Buna dimineata intr-o zi de vineri, 1 aprilie! Vremea va fi în general instabilă, cu înnorări temporar accentuate. În cea mai mare parte a ţării, va ploua moderat, iar local se vor cumula şi cantităţi de apă însemnate. În sud şi în est, fenomene asociate instabilităţii atmosferice (averse, descărcări electrice şi rafale de vânt) se vor semnala începând din orele după-amiezii şi pe alocuri pot fi mai intense. În cursul nopţii, la altitudini mari în masivele vestice şi nordice vor fi precipitaţii mixte. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări în zona montană înaltă şi în regiunile sud-estice şi, local şi temporar, şi în rest. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 15 şi 25 gr C, cu cele mai ridicate valori în Muntenia, sudul Moldovei şi partea continentală a Dobrogei. Minimele termice vor fi cuprinse între 3 şi 12 gr C. În Bucureşti se anunţă vreme deosebit de caldă, dar din orele după-amiezii instabilitatea atmosferică îşi va face simţită prezenţa. Temperatura maximă se va situa în jurul a 24 gr C, iar cea minimă va fi de 9-10 gr C.
Câți oameni mor de COVID după ridicarea restricțiilor. Specialist: ”Este o chestiune de timp până o vom lua de la capăt” Peste 800 de oameni au murit în România de COVID-19, de la ridicarea restricțiilor, conform raportărilor oficiale. Însă printre cei decedați se află și persoane care au murit în date anterioare și au fost raportate abia acum. Și numărul cazurilor este la nivel ridicat. Zilnic mii de oameni sunt testați pozitiv cu SARS-CoV-2. De ce mor atâția oameni când credem că pandemia este slăbită? Numărul cazurilor este ridicat, spun experții, iar din acestea se selectează și cele grave și decesele. ”Aceasta este strategia aleasă, de conviețuire cu virusul” ”Ne putem uita la numărul de cazuri care evident se află pe un platou ridicat și chiar dacă am crede așa cum spun foarte mulți, faptul că Omicron determină forme ușoare, există o minoritate de cazuri care au nevoie de internare în spital și care, din păcate, ajung să moară. Aceasta este strategia aleasă, nu numai de România, ci de foarte multe țări, de conviețuire cu virusul. Problema este că am trecut de la un model în care statul ne spunea și ne impunea uneori ce să facem, la responsabilitatea individuală. Iar aici, sondajele de opinie ne spun că mai mult de 50% din populația României poate fi încadrată într-o categorie pe care eu aș numi-o de conformare redusă sau de neconformare față de măsurile nefarmacologice: purtarea măștii, păstrarea distanței, și așa mai departe….. ”Nu cred că o relaxare în etape ar fi avut poate efecte diferite. Pentru că noi văzusem înainte de ridicarea stării de alertă un grad de conformare destul de redus față de măsuri. Însă, ceea ce cred că ar fi făcut diferența de mai mult timp și cu atât mai mult în această perioadă, este în special responsabilitatea agenților economici. În acest moment ei trebuie să-și manifeste responsabilitatea socială cu adevărat, nu numai de acționari și proprietari. Iar din acest punct de vedere eu nu pot să identific un exemplu de mare corporație din România, care să fi avut față de angajații și clienții săi o abordare care să-i protejeze pe aceștia față de infectarea cu Omicron care este la nivel ridicat. Integral: https://ziare.com
OMS are trei scenarii despre cum va evolua pandemia în acest an …. ”Pe baza a ceea ce ştim acum, scenariul cel mai probabil este că virusul Covid-19 continuă să evolueze, dar severitatea bolii pe care o provoacă se reduce în timp, pe măsură ce imunitatea creşte, ca urmare a vaccinării şi infecţiei”, a spus directorul general Tedros Adhanom Ghebreyesus, în timpul unui briefing, citat de Reuters. Cu toate acestea, şeful OMS a avertizat că pot apărea creşteri periodice ale numărului de cazuri şi decese, pe măsură ce imunitatea scade, ceea ce poate necesita o vaccinare periodică pentru populaţiile vulnerabile. Vorbind despre celelalte două scenarii posibile, Tedros a spus că fie vor apărea variante mai puţin severe şi nu vor fi necesare rapeluri sau noi formulări de vaccinuri, fie va apărea o variantă mai virulentă şi protecţia oferită de vaccinare sau de infecţiile anterioare va scădea rapid. Planul strategic de pregătire şi răspuns actualizat stabileşte ajustările strategice pe care fiecare ţară trebuie să le facă pentru a aborda factorii de transmitere a SARS-CoV-2, pentru a reduce impactul Covid şi pentru a pune capăt urgenţei globale. Integral: https://spotmedia.ro
EXCLUSIV Totul despre afacerea Black Cube / Procurorii DIICOT nu au identificat finanţatorii operaţiunii anti-Kovesi, deşi au bătut palma cu şefii Black Cube pentru pedepse blânde, cu suspendare / Ce au declarat Hellvig şi Coldea la DIICOT …. După studiul dosarului de către G4media.ro, principalele concluzii sunt următoarele: – DIICOT nu a identificat finanţatorii operaţiunii „Tornado” de obţinere a unor informaţii compromiţătoare despre fosta şefă a DNA, Laura Codruţa Kovesi. E vorba de presupuşii clienţi din spatele principalului suspect, fostul ofiţer SRI, Daniel Dragomir, condamnat pentru corupţie şi fugit în Italia. Iniţial au fost puşi la bătaie foarte mulţi bani pentru discreditarea fostei şefe DNA: 200-300.000 de lire sterline + 750.000 de lire sterline reprezentând comisionul de success. În final, a fost vorba doar de 115.000 de lire şi un onorariu de succes de 335.000 de lire sterline (care nu a mai fost dat ca urmare a eşecului operaţiunii), potrivit datelor din dosar. – Cu toate acestea, procurorii au făcut „deal”-uri cu şefii Black Cube. Israelienii au obţinut pedepse blânde, cu suspendare, şi muncă în folosul comunitaţii, deşi e greu de crezut că vor presta muncă în folosul comunităţii în România, la Lacuri, Parcuri şi Agrement. DIICOT a obţinut probe doar împotriva lui Dragomir şi a recuperat de la şefii Black Cube singurii bani dați cash de Daniel Dragomir: 115.000 de lire sterline. – DIICOT a clasat din lipsă de probe, încă din iulie 2020, pista de anchetă privind finanţarea operaţiunii de către oamenii de afaceri Benyamin Steinmetz, Dan Adamescu şi Elan Schwartzenberg. Abia acum am putut vedea oficial că este vorba de aceşti oameni de afaceri. Până acum, în spaţiul public, au fost doar infoamații din surse off the record, iar presa a avut la dispoziție varianta neanonimizată a rechizitoriului. Potrivit datelor din dosar, această pistă de anchetă a fost susținută de fostul deputat PSD Sebastian Ghiţă şi de jurnalistul Dan Andronic, prin intermediul unor denunţuri pe care le-au depus la DIICOT în 2016. – Tot atunci, DIICOT a clasat din lipsă de probe şi pista de anchetă privind presupusa implicare a şefului SRI, Eduard Hellvig, şi a preşedintelui României, Klaus Iohannis, în operațiunea Black Cube. Numele acestora a fost, de asemenea, anonimizat până acum. Această pistă de anchetă a fost lansată de şefii Black Cube după ce au auzit-o vechiculată de Daniel Dragomir, după cum rezultă din rechizitoriu. „Clienţii care stau în spatele proiectului sunt Hellvig şi preşedintele”, au susţinut la audierile din Israel şefii Black Cube, pretinzând că asta le-ar fi spus Daniel Dragomir. Preşedintele onorific al BC, fostul şef al Mossad, Meir Dagan, ar fi verificat în România informaţia privind implicarea preşedintelui României şi a şefului SRI şi le-ar fi spus şefilor BC că se confirmă susţinerile lui Dragomir. Dagan a murit însă în martie 2016 şi nu poate susţine teza companiei…..Totuşi, procurorii au ataşat la dosar două documente: o ofertă financiară de 6 pagini, din martie 2015, denumită „Volcanic Eruption”, şi raportul final din iunie 2015, de 51 de pagini, denumit „Lynx”, prezentate de şefii BC pentru „clientul Dan Adamescu de la Nova Grup”. Adamescu angajase Black Cube în 2015 să convingă DNA să retragă acuzaţiile la adresa lui. Procurorii nu au găsit însă probe privind implicarea lui Adamescu în operaţiunea „Tornado” a Black Cube, din 2016, care făcea obiectul dosarului. Între timp, Adamescu a fost condamnat definitiv la 4 ani şi 4 luni de detenţie pentru mituirea unor judecători şi a decedat în penitenciar….. Alţi doi israelieni audiaţi, Avi Yanus şi Udi Levi, au confirmat că Daniel Dragomir le-ar fi spus de presupusa implicare a autorităţilor române. Avi Yanus este un alt şef din cadrul BC, iar Udi Levi este un fost agent al serviciilor de informaţii israeliene, care ar fi lucrat cu şeful Mossad, Meir Dagan, timp de 25 de ani. El a declarat că, în 2008, a fondat o firmă de business intelligence: N.A.L. Consulting Ltd. La audierile din Israel, Dan Zorella a pus la dispoziţie şi mai multe înregistrări ale convorbirilor cu Daniel Dragomir, făcute cu un stilou cu camera ascunsă de către Udi Levi. Înregistrările au fost confirmate de INEC ca fiind autentice. Integral: https://www.g4media.ro
Cum a fost mazilit un șef al Gărzii Forestiere după ce a deranjat doi politicieni importanți: „E o victorie a sistemului” VIDEO O anchetă Recorder scoate la iveală modul în care șeful Gărzii Forestiere Timișoara, Amar Ienea, a fost schimbat din funcție după ce i-a deranjat pe fostul deputat Ion Tabugan, trecut prin mai multe partide – în prezent în PNL, și pe liderul deputaților PSD, Alfred Simonis. Jurnaliștii Recorder au publicat o nouă anchetă care arată modul în care politicienii controlează instituțiile cu atribuții în domeniul silvic. Potrivit anchetei jurnalistice, Amar Ienea, care în urmă cu doi ani a ajuns în poziția de inspector-șef al Gărzii Forestiere Timișoara, responsabilă cu controlarea pădurilor din trei județe, a fost schimbat din funcție după ce controalele realizate sub conducerea sa au lovit în interesele a doi politicieni importanți: șeful Direcției Silvice Caraș-Severin, Ion Tabugan, și deputatul Alfred Simonis. Ancheta Recorder arată că după ce a ajuns șef al Direcției Silvice Caraș-Severin, Tabugan a dat o dispoziție prin care să împiedice controalele Gărzii Forestiere la ocoalele silvice din județ. Amar Ienea le-a dezvăluit jurnaliștilor că după ce a controlat firma de exploatare a lemnului deținută de socrul lui Alfred Simonis și a descoperit nereguli grave, deputatul s-a dus la Garda Forestieră să ceară explicații. Amar Ienea susține că a interpretat gestul ca o încercare de intimidare….În urma conflictului în care a intrat cu cei doi politicieni, Amar Ienea a fost înlăturat, însă, din funcție prin ordinul ministrului Tanczos Barna. Lui Ienea i s-ar fi reproșat legăturile fratelui său, care are o firmă de contabilitate, cu mai multe firme de exploatare a lemnului. Recorder arată, însă, că firmele respective au fost controlate și sancționate de Garda Forestieră condusă de Ienea. Integral: https://ziare.com
