Buna dimineata intr-o zi de vineri, 25 iunie! Valul de cãldurã va cuprinde întreaga ţarã, iar în jumãtatea vesticã, disconfortul termic va deveni deosebit de accentuat (ITU peste 80 de unitãţi) şi va fi caniculã. În aceste zone valorile termice diurne se vor situa între 35 şi 41 de grade, astfel cã în judeţele Caraş-Severin, Timiş, Arad, Bihor, Satu Mare, Sãlaj şi Maramureş se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale perioadei. În restul teritoriului vremea va fi cãlduroasã, pe arii restrânse canicularã, iar disconfortul termic ridicat mai ales dupã-amiaza, când se vor înregistra maxime termice cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu valori uşor mai scãzute pe litoral unde vor fi 26…28 de grade. In Bucuresti vineri, 25 iunie va fi caniculă, iar disconfortul termic va fi ridicat – indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi de 34-36 de grade, iar cele minime nu vor scădea sub 20 de grade.
Suntem in ochiul furtunii Judecata prin prisma scaderii spectaculoase a numarului de imbolnaviri si decese, situatia pare sa arate o imbunatatire marcanta. Riscul major insa este acela ca nu privim la indicatorul corect si avem, din nou, o abordare reactiva, in loc sa avem una proactiva. Si asta din cel putin doua motive. In primul rand, este vorba de tendinta sezoniera, dovedita deja pe multe meridiane in ultimele 12 luni, prin care anotimpul cald inhiba transmiterea, in timp ce anotimpurile reci o favorizeaza. Iar impactul intoarcerii la anotimpul rece va fi cu atat mai puternic, cu cat ponderea populatiei nevaccinate va fi mai mare. Iar aici Romania, din pacate nu sta deloc bine, ceea ce ne duce la al doilea motiv de preocupare. Procentul mic al populatiei vaccinate ar trebui sa fie extrem de ingrijorator, in conditiile in care ipoteza care isi face din ce in ce mai mult loc este aceea ca imunitatea de turma la nivelul unei tari va fi o conditie necesara, dar nu si suficienta pentru tinerea pandemiei sub control. De fapt, e posibil ca pandemia sa nu fie niciodata eradicata ne avertizeaza un grup de sase experti intr-un articol publicat in Foreign Affairs si intitulat “The Forever Virus” (Virusul nemuritor). In esenta, articolul sustine ca, atata vreme cat o mare parte a populatiei mondiale ramane nevaccinata, fie din lipsa de putinta, fie din lipsa de dorinta, toti acesti indivizi vor fi un teren propice al mutatiilor pe care virsul le va suferi. Iar ritmul in care apar mutatiile va depasi capcacitatea productiei de vaccinuri adecvate la nivel global. Conform OMS, pana in luna mai, 75% din dozele de vaccin produse fusesera luate de doar 10 tari. Este asta o problema? Cea mai vaccinata tara din Europa, Marea Britanie, ne arata ca da. In pofida numarului mare de persoane vaccinate, numarul imbolnavirilor este in crestere din cauza variantei Delta a coronavirusului, cunoscuta si ca varianta indiana. Asa cum un articol din National Geographic avertizeaza, este o varianta deja prezenta in 70 de tari. 90% din cazurile de imbolnaviri in Marea Britanie sunt cauzate de aceasta varianta, ceea ce a dus la o crestere cu 65% a infectiilor de la inceputul lui mai. Varianta Delta se raspandeste de doua ori mai repede decat cea care a originat in Wuhan. Insa, mai mult decat atat, este capabila sa evite anticorpii creati dintr-o imbolnavire anterioara sau sa faca vaccinarile mai putin eficiente. 31% dintre cei imbolnaviti cu varianta Delta in Marea Britanie aveau doar o doza de vaccin facuta. Conform unui studiu mentionat de National Geographic, eficienta vaccinului Pfizer scade de la 93% la 88% in cazul variantei Delta in cazul a doua doze. In cazul unei singure doze eficienta scade de la 51% la 31%. Care sunt concluziile? Informatiile de mai sus i-ar putea face pe multi sceptici sa se intrebe: daca vaccinurile oricum sunt mai putin eficiente cu noile variante, de ce sa ne mai vaccinam? Este un mod eronat de a privi inlantuirea cauza-efect. Numarul variantelor creste tocmai din cauza numarului mare de nevaccinati. Cu cat numarul acestora va scadea, cu atat viteza de aparitie a noi mutatii va scadea, pastrand astfel utilitatea vaccinurilor deja existente. A doua concluzie este ca perspectiva reintoarcerii la masuri de limitare a contagiunii prin distantare sociala este cat se poate de reala. Ele vor ramane masuri eficiente de limitare a raspandirii noilor variante. Masurile de monitorizare si management al raspandirii vor trebui perfectionate si segmentate prin identificare principalelor grupe de purtatori. Astazi in Marea Britanie principalii purtatori sunt cei sub 20 de ani. Suntem din ce in ce mai convinsi ca am scapat de pandemie. Ce a fost mai rau a trecut, iar intoarcerea la normal este doar o chestiune de timp. Suntem atat de convinsi, incat apetitul de vaccinare este in scadere de la o zi la alta in mai toate tarile care au declansat campanii intense de vaccinare….. Iar daca Romania nu face exceptie de la aceasta tendinta, ceea ce individualizeaza Romania este nivelul scazut al ratei de vaccinare atins in comparatie cu celelate tari din UE. Degeaba am excelat organizational, daca am ramas corijenti la capitolul comunicare…. Integral: http://www.raducraciun.ro
Trei scenarii posibile dupa motiunea de cenzura. Cum poate obtine Citu renegocierea termenilor coalitiei. Motiunea de cenzura depusa de social-democrati va fi dezbatuta si votata marti, 29 iunie, in Plenul Parlamentului. Social-democratii au ocazia de a da jos Guvernul condus de Florin Citu, insa, potrivit aritmeticii parlamentare, acestia ar putea avea parte de un succes rasunator doar in cazul in care o parte dintre cei din PNL sau USRPLUS vor intoarce armele. Ziare.com va prezinta mai jos 3 posibile scenarii dupa motiunea de cenzura: 1.Motiunea de cenzura trece cu sprijinul din umbra al lui Ludovic Orban, aflat intr-un razboi pentru putere cu Florin Citu, actualul premier. Asa cum Ziare.com a mai scris, Ludovic Orban poate face o miscare indrazneata de sah politic care ar putea chiar sa il scoata din calculele pentru Congres pe Florin Citu. Om cu multa experienta pe zona politica, Ludovic Orban este constient de faptul ca, odata plecat de la Palatul Victoria, Florin Citu nu va mai avea cu ce sa-i ademeneasca pe liberali si astfel va pierde mult din sustinerea pe care o are in prezent, lasandu-i culoar liber pentru a obtine un nou mandat in fruntea formatiunii politice. Este de asteptat ca dupa o astfel de miscare USRPLUS sa renunte la guvernare si astfel Ludovic Orban sa prezinte un Guvern PNL-PSD ca “singura solutie salvatoare in actualul context”. In acest caz, Ludovic Orban poate incepe negocierile cu PSD pentru impunerea unui Guvern. Amintim ca despre posibilitatea unui Guvern PNL-PSD a vorbit recent, deloc intamplator, si Vasile Dincu, strateg PSD. De altfel, si presedintele PSD, Marcel Ciolacu, spunea luni ca exista semnale ca si parlamentari din PNL ar vrea sa voteze motiunea de cenzura. Integral pe Ziare.comZdrobitorul “triumf” asupra corupției românești. Corona, vandalismul din SUA și tensiunile româno-maghiare au umbrit “triumful” trecut sub tăcere al României lui Iohannis. Care a “zdrobit” magic corupția, eliminând-o, ca pericol, din strategia națională de apărare….. Sfântul Gheorghe, patronul armatei romane, a avut nevoie de ditai lancea și de o sabie ca să-i vină de hac monstrului. Președintelui Iohannis aproape că nici pix nu i-a mai trebuit ca să se impună în fața corupției intoxicând în ultimii 30 de ani România postcomunistă. Ca șef al CSAT, Iohannis a completat acțiunea CCR de evacuare a serviciilor secrete românești din lupta anticorupție eliminand aproape integral, din misiunea lor, ca şi din strategia de apărare națională, sulfurosul subiect al corupţiei. Dupa cum semnala G4Media.ro, au mai rămas între altele, în strategia cu pricina federaţia rusă şi ispitele iliberale, o aluzie la Ungaria lui Viktor Orban. Mai figurează niște probleme mai mici. Dar corupția? Ca pericol, ca “vulnerabilitate” cum a fost cotată pană acum şi ca prioritate, corupția s-a evaporat, practic, din strategie. În care a rezistat doar ca o referință stingheră din capitolul minor și neglijabil al “riscurilor”. De parcă sute de mii și milioane de români n-ar fi ieșit în stradă ori stat la cozi interminabile, la vot, în ultimul deceniu, ca să combată răul structural numit “cleptocraţie”. Ca si cum cea din urma n-ar fi încercat să refeudalizeze statul român. Ca și cum penalii pesedistului regim dragniot ar fi fost un simplu vis urât, din care ne-am fi trezit, odată cu instalarea tartorului șef al “ciumei roșii” după gratii, într-o realitate și o țară în care corupția românească nu mai are niciun pic de loc, iar legile strâmbate ale justiției ar fi fost de mult şi in corpore îndreptate. Ca și cum șpaga și bacșișul sunt neologisme de care românii n-au auzit niciodată. De parcă tentativele de a blinda legislativ și juridic fărădelegile oligarhiei și hoțiile mafiei securiste și postcomuniste în fața DNA nu mai “vulnerabilizează statul”, nu mai “generează prejudicii economiei” și nu mai “afectează potențialul de dezvoltare a tării, buna guvernanță, …folosul cetațenilor și comunităților …și încrederea în actul de justiție”, cum se reliefa în 2015, în precedenta strategie națională de apărare. Reiese că, eliberată de sulița lui Iohannis, de pixul și deciziile lui magice care au răpus pe negândite si nedezbătute monstrul toxic, exhalând otrava corupției, numit cleptocrație, România se va bucura de acum încolo, ca fecioara salvată de mucenic, de binefacerile unor instituții ce vor rămâne garantat intacte. De acum încolo aceste instituţii vor înflori la adăpost de orice furt, de orice luări și dări de mită, de abuzuri, de trafic de influență. Iar imaginea și credibilitatea României, restabilite (şi salvate de MCV) de acțiunea președintelui și ale autorilor minunatei sale strategii naționale de apărare, ca bastion etern al anticorupţiei, nu vor mai fi niciodată deranjate sau șifonate. Curios pare doar că acest uriaș “triumf” al actualei Românii “postpenale” și “postcorupte” a rămas (ca și scandaloasa inactivitate a DNA de după Laura Kövesi, ori neîndreptarea legilor justiției) aproape neobservat în presă. Nu tu declarații vexate, nu tu interviuri contondente, nu tu editoriale fumegânde, nu tu comentarii furioase și cu atât mai puțin proteste, demonstrații, mitinguri. Integral: https://www.dw.com
România, printre țările cu cea mai mare rată a abandonului școlar prematur din UE (raport Eurostat). Rata abandonului şcolar prematur (un termen care se referă la abandonul timpuriu din sistemele de educaţie şi formare profesională în rândul tinerilor cu vârsta între 18 şi 24 de ani) a scăzut semnificativ în Uniunea Europeană în ultimii zece ani. Cifrele au scăzut de la 13,8% în 2010 la 9,9% în 2020, arată datele publicate joi de Oficiul European de Statistică (Eurostat). In condiţiile în care statele membre UE şi-au stabilit ca obiectiv reducerea ratei abandonului şcolar prematur la sub 9% la nivelul UE până în 2030, cea mai scăzută rată a abandonului timpuriu în sistemele de educaţie şi formare profesională s-a înregistrat anul trecut în Croaţia (2,2%), Grecia (3,8%), Slovenia (4,1%), Irlanda (5%) şi Polonia (5,4%), iar cea mai ridicată în Malta (16,7%), Spania (16%), România (15,6%), Italia (13,1%) şi Bulgaria (12,8%). În cazul României, rata abandonului şcolar prematur a urcat la 15,6%, după ce înregistrase o scădere până la 15,3% în 2019 (de la 19,1% în 2015). Mai mulţi bărbaţi tineri au abandonat timpuriu sistemele de educaţie şi formare profesională decât femeile în 2020: 11,8% dintre bărbaţi, comparativ cu 8% dintre femei. Faţă de 2019, procentajul tinerilor care au abandonat timpuriu sistemele de educaţie şi formare profesională s-a menţinut neschimbat, în timp ce în cazul femeilor a scăzut uşor, cu 0,4 puncte procentuale. Integral pe G4Media
