Author: desy.demeter


Revista Presei – 1 aprilie.”Avertisment după incendiul de la Glina: ”Fumul e de 4500 de ori mai toxic decât cel provenit de la arderea lemnului””

What's Spring Like in the UK & Ireland| Rabbie's ToursBuna dimineata intr-o zi de vineri, 1 aprilie! Vremea va fi în general instabilă, cu înnorări temporar accentuate. În cea mai mare parte a ţării, va ploua moderat, iar local se vor cumula şi cantităţi de apă însemnate. În sud şi în est, fenomene asociate instabilităţii atmosferice (averse, descărcări electrice şi rafale de vânt) se vor semnala începând din orele după-amiezii şi pe alocuri pot fi mai intense. În cursul nopţii, la altitudini mari în masivele vestice şi nordice vor fi precipitaţii mixte. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări în zona montană înaltă şi în regiunile sud-estice şi, local şi temporar, şi în rest. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 15 şi 25 gr C, cu cele mai ridicate valori în Muntenia, sudul Moldovei şi partea continentală a Dobrogei. Minimele termice vor fi cuprinse între 3 şi 12 gr C. În Bucureşti se anunţă vreme deosebit de caldă, dar din orele după-amiezii instabilitatea atmosferică îşi va face simţită prezenţa. Temperatura maximă se va situa în jurul a 24 gr C, iar cea minimă va fi de 9-10 gr C.

Imagini penibile. Mai mulţi medici de la un spital din Moldova şi-au pus măşti în Photoshop pentru a nu fi amendaţi - IMPACTCâți oameni mor de COVID după ridicarea restricțiilor. Specialist: ”Este o chestiune de timp până o vom lua de la capăt” Peste 800 de oameni au murit în România de COVID-19, de la ridicarea restricțiilor, conform raportărilor oficiale. Însă printre cei decedați se află și persoane care au murit în date anterioare și au fost raportate abia acum. Și numărul cazurilor este la nivel ridicat. Zilnic mii de oameni sunt testați pozitiv cu SARS-CoV-2. De ce mor atâția oameni când credem că pandemia este slăbită? Numărul cazurilor este ridicat, spun experții, iar din acestea se selectează și cele grave și decesele. ”Aceasta este strategia aleasă, de conviețuire cu virusul” ”Ne putem uita la numărul de cazuri care evident se află pe un platou ridicat și chiar dacă am crede așa cum spun foarte mulți, faptul că Omicron determină forme ușoare, există o minoritate de cazuri care au nevoie de internare în spital și care, din păcate, ajung să moară. Aceasta este strategia aleasă, nu numai de România, ci de foarte multe țări, de conviețuire cu virusul. Problema este că am trecut de la un model în care statul ne spunea și ne impunea uneori ce să facem, la responsabilitatea individuală. Iar aici, sondajele de opinie ne spun că mai mult de 50% din populația României poate fi încadrată într-o categorie pe care eu aș numi-o de conformare redusă sau de neconformare față de măsurile nefarmacologice: purtarea măștii, păstrarea distanței, și așa mai departe….. ”Nu cred că o relaxare în etape ar fi avut poate efecte diferite. Pentru că noi văzusem înainte de ridicarea stării de alertă un grad de conformare destul de redus față de măsuri. Însă, ceea ce cred că ar fi făcut diferența de mai mult timp și cu atât mai mult în această perioadă, este în special responsabilitatea agenților economici. În acest moment ei trebuie să-și manifeste responsabilitatea socială cu adevărat, nu numai de acționari și proprietari. Iar din acest punct de vedere eu nu pot să identific un exemplu de mare corporație din România, care să fi avut față de angajații și clienții săi o abordare care să-i protejeze pe aceștia față de infectarea cu Omicron care este la nivel ridicat. Integral: https://ziare.com

OMS are trei scenarii despre cum va evolua pandemia în acest an  …. ”Pe baza a ceea ce ştim acum, scenariul cel mai probabil este că virusul Covid-19 continuă să evolueze, dar severitatea bolii pe care o provoacă se reduce în timp, pe măsură ce imunitatea creşte, ca urmare a vaccinării şi infecţiei”, a spus directorul general Tedros Adhanom Ghebreyesus, în timpul unui briefing, citat de Reuters. Cu toate acestea, şeful OMS a avertizat că pot apărea creşteri periodice ale numărului de cazuri şi decese, pe măsură ce imunitatea scade, ceea ce poate necesita o vaccinare periodică pentru populaţiile vulnerabile. Vorbind despre celelalte două scenarii posibile, Tedros a spus că fie vor apărea variante mai puţin severe şi nu vor fi necesare rapeluri sau noi formulări de vaccinuri, fie va apărea o variantă mai virulentă şi protecţia oferită de vaccinare sau de infecţiile anterioare va scădea rapid. Planul strategic de pregătire şi răspuns actualizat stabileşte ajustările strategice pe care fiecare ţară trebuie să le facă pentru a aborda factorii de transmitere a SARS-CoV-2, pentru a reduce impactul Covid şi pentru a pune capăt urgenţei globale. Integral: https://spotmedia.ro

Numire valer dorneanuCoaliţia îşi împarte frăţeşte judecătorii la CCR. Cine se încălzeşte pentru Curtea Constituţională …. Marile formaţiuni din Coaliţie au decis să-şi împartă frăţeşte locurile care vor deveni vacante la Curtea Constituţională, la începutul acestei veri, în condiţiile în care expira mandatele de judecători ale lui Valer Dorneanu (numit în 2013 de Camera Deputaţilor, cu sprijin PSD) şi Mona Piviniceru (numită de Senat, cu sprijin PNL), susţin surse din conducerea Coaliţiei pentru „Adevărul”. Prin urmare, PNL va stabili numele unui viitor judecător pe care Coaliţia să-l susţină, în timp ce PSD, pe un al doilea. Un al treilea judecător nou la CCR va fi numit de preşedintele Klaus Iohannis, dat fiind că expiră şi mandatul lui Daniel Morar, numit de Traian Băsescu în 2013. Potrivit informaţiilor „Adevărul”, atât în PNL, cât şi în PSD, au început discuţiile privind noile nume. În rândul formaţiunii liberale sunt vehiculate două nume de politicieni, amândoi îndeplinind criteriul experienţei de minimum 18 ani în domeniul juridic. Un prim nume este Iuliana Scântei, preşedinta Comisiei juridice din Senat, care în ultimele decenii a fost secretar general şi secretar general adjunct al Ministerului Justiţiei, notar public la propria firmă şi senatoare din 2016 (mereu membră a Comisiei juridice). Al doilea pretendent din PNL, potrivit surselor „Adevărul”, este Ioan Cupşa, parlamentar la al patrulea mandat şi avocat din 1997. Senatul a stabilit calendarul De partea cealaltă, în rândul social-democraţilor, favorit este văzut Robert Cazanciuc, fost ministru al Justiţiei şi vicepreşedinte al Senatului, însă nu este exclus să apară şi nume-surpriză. De exemplu, în 2016, favorit în PSD era Ioan Chelaru, însă Dragnea l-a sprijinit pe ultima sută de metri pe Marian Enache. La Senat a fost pregătit şi un calendar, astfel încât până la începutul lunii mai, să fie tranşate numirile. Până pe 15 aprilie pot fi depuse candidaturile, iar Comisia juridică va audia candidaţii şi va da raportul până pe 26 aprilie, adică imediat după Paştele ortodox. Surse politice au precizat pentru „Adevărul” că încă nu au fost discuţii despre viitorul preşedinte al CCR, dar cutumele sunt ca acesta să fie dintre cei vechi sau cel puţin cu o experienţă de trei ani. Cei mai vechi magistraţi sunt Marian Enache (numit cu susţinere PSD), Attila Varga (numit cu susţinere UDMR), Livia Stanciu (numită de Klaus Iohannis). Procedura alegerii prevede că fiecare grup de judecători, în funcţie de cine i-a propus (Camera Deputaţilor, Senat, Preşedinţie), propune un nume. Dacă nu există majoritate de voturi în primul tur, este organizat un al doilea tur. După noile numiri, balanţa va fi înclinată de judecătorul care provine din UDMR, Attila Varga. Depolitizare doar la nivel de promisiune Trei aleşi ai PSD, printre care şi Marcel Ciolacu, au depus în Parlament un proiect de lege prin care noii judecători ai CCR trebuie să nu fi fost membri de partid în ultimii opt ani înainte de numire. După ce a trecut tacit de Camera Deputaţilor în decembrie, în Senat acesta a fost abandonat. Surse din PSD au precizat pentru „Adevărul” că sunt şanse aproape zero să fie adoptat în ultimele săptămâni. Pe de altă parte, poziţionarea oficială a PSD este vagă, în condiţiile în care nu spune clar dacă mai susţine sau nu iniţiativa. Întrebată dacă partidul său mai susţine acest proiect, Maya Teodoroiu, iniţiatoare cu Marcel Ciolacu şi Laura Fulgeanu-Moagher, a precizat că acest lucru trebuie întrebat la colegii de la Senat. Iar la Senat, Dănuţ Cristescu, membru al Comisiei juridice, care va trebui să dea raport, a precizat că nu a fost nicio discuţie pentru urgentarea acestei iniţiative. Contactat de „Adevărul”, liderul de grup al PNL, Daniel Fenechiu, a precizat că liberalii n-au o poziţie conturată pe tema iniţiativei, dar personal are o „reţinere” privind susţinerea proiectului, fiind de părere că e preferabil să fie şi oameni politici, pentru că „experienţa politică vine cu un avantaj”. Integral: https://adevarul.ro

EXCLUSIV Totul despre afacerea Black Cube / Procurorii DIICOT nu au identificat finanţatorii operaţiunii anti-Kovesi, deşi au bătut palma cu şefii Black Cube pentru pedepse blânde, cu suspendare / Ce au declaratEXCLUSIV Totul despre afacerea Black Cube / Procurorii DIICOT nu au identificat finanţatorii operaţiunii anti-Kovesi, deşi au bătut palma cu şefii Black Cube pentru pedepse blânde, cu suspendare / Ce au declarat Hellvig şi Coldea la DIICOT …. După studiul dosarului de către G4media.ro, principalele concluzii sunt următoarele: – DIICOT nu a identificat finanţatorii operaţiunii „Tornado” de obţinere a unor informaţii compromiţătoare despre fosta şefă a DNA, Laura Codruţa Kovesi. E vorba de presupuşii clienţi din spatele principalului suspect, fostul ofiţer SRI, Daniel Dragomir, condamnat pentru corupţie şi fugit în Italia. Iniţial au fost puşi la bătaie foarte mulţi bani pentru discreditarea fostei şefe DNA: 200-300.000 de lire sterline + 750.000 de lire sterline reprezentând comisionul de success. În final, a fost vorba doar de 115.000 de lire şi un onorariu de succes de 335.000 de lire sterline (care nu a mai fost dat ca urmare a eşecului operaţiunii), potrivit datelor din dosar. – Cu toate acestea, procurorii au făcut „deal”-uri cu şefii Black Cube. Israelienii au obţinut pedepse blânde, cu suspendare, şi muncă în folosul comunitaţii, deşi e greu de crezut că vor presta muncă în folosul comunităţii în România, la Lacuri, Parcuri şi Agrement. DIICOT a obţinut probe doar împotriva lui Dragomir şi a recuperat de la şefii Black Cube singurii bani dați cash de Daniel Dragomir: 115.000 de lire sterline. – DIICOT a clasat din lipsă de probe, încă din iulie 2020, pista de anchetă privind finanţarea operaţiunii de către oamenii de afaceri Benyamin Steinmetz, Dan Adamescu şi Elan Schwartzenberg. Abia acum am putut vedea oficial că este vorba de aceşti oameni de afaceri. Până acum, în spaţiul public, au fost doar infoamații din surse off the record, iar presa a avut la dispoziție varianta neanonimizată a rechizitoriului. Potrivit datelor din dosar, această pistă de anchetă a fost susținută de fostul deputat PSD Sebastian Ghiţă şi de jurnalistul Dan Andronic, prin intermediul unor denunţuri pe care le-au depus la DIICOT în 2016. – Tot atunci, DIICOT a clasat din lipsă de probe şi pista de anchetă privind presupusa implicare a şefului SRI, Eduard Hellvig, şi a preşedintelui României, Klaus Iohannis, în operațiunea Black Cube. Numele acestora a fost, de asemenea, anonimizat până acum. Această pistă de anchetă a fost lansată de şefii Black Cube după ce au auzit-o vechiculată de Daniel Dragomir, după cum rezultă din rechizitoriu. „Clienţii care stau în spatele proiectului sunt Hellvig şi preşedintele”, au susţinut la audierile din Israel şefii Black Cube, pretinzând că asta le-ar fi spus Daniel Dragomir. Preşedintele onorific al BC, fostul şef al Mossad, Meir Dagan, ar fi verificat în România informaţia privind implicarea preşedintelui României şi a şefului SRI şi le-ar fi spus şefilor BC că se confirmă susţinerile lui Dragomir. Dagan a murit însă în martie 2016 şi nu poate susţine teza companiei…..Totuşi, procurorii au ataşat la dosar două documente: o ofertă financiară de 6 pagini, din martie 2015, denumită „Volcanic Eruption”, şi raportul final din iunie 2015, de 51 de pagini, denumit „Lynx”, prezentate de şefii BC pentru „clientul Dan Adamescu de la Nova Grup”. Adamescu angajase Black Cube în 2015 să convingă DNA să retragă acuzaţiile la adresa lui. Procurorii nu au găsit însă probe privind implicarea lui Adamescu în operaţiunea „Tornado” a Black Cube, din 2016, care făcea obiectul dosarului. Între timp, Adamescu a fost condamnat definitiv la 4 ani şi 4 luni de detenţie pentru mituirea unor judecători şi a decedat în penitenciar….. Alţi doi israelieni audiaţi, Avi Yanus şi Udi Levi, au confirmat că Daniel Dragomir le-ar fi spus de presupusa implicare a autorităţilor române. Avi Yanus este un alt şef din cadrul BC, iar Udi Levi este un fost agent al serviciilor de informaţii israeliene, care ar fi lucrat cu şeful Mossad, Meir Dagan, timp de 25 de ani. El a declarat că, în 2008, a fondat o firmă de business intelligence: N.A.L. Consulting Ltd. La audierile din Israel, Dan Zorella a pus la dispoziţie şi mai multe înregistrări ale convorbirilor cu Daniel Dragomir, făcute cu un stilou cu camera ascunsă de către Udi Levi. Înregistrările au fost confirmate de INEC ca fiind autentice.  Integral: https://www.g4media.ro

Coronavirusul poate modifica planurile PSD. Ce se întâmplă cu Congresul? | Epoch Times RomâniaCum a fost mazilit un șef al Gărzii Forestiere după ce a deranjat doi politicieni importanți: „E o victorie a sistemului” VIDEO  O anchetă Recorder scoate la iveală modul în care șeful Gărzii Forestiere Timișoara, Amar Ienea, a fost schimbat din funcție după ce i-a deranjat pe fostul deputat Ion Tabugan, trecut prin mai multe partide – în prezent în PNL, și pe liderul deputaților PSD, Alfred Simonis. Jurnaliștii Recorder au publicat o nouă anchetă care arată modul în care politicienii controlează instituțiile cu atribuții în domeniul silvic. Potrivit anchetei jurnalistice, Amar Ienea, care în urmă cu doi ani a ajuns în poziția de inspector-șef al Gărzii Forestiere Timișoara, responsabilă cu controlarea pădurilor din trei județe, a fost schimbat din funcție după ce controalele realizate sub conducerea sa au lovit în interesele a doi politicieni importanți: șeful Direcției Silvice Caraș-Severin, Ion Tabugan, și deputatul Alfred Simonis. Ancheta Recorder arată că după ce a ajuns șef al Direcției Silvice Caraș-Severin, Tabugan a dat o dispoziție prin care să împiedice controalele Gărzii Forestiere la ocoalele silvice din județ. Amar Ienea le-a dezvăluit jurnaliștilor că după ce a controlat firma de exploatare a lemnului deținută de socrul lui Alfred Simonis și a descoperit nereguli grave, deputatul s-a dus la Garda Forestieră să ceară explicații. Amar Ienea susține că a interpretat gestul ca o încercare de intimidare….În urma conflictului în care a intrat cu cei doi politicieni, Amar Ienea a fost înlăturat, însă, din funcție prin ordinul ministrului Tanczos Barna. Lui Ienea i s-ar fi reproșat legăturile fratelui său, care are o firmă de contabilitate, cu mai multe firme de exploatare a lemnului. Recorder arată, însă, că firmele respective au fost controlate și sancționate de Garda Forestieră condusă de Ienea. Integral: https://ziare.com

Ziare.com - Ultimele 24 de ore | ActualitateDosarul Tel Drum: Cât a câștigat firma care a făcut afaceri cu societatea controlată de Liviu Dragnea   Administratorul firmei care a livrat în 2015 stația de mituri asfaltice către SC Tel Drum SA a fost audiat, miercuri, 30 martie, în calitate de inculpat în dosarul în care directorii Tel Drum – Florea Neda, Mircea Vișan și Petre Pitiș – sunt judecați pentru o fraudă cu fonduri europene de aproape 5 milioane de lei. În 2015, WFA Impex SRL a avut un profit de 12% din valoarea totală a contractului, iar relația acestei firme cu Tel Drum însemna 20% din cifra de afaceri. Detaliile date de Ion Florian, administratorul WFA Impex, arată de ce sunt atât de profitabile contractele cu firmele de stat. La un calcul simplu, 12% din valoarea totală a contractului cu Tel Drum (5 milioane de lei) ar însemna 600.000 de lei, bani care reprezentau profitul WFA Impex. Pe de altă parte, dacă acest contract cu Tel Drum a reprezentat 20% din cifra de afaceri a firmei WFA Impex în anul 2015, rezultă că respectivul contract cu Tel Drum a reprezentat 1/5 din tot business-ul societății pe un an. Reamintim că la aproape 5 milioane de lei se ridică prejudiciul în dauna Ministerului Fondurilor Europene, după ce Tel Drum a cumpărat utilajul (o stație de mixture asfaltice) printr-un proiect cu fonduri UE în cadrul unor proceduri nelegale, potrivit procurorilor. Partea din dosarul Tel Drum care îl privește pe Liviu Dragnea se află încă în lucru la DNA. În acest proces sunt judecați doar Florea Neda, Mircea Vișan, Petre Pitiș (directorul general al Tel Drum), alături de firma care a furnizat utilajul, WFA Impex, și de reprezentantul ei, Ion Florian….. Prejudiciul în dauna Ministerului Fondurilor Europene: 4,8 milioane de euro  Documentele cu conținut nereal (cererea de rambursare, raportul final al proiectului, procesele verbale de predare-primire, de punere în funcțiune a stației mobile, de recepție, declarația privind lipsa conflictului de interese în cadrul procedurii de achiziție) au fost completate și semnate de reprezentantul legal al beneficiarului Pitiș Petre și de directorul de proiect Vișan Mircea și Ion Florian, reprezentant al persoanei juridice WFA Impex SRL. Aceste documente cu conținut nereal au fost ulterior utilizate pentru acordarea sumei de 4.849.375 lei cu titlu de cheltuială eligibilă nerambursabilă (din fonduri europene și din bugetul național), sumă obținută pe nedrept de Tel Drum SA. Practic, procedura prin care Tel Drum SA a achiziționat stația mobilă de preparare mixturi asfaltice a fost una simulată. Ofertantul câștigător – firma WFA Impex SRL- este o firmă care are o relație de afiliere cu Tel Drum, ea fiind interpusă între furnizorul utilajului și beneficiarul Tel Drum cu unicul scop de a majora artificial prețul de achiziție a utilajului și, pe cale de consecință, de a majora suma nerambursabilă obținută de Tel Drum SA Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene s-a constituit parte civilă în cauză cu suma de cu suma de 4.849.375 lei reprezentând cheltuiala eligibilă nerambursabilă. În vederea recuperării sumei de bani obținute în mod injust, procurorii au instituit măsuri asigurătorii asupra bunurilor mobile și imobile aparținând inculpaților persoane fizice Ion Florian, Pitiș Petre, Neda Florea, Vișan Mircea până la concurența sumei reprezentând valoarea fondurilor europene obținute injust. Integral: https://ziare.com

Critic National - Stiri si informatii de ultima oraAvertisment după incendiul de la Glina: ”Fumul e de 4500 de ori mai toxic decât cel provenit de la arderea lemnului”  Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii de Mediu, a transmis un mesaj dur miercuri, 30 martie, după incendiul produs la un centru de colectare şi reciclare de deşeuri din localitatea Glina. Acesta a atras atenția că fumul degajat în urma arderii interioarelor maşinilor dezmembrate este de 4.500 de ori mai toxic decât cel provenit de la arderea lemnului. ”Urmează un aer de război peste Bucureşti. În fiecare zi intră în ţară 1000 de maşini SH. Rablele existente sunt dezmembrate cu sutele zilnic şi nu există o industrie care să facă ceva cu aceste interioare. Cele mai multe sunt incinerate, îngropate sau aruncate pe câmpuri”, a scris, miercuri seară, pe Facebook, Octavian Berceanu. Fostul șef al Gărzii de Mediu acuză Ministerul Mediului că promovează programul ”Rabla”, de care beneficiază dealerii auto, dar că nu se preocupă de zecile de mii de tone de deşeuri provenite din dezmembrări, ”care zac aiurea sau ne otrăvesc apele sau aerul”. ”Nu există absolut nicio trasabilitate a interioarelor auto provenite din dezmembrări. Zeci de milioane de euro făcuţi la negru ajung la structurile de crimă organizată, la politicienii cu functii şi la primarii care închid ochii”, a mai scris Berceanu. Integral: https://ziare.com

100 de hectare au ars duminică la Apostolache. Imagini de la intervenția pompierilor - Observatorul PrahoveanCurăţenie de mama focului …. Onorându-i amintirea incendiară, la propriu, românii zilelor noastre dau foc miriştilor într-o veselie, în ciuda ameninţărilor cu amenzi crescute şi cu pierderea subvenţiilor agricole. Metodă tradiţională de curăţare a terenurilor, flăcările îşi păstrează încă, în mentalul arhaic, şi funcţia purificatoare, exercitând o fascinaţie irepresibilă asupra celor legaţi de ciclurile vieţii patriarhale. Prin urmare, decât să îndepărteze migălos buruienile şi resturile uscate de pe terenuri, aceşti compatrioţi preferă să recurgă la vâlvătaie, fie pentru că aşa au apucat din moşi strămoşi (când altele erau totuşi condiţiile şi vecinătăţile), fie pentru că aşa e mai comod. Ştirile regionale difuzate de Agerpres zugrăvesc un iad dogoritor extins la scară naţională. Doar în Gorj, într-o singură zi, au fost înregistrate aproape 40 de incendii în care au ars sute de hectare de ierburi uscate şi mărăciniş, iar în unele localităţi, flăcările au cuprins şi pădurea. Campion al pârjolului s-a dovedit însă judeţul Prahova, unde în trei zile au fost mistuite peste 600 de hectare de teren, focul afectând inclusiv case părăsite. În zona Moldovei, Iaşiul este în top, cu peste 300 de incendii provocate, urmat îndeaproape de Vaslui. Nici Dâmboviţa, Buzău ori Harghita n-au fost ocolite de prăpădul provocat de om. În Alba, o bătrână s-a ales cu arsuri grave pe aproape jumătate din corp după ce a fost surprinsă de flăcări, iar 400 de oi au ars de vii, în Bistriţa-Năsăud o femeie de 72 de ani şi o alta de 83 de ani au suferit răni serioase în încercarea de a stinge pălălaia, iar un bărbat de 67 de ani a murit. Alţi octogenari au plătit scump, la Suceava, aprinderea focului în grădină: bărbatul a fost găsit carbonizat, iar soţia – care a încercat să-l salveze – s-a ales cu mâinile arse. În judeţul moldav, în doar câteva ore, s-a făcut scrum vegetaţia de pe aproximativ 160 de hectare, flăcările distrugând un adăpost de animale şi o plantaţie de salcâmi. În inconştienţa lor, piromanii ocazionali pun în pericol locuinţe, depozite de gaze, păduri, decimează fauna locului şi, iată, îşi riscă propria viaţă. Exasperate de situaţie, autorităţile centrale au gândit înăsprirea pedepselor pentru arderea oricărui tip de deşeuri, chiar şi a celor vegetale. Măsurile pregătite vizează reducerea substanţelor nocive care se eliberează în aer ca urmare a acestor focuri aprinse pe te miri unde, vinovaţii urmând să plătească amenzi duble, ba chiar să ajungă la închisoare pentru maximum 5 ani. Şi nu doar incendierea este incriminată, ci şi abandonarea ori îngroparea de deşeuri, substanţe sau obiecte – cauciucuri, resturi provenite din dezmembrări auto, cabluri şi componente din aparatură electrică şi electronică, deşeuri medicale etc. – în alte locuri/spaţii decât cele special amenajate pentru colectarea şi tratarea acestora. Ceva mai blânde sunt pedepsele prevăzute de proiectul înrudit înregistrat la Senat la finele anului trecut: de la şase luni până la trei ani de închisoare, doar că paleta faptelor sancţionate acoperă şi producerea de zgomote peste limitele admise, dacă prin aceasta se pune în pericol grav sănătatea umană. Pe aceeaşi temă, Guvernul iniţiase modificarea şi completarea Legii nr.121/2019 privind evaluarea şi gestionarea zgomotului ambiant, act normativ deja adoptat de Senat şi ajuns săptămâna aceasta la Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaţilor. În fapt, este vorba de transpunerea în legislaţia naţională a prevederilor unei directive europene (2020/367), care stabileşte şi care e responsabilitatea autorităţilor publice în monitorizarea şi gestionarea zgomotului (prin realizarea periodică de hărţi strategice de zgomot şi planuri de acţiune pentru traficul rutier, feroviar, aerian şi portuar, ca principale surse). De prevenirea aruncării deşeurilor la nimereală, cel mai adesea pe marginea şoselelor, se ocupă şi propunerea câtorva liberali pentru modificarea Ordonanţei Guvernului nr.43/1997 privind regimul drumurilor, propunere ce majorează amenzile dedicate unor asemenea fapte. Dar proiectul avansează în ralanti prin comisiile de la Camera Deputaţilor, după ce a trecut cu bine de Senat. Integral: https://adevarul.ro

Vera Jourova avertizează: UE ”va începe să se prăbuşească”, dacă nu va ataca decizia curţii constituţionale din Polonia - spotmedia.roComisia Europeană propune actualizarea normelor UE pentru protecţia consumatorilor și interzicerea dezinformării ecologice Potrivit Comisiei Europene, consumatorii vor avea dreptul să ştie pentru cât timp este proiectat să dureze un produs şi cum şi dacă acesta poate fi reparat. În plus, normele vor consolida protecţia consumatorilor împotriva menţiunilor nefiabile sau false legate de mediu, interzicând „dezinformarea ecologică” şi practicile care induc în eroare consumatorii cu privire la durabilitatea unui produs. Astfel, Comisia Europeană a propus modificarea Directivei privind drepturile consumatorilor în sensul de a obliga comercianţii să furnizeze consumatorilor informaţii privind durabilitatea şi posibilitatea de reparare a produselor. În ceea ce priveşte durabilitatea produselor, consumatorii trebuie să fie informaţi cu privire la durabilitatea garantată a produselor: dacă producătorul unui bun de consum oferă o garanţie comercială de durabilitate mai mare de doi ani, comerciantul trebuie să furnizeze această informaţie consumatorului. În cazul bunurilor consumatoare de energie, vânzătorul trebuie să informeze consumatorii şi atunci când producătorul nu a oferit informaţii privind garanţia comercială de durabilitate. Cât priveşte reparaţiile şi actualizările, comerciantul trebuie, de asemenea, să furnizeze informaţii relevante privind reparaţiile, cum ar fi punctajul privind posibilitatea de reparare, atunci când este cazul, sau alte informaţii relevante privind reparaţiile, furnizate de producător, cum ar fi disponibilitatea pieselor de schimb sau a unui manual de reparaţii. În cazul dispozitivelor inteligente şi al conţinutului şi serviciilor digitale, consumatorul trebuie, de asemenea, informat cu privire la actualizările de software furnizate de producător….. Totodată, au fost adăugate noi practici care sunt considerate înşelătoare în urma unei evaluări de la caz la caz, cum ar fi menţionarea viitoarelor performanţe de mediu fără angajamente şi ţinte clare, obiective şi verificabile şi fără un sistem de monitorizare independent. De asemenea, directiva a fost modificată prin adăugarea de noi practici pe lista existentă a practicilor comerciale neloiale interzise, aşa-numita „listă neagră”. Acestea vor include, printre altele: lipsa informării cu privire la caracteristicile introduse pentru a limita durabilitatea, de exemplu, un software care opreşte sau reduce funcţionalitatea bunului după o anumită perioadă de timp; formularea de menţiuni generice şi vagi referitoare la protecţia mediului atunci când nu se poate demonstra o performanţă de mediu excelentă a produsului sau a comerciantului, cum ar fi menţiuni generice referitoare la mediu de genul „ecologic”, „eco” sau „verde”, care sugerează sau creează în mod greşit impresia de performanţe de mediu excelente; formularea unei menţiuni ecologice cu privire la întregul produs, atunci când aceasta se referă în realitate doar la un anumit aspect al produsului; afişarea unei etichete voluntare de durabilitate care nu se bazează pe un sistem de verificare de către terţi sau instituit de autorităţile publice; lipsa informaţiilor privind faptul că funcţionalitatea unui bun este limitată atunci când se utilizează consumabile, piese de schimb sau accesorii care nu sunt furnizate de producătorul original….Cercetările arată şi că consumatorii se confruntă cu practici comerciale neloiale, care îi împiedică în mod activ să facă alegeri durabile. Obsolescenţa prematură a bunurilor, menţiunile ecologice înşelătoare („dezinformarea ecologică”), lipsa de transparenţă şi de credibilitate a etichetelor privind durabilitatea sau a instrumentele de informare cu privire la durabilitate sunt practici curente. Integral: https://www.g4media.ro

Scotland 'nuke map' shows Russian bomb aftermath in deaths and danger zone - Daily RecordAnaliza de risc asupra efectelor potenţiale ale unui incident nuclear în Ucraina care să afecteze inclusiv România  De la început, trebuie să spunem că îngrijorările şi analizele de risc asupra consecinţelor unui potenţial incident grav la instalaţiile nucleare din Ucraina nu sunt împărtăşite de oficialii noştri care afirmă că, şi în acest domeniu, România nu are a se teme de nimic şi că suntem pregătiţi pentru orice situaţie. Imposibil să nu-l credităm pe doctorul în ştiinţe care este general-prim ministru şi, ca atare, am făcut precizarea necesară în deschidere. Dar asta nu înseamnă că nu ar trebui să fim atenţi şi la ce spun ceilalţi. Asta mai ales că, uite ce ciudat, ignorând liniştea olimpiană a guvernanţilor noştri, cam toţi ceilalţi care au date reale la dispoziţie şi personal de specialitate, par să fie extrem de preocupaţi că bombardamentele ruseşti pot provoca un dezastru major, atingând şi afectând centrale nucleare ucrainiene, depozitele de reziduuri radioactive sau provocând întreruperi masive ale alimentării cu energie electrică care să deregleze structurile critice din centralele nucleare. Şeful Agenţiei Internaţionale pentru Energia Atomică, prezent ieri în Ucraina, transmisese deja un mesaj de urgenţă în care spunea că „rămâne extrem de preocupat de siguranţa şi securitatea instalaţiilor nucleare”, oferind asistenţă imediată din partea specialiştilor agenţiei, sub forma unor misiuni în teren care să primească acces la toate facilităţile nucleare ucrainiene, „misiuni esenţiale pentru a evita riscul apariţiei unui accident nuclear serios care să reprezinte o ameninţare la sănătatea publică şi la mediu”….. Una dintre cele mai bune şi informate surse de analiză a acestui tip de problematică este Bulletin of the Atomic Scientist, care publică pe 23 martie o analiză semnată de Jungmin Kank şi Eva Lisowski intitulată „Poate oare un atac asupra instalaţiilor nucleare ucrainiene să provoace un dezastru mai mare decât cel de la Cernobîl? Posibil, aşa cum arată simulările”. O întrebare care mi se pare a fi perfect justificată şi care, în anumite cercuri, începe să revină foarte frecvent, mărturie şirul conversaţiilor avute în ultimele ore de şeful AIEA cu Secretarul general al ONU şi cu ministrul francez de Externe care coordonează răspunsul diplomatic al UE. Simulările se fac pe baza „scenariului Zaporojie”, ”pentru a ilustra potenţialele consecinţe dezastruoase produse de de un atac asupra centralei nucleare…în cazul în care o rachetă sau un bombardament de artilerie ar distruge instalaţiile de răcire din cadrul unei singure unităţi, Zaporojie1. Atacurile militare care pot distruge sistemele de securitate ale centralei, inclusiv cele de răcire şi electrice ale reactorului pot provoca topirea miezului, aşa cum s-a petrecut la Fukushima în 2011, unde cutremurul şi apoi tsunamiul au distrus sistemele de siguranţă şi au provocat trei topiri de miez”. Simularea pe care se bazează acest scenariu ia în calcul seturile de date oferite de NASA şi de sistemul GDAS (Global Data Assimilation System) şi de NOAA (National Oceanographic and Atmospheric Administration) conectate în cazul ipotetic al unui nivel ridicat de radiaţii. Simulările arată care este ansamblul consecinţelor prezumtive pentru întreaga noastră regiune, primejdie care este în continuare deschisă, scenariu sinistru deschis incertitudinii operaţiunilor militare în curs de desfăşurare….. Cred că semnalul de alarmă, fie el şi exclusiv teoretic, trebuie luat în seamă. Fie şi numai pentru că, pentru prima oară în istora omenirii, avem operaţiuni militare desfăşurate în imediata apropiere a centralelor nucleare care, intenţionat sau nu, pot să fie lovite de bombardamente, devenind surse incontrolabile pentru o catastrofă uriaşă. Avem exemplul bombardamentelor nediscriminatorii cu arma atomică decise odinioară de americani împotriva celor două oraşe japoneze, ucigând de-a valma militari şi civili. Asta se mai poate produce din nou? Răspunsul este deschis deoarece, practic, este imposibil de spus care este limita superioară pe care ruşii o impun sau o vor decide în viitor privind acţiunile lor militare. Pot deveni centralele nucleare „obiective militare legitime”? Acum, oficial, niciodată. Dar cine poate garanta care vor fi criteriile războiului fără criterii?  Integral: https://adevarul.ro

President Joe Biden participates in an arrival ceremony with Polish President Andrzej Duda at the Presidential Palace, Saturday, March 26, 2022, in Warsaw. (AP Photo/Evan Vucci)Armand Goșu: Putin cumpără timp, ursul e rănit și cu atât mai periculos. Crește riscul unei lovituri de stat la Moscova, dar va urma traversarea deșertului. România este defazată – Interviu …. „Putin ’a asigurat’ Rusiei pentru cel puțin o generație ura întregii lumi, nu doar a ucrainenilor”, spune Armand Goșu. „O să aibă acasă probleme tot mai mari, crește riscul unei lovituri de stat”, dar o mare problemă este că „regimul politic nu se va schimba odată cu dispariția fizică a lui Putin. Rusia post Putin nu va deveni o democrație. Va fi precum traversarea deșertului de către triburile evreiești după fuga din Egipt”. Rezultatul negocierilor de marți de la Istanbul înseamnă că se apropie pacea în Ucraina? Deloc, e momentul să fim mai vigilenți că niciodată. Ofensiva rusească a eșuat, ursul e rănit și cu atât mai periculos. Putin caută soluții pentru a regrupa forțele militare după ce nu și-a atins nici un obiectiv în prima fază a operațiunilor. Soluția e să cumpere timp. Trupele de la Kiev și Cernihov au intrat după 15 martie într-un război de poziții. Au săpat tranșee. Unitățile rusești sunt decimate. Ucrainenii au început o contra-ofensivă timidă împotriva lor. Rușii vor să se retragă pentru a-și reface unitățile, în spatele frontului, înainte să iasă frunza în codru și la adăpostul ei să înceapă războiul de partizani. Deci asistăm la o regrupare a trupelor rusești care să permită refacerea unităților care au suferit pierderi mari și concentrarea lor la est de Nipru, cu prioritate în zona Donbas și în sud, pentru a consolida controlul asupra unui coridor terestru care să lege Crimeea de Rusia pe uscat, pe litoralul Mării Azov. Se vor concentra pe Donețk și Lugansk, nici până acum ocupate în granițele administrative, pe Harkov în nord și Mariupol în sud, orașe care au fost deja transformate în ruină. Rușii încearcă să-și repoziționeze aceste unități din Kiev și Cernihov, fără pierderi prea mari. După refacerea trupelor decimate de la Kiev și Cernihov, este probabil să-l vedem din nou pe Putin în ofensivă totală în Ucraina? Să o ia de la capăt? Da, poate cu un plan mai bine făcut, ca să obțină un succes militar și care să-l oblige pe Zelenski la concesii politice majore. Este schema care le-a reușit rușilor în 2014-2015, asta vor încerca și acum….. Pe de altă parte, neutralitatea Ucrainei este prea puțin pentru Putin. El vrea să controleze Ucraina, s-o denazifice, s-o demilitarizeze, să impună limba rusă, să înlăture actuala putere de la Kiev. Deși ar putea să se mulțumească cu orice soluție care să-i permită să închidă războiul din Ucraina, pentru a se putea concentra pe problemele de acasă, în cazul în care acolo o să urmeze un colaps economic și un val de mișcări sociale. În același timp, în analizele noastre trebuie să luăm în considerare faptul că Putin controlează mediul informațional din Rusia, unde nu există surse alternative de informare. Așa că Putin poate prezenta și o înfrângere drept victorie, ceea ce cu siguranță o să și facă….. Pot să imaginez câteva scenarii de încheire a războiului. Complot la Kremlin în urma căruia Putin este înlăturat, iar războiul este suspendat, revenindu-se la situația de la 23 februarie, dinaintea invaziei. Dacă Putin rămâne la putere, el va face tot posibilul pentru a obține victoria militară. Undeva în estul Ucrainei, să prindă un corp de armată ucrainean în clește și să-l oblige pe Zelenski să încheie pacea în condițiile impuse de Rusia. Deși obiectivul lui principal este să subjuge Ucraina și să înlăture actuala administrație de la Kiev. Chiar dacă iese slăbit, dar învingător, în Ucraina, Putin va continua să amenințe Occidentul. În cazul în care Putin n-o să mai poată mobiliza resurse ca să le trimită pe frontul din Ucraina pentru a forța victoria, iar cifra victimelor umane va fi colosală, poate atunci Rusia va fi mai aproape de pace. Putin va fi obligat să încheie pacea și să accepte compromisuri pe care nu și le-ar fi imaginat pentru asta. Procesul de pace depinde de ce se întâmplă pe frontul din Ucraina. Cel mai probabil, războiul va merge paralel cu negocierile, va dura luni de zile. …. În realitate, Putin “a asigurat” Rusiei pentru cel puțin o generație ura întregii lumi, nu doar a ucrainenilor. Ce s–a întâmplat în aceste săptămâni în Ucraina, copii omorâți, case distruse, femei violate, sunt răni care nu se vor vindeca prea curând. Este oare posibilă blocarea informațiilor în condițiile lumii de azi ? Nici măcar Ceaușescu nu a reușit. E clar că nu știți ce înseamnă propagandă, minciună și dezinformare rusească. Imaginați-vă Antena 3 din perioada ei “de glorie” înmulțit cu 5. Reușiți? Dar când se va duce rusul în vacanțe la vară, în Grecia, nu va veni și propaganda cu el și adevărul, inclusiv ura lumii, nu îl va lovi în față? Nu se mai duce rusul în Grecia prea curând. În cel mai bun caz, se va duce în Crimeea, poate în China, iar elita moscovită, în colonii speciale în sudul Turciei, la Antalya. Uitați de charterele din care coborau la Milano amante de bogătani ruși, care goleau magazinele de modă. Asta va deveni istorie….. Regimul politic nu se va schimba odată cu dispariția fizică a lui Putin. Rusia post Putin nu va deveni o democrație. Va fi precum traversarea deșertului de către triburile evreiești după fuga din Egipt. Trebuie să dispară generația care a trăit în robie și să apară una care să gândească cu adevărat liber. Rusia nu a cunoscut nici măcar o destalinizare reală, doar o combatere a cultului personalității lui Stalin. Că tot vorbește Putin de denazificare, ar trebui să se repete în Rusia ce s-a întâmplat în Germania după 1945. Mai poate Putin să păstreze puterea? Da, poate și o va face. Nu există opoziție, nu există presă alternativă. Din regim autoritar, regimul lui Putin vă deveni o veritabilă dictatură…..Rezultatul războiului se va decide pe câmpul de luptă. Dacă Ucraina nu se bătea eroic cu ajutor de intelligence și armament din partea Occidentului, Putin ar fi fost acum dincolo de granițele de vest ale Ucrainei, amenințând Polonia….. Dar relația cu China? S-a văzut acum că relația Rusia – China nu este atât de solidă. China nu moare de dragul Rusiei, nu riscă pentru ea sancțiuni din partea Occidentului. Nu a susținut serios Rusia, nici economic, nici militar….. România este defazată, ca tot timpul în ultimii 30 de ani. Când se prăbușea URSS, România încheia cu ea tratat de prietenie. Mai recent, când Rusia anexa Crimeea, Guvernul Ponta pregătea relansarea relației cu Rusia și deschidea Centrul Cultural Rus la București, la 100 de metri de sediul Guvernului. Iar acum cu războiul declanșat de invazia lui Putin, elita politico-militară a României se pare că a pariat pe Rusia. Uitați-vă pe grupurile cu tineri pensionari din servicii, din Armată sau oameni de afaceri care provin din structurile militarizate. Majoritatea sunt admiratori ai lui Putin. De altfel, la nivelul MAE, SIE, SRI rușii sunt preferați ucrainenilor care sunt considerați mult mai periculoși. Este felul în care elita de securitate rezultată din aburii lui decembrie 1989 a înțeles să facă politică în fostul spațiu sovietic. Asta explică de ce Polonia e lider regional, iar România face tandem cu Bulgaria. De ce în Polonia sunt 10.500 de militari străini, iar în România 3.300. De ce Biden merge la Varșovia și nu la București. Integral: https://spotmedia.ro

OBOR„Suveranismul” lui Viktor Orbán e… chinez! (VII). Ungaria – un partener înflăcărat al Chinei în inima Europei ….. Analiştii internaţionali susţin că deşi Ungaria este principala destinaţie pentru investiţiile chineze în Europa Centrală şi de Est, fluxurile de investiţii au încetinit în ultimii ani şi sunt concentrate în principal fie pe infrastructură (cum ar fi căile ferate sau porturile continentale), fie pe achiziţii (cum ar fi hoteluri şi fabrici de asamblare), creând locuri de muncă durabile în noi sectoare de ocupare a forţei de muncă. Energia solară este un domeniu nou promiţător pentru investiţiile chineze, mai ales că Ungaria se străduieşte să reducă emisiile şi să respecte mandatele UE privind energia verde. China National Machinery Import and Export/CMC din China a finalizat (2019) construcţia unei centrale solare de 120 de milioane de dolari în Kaposvar, anunţată pentru prima dată în 2019. Ungaria, prin sporirea conexiunilor cu China, de la începutul anilor 2000, a devenit una dintre cele mai vulnerabile ţări din regiune prin prisma influenţei chineze sub Guvernul Orbán Viktor, conform analiştilor. Vulnerabilitatea Ungariei se datorează instituţiilor de stat relativ slabe, care sunt în mare parte controlate de un partid de guvernământ din ce în ce mai autoritar şi de vocea limitată a societăţii civile. Uşurinţa cu care Beijingul a facilitat capturarea elitei joacă un rol important în capacitatea Chinei de a cultiva factorii de decizie cheie, care, la rândul lor, sunt dornici de relaţii mai bune cu omologii lor chinezi….. Ungaria a devenit unul dintre cei mai puternici susţinători ai Beijingului în UE. A fost prima ţară din UE care a semnat BRI de la Beijing. Din 2012, este şi membru al Formatului 17+1 şi a găzduit summitul anual al acestui format la Budapesta în 2017. Spre deosebire de unii dintre omologii săi regionali, Orbán a participat la Summitul virtual 17+1 (09.02.2021), organizat de China, lăudându-l personal pe Xi Jinping pentru asistenţa pe care China a oferit-o Ungariei în timpul pandemiei de COVID-19. Doi dintre cei mai proeminenţi şi controversaţi investitori chinezi din Ungaria – Bank of China şi Huawei Sediul regional al Bank of China – Central and Eastern Europe/CEE/Banca Chinei pentru Europa Centrală şi de Est se află la Budapesta, unde a servit, din 2003, ca intermediar pentru a facilita fluxurile de investiţii chineze şi a finanţa infrastructura. Bank of China (Central and Eastern Europe/CEE) şi-a înfiinţat propria filială ungară de sine stătătoare, Bank of China (Hungária), în 2014, care, ulterior, sa extins şi în Austria şi Republica Cehă. Banca Naţională a Ungariei/ Magyar Nemzeti Bank a consimţit ca Bank of China (Hungária) să devină o casă regională de compensare şi decontare în yuani /RMB. Ungaria a fost, de asemenea, prima ţară din Europa Centrală care a emis obligaţiuni suverane denominate în RMB, în 2016. Huawei a sosit în 2005, stabilindu-şi principalul centru european de aprovizionare în Ungaria. De acolo, distribuie produse în Asia Centrală, Europa, Orientul Mijlociu, Africa de Nord şi Rusia, fiind al doilea cel mai mare furnizor de telefonie mobilă din ţară, bucurându-se de 30% cotă de piaţă în domeniul telefoniei mobile şi 20% în achiziţia de tablete. Huawei deţine, de asemenea, mai multe fabrici de asamblare şi doreşte să-şi extindă prezenţa în sectoarele de dezvoltare a infrastructurii de telecomunicaţii şi Internet ale Ungariei (la fel ca şi rivalul său, ZTE). Ambele companii reprezintă puncte sensibile pentru SUA şi mulţi dintre partenerii Ungariei, printre care UE şi NATO, deşi există puţine respingeri publice împotriva Huawei în Ungaria. În plus, în ciuda presiunilor din partea administraţiei Trump de a reduce activităţile Huawei, guvernul Orbán a anunţat, în 2020, înfiinţarea unui nou centru de cercetare şi dezvoltare al companiei în Ungaria. Alegătorii Fidesz se manifestă, în prezent, pro-Beijing – abordare stranie pentru un partid cu origini de mişcare anticomunistă Influenţa chineză de tip soft power În prezent, există cca 20.000 de etnici chinezi care trăiesc în Ungaria, dintre care unii au sosit printr-o schemă de vize de aur, întreruptă acum, similară celei din Grecia – pe care guvernul Orbán a promovat-o în intervalul 2013 – 2017. Academia Chineză de Ştiinţe Sociale a înfiinţat think-tank-ul Institutul China-CEE la Budapesta, în 2017. Prima instituţie de cercetare politică sponsorizată de chinezi din regiune, scopul său fiind de a stabili legături cu instituţiile academice din Europa Centrală şi de Est. Are un mandat vast în domeniul cercetării, care acoperă probleme politice, sociale, tehnologice, economice şi de guvernare în întreaga regiune, nu doar în Ungaria. Multe dintre rapoartele sale sunt scrise de acelaşi grup restrâns de savanţi europeni, cu manageri şi editori chinezi care supraveghează şi finanţează munca lor….. Costurile de construcţie pentru Universitatea Fudan din Budapesta sunt mari, fiind estimate în prezent la cca 1,8 miliarde de dolari, depăşind cu mult alocările anuale recente de stat pentru întregul învăţământ superior din Ungaria (în general, între 900 milioane dolari – 1,5 miliarde dolari). Cea mai mare parte a acestor costuri (aproximativ 1,5 miliarde de dolari) va fi finanţată printr-un împrumut de la Banca de Dezvoltare a Chinei care urmează să fie rambursat în termen de cincisprezece ani. Statul ungar va finanţa restul, dar va dona un teren de 2 milioane de dolari pentru campus. Pretinsul lider în construirea campusului, China State Construction Engineering Corporation/中国建筑集团有限公司, o entitate sancţionată de Departamentul Apărării al SUA pentru legături strânse cu Armata de Eliberare a Poporului/ People’s Liberation Army/PLA şi de către Banca Mondială pentru practici corupte. Este încă un exemplu al modului în care proiectele chineze par să profite de capturarea statului în Ungaria, adesea în detrimentul contribuabililor ungari. Integral: https://adevarul.ro

Duș rece vs. duș fierbinte: care este mai bun?Bucureștenii fac azi ultimul duș pe anul ăsta, că de mâine se scumpește apa caldă  Ultima noapte de duş, întâia noapte de lighean! Mii de bucureşteni s-au înghesuit azi în băi să facă un duş, după ce Consiliul General a votat majorarea preţului gigacaloriei….. „Io ştiam că gigacaloriile sunt alea din şaorma, da’ probabil ăia de la CET mănâncă multă şaorma, că de câte ori se scumpeşte gigacaloria, se scumpeşte şi apa caldă”, îşi dă cu părerea Marcel, 42 de ani, şofer de taxi. „Aia e, facem şi noi un duş acum, cât e preţul vechi, şi mai facem unul la anul, sau când s-o ieftini la loc.” „Dacă tot e duş, duş să fie! O să folosesc şi săpun, deşi am auzit pe Whatsapp că şi ăla se scumpeşte”, spune Eufrosina, 29 de ani, ajutor operator păcănele. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 31 martie.”Să vă pregătiţi: De vineri începe prima majorare, dintr-o lungă serie de creşteri care nu ştim unde se va opri, a ratelor la bancă, iar cel mai mult se va vedea la creditele ipotecare luate atunci când dobânzile erau mici.”

