Buna dimineata intr-o zi de joi, 15 noiembrie! Vremea 15 noiembrie 2018 va fi una destul de închisă, cu posibile ploi, care la munte se vor transforma în lapoviță și ninsori. Maximele se vor încadra între 3 și 7 grade, iar minimele între -2 și 2 grade Celsius. Vremea în București va fi în general închisă, cu temperaturi maxime ce nu vor depăși 11 grade. Meteorologii anunță ploi slabe în această zonă și probabilitatea de burniță. Și noaptea există șanse de averse, iar minimele se vor încadra în jurul valorii de 2 grade Celsius.
Detenția la domiciliu, votată de deputați. Cei cu pedepse de până la un an sau cu rest de pedeapsă de 18 luni până la eliberarea condiționată pot face închisoarea acasă, cu sau fără brățară electronică Camera Deputaților a adoptat miercuri proiectul de lege privind executarea pedepselor privative de libertate, care introduce detenția la domiciliu pentru cei cu pedepse de până la un an. Față de forma Senatului, PSD a eliminat posibilitatea ca această prevedere să se aplice și pedepselor de până la 10 ani în cazul femeilor însărcinate și celor care au minori în întreținere. Astfel, în această formă, detenția la domiciliu se va aplica persoanelor condamnate la închisoare de până la un an, cu excepția persoanelor condamnate pentru fapte comise cu violență, dar şi persoanelor condamnate care mai au de executat 18 luni până la împlinirea fracției minime obligatorii pentru eliberarea condiționată din pedeapsa inițială a închisorii mai mare de un an. Proiectul a trecut cu 176 voturi “pentru”, 93 “împotrivă” și 1 abținere și merge la promulgare. Cei de la PNL au anunțat că vor contesta legea la Curtea Constituțională. Proiectul se află din nou în parlament, la reexaminare, după o decizie a Curții Constituționale, luată ca urmare a unei sesizări a Înaltei Curți de Casație și Justiție. Important de precizat însă: Curtea s-a mai pronunțat o dată, pe o sesizare a președintelui Klaus Iohannis, și a decis că legea este neconstituțională în ansamblul său. Pentru această decizie nu există încă motivarea. Legea oferă posibilitatea ca cei condamnați în aceste condiții și care nu au pedepse totale mai mari de 5 ani să poată executa pedeapsa acasă fără brățară eletronică. Mai exact, potrivit proiectului, “judecătorul de supraveghere a privării de libertate poate dispune executarea detenției la domiciliu fără sistem electronic de supraveghere, în cazul în care persoana condamnată: a) nu are rapoarte de abateri disciplinare; b) are o pedeapsă care nu depășește 5 ani.”Mai mult, și cei care execută la domiciliu detenția pot beneficia de eliberare condiționată. Tot față de forma Senatului, cei de la PSD au refăcut lista de infracțiuni care vor fi considerate “fapte comise cu violență.” Acestea sunt:..Integral:https://www.hotnews.ro
Ordonanțele pe legile justiției, adoptate de deputați. Pensionarea anticipată se amână până în 2020, se păstrează criteriul de 10 ani vechime pentru procurorii DNA și DIICOT Camera Deputaților a adoptat miercuri cele două legi de aprobare a ordonanțelor de urgență pe legile justiției – OUG 90 și OUG 92, plus modificările aduse acestora în cadrul Comisiei speciale conduse de Florin Iordache. Principalele prevederi au rămas în lege – se va înființa și organiza secția specială pentru investigarea magistraților în cadrul Parchetului General, se amână până la începutul lui 2020 a pensionării anticipate pentru magistrații cu minimum 20 de ani vechime, fiind așteptat un punct de vedere de la CSM. De asemenea, a fost păstrată prevederea prin care vechimea necesară pentru procurorii DNA și DIICOT crește la 10 ani. Au fost 171 voturi “pentru”, 90 “împotrivă” și 9 abțineri pentru OUG 90, respectiv 170 voturi “pentru”, 92 “împotrivă” și 6 abțineri pentru OUG 92. La acest ultim vot, cei de la PNL au cerut reluarea votului. După o dispută pe regulament, Eugen Nicolicea a supus votului procedura de reluare a votului, care a fost respinsă. “Este un lucru incalificabil ce ați făcut, ați creat impresia tuturor că există un fenomen în rândul magistraților, ați aruncat o anatemă asupra magistraților”, a afirmat deputatul PNL Ioan Cupșa cu privire la secția specială de investigare a magistraților, el arătând că anul trecut au fost doar 6 cazuri de magistrați puși sub acuzare. Cei de la USR anunțaseră de luni că vor contesta legea la CCR, avertizând că nu a fost clarificată chestiunea neretroactivităţii acestei ordonanţe de urgenţă, în privința criteriului vechimii necesare pentru procurorii DNA și DIICOT. Ministrul Justiției Tudorel Toader a afirmat în trecut că legea nu se va aplica retroactiv. Ce modificări au fost aduse legilor justiției prin acest proiect de aprobare a OUG 92: Integral: https://www.hotnews.ro
Cristi Danilet – judecator: Niciun mesaj de la ministrul justiției, artizanul acestor pseudo-reforme care au aruncat Romania în afara spațiului juridic european? Nicio asumare din partea membrului Comisiei de la Veneția, comisie care trântește cu noi de pământ pentru bazaconiile scrise în proiectele de legi ce încalcă minimele standarde internaționale? Niciun regret pentru inducerea în eroare a românilor cum că ce spune GRECO e doar recomandare, când MCV ne zice clar că e obligatoriu? …Reamintesc că recomandările MCV sunt obligatoriu de implementat în România, în virtutea normelor constituționale. O spune însăși CCR în decizia nr. 2/2012 la pct. IV:…Sau poate dispar de pe FB prea repede mesajele ministrului in care își cere scuze pentru modul în care a umilit magistrații, acuzele nejustificate aduse timp de doi ani, prezențele sale revoltătoare la televiziunea unui condamnat penal pentru a gira presiunile împotriva justiției și atacurile nepermise de care vorbește Comisia Europeană în raportul de azi? Oare scârțâie vreo ușă la minister în drum spre ieșire?? Sursa: https://www.facebook.com
Stanomir: Nu ne aflăm în faţa unui accident, ci a unui proiect de ţară Regimul Dragnea nu este doar o aberaţie democratică, aşa cum îl caracteriza Klaus Iohannis ci este, înainte de toate, un inamic mortal al europenităţii României, opus implacabil domniei legii, transparenţei, demnităţii umane şi libertăţii, opinează, într-un articol publicat pe Marginalia, profesorul Ioan Stanomir:….Regimul Dragnea este primul care, în anii de după 2007, optează, programatic, pentru o cale de dezvoltare care să contrazică angajamentele occidentale ale României. Nu ne aflăm în faţa unui accident, ci a unui proiect de ţară. Obiectivul implică despărţirea de Uniunea Europeană, dacă nu formal, măcar de facto, prin asumarea de politici care sunt incompatibile cu valorile ei. Accelerarea acestui proces de îndepărtare este evidentă, iar o eventuală rezoluţie în Parlamentul European nu ar face decât să îl grăbească, încă şi mai mult. Cât despre Raportul MCV, el va fi, probabil, hârtia de turnesol ce relevă distanţa care separă statul român, în forma lui actuală, de standardele la care trebuie să ne raportăm, cel puţin nominal. De această dată, miza politică depăşeşte venalitatea şi corupţia, spre a atinge zona delicată a identităţii noastre ca naţiune. România, remodelată de regimul Dragnea, va avea profilul şi practica unei autocraţii. O asemenea cotitură politică în relaţia cu Occidentul este fără precedent: nici măcar regimul Ponta, în momentele puciului constituţional din 2012, nu a mers atât de departe. Ambiţia lui Liviu Dragnea devine responsabilă pentru deriva unui întreg stat şi pentru compromiterea unei şanse unice. Mutaţia care se profilează afectează toate nivelele şi este susceptibilă de a produce daune instituţionale ireversibile” Integral: http://epochtimes-romania.com
Protocoalele SRI vor fi desecretizate. Sentințe definitive de omor, crimă organizată, și corupție ar putea fi revizuite Victorie în Parlament pentru Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu. Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, proiectul de lege privind declasificarea protocoalelor cu SRI, cu 174 de voturi „pentru”, 92 „împotrivă” şi patru abţineri. Opoziția spune că va contesta legea la CCR pentru că multe persoane condamnate definitiv ar putea beneficia de revizuirea sentințelor, inclusiv condamnări pentru fapte cu violență, omor, crimă organizată sau corupție. Propunerea legislativă privind declasificarea unor documente vizează Hotărârea CSAT nr. 17/2005 privind combaterea corupţiei, fraudei şi spălării banilor, precum şi toate documentele care conţin informaţii clasificate în baza acesteia. Un amendament adoptat de deputaţi în Comisia juridică prevede că, de la data intrării în vigoare a prezentei legi, se desecretizează toate protocoalele şi/sau acordurile de colaborare şi cooperare încheiate între instituţiile statului român, Serviciul Român de Informaţii, Direcţia Naţională Anticorupţie, Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, Consiliul Superior al Magistraturii şi Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Documentele la care face referire proiectul sunt centralizate de Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii SRI şi pot fi consultate de persoanele interesate la sediul acesteia. Acest drept se exercită la cerere şi constă în studierea nemijlocită a documentelor şi eliberarea de copii de pe acestea. Integral: https://www.digi24.ro
Compania Municipală Publicitate şi Afişaj: O treime din banii cheltuiţi în 2018 s-au dus pe salarii pentru apropiaţii Gabrielei Firea/ În 6 luni, venituri de 20 de ori mai mici decât cele prognozate Compania Municipală Publicitate şi Afişaj este firma Primăriei Capitalei care se îngrijeşte cel mai bine de membrii Consiliului de Administraţie. Deşi nu se poate lăuda cu mari proiecte, compania plăteşte 5300 de lei pe lună fiecărui membru CA şi 22.225 de lei pe lună directorului general. Printre cei care decid soarta agenţiei de publicitate a Primăriei Capitalei se numără angajaţi sau fost salariaţi ai Primăriei Voluntari, consilieri sau foşti sfătuitori ai Gabrielei Firea, unii membri ai Partidului Social Democrat. Pentru anul 2018, Compania Municipala Publicitate şi Afişaj şi-a propus atragerea de venituri de 5,2 milioane de lei, asta înseamnă o medie de 2,6 milioane de lei pe semestru. În primele şase luni, compania are încasări de doar 129729 de lei, ceea ce înseamnă de 20 de ori mai putin decât şi-a propus….2018. Cifra de afaceri 6 luni 2018 – 129.797 de lei Cheltuieli: 1.388.264 lei din care cu personalul 1269338 de lei, din acesti bani 324150 au fost cheltuiti doar pentru plata salariilor membrilor CA şi a directorului general. Administratori 5300 de lei/luna * 6 persoane * 6 luni = 190.800 de lei Director general 22.225 de lei/luna * 6 luni = 133350 de lei Total cheltuieli Consiliul de Administraţie – 324.150 de lei La capitolul contracte, firma nu are foarte mari realizari. Conform site-ului de achiziţii publice, www.e-licitatie.ro, a încheiat două înţelegeri prin încredinţare directă cu o instituţie din subordinea Primăriei Capitalei, Administraţia Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic. Una în mai pentru servicii de publicitate de 10.800 de lei, cealaltă în august pentru acelasi lucru de 2700 de lei. De altfel, lipsa de activitate se reflectă şi în raportările financiare. În primele şase luni de funcţionare din 2017, compania a raportat o cifră de afaceri ZERO, iar pentru primele şase luni din acest an, compania are 129.797 de lei declaraţi. Integral: https://www.g4media.ro
Cum a contracarat guvernul cel mai dure critici și sancțiuni politice de la Bruxelles de după integrarea în UE. Principalele linii de manipulare Guvernul Dăncilă, Dragnea, Tăriceanu, PSD și Antena 3, rămasă cam singură în tranșeul anti-UE, au pus marți în circulație o serie de manipulări și minciuni flagrante menite să contracareze cele mai dure critici și sancțiuni politice venite de la Bruxelles după integrarea României în UE în 2007. Care sunt, așadar, predicatele utilizate pentru a contracara rezoluția Parlamentului European privind derapajele democratice și raportul MCV referitor la pașii înapoi din justiție, ambele un veritabil vot de blam adresat guvernului de la București. Manipularea: Votul din Parlamentul European este un vot împotriva României, iar europarlamentarii români care au votat rezoluția sunt trădători. Antena 3 a întocmit un fel de listă a rușinii, un panou al dezonoarei. Faptele: Votul din PE nu a fost un vot împotriva României, ci o sancțiune politică aplicată punctual Guvernului și Parlamentului pentru o serie de fapte și acțiuni anti-democratice și anti-justiție. A nu susține acest demers menit să apere România reprezintă un act de complicitate cu abuzurile puterii de la București. Manipularea: A fost un vot politic, o declarație negociată de politicieni, deci fără mare valoare și fără corespondent în realitate. Faptele: Rezoluția a fost votată masiv de grupul socialiștilor europeni, din care face parte PSD și de o parte din europarlamentarii ALDE european, familia politică a lui Tăriceanu. Doar europarlamentarii români și cei maghiari din grupul socialiștilor au votat împotriva rezoluției, în rest au fost 135 de voturi de socialiști pentru. Manipularea: A fost din nou mâna lui Soros. Aici Antena 3 a pus placa obișnuită cu teorii conspiraționiste. A prezentat-o din nou pe Monica Macovei drept omul care joacă pe degete tot Parlamentul European și s-a străduit din greu să dovedească prin prezentarea unor postări publice fără nicio relevanță luate de pe Facebook că totul a fost un plan secret bine pus la punct. Faptele: A fost o rezoluție inițiată de verzi, susținută în punctele esențiale de toate partidele din Parlamentul European, cu mici modificări față de textul inițial. Manipularea: Rezoluția și raportul MCV au fost întocmite de funcționari care nu înțeleg realitățile din România, influențați de ”statul paralel” și de politicieni din România. Faptele: Atât rezoluția PE, cât și raportul MCV reflectă fapte incontestabile. Integral: https://www.g4media.ro
Cifre îngrijorătoare prezentate de Asociația fondurilor de pensii private: Datoria implicită a sistemului public de pensii în România era de 275 de miliarde de euro în 2015, de aproape 4 ori mai mare decât datoria publică a țării la acel moment Datoria implicită a sistemului public de pensii (PAYG) în România (n.a cât ar avea de plătit statul pentru toate drepturile de pensie acumulate în sistemul public de pensii, exceptând pensiile speciale) era de 275 de miliarde de euro în 2015 (sursa: INS), de aproape 4 ori mai mare decât datoria publică a țării”, se arată într-o prezentare susținută miercuri de Radu Crăciun, președintele APAPR (asociația administratorilor fondurilor de pensii private). “De atunci, pensiile publice au mai crescut cu 30%, iar acum se propune o dublare a lor până în 2021 (prin noua lege a pensiilor)”, atenționează Crăciun….Acesta citează și o declarație a FMI din noiembrie 2018: “Creşterea salariilor bugetare şi modificările planificate pentru pensiile publice ar trebui reevaluate din cauza implicațiilor lor negative asupra sustenabilității fiscale şi asupra creşterii economice pe termen lung.”Populația rezidentă a României a scăzut cu cca. 3,5 milioane de locuitori între 1989-2017 și, în același timp, structura pe vârste a populației s-a înrăutățit (îmbătrânire severă), a spus acesta. Integral: https://economie.hotnews.ro
M10 se unește cu Partidul lui Viorel Cataramă, Monica Macovei a demisionat deja Partidul M10 îi mulțumește doamnei Macovei pentru activitatea sa în cadrul partidului, pentru inițiativa întemeierii acestui vehicul politic dedicat generației tinere – vehicul care a demonstrat că se poate face și altfel de politică….La începutul anului 2017, în urma unei Adunări Generale, membrii partidului au decis asumarea unei doctrine conservatoare, pe care o practică azi cu succes, M10 fiind membru de drept în Alianța Conservatorilor și Reformiștilor Europeni (ACRE) din Parlamentul Europei….Partenerii noștri în acest proiect sunt: Uniunea Creștin Democrată din România (UCDR), Partidul Forța Moldova și platformele politice Alternativa Dreaptă și Alianța Conservatoare. Integral: https://www.curentul.info
Va doresc o zi linistita! @Desy
LIVE VIDEO
Cristina Tarcea, urmatoarea tinta? Lia Savonea cere sa fie deschisa procedura revocarii in cazul sefei Inaltei Curti Lia Savonea de la Curtea de Apel Bucuresti a cerut, luni, inaintea sedintei Sectiei pentru judecatori din CSM, sa se puna in discutie implicatiile deciziei Curtii Constitutionale in cazul completurilor de 5 judecatori.
Comisia Europeană, reacție după ce autoritățile române au cerut ca Rise Project să-și dezvăluie sursele: A folosi GDPR împotriva dreptului la informare ar reprezenta un abuz clar ”Protecția datelor trebuie să fie în echilibru cu libertatea de exprimare și de informare”, a reacționat Comisia Europeană după ce jurnaliștii de la Rise Project au anunțat, joi, că au primit o notificare de la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, în care li se solicită divulgarea surselor în cazul anchetei #TeleormanLeaks. ”Dreptul la protecția datelor personale nu este unul absolut. Articolul 85 din GDPR enunță clar că protecția datelor trebuie să fie în echilibru cu libertatea de exprimare și de informare. A folosi GDPR împotriva acestor două drepturi fundamentale ar reprezenta un abuz clar al Regulamentului”, a spus, luni, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Margaritis Schinas. ”Prin urmare, este de maximă importanță ca autoritățile române să implementeze această obligație în legislația națională, să asigure excepții și derogări în special pentru protejarea surselor jurnalistice în fața autorității naționale pentru protecția datelor, acolo unde este necesar, și pentru respectarea libertății de exprimare și de informare în raport cu presa. Integral:
Mesajele lui Dan Andronic l-au dat de gol pe Tariceanu. Ce documente au procurorii DNA Corespondenta electronica gasita in calculatorul lui Dan Andronic, declaratiile de martori ale mai multor consultanti israelieni date in cadrul unei comisii rogatorii, date financiare privind firme offshore si transferuri de bani, dar si declaratiile unor martori sunt o parte din probele procurorilor DNA in cazul de coruptie in care este implicat seful Senatului, Calin Popescu Tariceanu. Postul Antena 3 a prezentat, duminica seara, ordonanta prin care i s-au adus la cunostinta invinuirile unuia dintre protagonistii dosarului: Petru Berteanu. Acuzatiile: complicitate la luare de mita. Petru Berteanu controla o societate, impreuna cu o alta persoana, prin intermediul careia ar fi trecut o parte din banii din acest dosar. Actul este din 6 noiembrie si este semnat de procurorul Marius Bulancea, seful Sectiei de combatere a infractiunilor conexe infractiunilor de coruptie din cadrul DNA. Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat, luni, ca in urmatoarele 14 zile va putea studia dosarul in care este vizat si in care Directia Natinala Anticoruptie cere ridicarea imunitatii sale. Tariceanu a afirmat ca sunt “numai 17.000 de pagini” si ca ar trebui sa aiba timp sa le studieze. Ancheta in cazul “Microsoft”. Acest dosar s-a constituit in anul 2018, in urma reunirii a trei dosare penale, dintre care unul a fost preluat de procurorii DNA la cererea autoritatilor judiciare austriece. Un alt dosar este o disjungere din celebrul caz “Microsoft”. Firma care ar fi dat mita este Fujitsu Siemens Computers GmbH Austria implicata in afacerea Microsoft. Reprezentantul acestei firme in Romania este Claudiu Florica. In timpul anchetei privind cazul Microsoft, procurorii DNA au avut mai multe comisii rogatorii in Austria privind modul in care sume uriase de bani au fost transferate de aceasta societate. Integral:
Romania, victorie la Washington in procesul in care ni se cereau 450 de milioane de dolari: E incheiata saga baietilor destepti din energie Romania a castigat la tribunalul arbitral international de la Washington procesul cu Alpiq AG Elvetia, fiind respinse astfel pretentiile financiare fata de statul roman de circa 450 de milioane de dolari pentru denuntarea contractelor de vanzare-cumparare de energie a traderilor cu SPEEH Hidroelectrica. ….Alpiq AG a deschis – in anul 2014, dupa o serie de procese pierdute impotriva Hidroelectrica, procedura de arbitraj international, compania considerand ca Romania a incalcat drepturile sale garantate prin tratatul bilateral de investitii dintre Romania si Elvetia (BIT, 1993) si tratatul privind Carta Energiei (ECT, 1994). In motivarea procesului arbitral, Alpiq a invocat – intre altele, motive precum exproprierea investitiei si incalcarea obligatiei statului roman de a acorda un tratament just si echitabil. Toate capetele actiunii arbitrale au fost respinse prin hotararea din 9 noiembrie. “Decizia CSID inchide inca un capitol sumbru din saga baietilor destepti. A fost o lectie dura nu doar pentru companie, ci si pentru economia romaneasca in ansamblu. Faptul ca Ministerul Energiei a castigat aceasta batalie pentru romani si pentru Hidroelectrica nu poate decat sa ne bucure. Ni se certifica faptul ca, la capatul unei lupte de uzura, a fost facuta dreptate. Ne dorim ca, pe viitor, nimic sa nu mai umbreasca potentialul companiei. Integral:
Nora deputatului PSD Iulian Iancu a fost angajata la ANRE. Anul trecut el anchetase institutia Autoritatea de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE) a anuntat ca Nicoleta Iancu, nora deputatului PSD Iulian Iancu (foto), este oficial angajata a institutiei. Asta in contextul in care deputatul a facut parte din Comisia parlamentara de ancheta a activitatii ANRE. Potrivit
Comisia Iordache, raport cu modificări pe OUG 92 privind legile justiției. Urmează votul în plen Comisia specială privind legile justiției a adoptat un raport favorabil privind Ordonanța de Urgență 92/2018, care prevedea printre altele amânarea pensionării anticipate a magistraților, modificând mai multe articole din cele trei legi ale justiției. A rămas în lege amânarea până la începutul lui 2020 a pensionării anticipate pentru magistrații cu minimum 20 de ani vechime, fiind așteptat un punct de vedere de la CSM, precum și prevederea prin care vechimea necesară pentru procurorii DNA și DIICOT crește la 10 ani. …”Nu s-a rezolvat chestiunea neretroactivității (în cazul procurorilor DNA și DIICOT – n.r.). Deși ministrul a spus că nu se aplică retroactiv, văzâng textul înțelegem că poate fi o interpretare (în acest sens – n.r.). Vom contesta și noi la Curtea Constituțională inclusiv pt acel motiv. In loc sa imbunătățim această ordonanță și să punem de acord cu recomandările Comisiei de la Veneția, comisia a făcut contrariul,” Integral:
De ce a decis Comisia Europeană să finanțeze doar jumătate din magistrala de metrou M6 către Aeroportul Otopeni. Criticile aduse proiectului depus de România
Salariatul român primește mai puțin din rezultatul muncii decât în alte state din regiune, din cauza taxelor mai ridicate Salariul minim brut din România depășește media regiunii Europei Centrale și de Est și are cea mai ridicată rată efectivă de taxare dintre statele din regiune, de 41,5%, potrivit unei analize Deloitte România. Rata efectivă de taxare se menține cea mai înaltă, 41,5%, și în cazul unui salariu brut de 1.000 de euro, pentru care media regiunii este de 27%. Principalele constatări ale analizei.: -Salariul minim brut variază între 500 de euro (Estonia) și 261 de euro (Bulgaria), media fiind 421 de euro.- Estonia are cea mai scăzută rată efectivă de taxare a salariului minim, de 4%, urmată de Lituania (10%) și Cehia (14%), iar România, cea mai înaltă rată, de 42%, media fiind 21%.- Rata efectivă de taxare a unui salariu brut de 1.000 de euro este cea mai ridicată în România (42%), Ungaria (34%), Letonia (29%) și cea mai redusă în Estonia (13%), Bulgaria (22%), Lituania (23%).- România are nivelul cel mai mic de contribuții datorate de angajator (2,25%), media fiind de aproximativ 23% „Când discutăm despre salarii, ne raportăm, de regulă, la valoarea lor brută. Astfel, România nu arată rău deloc, cu o creștere a salariului mediu brut de aproximativ 41% în ultimii doi ani. Stăm bine și la nivel de regiune. Din păcate însă, dacă luăm în calcul ratele efective de taxare, salariul minim net din România coboară spre finalul aceluiași clasament. Asta înseamnă că, la sfârșitul lunii, angajatul român ia cei mai puțini bani în mână, spre deosebire de colegii lui din țările din regiune”, susține Monica Țariuc, senior manager Consultanță Fiscală, Deloitte România…..„Salariatul român primește procentual mai puțin din rezultatul muncii decât în alte state din regiune, impozitul și contribuțiile la bugetele publice fiind mai ridicate. Ar fi, așadar, de așteptat ca fiscalitatea înaltă să se reflecte și într-o calitate a vieții mai crescută, de vreme ce salariatul investește mai mult în serviciile publice de educație, sănătate, infrastructură etc. Însă, mergând la clasamentele mondiale în acest sens, ele arată contrariul, cheltuielile publice având o eficiență redusă”. Integral: 
Locuri putine pentru examenul de rezidentiat: Faci o facultate 6 ani si nici asistent medical nu poti sa fi. Absolventii facultatilor de medicina si farmacie acuza Ministerul Sanatatii ca a scos prea putine locuri pentru examenul de rezidentiat, asta in conditiile in care sistemul medical se confrunta cu o criza acuta de personal. Pentru specializarea ortopedie-traumatologie, de exemplu, autoritatile au scos la concurs in acest an 144 de locuri si posturi, insa posturile sunt la Spitalul Orasenesc din Cugir si la Harsova. “Nu e corect sa faci o facultate timp de 6 ani, sa iesi cu niste competente si sa nu poti sa faci nimic. Nici macar sa fii asistent medical nu poti“, a comentat Razvan, absolvent al Facultatii de Medicina, pentru StirileTVR. Ministerul Sanatatii a scos anul acesta 4.631 de locuri la examenul de rezidentiat, mai multe decat anul trecut, dar nu suficient de multe, in conditiile in care numarul absolventilor care vor concura pentru aceste locuri depaseste 6.000. Astfel, in jur de 1.400 de tineri vor ramane pe dinafara, desi statul a investit 81.000 de lei in fiecare dintre ei. Potrivit sursei citate,
Flashmob la Zurich, la trei luni de la protestele din 10 august: Cunosti un jandarm demn? (Foto&Video) Mai multi romani care locuiesc in Zurich au organizat, sambata, un flashmob pentru a marca implinirea a trei luni de la protestul violent din 10 august, soldat cu peste 450 de raniti la Bucuresti. “Romanii din Zurich nu au uitat represiunea violenta din 10 august 2018, organizata de Guvernul Romaniei, prin jandarmerie, contra protestatarilor pasnici. Am protestat pentru a comemora trei luni de la tragicele evenimente din august. Cei vinovati de incalcarea Drepturilor Omului, fie ca fac parte din institutiile de forta ale statului, fie ca fac parte din inalta administratie, trebuie sa plateasca. Faptele lor nu se prescriu”, au transmis reprezentantii asociatiei Rezist Zurich intr-un comunicat remis duminica Ziare.com. Presedintele organizatiei, Mihnea Mihai, a anuntat ca in curand va fi lansat site-ul 
DOCUMENT
Ce condamnari si ce achitari au dat magistratii care-l vor judeca pe Liviu Dragnea Magistratii Rodica Cosma, Valentin Horia Selaru, Simona Nenita, Francisca Vasile si Ioana Alina Ilie sunt membrii completului de 5 judecatori care vor judeca apelul declarat de Liviu Dragnea, impotriva condamnarii la 3 ani si 6 luni de inchisoare cu executare in dosarul Angajarilor fictive la Directia Copilului Teleorman. Ziare.com va prezinta cine sunt cei cinci magistrati. Trebuie spus ca in cazul in care unul dintre acestia se abtine, sau sunt recuzati de avocati din acest complet, acestia pot fi inlocuiti de supleantii Tatiana Rog, Florentina Dragomir, Rus Andrei Claudiu, Luciana Mera si Sandel Macavei. Potrivit noilor reglementari aduse Legilor Justitiei, presedintele acestui complet este judecatorul cu cea mai mare vechime in magistratura. Achitarea din cazul Gutau Doi dintre judecatori, Rodica Cosma si Simona Nenita, au dat recent
Cine sunt “gulerele albe” care pot scapa de condamnarile definitive in baza deciziei CCR Decizia CCR care a constatat existenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre Parlament, pe de o parte, si Inalta Curte de Casatie si Justitie, pe de alta parte, privind modul in care au fost constituite completurile de 5 judecatori, nu ar putea duce la o anulare imediata a sentintelor judecatoresti definitive date de aceste completuri. In cazul dosarelor aflate pe rolul instantelor,
Petrolistii n-au renuntat la gazele din Marea Neagra si fac pregatiri pentru exploatar Dupa ce a anuntat ca isi amana decizia de a extrage gazele din Marea Neagra, compania Black Sea Oil & Gas a semnat, astazi, un acord cu Transgaz. Prin intermediul acestui document, petrolistii nu garanteaza ca vor exploata gazele din Marea Neagra. Daca o vor face, insa, au semnat sa le transporte prin infrastructura Transgaz. Black Sea Oil & Gas (BSOG) informeaza, prin intermediul unui comunicat de presa remis Ziare.com, ca directorul societatii, Mark Beacom, si cel al Transgaz, Ion Sterian, au semnat un contract de transport al gazelor din Marea Neagra. Potrivit documentului, “contractul este incheiat pe o perioada de 15 ani si are ca data de incepere a transportului gazelor naturale ziua de 1 februarie 2021, la o capacitate de transmisie de 1 miliard de metri cubi/an”. Cu toate astea, compania informeaza ca acest contract se va aplica “doar in cazul obtinerii deciziei finale de a investi in Proiectul Dezvoltare Gaze Naturale Midia (MGD) “. Proiectul MGD consta, de fapt, crearea unui “ansamblu submarin de productie pe zacamantul Doina care va fi conectat printr-o conducta de 18 km la platforma de productie monitorizata si operata de la tarm amplasata pe zacamantul Ana. O conducta submarina de 121 km va asigura transportul gazelor de la platforma Ana la tarm, unde urmeaza 4,1 km de conducta subterana pana la noua statie de tratare a gazelor (STG) . Gazele tratate vor fi livrate prin statia de masurare a gazelor localizata in perimetrul STG catre Sistemul National de Transport operat de Transgaz”, se arata in comunicatul companiei. Integral:
Guvernul lasă și Nuclearelectrica fără bani de investiții/ Compania, obligată să distribuie 238 milioane de lei sub formă de dividende suplimentare Companiile energetice sunt stoarse, rând pe rând, de rezervele pe care le au, fiind obligate de Guvern să distribuie sume importante de bani sub formă de dividende suplimentare. După Romgaz, și Nuclearelectrica anunță că va repartiza acționarilor, pe final de an, dividende suplimentare în valoare de 238 milioane de lei, la o valoare de 0,789 lei/dividend. Nevoia de bani la buget pune, însă, în pericol investițiile foarte importante ale companiilor. De exemplu, reactorul 1 de la Cernavodă trebuie să intre intr-un amplu proces de retehnologizare, valoarea investiției fiind de circa 1,5 miliarde euro, în condițiile în care îi expiră durata de viață. Pentru a funcționa în continuare reactorul 1, această investiție este obligatorie, însă Guvernul nu pare conștient de acest lucru, preferând să jumulească societățile de stat pentru a acoperi deficitul bugetar, în loc să depună eforturi pentru a crește încasările la stat. Acționarii companiei Nuclearelectrica sunt convocați pentru data de 10 decembrie pentru a aproba distribuirea dividendelor suplimentare, solicitarea fiind făcută de acționarul majoritar, Ministerul Energiei. Acestea se adaugă dividendelor de circa 300 de milioane de lei reprezentând 90% din profitul pe 2017. Toate acestea sunt în dauna investițiilor. În 2017, Nuclearelectrica a îndeplinit doar 27,6% din obiectivele majore de investiții raportate la programul pe anul trecut. Reprezentanții societății precizau în primăvară că “pe termen mediu și lung este necesar că SNN să își conserve sursele de finanțare în vederea implementării unor proiecte semnificative de investiții”. Printre proiectele majore, Nuclearelectrica prezintă retehnologizarea Unității 1 CNE Cernavodă, având o valoare estimată între 1,2-1,5 miliarde euro. În cazul Unității 1 a cărei durată de viață se apropie de final, retehnologizarea trebuie finalizată până în 2025-2026, însă procesul în sine trebuie început cu 10 ani înainte. De exemplu, studiile tehnice ar trebui finalizate în 2018. Doar pentru retehnologizarea Unității 1 sunt prevazute în 2018 și 2019 investiții de 99,4 milioane lei. Integral: 
Criză în sănătate. Aparatul care salvează viața cardiacilor lipsește din multe spitale din țară Aparatură învechită sau defectă. Este criza cu care se confruntă de ani de zile sistemul medical românesc.
Totul despre afacerea Microsoft. Rolul lui Tăriceanu în prelungirea contractelor semnate de guvernul Năstase Dosarul deschis de DNA împotriva lui Călin Poopescu Tăriceanu ar viza afacerea Microsoft, începută în guvernarea Năstase și continuată după 2005 în guvernarea Tăriceanu. Procurorii îl acuză pe Tăriceanu că ar fi primit cei 800.000 de dolari, reprezentând un comision de 10% din contract, în schimbul demersurilor sale pentru ca statul român să încheie mai multe acte adiționale la un contract al companiei austriece. Care sunt însă detaliile acestei afaceri și ce care a fost rolul fostului premier în derularea contratelor? În septembrie 2003, Guvernul României, sub semnătura lui Adrian Năstase, încheie un acord cadru cu Microsoft, “Parteneriatul Strategic între Guvernul României şi Microsoft”, pentru cumpărarea, cu preţ avantajos, redus cu 50 la sută, a 50 de mii de licenţe pentru computerele din întreaga administraţie publică centrală. De aceste licențe ar fi beneficiat 29 instituţii, printre care ministerele de Interne, al Justiţiei, al Sănătăţii sau Finanţelor, Institutul Naţional de Statistică sau Parchetul General. O lună mai târziu, Fujitsu Siemens Computers, în calitate de pretins unic distribuitor al licenţelor Microsoft în România, şi firma Microsoft România fac o ofertă concretă Guvernului: vor să vândă statului român pentru 41.909.325 USD cele 50 de mii de licenţe. Oferta, valabilă până la 15 martie 2004, este semnată de Claudiu Florică – director al Fujitsu Siemens Computers România, şi de Silviu Hotăran – Director General al Microsoft România. … Cu trei zile înainte de expirarea ofertei de cumpărare primită de Guvern, Fujitsu Siemens Computers şi Microsoft România propun Ministerul Comunicaţiilor închirierea de licenţe pentru 5 ani. Noua ofertă apare după ce acelaşi minister al Finanţelor, în urma unei alte analize, susţine că nu are fondurile necesare pentru cumpărarea licenţelor şi caută o sursă de bani…. Ce a făcut Tăriceanu. Înţelegerea pentru închirierea licenţelor este continuată de toate guvernele ce au urmat până în 2013. Deşi înţelegerea urma să se încheie în 2009, în a doua jumătate a anului, Guvernul condus de Călin Popescu Tăriceanu se îngrijeşte de prelungirea contractului cu un an înainte. Pentru asta, dă o primă
România, încă un pas spre apărarea infractorilor: riscă un proces cu UE pentru că nu transpune directiva care permite confiscarea bunurilor dobândite în urma comiterii unei infracțiuni Comisia Europeană a avertizat oficial joi România și Bulgaria pentru că nu au transpus directiva care permite înghețarea și confiscarea instrumentelor și a produselor infracțiunilor săvârșite în UE, iar dacă Bucureștiul nu va răspunde în două luni, Bruxelles-ul poate da România în judecată la Curtea de Justiție a UE. ”Statele membre trebuia să transpună directiva în legislația lor națională până la 4 octombrie 2016. Cu toate acestea, Bulgaria și România nu au comunicat Comisiei nicio măsură națională de transpunere. Prin urmare, Comisia Europeană a decis astăzi să trimită un aviz motivat autorităților naționale ale acestor țări. Bulgaria și România au la dispoziție două luni pentru a răspunde; în caz contrar, Comisia poate decide să sesizeze Curtea de Justiție a UE cu privire la această chestiune”, arată un comunicat al Comisiei Europene (
Comisia Europeană cere României să pună în aplicare Directiva privind drepturile victimelor infracțiunilor Comisia Europeană a trimis joi avize motivate României, Irlandei și Sloveniei pentru a pune în aplicare Directiva Uniunii Europene privind drepturile victimelor, care le oferă victimelor infracțiunilor drepturi clare de a avea acces la informații, de a participa la procedurile penale și de a beneficia de sprijin și de protecție. Directiva trebuia transpusă în legislația națională până la 16 noiembrie 2015, iar România a notificat doar o punere în aplicare parțială a normelor. Comisia Europeană anunță că a trimis avize motivate României, Irlandei și Sloveniei pentru a le îndemna să pună în aplicare în mod corespunzător Directiva UE privind drepturile victimelor, care le oferă victimelor infracțiunilor drepturi clare de a avea acces la informații, de a participa la procedurile penale și de a beneficia de sprijin și de protecție adaptată nevoilor lor. Directiva garantează, de asemenea, că victimele vulnerabile – cum ar fi copiii, victimele violurilor sau persoanele cu handicap – sunt identificate, astfel încât să poată beneficia de protecție suplimentară în cursul procedurilor penale. Normele UE se aplică tuturor victimelor infracțiunilor din UE, indiferent de naționalitatea acestora. Directiva privind drepturile victimelor trebuia să fie transpusă în legislația națională până la 16 noiembrie 2015. Irlanda a pus în aplicare dispozițiile directivei, însă analiza Comisiei arată că acestea nu sunt complete. România și Slovenia au notificat doar o punere în aplicare parțială a normelor. Integral:
Comisia Europeana cere Guvernului Dancila sa termine cu split TVA: Incalca toate normele europene!
Efectele deciziei CCR privind conflictul cu Înalta Curte asupra sentințelor definitive: Infractorii condamnați pot depune contestație în anulare în maximum 30 de zile….Potrivit surselor consultate de G4Media.ro din cadrul CCR, unul dintre efectele deciziei va fi acela că toate persoanele care au fost condamnate de completurile de 5 judecători din Secția penală a ICCJ constituite începând din anul 2014 vor putea formula căi de atac extraordinare împotriva hotărârilor definitive, cu condiția să nu le fi epuizat până în prezent. Juriștii consultați de G4Media.ro confirmă această ipoteză, dar vin cu precizări importante. ”În materie penală, singura cale de atac extraordinară împotriva unei hotărâri definitive care se poate întemeia pe modul de constituire a completului este contestația în anulare, ceea ce înseamnă că revizuirea nici nu intră în discuție. Conform art. 426 lit. d) din Codul de procedură penală, unul dintre cazuri este acela „când instanţa de apel nu a fost compusă potrivit legii ori a existat un caz de incompatibilitate”. Și totuși, potrivit art. 428 alin. (1) din același act normativ, contestația în anulare trebuie introdusă într-un termen de 30 de zile de la data comunicării hotărârii definitive a instanței de apel”, a explicat avocatul Mihai Badea, consilier pe probleme juridice al grupului USR din camera Deputaților. Integral:
Comisia Europeana, somata sa salveze padurile Romaniei: Guvernul minte! Paduri unice sunt victime ale coruptiei (Foto) Un copac urias care e taiat a fost desenat, miercuri, pe asfaltul din fata sediului Comisiei Europene de la Bruxelles. “UE, protejeaza acum padurile virgine ale Romaniei!”, a fost mesajul activistilor de mediu de la Agent Green si EuroNatur, initiatorii acestei actiuni. ONG-urile de mediu au explicat ca, desi Romania detine cele mai mari suprafete cu paduri virgine din Europa (estimarea in 2004 era de cel putin 217.000 hectare), “in mod nejustificat, mai putin de 10% din aceste paduri au fost incluse pana astazi in Catalogul National al Padurilor Virgine”.”Aceste paduri unice au devenit victime ale lacomiei, coruptiei si neglijentei legilor naturii. Chiar si in cadrul parcurilor nationale si regiunilor Natura 2000, unde deteriorarea habitatelor naturale si speciilor ar trebui sa fie interzisa, exploatarea forestiera a padurilor batrane si virgine este omniprezenta”, se arata intr-un comunicat remis joi Ziare.com de Agent Green. “Europa sa nu mai inchida ochii!” Activistii cer autoritatilor de la Bruxelles sa ia masuri, avand in vedere ca Guvernul de la Bucuresti, desi are 31 de procese pe rol doar pe aceasta tema, continua sa ia decizii care afecteaza padurile Romaniei.”Tragem semnalul de alarma cu privire la criza ecologica tragica (sic!) care distruge padurile virgine din Romania. Pierderea cauzata de exploatarile forestiere la scara industriala este una dintre cele mai mari urgente din Europa. Mii de hectare de paduri virgine sunt degradate ireversibil in fiecare an. Multe dintre aceste paduri valoroase se afla in zone protejate european din reteaua Natura 2000. Guvernul Romaniei a mintit ani de zile ca va rezolva problema, dar de fapt acesta este problema. L-am dat in judecata. Avem 31 de procese impotriva acestuia si escaladam situatia la Bruxelles unde cerem Comisiei Europeane sa intervina”, a spus Gabriel Paun, presedintele Agent Green. Integral:
ANALIZĂ
Dancila i-a raspuns lui Timmermans: Definitia abuzului in serviciu e de sorginte sovietica si a fost folosita pentru eliminarea unor persoane incomode Premierul Viorica Dancila i-a raspuns prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, la scrisoarea in 18 puncte pe care acesta i-a transmis-o in legatura cu modificarile aduse legislatiei penale. Seful Guvernului apara toate modificarile legislative, inclusiv cele declarate neconstitutionale. Raspunsul Guvernului Romaniei a fost transmis la Bruxelles sub forma unui document de 33 de pagini. Scrisoarea trimisa de Viorica Dancila a fost publicata de
Tel Drum a castigat un nou contract in Teleorman: Modernizeaza o scoala cu 7,2 milioane de lei. Desi aflata in insolventa, celebra firma Tel Drum continua sa castige contracte in Teleorman, fostul fief al liderului PSD, Liviu Dragnea. Este vorba de un contract de 7,2 milioane de lei pentru reabilitarea unei scoli in Zimnicea, care a fost dat luna trecuta acestei societati, potrivit datelor din sistemul electronic de achizitii publice. Contractul “Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul de investitii Modernizare si dotare Scoala gimnaziala nr. 2, oras Zimnicea“, a fost acordat firmei Tel Drum, de Primaria Zimnicea, prin procedura simplificata. Valoarea: 7.260.833,45 de lei. Lucrarile principale pe care urmeaza sa le execute societatea: Amenajare/ Sistematizarea exterioara /Imprejmuire, modernizarea celor doua corpuri de constructie, Finisaje interioare si exterioare, instalatii si amenajare teren de sport multifunctional. Care este situatia Tel Drum Societatea Tel Drum este in stare de insolventa si este trimisa in judecata pentru fraude cu bani europeni. Procurorii DNA mai au pe rol o ancheta, in care acuza ca societatea ar fi controlata prin interpusi de catre liderul PSD, Liviu Dragnea. Tel Drum este acuzata de constituire a unui grup infractional organizat, evaziune fiscala in forma continuata si complicitate la doua infractiuni de abuz in serviciu. La solicitarea DNA, magistratii de la Tribunalul Bucuresti au decis interzicerea procedurii de dizolvare sau lichidare a societati Tel Drum. Integral:
Ana Ciceală, membru al Comisiei de Sănătate din CGMB: “Rata de raportare a infecțiilor nosocomiale în spitalele din subordinea Primăriei Capitalei este de 0,36%, în timp ce în UE e de 6%” Rata de raportare a infecțiilor nosocomiale în spitalele aflate în subordinea Primăriei Capitalei este de 0,36%, reiese din proiectele de management cu care s-au câștigat concursurile de management de spital la unitățile sanitare aflate în subordinea Primăriei Capitalei, a afirmat Ana Ciceală, consilier municipal USR și membru al Comisiei de Sănătate a Consiliului General al Capitalei, în cadrul dezbaterii “Bucureşti: spitalele la control”. În Uniunea Europeană, rata medie de raportare a infecțiilor nosocomiale este de 6%.
13 recomandari clare si dure in rezolutia PE impotriva Romaniei, care sa nu lase loc de interpretari Puterii de la Bucuresti (Document) Rezolutia cu privire la statul de drept in Romania va fi discutata, miercuri, in Comisia pentru libertati civile, justitie si afaceri interne din Parlamentul Europoean (LIBE) . Potrivit draftului documentului, obtinut de Ziare.com, tonul la adresa Romaniei este unul extrem de dur, cu avertismente puternice si recomandari clare, care sa nu lase loc de interpretari autoritatilor de la Bucuresti. Sunt enumerate 19 motive pentru care s-a decis initierea acestei rezolutii. Primele vorbesc despre principiile si valorile Uniunii Europene, ce trebuie sa fie imbratisate si de statele membre. Cele mai multe, insa, sunt evenimente petrecute in ultimii doi ani in Romania, care au dus la ingrijorari considerabile ca guvernele de la Bucuresti se indeparteaza tot mai mult de aceste principii si valori. Astfel, sunt mentionate avertismentele din raportul GRECO din aprilie 2018, cele ale Comisiei de la Venetia din martie si octombrie anul acesta, faptul ca Romania este data in judecata la Curtea de Justitie a UE pentru ca nu a transpus Directiva in ce priveste spalarea banilor. Se mentioneaza si ca autoritatile nu au lamurit daca exista sau nu o problema in ce priveste protocoalele cu SRI, dar si ca am fost la un pas de a modifica definitia casatoriei in Constitutie intr-un sens care ar fi incalcat drepturile si libertatile cetatenilor. Este notat si ca acest din urma demers a fost sustinut de Parlament, desi Romania e pe locurile fruntase in UE cand vine vorba de discriminare si ura fata de membrii comunitatii LGBT. Cateva capitole vizeaza si presa din Romania, atragandu-se atentia ca in raportul Reporteri fara Frontiere se vorbeste de presiunile uriase asupra mass-media, incercandu-se jubjugarea sa in scopul de a fi folosita drept unealta de manipulare. Si protestele sunt mentionate, dar mai ales incercarile de a le reprima, in enumerare regasindu-se si actiunile violente ale jandarmilor din 10 august. Ultimele capitole sunt despre coruptie, amintindu-se si despre inlaturarea Laurei Codruta Kovesi de la DNA si cererea de revocare a lui Augustin Lazar. “Coruptia ramane o provocare la nivelul UE, natura si scopul difera de la un stat membru la altul, insa asta afecteaza Uniunea in ansamblul ei, ii afecteaza economia, dezvoltarea, societatea, submineaza democratia si afecteaza statul de drept. Integral:
Dictatura majoritatii in Comisia Iordache: Ordonanta privind sectia de investigare a magistratilor a trecut fara dezbateri reale Majoritatea PSD-ALDE sustinuta de UDMR s-a impus cu mare lejeritate, miercuri, in comisia condusa de Florin Iordache, refuzand dezbaterea reala a amendamentelor sustinute de Opozitie si adoptand ordonanta 90/2018 referitoare la operationalizarea sectiei de investigare a magistratilor in forma propusa de Guvernul Dancila.” 6 voturi pentru, insuficient” a fost sloganul zilei de azi in Comisia Iordache, unde
Regulamentul pentru numirea și revocarea procurorilor din secţia pentru anchetarea magistraţilor, pus în dezbatere publică de Consiliul Superior al Magistraturii Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a pus în dezbatere publică, marţi, trei proiecte de hotărâre pentru modificarea şi completarea regulamentului de organizare şi funcţionare a instituției, precum și a regulamentului pentru numirea şi revocarea procurorilor din Secţia pentru investigarea infracţiunilor comise de magistrați. De asemenea, a fost pus în dezbatere și regulamentul pentru numirea șefului Inspecției Judiciare. CSM spune că cele trei proiecte vor fi discutate în procedură de urgență. CSM anunță, pe site, că proiectele vor fi discutate în procedură de urgență, justificată de “calendarul strâns de realizarea a procedurilor și de interesul public”. Astfel, cele trei proiecte se vor afla în dezbatere până în 12 noiembrie, dată până la care pot fi trimise în scris propuneri. În 14 noiembrie urmează să fie elaborat raportul de centralizare a propunerilor primite, iar data estimată a şedinţei de adoptare a proiectelor este 16 noiembrie. Integral:
Reprezentant al Diasporei: In realitate, aproape 7 milioane de romani sunt in strainatate, din care nu cred ca se vor mai intoarce 10% Numarul romanilor plecati in strainatate este, in realitate, de aproximativ 7 milioane, din care nu cred ca se vor mai intoarce 10% in Romania, a declarat, miercuri, Cezar Caleap, director executiv al Asociatiei Internationale a Intreprinderilor Creative din Belgia (AIICB), in cadrul unui workshop cu tema “Bruxelles si calea spre succes”.”Interesul nostru (al antreprenorilor – n.red.) este sa iesim din sablonul unei comunicari oficiale, iar eu, din punctul meu de vedere, cred ca e nevoie sa comunicam deschis, sa interactionam. Belgia poate fi pentru noi un prim proiect pe care sa-l creionam. Sunt convins ca exista multe alte zone de interes din punct de vedere al business-ului. E adevarat ca Belgia sau Bruxelles-ul nu sunt atat de ofertante din punct de vedere al business-ului, dar ce vreau sa spun este ca avem acolo diaspora romaneasca, este prima comunitate dupa belgieni. Nu stiu daca este o bucurie. Diaspora romaneasca este prima comunitate si in Italia, si in Spania, si in Anglia si incepe sa nu mai fie in Romania. Ce stiu este ca, in realitate, avem aproape 7 milioane de romani plecati in strainatate, din care nu cred ca se vor mai intoarce 10% in Romania, sa fim constienti de asta. In statisticile de la Ministerul de Externe am fost surprins sa vad ca avem romani in Japonia, America de Sud si vorbesc despre cifre reale, ale celor cu rezidenta, in numar de 5 milioane, lucru care nu se comunica la noi corect. De asemenea, cel putin doua milioane de romani sunt intr-un du-te vino”, a spus Caleap. 170.000 de romani in Belgia. Integral:
Un protest unic in Romania: In cele peste 300 de zile, am trecut de la “Nu ne fortati sa plecam!” la “Luati-va mizeriile si plecati!” De mai bine de 310 zile in fata sediului PSD din Sibiu oamenii se strang zilnic si protesteaza in tacere, dupa modelul “picatura chinezeasca”, si daca in urma cu un an protestatarii veneau cu valize in amintirea romanilor fortati sa plece in strainatate, acum aceleasi valize transmit Puterii un alt mesaj: “Plecati voi!”. Radu Vancu, unul dintre initiatorii miscarii “Va vedem din Sibiu“, ne-a explicat cum a fost gandit acest protest unic in Romania.”Noi am inteles de la bun inceput ca va fi un maraton, nu un sprint, si ca trebuie sa facem un fel de management al energiei ca sa rezistam cat va fi nevoie pana cand aceste legi ale Justitiei in forma lor aberanta vor fi retrase. Ne-am gandit sa folosim formula aceasta a flashmob-ului de un sfert de ora zilnic, pentru ca eram convinsi ca asa ne vom putea administra mai bine energia. Nu eram siguri daca vom reusi sa mentinem asta cateva luni sau un an (iata ca se implineste aproape un an de cand suntem zilnic in strada), dar stiam ca alte sanse nu avem, ca daca vom incerca sa permanentizam un mars in fiecare seara sau asa ceva, vom esua. Integral: 


CSM a respins cererea Laurei Codruţa Kovesi de recunoaştere a gradului profesional de Parchet general / Ce spune Kovesi / Care este miza Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a respins marți cererea depusă de Laura Codruţa Kovesi de recunoaştere a gradului profesional corespunzător Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PICCJ), informează Agerpres. ‘Secţia pentru procurori a CSM a hotărât respingerea cererii formulate de Laura Codruţa Kovesi, procuror în cadrul DIICOT – Biroul teritorial Sibiu, în prezent delegată la PICCJ – Serviciul îndrumare şi control, de recunoaştere a gradului profesional corespunzător PICCJ’, se arată în decizia CSM. Ce spune Kovesi. “Prin faptul că am deţinut timp de 11 ani aceste funcţii (procuror general al României vreme de 6 ani şi procuror şef DNA timp de 5 ani – n.r.) în cadrul PICCJ şi având în vedere practica constantă anterioară a CSM în cazul procurorilor care au deţinut funcţii de conducere în cadrul PICCJ, dar şi practica Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) în materie, apreciez că îmi poate fi recunoscut gradul profesional corespunzător PICCJ prin hotărârea CSM. În acest sens, arăt că, în cazul prim adjunctului (Marius Iacob, actual procuror şef adjunct al DNA – n.r.) şi adjunctului procurorului general (Gabriela Scutea – n.r.) cu care am constituit echipa managerială a PICCJ pe perioada deţinerii mandatului de procuror general, CSM le-a recunoscut gradul profesional corespunzător PICCJ prin Hotărârea nr.1174/29 octombrie 2013. În cuprinsul hotărârii, CSM a motivat că, în cazul acestor funcţii ”nu se aplică regula concursului, ci o procedură specială reglementată de art. 52-56 din Legea nr.303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, derogatorie de la procedura stabilită de art. 43 din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor implicând o selecţie a candidaţilor prin prisma unor condiţii şi calităţi profesionale specifice. Prin numirea petenţilor în funcţii de conducere la PICCJ, aceştia au dobândit dreptul de a funcţiona la acest nivel în ierarhia Ministerului public, drept care nu poate fi limitat la durata mandatului funcţiei de conducere. În exercitarea atribuţiilor, cei doi procurori au confirmat, dispus, semnat rezoluţii, dispoziţii, ordine şi alte acte de procedură penală, care intră în sfera de competenţă materială a PICCJ.” Integral: 

ONG-urile de mediu intervin in procesul Rosia Montana de la Washington: Arata cum au fost incalcate drepturile omului Mai multe organizatii componente ale Campaniei “Salvati Rosia Montana” au depus o cerere de interventie in procesul de arbitraj deschis de Gabriel Resources impotriva statului roman, in care sunt prezentate “noi date si perspective referitoare la incalcarile drepturilor omului”. Cererea, depusa pe 2 noiembrie, prezinta punctele de vedere ale comunitatii in procesul de arbitraj de la Centrul International pentru Solutionarea Disputelor legate de Investitii (International Center for the Settlement of Investment Disputes, ICSID), din cadrul Bancii Mondiale, potrivit unui comunicat transmis.”In aceasta solicitare amicus curiae, echipa juridica prezinta noi date si perspective referitoare la incalcarile drepturilor omului, pe care le-au suferit membrii comunitatii care s-au opus planurilor de constructie a celei mai mari exploatari aurifere in cariera deschisa din Europa. De asemenea, solicitarea prezinta in detaliu efectele devastatoare asupra comunitatii locale pe care le-a avut proiectul minier al companiei miniere, firma canadiano-britanica Gabriel Resources. (…) In incercarea sa de relocare a comunitatii locale, compania a incalcat numeroase principii internationale de drepturile omului. Daca ar fi fost realizata, exploatarea miniera ar fi nivelat patru munti, ar fi distrus vestigii arheologice si ar fi folosit mii de tone de cianura”, se arata in comunicat.Potrivit sursei citate, pentru ca nu a reusit sa deschida exploatarea miniera, compania incearca acum sa obtina suma de 4 miliarde de dolari, pe baza ISDS – mecanismul de solutionare a disputelor dintre investitor si stat – prevazut in tratatele de investitii semnate de Romania cu Canada si Marea Britanie.”Atat statul, cat si compania si-au depus argumentatiile la Tribunalul ICSID, dar niciuna dintre acestea nu ia in considerare perspectiva si experienta comunitatilor locale. Solicitarea amicus curiae explica modul in care compania a incalcat legislatia din Romania si din UE si, de aceea, nu ar trebui sa fie protejata de dreptul investitiilor internationale“, se precizeaza in comunicat. Integral: 
Nouă observații punctuale despre intenția Guvernului de a crește salariul minim și de a-l lega de studii și vechimea în muncă, venite din partea șefului Camerei de comerț româno-germane …..Anastasiu a sintetizat, la solicitarea HotNews.ro, în 9 observații punctuale opinia sa cu privire la intenția Guvernului de a crește salariul minim și de a-l lega de studii și vechime:- Salariile în zona bugetară au ajuns să fie în medie cu 30% mai mari decât în economia privată. Acest lucru este la noi unic în Europa și produce mari prejudicii. O nouă creștere în zonă bugetară ar trebui să fie EXCLUSĂ. Mai mult, este nevoie urgentă de reducerea aparatului administrativ central și local, de eficientizare prin debirocratizare și digitalizare.- Legarea salariului minim de diplome este inacceptabilă. Salariul trebuie să aibă de-a face cu activitatea propriu-zisă , cu productivitatea și nu are nimic de-a face cu diplomele. Dacă un inginer dorește să fie angajat că și muncitor necalificat nu poate primi un salariu mai mare decât un muncitor care face exact același lucru. – Legarea salariului minim de vechime este de asemenea inacceptabilă. Dacă un muncitor adună vechime dar nu dorește să se îmbunătățească și să folosească vechimea pentru a avansa ierarhic și a face lucruri mai productive, nu poate fi plătit mai bine doar pentru că are o vechime. Vechimea presupune experiență, o mai bună productivitate și avansare ierarhică și atunci AUTOMAT respectivul va fi plătit mai bine. Dar nu din pix! – Mărirea salariului minim fără a se ține seamă de industrie și zonă este contraproductivă. Nu poți pune în aceiași oală industria IT cu agricultura sau industria textilă cum nu poți trata la fel ce se întâmplă în București cu ce se întâmplă, de exemplu, în Vaslui.-Stabilirea unui salariu minim pe oră ( așa cum este în Germania ) ar putea fi o soluție mai bună decât stabilirea unui salariu minim lunar. Și asta trebuie corelat și cu politică legată de contracte part-time care la acest moment este catastrofală, pentru că mediul de afaceri este obligat să plătească la contracte part-time contribuții sociale la nivelul întregului salariu minim pe economie, chiar dacă angajează pe cineva 2 sau 4 ore pe zi. Sigur, există “ oi negre “ în economia privată care au folosit contracte part-time pentru a plăți mai puțin oficial, combinând contractul cu plată la negru a diferenței de salariu. Dar aici este obligat statul ( ITM-ul de exemplu ) să-i depisteze pe cei care încalcă legea și să-i amendeze corespunzător.- Mărirea salariilor “ din pix “ nu se poate anunța pe data de 5 noiembrie cu intrare în vigoare pe data de 1 decembrie. Acest lucru este inacceptabil și dovedește o lipsă de respect a autorităților față de economia privată din România. Calendarul măririlor salariale nu se poate face cu efect pozitiv fără o strategie pe termen scurt/ mediu și lung stabilită de comun acord cu mediul de afaceri și fără studii de impact la nivel național. Chiar dacă a existat un dialog cu mediul de afaceri, acesta a fost mai degrabă unul formal în care autoritățile intră deja cu concluziile trase iar mediul de afaceri nu încearcă altceva decât o minima cosmetizare (“mai mult oricum nu putem face“). Integral:
Dezvaluiri din ancheta arhivei SIPA: 80% din informatiile obtinute de serviciul secret erau puse la dispozitia Rodicai Stanoiu. Ultimul sef al arhivei SIPA, procurorul Doru Dobocan, a dezvaluit, intr-o declaratie de martor data in fata procurorilor DIICOT, ca pana la plecarea generalului Marian Ureche din fruntea serviciului secret, “circa 80% dintre informatiile colectate de SIPA erau puse la dispozitia ministrului Justitiei, Rodica Stanoiu“.Datele apar intr-o statistica cu privire la beneficiarii infomatiilor colectate de Serviciul Independent pentru Protectie si Anticoruptie (SIPA), transformata in 2004 in in Directia Generala de Protectie si Anticoruptie (DGPA). Doru Dobocan a solicitat aceasta statistica in momentul in care a fost instalat in functie. Procurorul a fost sef al DGPA in perioada 7 aprilie 2005- 30 iunie 2006, cand Ministerul Justitiei era condus de actualul europarlamentar Monica Macovei. Ureche, verdict de politie politica Generalul de Securitate Marian Ureche a detinut functia de sef al SIPA (2001-2003), in perioada in care Rodica Stanoiu era ministru al Justitiei (2000-2004) . Potrivit datelor CNSAS, Ureche si Stanoiu se stiau din anii ’80, in perioada in care fostul ministru al Justitiei a colaborat cu Securitatea, iar unul dintre ofiterii sai de legatura era chiar Ureche. Dupa 2004, instantele au stabit ca generalul a facut politie politica in perioada in care a lucrat la Securitatea Bucuresti, iar Stanoiu a primit verdict de colaboratoare a Securitatii, nume de cod “Paula” si “Sanda”. Integral: 
#TeleormanLeaks. Rise Project a publicat primul articol cu conținutul valizei.
Soțul șefei CSM, despre Tel Drum: Un client ca oricare altul / Colaborarea a fost publică Soțul președintelui CSM precizează că legătura cu firma Tel Drum a fost una strict profesională. “Raporturile specifice profesiei de avocat s-au circumscris numai sferei profesionale și s-au derulat în mod exclusiv cu angajați ai acestei societăți, cu atribuții în zona asistenței juridice. În ceea ce privește «proprietățile imobiliare din Alexandria», precizez că acestea constau în casă părintească și curtea aferentă situate la periferia Municipiului Alexandria și mai puțin de un hectar de teren agricol, extravilan, toate moștenite în cota parte de la defunctul meu tată, astfel cum reiese și din declarațiile de avere publice”, potrivit sursei citate. Reacția avocatului vine după ce Rise Project a publicat, luni, 