Cum rezolvă politicienii români o problemă: scriu o lege pentru o zi națională Politicienii români se întrec în instituirea prin lege a unor zile menite să acopere faptul că nu rezolvă problemele societății. Așa au apărut Ziua Bicicletei, Ziua Lecturii sau Ziua Supraviețuitorilor de Cancer. Senatorii PNL Florin Cîţu şi Iuliana Scântei, alături de alţi liberali, au depus la Senat un proiect de lege care prevede instituirea pe 26 mai a Zilei Naţionale a Alegătorului. În țara în care prezența la vot nu trece, de cele mai multe ori de 50%, Ziua Naţională a Alegătorului ar urma să fie, potrivit documentului, „o sărbătoare naţională anuală care promovează democraţia prin vot şi prin alegeri democratice şi încurajează participarea cetăţenilor la procesele democratice şi electorale”. Proiectul își propune, pe hârtie, ca autorităţile administraţiei publice centrale şi locale să organizeze manifestări, campanii de informare, evenimente şi activităţi cultural-educative şi ştiinţifice consacrate conştientizării semnificaţiei dreptului de vot şi a importanţei alegătorilor şi a referedumurilor pentru democraţie şi statul de drept, precum şi informării cetăţenilor cu privire la drepturile şi procedurile electorale. Aceasta nu este singura inițiativă prin care se „sărbătoresc” probleme importante ale societății românești…. Deputatul PNL Sebastian Burduja a anunțat în martie că a depus în Parlament un proiect de lege pentru instituirea Zilei Naţionale a Lecturii în România. Aceasta ar urma să fie celebrată pe 15 februarie în fiecare an și ar avea ca obiectiv încurajarea lecturii şi recuperarea decalajului faţă de media Uniunii Europene.. În noiembrie 2020, Parlamentul a adoptat legea care prevede instituirea zilei de 3 iunie ca Ziua naţională a bicicletei. Pe 3 iunie anul acesta, de exemplu, preşedintele Klaus Iohannis, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Barna Tanczos, şi primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, au participat la o dezbatere pe tema transportului sustenabil în România organizată de Asociaţia „Green Revolution” la Roaba de Cultură din parcul Herăstrău, de Ziua Mondială a Bicicletei – marcată pe 3 iunie. Tot luna aceasta, a fost promovată legea pentru instituirea Zilei Românităţii Balcanice pe data de 10 mai. Ziua Limbii Române este sărbătorită la 31 august, fiind instituită în 2013….În schimb, au adoptat Ziua Matematicii, Informaticii și Științelor Naturii, care va fi marcată pe 10 ianuarie. Integral: https://newsweek.ro
Cîțu chibițu’ nu are nici o vină pentru PNRR. Cineva trebuie să-i spună că e premier Oficial, Florin Vasile Cîțu este premierul României. În viața reală, Cîțu este doar un membru PNL care încearcă să preia șefia partidului și apoi, poate, să capete ceva control asupra miniștrilor din partidul său. Despre influența asupra celorlalți e și mai greu de vorbit….. Din acest punct de vedere, Florin Vasile Cîțu se încadrează perfect în plutonul miniștrilor de Finanțe “obișnuiți” (îi las la o parte pe Orlando Teodorovici, discotecarul ahtiat după imagine – dar nici el nu a avut performanțe politice notabile – , și pe Darius Vâlcov, un gangster de Slatina care a aburit un țăran de Gratia să-i dea pe mână bugetul țării). Ca imagine, spre deosebire de mulți dintre predecesorii săi, Cîțu este un produs cultural al anilor ’90, de unde i-au rămas câteva șuvițe pe care se încăpățânează să le păstreze și să le vopsească în amintirea orelor de ascultat Metallica la walkman în timp ce rezolva ecuații. Iar înfățișarea s-ar putea să-l ajute când merge în Vama Veche. Dar numai acolo. Când merge la Guvern, Cîțu are nevoie de altceva. De legitimitate politică, de exemplu. Sau, mai pe românește, să fie măcar informat despre ce urmează colegii lui de Executiv să facă, dacă nu consultat. Mai ales când e vorba despre un proiect prezentat ca salvarea țării de la criza provocată de o pandemie. În privința Planului Național de Redresare și Reziliență, premierul Cîțu a făcut mai degrabă figură de manechin de plastic pus în geam ca să-l vadă Bruxelles-ul, dar nici asta prea des. Când ministrul Ghinea a decis să secretizeze observațiile venite de la Comisia Europeană pe draft-urile de PNRR, Cîțu nu a avut nici o poziție. Ar fi fost util ca tot procesul de compunere a Planului să fi fost public și ministerele să fi fost mult mai transparente, dar premierul a avut alte priorități. Între timp, de la București, Ghinea înjura Comisia Europeană cu argumentele suveraniștilor din toată Europa: UE este o monstruozitate politico-birocratică. Mai mult, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene nu se putea pune de acord pe ce e PNRR nici măcar cu un secretar de stat din propriul minister. Ceea ce, desigur, ajuta mult la cum era perceput acest PNRR de către societate. În paralel, speranța de la Sănătate, Vlad Voiculescu, reușea să încropească un capitol al PNRR care era desființat de Bruxelles. În ce-i privește pe ceilalți miniștri, au existat informații publice doar în privința autostrăzilor pe care Drulă de la Transporturi a încercat (și, din ce se pare, și reușit) să le facă finanțabile prin PNRR. Altfel, însă, reforma salarizării și cea a pensiilor, în sarcina Ministerului Muncii, sunt mai misterioase decât găurile negre. Iar mult invocata digitalizare a birocrației publice (responsabilitatea ministrului Teleman) este, în cel mai bun caz, o schiță de proiect. Până acum, nu e clar deloc dacă ceilalți deținători de portofolii s-au implicat în vreun fel în procesul de construcție a PNRR. Cu chiu, cu vai, însă, Planul a fost depus. Apoi a urmat ce era de așteptat: critici pe spații largi de la Bruxelles și niște scuze lamentabile de la premierul Cîțu (“nu am fost foarte clari”). La pachet, prim-ministrul a făcut și pe zmeul: a cerut ca nici un funcționar să nu plece în concediu până la remedierea deficiențelor descoperite de Comisia Europeană. Urmarea, râsu’-plânsu’: mai întâi și-a luat concediu chiar coordonatorul cu rol tehnic al PNRR, Nicolae Toderaș, apoi și șefa acestuia din MIPE, Teodora Preoteasa. Nici nu e de mirare, după ce Planul a fost rezultatul unei încropeli umflate artistic chiar de premier. Iar cazul spitalelor noi care sunt, în cel mai bun caz, anexe noi la spitale vechi este emblematic pentru propaganda ieftină și cam debilă făcută PNRR-ului….Dar trebuie spus că o responsabilitate la fel de mare o are premierul Florin Vasile Cîțu care a făcut doar pe chibițu’ în acest proces. Explicabil, de altfel: prim-ministrul are nevoie de patalama de la coaliția de guvernare ca să le ceară câte ceva miniștrilor, care sunt niște daci liberi pe la ședințele de Guvern, înfricoșați doar să nu cadă cerul propriului partid pe ei. Și, în al doilea rând, Cîțu nu are nici măcar susținerea propriului partid: miniștrii au fost puși de Orban iar filialele care pretind acum că-l vor pe premier la șefia PNL depind, încă, de Ludovic Orban, actualul președinte al partidului. Integral: https://newsweek.ro
Munţii noştri aur poartă: Două cratere foarte adânci vor fi create în Munţii Apuseni. Cât aur se va scoate România mai are trei exploatări miniere de aur şi argint, toate descoperite după Revoluţie. Primul lingou de aur din Munţii Apuseni ar putea fi turnat peste un an, în exploatarea minieră de la Rovina. Exploatarea minieră de la Rovina este una dintre cele trei din Apuseni considerate valoroase din punct de vedere al minereului aurifer, celelalte două fiind la Roşia Montană şi Certej. Firma Samax România SRL a început de anul trecut demersurile pentru a obţine autorizaţiile de construcţie a minelor pe raza comunei Rovina/jud.Hunedoara, după ce, în 2018 guvernul a aprobat concesiunea de exploatare a resurselor din subteran. Conform planificării, prima mină ar trebui să fie gata până în 2022. Exploatarea va conţine trei mine, două de suprafaţă şi una de subteran. Nu se vor folosi cianuri pentru prelucrarea minereului aurifer, zăcământ estimat la 180-200 de tone. Aurul va fi topit şi transformat în lingouri tot la Rovina, în uzina specială care va fi construită în acest sens. Statul român ar urma să încaseze redevenţe de circa 300 de milioane de dolari. Din altă perspectivă, culmi muntoase din Apuseni vor fi înlocuite de două cratere şi de un „munte” de minereu şi praf. Zece gospodării vor fi dislocate pentru începerea lucrărilor de extragere, aşa cum reiese din proiectul de exploatare aprobat de Agenţia Naţională de Resurse Minerale (ANRM), după cum scria recent romania.europalibera.org. Munţii, înlocuiţi de cratere Vor exista, aşadar, două cratere: unul cu diametru de peste 900 de metri (cariera Colnic) şi un al doilea, cu un diametru de 700 de metri (cariera Rovina). Minele de suprafaţă vor ajunge până la aproape 400 de metri adâncime. Din aceste cratere se va scoate minereul din care apoi se vor desprinde aurul şi cuprul. Activitatea de exploatare a zăcămintelor se va desfăşura şi în subteran, în mina Valea Gârzii – Cireşata. Aceasta e proiectată să fie deschisă peste un deceniu. Statul va primi redevenţe de circa 300 de milioane de dolari Cele aproximativ 200 tone aur şi peste 635.000 tone de cupru de la Rovina, al doilea cel mai mare zăcământ aurifer din Europa, potrivit unor specialişti, ar urma să fie extrase prin investiţia exclusiv privată, fără participarea statului român. Statul va primi redevenţe de 6% pentru aurul produs şi 5 % pentru cuprul produs, care în primii douăzeci de ani de activitate a exploatării miniere reprezinta peste 300 milioane dolari. ….. Controversele proiectului Proiectul minier de la Rovina a fost contestat de mai multe organizaţii neguvernamentale. În 2015, Mining Watch România şi Carpathian Gold acuzau Guvernul României pentru acordarea licenţei de exploatare a cuprului şi aurului pentru zăcământul Rovina, arătând că proiectul este o nouă Roşia Montană şi un nou pas în transformarea Munţilor Apuseni într-o imensă carieră de suprafaţă. „Rovina ar putea deveni astfel cea mai mare exploatare din România, dimensiunea celor două cariere – cu diametre de 500 şi 600 de metri şi adâncimi între 300 şi 400 de metri, depăşind chiar şi proiectul Roşia Montană. În prezent întreaga zonă este acoperită de terenuri agricole, păşuni şi pădure, toate obiectivele proiectului fiind situate pe zone nelocuite, dar în imediata vecinătate a satelor Rovina şi Merişor ce aparţin comunelor Criscior şi Bucureşci. În linie dreaptă, Rovina este situată