Buna dimineata intr-o zi de marti, 12 aprilie! În ţară, vremea va deveni în general frumoasã, dar se va menţine rece pentru aceastã datã îndeosebi dimineaţa şi noaptea. Cerul va fi variabil, cu înnorãri temporare pe parcursul zilei în nordul, centrul şi estul ţãrii, dar numai izolat vor mai fi ploi slabe de scurtã duratã, iar în zona montanã, trecãtor fulguieli şi lapoviţã. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificãri mai ales ziua, la munte, dar şi în est, sud-est şi centru. Temperaturile maxime se vor încadra între 7 şi 17 gr, izolat mai ridicate în Oltenia pânã spre 19 gr, iar cele minime, în general, între -5 şi 5 gr. Noaptea se va produce brumã, local în nord-vest şi centru şi izolat în rest, iar în zonele joase, pe arii restrânse vor fi condiţii de ceaţã. In Bucuresti temperatura maximã va fi de 15 gr, iar cea minimã de 1…3 gr.
“6 ani de la tragedia Colectiv: zece miniștri ai Sănătății și un sistem sanitar în continuare la pământ … După 6 ani, încă mai așteptăm cu sufletul la gură să aflăm adevărul, așteptăm să aflăm cauza acestei întâmplări teribile și așteptăm pedepsirea celor responsabili de moartea a 65 de cetățeni și alți peste 100 care au suferit arsuri îngrozitoare și care duc pentru tot restul vieții calvarul tragediei. Cel mai mult însă așteptam schimbarea… schimbarea și siguranța că această tragedie nu se va mai repeta. Această catastrofă a reprezentat un lanț de greșeli, inacțiune și oportunism din partea tuturor actorilor implicați. Toți participanții, de la șefa serviciului autorizări comerciale din primărie, la pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență, până la proprietarii clubului de noapte, directorul firmei de artificii, chiar și primarul de sector, ar fi trebuit să reprezinte, în rolurile lor, organe de analiză a riscurilor, de verificare, control și, în ultimă instanță – de avertizare a pericolului eminent. Calea aleasă de acești reprezentanți a fost însă să tacă, să își diminueze responsabilitatea și să închidă ochii sperând că nu vor exista oportuniști care să abuzeze de acest sistem mult prea putred. Tragedia Colectiv a dezvăluit atât neputința unui sistem de a opri această catastrofă cât și incapacitatea de a-l gestiona. Insuficiența numărului de ambulanțe, sosirea lor și a pompierilor după lungi minute asurzitoare, zeci de oameni cu arsuri care ar fi putut fi vindecați și alții care au murit din cauza infecțiilor nosocomiale căpătate în spitale… toate sunt imprimate în memoria noastră “colectivă” pe vecie….. De atunci, am consemnat zece miniștri ai sănătății care s-au succedat. Sistemul sanitar din România este în continuare la pământ, administrat în mod neglijent și lipsit de transparență. Numărul de persoane care suferă arsuri medii și mari se ridică la aproximativ 1.500 în fiecare an, iar în România nici acum nu avem suficiente centre de tratare sau recuperare pentru pacienții care suferă arsuri grave. De departe, corupția este în continuare cea mai cunoscută epidemie la toate nivelurile guvernării românești, care pare imposibil de stopat. Oamenii împotriva cărora am protestat în stradă zile în șir sunt și acum în Parlament, iar primarul căruia, cu toții, în același glas, i-am cerut demisia este acum primar din nou, într-un alt sector din București. Tragedia noastră “colectivă” de astăzi este că România nu este pregătită nici acum să prevină sau să gestioneze un incident de asemenea amploare, că sistemul judecătoresc nu are puterea de a-i pedepsi pe cei vinovați nici după 6 ani, și că noi, românii, am ajuns deziluzionați în procesul democratic și am renunțat la exercitarea dreptului de vot…..” Integral: https://ziare.com
“Asaltul medicamentelor asupra televizoarelor. În medie, una din 3 reclame la TV te trimite la farmacie În cazul unor televiziuni cunoscute, ponderea reclamelor la medicamente din volumul total de publicitate depășește chiar 50% și poate atinge chiar 70%. ….. Speranțele pentru sănătatea românilor există în fiecare seară la televizor. În fapt, nu există calup publicitar TV, indiferent de ora de difuzare, în care să nu fie inserată măcar o reclamă la un medicament, un supliment alimentar, o rețea de farmacie. De ani buni, dar mai cu seamă în ultimii doi ani de pandemie, asistăm la un veritabil bombardament dezlănțuit de producătorii și distribuitorii de medicamente asupra publicului consumator. De parcă românii au devenit dintr-odată suferinzi și au nevoie de ajutor pentru a scăpa de durerile de stomac, de colonul iritabil, de hemoroizi, de afecțiuni ale plămânilor, inimii, prostatei, lista e lungă. …. În primele trei luni ale acestui an, cele 64 de televiziuni monitorizate de compania Kantar Media au înregistrat 1.301.307 difuzări pentru reclamele comandate de companii din domeniu farmaceutic (medicamente OTC, suplimente alimentare, dispozitive medicale, rețele de retail farmaceutic, servicii și aparatură medicală). ….Acest volum de reclame este mai mare cu 17,5% față de cel din aceeași perioadă a anului trecut. Iată că într-o perioadă mai relaxată sub aspect medical (pandemia pare stopată), dar tensionată de războiul din Ucraina, inflație, criza energetică, bombardamentul reclamelor farmaceutice este mai mare decât în urmă cu un an, în plină pandemie, când abia începuse campania de vaccinare anti-COVID. Volumul de 1,3 milioane de reclame din domeniul farmaceutic, difuzate în primul trimestru al acestui an, reprezintă 34% din totalul reclamelor care au apărut pe micile ecrane. …. Zdrovit, compania poloneză de distribuție de suplimente alimentare, a comandat cel mai mare număr de difuzări pentru brandurile sale: 343.827. Este liderul incontestabil pe această categorie. Dacă admitem că durata medie a unui spot TV a fost de 30 de secunde, puse cap la cap, reclamele difuzate de Zdrovit au însumat 119 zile… în primele trei luni ale anului. La mare distanță se află Naturpharma Products din Bulgaria (90.298 de difuzări), multinaționalele Reckitt Benckiser (86.030), GlaxoSmithKline (67.617), Sanofi (56.291) și producătorul autohton Biofarm (51.085). În total, au fost 124 de companii care „au mitraliat” reclame cu mesaje din domeniul farmaceutic, în primul trimestru al acestui an, ajungând la 1,3 milioane de difuzări…..” Integral: https://www.libertatea.ro
“S-adenozilmetionina, folosită în suplimentele alimentare „pentru sănătate”, conține molecule toxice Substanța comercializată online pentru a ușura o serie de afecțiuni ale articulațiilor și ale ficatului și pentru a promova starea de bine nu trebuie folosită. Un grup internațional de biologi a avertizat că un supliment alimentar vândut în Marea Britanie ar putea fi toxic și nu ar trebui utilizat până când nu se va demonstra că este sigur.…. S-adenozilmetionină, o substanță folosită în suplimentele alimentare „pentru sănătate”, conține molecule toxice, spun cercetătorii. Substanța comercializată online pentru a ușura o serie de afecțiuni ale articulațiilor și ale ficatului și pentru a promova starea de bine nu trebuie folosită. Un grup internațional de biologi a avertizat că un supliment alimentar vândut în Marea Britanie ar putea fi toxic și nu ar trebui utilizat până când nu se va demonstra că este sigur. Echipa, de la universitățile din Manchester și Kyoto, a raportat săptămâna trecută că suplimentul – cunoscut sub numele de SAMe – se poate descompune în interiorul organismului în substanțe care provoacă o gamă largă de probleme medicale, inclusiv leziuni renale și hepatice Prescurtare de la S-adenozilmetionină, SAMe este comercializat online în Marea Britanie ca un agent care poate ajuta o serie de afecțiuni, inclusiv articulații și boli hepatice, și poate promova bunăstarea emoțională…..„Această descoperire a venit din senin”, a declarat Fustin săptămâna trecută. „Când am administrat suplimentul șoarecilor, ne așteptam ca aceștia să devină mai sănătoși. Dar, în schimb, am constatat contrariul. Am descoperit că, atunci când SAMe se descompune în organism, produce molecule foarte toxice, inclusiv adenină, care provoacă gută, boli de rinichi și boli de ficat.”…” Integral: https://alephnews.ro
“Banca Mondială evaluează că economia României va crește mult sub așteptări. Un război prelungit în Ucraina va agrava sărăcia …..Banca Mondială prognonează că inflaţia din România va atinge în acest an 9,8%, după 5,1% în 2021, potrivit unei actualizări a prognozelor economice pentru regiunea Europa şi Asia Centrală, publicată duminică. Instituția internațională a menţionat că inflaţia a ajuns în ianuarie la 8,4%, reflectând creşterile de preţuri, precum cele ale energiei. Bugetul pe anul 2022 este construit pe o creștere economică de 4,6% și o inflație medie anuală de 6,5%. Pentru 2023, Banca Mondială a îmbunătăţit estimarea privind creşterea economiei româneşti cu 0,3 puncte procentuale, la 4,1%, în timp ce pentru 2024 este anticipat un avans al PIB de 4,3%. „Soliditatea redresării va depinde de evoluţia noilor variante de Covid-19 şi de severitatea ostilităţilor din regiune. Capacitatea României de a absorbi fondurile UE va fi esenţială pentru un proces de redresare durabil, verde şi incluziv”, se arată în raportul Băncii Mondiale. …. Se preconizează că sărăcia va scădea la nivelul de dinainte de criză până în 2024. Cu toate acestea, creşterea preţurilor la alimente şi energie şi scăderea veniturilor din remiteri ar putea însemna un proces mai lung de recuperare pentru segmentele vulnerabile ale populaţiei în comparaţie cu altele, în următorii ani. Un război prelungit în Ucraina duce la o agravare a sărăciei pe termen scurt, se mai arată în raportul Băncii Mondiale. ” Integral: https://www.libertatea.ro
“Cât de pregătită era România pentru noua realitate, a energiei scumpe și a războiului? …. După mărime, să ne uităm un pic la structură și să observăm că jumătate din cifra de afaceri din România este realizată de cele mai mari 1.000 de companii. 1.000 din totalul de 600.000 de companii din țară sunt responsabile pentru jumătate din activitatea economică! Dacă ne uităm doar la primele 20 de companii din țară vom înțelege și mai multe: acestea singure concentrează 15% din totalul cifrei de afaceri la nivel național, aproape 200 de miliarde de lei. Cu alte cuvinte, fiecare al șaptelea leu facturat în România aparține primelor 20 de companii. Dintre aceste firme, 6 sunt din sectorul energiei, 3 sunt din industria auto (inclusiv cei doi constructori de automobile, Renault și Ford), 9 sunt mari retaileri (unul dintre ei este retailer online), 1 este din domeniul comunicațiilor și 1 este cel mai mare producător din industria tutunului…… 150 de miliarde de lei reprezintă cifra de afaceri din comerțul „mare” românesc, cea mai importantă ramură a economiei, incluzând și marile lanțuri de benzinării și marii vânzători de țigări, ceea ce face din această ramură cea mai importantă din economie. Comercianții încasează cam unul din cinci lei din totalul banilor încasați de către marile firme din România. 51 de miliarde de lei este incredibila cifră la care au ajuns afacerile marilor magazine alimentare:…. Energia era a treia cea mai importantă ramură a economiei noastre, cu o cifră de afaceri cumulată de 80 de miliarde de lei pentru cei mai mari 20 de jucători din 2020. Dintre aceștia, austriecii de la OMV Petrom, cu 15 miliarde de lei, sunt a doua firmă românească după mărimea cifrei de afaceri. Topul marilor companii energetice include cei mai importanți trei producători de electricitate, pe cei doi producători de gaze naturale, transportatorii de electricitate și gaze, toți marii furnizori, marii prelucrători de țiței, dar și producătorul și distribuitorul de energie termică din Capitală. Dacă topul respectiv s-ar realiza astăzi, pe locul doi ar fi Hidroelectrica, aflată abia pe locul 7 în 2020, cu o triplare a cifrei de afaceri de la an la an, ceea ce indică rapiditatea cu care au crescut veniturile celui mai mare producător de electricitate. Sau mai exact indică nivelul de pervertire a pieței la care s-a ajuns din cauza deciziei statului român de a sparge producția de electricitate după tipul de energie produsă. O altă schimbare majoră care s-a produs în 2021 este trecerea energie pe locul al doilea ca mărime a cifrei de afaceri a marilor companii. Pentru că 2021 a dublat aproape cifra de afaceri din domeniu……Abia jumătate (25 de miliarde de lei) din cifra de afaceri a giganților comerțului alimentar este ceea ce aduc laolaltă giganții celui mai dinamic sector din economie, IT și comunicații, iar trei sferturi din această sumă vine de la marii operatori de rețele de comunicații mobile fixe:…..Cel mai mare producător din agricultură abia atinge 850 de milioane de lei ca cifră de afaceri, iar totalul primilor 20 de producători agricoli nu depășește 10 miliarde de lei cifră de afaceri…..Cu mult mai puțin decât cifra de afaceri cumulată a primilor trei traderi de cereale ( peste 12 miliarde de lei):….Ceea ce impresionează este, însă, industria băuturilor, una dintre cele mai performante din țară:….Producătorii de medicamente abia depășesc 3 miliarde de lei ca cifră de afaceri cumulată, în vreme ce marii distribuitori de medicamente ating un nivel de șase ori mai mare, de peste 20 de miliarde de lei. Adică aceștia vând cu predilecție medicamente importante. Le vând, în spitale, dar și în marile rețele de farmacii, unde se încasează anual peste 10 miliarde de lei. Cât privește marile clinici private de sănătate, aceastea sunt la nivelul unei cifre de afaceri cumulate de 3,6 miliarde de lei. Sunt, deci, cât se poate de departe de acoperirea golului rămas din învechirea și degradarea spitalelor de stat…..Și dacă am început această analiză observând că jumătate din cifra de afaceri la nivel național se realizează doar de către primele 1.000 de companii din totalul celor 600.000 la nivel național, să o încheiem observând că tot aproape jumătate (43%, mai exact) se datorează Bucureștiului și Ilfovului:…. Tot la capitolul uimiri, să remarcăm și faptul că guvernul a dat întâi economia (și mai apoi doar energia) țării pe mâna baronului liberal de Mehedinți, adică județul cu cea mai mică cifră de afaceri, doar 3,5 miliarde de lei… Și acum să revenim la întrebarea din titlu. Este România pregătită să facă față unor șocuri complexe, precum cel de astăzi? Prima observație ține de faptul că avem două dependențe periculoase: concentrarea a jumătate din volumul total al afacerilor la un grup de doar 1.000 de companii și concentrarea în proporții similare a volumului de afaceri în zona București-Ilfov. A doua observație ține de ponderea prea mare a comerțului în detrimentul industriei, ceea ce indică, pentru un stat înzestrat din plin cu resurse naturale, o lipsă de maturizare și de sofisticare a economiei. Și este, fără îndoială, o mare vulnerabilitate: dacă nu reușești să procesezi intern ceea ce scoți din pământ, s-ar putea să fii blocat de paralizarea comerțului internațional sau de scumpirea transporturilor de marfă. A treia observație ține de insuficienta dezvoltare a două industrii esențiale în perioade de reducere a globalizării: cea alimentară și cea farmaceutică….” Integral: https://spotmedia.ro
“Deficitul comercial al României a crescut cu 1,5 miliarde de euro în primele două luni și a ajuns la 4,58 miliarde Deficitul balanței comerciale a României a fost de 4,58 miliarde de euro în primele două luni din acest an, în urcare cu 1,5 miliarde de euro decât cel înregistrat în perioada 1 ianuarie – 28 februarie 2021, arată datele Institutului Național de Statistică (INS). Exporturile s-au ridicat la 13,8 miliarde de euro, în vreme ce importurile au ajuns la 18,39 miliarde de euro. Exporturile au urcat cu 23,4% în primele două luni, iar importurile au crescut cu 28,9%, conform datelor. Valoarea schimburilor cu restul statelor Uniunii Europene s-a ridicat la 10,009 miliarde de euro la expedieri și 12,976 miliarde la introduceri în țară. …. Cele mai importante categorii sunt: maşini şi echipamente de transport (43,2% la export şi 32,8% la import) şi alte produse manufacturate (31,6% la export şi 29,1% la import)….” Integral: https://www.libertatea.ro
“Opinie Dragoş Damian, Terapia Cluj: Congresele politicienilor şi fabrica de tractoare de la Arad, fabrica de zahăr de la Luduş şi fabricile de ulei de floarea soarelui. România de mâine Dupa ce razboiul se va termina regulile jocului se vor schimba, nimic nu va mai fi asa cum suntem obisnuiti. O sa avem o noua cortina de fier langa granita noastra, unde se vor ciocni cei doi giganti economici Vestul si Estul, care vor lupta pentru dominatie si resurse, adica energie, chimie, aparare si, in primul rand, mancare. Exact domeniile care vor genera crestere economica in viitor. Nimic nu va mai fi ca inainte. De-globalizare si trecerea la “mini-economii” regionale, lanturi de aprovizionare scurte, reshoring, scumpiri si disparitii de materii prime si materiale, deficit enorm de forta de munca in toate sectoarele. Mai grav poate, este posibil ca anumite sectoare inovative sa incetineasca, cine va mai fi interesat de digitalizare, automatizare sau energie verde cand problemele ecomomiei viitorului sunt deficitele produselor de baza? Nici o prognoza pentru nici o tara nu se va mai adeveri pentru ca mecanismele economice sunt in schimbare….. Romania nu are o economie solida, industriala, ne bazam pe servicii si importuri. Exact domeniile care mustesc de evaziune fiscala si munca negru. Daca Romania nu intra in criza in 2022 atunci sigur va intra in 2023 cand vin la scadenta mare parte din datoriile pe care le facem acum. Ne mintim daca spunem ca PNRR ne ajuta, degeaba avem miliarde daca nu avem muncitori si echipamente care sa construiasca toata infrastructura rutiera si medicala din planuri. Sansa noastra este sa preluam o parte din fabricile care se vor muta inapoi in Europa din Asia. Sansa noastra este industrializarea, cu tot ce inseamna ea. Stie cineva ca se construieste o noua fabrica de tractoare langa Arad, i-a laudat si incurajat cineva pe oamenii de acolo? I-a intrebat daca au destui muncitori? Stiti ca se inchide inca o fabrica de zahar? Cate fabrici de ulei de floarea soarelui ne planificam sa mai construim daca vedem in asta o oportunitate, si cati politicienii le-au vizitat pe cele existente, sa le multumeasca ca inca stau in picioare?.… Avem nevoie de politicienii onesti care sa recunoasca marile noastre vulnerabilitati, administratia publica, educatia si sanatatea si sa opreasca jaful, nepotismul si incompetenta care obliga oamenii tineri si destepti sa plece din tara. Avem nevoie de politiceni-economisti, care sa treaca din logica taxei de solidaritate, a amnistiilor fiscale si mai ales a asistentei sociale si a pomenilor electorale in cea a locurilor noi de munca….” Integral: https://www.zf.ro
Valeriu Nicolae: “M-au omorât politicienii noștri cu partidele lor de !$$!@$!@$*!_$!. De fiecare dată când își căsăpesc liderul, mătrășenia e prezentată ca o dovadă că partidul e viu plin pe la guriță rău, rău de democrație. Mafia siciliană e mai democratică decât partidele noastre. Să zici că Rareș Bogdan, Flutur, Bode și Ciucă sunt parte a unui partid viu și democratic e ca și cum ai zice că linsul în cur este regim sănătos fără gluten. Ieri, Ciucă, da mă, Ciucă, hoțomanul plagiator a vorbit despre onoare și demnitate mulțumind lui Papagalache, Securicilache, Plagilache și Pupincurache care stăteau drepți sau cu mâna pe inimioare lăngă sau în spatele lui. Și a mai zis Papagalache Bogdan una – cică Robo nu a venit la congres că e ocupat și are 5-6 întâlniri pe zi. M-am uitat pe agenda de la Cotroceni – canci – Robo nu era în priză. Între 24 martie și azi 11 aprilie pe agenda lui Robo au fost în total 5 întălniri – adicălea o exagerare de doar 18 de ori a istericului cu batistuță….” Sursa: https://www.facebook.com
“Centrul Național de Interceptare a Comunicațiilor din cadrul SRI, vizat de o decizie CCR/ Își mai poate continua sau nu activitatea? Explicațiile ministerului Justiției A fost agitație maximă în sistemul de justiție și în cadrul serviciilor de informații după ce Curtea Constituțională a dat publicității, săptămâna trecută, motivarea deciziei din februarie 2022, prin care a fost declarată neconstituțională legea pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr 6/ 2016. Această OUG, care le dădea ofițerilor de informații dreptul de a efectua acte de cercetare penală, fusese deja declarată neconstituțională (o sintagma din oug) încă de acum șase ani, însă problema nou apărută este că și legea care ar fi trebuit să îndrepte ordonanța a fost, la rândul ei, declarată neconstituțională. Mai mult, din motivarea CCR s-ar putea înțelege că însuși Centrul Național de Interceptarea a Comunicațiilor din cadrul SRI funcționează cu încălcarea Constituției, deoarece a fost înființat prin hotărâre CSAT, și nu prin lege adoptată de Parlament. CCR subliniază în decizia din februarie 2022 că problema n-a fost reglementată, deși a fost semnalată încă de acum șase ani, la precedenta decizie a Curții. Pe de altă parte, unii magistrați consultați de G4Media.ro susține că CCR nu are dreptul potrivit legii, să analizeze hotărâri CSAT, doar legi sau ordonanțe de urgență. Ministrul Justiției susține, într-un răspuns pentru G4Media.ro, că decizia CCR din februarie vizează doar anumite paragrafe din lege, în timp ce altele, care ar permite continuarea activității CNIC, au fost declarate constituționale. Dacă Centrul Național de Interceptare a Comunicațiilor n-ar mai avea bază legală, ar însemna că din momentul publicării deciziei în Monitorul Oficial, SRI n-ar mai avea bază legală pentru a efectua orice tip de interceptări, inclusiv în dosare sensibile de siguranță națională, terorism etc. Nu e clar în acest moment dacă CNIC își poate continuare fără riscul ca toate interceptările efectuate de acum încolo să fie invalidate în instanță. În plus, nici interceptările din dosarele aflate acum pe rolul instanțelor nu e clar dacă vor fi înlăturate sau nu din dosare…..” Integral: https://www.g4media.ro
“Previziunile economice sumbre ale Băncii Mondiale. Țara care va fi o ”victimă colaterală” a războiului din Ucraina …. Întreaga regiune este afectată de consecinţele economice ale acestu război, lansat de către Vladimir Putin la 24 februarie, care a determinat peste patru milioane de ucraineani să fugă în Polonia, România şi Republica Moldova şi care a condus la o scumpire puternică a cerealelor şi energiei. BM estimează o scădere cu 4,1% a PIB-ului în 2022 al tuturor ţărilor emergene şi în dezvoltare din Europa şi Asia Centrală, în contextul în care preconiza, înainte de război, o creştere 3%. Situaţia este mai gravă ca cea cauzată de pandemia covid-19 în 2020 (-1,9%). Numai PIB-ul Europei de Est ar urma să scadă cu 30,7%, în contextul în care înaintea invaziei ruse BM estima o creştere de 1,4%. ”Rezultatele analizei noastre sunt foarte sumbre”, a subliniat duminică, într-o conferinţă telefonică Anna Bjerde, vicepreşedinta BM însărcinată cu Europa de Est….. Creșterea nivelului sărăciei Alt subiect de îngrijorare, relevă BM, este creşterea nivelului sărăciei. Proporţia populaţiei care trăieşte cu 5,50 dolari pe zi urmează să crească de la 1,9% în 2021 la 19,8% în 2022, potrivit calculelor BM. În elaborarea acestor previziuni, BM a luat drept ipoteză o continuare a războiului timp de încă ”câteva luni”. Însă banca recunoaşte că aceste previziuni au ”o incertitudine mare” şi o necunoscută – impactul real al războiului asupra zonei euro. Astfel, BM a luat în calcul şi un scenariu mai pesimist, al unui impact mai puternic asupra zonei euro, unei escaladări a sancţiunilor şi unui şoc al încrederii financiare. În acest scenariu, PIB-ul regiunii s-ar contracta cu 9% – aproape dublu faţă de cele 5% din timpul crizei financiare mondiale din 2009 şi cu mult mai mult decât recesiunea de 2% indusă de pandemia covid-19 în 2020, potrivit BM….” Integral: https://ziare.com
“Dar eu de ce nu am făcut bani? Eu de ce nu am ajuns director?……Cei care la Revoluţie au avut 18-25 de ani şi care acum au 50-57 de ani şi care nu au ajuns patroni, oameni de afaceri, antreprenori, manageri, directori, lideri de partid sau nu au plecat în afară cu primul val sunt frustraţi şi măcinaţi de câteva întrebări: eu de ce nu am făcut bani, eu de ce nu am ajuns director, eu de ce nu am avut noroc şi alţii au avut? Ei pot să accepte că cei care aveau 35-45-50 de ani la Revoluţie au făcut parte din partid, au fost securişti, au avut părinţii securişti, au fost acolo când s-a împărţit prada au făcut bani, dar nu pot să accepte că cei din generaţia lor, cei cu care au fost ei colegi, cei cu care ei s-au jucat, cei pe care îi ştiu personal au reuşit mai bine ca ei…. Foarte mulţi şi-au pus speranţa în USR, de aceea au votat masiv cu acest nou partid răsărit de nicăieri, dar acum au ajuns să fie extrem de dezamăgiţi. Nu pot accepta că Iohannis a adus PSD la guvernare, când „eu l-am votat pe Iohannis, care era împotriva PSD-ului”….La 50-55 de ani sau chiar 45 de ani, posibilităţile de promovare sunt extrem de reduse. Dacă vreau să mă mut într-o altă companie, fetele de la HR, care sunt urâte de toată lumea, nici nu se uită la CV-ul meu, pentru că deja sunt catalogat ca fiind pensionar. ….În străinătate nu mai pot să merg pentru că sunt deja bătrân iar posibilităţile de angajare sunt destul de reduse. Poate în construcţii sau şofer pe tir. Multinaţionalele, care au format după 2000 o întreagă generaţie, au ajuns acum să fie urâte pentru birocraţia corporatistă pe care au implementat-o, pentru regulile pe care le-au adus, pentru organigramele care nu mai permit promovări decât dacă eşti văzut bine de şefi. …. Foarte mulţi se confruntă cu aceste frustrări care cresc tot timpul pe măsură ce văd că România nu se schimbă şi ei se afundă în această mlaştină românească, din care nu au cum să iasă. În afaceri nu mai pot să intre că nu au bani şi să acceadă într-o poziţie superioară la job nu se poate. Veţi vedea că din ce în ce mai mulţi români tineri, să zicem, devin tot mai nervoşi şi încep să se regăsescă în comportamentul celor de la AUR, unde George Simion se ia la bătaie cu cei de la PNL, PSD şi USR. Dacă mâine s-ar face un referendum între capitalismul pe care ei l-au ratat şi un comunism al timpurilor noastre, s-ar putea ca votul să fie o surpriză.” Integral: https://www.zf.ro
“Fostul director al CIA a descifrat tactica lui Putin: Ce captură vrea să facă în noul plan B VIDEO ….”Să facem o analiză la ce s-a întâmplat în realitate. Ceea ce vedem, efortul inițial al trupelor rusești din nordul Kiev-ului, care au venit dinspre Cernobîl și din estul Rusiei spre Kiev au fost oprite de Ucraina, iar armata sa a trecut la contraatac. Forțele ruse s-au retras, iar campania s-a terminat aici. În schimb, ele au încercat în sud, să înainteze spre Odesa, un port major de la Marea Neagră. Dar ucrainenii au stopat ofensiva la Nikolaev”, apreciază generalul Petraeus în interviul de la postul de televiziune american CNN…..Trupele ruse vor înainta dinspre Mariupol spre nord, iar cele din estul orașului Harkov vor coborî spre sud, în Donbas. Ceea ce vor să facă este să înconjoare regiunea și să atace forțele ucrainene care se găsesc la Kramatorsk și Sloviansk”….. ”Acum, concentrarea armatei ruse este sud-estul Ucrainei. Și ceea ce se vrea, este ca de 9 mai, să consemneze succesul și să sărbătorească Ziua Victoriei din cel de-al Doilea Război Mondial”, a spus Petraeus. Și planul este clar, apreciază generalul. Putin vrea să pună stăpânire pe Donbas și pe regiunea sudică din Ucraina, pentru a avea un coridor de legătură cu Crimeea, peninsula anexată în 2014 de Moscova.” Integral: https://ziare.com
“Serbia s-a înarmat cu un sistem antiaerian din China. Țările occidentale sunt îngrijorate …. Livrarea de armament deasupra teritoriului a cel puţin două state membre NATO, Turcia şi Bulgaria, a fost considerată de experţi ca o demonstraţie a extinderii tot mai mari a Chinei la nivel global. Deşi Serbia a votat în favoarea rezoluţiilor ONU, care condamnă atacurile sângeroase ale Rusiei în Ucraina, a refuzat să se alăture sancţiunilor internaţionale împotriva Moscovei sau să critice, în mod direct, atrocităţile comise de trupele ruseşti în această ţară. Înarmarea Serbiei ridică semne de îngrijorare în Occident. În secret, Belgradul a primit din China un sofisticat sistem antiaerian chinezesc, în contextul în care Occidentul este îngrijorat că o acumulare de arme în Balcani în perioada războiului din Ucraina ar putea ameninţa pacea fragilă din regiune, relatează agenţia de presă AP. Şase avioane de transport Y-20 ale forţelor aeriene chineze au aterizat pe aeroportul civil din Belgrad, transportând, se pare, sisteme de rachete sol-aer HQ-22 pentru armata sârbă…. Încă din 2020, oficialii americani au avertizat Belgradul împotriva achiziţionării de sisteme antiaeriene HQ-22, a căror versiune de export este cunoscută sub numele de FK-3. Aceştia au spus că, dacă Serbia doreşte cu adevărat să adere la Uniunea Europeană şi la alte alianţe occidentale, trebuie să îşi alinieze echipamentele militare la standardele occidentale. Sistemul de rachete chinezesc a fost comparat, pe scară largă, cu sistemele americane Patriot şi cu sistemele ruseşti de rachete sol-aer S-300, deşi are o rază de acţiune mai mică. Serbia va fi primul operator de rachete chinezeşti din Europa….” Integral: https://alephnews.ro
“Cîțu, recompensat pentru activitatea în PNL. A primit o vestă și o mătură…. Chiar în tipul congresului economistului cu studii în Statele Unite i s-a oferit o mătură și o vestă reflectorizantă pentru a putea curăța de pe urma politicienilor care au fost la congresc. PNL trebuie să-și păstreze imaginea de partid civilizat, de aceea e important să aibă un om care să strângă după delegați chiștocurile aruncate pe jos, ambalajele de napolitate și șervețelele cu care și-au șters mucii și lacrimile de bucurie când l-au ales pe noul lor șef, Nicolae Dănciucă. Fostul premier, fostul președinte al PNL și viitor fostul șef al Senatului Florin Cîțu le-a mulțumit în lacrimi colegilor pentru oportunitatea oferită și i-a întrebat dacă, în memoria vremurilor trecute, i se mai dă voie măcar o dată să-l lingă pe mână pe Klaus Iohannis. A primit asigurări că poate va fi sunat pe acest subiect, să țină telefonul încărcat.” Integral: https://www.timesnewroman.ro
“Lăsați gazul să curgă! …. Începând cu Strategia Enenrgetică a Federației Ruse, eraborată în 2011, în care se spune clar că Rusia trebuie să achiziționeze acțiuni sau să devina acționar majoritar în cât mai multe companii energetice europene și cu Doctrina Gerasimov în care se spune că războiul hibrid este mai eficient și că acesta trebuie să cuprindă și o componentă energetică, Federația Rusă și-a consolidat ceea ce numim „cleștele energetic”, adică și-a mărit posibilitatea de a influența politicile membrilor UE. De asemenea componentele „cleștelui energetic”, North Stream I și II pe latura nordică (doiul fiind terminat dar nepus în funcțiune) și Turk Stream și Blue Stream pe latura sudică au ocolit Ucraina, creindu-i destule probleme economice. Totuși prin Ucraina treceau conducte cu capacitatea de transport al gazului rusesc către vest de 148 miliarde mc / an. North Stream I și II au o capacitate de 110 miliarde de mc / an iar Trurk Stream și Blue Stream adunate, aproape 35 miliarde mc / an. Se știe că zilnic Europa importă gaz în valoare de aproape un miliard de euro, bani ce finanțează crimele și genocidul noii armate roșii. Atacul asupra Ucrainei a determinat o schimbare a politicii energetice a UE…..Dacă ne uităm că Ucraina deține rezerve energetice (locul 1 în Europa la uraniu) sau alte metale care o clasează pe locul patru în lume este foarte posibil ca motivul comportamentului agresiv manifestat de Kremin să fie dorința de a monopoliza măcar regional o parte din acestea. (
“Romania, intre Portugalia si Letonia ca PIB/locuitor… România s-a situat anul trecut pe locul 22 din cele 27 de state membre UE în ceea ce privește PIB/locuitor, potrivit datelor semnal publicate de Eurostat. Cu 73% din media europeană consemnată pentru 2021, am depășit Letonia (71%), Croația (70%), Slovacia (68%), Grecia (65%) și Bulgaria (55%). Imediat deasupra noastră figurează Portugalia (74%), Ungaria (76%) și Polonia (77%). Cele mai mari valori ale PIB/locuitor la paritatea puterilor de cumpărare standard (pcs, adică ajustat cu nivelul prețurilor din fiecare țară, pentru a permite o comparație corectă a puterilor de cumpărare), s-au înregistrat în Luxemburg (277%) și Irlanda (221%), dar aceste țări au situații particulare. În Luxemburg lucrează un număr relativ mare de cetățeni rezidenți din statele înconjurătoare, care contribuie la PIB și ale căror cheltuieli de consum sunt înregistrate în țara de origine. Irlanda beneficiază de prezența unor multinaționale de top care dețin drepturi intelectuale și de mutarea sediului unor companii ca urmare a Brexitului. Dintre celelate state occidentale, Danemarca (133%) și Olanda (132%) trec pragul de 130%, urmate de Suedia (123%), Belgia (122%) și Austria (121%), situate peste cota de 120%. Sub care figurează Germania (119%), cea mai mare economie a Zonei Euro (zonă aflată la 106% din media UE), la o distanță semnificativă de Franța (104%) sau Italia (95%)….” Integral:
“Amanarea ratelor la credite nu mai ajuta la nimic, dimpotriva …. Amanarea ratelor la credite nu-i ajuta cu nimic pe cei cu credite cu dobanda variabila indexata la ROBOR. Dimpotriva, ar putea sa le cauzeze si mai multe probleme mai tarziu, cand vor trebui sa plateasca o rata si mai mare decat in prezent. In perioada pandemiei coronavirusului, amanarea ratelor a avut sens, in primul rand pentru cei care nu mai aveau de lucru sau cu venituri in scadere puternica, din cauza izolarii. Dupa iesirea din carantina si revenirea treptata a economiei, oamenii si-au reluat lucrul si plata ratelor. Acum, situatia este total diferita. Seful PSD, Marcel Ciolacu,