Dosarul Tel Drum: Cât a câștigat firma care a făcut afaceri cu societatea controlată de Liviu Dragnea Administratorul firmei care a livrat în 2015 stația de mituri asfaltice către SC Tel Drum SA a fost audiat, miercuri, 30 martie, în calitate de inculpat în dosarul în care directorii Tel Drum – Florea Neda, Mircea Vișan și Petre Pitiș – sunt judecați pentru o fraudă cu fonduri europene de aproape 5 milioane de lei. În 2015, WFA Impex SRL a avut un profit de 12% din valoarea totală a contractului, iar relația acestei firme cu Tel Drum însemna 20% din cifra de afaceri. Detaliile date de Ion Florian, administratorul WFA Impex, arată de ce sunt atât de profitabile contractele cu firmele de stat. La un calcul simplu, 12% din valoarea totală a contractului cu Tel Drum (5 milioane de lei) ar însemna 600.000 de lei, bani care reprezentau profitul WFA Impex. Pe de altă parte, dacă acest contract cu Tel Drum a reprezentat 20% din cifra de afaceri a firmei WFA Impex în anul 2015, rezultă că respectivul contract cu Tel Drum a reprezentat 1/5 din tot business-ul societății pe un an. Reamintim că la aproape 5 milioane de lei se ridică prejudiciul în dauna Ministerului Fondurilor Europene, după ce Tel Drum a cumpărat utilajul (o stație de mixture asfaltice) printr-un proiect cu fonduri UE în cadrul unor proceduri nelegale, potrivit procurorilor. Partea din dosarul Tel Drum care îl privește pe Liviu Dragnea se află încă în lucru la DNA. În acest proces sunt judecați doar Florea Neda, Mircea Vișan, Petre Pitiș (directorul general al Tel Drum), alături de firma care a furnizat utilajul, WFA Impex, și de reprezentantul ei, Ion Florian….. Prejudiciul în dauna Ministerului Fondurilor Europene: 4,8 milioane de euro Documentele cu conținut nereal (cererea de rambursare, raportul final al proiectului, procesele verbale de predare-primire, de punere în funcțiune a stației mobile, de recepție, declarația privind lipsa conflictului de interese în cadrul procedurii de achiziție) au fost completate și semnate de reprezentantul legal al beneficiarului Pitiș Petre și de directorul de proiect Vișan Mircea și Ion Florian, reprezentant al persoanei juridice WFA Impex SRL. Aceste documente cu conținut nereal au fost ulterior utilizate pentru acordarea sumei de 4.849.375 lei cu titlu de cheltuială eligibilă nerambursabilă (din fonduri europene și din bugetul național), sumă obținută pe nedrept de Tel Drum SA. Practic, procedura prin care Tel Drum SA a achiziționat stația mobilă de preparare mixturi asfaltice a fost una simulată. Ofertantul câștigător – firma WFA Impex SRL- este o firmă care are o relație de afiliere cu Tel Drum, ea fiind interpusă între furnizorul utilajului și beneficiarul Tel Drum cu unicul scop de a majora artificial prețul de achiziție a utilajului și, pe cale de consecință, de a majora suma nerambursabilă obținută de Tel Drum SA Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene s-a constituit parte civilă în cauză cu suma de cu suma de 4.849.375 lei reprezentând cheltuiala eligibilă nerambursabilă. În vederea recuperării sumei de bani obținute în mod injust, procurorii au instituit măsuri asigurătorii asupra bunurilor mobile și imobile aparținând inculpaților persoane fizice Ion Florian, Pitiș Petre, Neda Florea, Vișan Mircea până la concurența sumei reprezentând valoarea fondurilor europene obținute injust. Integral: https://ziare.com
Avertisment după incendiul de la Glina: ”Fumul e de 4500 de ori mai toxic decât cel provenit de la arderea lemnului” Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii de Mediu, a transmis un mesaj dur miercuri, 30 martie, după incendiul produs la un centru de colectare şi reciclare de deşeuri din localitatea Glina. Acesta a atras atenția că fumul degajat în urma arderii interioarelor maşinilor dezmembrate este de 4.500 de ori mai toxic decât cel provenit de la arderea lemnului. ”Urmează un aer de război peste Bucureşti. În fiecare zi intră în ţară 1000 de maşini SH. Rablele existente sunt dezmembrate cu sutele zilnic şi nu există o industrie care să facă ceva cu aceste interioare. Cele mai multe sunt incinerate, îngropate sau aruncate pe câmpuri”, a scris, miercuri seară, pe Facebook, Octavian Berceanu. Fostul șef al Gărzii de Mediu acuză Ministerul Mediului că promovează programul ”Rabla”, de care beneficiază dealerii auto, dar că nu se preocupă de zecile de mii de tone de deşeuri provenite din dezmembrări, ”care zac aiurea sau ne otrăvesc apele sau aerul”. ”Nu există absolut nicio trasabilitate a interioarelor auto provenite din dezmembrări. Zeci de milioane de euro făcuţi la negru ajung la structurile de crimă organizată, la politicienii cu functii şi la primarii care închid ochii”, a mai scris Berceanu. Integral: https://ziare.com
Comisia Europeană propune actualizarea normelor UE pentru protecţia consumatorilor și interzicerea dezinformării ecologice Potrivit Comisiei Europene, consumatorii vor avea dreptul să ştie pentru cât timp este proiectat să dureze un produs şi cum şi dacă acesta poate fi reparat. În plus, normele vor consolida protecţia consumatorilor împotriva menţiunilor nefiabile sau false legate de mediu, interzicând „dezinformarea ecologică” şi practicile care induc în eroare consumatorii cu privire la durabilitatea unui produs. Astfel, Comisia Europeană a propus modificarea Directivei privind drepturile consumatorilor în sensul de a obliga comercianţii să furnizeze consumatorilor informaţii privind durabilitatea şi posibilitatea de reparare a produselor. În ceea ce priveşte durabilitatea produselor, consumatorii trebuie să fie informaţi cu privire la durabilitatea garantată a produselor: dacă producătorul unui bun de consum oferă o garanţie comercială de durabilitate mai mare de doi ani, comerciantul trebuie să furnizeze această informaţie consumatorului. În cazul bunurilor consumatoare de energie, vânzătorul trebuie să informeze consumatorii şi atunci când producătorul nu a oferit informaţii privind garanţia comercială de durabilitate. Cât priveşte reparaţiile şi actualizările, comerciantul trebuie, de asemenea, să furnizeze informaţii relevante privind reparaţiile, cum ar fi punctajul privind posibilitatea de reparare, atunci când este cazul, sau alte informaţii relevante privind reparaţiile, furnizate de producător, cum ar fi disponibilitatea pieselor de schimb sau a unui manual de reparaţii. În cazul dispozitivelor inteligente şi al conţinutului şi serviciilor digitale, consumatorul trebuie, de asemenea, informat cu privire la actualizările de software furnizate de producător….. Totodată, au fost adăugate noi practici care sunt considerate înşelătoare în urma unei evaluări de la caz la caz, cum ar fi menţionarea viitoarelor performanţe de mediu fără angajamente şi ţinte clare, obiective şi verificabile şi fără un sistem de monitorizare independent. De asemenea, directiva a fost modificată prin adăugarea de noi practici pe lista existentă a practicilor comerciale neloiale interzise, aşa-numita „listă neagră”. Acestea vor include, printre altele: lipsa informării cu privire la caracteristicile introduse pentru a limita durabilitatea, de exemplu, un software care opreşte sau reduce funcţionalitatea bunului după o anumită perioadă de timp; formularea de menţiuni generice şi vagi referitoare la protecţia mediului atunci când nu se poate demonstra o performanţă de mediu excelentă a produsului sau a comerciantului, cum ar fi menţiuni generice referitoare la mediu de genul „ecologic”, „eco” sau „verde”, care sugerează sau creează în mod greşit impresia de performanţe de mediu excelente; formularea unei menţiuni ecologice cu privire la întregul produs, atunci când aceasta se referă în realitate doar la un anumit aspect al produsului; afişarea unei etichete voluntare de durabilitate care nu se bazează pe un sistem de verificare de către terţi sau instituit de autorităţile publice; lipsa informaţiilor privind faptul că funcţionalitatea unui bun este limitată atunci când se utilizează consumabile, piese de schimb sau accesorii care nu sunt furnizate de producătorul original….Cercetările arată şi că consumatorii se confruntă cu practici comerciale neloiale, care îi împiedică în mod activ să facă alegeri durabile. Obsolescenţa prematură a bunurilor, menţiunile ecologice înşelătoare („dezinformarea ecologică”), lipsa de transparenţă şi de credibilitate a etichetelor privind durabilitatea sau a instrumentele de informare cu privire la durabilitate sunt practici curente. Integral: https://www.g4media.ro
Armand Goșu: Putin cumpără timp, ursul e rănit și cu atât mai periculos. Crește riscul unei lovituri de stat la Moscova, dar va urma traversarea deșertului. România este defazată – Interviu …. „Putin ’a asigurat’ Rusiei pentru cel puțin o generație ura întregii lumi, nu doar a ucrainenilor”, spune Armand Goșu. „O să aibă acasă probleme tot mai mari, crește riscul unei lovituri de stat”, dar o mare problemă este că „regimul politic nu se va schimba odată cu dispariția fizică a lui Putin. Rusia post Putin nu va deveni o democrație. Va fi precum traversarea deșertului de către triburile evreiești după fuga din Egipt”. Rezultatul negocierilor de marți de la Istanbul înseamnă că se apropie pacea în Ucraina? Deloc, e momentul să fim mai vigilenți că niciodată. Ofensiva rusească a eșuat, ursul e rănit și cu atât mai periculos. Putin caută soluții pentru a regrupa forțele militare după ce nu și-a atins nici un obiectiv în prima fază a operațiunilor. Soluția e să cumpere timp. Trupele de la Kiev și Cernihov au intrat după 15 martie într-un război de poziții. Au săpat tranșee. Unitățile rusești sunt decimate. Ucrainenii au început o contra-ofensivă timidă împotriva lor. Rușii vor să se retragă pentru a-și reface unitățile, în spatele frontului, înainte să iasă frunza în codru și la adăpostul ei să înceapă războiul de partizani. Deci asistăm la o regrupare a trupelor rusești care să permită refacerea unităților care au suferit pierderi mari și concentrarea lor la est de Nipru, cu prioritate în zona Donbas și în sud, pentru a consolida controlul asupra unui coridor terestru care să lege Crimeea de Rusia pe uscat, pe litoralul Mării Azov. Se vor concentra pe Donețk și Lugansk, nici până acum ocupate în granițele administrative, pe Harkov în nord și Mariupol în sud, orașe care au fost deja transformate în ruină. Rușii încearcă să-și repoziționeze aceste unități din Kiev și Cernihov, fără pierderi prea mari. După refacerea trupelor decimate de la Kiev și Cernihov, este probabil să-l vedem din nou pe Putin în ofensivă totală în Ucraina? Să o ia de la capăt? Da, poate cu un plan mai bine făcut, ca să obțină un succes militar și care să-l oblige pe Zelenski la concesii politice majore. Este schema care le-a reușit rușilor în 2014-2015, asta vor încerca și acum….. Pe de altă parte, neutralitatea Ucrainei este prea puțin pentru Putin. El vrea să controleze Ucraina, s-o denazifice, s-o demilitarizeze, să impună limba rusă, să înlăture actuala putere de la Kiev. Deși ar putea să se mulțumească cu orice soluție care să-i permită să închidă războiul din Ucraina, pentru a se putea concentra pe problemele de acasă, în cazul în care acolo o să urmeze un colaps economic și un val de mișcări sociale. În același timp, în analizele noastre trebuie să luăm în considerare faptul că Putin controlează mediul informațional din Rusia, unde nu există surse alternative de informare. Așa că Putin poate prezenta și o înfrângere drept victorie, ceea ce cu siguranță o să și facă….. Pot să imaginez câteva scenarii de încheire a războiului. Complot la Kremlin în urma căruia Putin este înlăturat, iar războiul este suspendat, revenindu-se la situația de la 23 februarie, dinaintea invaziei. Dacă Putin rămâne la putere, el va face tot posibilul pentru a obține victoria militară. Undeva în estul Ucrainei, să prindă un corp de armată ucrainean în clește și să-l oblige pe Zelenski să încheie pacea în condițiile impuse de Rusia. Deși obiectivul lui principal este să subjuge Ucraina și să înlăture actuala administrație de la Kiev. Chiar dacă iese slăbit, dar învingător, în Ucraina, Putin va continua să amenințe Occidentul. În cazul în care Putin n-o să mai poată mobiliza resurse ca să le trimită pe frontul din Ucraina pentru a forța victoria, iar cifra victimelor umane va fi colosală, poate atunci Rusia va fi mai aproape de pace. Putin va fi obligat să încheie pacea și să accepte compromisuri pe care nu și le-ar fi imaginat pentru asta. Procesul de pace depinde de ce se întâmplă pe frontul din Ucraina. Cel mai probabil, războiul va merge paralel cu negocierile, va dura luni de zile. …. În realitate, Putin “a asigurat” Rusiei pentru cel puțin o generație ura întregii lumi, nu doar a ucrainenilor. Ce s–a întâmplat în aceste săptămâni în Ucraina, copii omorâți, case distruse, femei violate, sunt răni care nu se vor vindeca prea curând. Este oare posibilă blocarea informațiilor în condițiile lumii de azi ? Nici măcar Ceaușescu nu a reușit. E clar că nu știți ce înseamnă propagandă, minciună și dezinformare rusească. Imaginați-vă Antena 3 din perioada ei “de glorie” înmulțit cu 5. Reușiți? Dar când se va duce rusul în vacanțe la vară, în Grecia, nu va veni și propaganda cu el și adevărul, inclusiv ura lumii, nu îl va lovi în față? Nu se mai duce rusul în Grecia prea curând. În cel mai bun caz, se va duce în Crimeea, poate în China, iar elita moscovită, în colonii speciale în sudul Turciei, la Antalya. Uitați de charterele din care coborau la Milano amante de bogătani ruși, care goleau magazinele de modă. Asta va deveni istorie….. Regimul politic nu se va schimba odată cu dispariția fizică a lui Putin. Rusia post Putin nu va deveni o democrație. Va fi precum traversarea deșertului de către triburile evreiești după fuga din Egipt. Trebuie să dispară generația care a trăit în robie și să apară una care să gândească cu adevărat liber. Rusia nu a cunoscut nici măcar o destalinizare reală, doar o combatere a cultului personalității lui Stalin. Că tot vorbește Putin de denazificare, ar trebui să se repete în Rusia ce s-a întâmplat în Germania după 1945. Mai poate Putin să păstreze puterea? Da, poate și o va face. Nu există opoziție, nu există presă alternativă. Din regim autoritar, regimul lui Putin vă deveni o veritabilă dictatură…..Rezultatul războiului se va decide pe câmpul de luptă. Dacă Ucraina nu se bătea eroic cu ajutor de intelligence și armament din partea Occidentului, Putin ar fi fost acum dincolo de granițele de vest ale Ucrainei, amenințând Polonia….. Dar relația cu China? S-a văzut acum că relația Rusia – China nu este atât de solidă. China nu moare de dragul Rusiei, nu riscă pentru ea sancțiuni din partea Occidentului. Nu a susținut serios Rusia, nici economic, nici militar….. România este defazată, ca tot timpul în ultimii 30 de ani. Când se prăbușea URSS, România încheia cu ea tratat de prietenie. Mai recent, când Rusia anexa Crimeea, Guvernul Ponta pregătea relansarea relației cu Rusia și deschidea Centrul Cultural Rus la București, la 100 de metri de sediul Guvernului. Iar acum cu războiul declanșat de invazia lui Putin, elita politico-militară a României se pare că a pariat pe Rusia. Uitați-vă pe grupurile cu tineri pensionari din servicii, din Armată sau oameni de afaceri care provin din structurile militarizate. Majoritatea sunt admiratori ai lui Putin. De altfel, la nivelul MAE, SIE, SRI rușii sunt preferați ucrainenilor care sunt considerați mult mai periculoși. Este felul în care elita de securitate rezultată din aburii lui decembrie 1989 a înțeles să facă politică în fostul spațiu sovietic. Asta explică de ce Polonia e lider regional, iar România face tandem cu Bulgaria. De ce în Polonia sunt 10.500 de militari străini, iar în România 3.300. De ce Biden merge la Varșovia și nu la București. Integral: https://spotmedia.ro
„Suveranismul” lui Viktor Orbán e… chinez! (VII). Ungaria – un partener înflăcărat al Chinei în inima Europei ….. Analiştii internaţionali susţin că deşi Ungaria este principala destinaţie pentru investiţiile chineze în Europa Centrală şi de Est, fluxurile de investiţii au încetinit în ultimii ani şi sunt concentrate în principal fie pe infrastructură (cum ar fi căile ferate sau porturile continentale), fie pe achiziţii (cum ar fi hoteluri şi fabrici de asamblare), creând locuri de muncă durabile în noi sectoare de ocupare a forţei de muncă. Energia solară este un domeniu nou promiţător pentru investiţiile chineze, mai ales că Ungaria se străduieşte să reducă emisiile şi să respecte mandatele UE privind energia verde. China National Machinery Import and Export/CMC din China a finalizat (2019) construcţia unei centrale solare de 120 de milioane de dolari în Kaposvar, anunţată pentru prima dată în 2019. Ungaria, prin sporirea conexiunilor cu China, de la începutul anilor 2000, a devenit una dintre cele mai vulnerabile ţări din regiune prin prisma influenţei chineze sub Guvernul Orbán Viktor, conform analiştilor. Vulnerabilitatea Ungariei se datorează instituţiilor de stat relativ slabe, care sunt în mare parte controlate de un partid de guvernământ din ce în ce mai autoritar şi de vocea limitată a societăţii civile. Uşurinţa cu care Beijingul a facilitat capturarea elitei joacă un rol important în capacitatea Chinei de a cultiva factorii de decizie cheie, care, la rândul lor, sunt dornici de relaţii mai bune cu omologii lor chinezi….. Ungaria a devenit unul dintre cei mai puternici susţinători ai Beijingului în UE. A fost prima ţară din UE care a semnat BRI de la Beijing. Din 2012, este şi membru al Formatului 17+1 şi a găzduit summitul anual al acestui format la Budapesta în 2017. Spre deosebire de unii dintre omologii săi regionali, Orbán a participat la Summitul virtual 17+1 (09.02.2021), organizat de China, lăudându-l personal pe Xi Jinping pentru asistenţa pe care China a oferit-o Ungariei în timpul pandemiei de COVID-19. Doi dintre cei mai proeminenţi şi controversaţi investitori chinezi din Ungaria – Bank of China şi Huawei Sediul regional al Bank of China – Central and Eastern Europe/CEE/Banca Chinei pentru Europa Centrală şi de Est se află la Budapesta, unde a servit, din 2003, ca intermediar pentru a facilita fluxurile de investiţii chineze şi a finanţa infrastructura. Bank of China (Central and Eastern Europe/CEE) şi-a înfiinţat propria filială ungară de sine stătătoare, Bank of China (Hungária), în 2014, care, ulterior, sa extins şi în Austria şi Republica Cehă. Banca Naţională a Ungariei/ Magyar Nemzeti Bank a consimţit ca Bank of China (Hungária) să devină o casă regională de compensare şi decontare în yuani /RMB. Ungaria a fost, de asemenea, prima ţară din Europa Centrală care a emis obligaţiuni suverane denominate în RMB, în 2016. Huawei a sosit în 2005, stabilindu-şi principalul centru european de aprovizionare în Ungaria. De acolo, distribuie produse în Asia Centrală, Europa, Orientul Mijlociu, Africa de Nord şi Rusia, fiind al doilea cel mai mare furnizor de telefonie mobilă din ţară, bucurându-se de 30% cotă de piaţă în domeniul telefoniei mobile şi 20% în achiziţia de tablete. Huawei deţine, de asemenea, mai multe fabrici de asamblare şi doreşte să-şi extindă prezenţa în sectoarele de dezvoltare a infrastructurii de telecomunicaţii şi Internet ale Ungariei (la fel ca şi rivalul său, ZTE). Ambele companii reprezintă puncte sensibile pentru SUA şi mulţi dintre partenerii Ungariei, printre care UE şi NATO, deşi există puţine respingeri publice împotriva Huawei în Ungaria. În plus, în ciuda presiunilor din partea administraţiei Trump de a reduce activităţile Huawei, guvernul Orbán a anunţat, în 2020, înfiinţarea unui nou centru de cercetare şi dezvoltare al companiei în Ungaria. Alegătorii Fidesz se manifestă, în prezent, pro-Beijing – abordare stranie pentru un partid cu origini de mişcare anticomunistă Influenţa chineză de tip soft power În prezent, există cca 20.000 de etnici chinezi care trăiesc în Ungaria, dintre care unii au sosit printr-o schemă de vize de aur, întreruptă acum, similară celei din Grecia – pe care guvernul Orbán a promovat-o în intervalul 2013 – 2017. Academia Chineză de Ştiinţe Sociale a înfiinţat think-tank-ul Institutul China-CEE la Budapesta, în 2017. Prima instituţie de cercetare politică sponsorizată de chinezi din regiune, scopul său fiind de a stabili legături cu instituţiile academice din Europa Centrală şi de Est. Are un mandat vast în domeniul cercetării, care acoperă probleme politice, sociale, tehnologice, economice şi de guvernare în întreaga regiune, nu doar în Ungaria. Multe dintre rapoartele sale sunt scrise de acelaşi grup restrâns de savanţi europeni, cu manageri şi editori chinezi care supraveghează şi finanţează munca lor….. Costurile de construcţie pentru Universitatea Fudan din Budapesta sunt mari, fiind estimate în prezent la cca 1,8 miliarde de dolari, depăşind cu mult alocările anuale recente de stat pentru întregul învăţământ superior din Ungaria (în general, între 900 milioane dolari – 1,5 miliarde dolari). Cea mai mare parte a acestor costuri (aproximativ 1,5 miliarde de dolari) va fi finanţată printr-un împrumut de la Banca de Dezvoltare a Chinei care urmează să fie rambursat în termen de cincisprezece ani. Statul ungar va finanţa restul, dar va dona un teren de 2 milioane de dolari pentru campus. Pretinsul lider în construirea campusului, China State Construction Engineering Corporation/中国建筑集团有限公司, o entitate sancţionată de Departamentul Apărării al SUA pentru legături strânse cu Armata de Eliberare a Poporului/ People’s Liberation Army/PLA şi de către Banca Mondială pentru practici corupte. Este încă un exemplu al modului în care proiectele chineze par să profite de capturarea statului în Ungaria, adesea în detrimentul contribuabililor ungari. Integral: https://adevarul.ro
Bucureștenii fac azi ultimul duș pe anul ăsta, că de mâine se scumpește apa caldă Ultima noapte de duş, întâia noapte de lighean! Mii de bucureşteni s-au înghesuit azi în băi să facă un duş, după ce Consiliul General a votat majorarea preţului gigacaloriei….. „Io ştiam că gigacaloriile sunt alea din şaorma, da’ probabil ăia de la CET mănâncă multă şaorma, că de câte ori se scumpeşte gigacaloria, se scumpeşte şi apa caldă”, îşi dă cu părerea Marcel, 42 de ani, şofer de taxi. „Aia e, facem şi noi un duş acum, cât e preţul vechi, şi mai facem unul la anul, sau când s-o ieftini la loc.” „Dacă tot e duş, duş să fie! O să folosesc şi săpun, deşi am auzit pe Whatsapp că şi ăla se scumpeşte”, spune Eufrosina, 29 de ani, ajutor operator păcănele. Integral: https://www.timesnewroman.ro
FDA a autorizat al doilea booster pentru persoanele peste 50 de ani Agenţia pentru alimente şi medicamente din Statele Unite (FDA) a autorizat cel de-al doilea booster al vaccinului anti-COVID-19 Pfizer-BioNTech pentru persoanele de peste 50 de ani din cauza îngrijorărilor legate de scăderea imunităţii în această grupă de vârstă, au anunţat astăzi reprezentanţii celor două companii farmaceutice, potrivit Reuters. Totodată, FDA a autorizat al doilea booster al vaccinului Pfizer-BioNTech şi pentru persoanele de peste 12 ani care au sisteme imunitare compromise. Noile rapeluri – a patra doză de vaccin – vor trebui administrate la cel puţin trei luni după a treia doză şi au scopul de a oferi o protecţie mai mare împotriva formelor severe de COVID-19 şi împotriva riscului de spitalizare, au anunţat reprezentanţii alianţei Pfizer-BioNTech. Această autorizare a fost emisă într-o perioadă în care oamenii de ştiinţă au exprimat o serie de îngrijorări legate de o subvariantă Omicron extrem de contagioasă, BA.2, care a determinat o creştere a numărului cazurilor de COVID-19 în alte ţări….. Iniţial, Pfizer şi BioNTech au cerut ca al doilea booster al vaccinului lor anti-COVID-19 să fie aprobat pentru persoanele de peste 65 de ani, conform documentului depus la FDA şi care cita date medicale obţinute în Israel, unde al doilea supra-rapel este deja autorizat pentru multe persoane de peste 18 ani. Reprezentanţii alianţei Pfizer-BioNTech nu au explicat motivul pentru care autorităţile medicale americane au decis scăderea pragului de vârstă pentru persoanele eligibile la vaccinarea cu al doilea booster (de la 65 de ani la 50 de ani, n.r.). Oamenii de ştiinţă şi oficialii din domeniul sănătăţii discută în această perioadă dacă persoanele tinere şi sănătoase au într-adevăr nevoie de a patra doză a vaccinurilor anti-COVID-19.
Cum putem face pneumonie chiar şi după o formă uşoară de Covid. Beatrice Mahler ne spune regula de aur …. ”Avem mai multe tipuri de pacienți care vin către Institutul Marius Nasta după trecerea prin Covid-19. Sigur, sunt pacienții care au avut formă de afectare severă, la care recuperarea este lentă și, din păcate, din ceea ce vedem la majoritatea cazurilor, infecțiile pe care le au sunt infecții cu ciuperci, extrem de agresive și care extrem de greu răspund la tratament. Sunt cazuri la care succesul terapeutic este limitat. Mai avem o categorie de pacienți – cei care au avut o formă ușoară de Covid-19, aparent nu au necesitat suport important, decât simptomatic în perioada de boală, dar care rămân cu un sindrom de tuse extrem de deranjant. Aceasta necesită o evaluare completă, pentru că de foarte multe ori am descoperit în spatele acestui sindrom de tuse o patologie care era lent manifestată în organism și care a necesitat diagnostic și tratament. Și, poate specific valului Omicron, aș spune eu, față de celelalte valuri, la formele ușoare de Covid pacienții rămân cu o imunitate afectată, astfel încât la 2-3-4 săptămâni după trecerea prin Covid fac din nou febră și plămânul lor, care este extrem de fragil, dezvoltă pneumonie și au nevoie de evaluare, de tratament, de antibiotic. Lucrurile se complică dacă, din păcate, în perioada în care pacientul a avut infecția cu Omicron, a luat antibiotic. Spun asta cu mult regret: Încă sunt pacienți care folosesc tratamentul antibiotic atunci când vorbim despre o infecție virală”. Care e sursa infecțiilor cu ciuperci? ”De regulă, vorbim despre pacienți care au avut tratamente antibiotice. Antibioticul, prin modalitatea de acțiune, are beneficii, pe de o parte, dar pe de altă parte, distruge și bioflora organismului. Locul în care bioflora se distruge și dispare pentru o anumită perioadă de timp din anumite organe nu rămâne gol, el este ocupat de anumite ciuperci, pentru că ele sunt organisme foarte rezistente, cu o structură mult mai bine dezvoltată decât bacteriile. Pe baza acestui dezechilibru creat de consumul de antibiotic, de consumul de cortizon (obligatoriu dacă vorbim de Covid-19), apare o proliferare a acestor ciuperci….. Sfaturi și recomandări ”Punctul numărul 1, esențial: Antibioticul se ia numai la recomandarea medicului și doar dacă simptomatologia impune, pentru că virusul nu va reacționa niciodată la tratamentul antibiotic. Apoi, este extrem de important și să nu uităm că orice răceală trebuie să beneficieze de tratament simptomatic. Iar atunci când rămânem cu o tuse restantă după o infecție virală trebuie să evaluăm ce se întâmplă, pentru că am descoperit cancere în acest mod, am descoperit tuberculoză, am descoperit leziuni care cu siguranță existau și înainte de infecția cu SARS-CoV-2, dar erau încă fără manifestare clinică”. Integral:
MILIONARI ÎN UNIFORMĂ. Averile polițiștilor de Frontieră: case pe litoral, vile, ferme și spații comerciale / EP. 1 Apartamente în regim hotelier pe malul mării, plus un supermarket în centrul Galațiului Eduard Ivașcu s-a angajat chiar în construirea unui hotel Cazul hilar al comisarului Valeriu Bodoga: a divorțat dar locuiește tot cu soția în cele două apartamente lipite dintr-un bloc nou, totalizând 155 mp Bodoga a cerut Poliției de Frontieră să-i deconteze chiria în apartamentul trecut oficial pe numele soției Mai mult, a cumpărat și casa socrilor chiar după ce a divorțat formal. Tata-socru: „Eu nu știu să fie divorțați” La Rădăuți-Prut, Marius Gavrilescu (Șef Sector), deține o vilă cu seră, o fermă de 40 de vaci și o fabrică de cașcaval. Alt polițist: vilă nouă în suburbie și două apartamente în oraș Salariile polițiștilor de Frontieră trec rar de 1.000 de euro net Apartamente la Mamaia introduse în circuitul turistic, dar pe numele tatălui. O garsonieră donată de o mătușă. Cea mai populară carmangerie din Galați, pe numele mamei. O fermă cu 40 de vaci în nordul țării, la Rădăuți Prut, a soției. Vilă de sute de metri pătrați ridicată la Darabani cu munca subordonaților. În Iași, două apartamente lipite, într-un bloc construit recent, trecute pe numele fostei soții. Vilă de 150 mp, într-o suburbie a Botoșaniului, cumpărată de la mama. Acestea sunt doar câteva dintre proprietățile subofițerilor și ofițerilor care lucrează pe raza Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Iași, care cuprinde județele Botoșani, Iași, Vaslui și Galați. În fruntea lor, comisarul-șef Victor Mariniuc pare omul pentru care s-a inventat expresia: „N-are nici cu ce să tulbure apa din ceaun”. Nicio casă, niciun teren, un Logan din 2018 și datorii de peste 62.000 de euro. Trei apartamente în patru ani Comisarul de poliție Eduard Laurențiu Ivașcu, ofițer ce activează în zona Galațiului, a notat mai multe proprietăți imobiliare. Astfel, potrivit declarației de avere completată în luna mai 2021, acesta deține: un apartament de 36 mp în Mamaia (Constanța) cumpărat în 2014, un alt apartament de 80 mp achiziționat în Galați în anul 2018….. Cea mai mare carmangerie din Galați În Galați, una dintre cele mai apreciate carmangerii este Top Store. Cu produse alimentare tradiționale, punctul forte al magazinului este măcelăria în care se lucrează „la vedere”. Cumpărătorii îi văd pe angajați cum tranșează carnea și pot să-și aleagă tipul de produs și modul de porționare. Top Store este operat prin firma Ian Intertop. Această societate o are drept asociat unic pe Maricica Ivașcu (66 ani), mama polițistului de frontieră. „Sunt ale lor, ale părinților (firmele – n.r.) fiindcă sunt de 20-30 de ani în business. Împreună se ocupă de tot”, a afirmat Ivașcu. Profitul Ian Intertop pe anul 2020 a fost de peste 195.000 de lei, cu 46 de salariați. În 2019, profitul net s-a cifrat la aproape 300.000 de lei. Concluzie: ofițerul Eduard Ivașcu deține trei apartamente. Două dintre acestea, din Mamaia, sunt închiriate prin firma tatălui de 69 de ani. În Galați, mama de 66 de ani manageriază cea mai cunoscută carmangerie. Integral: 
Marea bătălie pentru controlul materiilor prime / Cum au ajuns grâul, gazul, nichelul sau pământurile rare arme geopolitice Grâu, porumb, floarea soarelui, dar și mărfuri precum gazul natural, nichelul, neonul, toate sunt folosite acum tot mai mult ca arme politice, în ideea că cine va deține monopolul asupra lor se va putea impune politic și comercial. … Asistăm acum la un război economic la nivel global care nu va cruța pe nimeni, în ciuda asigurărilor date de miniștrii Câciu și Chesnoiu cum că noi nu vom fi atinși de penurie. Diplomația economică românească și lipsa unei strategii de a asigura independența alimentară a României decontează acum toate erorile ultimilor 30 de ani. Conflictul ruso-ucrainean și sancțiunile împotriva Rusiei provoacă perturbări pe o serie de piețe, în special pe cea a grâului,
Fonduri europene și transporturi: de ce e România altfel decât Polonia? (I). Codași la absorbție De câte ori guvernele se succed, gradul scăzut de absorbție a fondurilor europene în România e un fel de „grea moștenire a vechiului regim”, invocată de noii guvernanți, care de declară exasperați de cei vechi, dar competenți și dispuși să facă totul pentru a remedia situația. La putere, noii guvernanți încep să-și asume merite în materie de fonduri europene, pentru a le trece la final de mandat în materialele electorale. În același timp, românii simt drumurile proaste și trenurile care întârzie pe pielea lor. Cum stau lucrurile cu adevărat? O comparație între România și Polonia, cealaltă țară mare din Estul Europei, este relevantă. Începem prin a pune în relație situația transporturilor din cele două țări și cifrele referitoare la perioada 2014-2020, care e încheiată din punctul de vedere al exercițiului financiar al Uniunii Europene…..
Vultur îmbăindu-se în canalul Crimeii de Nord, în aşteptarea trenurilor chinezeşti la Sevastopol Ce maica pravoslavnică rusă căutăm noi în Slavutîci, domnule? Nici n-au apucat trupele ruse să ocupe Slavutîci şi să fure primarul, că Ministerul Apărării ruşilor de pretutindeni a şi scos pe masă noua tactică militară, aceea a îndeplinirii obiectivelor şi a concentrării pe ,,apărarea” republicilor din Donbas. Care republici donbasovene se apără de „naziştii” ucraineni bombardând ticălos Mariupolul, dar asta e altă problemă. Aşa că militarii ruşi au dat drumul primarului şi
Putinismul şi capătul de linie al Rusiei imperiale Putinismul este staţia terminus a istoriei ruse ca istorie imperială. În sinteza de agresivitate militară, mesianism panslavist şi represiune internă se poate citi linia unei întregi evoluţii. Cinci secole de imperialism rusesc se află concentrate în războiul din Ucraina. Regimul lui Putin este întemeiat nu doar pe capriciul unui tiran, ci şi pe disponibilitatea unei naţiuni, cea rusă, de a accepta autocraţia ca pe un cost firesc al menţinerii grandorii imperiale. Nu doar propaganda explică adeziunea ruşilor la putinism, ci şi nostalgia sovietică, ea însăşi crescută pe trunchiul nostalgiei ţarismului biruitor. Putinismul manipulează, cu o iscusinţă goebbelsiană, acest strat de resentimente: statul rus, prădător şi vorace, garant al arbitrariului, îşi întemeiază violenţa, internă şi externă, pe acest mandat istoric, al păstrării măreţiei Rusiei. Miturile putinismului reciclează, oportunist, imaginarul colectiv al Imperiului şi al URSS. Solidaritatea cu naţiunile slave şi ortodoxe, rolul Rusiei de gardian al purităţii morale, frica de încercuirea Occidentului, excepţionalismul moral şi religios: iată elementele religiei politice a putinismului. Că acest excepţionalism este alibiul ce permite edificarea unui stat mafiot, iată realitatea pe care poporul rus, sedus de ispitele sale seculare, alege să o ignore. Asemeni germanilor care au acceptat nazismul, ruşii de acum refuză să accepte tragedia provocată de barbaria statului lor. Orbirea este condiţia dominantă în societatea rusă, iar frica de teroarea difuză acţionează spre a descuraja rezistenţa. Putinismul nu reprezintă o excepţie în linia de dezvoltare a Rusiei ca stat, ci ilustrează continuitatea autocraţiei ca mod de administrare al puterii. În afara unui scurt interval de experiment revoluţionar, la 1905 şi la 1917, statul rus nu a încetat să practice acest stil al arbitrariului despotic. Epoca de după 1991 a marcat eşecul speranţelor, naive, de reîntemeiere. Reîntărit, statul rus a redevenit o autocraţie.
Scandal uriaș în Marea Britanie, legat de numirea în Camera Lorzilor a unui mogul de origine rusă, fiu de spion KGB Guvernul lui Boris Johnson este zguduit, în ultimele zile, de un nou scandal, de această dată de numirea unui oligarh rus în Camera Lorzilor a Parlamentului Regatului Unit. Evgeni Lebedev, mogul de origine rusă, fiul unui fost spion KGB, a fost numit membru al Camerei Lorzilor în 2020 de Johnson, relatează
Cu „mare probabilitate”, o variantă de Covid mai periculoasă decât Omicron va lovi în următorii doi ani Sir Chris Witty, medic-șef al Regatului Unit („chief medical officer”) a făcut această declarație într-o conferință pe teme de sănătate publică la aniversarea a doi ani de la istorica declanșare a carantinei, adăugând că nu este exclusă instituirea de noi restricții. El a spus că „mai avem cale lungă de făcut” din cauză că virusul – care acum provoacă un risc de deces comparabil cu gripa – va produce „noi surprize” și va fi cu noi „tot restul vieții”. Provocările variantei actuale „nu sunt de fel banale”, iar apariția unui germen mai periculos va „modifica semnificativ balanța riscului”. Dar alți experți au insistat în mod repetat că cele mai negre zile ale pandemiei sunt de domeniul trecutului, iar virusul va evolua în timp spre un patogen al răcelii. Omicron a izbucnit în noiembrie cu recorduri de transmisibilitate, estimările fiind că unul din 15 britanici a fost infectat în vârful din iarnă. Dar ratele imense de imunizare și natura mai blândă a virusului i-au atenuat impactul, decesele legate de Covid fiind de cel mult 300 zilnic, nivel egal cu cel al unei gripe agresive, dar doar o fracțiune din cel atins în primele două valuri. Spitalele nu au fost copleșite, nici secțiile de terapie intensivă. Și profesoara Devi Singhar, expertă în sănătate publică la universitatea din Edinburgh, a spus că nu crede că „virusul se va pierde prin fundal” prea curând. Într-adevăr, numărul săptămânal de spitalizări a fost aproape de un nou record din cauza variantei BA.2, care a devenit dominantă în regat. Integral: 
Cine sunt cei opt lideri USR care au speriat propriul partid. De ce pledez pentru scindare …. USR-ul a devenit indiscutabil partidul domnilor Barna, Botoș, Drulă, Ghinea, Moșteanu, Mihaiu, Mălureanu și Viziteu. Un partid care nu are astăzi niciun potențial de creștere. Nu știu pe nimeni, dar chiar pe nimeni care să-și dorească să ajute dezinteresat partidul celor opt și care să poată să aducă un plus în ceea ce privește numărul de votanți. Problemele cumulate ale celor opt fac practic imposibilă creșterea partidului. Metoda de recrutare pe baza împărțirilor de funcții și-a atins limitele, iar o parte dintre cei opt sunt, pe termen mediu și lung, mai degrabă un balast decât un ajutor pentru partid. Ințelegeri cinico-pragmatice Facțiunea „nicușoristă” în organul de conducere al USR, Biroul Național, este reprezentată de Silviu Dehelean și Stelian Ion. Mai sunt și câțiva „moderați”, printre care Năsui și Prună. Toți au făcut o înțelegere cu facțiunea celor opt, deși în mod evident încredere nu există mai deloc între ei. Înțelegerea este una cinico-pragmatică, deoarece le „asigură” acestora viitoarele posturi de parlamentari sau europarlamentari. Autobuzele (metoda prin care se controlează o filială prin aducerea unui număr îndeajuns de mare de votanți loiali la momentele potrivite) destoinic organizate în special de domnul Botoș s-au dovedit a fi foarte eficace sub conducerea celor opt și sunt o amenințare pentru parlamentarii care îndrăznesc să se opună liniei decise de această grupare. …. Apariția unui partid nou pe aceeași nișă poate lejer să înjumătățească scorul USR-ului și, eventual, să împingă partidul în afara Parlamentului, terminând cariera politică a multora dintre ei. Fără ranga de la minister, domnul Drulă nu are cum să facă mare lucru. Domnul Barna este deja un om politic mort. Lipsă de încredere endemică În general, pentru a ieși dintr-o criză de acest fel, partidele au nevoie de o reformă serioasă. Reforma USR-ului este nu numai improbabilă, dar și imposibilă în acest moment, indiferent de cât de bun manager sau bine intenționat ar fi domnul Drulă. Sunt multe punți pe care el și cei șapte din jurul lui le-au ars. Lipsa de încredere în interiorul partidului este endemică. Greșelile făcute de echipa celor opt îi face pe aceștia foarte vulnerabili, iar recunoașterea acestor greșeli poate avea un efect catastrofal asupra partidului din cauza amestecului explozibil de idealism și pragmatism cinic al unei importante părți a susținătorilor celor opt. …. Adoptarea metodelor partidelor vechi a fost făcută rapid de oamenii noi. Situația de la Călărași, o filială foarte loială domnului Barna, condusă de o fostă PSD-istă cu un soț PNL-ist, fost ofițer de serviciu secret și, acum, cu o sinecură la RAR, probabil asigurată de nașul domniei sale, un baron PNL, care a fost „turnat” de Drulă la DNA, este probabil cea mai stridentă prin ipocrizia ei. Dacian Cioloș și oamenii din conducerea PLUS-ului sunt urâți de USR-ul celor opt. Acuzațiile abundă. Marea majoritate sunt de o nesimțire incredibilă pentru un partid care ar fi trebuit să fie „altfel”, dar sunt și acuze meritate. Fuziunea USR-PLUS se dovedește a fi un eșec remarcabil. Echipa domnului Cioloș a greșit și ea în mod îngrozitor. În ziua în care scriu acest articol, domnul Tudorache, mâna dreaptă a domnului Cioloș, a făcut o postare sponsorizată în care anunța prezența lui și a domnului Geoană la o conferință pe care o organizează la Bruxelles, dovedind o incredibilă lipsă de înțelegere a electoratului USR. Imaginea de unitate pe care încearcă un pic disperat să o proiecteze conducerea Barna, Drulă, Ghinea este cel mult o glumă proastă. Acest lucru este foarte clar pentru gruparea din jurul lui Dacian Cioloș, dar și pentru o parte a USR-ului vechi deloc plăcută celor opt. ….
Vultur denazificator pregătindu-se să-și retragă aripile deasupra Donbasului • De bine ce merge ofensiva rusă în regiunea Kievului,
Două „victime” colaterale ale războiului din Ucraina: criza climatică și Green Deal-ul Începerea războiului din Ucraina a marcat și o schimbare profundă a analizelor și comentariilor despre probleme energetice. Câtă vreme gazul, petrolul și cărbunii din Rusia alimentau nestingherite consumatorii din Europa și alte părți ale lumii, mass-media alarmiste producea ceas de ceas, „zi de zi și în proporție de masă” (oh, vorba nemuritorului Lenin…) articole care defăimau, depreciau și demonizau industria combustibililor fosili ca fiind responsabilă pentru o „criză climatică”, „a șasea extincție a vieții pe pământ”, „apocalipsă climatică” etc. Dar, după 24 februarie 2022, când Rusia a invadat Ucraina, o simplă trecere în revistă a titlurilor din mass media indică o schimbare bruscă și semnificativă a limbajului anterior:…. SUA și UE au ajuns la un acord prin care SUA vor furniza gaze naturale lichefiate pentru a contribui la reducerea dependenței Europei de energia rusească. Wow! Cum s-ar putea numi această neașteptată „schimbare la față” a mass-media progresist-alarmiste? După decenii de proslăvire și propagandă ale energiilor regenerabile (eoliană și solară, dar nu și nucleară), cuplate cu apeluri constante de eliminare urgentă a combustibililor fosili, aceleași mass-media cer acum ca termocentralele nucleare și cele pe cărbuni să rămână în funcțiune, solicită reluarea forajelor pentru petrol și gaze din Marea Nordului și permiterea fracturării hidraulice în Marea Britanie, îndeamnă companiile de petrol și gaze din Statele Unite să producă mai mult pentru a putea exporta în Europa. Păi, nu se cunoaște că cea mai parte a producției americane de petrol și gaze se obține din argile prin mult hulita și disprețuita metodă de fracturare hidraulică? Păi, au demonstrat degeaba miile de fracktiviști europeni, păcăliți odios de un fake-documentar, numit Gasland? S-au bătut ei degeaba cu jandarmii la Pungești, ca să distrugă instalațiile companiei Chevron și s-o fugărească din țară? Acum, ne rugăm de Chevron și alte companii americane să ne salveze energetic, fără să ne aducem aminte că, acelorași companii, în semn de mulțumire pentru eforturile lor de explorare a potențialului productiv al argilelor europene, le-am arătat degetul mijlociu?! Numiți dumneavoastră această mișcare de tip „La stânga-mprejur”, cu spatele la inamic (!). Vorbesc aici despre aceleași mass-media și aceiași politicieni care au bombardat opinia publică ani la rând cu mărețe proiecte socialiste, numite Green New Deal (în SUA), European Green Deal sau Net Zero până în 2050. Să nu uităm că actualul președinte american și-a făcut un titlu de mândrie din anularea conductei Keystone XL în prima sa zi de activitate și din re-înscrierea de urgență a Statelor Unite în Acordul climatic de la Paris. Același președinte și administrația sa au declarat de la început un război birocratic împotriva producătorilor de petrol și gaze din Statele Unite menit să oprească noile foraje de petrol și gaze pe terenurile federale din Alaska și Golful Mexic și să crească presiunile asupra băncilor pentru a înceta finanțarea investițiilor în petrol și gaze. Obiectivul central al acestui război anti-petrol și gaze a fost „combaterea schimbării climei”. Când acest lucru a dus la scăderea numărului de voturi în sondaje pentru președintele Biden, în timp ce prețurile la pompă ale benzinei au crescut la valori maxime multianuale, administrația Biden a recurs la implorarea grupului OPEC+ de a-și crește producția de petrol. Această stare perversă a „diplomației petroliere” s-a adâncit, deoarece administrația privește acum spre Venezuela și Iran ca potențiale surse de creștere a ofertei de petrol. Sursele naționale nu par a se bucura de prioritatea prezidențială. Până la declanșarea evenimentelor din Ucraina, „criza climatică” (cu toate denumirile ei adiacente) era un război lent de uzură între două tabere. O primă grupare de forțe o reprezintă găsește imensul
Societatea civilă cere eliminarea SRI din proiectul Cloud-ului Guvernamental: „Dreptul la viață privată poate fi afectat prin această ordonanță” Cloud-ul Guvernamental reprezintă o soluție informatică prin care statul intenționează să unifice într-o singură infrastructură IT toate sistemele și aplicațiile sale. Acesta ar urma să înlocuiască sistemele ministerelor, instituțiilor și autorităților centrale și locale, va costa 375 de milioane de euro și va fi realizat prin PNRR. …. Asociația pentru Tehnologie și Internet (ApTI) solicită ca proiectul Cloud-ului Guvernamental să nu fie adoptat prin ordonanță de urgență, deoarece afectează drepturi fundamentale precum dreptul la viață privată. De asemenea, organizația non-guvernamentală cere eliminarea Serviciului Român de Informații (SRI) din proiect, pe motiv că acesta ar putea „sifona” date private ale cetățenilor. …. Lege, nu ordonanță! Conform Asociației pentru Tehnologie și Internet, acest lucru ridică deja mai multe probleme. Prima este că proiectul nu ar trebui să fie ordonanță, ci lege, deoarece reglementează drepturi fundamentale, explică Bogdan Manolea, directorul executiv al ApTI. „Dacă o dau așa, va fi foarte ușor ca Avocatul Poporului să o atace la Curtea Constituțională, deoarece există un articol din Constituție care spune foarte clar că nu poți reglementa prin ordonanțe drepturi fundamentale. Iar dreptul la viață privată este un drept fundamental, care poate fi afectat prin această ordonanță”, a declarat Manolea pentru Libertatea. Fără SRI! Dar pe lângă problema de formă, există și alta de fond, spune specialistul. SRI nu are ce căuta în acest Cloud Guvernamental. Bogdan Manolea: El spune că, prin proiect, SRI o să fie operator asociat al sistemului, ceea ce înseamnă că trebuie să respecte prevederile privind respectarea vieții private în conformitate cu regulamentul GDPR al Uniunii Europene. De asemenea, SRI este însărcinat cu asigurarea securității cibernetice. Însă, Manolea spune că obligația legală a SRI este exact contrară: de colectare de date. „Principala problemă este că ei își propun ca SRI să asigure securitatea cloud-ului în condițiile GDPR, deși SRI are în lege alte atribuții, de colectare de date. Dacă statul ar cumpăra cloud-ul de la Google sau Amazon, aceștia ar trebui să asigure securitatea datelor și că nimeni nu are acces la date, inclusiv datele de trafic. Asta trebuie să asigure și SRI”, spune Manolea. Acesta are o comparație plastică: „E o găselniță, o gălușcă și ca să culeagă SRI date. E ca și cum SUA ar da cloud-ul public la NSA”. Integral:
Constanţa, un “mini-Kaliningrad”? Polonezii şi balticii s-au pregătit de mult pentru ce-i mai rău, românii, însă, au nevoie de o strategie rapidă, pentru că Marea Neagră a devenit periculoasă…. Războiul declanşat de Rusia în Ucraina a schimbat perspectiva şi i-a scos pe liderii autohtoni din letargie. În sfârşit, Bucureştiul are „un obiectiv strategic”, pe care preşedintele Klaus Iohannis crede că-l va atinge la summitul NATO de la Madrid din această vară. Pe scurt, România ar vrea ca sprijinul militar NATO de la Marea Neagră să fie egal cu cel pe care Alianţa îl oferă statelor de la Marea Baltică. În statele baltice, NATO a trimis deja 7.700 de militari, iar în Polonia 10.500.
România are cea mai ridicată rată a mortalităţii în accidente rutiere din Uniunea Europeană Anul trecut, România a raportat 93 de decese cauzate de accidente rutiere la un milion de locuitori, fiind cea mai ridicată rată a mortalităţii din Uniunea Europeană, în timp ce media UE a fost de 44 de decese la un milion de locuitori, arată datele publicate luni de Comisia Europeană, citate de Agerpres. În 2021, cele mai sigure drumuri rămân în Suedia, unde au fost înregistrate doar 18 decese cauzate de accidente rutiere la un milion de locuitori. La polul opus se află România, care numără 93 de decese la un milion de locuitori, mai mult decât dublu faţă de media europeană de 44 decese la un milion. Aproximativ 19.800 de persoane şi-au pierdut viaţa în urma unui accident rutier în cursul anului trecut în Uniunea Europeană, o creştere cu 5% faţă de 2020, dar o scădere cu 13% faţă de nivelul de dinaintea pandemiei, în 2019, arată datele publicate luni de Comisia Europeană. În perioada 2019 – 2020, numărul deceselor rutiere a scăzut cu 17%. Comparativ cu nivelul de dinaintea pandemiei, respectiv în 2019, numărul deceselor rutiere a scăzut cu 13% anul trecut, cel mai semnificativ declin, de peste 20% înregistrându-se în Danemarca, Belgia, Portugalia, Polonia şi Lituania. În contrast, în ultimii doi ani, Letonia, Slovenia şi Finlanda au raportat creşteri ale numărului deceselor rutiere. Per ansamblu, 52% din decesele rutiere au avut loc pe drumurile din mediul rural, faţă de 40% în zonele urbane şi 8% pe autostrăzi. Ocupanţii maşinii (şoferi şi pasageri) au reprezentat 43% din totalul deceselor rutiere, în timp ce procentul a fost de 20% la pietoni, 18% la utilizatorii de motociclete şi mopede şi 10% la biciclişti. …. Cei mai mulţi morţi pe şosele sunt bărbaţi (trei din patru – 77%), iar vârstnicii reprezintă mai mult de un sfert (28%) din totalul deceselor rutiere. În timp ce 12% din cei ucişi pe drumurile din UE au între 18 şi 24 de ani, această categorie de vârstă reprezintă doar 7% din populaţia UE. Prin urmare, statistica arată că tinerii sunt cel mai probabil să fie implicaţi în accidente rutiere fatale. Integral:
Joe Biden face America „great again”. Nu vă temeți pentru că noi nu ne mai temem! …. În 2007, la Conferință de securitate de la Munchen, Putin a spus lumii, de fapt
ANALIZĂ a Institutului pentru Studiul Războiului după mesajul Moscovei privind Ucraina: Ficțiuni, falsuri și inexactități. O piesă de propagandă ce încearcă să ascundă eșecul invaziei în fața poporului rus…. Serghei Rudskoi, prim-adjunctul șefului Statului Major General rus, a susținut un briefing pentru presa rusă în care a rezumat prima lună a invaziei rusești la 25 martie. Rudskoi a afirmat în mod inexact că forțele rusești au finalizat “principalele sarcini ale primei etape a operațiunii”, adăugând în mod fals că Rusia a degradat puternic armata ucraineană, permițând Rusiei să se concentreze asupra “obiectivului principal” de a captura regiunile Donețk și Luhansk. Declarațiile lui Rudskoi au fost probabil destinate în principal unui public rusesc intern și nu surprind în mod exact sau complet obiectivele de război actuale ale Rusiei și operațiunile planificate. Afirmația că Donețk și Luhansk au fost obiectivele principale de la început, o minciună Justificarea Rusiei pentru invazia Ucrainei de la început a fost amenințarea fictivă pe care Moscova susținea că forțele ucrainene o reprezentau pentru populația din Donbasul ocupat de Rusia. Afirmația lui Rudskoi potrivit căreia securizarea porțiunilor neocupate ale regiunilor Donețk și Luhansk a fost întotdeauna obiectivul principal al invaziei Rusiei este falsă. Campania inițială a Kremlinului viza desfășurarea de operațiuni aeropurtate și mecanizate pentru a cuceri Kievul, Harkovul, Odesa și alte orașe ucrainene importante, pentru a forța o schimbare de guvern în Ucraina. Declarațiile lui Rudskoi ar putea indica faptul că Rusia și-a redus obiectivele și că acum ar fi mulțumită cu controlul asupra întregii zone din regiunile Donețk și Luhansk, dar această interpretare este probabil inexactă. Forțele rusești din alte părți ale Ucrainei nu au încetat să lupte și nu au încetat în totalitate să încerce să avanseze și să acapareze mai mult teritoriu. De asemenea, acestea atacă și distrug orașe ucrainene, desfășoară operațiuni și comit crime de război care nu sunt în concordanță cu obiectivele pe care Rudskoi susține că Rusia le urmărește. …. Concluzii cheie ale analizei Institutului pentru Studiul Războiului
Benzenul, o substanță cancerigenă, a fost găsită în produsele de îngrijire a pielii Benzenul este o substanță chimică ce a fost interzisă în State în urmă cu aproximativ cinci decenii. Mai multe companii și-au retras o parte din produse, printre care se numără: Neutrogena, Aveeno și Old Spice. Benzenul s-a regăsit în produse, precum: deodorante, spray-uri și șampoane uscate. Benzenul este o substanță chimică ce poate provoca o boală cruntă: cancerul. Aceasta a fost găsită în mai multe produse de îngrijire personală din Statele Unite ale Americii.
EXCLUSIV O companie a Primăriei Capitalei a tencuit în mandatul Gabrielei Firea fațada unui bloc cu 1,3 milioane de euro și a somat proprietarii să achite un milion de euro în 15 zile. Oamenii susțin că nu au semnat niciun contract Cei 51 de proprietari ai unui bloc de pe Calea Victoriei (nr. 48-50) au avut zilele acestea un şoc. Au primit de la Primăria Capitalei notificări prin care au fost somați ca în termen de 15 zile, să plătească un milion de euro (5.019,006 lei) din totalul de peste 1,3 milioane de euro (6.698.260 lei), atât cât a costat tencuirea fațadei stradale a imobilului în care locuiesc. În caz contrar, acestora li se aduce la cunoștință că vor plăti penalități și că vor fi dați în judecată. Din notificările primite au mai aflat că diferența de la un milion la 1,3 milioane de euro este suportată de primărie întrucât aceasta deține 29.5% din cota de proprietate. Lucrările au fost făcute de Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor (AMCCRS) cu Risc Seismic prin Compania Municipală Consolidări SA. Proprietarii sunt revoltați deoarece, spun aceștia, în 2019 când au început lucrările, pe vremea Primarului General Gabriela Firea, reprezentanții primăriei nu i-au întrebat nimic, nu au semnat niciun act prin care să-și dea acordul pentru lucrările care aveau să fie demarate şi niciun vreun angajament că vor plăti vreun ban când acestea vor fi terminate. Mai mult decât atât, susțin locatarii, reprezentanții Primăriei Generale le-ar fi spus că totul va fi suportat de municipalitate. În notificările pe care le-au primit de curând, notificări consultate și de G4Media.ro, scrie negru pe alb că „au fost executate lucrările necesare de punere siguranță în întregului imobil, monument istoric” și nu doar a fațadei stradale așa cum s-a întâmplat în realitate.
Le Monde: „Modul în care Putin folosește argoul mafiot indică apartenența lui la lumea gangsterilor” Yves Hammant, profesor emerit de civilizație rusă și sovietică și traducătorul lui Aleksandr Soljenițîn este de părere că folosirea de către Putin a argoului mafiot indică un fel de apartenență la lumea bandiților. Cu câteva luni înainte de a-și asuma președinția Rusiei în 1999,
Ce mai este „special” la operațiunea militară a Rusiei din Ucraina? Generalul-maior (rez.) Batschelet crede că Rusia nu mai poate iniția acum un atac asupra țărilor baltice sau asupra Poloniei. Batschelet a subliniat că NATO trebuie să reconsolideze descurajarea care, în privința Rusiei, a eșuat. Analistul Justin Crump susține că militarii ruși din Ucraina reușesc să rezolve problemele de logistică. „Nu cred că Rusia are capacitatea de a începe o nouă luptă acum”, a spus Generalul-maior (rez.) Allen Batschelet, la conferința New Strategy Center….. Despre posibilitatea și capacitatea Rusiei de a amenința statele baltice și Polonia, generalul-maior (rez.) Allen Batschelet, a declarat: „Nu cred că Rusia are capacitatea de a începe o nouă luptă acum. Dacă ar merge în Polonia sau într-o altă țară membră NATO, ar fi diferit. (…) Cu siguranță, descurajarea (n.r. a Rusiei din partea NATO) a eșuat. Trebuie să restabilim descurajarea din punct geostrategic, indiferent de ceea ce se va întâmpla la nivel tactic, să încercăm să menținem suveranitatea Ucrainei. Obiectivul geopolitic este, bineînțeles, crearea unei descurajări credibile, astfel încât Putin să nu îndrăznească să vrea să meargă mai departe, profitând de ceea ce el crede că a fost un succes. Nu cred că astfel de inițiative sunt posibile (n.r. atacarea statelor baltice, a Poloniei). Nu cred că au capacitatea. Ar fi o greșeală strategică uriașă, care ar avea consecințe inimaginabile pentru Rusia”. Capabilitățile logistice ale Rusiei în războiul din Ucraina au cântărit destul de mult în primele săptămâni ale războiului, încetinind înaintarea trupelor rusești spre capitala Kiev. Astfel, întrebați în cadrul conferinței dacă se observă îmbunătățiri de partea rusească a acestor elemente de logistică, Justin Crump, analist în domeniul intelligence şi cel militar, fondator şi CEO al Sibylline, Marea Britanie, a subliniat că: „Am văzut câteva îmbunătățiri pentru că, în fiecare săptămână, ni s-a spus că rușii nu mai au combustibil, mâncare, însă, cu toate acestea, reușesc să meargă mai departe. Cu siguranță, s-au chinuit cu câteva săptămâni în urmă, însă cred că, după prima sau a doua săptămână, directorul de planificare al statului major – care i-a coordonat și în Siria – s-a implicat în această problemă. Evident, este ceva ce trebuia să se întâmple înainte de conflict, nu în mijlocul acestuia. (…) Am început să vedem (…) capabilități antidronă, prioritizarea reaprovizionării de muniție, artilerie”. „Ceea ce am văzut până acum, însă, nu este suficient și cred că, indiferent de eforturile lor, nu pot aproviziona trei războaie separate care se desfășoară în același timp, dar în care luptele sunt independente. Cineva trebuie să le spună: «opriți-vă, faceți tot ce puteți să vă apărați artileria, reduceți numărul și distrageți atenția ucrainenilor (…), și luptați la nord de
Putin nu este nebun Mi-am propus să arăt în rândurile de mai jos de ce, în cazul acestui personaj care, dictând invadarea Ucrainei, a aruncat planeta într-o fază a istoriei considerată astăzi ca revolută, și perfect absurdă, nu e vorba de o boală mintală, diagnosticabilă ca atare într-un cabinet de psihiatrie, ci de un comportament bazat pe o triplă formatare a creierului său. Trei structuri constitutive, formate în trei laboratoare diferite, au colaborat la configurarea minții unui exemplar uman care readuce în atenția noastră problema răului, provocându-ne la o deslușire a ei cât mai realistă posibil…..Al doilea laborator este descris magistral de doi sovietologi din școala franceză: de Alain Besançon în Sfânta Rusie (2012), și de eleva acestuia, Françoise Thom, în Putin și putinismul (2018). Este un laborator al istoriei, al istoriei ruse de-a lungul a zece secole în care un întreg popor s-a format în jurul ortodoxiei adoptate cu o fervoare ieșită din comun, în jurul narcisismului slavofil soldat cu credința în excepționalismul poporului rus (în „sfânta Rusie” și în unicitatea „sufletului slav”) și, în sfârșit, în jurul disprețului și urii întreținute constant – de la Ivan cel Groaznic și până la Lenin și Putin – față de civilizația occidentală. (Iluminismul lui Petru cel Mare sau al Ecaterinei a II-a n-a mers niciodată, dincolo de împrumuturi culturale, până la ieșirea din izolarea trufașă în unicitate, mesianism și în asumarea rolului de mântuitor al speciei umane cu ajutorul unui Crist trăit exemplar, și exclusiv, în varianta rusă.) Al treilea laborator, de astă dată comportamental, descris de Thierry Wolton în cartea KGB-ul la putere. Sistemul Putin (2008) este un laborator instituțional, cel al seviciilor secrete postsovietice de origine cekistă, ele însele o prelungire, potențare și enormă amplificare a serviciilor de supraveghere și teroare din secolele țarismului. O instituție represivă unică, devenită cea mai înaltă școală de educare a răului din istorie…… Suntem o mașină biologică imperfectă, la butoanele căreia se instalează când îngeri, când draci. Teribila dramă a speciei umane se naște, așadar, din faptul că structura violentă, bătătorită temeinic de homo sapiens în lunga lui istorie de vânător (dotat cu unelte tot mai perfecționate de ucis), este gata oricând să izbucnească în noi când „triburile moderne” decid să se înfrunte. Folosesc aici cuvântul „trib” cu un sens amplificat și esențializat, aplicabil oricărei comunități umane care a conservat o infrastructură visceral-instinctuală ce stă la pândă în membrii comunității și care devine activă când la conducerea „tribului” ajunge un individ sau o putere guvernamentală care activează această infrastructură, excitând „tribalismul”. Din acest punct de vedere întreaga istorie a umanității este o istorie tribală, indiferent că triburile care se înfruntă au între 30 și 150 de membrii, ca în epoca vânătorilor-culegători, sau au, ca astăzi, între zeci și sute de milioane. De-a lungul istoriei lungi, infrastructura instinctelor viscerale se manifestă în mod esențial identic, indiferent dacă modul ei de exprimare e bâta și toporul primitivului sau mitraliera, bomba și racheta „omului civilizat”. Asta înseamnă că în orice moment al acestei istorii poate avea loc singura cădere adevărată, căderea vertiginoasă în structura noastră originar violentă. Între triburile minuscule care se înfruntau în junglele și savanele africane în perioada genezei noastre și marile triburi contemporane de astăzi, nu există, la nivelul instinctelor primare – a patimilor, poftelor, violenței și setei de putere –, nici o deosebire de esență. Iar cele două războaie mondiale n-au reprezentat altceva decât o coliziune între toate triburile lumii. Răul, așadar, nu e decât manifestarea rapsodică a părții încă nedomesticite din prototipul nostru uman. Toți marii criminali ai lumii – începând cu strămoșul lor legendar, Cain, trecând prin Alexandru cel Mare, Tiberiu, Nero, Gingis Han, Napoleon, Lenin, Stalin, Hitler, Mao, Pol Pot și ajungând la Putin – sunt gheme de sinistre instincte viscerale pe care „raționalitatea încă necoaptă” nu le-a mai putut domoli. Al doilea laborator. „Pumnul de fier” și ortodoxia rusă„ Exceptând Țara Sfântă, nici o altă țară din lume n-a îndrăznit să-și atribuie calificativul de sfântă. Expresia «Sfânta Rusie» așază un nimb de sfințenie deopotrivă asupra pământului rusesc, a poporului și a statului rus.” „Conștiința că a fi rus și a fi ortodox reprezintă unul și același lucru este încă vie, fiind invocată mai mult ca niciodată după șaptezeci de ani de comunism. Soljenițîn nu poate accepta ca un rus să părăsească ortodoxia pentru o altă confesiune creștină fără a fi obligat să renunțe la calitatea lui de rus. Este și poziția de azi a patriarhului Kiril, puternic sprijinită de Putin și de statul rus. Cine merge la altă Biserică este eretic, iar ereticii nu erau tolerați în imperiul răsăritean. Ba e chiar trădător de patrie.” (Alain Besançon)…. Interesant e că, deși crescut în comunism, Putin nu a ezitat zilele trecute să apese pe coarda fervorii credinței, recuperate de ruși după 70 de ani de ateism, evocând în fața unui stadion plin cu două sute de mii de oameni versete din Biblie. Invadarea Ucrainei, care pentru întreaga planetă trece drept un act samavolnic de un sadism extrem, a fost tălmăcită de Putin ca act de iubire. Discursul său la mitingul prilejuit de sărbătorirea a opt ani de la anexarea Crimeei de către Federația Rusă a început prin afirmația că orice problemă cu care a fost confruntată Rusia în istoria ei a sfârșit în glorie: „Așa a fost mereu, așa este acum, așa va fi mereu!”. După care a adăugat replica cristică: „Nu există iubire mai mare decât atunci când îți dai sufletul pentru aproapele tău” (Ioan 15, 13). Putin și-a anexat propagandistic logica credinței în aceeași măsură în care l-a atras pe patriarhul Bisericii ruse în logica KGB-ului. Vom vedea, în subcapitolul care urmează, că toată „epoca lui Putin” este marcată de miraculoasa trans-substanțiere a iubirii în sânge. Ea a început în sânge, cu atentatele înscenate în 1999 și cu războiul din Cecenia, a continuat așa cu uciderea jurnaliștilor nealiniați și a opozanților, și sfârșește în sânge cu războiul din Ucraina. Peste douăzeci de ani de continuitate a crimei. Al treilea laborator. KGB-u. Aici lucrurile devin simple. Prototipul scos din laboratoarele KGB-ului și adus în vârful piramidei puterii în 2000 avea să rafineze la extrem „instinctele viscerale puternic ancorate în epoca de gheață”. Pe acestea a fost grefat noul „stăpân al Kremlinului”, și pe fundalul suveranismului țarilor ruși și a rememorării nostalgice a stalinismului. Putin, scrie Wolton, „ezită în cele din urmă între două întrupări, cea a țarului de drept divin și cea a generalisimului Stalin, care și-a dus țara la apogeul puterii sale”. KGB-ul a decis în ultima clipă, în 1999 (nu mai erau decât opt luni până la alegerile prezidențiale din 2000 și sondajele nu-l favorizau), că Putin urma să devină președinte al Federației…..„Ofițerii FSB-ului de azi, chiar dacă nu mai sunt cei ai terorii lui Stalin, au păstrat de la kaghebiști starea de spirit a apartenenței la un corp de elită care nu a avut sau nu a simțit niciodată nici cel mai mic regret pentru crimele pe care le-a săvârșit în secolul trecut. De ce ar fi trebuit acești oameni să aibă brusc trăiri sufletești? S-au dispensat întotdeauna de așa ceva. Nu gravitatea imoralității lor este problema când se discută despre teza unei posibile implicări a serviciilor secrete în evenimentele care au însângerat Rusia la începutul guvernării lui Putin. Ea este mentalitatea cekistului, pe care îl putem crede capabil să conceapă și să execute un asemenea scenariu diabolic, fără remușcări.” (Thierry Wolton)….. După Al Doilea Război Mondial, Stalin ocupa popoarele din Estul Europei și declara că le eliberează. Putin transformă astăzi masacrul unui popor în gest de iubire, iar pe cei pe care-i omoară îi numește „prieteni”, „semeni” și „frați”. În sfârșit, și poate că acesta e lucrul cel mai important, există o grilă mentală a celor care, vreme de un secol, au absolvit „academia suspiciunii și a terorii” fondată de Felix Djerzinski, întemeietorul Cekăi, cel care a stabilit odată pentru totdeauna tehnicile de urmărire a „dușmanului” și de exterminare a lui. Ceea ce s-a pus la punct începând cu nașterea Lubiankăi în decembrie 1917 este grila mentală prin care orice ofițer KGB/FSB va înțelege întreaga lume și de care nu va scăpa toată viața. Mintea astfel configurată devine o rețea de chei hermeneutice false, menite să descuie ușile fictive ale unei construcții înălțate pe suspiciune continuă. Nodurile acestei rețele premerg oricărei experiențe și ele sunt, ca atare, moduri apriorice de abordare a realității: conspirația mondială, dușmanul la pândă, amenințarea continuă (complexul „citadelei asediate”), vigilența, cruzimea care trebuie să nu cunoască limite, obsesia puterii care trebuie să fie afirmată continuu de vreme ce totul se rezumă la raportul de forțe, afirmarea planetară a măreței Rusiei ca țel final. Toate acestea sunt conceptele prin care Putin înțelege, interpretează și vrea să modeleze la ora actuală lumea și care fac imposibil orice dialog cu el și orice negociere. Integral:
Diferențele dintre varianta Deltacron și Stealth Omicron explicate de experți. ”Infecțiozitatea este mai mare cu până la 50%” Speranța că pandemia s-a terminat poate să fi fost prematură. Omicron ține ridicat numărul de cazuri de infectări în România. De săptămâna trecută, subvarianta Stealth Omicron a devenit majoritară și în țara noastră. Iar în radarul specialiștilor se află și varianta hibrid ”
OMS: Mai multe ţări europene au ridicat prea brusc măsurile anti-COVID Mai multe ţări europene, printre care Germania, Franţa, Italia şi Marea Britanie, au ridicat prea brusc măsurile anti-COVID şi se confruntă cu o creştere importantă a cazurilor cu subvarianta BA.2 de coronavirus, a declarat marţi directorul regional pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Hans Kluge. În cadrul unei vizite în Republica Moldova, Hans Kluge s-a declarat „vigilent” cu privire la situaţia epidemiologică actuală de pe continentul european, susţinând totodată că rămâne „optimist”, relatează AFP. În prezent, numărul cazurilor de COVID-19 este în creştere în 18 din cele 53 de ţări din zona OMS Europa, potrivit organizaţiei mondiale.
STUDIU: Medicamentele pentru greață pot produce un risc crescut de accident vascular cerebral La fel ca antipsihoticele, medicamentele pentru greață acționează prin blocarea activității dopaminei în creier. O echipă de cercetători francezi și-a propus să estimeze riscul de accident vascular cerebral ischemic asociat cu utilizarea ADA într-un cadru real. Cercetătorii au constatat că noii utilizatori de ADA ar putea avea un risc de trei ori mai mare de accident vascular cerebral la scurt timp după începerea tratamentului. Medicamentele cunoscute sub numele de antiemetice antidopaminergice (ADA), care sunt utilizate pe scară largă pentru a ameliora greața și vărsăturile cauzate de migrene, chimioterapie sau radioterapie, dar și după intervenții chirurgicale, sunt asociate cu un risc crescut de
Sorin Pâslaru, ZF:
The Guardian: Riscul unei lovituri de stat împotriva lui Putin crește cu fiecare săptămână de război în Ucraina, susțin surse din serviciile secrete ruse Riscul unei lovituri de stat din partea Serviciului Federal de Securitate (FSB) al Rusiei, împotriva președintelui Putin, crește în fiecare săptămână în care războiul din Ucraina continuă, au declarat surse din serviciile ruse, potrivit lui Vladimir Osechkin, un activist rus aflat în exil, citat de The Guardian. … Osechkin a declarat pentru The Times că riscul pe care și-l asumă agenții de informații atunci când vorbesc despre acest subiect este un semn al furiei lor tot mai mari față de Putin și al nemulțumirii din cauza efectului pe care l-au avut sancțiunile asupra ofițerilor FSB. Potrivit acestuia, agenții ar fi supărați că nu mai pot „pleca în vacanță în vilele lor în Italia și să-și ducă copiii la Disneyland Paris”. „Timp de 20 de ani, Putin a creat stabilitate în Rusia. Ofițerii FSB, polițiștii, procurorii de stat – acei oameni din interiorul sistemului – au putut duce o viață bună.”, a declarat Osechkin, din casa lui din Franța, unde locuiește în exil din 2015. Potrivit informărilor, toate aceste oficialități recunosc că războiul „este o catastrofă pentru economie, pentru umanitate” și că „nu vor să se întoarcă în Uniunea Sovietică.” „Pentru fiecare săptămână și fiecare lună în care acest război continuă, crește posibilitatea unei revolte a celor din serviciile de securitate”, mai relatează Osechkin. Integral:
George Friedman: China, forțată să-și regândească relația cu SUA, din cauza incompetenței Rusiei Din perspectivă geopolitică, războiul din
Specialist, despre punctele critice de poluare înregistrate de sateliţii NASA în România: Nu bombardamentele din Ucraina sunt cauza Fostul comisar general al Gărzii de Mediu
Care este cel mai ieftin combustibil pentru încălzirea locuinţei şi de ce se va tripla preţul în următoarele decenii …. Plafonarea preţurilor la gaz şi energie, nu rezolvă problemele prezente din energie, doar le amână până în primăvara viitoare, când vom constata că sărăcia energetică este mai mare şi că mulţi consumatori au probleme în achitarea facturilor”, notează Dumitru Chisăliţă, preşedintele Asociaţiei Energia Inteligentă (AEI). Potrivit acestuia,
CCR, la sfârșitul erei Dorneanu: Cel mai mare derapaj, punerea în discuție a „întâietății dreptului european” „CCR va avea șansa unui nou început odată cu schimbarea conducerii instituției”. O spune, la RFI, fostul ministru al Justiției Raluca Prună, în contextul în care în 2022 se încheie mandatul a 3 judecători de la CCR: președintele Valer Dorneanu, Daniel Morar și Mona Pivniceru. Raluca Prună e de părere că, în ultimii ani, CCR a comis mai multe erori, iar cei trei noi membri care se vor alătura în 2022 acestui for trebuie să fie persoane echilibrate și fără istorii de partizanat politic. Raluca Prună: Ca să fiu foarte elegantă, nu sunt impresionată absolut deloc de prestația Curții Constituționale. Curtea Constituțională a devenit un actor politic. Nu întâmplător am spus că Curtea a decis să spună legiuitorului cum anume să legifereze. În general e o Curte conservatoare. O Curte care în materie de justiție a făcut mari erori, în opinia mea. Reporter: Dacă ar fi să numiți una dintre ele, care ar fi? RP: Abuzul în serviciu, unde Curtea a spus, invocând în mod eronat un raport al Consiliului Europei. Totuși, este surprinzător pentru o curte constituțională. A spus că trebuie introdus un prag valoric, ceea ce era fals. La acel moment s-a și arătat în presă că trimiterea la raportul Consiliului Europei era o trimitere eronată. Încă o dată, aș vrea să îi dau Curții Constituționale beneficiul erorii, dar nu e admisibil să faci asemenea erori. Un alt exemplu care s-a întâmplat în mandatul meu este decizia cu privire la interceptări și la faptul că că nu se pot pune în executare mandatele de siguranță națională decât cu poliție judiciară. Încă o dată, eu nu spun nimic nou. Dacă vă veți uita pe decizia numărul 6 din 2016, veți vedea că sunt 33 de trimiteri la coduri de procedură penală din 33 de state. Cei care au scris raportul, pot să spun și cine, domnul judecător Morar, că i se termină acum mandatul, (au făcut trimiteri eronate). Toate 33 sunt trimiteri eronate. Rep: Într-adevăr, au fost mai multe decizii discutabile luate de CCR în ultimii 4 – 5 ani sau chiar mai mult. Ar fi o întrebare care s-a mai pus, doamnă Raluca Prună. Intervenția sau implicarea politicului este principalul vinovat? RP: Da. Iată și cu legile justiției. În loc să avem un Ministru al Justiției, în 2017, 2018 care să fi discutat cu Parlamentul, cu Consiliul Superior al Magistraturii, am avut un ministru care pentru fiecare chestiune mică a trimis la Curte, sesizând Curtea cu un conflict de natură constituțională. Evit să spun că Curtea, prin deciziile ei și-a depășit (atribuțiile), nu a mai fost imparțială. Dar, dacă este să ne uităm, fără să facem personalizări, la modul în care Curtea și-a schimbat practica în ultimii ani, pe chestii grave din societatea românească, pe abuz în serviciu, pe chestiunea legilor justiției, cred că un om rațional ar putea spune că Curtea a devenit într-un fel politizată prin deciziile ei. Rep: Ce poate reprezenta pentru Curtea Constituțională finalul mandatului domnului judecător Valer Dorneanu? La ce să ne așteptăm de la poziționarea CCR în chestiunile importante o dată cu numirea unui nou președinte al CCR? Să nu uităm că, așa cum spuneați și dumneavoastră, că și judecătorii Daniel Morar și Mona Pivniceru își încheie mandatele tot în acest an. Cele două camere ale Parlamentului și președinția urmează să numească trei noi judecători la CCR… RP: Ar fi șansa unui nou început. Curtea Constituțională a României are o putere foarte mare. Noi trebuie să înțelegem că acestei Curți Constituționale din România îi va fi greu și își schimbe practica indiferent de cine va veni la curte, în sensul de a face un pas înapoi și de a rămâne în limitele contenciosului constituțional. E de dorit să fie acolo persoane echilibrate, lucru foarte important și care să fie juriști reputați. Numirile sunt politice. Să fim foarte fermi. Se va vota cu majorități în Senat, în Cameră. Și Președintele, apolitic cum e, face o numire. Toate aceste numiri sunt numiri politice. Integral:
Găsim timp și pentru ora de vară? …. Primul text legal prin care s-a instituit trecerea la ora de vară a fost Decretul Consiliului de Stat 190 din mai 1979, urmat de Decretul Consiliului de Stat 415 din 1983 și, în fine, de Ordonanța Guvernului 20 din august 1997. Motivația generală pentru care în Europa s-a adoptat ora de vară, inclusiv în statele comuniste, a fost, după cum o recunoaște și Parlamentul European, economia de energie (pe fondul crizei petrolului): „Se presupune, în general, că schimbările sezoniere de oră produc economii de energie. Acesta a fost, într-adevăr, principalul motiv pentru introducerea lor inițială în secolul trecut.” Doar că, între timp, multe s-au schimbat în lume; Europa, societatea și economia sa s-au schimbat profund și argumentele care în urmă cu cinci decenii au fost folosite în încercarea de a se opune – fără succes – schimbării sezoniere, au recâștigat acum în greutate. Așa că petițiile cetățenilor europeni, care au curs mereu în acești ani către guvernele naționale și către Bruxelles, în încercarea de a înfrânge inerția birocratică arătând cu argumente științifice și civilizaționale că schimbăm în continuare ora fără să mai știm și de ce o facem, au fost în fine luate în seamă la Strasbourg, de Parlamentul European. În martie 2019 europarlamentarii au votat ca, începând cu anul 2021, să se renunțe la practica schimbării orei pentru perioada de vară. Conform rezoluției adoptată de eurodeputați cu 410 voturi pentru, 192 împotrivă și 51 de abțineri, țările europene care decid să mențină permanent ora de vară vor efectua ultima schimbare în acest sens în ultima duminică din martie a anului 2021, iar cele care preferă să rămână la ora standard (ora de iarnă) își vor putea schimba ora pentru ultima dată în ultima duminică din octombrie 2021……
Jurma, la 2 săptămâni de la eliminarea restricțiilor: Numărul cazurilor de Covid a revenit pe creștere, campania de vaccinare a fost complet abandonată Numărul de cazuri Covid a revenit pe creștere chiar înainte de sărbătorile de Paște, în loc să ajungă la un minim, susține medicul Octavian Jurma, într-o analiză făcută la două săptămâni de la eliminarea restricțiilor. Medicul susține că au trecut două săptămâni „de la abandonarea șocantă și motivată strict politic a tuturor măsurilor de prevenție a pandemiei de Covid-19 în România”. El spune că în acest timp varianta BA.2 a devenit dominantă și în România, iar campania de vaccinare a fost complet abandonată. „Comentariile sunt de prisos, vă imaginați și singuri ce impact epidemiologic vor avea sărbătorile de Paște cu zero măsuri de siguranță într-o populație atât de puțin vaccinată”, a scris luni medicul pe Facebook. El spune că în săptămâna 7-13 martie versiunea BA.2 a ajuns la 747 de secventieri, o creștere de 32% față de săptămâna precedentă. Potrivit medicului, o surpriză plăcută este faptul că ponderea Delta a fost de 0 % săptămâna trecută. „Evoluția numărului de cazuri noi va fi determinată în continuare de creșterea BA2 care nu mai poate fi compensată de scăderea rapidă a BA1. Până acum toate valurile pandemice au fost produse de o nouă variantă și nu avem nici un motiv să credem că versiunea BA.2 a variantei Omicron poate produce un nou val epidemic atât de curând după valul BA1….. „Nu știm dacă evoluția BA2 în Romania va putea produce un platou sau un nou vârf pandemic ca în alte țări din Europa însă monitorizarea cu atenție a creșterii BA2 este necesară în continuare. Din fericire la nivel individual avem multiple confirmări că BA2 este la fel de sensibilă la vaccin ca BA1 (mai ales față de booster) și nu există o diferență semnificativă nici în profilul clinic al bolii față de BA1”, mai spune acesta. Specialistul susține că „odată cu abandonarea responsabilităților de sănătate publică față de pandemie, guvernul a renunțat și la GCS și a dat peste cap sistemul de monitorizare și raportare”. Integral: 
Decizie majoră la nivelul UE: Țările membre vor cumpăra la comun gaze și GNL pentru iarna viitoare Liderii țărilor din Uniunea Europeană vor conveni, în cadrul unui summit care va avea loc săptămâna aceasta, să achiziționeze în comun gaze, gaze naturale lichefiate (GNL) și hidrogen înainte de iarna viitoare, potrivit unui proiect de declarație a summitului citat de Reuters…..
Topul exportatorilor de cereale. Trei traderi internaționali au vândut anul trecut cereale românești de 1 miliard de euro
EXCLUSIV. Dincolo de război, problemele rămân: cum ajung navele comerciale să polueze nepedepsite apele din Marea Neagră și de ce autoritățile nu verifică „2.964 de deversări anuale ce conțin uleiuri minerale în apele țărilor UE” – e doar o estimare conservatoare pentru poluarea prin apă de santină, cea din fundul dublu al navelor, un fenomen prezent și în apele românești din Marea Neagră. Ziarul Libertatea publică, simultan cu alte nouă publicații din Europa, printre care Deutsche Welle, The Guardian și El Diario, rezultatele unei investigații coordonate de redacția non-profit The Lighthouse Reports, despre poluarea invizibilă cu apă de santină a mărilor și oceanelor din UE. E 19 octombrie 2021. Unul dintre sateliții Agenției Spațiale Europene trece pe deasupra României. Undeva în largul plajei de la Tuzla e ceva ce nu era acolo cu o zi mai devreme. O urmă uleioasă, lungă de 85 de kilometri, iar la capătul ei este o navă cargo sub steagul unei țări insulare din mijlocul Oceaniei. Echipajul Ever Comfort se îndrepta către portul Constanța, când echipajul închide brusc sistemul automat de identificare (AIS). Nava, a cărei călătorie este de acum invizibilă pentru autorități, este deținută de un gigant al producției de oțel din Taiwan. După vreo câteva ore de tăcere, ea reapare pe radar, e la doar 30 de kilometri în larg de plaja Tuzla și înfiptă bine în apele României. Dar o urmă uleioasă, o linie de zeci de kilometri lungime, se întinde între ea și ultima locație transmisă prin AIS. Scurgerea e sesizată din satelit Din cer, urma uleioasă e văzută de constelația europeană de sateliți Sentinel-1, iar o alertă bipăie într-un birou din Lisabona, unde funcționează CleanSeaNet, sistemul de monitorizare a imaginilor satelitare pentru detecția deversărilor de substanțe uleioase și reziduuri petroliere în mările Europei. Agenția Europeană pentru Siguranță Maritimă (EMSA) trimite imediat către Autoritatea Navală Română (ANR) alerta care anunță o posibilă poluare în zona economică exclusivă a României. „Confirmarea poluării nu a putut să fie efectuată din cauza stării și în absența traficului maritim din zonă. Având în vedere distanța față de țărm, precum și nivelul verde de alertă, s-a luat decizia monitorizării presupusei poluări”, se arată într-un răspuns oficial transmis ziarului Libertatea de reprezentanții ANR. Dar ce e vizibil din satelit, nu se vede de la Constanța Practic, autoritățile române nu pot confirma existența unei dâre uleioase de 85 de kilometri lungime. Nu s-a verificat în teren posibila poluare pentru că nu existau alte nave în vecinătate, iar vremea era năprasnică, așa cum explică ANR. Cer senin, nicio urmă de precipitații. Într-un cerc cu diametru de 130 de kilometri, sclipeau în acel moment 396 de nave comerciale care aveau pornit AIS-ul. În schimb, situația bizară din apele românești e mai clară în ochii SkyTruth, o organizație non-profit americană, care identifică, cu ajutorul imaginilor satelitare, posibile cazuri de poluare cu reziduuri petroliere și apă de santină. Dacă există în apropiere o navă care poate fi asociată dârei, atunci putem spune cu un grad ridicat de încredere că e deversare de apă de santină. SkyTruth: Ce e apa de santină, cea care se acumulează în fundul dublu al navei?
Cablurile submarine, o posibilă țintă a lui Putin pentru sabotarea lumii civilizate Toate sistemele noastre de telecomunicații publice și private depind de cablurile submarine. În contextul invaziei Rusiei în Ucraina, forțele militare occidentale au luat în calcul cel mai rău scenariu: o blocare totală a internetului în Europa în cazul în care aceste adevărate autostrăzi ale informației care traversează fundul mărilor vor fi distruse. O analiză a Radio France Internationale: Credem în mod eronat că smartphone-urile, computerele și alte mașini de calcul sunt conectate între ele prin conexiuni prin satelit, prin aer sau prin Wi-Fi. Fie că este vorba de publicul larg sau de orice întreprindere din lume, aproape toate comunicațiile noastre electronice, inclusiv schimburile de mesaje vocale prin telefon, depind în proporție de 99% de cablurile submarine. Având în vedere recentele declarații ale președintelui rus Vladimir Putin privind “consecințele fără precedent” pentru cei care i se opun, ipoteza unei perturbări grave a internetului în Europa, prin distrugerea cablurilor submarine, merită luată în considerare, analizează Serge Besanger, profesor la Școlile de Afaceri Internaționale de la Paris și Lyon și la Institutul de Înalte Studii Economice și Comerciale. “Cu toate acestea, o întrerupere totală a internetului global rămâne destul de puțin probabilă, deoarece ar fi nevoie ca un beligerant să fie capabil să taie aceste cabluri simultan în mai multe locuri. Pe de altă parte, ceea ce este considerat foarte probabil în Europa ar fi posibilitatea de a tăia unul dintre principalele cabluri transatlantice care leagă continentul de restul lumii”, explică Serge Besanger. Este suficient să trimitem o “barcă de pescuit” sau așa-numitele nave oceanografice în apele internaționale pentru a efectua aceste operațiuni de sabotaj. Acum vedem tot mai multe nave rusești navigând în apropierea coastelor Franței și Irlandei, pe unde trec aceste autostrăzi de informații de pe fundul mării. Ce se poate face? “Pentru a descuraja aceste ambarcațiuni să acționeze, ar fi necesar să putem trimite în zonă nave de patrulare și fregate.