la 20 de kilometri de Roşia Montană şi la doar 7 km de Brad, oraş ce numără 13.900 de locuitori“, informa Mining Watch România. Exploatarea minieră de la Rovina este una dintre cele trei din Apuseni considerate valoroase din punct de vedere al minereului aurifer. Celelalte sunt Roşia Montană şi Certej. Dar spre deosebire de Certej (pentru care este în curs o investigaţie penală) şi mai ales de Roşia Montană (unde proiectul Gold Corporation bazat pe exploatare bazată pe cianuri a provocat un scandal naţional şi pentru care se desfăşoară în prezent un proces comercial internaţional), la Rovina autorizaţiile s-au obţinut fără controverse, iar proprietarii Samax România speră că extracţia minieră poate începe la anul. Integral: https://adevarul.roSocrul lui Ponta o duce bine la Curtea de Conturi: lui Sârbu i-au crescut și pensiile, și salariul Socrul lui Ponta o duce bine la Curtea de Conturi: în 2020, lui Ilie Sârbu i-au crescut și pensiile, și salariul pe care-l primește de la stat. În total, el a câștigat cu peste 33.000 de lei în plus. În 2020, Ilie Sârbu a primit un salariu uriaș de la Curtea de Conturi, 336.832 de lei, dar asta nu înseamnă că a renunțat la cele două pensii pe care le are. Pensia de parlamentar a fost de 106.277 lei, iar cea de la casa de pensii de doar 62.972 de lei. În total, fostul preot ortodox a câștigat circa 41.000 de lei pe lună, de la stat, inclusiv pensia pe bază de contributivitate. În 2019, Sârbu încasa: 317.741 de lei de la Curtea de Conturi, 101.878 de lei de la Senat și 52.696 lei de la casa de pensii. Socrul lui Ponta o duce bine la Curtea de Conturi, dar are datorii la Niro În 2018, el primea doar 268.000 de lei de la Curtea de Conturi. Ilie Sârbu, socrul lui Victor Ponta și deținător al unei importante funcții în statul român, de vicepreședinte al Curții de Conturi, a contractat însă în 2019 o datorie uriașă către firma unui penal, omul de afaceri Dumitru Nicolae, zis Niro. Este vorba de peste 420.000 de euro. Potrivit declarației de avere depuse de Ilie Sârbu, din 2019 el are o datorie de 420.580 euro către Central Residential Park S.A. Această firmă face parte din grupul Niro și deține un proiect imobiliar de lux în zona bulevardului Ștefan cel Mare din București (stadionul Dinamo). Integral: https://newsweek.ro
Contractul Colectiv de Muncă de la metrou, atacat în instanță. Conducerea Metrorex cere “de urgență” suspendarea acestuia și anularea majorării de 18% a salariilor Conducerea Metrorex solicită Tribunalului București suspendarea de urgență a Contractului Colectiv de Muncă și a majorărilor salariale de 18 la sută. Solicitarea vine pe fondul avertismentelor ministrului Transporturilor, Cătălin Drulă, cu privire la triplarea bugetului de salarii de la metrou în ultimii cinci ani. Metrorex a înaintat Secției Litigii de Muncă și Conflicte de Munca de la Tribunalul București o cerere de ordonanță președințială prin care se solicită instanței, “de urgență și cu titlu provizoriu”, suspendarea efectelor Contractului Colectiv de Munca 2020-2021 și suspendarea clauzelor prin care s-a aplicat, începând cu luna noiembrie 2020 majorarea cu 18% a grilei de salarizare. Cererea vine pe fondul litigiului deja deschis pe aceasta tema și va fi judecată pe 24 iunie. Daca instanța va accepta cererea conducerii Metrorex, lefurile ar urma sa revina la cuatumul stabilit in contractul colectiv de munca anterior. “Nu poți să ajungi în situația cum este la Metrorex, în care acum cinci ani tot bugetul lor de personal, de salarii, să spunem, era 300 de milioane, în 2020 se dublează la 627, iar pentru anul acesta erau aproape la 900 de milioane. În ce domeniu din România s-a mai ajuns la astfel de triplări ale cheltuielilor cu personalul, în condițiile în care veniturile au rămas pe loc, deci nu s-a dublat numărul de călători și veniturile acoperă într-o proporție foarte mică?”, spunea în luna februarie, la RFI, Cătălin Drulă. Integral: https://buletin.de/bucuresti
„Marea farsă”. Raportul care arată cum păcălesc marile corporații obiectivele de reducere a emisiilor Un raport intitulat „The Big Con/Marea farsă” arată cum unii dintre cei mai mari poluatori din lume au lucrat la modelarea politicii climatice în propriile interese. Întocmit de Corporate Accountability, Friends of the Earth International și Global Forest Coalition, raportul arată cum companii precum Shell, Microsoft și Nestle fac lobby pentru obiective de tipul „zero emisii”, dar nu reduc efectiv emisiile poluante, relatează Euronews. În „The Big Con”, autorii raportului acuză companiile că folosesc „tehnici de distragere a atenției” pentru a da impresia că reduc emisiile în timp ce își urmăresc exclusiv propriile interese. Tehnici murdare Compensarea CO2 (reducerea emisiilor poluante dintr-un sector și creșterea lor în altul, lucru care face ca o companie să fie, la final de an, pe zero ca emisii) este unul dintre lucrurile care provoacă o mare nemulțumire autorilor raportului. Aceștia atrag atenția că Shell are în plan să cumpere anual, până în 2030, mai multe dispense privind compensarea CO2 decât erau disponibile pe întreaga piață globală în 2019. Autorii raportului critică și United Airlines pentru că intenționează să construiască centrale de captare directă a carbonului, un proces care nu s-a dovedit că ar funcționa și a fost inițial conceput pentru a extrage surse de petrol greu accesibile. Alte companii precum Walmart sunt evidențiate în raport pentru ignorarea emisiilor de carbon generate de procesul de fabricare al produselor pe care le vând. „The Big Con” acuză poluatorii că resping schimbările sistemice, acordă mai multă importanță profitului decât sănătății oamenilor și prezervării planetei și fac toate eforturile posibile pentru a menține situația actuală. Autorii mai scriu că ar exista o înțelegere între poluatori și factorii de decizie politică. Lobbyiștii americani sunt acuzați că și-au folosit influența pentru a obține un credit fiscal de care beneficiază cei care dezvoltă tehnologia de captare a carbonului, chiar dacă acest lucru duce la o extracție mai mare a combustibililor fosili. Mai mult, lobbyiștii pentru marii poluatori care participă la discuții climatice sunt evidențiați ca fiind esențiali în slăbirea Acordului de la Paris, asigurându-se că este respectat doar voluntar. Asociația internațională de comercializare a emisiilor (IETA) este esențială pentru acest sector și lucrează pentru a forța piața carbonului în centrul politicii climatice internaționale. IETA a fost fondată de Shell, BP și Chevron. Integral: https://www.libertatea.ro
Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza”: Fiul cel mare al rectorului Tudorel Toader este unicul candidat pentru un post de lector universitar / Cum a reușit Ionuț Toader să bifeze criteriile – cheie în mare viteză. În timp ce Tudorel Toader este rector la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași, fiul său cel mare avansează rapid în cariera academică la aceeași instituție de învățământ superior. Ionuț Alexandru Toader este unicul candidat pentru un post de lector la Facultatea de Drept din UAIC, înscrierile încheindu-se pe 21 iunie. Mai mulți apropiați ai rectorului Toader sunt implicați, într-un fel sau altul, în derularea cu succes a procedurii de avansare a juniorului. Acesta a devenit cadru didactic la UAIC, cu acte în regulă, în primul mandat de rector al lui Tudorel Toader, beneficiind de o prevedere controversată dintr-o Ordonanță de Urgență a Guvernului din care făcea parte tatăl său. Conform documentelor oficiale, Ionuț Alexandru Toader candidează pentru postul de lector în Departamentul de Drept Privat, disciplina ”Drept civil. Partea generală; Drept civil. Persoanele”. Primul criteriu (pondere 60%) este dosarul de înscriere în care trebuie să fie îndeplinite mai multe condiții, cele mai importante fiind publicarea unui volum, a lucrării de doctorat și a zece articole științifice. Al doilea constă într-o prelegere în fața unei comisii, ponderea acestei probe fiind de 40%. Salariul indicat în documentația de concurs pentru acest post este de circa 4.400 de lei. Președinte al comisiei de concurs este Ioana Maria Costea, numită, anul trecut, decan al Facultății de Drept de către Tudorel Toader. Soțul Ioanei Costea a fost consilier personal al actualului rector în mandatul acestuia de ministru al Justiției (2017-2019). Integral pe G4media
Guvernul impulsionează vaccinarea: va adăuga un 0 la cifrele zilnice de vaccinare Reunit singur în fața oglinzii ca să găsească o soluție la scăderea masivă a numărului de români care se vaccinează zilnic, premierului Florin Cîțu i-au fost suficiente 6 ore ca să găsească o metodă prin care, spune el, vaccinarea va fi impulsionată într-un mod extrem de spectaculos. „Am decis să dau o lovitură decisivă cifrelor zilnice de vaccinare: se va adăuga un 0 la ele. Așa că, în loc de 24.000 de vaccinați, vom avea 240.000 de vaccinați într-o singură zi. Extraordinar, nu? Asta e o idee care numai mie îmi putea veni și care arată încă o dată cât de bun sunt ca premier. Cel mai bun! Bravo, Florin Cîțu!“, a declarat Florin Cîțu. Premierul a anunțat și de unde va fi luat acel 0 care va fi adăugat la cifrele zilnice de vaccinare. „Pentru că nu putem să-l scoatem din burtă, el va fi luat de la cifrele zilnice ale persoanelor infectate. La fiecare 100 de infectați vom raporta 10. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Va urez o zi buna!
Buna dimineata intr-o zi de joi, 24 iunie! În zilele de joi și vineri (24 și 25 iunie) valul de căldură va cuprinde toată țara, iar disconfortul termic va fi ridicat și indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În Muntenia, Dobrogea, Moldova și estul Transilvaniei maximele termice se vor situa, în general, între 33 și 37 de grade, iar local minimele nu vor coborî sub 20 de grade. Joi și vineri (24 și 25 iunie) în sud-vestul și centrul țării, valul de căldură se va intensifica, va fi caniculă și disconfort termic accentuat. Se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse frecvent între 37 și 39 de grade în Oltenia și între 35…37 de grade în cea mai mare parte a Transilvaniei. Valorile nocturne nu vor coborî, în general, sub 20…22 de grade. Și, în fine, ajungem la primul cod roșu de caniculă din această vară, ce vizează vestul țării. Mai exact, județele Caraș-Severin, Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj și Maramureș. Aici, ”se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale perioadei. Acestea vor fi cuprinse între 39 și 41 de grade, iar în nord-vest între 35 și 38 de grade. În cursul nopții valorile termice nu vor coborî, în general, sub 20…24 de grade”. In Bucuresti joi și vineri, vremea va deveni caniculară, iar disconfortul termic va fi ridicat – indicele temperatură umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități. Joi, va fi mai ridicată probabilitatea de apariție a perioadelor cu instabilitate atmosferică – ploi torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și condiții de grindină. Temperaturile maxime vor fi de 34-36 de grade, iar cele minime nu vor scădea sub 20 de grade.
Un nou semnal de alarmă privind varianta indiană a COVID. „Medicamentele pe care le-am folosit până acum nu mai sunt eficiente” Rusia se confruntă cu o explozie de îmbolnăviri cu COVID, iar în Moscova, majoritatea infecțiilor sunt cu tulpina indiană, care a devenit dominantă. Medicii din spitalele COVID, citați de The Moscow Times, spun că noua variantă nu este doar foarte contagioasă, ci și rezistentă la tratamentele folosite până acum pentru a trata bolnavii infectați cu SARS-COV-2. Este al doilea semnal îngrijorător legat de noua tulpină, după ce oamenii de știință americani au declarat că are și o rezistență la vaccinurile dezvoltate până acum. …. Varianta Delta s-ar afla, scrie The Moscow Times, în spatele creșterii explozive a spitalizărilor din Moscova. Potrivit cifrelor oficiale, capitala Rusiei a înregistrat sâmbătă 9.120 de noi infecții în 24 de ore, un nivel record pentru a doua zi consecutivă. Iar primarul capitalei, Serghei Sobyanin, a declarat că varianta Delta a reprezentat 90% dintre noile cazuri. „Trecem prin această poveste din nou, dar cu consecințe mai grave”, a declarat Sobyanin pentru televiziunea de stat, referindu-se la intensificarea epidemiei. Autoritățile înființează spitale mobile sau fac secții speciale COVID „în fiecare zi și abia ne descurcăm”, a recunoscut el. Ca răspuns la creșterea numărului de cazuri, autoritățile au introdus în capitală obligativitatea vaccinării personalului medical, lucru fără precedent. …. „Medicamentele pe care le-am folosit până acum nu mai sunt eficiente. Suntem forțați să să folosim doze foarte mari ca să obținem un rezultat”, a declarat dr. Anton, unul dintre medicii care tratează pacienții COVID la Spitalul Clinic nr. 52. El a refuzat să-și dea numele de familie, din cauza noii legislații, care interzice medicilor să vorbească cu mass-media. Studiile efectuate în India au indicat deja că medicamentele și vaccinurile anti-COVID sunt mai puțin eficiente împotriva variantei Delta. „Ceea ce am făcut până acum, schema pe care am folosit-o, pur și simplu nu mai funcționează”, spune și Yekaterina, medic de la Spitalul Clinic nr. 50 din Moscova. Integral:
STUDIU: Supraviețuitorii Covid pierd substanță cenușie din creier. Care sunt efectele Un nou studiu, care se bazează pe datele colectate de Biobank în Marea Britanie, sugerează că supraviețuitorii Covid suferă în timp pierderi de materie cerebrală cenușie, informează Business Insider. Studiul a implicat compararea scanărilor cerebrale a 782 de voluntari, din care jumătate au trecut prin boală. „Descoperirile noastre arată că este vorba despre pierderea de substanță cenușie în zona corticală limbică, legată direct de sistemul olfactiv și gustativ primar”, sau zonele din creier legate de percepția gustului și a mirosului, se arată în studiul respectiv, care nu a fost încă supus unei evaluări serioase inter pares. Substanța cenușie face parte din sistemul nervos central al omului și controlează, în esență, toate funcțiile creierului. De asemenea, permite controlarea mișcărilor, a memoriei, a emoțiilor. O anomalie a ei poate afecta abilitățile de comunicare sau celulele nervoase.:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2021/06/hepta4740646.jpg?w=640&ssl=1)
Iohannis a promulgat legea privind cumpărarea vechimii în muncă pentru pensie. Tot ce trebuie să știi în 2021 Având în vedere că Președintele Klaus Iohannis a promulgat marți Legea privind cumpărarea vechimii în muncă, adoptată de Parlament în luna mai, de precizat ar fi faptul că noutatea este dată de prelungirea unui termen important. De la început trebuie spus că nu oricine poate să cumpere vechime în muncă, dacă la asta s-au gândit mulți. Pot face asta persoanele care nu au calitatea de pensionari, evident. De asemenea, se poate face de către cei care nu au realizat stagiu de cotizare sau stagiu asimilat stagiului de cotizare în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia în țară, în statele membre UE sau în alte state cu care România aplică instrumente juridice internaționale în domeniul securității sociale. Data până la care românii pot cumpăra vechime pentru pensie în 2021 Cum spuneam mai sus, parlamentarii au modificat ceva: data până la care se poate cumpăra vechimea. Data va fi 31 august 2023. Nu cred că are rost să mai precizăm, dar evident că este vorba despre plata contribuţiei de asigurări sociale datorate care se efectuează într-o singură tranşă sau eşalonat, în tranşe lunare. Ce presupune cumpărarea de vechime în muncă. Ce acte trebuie completate Practic, contribuția de asigurări sociale poate fi plătită pentru perioade de cel mult 6 ani anteriori încheierii contractului de asigurare, în cazul în care nu au realizat stagiu de cotizare sau stagiu asimilat stagiului de cotizare în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia în țară, în statele membre UE sau în alte state cu care România aplică instrumente juridice internaționale în domeniul securității sociale. Ca acte, este vorba despre: • Încheierea unui contract de asigurare socială • Act adițional • Declarație din care reiese că nu a avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii, nu a avut obligația asigurării în sistemul public de pensii și nu e pensionar De precizat, contractul de asigurare socială se încheie între persoana interesată sau, după caz, de tutorele, curatorul ori mandatarul acesteia desemnat prin procură specială și casa teritorială de pensii competentă, în funcție de domiciliul sau reședința persoanei. Integral:
Cât de supărat e, de fapt, Cîțu că Senatul a scos educația sexuală din școli? Lista de vot arată că și el a votat pentru Senator PNL, premierul Florin Cîțu s-a declarat „foarte supărat” după votul care scoate educația sexuală din școli, declarând chiar că ar fi votat altfel decât colegii săi liberali. Cu toate acestea, lista cu votul înregistrat la Senat arată că, inclusiv el, a votat pentru respingerea cererii de reexaminare a președintelui Iohannis care ceruse reintroducerea orelor de educație sexuală. Votul fiecărui senator poate fi consultat pe
Biserica Ortodoxă Română a lui Daniel Preafericitul este “un atentat asupra inocenţei copiilor, împiedicând dezvoltarea lor firească şi marcându-i pentru întreaga viaţă”
Numărul românilor de peste 65 de ani care muncesc se va dubla în 10 ani / Sectoarele care vor crea joburi și cele în care vor dispărea (Estimări) Ocuparea forței de muncă în România va crește cu o rată mai mare decât media UE-27 în perioada următoare, creștere bazată pe participarea crescândă pe piața muncii a românilor cu vârsta peste 55 de ani, potrivit estimărilor Centrului European pentru Dezvoltarea Formării Profesionale (Cedefop). Astfel, rata de participare pe piața forței de muncă pentru această grupă de vârstă, va ajunge la 82% (de la 56% în anul 2000). Până în 2030 CEDEFOP estimează că numărul celor cu vârsta peste 65 de ani se va dubla față de 2020 (rata de participare pentru cei cu vârsta peste 65 de ani este prognozată să urce la 9 puncte procentuale, de la un declin de 3 pp în 2010-2020). Pe de altă parte, se așteaptă o reducere consistentă a intrării pe piața muncii a celor cu vârsta cuprinsă între 15 și 34 de ani, pe fondul contracției ridicate a populației din această grupă de vârstă. Până în 2030 CEDEFOP estimează că numărul celor cu vârsta peste 65 de ani se va dubla față de 2020 (rata de participare pentru cei cu vârsta peste 65 de ani este prognozată să urce la 9 puncte procentuale, de la un declin de 3 pp în 2010-2020)….. Ocuparea forței de muncă în construcții va crește relativ puternic în intervalul 2022-2030, în vreme ce în agricultură va continua să scadă, mai arată raportul CEDEFOP. În sectorul prelucrător, creșterea ocupării forței de muncă va fi determinată în mare parte de creșterea ocupării forței de muncă în sectorul alimentar, băuturi și tutun și inginerie. În subsectoare cum ar fi comerțul cu ridicata și cu amănuntul, cazare, catering și transporturi, numprul angajaților va crește, chiar dacă în cazul transporturilor sau a sectorului logistic evoluția joburilor va fi puternic afectată de robotizare și automatizare. În servicii, activități cum sunt serviciile juridice, contabile, consultanță și telecomunicații vor performa cel mai puternic, în vreme ce serviciile administrative vor avea cea mai slabă performanță…..”E o problemă și a structurii economiei românești, care nu e de natură să absoarbă un număr foarte mare de absolvenți de studii superioare. Noi am dezvoltat foarte mult învățământul terțiar academic, nu cel terțiar vocațional. Va apărea o presiune asupra celor cu studii medii care vor presă la rândul lor către cei cu calificări scăzute. E o problemă de structură a economiei”, arată Cătălin Ghinararu, cercetător în cadrul Institutului Național de Cercetare Științifică în domeniul Muncii și Protecției Sociale. Integral:
Aproape jumătate dintre spitalele din România nu au raportat nicio eroare medicală în anul pandemiei / Printre cei mai expuşi erorilor medicale sunt copiii – studiu Peste 40% dintre spitalele din România nu au raportat nicio eroare medicală în 2020, anul pandemiei, iar jumătate dintre erorile anunţate ar fi fost generate de nerespectarea măsurilor de prevenire şi combatere a infecţiilor asociate asistenţei medicale, potrivit unui studiu realizat de Observatorul Român de Sănătate. Principalele concluzii ale studiului: –
25 de organizaţii civice cer demisia membrilor Curții Constituționale după decizia privind Secția specială 25 de organizaţii civice din România şi din străinătate solicită demisia membrilor Curții Constituționale după decizia prin care interzic judecătorilor români să constate încălcarea dreptului european cu privire la Secţia specială.
Captura in Portul Constanta. Busteni taiati de pe 10 ha de padure, descoperiti in containere ce aveau destinatia China Zeci de busteni taiati de pe aproape 10 hectare de padure din Prahova au fost descoperiti joi, 10 iunie, de anchetatori in Portul Constanta. Potrivit AgentGreen, lemnul aparea in acte drept cherestea si era destinat sa ajunga in China. Reprezentantul Garzii Forestiere din Bucuresti sustine ca este lemn “ecarisat”, adica permis la export. Bustenii se aflau in sapte containere pline, descoperite de catre
Clotilde Armand: Am aflat ceva incredibil. Contractul cu compania Romprest nu există …. „Astăzi am aflat ceva incredibil: Contractul dintre Primăria Sectorului 1 și Compania Romprest Service S.A. NU EXISTĂ! Da, ați citit bine. Înțeleg că domnul premier s-a poziționat public cerând ambelor părți (primărie și companie) să respecte înțelegerile contractuale (reguli făcute în 2008 de PNL). Dar ce ne facem dle. premier dacă nu există contract?!”, a scris Clotilde Armand pe contul de facebook. Aceasta face trimitere la două sentințe judecătorești definitive care atestă că Primăria a încheiat ilegal contractul cu Romprest. „Haideți să vă explic ceva de neînchipuit: Două sentințe judecătorești definitive și irevocabile au constat că acest contract a fost încheiat fraudulos și l-au ANULAT. Exact în ziua în care fostul primar Andrei Chiliman semna contractul, 30 iunie 2008, Curtea de Apel București anula definitiv și irevocabil întreaga procedură de achiziție, deoarece încălca directivele comunitare și jurisprudența Curții de Justiție a Uniunii Europene în cazul contractelor de concesiuni de servicii. În plus, contravenea flagrant Legii 273/2006 privind finanțele publice locale. Curtea de Apel Brașov a dat, pe 22 martie 2011, cea de-a doua decizie definitivă și irevocabilă: Dispune anularea anunțului de participare nr. 40433/ 08.12.2007 publicat în SEAP de către intimate Primăria Sectorului 1 București, a documentației de atribuire și a procedurii de atribuire prin licitație deschisă a contractului “Prestări servicii- activități ale salubrizare pe raza administrativă a Sectorului 1” cod CPV 90121000-1 și 90210000- 2. A fost confirmată, încă o dată, încheierea fără nicio bază legală a contractului de salubrizare de la nivelul Sectorului 1. Astfel, contractul Romprest a fost semnat în disprețul Justiției, cu aprobarea PSD și PNL. Și cu o tăcere din partea partidelor politice de peste 10 ani. Nimeni nu a scos o vorbă despre asta. Rămân acum întrebăriile mele: cine ne dă banii înapoi pentru cei 12 ani în am plătit cel mai scump serviciu de salubrizare din România și câți funcționari publici, primari și viceprimari trebuie să răspundă în fața Justiției? Vom afla. Am demarat acțiunea în instanță pentru că acest contract este nul din toate punctele de vedere. Integral:
Pandemia a „dispărut”, vaccinarea e pe urmele ei Numărul noilor cazuri de COVID-19 este în scădere zilnică (140 anunțate miercuri), iar vaccinarea a intrat pe același trend. Acest lucru pune sub un mare semn de întrebare capacitatea de a opri un eventual val patru al pandemiei, care este așteptat în toamnă, anunță experții în sănătate. Un al patrulea val va fi, după toate probabilitățile, dominat de tulpina indiană a coronavirusului, mai infecțioasă cu 40% față de cea de britanică. În 8 iunie, România a vaccinat anti-COVID 49.467 de persoane, dintre care doar
Varianta indiană a coronavirusului alarmează medicii: cangrena, pierderea auzului, micro-trombi, dureri de stomac – printre noile simptome apărute Varianta delta a coronavirusului care a alimentat al doilea val devastator din India este cea mai infecțioasă descoperită până în prezent. Doctorii vor să afle acum dacă noile simptome apărute la pacienții indieni înseamnă că este și mai gravă, relatează
Asociatiile magistratilor critica dur Curtea Constitutionala pentru ignorarea deciziei CJUE: “Decizia CCR este o insiruire de sofisme menite sa arunce in aer ordinea de drept European” ….”In timp ce Comisia Europeana critica
Ce mă fascinează la Valer Dorneanu: capacitatea de a minţi senin, porceşte Prima dată l-am prins pe Valer Dorneanu minţind uluitor la începutul lui 2017, în contextul Ordonanţei 13. Ca să o umilească pe judecătoarea care contestase Ordonanţa 13 la CCR, Valer Dorneanu a strecurat în decizie o frază cum că aceasta nu ar fi respectat o anumită procedură obligatorie (nu intru în detalii tehnice), deşi din actele dosarului aflat la CCR rezulta fix contrariul: judecătoarea respectase procedura cu asupra de măsură. Şi afirm că Valer Dorneanu este autorul acelei minciuni pentru că el a fost judecător-raportor în acel caz, adică cel care gestionează bucătăria dosarului şi redactarea deciziei. Am întrebat atunci la CCR, oficial, de ce a fost strecurată o minciună atât de stridentă şi de uşor depistabilă într-o decizie definitivă şi general obligatorie. Mi s-a răspuns, tot oficial, că nu e o informaţie de interes public. Adică: publicul nu are dreptul să afle de ce mint judecătorii în deciziile pe care acelaşi public este obligat să le respecte. După patru ani şi încă vreo câteva asemenea mistificări definitive şi general obligatorii, ne vine acum ultima, dar probabil că nu cea din urmă minciună pe care Valer Dorneanu se pregăteşte să o planteze într-o decizie CCR. Deocamdată, o găsim doar într-un comunicat emis marţi şi care prefigurează un fel de declaraţie de război pe care Curtea Constituţională a României o înaintează Curţii de Justiţie a Uniunii Europene. CCR a judecat marţi, 8 iunie, o sesizare de neconstituţionalitate privind Secţia de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ, Secţia Specială), formulată încă din 2019 de trei asociaţii de magistraţi – aceleaşi asociaţii care au obţinut de la CJUE istorica decizie din 18 mai, care atestă obligativitatea Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV) şi care practic cere desfiinţarea Secţiei Speciale. Decizia CCR trebuia pronunţată încă din 20 mai, dar Parchetul General a cerut o amânare a pronunţării, astfel încât CCR să poată lua în consideraţie şi decizia CJUE ce tocmai venise două zile mai devreme. Parchetul spera la un aşa-numit „reviriment jurisprudenţial” – adică spera ca CCR, în lumina deciziei CJUE, să-şi reconsidere atitudinea faţă de existenţa Secţiei Speciale, pe care a tot cocoloşit-o prin mai multe decizii anterioare. Aşa cum era de aşteptat, revirimentul n-a mai venit. CCR a zis din nou că nu e nimic în neregulă cu Secţia Specială şi a respins excepţiile de neconstituţionalitate ridicate de asociaţiile de magistraţi. Dar până ca motivarea deciziei să fie publicată, juzii CCR din gaşca Dorneanu, încă majoritari, au simţit nevoia să-şi regleze niscaiva conturi cu justiţia europeană prin intermediul comunicatului ce anunţa verdictul. Au tras împrăştiat, în toate direcţiile posibile, dar unul dintre gloanţe mi-a atras în mod deosebit atenţia. Zice comunicatul, la un moment dat, aşa: o fi stabilit CJUE caracterul obligatoriu al MCV, dar asta înseamnă că obligaţiile cad doar „în sarcina autorităţilor române competente să colaboreze instituţional cu Comisia Europeană (paragraful 177 din hotărâre), deci în sarcina instituţiilor politice, Parlamentul şi Guvernul României”, şi, prin urmare, aceste obligaţii nu s-ar adresa şi instanţelor de judecată, „organe ale statului care nu sunt abilitate să colaboreze cu o instituţie politică a Uniunii Europene”. Serios? Păi hai să vedem ce spune paragraful 177 din decizia CJUE, invocat de CCR pentru a ajunge la o asemenea concluzie. Iată-l, ca să nu avem discuţii, integral: „177. Pentru a se conforma obiectivelor de referinţă enunţate în Decizia 2006/928 (care reglementează MCV-n.m.), România trebuie să ţină seama în mod corespunzător de cerinţele şi de recomandările formulate în rapoartele întocmite de Comisie în temeiul acestei decizii. În special, acest stat membru nu poate adopta sau menţine în domeniile acoperite de obiectivele de referinţă măsuri care ar risca să compromită rezultatul pe care acestea îl prevăd. În cazul în care Comisia exprimă într‑un astfel de raport îndoieli cu privire la compatibilitatea unei măsuri naţionale cu unul dintre obiectivele de referinţă, revine României sarcina de a colabora cu bună‑credinţă cu această instituţie pentru a surmonta, cu respectarea deplină a acestor obiective de referinţă şi a dispoziţiilor tratatelor, dificultăţile întâmpinate cu privire la realizarea obiectivelor de referinţă menţionate”. De unde a scos onorabila CCR, din acest paragraf, concluzia că obligaţiile MCV vizează doar Guvernul şi Parlamentul, dar nu şi instanţele de judecată? Nu ştiu şi, cel mai probabil, nu vom afla nici din motivarea completă a deciziei. Iar dacă domnii de la CCR ar fi citit şi paragraful precedent (176) din decizia CJUE, ar fi aflat că instanţa europeană a afirmat explicit exact contrariul a ceea ce susţin domniile lor: „Statele membre sunt ţinute să ia toate măsurile necesare pentru a garanta aplicabilitatea şi eficacitatea dreptului Uniunii, precum şi să elimine consecinţele ilicite ale unei încălcări a acestui drept şi că o astfel de obligaţie revine, în cadrul competenţelor sale, fiecărui organ al statului membru în cauză”. Pentru analfabeţi functional şi pentru semidocţi în capoate vişinii, facem precizarea că „fiecare organ al statului membru” înseamnă exact asta: „fiecare organ al statului membru” – deci inclusiv organele judiciare, cum sunt instanţele de judecată. Integral:
Cine sunt bugetarii care fentează interzicerea cumulului pensie-salariu. Lefuri de zeci de mii de lei vor putea fi încasate în continuare Guvernul a făcut primul pas pentru interzicerea cumulului pensiei cu leafa de la stat, însă legea prevede că anumite categorii profesionale nu sunt afectate de prevederi, aşa că persoane ca Valer Dorneanu, Ilie Sârbu şi Răzvan Theodorescu rămân cu veniturile intacte….. În categoria persoanelor cărora le este permisă cumularea pensiei cu salariul sunt cei aleşi prin vot popular, adică parlamentarii, preşedintele României, primarii şi şefii de consilii judeţene. Pe de altă parte, în proiectul de lege sunt menţionaţi şi cei care au durata mandatului prevăzută de Constituţie, adică Avocatul Poporului şi adjuncţii săi, judecătorii Curţii Constituţionale a României (CCR) şi conducerea Curţii de Conturi, la care se adaugă membrii Academiei Române, acolo unde salariu au doar cei din conducerea forului. La Curtea de Conturi, doi dintre angajaţii de top care nu vor simţi schimbările legislative sunt consilierii Ilie Sârbu şi Ion Călin. Ilie Sârbu, fost ministru al Agriculturii şi fost preşedinte al Senatului, are un salariu lunar de circa 25.000 de lei, precum şi o pensie de 4.000 de lei. Până la eliminarea pensiilor speciale pentru parlamentari, în februarie 2021, Sârbu avea şi un venit de acest fel care se ridica la 8.000 de lei lunar. Şi Ion Călin, fost deputat şi prefect de Dolj, va putea cumula salariul de circa 25.000 de lei cu pensia, care are o valoare de aproximativ 3.800 de lei. Cu leafa intactă rămân şi membrii Academiei Române care au ieşit la pensie. Bogdan Simionescu, Răzvan Theodorescu, Victor Spinei, Victor Voicu şi Ioan Dumitrache, toţi membri în conducerea Academiei Române, vor încasa atât pensia, cât şi salariul, singura persoană din forul executiv fără acest privilegiu fiind Ioan-Aurel Pop. Răzvan Theodorescu, conform ultimei sale declaraţii de avere, a avut o pensie lunară de aproximativ 7.000 de lei, pe lângă indemnizaţia de membru al Academiei, de 3.000 de lei, şi salariul de vicepreşedinte al aceluiaşi for, de circa 10.000 de lei lunar. O pensie mult mai consistentă are un alt vicepreşedinte al Academiei Române, fostul medic Victor Voicu, care lunar încasează 15.000 de lei, pe lângă salariul de 10.000 de lei, potrivit ultimei declaraţii de avere. Norocoşii de la CCR În actuala structură a CCR, şase dintre cei nouă judecători primesc şi pensie pe lângă indemnizaţie. Potrivit ultimei declaraţii de avere, din 2020, preşedintele CCR, Valer Dorneanu, a încasat în 2019 o pensie de fost magistrat de 454.000 de lei, adică lunar 37.800 de lei, în timp ce salariul lunar s-a ridicat la 24.500 de lei. Dorneanu va putea să-şi păstreze ambele venituri, care ajung la aproximativ 62.000 de lei pe lună. Judecătorul Marian Enache are un caz similar. Din ultima declaraţie de avere aflăm că a încasat în 2019 o pensie de circa 40.000 de lei pe lună (aceasta a inclus şi unele restanţe primite de Enache), în timp ce indemnizaţia de judecător a fost de 24.800 de lei. La rândul său, Cristian Deliorga a intrat în categoria judecătorilor CCR din iunie 2019, când a devenit şi pensionar. Veniturile din pensia de judecător au fost de 144.700 de lei, ceea ce înseamnă că lunar a primit 20.700 de lei. În conturi i-au mai intrat lunar 24.000 de lei, reprezentând salariul de la Curtea de Apel Constanţa, apoi indemnizaţia de judecător al CCR. Fosta şefă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Livia Stanciu, face parte din categoria pensionarilor speciali care vor continua să aibă dreptul atât la acest venit, dar şi la salariu. Iar ambele sunt la fel de consistente, adică depăşesc lunar salariul mediu net de peste zece ori. Potrivit ultimei declaraţii de avere, din 2020, judecătoarea CCR a avut un venit de 454.000 de lei drept pensie de serviciu (37.800 de lei lunar), în timp ce salariul pe tot anul 2019 a fost de 315.000 de lei (adică 26.200 de lei lunar). Mona Pivniceru este o altă judecătoare a Curţii Constituţionale care beneficiază atât de salariu, cât şi de pensie de serviciu. 388.900 de lei a încasat Mona Pivniceru ca pensie în 2019, adică 32.400 de lei lunar, în timp ce salariul ei din acelaşi an s-a ridicat la 389.000 de lei, ceea ce însemna 32.400 de lei lunar. Attila Varga a beneficiat de o pensie de serviciu de 410.000 de lei în 2019, după cum arată declaraţia sa de avere din 2020. Practic, pe lângă indemnizaţia lunară de 25.700 de lei, atât cât încasează ca judecător CCR, Attila Varga îşi rotunjeşte veniturile cu încă 34.000 de lei pe lună. Integral:
Practicile inselatoare promovate de Electrica Furnizare la incheierea noilor contracte cu clientii. Ce costuri ascunse sunt platite de consumatori Societatea Electrica Furnizare a pierdut prima etapa a procesului prin care a solicitat anularea unui proces verbal de constatare a contraventiilor incheiat de Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor Alba in 19 februarie 2021. Furnizorul de energie electrica a primit doua amenzi, una in valoare de 7.000 de lei si cealalta de 5.000 de lei, pentru “practici inselatoare” in ceea ce priveste tarifele si abonamentele. Sumele sunt mici, in conditiile in care se putea merge pana la 100.000 de lei, dar este un semnal in legatura cu practicile utilizate.
