Author: desy.demeter


Revista Presei – 11 februarie.”Bilanțul guvernului PNL, noiembrie 2019-decembrie 2020, a ajuns la un plus de 14.000 de angajați în sectorul public.”

Image result for dogs in springBuna dimineata intr-o zi de joi, 11 februarie! Vremea va fi deosebit de caldă pentru această perioadă. O notă discordantă va face nordul Moldovei, unde, deși la altitudini mari aerul va fi cald, în partea joasă a troposferei va fi advectat un aer mai rece dinspre estul Europei, astfel încât aici temperaturile vor fi mai apropiate de media climatologică a perioadei. Numeroase fronturi atmosferice calde vor afecta îndeosebi regiunile intracarpatice ale țării, unde va ploua pe spații relativ extinse, iar în vestul Carpaților Occidentali și în nord-vestul Carpaților Orientali se vor acumula cantități însemnate de apă. În București, maxima va fi de 13 grade Celsius.  Probabilitatea de precipitații este de 74 %. Seara, se vor înregistra 4 grade Celsius, iar bucureștenii vor avea parte de amestec de ploaie şi ninsoare, cu posibilă transformare în ninsoare.

Institutul Cantacuzino, de la vaccinuri la zeama de orz Anul trecut, la început de decembrie, feed-ul de Facebook mi-a fost invadat de reclame de la Institutul Cantacuzino, pentru SOD Natural. Reclamele au continuat pînă la Crăciun, apoi s-au reluat și în ianuarie. „În sprijinul românilor afectați de pandemie„, Institutul imi oferea SODul Natural la un „preț mai accesibil„: doar 359,70 lei pentru o cură „minimă cu acest supliment alimentar „antioxidant„….. Oare la ce e bun SOD Natural? După un slalom printre inimioare, frunzulițe de trifoi (cu patru foi…) și semne de exclamare, îți SAR ÎN OCHI, CU BOLD, cuvintele magice: ANTIINFLAMATOR, HEPATOPROTECTOR, DETOXIFIANT, FORTIFIANT, ENERGIZANT, RADIOPROTECTOR. Mai mult, SOD face tot soiul de minunății, de la a „reduce efectele nedorite ale chimioterapiei” și pînă la a oferi „protecție […] pentru utilizatorii de calculator„!!! Și mai bine, SOD Natural „nu are contraindicații”….Dar ce este SODul Natural? Vreo moleculă complexă, obținută prin reacții catalitice sofisticate? Rezultatul unei sinteze stereoselective? Vreun produs al ingineriei genetice? Cîtuși de puțin; SOD Natural nu este altceva decît… suc de orz verde, stors din frunze cu ajutorul storcoșitoarei high-tech din poza de mai jos (cel care inspectează storcoșitoarea este dl. Gabriel-Beniamin Leș, membru de vază în galeria de genii a PSD[1] și ministru al apărării la acel moment). SOD este acronimul de la superoxid dismutază, o familie de metaloproteine întîlnite în cvasi-totalitatea organismelor. SOD are un rol esențial, protejînd celulele de stresul oxidativ; de exemplu, șoarecii cărora le-a fost blocată producția unei astfel de enzime nu supraviețuiesc decît cîteva zile după naștere.[2] Descoperirea rolului enzimatic al SOD în 1969[3] i-a făcut pe cercetători să se întrebe dacă nu cumva administrarea acestor substanțe ar putea avea un efect benefic, căci superoxid dismutaza chiar este antiinflamatoare, hepatoprotectoare, anticancerigenă ș.a.m.d. Pînă prin anii ’80, SOD-ul se extrăgea uzual din țesuturi animale, de exemplu din sînge de vacă. Izbucnirea epidemiei de boala vacii nebune (encefalopatia spongiformă bovină) i-a făcut pe fabricanți să caute o sursă alternativă, de origine vegetală. Așa s-a ajuns ca SOD-ul să fie extras din pepene galben sau din plantele de orz. Ca să bea sînge de vacă nu se vor înghesui mulți, dar un smoothie din pepene galben e cu totul altceva. Și așa a luat naștere nebunia suplimentelor alimentare cu SOD și a sucurilor din iarbă de orz[4] (termenul e cam ciudat și calchiat din engleză, dar se folosește ca să nu crezi că bei smoothie din iarba de pe peluză. Nu că ar fi vreo diferență…) Dar e un clenci. De pomană dispui de cea mai puternică armă din lume dacă nu poți să o transporți pe front. Iar asta se întîmplă cu SOD-ul pe care încerci să-l iei pe cale orală: „superarma” ajunge unde vrei tu, numai pe front, nu! Problema vine din faptul că sistemul digestiv face ce știe el mai bine și… digeră ce ai înghițit. La fel ca toată mîncarea, SOD-ul este inactivat și descompus de enzimele din intestin și nu ajunge să pătrundă, ca atare, în corp. Ca să aibă vreun efect, SOD-ul trebuie mai întîi să ajungă în țesuturile corpului și de aceea în studiile serioase este administrat prin injectare. Pentru administrare orală, se fac eforturi de a găsi o modalitate de a încărca SOD-ul în microcapsule lipidice sau proteice, care să poată fi absorbite în intestin, dar pînă acum rezultatele sînt, în cel mai bun caz, modeste.[5] Dar să ne întoarcem la SODul Natural produs la Institutul Cantacuzino, suplimentul alimentar minune, FORTIFIANT, ENERGIZANT, RADIOPROTECTOR etc. etc. etc. Mai precis, la sucul de orz, tras la fiole. Suc care se administrează oral. Adică, pur și simplu, se bea. Dar ce ne spune nouă Autoritatea Europeană pentru Securitatea Alimentației (European Food Safety Authority – EFSA) despre suplimentele alimentare cu SOD?[6] Că sînt ca frecția la un picior de lemn (exprimarea lor e mult mai tehnică, dar mesajul ăsta este. Puteți să vă convingeți; documentul este disponibil aici). Același mesaj vine și de peste ocean, de la Memorial Sloan Kettering Cancer Center (unul dintre cele mai bune centre de tratament al cancerului din lume și ai cărui cercetători au cîștigat cîteva Premii Nobel de-a lungul timpului): „Superoxid dismutaza […] este disponibilă sub formă de suplimente alimentare, dar acestea nu sînt absorbite în urma administrării orale. Nu există date care să susțină pretențiile de îmbunătățire a sănătății sau de contracarare a îmbătrînirii prin administrarea de suplimente cu SOD.[7] (sublinierile îmi aparțin). Și atunci, de ce Institutul Cantacuzino tot promovează zeama de orz pe post de remediu minune?…. Intr-adevăr, nu este ilegal să vinzi suc de orz în timp ce-i lași pe oameni să creadă că le dai un tratament miraculos, un adevărat panaceu. Dar oare este și moral? Căci Institutul Cantacuzino nu este o companie oarecare, misiunea lui nu este de a produce cît mai mulți bani pentru acționari. Este un institut de cercetare, subordonat de cîțiva ani armatei, care „desfășoară activități de interes strategic în domeniul asigurării protecției intereselor esențiale ale siguranței stării de sănătate a populației.”[9] Să ignorăm exprimarea îmbîrligată, important e că nu zice nicăieri „hai să scoatem bani din piatră seacă”… Și atunci, de ce Institutul Cantacuzino vinde zeamă chioară pe bani grei?….Hai să facem un calcul. 4 fiole/zi x 30 de zile („cura minimă”) = 120 de fiole sau 12 cutii. O cutie costă, la preț redus, 59,95 lei. Cu alte cuvinte, în contextul în care știm cu toții cît costă un tratament de cancer, Institutul Cantacuzino îi sugerează unui bolnav să mai dea și 720 de lei pe lună pe zeamă de orz! Integral: https://www.contributors.ro

Image result for batrani pozeTaxele mici din România au costuri imense. În România, un sfert din pensionari sunt în risc grav de sărăcie. Şi acesta este abia începutul. România este pe poziţia a opta în clasamentul ţărilor europene cu cel mai mare procent de pensionari aflaţi în risc de sărăcie în 2019  Pensionarii de azi aveau 35-40 de ani la vremea revoluţiei din 1989. Cum este posibil ca sistemul capitalist pe care-l promovăm să producă sărăcie, ci nu bunăstare? În Piaţa Obor din Bucureşti, la fiecare colţ găseşti câte un bătrân care cerşeşte. Sunt două feluri de cerşetori. Profesioniştii care-ţi spun direct că vor bani, şi ageamii care stau pur şi simplu într-un colţ, cu ochii în pământ, îngroziţi de propria lor soartă. Cum a ajuns România, la 30 de ani de la abandonarea economiei centralizate, să producă săraci care cerşesc în pieţe? Pentru că pensionarii de azi sunt, practic, oameni care la căderea comunismului aveau cumva între 35 şi 40 de ani. Şi-au petrecut aşa zicând o jumătate din viaţă în „capitalism“. Ce fel de capitalism este acela care produce suferinţă, pentru că noi am învăţat la şcoală că el produce bunăstare? Circa 23,5% dintre pensionarii români erau în risc de sărăcie în 2019, în creştere cu 2,2 puncte procentuale comparativ cu 2018 şi cu 5,5 puncte procentuale faţă de 2017, conform datelor de la Eurostat, oficiul european de statistică. De altfel, România este pe poziţia a opta în clasamentul ţărilor europene cu cel mai mare procent de pensionari aflaţi în risc de sărăcie în 2019, conform sursei citate. Persoanele care sunt  expuse riscului sărăciei sunt cele al căror venit disponibil este mai mic de 60% din venitul disponibil mediu naţional. În 2019, proporţia pensionarilor în vârstă de peste 65 de ani cu risc de sărăcie în UE a fost de 15,1%, uşor peste cifra de 14,5% din 2018, precum şi peste riscul de sărăcie al populaţiei în vârstă de muncă, de 14,2% pentru cei cu vârsta cuprinsă între 16 şi 64 de ani. Rata riscului de sărăcie al pensionarilor a crescut treptat din 2014, când s-a situat la 12,3%. În 2019, proporţia pensionarilor în vârstă de peste 65 de ani care sunt consideraţi a fi expuşi riscului sărăciei a fost între 10% şi 30% în majoritatea statelor membre ale UE. Cele patru ţări cu o rată de risc de sărăcie de peste 30% în 2019 au fost Letonia (54%), Estonia (51%), Bulgaria (36%) şi Lituania (35%). În schimb, cele mai mici rate din 2019 s-au înregistrat în Luxemburg (7%), Slovacia, Franţa, Danemarca (toate 9%) şi Grecia (10%). În întreaga Uniune Europeană, între 2010 şi 2019, proporţia femeilor pensionare în vârstă de peste 65 de ani care erau expuse riscului sărăciei a fost cu aproximativ 3 până la 4 puncte procentuale (pp) mai mare decât rata pensionarilor de sex masculin. Integral: https://www.zf.ro

Image result for ludovic orban guvern pozeStatul a adăugat 4.000 de bugetari în decembrie. Bilanțul guvernului PNL, noiembrie 2019-decembrie 2020, a ajuns la un plus de 14.000 de angajați în sectorul public  Numărul posturilor ocupate în instituțiile și autoritățile publice în luna decembrie a ajuns la 1,25 milioane (1.249.624), după ce doar în ultima lună din 2020 statul a mai adăugat 4.000 de angajați în sectorul public, relevă datele analizate de Profit.ro. În perioada dintre sfârșitul lunii octombrie 2019 și finele anului 2020, în care PNL a guvernat singur, dar nedeținând majoritate în Parlament, numărul bugetarilor a crescut cu aproximativ 14.000. Media lunară a guvernării PNL a fost de 988 bugetari în plus pe lună, față de 1.336 pe lună în mandatul PSD (ianuarie 2017-octombrie 2019).  Din cei aproape 14.000 de angajați în plus la stat în guvernarea PNL, circa 8.400 sunt în administrația centrală, iar dintre aceștia aproximativ 4.000 în unități sanitare. În timpul guvernării anterioare, cea a PSD, cea mai mare parte a angajărilor, circa 80% din totalul de peste 45.000 de angajați suplimentari, au fost la nivelul autorităților locale, primării și instituții controlate de acestea. De reținut că autoritățile publică doar situația cea mai recentă, fără a pune la dispoziție informații din lunile si anii din urmă, necesare pentru a determina evoluția numărului de angajați ai statului. În decembrie 2020, numărul bugetarilor era de 1.249.624, cu 4.046 mai mulți față de cei 1.245.578 în noiembrie 2020 și cu 13.835 în plus față de 1.235.789 din octombrie 2019. Octombrie 2019 este ultima lună a guvernării PSD…… Avem, astfel, un plus de 13,835 de bugetar în 14 luni de guvernare PNL, după 45.423 posturi în plus în 34 de luni de guvernare PSD. Media celor 14 luni de guvernare PNL, noiembrie 2019-decembrie 2020, este la 988 de bugetari în plus pe lună, față de 1.336 în mandatul PSD. Integral: https://www.profit.ro

PensionariRezolvarea inechităților dintre pensionari se amână încă o dată: un an și jumătate/ Bogdan Dumitrescu (ASE): Trecerea la o nouă formulă de calcul nu ar trebui să implice recalcularea pensiilor  Legea pensiilor din 2019 avea un lucru bun: noua formulă de calcul. Se rezolvau inechitățile din sistem, dar coaliția PNL, USR-Plus, UDMR va amâna aplicarea noii formule de calcul cu un an și jumătate prin „recalcularea pensiilor”, pentru ca apoi să vină cu o nouă formulă (adică alta). Hotnews.ro a discutat pe tema cu Bogdan Dumitrescu, profesor ASE, expert în domeniu, mai ales că am primit un răspuns oficial de la Ministerul Muncii. Practic ar fi trebuit ca de anul acesta să se rezolve problema inechității. PSD, în loc să aplice prima dată noua formulă, s-a concentrat pe majorări de două cifre ale pensiilor. Pare că nu a dorit cu adevărat să rezolve inechitățile, deși era cel mai corect lucru de făcut. A venit apoi PNL la Guvernare. Situația se repetă. Prima dată, când au făcut proiectul de buget pe 2020, au inclus acolo majorarea de 40% a pensiilor, deși se știa că nu are statul cum să susțină financiar așa ceva. Până la urmă au dat o majorare mai mică. Nu aveau încotro. Chiar dacă nu era criză, situația era similară. Foarte pe scurt: Problema ține de inechități: două persoane cu același punctaj, dar pensionate în ani diferiți, au pensie diferită; • Formula de calcul (cea din 2019) ar fi rezolvat această problemă; • Niciun partid pare că nu dorește cu adevărat să rezolve problema și o tot amână; • Autoritățile au găsit acum un motiv ciudat de amânare: recalcularea pensiilor, ceea ce va întârzia rezolvarea problemei cu un an și jumătate; • Bogdan Dumitrescu (ASE): Formula de calcul din noua lege a pensiilor preconizată a intra în vigoare la 1 septembrie 2021 rezolvă ineficiența modului de calcul din prezent; • Dumitrescu: Această trecere va conduce la o majorare a pensiei medii cuprinsă între 10% și 20% potrivit unei estimări grosiere (impact bugetar între 8 și 16 miliarde lei).; • Corectarea inechităților pe baza trecerii la valorizarea punctajului total nu ar trebui să aibă drept precondiție recalcularea tuturor pensiilor (Bogdan Dumitrescu) Dar formula de calcul ar trebui să intre în vigoare în acest an – 2021. Corect ar fi fost să se rezolve această problema cât mai repede, nu să se amâne. Cine s-ar gândi cu adevărat la pensionari ar aplica formula de calcul din actuala lege.  Amânarea cu un an și jumătate, așa cum se dorește acum, pentru motivul „recalcularea pensiilor” nu este în regulă. Evident că motivul amânării ține de faptul că nu sunt bani la buget, impactul fiind consistent în acest caz. (În realitate nu sunt bani de multă vreme, de aceea avem deficit bugetar) Ce inechități sunt HotNews.ro a mai scris despre asta de câteva ori, vom pune un link puțin mai jos. De exemplu, pe scurt, două persoane cu același punctaj, dar pensionate în ani diferiți, au pensie diferită.  Practic, pensia inițială nu depinde de valoarea punctului de pensie, ci de câștigul salarial mediu brut din economie cu 2 ani în urmă față de momentul pensionării. Astfel au apărut discrepanțe între pensii, iar mulți sunt dezavantajați. Adică iau mai puțini bani decât ar trebui. Așa cum spunea în 2019 Bogdan Dumitrescu, profesor ASE: Poate mai întâi ar fi trebuit rezolvată această discrepanță, și abia mai apoi să crească pensiile procentual cu cât se dorește.…..Este important de subliniat că recalcularea pensiilor se va face printr-o nouă lege a pensiilor, la care MMPS a început deja să lucreze. Prin acest proiect, se propune o formulă de calcul care să permită recalcularea tuturor celor aproape 5 milioane de dosare din sistemul public respectând principiile contributivității și echității. Din păcate, Legea nr. 127/2019, o lege adoptată la vremea respectivă pe repede înainte, din motive electorale, nu răspunde acestor criterii.” Răspunsul ridică semne de întrebare de la început. Practic formula din Legea 127/2019 ar fi rezolvat inechitățile. Așa cum am spus mai sus, se încearcă amânarea aplicării din motive financiare. Formula actuală fiind recunoscută de experți ca fiind bună, dacă s-ar aplica.  Apoi restul paragrafelor reprezintă bla-bla și asta e tot:…. Trecerea la o nouă formulă de calcul care valorizează punctajul total nu ar trebui să implice recalcularea pensiilor HotNews.ro a discutat cu Bogdan Dumitrescu, profesor ASE, despre ceea ce dorește Ministerul Muncii.„Trecerea la o formulă de calcul a pensiei de stat care să genereze beneficii egale la contributivitate similară reprezintă fără îndoială un obiectiv valid și care ar trebui realizat cu celeritate. Indiferent de soluția adoptată este clar că aceasta va presupune un efort bugetar important, corectarea inechităților din prezent putându-se realiza doar prin majorarea mai rapidă a pensiilor celor care au fost dezavantajați”, a spus el. Potrivit acestuia, formula de calcul din noua lege a pensiilor preconizată a intra în vigoare la 1 septembrie 2021, care elimină indicele de corecție din calcul și trece de la valorizarea punctajului mediu anual la valorizarea punctajului total, rezolvă ineficiența modului de calcul din prezent. „Însă, această trecere va conduce la o majorare a pensiei medii cuprinsă între 10% și 20% potrivit unei estimări grosiere (impact bugetar între 8 și 16 mld. lei). Probabil, Ministerul Muncii ar putea calcula un impact mai precis având în vedere datele de care dispune”, a explicat Dumitrescu. Profesorul ASE mai spune că „trecerea la o nouă formulă de calcul care valorizează punctajul total nu ar trebui să implice recalcularea pensiilor, un proces laborios și care implică multe resurse umane și financiare, întrucât punctajul total, ca și cel mediu, reprezintă un element cunoscut”.Integral: https://economie.hotnews.ro

Image result for pensionari pozeO să ajungem să ne pensionăm post – mortem?  Din nou despre 70 de ani – vârstă de pensionare. Opțională – temporară, cum a fost și suprataxarea mașinilor de peste 2000 de centrimetri cubi. Ca să spună Milton Friedman că nimic nu-i așa permanent ca un program guvernamental temporar! Oricum ar fi, majorarea vârstei de pensionare, chiar opțională, tot accentuează șomajul în rândul tinerilor. În condițiile în care în UE 40% dintre tineri sunt angajați vânzători, chelneri sau personal hotelier. Oare ce-or fi făcut ei în pandemie? Adică, într-o țară ca România, unde, înainte de criză, șomajul, văzut ca întreg, se plasa mult sub media europeană, dar cel în rândul tinerilor era de patru ori mai mare ca rată și peste media comunitară, ce s-o fi întâmplat după ce s-au închis restaurantele din Centrul Vechi al Bucureștiului? Cred că 70 de ani nu-s suficienți, dacă am crește vârsta de pensionare la 200, câte locuri de muncă s-ar putea crea în acest timp și cum s-ar regla sporul natural al populației în această perioadă, sub ce auspicii economice și de către cine? Mai ales că vârsta are baze istorice solide, Enos, Matusalem sau Laneh din Vechiul Testament la 200 de ani abia se apucau să facă copii. Dar problema este că pe atunci ei nu aveau un sistem de pensii pay-as-you-go, care nu e funcțional în context de criză, fiindcă acesta are nevoie de un număr stabil de angajați cărora să le tot crească salariile. De războaie nici nu poate fi vorba, deoarece atunci sistemul piramidal pur și simplu intră în colaps. Iată deci de ce e nevoie ca fiecare să cotizeze pentru el!… Lăsând la o parte exemplele europene cu câți ar putea să cotizeze, dacă țara n-ar fi fost vitregă, mai bine ne-am concentra pe rolul confiscator. Când sistemul pay-as-you-go ia, este totul bine. Când e de dat, apar problemele. Adică, pe pilonul redistribuționist, dacă cotizantul moare la 50 – 55 de ani, statul se bucură și nu dă familiei cât a contribuit decedatul. De aceea se iau măsuri peste măsuri pentru a se spăla administratorul banilor pe mâini, ca să nu se vadă cât de prost sunt gestionați banii contribuabililor. Ba chiar se iau bani de la buget colectați cu alt scop, pentru a da pensii, după ce anterior excedentul de la pensii, din anii 90, a fost alocat în alte direcții. Dar, chiar așa, dacă veniturile fiscale sunt deturnate către pensiile speciale, de ce nu se returnează către urmași și banii colectați de cei care au cotizat 20 – 30 de ani, însă nu au mai ajuns la vârsta de pensionare? Integral: https://www.profit.ro

Acord Coalitie PNL, USR-PLUS, UDMRIulian Anghel, ZF: Coaliţia improvizaţiei. De ce te-ai mai luptat pentru guvernare, dacă nu guvernezi?  S-au redeschis şcolile. Nu şi şcoala “Sfinţii Constantin şi Elena”, din Drumul Taberei. Pentru că ea este “în reparaţii”. De luni de zile. Primarul sectorului este pe “mute” cu această situaţie, dar se ceartă pe “Facebook” (că aşa-i moda acum) cu primarul general care i-ar fi pus un panou publicitar în retina unei interesecţii, dar el nu spune care. A început programul de vaccinare. Este bine – este, de fapt, cea mai bună veste din aceste luni nenorocite. Ministrul sănătăţii spune că nu are un conflict cu premierul şi că acest presupus conflict este o invenţie a presei ostile. Pe ecranele televizoarelor se vede însă altceva – cu declaraţiile protagoniştilor, nu cu ceva comentarii ostile. Nu e neapărat un conflict când unul zice “hăis!”, iar altul “cea!”. Dar, astfel, căruţa riscă să se ducă în râpă. Nu este de ici de colo ca Ministerul Sănătăţii să emită comunicate precum că “X” persoană vaccinată a suferit o pareză facială, în urma vaccinului, pentru ca, a doua zi, să spună că s-a înşelat. Şi nu este puţin lucru ca acelaşi minister să publice un formular pe care părinţii ce-şi trimit copii în şcoli sunt obligaţi să-l completeze, iar Ministerul Educaţiei să fie obligat să spună, mai apoi, că nu există nicio bază legală pentru pretenţia ministrului sănătăţii. Nu este normal să spui una la prânz şi alta la cină. Ministrul economiei susţine că “statul” nu mai susţine companiile româneşti pentru târguri şi expoziţii în străinătate. Şi dă o serie de date fără semnificaţie. Dar nu are nicio analiză despre eficienţa acesui sprijin. “Va mai analiza”, spune el. Statul român are însă date de baze enorme. Este limpede că ministrul de resort nu ştie unde să se uite. Un om este eficient nu atunci când ştie totul pe de rost, ci atunci când, având o problemă, ştie unde să caute…. Din păcate, zicala “vorbeşte gura fără el” poate fi aplicată multora din miniştrii cabinetului Cîţu. De aici senzaţia de improvizaţie. În vremuri calme, oamenii nu se prea uită la ce face guvernul. În vremuri tulburi ca cele de azi, nu este loc de improvizaţie. Este dezgustător ca ministerele să-şi dea cu formularele în cap, ca primarii (ai aceleiaşi coaliţii) să se scuipe ca pisicile şi ca primul şef al ţării să meargă la schi în vreme ce spitalele ard. Este dezgustător să dai vina pe un partid în opoziţie, căruia i-ai racoloat sute de primari între timp, când tu conduci ţara de şapte ani. Integral: https://www.zf.ro

Image result for Nicusor Dan, Voiculescu pozeVechiul nou fel de a face politică  Aburii victoriei chinuite în alegeri s-au risipit, iar acum suntem puși în fața unei realități crude: nu doar că bugetele primăriilor câștigate de „noul val” din politică au fost devalizate de PSD, dar nici nou-veniții nu par a înțelege cu ce se mănâncă, de fapt, administrația. Greaua moștenire e validă până la un punct, de la care începe responsabilitatea proprie în gestionarea unei țări în timp de criză. Să începem cu Bucureștiul, această gaură neagră a subvențiilor și festivalurilor pe bani publici din epoca Firea (dar și Oprescu, Videanu, Băsescu). Întrebat de repetate ori dacă va ști să colaboreze cu primarii de sector de la alte partide, Nicușor Dan ne-a spus, înainte de alegeri, că s-a maturizat, că n-a ajuns la 50 de ani ca să o ia deodată razna. Că nu va fi nicio problemă de comunicare sau de colaborare. Că interesele bucureștenilor vor prima. Realitatea e puțin diferită, pe ici, pe colo, prin părțile esențiale…. De exemplu, probabil că Nicușor Dan și Clotilde Armand n-au făcut schimb de numere de telefon și n-au de ales, sunt forțați să joace bâza prin intermediul Facebook. Lipsa de comunicare poate face deliciul celor care oricum n-au avut încredere în cei doi, însă pentru restul e o cruntă dezamăgire: atâta puteți? Serios, chiar ăsta e nivelul la care aveți de gând să continuați? Lipsa de comunicare administrativă nu poate fi înlocuită de clipuri video în care fiecare cântă, de fapt, doar pentru tabăra proprie, în timp ce oamenii nu înțeleg ce se întâmplă cu spitalele, cu ridicarea gunoiului, cu repararea străzilor sau chiar cu cele câteva sute de suflete canine care sunt la mila nivelului de grupa mică la care s-au aruncat edilii sus-numiți…..Ce-i drept, nu vrei să negociezi cu niște mafioți, iar contractele oneroase pentru administrația publică trebuie oprite. Poți face acest lucru după ce te-ai asigurat că ai alternative și că populația a înțeles despre ce e vorba. Poți comunica foarte atent care vor fi beneficiile la nivel de administrație locală și chiar la nivel de persoană, dacă e cazul. Altfel nu faci decât să-i lași pe mafioți să preia controlul asupra întregii povești….Viceprimarul care trebuia să-l țină pe calea dreaptă pe Nicușor Dan a dat rapid bir cu fugiții la Ministerul Sănătății, acolo de unde reușește să supere cu insistență pe toată lumea, asigurându-și astfel remanierea în toamnă, când s-or mai liniști apele. Sunt curios, va avea Vlad Voiculescu vreun regret pentru sutele de mii de bucureșteni care s-au dus la vot în mod special pentru promisiunile lui? Crede că ieșirile publice necontrolate sunt cea mai bună cale prin care poate duce la bun sfârșit – sau măcar începe – reforma într-unul dintre cele mai corupte ministere ale Guvernului?…. Crede ministrul Drulă că pesedistul Ion Rădoi, șeful sindicatului de la Metrou, va descoperi brusc că are o conștiință pe undeva, prin debaraua uneia dintre cele patru case proprietate personală? Își imaginează că angajații de la Metrou vor renunța la salariile grase doar pentru că află de la televizor secretul pe care-l știau deja, și anume că șeful lor s-a îmbogățit în timp ce le-a obținut și lor bani? Crede prim-ministrul Cîțu că studenții vor fi de partea lui dacă le taie beneficiile de pe CFR în timp ce alții își numesc amantele în poziții bănoase la stat? Disperați să taie de unde pot, politicienii noului val ar trebui să învețe să taie mai întâi din avalanșa de cuvinte cu care ne asaltează pe social media și în declarațiile publice – sau pe surse. Nu mă îndoiesc de bunele lor intenții, însă devine deja obositor – poate ar fi cazul să urmeze niște cursuri rapide de leadership și de comunicare, știu destui care s-ar oferi pro bono să li le ofere. Da, se poate tăia rapid din aparatul bugetar – dar nu la salarii, sporuri și indemnizații, care sunt mai greu de dat jos, ci efectiv la numărul total de angajați. Cui să ceri să facă asta, PNL-ului, care a adăugat 14.000 de bugetari în 2020, destui dintre ei pile, cunoștințe și relații? USRPLUS, al cărui ministru Năsui s-a gândit că ar fi OK să-și facă echipă cu foști colaboratori ai Securității pentru că n-are, domnule, specialiști în minister?… Dacă PNL și USRPLUS vor să reformeze statul, mă tem că vor avea nevoie de mai mult de patru ani. Deocamdată, din balamucul general de care se ocupă zilnic luminile din cele două partide, n-aș îndrăzni să cred că vor rezista nici atât. Integral: https://pressone.ro

Scoala din BucurestiS-au redeschis şcolile. Ce cred profesorii români din diaspora despre sistemul local de învăţământ şi cum cred că poate fi îmbunătăţit: Adevărata problemă în România este inegalitatea referitoare la condiţiile de învăţare …. „Perioada pandemică a scos în evidenţă diferenţele enorme dintre educaţia la ţară şi educaţia urbană din România. (…) Cred că adevărata problemă în România este inegalitatea referitoare la condiţiile de învăţare. A recupera această inechitate este adevărata provocare a învăţământului preuniversitar românesc, iar pentru asta avem nevoie de o strategie la nivel de ţară“, crede Constantin Lomaca, profesor de chimie şi biologie la Franconian International School, din Erlangen, Germania. Pentru a veni cu soluţii care pot îmbunătăţi sistemul de educaţie din România, actorii din acest domeniu trebuie să îşi facă treaba pentru care „au semnat“, crede el, să colaboreze unii cu alţii, să nu ne lăsăm învinşi când lucrurile nu merg aşa cum şi-ar fi dorit, să nu dea vina doar pe alţii ori pe sistem. „Părinţii ar trebui să pună presiune pe şcoală, să nu accepte abuzuri, dar să o facă în limitele bunului-simţ şi al înţelegerii felului în care funcţionează şcolile şi, în special, rolul profesorului. Şcolile, la rândul lor, ar trebui să consulte periodic părinţii şi să-i ţină la curent cu deciziile luate. Consider este că trebuie intervenit simultan, atât de sus în jos, cât şi de jos în sus. (…) Cred, însă, că mesajul şi măsurile luate la nivel guvernamental ar trebui să fie puţin mai ancorate în concret“, adaugă Constantin Lomaca. De pildă, spune dascălul ,nu se înţelege clar, în ciuda declaraţiilor făcute de-a lungul anilor, ce înseamnă “îmbunătăţire“. De ce, cine, ce şi, mai ales, cum să se schimbe lucrurile, ce fel de îmbunătăţiri s-au făcut.Constantin Lomaca, profesor de chimie şi biologie la Franconian International School, din Erlangen, Germania: Cred că adevărata problemă în România este inegalitatea referitoare la condiţiile de învăţare. „Multe măsuri par a fi luate sub diverse presiuni sau indicaţii, iar o viziune reală reflectată în practică nu se observă. De exemplu, nu s-a clarificat, încă, nici programul guvernamental România Educată, astfel încât să fie pe înţelesul fiecărui profesor şi nici măsurile luate, până acum, nu par să aibă o anume viziune. Deci, în primul rând ar trebui un anume consens şi acceptarea paşilor pe o anumită perioadă, fără critici aprige la fiecare pas“, explică el. Constantin Lomaca spune că ţările care au transformat şi reformat educaţia cu succes recunoscut internaţional, precum Polonia, Estonia şi Portugalia, au avut consens politic şi au creat programe concrete şi coerente, pe care le-au implementat cu consecvenţă în etape ce au durat cel puţin şase – opt ani.   „În România se observă o tendinţa de a îmbrăţişa extremele educaţionale, fie un neoconservatism esenţialist, fie un progresivism superficial înţeles. Rar se găseşte o cale de mijloc, fundamentată mai întâi teoretic, potrivită cu viziunea educatională şi reflectată într-un plan de implementare consecvent.“…„Exact ca-n business: există o strategie, există un plan de implementare a strategiei, te ţii de el, ai date precise, te uiţi la aceste date când iei anumite decizii, ştii cine e responsabil, nu laşi derapajele nesancţionate şi tot aşa. Toate acestea, pe fundalul unei descentralizări reale şi curajoase, combinată cu eliminarea sau măcar reducerea influenţei politicului din şcoli“, concluzionează dascălul. Integral: https://www.zf.ro

pungi in picioare berceniVideo Drumul spre școală, prin noroi, lângă București. Ca să nu ajungă murdari în bănci, copiii își înfășoară ghetele în pungi Început de semestru printre noroaie, la câțiva kilometri distanță de București. Aflată în scenariul roșu, comuna Berceni, din Ilfov, și-a trimis la școală doar copiii de grădiniță și elevii din clasele primare. Drumul de acasă și până la școală a fost însă o încercare. Ca să să nu ajungă murdari în bănci, copiii și-au înfășurat încălțămintea în pungi. …. Dacă Nataliei i-a înfășurat bunica cizmulițele în pungi, lui Kevin mama i-a cărat încălțăminte de schimb în sacoșă. “Groaznic. Foarte greu ne este să ne deplasăm! Mergem cu ghetuțele de schimb în sacoșică, în rucsăcel. Da, avem ghetuțe de schimb. Ca să nu intrăm, că nu e igienic nici pentru ei, nici pentru cadrele didactice. Și ne schimbăm acolo, la poartă! Ne sprijinim așa cum putem”, explică o mămă care susține că de fiecare dată va face la fel, adică își va schimba copilul de încălțăminte înainte să intre în școală. Părinții n-au voie dincolo de poarta școlii. Paznicul i-a permis, totuși, mamei lui Kevin să intre pe banca din curte tocmai pentru schimbul de încălțăminte….. În școală, pe ușa unei clase, scrie mare: “Aventura începe aici”! Mocirla a creat însă altă aventură afară, unde părinte, bunic, soră și frate caută cea mai potrivită și mai puțin murdară cale spre școală. Unii riscă și merg aproape lipiți de mașinile de pe șosea. Alții își cară copiii în brațe ori și-i feresc cum pot.  – Sunt noroaie… Noroaie, da! N-avem nici pe unde să mergem! Noroiul, cauzat de lucrarea de canalizare neterminată Noroiul arterei principale din Berceni este cauzat de lucrarea de canalizare începută anul trecut, dar oprită acum din cauza vremii rele. Deși meteorologii au anunțat 9 grade în zona București – Ilfov, tot n-a lucrat nimeni. “În vara asta dacă s-ar apuca, noi zicem că până-n toamnă ar fi gata. Noroiul, trebuie să recunoaștem că nu vom scăpa de el până când vremea nu va permite ca ei să preia aceste lucrări. Au făcut două lucrări de săpătură la interval de o lună, o lună și ceva pentru îngroparea cablului electric și acele conducte care preiau apele pluviale. Nu am posibilitatea nici legală, nici financiară să pun dintr-un capăt într-altul al DJ-ului piatră pe aceste zone de săpătură. Ei sunt datori să intervină”, susține Gheorghe Covrigea, primarul comunei Berceni, Ilfov. Integral: https://www.digi24.ro

Image result for OMS imagesOMS, ONU și NATO bat cu pumnul în masă: Fără Valentine`s Day anul acesta!    Mesaj comun din partea marilor organizații internaționale împotriva organizării Valentine`s Day în acest an. OMS, ONU și NATO atrag atenția că organizarea acestei sărbători reprezintă o inconștiență totală și un gest criminal. ”Riscăm milioane de victime!”, spune șeful ONU, Mitros Mitros Bali. Toate instituțiile planetei vor un lockdown planetar preventiv și total chiar înainte de Valentine`s. Și agentul principal anti-Covid din România, Raed Arafat, trage un semnal de alarmă: ”În primul rând riscăm contagiunea prin aerosolii din flori și din felicitările care se oferă. Apoi, schimburile inevitabile de secreții salivare și nu numai. Ca să nu mai vorbesc de infectarea cu teddy-beari”, acuză Arafat. ”Covidul atât așteaptă!”, spune și directorul OMS, Derek Eatscum, care vrea armata pe străzi, închiderea tuturor florăriilor și percheziții corporale la toți suspecții. Acesta spune că nu e deloc o întâmplare că pandemia s-a declanșat anul trecut la două săptămâni de la Valentine`s Day. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 10 februarie.”Guvernul „va continua să majoreze anual valoarea punctului de pensie pentru a acoperi 100% rata inflaţiei şi minim 58,5% din rata de creştere a salariului mediu brut pe economie”, scrie în programul în baza căruia Guvernul a fost învestit în decembrie.”

Image result for ghiocei pozeBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 10 februarie! Meteorologii anunţă că, începând de marți seara şi până joi la amiază 17 județe intră sub avertizare Cod galben de ploi, ninsori și viscol. Vremea se va răci accentuat, devenind deosebit de rece, geroasă mai ales în timpul nopților. Începând de marți ora 18.00 şi până la ora 12.00, în Carpații Occidentali, nordul Carpaților Orientali și în vestul Carpaților Meridionali, temporar vor fi precipitații predominant sub formă de ploaie, astfel că se vor acumula cantități de apă de 25…30 l/mp, iar pe arii restrânse 40…60 l/mp. Avertizarea vizează județele Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Bistrița-Năsăud, Mureș, Argeș, Vâlcea, Mehedinți, Gorj, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Arad, Timiș, Caraș Severin și Hunedoara. De altfel, va ploua pe arii extinse și în jumătatea de vest a teritoriului, unde izolat se vor cumula 15…25 l/mp. Din după-amiaza zilei de joi (11 februarie) și în noaptea de joi spre vineri (11/12 februarie) ploile se vor transforma treptat în lapoviță și ninsoare, iar vântul se va intensifica în toate regiunile, viscolind temporar zăpada. Vremea se va răci accentuat, devenind deosebit de rece, geroasă mai ales în timpul nopților. In Bucuresti: +15/+6 gr.C.

Israelul testează un nou medicament minune împotriva COVID-19, care în cinci zile a vindecat 29 din 30 de pacienţi. Ce conţine ….Un tratament experimental dezvoltat de compania de imunoterapie israeliană Enlivex, aflat în studii clinice, a salvat 14 pacienţi COVID-19 internaţi la terapie intensivă în stare foarte gravă şi critică, potrivit unui comunicat transmis miercuri de companie. În total, 21 de pacienţi cu forme severe de boală au supravieţuit după ce au primit medicamentul, la finalul a două studii clinice derulate în Israel. În paralel, două echipe de medici şi cercetători din Israel au anunţat că au testat un alt medicament care ar putea învinge boala provocată de coronavirus în mai puţin de o săptămână. Testele preliminare au arătat că 29 dintre cei 30 pacienţi incluşi în studiu, care se aflau în stare moderată sau gravă şi cărora li s-a administrat o pastilă pe zi din medicamentul denumit EXO-CD24, s-au recuperat în cinci zile. Ultimul, s-a recuperat în a şaptea zi. „Acest medicament minune este un fel de proteină biologică, care se foloseşte în cercetarea domeniului cancerului. Această proteina calmează sistemul imunitar care se atacă şi provoacă probleme mari respiratorii. Proteina este foarte ieftină şi se face uşor. Se aplică prin inhalaţie, se introduce această proteină în plămâni şi aici s-a văzut minunea. Inhalaţia a durat 3 minute şi s-a constatat că funcţionează pentru formele medii şi severe. Se tratează bolnavii cu formele grele şi critice, nu cei cu forme uşoare. S-a văzut că în doar două zile, rezultatele au fost extraordinare. După cinci zile, 29 dintre bolnavii pe care s-au făcut testele au fost acasă, al 30-lea a fost după 7 zile acasă”, a declarat Herman Berkovits, medicul premierului israelian Benjamin Netanyahu, la Digi24. Medicul susţine că dacă experimentul se va dovedi un succes, se vor putea produce milioane de doze pentru inhalare. Integral: https://adevarul.ro

Timiș are o rată de infectare de peste 3 la mie, iar în Cluj sunt cele mai multe cazuri noi. Situația pe județeExperții cred că imunitatea de grup a devenit un obiectiv improbabil, din cauza noilor tulpini de COVID: „Strategia campaniilor de vaccinare trebuie regândită”  Avertismentul vine după ce Africa de Sud a decis să amâne campania de imunizare cu vaccinul AstraZeneca, ca urmare a studiului care a arătat că acest ser este mult mai puțin eficace împotriva variantei sud-africane a virusului, scrie The Guardian. Mai mulți oameni de știință avertizează că este nevoie de o regândire a scopurilor campaniilor de vaccinare, avertizând că imunitatea de grup prin vaccinare nu va fi cel mai probabil atinsă prea curând, din cauza noilor tulpini ale virusului, precum cea din Africa de Sud. Vaccinarea ar trebui să fie pragmatică și să se concentreze pe protejarea persoanelor vulnerabile, spun oamenii de știință, citați de cotidianul britanic. Avertismentul vine după ce Universitatea Oxford și AstraZeneca au admis că vaccinul lor oferă foarte puțină protecție în cazul formelor ușoare și moderate de COVID provocate de varianta din Africa de Sud. Concret, potrivit primelor rezultate, acest vaccin este eficient într-o proporție de numai 22% împotriva formelor moderate ale bolii cauzate de tulpina sud-africană. Deocamdată, guvernul sud-african a decis să amâne debutul campaniei de vaccinare cu serul AstraZeneca. Asta în condițiile în care primele doze erau destinate prioritar celor 1,2 milioane de lucrători din domeniul sănătăţii. În vreme ce decizia guvernului de la Pretoria este una logică, ținând cont că varianta dominantă în țară este cea sud-africană, îngrijorări au apărut deja și în alte colțuri ale lumii. … Vaccinare anuală împotriva COVID Provocarea impusă de varianta sud-africană a virusului pare totodată să confirme că scenariul vaccinării anuale împotriva coronavirusului este unul tot mai sigur. Ministrul britanic pentru vaccinare, Nadhim Zahawi, a avertizat deja că oamenii ar trebui să se aștepte la o vaccinare constantă, așa cum se procedează în cazul gripei obișnuite. Zahawi a precizat la BBC că această vaccinare ar putea fi anuală și ar putea avea loc în toamnă. „Cred că este foarte probabil să mai fie nevoie de o nouă doză în toamnă și apoi de un vaccin anual, așa cum procedăm cu vaccinările împotriva gripei, unde te uiți la ce variantă de virus se răspândește în întreaga lume, produci rapid o variantă de vaccin și apoi vaccinezi și protejezi populația cu acea injecție”, a spus Zahawi. … Serviciul Național de Sănătate din Marea Britanie (NHS) a anunțat deja că „s-a mobilizat eficient și rapid pentru a asigura că noile vaccinuri și tratamente vor fi administrate în momentul în care devin disponibile”, scrie Financial Times. Oficialii NHS au spus că administrarea noilor doze la toamnă va coincide cu administrarea vaccinului antigripal. Simon Stevens, director executiv al NHS, a declarat în fața unei comisii parlamentare că situația ideală ar fi cea în care „vaccinul anti-COVID și vaccinul antigripal ar fi combinate într-un singur vaccin”. Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for Ioana Ene Dogioiu Ioana Ene Dogioiu pozeAusteritatea viziunii sau a contabililor?  În mod cert măsurile de austeritate sunt inevitabile. E destul de simplu: Comisia Europeană nu acceptă un deficit mai mare de 7% (în condiții normale, fără pandemie, limita de la care este activată procedura pentru deficit excesiv este 3%). Fără măsuri de austeritate nu ieșea socoteala mai jos de 7,9, apoi 7,2. Deci ceva trebuia făcut. Certe în acest moment sunt două măsuri: pensiile nu mai cresc anul acesta, nici măcar cu rata inflației înțelegem, și nu se mai acordă tichete de vacanță. Ar mai putea fi vorba despre anularea gratuității transportului CFR pentru studenți, anularea sporului de 30% pentru pandemie, reducerea indemnizației de hrană pentru anumite categorii de bugetari și plafonarea sporurilor…. Niciunde salariile la stat nu sunt mai mari decât cele din mediul privat. Statul acordă mai mare stabilitate și siguranță, dar plătește mai prost, pentru că plătește din bani publici. Totodată, sectorul bugetar a crescut constant cu straturi peste straturi de clientelă. De exemplu, guvernul liberal a angajat încă 5.300 de bugetari, deci a lăsat în urmă un aparat mai mare decât cel moștenit de la PSD. De aceea, cred că austeritatea trebuie să plece de la restrângerea acestui imens aparat. Ceea ce încă nu am văzut. Dimpotrivă au apărut inclusiv două ministere noi, ca să ajungă, de exemplu, companiile de stat și pentru PNL, și pentru USR (Economie și Energie). Înțeleg că premierul a cerut planuri de restructurare în companiile de stat, mai ales în cele cu pierderi, desigur. E foarte bine, deși dacă nu se bazează pe auditări independente, aceste planuri cred că vor păstra fix clientela incompetentă și vor elimina puținii competenți fără proptele. Dar nu am auzit nimic despre restructurări prin ministere, prin deconcentrate, prefecturi. Guvernul Orban a făcut 1.200 de angajări noi, în special la SGG. Sunt vitali toți? Auditarea pentru o astfel de restructurare nici măcar nu știu să fi început. În privința pensiilor, mi se pare de-a dreptul imorală anularea oricărei creșteri. Era clar că promisiunile PSD erau mincinoase, dar nu este corect nici ca o categorie socială extrem de vulnerabilă și care are cel mai puțin timp de așteptat să fie pe lista celor înghețați. De ce e imorală înghețarea? Pentru că în campanie nimeni nu a vorbit despre așa ceva. Nici programul de guvernare nu vorbește despre așa ceva. Dimpotrivă. Guvernul „va continua să majoreze anual valoarea punctului de pensie pentru a acoperi 100% rata inflaţiei şi minim 58,5% din rata de creştere a salariului mediu brut pe economie”, scrie în programul în baza căruia Guvernul a fost învestit în decembrie. Nu știa dl Cîțu în decembrie ce știe acum? Și mai este imorală pentru că pensiile speciale, cu excepția celor garantate constituțional, nu au dispărut. Economia nu ar fi fost colosală, pentru că modificările legislative operează numai pentru viitor, deci pensiile în plată probabil că ar fi rămas. Dar ar fi fost un semnal de voință clară. Desființarea pensiilor speciale nici măcar nu e inclusă în programul de guvernare. Integral: https://spotmedia.ro