All about the weather and spring temperature in Japan! - WAttention.comBuna dimineata intr-o zi de joi, 31 martie! Vor fi înnorãri temporar accentuate în jumãtatea de vest a teritoriului unde, mai ales dupã orele amiezii, pe arii relativ extinse va ploua, iar pe alocuri se vor cumula cantitãţi de apã însemnate. În celelalte zone cerul va fi variabil, cu unele înnorãri şi ploi pe arii restrânse, în general slabe cantitativ. Acestea vor avea mai ales caracter de aversã şi izolat vor fi posibile descãrcãri electrice. La munte, precipitaţiile şi temperaturile ridicate vor determina topirea stratului de zãpadã. Vântul va avea intensificãri pe creste, cu rafale de peste 80…90 km/h, iar local şi în celelalte zone, cu viteze de pânã la 50…70 km/h. Temperaturile maxime  se vor încadra, în general, între 14 şi 24 de gr; minimele termice vor fi cuprinse între 5 şi 13 gr. Bucuresti: cerul va avea înnorãri şi vor fi condiţii ca trecãtor sã plouã slab. Temperaturi intre 21/13 gr.C.

FDA a autorizat al doilea booster pentru persoanele peste 50 de ani  Agenţia pentru alimente şi medicamente din Statele Unite (FDA) a autorizat cel de-al doilea booster al vaccinului anti-COVID-19 Pfizer-BioNTech pentru persoanele de peste 50 de ani din cauza îngrijorărilor legate de scăderea imunităţii în această grupă de vârstă, au anunţat astăzi reprezentanţii celor două companii farmaceutice, potrivit Reuters. Totodată, FDA a autorizat al doilea booster al vaccinului Pfizer-BioNTech şi pentru persoanele de peste 12 ani care au sisteme imunitare compromise. Noile rapeluri – a patra doză de vaccin – vor trebui administrate la cel puţin trei luni după a treia doză şi au scopul de a oferi o protecţie mai mare împotriva formelor severe de COVID-19 şi împotriva riscului de spitalizare, au anunţat reprezentanţii alianţei Pfizer-BioNTech. Această autorizare a fost emisă într-o perioadă în care oamenii de ştiinţă au exprimat o serie de îngrijorări legate de o subvariantă Omicron extrem de contagioasă, BA.2, care a determinat o creştere a numărului cazurilor de COVID-19 în alte ţări….. Iniţial, Pfizer şi BioNTech au cerut ca al doilea booster al vaccinului lor anti-COVID-19 să fie aprobat pentru persoanele de peste 65 de ani, conform documentului depus la FDA şi care cita date medicale obţinute în Israel, unde al doilea supra-rapel este deja autorizat pentru multe persoane de peste 18 ani. Reprezentanţii alianţei Pfizer-BioNTech nu au explicat motivul pentru care autorităţile medicale americane au decis scăderea pragului de vârstă pentru persoanele eligibile la vaccinarea cu al doilea booster (de la 65 de ani la 50 de ani, n.r.). Oamenii de ştiinţă şi oficialii din domeniul sănătăţii discută în această perioadă dacă persoanele tinere şi sănătoase au într-adevăr nevoie de a patra doză a vaccinurilor anti-COVID-19. Un studiu realizat pe angajaţi din sectorul sănătăţii din Israel a sugerat că a patra doză oferă doar o creştere mică a protecţiei imunitare în acea grupă de vârstă. Integral: https://www.bursa.ro

Cum putem face pneumonie chiar şi după o formă uşoară de Covid. Beatrice Mahler ne spune regula de aur …. ”Avem mai multe tipuri de pacienți care vin către Institutul Marius Nasta după trecerea prin Covid-19. Sigur, sunt pacienții care au avut formă de afectare severă, la care recuperarea este lentă și, din păcate, din ceea ce vedem la majoritatea cazurilor, infecțiile pe care le au sunt infecții cu ciuperci, extrem de agresive și care extrem de greu răspund la tratament. Sunt cazuri la care succesul terapeutic este limitat. Mai avem o categorie de pacienți – cei care au avut o formă ușoară de Covid-19, aparent nu au necesitat suport important, decât simptomatic în perioada de boală, dar care rămân cu un sindrom de tuse extrem de deranjant. Aceasta necesită o evaluare completă, pentru că de foarte multe ori am descoperit în spatele acestui sindrom de tuse o patologie care era lent manifestată în organism și care a necesitat diagnostic și tratament. Și, poate specific valului Omicron, aș spune eu, față de celelalte valuri, la formele ușoare de Covid pacienții rămân cu o imunitate afectată, astfel încât la 2-3-4 săptămâni după trecerea prin Covid fac din nou febră și plămânul lor, care este extrem de fragil, dezvoltă pneumonie și au nevoie de evaluare, de tratament, de antibiotic. Lucrurile se complică dacă, din păcate, în perioada în care pacientul a avut infecția cu Omicron, a luat antibiotic. Spun asta cu mult regret: Încă sunt pacienți care folosesc tratamentul antibiotic atunci când vorbim despre o infecție virală”. Care e sursa infecțiilor cu ciuperci? ”De regulă, vorbim despre pacienți care au avut tratamente antibiotice. Antibioticul, prin modalitatea de acțiune, are beneficii, pe de o parte, dar pe de altă parte, distruge și bioflora organismului. Locul în care bioflora se distruge și dispare pentru o anumită perioadă de timp din anumite organe nu rămâne gol, el este ocupat de anumite ciuperci, pentru că ele sunt organisme foarte rezistente, cu o structură mult mai bine dezvoltată decât bacteriile. Pe baza acestui dezechilibru creat de consumul de antibiotic, de consumul de cortizon (obligatoriu dacă vorbim de Covid-19), apare o proliferare a acestor ciuperci….. Sfaturi și recomandări ”Punctul numărul 1, esențial: Antibioticul se ia numai la recomandarea medicului și doar dacă simptomatologia impune, pentru că virusul nu va reacționa niciodată la tratamentul antibiotic. Apoi, este extrem de important și să nu uităm că orice răceală trebuie să beneficieze de tratament simptomatic. Iar atunci când rămânem cu o tuse restantă după o infecție virală trebuie să evaluăm ce se întâmplă, pentru că am descoperit cancere în acest mod, am descoperit tuberculoză, am descoperit leziuni care cu siguranță existau și înainte de infecția cu SARS-CoV-2, dar erau încă fără manifestare clinică”. Integral: https://spotmedia.ro

MILIONARI ÎN UNIFORMĂ. Averile polițiștilor de Frontieră: case pe litoral, vile, ferme și spații comerciale / EP. 1MILIONARI ÎN UNIFORMĂ. Averile polițiștilor de Frontieră: case pe litoral, vile, ferme și spații comerciale / EP. 1 Apartamente în regim hotelier pe malul mării, plus un supermarket în centrul Galațiului Eduard Ivașcu s-a angajat chiar în construirea unui hotel Cazul hilar al comisarului Valeriu Bodoga: a divorțat dar locuiește tot cu soția în cele două apartamente lipite dintr-un bloc nou, totalizând 155 mp Bodoga a cerut Poliției de Frontieră să-i deconteze chiria în apartamentul trecut oficial pe numele soției Mai mult, a cumpărat și casa socrilor chiar după ce a divorțat formal. Tata-socru: „Eu nu știu să fie divorțați” La Rădăuți-Prut, Marius Gavrilescu (Șef Sector), deține o vilă cu seră, o fermă de 40 de vaci și o fabrică de cașcaval. Alt polițist: vilă nouă în suburbie și două apartamente în oraș Salariile polițiștilor de Frontieră trec rar de 1.000 de euro net Apartamente la Mamaia introduse în circuitul turistic, dar pe numele tatălui. O garsonieră donată de o mătușă. Cea mai populară carmangerie din Galați, pe numele mamei. O fermă cu 40 de vaci în nordul țării, la Rădăuți Prut, a soției. Vilă de sute de metri pătrați ridicată la Darabani cu munca subordonaților. În Iași, două apartamente lipite, într-un bloc construit recent, trecute pe numele fostei soții. Vilă de 150 mp, într-o suburbie a Botoșaniului, cumpărată de la mama. Acestea sunt doar câteva dintre proprietățile subofițerilor și ofițerilor care lucrează pe raza Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Iași, care cuprinde județele Botoșani, Iași, Vaslui și Galați. În fruntea lor, comisarul-șef Victor Mariniuc pare omul pentru care s-a inventat expresia: „N-are nici cu ce să tulbure apa din ceaun”. Nicio casă, niciun teren, un Logan din 2018 și datorii de peste 62.000 de euro.  Trei apartamente în patru ani Comisarul de poliție Eduard Laurențiu Ivașcu, ofițer ce activează în zona Galațiului, a notat mai multe proprietăți imobiliare. Astfel, potrivit declarației de avere completată în luna mai 2021, acesta deține: un apartament de 36 mp în Mamaia (Constanța) cumpărat în 2014, un alt apartament de 80 mp achiziționat în Galați în anul 2018….. Cea mai mare carmangerie din Galați În Galați, una dintre cele mai apreciate carmangerii este Top Store. Cu produse alimentare tradiționale, punctul forte al magazinului este măcelăria în care se lucrează „la vedere”. Cumpărătorii îi văd pe angajați cum tranșează carnea și pot să-și aleagă tipul de produs și modul de porționare. Top Store este operat prin firma Ian Intertop. Această societate o are drept asociat unic pe Maricica Ivașcu (66 ani), mama polițistului de frontieră. „Sunt ale lor, ale părinților (firmele – n.r.) fiindcă sunt de 20-30 de ani în business. Împreună se ocupă de tot”, a afirmat Ivașcu.  Profitul Ian Intertop pe anul 2020 a fost de peste 195.000 de lei, cu 46 de salariați. În 2019, profitul net s-a cifrat la aproape 300.000 de lei.  Concluzie: ofițerul Eduard Ivașcu deține trei apartamente. Două dintre acestea, din Mamaia, sunt închiriate prin firma tatălui de 69 de ani. În Galați, mama de 66 de ani manageriază cea mai cunoscută carmangerie. Integral: https://www.reporteris.ro

Să vă pregătiţi: De vineri începe prima majorare, dintr-o lungă serie de creşteri care nu ştim unde se va opri, a ratelor la bancă, iar cel mai mult se va vedea la creditele ipotecare luate atunci când dobânzile erau mici. Dacă acum ai nevoie de o creştere de 4% a unui salariu mediu, din toamnă vei avea nevoie de o creştere de 16% ca să plăteşti rata  De vineri, 1 aprilie, IRCC – indicatorul de referinţă pentru creditele ipotecare şi de consum luate de populaţie – va înregistra prima creştere mai substanţială, ceea ce va aduce majorarea semnificativă a ratelor la bancă. Cel puţin petru creditele ipotecare luate în anii anteriori, când dobânzile erau mici, această creştere se va vedea cel mai bine şi va începe să usture. Acum IRCC este de 1,17%, nivel care a luat în calcul tranzacţiile de pe piaţa monetară interbancară din T3/2021, când încă era linişte….. Săptămâna următoare, pe 5 aprilie, BNR va avea o nouă şedinţă de politică monetară, unde analiştii se aşteaptă să majoreze dobânda de la 2,5% la 3%, pentru a pregăti terenul pentru perioada în care va încerca să preia controlul inflaţiei. Acum, inflaţia în România, ca de altfel peste tot în lume, este determinată de explozia preţurilor la energie şi de creşterea preţurilor la materiile prime agricole. La noi, 80% din creşterea inflaţiei are la bază creşterea preţurilor enegiei, dar care, prin plafonarea decisă de guvern, va tempera şi creşterea inflaţiei. Dar şi aşa inflaţia va rămâne la 9% dacă nu chiar peste, pentru că guvernul nu poate să plafoneze toate preţurile produselor şi serviciilor care au început să crească din cauza majorării preţurilor materiilor prime. În jurul nostru, Ungaria a ridicat dobânda de referinţă la 4,4%, iar Polonia are o dobândă de politică monetară de 3,5%. Pe piaţa interbancară, ROBOR la trei luni, celălalt indicator folosit pentru creditele de consum şi ipotecare luate înainte de apariţia IRCC-ului – 2018 -, este cotat la 4,56%, dar tranzacţiile efective în piaţă sunt făcute la o dobândă de 3,5%. ROBOR este mai degrabă un indicator de percepţie, care anticipează ceea ce se va întâmpla. Chiar dacă băncile cotează între ele aceste date, tranzacţiile efective la aceste dobânzi sunt minime sau chiar deloc. Istoric, ROBOR are un punct procentual peste tranzacţiile din piaţă. De aceea PSD a introdus IIRCC acum patru ani. Pe piaţa titlurilor de stat, randamentele s-au mai stabilizat după ce BNR a început din nou să cumpere titluri de stat pe 9 martie pentru a detensiona piaţa, care înregistra o diferenţă mare între cotaţiile de cumpărare şi cele de vânzare de titluri de stat….. Problema este că nimeni nu ştie unde se va duce inflaţia, mai ales că acest conflict din Ucraina, care a aruncat în aer toate pieţele de materii prime, pare că se va prelungi destul de mult. Sancţiunile lumii occidentale împotriva Rusiei afectează pe toată lumea – şi pe francezi, şi pe nemţi, şi pe americani, şi pe români, nu numai pe ruşi. Preţurile actuale la petrol, peste 100 $/barilul, sau la gaze nu pot fi preluate atât de uşor în producţie, iar ulterior să fie transmise consumatorului final. Pe piaţa occidentală, Fed – banca centrală a SUA – a ridicat dobânda la 0,5%, dar a anunţat că va opera cel puţin cinci creşteri de dobândă, în încercarea de a prelua controlul inflaţiei. În Europa BCE încă nu a început procesul de creştere a dobânzilor, dar se pregăteşte…..De la 1 aprilie să vă uitaţi la noile rate de plată pentru creditele de la bancă. Din păcate este prima creştere dintr-un viitor şir de creşteri. Integral: https://www.zf.ro

Marea bătălie pentru controlul materiilor prime / Cum au ajuns grâul, gazul, nichelul sau pământurile rare arme geopolitice  Grâu, porumb, floarea soarelui, dar și mărfuri precum gazul natural, nichelul, neonul, toate sunt folosite acum tot mai mult ca arme politice, în ideea că cine va deține monopolul asupra lor se va putea impune politic și comercial. … Asistăm acum la un război economic la nivel global care nu va cruța pe nimeni, în ciuda asigurărilor date de miniștrii Câciu și Chesnoiu cum că noi nu vom fi atinși de penurie. Diplomația economică românească și lipsa unei strategii de a asigura independența alimentară a României decontează acum toate erorile ultimilor 30 de ani. Conflictul ruso-ucrainean și sancțiunile împotriva Rusiei provoacă perturbări pe o serie de piețe, în special pe cea a grâului, scrie și Financial Times. Costul în creștere al energiei are efecte inclusiv în privința costurilor îngrășămintelor folosite de fermieri. În ultimele trei decenii, industria mărfurilor a fost unul dintre cele mai izbitoare exemple de globalizare, care a creat averi uriașe pentru traderii de materii prime. Magneziul Aliajele pe bază de magneziu sunt utilizate în industria aerospațială și în cea auto. De asemenea, sunt utilizate la fabricarea unor articole sportive, camere, aparate, rame pentru bagaje, sateliților spațiali, precum și în gravură. Magneziul amestecat cu var este injectat în furnale pentru a îmbunătăți proprietățile mecanice ale oțelului. Magneziul mai este folosit în producția de titan, uraniu și hafniu. Aici, topul producătorilor mondiali de magneziu. China și Rusia conduc detașat. Aluminiul Este al doilea metal cel mai folosit din lume, după fier. Extracția lui este foarte costisitoare și consumatoare de energie. Poate că cea mai ”la vedere” utilizare a lui este în conservarea alimentelor. De asemenea, după oțel, este cel mai folosit material pentru fabricarea cuțitelor, recipientelor, oalelor și a altor ustensile de bucătărie. Majoritatea cutiilor pentru băuturi sunt fabricate din aluminiu. Sosurile, berea, sucurile, sunt doar un exemplu. În construcții, aluminiul este folosit la structurile de susținere în aliaje cu alte metal. În transporturi, (terestre, maritime sau aeriene) e folosit nu numai pentru exterioare, ci și pentru componente mecanice. Cel mai bun exemplu este cel al avioanelor, unde aluminiul este preferat datorită costului și greutății sale relativ mici. Deși nu este cel mai bun conductor de electricitate, aluminiul este utilizat pentru turnuri de înaltă tensiune, unde liniile electrice trebuie să fie ușoare, flexibile și cât mai ieftine posibil…..Aluminiul e intens folosit la fabricarea aparatelor de uz casnic precum frigidere, sobe, mașini de spălat, cuptoare sau cuptoare cu microunde, fiind rezistent la căldură, este durabil și este foarte ușor …. Iată aici topul producătorilor de aluminiu din lume. China, India și Rusia conduc detașat. Pământurile rare Metalele denumite pământuri rare reprezintă un grup de 17 elemente extrem de importante, socotite critice, pentru asamblarea a aproximativ un sfert din tehnologia actuală – de la telefoane mobile, com­po­nente de calculator și motoare electrice până la tehnologii precum bateriile electrice, armamentul sofisticat și tur­binele eoliene. Vezi aici top producători de pământuri rare. China domină copios. La paladiu, 40% din producția mondială vine din Rusia. Elementul chimic este folosit de producătorii de automobile pentru a elimina emisiile toxice din gazele de eșapament. La neon, la fel. Cât privește alimentele, vedeți aici cum e cu exporturile de floarea soarelui și grâu. La ambele mărfuri, România stă bine. Dar totul depinde de vreme. Integral: https://economie.hotnews.ro

Fonduri europene și transporturi: de ce e România altfel decât Polonia? (I). Codași la absorbție De câte ori guvernele se succed, gradul scăzut de absorbție a fondurilor europene în România e un fel de „grea moștenire a vechiului regim”, invocată de noii guvernanți, care de declară exasperați de cei vechi, dar competenți și dispuși să facă totul pentru a remedia situația.  La putere, noii guvernanți încep să-și asume merite în materie de fonduri europene, pentru a le trece la final de mandat în materialele electorale. În același timp, românii simt drumurile proaste și trenurile care întârzie pe pielea lor. Cum stau lucrurile cu adevărat? O comparație între România și Polonia, cealaltă țară mare din Estul Europei, este relevantă. Începem prin a pune în relație situația transporturilor din cele două țări și cifrele referitoare la perioada 2014-2020, care e încheiată din punctul de vedere al exercițiului financiar al Uniunii Europene…..

  • România e pe locul 4 din coadă în UE la gradul de absorbție, în perioada 2014-2020. România are autostrăzi și drumuri expres mai puține decât Polonia. Cu toate acestea, transporturile sunt pe locul I la capitolul fonduri structurale și de investiții, în această țară. În România, ele sunt doar pe locul al doilea.
  • Banii proprii cheltuiți de România, din PNDL-urile lui Liviu Dragnea, sunt aproximativ egali cu fondurile europene accesate. Drumurile construite din PNDL-uri sunt subiect de anchete ale DNA și ale jurnaliștilor.
  • Ca să ia, totuși, bani europeni, Guvernul Dăncilă-Dragnea a inventat supracontractarea. Asta înseamnă mai multe investiții decât permit fondurile alocate de UE, în speranța că banii pierduți undeva vor putea fi cheltuiți altundeva. România a depășit cu 52% suma alocată, la capitolul „investiții decise”.

La 31 decembrie 2021, România avea un grad de absorbție de 55% la capitolul Fonduri Structurale și de Investiții, iar Polonia, 68%….. Studiu de caz: transporturile O bună parte din fondurile europene structurale și de investiții reprezintă finanțări pentru transporturi. Acest capitol e simptomatic pentru România, dată fiind starea proastă a infrastructurii. La acest capitol, cel mai discutat indicator este al faimoșilor kilometri de autostradă. E vorba de o investiție centrală, finanțabilă relativ ușor din fonduri europene, dar și un succes ușor de fluturat în fața electoratului. Oricât și-au reproșat unii altora și s-au felicitat pe ei înșiși politicienii români, din acest punct de vedere România nu se putea lăuda la finalul lui 2020, conform Eurostat, decât cu aproximativ 866 de kilometri de autostrăzi și drumuri expres, doar puțin mai mult de jumătate din cei 1.676 ai Poloniei. Iar asta, în condițiile în care suprafața României (328 de mii de kilometri pătrați) este cam 76% din cea a Poloniei (313 mii de kilometri pătrați). România stă mult mai prost decât Polonia și dacă raportăm kilometrii de drumuri la populație, care e aproape dublă în cazul celei din urmă (aproape 38 de milioane). Drumurile proaste și puține ale României se văd deci nu numai cu ochiul liber, ci și în cifre. Paradoxal, însă, România a solicitat și primit mai puțini bani, inclusiv procentual, pentru transporturi….. Viteza cu care se circulă cu trenul în România e un indiciu clar despre starea în care se află rețeaua de căi ferate. În funcție de surse, ea e între 40 și 70 de kilometri pe oră, în timp ce în țările Europei occidentale ea depășește de regulă 140 de kilometri pe oră. Cu toate acestea, în materie de fonduri europene, România a decis pentru 2014-2020 repararea a 214 kilometri de cale ferată, în timp ce Polonia, țară în care trenurile circulă cu peste 100 de kilometri pe oră, a decis 1.896 de kilometri, adică de aproape nouă ori mai mult. Asta, în condițiile în care Polonia avea în 2019, conform Statista, în jur de 18.500 de kilometri de cale ferată, față de România, numai 10.700. Dacă raportăm la suprafață sau populație, regăsim situația de la drumuri. Indicatorii de la căi maritime sau drumuri obișnuite se prezintă asemănător. România e totuși pe locul 1 în Europa la ceva: supracontractarea Prin 2018, an în care România avea un grad de absorbție a fondurilor structurale și de investiții de 24%, Guvernul Dăncilă a dat o ordonanță de urgență care permitea supracontractarea proiectelor din zona fondurilor europene cu 50 până la 200%, în funcție de sector. Era vorba de „lărgirea bazei de proiecte”, mai simplu spus – de mai multe drumuri, căi ferate și alte genuri de investiții decât am fi putut finanța din bani europeni. Prin acest artificiu financiar și legal, banii europeni din proiectele ratate ar fi urmat să fie mutați legal către alte proiecte conforme cu normele deconturilor de la Comisia Europeană….. Nu e clar cât din gradul de absorbție de 55% al României se datorează acestei strategii și nici ce s-a ales de proiectele care nu au primit finanțări. Cert e că o rată mare decis/planificat au și țări precum Grecia sau Croația, dar în cazul lor rata de absorbție e peste media europeană. Integral: https://economie.hotnews.ro

John Bruton: 'We have to do everything we can to stop Brexit from happening'JOHN BRUTON, FOST PRIM-MINISTRU AL IRLANDEI:“Vom avea cel puţin două blocuri geopolitice care se vor confrunta în deceniile următoare”  …. Bruton a declarat: “Este imposibil să nu existe anumite neînţelegeri între prieteni şi aliaţi, iar Uniunea Europeană va continua să aibă perspective diferite faţă de Statele Unite pe anumite probleme. Dar dacă interpretezi globalizarea ca lumea întreagă să fie parte dintr-un sistem complet de comerţ, acesta este un capitol încheiat. Acum ne uităm probabil către două-trei lumi separate, fiecare cu propriul sistem de comerţ şi schimb, dar neintegrat cu celelalte. Va fi o lume care va avea China în centrul său, va fi o altă lume euro-atlantică şi va mai fi o problemă cu privire la unde va pivota India, unde se vor situa ţările din Africa şi cred că votul de la ONU pe rezoluţia privind războiul din Ucraina a arătat că un număr de ţări cu populaţii foarte mari nu a votat cu noi pentru condamnarea Rusiei. Deci văd că se creează măcar două lumi, dacă nu trei. Una cu China în centru, una transatlantică şi unde sunt graniţele lor…, asta nu ştiu, rămâne de văzut. Cred că suntem într-o competiţie să arătăm că modelul european şi american este mai atractiv şi le oferă oamenilor o viaţă mai bună decât sistemul autocratic alternativ”. Fostul politician şi diplomat irlandez i-a mai “sfătuit” pe liderii din lumea vestică să dea vina pe Vladimir Putin pentru inflaţia cu care se confruntă lumea euro-atlantică. Trebuie, însă, menţionat că inflaţia a accelerat puternic din debutul lui 2021, creşterea preţurilor fiind costul evitării unei depresiuni economice în urma crizei sanitare Covid – în ultimii doi ani s-au printat peste 4 trilioane de dolari doar de către banca centrală americană, fără a lua în considerare impactul politicilor fiscale şi monetare relaxate din 2020 şi 2021. “Intrăm într-o fază în care provocările politice (din Vest) vor fi enorme (din cauza inflaţiei, a crizei energetice şi a unei posibile crize alimentare în Orientul Mijlociu). Menirea politicii este să asigure o relativă stabilitate socială, nu să facă să dispară părerile diferite – trebuie să rezolve probleme într-un mod care este posibil să aducă un rezultat plăcut, dar un rezultat care poate fi acceptat. Vom avea o competiţie majoră între cei puternici (şi cei slabi), care vor dori să se asigure că cei slabi vor plăti costul acestui război şi al inflaţiei suplimentare şi că ei nu vor dispărea. Asta în sine va duce la conflicte şi nu doar în ţările arabe, care vor fi lovite cel mai puternic de creşterea preţurilor la produse alimentare, ci şi în Europa. Vedem proteste împotriva creşterii preţurilor la combustibili: este ca şi cum ai protesta împotriva stării vremii. Aceste creşteri ale preţurilor la alimente sunt inevitabile. Putem trata simptomele pentru a reduce impactul, dar ideea că putem evita schimbări structurale majore în economie este naivă. Integral: https://www.bursa.ro

Vultur îmbăindu-se în canalul Crimeii de Nord, în aşteptarea trenurilor chinezeşti la Sevastopol  Ce maica pravoslavnică rusă căutăm noi în Slavutîci, domnule? Nici n-au apucat trupele ruse să ocupe Slavutîci şi să fure primarul, că Ministerul Apărării ruşilor de pretutindeni a şi scos pe masă noua tactică militară, aceea a îndeplinirii obiectivelor şi a concentrării pe ,,apărarea” republicilor din Donbas. Care republici donbasovene se apără de „naziştii” ucraineni bombardând ticălos Mariupolul, dar asta e altă problemă. Aşa că militarii ruşi au dat drumul primarului şi au plecat din oraş să se adăpostească prin pădurile roşii din jurul Cernobîlului.  …. Distrugerile din Ucraina sunt uriaşe, au ajuns la peste de patru ori PIB-ul ţării. Suma este enormă şi va fi nevoie de mai mult de un deceniu pentru a se reconstrui bună parte din ce s-a distrus. Vom asista la o cursă paralelă, reconstrucţia Ucrainei versus reconstrucţia armatei ruse. Biata Ucraină va plăti din greu, iar grija comunităţii internaţionale ar trebui să fie ca Rusia să plătească şi ea un preţ măcar aidoma, asta ca să simtă şi mujicul cu mintea ameţită de votca imperialistă ce înseamnă să ieşi din izba ta cu parul ca să omori capra vecinului, pentru că a lui dă lapte european, iar a ta e cam stearpă, deşi pravoslavnică. Ca atare ridicarea imediată a sancţiunilor după modelul ministresei de Externe engleze nu mi se pare a fi o chestiune productivă. Apoi, dacă sancţiunile s-ar ridica iute şi oligarhii ar trece iar la afaceri cu Vestul, Germania nu s-ar lepăda de gazul rusesc cum vrea să facă azi, iar domnişorul Macron n-ar mai construi ceva centrale atomoelectrice, care să asigure Franţei independenţa economică. Ce vreau să spun este că, dacă la Moscova or fi nişte silovicki care vor să salveze Rusia ieşind rapid din război cu preţul căpăţânii lui Putin înainte ca economia rusă să fie pusă pe butuci, Occidentul nu ar trebui să accepte asta decât cu preţul reconstruirii Ucrainei. Când Ucraina va fi cum a fost şi maica Rusie poate fi la fel ca înainte de invazie, asta este corectitudine politică, nu mâş-maş-urile limbistice cu care ne-a pisat Bruxelles-ul amar de ani. Davai ceas Audemars Piguet  Băieţii din FSB au jefuit un magazin în care se vindeau ceasuri elveţiene scumpe. Se comportă bieţii aidoma bandelor de cartier BLM, care de dragul vieţilor celor de culoare jefuiesc magazine la manifestaţii. Dar băieţii de cartier din Moscova n-au avut în vedere numai „pedepsirea” Elveţiei pentru că a renunţat la neutralitate, ci probabil şi interesul pecuniar personal. De, nu se ştie ce va urma după invazie, un ceas Audemars Piguet e o asigurare pentru zilele de după epurarea FSB pe motiv de niet davai palton ucrainean lui Putin. Ai noştri cu vopseaua noastră, ai lor cu balega lor Au şi ruşi faliţii lor, aşa cum şi noi îi avem pe ai noştri. Ai noştri mâzgălesc cruci prin cimitire, iar ai lor cară balegă să o depună pe preşurile celor ce îndrăznesc să vorbească despre „operaţiunea militară specială” din Ucraina ca fiind ce este, o invazie rusă, atât şi nimic mai mult. Şi, ca să fie în ton cu măreaţa armată rusă care bombardează otova blocuri, şcoli şi spitale, naţionaliştii ruşi vandalizează uşile apartamentelor jurnaliştilor ne-vânduţi lui Putin. Au ruşii ăştia o ură viscerală pe locuinţe şi pe mobilier ceva de speriat…. Bombe contra apă în loc de apă contra chinezării Uite de ce au ocupat ruşii oraşul Herson, ca să umple cu apă canalul Crimeii de Nord, ca să aibă şi fermierii pravoslavnici cu ce iriga culturile la vreme de secetă. Este o victorie rusă importantă, deşi eu nu înţeleg costul acesteia: cu banii pierduţi în război, ruşii puteau desaliniza apa de mare sau puteau condiţiona fluxul de gaz către Ucraina de fluxul de apă către Crimeea, la paritate. Dacă nu au ocupat chinezii Crimeea… Acum n-ar mai fi bombardat nimeni blocurile de locuinţe şi şcolile, apartamentele s-ar fi umplut cu chinezării ieftine, iar Sevastopolul ar fi fost staţia terminus al noului drum al mătăsii. Integral: https://spotmedia.ro

Putinismul şi capătul de linie al Rusiei imperiale  Putinismul este staţia terminus a istoriei ruse ca istorie imperială. În sinteza de agresivitate militară, mesianism panslavist şi represiune internă se poate citi linia unei întregi evoluţii. Cinci secole de imperialism rusesc se află concentrate în războiul din Ucraina. Regimul lui Putin este întemeiat nu doar pe capriciul unui tiran, ci şi pe disponibilitatea unei naţiuni, cea rusă, de a accepta autocraţia ca pe un cost firesc al menţinerii grandorii imperiale. Nu doar propaganda explică adeziunea ruşilor la putinism, ci şi nostalgia sovietică, ea însăşi crescută pe trunchiul nostalgiei ţarismului biruitor. Putinismul manipulează, cu o iscusinţă goebbelsiană, acest strat de resentimente: statul rus, prădător şi vorace, garant al arbitrariului, îşi întemeiază violenţa, internă şi externă, pe acest mandat istoric, al păstrării măreţiei Rusiei. Miturile putinismului reciclează, oportunist, imaginarul colectiv al Imperiului şi al URSS. Solidaritatea cu naţiunile slave şi ortodoxe, rolul Rusiei de gardian al purităţii morale, frica de încercuirea Occidentului, excepţionalismul moral şi religios: iată elementele religiei politice a putinismului. Că acest excepţionalism este alibiul ce permite edificarea unui stat mafiot, iată realitatea pe care poporul rus, sedus de ispitele sale seculare, alege să o ignore. Asemeni germanilor care au acceptat nazismul, ruşii de acum refuză să accepte tragedia provocată de barbaria statului lor. Orbirea este condiţia dominantă în societatea rusă, iar frica de teroarea difuză acţionează spre a descuraja rezistenţa. Putinismul nu reprezintă o excepţie în linia de dezvoltare a Rusiei ca stat, ci ilustrează continuitatea autocraţiei ca mod de administrare al puterii. În afara unui scurt interval de experiment revoluţionar, la 1905 şi la 1917, statul rus nu a încetat să practice acest stil al arbitrariului despotic. Epoca de după 1991 a marcat eşecul speranţelor, naive, de reîntemeiere. Reîntărit, statul rus a redevenit o autocraţie. Putinismul nu se reduce, aşadar, la natura malefică a unui dictator capricios. Acest regim se hrăneşte din solul unei istorii imperiale. Ţarismul, dincolo de aura sa glamour, a a însemnat un drum presărat de expansiune brutală, putere personală şi asasinate. Moştenirea sa a modelat comunismul sovietic. Leninismul şi stalinismul au rafinat arta amoralismului statal rus. Ca şi regimurile autocratice care îl precedă, putinismul ţine ostatec naţiunea pe care pretinde că o reprezintă. Ideologia oficială maschează, inabil, lăcomia coruptă a cercului puterii. Tirania este, în Rusia, o constantă ce determină conduita statului însuşi. Iată ceea ce suntem obligaţi să admitem. Viitorul Europei, iar nu doar al Ucrainei, este ameninţat, mortal, de statul rus imperial. Atâta vreme cât vocaţia de expansiune şi de asuprire va fi unica raţiune de a fi a Rusiei, un act de agresiune va putea oricând să se producă. Armistiţiul încheiat cu Rusia imperială nu este o pace durabilă, ci doar ocazia unei retrageri strategice. În mantia sa imperială, Rusia nu se poate emancipa de destinul ei secular. Dincolo de putinism se va afla, poate, un alt avatar al aceleiaşi ambiţii de dominaţie. Integral: https://www.contributors.ro

Scandal uriaș în Marea Britanie, legat de numirea în Camera Lorzilor a unui mogul de origine rusă, fiu de spion KGBScandal uriaș în Marea Britanie, legat de numirea în Camera Lorzilor a unui mogul de origine rusă, fiu de spion KGB  Guvernul lui Boris Johnson este zguduit, în ultimele zile, de un nou scandal, de această dată de numirea unui oligarh rus în Camera Lorzilor a Parlamentului Regatului Unit. Evgeni Lebedev, mogul de origine rusă, fiul unui fost spion KGB, a fost numit membru al Camerei Lorzilor în 2020 de Johnson, relatează Reuters. Johnson a ajuns din nou sub presiuni politice uriașe, ca urmare a prieteniei sale cu Lebedev. Numirea oligarhului rus în Camera Lorzilor, în 2020, urmează să fie examinată minuțios, acum, după ce opoziția laburistă a reușit să obțină publicarea informațiilor cu privire la aceasta, după un vot în Parlament. Lebedev, care deține publicațiile London Evening Standard și The Independent, a devenit membru pe viață al Camerei Lorzilor în iulie 2020, primind și titlul de Baron Lebedev de Hampton. În martie 2020, Comisia pentru numiri în Camera Lorzilor (HOLAC) i-a cerut lui Johnson să re-evalueze nominalizarea lui Lebedev, după ce serviciile de informații britanice au spus că numirea acestuia ar putea crea un risc de securitate, conform The Sunday Times…. Boris Johnson a negat, la începutul lunii, că a intervenit pentru a obține numirea lui Lebedev și a spus că acesta nu este „vreun agent al Rusiei”. Marți, laburiștii au votat o moțiune prin care se cere ca documentele legate de numirea lui Lebedev, aflate la guvern, să fie făcute publice până în 28 aprilie. Integral: https://www.reporteris.ro

FOTO) O poză cu Dăncilă, sursă de meme-uri pe rețelele de socializareViorica Dăncilă anunţă că pleacă din PSD şi intră în Grupul Vouă  Fostul premier Viorica Dăncilă aruncă bomba! Potrivit apropiaţilor, aceasta a decis să plece din PSD pentru a se alătura unui grup care îi pune mai bine în valoare talentul şi energiile creatoare….. „Va fi greu, dar va fi şi greu! Aici e altă ligă, după prima repetiţie sunt deja expulizată de obosită ce sunt”, a declarat Dăncilă, stăpânindu-şi cu greu zâmbetul candid care a făcut-o celebră. Împreună cu noii colegi din Vouă, Dăncilă ia în calcul să lanseze un serial de comedie pe Naţional TV, despre o profesoară de atelier care, printr-un concurs hazliu de împrejurări, ajunge prim ministru, consilier la Banca Naţională, cosmonaut şi nu numai. „O să le luăm faţa mai întâi la Trăsniţii, p-ormă la PSD, care n-a ştiut să mă aprecieze!”, a exclamat blonda de la BNR. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 30 martie.”Da, noi avem producție agricolă mare, în 2021 am fost pe primele locuri în Europa. Dar nu avem industrie alimentară. Adică nu avem capacitatea prelucrării. De aici pierdem foarte mult, aruncăm pe câmp. Iar 70% din mâncarea de bază, nu somon fume sau icre negre, este din import.  Deci prețurile mari din exterior vor veni și în România. Indiferent dacă avem sau nu producție de floarea soarelui sau de grâu, prețurile la raft vor crește, pentru că sunt din import.”

Spring Pictures, Wallpapers and Screensavers for Your Phone. Download for Free!Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 30 martie! In regiunea Muntenia, temperatura maximă va fi de 18/25 gr C, în timp ce temperatura minima va fi de 6/11 gr C. În regiunea Dobrogea, temperatura maximă va fi de 14/23 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de 8/11 gr C. În regiunea Transilvania, temperatura maximă va fi de 15/19 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de 1/8 gr C. In regiunea Moldovei, temperatura maximă va fi de 18/23 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de 4/10 gr C. În regiunea Oltenia, temperatura maximă va fi de 18/23 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de 5/10 gr C. În regiunea Banat, temperatura maximă va fi de 18/20 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de 7/11 gr C, În regiunea Crisana, temperatura maximă va fi de 16/19 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de 5/9 gr C. În regiunea Maramures, temperatura maximă va fi de 16/18 gr C, în timp ce temperatura minimă va fi de 5/8 gr C.  In Bucuresti vom avea un cer senin; temperatura maximă va fi de 23 gr ziua, în timp ce temperatura minimă va fi de 10 gr C.