“BREAKING Consiliul Rectorilor cere ca universitățile să acorde titlurile de doctor, în locul Ministerului Educației. Plus: rectorii susțin o lege nouă, separată, “a Învățământului Superior”, pe baza proiectului România Educată Consiliul Rectorilor cere Guvernului ca universitățile din România să fie cele care acordă titlurile și diplomele de doctor, în locul Ministerului Educației. Hotărârea de a solicita oficial mutarea de la Minister la universități a deciziei privind acordarea doctoratelor a fost luată în cadrul reuniunii CNR din acest weekend, potrivit “rezoluției” semnate de președintele interimar al forului, Dan Cașcaval. ….Cererea ca universitățile să fie cele care decid acordarea titlurilor de doctor vine în contextul controverselor cu privire la doctoratul deținut chiar de premierul Nicolae Ciucă. Acesta este acuzat că a plagiat în teza sa de doctorat “în cel puțin 42 de pagini din totalul de 138”, potrivit unei
“Clima: Mai puţine călătorii cu avionul, între adevăr şi tabu (AFP) …. COVID-19 a redus cu o treime numărul pasagerilor aerieni în 2020, însă companiile şi aeroporturile mizează pe o redresare într-un ritm puţin sub nivelul de dinainte de criză, pentru a ajunge la 10 miliarde de călători aerieni la nivel mondial până la jumătatea secolului, faţă de 4,5 miliarde în 2019. Provocarea pentru acest sector va fi neutralizarea impactului său asupra climei până în 2050, aşa cum s-a angajat, continuând să satisfacă o cerere generată de ascensiunea clasei de mijloc, în special în Asia. Pentru a face acest lucru, se bazează pe combustibili durabili şi alte inovaţii (avioane cu hidrogen, control aerian optimizat etc), relatează AFP preluată de Agerpres. Potrivit unora, este doar o înşelătorie. “Este iresponsabil să mizezi totul pe aeronave ecologice şi pe inovaţiile tehnologice“, a rezumat Greenpeace France, cerând oficialilor “să se ocupe de reglementarea necesară a traficului aerian“….. La începutul lunii martie, şi ONG-ul Transport&Mediu a cerut limitarea sau reducerea călătoriilor, în special a călătoriilor de afaceri, prin impozitarea mai mare a sectorului şi prin includerea legăturilor aeriene extracomunitare în cotele europene de emisii (ETS). Aceste emisii pe distanţe lungi nu sunt contabilizate astăzi de nici o ţară, este de acord Oliver del Bucchia, preşedintele asociaţiei Aero Decarbo. Acest colectiv de ingineri aeronautici militează pentru stabilirea unui “buget de carbon” global care să nu fie depăşit pentru transportul aerian, proporţional cu 2,56% din contribuţia sa la emisiile de dioxid de carbon din 2018. “Temperatura în 2050 nu va depinde de ceea ce vom emite în 2050, ci de ceea ce vom fi emis deja până în 2050 “, spune el…..Dar cum rămâne cu acceptabilitatea de către călători, pe lângă creşterea previzibilă a preţurilor biletelor pentru finanţarea “revoluţiei ecologice” a transportului aerian?…” Integral:
“De ce noul „Război Rece” nu poate fi oprit și ar putea fi mult mai periculos decât cel vechi….. Rareori o „mare putere” a pierdut atât de mult într-un timp atât de scurt ca Rusia: decuplată în mare măsură de economia mondială, în declin economic și social, disprețuită din punct de vedere militar și disprețuită politic de comunitatea internațională pentru războiul său brutal. În acest timp, Occidentul este mai unit decât a fost de decenii, scrie Sigmar Gabriel, fost ministru de externe și președinte al SPD, președintele „Podul Atlanticului”, în
“Russkiy Mir sau lumea „multipolară, justă și democratică”…..Îmi aduc aminte cum, fix cu o lună înainte ca Vladimir Putin să dea ordinul ca armata sa să invadeze Ucraina, un amiral german, Kay-Achim Schönbach, a stârnit un adevărat scandal după ce a declarat la o dezbatere organizată de un think-tank din India, ceva de genul: „Ceea ce își dorește cu adevărat (Vladimir Putin, n.m.) este respect…..Având în vedere antecedentele lui Vladimir Putin (Cecenia, Georgia, Crimeea și Donbass-ul, Siria etc.) și toate informațiile strânse cu mare cheltuială de serviciile occidentale de informații, dar și cele publice, cu greu poate fi înțeles și tolerat un înalt comandant militar care face o astfel de declarație, fie și într-un cadru semi-oficial. Dar nu a fost nici pe departe acesta un caz singular….. Iată însă că, brusc, din 2014 Vladimir Putin a decis că „Russkiy Mir” trebuie să treacă la nivelul următor și, dintr-o ideologie care a alimentat preponderent propaganda rusă, să devină o temă aplicată; iar scena aleasă pentru o primă confruntare cu Occidentul a fost Ucraina. Cum a răspuns la această provocare Occidentul în 2014? Păi, cu mare prudență: s-a creat „Formatul Normandia”, în care Angela Merkel și Francois Hollande, sub privirile severe ale „țarului” (azi-mâine „sfânt”) Vladimir Putin încercau să-l determine pe Petro Poroșenko („cel corupt”) să accepte pierderi teritoriale în beneficiul imperiului de la răsărit. De ce să o facă? Păi, cum ar spune-o mucalitul român: „ca să fie bine, să nu fie rău” pentru toată lumea!…. Textul publicat de Mason Clark în urmă cu mai bine de un an și jumătate, și care odată cu invazia Ucrainei este încă o dată validat în premisele și concluziile sale, ne ajută să înțelegem mai bine modul în care narativul „Russkiy Mir” a fost consolidat ca o ideologie a unui așa-numit război civilizațional pe care – se autoconving elitele de la Kremlin – Rusia este obligată să îl ducă împotriva Occidentului. Cu alte cuvinte, tot ceea ce noi în Europa, de exemplu, am citit în cheia unei agresiuni ruse de tip imperialist (dacă nu chiar totalitar) – Cecenia, Georgia, Siria, Libia, diversele conflicte din Africa, Maidan, Crimeea, Donbass etc. -, în lectura internă consumată de elite și servită în porții mari și cetățeanului rus obișnuit, era interpretată ca fiind „nevoia de a reacționa militar, convențional, la foarte perfidul război hibrid declanșat de Occident împotriva Federației Ruse”. O întreagă literatură, militară și civilă, așa cum o arată Mason Clark, a fost dezvoltată pe acest subiect și intens consumată în Rusia lui Vladimir Putin, mai ales după ce – în anul 2007 – Vladimir Putin a atras pentru prima dată atenția Occidentului că Rusia a decis să „răspundă prin orice mijloace” agresiunii Vestului. Puțini l-au luat atunci în serios – la fel ca și astăzi -, considerând că ceea ce caută Putin este de fapt „un loc la masa celor puternici”. O eroare care ne ajunge din urmă…..Mulți istorici au căzut de acord că Adolf Hitler a ajuns la putere și s-a alimentat din resentimentul germanilor față de anglo-francezi, datorită condițiilor împovărătoare și rușinoase care le-au fost impuse după Primul Război Mondial. Vladimir Putin, cel care a dat glas unui sentiment generalizat de regret al rușilor pentru pierderea imperiului creat de comuniști – URSS-ul – face același lucru, motiv pentru care rușii îl susțin într-o proporție covârșitoare: între 83 și 85%…..Omul are nevoie de libertate, libertatea de a alege, libertatea de conștiință. Cu toate erorile, cu eșecul excepționalismelor, separatismelor, autoritarismelor și totalitarismelor imperiilor occidentale și a barbariilor de care au dat dovadă, Vestul nu s-a oprit din evoluție, din progresul moral și etic. Iar acum a venit din nou vremea să lupte pentru a păstra ce a obținut, cu cealaltă jumătate de lume care nu dă doi bani pe aceste valori….” Integral:
“120 de zile, răgazul cerut de coaliție pe aplicarea Legii 127 a expirat. O lege trecută pe șest sub covor, ca să nu mai întrebe nimeni de ea…. Triumfal se anunță că alocarea va fi de 17.6 Mld Lei, de care vor beneficia milioane de oameni. Cam cât spuneau că ar fi trebuit să mărescă cu 40% punctul de
“Decuplare de gazul rusesc acum! Al doilea cel mai mare producător de gaze naturale din UE, România, nu are nici măcar ezitări: nu, suntem mult prea dependenți de gazele rusești, nu se pune problema să tăiem importurile. Faptul că decidenții noștri nu sunt impresionați nici de ororile pe care le vedem cu ochii noștri la câteva sute de kilometri (s-a văzut ieri), faptul că ministrul energiei ne liniștea săptămâna trecută că noi nu cumpărăm de la Gazprom, ci de la intermediari și nu va trebui să plătim gazul în ruble spune ceva despre decidenți, nu despre România. România poate și trebuie să taie importurile de gaze din Rusia acum. Și nu doar atât, ci să devină furnizor de securitate energetică pentru toată regiunea, că avem gaz suficient și avem energie suficientă – resursele există. Acum 5-6 ani importam doar 2% din gazul pe care îl consumam. Acum am ajuns să importăm 25%. De ce? Pentru că omorâm cu bună știință producția internă. Da, zăcămintele sunt vechi și producția în scădere, dar nu asta e marea problemă. Aplicăm
“Economia va încetini substanțial în acest an, pe măsură ce inflația erodează veniturile reale (analiză)….„În context regional, în ultimele luni ale anului 2021, România a regresat de la a doua la a patra cea mai performantă țară din regiunea Europei Centrale și de Est, după Serbia, Polonia și Ungaria, în funcție de nivelul PIB-ului înainte de pandemie. În același timp, datele statistice pentru ianuarie-februarie sugerează ușoare progrese, în timp ce conflictul Rusia-Ucraina deteriorează perspectivele. Deși relațiile comerciale sunt moderate, prețurile mai mari ale energiei, creșterea mai lentă a zonei euro și creșterea primei de risc vor afecta activitatea și vor alimenta creșterea inflației”, explică analiștii OTP Bank. ….
“A crescut numărul incendiilor de vegetație în toată țara. Agronomii avertizează: solul nu devine mai fertil, „când arzi un pământ, îl distrugi” Incendierea miriștilor în timpul primăverii este un obicei vechi în România, bazat pe mitul că pământul devine astfel mai fertil….. „Arderile distrug pătura fertilă din sol, humusul, unde are loc germinația. Mai mult, îl și usucă, ceea ce este foarte grav într-o zonă fără irigații, într-o perioadă de secetă”, a declarat prof. dr. Gerard Jităreanu, specialist în agrotehnică și fizica solurilor agricole, rector al Universității de Științele Vieții Ion Ionescu de la Brad (USV) din Iași. …. Dacă anul trecut pompierii au avut 18 incendii care au afectat 31 de hectare în primele 3 luni ale anului, acum au avut 473 de intervenții la incendii de vegetație uscată pe 3.700 de hectare.
“Saga cotelor reduse de TVA – care sunt implicațiile pentru România….Statele membre vor continua să aplice cota normală sau standard de cel puțin 15%, dar vor putea aplica două cote reduse de cel puțin 5% la maxim 24 din categoriile de articole cuprinse în lista din anexa III la Directiva TVA – de exemplu apă, medicamente, produse farmaceutice, produse de sănătate și igienă, transport de persoane, cărți, ziare și periodice. De altfel, noua Directivă introduce 10 categorii noi în anexa III, cum ar fi: livrarea şi instalarea de panouri solare, îmbrăcăminte şi încălțăminte pentru copii, scaune auto pentru copii sau biciclete. Multe din categoriile existente dobândesc un domeniu de aplicare mai larg – de exemplu, transmisiunea în direct pe internet a unor evenimente sportive sau ore de exerciții fizice, atunci când sunt transmise prin internet, bunuri ecologice. În plus, fiecare stat membru poate stabili o cotă super-redusă (mai mică de 5%) și o scutire cu drept de deducere (cota 0%) pentru produsele care să acopere nevoile de bază, precum alimente, medicamente, produse farmaceutice, dar și panouri solare. ….Cum se văd reducerile de cote de TVA în buzunarul consumatorului? Experiența arată că prețurile răspund mai mult la majorările de TVA decât la scăderi. Potrivit unui studiu privind incidența modificărilor de cote de TVA asupra prețurilor, se pare că prețurile sunt de două ori mai sensibile la o creștere de TVA, decât la o scădere a cotei – pentru aceleași produse, cu același procent de creștere/scădere. Totodată, asimetria prețurilor este reflectată și în profiturile operatorilor economici.
“Circa 60% dintre elevi fac meditații, iar unul din trei nu se consideră pregătit pentru examene – sondaj…. Cei mai mulţi elevi se simt “extenuaţi şi copleşiţi” şi consideră că în acest an şcolar au avut nevoie de mai mult ajutor din partea profesorilor de la clasă. Copiii din mediul urban afirmă în măsură semnificativ mai ridicată că sunt “trişti, obosiţi” sau că se simt singuri, iar în cazul celor care au de dat un examen aceste sentimente sunt mai acutizate, arată
“Microsoft a oprit unele dintre atacurile cibernetice rusești asupra instituțiilor ucrainene, americane și europene Compania americană de tehnologie Microsoft a întrerupt o serie de atacuri cibernetice ale actorului rus Strontium asupra unor entități ucrainene. Strontium folosea o infrastructură pentru a viza instituții ucrainene, inclusiv organizații media. De asemenea, viza instituții guvernamentale și grupuri de reflecție din Statele Unite și din Uniunea Europeană, implicate în politica externă. Microsoft a spus că întreruperea atacurilor cibernetice face parte dintr-o investiție pe termen lung, începută în 2016, de a lua măsuri legale și tehnice pentru a confisca infrastructura utilizată de Strontium. Compania americană de tehnologie Microsoft a întrerupt o serie de atacuri cibernetice ale actorului rus Strontium asupra unor entități ucrainene. Microsoft a obținut, miercuri, un ordin judecătoresc care îi permite să preia controlul a șapte domenii de internet pe care Strontium le folosea ca să desfășoare atacuri, potrivit
“Prefect: Medicii să aleagă între stat și privat. Spitalul, pepinieră pentru recrutarea de clienți…… “Și la Tg. Jiu, ca și în alte localități, s-au semnalat cazuri de medici care, în timpul programului, fug, cu ghilimelele de rigoare, la cabinetul privat. Am tras acest semnal de alarmă, tocmai pentru a încerca să-i atenționez pe cei care se folosesc de astfel de practici să înceteze, pentru că lucrul la stat este lucrurl la stat. Pentru 6,8,12 ore cât au gardă…nu știu. Cât ești pontat și plătit undeva, trebuie să lucrezi acolo. În timpul tău liber, poți să faci ce vrei. Poți lucra la unul, două, cinci cabinete medicale”, explică la RFI, Marcel Iacobescu, prefect de Gorj. “Am prieteni medici în străinătate, în Franța, SUA…Acolo așa este. Te-ai prezentat la serviciu, ai marcat cardul, sunt spitale unde ți se monitorizează traseul prin spital, pentru că orice ușă o deschizi cu cardul și nu se plânge nimeni de asta. La noi, probabil ar părea ca și cum i-ai pune lanțul de gât. De ce trebuie să-i monitorizezi activitatea? Până la urmă ești plătit și ești plătit bine, la nivel occidental, pentru activitatea pe care o prestezi aici“, mai spune Marcel Iacobescu….” Integral:
“Blocurile, renovate cu bani din PNRR. Dan Trifu: Nu umpleți țara de polistiren! Clădirile României vor fi renovate cu fonduri europene. Promisiunea vine de la autorități, care au anunțat că primul miliard de euro din PNRR a fost deja accesat, iar banii vor merge pe reabilitarea energetică a blocurilor. Problema e că unele primării au renovat până acum blocurile într-un mod neinspirat. În unele cazuri, au fost folosite materiale de construcție ieftine, de proastă calitate și muncitori necalificați, care au făcut o treabă de mântuială, spune la RFI vicepreședintele organizației Eco-Civica Dan Trifu: ”Trebuie să folosim niște materiale care să corespundă unor standarde care să fie prietenoase cu mediul, pentru că asta-i principala problemă, să avem o reducere a consumului de energie pentru încălzire, folosind materiale prietenoase cu mediul.
“Elena Udrea trebuie să execute 6 ani de închisoare în dosarul Gala Bute – decizie definitivă Elena Udrea trebuie să execute 6 ani de închisoare în dosarul Gala Bute – decizie definitivă Elena Udrea, condamnată definitiv de instanța supremă, în iunie 2018, la 6 ani de închisoare pentru luare de mită şi abuz în serviciu în dosarul Gala Bute trebuie să execute pedeapsa, a decis joi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Instanța supremă a respins, astfel, contestația în anulare formulată de fostul ministru, în procesul în care a fost apărată de Tudorel Toader. Contestația în anulare i-a fost respinsă cu majoritate. În dosarul Gala Bute, în care a fost condamnată definitiv la 6 ani de închisoare, Elena Udrea a introdus două căi extraordinare de atac: recurs în casație și contestație în anulare…..” Integral:
“După ce s-a fript cu „ciorba” dependenței de energia din Rusia, Germania suflă în „iaurtul” dependenței de China….Începând cu anul 2001, anul în care China a aderat la Organizația Mondială a Comerțului, ponderea economiei asiatice a crescut constant. În anul 2008, a depășit cota Germaniei în comerțul mondial, iar în anul 2012 a întrecut și cota Statelor Unite ale Americii. În anul 2020, cota Chinei în comerțul mondial era de 13%, aproape de două ori mai mare decât cea a Germaniei…..În comparație cu unele state europene, China cumpără mai mult din Germania, respectiv 2,7% din valoarea adăugată germană este trimisă în China. Pentru Franța, procentajul este de 1,7%, iar în cazul Spaniei se ajunge la o cotă de numai 1,2%. Coreea de Sud, Australia și Arabia Saudită au valori semnificativ mai mari, respectiv între 7% și 8%…..Reprezentanții companiilor sunt îngrijorați de dependența de China. Climatul este tensionat. După ce Germania a descoperit dependența de produsele energetice din Rusia, acum analizează cât de importantă este piața chineză pentru exporturile provenite din cea mai mare economie europeană. Ieri, ministrul german de finanțe, într-un interviu acordat ziarului „Die Zeit”, a făcut apel la diversificarea piețelor de export în contextul tensiunilor internaționale aduse de războiul din Ucraina…. Pandemia a tras deja un semnal de alarmă. A arătat blocajele fabricilor și porturilor din China, costurile de transport au crescut și au apărut întârzierile de aprovizionare. La aceste teme se adaugă și încălcarea drepturilor omului, un subiect tot mai sensibil pentru statele europene și implicit pentru companii. Într-un fel dependența de China este asemănătoare cu cea de Federația Rusă. Adică, Germania importă mai mult materii prime și, într-o proporție mai mică, produse industriale. De exemplu, 65% din materiile prime care se utilizează la fabricarea unui motor electric sunt din China. De asemenea, pământurile rare din China sunt esențiale pentru producerea de turbine eoliene. Studiul arată că diversificarea aprovizionării cu materii prime este mai dificil de realizat decât cea cu produse finite. De aceea, în pofida entuziasmului exprimat de unii conducători de companii, există și opinii care spun că o decuplare rapidă de economia chineză ar perturba aprovizionarea în anumite sectoare. Important este că Germania își pune problema dependenței de China….” Integral:
Papa Francisc: Nu învățăm! Suntem îndrăgostiți de războaie și de spiritul lui Cain……. Întrebat despre o posibilă călătorie la Kiev și despre condițiile necesare pentru ca aceasta să poată avea loc, Suveranul Pontif a răspuns: „Războiul este întotdeauna o cruzime, un lucru inuman, care contravine spiritului uman, nu spun creștin, ci uman. Este spiritul lui Cain, spiritul <cainist>… Sunt dispus să fac tot ceea ce trebuie făcut și Sfântul Scaun, mai ales partea diplomatică, cardinalul Parolin și monseniorul Gallagher, fac totul, dar totul; nu putem face public tot ceea ce fac ei, din prudență, din confidențialitate, dar facem tot posibilul. Unul dintre ei a fost rugat de președintele Poloniei să îl trimită pe cardinalul Krajewski să îi viziteze pe ucrainenii care au fost primiți în Polonia. Cardinalul Krajewski a mers deja de două ori, a dus două ambulanțe și a stat acolo, în mijlocul refugiaților, și o va mai face o dată; este dispus să o facă. Referitor la cealaltă deplasare despre care am fost întrebat, am spus cu sinceritate că am avut în vedere să merg, că disponibilitatea mea este întotdeauna prezentă, că nu există un „nu”; eu sunt disponibil. (…)…. La întrebarea: „Care ar fi mesajul pentru președintele Putin, dacă ați avea ocazia să vorbiți cu el?”, Sfântul Părinte a răspuns: „Mesajele pe care le-am transmis tuturor autorităților sunt cele pe care le-am făcut publice. Eu nu folosesc limbajul dublu. Întotdeauna fac astfel. Cred că în întrebarea dumneavoastră există și o îndoială cu privire la războaiele juste și la cele nedrepte.
“Medicii sunt asaltaţi de tot mai multe cazuri de gripă, viroze și alergii: ”Trăiască marea eliberare de sub dictatura medicală!” Numărul cazurilor de gripă, viroze sau alte infecții respiratorii a crescut foarte mult în ultimul timp, lucru constatat si semnalat de medici, care ne atrag atenția să ne protejăm cât se poate de bine dacă nu vrem să ajungem să stăm la cozile întinse în fața spitalelor. Unul dintre cei care trag semnalul de alarmă este medicul sibian Eduard Egri, care a postat pe Facebook bilanțul unei zile cu 50 de consultații la cabinet, sub titlul ironic ”Trăiască marea eliberare de sub dictatura medicală”. Bilanțul dr. Egri: –10 cazuri gripă – 7 copii, 3 adulti; -24 infecţii căi respiratorii superioare (unele suspecte gripă) copii; -4 pneumonii – 3 copii 1 adult; -4 bronşite copii; -2 otite – 1 copil 1 adult;-1 laringită copil;-1 viroza cu exantem copil;-restul adulţi şi cronici cu alte probleme ”Multe telefoane, ultimul pacient la 23.30”, a mai scris, pe Facebook, medicul de familie Egri Eduard, apreciind că ”vor urma îmbolnăviri în rândul părinţilor şi bunicilor”. ”Trăiască marea eliberare de sub dictatura medicală! Trăiască responsabilii care se duc peste tot bolnavi sau îşi trimit copiii bolnavi în colectivitate! Trăiască responsabilul diagnosticat cu gripă care strănută liniştit pe cei din jur”, a adăugat medicul. …. Mai rău, la Spitalul de copii „Grigore Alexandrescu” ajung zilnic peste 300 de pacienţi, dintre care jumătate sunt urgenţe. ”Predomină copiii preșcolari și școlari în această perioadă. Masca nu s-a mai purtat, transmiterea a început să devină mult mai activă și numărul a crescut simțitor”, a declarat medicul Raluca Alexandru.Și medicul de familie Raluca Ghionaru a confirmat pentru Digi24 că în această perioadă ”Gripa e pe un trend ascendent”….” Integral:
“Cantinele unor spitale din București, închise din cauza mizeriei și a produselor expirate. ANPC: ”Moare şi boala în ele”
“Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică s-a scumpit cu 144,86% într-un an. Costurile cu extracţia petrolului şi gazelor au crescut cu 246% Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat s-a scumpit cu 144,86% în februarie 2022 faţă de februarie 2021, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS). Distribuţia apei; salubritate, gestionarea deşeurilor, activităţi de decontaminare s-au scumpit cu 13,35% în februarie 2022 faţă de februarie 2021 şi cu 0,5% faţă de ianuarie 2022. Preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 43,8%, în luna februarie 2022, comparativ cu luna februarie 2021, iar faţă de luna ianuarie 2022 cu 1,6%, arată datele publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS)….. Pe categorii, industria extractivă s-a scumpit cu 138,2% în februarie, faţă de februarie 2021, şi cu 2,89% faţă de ianuarie 2022. La această categorie, în luna februarie a acestui an cel mai mult s-a scumpit extracţia petrolului brut şi a gazelor naturale, cu 246,17% faţă de februarie 2021 şi cu 3,39% faţă de ianuarie 2022. Industria prelucrătoare s-a scumpit cu 21,57% faţă de februarie 2021 şi cu 2,93% faţă de ianuarie 2022. La această categorie cel mai mult s-a scumpit fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului, cu 72,15% faţă de februarie 2021 şi cu 13,29% faţă de ianuarie 2022….” Integral:
“BNR majorează dobânda de referință de la 2,5% la 3%, în lupta cu inflația. Analist: „Să nu creadă cineva că va rămâne la 3%” Consiliul de administrație al Băncii Naționale a României (BNR) a decis marți majorarea ratei dobânzii de politică monetară de la 2,5% la 3% pe an începând cu data de 6 aprilie, după ce inflația a crescut mai mult decât estimările anterioare. ….„
“Autoritatea Electorală avertizează cu privire la accesul SRI și STS la datele privind alegătorii prin Cloud-ul Guvernamental. „Nu este normal” După ce a fost criticat de societatea civilă, proiectul privind Cloud-ul Guvernamental, prin care Serviciul Român de Informații (SRI) devine operator de date și primește acces la toate sistemele autorităților, este acum criticat și de instituții de stat…..„Considerăm că migrarea Sistemului Informatic Registrul Electoral pe un sistem de cloud este susceptibilă să genereze un risc ridicat atât pentru drepturile și libertățile persoanelor fizice (alegători), cât și în ceea ce privește asigurarea confidențialității și integrității datelor”, se arată în punctul de vedere al instituției. Aceasta avertizează asupra percepției publice create când serviciile secrete ajung să aibă acces la datele electorale. De asemenea, în aprecierea oportunității implementării unei astfel de măsuri, trebuie avută în vedere și percepția publică cu privire la posibilitatea ca alte entități ale statului, precum Serviciul Român de Informații și Serviciul de Telecomunicații Speciale, să aibă acces la datele din Registrul Electoral. … Noi nu considerăm normal ca STS și SRI să aibă acces la toate datele și documentele pe care Autoritatea Electorală Permanentă le pregătește în vederea alegerilor. Este în primul rând o problemă de imagine, nu are sens să lăsăm să planeze suspiciunea că o unitate militară, oricare ar fi aceea, are acces la astfel de documente….” Integral:
“Cazul Emilia Șercan, “un barometru foarte fidel al democrației românești”…. În alte țări, în societăți echilibrate, în societăți cu vocație democratică reală, Emilia Șercan ar fi trebuit să fie una dintre persoanele recunoscute și recompensate de instituții ale statului, de președinție, de Consiliul național al rectorilor, de Ministerul educației, de alte instanțe oficiale ale statului pentru efortul său extraordinar de demascare a corupției și a imposturii din educația și din cercetarea românească. Numai că în România lucrurile se petrec exact invers. Nimeni din instituțiile oficiale și de putere ale statului nu vorbește de Emilia Șercan. Iar mai nou, nu doar că nu vorbește, ci că i se opune. Se întorc împotriva ei cu mijloace și cu instrumente care sunt de natură să ne sperie pe toți. Ăsta este motivul principal pentru care am ales să semnez această petiție, acest apel de solidaritate cu colega noastră de la Universitatea din București….. Pericolul foarte mare e acolo unde nu avem instituții de o putere socială egală sau comparabilă care să apere cetățeanul. Apoi, pericolul este în faptul că în acest fel fiecare dintre noi devine o posibilă țintă. Dacă mâine dumneavoastră sau eu deranjăm, așa cum a făcut-o Emilia Șercan, s-ar putea să fim următoarele persoane supuse intimidării sau unui abuz asupra vieții intime, a vieții private sau asupra vieții fiecăruia dintre noi în general. Sunt pericole foarte reale și foarte grave într-o democrație. Pericolul vine și din faptul că de atâta vreme, așa cum foarte bine a descris Emilia Șercan în articolul ei, de aproape două luni, e o tăcere de mormânt în jurul acestei situații. Lucrurile s-au petrecut și au escaladat într-un fel care e de natură să ne dea fiori. Cum se poate să tacă toți cei interpelați? Cum se poate să tacă Ministerul de interne? Cum se poate să tacă Guvernul României, procurorul general? Toți au fost interpelați și nimeni nu a avut nimic de spus. Mai mult, Emilia a publicat ieri acest articol. Nu a avut nimeni (nimic de spus) din aceste instituții interpelate, cărora Emilia Șercan le-a adresat niște întrebări pe care trebuie să poată să le adreseze fiecare cetățean al României. Nu a răspuns nimeni, după cunoștințele mele, până în acest moment. Sunt pericole reale. Emilia Șercan este în acest moment un barometru foarte fidel al democrației românești….. „Vom cere”, totul se face la modul viitor. Nu. Care sunt măsurile care au fost luate? Emilia Șercan a descris foarte bine și în articolul ei de ieri și în cel de astăzi. Aceștia au fost pașii pe care i-a făcut. Acolo unde ar fi trebuit să existe o cercetare a existat intimidare. Acolo unde ar fi trebuit să existe o continuare a anchetei a existat o tentativă de mușamalizare. Lucrurile acestea sunt cât se poate de evidente. E nevoie ca în acest moment Ministrul de interne sau chiar Prim ministrul, pentru că el este vizat, să poată să iasă sau reprezentanții acestor instituții să iasă și să ne spună asta și asta am făcut. Sau procurorul general să ne spună că a declanșat o anchetă. Nu că „vom cere”, „vom da”, „vom solicita”. Astea sunt niște generalități sterile, care nu ajută să avanseze foarte mult lucrurile și care, de fapt, nu spun nimic până la urmă….” Integral:
“Două fețe diferite ale antidemocrației. Ce-i separă și ce-i unește pe Viktor Orban și Klaus Iohannis Liberalii sunt un grup de inși derutați. Li se tot dau ordine misterios-politice, iar ei trebuie să le execute. Cîțu a fost pus șef peste ei cu forța de un Iohannis complet antidemocratic, acum e pus Ciucă, în aceeași manieră. …. Maleficul Viktor Orban a mai câștigat (zdrobitor) un mandat de premier în Ungaria, ocazie cu care am mai auzit o tonă de lecții de la specialiști români în democrație și în pupat mâinile lui Iohannis. Le reamintesc tuturor că nu există imagine mai umilitoare pentru presă și intelectualitate decât așa-zisa dezbatere organizată de Iohannis la ultimele alegeri, în care președintele practic și-a înșirat presă și societate civilă precum un domnitor își rânduia supușii. …. Iohannis putea fi Viktor Orban, dar am avut noroc că-i plăceau prea mult schiul și tenisul. Sigur, îmi veți spune că proeuropenismul e profund, și proamericanismul nostru e mult mai bun. Proeuropenismul e de formă. Iar proamericanismul e promilitarism compulsiv. Iohannis s-a prins că obține bile albe pe măsură ce cumpără mai mult armament. Și a făcut-o, că doar nu era din banii lui. Acum, agresiunea lui Putin în Ucraina vine ca o confirmare că a făcut bine….. Presa a dat o știre pe un ton neutru cum că Iohannis îl dă jos pe Cîțu, apoi îl pune pe Ciucă, apoi s-ar urmări marele țel: să ajungă șeful NATO. M-așteptam la așa ceva, să se dea cu capul de pereți experții în democrație. Un președinte în funcție, politician ales în fruntea unei republici, stă și calculează cum să facă să ajungă șeful unei organizații militare? Mie mi se pare inadmisibil. E un conflict de interese cât casa. Pentru că acest om cheltuie pe armament nu de dragul nostru, ci pentru propria-i carieră. Una e să cheltui ca să te aperi de agresiuni, alta e să cheltui ca să obții funcții. Auzim toată ziua că suntem împotriva autocrației, că preamărim liberalismul. Klaus Iohannis a reușit în 10 ani să facă praf orice urmă de demnitate mai rămăsese în obrăjorii democrației liberale românești. E un președinte care n-a dat de 8 ani un interviu. Are niște scheleți în dulap de care știe, de fapt, toată lumea, de la felul în care s-a trezit cu niște case pe care a luat chirii de sute de mii de euro, până la felul în care își promovează oamenii în diverse funcții. O comparație între Iohannis și Viktor Orban e necesară, tocmai pentru că sunt două variante estice ale nedemocrației. Orban e de modă veche, autocratul în jurul căruia se construiește tot. Iohannis, în schimb, nu există, el e doar omul de la ghișeul unei camarile nedemocratice. Iohannis e autocrat cum erau autocrați șefii de alimentară în anii 80. Pe el îl recomandă funcția și atât. … Orban a fost și creația ipocriziei conservatorilor germani. A fost odrasla obraznică a domniei lui Merkel. Certat toată ziua, dar în relații foarte bune cu ultraconservatorii germani, fix ăia care reprezintă și marele capital german, mare investitor și în Ungaria și foarte fericit de profiturile obținute în regimul urât al lui Orban-patriotul. ….. Ciucă, Iohannis nu sunt individualități, sunt măști ale unui personaj colectiv: reprezintă o păturică de îmbuibați care se cred elită, care intră prin studiouri, spun două-trei rugăciuni cu NATO și UE și apoi luptă cu „comunismul”, cu putiniștii, ei fiind niște antidemocrați prin însăși construcția lor, rentieri de profesie, c-or fi din servicii, militărie, presă sau business. …” Integral:
“Cunoscut istoric britanic: „Europa ar trebui acum să fie dură atât cu inamicul rus din exterior, cât și cu inamicul maghiar din interior” Într-o analiză publicată în cotidianul britanic The Guardian asupra alegerilor câștigate categoric de Viktor Orban, istoricul Timothy Garton Ash susține că Uniunea Europeană ar trebui să impună condiții ferme Ungariei, o țară care a virat puternic spre autoritarism și care este apropiată de Rusia lui Vladimir Putin. …. „Cu excepția cazului în care UE este pregătită să accepte pur și simplu faptul că are acum un stat membru autoritar, ar trebui să impună, în sfârșit, o condiționalitate riguroasă asupra fluxurilor de bani europeni care au fost mult timp una dintre principalele surse de putere ale lui Orbán. Acest lucru înseamnă să continue să rețină granturile și împrumuturile de recuperare post-Covid, deoarece transparența nu poate fi garantată de un regim care este, de fapt, construit pe utilizarea coruptă a banilor UE. Aceasta înseamnă, de asemenea, declanșarea, în cele din urmă, a mecanismului de condiționalitate privind statul de drept, care ar putea reține părți semnificative de finanțare din bugetul obișnuit al UE. (Și să nu ne lăsăm păcăliți să dăm Ungariei o mulțime de bani pentru refugiații ucraineni care, de fapt, au plecat deja în alte țări)”, susține acesta. … „Autointitulați «realiști» ar putea susține că Bruxelles-ul trebuie să rămână blând cu Ungaria pentru a-l păstra pe Orbán la bordul unui front comun în privința Ucrainei. Europa ar trebui acum să fie dură atât cu inamicul rus din exterior, cât și cu inamicul maghiar din interior. Dar poate și vrea să le facă pe amândouă în același timp? Iată o altă dilemă pe care acest weekend întunecat și deprimant a prezentat-o unei Europe profund zguduite”, concluzionează acesta.” Integral:
“De ce putem spune că Rusia comite un genocid în Ucraina …. Primul ingredient este evident pentru orice persoană care a urmărit discursul rus despre Ucraina din 2014 încoace. Ucrainenii care au protestat în Kiev pentru libertate și pentru Europa au fost rapid egalați cu o grupare infimă de extremă dreapta cu apucături neo-naziste. Cuvântul nazist a devenit un panaceu rus pentru orice fel de opoziție, critică, contră sau mișcare din Ucraina care nu era pe placul lui Vladimir Putin.
“Cum a ajuns România să importe gaze prin două firme cu capital rusesc, deşi nu are contract direct cu Gazprom …. Concret, la 25 octombrie 1996, România şi Rusia au încheiat o Convenţie, prin care parte rusă se angaja să asigure livrarea gazelor în România, iar partea română să asigure condiţiile de tranzit pe teritoriul ţării, responsabil în România fiind Regia Autonomă Romgaz (art. 1). Convenţia prevedea (art. 2) şi crearea unei societăţi pe acţiuni intermediară „Romgaz R.A. şi RAO Gazprom în România, în conformitate cu legislaţia română, al cărei obiect de activitate va fi cumpărarea gazelor naturale rusesti şi vînzarea lor ulterioară consumatorilor diferitelor sectoare economice din România”. În cazul reorganizării Romgaz sau Gazprom, cele două state urmau să desemneze alte societăţi, însă în 2000, România a reorganizat Romgaz prin divizare, înfiinţând Societatea Naţională de Transport Gaze Naturale Transgaz S.A; Societatea Comercială de Explorare şi Producţie a Gazelor Naturale Exprogaz S.A; Societatea Comercială de Distribuţie a Gazelor Naturale Distrigaz Nord S.A; Societatea Comercială de Distribuţie a Gazelor Naturale Distrigaz Sud S.A; Societatea Naţională de Depozitare Subterană a Gazelor Naturale “Depogaz”, fără a înfiinţa o societate care să se ocupe de importurile de gaze ruseşti, aşa cum era prevăzut în convenţie….. Astfel, pentru o perioadă de 30 de ani capacităţile de import gaze în România (până în anul 2030), la nivelul celor convenite în Convenţia dintre Gazprom şi Romgaz din anul 1996, sunt contractate de două firme cu capital rusesc: Wintershall Elveţia, cu capital Gazprom, cu scopul de a furniza gaze naturale ruseşti în ţări din Europa; Imex Oil este deţinută de firma Conef, care este controlată de Vimerco, acţionarul majoritar al producătorului de aluminiu Alro Slatina. Filiera intermediarilor agreaţi de Rusia România a importat anul trecut cu 67% mai multe gaze naturale decât în anul 2020, cantitatea de gaze importată fiind de 2,503 milioane tone echivalent petrol (tep), potrivit datelor INS producţia internă de gaze naturale fiind de aproape 6,6 milioane tep, cu 0,4% (28.900 tep) sub cea din perioada ianuarie-noiembrie 2020. În ce priveşte firmele care controlează importurile de gaze ruseşti, în baza de date a Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) se află Imex Oil Limited (companie înregistrată în Cipru), numărul de telefon aferent filialei din România şi adresa acesteia corespunzând altor două companii, Conef Energy şi Conef Gaz, ambele afiliate grupului Alro. Conef Energy este de altfel unul dintre intermediarii agreaţi de colosul Gazprom pentru piaţa locală. Mai mult, datele publice arată că toate cele trei firme, Imex Oil, Conef Energy şi Conef Gaz, au acelaşi administrator, şi anume pe Lisagor Vitalie….” Integral:
“
“Câți bugetari sunt în România / Ministerul Finanţelor: Peste 1,262 milioane posturi erau ocupate în instituţiile şi autorităţile publice, în decembrie 2021
“Dan Bădin şi Bogdan Barbu, Deloitte: Impactul regulilor fiscale internaţionale asupra companiilor active în România …. Reforma OCDE este axată pe doi piloni, respectiv realocarea parţială a drepturilor de impozitare către statele din care sunt obţinute veniturile şi impunerea unui impozit minim pe profit la nivel mondial de 15%. Pentru implementarea la nivel de jurisdicţii, OCDE a publicat un set de norme la finalul anului trecut, însă doar pentru pilonul II (impozitul minim), astfel încât acesta să fie aplicabil din 2023. Pilonul I, care vizează distribuirea impozitelor pe profiturile marilor companii în pieţele sursă, se pare că mai are de aşteptat, din cauza sprijinului politic scăzut de care se bucură iniţiativa în SUA. Uniunea Europeană a preluat imediat recomandările organizaţiei pentru pilonul II şi a publicat un proiect de directivă care stabileşte modul în care principiile ratei efective de impozitare de 15% vor fi aplicate în ţările UE şi un set comun de norme privind modul de calcul al acestei rate. Reglementarea vizează grupurile mari (cu cifra de afaceri de peste 750 de milioane de euro anual), atât naţionale, cât şi internaţionale, cu societatea-mamă sau o filială situată într-un stat membru al UE. Pilonul I, care iniţial a fost conceput ca o formă de taxare a economiei digitale, ar urma să se aplice companiilor cu o cifră de afaceri globală de peste 20 de miliarde de euro şi o profitabilitate de peste 10%. Mai exact, un sfert din profitul care depăşeşte acest prag se va aloca jurisdicţiilor din care se obţin veniturile (cu excepţia ţării de rezidenţă fiscală)….. Pentru România, cel mai tangibil impact al reglementărilor privind impozitul minim pe profit global ar putea fi restrângerea regimului de impozitare aplicabil microîntreprinderilor, astfel încât mai multe dintre acestea să intre sub incidenţa impozitului pe profit de 16%. În caz contrar, România ar pierde taxe, deoarece companiile multinaţionale taxate în România cu 1% pe venit vor plăti oricum potenţiala diferenţă până la 15% din profit în statul de rezidenţă a societăţii mamă. De altfel, ministrul român al Finanţelor a declarat că România pregăteşte implementarea rapidă, de la 1 ianuarie 2023, a directivei privind impozitul minim pe profit….” Integral:
“Consultant în comerțul cu cereale: Rusia va dicta prețul hranei la nivel global Din cauza războiului, fermierii ucraineni și-au întrerupt activitatea, recolta va fi mult mai mică sau nu va fi deloc. În plus, porturile ucrainene sunt blocate de ruși, în condițiile în care calea maritimă era principala modalitate de export. Ucraina şi Rusia sunt producători importanţi de cereale pe plan mondial, de grâul lor depind numeroase state, cu atât mai mult cu cât criza climatică a dus la o creștere a cererii. Rusia va dicta prețul hranei. Efectiv va decide cine va mânca și cine nu va mânca la nivel global, spune Cezar Gheroghe, consultant la Clubul Fermierilor Români. Ucraina discută cu România despre posibilitatea de a exporta produse agricole prin portul Constanţa, în condiţiile în care invazia Rusiei a blocat porturile ucrainene, a anunţat azi Ministerul ucrainean al Agriculturii. În faţa Consiliului de Securitate al ONU, Rusia a fost acuzată că a provocat o “criză alimentară mondială” şi că a generat riscul apariţiei “foametei” prin declanşarea unui război împotriva Ucrainei, “grânarul Europei”. Ucraina şi Rusia sunt producători importanţi de cereale, reprezentând 30% din exporturile mondiale de grâu, 20% din porumbul mondial şi 75% din uleiul de floarea soarelui. Din cauza războiului, fermierii ucraineni și-au întrerupt activitatea, recolta va fi mult mai mică sau nu va fi deloc…..În acest an China va avea cea mai slabă recoltă de grâu din ultimii 20 de ani. În loc de 137 de milioane de tone, ei vor genera doar 110 milioane de tone. Per ansamblu, Rusia are o producție de 80 – 82 de milioane de tone, din care exportul este cotat la nivelul de 37 de milioane de tone. Astfel încât, Rusia va suplini Iran, Egipt, Siria, o parte din Bangladesh și Pakistan și o parte din China. Se schimbă perspectiva. Polii de putere se schimbă în favoarea Rusiei. Statele nord africane, din Orientul Mijlociu și din Africa Subsahariană au parte de cea mai severă secetă din ultimii 10 – 12 ani. Astfel încât vor genera o cerere crescută cu circa 35% – 38% față de un normal cotat la nivelul de 58 – 62 de milioane de tone. Va fi foarte restrânsă recolta de grâu. Vor suferi de foamete țările pe care le-am enumerat din Asia de sud est și o parte din țările din Orientul Mijlociu și nordul Africii. Iar Rusia își va concentra exporturile către aceste zone pentru simplul motiv că atunci când ai mâncare deții controlul…..Când controlezi 40% din comerțul mondial cu cereale și dacă mai adăugăm aici și 60% din comerțul mondial și producția de ulei brut de floarea soarelui, implicit semințe de floarea soarelui, va dicta efectiv prețul hranei la nivel global. Semințele de floarea soarelui care se scot în Rusia și în Ucraina ajung la un nivel de 34 de milioane de tone, față de un 54 de milioane producție globală. Au o pondere enormă acolo. Spun cu toată răspunderea. Rusia va dicta prețul hranei. Efectiv va decide cine va mânca și cine nu va mânca la nivel global. Dacă vorbim despre grâu, comerțul mondial de grâu are o cifră totală de comerț de circa 200 – 205 milioane de tone. Dacă Rusia controlează 30% – 40% înseamnă că deja ne apropiem de nivelul de 70, poate chiar 80 de milioane de tone anual. Rusia controlează, de asemenea și producția de grâu din Kazahstan. Rusia va controla și producția de grâu din Belarus. Astfel se va forma un coridor către China. Croiește drumul prin Afganistan ca să unească toate aceste lucruri. Se va forma un pol de putere imens. ” IntegraL:
“Onorată instanță, să ne ierți, că la discursul lui Zelenski nu ne simțeam prea bine Pierzându-și funcțiile fără vreo explicație sau analiză a performanțelor, exact așa cum le-a și căpătat, Florin Cîțu simte că bate un vânt al imprevizibilului, care îl face să nu mai știe exact dacă vorbește în prezentul parlamentar, sau în viitorul judiciar. Florin Cîțu își pregătise o revenire triumfală în prim-plan. Asta înainte de a se întoarce din SUA și de a-și găsi locul de pe limba lui Rareș Bogdan ocupat de Nicolae Ciucă. …. Desigur, s-a întâlnit cu oamenii aflați la același nivel în parlamentul american. De exemplu, a avut o întrevedere cu influenta Nancy Pelosi, președinta Camerei Reprezentanților a SUA. Cum funcția doamnei Pelosi se numește în engleză, în original, „Speaker of the United States House of Representatives” și cum, în zgârcenia-i, Florin Cîțu a plătit, probabil, pentru difuzarea știrilor, dar nu și pentru o traducere corectă, mai multe televiziuni din România au prezentat întâlnirea Președintelui Senatului din România cu „purtătoarea de cuvânt a Casei Reprezentanților”. …. Dacă domnul Cîțu ar fi reușit măcar să treacă prin cadru într-o filmare cu vicepreședintele Kamala Harris sau să obțină o poză alături de Commander, noul câine al președintelui Biden, ar fi fost primit de către masele peneliste ca un erou. Așa însă, chiar și în ochii ultimilor fideli a părut că a făcut ditamai deplasarea doar pentru a se întâlni cu Dan Cărbunaru al lor, da cu fustă și fără barbă. …. Și a sosit ziua marelui eveniment, s-a făcut ora 19.00, apoi ora 19.01. Florin Cîțu deschide gura oficial: „Domnule președinte Volo…dimir Zelenski, președinte al Ucrainei, domnule președinte al Camerei Deputaților, domnule prim-ministru, doamnelor și domnilor miniștri, doamnelor și domnilor senatori și deputați, stimați invitați, onorată instanță…”. …. După momentul de reculegere, președintele Camerei Deputaților, domnul Ciolacu, îl invită la tribună pe președintele Senatului, domnul Cîțu. Acesta deschide oficial gura pentru a doua oară: „Domnule Volodimir Zelenski, președinte al Ucrainei, domnule președinte al Camerei Deputaților, domnule prim-ministru, doamnelor și domnilor miniștri, doamnelor și domnilor senatori și deputați, stimați invitați, onorată instanță!” Henț! E prea mult. De două ori „onorată instanță” în intervalul a nici două minute. Este clar că omul este frământat de niște gânduri, că-l roade ceva, că-l obsedează perspectiva unui viitor nu foarte luminos în ceea ce-l privește. Pe unii, poate, îi pufnește râsul. N-ar trebui. …. Știind, probabil, foarte bine ce a făcut ca ministru al Finanțelor și, mai apoi, ca prim-ministru, știind mai bine ca oricine cum a dispus de banii publici și cum și-a cumpărat influență printre primarii partidului cu banii din bugetul de stat, Florin Cîțu a început de pe acum să-și exerseze viitoarele discursuri, pe care se așteaptă să le țină în fața a numeroase și extrem de onorate instanțe. Asta da maturitate politică! …” Integral:
“De la Cîţu la Ciucă sau despre falşii lideri ai PNL ….. Florin Cîţu, mai degrabă un tehnician decât un om politic, părea omul potrivit pentru Iohannis: ascultător, fără carismă, fără priză la mase, cu o susţinere precară în PNL, deci uşor de dat la o parte, atunci când vremurile nu-i erau favorabile. Mişcări imprudente şi destul de arogante au dus la prăbuşirea lui şi imediat după ce a fost ales şef al PNL, guvernul său a primit un vot de neîncredere în parlament. Căderea cabinetului Cîţu, după toată strădania lui Klaus Iohannis de a-i convinge pe liberalii cu notorietate să-i facă laudatio acestuia, adesea împotriva voinţei lor, a creat frustrare şi nemulţumire, aşa că mazilirea a avut loc fără niciun fel de opoziţie şi chiar cu oarecare avânt revanşard. La fel ca Florin Cîţu, acum jumătate de an şi lui Nicolae Ciucă i se pare că merită să devină lider PNL. Şi tot la fel ca Florin Cîţu, nici generalul Ciucă nu are susţinere în partid, mai ales că e nou venit: a intrat în PNL cu două luni înainte de alegerile parlamentare din 2020 şi a fost pus imediat pe listele candidaţilor eligibili la Senat. O ascensiune care i-a enervat pe mulţi dintre cei care muncesc şi cotizează de ani de zile….. De mai multă vreme, problema cea mai mare a liberalilor e că-şi măsluiesc singuri alegerile, că nu mizează pe meritocraţie, că nu răsplătesc munca şi loialitatea membrilor care au dovedit o perioadă lungă de timp răbdare şi devotament şi mai ales a celor care au rezultate evidente, validate la vot, cum e cazul lui Ilie Bolojan de la Oradea sau a lui Emil Boc de la Cluj. Amândoi au discurs, au demonstrat ce pot, sunt dedicaţi, n-au intrat în jocuri mici, au experienţă politică. În schimb, Klaus Iohannis a preferat mereu lideri precari, care nu au avut nici măcar recunoaşterea liberalilor: a început cu Alina Gorghiu, a continuat cu Raluca Turcan (interimar), a fost apoi Ludovic Orban, Florin Cîţu şi urmează Nicolae Ciucă: generalul acuzat că şi-a plagiat teza de doctorat. Generalul are calităţi de front, execută ordine şi dă comenzi, scurte şi la obiect. Spre deosebire de Cîţu, care nu are dicţie, dar are ce spune, Nicolae Ciucă e inconsistent, nu stăpâneşte fenomenul economic, face eforturi mari să lege două fraze coerente şi nu are experienţă politică: nici nu prea îi pasă, fiindcă munceşte pentru el mai ales Marcel Ciolacu, liderul PSD, care pare să fie principalul său comunicator…..” Integral:
“INTERVIU. Exodul câinilor și pisicilor din Ucraina la hotelul lui Ștefan Mandachi din Suceava: „A venit o familie cu şapte labradori, mi-au trimis poze apoi din Germania” Într-o a doua parte a interviului acordat Libertatea, omul de afaceri Ștefan Mandachi vorbește despre pasiunea sa pentru animale, despre refugiații ucraineni care au venit însoțiți de patrupedele lor preferate și care și-au găsit adăpost în hotelul său din Suceava, dar și despre ce primește în dar de la câinii și pisicile pe care le are. O parte din miile de refugiați ucraineni cărora omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi le-a oferit cazare gratuită în tranzitul lor prin România sau spre alte orașe din țară nu au venit singuri. Și-au luat cu ei și animalele de companie – câini, pisici sau alte patrupede mici. Mandachi le-a deschis și lor ușa, mai ales că este la rându-i un frenetic iubitor de animale. „Peste 800 de câini şi pisici au trecut prin hotelul nostru”, spune Mandachi. …. Ștefan Mandachi: Din prima, am spus că au prioritate bătrânii, femeile, copiii. Nu ştiam că nu vor putea intra bărbaţii. Deci femeile, bătrânii, copiii, dar cu câini şi pisici. Ăsta a fost primul anunţ, am scris şi în engleză, şi în ucraineană. .. – Unde aţi cazat patrupedele? – Dacă erau mici, dormeau cu ei. Pentru cei mari, am avut ţarcuri făcute sau îi duceam la mine acasă, că am un ţarc foarte generos pentru câinii mei. Îi lăsam pe ai mei în curte şi îi puneam pe-ai lor acolo. Am nouă câini, două pisici şi doi porci. Sau le găseam mai departe unde să stea, să aibă confort. A venit o familie cu şapte labradori, mi-au trimis poze după ce au ajuns în Germania. Momentul ăla, când îi vedeam cât sunt de transformaţi, când se regăsesc cu rudele… O fost o satisfacţie de nedescris. ….
“Date și fapte din biografia deputatei PSD Ana Maria Cătăuță, omul lui Geoană din Parlament La 21 de ani, nu terminase facultatea, dar era deja consiliera lui Mircea Geoană. …. Cariera doamnei Ana Maria Cătăuță este strâns legată de Mircea Geoană (fiul unui general de armată din epoca Ceaușescu) și de oportunitățile pe care acesta le-a făcut posibile. Ana Maria Cătăuță este, în prezent, vicepreședinte al organizațiilor neguvernamentale Comitetul Național pentru Dezvoltare – înființat în 2010 de Mircea Geoană, Asociația Mișcarea România Noastră – înființată în 2012 de Mircea Geoană și membru în organizația neguvernamentală Aspen Institute România, al cărei președinte fondator este Mircea Geoană. … În perioada în care a fost ambasador al României la Washington – o poziție pe care a dobândit-o rapid după revoluție, ca orice fiu de general cu relații senzaționale în lumea serviciilor – Mircea Geoană a urmat Programul de dezvoltare managerială al Grupului Băncii Mondiale, în cadrul Harvard Business School. Doamna Cătăuță a urmat și dânsa programul Harvard Kennedy School, tot în perioada în care lucra pentru Banca Mondială. …. La 21 de ani, Ana Maria Cătăuță era deja consiliera președintelui PSD. Cum ajunge o tânără aflată abia la debutul celui de-al treilea an de facultate consiliera celui mai important om din PSD, este o întrebare la care doar domnul Geoană poate răspunde. La 25 de ani devine șefa de cabinet a președintelui Senatului României – același Mircea Geoană. După plecarea domnului Geoană din PSD, îl urmează în încercările lui catastrofale de a-și relansa cariera politică alături de preacinstitul Marian Vanghelie și, conform CV-ului, este șomeră timp de doi ani. …. Domnul Geoană a avut în tot acest timp contacte senzaționale cu Banca Mondială, instituție care a oferit de-a lungul timpului incredibil de multe oportunități „pilelor” politice. Așa că doamna Cătăuță, cu experiență zero în orice domeniu privat, ajunge consultantă pentru Banca Mondială, în timp ce urmează și minunatul curs al Colegiului Național de Securitate și este vicepreședinta partidului domnului Geoană. Care domn Geoană este un apropiat al domnului Negrițoiu, acesta din urmă fiind și în comitetul director al organizației Aspen Institute. Cum firma domnișoarei Cătăuță este pulbere, domnul Negrițoiu, șef la Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF), o angajează aici. …. La sfârșitul lui 2018, revine consultant la Banca Mondială și apoi ofițer pe comunicare, tot la Banca Mondială. Desigur, este o coincidență că Mircea Geoană este din nou „pe cai mari” și prinde o megasinecură la NATO. De la Banca Mondială (nimeni nu îndrăznește să discute despre contractele îngrozitoare pe care le tot face statul cu Banca Mondială!) a primit 619.344 de lei în 2020, iar de la firma unde este parteneră, încă 86.100 de lei, potrivit declarației de avere. …. Doamna Cătăuță este acum deputată PSD, iar pentru o perioadă, a ocupat chiar funcția de vicepreședinte al Camerei Deputaților. Este foarte atent promovată de Antena 3, la fel cum este și domnul Geoană. În martie, l-a vizitat pe acesta la Bruxelles împreună cu o delegație a PSD Bacău. Ca să ia lumină…..” Integral:
“Federaţia Rusă şi temelia puterii sovietice: barbaria Barbaria a fost, din clipa zidirii leniniste, esenţa puterii sovietice. Prin amestecul de duplicitate, fanatism şi crimă de stat, comunismul a instituit un tip de regim care a acordat barbariei rolul de temelie al puterii de stat. Totalitarismul sovietic a însemnat o domnie a violenţei sistematice, cu gândul la viitorul luminos. După treizeci de ani, temelia sovietică este intactă în cazul Federaţiei Ruse. Oroarea gropilor comune din Ucraină cuprind oroarea unei întregi istorii care a marcat destinul secolului XX. Cei care au memoria crimei de la Katyn pot înţelege crima care se petrece sub ochii noştri, acum. Ţelul puterii sovietice/ ruse este acelaşi, de a ataca fibra unei naţiuni pe care o socoate drept naţiune duşmană. Cât despre comunicatele oficiale ale regimului de la Moscova, ce atribuie responsabilitatea Ucrainei înseşi, ele sunt redactate în inconfundabilul stil stalinist pe care diplomaţia rusă îl rafinează, în era digitală. Refuzul de a accepta crima este, în Rusia de astăzi, politică de stat. Cei care, în deceniile din urmă, au fost complicii occidentali ai Moscovei pot privi, pe străzile din oraşele Ucrainei, rodul politicii lor. Ca şi tovarăşii de drum ai URSS, ei au contribuit la consolidarea unei mistificări criminale. Regimul Putin este nu doar o creaţie a Rusiei. El este şi produsul unui Occident divizat şi pregătit să trateze cu tirania, în numele pragmatismului orb. Memoria postbelică este marcată de trauma pe care imaginile din Ucraina o evocă. Din România până în Ţările Baltice, Ucraina şi Polonia, un coridor al barbariei a fost trasat de puterea sovietică. De la deportări la asasinate, URSS a fost autoarea unei tentative de exterminare a întregi popoare: tătarii din Crimeea şi cecenii sunt doar două dintre aceste naţiuni strivite de stalinism…..Asemeni germanilor sub Hitler, ruşii de acum vor purta povara etică a alegerilor lor morale. Între barbarie şi demnitate, ruşii trebuie să aleagă, dincolo de orice ambiguitate.” Integral:
“Vultur ostenit de crime de război regrupat prin Belarus ca să trimită maicii Rusii maşini de spălat Dificultatea pravoslavnicului de rit nou e că în loc să-şi văruiască izba vrea să cotonogească mereu capra vecinului „Ucraina este un stat foarte dificil, foarte dificil pentru noi. Este ostilă faţă de noi”,
Octavian Jurma: Varianta Omicron ucide de două ori mai mulţi oameni în România decât în ţările cu rata mare de vaccinare Anunţul a fost făcut de medicul şi cercetătorul Octavian Jurma, într-o postare pe Facebook, după ce România a trecut de pragul de 65.000 de decese COVID înregistrate de la începutul pandemiei. Octavian Jurma este îngrijorat că doar două dintre trei persoane vaccinate anti-COVID au făcut şi boosterul. …
Cum va fi afectată economia Uniunii Europene de războiul din Ucraina …. Paolo Gentiloni a declarat sâmbătă că criza din Ucraina va duce la o perioadă de creştere mai lentă pentru cele 19 ţări care folosesc moneda euro, relatează CNBC. Previziunea blocului european, privind creştere de 4% în 2022, emisă cu puţin timp înainte de invadarea Ucrainei de către
Războiul din Ucraina aduce o nouă explozie de prețuri în Europa: Inflația în zona euro, salt uriaș în martie…. Temerile analiștilor cu privire la o explozie a prețurilor se adeveresc, inflația anuală în
Analist rus: Nu Ucraina are nevoie de o „denazificare” fictivă, ci Rusia are nevoie de o destalinizare reală Sistemul lui Putin nu poate fi îmbunătățit, reformat, modernizat și nici măcar pur și simplu normalizat. Aceasta duce la distrugerea Rusiei. Dacă există un sistem anti-rus, acesta este Putinismul. Dacă există un simbol al antipatriotismului, uitării și perversiunii fundamentelor de bază ale națiunii, acesta este elita lui Putin, scrie Andrei Kolesnikov, președintele Programului de politică internă și instituții politice a Centrului Carnegie din
Extracția de gaze din Marea Neagră se amână. Black Sea Oil & Gas reclamă măsurile ”dăunătoare” ale guvernului ….
Cât de mari sunt minciunile cu care a fost promovată legea ce ar urma să distrugă o parte din ariile naturale protejate Nu e banc de Radio Erevan, e lege votată în Parlamentul României, săptămâna trecută, cu un impact distructiv major asupra celor mai valoroase zone naturale din România: parcuri naționale și naturale și situri Natura 2000. Legea permite finalizarea hidrocentralelor începute din aceste zone și a căror construcție fusese abandonată. Între motivațiile oficiale și declarațiile publice ale inițiatorilor, respectiv forma finală a legii, adoptată cu o largă majoritate în Camera Deputaților, diferențele sunt uriașe, scrie fostul senator USR Mihai Goțiu, în comentariul său din Libertatea.
Depozit ilegal de mii de tone de deșeuri, descoperit în sectorul 3. Acuzații dure făcute de Octavian Berceanu Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii Naționale de Mediu, a reclamat joi existența unui depozit ilegal de deşeuri, unde sunt depozitate mii de tone de gunoaie menajere din sectorul 3 al Capitalei, dar şi resturi din curăţarea parcurilor şi toaletarea arborilor, care ar putea genera un incendiu „de 10 ori mai mare” decât cel de la care a avut loc cu o zi înainte la Glina, anunță news.ro. Prin intermediul mai multe mesaje şi videoclipuri postate pe Facebook, Berceanu a acuzat că primarul sectorului 3, Robert Negoiță, nu a permis, timp de mai bine de o oră, Poliţiei şi Gărzii de Mediu să intre în incinta halei pentru a desfășura un control. „Un depozit ilegal de deşeuri, miroase greu suportabil. Aceste deşeuri pot să ia foc oricând. În spatele acestor deşeuri municipale, munţi, sute de tone, avem deşeuri care sunt provenite din amenajarea parcurilor, întreţinerea spaţiilor verzi, toaletări de arbori”, afirmă Berceanu, într-una dintre înregistrările de pe Facebook. Acesta a anunţat că este însoţit de mai mulţi consilieri din Sectorul 3, dar şi din Popeşti Leordeni şi că au chemat Poliţia. „Locul în care Primăria Sector 3 depozitează ilegal deşeuri în această hală. Deşeurile sunt pe o suprafaţă destul de mare. (…) Înăuntru sunt deşeuri menajere strânse din Sectorul 3. (…) Oricând se pot aprinde şi pot genera un incendiu de proporţii în marginea Bucureştiului care să afume din nou cetăţenii acestui oraş. (…)