PNRR | România vrea bani europeni pentru turism cu o strategie „copy-paste” Capitolul privind turismul din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) conține date copiate cuvânt cu cuvânt din Strategia de Dezvoltare Turistică 2019-2030, publicată în 2018, care avea date din 2017. Pagini din documentul publicat în 2018 au fost „copiate și lipite” în PNRR la capitolul în care autoritățile actuale încearcă să ilustreze dificultățile cu care se confruntă acest sector în România. Pagini precum 10 și 11 din Strategia de Dezvoltare Turistică 2019-2030, cu date care au ca sursa Banca Mondială, se pot regăsi la paginile 826-828 in PNRR …. .„Într-o țară cu multiple avantaje turistice, statul s-a dovedit până acum incapabil să o promoveze la adevărata ei valoare. Bulgarii au reușit ceea ne noi încă ne propunem – să atragem turiști străini și, mai ales, investitori de calibru. Dacă te uiți în PNRR, acest Plan Național de Reforme Probabile, nu este o surpriză să constați că mare parte din proiect este un copy-paste după strategiile din anii 2017-2018, fără niciun fel de actualizare care să țină cont de schimbările radicale prin care a trecut turismul mondial, schimbările din comportamentul turiștilor”, a afirmat Negrescu….. În era digitalizării, România împarte pliante Se pare că România a pierdut lupta cu digitalizarea, având în vedere că autoritățile române încă gândesc strategii de promovare depășite, este de părere analistul economic. „Într-o lume turistică în care aplicațiile mobile se află în prim-plan, în care digitalizarea și mediul virtual au ajuns principalii vectori de promovare, noi încă vrem să construim trasee turistice marcate, ca pe vremuri, și ‘centre turistice’ regionale, cu angajați și pliante ca în anii 2000”, afirmă Negrescu. Acesta acuză autoritățile că trăiesc într-o realitate paralelă, în care își propun, fără niciun argument, ținte absolut imposibile – să atragă, de exemplu, 15 milioane de turiști români și 4 milioane de turiști străini în fiecare an. „Un astfel de obiectiv SF s-ar putea îndeplini doar dacă autoritățile, prin PNRR, ar sprijini operatorii din turismul românesc, investitorii privați care au avut curajul să investească într-o țară fără niciun fel de strategie turistică. Ceea ce, din păcate, nu se întâmplă”, a mai spus specialistul. Potrivit lui, vom rămâne închistați în trecut, în pliantele cu „Grădina Maicii Domnului” și „România, mereu surprinzătoare”, uitându-ne, cu invidie, la cum se descurcă bulgarii, grecii și turcii. Integral:
Romanul care a lucrat la serul Johnson&Johnson: “Cel care nu se vaccineaza e o bomba cu ceas in jurul bolnavului cu sistem imunitar compromis” Adrian Apetri, director in cadrul unui departament al companiei care a lucrat la producerea vaccinului Johnson&Johnson, explica in termeni plastici cat de periculos este refuzul de a ne imuniza contra COVID-19. Adrian Apetri este directorul stiintific al Departamentului de Biofizica si Procese Analitice din cadrul companiei Janssen, detinuta de gigantul farmaceutic Johnson&Johnson. Cercetatorul roman a fost responsabil, in lantul de productie al serului, de verificarea calitatii viitorului vaccin…. “Persoanele cu sistem imunitar compromis nu se pot proteja chiar daca se vaccineaza. Asta inseamna ca cel care nu se vaccineaza e o bomba cu ceas cand se afla in jurul celui bolnav cu sistem imunitar compromis. Virusul traieste in organisme vii. Acolo se “conserva” si se adapteaza prin mutatii ca sa se protejeze impotriva anticorpilor. Asta inseamna ca domnii care nu se vaccineaza pot facilita aparitia unor mutanti. Ei bine acesti mutanti pot sa fie transmisi si, in cazuri nefericite, mutatiile respective nu vor mai putea fi neutralizate de anticorpii rezultati in urma vaccinului initial, ceea ce inseamna ca, din nou, toata planeta este potential vulnerabila”, a sintetizat Apetri sensul vaccinarii in masa. Integral:
Și vaccinați, și infectați. În Marea Britanie, 400 de persoane imunizate se infectează zilnic: „Dovada apariției unui nou val pandemic” Fostul consilier științific guvernamental din Marea Britanie anunță că un nou val al pandemiei este pe cale să înceapă, iar „dovezile” sunt vizibile deja. Pe lângă cifrele generale, specialistul evidențiază faptul că și cei vaccinați se infectează. În prezent, Marea Britanie are aproximativ 41% din populație vaccinată, predominant cu vaccinul AstraZeneca. Fostul consilier științific guvernamental din Marea Britanie, Sir David King, anunță că un nou val al pandemiei este pe cale să înceapă, iar „dovezile” sunt vizibile deja. „În Marea Britanie se înregistrează aproximativ 5.300 de cazuri noi de coronavirus pe zi, cu 2.000 mai mult decât săptămâna trecută. Am discutat despre un al treilea val de coronavirus și sunt de părere că nu trebuie să mai așteptăm. Ultimele cifre sunt dovada apariției unui nou val epidemic”, a spus Sir David King pentru 
urtea de Apel Pitești a decis că existența Secției Speciale pentru magistrați nu este justificată, ca urmare a deciziei Curții de Justiție a UE. Sentința este definitivă Curtea de Apel Pitesti a decis, luni, că Secția de Investigare a Infracțiunilor din Justiție nu mai poate funcționa în urma deciziei CJUE. Decizia instanței este definitivă, potrivit
Expert OMS: „Eradicarea coronavirusului nu este o țintă rezonabilă pentru lume” În prezent, peste 172 de milioane de cazuri de infectare cu COVID au fost raportate oficial de la debutul pandemiei în întreaga lume. David Nabarro, expert în cadrul Organizației Mondiale a Sănătății pe probleme de Covid-19, a declarat, duminică, pentru SkyNews, că „omenirea va fi nevoită să înveţe să coexiste cu acest virus” care „nu va dispărea prea curând”, scrie The Independent. Expertul în sănătate a mai afirmat că omenirea va fi, de asemenea, nevoită să înveţe „să îl împiedice să se propage şi să se ajungă la focare”. Va trebui să putem să facem asta în viitorul previzibil. Eradicarea nu este o ţintă rezonabilă pentru lume în acest moment. David Nabarro: Medicul a mai spus, în cadrul unei emisiuni la SkyNews, că „de fiecare dată când există o creştere a numărului de cazuri, în minte apare ideea că se poate să fi apărut o nouă variantă”. …. Dame Anne a declarat că săptămâna viitoare va fi „absolut critică” în privința datelor cu privire la infecțiile din Marea Britanie și că redeschiderea este o „decizie judecată foarte fin”. Expertul a spus că este „liniștitor” să vezi o proporție mai mică de cazuri la populația mai în vârstă, vaccinată și că nu s-a înregistrat încă o creștere a numărul de internări în spitale. Varianta indiană cauzează îngrijorări Ministrul sănătății din Marea Britanie a declarat că redeschiderea totală programată pentru 21 iunie este pusă în pericol de varianta indiană mai ușor transmisibilă, potrivit SkyNews. Varianta indiană a devenit predominantă în Marea Britanie, iar experții medicali au avertizat că ea are un risc mai crescut de a dezvolta forme ale bolii care necesită spitalizare decât varianta britanică. Noua variantă de COVID-19, cunoscută și sub numele de varianta Delta, este cu 40% mai transmisibilă decât tulpina Kent (Alpha), a declarat secretarul pentru sănătate. „Este mai dificil să gestionezi acest virus cu noua variantă Delta, dar în mod esențial credem că, cu două doze de vaccin, ai aceeași protecție ca și varianta veche.”, a transmis Matt Hancock. …. Hancock a adăugat că, în pofida unei creşteri a numărului de cazuri noi de COVID-19 în ultimele zile, care a depăşit pragul de 5.000 şi chiar pe cel de 6.000 de cazuri recenzate zilnic, numărul spitalizărilor a rămas stabil, iar majoritatea pacienților internați nu au fost vaccinați. Peste 172 de milioane de cazuri de infectare cu coronavirus au fost raportate oficial de la debutul pandemiei în întreaga lume. Numărul real este considerat a fi unul mult mai mare având în vedere politicile diferite ale fiecărui stat privind raportarea sau persoanele care au trecut prin boală fără a se testa sau fără a dezvolta simptome. Dintre cei infectaţi, 3,7 milioane au murit. Integral:
Șapte filosofi moderni care să ne ajute să construim o lume mai bună după pandemie Când vor reveni lucrurile la normal? Asta pare să întrebe toată lumea, ceea ce este de înțeles, având în vedere durerea și sacrificiul pe care mulți le-au îndurat în ultimele 18 luni. Dar lucrurile ar trebui să revină la normal? Unii ar argumenta în mod rezonabil că „normalul” este un model economic eșuat, responsabil de producerea unor niveluri inacceptabile de inegalitate care au afectat țesătura socială și morală a societății noastre, scrie Vittorio Buffachi, conferenţiar în departamentul de filosofie al University College Cork, din Irlanda. … În lumea noastră actuală, oamenii sunt considerați responsabili de sărăcia, mizeria și lipsa de resurse. Dacă cedează în fața COVID, şi acest lucru e perceput ca vina lor. Pentru Barry, poate exista egalitate de șanse numai dacă există acces egal la resurse, lucru la care ar trebui să lucrăm într-o lume post-COVID. Thomas Scanlon: De ce contează inegalitatea …. În timpul pandemiei, cei foarte bogați au devenit și mai bogați, și mai puternici, în timp ce săracii trăiesc mai precar. … Riscăm să ne transformăm democrațiile în plutocrații – guverne conduse de cei bogați. Multiplele daune ale inegalității sunt analizate de Thomas Scanlon, unul dintre cei mai influenți filosofi morali vii, în cartea sa De ce contează inegalitatea? (2017). John Rawls: O întoarcere la instituţii Reconstruirea societății pe o fundaţie mai dreaptă va necesita o regândire radicală a rolului statului în societate. În timpul pandemiei, oamenii au căutat salvarea privind spre guvernele lor, iar COVID-19 este o reamintire a faptului că se poate susține un caz puternic pentru necesitatea organizării politicii în jurul instituțiilor publice. Niciodată nu au fost mai apreciate și mai necesare instituțiile-cheie, precum un serviciu de sănătate public extins, naționalizat. Calea de urmat este să avem mai mult stat, nu mai puțin. …. Chiara Cordelli: Statul privatizat În ultimii 40 de ani, am văzut că funcții importante ale statului au fost cedate sferei private, cu consecințe devastatoare. A sosit timpul să inversăm această tendință. În democrațiile liberale din întreaga lume, sfera privată a pătruns în sfera publică, subminând bazele democrației, atât de mult, încât, astăzi, industriile private îndeplinesc sarcinile care, în mod istoric, erau făcute de instituțiile publice. Nu este doar cazul în care miniștrii guvernamentali împart contracte firmelor private cu care au legături personale. (În Marea Britanie, o cincime din toate contractele guvernamentale COVID necesită investigații pentru un potenţial caz de corupţie, potrivit grupului de campanie Transparency International UK). În plus, sfera publică și instituțiile sale au fost din ce în ce mai privatizate….. După cum subliniază Chiara Cordelli în cartea sa, Statul privatizat (2020), multe funcții guvernamentale de astăzi, de la gestionarea închisorilor și a birourilor de asistență socială la război și reglementare financiară, sunt externalizate către entități private. Chiar și educația, și asistența medicală sunt finanțate parțial prin filantropie privată mai degrabă decât prin impozitare. În lumea post-COVID, limitele constituționale la privatizare ar trebui să fie o prioritate. Distribuția inegală a veniturilor, rectificată prin impozitare …. Impozitarea rămâne unul dintre cele mai eficiente instrumente pentru a inversa această problemă socială în creștere și pentru a genera justiție socială. Rolul esențial al impozitării în politica modernă nu poate fi exagerat, așa cum ne reamintesc doi filosofi britanici, Martin O’Neill și Shepley Orr (foto), în volumul lor editat Taxation: Philosophical Perspectives (2018). …. Maria Baghramian: Încrederea publicului în expertiză De-a lungul acestei pandemii, experții științifici au fost în fruntea luptei noastre împotriva COVID-19, iar importanța salvatoare a vieții cercetării a devenit evidentă pentru toată lumea. În viitor, vom avea nevoie de mai mulți experți. De asemenea, am învățat să facem distincția între adevăr și post-adevăr și cât de mortal poate fi acesta din urmă în perioade de criză: întrebați doar sutele de mii de oameni care au murit din cauza COVID-19 în SUA, Brazilia, India și Marea Britanie, numai pentru că guvernele lor nu au luat în serios sfatul experților. Integral:
Economist: „Pensia e o proprietate a omului atâta timp cât este contributivă. Dacă e un privilegiu, nu poate fi acordat la nesfârșit” ….. „Avem problema pensionarilor speciali care au pensie mult peste ce au contribuit și de la vârste foarte fragede. Exemplele sunt foarte clare: pensionari la 40 și ceva de ani, cu o pensie mai mare decât salariul. Vă garantez că nicăieri în lume nu există așa ceva. La magistrați, de exemplu, pensia medie în 2019 era de 4.000 de euro, din care 3.700 e pensie necontributivă”, a spus economistul la emisiunea
Dezinfectanți cu 0% substanță activă, vânduți în magazine. Cum au fost descoperite produsele Din opt substanțe biocide cumpărate aleatoriu din magazin, trei conțineau dezinfectanți diluați. Ba mai mult, unul dintre produsele testate nu conținea deloc substanța activă pentru care a primit avizul de punere pe piață, arată un experiment făcut de publicația sibiană Turnul Sfatului. Reporterii au cumpărat aleatoriu dezinfectanți care se adresau populației generale, dar și produse „de înaltă eficiență”, destinate în special cadrelor medicale sau sălilor de chirurgie. Este vorba atât despre biocide românești, cât și de biocide străine. Apoi, în luna martie, singurul laborator acreditat pentru verificarea conformității produselor biocide a primit dezinfectanții pentru a îi testa. O lună mai târziu, Institutului Național de Cercetare – Dezvoltare pentru Chimie și Petrochimie din București a oferit rezultatele: un săpun chirurgical și doi dezinfectanți aveau o cantitate de substanță activă mai mică decât cea scrisă pe etichetă și în avizul de punere pe piață. Iar la un produs cu eticheta „Hygienium. Gel antibacterian. Testat virucid”, care ar fi trebuit să conțină o concentrație de 70% alcool etilic, acesta lipsea. …. Afaceri de zeci de milioane de euro Compania Grande Gloria Production SA (GGP), cu sediul în Galați este un grup de firme multifuncțional înființat în 1993, se arată pe site. Grupul de firme a început producția la Galați în 1994, odată cu prima fabrică de șervețele de masă. În 1996, a apărut primul brand înregistrat la OSIM, iar în 1998 a fost realizat primul export, către Republica Moldova. …. Umbra Hexi Pharma în săpunuri chirurgicale Ziarul Turnul Sfatului a cumpărat și Prestisept, săpun dezinfectant pentru mâini, pentru cadrele medicale și pentru populație, iar pe etichetă scria că există o concentrație de 4% de clorhexidină. În realitate, dezinfectantul testat avea o concentrație de doar 3,49% din substanța activă promisă. Iar un alt lot din același Prestispet, produs de compania G&M 2000 SRL, a avut o concentrație de doar 3,66%. Neconformități au apărut și în urma testării Bionet AG, produs de aceeași companie G&M 2000 SRL și destinat „dezinfecției la rece a instrumentarului medical, chirurgical, stomatologic și de diagnostic”, dar și la Hexid, ”indicat pentru dezinfecția mâinilor personalului din spitale” și care poate fi folosit „inclusiv în unități școlare”. Integral:
Dormiți liniștiți, România e o țară sigură. Bomba care a fisurat o liniște amenințătoare, liniștea mafiotă Am urmărit ca toată lumea acoperirea mediatică a atentatului cu bombă de la Arad. Și m-a apucat meditația despre interlopi și România. Cu Șalamov într-o mână și Saviano în cealaltă, pornim la filozofat mafia. Meditația s-a pornit de la vorbele adânci ale premierului, repetate și de alți exponenți ai statului. Cîțu: „Este primul atentat în 30 de ani. În primul rând, trebuie să observăm că am reușit să evităm astfel de evenimente 30 de ani”. Iar Ciucă, de la Apărare, ne asigură pe toate canalele posibile că „explozibilul nu e din România”, de parcă asta ar lămuri cu ceva problema. În ce fel de Românie sigură trăim? Da, te poți plimba liniștit prin București, mai liniștit ca prin alte metropole, da, nu se bat mafioții în atentate, nu se trage (prea mult) pe străzi cu arma. Suntem siguri, suntem liniștiți și suntem în topul celor mai violente industrii interlope: traficul de carne vie. Cele două nu se contrazic. Pentru că mai suntem campioni în ceva, în ascunderea violenței sub preș. Și în încă ceva: avem industrii care sunt mai profitabile decât drogurile, imobiliarele, de exemplu, și, da, traficul de mărfuri la vamă. …. De cealaltă parte, mafiile din județele de frontieră (mai ales cu fosta Iugoslavie sau cu Ucraina) au tradițiile lor de profundă întrepătrundere cu administrația polițienească și politică. Investigațiile din Arad vor aduce, probabil, iar o ciorbă în care se amestecă polițiști, procurori, mafioți și ce s-o mai găsi. Armonia dintre lumpeni și elite Ca orice suferind de curiozitate morbidă, am o teză care să explice tipul nostru de „interlopenie”. Ați văzut probabil explicațiile și comparațiile cu mafioții bulgari, ucraineni, ruși etc. Ăia fiind violenți și macho, ai noștri fiind blânzi și făcându-și dedicații. Sunt comice comparațiile, dar nu explică nimic. Așa cum nu explică nimic nici afirmația „toți sunt corupți”. Teza mea sună așa: foarte rar vezi armonia din România dintre lumpeni (hoți, traficanți etc.) și elite (de la elite politice la alea polițienești), o armonie întru exploatarea omului de rând, numit în argou și „fraier”. Cu cât e mai mare distanța dintre elite și fraieri, cu atât e mai comodă guvernarea și administrarea printr-un braț camuflat, direct, care ține lucrurile sub control, fără bătăi de cap democratice. …. Însă nu poți să spui, precum Cîțu, că puțin am lăsat garda jos și s-a întâmplat o nenorocire. Nu, au existat tot timpul mici violențe de fundal, de care nu știe nimeni sau mai nimeni, recrutări cu japca în prostituție, taxe de protecție, clanuri de sportivi și nesportivi, toate astea au funcționat ca vehicule de bani gheață fără să deranjeze pe nimeni. ….. Vă mai amintiți cum urla Kovesi la niște procurori cândva, pe când era timișoreanul Grindeanu premier. Nu era frumos, Kovesi nici n-a recunoscut că e ea în înregistrare (dar ne-a arătat tuturor cum se face justiție doar când ai un interes să-l arzi pe unul sau altul), dar nu asta era important, ci cazul în sine descris de procuror: absolut toată lumea bună din oraș, polițiști, medici, sereiști, generali au primit case moca sau aproape moca în centrul Timișoarei. …. Dacă mergi din Satu Mare până la Giurgiu, pe graniță, poți face un experiment, poate un traseu turistic: să vizitezi casele foștilor vameși din ultimii 30 de ani. Nu a întrebat nimeni de sursa banilor. Această armonie, această puzderie de averi inexplicabile înseamnă mafie. Când mafia e difuză, când pare băgată în tot și în toate, atunci e puternică. Integral:
Cum au corupt politicienii vaccinarea și cine o poate salva E foarte vehiculată o hartă a vaccinării, în care putem vedea cum Moldova e din nou în zona roșie, aceea a ratei mici de vaccinare, cu subtextul înapoierii, care ar explica slaba acceptare a argumentelor științifice, atunci când vine vorba despre boală și vindecare. O explicație facilă, care uită de mediocritatea unei campanii guvernamentale eșuate în populism și într-o goană electorală după baroni…… Așa a debutat vaccinarea în România, creând stratul social suprapus al esențialilor. Or, tocmai asta a subminat-o din start și i-a întors pe oameni în starea de neîncredere în autoritățile statului, mai presus de orice. Din momentul devoalării centrelor militare care au vaccinat și rude (nu contează câte, una, două, o sută) și al introducerii esențialilor ca o castă superioară, dialogul dintre autoritate și cetățeni a fost întrerupt.
De ce ne este atât de rău dacă ne merge atât de bine? Este posibil ca o țară să fie campioană la creștere economică și, în același timp, o treime dintre cetățenii săi să trăiască în sărăcie? Se poate, dar nu ăsta este sensul Europei în care trăim astăzi. Este posibil ca o țară să-și crească economia de trei ori mai repede decât media continentală, dar cetățenii acesteia să trăiască cu șase ani mai puțin decât media continentală? Se poate, dar nu ar trebui să se laude cu asta. Este posibil ca țara campioană la creștere economică să nu își poată hrăni cum trebuie o treime dintre copii? Și această treime dintre copii să nu aibă acces la școală și la apă curentă? Se poate, dar atunci țara respectivă își are locul pe alt continent, nu în Europa. Ne-am obișnuit deja să bifăm creșteri economice record: din 2008 am evoluat de la 52% din media Uniunii Europene (la performanță economică, PIB/locuitor în metodologia PPS, a prețurilor comparabile) până la 70% din media Uniunii în anul 2019, înainte de pandemie. Cu 18 puncte procentuale și-a redus România decalajul față de media Uniunii….. Spectaculoasă evoluția economiei noastre, am fi înclinați să spunem. Numai că nu trebuie să uităm că această creștere este o valoare medie, iar valorile medii vin la pachet cu extreme inedite. Se spune că, pentru a explica sensul noțiunii de valoare medie, un celebru profesor de matematică utiliza următotul exemplu: „Dacă stai cu o jumătate de fund într-o găleată cu gheață și cu cealaltă jumătate pe o plită încinsă, în medie te vei simți excelent!”. Tocmai de aceea rămânem muți de uimire că, în cel mai bun an de după 1990, în 2019 adică, deși am lăsat în urmă națiuni precum grecii, letonii, croații sau slovacii, avem încă recorduri extrem de triste. De exemplu, unul din trei copii din România se găsește în risc de sărăcie sau de excluziune socială, cea mai mare pondere din întreaga Uniune:….. Acest lucru nu este, nicidecum, o consecință a anilor îndelungați de comunism sau a faptului că suntem o țară estică, de vreme ce statele cu cei mai puțini copii aflați în risc de sărăcie sunt tot două țări estice (Slovenia și Croația), iar Ungaria și Polonia se află sub media Uniunii Europene la acest indicator. O fi spectaculoasă creșterea noastră economică, dar dacă ea este obținută cu prețul sărăciei unuia din trei copii români, atunci am construit o societate de care ar trebui să ne fie rușine! Mai mult, dacă deschidem orice ziar sau ne uităm la orice program TV vom observa cel puțin un apel pentru strângerea banilor pentru vindecarea câte unui copil sărac, bolnav de cea mai groaznică boală de pe fața pământului. Nu este nici creștinește acceptabil, nici moralmente acceptabil să produci creștere economică mare, cu riscul sărăcirii unei treimi din copii și a refuzului actului medical pentru copii. Până la urmă, motivația oricărei creșteri economice este o viață mai bună pentru cetățenii unei țări, nu bifarea unor indicatori într-o statistică. De altfel, nici populația adultă nu stă mai grozav: unul din trei români (31,2%) se află în risc de sărăcie și excluziune socială, pe locul doi din coada Uniunii Europene:….. Să vă mai spun și că unul din șapte români (14,5%) chiar se găsește în sărăcie extremă (deprivare materială severă), capitol la care cehii și slovenii au cea mai mică pondere din populație? Aceste cifre indică faptul că o treime dintre români nu simt deloc creșterea economică, aceasta se distribuie unei clase rarefiate de oameni. Și asta înseamnă eșecul construcției unui stat european modern……Da, clasa politică a construit o Românie în care unii, puțini, se bucură de roadele creșterii economice, iar alții, mult prea mulți, se zbat în sărăcie și mizerie. Diferențele de salarizare între cel mai bine plătiți români și cel mai prost plătiți români sunt mari, mult peste media Uniunii. România este țara din UE cu a doua cea mai mare disparitate a salariilor: cel mai bine plătiți 10% dintre români câștigă de mai bine de patru ori decât cel mai prost plătiți 10% dintre români:….Ei bine, după 30 de ani de creștere economică, speranța de viață a românilor, cei cu creșterea economică cea mai rapidă, este de 75,3 ani, cu un an mai mică decât cea a ungurilor (76,2 ani), cu mai bine de doi ani mai mică decât cea a polonezilor (77,7 ani) și cu patru ani mai mică decât cea a cehilor (79,1 ani). Iar grecii, loviți de cea mai rapidă prăbușire a economiei, au o speranță de viață cu 6 ani și jumătate mai mare decât a noastră (81,9 ani).…. Să fie clar acum unde ajunge creșterea economică record a României: la benzinăriile austriecilor de la OMV, ale kazahilor de la Rompetrol și ale rușilor de la Lukoil și la supermarket-urile germane (Lidl, Kaufland), franțuzești (Carrefour) sau britanice (Profi)! Ei, și-atunci de ce să ne mai mirăm de paradoxul unei creșteri economice fulminante într-o țară în care o treime din cetățeni trăiesc în sărăcie? Într-o țară în care populația abia speră să trăiască cu șase ani mai puțin decât media europeană. Până la urmă, poate este cazul să încetăm mascarada festivismului guvernamental. Integral:
Tribunalul București: Goleac a mituit cu 1.700 de euro și anvelopare de blocuri un ofițer DNA, ca să afle cum e cercetată activitatea ADP 4 și a primăriei conduse de Băluță! În motivarea sentinței Tribunalului București cu nr. 595 se arată cum Goleac a trimis unui ofițer de poliție judiciară 1.000 de euro pentru că s-a dat clasare într-un dosar la DNA. Apoi, șeful ADP Sector 4 a făcut încă două plăți în mână, de 500 și de 200 de euro, pentru alte informații din alte dosare DNA. În plus, Goleac i-a acordat unei firme recomandate de ofițerul mituit contracte de anvelopare, deși, teoretic, șeful ADP nu avea anveloparea în subordine! ….. Marian Goleac a fost, în 2016, coleg de listă PSD la alegerile locale cu primarul Daniel Băluță, subordonat al primarului Băluță pe linia Primărie – ADP și, conform motivării sentinței Tribunalului București, publicată de RISE Project, este și cel care a mituit un ofițer din DNA și a desfășurat o activitate infracțională ca să vadă ce afaceri din ADP și din Primărie sunt anchetate de procurori. Erau mai multe dosare deschise la DNA și care îi îngrijorau pe cei din PS4. Tribunalul le numește: „Dosarul cu nr. 448/P/2018 al Secției de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție, dosarul cu nr. 247/P/2018 al Secției de combatere a infracțiunilor de corupție și dosarul cu nr. 396/P/2019 al Secției de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție”. Conținutul acestor dosare nu e public, dar până acum, doar un dosar legat de falsificarea diplomei de bacalaureat a lui Marian Goleac a fost trimis în instanță. …. Ca să afle informații din aceste cazuri, Goleac a apelat la mai multe relații, printre care un ofițer de poliție din DNA. „În perioada efectuării actelor de urmărire penală, au existat cel puțin trei momente când ofițerul de poliție judiciară Moise Marius Eduard s-a întâlnit direct cu directorul ADP Sector 4, GOLEAC MARIAN”, explică procurorii în înțelegerea cu Goleac, care a ajuns apoi în fața instanței. …. Anveloparea blocurilor nu era în atribuțiile ADP. Teoretic, Goleac nu avea treabă cu asta. Ce apare în stenograme și faptul că firma ofițerului a primit contractele arată că avem dreptate când spunem că Goleac e mâna dreaptă a lui Băluță și că are o influență enormă în Primărie. O sursă din PS4 pentru Libertatea: Goleac recunoaște că restaurantul Trattoria Piccola e al lui …… Plasat lângă Parcul Tineretului, restaurantul Trattoria Piccola e locul de întâlnire preferat al lui Daniel Băluță și al lui Marian Goleac. Ani de zile, Goleac a negat că localul îi aparține. Trattoria Piccola este păzit permanent de o mașină de poliție locală din sectorul 4 Integral:
Situație absurdă la una dintre companiile Primăriei București: a plătit 150.000 de lei pentru tomografe de arbori, dar a tăiat și toaletat doar 8 copaci bolnavi. Capitala e plină de arbori uscați, la ultima furtună au fost distruse 43 de mașini Din 2018 și până în prezent, Primăria Capitalei a testat ”un număr limitat” de copaci cu cele două tomografe de arbori pe care a plătit 150.000 de lei. Rezultatul – „aproximativ 5 arbori au fost tăiați și 3 toaletați”. Bilanțul ultimei furtuni din București arată că 159 de copaci au fost doborâți și 43 de mașini avariate, iar Capitala e plină de arbori uscați, care pun în pericol cetățenii. În august 2018, angajații Companiei Municipale Întreținerea Arborilor și Spațiului Verde București S.A. – una dintre multele companii municipale înființate de Gabriela Firea în mandatul de primar – au organizat o conferință de presă în Parcul Cișmigiu în care au prezentat în fața jurnaliștilor modul în care funcționau cele două tomografe de arbori recent achiziționate pe care au plătit nu mai puțin de 150.000 de lei. Era vorba despre două aparate cu ajutorul cărora, spunea atunci angajații, urma să fie identificați în cel mai scurt timp toți arborii bolnavi din București ce trebuie tăiați sau toaletați…..Numai că, de când au fost achiziționate și până în prezent, cu cele două tomografe de 150.000 de lei au fost testați doar ”un număr limitat de copaci”. „Numărul total de arbori tăiați de angajații Companiei în urma testelor, în perioada 2018-2020 este de aproximativ 5, iar toaletați, 3”, se arată în răspunsul primit de G4Media.ro de la Primăria Generală, bazat pe datele transmise de Compania Municipală Întreținerea Arborilor și Spațiului Verde. Potrivit Departamentului pentru Situații de Urgență, în urma ultimei furtuni care a avut loc în București la jumătatea lunii mai, au fost doborâți 159 de arbori și au fost avariate 43 de autoturisme. Integral:
PNRR: Guvernul alocă 40 de milioane de euro pentru înființarea unei noi agenții care să construiască spitale. Va avea președinte, consiliu director și 78 de angajați Guvernul va înființa Agenția Națională pentru Dezvoltarea Infrastructurii în Sănătate (ANDIS), care va prelua o direcție din Ministerul Sănătății și se va ocupa de realizarea celor trei spitale regionale și de alte investiții în sănătate, potrivit informațiilor cuprinse în Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Instituția se va afla în subordinea Ministerului Sănătății, iar conducerea sa va fi realizată de către un președinte și un consiliu director. Înființarea și activitatea instituției va costa 40 de milioane de euro. În primul an de funcționare aceasta va avea 52 de angajați, dintre care 25 vor fi preluați prin transferul integral al Direcției de Monitorizare Implementare Spitale Regionale care există acum în cadrul Ministerului Sănătății. Ulterior, agenția ar urma să ajungă la 78 de angajați, conform documentului. Înființață în acest an, instituția va demara lucrările la spitale în 2023 Agenția urmează să fie înființată în acest an, urmând ca și conducerea să fie stabilită tot în acest an. Personalul ar urma să fie angajat în acest an și în 2022. Instituția nou-înființată ar urma să preia construirea celor trei spitale regionale, care se vor realiza la Iași, Craiova și Cluj. De asemenea, va prelua și alte investiții. …. România are deja funcțională Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate (ANMCS), care funcționează în subordinea Guvernului și în coordonarea premierului. Aceasta evaluează însă performanțele la nivel de unități spitalicești din punctul de vedere al calității serviciilor și al siguranței pacienților. Integral:
Cum vom intra în posesia certificatului de vaccinare. Procedura, explicată pas cu pas De la 1 iulie, românii vor putea să descarce certificatul verde de vaccinare care va fi folosit pentru călătoriile în interiorul Uniunii Europene. Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu a explicat, la Digi24, fiecare pas care va trebuit făcut pentru a descărca documentul. „O să fie platforma STS, unde ne facem un cont. Contul va fi verificat că aparține acelei persoane și o să ne putem alege una din cele 3 situații (n.r. – vaccinat, testat sau trecut prin boală). (Platforma -. n.r.) o să ne transmită un link pe adresa de email de unde putem fie să printrăm acel certificat în format fizic, fie să îl păstrăm pe telefon, sub formă de poză, e-mail sau pdf. Scanăm acest cod QR în dispozitivele de la frontieră”, a explicat Andrei Baciu în intervenția televizată. Pentru cazul pierderii acestui certificat, se vor introduce opțiuni pentru a avea acces din nou la un certificat, a spus secretarul de stat. Baciu a explicat că datele privind persoanele vaccinate provin de la Registrul Național Electronic de Vacinnare (RENV), în timp ce pentru cei testați datele se găsesc în CoronaForms, platformă găzduită tot de STS. …. El are la bază un cod QR care atestă veridicitatea documentului și va oferi informații privind vaccinarea unei persoane, testarea negativă pentru Covid-19 sau faptul că a trecut prin boală.Integral:
COVID-19 nu are strămoşi naturali credibili şi a fost creat de oamenii de ştiinţă chinezi – studiu Un nou studiu susţine că oamenii de ştiinţă chinezi au creat COVID-19 într-un laborator din Wuhan, apoi au încercat să-şi acopere urmele prin versiuni de inginerie inversă ale virusului pentru a face să pară că a evoluat natural din lilieci. Autorii lucrării, profesorul britanic Angus Dalgleish şi omul de ştiinţă norvegian dr. Birger Sørensen, au scris că au „dovezi de retro-inginerie în China” de un an, dar au fost ignoraţi de academicieni şi reviste importante. În timp ce analizau eşantioanele COVID-19 anul trecut, în încercarea de a crea un vaccin, Dalgleish şi Sørensen au descoperit „amprente unice” în virus, despre care se spune că ar fi putut apărea doar din crearea într-un laborator. Dalgleish este profesor de oncologie la Universitatea St George, Londra şi este cunoscut mai ales pentru descoperirea sa în ceea ce priveşte crearea primului „vaccin HIV” funcţional, pentru a trata pacienţii diagnosticaţi şi pentru a le permite să renunţe la medicamente luni de zile. Sørensen, virolog, este preşedintele companiei farmaceutice Immunor, care a dezvoltat un vaccin anti-COVID-19 numit Biovacc-19. Articolul din jurnal, obţinut exclusiv de DailyMail include acuzaţii de „distrugere deliberată, ascundere sau contaminare a datelor” în laboratoarele din China şi notează tăcerea şi dispariţia oamenilor de ştiinţă din ţara comunistă care s-au pronunţat. Aceştia au spus că au încercat să-şi publice concluziile, dar au fost respinşi de marile reviste ştiinţifice, care susţineau la acel moment că virusul a fost transmis în mod natural de la lilieci sau alte animale la oameni….. În această săptămână, preşedintele Joe Biden a ordonat comunităţii de informaţii să reexamineze originea virusului, inclusiv teoria accidentelor de laborator. Acum, Dalgleish şi Sørensen au creat un nou studiu, care concluzionează că „SARS-CoV-2 nu are un strămoş credibil natural” şi că este „dincolo de orice îndoială rezonabilă” că virusul a fost creat prin „manipulare de laborator”. În lucrarea de 22 de pagini care urmează să fie publicată în revista ştiinţifică Quarterly Review of Biophysics Discovery, oamenii de ştiinţă descriu „analiza criminalistică” de o lună de zile, privind înapoi la experimentele făcute la laboratorul Wuhan între 2002 şi 2019. Cercetând prin arhive de reviste şi baze de date, Dalgleish şi Sørensen au prezentat împreună cum oamenii de ştiinţă chinezi, unii care lucrează împreună cu universităţile americane, ar fi construit instrumentele pentru crearea coronavirusului. „Legile fizicii înseamnă că nu poţi avea patru aminoacizi încărcaţi pozitiv la rând. Singurul mod în care puteţi obţine acest lucru este dacă îl fabricaţi artificial”, a declarat Dalgleish Noua lor lucrare spune că aceste caracteristici ale SARS-Cov-2 sunt „amprente unice” care sunt „indicii de manipulare intenţionată” şi că „probabilitatea ca acesta să fie rezultatul proceselor naturale este foarte mică”. Integral:
DOCUMENT