Aproape 900 de copii au ajuns la spital în această perioadă din cauza virozelor , Știri Botoșani, Sănătate - Stiri.Botosani.Ro“Am scăpat de restricții”: 10 ore de așteptare în camera de gardă a spitalului de pediatrie. “Din 100 de copii, 101 au aceleași probleme: tuse, febră, frisoane. Oare ce sa fie?”  La două săptămâni de când restricțiile anti-COVID au fost înlocuite de recomandări, tot mai mulți copii ajung la camerele de gardă ale spitalelor cu simptome de tuse, febră, frisoane. Cel mai mare spital de copii din București, a fost extrem de aglomerat în ultimele zile. După triaj, cei mai mulți copii au fost nevoiți să aștepte și câte 10 ore ca să ajungă să fie consultat de un medic pediatru. “Am scăpat de restricții. Aceasta este camera de gardă de la spitalul Grigore Alexandrescu din București. Din 100 de copii, 101 au aceleași probleme (tuse, febră, frisoane). Oare ce sa fie?….. Purtătorul de cuvânt al Spitalului Grigore Alexandrescu a explicat pentru Ziare.com de ce este atât de mare aglomerație la camera de gardă. ”Ne confruntăm cu trei virusuri, gripal, rotavirus (simptomatologie digestiva) și coronavirus. La UPU se prezintă 340-350 de copii într-o gardă (24 de ore). Dintre aceștia, 200 sunt pediatrici. Iar dintre aceștia, aproximativ 10% necesită internare. Peste 20 de copii sunt internați într-o gardă”, a explicat dr. Raluca Alexandru. Medicul a precizat că predomină cazurile de gripă. Integral: https://ziare.com

Cu „mare probabilitate”, o variantă de Covid mai periculoasă decât Omicron va lovi în următorii doi ani Sir Chris Witty, medic-șef al Regatului Unit („chief medical officer”) a făcut această declarație într-o conferință pe teme de sănătate publică la aniversarea a doi ani de la istorica declanșare a carantinei, adăugând că nu este exclusă instituirea de noi restricții. El a spus că „mai avem cale lungă de făcut” din cauză că virusul – care acum provoacă un risc de deces comparabil cu gripa – va produce „noi surprize” și va fi cu noi „tot restul vieții”. Provocările variantei actuale „nu sunt de fel banale”, iar apariția unui germen mai periculos va „modifica semnificativ balanța riscului”. Dar alți experți au insistat în mod repetat că cele mai negre zile ale pandemiei sunt de domeniul trecutului, iar virusul va evolua în timp spre un patogen al răcelii. Omicron a izbucnit în noiembrie cu recorduri de transmisibilitate, estimările fiind că unul din 15 britanici a fost infectat în vârful din iarnă. Dar ratele imense de imunizare și natura mai blândă a virusului i-au atenuat impactul, decesele legate de Covid fiind de cel mult 300 zilnic, nivel egal cu cel al unei gripe agresive, dar doar o fracțiune din cel atins în primele două valuri. Spitalele nu au fost copleșite, nici secțiile de terapie intensivă. Și profesoara Devi Singhar, expertă în sănătate publică la universitatea din Edinburgh, a spus că nu crede că „virusul se va pierde prin fundal” prea curând. Într-adevăr, numărul săptămânal de spitalizări a fost aproape de un nou record din cauza variantei BA.2, care a devenit dominantă în regat. Integral: https://www.hotnews.ro

În spitalele românești bolnavii primesc mâncare de 10 lei pe zi. Inițiativa deputatului bistrițean Bogdan Ivan Gruia de modificare a legiiBeatrice Mahler, despre riscul ca pacienții să rămână fără mâncare în contextul scumpirilor: ”Meniu de 11 lei, simplu, sărac în vitamine” FOTO  ….. Medicul a atras atenția că, în urma scumpirilor, furnizorii ar putea refuza să mai livreze marfă, întrucât preţurile din acordurile-cadru nu mai corespund pieţei. ”În spital, din cei 11 lei normă de hrană pentru un pacient, regim comun, trebuiesc asigurate 3 mese/zi. Nici măcar nu visăm la ceea ce ar trebui să fie normalul, adică pacientul să îşi aleagă meniul dintr-o varietate de preparate. În România, în spitalul public, pacientul nu are din ce să aleagă, meniul este simplu (11 lei / 3 mese), repetitiv, sărac în vitamine, iar desertul este un răsfăţ de care are parte uneori, foarte rar, pacientul cu tuberculoză. Mâncarea din spital rămâne un subiect veşnic de actualitate, pentru că fără o alimentaţie corespunzătoare pacientul nu se poate face bine”, a scris Mahler pe Facebook, unde a postat și imagini cu mâncarea primită de pacienți. Medicul apreciază că anul 2021 a adus o ”schimbare” – Hotărârea 470/21.04.2021 creşte suma alocată pentru un bolnav, cu un leu. ”Poate unii dintre voi îmi veţi spune că există soluţia fondurilor proprii, dar un spital COVID, un spital care tratează pacientul cu tuberculoză, un spital public subfinanţat cronic, cum să realizeze venituri proprii? Aşa că meniul zilnic se face din cei 11 lei alocaţi de stat fiecărui bolnav din spital. E greu, nu mă plâng, dar nu pot să nu mă gândesc cu înfrigurare la GREUL care urmează…”, a mai scris managerul de la ”Marius Nasta”. Medicul subliniază că alimentele se scumpesc de la o săptămână la alta, de la pâine, la legume, la carne…..”Vă întreb pe voi, din 11 lei/zi puteţi asigura acasă trei mese?”, a adăugat Beatrice Mahler. Integral: https://ziare.com

Spitalul mobil de la Lețcani va fi avansat în grad și trecut în rezervă - Monitorul de BotoșaniTribunalul Iași dă dreptate Camerei de Conturi în disputa dintre ADI Euronest și Consiliul Județean Iași: Spitalul mobil de la Lețcani, o investiție ilegală / Se impută un prejudiciu de 64,9 milioane lei / Decizia nu e definitivă …. Procesul intentat de ADI Euronest contesta rezultatele unui control efectuat de Camera de Conturi în iulie 2020. La acea dată, inspectorii financiari au aplicat o amendă de 60.000 lei şi au stabilit un prejudiciu cert de 64,9 milioane lei, reprezentând întreaga valoare a contractului de construirea a Spitalului mobil de la Lețcani, ridicat pentru pacienții Covid. Decizia Tribunalului nu este încă definitivă, dar, dacă aceasta va fi confirmată şi de instanţa superioară, Consiliul Județean Iași va fi pus în situația de a mai plăti o dată investiția de aproape 70 de milioane de lei. Camera de Conturi a identificat în iulie 29020 mai multe probleme legate de această investiție: Caietul de sarcini nu ar fi cuprins caracteristicile tehnice necesare pentru a prezenta exact cerinţele CJ, ceea ce ar fi permis o evaluare subiectivă. De asemenea, evaluarea ofertelor a fost făcută defectuos, unele oferte fiind respinse pentru neconformităţi pe care le avea însă şi oferta câştigătoare. S-au făcut plăţi parţiale fără respectarea clauzei contractuale de bază, respectiv punerea în funcţiune a spitalului. Inspectorii au reproşat şi faptul că atribuţiile fiecărui membru al comisiei de evaluare a ofertelor nu au fost stabilite detaliat, astfel încât devenea imposibilă eventuala tragere la răspundere a cuiva. Integral: https://www.g4media.ro

Subzistența cea de toate zileleRomânia în criză. Ce ne așteaptă și cum putem ieși? “Riscăm să ne blocăm pe termen lung, dacă nu facem saltul”- Interviu  Suntem într-o criză economică cu totul specială și foarte serioasă pe care nu o conștientizăm la dimensiunea ei. România este vulnerabilă, iar lecția istorică de învățat este că șansa noastră de a fi o țară dezvoltată e agricultura, o resursă cu mult mai importantă decât gazul din Marea Neagră. Modul de a valorifica agricultura este industria alimentară, spune prof. univ. dr. Mircea Coșea…. “Indiferent dacă avem sau nu producție de floarea soarelui sau de grâu, prețurile la raft vor crește, pentru că sunt din import. Iar stocurile imense de care se vorbește nu sunt ale statului. Ele aparțin privaților, în mare parte proprietari străini”. Oricât am crește economic, 7-8%, vom crește în favoarea altora, cât timp importăm 70% din nevoile noastre de consum, spune prof. Coșea. Riscăm să ne blocăm pe termen lung, dacă nu facem saltul spre o altă structură a economiei. Saltul putea fi făcut prin PNRR. Suntem în criză economică? Da, e o criză cu totul specială pe fundalul unei schimbări profunde a modelului global de funcționare și dezvoltare a economiei mondiale. Se schimbă raporturile de forțe. La nivelul individului se simte criza de la raft, dar în substrat e una de sistem, care nu văd cum se va rezolva. În locul unei reașezări economice, au apărut și elementele de natură militară care schimbă cu totul datele problemei. Nu e numai o invazie la nivel local într-o țară sau alta. Este un atentat la 35-40% din circuitul de materii prime și alimente al lumii.  E o criză foarte serioasă pe care nu o conștientizăm la dimensiunea ei. Tot încercăm să reparăm pe ici, pe colo, să cosmetizăm niște costuri, dar problemele sunt structurale și niciunde nu se iau masuri, nu se întrevede o metodă de ieșire…. Țările dezvoltate duc capital în Asia-Pacific, unde creează locuri de muncă și suntem într-o pace economică generală. Dar există zone în care modelul capitalist a fost „altoit” cu niște măsuri foarte statale. Așa cum a făcut China un capitalism comunist. Supremația economică și tehnologică a celor care au trimis capitalul acolo a fost pierdută în favoarea celor care au folosit know-how-ul în propriul lor interes. Nu mai este fabricat în China, ci este fabricat de China.   Obama nu a avut puterea să intervină la Organizația Mondială a Comerțului, unde China nu prea respecta regulile comerțului liber, Trump a făcut-o pentru a păstra leadershipul Americii. Iar UE nu a putut să țină pasul și a rămas pe dinafară. Și-a propus lucruri utile, generoase, dar greu de realizat: green deal și digitalizarea. De ce așa greu de realizat? Pe de-o parte, pentru că modelul de dezvoltare a Europei, condus de Germania, se baza pe energie foarte ieftină de la Gazprom. Competitivitatea era asigurată, pentru că în costuri energia reprezenta foarte puțin. Pe de altă parte, nu toate țările UE au același nivel de dezvoltare și nu pot suporta tranziția rapidă de la energia bazată pe cărbune la cea regenerabilă sau verde. Ceea ce a devenit și mai evident în timpul războiului din Ucraina. Europa încearcă să găsească mijloace de rupere a dependenței de Rusia. Este extrem de dificil și sunt extrem de circumspect, chiar pe termen mediu. Gazul lichefiat american nu rezolvă problema, energia nucleară costă foarte mult. E un blocaj. Am dat cu 15 ani înapoi, toți ne anunță că va fi foarte greu, chiar penurie de mâncare, dar nimeni nu are soluții. Suntem doar la începutul crizei și ea se va agrava? Da, pentru că a mai apărut un lucru periculos. Aproape 30% din cantitatea de cereale pe care o mănâncă planeta venea din Rusia și Ucraina și mergea mai ales în Asia și nordul Africii, unde va fi foarte greu de suplinit această piață. De aici un pericol de migrare economică. Milioane de oameni vor încerca să scape de acolo spre o zonă mai bună, în condițiile în care și așa Europa face greu față migrației ucrainene. Prețurile alimentelor de bază urcă, din factori care acționează de mai mult timp, și nu e nicio garanție că vor putea fi stabilizate. Într-o societate bazată pe consumerism, în care fast-food-ul consumă cantități enorme de alimente de bază, făină, ulei, carne, resursele nu sunt pe măsura cererii. Oamenii vor fi forțați să-și schimbe comportamentul de consum, vor consuma mai puțin, pentru că prețurile vor fi mari și anumite categorii ale populației nu vor avea acces. Chiar dacă va fi o creștere a producției alimentare în anumite zone, ea nu va fi pe baze naturale, pentru că nu se mai poate. Vom merge spre o alimentație semiartificială și o depreciere a calității vieții. Asta e direcția, chiar dacă pare apocaliptică….. Da, noi avem producție agricolă mare, în 2021 am fost pe primele locuri în Europa. Dar nu avem industrie alimentară. Adică nu avem capacitatea prelucrării. De aici pierdem foarte mult, aruncăm pe câmp. Iar 70% din mâncarea de bază, nu somon fume sau icre negre, este din import.  Deci prețurile mari din exterior vor veni și în România. Indiferent dacă avem sau nu producție de floarea soarelui sau de grâu, prețurile la raft vor crește, pentru că sunt din import. Ar trebui să facem în așa fel încât prelucrarea în țară a resurselor agricole să fie din ce în ce mai mare, mai bună. Adică pe piață să apară mărfuri românești care să micșoreze importurile, dar și prețurile. Importul acesta imens de mâncare e o vulnerabilitate, iar stocurile imense de care se vorbește nu sunt ale statului. Ele aparțin privaților, în mare parte proprietari străini. Ei nu pot fi obligați să piardă profitul acum, când prețurile cresc foarte mult, pentru că statul dorește să aibă o rezervă pentru anul viitor. Cât timp statul nu e jucător pe piața cerealelor, nu are cum să determine ceva. Degeaba avem excedent, cât timp el poate fi vândut oricând și nu poți condamna pe nimeni, asta e piața. Deci România este vulnerabilă, iar lecția istorică de învățat este că șansa noastră de a fi o țară dezvoltată e agricultura. E o resursă cu mult mai importantă decât gazul din Marea Neagră. Iar modul de a valorifica agricultura este industria alimentară. Astfel încât România să producă cu valoare adăugată mare. În loc de grâu să vândă panificație, în loc de porumb, să vândă carne de porc.. Oricât am crește economic, 7-8%, vom crește în favoarea altora, cât timp importăm 70% din nevoile noastre de consum. Am intrat într-o perioadă care se numește capcana venitului mediu. Asta înseamnă că nu mai poți mări venitul populației pe cap de locuitor, dacă nu faci schimbări structurale. …… Atunci când vedem că prețurile la carburanți cresc în acest fel, iar România este pe primele locuri în Europa la achiziția de automobile scumpe, înseamnă că sursele sunt altele decât veniturile normale ale populației. Există o economie nefiscalizată încă mare. Mă întreb demult dacă statul știe și nu poate sau nu vrea să facă ceva. Este posibil să fie o supapă de supraviețuire. Noi mai avem și o stratificare a populației care a mai existat doar în America latină prin anii ’50. Adică o clasă socială subțire –  nu cea mijlocie, e tot mai mult apăsată în jos –  trăiește din ce în ce mai bine prin sifonarea unor fonduri ori bugetare, ori europene. Fără economia neagră nu se explică aceste cheltuieli. Integral: https://spotmedia.ro

Eastern Europe Political MapExplozia prețurilor sporește temerile legate de recesiune. Care este principalul pericol văzut de economiști  Inflația se afla la niveluri istorice în lume încă înainte de declanșarea războiului din Ucraina, din cauza exploziei prețurilor din zona energie și combustibili și a politicilor financiare de susținere a economiilor și populației în timpul pandemiei de coronavirus, așa-zișii bani din elicopter. Războiul nu a făcut decât să se amplifice efectele negative rămase în urma pandemiei, prelungirea perioadelor de întrerupere a lanțurilor de aprovizionare, penuria și o nouă explozie a prețurilor pentru gaze naturale, petrol și combustibilii, pe fondul restricțiilor internaționale impuse Federației Ruse. Pericolul unui șoc din partea cererii Astfel, prețurile pentru cele mai importante produse, atât pentru populație, cât și pentru activitatea economică, cum ar fi alimentele, combustibilii, metalele, materialele plastice și îngrășămintele chimice pentru agricultură au ajuns la niveluri pe care din în ce mai puțini își permit să le plătească. Prin urmare, există pericolul real al unui șoc din partea cererii asupra economiei globale, adică exact ce au încercat să evite măsurile de sprijinire a populației prin ”banii din elicopter” acordați în timpul pandemiei, scrie Bloomberg..Clasa medie nu scapă de probleme Fenomenul se petrece atât la scară macro, cât și micro: nivelul prețurilor gazelor naturale îi fac pe mulți operatori economici din toată lumea să își reducă sau chiar oprească activitatea, companiile de transport sunt grav afectate de prețul combustibililor, ceea ce pune noi presiuni pe lanțul de aprovizionare. De cealaltă parte, consumatorii persoane fizice folosesc din ce în ce mai puțin automobilele personale, merg din ce în ce mai rar la restaurante (care abia începeau să respire după restricțiile din pandemie), cumpără alimente tot mai ieftine și de proastă calitate, în încercarea de a-și reduce cheltuielile. Nici clasa medie din țările dezvoltate nu este ferită de presiunile uriașe aduse ce costurile cu energia, combustibilii și alimentele, ceea ce poate aduce o schimbare radicală în obiceiurile de consum: mai puține vacanțe internaționale, mai puține gadgeturi scumpe achiziționate, mai puține ieșiri în oraș…..Cel mai acut pericol, în Europa Directorul Fondului Monetar Internațional, Kristalina Georgieva, a declarat recent că există risc de recesiune în multe din economiile lumii, menționând că, deși mai puțin de prognoza inițială de 4,4%, economia globală va înregistra o creștere în 2022. Pericolul este mai acut în Europa, unde prețul facturilor de energie a fost scăpat de sub control, din cauza dependenței de gazul rusesc, iar nivelul de trai al populației din multe țări europene a ajuns la limite minime nemaiîntâlnite de zeci de ani. Astfel, prețurile la gaze naturale sunt de șase ori mai mari decât în urmă cu un an, iar la electricitate de aproape cinci ori mai mari. Integral: https://ziare.com

Imagini apocaliptice pe dealurile din jud. Buzău FOTO + VIDEO – Buzoienii.roIncendierea câmpurilor: cum își arde România resursele care ar putea fi folosite pentru producția de energie Ca în fiecare an, și în 2022 sute de fermieri români respectă “tradiția” de a arde resturile vegetale de pe câmp. Pe lângă pericolul major al incendiilor scăpate de sub control, această practică creează probleme de sănătate prin inhalarea fumului nociv. Mai mult: o resursă ce ar putea fi utilizată pentru obținerea de energie este pur și simplu distrusă prin ardere. În timp ce sute de localități se încălzesc grație unor proiecte de pe bază de biomasă și biogaz, în timp ce mii de fermieri din Europa centrala și de vest își transformă resturile vegetale în energie electrică și termică, în Romania încă nu există un cadru legislativ adecvat și nici o practică comercială pentru utilizarea acestei resurse…..Un expert european ajunge în București Este ingrijorat pentru faptul că România are multe procese deschise la Curtea Europeană de Justiție pentru problemele de mediu, în timp ce cetățenii săi își ard resursele la propriu, plus că se expun la risc de de dezvoltare a unor boli precum cancerul. La Minister / conducerea politică Expertul cere o întâlnire cu ministrul în funcție, dar este întrebat cu ce partid ține. Pentru că expertul nu ține cu nici un partid, este trimis la cineva din conducerea politică, dar nu la ministru. Este primit, i se spune că totul este în regula și ca știe și ministrul problema și acum sunt pregătite solutii. Cand expertul pune întrebari mai precise și vorbeste despre directive europene, studii etc, personajul din conducerea politică îi spune că subiectul nu cade în sarcina lui. “Mai bine încearcă la colegii noștri, experți de la minister”. La Minister / experți…. Doamna director îi răspunde că nu a primit un ordin politic pentru asta. “Le-ati explicat problema celor de sus?” mai intreaba intreaba expertul. “Bineinteles, dar uite ce scrie aliniatul 7, din paragraful 14, din articolul 21…” “Doamna, de ce alegeti sa ignorati cele 10 sugestii clare pe care le-ați primit și căutati o virgulă ca să nu faceți nimic?” “Nu stiu, nu sunt eu de vina. Oricum nici fermierii nostri nu vor astfel de lucruri. Mergeti la ei”. La majoritatea fermierilor Expertul găsește un reprezentant al fermierilor din România și îi transmite că arderea deșeurilor vegetale pe câmp crește riscul de îmbolnăvire. “Există studii publicate care arată că arzând deșeurile agricole pe câmp, riscați să vă îmbolnăviți grav, vă expuneti la dioxine și pe voi și pe copii voștri și pe cei care mănâncă produsele!” – “Habar nu ai ce vorbesti! Noi asa stim de la bunicii nostri si asa facem si acum! Nu te cred. Noi așa economisim bani, avem grijă de culturile noastre”. – “Dar dacă ați fi produs energie electrica și termică cu resturile voastre vegetale, v-ați fi protejat sănătatea, ați fi economisit bani, ați fi avut gratis energia pe care o plătiți astazi, ați fi avut îngrășăminte de folosit… voi va ardeti resursele la propriu și vă și îmbolnăviți!”… La vânzătorul de îngrășăminte Expertul îi explică situația și vânzătorului de îngrășăminte, dar acesta nu are timp și îi răspunde pe scurt: “Două treimi din clienții mei nu urmează sfaturile de utilizare date de noi. Sunt mulți care pun cantitățile după ureche, iar tu vrei să le explici lor că de acum încolo nu mai trebuie să ardă resturile?” Înapoi la minister Expertul se duce înapoi la minister, vorbește cu altcineva din conducere: “nu suntem noi de vină! Noi încercăm să ajutăm! Dar nu avem vreo sugestie de la oamenii de știință, de la facultăți”. La facultate Profesorul universitar îi explică expertului că “Noi am spus și scris totul de o sută de ori, poate chiar și o mie de ori. De ani întregi le cerem să facă ceva concret despre asta, cu reguli clare, să protejăm mediul înconjurător și să salvăm miliarde de euro pentru România. Nu știu ce să mai zic. Poate încercați și la asociația de profil”. La Asociația Română de Biomasa și Biogaz Expertul european ajunge și la o discuție cu subsemnatul. “Cred că lumea mă ia peste picior. Cum adică nu faceți nimic din ce propune Europa? Pierdeți bani, resurse și vieți”. – “Lăsați că avem un proiect de lege în Parlament și vom rezolva și asta. Nu sunt oameni rpi, pur și simplu trebuie încă o rundă de explicații”…..Din 2012, tot sectorul nostru (de energie pe Biomasa și Biogaz) încercăm să le explicam românilor că resturile vegetale și forestiere, deșeurile din supermarketuri, din fabricile alimentare și cele municipale reprezintă o sursă de venit. Integral: https://www.g4media.ro

Adio, aer de munte în Bucureşti. Deșeurile arse la marginea Capitalei, otravă curată pentru plămânii locuitorilorPoluarea aerului poate cauza boli autoimune. Crește riscul de artrită și lupus, dar nu numai  Expunerea pe termen lung la poluare predispune la boli autoimune, așa cum sunt artrita, lupusul și boala Crohn, arată un studiu recent. Expunerea la particulele din poluare a fost deja legată de accidente vasculare cerebrale, cancer cerebral, avorturi spontane și probleme de sănătate mintală, așa după cum au raportat mai multe studii anterioare. O cercetare din 2019 a concluzionat că aproape fiecare celulă din organism ar putea fi afectată de aerul poluat. Acum, cercetătorii de la Universitatea din Verona au descoperit că expunerea pe termen lung la niveluri ridicate de poluare a aerului este asociată cu un risc cu aproximativ 40% mai mare de artrită, un risc cu 20% mai mare de boli inflamatorii intestinale, cum ar fi Crohn, și un risc cu 15% mai mare de boli ale țesutului conjunctiv, cum ar fi lupusul. Studiul, publicat în revista RMD Open, s-a bazat pe dosarele medicale a 81.363 de bărbați și femei dintr-o bază de date din Italia, aceștia fiind inclusiv monitorizați timp de patru ani. Aproximativ 12% au fost diagnosticați cu o boală autoimună în această perioadă. În cadrul cercetării, fiecare pacient a fost legat de cea mai apropiată stație de monitorizare a calității aerului prin intermediul codului poștal rezidențial. Studiul citat de The Guardian a analizat expunerea medie pe termen lung la particule fine, produse de surse precum vehiculele și centralele electrice. Integral: https://spotmedia.ro

Cine sunt cei opt lideri USR care au speriat propriul partid. De ce pledez pentru scindareCine sunt cei opt lideri USR care au speriat propriul partid. De ce pledez pentru scindare …. USR-ul a devenit indiscutabil partidul domnilor Barna, Botoș, Drulă, Ghinea, Moșteanu, Mihaiu, Mălureanu și Viziteu. Un partid care nu are astăzi niciun potențial de creștere. Nu știu pe nimeni, dar chiar pe nimeni care să-și dorească să ajute dezinteresat partidul celor opt și care să poată să aducă un plus în ceea ce privește numărul de votanți. Problemele cumulate ale celor opt fac practic imposibilă creșterea partidului. Metoda de recrutare pe baza împărțirilor de funcții și-a atins limitele, iar o parte dintre cei opt sunt, pe termen mediu și lung, mai degrabă un balast decât un ajutor pentru partid. Ințelegeri cinico-pragmatice Facțiunea „nicușoristă” în organul de conducere al USR, Biroul Național, este reprezentată de Silviu Dehelean și Stelian Ion. Mai sunt și câțiva „moderați”, printre care Năsui și Prună. Toți au făcut o înțelegere cu facțiunea celor opt, deși în mod evident încredere nu există mai deloc între ei. Înțelegerea este una cinico-pragmatică, deoarece le „asigură” acestora viitoarele posturi de parlamentari sau europarlamentari. Autobuzele (metoda prin care se controlează o filială prin aducerea unui număr îndeajuns de mare de votanți loiali la momentele potrivite) destoinic organizate în special de domnul Botoș s-au dovedit a fi foarte eficace sub conducerea celor opt și sunt o amenințare pentru parlamentarii care îndrăznesc să se opună liniei decise de această grupare. …. Apariția unui partid nou pe aceeași nișă poate lejer să înjumătățească scorul USR-ului și, eventual, să împingă partidul în afara Parlamentului, terminând cariera politică a multora dintre ei. Fără ranga de la minister, domnul Drulă nu are cum să facă mare lucru. Domnul Barna este deja un om politic mort. Lipsă de încredere endemică În general, pentru a ieși dintr-o criză de acest fel, partidele au nevoie de o reformă serioasă. Reforma USR-ului este nu numai improbabilă, dar și imposibilă în acest moment, indiferent de cât de bun manager sau bine intenționat ar fi domnul Drulă. Sunt multe punți pe care el și cei șapte din jurul lui le-au ars. Lipsa de încredere în interiorul partidului este endemică. Greșelile făcute de echipa celor opt îi face pe aceștia foarte vulnerabili, iar recunoașterea acestor greșeli poate avea un efect catastrofal asupra partidului din cauza amestecului explozibil de idealism și pragmatism cinic al unei importante părți a susținătorilor celor opt. …. Adoptarea metodelor partidelor vechi a fost făcută rapid de oamenii noi. Situația de la Călărași, o filială foarte loială domnului Barna, condusă de o fostă PSD-istă cu un soț PNL-ist, fost ofițer de serviciu secret și, acum, cu o sinecură la RAR, probabil asigurată de nașul domniei sale, un baron PNL, care a fost „turnat” de Drulă la DNA, este probabil cea mai stridentă prin ipocrizia ei. Dacian Cioloș și oamenii din conducerea PLUS-ului sunt urâți de USR-ul celor opt. Acuzațiile abundă. Marea majoritate sunt de o nesimțire incredibilă pentru un partid care ar fi trebuit să fie „altfel”, dar sunt și acuze meritate. Fuziunea USR-PLUS se dovedește a fi un eșec remarcabil. Echipa domnului Cioloș a greșit și ea în mod îngrozitor. În ziua în care scriu acest articol, domnul Tudorache, mâna dreaptă a domnului Cioloș, a făcut o postare sponsorizată în care anunța prezența lui și a domnului Geoană la o conferință pe care o organizează la Bruxelles, dovedind o incredibilă lipsă de înțelegere a electoratului USR. Imaginea de unitate pe care încearcă un pic disperat să o proiecteze conducerea Barna, Drulă, Ghinea este cel mult o glumă proastă. Acest lucru este foarte clar pentru gruparea din jurul lui Dacian Cioloș, dar și pentru o parte a USR-ului vechi deloc plăcută celor opt. …. La modul ideal, liderii USR ar trebui să iasă în grup și să-și ceară scuze public pentru situația în care se află partidul. Ar trebui să facă un pas în spate, în masă, toți cei care sunt responsabili pentru situația de acum. Iar cei care sunt deja la al doilea mandat în Parlament ar trebui să anunțe că este ultimul mandat și că se retrag pentru a reîmprospăta partidul. Limita a două mandate ar trebui adoptată în statut pentru a trimite un mesaj clar că USR-ul este un partid care își dorește să crească. Desigur, foști parlamentari vor putea să participe în alegerile locale, lucru care va forța partidul să fie mult mai apropiat de alegători, sau vor ocupa eventuale poziții în guvern sau aparatul statului. Ar trebui anunțat un calendar de reforme foarte serios și un plan de resurse umane pentru a nu pierde posibilitatea ca oameni valoroși, chiar dacă neplăcuți în partid, să poată să revină eventual pe poziții ministeriale într-un posibil guvern care va include USR. …. În concluzie, în mod pragmatic, singurul lucru care poate ajuta pentru alegerile din 2024 este o rupere a partidului. O asemenea rupere va fi inițial un dezastru, dar va forța facțiunile care se vor desprinde să caute soluții pentru a deveni atractive pentru votanți. Atacuri deschise ale facțiunii Barna, Drulă, Ghinea și ale facțiunii Cioloș, Tudorache, Lupu, Dragu, una împotriva celeilalte, le va distruge pe ambele. Deci o înțelegere de nonagresiune va trebui să fie negociată foarte bine. Ce vor face Armand, Fritz și Coliban? Gruparea Vlad Voiculescu, Năsui, Prună, Mihăilă, Țoiu și-a atins și ea maximumul posibil al popularității și e puțin probabil ca și cei cinci să poată să genereze un suflu nou partidului sau să inspire oameni noi care să vină în partid. Ultimul an a erodat mult din simpatia de care se bucurau aceștia, iar vina este și a lor. Pierd în orice situație, fie că rămân în USR-ul domnului Drulă, fie că se vor alătura altei facțiuni din interior. Probabilitatea ca ei să reușească să construiască un partid nou este și ea foarte limitată, considerând lipsa de experiență managerială. ….. Bolojan, „salvatorul salvatorilor” Există și posibilitatea, foarte limitată, a unui salvator al salvatorilor. În mod paradoxal, noua „salvare”, căci nevoia de salvator mesianic pare a fi neostoită în rândul electoratului, poate veni de la un politician vechi – domnul Ilie Bolojan. Este probabil ca domnul Bolojan să poată reforma USR-ul, dar nu cred că își va dori să se lege la cap cu tinerii furioși, oportuniștii imprevizibili sau geniile neînțelese din tabăra celor opt. Mult mai probabil este un partid construit împreună cu liberalii dezamăgiți de Iohannis, Cîțu și Orban plus facțiunea mult mai disciplinată a birocraților lui Dacian Cioloș. Un astfel de partid ar putea să atragă o mare parte a oamenilor valoroși din USR-ul actual și alți oameni dispuși să creadă într-o nouă construcție politică. Acest lucru ar rupe cel mai probabil aripa Barna, Ghinea, Drulă. Domnul Ghinea are o relație bună cu domnul Cîțu și unul sau două portofolii ministeriale în mod sigur ar putea vedea transferul unei bune părți a echipei USR spre PNL-ul lui Cîțu. Domnul Botoș, un om foarte apreciat de cei trei, a mai facilitat asemenea transferuri în trecut de la PNȚCD la Forța Civică și apoi la PNL. Integral: https://www.libertatea.ro

Wess Mitchell, asistentul Secretarului de Stat al SUA pentru afaceri europene şi eurasiatice, a demisionatWess Mitchell, fost oficial american: războiul din Ucraina nu se va termina repede, va mai dura luni sau ani; România are o economie rezilientă, dar trebuie să se pregătească pentru provocările care vor apărea  Wess Mitchell, fost ofical american în Departamentul de Stat a declarat luni la Bucureşti, printr-o intervenţie video de la Washington că războiul din Ucraina nu se va termina repede, va dura luni au chiar ani, iar România poate să fie pregătită pentru acest lucru. Putin şi Zelenski au acum mai multe motive să continue acest război decât să îl oprească, a menţionat el. Oficialul american, care a fost asistent al secretarului de stat în Departmentul Europa şi Euroasia, a spus în faţa investitorilor prezeenţi la deschiderea conferinei The Economist Romanian business & investment round table că România este o ţară rezilientă, cu un sector privat puternic, dar trebuie să se pregătească pentru provocările care vor urma. Europa de Est este în prima linie a acestui conflict, iar problemele economice încep să apară.  Din cauza conflictului militar, analiştii se aşteaptă la o scădere a creşterii economice în cea mai bună variantă, iar în cea mai proastă variantă România se va confrunta cu o recesiune. De la o creştere economică de 4%, acum datele sunt revizuite la o creştere economică de 2%….. Ucraina are în acest moment o economie distrusă, iar dacă Rusia va prelua controlul porturilor exporturile de cereale şi de materii prime vo fi puternic afectate, ceea ce va contribui şi mai mult la prăbuşirea economică. Oficialul american spune că Putin îşi supraevaluează poziţia, dar asta nu înseamnă sfârşitul războiului. NATO nu se poate implica oficial în acest război să susţină Ucraina, dar poate sprijini prin livrarea de armament. Câştigătorul acestui conflict dintre Rusia-Ucraina-lumea occidentală este China, pentru că Putin, cu problemele pe care le are, va depinde de China pentru finanţare şi achiziţia de tehnologie, a menţionat în cadrul conferinţei John Bruton, fost premier al Irlandei. Integral: https://www.zf.ro

Vultur hologramăVultur denazificator pregătindu-se să-și retragă aripile deasupra Donbasului • De bine ce merge ofensiva rusă în regiunea Kievului, militarii se gândesc să-și „restrângă” operațiunea specială la regiunea Donbas. Asta înseamnă două lucruri, unul bun și altul rău. Bine ar fi că presiunea militară asupra Kievului va scădea, iar planul măreț de distrugere a administrației Zelenski va ajunge la coșul de gunoi. Rău ar fi faptul că rușii se vor concentra pe Mariupol și nu vor lăsa cărămidă pe cărămidă în oraș. Poate de aia a adus Putin militarii din Georgia și i-a concentrat pe portul de la Marea Azov.• În vreme ce militarii care se gândesc cum să se retragă spun că ,,obiectivele misiunii speciale” au fost îndeplinite, trompetele propagandei din Dumă dau din goarnă că încă șase țări – Kazahstan, Republica Moldova, Polonia, Lituania, Letonia și Estonia– ar trebui „denazificate”. Poate că la Kremlin nu știe deputatul cât de rău stau lucrurile pe front sau poate tocmai d-aia sună apocalipsa „denazificării”. Totuși, ca să facă pe placul deputatului ăstuia, NATO trebuia să hotărască retragerea armatelor sale din Lituania, Letonia, Estonia și Polonia, iar Polonia trebuia să se federalizeze pe zone cam cât Abhazia de mari și să declare că nu-și va ajuta militar părțile din teritoriu ,,denazificate” de armata rusă. Pentru că măreața armată rusă doar cecenii și abhazii a învins până acum. Parcă republicile ălea din Donbas sau Crimeea tot cam așa de mici sunt….. • Ministerul rus al Apărării rușilor de pretutindeni spune că și-a atins obiectivul principal, anume eliberarea Donbasului. Parcă alde Putin o ținea la început morțiș cu demilitarizarea și denazificarea Ucrainei. Diferența asta de obiective strategice mă duce cu gândul la faptul că mărețul țar nu a comunicat armatei obiectivul principal și d-aia ofensiva împotriva Kievului s-a împotmolit, că nu era printre obiectivele ministerului. Iar copiii ăia cu caș militar la gură au fost trimiși din Belarus spre Donbas via Kiev sau Harkov ca să câștige și bieții ceva experiență pe drum. Sau poate că de denazificarea Ucrainei se vor ocupa și pe mai departe artileriștii și aviatorii că au ăștia o boală pe blocuri și pe spitale ceva de speriat. Uite d-aia n-a mers treaba în Ucraina, din cauza conducerii bicefale a armatei: un cap al vulturului imperial se chiora după indicatoare rutiere iar altul, manevrat de Putin, belea ochii după naziști, d-aia au uitat ei de cisternele de motorină de le-au rămas tancurile în pana rusului și le-au degerat deștele de la picioare și de la mâini soldățeilor ce se târau spre Kiev ca să ajungă în Donbas. Cale lungă, degerătură sigură. • Nu este meritul ucrainenilor că rușii au pierdut 8 generali pe front. Vina este a lui Putin, că i-a înaintat în grad la apelul de seară pe prea mulți, după modelul armatei române. Fraierul a crezut FSB când ăia i-au spus că așa e standardul NATO. Păcat că n-a copiat de la noi și tactica arăturilor cu MIG-ul. • Cică trupele ruse din zona Cernobîl se ascund în pădurile unde radiaţiile au cele mai mari valori. Adevărul că dacă faci pana prostului te pitești pe unde poți, că mai bine iradiat decât mort putinist….. Să ratezi ocuparea Kievului e un lucru, dar să pierzi culoarul care leagă Donbas de Crimeea e un dezastru. Asta justifică orice ,,schimbare” de declarații și orice fractură logică. • Cum am spus anterior, chiar dacă Putin se va bloca în culoarul Crimeea-Donbas, nu va înceta lupta, ci va continua bombardarea orașelor ucrainene, pentru că asta face parte din ADN-ul său dictatorial. Putin nu va accepta această înfrângere, ci va face tot posibilul ca să își ia revanșa, asta însemnînd întreținerea focarului războiului din Ucraina. De aceea, declarațiile ministrului de Externe britanic că sancțiunile aplicate băncilor și oligarhilor vor fi ridicate imediat ce Putin se va retrage din Ucraina și se angajează „să nu mai agreseze” sunt de o mare naivitate, o naivitate mai mare ca Marea Azov. Ce înseamnă să vorbești aiurea-n tramvai despre retragerea rusă din Ucraina dacă Donbasul este ocupat de facto de 8 ani, iar Crimeea și coridorul dintre ele nu vor fi niciodată abandonate de bunăvoie de Putin? Ce încredere poți avea în cuvântul unuia care, legat de narativul invaziei Ucrainei, a mințit de la început și până în prezent? Integral: https://spotmedia.ro

Gabriel Liiceanu nu ştie genurile şi scrie "ustensil", în loc de "ustensilă"Cărtărescu l-a pocnit pe Liiceanu, că poate ia un Oscar, dacă nu un Nobel  Scandalul care s-a iscat la Oscaruri între Will Smith şi Chris Rock are ecouri chiar şi în lumea literară din România! Surse extrem de intelectuale susţin că, în această dimineaţă, scriitorul Mircea Cărtărescu şi filosoful Gabriel Liiceanu s-ar fi luat din senin la pumni într-o cafenea din Capitală. Apropiaţii lui Cărtărescu spun că între cei doi n-ar fi un conflict propriu-zis, ci că acesta l-ar fi plesnit pe Liiceanu mai mult din superstiţie, sperând să ia şi el un premiu pe chestia asta – dacă nu Nobelul pentru literatură, măcar un Oscar, un Glob de Aur, o centură verde la jujiţu-şotokan sau o cană cu Cel Mai Bun Scriitor. Liiceanu se află în afara oricărui pericol, Cărtărescu nefiind cine ştie ce mare smardoi, asigură paznicul Gelu, care s-a oprit cinci minute din dezlegat un rebus ca să urmărească incidentul cu atenţie şi îngrijorare. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 29 martie.”Subzistența cea de toate zilele. Producătorii agricoli și cei din zootehnie profită de fiecare scumpire, în special a carburanților, pentru a umfla prețurile produselor. Scumpirile sunt disproporționate, dar cumpărătorii nu au de ales. Aproape 30% dintre salariații români sunt plătiți cu salariul minim pe economie.”

spring - Twitter Search / TwitterBuna dimineata intr-o zi de marti, 29 martie! Vremea va fi în general frumoasă și va deveni deosebit de caldă pentru această perioadă în aproape toată țara. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în nordul extrem al teritoriului unde mai ales seara și noaptea vor fi condiții pentru ploi slabe, iar în nordul Carpaților Orientali, în zona înaltă, de precipitații mixte. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe crestele montane, dar pe parcursul zilei, izolat și trecător, și în nord-vestul și sudul teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 15 și 23 de grade, iar cele minime între -3…-2 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 9…10 grade în Dealurile de Vest și pe litoral. Noaptea se va produce brumă, cu totul izolat în centrul țării. In Bucuresti temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 22 de grade, iar cea minimă va fi de 4…8 grade.

A patra doză de vaccin Pfizer reduce cu 78% rata mortalităţii provocate de COVID-19, relevă un studiu israelian  A patra doză de vaccin anti-COVID-19 produs de Pfizer reduce cu circa 80% riscul de deces în urma infectării, potrivit unui studiu israelian efectuat pe baza datelor referitoare la peste o jumătate de milion de persoane cu vârste cuprinse între 60 şi 100 de ani, relatează duminică agenţia EFE. ”În rândul receptorilor celei de-a patra doze de vaccin s-a observat o diminuare cu 78% a ratei mortalităţii cauzate de COVID-19, în comparaţie cu grupul nevaccinat” cu a patra doză, adică cu grupul vaccinat cu a treia doză, relevă studiul efectuat de Clalit, cel mai mare furnizor israelian de servicii de sănătate, împreună cu două centre academice israeliene. Cercetarea a fost efectuată în perioada ianuarie-februarie, când varianta Omicron a coronavirusului SARS-CoV-2 era deja dominantă în Israel. În urma răspândirii acestei variante care este cea mai contagioasă, Israelul a început în ianuarie campania de vaccinare cu a patra doză în rândul persoanelor cu vârste de peste 60 de ani, până în prezent fiind vaccinate cu această doză în Israel peste 747.000 de persoane. Integral: https://ziare.com

Două „victime” colaterale ale războiului din Ucraina: criza climatică și Green Deal-ul  Începerea războiului din Ucraina a marcat și o schimbare profundă a analizelor și comentariilor despre probleme energetice. Câtă vreme gazul, petrolul și cărbunii din Rusia alimentau nestingherite consumatorii din Europa și alte părți ale lumii, mass-media alarmiste producea ceas de ceas, „zi de zi și în proporție de masă” (oh, vorba nemuritorului Lenin…) articole care defăimau, depreciau și demonizau industria combustibililor fosili ca fiind responsabilă pentru o „criză climatică”, „a șasea extincție a vieții pe pământ”, „apocalipsă climatică” etc. Dar, după 24 februarie 2022, când Rusia a invadat Ucraina, o simplă trecere în revistă a titlurilor din mass media indică o schimbare bruscă și semnificativă a limbajului anterior:…. SUA și UE au ajuns la un acord prin care SUA vor furniza gaze naturale lichefiate pentru a contribui la reducerea dependenței Europei de energia rusească. Wow! Cum s-ar putea numi această neașteptată „schimbare la față” a mass-media progresist-alarmiste? După decenii de proslăvire și propagandă ale energiilor regenerabile (eoliană și solară, dar nu și nucleară), cuplate cu apeluri constante de eliminare urgentă a combustibililor fosili, aceleași mass-media cer acum ca termocentralele nucleare și cele pe cărbuni să rămână în funcțiune, solicită reluarea forajelor pentru petrol și gaze din Marea Nordului și permiterea fracturării hidraulice în Marea Britanie, îndeamnă companiile de petrol și gaze din Statele Unite să producă mai mult pentru a putea exporta în Europa. Păi, nu se cunoaște că cea mai parte a producției americane de petrol și gaze se obține din argile prin mult hulita și disprețuita metodă de fracturare hidraulică? Păi, au demonstrat degeaba miile de fracktiviști europeni, păcăliți odios de un fake-documentar, numit Gasland? S-au bătut ei degeaba cu jandarmii la Pungești, ca să distrugă instalațiile companiei Chevron și s-o fugărească din țară? Acum, ne rugăm de Chevron și alte companii americane să ne salveze energetic, fără să ne aducem aminte că, acelorași companii, în semn de mulțumire pentru eforturile lor de explorare a potențialului productiv al argilelor europene, le-am arătat degetul mijlociu?! Numiți dumneavoastră această mișcare de tip „La stânga-mprejur”, cu spatele la inamic (!). Vorbesc aici despre aceleași mass-media și aceiași politicieni care au bombardat opinia publică ani la rând cu mărețe proiecte socialiste, numite Green New Deal (în SUA), European Green Deal  sau Net Zero până în 2050. Să nu uităm că actualul președinte american și-a făcut un titlu de mândrie din anularea conductei Keystone XL în prima sa zi de activitate și din re-înscrierea de urgență a Statelor Unite în Acordul climatic de la Paris. Același președinte și administrația sa au declarat de la început un război birocratic împotriva producătorilor de petrol și gaze din Statele Unite menit să oprească noile foraje de petrol și gaze pe terenurile federale din Alaska și  Golful Mexic și să crească presiunile asupra băncilor pentru a înceta finanțarea investițiilor în petrol și gaze. Obiectivul central al acestui război anti-petrol și gaze a fost „combaterea schimbării climei”. Când acest lucru a dus la scăderea numărului de voturi în sondaje pentru președintele Biden, în timp ce prețurile la pompă ale benzinei au crescut la valori maxime multianuale, administrația Biden a recurs la implorarea grupului OPEC+ de a-și crește producția de petrol. Această stare perversă a „diplomației petroliere” s-a adâncit, deoarece administrația privește acum spre Venezuela și Iran ca potențiale surse de creștere a ofertei de petrol. Sursele naționale nu par a se bucura de prioritatea prezidențială. Până la declanșarea evenimentelor din Ucraina, „criza climatică” (cu toate denumirile ei adiacente) era un război lent de uzură între două tabere. O primă grupare de forțe o reprezintă găsește imensul complex climatic-industrial, cu o existență de mai multe decenii, amalgamând interesele unor elite progresiste cu cele ale unor organizații din Europa și SUA. Este un conglomerat format din politicieni, eco-activiști, ONG-uri și lideri din mediul de afaceri, aliați cu unii oamenii de știință (doritori de contracte guvernamentale de cercetare) pentru a cere măsuri rapide și drastice de combatere a încălzirii globale. Aceasta este o nouă întorsătură a unei practici foarte vechi: companiile și alte organizații se folosesc de politicile publice pentru a-și umple propriile buzunare. Complexul climatic-industrial include, printre altele, ONG-uri eco-activiste, care răspândesc alarmismul climatic, lobby-uri pentru energie regenerabilă, care urmăresc contracte și subvenții guvernamentale, precum și organizații internaționale, cum ar fi Agenția Internațională pentru Energie (IEA) și Panelul Interguvernamental pentru Schimbarea Climei (IPCC), care petrec mai mult timp promovând și susținând o agendă energetică globală radicală decât analizând în mod critic compromisurile necesare pentru asigurarea și creșterea bunăstării umane. În cea de-a doua tabără regăsim marea masă a oamenilor obișnuiți, mai mult sau mai puțin săraci, și care sunt tot mai mult afectați de escaladarea prețurilor la energie și de creșterea costului vieții. Sunt oamenii care plătesc prin taxe lor politicile „verzi” și pe cei care le vor să le aplice, mai mult sau mai puțin, forțat….. După 24 februarie, mass media alarmiste au renunțat subit să mai înspăimânte lumea cu apocalipsa încălzirii globale. Un singur exemplu: De mai multe zile, în Texas, Oklahoma și Arkansas există incendii de vegetație uscată, similare cu cele apar anual în California sau Arizona. Deși am fost foarte atent la comentariile făcute de mass-media alarmiste – CNN, NBC, ABC, CBS, NPR ori The New York Times –, acele incendii, care altădată erau puse automat în cârca încălzirii globale antropogene, au devenit, simplu și normal, evenimente produse de secetă….. Concluzii Cu patru ani în urmă, am prezentat cititorilor români în premieră un basm american foarte popular printre copii și unii adulți– Chicken Little. Era vorba despre o găinușă – Chicken Little sau Henny Penny – căreia, trecând pe sub un stejar, i-a căzut o ghindă-n cap. Îngrozită și panicată, găinușa a început să cotcodăcească din răsputeri: The sky is falling! The sky is falling!! (Ne cade cerul în cap! Ne cade cerul în cap!). Am numit această stare de panică isterizată sindromul Chicken Little.…. Dincolo de ororile inimaginabileîn secolul al 21-lea, războiul dintre Rusia și Ucraina a mai produs două „victime” colaterale, pe care le-aș numi „găinușe verzi” – criza climatică și Green Deal-ul. Am convingerea că realitățile războiului au acoperit „găinușele verzi” și visele lor de aceeași culoare cu un val de realism mult așteptat și că, în loc să mai cotcodăcească disperate Vine criza climatică peste noi!, își vor strânge cozile între picioare și, calmate, se vor retrage în cuibarele lor. Integral: https://www.contributors.ro

Subzistența cea de toate zileleSubzistența cea de toate zilele  Producătorii agricoli și cei din zootehnie profită de fiecare scumpire, în special a carburanților, pentru a umfla prețurile produselor. Scumpirile sunt disproporționate, dar cumpărătorii nu au de ales. Aproape 30% dintre salariații români sunt plătiți cu salariul minim pe economie. Un studiu al instituției Avocatul Poporului relevă faptul că salariul minim brut pe țară este mai mic decât coșul de consum pentru o persoană adultă singură, fapt care nu poate să-i asigure acesteia un trai decent. La bilanțul sumbru al sărăciei se adaugă pensionarii, din rândul cărora 40% trăiesc la limita sărăciei. Studiile arată că trei din zece copii trăiesc la limita subzistenței, iar mulți dintre ei se culcă flămânzi, mai ales cei din mediul rural. Aceasta, în condițiile în care investiția statului în copii este singura care ar putea să rupă în timp cercul vicios al defavorizării sociale. La polul opus, sunt mii de salariați care câștigă și peste 100.000 de lei pe lună. Sunt mii de pensionari care primesc pensii de lux și avem aproape 50.000 de multimilionari în euro. În România, clasa de mijloc, motorul oricărei societăți dezvoltate, este aproape inexistentă sau e măsurată de Institutul Național de Statistică cu instrumente care falsifică realitatea. Cozile din timpul comunismului nu au dispărut În acest context, iureșul creșterii prețurilor la carburanți, la energie și gaze, la produsele alimentare de bază adâncește prăpastia dintre bogați și săraci. Imaginile cu șoferii care au făcut cozi kilometrice la benzinării pe fondul știrilor alarmiste vehiculate de presă privind creșterea prețului cu doi sau chiar cu trei lei a litrului de benzină și motorină au devenit virale….. În România avem aproape nouă milioane de autoturisme. Dacă din populația totală îi scădem pe cei patru milioane de minori, putem concluziona că marea majoritate a românilor sunt proprietarii unui autoturism. În altă ordine de idei, peste 90% dintre români sunt proprietarii cel puțin ai unei locuințe ca urmare a unui decret al lui Iliescu din februarie 1990 prin care s-a dat liber chiriașilor de la bloc să-și cumpere apartamentele, la care se adaugă chiriașii profitori din casele naționalizate. Legea pentru restituirea caselor naționalizate foștilor proprietari a fost de fapt portița prin care lacheii chiriași ai regimului comunist au putut să cumpere cu sume derizorii case și vile care valorau sute sau chiar milioane de euro. Pentru mulți dintre milionarii de azi, prețul de pornire al averilor ilicite se regăsește în afacerile cu imobile naționalizate. Haiducia de pe piața liberă  Revenind la explozia prețurilor, acestea au crescut într-un an la gazele naturale cu 44,94%, la uleiul comestibil cu 26,12%, la cartofi cu 30,58%, la combustibili cu 27,24%. Adaug aici că și lumânările s-au scumpit cu 50%, astfel că pomenirea viilor și morților are și ea de suferit. Am întrebat mai mulți vânzători din piață de ce cartofii, de pildă, s-au scumpit atât de mult în ultimele luni. Răspunsul a fost același, de parcă vânzătorii se vorbiseră între ei: „S-a scumpit benzina, s-a scumpit motorina, s-a scumpit curentul electric.“ „Bine, dar cartofii sunt din recolta anului trecut, când scumpirea carburanților și a energiei electrice nu era atât de mare.“ „Ăsta e mersul, scumpesc ei, scumpim și noi.“ Adevărul e că producătorii agricoli și cei din zootehnie profită de fiecare scumpire, în special a carburanților, pentru a umfla prețurile produselor. Scumpirile sunt disproporționate, dar cumpărătorii nu au de ales. Pe de altă parte, între prețul cu care vinde producătorul și prețul de la raft este o diferență care nu are nici o legătură cu piața liberă. De pildă, un litru de lapte de vacă este cumpărat de către angrosiști în medie cu 1,3 lei, iar la rafturile magazinelor costă cinci-șase lei. Vorbim aici de micii fermieri sau de fermele de familie care nu au de-ales în condițiile în care nu dețin fabrici de procesare a laptelui. Monopolul asupra prelucrării produselor lactate îl dețin marii fermieri. Asocierea micilor fermieri și accesarea de credite bancare a căror dobândă să fie subvenționată de stat ar fi un pas important pentru punerea pe picioare a unor fabrici de procesare a laptelui chiar în localitățile rurale unde este produs. La fel și pentru construirea unor silozuri pentru cereale. Dar statul român preferă să încurajeze importurile de produse alimentare care atârnă mai greu în balanța comercială decât exporturile. Exportăm materie primă, făină sau grâu, și importăm aluat congelat. Exportăm carne și importăm mezeluri. Așa am ajuns la o valoare a importurilor de produse alimentare de 70% din necesarul pieței. Anul trecut Comisia Europeană a acordat micilor fermieri un ajutor financiar nerambursabil de 15.000 de euro pentru fiecare fermier. Integral: https://www.dw.com

