Buna dimineata intr-o zi de luni, 26 noiembrie! Vremea se anunță extrem de capricioasă. Atmosfera intră într-un proces de răcire în toată țara. Sunt așteptate temperaturi minime și ninsori în București, dar și la munte. Valorile termice se vor situa sub cele normale în toate regiunile, cu o abatere negativă mai prununțată în partea de est a țării. Cantitățile de precipitații estimate a se înregistra în acest înterval vor fi excedentare în cea mai mare parte a teritoriului, excedent ce va fi mai pronunțat în extremitatea de sud-vest și de sud-est a țării. În Capitală, temperaturile maxime se vor încadra, pe timpul zilei, între 9 și 0 grade Celsius. Luni și marți sunt așteptate ploi. Temperaturile scad mult mai ales pe perioada nopții. Valorile minime vor atinge și -9 grade Celsius. Nopțile vor fi prepoderent geroase.
Consecințele deciziei Curții de apel București: Dragnea scapă de completul de la Înalta Curte cu judecătorii Francisca Vasile, Horia Șelaru și Ioana Ilie Liderul PSD Liviu Dragnea a reușit să scape de completul de 5 judecători de la Înalta Curte compus din magistrații Francisca Vasile, Horia Șelaru, Ioana Alina Ilie, Simona Neniță și Rodica Cosma. Este consecința directă a deciziei de vineri a judecătoarei de contencios, Alina Ghica, de la Curtea de Apel București, au explicat pentru G4Media.ro surse judiciare. Judecătoarea Alina Ghica a decis că tragerea la sorți a completelor de 5 judecători (C5) de la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) din 9 noiembrie a fost nelegală și că ICCJ ar fi trebuit să aștepte motivarea CCR în cazul completelor de 5. Avocata lui Liviu Dragnea, Flavia Teodosiu, a explicat că ICCJ trebuia să tragă la sorți doar președinții completelor (care erau membri de drept, iar CCR a desființat membrii de drept), nu întreg completul. Prin urmare, completele de 5 judecători trase la sorți în data de 9 noiembrie au fost anulate. Decizia CAB suspendă și anulează tragerea la sorți a ICCJ. Formal, hotărârea nu este definitivă, însă de facto C5-urile trase la sorți pe 9 noiembrie au fost anulate, au explicat pentru G4Media.ro surse judciare. Explicația nu este foarte complicată: anularea nu este definitivă, dar suspendarea este executorie. C5-urile trase la sorți pe 9 noiembrie erau de tranziție, doar până la finalul acestui an. Pentru 2019, urmează să fie trase la sorți alte complete….Miza acestor mișcări greu de înțeles pentru un necunoscător este, așadar, cine va judeca dosarul lui Liviu Dragnea în 2019 și va da sentința finală. Luptele juridice pentru compunerea completului sunt în plină desfășurare. Integral: https://www.g4media.ro
Raport OECD: România alocă cei mai puțini bani pentru sănătate dintre țările Uniunii Europene România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană în ceea ce privește cheltuielile alocate sănătății, raportat la Produsul Intern Brut, dar și la cheltuielile cu sănătatea pe cap de locuitor, arată raportul “Health at a Glance: Europe 2018” publicat de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD). România alocă sănătății 5,1% din PIB, cel mai mic procent din UE și mai puțin decât țări europene din afara Uniunii, precum Albania (6,8%), Macedonia (6,1%) sau Muntenegru (5,9%). România alocă sănătății 5,1%, cel mai mic procent din Uniunea Europeană, în condițiile în care Franța, țara cu cel mai mare procent, alocă 11,5%, iar media europeană este de 9,6%. Alături de Franța, în fruntea clasamentului se mai află Germania și Suedia, în timp ce Letonia, Lituania, Luxemburg și România alocă cei mai puțini bani, raportat la PIB. În ceea ce privește cheltuielile cu sănătatea pe cap de locuitor, țara noastră este și la acest capitol ultima din Uniunea Europeană. În România, cheltuielile cu sănătatea pe cap de locuitor reprezintă doar o treime din media europeană și sunt de 5 ori mai mici decât în Luxemburg, țara UE cu cele mai mari cheltuieli cu sănătatea pe cap de locuitor. Alături de România, la coada clasamentului se mai află Bulgaria și Letonia. România este pe ultimul loc în UE și în ceea ce privește cheltuielile cu pacienții din spitale. Integral: https://www.hotnews.ro
Zece hohote de râs sau formula remaniată a guvernului Dăncilă În ultimii ani ai dictaturii comuniste, să fi fost prin 1987 sau 1988, Secția română a Teatrului de Stat din Oradea a introdus în repertoriu o piesă de dată recentă a comediografului Tudor Popescu. Se chema “Zece hohote de râs” și era o succesiune de pilule deloc îngăduitoare la adresa realităților contemporane…. Mi s-a povestit mai apoi că obiecțiile acestora au fost nenumărate, dar că cel mai tare enervase o pilulă anume. Aceea în care două prietene ce s-au întâlnit pe neașteptate își destăinuiau una alteia de unde și-au făcut aprovizionarea. Găsiseră ciorapi la farmacie, pixuri la magazinul de pantofi, lenjerie de corp într-o papetărie, câte ceva de-ale gurii într-o prăvălie specializată pe produse metalo-chimice. “Ați văzut un astfel de haos în comerțul socialist?” a întrebat, enervată foc, propagandista șefă după care a decis amânarea premierei….Mi-am amintit de piesa lui Tudor Popescu și de spectacolul lui Alexandru Darie în formula în care am avut șansa de a-l vedea în cerc restrâns doar cel mult 30 de persoane zilele trecute. Atunci când am aflat numele unora dintre cei care au fost propuși de CexN al PSD spre a face parte din formula remaniată a guvernului Dăncilă. Italienista Lia Olguța Vasilescu propusă la Transporturi, profesorul de educație fizică și fotomodelul Ilan Laufer trimis să gestioneze banii uriași pe care îi învârte Ministerul Dezvoltării, un ins care s-a apucat de facultate la 36 de ani și având o figură de kolhoznic desemnat pentru ministerul Muncii, matematicianul Daniel Breaz cocoțat în fruntea Ministerului Culturii și Identității Naționale. Mi-l și imaginez pe dl. Breaz întrebând, vizitând un Teatru, unde sunt birourile actorilor, așa cum jur că a făcut-o un inginer forestier numit mai demult să conducă o instituție de spectacole ori mirat tare de ce sunt atâția violoniști în componența unei orchestre simfonice. Nu s-ar putea eficientiza munca, adică să rămână trei care să cânte mai tare? -se putea întreba spiritul riguros și cu morală provizorie precum aceea a iezuiților din Provincialele lui Pascal, spirit pe care sunt mai mult ca sigur că îl posedă rectorul universității din Alba Iulia. Integral: http://www.contributors.ro
Jumătate dintre români nu pot face față unor cheltuieli neprevăzute În România mai mult de jumătate dintre persoane nu pot face față unei cheltuieli neprevăzute, peste media europeană, unde o persoană din trei (33,9%) se află în această situație în 2017, arată Eurostat, scrie Mediafax. Dintre statele membre ale UE, procentul cel mai ridicat al celor care nu fac față cheltuielilor neprevăzute a fost în Letonia (59,9%), Croația (56,2%) și Bulgaria (53,2%). România se află pe poziția a cincea în clasament, după Grecia, cu o pondere de circa 52%, în scădere de la 54% în 2016. Mai puțin de o persoană din patru nu poate face față cheltuielilor financiare neașteptate în Olanda (20,7%), Austria (20,6%), Luxemburg (20,4%), Suedia (19,7%) și Malta (15,8%), care stau cel mai bine din acest punct de vedere. Integral: https://www.hotnews.ro
Cum încearcă șefii din sindicat să-și păstreze afacerile din subteran. Îi sperie pe angajații Metrorex cu dosare penale O circulară emisă de Unitatea – Sindicatul Liber Metrou (USLM) avertizează membrii sindicatului că riscă dosare penale dacă întrerup, la comanda conducerii companiei, alimentarea cu apă și energie electrică a spaţiilor comerciale de la metrou. …„A fost un afiş pus pe stâlpi, ca la grevă, că ne taie apa şi curentul. Înţeleg că e ceva pe la tribunal dar noi avem contract cu firma sindicatului”, a spus un comerciant din subteran, fără a preciza când a semnat prelungirea contractului de închiriere. Spaţiile comerciale trebuiau evacuate cel târziu până în 19 noiembrie. În aceeaşi zi conducerea USLM a anunţat că intră în grevă generală, însă ulterior a renunţat la protest. Ziarul a cerut lămuriri de la compania de stat cu privire la situaţia spaţiilor comerciale, însă până la ora publicării acestui material, instituţia nu a furnizat niciun răspuns. Din 2015 şi până la sfârşitul lui septembrie 2018, când a fost denunţat contractul de către Metrorex, valoarea chiriilor plătite de comercianţii din subteran se ridică la peste 2,4 milioane de euro. Din această sumă, în conturile Metrorex au intrat puţin peste 665.000 de euro. Asta înseamnă 27,7% din total. Diferenţa a ajuns la firma sindicatului. Integral: https://www.libertatea.ro
Avocatul orădean care a desfiinţat în instanţă 22 de companii ale Primăriei Bucureşti: „Nu există nicio şansă să funcţioneze în continuare“ Avocatul orădean Mircea Ursuţa, cel care a obţinut în instanţă desfiinţarea a 22 de companii municipale înfiinţate de Primăria Generală a Capitalei, a declarat pentru „Adevărul“ că afirmaţiile primarului general Gabriela Firea, potrivit cărora există posibilitatea ca aceste societăţi să funcţioneze în continuare, nu au suport legal.”Nu există nicio şansă. Actul de înfiinţare nu este legal, deci toate actele emise ulterior sunt nelegale, iar decizia instanţei este executorie şi se aplică întocmai, prin dizolvarea companiilor”, explică avocatul. Totodată, spune Ursuţa, instanţa a stabilit, definitiv, că nici în Bucureşti, nici în alt oraş, comună sau judeţ, administraţia nu poate lua Hotărâri privind patrimoniul local decât cu votul a două treimi din numărul consilierilor. „Soluţia Curţii de Apel Bucureşti este una istorică, având greutate de precedent, deoarece administraţiile locale vor reflecta mai mult înainte de a încălca Legea administraţiei publice locale pentru a dispune discreţionar de patrimoniul unităţilor administrativ-teritoriale”, a arătat avocatul. Avocatul orădean Mircea Ursuţa a reprezentat USR în timpul procesului desfăşurat la Curtea de Apel Bucureşti, după ce,în prima fază, consilierii acestui partid au pierdut la Tribunalul Bucureşti, unde fuseseră reprezentaţi de avocaţi din propriul partid. Integral: https://adevarul.roFotografii au boicotat o expoziție din cauza sponsorizării de la Holzindustrie Schweighofer, organizatorii au renunțat la sponsor….„Frumos și lăudabil proiectul colegilor de la Bucovina FOTOgenică prin care au reușit să strângă sub aceeasi umbrelă, în an centenar 100 de fotografi alături de 100 de ipostaze inedite din Bucovina, în ideea unei expoziții fotografice de ziua Bucovinei, și chiar îi felicit. Am fost și eu invitat, participând cu o lucrare, asta până când am văzut că unul din sponsorii acestui eveniment este Holzindustrie Schweighofer, moment în care, azi de dimineață am anunțat organizatorii că îmi RETRAG lucrarea din proiect, renunțând implicit la participarea în expoziție! În an centenar, Bucovina mea nu e de vânzare”, a scris Cătălin Urdoi pe contul său de Facebook. …Holzindustrie Schweighofer este în centrul unui mare scandal după ce DIICOT a a pus sub acuzare patru directori ai companiei. Conducerea companiei e acuzată de tăieri ilegale de copaci și evaziune fiscală. Integral: https://www.g4media.ro
Acordul pentru Brexit. Vor fi introduse vize pentru români? Iohannis: Nu putem să considerăm că această zi e o zi fericită….”Acordul de retragere va putea fi folosit în cazul în care va fi aprobat în final de toate parlamentele pentru a clarifica astectele în detaliu care ţin de retrgerea Marii Britanii din Uniunea Europeană. Şi pentru noi are o importanţă mare pentru că în acest document se stipulează, de exemplu, cum vor fi trataţi românii în Marea Britanie. Un doument foarte amplu, foarte bine elaborat. Este un document la care s-a lucrat un an şi jumătate. Au fost respectate foarte bine limitele sau mandatul impus de CE la vremea respectvivă”, a declarat Klaus Iohannis, duminică, la finalul reuniunii Consiliului European. Iohannis a precizat că, dacă acest Acord va ajunge să fie implementat, are prevederi favorabile pentru români. ”Noi am insistat şi am obţinut să fie clarificată în declaraţia politică referitoare la relaţia viitoare. Să nu existe discriminări între membrii UniuniI Europene, de exemplu, să nu se introducă vize pentru românii care vor ulterior să călătorească în Marea Britanie şi aceste lucruri au fost clarificate în sensul dorit de noi. Acest acord este un acord pe care noi îl găsim potrivit, îl găsim bun şi ne dorim să fie aprobat”, a mai spus şeful statului. Dacă Acordul se aprobă, românii vor putea studia în continuare, vor putea munci şi vor putea primii pensii în Marea Britanie. Integral: https://adevarul.ro15 lucruri despre sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului – Patriarhul Daniel promite că va face un spital din banii rămași de la Catedrală: “Vă ajung 300 de euro?”;- Chipul Patriarhului de pe clopot a început să lăcrimeze în timpul sfințirii, că a văzut 50 de bani pe jos şi nu putea să-i ridice; – Au fost ridicate toate rablele de pe străzile din jur, ca să aibă loc de parcare miile de Merţane cu care au veniti popii din toată ţara; -Pentru că e ditamai clădirea, Patriarhul a renunțat la tradiționalul trafalet și-a sfințit Catedrala cu drona; -Politicienii au avut parte de tratament preferențial, ca de obicei: au fost lăsați să intre cu mașinile până la altar; -Au participat la slujba de azi doar 30% din preoţii din ţară; ceilalţi au rămas în parohii, ca să încaseze bani de la enoriași; -La construcție s-au folosit tehnologii ultra-moderne: avem prima catedrală din lume care poate fi lansată în spaţiu, dacă vreodată se termină banii pe Terra; -Paza a fost asigurată de jandarmi dotați cu grenade cu tămâie şi lumânări din alea mari, de botez; Integral: https://www.timesnewroman.ro
Va doresc o saptamana usoara! @Desy
Dragnea castiga impotriva Inaltei Curti: Noul complet de 5 judecatori anulat. Activitatea ICCJ, aruncata in aer Curtea de Apel Bucuresti a admis, vineri, solicitarile facute de Liviu Dragnea si a anulat decizia Colegiului de Conducere de la Inalta Curte in baza careia s-au tras la sorti completurile de 5 judecatori. Decizia nu este definitiva, insa pana la o solutie finala, executarea hotararii este suspendata. Solutia de suspendare este executorie, dar nu este definitiva. Iata minuta Curtii de Apel Bucuresti: “Admite cererea modificata. Admite cererea de interventie accesorie. 
Black Sea Oil & Gas a acordat firmei GSP Offshore, controlată de Gabriel Comănescu, contractul de antrepriză generală pentru gazele din Marea Neagră Black Sea Oil & Gas a acordat contractul de antrepriză generală pentru proiectul din Marea Neagră către GSP Offshore, firmă controlată de omul de afaceri din Constanța, Gabriel Comănescu. Potrivit companiei petroliere, construirea întregii infrastructuri a proiectului se va realiza în aproximativ doi ani. Circa 70% din costurile aferente activităților contractate, care reprezintă majoritatea costurilor totale ale proiectului în valoare de 400 milioane dolari, vor reprezenta aport din România, mai precizează Black Sea Oil & Gas. “Black Sea Oil & Gas SRL împreună cu partenerii săi de concesiune, Petro Ventures Resources SRL şi Gas Plus International B.V. (“Gas Plus”), anunță că au acordat firmei GSP Offshore SRL („GSP”) contractul de antrepriză generală pentru toate lucrările offshore și onshore constând în serviciile de proiectare, achiziție, construcție, instalare și punere în funcțiune (“EPCIC”) precum și Contractul de foraj pentru sondele de dezvoltare, în vederea realizării Proiectului Dezvoltare Gaze Naturale Midia („Proiectul MGD”) localizat în platforma continentală a Mării Negre aparținând României”, se arată într-un comunicat al Black Sea Oil & Gas. Execuția contractului EPCIC, care va fi realizată doar în cazul luării Deciziei Finale de Investiție în proiectul MGD, acoperă achiziția, construirea, instalarea și punerea în funcțiune a ansamblului submarin de producție aferent zăcământului Doina, construcția, instalarea și punerea în funcțiune a unei noi platforme de producţie automate, amplasată pe zăcământul Ana, care va fi construită în şantierul GSP din Constanţa, sistemul de conducte submarine ce va lega platforma de producţie de ţărm, conducta de pe uscat şi noua staţie de tratare a gazelor care va fi construită în satul Vadu. De asemenea, un alt contract a fost încheiat pentru forajul celor cinci sonde de producție (o sondă submarină pe zăcământul Doina și patru sonde de producţie pe zăcământul Ana), pentru care GSP va mobiliza platforma de foraj de tip jack-up GSP Uranus. Integral:
Teodorovici explica de ce stoarce de bani companiile de stat: Daca au rezerve mari in banci inseamna ca nu sunt conduse bine Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, sustine ca statul stoarce de bani companiile energetice la care este actionar majoritar pentru ca “are dreptul” si pentru ca banii zaceau nefolositi, in depozite bancare cu dobanzi mici. In ultimele saptamani, Ministerul Energiei a cerut conducerii companiei Romgaz – la care este actionar majoritar – sa plateasca dividende suplimentare in valoare de nu mai putin de 716.885.664 de lei. Acest lucru poate pune probleme in conditiile in care si anul trecut Romgaz a virat 747,7 milioane de lei, ca dividende suplimentare. Iar astfel de plati suplimentare anuale pot duce, pana la urma, inclusiv la decapitalizarea companiei. Or, Romgaz are inca de facut investitii. De asemenea, Transgaz si-a anuntat actionarii ca urmeaza sa plateasca dividende suplimentare catre stat. Or, compania ar putea avea nevoie de fiecare ban, in conditiile in care construieste, in prezent, conducra BRUA. Si Transelectrica a anuntat ca urmeaza sa plateasca dividende suplimentare, la fel cum a facut si in 2017. Anul trecut, la solicitarea Ziare.com, Transelectrica informa ca plata dividendelor suplimentare nu e o problema “in masura in care (compania – n.red.) isi realizeaza obiectivele si isi indeplineste obligatiile asumate in parteneriatele angajate pe plan international”. Ulterior, compania isi informa actionarii ca ar putea fi nevoita sa se imprumute ca sa faca investitiile necesare. De asemenea, Nucleareletrica SA – societate care are de facut investitii majore in modernizarea Reactorului 1 – va fi nevoita sa plateasa dividende suplimentare. Initial, compania a anuntat ca este pregatita sa plateasca 238 de milioane de lei. Ministerul Energiei n-a fost, insa, multumit si a cerut mai mult decat dublu, adica 485,4 milioane de lei. Integral:
UPDATE
Catedrala Mânuirii Neamului Catedrala Mântuirii Neamului este cel mai mare proiect al românilor de centenar. Nicio altă inițiativă investită cu simbolism național n-a beneficiat, la edificare, de atâtea resurse publice. Finanțată aproape exclusiv de la buget, promovată de politicieni vrednici, Catedrala are un istoric aparte – unul care poate fi, în sine, aidoma trecerii noastre încâlcite prin tranziție. La începuturile proiectului, Biserica Ortodoxă a cerut doar un teren pentru amplasarea construcției, susținând că va acoperi toate cheltuielile din buzunarul propriu. Zis și nefăcut, întrucât la sfârșit – adică astăzi – o evaluare oricât de superficială a costurilor catedralei arată dincolo de dubiu că ea este, mai ales, opera resurselor publice și a unei legislații schimbate în mai multe rânduri. Așa încât să ajungă pe potriva dorințelor Bisericii. Într-un deceniu, apelând la patru guvernări diferite și la zeci de parlamentari, Patriarhia Română a reușit să mute finanțarea Catedralei Mântuirii Neamului din sarcina proprie în sarcina bugetelor publice….Dar subvenționarea Catedralei e o realitate mult mai veche, una care coboară până spre mijlocul anilor 1990. Atunci se alocau primii bani de la stat pentru elaborarea studiilor și a proiectelor tehnice preliminare necesare în vederea construirii edificiului BOR: 200 de milioane de lei vechi….In toamna anului 2002, când concursul de arhitectură și-a găsit câștigătorul, Patriarhia Română intrase deja în posesia terenului de 25 de mii de metri pătrați din Piața Unirii, primit în administrare de la Consiliul General al Municipiului București. De asemenea, în primăvara anului 2001, în aprilie, Guvernul Adrian Năstase alocase opt miliarde de lei vechi din fondul de rezervă bugetară pentru construcția Catedralei Neamului….In noiembrie 2004 chiar, în plină campanie electorală, BOR primește noi daruri de la stat, prin Legea 441 din acel an. În proprietatea Bisericii este trecută o parte din Parcul Carol – 13 mii de metri pătrați -, iar o altă parte – 38 de mii de metri pătrați – i se dă în folosință gratuită, cu obligația de a păstra destinația de parc public ….Calculele Să fie lumină – realizate pe filiera banilor publici dați de Guvern, Primăria Capitalei și primăriile sectoarelor 1, 2, 3, 5 și 6 – arată că suma totală acordată de statul român în ultimul deceniu depășește pragul de 121 de milioane de euro. Guvernul a contribuit cu peste 82 de milioane de euro. Primăria Capitalei cu mai bine de 18 milioane, tot euro. Sectoarele 1, 2 și 5 cu peste 6 milioane de euro fiecare.…În 2013, din totalul banilor dați de SSC pentru construcții tuturor cultelor din România, 34 de procente s-au dus în finanțarea Catedralei. În 2014, felia a fost de 31%. În 2016 și 2017 de 46-48%. Iar anul acesta, 66.2% din bugetul de reparații și reconstrucții gestionat de SSC a mers în buzunarele BOR, pentru acoperirea cheltuielilor cu ridicarea Catedralei Mântuirii Neamului. Integral:
Stelian Tănase: “Dăncilă a vrut să își dea aere de regină, să le ia maul străinilor” …”Madame VV Dăncilă – surogat de primministru – a avut ieri plăcerea ciudată să ia un prînz de lucru în Sala tronului din Palatul regal. De ce? A vrut să impresioneze oaspeții străini, care neapărat trebuie să plece de la București cu o impresie pozitiva. A vrut sa ii uimească și i-a dus in Sala tronului – să nu creadă cumva că au de a face cu o proastă și cu niște primitivi ca ministri. Au vrut sa isi imagineze musafirii ca există o viață de Curte la Bucuresti patronată de VV Dăncilă, regina neincoronată. Chestie de statut. A apucat-o boieria. A vrut să le arate că ea si guvernul său au clasă. Și s-a gindit dumneaei să îi adune pe stranieri pentru haleala de la mijlocul zilei acolo. Nu puteau acesti inalți oaspeți să bage la ghiozdan decît fix în Sala tronului. Asta deși VV Dăncilă mai avea la dispozitie multe săli largi, luxoase, si f protocolare – inclusiv în Palatul Victoria unde prezidează guvernul pe post de marionetă a lui Liviu Dragnea. Ne amintim cu durere că acolo a fost depus în urmă cu un an catafalcul regelui Mihai prin fața căruia au trecut multe mii de români îndoliați. Plîns de o țară intreagă. Idee mai proasta decit acest prinz de lucru și mai kitsch – rar mi-a fost dat să întîlnesc. O idee care scoate la iveala complexe de inferioritate majore ale premierului si nu numai. A fost ceva jalnic, în afara oricăror uzanțe. Integral:
Romania are peste 4,6 milioane de pensionari, care primesc in medie o pensie cu 100 de lei mai mare decat anul trecut
Cum motivează CSM avizul negativ la revocarea lui Lazăr: Solicitarea ministrului Justiției nu respectă condițiile de legalitate Procurorii CSM arată, în motivare, că au avizat negativ revocarea procurorului general, deoarece solicitarea ministrului Justiției nu respectă condițiile de legalitate și Tudorel Toader a dovedit o evaluare personală, raportându-se în principal la declarațiile publice ale lui Augustin Lazăr, transmite Mediafax. „În procedura de evaluare a procurorului general al PÎCCJ, ministrul Justiției a procedat la o evaluare personală, în temeiul art. 54 alin 1 din Legea 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, având ca reper criteriile prevăzute de art. 51 din același act normativ, raportându-se în principal la declarațiile publice ale procurorului general al PÎCCJ în contextul demarării procedurii de revocare a procurorului șef al DNA și al constatării de către Curtea Constituțională a unui conflict juridic de natură constituțională între ministrul Justiției și Președintele României”….„Potrivit dispozițiilor legale în vigoare, avizul exprimat are caracter consultativ, iar potrivit Deciziei CCR nr. 358/2018, acesta poate viza atât legalitatea, cât și temeinica propunerii de revocare din funcția de procuror general, însă refuzul președintelui de eliberare din funcție poate viza doar aspecte de legalitate”, mai spune Secția pentrui procurori a CSM. Procurorii mai spun în motivare că solicitarea lui Tudorel Toader este nelegală, de aceea avizul pentru revocarea lui Lazăr este negativ. Integral: 
Ministerul de Finante propune a doua rectificare bugetara, cu un deficit de 2,97% si PIB de 949,6 miliarde lei Ministerul Finantelor Publice (MFP) a anuntat, miercuri seara, ca a elaborat proiectul celei de a doua rectificari bugetare din acest an, cu incadrarea in tinta de deficit bugetar de 2,97% din PIB. “Rezultatele economice de pana in prezent argumenteaza posibilitatea realizarii unei valori nominale a produsului intern brut de 949,6 miliarde de lei, fata de 907,9 miliarde de lei cat s-a estimat la fundamentarea bugetului initial pe acest an si fata de 945 miliarde de lei cat s-a estimat la elaborarea primei rectificari bugetare. Astfel, proiectul de rectificare bugetara are in vedere majorarea per sold a veniturilor bugetului general consolidat cu 228,9 milioane de lei, iar cheltuielile se majoreaza, per sold, cu suma de 365,6 milioane de lei”, au anuntat reprezentantii Finantelor. S-au asigurat fonduri suplimentare pentru: MFP – Actiuni Generale de 2,69 miliarde de lei din care un miliard de lei dobanzi, 671,6 milioane de lei pentru contributia Romaniei la bugetul Uniunii Europene (UE) si 700 de milioane de lei la Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului; Ministerul Muncii si Justitiei Sociale de 787 de milioane de lei, in principal pentru alocatii de stat pentru copii si drepturi pentru persoane cu handicap; Ministerul Sanatatii de 211,5 milioane de lei, in principal pentru asigurarea drepturilor salariale suportate de la bugetul de stat in cazul centrelor de permanenta, a unitatilor si compartimentelor de primiri urgente. In plus, alte venituri suplimentare primesc: Ministerul Justitiei, de 138,5 milioane de lei per sold, din care 100 de milioane de lei pentru cheltuieli de personal; Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice de 85,2 milioane de lei per sold. Integral:
Castelele aroganței și mofturile democrației liberale românești
Salarii uriase si “analisti independenti” platiti cu mii de euro la TVR. Doina Gradea evita de luni de zile sa dea explicatii Noi probleme la televiziunea publica, atat editoriale, cat si de management, ies la suprafata. Salarii uriase, invitati platiti cu mii de euro prezentati drept “analisti independenti”, ingerinte editoriale grave si presiuni asupra angajatilor ce merg pana in instanta – sunt doar cateva dintre neregulile sesizate de deputatul USR Iulian Bulai. Membru in Comisia pentru cultura, arte si mijloace de informare in masa, Bulai a povestit, pentru Ziare.com, cum sefa TVR 
UPDATE Președintele Iohannis respinge numirea Adinei Florea la DNA. Reacția procurorului…În prezent, Adina Florea este procuror-șef adjunct al Secției pentru anchetare a magistraților. Potrivit Administrației Prezidențiale, președintele respinge propunerile înaintate de către ministrul Justiției, întrucât “nu sunt îndeplinite condițiile de legalitate necesar a fi întrunite, în mod obiectiv, de către procuror, pentru a fi numit într-o funcție de conducere, respectiv cea prevăzută de art. 54 alin. (2) prin raportare la art. 48 alin. (10) și (12) din Legea nr. 303/2004”.Astfel, șeful statului respinge numirea Adinei Florea, pentru funcția de procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție, dar și celelalte patru propuneri ale ministrului pentru funcții de conducere la Parchetul instanței supreme și DIICOT. Propunerile respinse de șeful statului sunt: Florena-Esther Sterschi, pentru funcția de procuror șef al Secției de resurse umane și documentare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Elena Giorgiana Hosu, pentru funcția de procuror-șef adjunct al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, doamna Iuliana Nedelcu, pentru funcția de procuror-șef adjunct al Secției Judiciare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Antonia-Eleonora Constantin, pentru funcția de procuror-șef al Secției Judiciare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Președintele poate refuza o singură dată propunerea formulată de ministrul Justiției. Integral: 
Galați: 6.000 de apartamente și zeci de instituții stau în frig după ce primăria a închis definitiv sistemul centralizat de încălzire Peste 6.000 de apartamente și zeci de instituții din orașul Galaţi nu sunt încălzite deși temperaturile au scăzut foarte mult în ultimele două săptămâni. Ca urmare, circa 20.000 de gălățeni tremură de frig în propriile case, dar și la serviciu, printre instituțiile afectate fiind și Poliția, transmite Mediafax. Apartamentele și instituțiile nu au căldură deoarece Primăria nu a finalizat lucrările privind construirea de minicentrale termice de cartier. Este vorba despre clădirile prinse în programul municipalității privind transformarea punctelor termice din Galați în 24 de microcentrale. Acestea vor fi alimentate cu gaz și vor produce agent termic pentru 6.000 de apartamente și aproximativ 40 de instituții. ”Sunt finalizate mai multe lucrări, altele sunt în curs de finalizare, se mai fac racorduri, se așteaptă autorizații. Termenul de finalizare este jumătatea lunii decembrie, dar centralele vor porni treptat, în funcție de cum se termină lucrările”, a declarat purtătorul de cuvânt al Primăriei Galați, Raluca Ardean….Anul acesta, Primăria Galați a decis să închidă sistemul centralizat de termoficare, iar clienții rețelei urbane au primit ajutoare de la bugetul local în valoare de 3.000 de lei pentru achiziționarea de centrale termice, electrice, panouri radiante, calorifere ori boilere sau orice sistem alternativ de încălzire a locuinței și de producere a apei calde. Integral:
UPDATE Iohannis aprobă parțial remanierea guvernamentală. Președintele a lăsat-o pe Olguța Vasilescu fără minister și a respins revocarea lui Paul Stănescu. Ce prevede procedura Președintele Klaus Iohannis a anunțat că a aprobat mare parte din propunerile de noi miniștri, deși a susținut că întreaga remaniere guvernamentală este o soluție proastă. Șeful statului a respins revocarea din funcție a vicepremierului Paul Stănescu, care ocupa și funcția de ministru al Dezvoltării, post pentru care era propus Ilan Laufer. De asemenea, Iohannis a acceptat revocarea din funcția de ministru al Muncii a Olguței Vasilescu, dar a respins numirea ei în funcția de ministru al Transporturilor. Prin urmare, Lia Olguța Vasilescu nu mai face parte din Guvernul Dăncilă, în timp ce Lucian Șova își păstrează portofoliul Transporturilor. Și Paul Stănescu rămâne în Executiv. Mai Președintele poate refuza o singură dată propunerea de numire a unei persoane în funcția de ministru, iar Guvernul trebuie să nominalizeze o altă persoană, a decis în urmă cu zece ani CCR, după ce fostul șef al statului, Traian Băsescu, a refuzat să o numească la conducerea Ministerului Justiției pe Norica Nicolai. Miniștrii acceptați de președintele Klaus Iohannis
Inalta Curte a trimis la CCR legea care-i scapa de dosare si condamnari pe Dragnea si Tariceanu Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a sesizat Curtea Constitutionala (CCR) cu mai multe aspecte de neconstitutionalitate in cazul Legii privind declasificarea unor documente, care ii poate scapa de dosare si condamnari pe Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu, printre altii. “Sectiile Unite ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie, legal constituite, prin Hotararea nr. 9 din 20 noiembrie 2018, au sesizat Curtea Constitutionala asupra aspectelor de neconstitutionalitate cuprinse in Legea privind declasificarea unor documente”, anunta Inalta Curte.Inalta Curte arata ca, din punct de vedere al coerentei, al claritatii, al preciziei si al previzibilitatii, dispozitiile art. 5 din Legea privind declasificarea unor documente nu intrunesc exigentele art. 1 alin. (5) din Constitutie, in componenta sa referitoare la calitatea legii. Articolul 5 din Lege: “Cauzele in care au fost pronuntate hotarari definitive si in care au fost administrate probe prin mijloace tehnice speciale in perioada de existenta a documentelor prevazute la art. 1 si pana la intrarea in vigoare a prezentei legi, sunt supuse revizuirii. Competenta revine primei instante care a solutionat fondul cauzei.””Formularea imperativa si derogatorie de la reglementarea cuprinsa in Codul de Procedura Penala – sunt supuse revizuirii, precum si includerea unei dispozitii referitoare exclusiv la instanta competenta sa judece revizuirea determina imposibilitatea stabilirii raporturilor dintre norma cuprinsa in art. 5 din Legea privind declasificarea unor documente si normele Codului de procedura penala care reglementeaza calea extraordinara de atac a revizuirii”, explica ICCJ. De asemenea, judecatorii critica imprecizia mai multor formulari din aceasta lege.”Din formularea dispozitiilor art. 5 rezulta ca, pentru incidenta revizuirii, este suficienta administrarea probelor prin anumite mijloace pe perioada de existenta a documentelor prevazute la art. 1, indiferent daca exista sau nu exista o legatura intre administrarea probelor si documentele mentionate”, adauga ICCJ. Jurisprudenta CEDO. In plus, Inalta Curte arata ca, in raport cu jurisprudenta Curtii Europene a Drepturilor Omului si cu jurisprudenta Curtii Constitutionale, administrarea probelor prin mijloace tehnice speciale in perioada de existenta a documentelor prevazute la art. 1 nu echivaleaza cu o eroare judiciara, care sa justifice o derogare de la principiul securitatii raporturilor juridice si nu reprezinta un motiv substantial si imperios pentru revizuirea hotararilor penale definitive de achitare, de incetare a procesului penale si de condamnare. Integral: 
Legea privind protecția persoanelor referitor la prelucrarea datelor merge la promulgare. CCR a respins sesizarea de neconstituționalitate a PNL Legea privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor merge la promulgare în condițiile în care judecătorii Curții Constituționale au respins, marți, ca neîntemeiată sesizarea PNL. Liberalii acuzau faptul că legea inițiată de Nicolae Șerban transformă operatorii de telefonie mobilă în agenți de informare cu privire la mandatele secrete de ascultare emise de judecători. Concret, legea spune că operatorii trebuie să notifice persoanele fizice vizate în cazul unor ”incidente de securitate”. Decizia Curții Constituționale a fost luată cu unanimitate de voturi și ea vizează strict criticile formulate de PNL. Astfel, teoretic, președintele Klaus Iohannis poate sesiza, la rândul său, CCR înainte de a semna decretul de promulgare. ”În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a respins, ca neîntemeiată, obiecția de neconstituționalitate și a constatat că Legea privind protecţia persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autorităţile competente în scopul prevenirii, descoperirii, cercetării, urmăririi penale şi combaterea infracţiunilor sau al executării pedepselor, măsurilor educative şi de siguranţă, precum şi privind libera circulaţie a acestor date, în ansamblul său, precum și, în special, dispozițiile art.12 alin.(1) -(5), art.13, art.14, art.15 alin.(1) -(5) și art.16 din aceasta, sunt constituționale în raport cu criticile formulate”, se arată într-un comunicat de presă al CCR. Integral:
Consiliul Concurenței suspectează comportamente anticoncurențiale pe piața cimentului/ Între Holcim România, CRH România şi HeidelbergCement ar exista o coordonare pentru împărțirea pieței Analiza sectorului producerii și comercializării cimentului din România indică o situaţie atipică, în care producătorii de ciment își menţin cote de piață aproximativ egale şi stabile în timp, crescând astfel riscul apariției unor forme de coordonare a activităților, informează Consiliului Concurenței. Autoritatea a constatat că ar putea exista o coordonare între cei trei mari producători, Holcim România, CRH România şi HeidelbergCement România, la nivelul sortimentelor produse și livrate în scopul împărțirii pieței. Aceste concluzii sunt prezentate la mai puțin de o lună după ce
O firmă cu sediul într-o garsonieră de la etajul 10 a dat lovitura în acest an: Contracte publice de 145 de milioane de euro pentru întreținerea drumurilor Peste 145 de milioane de euro fără TVA este valoarea totală a contractelor din bani publici, pentru următorii 4 ani, câștigate numai în 2018, de firma Teo Trans Consulting SRL cu Compania Națională pentru Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), potrivit anunțurilor de atribuire din SEAP (portalul guvernamental de achiziții publice www.e-licitatie.ro). Spre deosebire de acest an, în 2017, firma Teo Trans nu a câștigat niciun contract cu statul. Firma are sediul social într-o garsonieră de la etajul 10 dintr-un bloc din sectorul 3. Au fost acolo
Cum a fost tâlhărit în propria casă medicul Cătălin Petrencic, care și-a construit cabinetul cu bani împrumutați de la bancă: Aveam sentimentul că îmi trăiesc ultimele clipe. Sunt aici de 30 de ani și mereu am dormit cu ușile descuiate, niciodată nu a venit nimeni
Lazăr: Raportul lui Toader, colaj de detractări publice. Numitorul comun: instrumentarea dosarului „10 august 2018” Procurorul General al României, Augustin Lazăr, a catalogat luni, la CSM, raportul ministrului Justiţiei privind revocarea sa din funcţie drept „un colaj de detractări publice care au un numitor comun: instrumentarea ordonanţei 10 august 2018”. Șeful Ministerului Public a cerut CSM să dea un aviz negativ cererii privind revocarea sa din funcţie, argumentând că demersul lui Tudorel Toader este unul nelegal. „Asistăm la un eseu care nu este juridic, este un colaj de detractări publice la adresa procurorului general. (…) Detractări publice care au toate un numitor comun pe care îl veţi găsi la un punct în acest document numit raport de evaluare şi care se numeşe instrumentarea dosarului 10 august 2018”, a afirmat Augustin Lazăr, luni, în faţa membrilor Secţiei pentru procurori din Consiliul Superior al Magistraturii, înainte ca acest for să emit un aviz consultativ privind revocarea sa din funcţie. „Unul dintre motivele pentru care a fost iniţiată procedura de revocare este instrumentarea anchetei privind modalitatea de intervenţie a jandarmilor în timpul protestelor din 10 august. Se poate lesne deduce că invocarea acestui motiv de revocare constituie în realitate o ingerinţă în activitatea concretă de instrumentare a unei cauze penale. Domnul ministru mi-a spus că într-o cauză în care Curtea Constituţională a apreciat că există un conflict de natură juridică, între DNA, o direcţie a Ministerului Public, procurorul general ar fi trebuit nu să fie atent pentru viitor la cauze similare, să nu se mai producă, ci să-şi dea demisia imediat. Ce ar fi trebuit să facă ministrul Justiţiei ne întrebăm după ce a avut o ingerinţă atât de nepermisă care este citată nu numai în lege, ci şi în decizia 358 din 2018 a CCR, ministrul nu are niciun fel de atribuţii judiciare să se comporte ca o instanţă de control judiciar. Domnul ministru ce a făcut: asta a vrut să vadă, dacă în mod corect am preluat dosarul şi dacă în mod corect îl instrumentăm”, a mai afirmat Augustin Lazăr. Procurorul general le-a mai spus membrilor CSM că în urma controlului efectuat de Inspecţia Judiciară s-a constatat că nu a existat „nicio disfuncţie” în activitatea Parchetului Genetral. „Nu a relevat nicio problemă până când s-au încins lucrurile cu dosarul 10 august”, a precizat Lazăr. Integral: 
Comisar european, avertisment pentru Guvernul român Comisia Europeană are un nou mesaj pentru România. Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Digi24, comisarul pentru Justiţie, Vera Jourova spune că reformele din sistemul judiciar și lupta împotriva corupției sunt într-un stadiu îngrijorător.„Regretăm că Guvernul român s-a angajat în anumite schimbări care pun sub semnul întrebării progresul obținut în 11 ani de la aderare,” a declarat oficialul european pentru Digi24. Vera Jourova s-a declarat impresionată de societatea românească şi de tăria cu care românii au arătat că susţin independența sistemului judiciar. Cât despre discursul antieuropean care se aude tot mai vocal la Bucureşti, Vera Jourova îl descrie drept o tactică de a folosi instituțiile Uniunii Europene pe post de țapi ispășitori. Integral:
LIVE S-a votat remanierea Guvernului. Ce ministri pleaca si cine vine in locul lor
#TeleormanLeaks
Financial Times, editorial dur la adresa guvernului Dăncilă: ”Asaltul asupra statului de drept provoacă îngrijorări în UE, NATO și în piețele financiare” Conducerea editorială a cotidianului Financial Times publică luni sub titlul
6 lucruri pe care nu le-a spus Ministerul Finanțelor referitor la ratingul Fitch Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a publicat un comunicat de presă cu privire la ratingul Fitch acordat României în privința datoriei guvernamentale, respectiv BBB-/F-3 pentru datoria pe termen lung şi scurt în valută şi în monedă locală. Problema este că au fost prezentate doar datele pozitive din comunicatul original. Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, chiar are o declarație în care vorbește despre recunoașterea creșterii economice sustenabile și perspectivele solide de dezvoltare. Șase lucruri pe care nu le-a spus Ministerul Finanțelor, dar se află în comunicatul Fitch: 1. veniturile fiscale se află sub target 2. investițiile publice, amânate și în acest an, la fel ca în 2017. Deși ținta de deficit bugetar în 2019 e de 2,4%, se preconizează 3,5%, dacă nu se face o consolidare fiscală 3.Creșterea rapidă a salariilor peste productivitate, o politică fiscală expansionistă și un deficit de cont curent în creștere înseamnă că rămân unele riscuri 4. datoria publică ar putea crește de anul viitor pentru că se mărește deficitul bugetar, creșterea economică încetinește și costurile cu dobânzile urcă 5. Există în continuare riscul unei „aterizări dure” a economiei 6. România se confruntă cu un calendar electoral încărcat în 2019-2020, ceea ce oferă provocări dificile în privința consolidării fiscale. “Relaxarea politicii fiscale începând din 2016 a slăbit finanțele publice. Rezultatele privind primele nouă luni din acest an arată că veniturile se află la 69% din obiectivul stabilit pentru acest an, iar deficitul bugetar a fost mai mare cu 1,1 puncte procentuale mai mare decât în aceeași perioadă a anului precedent. Fitch se așteaptă ca guvernul să atingă ținta de deficit bugetar pentru 2018 de 2,96% din PIB (după metodologia ESA) prin amânarea investițiilor și a unor măsuri ad hoc, la fel ca în 2017, pentru a evita plasarea în procedura de deficit excesiv de către UE. Deficitul structural estimat de Comisia Europeană a crescut la 3,4% din PIB în 2017, de la 0,2% în 2015”, se arată în documentul agenției de rating. Integral: 
Condamnari in dosarul ultrasilor care au devastat Piata Victoriei in februarie 2017: Galeriile au fost chemate la protest Judecatoria Sectorului 1 a dat vineri mai multe condamnari in cazul violentelor de la protestele din Piata Victoriei din februarie 2017. O singura condamnare este cu executare in penitenciar, restul sunt sentinte cu suspendare cu munca in folosul comunitatii, avertismente, o masura educativa a asistarii zilnice si o achitare. Decizia nu este definitiva si poate fi contestata la Tribunalul Bucuresti. Potrivit minutei instantei, magistratii au confiscat doua cutite. O parte dintre cei implicati trebuie sa plateasca catre 4 jandarmi daune materiale si morale pentru prejudiciile suferite. Este vorba de sume in cuantum de 37.000 de euro, 6.000 de euro, 22.000 de euro si 2.200 de euro. Tinerii care au fost condamnati la inchisoare cu executare trebuie sa respecte mai multe masuri si sa munceasca in folosul comunitatii. Au deturnat protestul pasnic In februarie 2017, peste 150.000 de persoane participau la un protest pasnic in fata Guvernului. La fel ca la mitingul diasporei din 10 august, un grup mic, atunci de maximum 50 de persoane, a inceput sa-i provoace pe jandarmi si sa instige la violente. In ambele cazuri, printre cei care au declansat violentele au fost si ultrasi, suporteri ai unor echipe de fotbal din Bucuresti. Concluzia procurorului la finalul investigatiilor: “Din ansamblul materialului probator administrat in cauza, reiese ca galeriile au fost chemate la protest, ca unii dintre suporteri, chiar anterior incidentelor, s-au exprimat ca sunt doar niste pioni pe tabla de sah, ca membrii organizatiilor de suporteri au fost prezenti la protest indemnand la violente”. Integral:
Lupta cu UE nu e legitima, nimeni nu are mandat popular pentru asa ceva. Cine isi asuma consecintele? Interviu …..
Vera Jourova, comisarul european pentru Justitie, vine la Tudorel Toader. Intalnirea are loc luni Tudorel Toader se va intalni, luni, cu Vera Jourova, comisarul european pentru Justitie, la sediul Ministerului Justitiei. Informatia a fost confirmata de catre Tudorel Toader pentru Mediafax. Acesta a precizat ca se va intalni luni, la ora 15:00, cu Vera Jourova.
#TeleormanLeaks.

Un medic care trebuia sa se intalneasca cu ministrul Sanatatii povesteste experienta: E absolut umilitor.Un medic din Craiova,care sustine ca a adunat 2.000 de semnaturi pentru ca garzile sa fie recunoscute ca vechime, povesteste cum a mers la Bucuresti la o intalnire cu ministrul Sanatatii, care nu a mai venit. “Ce poate determina un ministru sa ne cheme de la sute de km si sa nu vina?”,se intreaba ea..…. “Sunt atat de obosita incat, pur si simplu, nu pot sa inlatur din capul meu intrebarea obsesiva ‘De ce?’. Ce poate determina un ministru sa ne cheme de la cateva sute de kilometri si apoi sa nu te mai primeasca? Ce motivatie interioara sau ce factor exterior poate declansa aceasta reactie? Aceasta incalcare (fara precedent, zice-se) a protocolului si politetei? Incerc sa gasesc o explicatie in textul memoriului pe care din fericire l-am inregistrat la secretariat prin bunavointa domnilor secretari de acolo. Niste tineri de toata isprava, care au facut tot posibilul sa ne faca asteptarea mai plauzibila. Au incercat pana in cea din urma clipa sa ne retina.. sa ne explice ca doamna ministru a revenit la serviciu abia azi. Nu prea pricep ei ce e cu noi, caci memoriul are atasata lista de 2.000 de aderenti (…) “, scrie mdicul. Potrivit postarii, dupa ora 17:00, ora stabilita cu ministrul Sanatatii pentru intalnire, “clipele au trecut cumplit de greu”: “Daca ar fi raspuns la mesaje, daca ar fi trimis pe cineva, daca ar fi dat macar un semn, cat de mic, probabil ar fi trecut mai usor!! Si daca ar fi avut o anticamera in care sa putem astepta, nu holul ala absolut sinistru, nezugravit de zeci de ani, in care frigul te cuprinde dupa primele cinci minute de asteptare..e de fapt casa scarilor…nu e un hol. Ni se spune ca trebuie sa avem rabdare.. altii bantuie pe aici de ore bune. Singura alinare sunt cele doua colege ce au dorit sa fie alaturi de mine, aici..desi amandoua ar fi avut, cu siguranta, ceva mai bun de facut..ma uit la ele cum tremura, din solidaritate, langa mine..e prima data cand le vad in realitate”. Integral:
Cui se adreseaza Comisia Europeana, pentru a inlatura riscurile pe care PSD le aduce Romaniei si ce poate face Klaus Iohannis Raportul MCV facut public, marti, de Comisia Europeana a conturat o imagine plina a Romaniei: o tara confiscata de un grup aflat la guvernare, in care societatea este decuplata de institutiile politice. Parlamentul, printr-o majoritate politica de netagaduit, si Guvernul functioneaza in afara unui mandat reprezentativ si, mai grav, a spus vicepresedintele CE, Frans Timmermans, actioneaza impotriva vointei cetatenilor, ingradindu-le asadar dreptul la o tara functionala, cu justitie independenta si proceduri democratice de control al abuzurilor de putere. De o parte, oligarhia care si-a impartit subteranele puterii si apoi si-a numit oameni in functiile de la suprafata, in toate institutiile unde exista parghii de capusare sau minime influente, fie ca vorbim despre Guvern, fie chiar despe ICR, un institut cultural care a modificat radical perceptia asupra integrarii europene a culturii romane, mutand accentul pe autohton si promovarea in comunitatile din disapora care, nu-i asa?, voteaza. De cealalta parte, cetatenii care au iesit in strada luni la rand, care au oprit o zi neagra de marti, care au stat in fata gazelor lacrimogene intr-un 10 august in care romanii din diaspora au venit acasa, sa stea umar la umar in Piata Victoriei. De o parte, Liviu Dragnea, Serban Nicolae, Codrin Stefanescu, Florin Iordache. De cealalta parte, Comisia Europeana, Parlamentul European, Comisia de la Venetia, GRECO, institutii europene care au decis, sincron, sa acorde un nou start Romaniei, avertizand-o ca politicienii de la putere o duc pe drumul gresit, inca reversibil. Raportul MCV nu i se adreseaza lui Liviu Dragnea Acesta isi joaca ultimele carti, cele care privesc supravietuirea lui politica si garantiile ca nu va fi sanctionat de justitie …. Parlamentul European si Comisia Europeana au facut un gest istoric, admitand ca Guvernul Romaniei nu mai reprezinta societatea si, prin urmara, tara, pentru ca aceste doua organisme nu au sanctionat pur si simplu niste derapaje de la normele si procedurile europene, ci au scris – in rezolutie si in textul MCV – ca societatea civila din Romania isi doreste un drum european, isi doreste institutii ale statului de drept, a iesit in strada pentru a-si reclama vocatia democratica, spre deosebire de puterea politica de la Bucuresti, care a riscat tot ceea ce societatea isi doreste, pentru a proteja un grup oligarhic. Mai mult, a inabusit violent protestele – un punct esential in rezolutia votata de Parlamentul European. Integral:
Guvernul a adoptat ordonanta de urgenta pentru infiintarea Fondului Suveran de Investitii. Guvernul a adoptat, joi, ordonanta de urgenta privind infiintarea Fondului Suveran de Investitii si Dezvoltare, a anuntat ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, precizand ca va exista un capital de 9 miliarde de lei……In 6 iunie,


