Buna dimineata intr-o zi de marti, 22 martie! Ziua de marți deja aduce temperaturi pozitive prin estul Olteniei, Muntenia, sudul Moldovei, Dobrogea, regiuni unde se vor atinge 1 – 3 grade, valori ușor pozitive, spre 1 grad, urmând să avem și prin restul Moldovei. În restul zonelor țării minimele rămân la valori negative (-2, –4 grade, în timp ce pe creste coborâm spre –5, –6 grade). Maximele, în creștere, ajung azi la temperaturi de 13 – 15 grade, iar prin estul Dobrogei și zonele montane nu trecem de 5 – 7 grade, cu 1 – 2 grade pe crestele montane. In Bucuresti: 16/0 gr.C.
Medicii se pregătesc de valul VI al COVID. Infectații trebuie urmăriți. Nevaccinații, în pericol Ridicarea tuturor restricţiilor, începând cu 8 martie, a fost una strict politică şi fără prea multe explicaţii…..Odată cu ridicarea stării de alertă, izolarea de cinci zile a unei persoane infectate asimptomatică sau cu formă uşoară de boală este doar o recomandare, şi nu o obligaţie. Cu alte cuvinte, izolarea nu mai este controlată aşa cum era înainte de 8 martie, fapt care poate facilita răspândirea virusului…..„Dacă s-au ridicat toate restricţiile, asta nu înseamnă că o pandemie se sfârşeşte de astăzi pe mâine. …. De asemenea, contacţii trebuie să fie urmăriţi pentru că dat fiind această boală cu transmitere respiratorie, cei nevaccinaţi prezintă în continuare de a face o formă severă de boală. Ridicarea acestor restricţii asta nu înseamnă că nu trebuie să mai ţinem cont de recomandările privind protecţia, mai ales în spaţiile aglomerate”, a spus dr. Carmen Dorobăţ, medic primar infecţionist la Spitalul de Boli Infecţioase Sfânta Parascheva. În umbra războiului din Ucraina, pandemia pare că-şi revine în multe din ţările din vestul Europei, dar şi în Asia. De exemplu, în Germania s-a înregistrat un număr record de cazuri, urcând în doar o săptămână de la 1.500 la 100.000 de cazuri, şi asta în condiţiile în care rata de vaccinare este de aproape 80%. Potrivit Institutului Robert Koch (RKI), creşterea s-ar datora parţial răspândirii subvariantei BA.2 a tulpinei Omicron. Şi Marea Britanie a anunţat peste 171.000 de cazuri noi, Olanda peste 45.000, Italia aproape 30.000, iar Franţa peste 18.800 de cazuri. Rusia a raportat peste 40.000 de cazuri zilnice şi 522 de decese cauzate de COVID, iar SUA peste 55.000, scrie Ziarul de Iași. Integral: https://newsweek.ro
10 metode de reducere a consumului de petrol și salvare a planetei Pe 18 martie 2022, International Energy Agency (IEA) a propus un plan cu 10 măsuri de reducere a consumului de petrol:…. Câteva comentarii despre planul IEA în 10 puncte: 1. Reducerea limitelor de viteză pe autostrăzi cu cel puțin 10 km/h. Dacă aveți o problemă urgentă de rezolvat, timpul dvs. nu are nicio valoare conform planului IEA. 2. Lucrați de acasă până la trei zile pe săptămână, dacă este posibil. Dacă este un ordin guvernamental, ca și purtarea obligatorie a măștilor anti-COVID, nu aveți de ales/comentat. 3. Duminici fără mașini în marile orașe. Dacă plănuiați să vă duceți copiii duminică la grădina zoologică sau la o competiție sportivă, schimbați-vă planul. 4. Faceți mai ieftină utilizarea transportului public și stimulați micro-mobilitatea, mersul pe jos și cu bicicleta. Este interesant să circuli cu bicicleta în decembrie sau ianuarie, mai ales în zonele montane, nu-i așa? Dar, hei, nu uitați că veți pedala pentru a salva planeta! 5. Utilizarea alternativă a mașinilor private pe drumurile din marile orașe. Noi, cei de o anumită vârstă, ne amintim de legea/decretul lui Ceaușescu din anii ’80 ai secolului trecut, când autoturismele personale putea fi conduse în duminicile „cu soț sau fără soț”. Dar metoda #5, preconizată de IEA în 2022, propune utilizarea alternativă indiferent de ziua săptămânii. Adică, mașinile particulare vor avea „acces alternativ” pe drumurile publice: cele cu numere pare în unele zile ale săptămânii și cele cu numere impare în celelalte zile ale săptămânii. Dacă aveți o programare la spital pentru ziua de 12, și mașina dumneavoastră are un număr impar, n-o veți putea folosi.… 10. Grăbiți adoptarea de vehicule electrice și mai eficiente. Aici aș avea multe de comentat, pentru că de-a lungul anilor am scris pe Contributors despre numeroasele și importantele probleme cu care se confruntă utilizarea electricității drept combustibil pentru diversele mijloace de transport. Presupunerea că electricitatea generată de energia eoliană și cea solară vor înlocui combustibilii fosili pentru transport înseamnă, bineînțeles, că mașinile electrice vor elimina nevoia de benzină și motorină. Astfel, aceleași surse de electricitate, nesigure și intermitente, vor trebui să satisfacă nu doar cererea actuală, ci și pe cea suplimentară care va fi impusă de vehiculele electrice.[1] Tranziția de la combustibilii fosili la electricitate implică și un aspect adesea trecut cu vederea: accizele sau taxele pe carburanții (benzină, motorină, benzină de avion), acea sumă pe care șoferii o plătesc la pompă cu fiecare galon (litru) cumpărat….. În condițiile în care se cere reducerea grabnică a consumului de petrol, statele vor pierde sume semnificative din taxarea carburanților. Și aceste sume ar trebui recuperate cumva de la utilizatorii de vehicule electrice, care nu contribuie la menținerea infrastructurilor rutiere, deși mașinile lor au un impact mai mare asupra drumurilor fiind cu sute de kilograme mai grele decât echivalentele lor cu ardere internă. Nu ar trebui ca și electricitatea folosită la încărcarea bateriilor electrice să fie taxată precum benzina și motorina?….Și celelalte măsuri (nediscutate) de reducere a consumului de petrol conțin serioase limitări ale libertății individuale. Și ce se obține, în final? IEA prevede că, dacă TOATE cele zece recomandări ar fi puse în aplicare, se va realiza o economie de 2.7 milioane barili/zi, adică ~2.7% din consumul anual preconizat pentru 2022 și 2023. Cifra avansată de IEA este echivalentă cu cele 2.5 milioane barili/zi de petrol rusesc, despre care se presupune că vor dispărea de pe piețele globale în următoarele luni din cauza lipsei de cumpărători dezgustați de războiul din Ucraina. O coincidență interesantă………Putem, desigur, să aplicăm cele 10 măsuri de reducere a consumului de petrol. Problema este ce punem în loc pentru a satisface nevoile energetice crescânde ale celor 8 miliarde de locuitori ai planetei. Va trebui să găsim soluții pragmatice și inteligente, că de cele politice și propagandistice ne geme podul. Integral: https://www.contributors.ro
Peștele și undița. Începe o nouă lume A enervat vicepreşedintele ANRE potrivit căruia, în privința energiei, de la 1 aprilie românii ”primesc pește”, dar din 2023 vor fi nevoiți ”să învețe să pescuiască”. Pe de-o parte, enervarea este explicabilă, având în vedere activitatea deficitară a ANRE, salariile fabuloase ale celor care lucrează acolo, dar și starea vecină cu nevroza a momentului din cauza crizelor suprapuse. Pe fond însă, afirmația e corectă și trebuie luată cât se poate de serios. Suntem la finalul unei epoci și trebuie să învățam să supraviețuim în cea nouă. Epoca veche a însemnat cel puțin două lucruri, unul general, unul cu nefericit specific local. Pe de-o parte, după cum spunea Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă, la Europa FM, “este o criză mondială care pleacă de la epuizarea resurselor de energie” și reconfigurează harta mondială a resurselor de toate tipurile. Apoi, efectele poluării nu mai sunt demult doar o temă ecologistă. Lăsând la o parte unele stridențe și exagerări, fără cine știe ce pregătire de specialitate, este evident pentru fiecare dintre noi că se întâmplă ceva rău cu clima în locul unde trăim. Apar des fenomene extreme pe care nu le-am avut niciodată în zonele noastre, iar anotimpurile s-au schimbat. Reducerea poluării, ne place sau nu, este un imperativ dincolo de ideologie. Toate acestea impun investiții, sisteme mai sofisticate, deci inevitabile scumpiri. Faptul că un nebun de la Kremlin a băgat gazele în razboiul lui imperial personal a provocat doar un episod acut, într-o evoluție inevitabilă. Specificul local este prelungita dependență a consumatorului de stat. Ani de zile românii au fost învățați că statul, prin ANRE, stabilește prețul energiei, iar ei nu au nici alegere, nici bătaie de cap. De aceea, liberalizarea, percepută ca bruscă, anul trecut, a devenit cauza tuturor relelor. Cât se poate de fals. România s-a aliniat legislației privind liberalizarea prețului la energie încă de la intrarea în UE în 2007. În 2012, a început eliminarea treptată a tarifelor reglementate. Doar că trecerea pe piața concurențială era opțională. Liberalizarea totală, adică dispariția prețului reglementat, ar fi trebuit să se întâmple în 2018, însă Dragnea a amânat-o, populist, ca pe un pericol de care a salvat poporul. Astfel încât liberalizarea totală a pieței de gaze naturale a avut loc începând cu data de 1 iulie 2020, iar cea a pieței de energie electrică din data de 1 ianuarie 2021….. Realitatea este că da, oamenii trebuie să învețe să pescuiască și pe piața energiei, trebuie să învețe cum funcționează, ce îi avantajează, să compare. Pe site-ul ANRE există un comparator al prețurilor, și la energie electrică, și la gaz, destul de ușor de folosit și care ține cont de specificul de consum în alcătuirea ierarhiei. Și acum cine intră acolo va găsi pentru energia electrică o ofertă sub al doilea prag de plafonare, valabilă un an. Mutarea de la un distribuitor la altul este simplă, se poate realiza în fix câteva minute de pe laptop. Dar, e drept, trebuie un pic de efort de înțelegere. Este adevărat că unii oameni nu se pot descurca online, nu înțeleg. Dar primăriile, mai ales cele din rural, ar putea pune la dispoziție acest serviciu de îndrumare și suport pentru cetățeni…. Dacă ne vom culca pe o ureche că statul tătuc a rezolvat treaba și nu avem nimic de făcut, aterizarea va fi dură. Da, politicul, mai ales PSD, are tot interesul ca electoratul captiv să fie cât mai mare, cât mai dependent, cât mai recunoscător, la vot. De aceea, de exemplu, liberalizarea totală nu a fost pregătită printr-o campanie de informare susținută. Apoi, e un adevăr că în România se risipește enorm. Sunt statistici care arată că românii arunca 1,3 milioane de tone de mâncare pe an. Iar mâncarea, ca produs, include și energie. Integral: https://spotmedia.ro
Dosarul TVR a fost clasat de DNA / Și cazurile disjunse din dosarele Apa Nova și Vanessa Youness au fost închise / DNA cere confiscarea a 1,5 milioane de euro de la Youness în dosarul clasat de trafic de influență Dosarul TVR a fost clasat de DNA / Și cazurile disjunse din dosarele Apa Nova și Vanessa Youness au fost închise / DNA cere confiscarea a 1,5 milioane de euro de la fosta apropiată a lui Emil Boc. ”În cursul lunii septembrie 2021, procurorii anticorupție au dispus soluția clasării, în temeiul art. 16 litera b (“fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege”) și f („a intervenit amnistia sau prescripţia, decesul suspectului ori al inculpatului persoană fizică sau s-a dispus radierea suspectului ori inculpatului persoană juridică”) din Codul de Procedură Penală. În dosarul respectiv, au fost efectuate acte de urmărire penală doar cu privire la faptă, “in rem”, prin urmare nicio persoană nu a avut calitate de suspect sau inculpat”, arată DNA în răspunsul pentru G4media.ro. În septembrie 2016, News.ro arăta că DNA a cerut conducerii Senatului copii ale rapoartelor comisiilor parlamentare de anchetă care au investigat activitatea TVR din perioada 2005- 2015. Surse judiciare au precizat atunci pentru News.ro că au fost ridicate de la sediul TVR acte legate de achizițiile publice. Dosarul celor 1,5 milioane de euro descoperite în contul Vanessei Youness, clasat. DNA cere confiscarea sumei Dosarul celor 1,5 milioane de euro descoperite în contul din Elveția al Vanessei Youness a fost clasat anul trecut pentru că a intervenit prescripția, arată DNA în răspunsul pentru G4media.ro din martie 2022. Totuși, DNA cere confiscarea banilor pe care Youness nu îi poate justifica. Vanessa Youness este o fostă apropiată a ex-premierului Emil Boc, potrivit rechizitoriului DNA. Femeia este actuala parteneră a lui Gelu Oltean, fostul șef al DIPI, serviciul secret al MAI. În decembrie 2019, Gelu Oltean și Vanessa Youness au fost arestați pentru trafic de droguri în dosarul Ayahuasca al DIICOT….. Cazul disjuns din dosarul Apa Nova, parțial clasat și declinat DNA a închis și partea care mai rămăsese deschisă din dosarul Apa Nova și a declinat presupusele infracțiuni de evaziune fiscală la Parchetul Capitalei, potrivit răspunsului DNA din martie 2022 la solicitarea G4media.ro, coroborat cu surse judiciare….. Prejudiciul estimat din caest caz se ridica la 23 de milioane de euro, ca rezultat al unor presupuse infracțiuni de evaziune fiscală și spălare de bani. O primă clasare în acest dosar a fost dispusă pe 1 noiembrie 2019. Potrivit portalului Tribunalului București, clasarea i-a privit pe directorii francezi ai companiei, Bruno Roche și Laurent Lalague, pe directoarea româncă Lavinia Săniuță și pe oamenii de afaceri Vlad Moisescu și Ovidiu Semenescu. Integral: https://www.g4media.ro
Automotoare Malaxa, vechi de aproape un secol, circulă pe linia de tren Arad – Curtici, magistrală modernizată cu sute de milioane de euro …. Sunt automotoare Malaxa din parcul activ CFR Călători descrise drept „epave”, al căror loc ar trebui să fie la fiare vechi și nicidecum în circulație. Asociația Pro Infrastructură (API) reclamă, astfel, incapacitatea Ministerului Transporturilor, care nu a mai cumpărat de peste 15 ani material rulant nou și strategia CFR Călători care investește în reparațiile locomotivelor Diesel, vechi de 50 de ani, reparații care pot ajunge să coste aproape jumătate din prețul unei locomotive noi. (n.r. ultimele trenuri noi pe care le-a cumpărat CFR Călători au fost automotoarele Desiro – Săgeata Albastră acum mai bine de 15 ani, în timp ce Autoritatea pentru Reformă Feroviară, a ratat toate licitațiile din ultimii ani). Între Arad și Curtici linia de tren este modernizată, lucrările de reabilitare fiind avansate pe secțiunea Simeria – Arad (Valea Mureșului) Pe lângă consumul mare de carburant și lipsa dotărilor, API subliniază că astfel de trenuri ar reprezenta un pericol și pentru siguranța feroviară. „Această epavă nu a ieșit din bombardament sau de pe o linie moartă de la fiare vechi! Acest automotor, de pe vremea Regelui Carol al II-lea (nu glumim!), circulă zilnic, cu călători, pe linia Arad-Curtici, fiind operat de CFR Călători pe o linie electrificată și modernizată acum cinci ani cu sute de milioane de euro. Cum am ajuns aici? Management prost combinat cu dezinteres politic timp de zeci de ani. “Strategia” de material rulant a CFR Călători este de un absurd demn de Kafka: epave pericol public, locomotive gândite pentru trenuri de mii de tone trăgând un singur vagon, vagoane de dormit vechi de 60 de ani și multe altele. Și cea de investiții? CFR Călători nu cumpără vehicule noi și stă după Agenția de Reformă Feroviară care nu a fost capabilă să facă nici măcar o achiziție în 6 ani de existență și al cărei scop nu este furnizarea de material rulant către CFR, ci suplimentarea parcurilor tuturor operatorilor din piață ca subvenție în natură. CFR Călători ia decizii imposibil de justificat: refuză să repare automotoarele moderne Desiro (“săgeata albastră”), 30-50% din ele stând parcate din lipsă de revizii și piese, și refuză să repare vagoanele relativ moderne. Cele mai noi vagoane ale CFR, tip 21-90, stau cu zecile în Revizia Grivița, pline de graffiti, abandonate de un deceniu. În schimb, se aruncă bani în reconstrucția unor vagoane vechi de zeci de ani, incapabile să circule cu mai mult de 140 km/h, în “modernizarea” unor locomotive de 40-50 de ani, cu electronică din anii 1960 și în… vopsirea, remotorizarea și peticirea automotoarelor Malaxa. Totul la costuri uriașe: de exemplu, repararea unei locomotive Diesel tip DA, de 50 de ani vechime, ajunge la aproximativ 30-50% din prețul uneia noi, nepoluante”, a transmis Asociația Pro Infrastructură. Integral: https://economedia.ro
În contextul incertitudinilor cauzate de invazia Rusiei în Ucraina, BNR poate lua până la 4,5 miliarde de euro de la BCE până în ianuarie 2023. BCE a extins până în 2023 liniile repo care au fost oferite băncilor centrale non-euro încă din 2020 BNR ar putea să se împrumute de la Banca Centrală Europeană (BCE) până în 15 ianuarie 2023, în caz de necesitate, pentru a preveni o eventuală apariţie a unui necesar de lichiditate în euro din cauza unor disfuncţionalităţi ale pieţei, în contextul mediului extrem de incert cauzat de invazia Rusiei în Ucraina şi al riscului unei contagiuni regionale. Facilitatea urma să expire la finalul lunii martie 2022. În cazul tuturor prelungirilor de până acum, suma limită pe care BNR o putea accesa de la BCE a rămas nemodificată, la 4,5 mld. euro….. În baza liniei repo, BCE furnizează lichiditate în euro unei bănci centrale străine în schimbul unor garanţii adecvate, de înaltă calitate, denominate în euro. O astfel de finanţare poate să atenueze şi eventualele îngrijorări privind gradul de adecvare a rezervelor valutare. La 28 februarie 2022, rezervele valutare la BNR erau de 41,9 mld. euro. Până acum BNR nu a apelat la această finanţare de la BCE, care este responsabilă de politica monetară a zonei euro. Integral: https://www.zf.ro
Mai mulți voluntari pentru refugiații ucraineni se retrag de la Gara de Nord, după divergențe cu ISU: „Au intrat doar ca să ne dea ordine” Mai multe persoane au anunțat pe 17 martie că renunță la voluntariatul din Gara de Nord pentru refugiații ucraineni, din cauza unor divergențe cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU). Voluntarii acuză autoritățile că au preluat coordonarea fluxului din Gară fără să colaboreze cu ei. Însă reprezentanții ISU spun că sunt deschiși către societatea civilă și că ei gestionează mai bine situația. …. „Au intrat în săli doar ca să ne dea ordine, că ei nu știau ce au de făcut. Deja s-au stresat și refugiații. Noi aveam translator și știam exact ce să discutăm cu ei, știam nevoile fiecăruia. Dar ei au refuzat să colaboreze cu noi”, spune pentru Libertatea Valentina, una dintre persoanele care au fost voluntare în Gara de Nord încă din prima zi a atacului asupra Ucrainei, 24 februarie. Voluntarii acuză că „ISU a confiscat farmacia” Aceasta spune că echipa de voluntari, formată din ONG-uri și simpli cetățeni, a colaborat foarte bine încă de la început, organizând sălile din Gară pe categorii – mame cu copii sau oameni care dețineau animale de companie. „Ne-am ocupat de cazări, de bilete de avion și de tren, am făcut actele pentru animalele care trebuiau să călătorească”, spune femeia. Una dintre problemele acuzate de voluntari este desființarea colțului cu medicamente organizate în Gara de Nord prin donații. „ISU a venit și a confiscat farmacia, unde oricum nu dădeau medicamente decât pediatrii voluntari. Dacă un copil se simțea mai rău, atunci era dus la spital cu ambulanța”, explică Valentina. „Acum, am avut surpriza să vină un om care s-a simțit rău și a fost transportat la spital pentru că nu aveau nici măcar o aspirină pe ambulanță”, mai spune ea. …. Mesaje similare au transmis pe grupurile de Facebook și alte persoane. „Sunt voluntar din data de 2 martie, aproximativ 8-12 ore zilnic. Pe 5 martie autoritățile și-au adus aminte că există și ei, iar de duminică, 13 martie, au apărut efectiv în teren, iar în aceste condiții în care colaborarea societății civile cu autoritățile nu se poate realiza, eu consider necesar să mă retrag din Gara de Nord”, scrie Mihaela. Am lucrat exemplar cu cei din Primăria Municipiului București și DGASPC (Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului) până când la conducerea acțiunii a apărut ISU. Farmacia care funcționa cu medici voluntari a fost închisă, medic pediatru din partea instituțiilor statului nu există în Gara de Nord, iar ambulanțele din Gară au asistenți medicali care pot ajuta doar cu transportul copiilor la cel mai apropiat spital pentru consult și recomandări. Mihaela, voluntară la Gara de Nord: „Îmi pare rău, nespus de rău de munca și frigul pe care l-am tras până să se deschidă sălile! Până să vină autoritățile eram în față la McDonalds și așteptam primii refugiați! Acum, de 2 zile ne-au dat la o parte, ne-au confiscat medicamentele și tot ce aveam bun pentru refugiați! Din păcate, oameni dragi, ne retragem din Gara de Nord din cauza răutății și jignirii la care am fost supuși!”, scrie și Andreea, o altă voluntară. Integral: https://www.libertatea.ro
Violența și riposta graduală Ceea ce n-a înțeles Vladimir Putin e faptul că orice revanșă e în numele trecutului. Cum bine știau și anticii, răzbunarea nu face decât să perpetueze violența, trecând-o de la o generație la alta. De când a început războiul din Ucraina avem de-a face, în spațiul public, cu un segment de populație foarte belicos (cu atât mai mult cu cât – încă! – războiul nu ne privește în mod direct), care cere ”măsuri radicale”, implicarea directă a NATO în operațiunile militare, dacă nu chiar o ”lovitură preventivă” menită a-l da gata pe dictatorul de la Kremlin înainte de-a apăsa el pe butonul nuclear. Probabil spre surprinderea multora dintre noi, Occidentul se comportă mult mai ponderat, ceea ce – în lumea noastră – e fie semn de frică, fie de conivență (bazată pe interese nemărturisite) între Vest și (ceea ce reprezintă) Vladimir Putin. Și totuși, nu e așa. Membrii Alianței Nord-Atlantice procedează așa cum se face într-o situație de criză: trecând – ca pe baza unui unui protocol – prin toate situațiile posibile, marcând (cu sancțiuni) inacceptabilul dar, în același timp, lăsând deschisă ușa negocierilor. Ceea ce înseamnă, implicit, că atenția lor e focalizată pe dezescaladarea și limitarea (deopotrivă în spațiu și în timp) a conflictului. Oricât ar părea de ciudat, dar viziunea războinicilor noștri seamănă mai curând cu cea a președintelui rus. Și asta nu pentru că cei ce predică ”războiul total” împotriva lui ar fi criptoputiniști (care se ignoră), ci deoarece au (și – în lumea noastră răsăriteană – avem) un fond comun cu cel care-a declanșat războiul din vecinătatea noastră. Acest fond îl constituie ideea ”loviturii decisive”, a ”încleștării finale” în care – într-un timp foarte scurt – se decide totul (prezentul și, prin el, viitorul). Ideea e aceea că ”totul se joacă (acum) pe o singură carte” și că doar ”îndrăzneții înving”. Poate, în spatele acestui timp de convingeri, se află un mental religios al confruntării apocaliptice care-i va pune față în față – și-i va deosebi – pe cei buni de cei răi. În agresiunea rusă este mai mult decât atât: e concepția potrivit căreia masivitatea celei mai mari țări și a uneia din primele puteri militare ale lumii va paraliza reacțiile adversarului și-l va constrânge – prin frică – la capitulare. Ca atare, Rusia (indiferent de numele ei: Imperiu, Uniune Sovitetică sau Federație), va beneficia de o victorie rapidă care-i va afirma (și spori) puterea pentru cei din afară și va crea un val de mândrie și de solidaritate patriotică pentru cei dinlăuntru. Reușita ”loviturii” e ținută a fi confirmarea binelui pe care-l întrupează imperialismul moscovit. Poate de aceea, indiferent de regim, el e binecuvântat de Biserica Ortodoxă Rusă. Într-un registru mai pământesc, menirea acestor carnavaluri sângeroase e aceea de-a confirma, într-un soi de liturghie mistic-naționalistă, ”unitatea întregului popor în jurul liderului suprem”. Căci nu există nici un mijloc neutru (sonadaje, alegeri libere, media independentă) pentru a ști, cu adevărat, ce susținere populară are acesta. Evident, propaganda oficială vehiculează cifre maximale, însă – pe de altă parte – orice dictator e animat de frică și de nevoia de-a se vedea aclamat. Victoriile rapide sunt ocazii de-a confirma asentimentul popular. Pe de altă parte, adesea, ele sunt menite a abate atenția de la problemele reale ale țării. În Rusia, cel puțin, asta e o tradiție. Pogromurile, epurările, războaiele în vecini au avut menirea de-a le aminti rușilor că răspunsul la toate problemele lor – în primul rând la cele economice – e victoria. Nu e întâmplător faptul că, abandonând Revoluția după 1991, noua Rusia și-a fixat ca mit fondator (ceea ce ei numesc) Marele Război pentru Apărarea Patriei: războiul victorios al Rusiei din secolul XX….. De partea cealaltă, pentru occidentali, predomină diplomația și construcția. Adică o viziune a istoriei care nu joacă totul pe un război eshatologic, ci care acționează – mereu – în perspectiva zilei de mâine. Problema lumii vestice nu este cucerirea (poate pentru că a avut la dispoziție secole pentru o exersa), ci coabitarea învingătorilor și a învinșilor, integrarea acestora din urmă în lumea celor dintâi (și deschiderea lumii celor ce-au câștigat către problemele perdanților), reducerea diferențelor, omogenizarea memoriei și – finalmente – detensionarea relațiilor din societate și dintre state. O lume în care scad tensiunile interne și cele dintre țări e o lume propice comerțului și prosperitatea pe care-o induce acesta e în măsură a funcționa ca un liant la scară largă, care-i aduce pe oameni la rațiune și le arată pe de-o parte absurditatea violenței, pe de alta utilitatea concurenței. De aceea țările occidentale nu mizează atât pe zdrobirea, umilirea și reducerea adversarului la condiția de sclav obedient, cât – mai curând – pe cooptarea lui în varii formate de negocieri, pe împărțirea răspunderilor și pe posibilitatea conlucrării în rezolvarea problemelor ivite….. În lumea apuseană, această atitudine e reprezentată de riposta graduală. Scopul nu e niciodată acela de-a arunca tot arsenalul în joc, într-o singură operație, menită a distruge adversarul, ci acela de-a folosi mijloace, tehnici și tactici diferite pentru a-l îndigui, a-l bloca și a-l face să se lovească de propriile lui limite. Abia din momentul în care acestea sunt conștientizate, negocierea are sens și poate duce la ceva. Chiar și reacția e – în ultimă instanță – o cale de dialog, căci ea răspunde, pas cu pas, acțiunilor celeilalte tabere. E o cale inteligentă de-a dezamorsa – fără a ceda, dar și fără a umili – tensiunea unui moment de criză. Am văzut, recent, mai multe asemenea situații: turbulențele din ghetto-urile de culoare ale orașelor franceze, antigermanismul grec, les Gilets jaunes în Franța, conspiraționiștii anticovid în Germania, fanaticii lui Trump în America, revoltele Black Live Matter, camionagii canadieni etc. Fiecare din ele avea potențial exploziv și o acțiune în forță a organelor de poliție ar fi putut – ușor – sfârși ca declanșator al unor violențe generalizate. De fiecare dată statul a fost acolo, atât prin desfășurarea forțelor de ordine, prin acoperirea mediatică a revendicărilor și prin luarea lor în considerare la nivelul decidenților. A știut să se opună, să reziste, să cedeze la momentul oportun, reușind să coboare ”creasta valului” la un nivel gestionabil și eliminând primejdia haosului pe care l-ar fi indus declanșarea unui război civil. Ideea e aceea că la fel se lucrează și pe plan extern. ”Soluția problemei ruse” nu e un război atomic care ”să elimine Rusia de pe hartă”, ci faptul de-a aduce cetățenii celei mai mari țări a lumii în situația de a deveni conștienți de problemele lor și, poate mai ales, de a înțelege că nu vor scăpa de aceste probleme printr-un ”război scurt și victorios” condus de un ”lider providențial”. Integral: https://revista22.ro
Opinie: Putin a pus în sfârşit capăt unei perioade de două secole de excepţionalism german …. Ideile primului cancelar german social-democrat, Willy Brandt, cunoscute drept Ostpolitik, au adus o apropiere de Kremlin. Indiferent de ce abordare aveau americanii, nemţii aveau să schimbe Rusia prin comerţ. O mare parte a stângii germane a mers mai departe şi a combinat anti-militarismul cu rusofilia într-o cerere pentru dezarmare, dar una unilaterală. În ţara reunită după războiul rece, această mentalitate a devenit o ideologie nouă, unic germană. Şi în acest fel, nemţii au început demilitarizarea. Şi din nou, nemţii s-au simţit speciali şi superiori, scrie editorialistul Bloomberg. Puţini nemţi realizau cât de aroganţi păreau aliaţilor şi altora. Al doilea cancelar social-democrat, Gerhard Schroder, a făcut posibil un gazoduct, Nord Stream, care să ocolească Ucraina, Polonia şi restul Europei de est. Veţi deveni dependenţi de gazele lui Putin, avertizau aliaţii Germania. Nu, este doar o afacere, răspundeau nemţii. Şi oricum, Putin nu este periculos, discutăm cu el atât de mult, susţineau aceştia. Mai apoi, Angela Merkel a venit cu un al doilea gazoduct, Nord Stream 2. Aceasta a renunţat de asemenea la energia nucleară, făcând Germania şi mai dependentă de Rusia. Aceste Sonderwege, asemeni celor din secolele trecute, erau simptome ale unui provincialism profund în politica şi societatea germană, potrivit lui Andreas Kluth. Puţini politicieni sau alegători ştiau cum văd alte ţări lumea, iar celor care ştiau nu le păsa. Graţie lui Putin, scrie editorialistul Bloomberg, toate aceste iluzii dispar acum. Asemeni altora, nemţii admit într-un final ceea ce e evident. Ameninţările există. Inamicii sunt reali, iar unii nu pot fi opriţi decât cu forţa. Independenţa energetică este un obiectiv legitim al geopoliticii. Alianţele trebuie onorate. Armatele sunt necesare. Discuţiile sunt bune, dar numai dacă eşti puternic. Poate că Putin va distruge totuşi continentul. Însă, acesta a schimbat istoria germană înspre bine, scrie editorialistul Bloomberg. Integral: https://www.zf.ro
Veşti bune pentru copii! Patriarhul anunţă că va face şi o catedrală gonflabilă ….Următorul proiect faraonic de pe lista Patriarhului Daniel, potrivit unor documente obţinute de jurnaliştii Nice Project, e o catedrală gonflabilă roz. „Nu e niciun secret, dacă vom beneficia în continuare de sprijinul statului, catedrala gonflabilă roz va fi gata până în 2030”, a confirmat purtătorul de cuvânt al BOR, Valeriu Blănescu. „Catedrala gonflabilă roz va fi închiriată la petrecerile copiilor, servind atât la rotunjirea veniturilor Bisericii, cât şi în scop propagandistic, pentru a le arăta celor mici că ortodoxia poate fi şi distractivă, că nu înseamnă doar pupat moaşte, acumulat capital, abuzat seminarişti şi mormăit în barbă despre fenomene paranormale.” „Sigur, e destinată copiilor, dar m-aş bucura să-i văd şi pe părinţii lor ţopăind veseli în Catedrala Gonflabilă Roz. Poate le mai scapă şi lor câte ceva din buzunare”, a glumit Patriarhul. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Modelul românesc: să fie sancțiuni, dar până la firmele autohtone …. Prima temă legată de situația firmelor din Slatina și Reșița este percepția unei părți a opiniei publice că sancțiunile economice europene sunt vinovate. Unii lideri de sindicat și comentatori au sărit „ca arși” când au aflat că au fost înghețate conturile companiilor rusești, că angajații nu și-au primit salariile și chiar riscă să rămână fără locuri de muncă. Dintr-odată, sancțiunile economice nu au mai fost binevenite. În sensul că unii se gândesc că sancțiunile ar putea să aibă parte de un dublu standard: unele state europene să le aplice cum scrie la carte, în timp ce România să le pună în aplicare selectiv, adică până când apar șomerii și întârzierile de plată ale salariilor în firmele supuse sancțiunilor. Așa ceva nu se poate. Nu este posibil ca sancțiunile să fie aplicate doar în funcție de propriul interes și nu în mod egal și uniform. Culmea este că problemele de la Reșița și Slatina se puteau rezolva simplu și rapid. Vânzare reală sau fictivă? A doua temă legată de prezența companiei rusești TMK în România a fost numită de liderul de sindicat local. Acesta susține că deja companiile din România sunt pe cale de a fi vândute către un alt investitor care nu este din Rusia. Liderul de sindicat oferă chiar și amănunte, în sensul că acțiunile deținute de fostul proprietar rus au fost vândute în Cipru, iar transferul de proprietate este deja înregistrat la Registrul Comerțului. Este posibil să se fi întâmplat așa sau, în aceeași măsură, este posibil să fie o informație falsă. Dar, în acest punct, este nevoie de intervenția statului. În primul rând, o dată cu blocarea conturilor companiilor rusești din România, statul ar fi trebuit să ia o decizie de urgență privind plata salariilor angajaților. Se putea adopta o măsură extrem de simplă și anume aceea de a asigura salariaților de la Slatina și Reșița un număr de salarii compensatorii, pe o perioadă de patru-cinci luni, până la momentul în care situația companiei se clarifică. În al doilea rând, statul român ar trebui să verifice dacă există o vânzare reală a acțiunilor TMK Artrom și nu una fictivă. Cu atât mai mult cu cât posibila vânzare are destule semne de întrebare pentru că locul tranzacției este Cipru, acolo unde cumpărătorul poate avea o identitate protejată. Statul român ar trebui să facă toate demersurile legale pentru a afla dacă firma și-a schimbat proprietarul și care este acesta. Pentru că în această situație companiile TMK Artrom ar putea fi scoasă de pe lista de sancțiuni, dar dovezile tranzacției trebuie să fie evidente. Adevărul este că în acest moment în Uniunea Europeană nu există exemple de bune practici referitoare la aplicarea sancțiunilor asupra companiilor rusești care sunt înregistrate în Uniunea Europeană. Deocamdată, statele membre au început prin a sechestra unele active ale oligarhilor și a îngheța conturile companiilor rusești. Dar, nu avem un exemplu clar despre modul în care statele europene pot găsi soluții pentru a salva și compania, și locurile de muncă. În lipsa unui astfel de model, România trebuie să găsească soluțiile logice și transparente. Integral:
Şefii Black Cube, condamnați la câte 2 ani și 11 luni de detenție cu suspendare în dosarul spionării fostei şefe DNA, Laura Codruţa Kovesi / Israelienii, obligați să presteze muncă în folosul comunității la Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement sau Protecția Copilului Sector 1 …. Condamnarea vine după ce israelienii au încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DIICOT. În plus, Tribunalul București i-a obligat pe șefii israelieni ai Black Cube ”să se prezinte la Serviciul de Probațiune Bucureşti, la datele fixate; să primească vizitele consilierului de probațiune desemnat cu supravegherea sa; să anunțe, în prealabil, schimbarea locuinței și orice deplasare care depășește 5 zile; să comunice schimbarea locului de muncă; să comunice informații și documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existență”. ”Impune inculpatului Dan Zorella să execute şi următoarea obligație: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probațiune Bucureşti sau organizat în colaborare cu instituții din comunitate (…) Dispune ca inculpatul Dan Zorella să presteze o muncă neremunerată în folosul comunității pe o perioadă de 60 de zile, la nivelul uneia dintre instituţiile aflate pe lista Direcţiei Naţionale de Probaţiune – Serviciul de Probaţiune Bucureşti, respectiv: Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București sau Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Sector I”, se arată în decizia instanței. Instanța a dispus și ”luarea faţă de inculpaţii Zorella Dan şi Avi Yanus a măsurii de siguranţă a confiscării speciale a sumei totale de 115.000 GBP, sumă transferată la data de 17.06.2021 de către BC STRATEGY UK LTDA în contul special de consemnări CEC …, la dispoziţia D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală”…..DIICOT continuă ancheta în dosarul disjuns privind finanţatorii operaţiunii Tornado de spionare şi hărţuire a fostei şefe DNA…. În 2020, Bloomberg și Calcalist au dezvăluit că miliardarul israelian Benyamin Steinmetz a angajat compania israeliană de detectivi Black Cube pentru a obține probe împotriva gigantului minier brazilian, Vale SA, potrivit unor documente depuse într-o instanță din New York chiar de către compania lui Steinmetz, BSG Resources Ltd. Beny Steinmetz şi Tal Silberstein, consultant politic al lui Adrian Năstase, Călin Popescu Tăriceanu şi Traian Băsescu, au fost condamnaţi la câte 5 ani de detenţie cu executare în dosarul Ferma Băneasa, în decembrie 2020. În decembrie anul trecut, Steinmetz a fost arestat în Grecia ca urmare a mandatului european de arestare emis de România şi acum se luptă să nu fie trimis la Bucureşti. La momentul operaţiunii împotriva şefei DNA, în aprilie 2016, Steinmetz era inculpat în dosar. Prejudiciul din afacerea Ferma Băneasa se ridică la peste 145 de milioane de euro, peste 135 de milioane de euro reprezentând contravaloarea terenurilor fostei Ferme regale de la Băneasa şi aproape 10 milioane de euro, pădurea Fundu Sacului din Snagov. Integral:
Ucraina face apel la un sistem al puterilor garante. De ce este riscant principiul (interviu) …. VN: Nu știu cât vor mai continua luptele. Pot spune că în mod limpede, la un moment dat se va ajunge la un acord de încetare a focului. Sigur că Putin, după ce a declanșat toată această nebunie, care a ieșit atât de prost și atât de diferit de calculele lui inițiale, care prevedeau un triumf în câteva zile, trebuie să se aleagă cu ceva, să raporteze o serie de câștiguri, de beneficii pentru Rusia. Bănuiesc că va accepta să înceteze focul și luptele în momentul în care va putea să arate ce a obținut concret din partea Ucrainei. Rep: Care ar fi acest câștig concret, domnule Valentin Naumescu? La ce vă gândiți? VN: În acest moment ceea ce se profilează spre un consens pare să fie acest principiu al neaderării Ucrainei la NATO. Rusia o numește neutralitate politică. Ucraina și Președintele Zelenski chiar acceptă faptul că nu vor adera la Alianța Nord Atlantică, în schimb indică alternativa unor garanții de securitate pe care să le ofere marile puteri. Dacă înțeleg corect și transpunem în termenii unui limbaj mai vechi din istoria relațiilor internaționale, practic Ucraina face apel la un sistem al puterilor garante pentru Ucraina. Nemaiputând să adere la nicio alianță, dacă acesta ar fi principiul pe care l-ar accepta în cele din urmă Zelenski pentru a semna armistițiul cu Putin, atunci nu rămâne decât un sistem al puterilor garante, care să includă, eventual și țările vecine. Practic, un număr de țări semnificative pe plan european și mondial să garanteze statului ucrainean securitatea în noua formulă, noua arhitectură a ordinii de securitate est europene care se profilează și în care Ucraina ar urma să renunțe la obiectivul strategic de a adera la NATO, cel puțin într-un viitor previzibil…..Aceasta este proiectul, este intenția pe care a expus-o Președintele Zelenski, cea a unui sistem al puterilor garante. Pe de alte parte, nu putem să nu ne amintim de Memorandumul de la Budapesta din 1994, care în esență, deși nu s-a numit astfel, a fost tot un sistem al puterilor garante privind securitatea viitoare a Ucrainei. Era format din Statele Unite, Marea Britanie, Rusia, care urmau să garanteze securitatea Ucrainei după ce Ucraina își va fi cedat armele nucleare care aparținuseră Uniunii Sovietice și care staționau pe teritoriul Ucrainei. Acest sistem a eșuat. Rusia nu și-a îndeplinit obligațiile din memorandum. Nu știu cât de realist este pe termen lung dacă Rusia nu își modifică fundamental comportamentul în sistemul politic al relațiilor internaționale. Dacă Rusia, cu adevărat, nu consimte la o transformare profundă a viziunii sale și la o acceptare a ordinii de securitate europene, indiferent câte hârtii ar semna liderii actuali ai Rusiei sau ai Ucrainei s-ar putea ca în viitor o altă conducere a Rusiei, care nu știm dacă a fi neapărat liberal democrată, așa cum ne imaginăm noi că va fi Rusia post Putin, iar teoretic poate fi și în alte feluri, (să repete astfel de acțiuni). Iată ce s-a întâmplat cu Ucraina după Memorandumul de la Budapesta din 1994. Până la urmă, principiul neutralității este riscant. El rămâne riscant pe poziția în care se află în acest moment pe hartă Ucraina. Într-o astfel de poziție geopolitică să fii neutru este un experiment extrem de riscant. Cele mai sigure rămân alianțele. Din păcate, Ucrainei i s-a refuzat în 2008 șansa de a adera la NATO. Apoi lucrurile au luat-o pe direcția nefastă pe care o vedem astăzi…..Cum va arăta acea Rusie post Putin? În pofida speranțelor noastre opiniile sunt împărțite. Sigur că teoretic, cel puțin, există opțiunea unei Rusii democratice. Dar, din păcate, există și opțiuni pesimiste. Este posibil să existe o Rusie post Putin mai agresivă, mai militarizată și mai frustrată. Va depinde foarte mult de modul în care societatea rusă și poporul rus vor percepe finalul acestui război, cum se va încheia în înțelegerea rușilor acest război. Dacă acest război va fi înțeles exact așa cum s-a derulat, cu această responsabilitate politică uriașă a Rusiei, cu greșeala fundamentală comisă de regimul Putin de a invada Ucraina, dar dacă rușii vor rămâne cu senzația că au fost înfrânți, din nou umiliți de lumea întreagă care s-a unit împotriva lor și li se va vinde un „adevăr” distorsionat, o imagine greșită asupra a ceea ce s-a întâmplat, s-ar putea ca iarăși, undeva în profunzimea Rusiei să înceapă să crească un sentiment de revoltă, care, la un moment dat, nu va face decât să inflameze noi valuri de naționalism. Integral:
INTERVIU. O altă perspectivă asupra războiului din Ucraina. Renumit profesor belgian: „SUA fac totul pentru a prelungi conflictul” Paul Delmotte, profesor belgian de politică internaţională, oferă pentru Libertatea o privire critică asupra crizei refugiaţilor şi a războiului de la graniţa României. „Cred că sunt riscuri serioase ca războiul din Ucraina să devină ceea ce se numeşte un conflict îngheţat, până la o reaşezare a raporturilor de forţe între marile puteri”. …. „Regimul sovietic nu l-aş numi regim comunist, cu riscul de a părea eretic”, insistă profesorul, la începutul discuţiei cu Libertatea. Cât despre regimul Putin, „prima şi cea mai importantă diferenţă faţă de regimul sovietic e că e un regim capitalist şi neoliberal din punct de vedere economic.
OMS: Creșterea globală a numărului de cazuri de COVID este doar “vârful aisbergului”….După mai mult de o lună de declin, cazurile de COVID au început să crească în întreaga lume săptămâna trecută, a declarat OMS, cu blocaje în Asia și în provincia chineză Jilin care se luptă pentru a limita un focar. O combinație de factori a cauzat aceste creșteri, inclusiv varianta Omicron, foarte transmisibilă, și subliniajul BA.2 al acesteia, precum și ridicarea măsurilor sociale și de sănătate publică, a precizat OMS.
De ce nu este gata vaccinul pentru varianta Omicron. Producătorii spuneau că va fi disponibil în luna martie ….Singura problemă ar fi că până va fi aprobat și va ajunge pe piață acest ser, este posibil să apară alte variante ale virusului care să aibă rezistență la vaccin. Deja se vorbește despre o mutație numită generic Deltacron…..”Sunt deja studii clinice pe subiecții umani în SUA și Israel. Însă, studiile de laborator, făcute pe animale, nu arată un beneficiu foarte mare al vaccinului adaptat pentru Omicron față de variantele anterioare ale vaccinului COVID, dacă vorbim de ARN mesager. S-ar putea însă ca pe oameni situația să fie altfel……Directorul pentru strategie de vaccinare al Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA), Marco Cavaleri, a precizat joi, 17 martie, că datele despre acestea ar urma să fie disponibile cândva în perioada aprilie-iulie anul acesta, pentru ca serurile să fie aprobate în vară şi în toamnă să poată începe campania de vaccinare, scrie 
Claudiu Năsui, despre OUG pe energie: Ne putem lua adio de la gazele din Marea Neagră …. ”Sunt niște non-soluții și sunt soluții care vor duce chiar la înrăutățirea problemei, de fapt. Această Ordonanță va avea un efect distructiv în economie. Partea aceasta de plafonare la producător, atenție, nu la consumator, a producției de gaze pur și simplu înseamnă că ne luăm adio de la investițiile în exploatarea gazelor din Marea Neagră. Adică dacă aveam vreo speranță că cei de la Black Sea Oil&Gas o să înceapă să scoată metri cubi de gaze anul acesta, practic, cu prețul acesta plafonat care s-ar pune prin această Ordonanță putem să ne luăm adio de la gazul acela, cu toate consecințele dezastruoase pe care lucrul acesta le are”. În opinia sa, ”pentru cei care au făcut deja investiții în România, cei care au avut deja curajul să investească, Ordonanța aceasta este un mesaj că și-au luat o mare țeapă, pentru că haosul legislativ de la noi va face absolut dezastruoasă decizia asta a lor de investiții și asta se va repercuta și pe viitor, asta înseamnă să nu mai investească cumva în țara noastră. Nu-mi dau seama cât este prostie și cât este rea intenție din ceea ce se dorește acum, dar ce se va întâmpla este că pe termen scurt vom avea niște prețuri plafonate, dar nu o să mai avem nici suficientă energie electrică și nici suficient gaz și asta ne va duce la exact toate problemele pe care tot restul Europei încearcă să le evite, adică să întrerupem curentul, să raționalizăm”….. ”În primul rând, trebuia să eliminăm toate taxele din preț, mă refer la accize, certificate verzi, cogenerare și toate taxele acelea. TVA-ul îl reduceam de la 19% la 5%, puteam să cerem o derogare CE și pentru 0%, că am văzut că s-au cerut lucrurile acestea, dar măcar pe 5% european tot puteam să mergem. Suplimentar, pentru populație dădeam un ajutor, dădeam niște vouchere de consum, cum au făcut și alte state europene și în felul ăsta ne asiguram că toți românii puteau să-și plătească facturile la energie electrică și pentru IMM-uri și companii, credit fiscal, exact așa cum am propus noi”. În opinia fostului ministru USR al Economiei, ”
Toate fondurile pe care România risca să le piardă, din exercițiul bugetar 2014-2020, vor fi redirecționate către un fond nou creat pentru ajutorarea refugiaților Eurodeputatul Corina Crețu informează că Uniunea Europeană a propus o acțiune de coeziune pentru refugiații din Europa, măsura constând în redirecționarea fondurilor pe care România risca să le piardă, din exercițiul bugetar 2014-2020, într-un fond special dedicat ajutorării refugiaților. „Aproximativ 3 milioane de ucraineni au fugit de invazia rusă pentru a găsi siguranța și liniștea în țările din Uniunea Europeană. Pentru a ajuta statele membre și regiunile să facă față acestui flux mare de refugiați, Comisia Europeană propune crearea mecanismului Acțiune de coeziune pentru refugiații aflați în Europa (CARE)”, a transmis Corina Crețu, subliniind că măsura a fost discutată în cadrul ședinței Comisiei pentru Dezvoltare Regională în care este membră. Acțiunea de coeziune pentru refugiații din UE include modificări specifice ale cadrului juridic stabilit pentru politica de coeziune din perioada de programare 2014-2020, precum și ale regulamentului privind Fondul european de ajutor pentru cei mai defavorizați (FEAD). „Consider că această măsură este una extrem de binevenită și importantă, astfel, atât România cât și celelalte țări europene vor putea utiliza la maxim fondurile rămase neutilizate din programele operaționale 2014-2020. Pe scurt, banii pe care Romania i-ar fi pierdut pentru acest exercitiu financiar, intra tot in Romania, pentru a ajuta tara noastra sa facă fata afluxului de refugiați din Ucraina”, a transmis Corina Crețu. Principiul utilizării pe deplin flexibile între FEDER și FSE este deschis pentru restul fondurilor din perioada de programare 2014-2020 care nu au fost încă absorbite. Acest lucru va permite ca operațiunile care abordează provocările migratorii ca urmare a agresiunii militare a Rusiei să fie finanțate de oricare dintre cele două fonduri, fără a fi necesară efectuarea de transferuri între fonduri. La fel, este important și faptul că toate cheltuielile pentru astfel de operațiuni vor fi eligibile retroactiv de la data de 24 februarie. A fost propusă, de asemenea, extinderea ratei excepționale de cofinanțare de 100 % introdusă în cadrul Inițiativei de investiții pentru răspunsul la coronavirus la exercițiul contabil în curs, care se încheie la 30 iunie 2022. Astfel, statele membre pot alege să o aplice atât pentru politica de coeziune, cât și pentru programele FEAD. Integral:
Bieții specializați în Rusia contemporană și tipul de război îndreptat împotriva unei națiuni care refuză să se supună din prima Printre primii occidentali cu care am interacționat după căderea regimului comunist-ceaușist-naționalist-izolaționist din România au fost cei care se specializaseră în spațiul comunist/sovietic și care încă mai bâjbâiau să afle pe pipăite cum de acel sistem, rodat în Uniunea Sovietică de trei generații și în restul statelor satelit, cum era și România, de aproape două generații a dispărut peste noapte, prin disoluție în irelevanță…..Adică, bieții de ei bâjbâie printre știrile privind „mersul” războiului în
Jocul de-a economia de piaţă în domeniul energiei. Cum o dai, cum o suceşti, tot monopol iese Economia de piață construită în România în acești 32 de ani pare o construcție șubredă, care se înclină la orice adiere de vânt, incapabilă să-și facă mecanisme de reglare și control pentru evitarea derapajelor, generate de eterogenitatea actorilor din această piață, și de ideile neinspirate (ca să fiu delicat) ale guvernanților la anumite input-uri din piață. La toate capitolele din această materie suntem repetenți (nici la corijenţă n-am reușit să trecem clasa, nici cu facturile la energie, nici cu prețurile carburanților). ….. Sărăcia este cea care determina comportamentul impulsiv, fiind singură caracteristică comună în zonele unde știri false au dus la isterii colective. Altfel nu-mi pot explica cum poți lua grămezi de baxuri de ulei, când un “intelectual” dă semnalul în social media că n-o să mai existe gram de ulei, fără să spună și cauza sau dacă semințele de floarea soarelui au căpătat vreo boală și trebuie distruse în silozuri. Faptul că se întâmplă și în Spania și în Bulgaria, nu demonstrează că este o teamă reală ci că și acolo sunt, la fel ca la noi, oameni impulsivi cu puține cunoștințe economice, dornici de câștiguri rapide și facile, parte din ei putând fi catalogați ca speculanţi, pentru care legea ar trebui să aibă măsuri extrem de dure, pentru eradicarea răspândirii fenomenului, dar altă parte este săracă, peste limita suportabilității. Și nu mai judecă logic…..Aici înclin să dau dreptate d-lui Cîţu când spune că măsurile cu controalele și amenzile sunt numai praf în ochi și făcute pentru media. Da, dar asta putea s-o spună cineva de pe stradă, nu cel care a avut tot aparatul guvernamental la dispoziție un an de zile, a avut tot aparatul de control fiscal la dispoziție -ANAF- tot un an de zile, și n-a sesizat că amenzile sau măsurile punitive luate pentru îndreptarea deficiențelor din piață, sunt minore, nesemnificative, față de efectele grave pe care le produc. Și dacă tot nu sunt eficiente, să-i lăsăm pe comercianți în pace să nu-i mai deranjăm cu “controale comuniste”. Oare dl. Cîţu după ce debitează inepțiile ca niște cugetări de maximă importantă, își da seama de ridicolul în care se plasează?……Despre reformele înghesuite în PNNR cred că și dl.
Asasinii energetici (II) – Cum s-a scumpit benzina?
Protest al societății civile față de ”incriminarea delictului de opinie”: ”Lege care ne apropie de dictatura lui Putin” …..Comunicatul integral al ONG-urilor: Constatăm cu îngrijorare că, într-o perioadă de criză profundă la nivel mondial, în care întreaga lume privește cu spaimă spre acest nou asalt al dictaturii asupra lumii libere, în loc să întărească sistemul democratic, politicienii noștri emit legi care pun din nou în pericol înseși fundamentele unei societăți libere și democratice în România. Sub pretextul implementării unei decizii-cadru europene în legislația națională, prin recentul proiect de lege votat în Camera Deputaților, decizională în acest caz, politicienii români nu fac decât să incrimineze delictul de opinie. Amendamentul privind pedepsirea discriminării pe criterii de apartenență politică, care vine să modifice articolul de lege din Codul penal, redeschide o Cutie a Pandorei, dând cale liberă unor interpretări abuzive și contrare dreptului fundamental la libera exprimare, prin care o critică substanțială adusă unui politician sau partid politic, inclusiv de către mass-media, ar putea fi considerată infracțiune. Decizia cadru 2008/913/JAI a Consiliului Europei face referire foarte clară la xenofobie si rasism, iar categoriile de persoane sunt precis enumerate, fiind definite pe criterii de „rasă, culoare, religie, descendență sau origine națională sau etnică”, și nicidecum pe criteriul apartenenței la un partid politic. În noiembrie 2021, Senatul României a adăugat, pe lângă cele preluate din decizia JAI, noi criterii: opinia sau apartenenţa politică, averea, origine socială, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA. Camera Deputatilor, camera decizională, a votat forma Senatului iar legea urmează să fie trimisă la Președinție. Legea va trebui să aștepte o decizie a Curții Constituționale, dacă aceasta va fi atacată înainte de promulgare. Politicienii nu sunt și nu pot fi asimilați drept o prezumtivă categorie discriminată. În consecință, cerem aplicarea și implementarea corectă a Deciziei cadru 2008/913/JAI a Consiliului Europei în Codul penal, în spiritul ei, și anume cu privire la incitarea la ură și violență împotriva grupurilor discriminate așa cum sunt identificate, și nicidecum pe criteriul apartenenței la un partid politic. În felul în care e formulat acum, articolul de lege deturnează de fapt sensul și spiritul deciziei cadru europene de combatare a antisemitismului si rasismului și oferă o armă politicienilor, ce poate fi îndreptată oricând, și foarte ușor, împotriva dreptului la libera exprimare și a libertății presei. Prin urmare, considerăm imperios necesară găsirea unei soluții legislative de anulare de îndată a efectelor nefaste pe care forma actuală a proiectului de lege le poate produce. Integral:
„ – E mult mai important curentul electric decât cuibul unei păsărele” – Fals, domnule senator PSD! Să vă explicăm ….. Chiar merită efortul? Ne întrebăm acum, în situația în care România pierde anual zeci de mii de cetățeni ce preferă să-și alcătuiască destinul pe alte meleaguri. Nici o hidrocentrală, indiferent de dimensiune, nu este lipsită de un real impact asupra mediului – și aici am putea să devenim serioși. Părțile rele sunt cu mult mai multe, domnilor senatori și le vom detalia în rândurile următoare, cu speranța că la Camera Deputaților vom identifica interesul național cu adevărat. 1). În rezervoarele artificiale se produce o oxigenare insuficientă a apei, care apoi, odată eliberată din turbinele hidrocentralei duce la o oxigenare peste limitele naturale – afectând echilibrul ecosistemelor în aval. 2). Captările duc la privarea de apă ale unor văi întregi, vegetația, solul, aerul (umiditatea) și viețuitoarele – alunecând în constantele deșertificării. 3). Este puternic modificat fluxul sedimentelor (tranzitul nisipului și pietrișului) reprezentând o temă complexă care se poate aborda prin intervenția specialiștilor. 4). Impactul asupra biodiversității se calculează prin mortalitatea în cadrul unor specii de animale –ce dispar treptat din areal, dar și pierderea diversității lumii vegetale – prin distrugerea iremediabilă a varietății. 5). Influențarea drastică a proprietății ființelor vii de a-și manifesta sub influența mediului și a eredității, însușirile morfologice, fiziologice și biochimice – fenomen care se manifestă crud și agresiv imediat ce cursul apelor este modificat. 6). Din cauza încălzirii globale (am observat faptul că anul acesta nu a nins suficient și nici nu s-au înregistrat temperaturi negative specifice iernii la noi în țară) în mod evident activitatea bacteriologică specifică apei barajelor poate duce la eliberarea de metan – un gaz cu efect de seră de 20 de ori mai puternic decât CO2. În plus în zona râului modificat nu se vor asigura niveluri suficiente de apă în bazine, iar pe traiectul închis va apărea seceta distrugătoare provocată de om împotriva naturii. Există studii în acest sens, care pot fi consultate. 7). Este inadmisibil să construim obstacole pe râuri – aici lăsăm organizațiile de mediu să explice consecințele, care sunt imense, în sensul distrugerii biodiversității. Astăzi, în condițiile climatice actuale suntem obligați ca națiune civilizată – să respectăm râurile, continuitatea lor naturală și criteriile ecologice contemporane. 8). Anumite cursuri de apă (care sunt deja încadrate în liste speciale la nivel european și mondial – în statele avansate) nu pot primi instalații hidroelectrice, cauzele urmărind compoziția apelor, amplasarea lor geografică și impactul asupra ecosistemelor montane. 9). Dacă vom calcula procentul de apă necesar naturii în zonele în care se construiesc baraje (aspect puțin luat în calcul, sau deloc) și mai ales dacă vom estima că apa retrasă și deviată pentru a trece prin turbină nu trebuie să priveze nici zonele din amonte și nici o prea mare arie în aval, vom dubla ineficiența unor astfel de investiții. 10). Captarea debitului total al cursurilor de apă pentru producția de energie electrică este de neimaginat – moment în care dacă specialiștii vor informa Senatul României că astăzi, în actualele schimbări climatice, debitul necesar naturii ajunge undeva la cel puțin 40% din totalul captat și mai ales ținându-se cont de faptul că bazinele au acumulări diferite în funcție de anotimp – aprobarea unor astfel de proiecte s-ar abandona rapid, în favoarea unor alte tipuri de energii regenerabile – de exemplu: centralele eoliene, câmpurile de panouri solare, energia geotermală, etc. Concluzii Ca națiune civilizată România trebuie să-și asigure normative complete în managementul ariilor naturale – primând respectul pentru viața cursului de apă – sedimentele care formează albia râurilor, trecerea corpurilor plutitoare naturale, resturile vegetale care contribuie la viața cursului apei, viețuitoarele dependente de apă și mai ales întreg ecosistemul – pe care îl definim aici ca biotop și biocenoză – toate acestea reprezentând elemente de importanță absolută în luarea deciziilor când se decide construirea unei hidrocentrale într-o arie protejată. Odată abandonat acest proiect de lege – am putea să decidem remedieri la hidrocentralele deja existente instalând: – turbine ihtio – necesare pentru trecerea peștilor în amonte, dar și rețele compatibile care previn intrarea peștilor direct în turbine. – treceri care ocolesc barajele, pentru a se asigura cursul de apă natural – hidrocentrala folosind numai un procent din apa din regiunea respectivă. – supape ce permit trecerea sedimentelor. – evitarea pragurilor de orice fel. – adaptarea la directivele europene…….Aleșii sunt în Parlament pentru a servi cetățenii și națiunea și nu pentru a se pronunța în subiecte care îi depășesc, deciziile lor devenind astfel potrivnice intereselor României, ca stat civilizat al Uniunii Europene. Integral:
EXCLUSIV Doar 3 obiective din PNRR sunt finalizate din cele 24 care au ca termen limită sfârșitul lunii martie, restul ”în curs de realizare” / Care sunt cele șase scheme de finanțare ce așteaptă lansarea …..Cele 3 finalizate se referă la:
(VIDEO) Se aud drujbele, a venit primăvara… Cum trebuie făcută de fapt toaletarea copacilor? Toaletarea copacilor este un proces criticat de tot mai mulți locuitori ai Capitalei și nu numai, din cauza modului inadecvat în care sunt întreținuți arborii de către muncitorii angajați de autoritățile locale. Rezultatul toaletărilor e de multe ori dezastruos: copaci sănătoși, tăiați de la jumătate sau chiar de la rădăcină, în timp ce alți arbori se usucă în timp și mor, din cauza intervențiilor neprofesioniste. Odată cu luna martie, municipalitatea din București începe din nou așa-numita acțiune de
Două obiective majore care lipsesc planului RePowerEU: creșterea producției UE de gaze naturale și regândirea sistemului de taxare a poluării Comisia Europeană a avansat recent planul RePowerEU, cu scopul de a consolida securitatea energetică a Uniunii Europene (UE) pe termen lung. Acest plan presupune diminuarea dependenței energetice a Europei față de Rusia, în contextul invaziei Ucrainei….. Din considerente de mediu, producția de gaze din zăcământul din Groningen (Olanda), cel mai mare din UE, a început să fie redusă treptat începând cu 2015. De asemenea, în Marea Nordului există potențial neexploatat de către Germania tot din cauza unor politici restrictive de mediu. Noi foraje exploratorii au fost interzise chiar prin protocolul actualei coaliții de guvernare, iar în noul context geopolitic au început deja să apară discuții de la nivelul guvernului cu privire la o potențială exploatare a gazelor și o regândire a arhitecturii de securitate energetică. În România, nu din considerente de mediu, cât din incompetența și delăsarea principalilor decidenți, gazele din Marea Neagră au ajuns ceva între o poveste de adormit copiii și un banc spus de politicieni. Dacă ne uităm pe cifre, producția de gaze naturale din UE a tot scăzut. În 2020 față de 2019, s-a redus cu 22,1%. Producția regională a jucat un rol mai mic în asigurarea necesarului european de gaze naturale în ultimul deceniu. Din 2010 până în 2020, producția de gaze naturale în țările UE-27 și Regatul Unit a scăzut cu peste 50%, de la 0,5 miliarde metri cubi/zi în 2010 la 0,25 miliarde metri cubi/zi în 2020. Această scădere nu este doar rezultatul epuizării resurselor, ci și al inițiativei de eliminare a producției de gaze naturale în regiune. Consumul de gaze în sectorul energiei electrice a scăzut cel mai mult între 2010 și 2014, ca urmare a penetrării tot mai mari a energiei regenerabile în producerea de energie electrică. Însă, începând cu 2016, consumul de gaze naturale în sectorul energiei electrice din Europa a crescut ca urmare a retragerii sistematice a centralelor pe cărbune și a renunțării la centralele nucleare din Germania, în special. Astfel, Europa a ajuns să importe un volum din ce în ce mai mare de gaze rusești. În același timp, s-a creat o expunere foarte mare a industriei la costurile cu energia. Prețul certificatelor de carbon, adică taxa pe poluare la nivelul UE, a ajuns de la 5 euro/tonă în anul 2015 la peste 70 de euro în prezent. Prețul certificatelor de carbon a atins chiar și un maxim de 90 euro/tonă la finalul lui 2021!…. Nordul Europei are un potențial uriaș, Estul Europei se împiedică în influența rusească – vezi cazul României care se roagă de Bulgaria să termine un segment de conductă (interconectorul Grecia – Bulgaria – IGB) care trebuia să fie gata de ani de zile, prin care să aducă gaz din Azerbaidjan, ca și volume de gaz natural lichefiat (LNG) din SUA, de pildă. Prin Taxonomie, UE le-a conferit gazelor naturale statutul de combustibil de tranziție. Acest lucru ar trebui să determine Uniunea Europeană să susțină creșterea producției interne de gaze naturale a statelor membre. Ar trebui să înțelegem cu toții, inclusiv statele europene care dispun de propriile resurse de gaze naturale, că ar trebui să facem ceva cu ele, nu doar să le lăsăm în pământ….. Așa că ne reîntoarcem la problema de fond – fără creșterea producției interne de gaze naturale, UE va avea o securitate energetică șubrezită. În planul RePowerEU, lansat săptămâna trecută, reducerea dependenței de gazele rusești propusă de Comisia Europeanănu are printre soluții obiectivul de majorare a producției autohtone de gaze naturale. Un al doilea obiectiv care nu figurează în planul Comisiei este regândirea sistemului de taxare a poluării (tranzacționarea certificatelor de carbon). În încercarea de a găsi soluții pentru a reduce dependența de gaz rusesc, Comisia Europeană mai vine cu o propunere: aceea de a modifica regulamentul ajutorului de stat pentru a permite folosirea veniturilor din certificatele de emisii pentru atenuarea majorării prețurilor la energie. Practic se ia cu o mână sub formă de taxe (certificatele de carbon) și se dă cu cealaltă sub formă de ajutoare de stat folosind o birocrație stufoasă. De aceea este nevoie de o regândire a sistemului de taxare al certificatelor de emisii pentru a reduce volatilitatea și pentru a oferi predictibilitate industriei. Nu putem asista neputincioși în timp ce prețul crește în decurs de doar câteva luni de la 30 de euro/tonă la 90 de euro/tonă, ridicând costurile pentru întreaga economie. Integral: 
Cristian Grosu / Ingineria socială și ucenicii vrăjitori ….Încercarea de săptămâna asta – stângace, dar vom vedea peste puțin timp cât e de eficientă de fapt – a autorităților de-a institui o cenzură de facto sub pretextul combaterii fake-news-urilor pe timp de război e doar bomboana de pe o colivă care fierbe de ani de zile: spulberarea caracterului reprezentativ al democrației românești, ajunsă un laborator de experimente sociale – cu AUR drept precipitatul gros de 2 degete de pe fundul eprubetei. Tentativa de-a ”monitoriza”, controla, mobiliza sau de-mobiliza voință umană/populară continuă cu modul netransparent în care se lucrează la legislația din domeniul securității naționale. Lumea se teme, pe bună dreptate, de militarizarea oricărui fel de
După 26 de ani, Rusia părăsește Consiliul Europei Consiliul Europei În anii de după război, pentru a edifica pacea și a proteja libertatea și dreturile omului, 10 state au fondat o comunitate numită
Fenomen straniu în Rusia: oligarhii sancționați de Occident anunță că își vând companiile, dar nu devăluie numele noilor proprietari. ”O întoarcere rapidă la sălbaticii ani 90”, titrează ziarul economic Kommersant ….. Kommersant amintește că această practică a secretului total s-a mai înregistra în Rusia în anii 1990, la marile privatizări ale companiilor de stat. Reamintim că privatizarea uriașei industrii sovietice a dus la apariția primilor oligarhi ruși, cei mai mulți legați de fosta poliție politică KGB (botezată ulterior FSB), dar și de cercul de apropiați ai președintelui Boris Elțîn și de partidul său. Majoritatea – prin intermediul unor companii offshore, multă vreme rămase secrete și ai căror proprietari de facto au început să fie cunoscuți în anii 2000, când a apărut oligarhia rusă.
Previziune dramatică: inflația va ajunge la 11,2% în luna aprilie. Adrian Vasilescu: ”Nu se știe dacă aceste date vor rămâne constante” având în vedere războiul din Ucraina …. “Inflaţia merge înainte, este 8,53% rata pe 12 luni, foarte mare în condiţiile în care acţionează şi au acţionat şi în luna februarie şi rămân în vigoare şi în luna martie dispoziţiile legale privind plafonarea şi subvenţia de la stat (la gaze şi energie electrică – n. r.)”, a spus Vasilescu, pentru Agerpres. El a afirmat că la capitolul produse alimentare de la începutul anului se tot vorbeşte despre scumpirea alimentelor, dar lună de lună “capitolul mărfuri nealimentare a fost vedeta inflaţiei” şi la mărfurile alimentare au crescut preţurile doar prin câteva poziţii. “Acum, în februarie anul acesta, numărul de poziţii s-a mărit, dar marea majoritate a produselor alimentare au rămas în matca lor, preţurile lor. Şi scumpiri sunt sigur la produsele de bază şi iau în primul rând ce este peste media anuală. 
BREAKING Parlamentul, acuzat că a incriminat delictul de opinie. Instigarea la ură pe criteriul apartenenței politice, pedepsită cu închisoare până la 3 ani …. ”
Poți scoate omul din comunism, dar nu poți scoate comunismul din mulți oameni Unde a fost ISU? Unde a fost Poliția, dacă ISU dormea în papuci, pentru a împiedica acest delir extrem de periculos? …. Când te năpustești la pompă cu orice recipient ai în casă sau când ataci ca la Rovine standul cu ulei de floarea soarelui de unde pleci cu zeci de sticle, efectul sigur al cererii dezlănțuite este creșterea prețului. Și asta fără înțelegeri anticoncurențiale pe sub masă, ci pentru că, pur și simplu, așa funcționează logica economiei de piață al cărei scop este profitul și valorificarea oricărei oportunități de majorare a acestuia….. De ce atât de mult analfabetism economic? În general, România are o problemă majoră de educație și alfabetizare funcțională. Dar nici guvernele nu și-au dat silința să-i educe. Pentru că oamenii educați înțeleg mai mult, sunt mai exigenți, mai greu de manipulat și mulțumit, deci mai incomozi. Și nici acest guvern nu o face.
Vestul, criza de leadership a SUA și victoria Ucrainei ….Debusolarea îi face pe unii să cotizeze involuntar la manipulările de Maskirovka ale Rusiei lui Putin și ale agenților ei de influență români și să creadă onest că neutralitatea ar fi o opțiune, să zicem, pentru români. Ca și cum n-ar fi clar din ananghia la care se află acum țări ca Ucraina și Republica Moldova, sau 
Gabriel Biriș / Războiul guvernului nostru. Cu noi! Am explicat, în analizele anterioare, cum imensa majoritate (95%!) a creșterilor de preț la energie (gaz, energie electrică) ajunge la buget : prin suprataxare, redevențe,
Care sunt modificările la legea gazelor offshore așteptate de petroliști Parlamentul ar urma să adopte modificările așteptate de petroliști la legea gazelor offshore într-o lună, „maxim două”, potrivit premierului
Numărul bugetarilor a crescut cu 15.000 într-un an și a ajuns la peste 1,26 milioane Numărul posturilor ocupate în instituţiile şi autorităţile publice din România a ajuns în ianuarie 2022 la 1.264.843, anunță Ministerul Finanțelor. Numărul este cu peste 15.000 mai mare decât în ianuarie 2021, când se înregistrau 1.249.283. Numărul de bugetari din ianuarie 2022 e cu 2.525 mai mare decât în decembrie 2021. Aproape 64% dintre posturile ocupate sun în administraţia publică centrală (ministere, agenții guvernamentale etc.), potrivit Agerpres.
Lumea după invazia rusească din Ucraina….„Războiul nu este altceva decât o continuare a politicii cu alte mijloace”. Cu acest citat celebru, care aparține nu mai puțin celebrului general prusac și teoretician al războiului Carl von Clausewitz, își începe istoricul Niall Ferguson un articol publicat în
Șeful Spitalului de Boli Infecțioase Iași: Numărul de infectări COVID va crește în două săptămâni Doctorul Florin Roșu avertizează că, în următoarele două săptămâni, odată cu ridicarea Stării de Alertă și a restricțiilor, rata de infectare COVID va crește din nou. „Din punctul meu de vedere, spiritul civic, igiena mâinilor și purtarea măștii de protecție trebuie să ne caracterizeze, altfel, într-un interval de două săptămâni, vom observa o creștere a numărului de infectări Covid-19….. Pandemia nu s-a sfârșit ”Recomandarea vaccinării, asigurarea măsurilor de prevenție asigură trecerea de la starea de alertă, la cea de viață normală, așa cum o cunoaștem noi, mult mai lin. Pandemia nu s-a sfârșit, centrele de evaluare și tratament rămân deschise, deservind pacienții pozitivi, astfel încât aceștia să fie evaluați precoce și să poată fi tratați în ambulatoriu, asigurând limitarea răspândirii virale și confortul pacienților”, a subliniat dr. Florin Roșu…. Până luni, pe teritoriul naţional au fost înregistrate 2.771.449 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre care 114.557 ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Potrivit GCS, 2.594.194 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. Odată cu ridicarea stării de alertă, au fost eliminate toate restricțiile anti-COVID. Integral:
Numărul infecțiilor cu COVID s-a triplat în Marea Britanie după ridicarea restricțiilor: 84.000 / zi …. Marea Britanie a decis să ridice toate restricțiile pe data de 21 februarie. „În urma programului nostru de vaccinare de succes, suntem într-o poziție puternică pentru a lua în considerare ridicarea restricțiilor legale rămase, când mai mult de 81% dintre adulți au primit deja o doză de rapel în Anglia și cazurile continuă să scadă”, se arată în nota guvernamentală. Premierul Johnson a ținut să precizeze că ridicarea restricțiilor a fost posibilă după vaccinarea a 81%. România a ridicat toate restricțiile, inclusiv purtarea măștii la interior săptămâna aceasta. Diferența este că în România s-a vaccinat doar 49% din populație….. După ridicarea restricțiilor, numărul infectărilor a crescut, din nou, ajungând la 84 de mii de infectări pe zi. Britanicii sunt puși la adăpost de rata mare de vaccinare (81% față de 49% în România). Numărul deceselor a rămas relativ constant tocmai din această cauză (sub 150 pe zi.)…..”Această pandemie este departe de a se termina”, a avertizat directorul OMS, miercuri, la aproape doi ani după momentul la care a rostit cuvântul care a făcut întreaga lume să conştientizeze gravitatea crizei sanitare cauzate de COVID-19, informează AFP. Integral:
România este pentru UE ce este Ucraina pentru întreaga lume în producţia de floarea-soarelui. Turcia, Italia, Spania caută acum să cumpere ulei de la producătorii români. România acoperă mai mult de un sfert (28%) din producţia de floarea-soarelui din UE Ucraina realizează 28% din producţia mondială de floarea-soarelui ♦ Uleiul de floarea-soarelui este principalul bun alimentar exportat de România în Uniunea Europeană ♦ În România sunt 172 de companii active în producţia de uleiuri, cu o cifră de afaceri de 4,7 mld. lei în 2020 (aproape 1 mld. euro)….. În acelaşi timp, România este cel mai mare producător de floarea-soarelui din UE şi acoperă mai mult de un sfert (28%) din producţia de floarea-soarelui, cu o recoltă anuală de 3 milioane de tone. De asemenea, uleiul de seminţe de floarea-soarelui a fost principalul bun alimentar exportat de România în Uniunea Europeană în primele 11 luni din 2021. Cantitatea exportată a fost de 106.000 tone şi a valorat 126 mil. euro, potrivit datelor de la INS. Integral:
”Ariile protejate vor fi mutilate”. Proiect de lege cu impact puternic asupra mediului
Jurma: Noua versiune Omicron pare să ocolească vaccinul …. „Delta este în revenire cu o creştere la 1,34% faţă de 0,75% săptămâna precedentă.
De ce stereotipurile de gen dăunează grav sănătății Infarctul miocardic ? O boală a bărbaților. Depresia? Afectează femeile. 
Halucinanta declarație cu schepsis a unui ministru de Externe Joi dimineață, producea senzație în presă o știre virală despre
„Noi v-am tot zis!”. Cum a refuzat Occidentul să asculte țările care cunosc cel mai bine Rusia Polonia și statele baltice înțeleg Kremlinul mai bine decât guvernele occidentale, dar avertismentele lor împotriva lui Putin au fost ignorate. De ani, vest-europenii au desconsiderat politicienii din aceste state atunci când au tras un semnal de alarmă asupra amenințării reprezentate de președintele rus, scrie publicația POLITICO, citată de cel mai mare site de știri din Polonia, Onet. ….. Înainte de asta, țările occidentale au preferat să urmeze tactica liniștirii comerciale și politice a președintelui Vladimir Putin, condusă de fostul cancelar german Angela Merkel. Această strategie s-a prăbușit spectaculos când orașele Ucrainei sunt bombardate și cetățenii săi fug din țară în masă. „Ani întregi am fost tratați cu condescendență” „Vest-europenii ne-au trimis la plimbare și ne-au tratat cu superioritate în ultimii 30 de ani”, a declarat, pentru Politico, europarlamentarul Radosław Sikorski (foto), fost ministru polonez al afacerilor externe. „Ani întregi, ne-au tratat cu condescendență în raport cu atitudinea noastră și ne-au spus: «Voi, central-europenii, sunteți excesiv de nervoși, suprasensibili și cu prejudecăți față de Rusia»”. Esticii spun că s-au lovit de un zid atunci când au cerut mai multe trupe NATO, au reclamat atacurile cibernetice și au îndemnat Berlinul să nu lase UE să devină ostatică a gazoductelor gigantice care pompau gaz direct în Germania. 