Image result for metrou pozeCâți bani a făcut firma deținută de sindicatul de la Metrorex condus de Ion Rădoi din închirierea spațiilor de la metrou. Drulă: „Fostul deputat PSD își simte amenințate interesele subterane”  „Unii dintre bogații tranziției au acaparat și subjugat pentru ei și interesele lor companiile statului, cum este cazul și liderilor de sindicat (cartel) de la Metrorex”, a declarat luni seara ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, făcând referire la disputa pe care o are cu Unitatea Sindicatul Liber Metrou (USLM), condus de fostul parlamentar PSD, Ion Rădoi. Drulă detaliază că firma Sindomet Servcom SRL, deținută de USLM, a avut două contracte cu Metrorex prin care încasa majoritatea banilor din închirierea spațiilor comerciale și de publicitate de la metrou. „Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei”, spune Drulă. „Vreau să le transmit celor de la sindicat că metroul nu a fost construit pentru ei și bunăstarea lor si a “famigliilor” lor, ci pentru cetățenii capitalei și a celor care îl folosesc atunci când vin în București”, a scris Drulă pe Facebook luni seară. „Negocierea avantajelor și privilegiilor pe care și le-au dobândit prin Contractul Colectiv de Muncă și pentru care plătesc toți românii subvenționarea metroului, trebuie să aibă în centrul atenției călătorul, nu nababul de sindicat. Din concluziile preliminare ale anchetei Corpului de Control aflăm că, la negocierea CCM de anul trecut, când s-au majorat salariile cu 18%, 10 din cei 15 membri din comisia de negociere constituită la nivelul administrației Metrorex erau membri de sindicat”, spune Drulă. „Practic, sindicatul Metrorex a negociat salarii mai mari în plină pandemie cu sine însuși”, subliniază ministrul Transporturilor…. Firma deținută de sindicatul de la Metrou încasa 75% din veniturile pentru spațiile comerciale și 53% din veniturile pentru spațiile publicitare de la metrou „Și ca să înțelegeți încă un motiv pentru supărarea domnului Rădoi, aflați că, în mandatul Corpului de Control, este trecută în mod explicit și verificarea contractelor dintre Metrorex și firma Sindomet Servcom SRL. Firma este deținută în proporție de 100% de Unitatea Sindicatul Liber Metrou (USLM), al cărui președinte este domnul Ion Rădoi”, spune Drulă.  Potrivit acestuia, „Sindomet Servcom SRL a avut două contracte cu Metrorex: unul pentru spațiile comerciale (expirat în 2018) prin care firma încasa 75% și Metrorex doar 25% din valorificarea acestora. Și un contract pentru spațiile de publicitate (expirat din 2019), din care Sindomet încasa 53%, iar Metrorex doar 47%”. „S-a încercat prelungirea de facto a acestor contracte, Sindomet încasând în continuare sumele, dar Metrorex refuzând să încaseze partea sa (oricum PREA MICĂ) pentru că nu mai exista contract valabil. Corpul de Control va face lumină și în această poveste”, a detaliat Drulă. Potrivit ministrului, firma Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei, conform datelor publice disponibile. „Sindomet Servcom SRL mai deține și un complex turistic la Bușteni, care oferă reducere de 99% pentru angajații Metrorex, care aleg să își petreacă cele 4 zile de recuperare, printre altele, la centrul turistic din Bușteni deținut de această firmă. Reducerea de 99% este suportată de Metrorex”, spune Drulă. Integral: https://monitorizari.hotnews.ro

Image result for David Alexandru Burghiu poze6.000 €/lună pentru un fost polițist din conducerea Metrorex, care are pierderi de 70 milioane €   Compania Metrorex este o gaură neagră în buget: pierderile pe anul 2020 au fost de 331.283.885 lei, potrivit cifrelor de la Ministerul de Finanțe. În Consiliul de Administrație al companiei sunt cinci membri. Unul dintre ei este David Alexandru Burghiu, care câștigă enorm. În Consiliul de Administrație al Companiei sunt 5 membri. Unul dintre ei este David Alexandru Burghiu care câștigă o sumă exorbitantă pentru un muritor:- 37.524 de lei indemnizație CA Metrorex,- 104.285 lei Indemnizație Administrator special RADET-  96.491 lei, indemnizație Director General Compania Municipală Termoenergetica- 43.652 de lei indemnizație Companie Muncipală parcuri și grădini – 65.762 lei Comisia pentru aplicarea legii 550/2002 (privind vânzarea spaţiilor comerciale proprietate privată a statului şi a celor de prestări de servicii, aflate în administrarea consiliilor judeţene sau a consiliilor locale, precum şi a celor aflate în patrimoniul regiilor autonome de interes local). În anul 2020 a câștigat suma de 347.714 lei, adică 6.000 de euro pe lună. Metrorex este societate comercială pe acţiuni, iniţial cu capital integral de stat, desfăşoară în principal activităţi de interes public şi strategic şi se organizează şi funcţionează în subordinea Ministerului Transporturilor.  Prin cv-ul lui Burghiu cam bate vântul. El este absolvent al Academiei de Poliției, specializarea Drept, în 2008. Are un master la Colegiul Național de Apărare. Până în 2014 a fost ofițer specialist MAI. Din 2016, devine consilier pentru relații externe la Compania Națională Aeroporturi. Din 2017 este, concomitent, administator neexecutiv Metrorex, administrator neexecutiv la Compania Națională de Parcuri și Grădini, Director la Compania Municipală de Management al Traficului (2017 – 2018). Integral: https://newsweek.ro

Imagine ghiseuȘase sfaturi nesolicitate, pentru ministrul finanțelor, de la o victimă a ANAF  A fost nevoie deci de șase drumuri, vreo patru solicitări online și un an jumate de așteptare ca să fac rost de emailul de serviciu al inspectorului responsabil cu impozitele mele. Niciun moment, pe parcursul acestui proces chinuitor pentru mine, nu s-a pus problema unui număr de telefon care ar fi scurtat și rezolvat cu siguranță toată treaba, scrie Dollores Benezic pe blogul personal. Nu știu dacă inspectorii au telefoane mobile de serviciu sau nu, dar după reorganizare pare că nu au nici măcar un telefon fix sau un birou la care pot fi găsiți, cum era înainte. Nu mai zic că la sectorul 3 cel puțin, sediul este adăpostit într-un parter comercial de bloc unde nu ai acces decât la acest ghișeu unic și la casierie. Dacă vrei să bați la ușa unui superior, nu ai cum pentru că nu se știe unde și dacă există acest șef. Nu e afișat niciun contact la intrare sau online. Din experiența asta traumatizantă pentru mine (da, am îmbătrânit, nu mă mai țin nervii ca pe vremuri), am zis să scriu câteva concluzii care ar putea să ajute la îmbunătățirea reală a serviciilor ANAF, dacă cineva din Guvern sau Ministerul de Finanțe chiar își dorește asta: 1. Renunțați la ghișeul unic. Nu folosește la nimic. De câte ori am fost acolo nu am văzut niciun om ieșind „rezolvat” de la ghișeul unic. Inspectorii care fac „de serviciu” la ghișeul unic au propriile lor atribuții în restul timpului, iar la ghișeul ăla nu fac decât să se enerveze inutil cu niște petenți nemulțumiți care le cer lucruri ce nu stau în puterea lor. Nu ne ajută nici pe noi, nici pe ei. 2. Instituiți un program de audiențe la inspectorii de literă. Numai inspectorul de literă are competența de a verifica și modifica o situație fiscală în contul contribuabilului, de aceea este mult mai utilă o discuție contribual-inspector de literă, în care lucrurile se pot remedia pe loc sau se pot explica diferențele. Așa era înainte de „reorganizare” și deși am mai avut ani în care mi s-au calculat greșit regularizările, nu am pățit în niciun an ca acum, să fac atâtea drumuri inutile, doar pentru că nu am avut acces, așa cum ar fi fost firesc, la inspectorul de literă. Probabil că într-un viitor fericit, în care sistemul va funcționa, nu va fi nevoie ca inspectorii de literă să fie bătuți la cap și cu audiențe, însă cum e acum este o bătaie de joc la adresa tuturor. 3. Faceți mai explicite deciziile de impunere sau somațiile de plată. Pe somația mea sunt multe cuvinte inutile, care nu spun esențialul: pentru ce an datorez eu acei bani? Somația se bazează pe un titlu executoriu din 2019, dar pentru ce an sunt asigurările de sănătate regularizate nu scrie. A fost nevoie de un drum la ANAF ca să aflu, aglomerând din nou ghișeul unic, enervând-o pe doamna de la ghișeu (nu mai zic de nervii mei), și de încă o cerere scrisă la registratură ca să aflu informația aia care putea să figureze pe somație: aveți de plătit suma x care reprezintă regularizări de y din anul z. 4. Publicați datele de contact ale inspectorilor/șefilor lor, online sau și mai bine chiar pe deciziile de impunere, astfel încât atunci când omul primește decizia și are de făcut comentarii, rectificări, întrebări să acceseze direct pe cel care știe despre ce e vorba și poate repara eventualele greșeli. Acest lucru logic și civilizat ar scuti de drumuri oamenii și ar degreva ghișeul unic. În prezent statul ne tratează ca pe niște hărțuitori de care trebuie să-și ferească angajații, să nu cumva să-i sunăm sau să le trimitem emailuri nesolicitate. 5. Faceți ceva ca angajații ANAF să nu ne mai trateze apriori ca pe niște hoți și mincinoși. Cel puțin în cazul meu am reușit, iată, să demonstrez că nu sunt nici una nici alta, însă până am făcut asta, niciunul dintre funcționarii cu care am venit în contact la ghișeul unic nu m-a crezut, deși aveam dovezi scrise. Ei sunt formați să creadă doar ce le arată sistemul, însă sistemul are datele greșit introduse tot de ei. 6. Faceți odată SVP-ul ăla util și folosiți toate datele pe care le adunați de la noi și în beneficiul nostru. Integral: https://economie.hotnews.ro

Elevi mergând la școală- județul Ialomința3 corijențe la redeschiderea școlilor. Mircea Miclea: „Recuperarea materiei nu trebuie lăsată la cheremul profesorilor” Redeschiderea școlii după 4 luni de întrerupere vine la pachet cu o serie de restanțe încă de la primul „lockdown”, cel din primăvara anului trecut. Multe din promisiunile făcute atunci sau cu ocazia deschiderii anului școlar au rămas doar la stadiul de idei. Responsabilii din educație au uitat de angajamentele luate, unele de substanță, deși cu toții vorbeau de problemele majore ale predării online și de necesitatea redeschiderii școlii față în față. Când acest lucru s-a întâmplat, în sfârșit, restanțele sunt tot acolo. Recuperarea materiei restante, la cheremul profesorilor” După prima închidere a școlilor din perioada martie- iulie 2020, de la ministru la profesor s-a recunoscut că bună parte din materia semestrului al doilea a rămas nefăcută. Motivul? Eșecul major al predării online. Cea mai bună dovadă a fost că această parte de materie a fost scoasă din programa de la Evaluarea Națională și Bacalaureat. Simplificarea subiectelor nu a avut însă rezultatul scontat: la Bacalaureat a fost cea mai scăzută promovabilitate din ultimii 6 ani, iar la Evaluarea Națională situația a fost doar ceva mai bună. După cum era de așteptat, vacanța de vară a venit cu valul declarațiilor despre recuperarea materiei. Monica Anisie, spunea, de exemplu, că „Ministerul Educației pregătește niște ghiduri metodologice tocmai pentru a veni în sprijinul cadrelor didactice și în sprijinul elevilor, având în vedere că există această posibilitate de recuperare a materiei la momentul de recapitulare de la începutul anului școlar”. Într-adevăr, ghidurile au apărut sub forma a sute de pagini de indicații și exerciții. De exemplu, Ghidul pentru matematică are 432 de pagini, iar cel pentru română 400. Silviu Mocanu, secretarul executiv al Consiliului Național al Elevilor, declara la vremea respectivă că aceste ghiduri sunt inutile din moment ce „ Ministerul nu a venit cu nicio măsură clară de recuperare a materiei pierdute anul trecut”. Se pare că așa au rămas, pentru că la începutul acestui an nu a fost timp pentru recuperări, multe școli trecând rapid în scenariul roșu. Fostul ministru spunea că profesorii vor putea reduce decalajele făcând „ ​o analiză referitoare la planificarea calendaristică înaintea suspendării cursurilor, ce anume s-a predat în timpul suspendării și ce a reținut elevul în perioada în care cursurile s-au desfășurat online”. Acum, la redeschiderea școlilor, situația se repetă. Nu există un calendar clar pentru recuperarea materiei pierdute din primul semestru și nu se cunoaște nici măcar situația elevilor rămași cu mediile neîncheiate. În orice caz, așa cum a declarat pentru Europa Liberă secretarul de stat în minister, Sorin Ion, „un elev va face undeva la 4 ore de recuperare pe săptămână”.  Partea cea mai proastă, consideră fostul ministru al Educației, Mircea Miclea, este că în loc să se facă o măsurătoare obiectivă a golurilor pe care le au elevii, aceasta rămâne la cheremul profesorilor. Soluția pe care o propune Miclea este aceea a unei teze unice, care ar trebui dată acum, pentru a vedea care este exact situația și a face planurile de recuperare a materiei. „ ​Nu trebuie lăsat la cheremul fiecărui profesor sau a fiecărei școli să evalueze golurile pentru că ne vom trezi în două situații: fie vor fi profesori care vor mușamaliza situația și vor spune că elevii lor nu au niciun fel de pierdere sau pierderi minore, numai ca să nu lucreze și să nu fie blamați, fie unii, care vor să ia banii pentru recuperare, pentru că acum se dau bani, vor spune că elevii au goluri mari. Trebuie o măsurătoare obiectivă, deci un fel de teză unică, pe care o stabilești la nivel de inspectorat. Aceasta este premisa obligatorie ca să pui după aceea la punct planul remedial și să poți face o recuperare ca lumea. Trebuie o măsurătoare mai obiectivă decât evaluarea idiosincratică a profesorilor din școală. Nu avem nevoie să ne furăm căciula, spune Mircea Miclea pentru Europa liberă. După acest program de recuperare a materiei, ar trebui ca în toamnă să se dea un alt test pentru a vedea cum a funcționat. „ ​După ce aș vedea care sunt dificitele, aș face programul remedial și apoi în toamnă aș da un nou test ca să văd care a fost eficiența programului. Există și riscul ca programul remedial să fie făcut în bășcălie și să nu fie făcută recuperarea materiei. Se bagă bani ca să fie făcută recuperarea și ea de fapt să nu fi fost făcută. Este necesar ca să știu anul viitor dacă mai continui sau nu recuperarea”, adaugă Mircea Miclea. Integral: https://romania.europalibera.org

Image result for citu pozeIulian Anghel, ZF: Coaliţia improvizaţiei. De ce te-ai mai luptat pentru guvernare, dacă nu guvernezi? S-au redeschis şcolile. Nu şi şcoala “Sfinţii Constantin şi Elena”, din Drumul Taberei. Pentru că ea este “în reparaţii”. De luni de zile. Primarul sectorului este pe “mute” cu această situaţie, dar se ceartă pe “Facebook” (că aşa-i moda acum) cu primarul general care i-ar fi pus un panou publicitar în retina unei interesecţii, dar el nu spune care. A început programul de vaccinare. Este bine – este, de fapt, cea mai bună veste din aceste luni nenorocite. Ministrul sănătăţii spune că nu are un conflict cu premierul şi că acest presupus conflict este o invenţie a presei ostile. Pe ecranele televizoarelor se vede însă altceva – cu declaraţiile protagoniştilor, nu cu ceva comentarii ostile. Nu e neapărat un conflict când unul zice “hăis!”, iar altul “cea!”. Dar, astfel, căruţa riscă să se ducă în râpă. Nu este de ici de colo ca Ministerul Sănătăţii să emită comunicate precum că “X” persoană vaccinată a suferit o pareză facială, în urma vaccinului, pentru ca, a doua zi, să spună că s-a înşelat. Şi nu este puţin lucru ca acelaşi minister să publice un formular pe care părinţii ce-şi trimit copii în şcoli sunt obligaţi să-l completeze, iar Ministerul Educaţiei să fie obligat să spună, mai apoi, că nu există nicio bază legală pentru pretenţia ministrului sănătăţii. Nu este normal să spui una la prânz şi alta la cină. Ministrul economiei susţine că “statul” nu mai susţine companiile româneşti pentru târguri şi expoziţii în străinătate. Şi dă o serie de date fără semnificaţie. Dar nu are nicio analiză despre eficienţa acesui sprijin. “Va mai analiza”, spune el. Statul român are însă date de baze enorme. Este limpede că ministrul de resort nu ştie unde să se uite…. Din păcate, zicala “vorbeşte gura fără el” poate fi aplicată multora din miniştrii cabinetului Cîţu. De aici senzaţia de improvizaţie. În vremuri calme, oamenii nu se prea uită la ce face guvernul. În vremuri tulburi ca cele de azi, nu este loc de improvizaţie. Este dezgustător ca ministerele să-şi dea cu formularele în cap, ca primarii (ai aceleiaşi coaliţii) să se scuipe ca pisicile şi ca primul şef al ţării să meargă la schi în vreme ce spitalele ard. Este dezgustător să dai vina pe un partid în opoziţie, căruia i-ai racoloat sute de primari între timp, când tu conduci ţara de şapte ani. Integral: https://www.zf.ro

Image result for comisia europeană pozeOVIDIU GHEORGHE, PREŞEDINTELE ACDBR: “România este în impas, din cauza lipsei grave de competenţă ministerială”  Blocarea implementării măsurii 3 – granturi pentru investiţii – ar trebui imputată foştilor miniştri ai fondurilor europene – Marcel Boloş şi economiei – Virgil Popescu, care nu au notificat Comisia Europeană în legătură cu toate modificările legislative ale OUG 130/2020, a afirmat, ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, Ovidiu Gheorghe, preşedintele Asociaţiei Companiilor de Distribuţie de Bunuri din România (ACDBR). “OUG 199/2020 prevedea că toate modificările OUG 130/2020 trebuie notificate Comisiei de la Bruxelles. Foştii miniştri au refuzat să notifice legea 220/2020, care modifică anexa 4 şi a cărei implementare o cerem pentru a debloca măsura 3. Noi, ca distribuitori de bunuri, nu aveam coduri CAEN eligibile în OUG 130/2020. Parlamentul a înţeles şi a schimbat acest lucru prin legea 220/2020. (…) Nici contabilitatea nu era eligibilă, dar era eligibil codul CAEN privind serviciile juridice. Considerăm că la OUG 130/2020 au fost discriminate, cu bună ştiinţă, de către Marcel Boloş şi Virgil Popescu, anumite sectoare de activitate. Îi acuz public pe Virgil Popescu şi Marcel Boloş pentru că s-a ajuns în situaţia în care ministrul Năsui blochează o măsură aflată în aplicare. De asemenea, arătăm că ministrul Năsui refuză să aplice legea 220/2020 la care a contribuit în calitate de deputat. Dacă aşa vrea actualul guvern să conducă România, eu, ca preşedinte ACDBR, refuz orice discuţie pe Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă cu astfel de persoane”, a declarat Ovidiu Gheorghe. Referitor la acuzaţiile aduse de către preşedintele ACDBR, acestea sunt nefondate, conform fostului ministru al Fondurilor Europene, Marcel Boloş….. La rândul său, actualul ministru al Energiei, Virgil Popescu, fost ministru al Economiei, ne-a precizat că ministerul pe care l-a condus era administrator al schemei de ajutor de stat, iar notificarea Comisiei o putea face doar Ministerul Fondurilor Europene. Preşedintele ACDBR s-a declarat nemulţumit şi de ministrul Agriculturii, Adrian Oros, care a afirmat de curând că nu cunoaşte anumite domenii din sectorul pe care îl conduce, printre acestea numărându-se şi cel vino-viticol…. “România este în impas din cauza lipsei grave de compentenţă ministerială”, a spus Ovidiu Gheorghe. El a amintit şi faptul că autorităţile de la Bucureşti încă nu au implementat Directiva 633/2019 a Comisiei Europene, privind practicile comerciale neloiale dintre întreprinderi în cadrul lanţului de aprovizionare agricol şi alimentar….El a menţionat că solicită conducerii celor două Camere ale Parlamentului să dezbată şi să aprobe urgent, până la 1 mai 2021, legea de transpunere a Directivei 633/2019. Integral: https://www.bursa.ro

Image result for rugby imagesFederația Română de Rugby, meci dur pe stadionul Arcul de Triumf cu Ministerul Tineretului și Sportului: Ultimă comunicare a MTS este o jignire la adresa istoriei sportului nostru, la adresa tuturor sportivilor, antrenorilor şi fanilor noştri Federaţia Română de Rugby solicită, luni, Ministerului Tineretului şi Sportului să facă publice grupurile de interese despre care pomeneşte în ultimul său comunicat de presă, citat de News.ro Ministerul Tineretului şi Sportului a precizat, duminică, într-un comunicat, că nu acceptă ca o persoană juridică de drept privat, respectiv o singură federaţie sportivă, să încerce să forţeze primirea dreptului unic de folosinţă gratuită asupra Stadionului Arcul de Triumf şi să obţină venituri de pe urma acestuia….Redăm mai jos comunicatul FRR: „Considerăm că această ultimă comunicare a MTS este o jignire la adresa istoriei sportului nostru, la adresa tuturor sportivilor, antrenorilor şi fanilor noştri. MTS trebuie să îşi ceară scuze tuturor celor pe care i-a jignit cu această declaraţie gratuită şi nefondată. Din păcate constatăm că domnul ministru Novak s-a transformat în om politic şi nu mai ţine cont nici de tradiţia, nici de documentele semnate anterior, nici de munca noastră pentru construcţia acestui stadion. Şi nici de faptul că am renunţat la dreptul de folosinţă gratuită pe care îl aveam până în anul 2051. Menţiunile legate de anumite legi sunt arbitrare şi nu reflectă documentele semnate anterior construirii noului stadion. Sunt o serie de chestiuni de natură juridică pe care domnul Ministru Novak are datoria morală să le lămurească pentru opinia publică: Îl rugăm pe domnul ministru Novak sa ne transmită extrasul din lege în care este stipulat nivelul de valoare al unei investiţii la care o federaţie sportivă naţională poate primi drept de folosinţă gratuită. Îi cerem domnului ministru Novak să ne transmită câte discipline sportive au disputat meciuri pe Arena Naţională. În acest caz, dar şi în multe altele, interesele contribuabililor care îndrăgesc şi alte sporturi nu au fost lezate? Îi atragem atenţia domnului ministru că o federaţie sportivă naţională nu este doar o persoană juridică de drept privat, este o structură sportivă de interes naţional, de utilitate publică, autonomă, neguvernamentală, apolitică şi fără scop lucrativ. Pentru corecta informare a opiniei publice faţă de comunicatul de presă remis de ministrul Eduard Novak, precizăm: a. Conform HG 97/2002 FRR a primit în folosinţă gratuită pe 49 de ani un teren în suprafaţă de 41.341 mp din care 26.251,02 suprafaţă construită. b. În anul 2013 FRR a iniţiat procedurile legale de modernizare a Stadionului Naţional de Rugby Arcul de Triumf. O parte importantă a procesului de reconstruire a stadionului o reprezenta statutul juridic al stadionului. Astfel, în Ordonanţa 25 din 26 iulie 2001 (privind înfiinţarea Companiei Naţionale de Investiţii “C.N.I.” – S.A.) este prevăzut că statul poate investi prin această instituţie numai pe terenuri care sunt în proprietatea publică sau privată a statului. c. Proiectul de revocare a dreptului de folosinţă deţinut de FRR a fost respins de Ministrul Justiţiei deoarece nu exista acordul FRR pentru retragerea acestui drept. Prin urmare, conducerea FRR, de bună credinţă, a renunţat la dreptul de folosinţă gratuită numai pe perioada lucrărilor de edificare a stadionului. d. În anul 2014, pentru a îndeplini prevederile caietului de sarcini ale UEFA privind candidatura României pentru organizarea unor meciuri din cadrul Turneului Final al EURO 2020, FRR şi-a dat acceptul pentru folosirea stadionului. e. Aprobarea candidaturii României pentru organizarea acestor meciuri de fotbal s-a produs in anul 2017. Ce trebuie evidenţiat este că FRR a susţinut interesele sportive naţionale implicând-se cu cele mai bune intenţii într-un proiect care presupunea îmbunătăţirea infrastructurii sportive. Într-o scurtă sinteză trebuia precizat că federaţia a gândit de la bun început conceptul de stadion integrat care să răspundă nevoilor pentru sportivii de performanţă. Aşadar, reconstrucţia stadionului nu a fost condiţionată de organizarea unor meciuri la EURO 2020, acest context conjunctural a apărut pe parcursul procedurilor de proiectare şi avizare a stadionului şi a fost doar un mijloc de a sprijini un sport de echipă, fotbalul, care avea nevoie de suport. Federaţia a coordonat şi obţinut studiile de prefezabilitate şi fezabilitate. Federaţia a obţinut avizele şi autorizaţiile. Federaţia şi-a dărâmat singură stadionul. Şi multe altele, toate făcute din venituri proprii ale federaţiei. În perioada 2002 – 2020 FRR a investit 2.583.705 euro în cheltuieli de întreţinere şi investiţii ale stadionului, din care 275.913 euro au costat viabilizarea stadionului, avizele, autorizaţiile, studiile, proiectele, etc. În cele din urmă domnul ministru Novak constată că acest stadion este prea complex ca să poată fi administrat de FRR. Aducem la cunoştinţa publicului că FRR a depus la MTS o analiză cost-beneficiu care atestă cum va întreţine federaţia stadionul şi care vor fi sursele de venit. FRR a fost în permanenţă preocupată de atragerea veniturilor proprii, conştientă fiind că degrevarea bugetului de stat este o obligaţie morală faţă de contribuabili. Faptul că domnul ministru spune că Rugby-ul nu merită o astfel de bază ne face să credem că MTS acţionează pe principiul „ce am prins, al meu să fie”. De asemenea, domnul ministru Novak încearcă să creeze zâzanie între sporturi şi să creeze Rugby-ului o imagine de sport favorizat. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for vaccination imagesUnui român la rapel i s-a spus „Cine a vaccinat aici n-a fost meșter bun!”  Eterna poveste se repetă și la vaccin. Un român care s-a deplasat ieri la rapel a fost apostrofat dur de medicul care urma să-i administreze a doua doză. Medicul a constatat că cine a vaccinat înainte n-a fost meșter bun. ”Ia uite unde i l-a făcut. În tricepsul lateral! Păi ăsta se face în deltoidul occipital, domne, și-a bătut joc de dumneata!”, i-a spus medicul. ”Aaa, ia uite cât a băgat acul. Păi așa se face vaccin, mă nene?! Aici trebuie lucrat atent, trebuia să dea cu chit, să tragă gletul pe epidermă, să mi-l aducă la culoare. Ia uite câtă cicatricea mi-a lăsat aici. Vai de capul lui de cârpaci”, ar fi declarat medicul, scârbit, uitând că el însuși făcuse și prima doză, potrivit pacientului. Veștile proaste au continuat să curgă pentru bietul român: ”Se poate rezolva, dar vă costă. În primul rând trebuie dat tot jos, până la os, și apoi montat tot frumos, refăcute ligamentele, tegumentele, osatura. Durează 3-4 luni, dar dacă lăsați așa să știți că vă pică mâna cu totul în maxim două săptămâni”, a precizat medicul de la rapel. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 9 februarie. Spitalul Covid Lețcani:”Spor de 135% și salarii de 23.000 de lei la Spitalul COVID care nu are niciun pacient de 21 de zile.”

Image result for animals in winter imagesBuna dimineata intr-o zi de marti, 9 februarie! Vremea va fi deosebit de caldă pentru această dată în sudul, centrul și vestul țării și normală termic în nord-est. Astfel,temperaturile maxime se vor încadra între 3…4 grade în nordul Moldovei și 17…18 grade în sudul Munteniei şi al Dobrogei, iar cele minime vor fi cuprinse între 1 grad în nordul Moldovei și 9 grade în sudul litoralului. Cerul va avea înnorări temporare, în regiunile nord-vestice și sud-vestice va ploua pe arii extinse şi moderat cantitativ, iar în restul teritoriului, local, mai ales noaptea, vor fi ploi slabe. În zona montană, la altitudini mari, vor fi ninsori şi lapoviţă. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări pe parcursul zilei la munte, în special în Carpaţii Orientali, unde rafalele vor depăşi pe creste 80…90 km/h, precum și, local în vest și sud-est şi izolat în rest, cu viteze, în general, de 50…55 km/h. Izolat, dimineața, vor fi condiţii de ceaţă. În București, vremea va fi deosebit de caldă pentru această dată. Temperatura maximă va fi de 15…16 grade şi cea minimă se va situa în jurul valorii de 6 grade. Cerul va fi temporar noros și, trecător, spre seară și noaptea, va ploua.

Image result for ill persons imagesBolnavii cronici, pierduți în platforma de vaccinare și lăsați fără ajutor de către autorități  Pacienții care suferă de afecțiuni cronice și care au vârsta sub 65 de ani au avut dificultăți majore în procesul de înscriere pentru vaccinare în etapa a II-a pentru că nu s-au regăsit în baza de date. Mai mulți bolnavi spun că au încercat să se programeze singuri în platformă, dar nu au reușit pentru că platforma https://vaccinare-covid.gov.ro/ nu îi recunoștea ca bolnavi cronici, ci îi trimitea direct în etapa a III-a de vaccinare. Mai mult, deși au încercat să ia legătura cu medicii de familie, aceștia le-au recomandat să ceară ajutorul altcuiva, pentru că fie nu au timpul necesar, fie nu știu să folosească platforma, fie susțin că nu ține de competența lor profesională. Situația a fost una aparent mai simplă în cazul persoanelor de peste 65 de ani, care s-au putut înscrie pe platformă pe baza CNP-ului, însă în cazul lor dificultatea a fost dată de faptul că nu a avut cine să îi ajute să facă efectiv programarea. Astfel au fost nevoiți să apeleze la copii sau la alte rude. Între timp, instituțiile care ar trebui să îi aibă în grijă pe acești bolnavi își pasează vina: Casa de Asigurări de Sănătate dă vina pe Direcția de Sănătate Publică, iar aceștia la rândul lor au vina pe Serviciul de Telecomunicații Speciale. „Am sunat la medicul de familie de două ori, în zile separate, i-am explicat că mi-a făcut băiatul meu cont în platformă că am avut probleme cu inima anul trecut și sunt în evidență cu boli cronice. Dar mă bagă direct în categoria a III-a, nu pot selecta, iar la call center a sunat ocupat 24/24. La 10 noaptea mi-a răspuns un operator și m-am putut programa”, a povestit un bărbat cu probleme cardiovasculare. ...O explicație pentru faptul că bolnavii cronici nu se regăsesc în baza de date a platformei este că scrisorile medicale nu au fost operate de medicii de familie în sistem. Au existat și cazuri de pacienți care merg lunar la medicul de familie pentru a-și lua rețeta, însă când au avut nevoie să fie programați, nu apăreau în sistem. Cei mai norocoși au fost bolnavii cronici care au fost introduși în platformă ca „lucrători esențiali” și au putut să se vaccineze, însă nefiind recunoscuți la persoane cu afecțiuni cronice….. Medicii de familie spun că programarea pacienților nu e obligația lor Programarea bolnavilor de către medicul de familie este în această perioadă o raritate, pentru că medicii nu consideră că este aceasta ar fi o activitate de ordin profesional. Astfel, a ajuns ca principala recomandare a medicilor să fie ca programarea să se facă prin intermediul aparținătorilor unui pacient pentru a alege centrul de vaccinare cel mai apropiat sau accesibil, dar și ziua și ora dorită. „Medicii pot să se implice în activitatea extrem de consumatoare de timp de programare în platforma STS a pacienților pentru vaccinare în general doar în afara programului obișnuit de cabinet. Amintim că programul de lucru a fost deja prelungit începând cu luna octombrie pentru monitorizarea pacienților bolnavi de COVID-19 izolați la domiciliu. Consultațiile obișnuite nu pot fi întrerupte sau amânate pentru a efectua câte o programare exact atunci când sună un pacient sau un aparținător și solicită ca programarea să fie făcută imediat, eventual pentru că au apărut locuri pe platformă în acel moment”, au explicat Federația Națională a Patronatelor Medicilor de Familie….Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate (CJAS) Iași susțin că problema legată de programarea bolnavilor cronici nu este de competența lor și că ar fi în atribuțiile Direcției de Sănătate Publică (DSP) Iași, care pasează vina către Serviciul de Telecomunicații Speciale. Integral: https://www.ziaruldeiasi.ro

Construirea Spitalului mobil de la Leţcani, anchetată într-un dosar penal în REMSpor de 135% și salarii de 23.000 de lei la Spitalul COVID, care nu are niciun pacient de 21 de zile. Gărzi la căpătâiul paturilor goale Medicii și asistentele iau sporuri uriașe în continuare deși secția externă de la Lețcani s-a închis din 14 ianuarie. O asistentă cu detașare câștigă 9.400 de lei net, pornind de la un salariu de bază de 4.000 de lei, fără să aibă nimic de făcut. Un medic poate ajunge la 28.000 de lei fără să facă nimic. Ca într-un teatru absurd, se pontează în continuare gărzi și se plătesc, deși nu există niciun pacient de trei săptămâni. Oficial se face dezinfecție de 21 de zile fără întrerupere, ca și cum medicii ar freca personal podelele cu mopul. La Spitalul Covid de la Lețcani nu sunt pacienți, dar mașinile aflate în parcare marți, 2 februarie, ora 14.00, arătau că personalul medical era la program. Medici, asistente și infirmiere participă la o farsă, într-un fel de Salon al Fantomelor, luând sporuri cifrate între 85% și 135%, fără să trateze pe nimeni. De trei săptămâni, spitalul e gol dar 40 de oameni vin la serviciu ca și cum nu s-ar fi schimbat nimic. Numai în România poți vedea așa ceva. Oficial, se face dezinfecție de 21 de zile încontinuu Spitalul a fost închis pe 14 ianuarie, oficial pentru dezinfecție. De fapt, secția a fost închisă exact înaintea valului de frig de la mijlocul lunii ianuarie, considerându-se că viața pacienților poate fi pusă în pericol. Containerele sunt improprii pentru a fi utilizate iarna, reglarea sistemului de încălzire dând foarte multe bătăi de cap.  Personalul medical continuă însă să fie plătit. Directorul Spitalului de Infecțioase, Laurențiu Roșu, găsește o explicație: „Fac dezinfecție, fac sterilizare, de aceea sunt în continuare la program normal”. Întrebat dacă medicii participă la dezinfecție și dacă aceasta poate ține 21 de zile, directorul Roșu a părut încurcat: „O parte sunt liberi, și-au luat concediile legale”.  În plus, nu există nicio explicație a faptului că se fac în continuare gărzi și se plătesc în plus, pe lângă salarii și sporuri. Sunt gărzi de 8 și 12 ore într-un spital gol, plătite la 1.000 de lei tura. „Sunt ca soldații care păzesc flacăra eternă la Monumentul Eroilor. Pentru asta sunt plătiți medicii?”, râd surse medicale din sistemul sanitar ieșean….. Chiar și gardienilor le este interzis să pătrundă în interior. Oricât am insistat să cheme medicul de gardă pentru a vorbi cu el, paznicii au spus că nu e posibil: „Nu avem linie telefonică la poartă, iar înăuntru nu avem voie”.  Integral: https://www.reporteris.ro

Image result for dragoş damian, terapia cluj: pozeDragoş Damian, Terapia Cluj: România, îţi ordon – fabrică vaccinuri! În loc să vorbească cu fabricile din ţară, autorităţile au stat la taclale cu ambasadori şi lobby-işti, care nu au niciun interes să fabrice în România   Opinia de mai jos am scris-o în mai 2016, anul Hexipharma, când a început discreditarea fabricilor de medicamente din România, încercandu-se o analogie. Şi la un an după ce singurului fabricant din România de seruri şi vaccinuri, Institutul Cantacuzino, i s-a retras autorizaţia de fabricaţie. Între timp lucrurile au mers din rău în mai rău, cota de piaţă a medicamentelor fabricate în România a fost în 2019 de 4%, iar fabricile din ţară nu s-au putut retehnologiza, din cauza taxei clawback. Şi, bineînţeles, vaccinuri nu s-au mai fabricat de loc. În loc să vorbească cu fabricile din ţară, autorităţile (fară deosebire de partidul aflat la guvernare) au stat la taclale cu ambasadorii, lobby-ştii şi reprezentanţii marilor companii internaţionale, care n-au nici un interes să fabrice în România – pe bună dreptate, de ce ar face-o, pentru ca e aşa de simplu să importi încoace. Integral: https://www.zf.ro

Ministrul care şi-a sacrificat cariera ca să taie pensiile speciale: de ce sunt injuste şi cum putem scăpa de ele INTERVIU Adevărul: La mai bine de un deceniu de la adoptarea Legii pensiilor publice axată pe principiul contribuţiei şi eliminarea pensiilor speciale, discutăm din nou de pensiile speciale şi de necesitatea desfiinţării lor. Mihai Şeitan: E numai de constatat, că de privit e greu. A existat o legislaţie care a funcţionat vreo patru ani în care, cu excepţia magistraţilor, care nu au fost acceptaţi pentru a fi integraţi în sistemul public de pensii pe sistemul contributivităţii de Curtea Constituţională pe motive lesne de înţeles, restul, toate categoriile sociale care primeau pensii speciale – şi nu erau puţine, dar nu erau nici atât de multe ca acum –, au fost integrate într-un fel acceptabil în sistemul public de pensii fără probleme şi au şi funcţionat în acest sistem patru ani, până în 2014. Această îndrăzneală i-a supărat pe mulţi şi, dacă-mi amintesc bine, aţi plătit cu funcţia de ministru al Muncii. Sigur, mulţi dintre cei care primeau pensii speciale au fost nemulţumiţi. Ca atare, mulţi dintre pensionarii din Armată şi din alte zone, în special cele de forţă, cu influenţă în sistemul politic, au reuşit să se întoarcă la legile vechi ale lor, cu pensii speciale, cu bani de la bugetul de stat, fără contribuţii, ba chiar mai avantajoase decât cele dinainte. În plus, foarte multe alte categorii sociale au considerat că şi ele pot obţine acest lucru şi, ca atare, au apărut pensiile parlamentarilor – care nu erau înainte –, ale funcţionarilor publici parlamentari, care sunt „mai funcţionari” publici decât alţii, ale primarilor şi consilierilor judeţeni, pensiile de la Curtea de Conturi, ale lucrătorilor din justiţie, pe lângă magistraţi etc. Tot ce s-a putut din zona de forţă. Urmează, probabil, şi altele, pentru că asta e ca râia! Se ia! Vreau să subliniez un lucru: problema că oamenii aceştia primesc pensii care sunt calculate pe sisteme diferite – care după cum a dorit –, care nu au legătură cu contribuţia, că oamenii aceştia nu plătesc sau plătesc foarte puţin faţă de ce obţin ca pensie nu a avut efect numai asupra bugetului de stat, care trebuie să acorde sume mari în acestă direcţie. Să nu uităm un lucru: nu sunt doar 200.000-300.000 de oameni care primesc astfel de pensii. Sunt încă vreo 500.000 activi, care nu plătesc contribuţie, urmând să obţină o astfel de pensie. Să nu vă închipuiţi că militarii sunt numai pensionari. Ei tot vin şi tot ies la pensie. Poliţiştii şi alte categorii sociale care obţin astfel de pensii, la fel. Toţi aceştia nu plătesc sau plătesc o contribuţie nelegată de valoarea pensiei pe care o primesc după ieşirea din activitate. Plus că au şi o vârstă de pensionare mai mică. În afara faptului că ies şi mai devreme din activitate. Oameni în putere obţin o pensie, în condiţiile în care pensia este dedicată celor care nu pot să mai lucreze de la o vârstă în sus. Aceasta este toată diferenţa. Nu se înţelege ce este pensia, iar sistemul acesta este speculat neruşinat de foarte mulţi care-l exploatează în ideea socială, a preferinţelor, a obţinerii unor beneficii pentru unii şi pentru alţii. Mai mult politice. Ce este pensia? Sau ce ar trebui să fie? Pensia trebuie să fie o sumă de bani pe care o obţii lunar, în momentul în care împlineşti o vârstă la care se presupune că nu mai poţi să lucrezi şi, ca atare, ca să poţi trăi, trebuie să ai aceşti bani. Banii aceştia îi pui deoparte în toată perioada de viaţă activă depunând o contribuţie. Contribuţia aceasta îţi deschide dreptul la o pensie cu atât mai mare, cu cât contribuţia este mai mare. Asta este logica sistemului. Pensia nu înseamnă niciodată o sinecură, ea e întotdeauna rezultatul unui sistem economic, financiar. Nici măcar n-are legătură cu funcţiile. Pensia are legătură cu salariile. Atât. De ce se feresc magistraţii, de exemplu, să rămână doar cu pensia bazată pe contribuţie? Ei au salarii foarte bune în timpul vieţii active şi, deci, şi contribuţii mari. Este simplu. Oamenii aceştia, dacă ar obţine doar pensia pe baza contribuţiei pe care o plătesc – la magistraţi, de exemplu, se primeşte o pensie din bugetul asigurărilor sociale de stat calculată în funcţie de contribuţie, ca pensia oricui, la care se adaugă, pentru că sunt magistraţi, o sumă care, împreună cu pensia de la stat, să facă 80-90% din ultimul salariu avut. Mai mult decât atât, există o procedură în sistemul magistraţilor ca, în fiecare an, când cresc salariile celor care sunt în activitate în funcţiile respective, pentru funcţiile pentru care ai ieşit la pensie să-ţi crească şi ţie pensia. La fel se întâmplă şi în Armată. Calculele sunt făcute de aşa natură încât pensiile sunt mult mai mari decât dacă ar obţine numai pensia pe contribuţie. Deşi nici aceea nu-i mică. Sunt magistraţi care au 5.000-6.000 de lei pensie pe ce au contribuit, dar pensia lor totală este 20.000 de lei. (râde) E clar că nu doresc să piardă asemenea diferenţă! Dacă lucrurile ar fi continuat aşa cum au fost ele aşezate în Legea 263, toţi ar fi primit nişte pensii peste un anumit nivel minim şi ar fi crescut pensia prin ridicarea bazei, nu prin vârfuri. Ceea ce era un lucru mai bun pentru că însemna un câştig pentru societate, nu pentru nişte aleşi ai ei…. În 2010, când s-au eliminat pensiile speciale, Curtea Constituţională a spus că este corect să se renunţe la pensiile speciale, mai puţin la cele ale magistraţilor. Care a fost motivaţia? În 2010, Curtea a declarat că sunt constituţionale integrările făcute de Legea 263. Numai integrarea pensiilor magistraţilor nu a fost acceptată de CCR, motivaţia de atunci fiind că magistraţii au o pensie, fiind o altă putere în stat. Deşi şi ei sunt tot salariaţi ai bugetului de stat (râde). Ce nu face omul ca să-şi apere poziţia! Cum se calculează în alte ţări pensiile magistraţilor, militarilor etc? În general, mai ales în ţările dezvoltate, există sisteme care acceptă nişte pensii speciale, adică ocupaţionale. Ce înseamnă asta? Militarii ar putea avea o pensie ocupaţională în care, ca şi la sistemul privat de pensii, plătesc contribuţie şi obţin o pensie de acolo. Cum, de altfel, se practică în România într-un singur loc: la avocaţi. Aceştia au sistemul lor, acolo ei plătesc contribuţii în sistem privat şi de acolo obţin beneficii. N-a fost nevoie de alt sistem. Aşa ar putea fi făcut şi aici. Integral: https://adevarul.ro

Image result for Costel Alexe & Relu Fenechiu pozePremierul Cîțu va dansa după cum cântă baronii penali? “Animalele politice” Costel Alexe & Relu Fenechiu  Faptul că premierul a trimis corpul de control la Apele Române pentru a investiga situația de la Administraţia Bazinală de Apă Prut-Bârlad, dezvăluită de investigația Recorder, este o picătură într-un pahar cu apă. Probabil că „animalul politic” PNL va fi un pic sancționat, iar chelnerița angajată la departamentul de apărare împotriva inundaţiilor va fi dată afară. Adică reacții punctuale la o problemă punctuală….Este, desigur, o problemă de politizare. Dar nu în sensul acreditat în general. Politizarea în sine nu ar trebui să fie un rău, cât timp politica stă la baza democrației. Partidele aflate la putere își aplică politicile prin intermediul oamenilor pe care îi numesc în diferite funcții și răspund politic pentru prestația lor. Deci problema nu este că partidele politice la putere numesc oameni în funcții cheie. Problema este că numesc incompetenți în funcții cheie. Așa cum este chelnerița de la Apele Române. Și asta vine din faptul că bazinul  de cadre al partidelor a ajuns alcătuit mai ales din incompetenți. De politică au ajuns să se lipească cei care în general nu au făcut mare lucru în viață lor și nici nu știu să facă mare lucru, adică politruci. Și după ce aceștia și-au ocupat pozițiile, până la cel mai înalt nivel, evident că nu îi suportă în preajmă decât pe cei care le sunt asemenea. Petru Avram este un soi de „animal politic”. Dar nu e un leu, e un șobolan. Nu e om politic, e politruc. Dar da, avea toate șansele să ajungă cel puțin ministru. Vi se pare că mulți dintre cei ajunși de-a lungul timpului în poziții ministeriale de la toate partidele sunt foarte diferiți de dl Avram? De altfel, dl Avram nu e oricine în PNL. Este vicepreședintele PNL Iași, organizație condusă de Costel Alexe, acuzat de DNA pentru luare de mită comisă când era ministru. Penal, cum zice dl Iohannis….. Dacă dl Alexe a fost ministru, de ce nu putea fi și dl Avram? Așa cum a fost și Relu Fenechiu, recent ieșit din pușcărie, condamnat în timp ce era ministru, mentorul lui Costel Alexe și baronul din umbra și azi al PNL Iași.  Pentru că partidele politice nu cultivă competența la niciun nivel și listele electorale arată cum arată, și actul de guvernare, și cel de legiferare sunt pe măsură. Dl Cîțu spune: „în mandatul meu, aşa cum am promis, cer profesionalism, integritate, competenţă şi transparenţă”. Dar în mandatul domniei sale și în partidul din care face parte secretarii de stat liberali au fost trași din căciulă de filiale în ordinea scorurilor electorale. Nicio clipă competența nu a fost un criteriu pentru această împărțire. Vă dau un exemplu care mi se pare emblematic din absolut toate punctele de vedere. La Ministerul Educației există, încă, un secretar de stat foarte bun pe domeniul fondurilor europene, dna Mihaela Popa. Printre multe altele, domnia sa a avut și ideea folosirii fondurilor europene pentru plata orelor remediale (cum a ajuns să arate OUG e altă poveste). Doar că pe dna Popa, aparținând de filiala Iași, nu o suporta baronii PNL de Iași, cuplul Costel Alexe & Relu Fenechiu. Cei doi sunt, mă înțelegeți, „animale politice”, nu se încurcă cu o amărâtă de competentă ca dna Popa, care îi și enervează. Ei îl susțin pe Avram, „animal politic” de-al lor. Mihaela Popa, cu mare experiență în domeniul fondurilor europene, a ajuns secretar de stat în condiții de avarie a Ministerului Educației, când toți ceilalati secretari de stat erau în concediu și nimeni nu înțelegea ce și cum să facă cu banii europeni.  Ocupat cu tabla, dl Alexe a fost luat cumva prin surprindere în prima fază, apoi a încercat să blocheze numirea, dar devenise publică, putea ieși scandal, așa că s-o fi gândit că oricum până la schimbarea guvernului după alegeri nu mai e mult. Acum, PNL Iași nu a luat postul de secretar de stat la Educație și, spun surse politice, dl Alexe s-ar fi asigurat personal la Ludovic Orban că dna Popa va pleca. Iar dl Orban nu îi refuză nimic lui Costel Alexe. I-a făcut cadou prefect PNL ca să nu îl încurce USR, sacrificând în schimb Suceava, și continuă să îl susțină chiar în fața președintelui Iohannis, care i-a arătat destul de explicit ieșirea dlui Costel Alexe pe ușa penalilor. Mă întreb cum de dl Orban nu este foc și pară pe un liberal acuzat că a luat mită în timp ce era ministru în guvernul pe care îl conducea chiar domnia sa. Nu consideră că dl Alexe a mânjit imaginea cabinetului său? Deci, dacă dl Cîțu va dansa după cum cântă Alexe și Fenechiu, dna Mihaela Popa, foarte competentă, va pleca acasă pentru a fi înlocuită de o doamnă oarecare susținută de filiala PNL Sector 3, care a tras postul din căciulă.  Va rămâne în schimb secretar de stat pentru învățământ universitar eternul Gigel Paraschiv, omul de încredere al miniștrilor pesediști. Este de atâta vreme în minister încât în curând va fi inclus între mijloacele fixe. Și nu degeaba. Anul trecut, spre exemplu, dl Paraschiv a cerut universităților să nu publice tezele de doctorat, dacă autorii lor se opun. Fiind așadar extrem de apreciat de lunga listă a plagiatorilor, dl Paraschiv a fost primit cu brațele deschise în PNL și de acum este secetar de stat liberal în Ministerul Educației. Cum zicea dl premier? „În mandatul meu, aşa cum am promis, cer profesionalism, integritate, competenţă şi transparenţă”. Integral: https://spotmedia.ro

Image result for Valentin Tiberiu Mavrodin si Mihaela Popa pozeValeriu Nicolae: Valentin Tiberiu Mavrodin – Președinte al Consiliului de Administratie la CEC, admirator PSD-ist. Zero ani muncă în privat. De pe băncile școlii direct expert la ministerul de finanțe la 23 de ani. La 31 de ani este deja director general. A reușit să facă și masterat și doctorat, în timp ce avea funcții foarte înalte în stat și muncea și în multiple consilii de administrație (trei pe an). Absolvent al Colegiului Național de Apărare și nesecurici ca orice doctorand economist. În 2008, primea de la stat 213.448 RON pe an, adică 36 de salarii minime pe economie. În 2015, în timp ce era Director General la Ministerul de Finanțe și primea bani din alte trei surse de la stat (CA-uri) 347.061 RON (adică vreo 6500 EUR pe lună), domnul Mavrodin primea și 8.496 RON pentru studii doctorale căci era sărac. În 2017, făcea 443.118 RON, iar în 2018 a făcut 429.636 RON. În ultima declarație de avere, în anul guvernării liberale, domnul Mavrodin a câștigat 530.463 RON. Adică 9.400 EUR pe lună.  , numărul doi din conducerea CEC, s-a angajat imediat după ce a terminat facultatea, în perioada de glorie a comunismului, la Banca Română de Comerț Exterior, o instituție în totalitate controlată de securitate.Prima declarație de avere disponibilă, din 2008, arată că doamna Popa câștiga de 50 de ori mai mult decât soțul domniei sale – 86 de salarii minime pe lună. După numai doi ani, salariul soțului crescuse de peste 7 ori și primea și o pensie de 49.440 lei. În medie, în ultimii zece ani, familia Popa a primit de la stat cu mult peste 1.000.000 lei pe an. În 2012, familia Popa primea 876.054 lei net de la stat sau peste 16.500 euro pe lună, net. Ultima declarație de avere arată că familia Popa a primit de la stat, în 2019, 1.333.081 RON sau aproape 280.000 de EUR. CV-ul domniei sale nu este public, deși este numărul doi din CEC. Șeful CEC primește 30.000 de EUR pe lună. Majoritatea conducerii CEC are, desigur, studii de securitate la Colegiile cele minunate. Sursa: https://www.facebook.com

Image result for cladiri cu bulina imaginiBucureştiul e cea mai periculoasă capitală europeană, în opinia britanicilor. „Nu infracţionalitatea e problema mare”..… Britanicii susţin că viaţa bucureşteanului de rând este pusă în permanenţă în pericol de starea precară a clădirilor, multe dintre ele riscând să se dărâme în cazul unui cutremur serios, însă autorităţile nu au făcut şi nu fac nimic, deşi sunt conştiente de acest risc. Multe dintre clădirile din Capitală nu respectă legile de bază şi reglementările privind construcţiile, informează BBC. Din acest punct de vedere, situaţia este de neimaginat şi este unică printre capitatele europene. La fel de grav este că actele imobilelor cu probleme sunt falsificate în mod regulat, iar din această cauză nici nu se mai ştie cu exactitate care clădiri sunt cele mai expuse. Un cutremur serios ar cauza prăbuşirea multor clădiri, caz în care ar muri mii de oameni, dar asta nu pare să impresioneze prea mult autorităţile. În 31 de ani, niciuna dintre administraţiile care s-au succedat nu au găsit important să rexolve această problemă. Britanicii mai amintesc de celebra „bulină roşie” cu care au fost marcate mai multe clădiri considerate periculoase, însă de atunci nu s-a mai întâmplat nimic. Deşi capitala României şi-a schimbat recent conducătorii, nici noul primar general nu pare preocupat de această problemă. Printre cele mai expuse imobile se numără „căminele de nefamilişti”, numite şi „case pentru cei fără familie”, amintesc englezii. Acestea au fost construite în anii regimului Ceauşescu pentru a găzdui temporar muncitori aduşi din mediul rural şi oameni care trăiau singuri. Apartamentele având o singur cameră, de mărimea unei celule de închisoare, cu duş comun şi toaletă la fiecare etaj nu au fost niciodată destinate familiilor. Integral: https://adevarul.ro

Image result for apa murdara la robinet imaginiApa care curge la robinet în Pitești are culoarea cafelei cu lapte, în ciuda investiţiilor de sute de milioane de euro din bani europeni După investiții de zeci de milioane de euro din fonduri UE, lucrări care au durat ani întregi și facturi-record pentru cetățeni, apa potabilă livrată piteștenilor este neagră și e imposibil de băut. În plus, un întreg cartier, una dintre cele mai năpăstuite zone din oraș, a fost complet ignorat în proiectele de până acum ce au vizat modernizarea rețelelor de apă și canal, arată o investigație Presshub și ArgesulOnline. În ultimul deceniu, societatea Apă Canal Piteşti a derulat mai multe programe de investiţii ambiţioase. Spre exemplu, din 2012 până acum, a fost finalizat un proiect cu finanţare europeană denumit “Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Argeş”, proiect în valoare de 427 de milioane de lei. Proiectul a fost finanţat de Comisia Europeană, prin Fondul de Coeziune şi a inclus oraşele Piteşti, Ştefăneşti şi Costeşti, plus alte opt comune din apropierea Piteștiului. Aici au fost făcute “investiţii majore în sistemele de alimentare cu apă şi canalizare”, după cum a informat Apă Canal, incluzând, printre altele, patru staţii de clorinare noi, reabilitarea sau înlocuirea a 35 de km de conducte de aducţiune, opt rezervoare şi 11 staţii de pompare a apei noi, 177 km de reţele de distribuţie reabilitate sau înlocuite etc. În ce priveşte apa uzată, au fost reabilitate sau înlocuite reţele însumând 254 de km şi 115 staţii de pompare, iar patru staţii de tratare a apei au fost modernizate sau reabilitate. De asemenea, din 2016 încoace, Apă Canal a mai beneficiat de un alt proiect cu finanţare europeană, pentru “Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată”, finanţat prin Programul Operaţional Infrastructura Mare (POIM). În cadrul acestuia, alte 93,2 milioane de lei au fost “pompate” în infrastructura de apă şi canalizare a societăţii. …. După finalizarea acestor investiţii, dar şi a altora, ar fi fost de aşteptat ca locuitorii să beneficieze de apă potabilă de calitate mai bună, dar şi de preţuri mai mici pentru apă şi canalizare. La Piteşti şi în comunele unde operează Apă Canal 2000 SA nu s-a întâmplat acest lucru. Reclamaţiile localnicilor abundă. Nu e zi în care vreun piteştean să nu se plângă de faptul că la robinet, în loc de apă, curge un lichide închis la culoare, după cum arată și imaginile alăturate. Iar aceasta se întâmplă constant, de ani întregi, în mai toate cartierele din Piteşti şi în multe din comunele racordate la reţea. Am arătat câteva dintre imaginile sugestive în acest sens, primite de la cititori, chimistului Dragoş Spulber, absolvent al Facultăţii de Chimie din Politehnica bucureşteană, actualmente profesor la un liceu din Toronto, Canada. “Mi-a venit să râd. Nici vorbă ca apa aia să poată fi numită potabilă. În mod normal, aş recomanda o analiză a potabilităţii, care să releve precis încadrarea în parametrii de potabilitate. Însă, aici e clar că ar fi ceva de prisos. Apa aceea nu are cum să poată fi considerată potabilă“, ne-a declarat profesorul Spulber….Preţul plătit de piteșteni pentru facturile la așa-zisa apă potabilă s-a majorat constant din 2012, când au început investițiile. La acest moment, prețul este de peste 8 lei pe metrul cub, aducând Argeşul pe locul şase în clasamentul judeţelor cu cele mai scumpe servicii de furnizare de apă şi canalizare din ţară. Apă mai scumpă au doar Constanţa, Prahova, Bacăul, Suceava şi Ilfovul, după cum arată un clasament întocmit, anul trecut, de Asociaţia Pro Consumatori din Bucureşti. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for riots in minneapolis imagesDaniel Uncu. Halucinant: organizatia marxista Black Lives Matter, propusa la “Premiul Nobel pentru Pace” “Vremurile noastre sunt cele ale mediocritatii, ale lipsei de sentimente, ale pasiunii pentru incultura, ale lenei, ale incapacitatii de a te apuca de treaba si ale dorintei de a primi totul de-a gata”, constata Dostoievski in “Adolescentul”. In acelasi timp, vremurile noastre propun spre recompensa si recunoastere tentativele insurectionare ale tinerilor frumosi, asistentialisti, mediocri si, de aceea, nelinistiti ai Noii Stangi, asasinatele, devastarile publice, motivate rasial si ideologic – decontate in cuantum de miliarde de euro – , invrajbirea rasiala a societatii de catre aceeasi noua stanga. Mișcarea Black Lives Matter (BLM) a fost nominalizata, asadar, recent la premiul Nobel pentru Pace pe anul 2021 pentru modul în care a militat in favoarea schimbarilor de sistem, care s-au raspandit in intreaga lume, a sustinut un deputat norvegian, Petter Eide. In documentele de nominalizare, deputatul a argumentat, conform presei internationale, ca mișcarea BLM a fortat tarile din afara SUA sa se lupte cu rasismul in propriile societati. Ca sa vezi…!  Cum a luptat BLM impotriva rasismului american si cum a contribuit la pacea mondiala, ne arata urmaotarele cifre si date statistice, publicate de „Daily Mail”, care concluzioneaza: “Widespread vandalism and looting during BLM protests will cost the insurance $2 BILLION after violence erupted in 140 cities in the wake of George Floyd’s death”. In traducere, vandalismul si jafurile din 140 de orase americane au produs pagube decontate de asigurari de 2 miliarde de dolari. Nu stim care sunt pagubele celor neasigurati, evident. Cifre similare rezulta si din analiza comparativa realizata de Insurance Information Institute (vezi, tabel): … Serviciile de revendicare a proprietatii – Property Claim Services (PCS), o unitate a Verisk Analytics, au desemnat revoltele din Minneapolis ca fiind o catastrofa, prima data cand PCS a compilat pierderile asigurate pentru un eveniment de dezordine civila de la revoltele din Baltimore, Maryland, din aprilie 2015. Pentru prima data, PCS a desemnat tulburarile civile din Minnesota si alte evenimente care au urmat in Statele Unite in perioada 26 mai – 8 iunie drept „eveniment-catastrofa multi-stat”. O estimare preliminara a pierderilor asigurate de PCS, care este inca supusa unei evaluari suplimentare, ar fi mai mare de 1 miliard de dolari, marcand-o ca fiind cea mai costisitoare tulburare civila din istoria S.U.A.”. Asta, apropos de cat au costat luptele de strada pasnice ale protestatarilor protestarii, care acum sunt nominalizati prin BLM la Premiul Nobel pentru Pace!…Conform “The Guardian”, in timpul acelorasi lupte de strada declansate de BLM si altoite de spiritul si prezenta miscarii ANTIFA pe intreg teritoriul SUA (!) cu ocazia insurectiei proFloyd, “at least 25 Americans were killed during protests and political unrest in 2020” – in traducere, cel putin 25 de americani au fost ucisi in timpul protestelor politice care au avut loc in 2020. Numarul celor raniti nu se stie exact, dar se estimeaza ca a fost de ordinul miilor. Asa cum arata si un alt analist, Bruce Newsome de la „The Critic”, in lunile in care s-au produs violente de strada, „peste 30 de persoane au fost ucise si 14.000 de persoane au fost arestate doar în protestele americane. Cu toate acestea, majoritatea mass-media si unii politicieni au urmat linia conform careia protestatarii Black Lives Matter (BLM) sunt coplesitor de pasnici”. Pe fundalul acestor grozavii, cu alura de lovitura de stat insurectionala, care au produs pagube de miliarde de dolari si au ucis zeci de americani, politicienii democrati si mainstream media au inflamat si chiar justificat public aceasta teroare de tip iacobin, declansata pe strazile Americii, in urma uciderii tragice, accidentale, de catre un politist, a unui notoriu infractor de culoare, George Floyd. … Kafkiana punere in scena a Stangii americane a fost demascata juridic de fostul judecator american J. Michael Luttig, care a explicat :  „Urmarirea procedurilor de punere sub acuzare a presedintelui, declansate in Camera Repezentantilor, inainte de plecarea lui Trump din functie si de investirea noului presedinte, urmate de un proces de punere sub acuzare in Senat, ridica problema daca un fost presedinte poate fi pus sub acuzare dupa (- s.n.) ce a parasit functia. Constitutia insasi raspunde clar la aceasta intrebare: Nu, el nu poate fi suspendat! Odata ce mandatul lui Trump s-a ancheiat in data de 20 ianuarie, Congresul isi pierde autoritatea constitutionala de a continua procedurile de punere sub acuzare impotriva sa – chiar daca una dintre camere a aprobat deja articolele de punere sub acuzare. Prin urmare (…), Senatul nu mai poate sa-l condamne pe fostul presedinte si sa-l descalifice din viitoarele functii publice. Motivul pentru aceasta se gaseste în Constitutia insasi. Trump nu va mai fi titular in Biroul Presedintelui in momentul procesului din Senat si nu va mai putea fi supus „condamnarii la destituire” de catre Senat. (…) Singura putere a Senatului in temeiul Constitutiei este de a condamna – sau nu – un presedinte in functie (s.n.)”. Punct. Integral: https://www.marginaliaetc.ro

Holul Institutului Matei BalsDe azi, raportările zilnice de Covid vor conține și numărul celor care fug de la ATI Situația din spitalele românești impune noi abordări în măsurarea efectelor pandemiei. De azi, DSP-ul va raporta nu doar îmbolnăvirile și decesele, ci și numărul celor care fug de la ATI. De asemenea, se vor raporta zilnic și cei dispăruți în secțiile ATI, cei curentați, arși sau mâncați de crocodili în secțiile de terapie intensivă din spitalele românești. Aceste rapoarte nu vor fi lipsite de consecințe. La o incidență mai mare 3 fugiți pe zi, spitalul va fi amendat cu 2000 de lei, și directorul va trebui să dea 50% din parandărătul de la achiziții. Pentru că nu vor să le fugă pacienții, directorii au decis să lege ușile de la ATI cu lanțuri și lacăte și preventiv pacienții nu vor primi hrană, că n-aibă energie să fugă. Medicii care vor ajuta pacienți să fugă din ATI vor fi sancționați dur, mergând până la confiscarea plicurilor. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 8 februarie.”România va produce vaccin antiCOVID la Cantacuzino? Anul trecut abia făceam câteva flacoane cu supliment alimentar acolo.”

Image result for Romania harta pozeBuna dimineata intr-o zi de luni, 8 februarie!  Luni, vremea va fi cu mult mai caldă decât în mod obişnuit în această perioadă din an în aproape toată ţara, astfel că temperaturile maxime se vor încadra între 1…2 grade în nordul Moldovei şi 19 grade în sudul Dobrogei, iar cele minime vor fi cuprinse între -1 şi 9 grade. Cerul va avea înnorări şi va ploua -în general moderat cantitativ- pe arii extinse în majoritatea regiunilor, iar în zona montană înaltă, mai ales noaptea, precipitaţiile vor fi sub formă de lapoviţă şi ninsoare. În Moldova vor fi precipitaţii mixte şi depuneri de polei. În sudul teritoriului ploile vor avea caracter de aversă şi pe alocuri vor fi însoţite de descărcări electrice. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări la munte şi pe litoral şi pe arii mai restrânse în celelalte zone. Izolat se va semnala ceaţă. În Bucureşti, temperatura maximă se va situa în jurul a 14 grade, iar cea minimă va fi de 5…6 grade. Cerul va avea înnorări şi temporar va ploua; vor fi mai ales averse, moderate cantitativ şi vor fi posibile descărcări electrice. Vântul va sufla moderat, cu intensificări temporare, în special seara şi noaptea.

AstraZenecaVaccinul AstraZeneca este mai puțin eficient contra tulpinii sud-africane – studiu Compania britanică AstraZeneca a spus sâmbătă că vaccinul său, dezvoltat împreună cu Universitatea Oxford, pare să ofere o protecție limitată împotriva formelor medii de Covid-19 provocate de tulpina sud-africană a noului coronavirus, potrivit datelor preliminare ale unui test clinic, transmite Reuters.  Studiul realizat de universitățile Witwatersrand (Africa de Sud) și Oxford a arătat că vaccinul a avut o eficiență semnificativ mai redusă împotriva variantei sud-africane a Sars-Cov-2, potrivit unui articol publicat de Financial Times.  Tulpinile de coronavirus care îi îngrijorează cel mai mult la acest moment pe oamenii de știință și pe experții în sănătate sunt cele britanică, sud-africană și braziliană, ce par să se răspândească mai rapid ca altele.  ”În această fază I/II de mică amploare a testelor, primele date arată o eficacitate limitată împotriva formelor medii ale bolii provocate de varianta sud-africană B.1.351”, a declarat un purtător de cuvânt AstraZeneca, după articolul publicat de Financial Times. Ziarul citat a scris că niciunul dintre cei peste 2.000 de participanți la teste nu a fost spitalizat și nici nu a murit.  ”Totuși, nu am putut evalua corespunzător efectul vaccinului contra formelor grave de boală și a spitalizării, în condițiile în care subiecții testelor au fost în mod predominant adulți tineri și sănătoși”, a afirmat reprezentantul AstraZeneca. Compania a spus totuși că apreciază că vaccinul său poate proteja contra formei severe a bolii deoarece activitatea anticorpilor ce neutralizează virusul a fost echivalentă cu cea altor vaccinuri contra Covid-19 ce au demonstrat protecție contra formei severe a bolii. Testele clinice, în care au fost implicați 2.026 de oameni, jumătate fiind în grupul placebo, nu a fost evaluat de alți cercetători (peer-reviewed), potrivit Financial Times. ”Universitatea Oxford și AstraZeneca au început adaptarea vaccinului contra noii tulpini și vor avansa rapid, prin dezvoltări clinice, astfel ca în toamnă să poată fi livrat, dacă este nevoie”, a adăugat purtătorul de cuvânt al companiei.Integral: https://www.hotnews.ro

A opta tranșă de vaccin Pfizer sosește luni, în România. Cum se vor distribui cele aproape 164.000 de dozeCifrele vaccinării din Israel îi transmit un mesaj pesimist premierului Cîțu: 10 milioane nu e suficient În Guvernul României s-au creat două tabere în ce privește politica de vaccinare, ca și cum n-ar fi suficiente celelalte motive de dispută din coaliție. Din păcate, această polarizare în jurul procesului de vaccinare va avea consecințe neplăcute și va prelungi perioada de criză sanitară din țară. O tabără e condusă de Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății, care susține că vaccinarea ar trebui să se desfășoare etapizat, iar imunizarea persoanelor vulnerabile să fie o prioritate în cadrul procesului de vaccinare. “Schimbăm strategia de vaccinare ca să îi protejăm cu prioritate pe cei care au cea mai mare nevoie! Programările noi din luna februarie vor fi deschise doar pentru categoriile la risc: persoanele peste 65 de ani, cei cu afecțiuni cronice și persoanele cu grad de handicap, imobilizate, imunodeprimate, însoțitorii lor și cele care locuiesc în același domiciliu”, a anunțat ministrul Vlad Voiculescu. A doua tabără, reprezentată de prim ministrul Florin Cîțu împreună cu Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare, susține că obiectivul procesului de vaccinare este de a imuniza cât mai mulți oameni într-un timp cât mai scurt.“Este foarte important să se vaccineze cât mai multă lume”, a declarat premierul Florin Cîțu, într-o conferință de presă. Privite de la distanță, ambele abordări sunt corecte, dar diavolul, după cum se știe, se ascunde în amănunte. Cum ajungi cu vaccinul la cât mai multe persoane în vârstă și bolnavi cronici? Obstacolul principal care se ridică în calea campaniei de vaccinare e acela că lipsește obiectul acesteia, adică vaccinul. Peste 100.000 de oameni au fost reprogramați, iar unele centre au trimis oamenii acasă pentru că nu mai aveau doze.  Această criză era previzibilă, fiind provocată de faptul că Uniunea Europeană a aprobat vaccinurile și a încheiat contractele cu întârziere față de SUA și Marea Britanie. Decalajul de cel puțin o lună se simte acum când livrările de ser sunt reduse, iar această situație va dura cel puțin până la jumătatea lunii februarie. În situația unei crize de vaccin, dar și a unei infrastructuri deficitare de programare și de control al procesului de vaccinare, abordarea ministrului Voiculescu, în opinia mea, e mai pragmatică. E important ca dozele pe care le primim în prima fază să meargă cu prioritate către persoanele în vârstă și bolnavii cronici, astfel încât, împreună cu măsurile de distanțare și purtarea măștii, în două luni să scădem rata de mortalitate și numărul persoanelor internate în secțiile de terapie intensivă. De altfel, vaccinarea cu prioritate apare chiar în documentul oficial, Strategia Națională de Vaccinare, aprobată în CSAT și devenită lege. Obiectivul campaniei de vaccinare este: “să contribuie la reducerea morbidității și mortalității ca urmare a infectării cu virusul SARS-CoV-2 și, prin aceasta, la menținerea capacității de asistență medicală din partea sistemului public de sănătate și la limitarea efectelor negative pe care pandemia de COVID-19 le-a produs asupra societății, economiei și vieții oamenilor”. Obstacolul major al acestei abordări e că autoritățile trebuie să facă eforturi suplimentare pentru a ajunge cu vaccinul la cât mai multe persoane în vârstă și bolnavi cronici, undeva în jurul a 4,5 milioane de oameni aflați în această categorie, conform datelor oficiale.….Pentru că ne aflăm cu toții pe un teren necunoscut, în opinia mea, ar fi nevoie ca autoritățile să urmărească obiective realizabile astfel încât într-o perioadă scurtă de timp să se obțină efecte vizibile în lupta cu pandemia. De exemplu, Israelul, un model în ce privește viteza de vaccinare, a imunizat până acum 5,2 milioane de oameni cu cel puțin o doză, iar dintre aceștia, peste 2 milioane au primit ambele doze. Israelul are o populație de 9,2 milioane de oameni, deci a imunizat 57,02% din totalul numărului de locuitori, cel mai mare procent din întreaga lume, peste jumătate din țară…. Virusului, conform datelor, nu-i pasă de acest succes. Rezultatul este unul mai mult decât pesimist. Deși studiile pe segmente de vârstă arată bine, virusul nu a dispărut și are încă o mare masă de manevră. Nu se văd semne vizibile de limitare a epidemiei. … Experiența Israelului de până acum arată că există o bună posibilitate ca vaccinarea a 10 milioane de oameni să nu schimbe mare lucru în România în ce privește rata de infectare și mortalitatea provocată de virus.  E adevărat, cei doi indici nu mai cresc, dar nimeni nu va putea susține la sfârșitul lunii septembrie că am scăpat de epidemie. Conform unor estimări independente, va fi nevoie de vaccinarea a mai mult de 13 milioane de oameni dintr-o populație de 19,16 milioane cât are România, fiind necesare cel puțin 26 de milioane de doze pentru a limita răspândirea pandemiei. Din 27 decembrie, data în care a început campania în țara noastră și până acum au fost vaccinate, cu cel puțin o doză, 800.000 de persoane. Suntem pe locul 6 în Uniunea Europeană și am egalat Rusia, cu precizarea că vin puține informații despre procesul de vaccinare coordonat de Kremlin. Călătoria până la capătul pandemiei va fi lungă și grea, iar dacă nu se ajunge rapid la o soluție comună, iar conflictele din guvern se vor acutiza pe această temă s-ar putea, în opinia mea, ca pe actorii principali să nu-i prindă victoria în fața virusului în funcții. În România n-au fost vaccinate niciodată 13 milioane de oameni într-un an de zile. Infrastructura de programare e o glumă, iar la cea de vaccinare încă se lucrează. Integral: https://spotmedia.ro

Image result for Institutul Cantacuzino. pozeRomânia va produce vaccin antiCOVID la Cantacuzino? Anul trecut abia făceam câteva flacoane cu supliment alimentar acolo Premierul Florin Cîţu a afirmat, întrebat sâmbătă dacă România va achiziţiona vaccin din Rusia sau China, că nu va face acest lucru şi că a fost trimisă o scrisoare, în urma unei întrebări adresate de Comisia Europeană, iar ţara noastră şi-a arătat disponibilitatea de a produce vaccinul împotriva COVID-19 la Institutul Cantacuzino.„Nu, România a avut o comunicare cu Comisia Europeană. Vom încerca să producem vaccinul în România, la Cantacuzino. Am trimis o scrisoare, în urma unei întrebări adresate de Comisia Europeană, şi ne-am arătat disponibilitatea de a produce vaccinul în România. Asta este calea pe care mergem noi”, a declarat Florin Cîţu, chestionat dacă România a demarat discuţii cu Rusia sau China pentru a achiziţiona vaccinul, în contextul în care Ungaria a luat două milioane de doze de vaccin Sputnik. Întrebat când am putea să începem să producem vaccinul, premierul a răspuns: „Am început discuţiile. Am spus că avem capacitatea. Aşteptăm răspunsul Comisiei Europene în acest sens”. Chiar ”avem capacitatea”? Un plan îndrăzneț, având în vedere că institutul a cerut ajutor privat, anul trecut, pentru că nu putea produce mai mult de 2.000 de flacoane de supliment alimentar pe lună. MApN spunea atunci că ritmul maxim pe care îl poate asigura Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”, cu capacităţile de microproducţie din dotare, este, la acest moment, de 1.000 de flacoane scoase la vânzare într-un interval de 10-14 zile. Situația de la Cantacuzino a atras la vremea respectivă și atenția lui Vlad Voiculescu, actualmente ministrul Sănătății. ”Ce nu vă spune premierul (Ludovic Orban – n.red.) este că la 3 ani de la militarizare, după milioane de euro investite fără niciun plan şi nicio direcţie, Institutul nu a produs nimic altceva decât o gaură şi mai mare în buget şi multe pensii speciale. Integral: https://spotmedia.ro

Image result for legume pozeEtichetele „eco“ sau „bio“, folosite tot mai des în mod fals. Nutriţionist: Nu mai am curaj să recomand consumatorilor ….ICPEN a analizat aproape 500 de site-uri web care promovează produse şi servicii într-o gamă largă de sectoare, inclusiv produse alimentare, haine şi produse cosmetice. Instituţia a constatat că patru din 10 dintre aceste site-uri web par să folosească tactici care ar putea fi considerate înşelătoare. Acestea au inclus: afirmaţii vagi şi limbaj neclar, inclusiv termeni precum „eco” sau „durabil” sau trimitere la „produse naturale” fără explicaţii adecvate sau dovezi ale afirmaţiilor, omiterea anumitor informaţii, cum ar fi nivelurile de poluare ale unui produs, ca să pară mai ecologice. Andrea Coscelli, director executiv al Autorităţii Regionale a Concurenţei şi Pieţelor din Marea Britanie, care a condus această investigaţie, a declarat: „Prea multe site-uri web par să promoveze afirmaţii înşelătoare către consumatori, ceea ce înseamnă că companiile care oferă produse cu un adevărat beneficiu de mediu nu primesc clienţii pe care îi merită. Oamenii ar trebui să poată alege cu uşurinţă între acele companii care fac ceea ce trebuie pentru mediu şi cele care nu fac acest lucru”. Ce spun nutriţioniştii „Nu mai am curajul să recomand alimentaţie bio, organică sau eco, pentru că neîncrederea şi-a făcut loc în rândul nostru de multă vreme”, a spus la Digi24 Nicolae Hâncu, medic nutriţionist şi diabetolog. El spune că, teoretic, a consuma alimente eco ar fi „fantastic”, pentru că ne-ar feri de alimente contaminate din sol sau de la suprafaţă. „O alimentaţie eco înseamnă şi sănătatea pământului, ceea ce înseamnă, în ultimă instanţă, alimenttaţie sustenabilă, care are o căutare nemaipomenită în lume în momentul de faţă. Înseamnă sănătatea omului şi a ecosistemului”, a explicat el. „Într-o vreme, eu ca nutriţionist recomandam ca atunci când văd un măr care are viermi, înseamnă că este bio şi nu este pesticizat. În momentul de faţă nici acest lucru nu-l mai pot spune, că nu ai cum să tai fiecare măr când îl cumperi. Suntem într-o situaţie delicată şi dacă, până acum, cumpărarea lor era redusă, acum va fi şi mai redusă. Şi pe bună dreptate. Organismele de reglementare să-şi facă datoria şi situaţia se va redresa în scurtă vreme”, a adăugat el. Medicul adaugă că, în ciuda experienţei sale, nu ştie ce sfat să le dea consumatorilor pentru a recunoaşte care sunt adevăratele alimente bio. „Sunt atât de perfide mijloacele de înşelăciune, încât pur şi simplu nu îndrăznesc să dau un sfat în acest sens”, a spus el. Ce este marketingul verde „Greenwashing” sau „marketing verde” este atunci când o companie sau o organizaţie cheltuieşte mai mult timp şi bani pentru a se promova drept fiind ecologică, decât pentru a minimiza impactul său asupra mediului. Este un truc publicitar înşelător destinat să inducă în eroare consumatorii care preferă să cumpere bunuri şi servicii de la mărci ecologice. Potrivit Comisiei Europene, „marketingul verde” a crescut pe măsură ce consumatorii caută din ce în ce mai mult să cumpere produse ecologice. Un sondaj recent de monitorizare a pieţei consumatorilor a arătat că 78% dintre consumatorii din Europa au considerat că impactul probabil asupra mediului al aparatelor de uz casnic este foarte important sau destul de important atunci când fac o alegere. Integral: https://adevarul.ro

Procesul fraudarii concursului de la STS. Judecatorii il condamna pe un un general MApN si ii confisca spaga: "Doua sticle de whisky, una de prosecco si una de vodca"Procesul fraudarii concursului de la STS. Judecatorii il condamna pe un un general MApN si ii confisca spaga: “Doua sticle de whisky, una de prosecco si una de vodca” Generalul de brigada, in rezerva, Nicolae Fugulin, a fost condamnat definitiv vineri, 5 februarie, la pedeapsa de 1 an si 8 luni inchisoare cu suspendare pentru trafic de influenta, dupa ce a incheiat un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorii DNA. Sentinta a fost data intr-un dosar care viza fraudarea unui examen de promovare la STS Decizia definitiva, de admitere a acestuia acord, a fost data de Curtea de Apel Bucuresti. Initial, instanta de fond, Tribunalul Bucuresti, respinsese acordul. Pedeapsa a fost suspendata pe un termen de supraveghere de doi ani, iar in aceasta perioada generalul va presta o munca neremunerata in folosul comunitatii, pe o perioada de 60 zile, la SC Amenajare Edilitara si Salubrizare SA Sector V sau la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectie a Protectia a Copilului Sector IV, afara de cazul in care, din cauza starii de sanatate, nu poate presta aceasta munca. Integral: https://ziare.com

Image result for elevi la scoala pozeBlestemul din spatele educației: Școala începe pe fondul celui mai mare conflict din coaliție. Cum s-au certat în public Cîțu și Cîmpeanu cu Voiculescu  Blestemul școlii românești – scandalul politic – se-mplinește înainte de cea mai importantă zi din ultimele 3 luni: reînceperea cursurilor în format fizic. Cel mai mare conflict din coaliția de la guvernare a izbucnit în weekendul dinaintea primei zile de școală. După o pauză de 12 săptămâni în care copiii nu și-au mai văzut colegii și profesorii, iar predarea a fost exclusiv online la școlile de stat, după o sincopă fără precedent în contextul european și care a alimentat o frică de îmbolnăvire ajunsă aproape la paroxism, cei 200.000 de profesori, alături de 3 milioane de elevi și de familiile acestora au aflat că cea mai mare problemă a momentului sunt niște formulare, pe care miniștrii n-au putut să le pregătească fără cusur nici măcar în lunile de când au închis toate școlile de stat din România. Decența la care ar fi îndemnat momentul de luni, cu o încărcătură simbolică și emoțională extraordinară, nu și-a găsit ecoul la premierul Florin Cîțu, decis să se răcorească acum de loviturile primite de la ministrul sănătății, Vlad Voiculescu, singurul ministru care a criticat decizia cabinetului său de a deschide școala, dar a fost apoi de acord cu ea, după cum a anunțat Klaus Iohannis. Paradoxal, chiar miniștrii cu cele mai importante atribuții în gestionarea deschiderii școlii au găsit weekend-ul dinaintea marelui eveniment ca cel mai bun moment pentru o trosneală politică. Premierul liberal Florin Cîțu i-a anulat sâmbătă, în cadrul unei declarații virulente, o decizie propriului său ministru al Sănătății. O decizie care afectează familiile a milioane de elevi pe care luni i-au chemat la școală și care au privit meciul politic fără să înțeleagă nimic, pe fond: nu e în interesul sănătății copiilor și-al familiilor ca elevii să fie testați la școală, cât mai rapid cu putință, dacă au semne de posibilă infecție COVID-19 în timp ce sunt la cursuri? Nu, aflăm de la premierul liberal, care i-a retezat-o scurt ministrului USR-Plus al Sănătății: „Nu trebuie să vină lumea cu formularul completat la școală. Ar trebui să citim comunicatul Ministerului Educației în acest sens, a spus sâmbătă Florin Cîțu. „Cineva s-a grăbit sa pună acel document [consimțământul părinților pentru testarea copiilor la școală – N.Red.]în spațiul public, a continuat Cîțu…..Despre ce este vorba, pe fond? Statul român a cumpărat teste rapide antigen pe care oficialii au anunțat că le vor distribui în școli, așa cum au făcut și alte țări europene, pentru ca atunci când un elev are simptome de COVID-19 la școală sau a intrat în contact cu un coleg confirmat să poată fi testat rapid de personalul medical din unitatea de învățământ. Scopul: de a-i extrage imediat din școală pe cei infectați și de a preveni răspândirea infecției în clase, în familie și în comunitate. Pentru ca testele să poată fi folosite oricând este nevoie, ministrul Voiculescu le-a transmis părinților să descarce de pe site-ul Ministerului Sănătății formularul prin care își exprimă acordul ca copilul să fie testat la școală când prezintă simptome sugestive infecției COVID-19 și să trimită documentul completat și semnat chiar din prima zi de cursuri. De la acest moment, a început o adevărată isterie: anunțat cu doar 3 zile înainte de începerea școlii, documentul a produs confuzii în rândul unei părți a părinților și nemulțumire din partea juriștilor din școli și guvern: formularul nu are un câmp în care părinții să-și poată exprima refuzul explicit. Școala are nevoie să consemneze și refuzul lor, pentru a putea face dovada lipsei de intervenție prin testare atunci când un elev are simptome de COVID-19 sau a intrat în contact cu un coleg infectat. De remarcat și flic-flac-ul făcut de ministrul Educației, care în aceeași zi a fost și cu, și împotriva ministrului Sănătății….. Dar ce vedem constant, din 11 martie 2020 de când guvernul Orban și președintele Klaus Iohannis au închis pentru prima dată școlile în criză pandemică, este că politicul primează. Nu educația, nu copiii, nu părinții, nu sănătatea și nu evoluția statului. Să ne amintim că primele discuții despre școală și pandemie au fost, de fapt, despre alegerile anticipate „puse în pericol” în februarie și apoi anulate de pandemie. Școlile nu au mai fost deschise niciodată, până în septembrie 2020, cu excepția claselor terminale care au fost primite doar 2 săptămâni în iunie pentru pregătire și apoi pentru examene. În timpul verii, Cotroceniul a patronat un grup de lucru interministerial condus de Raluca Turcan, astăzi ministru al Muncii în Guvernul Cîțu, care a avut scopul declarat de a pregăti deschiderea și desfășurarea școlii în anul 2021-2022. Ce a constatat o țară întreagă, la finalul verii, este că grupul interministerial a pregătit de fapt o singură zi: 14 septembrie, deschiderea școlilor din punct de vedere administrativ. Componenta educațională a rămas în mare parte o improvizație anunțată de pe o săptămână pe alta: tezele au fost anulate chiar în timpul anului școlar, cu puțin timp înainte de momentul în care trebuia susținute; profesorii nu au aflat de la Minister nicio soluție pentru evaluarea online securizată sau standardizată a elevilor; mult anunțata adaptare a programei școlare la predarea online nu a avut loc niciodată, iar programele remediale esențiale pentru recuperarea materiei pierdute au fost inexistente în primul semestru din acest an școlar și abia acum a fost adoptată modalitatea de plată, încă neaplicabilă din cauza lipsei normelor metodologice și în vigoare doar pentru elevii până în clasa a VIII-a. Numărul elevilor la clasă nu a fost micșorat nici măcar acum, în contextul pandemiei globale, deși a fost promis toată vara. Nici after-school-urile generalizate anunțate chiar de fostul vicepremier Raluca Turcan la preluarea mandatului în Guvernul Orban nu există nici astăzi, când Turcan este ministru în Guvernul Cîțu, deși aici s-ar fi putut realiza educație remedială tot timpul verii sau măcar din prima zi de școală din septembrie 2020. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for Educația Juridică imaginiDe ce Educația Juridică trebuie introdusă cât mai repede în școli: Faptul că ești foarte bun la română nu te absolvă dacă ai încălcat legea – Interviu cu președintele VeDem Just Educația Juridică ar trebui introdusă ca materie obligatorie în școli și ”cât mai devreme posibil” într-o țară ca România, unde în 2019, în medie, 11 copii au fost aduși zilnic în fața instanței, dintre care unul a ajuns în arest. ”Așa cum învățăm regulile de bun simț în cei 7 ani de acasă, așa ar trebui să învățăm despre drepturile și obligațiile noastre încă de la vârste mici”, spune Oana Negru, președintele organizației VeDemJust. În acest moment, în România sunt în vigoare circa 10.700 de legi și ordonanțe, iar Constituția spune că respectarea lor este obligatorie. În plus, după împlinirea vârstei de 14 ani orice cetățean răspunde pentru încălcările serioase ale legii, necunoașterea lor neputând fi invocată în apărarea proprie. Prin urmare, elevii ar trebui să afle din timp ce le este permis şi ce le este interzis să facă, mai ales că statisticile privind infracționalitatea sunt devastatoare. Planurile-cadru sunt acum în dezbatere publică, înainte să fie aprobate de Ministerul Educației, iar organizația VeDemJust (Voci pentru Democraţie şi Justiţie) speră că Educația Juridică va face parte, în sfârșit, din trunchiul comun de materie care se va studia la liceu, încă din această toamnă, până acum fiind predată doar opțional. Aș vrea să readuc în memorie Asaltul asupra Justiției în episodul OUG 13. Din ignoranță și neștiință am fost foarte aproape de un dezastru național. Puteam să ne luăm adio de la democrație. Am avut noroc că o mică parte din populație a înțeles ce se întâmplă. Dacă Educația juridică ar fi fost materie predată în școală cu mai multă vreme înainte de 2017, acest episod nu ar fi avut loc. Acei copii care ar fi beneficiat de această materie ar fi devenit, cu siguranță, adulți mai responsabili. În zilele noastre, adulții nu numai că nu cunosc legile sau principiul conform căruia nimeni nu poate invoca neștiința legii ca scuză, dar nici nu înțeleg importanța participării la democraţie prin diverse instrumente precum audienţa, petiţia, protestul, contestaţia, propunerea legislativă etc. La ce nivel credeți că ar trebui să se predea Educația Juridică – în gimnaziu, la liceu? În România sunt patru milioane de copii, din care un milion sunt deja adolescenți. De la 14 ani, orice cetățean răspunde pentru încălcările serioase ale legii, prin urmare elevii ar trebui să afle ce este permis şi ceea ce este interzis să facă înainte de a împlini această vârstă. Astfel, pot evita consecinţele negative asupra lor din cauza comiterii unor fapte sau a unor decizii greșite în situații specifice. În Europa nu există o astfel de materie în școală, ci se studiază diferite elemente în cadrul altor materii socio-umane. În SUA copiii învaţă despre Constituţie încă de la grădiniţă.  Educația Juridică ar trebui să existe ca materie obligatorie cât mai devreme posibil. Ea poate fi adaptată fiecărui nivel de vârstă și nu exclude celelalte materii socio-umane, de pregătire pentru viață. Așa cum învățăm regulile de bun simț în cei 7 ani de acasă, așa ar trebui să învățăm despre drepturile și obligațiile noastre încă de la vârste mici. Acestea sunt tot reguli, dar prinse în acte normative și care ajută copiii să înțeleagă că au atât drepturi cât și îndatoriri acasă, pe stradă, în online, la școală, în relația cu autoritățile și instituțiile statului. Se educă astfel în mod natural atitudinea față de sine, față de ceilalți, față de societate și stat, din perspectiva legilor care sunt făcute să ne protejeze și nu să ne pedepsească. Integral: https://spotmedia.ro

Factură umflată la gaze, de peste 2.000 de lei. Cum a fost prins un client la mijloc, între două mari companii care își dispută piața liberalizatăFactură umflată la gaze, de peste 2.000 de lei. Cum a fost prins un client la mijloc, între două mari companii care își dispută piața liberalizată  ENEL a emis factura pe baza informațiilor primite de Distrigaz Sud, companie care este deținută de concurentul său direct pe piața de gaze, grupul ENGIE. Un consumator din București a primit o factură de regularizare la gaze din partea ENEL de 2.147 de lei. Convins că este o eroare – el plătea lunar în jur de 30 de lei pentru gaze -, cetățeanul a cerut anularea facturii și explicații. Dincolo de suma exagerată, clientul a semnalat faptul că pe document era indicată la rubrica index o valoare estimată, ceea ce contravine principiului regularizării. Grupul italian i-a trecut un consum de 924 de metri cubi pentru luna decembrie. Indexul indicat era cu mult peste cel real. „Cum poate exista o factură de regularizare estimată? Și de ce este atât de mare? Practic companiile se împrumută de la oameni”, acuză consumatorul, care a dorit să-și păstreze anonimatul. Atât la electricitate, cât și la gaze se pot emite facturi estimate în funcție de consumul mediu, iar la anumite intervale de timp, se face regularizarea. Adică se verifică contorul, se notează indexul și se face diferența față de consumul plătit. Care poate fi mai mare sau mai mic. În primul caz, clientul plătește diferența, în cel de-al doilea, compania echilibrează balanța la emiterea noilor facturi. „Factura umflată” și lupta pentru clienți dintre ENEL și ENGIE Potrivit explicațiilor primite de Libertatea de la ENEL, factura a fost emisă „în baza estimărilor” primite de la distribuitor, mai exact de la Distrigaz Sud. …. ENEL este proaspăt intrat pe această piață, după liberalizarea produsă la 1 iulie 2020. Compania a venit cu o ofertă combinată – energie electrică plus gaze -, cu care a reușit să preia clienți de la ENGIE. Este și cazul consumatorului care a primit factura de peste 2.000 de lei. Potrivit lui Virgil Popescu, ministrul energiei, o astfel de practică, comunicarea unor cifre eronate, are ca scop șicanarea clienților, cu scopul de a-i face să revină la compania de la care au plecat. Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for autobuze Otokar pozeSubvenția pe care o plătește Primăria Capitalei pentru transportul public s-a dublat în ultimii 5 ani / Datoriile către STB și subvenția pe anul 2021, aproape jumătate din bugetul primăriei Subvenția pe care o plătește Primăria Capitalei pentru transportul public a crescut cu circa 240% în ultimii 5 ani, ajungând de la 515 milioane lei în 2015 la 1,235 miliarde lei în 2020, potrivit datelor obținute de HotNews.ro. Pe lângă aceste sume, municipalitatea mai are datorii de aproape 1 miliard de lei către STB. Acestea s-au acumulat din cauză că Primăria nu a putut acoperi subvenția din ce în ce mai mare. De exemplu, STB a facturat anul trecut 1,250 miliarde lei, iar PMB a plătit circa 825 milioane lei. STB datorează mai departe circa 900 milioane lei către ANAF. Flota STB a crescut cu 400 de autobuze Otokar și 130 autobuze hibrid în ultimii ani, însă creșterea subvenției nu se reflectă în îmbunătățirea serviciului. Iar Bucureștiul are în continuare unul dintre cele mai mici prețuri la bilete – 1,3 lei de 12 ani, deși chiar și anul trecut societatea a cerut creșterea la 2,5 lei, însă fiind an electoral, discuțiile au fost imediat închise.  Evoluția subvenției STB în ultimii 5 ani:  – 2015 – 515 milioane lei; – 2016 – 593 milioane lei; – 2017 – 569 milioane lei; – 2018 – 756 milioane lei; – 2019 – 998 milioane lei; – 2020 – milioane 1,235 lei. Datoriile Primăriei Capitalei la STB: 298.822 lei (septembrie 2019); 8.523,740 lei (ianuarie 2020); 20.915,074 lei (martie 2020); 94.621,409 lei (aprilie 2020); 100.290,476 lei (mai 2020); 89.885,765 lei (iunie 2020); 114.122,310 lei (iulie 2020); 103.607,902 lei (august 2020); 104.119,018 lei (septembrie 2020); 97.284,782 lei (octombrie 2020); 53.464,909 lei (noiembrie 2020); 127.988,101 lei (decembrie 2020).Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, a declarat pentru HotNews.ro că soluția este eficientizarea serviciului, până acum practicându-se o politică de tip Moș Crăciun. Este o instituție Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (ADI-TPBI), care să-și facă treaba, să evalueze rutele, câte autobuze sunt pe fiecare rută, ceea ce nu a făcut nimeni niciodată. A fost politica lui Moș Crăciun. Subvenția a plecat de la 500 de milioane și a ajuns la peste 1,2 miliarde. Adevărul este că sunt mai multe autobuze pe traseu, dar nu și-a pus nimeni problema de eficiență pentru că contractul de delegare de serviciu public este pe numărul de kilometri, fie că este comercial, fie că este necomercial. Prin faptul că autobuzele merg goale de la Depoul Giulești până în Nord unde funcționează ele de fapt, STB-ul este fericit că se taxează la kilometru. Eficientizarea trebuie făcută de ADI fiindcă STB-ul este operatorul economic care prestează prin intermediul acestui ADI. El circulă unde îi spune ADI”, a explicat Nicușor Dan. Stelian Bujduveanu, viceprimar și consilier PNL, a declarat că subvenția a crescut atât de mult în ultimii ani deoarece au crescut salariile și s-au înființat linii noi în zona București-Ilfov. Integral: https://www.hotnews.ro

Image result for linia ferata Otopeni pozeParcă-am vrea și parcă n-am prea vrea ca-n Europa. Până să ne hotărâm, am pierdut un război de 30 de ani  Țineți minte faptul hilar că, la sfârșitul anului 2020, cu câteva zile înainte de alegeri, guvernul inaugura, într-un deplorabil spectacol al întoarcerii în timp cu 60 de ani, o cale ferată simplă și neelectrificată, fără proiect de execuție avizat de beneficiar, linia Gara de Nord – Aeroportul Otopeni? Ei bine, după doar o lună și jumătate, această măreață ctitorie a intrat în … reparații, traficul reducându-se la doar două trenuri pe zi (sursa: AICI). Poate nu știați, dar asta se întâmplă în anul 2021, declarat în Uniunea Europeană Anul European al Căilor Ferate. Și totul e pe bani, dragi români. Entuziasmul european pentru dezvoltarea căilor ferate este parte a efortului continental de ecologizare a continentului, efort numit „Green Deal”. Ei bine, pentru planul „Green Deal”, Uniunea va cheltui mai mult de o treime (37%) din Mecanismul de Redresare și Reziliență și încă 30% din fondurile de coeziune pentru 2021-2027; adică 10 din cele 30 de miliarde de euro cu care ne tot amenință guvernanții în următorii patru ani, plus încă 10 din cele 30 de miliarde de euro pe care se bizuie guvernanții până în 2030. Repet, să fie clar, cam 20 din cele 63 de miliarde de euro (totalul asistenței nerambursabile) ar trebui cheltuite pentru „Green Deal”, inclusiv pentru calea ferată. E simplu de înțeles: calea ferată participă cu 18% la transportul de marfă și cu 8,4% la transportul de călători din Uniune, dar produce doar 0,4 % din emisiile de gaze de carbon aferente domeniului. Ei bine, în Anul european al Căilor Ferate, având și (culmea!) comisarul european pentru transporturi, guvernul de la București privește cu nepăsare către simandicoasa Uniune și închide o cale ferată abia inaugurată, pentru reparații. Nici măcar nu se gândește să o electrifice sau să o dubleze. Oare guvernanții noștri or crede că, brusc iluminați de experiența românească, ceilalți europeni vor renunța și ei la planurile lor și vor adopta modelul mioritic: cât mai puțini bani la calea ferată, dacă se poate deloc? Ei, dacă noi credem că UE se va adapta României și că nu noi trebuie să ne adaptăm Uniunii, s-ar putea să trăim mari decepții… Până acum, guvernele României ne-au ținut departe de fondurile europene pentru modernizarea căii ferate, singurele lucrări finalizate fiind magistrala București-Constanța, secția București-Brașov și câțiva km de la Curtici la km 614. Acolo s-ar putea circula chiar și cu 120-160 km/h, dar numai dacă am avea locomotive sau rame capabile să circule cu asemenea viteze (dotate cu echipamente de dialog cu calea). Dar ramele acelea le vom cumpăra peste 20 de ani, când se vor termina procesele pentru licitația începută acum trei ani… Poate nu știați, dar cel mai lung tunel de cale ferată din România, tunelul Teliu, de pe calea ferată Hărman – Întorsura Buzăului, în lungime de 4.369,5 m, a fost construit de firma germană Julius Berger, între anii 1924-1929. Să nu îți vină să plângi când afli că, la acea vreme, inginerul român Colțână, care a proiectat și supravegheat lucrarea, a planificat tunelul pentru cale dublă electrificată? Linia ferată, lungă de 37 km, a fost inaugurată în 1931. În prezent, după prăbușirea podului de piatră de la Budila, linia ferată, deci și tunelul, au devenit inutilizabile. Astăzi, ar fi de neconceput ca o firmă românească să poată proiecta sau realiza un ansamblu precum podurile feroviare de la Fetești și Cernavodă. Și totuși, proiectarea a fost făcută, în întregime la  Institutului de Studii și Proiectări Căi Ferate București, iar realizarea, în doar 10 ani, de către Centrala Construcții Căi Ferate București (CCCF, falimentată în anii 2000). În 1987 au fost ianugurate cele două poduri, la câteva sute de metri de podul Saligny. 200 000 de mc de beton au folosit atunci inginerii români pentru acele poduri cu linie de cale ferată dublă electrificată. Da, această țară a știut să facă lucruri care astăzi par de domeniul SF. Din decembrie 1960, de când s-a montat primul stâlp de suport al liniei catenare lângă Predeal (cea mai mare rampă/pantă din țară) și până în 1989, s-au electrificat 3.700 de km de cale ferată, care ne-au permis să avem trenuri mai lungi și mai grele, care să circule cu viteze mai mari și pe secții din ce în ce mai aglomerate. Toate lucrările de electrificare s-au proiectat integral de inginerii români și s-au făcut integral cu forțe românești. La Electroputere s-au produs câteva mii de locomotive electrice, din 1965 până prin 2000, la început sub licență suedeză ASEA. Astăzi, la Electroputere Craiova este un mall, unde fostul ministru al transporturilor Radu Berceanu vine să-și cumpere cravate asortate la hotelul din dotare. Un episod absolut remarcabil care descrie forța inginerească deosebită atinsă de România este dezvoltarea unor tehnologii proprii pentru dirijarea și automatizarea circulației feroviare. În anii 70 și 80, toate liniile electrificate (și multe altele, în plus) au fost echipate cu instalații BLA (bloc de linie automat, pentru automatizarea circulații între stații) și CED (centralizare electrodinamică, pentru automatizarea circulației în stații), proiectate integral în România și echipate de către inginerii români, cu multe din echipamente produse în România.  Zona cea mai „de vârf” din sistemul feroviar. În anul 1990, profesorul de la Politehnică, Alexandru Stan, un remarcabil practician, a construit un circuit electronic de cale integral, numit C-4-64, menit a înlocui, pe scară largă, echipamentele similare rusești, instalate în anii 60. Astăzi, acel circuit echipează toate liniile modernizate din țară, dar inventatorul său a murit, uitat de zecile de miniștri și directori, care nu l-au recompensat cu nimic pentru această realizare. O, țară tristă…Timp de 30 de ani, între 1990 și 2020, conducerea României a purtat un lung și sângeros război împotriva singurei infrastructuri de nivel european pe care o aveam la ieșirea din comunism. Patru decenii de construcții remarcabile, tehnice și instituționale, au fost negate cu o vehemență rar întâlnită. 17 guverne și 36 de miniștri ai transporturilor au reușit să pună la pământ calea ferată, despre care noi credeam că era „a doua armată a țării”. În 1990, România avea nu numai o cale ferată funcțională, cu viteze de circulație apropiate de media continentală, dar reușise să dețină un corp ingineresc complet și remarcabil, care era capabil să proiecteze, să execute și să întrețină orice lucrare de infrastructură feroviară, oricât de complexă ar fi fost. Astăzi, avem de trei – patru ori mai mulți ingineri pregătiți în domeniu, dar nicio firmă capabilă să execute lucrări complexe, de amploarea celor realizate în perioada anterioară.Pentru a simplifica până la esențe problema, să spunem că sistemul feroviar este o cutie neagră, la care avem patru intrări (șina, inclusiv tunelele și podurile, instalația de electrificare, trenurile și echipamentul de dirijare a circulației) și avem o singură ieșire: viteza de circulație. Ei bine, în 1989, realizam totul în România, mai puțin șina propriu-zisă, deși aveam de trei ori mai puțin ingineri decât acum. Am zis mai puțin șina, dar era pe terminate combinatul siderurgic de la Călărași, construit exact pentru a produce șină grea de cale ferată. Poate o fi întâmplător, poate nu, dar prima crimă comisă de posesorii de limuzine cu girofar care ne conduc a fost chiar stoparea combinatului de la Călărași, deși era aproape gata. Războiul dus de conducerea politică a României împotriva căii ferate naționale a fost unul absurd și ticălos: în timp ce toate partidele politice invocau integrarea europeană, țara noastră fugea ca dracul de tămâie de modelul european de dezvoltare a infrastructurii, care este orientat din ce în ce mai pronunțat spre calea ferată! Adică, în timp ce Uniunea Europeană își construiește căi ferate de mare viteză și crește an de an importanța sectorului feroviar, la noi s-a făcut totul pentru nimicirea căii ferate. Uniunea Europeană se află într-un alt univers decât România: costul global al exploatării feroviare și al administrării infrastructurii în UE, începând cu anul 2012, a depășit constant suma de 110 miliarde de euro, din care 60% a fost acoperit din veniturile ce au provenit din transportul de călători și de marfă, 30% din subvențiile publice pentru exploatarea și pentru administrarea rețelei, iar restul din alte surse de venit. Din nefericire, România se află pe antepenultimul loc în Uniunea Europeană ca pondere în PIB a investițiilor în cale ferată, cu o medie anuală de sub 1 miliard de euro. Și nu de ieri, de azi, ci de zeci de ani (sursa: AICI). Integral: https://spotmedia.ro

Image result for botez pozeMorala tragediei din Cristelniță  Dacă tot mai mulți părinți vor cere ca bebelușul să nu fie scufundat, ci doar udat pe cap, această practică, cu mult mai blândă și total lipsită de riscuri, se va extinde.Tragedia bebelușului de la Suceava, decedat din cauza apei asiprate în Cristelniță, la botez, nu este doar despre un preot, nu este doar despre ritualurile Bisericii, ci și despre societate în general. Sigur că Biserica este o insulă de conservatorism. Este chiar unul dintre rolurile ei să păstreze și să transmită tradițiile care reprezintă rădăcinile oricărui popor. În egala măsură însă, ritualul, cu valoare simbolică, poate cunoaște și a cunoscut unele modificări de detaliu în funcție de evoluția societății, modificări care să nu afecteze esența simbolului. Ce semnifică ritualul scufundării copilul de trei ori în Cristelniță explică în Doxologia.ro pr. prof. dr. Ene Braniște: „Această întreită afundare pe de o parte arată că temeiul credinței noastre este Sfânta Treime, iar pe de alta închipuiește cele trei zile cât a stat Domnul în mormânt; prin afundarea în apă închipuim moartea noastră pentru viața în păcat de până aici și îngroparea noastră împreună cu Hristos, iar prin ieșirea (scoaterea) din apă închipuim învierea noastră împreună cu El, pentru viața cea nouă, în Hristos”. Dar trebuie înțeles că această practică a scufundării este din secolul I sau al II-lea când, spune teologul Paul Palencsar pentru europalibera.ro, “majoritatea neofiților, adică cei care veneau spre botez, erau adulți, conștienți de gestul pe care îl fac, iar dacă preoții îi afundau, își țineau singuri respirația, adică aveau reflexele formate pentru a putea rămâne în viață. Nu mai avem de-a face cu adulți, ci cu nou-născuți fragili, pentru care e de ajuns o singură fracțiune de secundă de neatenție din partea preotului pentru că deznodământul să fie tragic”. Nu avem de unde să știm câte asemenea secunde de neatenție au mai existat și câți bebeluși au murit sau au trecut pe lângă moarte. În plus, ritualul este foarte traumatizant pentru copil. Nu cred că există om care să susțină că a fi dezbrăcat, în Biserica cel mai adesea rece, și băgat cu capul în apă, uneori nici măcar caldă, poate fi plăcut și nu reprezintă o spaimă pentru o ființă care nici macar nu înțelege de ce i se întâmplă asta…. “Chintesența botezului nu este afundarea, ci invocarea de către preot a Preasfintei Treimi – Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Așadar, chiar dacă îl afundăm pe copil sau îi turnăm apă pe cap de trei ori, copilul are botezul valid pentru că a fost săvârșit în numele Sfintei Treimi”, spune teologul Paul Palencsar. Este o poziție susținută implicit de purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu: “Orice preot trebuie să fie deschis, trebuie să îi asculte pe părinți, e copilașul lor și creștinarea trebuie să constituie o celebrare a bucuriei și nu o traumă. Dar se practică botezul inclusiv prin scufundarea copilașului, aproape totală, în apa din cristelniță și turnarea cu căușul palmei, de trei ori, pe creștetul copilașului”. Sigur că există și radicalism, ca acela manifestat de IPS Teodosie, dar, până la urmă decizia, după cum spune pr. Bănescu, este a părintelui. Și aici e cheia. Dacă tot mai mulți părinți vor cere ca bebelușul să nu fie scufundat, ci doar udat pe cap, această practică, cu mult mai blândă și total lipsită de riscuri, se va extinde. Până acum, probabil mulți părinți nu știau că există și această variantă și acceptau ceea ce le impunea preotul. De acum știu de la vocea autorizată a BOR, deci de acum depinde numai de ei la ce riscuri și disconfort își expun copiii. Integral: https://spotmedia.ro

Avertisment ANM: un val de praf saharian ajunge în România la începutul săptămânii viitoareAvertismentul unui reprezentant ONU: decesele cauzate de poluare „vor fi la fel de multe precum cele provocate de pandemia de COVID” Mark Carney, fost guvernator al Băncii Angliei și trimisul ONU pe probleme de climă și finanțe, a declarat că guvernele investesc miliarde pentru a menține economiile pe linia de plutire, dar foarte puțini bani se îndreaptă spre reducerea emisiilor de carbon. În scurt timp, asta ar putea duce la o creștere a mortalității din cauza poluării, avertizează oficialul. …. Una dintre cele mai mari probleme este că nu te poți autoizola de climă. Mark Carney: Fostul bancher, care acum are sarcina de a convinge factorii de decizie politici, directorii executivi, bancherii și investitorii să se concentreze asupra mediului, a spus și care este soluția pentru a evita un dezastru ecologic la nivel global. „Scara investițiilor în energie, energie durabilă și infrastructură durabilă trebuie să se dubleze. În fiecare an, pentru următoarele trei decenii, 3,5 miliarde de dolari (2,5 miliarde de lire sterline) pe an. Este o oportunitate enormă de investiții”, îl citează BBC….. China, cel mai mare poluator și parte a soluției Rolul lui Carney la ONU este și acela de a intra în sectorul financiar. O potențială sursă de bani care poate fi folosită stă în sumă globală de 170 de miliarde de dolari de capital privat, declară Carney. Fostul guvernator al băncii Angliei și Canadei a spus că „puterea banilor” va juca în cele din urmă cel mai mare rol în combaterea schimbărilor climatice, conform BBC. …. Carney crede că, pe măsură ce SUA revine pe scena mondială în lupta împotriva schimbărilor climatice, problema este reînnoită. Mai ales în contextul în care anul trecut, China, cel mai mare poluator din lume, își propunea să devină neutră în carbon până în 2060. Deși China continuă să construiască centrale electrice pe cărbune și extrage aproximativ 70% din puterea sa din combustibili fosili, țara este o parte crucială a soluției, arată BBC.  Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for Patriarhul Daniel poze umoristicePatriarhul Daniel: „Taina botezului nu înseamnă scufundare, ci luarea banului!“  În sfârșit se pronunță și vocea rațiunii în privința botezului ortodox. Patriarhul Daniel, căci despre el este vorba, a făcut azi lumină asupra subiectului, explicându-le neștiutorilor ce înseamnă cu adevărat taina botezului creștin-ortodox. „Tot așa cum Dumnezeu nu stă pe loc, el fiind esența vieții și a mișcării, și botezul nostru ortodox se adaptează mereu vremurilor. Taina botezului însemna scufundare acum multe sute de ani, e adevărat, dar – pentru Dumnezeu! – trăim în secolul XXI. Acum, taina botezului o reprezintă luarea banului“, a clarificat Preafericitul Daniel. „Desigur, se poate face și scufundare“, a adăugat Patriarhul, „dar asta doar dacă banii sunt pătați sau mânjiți. Da, banii pot fi scufundați în anumite circumstanțe, însă copilul niciodată. Dar mare atenție, se pot scufunda doar bancnotele românești, că sunt din plastic. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 6 februarie.”Politicianul guvernării care nu dă socoteală niciodată pentru nimic din ceea ce a făcut şi din ceea ce nu a făcut la timp sau bine ar trebui să fie marcă înregistrată, “made în România”.”

Image result for dogs in springBuna dimineata intr-o zi de sambata, 6 februarie! Sâmbătă cerul va prezenta înnorări persistente și vor fi precipitații slabe și moderate cantitativ, predominant sub formă de ninsoare în zona Carpaților Orientali, în nordul și centrul Moldovei și mai ales ploi în Maramureș, nordul Crișanei și al Transilvaniei. Pe arii restrânse se va depune polei, iar în restul teritoriului, cerul va fi variabil și se va semnala ceață, posibil asociată, izolat și trecător, cu burniță, pe arii restrânse la începutul intervalului și local noaptea. Vântul va avea intensificări la munte, îndeosebi pe creste, cu rafale de 60-80 km/h, iar în rest va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime vor fi de la -3 grade în nordul Moldovei, până spre 16-17 grade C în Banat și în vestul Olteniei, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 și 6 grade C, mai scăzute în nord-est, spre -9 grade C, dar mai ridicate în sudul Banatului, până la 9-10 grade Celsius. În București, valorile termice se vor situa, sâmbătă, peste cele caracteristice datei. Cerul va avea înnorări, iar dimineața și mai ales noaptea, va crește probabilitatea de ceață asociată trecător cu burniță. Vântul va sufla slab și moderat și temperatura maximă va fi de 8-10 grade C, iar cea minimă de 0-1 grad C.

Comisia pentru Sănătate din Parlamentul European cere ca fiecare stat din UE să prezinte lunar situația aprovizionării cu vaccinuriINTERVIU Mihnea Bostina, virusolog roman recunoscut pe plan mondial: “Multi ani de acum inainte, SARS-CoV-2 va fi o importanta problema medicala”…Revenind la vaccinuri, toata lumea vorbeste despre vaccinuri, dar prea putini despre un tratament. De ce este atat de greu sa gasim medicamente care sa dea rezultate? Din pacate experienta cu variante de tratament a fost mai degraba dezamagitoare. Majoritatea medicamentelor incercate nu au dat rezultatele asteptate. Hydroxiclorochina s-a dovedit inutila, daca nu chiar periculoasa in anumite conditii. La fel, remdesevirul are efecte benefice doar intr-o fereastra extrem de redusa, tratamentul cu plasma s-a dovedit si el putin util. Din toate solutiile incercate, singura care functioneaza este doar dexametazona, un steroid care si el are o fereastra destul de ingusta de eficienta si care administrat prea devreme poate deveni periculos. Comparativ cu vaccinurile, orice tip de medicament menit sa lupte cu o infectie in desfasurare este mult mai complicat de gandit, de construit si de testat. Asa ca, as fi mai degraba circumspect in fata oricarei stiri atat de triumfatoare. S-a discutat si se discuta mult despre momentul in care ne vom intoarce la viata normala de dinainte. Tu cand crezi ca am putea sa avem aceasta sansa? Aparitia noilor variante de virus complica foarte mult orice incercare de predictii. Chiar daca vaccinurile folosite in prezent asigura protectie completa sau partiala, intrebarea este cat de multe persoane pot fi vaccinate intr-un termen scurt. Asta, pe de o parte, ar limita numarul de imbolnaviri si de decese – lucrul cel mai important la momentul acesta. Dar, si asta e foarte important, ar limita si posibilitatea virusului de a evolua. Sa ne gandim ca oficial pana acum au fost peste 100 de milioane de cazuri si peste doua milioane de decese. In realitate, probabil ca numarul este de multe ori mai mare. Si cu fiecare transmisie apar noi mutatii, iar unele din mutatiile acestea se pot dovedi avantajoase pentru transmisie…. Chiar si dupa aparitia vaccinului, unii specialisti sunt ingrijorati de o posibila contagiozitate a bolii care ar persista, in ciuda vaccinului. Printre cei care sustin asta se numara si profesorul Jean-Daniel Lelievre, sef de sectie la spitalul Henri Mondor. Crezi intr-o asemenea posibilitate? E adevarat, vaccinul doar elimina simptomele, insa virusul se poate replica chiar in cei vaccinati, care, desi asimptomatici, pot transmite infectia mai departe. Este probabil ca in aceste cazuri incarcatura virala sa fie redusa si deci sa nu avem aceleasi efecte ca in cazul unei populatii nevaccinate. Insa vaccinul nu va duce la disparitia virusului. Probabil ca multi ani de acum inainte, SARS-CoV-2 va fi o importanta problema medicala. Exista riscul sa se ajunga in situatia in care vaccinurile, multe dintre ele aflate inca in teste, sa devina lipsite de orice fel de eficenta din cauza eventualelor noi mutatii pe care le va suferi SARS-CoV-2? Deja avem in fata trei variante ale virusului cu proprietati diferite, observate in Anglia, Brazilia si Africa de Sud. In ce masura imunitatea oferita de vaccinurile existente va functiona in cazul acestor variante ramane de vazut. Pana acum nu au fost prezentate date concrete, dar se spune ca cel putin in primele doua cazuri raspunsul imunitar este adecvat. Pe termen lung insa, este evident ca va fi nevoie de actualizarea vaccinurilor asa incit sa raspunda tulpinilor virale cele mai raspindite. Va urma aceeasi lupta de guerila pe care o ducem an de an cu virusul gripei. Pe de alta parte, se spune ca orice virus are o perioada “de glorie”, dar si una in care inevitabil urmeaza declinul sau. Exista sperante ca noul coronavirus va degenera pana acolo incat fie ca din cauza mutatiilor va ajunge sa nu se mai poata raspandi, fie sa devina total inofensiv? Singurul imperativ care guverneaza evolutia unui virus este transmisia! Nu exista nicio presiune evolutiva care sa indemne virusul sa fie mai putin agresiv, ci doar sa se transmita mai eficient. E adevarat, in cazul unui virus extrem de rapid si agresiv, precum Ebola, uciderea rapida organismului impiedica transmiterea optima. Dar am vazut ca in cazul de fata o persoana infectata incepe sa transmita virusul inainte de aparitia simptomelor. Asadar, nu exista nici un motiv pentru care infectia ar deveni mai putin virulenta. Evident, odata cu campaniile de vaccinare, agresivitatea unor infectii ulterioare va fi mult diminuata. Dar asta pentru ca organismul nostru va fi deja prevenit de aparitia virusului si nu pentru ca virusul va fi mai putin agresiv. Un studiu realizat de cei de la University College London sugereaza ca unii oameni ar putea avea o “imunitate preexistenta” fata de SARS-CoV-2, fara sa fi fost vreodata infectati. De unde ar putea avea acesti oameni imunitate in fata virusului Sa nu uitam ca exista 4 specii de coronavirus care circula curent in populatie. In plus au existat alte doua epidemii – SARS si MERS – cauzate tot de coronavirusi. Toate aceste specii sunt inrudite, iar proteinele virale folosite au un mare numar de aminoacizi identici. Asadar e de asteptat ca din multimea de anticorpi generati in urma unei infectii, unii dintre acestia sa recunoasca secvente comune. Exista o mare cursa in prezent pentru caracterizarea acestor anticorpi capabili sa recunoasca si sa anihileze specii diferite de coronavirusi. Pe de o parte o astfel de informatie este utila pentru construirea unor cocktailuri de anticorpi monoclonali eficiente pentru tratament. Pe de alta parte, ne ofera o mai buna intelegere a modului in care raspunde sistemul imunitar la astfel de infectii. Integral: https://ziare.com

Herman Berkovits: „Și cei care suferă de alergii grele pot primi acest vaccin”Leacul pentru COVID, descoperit în Israel. Cum funcționează medicamentul EXO-CD24 și ce rezultate oferă Cercetătorii de la centrul medical Sourasky din Tel Aviv anunță că ar fi găsit un leac pentru COVIDPacienții care au primit medicamentul-minune s-au recuperat complet în 5 zile.  – Potrivit testelor preliminare, medicamentul a dovedit o eficiență de 95%, spun medicii israelieni. – Profesorul Nadir Arber susține că medicamentul, numit EXO-CD24, este ieftin, eficient și trebuie administrat o dată pe zi. Cercetătorii de la centrul medical Sourasky din Tel Aviv anunță că ar fi găsit un leac pentru COVID, după ce au primit rezultate pozitive în urma unui studiu preliminar. Testele preliminare arată că 29 din 30 de pacienți infectați cu Sars-Cov-2, aflați în stare gravă, și cărora li s-a administrat medicamentul, supranumit EXO-CD24, o dată pe zi, s-au recuperat complet în termen de cinci zile, scrie Ynet News.  Profesorul Nadir Arber spune că a testat medicamentul pe pacienții infectați cu simptome moderate și grave. Potrivit testelor preliminare, medicamentul a dovedit o eficiență de 95%. Arber spune că medicamentul, numit EXO-CD24, este ieftin, eficient și trebuie administrat o dată pe zi timp de cinci zile. Dintre cei 30 de pacienți cărora li s-a administrat medicamentul, 29 au prezentat o îmbunătățire semnificativă în termen de două zile și au fost externați din spital. Integral: https://alephnews.ro

Ministerul Sănătății, noi detalii despre medicul din Vâlcea care a avut prima reacție severă la vaccinul PfizerMedicul Virgil Musta, despre paralizia facială provocată de vaccin: „Este important ca o astfel de reacție să fie declarată”  După administrarea a 794.795 de doze de vaccin, au apărut 2.113 reacții minore – Un medic din Vâlcea a suferit prima reacție severă: o paralizie facială temporară – Virgil Musta: „Paralizia temporară poate să apară la 1-2 săptămâni după vaccinare” O doctorița de 32 de ani a suferit o paralizie facială temporară după rapel. Astfel de reacții adverse apar la unul din 10.000 de pacienți vaccinați…. „Este o amorțeală a unei părți a feței, cu o cădere a buzei inferioare, la nivelul respectiv. În popular, se strâmbă gura. Și este important ca o astfel de reacție să fie declarată după care, un consult neurologic îi va recomanda terapia pentru revenirea la normal.”, a explicat medicul. O astfel de reacție nu necesită spitalizare. Dar, recuperarea totală durează între 4 și 6 săptămâni. Până acum, în toată lumea, au fost raportate 4 cazuri de paralizie facială temporară. Predispuși sunt cei care au mai avut astfel de probleme. Pentru că, spune Musta, și anumite virusuri pot provoca aceasta reacție a organismului. „Dacă ai avut în antecedente, și nu mai ai semne de pareză, poți să faci vaccinul. Dacă ai făcut-o recent, și încă mai ai semne de pareză, este recomandabil să nu faci vaccinul, iar dacă ai făcut după prima doză de vaccin, se întrerupe vaccinarea și se recomdană re-vaccinarea, apoi, cu un alt vaccin.”, a mai spus doctorul Virgil Musta. Integral: https://alephnews.ro

Image result for doctori pozeŞi politicienii merg la doctor… nu-i aşa?  Merg, desigur, nu e nici un mister aici. Întrebarea este dacă nu doar ei, ci şi politica pe care o fac trebuie dusă la doctor, măcar din cînd în cînd, atunci cînd dă semne vădite de boală în stadii terminale. Sau, altfel pusă problema, dacă nu cumva doctorii sunt chemaţi să se ocupe nu doar de bolile şi suferinţele politicienilor, ci şi de cele ale politicilor pe care aceştia le practică? Se pare că da! Cel puţin aşa se văd lucrurile după intervenţia ilustrei şi venerabilei reviste de specialitate din Marea Britanie, British Medical Journal care apare neîntrerupt din 1840 şi pînă azi!! Ea ridică abrupt problema responsabilităţii politicienilor care au gestionat pandemia de coronavirus la nivel naţional şi global. Editorialul apariţiei din 4 februarie 2021 are mai puţin de a face cu medicina şi mult mai mult, în schimb, cu politica!! Mai ales cu neajunsurile ei, plătite scump de “omul de rînd”….. Kamran Abbassi pune diagnosticul fără să ezite: gestiunea pandemiei de covid-19 este un catastrofal eşec, local şi global deopotrivă, imputabil direct politicienilor, celor responsabili de gestiunea treburilor publice, guvernanţilor. Iar dovada este monumentală şi nu trebuie căutată prea departe. Două milioane de morminte săpate într-un singur an reprezintă un cap de acuzare greu de trecut cu vederea şi, ar trebui, plin de consecinţe. Ignorarea cu bună ştiinţă a sfaturilor şi avertizărilor venite de la personalul ştiinţific şi medical, ignorarea experienţei istorice, a propriilor statistici şi modele ale pandemiei, pentru că nu corespundeau cu strategiile politicienilor şi interesele lor imediate, lipsa de acţiune, acţiunea întîrziată sau ineficientă, interacţiunea deficitară cu Organizaţia Mondială a Sănătăţii, ar putea echivala cu ceea ce a fost numit, undeva prin secolul al XIX-lea de un obscur comentator al realităţilor sociale britanice (despre Engels este vorba!), “o crimă socială”. Sub această etichetă ar trebui să punem astăzi, crede autorul, ignorarea determinanţilor sociali şi a inegalităţilor care au exacerbat pandemia şi au amplificat, nejustificat, costurile ei umane, atît la nivel individual, cît şi colectiv. Lipsa sau precaritatea instrumentelor juridice, naţionale şi internaţionale, care ar putea pune sub lupă responsabilităţile politicienilor care au gestionat pandemia de coronavirus este un aspect important al temei, dar nici pe departe cel mai important. Aici, la esenţă, este vorba despre instrumentele care stau la dispoziţia cetăţeanului, fie el medic sau doar simplu pacient, pentru a cere responsabililor guvernării nota de plată!! Nu doar simbolic, ci cu forţă politică în stare să schimbe guverne şi modele de guvernare. Nu doar cu forţă politică, ci şi juridică. Descărcarea de răspunderile guvernării nu poate fi acceptată fără aceste două determinări complementare. Peste tot în democraţiile mari ale occidentului, nu mai vorbesc în cele de periferie, aceste instrumente sunt atît de slabe, sau atît de puţin folosite, încît, pentru politicieni guvernarea a devenit un joc pe gratis, lipsit de costuri. De aici şi libertăţile fără precedent pe care şi le-au luat faţă de cetăţeni şi electorat: de la minciuna sfruntată, pînă la masive şi sofisticate operaţiuni de adormire a spiritului critic şi a judecăţii în cunoştinţă de cauză la care este supus sistematic electoratul. Adevărul, aşa cum este el, relativ, nu mai reprezintă de mult un reper al acţiunii politice şi al staturii morale a politicianului. Capacitatea de a seduce, mai ales prin minciună şi viciere sistematică a realităţii, sub umbrela atotcuprinzătoare a ideologiei şi a intereselor de partid sau personale, este adevărata unitate de măsură actuală pentru calibrul şi şansa de succes a politicienilor care ne populează şi ne gestionează coşmarul pe care îl trăim. Represaliile insituţionale şi neinstituţionale asupra celor care încă mai îndrăznesc să facă referiri publice la adevărurile istoriei, la adevăr ca măsură logică şi etică a comportamentului uman s-au înăsprit vizibil în ultimele decenii, nu mai vorbesc despre închisori şi despre gloanţele cu care “s-au întîlnit” din întîmplare, dar tot mai des. Dezbaterea a fost înlocuită de etichetarea sistematică: nepatrioţi, neloiali, extremişti, radicalişti…..Aici este, cred, momentul să coborîm cu picioarele în glodul nămolos al realităţilor noastre, în ograda numită România. Nu ştiu cît de potrivite sunt întrebările şi observaţiile lui Abbasi în Marea Britanie, în Statele Unite, China sau Rusia, India sau Brazilia. Ştiu însă, sigur, că ele sunt absolut necesare aici, la noi, în România. Politicianul guvernării care nu dă socoteală niciodată pentru nimic din ceea ce a făcut şi din ceea ce nu a făcut la timp sau bine ar trebui să fie marcă înregistrată, “made în România”. Era nevoie de pandemia de coronavirus ca să afle cei care se vîntură şi ocupă fotolile din birourile ministeriale de la sănătate, ca să afle Guvernul, Preşedintele, Primarii, Prefecţii, şefii direcţiilor de sănătate, directorii şi managerii de spitale şi alte instituţii de sănătate publică despre dimensiunea dezastrului în care se află sistemul medical de la noi, de la infrastructură, la personal şi de la calitatea actului maganerial, la calitatea actului medical?? Era nevoie de pandemie ca să afle lumea guvernării că nu avem nimic pregătit, la modul serios şi eficient, pentru situaţii de criză, mai ales cele de lungă durată? Cîte pandemii şi cîte zeci, sute de mii de vieţi pierdute inutil care pot fi imputate guvernanţilor drept “crime sociale” trebuie să mai înregistrăm, pînă se hotărăşte cineva să abandoneze “strategiile paleative”, cîrpirea fără de sfîrşit a ceea ce nu mai poate fi de mult cîrpit, ori prezentarea triumfalist-politicianistă a mizeriei drept succes de guvernare? Un răspuns la întrebările acestea şi altele din aceeaşi categorie este dator să dea fiecare dintre noi, trăitori cu acte în regulă şi certificat de cetăţean al acestor meleaguri. Inclusiv medicii care, la noi, rareori şi-au ridicat vocea şi au făcut front comun împotriva aberaţiilor politicianiste care le-au fost impuse de guvernările abulice şi aberante pre şi post decembriste. Puterea de influenţare şi de intervenţie în treburile publice a acestei categorii profesional-ocupaţionale cu greu poate fi socotită drept neglijabilă. Dimpotrivă. Nu întîmplător, mă gîndesc, Stalin şi Hitler, iar asemenea lor mulţi dintre dictatorii lumii, s-au temut de posibile “comploturi ale medicilor” care ar fi putut să-i doboare din jilţurile puterii absolute. Integral: https://www.bursa.ro

Image result for Parlamentului European pozeeComisia ENVI a Parlamentului European solicită statelor UE să fie transparente în ceea ce privește aprovizionarea cu vaccin anti-COVID-19 / Doar trei state au anunțat câte doze de vaccin vor primi până în iunie Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI) a Parlamentului European solicită ca datele privind numărul de doze de vaccin furnizate și programele de vaccinare pentru fiecare țară să fie transparente și furnizate lunar…. „Parlamentul European solicită publicarea lunară de date exhaustive cu privire la numărul de vaccinuri alocate fiecărui stat membru. Doar după ce avem o imagine clară, putem construi încredere și putem aborda provocările legate de întârzierile în aprovizionare și viteza cu care se administrează vaccinurile”, a declarat Președintele ENVI, Pascal Canfin (Renew Europe). În prezent, susține ENVI, aceste informații nu sunt suficient de cuprinzătoare, dovadă fiind un tablou al datelor naționale existente furnizate de guvernele statelor membre….. În urma solicitărilor din partea comitetului ENVI, Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC) a prezentat o situație a vaccinării în statele membre. Europarlamentarii din Comisia pentru mediu și sănătate susțin însă că aceste date ar trebui completate cu elemente suplimentare, cum ar fi cele privind livrările preconizate de vaccinuri. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for parlament poze interiorRectificarea bugetară din august, retrimisă Parlamentului  Stabilirea valorii punctului de pensie şi majorarea salariilor cadrelor didactice trebuie făcute de senatori şi deputaţi, conform deciziei 1/2021 a CCR După stabilirea valorii punctului de pensie, parlamentarii trebuie să se pronunţe şi cu privire la bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul trecut “Faţă de forma adoptată de Guvern, Parlamentul a operat o singură modificare în conţinutul normativ al OUG 136/2020 pentru rectificarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020. Astfel, articolul unic din legea supusă reexaminării – cu referire la art. 3 alin. (1) din OUG nr. 136/2020 – prevede: «(1) Bugetul asigurărilor sociale de stat aferent sistemului public de pensii pe anul 2020 se diminuează la venituri cu suma de 427.076 mii lei, subvenţia de la bugetul de stat majorându-se cu aceeaşi sumă». Această soluţie legislativă viza corelarea bugetului asigurărilor sociale de stat aferent sistemului public de pensii pe anul 2020 cu bugetul de stat pe anul 2020, ca urmare a intervenţiilor legislative adoptate de Parlament prin Legea privind aprobarea OUG nr. 135/2020 cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2020, modificarea unor acte normative şi stabilirea unor măsuri bugetare”, se arată în cererea de reexaminare. În document se menţionează că, prin Decizia Curţii Constituţionale nr. 1/2021, Legea privind aprobarea OUG 135/2020 a fost parţial declarată neconstituţională. “Astfel, prin această decizie, Curtea a reţinut că, prin dispoziţiile art. I pct. 8 şi pct. 9 din legea analizată, s-a creat un vid legislativ, întrucât «abrogarea art. 42 şi art. 43 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 135/2020, determină o stare de insecuritate juridică, neputându-se determina dacă de la intrarea în vigoare a legii, pe de o parte, se menţine modul de calcul al pensiilor prin recurgerea la valoarea unui punct de pensie, punct a cărui valoare nu mai există din punct de vedere normativ, iar, pe de altă parte, care va fi modul de creştere a salariilor personalului didactic»”, mai scrie în cerere. Conform sursei citate, prin aceeaşi decizie, Curtea a reţinut că revine Parlamentului competenţa de a infirma/confirma, în termeni clari şi neechivoci, atât valoarea punctului de pensie, stabilită prin articolul 42 din OUG 135/2020, cât şi etapizarea creşterii drepturilor salariale pentru personalul didactic, stabilită prin articolul 43 din OUG 135/2020. Integral: https://www.bursa.ro

Image result for Mihai Chirica si Costel Alexe pozeCrunta istorie a unui blat de zile mari: politrucii si DNA Iasi Nu o data am scris despre blatul politic care a existat la Iasi intotdeauna intre PSD si PNL. Intotdeauna. Despre sinistrele personaje politice Mihai Chirica si Costel Alexe. Chirica, un PSD-ist vopsit in liberal, cunoscut de toata lumea zdravana la minte din Iasi ca fiind pe mana cu mafia imobiliara din oras (lucru semnalat si de o parte a presei). Un individ care si-a trecut casa pe numele copilului sau in varsta de 11 luni. Un personaj care a indraznit sa se compare cu Doina Cornea, spunand, la moartea dumneaei, asa: “Am sa preiau sarcina doamnei Doina Cornea si voi continua lupta impotriva comunismului cu aceeasi forta si abnegatie”. Mihai Chirica, un ins mediocru, care a primit diploma Meritul Academic din partea Academiei Romane. Diploma i-a fost inmanata de Ioan Aurel Pop, presedintele Academiei (cititi listele Securitatii publicate de istoricul Madalin Hodor si va veti lamuri cine-i Pop, daca nu stiti). Chirica, cel care spunea ca “analfabetismul sa nu plece niciodata din orasul nostru”. Chirica, cel care poza in opozantul lui Dragnea, dupa OUG 13, si care era (si inca este) promovat de o buna parte a presei (inclusiv de cea considerata mai “spalata”) si de unele personaje aparent vazute bine in spatiul public. Asta desi Chirica este exact imaginea politrucului, a baronului local. Chirica a fost trimis in judecata, zilele trecute, in dosarul “Skoda“, pentru abuz in serviciu. Faptele sunt din 2013, dosarul a zacut ani de zile la DNA, pana in 2019, cand a fost trimis la Parchetul de pe langa Judecatoria Iasi. Si daca tot am ajuns la DNA Iasi, acest parchet este o rusine si ar trebui desfiintat. Toata mafia, care a capturat Iasiul, a crescut si creste sub ochii asa-zisilor procurori anticoruptie. Acei procurori cu mii de euro salariu, primiti ca sa tina cu anii dosare in sertare. Un blat de zile mari este intre mafia din Iasi si DNA Iasi. Si asa a fost intotdeauna. Doar complet incompetent si de rea-credinta sa fii ca sa nu vezi ce face in Iasi, de ani, Chirica, de exemplu. Cat despre Costel Alexe, marele om politic cu spaga in tabla, cel care a adus pe banda rulanta membri PSD in PNL, la Iasi, ca sa “performeze” ca lider liberal la alegeri, nici nu stiu ce-ar mai fi de spus. Un Relu Fenechiu, varianta mai infometata. De asta institutiile statului arata infiorator. De asta sunt pline de incompetenti care nu stiu nici macar sa deschida calculatorul. De asta avem cazuri scandaloase ca la Apele Romane, unde e angajata o chelnerita (caz prezentat recent de jurnalistii de la Recorder), care nu poate spune nici macar care e malul stang si care e malul drept….Asa ajung personajele de acest fel sa conduca primarii si consilii judetene, cum este cazul la Iasi. De asta acesti indivizi umplu mai departe institutiile statului cu slugi de partid, cu amante, cu tot felul de clanuri. Toti angajati pe viata si platiti cu salarii uriase. Pentru ca asa zic legile noastre defecte. Si asa, in final, noi ne sufocam si chiar murim din cauza acestui stat capturat. Integral: https://ziare.com

Image result for judecatorii pozeBirchall: Dacă nu se poate respecta termenul de 60 de zile, atunci instituția Camerei Preliminare să fie eliminată din legislație! Solicit ministrului justiției, ministerului public și CSM să ia măsuri pentru a elimina tergiversarea dosarelor Fostul ministru al justiției, Ana Birchall, solicită, într-o postare pe Facebook, ministrului Justiției, Ministerului Public și CSM să ia măsuri pentru a elimina tergiversarea dosarelor în Camera Prelilminară, pe motiv că ”afectează grav actul de justiție și încrederea oamenilor în justiție”. Birchal a făcut aceste solicitări în contextul în care, în opinia fostului ministru, ” se continua marea tergiversare a dosarului doamnei Pintea, dupa 10 luni de la trimiterea in judecata”. (Detalii aiciBirchal notează că dosare precum Mineriada sau Revoluția sunt în continuare la Camera Preliminară, unde termenul de soluționare este de 60 de zile, însă după o decizie a CCR, Camera s-ar fi transformat într-un ”mini-proces” care a lungit acest termen, astfel încât sunt dosare care depășesc 4 ani de zile în această etapă procesuală. Fragment din postarea fostului ministru al justiției:- ”Dacă nu se poate respecta termenul de 60 de zile, atunci instituția Camerei Preliminare să fie eliminată din legislație! Dacă ne uităm în legislație, în conformitate cu prevederile Codului de procedură penală, „durata procedurii în camera preliminară este de cel mult 60 de zile de la data înregistrării cauzei la instanță”. Cu alte cuvinte, așa cum a fost inițial concepută, până la intervenția CCR, Camera Preliminară era considerată o etapă extrem de rapidă, un filtru de legalitate în procesul penal, cu scopul verificării legalității probelor din faza de urmărire penală. Termenul era de maxim 60 zile, timp în care părțile comunicau în scris cu instanța și se administrau doar înscrisuri. După intervenția CCR speculând deficiența de redactare a articolului din Codul de Procedură Penală, această Cameră Preliminară a devenit o piatră de moară în cadrul proceselor, transformând-o într-un mini-proces cu riscul prescrierii faptelor având în vedere că sunt dosare în Camera Preliminară cu termene care au ajuns să depășească și 4 ani de zile. Această practică trebuie stopată urgent!” Integral: https://www.g4media.ro

Image result for taieri paduri pozeEmerging Europe: Noul sistem de monitorizare a tăierilor de păduri din România anulează transparența publică  România a lansat un nou sistem de monitorizare a lemnului recoltat, un pas important în tranziția către un sector forestier complet digital. Din nefericire, noul sistem a înlăturat în mod inexplicabil orice urmă de transparență publică, afirmă un ONG ecologist. După ani de presiune publică intensă asupra guvernului român pentru a opri tăierile ilegale scăpate de sub control care afectează grav țara, un nou sistem de monitorizare, care promite o supraveghere digitală fără precedent a tuturor aspectelor lanțurilor de aprovizionare cu lemn, de la gestiune silvică la inventare, recoltare, transport și procesare, a intrat în funcțiune pe 31 ianuarie. Noul sistem digital, denumit Sumal 2.0, realizează tranziția sectorului românesc al lemnului la digital, de la un sistem de permise și administrare bazat pe hârtie de care s-a abuzat extrem de mult, cu promisiunea atrăgătoare de a descurca multe dintre ițele procedurilor administrative complicate cu care se confruntau companiile din domeniu. „Nu e o baghetă magică” Legislația românească obligă la transparență publică în privința unei mari varietăți de informații privind sectorul forestier. Înainte de activarea Sumal 2.0, guvernul publica date provenite din versiunea inițială a Sumal prin intermediul site-ului și aplicației Inspectorul Pădurii, care ofereau populației date în timp real despre permisele de recoltare și transporturile de lemn; aplicația avea mii de utilizatori zilnici. Odată cu Sumal 2.0 a venit promisiunea ca noi categorii de informații să devină transparente, între care legăturile dintre permisele de recoltare și cele de transport, limitele autorizate ale permiselor valide, traseele camioanelor urmărite prin GPS și fotografii cu fiecare camion încărcat….. Dar, conform ONG-ului Environmental Investigation Agency (EIA), care investighează și face campanie împotriva infracțiunilor și abuzurilor de mediu, în loc să publice și aceste noi seturi de date, guvernul român a încetat să mai publice orice fel de informație. Există un motiv întemeiat pentru care legislația românească obligă la transparență publică în privința informațiilor din sectorul forestier – e un instrument de combatere a corupției. În ciuda numeroaselor proteste masive ale românilor și a unei supravegheri exigente a UE, în 2020 România a fost clasată iarăși de Transparency International drept cea mai coruptă țară din UE, la egalitate cu Ungaria și Bulgaria. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for Vlad Voiculescu pozeSocietatea civilă s-a angajat la stat. De ce susținerea afișată de activiști pentru ministrul sănătății nu este un act civic, ci politic …. Există o ipocrizie perpetuată de 31 de ani, o ipocrizie conform căreia protestele, mișcările de stradă, nemulțumirile oamenilor nu trebuie amestecate cu partidele politice. De fiecare dată când se strâng mai mulți oameni într-un loc public, afișează mesaje neplăcute guvernanților și scandează lucruri mai mult sau mai puțin inspirate, politicienii sar în sus: „Este un protest confiscat politic”. Este moștenirea pe care ne-a lăsat-o FSN-ul anului 1990, acel FSN care între timp s-a răspândit în aproape toate partidele politice de azi și care spunea despre manifestația din Piața Universității că este confiscată politic de către partidele istorice. Politica, o îndeletnicire de masă Obsesia asta a protestelor apolitice ne bântuie de atunci, precum un moroi răuvoitor, incapabil să înțeleagă că politica nu este rezervată doar unor pseudo-elite, înhăitate în grupuri organizate care-și spun partide, că politica este o îndeletnicire de masă, că opinii politice poate avea absolut oricine, chiar dacă nu este înregimentat într-un partid, refuză să lipească afișe cu diverși candidați și nici nu bagă sub preș faptele idolilor, în speranța că ceilalți nu vor observa. Trăim, totuși, în țara în care guvernări succesive ajunseseră să politizeze până și pozițiile de administratori ai asociațiilor de locatari. Uneori, nici doamnele responsabile cu igiena și curățenia în instituțiile publice nu-și puteau păstra pozițiile, dacă nu dețineau carnetul de partid corect. Nu prea avem cum să evităm politica și nici politizarea, în condițiile astea. Dar putem încerca independența față de partide. Societatea civilă vs partide politice Societatea civilă, de exemplu, cea formalizată în asociații, fundații, organizații profesionale și așa mai departe, este o variantă perfect viabilă pentru oamenii care vor să se asocieze pentru promovarea unor politici specifice, cum ar fi cele de mediu, de muncă, de infrastructură etc., dar nu vor să se înregimenteze într-un partid și să ajungă, în cele din urmă, să renunțe la idealuri pentru a respecta linia partidului și a putea spera la un post călduț și bine plătit de către stat. Partidele vor încerca, desigur, să-și subjuge asociațiile societății civile, de la sindicate la asociații care se ocupă de probleme marginale ale societății. Uneori vor reuși, alteori, nu. Partidele, de asemenea, și-au înființat, își înființează și vor continua să-și înființeze propriile asociații și fundații. …. În România, de exemplu, finanțarea partidelor de către persoane, firme sau asociații străine este complet interzisă. Dar partidele românești sunt înconjurate de salbe de asociații și fundații, dintre care unele sunt recunoscute ca aparținând trup și suflet partidului. Acestea primesc finanțări externe, finanțări pe care, de cele mai multe ori, le folosesc pentru a sprijini financiar partidul, în diverse moduri: fie plătesc oameni care lucrează pentru partid, fie finanțează publicații favorabile, fie finanțează acțiuni și campanii favorabile partidului cu pricina. Obsesia din anii de glorie ai lui Ion Iliescu era ca societatea civilă să nu se amestece în politică. Ceea ce este absurd și absolut nedemocratic. Cum este însă cel puțin neelegant să prezinți anexe ale partidelor drept reprezentanți ai societății civile și, eventual, să-i chemi la consultări cu societate civilă pe unii care nu sunt, de fapt, decât membri de partid. …. Problema competențelor Mai avem, de asemenea, problema competențelor. Am asistat toți, în 2015, la spectacolul trist al audierilor în Parlament ale doamnei Cristina Guseth. A fost una dintre cele mai mari lovituri pe care a primit-o societatea civilă din România. Cu o activitate susținută în zona justiției, doamna Guseth era propunerea premierului desemnat Dacian Cioloș pentru poziția de ministru al justiției. Dar audierile din comisiile parlamentare au scos la iveală o persoană care era departe de a cunoaște lucruri de bază despre justiție. Chiar dacă în final a primit avizul comisiilor, Dacian Cioloș și-a retras nominalizarea, vădit încurcat de incompetența afișată de candidată. Freedom House România continuă să semneze frecvent apeluri, petiții și lăcrimații legate de justiție, dar din 2015 încoace, aceste semnături mai au cam 5% din forța anterioară, fiind dovedit public faptul că nu sunt însoțite și de competența necesară. Competență care lipsește și în cazul unui recent protest legat de numirile din parchete. Presa a preluat un comunicat în care ni se spune că un procuror validat de către CSM la conducerea unei secții DIICOT este „contestat de ONG-urile din justiție”. … Printre cele 11 organizații nonguvernamentale care semnează respectivul protest sunt și câteva care au legătură cu justiția, indubitabil. Dar și câteva care-ți sar în ochi, fiind diametral opuse ca preocupări domeniului. Iar exemplul cel mai clar este asociația „Sexul vs Barza”. Serios, cam care este legătura între educație sexuală și justiție, dincolo de faptul că, precum noi toți, și cei care activează în cadrul instituțiilor judiciare s-au născut la 9 luni distanță? Sigur că ONG-ul analizează legile, dar analizează și politicile publice în mai multe domenii, iar, pe acest criteriu, asociația „Sexul vs Barza” ar trebui să aibă un cuvânt greu de spus în absolut orice domeniu, oricât de specializat ar fi acesta. Credeam că prezența în Consiliul Economic și Social a președintei Asociației, prezență care-i aduce și o frumoasă indemnizație de peste 4.000 de lei lunar de la stat, se datorează priceperii în probleme de educație sexuală, natalitate, migrația berzelor, nu depășirii competențelor prin emiterea de opinii categorice în domenii care cer măcar studii de specialitate. Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for furnizor de gaze pozeSURPRIZĂ Electrica SA va prelua în februarie toți consumatorii rămași fără furnizor de… gaze  Consumatorii casnici și non-casnici rămași fără furnizor de gaze în luna februarie vor fi preluați, în calitate de Furnizor de Ultimă Instanță (FUI), de Electrica SA, care a oferit o componentă de preț de 108,52 lei, cu peste 2 lei sub cea a furnizorului de ultimă instanță pentru luna ianuarie, Premier Energy. Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a decis anul trecut ca alocarea consumatorilor rămași fără furnizor de gaze să fie făcută pe baza celui mai mic preț. ANRE a desemnat 6 FUI, în fiecare lună, toți clienții, din toată țara, rămași fără furnizor, fiind alocați FUI-ului cu cea mai mică ofertă de preț. Pentru luna februarie, surprinzător, cea mai mică ofertă a fost făcută nu de Premier Energy, FUI-ul desemnat pentru lunile noiembrie 2020 și ianuarie 2021, sau Tinmar, FUI-ul desemnat pentru luna decembrie 2021, ci de Electrica SA. Diferența dintre Electrica SA și Premier Energy a fost făcută de componenta de transport a gazelor naturale, unde Premier Energy a avansat o valoare de 9,13 lei/MWh, iar Electrica una de 6,8 lei/MWh. Celelalte companii au oferit valori mai mici ale acestei componente, însă au avut o componentă de furnizare gaze în regim de ultimă instanță de cel puțin 3 ori mai ridicată. Engie, de exemplu, a optat pentru o valoare de 30 lei/MWh, de peste 5 ori mai mare decât cea avansată de Electrica SA (care a propus 6,06 lei/MWh)…. Concluzia ar fi că, dacă la finalul celor 3 luni, consumatorul nu își găsește un nou furnizor, poate opta pentru oricare dintre cei 5 FUI desemnați, nu îi mai impune obligatoriu ANRE “FUI-ul cu costul cel mai mic”. Integral: https://www.profit.ro

Image result for Russia in Black Sea imagesCât de periculoase sunt șicanele Rusiei în Marea Neagră și ce-ar trebui să facă România  Provocările Rusiei în Marea Neagră sunt permanente, iar filmarea de zilele trecute arată odată în plus că șicanele comandate de la Kremlin ar putea să se transforme oricând, intenționat sau nu, în ceva foarte complicat, scrie jurnalista Sabina Fati într-o analiză publicată de postul de radio Deutsche Welle. De ani de zile, avioanele rusești trec razant pe lângă spațiul aerian al României sau chiar îl violează intenționat, instigându-i pe piloții americani, britanici, candieni, italieni, care patrulează, sau se apropie prea mult de navele americane. Moscova testează în acest fel nu doar răbdarea României, ci și pregătirea militarilor NATO aflați în Marea Neagra pentru exerciții sau trimiși aici pentru a veghea granița de Est a Alianței Nord Atlantice. Dacă cineva stă mai prost cu nervii și ripostează, se poate ajunge la un casus belli, adică la un pretext pentru o confruntare armată. Nici NATO și nici statele riverane nu au strategii de securizare a Mării Negre sau de apărare, în cazul unei eventuale agresiuni. La ultimele întâlniri la nivel înalt ale Alianței au fost decise doar măsuri de descurajare și de adecvare a situației din Marea Neagră, dar nimic concret pentru a opri avansul Rusiei, pentru a construi un cordon de izolare a mecanismelor militare sofisticate pe care le poate folosi Rusia. Marea Neagră este un spațiu în care, oricând, poate exploda un un nou conflict, cum a fost cel din Georgia, în 2008, în timpul căruia Rusia a bombardat portul georgian Poti, iar Turcia le-a interzis americanilor să treacă prin Strâmtori cu navele spital pentru a da o mână de ajutor. Sau cum a fost cel din Crimeea, în 2014, unde nu s-a tras niciun foc, pentru că peninsula a fost cedată fără luptă. Echilibrul strategic din Marea Neagră s-a schimbat după anexarea Crimeei, iar Rusia poate, din nou, controla aproape întrega regiune pontică. Până în 2014, spațiul ei de manevră era restrâns la o bucată scurtă de litoral, de aceea și-a instalat arme sofisticate cu ajutorul cărora să supravegheze din Novorossiisk intrarea în Marea Neagră. Rusia avea un contract serios cu Ucraina pentru menținerea unei părți din flota sa militară la Sevastopol, dar odată cu venirea la putere a unor lideri pro-occidentali, la Kiev, situația putea să-i scape de sub control. Până în 2002, când Bulgaria și România au fost invitate să adere la NATO, Federația Rusă încă mai avea speranțe că poate controla Pontul Euxin. Apoi, după 2008, când la Summitul NATO de la București s-a decis crearea unei anticamere pentru Ucraina și Georgia, Moscova a înțeles că Marea Neagră ar putea deveni o Mare NATO, așa că s-a pregătit cu un scenariu de extindere pentru această situație, scenariu pe care l-a pus în operă în martie 2014, când a luat Crimeea și a destabilizat estul Ucrainei. În același timp, Moscova și Ankara au avansat mult în amiciția lor și loialitatea Turciei față de NATO a devenit îndoielnică. Sancțiunile occidentale împotriva Rusiei nu au descurajat tendințele ei imperiale și nici măcar opozanții președintelui Vladimir Putin n-ar vrea să schimbe direcția. Alexei Navalnîi a spus încă din 2014 că nu ar fi de acord să dea înapoi Crimeea, fiindcă peninsula „aparține Rusiei”….Între timp, instigările Rusiei continuă aproape zilnic în regiunea pontică, iar în localitățile de pe coasta Crimeei au fost aduse arme sofisticate, inclusiv sisteme de rachete cu bătaie lungă, iar flota rusă de la Marea Neagră are fregate noi, purtătoare de rachete Kalibr, pe care le-a testat acum doi ani, pentru a demonstra că o astfel de rachetă parcurge în circa două minute mai mult de 250 de kilometri înainte de a-şi atinge ţinta. Kalibr poate străpunge scuturile de apărare antirachetă, iar în Crimeea se află peste 100 de astfel de arme sofisticate….. Nu e clar, însă, de ce oficialii români nu încearcă să-i convingă pe liderii Alianței că e nevoie de o strategie de securizare a Mării Negre, semnată de liderii statelor NATO, cu obiective, termene și angajamente. Generalul american, Phillip Breedlove, fost comandant suprem al forțelor NATO în Europa, a vorbit de mai multe ori despre pericolul unui război în Marea Neagră, explicând că Rusia are aici capacități militare mai puternice decât cele ale Alianței. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for Adrian Papahagi pozeAdrian Papahagi e hotărît să dea burta jos, că deja nu-şi mai vede erudiţia   Adrian Papahagi se laudă zinic cu erudiția lui, dar puțină lume știe prin ce dramă trece: din cauza burții, el nu și-a mai văzut-o de ani de zile. Bietul de el are nevoie de-o oglindă ca să-și mai vadă erudiția, dar știe și el că nu e același lucru. Degeaba a încercat prietenul său Mihai Neamțu să-i explice că el îi vede erudiția fără probleme și că nu e nevoie să schimbe nimic la el, Adrian Papahagi este de neclintit: vrea să scape de burtă, ca să-și vadă erudiția cu proprii ochi, fără mijlocirea vreunei oglinzi. „Pentru informarea ta, muiere rea și proastă, nu există om cu voință mai mare decât mine“, i-a replicat Papahagi lui Neamțu. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 5 februarie.”Scrisoare deschisă către Turcan şi Cîţu. “Voi puteţi trăi cu 1.000 de lei pe lună? Cât ne mai batem joc de pensionari?!””

Image result for ghiocei pozeBuna dimineata intr-o zi de vineri, 5 februarie! Ziua de vineri aduce o vreme închisă și schimbătoare în majoritatea regiunilor țării. ANM) anunță că în special în partea de nord a țării cerul va fi acoperit de nori și vor mai apărea precipitații sub formă de ploaie. În zonele montane înalte sunt anunțate precipitații sub formă de lapoviță și ninsoare în cursul zilei de vineri. Vântul va continua să aibă intensificări și în cursul zilei de vineri. Ziua de vineri aduce vreme schimbătoare în  Capitala. Meteorologii anunță că înnorările vor fi temporare, dar că există șanse să zărim și soarele. Dimineața și seara se va semnala ceață, aceasta fiind asocitată trecător cu burnița. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 11 grade. Minima va ajunge la 1 grad, iar cerul va fi parțial noros.

Image result for europe mapNicio fabrică de vaccinuri împotriva COVID în Europa de Est. Dragoş Damian, CEO al Terapia: Dacă Institutul Cantacuzino era modernizat, unul dintre producătorii de vaccin Covid putea externaliza producţia în România ….. Harta ţărilor în care se produc cele trei tipuri de vaccinuri aprobate la nivelul Uniunii Europene – Pfizer, Moderna şi Astrazeneca arată două părţi ale continentului la extreme, pentru că în Europa de Est nu este nicio fabrică deţinută sau preluată de cei trei giganţi, arată o analiză de pe site-ul publicaţiei Bloomberg. Astfel, Astrazeneca produce vaccinul în opt fabrici în UK, Spania, Italia, Belgia şi Germania, Pfizer are şapte situri de unde ies dozele de vaccin, în Belgia, Germania şi Austria, iar Moderna fabrică vaccin în Franţa şi Elveţia. „Dacă Cantacuzino rămânea deschis şi continua să se modernizeze, era o şansă foarte bună ca unul dintre producătorii de vaccin COVID, poate nu cei doi cu ARN, dar cel cu condiţii mai normale, să poată externaliza în România la Cantacuzino. Noi închizând institutul, din păcate doar putem să ţinem vaccinul de import în frigider, pentru că asta e ceea ce face. Este o mare pierdere pentru România. Tot vestul Europei care e industrializat farma merge foarte bine”, a spus pentru ZF Dragoş Damian. Integral: https://www.zf.ro

Aproape 24.000 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore. Numărul total al celor imunizați a trecut de 620.000Vaccinare|Dacian Cioloș la RFI: Unii au aere de privilegiați, s-au obișnuit să se bage în față …. ”Dincolo de aceste constrângeri care sunt impuse de limitările livrărilor sau de întârzieri, întreruperi ale livrărilor, vreau să spun că avem asigurări că în perioada următoare, chiar în săptămânile următoare, livrările vor crește, pentru că va intra și Astra Zeneca, a treia companie care are un vaccin validat, deci ne așteptăm ca aceste sincope să fie rezolvate, mai ales că s-au rezolvat și anumite probleme tehnice la companiile care au întrerupt livrări (…). Dincolo de asta, mi se pare foarte important ca acel sistem, acea platformă de înregistrare a cetățenilor pentru vaccinare să fie transparentă, să funcționeze și în mod clar, asta am mai spus-o de mai multe ori și în coaliție și colegilor din Guvern, trebuie privilegiate persoanele care chiar au nevoie”. Copreședintele USR PLUS spune că nu vrea să se vaccineze înaintea altora care chiar au nevoie acum: ”Haideți, povestea cu esențialii… sigur, esențiali sunt medicii, sunt profesorii, dar parlamentari, politicieni, tot felul de funcționari care s-au învățat cu privilegiile, pentru că lucrează la stat, cred că trebuie găsite mijloace pentru a face această diferență între cei care cu adevărat au nevoie și cei care se numesc ei esențiali. Uitați, eu sunt în situația în care mama mea e planificată abia la începutul lui martie, deci evident, eu nu pot să-mi permit, are peste 70 de ani, are mai multe probleme de sănătate, eu unul nu pot să-mi permit să mă duc să spun că sunt esențial, sunt mai esențial decât mama, care e în situația în care e”. Întrebat dacă asta înseamnă că încă nu s-a vaccinat, Dacian Cioloș a răspuns: ”Nu, nu m-am vaccinat și am și spus că n-o să mă înghesui, până când nu văd că lucrurile funcționează în direcția bună, în direcția normală. Obiectivul la nivel european și președinta Comisiei Europene s-a angajat să asigure vaccinurile prin contractele care au fost negociate, în așa fel încât până la sfârșitul verii să avem 70% din populația Europei potențial vaccinată, evident, e vorba de cei care doresc să se vaccineze, pentru că ăsta este un alt element important (…), dar pentru cei care doresc să se vaccineze și văd că sunt din ce în ce mai mulți, să aibă posibilitatea asta (…). Deci cred că e important și în România să facem cu adevărat o ierarhie, care să țină cont de realitățile din teren și nu de aerele astea de privilegiați pe care le pot avea unii care lucrează la stat sau care s-au obișnuit cu sistemul acesta de pile și relații prin care se bagă în față”. Integral: https://www.rfi.ro

Image result for Council of Europe imagesConsiliul Europei: vaccinarea nu este obligatorie  Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei a cerut statelor europene, sâmbătă, să anunţe cetăţenii că vaccinarea împotriva Covid-19 nu este obligatorie. Rezoluţia 2361 (2021) adoptată pe data de 27 ianuarie 2021 poartă numele “Vaccinuri Covid-19: aspecte etice, legale şi practice”. Ea cuprinde mai multe solicitări către statele membre. Printre ele, notăm pe cele de la pct. 7.3: 7.3.1 să se asigure că cetățenii sunt informați că vaccinarea NU este obligatorie și că nimeni nu este presat politic, social sau altfel să se vaccineze, dacă nu dorește să facă acest lucru ei înșiși; 7.3.2 să se asigure că nimeni nu este discriminat pentru că nu s-a vaccinat din cauza unor posibile riscuri pentru sănătate sau pentru că nu dorește să fie vaccinat; 7.3.3 să ia măsuri eficiente timpurii pentru a contracara neinformarea, dezinformarea și ezitarea cu privire la vaccinurile Covid-19; 7.3.4 să distribuie informații transparente despre siguranța și posibilele efecte secundare ale vaccinurilor, lucrând cu și reglementând platformele de socializare pentru a preveni răspândirea dezinformării; 7.3.5 să comunice în mod transparent conținutul contractelor cu producătorii de vaccinuri și să le pună la dispoziția publicului pentru examinare parlamentară și publică. Integral: https://vedemjust.ro

Testare RT-PCR Varianta britanică a coronavirusului a dezvoltat o nouă mutaţie, asemănătoare celor din Africa de Sud și Brazilia Varianta britanică a coronavirusului SARS-CoV-2 a dezvoltat într-un număr redus de cazuri o nouă mutaţie, despre care cercetătorii afirmă că este asemănătoare variantelor detectate în Africa de Sud şi Brazilia şi ar putea diminua eficacitatea vaccinurilor create, relatează Reuters, preluată de Agerpres…. Mutaţia E484K, survenită în proteina Spike a virusului, reprezintă aceeaşi schimbare care a fost observată la variantele braziliană şi sud-africană ale coronavirusului SARS-CoV-2. Mai multe studii de laborator au relevat că vaccinurile dezvoltate până în prezent şi terapia cu anticorpi sunt mai puţin eficiente în cazul variantei sud-africane. În schimb, analizele preliminare arată că aceste vaccinuri îşi menţin eficacitatea în cazul variantei britanice a coronavirusului, cea fără mutaţia E484K descoperită acum. Aceasta din urmă ”a apărut spontan” în varianta britanică a coronavirusului şi este ”mutaţia cea mai îngrijorătoare”, afirmă Calum Semple, membru al unui grup care consiliază guvernul britanic. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for cristi danilet pozeParlamentul pregătește legalizarea etnobotanicelor. „Heroina e mic copil” …. Legea care modifică reglementările privind drogurile și etnobotanicele trebuia să primească votul final, însă a fost retrimisă către Comisia de Sănătatea din Senat. Comisia are rolul de a reexamina pentru „modificarea şi completarea Legii nr.143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, precum şi a Legii nr.194/2011 privind combaterea operaţiunilor cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, altele decât cele prevăzute de acte”. ….Judecătorul Cristi Danileț se teme că etnobotanicele ar putea deveni legale, deci toată lumea ar putea să le consume fără probleme. „Simpla deţinere a acestor substanţe trebuie încriminată pentru că aceste legale sunt foarte periculoase pentru sănătate. Mai grav este că sunt şi foarte ieftine, preţul unui pliculeţ cu 1 gram este de 25 de lei, la jumătate faţă de cannabis. Astfel, ajung la îndemâna oricui, mai ales că pe internet sunt anunţuri de vânzare cu duimul. În plus, conform specialiştilor cu care am discutat, produc dependenţă aproape instantaneu. Cei care le fabrică folosesc diverse substanţe amestecate: mătrăgună, acetonă, detergent de geamuri, otravă de şoareci. Efectele sunt ameţeli, vărsături, halucinaţii, liniştire, amorţirea membrelor şi paralizie temporară”, a explicat judecătorul pentru „Adevărul”. Ani de-a rândul, DIICOT a prins şi tribunalele au condamnat nu doar vânzatorii, ci şi cumpărătorii de etnobotanice. Numai că, la un moment dat, a apărut decizia nr. 10/2018 a ICCJ care a declarat că textul de lege nu e clar şi, din acel moment, deţinerea de etnobotanice nu a mai fost considerată infracţiune. Pur şi simplu, celor care fumează aceste substanţe pe stradă nu ai ce le face. Aţi văzut pe net filmuleţe cu tineri înţepeniţi de efectul zombi pe stradă sau în parcuri. (…) În anul 2019, un grup de parlamentari au vrut să îndrepte situaţia. A fost promovat un proiect de lege prin care cresc pedepsele pentru trafic de droguri, pentru trafic de etnobotanice. În plus, s-au introdus pedepse pentru deţinere de etnobotanice. Legea aprobată a fost criticată de mulţi care nu ştiau ce scrie în ea, ba chiar s-au temut că vor creşte pedepsele pentru deţinerea de cannabis. Am salutat noua lege, care prevedea pedepse mai mari pentru faptele cele mai grave, nu şi pentru deţinerea de droguri pentru consum propriu. Cu privire la etnobotanice, s-a prevăzut atunci că este infracţiune deţinerea lor în vederea consumului propriu. Doar că acum, la reexaminare, constat că se renunţă la această infracţiune. Practic, se va permite cumpărarea şi consumul etnobotanicelor, lucru foarte periculos. Vreau să relatez un caz soluţionat de mine… Patru indivizi mergeau cu maşina. Au început să fumeze o ţigară cu legal». La un moment dat, şoferul a înţepenit cu mâinile pe volan, de la ceea ce inhala. S-au izbit toţi într-un zid. Acum, întreb pe cei care vor să voteze această lege: cum ar fi dacă ei sau rudele lor s-ar nimeri pe direcţia spre care se îndreaptă o maşină cu astfel de indivizi?”, a adăugat judecătorul. Integral: https://www.fanatik.ro

Image result for mitingul din 10 August pozeTribunalul București a pasat la Curtea de Apel plângerea unui protestatar rănit la mitingul din 10 August, care a cerut redeschiderea anchetei şi cu privire la Carmen Dan şi Liviu Dragnea, nu doar pentru şefii Jandarmeriei  Tribunalul București a declinat, miercuri, Curții de Apel plângerea unui protestatar rănit și gazat în timpul mitingului din 10 August 2018, prin care cerea redeschiderea anchetei cu privire la decidenții politici, Carmen Dan și Liviu Dragnea, nu doar împotriva șefilor Jandarmeriei, cum a decis DIICOT. „Până la comunicarea motivării soluției dată de Tribunalul București, mă abțin să comentez această soluție, însă vreau să subliniez că nu aș fi fost în situația de a comenta pe marginea plimbării între instanțe (și/sau parchete) a unui dosar pe care o parte din clasa politică îl vrea amânat la nesfârșit, dacă procurorul de caz sau procurorul șef DIICOT și-ar fi îndeplinit sarcinile cum ar fi trebuit așa încât să se facă o anchetă corectă care să-i vizeze pe toți cei responsabili de reprimarea violentă a protestelor din 10 august 2018”, precizează avozata Lucia Crăciuneanu. Ioan Crăciuneanu şi sora lui, avocata Lucia Crăciuneanu, au formulat contestaţie la Tribunalul Bucureşti împotriva deciziei DIICOT de clasare a dosarului 10 August, dar şi împotriva deciziei fostei şefe a DIICOT, Giorgiana Hosu, de a cere redeschiderea anchetei doar cu privire la foştii şefi ai Jandarmeriei….. De altfel, faptul că unii dintre protestatari au făcut plângere penală împotriva lui Dragnea şi Carmen Dan a fost motivul pentru care dosarul a fost preluat de Secția Parchetelor Militare (SPM) din cadrul Parchetului General de la Parchetul Tribunalului Militar Bucureşti, SPM fiind competentă să ancheteze miniștri. Fraţii Crăciuneanu solicită redeschiderea anchetei faţă de foştii sefi ai Jandarmeriei, Sebastian Cucoş, Cătălin Sindile şi Laurenţiu Cazan, dar şi faţă de colonelul Cătălin Paraschiv, poreclit “Fantoma în alb”, şi anchetarea acestora, inclusiv, pentru constituirea unui grup infracțional organizat. Protestatarul cere însă redeschiderea anchetei şi cu privire la decidenţii politici precum Speranța Cliseru, fost prefect al Capitalei, Carmen Dan, fost ministru de Interne şi Liviu Dragnea, fost lider al PSD, care ar fi „dispus și coordonat, direct sau indirect, din punct de vedere operativ, intervenția forțelor de ordine împotriva participanților la protestul din data de 10.08.2018 desfășurat în Piața Victoriei, București, precum și de celelalte persoane care i-au ajutat să săvârșească astfel de fapte”. Integral: https://www.g4media.ro

Presedintele CSM, in proiectul de management: Procedura apararii independentei este departe de a fi eficienta. Anul care urmeaza trebuie sa fie un an al reconstructieiForumul Judecătorilor și Asociația Inițiativa pentru Justiție acuză CSM că a refuzat să emită un aviz cu privire la desființarea Secției speciale: Cu totul nejustificat, refuză să-și îndeplinească atribuțiile și nesocotește voința majorității magistraților  …. „Cu totul nejustificat, Consiliul Superior al Magistraturii refuză să-și îndeplinească atribuțiile cu privire la avizarea unui proiect de lege care pune în aplicare rapoartele și avizele tuturor organismelor internaționale relevante privind necesitatea desființării necondiționate a Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție. Totodată, prin acest refuz, în mod regretabil, Consiliul Superior al Magistraturii nesocotește voința majorității magistraților, din moment ce 4000 de judecători și procurori au semnat un memoriu, prin care s-au opus înființării acestei structuri, iar aproximativ 80% dintre magistrați, în ianuarie 2020, și-au exprimat opțiunea privind desființarea SIIJ”, precizează un comunicat de presă difuzat de cele două asociații ale magistraților. Forumul Judecătorilor din România și Asociația Inițiativa pentru Justiție amintesc că, potrivit legii, plenul CSM avizează proiectele de acte normative care privesc activitatea autorității judecătorești și că, dacă nu se prevede un termen pentru emiterea avizelor, acestea se dau în 30 de zile de la sesizare. „În consecință, Asociația Forumul Judecătorilor din România și Asociația Inițiativa pentru Justiție constată că refuzul Consiliului Superior al Magistraturii de a emite, în termenul prevăzut de Legea nr.317/2004, un aviz cu privire la proiectul de lege vizând desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, este unul nejustificat. În aceste condiții, proiectul de lege poate fi trimis de puterea executivă în Parlament, fără a mai aștepta sine die un semn din partea garantului constituțional al independenței justiției, care omite, astfel, a-și îndeplini atribuțiile legale”, mai precizează comunicatul de presă. Cele două asociații ale magistraților fac referire și la rapoartele MCV din ultimii ani, în care Consiliul Superior al Magistraturii a fost criticat constant, remarcându-se inclusiv faptul că ”modul de funcționare a CSM suscită îngrijorare cu privire la independența sa instituțională și la autoritatea sa”. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for batrani imaginiScrisoare deschisă către Turcan şi Cîţu. “Voi puteţi trăi cu 1.000 de lei pe lună? Cât ne mai batem joc de pensionari?!”  Ministrul Muncii, Raluca Turcan, și premierul Florin Cîțu sunt ultimii pioni de pe o tablă ce a cuprins, în 31 de ani de la Revoluție, atâția „regi”, „regine” și „nebuni” care n-au putut rezolva una din cele mai mari nedreptăți din istoria acestui popor blestemat. Politicieni de plastic, miniștri, prim-miniștri – promisiuni deșarte și vorbe goale. Ipocrizie sau ignoranță? Mai contează? Toți cei care au avut puterea n-au reparat o eroare impardonabilă – ne batem joc de cei care ne-au crescut. Clasa politică i-a uitat, societatea nu-i mai observă, iar cei dragi se scuză că n-au timp să dea un telefon. Fugim în gol după nimic, alergăm după himere, cu ochii în telefon și măștile pe față (de data asta la propriu) și uităm cu zilele de cei bătrâni. Dar ei sunt acolo și își văd de viața lor, așa cum le-a fost dată. Și totuși, dragi parlamentari, cât ne mai batem joc de ei?…. Știm, sunt combinații…și alea nu se pun. Dar nu vreți să faceți câteva combinații și pentru 2 milioane de pensionari care trăiesc cu cel mult 1.000 de lei? Chiar nu vă e rușine? Leafa merge, timpul trece….și bătrânii mor Bunica mea are o pensie de nimic (cel mai probabil și a voastră e în aceeași situație). Nu știu cum sunteți voi, dar mie mi se face rușine uneori când mă trezesc că fac cheltuieli inutile sau când am mofturi în supermarket. Imediat, mă lovește un sentiment de vină și mă gândesc….oare cum trăiește bunica mea cu 1.200 de lei pe lună? Da….e printre bătrânii „norocoși” care trec de pragul de 1.000 de lei. Integral: https://www.fanatik.ro

Image result for raluca turcan pozeCum au ajuns copiii pe lista „asistaților social”, doar ca numărul „leneșilor” să fie umflat pentru Raluca Turcan   Încurajată de discursurile anti „asistați social” ale ministrului muncii, Raluca Turcan, agenția care face plata ajutoarelor de stat și-a schimbat numărătoarea beneficiarilor, astfel încât să iasă ceva mai mulți când Raluca Turcan trage linie și prezintă datele celor care sărăcesc bugetul României. Urmează o explicație tehnică, bazată pe datele furnizate ziarului chiar de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS). Instituția ANPIS, subordonată Ministerului Muncii condus de Raluca Turcan, se ocupă de plata beneficiilor sociale. Lunar publică rapoarte cu plățile sale, inclusiv cu cele pentru ajutor social (venit minim garantat – VMG). În toate aceste rapoarte, ce pot fi găsite pe site-ul instituției, ultimul în decembrie 2020, agenția folosește expresia „beneficiari plătiți”. Într-o notă de subsol, explică că beneficiarii includ persoane singure și familii. În funcție de câți membri sunt, diferă sumele plătite. Pentru o persoană, ajutorul social e 142 lei. Pentru o familie cu doi membri, ajutorul social e 255 lei. Lună de lună, agenția a folosit aceeași formulare, numărându-i ca beneficiari pe cei care primeau un ajutor social pe numele lor, indiferent dacă beneficiarii erau persoane singure sau familii. … Recent, instituția a operat o schimbare subtilă, dar extrem de relevantă în discursul său. Într-un răspuns oferit Libertatea pe 28 ianuarie, ANPIS precizează că în decembrie 2020 erau 176.674 de dosare VMG și 413.615 de beneficiari. (Nu am solicitat numărul de dosare/ numărul de beneficiari, ci alte date, dar instituția le-a oferit și pe acestea, incluzând acea distincție între dosare și beneficiari.) Altfel spus, când se referă la beneficiari, ANPIS numără acum toți membrii dintr-o familie, inclusiv copiii…. Pe 26 ianuarie, ministrul muncii Turcan a spus într-o postare de pe Facebook că în România sunt 170.000 de titulari de venit minim garantat, dar numărul total al „beneficiarilor reali” este de peste 413.000, dintre care: 120.000 sunt persoane apte de muncă; 32.000 au vârsta peste 65 de ani și 156.000 sunt copii, iar dintre aceștia, 55.000 au vârsta sub 7 ani. Aproape 40% dintre „beneficiarii reali” de ajutor social sunt, așadar, copii. La două zile distanță, ANPIS preia același discurs, numărând și copiii printre beneficiari, nu doar persoanele titulare, așa cum a făcut-o ani de zile. … Numărând toți membrii din familie la „beneficiarii reali” de ajutor social, obții o cifră mai mare: 400.000. În felul acesta, pare că sunt mai mulți „asistați”, deci mai mulți „leneși” care nu vor să muncească. Se ignoră însă că aproape 40% sunt copii. Fără să fim conștienți, ajungem să acuzăm copiii de „nemuncă”. Din cei 413.000 „beneficiari reali”, doar 119.443 erau apți de muncă în decembrie 2020. Integral: https://www.libertatea.ro

Image result for Christina Verchere / Petrom imagesȘefa OMV Petrom anunță că 2021 este un an critic pentru gazele naturale din Marea Neagră și așteaptă modificarea Legii offshore pentru a începe proiectul Declarațiile Christinei Verchere: Anul 2021 este un an critic pentru gazele naturale din Marea Neagră şi timpul joacă un rol esenţial în dezvoltarea acestor proiecte. Potrivit declaraţiilor publice, există intenţia ca Legea offshore să fie modificată printr-un proces parlamentar, care este aşteptat să aibă loc în prima sesiune parlamentară a acestui an. România deţine resurse de gaze descoperite şi evaluate în Marea Neagră şi acestea sunt practic gata să fie exploatate. Aceste resurse sunt esenţiale pentru aprovizionarea cu energie – dacă proiectele de gaze din Marea Neagră nu se concretizează, se estimează ca importurile de gaze să ajungă la 40% în 2030. Gazele naturale din Marea Neagră ar putea fi o sursă de dezvoltare economică şi un sprijin valoros în tranziţia energetică. Deblocarea resurselor de gaze naturale din Marea Neagră ar face România mai puternică şi ar crea premisele pentru ca aceasta să devină cel mai mare producător de gaze din UE. Guvernul român a subliniat în planul său naţional de energie şi climă că deblocarea resurselor de gaze din Marea Neagră este esenţială pentru securitatea energetică a ţării. Credem că electro-mobilitatea ar putea fi o soluţie, însă numai pentru vehiculele uşoare. Când ne uităm la segmentul mediu şi greu, precum şi la transportul mediu şi lung, electro-mobilitatea se confruntă cu mai multe provocări. Pentru acest segment, credem că o soluţie de tranziţie pentru un transport mai curat este mobilitatea pe bază de gaze. Camioanele care funcţionează pe soluţii ce au la bază gazele naturale, fie că vorbim despre GNC sau GNL, emit cu până la 15% mai puţine emisii de CO2, cu 70% mai puţin oxid de azot şi practic deloc particule grele, adică o reducere de 99%. Integral: https://www.g4media.ro

Image result for Comisia Europeană pozeObservații de la Comisia Europeană: România nu a transmis un Plan Naţional de Redresare și Reziliență, ci liste de proiecte …. Comisia semnalează absenţa formulării unor reforme foarte clare „Am primit observaţii de la Comisia Europeană asupra unor componente ale PNRR. Totodată am constatat că deşi în decembrie se afirma că nu au fost formulate observaţii asupra Planului, realitatea este că România nu a transmis de fapt un Plan ci doar nişte bucăţi. Un prim aspect pe care-l semnalează Comisia este absenţa formulării unor reforme foarte clare şi totodată faptul că acele părţi ce au fost transmise nu respectă cerinţele Regulamentului”, a subliniat oficialul MIPE. Acesta a mai spus că propunerile sunt formulate în sensul unei liste de proiecte şi nu angajamente de reforme, cum ar trebui. Consultările pentru actualizarea PNRR au continuat miercuri, la sediul MIPE, prin dezbaterea propunerilor privind domeniile Sănătate şi Educaţie. Au participat reprezentanţii ministerelor de linie şi ai altor entităţi relevante în aceste domenii. În cadrul dezbaterii privind Sănătatea, reprezentanţii ministerului de linie au propus ca finanţările din PNRR să fie utilizate pentru îmbunătăţirea accesului la serviciile de sănătate în mediul rural şi în micile localităţi urbane, creşterea siguranţei pacientului şi prevenirea bolilor cardiovasculare care contribuie la creşterea mortalităţii. România va avea la dispoziţie 30,4 miliarde de euro În cadrul celei de-a doua reuniuni au fost discutate propuneri pentru finanţarea Educaţiei. Reprezentanţii Ministerului Educaţiei au subliniat că nu au fost consultaţi pe marginea documentului transmis în decembrie Comisiei Europene. Totodată, au afirmat faptul că, având în vedere observaţiile Comisiei, în ceea ce priveşte domeniul educaţiei, sunt obligaţi „să o ia de la zero”. Reprezentanţii MIPE au explicat că prin PNRR va putea fi sprijinită dezvoltarea infrastructurii, asigurarea accesului egal la o educaţie de calitate, precum şi dezvoltarea programelor de tip „Şcoală după şcoală”. MIPE a început în această săptămână consultările pentru actualizarea PNRR iar joi este prevăzută cea de-a patru zi de consultări, fiind vizate domeniile Mediu de afaceri, ecosisteme antreprenoriale, respectiv Cercetare, inovare, digitalizare. Integral: https://www.digi24.ro

Image result for Gropile de gunoi din București  pozeAnaliză: România, țara care importă deșeuri fără să aibă gropi de gunoi  Cea mai mare problemă de mediu a României o reprezinta, în opinia experților europeni, pericolul gropilor de gunoi supraaglomerate și, implicit, lipsa unor platforme de deșeuri moderne. În București, situația e critică. Pe 19 ianuarie s-a consemnat ultima poluare majoră a aerului din Capitală. Platforma pentru măsurarea calității aerului Aerlive.ro a înregistrat un nivel foarte ridicat al poluării în mai multe zone din Capitală. Gradul de poluare a fost mai mare pentru PM2,5 (particule în suspensie cu diametrul mai mic de 2,5 microni – de la arderi, de exemplu) şi PM10 (particule în suspensie cu diametrul mai mic de 10 microni – de la praf sau polen). Pe parcursul anului 2020 s-au înregistrat mai multe astfel de incidente, iar cel mai important a fost la începutul lunii martie. Atunci, s-au raportat depășiri de 754% peste limita maxim admisă pentru PM2,5 – adică de 189 de micrograme pe metrul cub – față de limita de 25 µg/m³ admisă de Organizația Mondială a Sănătății. La PM10, senzorii înregistrau depășiri de 476% peste limita maxim admisă – respectiv 238 de micrograme pe metrul cub – față de limita de 50 µg/m³. Arderile de gunoi De la Garda de Mediu București ni s-a transmis că motivele pentru care se înregistrează astfel de depășiri sunt traficul rutier, activitatea termocentralelor pe timp de iarnă, dar mai ales arderile de deșeuri. ”Pe lângă depozitele ilegale de gunoi, o problema la fel de importantă este că nu prea mai e loc unde să duci gunoiul din București. Gropile de gunoi funcționează la limită, sunt pline, au autorizațiile de mediu aprobate temporar sau nu mai au autorizații de mediu”, a explicat pentru Europa Liberă un comisar de la Garda de Mediu. Poluarea cauzată de gropile de gunoi din București sau din jurul Capitalei este obiectul unei monitorizări pe mediu declanșată de instituțiile europene care poate duce la procedura de infrigement împotriva României. Procedură care duce apoi la limitarea accesului la fondurile europene. Pe 30 aprilie 2020, Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) a condamnat România pentru că nu a luat măsuri pentru a combate poluarea din București. Mai mult, în toamna anului trecut, Comisia a solicitat ”României să închidă, să etanșeze și să restaureze din punct de vedere ecologic 15 depozite ilegale de deșeuri care au beneficiat de o perioadă de tranziție în conformitate cu Tratatul de aderare a României. Deșeurile trebuie tratate fără a crea riscuri pentru apă, aer, sol, plante sau animale, fără a cauza neplăceri din cauza zgomotului sau a mirosurilor și fără a afecta în mod negativ peisajul sau zonele de interes special”, se precizează într-un comunicat al orginizației. Oficialii europeni mai amintesc că: ”În România, 101 depozite de deșeuri neconforme, care au beneficiat de o perioadă de tranziție, ar fi trebuit să fie închise până în iulie 2019. Conform informațiilor primite din partea României, 86 de depozite de deșeuri sunt în prezent închise și reabilitate. Calendarul pentru închiderea și reabilitarea celor 15 depozite de deșeuri rămase este incert, lucrările de închidere a majorității acestor depozite de deșeuri nefiind încă demarate”. Gropile de gunoi din București  Reprezentanți ai Ministerului Mediului și ai Gărzii de Mediu au precizat la Europa Liberă că gropile de gunoi care deservesc Bucureștiul sunt pe lista amintită de reprezentanții instituțiilor Uniunii Europene. ”Principala problemă este că gropile de gunoi sunt aproape pline. Cea secundară este că în acest moment nu se construiește nicio platformă de acest gen”, a explicat un comisar de la Garda de Mediu București-Ilfov…. Nu sunt gropi, dar importăm deșeuri Europa Liberă relată încă de anul trecut că în ultimii ani, România a început sa importe deșeuri. Tot mai multe firme aduc în țară, sub pretextul importului de produse second hand, resturi de echipamente electronice, plastic, deșeuri medicale, substanțe toxice. Ele sfârșesc în a fi îngropate pe câmpuri sau arse pur și simplu.  Spre exemplu, pe 20 februarie 2020 au fost depistate în Portul Constanţa Sud – Agigea 16 containere descărcate de pe o navă sosită din direcţia Marea Britanie, care, la controlul fizic, s-a constatat că sunt deşeuri, în pofida faptului că în documente figurau ca obiecte de uz casnic second-hand. În continuarea cercetărilor, pe 2 martie 2020, au fost depistate alte 7 containere, cu un conţinut similar, ce se aflau un terminalul de containere Chitila. Un alt caz este cel al unui cetățean german care în 2018 și 2019 a importat pe numele firmei pe care o avea în România 204 tone de deșeuri, constând în ambalaje și alte materiale plastice. Gunoiul a fost depozitat pe raza județului Ilfov, iar documentele au fost modificate astfel încât să apară ca fiind provenite din România. În august 2020, Dambeck Markus a fost trimis în judecată la Judecătoria Medgidia. Integral: https://romania.europalibera.org

Image result for Zanzibar imagesPrevizibil. Sunt mai mulți români în Zanzibar decât în Spania  Situație delicată în Zanzibar, unde puhoaiele de români destabilizează societatea locală. Un recensământ arată că deja românii depășesc de 3 ori ca număr localnicii și deja diaspora de Zanzibar e mai mare decât cea din Spania sau Italia, țări considerate în trecut destinații tradiționale ale românilor care pleacă din țară. Românii o rup binișor pe swahili, au propriile magazine și cursele low cost deja încep să se orienteze serios spre această destinație, deși nu au avioane capabile să zboare până acolo și sunt nevoite să facă escală în Somalia ca să bage kerosen, situație în care sunt de multe ori atacate cu pietre și sulițe de localnicii flămânzi. Când sosesc românii pe aeroport, ei se mândresc că au papornițe mult mai colorate decât africanii. Manelele românești sunt foarte apreciate, mai ales de bătrânii din Zanzibar, care spun că de mult n-au mai auzit ritmuri atât de apropiate de cele pe care dansau ei la discotecă în urmă cu 50 de ani. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 4 februarie.”România va pierde 6,6 milioane de locuitori până în 2100 “

Poiana cu 10 hectare de ghiocei. IMAGINI SUPERBE cu unul dintre cele mai frumoase locuri din RomâniaBuna dimineata intr-o zi de joi, 4 februarie! Vremea va fi deosebit de caldă în toată țara. Temperaturile maxime vor fi cuprinse în general între 8 și 16 grade, iar cele minime se vor situa între -2 și 6 grade. În regiunile vestice, nordice, nord-estice și centrale, mai ales în cursul zilei vor fi înnorări, local și temporar va ploua, iar în zona montană înaltă aferentă vor fi precipitații îndeosebi sub formă de lapoviță și ninsoare. În restul teritoriului cerul va fi variabil și doar în primele ore ale intervalului, pe spații mici se va semnala ceață. Vântul va avea intensificări temporare la munte, cu rafale ce vor depăși 90…100 km/h la altitudini de peste 1700 m, unde va viscoli și spulbera zăpada, ziua în nord-vestul și centrul țării, iar noaptea în nord-est cu viteze în general de 60…65 km/h, iar în restul zonelor va sufla în general moderat. În București, vremea va deveni deosebit de caldă. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla moderat, cu ușoare intensificări (rafale în jurul a 45 km/h) în a doua parte a zilei. Temperatura maximă se va situa în jurul a 14 grade, iar cea minimă va fi de 2…4 grade.

Alte 2.752 de cazuri de infectare și 87 de decese de COVID în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților de la ATI a depășit iarăși pragul de 1.000Octavian Jurma: Pandemia omoară în mult mai multe moduri decât o face virusul … Strategia noastră, dacă se poate numi așa, este de a lăsa epidemia să evolueze relativ liber după modelul suedez și de a mări capacitatea spitalelor pentru a face față la eventuale faze de creștere exponențială sau valuri, cum li se spune popular. Problema cu o astfel de abordare este că mărește presiunea pe spitale fără a reduce rata de infectare la sursă. Spre deosebire de situația din toamna anului trecut, când aproape toți pacienții dependenți de oxigen erau internați la ATI, acum 90% din cei internați în spitale sunt dependenți de oxigen. Practic, am transformat saloane care nu au fost gândite pentru terapia cu oxigen în secții de terapie intensivă (ATI). Astfel, aparent avem doar 1.000 de oameni internați la ATI, însă avem probabil peste 6.000 de oameni dependenți de oxigen în spitale, în secții improvizate de ATI. Singurul lucru pe care îl putem face relativ rapid este să scădem presiunea de pe sistemul sanitar existent. Nu vom putea construi sau renova rapid secții noi de terapie intensivă și terapie cu oxigen la standarde de siguranță moderne. Putem, în schimb, să adoptăm măsuri drastice de limitare a numărului de infecții la sursă, care în două-trei săptămâni să producă o scădere reală și rapidă a numărului de cazuri noi. Pare o strategie extremă, dar nu este, am folosit-o cu succes în primul val în România, iar rezultatul este că în acea perioadă am avut un exces de vieți, nu unul de decese, ca în al doilea val…. Anunțul ministrului sănătății că va schimba modalitatea de raportare a incidenței la mia de locuitori prin reintroducerea focarelor în calcul este o decizie corectă? Care vor fi consecințele ei? Pentru unele județe, consecințele vor fi zero. Ne uităm în Maramureș sau în Bihor, unde diferența între incidența calculată oficial pe baza variabilelor acestora ascunse și incidența reală este de sub 1-2%, în medie. Timișul este în continuare în scenariul roșu tocmai pentru că nu a extras masiv cazurile din calculul indicatorului. Pe de altă parte, avem Iașiul, unde 61% din cazuri au fost scăzute ca fiind din focar, iar incidența oficială este în verde, de 0,63, în vreme ce incidența calculată, incluzând focarele, este de 1,62. București, de asemenea, este unul dintre orașele în care s-au extras 32% din cazuri ca fiind din focare și care raportează astăzi o incidență de 2,07 la mie pe data de 27 ianuarie, când, de fapt, incidența reală, calculată cu aceste cazuri în focare, este de 3,04. Sunt doar câteva exemple care ilustrează cum în anumite zone DSP-urile locale, din proprie inițiativă sau sub presiunea autorităților locale, au început să scoată foarte multe cazuri din focare în încercarea de a se conforma așteptărilor politice că totul va fi bine și relaxat când deschidem școlile. Domnule doctor, ce înseamnă scoaterea sau introducerea acestor focare în calcul? Ce înseamnă exact un focar? Nu se știe ce înseamnă un focar, nu există o definiție formală pe care să o putem cuantifica matematic, s-o introducem într-un algoritm de calcul ca să îl putem aplica. Fiecare DSP hotărăște, pe baza experienței, ce este sau nu este un focar. Inițial, această posibilitate de a extrage cazurile din focar din calcul a fost introdusă pentru a putea permite să nu se carantineze anumite localități, care poate au un cămin de bătrâni și un focar cu 20 de oameni (într-un asemenea loc, n.r.) poate duce la carantina unei comune cu 3.000-4.000 de oameni. Dar s-a văzut foarte bine că indicatorul acesta nu a obligat nicio localitate să intre în carantină. Am avut peste 6 la mie în București, Cluj, în Timișoara și nici vorbă să se intre în carantină. În schimb, imediat cum a coborât cu 0,04 sub 3 la mie, legea a devenit obligatorie și toate lucrurile se relaxează. Singurul lucru unde ne dezavantajează enorm acest mod de calcul este că ne relaxăm prea devreme și că e o competiție ca să se scoată mult mai multe cazuri din incidența cumulată. Cam cât timp ar fi de așteptat să se schimbe această modalitate de raportare? Înainte de decizia privind redeschiderea școlilor, care ar putea face ca Bucureștiul sau alte orașe să reintre într-un scenariu roșu? Aceasta este consecința imediată a corecției, anumite orașe care au scăzut foarte multe cazuri ca fiind în focar ar putea reveni în zona roșie sau galbenă. Bucureștiul e cel mai expus la risc, Clujul, de asemenea, Ilfovul. Acestea sunt cele mai riscante pentru că ele deja se află în scenariul roșu conform calculului standard în care sunt incluse focarele. Deci, ar reveni peste noapte în scenariul roșu, inclusiv oficial. Majoritatea județelor nu vor fi afectate pentru că sunt mult sub pragul de 3 la mie. Sunt doi factori care contribuie la scăderea artificială a incidenței oficiale: primul, numărul de cazuri care se extrage și care poate fi foarte mare sau foarte mic, depinde de ce bune practici sunt în fiecare DSP, și al doilea, scăderea numărului de teste. Acesta este al doilea factor care trebuie corectat…..Acest lucru ne îngrijorează foarte mult pentru că deja avem o directivă europeană care spune că rata de pozitivare ar trebui să fie un factor în scenariu. Adică, dacă rata este de sub 4%, din punctul lor de vedere este singurul scenariu în care apare culoarea verde pe acest semafor, dacă rata de pozitivare este de peste 4%, atunci nu se poate intra într‑un scenariu verde. Dacă am adopta un asemenea sistem de semnalizare, niciun județ din România nu ar mai putea fi în scenariul verde, indiferent de ce incidență are, iar asta pentru că nu testează destul….. Sunt încă multe spitale care nu raportează, s-au format niște obiceiuri foarte proaste pentru că a fost încurajată subraportarea. Mai ales în perioada preelectorală, când au început să scadă testele ca să fie un tablou mai atrăgător decât era în realitate. Toată luna decembrie a continuat să scadă mult numărul de teste. Numărul de cazuri a scăzut și în realitate, s-a văzut asta în spitale, în ATI, dar nu chiar atât de mult pe cât se spune. Cazurile totale au scăzut și cu 40%, iar la ATI cu doar 10%. Această imagine ne-a dat un fals sentiment de siguranță și a permis guvernului să evite măsurile de restricție care au fost adoptate de guvernele din alte țări, care și ele ar fi vrut să își lase oamenii liberi de sărbători, Anglia, Germania, Franța. Dar toate a trebuit să ia măsuri dure, anticipând acest nou val care ne amenință. Corecția numărului de teste va fi complicată, pentru că trebuie reintrodusă o disciplină și redisciplinați niște oameni care și-au format obiceiuri foarte proaste și cărora acum li se pare normal să nu testăm. Integral: https://revista22.ro

Campania lui Vlad Voiculescu pe TinderSindromul aeroterma și de ce politicienii ar trebui să tacă  7 miliarde de euro anual e bugetul Casei de Sănătate, peste 1 miliard de euro din bugetul de stat sunt dedicați în fiecare an sănătății. Nu e prea clar, însă, cum sunt cheltuite aceste sume. Există mereu aceleași trei motive care produc drame și țin România pe loc: permanenta improvizație, pe post de obiectiv, amânarea sine die a urgențelor, oricare ar fi ele, și imposibilitatea despărțirii de comunism și de instrumentele lui. Drama de la Spitalul Matei Balș din București, unde pavilionul numărul 5 a luat foc omorând opt persoane, s-a întâmplat pentru că vreme de 30 de ani guvernele care s-au perindat la putere au plecat de la premiza, general valabilă în România, că totul poate fi cârpit la infinit. Că reformele sunt bune doar pentru a le arăta la televizor sau la Bruxelles, dar că nu pot fi făcute cu adevărat. Că nu e nevoie de priorități. Că sănătatea e un domeniu secundar.  Politicienii români, în marea lor majoritate, merg la spitalele din Occident, atunci când au nevoie, fiindcă nu au încredere în cele autohtone, la fel cum copiii demnitarilor studiază la școli private sau din afara țării. Liderii care s-au perindat la putere, la Palatul Cotroceni și la Palatul Victoria, n-au vrut să schimbe substanțial felul în care funcționează sistemul de sănătate, n-au fost interesați și nici n-au avut o presiune serioasă de jos în sus. Sindicatele din domeniu au militat mai degrabă pentru creșterea veniturilor, decât pentru reformă, pacienții sunt intimidați și tracasați de sistem, marea masă a asiguraților nu știe ce-ar putea face, organizațiile neguvernamentale de profil sunt puține, iar jurnaliștii care se ocupă de sănătate privesc doar rareori cu ochi critici ceea ce văd în jur. Dacă n-ar fi fost așa, poate că cineva ar fi putut vedea ce s-a întâmplat în ultimii 20 de ani la Matei Balș, spital administrat în acest răstimp de doctorul Adrian Streinu-Cercel. Omul a fost în repetate rânduri consilier la diverși miniștri ai Sănătății, de toate culorile politice, și a avut pe mână pentru spitalul de care s-a ocupat peste un miliard de euro în ultimii zece ani, după cum arată site-ul de investigații Rise Project. Streinu-Cercel s-a retras din funcție acum o lună și jumătate, după ce a devenit parlamentar PSD, iar o anchetă serioasă ar putea scoate la suprafață ce s-a întâmplat la Matei Balș în ultimele două decenii și cum se încurcau banii spitalului de stat cu cei ai Fundației Matei Balș, pe care o conduce tot Streinu-Cercel. Sistemul de vase comunicante creat astfel nu a fost în avantajul spitalului, cu toate că managerul a prosperat. Rise Project a scris că „primii șapte producători mondiali de medicamente au pompat un milion de euro doar într-un an” în Fundație, iar jumătate dintre ei au fost retrași uneori chiar de la bancomatul din curtea spitalului. Tot Rise a descoperit o serie de practici ilegale, între care diagnostice false multiplicate, în urma cărora se decontau bani foarte mulți pentru afecțiuni pe care pacienții nu le aveau, pentru a deconta în acest fel sume exorbitante de pe cardurile lor de sănătate. Operațiuni de acest fel facsă dispară o mare parte dintre cei 7 miliarde de euro, buget anual al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate. Ce s-a întâmplat cu toți banii care au trecut prin Spitalul Matei Balș ar urma să afle procurorii, cum de nu au fost schimbate instalațiile, cum de nu există o soluție pentru încălzirea decentă a saloanelor, unde bolnavii tremură oricum din cauza efectelor pe care le are coronavirusul asupra lor. Aerotermele din spitale și apartamente fac parte din recuzita comunismului autohton, sunt instrumente care te ajutau să nu îngheți oriunde ai fi fost, așa că le luai cu tine când călătoreai dintr-o parte în alta. Prezența lor în spitalele secolului 21 din România, consemnată și în sinopsisul dramei de la Spitalul Matei Balș, sugerează o formă de stagnare, o piruetă în spate, incapacitatea desprinderii de trecut. Estimările arată că vreme de 30 de ani statul a investit peste 1 miliard de euro pentru a renova spitale mai vechi de 50 de ani, refuzând să construiască unele noi.  Spre deosebire de România, Polonia a ridicat cel mai mare și mai modern spital din Centrul și Estul Europei la Cracovia cu 280 de milioane de euro: are aproape 1000 de paturi și 4500 de angajați. Este vorba despre un spital care se întinde pe 16 hectare și are 21 de departamente. Costurile pentru un spital nou, de dimensiuni mai modeste, pornesc însă de la 50 de milioane de euro, după cum arată diferite calcule. România ar fi avut acces și la fonduri europene în acest scop, dar nu a fost interesată. De altfel, nu există nicio evaluare clară dinainte de pandemie, sau mai recentă, care să arate câte spitale vechi trebuie dărâmate fiindcă sunt prea periculoase, câte pot fi reparate, în cât timp, cu ce costuri și câte ar trebui construite de la zero.   Prea mulți politicieni s-au trezit vorbind acum despre tragedia de la Matei Balș, deși niciunul nu a făcut nimic pentru a o preveni….Actualul ministru, Vlad Voiculescu, aflat la al doilea mandat, s-a ocupat mai mult de propria lui imagine decât de urgențele care trebuiau rezolvate. Și, deocamdată, nici el nu are o strategie cu măsuri și termene care trebuie respectate. Integral: https://www.dw.com

Încă un angajat de la Școala nr. 28 din București a fost confirmat cu noua tulpină de coronavirusUn nou vaccin impotriva coronavirusului va aparea pe piata. El va fi tintit pe noile tulpini virulente  Doua companii farmaceutice, GlaxoSmithKline (GSK) si CureVac, si-au exprimat intentia de a dezvolta in colaborare un nou vaccin impotriva noilor tulpini de coronavirus. Produsul ar putea fi gata pana in 2022. Scopul este de a dezvolta “un vaccin candidat care sa raspunda la variantele care apar” in timpul pandemiei, potrivit unui comunicat. Vaccinul, eficient si pentru viitoare mutatii Noul vaccin va viza variantele care au aparut deja si cele care ar putea aparea mai tarziu, potrivit celor doua grupuri farmaceutice. Cercetarile vor incepe imediat cu speranta ca vor fi finalizate in 2022, cu conditia sa obtina unda verde din partea autoritatilor sanitare. Acordul prevede ca GlaxoSmithKline va plati 150 de milioane de euro start-up-ului german, ceea ce va permite britanicilor sa detina drepturile asupra noului vaccin in toate tarile, cu exceptia Germaniei, Austriei si Elvetiei…..GSK a mentionat in comunicat ca va ajuta, intr-o prima faza, anul acesta la producerea unui prim vaccin deja dezvoltat de CureVac, care se afla in prezent in faza 3 a studiilor clinice. Integral: https://m.ziare.com

DOCUMENT | A fost aprobată hotărârea CNSU prin care au fost stabilite cele trei scenarii pentru începerea şcolilorMedic: Deschiderea școlilor trebuia pregătită cu o testare intensă. Nu există, real, județe în scenariul verde  Din punct de vedere epidemiologic, putem considera că nu există real județe în scenariul verde, în România, pentru că nu testăm suficient de mult ca să putem face asemenea presupuneri”, spune la RFI, Octavian Jurma , medic și cercetător. Potrivit acestuia, deschiderea școlilor este un lucru necesar dar trebuia pregătită cu o testare intensă în prealabil.  Potrivit coeficientului infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, pe 2 februarie erau în scenariul verde peste 30 de județe. Acestea înregistrează o rată de infectare mai mică de 1,5 la mia de locuitori.  “Progesiv, da, putem începe cu deschiderea ciclului primar, chiar dacă scenariul e mai degrabă roșu.(…) Din punct de vedere epidemiologic, putem considera că nu există real județe în scenariul verde, în România, pentru că nu testăm suficient de mult ca să putem face asemenea presupuneri și atunci scenariul roșu acolo unde ar fi galben și scenariul galben acolo unde ar fi verde, eu zic că ar fi mult mai prudent, din punctul meu de vedere. Trebuie cântărite riscurile versurs recompensă, ca să spun așa, din punct de vedere epidemiologic. Situația nu e atât de verde cum pare la prima vedere și asta pentru că, în continuare, indicatorul se calculează prin extragerea cazurilor din focare, deci se ajustează mult. Avem o realitate distorsionată, care diferă de la un județu la altul. Cea mai corect reflectată este în județul Timiș, unde pe 30 ianuarie, 11% din testele din România se făceau în Timiș. Chiar și așa aveam o rată de pozitivare de 10%.  Ar trebui să dublăm numărul de teste chiar și în județul Timiș. Suntem într-o situație extrem de incertă din punct de vedere al imaginii epidemiologice din România, care chiar și așa este de două ori mai gravă decât era în septembrie, când am deschis școlile. (…) Avem un context cumva creat puțin artificial de imaginea aceasta idilică. Din păcate, deschiderea școlilor poate fi văzută ca un lucru necesar, dar eu aș fi preferat să-l văd pregătit cu o testare intensă în prealabil, astfel încât să ne asigurăm că nu-i gheața nu e subțire, când la suprafață lucrurile par bune dar odată ce copiii revin la școală, e foarte greu să mai dai înapoi timpul. “, spune la RFI, Octavian Jurma, medic și cercetător.  Cât de periculoasă este tulpina SARS-CoV-2 din UK pentru copii? “Nu este mai periculoasă ca boală, este mai infecțioasă. Este suficient de infecțioasă să infecteze și copiii, într-o proporție mai mare ca până acum. Este unul dintre motivele pentru care Marea Britanie a decis să amâne deschiderea școlilor până nu reușesc să aducă sub control valul de pandemie Integral: https://www.rfi.ro

Timiș rămâne în „zona roșie” de COVID-19. Unde au fost înregistrate cele mai multe cazuri noi. Situația pe județeMai poate schimba cineva „aristocrația bugetară”? Premierul Florin Cîțu a avut o reacție tranșantă după tragedia de la Spitalul Matei Balș. A spus că în ultimii ani s-a alocat pentru sistemul de sănătate 6% din PIB, dar că o mare parte din acești bani s-au dus către plata salariilor și a sporurilor. De altfel, procentajul ridicat al cheltuielilor de personal este valabil și în alte sectoare și chiar la nivelul economiei. Nu mai este nevoie de multe exemple. Comparațiile s-au tot făcut. Salariile bugetare sunt, în medie, mai mari cu 70% decât salariul mediu; anul acesta, cheltuielile de personal plus cele cu pensiile vor fi egale cu veniturile fiscale și, în general, salariile din sectorul public au crescut mai repede decât produsul intern brut. Sunt date care arată dezechilibrul la care s-a ajuns prin politicile publice promovate de fostele guverne. Dar, prim-ministrul Cîțu a adăugat și că „este nevoie ca funcționarii statului să iasă din birouri și să își facă treaba”. Nu este un lucru simplu. A devenit cât se poate de evident că sistemul public, în aproape toate domeniile, este greoi și inerțial. Schimbările, dinamica, sunt dificil, dacă nu aproape imposibil, de realizat. Întrebarea este: poate sistemul public să devină mai performant și mai responsabil? Este greu de spus, pentru că în ultimii ani, preocuparea majoră a fost legată de creșterea veniturilor salariaților, în timp ce criteriile de performanță, îmbunătățirea calității serviciilor publice și investițiile au fost în cele mai multe cazuri ignorate. Astfel, în ultimii 12 ani, am asistat la recuperări prin intermediul instanțelor a salariilor și a sporurilor. Este adevărat că plata drepturilor salariale câștigate în instanță a fost eșalonată pe parcursul mai multor ani, dar, banii au fost achitați. Profesorii au câștigat în instanță creșterile de salarii oferite de o lege din anul 2008, înainte de declanșarea crizei, angajații statului au primit hotărâri judecătorești favorabile după ce în anul 2010, prin lege, s-a aplicat o reducere cu 25% a fondului de salarii bugetare. Acum, putem constata o adevărată aberație. După ce au primit în instanță tăierile de salarii, în anul 2015, prin lege, a avut loc și o „reîntregire” a salariilor. Cu alte cuvinte, bugetarii au primit de două ori banii reduși din salariu. Publicația cursdeguvernare.ro prezintă o cifră impresionantă. În perioada 2011-2017, salariații bugetari au câștigat în instanță și le-au fost plătite 12,5 miliarde euro. O sumă imensă. Dar, tăvălugul nu s-a oprit aici. Anul trecut, ministrul justiției arăta că în perioada 2021-2024, ministerul va trebui să plătească 390 milioane de euro pentru drepturile salariale câștigate prin hotărâri judecătorești. Situația pare scăpată de sub control. Un alt exemplu vine de la fisc, acolo unde, scrie publicația profit.ro, o treime din cei 1.000 de inspectori de la Antifraudă au câștigat în instanță plata unor sporuri. Despre ce este vorba? La începutul anului 2017, sporul pentru risc și solicitare neuropsihică a fost diminuat de la 25% din salariul brut la 5%. Sumele câștigate în instanță, aferente ultimilor patru ani vor fi plătite în următorii cinci ani. La care se vor adăuga și alți bani, pentru că o parte din funcționari au dat în judecată instituția pentru că au salarii mai mici decât unii colegi. Și aceste diferențe salariale au fost câștigate în instanță. Se poate spune că angajații bugetari sunt procesomani de profesie. Dar, chemarea în instanță a statului este eficientă și extrem de profitabilă pentru funcționari. Cu multă răbdare și determinare angajații bugetari își recuperează banii prin intermediul instanțelor. Integral: https://www.rfi.ro

Florin Cîțu, după decizia Agenției Standard & Poor's: Cel mai mult în acest an am reuşit să recâştigăm încrederea investitorilor şi a instituţiilor internaţionale. Am preluat o economie în care nimeni nuPolitichie cu amnezie încorporată … Suntem în februarie şi “marii comandanţi de oşti” ai partidelor care au înfrînt cu atîta succes la alegerile din decembrie încă nu au terminat de împărţit prada de război. Posturile cheie din administraţie, de la care atîrnă “binele ţării” şi, de la binele ţării, nu-i aşa, binele lor şi al găştilor clientelare acreditate. Am ajuns la prefecţi, dar odiseea este departe de a fi încheiată. La noi e boală lungă, cum îmi explica mie un prieten din Austria, din vremurile în care ţara lui era prizoniera unui sistem binar de partide care se succedau la putere, oarecum, după modelul “rotativei guvernamentale” inventată de Regele Carol I: împărţeala se termină abia după ce s-a dat şi ultimul loc de portar la o instituţie de stat. Cam aşa e şi pe la alte case mai mari, nu-i vorbă, ca să nu amintesc decît Franţa, sora noastră mai mare de ginte latină… Ocupaţi pînă peste cap cu această trebşoară, de cea mai mare importanţă şi răspundere politică, guvernarea a uitat de toate. Chiar şi de buget. Însăilarea aceea de cheltuieli ale statului, întotdeauna mai mari decît cele prevăzute şi de venituri, niciodată încasate în totalitate. Încropeală, încropeală… dar fără ea maşinăria guvernării merge din patru pistoane în două şi alea tuşind de mama focului. Conform legii, zisul buget trebuie aprobat, nu doar de guvern, ci şi de parlament pînă la începerea anului calendaristic. Desigur, legea prevede şi nişte excepţii, că de-aia e România, nu America, ţara tuturor posibilităţilor. Am mai avut bugete aprobate prin aprilie, dar de ce trebuie întotdeauna să ne luăm după apucăturile cele mai rele?! Uite, de aia, că uitarăm! Doar uitarea, zice şi romanţa bunicii, e scrisă-n legile omeneşti! Cînd se lăfăiau ei, aşa, mai fără de griji în uitarea asta, aproape terapeutică, hodoronc tronc a mai căzut o bucată de tencuială. Mare, cît tot calcanul. A luat foc spitalul, da ce spun eu spitalul… mama şi tata spitalelor covid din România, perla din bijuteriile coroanei, tocmai în buricul Bucureştilor, la cîteva sute de metri de guvern şi la vreo doi kilometri, în linie dreaptă, de Palatul Cotroceni. Pentru că are un SPP mai ortoman, Preşedintele a ajuns totuşi înaintea Premierului la faţa locului, de unde, după laude meritate la adresa salvatorilor şi încurajări însufleţite adresate celor care tocmai îşi dăduseră sufletul, a plecat liniştit. La schi… mă rog, ca şi cînd ar mai avea vreo importanţă în ce direcţie şi spre ce îndeletniciri mai mult sau mai puţin recreative. Păi, ce, mai avea altceva de făcut? Mă rog, o fi avut, dar o fi uitat… e şi el om, nu-i aşa… are deci dreptul să uite! Pleosc, trosc, bum… căzu şi bucata care ascundea… străveziu, dar totuşi mai ascundea ceva din dezastrul de la învăţămînt. Acum e clar: 600.000 de copii s-au uitat la stele, soare, iarbă, zăpadă şi alte elemente, foarte educative, ale naturii, că la tablete… de unde atîtea tablete? Mai ales că alea, fără net, sunt încă şi mai puţin utile decît tigaia de deasupra maşinii de gătit din bucătărie. În plus, mai adăugaţi dumneavoastră şi pe cei 6000 de profesori necalificaţi să intre la clasă, dar care intră, că, decît să stea goale băncile, mai bine aducem totuşi pe cineva! Nu vorbesc despre profesorii şi elevii care, chipurile, au făcut învăţămînt pe tablete şi pe net, fără nici o metodologie acreditată şi fără nici un control asupra efectului cognitiv, imediat sau de mai lungă durată. Şase sute de mii şi şase mii, acestea sunt reperele mult mai mult decît suficiente pentru ca România să declare stare de dezastru pe întreg teritoriul ţării, din motive educaţionale. Integral: https://www.bursa.ro

aeroport cancunDepopulare dramatică. România va pierde 6,6 milioane de locuitori până în 2100  România va suferi o depopulare dramatică până în anul 2100. Potrivit datelor Eurostat, în mai puțin de un secol, țara noastră va avea cu 6,6 milioane de locuitori mai puţini decât acum. Scăderea naturală şi migraţia externă sunt cauzele acestei depopulări. Datele Institutului European de Statistică arată că în anul 2100 populația României va scădea cu 6,6 milioane de oameni, în timp ce populația Franței și a Suediei va fi mai mare cu 2,6, respectiv 3,4 milioane de persoane. În fiecare an, populația României scade în medie cu 140.000 de locuitori – 70.000 prin deces și ceilalți prin emigrare. „Din perspctivă statistică, asistăm la o evoluție negativă a populației, la nivel mondial. Sunt 2 indicatori pe care ar trebui să-i urmărim: piramida vârstelor, adică modul în care vârstele oamenilor ajung să fie distribuite la nivelul unui stat și, pe de altă parte, speranța de viață. Cu cât aceasta este mai înaltă, s-a observat în studiile sociologice că există o corelație pozitivă cu calitatea vieții. Prin urmare, în statele sud-est europene există riscul ca populația să se înjumătățească în următoarea sută de ani. Mai puțin vedem acest lucru în statele occidentale”, a spus la Digi24 sociologul Antonio Amuza. Integral: https://www.digi24.ro

Is a Tomato a Fruit or a Vegetable? | BritannicaDezastrul genetic din România: mii de soiuri de legume româneşti, dispărute în doar 20 de ani. Explicaţiile cercetătorilor România a pierdut mii de soiuri vechi de legume, în ultimele decenii, care au fost înlocuite cu seminţe din import. Un studiu realizat de cercetătorul Costel Vânătoru arată că lista cuprinde un număr de 2.647 de soiuri. În prezent, lumea vegetală, inclusiv creaţiile biologice ale horticultorilor, este puternic afectată de factori naturali şi artificiali agresivi. Legumicutura are în grijă cel mai mare număr de specii, dintre care, majoritatea sunt plante anuale, cu o capacitate mică de păstrare a seminţei, cel mult 3-4 ani. Fiecare specie are la rândul ei, un număr mare de soiuri; la tomate apar în Catalogul European peste 4.000 de soiuri. De-a lungul timpului, România a pierdut numeroase creaţii biologice valoroase Un studiu realizat de cercetătorul Costel Vânătoru arată că s-a pierdut un număr de 2.647 de soiuri şi că acestea reprezintă doar o parte din patrimoniul genetic românesc, întrucât pentru realizarea acestui catalog s-a consultat un număr restrâns de lucrări publicaţii oficiale. Evoluţia soiurilor şi numărul mare de pierderi în rândul acestora se poate constata cu uşurinţă prin consultarea Cataloagele Plantelor de Cultură din România. ”Mare parte a creaţiilor biologice care au fost înlocuite din cultură şi neglijate s-au pierdut pentru totdeauna. O altă parte a resurselor genetice se află conservată în bănci de gene din străinătate, de cele mai multe ori fără acordul statului român”, spune cercetătorul Costel Vânătoru. Înlocuirea legumelor vechi cu soiuri din import, de raţiuni ce ţin mai degrabă de avantajele comerciale, este principala cauză a pierderilor masive de seminţe din patrimoniul genetic românesc. ”În cultura plantelor e ca şi în modă. Se caută anumite soiuri, într-o anumită perioadă, iar cele vechi sunt uitate. Apoi, atunci când îşi aminteşte cineva ce bune erau, de exemplu, vinetele bucureştene şi zice hai să le cultivăm din nou, nu le mai găseşte. Grădinarii mai păstrează seminţele vechi dar, în timp, fără o selecţie conservativă, soiurile se deteriorează. Recuperarea acestui tezaur genetică presupune muncă titanică de restaurare genetică, să luăm cataloagele, descrierile vechi, pentru a reface autenticitatea lor”, susţine cercetătorul Costel Vânătoru. La tomate, spune horticultorul buzoian, au dispărut aproape complet din grădinile românilor tomatele Mikado, Aurora, Inimă de Bou, Tomata de Ţigăneşti, tomatele grase româneşti, care sunt mai gustoase, mai zemoase, cu arome deosebite de cele aduse din afară. Au ieşit din competiţia cu soiurile importate pentru că sunt mai moi şi nu se păstrează la fel de bine în faza depozitării. ”Au venit soiuri noi şi au fost scoase din cultură fără să-şi pună cineva întrebarea ce se întâmplă cu soiul pe care l-am eliminat acum? Ce se întâmplă cu soiul Inimă de Bou dacă în locul lui aducem soiul Marissa, din Olanda. L-au mai păstrat pasionaţii de seminţe şi a ajuns să fie înmatriculat în Franţa iar noi l-am pierdut pentru totdeauna”, susţine Costel Vânătoru. Integral: https://adevarul.ro

Comisia Europeană: propunere privind planul de redresare - Reteaua Nationala de Dezvoltare RuralaComisia Europeană a lansat o consultare privind funcționarea statului de drept în țările UE / Organizațiile civice și ale magistraților din toate statele membre pot trimite opinii  Comisia Europeană a anunțat marți lansarea unei consultări pentru redactarea raportului anual privind statul de drept, toate părțile interesate putând trimite, până pe 8 martie, opinii despre cum evoluează statul de drept în țara lor. Potrivit anunțului Comisiei Europene, sunt așteptate informații de la organizații a căror activitate este legată de sistemele de justiție, problema corupției sau pluralismul media. Organizații ale societății civile, asociațiile de judecători și procurori sau ale jurnaliștilor pot trimite comentarii privind modul în care funcționează statul de drept, completând un chestionar online. La redactarea Raportului privind statul de drept, publicat în septembrie 2020, Comisia Europeană a primit peste 200 de opinii. Potrivit calendarului furnizat de Comisia Europeană, după perioada de consulatere a părților interesate, în perioada martie-mai, experții europeni vor merge în statele membre pentru evaluări. Raportul privind statul de drept 2021 va fi discutat în Consiliul UE, Parlamentul European și la nivel național în perioada septembrie-noiembrie. Integral: https://www.g4media.ro

FOTO VIDEO Şcoala de la ţară care dă lecţii României. Elevii din Mihai Viteazu învaţă ca-n Occident, cu table interactive şi calculatoare ultramoderneMirabela Amarandei: ”Șefu’, ai văzut vreodată o prăbușire mai măreață?” (Zorba Grecul)  …. Textul acesta nu e o pledoarie pentru menținerea cursurilor online, înțeleg bine costurile (non)educației online pe care le plătește fiecare copil, profesor și părinte zi de zi. Înțeleg pentru că văd la cei apropiați mie cât de mult îi afectează pe cei mici – sau mai mari – înstrăinarea de colegi și prieteni, de profesorii lor sau lipsa rutinelor sociale elementare. Văd cum se adâncește, chiar în momentul în care eu scriu aceste rânduri iar dvs. le citiți, prăpastia între săraci și bogați, între cei care au șansa unui profesor dedicat și cei care împart, în cel mai fericit caz, telefonul deștept sau calculatorul familiei cu frații mai mari. Ori, în cazurile deloc puține, între ”norocoși” și cei pentru care școala e deja realitatea îndepărtată de acum un an. Înțeleg toate aceste costuri. Întrebarea mea este, însă, asta: suntem, cu adevărat, pregătiți, pentru momentul 8 februarie în clase? De la decidenți, la autorități și lideri locali, au făcut aceștia tot ce e necesar pentru ca elevii, profesorii și noi toți să ne simțim și să fim în siguranță? Îndrăznesc să speculez și un răspuns: nu. Desigur, miniștii Sorin Cîmpeanu și Vlad Voiculescu pot să ne spună că situația epidemiologică situează localitatea X sau Y în scenariul verde. Dar cât de relevante sunt datele pe care se sprijină evaluarea, de vreme ce numărul testelor realizate parcă se subțiază pe zi ce trece? Și în ce măsură acest număr inacceptabil de mic de teste zilnice ne oferă o perspectivă corectă asupra situației de fapt? Însuși ministrul sănătății a contestat recent public relevanța testării….. Se discută din nou despre varianta scenariilor pe culori și a posibilității descentralizării deciziei la nivelul comunității locale. Dacă nu aș ști câteva persoane din grupul de decizie și buna lor credință, aș crede că varianta enunțată chiar de Președinte acum ceva timp nu este decât un virtuos exercițiu de pasare a responsabilității și de derobare de atributele funcției. De la intenție, la fapta în sine este, însă, cale lungă și multă muncă. Experiența autonomiei locale în decizia privind deschiderea școlilor – sau suspendarea cursurilor – din toamna anului trecut s-a dovedit un fiasco la scurt timp după anunțul ministrului de la acea vreme, Monica Anisie. Ca urmare a escaladării situației epidemiologice, dar și a organizării defectuoase, elevii au revenit – unii, chiar după câteva săptămâni – în clasele virtuale. Ce ne face să credem că lucrurile vor sta altfel acum? Integral: https://www.g4media.ro

Romania risca sa piarda 1,4 miliarde de lei daca nu construieste metroul pana la Aeroportul OtopeniRomania risca sa piarda 1,4 miliarde de lei daca nu construieste metroul pana la Aeroportul Otopeni  Romania ar putea pierde finantarea de 1,4 miliarde de lei oferita de Agentia Japoneza de Cooperare Internationala pentru constructia Magistralei 6 de metrou pana la Aeroportul International “Henri Coanda”, avertizeaza consultantul japonez angajat de Metrorex pentru a superviza proiectul si Ministerul de Externe. Ministrul Transporturilor, Catalin Drula, declara recent ca realizarea tronsonului dintre statia Tokyo, situata in apropierea complexului comercial Baneasa, si Aeroportul “Henri Coanda” nu se justifica economic, in contextul in care urmeaza sa fie construit un nou terminal, iar trenul pana la Otopeni a fost dat in functiune de CFR. Japonezii de la Padeco, angajati de Metrorex sa supervizeze acest proiect, avertizeaza ca renuntarea la sectiunea dintre statiile Tokyo si Aeroportul Otopeni ar putea duce la pierderea finantarii acordate de Agentia Japoneza de Cooperare Internationala acum mai bine de zece ani. In plus, banii nu pot fi transferati catre alte proiecte, iar decizia “va avea impact asupra relatiei cu Japonia”, avertizeaza cei de la Padeco intr-o scrisoare care a ajuns la Ministerul Transporturilor noteaza Digi24. Ministerul de Externe a transmis ca japonezii au facut cunoscut faptul ca refuza orice modificare suplimentara a termenilor proiectului si este gata sa retraga fondurile pentru a le directiona catre proiecte din alte tari. Mai mult, daca japonezii retrag imprumutul, Romania pierde taxele de angajament platite anual pentru mentinerea acestei finantari. Metroul pana la Otopeni ar trebui sa aiba 12 statii Magistrala 6 de metrou va avea 14,2 km si 12 statii, urmand sa asigure legatura directa intre Gara de Nord si Aeroportul Otopeni, fara schimbarea trenurilor. Lucrarile trebuiau sa inceapa in a doua jumatate a anului 2018 si sa dureze 4 ani, proiectul fiind inclus in Planul de Mobilitate Urbana Durabila Bucuresti – Ilfov. Proiectul inca nu are un constructor. Integral: https://ziare.com

RompetrolBilanțul memorandumului cu Rompetrol privind datoria de 660 de milioane de dolari: Kazahii au promis 200 de milioane de dolari și un fond de investiții de 1 miliard de dolari / Realitatea, după 7 ani: au făcut doar 30 de benzinării de 43 de milioane de dolari Compania kazahă de stat KazMunaiGaz International (KMGI) – care controlează pachetul majoritar de acțiuni la fosta The Rompetrol Group și operează rafinăria Petromidia din Năvodari – a respectat în mică parte memorandumul de înțelegere cu Guvernul României, încheiat pe 15 februarie 2013 și adoptat de Executivul Ponta prin Hotărârea de Guvern nr. 35 din 22 ianuarie 2014. După termenul asumat de 7 ani, compania kazahă, prin Fondul de Investiții în Energie Kazah-Român (FIEKR), are investiții aprobate de 311 milioane de dolari și investiții realizate efectiv de aproximativ 43 de milioane dolari, prin construirea a 30 de benzinării Rompetrol – potrivit unor răspunsuri ale FIEKR și ale Societății de Administrare a Participațiilor în Energie (SAPE), la solicitarea G4media.ro. Aceasta, deși – prin memorandumul semnat în 2013 și ratificat de Guvernul Ponta în 2014 – kazahii s-au angajat să cumpere un pachet de aproape 27% din acțiunile deținute de statul român la Rompetrol cu 200 de milioane de dolari și să investească 1 miliard de dolari, în termen de 7 ani. Litigiile civile și penale. În plus, prin memorandumul de înțelegere, statul român s-a angajat să renunțe la procesele împotriva companiei kazahe. Procesele din instanțele civile au fost fie pierdute, fie retrase de statul român. Dosarul penal de la DIICOT, numit generic ”Rompetrol 2”, a fost clasat în decembrie 2019, însă procurorii au precizat că statul român are posibilitatea să-și recupereze datoria istorică de 660 de milioane de dolari în instanța civilă Integral: https://www.g4media.ro

East Med Gas Hub – Future Reality or Pipe Dream?Israel, România și alte cinci țări din sud-estul Europei vor o nouă conductă care să transporte gazele naturale din Marea Mediterană Miniștrii energiei din Israel, Grecia Cipru, Bulgaria, Serbia, România și Ungaria au trimis Comisiei Europene o scrisoare comună de susținere a gazoductului EastMed, care ar urma să transporte în UE gaze naturale dintr-un uriaș zăcământ al Israelului din Marea Mediterană, transmite publicația greacă Mono News, citată de Rador. Conducta Eastern Mediterranean (EastMed) își propune să transporte gazul direct din zăcământul israelian Leviatan către sistemul european de gaze naturale, cu tranzitarea Greciei. Capacitatea inițială a conductei este de 10 miliarde de metri cubi de gaz natural pe an. Conducta EastMed urmează o rută submarină către Cipru, apoi spre coastele Cretei și apoi, prin Peloponez și Grecia de Vest până la Thesprotia și pe ţărmul Italiei. O ramificație poate porni apoi spre Bulgaria, România și Ungaria, pentru a face joncțiunea cu conducta BRUA, ceea ce ar însemna că România va putea încasa un tarif pentru tranzit pe teritoriul său. Această rută este însă blocată acum de faptul că Bulgaria nu a dat încă în folosință conducta care o conectează de Grecia. Cei șapte miniștri au cerut Comisiei Europene în 28 ianuarie să finanțeze proiectul, arătând că ar duce la diversificarea surselor de aprovizionare cu gaze într-o zonă dominată de Rusia. Integral: https://www.g4media.ro

Imagini de fundal de masini - Poze & Poze frumoase - PxHerePremieră pe piaţa asigurărilor auto: Allianz-Ţiriac reduce la jumătate numărul întrebărilor adresate clienţilor pentru emiterea unei poliţe  Allianz-Ţiriac, al doilea cel mai mare asigurător de pe piaţa locală, a decis să simplifice procesul de achiziţie a asigurărilor auto şi reduce la jumătate numărul de întrebări adresate clienţilor pentru emiterea unei poliţe.  Astfel, în mai puţin de 5 minute şi după maximum 11 întrebări, clienţii persoane fizice primesc asigurarea auto, My Car (Casco si RCA) sau RCA, direct pe e-mail. În piaţă, numărul de întrebări este dublu şi poate ajunge la maximum 40 de întrebări.…. În varianta simplificată de achiziţie a asigurărilor auto, clienţii oferă informaţii despre maşină şi sofer, primesc oferta de preţ, stabilesc detaliile finale, iar după validare, primesc electronic asigurarea. Soluţia Allianz-Ţiriac comunică cu bazele de date publice, ceea ce permite precompletarea automată a datelor de identificare a autovehiculului şi face astfel achiziţia mult mai rapidă. Obţinerea unei cotaţii, dar şi achiziţia simplificată pot fi efectuate direct de pe computer, telefon mobil sau tabletă, în limba română sau în engleză. Integral: https://www.zf.ro

Taiere copaci defrisari toaletare curățare terenuri poze pe watap Bucuresti Sectorul 3 • OLX.roScandalos! O firmă încasează milioane ca să toaleteze singurul copac din Militari  Pe măsură ce primarii de București intră tot mai mult în pâine descoperă noi și noi contracte dubioase semnate de predecesorii lor din PSD. Un astfel de caz revoltător s-a descoperit și la primăria sector 6, unde o firmă cu un singur angajat avea un contract de 10 milioane de dolari pentru toaletarea singurului copac din cartierul Militari. „Ca om care a copilărit în acest sector, contractul mi-a atras imediat atenția”, povestește noul primar Ciprian Ciucu. „Sigur, pe el scria toaletarea copacilor din cartierul Militari, dar cine a văzut mai mulți copaci acolo. În plus, aveau în grjiă și îngrjirirea parcurilor din cartier care, conform datelor de la spații verzi, înseamnă aproape patru metri pătrați”, spune primarul. Din păcate contractul cu firma fantomă nu poate fi reziliat cu ușurință, întrucât acesta prevede toaletarea copacului până acesta moare de bătrânețe. Integral:https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 3 februarie.”Cum se îmbolnăvesc de COVID-19 pacienții internați în spitale non-COVID (2)”

Cute Winter Animal Wallpapers - Top Free Cute Winter Animal Backgrounds - WallpaperAccessBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 3 februarie! În țară, vremea se va încãlzi şi va deveni deosebit de caldã pentru aceastã datã în majoritatea regiunilor. Temperaturile maxime se vor încadra între 3 grade în depresiunile din estul Transilvaniei şi 12…13 grade în sudul Banatului şi în Oltenia, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 şi 6 grade. În vestul, centrul şi nordul ţãrii, vor fi înnorãri persistente şi temporar se vor semnala precipitaţii în general slabe, predominant sub formã de ploaie. La munte, precipitaţiile vor fi mixte, iar în zona înaltã va ninge. În restul teritoriului, înnorãrile vor fi temporare şi numai pe arii restrânse va ploua slab. Pe alocuri, mai ales la începutul intervalului, vor mai fi depuneri de polei. Vântul va continua sã prezinte intensificãri la munte, în special pe creste, iar local şi în zonele mai joase de relief. Pe arii restrânse, mai ales dimineaţa şi noaptea, se va semnala ceaţã. În București,  vremea se va încãlzi faţã de zilele precedente. Cerul va fi temporar noros şi doar trecãtor vor fi condiţii sã plouã slab.  Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 8 grade, iar cea minimã va fi de -2…0 grade.

VIDEO Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale, a fost vaccinat anti-COVIDConflictele din Guvern afectează vaccinarea. Dacă vârstnicii ar fi vaccinați, mortalitatea ar putea scădea chiar din februarie ….Orientarea imunizării către persoanele în vârstă și bolnavii cronici poate aduce rezultate pozitive vizibile chiar la sfârșitul următoarelor patru săptămâni în ce privește mortalitatea și numărul de persoane internate în secțiile de terapie intensivă. Din păcate, contradicțiile dintre Ministerul Sănătății, premier și comitetul național de vaccinare au transformat procesul de imunizare într-o operațiune plină de neprevăzut. Una scrie în lege, alta declară premierul Florin Cîțu; Într-o singură săptămână de la declanșarea etapei a doua, peste 100.000 de oameni au fost reprogramați din cauza crizei de vaccin; Vlad Voiculescu anunță că în februarie vor fi vaccinați doar persoanele peste 65 de ani și bolnavii cronici; Pe platforma de programare nu este însă niciun un anunț cu privire la interdicția de înscriere a “esențialilor” pentru vaccinare în luna februarie. Nici Ministerul Sănătății și nici comitetul de vaccinare n-au publicat vreo decizie în ce privește folosirea noii soluții de imunizare de la AstraZeneca; Premierul Florin Cîțu a declarat că vaccinul AstraZeneca va fi folosit exclusiv pentru persoanele între 18 și 55 de ani; Campania de vaccinare din România a deraiat pentru că nu a existat o strategie de vaccinare adaptată la realitate, iar autoritățile nu au reușit să răspundă la trei întrebări esențiale și să se țină de plan: Pe cine vaccinăm mai întâi? Cum ne pregătim de criza de doze din primele trei luni din 2021? Cum vaccinăm oamenii? În data de 3 decembrie, printr-o hotărâre de guvern a fost oficializată “Strategia Națională de Vaccinare împotriva Covid-19”. În documentul devenit lege scrie că obiectivul campaniei de vaccinare este: “să contribuie la reducerea morbidității și mortalității ca urmare a infectării cu virusul SARS-CoV-2 și, prin aceasta, la menținerea capacității de asistență medicală din partea sistemului public de sănătate și la limitarea efectelor negative pe care pandemia de COVID-19 le-a produs asupra societății, economiei și vieții oamenilor”. La o lună și câteva zile de la prima injecție, strategia de vaccinare a devenit ceva de genul: “Este foarte important să se vaccineze cât mai multă lume”, a declarat premierul Florin Cîțu, luni, 1 februarie, într-o conferință de presă. Cu o platformă de vaccinare online pe care oamenii nu se pot programa, cu peste 100.000 de persoane amânate și cu o lipsă de transparență în ce privește procesul de vaccinare a “esențialilor”, campania din România a semănat în ultimele două săptămâni mai mult cu comportamentul unui bețiv care-și cheltuie tot salariul pe băutură în ziua de leafă, restul lunii trăind pe datorie. Duminică, 24 ianuarie, în România erau inoculate un număr de 27.400 de doze. O săptămână mai târziu, 19.019 doze, conform datelor oficiale. În doar 7 zile din cauza crizei de vaccin, numărul dozelor injectate a scăzut cu 31%. Strategia de vaccinare se modifică după cum bate vântul Dar și mai grav e faptul că în cele două săptămâni, comitetul național de coordonare a vaccinării n-a reușit să urmărească atingerea obiectivului trecut în lege, cel de “reducere a morbidității și mortalității”…..Din aceste cifre oficiale reiese că peste 70.000 de doze de vaccin au fost făcute cu prioritate unor persoane pe criteriul enunțat de premier “să se vaccineze cât mai multă lume” și nu pe criteriul enunțat în strategia de vaccinare de “reducere a mortalității”…..“Schimbăm strategia de vaccinare ca să îi protejăm cu prioritate pe cei care au cea mai mare nevoie! Programările noi din luna februarie vor fi deschise doar pentru categoriile la risc: persoanele peste 65 de ani, cei cu afecțiuni cronice și persoanele cu grad de handicap, imobilizate, imunodeprimate, însoțitorii lor și cele care locuiesc în același domiciliu”, a anunțat ministrul Vlad Voiculescu.  Declarațiile celor doi oficiali se bat cap în cap. În acest moment, pe platforma online se pot programa pentru vaccinare “persoanele de peste 65 de ani, bolnavii cronici, personalul esențial, precum și personalul din Etapa 1 (personalul medical și din servicii sociale)”. Nu există niciun anunț pe prima pagină a platformei de programare cum că nu se mai fac programări pentru personalul esențial în luna februarie. Integral: https://spotmedia.ro

Strigătul președintelui Societății Române de ATI: „Vrem să scăpăm de nosocomiale, dar la cel mai mare spital din București n-are cine să facă bacteriologie după ora 14.00 și în weekend”Strigătul președintelui Societății Române de ATI: „Vrem să scăpăm de nosocomiale, dar la cel mai mare spital din București n-are cine să facă bacteriologie după ora 14.00 și în weekend” Într-o intervenție în emisiunea online organizată luni seară de Colegiul Medicilor, dr. Șerban Bubenek, președintele Societății Române de Anestezie Terapie-Intensivă, a anunțat că va depune, marți, la Ministerul Sănătății, trei memorii în care sunt expuse problemele grave din spitalele din România….„Unul e legat de ATI-uri, al doilea privește funcționarea transparentă și digitalizarea secțiilor de ATI, al treilea presupune niște cereri generale legate de reforma în sănătate”, spune profesorul despre cele trei memorii, specificând că printre problemele cuprinse în acestea sunt concursurile pentru funcțiile de șefi de secție și RMN-urile ce nu pot fi folosite pe timp de noapte, din lipsă de personal. „Cerem să se schimbe metodologia pentru șefia de secție. Acum, toată lumea trebuie să dea concurs. Doar că acest concurs trebuie democratizat, transparentizat, nu trebuie să acceptăm ca șefii de secții să fie considerați manageri. Ideea din 2001-2006 a fost falimentară, șeful de secție nu poate remunera sau sancționa decât după ce trece prin comisia de etică. Dincolo de granița de vest a României, șeful de secție are o autoritate medicală, iar cei care acced în această funcție trebuie să dea același examen”, a explicat medicul. Altfel, o să băltim în aceeași paradigmă în care avem șefi de secții competenți în majoritatea secțiilor clinice și avem în teritoriu șefi de secție obișnuiți să trimită înapoi bolnavii grei și complecși, că n-au competență și n-au ce le trebuie. Astea trebuie puse la punct. Șeful de secție n-are dreptul să fie feudal, nici discreționar. Dr. Șerban Bubenek: Fără personal după-amiază în laboratoare și noaptea la RMN și CT Bubenek a abordat și tema infecțiilor nosocomiale. La început de 2021, Libertatea a prezentat 14 dosare medicale anonimizate din cadrul Spitalului Militar din Capitală, toate cu infecție nosocomială la pacienți cu COVID-19. „Vrem să scăpăm de infecțiile nosocomiale, dar așa de bine sunt bugetate laboratoarele de bacteriologie, încât la cel mai mare spital din București, la Institutul Clinic Fundeni, după-amiază după două și în weekend nu se poate face bacteriologie. Că n-are cine!” a exclamat Bubenek. …„Avem computere tomograf și RMN-uri la care nu putem face RMN-uri noaptea sau după-amiază, pentru că nu avem cu cine, personalul nu e normat. Sunt foarte multe lucruri ce trebuie schimbate din temelii. Nu putem accepta ca spitalele mari de urgență să nu poată face un RMN sau un CT în gardă. Nu putem să acceptăm ca spitale care au declarat că au gardă de neurochirurgie, ca să fie în clasa I, să trimită toți bolnavii în alt spital.“Integral: https://www.libertatea.ro

Apelul șefului Colegiului Medicilor: „Să săpăm fundații de spitale, poate chiar în curtea spitalelor vechi. Așa ceva nu se mai poate”Apelul șefului Colegiului Medicilor: „Să săpăm fundații de spitale, poate chiar în curtea spitalelor vechi. Așa ceva nu se mai poate”  Profesorul Daniel Coriu, șeful Colegiului Medicilor (CMR), din octombrie 2020, a punctat, într-o emisiune online transmisă pe Facebook și organizată chiar de CMR, că primele fundații de spitale ar trebui săpate cât mai repede. …„De ani de zile, cu toți auzim că avem nevoie de spitale, că se vor construi spitale. Auzim de studii de fezabilitate, de spitale regionale. Dar trist și extrem de grav, în ultimul timp spitalele iau foc la propriu. Spitale județene, institute naționale de referință. Și asta e treaba autorităților. Să le construiască nu doar pe hârtie. Nu mai e timp de planuri. E nevoie să săpăm spitale, poate chiar în curtea spitalelor vechi, lăsând în urmă clădirile triste și învechite ale trecutului sistem de sănătate. Și asta trebuie să înceapă acum, anul ăsta, fără finalizare, fără să fie oprite pe parcurs”, a spus Coriu. „Trebuie să găsim soluții pentru a funcționa în siguranță” Șeful CMR a adăugat că „actul medical trebuie să se desfășoare în spitale sigure. Spitalele noi nu se pot da în folosință mâine. Pacienții români au nevoie de noi, de spitale, și astăzi. Noi, medicii, trebuie să desfășurăm activitatea în spitalele vechi, unde trebuie să găsim soluții pentru a funcționa în siguranță”. Integral: https://www.libertatea.ro

Primele doze de vaccin Moderna, distribuite miercuri în centrele de vaccinare. Cum au fost împărțiteAmeţeală de pe urma insuccesului …. Germania a vaccinat, după mai bine de o lună, nici 3 la sută din populaţie. Italia, fix 3. Spania, cam pe acolo. Finlanda, nici atât. Unele situaţii sunt de-a dreptul halucinante. Luxemburg este una dintre cele mai bogate naţiuni de pe Pământ. Şi, cu toate acestea, nu a vaccinat nici 2 la sută din populaţie. Spre comparaţie, non-comunitara Serbie a vaccinat peste 6 la sută. Emiratele Arabe, peste 30 la sută. Probabil că sunt cazuri în care de vină este şi guvernul naţional. Franţa lui Macron a eşuat lamentabil în a produce propriul vaccin. Iar pentru ca tacâmul să fie complet a vaccinat abia 2 la sută dintre cetăţeni. Olanda, unde demagogul Rutte îşi cântă ode sieşi de ani buni, a reuşit puţin peste 1 la sută. Ar fi fost normal, în acest moment, ca cineva să se trezească şi să declare că regele este gol. Dar s-a întâmplat exact pe dos. Administraţia de la Bruxelles a deschis un nou front ideologic. Înfuriaţi de succesul Statelor Unite (peste 8 la sută) şi al Marii Britanii (peste 13 la sută), eurocraţii au revărsat un torent de acuzaţii. Din care nu lipseşte… teoria conspiraţiei. Ideea este că firmele cele rele (capitaliste, se înţelege) refuză să livreze vaccinurile. Exact de ce s-ar petrece asta, Comisia Europeană nu a explicat. În fond, vaccinurile au fost livrate micii Islande (4,5 la sută rată de vaccinare), în Samoa (16 la sută) sau Gibraltar (33 la sută). Suspectez că, în parte, de vină este ostilitatea radicală a administraţiei de la Bruxelles faţă de ideea pieţei libere. Dovadă că acum nu vede altă soluţie decât una autoritară, specifică “economiilor de comandă”: blocarea exporturilor. O echipă de comisari europeni a făcut şi o “inspecţie” la o fabrică din Belgia (unde nu a găsit nimic incriminator). Aici avem o (altă) greşeală de proporţii. Las la o parte că interzicerea exporturilor de vaccin este (probabil) ilegală şi (cu siguranţă) imorală. Problema este că principalele firme şi cele mai capacităţile lor de producţie pentru vaccinurile folosite în UE sunt… din afara Uniunii. Aşa că UE s-ar putea să primească în curând o doză amară din propriul medicament. E greu de crezut că Statele Unite şi Marea Britanie vor asista pasive la aşa ceva. Cum se spune, “bocancul e acum pe celălalt picior”… Sătule de incompetenţa Uniunii unele state recurg la tot felul de trucuri. Germania şi-a făcut un stoc separat de vaccinuri, ignorând cu bună-ştiinţă regulile stabilite la Bruxelles – pe care le oricum le aplica doar atunci când îi erau pe plac. Ungaria importă vaccinuri ruseşti şi chinezeşti (mai puţin eficiente, din câte se pare). De “strategia comună” începe să se aleagă praful. Cât despre noi, avem alte probleme, cum ar fi spitale încălzite cu reşouri băgate în priză lângă buteliile de oxigen. Când eşti guvernat de asemenea politicieni este de înţeles că Uniunea Europeană pare o soluţie. Se apropie însă vremea când vom da cu capul de realitate. Activismul politic nu poate substitui mecanismele pieţei. Integral: https://www.bursa.ro

Trafic cu false certificate de teste negative Covid, în Marea Britanie, Franța, Spania și OlandaPozitiv din negativ. Cum se îmbolnăvesc de COVID-19 pacienții internați în spitale non-COVID (2) …. Ministerul admite că ai luat COVID-19 din spital doar dacă ai simptome la 14 zile după internare Într-un răspuns oficial transmis PressOne, Ministerul Sănătății precizează cum sunt clasificate cazurile de COVID-19 care apar în spital. Astfel, spitalul este considerat „sursă probabilă” de infectare în cazurile în care pacienții prezintă debutul simptomelor între a opta și a paisprezecea zi de la internare. Sau între zilele trei și șapte și există o suspiciune puternică de transmitere a virusului prin asistența medicală acordată. Potrivit răspunsului Ministerului Sănătății, pe lista cazurilor de îmbolnăvire cu COVID-19 cu sursa sigură din spital intră doar pacienții ai căror simptome apar la 14 zile sau mai târziu, după internare. Cu alte cuvinte, statul nu consideră că un pacient care începe să aibă simptome la mai puțin de două săptămâni de stat în spital a luat, cu siguranță, COVID-19 din spital. Chiar dacă toate celelalte semne indică acest lucru. …. Tot Ministerul Sănătății a mai transmis oficial că de testarea RT-PCR gratuită beneficiază doar personalul medical care prezintă simptome de COVID-19 și echipele medicale de prelevare a organelor pentru transplant care se deplaseaza de la centrul de transplant în centrele de prelevare – aceștia fiind testați regulat, o dată la fiecare 2 saptamani. Altfel spus, medicii care nu fac parte din echipele de transplant nu sunt testați decât dacă încep să aibă simptome. Spitalele din România pot să solicite testarea RT-PCR a personalului medical în afara acestei scheme, dar o fac pe cheltuiala proprie…. Poveștile cititorilor noștri sunt personale și dureroase și scot în evidență câteva probleme sistemice comune. Lipsa de comunicare a personalului medical cu aparținătorii pacienților, sau chiar cu pacienții, tratarea pacienților ca suspecți de COVID-19, chiar și în urma unor teste PCR negative și în ciuda faptului că afecțiunile lor sunt cu totul altele, triajul defectuos care ține laolaltă, pentru perioade lungi de timp, oameni potențial infectați cu oameni care nu au COVID-19, camerele de izolare în care pacienții nu stau întotdeauna singuri, ceea ce contribuie la răspândirea infecției nu doar de la cadrele medicale la pacienți, ci și de la un pacient la altul. Dincolo de toate acestea e teama de spitale și de doctori, care apasă psihicul românilor…. Mama Anei avea 62 de ani și nenumărate probleme de sănătate – diabet, probleme renale – când, în luna decembrie 2020, a fost internată la Spitalul Colțea.  „Pe 10 decembrie nici măcar nu se mai putea ridica în picioare”, povestește Ana. „Am chemat ambulanța. Medicii de pe ambulanță au stat în ușă, au spus că are Covid și că nu vor să se infecteze. Nu a fost consultată.” Pe data de 11 a fost internată la Colțea. Primul test făcut de spital a ieșit negativ. A stat în permanență într-o rezervă, singură, fără a lua contact cu alți pacienți.  „A fost diagnosticată cu pneumonie bacteriană, dar tratată permanent ca un suspect de Covid, deși avea două teste negative. I se lăsa mâncarea la ușă, la zece metri de pat. Ea nu se putea ridica în picioare, nu putea ajunge la mâncare. Protocolul era să ia bastonul și să bată cu el în picioarele de metal ale patului ca că vină cineva și nu venea nimeni”, povestește Ana. La patru zile de la internare, femeii i s-a făcut un al doilea test, din nou negativ. A fost prima zi în care, conform spuselor Anei, medicii au intrat la ea, i s-a adus mâncarea la pat și i-au deschis geamul în cameră. „Abia târziu am aflat că avea boală renală cronică în stadiul patru, și de la asta i s-a tras și pneumonia. Era de dializă. Dar nouă nu ni s-a spus nicio secundă că ar avea ceva la rinichi. Cât a stat în spital nu ni s-a zis nimic de asta. Spuneau: suferă de pneumonie, dar nu știm ce a cauzat-o.” Al treilea test a venit pozitiv. Trecuseră zece zile de la internare. „A fost infectată chiar de ei”, spune Ana. „Ea nu a stat cu altcineva în spital, a stat numai singură. Apoi a fost tratată inuman: nu i s-a comunicat că testul a fost pozitiv, a fost luată pe sus, din rezervă, unde stătea singură, dusă în camera de izolare, iar lucrurile ei aruncate teanc lângă pat. Era foarte speriată. Apoi a fost transferată la spitalul Sfântul Ioan, spital Covid. Era foarte fericită că seara la șapte cineva i-a schimbat scutecul, deși infirmierele i-au cerut câte 30 de lei fiecare ca s-o schimbe.”Stătuse nouă ore cu același scutec pe ea.  În următoarea zi de la internarea la „Sfântul Ioan”, femeia nu mai putea să mănânce. După două zile, abia mai putea să vorbească. „Nu aveam de unde să cerem informații despre starea ei. Pe 25 ne-au sunat să ne spună că a făcut două stopuri cardiace, că e conștientă, dar că nu îi mai funcționează niciun organ, e ținută în viață artificial. Și că nu se mai poate face nimic.” Decesul mamei Anei s-a pronunțat pe 28 decembrie. Corpul le-a fost predat gol, într-un sac de plastic negru. Ana e furioasă, nu doar pe sistemul medical, care i-a răpit mama înainte de vreme, cât și pe medicii cu care și după moartea acesteia i-a fost extrem de greu să comunice…..„M-a sunat în cele din urmă un medic care a spus că e cu ele în față și că oricine se uită în dosar vede în ele că mama a fost infectată în timpul internării, dar că trebuie să ne împăcăm cu ideea că e o pandemie mondială.”…. Poți lua COVID-19 din spitalele din România și dacă ești tânăr și în putere. Așa s-a întâmplat cu soțul Danielei P., de 42 de ani, care pe 6 ianuarie a fost implicat într-un accident de mașină. „L-a luat ambulanța, a fost destul de grav, mi-a scris după vreo două ore că are coastele rupte și sternul fisurat. Cei de la UPU au zis să îl țină 24 de ore sub observație, în caz că apare ceva complicație. Spitalul Județean Oradea e non-Covid, nu m-am gândit în niciun moment că s-ar putea întâmpla ceva”, povestește Daniela. Soțul ei a intrat în spital cu un test negativ, dar a fost pus într-o cameră cu un alt pacient, al cărui test a venit, mai târziu pozitiv. „Și nici măcar nu i-au spus că testul acelui domn a venit pozitiv. Doar l-au mutat într-un alt salon. Era izolatorul. Nu i-au zis nimic. El a ieșit din salon seara să se plimbe și i-au spus asistentele: «Domnul, dar n-aveți voie să vă plimbați». «Păi cum n-avem voie?» Și nu i-au mai zis nimic. A aflat a doua zi de la o prietenă care e medic rezident în spital că era în izolare. Dar nu i-au zis asistentele sau medicul lui.” În intervalul în care a stat în izolator, bărbatul nu a primit niciun fel de mâncare și nu a fost consultat de niciun medic, deși tocmai monitorizarea fusese scopul inițial al internării lui. „Intrase în spital să fie monitorizat 24 de ore. N-a fost monitorizat deloc, consultat deloc. Peste cinci zile i-a ieșit un test pozitiv. Nu a fost, din nou, consultat de niciun medic. L-am luat acasă, am ales noi, ca să nu ne se infecteze și mai rău”, își amintește Daniela. „Ca explicație, ne-au spus că a avut ghinion. In plus, pentru că l-au ținut în izolare, am primit o factură de 5000 de lei, că internările din accidente se plătesc.Integral: https://pressone.ro

Arhiva articole B1.ro din data de 2016 - pagina 337 | B1.roReforme pentru șoareci Când până și fanionul medicinii românești din buricul târgului ia foc, nu e de mirare că oamenii au ajuns să se ferească de spital mai dihai decât de Covid. Pandemia a făcut ca obrazul îmbătrânit al sistemului sanitar să crape de tot și degeaba îi sare țandăra lui Arafat când i se spune că „oamenii ard ca șoarecii”, iar Iohannis tot repetă că e nevoie de o „reformă profundă”. Merci, știm și noi asta, ba chiar pe pielea noastră! Întrebarea e la a câta „grozăvie”, vorba ministrului Vlad Voiculescu, se va schița măcar primul pas. Sau va fi ca la „România educată”, care devine tot mai needucată pe an ce trece de atâtea reforme anunțate cu surle și trâmbițe? Situația de la „Matei Balș” e complet diferită față de cea din celelalte spitale în care au fost incendii (în ultimele două luni, cinci la număr, printre care și cel de la ATI-ul din Piatra Neamț), din simplul motiv că aici s-au pompat bani serioși în aparatură, reparații de clădiri, specialiști, laboratoare etc. Nu e ca la spitalele alea urgisite din vreun colț de țară pe unde calcă politicienii, controalele și investițiile doar când se apropie campania electorală. Nu, „Balșul” a fost printre privilegiați, printre „esențiali”, de el sunt legate numele mari ale medicinii și politicii românești. Doar în ultimul an, de aici au plonjat pe listele PSD două somități: Adrian Streinu-Cercel, pe mâna căruia a fost spitalul în ultimii 28 de ani, și Alexandru Rafila, expertul nostru la OMS. Cei doi s-au prezentat la fața locului imediat după ce carbonizații și intoxicații cu fum au fost evacuați, pentru a fi filmați cu sinistrul decor în fundal și a lansa alte jeturi de gargară. Cum cauza incendiului e încă neclară – aerotermă, priză, scurtcircuit, plus exploziile tuburilor de oxigen –, vinovăția e difuză și, oricum, nicio autoritate nu e dispusă să-și asume fie și o fărâmă din vină. Ca de obicei, țapii ispășitori vor fi probabil electricienii și infirmierele. Unul dintre cele mai penibile discursuri în acest context a fost legat de frigul din saloane. Simțind pericolul multor acuze pe această temă, s-au repezit ca hultanii să spună cât de bine și cald era, cum nu au fost probleme cu furnizarea „agentului termic”. Asta, în timp ce rudele pacienților povesteau cu totul altceva, după cum tot Bucureștiul știe cum stă treaba. Reșoul, aeroterma și pătura suplimentară sunt instituții în sine în spitalele din România, care la 30 de ani de la comunism depind în continuare de RADET și nu au centrală proprie. A te face că nu știi asta e politicianism grețos….. „Vinovații va trebui să plătească” este laitmotivul zilelor – o spun Cîțu, Voiculescu, Iohannis. Ce ușurare! Existau dubii că va fi ca la Colectiv, Floreasca (pacienta arsă pe masa de operație de echipa lui Beuran), Maternitatea Grivița sau Piatra Neamț. Nu ne rămâne decât să așteptăm și să sperăm că lucrurile nu se vor repeta, pentru că, nu-i așa, e vorba de o echipă nouă, care se prezintă drept una reformistă. Deși nici acum nu s-a auzit nimic despre vreo demisie și nici despre corupție, sistem clientelar, manageri cu spinări de cauciuc și conturi grase. Sistemul de sănătate este atât de crăpat pe la încheieturi încât te întrebi ce se mai poate face. Și, mai ales, vorba aceea desuetă, dacă există „voință politică” pentru vreo reformă de-adevăratelea, una care va atinge atât de multe interese, complicități și afaceri încât te ia durerea de cap. Dar până la marile reforme, până la noile spitale, poate n-ar strica să se înceapă cu niște reforme mai micuțe, mai la îndemână și fezabile pe termen scurt. De exemplu, controlul ordonat de Nelu Tătaru după tragedia de la Piatra Neamț s-a soldat cu o înșiruire de nereguli pe hârtie: doar 310 spitale dețin autorizație de securitate la incendiu, iar 120 dintre acestea au doar un aviz de incendiu, 28% din spitalele controlate nu sunt dotate cu rezervoare de apă, necesare pentru intervenţia rapidă în caz de incendiu, în 71% din saloanele de terapie intensivă nu există sistem de ventilație mecanică etc. În loc de un nou audit (alți bani, alt timp pierdut), mai bine s-ar trece la fapte, adică la remediere, după care să se prezinte un raport cu ce s-a făcut efectiv. Iar spitalele unde nu s-a rezolvat nimic sau s-au făcut doar cârpeli în stil românesc măcar să fie știute și asumate politic. Ar fi de așteptat, tot în cadrul „micilor reforme”, să se publice rapoartele cu infecțiile nosocomiale din spitale. Este revoltător faptul că după Colectiv, în pofida scandalului și promisiunilor, acest lucru nu s-a întâmplat. De ani și ani la rând, se discută despre evaluarea spitalelor, dar, așa cum arată Agenția Națională de Management al Calității în Sănătate, nu există nici măcar un singur spital în categoria 1 și foarte puține în a doua. Procesul, început în 2011, ar fi trebuit finalizat până acum, dacă la mijloc nu ar fi fost tot felul de înțelegeri oculte și derogări cu ochi și cu sprâncene. Să nu mai discutăm de faimoasele concursuri pentru managerii de spitale și de declientelizarea DSP-urilor, care seamănă tot mai mult cu o cauză pierdută. N-ar strica și ceva reformă și în relația cu pacienții, în special în astfel de nenorociri, ca să nu mai stea în stradă amărâtele de rude și prieteni așteptând cu orele să le dea cineva o cât de mică informație. O consiliere, puțină empatie, o minimă grijă se impun față de aparținătorii celor „arși ca șoarecii”….Va putea face cu adevărat ceva Vlad Voiculescu? Greu de spus. Împotriva lui e o campanie destul de viguroasă, iar animozitatea PNL e palpabilă. S-a văzut asta și atunci când ministrul a anunțat schimbarea modului de raportare a cazurilor de Covid, în sensul reintroducerii în calculul incidenței la mia de locuitori a focarelor, indicator în funcție de care se decid restricțiile sau relaxările focarelor. De ce deranjează? Simplu. Pentru că astfel Bucureștiul și alte mari orașe vor reintra în scenariul roșu. Dar va fi tabloul real în contextul în care noua tulpină de Covid are deja transmitere comunitară și nu unul făcut din pix în interes politic. Tot în sensul acesta a anunțat și creșterea capacității de testare, care a scăzut atât de dramatic, încât în curând România va fi singura țară „verde” din Europa. Epoca gargarei cu cele 50.000 de teste/zi trebuie să se încheie, pentru că altfel, în circa o lună, vor reîncepe bocetele naționale cu lipsa locurilor la ATI. Integral: https://revista22.ro

Dacă am colecta taxe cât Bulgaria și Ungaria, am putea dubla bugetele de sănătate, educație, locuințe și mediu! Va reuși Cîțu să schimbe ANAF?Dacă am colecta taxe cât Bulgaria și Ungaria, am putea dubla bugetele de sănătate, educație, locuințe și mediu! Va reuși Cîțu să schimbe ANAF?  Vrem un stat ca afară. Dar cu ce bani? Cornel Ban, unul dintre cei mai reputați economiști români ai perioadei recente, ne arată că dacă am colecta cât reușesc să adune la buget Bulgaria și Ungaria am avea în plus peste 5 miliarde de euro pe an, ceea ce ne-ar aduce trei spitale regionale noi și o cale ferată modernă de la București la Vaslui. În fiecare an. …. România este singura țară din Europa Centrală, de Est și de Sud-Est al cărei total al veniturilor colectate a scăzut în primii zece ani după aderarea la UE. Un curent eurosceptic tot mai pronunțat dă vina exclusiv pe multinaționale, uitând să remarce în care alte țări din Europa Centrală, de Est și de Sud-Est (Ungaria, Cehia, Slovacia) – care sunt chiar mai dependente de capitalul multinațional și, deci, mai expuse tranzacțiilor interne cu prețuri de transfer între filiale făcută de acesta – ponderea impozitelor și taxelor în PIB este mult mai mare. … Cu alte cuvinte, dacă România s-ar putea ridica nu la nivelul centrului economic al Europei de Vest, ci la nivelul țărilor din Europa Centrală, de Est și de Sud-Est, nu am fi în halul de subfinanțare publică (dar și de inegalitate de Rusie țaristă) în care suntem. Diferențele față de vecini sunt chiar frapante. Dacă ANAF ar colecta la fel de mult ca instituțiile omoloage din Ungaria și Bulgaria, am obține încă 2,5% din PIB (sau 5,2 miliarde de euro) cu care am putea plăti lucrurile care fac viața mai suportabilă: spitale mai bune, transport feroviar mai bun, descongestionarea traficului rutier, acces mai ușor la locuințe. Ratăm trei spitale regionale pe an Ca să vedeți ce avem de pierdut, într-un singur an fiscal am putea plăti pentru construirea – cu bani proprii – a trei spitale regionale (1,2 miliarde pe spital) și a 300 de kilometri de noi linii de cale ferată (patru milioane de euro pe kilometru). Confruntate cu un deficit bugetar istoric, în 2020-2021 guvernele Orban și Cîțu au anunțat o mare ofensivă de reformă a ANAF în ceea ce ne apare ca un adevărat ritual guvernamental. De data aceasta însă, pare să se contureze ceva mai concret și premierul și-a pus reputația la bătaie. … Funcționăm ca un paradis fiscal Faptul că în țara noastră milionarii în euro, clasa acționarilor, greii imobiliarelor, salariații plătiți cu mii de euro pe lună sau aristocrația lumii PFA-urilor trăiesc ca într-un paradis fiscal, pe când nu doar în Germania, ci și în unele state din Est și chiar în SUA ar plăti pe măsura puterii lor, nu pare să dea angoase la vârful actualei coaliții de guvernare. Ni s-a spus încă din 2020 că în România nu se va ridica nivelul impozitelor și basta. Reforma fiscală este urgentă, dar și dacă mâine am avea trepte daneze de impozitare, nu sunt chiar convins că lucrurile ale merge ca unse, din cauza capacității ANAF. Or este clar că reformatorii noștri fiscali nu par curioși să blindeze din punct de vedere legislativ ANAF, unul dintre cei mai fragili piloni structurali ai statului român din punct de vedere politic. … Când ne-am uitat la top 100, de pildă, nu am găsit diferențe între multinaționale și firmele locale mari când vine vorba de cum își plătesc dările. Poate diferența e la top 1.000, dar nu am putut stabili asta, pentru că nu aveam date procesate la nivel de firmă. Când ANAF va putea „vedea” cu adevărat, ironiile împotriva lui vor înceta Și ajungem la un argument banal. Capacitatea de a produce, de a analiza și de a publica proactiv informații detaliate reprezintă marca distinctivă a unei administrații fiscale competente într-o perioadă în care prețurile de transfer transnaționale, digitalizarea și financiarizarea sunt o provocare pentru rolul statului de a preveni erodarea bazei fiscale. …. Vă las cu o cifră dintr-un studiu recent: dacă statul ar colecta în România atât cât colectează în medie țările din regiunea estică a UE, resursele suplimentare ar permite dublarea celor patru bugete: sănătate, educație, locuințe și mediu. Atât. Integral: https://www.libertatea.ro

Cele mai mari nulități ale Iașului. Lista dezastrului din Parlamentul României. Demnitarii care nu mai au ce să caute în funcțiile publice - FOTO • Buna Ziua Iasi • BZI.roUn nou Parlament, un nou început – avem vreo șansă ca lucrurile să se schimbe?…… Exceptând magistratura, nu există în țară o instituție care să acorde personalului său – mă refer aici la parlamentari – concedii atât de generoase, precum Parlamentul. Și nu există alt colțișor de rai, unde respectivul personal să se bucure de atâtea privilegii de tot felul, precum iarăși Parlamentul. Corect. Faptul are o logică. Legile sunt fundamentul bunei funcționări a întregii societăți. Societatea are nevoie de reglementări bune, corecte și de o ireproșabilă eficiență. Pentru aceasta, se cuvine ca parlamentarii să  fie odihniți din toate punctele de vedere, să aibă mintea limpede și gândirea netulburată, atunci când inițiază, dezbat și votează legile. Să nu-i preocupe deloc lipsurile și grijile cotidiene. Întrebarea este, însă: beneficiind din partea societății de toate privilegiile posibile, inclusiv vacanțe, inclusiv îndemnizații, inclusiv transport, inclusiv documentare pe la alte Parlamente, din alte țări, tot ce nu-i este accesibil omului de rând, s-au dovedit oare parlamentarii din legislaturile anterioare la înălțimea așteptărilor noastre? Vreau să spun, are oare România o legislație solidă, una pe care s-o simțim că ne ferește de rele, ne apără de răufăcători, ne garantează sănătatea și educația copiilor, o legislație care să se bucure nu numai de încrederea noastră, dar și a colegilor europeni, cei care ne verifică din când în când și chiar ne dau un fel de calificative prin mecanismele lor de control și verificare? Evit un răspuns brutal. Cine citește aceste rânduri intuiește fără îndoială propriul său răspuns. Mă opresc totuși la cunoscuta remarcă despre colegii europeni că ne găsesc restanțieri tocmai la respectarea statului de drept, la un proces legislativ corect și chiar ne acuză de încălcarea unor principii care lezează direct democrația. Nu sunt opiniile mele, sunt aprecieri care derivă direct din MCV și în legătură cu care europenii ezită să ne deschidă larg frontierele lor și să ne accepte în râvnitul spațiu Schengen. Nu este un secret pentru nimeni faptul că, în loc să promoveze legi pentru a instaura în țară prosperitatea și a stăvili corupția, predecesorii parlamentari aproape și-au propus ca prioritate să-i scape de brațul lung al legii pe colegii și clienții lor ajunși după gratii, ajunși în drum spre gratii, sau pur și simplu speriați că le tremură pantalonii pe ei, gândind tot la gratii. Ca urmare, cea mai înaltă instituție a statului s-a pomenit cu legi dictate de Dragnea sau Ciolacu, scrise de Iordache sau Nicolicea, nedezbătute deloc și votate după procedeul „pe repede, înainte”, cu concursul neprecupețit al răspopitului Tăriceanu, fost liberal. În fond, nu m-ar îngrijora faptul că a ieșit de la răcoare un Șova sau că s-a lungit cam sine die dosarul lui Vâlcov, condamnat acum un an la șase ani și șase luni cu executare, pentru corupție, nejudecat definitiv nici astăzi.  Dar sunt speriat văzând că, odată cu Șova, au zbughit afară prin porțile larg deschise ale închisorii borfași de rând, violatori în serie și tâhari în toată regula, care s-au pus chiar de a doua zi pe furtișaguri, tâlhării și violuri, fapt în urma căruia cei în drept umblă și acuma pe urmele lor, ca să-i prindă. Nu numai atâta, dar vestea despre numărul mare de violuri din țara noastră și despre faptul că pepiniera cu adolescente vânate de proxeneți tot în România se găsește a cam speriat Europa. Este acuzată legislația, dar sunt acuzați și cei puși s-o aplice. La așa ceva, orice om cu mintea zdravănă rămâne siderat și se întreabă: pentru asta am cotizat eu din salariul meu, din veniturile mele, din impozitele plătite de mine, ca să finanțez vacanțele și indemnizațiile parlamentarilor, iar ei să deschidă porțile  pușcăriilor în zor mare, „pe repede, înainte” și fără dezbateri? Pentru asta era oare strict necesar ca ei să fie bine odihniți, reconfortați și tolăniți în Palatul Parlamentului – al doilea mare palat administrativ din lume, luxos precum Versailles, grandios precum Palatul de Iarnă și uriaș cât piramida lui Keops, totul pe banii mei și ai altora ca mine? Iar acum, când mă gândesc că prioritatea noilor parlamentari în noua sesiune este să repare tot ce au stricat cei vechi, ca să avem o legislație normală și să facem față standardelor europene, mă simt frustrat. Am senzația că am fost păcălit, că taxele și impozitele plătite până acum de mine s-au dus pe apa sâmbetei, că i-au inghițit vacanțele nemeritate ale foștilor parlamentari. Știu că nu e nimic de făcut, banii s-au dus, nu-i mai pot cere înapoi. Dar pot pretinde ca, măcar de acum înainte, noii parlamentari să fie altfel. Prioritatea lor este să îndrepte răul făcut de ceilalți. Pentru asta, ar trebui să le fi prins bine limpezirea minții într-o binecuvântată vacanță, să le fi fost de folos odihna, să le fi fost luminată înțelepciunea, dacă între timp or fi citit vreo carte. Dar, vai, lucrurile nu se anunță chiar așa. Acum două zile, o doamnă senatoare, aflată încă în vacanță parlamentară, s-a proțăpit la poarta institutului Matei Balș, vociferând și dovedind că nu pune preț pe importanța relaxării fizice și morale care ar trebui să-i însenineze vacanța, ci numai pe eventuale foloase electorale, posibile pe fondul tragediei umane de acolo, care ne-a înfricoșat pe toți.  Presimt un moment dificil pentru parlamentarii veniți din relaxanta vacanță, tocmai încheiată. Pe de o parte, îi așteaptă cunoscuta deja prioritate privind repararea cadrului legislativ batjocorit de alianța PSD+ALDE, dar pe de altă parte este inevitabil să-și înscrie pe ordinea de zi o poziționare imediată față de evenimentele tragice petrecute în ultima vreme, îndeosebi în domeniul sănătății. Așa ceva nu trebuie să se mai întâmple niciodată. Integral: https://spotmedia.ro

De ce nu mă așteptam ca PRO TV să critice ieșirea la schi a lui Iohannis și o întrebare pentru președinte: Nu v-a zis nimeni să stați acasă?De ce nu mă așteptam ca PRO TV să critice ieșirea la schi a lui Iohannis și o întrebare pentru președinte: Nu v-a zis nimeni să stați acasă?  Nu mă interesează să îi stabilesc o conduită norrrrmalăă lui Iohannis. Altceva m-a frământat după ce l-am văzut pe schiuri, voios, la 24 de ore după ce trimitea condoleanțe de lângă un perete de spital înnegrit de fum. Mă uitam sâmbătă la știri. După 15 minute de materiale despre tragedia de la Balș, la cel mai urmărit buletin de știri al României, la orele 19 pe PRO TV, începe secțiunea de haz și voie bună de ”weekend”. Vai, cum ne mai distrăm pe Valea Prahovei, vai, nu mai sunt locuri la monitori de schi, vai, n-avem locuri de parcare să putem pune mașina pe Vârful Omu, le știți, problemele eterne ale lui homo proteveus. Și, hop, apare senin Președintele Împătimit al României. „Voce prezentator: Și președintele Klaus Iohannis, împătimit al sporturilor de iarnă, a fost văzut astăzi la Păltiniș. Reporter: Cum e la schi, domnule președinte? Iohannis: Foarte bine, vă invit să veniți.” (sursa: Știrile PRO TV, ora 19.00, 30 ianuarie, 2021) De la PRO TV nu putem aștepta să critice atitudinea președintelui. Ei au dat „neutru” știrea, separat de tragedia de la Balș. Neutralitate înseamnă cont deschis la bani guvernamentali, înseamnă și normalizarea unei situații complet anormale. Prefer să cred că profesioniștii de acolo au primit instrucțiuni extraredacționale de tip „să nu se facă legătura Balș – Iohannis pe pârtie”, altfel nu aveau cum să rateze această corespondență scandaloasă dintre doliu și distracție la președintele României. Singura întrebare care m-a frământat cu adevărat: bă, cum o fi să trăiești într-o bulă atât de perfectă, încât să nu-ți mai zică nimeni, nici prieteni, nici măcar dușmanii, „Klaus, stai dracu‘ acasă weekendul ăsta”, nu se potrivește doliul asumat cu țopăiala pe pârtie. Și nu e doar despre prieteni. Are consilieri, are tovarăși de partid, are intelectuali care îi lustruiesc zi de zi clăparii. O fi zis măcar unul „pâs!”? Că dacă n-a zis e foarte grav. E mai grav decât că președintelui nostru i-a fost extirpată empatia cândva pe când aduna case din meditații. …. Alții vor spune că așa e Iohannis, funcționează numai după tipare. Dacă nu joacă tenis, dacă nu trage de fiare, dacă nu schiază când are el în plan, turbează. Trebuie să-i oferi previzibilitate și inerții plăcute, altfel nu te înțelegi cu el. Alegătorii de dreapta rupeau pesedismul și cu intransigență gramaticală, de diplome sau de etică. Dar spiritul lor critic se oprește „când vin ai noștri”, deși problemele rămân sau se agravează. Primii vinovați sunt chiar ei, foștii intransigenți, care acum populează aparatul de stat sau dorm liniștiți pur și simplu. …. Nu poți să-l suspenzi pentru atât. Dar poți să înțelegi când o instanță a puterii a ajuns la o lipsă de control periculoasă sau când toate instituțiile și grupurile de interese din jur au ajuns la un grad de servilism de nivel incendiar. Integral: https://www.libertatea.ro

desy.demeter – Quis custodiet ipsos custodes?Omul nou al erei digitale: câteva rânduri dedicate contemporanilor noştri vigilenţi  Era digitală este pe cale să înfăptuiască visul secolului XX: din retortele internetului şi ale reţelelor sociale se alcătuieşte, în faţa ochilor noştri, în priză directă, un om nou, nu mai puţin entuziast, vigilent şi fanatizat decât acel om nou ce bântuia imaginarul totalitar al veacului trecut. În locul marşurilor şi al tobelor, în locul orelor de educaţie ideologică se utilizează acum, în această vastă operă de inginerie socială, algoritmi, like-uri, denunţuri şi suspendări de cont. Însă,în cele din urmă, capătul de drum este acelaşi: producerea pe scară industrială a unui individ pentru care liberul- arbitru şi autonomia au încetat să mai fie repere valide. Masificării totalitare îi urmează, spre bucuria contemporanilor noştri, evul masificării digitale. Omul nou al erei digitale preferă interacţiunii naturale interacţiunea mediată de tastatura şi de ecranele tactile. El nu se mai recunoaşte în comunităţile pe care viaţa le crea, cândva, organic. Prietenia, iubirea, visarea sunt tot atâtea deprinderi de care acest erou al timpurilor noastre se desparte, fără regret. Ce rost mai are să contempli cerul atunci când ecranul telefonului sau al tabletei îţi dăruieşte infinite combinaţii de culori? Autismul agresiv este semnul erei digitale. Comunicarea se simplifică până la dispariţia limbajului însuşi. Ceea ce supravieţuiesc sunt emoticoanele , ca un rest de umanitate. Omul nou al erei digitale se recunoaşte nu prin afinităţi, ci prin solidaritatea urii şi a delaţiunii. Paginile preferate de omul trăitor în acest timp sunt cele în care ideile şi nuanţele sunt înlocuite de simplitatea fanatică a sloganului. Ca şi oamenii noi de dinaintea sa, omul nou al erei digitale detestă îndoiala şi exerciţiul critic. El nu poate accepta apariţia dubiului, de vreme ce dubiul înseamnă răsturnarea ordinii sale de valori. Furia cu care postează şi cu care comentează este un reflex al credinţei sale în trăinicia adevărului său. Omul nou al erei digitale are mentalitatea membrului unui cult: zidit în realitatea sa, el este indiferent la orice semn ce contrazice dogma sa. Omul nou al erei digitale este locuit de hărnicia alimentată de resentimentul său fără de saţiu. Ziua sa începe, firesc, cu lectura postărilor de pe reţelele sociale. Parte din frontul de luptă al ideologiei pe care o venerează, omul nou nu are timp de pierdut cu deprinderea lecturii clasice. Cartea este înlocuită de postarea de pe facebook sau twitter, căci rândurile de aici sunt un comprimat de înţelepciune,o pastilă uşor de ingurgitat, ca o vitamină generatoare de energie. Pentru omul nou al erei digitale, o zi în care nu postează sau comentează este o zi pierdută, de vreme ce bătălia ideologică la care participă impune o disciplină strictă. A ataca, a denunţa, a insulta, a insinua, a calomnia, toate în impunitate, iată reţeta de viaţă a atâtora dintre contemporanii noştri. Omul nou al erei digitale îşi cultivă resentimentul ca pe materia din care se nutreşte întreaga sa viaţă. Seninătatea detaşării îi este străină şi totul trebuie împărţit în căsuţele clare ale delimitării prieten/ inamic. Asemeni oamenilor noi de dinaintea sa , omul nou al vremurilor noastre întrevede orice relaţie umană prin lentila tribală a agresivităţii şi a urii. Cei care nu aparţin comunităţii sale de idei sunt duşmani. Iar ca duşmani trebuie urmăriţi cu înverşunare, până la capăt. Omul nou al erei digitale are în structura sa intimă o fibră profetică. El se simte un instrument al schimbării, al schimbării destinate să înlăture, definitiv, tot ceea ce este vechi, dăunător şi vetust. Ca şi Şigaliov din “ Demonii” el are certitudinea că se află în posesia reţetei fericirii colective. Exterminarea, la început virtuală, a inamicului este calea spre viitor. Monoman şi agresiv, omul nou al erei digitale întocmeşte liste şi stabileşte responsabilităţi. Informatorii poliţiilor politice din secolul XX erau croiţi din acelaşi aluat cu contemporanii noştri. Omul nou al vremurilor noastre este un voyeur: suprema sa bucurie este de a urmări şi fişa pe cei care îi sunt suspecţi. Omul nou al erei digitale este menit să locuiască acest viitor pe care îl simţim deja prezent. Furia cu care demolează, furia cu care îşi proclamă adevărul absolut, furia cu care reclamă eliminarea inamicilor săi este furia care trăia şi în înaintaşii săi. Integral: https://www.marginaliaetc.ro

Playing Mr Bean stressful and exhausting: Rowan AtkinsonRowan Atkinson și libertatea de exprimare  …. În 2012, a existat o campanie pentru modificarea Secțiunii 5 din Public Order Act 1986 al Mari Britanii, secțiune care transforma insulta din afront moral în încălcare a legii (campania a avut succes, iar secțiunea a fost modificată). La acestă campanie ia parte și Rowan Atkinson, al cărui discurs este redat parțial mai jos: „Punctul meu de plecare, când vine vorba de orice problemă legată de libertatea de exprimare, este credința profundă că al doilea cel mai prețios lucru din lume este dreptul de a te putea exprima liber. Cel mai important lucru este să ai ce mânca, al treilea cel mai prețios lucru este un acoperiș deasupra capului, dar, pentru mine, locul numărul doi este permanent ocupat de exprimarea liberă, plasată chiar sub nevoia de a susține viața însăși. Asta este pentru că m-am bucurat de liberă exprimare în această țară (n. trad. Marea Britanie) toată viața mea profesională și mă aștept să o fac în continuare […] ” Exemplele aduse în discuție sunt ridicole, dar reale: un bărbat arestat în Oxford pentru că numise „gay” un cal al Poliției, un adolescent arestat pentru că afirmase că Biserica Scientologică este „un cult”, sau patronul unei cafenele, pentru afișarea pasaje din Biblie pe un ecran TV. „Când am auzit de unele dintre aceste ridicole acte de ”ilegalitate”, aceste acuzații, mi-am adus aminte că am mai fost în situația asta înainte – într-un context ficțional. Am avut la un moment dat un spectacol numit «Not the Nine O’Clock News» acum câțiva ani și am avut o schiță [de comedie] unde Griff Rhys Jones l-a jucat pe polițistul Savage, un ofițer de poliție rasist în  mod deschis pe care eu, în calitate de comandant de stație, îl admonestez pentru -că a arestat un negru în urma unui întreg șir de acuzații ridicole, absurde și inventate. Acuzațiile pentru care ofițerul Savage l-a arestat pe dl Winston Kodogo, rezident străzii Mercer, nr. 55, au fost următoarele: «Mersul pe crăpăturile din asfalt», «Parcurgerea într-o cămașă țipătoare a unei zone pline de clădiri după lăsarea întunericului» și, una din favoritele mele, «Mersul aiurea». A mai fost arestat și fiindcă «Urinase într-o toaletă publică» și pentru că «M-a privit într-un fel ciudat».” Faptul că s-a renunțat la acuzațiile din aceste cazuri nu reflectă, susține Atkinson, o bună funcționare a legii, ci doar frica poliției de publicitatea negativă. Rămâne totuși întrebarea: ce se întâmplă cu cazurile care „nu sunt suficient de ridicole” și nu atrag publicitate suficientă? Actorul afirmă că reglementarea limbajului ofensator poate cu ușurință degenera în ceva periculos: „Problema cu intrarea în ilegalitate a insultei este că prea multe lucrurile pot fi interpretate ca fiind una. Critica e ușor intepretabilă ca insultă de către anumite grupuri. Ridiculizarea, de asemenea. Sarcasmul, comparația nefavorabilă, simpla articulare a unui punct de vedere alternativ ortodoxiei pot fi interpretate ca insulte.” Această „nouă intoleranță”, „o nouă, dar intensă dorință de a pune călușul în gura vocilor incomfortabile ale dizidenților” este marca unui stat totalitar. Adeseori, acuzația de mai sus este combătută prin lozinca „Sunt intolerant doar față de intoleranță”, o simplă „înlocuire a unui fel de intoleranță cu altul”. Singura cale de a dezrădăcina posibilele probleme ce stau la baza actelor de intoleranță nu este suprimarea lor, ci „scoaterea lor la aer”; ele trebuie „dezbătute și rezolvate, de preferat, fără ajutorul procedeelor legale.” „Pentru mine, singura cale de a crește rezistența unei societăți la insultă sau discursul ofensator este permiterea existenței lor într-o cantitate mai mare […] Trebuie să ne creștem imunitatea față de ofensare pentru a putea rezolva problemele pe care critica justă le ridică. Prioritatea noastră ar trebui să fie tratativele cu mesajul, nu cu mesagerul […] Dacă ne dorim o societate mai zdravănă, avem nevoie de dialog mai zdravăn, iar asta trebuie să includă dreptul de a insulta sau ofensa. Așa cum afrima Lordul Dear, «Libertatea de a fi inofensiv nu este nicidecum o libertate».”… Rowan Atkinson ridică două probleme ce reies din ciocnirea cu limitarea liberei exprimări: 1.Toți trebuie să fim responabili pentru ce spunem. 2. „Societatea a devenit îngrozitor de iritabilă și intolerantă față de cel mai mic comentariu contradictoriu. ”Integral: https://www.marginaliaetc.ro

Apa caldaŢevile reci, explicate! E închis la Therme și RADET n-are de unde fura căldură Veşti proaste pentru bucureşteni! Pandemia continuă, implicit şi ţevile din case vor mai rămâne reci o vreme. Explicaţia e simplă: complexul Therme are în continuare obloanele trase şi piscinele golite, ceea ce a lăsat pe uscat inclusiv conducta prin care Termoenergetica (fosta RADET) fura apă caldă pe care o furniza bucureştenilor. „CET-urile sunt vechi de o mie de ani, au fost proiectate pentru un târg cu 20 de bordeie, credeaţi că fac faţă singure să încălzească un oraş de 2-3 milioane de suflete?”, întreabă Marcinel Bâru, directorul companiei de termoficare. „Aveam noroc cu ăştia de la Therme, că puteam să ciupim şi noi nişte apă caldă pe care le-o pompam bucureştenilor dimineaţa, să facă şi ei un duş.”….Fosta RADET a trimis o solicitare către Therme Bucureşti să deschidă măcar piscina de copii, ca să nu plesnească din cauza îngheţului ţeava clandestină cu care se încălzeau milioane de cetăţeni oneşti. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 2 februarie.”Toate spitalele din România, mai vechi de 30 de ani, trebuie dărâmate cu totul şi construite altele pentru că sunt infectate de bacterii, sunt murdare, instalaţiile electrice sunt vechi şi la un moment dat orice pui în priză va exploda.”

Cute Winter Animal Wallpapers - Top Free Cute Winter Animal Backgrounds - WallpaperAccessBuna dimineata intr-o zi de marti, 2 februarie! În țară, vremea se va încãlzi şi va deveni deosebit de caldã pentru aceastã datã în majoritatea regiunilor. Temperaturile maxime se vor încadra între 3 grade în depresiunile din estul Transilvaniei şi 12…13 grade în sudul Banatului şi în Oltenia, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 şi 6 grade. În vestul, centrul şi nordul ţãrii, vor fi înnorãri persistente şi temporar se vor semnala precipitaţii în general slabe, predominant sub formã de ploaie. La munte, precipitaţiile vor fi mixte, iar în zona înaltã va ninge. În restul teritoriului, înnorãrile vor fi temporare şi numai pe arii restrânse va ploua slab. Pe alocuri, mai ales la începutul intervalului, vor mai fi depuneri de polei. Vântul va continua sã prezinte intensificãri la munte, în special pe creste, iar local şi în zonele mai joase de relief. Pe arii restrânse, mai ales dimineaţa şi noaptea, se va semnala ceaţã. În București,vremea se va încãlzi faţã de zilele precedente. Cerul va fi temporar noros şi doar trecãtor vor fi condiţii sã plouã slab. Vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificãri în cursul zilei. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 8 grade, iar cea minimã va fi de -2…0 grade.

Vaccinarea pe județe: cine a imunizat mai mulți lucrători esențiali decât bolnavi? Ilfovul are 3.000 de esențiali și 1.300 de suferinzi cronici!Vaccinarea pe județe: cine a imunizat mai mulți lucrători esențiali decât bolnavi? Ilfovul are 3.000 de esențiali și 1.300 de suferinzi cronici!  Libertatea publică cifrele defalcate obținute de la INSP, pe județe: bolnavi cronici, persoane peste 65 de ani, centre rezidențiale și lucrători în domenii esențiale. În Ilfov, de pildă, ”esențialii” sunt cei mai numeroși: peste vârstnici și mai mult decât dublu față de bolnavii cronici. Și alte județe stau prost. Tulcenii sunt cei mai puțini oameni cu risc vaccinați: vârstnici și bolnavi …. Lucrătorii esențiali vaccinați (personalul medical nu intră în această statistică) sunt mai mulți decât bolnavii cronici vaccinați INSP care a oferit, luni, situația vaccinaților din România pe patru categorii: Bolnavi cronici: 68.318 oameni vaccinați. Persoane peste 65 de ani: 131.852. Lucrători din domeniile esențiale: 70.677. Persoane din centre rezidențiale: 21.502. Statistica INSP remisă ziarului se referă la perioada 18 ianuarie – 28 ianuarie 2021, primele zece zile ale etapei de masă a vaccinării. Redacția a cerut situația pe fiecare zi pe județe, însă am primit doar centralizarea a 10 zile pe județe, INSP punctând că acestea sunt „datele pe care le deținem”. 300.000 vaccinați în etapa a doua, aproape 235.000 în spitale Practic, din cei 534.346 oameni vaccinați în România până joi, aproape 300.000 erau din aceste patru categorii, aparținând etapei a doua. Restul de aproximativ 234.000 sunt lucrătorii medicali și cei din domeniul social, toți cei care s-au vaccinat în prima etapă. ….. Esențiali peste cronici, situația în multe județe Potrivit datelor INSP, lucrătorii din domeniile esențiale aveau un avans în fața vaccinării persoanelor cu boli cronice. Asta în frunte cu Bucureștiul. Câteva exemple: – București: 8.243 cronici / 11.380 lucrători în domenii esențiale – Iași: 3.545 / 4.772 – Timiș: 2.733 / 3.077 – Cluj: 2.120 / 2.818. Iată aici cele 4 tabele oferite de INSP. ….Integral: https://www.libertatea.ro

Managerul de la „Matei Balş”: "Situaţia pavilionului era foarte bună. Instalațiile au fost schimbate în totalitate"Toate spitalele din România, mai vechi de 30 de ani, trebuie dărâmate cu totul şi construite altele pentru că sunt infectate de bacterii, sunt murdare, instalaţiile electrice sunt vechi şi la un moment dat orice pui în priză va exploda ….În cadrul conferinţei, Marcel Tanţău, medic şi proprietarul centrului medical de gastroenterologie, hepatologie şi endoscopie digestivă din Cluj spunea: trebuie să investim în spitale pentru a aduce înapoi medicii, spitalele, clădirile medicale nu mai pot fi folosite după 20-30 de ani pentru că sunt infectate de bacterii. Medicii tineri fug din sistemul medical românesc nu din cauza salariilor, ci din faptul că totul este vechi, începând de la cei din vârf până la infrastructură. Timp de 30 de ani, statul, guvernele, consiliile judeţene au investit mai bine de 1 miliard de euro în renovarea spitalelor vechi, cele mai multe dintre ele cu o vechime între 50-100 de ani, în loc să se construiască altele noi. Deşi fiecare dintre noi plătim 10% din salariul brut pentru sistemul medical, lună de lună, când avem vreo problemă medicală, fugim către clinicile private pentru că acolo găsim organizare, curăţenie, o încredere mai mare că nu te trezeşti cu un bacil pe tine. Nu este vorba de actul medical, pentru că medicii sunt aceeaşi. Pentru că spitalele sunt vechi, toată infrastructura din spate este veche şi nu mai face faţă. Adrian Georgescu, un inginer specializat în lucrări de inginerie, comentează, într-o scrisoare adresată Ministrului pe tema incendiului de la spitalul Matei Balş Nu este vina resoului bagat in priza. Este vina instalatiei electrice – siguranta trebuia sa sara la o sarcina mare, nu trebuia sa lase cablul sa arda . in priza puteau sa bage si altceva si tot se intampla. Realitatea este ca instalatia electrica in spitale este veche si nu mai poate fi folosita in conditii de siguranta . S-au facut modificari multe dea lungul anilor si cel mai grav este ca s-au schimbat sigurantele pentru ca sareau, acestea s-au pus mai mari sa tina- dar cablul a ramas acelas de acum 25-30 ani. Cea mai grava greseala. Am facut evaluari pentru spitale de schimbare a instalatiei electrice – vorbim de 3,2 mil euro / spital – nu vorbim de cateva mii de euro . Trebuie facuta cat mai urgent o standardizare asa incat sa nu mai fie greseli.“ Integral: https://www.zf.ro

Încă un deces al unui pacient mutat din pavilionul care a luat foc la „Matei Balș”Mă lasă rece condoleanțele voastre  Ce n-o să pot uita prea ușor după ziua de azi e imaginea oamenilor care sunau disperați, în fața spitalului Balș, să afle dacă rudele lor mai sunt în viață. În limbajul tehnic al sistemului medical, însușit de televiziuni, li se spune „aparținători”, un termen rece din care au dispărut și suferința, și empatia. Ei nu sunt „aparținători”, sunt mame, tați, copii, nepoți care s-au trezit împietriți în această dimineață, când au deschis televizoarele. Ca pacient în România sau ca „aparținător”, mă lasă rece condoleanțele autorităților. Din păcate, pe mulți oameni care au avut ghinionul să se afle într-un spital din România într-un moment nepotrivit, îi lasă rece de tot. Pentru că spitalul este la noi o treabă de noroc. Dacă tragi paiul scurt, mori cu zile. Dacă nu te omoară boala, te omoară spitalul. Mă lasă rece și anchetele nenumărate demarate de autorități. Mă lasă rece procurorii, corpurile de control, colegiile și comitetele care se activează să găsească acarul păun. Mă lasă rece și demisiile, demiterile, asumările și împărțirea vinovățiilor. O asistentă, un medic, un manager, un ministru… nici măcar președintele României nu-i mai pot aduce pe oamenii aceia înapoi. Sper doar să nu meargă până acolo cu cinismul încât să spună că mortul e de vină. Sau aeroterma…. Aflat în vizită de condoleanțe la Matei Balș, președintele Klaus Iohannis i-a cerut ministrului Vlad Voiculescu „o reformă”. Eu i-aș fi cerut un spital. Reforme mai avem, spitalele ne lipsesc. Corpul de la Balș care a ars a fost construit în 1953! Acum 68 de ani. Toată infrastructura spitalicească ridicată de comuniști sau în perioada interbelică și-a ieșit de mult timp din garanție. Este uzată fizic și moral. Ea nu poate fi renovată, ci dărâmată și reconstruită ținânu-se cont de standardele de securitate a pacientului din 2021, nu din 1953. Este un pericol de moarte pentru medici și pacienți. Statul debil n-a construit în 30 de ani nici autostrăzi, nici spitale și n-a fost în stare nici măcar să schimbe țevile de sub București ale lui Ceaușescu. Singura lui investiție a fost în industria de lumânări. Într-un astfel de moment, un om care e om înainte să fie președinte, ministru, parlamentar sau manager ar vedea ființe umane, nu aparținători, ar vedea copii și părinți, nu victime, ar vedea suferința, nu condoleanțele. Și ar spune așa: Ca să nu mai moară oameni, noi facem un spital… și încă unul… și încă unul. Integral: https://republica.ro

SPITALUL MEU DE STAT :Rise ProjectLa „Matei Balș”, în mandatul lui Streinu-Cercel, o firmă fără niciun angajat se ocupa de stingerea incendiilor  …. Jurnaliștii de la Buletin de București au făcut calculele potrivit informațiilor oferite de susele oficiale și au constatat că din 2018 și până acum peste 20 de milioane de lei au fost atribuiți direct pentru diverse contracte, chiar și atunci când ar fi trebuit să se facă licitații. ”Adabo Tehnika și Anpet Building se bucură de o relație specială cu Institutul Balș: 80 din cele 88 de contracte publice pe care le-au primit în ultimii trei ani sunt cu Institutul de Boli Infecțioase. Ele s-au ocupat de diverse reparații și renovări în cadrul spitalului, precum zugrăveli interioare, reparații mobilier, reparații ale instalațiilor și canalizării. Au reușit să facă toate astea cu un singur angajat, conform ultimelor date de la Ministerul Finanțelor. Dacă lipsa de personal nu a fost o problemă atunci când managementul Balș a atribuit atât de multe contracte celor două firme, se pare că nici distanța nu a fost. Adabo Tehnika are sediul în satul Bârsoiu din Vâlcea, iar Anpet Building în satul Balotești din Ilfov. Ultima a fost înființată recent, în 2019”, scrie sursa citată. O altă firmă beneficiară de contracte bănoase este Media Service Print, în realitate un xerox din Voluntari care s-a bucurat anul trecut de contracte în valoare de zeci de mii de euro deși institutul are propriile imprimante. De asemenea, o altă firmă controversată este Hospital Technical Solutions, de la care procurorii DNA spun că ar fi primit mită fostul ministru PSD al Sănătății, Sorina Pintea. ”După scandalul cu șpaga, managerul Institutul Matei Balș, Adrian Streinu-Cercel (foto), a atribuit direct două contracte acestei firme. Unul dintre ele este în valoare de peste 66 de mii de EURO pentru ’rețea oxigen, tablouri alarmare, stație reducere presiune cu două circuite’. În mod obișnuit, achizițiile care presupun o sumă atât de mare de bani au loc prin licitație. Aici nu a fost cazul”, scriu jurnaliștii de la Buletin de București. De asemenea, firma Midan Fire Exit a fost plătită cu sume mult mai mari și prin contracte atribuite direct, Adrian Streinu-Cercel fiind cel care ”a decis ca serviciile de prevenire și stingere a incendiilor la Institutul Matei Balș să fie în mâinile unei firme proaspăt înființată” și fără niciun angajat, care este plătită în plus și pentru deszăpezire. Integral: https://www.comisarul.ro

Gabriela ScuteaAsociația ”Inițiativa pentru Justiție” le cere Parlamentului și ministrului Justiției revocarea lui Florin Iordache și a Gabrielei Scutea: Principalii artizani ai OUG 13/2017 ocupă funcții-cheie  Asociația ”Inițiativa pentru Justiție” cere Parlamentului și ministrului justiției, Stelian Ion, să inițieze procedurile de revocare a lui Florin Iordache din funcția de președinte al Consiliului Legislativ și a Gabrielei Scutea din funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, ”artizani” ai OUG 13/2017, ca parte a procesului de revenire a României la valorile statului de drept, proces care trebuie să înceapă acum. – Asociația „INIȚIATIVA PENTRU JUSTIȚIE”, asociație profesională a procurorilor, reamintește cetățenilor României că în data de 31 ianuarie 2017 a fost emisă infama Ordonanță de urgență a Guvernului nr. 13/2017, care a marcat începutul războiului fățiș al politicienilor cu Justiția. – Astăzi, la patru ani de la emiterea acestei ordonanțe, votată „noaptea ca hoții” și abrogată la presiunea străzii, sistemul de justiție este grav afectat, iar principalii artizani ai acestei ordonanțe ocupă funcții-cheie în stat, din care pot influența procesul de adoptare a actelor normative, respectiv desfășurarea urmăririi penale, ca etapă esențială pentru tragerea la răspundere a celor care comit cele mai grave fapte contra ordinii de drept. – Astfel, ministrul justiției de atunci, Florin Iordache „Altă întrebare”, este astăzi președintele Consiliului Legislativ, iar fosta sa secretară de stat, Gabriela Scutea, cea care, în ultima zi a detașării la Ministerul Justiției, a semnat avizul de legalitate pentru proiectul acestui act normativ, trecând peste cele șase avize negative date de direcțiile de specialitate, este astăzi procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. – Efectele aducerii treptate, în acești patru ani, a sistemului judiciar în incapacitate de a combate corupția generalizată continuă să se producă, uneori sub forma unor tragedii la care martoră este o țară întreagă. Integral: https://www.hotnews.ro

Ministerul FinantelorMinisterul Finanțelor vrea să împrumute 5,2 miliarde lei, în februarie  Ministerul Finanțelor dorește să împrumute 5,2 miliarde lei, în februarie, de pe piața internă, conform unui ordin al ministrului Alexandru Nazare. Este vorba despre certificate de trezorerie cu discont și obligațiuni de tip benchmark. Încă nu știm care este necesarul de finanțare pentru 2021, din cauza că nu avem nici măcar un proiect de buget. Maturitățile la obligațiuni sunt între 4 și 15 ani. …..Prima emisiune de obligațiuni, de 700 milioane lei, va avea loc luni, 1 februarie, având o maturitate de 4 ani și o rată a cuponului de 3,7%. Integral: https://economie.hotnews.ro

Sad crying child. Boy crying. Sad kid. Black and white photo. stock photo a2ec3da4-0476-4194-ae9f-a7bdd37f644eScrisoarea unei mame către profesoara de matematică – Nu vreau să îmi mai găsesc copilul plângând  Nicoleta Ioniță, mama unui copil de gimnaziu din Târgoviște, a publicat o scrisoare către profesoara de matematică a fiului său:…. Sper ca aceasta scrisoare sa nu aibă repercusiuni asupra copilului meu, dar, dacă va avea, sa știți ca nu voi lasa lucrurile asa, înainte de toate eu vreau un copil fericit, nu un copil timorat, vreau sa participe cu drag la ore nu sa tremure si sa ii fie frica atunci când se apropie ora dumneavoastră. Imi pare rău ca nu îl pot certa pentru absentele pe care i le-ati pus doar pentru ca nu a deschis camera imediat, v-ati gândit ca poate nu ii functiona bine internetul? Sau poate inca nu iesise din camera fratele lui care avea si el ore? Pentru ca na, mai sunt și familii care au 2 copii ce stau în aceeași camera. Dacă dumneavoastră întârziați la ora va taie cineva acea ora din salariu? Va cearta cineva? Nu este cel mai bun la matematica dar, este copilul meu si pentru mine contează sa fie un copil bun, blând, cinstit, un stâlp de baza al societății intr-un domeniu care sa ii si placa. Imi pare rău ca nu îl pot “indopa” cu radicali si ecuatii cu n necunoscute, nu ii plac, asta e, iar aici este si vina dumneavoastră pentru ca nu ati reușit sa il faceți sa ii placa materia pe care o predați. Nu le mai dati teme din materia pe care nu ati predat-o inca! Si daca din întâmplare (sau nu) o faceti, nu ii mai așteptați “la cotitura” si ii întrebați fix acel lucru si apoi ii criticați ca nu au rezolvat singuri pentru ca nu aveau cum. Important este ca a avut vointa si a fost sprijinit de cineva! Nu vreau sa îmi mai găsesc copilul plângând asa cum l-am găsit astazi dupa ora dumneavoastră! Asta e, nu toți vor/ vom fi matematicieni, societatea are nevoie si de strungari, constructori sau chiar măturători, si acestea sunt meserii din care se pot câștiga bani cinstiți. Sunt convinsa ca si alti parinti gandesc la fel ca mine dar nu au curajul sa v-o spuna de teama, teama ca le veți pune note mici copiilor.Stiti, asta e răzbunare…. Sistemul nostru de învățământ este oricum greșit si stiti si dumneavoastră si multi alti profesori asta. La ce ii vor folosi adultului de mâine radicalii si ecuațiile sau altele daca va lucra de exemplu intr-un supermarket? Sau va lua drumul străinătății? La nimic, va spun eu! Stiti cu cata frica se gândesc elevii de clasa a V-a ca le-ati putea fi dumneavoastră profesoara? Si cat rasufla de ușurați cand afla ca nu veți fi dumneavoastră? Integral: https://alert24.ro

Activitate de cercetare - Prof. dr. Cătălina PoianăCercetătorii își caută dreptatea în instanță – Partea a II-a … Dacă lăsăm un ministru să aloce un buget de 436 de milioane de lei (aici), o va face „după chipul și asemănarea lui”: va permite celor care aplică în competiție să și evalueze și va permite ca soția să evalueze în competiția în care soțul aplică (și iese câștigător). Vine apoi un alt ministru și alocă 500 de milioane de lei la fel (aici) și încheiem cu ministrul care crede că strămoșii omului vin din viitor, dumnnealui lansând competițiile atacate de noi acum în instanță. Și ați ghicit, le-a lansat „după chipul și asemănarea lui”, având în ajutor două Consilii consultative: CNCS (care a păstorit competițiile PD și TE) și CCCDI (care a păstorit competiția PED). Dacă pentru competiția PED, membrii CCCDI (numiți prin Ordin al ministrului karatist cu șapte dani, care în cercetare nu fac doi bani) au considerat că evaluatorii trebuie doar să fie doctori (Gabriel Oprea și Victor Ponta ar fi putut evalua, neavând decizii definitive de retragere a titlului de doctor), pentru competițiile PD și TE s-au impus niște criterii mai „stricte”: să fi publicat 4 (patru) articole ca autor principal în reviste din top 50%. Am răsfoit listele cu evaluatori și am notat câteva nume pentru a le pune pe masa judecătorului ca neîndeplinind nici măcar această condiție.  Pe principiul „peștele de la cap se împute” dar încă mai lovește cu coada, noi chemăm în instanță în această primă fază UEFISCDI, în calitate de persona juridică ce ne-a respins contestațiile, dar care joacă după regulile primite „de sus”, fiind o unitate executivă (vezi E-ul din acronim). Faptul că toate contestațiile ne-au fost respinse printr-un email, cu text tras la indigo, fără a avea la bază un act administrativ și fără a fi măcar discutate pe fond ni se pare inadmisibil și constituie principalul punct din pledoaria noastră. Sperăm să ajungem la discuțiile de fond, unde judecătorul este îndreptățit să ceară numele evaluatorilor pentru proiectele reclamanților. Adică acei evaluatori care nu au respectat procedura de evaluare: – depunctând fără să argumenteze;  – fiind ironici în comentarii; – ignorând scrisorile de răspuns ale aplicanților; – confundând oamenii cu animalele de laborator; – reproșând cercetătorului că ar avea prea mulți tineri în echipă, competiția fiind destinată formării de „Tinere echipe”; – dovedind prin comentarii că nu au citit propunerile de proiect decât pe diagonală;… Și pentru că evaluatorii au fost validați de membrii CNCS și CCCDI îi așteptăm și pe aceștia la o discuție despre cum a decurs acest proces, în conformitate (sau nu?) cu prevederile pachetelor de informații.  Aceste anomalii în procesul de evaluare se perpetuează de ani de zile și sunt în mare măsură cauzate de factorul politic, care are puterea să numească „din pix” consiliile consultative. La rândul lor, acestea elaborează pachetele de informații ale competițiilor și validează listele de evaluatori folosiți în cadrul acestora. Propuneri de reformă, axate pe implementarea principiului Haldane, într-un articol viitor, dar pentru început, o schiță este disponibilă aici. Integral: https://www.contributors.ro

Alerta in MAI: Politistii se pensioneaza pe capete, CINE a dat semnalul - FOTO - Despre Botosaniul interzisPensia de serviciu din MAI se apropie, în medie, de 5.000 de lei brut în 2020. Numărul beneficiarilor a crescut susţinut din martie 2019 Pensia de serviciu medie din MAI se apropie de 5.000 de lei brut în 2020 şi e cu peste 9% mai mare decât în 2019, arată o analiză Economica.net făcută pe baza datelor primite, în exclusivitate, de la Ministerul Afacerilor Interne. Pensiile de serviciu din MAI au costat 4,16 miliarde de lei în 2020, cu peste 17% mai mult decât în 2019, arată analiză făcută de Economica.net. Peste 73.000 de oameni au încasat pensie de serviciu în decembrie 2020, plătită de Casa de Pensii Sectorială a MAI, reiese din datele primite de Economica.net de la MAI. … Pensiile de serviciu din MAI au costat 4,16 miliarde de lei în 2020, cu 17,11% mai mult decât în 2019, potrivit analizei făcute de Economica.net. Sumele aferente pensiilor de serviciu din MAI, plătite în 2020, respectiv în 2019, includ şi diferenţele acordate pensionarilor beneficiari ai pensiilor de serviciu, rezultate în urma revizuirii drepturilor de pensie militară de stat. Pensiile de serviciu militare se plătesc doar de la bugetul de stat. Mai precis, 65.275 de oameni au încasat pensie de serviciu în martie 2019, în creştere uşoară faţă de nivelul lunii februarie 2019. Numărul pensionarilor a crescut continuu, începând din martie 2019, până la 73.274 de beneficiari în decembrie 2020, arată analiza făcută de Economica.net pe baza datelor primite în exclusivitate de la MAI. Pensiile de serviciu din MAI sunt gestionate şi plătite de Casa de Pensii Sectorială a MAI. Printre beneficiarii de pensii de serviciu plătiţi de Casa de Pensii Sectorială a MAI se numără militari, poliţişti din cadrul Ministerului Afacerilor Interne şi funcţionari publici cu statut special din cadrul Administrației Naţionale a Penitenciarelor – Ministerul Justiției. Pensia de serviciu din MAI poate fi: pensia pentru limită de vârstă, pensia anticipată sau pensia anticipată parţială, conform art. 15 din Legea 223/2015 privind pensiile militare de stat, cu modificările și completările ulterioare….. Pensia de serviciu din MAI poate fi: pensia pentru limită de vârstă, pensia anticipată sau pensia anticipată parţială, conform art. 15 din Legea 223/2015 privind pensiile militare de stat, cu modificările și completările ulterioare. Integral: https://www.economica.net

Dragos Dragoteanu, Euroest: Daca implici sentimentele in afaceri esti pierdut | MobileDragoş Dragoteanu, Euroest Invest: Mulţi au considerat că îngheţarea salariilor bugetarilor este o veste bună. După părerea mea, nu este deloc bună, domnule Cîţu. Bună era dacă, după mult timp, aparatul de stat ar fi fost redus …. Astazi numarul de someri din Romania este in jur de 300.000. Evident, nu se cunoaste numarul exact, ca asa e la noi. Nici numarul exact de bugetari nu se stie, ca nu s-a dorit asta. Niciodata. De niciun guvern. Daca numarul somerilor fluctueaza zilnic, cel al bugetarilor nu prea a avut ruperi de ritm de foarte multi ani. Multi au considerat ca inghetarea salariilor bugetarilor este o veste buna. Dupa parerea mea, nu este deloc buna, domnule Citu. Buna era daca, dupa mult timp, aparatul de stat ar fi fost redus. Un 10% poate ar fi fost un prim pas si imaginea de reforma prindea contur. Daca vorbeam de 15-20% puteau sa apara probleme. Oricum, orice procent era mai bun decat nimic! Din armata de bugetari, cu 10% mai putin era aproape simplu de realizat. Unii ieseau anul asta la pensie, in mod natural. Poate ca altii ar fi plecat de buna voie. Putin probabil si greu de presupus, altii vroiau sa vada cum e in mediul privat. O reducere de 10% ar fi reprezentat un semn de respect fata de patroni si angajatii lor, avand in vedere ca salariile la stat sunt cu minimum 50% mai mari decat salariul mediu pe economie. Mi se pare trist si total nepotrivit sa consideri o realizare inghetarea salariilor bugetarilor. Probabil, multi bugetari vor gandi simplist. Vor spune ca nu are rost sa faca mai mult decat inainte. Oricum, unii taie frunze la caini si sunt fericiti la sfarsit de luna. Faptul ca, fara o restructurare anuntata, orice salariat de la stat va considera ca jobul lui este in siguranta mi se pare o incurajare a ineficientei. Daca un angajat in mediul privat nu are rezultate sau greseste nu prinde luna urmatoare in acelasi loc de munca. Daca un bugetar nu are rezultate sau greseste nu i se intampla nimic. Sectorul bugetar nu are ce sau cum sa produca mai mult. Singurul in masura sa se dezvolte este sectorul privat. Dar, cum sa evoluezi in mediul privat atunci cand statul s-a ghiftuit din munca si efortul antreprenorilor si a angajatilor lor. Cum sa faci performanta cand lucrurile se misca greu si, din cauza inactivitatii bugetarilor, patronii nu se pot tine de planurile de afaceri?…. Imi inchipui cat de greu este sa-i multumesti pe toti: bugetari, pensionari si… privati. Bugetul tarii este cea mai mare afacere din Romania. De primul ministru depinde daca va tine cont numai de bugetari, iar mediul privat va suporta povara in continuare. Un parteneriat stat-privat, in opinia mea, inseamna un echilibru intre ceea ce ofera statul prin angajatii sai si ceea ce se poate sa produca mediul privat. Daca veti tine capul plecat in fata intereselor politrucilor veti pierde respectul meu si al celor care considera ca acum aveti cea mai buna conjunctura pentru a argumenta si implementa restructurarea aparatului bugetar. Daca veti fi obedient structurii socialiste mostenita de la partidul stat, insemana ca nicio scoala facuta in strainatate nu este valabila pe teritoriul Romaniei si teoria invatata nu se poate aplica la noi. Eu va doresc sa ramaneti in istorie ca primul premier care a avut curaj sa reduca aparatul de partid si de stat, adica grosul armatei de bugetari a tarii. Daca absortia fondurilor europene si investitiile statului nu vor fi adecvate conjuncturii economice, sa nu ne miram daca peste un timp, bugetarii si pensionarii vor fi platiti numai din imprumuturi. Integral: https://www.zf.ro

DEZVĂ‚LUIRE | ION ȚIRIAC: "Cum să-mi cânte alt imn!?". Ce le-a cerut americanilor la un meci de Cupa Davis și ce sume plătea pentru a rămâne în străinătate - ProsportChiar dacă nu ajunge la aeroport, M6 îi ajută pe Țiriac, Dascălu și Copos. Milionarii au proiecte imobiliare în zona Expoziției Cătălin Drulă, ministrul Transporturilor, anunța în urmă cu o săptămână într-un interviu acordat Hotnews că secțiunea magistralei M6 de la Băneasa și până la aeroportul Otopeni “nu este fezabilă” și că nu are rost construcția acesteia într-o zonă care nu este dens populată. …. Zona Bulevardului Expoziției a atras atenția investitorilor în ultimii ani, iar mulți dintre ei au construit deja birourile și locuințele promise. Mai sunt însă și investitori care au planuri mari pentru terenurile generoase pe care le dețin în zonă. Fără metroul de la 1 Mai la Băneasa, mega-proiectul Camerei de Comerț și Industrie a României și al lui Iulian Dascălu de la Romexpo ar fi un eșec. Cu stații de metrou la Expoziției și Piața Montreal, proiectul imobiliar care va înghiți aproape trei miliarde de euro, va fi accesibil pentru locuitorii orașului. Proiectul va include muzee, o sală multifuncțională de evenimente, un nou parc și conexiuni urbane verzi, birouri, 12.000 locuri de parcare, centru comercial, toate cu o suprafață de 350.000 de mp. Cei doi parteneri spun că 30.000 de noi locuri de muncă vor fi generate de investițiile din zonă. …. Și omul de afaceri și fostul tenismen Ion Țiriac are planuri pentru terenul pe care îl deține lângă Romexpo, cu turnuri de până la 20 de etaje, cu locuințe, birouri și spații comerciale. Planuri concrete nu au fost încă avansate, însă acum doi ani se creiona potențialul terenului. Omul de afaceri Nicolae Dumitru, care deține Niro Investment Group, va deschide la sfârșitul acestui an hotelul afiliat Swissôtel, în urma unei investiții de 30 de milioane de euro. Acesta vine în completarea ofertei deja existente precum Pullman, Ramada și Crowne Plaza. Gheorghe Copos a investit 60 de milioane de euro în Ana Tower, care ar fi deficitar la capitolul accesibilitate cu metroul în lipsa acestuia, având în vedere că turnul este aproape de Bulevardul Poligrafiei. Integral: https://www.economica.net

Klaus Iohannis a plecat în Munții Șureanu să schieze, acolo unde s-a fotografiat cu turiștii. Protestatarii l-au criticat dur pentru gestul său | B1.roIohannis explică: „Ce dacă m-am dus la schi? Unde era să mă duc, la plajă?”  Președintele Klaus Iohannis a răspuns acuzațiilor că ar fi fost la schi imediat după tragedia de la Matei Balș precizând că atacurile la adresa sa sunt total nefondate…… Șeful statului a atras atenția că este o dovadă de iresponsabilitate să mergi la plajă în aceste zile, când temperaturile pot scădea și sub 0 grade Celsius. În aceste condiții acesta s-ar putea expune riscului unei răceli serioase, ceea ce ar face imposibile alte concedii în următoarele săptămâni. „Orice jurnalist sau om politic rațional ar înțelege că în această perioadă sunt recomandate sejururile la munte, unde te poți odihni după o coborâre de pe pantă la o cabană cu o cană de vin fiert în brațe, în fața unui șemineu. Seara se poate degusta o mâncare sănătoasă tradițională, pentru refacerea energiei, pentru ca a doua zi dimineață să fii fresh pe pârtie”, a declarat Iohannis. Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »