Cooperare şi Verificare (MCV) sau de Comisia de la Veneţia. Principala recomandare era ca infracţiunile procurorilor şi judecătorilor să fie anchetate de parchete specializate, cum ar fi, spre exemplu, Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA). Într-o argumentaţie mai lungă, un magistrat cu mare experienţă îi explica lui Liviu Avram în Adevărul, printre altele, de ce procurorul de la DNA face diferenţa: „Un procuror este judecat după volumul de activitate, calitatea si tipul soluţiilor. La DNA, procurorul e interesat să prindă un magistrat corupt, că e în fişa postului. La Parchetele obişnuite, procurorul poate face «puncte» şi cu multe alte categorii de infracţiuni şi persoane. Nu trebuie să se certe cu toţi colegii anchetând un magistrat, ridicându-şi în cap toată tagma şi devenind un paria printre ei. Puţini ştiu, de exemplu, că procurorii DNA din teritoriu duc o viaţă foarte izolată, nimeni nu vorbeşte cu ei, sunt stigmatizaţi de toata lumea. Ei, vreau să văd procurorul de la Parchetul Curţii de Apel care îşi va da peste cap viaţa lui tihnită”. Nimeni de la vârful puterii nu-şi mai doreşte însă magistraţi puternici, politicieni în cătuşe în fiecare seară la televizor şi anchete dure care să ducă până în miezul sistemelor de forţă. Detractorii au numit perioada de glorie a DNA Republica procurorilor, iar PSD a demolat în viteză tot eşafodajul în 2017 când a avut majoritatea în parlament. Liberalii şi preşedintele au deplâns public atunci masacrul justiţiei, dar acum se bucură pe faţă că pot păstra, chiar dacă sub alte nume, ceea ce a legalizat Dragnea atunci. Degradarea Justiţiei se face în trepte Imediat după formarea marii coaliţii PSD-PNL-UDMR, a fost acceptată la şefia Comisiei juridice din Camera Deputaţilor Laura Vicol Ciorbă, cunoscută avocată a infractorilor periculoşi, cu relaţii complicate din lumea interlopă, consemnate şi în rechizitorii. Din această poziţie a făcut cărţile pentru judecătorul care urmează să reprezinte România la CEDO. Avocata face parte din cercul clientelar al social-democraţilor din Craiova, în vreme ce ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, şi cel de Externe, Bogdan Aurescu, au preferinţe ceva mai elevate. Cei doi au cerut prelungirea mandatelor judecătorilor români la Tribunalul Uniunii Europene cu încă 6 ani, „contrar uzanţei şi fără a organiza concurs pentru ocuparea acestor posturi”, potrivit Press Hub: în discuţie se află judecătoarea Mirela Stancu, propusă în primul ei mandat de fostul ministru PSD al Justiţiei, Tudorel Toader, şi Ion Gâlea, diplomat de carieră, care nu a fost nicio zi judecător, dar care s-ar afla în relaţii amicale cu ministrul de Externe. Parlamentul încearcă, pe de altă parte, să-i scoată basma curată pe plagiatori, cei care şi-au dat masterate şi doctorate pe bandă rulantă folosind metoda copy-paste. Integral: https://adevarul.ro

Criterile pe baza carora daunele morale sunt apreciate de Inalta Curte de Casatie si Justitie acordarea daunelor morale in cazul unui prejudiciu de imagine - Avocat Bucuresti - Tudor IonDosarul filajului la magistrați și jurnaliști, redeschis a doua oară de instanță  Judecătoarea Raluca Gabriela Macovei de la Judecătoria Sectorului 2 a dispus redeschiderea pentru a doua oară a dosarului filajului la magistrați și jurnaliști, potrivit deciziei instanței.….. Potrivit unor documente din dosar, unul dintre așa-zișii jurnaliști, Vlad-Eugen Dragomir, a fost polițist de frontieră și a venit la locul operațiunii cu un autoturism împrumutat de la Ionuț-Gabriel Olaru, un fost ofițer SRI, patron al unor firme de detectivi particulari. Ei au susținut în fața procurorului că ținta documentării în teren ar fi fost jurnaliștii Alex Costache și Cosmin Savu întrucât ar fi fost ”persoane publice” și ”prezentau un interes pentru publicația acestora și cititorii ei”. Pontul despre întâlnirea celor doi jurnaliști l-ar fi avut Dan-Andrei Năstase, angajat la Gandul Media Network. Paparazzi au declarat că nu au știut cine sunt persoanele cu care s-au întâlnit jurnaliștii Alex Costache și Cosmin Savu, ”aflând abia ulterior că sunt magistrați, astfel încât dacă ar fi știut nu ar mai fi efectuat activitățile respective”….. Potrivit documentelor companiei publicate în Monitorul oficial, Gandul Media Network SRL, care editează publicația online gandul.ro, este deținută de Claudia-Cristina Săvulescu-Budeanu, soția lui Radu Budeanu, fondatorul tabloidului Cancan, condamnat penal la 2 ani de închisoare cu suspendare după ce a recunoscut că a dus o geantă cu 3,8 milioane de dolari mită de la magnatul Energiei Bogdan Buzăianu către fostul ministru PDL Elena Udrea. Context. După operațiunea din data de 20 februarie 2020, a doua zi, pe 21 februarie 2020, RTV a difuzat imagini de la petrecerea respectivă prezentând lucrurile drept un veritabil complot pentru numirea procurorului general al României, o ”bombă de presă, linșajul din justiție, întâlnire conspirativă la șpriț, întâlnire conspirativă între magistrați și jurnaliști, rețeaua deontologii surprinsă în plin complot, dovada clară că roțile justiției subterane sunt în cârdășie cu deontologii din presă, filmări nocturne cu magistrații care au vrut să pună monopolul pe parchete”, se arată în documentul Parchetului Curții de Apel București….. Procurorul Horațiu Radu, pe atunci adjunct al procurorului general, candidase pentru funcția de procuror general al României, dar nu a fost selectat, ci a fost preferată procuroarea Gabriela Scutea de către ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, și de către președintele Klaus Iohannis. Imaginile de la RTv au fost preluate de evz.ro – care a publicat un veritabil raport de filaj, pe ore, inclusiv de la toaletă, din seara întâlnirii dintre magistrați și jurnaliști -, de către luju.ro și gandul.ro. Aceste publicații, printre care inițial s-a numărat și Antena 3, au alimentat în cursul procedurii de selecție a procurorului general teza unui complot între magistrați și jurnaliști cu scopul de a impune numirea procurorului general al României. După incident, procurorul militar Bogdan Pîrlog de la Parchetul militar București a deschis un dosar în care investiga presupusa implicare a unor servicii secrete în operațiunea de filaj. Procurorul Pîrlog a apucat să ridice imagini de pe camerele de supraveghere și să trimită adrese la serviciile secrete. Ulterior, dosarul a fost infirmat de procurorul general al României Gabriela Scutea și transferat la DIICOT. Procurorul Robert Fleckhammer de la DIICOT a anchetat aproape un an dosarul, l-a clasat, însă apoi deciza de clasare a fost infirmată de șefa interimară a DIICOT, Oana Pâțu, și de către instanță, sub aspectul infracțiunilor de hărțuire și violare a vieții private….. În martie 2021, filajul la jurnaliști și magistrați a fost menționat în Raportul Departamentului de Stat al SUA privind drepturile omului: „Unii reporteri au continuat să fie hărțuiți, dați în judecată sau amenințați de către autoritățile pe care le-au investigat sau de către interpuşii lor”. Și decizia procuroarei generale Gabriela Scutea de a infirma probele inițiale a fost remarcată. Ulterior, jurnaliștii G4media.ro Dan Tăpălagă, Cristian Pantazi, Alex Costache și Marian Păvălașc, care au scris despre implicarea în operațiune a mogulilor media cu probleme sau condamnări penale, Radu Budeanu, Dan Andronic sau Sebastian Ghiță, au fost dați în judecată de către Radu Budeanu, soțul patroanei de la Gandul Media Network. Integral: https://www.g4media.ro

Pensionar batran bani sacosa sacose pensieBlocul Național Sindical aduce grave acuzații PNRR: Reforma Pilonului II de pensii urmărește doar interesele administratorilor Blocul Național Sindical – BNS a publicat un comunicat de presă în care aduce acuzații grave modului în care a fost întocmit Planul Național de Redresare și Reziliență – PNRR Astfel, BNS arată că PNRR este doar o ”adunătură” de așa zise reforme. ”Sunt reforme dintr-o agenda ascunsă care însă au fost astfel legitimate prin ”bunăvoința” și lipsa de professionalism a Guvernului Cîțu.”, potrivit sursei citate. ”În viziunea reformelor propuse prin PNRR problema adecvării pensiilor se pune doar în cazul pensiilor minime. 24% din pensionarii din sistemul public au beneficiat în luna februarie 2022 de mecanismul pensiei minime, față de 19,7% în decembrie 2021. Prin astfel de politici, Guvernul afectează încă o dată principiul contributivității în baza căruia ar trebui să funcționeze sistemul public de pensii, deși toate Guvernele din ultimii 20 ani vorbesc despre necesitatea corectării inechităților din sistemul public de pensii.”, arată comunicatul de presă al BNS. Eliminarea restricțiilor de risc pentru investiții Nemulțumirea sindicaliștilor pleacă de la reforma Pilonului II de pensii asumată de Guvernul României prin PNRR. ”Cum este posibil ca Guvernul să vină în acest moment cu o propunere de OUG pentru creșterea cotei contribuției de asigurări sociale transferată la pilonul 2, în condițiile în care nu are încă rezultatele analizei consultantului pe această temă? De ce 4,75 și nu 25%? Disprețul ni se pare însă și mai mare dacă avem în vedere și restul angajamentelor asumate prin PNRR referitor la Pilonul 2 de pensii. Pare că Guvernul Cîțu a luat cu ”copy – paste” din solicitările administratorilor de fonduri de pensii și fără nici o urmă de discernământ și le-a asumat ca politică publică. Prin PNRR se asumă ca măsură de reformă viabilitatea financiară a pilonului 2 de pensii, dar în fapt Guvernul Cîțu a fost preocupat exclusiv de viabilitatea afacerilor administratorilor de fonduri. Nici măcar un cuvânt despre participanți, despre garantarea drepturilor lor, despre siguranța și securitatea investițiilor lor, despre cum se vor plăti pensii din acest pilon. Preocuparea majoră, așa cum este ea descrisă în PNRR, se referă strict la ”independența” administratorilor de fonduri și la eliminarea tuturor restrițiilor referitoare la investiiții cu grad ridicat de risc!”, arată BNS. Grad de concentrare foarte ridicat ”Ce s-ar fi întâmplat cu banii de pensii ai românilor dacă legea permitea investiții pe piețe de capital externe, în contextul internațional de azi, cu evoluții ale burselor ce dă fiori chiar și celor pregătiți să riște? Este surprinzător că nimeni nu se uită la ce se întâmplă cu adminstrarea pilonului 2 de pensii în acest moment, măcar prin prisma faptului că în viitor acest pilon ar trebui să asigure cel puțin 15% din pensia celor ce urmează să se retragă din piața muncii. După majorarea propusă prin proiectul de OUG, 20% din contribuția de asigurări sociale se va orienta către Pilonul 2. Se pare că nu vede nimeni că piața pilonului 2 este una cu un grad de concentrare foarte ridicat. Primele 3 fonduri de pensii totalizează 70% din active.”, potrivit sursei citate. Garanția finală, asumată de stat ”De asemenea există o concentrare extrem de mare la nivelul participanților – 62% din activele fondurilor sunt deținute de doar 20% din participanți. Integral: https://ziare.com

Cristian Grosu / Ingineria socială și ucenicii vrăjitori ….Încercarea de săptămâna asta – stângace, dar vom vedea peste puțin timp cât e de eficientă de fapt – a autorităților de-a institui o cenzură de facto sub pretextul combaterii fake-news-urilor pe timp de război e doar bomboana de pe o colivă care fierbe de ani de zile:  spulberarea caracterului reprezentativ al democrației românești, ajunsă un laborator de experimente sociale – cu AUR drept precipitatul gros de 2 degete de pe fundul eprubetei. Tentativa de-a ”monitoriza”, controla, mobiliza sau de-mobiliza voință umană/populară continuă cu modul netransparent în care se lucrează la legislația din domeniul securității naționale. Lumea se teme, pe bună dreptate, de militarizarea oricărui fel de decizie – de la cea politică, la cea economică și cea socială.  Dar răul e deja făcut, s-a lucrat la el aproape un deceniu:…. Ce au toate acestea cu economia și cu România însăși? – se poate întreba. Au: în acel haos perpetuat până azi, își au originea și incapacitatea României de-a-și articula un plan de țară, și dezintegrarea socio-politică din deceniul ce a urmat: oare de ce românii sunt cei mai migratori nu doar din UE, ci de pe întregul continent? Exact același lucru se petrece azi, februarie 2022, dar cu două efecte și mai drastice. Lucrul: pulverizarea partidelor de pe dreapta a eșichierului, crearea în laborator și marșul partidului AUR ca a doua forță politică a țării (asta arată sondajele de azi) pentru alegerile viitoare, când PSD va câștiga ca în anul 2000, ținerea sub control a liderilor AUR pentru a nu-și uita de lungul nasului. Cei care au construit în ultimii ani această inginerie socială pierd din vedere un lucru – asemenea ucenicului vrăjitor din poveste, care declanșează anormalitatea fără să-și pună problema efectelor colaterale, sau că s-ar putea să nu o poată opri: cele două consecințe de care vorbeam mai sus: 1, Prima e continuarea fluxului de migrație a forței de muncă adecvat calificate pentru activități cu valoare adăugată mare. Statistica din luna ianuarie arată că în ultimul an au migrat și s-au stabilit în Vest nu „căpșunari” , ci oameni cu vârsta cuprinsă între 40 și 50 de ani, de profesii de la medie în sus – și nu spre Spania sau Italia, ci spre Germania și UK. Lipsa dramatică a forței de muncă, de care se izbesc azi antreprenorii și care face ca  investițiile mari să ocolească România aici, în această atmosferă de lipsă de relevanță socială a individului merituos trebuie căutată. Banii băltesc  – spre deosebire de criza precedentă, nu capitalul financiar e problema: pentru că oamenii nu se păstrează doar cu bani, ci și cu speranața și convingerea că ceea ce fac are o utilitate care-i ridică deasupra condiției simple de consumatori. 2, A doua consecință este însăși subminarea tenace a democrației – care pur și simplu a fugit din România. Da, pur și simplu a fugit. Democrație înseamnă reprezentativitate și adecvare a rezultatului votului la politicile necesare. Să privim la dezastrul acestor cifre: prezență la vot a fost de 33% (!) în 2020. Cât din românii independenți, autonomi, care trăiesc în responsabilitatea a ceea ce produc s-au dus la vot – dacă dăm la o parte masele compacte, captive, controlabile care vin de la bugetari și de la pensionari? Pe registrele de vot au fost înscriși 18,8 milioane de români, iar PSD (care conduce, cel puțin la nivel de aparență formală, România) a luat 1,7 milioane: ai adus democrația acolo unde cu 9%  conduci cum vrei și faci ce vrei? Integral: https://cursdeguvernare.ro

Many Hundred Dollars And Two Ukrainian Blue Passports. Ukrainian Foreign Passport. Corruption In Ukraine Stock Photo, Picture And Royalty Free Image. Image 89015065.Fiecare şpagă refuzată distruge un tanc rusesc….. Potrivit Transparecy International, Ucraina este a doua cea mai coruptă ţară din Europa după… Rusia. Cu un indice de percepţie a corupţiei de 32 în 2021 – ultimul „top” publicat de organizaţia internaţională -, ţara vecină este surclasată la capitolul „cinste” de ţări precum Sri Lanka (37), Burkina Faso (42) sau Ghana (43). România stă mai bine, dar nu minunat – 45, un indice aproape la jumătate faţă liderul Danemarca – 88. Mai grav în cazul Ucrainei este că a înregistrat un regres faţă de anul precedent, în ciuda faptului că Zelenski s-a instalat la putere în mai 2019 cu o agendă politică în care lupta anti-corupţie apărea printre priorităţi. Zelenski a semnat săptămâna trecută cererea de aderare a Ucrainei la Uniunea Europeană şi a cerut ca ţara sa să se alăture pieţei unice în procedură de urgenţă. „Soldaţii noştri nu luptă doar pentru ţara noastră, luptă pentru toată Europa. Pentru toţi copiii din Europa. Suntem recunoscători partenerilor că sunt alături de noi, dar scopul nostru e să fim alături de toţi europenii şi cel mai important, să fim la egalitate”, a transmis preşedintele Ucrainei….. Din păcate, în timp Zelenski declara că „scopul nostru e să fim alături de toţi europenii şi cel mai important, să fim la egalitate”, la graniţă, vameşilor ucraineni numai de egalitate nu le ardea. Şpăgile pe care le cereau variau între 200 şi 2000 de euro în funcţie de sex, vârstă şi statut social. De altfel, în ultimele două decenii, corupţia generalizată din vămi şi de la paşapoarte a fost una dintre principalele cauze care au deraiat procesul de aderare a Ucrainei la UE. Corupţia din Ucraina a oferit un teren fertil invaziei ruseşti. Flexibilitatea meschină a liderilor politici care au jucat extern la două capete, lipsa de integritate a funcţionarilor publici, oligarhia construită în jurul banului public şi care privea cu simpatie spre Kremlin, întârzierea reformelor în justiţie cerute de Bruxelles, au fost argumente care au cântărit greu în decizia lui Putin de a nimici statul vecinul, o „pradă uşoară”. Până acum, curajul ucrainenilor, înzestrarea armatei şi priceperea elitei militare, ajutorul serviciilor secrete occidentale, câteva execuţii pentru trădare şi strategia pripită în teren a generalilor ruşi au reuşit să menţină intactă coloana vertebrală a Ucrainei. Mi-e teamă însă că nu bombardamentele ruseşti, ci tot lipsa de verticalitate a unor lideri de la Kiev rămâne vulnerabilitatea existenţială pentru Ucraina. Sună cinic, dar Ucraina îşi spală astăzi cu sânge păcatele ultimelor decenii. E o lecţie pe care noi, cei care încă ne bucurăm de pace, trebuie să ne-o reamintim constant: cu cât o ţară e mai coruptă, cu atât apetitul Rusiei (şi Chinei) să servească mici bucăţele din ea sau s-o înghită cu totul creşte. O să zâmbiţi ironic, dar fiecare şpagă refuzată în România mai distruge un tanc rusesc, la fiecare plagiat sancţionat un soldat rus dezertează, fiecare anchetă DNA stârneşte nelinişte la Kremlin. Să folosim această „muniţie” câştigată cu sacrificii în ultimii 30 de ani pentru a nu ajunge în situaţia ucrainenilor de a pune mâna pe arme. Integral: https://www.ziaruldeiasi.ro

Cozi imense la benzinariile din Bihor. Pretul combustibilului a crescut,...MANIPULAREA LA ROMÂNI  Faza pe benzină şi ulei  ….. Acu, dacă o fi şi-o fi, măcar să murim sătui, să fim cu burdihanul plin, că pîn la judecata de apoi e de aşteptat vere!! Bag seama că de aici vine expresia “neam de traistă”! Aşa om fi….doar atît ne duce capul….chiar ăştia suntem, ca neam….ca popor? Întrebarea nu este deloc retorică, iar răspunsul nu este cîtuşi de puţin uşor de dat! O variantă, ca să scăpăm basma curată “poporul” şi “neamul” ar fi să luăm în braţe argumentul statistico-aritmetic. Cîţi au dat buzna la benzină, nenică? Să-i numărăm la kilometru. Una peste alta, într-un kilometru de coadă auto încap cam 222 de maşini. Cîţi kilometri de coadă au fost la benzinăriile din România, în alea 2 zile? Cîteva sute de kilometri? Asta înseamnă mai puţin de o mie, adică maxim două sute şi vreo două zeci de mii de oameni; pe principiul omul şi maşina. Păi de toţi, ăştia de avem vîrsta să votăm, cică suntem vreo 18 milioane. Ce înseamnă 222000? Puţin peste unu la sută! Păi, ce, ăştia sunt “poporul român”? Ăştia sunt “neamul românesc”?? Haida, de! Lucrurile nu s-ar schimba radical nici dacă ar fi fost două milioane, nu două sute de mii. Ce…. 10% troglodiţi, fomişti, ameţiţi şi bătuţi cu leuca în cap de Dumnezeu înseamnă “poporul român”, “neamul românesc”? Nu, cu siguranţă, nu! Dar, dacă jumătate plus unu dintre ăi 18 milioane ar fi dat cu toţii buzna la benzinării şi la cumpărat ulei ori făină cu cîrca? Atunci, puteam să zicem că suntem, cu toţii, neam de traistă? Problema cu noţiunile acestea, gen “popor”, “neam” este una de fond. Ca şi suveranitatea, din teoria dreptului statelor, sunt entităţi nedivizibile, neatomizabile. Interesant de remarcat este faptul că ele sunt produsul unei epoci culturale foarte diferită de cea în care trăim cei de azi şi în care au trăit chiar şi părinţii noştri, cam jumătate din viaţa lor…..Societatea în care trăim şi oamenii ei sunt supusi unor “presiuni şi deformări” în vecinătatea pragului critic de ruptură. Faptul că sensibilitatea la zvon este atît de mare, iar recursul la comportamente iraţionale, sub imperiul spaimei şi al acţiunii altor stimuli negativi emoţionali este atît de uşor mobilizabil, ar trebui să aprindă nişte mari becuri roşii pe tabloul de comandă al celor care au primit prin mandat politic şi electoral, prin mandat instituţional derivat, responsabilitatea gestionării treburilor publice în România. Nu am nici cea mai mică îndoială că România, societatea şi oamenii ei, în componentele cele mai semnificative, de la guvernare, la reacţiile de masă, sunt supuse unor factori de agresiune în cadrul unor teste mai complexe menite să scoată la iveală punctele slabe, sau de rezistenţă minimă, să evalueze şi să stabilească condiţiile de destabilizare şi/sau control asupra populaţiei şi a celor aflaţi, atît de vremelnic şi nevolnic, la conducerea instituţiilor bezmeticei noastre democraţii. Testul de rezistenţă la excesele de autoritarism l-am picat deja cu brio în cadrul “Experimentului Covid”. Societatea României a dat toate semnele pe care le-ar fi dorit cineva că este capabilă şi dornică să se “adapteze” fără nici o rezistenţă semnificativă, alta decît cea simbolică, chiar şi la derapajele masive de autoritarism, pentru un sistem care, constituţional, este definit drept democraţie organizată sub guvernarea legii şi domnia libertăţii. Suntem departe de a ne fi vindecat de bolile mortale ale autoritarismului paternalist moştenit din “epoca de aur”. Acum, pare că urmează testele de rezilienţă.  Integral: https://www.bursa.ro

După 26 de ani, Rusia părăsește Consiliul Europei  Consiliul Europei În anii de după război, pentru a edifica pacea și a proteja libertatea și dreturile omului, 10 state au fondat o comunitate numită Consiliul Europei, care sunt legate între ele prin Statutul CoE. Este o organizație de state înființată în 1949. Azi, număr 47 de state membre. Sediul său este la Strasbourg, în Franța. Are două organisme politice: Adunarea Parlamentară  (rol consultativ) și Comitetul Miniștrilor (cu rol decizional). Statele membre ale CoE s-au angajat să respecte drepturile omului la nivel național și să accepte jurisdicția unei curți la nivel european. Astfel, ele au semnat un tratat numit Convenția Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) care a intrat în vigoare în anul 1953. Persoanele care s-au judecat definitiv în țara lor și cărora li s-a încălcat unul dintre drepturile ocrotite de CEDO se pot plânge împotriva statului ai cărui cetățeni sunt, adresându-se la instanța numită Curtea Europeană a Drepturilor Omului. România  Prin Legea nr. 64/1993 țara noastră a aderat la Statutul și a devenit membru al Consiliului Europei. Ulterior, România a ratificat CEDO prin Legea nr. 30/1994. România este pe locul cinci la numărul de hotărâri de condamnare pentru încălcarea drepturilor omului (1.469 de hotărâri), după Turcia, Rusia, Ucraina, Italia. Cele mai multe condamnări s-au pronunțat pentru încălcarea dreptului la proprietate, lipsa unui proces echitabil, tratament inuman. Rusia În anul 1996, Federația Rusă a devenit parte la Consiliul Europei, ratificând statutul acesteia. De când a semnat CEDO, Rusia a fost condamnată în 3.943 de cazuri, fiind pe locul doi. Cele mai multe condamnări au survenit pentru tratament inuman, lipsa unui process echitabil și încălcarea dreptului la proprietate. Din cauza războiului declanșat cu Ucraina, la data 28 februarie 2022 Rusia a fost suspendată din Comitetul Miniștrilor și Adunarea Parlamentară, conform art. 8 din Statut. Aceasta înseamnă că încălcase în mod grav drepturile și libertățile fundamentale ale omului. Pe 3 martie 2022 două companii rusești de mass-media s-au plâns la CtEDO pentru blocarea de către Rusia a activității jurnalistice de a relata despre război. La 10 martie 2022, Curtea de la Strasbourg, într-o procedură urgentă, a cerut guvernului rus să se abțină de la asemenea blocaje ale activității jurnalistice, care este protejată de libertatea de exprimare consacrată de art. 10 din CEDO. Era ziua în care ministrul de externe rus a declarat că NATO și UE, care nu sunt prieteni ai Rusiei, sunt de fapt cei care au destructurat Consiliul Europei. Măsura de suspendare din CoE ar fi trebuit să fie temporară. Dar, azi, Rusia a denunțat Statutul CoE, conform art. 7. Aceasta înseamnă că a decis să părăsească această organizație, lucru care se va întâmpla la sfârșitul anului. Prin urmare, cetățenii ruși nu vor mai avea nicio garanție că încălcarea drepturilor lor în Federația Rusă ar mai putea fi adusă în fața organizației europene. Singura lor speranță este că drepturile le vor fi protejate în Rusia, de către instanțele naționale. Integral: https://www.contributors.ro

vladimir putin 2Fenomen straniu în Rusia: oligarhii sancționați de Occident anunță că își vând companiile, dar nu devăluie numele noilor proprietari. ”O întoarcere rapidă la sălbaticii ani 90”, titrează ziarul economic Kommersant  ….. Kommersant amintește că această practică a secretului total s-a mai înregistra în Rusia în anii 1990, la marile privatizări ale companiilor de stat. Reamintim că privatizarea uriașei industrii sovietice a dus la apariția primilor oligarhi ruși, cei mai mulți legați de fosta poliție politică KGB (botezată ulterior FSB), dar și de cercul de apropiați ai președintelui Boris Elțîn și de partidul său. Majoritatea – prin intermediul unor companii offshore, multă vreme rămase secrete și ai căror proprietari de facto au început să fie cunoscuți în anii 2000, când a apărut oligarhia rusă. ”Vedem o întoarcere rapidă la sălbaticii ani 90”, scrie ziaristul rus, care dă și exemplul câtorva oliharhi care susțin că și-au vândut marile companii: Andrei Melnicenko (EuroChem și SUEK), Dmitri Mazepin (Uralchem), Dmitri Pumpianski (TMK și Sinary), Vadim Moșkovici (Rusagro), Iskandar Mahmudov (UMMC) și Andrei Bokarev (Kuzbassrazrezugol). Nici unul nu a spus cui a vândut. ”O asemenea tăcere nu e surprinzătoare în fața sancțiunilor, dar rămâne un fapt: nu știm cine controlează acum cele mai mari companii ruse din domeniul industriei chimice, cărbunelui, industriei și oțelului”, scrie Kommersant. Ziaristul rus încheie analiza arătând că unele indicii despre adevărații proprietari ai acestor companii gigantice ar putea fi aflate cu ocazia tradiționalei recepții pentru mediul de afaceri dată anual de Vladimir Putin. ”În fosta realitate, proprietatea asupra marilor companii era confirmată de participarea oamenilor de afaceri la recepția dată de Administrația Prezidențială”. Integral: https://economedia.ro

Times New Roman - Cotidian independent de umor voluntarCiucă a plecat după Iohannis la Chișinău, că președintele și-a uitat bricheta  Premier responsabil, Marian Ciucă a plecat în regim de urgență la Chișinău, după ce a fost anunțat de Palatul Cotroceni că președintele Iohannis și-a uitat bricheta pe noptieră înainte să plece. Fără să mai stea pe gânduri, premierul a luat bricheta și s-a dus direct la aeroport….. Dar măcar totul a meritat, pentru că premierul Ciucă a ajuns la Chișinău la doar câteva secunde după ce Iohannis începuse să-și caute bricheta ca să-și aprindă un trabuc. O sincronizare mai bună nici nu se putea. Misiunea săritorului premier nu s-a terminat însă așa ușor, pentru că președintele tocmai a realizat că și-a uitat crosele de golf la București. Iar în condițiile în care de la Chișinău vrea să plece direct în Miami, are nevoie urgentă de ele. Așa că premierul Ciucă a alergat imediat spre elicopter, fiind în aceste momente în zbor spre București, ca să recupereze crosele președintelui. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 16 martie.”Fără producție suplimentară de energie și gaze naturale, fără importuri din alte surse decât cele pe care le foloseam până pe 24 februarie, riscăm să rămânem în frig și beznă cândva anul acesta. Acesta e subiectul cu care aș vrea să-l văd zilnic la TV pe ministrul energiei, nu trăncăneala despre facturi din octombrie 2021 încoace.”

10 Best Resorts in Washington State | PlanetWareBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 16 martie! Meteorologii anunţă că, începând de miercuri dimineaţă, vor fi ninsori moderate cantitativ şi se va depune un strat nou de zăpadă, în Carpaţii Occidentali şi în vestul Carpaţilor Meridionali. În zona Carpaţilor Occidentali, precum şi în vestul Carpaţilor Meridionali, local ninsorile vor fi moderate cantitativ (10…15 l/mp şi izolat peste 20 l/mp) şi se va depune strat nou de zăpadă, pe alocuri consistent. Temperaturile maxime se vor încadra între 2 şi 12 gr, iar cele minime între -5 şi 2 gr.  In Bucureşti, cerul va fi mai mult noros şi, începând din orele serii, temporar va ploua/ninge slab.  Temperatura maximă va fi de 6-8 gr, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de 0-1 gr.

Previziune dramatică: inflația va ajunge la 11,2% în luna aprilie. Adrian Vasilescu: ”Nu se știe dacă aceste date vor rămâne constante” având în vedere războiul din Ucraina  …. “Inflaţia merge înainte, este 8,53% rata pe 12 luni, foarte mare în condiţiile în care acţionează şi au acţionat şi în luna februarie şi rămân în vigoare şi în luna martie dispoziţiile legale privind plafonarea şi subvenţia de la stat (la gaze şi energie electrică – n. r.)”, a spus Vasilescu, pentru Agerpres. El a afirmat că la capitolul produse alimentare de la începutul anului se tot vorbeşte despre scumpirea alimentelor, dar lună de lună “capitolul mărfuri nealimentare a fost vedeta inflaţiei” şi la mărfurile alimentare au crescut preţurile doar prin câteva poziţii. “Acum, în februarie anul acesta, numărul de poziţii s-a mărit, dar marea majoritate a produselor alimentare au rămas în matca lor, preţurile lor. Şi scumpiri sunt sigur la produsele de bază şi iau în primul rând ce este peste media anuală. Media anuală la alimente este 8,84%, cea mai mare din 12 luni, cu scumpiri în special la pâine, la cartofi, record, 30%, la fructe proaspete, la citrice, la ulei de asemenea record, vedem şi în magazine, 26,12%, foarte mare creşterea, telemeaua, untul, ouăle, laptele, zahărul, zahărul cu 12%. La produse nealimentare gama s-a restrâns şi diferenţa la rata anuală dintre produsele alimentare şi nealimentare este foarte mică, de la 8,84, la 9,33 şi aceleaşi produse cu o singură diferenţă. Electricitatea s-a ieftinit în februarie”, a susţinut reprezentantul BNR. ….. “Vom vedea o inflaţie care înaintează încet în luna martie. Poate că va fi tot aşa ca în luna februarie, o mică diferenţă în plus la inflaţie, după care va veni luna aprilie pentru care prognoza Băncii Naţionale sună cu două cifre, 11,2%, şi cu adnotarea făcută de Banca Naţională în raportul asupra inflaţiei din luna februarie în care a spus clar că această prognoză este făcută bazându-ne pe datele pe care le avem disponibile la ora actuală. Nu se ştie dacă aceste date vor rămâne constante şi le vom lua în calcul şi în luna aprilie sau în luna aprilie datele acestea se vor schimba, având în vedere că între timp a început şi un război aproape de graniţa noastră”, a explicat Adrian Vasilescu. Rata anuală a inflaţiei a urcat la 8,53% în luna februarie 2022, de la 8,35% în ianuarie, în condiţiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 9,33%, cele alimentare cu 8,84%, iar serviciile cu 6,08%, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS). Integral: https://ziare.com

Vrem securitate energetică, nu haosul plafonărilor și compensărilor!  De câteva zile circulă prin presă diferite variante ale unui OUG care să plafoneze și compenseze facturile pentru consumatorii casnici și IMM-uri. Ultima variantă pe care am citit-o e pur și simplu de necrezut – dacă se putea așa ceva, e chiar mai proastă decât OUG 114. În loc de asta, nu există absolut niciun efort pentru planuri serioase de securitate energetică. Cum distruge acest OUG sectorul energiei?

  • impozitează cu 80% ”veniturile suplimentare” ale tuturor producătorilor de energie (dar exclude ”strategic” cărbunele). Măcar de data asta s-au prins că ”veniturile suplimentare” nu-s chiar venituri, ci că trebuie ținut cont și de costuri, deci se impozitează de fapt ”profitul suplimentar”. De fapt, e complet neclar de ce nu se impozitează pur și simplu cu 80% profitul, în loc să facă o schemă complicată de calcul care va fi din nou imposibil de aplicat de ANAF și va duce la haos în piață, la incertitudini pentru investitori – schimbându-se total modul de calcul de până acum cu care încă nu ne lămurisem. Bref, în loc să accelerăm investițiile, penalizăm producția de energie.
  • Interzice companiilor de stat din aprilie până în iulie să mai vândă energie cu livrări în 2023-2024, pe considerente de ”securitate energetică”. Concret, la ce folosește asta? E vreun risc să plece cineva din țară de pe-acuma cu curentul la pachet, sau cum?…..
  • Că se intenționează revenirea la OUG 114 e evident din reglementarea prețului gazelor de producție internă – nu s-au hotărât încă la ce nivel. Prețul se reglementează pentru producția internă onshore și offshore, pentru cantități care vor fi stabilite prin reglementare pentru consumatorii casnici și IMM-uri. Adică nu doar la producția actuală, ci și la producția care ar fi urmat să intre în piață anul acesta, precum exploatarea celor de la Black Sea Oil and Gas. De ce s-ar apuca ei să extragă gaz în condițiile astea, când pot să-l mai țină un pic la subsol până când își bagă guvernul mințile-n cap? Refuz să cred că e la mijloc chiar atâta prostie, încep să cred sincer că se intenționează menținerea dependenței de gazul rusesc și se blochează intenționat investițiile în Marea Neagră.
  • Se reglementează componenta de furnizare. N-am priceput, aici era vreo problemă? Observ în schimb că, față de drafturi anterioare ale OUG, au dispărut încercările de ”limitare a speculației traderilor” – traderi, nu furnizori.
  • Tarifele de rețea rămân neschimbate.

…. Haosul legislativ, diferențele enorme de la o versiune la alta într-un OUG care se adoptă azi-mâine, completa rupere de realitate – guvernul se ocupă în continuare de facturi, uitând că avem război la graniță și e de importanță vitală să ne ocupăm de securitatea energetică – toate acestea arată amatorismul total, dacă nu ticăloșia din guvern pe subiect. E incredibil că nu suntem în stare să vedem ce efecte a avut legea de până acum, că suntem incapabili să ne uităm care e problema cea mai mare pe care o s-o avem în acest an până când nu ne explodează în față. Nu e nevoie să ne bombardeze cineva, ne punem noi singuri infrastructura pe butuci. Prioritatea nr. 1 pentru orice guvern întreg la cap ar fi, în schimb, să ne asigurăm acum că vom avea energie tot anul. Nu la preț mic, ci acces la energie. Să nu rămânem fără curent și fără gaze, adică. Încă o dată, avem război la graniță și cumpărăm gaze de la ruși, iar energie electrică ne luam anul trecut în cantități nu tocmai neglijabile din Ucraina, ceea ce acum nu se mai poate. Fără producție suplimentară de energie și gaze naturale, fără importuri din alte surse decât cele pe care le foloseam până pe 24 februarie, riscăm să rămânem în frig și beznă cândva anul acesta. Acesta e subiectul cu care aș vrea să-l văd zilnic la TV pe ministrul energiei, nu trăncăneala despre facturi din octombrie 2021 încoace. Dacă mințile luminate din guvern vor să-și ocupe constructiv timpul, ar trebui să ia la puricat planul de securitate energetică pe gaze adoptat cu chiu, cu vai și întârzieri anul trecut – pentru care nu există vreo monitorizare să vedem ce s-a făcut din el. Prioritate mai e și să facem un plan de securitate energetică pe energie electrică – pe care pur și simplu nu-l avem. Integral: https://www.contributors.ro

Expert în securitate, despre provocarea Ambasadei Rusiei: Poetul Serghei Esenin, înainte de a se sinucide prin spânzurare, ar fi spus: „Nu trageţi, tovarăşi!“Paradoxul facturilor astronomice. Cum a ajuns monopol piața în care distribuitorii de energie ar trebui să fie în competiție  Când România a devenit membru al Uniunii Europene, acum 15 ani, pentru toți guvernanții era foarte clar că piața de energie pentru consumul industrial și casnic va trebui liberalizată. Asta presupunea ca statul România să elaboreze politici, planuri și programe prin care să încurajeze formarea unei piețe concurențiale de energie, în care producătorii, furnizorii, transportatorii și distribuitorii finali să fie suficient de numeroși și cu siguranță neînțeleși între ei, astfel încât să atragă clienți/consumatori, care ar veni la ei, pe criteriul prețului celui mai mic și serviciilor celor mai bune….. Dacă luăm în considerare că vorbim despre costuri minime de transport (majoritatea rețelelor și-au amortizat investițiile încă din primii ani de exploatare) am fi putut trăi într-o piață concurențială de energie și în condițiile unui singur transportator de electricitate sau de gaze, într-o anumită locație. În schimb, existența doar a unuia sau doar a câtorva, foarte puțini distribuitori de energie, care, la rândul lor, cumpără curent electric sau gaze de la foarte puțini producători sau importatori direcți, face ca piața pe care se află ei în competiție unul cu altul să fie de fapt o piață de monopol. Astfel încât prețul energiei să nu se poată forma pe acea piață, prin jocul cererii și ofertei, ci în înțelegerile uneori chiar numai din priviri, între cei doi-trei vânzători de pe acea piață. Astfel încât prețurile, în loc să scadă, pentru a atrage consumatori/clienți cât mai mulți, cresc nemăsurat, punându-l pe bietul consumator casnic sau industrial în situația să plătească facturi astronomice, fără să beneficieze de cea mai mică satisfacție, pentru energia facturată. În plus, adică în minus, nici nu poate fi vorba despre formarea prețului pe vreo piață liberă, atâta vreme cât consumatorul final află post-factum care a fost prețul energiei deja consumate. Situație în care statul România, care nu a făcut nimic, de 15 ani, pentru a crea o piață liberă, reală și funcțională de energie, preferând să „regularizeze” prețurile și distribuția în rețelele existente, continuă și după deregularizare/„liberalizare” să intervină cu subvenții, compensații și alte scheme netransparente și nefirești de susținere a monopolului, spre satisfacția deplină a actorilor de pe această pseudo-piață. Mai puțin consumatorii finali, desigur. Dacă România ar fi fost o democrație funcțională, toată suflarea din țară ar fi văzut pe pielea ei că avem de a face cu un aranjament prin care niște negustori de energie (așa-zișii „băieți dăștepți”) cumpără ieftin și vând scump electricitatea și gazele, după care mai și primesc o cotă din banul public, sub formă de compensații și subvenții directe. Iar după ce ar fi văzut, și-ar fi exercitat dreptul suveran de a mustra guvernul actual, direct ori prin reprezentanții săi liber aleși, mergând până la datul șutului în fund guvernanților care se pretează la acest circ. Integral: https://ziare.com

Gazprom reduce pentru trei zile livrările de gaze către România. Situaţia nu creează problemeAmânarea investiţiilor în resursele din Marea Neagră va conduce la o serie de noi provocări pentru români – studiu…. Potrivit unui comunicat al FPPG, remis marţi AGERPRES, un studiu privind impozitarea specifică a producţiei de gaze naturale offshore din România, realizat de PwC România pentru Federaţia Patronală Petrol şi Gaze, semnalează că, în contextul creşterii preţului gazelor naturale, rata de impozitare efectivă specifică producţiei offshore din România a ajuns la 51% din venituri în anul 2021, reprezentând mai mult decât dublarea acesteia şi de 10 ori mai mult decât media europeană din anul 2020. Totodată, cercetarea semnalează că, în ultimul an, statul a colectat jumătate din veniturile realizate din producţia de gaze naturale offshore doar prin intermediul redevenţelor şi impozitului pe veniturile suplimentare. Mai mult, în trimestrul 4 al anului 2021, rata efectivă de impozitare a gazelor naturale offshore a ajuns la 78% din venituri. Astfel, sectorul producţiei de gaze naturale are una dintre cele mai mari contribuţii la bugetul stat, asigurând astfel mai mult decât securitatea energetică a ţării în această perioadă. „Între anii 2013 – 2021, doar impozitele suplimentare asupra producţiei de gaze naturale au reprezentat peste 8 miliarde lei, impozite stabilite cu scopul protejării consumatorilor vulnerabili. Chiar şi aşa, în lipsa modificării Legii offshore, în vederea asigurării stabilităţii şi competitivităţii regimului fiscal, decizia de investiţie în resursele din Marea Neagră va continua să fie amânată, cu impact major asupra sectorului energetic din România şi implicit asupra economiei”, susţin autorii cercetării…. Totodată, studiul concluzionează că amânarea investiţiilor în resursele de gaze naturale din Marea Neagră va conduce la o serie de provocări pentru România, printre care creşterea dependenţei de importurile de gaze naturale (până la 53% în anul 2030) cu implicaţii asupra securităţii energetice şi deficitului de cont curent. Amânarea investiţiilor în resursele de gaze naturale din Marea Neagră va conduce şi la pierderea avantajului competitiv asociat deţinerii resurselor de gaze naturale offshore şi implicit a beneficiilor determinate de exploatarea acestora, respectiv aport la PIB prin locuri de muncă create şi antrenarea altor investiţii. De asemenea, printre alte provocări menţionate în studiu sunt: pierderea încasărilor bugetare din taxele şi impozitele asociate acestor investiţii, estimate la aproximativ 5 miliarde lei în medie anual, precum şi pierderea oportunităţii de a utiliza această resursă în procesul tranziţiei energetice, în contextul în care gazele naturale vor fi considerate combustibil de tranziţie. Integral: https://www.economica.net

BREAKING Parlamentul, acuzat că a incriminat delictul de opinie. Instigarea la ură pe criteriul apartenenței politice, pedepsită cu închisoare până la 3 ani  …. ”Ce înțelegeți prin instigare la ură împotriva unei persoane sau a unui grup de persoane pe criteriul opiniei sau apartenenței politice? Codul penal nu conține nicio definiție a acestei noțiuni, care rămâne la aprecierea instanței. Nesocotiți nu doar dreptul la liberă exprimare, dar și principiul constituțional al calității, clarității și preciziei legii. Practic, orice critică mai substanțială pe care un cetățean obișnuit sau un jurnalist o va aduce unui politician sau unui partid politic va putea fi considerată infracțiune și pedepsită cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani”, a declarat Mihai Badea. Deputatul USR mai arată că ”în timp ce într-o țară vecină se luptă și se moare pentru libertate și democrație, coaliția PSD-PNL-UDMR adoptă o lege care ne apropie de Rusia, unde simpla referire la conflictul sângeros din Ucraina ca fiind un război în toată regula poate conduce la 15 ani de închisoare”. După ce Parlamentul a adoptat proiectul, acesta merge la președintele Klaus Iohannis pentru promulgare. Mihai Badea a mai avertizat că urmeaza încă un proiect similar saptamana viitoare: reincriminarea ofensei aduse statului si insemnelor nationale. ”Practic, o revenire la codul penal comunist din 1969. În loc sa ramana o contraventie pasibila de amenda, vor sa fie infractiune pasibila de inchisoare. Contrar evolutiei dreptului din tarile civilizate, care dau castig de cauza libertatii de exprimare. Iar de la asta pana la ofensa adusa conducatorilor iubiti nu mai ramane decat un pas”. Integral: https://www.g4media.ro

Poți scoate omul din comunism, dar nu poți scoate comunismul din mulți oameni Unde a fost ISU? Unde a fost Poliția, dacă ISU dormea în papuci, pentru a împiedica acest delir extrem de periculos?  …. Când te năpustești la pompă cu orice recipient ai în casă sau când ataci ca la Rovine standul cu ulei de floarea soarelui de unde pleci cu zeci de sticle, efectul sigur al cererii dezlănțuite este creșterea prețului. Și asta fără înțelegeri anticoncurențiale pe sub masă, ci pentru că, pur și simplu, așa funcționează logica economiei de piață al cărei scop este profitul și valorificarea oricărei oportunități de majorare a acestuia….. De ce atât de mult analfabetism economic? În general, România are o problemă majoră de educație și alfabetizare funcțională. Dar nici guvernele nu și-au dat silința să-i educe. Pentru că oamenii educați înțeleg mai mult, sunt mai exigenți, mai greu de manipulat și mulțumit, deci mai incomozi. Și nici acest guvern nu o face. Organele de control ale statului s-au năpustit joi asupra benzinarilor și de luni dau iama în vânzătorii de ulei. De ce? Ca să identifice creșterile nejustificate de prețuri. Ce înseamnă creștere nejustificată de preț într-o economie de piață? Nu există așa ceva. Singurul lucru care poate fi sancționat este înțelegerea anticoncurențială, dar cum piața s-a mișcat haotic, e greu de crezut că au existat înțelegeri și, în orice caz, buluceala de la rafturi și pompe nu avea cum să fie parte din ele. În rest, fiecare vinde cu cât vrea și dacă își găsește client, foarte bine, dacă nu găsește, este obligat să ajusteze până când întâlnește cererea. „Românii trebuie să plătească 8.30/litru de benzină” la nu știu ce benzinărie din București, se văicărea duminică o reporteriță TV. Nu, nu trebuie!….Am mai spus-o, când Valea Prahovei e plină ochi în fiecare weekend, cum va fi și drumul spre mare din iunie, când traficul din orașe, nu doar cele mari, e sufocat și sufocant aproape întreaga zi, de ce ar scădea benzinarii preţurile? Consumatorii validează oferta…..Înțeleg că autoritățile dezlănțuite se laudă că au dat în benzinarii amenzi spectaculoase. Să vedem câte vor rezista în instanță. ANPC a comunicat o producție la ha de amenzi de 950 de lei și ar fi foarte interesant de văzut câte dintre ele au fost pentru prețurile carburanților și câte pentru că au găsit rugină în frigiderul cu înghețată….. În schimb, statul a ratat din nou să îi apere pe cei care chiar trebuiau apărați în nebunia carburanților. În timp de dl Arafat inventa mecanisme de control al presei, miercuri în benzinarii se cumpărau carburanți în orice recipient găsiseră oamenii prin casă. De la pet-uri și damigene, la bidoane de toate feluri, butoaie și tomberoane. Câte o canistră de metal era o excepție fericită. Unde a fost ISU miercuri? Unde a fost Poliția, dacă ISU dormea în papuci, pentru a împiedica acest delir extrem de periculos? Unde au ajuns aceste recipiente? În cel mai bun și rar caz prin curți. Dar în general sunt înghesuite prin boxe, pivnițe și balcoane, adesea închise, sau sunt ținute în mașină. Evident că nu sunt etanșe, evident că vor fi vapori inflamabili. După isteria de miercuri multe blocuri au devenit bombe. Este exact ceea ce ar fi trebuit să preîntâmpine controalele, atunci, miercuri, în cât mai multe puncte de vânzare. Așa ar fi trebuit apărați cei cu adevărați nevinovați, cei care nu s-au înghesuit la pompă pentru a scumpi carburanții. E foarte puțin important e că după răsturnarea butoiului cu 1.000 de l de motorină la Tecuci a apărut și ISU să dea amenzi și benzinăriei, și cumpărătorului pentru folosirea recipientului de plastic. Important ar fi fost ca ISU să dea iama în benzinării de când a început panica pentru a speria amatorii. Așa cum degeaba intervine acum statul pe piață liberă a RCA, după ce falimentul celui mai mare asigurător a aruncat-o în aer. Ar fi trebuit ca ASF să-și fi făcut treaba și să fi preîntâmpinat dezastrul. Dar ASF este sinercura perfectă pentru clientela de partid. La fel ca ANRE. Cum este și Consiliul Concurenței. Și ar mai trebui să facă ceva statul în loc să declanșeze războaie de intimidare cu libertatea prețului în economia de piață. Ar trebui să aibă comunicatori serioși și credibili în pozițiile cheie, cu care să poată calma în timp util asemenea isterii. Cu dl Popescu mai mult agiți decât calmezi. Când ei spun că totul e bine, crește suspicinea că vine ceva rău. Și asta pentru că dl Popescu este încă în funcție după prostiile din criza energiei. Integral: https://spotmedia.ro

Dragoş Damian, Terapia Cluj: În magazine găsim miere fabricată în Polonia, dar în Polonia nu găsim produse fabricate în RomâniaDragoş Damian, Terapia Cluj: Specula de război. Este posibil ca mediul de afaceri să-şi învingă demonii şi s-o oprească?  Definitii, tablou clinic, clasificare, diagnostic diferential si tratament al speculei de razboi vor da mediul de afaceri, analistii, consultantii, coalitiile, asociatiile, federatiile, etc., cele care se lupta cu fake-news-urile si care au jurat credinta tarii, sistemului bancar, sistemului energetic, sistemului economic – dar nu au reusit sa opreasca in mod real evaziunea fiscala si munca la negru de zeci de miliarde din ultimii 10 ani. Sau sa decapuseze de sinecuri sistemele de educatie si sanatate. Sau sa stavileasca atacurile furibunde asupra BNR din ultimii doi ani. Sau sa infiereze cresterile irationale de preturi de anul trecut, tot un fel de specula rezultat al cresterii consumului la iesirea din pandemie si al liberalizarii energiei. Sau sa indemne romanii la prudenta si cumpatare in consum. Cu palida exceptie a producatorilor industriali care au fost izbiti din plin de cresterile preturilor la utilitati, materii prime, transport, etc., nimeni nu a iesit sa se bata cu inflatia din 2021, deopotriva mediul si afaceri si guvernantii au fost multumiti de cresterea economica data de inflatie, desi era clar ca nu e sustenabila. Am preferat cu totii sa tacem din gura, asteptand banii din PNRR. Neasteptat insa, anul a inceput cu razboi la doi pasi de noi si la razboi ca la razboi, economia si finantele o vor lua pe cai intortocheate, impredictibile. Un lucru este sigur, a aparut in toata splendoarea ei SPECULA DE RAZBOI. A inceput cu schimburile valutare, apoi combustibilii, apoi uleiul de gatit; preferata mea, cea despre care s-a vorbit mai putin, explozia preturilor la pensiunile din judetele de langa granite. De fapt principala  grija a tuturor oamenilor de afaceri va fi “cum pot si eu sa cresc preturile?”…. Genul acesta de operatiuni economico-financiare, greu de scos in afara legii, nu-l veti gasi incurajat de nici o revista de afaceri; este lasat la discretia oamenilor din business, daca iti iese, bravo tie, numele tau probabil nu va intra in istorie pentru ca te-ai imbogatit din specula de razboi dar, din nou, bravo tie….. La urma urmei, acumularea de capital este visul de aur al capitalismului, nu exista un indreptar despre cum s-o faci, ti se cere doar sa iti platesti taxele si impozitele catre stat. Guvernul, la fel ca in cazul cresterii preturilor la utilitati, va veni probabil cu “mecanisme temporare de compensare si plafonare” a SPECULEI DE RAZBOI, mecanismul de capatai  fiind rationalizarea – ungurii de exemplu, desi in campanie electorala, au inceput sa rationalizeze produse de baza. Intrebarea este cum vor reactiona mediul de afaceri, analistii, consultantii, coalitiile, asociatiile, federatiile, etc., la SPECULA DE RAZBOI care isi croieste drum in toate domeniile economice. Se va pune de acord mediul de afaceri asupra unei masuri de autocenzura a cresterii preturilor de tip speculativ, mai ales daca aceasta apare ca si reactie la fake-news-uri documentate?….Desi pare greu de crezut ca este posibila o astfel de abordare vitejeasca, in conditiile in care Romania este ostatica importurilor nevoilor de baza, energie, mancare si medicamente. Integral: https://www.zf.ro

Controversatul Adrian Solomon, propunerea PSD la șefia Comisiei de Muncă. „Sunt un pesedist adevărat și un comunist”. Despre Boc: „Un șobolan” VIDEOValeriu Nicolae: Adrian Solomon este băietul care a fost delegat să scape plagiatorii din servicii, armată și politică. Un om deosebit care desigur nu poate fi comparat cu un limbric căci și limbricii au demnitatea lor. Este unul dintre smardoii PSD-ului. Un domn cu un tupeu vrednic de orice grupare mafiotă și un mândru urmaș a lui Șerban Nicolae și Nicolicea. Este din Bârlad unde își începe cariera. Predă istorie la 24 de ani la o școală generală și face în același timp studii aprofundate la 4 ore distanță dus întors. Ca orice om cinstit și de bun simț intră în 2002 în PSD și după un an devine șeful tineretului PSD-ist. De la 27 de ani este deja viceprimar ca orice om care nu a făcut nimic în viață. Trăiește cu chirie într-un ANL primit pe merit. Se remarcă prin scandaluri și violență. Aduce o fanfară care cântă marșuri funebre la o vizită a lui Tăriceanu în perioada în care este viceprimar lucru care totuși nu-l va opri de a-l mozoli metaforic și cu entuziasm pe fostul premier în momentul în care acesta îi este șef în alianța PSD-ALDE. Devine deputat din 2008. Îl amenință cu moartea pe premierul de atunci Ungureanu și devine clovnul PSD-ului în parlament. În 2020 se remarcă pentru că pe lângă bunul simț extraordinar dovedit de foarte multe ori dă dovadă și de un rasism puturos la o șaormărie. Evident a fost ales pentru încă un mandat. Vorbește exact cum te aștepți de la un patriotard ghiolban și violent lucru desigur atipic PSD-ului. A terminat școala aia de nesecuriști a lui Oprea și logic pentru blestemul în care ne-a băgat PSD-ul este Președintele Comisiei pentru muncă care decide pe pensiile speciale. #psdepnlemafi Sursa: https://www.facebook.com

New challenges and dwindling returns for Russia's national champions, Gazprom and Rosneft - Atlantic CouncilSancţiuni mai dure pentru companiile petroliere ruseşti, dar exporturile în UE nu se vor opri  Statele membre UE urmează să adopte noi sancţiuni împotriva companiilor petroliere ruseşti Rosneft, Transneft şi Gazprom Neft, dar vor continua să cumpere petrol de la ele, a declarat luni, 14 martie, pentru Reuters o sursă europeană…..Statele membre UE urmează să adopte noi sancţiuni împotriva companiilor petroliere ruseşti Rosneft, Transneft şi Gazprom Neft, dar vor continua să cumpere petrol de la ele, a declarat luni, 14 martie, pentru Reuters o sursă europeană….. Potrivit sursei citate de Reuters, mai multe guverne europene au solicitat excepţii care să permită companiilor din UE să îşi plătească facturile către marile companii petroliere ruseşti şi să continue să cumpere ţiţei de la ele. Aceste solicitări sunt de vină şi pentru întârzierile apărute în aprobarea noilor sancţiuni, care iniţial urmau să fie aprobate duminică. După ce modificările introduse în textele legale vor califica faptul că se va putea cumpăra în continuare petrol de la companiile ruseşti, diplomaţii europeni ar urma să discute şi să aprobe propunerile modificate în cursul zilei de luni, a adăugat sursa citată de Reuters. Integral: https://ziare.com

Petre M. Iancu (DW)Vestul, criza de leadership a SUA și victoria Ucrainei ….Debusolarea îi face pe unii să cotizeze involuntar la manipulările de Maskirovka ale Rusiei lui Putin și ale agenților ei de influență români și să creadă onest că neutralitatea ar fi o opțiune, să zicem, pentru români. Ca și cum n-ar fi clar din ananghia la care se află acum țări ca Ucraina și Republica Moldova, sau Georgia, spre deosebire de republicile baltice, cât de groaznic este să te afli fără apărare în zona gri dintre puteri, în fața unui agresor uriaș, crud, sângeros, nemilos, ca expansionista Rusie postsovietică a lui Putin. De ce să ne supărăm pe oameni dacă, înnebuniți de frica bombelor nucleare și a spectrului celui de-al Treilea Război Mondial, precum și a prezumtivei ”nebunii” a liderului de la Kremlin, teme șiret agitate în mass media de propaganda putinistă, mulți se tem groaznic de Rusia?….. Rolul conducător al prezidentului A cui însă e datoria de a-i dumiri și lămuri pe oameni? A presei? Nu numai. Este, în primul rând, a slujitorilor, a guvernanților poporului, a demnitarilor politici. A liderului lumii libere. Dar nu pare nimeni mai chinuitor îndepărtat din tablou și mai dureros lipsă din peisaj decât un Joe Biden lămuritor. Presa de stânga îl tot apără și protejează de orice aluzie critică, oricât de fină, de orice întrebare de bun simț. De pildă, pentru ce a decolat spre cer prețul benzinei? Or inflația, de ce e mai rea decât în ultimii 40 de ani? Casa Albă răspunde, parțial neadevărat. C-o fi și o păți. C-ar fi efectul pandemiei și al crizei ucrainene. Or, piața liberă de peste ocean n-ar fi avut probleme să compenseze lipsa ofertei de țiței și să aplaneze criza, dacă ecologismul militant al administrației Biden n-ar fi retras, din rațiuni de ostilitate ideologică ecologist-progresistă, toate stimulentele firmelor americane doritoare să foreze în America. Acum administrația caută petrolul la dictaturi aliate cu Putin. În Venezuela. Sau, mai știi, culmea, la iranieni…..Ar fi marele moment de preluare a torței de către liderul lumii libere. Or, în lipsa conducătorului suprem, a cărui prezență e mai necesară decât oricând în vremuri în care cineva amenință cu Armaghedonul nuclear, Vestul se confruntă cu o inflație debordantă, la ușa lumii a treia bate spectrul foametei, iar apocalipsa celui de-al Treilea Război Mondial pare după colț, e o calamitate în sine. Una care dublează catastrofa retragerii în debandadă a SUA din Afganistan, din care Putin a învățat că Biden chiar e cum se zice, slab, și deci își poate permite aventuri externe. Pentru că țarul n-a bănuit în trufia lui, că, ghinion maxim pentru el, va da de un conducător adevărat la Kiev. Ucraina, SUA și problemele globale Dar președintele Zelenski nu poate rezolva pe lângă problemele războiului și ecuațiile globale. Nu i se poate cere să-i explice lui Biden cum vede China Taiwanul, după un nou eșec al SUA de a reimpune distrusa pax americana. Sau că e o nebunie să închei o înțelegere nucleară cu Iranul islamist al ayatolahilor, cel aliat cu Moscova, și cu Beijingul, după ce armata Teheranului, încurajată și ea de slăbiciunea SUA, a lansat rachete balistice spre a distruge consulatul american de la Erbil. În condițiile acestei crize groaznice de leadership, nu puțini se duc la profeți eșuați gen Francis Fukuyama, politologul care a dat greș demențial când, după prăbușirea Uniunii Sovietice, a prezis că ne aflăm la ”sfârșitul istoriei”. Ceea ce nu înseamnă că predicțiile sale privind deznodământul actualei conflagrații ruso-ucrainene ar fi neinteresante sau neverosimile. Dimpotrivă. Potrivit lui, ”Ucraina va obţine o izbândă netă în războiul cu Putin, iar Rusia se va confrunta cu o înfrângere definitivă, după o campanie militară complet greșit planificată”. În al doilea rând, Fukuyama, reluat de Adevărul, crede că prăbuşirea poziţiilor ruseşti va fi subită şi dezastruoasă. Trupele ruse de pe câmpul de luptă vor ajunge în punctul în care vor fi nevoite să capituleze, incapabile să primească ajutor, ori să se retragă. Moralul lor va intra în pământ, mai ales în nordul Ucrainei. Apoi, nicio soluţie diplomatică n-ar mai fi posibilă și acceptabilă pentru ambele părți, ca să împiedice colapsul militar rusesc. N-ar exista, în opinia sa, vreun compromis care să fie mutual acceptabil, date fiind pierderile uriașe pe care ambele părţi le-au înregistrat. În fine, spre deosebire de ucraineni și de mulți esteuropeni lucizi, Fukuyama a salutat decizia lui Biden de a nu introduce o zonă de interdicție de survol în Ucraina şi de a nu remite Kievului avioanele MiG-29 poloneze pentru ca Ucraina să biruiască Rusia de una singură, fără ca Putin să poată justifica înfrângerea cu intervenţia NATO. Deși admite că Ucraina va plăti un preţ foarte piperat pentru triumful ei, Fukuyama mai crede că Putin nu va supravieţui înfrângerii. Căci nu va mai avea nici un atu odată ce se va fi dovedit slab, vulnerabil, incompetent și de îngenuncheat. E posibil ca și Putin să-l citească pe Fukuyama și să vrea să-l contrazică…..Muzica lui Fukuyama e melodia care-i place vestului enorm. La apogeul valsului, în soarele amurgului, iese din scenă pentru totdeauna Putin. Toți se îmbrățișează înlăcrimați și fericiți. Dar nu este deloc obligatoriu ca scenariul lui să fie de nerealizat. Chiar dimpotrivă. Cu o condiție. Mai mult decât oricând, ar fi nevoie ca anesteziatul Vest să se trezească mai rapid din vis, să se adecveze realității necondiționat, să-și depășească frica, să conducă și să consolideze militar și financiar puternic poziția lui Zelenski, slăbind-o fără milă, decisiv, pe a tiranului de la Kremlin. Integral: https://ziare.com

What were the greatest feats of the old Russian empire? - QuoraSorin Pâslaru, ZF: Ce s-a schimbat în lume aşa încât Federaţia Rusă să treacă la atac? Pe ce se bazează Putin să-şi asume ruperea completă de Occident? Ce înseamnă factorul China în noile schimbări geopolitice mondiale?  ….Pe ce se bazează să-şi asume ruperea completă de Occident? Ar fi putut fi la fel de agresivă Rusia în 1991, când a colapsat în interior şi a permis republicilor din periferia apropiată, foste membre ale URSS, să devină aparent independente? Ce s-a schimbat în această perioadă? ….Un răspuns la aceste întrebări – ce au în comun pandemia, clima şi războiul – poate fi China….. Pandemia a plecat din China. Există ipoteze că dezvoltarea industrială şi urbană accelerată a Chinei din ultimii 30 de ani, cu mutarea a sute de milioane de oameni din rural în mari aglomerări urbane, în zeci de Manhattanuri cu densitate uriaşă de oameni pe kilometrul pătrat, a provocat apariţia acestui virus. Obişnuinţele alimentare – lilieci şi alte vieţuitoare – nu au ţinut pasul cu urbanizarea, cu civilizaţia urbană, s-au altoit virusurile de la animale sălbatice la oameni, aglomeraţia a accelerat răspândirea care ar fi fost oprită înainte pur şi simplu de densitatea redusă a populaţiei din rural şi iată dezastrul pandemic global. E o ipoteză. Dar că dinamica excepţională a creşterii economice a Chinei în ultimii 30 de ani a dat peste cap economia globală şi clima globală este un fapt. PIB-ul nominal al Chinei a crescut de la 361 miliarde $ în 1990 la 15.000 miliarde $ în 2020, adică de 42 de ori. În aceeaşi perioadă PIB-ul SUA a crescut de la 6.000 mld. $ la 21.000 mld. $, deci de 3,5 ori. O asemenea creştere economică, bazată pe industrie, a adus emisii de carbon pe măsură. În 1990, China emitea anual 2,5 miliarde de metri cubi de CO2, în 2017 a ajuns la 10,5 miliarde de metri cubi, conform The World Almanac 2021. Suplimentul de 8 mld. mc de CO2 înseamnă peste jumătate din creşterea de emisii de CO2 la nivel global în aceeaşi perioadă, de la 20 mld. tone în 1990 la 35 mld. tone în 2017. Aici avem o certitudine. Acum, atacul Rusiei în Ucraina. În ce măsură depindea economia Rusiei de Occident în 1990 şi în ce măsură depinde astăzi? A devenit China o ieşire reală pentru Rusia, presupunând că nu se va alătura în sancţiuni economiilor occidentale? Ce spun cifrele?…. În 2000, Rusia avea exporturi totale de 100 miliarde $, iar în 2019 acestea au ajuns la 407 miliarde $, conform oec.world. Pentru comparaţie, România a a avut exporturi de peste 82 miliarde $ în 2021, în condiţiile în care este foarte departe de cei 18 mil kilometri pătraţi şi 150 milioane de locuitori ai Rusiei. 46% din exporturile Rusiei erau în 2019 petrol şi produse petroliere, 7% gaz, 4% cărbune, 4% aluminiu, cupru, nichel, 2% grâu, 1,7% fier, 1,6% aur, 1,6% platină (deci exporturi de platină de 6 mld. $), 1% diamante (4 mld. $). Deci în primul rând materii prime. Rusia este de fapt un uriaş rezervor de materii prime pentru industria lumii, dar spre deosebire de Africa, este înarmată la nivel de putere mondială. Ce s-a schimbat între 2000 şi 2019? Cum a evoluat China ca partener comercial al Rusiei? În 2000, China avea 4,5% pondere în exporturile Rusiei, astăzi este la 14%. Mai relevantă este creşterea nominală: de la 5 mld. $ la 60 mld. $, deci de 12 ori creştere, în condiţiile în care în aceeaşi perioadă exporturile Rusiei au crescut de 4 ori, atât pe baza preţurilor cât şi a cantităţilor. În 2000, Germania era principalul partener al Rusiei, cu o pondere de 7% din exporturi, deci 7 mld. $. În 2019 însă, Germania scade la 4,6% din exporturile Rusiei, având o creştere de doar 2,5 ori în această perioadă. De fapt, din grupul celor 8 ţări care ţin astăzi 50% din exporturile Rusiei, China, Turcia şi Coreea de Sud sunt ţările care şi-au accelerat masiv în această perioadă absorbţia de materii prime şi energie din Rusia. Turcia a ajuns la importuri din Rusia de 16 mld. $, de opt ori mai mari decât în 2000, iar Coreea de Sud a crescut de 13 ori, de la 1,3 mld. $ la 16 mld. $. Un actor interesant în grupul ţărilor care şi-au majorat puternic importurile din Rusia, de 10 ori, este Olanda. Aceasta a ajuns de la 4 mld. $ la 40 mld. $ importuri, deci 10% din exporturile Rusiei! Petrolul este baza, fără îndoială….. China, Belarus, Turcia şi Coreea de Sud erau la 12% din exporturile Rusiei în 2000, iar astăzi sunt la 27%. Dacă se mai adaugă Olanda acestui grup, se duce de la 16% la 37%. E clar. Deci este posibil ca Rusia să-şi făcut acest calcul: rămânem cu China, Belarus, Turcia şi Coreea de Sud, cât se poate. Coreea de Sud s-a alăturat deocamdată parţial sancţiunilor, făcând apel la rezervele naţionale de petrol. Turcia, nu. Germania trage cu dinţii să rămână cu gazul sau măcar o parte din el, că altfel se duce direct în recesiune. Va fi foarte complicat ce va urma. Dar factorul China, după cum se vede, există şi trebuie luat în considerare. Integral: https://www.zf.ro

Drona de deasupra Mării Negre - „Spionul” americanilorArmata a doborât drona rusească care îi tot aducea flori lui Șoșoacă Vești proaste pentru Diana Șoșoacă. Artileria antiaeriană din Focșani a doborât astăzi o dronă rusească, cu care senatoarea obișnuiește să primească săptămânal flori de la diverși oligarhi ruși, sau chiar de la Putin însuși. Florile, însoțite de felicitări și cecuri cu sume frumoase, care îi finanțează Șoșoacăi campaniile de dezinformare, au fost însă spulberate de o rachetă sol-aer. Locuitorii din zonă au fost impresionați de țipetele sfâșietoare ale Dianei Șoșoacă, venită de urgență la fața locului. Șoșoacă a jelit drona câteva ore și a cerut despăgubiri de la statul român pentru daunele provocate. Într-un live pe Facebook, senatoarea a cerut Rusiei să invadeze România pentru ca astfel de atacuri să nu mai aibă loc. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 15 martie.”Rata anuală a inflaţiei a urcat în februarie la 8,53%: gazele s-au scumpit cu aproape 45%, combustibilii cu 27%, cartofii cu 30% şi uleiul cu 26%”

Top 10 Cold Weather Animals and How They Thrive | Discover MagazineBuna dimineata intr-o zi de marti, 15 martie! Valorile termice vor continua sã creascã, dar vremea va fi încã rece dimineaţa şi noaptea în cea mai mare parte a ţãrii. Cerul va fi variabil, cu înnorãri mai ales în partea a doua a intervalului, când se vor semnala precipitaţii în regiunile vestice şi pe arii restrânse în cele sud-vestice. La munte vor predomina ninsorile, iar în rest vor fi ploi şi trecãtor lapoviţã sau ninsoare. Cu totul izolat vor fi condiţii de polei. Temperaturile maxime se vor încadra între 6 şi 14 gr, iar cele minime vor fi de la -9 gr în depresiunile Carpaţilor Orientali pânã la 3…4 gr în Dealurile de Vest. In Bucuresti temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 12 gr, iar cea minimã va fi de -2…0 gr, posibil mai scãzutã în zona perifericã.

Download arbitrul images for freePandemiile care ne pândesc după invazia din Ucraina. Impactul războiului asupra sănătății, dincolo de gloanțe și bombe  Conflictul din Ucraina ar putea avea urmări sanitare extrem de grave care pot persista multă vreme după ce acesta se va sfârși, spun experții în sănătate. Se profilează o adevărată catastrofă umanitară. Contagiunea în urma invaziei poate fi la fel de mortală ca gloanțele și bombele. Fără îndoială, spun experții, se vor declanșa focare noi de COVID-19 sau de boli infecțioase care sunt pe cale de eradicare, ca poliomielita. Până la 5 milioane de oameni ar putea părăsi țara în săptămânile următoare, o mișcare despre care unii oficiali din domeniul sănătății se tem că va alimenta pandemia de COVID dar ar putea declanșa și alte epidemii. COVID, poliomielita și rujeola ar putea fi adevărații câștigători ai invaziei pe scară largă a Rusiei  Ucraina avea în luna februarie o medie de peste 21.000 de cazuri noi și 210 decese COVID raportate săptămânal, potrivit Centrului de Resurse pentru Coronavirus al Universității Johns Hopkins. Până în prezent, doar 34,29% din populația lor a fost complet vaccinată împotriva Covid-19. Dar ratele scăzute de vaccinare, în general, au reprezentat o problemă pentru Ucraina, cu mult înainte de pandemia de COVID-19. Anul trecut, această țară a avut cel puțin 20 de cazuri de poliomielita, iar un copil suferea de paralizie, potrivit unui anunț al Fondului Națiunilor Unite pentru Copii (UNICEF) din Ucraina. Pentru că asta se întâmplă atunci când oamenii nu sunt vaccinați împotriva virusului poliomielitei, scrie fobs.com…..Riscul de răspândire a bolilor infecțioase este, de asemenea, crescut dacă furnizarea de apă curată și sistemele de canalizare funcționale sunt compromise. Iar întreruperea programelor de imunizare, care duce la o acoperire mai scăzută a vaccinurilor, crește riscurile apariției focarelor de boli prevenibile prin vaccinare, cum ar fi rujeola și poliomielita. Conflictul sirian, de exemplu, a redus substanțial acoperirea vaccinului poliomielitei, ceea ce a dus la un focar de poliomielita în 2017….. Cunoaștem riscurile de apariția bolilor infecțioase în timpul și după cele două războaie mondiale. Acestea sunt determinate fie în contextul migrațiilor masive de populație, cum este cazul și acum, în Ucraina. Uneori poate fi dificil să găsești la timp resursele de cazare, accesul la apă curentă, potabilă, hrană, medicamente, asistență medicală, etc. În același timp, cei care rămân în zona de conflict în urma bombardamentelor nu mai au acces la aceste resurse”, a explicat medicul. Pe de altă parte, a continuat specialistul, ”dacă ne referim la posibilele implicații medicale ale războiului din Ucraina, le putem împărți în două categorii”. ”Vorbim despre riscul asociat bolilor infecțioase, iar aici aș accentua riscul legat de pandemia de COVID-19. Sigur, acum avem o perioadă de acalmie după valul Omicron însă trebuie să ținem cont că, atât în Ucraina cât și în țările vecine care îi primesc pe migranți, pe de o parte rata vaccinării este sub media europeană, iar pe de altă parte, rata mortalității din cauza COVID-19 este la un nivel foarte ridicat – vorbesc de mortalitatea pe tot parcursul pandemiei. Iar acest lucru arată o performanță scăzută a sistemelor de sănătate….. Pe de altă parte, în condiții de război, au de suferit și persoanele care au boli cronice și se află sub tratament, fie că pleacă sau rămân. Dacă migrează, nu mai au acces la medicul pe care îl aveau iar dacă rămân, în mod evident accesul la condiții normale de asistență medicală este mult limitat. Deci și din punctul acesta de vedere este o problemă majoră, având în vedere că ponderea bolilor cronice este acum mult mai mare față de cele din timpul Primului sau celui de-Al Doilea Război Mondial”, a explicat dr. Geantă…. ”Pe de altă parte, fiind după doi ani de pandemie, suntem în situația în care mulți pacienți cronici români, accesul la serviciile de sănătate este în continuare limitat. Iar aici este o provocare căreia sistemul de sănătate din România trebuie să îi facă față. Pe de o parte trebuie să asigure asistența migranților care vedem că sunt în număr considerabil și la vârste extreme, copii și vârstnici, iar pe de altă parte trebuie asigurat accesul pacienților români cu boli cronice…..„Ceea ce avem de-a face acum în Ucraina este o criză dublă”, a spus Máire Connolly, profesor de sănătate globală la Universitatea Națională din Irlanda din Galway, care a studiat legătura dintre conflict și boală. Într-un interviu, Connolly a spus că este îngrijorată nu doar de amenințările generate de pandemia de coronavirus, ci și de cele generate de focarul de poliomielita din Ucraina, pe care experții mondiali au încercat să-l potolească de luni de zile. Ea a mai spus că se teme de potențiala reapariție a tuberculozei în timpul conflictului actual. Integral: https://ziare.com

Rata anuală a inflaţiei a urcat în februarie la 8,53%: gazele s-au scumpit cu aproape 45%, combustibilii cu 27%, cartofii cu 30% şi uleiul cu 26% Inflaţia anuală a ajuns la 8,53% în februarie 2022, în accelerare faţă de luna ianuarie când a atins 8,35%, arată datele publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS). De la începutul anului, februarie 2022 comparativ cu decembrie 2021, rata inflaţiei este de 2,1%. Creşterea anuală a fost susţinută de avansul de 9,33% al preţurilor mărfurilor nealimentare, în timp ce mărfurile alimentare s-au scumpit cu 8,84%. În cazul serviciilor, preţurile au crescut cu 6,08% faţă de februarie 2021. Raportat pe categorii, tarifele la gaze naturale s-au majorat cu 44,94%, în timp ce la energia termică au crescut cu 20,99%. Alte creşteri semnificative de preţ au fost înregistrate la combustibili, de 27,2%, iar dintre alimente cele mai mari scumpiri au fost la cartofi (30,5%), ulei (26,1%), mălai (19,2%), făină (16,3%). Potrivit INS, rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (martie 2021 – februarie 2022) faţă de precedentele 12 luni (martie 2020 – februarie 2021) este 6,0%……Rata anuală a inflaţiei în luna februarie 2022 comparativ cu luna februarie 2021 calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 7,9%…..BNR a anunţat în raportul trimestrial din acest an că prognozează o inflaţie anuală de 9,6% în decembrie 2022, cu un nivel maxim în aprilie, odată cu expirarea schemelor de sprijin pentru consumatorii casnici de energie electrică şi gaze naturale. Integral: https://www.zf.ro

Gabriel Biriș / Războiul guvernului nostru. Cu noi! Am explicat, în analizele anterioare, cum imensa majoritate (95%!) a creșterilor de preț la energie (gaz, energie electrică) ajunge la buget : prin suprataxare, redevențe, impozit pe profit, dividende. Am explicat și cum Guvernul este principalul beneficiar și al inflației ca instrument (perfid !) de taxare și ajustare a valorii pensiilor și salariilor în plată (crescute iresponsabil în ultimii 3 ani), prin reducerea valorii datoriei asumate prin legi. Am explicat de-a lungul timpului și cum suprataxarea producției de gaz (onshore, pentru că cea a gazelor din Marea Neagră a fost blocată prin Legea nr. 256/2018, pentru cine știe câți ani, în contextul războiului din Ucraina), a făcut ca investițiile în exploatarea gazului (atât în zăcămintele existente cât și în noi zăcăminte), să nu mai poată fi făcute (80% impozit pe venit, fără posibilitatea de a deduce valoarea investițiilor). Am explicat și răul făcut prin OUG nr. 3/2022 firmelor care fac ca energia să ajungă la priză sau la plită încălcându-se legislația românească și a UE în vigoare, aruncând practic problemele actuale în viitor, cu costuri dificil de estimat în acest moment pentru bugetul național. Acum se pare că se pregătește o nouă OUG care va spulbera pur și simplu întreg lanțul de companii care asigură furnizarea la consumatori, tradingul, distribuția și chiar producția, destructurând un sistem care totuși funcționează și făcând pur și simplu extrem de dificil, pentru oricine, să investească în producție sau în rețelele de distribuție….. Ce vrea guvernul cu această (nouă) enormitate ?  Declarativ, printre altele: «asigurarea unei mai bune funcționalități a pieței de energie și a unui nivel ridicat de protecție a consumatorilor cu privire la practicile comerciale ce pot aduce atingere intereselor economice ale acestora, printr-o protecție sporită a consumatorilor». Suna bine, nu ?! NU ! Mie îmi sună a «divide et impera», a instigare a unei părți (semnificative) a populației (consumatori, casnici sau non-casnici) împotriva unei alte părți (producători, distribuitori, dar mai ales furnizori și traderi de energie). Cam cum a fost în trecutul recent și cu «taxa pe lăcomie», desenată de infamii Dragnea și Vâlcov împotriva întregului sistem bancar (dușmanul public la acea vreme), taxa «îndulcită» rapid după ce s-au trezit că nu își mai pot finanța deficitul alimentat tot de ei prin creșteri de pensii, salarii sau privilegii fiscale… Oare de ce a apărut această reglementare (art. 3(3)) în proiectul de OUG anexat)? Să fie oare pentru că autorul și-a luat în calcul, de la început, ca pentru mulți furnizori (în special cei medii și mari), în special cei cu capital românesc cu acces mai greu și scump la finanțare se vor sufoca, iar mulți consumatori vor fi preluați de FUI (în general companii foarte mari, cu capital străin și acces la finanțări mult mai ieftine, dar și statul, Hidroelectrica intrând și pe piața furnizării) ?  Dacă ținem cont și de modul în care este reglementată componenta de furnizare, începe să pară crimă cu premeditare… 3. Componenta de furnizare acoperă costurile necesare desfășurării activității (ce vor lua în calcul nu ne spun, probabil înțelepții trebuie să mai muncească și la niște norme) și o cotă de profit de 5% din aceste costuri, fără ca totalul să poată depăși 73 lei/MWh pentru activitatea de furnizare energie electrica și 12 lei MWh la furnizarea de gaze. Cu 5% marja de profit (la costurile tale de operare, nu la prețul tău de vânzare !!!), apare întrebarea cum te poți descurca chiar și dacă 1% dintre clienți întârzie plata sau pur și simplu nu mai plătesc, intrând în insolvență?  Orice furnizor sănătos la cap va refuza să accepte un asemenea risc (risc care e mai degrabă certitudine în actualele circumstanțe economice și politice) și se va opri din furnizare înainte să fie prea târziu, adică înainte să vina insolvența și falimentul. O primă concluzie se impune aici.  Guvernului nu îi plac deloc furnizorii, că prea i-a cășunat să curețe piața… Astfel, piețele de energie și gaze vor deveni oligopol, în care vor supraviețui câțiva furnizori uriași (inclusiv statul) care vor face cam ce vor în piață. Gata concurența, trecem la centralizare !  Că tot sunt unii care se uită cu nostalgie la perioada de dinainte de 1989… 4. Mai spre sfârșitul proiectului de act normativ la care ne referim, la art. 12, se mai găsește o prevedere „interesantă” care, consideram că trebuie tradusă: pe perioada în care acest act normativ ar fi în vigoare (aprilie 2022 – martie 2023), tarifele pentru serviciile de transport și distribuție de energie și gaze naturale sunt înghețate la nivelul celor de la data intrării în vigoare a acestei ordonanțe. În plus, spune legea că acele costuri suplimentare generate de creșterea prețului la energia/gazele necesare consumului propriu al operatorilor de rețele sunt recunoscute și se vor amortiza în următorii 7 ani. Ce rezultă de aici ? Că investițiile noi în transport și distribuție (care erau recunoscute în tarife și nu mai sunt, că tarifele sunt plafonate și doar costurile suplimentare cu consumul propriu de energie pot fi deduse, ulterior) vor fi făcute de companiile de transport și distribuție din banii acționarilor, fără a mai putea fi incluse până la 01 Aprilie 2023 în tarifele pentru serviciile de transport și distribuție prestate. Cine e nebun să facă asta, chiar și numai timp de un an (deși nu e nicio garanție că măsurile nu vor fi prelungite) ??? Concluzia : zero investiții noi în rețea și distribuție! Să avem noi acum o rețea de transport și distribuție atât de bine pusă la punct încât guvernul să decidă că nu mai avem nevoie de investiții noi ? Să fi fost deja extinse rețelele astfel încât oricine să se poată racorda ?….5. Să vorbim un pic și despre producători, mulți dintre ei companii aflate în proprietatea statului. Există vreo plafonare la prețurile la care aceștia vând producția? Nicidecum ! Producătorii pot crește prețurile oricât, deși pe acest lanț (producător – transportator – distribuitor – furnizor/trader), producătorul are structura costurilor de producție cea mai stabilă. Onor guvernanții noștri nici nu se gândesc să plafoneze prețurile la producție (nu zic că asta ar fi soluția !), că doar încasările producătorilor de energie din sursele convenționale ajung în mare parte înapoi la stat. Se va face, însă, altceva : se va impozita cu 80% venitul din vânzarea de energie electrică (inclusiv cea verde !) la un preț mediu ce depășește 300 lei/MWh. La gaze impozitul ăsta există deja de 3 ani, iar rezultatul a fost unul cât se poate de clar : blocarea investițiilor și declinul producției…..Cum va arăta piața de energie după, când orice concurență va fi fost eradicată, iar piața va fi dominată de un oligopol restrâns ? Ce vor avea de câștigat consumatorii – în interesul cărora guvernul declară acum că ia aceste măsuri ? Integral: https://cursdeguvernare.ro

Ziua de Cluj | ANULAREA întreruperilor anunţate la alimentarea cu energie electricăOpinii primite la redacţie. Dan Prodan, CEO Vienna Energy: Implicaţiile deciziilor politice în domeniul energiei   Şi totuşi? Dacă producătorii de energie non-fosili precum fotovoltaic, eolian, hidro, nuclear si biomasa plătesc din noiembrie 2021 suprataxa de 80% pentru veniturile realizate din preturi ce depăşesc  valoarea de 450 RON/MWh şi 300 RON/MWh de la 1 Aprilie 2022 (conform discutiilor cu autoritatile din domeniu), se ridică o întrebare legitimă şi anume: De ce preţul la energie este încă peste 1,000-1,500 RON/MWh (media ultimelor 3 luni) si de peste 2,500 RON/MWh zilele acestea pe bursa de energie Opcom? Asta in condiţiile in care România a importat mai puţin de 20% din necesarul de consum, cca 2,500 MWh in perioada Noiembrie 2021 – Februarie 2022, conform datelor disponibile pe site-ul operatorului de transport – Transelectrica, aproape de capacitatea maxima disponibila cross-border. In acelasi timp, conform datelor disponibile pe site-ul Opcom, peste 40% din volumul de energie a fost tranzactionat pe PZU. Şi totuşi, cine înregistrează profituri extraordinare? Nu cumva producătorii exceptaţi de la aceasta suprataxare maximizează profiturile in aceasta situaţie? Nu cumva aceste companii sunt majoritare cu capital de stat? Nu cumva se finanţează bugetul prin aceasta suprataxa si prin profiturile înregistrate de companiile de energie unde este acţionar majoritar? Nu cumva statul foloseşte in mod populist acest mecanism pentru a compensa consumatorii casnici si industriali de creşterea preţurilor la energie si gaze?….. Conform datelor Transelectrica, in perioada analizata, 70% din productia de energie (media ultimelor 3 luni) a fost realizata de producatorii cu capital majoritar de stat. Revenind la suprataxarea producatorilor non-fosili si la schema de compensare, nu era mult mai facil dacă statul plafona efectiv preţul de vânzare la toţi producătorii, impus si pe bursa si prin contractele de energie din afara bursei, energia rămânând in ţara atâta timp cât se înregistrează deficit ? Şi de asemenea, statul decidea sa subvenţioneze importul de energie, cei cca 2,500 MWh, diferenta de pret import vs plafon maxim pret energie stabilit de stat, in conditiile in care 80% din necesarul de consum este produs in Romania. In acest mod, toată unda inflaţionistă transmisă in economie se oprea la principala “poarta” de intrare in costul de producere a bunurilor şi realizare a serviciilor si nu se mai puneau la risc atatea companii, job-uri si implicit competitivitatea economiei romanesti. Astfel, nu mai era necesara toată aceasta schema complicata de sprijin a consumatorilor ce pune o presiune financiară mare, in prima etapa atat pe producători, cat si pe furnizori ca si administratori ai schemei de compensare. Nu s-ar mai fi irosit resurse inutil (aplicarea compensării facturilor este un mecanism destul de laborios, ce implica resurse umane, IT si financiare destul de mari din partea companiilor) şi implicit valul de scumpiri cu impact direct in economie nu ar mai fi fost direct, economia nemaifiind supusă unui nou val inflaţionist. Nu ar mai fi fost probleme cu implementarea procesului de compensare a facturilor intr-un timp extrem de scurt, cu facturi eronate, şocuri psihologice gratuite ale consumatorilor şi tot timpul pierdut cu explicaţii inutile ca rezultat al aplicării unor măsuri fără o analiza in detaliu. Practic, statul a mutat volumul imens de administrare a procesului de compensare a consumatorilor din administrarea acestuia in administrarea furnizorilor de energie si gaz, statul avand doar rol de platitor si observator……Daca privim Polonia, aceasta si-a mentinut pretul energiei in PZU la valori considerabil mai mici fata de cele din restul Europei, chiar daca si aceasta este cuplata ca si Romania la SDAC (Single Day – Ahead Coupling). Nu cumva participantii la pietele de energie din Polonia (dispune de 3 operatori de piata energie, in timp ce Romania de un singur operator piata de energie) oferteaza astfel incat preturile sa nu ajunga la valori care ulterior sa fie extrem de dificil de suportat de intreaga economie a tarii? ….. De ce nu s-a reusit in toti acesti ani, definirea consumatorului vulnerabil, in primul rând casnic ? Aceste discutii trenează de ani de zile si fara niciun orizont de finalizare, cu toate ca mediul de afaceri a initiat si sustinut discutii numeroase cu autoritatile pentru definirea consumatorului vulnerabil .Astfel, in lipsa unui cadrul legal de definire a consumatorului vulnerabil, am ajuns astăzi sa subvenţionam o plaja mai larga de consumatori şi cu valori mult mai mici decât sa subvenţionam punctual şi in valori considerabile acei consumatori cu o reală nevoie. Însă, consider ca statul a ales aceasta modalitate de aplicare a schemei de compensare deoarece îşi poate finanţa mult mai uşor deficitul bugetar, creşterea inflaţiei favorizând practic guvernanţii in deprecierea considerabila a valorii datoriei publice dar şi pentru a comunica triumfători ca PIB-ul României a crescut şi anul acesta cu peste 10% in condiţiile in care numai inflaţia la final de an 2021 a fost de 8.2%. In incheiere, nu trebuie uitat faptul ca Romania nu a mai realizat investitii in noi capacitati de producere energie din 2016 (marea majoritate fiind cu capital privat) iar statul nu mai facut investitii in noi capacitati de producere a energiei de mai de 20 de ani. Integral: https://www.zf.ro

Care sunt modificările la legea gazelor offshore așteptate de petroliști Parlamentul ar urma să adopte modificările așteptate de petroliști la legea gazelor offshore într-o lună, „maxim două”, potrivit premierului Nicolae Ciucă. Șeful guvernului încerca astfel, luni, să-i convingă pe români că țara nu are probleme de aprovizionare cu gazele. Nu există, însă, un proiect public al noii legi, care ar trebui să convingă pe OMV Petrom, de astă dată,  să decidă investiția în exploatarea zăcământului Neptun Deep din Marea Neagră. Și, abia peste 4 ani s-ar pompa primii metri cubi din cele 100 de miliarde ale zăcământului, dacă legea ar fi aprobată în această primăvară, potrivit estimărilor OMV Petrom. Mult disputatei legi offshore i s-a reproșat, încă de la adoptarea de acum 4 ani, că descurajează investițiile în exploatarea gazelor din Marea Neagră, pe care le-a și stopat în Neptun Deep…… Care sunt taxele sunt considerate descurajatoare pentru investiții ….. Regimul de impozitare este de şase ori mai mare decât media UE; pentru offshore este chiar mai mare, de zece ori peste media UE”. Cele mai importante probleme de taxare sunt : – Impozitarea suplimentară și prețul de referință de aplicare a acesteia și pentru redevență; – Christina Verchere a invocat faptul că sunt inadecvate prețurile de referință care sunt corelate cu cele de piață, având în vedere că acestea au crescut foarte mult. – Într-un proiect de lege modificată care a circulat scurtă vreme public în 2019, un sistem de taxare (atunci) mai prietenos prevedea că impozitul pe profiturile suplimentare se aplică doar de la un nivel de preț de 100 de lei/MWh ( 1 mc este echivalentul a circa 10,55 kWh). – Pragul de deducere a investițiilor în explorare din totalul impozitului pe veniturile suplimentare din gazele nou extrase. – Petroliștii au cerut creșterea acestuia de la 30% și în același proiect din 2019 se prevedea 60%. Problema restricțiilor la vânzare și de angajări O altă nemulțumire a petroliștilor care era pe cale să se rezolve încă de acum doi ani era cea privind obligația de a scoate la vânzare cel puțin 50% din volumele de gaze extrase pe o bursă. Integral: https://cursdeguvernare.ro

Numărul bugetarilor a crescut cu 15.000 într-un an și a ajuns la peste 1,26 milioane   Numărul posturilor ocupate în instituţiile şi autorităţile publice din România a ajuns în ianuarie 2022 la 1.264.843, anunță Ministerul Finanțelor. Numărul este cu peste 15.000 mai mare decât în ianuarie 2021, când se înregistrau 1.249.283. Numărul de bugetari din ianuarie 2022 e cu 2.525 mai mare decât în decembrie 2021. Aproape 64% dintre posturile ocupate sun în administraţia publică centrală (ministere, agenții guvernamentale etc.), potrivit Agerpres. Cel mai mare număr de posturi ocupate se înregistra în Ministerul Educaţiei, respectiv 290.589 (290.417 în decembrie 2021), Ministerul Afacerilor Interne – 121.502 (121.622 luna precedentă), Ministerul Apărării Naţionale -76.055 (75.855 în decembrie 2021), Ministerul Finanţelor – 24.361 (24.384 în decembrie 2021) şi Ministerul Sănătăţii -18.380 (18.421 în luna anterioară) …..Totodată, în administraţia publică locală lucrau, în ianuarie 2022, 456.156 de persoane (plus 1.400), dintre care 278.332 în instituţii finanţate integral din bugetele locale şi 177.824 în instituţii finanţate integral sau parţial din venituri proprii. Integral: https://www.g4media.ro

Ce avere impresionantă are Kamala Harris. Vicepreşedintele SUA vine la București să discute cu Iohannis șiFlancul Estic trebuie înarmat nu numai militar, ci şi economic: dincolo de baze americane, Iohannis & company au acum o şansă de a cere şi investiţii noi în România ca să susţină economia, care va începe să resimtă efectele războiului din Ucraina. Peste doi ani sunt alegeri parlamentare şi prezidenţiale şi nimeni nu vrea surprize    Nu ştiu ce au discutat preşedintele Iohannis cu vicepreşedintele american Kamala Harris vineri la Palatul Cotroceni, în întâlnirea faţă în faţă. Dar dincolo de o prezenţă militară mai mare a americanilor şi a NATO, inclusiv cu baze permanente pentru a susţine flancul de est al Alianţei în faţa ameninţării Rusiei, mi-ar plăcea să cred că Iohannis & company au cerut atât Statelor Unite, cât şi Uniunii Europene investiţii noi în România. Flancul estic nu poate fi asigurat numai militar, el trebuie să fie asigurat şi economic. Prin atacarea militară a Ucrainei, Putin a trimis adevărate unde de şoc pe pieţele occidentale, care trăiau de mult timp într-o pace burgheză. Ceea ce era de neconceput acum o lună s-a întâmplat: petrolul s-a dus la 120 de dolari pe baril, gazele au urcat la 3.000 de dolari/1.000 mc, preţul grâului stabileşte noi maxime istorice, preţurile tututor materiilor prime cresc. Dar dincolo de aceste preţuri, la care lumea occidentală nu prea rezistă, există câteva întrebări la care nu există răspunsuri: cine va înlocui Rusia pe piaţa energiei şi la ce preţ, cine va înlocui Rusia şi Ucraina pe piaţa cerealelor, cum va răspunde Rusia acestor sancţiuni economice etc. Aici nu vorbim numai de petrol şi gaze, ci şi de multe alte materii prime, fără de care anumite produse şi servicii nu au cum să funcţioneze. De la floarea-soarelui şi ulei, ajungem la nichel şi oţel. Am intrat într-un război economic în toată regula, al treilea război mondial începând deja….. Înainte să vină războiul din Ucraina, băncile centrale erau destul de hotărâte să majoreze dobânzile pentru a contracara creşterea inflaţiei, dar acum s-ar putea să nu se mai grăbească, pentru că economiile, companiile, businessurile şi consumatorii nu ar mai putea plăti şi această factură cu dobânzi mai mari, după ce trebuie să plătească facturile la energie, mâncare etc. Presiunea salarială din această criză pentru a se acoperi inflaţia încă nu se vede, dar va veni. Aşa cum vedem proteste în stradă împotriva Rusiei şi susţinerea Ucrainei, peste câteva luni vom vedea proteste faţă de situaţia economică actuală…..Cursul valutar este ţinut sub control de către Isărescu, dar Radu Gheţea, preşedintele Libra Bank şi unul dintre cei mai exprimentaţi bancheri de pe piaţă, care a văzut toate crizele din anii ’70 până acum, spune că nu avem cum să evităm o creştere a cursului peste 5 lei pentru un euro….. Fiind ţară de graniţă cu Ucraina, investitorii nu stau la uşă să împrumute România. Cheltuielile bugetare vor creşte din cauza războiului, ceea ce va pune o presiune şi mai mare pe finanţarea bugetului şi mai ales asupra dobânzilor….. Tot contextul complicat în care am intrat – război, inflaţie, panică – va mânca cel puţin o treime din puterea de cumpărare a tuturor. Nu ştiu dacă putem evita pe termen scurt scăderea economică, chiar recesiunea, dar putem să schimbăm trendul, însă pentru asta avem nevoie de investiţii, şi nu mă refer numai la PNRR şi la fondurile europene, unde în joc sunt 100 de miliarde de lei în următorii 6-8 ani. Avem nevoie de investiţii noi care să susţină economia, dar mai ales care să susţină flancul de est al Alianţei. Degeaba ai baze militare dacă dincolo de gardul unităţii ai criză economică, recesiune, inflaţie şi scăderea puterii de cumpărare.….Iohannis & company trebuie să ceară acum partenerilor occidentali să vină cu investiţii noi, să aducă în România investiţiile pierdute din Rusia şi chiar din Ucraina, să întărească poziţia economică a României. Integral: https://www.zf.ro

Ce granițe își dorește Rusia? …. Contrar destinului multor predicții, care ajung în coșul de gunoi al istoriei,  previziunile mele despre Ucraina se mențin valide după mai bine de șase ani: – Ucraina ocupă partea cea mai productivă a zonei cerealiere rusești – aria cea mai sudică, unde plouă regulat. Pe măsură ce deficitele rusești de capital și mână de lucru se acumulează, menținerea controlului asupra pământurilor cu productivitate mare și cheltuieli puține din Ucraina va dobândi o importanță crescândă. – Împreună cu Republica Moldova, Ucraina controlează trecătoarea basarabeană (zona joasă dintre Marea Neagră și Carpați). Controlând această trecătoare, Rusia va limita abilitatea Turciei de a amenința teritoriile centrale rusești. – Ucraina deține cea mai mare populație de etnici ruși din afara Federației Ruse. Includerea lor numerică în sistemul Rusiei ar ameliora și ar amâna amurgul demografic cu câțiva ani. – Baza industrială a Ucrainei de est se găsește în imediata proximitate a Rusiei. Combinarea lor ar ajuta toate porțiunile economiei rusești să dureze ceva mai mult timp. – Infrastructura ucraineană transportă aproape jumătate din petrolul și gazele naturale rusești către Europa, astfel că Ucraina reprezintă o valoare economică specială. – Fluviul Nipru este navigabil, curge către sud, și permite Ucrainei să se integreze economic cu regiunile Mării Negre, Mării Marmara și restul lumii. – Peninsula Crimeea controlează gurile Niprului și este sediul singurei baze navale rusești care nu îngheață – Sevastopol. Atâta timp cât Crimeea și Sevastopol sunt în mâinile Rusiei, Ucraina nu poate ajunge la o dezvoltare economică adevărată, iar puterile navale străine  – cea mai importantă, Turcia – nu pot domina Marea Neagră. Eforturile Rusiei de re-ancorare au început în Crimeea în 2014. Dar nu se vor opri acolo. – Sub orice aspect, o Ucraină total independentă ar fi o provocare pentru Rusia. Din nefericire, ultimele două predicții sunt tragic de reale. Nu știu, și nu cred că cineva poate ști cu precizie, care va fi soarta războiului actual din Ucraina. Mai grav, sunt foarte dificil de prevăzut viitoarele acțiuni războinice ale lui Putin. După Ucraina, mai urmează altă țară/alte țări? Dacă da, care ar fi acelea? Cu alte cuvinte, cu cine dorește Rusia să se învecineze? (Radio Erevan: Cu cine vrea). Un răspuns posibil la aceste întrebări necesită un scurt excurs în istoria ultimului secol.[1] ….. După 30 de ani, Rusia putinistă încearcă să-și refacă vechile granițe. Firul roșu care se întrevede din aceste încercări este ancorarea Federației Ruse în cât mai multe bariere naturale, astfel încât regiunile de graniță vulnerabile să se reducă la lungimi rezonabile – de la circa 4.800 km la sub 1.000 km. Astfel, armata rusă va putea utiliza efective mai reduse pentru patrularea și apărarea lor. Dacă Rusia dorește să supraviețuiască amurgului său geopolitic, 11 țări vor trebui absorbite total sau parțial, de-a lungul a patru faze de invazie și ocupare: Ucraina, Estonia, Letonia, Lituania, Georgia, Azerbaidjan, Armenia, Polonia, Bielorusia, Moldova și România (Fig. 1)…. Faza I – Înglobarea Ucrainei; testarea Europei pentru ce va urma În februarie 2014, a doua zi după închiderea Jocurilor Olimpice de la Soci, forțele ucrainene din peninsula Crimeea au fost îndepărtate, în decurs de câteva zile, de grupuri paramilitare rusești. În decurs de două luni, regiunile Luhansk și Donețk s-au separat de Ucraina. Suportul militar rus acordat insurgenților din cele două provincii a fost imediat condamnat de autoritățile de la Kiev. Sancțiunile aplicate Rusiei au avut efecte minuscule, motiv pentru care Putin s-a simțit împuternicit să-și continue planul său expansionist. Pe 24 februarie 2022, Putin ordonă armatei ruse să invadeze Ucraina din est și apoi din sud….. Faza a II-a: Țările Baltice? Împreună, Letonia, Estonia și Lituania dispun de aprox. 45.000 militari și o populație de circa 6 milioane. Foste republice sovietice, cele trei țări au largi minorități rusofone în care nu se poate avea mare încredere în cazul unei invazii rusești. Țările baltice au granițe terestre lungi cu Rusia și Bielorusia (interesată recent de a avea ieșire la mare), dar nu și cu țările scandinave, care le-ar putea oferi ajutor pe uscat. Letonia și Estonia ar putea capitula în câteva zile, pe când Lituania ar rezista probabil trei săptămâni. Marele atu al țărilor baltice este apartenența lor la NATO. Orice agresiune împotriva lor ar activa automat art. 5 al Pactului Nord-Atlantic, deci un război continental. Singura necunoscută în această fază, ca și în cele următoare, este dacă Putin va alege în mod sinucigaș să apese butonul nuclear …. Faza a III-a: Polonia până la râul Vistula? Un element geografic important este Marea Câmpie Europeană, alcătuită din Câmpia Nord Europeană și Câmpia Est Europeană – o imensă suprafață de teren agricol care se extinde de la Bordeaux până în Bielorusia și dincolo de aceasta până la Urali. În Europa de Vest, câmpia este relativ îngustă (în cea mai mare parte cu o lățime de 320 km) în partea de nord a Europei, dar se lărgește semnificativ spre partea sa estică în Rusia de Vest, unde lățimea atinge 3.600 km. În estul Poloniei, lățimea minimă a câmpiei este constrânsă de Munții Carpați la sud și Districtul Lacului Masurian la nord. Kremlinul crede că dacă această porțiune minimă a câmpiei din Polonia ar fi securizată cu trupe rusești, atunci apărarea teritoriilor centrale ale Rusiei ar necesita doar o cantitate foarte limitată de forțe statice. Ancora ideală ar fi de-a lungul fluviului Vistula, care împarte aproximativ în jumătate țara și capitala Varșovia….. Faza a IV-a: Granița sud-vestică a Rusiei pe Prut sau pe crestele Carpaților Orientali? O scurtă inspecție a Figurii 1 sugerează că flancul sud-estic al Rusiei este cel mai ușor de securizat. În zona caucaziană, Armenia este deja dependentă de ajutorul militar rusesc în lupta sa cu Azerbaidjanul. Baza militară de la Gyumri, cu circa 3.000 soldați, a fost construită în 1941 și este activă până în prezent. Georgia este un pigmeu militar pe care Rusia l-a învins în doar cinci zile în timpul Jocurilor Olimpice din 2008. Două provincii georgiene, Abhazia și Osetia de sud, au fost recunoscute de Rusia pe modelul care s-a repetat recent în cazul provinciilor separatiste Luhansk și Donețk.   Înaintea dizolvării sale din 1991, Uniunea Sovietică avea frontiera sud-vestică pe Prut și brațul Chilia al Dunării. În prezent, de-a lungul vechii granițe, Ucraina împreună cu Republica Moldova controlează așa numita trecătoare basarabeană – zonă joasă situată între Marea Neagră și Carpați, folosită în istorie de invadatorii turci.  Controlând această trecătoare, Rusia va limita abilitatea Turciei de a amenința teritoriile centrale rusești. Integral: https://www.contributors.ro

What were the greatest feats of the old Russian empire? - QuoraAgresiunea lui Putin nu este despre Ucraina. Nu vrea Rusia Mare, astea sunt povești, ci un cutremur geopolitic. Parțial, l-a obținut Interviu …..Vladimir Putin a creat un cutremur geopolitic, iar noi acum suntem prea preocupați de ce se întâmplă astăzi în Ucraina ca să mai înțelegem scara și magnitudinea acestui cutremur geopolitic declanșat odată cu războiul, spune profesorul Ofer Fridman, într-un interviu acordat SpotMedia.ro.….. Așa cum vedem, nu există o confruntare informațională în casele și mințile publicului internațional. Rusia nu încearcă măcar să convingă opinia publică internațională de ce face și cum face. Suntem expuși doar la narativele ucrainene, Rusia nici măcar nu ne propune un narativ, nu intră în acest război narativ. Rusia are grijă de propria populație și de propriul spațiu informațional, nu încearcă să convingă pe nimeni în România, Germania, Marea Britanie sau Canada de corectitudinea și justețea acțiunilor ei. Nu există practic acum o confruntare informațională. Există o singură parte, partea ucraineană, care construiește un narativ. Rusia nici măcar nu încearcă. În schimb, ceea ce face Rusia e să-și protejeze propriul spațiu informațional, controlând narativele pentru opinia publică rusă…… Nicio sancțiune, niciun oligarh nu poate opri coloanele militare. Este vorba doar despre o decizie luată de Kremlin și Kremlinul a decis să meargă cu acest război până la capăt, până când va obține ce vrea sau va obține ceea ce va considera că e acceptabil. Nu vedeți nicio voce, o masă critică în Rusia? Îmi pare rău, să citim sondajele de opinie din Rusia. Ce voce critică să găsim? Rușii cred în justețea acestui război, vasta majoritate a rușilor. Ei cred că Rusia face ceea ce trebuie. Spațiul informațional este controlat de stat. Chiar dacă Putin construiește în Rusia o dictatură? Rusia nu a fost niciodată o dictatură. Asta e o interpretare comună greșită. În Rusia e vorba despre un tip special de relație între putere și popor. Nu e dictatură. Rușii au demonstrat de două ori în secolul al XX-lea că, dacă nu le place cine ocupă Kremlinul, îl pot schimba. E un tip special de relație între putere și poporul rus. E acest narativ vechi în Rusia, lupta dintre Rusia și Vest. În ultimii 20 de ani, narativul construit în Rusia a fost că Vestul e împotriva rușilor. Vestul nu a făcut nimic pentru a contrazice acest narativ. Le-am permis conducătorilor Rusiei să construiască încet în spațiul public această teză că Vestul este dușmanul. Și asta a început înainte de Putin, ideea că Vestul e împotriva Rusiei, ideea că Vestul a dezamăgit Rusia și a lăsat-o să moară în anii 1990, nu i-a venit niciodată în ajutor, alături de ideea că democrația e o mare minciună, e mai dezirabilă ordinea. Astea erau în spațiul public rusesc înainte de Putin. Dorința de a fi conduși de o mână puternică era acolo ani înainte ca Putin să ajungă la putere. Și el le-a dat oamenilor ceea ce și aceștia voiau…… Mai întâi, agresiunea lui în Ucraina nu este despre Ucraina. Nu a fost niciodată. Ucraina este un instrument, din nefericire, este acum un spațiu de luptă. Povestea este despre Rusia și Occident. Dacă va fi o încetare a focului, agreată cu liderii ucraineni, deoarece în Kremlin se înțelege că operațiunea nu merge cum doreau, va fi ceva temporar. Trebuie să înțelegem că Putin deja și-a atins, parțial, scopul. Iar scopul lui nu era despre Ucraina, nu e vorba aici de restabilirea Rusiei Mari sau ceva de genul. Acestea sunt povești vechi, instrumente depășite.  Scopul a fost de a schimba ordinea mondială, iar aceasta deja s-a schimbat. Nu ne vom mai întoarce niciodată la viața de dinainte. Putin a creat un cutremur geopolitic, iar noi acum suntem prea preocupați de ce se întâmplă astăzi în Ucraina ca să mai înțelegem scara și magnitudinea acestui cutremur geopolitic declanșat odată cu războiul. Sunt consecințe și precedente care au fost deja create peste tot, în Germania, înăuntrul Uniunii Europene, chiar și în Elveția. Nu mai este vorba doar de victimele civile din Ucraina, care, e adevărat, sunt o tragedie. Ucraina și Rusia produceau împreună 40-50% din necesarul de cereale și de ulei pentru a hrăni Africa. Cine mai hrănește acum Africa? În acest moment e iarnă, ne bazăm pe recoltele din anul trecut, pe depozite, dar vine deja sezonul de însămânțare, ori dacă în Ucraina nu se mai cultivă nimic, nici nu va mai fi vreo recoltă. Nu e vorba doar despre petrol și gaze. De pildă, îngrășămintele: 25% din necesarul Europei venea din Rusia și tocmai am oprit complet exporturile rusești. Cum mai cultivăm plantele în Europa? Ce vom face cu prețurile la aluminiu, aur, titanium sau alte materii prime care depindeau de exporturile rusești? Uniunea Europeană are suficiente rezerve în economiile țărilor membre pentru a încerca să atenueze undele de șoc, dar acesta nu este deloc cazul Africii sau Orientului Mijlociu, sau al țărilor din Asia sau din America Latină. Acolo unde hrana începe să lipsească vor apărea focare de instabilitate politică și vor fi mai multe conflicte și războaie, care vor amenința și mai mult rețelele de aprovizionare globală și așa mai departe. Nu e vorba doar despre transporturi, ci de crearea de materii prime. Așa cum în Africa, deși există zăcăminte bogate, din cauza instabilității politice, nu se poate realiza distribuția lor. Există așadar un cutremur geopolitic. În timp ce noi suntem acum preocupați de bombele care cad în Ucraina, ceea ce este normal, acolo este o catastrofă umanitară care trebuie oprită cât de repede posibil, acest cutremur geopolitic se răspândește în lume. Nu a fost niciodată vorba doar despre Ucraina. Nici propunerile pe care Putin le-a făcut către NATO, înainte de escaladare, nu erau doar despre Ucraina. Ucraina nu va putea niciodată să se alăture NATO fără permisiunea Rusiei. Are dispute teritoriale pe propriul teritoriu, iar Rusia este cea care le controlează și, fără că Rusia să accepte, Ucraina nu va fi în NATO. Astfel că nu era vorba că Ucraina se va alătura NATO, ci un test dacă NATO își va sacrifica principiile…… Ce vreau să spun este că eu nu cred că schimbările vor merge în direcția pe care o dorea Putin, el acum încearcă să-și maximize propriul interes, creând valuri cât de mari poate. Ceea ce se potrivește cu teoria “haosului controlat” pe care au dezvoltat-o ei la Kremlin. Apropo, până și această “unificare” a Vestului este și ea parte a acestui cutremur geopolitic….. Doi actori politici majori care au sprijinit unificarea politică a Germaniei din secolul XIX, din vremea lui Bismark, au fost Rusia și Marea Britanie. Deoarece ei vedeau o Germanie puternică drept o contrapondere la influența Franței. Unde a dus unificarea Germaniei, pentru Rusia și pentru britanici, știm deja, 50 de ani mai târziu deja eram în Primul Război Mondial. Când a izbucnit Revoluția rusă din 1917, oamenii sărbătoreau în Londra și în Paris, deoarece iată Rusia se va alătură țărilor democratice. Știm și asta cum s-a terminat. Germania s-a țrezit acum după un somn de hibernare de 70 de ani…..Suntem la începutul unei noi ordini mondiale. Cum va arăta aceasta, nu putem controla și nici măcar prezice. Integral: https://spotmedia.ro

Lumea după invazia rusească din Ucraina….„Războiul nu este altceva decât o continuare a politicii cu alte mijloace”. Cu acest citat celebru, care aparține nu mai puțin celebrului general prusac și teoretician al războiului Carl von Clausewitz, își începe istoricul Niall Ferguson un articol publicat în The Spectator, „Vlad Invadatorul: Putin vrea să reconstruiască Imperiul Rus”. „O întreagă generație de democrați liberali – de tip american și de  creștin-democrați și social democrați europeni – a încercat să ignore acest adevăr. Îngroziți de violența războiului, ei au căutat în zadar alternative pentru a-l evita. Când Vladimir Putin a ordonat anexarea Crimeei în 2014, Barack Obama a răspuns cu sancțiuni economice. Când Putin a intervenit în războiul civil sirian, au reacționat cu discursuri indignate”. Apelurile la respectarea „ordinii internaționale bazate pe reguli” pe care le auzim emise mai ales de către înalții oficiali ai UE de la Bruxelles și de către mulți lideri europeni nu sunt nimic altceva decât o retorică goală, fără acoperire, atâta vreme cât nu dispui de argumentele de Hard Power cu care să impui sancționarea abaterilor de la regulile la care faci trimitere. Nimic fundamental nu s-a schimbat din perspectivă istorică din acest punct de vedere, cu toate că asta a fost iluzia fals întreținută din 1990 încoace. Cine dispune de Hard Power scrie, până la urmă, regulile. După cum spunea fostul ministru german de externe Sigmar Gabriel, „într-o lume cu carnivore, erbivorele au o viață grea”. Agresiunea lui Putin din Ucraina și imensa tragedie care o acompaniază expun plenar falimentul acestei viziuni asupra lumii născute în perioada Pax Americana. De altfel, invazia din Ucraina, deși este o manifestare la cote extreme a acestei noi realități, nu este nici pe departe prima. Cu câțiva ani în urmă, de pildă, China a ignorat complet o decizie a Tribunalului de la Haga privind obstrucția navigației în Marea Chinei de Sud în urma unei acțiuni introduse de Filipine. UE nu a fost nici măcar în măsură să emită o declarație critică față de regimul de la Beijing din cauza opoziției Ungariei și Greciei, care au acționat ca agenți ai chinezilor. „Cei care se tem de război abordează diplomația într-un mod greșit, ca și cum ar fi o alternativă la război”, scrie Niall Ferguson în articolul din The Spectator. „De aici se naște iluzia că, atâta timp cât discuțiile continuă, războiul este evitat. Dar dacă nu ești pregătit în cele din urmă să recurgi la forță, ca ultimă alternativă, negocierile nu fac decât cel mult să amâne agresiunea celeilalte părți. Caz în care războiul poate fi evitat doar dacă îi oferi de bunăvoie agresorului ceea ce el este pregătit să obțină cu forța”. Adică exact ceea ce s-a întâmplat în cazul Ucrainei, când voiajele la Moscova și convorbirile telefonice ale lui Emmanuel Macron și Olaf Scholz cu Vladimir Putin s-au dovedit complet inutile în oprirea invaziei….. În timp ce în Franța, într-un interviu acordat săptămânalului Le Point, Bernard Bajolet, fost director DGSE (serviciul secret de informații externe francez), spune că „parcă totul s-a aliniat pentru a lăsa cale liberă megalomaniei lui Putin” și că Europa s-a lăsat anesteziată în întreaga perioadă de pace de după 1990. „Nu am înțeles pe deplin că ideea refacerii Imperiului Rus era în mintea lui Putin de multă vreme.” De aceea, scrie Wall Street Journal, dacă e să tragem o lecție din cele ce se întâmplă acum e că ar trebui „să îi luăm în serios, la modul literal, pe autocrați, atunci când ne spun ce au de gând să facă”. Ceea ce înseamnă să-l luăm în serios și pe Xi Jinping, care vorbește despre Taiwan la fel ca Putin despre Ucraina. Încă din 2013, Xi spunea că „problema Taiwanului” nu poate fi amânată pe termen nedefinit, iar de atunci atât el, cât și alte voci influente de la Beijing au susținut că „reunificarea” trebuie realizată în mod pașnic sau prin forță…..La fel ca momentul 9/11, atacul ordonat de Putin asupra Ucrainei a zdruncinat din temelii certitudinile Vestului, scrie Telegraph. „Dacă acesta este un nou Război Rece, atunci, linia frontului tocmai s-a mutat în Letonia, Lituania, Estonia, Polonia, Ungaria și România”. …. „Dacă Rusia își va atinge obiectivele politice în Ucraina prin mijloace militare, Europa nu va fi ceea ce a fost înainte de război. Pe de o parte, primatul SUA în Europa va fi consolidat. Însă sentimentul că Uniunea Europeană sau NATO poate asigura pacea pe continent va fi artefactul unei epoci apuse”, scriu autorii. Integral: https://revista22.ro

Common Choking Hazards in the Summer | First Aid Kit | Dechoker - Dechoker LLCMedicii, asaltați de români care întreabă ”Pot să beau dacă am luat iod?”…….Mii de medici confirmă că au fost contactați de români care îi întreabă dacă pot să bea după ce au luat pastila de iod. ”Cei mai mulți întreabă la câte minute după ce au luat iodura de potasiu pot să consume alcool. Alții recunosc că au înghițit pastilele cu o dușcă de țuică și vor să știe dacă pot exista efecte adverse. Cei mai mulți care au sunat nici n-au putut să explice foarte bine ce doresc, pentru că erau beți”, confirmă doctorul Decebal Popescu. Există români și mai prevăzători, care au băgat câte o pastilă de iod în butoiul de vin, sau în cel de țuică și s-au imunizat cu doze mici, sistematic. Alții spun că e chiar indicat să faci o gargară cu alcool după ce ai luat iod, ca să elimini radiațiile din gât. Pentru o protecție crescută la radiații, medicii recomandă ca alcoolul să fie păstrat în recipiente de plumb, închise ermetic, iar iodul să fie luat cu puțin bicarbonat, ca să nu dea arsuri gastrice. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 14 martie.”Când să se repare nedreptățile făcute pensionarilor, nu erau bani că depășeam deficitul bugetar. Când să se crească salariile bieților profesori, nu erau bani că depășeam deficitul bugetar. Dar acum au apărut dintr-o dată mulți bani  pentru niște cumpărături fără licitație și fără offset.”

turism-intern-romaniaBuna dimineata intr-o zi de luni, 14 martie! În săptămâna 14.03.2022 – 21.03.2022 valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României, dar mai ales în regiunile sud-estice. Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în toate regiunile, dar mai ales în zonele montane. Temperaturile maxime se vor încadra între 0 şi 8 gr C, iar cele minime, în general, între minus 10 – minus 2 gr C. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări în nord-est, centru şi la munte, unde izolat va ninge slab, îndeosebi în cursul zilei. Vântul va sufla slab şi moderat, anunţă ANM. Deşi valori cresc uşor, în Capitală va fi în continuare deosebit de rece pentru această perioadă, în special dimineaţa şi noaptea. Temperatura maximă se va situa în jurul a 6-7 gr C, iar cea minimă va fi de minus 2 – minus 1 gr C.

Șeful Spitalului de Boli Infecțioase Iași: Numărul de infectări COVID va crește în două săptămâni Doctorul Florin Roșu avertizează că, în următoarele două săptămâni, odată cu ridicarea Stării de Alertă și a restricțiilor, rata de infectare COVID va crește din nou. „Din punctul meu de vedere, spiritul civic, igiena mâinilor și purtarea măștii de protecție trebuie să ne caracterizeze, altfel, într-un interval de două săptămâni, vom observa o creștere a numărului de infectări Covid-19….. Pandemia nu s-a sfârșit ”Recomandarea vaccinării, asigurarea măsurilor de prevenție asigură trecerea de la starea de alertă, la cea de viață normală, așa cum o cunoaștem noi, mult mai lin. Pandemia nu s-a sfârșit, centrele de evaluare și tratament rămân deschise, deservind pacienții pozitivi, astfel încât aceștia să fie evaluați precoce și să poată fi tratați în ambulatoriu, asigurând limitarea răspândirii virale și confortul pacienților”, a subliniat dr. Florin Roșu…. Până luni, pe teritoriul naţional au fost înregistrate 2.771.449 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre care 114.557 ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Potrivit GCS, 2.594.194 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. Odată cu ridicarea stării de alertă, au fost eliminate toate restricțiile anti-COVID. Integral: https://newsweek.ro

Numărul infecțiilor cu COVID s-a triplat în Marea Britanie după ridicarea restricțiilor: 84.000 / zi  …. Marea Britanie a decis să ridice toate restricțiile pe data de 21 februarie. „În urma programului nostru de vaccinare de succes, suntem într-o poziție puternică pentru a lua în considerare ridicarea restricțiilor legale rămase, când mai mult de 81% dintre adulți au primit deja o doză de rapel în Anglia și cazurile continuă să scadă”, se arată în nota guvernamentală. Premierul Johnson a ținut să precizeze că ridicarea restricțiilor a fost posibilă după vaccinarea a 81%. România a ridicat toate restricțiile, inclusiv purtarea măștii la interior săptămâna aceasta. Diferența este că în România s-a vaccinat doar 49% din populație….. După ridicarea restricțiilor, numărul infectărilor a crescut, din nou, ajungând la 84 de mii de infectări pe zi. Britanicii sunt puși la adăpost de rata mare de vaccinare (81% față de 49% în România). Numărul deceselor a rămas relativ constant tocmai din această cauză (sub 150 pe zi.)…..”Această pandemie este departe de a se termina”, a avertizat directorul OMS, miercuri, la aproape doi ani după momentul la care a rostit cuvântul care a făcut întreaga lume să conştientizeze gravitatea crizei sanitare cauzate de COVID-19, informează AFP. Integral: https://newsweek.ro

O asociație de distribuitori de marfă cere guvernului să găsească soluții pentru scăderea prețului la carburanți: Intervenţii fiscale imediate în domeniul taxării energiei, a combustibililor şi a muncii pentru a preveni colapsul pieţei … „Luând act de criza preţurilor din energie, de creşterea preţurilor la motorină şi la benzină din ultimele zile, având în vedere declaraţiile prim ministrului României referitor la demararea unor controale de amploare în piaţa combustibililor, comunicăm următoarele: lipsa predictibilităţii evoluţiei pieţei naţionale, pe fondul incoerenţei constante în comunicare a Ministerului Energiei în ultimii doi ani şi a proximităţii conflictului armat din Ucraina, reprezintă elemente de îngrijorare majoră pentru toate companiile din întreg lanţul alimentar; raportat la costurile operaţionale ale unei companii din domeniul distribuţiei de bunuri de larg consum, combustibilul, energia şi forţa de muncă reprezintă cumulat 60 – 75% din total; efectele negative ale restricţiilor impuse de Guvern în contextul pandemiei asupra companiilor noastre se traduc în diminuarea marjelor de profit acestea fiind între 1,00 – 2,5%; instabilitatea fluxurilor comerciale a materiilor prime agricole şi a produselor alimentare din piaţa internaţională poate conduce la decizii ale statelor de diminuare/restricţionare temporară a comerţului agroalimentar”, se menţionează într-un comunicat al ACDBR, remis sâmbătă AGERPRES. Potrivit sursei citate, combinaţia acestor cauze poate avea următoarele efecte în piaţa de bunuri de larg consum a României: restrângerea activităţilor economice ale companiilor de distribuţie de bunuri şi ale tuturor actorilor implicaţi în lanţul alimentar, şomaj, fluctuaţii mari ale preţurilor de vânzare şi implicit discontinuitatea lanţului alimentar şi afectarea securităţii alimentare a cetăţenilor României. „Apreciem că una dintre cauzele fundamentale, suplimentar pandemiei şi conflictului militar din Ucraina, este managementul ineficient de la nivelul Ministerului Energiei din punct de vedere al modalităţii de implementare a schemelor de ajutor de stat în contextul pandemiei (ElectricUp), gestionării modului de liberalizare a pieţei de energie, crizei combustibililor. Vina nu poate aparţine niciodată cetăţenilor şi companiilor oricărui stat, atât timp cât Ministerul Energiei nu monitorizează eficient evoluţia pieţei şi nu comunică public suficient pentru a asigura un climat de încredere şi de siguranţă economică şi socială. Trăim vremuri in care emoţia publică are rol covârşitor. Încă există în memoria colectivă recentă lipsa combustibilului sau ‘raţionalizarea’ lui, cozile dinainte de ’90. Emoţia, panica socială pot crea efecte mai grave socio-economic decât însuşi preţul combustibililor, iar comunicarea dezastruoasă a Ministerului Energiei va genera criză economică severă”, susţin distribuitorii de bunuri. În opinia ACDBR, preţurile carburanţilor au crescut constant în ultima perioadă, nu doar în această săptămână, şi în niciun caz panica nu a fost generată de o ştire falsă, ci de negarea realităţii.….Solicităm intervenţii fiscale imediate în domeniul taxării energiei, a combustibililor şi a muncii pentru a preveni colapsul pieţei naţionale! Solicităm prim ministrului şi ministrului Energiei să gestioneze ferm şi transparent situaţia economică a României, acordând atenţie maximă evoluţiei pieţei de energie (electricitate, gaze, combustibili) şi comunicând public coerent şi proporţional cu importanţa strategică a domeniului!”, mai spun companiile distribuitoare de bunuri. Integral: https://www.g4media.ro

Iohannis și PSD, marii pierzători după înțelegerea pentru susținerea lui Nicolae Ciucă. Analist: „Nu mai avem actori politici raționali. E politică de găinari”Oare încă vrem o țară ca afară? Atunci de ce nu o cerem? De ce nu o facem?  Pe 1 martie 2022, Klaus Iohannis ne-a dat un mărțișor: ne-a anunțat că „se impune creșterea procentului din PIB alocat cheltuielilor de apărare de la 2%, cât este în momentul de față, la 2,5%” (sursa: AICI). În contextul războiului din Ucraina, creșterea bugetului Apărării nu a surprins pe nimeni. Pe nimeni care nu se uită atent la ceea ce face guvernul nostru. Cine s-ar fi uitat ceva mai atent la cheltuielile cu apărarea făcute de România ar fi descoperit că, dincolo de salariile personalului militar, guvernul lui Iohannis cheltuie multișor pe cumpărarea de sisteme de armament, pompos denumită înzestrare. Sisteme de rachete Patriot, avioane de luptă, transportoare amfibii blindate și alte arme sofisticate. Ei și, veți zice, nu e normal să cumpărăm armament nou și modern? Ba da, e normal. Numai că, oameni buni, guvernul lui Klaus Iohannis nu a cumpărat până acum (și nici nu cred că o va face de acum înainte) acest armament prin licitație, ci prin contracte „G to G”, adică prin contracte între guvernul nostru și guvernul celui care ne vinde armamentul respectiv. Nefiind licitație, evident că prețul plătit din banii statului este prețul pe care-l hotărăște guvernul.  A, am uitat, poate vă interesează și acest mic amănunt: în contractele „G to G” nu există obligația de offset pentru guvernul străin, adică vânzătorul de armament nu se obligă să cumpere nici măcar un șurub de la firme românești. Ei, acum înțelegeți, dragii mei, ce mare afacere este cumpărarea de armament în regimul Iohannis? Nu tu licitație, nu tu offset, nimic. Dai o hotărâre de guvern și gata, ai plătit din bugetul statului câte miliarde de dolari vor mușchii tăi. Mai mult, acum nu mai contează nici creșterea deficitului bugetar, nici procedura de deficit excesiv, nici Comisia Europeană, nici agențiile de rating. Nimic nu i se poate opune dorinței lui Vodă de a mai cheltui câteva miliarde de dolari fără licitații, așa cum i se năzărește lui. Când să se repare nedreptățile făcute pensionarilor, nu erau bani că depășeam deficitul bugetar. Când să se crească salariile bieților profesori, nu erau bani că depășeam deficitul bugetar. Dar acum au apărut dintr-o dată mulți bani  pentru niște cumpărături fără licitație și fără offset. Ce să spun: „mândră corabia, meșter cârmaciul!” În anul 2020, aproape un sfert dintre români (24,5%) trăiau în condiții de deprivare materială severă. Adică trăiau într-o sărăcie cumplită. Nicio țară din Uniunea Europeană nu avea un procentaj atât de mare de defavorizați:….. Cu alte cuvinte, unul din patru români era într-o stare de sărăcie lucie. După noi, în clasamentul sărăciei venea Bulgaria, cu 22%, apoi Grecia cu aproape 16% din populație. Deși pe locul patru din coada Europei, ponderea săracilor din Ungaria (sub 11%) era mai puțin de jumătate din ponderea corespunzătoare din România . Una din trei femei singure din România trăiește în deprivare materială și socială severă, a doua cea mai înaltă pondere din Europa. Spre comparație, la unguri acest indicator este de 11,6%, iar în Polonia la doar 5,9%. Ne plângem că populația scade, că România are din ce în ce mai puțini copii? Aproape jumătate (47,5%) din familiile cu trei sau mai mulți copii se zbat în aceeași deprivare materială și socială severă. Nicăieri pe continentul nostru nu mai găsim o pondere atât de mare a celor atât de săraci.  De altfel, și la categoria familiilor cu un singur părinte și un copil dominăm topurile sărăciei europene: patru din zece familii monoparentale trăiesc, la noi, în deprivare materială și socială severă.  Și, în general, suntem țara europeană cu cea mai mare rată a sărăciei a familiilor cu copii, la nivel european. Și ca să fie clar: deprivarea severă materială și socială nu este doar o formulă bună de statistici, ci este o măsură concretă a sărăciei. Cei numărați în această categorie nu își permit jumătate dintr-o listă de 13 semne ale traiului decent, de la mese cu carne sau pește, până la încălțăminte adecvată sau zile de concediu…..Unul din trei români nu-și permite o masă cu carne, pește sau echivalentul vegetarian nici măcar o dată la două zile:.…Vorbim de modernizare, de avantajele traiului în cea mai importantă comunitate economică a lumii, vorbim de trecerea la economia digitală? O glumă proastă: patru din zece români nu-și permit o conexiune la Internet. Și aici suntem campionii (în sens negativ, desigur) la nivelul Europei:…. Mai simplu de atât nu se poate, oameni buni: media europeană la cheltuieli cu protecția socială este de 22% din PIB, iar statul nostru alocă pentru asta doar 13,8% din PIB.  La sănătate, media europeană este de 8%, iar noi alocăm doar 5,5%. La educație, media europeană este de 5%, iar noi alocăm doar 3,7%.  În schimb, la cheltuielile cu ordinea și siguranța publică (poliție +jandarmerie), media europeană a cheltuielilor este de 1,8% din PIB, iar noi cheltuim la acest capitol 2,5%  din PIB. La fel și la apărare: media europeană a cheltuielilor este de 1,3% din PIB, iar noi alocăm pentru asta un procentaj dublu, 2,4% din PIB! Păi dacă statul nostru este așa de generos cu Armata și cu Poliția și atât de zgârcit cu educația, sănătatea și protecția socială, de ce ne mai mirăm că suntem campioni europeni la sărăcie? Și încă n-ați văzut totul: guvernul nostru cheltuie 2,9% din PIB-ul țării pentru sine însuși plus pentru Parlament și pentru relații externe. Și mai cheltuie guvernul nostru (în 2020) 1,6% din PIB-ul țării pentru plata datoriei publice, pe care tot el a făcut-o:…Spre comparație, un stat european cheltuie mult mai puțin ( doar 2,3% din PIB)  pentru guvern și parlament, dar și pentru plata datoriei publice (1,5% din PIB):…. Ați înțeles? Noi avem o datorie publică cam jumătate din media europeană, dar plătim pentru ea dobânzi mult mai mari decât media europeană? Oare asta nu are legătură cu proasta guvernare? Guvernare răsplătită bine-mersi din bugetul statului cu 20% mai generos decât o face media statelor europene! Cam cum se vede acum, după toate datele astea, decizia lui Klaus Iohannis? Povestea spusă simplu sună cam așa: ne vom împrumuta și mai mult decât până acum, la cele mai mari dobânzi din Europa, pentru a-i da regimului Iohannis suficienți bani să cumpere ce vrea el, fără licitație!….Pe 25 februarie, generalul Ciucă ne anunță sec, printr-o decizie de dânsul semnată, că a exclus firma finlandeză Nokia de la procedura de construire a rețelelor 5G din România. Adică, pe românește, operatorii de rețele mobile nu vor putea să cumpere echipament Nokia: (sursa: AICI)…. Acum, problema nu e că a fost Nokia exclusă. Și nici că, cu câteva luni înainte, Guvernul a exclus, prin lege, firma chinezească Huawei. Nu, oameni buni, problema este că a mai rămas un singur furnizor posibil: suedezii de la Ericsson. Ați înțeles acum: câteva decizii nemotivate și gata: întreaga piață românească îi revine pe tavă unei singure firme. Un fel de contract fără licitație. Căci iată cum arăta piața înainte de hotărârea din pixul lui Nicolae Ciucă: Ericsson avea 60% și Nokia 30%. Integral: https://spotmedia.ro

După benzină, românii se înghesuie să cumpere ulei. Autoritățile, apel către cetățeni: „Avem stocuri suficiente”România este pentru UE ce este Ucraina pentru întreaga lume în producţia de floarea-soarelui. Turcia, Italia, Spania caută acum să cumpere ulei de la producătorii români. România acoperă mai mult de un sfert (28%) din producţia de floarea-soarelui din UE Ucraina realizează 28% din producţia mondială de floarea-soarelui ♦ Uleiul de floarea-soarelui este principalul bun alimentar exportat de România în Uniunea Europeană ♦ În România sunt 172 de companii active în producţia de uleiuri, cu o cifră de afaceri de 4,7 mld. lei în 2020 (aproape 1 mld. euro)….. În acelaşi timp, România este cel mai mare producător de floarea-soarelui din UE şi acoperă mai mult de un sfert (28%) din producţia de floarea-soarelui, cu o re­coltă anuală de 3 milioane de tone. De ase­menea, uleiul de seminţe de floarea-soarelui a fost principalul bun alimentar exportat de România în Uniunea Europ­eană în primele 11 luni din 2021. Cantitatea exportată a fost de 106.000 tone şi a valorat 126 mil. euro, potrivit datelor de la INS. Integral: https://www.zf.ro

Klaus Iohannis: Voi aștepta cu consultările formale până când se cristalizează o majoritate asumată de partidele care vor să propună premierDer Spiegel despre legea SIIJ: Cum poate România să ancheteze eficient cazuri complexe de corupție și mafie?  Publicația germană Der Spiegel critică promulgarea de către președintele Klaus Iohannis a legii care mută atribuțiile Secției Speciale la procurori din afara parchetelor specializate DNA și DIICOT. ”Potrivit criticilor, o nouă lege are scopul de a îngreuna cercetările împotriva judecătorilor și procurorilor penali. Cum poate România să ancheteze eficient cazuri complexe de corupție și mafie?”, scrie Der Spiegel…..Președintele Iohannis ar fi putut trimite proiectul de lege înapoi în Parlament pentru reexaminare, dar nu a făcut acest lucru și a promulgat-o imediat, mai notează Spiegel. Integral: https://www.g4media.ro

Dublu nepotism marca PNL la Agenția Națională pentru Arii Naturale ProtejateDecizii ale Guvernului legate de șefia ariilor naturale protejate din România: haos, dublu nepotism, clientelism și impostură  Numiri politice și conectate la afaceri într-un domeniu vital pentru natură. Se poate mai rău de atât? După mulți ani în care activiștii de mediu au solicitat demiterea lui Adi Croitoru de la șefia Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate din România (ANANP), aceasta a fost eliberată din funcție recent. În aceeași zi, atribuțiile de președinte i-au fost delegate, de prim-ministrul Nicolae Ciucă, unui „vicepreședinte” care nu mai e vicepreședinte de aproape doi ani, iar între timp a fost ales primar într-o comună din Tulcea. Apoi, Nicolae Ciucă și-a anulat decizia și a numit-o, interimar, în funcția de președinte ANANP, pe Andra-Sabrina Stroe (fostă Pleșa). Aceasta este fiica partenerei de viață a fostului ministru de interne și senator PNL Marcel Vela și soția fostului ministru PNL al tineretului și sportului Ionuț Stroe. Mama Andrei-Sabrina, Gabriela Pleșa, este acționară într-un grup de firme care vrea să dezvolte proiecte, declarate ca fiind ilegale, în Justiție, în arii naturale protejate. Competențele pentru acest post și ascensiunea Andrei-Sabrina sunt demne de un serial Netflix, dar, din păcate, viața bate filmul….. , Dumitru Enache nu mai e vicepreședinte al ANANP de aproape doi ani (martie 2020), iar din septembrie 2020 e primar în comuna Stejaru, din județul Tulcea (funcție incompatibilă cu cea de vicepreședinte ANANP, care e asimilată unei funcții de subsecretar de stat). Când am făcut publică această gafă incredibilă a prim-ministrului și a celor din Secretariatul General al Guvernului, care nu au verificat nici măcar pe site-ul ANANP, unde apar cei doi vicepreședinți în funcție, Andra-Sabrina Stroe și Alin Drăgulin, luni, s-a revenit. Printr-o nouă decizie publicată în Monitorul Oficial, atribuțiile de președinte interimar i-au fost încredințare Andrei-Sabrina. …. Fiica partenerei unui ministru PNL, iubita altui ministru PNL Încă din momentul numirii ei, în funcția de vicepreședinte ANANP, în luna aprilie a anului trecut, presa a relatat despre faptul că Andra-Sabrina este fiica Gabrielei Pleșa, partenera de viață a fostului ministru de interne și senator PNL de Caransebeș Marcel Vela. În același timp, tot potrivit relatărilor din presă, Andra-Sabrina era iubita fostului ministru al tineretului și sportului și deputat PNL de Dolj Ionuț Stroe, încă de la sfârșitul anului 2020. Mai nou, potrivit modificării apărute, astăzi, pe site-ul ANANP, unde numele de familie Pleșa a fost înlocuit cu Stroe, pare că a devenit soția acestuia. O recomanda și altceva pe Andra-Sabrina pentru funcția de președinte a ANANP? Potrivit CV-ului publicat pe site-ul instituției, Andra-Sabrina are licență în Drept la Universitatea Tibiscus (privată) din Timișoara, obținută în anul 2012. …. E una dintre acele „fabrici de diplome”, despre care tot scrie Valeriu Nicolae, și de la care au primit patalamale multe persoane din actuala elită politică a țării. Potrivit unei evaluări și ierarhizări a programelor de studii universitare din România, realizate de Ministerul Educației pentru anul universitar 2011/2012 (cel în care și-a luat licența și Andra-Sabrina Pleșa), Universitatea Tibiscus figura în topul „bombelor bombelor”. Universitatea coagula șapte programe, mai toate aflate pe lista celor mai proaste din domeniul lor din țară. Inclusiv Dreptul, absolvit de Andra-Sabrina Pleșa, era în această plasare submediocră. Doar mult mai cunoscutele „Spiru Haret” și „Hyperion” luau fața Universității Tibiscus, cu mai multe programe de studii care au primit calificativul E. Categoria E e cea mai slabă posibil. …. Cum a putut fi angajată pe funcția de consilier juridic din 2009, chiar și în privat (cu trei ani înainte de finaliza studiile juridice) e o altă întrebare legitimă. Căutând informații despre SC Timiș SA, am aflat că e o societate comercială din Caransebeș unde era director tehnic, din 2005, și un domn Traian Pleșa (sursa: Linkedin). Jurnaliștii care au mai documentat acest subiect anul trecut, când Andra-Sabrina a fost numită vicepreședinte ANANP, spun că nu e doar o coincidență de nume. Traian Pleșa e chiar tatăl natural al Andrei-Sabrina și fost contracandidat, în 2004, din partea PSD, al lui Marcel Vela, la funcția de primar al municipiului Caransebeș. Competiția a fost câștigată de Marcel Vela….. Gabriela Nicoleta Pleșa e acționar cu doar 3% la o firmă, ALSET Energy Management SRL, care deține 93% dintr-o societate cu nume aproape similar, ALSET Energy SRL, sursa aici). ALSET Energy încearcă de mai mulți ani să construiască microhidrocentrale (MHC-uri) în situl Natura 2000 Munții Țarcu, pe râurile Șucu-Olteana și Bistra Mărului. În 2015, Federația Coaliția Natura 2000 a reușit să anuleze, în Justiție, acordurile de mediu pentru aceste proiecte (detalii aici). ALSET Energy nu a renunțat însă la proiecte, și a inițiat un nou proces de autorizare. Proces în cadrul căruia au nevoie de aviz și de la ANANP. Instituție condusă, cel puțin interimar, începând de luni, de Andra-Sabrina. Integral: https://www.libertatea.ro

Hidrocentrale în arii naturale protejate? Ecologiștii au rezerve”Ariile protejate vor fi mutilate”. Proiect de lege cu impact puternic asupra mediului   Un proiect de lege cu posibil impact puternic asupra mediului intră luni pe agenda Senatului. E vorba de un act normativ care modifică ariile naturale protejate, pentru a face loc unor proiecte hidroenergetice. Documentul ce modifică ariile naturale protejate vizează între altele hidrocentralele Bumbești-Livezeni și Răstolița, care se află pe teritoriul Parcului Național Defileul Jiului, respectiv Parcului Național Călimani. Pornirea hidrocentralelor va diminua drastic debitele râurilor, fapt ce va afecta negativ întreaga biodiversitate și în mod direct speciile de vidră și populațiile de pești precum zglăvoaca și lostrița, o specie pe cale de dispariție, potrivit unui comunicat de presă al ONG-urilor ecologiste Bankwatch, Agent Green și WWF. Investițiile aduse în discuție au fost făcute cu încălcarea legilor de mediu, fapt pentru care hidrocentralei de pe Jiu i-a fost anulată definitiv în 2017 autorizația de construire, iar hidrocentrala Răstolița deține un acord de mediu emis în anul 1990 (format din două pagini), care nu include nici o măsură de protecție a mediului. Odată cu declararea zonelor ca Parc Național și înfiinţarea reţelei Natura 2000, procedurile de mediu ar fi trebuit revizuite, spun ecologiștii. Integral: https://www.rfi.ro

Gazeta DamboviteiValeriu Nicolae: Âmi cer scuze la domnii politicieni manageri pe care i-am făcut impostori, nenorociți, sociopați sau melci. Nu am priceput io că ei, săracii, doar nu folosesc diacritice. Ei în fapt sunt mânăgeri adicălea experți la datul sau băgatul mâinilor, sau specialiști în mânăreli și nu știau că termenul corect e mânăriști și nu mânăgeri. Despre labaralul, scuze liberalul Cezar Preda care e acușica șef mare la ICR (că doar zici leberalism, zici meritocrație) – numa cuvinte de laudă- vedeți mai jos. #mânăgeriasalveazăRomânia Inginer la Buzău în timpul lui Ceaușescu, promovat șef de secție foarte repede, așa cum numai oamenii care nu aveau legături cu Securitatea reușeau. Chiar înainte de revoluție face un program în “știința conducerii” la Brașov, program rezervat desigur liberalilor ilegaliști din timpul comunismului. Lucru care se dovedește incredibil de potrivit, căci imediat după revoluție, ca orice amărăștean din Buzău, ajunge viceprimar și apoi șeful serviciului de Patrimoniu. În fapt, din 1990, omul este angajat doar la stat și la salubritate. Firmele de gunoaie sunt cunoscute prin cinstea lor și lipsa de legături cu mafioți așa că, firesc, domnul Preda devine deputat și incredibil de bogat. Experiența lui de la salubritate și de inginer îl face perfect pentru Comisia pentru Politică Externă și pentru a fi numit Președinte al Comisiei privind Securitatea Națională. Asta, și nu legătura cu serviciile mai noi și mai vechi. Desigur, ca deputat, îl lovește studiul și termină faimoasele Științe Economice de la Buzău, în timp ce el e director și apoi deputat la București (și Geoană își începea și termina în aceeași perioadă doctoratul în timp ce era ministru de externe). Mai face și un doctorat în inginerie la Petrol și Gaze la Ploiești, deși el a făcut metalurgie la București. Lucrările lui științifice sunt o glumă oribilă. Toate articolele lui “științifice” sunt în curs de publicare. Sunt două și au fost prezentate la aceeași conferință iar el este unul dintre cei ȘAPTE co-autori. În engleză desigur deși el vorbește engleza ca o cizmă. Este în prima generație de absolvenți al Colegiului lui Oprea cu specializarea “Securitate și bună guvernare” căci oprișarea pe logică, bun simț și pe noi este o chestie veche și cu elemente liberale sănătoase. Devine foarte implicat în activitatea SRI și este foarte prezent la televiziunile cele bune conduse și ele tot de oameni puri, cinstiți și fără legături cu securitatea. De 16 ani este în Parlament. Sursa: https://www.facebook.com

80 journalists arrested amid Russian protests | TheHillAndrew Solomon: S-ar putea ca rușilor să nu le placă acest război, dar să le placă Putin. Iar el ține minte imaginea lui Sadam Hussein Interviu  S-ar putea ca rușilor să nu le placă acest război, asta dacă știu că războiul există cu adevărat, dar sigur le place ideea că Rusia este o superputere. Mulți ruși îl iubesc pe Putin. Multora le e frică: „Putin e un bătăuș care ține minte bine imaginea lui Saddam Hussein ascunzându-se într-o gaură în pământ și pe cea a lui Gaddafi ieșind dintr-o conductă de canalizare”. Rușii nu doar se tem de Putin, dar cred, pentru a împrumuta expresia nocivă a lui Donald Trump, că el va „face Rusia din nou mare”, spune psihologul și scriitorul american Andrew Solomon, într-un interviu pentru spotmedia.ro. O mare parte din faimosul proletariat post-sovietic este atrasă de imaginea unei Rusii puternice și consideră că Putin reprezintă această aspirație….. Frica este cu siguranță un element în tot acest proces. Dar există și apatia. Răsturnarea unui guvern autoritar necesită multă energie și implică multă vărsare de sânge, iar mulți oameni pur și simplu nu sunt pregătiți pentru asta. Dincolo afară de problemele economice pe care le vedem acum din cauza sancțiunilor, viața rușilor obișnuiți nu a fost deloc rea sub Putin. El nu a făcut ceea ce a făcut Stalin, nu a existat un nou Gulag. Iar majoritatea oamenilor din Rusia nu au avut oricum prea multe înainte și nu au prea multe nici acum, așa că ei nu cred că o revoltă i-ar face bogați și fericiți. Oamenii sunt atrași de cei puternici. Pe lângă asta, oamenii sunt împovărați teribil de efortul de a gândi de unii singuri, iar când cineva ca Putin este la conducere, rușii obișnuiți nu mai trebuie să ia propriile decizii sau să-și asume responsabilitatea pentru ce fac sau trebuie să facă. Este cumva reconfortant să știi că nu ai putere, pentru că asta înseamnă că nu ai nici responsabilități, iar responsabilitatea este un lucru greu….. Războiul îi face pe oameni să fie disperați. Probabil că, dintre toți, cei care-și fac valizele să plece fac singurul lucru inteligent. Dacă citești relatări despre cel de-al Doilea Război Mondial, oamenii deștepți au fugit din Germania înainte de a ajunge să nu mai poată face acest lucru.  Nu cred că România este în pericol imediat – cel puțin sper că nu – dar adevărul e că omul acesta este complet imprevizibil. Adică OK, nu-ți face bagajele de pe acum, dar e bine să ai un pașaport pregătit și un plan în cazul în care trebuie să fugi. După care speră să nu trebuiască să faci asta niciodată. Integral: https://spotmedia.ro

Efectele devastatoare ale armelor nucleare. Întreaga omenire ar putea dispărea în urma unui război cu bombeCâtă putere nucleară are Vladimir Putin și care sunt riscurile să arunce lumea în haos….. La acest moment, 9 țări din lume au arme nucleare. Laolaltă, ele dețin nu mai puțin de 13.080 de focoase, potrivit coaliției Campania Internațională pentru Abolirea Armelor Nucleare(ICAN), care citează date ale Institutului Internațional de Cercetare pentru Pace de la Stockholm (SIPRI). Rusia are cele mai multe focoase: 6,225, potrivit surselor citate. Urmează Statele Unite care au 5.550 de focoase. Americanii își țin cele mai multe focoase în America de Nord. Dar au, totuși, în jur de 100 și în Europa, și în Orientul Apropiat. Spre exemplu, la baza aeriană Incirlik din Turcia sunt 50 de astfel de focoase nucleare, susține ICAN. Alte 40 de focoase sunt în Italia, iar câte 20 sunt în Belgia, Germania și Olanda. Rusia și Statele Unite dețin, aşadar, aproape 90% din arsenalul nuclear al lumii. Restul de 10% din arsenal e deținut de 7 state. China deține 350 de focoase, Franța are și ea 290, iar britanicii au 229. Urmează pe listă Pakistan (cu 165 de focoase), India (156 de focoase), Israel (90 de focoase) și Coreea de Nord (40-50 de focoase)….. În linii mari, specialiștii vorbesc despre două tipuri de arme nucleare. Este vorba despre: bombele atomice și bombele termonucleare, cu hidrogen. Bombele atomice se bazează pe o reacție în lanț. Mai exact, neutronii sparg atomii de uraniu, dând naștere unor particule mai mici. Aceste coliziuni se repetă, iar și iar, producând o reacție explozivă foarte purternică. Dar cea mai mare parte a încărcăturii de uraniu și plutoniu rămâne defolosită. De la aceeași reacție în lanț începe și explozia bombei cu hidrogen. Doar că, în cazul acesteia, presiunea foarte mare face atomii de hidrogen să fuzioneze. Iar asta creează o reacție în lanț, care eliberează mai mulți neutroni. Iar aceștia, la rândul lor, „sparg” mai mulți atomi. Iar exploazia este mult mai puternică….. Autorii unui raport al SIPRI arată că URSS avea arme nucleare în toate cele 15 republicile componente, din Armenia până în Uzbekistan. Inclusiv în actuala Republică Moldova. Doar că în 11 dintre republici URSS ar avea arme nucleare tactice. Adică arme de mai mici dimensiuni și cu putere redusă, care să poată fi folosite în luptă, în caz de conflict. Armele nucleare strategice, de mare putere, menite mai degrabă să descurajeze statele inamice decât să fie utilizate erau concentrate în Rusia, Belarus, Kazahstan și Ucraina…..În 1994, Ucraina a semnat Tratatul de neproliferare a armelor nucleare și a renunțat la focoase….. Per total, Rusia ar avea disponibile pentru atac, în categoria armelor strategice, în jur de 2.500 de focoase nucleare, susțin cercetătorii americani Hans M. Kristensen și Matt Korda. Cele mai multe dintre focoase – adică 1.185, potrivit calculelor specialiștilor citați – sunt pe rachete intercontinentale. Spre exemplu, o rachetă SS-18 M6 Satan (care poate duce între 5 și 10 focoase din datele specialiștilor) dotată cu tehnologie MIRV (care permite focoaselor să lovească în puncte separate) ar putea ajunge – potrivit specificațiilor tehnice – la distanțe cuprinse între 10.000 și 16.000 de kilometri (în funcție de model). Asta ar însemna că – neinterceptată – o astfel de rachetă ar putea lovi orice zonă din Europa și chiar America de Nord. Și rachetele lansate de pe submarine de război au rază lungă de acțiune. Spre exemplu, SS-N-32, căruia rușii îi spun Bulava (buzdugan – în limba rusă), poate lovi la peste 8.000 de kilometri. Și are, de asemenea, tehnologie MIRV, care permite ca focoasele să lovească în puncte diferite. Or, din Marea Barents, unde rușii fac antrenamente cu submarine de război, o rachetă ar putea lovi, dacă nu este oprită la timp, Europa, dar și Canada sau Statele Unite. În plus, rușii mai au și focoase nucleare pe care le pot lansa de pe dispozitive mobile….. „Amenințarea nucleară este cumva în derulare, deoarece am văzut atacurile asupra centralelor atomo-electrice, precum și neglijența extrem de mare în felul în care este tratat Cernobîlul. Nu știu dacă în ambele aceste cazuri este vorba doar de neglijență sau de rea intenție, dar deja putem vorbi despre siguranța nucleară, asta înainte de a aminti măcar de armele nucleare. Mi-e teamă că este încă perfect posibil ca Putin să folosească o armă atomică împotriva Ucrainei, deși nici asta nu știu dacă i-ar determina pe ucraineni să se predea. Putin are mai multe arme nucleare tactice, cu putere mai mică, pe care armata rusă le-a tot testat, și poate are de gând să le și folosească. Vestul nu are genul acesta de arme nucleare. Integral: https://spotmedia.ro

Video of Ukrainian 'tank man' trying to block Russian military convoy goes viral | Ukraine | The GuardianPutin și Lavrov trimit tancuri spre România: „Nu vă atacăm, vă aducem tezaurul înapoi“  După minciuna că Rusia nu a invadat Ucraina, brelocul de externe al lui Vladimir Putin a recidivat azi cu una nouă. Serghei Lavrov a spus azi în fața presei occidentale că Putin a trimis o coloană de tancuri spre România, dar sub nicio formă nu e vorba de o agresiune, ci dimpotrivă, de un gest de o generozitate rară. „Tancurile rusești duc tezaurul României înapoi la București“, a declarat brelocul Lavrov, stârnind hohote de râs în audiență. „Mă aștept ca românii să le întâmpine cu aceeași bucurie cu care le întâmpină și ucrainenii, pentru că soldații ruși vin de fiecare dată ca să ajute și să rezolve probleme, nu ca să le creeze.“ Poate un naiv ar fi putut cumva să-l creadă pe Serghei Lavrov, însă minciuna brelocului a devenit absolut evidentă când a plusat și a spus că tancurile rusești aduc nu doar tezaurul românesc înapoi, ci și laserul furat din tunelurile dacice în timpul retragerii din Al Doilea Război Mondial. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 12 martie.”Statul face o platformă care va scana dezinformări în online. Cine asociază Guvernul, președintele și premierul cu corupția ori incompetența ar putea fi suspect de propagandă rusă…”

Winter Animal Wallpapers - 4k, HD Winter Animal Backgrounds on WallpaperBatBuna dimineata intr-o zi de sambata, 12 martie!Foarte frig va fi și sâmbătă, iar duminică se va încălzi ușor. Sâmbătă, minimele nocturne vor scădea la -16 C în Transilvania și la sub -10 C în mai multe regiuni, iar în Dobrogea vor fi și +2 grade. Maximele zile vor atinge 6 – 8 grade, mult sub media perioadei. Duminică se va încălzi cu câteva grade: minimele nocturne nu vor fi mai mici de -11 grade, iar ziua maximele pot depăși +10 grade la câmpie. La București, minima va fi de -4 C în ambele zile, iar maxima va fi de +4 sambata și +7 duminică.

Jurma: Noua versiune Omicron pare să ocolească vaccinul  …. „Delta este în revenire cu o creştere la 1,34% faţă de 0,75% săptămâna precedentă. Deşi în România sărbătorim ostentativ sfârşitul tiraniei măştii, pandemia nu a primit înştiinţarea că s-a terminat şi nici că ar trebui să devină şi mai blândă decât «mult mai blând㻓, notează cercetătorul pe pagina sa de socializare. Dacă privim la ce se întâmplă în alte zone, adaugă cercetătorul, putem vedea că Omicron determină în Asia un dezastru mai mare decât oricare din valurile precedente. „De asemenea, Omicron livrează mutaţii mai repede decât oricare altă variantă de până acum. Familia Omicron se măreşte astfel cu variantă BA.2.2, o versiune mai infecţioasă şi aparent mai periculoasă decât BA 2, care este deja 100% dominantă în Hong Kong şi a ajuns şi în Marea Britanie“, mai spune Jurma. „BA 2.2 pare să fie prima versiune adaptată să ocolească apărarea indusă de vaccin. Acesta este un motiv în plus să adoptăm strategia vaccinare-plus (vaccin + mască + alte măsuri) şi să nu abandonăm masca şi vaccinarea. În perioada următoare trebuie să ne concentrăm pe siguranţa copiilor, mai ales în şcoli, unde valurile următoare vor lovi tot mai rău. Atât ca medic, cât şi ca pacient, înţeleg nevoia oamenilor de a nega o realitate care nu le convine. Dacă însă nu poţi înţelege conceptul de variante virale, mai bine să te fereşti de comentarii negaţioniste şi mergi cât mai repede să îţi faci boosterul“, recomandă cercetătorul. „Eliminarea tuturor măsurilor de siguranţă nu înseamnă că situaţia este sigură, dimpotrivă! Abandonarea gestionării pandemiei la o incidenţă foarte ridicată va creşte nivelul de nesiguranţă la locul de muncă sau divertisment şi va produce foarte multe probleme sociale şi economice care vor trebui gestionate individual şi la nivel de organizaţie“, conchide acesta. Integral: https://adevarul.ro

De ce stereotipurile de gen dăunează grav sănătății Infarctul miocardic ? O boală a bărbaților. Depresia? Afectează femeile. În domeniul sănătății, prejudecățile legate de gen sunt încă foarte răspândite și pot influența modul de administrare a îngrijirii și a medicamentelor, se arată într-o analiză AFP preluată de France24. La început, femeia avea dureri de picioare. Medicul a crezut că este o problemă legată de gută sau poate că este o sarcină: ,,Probabil e vorba doar despre hormoni’’. Îndoindu-se de propriile simptome, aceasta a îndurat șapte ani de dureri pentru ca într-un final să ajungă la urgențe. Acolo a fost asigurată că starea sa era legată de copilul pe care tocmai îl născuse: ,, Cardiomiopatia postpartum’’. Într-un final, un reumatolog a identificat adevărata origine a bolii și a diagnosticat-o cu boala lupus. Bazându-se pe propria experiență, istoricul feminist, Elinor Cleghorn, a publicat în luna iunie a anului trecut cartea ,, Unwell women: a journey through medicine and myth in a man-made world’’ (Femei bolnave: o incursiune în medicină și mit într-o lume a bărbaților’’). Englezoaica povestește în cartea sa cum sănătatea femeilor a fost înțeleasă și interpretată în mod eronat de-a lungul istoriei. Tabu….. Boliile așa-zise ,,feminine’’ sau ,,masculine’’ par să fie un bun exemplu pentru această problemă. Femeile sunt mai predispuse să dezvolte boli cardiovasculare: 56% mor din această cauză, față de 46% dintre bărbați. De asemenea, infarctul miocardic este încă subdiagnosticat în rândul femeilor întrucât este considerat ca fiind o boală ce afectează bărbații stresați din cauza muncii. Și este adevărat că femeile au de două ori mai multe șanse să sufere de depresie decât bărbații. Dar motivul principal nu e reprezentat de hormonii feminini, așa cum s-a susținut mult timp. Cercetările au arătat că diferența de gen în ceea ce privește prevalența depresiei variază în funcție de mediul socio-economic….. Un studiu efectuat în Franța a arătat că, în medie, femeile sună la ambulanță cu 15 minute mai târziu decât bărbații, atunci când este vorba despre un infarct. Acest fapt crește riscul de a rămâne cu leziuni permanente sau de a primi îngrijiri ce nu mai sunt atât de eficiente. ,,Femeile se îngrijorează mai puțin pentru sănătatea lor, adesea o pun pe un loc secundar, după familie sau muncă’’, își exprimă regretul Calire Mounier-Vehier. Integral: https://www.rfi.ro

Statul face o platformă care va scana dezinformări în online. Cine asociază Guvernul, președintele și premierul cu corupția ori incompetența ar putea fi suspect de propagandă rusă / Cioloș: Se va ajunge la un instrument de cenzură / Guvernul spune că proiectul este inițiat de societatea civilă / Explicațiile ONG-ului care va coordona mecanismul    Un grup de lucru creat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU), la care s-a alăturat și Guvernul României, împreună cu CNA și mai multe ONG-uri, pregătește o platformă informatică, ce va scana presa online, dar și bloguri și rețele sociale, pentru a găsi “fake news”, surse de dezinformare și propagandă în contextul conflictului din Ucraina, scrie Profit.ro….. Potrivit Profit.ro, echipa de comunicare a Guvernului a cerut departamentelor de relații publice din toate ministerele, într-un mesaj comun transmis pe email, să desemneze câte un reprezentant în grupul de lucru și să vină, până vineri, 11 martie, cu observații pe narativele și cuvinte cheie incluse în motoarele de căutare și în parametrii de analiză. Potrivit propunerilor transmise, prima dintre combinațiile de cuvinte care vor aprinde becuri roșii de posibilă dezinformare și propaganda rusă în algoritmii platformei este cea care ar asocia, în același text, Guvernul, premierul Nicolae Ciucă sau președintele Iohannis cu un context de “corupție” ori “incompetență”, având ca marker de dezinformare expresii precum “mizerie” sau “furtișag”. Pentru presa de investigație, spre exemplu, orice articol care ar semnala acte de corupție, incompetență sau alte deficiențe în Executiv l-ar face pe autor suspect de a fi agent al propagandei ruse în algoritmii platformei. La fel, orice postare similară pe bloguri sau pe rețele sociale, scrie Profit.ro…. Europarlamentarul Dacian Cioloș a reacționat spunând că printr-un astfel de proiect se poate ajunge de la “un instrument de luptă cu dezinformarea la unul de cenzură fără criterii clare”:- “Da, e nevoie de luptă cu dezinformarea și propaganda rusă. Dar asta nu înseamnă să ne folosim de războiul din Ucraina pentru a introduce cenzura pe criterii subiective. – Ceea ce noi am cerut și ceea ce a făcut Comisia Europeană a fost să blocăm site-urile de propagandă rusă deținute și finanțate de statul rus, care este agresor într-un război. Acesta este un criteriu clar și obiectiv. – Un proiect de combatere a dezinformării nu trebuie să ducă la hărțuirea celor care asigură jocul democratic al opoziției sau al exprimării opiniilor argumentate. – Țin minte cât s-a discutat în Parlament pe legislația privind combaterea terorismului tocmai pentru a evita blocarea abuzivă a unor platforme internet“. Integral: https://www.hotnews.ro

Foto GazpromAșteptăm să ne taie Putin gazele sau închidem noi robinetul acum? Ce poate face România ca să-și scadă dependența energetică față de Rusia  România are doar o singură lună la dispoziție să decidă dacă și cum vrea să își reducă dependența față de Rusia, în ceea ce privește aprovizionarea cu gaze naturale. Iată de ce ne-a rămas atât de puțin timp și ce e de făcut. Potrivit unui studiu realizat de Asociația Energia Inteligentă (AEI), la acest moment, Europa are suficiente gaze înmagazinate pentru a depăși, fără probleme, finalul de sezon rece. Dar în curând ar putea începe o luptă acerbă pentru gaze naturale….. Creșteri de prețuri de 153%, în 8 zile „Putem să acceptăm gaze oricât de scumpe din Rusia. Dar, potrivit Instititului Național de Statistică (INS), anul trecut am importat 29% dintre gazele consumate (adică în jur de 3,2 miliarde de metri cubi). Asta, în condițiile în care un mare consumator ca Azomureș a fost închis jumătate de an. Și am mai avut și o iarnă blândă. Dacă ar fi mers combinatul și ar fi fost ger, importurile noastre ar fi crescut. Iar în 2022 deja Petrom a anunțat un declin al surselor sale de producție cu 7%. Chiar dacă Romgaz ar putea crește producția cu 2-3%, oricum – la acest moment – ne pregătim pentru importuri mai mari cu vreo 5% decât anul trecut”, a precizat Dumitru Chisăliță. În aceste condiții, prețul la care vom importa gaze va conta. Cine închide primul robinetul? Noi sau Putin? Prețul la care se vor vinde gazele rusești pe bursele europene este, însă, doar una dintre probleme cu care se va confrunta România. Ca să cumpărăm – fie și la prețuri foarte ridicare – Rusia ar trebui să vândă. Or, oficialii de la Moscova au început deja să amenințe Europa că sistează livrarea de gaze prin conducta Nord Stream 1, care trece pe sub Marea Baltică și ajunge în Germania. E posibil ca o astfel de sistare să nu aibă loc niciodată. Dar la fel de bine se poate ca Rusia să oprescă livrările de gaze atât prin Nord Stream 1, cât și prin alte conducte din care se alimentează Europa, așa cum cum sunt Turk Stream și Blue Stream. „Avem de ales. Fie așteptăm să închidă rușii robinetul iarna viitoare, când vom fi dependenți de gazul lor, fie decidem noi, acum, să închidem robinetul, în condițiile alese de noi”, a mai spus Dumitru Chisăliță. Președintele Asociației Energia Inteligentă consideră că, dacă vrem să minimizăm dependența de gazul rusesc, acum e momentul ca Guvernul să ia decizia. Apoi, va fi nevoie de o perioadă intensă de pregătire, în care disputele politice ar trebui lăsate la o parte, periodic, iar interesul românului de rând ar trebui să fie pus pe primul plan. „Deja ne așteptăm la o vară în care ne va fi foarte, foarte greu, cu creșteri explozive de prețuri la toate produsele. În aceste condiții, avem nevoie de un plan de supraviețuire. Dacă se iau măsurile acum, din vară ele pot produce efecte. Spre exemplu, putem să:

  • eficientizăm producția și să scădem cu 15% cantitatea de gaze importate în 2021. Spre exemplu, există sonde funcționale, dar care nu produc din cauză că nu pot fi încă legate la sistemul național de transport de gaze. De ce? Din cauză că acea conductă de legătură ar trebui să treacă pe sub terenurile unor cetățeni care nu vor asta. O modificare legislativă ar putea rezolva problema
  • explorarea rezervelor neconvenționale de gaze, inclusiv prin fracturare hidraulică
  • Black Sea Oil&Gas putea începe producția, în Marea Neagră, în 2021. Dacă ar produce, ar aduce 0,5 miliarde de metri cubi de gaze pe an. E o cantitate pe care n-ar mai fi nevoie să o importăm. Dar BSOG nu produce pentru că e nemulțumită de Legea Offshore. Și-atunci haideți să modificăm, în sfârșit, acea lege. Dar acum, în 2 săptămâni, nu peste încă vreo câțiva ani!
  • putem cumpăra gaze naturale lichefiate (LNG). Nu avem nicio problemă de ordin tehnic pentru a aduce și folosi acele gaze. Sigur, nu avem terminal la Marea Neagră, ca să primim gazele (care pot fi aduse și cu vapoare, în instalații speciale – n.red.). Dar Ungaria nu are acces la nicio mare și, totuși, și-a rezervat capacitate (și-a închiriat loc în sistemul de conducte și stații de condiționare a gazelor și a plătit servicii de transport – n.red.) ca să își aducă astfel de gaze. Noi de ce n-o putem face? Este adevărat că gazele LNG sunt scumpe. Dar la prețurile care se practică acum pe TTF, trebuie să ne uităm cu alți ochi la aceste gaze
  • pe termen lung, putem începe o strategie de investiție în energie nucleară. Dar nu în rectoare mari, ci în SMR-uri (reactoare de mici dimensini, care acum se află în etapa de dezvoltare). Funcționarea lor nu depinde de ruși, nici pe partea de producție, și nici de combustibil….
  • Guvernul poate introduce o politică de raționalizare. Nu neapărat cu măsuri drastice de la început. La gaze, la început o raționalizare la marii consumatori.
  • trebuie să ne regândim politica de consum și să oprim programul de racordare a populației la rețeaua de gaze. Acest program prevede racordarea a încă 1,8 milioane de consumatori, care ar consuma circa 4 miliarde de metri cubi de gaze în plus. Vorbim despre cantități de gaze pe care noi nu le avem. În plus, în realitate, gratuitatea racordării înseamnă o împărțire de costuri între toți consumatorii, ceea ce va duce la o scumpire și mai accentuată a gazelor”, a explicat Dumitru Chisăliță pentru Spotmedia.ro. Integral: https://spotmedia.ro

Vocea.biz - Complexul Energetic Oltenia Archives - Vocea.bizGuvernul a adoptat o Ordonanță care salvează de la faliment CE Oltenia: Ajutor de stat de peste 2,6 miliarde de euro în perioada 2021-2025  Ministrul Energiei, Vilgil Popescu, a anunțat joi că Guvernul a aprobat o ordonanță de urgență care salvează practic de la faliment Complexul Energetic Oltenia. Acesta a spus că Executivul a formalizat joi o decizie de ajutor de stat care a fost aprobată de Comisia Europeană în data de 26 ianuarie 2022, un ajutor de stat total de peste 2,6 miliarde de euro în perioada 2021-2025.…. Ministerul Energiei va acorda Complexului Energetic Oltenia granturi reprezentând contravaloarea în lei a sumei de 848,6 milioane euro, ca parte a ajutorului de restructurare sub formă de grant autorizat în valoare totală de 1.090 milioane euro, pentru implementarea Planului de restructurare, până în anul 2025, în scopul finanțării cheltuielilor cu certificatele de emisii de gaze cu efect de seră în perioada 2021-2025. Ajutorul de stat sub formă de granturi pentru finanțarea achiziției de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, se va acorda anual, de la bugetul de stat, prin bugetul aprobat Ministerului Energiei. Totodată, s-a aprobat participarea statului prin Ministerul Energiei la majorarea capitalului social al Societății Complexul Energetic Oltenia prin aport în numerar, cu suma reprezentând echivalentul în lei a 180 milioane euro. Integral: https://economie.hotnews.ro

PROIECTUL DE DESFIINTARE A SIIJ A FOST MODIFICAT – Exclusiv: ministrul Justitiei Catalin Predoiu si-a insusit amendamentele din CSM. Daca in forma initiala procurorii care vor lucra dosarele cu magistrati erau alesiEuroparlamentarul Ramona Strugariu, apel la Comisia Europeană despre desființarea SIIJ, deciziile CCR și independența Justiției: ”Ne ducem inevitabil la lansarea procedurilor de infrigement. Nu ezitați să folosiți instrumentele existente”  Europarlamentarul Ramona Strugariu a făcut, marți, un apel la Comisia Europeană cu privire la desființarea Secției Speciale, deciziile CCR și independența Justiției din România, spunând că ”ne ducem inevitabil la lansarea procedurilor de infrigement”: – ”Nu ezitați să folosiți instrumentele existente”, a transmis eurodeputata Renew Europe vicepreședintei Vera Jurova și comisarului Didier Reynders printr-o scrisoare transmisă în 8 martie. Strugariu le-a atras atenția celor doi oficiali europeni cu privire la îngrijorările exprimate de magistrații români care fac referire la faptul că legislația adoptată recent, în mandatul ministrului Justiției Cătălin Predoiu, nu dizolvă Secția specială, ci îi întărește rolul și nu restabileşte fostul cadru legislativ în care DNA era structura cu competența de a investiga faptele de corupție. Europarlamentarul a mai spus că decizia Curții Constituționale a României care contestă supremația dreptului european, presiunea constantă, atacurile și excluderea magistraților incomozi, alături de refuzul evident de a respecta recomandările MCV cu privire la Secția specială ”descriu un climat general de ostilitate împotriva independenței puterii judecătorești și ne conduc inevitabil către lansarea unor proceduri de constatare a neîndeplinirii obligațiilor de către Comisie (proceduri de infringement), tocmai pentru a ne asigura că dreptul european este respectat şi implementat corect”, se arată în scrisoare. Ramona Strugariu a mai amintit de cazul Poloniei și le-a cerut Verei Jurova și lui Didier Reynders ca România să nu ajungă într-o situație similară: Integral: https://www.g4media.ro

Critici dure ale studenţilor şi elevilor pentru proiectul iniţiat de Mara Mareş cu privire la studiile în străinătate. Cum răspunde aceastaOrganizațiile studențești critică ”haosul” revenirii la învățământul fizic: ”A considera că toţi studenţii se pot pregăti în câteva zile pentru a-şi găsi cazare şi a veni în centrele universitare este o ruptură de realitate”  Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) reclamă „haosul” şi „vacanţele forţate” provocate de Ministerul Educaţiei, arătând că mai multe universităţi sunt „puse să stabilească perioade de «tranziţie» (a se citi vacanţă) neproductive”. „A considera că toţi studenţii se pot pregăti în câteva zile pentru a-şi găsi cazare (eventual să şi identifice proprietari care vor încheia contracte de închiriere pentru 3 luni) şi a veni în centrele universitare este o ruptură de realitate”, consideră ANOSR….„Se invocă anumite prevederi legale, ignorându-se prevederile OUG 99/2021 şi afirmându-se că nu ar exista o soluţie adecvată. FALS – Şi dacă am admite că OUG 99/2021 nu ar fi aplicabil, Ministerul are la dispoziţie instrumentul ordonanţei de urgenţă. Dacă în alte cazuri urgenţa unor OUG-uri propuse de Ministerul Educaţiei nu poate fi identificată în ciuda oricăror eforturi, în acest caz vorbim de o situaţie excepţională şi care reclamă norme tranzitorii, având în vedere ridicarea stării de alertă şi bulversarea întregului sistem de Minister, care îşi consideră propriile norme inaplicabile”, susţin reprezentanţii studenţilor….„Concomitent, argumentele care vorbesc de necesitatea acreditării de ARACIS sunt, din nou, FALSE. Nu este necesară o acreditare pentru ca pentru încă cel mult 2-3 luni, în mod excepţional, să existe posibilitatea continuării activităţii în online, aşa cum s-a putut pentru mai bine de 2 ani fără vreo acreditare specială din partea ARACIS”, arată ANOSR…. „Experienţa studenţească autentică în campus, dorinţa de a vedea/cunoaşte colegii şi aspectele pozitive ale învăţământului fizic sunt aşteptate de studenţi. Dar acestea nu se confundă şi nu justifică măsuri haotice, de pe o zi pe alta, care prejudiciază studenţii, cum ar fi interdicţia generală de a continua, în cazuri motivate, activitatea în mediul online. (nu vom repeta a treia oară argumentele de fond evidente şi necombătute)”, susţin reprezentanţii studenţilor. Ei arată însă că „a ne întoarce brusc la învăţământ exclusiv fizic pentru că ar fi din capul locului mai bun decât orice activitate online ar înseamna că nu am învăţat ce trebuia din perioada pandemiei”, întrucât digitalizarea este în prim-plan atât la nivel societal în general, cât şi în privinţa priorităţilor Uniunii Europene în materia educaţiei. Acest lucru nu presupune negarea prevalenţei învăţământului fizic pentru forma cu frecvenţă, ci îmbinarea adecvată şi eficientă a celor două medii. Integral: https://www.g4media.ro

To make the US auto fleet greener, increasing fuel efficiency matters more than selling electric vehiclesRăzboiul din Ucraina se poate dovedi mai dăunător decât pandemia pentru economia europeană, avertizează șeful Volkswagen….. Invazia rusească în Ucraina a afectat grav industria auto, iar cele mai pesimiste prognoze spun că producția auto mondială va fi cu 3 milioane de mașini mai mică. Fabrici din toată Europa și-au încetat pentru câteva zile producția, fiindcă nu mai vin componente de la furnizorii din vestul Ucrainei. Cu cât va dura mai mult războiul, cu atât vor fi consecințele economice mai grave. Herbert Diess spune că un război prelungit în Ucraina va face mai rău economiilor de peste tot din Europa, decât a făcut pandemia. Atunci, în primăvara lui 2020, piețele auto s-au prăbușit 2-3 luni, dar apoi au revenit mult mai repede decât anticipaseră multe dintre companii. Această revenire mult mai rapidă a fost și unul dintre motivele apariției crizei semiconductorilor. De data aceasta, dacă războiul va dura luni bune, consecințele ar putea fi de lungă durată și ar putea antrena creșteri dure de prețuri, penurie la furnizorii de energie și inflație mult peste medie, totul pentru că au apărut noi întreruperi în lanțul de furnizori. La fel ca și criza semiconductorilor, și cea declanșată de invazia rusă din Ucraina arată cât de fragile sunt lanțurile de aprovizionare. Și mai arată un lucru: este o problemă când business-uri uriașe depind pe scară atât de largă de țări cu regimuri autoritare, precum Rusia sau China. Integral: https://economie.hotnews.ro

Halucinanta declarație cu schepsis a unui ministru de Externe  Joi dimineață, producea senzație în presă o știre virală despre declarația ministrului de Externe rus, făcută la convorbirile (eșuate) ruso-ucrainene din Antalya (Turcia): „Nu plănuim să atacăm alte ţări. Noi nu am atacat nici Ucraina”. Ar fi nostim, dacă n-ar fi tragic. Dacă nu Rusia a atacat Ucraina, atunci cine? Honolulu? Pontevedro?*). S-a atacat singură, trăgându-și un glonț în genunchi? Cine a comasat trupe și armament la granițele Ucrainei, înainte de atac? Cine și pentru ce alt scop decât pentru atacul care a urmat?…. „Joi, 24 februarie 2022, în jurul orei 5 dimineața, ora Moscovei, armata rusă a lansat atacul asupra Ucrainei” – așa sunau comunicatele oficiale, publicate numaidecât după lansarea atacului și demarat chiar de către cei care pretind oficial că nu au atacat Ucraina. Neputându-mi stăpâni gândul, care uneori aleargă departe înapoi în istorie, îmi permit să citez comunicatul german, care anunța declanșarea celui de Al Doilea Război Mondial, la 1 septembrie 1939: “Azi noapte soldaţi ai armatei Poloniei au tras pentru prima dată asupra propriului nostru teritoriu. De la ora 5,45 se ripostează. Şi de acum înainte se va răspunde la bombe cu bombe”. Așa anunța Adolf Hitler invazia trupelor germane în Polonia, invocând un incident de frontieră înscenat chiar de oamenii săi, anume ca să nu pară el agresorul care atacă primul. N-aș vrea să creadă cineva că scriu aceste rânduri cu gândul să atac ministrul de Externe al uneia din marile puteri ale lumii de astăzi, cum că ar fi un tip cam zurliu sau că minte de îngheață apele. Nu despre asta este vorba. Domnul Serghei Lavrov merită toată prețuirea ca persoană cultivată, este un poliglot de clasă, un interlocutor inteligent și chiar un mediator de marcă. Numai că inteligentul și cultivatul ministru nu e de capul lui…..Ei bine, dacă nici ăsta nu-i război, ci numai o „acțiune militară specială”, atunci – mă întreb, ca tot omul naiv – războiul adevărat cum o fi? …. Pe bună dreptate, președintele Zelenski privește cu neîncredere dialogul cu ministrul de Externe și insistă să se întâlnească direct cu omologul său moscovit, cel care stăpânește logica la Kremlin, singurul cu care se poate discuta de la egal la egal și care poate să admită vreun compromis, dacă vrea pace. În aceste condiții, degeaba se țin tratative cu alții.  Și în niciun caz cu domnul Lavrov, care declară exact ceea ce a fost instruit de stăpânul său să declare: Ucraina este a noastră și noi vom decide ce vom face mai departe cu această țară. Președintele Putin a explicat foarte clar de ce a ales să pună în mișcare această operațiune specială”. Poate că, atunci când spunea cu atâta convingere că „Ucraina este a noastră”, nu s-a gândit că și Hitler vorbea de „Austria noastră”, în ziua de 12 martie 1938, când anunța la Viena „culminarea unei dorințe de veacuri, aceea de a reuni populațiile germane și austriece într-o singură națiune”. Nu vi se pare că „noi vom decide ce vom face mai departe cu această țară” este cam aceeași Mărie cu altă pălărie, precum cele două populații reunite într-o singură națiune în 1938? Din  păcate, unii abia acum se trezesc și observă că faza cu Crimeea n-a fost decât un test. După ce testul a prins, domnul Putin și-a frecat mâinile. Lumea civilizată a condamnat faptul, mulți i-au aplicat Rusiei sancțiuni, s-a pus problema și la ONU, indignarea a fost quasi-generală, dar nimeni n-a apăsat pe trăgaci. Crimeea a rămas „a noastră, fraților!”. NATO, deși a scrâșnit din dinți, nu s-a îndepărtat de principiile sale de alianță defensivă, care nu va ataca niciodată pe nimeni, atâta timp cât nu este ea însăși atacată. Corect. Chiar sublim, dar Crimeea a rămas la ruși. Testul a prins. A urmat testul cu „republicile populare” Donețk și Lugansk, ceva de mai mare râsul, dar aplicat mult mai brutal și aproape ultimativ. Cu pistolu’ la tâmplă, respectiv cu 180.000 de ruși la graniță. Iarăși indignare, iarăși scrâșnit din dinți, amenințare cu sancțiuni, dar pe trăgaci iarăși n-a apăsat nimeni. Noi suntem defensivi. Testul a reușit, domnul Putin și-a râs în barbă și a atacat Ucraina. Revoltă generală, hotărâre ONU, sancțiuni fără egal, susținerea Ucrainei (diplomatică, bineînțeles) și amenințări fără egal.  Dar ce ziceți dacă și ăsta o fi tot un test? Pentru ca domnul Putin să testeze Europa, sau poate America, poate NATO, poate nu știu pe mai cine? Mie mi-e teamă că și „acțiunea militară specială” a fost tot un test, după care urmează ceva ce, chiar dacă bănuim, tot nu putem face nimic, atâta vreme cât cel defensiv nu dă comanda „foc!” până nu aude „poc!”, chiar la el în curte. Integral: https://spotmedia.ro

ȘOC TOTAL! SUA, decizie radicală la granița Ucrainei! Putin se va enerva„Noi v-am tot zis!”. Cum a refuzat Occidentul să asculte țările care cunosc cel mai bine Rusia   Polonia și statele baltice înțeleg Kremlinul mai bine decât guvernele occidentale, dar avertismentele lor împotriva lui Putin au fost ignorate. De ani, vest-europenii au desconsiderat politicienii din aceste state atunci când au tras un semnal de alarmă asupra amenințării reprezentate de președintele rus, scrie publicația POLITICO, citată de cel mai mare site de știri din Polonia, Onet. ….. Înainte de asta, țările occidentale au preferat să urmeze tactica liniștirii comerciale și politice a președintelui Vladimir Putin, condusă de fostul cancelar german Angela Merkel. Această strategie s-a prăbușit spectaculos când orașele Ucrainei sunt bombardate și cetățenii săi fug din țară în masă. „Ani întregi am fost tratați cu condescendență” „Vest-europenii ne-au trimis la plimbare și ne-au tratat cu superioritate în ultimii 30 de ani”, a declarat, pentru Politico, europarlamentarul Radosław Sikorski (foto), fost ministru polonez al afacerilor externe. „Ani întregi, ne-au tratat cu condescendență în raport cu atitudinea noastră și ne-au spus: «Voi, central-europenii, sunteți excesiv de nervoși, suprasensibili și cu prejudecăți față de Rusia»”.  Esticii spun că s-au lovit de un zid atunci când au cerut mai multe trupe NATO, au reclamat atacurile cibernetice și au îndemnat Berlinul să nu lase UE să devină ostatică a gazoductelor gigantice care pompau gaz direct în Germania. Sikorski, ministrul de atunci al apărării, a stârnit indignare în cercurile diplomatice europene în 2006, când a îndrăznit să compare proiectul gazoductului Nord Stream din Rusia până în Germania, ocolind Polonia, cu pactul Ribbentrop-Molotov din 1939, care a divizat Polonia, între naziști și sovietici. Liderii polonezi și baltici au văzut invazia Crimeei de către Rusia în 2014 drept momentul definitoriu care a semnalat că Putin trebuie oprit printr-o adevărată demonstrație de forță din partea Occidentului, altfel ar ataca alte ținte, se arată în analiza Politico. Cu toate acestea, în timpul întâlnirilor de la Bruxelles, diplomații polonezi și baltici au descoperit că cea mai mare parte a Uniunii Europene este reticentă în a impune sancțiuni severe Moscovei, în ciuda invaziei aliatului său, Ucraina. Tabăra furioasă anti-Putin a numit opoziția la sancțiuni condusă de italieni drept „Club Med”. O aversiune istorică Această aversiune față de Moscova invocată de politicienii occidentali are rădăcini vechi de secole. Polonia și-a pierdut independența în secolul al XVIII-lea în fața unei coaliții de atacatori condusă de Rusia, a luptat împotriva Rusiei în două revolte sângeroase și nereușite în secolul al XIX-lea, iar în 1920 a câștigat o victorie uluitoare asupra sovieticilor comuniști. URSS s-a răzbunat în 1939, ocupând jumătate din Polonia, impunând pedepse sângeroase, împușcând 20.000 de oameni, luând prizonieri de război și deportând sute de mii de civili și apoi supunând Polonia postbelică la patru decenii de dictatură comunistă. În perioada interbelică, statele baltice s-au bucurat de două decenii de independență înainte de a fi anexate de Uniunea Sovietică. Mii de oameni au fost uciși și mulți alții au fost deportați în URSS. Țările au fost colonizate de ruși și abia au supraviețuit până și-au recâștigat independența după prăbușirea Uniunii Sovietice, notează publicația americană ….. „Când am cerut în repetate rânduri ca apartenența noastră la NATO să fie marcată și prin prezență fizică și am cerut doar două brigăzi, adică 10.000 de militari, soldaților americani li s-a părut scandalos. În special germanii, dar și alții s-au trezit înconjurați doar de țări prietene pentru prima dată în istorie. Și nu au simțit durerea noastră de a fi o țară de graniță, de a fi la marginea lumii democrației, a statului de drept și a securității”, a spus Sikorski, pentru Politico. …. Și estonienii au pățit-o Aproape un milion de calculatoare au fost infectate, potrivit ministrului apărării de atunci, la scurt timp după ce a apărut un plan de mutare a „Monumentului Eliberatorilor Estoniei”, un monument sovietic din centrul capitalei Tallinn. Deși guvernul rus a negat în mod repetat implicarea în atacuri cibernetice, Estonia nu a fost convinsă. Și mai șocant pentru oficialii din Tallinn a fost însă răspunsul primit atunci când aceștia și-au prezentat cazul altor națiuni NATO. „Unii dintre aliații noștri europeni din NATO ne-au spus: «Nu știți despre ce vorbiți, sunteți doar rusofobi» într-un moment în care majoritatea oamenilor nu făceau distincție între un computer și un prăjitor de pâine, iar noi eram deja cea mai avansată țară din punct de vedere digital din Europa”, spune Toomas Hendrik Ilves, care era președintele Estoniei la momentul atacurilor cibernetice. …. Rihard Kols, președintele comisiei de afaceri externe a parlamentului leton, a declarat că Riga a avertizat NATO cu privire la ambițiile Rusiei înainte de invazia sa din 2008 a Georgiei și a adăugat că încă se străduiește să-și convingă interlocutorii din Occident cât de periculos ar putea fi Putin. …. „Pe 24 februarie a avut loc această evoluție dramatică și asta e tot ce vedem. A fost nevoie de o invazie brutală a Ucrainei, pentru ca oamenii să se scuture în cele din urmă. Ei au văzut comportamentul anterior al rușilor, cu invazia Crimeei și invazia Georgiei, dar numai asta s-a dovedit, cred, atât de nebunesc încât până și ei au fost nevoiți să reacționeze”, spune fostul președinte estonian Toomas Hendrik Ilves. Potrivit acestuia, războiul care se desfășoară în prezent în Ucraina ar trebui să fie o lecție pentru Europa de Vest: „Nu duceți o politică față de Rusia fără a consulta oameni care știu mult mai multe despre asta decât dumneavoastră. Nu vă bazați pe oameni care au fost instruiți să fie diplomați, dar care nu au nicio idee despre tiparele de comportament rusești”. Integral: https://www.libertatea.ro

Puzzle geografic - Harta Europei (69 piese)Complicii lui Putin. Cine a zis că a murit comunismul?  ….În mod bizar și deprimant pentru calitatea unei substanțiale părți a omenirii, dictatorul rus nu și-a pierdut complet sprijinul internațional. Doar 40 de țări s-au raliat, până acum, sancțiunilor occidentale. Și Putin mai are varii fani și în România sau Republica Moldova, deși sunt țări acut și direct amenințate de expansionismul rusesc, fără să dea semne, însă, că realizează realmente evidența pericolului în care se găsesc. Dar nu-l susțin pe Putin doar șoșocii, auriferii, puricii, chiticii și legionarii născuți și plămădiți ori din nazism, ori din securism și comunism. Care comunism are multiple fețe. Net mai multe decât islamismul și nazismul. În România și aiurea s-au activat sub varii forme putiniștii cei mai energici. C-o fi și c-o păți. Că America a furat de la mexicani Texas și California. Că Zelenski ar fi chipurile prea obsedat să-și apere țara (ceea ce ar distruge-o: fermitatea apărătorilor ar distruge-o, chipurile, nu Rusia lui Putin); că ucrainenii (iar nu Putin și adulatorii lui) ar fi pasămite ”prea naționaliști”; că NATO și SUA n-au ce face, fiindcă deh, sunt prea slabe (și n-au arme, deci Putin poate face orice îi trece prin cap) și pe urmă nu știi ce mai e în capul lui. Și tot așa, mii și mii de pipe și de bărbi și de scuze câte și mai câte de a nu se face nimic, de a-i lăsa pe nevinovați să moară, de a îngenunchea în fața crimei de război și împotriva umanității, de a fi complici la fărădelegi monstruoase. De scârbă, ca să nu o lungesc prea mult, le-am lansat recent preopinenților două scurte mesaje: 1) Sunteți ori proști, ori vânduți. 2) În ambele cazuri: adio! Pe Putin îl mai susține din răsputeri și ultraprogresismul occidental, într-un mod foarte direct. Vestul continuă să finanțeze războiul lui Putin, importând petrol și gaze din imperiul rus. Pune de asemenea umărul la agresiunea rusă, refuzând să înarmeze Ucraina cum trebuie, respectiv să edifice în spațiul ei aerian o interdicție de survol. Principala gogoriță occidentală  Pretextul cheie oferit repetitiv până la greață și sațietate ca scuză pentru această complicitate militară, aparent involuntară, cu Rusia lui Putin, e frica. E frica de spectrul conflictului ”nuclear” și de un ”al Treilea Război Mondial”, savant agitat de propaganda rusă cu ajutorul agenților ei de influență, întru înspăimântarea Vestului și a unor lideri fie prea lași, fie prea puțin inteligenți ca să înțeleagă că lui Putin puțin îi pasă de legi. Putin scuipă pe prevederile dreptului internațional ori de câte ori îi stau în cale și nu-l ajută să-și perpetueze agresiunile, crimele, expansiunea. Concomitent, liderul Rusiei n-are nevoie de un motiv ca să violeze și cele mai elementare și sacrosancte norme ale conviețuirii și dreptului internațional. Astfel, a atacat Ucraina pe baza celor mai stupide, ireale și iraționale pretexte, vorbind despre un genocid care n-a avut loc și despre un neonazism al unei conduceri ucrainene în fruntea căreia este un evreu urmaș de supraviețuitori ai Holocaustului. Orice minte rațională știe prin urmare că Putin n-are nevoie de un pretext, dacă chiar vrea să se sinucidă prin declanșarea unui război mondial sau detonarea de arme nucleare. Ca atare, gogorița alimentând (cu ajutorul minciunii că Putin ar fi nebun) frica de inutilizabila bombă atomică (inutilizabilă întrucât ar antrena aneantizarea mutuală pe care nici Putin n-o vrea) și de un război mondial, e total absurdă. E cu atât mai absurdă și contraproductivă pentru vest cu cât, lăsând-o să domnească și să domine procesul decizional occidental, această gogoriță pregătește tocmai ceea ce un embargo mai robust și un ajutor militar mai serios ar avea mari șanse să împiedice. Abia dacă s-ar interzice orice import de gaze și țiței din Rusia, oprindu-i finanțarea războiului și dacă Ucraina ar primi avioane și sisteme de apărare anti-aerienă s-ar împiedica un război nuclear. Și a treia conflagrație mondială. Integral: https://ziare.com

Imagini de cascadorii râsului. Ce face polițistul care o așteaptă pe Diana Șoșoacă pentru a o amendaNicicum nu e bine! Șoșoacă urlă acum să fie băgate restricțiile înapoi  ….. „Ăștia de la UE vor să ne omoare, oameni buni, de aia au decis să fie scoase restricțiile din România“, a acuzat Șoșoacă. „Vor să umblăm nevaccinați și fără mască, să luăm Covid și să umplem spitalele și cimitirele din toată țară. Vor să ne facă să dispărem ca nație, UE vrea moartea neamului românesc!“ Pe lângă ieșirea din UE, Diana Șoșoacă cere și doza patru de vaccin. „Vaccinarea trebuie să devină obligatorie“, a urlat Șoșoacă. „Era bine să fie obligatorie încă de acum un an, dar măcar acum, în al 12-lea ceas, ar trebui să fie românii obligați să se vaccineze. UE ne vrea moartea, de aia ne lasă să ne vaccinăm doar cei care vrem. Nu, trebuie vaccinare obligatorie, ca să supraviețuim ca nație!“ Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »