Author: desy.demeter


Revista Presei – 14 mai.”Energia, uleiul și combustibilii au dus inflația la 3,2%. Prețurile ar putea crește în continuare, spun oficialii “

10 Spring Plants That Are Dangerous for Dogs and CatsBuna dimineata intr-o zi de vineri, 14 mai! Meteorologii anunţă că până vineri, 14 mai, ora 21:00, vor fi perioade în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată şi se va manifesta prin averse ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii şi, izolat, grindină. Aceste fenomene se vor semnala vineri (14 mai) cu precădere în jumătatea de nord a ţării. De asemenea, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 15-20 l/mp şi, pe arii restrânse, 25-35 l/mp. In Bucuresti vremea va fi în general frumoasă și normală sub aspect termic. Cerul va fi variabil, iar vântul va avea intensificări cu viteze în general de 40…50 km/h, la începutul zilei, apoi va slăbi în intensitate. Temperatura maximă va fi de 23…24 de grade Celsius.

O nouă tranşă de vaccinuri Moderna a sosit în RomâniaCu doar 19% vaccinați cu cel puțin o doză, România e la jumătate din Ungaria sau Marea Britanie  Cursa vaccinării împotriva COVID a început la sfârşitul lui 2020. România a pornit mai mult decât promiţător, fiind pe locuri de sferturi sau semifinale în prima parte a campaniei de vaccinare. Astăzi, ţara noastră avansează mult mai greoi, unul din marile motive fiind reticenţa faţă de serul AstraZeneca, o tendinţă întâlnită în mai multe ţări europene. Marţi, mai puţin de 40.000 de persoane au fost injectate cu prima doză de vaccin. În acest ritm, ţinta de 5 milioane de oameni vaccinaţi până la sfârşitul lunii mai pare imposibil de atins. Ne vom apropia în schimb de 4.400.000 de adulţi români imunizaţi cu prima doză – şi nici aceasta nu ar fi tocmai o cifră rea. Locul 10 în Europa la doze administrate în cifră absolută În prezent, România se află pe locul 10 în Europa la capitolul „numărul de doze de vaccin administrate”, potrivit acestei analize Euronews. În cifre absolute suntem cu puţin în spatele Ungariei şi stăm ceva mai bine decât Olanda. Dar ambele țări sunt mult mai mici ca România. De altfel, clasamentul reflectă dimensiunea țărilor, fiind condus de Marea Britanie, Germania sau Franţa. …. În ceea ce priveşte procentul populaţiei imunizate cu schema completă împotriva COVID-19 (indiferent de serul administrat), România a atins, la 9 mai, proporţia de 12,3%, un soi de medie printre vecinii săi, unii care stau foarte bine – Ungaria, alții foarte rău, Bulgaria. …. Până în acest moment, 19% din populaţia ţării noastre a primit cel puţin o doză de vaccin, în vreme ce fruntaşele clasamentului european sunt la o distanţă ameţitoare: Marea Britanie – 52,3% Ungaria – 45% Islanda – 40,6% (cu menţiunea că populaţia mică a Islandei înseamnă infinit mai puţine resurse necesare campaniei de vaccinare) Finlanda – 35,1% Germania – 32,6% Belgia – 30,7% Austria – 29,6% Italia – 28,3% …. Marţi, 11 mai, au fost vaccinate 105.884 de persoane, deşi capacitatea centrelor este cu cel puţin 10.000 mai mare de-atât. Acest rest este cel care trebuie să ne îngrijoreze, pentru că vine după ce, în primele luni ale campaniei naţionale, oamenii s-au „bătut” pentru a prinde loc la vaccin. Acest fapt poate indica o scădere a interesului la nivel populațional, dar şi faptul că autorităţile nu ajung cu adevărat la toţi oamenii care îşi doresc vaccinul. Cel mai probabil sunt necesare strategii mai bune de comunicare pentru oamenii din mediul rural sau oraşele mici de provincie, remarcându-se deja un decalaj mare între rata vaccinării în oraşele mari (40% din populaţia eligibilă în Bucureşti) şi rata vaccinării în judeţele sărace (puţin peste 10% în judeţe ca Botoşani sau Suceava). Sunt necesare implicarea la firul ierbii a asistenţilor comunitari, mediatorilor sanitari, medicii de familie din rural. Integral: https://www.libertatea.ro

Vlad Voiculescu, fost ministru al Sănătății, despre coronavirus | RFI MobileDe ce nu a fost bun Vlad Voiculescu la Sănătate?  Pentru că după Colectiv, tragediile s-au ținut lanț în sistemul medical românesc. Acum câteva luni a fost Piatra-Neamț, mai recent Spitalul „Matei Balș” și mai recent Spitalul Foișor, mai apoi apărând și tragedia de la „Victor Babeș”. Onorabilul domn Vlad Voiculescu, cel căruia în filmul Colectiv i s-a făcut un portret măgulitor, camera filmându-l mereu îngândurat și preocupat de soarta românilor în general, a celor din spitale în particular, s-a arătat mut, nedând înapoi nici măcar o centimă. Colectiv e un film bun, meritoriu, mai puțin exercițiul encomiastic pentru fostul ministru de la Sănătate. …. A fost nevoie să fie demis, altfel domnia sa nu făcea în ruptul capului un pas în spate. Să enumerăm câteva disfuncționalități. „Tehnocrații” care aleg soluțiile clientelare Unu la mână. A numit secretar de stat la Ministerul Sănătății o absolventă de teologie fără studii medicale. După ce ani la rând am fost suprasaturați cu mesaje despre cum va arăta raiul tehnocraților la putere, când a venit timpul acestora, ne-am trezit cu numiri cât se poate de stupefiante, angajări clientelare cât se poate de evidente și fără nicio jenă. Presa a tot bătut șaua să priceapă iapa, dar tăcerea a fost nota dominantă (cei de la Recorder fac adevărate tururi de forță dezvăluind dimensiunea clientelei de partid în sferele puterii de acum). …. Departe de ce consideră Europa important Doi la mână. În Anexa nr. 3/26 ce detaliază bugetul de la Sănătate, în preambulul legii, la Priorități strategice pe termen mediu se scrie cu limbă de rumeguș că obiectivul general îl reprezintă „un sistem de sănătate care sprijină şi oferă posibilitatea cetăţenilor să atingă o stare cât mai bună de sănătate şi care contribuie la creşterea calităţii vieţii acestora”, o banalitate copy-paste din documente mai vechi. Mai mult, la secțiunea Obiective specifice se bate apa în piuă, ireal, vizavi de proiectele finanțate prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. Suntem în 2021, iar dacă ar fi fost conectați la proiectele Uniunii Europene, așa cum pretindeau „reformatorii” noștri de la sănătate, ar fi trebuit să se știe că există un program, „UE pentru sănătate. 2021-2027 – O viziune pentru o Uniune Europeană mai sănătoasă”, iar Uniunea Europeană încearcă să răspundă situației generate de pandemia COVID-19, una ce are un impact major asupra sistemelor medicale, personalului medical și pacienților în Europa. Cu investiții în valoare de 9,4 miliarde de euro, „UE pentru sănătate” va furniza fonduri țărilor membre UE, organizațiilor și ONG-urilor din domeniul sănătății, iar toate solicitările de finanțare vor putea fi depuse începând cu 2021. Mai mult, pentru țara noastră există „Programul Operațional Sănătate 2021–2027”, unul cu finanțare prin Fondul European de Dezvoltare Regională, Fondul Social European+ și Confinanțare Națională – Buget de Stat (CN-BS). …. În acest context sanitar, raportul promovează trei tipuri de măsuri. Unele cu (1) impact asupra stării de sănătate, (2) altele cu privire asupra serviciilor de sănătate și, în final, măsuri transversale, între care dezvoltarea și modernizarea infrastructurii de sănătate. Dar ce să vezi? Nimic din toate acestea în Documentul-sinteză privind politicile și programele bugetare pe termen mediu ale ordonatorilor principali de credite pentru anul 2021 și perspectiva 2022-2024 (este, de fapt, bugetul de la Sănătate din 2021). Se vorbește in extenso despre Strategia națională de sănătate 2014-2020 de parcă noi am trăi în trecut. De fapt, aceste repetiții privitoare la proiecțiile financiare pentru perioada 2014-2020 indică un fapt simplu: acest preambul al bugetului Sănătății pentru anul 2021 nu este altceva decât un copy-paste din documetele bugetelor trecute, un exercițiu al indolenței, lipsei de informare și cunoașterii programelor de finațare europene. Cam la asta se rezuma reforma de la Sănătate în viziunea echipei VV. De ce a acceptat un buget în continuare mic? Trei la mână și foarte important. Bugetul de anul acesta de la Sănătate, al doilea an consecutiv, a scăzut, sistemul este în continuare o Cenușăreasă subfinanțată. Tot verbiajul legat de lipsa de cunoștințe ale celor care nu ar ști să citească documente simple, cum este cel al bugetului Sănătății, pălește în fața realității. …. S-a tras și se trage tare la jugul ce merge în direcția privatizării, a consolidării afacerilor cu sănătatea omenilor. Pentru că toate aceste aspecte descrise mai sus sunt cât se poate de reale și pentru că la Sănătate exista un șef al orchestrei, pentru toate dezastrele din ultimele luni și pentru lipsa de adecvare și de perspectivă, cred că Vlad Voiculescu nu a fost un ministru bun. Integral: https://www.libertatea.ro

EnergieExclusiv Racordarea la gaze și energie NU va mai fi gratuită pentru toată lumea / Facilitatea a creat mai multe probleme decât avantaje, la scurt timp după aplicare  Racordarea la rețelele electrice și la sistemul de gaze a intrat într-un blocaj total, motiv pentru care autoritățile plănuiesc modificări legislative care să ducă la rezolvarea acestei situații. Mai exact, se gândesc să elimine, pentru o parte dintre consumatori, “gratuitatea” la racordare, chiar dacă abia a intrat în vigoare. Contactat de HotNews.ro, ministrul energiei Virgil Popescu a spus că modificările vor fi făcute în Parlament și vizează renunțarea la așa-zisa gratuitate pentru consumatorii industriali. Pentru cei casnici ar urma să rămână gratuitatea, însă doar într-o limită de consum. Tot ce este peste acea limită va fi taxată. Vezi amănunte. De ce s-a ajuns la acest blocaj? Imediat după ce a intrat în vigoare noua legislație care prevede gratuitatea racordării pentru orice consumator, indiferent că este casnic sau industrial, distribuitorii de energie electrică și gaze s-au trezit asaltați de cereri pe care nu le pot onora, mai ales că lucrările ar urma să fie suportate, într-o primă fază, de aceștia.  Potrivit noii legislații, aplicată de la începutul acestui an, finanțarea lucrărilor de racordare este asigurată de către distribuitori, ulterior fiind recunoscute costurile în facturile plătite de toți consumatorii. Altfel spus, pentru racordarea unui client la rețeaua de gaze, în vârf de munte, vom plăti toți. La fel plătim și pentru o firmă care dorește să-și racordeze clădirile la energie electrică sau gaze naturale. În plus, o astfel de măsură creează și discriminare față de cel care a plătit, până anul trecut, pentru propria racordare. Pe lângă faptul că a suportat singur costurile cu racordarea proprie, acesta ar urma să plătească și pentru racordarea celorlalți.  Însă, până să ajungem să resimțim aceste costuri în facturi, cei care finanțează, într-o primă fază lucrările, sunt companiile de distribuție. Acestea se plâng că nu fac față cererilor și că nu au suficienți bani pentru a le finanța și așa s-a ajuns la blocaje.  Nu este exclus ca aceste blocaje să fi fost provocate intenționat pentru a pune presiune mai mare pe autorități, în vederea modificării legislației. De aceea, solicită insistent Ministerului Energiei și Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei să elimine total aceste “gratuități“, chiar și pentru consumatorii casnici. Distribuitorii fac presiuni să fie lasate aceste facilități doar pentru consumatorii vulnerabili, însă acest lucru ar duce la alte complicații. Încă este dificil de dibuit cine este consumator vulnerabil și cine nu. Pe de altă parte, Ministerul Energiei și ANRE nu pot să ia înapoi, atât de ușor, un drept abia acordat. Însă ar putea propune o soluție de mijloc. Să elimine gratuitatea pentru firme și să o păstreze pentru consumatorii casnici, însă doar într-o limită de consum. Potrivit ministrului energiei, racordarea gratuită s-ar putea face pentru o limită de consum de 20 MW, iar pentru ce este în plus să stabilească ANRE o taxă.  Ar mai putea fi eliminat și termenul limită de 5 ani pentru recuperarea costurilor de racordare. Potrivit Legii 290/2020, promulgată de Parlament în decembrie anul trecut, operatorul de distribuție are obligația racordării în termen de maximum 90 de zile de la data obţinerii autorizaţiei de construire. Proiectul privind racordarea poate fi realizat și de către clienții casnici/beneficiari. Recuperarea costurilor de racordare, inclusiv proiectare, se realizează cu amortizare accelerată într-o perioadă de 5 ani, prin tarifele de distribuţie în conformitate cu reglementările ANRE. Integral: https://economie.hotnews.ro

Banca Naționala a RomânieiEnergia, uleiul și combustibilii au dus inflația la 3,2%. Prețurile ar putea crește în continuare, spun oficialii  Energia electrică, uleiul, benzina și țigările sunt produsele care s-au scumpit cel mai puternic față de aprilie 2020 arată datele transmise joi de Institutul Național de Statistică. La energia electrică plătim cu 16 lei în plus la fiecare sută de lei facturată, uleiul s-a scumpit cu peste 10%, combustibilii cu 9% iar tutunul cu circa 7% mai arată datele INS. Rata anuală a inflaţiei în luna aprilie 2021 comparativ cu luna aprilie 2020 a fost de 3,2%, după ce prețurile au urcat cu 0,5% în aprilie față de martie 2021. Prețurile la grâu au crescut recent datorită condițiilor agrometeorologice nefavorabile culturilor în emisfera nordică: Europa s-a confruntat cu îngheț la începutul lunii aprilie, în Rusia unele suprafețe plantate astă-toamnă trebuie re-cultivate din nou iar în SUA seceta sau temperaturile scăzute din unele zone au afectat culturile de iarnă. Importurile Chinei de cereale și semințe oleaginoase din acest sezon au depășit cu mult media ultimilor 5 ani, țara asiatică asigurând aproape 50% din necesarul de porcine la nivel global, și încă face acest lucru deși se confruntă în continuare cu pesta porcină africană, care îi decimează fermele. În emisfera sudică situațiile sunt mai favorabile pentru cultura de grâu, deoarece în Argentina au fost ploi care par să fie de bun augur pentru culturile viitoare iar în Australia însămânțarea are loc în condiții bune în est, iar ploile din vest sunt benefice pentru noile recolte. Porumbul a crescut la bursele internaționale mult mai imperios. În Europa, cotațiile franceze pentru porumb au urmat tendința generală pe fondul unui bilanț global tensionat pentru 2020-2021. Cererea chineză nu dispare pentru moment, deoarece se consideră că peste 28 de milioane de tone de porumb ar putea fi importate de gigantul asiatic. Dar Franța ridică îngrijorări justificate cu privire la creșterea deficitului de apă din sol, lucru care afectează însămânțarea porumbului. Acest deficit de apă se extinde și în Brazilia pentru Safrinha, a doua recoltă, în timp ce frigul întârzie însămânțarea în Statele Unite. Creșterea din ultima săptămână ar trebui să compenseze parțial preocupările climatice iar prețurile ar putea să rămână în continuare ridicate, deoarece orice eveniment meteorologic, politic sau economic ar avea impact imediat asupra echilibrului fragil între cerere și ofertă la nivel global…..Așa cum nota și BNR în raportul transmis miercuri după ședința de CA, rata anuală a inflației a scăzut în luna martie 2021 ceva mai puțin decât s-a anticipat – la 3,05 la sută, de la 3,16 la sută în februarie -, în condițiile în care descreșterile de dinamică înregistrate de componentele LFO și produse din tutun, alături de cea a inflației de bază, au fost în bună măsură compensate, ca impact, de majorarea peste așteptări a variației prețului combustibililor.  Integral: https://economie.hotnews.ro

Pandele, primarul orașului Voluntari, cumpără autobuze vechi euro 3, care vor circula și în Bucureștiul pe care soția sa Firea îl vrea mai verdeSubvenția de peste 3 miliarde de euro pentru transportul metropolitan, acordată în baza unui studiu vechi de șapte ani. Serviciul de Transport Voluntari, principalul beneficiar din Ilfov Delegarea serviciului de transport metropolitan din zona București-Ilfov pe 10 ani este votată zilele acestea, pe repede înainte, în consiliile celor 42 de unități administrativ-teritoriale în baza unui studiu privind cererea de transport vechi de șapte ani. Subvenția pentru cei patru operatori regionali care vor putea înființa și opera linii fără o analiză cerere-cost, ci doar cu girul primarilor din Ilfov, se ridică la peste trei miliarde de euro. Principalul beneficiar din Ilfov, alături de STB, este Serviciul de Transport Voluntari S.A. care va avea asigurată plata celor 200 de autobuze diesel second-hand, achiziționate în rate. Subvenția anuală care va fi decontată firmei controlate de Florentin Pandele este de aproximativ 20 de milioane de euro pe an, în condiițiile în care bugetul Voluntariului pe anul trecut a fost de 53 de milioane de euro.  Mai exact, acesta folosește informații legate de cererea de transport dintr-un studiu realizat în 2014 de către Institutul de Cercetări în Transporturi – INCERTRANS S.A., făcut la comanda Autorității Metropolitane de Transport. Aceasta structură, aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor, a fost desființată de Guvernul Dăncilă în 2018 și înlocuită cu TPBI. Asociația este controlată de primarii din Județul Ilfov, președintele Consiliului Județean și prezidată de primarul general al Capitalei. Aleși politic în urma alegerilor locale, aceștia decid în prezent, în urma votului adunării generale, dacă înființează sau desființează anumite linii fără o fundamentare clară. Faptul că delegarea gestiunii serviciului public de transport local pentru următorii 10 ani, cu o valoare de peste 3 miliarde de euro, este acordată în lipsa informațiilor privind cererea pe rută/număr de pasageri reiese chiar din documentul transmis zilele acestea autorităților locale…. În același timp, în baza votului dat de primarii din TPBI, STV a primit în gestiune linii metropolitane în Popești-Leordeni, la peste 20 de kilometri de autobază. Astfel i s-au decontat mii de kilometri zilnic pentru acces si retragere. Calculele Buletin de București arată că TPBI plătește în fiecare lună 100.000 de euro doar ca autobuzele să meragă fără călători pentru a ajunge la capetele de linie….. În realitate, linia 135 a STB-ului pleca de la CET SUD, traversa Voluntariul și se oprea la 1,6 kilometri de Centura Capitalei, lângă primăria din Tunari. Prin votul primarilor din Ilfov, această linie a fost desființată și înlocuită cu linia 459 a cărei gestiune a fost delegată către STV. Aceasta se suprapune cu fosta linie 445 care a fost desființata din cauza condițiilor inumane de transport despre care presa a relatat în repetate rânduri. Firma care opera linia ce lega comuna Tunari de stația de metrou Pipera era controlată de Daniel George Leasa, fost consilier județean ales pe listele PSD, fost consilier local la Primăria Voluntari și fost director al FC Voluntari. Potrivit calculelor TBPI, Serviciul de Transport Voluntari ar urma să primească subvenție în cuantum de aproape 20 de milioane de euro pe an. Bugetul Voluntariului în 2020 a fost de 53 de milioane de euro iar toate liniile STV, inclusiv cele urbane, au fost transformate în linii regionale. Integral: https://buletin.de/bucuresti

Salarii nerușinate la Consiliul Economic și Social. Cât primesc pe lună îngrijitorul sau magazionerulStatul la stat. Mii de lei pe lângă salariu, pentru câteva ședințe pe an într-o instituție cu rol consultativ: „Practic nu fac nimic”  Ați auzit până acum de Autoritatea Teritorială de Ordine Publică? Dacă nu, vă spunem noi. Este o instituție a statului român care există în fiecare județ și din care fac parte mai mulți demintari ori funcționari angajați tot la stat, dar la alte instituții. De exemplu consilieri județeni, subprefecți, ori șefii poliției și jandarmariei. Treaba lor este ca, din când în când, să discute despre siguranța și ordinea publică din județ, fără să poată lua însă decizii, rolul lor fiind pur consultativ. Doar pentru aceste discuții au ajuns să încaseze un al doilea salariu de la stat. Unora le intră în buzunar chiar și 4.000 de lei lunar, pe lângă salariu oficial. Autoritatea Teritorială de Ordine Publică, pe scurt ATOP. Un organism cu rol pur consultativ care există în fiecare județ și este format din 15 membri. Printre ei, șase consilieri județeni, un subprefect, trei reprezentanți ai comunității, șeful poliției județene, șeful jandarmeriei, șeful inspectoratului pentru situații de urgență. Treaba lor este ca, din când în când, să se așeze la aceeași masă și să discute despre siguranța publică din județ. Pentru fiecare ședință primesc o indemnizație în valoare de până la 20 la sută din indemnizația președintelui Consiliului Județean. Asta, pe lângă salariile pe care le încasează de la instituțiile unde sunt, oficial, angajați. ….Cel mai bine s-au aranjat membrii ATOP Ilfov. Subprefectul Andrei Scutelnicu este unul dintre ei…..4.000 mii de lei pentru doar două ședințe pe lună. Ședințe în care doar a prezentat un raport legat de situația centrelor de vaccinare și carantinarea diverselor localitați. Pare mulțumit de… atenție… reNumerația pe care o primește. De altfel, un cuvânt care nu există în limba română…..Cornel Ofițeru este consilier județean și se află la al doilea mandat în ATOP. Negreșit, în fiecare lună, îi intră în cont 4.000 de lei. Am dorit să aflăm ce face, efectiv pentru acești bani…..Marian Petrache a fost președinte al Consiliului Județean Ilfov. Spune că cei 15 membrii ATOP încasează, degeaba, mii de lei lunar și că, această Autoritate, nu își are rostul…..Mergem în județul Maramureș. Anul trecut, Consiliul Județean a cheltuit numai pentru indemnizațiile membrilor ATOP peste 870 de mii de lei. Fiecare a încasat lunar câte 2.800 de lei. Președintele Autorității este consilierul județean Ioan Cheudan. A refuzat să ne acorde un interviu…..De multe ori, cele trei locuri din ATOP destinate reprezentanților comunității, sunt folosite de către președinții de Consilii Județene pentru a-și răsplăti colegii de partid sau clienții politici. La Dâmbovița a fost numit ca reprezentant al comunității Daniel Comănescu, membru PSD și fost președinte al Consiliului Județean. Integral: https://www.digi24.ro

Ce CREDE Cîțu că a CÂȘTIGAT Guvernul Orban. "Vă spun în PREMIERĂ" | DCNewsPalma primită de aproape un milion de angajați de la Guvernul Cîțu: patronii îi vor putea da mai ușor afară  Sub pretextul debirocratizării, Guvernul aplică o lovitură dură angajaților din România. O ordonanță de urgență adoptată parcă dinadins în batjocură la doar câteva zile distanță de Ziua Internațională a Muncii elimină fișa postului și regulamentul intern pentru microîntreprinderile care au până în 9 salariați. Lovitură dată angajaților e însă un cadou făcut patronilor, care capătă astfel puteri discreționare și care vor putea recurge fără mari bătăi de cap la concedieri atunci când vor. Conform datelor Institutului Național de Statistică, în 2019 în România erau înregistrate peste 500 de mii de întreprinderi cu maximum 9 angajați, în care lucrau aproape un milion de angajați. Prin eliminarea fișei postului și a regulamentului intern, locul de muncă pentru aproape un milion de angajați se va transforma într-o junglă, în care va domni arbitrarul și impredictibilul. Să luăm un exemplu – fișa postului este cea care ajută un angajat să își cunoască exact sarcinile care îi revin la locul de muncă, rolul în organigrama întreprinderii, indicatorii de performanță după care va fi evaluat. În absența fișei postului, totul devine o masă difuză de responsabilități și atribuții – nimic nu e exclus și totul e posibil. În extremis și prin absurd, un patron îi poate cere unui angajat să facă tumbe sau să meargă într-un picior, pentru că angajatul nu va putea invoca în apărarea sa nici un act din care să reiasă că mersul într-un picior nu face parte din atribuțiile și sarcinile de serviciu. Poziția angajaților va fi astfel una extrem de vulnerabilă – concedierea pe motiv de necorespundere profesională va deveni o practică la ordinea zilei…..Astfel de concedieri vor fi ușurate și de dispariția regulamentului de ordine interioară, prevăzută și ea de ordonanța de urgență în cauză. Regulamentul de ordine internă e un fel de „constituție” a locului de muncă – el stabilește regulile de funcționare în interiorul unei organizații, de la drepturi și îndatoriri, până la abaterile disciplinare și indicatorii de performanță după care e evaluat angajatul. În absența unei asemenea „constituții” a locului de muncă și a fișei postului, concedierile se vor înmulți precum ciupercile după ploaie. Actualmente, concedierea pe motiv de necorespundere profesională nu poate fi dispusă fără o evaluare prealabilă a angajatului conform procedurii de evaluare stabilită prin regulamentul intern sau prin contractul colectiv de muncă. Cum contractele de muncă sunt inexistente în companiile cu mai puțin de 21 de angajați, iar regulamentul de ordine internă dispare ca urmare a ordonanței, totul rămâne la mila angajatorului. La mila angajatorului e și acum, de facto – acest tip de concediere e frecvent, doar că atunci când angajații atacă decizia în instanță, ei au, de regulă, câștig de cauză, pentru că adesea angajatorii nu se sinchisesc de prevederile legale și nu respectă etapele concedierii.Integral: https://www.libertatea.ro

Fii responsabil, nu fi ca Ludovic Orban! Nerespectarea regulilor inseamna timp, resurse si vieti pierdute | MobileLeacuri, hapuri și pilule cu PNL. Ludovic Orban, omul contraselecției de tip pesedist La propunerea liderului PNL, Ludovic Orban, liberalii au impus un obscur, dar ambițios reporter TVR din Craiova pentru poziția de director interimar al televiziunii publice. Despre Ramona Săseanu – Moroșanu, breasla n-a prea știut că există ca jurnalist decât în aceste zile, după ce partidul a făcut-o vedetă. Cu toate că fac meseria asta de ceva timp, mărturisesc că n-am auzit de ea. Abia după ce Ludovic Orban a scos-o din joben, am aflat că a picat două concursuri interne, unul de director, altul de producător executiv al stației TVR din Craiova.  Imaginile obținute de G4Media de la concursul din 2013 pentru postul de producător executiv în TVR arată un reporter slab pregătit, cu o cultură generală precară și total nepotrivit pentru o funcție de conducere. Doamna Săseanu nu are habar de reguli electorale simple, de legile de funcționare ale televiziunii publice, vorbește cu nonșalanță despre ”municipii de județ”, dar își explică ignoranța prin faptul că a activat într-o zonă de nișă, sănătatea. A realizat și prezentat emisiunile ”Leacuri, hapuri și pilule” pe TVR 3, ”Tableta de sănătate” și ”Panorama minorităților”. (Vezi aici CV-ul complet) Nu este nici o rușine, jurnaliștii sunt și ei specializați în diferite domenii, sănătatea reprezintă o temă importantă în orice redacție, numai că doamna Săseanu nu pare să posede minimum de discernământ jurnalistic solicitat unui reporter angajat la o televiziune publică. Dacă l-ar fi avut, poate că nu ar fi realizat interviul cu ghicitoarea Elena și nici n-ar fi întrebat-o despre ”consumul fantastic de energie” din timpul descântecelor, despre ”harul” pe care îl are sau despre mulțumirile primite de ghicitoare de la clienți. Dar nu doamna Săseanu este în discuție acum. Este dreptul oricărei mediocrități să viseze că într-o bună zi va ajunge mare și să încerce mereu saltul peste propria umbră. În discuție este cancerul contraselecției care macină instituțiile de stat, prin promovarea incompetenților, mediocrităților și nulităților pe criterii strict politice. Aceasta este relevanța propunerii făcute de PNL. Doamna în cauză, ambițiile ei, ne interesează mai puțin. Sub Liviu Dragnea, PSD a atins apogeul politizării instituțiile-cheie cu oameni prost pregătiți, dar parcă nici un partid până la PNL n-a propus până azi un director atât de ridicol la televiziunea publică, fie el și interimar….. Promovarea acestui reporter anonim, recomandat exclusiv de loialitatea față de PNL, în funcția de director general interimar este o jignire pentru profesioniștii televiziunii publice. Sunt destui acolo care ar fi meritat din plin să conducă instituția. Propunerea liberalilor este apoi un afront adus tuturor plătitorilor de taxe, din banii cărora funcționează televiziunea publică. O lipsă de respect până la urmă față de presă, jignită in corpore prin această numire ridicolă. Ar fi incorect să nu observăm cum, în contrapartidă, USR PLUS a susținut la șefia radioului public un profesionist, pe Liviu Popescu, fost editor la BBC România. Am lucrat împreună la începutul anilor 2000: un foarte bun jurnalist de radio și cu ceva experiență de manager după ce a ieșit din presă. Dacă așa începe Ludovic Orban reforma televiziunii, cu leacuri, hapuri si pilule amare, n-ar mai fi de spus decât atât: boală lungă, moarte sigură. Nu mi-e clar de ce a coborât Orban standardele atât de jos, dar una din posibilele explicații ar putea fi alegerile interne din partid. Integral: https://www.g4media.ro

Grădina Zoologică de la Bucov și-a prelungit programul pentru vizitatori. Când poți merge și care sunt tarifele de intrare FOTO - Observatorul PrahoveanCum au încercat niște parlamentari români să dea animalele din grădinile zoologice către vânătoare, circ sau sacrificare La sfârșit de 2020 și început de 2021, mai mulți parlamentari din PNL, PSD, PMP și UDMR au inițiat două proiecte legislative care ar fi permis grădinilor zoologice să dea animalele „în surplus” către circ și vânătoare sau să le vândă pentru sacrificare.  Intrigați de succesiunea rapidă a două proiecte cu același text, aceeași expunere de motive și inițiatori comuni, am vrut să aflăm de la ce a pornit totul și dacă problemele semnalate există cu adevărat.  Am descoperit că nicio grădină zoologică din România nu are animale în surplus, că niciuna nu a fost întrebată dacă un astfel de proiect de lege ar avea sens, dar și că majoritatea semnatarilor proiectului sunt implicați în afaceri din sectorul zootehniei.…. Conform Agenției Naționale pentru Protecția Mediului (ANPM), în România funcționează la ora actuală 28 de grădini zoologice, din care 25 sunt autorizate, una este în curs de autorizare, iar două sunt neautorizate.  Dacă răsfoiești paginile virtuale sau fizice ale publicațiilor naționale și locale, problemele acestora variază de la o grădină la alta. Unele-s numite lagăre din cauza lipsei de spațiu și a condițiilor necorespunzătoare. Altele stârnesc controverse după ce în spațiul public apar fotografii cu animale subnutrite și bolnave.  Drept urmare, unele sunt închise temporar pentru renovări masive după ani de subfinanțare – cum s-a întâmplat la Timișoara, sau închise permanent, după ce populația a hotărât că spațiul respectiv ar fi mai util dacă ar fi transformat în parc – cum s-a întâmplat la Piatra Neamț….. Cu toate acestea, la sfârșitul legislaturii trecute, șapte parlamentari din PNL, PMP, PSD și UDMR au hotărât că cele mai mari probleme ale grădinilor zoologice din România sunt „existența animalelor în surplus” și ”calitatea genetică scăzută a exemplarelor”. Potrivit aleșilor, ele ar fi cauzate de înmulțirea necontrolată a animalelor în captivitate, fapt ce ar genera suprapopulare, care, la rândul ei, s-ar repercuta „negativ asupra taliei și comportamentului” animalelor ce trăiesc în condiții de stres și presiune.  Soluția celor șapte politicieni? Ca, printr-un proiect de modificare a legii grădinilor zoologice și acvariilor publice, animalele în surplus să fie folosite „pentru popularea/ repopularea complexurilor de vânătoare, manejurilor și circurilor sau vândute pentru sacrificare unităților autorizate în acest sens”.  Exploatarea animalelor în circuri era interzisă deja prin legea 171/2017 (excepție fac câinii, caii, unele specii de păsări exotice granivore și a animalelor folosite în delfinarii sau acvarii). Cei șapte parlamentari au făcut un proiect de lege ignorând o altă lege pe care o votaseră cu doar câțiva ani în urmă. ….Limbajul folosit în document prezintă măsurile într-o lumină pozitivă, ca pe un gest nobil. Grădinile zoologice au o problemă cu suprapopularea, spun cei șapte, fapt ce cauzează suferință animalelor, deci soluția pentru a reduce suferința e să dai exemplarele „în surplus” către circ, vânătoare sau sacrificare. Iar pentru grădini este o ocazie excelentă de a face un ban în plus…..La câteva luni după alegerea legislaturii actuale, în martie 2021, a apărut o nouă inițiativă, cu același text și aceeași expunere de motive. Inițiatori sunt doi parlamentari PNL, Calotă Florică Ică și Maria Stoian, ambii reprezentanți ai județului Teleorman. Cel dintâi s-a aflat printre semnatarii primei încercări de modificare a legii grădinilor zoologice și acvariilor publice. ….. Grădinile zoologice: problema nu există și, chiar dacă ar exista, nu uciderea animalelor este soluția Dacă Movilă n-a putut să spună ce grădini zoologice au solicitat o astfel de măsură, le-am contactat noi. În primul rând, ne-a interesat dacă problema animalelor în surplus există cu adevărat. Răspunsurile primite sunt aproape trase la indigo:„Grădina Zoologică din Hunedoara nu a avut niciodată problema surplusului de animale.” „Grădina zoologică Târgu Mureș nu a avut și nu are probleme cu surplusul de animale – pentru aceasta există schimburile de animale din grădini zoologice.” „Vă informăm că grădina zoologică Roman nu s-a confruntat cu nici una dintre situațiile despre care faceți vorbire în e-mailul dumneavoastră.” „Grădina Zoologică din Galați nu a avut probleme legate de animale în surplus.” „Grădina Zoologică din Oradea nu are o problemă cu animalele în surplus.” „La Zoo Sibiu animalele sunt înmulțite raționat și controlat, iar surplusul a fost direcționat către alte grădini zoologice.”…Așadar, potrivit grădinilor zoologice care au răspuns întrebărilor PressOne până la ora publicării articolului, problema animalelor în surplus nu există, cum nu există nici cea a „calității genetice scăzute”. De asemenea, toate grădinile contactate ne-au transmis că n-au avut nicio discuție pe aceste teme cu vreunul dintre inițiatorii celor două proiecte de lege. ….La rândul ei, instituția care se ocupă de autorizarea grădinilor zoologice din România, ANPM, arată într-un răspuns transmis PressOne că n-au existat discuții între instituție și parlamentarii care au semnat cele două inițiative și, potrivit ordinului de ministru 1798/2007, „surplusul stocului colecţiei de animale se transferă (se donează, se schimbă etc.) doar către unităţi permanente de profil”. Adică nu către vânătoare, circ sau sacrificare.  Integral: https://pressone.ro

Maps of Europe and European countries | Collection of maps of Europe | Mapsland | Maps of the WorldThe Financial Times: Centrul politic fantomatic al Europei riscă să alimenteze populismul. Noi coaliții și strategii electorale disimulează oportunismul și absența substanței ideologice  Ideea de centru politic nu a mai fost nicicând atât de la modă în Europa. Centrismul pare a fi balsamul preferat pentru alinarea rănilor populiste ale democrațiilor europene. Președintele francez Emmanuel Macron a dat tonul în 2017, iar o coaliție cuprinzând întreg centrul politic e iminentă în Germania. Cât despre Italia, guvernul de uniune națională al premierului Mario Draghi face tot ce poate pentru a șterge din memorie însăși ideea de politic. Dar are acest centru vreo substanță ideologică? Un an de presiune pandemică a contribuit mult la aruncarea în aer a ortodoxiei financiare conservatoare, a scepticismului stângii față de elite și a suspiciunilor populiste față de instituțiile UE. Partidele europene au fost dislocate din centrul lor de gravitație de o amenințare letală. Însă capitularea colectivă în fața unui centru util mai degrabă propriilor interese, iar nu în fața unuia relevant ideologic, precede pandemia. Este în parte și rezultatul unei mult popularizate povești a decesului compartimentării stânga-dreapta. Dar în cea mai mare măsură e rezultatul oportunismului politic: un mod convenabil pentru partide de a călca apa în vreme ce electoratele se transformă sub presiunea mișcărilor tectonice, indiferent că vorbim de cele digitale, ecologice sau geopolitice. Pe măsură ce electoratul se adaptează și se schimbă imprevizibil și pe măsură ce valorile se transformă (sau nu), partidele se pun la adăpost și așteaptă. Și ce alt loc mai bun să o facă decât centrul, unde nu trebuie să te angajezi în vreun sens?…. Patru ani mai târziu, lipsa de conținut ideologic a retoricii lui Macron e evidentă, la fel ca și centrul fantezist ocupat de partidul lui. Dacă sunt instigați, alegătorii francezi încă se mai identifică cu valorile de stânga ori dreapta. Suspiciunea față de liberalism, confundat frecvent cu neoliberalismul, e profundă. Construcția unei poziții centriste coerente va necesita mult mai mult decât a făcut Macron în acest sens până acum. Viitoarea coaliție germană, în care aproape sigur vor figura și Verzii, ar putea fi următorul vârtej centrist. Conducerea acum profesionistă a Verzilor e hotărâtă să nu excludă pe nimeni de sub marea lor umbrelă, cu excepția populiștilor de dreapta, Alternativă pentru Germania. Pe meleagurile „marilor coaliții”, combinația dintre finalul erei Angela Merkel, electoratul instabil și relația transatlantică zdruncinată cere o formă de continuitate ai cărei neașteptați garanți ar putea fi Verzii. Italia e consumată de polarizare, după ce a virat larg de la o improbabilă alianță între populiștii de stânga și cei de dreapta la un guvern nu mai puțin instabil format de populiștii de stânga cu social-democrații. Acum, mulțumită hybrisului conducătorilor ei politici și manevrelor iscusite ale președintelui Sergio Mattarella, țara a sfârșit sub un guvern de uniune națională de-a dreptul neverosimil, condus de Draghi. La prima vedere, nu e departe de un miracol. Draghi e respectat atât în țară cât și în străinătate și nu are obligații politice față de nimeni. Rezultatul e o susținere aproape unanimă. Până și Matteo Salvini de la Liga de dreapta radicală s-a alăturat acestei alianțe eurofile de un centrism nerușinat. Această unitate semnalează hotărârea de a accesa fondurile de redresare UE post-pandemie, dar și o căutare disperată a unui echilibru mereu în regres. Dar are oare vechea Europă vreo afinitate pentru centrism sau e mai degrabă vorba de indecizie? E drept, în democrațiile nordice consensuale compromisul e o valoare politică. Dar există o tradiție europeană centristă de care poți aparține sau e totul doar o „a treia cale” timidă – reflectată la nivelul UE de relațiile ei cu China ori SUA?….Cât despre Europa Centrală și de Est, un factor remarcabil este mirajul liberalismului centrist în care, începând din anii ’90, puterile occidentale au încurajat regiunea să-și pună credința. Acest fapt a precipitat un stil de politică definit nu de spectrul stânga-dreapta, ci de un populism a cărui suspiciune față de de elitele liberale nu dă nici un semn de disipare. Integral: https://www.g4media.ro

Florin Cîțu: Acum este nevoie să accelerăm | DCBusiness.roFlorin Cîțu, negociere reușită la Bruxelles: și-a scos banii de hotel și sandvișuri  Premierul țării a fost seara trecută la Bruxelles să negocieze bani pentru România din fondul alocat pentru reconstrucția post-pandemie. Oficialii europeni sunt reticenți în a acorda acești bani țării noastre pentru că sunt convinși că-i vom da pe băutură și țigări și ca să ne cumpărăm BMW-uri second din Germania să facem raliu. În ciuda acestor dificultăți evidente, Florin Cîțu s-a dovedit a fi un negociator abil, experiența sa bancară spunânu-și cuvântul…..„Am fost foarte impresionată de cât de bine s-a milogit ăsta micu al vostru”, a declarat șefa Uniunii Europene la finalul întrevederii. În cadrul cinei de lucru, deși nu plătea el ci s-a trecut totul pe fondul de protocol al UE, Florin Cîțu nu s-a aruncat să comande tot de pe meniu și a cerut doar o tocăniță, o apă minerală și niște spaghete mai ieftine să nu bată la ochi. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 13 mai.”Am descoperit că „cea mai mare campanie de împăduriri din ultimii zece ani” a fost, de fapt, cea mai slabă campanie de împăduriri din ultimul deceniu. O minciună cât o țară, girată de la vârful Guvernului și aflată sub înaltul patronaj al președintelui.”

Comments on Spring in the mountain - Mountains Wallpaper ID 2356618 - Desktop Nexus NatureBuna dimineata intr-o zi de joi, 13 mai! ANM a emis o informare de instabilitate atmosferică, în vigoare de miercuri, de la ora 16.00, până vineri, la ora 21.00. În acest interval, vor fi perioade în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată, la început în sud-vestul şi vestul ţării, apoi şi în celelalte zone ale țării. Vor fi averse care vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi, izolat, grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 15-20 l/mp şi, pe arii restrânse, 25-30 l/mp. De asemenea, de miercuri, de la ora 16.00, până joi la ora 10.00, va fi în vigoare o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică pentru judeţele Bihor, Arad, Timiş, Caraş-Severin, Mehedinţi şi Dolj. În intervalul menţionat, în Banat, Crişana, precum şi în sud-vestul Olteniei, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată – frecvente descărcări electrice, vijelii, grindină şi averse ce vor avea caracter torenţial. Cantităţile de apă vor depăşi 25-30 l/mp. In București, în special în cursul nopților de miercuri spre joi și joi spre vineri, vor fi perioade în care se vor semnala averse și descărcări electrice, iar cantitățile de apă vor putea depăși 10 l/mp. Temperaturile minime vor fi de 10-12 grade, iar cele maxime vor ajunge la 22-25 de grade.

Vaccinuri Comirnaty de la PfizerCifre triumfaliste la vaccinarea anti COVID în orașe. Mediul rural, aproape ignorat  Guvernul anunță zilnic noi cifre triumfaliste privind campania de vaccinare anti COVID-19. Doar că toată atenția este îndreptată aproape exclusiv asupra mediului urban, în condițiile în care aproape jumătate din populația din România trăiește la țară…. Până la 10 mai, data ultimei raportări, s-au imunizat prin vaccinare 3,6 milioane de români, dintre care 2,4 milioane complet, cu două doze.  În prezent, vaccinarea se face la liber, fără programare. S-a renunțat la platforma folosită în primele cinci luni ale campaniei de imunizare a populației, în condițiile în care numărul de doze aflate la dispoziția populației depășește solicitările zilnice de vaccin. …. Analizând lista de evenimente organizate de CNCAV, se observă cu ochiul liber un singur lucru: toate se desfășoară doar în orașe mari sau de dimensiuni medii. Nu există acțiuni similare în mediul rural, deși circa 50% din populația țării, potrivit datelor INS din 2018, locuiește la țară. La finalul lunii aprilie, la solicitarea Newsweek România, Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 preciza că activitatea de vaccinare din cadrul centrelor mobile, care se deplasează și în mediul rural, a început abia 21 aprilie, cu deschiderea primului centru mobil la Afumați, în județul Ilfov. „De asemenea, prin sprijinul echipelor mobile, au fost identificate 14 județe în care se va demara, în viitor, această etapă de vaccinare. Astfel, vor intra, rând pe rând, și alte județe în care vor fi dislocate aceste centre mobile de vaccinare. În celelalte județe, acolo unde există spații adecvate, se vor aloca doar echipe mobile, împreună cu tot ce au nevoie, pentru a efectua vaccinarea în spațiile deja amenajate”, menționa CNCAV. Comitetul preciza că în mediul rural, acolo unde este mai dificilă accesarea platformei de programare, se vor extinde modalităţile de programare privind vaccinarea anti-COVID, în mod deosebit….. Deocamdată, însă, lucrurile se mișcă extrem de încet în ceea ce privește vaccinarea în mediul rural sau prin intermediul medicilor de familie, după cum o arată chiar datele Comitetului de Coordonare. Până pe 10 mai, de exemplu, au fost administrate doar 5.270 de doze de vaccin Johnson&Johson, prin intermediul cabinetelor medicale. Ce șanse sunt ca imunizarea de turmă să fie obținută până în iulie, așa cum anunța premierul Florin Cîțu, în condițiile în care pentru jumătate din populație vaccinarea se mișcă în ritm de melc? Minime….. Imunizarea a jumătate dintre români e utilă, chiar dacă nu atingem anul acesta obiectivul de 70% imunitate de turmă prin vaccinare”, a arătat Emilian Popovici pentru Newsweek România.  Epidemiologul a explicat că în Israel, când s-a ajuns la 60% rată de vaccinare, imunitatea colectivă a devenit funcțională și rata de infectare a scăzut consistent. „Practic, dacă ai 33% imunizați prin vaccinare, rata de transmisibilitate a bolii scade cu 33%. Dacă ai 60%, scade cu 60%. Deci, orice procent în plus este util.  Peste 70%, lucrurile se schimbă și toată lumea este protejată, inclusiv cei nevaccinați”, a arătat epidemiologul Emilian Popovici, în condițiile în care există și persoane care s-au imunizat prin trecerea prin boală. Integral: https://newsweek.ro

Adeverinta electronica verdePașaportul COVID-19: STS a început implementarea soluției IT care se va interconecta la nivelul UE. Cum va funcționa certificatul verde digital  …..Potrivit STS, certificatele vor conține un cod QR și se vor putea vizualiza, respectiv descărca dintr-un portal web securizat. Fiecare persoană care s-a vaccinat împotriva COVID-19, care s-a recuperat după această afecțiune sau care deține un rezultat negativ la testarea COVID-19 în ultimele 72 de ore va putea să descarce gratuit certificatul verde digital. De asemenea, certificatele vor putea fi utilizate și în format tipărit. În urma consultărilor cu experții grupului tehnic de lucru constituit la nivel european, a fost avansată soluția tehnică care va include o aplicație web pentru generarea certificatelor şi o aplicație pentru smartphone (Android) pentru verificarea certificatelor emise în țară sau emise de alte state….. “Codul QR din certificat va conține informații de identificare (nume, prenume și data nașterii), precum și informații medicale esențiale, semnate digital, pentru a se garanta autenticitatea datelor. Documentele vor respecta toate regulile de protecție a datelor personale și vor putea fi utilizate la trecerea frontierei, însoțite de actul individual de identitate.”, precizează STS. Specialiștii STS spun că “au realizat o propunere de arhitectură a sistemului informatic de emitere și verificare a certificatelor digitale verzi, urmând să se desfășoare dezvoltarea propriu-zisă a aplicațiilor, testarea cu instituțiile din țara noastră și cele europene, iar, la final, implementarea acestora.” De asemenea, la nivel UE se întreprind demersuri pentru adoptarea Propunerii de Regulament a Parlamentului European şi a Consiliului privind un cadru pentru emiterea, verificarea şi acceptarea certificatelor interoperabile privind vaccinarea, testarea și recuperarea pentru a facilita libera circulație în timpul pandemiei de COVID-19. Până în prezent, termenul vehiculat, la nivel european, pentru implementarea certificatelor verzi de călătorie este începutul lunii iulie 2021. Astfel, în luna mai, la nivel european, are loc testarea de interconectare între țările membre și gateway-ul european (DGCG) care va centraliza și administra cheile publice ale țărilor membre pentru verificarea semnăturilor certificatelor digitale verzi, România fiind programată pentru ziua de 21 mai a.c.  STS mai precizează că “a transmis, în data de 6 mai a.c., către grupul de suport tehnic de la nivel european certificate digitale verzi de test pentru verificarea implementării de către fiecare țară a procesului de generare și verificare a acestora. Acestea au fost verificate și validate cu succes de către țările membre.” Integral: https://economie.hotnews.ro

Cioloș, despre moțiunea simplă depusă împotriva lui Voiculescu: Nici nu s-a instalat bine şi vii şi îl acuzi de nişte lucruri pe care le-au făcut cei care au fost miniştri PSD înainte.Hai să facem un centru de vaccinare la sediul USR PLUS ….Cum ar fi să avem un centru de vaccinare în Catedrala Neamului? Cum ar fi să-l vedem pe patriarhul Daniel coordonând o asemenea campanie? Până la urmă, influenţa Bisericii în societate este foarte mare şi ar trebui să vedem această implicare pentru o chestiune de sănătate publică, a continuat Ungureanu…. Bun, înțeleg că domnul Ungureanu este sfârtecat de problema accelerării vaccinării. Înțeleg că dumnealui, ca și mine, ne dorim să ajungem mai repede la momentul imunizării de masă. Înțeleg că dumnealui, ca și mine, consideră că ritmul de vaccinare este insuficient. Ce nu înțeleg din tirada domnului deputat USR este de ce se uită el cu atâta strășnicie în curtea vecinului. De ce vrea să transforme Catedrala Neamului în punct de vaccinare. Nu înțeleg ce are cu patriarhul Daniel de vrea să-l transforme în Valeriu Gheorghiță. Nu este treaba patriarhului Daniel să organizeze un centru de vaccinare în Catedrala Neamului. Nu este treaba patriarhului Daniel nici măcar să închidă gura unuia ca arhiepiscolpul Tomisului, Teodosie. Treaba patriarhului este să se ocupe de conducerea treburilor Bisericii și, de la înălțimea funcției sale, să nu se opună fățiș vaccinării. Adică să nu transmită un semnal prost credincioșilor. Din câte am citit și am văzut, lumea bisericească este la fel de divizată în problema vaccinării ca și societatea noastră, nici mai mult nici mai puțin. Acest lucru ne spune că preoții n-au fost forțați să răspândescă una sau alta dintre poziții, ci au reacționat mai degrabă fiecare după cum l-a tăiat capul. Ideea de a implica Biserica așa de strașnic în campania de vaccinare mi se pare din capul locului nefericită. Părerea mea este să lăsăm Biserica să se ocupe de ale sale și doar să tragem câte o smetie editorială preoților care îndeamnă lumea la ne-vaccinare. Pentru că atunci când vorbesc de ne-vaccinare preoții nu mai sunt preoți, ci simpli cetățeni, atât și nimic mai mult. Când spune ce spune despre vaccin Teodosie nu mai este arhiepiscopul Tomisului, ci un simplu ins, un simplu declarator care nu se deosebește cu nimic de Gigi Becali sau Dana Budeanu. Frica aceasta că Biserica ar influența negativ vaccinarea e mare, ea a fost umflată cu pompa. Sigur că habotnicii pătrunși de credință în așa hal încât nu mai pot discerne între ce a lăsat și ce nu a lăsat Dumnezeu se vor împotrivi vaccinării. Dar știu destui atei care procedează aidoma, care pătrunși în așa hal de știință s-au încurcat în argumente, au călcat în picioare logica și refuză vaccinarea. Nu vorbesc de ăia care cred că li se modifică ADN prin vaccin sau li se implantează microcipuri ca să fie urmăriți de tot soiul de urmăritori pentru tot soiul de motive mai mult sau mai puțin aberante, pe aceia cred că nici știința și nici credința nu-i mai poate vindeca. Ca atare, eu sunt de părere că Biserica ar trebui lăsată în pace să-și vadă de ale ei. Mai cred că domnul Ungureanu ar trebui să fie preocupat de vaccinarea membrilor de partid în primul rând. Aș vrea să aud de la dumnealui că USR PLUS a inițiat o campanie proprie de vaccinare în sediile partidului, cu medicii partidului. Aș vrea să-l aud pe domnul deputat cum s-a dus și s-a rugat de domnul Valeriu Gheorghiță să-i dea vaccinuri pe care el și membrii săi de partid să le facă pe la sate, unde lumea nu poate să ajungă la oraș sau încă nu știe ce beneficii are vaccinarea. Aș vrea ca membrii USR PLUS să se laude că au bătut pe jos satele României, cu domnul Vlad Voiculescu în frunte, că au împărțit pliante și au convins niște cetățeni derutați de preoți habotnici să se vaccineze. Integral: https://spotmedia.ro

Veggie Platter - How To Make A Healthy Vegetable Platter 4 WaysNutriție și sănătate : Vegetarienii care beau și fumează mult tot sunt mai sănătoși decât iubitorii de carne  Un studiu a constatat că vegetarienii sunt mai sănătoși decât iubitorii de carne, chiar dacă sunt fumători și beau, indiferent de vârstă și greutate. Este concluzia unui studiu efectuat pe 175.000 de britanici adulți de oameni de știință de la Universitatea din Glasgow, citat de The Hill . Echipa a urmărit 19 biomarkeri diferiți de prevenire a cancerului, bolilor de inimă și asociate vârstei, precum și altor afecțiuni cronice. Unul din motivele pentru care vegetarienii, chiar și cei care fumează și beau, au niveluri ale biomarkerilor mai bune decât iubitorii de carne este consumul de colesterol din alimentație. “Vegetarienii aveau niveluri semnificativ mai mici la 13 biomarkeri-cheie. Aceștia includeau colesterolul total, colesterolul “rău” de mică densitate și un hormon care stimulează creșterea și proliferarea celulelor canceroase. Aveau niveluri mai mici și la biomarkeri benefici cum este colesterolul “bun” de mare densitate”, a transmis echipa. Participanților, cu vârste între 37 și 73 de ani, li s-au analizat 177.300 de mostre de sânge și urină pe parcursul a cinci ani în care dietele lor nu s-au schimbat. Integral: https://m.hotnews.ro

Despre factura ENEL: index, contor, cost estimat, telecitireAsociația Energia Inteligentă: Gazele se vor scumpi cu 20%, iar electricitatea cu 10%, după 1 iulie Inflația declanșată de aceste creșteri, la care se adaugă creșterea cursului valutar, dar mai ales faptul că ajutoarele prevăzute în Legea Consumatorului Vulnerabil nu vor fi acordate decât pentru iarna 2022/2023, va aduce cel puțin 4 milioane de români în zona sărăciei energetrice pentru cel puțin una din formele de energie folosite. Analiza Asociației Energia Inteligentă, realizată pe baza prognozelor propii de preț realizate în baza datelor de pe platformele BRM, OPCOM, CEGH etc., arată pentru următorul an o creștere a prețului gazelor la consumatorul final, cu toate taxele incluse, cu cca. 20%, o creștere a prețului energiei electrice la consumatorul final, cu toate taxele incluse, cu cca. 10%, o creștere a prețului energiei termice, în situația eliminării subvențiilor din acest an, de minim 50% și o creștere a prețului lemnelor de foc cu cca. 10%. “În ultimele 3 luni analizele noastre arătau tendințe crescătoare ale prețurilor la diferitele forme de energie, dar ultima analiză a depășit cele mai pesimiste scenarii. Aceste evoluții se datorează politicilor în domeniul energiei mai vechi și mai noi. Ceea ce vedem este oglinda acțiunilor noastre în domeniul energiei.  Integral: https://newsweek.ro

Florin Cîțu - WikipediaRomânia strânge cei mai puțini bani din taxe și impozite, din Europa. „Avem un sistem ciuruit de excepții, care creează inechități” România strânge cele mai mici venituri din impozite directe și indirecte și contribuții sociale, ca procent din Produsul Intern Brut (PIB) din UE, după Irlanda, care are o situație excepțională. Țara noastră taxează mai mult munca și consumul, și mai puțin capitalul. Specialiștii sunt de părere că această situație vine, pe de o parte, din o serie de niveluri mici de taxare comparativ cu mediile europene, dar pe de altă parte și dintr-o capacitate slabă de colectare și din numeroasele regimuri preferențiale de taxare. România a raportat venituri totale din impozitare de 26% din PIB, în 2019, al doilea cel mai mic procent după Irlanda, cu 22,1% din PIB. Cu toate acestea, Irlanda are un produs intern brut „umflat din motive fiscale, deoarece acolo sunt localizate foarte multe companii”, explică economistul Ionuț Dumitru, care susține că nu greșim dacă spunem că avem cea mai slabă colectare a veniturilor din taxe și impozite din Europa. La capătul opus, veniturile colectate de Danemarca din impozitare ajung la 46,1%, urmată de Franța, cu 45,5% și de Belgia cu 43,6%….. Cea mai mare parte din veniturile colectate de România (circa 12% din PIB) vine din impozitarea muncii, angajații din țară fiind taxați astfel: 25% asigurări sociale (CAS), 10% asigurări sociale de sănătate (CASS), 10% impozit pe venit, plus 2,25% – contribuție asigurătorie pentru muncă (CAM) plătită de angajator. Astfel, un angajat încasează, din 100 de lei plătiți de angajator, doar 57,22 lei, în timp ce statul încasează 42,78 lei. Există însă numeroase regimuri preferențiale care diminuează foarte mult baza de impozitare, la acest capitol. De exemplu, există categorii sociale întregi care nu plătesc impozit pe venit – IT,construcții –, afirmă economistul Ionuț Dumitru. De asemenea, în construcții nu se plătesc nici contribuțiile de sănătate și există, totodată, forme de venit care plătesc mult mai puțin la sănătate, și anume PFA-uri, PFI-uri. „Avem un sistem ciuruit de excepții, care creează inechități. De ce un salariat ar trebui să plătească contribuții sociale la toate veniturile, în timp ce un PFA plătește la salariul minim? Este o problemă de constituționalitate la mijloc. Dacă avem acces cu toții la același pachet de servicii de sănătate, de ce unii plătesc la toate veniturile și unii nu plătesc deloc – cum sunt constructorii –, iar alții plătesc la salariul minim indiferent de venit? În foarte multe țări europene contribuțiile la sănătate sunt limitate – de exemplu în Bulgaria la două salarii medii”, afirmă Ionuț Dumitru. O altă mare parte din veniturile încasate (circa 10% din PIB) vine din impozitarea consumului, adică Taxa pe Valoarea Adăugată, accize sau tarife la importuri. România are în prezent TVA de 19%, una din cele mai mici din UE, existând, de asemenea, și alte cote reduse, de exemplu 5% sau 9%, pentru produse sau servicii speciale. Integral: https://economedia.ro

VIDEO/DOCUMENTE Momente stânjenitoare cu propunerea PNL la șefia interimară a TVR/ Ramona Săseanu a picat două concursuri interne / Ce înseamnă ”municipii de județ”Who the fu*k is Nicolae Giugea? Cu „Regina Magiei Albe – Mama Elena” la TVR  Am aflat de existența lui Nicolae Giugea, parlamentar român, fost prefect, fost sinecurist de partid, profesor universitar la Craiova, inginer horticol și, mai nou, inteligența din spatele numirii liberale la șefia TVR. Giugea, zice presa zilei de 10 mai 2021, a fost cel care i-a propus liderului PNL, Ludovic Orban, ca partidul să nominalizeze pentru șefia TVR o doamnă de la TVR Craiova, Ramona Săseanu.  Doamna Săseanu ar lucra de vreo 20 de ani (!) la TVR Craiova, unde realizează o emisiune despre sănătate. Un concept mai holist de sănătate, aș zice, câtă vreme aici se încadrează și “vrăjitoare” penale precum “Regina Magiei Albe – Mama Elena”, intervievată de Săseanu la TVR Craiova.  Un interviu în tradiția hidos-lemnoasă a casei, cu întrebări despre “consumul fantastic de energie” din timpul descântecelor, despre “harul” deținut, despre mulțumirile primite de ghicitoare de la clienți și chiar despre “noutățile” aduse de “Regina Magiei Albe – Mama Elena” în “meșteșugul” ei. Iar tovarășul inginer horticol Giugea de la Craiova a găsit cu cale să o aducă taman pe doamna Săseanu la șefia televiziunii publice. Din foarte subțirelul ei CV (în ciuda a aproape un sfert de secol de experiență…) nu e foarte clar că înțelege nici ce e jurnalismul, darmite cu ce s-ar mânca administrarea unui mamut precum TVR.  Nici deputatul PNL Giugea, inginerul horticol cu facultate de Drept făcută la bătrânețe, nu pricepe mai mult din rolul televiziunii publice, dar e clar că are o relație strânsă cu Ramona Săseanu. Un atu suficient pentru ca brava angajată a TVR Craiova să primească o dregătorie de partid de calibrul televiziunii naționale. Dar cum se poate ca acest cuplu tragicomic, Giugea – Săseanu, să poată impune unui partid care părea că nu și-a pierdut chiar toate mințile o asemenea catastrofă de nominalizare? O avea vreun rol “Regina Magiei Albe – Mama Elena”, le-o fi legat cununiile neuronale liderilor PNL, le-a făcut un descântec de cretinism (și nu din cel tămăduitor, evident), s-a folosit argint viu în procedură? Sau, pur și simplu, fascinația iluzorie a controlului TVR rade orice urmă de rațiune în politicianul român?  Oricare ar fi explicația, asistăm la încă un dezastru în derulare în Pangratti, acest Cernobîl al presei publice calamitate și de partid, și de stat. Integral: https://newsweek.ro

Imagini revoltatoare in Apuseni: Cum distrug taietorii de lemne o...O minciună cât o țară. Adevarul din spatele “” celei mai mari campanii de impadurire”. Suntem țara în care pădurile sunt decimate de tăieri ilegale și în care politicienii se prefac că le plantează la loc, doar ca să dea bine la electorat. După ce am arătat dimensiunea furtului de lemn din pădurile României, astăzi vă arătăm cum sunt falsificate campaniile de plantare care ar trebui să le refacă. În 2008, Parlamentul vota o lege prin care statul era obligat să împădurească 2 milioane de hectare de teren până în anul 2035. România încerca, astfel, să recupereze decalajul față de celelalte țări din Uniunea Europeană, unde media suprafeței împădurite este de 38%. Noi aveam doar 29% și eram la coada clasamentului. Tot acolo suntem și acum, după 12 ani în care toate guvernele trecute pe la conducerea țării au tratat campaniile de împădurire doar ca pe niște instrumente de PR.  Apogeul a fost atins anul trecut, când Costel Alexe, pe atunci ministru al Mediului, a lansat campania „O pădure cât o țară”, sub înaltul patronaj al președintelui Klaus Iohannis. A fost declarată „cea mai mare campanie de împădurire din ultimii zece ani” și s-au pregătit spoturi publicitare și acțiuni de plantare în care cei mai importanți politicieni ai țării s-au lăsat filmați și fotografiați cu cazmaua în mână….. Am descoperit că „cea mai mare campanie de împăduriri din ultimii zece ani” a fost, de fapt, cea mai slabă campanie de împăduriri din ultimul deceniu. O minciună cât o țară, girată de la vârful Guvernului și aflată sub înaltul patronaj al președintelui. Integral: https://recorder.ro

Foarte tare! Archives - ziarultineretului.roMircea Miclea: Este o greșeală menținerea școlilor închise pentru jumătate de milion de copii. Vom deveni, probabil, culegători de sparanghel calificați, în loc să fim exportatori de tehnologie „Este o greșeală” decizia de a ține închise școlile pentru 500.000 de elevi de clasele V-VII și IX-XI, a declarat pentru Edupedu.ro profesorul Mircea Miclea, după ce Guvernul a decis noi relaxări, dar niciuna referitoare la învățământ. „Exact țările cu cele mai slabe rezultate la PISA au ținut cel mai mult timp școlile închise”, a spus fostul ministru al Educației, avertizând: „Consecințele sunt sabotarea viitorului economiei naționale, în condițiile în care știm cu toții că principala avuție națională vor fi competențele naționale, nu resursele naturale, în economia viitorului”.  „Vom deveni, probabil, culegători de sparanghel calificați, în loc să fim exportatori de tehnologie”, a spus Miclea, pentru Edupedu.ro. Fondator al școlii cognitive în psihologia românească, Mircea Miclea a precizat că un efect major al închiderii prelungite și nejustificate a școlilor este „creșterea nivelului de anxietate în rândul elevilor și inclusiv creșterea consumului de substanțe. La nivel internațional, creșterea este de 30%. Dacă coroborăm aceste date, creșterea anxietății și depresiei este de aproximativ 30% în rândul copiilor și adolescenților, cu toate consecințele care decurg de aici, cum ar fi creșterea consumului de substanțe. A devenit o problemă majoră de sănătate mintală”….Analiza OECD de săptămâna trecută arată că exact țările cu cele mai slabe rezultate la PISA au ținut cel mai mult timp școlile închise. Asta înseamnă că decalajul nostru față de standardele internaționale se va mări. Asta mai înseamnă că efectul acestor deficiențe de învățare care s-au produs va fi asimetric, inclusiv în interiorul țării noastre vor fi afectați cei care erau cei mai dezavantajați. Diferența dintre rural și urban va crește și mai mult, iar diferențele dintre familiile cu status socio-economic scăzut și familiile cu status socio-economic ridicat se vor majora și mai mult, din punct de vedere al învățării. Altfel spus, cei care au fost în spate vor fi și mai în spate. Integral: https://www.g4media.ro

Andrei MusetescuDespre nevoia de proiecte de țară Cred că este dezirabil ca Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în curs de finalizare, cel puțin ca propunere a României, să relanseze și dezbaterea publică referitoare la proiectele de țară. Includerea PNRR, ca resursă suplimentară, în contextul mai amplu și cu orizont de timp mai îndelungat al proiectelor de țară este legitimă datorită necesarei compatibilități a celor două. Astfel, PNRR, fără a își dilua sau pierde statutul propriu, ar trebui valorificat, continuat și amplificat prin proiecții ambițioase și realiste ale României anilor 2030 și 2050…. Proiectele de țară în educație, sănătate, economie, justiție și administrație publică (inclusiv pe dimensiunea controalelor și contraponderilor) reprezintă structura de rezistență a tuturor celorlalte. Ar fi însă o eroare dacă s-ar crede că doar după finalizarea primelor ar trebui să fie începute celelalte. Dependența și influențarea reciprocă reprezintă doar câteva aspecte ale dificultății menționate anterior. Există cred cel puțin două argumente în favoarea unei abordări concomitente și integrate:

  • este dificil de imaginat un domeniu trainic de excelență, oricare ar fi acesta, atunci când starea celorlalte este precară;
  • succesele dintr-un domeniu au efecte pozitive, directe și indirecte, imediate sau manifestate mai târziu, asupra multor altora, dacă nu cumva chiar asupra tuturor celorlalte; de asemenea, pentru că nu există izolare și autonomie deplină, eșecurile se propagă și influențează negativ atât situația de ansamblu cât și fiecare alt domeniu în parte.

De exemplu, reducerea abandonului școlar, tratată în PNRR ca o direcție de acțiune prioritară în educație, nu reprezintă sarcina exclusivă a sistemului de învățământ și nu poate fi realizată cu adevărat doar în interiorul acestuia. Abordarea acestei probleme fără menționarea, chiar și numai la modul general, a cauzalității sale multiple (economică, socială, culturală) precum și setul de măsuri/ investiții avute în vedere (mecanism de avertizare timpurie, scheme de granturi, program de burse punte pentru liceu) cred că arată că PNRR nu conține proiecte de țară ci doar schițe preliminare și parțiale ale acestora. Fără a reprezenta o temă dominantă a agendei publice, proiectele de țară nu sunt complet ignorate. Din păcate, însă, le este atribuit prioritar un rol decorativ și declarativ, de „îmbogățire” vizionară și patriotică – în realitate, una din manifestările frecvente, și nocivă ca oricare alta, de fals patriotism – a unor declarații de intenție ce nu produc, însă, efectele așteptate și necesare: angajamente și responsabilități asumate, programe și rezultate concrete. Astfel de menționări publice, în documente cu pretenții programatice sau în simple declarații cotidiene, nu reduc dezechilibrul dintre nevoia reală și urgentă de autentice proiecte de țară și penuria răspunsurilor competente și convingătoare….. În acest context, cred că investițiile în lărgirea și modernizarea infrastructurii – cu siguranță necesare în toate domeniile, dar nicidecum singurele sau cele mai importante criterii de evaluare – nu sunt suficiente pentru rezolvarea problemelor structurale de performanță și competitivitate. Pentru funcționalitatea la parametri înalți e nevoie de mult mai mult, e nevoie – afirmație citită undeva – să se investească și în minți și suflete, nu doar în betoane! Am menționat anterior reducerea abandonului școlar și ceea ce cred că sunt limitele PNRR în această privință. Voi continua cu un alt exemplu referitor, de asemenea, la învățământ. Dar care este cred valabil și pentru sănătate, administrație, justiție, cultură, cercetare științifică, industrie, agricultură, energie, transporturi, mediu, sport, etc. Este legitim obiectivul de a avea rapid numai grădinițe, școli și universități noi sau renovate și dotate cu tot ceea ce este necesar. De aceea, investițiile în clădiri și tehnică didactică sunt justificate. Dar ele nu sunt suficiente. O școală frumoasă atrage și reprezintă un semn de respect pentru elevi și profesori. Dar investițiile doar în infrastructură nu garantează și îndeplinirea obiectivului esențial și anume o educație de calitate, performantă și competitivă la toate nivelurile și în majoritatea/ toate unitățile de învățământ. Profesorii incompetenți sau necinstiți produc efecte negative semnificative și de durată chiar și în cele mai moderne școli sau universități. De aceea, limitarea drastică și, într-o perspectivă nu îndepărtată, eliminarea imposturii din învățământ reprezintă o țintă centrală și predominant nemonetară a proiectului de țară în educație. Integral: https://www.contributors.ro

România are cel mai puternic laser din lume. Ce facem cu el? - Stiri pe surse - Cele mai noi stiri„Laserul de la Măgurele” – un eșec de 320 mil. de euro. Cu ce a greșit România  Dorința de a accesa fonduri europene și intenția de a sancționa partea română sunt două posibile explicații pentru faptul că „Laserul de la Măgurele” a fost exclus total din consorțiu european de cercetare. Asta deși UE a alocat 320 de milioane de euro unității științifice de lângă București. Membrii statelor din noul consorțiu științific ELI-EIRC (Extreme Light Infrastructure – Research Infrastructure Consortium) și reprezentanți Uniunii Europene au ales pe 5 mai să renunțe la investiția de 320 de milioane de euro care a fost alocală „Laserului de la Măgurele”. În schimb, în urma acestei hotărâri, unitățile din Cehia și Ungaria vor putea primi fonduri europene, fiind unități care pot desfășura teste aproape de 100% din capacitatea proiectată. Săptămâna trecută, Comisia Europeană a aprobat înființarea ELI-EIRC ca un consorțiu european pentru infrastructura de cercetare (ERIC) doar cu laboratoarele din Republica Cehă și Ungaria, fără cel din România, de la Măgurele ….. Urmările financiare ale deciziei

  • Cehia și Ungaria vor putea accesa fonduri europene pentru funcționarea unităților din aceste state, construite în același timp cu unitatea de la Măgurele;
  • România nu va putea accesa fonduri europene, unitatea de la Măgurele are nevoie anual de un buget de 20-30 de milioane de euro;
  • UE și-a asumat prin excluderea România varianta ca România să nu mai recupereze din întârzieri și să piardă o finanțare de 320 de milioane de euro;
  • România are o ultimă șansă să se alăture proiectului, dacă recuperează timpul pierdut, iar investiția de la Măgurele este finalizată la 100% din proiectul inițial până în 2023-2024.

„Neseriozitate, micile aranjamente de la încredințarea contractelor sunt printre cauzele care au dus la întârzierile tipic românești în a finaliza investiția la timp. Toate cele trei unități laser trebuia să poată accesa fonduri europene pentru activitatea anuală. Din cauza întârzierilor din România, consorțiul nu a mai putut fi finalizat cu trei laboratoare. Așa că s-a decis să se formeze un consorțiu cu două laboratoare pentru a se putea accesa fonduri europene”, ne-a explicat un profesor din cadrul Institutului „Horia Hulubei”. Un alt motiv pentru care Comisia Europeană și restul statelor partenere în cadrul proiectului au decis să excludă România a fost dorința de a sancționa limpede neseriozitatea partenerilor români. „Am vrut să facem noi angajările, să dăm noi contractele cum vrem, să lucrăm cu parteneri din SUA și China, deși puteam colabora cu specialiștii care au lucrat la laboratorul CERN. Noi am vrut să lucrăm tipic românesc și apoi să mergem să ne târguim. Ei au spus că așa nu merge la ei”, ne-a mai explicat profesorul. Integral: https://romania.europalibera.org

Ursul păcălit cu premiul lui IohannisUrsul Arthur va fi împăiat și pus președinte în locul lui Klaus Iohannis Viața politică din România s-a animat brusc după ce Cotroceniul a anunțat că ursul Arthur va fi împăiat și pus președinte în locul lui Klaus Iohannis. Calitățile celor doi au fost puse față-n față și rezultatul a fost unul previzibil: Arthur este peste Iohannis din toate punctele de vedere. „Timpul omului împăiat a apus“, anunță triumfător comunicatul Palatului Cotroceni. „Suntem siguri că ursul Arthur va deveni în scurt timp cel mai iubit președinte român din istorie. Probabil se va schimba și Constituția, astfel încât Arthur să se poată bucura de mai mult de două mandate. Că președinte mai bun ca el sigur n-o să apară degrabă.“ Klaus Iohannis va fi mutat deocamdată într-o debara, însă se speră să i se găsească o nouă casă cât mai repede. „Românii care îl consideră simpatic îl pot lua acasă. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 12 mai.”OMUL SMINTEŞTE LOCUL Cum ar fi…? “

Springtime on the mountains (HD1080p) - YouTubeBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 12 mai! Vremea va continua sã se încãlzeascã uşor, va deveni deosebit de caldã pentru aceastã datã în vestul ţãrii şi va fi apropiatã de normal sub aspect termic în celelalte regiuni. Cerul, mai mult senin ziua, va avea unele înnorãri în a doua parte a nopţii în regiunile estice, unde izolat va ploua slab. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificãri în sudul Banatului şi doar trecãtor, pe arii restrânse, în restul teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra între 17…19 grade pe litoral şi 28 de grade în vestul ţãrii, iar cele minime vor fi cuprinse între 5 şi 15 grade, mai coborâte în estul Transilvaniei, spre 1…2 grade. În București, temperatura maximã va fi de 23…24 de grade, iar cea minimã de 7…9 grade.

Adeverinta electronica verdeStudiu: COVID-19 este o afecţiune vasculară, nu una respiratorie cum se credea până acum  Un studiu desfăşurat la Universitatea din San Diego împreună cu Institutul Salk susţine că boala provocată de SARS-CoV-2 este o afecţiune vasculară, şi nu una respiratorie, aşa cum se credea până acum, relatează Euronews. Acest lucru ar putea explica formarea de cheaguri în cazul unora dintre pacienţi, dar şi alte manifestări, precum „degetele COVID”, care nu sunt simptome specifice unei boli respiratorii. Publicat în „Circulation Research”, studiul arată cu precizie cum virusul distruge celulele sistemului vascular. Este cunoscut faptul că, dincolo de simptomele respiratorii pe care le provoacă COVID-19, şi alte părţi ale corpului pot fi afectate de tulburări cardiovasculare, informează Digi24. Echipa care s-a ocupat de studiu arată modul în care virusul atacă sistemul circulator sau vascular. Proteina S a virusului (cea care îi dă aspectul de „coroană”) atacă celulele receptoare ACE2 din corp, distrugând mitocondriile responsabile cu generarea energiei celulelor. Astfel, este afectat ţesutul endotelial care protejează vasele de sânge. Asta se observase deja, dar ceea ce nu se cunoştea până acum era mecanismul exact şi rolul proteinei S. Această proteină stă, de altfel, la baza tuturor vaccinurilor aflate în uz în prezent. Cercetare cu un pseudo-virus Pentru acest studiu, cercetătorii au creat un pseudo-virus având numai proteina S, nu şi celelalte componente ale SARS-CoV-2. Oamenii de ştiinţă au vrut să demonstreze că această proteină este suficientă pentru a cauza boala. Efectele asupra sistemului respirator sunt, de fapt, consecinţa inflamării ţesutului vascular din plămâni: „Foarte mulţi oameni cred că este o boală respiratorie, dar în realitate este o afecţiune vasculară”, spune profesorul Uri Manor, coautor al studiului. „Asta ar putea explica de ce unii oameni fac infarcte sau au probleme cu alte organe ale corpului (decât plămânii – n.r.). Toate sunt vascularizate, este ceea ce au ele în comun”, a explicat profesorul. Profesorul Rafael Máñez Mendiluce, care a tratat pacienţi COVID timp de un an la unitatea de terapie intensivă a Spitalului Universitar Bellvitge, spune că pentru el nu este nicio surpriză rezultatul studiului, dat fiind tabloul clinic prezentat de pacienţii săi. În urmă cu un an, el avertiza că cel mai mare risc la COVID-19 îl reprezintă simptomele inflamatorii şi reamintea că formarea cheagurilor de sânge este un fenomen ce se întâmplă şi în cazul altor virusuri. Medicul se întreabă însă dacă nu cumva problemele vasculare apar numai în cazul pacienţilor cu stare severă, adică în momentul în care infecţia deja a „cucerit” tractul respirator şi s-a răspândit apoi în corp prin sânge. „În general, la pacienţii cu forme moderate, infecţia se limitează la căile aeriene superioare”, a observat medicul. Pe de altă parte, el crede că problemele vasculare ar putea avea legătură cu un răspuns inflamator al sistemului imunitar al pacientului (furtuna de citokine – n.r.). Aceste concluzii la care au ajuns medicii nu schimbă însă în mod dramatic posibilităţile de tratament pentru cazurile cele mai severe. Tratamentele antitrombotice nu s-au dovedit a fi eficiente în mod deosebit şi de aceea ar fi recomandabil ca accentul să fie pus pe inflamaţia cauzată de răspunsul imun, spune profesorul Mendiluce. „Este o problemă mai veche în terapia intensivă. Încă nu avem niciun tratament pentru trombozele cauzate de răspunsul inflamator provocat de infecţie. Discuţia în comunitatea ştiinţifică rămâne deschisă”, menţionează profesorul. Studiul nu pune sub semnul întrebării vaccinarea Pe de altă parte, acest studiu nu pune sub nicio formă sub semnul întrebării oportunitatea vaccinării, în ciuda cazurilor rare – care rămân de investigat – în care vaccinurile AstraZeneca şi Johnson&Johnson ar fi cauzat formarea de trombi. Integral: https://adevarul.ro

Centru de vaccinareOMUL SMINTEŞTE LOCUL Cum ar fi…?  Sub semnul întrebării din titlu stau uneori vise îndrăzneţe, mari speranţe şi destul de des nişte enormităţi. Deputatul USR PLUS Emanuel Ungureanu, membru al Comisiei de Sănătate, foarte activ pe probleme legate de sectorul medical, fost profesor la Liceul Teologic Adventist “Maranatha”, îşi pune o astfel de întrebare plecând de la un exemplu oferit de o ţară din Vest: “În Franţa, am văzut centre de vaccinare în tot felul de biserici, am văzut în moschei, în catedrale catolice. Cum ar fi să avem un centru de vaccinare în Catedrala Neamului? Cum ar fi să-l vedem pe Patriarhul Daniel coordonând o asemenea campanie? Până la urmă, influenţa Bisericii în societate este foarte mare şi ar trebui să vedem această implicare pentru o chestiune de sănătate publică”. Cum ar fi să luăm decizii legate de un act medical sfătuiţi de un preot şi nu de un medic? Îndrăznim un răspuns: trist, extrem de trist pentru modul în care vedem această lume şi înţelegem mersul ei. Cum ar fi să ne cumpărăm o casă în funcţie de ce ne recomandă un actor, să gătim ghidaţi de un fierar – betonist, hainele să le asortăm sub directa îndrumare a unui farmacist şi în general să cerem sfaturi de la cei care au doar notorietate şi nu competenţă? Desigur, Emanuel Ungureanu nu este primul care se înscrie pe această linie în ceea ce priveşte încurajarea vaccinării în rândul maselor (o idee greşită împrăştiată de mai mulţi oameni, tot o idee greşită rămâne), autorităţile merg pe acelaşi drum apelând chiar şi la persuasiunea unor manelişti. E posibil ca lucrurile să funcţioneze chiar aşa, dar atunci autorităţile ar trebui să demeraze o altă campanie ca să le schimbe, pentru că direcţia este complet greşită şi la capătul ei pare a fi o prăpastie. Cum ar fi ca toate armatele lumii să fie în subordinea unor comedianţi? Probabil ar fi mai bine, deci ultima frază nu cadrează cu restul, aşa că nu o mai citiţi. Integral: https://www.bursa.ro

VaccinareNovavax testează un vaccin împotriva gripei şi a coronavirusului Compania americană Novavax a efectuat teste iniţiale pe animale cu un singur vaccin, rezultat din combinarea serului împotriva gripei cu unul anti-Covid, cu rezultate iniţiale pozitive, conform Digi24. Vaccinul antigripal Novavax (numit NanoFlu), precum şi cel pentru Covid-19 (NVX-CoV2373) nu sunt încă autorizate la nivel global, dar ambele au fost studiate separat în studiile clinice de fază 3, adică pe mii de oameni. Compania a administrat un vaccin care conţine două produse dihorilor şi hamsterilor. Acest lucru “a provocat răspunsuri puternice împotriva gripei A şi B şi a protecţiei împotriva SARS-CoV-2, virusul care cauzează boala Covid-19”, a anunţat Novavax…. Compania intenţionează să înceapă testarea pe oameni, iniţial în număr foarte mic, “până la sfârşitul anului”. “Credem că acest nou vaccin candidat rezultat dintr-o combinaţie a două seruri ar putea fi un instrument important în luptele pe termen lung împotriva acestor doi viruşi respiratori”, a declarat Gregory Glenn, responsabil de cercetare şi dezvoltare la Novavax. Compania a anunţat că doreşte să depună o cerere de autorizare de urgenţă pentru vaccinul Covid-19 în Regatul Unit “în al doilea trimestru al anului 2021” şi apoi în Statele Unite. Acest remediu foloseşte o tehnologie diferită de cea folosită pentru vaccinurile deja autorizate pe scară largă în lume. Este un aşa-numit vaccin “subunitar”, bazat pe proteine ​​care declanşează un răspuns imun, fără viruşi. Integral: https://www.bursa.ro

Prof Radu BaltașiuINTERVIU Cine sunt aromânii, meglenoromânii și istroromânii / Cine și de ce vrea să se declare minoritate / Radu Baltasiu: Constituirea unei minorități ar fi cea mai mare absurditate a istoriei contemporane a românilor …..Radu Baltasiu: În primul rând este vorba de ceea ce la nivelul Parlamentului României de astăzi se discuta a se institui ziua românității balcanice, a recunoașterii de către Imperiul Otoman, cu mare întârziere, a existenței românilor în interiorul Imperiului Otoman, a existenței cu drepturi cetățenești depline. Această chestiune s-a realizat chiar în opoziție cu țări precum Grecia, cu care aproape că am ajuns în situația de a întrerupe relațiile diplomatice tocmai în acea perioadă, motivul fiind nerespectarea de către alți creștini a drepturilor minorității române. Pe scurt, ziua de 10 mai reprezintă încă o dată importantă în istoria spațiului românesc și, pe lângă Ziua Regalității și a Independenței în România, este și ziua românității balcanice, dată în care românii de la sud de Dunăre au căpătat drepturi civile la fel ca ceilalți creștini greci, bulgari, sârbi etc… Rep: Aromânii, dacoromânii, meglenoromânii și istroromânii. Cine sunt ei și care le sunt originile si raspandirea? Radu Baltasiu: Toți fac parte din ceea ce Academia Română numește, și trebuie să insistăm pe acest aspect, din poporul român, din românitatea balcanică. Românitatea balcanică sau poporul român este alcătuită din daco-români, adică noi cei de la nord de Dunăre, cu câteva excrescențe care pot ajunge și până dincolo de Bug, în Ucraina. Mă refer și și la românii din Timoc, din Serbia și Bulgaria, care tot daco-romani sunt. Sigur, peste 95% dintre daco-români trăiesc la nord de Dunăre. Restul se mai numesc și macedo- români, în care intră aromânii care se găsesc în special în Grecia și în Albania. Sunt istroromânii cei care locuiesc în peninsula Istria din Croația la frontiera cu Italia lângă Trieste și meglenoromânii, cei care se mai găsesc în câteva sate la frontiera dintre Grecia și Bulgaria. Cu toții suntem același popor, dar vorbim dialecte diferite în acord cu titulatura pe care o avem și anume: daco-româna, istro-româna, aromâna și megleno-româna. Rep: Cât de mari sunt diferențele între aceste dialecte? Radu Baltasiu: Ne înțelegem într-o măsură satisfăcătoare, mai ales dacă nu ne grăbim. În principiu este vorba de două maniere de a vorbi limba română. Una este înghețata în timp la granița dintre Antichitate și Evul Mediu. Mă refer la macedo- români. Iar cealaltă parte a limbii române a evoluat, ma refer la daco-română, cu toate neologismele, în special cele venite din limba franceză. Partea de la sud de Dunăre este înghețată undeva la despărțirea din secolul VI-VII pentru că la momentul acela s-a cristalizat o masă slavo-bulgară foarte puternică care efectiv i-a împins pe greci către Marea Mediterană. Să nu uităm că Vasile cel Mare, împărații bizantini si Bizanțul au avut mult de furcă până secolul al XI-lea cu bulgarii. Această masă slavo-bulgară a avut un impact deosebit și asupra masei romanității orientale pe care- nu știu dacă cuvântul împărțit este potrivit- ci pur și simplu una a rămas la un nivel, iar cealaltă și-a continuat traseul pe care îl cunoaștem…. Radu Baltasiu: Sunt convins că toată lumea îi are în minte pe Gică Hagi, Simona Halep sau Toma Caragiu împreună cu sora sa Matilda Caragiu, academiciana, cu cele 10 puncte importante despre “Ce inseamna sa fii aromân astăzi”. Dar sunt foate multe personalități. Academia Română îsi datorează existența în bună măsură aromânilor, Evanghelie Zappa fiind unul dintre principalii finanțatori. Tot el este unul dintre principalii finanțatori ai stadionului Olimpic din Atena și așa mai departe. Câți dintre noi știm că actuala față istorică a Craiovei datorează enorm unui alt aromân, Jean Mihail, sau faptul că Opera din Viena își datorează existenta și lui Nicolae Dumba, un mare sponsor al artelor în Imperiul Habsburgic, fratele său fiind ultimul ambasador al Austro-Ungariei în Statele Unite?! Câți dintre noi știu că forțele armate ale Greciei, Flota, Banca Națională a Greciei își datorează existența lui George Averoff?! Fără Gojdu nu cred că am fi putut vorbi de Marea Unire de la 1918. Bursele sale acordate tinerilor ardeleni le-au permis să studieze în Imperiul Habsburgic și să se întoarcă luminați în Ardeal, în așa fel încât să țină Marea Unire. Sau marele Andrei Șaguna, care a înființat multe scoli în Ardeal și care apoi au contribuit apoi la redeșteptarea națională. Podul cu lanțuri din Budapesta e făcut în bună măsură cu banii aromânilor, de baronul Sina. Institutul de Medicină Legală al României este o instituție creată de un aromân, Mina Minovici. Curentul alternativ, fără de care nu ar fi fost posibilă civilizația modernă, îi aparține lui Nikola Tesla, un istriot. Noi am construit acum mai bine de zece ani o bază de date în care avem toate aceste personalități. Dacă reținem doar că mișcarea de redeșteptare națională care apoi a făcut posibilă Marea Unire se datorează nu numai vitejiei soldaților români de la Mărășești și Oituz, ci și direcțiilor create cu ajutorul banilor aromânilor, în special în Transilvania, și vom înțelege un pic mai bine de ce este ridicolă pretenția unor rătăciți- ca nu pot să le spun altfel- că ar fi altceva decât români. Să le spună asta lui Gojdu sau Dumba….. Rep: Voiam să ajungem și la acest subiect sensibil. Avem o disputa care se tot amplifica in ultimii ani in comunitatea armânească: minoritate naţională vs. parte a poporului român. Cum se explică această dorință de a deveni minoritate în România? Cât de amplă e această mișcare? Radu Baltasiu: Dacă tot suntem la acest nivel cu discuția vă propun să vă citesc un pasaj din Declarația Academiei Române în 2005 ca să avem o bază de discuție și să nu se înțeleagă că e doar “opinia mea contra opinia ta”. Dacă plecăm de la premisa că Academia Română este cel mai înalt for științific al țării, iar prin știință înțelegem înțelegerea rațională, atunci toți ceilalți ar trebui să stea măcar cu respect să asculte, iar dacă nu pricep să mai citească până pricep. “Academia Română a luat cunoștință cu surpriză de inițiativa unui grup de aromâni (armâni) din țara noastră de a se constitui într-o minoritate națională, distinctă de români, ca popor armânesc, cu o limbă proprie, armâna. Ne aflăm în fața unei diversiuni, izvorâte din interese mercantile ale unor cercuri din țară și din străinătate, ce ignoră adevărata istorie a acestei ramuri a romanității răsăritene și a dialectului aromân care, impreună cu cel dacoromân, cel meglenoromân și cel istroromân, formează limba română. Aducem la cunostinta forurilor competente si publicului larg ca Academia Romana, in deplin acord cu specialistii de buna credinta din tara si din strainatate, nu poate fi de acord cu o astfel de initiativa…” Vreau să spun că după știința mea și după datele publice, autoritățile de stat știu mult mai multe. Se știe cu nume și prenume care sunt aceia care fac afaceri în Constanța și varsă bani, inclusiv autorități ale altor state. Dau bani la doi-trei tipi, dintre care unii ajung la nivel înalt gurvernamental și, în consecință, fac bani marșînd pe această chestiune. Sunt interesele unor țări care niciodată nu i-au recunoscut pe aromâni ca fiind români și care vor să blocheze definitiv ajutorul României la sud de Dunăre pentru comunitatea aromânească și dacă vor reuși să-i declare pe români minoritate națională trecând peste orice, atunci României i se va interzice să militeze pentru școală, scriere și liturghie în limba română, respectiv în dialect și să se ocupe de soarta acestor oameni. Este aceeași poveste ca între moldoveni și basarabeni. Revin la ceea ce spunea Academia: “Aromanii din Romania au venit de buna voie in aceasta tara, mai ales in secolele al XIX-lea si al XX-lea, tocmai pentru ca s-au considerat romani, spre a avea o patrie a lor, spre a nu se mai simti nedreptatiti in locurile unde, de fapt, s-au nascut si unde sunt autohtoni. Prin marile personalitati pe care le-au dat in Romania, ei au imbogatit prin operele acestora patrimoniul cultural national romanesc; absenta lor din acest patrimoniu ar saraci cultura romaneasca, pe de o parte, iar pe de alta – aceste contributii nu si-ar gasi locul in alte culturi. De aceea, a admite constituirea unei minoritati aromane ar fi cea mai mare absurditate a istoriei contemporane a românilor.” Aceasta este chiar un motto pe care aș îndrăzni să vi-l sugerez….. Am identificat, împreună cu oamenii de la Institutul pe care îl conduc, în arhivele ministerului de Interne, documente care arată propaganda greacă de la începutul secolului, ceea ce a dus și la ruperea relațiilor diplomatice atunci, propagandă care este exact la fel cu cea desfășurată și astăzi de Grecia, doar că statul român avea pe atunci un alt gen de reacție. Țările NATO au politici naționale, iar politica națională a Greciei este din 1951 că nu mai recunoaște nicio minoritate. Acum niciun an apărea informația că cei care susțin demersurile ca aromânii să fie considerați minoritate națională sunt statul rus prin Sputnik și Ungaria prin organizațiile sale parapolitice din România. Integral: https://www.hotnews.ro

Fața nevăzută a instituției care ar trebui să aibă grijă de copii: agresiuni sexuale și trafic de minoriFața nevăzută a instituției care ar trebui să aibă grijă de copii: agresiuni sexuale și trafic de minori În jumătate dintre direcțiile de asistență socială și protecția copilului (DGASPC-uri) din întreaga țară au fost înregistrate sesizări pentru fapte de violență sexuală în perioada 2005-2020, în care agresorii erau angajați ai instituției, iar victimele erau minori și persoane cu dizabilități din centre sau minori aflați în asistență maternală. Din peste 40 de angajați acuzați de astfel de fapte, opt au primit pedeapsa cu închisoarea. …. „Au fost (identificați, n.r.) nouă angajați care nu se adresau copiilor corespunzător. Toți au intrat în comisia de cercetare disciplinară și toți nouă au fost sancționați. Dar despre acesta (muncitorul, n.r.), fetele au spus că trecea pe lângă ele și le atingea de partea dorsală, pe funduleț”, a explicat pentru Libertatea Marian Ilinca, director adjunct interimar la DGASPC Argeș. După ce beneficiarele au depus plângere, conducerea a inițiat o anchetă disciplinară și a făcut o plângere la Poliție. Pe perioada cercetării penale, persoana acuzată a fost mutată la un alt centru. În urma anchetei disciplinare, s-a constatat că muncitorul „a avut un comportament necorespunzător” și i s-a dat un avertisment scris. Parchetul a clasat dosarul, iar angajatul s-a reîntors la locul de muncă inițial. … În 24 dintre cele 47 de direcții de asistență socială și protecția copilului (incluzând și direcțiile de sectoare) din întreaga țară au fost înregistrate sesizări pentru astfel de fapte, arată datele obținute de ziar. S-au înregistrat 47 de sesizări, cu 61 de posibile victime și cu 46 de posibili agresori în perioada 2005-2020. În 17 dintre cazuri, organele de cercetare penală au clasat dosarele sau au dat o soluție de neîncepere a urmării penale. 15 sunt încă în cercetare. S-au dat opt condamnări cu închisoare și o achitare, iar un caz încă se judecă. În două cazuri, persoanele acuzate au murit în timpul cercetării penale. Una dintre acestea s-a sinucis. În Brăila, organele de cercetare penală încă nu au dispus nicio soluție pentru un caz din 2016, în care un supraveghetor dintr-un centru DGASPC a fost acuzat că „a avut un comportament necorespunzător față de beneficiară, abuzând-o fizic și psihic și supunând-o unui tratament degradant”. Odată clasate dosarele, angajații acuzați rămân în cadrul instituțiilor În cadrul DGASPC Buzău, de exemplu, au fost trei astfel de sesizări. Victimele aveau 13, 14 și 17 ani. În toate trei cazurile, dosarele au fost clasate de organele de cercetare penală, iar angajații – doi educatori și un asistent maternal – și-au păstrat funcțiile. DGASPC Giurgiu a refuzat să spună dacă cei doi angajați ai săi, supraveghetori de noapte, acuzați de acte sexuale cu minori, cu patru victime, au fost trimiși în judecată sau dacă dosarele lor au fost clasate. DGASPC Giurgiu a invocat protecția datelor personale. …. 40% dintre copiii dispăruți provin din DGASPC-uri 40% din cazurile de minori dispăruți provin din centrele de protecție aflate în subordinea DGASPC-urilor, a declarat chestorul Eduard Mirițescu, împuternicit adjunct al Inspectorului General al Poliției Române, la audierea din 2 iulie 2020, din cadrul Comisiei parlamentare de anchetă privind situația cazurilor copiilor dispăruți. …. Pedofil urmărit de Interpol, educator la DGASPC Brașov timp de 13 ani În 2 aprilie 2015, procurorii DIICOT Brașov au dispus arestarea preventivă a lui Levente Mozes Bartha, un bărbat în vârstă de 40 de ani care lucra ca educator la un centru de plasament din cadrul DGASPC Brașov. Educatorul era acuzat de săvârșirea infracțiunilor de pornografie infantilă, viol și agresiune sexuală. …. Fostă angajată DGASPC Dâmbovița implicată într-o rețea de trafic de minori …. Angajata DGASPC „i-a ajutat cu intenție” pe doi dintre proxeneți să le exploateze sexual pe două dintre minorele din centru, „în sensul că le-a permis acestora să părăsească în mod repetat instituția în vederea practicării prostituției, în beneficiul celor 2 suspecți, fără a le fi emise bilete de voie”, indică rechizitoriul. De altfel, proxeneții veneau direct după fete în centru, a declarat în 2015 Cerasela Gurgu, purtător de cuvânt al DGASPC Dâmboviţa. Complexul de Servicii Sociale Floare de Colț nici măcar nu deținea licență de funcționare pentru furnizarea serviciilor sociale, arată un raport din 2016 al Avocatului Poporului, realizat în urma unei vizite la centru. Integral: https://www.libertatea.ro

Probleme în MAI: Împuterniciri expirate, desemnări pe lângă lege, concursuri ca la Miss World sau iUmor – Interviu (II) În Ministerul de Interne, condus de Lucian Bode (foto), există șefi împuterniciți la conducere de aproape doi ani, de pe vremea lui Carmen Dan, deși legea prevede un maxim de 6 luni. Mai nou a apărut și ”desemnarea”, un fel de împuternicire ilegală, totul doar pentru evitarea organizării de concursuri la care să poată participa adevărații profesioniști, dezvăluie liderul Sindicatului polițiștilor Europol, Cosmin Andreica.Peste 70% din pozițiile de vârf sunt ocupate de persoane care au fost “recomandate” pentru aceste poziții și care nici măcar nu ar îndeplini condițiile de ocupare a postului pe care îl exercită temporar pentru că nu au vechime în specialitate, nu au vechime în sistem suficientă sau nu au expertiza necesară.  Această practică a împuternicirii reprezintă un instrument la dispoziția politicului pentru a-și numi clientela politică pe post de marionete ce execută fără să comenteze”, se arată în comunicatul sindicatului Europol. După ce ne-a explicat cum ”Zeci de polițiști sunt plantați prin intersecții ca să fluidizeze traficul în București, special pentru demnitari”, Cosmin Andreica, liderul sindicatului Europol, vorbește în partea a doua a interviului acordat SpotMedia.ro despre cum ”se merge pe burtă” ocolindu-se legea în privința ocupării funcțiilor de conducere din Poliție, despre intrările în sistem pe ușa din dos sau felul în care au fost organizate până acum concursurile, dar și despre soluțiile care ar permite ”scoaterea la lumină a adevăraților profesioniști” și aducerea lor în fruntea polițiștilor….. Împuternicirea este un instrument juridic prin care, de la momentul vacantării unui post de conducere până la momentul organizării concursului, să se poată asigura provizoriu conducerea structurii respective, prin nominalizarea unei persoane. Această împuternicire are, evident, un caracter temporar. Legea spune că cineva poate fi împuternicit maxim 6 luni de zile, pentru că se presupune că în 6 luni angajatorul (MAI) va organiza concurs, fiindcă interesul lui e să aibă acolo o persoană care să aibă stabilitate pe funcție și să își asume responsabilitatea competențelor și sarcinilor pe care le are. Gândiți-vă că există împuterniciți de peste 2 ani și jumătate, de pe vremea doamnei Carmen Dan încoace. Ea a fost cea care a prins gustul împuternicirilor, a fost cel mai simplu instrument de a numi pe oricine în orice funcție, conform interesului de partid sau pentru satisfacția clientelei politice. După care a venit dl Marcel Vela pe un cal alb și a spus: Nici vorbă de așa ceva! Este cel mai corupt instrument avut la dispoziția ministrului! Așa că el nu va face așa ceva, el va împuternici pe maximum 3 luni, și asta doar până se instalează pe funcție și va da drumul la organizarea de concursuri. Au trecut și cele trei luni, a trecut și anul, și Vela nu a organizat niciun concurs. (…)…. În acest moment nu avem niciun concurs în derulare. Și pentru că a expirat perioada de împuternicire, au venit cu un artificiu care este ilegal, din punctul nostru de vedere: Desemnarea, instituție juridică, care nu se regăsește în niciun act normativ. Eu v-am indicat Ordinul 140/2016 pentru că acela este documentul de bază. În acel document nu veți regăsi instituția juridică a desemnării. Desemnarea aceasta reprezintă o împuternicire ilegală. Singura diferență între împuternicire și desemnare este că în primul caz, pe perioada respectivă, persoana încasa suma de bani reprezentând indemnizația de conducere pentru postul pe care îl ocupa temporar, în timp ce la desemnare nu mai poate încasa banii, pentru că, nefiind prevăzută de niciun act normativ, persoana nu poate fi plătită, deși îndeplinește exact aceleași atribuții…..Ministrul Bode l-a desemnat pe inspectorul general al Jandarmeriei Române în dreptul căruia apare ”D.” (nu mă întrebați de ce, fiindcă nu apare nicăieri în lege acest indicator sau indicativ, dar reprezintă ”desemnat”) (…)…. O altă nemulțumire este legată de modul de organizare a concursurilor. În momentul de față avem un ”interviu pe probleme profesionale”. Este un fel de Miss World secțiunea ”Cum ți-ai dori să schimbi lumea asta?” și tu vii și spui ”Vreau să încetinesc încălzirea globală, să salvez balenele si să fac bine în lume”. ”Extraordinar! Ești șef! Felicitări!” Cam așa se desfășoară și concursurile astea pe bază de interviuri profesionale. Care sunt într-adevăr înregistrate video, dar nu pot fi contestate, iar imaginile se păstrează doar de către instituție, nu sunt publice. Ați văzut, de exemplu, că pentru ocuparea funcției de procuror general al României sau pentru alte funcții de genul acesta sesiunile sunt publice. Dacă la noi ar fi publice, am avea secțiune de ”iUmor”, emisiunea de la Antena1, cred că ar bate orice ediție… Dar mă tem că nici măcar n-ar participa cineva, de frică SĂ NU SE VADĂ. Am mai avut cazuri, nu râdeți. Găsiți pe YouTube (AICI, după min. 41) imagini cu un șef de poliție de la Covasna care a participat la concurs, alături de un contracandidat care era agreat și a și câștigat concursul. Primul a obținut în instanță imaginile video (…) și ce o să vedeți acolo? Îi începeau răspunsul celui care a câștigat concursul și e sef acum. Sau i-l continuau…… Adică în momentul în care ai pătruns în sistem, la revedere! Nu te mai oprește nimeni. ”The sky is the limit!” în Poliție. Contează să intri. De aceea, ne-am opus noi atât de mult în cazul Poliției Animalelor, de exemplu, cu acei inspectori transferați de la ANSVSA, care nu și-au făcut treaba. Păi, ce facem noi? Îi luăm de acolo, îi facem polițiști, le dăm grade de comisari, le dăm pensie militară (că totul vine la pachet) și apoi așteptăm ca ei să își facă treaba. Care treabă, cea pe care nu și-au făcut-o înainte?! Și de ce trebuie să fie polițiști, de ce nu pot fi funcționari publici, medici veterinari? Pentru că asta e o altă problemă: La noi, consilierul juridic este polițist, doamna de la Resurse Umane este polițist, doamna de la popotă s-ar putea să fie agent de poliție. Vă întreb: La spital, consilierul juridic este cumva chirurg? La Inspectoratul Școlar șeful de la administrativ este cadru didactic? Și vă dau zeci de exemple în direcția asta. Integral: https://spotmedia.ro

Ministrul Justitiei: "Nu voi accepta ideea de a transforma Sectia de investigare a infractiunilor din justitie intr-una similara dar cu alta denumire"Ministrul Justitiei: “Nu voi accepta ideea de a transforma Sectia de investigare a infractiunilor din justitie intr-una similara dar cu alta denumire”  ….”Au fost mai multe runde de dezbateri in Senat. (…) Este vorba despre gasirea celor mai potrivite solutii pentru a trece acest proiect. Din punctul meu de vedere, si al Guvernului, proiectul ar fi trebuit sa treaca fara niciun amendament, fara alte garantii, insa exista si alte opinii in Parlament si aceste opinii trebuie armonizate. In niciun caz nu voi accepta, ca ministrul al Justitiei, ideea de a transforma SIIJ-ul actual intr-un alt SIIJ, cu alta denumire, in cadrul Parchetului. General. (…) Actuala forma, care a trecut de Camera Deputatilor, nu infiinteaza un alt SIIJ, insa prevede un mecanism care a fost si el criticat de o parte a societatii civile si de o parte a magistratilor. De aceea, va trebui sa clarificam si acest aspect”, a declarat Stelian Ion la Parlament. Potrivit acestuia, “varianta cea mai buna este sa se dea vot pe varianta Guvernului” si, daca aceasta varianta nu va intruni o majoritate, “inseamna fie ca se va bloca proiectul, fie ca se va ajunge la o solutie de compromis, nu cea mai fericita, dar, in orice caz, nu una dezastruoasa, care presupune o forma de garantie care nu este de dorit pentru viitor”. El a remarcat, pe de alta parte, ca justitia nu si-a facut treaba in unele cazuri si a anuntat ca Ministerul Finantelor n-ar mai trebui sa mai faca aprecieri. “Multe condamnari la CEDO inseamna ca Justitia nu si-a facut asa cum ar trebui treaba sau inseamna deopotriva ca legislatia tarii este atat de intortocheata si de atat de ambigua, incat judecatorii pronunta hotarari in baza acelor legi foarte ciudate. O critica aproape constanta din partea GRECO, din partea Comisiei de la Venetia legata de modalitatea de a raspunde, de angajarea raspunderii magistratilor a fost legata de factorul politic care este implicat in aceasta procedura de regres, de despagubiri fata de magistrati, si anume implicarea Ministerului Finantelor a fost aspru criticata. Asa incat propunerea va fi ca Ministerul Finantelor sa nu mai faca el insusi o apreciere, pentru ca nu are caderea sa faca acest lucru. Important este ca inspectiile judiciare, CSM si celelalte institutii sa redea credibilitatea Justitiei, de care este atata nevoie”, a explicat Stelian Ion. Integral: https://ziare.com

Peste un milion de arbori au fost tăiați în București în ultimii aniBucureștenii plătesc lunar aproape 6,5 milioane de euro pentru salariile angajaților din cele 7 primării din Capitală. Unde se duc cei mai mulți bani  Într-o singură lună, salariile celor peste 3.000 de angajați din cele 7 primării ale Capitalei costă aproape 6 milioane și jumătate de euro. Primarii de sector și directorii au salarii similare. În schimb, în funcție de primăria în care lucrează, angajații fără funcții de conducere iau lefuri mai mari sau mai mici. Iată câți oameni lucrează în fiecare dintre primării și cât îi costă pe bucureșteni salariilor acestora. Cel mai mare angajator este Primăria Generală. În februarie, această instituție avea 1.040 de persoane pe statele de plată, dintre care 854 de funcționari. Cei mai puțini angajați avea, în aceeași lună, Primăria Sectorului 6: doar 233 de persoane, dintre care 187 de funcționari. Iată și câte persoane lucrau la celelalte institiții, în februarie:

  • Primăria Sectorului 2 – 330 de angajați (din care 260 de funcționari publici)
  • Primăria Sectorului 3 – 994 de angajați (din care 597 de funcționari publici)
  • Primăria Sectorului 4 – 612 angajați (din care 549 de funcționari publici)
  • Primăria Sectorului 5 – 569 de angajați (din care 530 de funcționari publici)

Primăria Sectorului 3 are un număr neobișnuit de mare de angajați, aproape la fel de mulți ca Primăria Generală. În context, am cerut instituției să ne comunice dacă printre cei 994 de salariați se numără și polițiștii locali. Instituția ne-a transmis că are nevoie de nu mai puțin de 30 de zile ca să ne comunice această informație. Per total – din datele comunicate la solicitarea SpotMedia.ro, cele 7 primării, fără companiile din subordine, aveau în februarie aproape 3.100 de salariați, din care puțin peste 2.400 erau funcționari publici. Pentru a-și plăti angajații, cele 7 primării au cheltuit, în luna februarie, nu mai puțin de 31.623.018 lei (echivalentul a peste 6,45 milioane de euro). Integral: https://spotmedia.ro

Dragostea dintre Teodosie și Mazăre. În 2001 se credeau „Moise și Aaron”, acum merg în pelerinaj la DNA -Despre libertate şi limitele acesteia Refacerea relaţiei dintre naţionalism şi ortodoxism realizată sub oblăduirea Moscovei şi legitimată de coaliţia fundamentaliştilor religioşi din toate cultele (dar mai ales din zona athos-mită a ortodoxiei şi a cultelor neo-protestante din Alianţa evanghelică) trimite la cele mai negre momente ale istorie României dinainte de instaurarea totalitarismului comunist. De altfel, nu trebuie niciodată uitat că totalitarismul comunist a fost pregătit şi facilitat de totalitarismul fascist, care s-a propagat prin intermediul celor trei dictaturi succesive de la sfârşitul anilor ’30 şi din prima jumătate a anilor ’40 ai secolului trecut – regală, legionară şi antonesciană – atacând rădăcinile democraţiei liberale. Iar mai apoi, într-un sincretism tipic totalitarismului ca religie laică – naţional comunismul ceauşist a preluat toată această moştenire şi a retransmis-o până în zile noastre când este reluată pentru a respinge în egală măsură ştiinţa, democraţia liberală şi occidentul. În disperare de cauză, în faţa reluării rapide şi cu succes a procesului de occidentalizare început de fanarioţi, accelerat de revoluţia lui Tudor Vladimirescu acum fix două veacuri şi apoi influenţat covârşitor de liberalism, propagatorii naţionalismului ortodoxist promovat de Moscova încercă să-şi adapteze discursul pentru a demonstra că toată “povestea” cu pandemia nu este decât o conspiraţie diabolică menită să impună o aşa zisă dictatură medicală, deci ştiinţifică. Aşa se face că duşmanii afirmaţi ai libertăţii transformă libertatea – denaturând-o – în propriul lor slogan politic pentru a instaura, în numele Tradiţie, iliberalismul . În acest sens, libertatea este în mod abuziv folosită pentru a explica relaţii în raport cu un domeniu unde nu are nicio relevanţă, în cel al legilor naturii. Evoluţia viruşilor nu are vreo legătură cu libertatea, chiar dacă libertatea de mişcare facilitează răspândirea acestora. Viruşii nu sunt nici liberi, nici neliberi, ei pur şi simpli există şi acţionează conform regularităţilor biologice. Deci, cunoaşterea lor nu are nicio legătură cu religia, care este o interpretare generală a lumii bazată pe credinţă, şi nici cu libertatea, care este o stare de spirit care se manifestă în relaţiile dintre oameni. Nu în relaţiile dintre oameni şi natură. Căci în raport cu natura oamenii sunt obligaţi să ţină cont de legile naturii. Nu poţi să construieşti ceva fără să ţii cont de legile gravitaţiei, deci cum ai putea combate Covid-19 fără a ţine cont de regularităţile biologice a căror cunoaştere, şi nu vreo revelaţie, fac posibile tratamente şi practici medicale adecvate. Ori, în această operaţiune de pervertire a libertăţii, biserica ortodoxă – care nu este deloc convingătoare acum când susţine vaccinarea – a jucat un rol important. Aşa cum s-a întâmplat şi cu campania Coaliţiei pentru familie, şi în acest caz biserica ortodoxă a fost obligată de context să se asocieze ofensivei anti-ştiinţifice a celor mai reacţionare culte neo-protestante. Dar sursa acestei acţiuni o reprezintă, de fapt, tradiţia ortodoxiei în care teoria conspiraţiei ocupă un rol central. Deja cum un secol biserica ortodoxă română era pusă în dificultate de evoluţia rapidă a lumii moderne căreia nu putea şi nu voia să-i dea răspunsurile cuvenite. Un exemplu este dificila adaptare a calendarului modern la liturghia ortodoxă. Şi, în acele condiţii, nu era deloc surprinzătoare relaţia sa specială cu legionarismul interbelic. Opoziţia îndârjită a bisericii ortodoxe la orice înnoire a fost linia de apărare în faţa modernităţii şi este probabil cauza cea mai importantă a întârzierii modernizării societăţii romaneşti. În acest direcţie, catolicismul, care trăsese concluziile sale din enormitatea contrareformei şi a încercat să se adapteze, a devenit era inamicul numărul unu, astfel că opoziţia faţă de catolicism era şi este încă şi astăzi, cum o dovedeşte Teodosie al Tomisului, o datorie sacră. Integral: https://www.bursa.ro

Primele fotografii cu noul Mercedes S-Class au scăpat pe internet ! Cu tot cu Patriarhul Daniel înăuntruPăcatele BOR și femeile păcătoase Femeia nu poate fi egală cu bărbatul, fiindcă „are slăbiciunile ei” și pentru că este „păcătoasă”, potrivit explicației vulgare pe care a dat-o arhiepiscopul Tomisului. În ignoranța lui doctă, înaltul prelat insistă că femeia suferă la naștere pentru că a mușcat din măr, fiindcă altminteri oamenii s-ar fi înmulțit „prin puterea cuvintelor dumnezeieşti” și, „dacă nu păcătuia, nu ar fi născut în dureri”. Arhiepiscopul Teodosie reprezintă partea conservatoare sau chiar retrogradă a Bisericii Ortodoxe Române (BOR), care trece dincolo de tradiție, dizolvând miturile în stereotipuri, mizând pe aceleași valori ca liderii AUR și folosind același tip de propagandă ca aceștia. Naționalismul legionaroid, negaționismul, sabotarea legalității fac parte din arsenalul acestei aripi a Bisericii Ortodoxe Române care merge pe sensul greșit al istoriei. O cădere în trecut, care nu a fost, însă, combătută niciodată în mod public de așa-zisa ramură reformatoare a BOR, care l-ar avea în frunte chiar pe patriarhul Daniel.  Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei a refuzat să se pronunțe în privința „slăbiciunilor” și „păcatelor femeilor”, sugerând în acest fel că liderul BOR n-ar fi neapărat de acord cu arhiepiscopul Tomisului, dar că nici n-ar vrea să-l contrazică.  Poate că Daniel se teme că echilibrul acesta fragil între ierarhii radicali și ceilalți ar putea să ducă la o ruptură în interiorul Biserii Ortodoxe Române. În același timp, ambiguitatea permanentă între conservatori și moderniști riscă să transforme în timp Biserica într-o butaforie, pe care o vor folosi forțele politice extremiste.  Explicațiile teologice ale arhiepiscopului Teodosie despre inferioritatea femeilor se suprapun peste adnotările șefului Senatului AUR, Sorin Lavric, potrivit căruia „niciun bărbat nu caută în femeie deşteptăciunea, profunzimea sau luciditatea”, pentru că gândirea abstractă e „prerogativa cuvenită intelectului masculin”. De altfel, într-o discuție televizată între Vasile Bănescu, actualul purtător de cuvânt al Patriarhiei, și Sorin Lavric despre Mircea Vulcănescu, cei doi cad de acord asupra modelului reprezentat de filozoful legionar, citând chiar o conferință a acestuia în care Vulcănescu „nu s-⁠a sfiit să le definească feminitatea în termeni răspicat duri, separând fără milă virtuţile celor două sexe şi respingând orice nuanţă de egalitate între ele”. E de la sine înțeles că nici Bănescu și nici Lavric nu suflă o vorbă despre ce făcea Vulcănescu în guvernul Antonescu, despre felul în care a contribuit la deposedarea de averi, de bijuterii și de bani a evreilor deportați în Transnistria și despre contribuția lui la maniera rapidă în care aceștia au fost exterminați. Biserica Ortodoxă Română susține cumva cultul criminalilor interbelici, al intelectualilor legionari și pariază mai departe pe naționalismul care poate fi resuscitat în acest fel. Ziarul Lumina, publicație a Patriarhiei Române, continuă să-i elogieze fără perdea pe aceștia de la Octavian Goga la A.C. Cuza, de la Radu Gyr la Nechifor Crainic, de la Nae Ionescu la Mircea Vulcănescu. La întrebarea cui folosesc reflexele acestea conservatoare există un răspuns într-o cercetare sociologică făcută de Pew Research Center, care a constatat că 65% dintre români consideră că Rusia are obligația să-i apere pe ortodocșii din afara granițelor. Lăsându-se în voia propriilor păcate istorice, incapabilă să asimilize prezentul, stimulând prejudecățile unei tradiții care disprețuiește femeile, Biserica Ortodoxă Română pare să aleagă din nou drumul greșit. Atunci când încalcă legea, arhiepiscopul Teodosie susține că „Biserica e autonoma, e a lui Dumnezeu” și că „nu poate comanda un laic în Biserică”. Acest fel de autonomie care îi afectează și pe cei din afara BOR nu mai poate rămâne, însă, la cheremul judecății din interiorul BOR. Se vede cu ochiul liber că delictele clericilor, derapajele de limbaj, discursul care incită la ură nu pot fi reglate de Biserică, pentru că par să facă parte dintr-o ideologie larg acceptată. Oamenilor Bisericii, indiferent de rangul lor, ar trebui să li se aplice aceleași standarde, aceleași legi, aceleași pedepse ca celorlați cetățeni ai țării. În România există legi care pedepsesc cultul criminalilor, negarea Holocaustului, incitarea la violență, inclusiv când este vorba despre femei.  67 de organizații neguvernamentale care apără drepturile femeilor au cerut BOR să ia poziție față de „mesajele pe care preoți – unii cu funcții înalte, le transmit în ultima perioadă și cu privire la scandaluri de agresiuni sexuale și violență domestică, în centrul cărora sunt slujitorii Bisericii”. Integral: https://spotmedia.ro

Pădure din MassachusettsCum se fură căciula climei: o organizație nonprofit a promis că va conserva pădurea. Apoi a făcut milioane spunând că nu va tăia copacii Massachusetts Audubon Society și-a administrat mulți ani pământurile din vestul statului Massachusetts ca habitat natural important. Iubitorii naturii roiau în acele păduri ca să privească la păsări, să se plimbe în liniște și să se întâlnească ocazional cu un râs sau un elan, povestește MIT Technology Review. Dar în 2015 a prezentat un scenariu înmărmuritor: va tăia aproape 4.000 de hectare din pădurile conservate. Așa s-a prezentat organizația la autoritatea pentru reglementare climatică din California, pentru intra în programul statului de compensare a tăierilor de păduri. Air Resources Board (ARB – Consiliul pentru Resursele Aerului) din California a stabilit un sistem care să exploateze potențialul arborilor de a absorbi și stoca dioxid de carbon (pe scurt, carbon) și a ajuta statul să-și atingă obiectivele de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră. Programul permite proprietarilor de păduri ca Massachusetts Audubon să câștige așa-numite carbon-credite pentru conservarea copacilor. Fiecare credit reprezintă o tonă de CO2. Poluatorii din California, cum sunt companiile petroliere, cumpără aceste credite ca să poată emite mai mult CO2 decât le permit legile statului. Teoretic, schimbul ar trebui să echilibreze creșterea generală de CO2 în atmosferă. ARB a acceptat în program proiectul Massachusetts Audubon, obligând organizația nonprofit să conserve pădurile timp de un secol în loc să le pună la pământ, drept pentru care a primit peste 600.000 de credite. Marea majoritate au fost vândute de intermediari către companii de petrol și gaze. Grupul a încasat cam șase milioane de dolari din vânzări, afirmă omul de știință Tom Lautzenheiser de la Massachusetts Audubon. Pe hârtie, afacerea a fost un succes. Producătorii de combustibili fosili au putut să emită mai mult CO2 și să respecte legile statului California. Mass Audubon a câștigat bani cu care a mai cumpărat pământuri pentru conservare și a angajat nou personal care să lucreze la salvarea climei. Dar ar fi mers la fel de bine pentru climă doar dacă Mass Audubon ar fi fost o companie de exploatare forestieră. Proiectul nu putea să atingă vreun nivel de reducere de emisii de carbon pentru că organizația a obținut credite pentru păduri care n-au fost niciun moment în pericol de exploatare agresivă. Iar de fiecare dată când un poluator folosește un credit care de fapt nu salvează nicio tonă de carbon, emisiile cresc, sabotând scopul programului. Pentru ca sistemul din California să funcționeze, experții pieței carbonului spun că programul trebuie ssă genereze economii de carbon care nu s-ar fi obținut altfel. Dacă Mass Audubon își propusese să conserve pădurile, programul de credite-carbon a plătit ca să salveze copaci care nu au fost niciodată în pericol. Conceptul în cauză este cunoscut drept „adiționalitate”. Și în centrul dezbaterii despre cum creează reglementatorii regulile este dacă programul de compensare din California chiar aduce benficii mediului. Pentru ARB nu sunt importante intențiile proprietarului de pământ. Câtă vreme pădurea ar fi putut fi tăiată în legalitate, nu se pierd bani și nu se depășesc practicile obișnuite de exploatare din regiune, regulile agenției tratează economiile pentru atmosferă ca și cum ar fi reale. Unii cercetători argumentează că metodele statului le permit proprietarilor de păduri să primească credite pentru copaci care n-au fost niciodată în pericol. Organizația nonprofit CarbonPlan din San Francisco aduce dovezi că așa se petrece. Arată că proprietarii maximizează în serie numărul arborilor pe care afirmă că i-ar putea tăia dacă n-ar primi credite-carbon, chiar dacă au puține precedente de exploatare sau au misiuni declarate în opoziție totală cu asemenea practici. Cercetătorii spun că programul ar putea exagera semnificativ volumul economiilor de carbon obținute. „Șablonul aproape universal pe care-l observăm în date”, spune Danny Cullenward, director pentru politici la CarbonPlan și coautor al studiului, coroborează îngrijorări că „aceste proiecte nu aduc beneficii reale pentru climă.” Concluzia este o parte dintr-un amplu studiu care spune că programul a emis zeci de milioane de carbon-credite care nu s-au regăsit în beneficii reale. Aceste credite-fantomă au fost rezultatul unor calculații ultrasimplificate ale nivelurilor medii de carbon din păduri. Integral: https://www.hotnews.ro

Cireșe Coapte Fotografii - Descarca imagini gratuiteUn român a luat roșii cherry cu 20 de lei și le-a vândut ca cireșe, cu 150 de lei  Apariția primelor cireșe pe anul ăsta l-a inspirat pe un român întreprinzător. Acesta a cumpărat câteva sute de kilograme de roșii cherry cu 20 de lei kilogramul, după care le-a scos la vânzare drept cireșe roșii (cherry roșii), cu 150 de lei kilogramul. Cu peste 100 de lei profit la fiecare kilogram omul a făcut o adevărată avere, după cum singur recunoaște. „Cei mai mulți și ușori bani făcuți vreodată în viața mea“, spune ingeniosul întreprinzător. „Li până acum n-am primit nicio reclamație, că nimeni nu e prost ca să recunoască că și-a luat o țeapă de 150 de lei per kilogram.“….„Aveam prin debara o grămadă de cozi de cireșe, le ținea soția ca să facă ceai din ele, dar le-am lipit eu cu super glue de roșiile cherry și am făcut o grămadă de bani din ele“, exultă întreprinzătorul. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 11 mai.”Statistici versus realitate: Doar 59 de români au plecat să lucreze în construcţii în Germania în 2020, spune Inspecţia Muncii. Realitatea este că sunt 700.000 de români pe şantierele din străinătate”

23 Spring Flower Pictures from Around the World | Condé Nast TravelerBuna dimineata intr-o zi de marti, 11 mai! La munte, vremea va fi însorită, spre seară vor apărea câțiva nori, vântul va sufla cu o viteză maximă de 13 km/h, iar temperaturile maxime vor atinge 20 de grade Celsius. Noaptea va fi un pic mai frig și se vor înregistra astfel, 8 grade Celsius. Pe litoral va fi o vreme caldă și însorită, cu cer senin. Temperatura maximă va atinge 19 grade la orele după-amiezii, iar dimineața se vor înregistra 7 grade, aceasta fiind temperatura minimă a zilei. Marți, în București va fi o zi însorită. Temperatura medie din timpul zilei va fi de 18 grade. După-amiaza temperatura maximă atinsă va fi de 22°.

Coronavirus RomaniaCăldura, o campanie de vaccinare haotică și măsurile de protecție au încetinit pandemia. De ce mortalitatea a rămas ridicată? Maratoanele de vaccinare au avut mare succes în ultima săptămână, aducând optimism printre cei care coordonează procesul de imunizare la nivelul întregii țări…. “Unele țări europene au reușit creșterea ritmului de vaccinare prin rezolvarea problemelor logistice sau prin implicarea medicilor de familie și a farmaciștilor în procesul de vaccinare. Însă UE a reușit această schimbare printr-o legătură puternică cu soluția Pfizer-BioNTech, care a accelerat producția de vaccinuri – dincolo de ceea ce se aștepta inițial – pe măsură ce alte opțiuni de vaccinare n-au confirmat sau au venit prea târziu”, scrie Washington Post. În România, cu toată bunăvoința autorităților, nu s-ar fi reușit atingerea unui număr de 100.000 de persoane vaccinate într-o singură zi dacă nu exista o abundență de doze Pfizer…. Din cele 100.454 de oameni injectați în data de 6 mai, 83.237 au primit serul de la Pfizer-BioNTech, conform datelor oficiale. Începând cu luna mai, 700.000 de doze din acest vaccin sosesc săptămânal în țara noastră, urmând ca din luna iunie, livrările să crească și mai mult. Privind în urmă, în opinia mea, campania de vaccinare din România nu a avut și nu are decât un singur obiectiv – să imunizeze în jur de 10 milioane de oameni cât mai curând posibil, astfel încât transmiterea virusului să scadă cu toate consecințele pozitive ce decurg din asta. În ciuda declarațiilor oficiale și a unei strategii naționale pentru vaccinare care viza imunizarea cu prioritate a cadrelor medicale și a persoanelor vulnerabile, campania a ratat aceste obiective. Puțin peste 22% din totalul persoanelor cu vârsta peste 60 de ani au fost imunizate cu cel puțin o doză de la începutul vaccinării. În statele occidentale, mai mult de jumătate dintre persoanele vulnerabile au fost vaccinate, iar programarea se face strict pe criterii de vârstă. Autoritățile din România au renunțat din primele zile ale campaniei la criteriile etice, dar și la scopul de a scădea mortalitatea asociată cu Covid cât mai repede, mergând pe o strategie care ar fi vizat vaccinarea unui număr cât mai mare de oameni, indiferent de vârstă, într-un timp cât mai scurt. De aceea, pe tot parcursul primelor patru luni ale campaniei de vaccinare, mortalitatea a rămas mare și, practic, neschimbată. Deși se observă o tendință de scădere, media a rămas în jur de o sută de decese zilnice de multe săptămâni. Din declarațiile oficiale, principiile au fost cele corecte, dar în realitate întregul program a urmărit doar ca un număr cât mai mare din dozele primite să ajungă în brațele oamenilor. În acest moment există o tendință vizibilă de încetinire a pandemiei, doar Bucureștiul și câteva județe se mai află în zona galbenă, restul țării e verde, adică multe activități se pot desfășura aproape normal, cu restricții minime. În principiu, pentru că sunt doar 3,6 milioane de persoane imunizate cu cel puțin o doză din 19 milioane (totalul populației), e greu de spus că impactul vaccinării a fost decisiv. În opinia mea, vaccinul a avut rolul lui, dar împreună cu toate celelalte măsuri luate în ultimele luni.  Integral: https://spotmedia.ro

Ioana Ene Dogioiu face inventarul MINCIUNILOR, după mesajul americanilor pentru RomâniaEșecul de la CNAS. Concurs pentru ce și pentru cine?  Concursul pentru funcțiile de directori generali ai caselor județene de sănătate, cu doar 5 admiși după proba scrisă din 33 de participanți și 54 de înscriși, este un succes prin faptul că a existat, dar un eșec de proporții pentru toată lumea prin rezultate. Însă un eșec care poate constitui premisa unor corecții esențiale. Miza concursului este imensă. Vorbim despre oameni care gestionează bugete de miliarde de lei, cei care realizează contractele pentru serviciile medicale. Anul acesta bugetul CNAS este de aproape 45 de miliarde de lei. Din start aș remarca faptul că organizarea concursului și severitatea lui infirmă suspiciunea că demiterea lui Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății ar fi avut ca motiv obscur blocarea/trucarea concursului. Nici nu prea văd cum să fi fost așa cât timp concursul a fost organizat de șeful Casei Naționale de Sănătate, Adrian Gheorghe, numit de premier și deci revocabil tot de către premier, indiferent de soarta ministrului Sănătății. Dl Voiculescu a plecat, dl Gheorghe a rămas și a organizat extrem de riguros un concurs care nu a ridicat absolut nicio suspiciune de fraudă. De menționat că metodologia concursului este cea elaborată în 2020 prin Ordinul 973/2020 al fostului președinte CNAS, Adela Cojan, pentru concursul de anul trecut care însă nu a mai avut loc. Dacă severitatea și corectitudinea sunt dincolo de suspiciune, există unele semne de întrebare privind bibliografia și conținutul subiectelor. Au fost candidați, dintre puținii care au încercat să vină din afara sistemului, care au remarcat că bibliografia extrem de stufoasă, multe pagini de legislație în timp puțin, i-a favorizat într-un fel pe cei care lucrau deja cu normele respective.  În privința subiectelor, numai unul dintre ele verifică într-adevăr abilitățile manageriale, mai precis ultimul care cere măsuri de eficientizare a cheltuelilor cu asistența medicală în spitale. Restul se referă strict la prevederi legale, ceea sigur că face examinarea mai obiectivă. Dar relevantă. Un director general are un serviciu juridic pentru asemenea aspecte, nu e nevoie să știe pe de rost legi, alta e treaba lui, după cum remarcă un manager general al unei importante firme din România:….. A, că îl întrebi cum a eficientizat activitatea în posturile anterioare, cât a ridicat cifra de afaceri sau cu cât a redus cheltuielile, dar mai ales cum, de acord, aia înseamnă recrutare profesionistă. Cu astfel de subiecte mă întreb dacă un manager capabil din sistemul privat de sănătate, și avem multe exemple de afaceri de succes în domeniu, rețele de sănatate sau spitale private, ar fi luat peste 70 de puncte. Mi-e teamă că nu!” Cei mai mulți dintre candidați, 24, sunt actuali șefi ai caselor de sănătate, oameni care, cu cele 5 excepții, nu numai că nu au reușit să obțină cele 70 de puncte necesare pentru promovare, dar nici măcar nu au fost pe aproape. Au existat și rezultate sub 20 de puncte.  De aici două concluzii. Pe de-o parte, calitatea extrem de slabă a celor care au fost desemnați interimari în aceste funcții, pe criterii politice în imensa majoritate. Unde nu a fost așa, s-a văzut la concurs, de exemplu la prima clasată, Carmen Eleonora Prodan, director general al CAS Maramureș, despre care presa locala spune că a fost mereu interimara în locul directorilor politici demiși politic.  Pe de altă parte, se pare că nici actuala putere, și mă refer la ansamblul ei, nu a reușit să atragă spre acest concurs resurse puternice și competente din societate, ceea ce reprezintă o problemă. Și aici e cheia. Cât de competenți sunt actualii interimari e clar. Soluția este cooptarea unor manageri competenți din domeniul privat, așa cum este chiar dl Andrei Gheorghe. Dar, cu alte subiecte de concurs, nu unele pentru juriști. Până când va fi organizată o nouă rundă de concurs, casele județene de sănătate nu pot rămâne fără directori generali. Aceștia, cu notele lor, cei care nici măcar nu s-au mai prezentat sau alții pe care să-i numească actuala conducere a Casei. A înlocui interimarii lor cu interimarii noștri mi s-ar părea o soluție proastă care nu va scăpa niciodată de suspiciunea politizării. De aceea, soluția nu poate fi decât organizarea foarte rapidă a unui nou concurs, poate cu o tematică mai bine țintită pe ceea ce trebuie să fie un director de casă de sănătate. Integral: https://spotmedia.ro

Florin Citu la TVRInspecția Judiciară: Premierul Cîțu, ministrul Stelian Ion și alți politicieni au afectat independența justiției în dosarul 10 august Inspecția Judiciară, sesizată de judecătorul CSM Andreea Annamaria Chiș, a finalizat raportul privind „apărarea independenţei autorităţii judecătoreşti în ansamblul său faţă de afirmaţiile din spaţiul public referitoare la modul de instrumentare a dosarului intitulat generic „10 AUGUST”. Potrivit raportului Inspecției Judiciare, care urmează să fie transmis Consiliului Superior al Magistraturii, mai mulți lideri politici din zona coaliţiei de guvernământ au afectat independenţa autorităţii judecătoreşti. Printre aceștia se numără premierul Florin Cîțu, ministrul justiției Stelian Ion, liderii USR PLUS Dan Barna și Dacian Ciolo, precum și alți politicieni precum Rareș Bogdan sau fostul ministru al Sănătății Vlad Voiculescu„Prin declarațiile publice, postările pe reţele de socializare, astfel cum au fost preluate şi prezentate în mass-media s-a produs o încălcare a principiului separației și echilibrului puterilor în stat, cu consecința scăderii încrederii cetățenilor în sistemul judiciar și, implicit, a afectării independenței autorităţii judecătoreşti în ansamblul său”, se arată în raportul Inspecției Judiciare. Inspectorii judiciari au analizat declarațiile făcute de oamenii politici în spațiul public. Au fost analizate declarații din interviuri sau de pe rețelele sociale. „Din analiza afirmaţiilor personalităţilor publice, reprezentanţi ai puterii executive şi legislative, preluate şi comentate ulterior în mass-media, se acreditează ideea lipsei unei anchete efective a procurorului de caz (…) astfel, în afara principiului separaţiei puterilor în stat consacrat de Constituţia României, autorii emit verdicte, stabilesc vinovăţii şi exercită un adevărat control de legalitate al actelor procurorilor şi al hotărârii judecătoreşti în afara oricărui cadru legal”, precizează inspectorii judiciari…..Inspectorii judiciari susțin că „au fost depăşite limitele admisibile ale discursului public” fiind  „exprimate opinii şi emise concluzii cu caracter de generalitate, cu un puternic impact negativ asupra întregului sistem judiciar şi a credibilităţii justiţiei în rândul opiniei publice, prin exprimarea unor suspiciuni cu privire la independenţa judecătorilor şi procurorilor atât sub aspect instituţional, ca sistem judiciar, cât şi funcţional, la nivel individual”. De asemenea, aceștia critică declarațiile ministrului Justiției, despre care spun că „se situează în afara limitelor admisibile ale discursului public într-un stat de drept”…. Inspectorii judiciari au terminat verificările pe 6 aprilie 2021 şi au transmis raportul către Plenul CSM care urmează să îl dezbată în perioada următoare. Raportul Inspecției Judiciare poate fi consultat AICI.  Integral: https://www.digi24.ro  (N.B. Mai ramane sa ceara Jandarmeriei să le apere independența … de lovitura de stat a Guvernului ! 🙁  )

  • Trenurile de călători circulă cu o viteză aproape egală cu cea a primelor rame de pasageri folosite în urmă cu peste 150 de ani, în vremea lui Carol I. Dacă primele trenurile cu abur din epoca lui Carol mergeau cam cu 30 km/h, acum viteza medie a trenurilor CFR Călători este de 44 de km/h. Viteza medie în perioada interbelică era mai mare decât cea din prezent.
  • Compania de stat CFR Călători a ratat toate șansele de modernizare pe care le-a avut după 1989. Actualul program de guvernare prevede o nouă strategie orientată și înspre trenuri metropolitane (în jurul marilor orașe), așa cum este și în vestul Europei. Dar, singura măsură concretă pentru revitalizarea societății este cumpărarea mai multor automate de tichete.
  • În acest timp, unul din trei trenuri are întârziere, iar întârzierea totală a curselor CFR Călători din 2019 este de aproape 4 ani și șase luni.
  • Bugetul anual al companiei de stat este de 2 miliarde de lei, dintre care 1,1 miliarde sunt subvenții. Chiar și așa, societatea națională înregistrează pierderi de 584 de milioane de lei în 2020.
  • CFR Călători nu a mai cumpărat o locomotivă de peste zece ani, în condițiile în care bugetul de investiții pe 2020 a fost de 250.000 de lei.
  • Cel mai rapid tren este București-Constanța (sau retur). Europa Liberă a mers de patru ori cu acest tren în aprilie, de fiecare dată a întârziat minim 7 minute și maxim 40 de minute.

În Franța, Germania, Marea Britanie și chiar îndepărtata Japonie trenurile sunt cel mai comod și rapid mijloc de transport pentru a merge la birou, dacă locul de muncă este în alt cartier, sau într-o vacanță de la sfârșitul săptămânii. În schimb, în România cu trenurile merg mai des doar elevii, studenții (au reduceri sau gratuități) și persoane care nu plătesc biletul, distrug fotoliile, dar în fața cărora controlorii nu au curaj să se impună. Chiar și cursele cu autocarele și microbuze care sar din groapă în groapă pe drumurile României au mai mulți călători decât trenurile. Compania CFR Călători se mândrea înainte de pandemie cu peste 5,2 milioane de călători anual, în 2019, dar operatorii privați cu microbuze și autocare susțin că au avut aproape 6 milioane de călători. Conform datelor societății de stat, 40% dintre cei 5,2 milioane de călători ai CFR sunt cei cu facilități sau gratuități, Societatea CFR Călători este în subordinea Ministerului Transporturilor, minister condus acum de politicianul USR PLUS, Cătălin Drulă. Acesta l-a înlocuit în luna aprilie pe Dan Costescu, care și-a dat demisia, cu Ovidiu Vizante….. Realitatea bate bancurile cu CFR În 2021, motivul principal pentru care românii evită călătoria cu trenul sunt întârzierile uriașe. Uneori se adaugă aglomerația, teama de mizerie, lipsa unor toalete funcționale. Dacă în perioada lui Carol I și chiar și în epoca interbelică, călătoria cu trenul era ultima modă, era super cool să mergi cu trenul, acum călătoria cu CFR este ultima variantă de luat în calcul. Situația este atât de gravă încât dezamăgirea călătorilor a intrat în folclor. „Când a descoperit Einstein teoria relativității?! După o călătorie cu CFR-ul. Atunci a observat că timpul e relativ”, este unul dintre zecile de bancuri făcute pe seama companiei de stat. O altă glumă ne informează că „în Gara Vaslui tocmai a sosit un tren care a plecat din București în vremea celor de-al doilea război mondial”. Paradoxal însă, realitatea întrece orice banc. În 2019, unul din trei trenuri de călători a înregistrat întârzieri, iar cele 378.000 de curse operate de CFR Călători au totalizat 4,7 ani de întârziere. Așa reiese din datele puse la dispoziție de reprezentanții CFR Călători. Viteză comercială medie a fost de 44 de kilometri la oră. Cu toate acestea, conducerea CFR Călători se laudă că „trenurile de călători ale companiei de stat au înregistrat o viteză aproape triplă față de cele ale companiei CFR Marfă, unde viteza medie a fost de numai 16 kilometri pe oră”. Nu e banc. Integral: https://romania.europalibera.org

Șeful Ford România, despre infrastructura feroviară: „Trenul cu care exportăm mașini are o viteză medie mai mică decât cea cu care eu merg pe bicicletă”Șeful Ford România, despre infrastructura feroviară: „Trenul cu care exportăm mașini are o viteză medie mai mică decât cea cu care eu merg pe bicicletă”  Președintele Ford România a criticat, la Știrile Protv, infrastructura feroviară din România, afirmând că mașinile produse la Craiova ajung cu întârziere la clienții din Europa. Trenul de marfă cu mașini Ford face nu mai puțin de 26 de ore pe cei doar 400 de kilometri dintre Craiova și granița cu Ungaria, iar la vamă mai stă încă nouă ore, pentru că România nu a intrat în spațiul Schengen, iar controalele durează. „Viteza medie este de 15-20 de kilometri pe oră, mai puțin decât pot eu să prind cu bicicleta. Și, să ne înțelegem, nu sunt sportiv olimpic, nu pedalez foarte repede, dar pot să întrec acest tren. În mod sigur asta este o problemă pentru noi”, a declarat Josephine Payne, preşedinte Ford România, pentru Știrile PRO TV. Astfel, compania Ford spune că pierde zeci de milioane de euro din cauza timpilor de transport. Aceștia trimit cu trenul la export peste 100.000 de mașini/an, iar trenurile cele mai lungi au peste 700 de metri și transportă peste 700 de mașini. Trenul, tractat de o locomotivă produsă la Craiova, transportă 700 de maşini şi are ca destinaţie finală Germania. Integral: https://www.libertatea.ro

Bursa din New York, suspendată | Focus EnergeticFondurile de investiţii, aceşti rechini de care ai nevoie  Cu toţii ne mirăm, nu ne vine să credem şi ne întrebăm cum a reuşit UiPath să se listeze la Bursa de la New York şi să valoreze nu mai puţin de 40 de miliarde de dolari (marţi, pe 27 aprilie), iar partea lui Daniel Dines, cofondator, CEO şi imaginea publică a companiei pornite din România, să fie de 8 miliarde de dolari, ajungând în topul Forbes. UiPath are venituri de 600 de milioane de dolari, iar în anul fiscal 2020 a avut pierderi de 90 de milioane de dolari. Până acum, în niciun an nu a înregistrat niciun profit, dar compania valorează pe bursă 40 de miliarde de dolari. În 2018, Daniel Dines a oferit câteva sfaturi la conferinţa How to Web, atunci când UiPath era la 2 miliarde de dolari şi toată lumea se întreba de unde a răsărit acest start-up românesc. Cele 22 de sfaturi pe care le-a oferit sunt foarte utile pentru cei care vor să-i calce pe urme. A eşuat 8 ani, dar a continuat; poţi să creezi şi să ai cea mai bună tehnologie, dar asta nu înseamnă că ai deja un business; 50% din tehnologia de astăzi a UiPath a fost construită până în 2013 şi până în 2017 nu a avut niciun succes, nu aducea deloc creşteri; a fost nevoie de noroc, de un contract, dar mai mult decât atât, să găsească pe cineva care să-i scoată din celebrul apartament din Delea Veche unde stăteau, să creadă în ei şi în ceea ce făceau şi să le dea bani; cu banii tăi nu poţi să-ţi asumi riscuri mari, aşa că este nevoie să dai părţi din companie pentru a obţine finanţare; dacă nu ar fi fost un Seedcamp de la Londra, care le-a dat la început 1,5 milioane de dolari, dacă nu ar fi fost Dan Lupu, de la fondul de investiţii Earlybird, care să le dea bani şi, mai mult decât atât, să le facă cunoştinţă cu Luciana Lixandru de la fondul de investiţii american Accel, poate UiPath nu ar fi avut succesul de astăzi. Aşa că Daniel Dines a fost dispus să dea acţiuni din companie la toate rundele de finanţare pentru a face rost de bani cu care să crească, nu în România, ci la nivel internaţional. „Nu poţi construi o companie globală din Bucureşti, un software nu se vinde singur, ai nevoie de marketing şi de vânzări.” Iar toate aceste lucruri costă – şi costă mult. Asta îmi aminteşte de o frază spusă de Radu Georgescu, unul dintre primii IT-işti din România care a făcut cunoştinţă cu lumea globală prin vânzarea antivirusului RAV către Microsoft, acum 15 ani: Programatori mai poţi să găseşti, în Moldova, în Ucraina, dar de la un moment dat, cel mai important lucru este echipa de vânzări. De exemplu, Accel a investit din 2017 până în 2021, 172 de milioane de dolari în UiPath şi a ajuns să câştige 5,9 miliarde de dolari. De la un moment dat, fondurile de investiţii, finanţatorii, mai ales dacă sunt nume cunoscute, sunt mult mai importanţi decât produsul în sine (bineînţeles că trebuie să-l ai, ca să ai ce să vinzi), pentru că deschid uşile unei lumi globale, unde poţi să creşti. Să nu ne facem iluzii că un exemplu precum Uipath şi ascensiunea acestei companii poate fi replicat atât de uşor. Mult timp, start-up-urile de  tehnologie din România, oamenii din faţa şi din spatele lor, îşi ţineau ideile închise, nu le expuneau public şi nici nu voiau să atragă investitori, fonduri de investiţii, de frică să nu le fure ideea şi în final compania. Integral: https://www.zf.ro

Peste 100 de imagini gratuite cu Muncitori In Constructii și Construcţii - PixabayStatistici versus realitate: Doar 59 de români au plecat să lucreze în construcţii în Germania în 2020, spune Inspecţia Muncii. Realitatea este că sunt 700.000 de români pe şantierele din străinătate Doar în Germania sunt zeci de şantiere unde un număr mare de români lucrează zi de zi, însă, de cele mai multe ori, plecările nu se fac prin agenţii, ci pe cont propriu sau prin intermediul rudelor ori al cunoştinţelor. Numai 59 de români au plecat să muncească în străinătate în 2020, arată datele furnizate de Inspecţia Muncii la soli­ci­ta­rea ZF referitoare la distri­bu­ţia românilor în construcţii în ţările Uniu­nii Europene. Olanda şi Polonia au primit, la rândul lor, câte un român în construcţii, în vreme ce în Franţa au ajuns 16, în Belgia – 13, iar în Danemarca – 6….. În realitate, doar în Germania sunt zeci de şantiere unde un număr mare de români lu­crează zi de zi, însă, de cele mai multe ori, ple­cările nu se fac prin agenţii, ci pe cont pro­priu sau prin intermediul rudelor ori al cunoştinţelor. Datele din piaţa construcţiilor arată că, de fapt, în străinătate lucrează pe şantiere aproximativ 700.000 de români. „Oamenii vin acasă în concediu, de săr­bători, şi pleacă înapoi în ţările în care lu­crează luând cu ei o rudă, un vecin, un prie­ten. Majoritatea celor care lucrează în con­strucţii în străinătate nu pleacă prin agenţii. Sindicatele din ţările respective nu-şi doresc ro­mâni acolo, pentru că fac concurenţă for­ţei de muncă locale. De aceea, românii sunt plătiţi mai prost, acceptă condiţii pe care italienii sau nemţii nu le-ar accepta“, spune Adriana Iftime, directorul general al Federaţiei Patronatelor Societăţilor din Construcţii (FPSC). În tot acest timp, România are un deficit de circa 350.000 de oameni în sectorul construcţiilor, dacă toate proiectele anunţate – publice şi private – ar urma să fie duse la îndeplinire, potrivit unei analize ZF pe baza datelor furnizate de jucătorii din piaţă. Din acest număr, cam 100.000 ar trebui să fie angajaţi calificaţi, pentru sarcini care necesită experienţă şi pregătire, spun constructorii din România. Mai mult, mulţi constructori români au trecut deja graniţele pentru a derula proiecte în străinătate, astfel că cei 700.000 de muncitori români de pe şantierele din Germania, Franţa, Belgia şi din alte ţări pot fi o sursă importantă de recrutare pentru aceste companii. Integral: https://www.zf.ro

Adrian CiocăneaConferința privind Viitorul Europei s-a reluat. Cine vorbește pentru România europeană? …. Temele propuse inițial, privesc obiectivele dar și urgențele UE, precum: evoluția digitală a Europei, mediul și schimbările climatice, economia aflată în slujba cetățenilor, echitatea socială, promovarea valorilor europene comune, afirmarea mai puternică a vocii UE în lume, alături de consolidarea bazelor democratice ale Uniunii, procesele democratice și aspectele instituționale, listele transnaționale pentru alegerile pentru Parlamentul European etc. Se așteaptă ca în primul trimestru al anului 2022 să fie formulate în urma consultărilor iar o serie de prevederi privind componenta democrației elective, să fie disponibile cu mult timp înainte de alegerile europarlamentare din anul 2024. Din punct de vedere politic,primul accent în evoluția Conferinței a fost reprezentat de dispariția din textele Comitetului Executiv a trimiterilor către o eventuală modificare a tratatelor, în urma consultării publice. Aceasta indică faptul că dezbaterea privind federalizarea UE nu va fi urmată consecințe. Al doilea accent a constat în renunțarea la ideea unui coordonator unic al Conferinței, provenit din partea Parlamentului European (PE). A rezultat o co-președinție a Comitetului Executiv, formată din reprezentanții PE, Consiliului European (CONS) și Comisiei Europene (COM). Demn de menționat este faptul că reprezentantul PE va fi Guy Verhofstadt, un federalist recunoscut, ceea ce a creat o serie de nemulțumiri. Pe scurt, în Comitetul Executiv, reprezentanții PE, CONS și COM sunt primii chemați să gestioneze deciziile, fiind asistați, din postura de observatori, de către reprezentanții Consiliul Economic și Social European (CESE), Comitetului Regiunilor (CoR), reprezentanții parlamentelor naționale (COSAC) și reprezentanții partenerilor sociali – Confederația European Business și Confederația Europeană a Sindicatelor. O aritmetică simplă arată faptul că numărul nominalizaților pentru gestionarea la vârf a Conferinței se ridică la 22 – membrii Comitetului Executiv și observatorii – care provin din 13 state membre. România nu este prezentă direct în nici una dintre structurile amintite. În fine, tot din punct de vedere politic vorbind, în mod întâmplător, președinția rotativă a UE va fi, la data rapoartelor finale, cea franceză. După prelucrarea rezultatelor sesiunilor de dezbateri, COM va prezenta un raport CONS la începutul anului 2022. Este foarte posibil ca acest raport să conțină într-un mod voalat ceea ce Comisia Europeană este dispusă să accepte, relativ la cerințele/sugestiile formulate de către PE și președinția rotativă a UE. Adică, utilizând un model cunoscut, mandarinii COM se vor pune în slujba main stream-ului politic european și vor orienta concluziile către un consens deja negociat…..În ceea ce privește ideea de federalizare, tema este practic blocată. Există opinii conform cărora, deși statele membre rămân cu puteri exclusive în ceea ce privește modificarea tratatelor, totuși existența Curții Europene de Justiție reprezintă un pas către federalizare. Pe de altă parte, al doilea pilon, pe lângă existența unui tratat constituțional, respectiv federalizarea fiscală nu este previzibilă. Care sunt prioritățile României? Un studiu de caz. ….. Pentru a exemplifica modul în care România poate utiliza într-un mod european oportunitatea Conferinței, se poate alege dificilul studiu de caz al migrației în UE. Este un subiect cu atât mai delicat cu cât este legat de unul dintre pilonii pieței unice: libera circulație a persoanelor. Consacrarea acestei libertăți pentru România a avut loc abia la șase ani de la accederea țării noastre în UE, când ultimele state membre – Austria, Germania, Olanda, Belgia, Luxemburg, Franța, Malta și Marea Britanie – și-au deschis piața muncii pentru lucrătorii români. La scurt timp de la acest moment, în unele state membre au debutat dezbateri semnificative cu privire la presiunile pe care migranții români, și nu numai, le-ar fi exercitat asupra sistemelor naționale de asigurări sociale și de sănătate. Statistica referitoare la acest subiect este clară: cca. 3,6 milioane de români au migrat, dintre care 2,65 milioane de vârstă activă, reprezentând cca. 20,6% din totalul populației active a țării noastre – conform Băncii Mondiale – BM – 2018) beneficiind de aplicarea principiului liberei circulații a persoanelor. România ocupă primul loc în Europa din acest punct de vedere. La o mai atentă analiză, realitatea arată astfel: conform Organizației pentru Cooperare Economică și Dezvoltare (OECD) unul din trei medici care au absolvit facultatea în România a părăsit țara (astăzi în România există cca. 65.000 de medici). Conform BM, 40% dintre lucrătorii cu studii superioare din România au plecat, cca. 300.000 fiind ingineri. Pe scurt, o treime din migrația românească are o diplomă de studii superioare. Este de amintit și faptul că, încă înainte de aderare, cei care au dovedit a avea ”high skills”, precum cercetătorii, inginerii din anumite domenii, medicii etc. au beneficiat de tratament privilegiat în ceea ce privește dreptul la muncă în Uniunea Europeană! Fără a nominaliza statele membre ale UE în care astăzi practică cel mai mare număr de medici români, trebuie spus că România ar fi avut toate atuurile să solicite măsuri compensatorii pentru această pierdere de resursă umană într-un domeniu critic, ceea ce nu s-a întâmplat. De altfel, România nu a inițiat practic niciodată astfel de negocieri, fie cu anumite state membre fie chiar cu COM. Desigur, nu poate fi admisă înfrângerea principiului liberei circulații a persoanelor prin impunerea plății contravalorii studiilor, obligativitatea efectuării unui stagiu în România a absolvenților cu studii superioare ori propunerea unor contracte de finanțare pentru susținerea studiilor care să aibă același efect – așa cum s-a vehiculat în spațiul public. Dar dacă vom considera această realitate din țara noastră o problemă care privește și viitorul Europei, vom căuta și soluții. În etape. Mai întâi trebuie răspuns la câteva întrebări. Cel puțin trei. Prima întrebare privește chiar obiectivul principal al Conferinței: este viitorul Europei orientat primordial către completarea, adâncirea și eliminarea fragmentărilor pieței interne, de a cărei funcționare depinde competitivitatea UE și deci nivelul de trai al cetățenilor săi? Sau piața unică trebuie să se adapteze realităților naționale acceptându-se măsuri compensatorii, fie de natură juridică (intervale mai lungi de transpunere a directivelor) ori economice (programe de finanțare pentru reducerea efectelor financiare, comerciale etc. la implementare) . Desigur, răspunsul nu poate fi decât cel legat de creșterea, cât se poate de accentuată a competitivității……PS1 În anul 2012 România a primit finanțare din partea Comisiei Europene pentru a demara proiectul paneuropean de cercetare Extreme Light Infrastructure (ELI). În data de 5 mai 2021 Comisia Europeană a anunțat că Extreme Light Infrastructure (ELI) a devenit European Research Infrastructure Consortium (ERIC). România, deși inițiatoare a proiectului inițial, nu se regăsește între membrii noii entități. Acest subiect ar fi trebuit tratat ca unul din domeniul afacerilor europene. Și nu a fost! Integral: https://www.contributors.ro

Cum ajung urșii să fie vânați, pentru distracție, de oricine plătește în RomâniaCum ajung urșii să fie vânați, pentru distracție, de oricine plătește în România  Cu toate că România a renunțat la cotele de vânătoare de cinci ani, iar normele europene ne obligă să protejăm specia ursului brun, vânarea acestuia continuă să fie nu doar o practică de recreere pentru unii, ci și o reală afacere pentru alții. Recent, ministrul mediului Barna Tanczos a anunțat că derogările pentru împușcarea urșilor își vor limita valabilitatea, iar extragerea exemplarelor va putea fi făcută doar de administratorii fondurilor de vânătoare. Organizațiile de mediu spun însă că problemele populației de urs brun nu se rezolvă doar cu atât. Vânătoarea animalelor din specii protejate, așa cum sunt urșii bruni sau lupii, este interzisă în baza Directivei Habitat, cu unele excepții, în cazul în care este vorba de animale care distrug gospodării sau atacă oameni. România profită însă de aceste excepții și permite anual uciderea a sute de urși prin ordine de derogare, invocând populația foarte mare a acestora. Nu avem însă o evaluare a efectivelor de urs, ci doar estimări ale ONG-urilor și niște date colectate prin metoda numărării urmelor lăsate de animale – o metodă fără rigoare statistică, dar care oferă cifre acceptate oficial de autorități. Absența monitorizării animalelor sălbatice și lipsurile din lege duc la erori din care câștigă asociațiile de vânătoare. Vânătorii amatori, așa cum este prințul austriac care l-a împușcat pe Arthur, plătesc mii de euro pe „trofeu” – ursul pentru care asociațiile cer derogare de la Ministerul Mediului. „La Covasna nu a fost o greșeală, a fost ceva intenționat”, spun chiar vânătorii. Cu cât e mai mare ursul, cu atât e mai mare suma de bani plătită asociațiilor. Statul român are o istorie nefericită când vine vorba de urșii bruni: autorizează uciderea lor prin vânătoare, îi ignoră până mor sau îi lasă să fie mascote pe pârtii, cum este Baloo de la Straja, ori animale de companie în curțile oamenilor, cum sunt ceidoi urși din Arad. …. În Uniunea Europeană, ursul brun este protejat în baza Convenției de la Berna și în baza Directivei Habitat a Consiliului Europei, care îi include pe urși pe lista speciilor de animale protejate care nu pot fi vânate în scop de agrement. În 2016, ministrul mediului din Guvernul Cioloș, Cristina Pașca Palmer, a anulat ordinul care stabilea cotele de vânătoare pentru urși. Au continuat însă an de an ordinele de derogare date în baza articolului 16 din Directivă. Același articol însă cere ca raportul derogării să menționeze, după caz, „alternativele la derogare respinse și baza științifică folosită”, adică de ce n-ar fi funcționat relocarea animalului, de exemplu. …. Derogările se stabilesc printr-un ordin semnat de ministrul mediului. Acesta aprobă uciderea unui anumit urs, despre care există dovezi că distruge culturile oamenilor sau îi pune în pericol pe aceștia. Practic, „recoltarea”, adică uciderea acestor animale, devine legală. Cum știi însă pentru ce urs s-a dat derogarea? Este o întrebare esențială – în lipsa unei monitorizări riguroase, orice urs seamănă cu altul, atrag atenția organizațiile de mediu. „Există o istorie de derogări, chiar de când existau cote (de vânătoare, n.r.). Ele continuă, dar nu se știe niciodată dacă ei au vânat ursul pe care-l cer în derogare. Ei nu au nicio posibilitate să dovedească că ăla e ursul, pentru că urșii nu sunt identificați. Atât timp cât nu se știe, toți urșii sunt cu urechile rotunde și coada scurtă”, spune Cristina Lapis, președinta Asociației Milioane de Prieteni, care deține singurul sanctuar pentru urși din România, la Zărnești. … Derogările se dau în prezent în baza unui ordin din 2019, din mandatul de ministru al Grațielei Gavrilescu, care a stabilit un număr maxim de 140 de „recoltări” pentru urși. …. Mai mult, Agent Green susține că ursul Arthur a fost împușcat în zona protejată Natura 2000, lucru interzis fără informarea administratorilor sitului respectiv, după ce s-a trecut de celelalte entități implicate în acest proces. În cazul sitului Oituz-Ojdula, administratorii au refuzat să comenteze cum au ajuns vânătorii la Arthur, iar responsabilul de la Ministerul Mediului pe planul de management al sitului ne-a direcționat spre adresa de e-mail a instituției. În planul de management al sitului protejat Oituz-Ojdula, Asociația Botoș, ai cărei membri l-ar fi însoțit pe prinț la vânătoare, este văzută ca o entitate cu practici negative asupra sitului. …. România nu are însă un recensământ al populației de urși bruni, ci doar niște estimări ale ONG-urilor de mediu, care spun că avem undeva la 6.500-7.000 de exemplare. …. De ani buni ONG-urile și instituțiile europene cer o monitorizare reală a urșilor. „Studii și monitorizare”, subliniază Livia Cimpoeru, specialist în comunicare la WWF România. Ea consideră prioritare aceste lucruri pentru a înțelege și, astfel, pentru a gestiona populația de urși. Integral: https://www.libertatea.ro

IOAN STANOMIR | AGERPRES • Actualizează lumea.8 mai 1921: la centenar sau secolul comunismului românesc  Vreme de jumătate de secol ziua de 8 mai 1921 a fost nemurită în versuri, proză, dramă sau film. 8 mai 1921 devenea, în această istorie a propagandei şi mistificării, momentul în care toate energiile trecutului se adunau, spre a da naştere partidului ce avea să aducă mântuirea întregului popor . Lupta şi sacrificiile ilegaliştilor, curajul lor legendar, abnegaţia patriotică erau exaltate ca parte a blazonului revoluţionar. Comuniştii români revendicau puterea în numele îndrăznelii cu care înfruntaseră pe cei ce împilaseră naţiunea. Ziua de 8 mai 1921 nu poate fi separată de cronica comunismului global. Secţiunea locală a Internaţionalei participa, prin chiar actul ei fondator, la un efort de remodelare planetar. Comuniştii din România Mare nu erau diferiţi, prin ambiţie mesianică şi fanatism leninist, de contemporanii lor. Pentru ei, octombrie 1917 arătase drumul de urmat. Cucerirea puterii însemna primul pas spre transformarea statului. Regimul întemeiat în Rusia sovietică era imaginea viitorului pe care şi-l doreau a fi cel al României întregi. Pentru radicalii care au alcătuit acest nucleu de la 8 mai 1921 adevărata patrie era cea a proletariatului internaţional. Identităţile naţionale sau religioase nu mai aveau nici un fel de relevanţă, de vreme ce mesajul comunist avea să modifice, definitiv, alcătuirea omenirii. Armonia dintre popoare devenea realizabilă o dată cu eliminarea exploatării sociale. Statul leninist ilustra această posibilitatea de a reconcilia ceea ce părea imposibil de conciliat. De la comuniştii sovietici comuniştii români împrumutau nu doar cultul activităţii conspirative, ci şi structura de vehicol revoluţionar şi totalitar. Partidul comunist din România , sub variatele sale denumiri,nu avea să fie, niciodată, un partid oarecare. Scopul totalitar era inseparabil de destinul său. Totalitar, de vreme ce organizarea sa internă, în ilegalitate ca şi la putere, se supunea unui dictat al centralismului democratic . Totalitar, de vreme ce comuniştii se credeau investiţi cu misiunea de a edifica lumea de perfecţiune cristalină a egalităţii sociale. Totalitar, de vreme ce, în numele amoralismului revoluţionar, comuniştii acceptau barbaria şi crima ca instrumente de guvernare şi de transformare utopică….. Ziua de 8 mai 1921 este cea dintâi pagină din secolul comunismului românesc. Sectar, totalitar, brutal, comunismul autohton nu a tolerat niciodată pluralismul, în pofida decorului de înşelătoare liberalizare al ceauşismului timpuriu. Partidul comunist a rămas fidel crezului marxist, leninist şi stalinist. Libertatea supuşilor săi era subversivă şi inacceptabilă. De la Leonte Răutu la Dumitru Popescu, pontifii ideologici au vegheat la păstrarea purităţii, prin pedepsirea ereticilor. Creativitatea a intregi generaţii de români a fost strivită de acest angrenaj implacabil. Abandonarea terorii nu a însemnat şi renunţarea la dictatul totalitar. După un secol de la 8 mai 1921 efigia comunismului românesc se precizează sub semnul suferinţei şi al modernizării ratate. Din elanul utopic s-au hrănit crima şi subdezvoltarea. Libertatea a fost nimicită, speranţele alungate de Partid. Oamenii au fost zdrobiţi de marşul triumfător al progresului, în ritm de marş revoluţionar, iar ideea a triumfat, dincolo de concretul existenţelor, dialectic. Integral: https://www.lapunkt.ro

Detalii Triatlon Colibita | nouagandire.ro12 evenimente de vaccinare ce vor avea loc în următoarea perioadă

  • Triatlonul vaccinării. Medicii aleargă, pedalează și înoată după tine să te vaccinezi;
  • Orgia vaccinării. Se va organiza în cluburi și lupanare, se stinge lumina și toată lumea se vaccinează cu toată lumea, nu scapă nimeni;
  • Vanghelionul vaccinării. Se va organiza la Romexpo pentru locuitorii sectorului 5, va fi cu cântăreți de muzică populară, masă, tombole și premii. Intrarea 400 de lei dar se dau trei feluri de mâncare;
  • Parastasul vaccinării. Se va organiza la 6 săptămâni de la rapel și se va servi colivă și pliante;
  • Concertul Ștefan Bănică jr. al vaccinării de la Sala Palatului. Aici vor fi vaccinate în special femei aflate la menopauză cu freză de lucrătoare la poștă:
  • Chef de cheful vaccinării. Manele fără număr, distracție fără limită și singurele efecte adverse vor fi la dușmani, care fac tromboză și mor de ciudă că nu s-au vaccinat;…..
  • Oktoberfestul Vaccinării, unde dacă te doare capul măcar știi că nu e de la vaccin;
  • Pelerinajul la Racla Vaccinării. Va avea loc la biserica sf. Dumitru și înainte să fii vaccinat ți se va da o cuminecătură iar o maică cu tifon va spăla locul înțepăturii cu apă sfințită;
  • Electric Castle al vaccinării unde după vaccin primești seringa, că poate îți mai trebuie;
  • În Vitan se face Târgul Auto al Vaccinării, unde te vei putea vaccina din mașină și dup-aia vinde mașina cu totul și un set de cauciucuri de iarnă noi; Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 10 mai.”PNRR for dummies. Sau planul cincinal cu MCV ataşat”

Poze Cu Harta Romaniei - crimsonchoiceBuna dimineata intr-o zi de luni, 10 mai! Vremea va fi predominant frumoasă şi va deveni caldă în regiunile vestice, în timp ce în restul ţării valorile termice diurne se vor situa în jurul celor normale ale datei, dar va fi răcoare dimineaţa şi noaptea. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări mai susţinute în zona montană înaltă şi în sudul Banatului, local şi temporar în Oltenia, Transilvania şi Moldova şi izolat în celelalte regiuni. Temperaturile maxime se vor încadra între 14…17 grade în estul Dobrogei şi 26 de grade în Banat şi Crişana, iar cele minime vor fi cuprinse între -1…0 grade în depresiunile Carpaţilor Orientali, unde vor mai fi condiţii de brumă şi 14 grade în Dealurile de Vest.  In Bucuresti, temperatura maximă va fi de 21…22 de grade, iar cea minimă de 5…7 grade.

Ioana Mihaila: Nu este posibil ca in acest ritm de vaccinare sa ajungem la cinci milioane pana in iunie, vaccinate cu doua dozeIoana Mihaila: Nu este posibil ca in acest ritm de vaccinare sa ajungem la cinci milioane pana in iunie, vaccinate cu doua doze ….”Este posibil ca pana la mijlocul lunii iunie sa avem cinci milioane de persoane care sunt vaccinate cu prima doza. Pentru a atinge imunizarea completa, este nevoie de doua doze si de un anumit interval de timp scurs de la a doua doza. Nu este posibil in acest ritm de vaccinare sa ajungem la 5 milioane pana in luna iunie, pana la mijlocul lunii iunie, dar este posibil sa ajungem la 5 milioane cu prima doza si prima doza confera un oarecare grad de protectie”, a transmis Ioana Mihaila. Ea nu crede ca statul trebuie sa ofere cetatenilor bani ca sa se vaccineze si considera ca “ca cea mai mare rasplata pentru vaccinare e linistea pe care o simtim dupa ce ne-am vaccinat”. Intrebata de realizatorul Sebastian Zachmann daca persoanele vaccinate vor avea mai multe drepturi decat cele nevaccinate, Ioana Mihaila a raspuns: “Nu le-as spune drepturi, pentru ca intram intr-un teren sensibil, beneficii. Cred ca persoanele vaccinate ar trebui sa se simta mai relaxate in a reveni la activitati care nu sunt inca acceptabile pentru cei care au risc de contractare a infectiei. (…) Nu vreau sa spun lucruri concrete pe care dupa aceea sa le contrazic. Deciziile nu depind doar de Ministerul Sanatatii, deciziile depind de Ministerul Sanatatii, care se consulta cu industria HORECA, de exemplu, care se consulta cu ceilalti membri ai Guvernului, care se consulta cu Departamentul pentru Situatii de Urgenta. Asa ca atunci cand finalizam toate aceste consultari vom veni cu propunerile concrete”. Ministrul Sanatatii a mai fost intrebat daca este de acord cu afirmatia fostului consilier in cadrul MS Razvan Chereches care a precizat ca nu este niciun motiv sa mai existe restrictii pentru populatia vaccinata. “Sunt de acord ca, atunci cand suficienta populatie va fi vaccinata, nu mai exista motiv de restrictii, dar inca nu suntem in acel moment”, a transmis Ioana Mihaila. Comitetul de coordonare a vaccinarii a transmis, sambata, ca in ultimele 24 de ore au fost vaccinate 110.633 persoane, cel mai mare numar inregistrat pana in prezent. Potrivit celor mai recente date, sunt 2.311.487 de persoane vaccinate cu ambele doze si 1.268.881 de persoane vaccinate cu prima doza. Integral: https://ziare.com

Un asistent medical cere in scris sa ii fie restituita spaga data primarului pentru angajareUn asistent medical cere in scris sa ii fie restituita spaga data primarului pentru angajare….Va rog a-mi aproba prezenta cerere prin care solicit in mod direct sa-mi restituiti sumele de bani pe care le-ati cerut de-a lungul celor aproximativ trei ani de cand sunt angajat la UAT Albeni. Sumele pe care mi le datorati sunt urmatoarele: – 3.000 Euro pentru angajarea mea in data de 06-11-2018, orele 18,00, in locatia Campu Mare; – 1.000 de lei + 20 litri vin alb in data de 02-07-2019; – 500 de lei banii mei pe care i-ati pretins in schimbul semnarii actelor pentru sporul COVID-19; – Cat credeti de cuviinta dumneavoastra sa-mi dati pentru cele sase luni in care am muncit la vila d-voastra din Targu Jiu. Potrivit adevarul.ro, asistentul a anuntat ca o sa-si dea demisia pe loc in momentul in care o sa-si recupereze acesti bani. Aceeasi sursa arata ca Irinel Cotojman a depus si o plangere penala impotriva primarului Stan cu privire la spagile pe care le-ar fi dat. De asemenea, in spatul public au aparut o serie de inregistrari video in care primarul Stan recunoaste ca s-au dat bani pentru o angajare. Parchetul de pe langa Tribunalul Gorj nu a comunicat nimic in legatura cu acest dosar penal. Integral: https://ziare.com

Augustin Zegrean dezvaluie fata sinistra a legiuitorilor din Romania: "Din dorinta de a fi promovati, unii din justitie se supun vointei politicienilor"Augustin Zegrean dezvaluie fata sinistra a legiuitorilor din Romania: “Din dorinta de a fi promovati, unii din justitie se supun vointei politicienilor”  ….Potrivit fostului presedinte al Curtii Constitutionale, lupta politicului pe justitie a debutat in anul 2000, dupa adoptarea Constitutiei Romaniei, ” cand a inceput justitia sa-i intrebe pe politicieni ce fac, ce au facut si ce au de gand sa faca”. Totodata, Zegrean este de parere ca scandalul politicienilor cu justitia, din ultimii ani, provine din lipsa de democratie. “Batalia politicului pe justitie nu a fost dintotdeauna, categoric nu. Au fost si zile linistite in justitie, dar astea au inceput mult dupa adoptarea Constitutiei. N-are nicio legatura cu legislatia din Constitutie, are legatura numai cu dorinta politicienilor de a stapani justitia. Exista aceasta vointa de teama, pentru ca au pornit o dihonie intre justitie si politicieni. Asta a inceput undeva prin 2000, cand a inceput justitia sa-i intrebe pe politicieni ce fac, ce au facut si ce au de gand sa faca. Acestea toate sunt dovezi ale lipsei de democratie in Romania. Noi proclamam democratia, dar democratia la politicieni este buna doar atunci cand au nevoie de ea. Politicienii invoca justitia atunci cand trebuie sa se lupte cu altii. Categoric, tot acest scandal cu justitia provine din lipsa de democratie“, a declarat Augustin Zegrean pentru Ziare.com. “Din dorinta de a fi promovati, unii se supun vointei politicienilor”“Politicienii nu au ce sa caute in justitie decat atunci cand sunt dusi de justitie la justitie. In rest, nu au ce sa caute acolo. Politicienii fac legile. Separatia puterilor in stat inseamna asa: Parlamentul face legi, Guvernul da hotarari pentru aplicarea legilor, iar justitia judeca. Separatia puterilor in stat exista in aceasta perioada constitutional, dar nici unii si nici altii nu o respecta. Nici cei din justitie sa stiti ca nu isi asuma aceasta separatie. Nici n-ar trebui sa asculte de politicieni. Cei din justitie trebuie sa fie absolut independenti de justitie, au suficienta legislatie, insa din dorinta de a fi promovati unii se supun vointei politicienilor”, a mai declarat Zegrean. Juristul a explicat si ca in spatele multora dintre modificarile legislative se afla interesele politice, ori multe dintre legi nu sufera modifcari pentru ca nu functioneaza cum trebuie. “Nu viitorul justitiei este problema, ci viitorul nostru este. Din tot acest scandal pe justitie sufera cetatenii, cei care se adreseaza justitiei. Legile se schimba prea des. Va dau un exemplu, Legea 165 din 2013 s-a modificat de 3 ori in anul 2020. Legea 18 din 1991 are vreo 200 de modificari, la fel si Legea Invatamantului din 2019 are vreo 80 si ceva de modificari. Toate acestea sunt facute din interese politice, si nu pentru ca legile n-ar fi functionat. Asta este o regula la noi, de cate ori se schimba puterea, incepe scandalul cu justitia, cu pensia judecatorilor si se redeschide Dosarul Revolutiei. De fiecare data se intampla acest lucru”, a conchis fostul presedinte al Curtii Constitutionale. Romania se afla pe unul din ultimele locuri ale clasamentului UE in ceea ce priveste perceptia asupra independentei judecatorilor si instantelor, potrivit unui Eurobarometru dat publicitatii anul trecut, cu prilejul publicarii Tabloului de bord al justitiei pe 2020, o situatie mai ingrijoratoare din acest punct de vedere avand doar Bulgaria, Polonia, Italia, Slovacia si Croatia. Astfel, o proportie de 45% dintre romani au o parere destul de proasta si foarte proasta despre independenta judecatorilor si a tribunalelor. Integral: https://ziare.com

Sorin IonitaPNRR for dummies. Sau planul cincinal cu MCV ataşat Luni 10 mai premierul Cîţu şi ministrul Ghinea merg la Bruxelles pentru a discuta o formă finală a Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Hai să vedem despre ce e vorba în acest document pentru că dezbaterea de până acum a fost cam superficială. În primul rând, trebuie să înţelegem patru adevăruri fundamentale despre PNRR: 1. PNRR nu e o finanţare pe proiecte 2. PNRR nu e o finanţare pe proiecte 3. PNRR nu e o finanţare pe proiecte 4. PNRR este despre reforme  Asta înseamnă că fără schimbări în sectoarele incluse, în direcţiile agreate cu UE, NU se dau banii chiar dacă proiectele ar fi în principiu bune. Iar dacă s-au plătit bani în avans dar reformele promise nu se întâmplă, finanţarea se blochează chiar dacă proiectele se derulează bine pe teren. Deci fondul ăsta NU merge ca cele Structurale pe care le ştiţi de anii trecuţi şi nu trebuie confundat cu Bugetul multianual 2021-2027 (“cele 50 de miliarde”). PNRR trebuie privit ca o matrice de condiţionalităţi şi benchmarks de tip MCV, unde toată lumea e monitorizată pe progres de două ori pe an. Şi nu sunt doar patru benchmarks pe justiţie ca în MCV, ci o puzderie, în nenumărate domenii. Scopul principal e să se facă reformele; cheltuirea banilor e în subsidiar. Încă patru adevăruri fundamentale despre PNRR 5. Fiecare minister trebuie să trimită nu doar proiecte, ci şi o matrice de reforme ataşată lor. Bună parte din ministere şi administraţie NU a înţeles lucrurile de mai sus şi trimite în continuare în PNRR proiecte, mai bune sau mai rele, dar fără reforme ataşate. Asta e principala dificultate în negocierile cu Comisia: cerem bani dar fără să spunem ce anume vrem să schimbăm, nu doar să construim. 6. Ultima plată din PNRR se poate face în 2026. Tot ce nu-i terminat trebuie să continue din fonduri proprii. Practic avem la dispoziţie doar un cincinal, nu şapte ani (plus prelungiri) ca la Structurale, deci proiectele trebuie executate toate în acest calendar. 7. Suma alocată României în granturi a fost încă din 2020 stabilită la 29.2 miliarde euro (13% din PIB). NU s-a “pierdut” nimic la negocieri până acum şi nu s-a pus problema vreodată să primim 42 miliarde euro. Confuzia vine din aceea că guvernul a decis să adune mai multe proiecte decât se puteau finanţa (cu vreo 35% în plus) astfel încât, dacă unele se resping, să aibă altele la îndemână pe listă. Această confuzie este şi deliberat întreţinută în polemica politică….. Cum se derulează financiar PNRR

  • Toată lumea depune planurile naţionale agreate până în mai-iunie 2021
  • Apoi începe altă muncă grea: fiecare ţară face un Plan de Finanţare (PF) eşalonat pe fiecare domeniu din PNRR, pe ani şi pe ţinte de atins periodic (milestones & targets). PF trebuie agreat cu Comisia, deci va urma încă o repriză de negocieri şi stres, în funcţie de cât de bine şi clar a fost făcut PNRR iniţial.
  • Prefinanţarea (13% din sumă) ni se virează la două luni după aprobarea PF. În funcţie de cum ne mişcăm, poate fi octombrie 2021 sau mai târziu.
  • De două ori pe an facem un Raport de Implementare pe reforme (milestones), nu doar pe stadiul proiectelor cum eram obişnuiţi până acum. La ele ataşăm o cerere de plată conform calendarului agreat în PF.
  • Decontarea celor două cereri de plată anuale se face în funcție de reforme, NU proporțional cu avansul fizic al proiectelor. Integral: https://www.contributors.ro

Austriecii de la OMV, care controlează Petrom, vor să vândă active de 2,3 mld. dolari pentru a-şi majora participaţia la producătorul de mase plastice Borealis de la 36% la 75%Adevăratul urs Arthur, împușcat în fiecare zi. În alte țări ar fi declanșat o revoluție  Poate vă întrebați, dragi cititori, ce discută, în germană, Klaus Werner Iohannis, atunci când se întâlnește cu Rainer Seele, președintele OMV Aktiengesellschaft? Nu vom ști niciodată, aceste informații nu sunt de nasul nostru. Dar nu-i așa că nu prea știați, dragi cititori, că fiecare dintre noi, românii, datorăm vreo 25 de euro companiei austriece OMV, pentru „vina” de a le fi dat, aproape pe gratis, cea mai mare companie a țării, toate rezervele de țiței ale țării și jumătate din gazul acestei națiuni?… Ei bine, dacă nu știați, iată că aflați din raportul anual pe 2020 al austriecilor de OMV (sursa: AICI). Iată ce găsim la pagina 128 a respectivului raport: „Sume recuperabile de la statul român Conform contractului de privatizare, OMV Petrom S.A. este îndreptăţită să recupereze de la statul român o parte din cheltuielile de dezafectare şi de mediu efectuate pentru restaurarea şi decontaminarea zonelor aferente unor activităţi desfăşurate înaintea procesului de privatizare a Societăţii din 2004. Ca urmare, OMV Petrom S.A. a înregistrat ca şi creanţe de la statul român costurile estimate cu dezafectarea având o valoare prezentă netă de 2.152,42 milioane RON la 31 decembrie 2020 (2019: 1.793,22 milioane RON) şi costurile estimate cu obligaţiile de mediu având o valoare prezentă netă de 249,77 milioane RON (2019: 169,61 milioane RON), întrucât acestea existau înaintea procesului de privatizare a OMV Petrom S.A.” Clar, simplu și concis, cu rigoare nemțească. Totul a început în anul 2004, când România trăia afla sub bagheta Fondului Monetar Internațional, a Băncii Mondiale și a Comisiei Europene. Cea mai mare presiune venea pentru privatizarea marilor companii energetice. Atunci, piața industriei de petrol și gaze central și est-europeană era dominată de trei companii de talie egală: Petrom, MOL din Ungaria și OMV din Austria. Orice stat normal ar fi ales să privatizeze Petrom fie pe bursă, fie prin vânzarea către o mare companie occidentală. Nimic, însă, nu au urât guvernanții români mai mult decât transparența asociată privatizării prin listarea la bursă. Așa că, din nefericire, Bucureștiul a ales cea mai proastă variantă posibilă: sub stindardul luptei pentru reformă, Petrom a fost privatizată cu austriecii de la OMV Aktiengesellschaft, după ce compania americană Occidental Petroleum a fost alungată din cursa pentru privatizare.  Preţul încasat de statul român pe pachetul majoritar de acţiuni al companiei a fost de 670 de milioane de euro. Cu alte cuvinte, România a vândut, în 2004, jumătate dintr-o companie care valora 2,2 miliarde de euro nu cu 1,1 miliarde de euro, cum era normal, ci cu doar 60% din suma respectivă. Parlamentul României a aprobat, cu entuziasm, contractul de privatizare. Un contract de privatizare ținut secret față de cei 22 de milioane de cetățeni care plăteau salariile guvernanților și parlamentarilor. Un contract de privatizare care le dădea austriecilor și dreptul de a exploata, contra unei redevențe simbolice, jumătate din rezervele de gaz și întreaga rezervă de țiței ale țării. Austriecii au căpătat, ca o consecință a privatizării, inclusiv dreptul de a exploata cel mai mare zăcământ de gaze din Marea Neagră, cel numit Neptun Deep, creditat cu o cantitate de cel puțin 40-50 de miliarde de metri cubi și maxim 80-100 de miliarde de metri cubi. Practic, statul român a vândut o companie care avea, în anul 2004, o cifră de afaceri de 2,14 miliarde de euro (sursa: AICI ), adică 3,5% din PIB-ul țării, căci România avea, în același an, un PIB de 60,8 miliarde de euro (sursa: AICI )….. Performanța economică a companiei după privatizare este mizerabilă, având monopol natural pe o resursă naturală importantă: o creștere a cifrei de afaceri de doar două treimi din creșterea medie a economiei naționale. Austriecii de la OMV au închis definitiv una dintre cele două rafinării primite cadou în 2004 (Arpechim Pitești), au demolat Doljchim și au aruncat la gunoi petrochimia de la Arpechim. Timp în care prețul barilului de petrol a plecat, în 2004, de la 41 de dolari (cotația  West Texas Intermediate –WTI), a avut un maxim de 150 de dolari în 2008,  a avut și un minim de 20 de dolari anul trecut și se întoarce lent, anul acesta, la peste 60 de dolari, prag sub care nu prea a scăzut în ultimii 17 ani. Adică prețurile i-au ajutat enorm pe austrieci să se îmbogățească la Petrom. Însă, contractul de privatizare stipula şi faptul că statul român este obligat ca, pentru o perioadă de 15 ani, să despăgubească în totalitate compania pentru orice pretenţii în legătură cu poluarea anterioară a mediului, iar pentru o perioadă de 30 de ani să plătească toate costurile de mediu legate de închiderea sondelor. Ca orice urs care se trezește într-un sat fără câini, austriecii de la OMV au profitat din plin de aceste prevederi și au încărcat statul român cu datorii de aproape 450 de milioane de euro numai din închiderea sondelor și din așa-zisele „costuri ale poluării istorice”….. Revin cu întrebarea: Nu-i așa că nu prea știați, dragi cititori, că fiecare dintre noi, românii, datorăm vreo 25 de euro companiei austriece OMV, pentru „vina” de a le fi dat, aproape pe gratis, cea mai mare companie a țării, toate rezervele de țiței ale țării și jumătate din gazul acestei națiuni? Dacă vă încearcă curiozitatea referitor la ce știe despre asta statul român, atunci aflați că acesta știe bine merci întreaga poveste, ba chiar este pe cale de a plăti, în numele nostru, sumele repective. Iar acest lucru nu îl aflăm dintr-unul din discursurile sforăitoare ale veșnic-odihnitului schior Klaus Werner Iohannis sau dintr-unul din discursurile ininteligibile ale agitatului Florin Vasile Cîțu, ci tot de la austrieci: „În data de 7 martie 2017, OMV AG, ca parte din contractul de privatizare, a inițiat o procedură de arbitraj împotriva Ministerului Mediului din România, în conformitate cu regulile Camerei Internaționale de Comerț (“ICC”), cu privire la anumite notificări de pretenţii neplătite de către Ministerul Mediului pentru costuri suportate de OMV Petrom cu privire la lucrări de dezafectare de sonde și de refacere a mediului, în sumă de 287,66 milioane RON. În data de 9 Iulie 2020, Tribunalul Arbitral a emis Decizia Finală privind arbitrajul și a solicitat Ministerului Mediului să ramburseze către OMV Petrom SA suma de 287,62 milioane RON și dobânzile aferente (a se vedea nota 24). La 31 decembrie 2020, procedura de recunoaștere și executare a deciziei în România este în derulare. În data de 2 octombrie 2020, OMV AG, ca parte din contractul de privatizare, a inițiat o procedură de arbitraj împotriva Ministerului Mediului din România, în conformitate cu regulile ICC cu privire la anumite notificări de pretenții neplătite de Ministerul Mediului în legătură cu lucrări de dezafectare de sonde și de refacere a mediului în sumă de 155,73 milioane lei. La 31 decembrie 2020 procedura de arbitraj este în derulare.” Ei, poate așa arată „România lucrului bine făcut pentru austrieci”, sloganul real de al „pro-europeanului” Klaus Werner Iohannis. Dar oare, întâiul schior al țării o fi avut curiozitatea să afle cum s-a apărat statul român la instanța de arbitraj a Camerei Internaționale de Comerț ? Oare ce avocați or fi reprezentat România acolo? Oare cu ce mandat or fi plecat ei de la București? Eu, totuși, îl întreb pe Klaus Werner Iohannis, cel plătit cu 30.000 lei pe lună: De ce acest popor, permanent uimit de gențile de fițe ale Ralucăi Turcan, nu are dreptul să știe cum s-au cheltuit banii publici pentru „apărarea” intereselor României? De ce guvernul lui tace chitic și nu își informează plătitorii de taxe din care se cumpără limuzinele de sute de mii de euro ale nenumăraților miniștri ai mediului?….Aflăm, însă, tot de angajații lui Seele un lucru uimitor: în ultimii trei ani, OMV a primit cadou de la noi, iobagii valahi, o sumă de 367 de milioane de lei, sub formă de „subvenție pentru investiția în centrala electrică Brazi”:…. Hai să mai citim o dată: În anul 2016, guvernul Cioloș, numit, bob cu bob, de același Klaus Werner Iohannis, semnează un contract pentru a plăti OMV o subvenție pentru investiția în centrala electrică de la Brazi. Subvenția a fost suplimentată apoi de guvernele Dragnea-Tudose și Dragnea-Dăncilă. Numai că, oameni buni, guvernanții au uitat un mic amănunt: centrala de la Brazi a fost gata în 2012!!! (sursa: AICI ). Poate DNA să ne lămurească vreodată cum se poate conveni în 2016 o subvenție pentru o investiție finalizată cu patru ani înainte? Eu pariez că nici nu va încerca. A, am uitat să vă spun un mic amănunt: centrala de la Brazi arde gazele extrase de OMV și care, conform legii, ar trebui pompate în sistem și pe care OMV ar trebui să le cumpere la prețul pieței de la un furnizor de gaze. Dar asta s-ar întâmpla doar într-o țară care ar avea Consiliul Concurenței și în care acest consiliu ar fi independent…. Aflăm, însă, tot de la angajații lui Seele un alt lucru uimitor: „OMV Petrom va deveni operatorul blocului Neptun Deep dacă Romgaz va finaliza procesul de achiziție a cotei ExxonMobil în acest proiect”. Adică de ce va fi OMV operatorul, deși OMV și Romgaz vor deține fiecare câte 50% din exploatare? De ce nu va fi Romgaz operatorul? Cine a hotărât asta în numele României? Iată și răspunsul: „Aristotel Jude, director general Romgaz: “Suntem pregătiți să fim parteneri egali la realizarea acestui proiect strategic. În cazul în care oferta noastră va fi acceptată, OMV Petrom va deveni operatorul proiectului.” (sursa: AICI) . Un anume Jude Aristotel, numit de guvern la cârma Romgaz a decis că OMV merită să devină operatorul blocului de gaze exploatată de doi „parteneri egali”… Poate vă întrebați de unde a răsărit acest Jude? Păi de unde altundeva decât din guvernul Cioloș, unde a fost secretar de stat în Ministerul Energiei (Decembrie 2015 – Ianuarie 2017), responsabil de coordonarea ministerului în domeniul țițeiului și gazelor naturale (sursa: AICI) . Exact atunci când guvernul decidea să subvenționeze OMV pentru o centrală finalizată cu patru ani înainte! Ajungând și la capitolul resurse umane, să observăm că în Comitetul de Supraveghere al OMV Petrom apare un anume Niculae Havrileț. Havrileț mai este și secretar de stat la ministerul care are ca principal obiect de activitate modificarea legii off-shore în sensul dorit de … OMV….. Poate nu vă vine să credeți, dar reprezentantul statului român încasează lunar un salariu gras de la OMV Petrom, companie cu care statul român se face că se luptă prin instanțe de arbitraj. Lângă Havrileț îl regăsim în Consiliul de supraveghere al OMV Petrom și pe alt reprezentant al statului, Răzvan Nicolescu, fost (în perioada 2009-2014) director de reglementare şi afaceri publice în… OMV Petrom și apoi ministrul Energiei în perioada 2014-2015. Ce să zic, poate oamenii nu au auzit lozinca : „ Mai răsfirați, tovarăși!”… Integral: https://spotmedia.ro

Într-o treime din judeţele României se stă mult şi se munceşte puţin. Harta (ne)muncii în România!, Știri Botoșani, Economie - Stiri.Botosani.RoJudețele care au câștigat și cele care au pierdut în pandemie: “Ieșim cu o țară inegal dezvoltată, cu o populație ce a suferit inegal” Economic vorbind, pandemia a afectat inegal județele țării. Contracția națională a Produsului Intern Brut a fost anul trecut de 4,4%. A fost media națională pentru că pe județe diferențele sunt majore.  De exemplu, PIB-ul județului Buzău a fost aproape neatins de criză – scăderea a fost minoră de -0,2%, spre deosebire de învecinata Brăilă cu o contracție de peste 7,5%. De asemenea, Clujul a scăzut cu doar 1,1%, în vreme ce județe comparabile, cum e Timișul sau Constanța au coborât cu 5,6%, respectiv 7%. Cele mai mari scăderi le-au înregistrat Argeș (-9,3%), Dâmbovița, Satu Mare și Teleorman, cu câte 8%…. Profesorul Mircea Coșea a explicat la Digi24 de unde provin aceste diferențe mari de evoluție. El a spus că aceste diferențe existau de la un județ la altul, dar acum au fost forțate de pandemie.”Pandemia a atacat în funcție de structura fiecărui județ în parte și în funcție de modul în care autoritățile au acționat. Pandemia doar a scos în evidență această dezvoltare inegală care ne va aduce la incapacitatea de a ieși din această situație de dezechilibru”, a spus el. Coșea a subliniat că nu există o viziune unitară de abordare a problemelor de la un județ la altul și c[ este necesar ca la nivel local să se ia decizii serioase. La nivel central central, PNRR poate aduce această șansă de egalizare a ritmului de dezvoltare, a spus el. “Altfel, vom avea probleme și cu migrarea forței de muncă, și cu diferențe mari între puterea de cumpărare dintr-o zonă față de alta, și cu inegalitățile sociale, șa cum diferența de resurse a făcut diferența în timpul școlii online. Ieșim cu o țară inegal dezvoltată, cu o populație care a suferit inegal….. “Sunt primari care știu să conducă, consilii locale care știu să guverneze localitatea, altele care nu știu, nici nu fac față, sau sunt angrenate în lupte politice și uită că au o localitate de administrat”. “Subiectul dezechilibrelor locale trebuie să fie luat în considerare de decidenții politici, pentru că asta ne va costa foarte mult în viitor”, a adăugat economistul. El a vorbit și despre o legătură între aceste dezechilibre și modul diferențiat în care se desfășoară campania de vaccinare și interesul pentru vaccinare. “Ține și de o anumită concepție despre viața în colectiv, ține de responsabilitate și e o chestiune de educație, de civism. Este complicat să lupți contra pandemiei dacă nu te vaccinezi, este complicat să înțelegi că vaccinarea e obligația ta dacă nu înțelegi că ai o responsabilitate și față de viața celor din jur Asta e o dezvoltare a unui civism care ține într-o manieră directă de dezvoltare locală și de mediul economic și social în care trăim”, a adăugat Mircea Coșea. Integral: https://www.digi24.ro

Turbine eoliene Poza gratuite - Public Domain PicturesTehnologiile verzi au nevoie de minerale rare. În lipsa lor, țintele de climă ar putea fi iluzorii  Noile tehnologii prietenoase cu mediul, cum ar fi turbinele eoliene și mașinile electrice, vor avea nevoie de mai multe minerale așa-zise „critice”, adică acele metale și nemetale care există în rezerve limitate. Este de așteptat să crească cererea pentru astfel de materiale, ceea ce ridică multe semne de întrebare, iar țintele anunțate pentru climă ar putea fi iluzorii. Oferta de minerale critice va trebui mărită în următoarele decenii, pentru a îndeplini ţintele referitoare la climă, potrivit Agenţiei Internaţionale pentru Energie. Un raport al organizaţiei din Paris, intitulat „Rolul mineralelor critice în tranziţia către energia curată”, se concentrează pe importanţa nichelului, cobaltului, litiului, cuprului şi elementelor de pământuri rare, relatează CNBC. Cererea şi vulnerabilitatea ofertei variază foarte mult în funcţie de mineral, dar nevoile generale ale sectorului energetic pentru minerale critice ar putea creşte de până la 6 ori până în 2040, în funcţie de cât de repede vor acţiona guvernele pentru a reduce emisiile, arată raportul. O centrală eoliană are nevoie de 9 ori mai multe resurse minerale decât una pe gaz Potrivit Agenției, o centrală eoliană terestră are nevoie de nouă ori mai multe resurse minerale decât o centrală electrică cu gaz de dimensiuni similare. În întreaga lume, guvernele stabilesc obiective pentru reducerea emisiilor şi dezvoltarea instalaţiilor de energie regenerabilă, pentru a utiliza energia eoliană şi solară ca instrument crucial de reducere a consumului de combustibili fosili. Realitatea de pe teren arată că pentru multe ţări orice astfel de mişcare va reprezenta o provocare semnificativă, care va necesită o schimbare imensă. În ciuda dimensiunii acestei sarcinii, încet, dar sigur, au loc unele schimbări. La sfârşitul lunii aprilie, de exemplu, Departamentul pentru Energie al SUA a anunţat că a acordat o finanţare de 19 milioane de dolari pentru 13 proiecte axate pe producerea de elemente din pământuri rare şi minerale critice. Proiectele vor fi amplasate în ceea ce Departamentul pentru Energie a descris drept „comunităţi tradiţionale producătoare de combustibili fosili”. Elementele de pământuri rare şi mineralele critice sunt vitale pentru fabricarea bateriilor, magneţilor şi a altor componente importante pentru economia energiei curate.….I n acest context, există o eventuală neconcordanţă între ambiţiile climatice ale lumii şi disponibilitatea mineralelor critice, care sunt esenţiale pentru realizarea acestor ambiţii, a declarat Fatih Birol, directorul executiv al Agenției Internaționale pentru Energie, într-un comunicat. Astfel, dacă nu sunt luate măsuri din timp și găsite soluții eficiente, țintele climatice ar putea deveni simple iluzii. Guvernele vor trebui să vină cu un răspuns cât mai concret în această problemă, spun reprezentanții Agenției. Integral: https://www.digi24.ro

Turbine eoliene Peisaj Poza gratuite - Public Domain PicturesProstologia pe înţelesul tuturor Cu ştaif şi certificat academic, ştiinţa aceasta se cheamă “Agnotologie” şi se ocupă de studiul sistematic al unui fenomen tipic societăţilor post-moderne: producerea şi răspîndirea pe scară largă a neştiinţei. Aş fi putut spune “ignoranţei”, dar termenul neştiinţă are un avantaj. Istoric, problema a fost pusă în evidenţă în legătură cu ştiinţa şi mai ales cu produsele ei. Chiar dacă tîrziu şi cu mare greutate, cineva a băgat de seamă că ceva este grav în neregulă cu rezultatele publicate ale unor cercetări. Prea multă vreme şi mult prea sistematic se bat cap în cap cu cele ale altor cercetări ştiinţifice asupra aceleiaşi clase de evenimente, fenomene. Exemplul clasic, cercetările asupra impactului cancerigen al fumatului. Mai recent, cele cu privire la impactul schimbărilor de mediu, generate de amprenta activităţilor umane…..După ce a eliminat toate sursele posibile ale contradicţiei, care ar fi putut proveni din diferenţe metodologice legitime sau din erori nesesizate de autori în procedurile experimentale şi/sau de interpretare a datelor, cineva a scos la iveală faptul că ştiinţa a fost îmbogăţită cu o specie nouă de activităţi şi produse, cele menite să servească nu ştiinţa, adică lărgirea capacităţii de raţională înţelegere, explicare şi folosire în interes social a diferitelor procese naturale sau sociale, ci blocarea afirmării şi răspîndirii unor cunoştinţe perfect întemeiate şi legitime, dar care contravin intereselor de grup ale anumitor centre de putere economică şi/sau politică. Ca să folosesc o paradigmă pe care am pus-o deja în evidenţă în domeniul comunicării sociale, este vorba tot despre raportul “semnal-zgomot”. O parte dintre produsele ştiinţei (semnal purtător de sens), atunci cînd devin “indezirabile” pentru unii, sunt bombardate masiv cu zgomot, cu produse fals purtătoare de sens şi/sau purtătoare de sens falsificat (fake science!!) avînd ca efect acoperirea comunicării ştiinţifice autentice, deraierea ei metologică şi tematică, împiedicarea sau îngreunarea recepţiei rapide şi corecte a rezultatelor autentice, respectiv blocarea implementării consecinţelor raţionale, a deciziilor şi acţiunilor impuse de rezultatele ştiinţifice legitime. Blocarea ştiinţei şi a produselor sale prin producerea şi difuzarea masivă a neştiinţei foloseşte o diversitate de căi şi mijloace de acţiune…..Mai mult de 90% din efortul de cercetare, astăzi, a fost anexat marilor centre de putere financiar-comerciale. Ilustrativ, desigur, cazul “big farma”, al cartelului marilor producători de tutun sau al cartelurilor din asigurări, pentru domeniul medical-biologic. Exact acelaşi tip de fenomen poate fi spectaculos evidenţiat în domeniul economic, financiar-bancar. Este vorba despre rolul celor 4 mari firme de audit financiar şi de contribuţia lor masivă la distorsionarea atît a interacţiunilor de pe marile pieţe financiare, cît şi a “imaginii oficiale” a stării de fapt, sfîrşite aproape fără excepţie în episoade majore de criză. Relativ recent, scandalul “Wirecard” în Germania, cu extensii internaţionale complexe, este mai mult decît concludent, la fel cum au fost, la aceeaşi scală, scandalurile prăbuşirilor Enron, Worldcom, Lehman Brothers sau al fondului de investiţii gestionat de Bernie Madoff în Statele Unite……Prostia şi răspîndirea ei sistematică, însă, operează masiv nu doar în domeniul ştiinţei, ci şi al activităţilor de guvernare, politice şi economice. Iar rezultatele sunt mai mult decît evidente şi cît se poate de costisitoare. Nu doar financiar, cît mai ales pe scala şanselor de supravieţuire istorică. Integral: https://www.bursa.ro

„ÎPS Teodosie nu e misogin. S-a scos din context”. Cum explică Arhiepiscopia Tomisului afirmația controversată despre femeieAsociatia VeDem Just sesizeaza CNCD in urma declaratiilor facute de IPS Teodosie cu referire la femei …..”Membrii asociatiei VeDem Just considera discriminatorii aceste declaratii facute de un inalt cleric roman ortodox si membru al Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane si solicita CNCD constatarea comiterii contraventiei prevazute de dispozitiile art. 15 din OG 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare, republicata”, a transmis, sambata, asociatia. Organizatia afirma ca este important ca declaratiile facute de reprezentantii institutiilor sa fie “corecte, neutre, de sustinere” si nu distriminatorii. “Tinand cont de eforturile la nivel national si la nivelul Uniunii Europene de implementare a strategiilor de promovare a drepturilor si combatere a discriminarii de orice natura, consideram ca este foarte important ca declaratiile si informatiile emise de reprezentantii institutiilor si entitatilor publice sa contina informatii corecte, neutre, de sustinere a acestor drepturi, iar comunicarile in spatiul public sa nu se transforme in incitare la discriminare de orice fel”, a mai transmis organizatia. Arhiepiscopul Tomisului, Inalt Prea Sfintitul (IPS) Teodosie, a afirmat ca nu este discriminare faptul ca femeia nu are roluri importante in Biserica, asa cum are barbatul, deoarece aceasta este conditia ei si ca femeia “nu poate fi perpetuu intr-o rugaciune, pentru ca are conditia slabiciunilor sale”. “Ea a inceput pacatul si iata, se afla cu aceasta neputinta”, a mai explicat arhiepiscopul Tomisului. Integral: https://ziare.com

Intalnire intre Klaus Iohannis si Patriarhul Daniel. "Se inscrie in seria dialogurilor periodice care au ca subiect contributia BOR la binele comun"Arhimandritul Gică Pro-Contra. De ce vorbește BOR pe mai multe voci și cum au ajuns la război Daniel și Teodosie  Cel mai tare cetățean e cel pe care l-aș numi Gică Pro-Contra. Un oportunist care vrea să adune bani și popularitate și din prosistem, și din antisistem. Cele mai puternice exemple ni le oferă Biserica Ortodoxă Română. Înainte de Paști, arhimandritul Ciprian Grădinaru ne anunța la Agerpres că se va vaccina și că e bun vaccinul. După aceea a declarat, pe cel mai fără scrupule canal de vândut gunoi mediatic, România TV, că el n-a zis nimic la Agerpres despre vaccin, că se folosesc unii de el ca să facă reclamă vaccinului. Agerpres a publicat înregistrarea și bine a făcut. Grădinaru spunea fix ce pretindea că n-a spus: că se va vaccina și că e bun vaccinul. E doar un preot mincinos și tupeist? Nu, omul se adaptează la mediu. Și unii o fac dezgustător de bine. Când vorbesc cu o agenție publică de presă le dau ce vor să audă: că e bine cu vaccinul. Când vorbesc prin hrube conspiraționiste, se adaptează și acolo: vaccinul e un experiment, e riscant etc. Nu e nicio contradicție aici. Acest oportunism feroce care urmărește în același timp și popularitate, dar și stabilitate financiară se manifestă pe mai toate palierele. Iar contradicțiile exprimate de unul precum Ciprian Grădinaru sunt însăși contradicțiile Bisericii Ortodoxe Române. Să privim războiul deja public din interiorul BOR, Teodosie vs Daniel. Audiență contra bani. CEO-ul Daniel și Teodosie HoReCa În plină pandemie, lumea preoțească a ieșit în public cu o atitudine stranie. Pe de o parte, ne-au comunicat că sunt cu oficialitățile, că le sprijină cu campania provaccin etc. De cealaltă parte, clevetesc pe la colțuri cât pot că nu se mai poate cu botnița etc. BOR s-a prezentat tot timpul cu o imagine bicefală, ca în perechea Daniel-Teodosie. Unul e serios ca un CEO de corporație, atent la vorbe și gesturi publice, celălalt strânge bani și popularitate din scheme facile de talcioc. Lumea vorbește deja de un război pe față. E război și nu prea. Până acum, cu figuri opuse precum Daniel și Teodosie (și nu numai el, mai sunt tot felul de personalități populiste prin bisericile României), biserica rădea tot: și audiență, și bugete. Banii generează aceste contradicții. Banii publici, banii din administrație generează opinii provaccin. Capacitatea de a ține lipiți enoriașii de biserică, de a le vinde imaginea unei biserici active și alături de popor este departamentul lui Teodosie, el e cu like-urile și share-urile și antimască. …. Banii pe care îi vrea Daniel sunt amestec de sprijin public deja foarte prezent (de la plata din bani publici pentru personal la patrimoniu susținut din buget) și putere politică. Banii pe care îi vrea Teodosie sunt din ăia „crescuți organic”, din evenimente live. Banii publici vs cutia milei Daniel e ca o companie de vânzări online, o mașinărie de exploatare și distribuire. Teodosie e ca Untoldul, are nevoie de public live. Amândouă resursele de bani și putere se împletesc în jurul instituției bisericești. Nu întotdeauna armonios. În ultimele luni, banii publici și influența lui Daniel au intrat în contradicție cu popularitatea și cutia milei doldora a lui Teodosie. În februarie, Iohannis și Daniel se întâlneau în văzul lumii fără să comunice nimic. S-au întâlnit, s-au pozat și nu au spus nimănui ce au discutat. Pentru că nu era nevoie. Era ușor de înțeles mesajul: ne ajutăm între noi, tu ai nevoie de bani, eu am nevoie de susținere pentru politici nepopulare; mai repari niște biserici, dar îi mai potolești pe ultrașii bisericești antimască. ….. Daniel e departamentul „dăm Cezarului ce e al Cezarului”. Însă zeci de site-uri, sute de figuri bisericești care au descoperit Facebookul vând mesaj conspiraționist și războinic împotriva a ce zice Cezarul. Daniel mai că nu e făcut „sorosist”, dar e numit pe site-urile bisericești radicale „securist”, „globalist” etc. Ceea ce părea echilibrat în politica bisericii, un discurs cu două fețe de cucerit și public, și bunăvoința puterii nu mai pare deloc echilibrat. S-au activat radicalisme vechi tolerate și încurajate în biserică. …. Vechiul extremism de sub preș Dar nu e doar de la pandemie. În timp ce Daniel ținea discursuri sforăitor-europene și uneori surprinzător de tolerante, avea în spate tot timpul un cor de apucați, unii legionari pe față, alții „doar” ultraconservatori care ar fi mâncat friptură de papistaș la micul dejun. Patriarhia nu simțea nevoia să ia vreo măsură împotriva unora care îi cântau cântece legionare lui Iustin Pârvu, de exemplu (sursa). Și câte exemple pot aduna! Politica BOR a fost, se pare, tocmai credința că vor putea ține în frâu, undeva ascunși prin altar, tot soiul de apucați. Mi se pare că zodia apucaților ultraradicali a reexplodat. …. Teodosie se comportă ca vlogării pe YouTube. Vindem orice „merge”. Suntem antibotniță, că e la modă, suntem orice „prinde la publicul nostru, îi dăm ce vrea să audă”. E un populism pervers. Teodosie cel atât de priceput în afaceri „tomitane” nu le va zice niciodată enoriașilor „bă, ce salarii mici aveți, ce greu o duceți”, le va livra noua vrăjeală, împreună cu Șoșoacă, „sunteți vai de voi din cauza măștii”. ….. BOR a greșit teribil când nu a condamnat ferm nici trecutul strâns legat de extrema dreaptă criminală în interbelic, a greșit teribil băgând sub preș și susținând retorici cu succes popular extrem de periculoase prin intoleranță. E timpul ca Daniel să mai lase din pofta de bani și administrație și să reechilibreze o instituție care acum pare pur și simplu un mușuroi al fanaticilor de tot soiul. Integral: https://www.libertatea.ro

Dinozauri în România, la Râşnov GALERIE FOTOStăpânii de dinozauri, sfătuiți să-i bage în casă, că diseară e ploaie de meteoriți Și în această noapte vom avea parte de un spectacol pe cer, datorită Eta Aquaridelor, particule de gheață lăsate în urmă de Cometa Halley. Meteoriții ce vor cădea din cer în această noapte vor putea fi văzuți chiar și din România, dacă cerul este suficient de senin. NASA avertizează totuși pe proprietarii de dinozauri să-ți țină în această seară animalele în casă pentru a nu avea surprize. „Meteoriții rămân, în continuare, principala cauză a decesului dinozaurilor”, spune Duke Bishop, secretar general al NASA și om de știință…..În plus, statul a anunțat că nu va acorda despăgubiri gospodăriilor în care șeptelul de dinozauri a fost micșorat din cauza ploii de meteoriți. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 8 mai.”Generația mântuitorilor. Sau cum a ajuns USR-PLUS să fie obsedat de imaginea lui Mesia”

spring in the mountains - Spring Photo (31493836) - FanpopBuna dimineata intr-o zi de sambata, 8 mai! Vremea va fi rece în toată țara sâmbătă, cu maxime cuprinse, în general, între 11 și 18 grade Celsius și minime între 2 și 7 grade Celsius. Cele mai scăzute temperaturi se vor înregistra în nord, în timp ce cele mai ridicate în zonele de sud, est și sud-est. Va ploua în aproape toate zonele, iar în rest cerul va fi înnorat, chiar dacă nu se vor înregistra precipitații. In București vremea va fi ploioasă, apropiată de regimul termic normal pentru această perioadă. Maximele vor fi de 18…19 grade Celsius, în timp ce minimele vor fi de 6…7 grade Celsius. Va ploua în averse, iar vântul va sufla slab.

VaccinareCEO-ul Moderna lansează o previziune sumbră: Credem că în viitoarele şase luni vom vedea mai multe variante ale coronavirusului CEO-ul Moderna, Stephane Bancel, a declarat că se aşteaptă la apariţia mai multor variante de Covid-19 în lunile următoare, pe măsură ce emisfera sudică intră în toamnă şi iarnă, scrie CNBC. Bancel, vorbind cu investitorii despre rezultatele din primul trimestru, a declarat că oamenii vor avea nevoie probabil de vaccinuri de rapel ale vaccinului produs de companie, pe măsură ce virusul circulă la nivel global. „Credem că în următoarele şase luni, pe măsură ce emisfera sudică intră în toamnă şi iarnă, am putea vedea mai multe variante”, a spus Bancel. Emisfera sudică include Africa, Australia, cea mai mare parte a Americii de Sud şi părţi din Asia. „Credem că vor fi necesare doze de rapel deoarece credem că virusul nu dispare”. Comentariile CEO-ului vin la o zi după ce compania a anunţat că o doză de rapel a vaccinului său a generat un răspuns imun promiţător împotriva variantelor B.1.351 şi P.1 identificate pentru prima dată în Africa de Sud şi, respectiv, în Brazilia. De atunci, variantele s-au răspândit în alte ţări, inclusiv în S.U.A. Vaccinul Moderna necesită două doze administrate la patru săptămâni distanţă. La fel ca Pfizer şi Johnson & Johnson,dozele sunt extrem de eficiente împotriva Covid, deşi directorii şi oficialii companiei spun acum că se aşteaptă ca protecţia să scadă în timp. Integral: https://www.zf.ro

Zeci de pacienţi aşteaptă un medic anestezist, la Găeşti, pentru a putea fi operaţi. Managerul Beluşică: Nu vor să vină pentru 130 de lei pe oră  Managerul Spitalului Orăşenesc din Găeşti, Laurenţiu Beluşică, aduce în atenţia celor care conduc sistemul medical o nouă problemă cu care se confruntă spitalele. El spune că medicii anestezişti preferă să plece în afara ţării sau să lucreze doar în spitalele mari, pentru că nu sunt plătiţi mai bine. Potrivit lui Beluşică, suma maximă cu care pot fi plătiţi anesteziştii este de 1.300 de lei pe zi, dacă este să luăm în calcul că un medic stă 10 ore în spital, pe zi. În acelaşi timp, în Anglia, de exemplu, un anestezist câştigă peste 400 de lire (2.284 lei, sumă netă). Acest lucru duce la liste de aşteptare foarte mari. În momentul de faţă, managerul spitalului din Găeşti spune că are 39 de persoane care aşteaptă intervenţii chirurgicale, adică până în luna octombrie, pe când, dacă ar avea la dispoziţie un astfel de medic, ar opera toţi pacienţii în trei zile. Soluţia, spune managerul, este ca statul să permită managerilor să negocieze cu medicii, astfel încât să nu mai fie nevoie să îi plătească pentru o lună întreagă, ci pentru orele prestate, ore în care ar munci, efectiv. Chiar daca ar fi plătiţi cu sume mai mari, ar primi bani doar în momentul ân care ar avea pacienţi. „Spitalul Găeşti este astfel construit, încât să poată tratata în condiţii de siguranţă absolut, atât pacienţii pozitivi Covid, cât şi negativi. Am păstrat funcţionale toate secţiile non-Covid. Avem aparatură, specialişti, dar ne lipeseşte medicul anestezist. 95% dintre operaţii se fac cu ajutorul medicului anestezist. Există şi o vorbă: fiecare chirurg îşi are anestezistul pe care îl merită. Eu nu am niciunul permanent. Dacă pacienţii vin la noi, îi investigăm, dar îi îndreptăm către alte spitale pentru că nu avem anestezişti. Sunt foarte multe situaţii în care pacienţii nu se operează. Toate aceste probleme îi fac să îşi ia concedii medicale, învoieli, statul nu îşi dă seama, dar pierde enorm. Eu, dacă aş avea un singur medic anestezist, 10 ore pe zi, trei zile, termin de operat toţi bolnavii”, spune dr. Beluşică. Nu este nicio criză a medicilor anestezişti, adaugă managerul, dar, legea nu îi permite să trateze în mod eficient această formă de renumeraţie pentru anestezişti. „Conform legii, eu nu pot plăti un anestezist performant, decât cu 130 de lei pe oră, ceea ce nu le convine. Mie, statul trebuie să îmi dea voie, în condiţii legale, să le dau o sumă mai mare de bani pe oră. Aşa este în Franţa. Nici nu este nevoie de anestezist tot timpul. Eu am lucrat în Anglia pentru 55 de lire pe oră, adică 400 de lire pe zi, după ce plătim impozitul de 16%. Pentru 100 de lei nu vine nimeni. Lasă-mă să scot la licitaţie serviciul de anestezie şi voi alege preţul cel mai mic. Vreau să fac o hârtie către oficiul juridic de la Ministerul Sănătăţii, să aflu câţi bani am voie, legal, să dau unui anestezist. Integral: https://adevarul.ro

Premierul Florin Cîțu, Instastory de pe plaja din MamaiaCum se va circula vara aceasta în țările Uniunii Europene …. Când vine vorba de pașaportul de vaccinare, numit și „certificat verde digital”, lucrurile avansează destul de lent. Propus încă de la începutul acestei primăveri de Comisia Europeană, atât Parlamentul European, cât și Consiliul, reprezentând toate cele 27 de state membre ale UE, au convenit asupra mandatelor de negociere. Acum este timpul ca cele trei instituții să lase deoparte orice orgoliu în „trialogurile” pe care le poartă. Primul dintre aceste trialoguri a avut loc pe 3 mai și urmează să aibă loc mai multe în zilele și săptămânile viitoare. Ideea de a deschide UE (mai puțin Irlanda, dar făcând accesibile, din afara UE, Islanda, Liechtenstein, Norvegia și Elveția) cetățenilor din afara blocului comunitar este una de data recentă, cu propunerea de reducere a restricțiilor prezentată inițial pe 3 mai. Comisia Europeană a sugerat să le fie permis accesul persoanelor care au făcut și ultima doză din oricare dintre cele patru vaccinuri autorizate de UE – AstraZeneca, BioNTech / Pfizer, Johnson & Johnson & Moderna – cu cel puțin 14 zile înainte de sosire. De asemenea, Comisia a propus relaxarea metodologiei UE privind calcularea incidenței. Puncte comune. Probleme nerezolvate In ceea ce privește certificatele de vaccinare, ideea de a crea un registru comun în întreaga Uniune care să asigure din nou libertatea de călătorie în zona Schengen este împărtășită de toate instituțiile. Dar există încă câteva mari probleme nerezolvate. Parlamentul, de exemplu, dorește teste gratuite pentru toți cei care nu sunt vaccinați sau nu doresc să se vaccineze – ceva ce statele membre, în lipsă de bani din cauza pandemiei, nu sunt prea dornice să ofere. De asemenea, deputații europeni ar putea insista ca certificatul să ofere garanția că nu mai pot fi impuse restricții suplimentare de statele membre, cum ar fi teste suplimentare sau plasarea în carantină a cetățenilor care intră pe teritoriul lor. În caz contrar, spun mulți europarlamentari, certificatul ar fi redus la „o bucată de hârtie”, regulile rămânând valabile în interiorul UE. Or, temându-se de noile variante Covid, mai multe guverne ale statelor membre cred că ar trebui să decidă singure dacă folosesc certificatul verde pentru a ridica restricțiile. Totul se rezumă la sănătate, care este o competență exclusivă și individuală a statelor membre, versus libertatea de mișcare, care este o competență a uniunii….. Statele membre ar putea, de asemenea, să-și rezerve dreptul, la fel ca în cazul certificatelor de vaccinare, de a impune carantine sau teste suplimentare. Comisia Europeană a adăugat, de asemenea, o opțiune nucleară – o pauză de urgență care permite unui stat membru să suspende urgent toate călătoriile cetățenilor non-UE dintr-o țară în care situația epidemiologică s-a agravat rapid sau dacă se descoperă un motiv de îngrijorare. Ambele propuneri vor fi pe deplin operaționale până la sfârșitul lunii iunie. Lucrările tehnice privind certificatele sunt deja în curs. Indiferent dacă va fi o confruntare legislativă între Parlament și Consiliu sau nu, sistemul este pregătit din punct de vedere tehnic până pe 1 iunie și se presupune că și cele 27 de state membre UE vor fi și ele pregătite până la sfârșitul acestei luni. Integral: https://romania.europalibera.org

Valer Dorneanu, presedintele CCRCum motivează Curtea Constituțională decizia prin care a stabilit ca hotărârea în procesele penale să fie pronunțată odată cu motivarea ….. Principalele argumente ale CCR:

  • Motivarea hotărârilor judecătoreşti îndeplineşte câteva funcţii importante: reprezintă un mecanism de control al instanţei, care trebuie să demonstreze că hotărârea sa este legală, dreaptă şi corectă, în fapt şi în drept,
  • O înscriere oficială a argumentelor în favoarea soluţiei,
  • Inspiră un sentiment de încredere socială şi constituie un control democratic al administrării justiţiei,
  • Întăreşte principiul autorităţii de lucru judecat şi al prezumţiei de nevinovăţie,
  • Reprezintă temeiul executării hotărârii judecătoreşti, precum şi al contestării acesteia la o instanţă superioară.
  • Motivarea în fapt şi în drept a hotărârii judecătoreşti este relevantă în sensul că permite inculpatului să îşi exercite în mod util dreptul de a formula o cale de atac şi, de asemenea, este importantă într-un sens mai general, în măsura în care ea asigură buna administrare a justiţiei şi previne cazurile de arbitrar.
  • Obligaţia de motivare contribuie, de asemenea, la obţinerea încrederii publicului şi a inculpatului în decizia la care s-a ajuns şi permite identificarea unei posibile părtiniri din partea judecătorului şi remedierea acesteia.
  • Redactarea hotărârii judecătoreşti prin care cauza este soluţionată de prima instanţă de judecată, respectiv a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa se pronunţă asupra apelului (motivarea în fapt şi în drept) ulterior pronunţării minutei (soluţiei) dispuse în cauză, “în cel mult 30 de zile de la pronunţare” sau după un interval de timp ce poate depăşi cu mult termenul menţionat, este aptă să lipsească persoana condamnată de garanţiile înfăptuirii actului de justiţie, aduce atingere dreptului de acces la instanţă şi dreptului la un proces echitabil.
  • Punerea în executare a unei hotărâri judecătoreşti definitive anterior motivării în fapt şi în drept a acesteia este contrară dispoziţiilor constituţionale şi convenţionale referitoare la libertatea individuală şi siguranţa persoanei şi celor care consacră demnitatea umană şi dreptatea ca valori supreme în statul de drept.
  • Deşi motivarea hotărârii judecătoreşti constituie o veritabilă garanţie a procesului echitabil şi înfăptuirii justiţiei, reglementarea redactării sale ulterior pronunţării soluţiei “în cel mult 30 de zile de la pronunţare” (termen considerat a fi de recomandare) ori la o altă dată neprecizată transformă acest act procesual într-o sancţiune pentru inculpat, care, într-o atare situaţie, este obligat să aştepte un termen nedeterminat redactarea şi comunicarea hotărârii (deciziei) motivate pentru a-şi exercita dreptul la formularea căilor de atac extraordinare.
  • Dreptul la formularea căilor de atac extraordinare devine iluzoriu în condiţiile în care, în intervalul scurs între momentul pronunţării hotărârii şi data motivării şi comunicării acesteia, există posibilitatea ca persoana condamnată să execute o mare parte din pedeapsă sau chiar pedeapsa, în integralitatea ei.
În urma deciziei CCR, USR-PLUS și PNL au inițiat un proiect de lege pentru modificarea Codului penal. În forma adoptată marți de Senat, este prevăzut ca termenul maxim în care instanța trebuie să pronunțe deciziile în procesele penale, odată cu motivarea, să fie de 120 de zile. Proiectul de lege urmează să intre și în dezbaterea Camerei Deputaților. Acum, motivarea trebuie redactată într-un un termen de 30 de zile de la pronunțarea deciziei, termen care poate fi prelungit succesiv până la un total de 90 de zile, potrivit Legii 304. În realitate, s-a ajuns la situații în care sentințele au fost motivate de către instanță și după un an de la pronunțarea lor. Integral: https://www.hotnews.ro
Dosar penal deschis după uciderea ursului Arthur. Se fac cercetări pentru braconaj și uz de armăUrsul Arthur, hypermarketurile, băncile şi disoluţia statului în România …..Aflat sub controlul unor grupări de interese care reiterează aceleaşi triste figuri la fiecare ciclu electoral statul român a abandonat misiunea protejării cetăţenilor, nu are rost să ne mirăm de împuşcarea unei sălbăticiuni. Reprezentanţii statului român nu au fost în stare să salveze o fată care i-a sunat pe linie directă sau nişte ostatici luaţi de un amator. Deja este normal pentru un nobil teuton să vină să împuşte un urs cu punctaj record. Să zicem mersi că n-a venit să vâneze băştinaşi, dar aici avem reţelele de trafic de carne vie care se ocupă de vânzarea de oameni fără să fie deranjaţi de poliţie, procurori sau judecători. Să ne amintim că toată lumea s-a mirat că a re-apărut robia în Ţara Românească? Statul român nu are nici un cuvânt de spus la exploatarea în masă a populaţiei de către bănci şi hypermarketuri. A devenit din ce în ce mai dificil, în unele cazuri aproape imposibil să discuţi cu un reprezentant uman al unei bănci. Clienţii băncilor au devenit angajaţi neplătiţi, fiind siliţi să efectueze personal majoritatea operaţiunilor bancare prin intermediul aplicaţiilor. Chestiunea este împachetată atractiv, însă nu poate fi ascunsă realitatea faptului că clienţii băncilor muncesc pentru bănci – şi este o muncă forţată, nu este ca şi cum ai avea de ales. Statul român nu are nimic de zis referitor la chestia asta, normele în vigoare sunt făcute să protejeze băncile, nu pe cetăţeni – pentru că problema statului român nu sunt cetăţenii.…. Din nou, statul nu are nimic de spus când corporaţiile îi silesc pe cetăţeni să presteze muncă neplătită, statul are grijă de corporaţii, nu de cetăţeni. Ce e frumos că la hypermarketuri trebuie să munceşti mai mult: codurile de bare nu pot fi scanate şi asta rămâne problema clientului, nimeni din hypermarket nu pare deranjat de chestia asta. Dacă tot scanezi produsele de ce să nu depui un efort suplimentar pentru profitul corporaţiei şi să nu introduci manual cifrele? Oricum nimeni nu este vinovat, responsabilitatea este pasată de la hypermarket la producătorul care a trimis etichetele defecte şi cine are timp să descâlcească un lanţ românesc al nevinovăţiei? La fel şi în cazul împuşcării ursului Arthur: nimeni nu este vinovat, nu există responsabili, vina este pasată dintr-o parte în alta. Primul ministru a avut exact reacţia de reprezentant al unui stat fantomă care nu este interesat de protejarea intereselor propriilor cetăţeni. Pentru Florin Cîţu este important faptul că ursul Arthur nu era cel mai mare urs din România. Păi şi ce mai aşteptăm? Nu ne apucăm să-l căutăm pe cel mai mare urs şi să-l împuşcăm? Repede, adică repede de tot. N-am reuşit cu Arthur, să-l căsăpim cât de curând pe cel mai mare. Oricum, rămâne ideea că nimeni nu e vinovat. Poate că împuşcarea ursului Arthur nu a fost 100% legală, dar cu siguranţă nu a fost 100% ilegală. Integral: https://adevarul.ro

FOTO: Tomberoane din care se revarsă gunoaiele într-o zonă din IașiUciderea ursului Arthur. Cum pot fi ținuți urșii în pădure, cu bani puțini, și de ce nu fac autoritățile nimic Președintele Agent Green a explicat la Digi24 câteva metode simple și nu foarte costisitoare prin care urșii pot fi ținuți departe de gospodării. Gabriel Păun spune că a dus reprezentați ai autorităților chiar și în Statele Unite, pentru a vedea cum comunitățile se protejează, dar până acum acestea nu au luat nicio măsură. Discuția a avut loc pe fondul uciderii celui mai mare urs din România.…. Am vizitat gospodării de oameni care au făcut plângeri, care au dus la această derogare, care nu aveau niciun fel de protecție. Nu aveau gard, se învecinau direct cu pădurea. Nu poți să ceri, când tu nu ai un minim minimorum de diligență ca să îți dovedești buna credință. Nu poți să te plângi, nu poți să ceri compensații, când practic îl inviți pe urs să vină la tine în gospodărie.  Într-o localitate, nu departe de acolo, în același județ, s-a demonstrat că se poate să ții ursul în pădure și nu mai vine. Am ajutat localnicii din donații, am pus gard electric, i-am sfătuit. Ursul nu vine doar la oi și găini. Vine și la fructe. Ursul mănâncă cam ce mâncăm și noi. Venea la cireșe, la mere. „Domne, mai mănânci merele alea?”. „Nu-mi mai trebuie”. A tăiat mărul, a tăiat cireșul, a pus gard electric, nu mai vine ursul. L-a „pișcat o dată” (contactul cu gardul electric – n.red.) și gata. Acum toată lumea vrea gard electric.  Cineva trebuie să-i sfătuiască și să-i ajute. Asta e tot. Sunt soluții simple. …. Am dus consiliul județean din Harghita și autoritățile de acolo în Yellowstone. I-am dus în SUA, acolo unde se implementează proiecte de succes și au spus „Sigur, putem și noi face treaba asta”. Președinte Agent Green: I-am dus în SUA să vadă cum se protejează comunitățile. Autoritățile de aici nu au făcut nimic Autoritățile nu fac nimic. Trebuie să deblocheze niște bani. L-am dus pe fostul ministru al mediului într-o comunitate din Covasna, cred că era noiembrie, sau decembrie 2019, a văzut cu ochii domniei sale cum funcționează și cum proteajează gardul electric comunitatea. A înțeles importanța, a spus că a alocat niște bani, dar banii încă nu au ajuns la comunitățile locale. Nu trebuie să ne speriem că pierdem bani de la bugetul de stat. Sunt bani puțini, nu sunt mulți. Sunt bani care trebuie deblocați de la Ministerul Mediului. Oricum, acest minister a primit mai mulți bani anul acesta. Trebuie dat ceva acolo unde avem acea hartă roșie a zonelor cu risc maxim de atac. Să-i ajutăm pe oameni cu garduri electrice, să avem pe străzi acele tomberoane anti-urs, care nu pot fi deschise în veci de urs, ci doar de oameni. Chestii simple…  Nu avem astfel de tomberoane în România, deși am dus firma de salubrizare din Covasna, am dus autoritățile acolo. Tomberonul acela special l-au văzut și l-au atins și ei. Au zis că pot face așa ceva în câteva zile. Unul nu am văzut până acum. În continuare urșii vin la gunoaie. Este atât de simplu! A venit o dată, nu a putut să îl deschidă, nu mai vine.Integral: https://www.digi24.ro

Generația mântuitorilor. Sau cum a ajuns USR-PLUS să fie obsedat de imaginea lui MesiaGenerația mântuitorilor. Sau cum a ajuns USR-PLUS să fie obsedat de imaginea lui Mesia Este mult de discutat despre sindromul mesianic pe care îl putem observa la politicieni, atunci când se conving, în sfârșit, că lumea se învârte numai și numai în jurul lor și că, în absența augustei lor persoane, întreaga planetă și-ar pierde direcția. Au devenit atât de rari politicienii care nu văd buricul lumii atunci când se uită în oglindă, încât mesianismul a ajuns o banalitate. ….. „Mesia din debara” l-a numit Cristian Ghinea pe Nicușor Dan. Pentru că Nicușor Dan „nu dă telefoane, nu vorbește la telefoane și dă bule”. Asta, în ochii și mintea domnului Ghinea, îl transformă pe Nicușor Dan, fondatorul partidului care l-a adus pe Cristian Ghinea la butoane, într-un fals profet, un mântuitor de carton, un închipuit care vrea ca toată lumea să facă doar ce ordonă el prin bulele alea pe care le dă. Dar este oarecum firesc, normal, vizibil încă din numele partidului, ca Uniunea Salvați România să colcăie de salvatori, reformiști, mântuitori. Și pentru că Mesia nu poate fi decât unul singur, e unicat, fiecare candidat la funcție face tot posibilul să-i doboare pe ceilalți. La fel procedează și Cristian Ghinea. După ce îl ridiculizează pe Nicușor Dan, care are mari dificultăți în a demonstra că el este cu adevărat salvatorul pe care-l așteptau bucureștenii, domnul Ghinea dă un interviu amplu în care alunecă el însuși pe panta mesianismului, prezentându-se drept unicul și adevăratul fiu al Mamei Reforma. El, doar el, Cristian („Cristian”, da? Poate vă sună vreun clopoțel…), este calea, adevărul și viața, căci el, doar el, știe cu PNRR-ul, iar fără el… …. Dar partea din interviu care ne arată clar – poate prea clar – că domnul Ghinea se vede în fruntea bucatelor, primus inter pares, împărțind învățăceilor din pâinea și sângele său, este cea în care ne spune care este, în propria-i viziune, rolul ministerului pe care-l conduce: „[…] MIP (Ministerul Investițiilor și Proiectelor, n.red.) devine un minister al reformelor. Asta face PNRR, reforme – a pensiilor, a justiției, fiscală etc.”. Aoleu! ….. Brusc, ca prin minune, cam ca atunci când se înmulțesc instantaneu peștii și pâinile, domnul Ghinea a devenit capul reformei din România. Nu? Dacă MIP (de fapt, este MIPE, dar nu mai sună atât de mesianic) este un minister al reformelor, atunci domnul Ghinea nu mai este doar gestionarul nepriceput al fondurilor europene, ci este, de fapt, ministrul însuși al reformei însăși. Domnul Ghinea ne este suficient. Nu doar că este suficient, autosuficient, nu. El ne este tuturor suficient. Ministerul său, MIPE, face reforma „pensiilor, a justiției, fiscală etc.”. Adio, Turcan, Ion, Nazare, puteți pleca în vacanță. Cristian „Reformatorul” Ghinea vă face treaba, face el reforma în ministerele voastre. V-a salvat de propria voastră incompetență. Văzând că nu sunteți în stare să vă ocupați voi, la ministerele voastre, de reforme, și le-a tras la ministerul lui. E olecuță mai mult de muncă, dar asta e, vorbim despre un martiriu voluntar, asumat. Și totuși, prea mulți oameni care se cred Mesia pe metrul pătrat al acestei generații de mântuitori autoproclamați. Mesia din debara ar fi unul, Mesia Reformatorul e altul și, până mai ieri, mai era și Mesia Oscariotenul, cel care a crezut că-i poate vindeca pe bolnavii de la „Foișor” după modelul „ia-ți patul tău și umblă!”. ….. Nimeni nu așteaptă de la Nicușor Dan, Cristian Ghinea sau Vlad Voiculescu să meargă pe apă. Dacă ar reveni cu picioarele pe pământ, printre noi, ar fi benefic ambelor părți. Și ar fi bine să stea departe și de transformarea apei în vin. Istoria recentă ne-a dovedit că sunt capabili să dilueze totul mai abitir decât Hexipharma dezinfectanții.Integral: https://www.libertatea.ro

Cum a ajuns statul sa favorizeze incompetenta in ultimii 5 aniCum a ajuns statul sa favorizeze incompetenta in ultimii 5 ani  Statul roman a ajuns sa favorizeze incompetenta in ultimii 5 ani, prin majorarea salariului minim, punand astfel presiune pe companiile private din Romania care au suportat cu greu cresterile din pix. In felul acesta statul a sanctionat muncitorii calificati, cu salarii mai mari, pe care i-a defavorizat in detrimental celor cu salariul minim, potrivit analistilor. Acum, premierul Florin Citu spune ca se va consulta cu sectorul privat inainte de a mai face vreo miscare pe subiectul salariului minim. …. Recompensam salariatii lenesi si necalificati “In 2008, salariu minim pe economie reprezentat 27% din salariul mediu. Salariul mediu reflecta capacitatea firmelor, in medie, de a plati munca. Acum cat este salariul minim pe economie ca pondere din salariul mediu? 44%. Si am ajuns sa avem un paradox, adica avem cel mai mic salariu minim pe economie ca valoare absoluta cuplat cu cea mai mare pondere a salariului minim in salariul mediu”, a declarat analistul financiar Iancu Guda. Potrivit lui, asta inseamna ca firmele nu au putut sa inghita sau sa absoarba aceste cresteri inopinante, din scurt, ale salariului minim si media nu a crescut proportional cu minimul, asa ca au fost doua efecte negative. “Asta inseamna ca grila de salarizare nu s-a resetat, iar asta inseamna, implicit, ca salariatii cu experienta si salarii mai mari au fost demotivati prin comparatie cu cei cu salarii minime, iar diferenta dintre ei a scazut. In al doilea rand inseamna cresterea muncii si plata la negru. In acelasi timp, tu vii si incepand cu ianuarie 2016 scazi impozitul pe dividende de la 16% la 5%. Media impozitului pe dividende in Europa este 23,5 la suta”, a mai spus Guda, la Digi 24. Analistul afirma ca suntem tara cu cele mai mici taxe pe capital, adica pe cei bogati, dar avem cele mai mari taxe pe cei saraci si ne miram ca ne polarizam, ca cei mai bogati 1% dintre roman detin 82% din avutia natiunii. In urma cu doua saptamani, ministrul Muncii, Raluca Turcan declara ca sporurile de la stat se dau pentru ca sunt multi angajati cu salariul minim. Sporuri inventate pentru salariile neperformantilor “Au fost sporuri inventate doar pentru a masca necesitatea majorarii unor salarii pentru ca, pe fond, si in sistemul public exista foarte multe salarii mici. Avem aproximativ 80.000 de angajati cu salariul minim si atunci este firesc sa te gandesti daca nu mai degraba reasezi pe grila de salarizare anumite salarii, cele foarte mici, decat sa inventezi sporuri care fie nu-si au rostul, fie trebuie acordate intr-o suma fixa. Daca sunt conditii de munca extrem de dificile, nivelul sporurilor sa nu depaseasca 20% din salariul de baza, mai afirma Turcan. Analistul financiar nu este de accord cu aceasta mutare. “Pai si ce facem acuma luam sporurile si le mutam in salariu? Adica tot un fel de venit necuvenit numai ca nu mai punem pe el stampila de spor si punem stampila de salariu. Pana la urma, asta este discutia “cum mutam dintr-un sertar in altul. Noi rezolvam efectul dar nu atingem cauza si haideti sa pun o intrebare mai grea daca tot suntem guvernantii si ne asumam responsabilitati sa conducem tara. Care dintre sporuri sunt nemeritate?”, a mai afirmat Iancu Guda. Integral: https://ziare.com

Legea pentru muncitorii români în străinătate a fost schimbată fără să fie consultate ONG-urile care le reprezintă intereseleCifrele mincinoase despre câţi suntem şi ce facem în România..….Autoritatea Electorală Permanentă a comunicat, marţi, 4 mai, listele actualizate de alegători înscrişi în Registrul Electoral. În afara României, spun statisticile oficiale, trăiesc în jur de 754.882 de persoane cu acte româneşti de identitate şi cu drept de vot în România. O confuzie apare încă din titlul tabelului: „Numărul total cetăţeni români cu domiciliul în străinătate”. Aceasta, în condiţiile în care, apoi, în tabel, coloana cu cifre spune că este vorba despre „Număr alegători”. Instituţiile care centralizează demografiile partenerilor europeni ai României raportează cifre radical diferite. La Roma, de exemplu, IStat, oficiul naţional de statistică, a contabilizat anul trecut 1,15 milioane de români care trăiesc cu acte în regulă în Italia – faţă de 69.931 aflaţi în evidenţele AEP din România ca fiind plecaţi în Italia. Iar Ambasada României în Germania afişează, pe pagina sa, existenţa a 722.000 de români înregistraţi în Republica Federală – de 7 ori mai mult decât apar în evidenţa Autorităţii Electorale Permanente de la Bucureşti (106.970). Să presupunem că o parte din diasporă sunt minori fără drept de vot. Dar şi asta ar însemna o anomalie: familiile de români plecaţi din ţară ar avea zeci de copii. De fapt, câţi suntem, câţi au plecat, câţi au rămas şi de ce nu ne ştim între noi cel puţin statistic? Sociologul Marian Preda, rectorul Universităţii Bucureşti, sugerează drept cheie de verificare un total care ar trebui să iasă în jur de 22 de milioane de români, aici şi în străinătate. În 1990 eram 23,4 milioane plus cei care erau deja plecaţi. A fost natalitatea mai mică: să zicem că am avut un milion şi jumătate născuţi mai puţin. Dar speranţa de viaţă a crescut în aceşti 30 de ani. Primării care nu ştiu ce se întâmplă în sat Într-o discuţie cu Deutsche Welle, profesorul Preda a explicat motivele pentru care statisticile demografice – dar nu doar acestea – oferă rezultate viciate, în România. În primul rând lipseşte un mecanism de verificare a proceselor de circulaţie a populaţiei, nici pentru migraţie externă dar nici măcar pe cea internă. „Acum, oamenii circulă foarte mult. Sunt pensionari care au domiciliul în Bucureşti dar de fapt stau la ţară, sunt oameni care au actele de identitate la ţară dar locuiesc de fapt în oraşele în care lucrează, la Bucureşti sau la Cluj, de exemplu. Nu avem mecanisme de înregistrare a acestor mişcări. Nu există la fiecare primărie o adevărată evidenţă a populaţiei. Avem doar 400 de puncte de înregistrare a populaţiei, vreo 3300 de primării şi cam zece mii de sate. Pur şi simplu, funcţionarii aceia nu ştiu ce se întâmplă în satele din zona lor. Stau la birou şi aşteaptă să vină oamenii să le spună”. Or, de venit nu vine nimeni. Aşa apar rupturi între primării şi comunităţi. „Întâlnim situaţii ciudate: nu ştiu ce primar a luat o vreme banii pentru persoane care au murit; le-au încasat pensiile. Intrările şi ieşirile din localităţi sunt incomplet raportate. Unul care pleacă în străinătate anunţă acolo că s-a instalat dar aici nu anunţă că a plecat. Nici primăriile nu raportează mereu la evidenţa populaţiei. Nici nu au interes, pentru că pierd, dacă au mai puţini membri în comunitate. Au probleme la şcoală, de exemplu. Îţi mai trebuie doi elevi ca să faci clasa, altfel ţi se desfiinţează. Poate că mai este şi doamna soţie a primarului învăţătoare. Sau are copilul elev. Păi, dacă mută şcoala, în loc să vină ceva bani la tine în primărie, trebuie tu să plăteşti combustibil ca să-i duci pe copii în alt sat la şcoală. Atunci îi lasă aşa: sunt în evidenţă. Dar nu sunt”…. Statistici măsurate cu prăjina în secolul big data Este incompetenţă sau rea voinţă? Rectorul Universităţii Bucureşti nu crede că este „o făcătură de la nivel central. În realitate, nu avem mecanisme. Nu avem stimulente şi sancţiuni pentru declararea relocărilor. Dar nu trebuie neglijate nici manevrele electorale. Cei plecaţi în străinătate sunt cele mai bune victime ale celor ce vor să fraudeze la vot. Nu se mai fură ca pe vremuri dar intuiţia îmi spune că se mai întâmplă. Păi, dacă tot au control complet asupra unor secţii de vot prin cătune şi pot să bage nişte buletine în plus, în numele cui le bagă? Al celor plecaţi în străinătate”….. „În România”, povesteşte rectorul Universităţii, „nu am avut multă vreme bazele agenţiilor judeţene pentru forţele de muncă puse la comun. Au fost cazuri în care unii şi-au luat ajutor social din două judeţe fără să ştie nimeni. Ar mai trebui să avem pensiile, asistenţa socială şi Revisalul cuplate cu evidenţa populaţiei. Un angajat în străinătate, legal şi cu venituri semnificative acolo, nu figurează niciunde în România, aşa că încasează şomaj iar copilul lui primeşte bursă socială. Sau se înregistrează pentru creşterea copilului, iau ajutor timp de doi ani dar ei de fapt lucrează în acest timp în străinătate. Astfel de situaţii chiar se întâmplă. Fraude şi erori există în orice sistem dar la noi dimensiunile sunt uriaşe. Problemele de la evidenţa populaţiei sunt doar partea vizibilă a icebergului”, comentează Marian Preda. Integral: https://adevarul.ro

Ce familie frumoasă are Codin Maticiuc. Imagini rare cu iubita și fiica juratului de la Masked Singer România | Vorbeste Lumea | ProTvEconomia și societatea pe înțelesul unui băiat de bani gata. Mesaj pentru Codin Maticiuc Perioada Paștilor ne-a cufundat pe toți în sentimente bune, minunate intenții, exemple de morală. Și m-am gândit să le amintesc unor suflete minunate că dacă-și plăteau taxele toate în țara asta, așa mici cum sunt, nu mai aveam nevoie de mărinimie. … Codin e fiul unui mahăr capitalist crescut la sân de regimul comunist, Ion Maticiuc, diplomat la Teheran pe vremea lui Ceaușescu, apoi măiastru afacerist petrochimic și imobiliar. Codin (mai cunoscut poate ca „Poponeț”, dar porecla începe să se estompeze pe măsură ce devine un guru al entertainmentului) ne dă lecții de societate și politică pe pagina personală de facebook. Sufletul extraordinar de bun al lui Maticiuc a dat pe-afară – și nu e singurul, bunătatea e ca indigestia în timpul Paștelui, sunt mulți sufletiști în perioada asta – și a făcut o campanie numită „Spitale publice din bani privați”. Într-o postare, Maticiuc ne îndeamnă să nu lăsăm statului acel procent de 3,5% din impozitul pe venit, să-i dăm către asociații care ne vor binele. În altă postare se autopromovează cu o scară de construcții la etajul 7 din Fundeni. Practic, bunătatea pozează goală pe pagina lui, este superb. …. Ion Maticiuc, tatăl lui Codin, a fost, printre altele, parte din compania Simber Industries Inc., scriau Rise Project și alți ziariști de investigație. Compania Simber Industries Inc. este înregistrată în British Virgin Islands, paradis fiscal din Caraibe, și este văzută în diverse anchete publicate de presa românească de-a lungul timpului ca parte dintr-o măreață rețea de tot soiul de securiști și dregători excomuniști cu talent de business. Însă nu lecțiile de morală și nici firele care se leagă cu fosta Securitate mă interesează. Pentru mine explicația cu „securiști peste tot” nu face doi bani, e o explicație pleonastică. (Un exemplu de narațiune plină de securiști în care e prins și Maticiuc, aici). Ce contează însă e să înțeleagă și a doua generație, cea „de bani gata”, că nu poți să-mi scoți ochii cu bunătatea sufletului în timp ce învârți bani prin paradisuri fiscale. Ca să fiu și mai clar, ăia care optimizează profituri, mai legal, mai gri, mai cu talent, mai fără, nu iau banii de altundeva decât de la școli, de la spitale, de sub nasul copiilor bolnavi, al bolnavilor de cancer etc. O fac pentru că așa face multă lume cu bani. Nu e Maticiuc vreo satană originală, e doar un produs de serie. E și el pe o listă de mii de nume din toată lumea cu firme prin paradisuri fiscale. Efectul taxelor lipsă Când astfel de oameni vin și-ți spun cum văruiesc la Fundeni și se tot selfiesc cu spitale publice varză, probabil că e nevoie de un demers igienic până la capăt, precum ăsta al meu, în care să îi facem să înțeleagă că avem Fundeniul varză și din cauza lor. Nu un stat abstract și corupt a luat banii de la sănătate, nu doar politicieni veroși au devastat Fundeniul, ci și băieți simpatici ca o memă de Paști, așa, ca domnul Maticiuc. Și mai imoral e că familii precum Maticiuc, Costea (fost director la Eximbank) și mulți alții de pe listele de români cu averi în paradisuri fiscale au și supt resurse diverse de la stat pe care apoi l-au subminat neplătindu-și taxele sau, mai nou, denigrând statul în stil oengistic-activist pe facebook. …. Să mai vorbim de scutiri fiscale de-a lungul vremii? Familia Maticiuc e pomenită printre posibili beneficiari după o amnistie fiscală dată de Parlamentul României cu dedicație pentru ceea ce se cheamă „dezvoltatori imobiliari pe persoană fizică”. Da, sunt unii care fac complex de lux „pe persoană fizică”. După o „neînțelegere cu ANAF-ul” s-a făcut așa o armonie politică acum vreo 3 ani și toată lumea a votat o ștergere de datorii pentru 7.000 de persoane care au făcut tranzacții imobiliare de 3,5 miliarde de euro! Acuzațiile publice le-a făcut fostul șef ANAF, Gelu Diaconu. Da, e o întrebare câte etaje de la Fundeni reparau Codin și alte persoane fizice bune la suflet cu taxele de pe 3,5 mld. de euro. Nu înțeleg însă de ce familia Maticiuc nu ridică și o statuie pesediștilor, useriștilor sau peneliștilor care au dat așa un ajutor financiar investitorilor imobiliari pe persoană fizică. …. Într-o altă postare – și plasare de produs -, Codin Maticiuc ne prezintă o sticlă de vin cu textul „de 1 mai mă voi îmbăta ca o servitoare”. Mai bine ai plăti taxele ca o servitoare, i-aș zice eu. Sunt cu mult mai mari procentual decât plătesc ai tăi, dragă Codin. Integral: https://www.libertatea.ro

AVENTURA CU TRENUL IN INDIA (MAI RAU CA CFR-ul) - YouTubeIndia amenință România cu arma nucleară, după ce l-am trimis pe Arafat cu restricții  Ambasadorul Indiei, Rajit Hare Krishna, a făcut o criză de nervi diplomatică la Ministerul de Externe al României, după ce în avionul cu ajutoare trimis de români a fost găsit Raed Arafat, pregătit să le bage și lor restricții. India l-a expulzat imediat pe Arafat și a pregătit o rachetă nucleară, pe care a îndreptat-o spre București. ”Decât ajutoare din astea cu Arafat, mai bine lipsă. O singură dată dacă mai încercați să ni-l trimiteți pe Arafat cu ideile lui, vă radem capitala de pe fața pământului”, a declarat Rajit Hare Krishna. India a cerut și daune morale de 2 miliarde de dolari, argumentând că Arafat le-a provocat atacuri de panică, nu doar pentru că e hidos, ci și pentru că are reputația unui sadic cu probleme mintale severe, obsedat să țină oamenii cu măști și încuiați în case. Încă din aeroport, Arafat încercase să-i amendeze pe indieni că nu purtau mască, dar a fost întâmpinat cu huiduieli, luat la șuturi și trimis înapoi în avion. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 7 mai.”Eșec | România a vaccinat doar 26% din populația peste 65 de ani….Esențialii și vulnerabilii în aceeași oală”

Cats And Dogs Spring Wallpapers - Wallpaper CaveBuna dimineata intr-o zi de vineri, 7 mai! În sudul şi sud-estul ţãrii vremea va deveni caldã pentru aceastã datã, în timp ce în rest gradul de instabilitate atmosfericã va fi în creştere. Înnorãrile se vor accentua în special dupã orele prânzului şi se vor semnala averse în Maramureş, Crişana, Transilvania, local în Banat şi în Moldova, precum şi în zonele de munte. În restul teritoriului astfel de fenomene îşi vor face apariţia doar pe arii restrânse. Trecãtor se vor semnala descãrcãri electrice şi vor fi condiţii de grindinã, iar mai ales în nord-vest, cantitãţile de apã vor depãşi 15…20 l/mp. Temporar vântul se va intensifica în majoritatea regiunilor, cu viteze mai mari pe crestele montane, unde rafalele vor depãşi 70…90 km/h. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 18 şi 28 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia Românã, iar cele minime vor fi cuprinse între 6 şi 14 gr. În București, temperatura maximã va fi de 27…28 gr, iar cea minimã de 11…13 gr.

Prima persoană vaccinată în RomâniaEșec | România a vaccinat doar 26% din populația peste 65 de ani Optimismul autorităților în ce privește mersul campaniei de vaccinare ar trebui să fie temperat de o realitate mai puțin plăcută: până în 5 mai numărul persoanelor de peste 65 de ani vaccinate cu cel puțin o doză este 960.847. Ceea ce înseamnă un procent de 26,2% din totalul persoanelor de peste 65 de ani, potrivit anunțului făcut de Valetin Gheorghiță și datelor Institutului Național de Statistică (INS). În ce privește populația de peste 60 de ani, lucrurile stau și mai prost. La începutul lunii mai erau vaccinați cu ambele doze doar 17,18% din totalul populației de această vârstă, potrivit datelor oferite de site-ul guvernului. Numărul celor care au făcut doar prima doză era de 417.472, adică 8,4%. Astfel, până la începutul acestei luni, se vaccinaseră cu una sau două doze 1.269.568 de persoane (25,17%) la categoria de vârstă de peste 60 de ani. Nici celelalte date privind vaccinarea generală a populației nu ar fi chiar un motiv de încântare pentru autorități. De exemplu, din populația eligibilă pentru vaccinare, adică ​16.091,562 de persoane peste 16 ani, doar 12,61% au schema completă de două doze, 8,9% au făcut prima doză, deci în total 3.378.699 de persoane (20,99%) au făcut măcar o doză de vaccin. Partea goală a paharului este că aproximativ 79 % din populație este nevaccinată. Numărul celor cu boli cronice nu apare în nicio statistică oficială, deci singurele cifre cunoscute acum sunt cele anunțate de colonelul Gheorghiță, dar care nu conțin și baza de raportare. De altfel, aceasta a fost o problemă de comunicare de la bun început. Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, anunță în conferințele de presă doar date privind procentul persoanelor vulnerabile vaccinate din totalul celor vaccinați și nu raportat la populație. Rezultatul: cifrele arată mai bine dar camuflează realitatea. De exemplu, marți, 5 mai, colonelul Gheorghiță spunea că au fost vaccinate „în total aproape 1,5 milioane de persoane vulnerabile, ceea ce înseamnă 77,2% din numărul total al persoanelor vaccinate în etapa a doua și restul fiind persoane care deservesc activități esențiale, ceea ce reprezintă 22,8%”. Cifra sună bine, dar realitatea este că în loc de 77 de procente sunt vaccinate doar 26 de procente. Raportat la populație, desigur. Esențialii și vulnerabilii în aceeași oală Slaba vaccinare a persoanelor vulnerabile poate fi urmare a faptului că etapa a doua de vaccinare nu a fost dedicată exclusiv acestora, ci și așa-numiților ​„esențiali”, persoane din Armată, Poliție, servicii secrete și diverse alte instituții, a căror „abilitate” de a se programa pe platforma de vaccinare este superioară persoanelor vârstnice. Decizia guvernului de a pune în aceeași oală vulnerabili cu esențialii e parte a problemei. Capacitățile tehnice ale acestor persoane, multe din mediul rural, sunt destul de reduse, spune pentru Europa Liberă fostul Liviu Iolu (coordonator pentru politici și comunicare al europarlamentarilor USR PLUS), cel care a atras primul atenția asupra slabei vaccinări a populației vulnerabile. „Dacă ne uităm la clasamentul României la educație digitală este jos, pe penultimul loc în Europa, deci s-a făcut o platfomă digitală, dar ai abilități digitale minime. În multe țări, medicii de familie își sună pacienții pentru că omul care are ezitări are și întrebări. Dacă nu sună medicul nu are cum să pună întrebări și nu o să se ducă să se vaccineze. Din păcate, la noi există o reticență din partea medicilor de familie, doar 30% au acceptat să se implice în campania de vaccinare, eventual, să meargă prin sate și să vaccineze”. Caravanele în mediul rural anunțate de guvern sunt deocamdată sporadice sau rezultatul unor inițiative particulare. Accentul a căzut, ca și până acum, pe zonele urbane, unde maratoanele de vaccinare s-au dovedit un succes. Ca dovadă, Bucureștiul are o rată de vaccinare de 31%, Cluj de 28%, Timis de 22% Brașov 22%, Sibiu 21%, Constanța 21%. Nici implicarea medicilor de familie nu este o reușită, 3 mii de medici de familie din cei peste 10 mii au optat pentru a participa la campania de vaccinare prin intermediul cabinetelor proprii. Adică aproximativ 30%. Campania de vaccinare prin medicii de familie ar trebui să înceapă în luna mai. A existat și un program pilot, la Timișoara, dar care s-a dovedit a fi un eșec: 50 de medici de familie au vaccinat zece pacienți într-un interval de trei zile. Cheia succesului în Marea Britanie: vaccinarea persoanelor vulnerabile  Marea Britanie înregistrează cele mai puține decese și noi infecții cu COVID-19, urmare a unei campanii de succes de vaccinare. Până la jumătatea lui aprilie, după un lockdown de 3 luni, toate persoanele de peste 50 de ani primiseră cel puțin o doză de vaccin. Obiectivul de a administra cel puţin o primă doză de vaccin tuturor celor peste 50 de ani, celor mai vulnerabili sau mai expuşi riscurilor, a fost îndeplinit, a anunţat Downing Street. Aceasta înseamnă că 32 de milioane de persoane au primit cel puţin o doză de vaccin, aproape 60% din populaţia adultă a ţării care numără 66 de milioane de locuitori. Integral: https://romania.europalibera.org

Mostre SARS-CoV-2Cel mai mare studiu realizat in conditii reale confirma eficacitatea vaccinului Pfizer ….Publicat in revista medicala The Lancet, acest studiu a evidentiat “beneficiile pentru sanatatea publica ale unui program national de vaccinare”, conform autorilor sai, cercetatori de la Pfizer si reprezentanti ai guvernului israelian. Autorii studiului au dezvaluit ca in Israel, campioana tarilor care deruleaza campanii de vaccinare, acest program de imunizare “a fost motorul principal al declinului infectiilor de COVID-19”. Totusi, specialistii prefera sa ramana prudenti in ceea ce priveste generalizarea acestor concluzii pentru alte natiuni, deoarece viteza campaniilor de vaccinare si evolutia pandemiei difera de la o tara la alta, au avertizat autorii studiului. Studiul reprezinta o versiune publicata si examinata de alti oameni de stiinta independenti ale primelor rezultate dezvaluite in luna martie de compania Pfizer si de Ministerul Sanatatii din Israel. Cercetarea s-a bazat pe datele medicale colectate intre 24 ianuarie si 3 aprilie, perioada in care 72% dintre israelienii de peste 16 ani (aproape 5 milioane de persoane) si 90% dintre persoanele de peste 65 de ani din Israel au primit ambele doze ale vaccinului Pfizer-BioNTech. Analiza a vizat in principal eficacitatea vaccinului impotriva variantei britanice (denumita B.1.1.7), devenita dominanta in aceasta tara. Studiul arata ca vaccinul Pfizer are “o eficacitate inalta” la persoanele de peste 16 ani dupa sapte zile de la administrarea celei de-a doua doze: el asigura o protectie de 95,3% impotriva infectiilor, de 97,2% impotriva spitalizarilor si de 96,7% impotriva deceselor. Aceste niveluri de protectie raman similare si la persoanele de peste 85 de ani. Insa ele scad semnificativ atunci cand persoanele vaccinate primesc doar prima dintre cele doua doze ale serului: protectie de 57,7% impotriva infectiilor, de 75,7% impotriva spitalizarilor si de 77% impotriva deceselor in randul persoanelor de peste 16 ani. Acest studiu “demonstreaza importanta unei vaccinari complete in randul adultilor”, cu doua doze, considera autorii cercetarii. Potrivit lor, o doza unica ar putea sa ofere o protectie mai putin indelungata, in special din cauza aparitiei unor variante virale mai rezistente la vaccin. In timpul perioadei de analiza, au existat 232.268 de infectii confirmate de COVID-19 in Israel (cu 4.481 de infectii severe si 1.113 decese) si aproape 95% dintre esantioanele testate aveau la baza varianta britanica. Cercetatorii au subliniat ca analiza lor nu le-a permis sa studieze eficacitatea vaccinului impotriva variantei sud-africane, aflata si ea in circulatie in Israel. In februarie, un prim studiu de mare amploare (1,2 milioane de persoane) realizat in Israel si publicat in revista NEJM a ajuns la concluzii similare. Integral: https://ziare.com

De ce si-au pierdut romanii increderea in clasa politica: "Vorbim de o societate mult mai polarizata decat a fost inainte de pandemie"De ce si-au pierdut romanii increderea in clasa politica: “Vorbim de o societate mult mai polarizata decat a fost inainte de pandemie” ….”Coruptia generalizata pe care o vedem, faptul ca cine imparte parte isi face, senzatia ca politicianul guverneaza pentru binele propriu si nu pentru binele cetateanului, toate acestea aduc lehamitea aceasta fata de zona politica”, a declarat sociologul. Potrivit lui Gelu Duminica, increderea tot mai scazuta a romanilor in politicieni a dus la aparitia formatiunilor politice extremiste “care nu vin decat cu mesaje care hranesc temerile, angoasele, fricile pe care ceilalti le au”. “Cauzele scaderii increderii in politicieni sunt vechi. Vorbim de un trend. Institutiile in care exista cea mai putina incredere sunt cele care sunt populate de politicieni, respectiv Parlamentul, Guvernul. Perceptia este ca partidul X, partidul Y e aceeasi mizerie si ca politicienii gandesc pentru ei, nu si pentru popor. Este o chestiune destul de veche. Din pacate, de prin anii ’90 e un trend descendent al increderii romanilor in politicieni. Aceasta slaba incredere in politicienii traditionali face posibila inclusiv aparitia unor noi politicieni de tipul extremistilor pe care ii avem in Parlament in momentul de fata, care nu vin decat cu mesaje care hranesc temerile, angoasele, fricile pe care ceilalti le au. Nu uitati, suntem tara care si-a ales primarii si parlamentarii cu vreo 30 si ceva la suta participare la vot, iar trendul este descendent“, a explicat Gelu Duminica pentru Ziare.com….. “Nu uitati ca vorbim de o societate mult mai polarizata decat a fost inainte de pandemie. Plus ca pandemia aceasta a scos la suprafata si ce a fost mai bun, dar si ce a fost mai rau din societatea romaneasca. In acelasi timp, am avut si zone din populatie care au fost uitate de masurile guvernamentale in aceasta perioada de criza, vorbim despre populatie care s-a simtit abandonata. De cealalta parte, am avut si un discurs nationalist extremist din partea altor lideri, si toata dezbaterea si nebunia din jurul vaccinarii. Nu in ultimul rand, reprezentantii statului, indiferent care sunt ei, intotdeauna pierd din credibilitate in perioadele de criza pentru ca aici se vede cat de slab a fost statul in general…… Dan Jurcan, director de cercetare la Institutul Roman de Evaluare si Strategie (IRES), a dezvaluit zilele trecute pentru Ziare.com faptul ca politicienii au pierdut foarte mult in incredere de la inceputul pandemiei. Acesta a explicat ca Raed Arafat ramane in continuare personalitatea publica in care au incredere romanii, insa acesta a pierdut aproape 30 de procente, ajungand la 38-40%. Si increderea in presedintele Klaus Iohannis s-a diminuat, potrivit sociologului. Seful statului a pierdut, asadar, 15-20 de procente in ultimul an. Integral: https://ziare.com

Cum explică judecătorii eliberarea din arest a doi bărbați acuzați că au violat o fetiță de 11 ani. Unul era recidivistPeste 14.000 de cazuri de abuz, neglijare şi exploatare a copiilor au fost înregistrate de autorități anul trecut  Un număr 14.170 de cazuri de abuz, neglijare şi exploatare a copilului au fost înregistrate în 2020, din care 6.462 în mediul urban şi 7.708 în rural, conform statisticilor Autorităţii Naţionale pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi, Copii şi Adopţii (ANDPDCA), relatează Agerpres. Cele mai multe cazuri au fost de neglijare – 9.679, din care 5.301 în mediul rural. În 2020, au fost închise 7.113 cazuri, iar în 125 de situaţii s-a iniţiat urmărirea penală a celor responsabili. În perioada menţionată au fost înregistrate 1.236 de cazuri de abuz fizic, 1.860 de abuz emoţional şi 1.045 de abuz sexual. La acestea se adaugă 220 de cazuri de exploatare prin muncă, 34 cazuri de exploatare sexuală şi 96 de exploatare pentru comitere de infracţiuni…..În total, în 1.439 de cazuri s-a iniţiat urmărirea penală a agresorului, din care în 375 de cazuri pentru abuz fizic, în 86 de cazuri pentru abuz emoţional, în 773 de cazuri pentru abuz sexual, 125 de cazuri pentru neglijare, 13 pentru exploatare prin muncă, 19 cazuri pentru exploatare sexuală şi 48 cazuri pentru exploatare în vederea comiterii de infracţiuni. Integral: https://www.g4media.ro

Semnal de alarma tras de judecatorii din doua asociatii importante. "Ultimul Raport GRECO confirma necesitatea unor reforme reale si rapide in justitie"Semnal de alarma tras de judecatorii din doua asociatii importante. “Ultimul Raport GRECO confirma necesitatea unor reforme reale si rapide in justitie”…….Judecatorii atrag atentia si ca GRECO a retinut “cu ingrijorare ca nu pare sa fie avuta in vedere acordarea CSM a unui rol sporit” in procesul de numire a procurorilor in functiile de top management. “La fel ca inainte, Sectia pentru procurori a CSM poate doar sa emita un aviz consultativ cu privire la propunerea Ministrului Justitiei. Mai mult decat atat, comisia de selectie prevazuta in proiectul de lege va avea in componenta doar un procuror din cei sapte membri”, fiind criticat sever, sub acest aspect, proiectul propus de fostul ministru al justitiei la 30 septembrie 2020. Nu in ultimul rand, GRECO a constatat ca “detasarea ofiterilor de politie judiciara (de catre Ministerul de Interne) la SIIJ pentru a realiza investigatiile in cauze impotriva procurorilor si judecatorilor a creat un risc suplimentar pentru independenta functionala a sistemului judiciar”. Potrivit sursei citate, GRECO vegheaza la punerea in practica a angajamentelor statelor membre de a-si uni eforturile, de a-si impartasi experientele si de a actiona impreuna in acest domeniu, prin intermediul unui proces dinamic de evaluare si presiune. Rapoartele de evaluare trebuie privite ca fiind rezultatul unei analize obiective, realizate de un observator extern si neutru, concluziile lor trebuie apreciate la nivelul unui inalt standard de profesionalism si respectate intocmai de statele membre, in cadrul cooperarii loiale si al evaluarii reciproce dintre acestea. In opinia lor, cel putin urmatoarele reforme sunt necesare urgent, preferabil prin proiecte de lege punctuale, mai simplu de adoptat: 1. Reglementari legislative pentru admiterea in magistratura, delegarea, detasarea si transferul magistratilor; renuntarea la dispozitiile care prevad dublarea perioadei de pregatire in cadrul Institutului National al Magistraturii; 2. Desfiintarea neconditionata a sectiei de parchet separate, creata pentru investigarea infractiunilor comise de judecatori si procurori; 3. Abrogarea limitarilor cu privire la libertatea de exprimare, materializate in obligatia de abtinere a magistratilor de la “manifestarea sau exprimarea defaimatoare in raport cu celelalte puteri ale statului”; 4. Reinstaurarea meritocratiei in magistratura; reglementarea unor examene meritocratice de promovare, inclusiv si mai ales la Inalta Curte de Casatie si Justitie 5. Revizuirea sistemului de numire si revocare a procurorilor-sefi si limitarea rolului ministrului justitiei in aceste proceduri, simultan cu cresterea atributiilor Consiliului Superior al Magistraturii; intarirea independentei procurorului si reglementarea clara si restrictiva a notiunii de procuror ierarhic superior; 6. Respectarea rolului si a atributiilor stabilite de Constitutie pentru Consiliul Superior al Magistraturii, ca organism colegial, prin inlaturarea transferarii arbitrare a unor atributii ale Plenului catre sectii sau catre anumiti judecatori, in functie de gradul profesional detinut, de natura a deturna functionarea colegiala; revizuirea dispozitiilor privind alegerea si revocarea membrilor CSM, in sensul instituirii unui vot universal, respectiv a unei proceduri flexibile si accesibile; 7. Reorganizarea Inspectiei Judiciare, reconsiderarea rolului si a atributiilor inspectorului-sef; reglementarea unor examene meritocratice pentru selectarea inspectorilor judiciari si functiile de conducere din cadrul Inspectiei Judiciare; abrogarea OUG nr.77/2018; 8. Abrogarea dispozitiilor introduse in anii 2018-2019 de natura a incarca nejustificat volumul de munca al instantelor si parchetelor; 9. Revizuirea normelor privind raspunderea materiala a magistratilor, cat timp acestea ignora independenta justitiei; 10. Ratificarea de Parlamentul Romaniei a Protocolului nr. 16 la Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, al carui text a fost adoptat de Comitetul Ministrilor la data de 10 iulie 2013 si care a fost deschis spre semnare la 2 octombrie 2013, la Strasbourg. Integral: https://ziare.com

După evenimentul de ieri din Predeal, ministrul Mediului Tanczos Barna pledează pentru necesitatea diminuării numărului de urși: Nu există nicio specie care să pună în pericol populația de urși și numărul lor tot crește. Pericolul e tot mai mareUciderea ursului Arthur. Gabriel Păun, președintele Agent Green: Derogarea a fost o acoperire Gabriel Păun, președintele Agent Green, și consilier onorific al premierului Florin Cîțu, spune că în cazul uciderii ursului Arthur, derogarea „a fost doar o acoperire”. În plus, pentru „extragerea” unui animal, Păun spune că important este ADN-ul, lucru care în România nu este luat în considerare. „Aici e deja o problemă de Comisia Europeană, de infrigement, pentru că ei nu ne lasă să dăm cote de prevenție. Ei acceptă derogări de la caz la caz, care sunt dovedite cu probe de ADN” subliniază președintele Agent Green.….Nimeni din oamenii pe care îi cunosc, fie ei vânători, biologi, ecologi, sau oameni care au avut treabă cu pădurea nu au mai văzut un exemplar atât de mare. Discuția nu este dacă era cel mai mare. Avea 593 de puncte din 600. Important este că venirea prințului în România nu a rezolvat problema reală a localnicilor din Ojdula…..Am fost acolo, l-am întrebat pe localnicul care a reclamat problemele cu urșii, fără să-i spun că știam că a fost omorât Arthur: „Au mai fost probleme?”. „Da! A venit și azi noapte”. „Cine vine?”. „O ursoaică cu pui, roșcată, care vine mereu”. Deci, problema continuă, prințul nu a rezolvat-o. El doar și-a luat trofeul….. Gabriel Păun: Trebuie să ne uităm în media, în politic, să transformăm ursul din nou în simbol național, pentru că, momentan, cred că este o problemă națională.  Derogarea (pentru uciderea ursului – n.red.), potrivit directivei europene, este excepția și nu regula. Se dă în cazuri extreme, când cazul a fost foarte, foarte bine documentat, și inclusiv cu probe ADN. Abia atunci trebuie mers către soluția letală. Nu a existat intenția de relocare. A existat cererea de trofeuAici nu a existat intenția de relocare. Nu! A existat cererea de trofeu. A venit, l-a împușcat, l-a luat. Problema nu s-a rezolvat. Din discuțiile și cu ceilalți săteni și cu primarul din Ojdula, și cu șeful asociației de vânătoare Botoș, care a organizat partida de vânătoare respectivă a reieșit 100% că problemele au fost cauzate de trei ursoaice cu pui. Oricum, e o problemă aici. Că pagubele sunt din vară și plângerea, cererea de împușcare a fost din ianuarie. Deci au trecut 6 luni. Arthur putea să meargă până în Ucraina, Slovacia și înapoi, de trei ori.  Este foarte greu să scoți la lumină că un prinț a venit și a împușcat un urs mare. Se vorbea demult, dar este prima oară că am scos la lumină exact cum funcționează treaba.  Trebuie să așteptăm rezultatul anchetei, dar sincer m-am cam săturat de anchete, poate un dosar la DNA, sau mai știu eu ce….. Avem scrisoarea de la fermierul Bersan Gheorghe, de la care a pornit derogarea. I-am pus scrisoarea în față și l-am întrebat dacă e scrisul domniei sale. „Da, pare că da”. „Puteți să ne citiți, vă rugăm!”. Nu a putut să-și citească propria scrisoare. Nu a putut! Asta m-a speriat foarte tare. Acolo, de două ori scrie „ursoaică agresivă”.  Derogarea a fost dată pentru un exemplar din specia urs. Fără sex. Cred că este o problemă, pentru că arată că nu a fost specific și că derogarea nu s-a făcut cu celeritate…… Teoretic, prințul s-a dus singur în pădure, pe 12 nu a împușcat nimic, iar pe 13 îl împușcă exact pe Arthur, cel mai mare urs din România. Ciudat, ciudat! Și mai ciudat este că motivul „recoltării” este pentru „prevenirea producerii unor daune importante”.  Gabriel Păun: Nu se poate așa ceva. Aici e deja o problemă de Comisia Europeană, de infrigement, pentru că ei nu ne lasă să dăm cote de prevenție. Ei acceptă derogări de la caz la caz, care sunt dovedite cu probe de ADN.  În vară când s-ar presupune că Arthur a fost acolo, ar fi trebuit să lase salivă, excremente, păr, toate astea conțin ADN. Nu s-a făcut treaba asta, nu s-au luat probe de ADN. Este exclus să plătești 7.000 de euro pentru un urs de 593 de puncteÎn cazul lui Arthur, este exclus, nu poți să plătești 7.000 de euro pentru un urs de 593 de puncte. Asta costă cel puțin 20.000 de euro….. Cel care a organizat vânătoarea, ne spune 7 ani, 7.000 de euro. În realitate sunt 17 ani la vârsta animalului. În cazul ăsta, înseamnă că și poza cu animalul mort este una trucată.  Ce mi s-a părut ciudat, e că și poza cu animalul mort e una trucată, că în poză se văd așa, pe fundal, niște căsuțe, ca și cum ursul a fost împușcat lângă o zonă locuită. Lucrurile nu merg așa în pădure, mai ales că Arthur nu venea lângă sat, decât dacă-i punea-i un cal mort acolo. Aici, deja lucrurile sunt suspecte. Sunt multe lucruri care necesită explicațiiSe practică treaba asta. Îl pune în bena camionetei cu care merg în pădure, îl dau jos cu macaraua, îi fac o poză la marginea satului și pleacă mai departe.  Dacă au alte dovezi, să ne demonstreze arătând filmul cum l-au împușcat pe Arthur și cum și unde l-au adus din pădure.  Noi suspectăm că nu s-a respectat derogarea. Scurt și la obiect.Integral: https://www.digi24.ro

Cât costă viața unui urs. România își ucide animalele sălbatice prin derogăriCazul Arthur. Ministrul Mediului urăște urșii. Tanczos Barna militează din 2015 pentru uciderea lor ….. Actualul ministru al Mediului, Tanczos Barna, este un vechi militant pentru uciderea cât mai multor urși din Munții Carpați. Primele sale intervenții în favoarea vânătorii intensive a acestor animale protejate datează din 2015.  Pe vremea când era parlamentar al UDMR, actualul ministru al Mediului a declarat că România ar trebui să ucidă peste 4.000 de urși, întrucât populația acestor carnivore mari a devenit prea numeroasă. „Nu ne putem permite să transformăm România în grădina zoologică a Europei. Populația de urși crește, depășind deja 10.000 de exemplare”, afirma Barna Tanczos în 2015, într-o conferință de presă. Un an mai târziu, intra în vigoare Legea Vânătorii care interzicea vânarea carnivorelor mari, cum ar fi lupi, râși și urși. Dar politicianul de la UDMR nu a încetat să militeze pentru ca autoritățile să dea cât mai multe derogări anuale de ucidere….. În 2017, pe atunci senatorul UDMR Tánczos Barna declara că în acel an nu vor exista cote de vânătoare la urşi sau cote pentru trofee, ci doar cotă de intervenţie pentru situaţii speciale, când urşii atacă oameni, animale şi produc stricăciuni în gospodării sau culturi agricole. Dar se arăta nemulțumit că autoritățile „nu intervin” mai mult.  „A nu interveni şi a lăsa lucrurile să se întâmple la nimereală, la întâmplare şi de a nu controla efectivul de urşi din România este o iresponsabilitate uriaşă. Vorbim de un carnivor care nu are duşmani în pădure, de un animal sălbatic aflat la vârful lanţului trofic, singurul duşman, care în mod corect echitabil, de protejare a animalului trebuie să se ocupe şi să regleze populaţia de urşi este omul. Şi ministerul de resort, cei care sunt responsabili trebuie să găsească soluţii, metode şi să intervină’, declara senatorul UDMR. Tánczos Barna cataloga că decizia ministrului Mediului de a emite ordin privind cota de intervenţie pentru 175 de urşi este un act de curaj. În 2019, Senatul a adoptat o modificare a Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic prin care ursul a fost inclus, pentru o perioadă de 5 ani, pe lista animalelor sălbatice pentru care vânarea este permisă în anumite perioade ale anului. Senatorul care e azi ministru al Mediului aplauda inițiativa. ….. Faptul că a devenit ministru al Mediului nu l-a oprit pe Tanczos Barna. Din contră, intervențiile pentru derogări la vânarea de urși s-au înmulțit.  A avut declarații și în februarie și în martie anul acesta.  „Există la nivelul ministerului de câţiva ani un plan de management care propune mai multe soluţii şi, da, printre altele, şi soluţia acestor cote de intervenţie şi de prevenţie”, a declarat ministrul Mediului în februarie. „România a luat o decizie total eronată în 2016 când a decis să nu mai intervină deloc în populaţia de urşi. Integral: https://newsweek.ro

Afla ultimele noutati despre China, energie electrica, productie | Wall-StreetDiriguitorii industriei energetice și politicienii au citit Biblia? ….. Un prieten, căruia i-am destăinuit întrebarea, și-a imaginat ce-ar fi făcut Iisus dacă ar intra în Ministerul Energiei, dându-mi răspunsul prompt: ar fi dărâmat toate tarabele! Plecând de la pilda spălării picioarelor (Matei 20) sau de la “care va vrea să fie întâi între voi, să fie tuturor slugă” (Marcu 10), constatăm că menirea diriguitorului ar fi fost de a servi aproapelui său, comunității și nu a se îmbogăți. Eu cred că responsabilii din ministerul energiei și cei din consiliile de administrație sau de supraveghere și directorate ar trebui să (re)citească măcar Decalogul. Admit că sunt persoane necredincioase dar pot spune că dintre acestea sunt mulți care respectă poruncile “lumești”: să nu ucizi, să nu desfrânezi, să nu furi, să nu minti și să nu poftești la averea altuia (să nu lăcomești). Pentru necredincioși putem da o interpretare și primelor cinci: să nu ai alți dumnezei, să nu ai idoli și să te închini lor. Le-am putea tălmăci: cei care au ca scop în viață doar banii, ar fi bine să se mai gândească, deoarece pot avea mari neplăceri…..Am un cunoscut care a muncit ca un rob pentru firma sa peste 25 de ani. Azi a vândut, are o sumă frumoasă în cont, are un viloi într-o zonă exclusivistă, dar stă în casă de un an deoarece îi este frică sa nu ia Covid deoarece are multe comorbidități (probleme cu inima, cu glicemia, cu greutatea) … Ce folos? Să ne uităm la cei pe care îi vedem la televizor! Vi se par oameni întregi la minte? Nu dau nume, dar mă gândesc la o persoană din afacerile din sport, la alta care din politica de sus a ajuns în pușcărie, la alta căreia femeile i-au mâncat banii, la alta căreia jocurile de noroc l-au băgat și pe el în pușcărie …Problema actuală este că după ce și-au cumpărat (unii chiar falsificat) diplomele, având proptele politice sau “merite” precum lipitul de afișe, pupatul ghiulului sau “au uns acolo unde trebuie” au fost puși în diverse funcții și acum au și “cv” imbatabil. Nimeni nu mai are loc de acești analfabeți funcționali ce impart furturile cu cei care i-au numit….. Suntem conștienți că lucrurile nu pot rămâne așa deoarece țara asta va crăpa … și va începe cu industria energetică! Profesioniștii încep să se frământe și să-si pună problema să se strângă pentru a trage semnalele de alarmă. Cunosc și cățiva parlamentari bine intenționați care și ei doresc să se organizeze cumva pentru a stopa degringolada din ultimii ani. Sunt convins că o vor face deoarece oportunitatea post Covid nu trebuie pierdută și actualii “în afara de Halânga și conducte de gaz cu puțin hidrogen, nu știu altceva”, cum zicea un cunoscut pus pe glume. Problema este că “se așteaptă” alegerile. Și liberalii și USR-Plus își vor alege presedinții la toamnă. Până atunci nimeni nu va face nimic și “Dumnezeu cu mila!”, adică toată lumea speră să nu crape ceva, să nu moară careva, să nu sară în aer cine știe ce instalație, să nu cadă vreun stâlp de pe linia de alimentare din import, să nu înceapă cine știe ce război … Ce le rămâne profesioniștilor de făcut? Să se roage: “Să nu pierzi cu cei necredincioşi sufletul meu şi cu vărsătorii de sânge viaţa mea, Întru ale căror mâini sunt fărădelegi şi dreapta cărora e plină de daruri.” (Ps 25) Ei speră că va veni momentul adevărului: “Cei ce seamănă cu lacrimi, cu bucurie vor secera.” (Ps 125) Adică vor lucra cu niște profesioniști și nu se vor mai trezi în fruntea companiilor sau a ministerului cu niște șpăgari habarniști. Integral: https://www.contributors.ro

Continua reabilitarea termica a blocurilor. Ce le-a cerut Cristian Niculae constructorilorPNRR: Eșecul din spatele unui succes cosmetizat Pe măsură ce se devoalează noi informații din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), se poate observa că acest plan este departe de a fi un proiect de țară. Construit superficial (lipsa de corelare a reformelor cu investițiile, comasarea investițiilor în sectorul feroviar cu cele de la metrou, doar pentru a masca dezechilibrul investițional raportat la infrastructura rutieră), cu grave carențe structurale (fără o linie clară de demarcație față de programele operaționale), rupt de realități și de nevoile comunităților locale, pe componenta investițiilor publice, PNRR, atât în versiunea inițială (decembrie 2020), cât și în versiunile 2.0 (martie 2021) și 2.1 (aprilie 2021), este departe de a genera acel avantaj competitiv de care România are atâta nevoie. După modul în care este conceput, pe componenta investițiilor publice, PNRR este departe de a crea cadrul reducerii decalajelor de dezvoltare față de statele Uniunii Europene. Deficiențele structurale sunt evidențiate de modul triumfalist, în care este prezentat succesul acordului primit de la Comisia Europeană asupra componentei I.5 – Valul renovării – Fondul pentru reabilitarea verde și seismică. Deși planul recunoaște că, din perspectiva atingerii obiectivelor de climă și energie, conform strategiei UE „Valul Renovării”, clădirile sunt responsabile pentru aproximativ 40% din consumul total de energie al UEși respectivpentru 36% din gazele sale cu efect de seră, măsurile propuse, deși necesare nu aduc îmbunătățiri semnificative. Eșecul major al PNRR 2.0 și 2.1, lipsa de realism și reforme este evidențiată de faptul că nu există nicio corelare (nici măcar la nivelul propunerilor de prioritizare) între îmbunătățirea eficienței energetice a clădirilor și racordarea, în primul rând, la sistemele de încălzire bazate pe energie electrică și apoi la sistemele de centralizate de încălzire. Practic, un program de relansare și reziliență realist și ancorat în obiectivele europene de reducere a gazelor cu efect de seră ar impune finanțarea cu prioritate a reabilitării termice a clădirilor publice și rezidențiale multifamiliale care renunță la sistemele clasice de încălzire (inclusiv debranșare) și își convertesc sistemele de încălzire la cele bazate pe utilizarea energiei electrice….. În ceea ce privește infrastructura de transport a Capitalei, PNRR, atât versiunea 2.0 (martie 2021), cât și 2.1 (aprilie 2021), prezintă o situație atipică, nefiind prezentate explicit și detaliat investițiile în dezvoltarea rețelei de metrou (despre trenul metropolitan al Capitalei, discuțiile nu au sens, fiind exclus din PNRR). Nu se prezintă ce magistrală va fi finanțată prin PNRR….. Având în vedere constrângerile impuse de Mecanismul de Redresare și Reziliență, de finalizare a investițiilor și reformelor aferente până la 31 august 2026, fără posibilitatea de fazare, există un risc sporit de pierdere a fondurilor alocate construcției de noi magistrale de metrou în București, atât timp cât nu se cunoaște exact proiectul care va fi finanțat. În ceea ce privește investițiile pentru reabilitarea termică a clădirilor, din experiența fondurilor europene cu aceeași destinație, ele vor fi gestionate de primăriile de sector. Și dacă vor fi gestionate responsabil, aceste investiții pot fi realizate și finalizate în termen, în timp ce acele investiții aferente activităților gestionate de municipalitate și Ministerul Transporturilor sunt incerte. Indiferent de opinii, de apartenența politică și de animozități personale trebuie să conștientizăm că aceste fonduri alocate prin PNRR sunt pentru dezvoltarea și modernizarea României și că ele trebuie să producă efecte și după ce o persoană sau alta nu va mai ocupa o funcție.  Integral: https://www.contributors.ro

gabriel botnariu sef la statStatul la stat. Carnet de partid și relații potrivite, două lucruri necesare pentru a ajunge șeful unei instituții publice  Ce îți trebuie pentru a ajunge șeful unei instituții publice? Simplu: carnet de partid și relațiile potrivite. Rămas fără mandat, Gabriel Botnariu, un fost senator PSD, apropiat al familiei Pandele-Firea, a fost numit președintele Consiliului de Monitorizare. O instituție aflată în subordinea Senatului, care trebuie să verifice dacă sunt respectate drepturile persoanelor cu dizabilități. A fost pus în funcție tocmai de senatorii care până mai ieri i-au fost colegi. Contestatarii săi spun că instituția a fost transformată într-o sinecură, un loc călduț pentru politicienii rămași fără slujbă. ….Consilier al primarului din Voluntari Florentin Pandele. Șef al Direcției de Asistență Medicala și Educațională aflată în subordinea Consiliului Local Voluntari. Director interimar al Administrația Spitalelor București, numit de Gabriela Firea. Senator PSD de Ilfov până anul trecut…..Cu acest CV într-o mână și cu carnetul de partid în cealaltă, Gabriel Botnariu s-a hotărât să intre în cursa pentru șefia Consiliului de Monitorizare. O instituție importantă aflată în subordinea Senatului care trebuie să verifice respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilităţi în toate centrele de stat sau private din țară. …..În cursă au intrat cinci candidați. Dintre ei, doar Gabriel Botnariu a avut carnet de partid. Primul pas a fost audierea în comisia pentru drepturile omului a Senatului. Exact comisia din care a făcut parte și domnia sa cît timp a fost senator…..Și, cum era de așteptat, minunea s-a întâmplat. Foștii colegi senatori ai lui Gabriel Botnariu au stabilit că tocmai dânsul este cel mai potrivit să conducă Consiliul. Au urmat dezbaterile în plenul Senatului unde liderii PNL și USR au acuzat că, totul este doar un vot politic și alți candidați ar fi mult mai competenți decât fostul senator…..Funcția de președinte al Consiliului de Monitorizare este asimilată celei de secretar de stat și este remunerată cu 16.640 de lei brut. Acum Gabriel Botnariu își dă rezidențiatul pentru a doua specializare. Spune că dacă se va simiți prea obosit și nu va face față, o să renunțe ori la rezidențiat, ori la șefia Consiliului. Integral: https://www.digi24.ro

Selfie după selfie în Parlament. Ministrul Finanțelor dă startul - Stirile Kanal DCîțu: ”Dacă vaccinăm 5 milioane, de la 1 iulie ținem masca doar pe o ureche!”  Premierul Florin Cîțu a prezentat planul eliminării restricțiilor Covid în România. Cîțu este adeptul eliminării treptate, în mai mulți pași, și va lega acești pași de rata de vaccinare. De la 1 iulie, dacă atingem ținta de 5 milioane de vaccinați, vom purta masca doar pe o ureche și abia de la 1 noiembrie, dacă trecem de 12 milioane de vaccinați, vom putea renunța complet la măști în spații publice…. Și amenzile vor scădea, de exemplu dacă ești prins fără mască pe ureche iei 250 de lei amendă, nu 500, cum e acum, când masca trebuie purtată pe ambele urechi”, a precizat Cîțu. Până la 1 iulie, persoanele vaccinate vor beneficia de anumite avantaje, pentru a-i ambiționa și pe ceilalți români să-și facă vaccinul. Vaccinații au voie să poarte masca doar pe gură, nu și pe nas. Premierul promite că vom avea voie să circulăm și noaptea, dar doar cu o taxă de 5 euro, care va putea fi achitată cu un simplu SMS. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 6 mai.”Casiere, secretare și un cuțitar: cum dorea USRPLUS să depolitizeze spitalele Bucureștiului”

Pet Names | Top 10 Most Popular Names for Dogs & Cats | MiPet CoverBuna dimineata intr-o zi de joi, 6 mai! Conform meteorologilor ANM, vremea de joi va fi una puțin cam mohorâtă, cerul va fi parțial înnorat și sunt șanse de ploaie peste tot în țară. Temperaturile vor fi relativ ridicate.  Pe litoral, vremea va fi una liniștită, cerul va fi parțial înnorat, temperatura maximă va atinge 15 grade Celsius, iar cea minimă va înregistra 10 grade Celsius. La munte va ploua slab, atât după-amiaza, cât și seara. Temperatura maximă va atinge 13 grade spre seară, iar temperatura minimă va înregistra 6 grade dimineața. În București va fi o zi cu cer parțial noros. Temperatura 24/10 gr.C.

Horia Tomescu - Bucharest, Romania - Politician | FacebookCasiere, secretare și un cuțitar: cum dorea USRPLUS să depolitizeze spitalele Bucureștiului O știre bună: s-a terminat cu mitul USRPLUS care se bate pentru depolitizarea spitalelor de stat. Domnul viceprimar USRPLUS Horia Tomescu a arătat cum dorea să umple consiliile de administrație ale spitalelor Capitalei cu impostori și incompetenți. Lista personajelor pe care viceprimarul USRPLUS Horia Tomescu dorea să le plaseze în CA-urile spitalelor subordonate primăriei Capitalei este halucinantă: secretare, casiere, vechi clienți ai UNPR și ai doamnei Firea, afaceriști dubioși. Cireașa de pe tort era un ins care a intrat la Bioterra la 34 de ani și care, într-un puseu de gelozie, tăiase gâtul prietenei sale, cu un cuțit. Nici una din aceste numiri nu a fost făcută transparent, iar publicul arr fi rămas în întuneric dacă presa nu afla de intențiile viceprimarului Tomescu. Când a fost prins, cu multă obrăznicie, el a scris, pe Facebook: “După mulți ani de administrație coruptă și incompetentă, USR PLUS a promis bucureștenilor o reformă din temelii în spitalele din Capitală. Asta înseamnă stop concursurilor aranjate și interimatelor prelungite la infinit pentru ca managerii să fie ușor de controlat politic“! Dar asta era exact ce dorea domnul Tomescu să facă: să umple CA-urile spitalelor din București cu clientela sa, care clientelă selecta comisiile de concurs pentru viitorii manageri. Viceprimarul Tomescu folosește o tactică veche de când lumea: trimite în CA-urile spitalelor indivizi atât de incompetenți încât aceștia știu că toată cariera lor profesională depinde de cel care i-a trimis acolo. Deci, vor asculta orbește indicațiile viceprimarului USRPLUS când va veni momentul cheie, cel al selectării viitorilor manageri. Povestea aceasta nu este doar despre nulitatea Horia Tomescu, un om de paie. Nu este nici despre ura cu care USRPLUS îl sabotează pe Nicușor Dan. Ea este despre prăbușirea unei utopii de sorginte comunistă: dacă la putere vine Partidul Imaculat – în care sunt doar oameni buni, dedicați Patriei, nu intereselor lor personale – spitalele de stat vor fi “depolitizate“, curățate de corupție și vor arăta ca-n Occident. Fals. O minciună. Pe măsură ce se uzează la putere, oamenii din USRPLUS se plasează în media tutoror politicienilor: au interese personale foarte bine definite – care pot fi financiare, dar pot fi și legate de lupta pentru putere – se bat fără jenă ca să le apere și-și promovează clientela în aparatul de stat. De altfel, se văzuse acest fapt din momentul în care a crescut numărul subprefecților, iar Dan Barna a ocupat aceste funcții cu niște nulități locale, care însă îi erau fidele. …. În România, spitalele de stat nu pot fi reformate. Ceea ce ar trebui să facă administrațiile de dreapta – atât Guvernul, cât și administrațiile locale – ar fi să scoată statul din sănătate și să încurajeze soluții private, inclusiv în ceea ce privește construirea unor noi spitale. Încă din prima zi a guvernării PNL-USRPLUS-UDMR trebuia atacat monopolul CNAS, monopol artificial, de stat, corupt. Cât despre situația de la București, într-o societate democratică, viceprimarul Horia Tomescu și-ar fi cerut scuze publice faptul că a vrut să plaseze niște impostori în fruntea spitalelor subordonate. Dar domnia sa nu numai că nu regretă nimic, ci, dimpotrivă, reacționează foarte agresiv, ținând un întreg oraș ostatic, capturat de interesele grupării din care face parte. Nicușor Dan încasează fiindcă s-a ciocnit de această grupare – un trib foarte brutal din interiorul USRPLUS – în chestiunea spitalelor, nu fiindcă a supraestimat veniturile la bugetul Capitalei. Integral: https://newsweek.ro

Raluca Turcan la actiunea de impadurire Mândria prostească de a nu purta mască  Am observat zilele acestea în mai multe locuri, chiar și în spații închise, niște șoșoace și niște șoșoci mândri nevoie mare că nu poartă o amărâtă de mască. De parcă brusc, asta ar fi însemnat că au citit mai multe cărți sau că au studiat la mai multe facultăți…. Nici mie nu mi-e deloc comod să port mască, dar nici nu cred că o chestie atît de mică îmi ia ceva din tot ce am făcut până acum. Și nici nu cred că dacă n-aș mai purta masca de mâine ar fi vreo faptă de vitejie sau aș deveni dintr-o dată mai deștept. Spun asta uitându-mă cu milă la cei care umblă țanțoși fără mască, aruncând priviri încruntate și disprețuitoare în jur. Dacă ai ajuns să fii mândru că ești în corul condus de-o femeie isterică și-o videochatistă, îți spun, fără ocoliș, că ești foarte, foarte prost și un mare nesimțit. Încă o dată, dacă porți sau nu porți masca, tot școala aia o ai. Ca o constatare, cei antimască nici nu prea au multă carte. Și-atunci o dau pe libertățile omului. De care habar nu aveau și habar nu au nici acum pentru că nu citiseră nimic despre asta.  Dacă toată liberatea ta stă într-o bucată de cârpă, înseamnă că n-ai fost liber niciodată. Apoi o dau pe-o falsă credință. Am auzit foarte des: “Eu nu cred în COVID!”  Ok, dar în apendicită crezi? Sau în fracturi? Dacă îți rupi o mână, mergi la doctor? Desigur, astea sunt întrebări prea profunde…. Da, știu, se discută despre tot felul de procente care arată cât ne protejează diverse tipuri de măști. Acum toți au devenit specialiști în virusologie, deși mulți n-au nici bacalaureatul și scriu mi-au ca pisica. Oricât de mic ar fi procentul, pentru mine, purtarea măștii înseamnă să am grijă, atât cât pot, față de ceilalți. Este cel mai la îndemână lucru pe care pot să-l fac. Și fac asta chiar dacă sunt vaccinat. Și o fac și pentru cei care, din motiv personale sau medicale, nu vor să se vaccineze. Le respect alegerea și sper să ieșim împreună cu bine din acest coșmar….Printre astfel de personaje se numără și unii care plimbau anul trecut pe vremea asta o teorie cum că atunci când ți se iau probele din nas pentru testul PCR, este foarte ușor să ți se dea o gaură în creier. Desigur, la ei nu se punea problema, pentru că nu era nimic de găurit. Și ce să vezi? După un an de zile și miliarde de teste, n-a fost dom’le găurit niciun creier.  Integral: https://newsweek.ro

Imagini cu Iohannis şi Cîţu plantând copaci la Dăbuleni. Preşedintele: „Iubesc natura, îmi doresc o natură sănătoasă pentru România”Crize cu premeditare …. Să vedem dacă după această relaxare “am depășit vârful valului 3 al pandemiei”, asa cum se anunțase. Cîțu era optimist exofficio (vorba lui Iohannis): ”cu pandemia suntem pe o pantă descendentă”. Și nu numai cu pandemia. Și coaliția e pe o pantă descendentă. De abia ieșiți din criza demiterii lui Vlad Voiculescu, descendenții au recidivat respingând și bugetul primăriei Capitalei (după cel de la Iași). Conflictul ar fi pornit tot de la VV care și-a mutat interesele asupra celor 19 spitale ale primăriei unde viceprimarul său Horia PLUS Tomescu propusese pentru CA al ASFMB tot felul de ciudați (casiere, stewardese) între care și un fost condamnat pentru tentativă de omor. Altfel, băiat de viață. Fiindcă Tomescu n-are drept de semnătură iar propunerile sale n-au stârnit entuziasmul lui Nicușor Dan, USR s-a enervat o dată-n PLUS descoperind că veniturile din bugetul lui Dan sunt supraestimate. Culmea e că PSD s-a abținut de la vot iar Rafila a explicat că “dacă pui în balanță motivele respingerii și consecințele ei, motivele rămân în aer”. Europarlamentarul Dragoș Pâslaru a justificat respingerea bugetului printr-o analogie cu Ion și Maria (“ ca să-nțeleagă telespectatorii”) unde Maria, ca femeie, vrea bani de la Ion pentru mâncare, rechizite și doctorii la copii iar Ion, bazându-se pe ceva bani de la tanti Aurica și niscai vânzări, vrea să dea avans pentru mașină:” Ce-ați face dacă ați fi Maria?”. În timpul emisiunii Pâslaru se tot hlizea – semn că Maria era foarte veselă după ce aruncase în foc portofelul lui Ion. Atunci a intervenit și ministrul Ghinea cu un surPLUS de arțag:” Nicușor stă într-o debara și e un fel de Mesia, nu dă telefoane, dă bule și toată lumea să stea drepți ca dă el bule”. Ghinea nu vrea însă “aducerea problemelor de la Iași și București pe masa coaliției” (ca să n-o încarce) deși el personal în loc să-și vadă de PNRR unde sunt în joc 30 de miliarde euro, stă și numără bulele lui Nicușor…..La Iași însă PNL n-a pierdut numai bugetul ci și pe primarul Chirica și PCJ Alexe care ajungând penali “s-au autosuspendat” din partid păstrându-și funcțiile. Funcția creează banul. Chichirău (USR) le-a cerut demisia după care a ieșit la drumul mare: ”nu depinde nimic de autostradă așa de tare…nu există autostradă spre China dar China produce totul pentru toată lumea”. Corect. A produs un virus pentru toată lumea. Chiar și Chichirău pare made in China …. Apropo, întrebat dacă Ponta e “acoperit” al SIE, Ioan Talpeș (fost șef al SIE pe vremea lui Iliescu) a răspuns transparent:”nu pot să spun așa ceva fiindcă Ponta e în activitate, ca și Geoană”. Așa e. Unul e dregător la curtea lui Erdogan, celălalt e numărul doi în NATO.  Integral: https://revista22.ro

Ministrul Energiei: Guvernul va acorda un ajutor de stat CE Oltenia pentru achiziţia certificatelor de emisii - Green ReportEnergia, în corzi: preţul spot, cu 30% mai mare în T1, contractele pe termen lung, în scumpire accelerată: „Ce industrie mai este competitivă? Trebuie să facem producţie, dar nu oricum“….  Începutul anului a venit cu o creştere accelerată a preţului energiei trazacţionate la zi, media primului trimestru fiind de 257 lei/MWh, cu 31% mai mare faţă de perioada similară a anului trecut l Rapoartele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) arată că şi contractarea pe termen lung prin contractele bilaterale s-a scumpit semnificativ în ultimii ani ♦ Dacă în 2017 media de preţ era de 170 de lei pe MWh, anul trecut piaţa s-a închis la 257 de lei pe MWh, cu peste 50% mai mult ♦ Ce se întâmplă? „Sunt mai mulţi factori, dar trebuie să ne uităm la evo­lu­ţia preţului certificatelor de emi­sii de CO2. Acolo stă o par­te din răspuns”, spun specialiştii din piaţă. Certificatele de emisii sunt parte a mecanismului european, stabilit în 2005, privind reducerea poluării, companiile responsabile pentru emiterea de CO2 ca urmare a proceselor de produc­ţie fiind obligate să facă dovada unui astfel de instrument pentru fiecare tonă emisă…..Problema este că de la începutul anului, preţul certificatelor de emisii a explodat. Astfel, datele de la European Energy Exchange (EEX), platforma pe care se tranzacţionează aceste instrumente, arată că dacă media anului trecut a fost de 24 de euro pe certificat, apropiată de cea din 2019, acum tranzaţiile se închid la o valoare de 46-47 de euro pe unitate….. „Cărbunele se află în continuare pe primul loc în topul poluatorilor industriali. Producerea energiei electrice şi termice generează cele mai multe emisii de CO2 (48% din total), urmată de industrie (41%), agricultură şi alimentaţie (8,3%) şi aviaţie (0,8%)”, se arată într-un studiu realizat de Bankwatch, asociaţie înfiinţată în 2012, implicată în zona de promovare a proiectelor durabile din punctul de vedere al impactului de mediu. Complexului Energetic Oltenia a primit recent un ajutor de stat de peste 1,1 miliarde de lei tocmai pentru achiziţia de certificate de emisii, dar aceste achiziţii se văd în preţ, iar mai departe influenţează întreaga piaţă.…. „Este clar că trebuie să investim în producţie, dar nu orice producţie. Trebuie să înţelegem la ce riscuri ne expunem dacă alegem să investim în continuare în producţie de energie care emite dioxid de carbon. Desigur, resursele pe gaze trebuie exploatate, chiar dacă până acum am dormit pe ele, dar în rest focusul trebuie să fie pe energie verde pentru că aici sunt şi banii.” Integral: https://www.zf.ro

GRECO: Respectarea de catre Romania a recomandarilor de prevenire a coruptiei cu privire la parlamentari, judecatori si procurori ramane nesatisfacatoareGRECO: Respectarea de catre Romania a recomandarilor de prevenire a coruptiei cu privire la parlamentari, judecatori si procurori ramane nesatisfacatoare Intr-un raport publicat miercuri, organismul anticoruptie al Consiliului Europei (GRECO) concluzioneaza ca nivelul de respectare de catre Romania a recomandarilor sale de prevenire a coruptiei cu privire la parlamentari, judecatori si procurori ramane per ansamblu la un nivel nesatisfacator, in ciuda unor progrese si reforme planificate aflate inca intr-un stadiu incipient. GRECO concluzioneaza ca Romania a implementat in totalitate doar cinci din cele 18 recomandari ce rezulta dintr-o evaluare din 2015 si dintr-o procedura de evaluare ad-hoc a Regulii 34 lansate in 2017 cu privire la aspecte legate de reforma judiciara. In ceea ce priveste membrii parlamentului, nivelul de implementare ramane neschimbat, cu exceptia unor cerinte procedurale, cu doar doua din cele noua recomandari implementate. Avand in vedere importanta acestor recomandari pentru prevenirea coruptiei in randul parlamentarilor, GRECO subliniaza ca este necesara o actiune mai hotarata pentru implementarea acestora. In legatura cu prevenirea coruptiei cu privire la judecatori si procurori, in urma reformelor puternic criticate ale sistemului de justitie penala (2017-2018) din Romania si a deciziei GRECO de a aplica procedura sa ad-hoc, GRECO recunoaste acum ca au fost luate unele masuri si initiative mai promitatoare sunt in curs care au potentialul de a rectifica multe dintre neajunsuri. Un proiect promitator de lege privind statutul magistratilor din Romania este in curs de desfasurare si este in prezent supus consultarii publice. Acesta prevede o procedura mai transparenta si criterii de evaluare mai obiective pentru numirea procurorilor in functiile cele mai inalte si se ocupa de asemenea de raspunderea judecatorilor. Un rol mai puternic pentru Consiliul Suprem al Magistraturii (CSM) in acest proces este inca necesar, iar implicarea puterii executive, adica a ministrului justitiei, in numirea sau revocarea celor mai inalti procurori ar trebui diminuata pentru a asigura independenta judiciara. De asemenea, trebuie stabilite criterii obiective si clare, bazate pe merit si calificare, pentru promovarea judecatorilor si procurorilor in functii superioare. GRECO saluta de asemenea consolidarea in continuare a competentelor de supervizare ale CSM si Inspectiei Judiciare, precum si desfasurarea initiativelor de formare si constientizare ce vizeaza intarirea, consolidarea integritatii judiciare si asigurarea unor proceduri disciplinare mai uniforme si rapide in sistemul judiciar. GRECO a solicitat autoritatilor romane sa furnizeze un actualizare a masurilor luate pentru implementarea recomandarilor aflate in asteptare pana cel tarziu la 31 martie 2022. Integral: https://ziare.com

Explicatii teoretice ale codului de procedura penala roman, ( vol II ) - Vintila Dongoroz, Siegfried Kahane, George Antoniu,Senatul a adoptat modificarea Codului de procedură penală. Instanța are cel mult 120 de zile pentru pronunţarea sentinţei şi motivare Senatul a votat marţi, în calitate de prim for legislativ sesizat, propunerea de modificare a Codului de procedură penală (Cpp) în acord cu decizia Curţii Constituţionale potrivit căreia hotărârea judecătorească trebuie să fie motivată la data pronunţării. …. “Deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii se fac într-un termen de maximum 60 de zile de la închiderea dezbaterilor. În cazuri temeinic justificate, dacă deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc în termenul prevăzut, instanţa poate amâna succesiv pronunţarea, fiecare amânare neputând depăşi 30 de zile. În toate cazurile, deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii nu pot avea loc mai târziu de 120 de zile de la închiderea dezbaterilor”, prevede amendamentul Comisiei juridice însuşit de plen. Legea în vigoare prevede un prim termen de 15 zile cu prelungire de încă 15 zile, iar proiectul USR PLUS propunea un termen iniţial de 30 de zile, cu posibilitatea prelungirii în două etape, până la 90 de zile. Prin propunerea legislativă au fost reglementate şi situaţiile în care judecători, membri ai completului, sunt împiedicaţi, de exemplu, prin pensionare, să semneze motivarea hotărârii. “Dacă vreunul dintre membrii completului de judecată este împiedicat să semneze, hotărârea se semnează în locul acestuia de preşedintele completului. Dacă şi preşedintele completului este împiedicat a semna, hotărârea se semnează de preşedintele instanţei”, stipulează propunerea legislativă. Integral: https://www.digi24.ro

15 Echipament pompier ideas in 2021 | pompier, bocanci, romaniEurostat. România are printre cele mai mari cheltuieli din UE, raportat la bugetul public, pentru serviciile de protecție împotriva incendiilor. De asemenea, pompierii reprezintă 0,4% din totalul angajaților, cea mai mare pondere dintre toate țările europene. …. Potrivit Eurostat, în 2019, raportul dintre cheltuielile guvernamentale de protecție împotriva incendiilor, ca parte din cheltuielile totale, a variat între statele membre ale UE de la 0,1% în Danemarca, 0,2% în Malta, 0,3% în Austria și Slovenia, la 0,7% în Cehia, 0,8% în România și 0,9% în Bulgaria. Cheltuielile guvernamentale din cele 27 de state membre UE pentru “servicii de protecție împotriva incendiilor” s-au ridicat la 30,9 miliarde de euro, echivalentul a 0,5% din cheltuielile guvernamentale totale. Suma este considerabil mai mică decât cea alocată pentru poliție (aproximativ 2,0% din cheltuielile totale în 2019). În general, în UE, cheltuielile publice pentru serviciile de protecție împotriva incendiilor au rămas stabile la aproximativ 0,4 – 0,5% din 2001. Integral: https://www.biziday.ro

Peste cinci mii de oi exportate de români în Iordania au murit de foame pe vaporPoliția Animalelor a fost înființată, dar e de negăsit. „Au program 8-16. Au şi două autospeciale”  Înființată cu surle și trâmbițe la Ministerul de Interne, poliția animalelor nu funcţionează peste tot în țară. Reprezentanții ei au fost de negăsit, de exemplu, pentru a interveni în cazul unor transporturi de oi, reclamă activiștii. Voluntarii spun că bietele oi răbdau de sete și nu avea spațiu suficient, așa cum prevede în mod normal legea. Voluntarii unui ONG au descoperit că pe şoseaua Bucuresti-Ploiesti, un tir cu 600 de oi care urmau să ajungă în Grecia, nu transporta în condiţii legale animalele. Un agent de la circulaţie a tras pe dreapta maşina. Era necesar ca un inspector DSV să vină la faţa locului că să constate starea animalelor, dar agentul nu a dat de nimeni la DSV. Atunci, unul dintre voluntari a sunat la Poliţia Giurgiu, încercând să dea de un echipaj de la Poliţia Animalelor. Fără succes. Gabriel Păun, reprezentant Animals Internaţional: „Aşa se face că acel camion a fost lăsat să treacă nestingherit prin Vama Giurgiu. Instalaţia de apă nu funcţiona, animalele sufereau deja acut de sete, se împingeau unele în altele şi începuseră să lingă barele de sete. Este un transport care nu trebuia lăsat să meargă mai departe. Animalele nu aveau nici suficient spaţiu la cap, dădeau cu spinarea în tavan, erau pe patru etaje deşi legislaţia nu mai permite să transporţi animalele pe patru etaje în camion.”…. „Asistăm la o neputință şi la o lipsă de voinţă a aplicării legislaţiei. Dincolo de orice anchetă internă asupra unui inspector DSV sau altuia, cred că asistăm la o problemă sistemică. Nu am văzut niciodată inspectori DSV care să facă echipe cu poliţia pentru a opri şi a controla aceste camioane. Pe nicio rută.” Integral: https://stirileprotv.ro

EXCLUSIV | Secretele jucătorului de tenis Klaus Iohannis: cărțile care l-au ajutat să devină un sparring-partner mai bun, lovitura favorită și jucătorul preferat. Viitorul președinte a jucat și în dimineața alegerilorLungul drum de la a produce grâul la câmp, roşia în solar şi a creşte mielul în turmă până la croissant, caprese şi drob la braseria de la colţul străzii. Şi al preşedintelui Iohannis până la terenurile de tenis în paragină din centrul staţiunii Neptun, unde are reşedinţa de vară  „Dar ceva produs local aici, pe o rază de 10 kilometri spre exemplu, aveţi? O merdenea, o sarailie, ceva specific dobrogean?“ Vânzatoarea de la mini-supermarketul din Mangalia este mirată. „E o glumă asta sau ce?“ Rafturile întinse ordonat cu batoanele de Kit Kat, Mars, cu pungile de Lay’s şi Doritos strălucesc. Unde să mai încapă o dobrogeană stingheră şi ce şansă să mai aibă în faţa acestor lucitoare ambalaje ? Însă de la a produce grâul la câmp, roşia în solar şi a creşte mielul în turmă până la croissant, caprese şi drob la braseria de la colţul străzii se vede că este cale lungă, chiar şi într-un orăşel turistic unde se presupune că există disponibilitate de a consuma delicatese produse local. Când Kaufland dă lovitura cu magazinul în cort pe litoral, care este modelul turistic spre care se îndreaptă România? Şi dacă mai adaugi mizeria de pe plajele despre care nu se ştie ale cui sunt – ale Apelor Române, ale primăriilor, ale Ministerului Turismului –, lipsa toaletelor publice, spaţiile verzi neîngrijite, întreruperea apei calde pentru că gazul metan încă nu a ajuns în localităţile de pe litoral cu toate că OMV Petrom exploatează chiar din Marea Neagră câte un miliard de metri cubi de gaz pe an, adică 10% din producţia totală a României, ce să mai spui celor care umplu charterele pentru Egipt şi Martinica? Poate să le arăţi terenurile de tenis în paragină din proprietatea RAAPPS (Regia Protocolului de Stat) din centrul Neptunului, care se află, culmea, chiar în faţa sediului RAAPPS. Dar oare aşa arată terenurile de tenis pe care joacă domnul preşedinte Klaus Iohannis la câteva sute de metri distanţă, în interiorul reşedinţei sale de la Neptun? Acolo nu tot RAAPPS este proprietar? Dar preşedintele Klaus Iohannis este un simplu utilizator al unui domeniu luxos la malul mării în Neptun? El nu este preşedintele ţării, să iasă să vadă şi dincolo de gardul rezidenţei lui? În ce fel conduce el ţara dacă dincolo de gardul lui e un dezastru?…. El este vreun milionar care vine la domeniul său privat şi nu-l interesează ce este în jur sau este pus acolo tocmai să vegheze la ce este peste gardul lui, nu în reşedinţa lui? Ce folos are ţara că terenurile lui de tenis sunt perfecte dacă cele ale ţării, din spaţiul public, sunt în paragină? El nu a fost ales să administreze spaţiul public? De ce nu joacă el pe terenul năpădit de buruieni din centrul Neptunului şi să joace copiii din Neptun pe terenurile lui? Când i-a invitat ultima dată? De asta l-au pus oamenii preşedinte, să se baricadeze în spatele zidurilor şi al SPP-ului şi să nu-l intereseze chiar dacă totul se prăbuşeşte în paragină în jur? Dacă un lucru simplu precum să îngrijeşti un spaţiu verde şi un teren de tenis la un standard minim nu poţi, ce să te mai gândeşti să ieşi la o plimbare pe faleză în Mangalia, să întrebe oamenii dacă plajele sunt curate, să opreşti la o dobrogeană şi să pui în valoare astfel specificul şi businessul local? Ar însemna să îţi pese cu adevarat. Integral: https://www.zf.ro

Coronavirus/ Raed Arafat anunţă controale în vederea respectării măsurilor de distanţare socială | AGERPRES • Actualizează lumea.Dacă rata de infectare scade sub 2, Arafat nu mai are voie să iasă din casă!  Vești bune pentru români. Numărul celor infectați cu Covid este în continuă scădere și România se apropie de cifra magică 2, adică rata de incidență de la care cetățenii vor avea voie să circule liber, iar Arafat va fi nevoit să stea închis în casă și mai ales să nu deschidă gura, ca să nu ne mai contamineze. Prefectul Capitalei promite că imediat ce incidența scade sub 2 va convoca Comitetul pentru Situații de Urgență, unde Arafat va fi prins și dus în arest la domiciliu timp de minim 14 zile și va putea ieși doar după ce incidența trece de 7,5, și atunci doar ca să plimbe animalul de companie în jurul blocului, cu o declarație pe proprie răspundere. ”Trebuie să existe o simetrie a măsurilor restrictive. Adică, dacă oamenii au fost cuminți, au respectat regulile și nu s-au infectat, să primească și ei o recompensă. Și ce recompensă poate fi mai mare decât să știi că Arafatul este la coteț?”, spune medicul Decebal Popescu, expert în psihologia maselor. Integral: https://www.timesnewroman.ro

Revista Presei – 5 mai.”Ce eforturi fac țările din jur sa atragă investitori străini și cum stă România și se uită de pe margine”

Cats And Dogs Spring Wallpapers - Wallpaper CaveBuna dimineata intr-o zi de miercuri, 5 mai! Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate îndeosebi în a doua parte a zilei și noaptea, când vor fi averse și descărcări electrice în zonele de deal și de munte și local în restul teritoriului. Izolat cantitățile de apă vor depăși 10…15 l/mp și vor fi condiții de grindină. Temperaturile maxime se vor încadra între 14…15 grade pe litoral şi 25…26 de grade în Banat și în vestul Olteniei, iar cele minime vor fi cuprinse între 5 şi 13 grade. În București, cerul va fi variabil, cu înnorări temporare după-amiaza și noaptea, când trecător vor fi averse și posibil descărcări electrice. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 21 gr., iar cea minimă va fi de 10…12 gr.

Testul de anticorpi pentru Covid-19: Pentru ce se face și cum se verifică dacă o persoană a fost sau nu infecatată cu noul coronavirus. Poveștile a doi pacienți – Ziarul de GardăDozarea anticorpilor după vaccinare e esențială, bine de făcut sau doar un moft? Dr. Adrian Marinescu răspunde la întrebările zilei …..Întrebat despre toate acestea, medicul Adrian Marinescu a admis zâmbind că dozarea de anticorpi a devenit un fel de ”sport național”. ”Dacă e să facem o singură determinare, la o lună după rapel e ok. Nu înseamnă că e ceva obligatoriu sau esențial, dar e de făcut. Fără să fie nevoie să repet la fiecare două săptămâni. Aș face o singură testare, la o lună după rapel”, a punctat de la bun început medicul primar infecționist. Recomandarea e valabilă și pentru cineva care a făcut boala. ”Da, dar dacă se gândește să își facă vaccinarea, poate să o facă în liniște, iar determinarea anticorpilor să o facă la o lună după rapel, ca să nu fie nevoit să recolteze de fiecare dată. În felul ăsta nu faci o mie de analize. Poate să facă dozarea și înainte de vaccinare, dar nu schimbă cu nimic datele problemei, oricum are nevoie de un răspuns superior. Iar cei care trec prin boală fac oricum puțini anticorpi”, a explicat dr. Adrian Marinescu. Firmele oferă mai multe tipuri de dozări, pe care să o aleg? Întrebat ce tip de dozare de anticorpi e mai bine să aleg, dr. Marinescu a subliniat că ”ar fi multe de spus” în această privință, dar sunt chestiuni destul de tehnice. ”Anticorpii de tip spike sunt cei care ne interesează în primul rând. Sunt cei care pot fi monitorizați, indiferent că am trecut prin boală sau ne-am vaccinat. Sunt multe lucruri de spus aici, ține și de intervalul de referință și de ceea ce înseamnă negativ/pozitiv. Da, ne facem testarea la o lună după rapel, dar plecăm de la ideea că nu contează doar anticorpii și că imunitatea, indiferent că trecem prin boală sau ne vaccinăm, este și la nivelul celulelor. Laboratoarele au modalități diferinte de a măsura, de aceea, este important ca întotdeauna să ne raportăm la referința laboratorului (ce înseamnă pozitiv și ce înseamnă negativ) și să luăm în calcul că, de multe ori, măsurătoarea nu este cantitativă, ci semicantitativă (sunt chestiuni tehnice)”, a adăugat acesta. Să mai repet dozarea de anticorpi? Când? Pentru că informațiile apărute în presă sunt destul de contradictorii și nu știm la ora actuală cu prea mare precizie cât durează imunitatea pe care ne-o asigură vaccinul, l-am întrebat pe dr Adrian Marinescu dacă ar fi bine să repetăm dozarea de anticorpi. ”Deci prima oară aș face la o lună după rapel și apoi aș mai lăsa un interval de trei luni. Nu aș face mai repede. Integral: https://spotmedia.ro

Dragoş Damian, Terapia Cluj: Domnule Premier, curaj, iesiţi din robia influencerilor de partid. Pe 10 mai, la Bruxelles, puneţi pe masă 20 milioane de euro (0,1%) din PNRR pentru o fabrică de vaccinuri Am mai spus ca Premierii Romaniei se afla prinsi fara scapare in plasa influencerilor de politica economica – coalitii, camere de comert, firme de lobby, think-tank-uri, atasatii ambasadelor, etc., etc. – cu sprijinul carora Romania a ajuns unde este, o tara cu o economie bazata de consumul de importuri si cel mai mare exportator de forta de munca calificata. Asta este modelul economic de “copil sarac si ascultator” pe care-l avem, poate mai razbim cativa ani cu el, poate ca reasezarile de dupa pandemie ne vor ajuta sa razbim chiar mai multi. Am mai aratat si tabelul de mai jos, care ilustreaza pentru 30 de tari industrializate si emergente situatia balantei comerciale din productia de medicamente. In analiza din 2019 Romania are al 4-lea cel mai mare deficit de balanta comerciala, care este si disproportionat de mare daca ne raportam la deficitul total. Este efectul anilor in care producatorii locali de medicamente erau nebagati in seama la Finante si Sanatate, unde se forma o lunga coada de camere de comert, ambasade, producatori internationali, lobby-isti, consultanti, etc, etc. – asta evident pentru ca acestia se pricepeau la medicamente mult mai bine decat amaratii de directori de fabrici din tara. Ani in care, de exemplu, Ungaria si Slovenia au investit strategic in tehnologizare si internationalizare, astfel incat la ei lucrurile stau altfel…..Dar poate ca a sosit momentul sa corectam greselile din trecut si sa alocam bani pentru un domeniu strategic care nu aduce doar valoarea adaugata a produsului finit si confortul disponibilitatii medicamentelor, ci si venituri bugetare, oportunitati de cercetare-dezvoltare, lanturi de aprovizionare si hub-uri operationale. Integral: https://www.zf.ro

UE propune reducerea restricțiilor pentru turiștii vaccinați  Comisia Europeană a propus luni ca statele membre să reducă restricțiile pentru turiștii complet vaccinați, dând semnalul unei reveniri treptate la normalitate, pe măsură ce vaccinarea prinde avânt la nivel mondial. Noile reguli ar permite intrarea în UE din motive neesențiale nu numai pentru toate persoanele care provin din țări cu o situație epidemiologică bună, ci și pentru toate persoanele care au primit ultima doză recomandată de vaccin autorizat de UE, cu posibilitatea extinderii la vaccinurile aprobate de Organizația Mondială a Sănătății. Regulile sunt menite să înlocuiască interdicția generală din prezent ce privește călătoriile neesențiale către UE, care se aplică majorității statelor (în prezent, călătoriile neesențiale sunt permise doar pentru 7 țări cu o situație epidemiologică bună.). Integral: https://www.g4media.ro/

Hidrogen- energia viitoruluiHidrogenul verde și lipsa de viziune a Guvernului / România nu a fost pregătită în niciun fel pentru sursa de energie a viitorului Hidrogenul verde este considerat sursa de energie a viitorului, motiv pentru care multe țări din întreaga lume au intrat într-o competiție contra cronometru pentru a se impune primele pe o nouă piață. Și în Europa, state precum Spania, Franța, Germania, Olanda, Danemarca sau Portugalia au demarat mari proiecte cu hidrogen verde, multe alte țări sunt în plină creare de strategii, iar altele chiar le-au finalizat. România este la stadiul de discuții despre “necesitatea elaborării unei strategii privind hidrogenul”. “Avem chiar un compartiment care se va ocupa de dezvoltarea hidrogenului”, spunea, recent, în cadrul unei dezbateri, Dan Drăgan, secretar de stat în Ministerul Energiei. Acesta este convins că “va avea și România o strategie pe hidrogen”, dar până atuni ne uităm la ce fac alții. “Colegii mei analizează strategiile aprobate în celelalte state. Nu avem un termen limită, dar cu siguranță ne dorim ca acest lucru să se întample cât mai repede”, a mai spus oficialul din Ministerul Energiei. Să nu uităm că autoritățile române s-au chinuit vreo șapte ani să elaboreze o strategie energetică națională, care nici până acum nu a fost aprobată. În timp ce autoritățile române se laudă cu stadiul existenței unui compartiment care ar putea să elaboreze o strategie, companiile se gândesc deja să demareze unele proiecte. Potențialul este uriaș, însă lipsa unei strategii naționale nu oferă impulsul necesar pentru ca aceste proiecte să fie implementat. Practic, sunt doar la stadiul de intenție, fără a exista date concrete, precum estimări de costuri și perioade de implementare. De exemplu, Hidroelectrica vrea să dezvolte prin parteneriat cu Verbund hidrogen „verde“ prin electroliza apei la scară largă în România, utilizând un mix de energie verde (eoliană off grid şi hidro on-grid). Ulterior hidrogenul rezultat ar urma să fie înglobat într-un ulei mineral şi transportat pe Dunăre către ţări din programul Transnaţional Dunărea Interreg, precum Austria, Bulgaria, Cehia, Germania, Ungaria, Slovacia, Muntenegru, Serbia. Însă, acționarii Hidroeolectrica, adică statul român și Fondul Proprietatea, sunt mai interesați să transforme aproape tot profitul și rezervele companiei în dividende, intenții care vor fi discutate în ședința AGA din 13 mai. Din profitul de 1,45 miliarde de lei de anul trecut, acționarii vor distribuirea a 1,3 miliarde de lei sub formă de dividende. Fondul Proprietatea cere chiar și mai mult: încă un miliard de lei dinrezerve. Astfel, acționarii Hidroelectrica nu par foarte impresionați de proiectele de investiții ale companiei. Mai există un proiect pilot de construcție a unei centrale la Halânga de către Romgaz împreună cu GSP Power. Este un proiect susținut de actualul ministru al energiei, mai ales că ar urma să fie construit în zona sa de baștină. Pe amplasamentul vechii termocentrale pe cărbune de la Halânga se va construi o centrală de producere a energiei electrice pe gaz natural în amestec cu hidrogen, de 150 de MW, un parc solar de 50 MW, urmând să fie produs hidrogen prin electroliză. Hidrogenul produs va fi reintrodus în circuit și ars în amestec cu gaz natural, povestește ministrul…. România nu a pregătit în niciun fel adaptarea rețelei de gaze pentru transportul hidrogenului Hidrogenul ar putea fi transportat în amestec cu gazul natural, într-un anumit volum, prin actualele conducte de gaze, însă este nevoie de investiții în acest sens. Pe lângă investițiile în sine asupra infrastructurii de transport, lipsește corelării viziunii asupra hidrogenului cu politica de gazeificare accelerată a României, lucru remarcat de Future Energy Leaders (FEL) România. Integral: https://economie.hotnews.ro

Parcul eolian CEZ România: O turbină eoliană produce anual circa 6 GWh, echivalentul a cât consumă 3.000 de gospodării într-un anNoua energie: Dezvoltarea industriei eoliene – pe uscat și pe mare – ar putea crea 3,3 milioane de locuri de muncă în următorii cinci ani – raport Dezvoltarea industriei eoliene ar putea crea 3,3 milioane de locuri de muncă în următorii cinci ani, potrivit unei analize realizate de Global Wind Energy Council (GWEC), transmite News.ro. Estimarea include locuri de muncă directe în parcurile eolienele onshore (pe uscat) şi offshore (în largul coastelor maritime), precum şi locuri de muncă pe întregul lanţ valoric al sectorului. Acesta din urmă cuprinde locuri de muncă în domenii precum instalarea, producţia, planificarea şi dezvoltarea proiectelor, operarea şi întreţinerea şi dezafectarea. Aceste locuri de muncă ar asigura concretizarea unei prognoze a industriei de a instala o capacitate onshore şi offshore suplimentară de 470 gigawatti, între 2021 şi 2025, potrivit GWEC. Prognoza organizaţiei cu sediul la Bruxelles referitoare la locurile de muncă se bazează pe ceea ce a descris drept ”date referitoare la creşterea pieţei” de la GWEC Market Intelligence şi ”studii globale ale Agenţiei Internaţionale pentru Energie Regenerabilă privind crearea de locuri de muncă pentru proiecte eoliene offshore şi offshore din 2017 şi 2018.” În întreaga lume, guvernele stabilesc obiective pentru reducerea emisiilor şi dezvoltarea instalaţiilor de energie regenerabilă, cu o serie de obiective care fac din energia eoliană un instrument crucial în îndepărarea de combustibilii fosili. Luna trecută, de exemplu, SUA au declarat că vor să îşi extindă capacitatea eoliană offshore la 30 GW până în 2030, o mişcare pe care administraţia Biden speră că va genera mii de locuri de muncă şi va debloca miliarde de dolari în investiţii în anii următori. Peste Atlantic, Marea Britanie doreşte să atingă o capacitate eoliană offshore de 40 GW până în 2030, în timp ce Uniunea Europeană are ca obiectiv ca instalaţiile offshore să ajungă la cel puţin 60 GW până la sfârşitul acestui deceniu şi la 300 GW până în 2050. În pofida acestor ţinte, realitatea de pe teren arată că, pentru multe ţări, orice îndepărtare de combustibilii fosili va reprezenta o provocare semnificativă care va necesita un volum imens de schimbări.  Integral: https://www.g4media.ro

Investitii si eforturi de atragere a lorCe eforturi fac țările din jur sa atragă investitori străini și cum stă România și se uită de pe margine  Ungurii ne iau fața când vine vorba despre atragerea investitorilor străini, deși avem ceva ce ei nu au: populația – forța de muncă. Ei și-au resetat anul trecut întreaga industrie auto, în timp ce Renault, la noi, a decis să facă noua Dacia electrică în China. Guvernul român ar trebui să se inspire de la ei folosind măcar parțial metodele lor. Dacă vrem salarii mai mari și un trai mai bun, atunci este important ca Guvernul să-și restructureze modul de gândire. *În anumite cercuri din mediul de afaceri se discută pe tema asta. Se dorește o implicare a autorităților măcar pe jumătate din ce fac vecinii noștri. Mai jos redăm ceea ce se discută la nivel de elită în zona privată.  Ungaria a reușit anul trecut să-și reseteze toată industria auto. A semnat acorduri cu toți marii producători locali: Audi, Mercedes, Volkswagen, Suzuki și BMW • Oferă ajutoare acestor firme. Oficial sunt ilegale • Ungarii consideră că țara lor este prea mică, ca să-și permită salarii mici. • Se asigură că vin alte firme în locul celor care nu-și mai permit să producă în Ungaria pentru că salariile au ajuns la un anumit nivel. • Ministerul de Externe și al Comerțului se asigură că există o „conductă” de investiții • Ungaria și Polonia sunt împreună pe locul 6 mondial în dezvoltarea de baterii electrice • În IT, România este mult mai competitivă decât în industrie la productivitatea angajaților, chiar și la salariile actuale • În România avem nevoie de infuzie de capital și tehnologie pe zona de farma și industrie chimică • Și în mecanică fină am avea loc de investit. Dacă facem infrastructura, poate deschidem și regiunile unde avem șomaj mai mare. • Avem regiuni unde șomajul este foarte mare, doar că ne trebuie infrastructură. Competențele viitorilor angajați le putem dezvolta. Ungaria a reușit anul trecut să-și reseteze toată industria auto. A semnat acorduri cu toți marii producători locali: Audi, Mercedes, Volkswagen, Suzuki și BMW (care își construiește acum fabrica). Practic, ideea este să dezvolte automobile electrice în Ungaria. Audi deja o face, se discută în anumite cercuri din mediul de afaceri de la noi. În plus, a atras trei firme mari de baterii electrice. Mari în sensul că una mai mare se face doar în Germania în momentul ăsta. Conform Bloomberg, Ungaria și Polonia sunt împreună pe locul 6 mondial în dezvoltarea de baterii electrice. Cele 5 țări dinaintea lor sunt: SUA, Germania, Japonia, Coreea de sud și India. Una dintre țări (Ungaria) este cu 10 milione de locuitori și cealaltă (Polonia) cu 38 milioane. La noi (România), mediul de afaceri speră că Ford va dezvolta ceva, după ce Renault a decis să dezvolte Dacia electrică în China….. Noi, în România, avem forță de muncă. Avem regiuni unde șomajul este foarte mare, doar că ne trebuie infrastructură. Competențele viitorilor angajați le putem dezvolta. Am văzut ce fac ungurii în acest moment pentru BMW. Îi recalifică pe oameni. Firmele știu exact ce le trebuie, ei aduc trainerii. Integral: https://economie.hotnews.ro

Ministrul Ghinea și Premierul Cîțu, Declarații Contradictorii Pe Marginea PNRR | LibertateaDe şase ani, şase guverne au lucrat şi lucrează încă la cel mai secret şi cel mai complex proiect din istoria României: celebra Bancă Naţională de Dezvoltare, un proiect al competenţei guvernamentale în dezvoltarea businessului românesc. Membrii Consiliului de Administraţie sunt: Cioloş, Grindeanu, Tudose, Teodorovici, Dăncilă, Orban, Cîţu şi Ghinea Programele de guvernare, de sute de pagini, cu care sunt investite pompos guvernele României, sunt în realitate maculatură curată. Noroc că cineva a inventat lumea digitală şi nu mai trebuie să le printezi atât de mult pe hârtie, salvând astfel mai mulţi copaci. Din când în când, ca o cură de dezintoxicare politică, pentru a vedea ce aberaţii promit şi se angajează şi unii şi alţii când preiau puterea, este bine să citeşti/reciteşti obiectivele asumate de către guverne şi partide citite cu patos naţional de către premierul României în Parlament şi binecuvântate apoi la Palatul Cotroceni de către preşedintele României. Astăzi vorbim de celebra Bancă Naţională de Dezvoltare a României, de care mi-am adus aminte că există revăzând-o scrisă şi în celebrul PNRR – Plan Naţional de Redresare şi Rezilienţă, prin care România vrea să ia 30 mld. euro de la UE. Ca să umple paginile PNNR, că tot nu le citeşte nimeni din ţară, noroc că le citesc cei de la Bruxelles, şi noul star al fondurilor europene, ministrul Cristian Ghinea, a trecut în PNRR, la pagina 92, crearea acestei bănci de dezvoltare….. Dacă îl întrebi pe ministrul Cristian Ghinea şi pe cei care au scris acest PNRR ce înseamnă „evaluarea ex-ante a disfuncţionalităţilor pieţei financiare” şi ce înseamnă „administrator de Fond al Fondurilor” îţi vor vorbi despre Bitcoin, un subiect mult mai familiar. În cele 4 luni de mandat, ministrul Cristian Ghinea s-a făcut remarcat prin întoarcerea PNRR-ului de la Bruxelles, ca fiind incomplet sau nu răspunde obiectivelor UE şi mai ales prin afirmaţia la adresa lui Nicuşor Dan, primarul Capitalei, că suferă de sindromul „Mesia din debara”, adică nu vorbeşte cu nimeni, nu dă telefoane, nu răspunde la telefoane şi dă bule. Nimic însă despre celebra Bancă de Dezvoltare a României, introdusă în PNRR în speranţa că UE ne va da nişte bani pentru crearea ei. Acest proiect secret şi complex de creare a Băncii Naţionale de Dezvoltare, nu ştiu în ce guvernare a început. Dar l-am regăsit în guvernarea Cioloş – pagina 4 – „crearea resurselor de dezvoltare (pentru România) prin: stimularea investiţiilor străine în domenii de vârf, crearea unui fond naţional de investiţii, a unei bănci naţionale de dezvoltare, atragerea de fonduri europene şi prin dezvoltarea pieţei de capital.” Cred că Dacian Cioloş, premier în perioada 2015-2016, a revenit acum la guvernare ca să-l ajute pe Cristian Ghinea să facă această Bancă Naţională de Dezvoltare. Pentru că acest proiect nu a putut fi făcut în guvernarea Cioloş, Liviu Dragnea, celebrul şi hulitul lider al PSD, l-a trecut în programele de guvernare: Grindeanu, Tudose şi Dăncilă. Eu sper că vă amintiţi cum povestea la televizor Liviu Dragnea şi Orlando Teodorovici cât de importantă este această Bancă Naţională de Dezvoltare pentru România şi cum va creşte economia datorită ei şi a altui celebru proiect preluat de toate guvernările: Fondul Naţional sau Suveran de Investiţii. Nici premierul Florin Cîţu nu s-a lăsat mai prejos, iar în programul lui de guvernare, la pagina 18 din 269 a scris: „crearea şi capitalizarea Băncii Naţionale de Dezvoltare ca one stop shop al sprijinului accesului de finanţare pentru antreprenori (granturi, subvenţii de dobândă, garanţii şi dezvoltarea de fonduri equity)”….. Dacă UiPath ar fi aşteptat după această Bancă Naţională de Dezvoltare a României, nu ar fi ajuns în vecii vecilor unde este astăzi. În timp ce pe la Palatul Victoria au trecut vreo şase guverne, sute de miniştri, din 2015 încoace, Daniel Dines şi echipa de la UiPath au reuşit să creeze o companie, într-un bloc din Delea Veche, care s-a listat la Bursa de la New York şi a ajuns la o capitalizare bursieră de 40 mld. dolari, atât cât valorează toate companiile listate la Bursa de la Bucureşti. În şase ani, câţiva programatori, rupţi în fund în 2015, au făcut o companie care este numărul 1 în lume în RPA – Robotic Process Automation, iar toate guvernele României, care au avut pe mână 200 mld. euro, cu sute de funcţionari, nu au fost în stare să realizeze acest proiect, măcar ca un S.A. Integral: https://www.zf.ro

Problemele penale din trecutul a trei deputați AUR. Ce descoperi dincolo de CV-urile oficiale ale aleșilorProblemele penale din trecutul a trei deputați AUR. Ce descoperi dincolo de CV-urile oficiale ale aleșilor  Deputații Ringo Dămureanu, Mircia Chelaru și Florin Pușcașu au avut de-a lungul timpului probleme cu justiția. Toți trei s-au ales cu condamnări penale, pe care Valeriu Nicolae le scoate la iveală într-un nou articol publicat de Libertatea. Până să ajungă deputat pe listele AUR, domnul Ringo Dămureanu a lucrat în administrația publică. Deși menționează 17 cursuri de perfecționare în domeniu, el reușește în CV să scrie „administrație” greșit de opt ori, în toate felurile posibile. Preferatul meu este „Ministerul Aministrației Pubice”. … Domnul Ringo Dămureanu a fost apropiatul domnului Ion Prioteasa, unul dintre cei mai influenți PSD-iști din Oltenia. Prioteasa a avut un dosar deschis de DNA pentru corupție. Dosarul a fost clasat. …. Dămureanu, în fapt, a lucrat toată viața pentru Consiliul Județean Dolj și a primit o amendă penală pentru lovire în 2001. A fost lider de sindicat. În 2017 l-a făcut PSD-ul și administrator la Complexul Energetic Hunedoara, deși avea zero experiență în domeniu. Domnul Dămureanu făcea pe lună 15.448 de lei, adică mai mult decât președintele în 2017. Înainte de a fi ales deputat, din slujba de sindicalist primea 21.510 lei pe lună. Ca funcționar public, primea de peste șapte ori mai puțin. Generalul Mircia Chelaru, trei ani cu suspendare  Domnul Mircia Chelaru a fost promovat de cel mai geolog președinte al României, Emil Constantinescu, ca șef al Statului Major al Armatei, în februarie 2000. Funcție în care a rezistat până în noiembrie același an. Între timp, descoperise mișcări separatiste în Oltenia și Dobrogea, iar noi am aflat că este un mare fan al generalului Antonescu. … A avut legături cu Vadim și cu miliardarul cu parfum legionaroid Iosif Drăgan. În 2012 ajunge șef la PUNR, partidul în care a făcut carieră Gheorghe Funar. Formațiune care ulterior va fi înghițită de Partidul Conservator, Chelaru primind o funcție de vicepreședinte în formațiunea păstorită de Dan Voiculescu. A trecut și prin partidul altui om remarcabil, Ninel Peia. …. Ca orice om cinstit, are o poprire de la ANAF de 852.000 de lei. Împreună cu soția, primesc pensii de la MApN în valoare de peste 18.000 de lei pe lună. A fost și el condamnat la trei ani cu suspendare de DNA pentru abuz în serviciu. Dosarul vizează modul în care şi-a cumpărat locuinţa de serviciu. Judecătorii l-au obligat pe general să plătească aproape 93.000 de lei, ceea ce reprezintă daune materiale faţă de MApN, plus 850.000 de lei, reprezintând foloasele materiale realizate în urma vânzării locuinţei. Deputatul Florin Pușcașu, un an și șase luni cu suspendare….. Domnul Pușcașu a fost și condamnat penal în 2013 la un an și șase luni de închisoare cu suspendare pentru tentativă de fraudă cu fonduri europene. Aici comunicatul DNA.  Integral: https://www.libertatea.ro

Harta Cu Evoluția Teritoriului României, în Ultimii 2.000 De Ani | LibertateaÎn anii următori ne vom împuțina: România va înregistra una din cele mai abrupte reduceri ale populaţiei din UE   Țara noastră va înregistra una din cele mai abrupte reduceri ale populaţiei din UE, în următorii ani, conform celor mai recente estimări ale evoluţiei populaţiei privind modelele demografice regionale în 31 de ţări membre ale UE și partenere. Dintre cele 1.216 regiuni din ţările UE, se estimează că aproximativ două treimi (802 regiuni) vor avea o populaţie mai mică în 2050 decât în 2019, în timp ce aproximativ o treime (414 regiuni) vor avea o populaţie mai mare, arată Eurostat….. Se estimează că aproape 9 regiuni din 10 vor avea o vârstă medie mai mare în 2050 decât în 2019. Estimările spun că vârsta medie din aceste 31 de ţări va creşte cu 4 ani, de la 45,1 ani în 2019 la 49,1 ani în 2050. Doar în 131 din cele 1.216 regiuni (11% din total) nu se preconizează că vârsta medie va creşte. Se estimează că populaţiile care îmbătrânesc cel mai rapid vor fi în regiuni situate în principal în estul Europei (ţările baltice, Polonia, Slovacia, România şi Bulgaria) şi sudul Europei (Italia, Spania şi Portugalia). Pentru cele 160 de regiuni (13%) cu cea mai rapidă îmbătrânire, se preconizează o creştere a vârstei medii cu cel puţin 8 ani între 2019 şi 2050. Populaţii mai tinere sunt preconizate pentru doar 10% din regiuni (119), 8 din 10 dintre acestea fiind în Germania, unde vârsta medie ar scădea cu cel mult 4 ani. Integral: https://spotmedia.ro

Manuscrisul românesc vechi de sute de ani care prevesteşte evenimentele politice şi vremea până în anul 2048Limba noastră-i o comoară, iar noi ce facem cu ea? N-aș vrea să se simtă cineva jignit, dar mi-e teamă că unor absolvenți ai liceelor de azi, cu bacalaureatul luat (BAC, deh!) le sunt necunoscuți chiar și giganți ai culturii europene, precum Moliere, Voltaire, J.J. Rousseau, Balzac, Zola, Rubens, Rembrandt, Chopin, Bach, Beethoven și nu mai continui, ca să nu-i obosesc pe cei care știu despre ce este vorba și nici să-i plictisesc pe cei care nu știu. Absolvenții de liceu ajungeau să deseneze corect, după regulile perspectivei și ale axonometriei, știau să solfegieze un pasaj simplu de pe portativ (în funcție de „ureche”) și puteau descifra un text scris în cel puțin trei din patru alfabete europene: latin, chirilic, gotic sau grecesc. Poate astăzi le vine unora să râdă, auzind preocupările ciudate ale înaintașilor lor, dar nu rareori se întâmplă să vizitezi un splendid lăcaș de cult, pe al cărui frontispiciu stă o pisanie, la care te uiți cam ca pisica la calendar. Căci albabetul latin a ajuns târziu și anevoie în spațiul nostru balcanic: cam de la Cuza Vodă încoace. Până atunci, predecesorii noștri ori citeau cele scrise cu caractere chirilice, ori nu citeau deloc. De scris, rareori întâlneai pe câte unul care știe buche. Iată, am în față, de exemplu, primul număr al publicației „Gazeta de Transilvania”, editată la Brașov, acum nici două sute de ani. O puteți citi aici. Numai titlul este tipărit cu litere latine, restul cu chirilice. Am zis că o puteți citi, dar numai dacă știți alfabetul. Vă țin curelele? Iată și ”Albina Românească – gazetă politică și literară”, datată „joi în 1 fevruarie” și tipărită la „Eșii” anului 1840, adică la Iași. O puteți citi aici. Iată și unul din prețioasele timbre cu care se fandosesc filateliștii noștri în lume, emis în Moldova, în 1858, și înscripționat cu litere slavone (niște chirilice mai evoluate): „porto gazete – 5 par”. Ați ghicit, 5 par înseamnă 5 parale. Astăzi se licitează cu mii de euro, nu cu parale. Îl puteți vedea aici. Cu litere chirilice au scris cronicarii, au scris Gheorghe Asachi, Gheorghe Lazăr, Petru Maior, Gheorghe Șincai, poeții Văcărești și mulți ații. Primul manuscris redactat în limba română, cunoscut sub numele de „Scrisoarea lui Neacșu din Câmpulung către judele Brașovului Hanăș Begner”, este scris tot cu litere chirilice în 1521. Îl găsiți aici. Pe scurt, strămoșii noștri au scris aproape numai cu litere chirilice până la Cuza Vodă, puțin dincolo de  mijlocul secolului al XIX-lea. Zic aproape, întrucât au mai folosit (rareori, ce e drept) alfabetul grecesc (în perioada fanariotă). Dar puțină lume știe că prima tipăritură executată în limba română la București a fost o carte bisericească, imprimată de Antim Ivireanul cu litere… armene. Folosise o tiparniță adusă de la Ivir, din Armenia, și împreună cu ea literele, poate fără să știe cu ce fel de caractere e slova românilor….. Cu toate rezervele privind corectitudinea celor consemnate de „notar”, cronica este totuși un foarte important izvor de informații despre primele voievodate românești din Transilvania: al lui Gelu (Gelou), al lui Glad și al lui Menumorut. Cine a hotărât că noua generație nu are nevoie să aibă acces la scrisul original al înaintașilor cred că a greșit nu numai în fața istoriei, nu numai în fața generației contemporane, ci mult mai departe, în fața celor care urmează și pe care noi îi îndepărtăm tot mai mult de cunoașterea trecutului lor. Depărtându-ne de cunoașterea trecutului, am ajuns deja să ne batem joc de tradiție și să ni se pară desuet când salutăm prietenii cu „La mulți ani” de Anul Nou și cu ”Hristos a înviat” de Paște, ca părinții și ca bunicii. Trimitem mesaje, precum contemporanii: „A Happy New Year” și chiar „Paște Fericit”…..„Nu folosiţi niciodată urarea ‘Paşte fericit’, decât dacă vă adresaţi unui viţel, care are tot dreptul să pască fericit”! Integral: https://spotmedia.ro

Selfie după selfie în Parlament. Ministrul Finanțelor dă startul - Stirile Kanal DSurse: Cîțu a încercat să obțină 8 miliarde de la UE prin metoda Accidentul  Surse din PNL spun că Guvernul devine din ce în ce mai creativ în încercarea de a accesa bani europeni! După ce treaba cu PNRR-ul s-a dovedit „puţin cam complicată”, există zvonuri care susţin că premierul Florin Cîţu ar fi încercat să obţină 8 miliarde de la UE prin metoda Accidentul, folosind un telefon de unică folosinţă şi un soft care modifică vocea. „Stai să vezi, aseară primesc un apel de la un număr cu prefix ciudat, pe care nu l-aveam în agendă”, povesteşte comisarul Margrethe Vestager. „De obicei nu răspund la genul ăsta de apeluri, dar mă plictiseam, am zis hai dom’le să văd cine ce vrea să-mi vândă.” „Nu mică mi-a fost uimirea când am auzit o voce de bărbat, vorbind într-o daneză stricată. Mi-a zis că e fi-miu, că a făcut accident în Bucureşti, e în stare gravă la spital şi trebuie să-i trimit 8 miliarde de euro prin Western Union”, adaugă oficialul european, râzând. „Nu şi-a făcut temele – eu am trei fete!” Integral: https://www.timesnewroman.ro

« Previous PageNext Page »