Societatea civilă cere eliminarea SRI din proiectul Cloud-ului Guvernamental: „Dreptul la viață privată poate fi afectat prin această ordonanță”Societatea civilă cere eliminarea SRI din proiectul Cloud-ului Guvernamental: „Dreptul la viață privată poate fi afectat prin această ordonanță”   Cloud-ul Guvernamental reprezintă o soluție informatică prin care statul intenționează să unifice într-o singură infrastructură IT toate sistemele și aplicațiile sale. Acesta ar urma să înlocuiască sistemele ministerelor, instituțiilor și autorităților centrale și locale, va costa 375 de milioane de euro și va fi realizat prin PNRR. …. Asociația pentru Tehnologie și Internet (ApTI) solicită ca proiectul Cloud-ului Guvernamental să nu fie adoptat prin ordonanță de urgență, deoarece afectează drepturi fundamentale precum dreptul la viață privată. De asemenea, organizația non-guvernamentală cere eliminarea Serviciului Român de Informații (SRI) din proiect, pe motiv că acesta ar putea „sifona” date private ale cetățenilor. …. Lege, nu ordonanță! Conform Asociației pentru Tehnologie și Internet, acest lucru ridică deja mai multe probleme. Prima este că proiectul nu ar trebui să fie ordonanță, ci lege, deoarece reglementează drepturi fundamentale, explică Bogdan Manolea, directorul executiv al ApTI. „Dacă o dau așa, va fi foarte ușor ca Avocatul Poporului să o atace la Curtea Constituțională, deoarece există un articol din Constituție care spune foarte clar că nu poți reglementa prin ordonanțe drepturi fundamentale. Iar dreptul la viață privată este un drept fundamental, care poate fi afectat prin această ordonanță”, a declarat Manolea pentru Libertatea. Fără SRI! Dar pe lângă problema de formă, există și alta de fond, spune specialistul. SRI nu are ce căuta în acest Cloud Guvernamental. Bogdan Manolea: El spune că, prin proiect, SRI o să fie operator asociat al sistemului, ceea ce înseamnă că trebuie să respecte prevederile privind respectarea vieții private în conformitate cu regulamentul GDPR al Uniunii Europene. De asemenea, SRI este însărcinat cu asigurarea securității cibernetice. Însă, Manolea spune că obligația legală a SRI este exact contrară: de colectare de date. „Principala problemă este că ei își propun ca SRI să asigure securitatea cloud-ului în condițiile GDPR, deși SRI are în lege alte atribuții, de colectare de date. Dacă statul ar cumpăra cloud-ul de la Google sau Amazon, aceștia ar trebui să asigure securitatea datelor și că nimeni nu are acces la date, inclusiv datele de trafic. Asta trebuie să asigure și SRI”, spune Manolea. Acesta are o comparație plastică: „E o găselniță, o gălușcă și ca să culeagă SRI date. E ca și cum SUA ar da cloud-ul public la NSA”. Integral: https://www.libertatea.ro

Constanța să fie un mini-Kaliningrad? Și ce mai are nevoie România?Constanţa, un “mini-Kaliningrad”?  Polonezii şi balticii s-au pregătit de mult pentru ce-i mai rău, românii, însă, au nevoie de o strategie rapidă, pentru că Marea Neagră a devenit periculoasă…. Războiul declanşat de Rusia în Ucraina a schimbat perspectiva şi i-a scos pe liderii autohtoni din letargie. În sfârşit, Bucureştiul are „un obiectiv strategic”, pe care preşedintele Klaus Iohannis crede că-l va atinge la summitul NATO de la Madrid din această vară. Pe scurt, România ar vrea ca sprijinul militar NATO de la Marea Neagră să fie egal cu cel pe care Alianţa îl oferă statelor de la Marea Baltică. În statele baltice, NATO a trimis deja 7.700 de militari, iar în Polonia 10.500. Spre deosebire de statele baltice, România nu are graniţă terestră cu Rusia, dar se află în linie directă la 400 de kilometri de baza militară navală rusească din Sevastopol şi la 200 de kilometri de cea din Transnistria. Într-un raport publicat anul trecut de Center for European Policy Analysis, generalul Ben Hodges, fost comandant al forţelor SUA în Europa, propunea un program în 12 paşi prin care NATO să preia iniţiativa în regiunea Mării Negre. Generalul american scria că „pe termen scurt şi mediu, NATO ar trebui să desemneze România drept centrul de greutate” al zonei „datorită poziţiei sale geografice, a proximităţii faţă de alţi aliaţi, precum şi de Ucraina şi Moldova, a eforturilor sale de modernizare solide şi a infrastructurii sale strategice de transport”. Ben Hodges, care a prevăzut războiul din Ucraina, a argumentat că regiunea Mării Negre este esenţială pentru securitatea şi stabilitatea Occidentului, pentru că se află la intersecţia celor patru forţe care-i afectează viitorul: „democraţie liberală la capătul său vestic, agresiune militară rusă la nord, agresiune financiară chineză la est şi instabilitate în sud”. Un alt raport, publicat de Atlantic Council cu doar câteva zile înainte de invazia armatei ruse în Ucraina, sublinia miza Rusiei în Marea Neagră şi pericolul pentru România, solicitând NATO să aducă la Constanţa arme sofisticate şi explicând că Bucureştiul ar trebui să achiziţioneze inclusiv submarine într-un program asemănător cu AUKUS (Australia-UK-US), în care Australia plănuieşte să cumpere mai mult de zece submarine nucleare. Atlantic Council insista că portul Constanţa ar trebui transformat într-un mini-Kaliningrad din punct de vedere militar şi într-un port de dimensiunile Rotterdam-ului din punct de vedere economic, pentru a descuraja Rusia şi a putea apăra, în caz de nevoie, coasta estică a României. Marea Neagră este din ce în ce mai fierbinte şi probabil că NATO va decide să întărească acest flanc, înainte să fie prea târziu. Integral: https://adevarul.ro

Eastern Europe Political MapRăzboiul din Ucraina aduce cele mai mari două economii ale zonei euro în faţa unor scumpiri masive, aruncă Europa de Est într-o profundă criză economică şi politică  Cele mai mari două economii ale Europei au în faţă perspectiva unei intensificări accentuate a presiunilor inflaţioniste, dublate de noi pro­ble­me de aprovizionare, din cauza in­vadării Ucrainei de Rusia, im­pac­tul urmând să se amplifice în urmă­toarele luni, relatează Bloomberg. Activitatea de business din Germania şi Franţa a fost susţinută de sectorul serviciilor după relaxarea restricţiilor împotriva Covid-19, însă în condiţiile în care producătorii resimt din plin impactul războiului, am­bele economii sunt pe o traiec­to­rie nesigură, relevă un sondaj rea­lizat de S&P Global în rândul mana­gerilor de achiziţii din companii. „Sectorul manufacturier începe deja să apese asupra creşterii generale din cauza expunerii mai mari faţă de perturbările lanţurilor de apro­vizionare şi scăderii cererii la export în urma războiului din Ucraina şi sancţiunilor impuse Rusiei“, arată Phil Smith, economist la S&P Global. În Franţa, mediul dificil ar putea duce la o perioadă de stagflaţie, potrivit lui Joe Hayes, economist la S&P Global. Economia zonei euro ca întreg este puternic afectată de creşterea dra­matică a inflaţiei şi noile pro­ble­me apărute la nivelul lanţu­rilor de aprovizionare după ce invadarea Ucrainei de  Rusia a crescut cos­tu­rile cu energia şi a înnegurat pers­pectivele privind creşterea întregii economii mondiale. Sectorul manufacturier al regiunii se confruntă cu o creştere „fără precedent“ a costurilor pentru componente şi materii prime, care vor trece mai departe către preţurile de consum în lunile următoare, revelă sondajul S&P Global….. În Europa de Est, politica economică şi situaţia politică economică în general au consemnat o deteriorare în primul trimestru al acestui an, potrivit celor 1.603 de experţi economici din 132 de ţări care au participat la ultimul sondaj EES realizat trimestrial de institutul german ifo şi Institutul elveţian pentru politică economică. Sondajul sugerează că situaţia economică din Europa de est s-a deteriorat semnificativ, scăzând cu 10 puncte faţă de trimestrul anterior. Evaluările privind situaţia politică au scăzut de asemenea, cu 9 puncte. „Atacul Rusiei asupra Ucrainei a aruncat regiunea într-o profundă criză economică şi politică“, arată Niklas Potrafke, cercetător ifo. Integral: https://www.zf.ro

Pentru mii de elevi români, școala online nu există. Tableta și internetul sunt un lux | Digi24Școala online este ilegală. Abia de anul viitor universitățile vor preda online  Universitățile vor putea preda online de anul viitor. În prezent, învățământul online nu este legal. Filosofia este domeniul universitar cu cea mai mare rată de abandon în România. Pandemia a avut și avantajele ei, cel puțin așa spun studenții care îmbrățișează ideea învățământului online. După ce a susținut revenirea la școală în format fizic, Ministrul Educației și-a schimbat poziția. Sorin Cîmpeanu a anunțat, pentru „Edupedu”, că universitățile vor putea preda online, dar nu în acest moment, ci la anul. Cîmpeanu a spus că, în prezent, studenții trebuie să meargă fizic la cursuri pentru că învățământul online nu este legal. Însă, acest aspect nu este singura problemă din sistemul de invățământ românesc. Universitățile se lovesc de abandonul școlar. Filosofia este domeniul universitar cu cea mai ridicată rată de abandon în România,…. Filosofia este urmată de specializarea Studii europene și relații internaționale, cu un procent de abandon de 59%.  Integral: https://alephnews.ro

Gabriela Firea, atac devastator la adresa lui Ludovic Orban: „Imagini cât mii de cuvinte” • Buna Ziua Iasi • BZI.roTudor Chirilă, despre Gabriela Firea: “Sunteți doar o moștenire tristă și neputincioasă acum a unei mentalități mafiote care căpușează România”  Tudor Chirilă a reacționat dur după ce fostul primar general al Capitalei, Gabriela Firea, l-a acuzat luni, 28 martie, pe actualul edil, Nicuşor Dan, că le cere proprietarilor din clădirile cu faţade restaurate să plătească milioane de euro. Într-o postare pe Facebook, Firea s-a lăudat cu ce a făcut pentru București cât a fost primar, prin comparație cu Nicușor Dan…..”Nu ați fost în stare să faceți nimic pentru orașul ăsta și aveți și o echipă slabă de social media. Nu ați fost în stare să reformați transportul în comun, ați făcut un contract discutabil cu Otokar, șoferii de la RATB se plâng de calitatea și durabilitatea pieselor, nu ați făcut nimic pentru termoficare, dar aruncați vina pe actualul primar a cărui mare problemă din punctul meu de vedere este că nu golește primăria de funcționarii incompetenți și corupți angajați acolo în mandatul dumneavoastră, ați înființat numeroase companii municipale și ne-ați pus pe noi să plătim salariile alea, iar în cazul de față ați renovat doar fațada unui bloc la bulevard, așa de spoială, și pe ce bani??? pentru că fațadele din curtea interioară au rămas la fel. Ați lăsat primăria fără bani și cu datorii, interesele soțului dumneavoastră pentru falimentarea STB-ului sunt cunoscute, sunteți doar o moștenire tristă și neputincioasă acum a unei mentalități mafiote care căpușează România de treizeci de ani. Ați numit manageri incompetenți în spitale renovate aiurea, manageri fără școală vezi cazul Gomoiu. Nu sunt un fan al lui Nicușor Dan, am criticat în repetate rânduri lucruri pe care încă nu le face, dar mi se pare o obrăznicie fără margini să scoateți castanele din foc cu mandatul lui. Sunt imun la înjurăturile pe care o să mi le iau, dar nu sunt orb la incompetența dumneavoastră. Integral: https://ziare.com

România are cea mai ridicată rată a mortalităţii în accidente rutiere din Uniunea EuropeanăRomânia are cea mai ridicată rată a mortalităţii în accidente rutiere din Uniunea Europeană    Anul trecut, România a raportat 93 de decese cauzate de accidente rutiere la un milion de locuitori, fiind cea mai ridicată rată a mortalităţii din Uniunea Europeană, în timp ce media UE a fost de 44 de decese la un milion de locuitori, arată datele publicate luni de Comisia Europeană, citate de Agerpres. În 2021, cele mai sigure drumuri rămân în Suedia, unde au fost înregistrate doar 18 decese cauzate de accidente rutiere la un milion de locuitori. La polul opus se află România, care numără 93 de decese la un milion de locuitori, mai mult decât dublu faţă de media europeană de 44 decese la un milion. Aproximativ 19.800 de persoane şi-au pierdut viaţa în urma unui accident rutier în cursul anului trecut în Uniunea Europeană, o creştere cu 5% faţă de 2020, dar o scădere cu 13% faţă de nivelul de dinaintea pandemiei, în 2019, arată datele publicate luni de Comisia Europeană. În perioada 2019 – 2020, numărul deceselor rutiere a scăzut cu 17%. Comparativ cu nivelul de dinaintea pandemiei, respectiv în 2019, numărul deceselor rutiere a scăzut cu 13% anul trecut, cel mai semnificativ declin, de peste 20% înregistrându-se în Danemarca, Belgia, Portugalia, Polonia şi Lituania. În contrast, în ultimii doi ani, Letonia, Slovenia şi Finlanda au raportat creşteri ale numărului deceselor rutiere. Per ansamblu, 52% din decesele rutiere au avut loc pe drumurile din mediul rural, faţă de 40% în zonele urbane şi 8% pe autostrăzi. Ocupanţii maşinii (şoferi şi pasageri) au reprezentat 43% din totalul deceselor rutiere, în timp ce procentul a fost de 20% la pietoni, 18% la utilizatorii de motociclete şi mopede şi 10% la biciclişti. …. Cei mai mulţi morţi pe şosele sunt bărbaţi (trei din patru – 77%), iar vârstnicii reprezintă mai mult de un sfert (28%) din totalul deceselor rutiere. În timp ce 12% din cei ucişi pe drumurile din UE au între 18 şi 24 de ani, această categorie de vârstă reprezintă doar 7% din populaţia UE. Prin urmare, statistica arată că tinerii sunt cel mai probabil să fie implicaţi în accidente rutiere fatale. Integral: https://www.libertatea.ro

napoleon al III-lea | CER SI PAMANT ROMANESCCine sunt colaboratorii publicației „Certitudinea”, acuzată de extremism și distribuită la Teatrul Național București la un spectacol al lui Dan Puric Conducerea Teatrului Național București declanșează o anchetă și depune plângere la poliție după ce publicația „Certitudinea” – acuzată ca fiind de propagandă extremistă – a fost împărțită publicului la Sala Studio, la un spectacol al lui Dan Puric. …. Materialele de propagandă rusă au fost împărțite la un spectacol de duminică al lui Dan Puric, cunoscut pentru viziunile sale pro-Putin și pentru discursul anti-occidental. Cine sunt colaboratorii publicației „Certitudinea”, acuzată de extremism și distribuită la TNB În „Colegiul de redacție” al revistei „Certitudinea”, care îl are „coordonator moral și spiritual” pe Mihai Eminescu, sunt trecute nume de referință ale literaturii române precum Eudoxiu Hurmuzachi, Vasile Alecsandri, Nicolae Densușianu, I.L. Caragiale, George Coșbuc. Conform site-ului publicației, colaboratorii acesteia sunt: Dan Puric, Dan Toma Dulciu, Daniela Gîfu, Dorel Vişan, Firiță Carp, Florian Colceag, Florin Zamfirescu, Laurian Stănchescu, Mariana Cristescu, Cătălin Berenghi, Mircea Coloşenco, Mircea Chelaru, Mircea Dogaru, Mircea Șerban, Miron Manega (ispravnic de concept), Nagy Attila, Sergiu Găbureac, Zeno Fodor Mircea Chelaru General în rezervă, Mircea Chelaru, în vârstă de 73 de ani, este deputat AUR. După ce a trecut prin PUNR și prin partidul fondat de Dan Voiculescu, din care a fost exclus, alături de Codrin Ștefănescu, Chelaru a fondat, în 2017, Partidul Neamul Românesc, alături de “un grup de generali în rezervă”, punând “bazele doctrinei naţional-românismului”, conformCV-ului său postat pe site-ul Camerei Deputaților….. Dorel Vișan Dorel Vişan, actor de teatru și film, are 84 de ani. Timp de 7 ani, până în anul 2000, a fost director al Teatrului Național din Cluj-Napoca. El este și autor al unor volume de poezie. În timpul pandemiei, Vișan s-a remarcat prin opinii conspiraționiste, spunând că virusul SARS-CoV-2 a fost creat în laborator, că femeile vor fi sterile peste 14 ani, iar extratereştrii vor reveni pe Pământ pentru a reface viaţa….. Florin Zamfirescu Florin Zamfirescu, în vârstă de 72 de ani, s-a numărat și el printre cei care au ieșit în stradă, în toamnă, la mitingurile împotriva restricțiilor organizate de AUR sau de Diana Șoșoacă. Integral: https://www.hotnews.ro

Alfred Moses, fost ambasador SUA la București: Rusia vine la masă şi nu mai pleacă niciodată Joe Biden face America „great again”. Nu vă temeți pentru că noi nu ne mai temem! …. În 2007, la Conferință de securitate de la Munchen, Putin a spus lumii, de fapt, cine este el cu adevărat și ce vrea. La Munchen, Putin a contestat dur și plin de ură, „fără politețe și termeni diplomatici”, dominația SUA într-o lume unipolară.  Rezultatul dominației, a tunat Putin, este că nimeni nu e în siguranță. Puțini au reușit să vadă atunci dincolo de ceea ce a fost luat drept un puseu de frustrare și puțini au înțeles că Putin intra oficial într-o nouă etapă, cea imperială, al cărei țel era ca Sfânta Rusie să redevină imperiu, dacă nu prin soft power și dezvoltare economică, atunci măcar extrem de temută pentru capacitatea de distrugere. Putin a țesut dependența energetică a Europei de Rusia ca o pânză de păianjen: contracte la prețuri imbatabile și pe termen lung pentru cele mai mari puteri în frunte cu Germania. Seducerea unor importanți lideri europeni, în frunte cu Schroeder, numit în conducerea Gazprom după mandatul de cancelar, și Angela Merkel redusă de Putin la condiția unei gospodine emoționate de buchetul de flori surpriză din partea băiatului nărăvaș al cartierului. Dependența aceasta era menită să paralizeze capacitatea de reacție e Europei, sub amenințarea rămânerii fără energie, și să alimenteze mașinăria de război rusească. Titlul lucrării de masterat a lui Putin din 1997 era, coincidență sau nu, „Rolul planificării strategice în domeniul energiei”. Și această pârghie încă există. Din 24 februarie până acum, adică de când a început invazia, Rusia a încasat de la țările UE peste 20 de miliarde de euro, și în fiecare secundă suma crește.   Ruperea pânzei a devenit, măcar acum, cu Putin ante portas, un obiectiv strategic și pentru UE, care a gândit un pachet semnificativ, dar și pentru SUA, de unde și acordul record pentru livrare de gaz lichefiat. În aceasta zonă suntem însă încă departe de liman. O altă linie pe care Vladimir Putin a acționat a fost cea internă prin propaganda la turație maximă care excita excepționalismul rusesc, naționalismul mistic, plus parteneriatul cu Biserica, anexă a Kremlinului, reluarea însemnelor țarismului, și, nu în ultimul rând, anihilarea adversarilor din zona oligarhiei, politicii, presei. În plan militar, Putin a folosit tehnica fierberii broaștei la foc mic, după cum spunea într-un documentar Victoria Nuland. Invazia Crimeii din 2014  fost un test important al reacției occidentale. A ocupat o parte din Ucraina cu omuleți verzi, îmbrăcați în uniforma armatei ruse, dar fără însemnele oficiale ale acesteia și a negat implicarea. Occidentul, ca în bancul cu găina, „s-a împiedicat”. Au fost niște sancțiuni economice, dar fără vlagă, președintele Obama nu a avut curajul să facă mai mult și nu pare să fi înțeles potențialul imens de pericol al lui Putin, revenirea pe aliniamentul Războiului Rece. Iar Europa era fericită cu gazul ieftin. Testul a fost reușit, broasca începuse să se coacă în suc propriu. Tot din cauza indeciziei americane, Putin a făcut din Siria locul unor experimente teribile, care, la rândul lor, puteau să dea de gândit, și șansa unei noi victorii a țarului. Alegerile americane din 2016 i-au adus lui Vladimir Putin un cadou la care, spun mulți specialiști, nici măcar nu se aștepta. Nu doar că a gripat campania lui Hillary Clinton, dar a reușit să îl facă pe Trump președinte. Implicarea Rusiei, confirmată de rapoartele CIA, a destabilizat democrația americană, a trimis SUA în ridicolul trumpist și a transmis că Putin are suficientă putere încât să decidă președintele SUA. Au urmat 4 ani excepționali pentru țar, nu numai pentru că s-a bucurat de admirația declarată a liderului de la Casa Albă, ci și pentru că SUA a trăit tensiuni interne continue, cu episoade extrem de violente, al căror punct culminant a fost asaltul asupra Capitoliului. Dar mai ales pentru că Trump a erodat sistematic unitatea NATO și a subminat parteneriatul cu UE. Desăvârșirea acestei lucrări era exact contextul în care Putin a fost de neoprit. E o naivitate să spui că Putin nu ar fi invadat Ucraina cu Trump la Casa Albă. Obiectivul lui ține de vulturul imperial țarist și acest obiectiv are nevoie de cuceriri teritoriale. Putin se visează  în galeria Sobiratel’ russkih zemel’“, adică a marilor părinți fondatori și țari care au mărit Rusia. Așa că Trump a fost doar “un idiot util” al lui Putin, care urma să îi asfalteze autostrada. Pademia a răsturnat însă jocul, Trump s-a prăbușit și a pierdut alegerile. Inițial, părea că Joe Biden nu e cea mai rea veste pentru Putin. Administraţia Obama, din care făcuse parte, a tratat, cum spuneam, soft invadarea Crimeii, iar fiascoul retragerii din Afganistan a lăsat impresia unei Americi slabe cu un lider  căruia propaganda i-a creat imaginea de decrepit. Acest lider și-a început însă mandatul cu un obiectiv de maximă urgență și intensitate: refacerea unității NATO și  relației cu UE. Și, vedem acum, Joe Biden pare să fi înțeles ceea ce Obama a ignorat: cât de periculoase sunt ambițiile imperiale ale lui Putin…… Da, Putin este dementul umilit apt să folosească arme de distrugere în masă. În fața acestei realități soluția nu este nici să-l provoci, să-i dai o motivație pentru folosirea lor, ci să te pregătești și, mai ales, să nu accepți dominația prin teroare.  America într-adevăr „great again” a reușit să unească lumea civilizată din nou și să îl demitizeze pe Putin. Unitatea NATO, G7 și UE în aceeaşi zi la Bruxelles este o demonstrație de forță inclusiv pentru China. Beijingul este expertul soft power, nu are nevoie de soarta economică a Rusiei. Integral: https://spotmedia.ro

Asia Map and Satellite ImageRăzboiul din Ucraina schimbă regulile jocului în secolul Asiei… Preşedintele Biden a declarat de curând că India are o poziţie “oarecum ezitantă” în ceea ce priveşte războiul din Ucraina. Afirmaţia vine după o serie de întâlniri, fizice sau virtuale, între premierul Modi şi omologii săi din Japonia şi Australia. La Delhi a venit în vizită şi Victoria Nuland, subsecretar pentru afaceri politice în guvernul american. Cele patru ţări sunt membre ale Dialogului Cvadrilateral pentru Securitate, cunoscut sub numele informal Quad. Întâlnirile au avut ca scop “convingerea” Indiei să aplice sancţiunile împotriva Rusiei, însă declaraţia lui Biden arată că propunerea a fost respinsă. O delegaţie din Marea Britanie, condusă de preşedintele Camerei Comunelor, ar fi trebuit să meargă în India cu acelaşi scop, dar vizita a fost anulată în ultimul moment ca urmare a “creşterii divergenţelor generate de refuzul Indiei de a se distanţa de invazia Rusiei în Ucraina”, după cum scrie The Guardian. În opinia fostului diplomat indian M.K. Bhadrakumar, reacţia autorităţilor de la Delhi arată că s-a ajuns într-un punct de inflexiune al relaţiilor bilaterale dintre Statele Unite şi India, un punct care arată că “India şi SUA au priorităţi diferite”….. “Ştie Biden că 25 de ţări din Africa depind de Rusia pentru cel puţin o treime din importurile de grâu?”, întreabă Bhadrakumar, iar apoi subliniază situaţia specială a Beninului, care îşi importă tot grâul din Rusia. Mai mult, aceste importuri se fac la preţuri deosebit de favorabile pentru ţările africane. Nici autorităţile din SUA şi nici cele din UE nu oferă alternative pentru înlocuirea acestor importuri cruciale din Rusia. În aceste condiţii, “cruzimea şi complezenţa cinică cu care administraţia Biden şi UE îşi conduc politica externă este absolut uluitoare”, după cum arată fostul diplomat indian, mai ales că totul se desfăşoară în numele “valorilor democratice” şi “dreptului internaţional”. Tocmai din aceste motive, “India nu poate fi de acord cu încercările nesăbuite ale SUA şi UE de a transforma în arme relaţiile economice globale”, mai ales dacă se au în vedere efectele deosebit de grave. “Statele Unite destabilizează securitatea europeană în timp ce sancţiunile Vestului destabilizează ordinea economică globală”, mai scrie Bhadrakumar, în opina căruia “SUA şi UE trebuie să-şi asume responsabilitatea pentru aceste daune colaterale”, chiar dacă “realizarea faptului că lumea a intrat deja în secolul Asiei induce panică în Vest”. Evoluţia conflictului din Ucraina şi a consecinţele sale pe plan economic şi financiar l-au determinat pe Charles Gave, fondator şi preşedinte al companiei de consultanţă şi investiţii Gavekal, să afirme că asistăm la un transfer mult mai rapid decât cel aşteptat a centrului de greutate economic către Asia, iar principala victimă va fi Europa. Economistul francez a scris recent despre decizia autorităţilor europene de a îngheţa rezervele valutare ale Rusiei de la BCE şi efectele acesteia în ceea ce priveşte importurile de energie din Rusia. Atunci verdictul său a fost că “este greu să te împuşti singur în picior cu o precizie mai mare”, însă acest verdict tocmai a fost republicat cu “mici” modificări: “Europa nu s-a împuşcat în picior, ci în cap”. În timp ce Europa caută să-şi “transfere” dependenţa energetică de Rusia către către alţi furnizori de petrol şi gaze naturale, la preţuri mult mai mari, coagularea noului centru de greutate economic mondial pare să capete o nouă dinamică….. “În termeni puri economici, India şi China au o convergenţă naturală a intereselor. Dacă India şi China pot să-şi rezolve disputele politice, consecinţele economice vor fi profunde”, a scris recent fostul bancher de investiţii David Goldman şi editor al publicaţiei Asia Times pe contul său de Twitter. După cum arată într-un articol ulterior din Asia Times, China a devenit anul trecut cel mai important partener comercial al Indiei, pe fondul creşterii accelerate a importurilor, care au ajuns la o valoare de aproape trei ori mai mare decât a importurilor din SUA….. “După ce a adormit la volan, Vestul doreşte acum o întoarcere la “normalitate’ şi aşteaptă ca noii veniţi să treacă la poziţiile lor vechi din ordinea mondială”, mai scrie istoricul de la Oxford. “Aceasta nu este o lume nouă care se naşte, este lumea veche care renaşte”, mai accentuează profesorul Frankopan în cartea sa, publicată în 2018, şi afirmă că “trăim deja în secolul Asiei”. Aceste puncte din cartea lui Peter Frankopan au fost amintite de M.K. Bhadrakumar în ultima parte a articolului său despre priorităţile diferite ale Indiei şi Statele Unite, iar concluzia sa este că “India înţelege bine agenda reală din spatele luptei geopolitice a Washington-ului şi Bruxelles-ului împotriva Rusiei”, iar din acest motiv “India caută parteneriate în toate direcţiile, inclusiv cu Rusia şi China”. Este greu de crezut că ameninţările venite din Occident, indiferent de natura lor, vor convinge ţările din Asia, Africa sau America Latină că trebuie să accepte întoarcerea la “normalitate“. Integral: https://www.bursa.ro

Horoscopul zilei de joi, 17 februarie. Scorpionii trebuie să facă pace cu trecutul - IMPACTHoroscopul refugiaților. Cum îi ajută românii pe ucraineni în funcție de zodie Berbec. Mereu ambițios, Berbecul va lua în gazdă 3 familii în garsoniera lui, dar va sfârși prin a-i persecuta mai rău decât Putin; Taur. Hedonistul precupat de simțuri, Taurul va invita la moșia lui toate câștigătoarele Miss Ucraina, cu condiția să știe să gătească un borș decent; Gemeni. Pentru că nu e sigur ce e mai bine să facă, Geamănul va lua la el acasă o familie de ucraineni, dar și una de ruși, punând pacea blocului în pericol; Rac. Racul nu se jenează să fie mereu contra curentului, așa că va pleca el însuși în Ucraina, unde va cere azil politic la o familie de botăgași, el fiind obișnuit cu luxul; Leu. Milităros din fire, Leul îi va antrena pe refugiați să se întoarcă în Ucraina ca să lupte și dacă refuză îi va amenința că-i aruncă peste gardul Ambasadei Rusiei; Fecioară. Ai știut de câțiva ani că Putin va invada și ai deja stocuri de pături, alimente și alte lucruri necesare pentru refugiați, dar ești în continuare stresată că guvernul nu face suficient; Balanță. În multiplele tale scrisori către diverse guverne și ambasade, te-ai oferit deja să negociezi pacea. Nu ai timp să primești refugiați, tu te ocupi de problemele macro, nu micro; Scorpion. El vrea să rezolve problemele direct, din rădăcină, așa că se va infiltra în Kremlin și îl va sugruma pe Putin, totul în cel mai mare secret; Săgetător. Cu firea ta spontană și optimistă, organizezi în fiecare seară un spectacol improvizat de stand-up comedy pentru cei 10-15 refugiați, toți săgetători ca tine, pe care i-ai primit în gazdă; Capricorn. Sorry, nu poți lua refugiați pentru că ai de terminat un proiect important. Groaza ta cea mai mare e că din cauza războiului se va lua curentul înainte să compilezi;  Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 28 martie.”Explozia prețurilor va continua în 2022. Banca Centrală Europeană își modifică în sus estimările legate de inflație.”

16 Best Flowers That Bloom Earliest in SpringBuna dimineata intr-o zi de luni, 28 martie! Vremea va fi predominant frumoasă şi caldă pentru această perioadă din an în aproape toată ţara. Astfel, temperaturile maxime se vor încadra între 14 şi 20 de grade, uşor mai mici în depresiuni şi pe litoral. Cerul va fi variabil la senin, iar vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe crestele Carpaților Orientali şi izolat şi trecător în estul teritoriului. Temperaturile minime vor fi cuprinse între -5…-4 grade în depresiunile Carpaţilor Orientali şi 7…8 grade în Dealurile Crişanei. În a doua parte a nopţii, se va mai produce brumă pe suprafeţe restrânse în Transilvania şi doar izolat posibil în rest.  In Bucuresti temperatura maximă va fi de 18…19 grade, iar cea minimă de 3…5 grade.

Blood test detects past infections with new coronavirus | NewsroomMicroparticule de plastic au fost descoperite pentru prima dată în sângele uman. Cel mai mare risc e pentru bebeluși (Studiu) Poluarea cu microparticule de plastic a fost detectată pentru prima dată în sângele uman, oamenii de ştiinţă identificând asemenea particule minuscule la aproape 80% dintre persoanele testate, relatează joi The Guardian. Descoperirea demonstrează că particulele pot călători în corp şi se pot depozita în organe. Impactul asupra sănătăţii este încă necunoscut. Însă, cercetătorii sunt îngrijoraţi deoarece microparticulele de plastic provoacă daune celulelor umane în laborator şi se ştie deja că, în cazul poluării atmosferice, particulele din aer pătrund în organism şi provoacă anual milioane de decese premature. Cantităţi uriaşe de deşeuri de plastic sunt aruncate în mediu, iar microplasticele contaminează în prezent întreaga planetă. Se cunoştea deja că oamenii ingerează particulele minuscule prin hrană şi apă, şi le inspiră din aer şi au fost găsite dovezi ale prezenţei acestora în probe de fecale prelevate de la bebeluşi şi adulţi…..Noul studiu, publicat în jurnalul Environment International, a adaptat tehnicile existente pentru a se putea detecta şi analiza particule mici, de până la 0,0007 mm. Unele dintre probele de sânge au prezentat două sau trei tipuri de plastic. Echipa a utilizat ace de seringă din oţel şi tuburi de sticlă pentru a evita contaminarea şi a testat nivelurile de microparticule de plastic folosind probe martor…. “Marea întrebare este ce se întâmplă în corpul nostru”, a spus Vethaak. “Sunt aceste particule reţinute în organism? Sunt transportate către anumite organe, trec de bariera hematoencefalică? Şi sunt aceste niveluri suficient de ridicate pentru a declanşa o afecţiune? Trebuie urgent să finanţăm cercetări suplimentare pentru a putea afla”, a precizat el. Noul studiu a fost finanţat de Organizaţia Naţională Olandeză pentru Cercetare şi Dezvoltare în Sănătate, alături de Common Seas, care activează în domeniul reducerii poluării cu plastic. Integral: https://spotmedia.ro

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Nicolae Ciucă pentru a forma un nou Guvern - BIHONNimeni  Pe vremea când era premier ne-președinte de partid, Florin Cîțu revendica și chiar exercita dreptul suveran al premierului de a remania echipa pe care o conduce. Și nu numai în cazul miniștrilor USR, ci și în cazul celor din propriul partid. Așa se face că dl Nazare a fost revocat de la Finanțe fără acordul PNL și împotriva poziției președintelui liberal de atunci, Ludovic Orban. Acum este președinte PNL, dar nu mai este premier și iată-l revendicând același drept, din actuala poziție….. În privința numelor vehiculate ca fiind pe lista neagră a lui Florin Cîțu, nimic de obiectat, pe fond. Și Lucian Bode, și Virgil Popescu au mandate catastrofale. Iar dl Bode este acum și în mjilocul scandalului referitor la felul în care urmează să fie plantată soția domniei sale din Sălaj taman în fruntea uneia dintre cele mai bune grădinițe din București, care mai și are în dotare o curte foarte mare, lângă Ministerul de Externe, râvnită demult și intens de mafia imobiliară (detalii aici). Așadar, cei doi “remaniabili” întrunesc toate condițiile nu numai pentru a fi înlocuiți, ci pentru a nu fi fost numiți vreodată. Doar că amândoi ocupau fix aceleași funcții, având fix aceleași prestații “remarcabile” și pe vremea când dl Cîțu era premier și revendica remanierile ca drept exclusiv….. Poporul își dorește în mod evident lideri puternici și chiar autoritari. Până la Adrian Năstase, autoritatea lui Ion Iliescu în PSD, sub diferitele nume, a fost implicită. Traian Băsescu și-a impus autoritatea asupra PDL cu argumentul imensei sale forțe electorale. Când ele au scăzut, a preferat să distrugă PDL de la perdeluță. Klaus Iohannis a preluat modelul, însă nu consecvent. L-a folosit când a avut chef, l-a abandonat când a avut chef. A sufocat viabilitatea PNL cu soluții proaste, i-a plăcut controlul total asupra partidului, dar nu a asumat și consecințele lui. Când treaba n-a mai mers, a preferat să se retragă. Efectul este cu mult mai rău decât o guvernare proastă și accentuează abrupt un trend deja existent. Un recent sondaj Avangarde a pus întrebarea deschisă „Care este politicianul român în care aveți cea mai mare încredere că ar putea gestiona situația din România ca urmare a războiului din Ucraina?”. 41% dintre români au răspuns NIMENI. La uriașă distanță de nimeni sunt, cu 8%, Nicolae Ciucă și Mircea Geoană. Nu știu dacă vreodată în ultimii 32 de ani ai României a mai existat o asemenea criză de lidership și, în egală măsură, o cerere de asemenea dimensiuni pentru care nu există ofertă politică…… E foarte greu de condus o țară care nu are încredere în liderii ei, care crede majoritar că deciziile autorităților sunt în cel mai bun caz eronate, dacă nu intenționat împotriva intereselor cetățenilor. Și, nu în ultimul rând, acolo unde este cerere, până la urmă apare și oferta. Potrivit aceluiași sondaj, romanii au încredere în Maia Sandu (49%), Volodimir Zelenski (41%). Ce au ei în comun? Sunt lideri autentici. Asta lipsește României. Nu mai avem lideri politici autentici, doar pigmei, mediocri, necredibili, cu CV-uri găunoase sau, în cel mai bun caz, cu charismă zero. Aceasta cerere se vă întâlni până la urmă cu o ofertă. Politica, la fel ca natura, are oroare de vid. Marele risc este că oferta să fie un lider populist, naționalist și charismatic, caz în care ne-am putea aștepta la vremuri chiar mai complicate decât acum. Integral: https://spotmedia.ro

A MURIT tatal sefei DNA, Laura Codruta Kovesi - WOWBizParchetul European: 576 de dosare, cu daune estimate la 5,4 miliarde de euro, în primele șapte luni de activitate  Parchetul European, instituție condusă de Laura Codruța Kövesi, anunță că, în primele 7 luni de activitate, a deschis 576 de investigații, cu daune estimate la 5,4 miliarde de euro. Doar 5 puneri sub acuzare în tot acest timp. Potrivit raportului, 44 de anchete au legătură cu România. Prejudiciul ar fi de 1,3 miliarde. 576 de investigații, daune estimate la 5,4 miliarde de euro, sechestre impuse pentru 147 de milioane de euro. Așa arată cifrele generale din primul raport de activitate, pentru perioada 1 iunie – 31 decembrie 2021, publicat de Parchetul European. Procurorul General Laura Codruța Kövesi arată într-un comunicat de presă că instituția pe care o conduce reprezintă un instrument puternic pentru protejarea banilor europeni….. Cele mai frecvente infracțiuni anchetate de EPPO sunt:

  • Frauda la cheltuielile din afara achizițiilor (31,8%): utilizarea sau prezentarea de declarații sau documente false, incorecte sau incomplete, frecvente în subvențiile agricole.
  • Frauda privind veniturile din TVA (17,6%): fraudă tip carusel, fraudă TVA prin comercianți dispăruți și fraudă TVA comisă în cadrul unei organizații criminale.
  • Frauda cu venituri fără TVA (13,4%): fraudă cu taxele vamale și antidumping.
  • Frauda la cheltuielile de achiziții (11,2%): utilizarea sau prezentarea de declarații sau documente false, incorecte sau incomplete, în principal în programele de construcții, deșeuri, tehnologie și dezvoltare HR.
  • Corupție (4%): corupție activă și pasivă a funcționarilor publici.

Cifrele sunt foarte diferite de la țară la țară. Astfel, Parchetul European anchetează 107 cazuri suspecte de fraudă cu fonduri europene în Italia, pagubele estimate fiind de 1,7 miliarde de euro. În Germania sunt deschise 54 de anchete cu un prejudiciu estimat 701 milioane de euro. Și Franța este în atenția EPPO cu 29 de dosare în care pagubele se ridică lat 46,1 milioane de euro. În România, Parchetul European conduce 44 de anchete, cu prejudicii estimate la 1,3 miliarde. Integral: https://www.rfi.ro

România a câștigat un proces cu investitorii proiectului imobiliar Băneasa - HotNews.roRomânia s-a îndatorat accelerat în pandemie iar războiul nu vine cu relaxare. Ratele şi dobânzile plătite extern cresc. Mediul public şi privat au plătit în 2021 rate şi dobânzi externe de 86 de miliarde de euro, dublu faţă de cât au plătit în 2008-2009, la debutul crizei anterioare  Dar şi PIB-ul este dublu. Serviciul datoriei externe, adică ratele împrumuturilor externe plus dobânzi, comisioane etc., a ajuns în 2021 la 86 de miliarde de euro, un nivel record, dublu faţă de nivelul de la începutul crizei din 2008-2009, arată datele publicate de Banca Naţională a României (BNR). Datoria publică externă este formată atât din datoria privată, cât şi din datoria publică. Totuşi, şi PIB-ul a crescut. De plidă, PIB-ul exprimat în euro a crescut din 2012 până în 2021 (zece ani) cu 80% – de la 133,7 mld. euro la 239,6 mld. euro. Iar serviciul datoriei externe a crescut, în aceeaşi perioadă, cu 68%, de la 51 mld. euro la 86 mld. euro. Ceea ce este de observat însă e că statul se împrumută mai agresiv de pe pieţele externe, ponderea împrumuturilor statului în totalul datoriei externe crescând cu şapte puncte procentuale, în ultimii doi ani, până la 40% din totalul datoriei. Cum inflaţia va ajunge spre 10% în aprilie-mai, iar dobânzile la titlurile de stat sunt la jumătate, este greu ce crezut că populaţia va mai împrumuta statul sau că băncile comerciale vor mai arunca cu dolari şi euro în sediul guvernului, la dobânzile de acum. Deci pieţele externe vor fi ţintite din ce în ce mai mult de ochii flămânzi ai guvernului care are deficite foarte mari şi trebuie să împace, cu puţinii bani pe care-i are, şi sănătatea şi pandemia şi educaţia şi pensiile şi, iată, acum, şi povestea cumplită a războiului de la graniţă….. Statul s-a împrumutat puternic în pandemie, iar datoria publică a ajuns de la o treime din PIB la final de 2019 la aproape 50% din PIB în 2021. Dacă nu ar fi fost inflaţia atât de ridicată, datoria statului creştea la peste 50% din PIB, unul dintre nivelurile de avarie. „Inflaţia reduce datoria publica în PIB. Vedem că datorită creşterii inflaţiei, când raportam datoria la PIB-ul nominal, aceasta este la sub 50% din PIB. PIB-ul nominal include şi creşterea preţurilor. Am avut inflaţie şi un leu stabil, care împreună au menţinut datoria externă transformată în lei la un nivel constant“, explică Adrian Codirlaşu. Datoria externă, care include atât datoria mediului privat, cât şi datoria publică a crescut în ultimii doi ani, de la 106 miliarde de euro la final de 2019 la 137 de miliarde de lei euro în ianuarie 2022, deci o creştere cu aproape 30%. Cea mai mare parte din această creştere a venit însă din împrumuturile statului, pentru că acum 4,5 euro din 10 euro datoraţi extern aparţin statului. În urmă cu doi ani, doar o treime din datoria externă a României era a statului şi două treimi era datorie privată….. Potrivit datelor Băncii Naţionale a României, datoria externă a României a ajuns la 137 de mld. de euro în ianuarie 2022, în creştere cu 2,8 miliarde de euro faţă de decembrie 2021. Dintre aceştia, datoria publică deţine 61 de miliarde de euro. Datele de la Ministerul de Finanţe arată că datoria publică totală, atât cea internă, cât şi cea externă, era de aproximativ 115 miliarde de euro (577 mld. lei) la finalul lui 2021, pe metodologia europeană de calcul a datoriei guvernamentale, care exclude creditele garantate de stat. Integral: https://www.zf.ro

Lista documentelor pe care le poți primi sau trimite ANAF prin SPV | PROFIT.roANAF va șterge datoriile a 10 companii din apărare. Care sunt acestea și la cât se ridică suma  Companiile românești din sectorul apărării vor avea datoriile la stat sterse de ANAF. Actul se referă la cele datorate până la 31 martie 2022….. ANAF va șterge, în total, obligații fiscale de 137,2 milioane lei. Conform documentelor, acele companii nu pot achita acele datorii și conduc la creșterea plăților restante, creează instabilitate și afectează semnificativ situația economico-financiară a acestora. Ce companii vor avea datoriile șterse Un număr de 10 companii vor avea datoriile șterse, de la Uzina Mecanică București, la Fabrica de Arme Cugir….. Motivul principal pentru care se ia această decizie este legat de întărirea capacității de apărare a României prin luarea unor măsuri urgențe de redresare economico-financiară a operatorilor economici de interes strategic, astfel încât Forțele Sistemului Național de Apărare să poată fi pregătite pentru protejarea intereselor esențiale și siguranței statului român, precum și pentru a-și onora obligațiile asumate în calitate de stat membru UE și NATO. Se propune menținerea unor capacități adecvate de producție militară care să permită, pe deoparte, un grad ridicat de autonomie în înzestrarea FSNA, iar pe de altă parte continuarea exporturilor în vederea amoritzării costurilor cercetării, retehnologizării și producției militare de uz propriu. Integral: https://economie.hotnews.ro

Euro Zone Map High Resolution Stock Photography and Images - AlamyExplozia prețurilor va continua în 2022. Banca Centrală Europeană își modifică în sus estimările legate de inflație  Experții Băncii Centrale Europene – BCE se așteaptă la noi majorări de prețuri în perioada următoare, care se vor adăuga la rata anuală a inflației din prezent ce a depășit toate estimările…… Energia, principala cauză a scumpirilor Astfel, proiecțiile macroeconomice ale experților BCE din luna martie 2022 arată că rata anuală a inflației se va situa în zona euro la 5,1% în 2022, 2,1% în 2023 și 1,9% în 2024 – niveluri semnificativ superioare celor prevăzute în proiecțiile precedente din luna decembrie, în special pentru anul 2022. Inflația exclusiv alimente și produse energetice este proiectată să atingă, în medie, 2,6% în 2022, 1,8% în 2023 și 1,9% în 2024, niveluri de asemenea mai ridicate comparativ cu proiecțiile din decembrie. În eventualitatea materializării unui scenariu nefavorabil legat de evoluția conflictului din Ucraina și de restricții mai aspre impuse Rusiei, inflația ar fi cu 0,8 puncte procentuale mai ridicată în 2022. …. Inflația s-a accelerat la 5,8% în luna februarie 2022, față de 5,1% în ianuarie, anticipându-se intensificarea în continuare a acesteia pe termen scurt. Dinamica prețurilor produselor energetice, care a atins 31,7% în luna februarie, constituie în continuare motivul principal al acestei rate în ansamblu înalte a inflației și alimentează creșterea prețurilor în multe alte sectoare. Avans PIB mai modest Și prețurile alimentelor s-au majorat, pe seama unor factori sezonieri, a costurilor ridicate de transport și a scumpirii îngrășămintelor. Scumpirile s-au generalizat, iar specialiștii BCE vorbesc acum de țintirea unei inflații pentru zona euro de 2% pe termen mediu, fiind exclus ca acest lucru să se mai întâmple în 2022…. Trei scenarii Proiecțiile de bază pornesc de la ipoteza conform căreia perturbările actuale la nivelul ofertei de produse energetice și efectele negative asupra încrederii legate de conflict sunt temporare, iar lanțurile globale de aprovizionare nu sunt afectate semnificativ. Într-un scenariu nefavorabil, care presupune impunerea unor sancțiuni mai stricte asupra Rusiei, conducând la unele perturbări la nivelul lanțurilor globale de valoare adăugată, costuri mai ridicate ale produselor energetice și unele scăderi temporare ale producției în zona euro, precum și perturbări financiare suplimentare și incertitudini mai persistente, creșterea PIB în zona euro ar fi cu 1,2 puncte procentuale mai scăzută față de proiecția de bază în 2022. Un scenariu sever (care include, pe lângă elementele din scenariul nefavorabil, o reacție mai puternică a prețurilor produselor energetice la reducerile mai severe ale ofertei și o reevaluare mai accentuată pe piețele financiare) ar implica o creștere a PIB în 2022 și 2023 cu 1,4 puncte procentuale și, respectiv, 0,5 puncte procentuale sub nivelul proiecției de bază, precum și efecte relativ modeste de recuperare a decalajelor în anul 2024. Integral: https://ziare.com

Planul ideal pentru cumpărături. Cum să punem în coş doar mâncare sănătoasă şi nimic în plus faţă de lista de acasăCare este răspunsul la una dintre cele mai importante întrebări ale românilor: vom mai avea ce pune pe masă cu războiul la graniţă?  ….„În ceea ce priveşte uleiul din seminţe de floarea-soarelui, despre care s-a vorbit foarte mult în ultima vreme, datele statistice arată un export net de peste 100 de milioane de euro, care sunt balanţa unui export de 150 milioane de euro şi a unui import de 45 de milioane de euro. Valorile, atât pentru importuri, cât şi pentru exporturi, au oscilat în timp, însă balanţa exporturilor nete a fost pozitivă şi semnificativă în valoare în ultimii zece ani”, spune Bogdan Belciu, unul dintre cei mai cunoscuţi consultanţi de pe piaţa românească şi cofondator al companiei de consultanţă Valorem Business Advisors. Uleiul de seminţe de floarea-soarelui este principalul bun alimentar exportat de România în Uniunea Europeană, în valoare de 126 de milioane de euro în primele 11 luni din 2021, conform datelor de la INS. Mai mult, România este cel mai mare producător de floarea-soarelui din UE cu o producţie de 3 milioane de tone în anul agricol 2020-2021. Panica din România a început după ce în ţări precum Spania sau Turcia, care depind într-o măsură importantă de uleiul de floarea-soarelui din Ucraina oamenii au cumpărat în cantităţi mari şi, în Spania, de exemplu, unele lanţuri de supermarketuri au dat cu raţia. …. „Creşterea galopantă a preţurilor, pe fondul unei inflaţii care nu dă semne de temperare şi a unor cazuri de «maximizare oportunistă a profiturilor» în acest context, sunt factori agravanţi. Este cert însă că raţiunea ar trebui să ne spună că şi în cazurile în care o creştere a preţurilor este iminentă, din diverse motive nu putem cumpără suficient de mult din niciun produs, astfel încât beneficiile unei suprastocări sunt limitate. Pentru anumite categorii sociale însă, orice economie de bani, în condiţiile în care puterea de cumpărare continuă să se erodeze vizibil, nu poate fi ignorată. După părerea mea, aceste situaţii sunt un semnal de alarmă care indică un risc semnificativ de scădere a consumului”, a menţionat Belciu…..De menţionat este că România a şi importat ulei din seminţe de floarea soarelui în primele 11 luni din 2021 în valoare de 33 de milioane de euro, dar Bogdan Belciu explică faptul că în orice categorie – chiar şi la cele unde România este net exportator – există un anumit procent de importuri. „Dacă în ceea ce priveşte uleiul de floarea soarelui, România este într-o poziţie favorabilă, situaţia este diferită la alte categorii de produse: zahăr, legume şi fructe şi carne de porc, unde producţia acoperă între 35% şi 70% din consum”, a menţionat Bogdan Belciu….În piaţa zahărului situaţia defavorabilă s-a accentuat în ultimii ani, după ce fabrică după fabrică au scos utilajele din priză şi au disponibilizat salariaţii, pe motiv că activitatea nu a mai fost rentabilă după liberalizarea pieţei şi eliminarea cotelor de zahăr începând din 2017 şi din cauza costurilor ridicate cu producţia. Astfel, România mai are două fabrici de zahăr faţă de peste 30 în urmă cu trei decenii şi acum importă de două ori mai mult zahăr decât produce. Anul acesta grupul francez Tereos de la Luduş, judeţul Mureş, care producea aproximativ 65.000 de tone de zahăr în fiecare an, a anunţat închiderea fabricii. În contextul închiderii, peste 150 de persoane rămân fără loc de muncă şi peste 300 de cultivatori de sfeclă de zahăr fără contracte. În prezent, România nu mai are nicio fabrică de zahăr cu capital românesc, ci doar două fabrici ale grupul austriac Agrana, producătorul brandurilor Mărgăritar şi Coroniţa. Fabricile sale se află în Roman, judeţul Neamţ şi în Buzău, judeţul Buzău. Astfel că în primele 11 luni din 2021 România a plătit circa 100 de milioane de euro să importe 212.000 de tone de zahăr din sfeclă de zahăr şi trestie de zahăr, de două ori mai mult decât produce, conform datelor de la INS. Comparativ, România a exportat zahăr de numai 13 milioane de euro, de 7,6 ori mai puţin…..„În cazul cărnii de porc, motivul scăderii producţiei este pesta porcină africană, unde România este printre ţările cele mai afectate din Europa”, susţine Bogdan Belciu. Virusul pestei porcine a intrat în România în 2017, iar eşecul autorităţilor de a gândi şi a aplica o strategie clară în eradicarea bolii, a dus la uciderea a sute de mii de animale şi efectivele s-au redus dramatic…..În primele 11 luni din 2021, cel mai importat aliment de către România a fost carnea de porc, de aproape 300.000 de tone, în valoare de peste jumătate de miliard de euro, conform datelor de la INS. Astfel, România îşi acoperă din producţia internă mai puţin de 30% din consum. Integral: https://www.businessmagazin.ro

2021- cel mai dur sezon pentru cartof | Revista FermaZF Agropower. Romulus Oprea, preşedintele Federaţiei Naţionale Cartoful din România: „Cum s-a făcut programul «Primul Siloz» pentru cultivatorii de cereale, ar trebui să vorbim şi despre primul depozit de cartofi“  Revitalizarea sectorului de cultivare a cartofilor pentru consum, care a fost în declin în ultimii cinci ani, poate avea loc numai dacă se investeşte în depozitare. Astfel, este necesar un program de tipul «Primul Siloz», care să fie, de fapt, «Primul Depozit», consideră Romulus Oprea, preşedintele Fede­raţiei Naţionale Cartoful din România. „Cum s-a făcut programul «Primul Siloz» pentru cultivatorii de cereale, ar trebui să vorbim şi despre primul depozit de cartofi, care poate să schimbe poziţia fermierului român pe piaţă şi să nu vândă doar imediat după recoltare, ci şi să păstreze marfa şi să o vândă mai târziu“, a afirmat Romulus Oprea în cadrul emisiunii ZF Agropower, un proiect susţinut de Banca Transilvania şi Profi. El a adăugat că acest program este necesar pentru că s-au schimbat obiceiurile de consum, iar piaţa cere constanţă, pe care producătorii nu o pot susţine, pentru că nu sunt toţi ca­pi­talizaţi şi nu pot face investi­ţii mari. Acesta a com­pletat că dacă în urmă cu câţiva ani consumatorii îşi cum­părau cartofi toamna şi îi depozitau în beci, iar apoi aveau toată iarna, în prezent merg constant la super­market, chiar şi cei din oraşele mai mici, şi cumpără cantita­tea de care au nevoie, circa 1-3 kg. Astfel, dacă produ­cătorii români nu pot păstra cartofii – perisabili – în con­diţii optime, se importă o canti­tate însemnată pentru a satisface cererea…..În toamna anului 2020, Adrian Oros, fostul ministru al agriculturii, a anunţat un amplu proiect ce preve­dea crearea unei reţele de opt depo­zite regionale, strategice, în valoare de 750 mil. euro, care urma să fie fi­nanţat prin PNRR, însă nu s-a materializat….. „Trebuie să produci marfă de calitate, comparabilă şi competitivă cu ce se produce în afară, pentru că din 2007 suntem în competiţie directă cu marii producător din vestul Europei. Polonia a găsit soluţii de-aşi susţine producţia şi nu doar la cartofi. (…) Cred că trebuie să ne gândim şi la micro irigaţii pentru acest sector, nu doar la sisteme de sute de mii de hectare irigate pentru cultivatorii de cereale“, a menţionat Oprea. Fermierul a mai afirmat că în zona tradiţională de cultivare a cartofilor pentru consum, în judeţele Braşov, Harghita şi Covasna, au apărut tineri fermieri foarte bine pregătiţi şi cu aplombul specific vârstei, care au făcut cooperative şi investiţii la comun şi unii dintre ei sunt deja prezenţi în supermarketuri cu brandurile lor. „Însă, chiar dacă produci nu eşti sigur că poţi valorifica marfa pe piaţa internă la un preţ bun, care să-ţi genereze un profit minim, pentru că nu ai depozite specializate şi asta ar fi o mare durere a noastră. În plus, acum nu se mai poate produce un hectar de cartofi la un preţ rezonabil cu o producţie bună fără irigaţii. (…) Eu produc cartofii anul acesta cu 1,1 lei/kg, iar consumatorul îi cumpărăcu 3-4 lei şi când apare un sughiţ pe piaţă se arată cu degetul către fermier, ca şi cum el a crescut preţul“, a mai spus Oprea. Integral: https://www.zf.ro

Pâinea şi tainele saleEuropenii şi lumea întreagă au ajuns să mănânce preţul războiului dintre Rusia şi Ucraina pe pâine. În Polonia, presa se întreabă dacă nu cumva pâinea cea de toate zilele va ajunge să coste cât un litru de benzină. Făina s-a scumpit cu 30% într-o singură luna  Albania nu este la capătul lumii, dar este una dintre cele mai sărace ţări europene şi simte am­plificat şocurile din eco­nomia globală. Luna aceasta, capitala ţării a fost zguduită de proteste de amploare contra scumpirilor, monopolurilor din economie şi opacităţii din administraţie. Uleiul s-a scumpit cu 30% într-o săptămână, iar carburanţii la benzinării cu 40%. …. În statele magrebiene – Algeria, Maroc şi Tunisia – se anunţă o furtună perfectă. Şocurile războiului din Ucraina se suprapun peste şomaj persistent, nemulţumire socială şi secetă. Acum, creşterile de preţuri şi penuriile au condus la izbucnirea unor proteste ale pâinii în Irak, Sudan şi Sri Lanka. Vârful valului de inflaţie încă nu a fost atins şi de aceea sunt de aştepat noi turbulenţe sociale. În Orientul Mijlociu, situaţia este agravată de Turcia şi Iran, care au restricţionat exporturile de alimente către Irak, potrivit unor surse irakiene, citate de The New Arab. Irakul se bazează pe importurile de cereale din Rusia deoarece producţia internă este limitată de o secetă acutizată de barajele de pe cursurile de apă din ţările vecine Turcia şi Iran. În Egipt, guvernul a fixat preţurile pâinii, alimentul de bază al săracului. Acolo, pâinea este subvenţionată, la fel ca în multe state arabe. Această ţară este cel mai mare importator de grâu din lume, iar 80% din importuri veneau din Rusia şi Ucraina. Pâinea mai scumpă stârneşte nelinişte şi în Europa. În Polonia, făina s-a scumpit cu 30% într-o singură lună, iar presa se întreabă când va ajunge pâinea cea de toate zilele să coste cât un litru de benzină. Brutarii au avertizat că războiul din Ucraina le afectează drastic costurile. Iar preţurile cresc la mai toate alimentele, inclusiv la carne, chiar şi la cea de porc, care până acum a fost mai ieftină. Şi în Cehia cea mai mare asociaţie a brutarilor a anunţat, din nou, că făina se scumpeşte. Preţurile sunt duble faţă de acum un an. De aceea, spun brutarii, exporturile ar trebui limitate, chiar dacă Cehia este autosuficientă la producţia de făină şi este în mod tradiţional un exportator. Slovenia nu importă cereale din Rusia sau Ucraina, dar şi acolo guvernul a pus problema sistării exporturilor de grâu. Presa ungară scrie despre scumpiri şocante ale pâinii, deşi guvernul a plafonat preţurile anumitor alimente. Până şi în Belgia brutarii avertizează că pot urma explozii de scurtă durată ale preţurilor pâinii. Integral: https://www.zf.ro

Positions of Two NATO Ships Were Falsified Near Russian Black Sea Naval Base - USNI NewsOficialii români nu văd navele ruseşti aflate la 40 km de Sulina. Cât mai avem de aşteptat modernizarea flotei?  Rusia a folosit la maxim Flota Mării Negre la bombardarea obiectivelor militare şi civile ucrainene şi a instituit o blocadă a întregii coaste de nord a Mării Negre. Are pregătită şi o grupare navală cu vase de desant, dar încă nu a folosit-o, mulţi experţi considerând că minarea coastei de către militarii ucraineni ar face acest lucru imposibil. Cel puţin cinci nave comerciale au fost lovite de la începutul invaziei, iar una, sub pavilion panamez, s-a scufundat, conform WSJ. Practic, în acest moment, flota rusă navighează nestingherită în zona de nord a Mării Negre, iar la Bucureşti niciun oficial nu vede acest lucru pentru a urgenta modernizarea flotei militare. Tocmai din această cauză, anunţul ministrului Apărării Naţionale, Vasile Dîncu, pe 15 martie, la Kogălniceanu, că amână, din nou, luarea unei decizii referitoare la semnarea contractului de achiziţia a patru corvete şi modernizarea a două fregate este unul straniu. „Probabil că finalul lunii aprilie este momentul când vom putea lua o decizie finală”, a răspuns Vasile Dâncu conform Agerpres. Este a treia amânare, după ce a declarat înainte că la finalul lunii ianuarie, iar mai apoi februarie, va lua o decizie. România nu a fost în stare să modernizeze timp de 20 de ani cele două fregate achiziţionate din Marea Britanie, nu poate lua o decizie privind submarinul Delfinul care este neoperaţional din anul 1996, iar din 2016 nu reuşeşte să semneze contractul pentru achiziţia a patru corvete. Războiul ne-a prins total nepregătiţi, fără nicio navă nouă din cauza acestor amânări şi tergiversări ale politicienilor. De când a început războiul, nicio navă militară nu a părăsit portul, conform site-lui Forţelor Navale. …Conform The Times, cel puţin 30 de nave militare ruse au acţionat în Marea Neagră de la începutul războiului, pe 15 martie fiind respins un desant amfibiu, lângă localitatea Zatoka….. În Mediterana de Est, Rusia a masat două crucişătoare din clasa Slava, două distrugătoare din clasa Udaloy, două fregate din clasele Gorshkov şi Grigorovici, o corvetă din clasa Buyan şi două submarine din clasa Varshavyanka, arată defeceindeph.com, citând surse deschise. În Siria, pentru sprijinirea navelor din Mediterană, Rusia a dus şi 10 aeronave Suhoi Su-24 Fencer, 6 Su-34 Fullback, 6 Su-35 Flanker M şi cel puţin un Mig-31K Foxhound şi 4 bombardiere Tu-22M3, dotate cu rachete hipersonice Kinzhal. Integral: https://monitorulapararii.ro

ANALIZĂ a Institutului pentru Studiul Războiului după mesajul Moscovei privind Ucraina: Ficțiuni, falsuri și inexactități. O piesă de propagandă ce încearcă să ascundă eșecul invaziei în fața poporului rus…. Serghei Rudskoi, prim-adjunctul șefului Statului Major General rus, a susținut un briefing pentru presa rusă în care a rezumat prima lună a invaziei rusești la 25 martie. Rudskoi a afirmat în mod inexact că forțele rusești au finalizat “principalele sarcini ale primei etape a operațiunii”, adăugând în mod fals că Rusia a degradat puternic armata ucraineană, permițând Rusiei să se concentreze asupra “obiectivului principal” de a captura regiunile Donețk și Luhansk. Declarațiile lui Rudskoi au fost probabil destinate în principal unui public rusesc intern și nu surprind în mod exact sau complet obiectivele de război actuale ale Rusiei și operațiunile planificate. Afirmația că Donețk și Luhansk au fost obiectivele principale de la început, o minciună Justificarea Rusiei pentru invazia Ucrainei de la început a fost amenințarea fictivă pe care Moscova susținea că forțele ucrainene o reprezentau pentru populația din Donbasul ocupat de Rusia. Afirmația lui Rudskoi potrivit căreia securizarea porțiunilor neocupate ale regiunilor Donețk și Luhansk a fost întotdeauna obiectivul principal al invaziei Rusiei este falsă. Campania inițială a Kremlinului viza desfășurarea de operațiuni aeropurtate și mecanizate pentru a cuceri Kievul, Harkovul, Odesa și alte orașe ucrainene importante, pentru a forța o schimbare de guvern în Ucraina. Declarațiile lui Rudskoi ar putea indica faptul că Rusia și-a redus obiectivele și că acum ar fi mulțumită cu controlul asupra întregii zone din regiunile Donețk și Luhansk, dar această interpretare este probabil inexactă. Forțele rusești din alte părți ale Ucrainei nu au încetat să lupte și nu au încetat în totalitate să încerce să avanseze și să acapareze mai mult teritoriu. De asemenea, acestea atacă și distrug orașe ucrainene, desfășoară operațiuni și comit crime de război care nu sunt în concordanță cu obiectivele pe care Rudskoi susține că Rusia le urmărește. …. Concluzii cheie ale analizei Institutului pentru Studiul Războiului

  • Statul Major General rus încearcă să ajusteze narațiunea războiului astfel încât să pară că Rusia își atinge obiectivele și alege să restrângă operațiunile, când, de fapt, nu-și atinge obiectivele și este forțată să renunțe la operațiunile ofensive pe scară largă din cauza propriilor eșecuri și pierderi, precum și a rezistenței ucrainene continue și abile.
  • Forțele ucrainene susțin că l-au ucis pe comandantul Armatei 49 de Arme Combinate a Rusiei, care operează în jurul Khersonului.
  • Contraatacurile ucrainene la nord-vest de Kiev au înregistrat noi progrese minore în ultimele 24 de ore.
  • În plus, forțele ucrainene au desfășurat cu succes un contraatac la est de Kiev în ultimele 24 de ore, împingând forțele rusești la est de Brovary.
  • Încercările rusești de a încercui Cernihiv rămân fără succes.
  • Situația militară din nord-estul Ucrainei nu s-a schimbat în ultimele 24 de ore.
  • Forțele rusești continuă să cucerească Mariupol stradă cu stradă și au intrat în centrul orașului. Integral: https://www.hotnews.ro
IMAGINI greu de privit: Aproape de Botosani, locul unde mii de refugiati asteapta sa intre in Romania - VIDEO - Despre Botosaniul interzisCum sunt lăsaţi refugiaţii din Ucraina doar în grija voluntarilor. Statul n-a cheltuit un leu pentru că „au venit pe relaţii personale“ Statul ştie de ei, pentru că oamenii şi-au înregistrat şederea la Poliţie, autoritatea sanitară are de asemenea date despre starea lor de sănătate, însă atât. Voluntarii care se ocupă cu ştirea statului de zeci de persoane venite din Ucraina nu sunt sprijiniţi cu un leu….. Valul de simpatie şi de ajutor acordat persoanelor fugite din calea războiului începe să scadă. De peste o lună oamenii simpli, unii cu prosibilităţi materiale considerabile, alţii din foarte puţinul lor, găzduiesc persoane fugite din calea războiului, le pun pe masă ce pot, le cumpără haine şi încearcă să-i facă să uite de infernul pe care l-au lăsat în urmă. Au făcut-o din prima clipă fără să stea pe gânduri şi fără să calculeze că zilele vor trece, iar facturile la apă, la curentul electric, la gaze etc. se vor dubla sau tripla şi nu-şi vor mai permite să le plătească. În tot acest timp, statul n-a mişcat un deget, nici măcar nu i-a întrebat pe voluntari dacă din bunurile colectate tot de la românii simpli le pot repartiza câte ceva. E cazul zecilor de persoane ajunse din Ucraina în municipiul Slatina, un judeţ aflat la sute de kilometri distanţă de graniţă, şi găzduite la persoane care s-au anunţat voluntar. Cu două zile în urmă, statistica oficială arăta că 56 persoane, dintre care 25 copii, venite din Ucraina sunt găzduite, toate, la persoane fizice sau juridice care şi-au arătat disponibilitatea de a caza, voluntar, refugiaţi. Pentru aceste persoane fugite din calea bombardamentelor, în unele cazuri cu excepţia transportului de la graniţă şi până în Slatina, şi eventual, a costurilor cu diversele testări medicale (realizate de reprezentanţi ai DSP), statul n-a cheltuit un leu. Decontarea cheltuielilor cu mâncarea şi/sau cazarea, un proces de durată şi prea puţin mediatizat Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Olt a emis la mijlocul acestei luni o hotărâre (hotărârea nr. 24/14 martie 2022) prin intermediul căreia s-a actualizat „situaţia spaţiilor de cazare puse la dispoziţie la nivelul judeţului Olt, pentru cetăţenii străini sau apatrizii aflaţi în situaţii deosebite care provin din zona conflictului armat din Ucraina, conform Anexei nr. 1 la prezenta hotărâre“. Alocarea spaţiilor cuprinse în anexa menţionată, se mai spune în hotărâre, „se va realiza prin intermediul Centrului Judeţean de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei Olt din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Olt“. Pentru persoanele plasate în aceste locuri cuprinse în hotărâre, însă, statul ar trebui să susţină toate cheltuielile. Până joi, nicio persoană venită din Ucraina, şi despre care autorităţile judeţene ştiu, nu a ajuns în aceste spaţii. Ucrainenii au fost în schimb trimişi la voluntarii care s-au înregistrat pe platforma guvernamentală de ajutorare „Împreună ajutăm mai mult“, iar voluntarii se descurcă aşa cum pot. Când nu mai pot, apelează la prieteni, iar când nici prietenii nu mai pot, se lărgeşte cercul….. „Cei 20 de lei pot fi acordaţi doar la cerere“ Voluntarii care susţin din propriul buzunar, sau cu ajutorul prietenilor, costurile aferente găzduirii refugiaţilor şi o fac deja de săptămâni bune se îngrijorează că resursele le sunt pe sfârşite. De aceea, şi acel ajutor de 20 lei/zi/persoană, care se acordă pentru hrana refugiaţilor, ar fi deosebit de important. Doar că banii nu vor veni curând. Chiar mai mult, nu toţi voluntarii ştiu care este procedura de acordare, unde i-ar putea solicita etc.. Pentru autorităţi, în schimb, lucrurile sunt simple. „Cei 20 de lei, oricine poate obţine această informaţie, pot fi acordaţi doar la cerere, iar cei care au cetăţeni proveniţi din regiune, şi îi au în îngrijire, trebuie să depună o solicitare la administraţia publică locală pe raza UAT-ului pe care se face găzduirea propriu-zis. UAT-ul centralizează acele cereri, le certifică de realitate şi le transmite la ISU în vederea efectuării plăţii. ISU trimite banii la primărie, şi de la primărie vor ajunge la cetăţenii respectivi, nu se dau banii pe loc“, explică prefectul Homorean. Persoanele interesate să facă aceste solicitări ar trebui să ştie că au la dispoziţie doar trei zile, primele trei zile lucrătoare din luna următoare celei în care au oferit serviciile. Mai intervine, însă, o problemă, spun, neoficial, reprezentanţii primăriilor: cum ar putea ei să verifice şi să certifice, retroactiv, că persoana „X“ a găzduit un număr „Y“ de persoane din Ucraina, timp de „Z“ zile, atâta timp cât persoanele care şi-au oferit ajutorul nu sunt obligate să anunţe primăria că fac asta. Integral: https://adevarul.ro

Italian Football TV (@IFTVofficial) / TwitterJucătorii Italiei, pedepsiți după ratarea calificării: azi mănâncă pizza cu ananas După înfrângerea ruşinoasă în faţa Macedoniei de Nord şi ratarea calificării la Mondial, se pare că umilinţa abia începe pentru echipa naţională a Italiei! Azi, bucătarul lotului le-a pregătit pizza cu ananas. Mai mult, sportivii italieni nu vor avea voie să arunce ananasul de pe pizza şi vor fi obligaţi s-o mănânce în public, în Piazza Navona din Roma, în timp ce milioane de fani furioşi gesticulează obscenităţi în direcţia lor. „Mă gândesc serios să mă las de fotbal şi să fug în munţi. Poate mă călugăresc”, exclamă Leonardo Spinazzola, îngreţoşat de simplul gând că există ananas, darămite că l-ar putea pune cineva pe pizza. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 26 martie.”Butaforia plafonării prețurilor la energie…„Vulnerabilul” este „protejat” doar pentru consumul energetic casnic dar nimeni nu se preocupă de faptul că orice ramură industrială nu e protejată, producția oricărui bun având o creștere substanțială, care până la urmă tot amărâtul de cetățean o va suporta.” 

Your Spring Guide to Outdoor Campus Spots | Duke TodayBuna dimineata intr-o zi de sambata, 26 martie! Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare mai ales seara și noaptea în regiunile estice, sud-estice și centrale, unde izolat vor fi ploi slabe, iar în nordul Carpaților Orientali, trecător precipitații mixte. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în zona montană înaltă și în nord-est.Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 11 şi 19 gr, iar cele minime între -2 și 8 gr, mai scăzute în depresiuni până spre -4 gr. Prin Moldova, Muntenia, Dobrogea, temperaturile maxime coboară la valori de 9 – 11 gr, prin Transilvania și Maramureș vorbim de 11 – 13 gr, pentru ca în vestul Munteniei, Oltenia, Banat, Crișana urcăm din nou spre 15 – 17, 18 gr. La munte maximele nu mai trec de 3 – 5 gr, cu 0 – 2 gr pe creste. In Bucuresti temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 16 gr, iar cea minimă va fi de 1…4 gr.

Benzenul, o substanță cancerigenă, a fost găsită în produsele de îngrijire a pielii  Benzenul este o substanță chimică ce a fost interzisă în State în urmă cu aproximativ cinci decenii. Mai multe companii și-au retras o parte din produse, printre care se numără: Neutrogena, Aveeno și Old Spice. Benzenul s-a regăsit în produse, precum: deodorante, spray-uri și șampoane uscate. Benzenul este o substanță chimică ce poate provoca o boală cruntă: cancerul. Aceasta a fost găsită în mai multe produse de îngrijire personală din Statele Unite ale Americii. SUA au interzis folosirea benzenului, în urmă cu aproape 45 de ani, ca ingredient. Peste un sfert din produsele testate într-un laborator s-a dovedit a fi contaminat cu această substanță, în unele cazuri putând pune viața consumatorilor în pericol din cauza concentrației extrem de mari. În urma acestor rezultate, mai multe brand-uri au retras, de bună voie, produsele care puneau în pericol viața consumatorilor, relatează The Guardian. Laboratorul Valisure a detectat anul trecut benzenul în: dezinfectanți pentru mâini, creme de protecție solară, deodorante, șampoane uscate, balsamuri, antiperspirante, spray-uri de corp și tratamente antifungice. Contaminarea a fost detectată, cel mai frecvent, în produsele sub formă de aerosoli sau de spray-uri, unele la niveluri pe care Food and Drug Administration le-a caracterizat ca fiind „amenințătoare pentru viață”. Procter & Gamble, Bayer, CVS și Johnson & Johnson au retras o parte din produsele comercializate, printre care se numără cele vândute prin intermediul companiilor: Sure, Brut, Herbal Essences, Pantene, Secret, Old Spice, Tinactin, Neutrogena, Lotrimin, Coppertone și Aveeno. Integral: https://alephnews.ro

Butaforia plafonării prețurilor la energie   Cred că există persoane care sunt în „tabăra adversă” care și-au luat floricele și cola și stau tolăniți și aplaudă „realizările” în materie de subvenție și plafonare ale guvernului, spunându-și în barbă: „Ce proști sunt ăștia!” Profesionisții industriei energetice nu mai au nici un cuvânt de spus. Odată pentru că li s-a închis gura și mai apoi pentru că au fost scoși din peisaj de sinecurile atotsuficiente care se cred atotștiutoare. Majoritatea profesioniștilor a spus / scris că problema noilor măsuri adoptate de guvern penalizează producția prin impozitarea excesivă a acesteia, „penalitățile” aplicate ducându-se exclusiv la buget. O parte pentru subvenții, o parte pentru a susține „abonații”, căpușile și sinecurile. Nimeni nu a înțeles care este motivația acestei decizii catastrofale atât timp cât motivele reale ale crizei nu sunt creșterea prețului la gazele rusești ci lipsa de producție. Orice economist știe că atât timp cât cererea este mult mai mare decat oferta, prețurile cresc. Majoritatea profesioniștilor a spus / scris încă dinainte de începerea războiului de către Rusia că trebuie să se investească în noi capacități securitare. (va rog citiți analiza doamnei Otilia Nuțu de aici) Din cele câteva alternative, adică cărbune, gaze și nuclear, numai cea pe gaz este cea mai rapidă. Să nu zică cineva că nu avem gazele necesare pentru câteva capacități, care însumate să aduca un surpus de minim 2000 MWh în SEN! În loc să construim noi capacități, noi peticim cele existente pe cărbune, încercând să producem în continuare cu randamente mici. Aici mă refer la cele câteva termocentrale pe cărbune, puse în funcțiune în anii ’70 și care nu mai respecta demult normele de mediu și în câteva cazuri nici normele ISCIR. La fel și cu cele existente pe gaz, care de asemenea mai au o perioadă mică de functionare. Nu știm să folosim „oportunitatea” adusa de acest război: marii producători de echipamente și utilaje pentru industria energetică au pierdut cea mai mare piață: Rusia. Sunt convins că astăzi se află în fabricație fel de fel de capacități care erau destinate Federațieia Ruse. O parte din acestea ar fi putut fi îndreptate către România. Dar cine din minister ar putea avea o astfel de viziune? Nu este singura variantă de cheltuire a banilor din supra-impozitarea producției, banii care chipurile se întorc la consumatorii vulnerabili. Supra-profiturile puteau fi folosite în investiții noi. Da, este adevărat că într-un timp relativ scurt nu se vedeau rezultatele, dar ajungeam ca într-un orizont de timp mediu să avem o echilibrare a cererii cu producția și o scădere a prețurilor. Chiar și vicele ANRE-ului a spus că este o greșeală această măsura deoarece după termenul de valabilitate (martie 2023), consumatorul este expus unei crelteri și mai mari. (a se citi și declarația de aici) Și pe deasupra ne și angajăm să ajutăm Republica Moldova și Ucraina cu energie. Este normal să o facem, dar dacă o facem să o facem cu cap. Nimeni nu s-a gândit că dacă punem câteva capacități în Moldova, la granița cu România, nu mai plătim taxele de CO2. Astăzi și Moldova și Ucraina s-au adaptat cerințelor tehnice europene. Ce mare lucru este ca SEN-ul moldovenesc să fie integrat în SEN-ul românesc? Am scris acum doi anizona metropolitană București este într-o sărăcie energetică cumplită. În București avem un singur mare producator, ELCEN-ul, care deabia mai produce 450 MWh, în situația în care necesarul zonal depașește 1000 MWh. Cu banii obținuti din supra-impozitare ar fi așa de simplu (și ieftin) să se facă măcar o capacitate de 860 MWh, la fel ca cea de la Petrom – Brazi. Se vede lipsa se viziune a actualilor diriguitori. Haideți să vedem cum va funcționa „piața” de energie pentru producători. Cei mai oropsiți sunt cei pe gaz și cărbune. Certificatele de CO2 sunt la peste 80 euro, cam 37 de euro, adică aproape 200 de lei la gaz și 400 de lei la cărbune se duc pe poluare la un MWh. Nu cred că producătorii pe gaz se încadrează în marja rămasă de 250 de lei la producția unui MWh și sigur cei pe cărbune nu se încadrează în cei 50 de lei rămași. Cu alte cuvinte, daca un producător pe gaz vinde cu 1050 de lei MWh, din cei 600 de lei rămași, 480 lei se duc la stat și 120 lei îi revin. În această situație nu se poate face nici o investiție. Nu are nici un rost să mai discutăm de cărbune! Rezultă ca marile profituri se duc în regenerabile, nu la producția securitară! Consumatorul primește factura de la furnizor. Prețul este reglementat. Consumatorul nu plătește mai mult de 0,8 lei / KWh. (discutăm și despre facturile la gaze și la energie electrică) În factură întră componentele de transport, distribuție și cogenerarea la electricitate. „Vulnerabilul” este „protejat” doar pentru consumul energetic casnic dar nimeni nu se preocupă de faptul că orice ramură industrială nu e protejată, producția oricărui bun având o creștere substanțială, care până la urmă tot amărâtul de cetățean o va suporta. (aici profesorul Peiu dă explicații) Catastrofa este amânată de fapt cu un an, fapt confirmat de profesorul Chisăliță aici! Ce va face după „vulnerabilul”? Dumnezeu cu mila! Integral: https://www.contributors.ro

45 de milioane de euro pentru proiectul de Cloud Guvernamental. Acesta va conduce la reduceri substanțiale ale cheltuielilor în rândul instituțiilor / CECCAR Business MagazineScandalul cloud-ului guvernamental: Dorința statului de a fi proprietar pe toată tehnologia din cloud este imposibilă tehnic – atenționează industria IT  Nicio tehnologie la care statul nu este proprietar, nici cele gratuite open-source nu vor putea fi folosite în viitorul cloud-guvernamental și vor bloca tot acest proiect, dacă Guvernul va adopta în forma actuală Ordonanța de Urgență menită să creeze această infrastructură IT finanțată cu 500 milioane de euro din PNRR, au atenționat joi reprezentanții Asociației Patronale a Industriei de Software (ANIS). …. Ce este cloud-ul guvernamental: Diferențe între cloudul public și privat și exemple de servicii în cloud  Cloud-ul este un ansamblu de tehnologii, software și soluții care sunt găzuite pe servere în centre de date. O aplicație precum Spotify pentru care plătești o subscripție este un exemplu de software as a service (SaaS) și la fel Microsoft One Drive, Google Drive, Apple Music, Glovo etc..au explicat reprezentanții ANIS.

  • „Cloudul poate fi public, privat sau hibrid. Vorbim de cloud public când ne luăm aceste servicii de la un furnizor din piață, respectiv furnizori mari precum IBM, Google, Microsoft, Oracle, Amazon etc, furnizori locali de servicii cloud, precum Orange, RCS&RDS sau furnizori mai mici.
  • Cloud privat înseamnă același lucru, dar este deținut și folosit de o instituție. De exemplu când vorbim de Cloud-ul guvernamental vorbim de un cloud privat, deci servere și centre de date deținute și folosite de stat. O companie mare poate de asemenea să-și dezvolte un cloud privat.
  • Un cloud hibrid înseamnă soluții care folosesc servicii atât din cloud-ul public, cât și dintr-un cloud privat. Ne-am dori ca și cloud-ul guvernamental să fie deschis către cloud-urile publice pentru a fi un cloud hibrid.”, a spus Mihai Matei, președintele ANIS.

Ce prevederi din Ordonanța de urgență privind cloud-ul ar ridica probleme în opinia ANIS: Statul nu poate fi proprietar pe toată tehnologia În privința Ordonanței de Urgență pregătite de Guvern pentru crearea cloudului guvernamental, președintele ANIS a subliniat că principalele probleme țin de dorința statului de a fi proprietar pe toată tehnologia din viitorul cloud guvernamental. – „Prima problema este legată de centralizarea tuturor achizițiilor de software la nivelul Autorității pentru Digitalizarea României (ADR). Există un risc real de a vedea într-un an sau doi crearea unor monopoluri ori oligopoluri. Tot ce este legat de achiziții centralizate de la ADR trebuie reformulat. Ne uităm la art. 10 alineatele 1, 2 și 3 care toate prevăd că tehnologia, inclusiv SaaS, PaaS, SaaS, va fi în proprietatea statului, fapt care nu se poate întâmpla tehnic.”, a declarat Mihai Matei. Președintele ANIS a atenționat că trebuie făcută diferența între proprietarul unei aplicații și dreptul de a folosi o aplicație printr-o licență de utilizare gratuită. Integral: https://economie.hotnews.ro

Holde în imagini - Holde Agri Invest SAParlamentul European solicită ca fondurile UE să fie mai bine protejate împotriva oligarhilor/ Despre România: „Probleme deosebite la alocarea finanțărilor pentru agricultură”Parlamentul European subliniază într-un raport adoptat joi, 24 martie „amploarea fără precedent a grupurilor oligarhice care utilizează instrumente guvernamentale sau practici infracționale pentru a beneficia de fondurile UE, cu membri ai guvernelor naționale și alți deținători de funcții politice făcând parte din oligarhia din unele state membre”.  România este menționată, potrivit comunicatului de presă al PE, între țările unde, potrivit acestui raport, s-au remarcat „probleme deosebite și o inegalitate clară în ceea ce privește alocarea fondurilor agricole ale UE”, alături de Bulgaria, Cehia, Ungaria și Slovacia. Mai mult, potrivit OLAF, România a înregistrat cel mai mare număr de cazuri de fraudă dintre toate statele membre ale UE în 2018 și 2019, iar fermele mici și mijlocii din România se confruntă cu un nivel ridicat de birocrație în ceea ce privește accesul chiar și la sume mici de finanțare și subvenții. Raportul evidențiază, de asemenea, probleme legate de procedurile de achiziții publice din mai multe state membre (de exemplu, în 2019, proporția contractelor atribuite în urma unei cereri de oferte ale cărei denumire și condiții nu erau clare a fost de 44% în România).” Potrivit comunicatului de presă al PE, capacitatea UE de a împiedica oligarhii să primească fonduri UE este limitată, în principal din cauza modalităților de raportare extrem de fragmentate, potrivit deputaților, care citează „sute de sisteme de raportare regionale, naționale și interregionale”, care nu dezvăluie întotdeauna beneficiarii finali ai fondurilor agricole și de coeziune ale UE. Integral: https://www.g4media.ro

Agricultura va avea cea mai mare scădere a valorii adăugate în PIB din ultimii cinci ani/ Scădere de aproape 50% la producţia de grâuRomânia a pierdut un sfert din numărul de exploatații agricole începând cu 2010, arată primele date ale recensământului agricol din 2020 În anul 2020, în România existau 2,887 milioane de exploataţii agricole care utilizau 12,8 milioane de hectare de teren agricol, arată rezultatele provizorii ale Recensământului General Agricol runda 2020. Acestea arată că, în decurs de 10 ani, numărul exploataţiilor agricole a scăzut cu 972.000, respectiv cu 25,2%, iar suprafaţa agricolă utilizată a scăzut cu 543.000 ha, respectiv cu 4,1%, potrivit Institutului Naţional de Statistică (INS), citat într-o analiză News.ro….. Tendinţa de scădere a numărului de exploataţii agricole, în special a celor de dimensiuni foarte mici, s-a reflectat în structura exploataţiilor agricole prin reducerea ponderii exploataţiilor cu suprafaţă agricolă utilizată mai mică de 0,1 ha de la 10,3% în anul 2010 la 4,3% în anul 2020 şi creşterea ponderii exploataţiilor agricole are au utilizat suprafeţe mai mari de 10 ha de la 2,2% în anul 2010 la 4,2% în anul 2020. Pe categorii de exploataţii agricole: suprafaţa agricolă utilizată ce a revenit în medie pe o exploataţie agricolă fără personalitate juridică a fost de 2,73 ha, comparativ cu 1,95 ha în anul 2010; suprafaţa agricolă utilizată ce a revenit în medie pe o exploataţie agricolă cu personalitate juridică a fost de 194,78 ha, comparativ cu 190,78 ha în anul 2010….. Numărul exploataţiilor agricole de dimensiuni mici, care au utilizat o suprafaţă agricolă de până la 1 hectar, s-a diminuat în anul 2020 faţă de anul 2010 cu 488.000 de exploataţii agricole, respectiv cu 24,2%. La scăderea numărului de exploataţii agricole de dimensiuni mici a contribuit în mare măsură numărul celor care au utilizat o suprafaţă agricolă mai mică de 0,1 ha. Pe clase de mărime a suprafeţei agricole utilizată, în anul 2020, structura exploataţiilor agricole a fost diferită din punct de vedere al numărului acestora, comparativ cu structura din punct de vedere a suprafeţei agricole utilizată astfel: exploataţiile agricole sub 1 ha, deşi au reprezentat 54% din numărul total, au utilizat numai 4,6% din suprafaţa agricolă; exploataţiile agricole cu dimensiuni între 1 şi 5 ha au reprezentat 36,3% din numărul total şi au utilizat 18,2% din suprafaţa agricolă; exploataţiile agricole de dimensiuni mari, peste 50 ha, au avut o pondere foarte mică (circa 1%) în ceea ce priveşte numărul acestora, dar au utilizat 54% din suprafaţa agricolă….. Efective de animale În anul 2020 efectivele de porcine şi bovine au scăzut cu 33,1%, respectiv cu 9,8%, iar cele de ovine şi caprine au crescut cu 15,8%, respectiv 3,5% faţă de cele înregistrate în anul 2010. S-a constatat o concentrare a efectivelor de bovine în regiunile de dezvoltare Nord-Est (22,2%), Centru (21,8%) şi Nord-Vest (19,3%); la efectivele de porcine, s-au evidenţiat regiunile de dezvoltare Vest (26,1%), Nord-Vest (15,3%) şi Sud – Est (13,8%) cu cele mai mari efective de porcine; efectivele de ovine au fost preponderente în regiunile de dezvoltare Centru (20,3%), Nord-Vest (19,1%) şi Vest (16,5%). Forţa de muncă în agricultură Volumul de muncă în exploataţiile agricole, exprimat în unităţi anuale de muncă (UAM), în anul 2020, a înregistrat o scădere cu circa 39% faţă de cel înregistrat la Recensământul General Agricol din anul 2010. Integral: https://www.g4media.ro

O zi, două înmormântări, o derogare. Raed Arafat: „A fost o slujbă care trebuia să se facă altfel decât la un om simplu“Statul la stat. România, în pragul unui dezastru demografic: „Într-un an am avut 26 de înmormântări și două botezuri” România este în pragul unui dezastru demografic. Și, dacă nimeni nu face nimic, în numai 50 de ani populația va ajunge la doar 13 milioane de persoane. Politicienii și autoritățile se fac însă că problema nu există. Case părăsite aflate în paragină, curți năpădite de bălării, bănci goale acoperite de vegetație, drumuri pustii. Este peisajul dezolant pe care îl găsești în mai toate satele din sudul României. Tinerii pleacă la oraș sau în alte țări în căutarea unui loc de muncă, iar bătrânii se sting unul câte unul…..Județul Teleorman este pe primul loc din țară în privința depopulării localităților. În ultimii 20 ani a pierdut aproape 28% din populație. Un dezastru demografic, spun sociologii….. Și la nivel național situația este la fel de dramatică. De la an la an suntem tot mai puțini. Din 1990 până astăzi populația rezidentă a scăzut cu 4,2 milioane de persoane. În 2011 eram puțin peste 20,1 milioane, iar specialiștii estimează că de atunci până în ziua de astăzi, au mai dispărut un milion de români. Tudorel Andrei – președintele INS: Într-o cifră seacă avem o scădere de un 1.000.100 de persoane, ceea ce înseamnă o scădere de peste 5,5 procente. Practic însemană o reducere, eu o pot aprecia de dimensiuni mari, într-o perioadă relativ scurtă de 10 ani. Din păcate, prognozele realizate de noi arată că acest declin va continua și în perioada următoare. Prognozele arată de-a dreptul îngrijorător. Specialiștii Institutului Național de Statistică atrag atenția că în anul 2070 populația rezidentă a României va fi de 13,2 milioane de persoane. Gelu Duminică – sociolog: Când spui 13 milioane, nu înseamnă tot. Când spui ce înseamnă alea 13 milioane și care este structura demografică în interiorul populației, atunci arăți dezastrul. Peste 20 de ani, deci numai peste 20 de ani, o persoană activă va trebui să susțină cinci persoane dependente din taxele sale. E imposibil, nu ai cum. Este imposibil. România va ceda sub propria sa greutate demografică. Nu ai cum să susții un stat modern cu ceea ce va fi distribuția demografică a României în condițiile în care nu se face ceea ce trebuie. Principalele cauze ale scăderii dramatice a populației sunt natalitatea scăzută și migrația excesivă. Milioane de români au plecat și continuă să plece din țară în căutarea unei vieți mai bune. În fața acestei situații, politicienii români par complet nepăsători. România nu are și nu a avut vreodată o politică demografică. Adică un set de măsuri socio-economice care, pe termen lung, să ducă la stoparea declinului demografic. Toate Guvernele care s-au succedat la putere nu au luat decât măsuri punctuale, nesemnificative…..În fața unor astfel de atitudini și în lipsa unei strategii naționale pe termen lung, asumată de toate partidele, problema nu se va rezolva. Din contră, declinul demografic se va adânci și va deveni un fenomen ireversibil care nu va mai putea fi oprit. Integral: https://www.digi24.ro

EXCLUSIV O companie a Primăriei Capitalei a tencuit în mandatul Gabrielei Firea fațada unui bloc cu 1,3 milioane de euro și a somat proprietarii să achite un milion de euro în 15 zile. Oamenii susțin că nu au semnat niciun contract Cei 51 de proprietari ai unui bloc de pe Calea Victoriei (nr. 48-50) au avut zilele acestea un şoc. Au primit de la Primăria Capitalei notificări prin care au fost somați ca în termen de 15 zile, să plătească un milion de euro (5.019,006 lei) din totalul de peste 1,3 milioane de euro (6.698.260 lei), atât cât a costat tencuirea fațadei stradale a imobilului în care locuiesc. În caz contrar, acestora li se aduce la cunoștință că vor plăti penalități și că vor fi dați în judecată. Din notificările primite au mai aflat că diferența de la un milion la 1,3 milioane de euro este suportată de primărie întrucât aceasta deține 29.5% din cota de proprietate. Lucrările au fost făcute de Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor (AMCCRS) cu Risc Seismic prin Compania Municipală Consolidări SA. Proprietarii sunt revoltați deoarece, spun aceștia, în 2019 când au început lucrările, pe vremea Primarului General Gabriela Firea, reprezentanții primăriei nu i-au întrebat nimic, nu au semnat niciun act prin care să-și dea acordul pentru lucrările care aveau să fie demarate şi niciun vreun angajament că vor plăti vreun ban când acestea vor fi terminate. Mai mult decât atât, susțin locatarii, reprezentanții Primăriei Generale le-ar fi spus că totul va fi suportat de municipalitate. În notificările pe care le-au primit de curând, notificări consultate și de G4Media.ro, scrie negru pe alb că „au fost executate lucrările necesare de punere siguranță în întregului imobil, monument istoric” și nu doar a fațadei stradale așa cum s-a întâmplat în realitate. Așa cum se poate vedea, restul clădirii a rămas la fel de degradată. Se desprind bucăți din tecuială, elementele din metal nu au fost schimbate și sunt la fel de ruginite. Cu alte cuvinte, imobilul a fost „refăcut” doar la fațadă și de fațadă. Inclusiv tabla de pe acoperiș a fost schimbată doar în față, înspre Calea Victoriei. În spatele blocului, departe de ochii lumii, poate fi observat vechiul acoperiș ruginit, dar și tencuiala asupra căreia nu s-a intervenit. Este galbenă și scorojită…..„Nu a venit nimeni cu niciun tabel, cu nicio semnătură, cu nimic. Nu a luat niciun acord de la noi, nu a luat nimic. Nu ne-a întrebat nimeni dacă vom fi de acord să plătim sau nu, absolut nimeni nu ne-a contactat în sensul ăsta. Ne-am pomenit cu somația asta, că ne obligă să plătim niște bani. Ei doar au îndepărtat o parte din tencuiala fațadei, nici măcar nu au decopertat-o pe toată și au dat cu vopsea. Și din trei burlane au schimbat numai două. Pe unul l-a lăsat. Și dacă tencuiau de trei patru ori, și dacă dădeau cu vopsea de zece ori, tot nu se ajungea la suma asta. Gândiți-vă că primăria cere acum fiecărui proprietar să plătească câte 20.000 de euro.” a declarat pentru G4Media.ro, Virgil Gutescu, unul dintre proprietari….. Potrivit răspunsului primit de G4Media.ro, în urma auditului Curții de Conturi la AMCCRS, compania muncipală trebuie să recupereze nu mai puțin de 13.022.114 lei (2,6 milioane de euro) de la proprietarii a 14 imobile reconsolidate. Proprietarii imobilului de pe Calea Victoriei 48-50 trebuie să plătească cel mai mult. Restul sumelor fiind mult mai mici, ajungând chiar și până la 63.655 lei (12.700 euro) în cazul unui imobil de pe Strada Sfânta Vineri nr. 7. Imobilul cunoscut de pe Calea Victoriei 48-50 a fost construit în 1913, este monument istoric și găzduiește pasajul Victoria care face legătura între str. Academiei și Calea Victoriei. Clădirea a fost făcută după planurile arhitectului Paul Smărăndescu în stil academic francez cu elemente stilistice Art Nouveau. Integral: https://www.g4media.ro

Europe Today | Historical Atlas of Europe (15 January 2022) | OmniatlasSepararea apelor. „Lumina” nu mai vine de la Răsărit …. Au existat însă nu puține cumpene în aplicarea acestei opțiuni în viața noastră socială, economică și politică. Cea dintâi a fost mineriada din 13-15 iunie 1990, când Iliescu și tovarășii lui au aruncat țara în afara primului rând al dezvoltării europene. Doar slăbiciunea teribilă a Uniunii Sovietice și destrămarea acesteia au ferit România de intrarea de bună voie sub flamura roșie, de partea greșită a istoriei. După aceea, însă, marile decizii au fost cele corecte: în războiul din Iugoslavia ne-am situat ferm de partea Occidentului (interzicând, totodată, survolul pentru avioanele rusești!), am aplicat apoi pentru integrarea în NATO și în Uniunea Europeană – decizie pentru îndeplinirea căreia au fost necesare sacrificii….. De mai mulți ani, procesul de occidentalizare a României a părut a se împotmoli. În loc să fructifice deplin oportunitățile fantastice oferite de apartenența la structurile politico-militare și economice euro-atlantice, țara noastră s-a blocat în mijlocul drumului. Fără să o cotească absurd spre răsărit, cum a făcut Ungaria, fără a exacerba naționalismul, cum a făcut Polonia, dar cu ambiguități deconcertante în deciziile ei politice și economice. Referendumul pentru familia tradițională, de exemplu, a fost o imbecilitate monumentală, dacă nu un joc subtil de deraiere a României de la calea ei occidentală; din fericire, jocul s-a terminat cu bine, fără victoria pravoslavnicilor (deși, spre rușinea ei, BOR s-a așezat, cu arme și bagaje, de partea greșită). Deraierea Justiției a cuprins numeroase decizii teribile Unele au eșuat, cum a fost celebra Ordonanță 13, oprită de cea mai formidabilă mișcare populară de la căderea comunismului. Altele, cum a fost de exemplu secția specială, par a-și fi schimbat doar părul, nu și năravul. Iar alte decizii, cum a fost dreptul magistraților de a ieși la pensie în condiții absolut fabuloase, reprezintă și azi o bombă cu ceas, atât pentru justiție, cât și pentru finanțele publice. Să nu pierdem din vedere în această succintă trecere în revistă rolul Curții Constituționale, care pare să se îndepărteze tot mai mult de ceea ce această instituție ar trebui să fie. După ce a apărat cu dinții și cu ghearele dreptul magistraților la pensiile cele mai nesimțite din istoria acestei țări, Curtea Constituțională a trecut la atacarea dreptului european, cu argumente aiuritoare, care nu doar că nu au nimic constituțional, dar par să urmărească îndepărtarea țării de la calea sănătoasă, europeană, de dezvoltare. În plan economic, lucrurile sunt destul de amestecate Atragerea de resurse ale UE s-a ameliorat față de situația din urmă cu câțiva ani, iar noile programe (PNRR și programul multi-anual) ar putea conduce la atragerea unor sume fabuloase, o mare parte fără contrapartidă, care să propulseze economia României într-o cu totul altă ligă. Doar că autoritățile române se mișcă încet, iar unii oficiali continuă să vorbească despre renegocierea PNRR – o aberație perfectă. Dar sunt și alte evoluții de maximă importanță, unde s-ar părea că pierdem trenul. Cea mai acută temă este cea a energiei, domeniu în care suntem într-o situație dintre cele mai paradoxale. Pe de o parte, avem una dintre cele mai înalte rate din UE de satisfacere din resurse interne a consumului de energie; pe de altă parte, consumatorul român este pus în situația de a plăti enorm de mult pentru consumul său, din motive care mie îmi scapă. În plus, una din cele mai mari monstruozități în materie de politică economică – Ordonanța de Urgență nr. 114/2018 – își dă acum pe deplin măsura miopiei (dacă nu o fi altceva, mult mai grav) a celor care au redactat-o. Acum am putea avea gaze naturale din Marea Neagră, suficient pentru consumul intern și pentru a da și la alții. Nu avem și vor mai trece ani până când vom exploata aceste resurse. Și asta, numai dacă legislația în materie va veni suficient de curând și aceasta va fi suficient de echilibrată, pentru a servi atât interesul național, cât și pe cel al celor care vor realiza extragerea gazului….. Cred că acum ar fi momentul de a sanitiza mediul politic, economic, social – printr-o totală desprindere de rămășițele ideologice și economice care ne leagă încă de Rusia. În sistemul bancar stăm bine Nu avem vreo bancă cu capital rusesc, ceea ce a făcut simplă pentru noi aplicarea măsurilor legate de sistemul SWIFT. Nici în economie nu avem mare lucru, dar eu mă tot întreb de ce mai există români care pun benzină de la Lukoil… Chiar nu înțeleg că alimentează mașina de război a lui Putin? Dar influența malefică a imperiului de la răsărit este mult mai pregnantă în domenii care țin de scara valorilor și ideologie. Aici lupta este foarte dificilă, pentru că narativele dezvoltate la Moscova sunt adânc sădite în mintea multor concetățeni, indiferent de cât de puțină legătură cu realitatea ar avea……Iar în zona ideologică avem și alte minunății. Cum să caracterizez, bunăoară, că Teatrul Național din București găsește ca, de ziua internațională a teatrului, să prezinte un one man show cu Dan Puric? Una dintre cele mai abjecte creaturi pro-Kremlin este ceea ce merităm când Rusia asasinează zi de zi oameni nevinovați în Ucraina?….În 1945, când încă regimul stalinist nu strivise tot ce avea sens în societate, Sadoveanu s-a grăbit să dea cinstea pe rușine, publicând o broșurică intitulată Lumina vine de la Răsărit. Și-a asigurat, prin colaboraționism, o bătrânețe confortabilă, chiar dacă lipsită de onoare. Iată că abia acum, 77 de ani mai târziu, ajungem să putem spune limpede: lumina NU mai vine de la răsărit! Integral: https://spotmedia.ro

Le Monde: „Modul în care Putin folosește argoul mafiot indică apartenența lui la lumea gangsterilor” Yves Hammant, profesor emerit de civilizație rusă și sovietică și traducătorul lui Aleksandr Soljenițîn este de părere că folosirea de către Putin a argoului mafiot indică un fel de apartenență la lumea bandiților. Cu câteva luni înainte de a-și asuma președinția Rusiei în 1999, Vladimir Putin, pe atunci prim-ministru, a uimit lumea declarând că țara sa îi va „ucide pe teroriștii ceceni în toaletă”. ….Astfel, n-am insistat suficient asupra declarației făcute de față cu președintele Emmanuel Macron în cadrul conferinței lor de presă din 7 februarie 2022. Referindu-se la acordurile de la Minsk, acesta a afirmat că Ucraina va trebui să le aplice în paralel cu această maximă: „Fie că îți place sau nu, trebuie să suporți, draga mea”. Departe de a fi ceva banal, recursul lui Putin la argoul mafiot oferă lecții valoroase despre personaj. Până și ministrul de externe Serghei Lavrov folosește un vocabular similar. Astfel, Lavrov a putut spune că Occidentul trebuie să accepte poniatiia (понятия), termenul banditesc pentru o înțelegere și pentru regulile ei. „O adevărată enormitate: ministrul Lavrov, un om aparent educat, face apel la limpezirea relațiilor internaționale printr-un limbaj banditesc! Nu e de mirare atunci că el afirmă cu aplomb că ucrainenii se bombardează singuri! De asemenea, nu este surprinzător că Federația Rusă încalcă cu seninătate toate principiile dreptului internațional“, scrie Le Monde.  Despre ce e vorba? Despre ce „reguli” vorbea? Poniatia nu sunt reguli ca celelalte, sunt cele respectate de caïds, bandiții din închisori, din lumea interlopă, cei care mai sunt numiți în rusă Vori v zakone, literalmente „hoții din lege ”. Prin urmare, în acest context, „cinstit” înseamnă „în conformitate cu regulile mafiei”. O adevărată enormitate: ministrul Lavrov, un om aparent educat, face apel la stabilirea relațiilor internaționale după modelul bandiților! Nu ne vom mai mira după aceea că afirmă cu aplomb că ucrainenii se bombardează! De asemenea, nu este surprinzător că Federația Rusă încalcă cu bucurie toate principiile dreptului internațional. Fostul șef al KGB-ului, a ajuns să vorbească precum un „naș” al mafiei rusești și precum toți cei din jurul lui: „Departe de a fi banal, faptul că Putin recurge la argoul mafiot oferă o importantă lecție despre personaj. Putin vorbește deseori în fenia sau mat („mat”-argoul violent al mafiei). În discursurile sale, el poate trece de la simple vulgarități la forța distructivă a vocabularului “mat”, indicând o apartenență la lumea interlopă.” Mat este o limbă a urii: „pe această cultură interlopă s-au grefat excesul și paranoia în care ajung să se scufunde toți tiranii. Este deci necesar să înțelegem: când șeful Kremlinului, obsedat de Covid-19, obligă pe fiecare dintre membrii Consiliului de Securitate să-i iasă la raport unul câte unul, de la zece metri distanță, în timp ce aceștia tremură de frică, e nevoie să discernem dacă mai importantă acolo e ierarhia interlopă sau paranoia tiranului. Distincția nu este lipsită de importanță, deoarece presupune o reacție diferită din partea noastră. Nu discuți la fel cu un boss de mahala sau cu un paranoic“, spune expertul pentru Le Monde. ….Putin trăiește în analogii și metafore istorice. Cei care sunt dușmani ai Rusiei eterne trebuie să fie naziști. Și așa, s-a grăbit să înfățișeze conflictele din Donbas ca pe un genocid. Exagerările lui Putin merg până acolo încât nu mai au nicio legătură cu realitatea. A devenit ostatic al propriei sale retorici”, spune Ivan Krastev în Der Spiegel. Integral: https://ziare.com

Ce mai este „special” la operațiunea militară a Rusiei din Ucraina?  Generalul-maior (rez.) Batschelet crede că Rusia nu mai poate iniția acum un atac asupra țărilor baltice sau asupra Poloniei. Batschelet a subliniat că NATO trebuie să reconsolideze descurajarea care, în privința Rusiei, a eșuat. Analistul Justin Crump susține că militarii ruși din Ucraina reușesc să rezolve problemele de logistică. „Nu cred că Rusia are capacitatea de a începe o nouă luptă acum”, a spus Generalul-maior (rez.) Allen Batschelet, la conferința New Strategy Center….. Despre posibilitatea și capacitatea Rusiei de a amenința statele baltice și Polonia, generalul-maior (rez.) Allen Batschelet, a declarat: „Nu cred că Rusia are capacitatea de a începe o nouă luptă acum. Dacă ar merge în Polonia sau într-o altă țară membră NATO, ar fi diferit. (…) Cu siguranță, descurajarea (n.r. a Rusiei din partea NATO) a eșuat. Trebuie să restabilim descurajarea din punct geostrategic, indiferent de ceea ce se va întâmpla la nivel tactic, să încercăm să menținem suveranitatea Ucrainei. Obiectivul geopolitic este, bineînțeles, crearea unei descurajări  credibile, astfel încât Putin să nu îndrăznească să vrea să meargă mai departe, profitând de ceea ce el crede că a fost un succes. Nu cred că astfel de inițiative sunt posibile (n.r. atacarea statelor baltice, a Poloniei). Nu cred că au capacitatea. Ar fi o greșeală strategică uriașă, care ar avea consecințe inimaginabile pentru Rusia”. Capabilitățile logistice ale Rusiei în războiul din Ucraina au cântărit destul de mult în primele săptămâni ale războiului, încetinind înaintarea trupelor rusești spre capitala Kiev. Astfel, întrebați în cadrul conferinței dacă se observă îmbunătățiri de partea rusească a acestor elemente de logistică, Justin Crump, analist în domeniul intelligence şi cel militar, fondator şi CEO al Sibylline, Marea Britanie, a subliniat că: „Am văzut câteva îmbunătățiri pentru că, în fiecare săptămână, ni s-a spus că rușii nu mai au combustibil, mâncare, însă, cu toate acestea, reușesc să meargă mai departe. Cu siguranță, s-au chinuit cu câteva săptămâni în urmă, însă cred că, după prima sau a doua săptămână, directorul de planificare al statului major – care i-a coordonat și în Siria – s-a implicat în această problemă. Evident, este ceva ce trebuia să se întâmple înainte de conflict, nu în mijlocul acestuia. (…) Am început să vedem (…) capabilități antidronă, prioritizarea reaprovizionării de muniție, artilerie”. „Ceea ce am văzut până acum, însă, nu este suficient și cred că, indiferent de eforturile lor, nu pot aproviziona trei războaie separate care se desfășoară în același timp, dar în care luptele sunt independente. Cineva trebuie să le spună: «opriți-vă, faceți tot ce puteți să vă apărați artileria, reduceți numărul și distrageți atenția ucrainenilor (…),  și luptați la nord de Donețk și la sud de Harkov, pentru a putea susține că ați distrus armata ucraineană și că v-ați îndeplinit misiunea». Acest lucru s-ar putea întâmpla în următoarele săptămâni. Trebuie să prioritizeze aprovizionarea (n.r. cu echipamente)”, a mai spus Crump. Integral: https://alephnews.ro

Putin nu este nebun Mi-am propus să arăt în rândurile de mai jos de ce, în cazul acestui personaj care, dictând invadarea Ucrainei, a aruncat planeta într-o fază a istoriei considerată astăzi ca revolută, și perfect absurdă, nu e vorba de o boală mintală, diagnosticabilă ca atare într-un cabinet de psihiatrie, ci de un comportament bazat pe o triplă formatare a creierului său. Trei structuri constitutive, formate în trei laboratoare diferite, au colaborat la configurarea minții unui exemplar uman care readuce în atenția noastră problema răului, provocându-ne la o deslușire a ei cât mai realistă posibil…..Al doilea laborator este descris magistral de doi sovietologi din școala franceză: de Alain Besançon în Sfânta Rusie (2012), și de eleva acestuia, Françoise Thom, în Putin și putinismul (2018). Este un laborator al istoriei, al istoriei ruse de-a lungul a zece secole în care un întreg popor s-a format în jurul ortodoxiei adoptate cu o fervoare ieșită din comun, în jurul narcisismului slavofil soldat cu credința în excepționalismul poporului rus (în „sfânta Rusie” și în unicitatea „sufletului slav”) și, în sfârșit, în jurul disprețului și urii întreținute constant – de la Ivan cel Groaznic și până la Lenin și Putin – față de civilizația occidentală. (Iluminismul lui Petru cel Mare sau al Ecaterinei a II-a n-a mers niciodată, dincolo de împrumuturi culturale, până la ieșirea din izolarea trufașă în unicitate, mesianism și în asumarea rolului de mântuitor al speciei umane cu ajutorul unui Crist trăit exemplar, și exclusiv, în varianta rusă.) Al treilea laborator, de astă dată comportamental, descris de Thierry Wolton în cartea KGB-ul la putere. Sistemul Putin (2008) este un laborator instituțional, cel al seviciilor secrete postsovietice de origine cekistă, ele însele o prelungire, potențare și enormă amplificare a serviciilor de supraveghere și teroare din secolele țarismului. O instituție represivă unică, devenită cea mai înaltă școală de educare a răului din istorie…… Suntem o mașină biologică imperfectă, la butoanele căreia se instalează când îngeri, când draci. Teribila dramă a speciei umane se naște, așadar, din faptul că structura violentă, bătătorită temeinic de homo sapiens în lunga lui istorie de vânător (dotat cu unelte tot mai perfecționate de ucis), este gata oricând să izbucnească în noi când „triburile moderne” decid să se înfrunte. Folosesc aici cuvântul „trib” cu un sens amplificat și esențializat, aplicabil oricărei comunități umane care a conservat o infrastructură visceral-instinctuală ce stă la pândă în membrii comunității și care devine activă când la conducerea „tribului” ajunge un individ sau o putere guvernamentală care activează această infrastructură, excitând „tribalismul”. Din acest punct de vedere întreaga istorie a umanității este o istorie tribală, indiferent că triburile care se înfruntă au între 30 și 150 de membrii, ca în epoca vânătorilor-culegători, sau au, ca astăzi, între zeci și sute de milioane. De-a lungul istoriei lungi, infrastructura instinctelor viscerale se manifestă în mod esențial identic, indiferent dacă modul ei de exprimare e bâta și toporul primitivului sau mitraliera, bomba și racheta „omului civilizat”. Asta înseamnă că în orice moment al acestei istorii poate avea loc singura cădere adevărată, căderea vertiginoasă în structura noastră originar violentă. Între triburile minuscule care se înfruntau în junglele și savanele africane în perioada genezei noastre și marile triburi contemporane de astăzi, nu există, la nivelul instinctelor primare – a patimilor, poftelor, violenței și setei de putere –, nici o deosebire de esență. Iar cele două războaie mondiale n-au reprezentat altceva decât o coliziune între toate triburile lumii. Răul, așadar, nu e decât manifestarea rapsodică a părții încă nedomesticite din prototipul nostru uman. Toți marii criminali ai lumii – începând cu strămoșul lor legendar, Cain, trecând prin Alexandru cel Mare, Tiberiu, Nero, Gingis Han, Napoleon, Lenin, Stalin, Hitler, Mao, Pol Pot și ajungând la Putin – sunt gheme de sinistre instincte viscerale pe care „raționalitatea încă necoaptă” nu le-a mai putut domoli. Al doilea laborator. „Pumnul de fier” și ortodoxia rusă„ Exceptând Țara Sfântă, nici o altă țară din lume n-a îndrăznit să-și atribuie calificativul de sfântă. Expresia «Sfânta Rusie» așază un nimb de sfințenie deopotrivă asupra pământului rusesc, a poporului și a statului rus.” „Conștiința că a fi rus și a fi ortodox reprezintă unul și același lucru este încă vie, fiind invocată mai mult ca niciodată după șaptezeci de ani de comunism. Soljenițîn nu poate accepta ca un rus să părăsească ortodoxia pentru o altă confesiune creștină fără a fi obligat să renunțe la calitatea lui de rus. Este și poziția de azi a patriarhului Kiril, puternic sprijinită de Putin și de statul rus. Cine merge la altă Biserică este eretic, iar ereticii nu erau tolerați în imperiul răsăritean. Ba e chiar trădător de patrie.” (Alain Besançon)…. Interesant e că, deși crescut în comunism, Putin nu a ezitat zilele trecute să apese pe coarda fervorii credinței, recuperate de ruși după 70 de ani de ateism, evocând în fața unui stadion plin cu două sute de mii de oameni versete din Biblie. Invadarea Ucrainei, care pentru întreaga planetă trece drept un act samavolnic de un sadism  extrem, a fost tălmăcită de Putin ca act de iubire. Discursul său la mitingul prilejuit de sărbătorirea a opt ani de la anexarea Crimeei de către Federația Rusă a început prin afirmația că orice problemă cu care a fost confruntată Rusia în istoria ei a sfârșit în glorie: „Așa a fost mereu, așa este acum, așa va fi mereu!”. După care a adăugat replica cristică: „Nu există iubire mai mare decât atunci când îți dai sufletul pentru aproapele tău” (Ioan 15, 13). Putin și-a anexat propagandistic logica credinței în aceeași măsură în care l-a atras pe patriarhul Bisericii ruse în logica KGB-ului. Vom vedea, în subcapitolul care urmează, că toată „epoca lui Putin” este marcată de miraculoasa trans-substanțiere a iubirii în sânge. Ea a început în sânge, cu atentatele înscenate în 1999 și cu războiul din Cecenia, a continuat așa cu uciderea jurnaliștilor nealiniați și a opozanților, și sfârșește în sânge cu războiul din Ucraina. Peste douăzeci de ani de continuitate a crimei. Al treilea laborator. KGB-u. Aici lucrurile devin simple. Prototipul scos din laboratoarele KGB-ului și adus în vârful piramidei puterii în 2000 avea să rafineze la extrem „instinctele viscerale puternic ancorate în epoca de gheață”. Pe acestea a fost grefat noul „stăpân al Kremlinului”, și pe fundalul suveranismului țarilor ruși și a rememorării nostalgice a stalinismului. Putin, scrie Wolton, „ezită în cele din urmă între două întrupări, cea a țarului de drept divin și cea a generalisimului Stalin, care și-a dus țara la apogeul puterii sale”. KGB-ul a decis în ultima clipă, în 1999 (nu mai erau decât opt luni până la alegerile prezidențiale din 2000 și sondajele nu-l favorizau), că Putin urma să devină președinte al Federației…..„Ofițerii FSB-ului de azi, chiar dacă nu mai sunt cei ai terorii lui Stalin, au păstrat de la kaghebiști starea de spirit a apartenenței la un corp de elită care nu a avut sau nu a simțit niciodată nici cel mai mic regret pentru crimele pe care le-a săvârșit în secolul trecut. De ce ar fi trebuit acești oameni să aibă brusc trăiri sufletești? S-au dispensat întotdeauna de așa ceva. Nu gravitatea imoralității lor este problema când se discută despre teza unei posibile implicări a serviciilor secrete în evenimentele care au însângerat Rusia la începutul guvernării lui Putin. Ea este mentalitatea cekistului, pe care îl putem crede capabil să conceapă și să execute un asemenea scenariu diabolic, fără remușcări.” (Thierry Wolton)….. După Al Doilea Război Mondial, Stalin ocupa popoarele din Estul Europei și declara că le eliberează. Putin transformă astăzi masacrul unui popor în gest de iubire, iar pe cei pe care-i omoară îi numește „prieteni”, „semeni” și „frați”.  În sfârșit, și poate că acesta e lucrul cel mai important, există o grilă mentală a celor care, vreme de un secol, au absolvit „academia suspiciunii și a terorii” fondată de Felix Djerzinski, întemeietorul Cekăi, cel care a stabilit odată pentru totdeauna tehnicile de urmărire a „dușmanului” și de exterminare a lui. Ceea ce s-a pus la punct începând cu nașterea Lubiankăi în decembrie 1917 este grila mentală prin care orice ofițer KGB/FSB va înțelege întreaga lume și de care nu va scăpa toată viața. Mintea astfel configurată devine o rețea de chei hermeneutice false, menite să descuie ușile fictive ale unei construcții înălțate pe suspiciune continuă. Nodurile acestei rețele premerg oricărei experiențe și ele sunt, ca atare, moduri apriorice de abordare a realității: conspirația mondială, dușmanul la pândă, amenințarea continuă (complexul „citadelei asediate”), vigilența, cruzimea care trebuie să nu cunoască limite, obsesia puterii care trebuie să fie afirmată continuu de vreme ce totul se rezumă la raportul de forțe, afirmarea planetară a măreței Rusiei ca țel final. Toate acestea sunt conceptele prin care Putin înțelege, interpretează și vrea să  modeleze la ora actuală lumea și care fac imposibil orice dialog cu el și orice negociere. Integral: https://www.contributors.ro

coruptie - Sănătatea BuzoianăUn medic șpăgar le-a cerut polițiștilor 800 euro ca să meargă cu ei la secție  Lăcomie dusă la extrem în cazul unui medic chirurg din București, acuzat că ar fi luat șpagă de la pacienți. După descinderea polițiștilor în cabinet, medicul le-a cerut 800 de euro ca să-i însoțească la secție. În cele din urmă s-a negociat și medicul a acceptat să dea o declarație scrisă contra sumei de 200 de euro și o rețetă compensată. Pentru că inițial polițiștii au refuzat să dea șpaga, medicul a vrut să-i dea afară din cabinet: ”Astea sunt condițiile la mine. Dacă nu vă convine, ieșiți, că am 3-4 procurori la coadă să vină să mă ia la întrebări”, ar fi spus medicul șpăgar. El a argumentat că șpaga nu e nicidecum mare: ”Dacă vin la secție trebuie să vin și cu anestezistul, cu două asistente, ori și ăstora trebuie să le dau ceva, că fără o șpagă acolo nu te bagă nimeni în seamă. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 25 martie.”În condiţiile războiului şi ale războiului energetic care se profilează, România nu mai poate amâna o secundă exploatarea gazului românesc din Marea Neagră.”

6 spectacular ways to celebrate Spring Equinox using your Virgin Points | VirginBuna dimineata intr-o zi de vineri, 25 martie! Vremea se va rãci în toate regiunile, mai accentuat în Moldova, Dobrogea, estul Munteniei şi al Transilvaniei, unde local valorile termice se vor situa sub cele normale în aceastã perioadã. Astfel, temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 7 şi 18 gr, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 şi 6 gr, mai scãzute în depresiunile intramontane, spre -8 gr. Cerul va fi variabil la senin, cu înnorãri temporare pe parcursul zilei în jumãtatea de est a ţãrii, unde pe arii restrânse se vor semnala precipitaţii slabe – mixte în zonele montane şi submontane şi ploi în zonele joase. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri temporare în prima parte a intervalului în zona montanã înaltã, cu rafale de peste 80…90 km/h pe crestele Carpaţilor Meridionali şi Carpaţilor Orientali, dar şi în estul teritoriului, cu viteze ce vor depãşi 55…65 km/h, iar local şi temporar şi în rest. In Bucuresti cerul va fi variabil, cu unele înnorãri dupã-amiaza, când vor fi condiţii pentru averse slabe, iar seara şi noaptea va deveni senin. Temperatura maximã va fi de 14…15 gr, iar cea minimã de 0…1 gr, mai scãzutã în zona perifericã spre -3 gr.

Jurma, laDiferențele dintre varianta Deltacron și Stealth Omicron explicate de experți. ”Infecțiozitatea este mai mare cu până la 50%” Speranța că pandemia s-a terminat poate să fi fost prematură. Omicron ține ridicat numărul de cazuri de infectări în România. De săptămâna trecută, subvarianta Stealth Omicron a devenit majoritară și în țara noastră. Iar în radarul specialiștilor se află și varianta hibrid ”Deltacron”. Studiile au demonstrat că mutația Stealth a Omicron (BA.2) este mult mai contagioasă față de prima variantă (BA.1) și poate duce și la agravarea bolii în unele cazuri. Ce este Stealth Omicron Ştefan Dascălu, cercetător în imunologie la Universitatea Oxford, a explicat că deși această ”variantă ascunsă” este mult mai infecțioasă, aceasta nu ar cauza simptomatologie mai severă față de prima variantă a Omicron și răspunde la tratamentele pe care le avem în prezent. ”Subvarianta BA.2, supranumită varianta “stealth” – varianta ascunsă, să spunem – este derivată din Omicron şi observăm acum că începe să devină dominantă în circulație. Analizele preliminare efectuate de mai multe grupuri de lucru independente arată că varianta BA.2 este chiar mai infecțioasă decât Omicron, cu 30% sau chiar până la 50%. Vedem că în unele zone, inclusiv din Europa, numărul de cazuri de COVID cu BA.2 se dublează cam la 7-8 zile. Din fericire pentru noi, nu există indicii că ar fi mai severă sau că ar cauza simptomatologie mai agresivă decât Omicron, în ciuda infecțiozității sporite. În același timp, răspândirea acestei variante se realizează acum într-un context al imunității colective foarte ridicate, mulțumită succeselor campaniilor de vaccinare din diverse țări dar şi a imunității dobândite prin infectare antecedentă. Noua tulpină răspunde şi la tratamentele existente şi este detectabilă cel mai bine prin metoda de diagnosticare PCR, la fel ca până acum”, a explicat cercetătorul român. Relaxările au dus la creșterea numărului de cazuri Din 9 martie, de când restricțiile anti-COVID au fost ridicate iar măsurile se iau în urma unor recomandări, numărul infectărilor a crescut. De asemenea s-a văzut și o scădere considerabilă a numărului de persoane care se vaccinează. Integral: https://ziare.com

Bilanț Covid:OMS: Mai multe ţări europene au ridicat prea brusc măsurile anti-COVID  Mai multe ţări europene, printre care Germania, Franţa, Italia şi Marea Britanie, au ridicat prea brusc măsurile anti-COVID şi se confruntă cu o creştere importantă a cazurilor cu subvarianta BA.2 de coronavirus, a declarat marţi directorul regional pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Hans Kluge. În cadrul unei vizite în Republica Moldova, Hans Kluge s-a declarat „vigilent” cu privire la situaţia epidemiologică actuală de pe continentul european, susţinând totodată că rămâne „optimist”, relatează AFP. În prezent, numărul cazurilor de COVID-19 este în creştere în 18 din cele 53 de ţări din zona OMS Europa, potrivit organizaţiei mondiale. „Ţările în care observăm o creştere importantă (a cazurilor) sunt Marea Britanie, Irlanda, Grecia, Cipru, Franţa, Italia şi Germania”, a spus Hans Kluge. „Aceste ţări au ridicat brusc restricţiile de la ‘prea mult’ la ‘insuficient’”, a estimat oficialul ONU…..În ultimele şapte zile, în zona OMS Europa au fost înregistrate peste 5,1 milioane de cazuri noi şi 12.496 de decese, crescând numărul total de cazuri raportate de la începutul pandemiei de coronavirus la aproape 194,4 milioane şi numărul deceselor la peste 1,92 milioane. Integral: https://spotmedia.ro

STUDIU: Medicamentele pentru greață pot produce un risc crescut de accident vascular cerebral La fel ca antipsihoticele, medicamentele pentru greață acționează prin blocarea activității dopaminei în creier. O echipă de cercetători francezi și-a propus să estimeze riscul de accident vascular cerebral ischemic asociat cu utilizarea ADA într-un cadru real. Cercetătorii au constatat că noii utilizatori de ADA ar putea avea un risc de trei ori mai mare de accident vascular cerebral la scurt timp după începerea tratamentului. Medicamentele cunoscute sub numele de antiemetice antidopaminergice (ADA), care sunt utilizate pe scară largă pentru a ameliora greața și vărsăturile cauzate de migrene, chimioterapie sau radioterapie, dar și după intervenții chirurgicale, sunt asociate cu un risc crescut de accident vascular cerebral ischemic, potrivit unui studiu publicat astăzi în The BMJ. Rezultatele arată că toate cele trei ADA studiate (domperidona, metopimazina și metoclopramida) au fost asociate cu un risc crescut, în special în primele zile de utilizare, dar cea mai mare creștere a fost constatată pentru metopimazină și metoclopramidă. Cercetătorii sugerează că acțiunea potențială a ADA-urilor asupra fluxului sanguin către creier ar putea explica acest risc mai mare. La fel ca antipsihoticele, ADA-urile sunt medicamente antidopaminergice – acționează prin blocarea activității dopaminei în creier. Antipsihoticele au fost asociate cu un risc crescut de accident vascular cerebral ischemic, dar nu se știe dacă acest risc s-ar putea extinde și la alte antidopaminergice, inclusiv la ADA….. După luarea în considerare a factorilor potențial influenți, cercetătorii au constatat că noii utilizatori de ADA ar putea avea un risc de trei ori mai mare de accident vascular cerebral la scurt timp după începerea tratamentului. Analizele ulterioare în funcție de vârstă, sex și antecedente de demență au arătat rezultate similare, bărbații prezentând cel mai mare risc (de 3,59 ori mai mare). Riscul a părut să crească pentru toate ADA, cea mai mare creștere fiind constatată pentru metopimazină (o creștere de 3,62 ori) și metoclopramidă (o creștere de 3,53 ori), ambele fiind medicamente care traversează bariera hemato-encefalică. Integral: https://alephnews.ro

Ordonanţa de Urgenţă privind plafonarea preţului la energie şi la gaze, aprobată de Guvern. Noile tarifeSorin Pâslaru, ZF: Dacă OMV Petrom nu porneşte proiectul Neptun Deep în condiţiile actuale ale legii offshore, atunci Romgazul să cumpere şi partea OMV Petrom şi să scoată singură gazul românesc din Marea Neagră  Compania Romgaz, unde statul român deţine 70%, este pe ultima sută de metri în achiziţia a 50% din dreptul de explorare şi exploatare a gazului românesc din perimetrul Neptun Deep din Marea Neagră de la americanii de la Exxon. Partener în proiect este OMV Petrom, unde statul român mai deţine încă 20% din companie. În contextul războiului din Ucraina şi a eventualei opriri a gazului rusesc importat de România şi de alte ţări din UE, toată lumea spune că trebuie urgentată exploatarea gazului românesc din Marea Neagră. România a importat în 2021 din Rusia 30% din necesarul de consum, adică circa 3,5 miliarde de metri cubi din totalul de 12 miliarde de metri cubi consumaţi anual. Însă OMV Petrom spune că nu vrea să dea drumul la proiect pentru că legea exploatării gazului offshore, aşa cum este formulată în prezent, ar fi dezavantajoasă. Odată perfectată tranzacţia Romgaz – Exxon, OMV Petrom ar urma să preia poziţia de lider al consorţiului. Anterior, lider al consorţiului era Exxon. Nu este clar de ce compania Romgaz nu poate prelua poziţia de lider al consorţiului şi trebuie să transfere la OMV Petrom această poziţie. Nu au fost suficienţi 1 mld. euro, banii daţi de Romgaz către Exxon? Probabil se va lămuri. Însă, dacă OMV Petrom insistă că în condiţiile actuale ale legii offshore nu demarează investiţia în Marea Neagră şi deci România nu va beneficia cât mai repede posibil de gazul românesc din Marea Neagră, atunci ceva trebuie făcut. Soluţia logică, în aceste condiţii, este ca Romgaz să facă o ofertă către OMV Petrom pentru celelalte 50% din acţiunile proiectului Neptun Deep şi să treacă la exploatare, în condiţiile în care a plătit deja 1 mld. euro pentru explorare şi are datele necesare, cumpărate de la Exxon. Aşa cum a găsit 1 mld. euro ca să dea către Exxon pentru a cumpăra de fapt doar date de explorare care să îi permită viitoarea exploatare, Romgaz va mai găsi încă un miliard să plătească OMV Petrom pentru ce a investit până acum. Eventual statul român poate vinde cele 20% din OMV Petrom către austriecii de la OMV, şi să finanţeze achiziţia pentru Romgaz, pe care o controlează. Cele 20% valorează acum chiar 1 mld. euro pe Bursă. Poate chiar ar fi o decizie bună ieşirea de pe petrol şi intrarea mai mult pe gaze naturale, în concordanţă cu tendinţele actuale. Dar şi singură sau împreună eventual cu Hidroelectrica, Transgaz şi alte firme din energie locale va mai găsi încă 2-3 mld. euro ca să treacă la exploatarea gazului din Marea Neagră începând cu 2026. În Marea Neagră sunt cel puţin 200 mld. de metri cubi de gaze în perimetrul Neptun Deep, iar valoarea acestora la preţul actual de 1.000 $/mc înseamnă 200 mld. dolari. În condiţiile războiului şi ale războiului energetic care se profilează, România nu mai poate amâna o secundă exploatarea gazului românesc din Marea Neagră. Romgaz, companie controlată de statul român, pur şi simplu va scoate gazul românesc din Marea Neagră pentru a satisface consumul industrial şi casnic din România. Aşa au făcut şi olandezii în Marea Nordului, precum şi britanicii în largul coastelor Marii Britanii sau Statoil în Norvegia. Fiecare ţară, prin propria companie, şi-a exploatat gazul propriu din propriile teritorii, iar condiţia actuală de război va face şi mai acută definirea resurselor proprii ale fiecărei ţări. Integral: https://www.zf.ro

Elena Udrea crede că Traian Băsescu a făcut „o greșeală uriașă de leadership". „Eu i-am spus-o domnului președinte"Băsescu și puterea. Cazul Petrov  Pentru un animal politic pur sânge ca Traian Băsescu, obișnuit toată viața să exercite puterea sub diferite forme, verdictul Înaltei Curți echivalează cu alungarea lui Zeus pentru totdeauna din Olimpul puterii simbolice. Sentința definitivă de colaborator al fostei Securități ca poliție politică reprezintă pentru el o umilință greu de îndurat. Azi, din marele politician de odinioară n-a rămas mai mare lucru. Ca europarlamentar, va fi izolat și probabil exclus din Partidul Popular European. Asupra sa va crește presiunea de a demisiona din Parlamentul European. Nu o va face, probabil, dar la Bruxelles va cădea în irelevanță. Până mai ieri era tratat cu deferența cuvenită foștilor președinți. Ca fost șef de stat, pierde respectabilitatea și crediblitatea oferite de cele două mandate de președinte al României. Cine se mai uită azi în gura lui Petrov în afară de un minuscul nucleu dur de habotnici? Pierde și avantajele oferite de lege pe durata vieții: vila de protocol, indeminzația specială, protecția SPP, personal plătit, mașină de lux la dispoziție. Omul pentru care puterea a însemnat totul pierde, pe scurt, atributele puterii simbolice.…. Dan Voiculescu, colaborator al fostei Securități cu numele conspirativ  Felix, este azi un soldat disciplinat în armata puterii, după ce s-a visat ani de zile generalul ei. De Sorin Ovidiu Vântu, colaborator al fostei Securități cu numele conspirativ Nuș, care punea președinți și premieri prin 2009, nu se mai știe nimic. Felix râde azi de Petrov, după ce Petrov și-a bătut joc ani de zile de Felix-Motanul. Doar specia foștilor colaboratori este capabilă de atât cinism și nerușinare. Fostul comandant de navă s-a cățărat după 89 pe catargul puterii până în vârf, a întors masa și a călărit sistemul în care și-a început cariera ca simplu colaborator. Doar unul din rândul lor, crescut la școala fostei Securități, putea să demanteleze vechile rețele putrede de corupție din afaceri, politică și justiție și să le înlocuiască cu altele noi. Traian Băsescu a învins vechiul sistem de putere iar noul sistem instalat cu mâna lui după aderarea României la NATO și UE l-a învins pe el. Acesta a fost rolul lui istoric:  scoterea României din postcomunism. Sub el, România a executat un mare salt înainte. Cine putea s-o facă cu mai multă pricepere decât cineva din interior? În 2004 nu exista alternativă la corupția sistemică a guvernării Năstase (PSD), ultima răbufnire a Securității de dinainte de 89, nici în 2009 când România se afla sub asaltul puternicilor moguli media (Dinu Patriciu, Dan Voiculesu, Sorin Ovidiu Vântu). Cine nu-l susținea atunci pe Băsescu se plasa automat în tabăra celorlalți. Reformele instituționale din primul mandat sunt incontestabile, din justiție și sistemul de apărare (punerea României pe harta NATO i se datorează), condamnarea simbolică a comunismului, limitarea puterii mogulilor media, lupta anti-corupție, chiar dacă n-a crezut niciodată cu adevărat în ele. Al doilea mandat a fost o catastrofă. Căzut sub dominația toxică a unei femei ambițioase și lacome, și-a distrus metodic propria moștenire. Băsescu a dorit să-și subordoneze total noul sistem de putere, să protejeze afacerile apropiaților săi și ale familiei sale. Noul sistem nu doar că l-a refuzat politicos, dar i-a pus sub anchetă cam toată familia și protejata. Toți politicienii care au încercat ulterior să încalece noul sistem de putere, vezi cazul Dragnea, scăpat și el temporar de sub control, au sfârșit prost. Traian Băsescu a fost ultimul politician puternic, cu un grad ridicat de autonomie și care a avut capacitatea să impună decizii. După el, România a intrat în zodia mediocrităților politice, a executanților teleghidați de sistem. Azi, sistemul pare mai puternic decît era chiar pe vremea lui Traian Băsescu. Istoria îl va reține, probabil, și cu altele. Ca fost primar a făcut pentru București mai multe decât toți foștii primari la un loc. Integral: https://www.g4media.ro

Ziuanews a aflat cine a platit cursa charter a Vioricai Dancila impreuna cu jumatate de GuvernFile din biografia unui tânăr baron PSD: Gabriel Zetea, studii subțiri, ambiții imense  Deputat și vicepreședinte PSD, Gabriel Zetea este, la doar 44 de ani, unul dintre social-democrații noului val. Dar obiceiurile și modul în care a atins piscurile politice sunt de tip vechi, scrie Valeriu Nicolae într-un nou articol realizat pe baza investigațiilor făcute de „ANIpebune” – un grup de voluntari care și-au propus să facă informațiile publice despre politicieni cât mai accesibile și mai transparente. La 21 de ani, în 1999, devine membru PSD. Conform CV-ului, a urmat cursurile Universității particulare „Dimitrie Cantemir” din Bucureşti, unde au studiat și predat îngrozitor de mulți miniștri și lideri de partide. De la Rodica Stănoiu (PSD, turnătoare la Securitate), Titus Corlățean (PSD) până la Mihai Tudose (traseist), Elena Udrea (preacinstită) și Alina Gorghiu (PNL). În 2009, Ministerul Educației a descoperit că universitatea avea 34 de programe de master care nu erau legale. La momentul în care domnul Zetea a terminat cursurile, universitatea nu era acreditată. În CV-ul domniei sale apare și un masterat în management politic, obținut în 8 luni, la Institutul Social-Democrat Ovidiu Șincai, condus la vremea respectivă de viitorul pușcăriaș Adrian Severin (PSD). Nici institutul în cauză nu era acreditat la momentul în care domnul Gabriel Zetea a obținut diploma. …. La 26 de ani, în 2004, domnul Zetea face primii bani de la stat (sub 40 de euro pe lună), fiind ales consilier județean pe listele PSD la Maramureș. Se căsătorește cu domnișoara Ioana Pop. Naș de căsătorie este domnul Ponta, și el cu un bunic foarte influent în Securitate și a cărui soție, doamna Daciana Sîrbu, îl are ca tată pe Ilie Sîrbu, fost ministru PSD și colaborator al Securității. Și domnul Dan Mihalache, atunci șef al PSD-ului la Baia Mare, senator social-democrat și apoi mâna dreaptă a domnului Iohannis și ambasadorul României la Londra, joacă un rol important la nunta celor doi. Dan Mihalache a fost plătit de celebra Academie de Științe ale Securității Naționale, înființată de domnii Gabriel Oprea și Vasile Dîncu, și unde președinte era fostul șef al SRI – domnul Maior. …. Desigur, Ioana Pop este angajată rapid la Parlament, pe poziția de consilieră a domnului Mihalache. Cariera doamnei Zetea și apoi Cazacu este șocantă. În 2009, este numită secretar de stat la cabinetul ministrului Victor Ponta, în primul guvern Boc. Plagiatul ei este demonstrat și este dată afară din poziția de secretar de stat în timpul guvernului tehnocrat. Cât timp a fost secretar de stat, mâna ei dreaptă era un fost ofițer din serviciile secrete, nimeni altul decât actualul ministru al Agriculturii, fără nicio legătură cu domeniul, Adrian Chesnoiu. Va ajunge angajată de Mișu Negrițoiu (un alt om foarte iubit de Securitate), deși avea zero experiență în domeniu, la ASF, locul unde statul plătește îngrozitor de bine rudele și pilele politicienilor și securiștilor de frunte. …. Din 2016 își trădează nașul Ponta și trece în tabăra Dragnea, fiind răsplătit cu poziția de președintele al Consiliului Județean. Acum este deputat PSD. Declarațiile de avere ale domniei sale ridică multe semne de întrebare. Iată un exemplu. Din prima declarație de avere, din 2005, aflăm că domnul Zetea primea doar 100 de euro lunar de la firma părinților pentru poziția de economist. În rest, sărac lipit. Totuși, doi ani mai târziu, în 2007, averea explodează: are deja un apartament mare cumpărat și 8.600 de metri intravilan, deși veniturile lui și ale soției nu au cum să justifice cumpărarea acestora. Declarația de avere din 2006 lipsește. În declarația de avere din 2010 menționează un spațiu comercial (Seini, 240 mp) achiziționat în 2008 împreună cu Narcisa Zetea. Venitul anual din 2007 al domnului Zetea a fost de 13.400 de lei, iar cel din 2008 – de 9.400 de lei, deci în total a câștigat sub 270 de euro pe lună pentru cei doi ani. Contractele cu statul ale firmei părinților nu sunt nici ele declarate corect. În 2020, domnul Zetea, care din 2012 a lucrat doar la sat, a împrumutat partidul cu suma de 579.135 de lei. Agenția Națională de Integritate s-a făcut că plouă…. Și cea de-a doua soție a domnului Zetea a avut un noroc extraordinar la sinecuri de la stat. Presa a scris că doamna Oana Nicula, acum Zetea, a avut parte de un concurs cu dedicație la Romatsa, una dintre instituțiile de stat care plătesc foarte bine. …. Firma părinților domnului Zetea a avut un noroc senzațional la contracte cu statul. Numai din 2020 până acum, a obținut contracte de peste 1.000.000 de euro. Și firma surorii domnului Zetea a avut noroc la contracte cu statul. În total, cele două firme au câștigat minimum 80 de contracte cu statul, majoritatea pe vremea când domnul Zetea era șeful Consiliului Județean. …. Presa a mai scris și despre nunta incredibil de luxoasă organizată de domnul Zetea și plata foarte dubioasă făcută de o firmă a cursei charter care a adus nuntașii de la București. Toată floarea PSD-ului de la acea vreme a fost prezentă, de la doamna Dăncilă până la doamna Olguța Vasilescu. Integral: https://www.libertatea.ro

frigului16.ro - 2 camere bloc nou Tineretului - Parcul Carol | VIB ImobiliareOpinie Adrian Vascu, Veridio: O interpretare abuzivă. Reevaluarea, numai după 5 ani  Tot mai frecvent am luat cunostinta de situatii in care autoritati locale au emis puncte de vedere conform carora o valoare impozabila a unei cladiri, odata stabilita, nu mai poate fi modificata decat dupa 5 ani! O fi comoditatea primariilor in a inregistra o noua evaluare? O fi protejarea bugetului pentru a nu scadea, asadar daca l-ai “prins” pe unul cu valoare impozabila ridicata nu il mai scapi? Inteleg ca problema deriva de la constructiile achizitionate recent, unde pretul din contractul de vanzare cumparare poate reprezenta valoare impozabila. Toate bune si frumoase doar ca de cele mai multe ori, aceste preturi, mai ales la apartamente sau spatii comerciale la parter de bloc, includ si terenul, fara ca in contractele de vanzare cumparare sa fie defalcata valoarea intre constructie si aportul valorii terenului. Asadar la un apartament cumparat cu 2000 euro/mp si care avea 100 mp primaria inregistra in evidente valoarea de 200.000 euro in timp ce doar costul cladirii fara teren nu depasea 800 euro/mp adica o valoare impozabila de 80.000 euro. Pentru ca in contracte nu a fost defalcat pretul intre valoarea constructiei si aportul valorii terenului, primaria inregistra cei 200.000 euro. Firesc si conform legii, contribuabilul realiza in anul urmator un raport de evaluare, obtinand valoarea impozabila corecta a cladirii de 80.000 euro. Era o scadere de impozit? Nu! In prima instanta impozitul calculat era prea mare, ptr ca baza impozabila era eronata. Si oricum trebuia platit doar in anul urmator. Intre timp legiuitorul a spus: acolo unde pretul din contracte nu e defalcat intre cladire si teren, se ia ca baza impozabila valoarea fiscala anterioara, si nu pretul din contract! Lucrurile ar trebui deci sa fie clare. Dar vin unele primarii si spun: ce fac atunci cand apartamentul e nou si nu am valoare fiscala anterioara? Si o luam de la capat. Integistram intregul pret iar daca vine contribuabilul nu ii primim raportul de evaluare. Sa astepte 5 ani. O fi din comoditate? Sau sa nu scada impozitul? Cel ipotetic si de fapt calculat eronat? In plus este surprinzatoare aceasta interpretare noua a “legii vechi” si o consider abuziva pentru ca in cei 6 ani de cand a aparut noul cod fiscal nu a existat aceasta intelegere a normelor, care nu s-au modificat deloc in aceasta materie. In final spun ca nu exista nicio justificare legala a acestei interpretari de catre unele primarii, iar referitor la contractele de vanzare cumparare ar fi benefic ca in structura acestora sa existe intotdeauna defalcarea intre constructii si aportul valorii terenului in cazul tranzatiilor de proprietati imobiliare. Integral: https://www.zf.ro

Colliers International îşi extinde echipa din... | News.roZF Investiţi în România! Silviu Pop, Colliers International România: Galaţiul este a 13-a cea mai dinamică zonă metropolitană din Uniunea Europeană. Costul salarial din industria prelucrătoare românească este comparabil cu cel din China …. „Putem spune că în cazul Galaţiului este un efect de bază, dar este a 13-a cea mai dina­mică zonă metropolitană din Uniunea Euro­peană. Aş menţiona că în top 10 sunt în g­e­ne­ral aproape numai oraşe din România, sunt puţine oraşe din alte ţări UE care sunt aici“. Mai mult, Cluj-Napoca ocupă prima poziţie în acest top, fiind cel mai dinamic oraş din UE în perioada 2000-2018, cu o creştere medie de aproximativ 9%. „Cluj-Napoca este în momentul de faţă cu doar circa 20% sub PIB-ul pe locuitor al Barcelonei, mai are puţin şi prinde din urmă Barcelona. Galaţiul este ceva mai departe, are un PIB pe cap de locuitor ajustat la paritatea puterii de cumpărare mai mic faţă de cel al Clujului, de pildă, dar asta arată şi oportunităţile de aici. Este într-o ţară foarte dinamică, iar dacă va fi conectat la infrastructură va apărea mult mai des pe radarul investiţiilor“. Specialistul a punctat că Galaţiul are o dimensiune economică centrată pe zona bunurilor durabile, cu circa 30% din salariaţi activând în zona de producţie a bunurilor durabile şi cu 20% dintre aceştia activând în zona serviciilor logistice. „Nu este un oraş precum Cluj sau Timişoara, cu o economie mult mai mixtă, unde ai foarte puternic dezvoltată şi zona serviciilor de business. Aici rămâne de văzut dacă se va putea întâmpla ceva şi aici, dar este destul de competitivă această zonă“. Silviu Pop consideră că una dintre principalele probleme cu care s-a confruntat întreaga ţară în atragerea de investiţii, inclusiv Galaţiul, ţine de lipsa unei autostrăzi care să tranziteze Carpaţii de la nord la sud, respectiv una care să treacă munţii de la est la vest. „Acestea două au lipsit în condiţiile în care România are un cost salarial comparabil în industria prelucrătoare cu cel al Chinei. Cu alte cuvinte, China nu mai este atât de ieftină pe cât era înainte, ba mai mult, ai şi transportul de acolo şi anumite probleme geopolitice care pot ieşi la iveală. Şi întrebarea este: de ce să îţi asumi atâtea riscuri când poţi să vii în România, care îţi oferă un cost similar, sau să te duci în Polonia, unde ai un cost cu 30% peste China, dar nu este o diferenţă de la cer la pământ“. Fondul de investiţii NEPI Rockcastle, unul dintre cei mai mari investitori din piaţa imobiliară din Europa Centrală şi de Est, a achiziţionat 17 hectare de teren pe strada Portului din Galaţi, pentru un proiect imobiliar mixt, într-o tranzacţie intermediată de compania de consultanţă imobiliară Colliers. Integral: https://www.zf.ro

FOTO Hainele cele noi ale lui IPS Teodosie. Cum explică Arhiepiscopia Tomisului imaginea ierarhului cu mantie și trenă roșie – CTnews„Cărei religii aparțineți?”, întrebarea-problemă de la recensământul populației. „Să pui ateu pentru că ai o problemă cu opulența preoților nu e o idee bună”   Un cercetător specialist în sociologia religiilor, un expert european pe libertate religioasă și fondatorul unui ONG care promovează separarea statului de biserică vorbesc despre felul în care este pusă întrebarea despre apartenența religioasă în chestionarul de recensământ. Pe internet există un val de îndemnuri ca românii să se declare „fără religie” ca să sancționeze astfel Biserica ortodoxă a cărei finanțare se face după procentul de credincioși. …. La autorecenzare, românii trebuie să completeze două chestionare: unul pentru locuință și unul pentru recenzarea persoanei. Primul cuprinde întrebări referitoare la tipul clădirii, la suprafața ei și la condițiile pe care le oferă. Al doilea conține, printre altele, întrebări despre starea civilă, despre cine este „capul gospodăriei”, educație, profesie, etnie sau religie. Întrebarea legată de afilierea religioasă este cea care a stârnit dezbateri pe rețelele sociale. Aceasta sună așa: „Cărei religii considerați că îi aparțineți?”. … Opțiunile de răspuns cuprind o listă de 18 culte religioase, cele recunoscute de România la acest moment. Oamenii mai pot bifa și asociația religioasă cu care se identifică sau din care fac parte. Mai pot să se declare, de asemenea, fără religie, ateu sau agnostic. …. Pe de-o parte, mesajele online vin ca un soi de manifest față de Biserica Ortodoxă Română, în contextul dezvăluirilor făcute de-a lungul timpului de jurnaliști: abuzurile sexuale ale preoților sau modul în care sunt atrași și cheltuiți banii publici de către BOR, prezentat în investigația Recorder „Clanul Marelui Alb”. „În 2022, când avem opțiunea să ne autorecenzăm, poate ar fi o idee bună să trecem toți ateu, indiferent de credințele personale, dacă vrem ca BOR să nu mai fie stat în stat în România”, a scris jurnalistul Mihai Popescu pe Facebook. „Dacă și pe tine te revoltă luxul deșănțat, nesimțirea, jegul moral, minciunile, teodosiile și abuzurile sexuale ale excesiv de prea fericiților din BOR, acum e momentul să îi lași fără bani”, a spus și scriitorul Doru Șupeală, consultant în marketing și business. … Datele din 2011 ale INS arată că peste 99,5% dintre români sunt creștini de diferite religii, iar 0,2% din populație se declară atee sau fără religie. Asta, în timp ce un sondaj realizat de Biroul de Cercetări Sociale spune că ponderea ateilor și a celor care pun la îndoială existența lui Dumnezeu este mult mai mare, de aproape 20%. …. „Este complet improbabil ca într-un stat modern, democratic, să întâlnești 99,5% dintre oameni cu o singură caracteristică”, spune pentru Libertatea Alexandru Toma Pătrașcu, scriitor și directorul Bucharest Science Festival, un eveniment de promovare a științei în România. …. La recensământul din 2011, ONG-ul acuza că a primit mai multe sesizări despre recenzori care au făcut presiuni asupra oamenilor pentru ca aceștia să se declare de confesiune creștin-ortodoxă. În plus, instituția de statistică are un sfânt patron, pe Sfântul Dionisie Exiguul, ceea ce arată legătura fățișă dintre INS și BOR, crede Toma Pătrașcu. El crede că autorecenzarea va elimina în sfârșit „stânjeneala” celor care le vine mai greu să spună că nu se consideră religioși, de teama de a fi stigmatizați, și va elimina și posibilitatea ca răspunsurile să fie falsificate…… Mirel Bănică crede că biserica ortodoxă din România a trecut printr-o dublă „secularizare”: una provocată de modernitate și de noile generații care pun mai mult preț pe timpul lor, și una provocată de propriile practici, greșeli care i-au adus o scădere a încrederii oamenilor, prin abuzuri sexuale, încălcarea restricțiilor în pandemie, cheltuirea banului public, implicarea în politică. …. Recensământul unei populații este important, pentru că datele obținute stau la baza fundamentării politicilor publice pe următorii ani. După aceste informații se ghidează autoritățile atunci când iau decizii și când împart banii publici. De exemplu, în acest caz, banii alocați cultelor religioase se împart proporțional cu procentul credincioșilor declarați la recensământ. Integral: https://www.libertatea.ro

Vestul Ucrainei, casă și pentru cei 225.000 de etnici români, următoarea țintă a armatei lui Putin? The Guardian: Riscul unei lovituri de stat împotriva lui Putin crește cu fiecare săptămână de război în Ucraina, susțin surse din serviciile secrete ruse   Riscul unei lovituri de stat din partea Serviciului Federal de Securitate (FSB) al Rusiei, împotriva președintelui Putin, crește în fiecare săptămână în care războiul din Ucraina continuă, au declarat surse din serviciile ruse, potrivit lui Vladimir Osechkin, un activist rus aflat în exil, citat de The Guardian. … Osechkin a declarat pentru The Times că riscul pe care și-l asumă agenții de informații atunci când vorbesc despre acest subiect este un semn al furiei lor tot mai mari față de Putin și al nemulțumirii din cauza efectului pe care l-au avut sancțiunile asupra ofițerilor FSB. Potrivit acestuia, agenții ar fi supărați că nu mai pot „pleca în vacanță în vilele lor în Italia și să-și ducă copiii la Disneyland Paris”. „Timp de 20 de ani, Putin a creat stabilitate în Rusia. Ofițerii FSB, polițiștii, procurorii de stat – acei oameni din interiorul sistemului – au putut duce o viață bună.”, a declarat Osechkin, din casa lui din Franța, unde locuiește în exil din 2015. Potrivit informărilor, toate aceste oficialități recunosc că războiul „este o catastrofă pentru economie, pentru umanitate” și că „nu vor să se întoarcă în Uniunea Sovietică.” „Pentru fiecare săptămână și fiecare lună în care acest război continuă, crește posibilitatea unei revolte a celor din serviciile de securitate”, mai relatează Osechkin. Integral: https://www.libertatea.ro

George Friedman: China, forțată să-și regândească relația cu SUA, din cauza incompetenței RusieiGeorge Friedman: China, forțată să-și regândească relația cu SUA, din cauza incompetenței Rusiei Din perspectivă geopolitică, războiul din Ucraina ar putea fi un moment decisiv, dacă unitatea politico-militară europeană va dura, creând un nou model al Europei și redefinind funcționarea sistemului global. O altă problemă apărută în contextul acestui conflict este dacă viziunea Chinei asupra lumii se va schimba și ea, fie căutând puncte comune cu Statele Unite, fie îndepărtându-se și mai mult de Washington, notează George Friedman, politolog și fondator Geopolitical Futures. Rușii au purtat până acum un război surprinzător de slab în Ucraina, mai ales dacă ținem cont de obiectivele lor: să transforme Ucraina într-un tampon față de Occident și să demonstreze puterea Rusiei ca o forță de luat în seamă. Până acum, războiul a demonstrat opusul. Nici Statele Unite nu au reușit să-și impună voința în Afganistan, Irak și Vietnam, de exemplu, și au fost văzute de unii drept o putere în declin. Diferența este însă că aceste țări nu erau esențiale pentru securitatea americană. Ucraina este vitală pentru Rusia, subliniază Friedman. Rusia caută acum întăriri din Siria, Belarus, Grupul Wagner și așa mai departe. Chiar dacă Moscova găsește participanți disponibili, este nevoie de timp pentru a transporta trupe, pentru a le familiariza cu câmpul de luptă și pentru a le integra în structura de luptă. Și chiar dacă Moscova reușește să facă toate aceste lucruri, se prefigurează un conflict prelungit. Pentru mulți observatori, nevoia de a recruta trupe străine indică un eșec al comandanților ruși, o slăbiciune în pregătirea și motivarea trupelor și probleme logistice. Dacă intenția Rusiei a fost să creeze un sentiment în Europa că ar putea invada după bunul plac – ceva ce probabil nu ar fi făcut, dar care ar fi putut determina Europa să regândească relația cu Moscova sau să-și reconsidere parteneriatul cu SUA, pentru orice eventualitate – a eșuat. Deocamdată, cel puțin, a reușit să aducă Statele Unite și Europa mai aproape decât înainte. Este greu de preconizat un rezultat eficient pentru Rusia, cu excepția utilizării armelor de distrugere în masă, care să determine Occidentul să creadă că Moscova mai e o amenințare majoră…. Cu câteva săptămâni înainte de începerea războiului, China a căutat o alianță cu Rusia, pentru că avea nevoie de prieteni în fața structurii masive de alianță a SUA care mergea din Japonia până în India. China nu are aliați semnificativi, cu excepția Pakistanului. China știa că nu poate oferi sprijin economic Rusiei – are propriile probleme de gestionat – dar, cel puțin, China avea nevoie de o oarecare ușurare, pe care spera să o obțină prin valorificarea puterii militare ruse pentru a forța Statele Unite și Europa să recalculeze amenințarea pe care o reprezintă sancțiunile împotriva acesteia. Pe lângă aspectul militar, Rusia a beneficiat de posibilitatea de sprijin financiar din partea Chinei, sau cel puțin de impresia creditorilor că Beijingul sprijină economia rusă. Era evident că capacitatea Rusiei de a contribui cu forță semnificativă la un câmp de luptă chinez era limitată, la fel ca și dorința Chinei de a ajuta o economie rusă slabă….. Strategia pe termen scurt a Chinei este, așadar, să pară încrezătoare, menținându-și sprijinul retoric pentru Rusia și criticând SUA, în timp ce își pune la punct următoarea mișcare. În mod notabil, Taiwanul nu este următoarea mișcare. China a văzut direct că războaiele pot merge prost și, astfel, că o invazie a Taiwanului este ceva de evitat pentru moment. Dacă ne gândim la marile puteri ale lumii, enumeram în mod normal Statele Unite, Europa și Rusia. Rusia va avea o problemă să pretindă așa ceva dacă nu face ceva uluitor de eficient. Europa este o mare putere dacă rămâne unită din punct de vedere militar și economic. Face asta acum, dar pe măsură ce frica de Rusia se va disipa, vor reapărea vechile tensiuni. China este încă o mare putere, deși una cu o armată netestată și o economie tulbure. Integral: https://ziare.com

Putin a stabilit componența Guvernului Mişustin. Şoigu a rămas la Apărare | DefenseRomania.roMinistrul rus al Apărării, Şoigu, probleme cu inima: are ditamai glonțul în ea S-au scris multe despre dispariţia misterioasă a ministrului rus al Apărării, Serghei Şoigu. Recent, însă, un angajat al ministerului a clarificat situaţia: se pare că şeful său are probleme cu inima. Mai exact, în urma unei investigaţii de rutină, medicii ar fi descoperit că are ditamai glonţul de calibru 7,62 milimetri în ea. Nici şeful statului major, Gherasimov, nu se simte prea bine, având o problemă similară în frunte, direct între ochi, de la o distanţă de vreo 300 de metri, adaugă surse medicale. „Dacă supravieţuiesc, cei doi au nevoie de odihnă şi mult, mult ceai”, a declarat preşedintele rus Vladimir Putin, vizibil preocupat de soarta colegilor săi. „O să-i trimit în vacanţă, şi cu forţa dacă e nevoie!” Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 24 martie.”Ceea ce se întâmplă în Ucraina poate fi repetat în alte colţuri ale Europei centrale şi de est. Un stat agresor care face apel la ameninţarea nucleară este un inamic nu doar al Ucrainei, ci al întregii omeniri. Compromisul cu Rusia lui Putin poate întări, pe termen mediu, ambiţiile imperialiste.”

Signs of Spring | Equinox | Weather | Animals | Flowers | TemperatureBuna dimineata intr-o zi de joi, 24 martie!  Vremea va fi predominant frumoasã şi se va menţine mai caldã decât în mod normal la aceastã datã. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificãri pe parcursul zilei, în zona montanã înaltã şi în sud-est. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 8 grade pe litoral şi 18 grade în nord-vest, iar cele minime, între -8 grade în estul Transilvaniei şi 6…8 grade în dealurile Crişanei. Noaptea se va produce brumã, local în centrul ţãrii şi pe spaţii mici în rest. Bucuresti: 21/6 gr.C.

Tratament eficient împotriva subvariantelor Omicron, dezvoltat de AstraZeneca. Cum acționează medicamentul Evusheld STUDIU Compania AstraZeneca a anunțat luni, 21 martie, rezultatul unui nou studiu privind eficiența cocktailului de anticorpi pe care l-a dezvoltat împotriva variantelor Omicron, inclusiv a subvariantei BA.2, care este mai contagioasă. Potrivit producătorului de medicamente anglo-suedez, tratamentul cu Evusheld a redus cantitatea de virus detectată în probe – încărcătura virală – a tuturor subvariantelor Omicron (BA.1, BA.1.1 şi BA.2) testate în plămânii şoarecilor. De asemenea, s-a constatat că limitează inflamaţia din plămâni – un simptom critic în cazul infecţiilor severe cu COVID-19. Studiul, realizat de Universitatea Washington din Statele Unite, nu a fost încă revizuit. ”Descoperirile sprijină ideea că Evusheld poate fi o opţiune importantă pentru a ajuta la protejarea pacienţilor vulnerabili, cum ar fi cei imunocompromişi, care s-ar putea confrunta cu rezultate slabe dacă s-ar infecta cu COVID-19”, a declarat John Perez, şeful departamentului de terapii imune din cadrul AstraZeneca. Anunțul vine în contextul în care, recent, Organizaţia Mondială a Sănătăţii a avertizat că varianta Omicron ar putea cauza un nou val al pandemiei, în contextul relaxării restricțiilor și al scăderii testării. Conform studiilor, Evusheld a redus riscul de apariţie a COVID-19 simptomatic cu 77%. De asemenea, s-a demonstrat că Evusheld salvează vieţi şi previne progresia bolii atunci când este administrat în termen de o săptămână de la primele simptome, notează Adevărul. Evusheld conţine anticorpi produşi în laborator, concepuţi să rămână în organism timp de luni de zile pentru a combate virusul în cazul unei infecţii. Terapia a fost aprobată în Marea Britanie pentru prevenirea infecţiilor la adulţii cu răspuns imunitar slab și, de asemenea, în SUA. În Europa, este încă în curs de examinare. Integral: https://ziare.com

Declarații pe propria răspundere pentru elevi, învățători, profesori și părinți, că nu înregistrează imagini din timpul cursurilor on-lineStatul a „spart” 131 de milioane de lei pe teste de salivă în școli, înainte de ridicarea stării de alertă Guvernul a decis, în 8 martie, să nu mai prelungească starea de alertă la nivel național, fiind, astfel, ridicate toate restricțiile și interdicțiile impuse pe perioada pandemiei, începând cu jumătatea lunii mai a anului 2020. Una dintre restricțiile ridicate vizează sistemul de învățământ, unde prezența este, de acum, fizică, iar testarea elevilor nu mai este obligatorie. În aceste condiții, cu doar câteva săptămâni înainte, statul român, prin ONAC, a atribuit contracte în  valoare de 26,74 de milioane de euro în astfel de teste, prin achiziție directă, invocând o situație de extremă urgență care nu putea fi prevăzută. Este vorba despre ultimele trei contracte aferente celebrului acord-cadru lansat de Oficiul Național pentru Achiziții Centralizate (ONAC) încă din data de 17 decembrie 2021, în baza unei la fel de cunoscute Hotărâri a Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU), cu numărul 83, din data de 8 octombrie 2021. Prin acest act administrativ au fost stabilite categoriile de produse, stocuri de urgență medicală de strictă necesitate „pentru asigurarea monitorizării permanente și eficiente a riscului epidemiologic la nivelul unităților de învățământ” și s-a decis achiziționarea a 70 de milioane de teste rapide de depistare a agentului SARS-CoV-2 efectuate prin probe de salivă….. Evident, achizițiile anunțate urmau să se facă prin contractare directă, fără licitație, fără publicarea prealabilă a unei invitații la procedura concurențială de ofertare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, ONAC invocând, ca și anterior, în cazul achizițiilor făcute în pandemie, „extrema urgență, determinată de evenimente care nu puteau fi prevăzute de către autoritatea contractantă și în conformitate cu condițiile stricte prevăzute în Directiva 2014/24/UE”. Ridicarea restricțiilor, pregătită cu achiziții serioase În acest sens, cu doar o lună înainte de ridicarea stării de alertă, ONAC a încheiat trei contracte, aferente lotului al treilea al acordului-cadru scos la „mezat” în decembrie. Valoarea totală a celor trei contracte se ridică la 131.019.000 de lei cu tot cu TVA. Adică 26.738.571,4 euro…. Din 9 martie, nu se mai testează nimeni în vreo instituție de învățământ Integral: https://jurnalul.ro

VIDEO Imagini revoltătoare la Spitalul Municipal din Capitală: După 24 de ore, o pacientă a fost externată pe o targă, într-o stare mai proastă ca la venireAudit: În caz de cutremur puternic, o treime dintre spitalele din Capitală ar putea fi grav afectate…… În cazul unui seism, clădiri care găzduiesc unele subunități IGSU se pot prăbuși și duce pierderi de vieți omenești în rândul salvatorilor. „Iminența unui cutremur devastator a fost confirmată de către instituțiile publice specializate în acest domeniu, însă, în prezent, la nivelul Municipiului București sistemul de management nu este operațional în cea mai mare parte. O zonă critică este cea identificată la nivelul Ministerului Sănătății (MS). O treime dintre spitalele din București administrate de către minister sau municipalitate ar putea fi grav avariate de un cutremur puternic. Acest lucru ar putea avea consecințe dezastruoase pentru măsurile ce trebuie asigurate de autorități în etapa de răspuns la seism”, reiese dintr-un raport de audit realizat de Curtea de Conturi. Astfel, din cele 55 de spitale din București, administrate de Ministerul Sănătății sau municipalitate, 20 de spitale prezintă risc seismic, respectiv 36% sau altfel spus un spital din trei ar putea fi grav afectat de un cutremur puternic. Dintre acestea, 12 clădiri au fost expertizate și încadrate în clasa de risc seismic I, care aparțin unui număr de șase spitale sau institute și prezintă un pericol iminent de prăbușire în cazul unui cutremur similar celui din anul 1977.….Raportul de audit cuprinde peste 300 de constatări care reflectă deficiențe în întregul sistem de management al riscului de cutremur. Acestea evidențiază existența unor probleme și vulnerabilități pe mai multe paliere, de la nivel decizional, organizatoric, funcțional și de management, la reglementarea activităților, asigurarea unui cadru legal actualizat, exercitarea funcțiilor de control, asigurarea capabilităților necesare bunei desfășurări a activității, respectiv asigurarea la un nivel corespunzător a finanțării, a resurselor umane și mijloacelor de intervenție. Integral: https://jurnalul.ro

Specialist, despre punctele critice de poluare înregistrate de sateliţii NASA în România: Nu bombardamentele din Ucraina sunt cauza Fostul comisar general al Gărzii de Mediu Octavian Berceanu a comentat marţi, 22 martie, cauzele poluării masive detectate din satelit în România. Specialistul de mediu susține că poluarea masivă nu este cauzată de norul de pulberi generat de bombardamente care s-ar fi deplasat dinspre Ucraina spre România, ci incendierile de mirişti și deșeuri. Berceanu afirmă că poluarea cu particule mici este normală, când în aer se ridică zeci de mii de tone de cenuşă. Potrivit datelor oficiale, de la începutul anului 2022, zilnic s-au înregistrat în România 83 de incendii de vegetaţie uscată. ”Punctele roşii înregistrate de către sateliţii NASA nu sunt zone bombardate, ci incendieri de mirişti, aşa cum fac tracii de 2000 de ani. Un asemenea peisaj apocaliptic îl regăsim doar în Africa Centrala şi în unele ţări cu vegetaţie luxuriantă in care oamenii ard jungla pentru a obţine terenuri agricole. Dăm vina pe bombardamentele din Ucraina, însă nu vedem că incendierile de mirişti şi deşeuri au devenit sport naţional, iar în primele trei luni din 2022 au ars mai multe mirişti decât în primii ani de după Revoluţie, la un loc”, scrie, marţi, pe Facebook, Octavian Berceanu….”Cenuşa aceasta aşteaptă o adiere de vânt ca cea de azi şi este toată în aer, gata să colinde pe sute de km. Incendierile şi arderile de deşeuri trebuie să devină infracţiuni aşa cum sunt considerate în toată Europa. Proiectul legislativ zace în Parlament pentru că Ministerul Mediului – România nu înţelege încă termenul de incendiere şi e mai rezonabil să te faci că nu înţelegi decât să strici apele a câtorva sute de primării care ard ilegal deşeuri sau pur şi simplu ignora fenomenul arderilor de mirişti”, a mai transmis fostul comisar general al Gărzii de Mediu. Integral: https://ziare.com.

Care este cel mai ieftin combustibil pentru încălzirea locuinţei şi de ce se va tripla preţul în următoarele decenii …. Plafonarea preţurilor la gaz şi energie, nu rezolvă problemele prezente din energie, doar le amână până în primăvara viitoare, când vom constata că sărăcia energetică este mai mare şi că mulţi consumatori au probleme în achitarea facturilor”, notează Dumitru Chisăliţă, preşedintele Asociaţiei Energia Inteligentă (AEI). Potrivit acestuia, dezvoltarea de noi capacităţi de producţie energie electrică şi gaze naturale în România, dacă se va realiza în următorii ani, va aduce şi costuri mai mari, deoarece aceste investiţii trebuie recuperate de la consumatori, adică vor determina creşteri de preţuri. „Importurile de energie, tot mai complicate în acest context, vor fi şi ele tot mai mari, şi la preţuri tot mai mari. Taxele pe dioxid de carbon se vor tripla în următorii 30 de ani, taxarea pierderilor de metan, taxonomia activităţilor economice etc., toate vor aduce noi costuri şi noi măriri de preţ. Reţelele de distribuţie din România, indiferent de forma de energie (termie, electricitate, gaze) sunt uzate tehnic, moral, supra sau subdimensionate. Asta înseamnă că ele vor trebui să fie schimbate şi asta înseamnă alte costuri şi alte măriri de preţ”, explică specialistul în energie. Potrivit studiului, în următorii ani se va înregistra un trend crescător al preţurilor la energie, majoritatea ajungând să se tripleze până în 2050. „Dacă considerăm salariul mediu net pe economie din România va atinge anul acesta un nivel de 3.565 lei/lună/persoană şi presupunând că într–o locuinţă locuiesc minim 2 persoane active, la un consum mediu de energie folosită în prezent în România, am calculat impactul ponderii în bugetul familiei al costurilor cu diverşii combustibili folosiţi în locuinţe, luând în considerare creşterea preţului mediu al diferitelor forme de energiei şi o creştere anuală cu 3% a salariului net, se desprinde următoarea prespectivă a utilităţilor energetice în bugetul familiei”, notează expertul, prezentându-şi calculele în tabelul de mai jos:…. „Putem observa că dacă în prezent folosirea energiei electrice pentru încălzire reprezintă cea mai scumpă soluţie, în viitor, potenţielele investiţii în energie regenerabilă, poate aduce această formă de energie să fie comparabilă cu celelelalte forme de energie folosite în present, atât datorită epuizării acestor resurse concomitent cu creşterea preţului, cât şi datorită influenţei taxelor de CO2, taxelor pe emisile de metan şi taxonomiei adoptate, asupra preţului pentru gaze şi lemne de foc”, explică el. Un alt exemplu de calcul a ţinut cont de veniturile minime nete din România, respectiv 1.500 lei/luna/persoană şi faptul că într–o locuinţă stau în medie 2 persoane cu acest venit. „La un consum mediu de energie folosită în present, în România am calculat impactul ponderii în bugetul familiei al costurilor cu diverşii combustibili folosiţi în locuinţe, luând în considerare creşterea preţului diferitelor forme de energiei şi o creştere anuală cu 9,4% a venitului net, se desprinde următoarea prespectivă a utilităţilor energetice în bugetul familiei”, notează specialistul….. În ceea ce priveşte analiza persoanelor cu venituri mici, chiar în condiţiile unei creşterii anuale a veniturilor acestora cu 9,4%, nu există perspectiva suportabilităţii acestor costuri de această categorie în următorii 10 ani. „Scenariile prezentate ar trebui să fie un important semnal de alarmă, care să determine atacarea cauzelor pentru situaţia în care ne găsim şi să pregătească corespunzător situaţia viitoare, de altfel una foarte complicată”, se arată în studiu. Asociaţia subliniază că o acţiune inteligentă, ar permite ca imensele investiţii în capacităţile de producţie şi reţele, să nu fie realizate doar pentru a înocui un sistem uzat cu acelaşi tip de sistem, ci în stabilirea unui plan care să aducă România anului 2050 într-o poziţie în care oamenii să nu mai sufere de frig sau să nu poată să-şi achite factura, să atingem ţinta de zero emisii nete în clădiri (NZB) şi să avem suficienţa resurselor. Un astfel de concept poate include – Local Energy Using (LES) – folosirea cu preponderenţă a resurselor energetice locale şi Unique Energy Grid (UEG) – dezvoltarea în interiorul localităţilor mari a mai multor sisteme de cvartal pentru producerea şi distribuirea căldurii şi frigului cu distribuţie pe orizontală către consumatori. „O astfel de decizie ar presupune mult curaj şi va fi dureroasă pentru mulţi consumatori din marile oraşe, necesitând folosirea sistemelor actuale fără alte investii în acestea, până la momentul finalizării implementării construcţiei conceptului de UEG, care se va întinde pe o perioadă estimată la 10 – 20 de ani”, arată Chisăliţă. În opinia sa, identificarea surselor de energie locale (LES) care pot fi folosite pentru fiecare zonă din ţară, permite să folosim la maxim avantajele acestor surse, să reducem costurile cu transportul energiei, să descongestionăm anumite zone, să ne folosim de tehnologia şi formele de energie noi în zone în care nu avem alternative fezabile, să atingem ţintele naţionale pe care le am asumat. Integral: https://adevarul.ro

Președintele Curții Constituționale a României, Valer DorneanuCCR, la sfârșitul erei Dorneanu: Cel mai mare derapaj, punerea în discuție a „întâietății dreptului european” „CCR va avea șansa unui nou început odată cu schimbarea conducerii instituției”. O spune, la RFI, fostul ministru al Justiției Raluca Prună, în contextul în care în 2022 se încheie mandatul a 3 judecători de la CCR: președintele Valer Dorneanu, Daniel Morar și Mona Pivniceru. Raluca Prună e de părere că, în ultimii ani, CCR a comis mai multe erori, iar cei trei noi membri care se vor alătura în 2022 acestui for trebuie să fie persoane echilibrate și fără istorii de partizanat politic. Raluca Prună: Ca să fiu foarte elegantă, nu sunt impresionată absolut deloc de prestația Curții Constituționale. Curtea Constituțională a devenit un actor politic. Nu întâmplător am spus că Curtea a decis să spună legiuitorului cum anume să legifereze. În general e o Curte conservatoare. O Curte care în materie de justiție a făcut mari erori, în opinia mea. Reporter: Dacă ar fi să numiți una dintre ele, care ar fi? RP: Abuzul în serviciu, unde Curtea a spus, invocând în mod eronat un raport al Consiliului Europei. Totuși, este surprinzător pentru o curte constituțională. A spus că trebuie introdus un prag valoric, ceea ce era fals. La acel moment s-a și arătat în presă că trimiterea la raportul Consiliului Europei era o trimitere eronată. Încă o dată, aș vrea să îi dau Curții Constituționale beneficiul erorii, dar nu e admisibil să faci asemenea erori. Un alt exemplu care s-a întâmplat în mandatul meu este decizia cu privire la interceptări și la faptul că că nu se pot pune în executare mandatele de siguranță națională decât cu poliție judiciară. Încă o dată, eu nu spun nimic nou. Dacă vă veți uita pe decizia numărul 6 din 2016, veți vedea că sunt 33 de trimiteri la coduri de procedură penală din 33 de state. Cei care au scris raportul, pot să spun și cine, domnul judecător Morar, că i se termină acum mandatul, (au făcut trimiteri eronate). Toate 33 sunt trimiteri eronate. Rep: Într-adevăr, au fost mai multe decizii discutabile luate de CCR în ultimii 4 – 5 ani sau chiar mai mult. Ar fi o întrebare care s-a mai pus, doamnă Raluca Prună. Intervenția sau implicarea politicului este principalul vinovat? RP: Da. Iată și cu legile justiției. În loc să avem un Ministru al Justiției, în 2017, 2018 care să fi discutat cu Parlamentul, cu Consiliul Superior al Magistraturii, am avut un ministru care pentru fiecare chestiune mică a trimis la Curte, sesizând Curtea cu un conflict de natură constituțională. Evit să spun că Curtea, prin deciziile ei și-a depășit (atribuțiile), nu a mai fost imparțială. Dar, dacă este să ne uităm, fără să facem personalizări, la modul în care Curtea și-a schimbat practica în ultimii ani, pe chestii grave din societatea românească, pe abuz în serviciu, pe chestiunea legilor justiției, cred că un om rațional ar putea spune că Curtea a devenit într-un fel politizată prin deciziile ei. Rep: Ce poate reprezenta pentru Curtea Constituțională finalul mandatului domnului judecător Valer Dorneanu? La ce să ne așteptăm de la poziționarea CCR în chestiunile importante o dată cu numirea unui nou președinte al CCR? Să nu uităm că, așa cum spuneați și dumneavoastră, că și judecătorii Daniel Morar și Mona Pivniceru își încheie mandatele tot în acest an. Cele două camere ale Parlamentului și președinția urmează să numească trei noi judecători la CCR… RP: Ar fi șansa unui nou început. Curtea Constituțională a României are o putere foarte mare. Noi trebuie să înțelegem că acestei Curți Constituționale din România îi va fi greu și își schimbe practica indiferent de cine va veni la curte, în sensul de a face un pas înapoi și de a rămâne în limitele contenciosului constituțional. E de dorit să fie acolo persoane echilibrate, lucru foarte important și care să fie juriști reputați. Numirile sunt politice. Să fim foarte fermi. Se va vota cu majorități în Senat, în Cameră. Și Președintele, apolitic cum e, face o numire. Toate aceste numiri sunt numiri politice. Integral: https://www.rfi.ro

Găsim timp și pentru ora de vară? …. Primul text legal prin care s-a instituit trecerea la ora de vară a fost Decretul Consiliului de Stat 190 din mai 1979, urmat de Decretul Consiliului de Stat 415 din 1983 și, în fine, de Ordonanța Guvernului 20 din august 1997. Motivația generală pentru care în Europa s-a adoptat ora de vară, inclusiv în statele comuniste, a fost, după cum o recunoaște și Parlamentul European, economia de energie (pe fondul crizei petrolului): „Se presupune, în general, că schimbările sezoniere de oră produc economii de energie. Acesta a fost, într-adevăr, principalul motiv pentru introducerea lor inițială în secolul trecut.” Doar că, între timp, multe s-au schimbat în lume; Europa, societatea și economia sa s-au schimbat profund și argumentele care în urmă cu cinci decenii au fost folosite în încercarea de a se opune – fără succes – schimbării sezoniere, au recâștigat acum în greutate. Așa că petițiile cetățenilor europeni, care au curs mereu în acești ani către guvernele naționale și către Bruxelles, în încercarea de a înfrânge inerția birocratică arătând cu argumente științifice și civilizaționale că schimbăm în continuare ora fără să mai știm și de ce o facem, au fost în fine luate în seamă la Strasbourg, de Parlamentul European. În martie 2019 europarlamentarii au votat ca, începând cu anul 2021, să se renunțe la practica schimbării orei pentru perioada de vară. Conform rezoluției adoptată de eurodeputați cu 410 voturi pentru, 192 împotrivă și 51 de abțineri, țările europene care decid să mențină permanent ora de vară vor efectua ultima schimbare în acest sens în ultima duminică din martie a anului 2021, iar cele care preferă să rămână la ora standard (ora de iarnă) își vor putea schimba ora pentru ultima dată în ultima duminică din octombrie 2021…… Situația crescătorilor de animale poate servi drept exemplu în care ora de vară a fost considerată inițial incompatibilă cu practicile agricole de lucru, în special în ceea ce privește începutul zilei de lucru, care este deja foarte matinal potrivit orei standard. Echipamentele și practicile agricole moderne au revoluționat agricultura, astfel încât majoritatea acestor preocupări nu mai sunt relevante, în timp ce preocupările referitoare la bioritmul animalelor și condițiile de lucru ale fermierilor sunt în continuare relevante. • Cronobiologia arată că bioritmul organismului uman este afectat de orice schimbare de timp, care ar putea avea un impact negativ asupra sănătății umane. Dovezi științifice recente sugerează în mod clar că există o legătură între schimbările orei și bolile cardiovasculare, bolile inflamatorii imune sau hipertensiune, corelate cu dereglarea ritmului circadian. Anumite grupuri, cum ar fi copiii și persoanele în vârstă, sunt deosebit de vulnerabile. Prin urmare, pentru protejarea sănătății publice, este oportun să se renunțe la schimbarea sezonieră a orei. • Se presupune, în general, că schimbările sezoniere de oră produc economii de energie. Acesta a fost, într-adevăr, principalul motiv pentru introducerea lor inițială în secolul trecut. Cu toate acestea, cercetările arată că, deși schimbările sezoniere de oră ar putea avea beneficii marginale în reducerea consumului de energie în Uniune în ansamblu, acest lucru nu este valabil în toate statele membre. „84% din cetățenii Uniunii Europene sunt în favoarea încetării schimbării orei, care conform multor studii are un efect negativ asupra sănătății omului. Este clar – schimbarea sezonieră a orei trebuie să înceteze, iar țările din UE trebuie să se coordoneze între ele pentru alegerea celei mai bune ore pentru regiunea lor. Totuși, acest lucru va fi posibil numai dacă reușim să începem cât mai repede discuțiile despre noile reguli” afirma anul trecut președintele Comisiei pentru transporturi și turism din Parlamentul European, Karima Delli. (www.digi24.ro)…. Pandemia a stopat, până în februarie 2021, proiectul de lege, care susținea ca România să rămână la ora standard și să nu mai facă trecerea sezonieră la ora de vară. În februarie anul trecut proiectul a ajuns la Comisia pentru industrie și servicii din Camera Deputaților care ar fi trebuit să se pronunțe până în luna mai 2021. Din păcate nu am găsit un raport (favorabil sau nu) al comisiei pe acest subiect, în afară de cel de respingere din 2018. Întrucât nu există un progres legislativ, ne așteptăm ca și în martie 2022 să trecem la ora de vară. Chiar dacă Parlamentul României va găsi timpul necesar să ia în discuție inițiativa legislativă privind abrogarea ordonanței 20 din 1997, timpul necesar pentru toate pregătirile ce privesc o astfel de opțiune pe teritoriul național și în relația cu celelalte state europene este restrâns și ar trebui să ne așteptăm să petrecem cel puțin încă un an în compania orei de vară. Integral: https://www.contributors.ro

Catinca Maria Nistor, director ICR Londra. Lista oficială a numirilor ICR pentru reprezentanțele din Paris, Londra, Bruxelles, Istanbul și Tel Aviv - Cultura la dubăCatinca Maria Nistor, director ICR Londra. Lista oficială a numirilor ICR pentru reprezentanțele din Paris, Londra, Bruxelles, Istanbul și Tel Aviv …. Catinca Maria Nistor este propunerea oficială pentru funcția de director al ICR Londra, după cum Cultura la dubă a anunțat în exclusivitate săptămâna trecută. Catinca Maria Nistor are 33 de ani, este actriță și actuală colaboratoare a postului lui Adrian Sârbu, Aleph News, în calitate de prezentatoare. Ea este fiica actorului român Stelian Nistor, fost lider al Lojei Masonice de rit scoțian, care are sediul central la Londra, și prietenă de familie a actorului George Ivașcu, la rândul său mason și fost ministru PSD al Culturii. Stelian Nistor a deținut președinția Conferinţei Mondiale a Ritului Scoţian prin Suveranul Mare Comandor Stelian Nistor, în grad 33 şi Ultim. El și soția sa sunt nașii de cununie ai PSD-istului Valeriu Zgonea. Catinca Nistor a fost timp de aproximativ un an director interimar al Teatrului Bulandra, în mandatul primarului Gabriela Firea. Ea a fost dată afară după un protest public al actorilor de la Bulandra și, ulterior, trimisă în judecată de noua conducere interimară pentru că și-ar fi atribuit sume de bani necuvenite. În primă instanță, pe 19 septembrie 2021, Tribunalul București a decis să anuleze contractele încheiate pe drepturi de autor și a obligat-o pe pârâtă să returneze teatrului aproape 7000 de euro. Decizia nu este definitivă….. Adriana Pietrăreanu este propusă pentru un nou mandat de director adjunct al ICR Bruxelles, după prima sa numire din 2017. Adriana Pietrăreanu este soția lui Viorel Pietrăreanu, ambii prieteni de familie ai liderului PSD Marcel Ciolacu. Viorel Pietrăreanu a fost director al Casei de Cultură din Buzău, iar după ce acesta a decedat în 2016, Marcel Ciolacu l-a numit “fratele meu”. Până să ajungă la ICR Bruxelles, Adriana Pietrăreanu era profesoară de engleză și franceză în Buzău. La ICR lucrează din 2020 și nepoata lui Marcel Ciolacu, Andreea Ciolacu. *** Dragoș Tiberiu Niță urmează să devină director ICR Istanbul. Acesta a terminat Teologie și Drept (Academia de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”). În 2017 a fost propunerea PSD pentru un post în Colegiul Director al Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării. Niță a mai lucrat la ICR pe diverse funcții începând cu 2014 până în prezent, precum și la Ministerul Tineretului și Sportului între 2001-2007. Din noiembrie 2021, el a fost coordonator de programe la ICR Istanbul…..La ICR Paris este propusă pentru un nou mandat Doina Marian, fostă “specialistă în relații publice la Autoritatea Rutieră Română” în 2014. Aceasta a mai fost în trecut director al unei agenții de PR, director al Asociației Editorilor din România și “consilier al ministrului”, după cum precizează în CV, fără să specifice despre ce ministru este vorba. Alături de ea, rămâne pe lista de propuneri, în calitate de director adjunct al ICR Paris, PNL-istul Cezar Preda, al cărui nume a fost deja dezvăluit în presă. ….Din CV-ul său reiese că nu are nicio legătură cu cultura. El a fost parlamentar PNL, șef la REBU sau al Comisiei SRI din cadrul Parlamentului. Pentru postul de director al ICR Tel Aviv este propus pentru un nou mandat maghiarul Salamon Marton Laszlo, controversat deja în cadrul comunității evreiești, după activitatea sa la ICR…..Momentan, pe lista numirilor nu se află o propunere pentru ICR Lisabona, un alt post vacant, unde trebuia să ajungă fostul membru al Partidului Comunist Român, Victor Dobre. Integral: https://culturaladuba.ro

The Return of Global InflationGermania acuză Banca Centrală Europeană că subestimează inflația. Probleme pentru zona euro? Luis de Guindos, vice-președintele Băncii Centrale Europene – BCE, admite într-un interviu recent că instituția care se ocupă de stabilitatea prețurilor în zona euro subestimează nivelul real al inflației. Dacă în trecut BCE avea tendința mai degrabă de a supraestima inflația, în ultimii ani s-a trecut la o atitudine contrară, de subestimare a creșterilor reale de prețuri, a recunoscut Luis de Guindos. ”Pe parcursul anului trecut am subestimat inflația, așa cum au făcut-o și alte instituții și economiști. Prognozele sunt greu de realizat în perioade cu un grad ridicat de incertitudine. Tendințele anterioare joacă un rol important în modelele pe care le folosim, deci aceste modele au tendința de a proiecta nivelurile inflației întorcându-se la evoluțiile istorice.”, a explicat vice-președintele BCE. BCE se teme doar să nu crească salariile De Guindos spune că ”toate opțiunile sunt pe masă” în acest moment pentru BCE, a cărei principală îngrijorare este legată de efectele de runda a doua asupra inflației – o majorare a salariilor la nivel european care ar declanșa o spirală inflaționistă prețuri-salarii. Doar atunci BCE va acționa hotărât pentru a tempera creșterile de prețuri, a mai spus vice-președintele instituției, care cere guvernelor europene să intervină cu măsuri fiscale pentru a ajuta populația să treacă peste explozia prețurilor, atât din zona energiei, cât și a mărfurilor alimentare și nealimentare…. Problema devalorizării euro Luis de Guindos a respins speculațiile că BCE ar fi intervenit pe bursele internaționale pentru a stabiliza moneda euro, aflată pe o tendință de depreciere, în raport cu dolarul, pentru că nu țintește un anumit nivel al cursului de schimb, fiind în afara atribuțiilor sale. De asemenea, reprezentantul BCE a respins perspectiva unei stagflații pentru zona euro (stagnare economică, însoțită de o inflație puternică), susținând că uniunea monetară va avea o creștere economică de 2% în 2022, în ciuda contextului geo-politic extrem de dificil, determinat de conflictul armat din Ucraina și a sancțiunilor impuse Rusiei de Comisia Europeană. Principalul risc pentru economia europeană în 2022 rămâne riscul macro și nu există probleme cu lichiditatea, mai crede Luis de Guindos. Integral: https://ziare.com

Ioan Stanomir spulberă rușinea națională Digi24 TV: ”E un mediu al IMPOSTURII! Refuz să cauționez așa ceva. Nu sunt Selly”. Prelipceanu și sinecura îndopată cu bani publici | PodulFederaţia Rusă: barbaria ca politică de stat Barbaria a devenit, o dată cu invazia Ucrainei, politica de stat a Federaţiei Ruse. Rusia a ales să folosească, în acest război de agresiune, teroarea îndreptată împotriva civililor. Decizia de a a lovi,sistematic, ţinte fără semnificaţie militară plasează Rusia în afara comunităţii naţiunilor civilizate. Vreme de decenii, prin represiune, propagandă şi îndoctrinare, regimul Putin a pregătit acest moment al revanşei: al unei revanşe menite să reafirme, definitiv, rolul de superputere al Rusiei în lume. Revizionismul a fost autentica politică a Moscovei. Declaraţiile nostalgice faţă de URSS nu erau exerciţii retorice. Ele traduceau o stare de spirit imperială. Guvernarea de la Moscova, cu ale sale coregrafii pe stadioane, începe să semene din ce în ce mai mult cu un regim totalitar. Tiparele sunt familiare şi ele trimit la izolarea externă, denunţarea duşmanului intern şi exaltarea conducătorului providenţial. Abordarea de acum a Rusiei lui Putin împrumută de la stalinism identificarea criticii cu o crimă împotriva statului. Şi era firesc ca agresiunea militară să accelereze un proces care putea fi observat de multă vreme. Tactica putinistă de intimidare, asasinare şi fragmentare a dat roade. În Rusia de astăzi nu există o alternativă politică credibilă la autocraţie. Tratamentul aplicat lui Alexei Navalnîi probează hotărârea regimului de a evita orice fel de cristalizare. Barbaria războiului din Ucraina răspunde, natural, brutalităţii interne a autocraţiei. Credinţa în rolul unic şi semi-divin al naţiunii ruse conduce, firesc, la crimele de acum. Mesianismul cultivat de autocraţiile ruse este la originea acestei violenţe teribile a Rusiei din Ucraina. Ideologia putinistă combină sovietismul cu xenofobia, spre a înregimenta masele. Controlul de tip nazist asupra presei oficiale este un alt semn al acestei viziuni totalitare. Şi însăşi natura acestui regim face negocierea eventuală a unei soluţii diplomatice improbabilă şi riscantă. Tirania rusă de acum nu poate fi privită ca un partener legitim de dialog. Scenele de devastare de la Mariupol sunt fotografia viziunii despre lume a Rusiei de astăzi. Ceea ce se întâmplă în Ucraina poate fi repetat în alte colţuri ale Europei centrale şi de est. Un stat agresor care face apel la ameninţarea nucleară este un inamic nu doar al Ucrainei, ci al întregii omeniri. Compromisul cu Rusia lui Putin poate întări, pe termen mediu, ambiţiile imperialiste. Rusia putinistă , cu a sa armată ale cărei fapte de vitejie sunt uciderea de civili, este, în structura sa de adâncime, un stat care priveşte violenţa ca pe unica strategie de atingere a obiectivelor sale istorice. Mai devreme sau mai târziu, naţiunea rusă este obligată la un examen colectiv de conştiinţă. Complicitatea cu un regim al barbariei este semnul orbirii sale ideologice. Agresiunea din Ucraina este un punct de cotitură. Integral: https://www.contributors.ro

China and Russia build anti-US 'axis,' but Moscow has concerns - Nikkei AsiaChina a început să cumpere companiile ruseşti bucată cu bucată şi să umple golul lăsat de multinaţionalele vestice …..Ambasadorul Zhang Hanhui le-a transmis oamenilor de afaceri chinezi să nu piardă vremea şi să „umple golul“ apărut pe piaţa locală, se arată pe contul oficial de WeChat al Russia Confucius Culture Promotion Association….. „Actuala situaţie internaţională este complexă. Marile companii au în faţă provocări majore sau chiar perturbări legate de plăţi şi lanţuri de aprovizionare. Acesta este un moment în care companiile private, mici şi mijlocii, pot juca un rol“, potrivit lui Hanhui. Preşedintele american Joe Biden l-a avertizat pe omologul său chinez Xi Jinping într-o convorbire de săptămâna trecută cu privire la posibile „implicaţii şi consecinţe“ în cazul în care Beijing-ul ar alege să susţină invazia preşedintelui rus Vladimir Putin din Ucraina. Japonia, Uniunea Europeană, Marea Britanie şi alte ţări s-au alăturat Statelor Unite în a impune sancţiuni Rusiei, în încercarea de izolare a regimului lui Putin şi încheierii războiului. În timp ce oficialii chinezi au criticat sancţiunile anunţate împotriva Rusiei şi s-au angajat să menţină „relaţii comerciale normale“ cu Rusia, marile companii din China par până acum să respecte sancţiunile. Ambasadorul chinez Zhang Hanhui a declarat că guvernul ţării sale încearcă să găsească modalităţi de a se adapta la problemele legate de logistică şi plăţi în „noua situaţie“, făcând se pare referire la regimul sancţiunilor. Integral: https://www.zf.ro

Ucraina: Trupele ruseşti se apropie de centrala nucleară de la Zaporojie - Stiri.md - Stiri.mdDe ce vor rușii să pună mâna pe reactoarele nucleare din Ucraina……Ucraina are 15 reactoare nucleare operabile situate patru centrale nucleare răspândite în țară și patru reactoare dezafactate la Cernobîl, locul exploziei catastrofale din aprilie 1986. Centralele au fost proiectate și construite de către ruși, acesta fiind cel mai mare număr de astfel de fabrici construite de ruși în afara țării lor….. In urmă cu câteva zile, bombardamentele forțelor ruse au incendiat o parte din centrală nucleară Zaporijie din sud-estul Ucrainei, cea mai mare de acest fel din Europa și printre cele 10 mai mari din lume. Catastrofa imediată a fost evitată pentru că flăcările au fost stinse, dar centrala aflată lângă orașul Enerhodar – și care include șase reactoare separate, construite între 1985 și 1995 – a fost capturată de forțele Kremlinului pe 4 martie. Deși niciunul dintre reactoare nu a fost avariat, interferență rușilor în operațiunile zilnice ar putea provoca o greșeală neintenționată cu consecințe serioase. Rusia a preluat, de asemenea, controlul asupra instalației nucleare de la Cernobîl, care, deși inactivă, încă găzduiește materiale radioactive mortale. Situația de la Cernobîl a luat o înrăutățire dramatică pe 9 martie, când sursa de alimentare a fost întreruptă și sistemul de răcire dependent de electricitate pentru barele nucleare uzate a fost pus în pericol. O întrerupere parțială la centrală Zaporijie a urmat o zi mai târziu….. Intenția declarată de a împiedica Ucraina să fabrice arme nucleare cu care să-i atace pe ruși. Rusia a acuzat constant Kievul că folosea materiale produse la instalațiile sale nucleare pentru a construi o bombă termononucleară. Acuzațiile au escaladat pe 9 martie, când purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Maria Zaharaova, a declarat că Ucraina intenționează să să folosească presupusul său arsenal nuclear împotriva Rusiei. Zakharova a afirmat că Rusia a ocupat Cernobîl și Zaporijie „exclusiv pentru a preveni orice tentative de a organiza provocări nucleare, ceea ce este un risc care există în mod evident.”…. Valoarea operațională strategică uriașă a centralelor. Experții afirmă că reactoarele sunt o mînă de aur pentru invadatorii ruși, în condițiile în care aproximativ 50% din electricitatea Ucrainei este generată de energie nucleară. De exemplu, centrala de la Zaporijie are 6 reactoare nucleare cu apă ușoară presurizată (PWR) VVER-1000, fiecare generând 950 MWe, pentru o putere totală de 5.700 MWe. Centrala generează aproape jumătate din energia electrică a țării derivată din energia nucleară și mai mult de o cincime din totalul electricității generate în Ucraina.„Există o valoare operațională strategică în controlul centrelor de energie și de comunicații și al așa-numitelor puncte înguste,” a declarat colonelul în rezervă G.I. Wilson. Este un aspect important pentru forțele ruse, deoarece un astfel de control asupra rețelei electrice ar permite Kremlinului să oprească furnizarea energiei pe zone întinse din Ucraina, creând dificultăți și suferință în masă pentru populația ucraineană….. De exemplu, Cernobîl oferă Rusiei acces direct la Kiev. Instalația este situată la circa 16 de kilometri de granița cu Belarus într-o zonă de excludere de 30 de km, cea mai mare parte fiind situată în Ucraina. Controlul zonei în mare parte nelocuite oferă forțelor ruse posibilitatea de a se apropia de Kiev din nord-vest, de-a lungul celei mai scurte rute, fără a fi nevoite să traverseze râul Nipru pe un teritoriu ostil. Distanța de la centrală până la Kiev este de doar 110 km. O mină de aur economică. Prin preluarea Cernobîlului, Rusia preia controlul asupra eliminării combustibilului nuclear uzat, pe care îl poate stoca în recipiente la fața locului sau îl poate expedia către o instalație de reprocesare din Rusia. În orice caz, aceasta reprezintă sute de milioane de dolari pentru Rosatom, întreprinderea nucleară de stat din Rusia, a precizat Wall Street Journal…. În momentul invaziei ruse, Westinghouse furniza combustibil la șase dintre cele 15 reactoare nucleare și este pe cale să-i înlocuiască pe ruși în toate. Guvernul SUA a susținut foarte mult acest efort, iar aceste contracte de combustibil au reprezentat sute de milioane de dolari în vânzări anuale pierdute de către Atomstroyexport. De asemenea, mai important, compania Westinghouse, cu sprijinul administrației de la Washington, se află în pole-position ca să construiască reactoare nucleare în Ucraina în următoarele două decenii…. Folosirea centralelor ca armă psihologică. Țintirea instalațiilor nucleare – inclusiv bombardamentele care au incendiat o parte din centrală Zaporijie și întreruperile de curent care au urmat – trimite, de asemenea, un mesaj deliberat că acesta este un fel de război total în care chiar și riscul de devastare nucleară nu poate fi exclus. Recurgând la această tactică psihologică de terorizare a populației, rușii fac presiuni 1) asupra guvernului ucrainean să capituleze, executivul de la Kiev fiind pus într-o situație aproape fără ieșire; 2) asupra SUA și NATO și împotriva posibilei lor implicări în conflict. Spectrul calamității radioactive – gen Cernobîl sau Fukushima – are așadar darul de a influența puternic liderii ucrainieni și occidentali, precum și făcătorii de decizie. Integral: https://www.g4media.ro

Să recitim ce scrie Cioran despre unguri | România | DW | 07.02.2013Clujul avea metrou și acum 200 de ani, făcut de unguri și tras de iobagi români  Toate știrile despre metroul din Cluj omit un detaliu extrem de important: nu este nicidecum vorba de primul metrou construit în orașul de la poalele Feleacului, ci doar de primul metrou construit de români. Asta pentru că ungurii au făcut un metrou în Cluj încă de acum 200 de ani, pe vremea când orașul purta vechea denumire, mult mai elegantă, Kolozsvár. „Metroul nu era motorizat sau electrificat, e adevărat, dar prindea o viteză decentă pentru acele vremuri. Asta pentru că era tras de iobagi români bine hrăniți“, a povestit reputatul istoric Decebal Popescu. „Ungurii le dădeau un gulaș în fiecare dimineață, iobagii primeau la ei și câte-un kürtőskalács, așa că aveau energie să tragă metroul până seara târziu.“ În mod normal cu el circulau doar ungurii, dar conducerea metroului tras de iobagi a decis la un moment dat să permită și accesul românilor. Mai exact, fiecare clujean putea călători o dată pe an cu metroul, de ziua lui de naștere. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 23 martie.”În ordonanţa adoptată de guvern este prevăzută plafonarea indiferent de consum doar pentru gaze, nu și pentru energie electrică. Dar chiar și plafonate, prețurile de acum sunt și de 5 ori mai mari față de anul trecut, așa că speranțele pentru facturi cu mult mai reduse se cam spulberă.”

Spring wildlife - Forestry and Land ScotlandBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 23 martie! Dimineața zilei de miercuri vine cu temperaturi pozitive prin Banat, Crișana, sudul extrem al Munteniei, zona de Curbură (1 – 3 grade), în timp ce în restul țării vor fi  –0 spre –2 grade, si –3, –5 grade prin zonele montane. Maximele zilei de miercuri ajung din nou la 13 – 15 grade, doar prin estul Dobrogei nu urcăm mai mult de 9 – 10 grade, iar la munte vom avea 7 –9 grade, cu 2 – 4 grade pe creste. In Bucuresti: 15/1 gr.C.

Jurma, la 2 săptămâni de la eliminarea restricțiilor: Numărul cazurilor de Covid a revenit pe creștere, campania de vaccinare a fost complet abandonată Numărul de cazuri Covid a revenit pe creștere chiar înainte de sărbătorile de Paște, în loc să ajungă la un minim, susține medicul Octavian Jurma, într-o analiză făcută la două săptămâni de la eliminarea restricțiilor. Medicul susține că au trecut două săptămâni „de la abandonarea șocantă și motivată strict politic a tuturor măsurilor de prevenție a pandemiei de Covid-19 în România”. El spune că în acest timp varianta BA.2 a devenit dominantă și în România, iar campania de vaccinare a fost complet abandonată. „Comentariile sunt de prisos, vă imaginați și singuri ce impact epidemiologic vor avea sărbătorile de Paște cu zero măsuri de siguranță într-o populație atât de puțin vaccinată”, a scris luni medicul pe Facebook. El spune că în săptămâna 7-13 martie versiunea BA.2 a ajuns la 747 de secventieri, o creștere de 32% față de săptămâna precedentă. Potrivit medicului, o surpriză plăcută este faptul că ponderea Delta a fost de 0 % săptămâna trecută. „Evoluția numărului de cazuri noi va fi determinată în continuare de creșterea BA2 care nu mai poate fi compensată de scăderea rapidă a BA1. Până acum toate valurile pandemice au fost produse de o nouă variantă și nu avem nici un motiv să credem că versiunea BA.2 a variantei Omicron poate produce un nou val epidemic atât de curând după valul BA1….. „Nu știm dacă evoluția BA2 în Romania va putea produce un platou sau un nou vârf pandemic ca în alte țări din Europa însă monitorizarea cu atenție a creșterii BA2 este necesară în continuare. Din fericire la nivel individual avem multiple confirmări că BA2 este la fel de sensibilă la vaccin ca BA1 (mai ales față de booster) și nu există o diferență semnificativă nici în profilul clinic al bolii față de BA1”, mai spune acesta. Specialistul susține că „odată cu abandonarea responsabilităților de sănătate publică față de pandemie, guvernul a renunțat și la GCS și a dat peste cap sistemul de monitorizare și raportare”. Integral: https://spotmedia.ro

Un sfert dintre consumatori nu vor beneficia de plafonarea prețurilor la energie, estimează specialiștii Plafonarea preţurilor la energie nu va acoperi aproape un sfert dintre consumatori. Specialiştii în energie estimează că mai bine de două milioane dintre consumatori nu se vor încadra în plafonul cerut de lege, adică un consum de până la 300 de kW pe lună, pentru a beneficia de un tarif mai bun. În ordonanţa adoptată de guvern este prevăzută plafonarea indiferent de consum doar pentru gaze, nu și pentru energie electrică. Dar chiar și plafonate, prețurile de acum sunt și de 5 ori mai mari față de anul trecut, așa că speranțele pentru facturi cu mult mai reduse se cam spulberă. …. Tarife la energia electrică și gaze, după plafonare  Începând de luna următoare, la energia electrică, cine consumă cel mult 100 de kwh pe lună are un tarif maxim de 68 de bani pe kWh. La un consum între 100 și 300 de kWh, tariful este plafonat la 80 de bani. Firmele și instituțiile au plafonul cel mai ridicat, de maximum 1 leu pe kWh. În ceea ce privește prețul gazelor naturale, pentru consumatorii casnici acesta va fi de maximum 0,31 lei pe kWh, iar pentru consumatorii non-casnici prețul va fi de până la 0,37 lei pe kWh. Ce se întâmplă dacă depășești plafonul? Specialiștii în energie estimează că 30% din consumatorii casnici nu se vor încadra în cerințele legii și vor achita prețul din contractele de furnizare a energiei electrice existente. „Pe energie electrică, cei care depășesc 300 kWh pe lună vor plăti prețurile din contract, care sunt cu 70-80 la sută mai mari față de anul trecut. Prețul plafonat pentru gaze naturale înseamnă un preț care este mai mare cam cu 120 la sută față de media anului trecut din aceeași perioadă, adică plafonarea s-a făcut la un nivel de preț care este cam de 2,3 ori mai mare decât anul trecut”, arată Dumitru Chisăliță, specialist în energie. Consumatorii care vor achita prețul din contract vor plăti semnificativ mai mult decât anul trecut. Spre exemplu, pentru o casă care consumă 301 kWh pe lună, energia electrică va costa între 420 lei și 1.200 lei/lună….. „Genul acesta de soluții de tip pansament trebuie însoțite de asumarea unei strategii de investiții pe următorii 3-5 ani. Altfel, rana rămâne acolo și când vom dezlipi pansamentul o să ne doară și mai mult. De ce? Pentru că aceste subvenții nu vin așa, dintr-o baghetă magică  – am hotărât noi să fie mai ieftină energia sau gazele! Sunt plătite de stat, adică din bani publici, deci, tot noi, populația, prin faptul că se fac aceste plafonări și se plătesc aceste subvenții în industria de energie și gaze, care în special se duc la producători, că ei profită cel mai mult de această situație și fac cele mai mari profituri în situația creată, tot noi le plătim”, atrage atenția Iancu Guda, realizator al emisiunii „Banii în mișcare” de la Digi24. 18% din consumul lunar al unei locuinţe este alocat iluminatului, iar un sfert este înregistrat de aparatele electronice, cum ar fi televizoarele sau laptopurile. Integral: https://www.digi24.ro

busola strategica UEDecizie majoră la nivelul UE: Țările membre vor cumpăra la comun gaze și GNL pentru iarna viitoare  Liderii țărilor din Uniunea Europeană vor conveni, în cadrul unui summit care va avea loc săptămâna aceasta, să achiziționeze în comun gaze, gaze naturale lichefiate (GNL) și hidrogen înainte de iarna viitoare, potrivit unui proiect de declarație a summitului citat de Reuters….. Bruxelles-ul a transmis că va ajuta țările să demareze achizițiile comune de gaze în acest an și se așteaptă ca săptămâna aceasta să propună norme care să le oblige pe țări să umple depozitele de gaze cu 90% înainte de iarnă în fiecare an. În prezent, depozitele din UE se află la 26% din capacitate. În proiectul de declarație se precizează că țările au convenit să coordoneze măsurile de umplere a depozitelor și să înceapă să facă acest lucru “cât mai curând posibil”. De asemenea, liderii vor lua în considerare noi măsuri pentru a-i proteja pe consumatori de creșterea prețurilor la energie și vor discuta despre modul în care ar putea fi “optimizată” funcționarea piețelor energetice. Aceștia vor cere Comisiei să ia “inițiativele necesare” în acest sens, potrivit proiectului de declarație. Prețurile europene la gaz au crescut deja în lunile premergătoare invaziei, determinând guvernele să cheltuiască miliarde de dolari pe scutiri de taxe și subvenții pentru a-i proteja pe cetățeni de costuri. Cu toate acestea, găsirea unui răspuns comun al UE s-a dovedit a fi dificilă. Țările UE sunt în mare măsură responsabile pentru politicile energetice naționale și au avut divergențe privind o acțiune la nivelul UE pentru a reduce prețurile. Spania, Belgia, Portugalia, Italia și Grecia se numără printre cei care solicită o intervenție pe piețele energetice europene, pentru a limita prețurile sau pentru a decupla prețul energiei electrice de cel al gazului, care a crescut vertiginos. State precum Germania, Țările de Jos și Danemarca se opun intervenției pe piață și avertizează asupra riscului de a provoca perturbări pe piețele de energie ce ar putea submina investițiile în energie curată. Integral: https://economie.hotnews.ro

Cartofi - Home | FacebookZF Agropower. „A rămas nucleul dur de producători de cartofi. Acum procesăm 20.000 de tone de cartofi pe an, dar apar noi capacităţi şi în doi-trei ani o să ajungem până la 250.000 de tone“…. „Noi procesăm circa 20.000 de tone de cartofi în România. Spre comparaţie, Belgia şi Olanda procesează circa 1,5 mi­lioane tone/an. Acum apar noi capacităţi de procesare în România şi în 2-3 ani o să ajungem la 200.000-250.000 tone/an, din care se vor face în principal chipsuri“, spune Romulus Oprea, preşedinte al Federaţiei Naţionale a Cartofului din România. În 2020, România a avut o producţie de 2,68 de milioane de tone de cartofi de pe o suprafaţă de 166.000 de hectare, potrivit datelor de la Institutul Naţional de Statistică (INS). Astfel, pentru procesare ar fi folosit mai puţin de 1% din producţia totală, potrivit calculelor făcute de ZF pe baza informaţiilor preşedintelui Federaţiei Naţionale a Cartofului din România. ….. Consumul de cartofi este similar cu cel de pâine, aceştia fiind numiţi şi a doua pâine a românului. Astfel, deşi România produce mai mult decât consumă, este foarte slabă la capitolul procesare. În plus, în lipsa spaţiilor de depozitare a cartofilor în timpul iernii, importă o parte din cartofii de consum. „Începând cu lunile februarie-marie până la noua cultură (august-septembrie – n. red.) suntem dependenţi de importuri“, susţine Oprea, care menţionează că suprafaţa cultivată cu cartofi pentru consum a fost de 26.500 de hectare în 2021, citând datele Agenţiei pentru Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (APIA), care oferă subvenţii. În 2020, importurile de cartofi, în stare proaspătă sau refrigerată, au fost de 47,7 milioane de euro, iar exporturile de cartofi au fost de numai 3,5 milioane de euro, de 13 ori mai mici ca valoare decât importurile, conform datelor INS. „Noi înainte de 1990 nu importam niciodată cartofi, dimpotrivă, exportam. Şi acum avem încercări timide de export, la începutul sezonului, în Polonia, în Italia, în Grecia, în Marea Britanie, în Republica Moldova şi în Ucraina, dar cantităţi foarte mici. Însă, România importă anual 100.000 de tone de catofi preprăjiţi şi congelaţi“, afirmă Romulus Oprea. Cooperativa agricolă Drumul Carto­fului, cu sediul în localitatea Turia, judeţul Covasna, formată din patru companii care produc câteva tone de legume anual, din care cea mai mare parte cartofi, a vândut în 2020 şi 2021 peste jumătate din producţie în Republica Moldova şi Ucraina, pieţe afectate acum de război…..„A rămas nucleul dur de producători de cartofi, care, contrar climatului economic de-a dreptul neprietenos, se încăpăţânează să rămână activ în această cultură. Am semnat contracte cu fabrici de procesare şi pe viitor, dacă ne asociem, putem să accesăm fonduri europene şi să facem propriile noastre fabrici. Vorbim de investiţii de zeci de milioane de euro“, a precizat Oprea. Integral: https://www.zf.ro

Topul exportatorilor de cereale. Trei traderi internaționali au vândut anul trecut cereale românești de 1 miliard de euro Grupul chinez Cofco, arabii de la Aldahra care exploatează cea mai mare suprafață de teren arabil din România, în Insula Mare a Brăilei și Viterra un alt mare jucător mondial pe piața cerealelor au exportat anul trecut cereale de peste 1 miliard de euro. Viterra, fosta Glencore Agriculture, este nou intrată în topul celor mai mari exportatori de cereale din România. Traderii de cereale au vândut anul trecut peste granițele țării marfă în valoare totală de peste 3,6 miliarde de euro, adică în jur de 41% din valoarea totală a exporturilor de produse agroalimentare ale României, de 9,5 miliarde de euro, arată ultimele date ale Institutului Național de Statistică, furnizate Economica. Cel mai mare trader din punct de vedere al valorii mărfurilor exportate a rămas Cofco International România (fosta Nidera), parte a grupului COFCO, cea mai mare companie agroali­mentară din China. Un business de peste 4 miliarde de lei în 2020, Cofco este o prezență stabilă în clasamentele locale legate de activitățile de import export de cereale. Pe pozițiile doi și trei, Al Dahra Agriculture România SRL și Glencore Agriculture BV sunt companii care nu au mai ajus până acum atât de sus în clasament. Împreună, cele trei companii au exportat în valoare totală de aproximativ 1 miliard de euro, adică 30,1% din valoarea totală a exporturilor de cereale din 2021, de 3,6 miliarde de euro. Al Dahra Agriculture România SRL ,  potrivit termene.ro, este o companie tânără, fiind înființată în 2019. Compania cu activități în comerțul cu cereale este controlată integral de Al Dahra International Investments LLC din Emiratele Arabe, un fond de investiții ce face parte din grupul Al Dahra, cel mai mare trader din Orientul Mijlociu, parte a Al Ain Holding,  controlat de șeicul Hamdan Bin Zayed Al Nahyan, fost vicepremier al Emiratelor Arabe Unite și președinte de onoare al clubului de fotbal Al Jazeera. Grupul, prin Al Dahra Agriculture LLC, a achiziționat în 2018 90% dintre părțile sociale ale Agricost SRL, business-ul fermierului Culiță Tărâță și preluată ulterior de Constantin Duluțe care exploatează cea mai mare suprafață arabilă a țării- 57.720 de hectare luați în arendă de la stat, prin Agenția Domeniilor Statului (ADS)…..Glencore Agriculture BV ( actualmente Viterra) este una dintre companiile grupului elvețian Glencore (actualmente Viterra) care operează în 37 state ale lumii și a fost dintotdeauna unul dintre cei mai mari jucători locali pe piața tradingului de cereale. Din datele Termene.ro, Viterra România SRL, filiala locală a grupului, este controlată integral prin societatea olandeză Ammizinc B.V și a raportat în 2020 o cifră de afaceri de 2,2 miliarde de lei (452,3 milioane de euro). Integral: https://www.economica.net

Administrația publică nu-i cu capul în... cloudAcuzații grave față de Cloud-ul guvernamental de 375 milioane de euro: SRI și STS ar obține control discreționar asupra datelor cetățenilor – susține un CEO din IT Ordonanța de urgență pregătită de Guvern pentru crearea Cloud-ului guvernamental, o infrastructură IT care ar informatiza relația dintre cetățeni și stat, cu o finanțare de 375 milioane de euro din PNRR, este o inițiativă nocivă, care ar da control absolut și discreționar SRI și STS la datele cetățenilor și toate softurile instituțiilor publice, acuză Alexandru Lăpușan, CEO Zitec și vicepreședinte al Asociației Patronale a Industriei de Software (ANIS). …. Instituțiile responsabile de realizarea Cloud-ului guvernamental vor fi Ministerul Cercetării Inovării și Digitalizării împreună cu Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR), cu sprijinul Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) și Serviciului Român de informații (SRI), potrivit proiectului de OUG scos joi în dezbatere publică. De ce ar fi nocivă Ordonanța privind cloud-ul guvernamental: Un text scris de oameni în haină militară – acuză Alexandru Lăpușan  Proiectul de act normativ este însă criticat în termeni foarte duri de Alexandru Lăpușan, CEO Zitec, unul dintre principalii furnizori locali de soluții IT și cloud, care a dezvoltat Regista – o aplicație de care permite inclusiv servicii de e-guvernare și plata online de taxe și impozite. Alexandru Lăpușan este și vicepreședinte al Asociației patronale a Industriei de Softare (ANIS), care a acuzat luni pe pagina sa de Facebook că inițiativa ar da puteri discreționare Serviciilor. „OUG este o inițiativă deosebit de nocivă, care reușește dintr-un foc urmatoarele 3 lucruri: 1. Dă control absolut și discreționar asupra softului tuturor instituțiilor și datelor tuturor cetățenilor către SRI și STS. Stați liniștiți, o să ne păzească Sfântul GDPR de abuzurile lor. 2. Blochează orice utilizare de servicii de cloud public în toate instituțiile de stat. 3. Construiește un monopol în zona ADR: dacă o instituție de stat dorește să utilizeze un SaaS mic, genul celor de 50 EUR pe lună, doar dacă ADR deține o astfel de soluție va putea să o facă. Video conferințe, calendare, email, management de proiect – adio SaaS din cloudul public. Acest OUG trebuie oprit cu orice preț, efectul ei va fi de blocare totală a digitalizarii în Romania. Comisia Europeană nu ar trebui să finanțeze acest proiect în această formă.”, a scris luni pe Facebook Alexandru Lăpușan. Acesta acuză că singurul scop al acestei OUG ar fi „să dea cheile tuturor sistemelor software ale statului, și a tuturor datelor cetațenilor români către SRI și STS, sub acoperirea civilă a ADR.” Integral: https://economie.hotnews.ro

Savu: Asocierea cu Cătălin Predoiu îl compromite pe Klaus IohannisCurtea de la Veneția a criticat proiectul de desființare a SIIJ promulgat de Iohannis. USR: ”Lupta anticorupţie a fost amputată de la cel mai înalt nivel al statului”  Comisia de la Veneția a dat dreptate USR în ceea ce privește legea de desființare a SIIJ, a anunțat luni, 21 martie, partidul. În acest context, fostul ministru al Justiției Stelian Ion îi cere demisia lui Cătălin Predoiu și îl acuză pe președintele Klaus Iohannis că a dat o lovitură luptei anticorupție. Într-un comunicat de presă, USR subliniază că, în avizul său, Comisia de la Veneția confirmă că SIIJ nu a fost desfiinţată, ci doar reorganizată, în timp ce au fost puternic ştirbite competenţele DNA şi DIICOT. ”Ministrul Cătălin Predoiu trebuie să îşi dea demisia! Avizul de astăzi al Comisiei de la Veneţia scoate la iveală minciunile sfruntate ale ministrului, toxicitatea proiectului care amputează competenţa DNA şi DIICOT şi dispreţul manifestat de către Predoiu, Iohannis şi pesedişti faţă de instituţiile europene şi de angajamentele internaţionale ale României. Ministrul Predoiu şi preşedintele Iohannis au găsit de cuviinţă că acum este momentul să dea o lovitură sub centură luptei împotriva corupţiei, când toată lumea este îngrijorată de războiul din Ucraina şi de efectele acestuia şi nu mai este atentă la jocurile murdare ale coaliţiei PSDPNLUDMR. Deşi aveau informaţii clare că proiectul este împotriva normelor europene şi că avizul Comisiei de la Veneția va sancţiona noile prevederi, Predoiu şi Iohannis au insistat să fie adoptat şi promulgat, intrând rapid în vigoare înainte de adoptarea avizului Comisiei de la Veneţia. Ministrul Predoiu şi preşedintele Iohannis au acţionat cu premeditare, fiind interesaţi mai mult de crearea unei umbrele de protecţie a politicienilor corupţi şi a magistraţilor care ar putea să îi ajute să nu răspundă în faţa legii. Este extrem de grav că la cel mai înalt nivel al statului nu există niciun interes ca magistraţii să poată lucra fără nicio interferenţă, feriţi de presiuni şi intimidări. De la cel mai înalt nivel al statului, lupta anticorupţie a fost amputată, lăsând DNA şi parchetele specializate fără o parte din competenţele iniţiale”, a afirmat Stelian Ion, deputat USR şi fost ministru al Justiţiei. …. Două din concluziile avizului Comisiei de la Veneția ”36. Comisia de la Veneţia regretă graba cu care această lege controversată privind dezmembrarea SIIJ a trecut prin parlament şi a fost promulgată, ceea ce a însemnat că Legea a fost adoptată înainte ca Comisia să-şi poată da avizul. 37. Desfiintarea SIIJ nu ar trebui să fie un scop în sine. Obiectivul desfiinţării SIIJ ar trebui să fie acela de a asigura o mai mare eficacitate în investigarea şi urmărirea penală a infracţiunilor – cel mai important corupţie – comise de judecători şi procurori. Este improbabil ca o structură de procurori nespecializaţi la nivelul parchetelor de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi a celor de pe lângă curţile de apel să fie mai bine poziţionată pentru a desfăşura cercetări asupra acuzaţiilor de corupţie ale judecătorilor şi procurorilor decât structura specializată existentă DNA. Având în vedere autonomia relativă şi independenţa funcţională a DNA şi DIICOT, specializarea, experienţa şi mijloacele tehnice de care dispun, Comisia de la Veneţia regretă că spre deosebire de proiectul de lege pe care l-a evaluat în Avizul din 2021 (care ar fi revenit la situaţia la care era înainte). modificările din 2018), legiuitorul nu a restabilit competenţele acestor parchete specializate. În consecinţă, Comisia de la Veneţia recomandă restabilirea competenţelor acestor parchete specializate pentru a investiga şi a urmări şi infracţiunile din competenţa lor săvârşite de judecători şi procurori”, mai aminteşte comunicatul de presă al USR. Integral: https://ziare.com

EXCLUSIV. Dincolo de război, problemele rămân: cum ajung navele comerciale să polueze nepedepsite apele din Marea Neagră și de ce autoritățile nu verificăEXCLUSIV. Dincolo de război, problemele rămân: cum ajung navele comerciale să polueze nepedepsite apele din Marea Neagră și de ce autoritățile nu verifică   „2.964 de deversări anuale ce conțin uleiuri minerale în apele țărilor UE” – e doar o estimare conservatoare pentru poluarea prin apă de santină, cea din fundul dublu al navelor, un fenomen prezent și în apele românești din Marea Neagră. Ziarul Libertatea publică, simultan cu alte nouă publicații din Europa, printre care Deutsche Welle, The Guardian și El Diario, rezultatele unei investigații coordonate de redacția non-profit The Lighthouse Reports, despre poluarea invizibilă cu apă de santină a mărilor și oceanelor din UE. E 19 octombrie 2021. Unul dintre sateliții Agenției Spațiale Europene trece pe deasupra României. Undeva în largul plajei de la Tuzla e ceva ce nu era acolo cu o zi mai devreme. O urmă uleioasă, lungă de 85 de kilometri, iar la capătul ei este o navă cargo sub steagul unei țări insulare din mijlocul Oceaniei. Echipajul Ever Comfort se îndrepta către portul Constanța, când echipajul închide brusc sistemul automat de identificare (AIS). Nava, a cărei călătorie este de acum invizibilă pentru autorități, este deținută de un gigant al producției de oțel din Taiwan. După vreo câteva ore de tăcere, ea reapare pe radar, e la doar 30 de kilometri în larg de plaja Tuzla și înfiptă bine în apele României. Dar o urmă uleioasă, o linie de zeci de kilometri lungime, se întinde între ea și ultima locație transmisă prin AIS. Scurgerea e sesizată din satelit Din cer, urma uleioasă e văzută de constelația europeană de sateliți Sentinel-1, iar o alertă bipăie într-un birou din Lisabona, unde funcționează CleanSeaNet, sistemul de monitorizare a imaginilor satelitare pentru detecția deversărilor de substanțe uleioase și reziduuri petroliere în mările Europei. Agenția Europeană pentru Siguranță Maritimă (EMSA) trimite imediat către Autoritatea Navală Română (ANR) alerta care anunță o posibilă poluare în zona economică exclusivă a României. „Confirmarea poluării nu a putut să fie efectuată din cauza stării și în absența traficului maritim din zonă. Având în vedere distanța față de țărm, precum și nivelul verde de alertă, s-a luat decizia monitorizării presupusei poluări”, se arată într-un răspuns oficial transmis ziarului Libertatea de reprezentanții ANR. Dar ce e vizibil din satelit, nu se vede de la Constanța Practic, autoritățile române nu pot confirma existența unei dâre uleioase de 85 de kilometri lungime. Nu s-a verificat în teren posibila poluare pentru că nu existau alte nave în vecinătate, iar vremea era năprasnică, așa cum explică ANR. Cer senin, nicio urmă de precipitații. Într-un cerc cu diametru de 130 de kilometri, sclipeau în acel moment 396 de nave comerciale care aveau pornit AIS-ul. În schimb, situația bizară din apele românești e mai clară în ochii SkyTruth, o organizație non-profit americană, care identifică, cu ajutorul imaginilor satelitare, posibile cazuri de poluare cu reziduuri petroliere și apă de santină. Dacă există în apropiere o navă care poate fi asociată dârei, atunci putem spune cu un grad ridicat de încredere că e deversare de apă de santină. SkyTruth: Ce e apa de santină, cea care se acumulează în fundul dublu al navei? Deși poate sună inofensiv, apa de santină nu-i deloc ca apa mării. Este un amestec uleios de apă dulce, apă sărată, nămol, lubrifianți, chimicale, diferite substanțe anorganice, dar și reziduuri metalice de arsenic, cupru, crom, plumb sau mercur, care se acumulează de regulă într-un compartiment din fundul dublu al unei nave. Iar cantitatea produsă de o navă mare este de până la 8 tone la fiecare 24 de ore. Fiecare navă ar trebui fie să fie echipată cu sisteme complexe de filtrare a apei de santină, fie să-și golească frecvent apa de santină în instalații speciale amenajate în porturi. Dar apa de santină este deversată în mările și oceanele europene de peste 2.900 de ori pe an, potrivit unei estimări conservatoare făcută de SkyTruth. …. 177 de nave implicate au fost depistate Pornind de la monitorizarea a 330 posibile deversări de apă de santină, surprinse de algoritmul SkyTruth în perioada iulie 2020 – decembrie 2021, jurnaliștii au reușit să identifice 177 dintre navele implicate. Dar și să suprapună anumite incidente peste alerte CleanSeaNet emise autorităților naționale de EMSA, inclusiv din România. …. Reporterii Libertatea au aflat că toate cele 3 incidente documentate de SkyTruth s-au suprapus peste alerte CleanSeaNet, ceea ce înseamnă că Autoritatea Navală Maritimă știa de posibila poluare din largul țărmului României. Însă poluarea a rămas doar o probabilitate. Niciunul dintre aceste 3 incidente nu a fost confirmat de autoritățile române responsabile, întrucât pentru niciunul nu s-a dispus verificarea poluării în teren de către ANR. …. De altfel, verificările „în teren” ale suspiciunilor de poluare sunt evenimente rare în zona economică exclusivă românească din Marea Neagră. Potrivit rapoartelor anuale ANR, doar în 7% dintre cele 776 de alerte emise de CleanSeaNet în anii 2013-2020 a existat o verificare „in situ” dispusă de serviciul MRCC al Autorității Navale Române. Din toate alertele CleanSeaNet, 24% erau roșii, adică existau „semne de poluare” în cuvintele autorităților românești, care au verificat oricum „in situ” doar o treime dintre alertele roșii în perioada 2013-2020. Integral: https://www.libertatea.ro

The Economic Gauges Are Going Nuts. Jerome Powell Is Taking a Longer View. - The New York TimesEpoca dobânzilor ridicate abia a început: Jerome Powell, şeful FED, spune că este pregătit să ia măsuri agresive de creştere a dobânzilor pentru a opri inflaţia galopantă Preşedintele Rezervei Federale, Jerome Powell, a transmis luni cel mai puternic mesaj de până acum privind lupta sa cu inflaţia, afirmând că banca centrală trebuie să acţioneze “rapid” pentru a majora ratele şi, eventual, “mai agresiv” pentru a împiedica o spirală ascendentă a preţurilor să se înrădăcineze, scrie Reuters….. “Piaţa forţei de muncă este foarte puternică, iar inflaţia este mult prea mare”, a declarat Powell la o conferinţă a Asociaţiei Naţionale pentru Economia Afacerilor. “Există o nevoie evidentă de a acţiona rapid pentru a readuce poziţia politicii monetare la un nivel mai neutru şi apoi de a trece la niveluri mai restrictive dacă acest lucru este necesar pentru a restabili stabilitatea preţurilor.” În special, a adăugat el, “dacă ajungem la concluzia că este oportun să acţionăm mai agresiv prin creşterea ratei fondurilor federale cu mai mult de 25 de puncte de bază la una sau mai multe şedinţe, vom face acest lucru”. Directorul global de strategie al AIG, Constance Hunter, l-a numit discursul lui Powell “the buck stops here”. Integral: https://www.zf.ro

Cablurile submarine, o posibilă țintă a lui Putin pentru sabotarea lumii civilizate Toate sistemele noastre de telecomunicații publice și private depind de cablurile submarine. În contextul invaziei Rusiei în Ucraina, forțele militare occidentale au luat în calcul cel mai rău scenariu: o blocare totală a internetului în Europa în cazul în care aceste adevărate autostrăzi ale informației care traversează fundul mărilor vor fi distruse. O analiză a Radio France Internationale: Credem în mod eronat că smartphone-urile, computerele și alte mașini de calcul sunt conectate între ele prin conexiuni prin satelit, prin aer sau prin Wi-Fi. Fie că este vorba de publicul larg sau de orice întreprindere din lume, aproape toate comunicațiile noastre electronice, inclusiv schimburile de mesaje vocale prin telefon, depind în proporție de 99% de cablurile submarine. Având în vedere recentele declarații ale președintelui rus Vladimir Putin privind “consecințele fără precedent” pentru cei care i se opun, ipoteza unei perturbări grave a internetului în Europa, prin distrugerea cablurilor submarine, merită luată în considerare, analizează Serge Besanger, profesor la Școlile de Afaceri Internaționale de la Paris și Lyon și la Institutul de Înalte Studii Economice și Comerciale. “Cu toate acestea, o întrerupere totală a internetului global rămâne destul de puțin probabilă, deoarece ar fi nevoie ca un beligerant să fie capabil să taie aceste cabluri simultan în mai multe locuri. Pe de altă parte, ceea ce este considerat foarte probabil în Europa ar fi posibilitatea de a tăia unul dintre principalele cabluri transatlantice care leagă continentul de restul lumii”, explică Serge Besanger. Este suficient să trimitem o “barcă de pescuit” sau așa-numitele nave oceanografice în apele internaționale pentru a efectua aceste operațiuni de sabotaj. Acum vedem tot mai multe nave rusești navigând în apropierea coastelor Franței și Irlandei, pe unde trec aceste autostrăzi de informații de pe fundul mării. Ce se poate face? “Pentru a descuraja aceste ambarcațiuni să acționeze, ar fi necesar să putem trimite în zonă nave de patrulare și fregate. Flotele, care sunt în principal franceze și din alte țări europene, sunt în prezent în deficit de personal, ca urmare a reducerilor bugetare decise de Europa în ultimii zece ani, și nu sunt la capacitatea de intervenție completă“, adaugă Serge Besanger. Finanțarea în acest sens a fost votată recent, dar navele nu vor fi operaționale decât în 2026 sau 2027. Actele ilicite de care se fac responsabile  mari puteri ale lumii împotriva cablurilor submarine nu sunt o noutate. În 2017 și 2018 au fost smulși intenționat de pe fundul mării mai mulți metri din aceste fascicule de fibră optică. Aceste fascicule nu sunt mai groase decât un furtun de apă. Distrugerea a provocat mici întreruperi și perturbări ale fluxurilor financiare și ale sistemelor informatice pentru schimbul internațional de valută. Acesta este motivul pentru care amenințarea unui atac asupra cablurilor de internet submarine, în contextul tensionat al invaziei Rusiei în Ucraina, este luată  în serios de forțele armate occidentale. Integral: https://www.rfi.ro

Why there's no modern guide to surviving a nuclear warVIDEO SIMULARE 90 milioane de morți și răniți în prima zi a unui război nuclear între SUA și Rusia  Un război nuclear între Statele Unite și Rusia ar duce la moartea a 2,6 milioane de oameni în doar 3 ore și ar face 90 de milioane de morți și răniți într-o singură zi. Diferiți experți spun că este puțin probabil să se întâmple un conflict nuclear de o asemenea amploare, dar acest tip de studiu ne permite să înțelegem „consecințele catastrofale ale actualelor planuri de război ale SUA și Rusiei”, se arată într-un articol publicat de Business Insider. ….. Președintele rus Vladimir Putin a anunțat că a pus „în alertă” forțele de descurajare nucleară, lucru care nu s-a mai întâmplat de la Războiul Rece. Această decizie înseamnă că, în cazul unui atac, Rusia și-ar putea folosi toată puterea, inclusiv energia nucleară, pentru a se apăra. Moscova găzduiește în prezent aproape jumătate din arsenalul atomic mondial, de aproape 6.000 de focoase nucleare. Ce este mai exact „Planul A” Potrivit unei simulări efectuate de cercetătorii de la Universitatea Princeton în 2019, un posibil război nuclear între Statele Unite și Rusia ar duce la moartea a 2,6 milioane de oameni în doar 3 ore și ar consemna până la 90 de milioane de morți și răniți într-o zi….. Cum s-ar derula conflictul? Simularea începe în contextul unui conflict convențional.  În speranța de a opri avansul SUA și NATO, Rusia trage un foc nuclear de avertizare de la o bază din apropierea orașului Kaliningrad. NATO ripostează cu un singur atac aerian tactic. Luptele escaladează la un război nuclear tactic în Europa.  Rusia trimite 300 de focoase nucleare prin avioane și rachete cu rază scurtă de acțiune pentru a lovi bazele NATO și trupele. NATO răspunde cu aproximativ 180 de focoase nucleare prin intermediul aeronavelor. Rezultat: 2,6 milioane de oameni uciși și/sau răniți în doar 3 ore. Odată cu Europa distrusă, NATO lansează un atac nuclear strategic cu 600 de focoase din rachete și submarine terestre americane care vizează forțele nucleare rusești.  Rusia și NATO vizează fiecare 30 de orașe și centre economice cele mai populate ale celeilalte, folosind între 5 și 10 focoase pe fiecare oraș, în funcție de dimensiunea populației. Rezultat: 85 de milioane de oameni morți și/sau răniți în alte 45 de minute. Integral: https://newsweek.ro

Alexei Navalny faces 15 more years in prison as new trial starts | Alexei Navalny | The GuardianJustiţia rusă îl somează pe Navalnîi să oprească IMEDIAT invazia din Ucraina  Disidentul rus Alexei Navalnîi a fost dus astăzi, din nou, în fața instanței pentru a răspunde pentru crimele de război făcute în ultima vreme….. Judecătorul a avut o atitudine prietenoasă, aproape rugătoare. În colțul ochilor experimentatului slujitor al justiției au apărut lacrimi când i-a zis „din suflet, vă rog, domnule Alexei, prieten drag, opriți invazia din Ucraina. Mor oameni acolo Sașa, oameni nevinovați, vă te implor, ascultă de un om bătrân care a mai văzut orori și vrea să le mai vadă” a spus judecătorul. Din păcate Navalnîi a rămas neclintit, țintuind cu privirea sa fixă de psihopat stema și steagul rusiei aflate în sala mare, deasupra capetelor instanței. Obligat de situație, judecătorul nu a putut decât să-i dea încă 17 ani de pușcărie și să se roage că totul se va termina cu bine. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »