Buna dimineata intr-o zi de vineri, 6 august! Vremea se schimbă în România, iar meteorologii au emis cod portocaliu de vijelii, grindină și vânt puternic, valabil în 6 august. Doar două județe scapă de vremea rea. La început în Banat, Crișana, Maramureș, iar după-amiaza și noaptea mai ales în Transilvania, Oltenia, Moldova și Muntenia vor fi perioade cu vijelii puternice, cu rafale de peste 80…100 km/h, frecvente descărcări electrice, averse torențiale și grindină, îndeosebi de medii și mari dimensiuni. Cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și pe alocuri 40…60 l/mp. In Bucuresti valorile termice vor fi în scădere, temporar înnorările vor fi accentuate şi în cursul zilei vor fi posibile averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului. Temperatura maximă va fi de 31…32 de grade, iar cea minimă de 17…19 grade.
Cum atacă varianta Delta tinerii. Radu Lupescu, medic ATI în Franța: ”A scăzut vârsta medie a pacienților din reanimare” …..Doctorul Radu Lupescu, medic anestezist în Franța și președintele Asociației medicilor din clinica Rhena din Strasbourg, a explicat pentru Ziare.com că numărul infectărilor a început să crească destul de mult, însă, încă numărul cazurilor grave este mic.”A scăzut vârsta medie a pacienților din reanimare, care sunt mai tineri decât cei din valurile precedente. Dar acest fapt rezultă, cel puțin în Franța, din faptul numărul persoanelor în vârstă vaccinate este foarte mare. La categoria de vârstă de peste 75 de ani, numărul persoanelor vaccinate cu două doze este de aproximativ 82%. La cei între 65 și 75 de ani procentul este și mai mare, 85% dintre ei au deja cele două doze. iar cei mai tineri, între 50 și 64 de ani sunt vaccinați cu două doze în proporție de 74%.”, a precizat doctorul Radu Lupescu, medicul român, decorat, în decembrie 2020, de președintele Macron, pentru implicarea în lupta cu pandemia de COVID-19. ”Va fi un val al celor nevaccinați” ”Dintre cei 13 aflați acum la Spitalul Universitar în stare gravă, în afară de o singură persoană, toți sunt nevaccinați. Iar, din câte știu, persoana vaccinată a venit din Africa de Nord și a fost vaccinată cu unul dintre serurile care nu a fost omologat în Europa. Practic, acesta este un val al celor nevaccinați”, a mai precizat medicul Lupescu. A început să crească numărul celor din reanimare Medicul a mai spus că numărul infectărilor crește rapid, iar, cu toate acestea, tinerii, deși sunt cei mai expuși, continuă să nu poarte măști pe stradă și să iasă în grupuri mari, neținând cont de distanțare socială. ”Ce se întâmplă în prezent, în Franța? Incidența infectărilor crește rapid, sunt mult mai tineri pacienții afectați, varianta Delta este majoritară aici (peste 80% din infectări fiind cu varianta Delta). Mai grav este faptul că a început să crească și numărul celor de la reanimare. Săptămâna trecută erau 990 de pacienți internați la ATI, acum sunt peste 1.300. Un studiu publicat vinerea trecută de Direcția Cercetare Studii, Evaluare și Statistică din Franța a relevat faptul că 80% din cei spitalizați din cauza COVID-19 erau nevaccinați și numai 7% erau vaccinați complet. Creșterea îmbolnăvirilor este foarte rapidă la tinerii între 20 și 29 de ani. Ei sunt cei care socializează cel mai mult, ies pe stradă în grupuri mari, fără măști. iar virusul pare să se răspândească rapid și din cauza aceasta”, a mai precizat medicul român din Franța. Integral: https://ziare.com
Nu muşca mâna care te-a vaccinat! Greta Thunberg s-a vaccinat. În mod normal, asta nu ar fi apărut la ştiri. Sunt milioane de tineri care au împlinit 18 ani şi s-au vaccinat. Dar nu în fiecare zi se vaccinează o profetă din Suedia. Aşa că presa nu a scăpat ocazia să raporteze memorabilele declaraţii ale Sfintei Greta….. Dar restul declaraţiilor… Jale. Greta Thunberg a deplâns ceea ce ea numeşte “distribuţia inegală” a vaccinurilor. Piesa este cunoscută pentru că a fost intens difuzată pe toate canalele Stângii. Ţările bogate, capitaliste, sunt egoiste şi ţin vaccinurile pentru ele. Iar ţările sărace, nevinovate, suferă. Evident, totul este o mistificare. Piaţa mondială este inundată de vaccinuri. S-au donat sute de milioane de doze. De cumpărat se găsesc, ieftine pe toate drumurile. Românul are o vorbă: “Două la leu!”. Dacă vaccinurile lipsesc în Lumea a Treia, altele sunt motivele. Să luăm cazul Guatemalei. Din cei 16 milioane de locuitori au fost vaccinaţi cu două doze nici 2 (doi) la sută. Dar regimul stă pe un stoc de circa şase milioane de doze. De ce nu le-a administrat? Din incompetenţă. Populaţia este revoltată, dar asta probabil nu va face nicio diferenţă. Guvernul din Guatemala s-a orientat mai întâi către Rusia. A contractat câteva milioane de doze de Sputnik V, pentru care oricum nu avea infrastructura necesară (vaccinul rusesc are nevoie de refrigerare profundă). Şi nu a primit decât o fracţiune din dozele contractate. Noroc cu Statele Unite, care au donat 4,5 de milioane de doze de Moderna. (Poate îi transmite cineva domnişoarei Thunberg acest amănunt). Campania de vaccinare s-a transformat, aşadar, într-o ocazie de a marca puncte politice. Lucrul mi se pare cu deosebire bizar. Eu am crescut în anii 1970. Pe vremea aceea lumea era poate mai săracă, dar sigur mai raţională. Un vaccin era un vaccin, ceva eminamente practic. Nu găseai atâţia inspiraţi care să îţi explice despre 5G sau conspiraţiile lui Bill Gates. Te duceai, îţi făcea o injecţie şi mergeai mai departe. Acum trebuie să ascultăm tot felul de aberaţii. Iată, spre exemplu, onor Statul Român. Mai ţineţi minte? La sfârşitul anului trecut, când au sosit primele doze de vaccinuri, toţi oficialii, de la Preşedinte în jos, ne asigurau că “am rupt gura târgului”. Că avem cea mai extraordinară, nemaipomenită şi Senzaţională campanie de vaccinare. Că i-am lăsat în praf pe germani, pe olandezi şi pe francezi…. În aceste condiţii, unii dintre strigoii trecutului au scos din nou capul. Printre aceştia este Anti-Capitalismul. Ai fi zis că falimentul socialismului, de la finele anilor ’80, ar fi trebuit să îi vină de hac. Dar acum, vorba lui Marx, “un spectru bântuie Europa”. În loc să fie recunoscători marilor firme capitaliste pentru că au venit, într-un timp record şi la un preţ decent, cu o gamă de vaccinuri eficiente, mulţi aleg să bată câmpii despre “distribuţia inegală”. Dar să ne mai şi înveselim. Nu totul este gri-închis. Unele întâmplări au un haz nebun. Guvernul României a donat, zilele trecute, cu titlu de “ajutor umanitar”, circa 200.000 de doze Tunisiei şi 100.000 Vietnamului. Las la o parte că nu ştiu dacă cu o populaţie majoritar nevaccinată chiar ne puteam permite gestul. Ce mă surprinde este altceva. Capacitatea aproape supra-naturală a diplomaţiei româneşti de a se menţine pe linia trasată de Nicolae Ceauşescu. Au informat diplomaţii aflaţi la post că Republica Socialistă Vietnam este o dictatură brutală, care venerează mumia lui Ho Şi Min? Sau că în Tunisia tocmai a fost o lovitură de stat? Chiar nu găseam nişte guverne mai demne de generozitatea contribuabilului român? Pe scurt, campania de vaccinare este un eşec. Dar toată lumea arată cu degetul spre alţii. Marele Capital, Oculta Mondială, George Soros, varianta Delta, Brexit, anti-vaxerii, Trump, Occidentul sau “greaua moştenire”. Era o vreme când oamenii realizau ce datorează modernităţii. Nu doar că nu se plângeau pe toate drumurile, dar mai găseau timp să celebreze Progresul. Erau vremuri când inginerii şi oamenii de ştiinţă erau eroi naţionali. Când Louis Pasteur a murit, în 1895, a fost înmormântat în catedrala Notre-Dame, cu funeralii de stat. Integral: https://www.bursa.ro
Pericolul din sticla de plastic: Cum devine cancerigenă apa din pet Agenții de la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului au descoperit aproape 350 de operatori economici din 450 controlați, care nu respectau condițiile de depozitare pentru apa plată, băuturile răcoritoare și sucuri. Aceștia au găsit zeci de paleți cu pet-uri cu apă și suc ținute în soare, pe caniculă, și chiar la temperaturi ridicate în depozite. Fizicianul Silviu Gurlui a explicat marți seara la Digi24 că acest lucru este periculos. Apa plată devine cancerigenă dacă sticlele sunt ținute în soare, pentru că sunt anumiți compuși chimici care se transferă din pet în apă, sau în suc, spune acesta. Din cantitatea totală de produse controlate de aproape un milion de litri, comisarii ANPC au găsit nereguli la o treime din aceste produse. Operatorii economici care nu au respectat legislația în vigoare privind depozitarea au primit amenzi însumând aproape două milioane de lei. De asemenea, inspectorii care au desfășurat campania de control au obligat agenții economici să retragă de la vânzare o cantitate de peste 300 de mii de litri. Produse expuse direct la razele soarelui, lipsa unui preț vizibil la afișare sau vânzarea unor băuturi expirate au fost câteva dintre regulile pe care depozitele nu le-au respectat….. În fișa tehnică de securitate sunt incluse temperaturile maximale la care produsul poate fi depozitat în condiții de siguranță, astfel încât să nu schimbe caracteristice esențiale. În cadrul analizelor care se fac pentru potabilitatea apei, există niște temperaturi – între 22 și 37 de grade Celsius, și după aceste temperaturi, sau în afara acestor temperaturi, caracteristicile esențiale ale produsului se schimbă. Există posibilitatea să se creeze germeni patogeni sau nepatogeni, numărul total de germeni să fie modificat în condițiile în care fie este expus la temperaturi, cum au fost în situațiile prezentate la televizor, temperaturi caniculare, fie că sunt temperaturi foarte scăzute. De asemenea există riscul ca acele plastice, acel pet să elimine în lichid anumite substanțe care pot pune în pericol sănătatea oamenilor, pot deveni chiar cancerigene….. Sunt mai mulți compuși chimici care se regăsesc în astfel de pet-uri. Între cei mai importanți sunt cei pe bază de stibiu. O depozitare de până la șase luni poate să crească cantitatea de stibiu în apă, cu aproximativ 90%. De asemenea, se știe faptul că pentru apa carbogazoasă, această incidență a migrării acestor compuși este mai mare, decât la apa plată. Este cunoscut că în cazul sticlelor pentru cantități mai mici, cele de jumătate de litru, față de cele pentru cantități mai mari, se transferă mai multe toxine în apă. Incidența razelor solare la amiază, deci atunci când și intensitatea radiațiilor solare este mai mare, și efectul poate fi de asemenea mai mare. Studiile arată că acest lucru afectează sănătatea oamenilor. Se ajunge la boli pulmonare, cardiace și de alte tipuri. Dacă incidența este mare, pe termen lung suntem expuși, pentru că acestea se adaugă la ce este în aer. Atunci putem să vorbim despre cancer pulmonar, de afecțiuni și tulburări ale aparatului reproductiv, despre o serie de mutații. Deci sunt factori cancerigeni. Să vă dau un exemplu: dacă trecem de la 20 de grade Celsius la 40 de grade, cantitatea de stibiu transferat în apă, crește de aproximativ 10 ori, într-un interval de timp de aproximativ două luni de zile. Integral: https://www.digi24.ro
Cultura nelegiuirii la români După cum bine știm, „peștele de la cap se împute”; tot astfel, cultura nelegiuirii de la elitele economice și politice pornește. În timp ce scena politică este dominată de lupta pentru putere din PNL, ajunsă la paroxism, românii își numără morții de pe șosele, trenurile blocate și tinerii bătuți și înjunghiați de interlopi și asistă neputincioși la eșecul instituțiilor statului în a aplica legea. Cu greu vom găsi în istoria noastră recentă un moment în care politicienii să fie la fel de decuplați de problemele cetățenilor. Asistăm, de fapt, la triumful culturii nelegiuirii, constituită în cele peste trei decenii de tranziție – în sensul definiției date de DEX termenului „nelegiuire”: „Faptă care contravine legilor juridice sau preceptelor morale”. Ea este cauza profundă a tuturor relelor, inclusiv a accidentelor rutiere, soldate cu morți și răniți grav, unde România a ajuns să fie campioana Europei. Dar cum ar putea fi altfel, cu o poliție incapabilă să aplice legea? Or fi drumurile proaste, dar accidentele sunt cauzate de oameni care conduc beți, fără permis sau fără să le pese de regulile de circulație; și o fac pentru că polițiștii nu controlează traficul, se lasă corupți de infractori sau sunt supuși presiunilor politicienilor, iar justiția îi face scăpați pe șmecherii care omoară oameni pe șosele. După cum bine știm, „peștele de la cap se împute”; tot astfel, cultura nelegiuirii de la elitele economice și politice pornește. Câteva exemple: fostul ministru și finanțator al liberalilor și al ALDE, Daniel Chițoiu, își bea liniștit cafeaua, deși a omorât doi oameni pe Dealul Negru în decembrie 2019; fiul magnatului Gino Iorgulescu, Mario, este ferit de rigorile legii încă din 2019, fiind transferat rapid de familie la o clinică din Italia, deși, beat și drogat fiind, a ucis cu bolidul său supraturat un tânăr care circula regulamentar; însuși ministrul Bode scapă nepedepsit pentru accidentul în care mașina sa, circulând cu viteză pe contrasens, a distrus mașina unor turiști din Polonia, iar Carmen Păunescu, soția lui Adrian Păunescu, a primit, mai demult, doar doi ani cu suspendare după ce a ucis cu Jeep-ul ei performant trei amărâți care circulau într-o Dacia Nova comună. Mai mult, Mario Iorgulescu scapă și de executarea pedepsei de trei ani de închisoare la care a fost condamnat definitiv în aprilie într-un dosar penal, pentru sechestrare de persoană. Iar dacă puternicii și bogații zilei au impunitate, de ce și-ar bate capul polițiștii să aplice legea? Doar ca să se trezească cu presiuni și amenințări, de tipul celor formulate de Olguța Vasilescu atunci când un polițist rutier a îndrăznit să-l amendeze pe Claudiu Manda, soțul ei, pentru exces de viteză? Mai bine nu se bagă, cu riscul să scape orice șmecheraș teribilist, care o ia razna pe șosele. Totodată, într-o țară în care orice plagiator devine doctor și orice semidoct găsește o universitate care să-i dea o diplomă în baza căreia „sistemul ticăloșit” transpartinic îi oferă un post bine plătit de bugetar, inclusiv de șef al Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor, ca în cazul lui Laurențiu Baranga, de ce nu ar face un ban bun și polițiștii de la serviciile de permise auto, eliberând permise pe bani? Unii dintre ei, din Argeș, Suceava, dar și unii de la Cluj, și Giurgiu, au fost arestați, dar probabil alții au scăpat, iar sutele, poate miile de permise emise fraudulos produc efecte pe șosele…. Sigur, se poate râde de incultura ministrului de interne, care atribuie înțelepciunii populare adagiul latin Festina lente. Mai util ar fi însă să fie examinată performanța ministerului pe care îl conduce doar pentru că așa au dictat filialele PNL din Ardeal, nicidecum datorită (ne)realizărilor de ministru al transporturilor în perioada 2019-2020. La fel ca Marcel Vela înaintea lui, și Lucian Bode face drepți în fața secretarului de stat Bogdan Despescu, cel care blochează orice reformă și pe care premierul Cîțu nu îndrăznește să-l revoce, deși decizia stă „în pixul lui”. …..Vă mai amintiți de șefii poliției din Onești și Bacău, care au fost mutați la București după crima de la Onești? Dar de cei doi bărbați care au murit, amândoi, la timpul potrivit, după ce s-au plâns că au fost sechestrați și maltratați de polițiștii de la secția 16 din București? Sunt doar cele mai recente exemple, nu singurele. Integral: https://revista22.ro
Inspecţia judiciară cere CSM sancţionarea disciplinară a 5 judecători pentru delict de opinie după ce discuţiile libere ale acestora pe un forum intern au fost făcute publice Inspecţia judiciară (condusă de judecătorul Lucian Netejoru) cere Secţiei pentru judecători a CSM (dominată de gruparea fostei şefe a CSM, judecătoarea Lia Savonea) sancţionarea disciplinară a 5 judecători pentru delict de opinie, după ce discuţiile libere ale acestora pe un forum intern au fost făcute publice, au declarat pentru G4media.ro surse din magistratură. Judecătorii daţi pe mâna CSM sunt Dragoş Călin, Cristi Danileţ, Alina Gioroceanu, Laurențiu Grecu şi Anca Codreanu. Judecătorul Danileţ a comentat informaţia pentru G4media.ro. „O acţiune halucinantă pentru delict de opinie la adresa unor magistraţi pentru mesaje pe un forum intern sau inventate. Afirmaţii jignitoare făcute de inspector cu referiri inacceptabile la caracterul, la modul de gândire sau cunoștințele celor urmăriţi disciplinar. Pentru asemenea cuvinte într-un act oficial, un magistrat ar fi fost imediat sancționat. La noi, un inspector hărţuieşte alţi magistrați pentru că i-au criticat şeful, disfuncţiile din Inspecţia Judiciară sau CSM ori antireformele din justiţie”, a declarat judecătorul Danileţ pentru G4media.ro. Dragoș Călin și Alina Gioroceanu, doi dintre judecătorii a căror sancţionare disciplinară este cerută, au sesizat Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) privind legalitatea înființării Secției Speciale, a desemnării prin OUG a judecătorului Lucian Netejoru la conducerea interimară a Inspecției Judiciare și privind obligativitatea recomandărilor din mecanismul de cooperare și verificare (MCV). IJ s-a autosesizat după ce, într-o publicație, au apărut fragmente din discuții de pe „Forumul magistraților”, un grup de Facebook care adună aproximativ 2.000 de judecători și procurori din toată țara….. Inspecția judiciară a întocmit acțiuni disciplinare și împotriva altor judecători pentru delict de opinie. A fost cazul judecătoarei de la Bihor, Crina Muntean. Ea a fost suspendată timp de 6 luni din magistratură de Secția pentru judecători a CSM, dominată de gruparea Savonea, ca urmare a unei acțiuni disciplinare demarate de IJ, după ce a dezvăluit într-un interviu rețelele de interese din magistratura din Bihor. Judecătorul Danileț a fost, de asemenea, sancționat de Secția pentru judecători a CSM cu diminuarea salariului cu 5 la sută, timp de 2 luni, pentru o postare pe Facebook în care denunța atacurile PSD la adresa Justiției. Sancțiunea aplicată de CSM ca urmare a acțiunii disciplinare a IJ a fost menținută însă de Înalta Curte de Casație și Justiție. Ce spun Comisia europeană şi CEDO Într-un răspuns transmis Asociației Forumul Judecătorilor din România, Comisia Europeană a atras atenția că normele privind libertatea de exprimare trebuie luate în considerare de Consiliul Superior al Magistraturii. Baka vs Ungaria. CEDO protejează libertatea de exprimare a magistraţilor Fostul președinte al Curții Supreme a Ungariei, Andras Baka, a reclamat la CEDO că i s-au încălcat dreptul la un proces echitabil și dreptul la liberă exprimare. Pe 23 iunie 2016, Curtea de la Strasbourg i-a dat câştig de cauză lui Baka şi a condamnat Ungaria la plata către acesta a unor despăgubiri de 100.000 de euro. Integral: https://www.g4media.ro
Oamenii puși de Guvernul Cîțu să vegheze Transelectrica nu se pricep la energie, dar sunt bine conectați politic Transelectrica SA, compania națională care asigură transportul energiei electrice, are de la sfârșitul lunii iunie un nou Consiliul de Supraveghere. Cu excepția șefului, niciunul dintre membrii nu are vreo legătură cu domeniul energetic. Unul este omul de încredere al lui Cîțu la Guvern, despre altul se spune că este amic din copilărie cu premierul. Pe listă mai apar un fost șef de tineret de la PNL, o soție de general SPP și o fostă angajată de la Cotroceni, scrie Valeriu Nicolae într-un articol publicat de Libertatea. Victor Florin Dumitriu a terminat ASE-ul în 1988. Are o gaură de trei ani în CV de la terminarea facultății. Cu zero experiență, ajunge în 1991 direct consilier guvernamental. După numai trei ani, devine secretar de stat la Ministerul Turismului în perioada cumplită a „privatizărilor” oficiilor județene de turism. După ieșirea de la guvernare, ajunge director general la o firmă de consultanță financiară și acționar la altă firmă, care se ocupa de brokeraj și imobiliare. Revine PSD la putere în 2000, imediat este numit secretar de stat la investiții străine, apoi secretar general la Eximbank, locul acela minunat unde se făceau de zeci de ori mai mulți bani decât în oricare altă slujbă la stat. În 2002 e numit vicepreședinte la ceea ce va deveni viitoarea Agenție pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS), loc care a duhnit a corupție în perioada guvernului Năstase și care a îmbogățit peste noapte o mulțime de oameni „conectați”. …. În decembrie 2016 devine consilierul parlamentar al unui tânăr senator PNL, Florin Cîțu, și apoi consilierul ministrului Cîțu. Conform declarației de avere, venitul total câștigat în 2016 a fost de 6,5 lei pe zi, sub 200 de lei pe lună. În 2017 a făcut 55 de lei pe zi, căci deja lucrează pentru domnul senator. Ajunge membru în CA la Fondul de Contragarantare – o megasinecură. Nu este singura, căci este numit și la CFR Comunicații. ….. Florin Cîțu l-a propus anul trecut președinte la Eximbank. BNR a refuzat candidatura pentru că nu e calificat. În februarie 2021 este numit consilier de stat la Cancelaria primului ministru. În 2020, domnul Dumitriu a primit de la stat 439.621 de lei, adică spre 7.500 de euro pe lună. În 2021, pe lângă salariul de la guvern mai primește și cei 15.532 de lei pe lună de la Consiliul de Supraveghere de la Transelectrica, alt domeniu cu care nu are nicio legătură, plus 7.929 de lei de la OPCOM (ține tot de Transelectrica). Mai clar, domnul Dumitriu a primit de la stat într-o lună 37.680 de lei comparativ cu cei 200 de lei pe lună din privat pe care i-a primit în anul dinainte de a deveni consilierul domnului Cîțu. Adică de peste 188 de ori mai mult. Amicul din copilărie Domnul Adrian Nicolae Blăjan a terminat celebra Facultate de Drept Spiru Haret în 2006, la 28 de ani. Până atunci, potrivit CV-ului, nu a avut niciun job. Dar imediat după ce termină facultatea, devine consilier juridic la Vâlcea, face între timp și un masterat la Sibiu. …. O publicație din Vâlcea susține că domnul Blăjan este prieten din copilărie cu domnului Cîțu. În 2019 trece în avocatură, iar în 2021 este numit consilierul personal al secretarului general al guvernului, domnul Gorun, numit acolo de domnul Cîțu, după ce înainte fusese secretar general adjunct la Ministerul Finanțelor. Conform declarației de avere, până la venirea la putere a prietenului, domnul Blăjan nu deținea nicio proprietate și se lăuda cu 1.045 de lei în conturi. Domnul Blăjan a fost numit rapid în consiliul de supraveghere din Transelectrica și la OPCOM (tot Transelectrica). Îl plătim acum cu 30.805 lei pe lună. Integral: https://www.libertatea.ro
România se îndreaptă, cu motoarele economiei turate, spre cea mai scumpă iarnă energetică din istorie, în absenţa unor evenimente majore care să modifice cererea …..♦ Contractele de achiziţie pentru gaze pentru ultimul trimestru al anului se încheie la bursa de la Viena, CEGH, la peste 41 de euro pe MWh, o creştere greu de imaginat faţă de preţul de 14 euro/MWh, nivelul contractelor la termen pentru primul trimestru din 2021 ♦ În România, energia pe vârf de consum pentru azi s-a tranzacţionat la 1.000 lei pe MWh (204 de euro/MWh), record istoric, semnificativ mai mare faţă de media de 271 de lei pe MWh din ianuarie, anul acesta ♦ Dacă nimic nu se modifică, România se îndreaptă cu motoarele economiei turate spre cea mai scumpă iarnă energetică din istoria sa. „Dacă creşterea de producţie de petrol din OPEC nu este suficientă pentru stabilizarea cererii, dacă varianta Delta a COVID nu va avea impact pe cerere şi dacă iarna va fi aspră este posibil să ne confruntăm cu cea mai scumpă iarnă din istorie. ….Mai mult, analiştii din piaţă sunt de părere că dacă preţul emisiilor de CO2 vă rămâne la nivelul record de acum, de circa 55 de euro/tonă, mai mult decât dublu faţă de media celui de-al doilea trimestru din 2020, preţul energiei nu are nicio şansă să scadă.
Daniel Funeriu: “Dezlânata și neconvingătoarea „Românie Educată” prezidențială (care împreună cu uciderea Elodiei a devenit cea mai faimoasă faptă cu autor necunoscut)” va fi de-a dreptul toxică, fără verificarea ad integrum a doctoratelor …. Daniel Funeriu mai scrie, făcând referire la declarațiile de marți ale ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu: “abia azi ministrul educației a anunțat, pe scurt, o astfel de inițiativă, supralicitând la tardiva cerință prezidențială. Având în vedere parcursul politic sinuos al actualului ministru, precum și ordonanța semnată de el (dar niciodată aplicată, nici chiar de el) la insistențele lui Ponta în 2014, care permitea renunțarea la titlul de doctor, „lumea” se îndoiește de faptul că un om „din sistem”, care a mai fost și șeful Cartelului Național al Rectorilor (care s-a mai primenit între timp, fiind pe cale să devină ”Consiliul Național al Rectorilor”) va torpila sistemul însuși”. Daniel Funeriu: “Nu uitați că cel care a torpilat sistemul criminal comunist a fost un… om al sistemului, Gorbaciov, folosind referențialul lumii libere: democrația! Mutatis mutandis, nu pot să nu mă întreb dacă, asemeni lui Gorbaciov, printr-o improbabilă festă pe care i-o joacă viața politică, actualul ministru nu va fi cel care va torpila morișca plagiatelor, nu neapărat din entuziasm, convingere intimă sau spirit eroic, ci pentru a supraviețui politic.” Mesajul lui Daniel Funeriu, integral: “Singura soluție pentru o corectă rezolvare a interminabilelor scandaluri de plagiat este ca toate universitățile să verifice toate tezele din 1990 încoace. Am solicitat această verificare ad integrum (primul punct al decalogului universităților) din aprilie 2018. Cele care nu o fac, sau cele care se dovedește că nu au făcut-o corect, trebuie aspru sancționate prin tăierea finanțării. Legea 1/2011 în variantă originară oferă toate instrumentele pentru asta. Azi ministrul a vorbit (încă incomplet) despre ea. Să vedem câteva elemente de culise:….. O mână de oameni (și doar câteva instituții de presă) au continuat să se ocupe de chestiune. Emilia Sercan a fost detectivul care, cu o uimitoare perseverență care durează de un deceniu, a scos la suprafață -cu riscuri personale majore, dovedite în instanță- practica plagiatelor, preponderent din instituțiile de siguranță națională. Agresiunile la care a fost supusă (agresiunile la adresa mea nu se pun, căci eram în viața publică) arată adevărata amploare a cuibului de viespi care a fost stârnit. Alte plagiate celebre, în varii domenii, au apărut adesea ca o vendetă personală (nu nejustificată!) a unui coleg, a unui contracandidat sau a unui competitor politic. Am cutia poștală plină de mesaje ale unor oameni necunoscuți mie care îmi cer să fac public plagiatul lui cutărescu… Din păcate inițiativele individuale, fie ele și eroice, nu țin loc de soluție pentru a restabili reperele axiologice ale unei țări pervertite până în măduva ei. Au însă uriașul merit de a face două lucruri: să țină subiectul în atenția publică (în 2012 se pare că doar 2% dintre români știau ce e plagiatul, azi e sperietoarea tuturor politicienilor) și să pună presiune pe factorul politic. Factor politic care, cu foarte mici excepții, se ascunde ca porcul în păpușoi când vine vorba de acționat: clamează cu patos generalități despre cât de toxic e plagiatul, dar tot el numeşte, cu dezinvoltură, plagiatori cu notorietate în funcții de mare responsabilitate publică. De aceea, într-un text vitriolant (”Universități, vă acuz!”, vezi comentarii) din aprilie 2018, spuneam că unica soluție la problema plagiatelor este ca universitățile însele să execute un control al tuturor tezelor de după 1990, prioritar al tezelor demnitarilor, iar în cazul în care nu își fac treaba rapid și corect să li se taie finanțarea. Continui să cred aceasta este soluția și nu înțeleg de ce „guvernul meu” nu a fost somat să o facă! Abia azi ministrul educației a anunțat, pe scurt, o astfel de inițiativă, supralicitând la tardiva cerință prezidențială. Având în vedere parcursul politic sinuos al actualului ministru, precum și ordonanța semnată de el (dar niciodată aplicată, nici chiar de el) la insistențele lui Ponta în 2014, care permitea renunțarea la titlul de doctor, „lumea” se îndoiește de faptul că un om „din sistem”, care a mai fost și șeful Cartelului Național al Rectorilor (care s-a mai primenit între timp, fiind pe cale să devină ”Consiliul Național al Rectorilor”) va torpila sistemul însuși…..PS: dacă chiar e serios în vânarea sistematică a tuturor plagiatelor, să facă bine domnul ministru să o numească pe Emilia Sercan responsabila acestui proiect ministerial. Iar ea să accepte. Știți, până la urmă nu e vorba de orgolii personale, ci de binele unor generații viitoare care merită să nu mai aibă la catedră borfași intelectuali. Integral: https://www.edupedu.ro
Test reușit la Cernavodă. Reactorul nuclear merge și cu iahnie de fasole! Reactorul Nuclear Cernavodă 2 a fost deconectat din nou aseară de la sistemul energetic național, pentru un test extrem de important. Combustibilul nuclear a fost scos și înlocuit cu iahnie de fasole, inginerii observând că producția de curent nu doar că n-a scăzut, ci s-a dublat, conform previziunilor savantului Decebal Popescu. Principiul de funcționare al reactorului cu iahnie de fasole e simplu. Fasolea produce în mod natural energie și o eliberează la contactul cu ceapa roșie, generând curent electric. Miezul de iahnie este stabilizat cu bare de castraveți murați, ca să nu se întâmple scăpări de material radioactiv. Ce urmează după această reușită istorică? Decebal Popescu expune planurile: ”Următorul pas este să triplăm producția, aruncând peste miezul de iahnie o prăjeală de ceapă cu bulion și căței de usturoi întregi”. Reactorul cu iahnie este păzit de armată, dar nu pentru că ar putea exploda, ci pentru că angajații de la Cernavodă sunt tentați să înmoaie pâine în el. Integral: https://www.timesnewroman.ro
Valul 4 al pandemiei se apropie și în România. Medic: Va fi din nou „măcel” în spitale …. Medicii avertizează că spitalele vor fi, din nou, suprasolicitate atunci când numărul infectărilor cu cu varianta Delta va creşte. În ATI au ajuns deja primii pacienți infectați cu varianta Delta, iar mulți bolnavi cronici sunt în continuare nevaccinați. Medicii îi roagă pe pacienți să se vaccineze până nu va fi prea târziu, dar e un avertisment pe care mulți români par să îl ignore. „În Unitatea de Primiri Urgențe au început deja să apară primele cazuri confirmate chiar cu Delta. În momentul de față, camera de gardă are cam 200-300 de prezentări. La 200-300 de prezentări zilnic, în momentul în care vor apărea pacienții COVID-pozitivi, care trebuiesc izolați de restul, va fi din nou măcel”, spune Fiorela Mitoiu, medic- şef UPU la Spitalul „Sf. Pantelimon” din București, intervievat de
Primii la relaxare, penultimii la vaccinare. România, în topul european al revenirii la „normalitate” România se află pe locul 5 la nivel mondial și pe primul loc în Europa în ceea ce privește indicele de revenire la „normalitatea” vieţii socio-economice, în contextul pandemiei. Ne situăm, în schimb, pe penultimul loc în Uniunea Europeană în privința ratei de vaccinare. Clasamentul a fost realizat de
Doctor american, despre bolnavii „anxioși”: „Nu este datoria pacientului să convingă” Supraviețuirea și recuperarea după COVID nu trebuie confundate, scrie medicul Nisreen A. Alwan, într-un editorial pentru revista americană Science. Bolnavii cu COVID de lungă durată sunt deseori ignorați de sistemele de sănătate, iar oboseala, „ceața creierului” sau durerile sunt tratate uneori drept produsul imaginației bolnavului. …. COVID de lungă durată este probabil prima boală din istorie care a fost întâi definită de bolnavi prin platformele de social media, ca Twitter și Facebook. Oamenii cu COVID de lungă durată au format o mișcare prin care au cerut să fie recunoscut ceea ce li se întâmplă. În primul val al pandemiei, în 2020, mărturii online ale simptomelor pe termen lung ce au urmat infecției acute au fost singura sursă de liniștire a celor care aveau experiențe similare, inclusiv subsemnata – scrie medicul Alwan. … Oboseală și „ceața creierului” Cei a căror boală a fost inițial catalogată drept „ușoară” au, în mare măsură, COVID de lungă durată. Există unele indicii că oamenii care au avut mai multe simptome la începutul bolii dezvoltă mai frecvent COVID de lungă durată, cu implicarea mai multor sisteme de organe mai târziu. Cel mai prevalent simptom al COVID de lungă durată este „oboseala”, un sentiment de epuizare totală, golire de energie și disfuncție a corpului, care nu e declanșată neapărat de suprasolicitare și nici nu se duce cu odihna. După acest tip de oboseală, în ordinea prevalenței, urmează disfuncția cognitivă, inclusiv memoria proastă sau afectarea capacității de concentrare, confuzia, „ceața creierului”. Durerile în piept, dificultatea de a respira, durerile de cap sau musculare, amețeala, palpitațiile sunt, de asemenea, comune. A fost înregistrată o arie largă de alte simptome, afectând sistemele cardiopulmonare, neurocognitive și gastrointestinale. COVID de lungă durată are și efecte asupra pielii sau ochilor și poate duce la durere generală. Cu alte cuvinte, este o boală multisistem. Factorii ce declanșează simptomele includ activitatea fizică, stresul, tulburările de somn sau sarcinile cognitive. Majoritatea estimărilor de prevalență de până în prezent se bazează pe studii de follow-up ale pacienților internați. …. În Wuhan, China, follow-up-ul pacienților, după externare, a arătat că, la șase luni de la debutul bolii, 76% dintre oameni aveau încă simptome. La pacienții care nu au fost internați, estimările de prevalență sunt variabile ce depind de design-ul studiului, definițiile aplicate, eșantioanele de populație sau durata follow-up-ului. Un studiu de prevalență la nivelul unei populații de peste jumătate de milion de oameni (studiul REACT-2) din Marea Britanie a raportat o prevalență de 38% la persoanele care au avut COVID-19 – cel puțin un simptom durând 12 săptămâni sau mai mult. …. Oficiul Național de Statistică din Marea Britanie estima că, în iunie 2021, aproximativ un milion de oameni avuseseră simptome la mai mult de 4 săptămâni de la începutul bolii (1,5% din populație). Dintre aceștia, 385.000 au rămas cu simptome și după un an de la infecția acută. Toate grupele de vârstă au fost afectate de COVID de lungă durată, inclusiv copiii: aproximativ 33.000 cu vârste între 2 și 16 ani. Dintre aceștia, 26.000 aveau simptome și după 12 săptămâni, iar 9.000, și la un an după. Integral:
Dreptul la protest, limitat discreționar de Guvern | Societatea civilă: E un gest premeditat Măsurile de relaxare au devenit realitate pentru evenimentelor culturale, sportive sau artistice, chiar și pentru evenimentele private. Reprezentanții societății civile atrag atenția Guvernului că limitează însă, fără justificare, dreptul la întrunire, ceea ce este o mare problemă pentru democrație. Articolul 39 din Constituție, cel care vizează libertatea întrunirilor, prevede că „mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme”. Numai că Guvernul limitează, fără o justificare solidă, dreptul la întruniri. Ultima 
Educația ministrului Educației Dl. ministru este o persoană educată. A absolvit studii universitare. Dl. ministru a făcut cercetare științifică. A obținut titlul de doctor cu o teză al cărei titlu nu este de găsit. Cum nici teza. Domnia sa știe ce face. Dl. ministru este o persoană cinstită, corectă. A susținut sau propus acte normative prin care plagiatorii urmau să se simtă mai bine. Absolviți de doctoratul furat. Domnia sa știe ce face. Dl. ministru este o persoană onorabilă. A primit onoruri. De curând din partea statului francez. Pentru merite privind promovarea francofoniei. Căci domnia sa este și președintele Agenției Universitare a Francofoniei (AUF). De curând, AUF vrea să modifice propriul statut: dacă până acum președintele avea drept la un singur mandat, acum va fi vorba de două. Căci dl. ministru este o persoană onorabilă. Onorurile nu pot dura numai un mandat. Domnia sa știe ce face. Căci este o persoană educată, cinstită și corectă. Dl. ministru este executorul (testamentar prezidențial?) al marelui proiect „România educată”, lansat în sfera publică drept cea mai prezidențială inițiativă. În Educație. Executorul este o persoană educată, firește, este doctor, este decorat, și de statul român, pe lângă cel francez. Executorul este o persoană cinstită, corectă: s-a ocupat de destinul unor persoane numite V. Ponta, G. Oprea ș.a. Care sunt persoane cinstite, corecte. Acestea nu trebuiau să sufere cum fac victimele plagiatelor. Pentru că dl. ministru știe ce face. Și când tace (știe), bine face. Dl. ministru este membru, între altele, al unei Academii de Științe ale Securității Naționale. Unde, ca într-un „club”, se regăsesc figuri controversate. Chiar foști miniștri Educației. Rostul Academiei, chestionat adesea în spațiul public, e …inefabil. Există, dar nimeni n-ar putea spune de ce. Nici dl. ministru, care tace și când tace…Dl. ministru e și membru în consiliul științific al revistei acestei Academii: editorialul ultimului număr se deschide cu fraza: ” În plan mioritic, politicile în domeniul demografiei trebuie să fie coerente și susținute de întreaga clasă politică românească”. Desigur, dar în plan real…Oricum, dl. ministru este academician căci este o persoană educată și furnizor de securitate. Integral:
Datele oficiale o contrazic pe Raluca Turcan, ministrul muncii: În 2020 s-au născut în străinătate 17.500 de copii români, cel mai redus număr din 2010 încoace …. Anul trecut s-au născut în străinătate circa 17.488 de copii din mame românce, de două ori mai puţini decât în 2019, arată datele Institutului Naţional de Statistică. Statistica oficială o contrazice pe Raluca Turcan, ministrul muncii, care a spus în urmă cu câteva zile la Constanţa că „pentru prima dată, anul acesta avem mai mulţi copii născuţi în străinătate decât în ţară“, potrivit Dotto TV. În România, în 2020 s-au născut 161.121 de copii, ceea ce înseamnă că, în total, în ţară şi în străinătate s-au născut în total 178.609 de copii din mame românce. Prin urmare, contrar afirmaţiilor ministrului muncii, numărul de copii născuţi de mame românce în străinătate a fost de zece ori mai scăzut decât numărul de copii născuţi în ţară. „Lucrurile se degradează de la an la an, iar fără crearea unui ecosistem cu investiţii în sănătate şi educaţie care să susţină dezvoltarea unei familii nu văd ca situaţia să se amelioreze. Politicile pro-nataliste, aşa cum sunt în statele nordice, ar putea să ajute la creşterea natalităţii. Stimulentele financiare simple nu vor schimba tendinţa de scădere a natalităţii“, a spus prof. univ. dr. Ioan Hosu de la Universitatea Babeş- Bolyai din Cluj. Integral:
Epidemiologul Octavian Jurma: Întâmpinăm invazia de Delta cu cea mai mare relaxare din Europa. Prioritatea a fost relaxarea, nu prevenirea unui nou val de infectări România întâmpină invazia tulpinii indiene Delta a coronavirusului cu “cea mai mare relaxare din Europa”, iar prioritatea națională în ultima perioadă “a fost relaxarea, nu prevenirea unui nou val de infectări. Pentru asta am creat și un ‘Comitetul interministerial pentru revenirea României la normalitate începând cu 1 iunie’ “, afirmă epidemiologul Octavian Jurma, care adaugă că “măsurile de sănătate publică din țări date exemplu de liberalism sunt un șoc pentru călătorul din România. Peste 50% din românii care se vaccinează acum o fac de teama măsurilor din alte țări, nu de teama măsurilor din România”. El consideră că “revenirea la normalitate e cel mai important ‘succes’ al guvernului în ‘lupta’ cu pandemia. Suntem cea mai relaxată țară din Europa acum, conform studiului Universității Babes-Bolyai (UBB) Cluj-Napoca. Ni s-a dus vestea în lume de cât suntem de relaxați.” Octavian Jurma continuă atrăgând atenția că “nu ne vaccinăm și revenirea la normalitate prespune explicit dispariția necesității de a ne vaccina. Ne-am relaxat atât de tare încât ne-am vândut și vaccinul, arma de obsidian care putea opri virusul. E mai bine decât să îl aruncăm, dar mesajul a fost clar și corect perceput de populație: țintele de vaccinare nu vor mai sta în calea relaxării noastre, chiar dacă au fost incluse în hotărâri de guvern”, scrie epidemiologul, într-o
În România carnea e mai scumpă decât la polonezi, pe haine dăm mai mult ca maghiarii, iar la brânză sunt cel puțin 10 țări în care e mai ieftină Deși suntem, alături de bulgari și turci, la coada salariior în Europa, plătim mai mult pentru kilogramul de carne decât polonezii sau muntenegrenii. La fel stau lucrurile în cazul laptelui, brânzei și ouălor: în România, prețurile le depășesc pe cele din Lituania, Cehia, Ungaria și încă alte câteva state. Până și la haine suntem mai scumpi decât ungurii sau locuitorii Macedoniei de Nord, arată datele Eurostat. ….. Și acum să trecem la prețuri. Mai întâi, laptele, brânza, ouăle. Indicii de preț sunt în tabelul de mai jos. Cum trebuie citite datele din tabel: Dacă media din UE a prețului la lapte, brânză și ouă e de 100 de lei, atunci în România costă 92.3 lei. Cel mai ieftin costă la polonezi (67,9 lei) și cele mai scumpe sunt la norvegieni (161,6 lei). Se poate vedea că în Lituania, Cehia, UK, Serbia, Ungaria, Muntenegru, Turcia, Bosnia, Muntenegru, Macedonia de Nord sau Polonia, prețurile la aceste produse sunt mai mici decât în România…..Pe carne plătim mai mult decât polonezii, muntenegrenii și turcii. E drept, în Bulgaria (cu care ne comparăm în mod tradițional), carnea e mai scumpă, potrivit Eurostat. Integral:
Răzvan Cherecheș: „Guvernul are o abordare care să faciliteze mai degrabă un comportament electoral în PNL decât să protejeze populația” România a atins sâmbătă, 31 iulie, pragul de 5 milioane de persoane vaccinate, cu exact două luni întârziere față de obiectivul trasat. Momentul a fost totuși marcat de premierul Florin Cîțu cu un clip video, dar profesorul de sănătate publică Răzvan Cherecheș atrage atenția că se iau măsuri mai utile pentru campania internă din PNL și nu pentru protejarea populației, într-un interviu acordat pentru Libertatea. ….Libertatea: Atingerea acestei ține de 5 milioane de persoane vaccinate, chiar și cu o întârziere de două luni, transmite un mesaj de încurajare sau de relaxare populației? Răzvan Cherecheș: Nu e de relaxare. Cinci milioane e o țintă foarte modestă. Noi trebuia să ajungem la 10 milioane. Suntem la 30% cu o singură doză, e un număr foarte mic.– În acest context, cum vedeți clipul video prin care premierul a sărbătorit atingerea pragului de 5 milioane? Vedem în el tineri care își dau jos masca și sărbătoresc prin a ciocni o bere. – Merge pe aceeași linie că e ok, acum am reușit să atingem ținta și suntem în regulă. Nu suntem în regulă de fapt, pentru că actualele proiecții și analize a tulpinii Delta arată că e mult mai infecțioasă și se pare că încep să apară primele date că s-ar putea ca și cei infectați vaccinați, chiar dacă sunt în număr mai mic decât populație nevaccinată, pot să transmită infecția aproape la fel ca și cei nevaccinați, lucru care arată că masca va fi o prezență constantă și peste iarna această. …. Din septembrie încolo, când o să avem o creștere semnificativă a numărului de cazuri și a persoanelor internate pe ATI, cred că oamenii se vor simți nesiguri, se vor simți în pericol și se vor mobiliza să se vaccineze. În ce măsură va fi atunci vaccinul dacă se aglomerează, dacă vin mulți deodată s-ar putea din nou să se formeze cozi. În plus e nevoie ca guvernul să fie din nou pregătit pentru la toamnă pentru această creștere. De exemplu pe 1 septembrie începe școala, o creștere va duce automat la închiderea școlilor, la restricții, purtarea măștii. Mi se pare că Ministerul Educației, în loc să se ocupe acum de ventilație în clase, suport pentru educație online, e în concediu. „Premierul e preocupat de campania electorală” – Autoritățile au transmis numeroase mesaje că acum suntem pregătiți pentru valul patru, am învățat lecțiile valurilor precedente. Credeți acum că suntem cu adevărat pregătiți pentru creșterea numărului de cazuri? – Dacă informațiile acestea triumfaliste s-ar fi legat și cu precizarea care sunt măsurile exacte pe care intenționează să le ia, atunci da. Dar aici avem, din nefericire, o suprapunere între declarații și comunicare din partea premierului și a ministrului sănătății. Integral: 
PNRR, pe hârtie este vândut ca un succes, dar cine îl implementează? Cum poţi să faci reforme cu aceiaşi oameni din administraţia publică, oameni care timp de 30 de ani au mimat reformele “O să mâncaţi reforme pe pâine”, spunea un prim-ministru prin anii 1996-1997, când se angajase ca în 200 de zile să reformeze structurile statului. Au trecut de atunci peste 8000 de zile, dar în planul reformelor nu s-a întâmplat nimic spectaculos. Amânarea continuă a reformelor, punerea acestora pe hold de către toate guvernele, ne-a adus acum în starea de avarie. PNRR ne aduce, la pachet, odată cu banii europeni, o nouă provocare a reformelor, un subiect atât de discutat şi atât de urât de toţi politicienii. Deci, PNRR ne administrează nucleara, trebuie să facem reforme. PNRR nu este doar un excel cu investiţii, ci şi cu reforme, unele poate chiar foarte dureroase. Deşi toate guvernele postdecembriste au trompetizat public că vor face reforme, niciunul nu s-a ţinut de cuvânt iar apetitul pentru reforme s-a dovedit a fi anorexic. Acest concept al reformelor a trezit animozităţi în rândul tuturor guvernanţilor. Niciun guvern nu a dorit să deranjeze coafura administraţiei publice, nici să strice ploile cuiva, astfel încât toate au evitat să aducă un suflu de perestroika în structurile statului. Pentru niciun guvern reformele nu au fost nici trendy nici friendy. Niciun guvern nu a vrut să fie kamikaze politic datorită reformelor, teama de caterisire politică şi electorală i-a îndemnat pe toţi la abţinere. Este de la sine înţeles faptul că aceste reforme nu le cad bine la stomac politicienilor, iar condiţionările pentru primirea banilor par destul de serioase. Deci, nu mai sunt acceptate reforme caragialiene, pe ici, pe colo, dar nici cele care ţin cât un hit de-o vară. Dar dacă s-a mai făcut câte ceva în planul reformelor, aceasta se datorează condiţionărilor impuse din exterior, ba de FMI, ba de Banca Mondială sau de UE. Când aceste reforme erau mai dureroase se arunca vina pe ei. “Nu noi vrem să restructurăm!”, “Aşa ne cer ăia!”, “Trebuie să ne supunem, altfel ne taie finanţarea!”. Anesteziatele reforme făcute până acum au avut un facelift foarte apropiat de cel preoperatie, adică nu s-a făcut mai nimic. Iată că acum a venit rândul PNRR-ului să fie “vinovat” pentru reforme. Şi chiar nu putem să dăm skip PNRR-ului doar pentru a nu face reforme. Toţi cei pitiţi în culcuşuri bugetare (cu toate neamurile şi amantele) şi conectaţi la acadeaua bugetară(suculentă pradă!) trebuie să înţeleagă faptul că PNRR vine la pachet cu un ansmblu de reforme, iar de această dată nu cred ca mai este posibil zborul sub radarul mecanismului de control al reformelor. Instituţiile statului sunt pline de persoane care, asemeni luddiţilor din secolul al XIX -lea, contestau schimbările. Şi asa au trecut peste 30 de ani în care nu am făcut regionalizarea, nu am restructurat administraţia publică, nu am eficientizat firmele cu capital de stat. Totusi, dacă vrem să ne amuzăm de o încercare de reformă, putem să ne aducem aminte de circul: manager privat la stat, un eşec lamentabil din toate punctele de vedere. În toţi aceşti ani s-au mimat reformele, au fost doar nişte sughiţuri reformiste, s-au facut prin fentă nişte cacofonii de reforme. Know-how-ul antireformist a avut la toate guvernele acelaşi motto:”De ce noi?” sau “Nicio reformă care implică pierderi electorale!”. Iar dacă cineva a încercat să facă ceva, imediat s-a ivit câte un potenţial Brutus, gata să “rezolve” problemele în stil mioritic. Toate partidele au afişat o căutatură chioară(piezişă) de câte ori a fost vorba despre reforme, considerându-le chiar erezii. Dacă totuşi aceste încercări reformiste au vizat restructurări de personal, expresia “că doar oameni suntem” a anihilat totul….. PNRR care joaca pentru noi rolul de lebădă neagră pozitivă, poate marca un punct de inflexiune în dezvoltarea economică a ţării, poate fi pârghia care mişcă totul, poate fi chiar un Greenfield administrativ şi economic. Dacă am ratat Planul Marshall din primii ani de după război, măcar să profităm acum, în al doisprezecelea ceas, de PNRR, chiar dacă abia ne-am calificat pentru sesiunea de toamnă. Integral:
Preşedintele Colegiului Medicilor: E de neacceptat ca un spital să devină focar COVID. Noi trebuie să avem şi obligaţii, nu doar drepturi Prof. Dr. Daniel Coriu, preşedintele Colegiului Medicilor din România a explicat cum ar trebui procedat în cazul personalului medical care refuză vaccinarea anti-COVID-19. În opinia sa, medicii şi asistenţii care nu doresc să se vaccineze trebuie să se testeze şi să achite contravaloarea testelor din buzunarul propriu. În ceea ce priveşte situaţia medicilor de ATI din România, în pragul valului 4 al pandemiei, Coriu afirmă că România are în acest moment în jur de 1800 de
Eficacitatea vaccinului anti-Covid Pfizer scade până la 84% la șase luni după inoculare – directorul executiv Pfizer Gradul de protecție oferit de vaccinul anti-Covid Prizer/ BioNTech scade constant în timp, ajungând la aproximativ 84% pentru persoanele vaccinate la patru până la șase luni de la primirea celei de-a doua doze, potrivit directorului executiv al concernului Pfizer, Albert Bourla. Acesta a declarat pe programul “The Exchange” al rețelei americane TV CNBC, că aceste concluzii se bazează pe un nou studiu finanțat de companie, care nu a fost încă evaluat de către colegi. Studiul a constatat că eficacitatea vaccinului a fost cea mai puternică, cu 96,2%, între o săptămână și două luni după administrarea celei de-a doua doze. Acesta a scăzut în medie cu 6% la fiecare două luni, potrivit studiului, la care au luat parte 44.000 de persoane din SUA și din alte țări. “Am văzut și date din Israel că există o scădere a imunității și care începe să aibă impact asupra a ceea ce a fost 100% împotriva spitalizării. Acum, după perioada de șase luni, ajunge la 90% și până în jur de 85%”, a spus Bourla la CNBC. “Vestea bună este că suntem foarte, foarte încrezători că o a treia doză, un rapel, va prelua răspunsul imun la niveluri care vor fi suficiente pentru a proteja împotriva variantei Delta”, a adăugat Bourla, referindu-se la tulpina dominantă în SUA și în alte țări de pe glob. Nu este neobișnuit ca vaccinurile să scadă în timp în eficacitate, a subliniat Bourla, adăugând că există un precedent pentru vaccinurile cu trei doze pentru alte boli. Integral: 
Estimare a unui expert: România va cheltui cel mult 40% din PNRR, maximum 12 miliarde de euro …..Potrivit unui expert în fonduri europene, contactat de Newsweek România, dar care a dorit să-și păstreze anonimatul, țara noastră nu va reuși să cheltuie mai mult de 40% din cele 29,2 miliarde de euro puse la dispoziție de UE prin PNRR. Prin PNRR, România ar primi pentru un total de 29,2 miliarde euro, din care 14,248 miliarde sub formă de grant și aproximativ 14,935 miliarde sub formă de împrumuri. Regula încă în negociere este ca 70% din granturi să fie angajate până la finalul anului 2022, termenul limită pentru accesarea diferenței de 30% din granturi fiind 31 decembrie 2023. În plus, plățile pentru proiectele care vor fi incluse în programele naționale de redresare și reziliență trebuie făcute până în decembrie 2026. ….“Daca nu contractezi 70% din sumă nu primești ceilalți 30%, deci riscăm să nu atragem nici măcar 40% din PNRR – adică maximum 10,8 miliarde euro – chiar dacă acesta va fi aprobat în octombrie. România ar trebui sa contracteze 70% din suma alocată până la 31 decembrie 2022, iar asta înseamnă ca România sa facă contracte de 19,74 miliarde euro până atunci. Contractele trebuie facute în doar 12 luni (…) ținând cont de legislația în materie de achiziții publice, care este un dezastru. La cum arată PNRR-ul depus, dacă am fi o țară ca Polonia, cu o absorbție ideală și o capacitate administrativă de invidiat, nu ar fi posibilă contractarea a mai mult de 10,8 miliarde euro în anul 2022, daca estimez bine, adică putin peste 35%“, a afirmat expertul în fonduri europene. Integral:
Iulian Anghel, ZF: Noul concurs de frumuseţe, reducerea taxelor. Dacă vrei să elimini impozitul pe salariul minim, trebuie să-l creşti în altă parte. Cine are curajul să ridice impozitul pe profitul companiilor la 30% la cât poate ajunge în Germania şi cine să introducă impozitul progresiv pe venituri care ajunge (progresiv) la 60%în Franţa? Sunt câţiva ani de zile în care toată lumea reduce taxe. De la bogat la sărac, de la boier la opincă, de la stânga la dreapta – toată lumea reduce taxele şi creşte salariile în sistemul public. Spitalul judeţean Galaţi nu a mai văzut o renovare din vremea în care a fost construit, acum vreo 60 de ani. Toată lumea strigă: Spitalul e murdar! Taxele sunt mari! USR, acest nou partid socialist, bot în bot cu liberalii nu încetează să ţipe că trebuie eliminat impozitul pe salariul minim pe economie. „Adică un scut fiscal pe salariul minim. Salariul minim e deja mic, haide să îl lăsăm omului. Zero taxe pe salariul minim este o măsură din programul de guvernare, care începe de la 1 ianuarie 2022 într-un sector privat, sector care nu a fost încă ales, dar care, nu vă ascund, ar putea foarte bine fi HoReCa, din mai multe motive”, a susţinut miercuri Claudiu Năsui, ministrul economiei. Salariul minim este evident mic, 1.400 de lei/lună. Dar ministrul nu a spus şi că salariile în IT, de 10.000 de lei/lună, sunt scutite de impozit pe venit, deşi această facilitate ar fi trebuit eliminată acum vreo zece ani. De ce nu cere dl Năsui, mai întâi, eliminarea nişelor fiscale pentru cei bogaţi şi, abia mai apoi, reducerea impozitului pentru cei mai săraci dintre noi? Haide să vedem şi nişte date. Şubrede, desigur, că nu avem acces la datele dlui Năsui. Venituri fiscale (datele Finanţelor) ca pondere în PIB în 2015: 19,6%. Venituri fiscale ca pondere în PIB în 2020: 14,5%. Hai să zicem că 2020 a fost un an de criză şi mergem la 2019. Venituri fiscale ca pondere în PIB: 15%. De ce? Pentru că au scăzut taxele, dar ele nu au fost înlocuite, în veniturile statului, cu altceva. Şi atunci, de unde bani pentru renovarea spitalului municipal din Galaţi sau de aiurea? Statul nu vrea să explice oamenilor că este o diferenţă între taxe şi contribuţii. Pe vremea premierului Viorel Ponta şi în mandatul de ministrul al bugetului al dlui Liviu Voinea, a crescut taxa pe carburanţi. Au spus ei atunci că banii vor merge la autostrăzi. Însă nimeni nu ştie unde au mers banii, pentru că nu există la Finanţe un cont pentru autostrăzi. Sunt oameni în acest guvern presupus liberal care cer reducerea masivă a taxelor, dar care, în viaţa lor nu au lucrat decât la stat sau în organizaţii neguvernamentale finanţate de stat. În viaţa lor nu le-a fost frică că-şi vor pierde serviciul, dacă au greşit. Ei sunt „la stat”, iar Justiţia, care este a statului, îi apără. Cum se împacă una cu alta?….Dacă vrei să elimini impozitul pe salariul minim, trebuie să-l creşti în altă parte. Cine are curajul să ridice impozitul pe veniturile companiilor la 30% la cât poate ajunge în Germania şi cine să introducă impozitul progresiv pe venituri care ajunge (progresiv) la 60%în Franţa? Atâta vreme cât nu aveţi curajul unei reforme fiscale, vorbele sunt degeaba. Integral:
Cum e CFR, așa e și țara. Imaginea unei realități deloc optimiste ….. În orice țară normală zburau miniștri și se făcea stare de alertă. Ministrul Drulă nici măcar nu dă răspunsuri jurnaliștilor. Șeful CFR Călători Vizante este apărat – nu cumva cineva să îndrăznească o critică. Un cinism de o asemenea anvergură, greu de imaginat. La noi, fără sânge nu își dă nimeni demisia. Mai nou și moartea e insuficientă pentru demisii. E nevoie de multe morți, de multe catastrofe. Firește, CFR a ajuns în halul acesta din cauza unul lung șir de decizii politice catastrofale. CFR a fost abandonat și căpușat cu bună știință. De situația dezastruoasă în care a ajuns CFR se fac vinovați toți cei care au fost acolo: cam 27 de miniștri de la toate partidele de după 90. Sunt un mare fan al CFR-ului: al trenului în general. Îl consider cel mai bun și complex mijloc de transport. E ca o casă pe roți. Nu întâmplător copiii se simt atât de bine în tren: e confortabil, ai spațiu și suficient timp pentru tine. Trenul este transportul ideal – dar ținut în condiții decente. ….. Dacă ne uităm atent ce vedem pe hartă? Harta se oprește pe la finele regimului trecut. Logic: e nevoie de o altă hartă. O hartă a celor 30 de ani de așa-numită tranziție. O hartă care să ne spună ce am făcut ultimii 30 de ani cu această infrastructură fundamentală. Dar oare cum va arăta ea? Câte artere noi s-au construit în ultimii 30 de ani? Câte au fost reparate? Câte au fost modernizate? Dar câte au fost închise? Ce indice de performanță am atins? Cu cât a crescut viteza de deplasare în ultimii 30 de ani? Sau a scăzut? Cum s-a jefuit CFR-ul? Greu de găsit o infrastructură de o asemenea importanță și anvergură lăsată de izbeliște și jefuită în așa mare hal. ….. În 1989 aveam 24.000 de kilometri de căi ferate. În 30 de ani de jaf, jumătate s-au dus la fier vechi. Într-o zi va trebui făcută și această Hartă a Marelui Jaf Postcomunist. Oare câți din cei în jur de 27 de miniștri ai transportului – indiferent ce litră politică reprezintă – vor da cândva socoteală? Vorbim de daune imense? Vorbim de destructurarea celei mai importante infrastructuri a unei țări. Firește că abandonul și jefuirea acestei infrastructuri de importanță strategică pentru România nu e o întâmplare. Se urmărește devalorizarea ei totală și privatizarea. În cel mai barbar mod: ce nu aduce profit va merge la fier vechi sau va rămâne statului, iar ce e profitabil va fi vândut marilor jucători în domeniu. Procesul deja a început de ceva vreme. Oare facem bine ce facem? Nu trebuie să ai multă școală să înțelegi în ce dezastru suntem. ….. În timp ce în toată lumea Căile Ferate sunt o prioritate strategică, în timp ce peste tot în lume se revine la investiții imense în domeniul căilor ferate (e mai ecologic, e mai sigur, e mai econom, e mai confortabil, e mai eficient) doar în România ne batem joc și distrugem infrastructura noastră de bază, în loc să o modernizăm. După 30 de ani de degradare totală un tren după altul deraiază, un tren după altul rămâne în câmp, iar întârzierile sunt imense. Nimeni nu știe dacă trenul plecat din gară va mai ajunge la destinație. Nimeni nu știe când va mai ajunge, dacă va ajunge. Iar cel care pleacă din gară pleacă de la altă linie fără pasageri. Nici măcar sistemul de informare nu mai funcționează. Integral:
Andrei Munteanu, cercetător: Criteriile de evaluare a profesorilor sunt, în unele universități din România, ridicole, și probabil apărate cu înverșunare de cei care vor să mențină un status quo ….. Cred că profesorul Sebastian Buhai a rezumat foarte bine situația din mediul academic din România într-o serie de articole, interviuri și bloguri. În esență, lăsând la o parte factorii materiali, din câte înțeleg eu, condițiile de lucru (adică nr. de ore predate, posibilitățile de a participa la conferințe și de a interacționa în mod regulat cu cercetători de top, posibilitățile de promovare, etc.) nu sunt foarte bune. Aș mai adăuga ceva aici. Tatăl meu a fost profesor universitar și știu din experiențele lui că odinioară universitățile din România au fost pline de cadre didactice care terminaseră doar liceul sau făcuseră o facultate la seral. Acești oameni un numai că nu erau calificați să ocupe pozițiile pe care le ocupau, dar priveau cu suspiciune pe profesori mai tineri și mai competenți decât ei. Dupa 1989, când s-au schimbat cumva criteriile de evaluare ale cadrelor didactice și s-a pus mai multă emfază pe publicare, unii din acești oameni, care nu aveau capacitatea și probabil nici interesul de a face cercetare, s-au descurcat cum au știut ei mai bine: plagiind articole sau cărți străine, exploatând doctoranzii și/sau publicând în reviste de foarte proastă calitate. Cumva, cred că această cultură instituțională persistă până în ziua de azi. Drept dovadă, criteriile de evaluare a profesorilor sunt, în unele universități din România, ridicole, și probabil apărate cu înverșunare de cei care vor să mențină un status quo. Sper să nu am dreptate, dar cred că va mai trebui să treacă cel puțin o generație înainte ca lucrurile să se schimbe. Dar, bineînțeles, îi admir pe cei care chiar vor să schimbe sistemul în bine. Rep: Pandemia a schimbat modul de muncă. Credeți că puterea de negociere se va muta mai degraba spre angajator sau spre angajat? Va fi o tendintă de durată? Andrei Munteanu: Cred că, per total, trendul în ultimii 20-30 de ani în Vest este către o putere de negociere mai mare a firmelor, dar depinde de industrie și studiile pe acest subiect nu mă conving complet. Pentru angajați, puterea de negociere se va muta către anumite tipuri de angajați: cei cu competențe digitale ridicate, care vor fi din ce în ce mai căutați și care vor deveni din ce în ce mai productivi pe măsură ce așa-zisa economie digitală va lua amploare. Cred că este o tendință de durată și este îngrijorător, din punct de vedere social, faptul că mulți oameni nu au competențele necesare pentru a participa la această economie nouă. Pe de altă parte, în momentul de față, multe țări au penurii de mână de lucru pentru joburi necalificate. Pandemia a accelerat pensionarea timpurie a multor oameni și va fi o perioadă bună pentru angajați în anii următori, probabil……Rep: Am auzit voci care spun că România are cea mai mică sumă cheltuită pentru sănătate per capita din Europa și cel mai mic grad de urbanizare. În vremuri normale e o problemă, acum e o oportunitate. Cu alte cuvinte, ne salvează sistemul nostru imunitar. Cei care au trăit mai greu, cu WC în curte, cu acces sporadic la medici și medicamente, deși poate că în vremuri bune au plătit asta cu suferință și o speranță de viață mai mică, acum vor face mai bine față bolii. E corectă această interpretare? Andrei Munteanu: Dacă trăitul cu WC în curte ar îmbunătăți sistemul imunitar, nu s-ar muri pe capete de infecții și alte cauze ușor de prevenit în spitalele din România. În plus, populația este predominant bătrână și cred că faptul că nu are acces corespunzător la medicină preventivă înseamnă că sunt mulți indivizi vulnerabili din punct de vedere al sănătății. Dar asta este doar o opinie, nu sunt expert medical….. Rep: Care sunt principalele Dvs îngrijorari ca economist în momentul de fata? Andrei Munteanu: Inegalitățile dintre cei cu competențe digitale și studii superioare și cei care lucrează în profesii pe cale de dispariție sau care sunt în declin. Asistăm la o polarizare a veniturilor care nu este de bun augur pentru stabilitatea socială. Natalitatea scăzută din multe țări amenința finanțarea bugetelor publice, și, în mod special pensiile și alte programe sociale. Imigrația este o soluție parțială în multe țări, dar integrarea noilor veniți poate fi problematică și creează tensiuni între ei și anumite grupuri de cetățeni care îi percep ca pe o amenințare economică și identitară. În plus, au apărut tehnologii care dau guvernelor și câtorva companii o putere imensă asupra cetățenilor. Ar mai fi emergența unor state cu un stil de guvernare autoritar, cu o mare poftă de expansiune și sceptice în privința modelului democratic/occidental. Și, nu în ultimul rând, degradarea mediului și problemele climatice cu care ne vom confrunta. Sper să greșesc, dar se poate să ne îndreptăm spre un secol tumultuos. ….Din păcate, cred că pandemia i-a afectat și îi va afecta în continuare mai mult pe cei mai în vârstă, pe cei marginalizați și pe cei cu un nivel de educație scăzut. Locurile lor de muncă, care erau deja amenințate, probabil că vor fi automatizate, eliminate complet sau exportate la un ritm accelerat. Acești oameni reprezintă un public perfect pentru discursurile populiste.Integral:
CDC: Varianta Delta s-ar putea răspândi la fel de ușor ca varicela / Rată de reproducere R0 de 8-9 și încărcătură virală similară indiferent de vaccinare Varianta Delta a coronavirusului pare să se răspândească la fel de ușor ca varicela și să provoace forme grave ale bolii, potrivit unui document al Centrului pentru Prevenirea și Combaterea Bolilor din Statele Unite (CDC), relatează
STUDIU Strănutul, un nou simptom pentru varianta Delta la persoane nevaccinate. Simptomele la cei vaccinați sunt diferite …. Potrivit studiului, la persoanele nevaccinate, cele cinci simptome cele mai curente sunt durerea de cap, durerea de gât, scurgerile nazale, febra şi tusea persistentă. Acestea corespund variantei Delta, de acum majoritară în Europa. Pentru persoanele vaccinate, studiul distinge simptomele după injectarea unei doze sau a două doze. La cei care au primit o doză de vaccin, simptomele cele mai curente sunt durerile de cap, o scurgere nazala. dureri de gât, strănut şi o tuse persistentă. „Nu numai ordinea este diferită, dar febra nu mai este în top cinci şi a fost înlocuită de un nou simptom: strănutul”, notează „De Morgen,”, care analizează rezultatele cercetărilor. Cei care au fost complet vaccinaţi (două doze sau o doză pentru Johnson & Johnson) semnalează dureri de cap, scurgere nazală, strănut, dureri de gât şi o pierdere a mirosului ca simptomele cele mai curente. „De astă dată nu numai febra, dar şi tusea persistentă au dispărut de pe listă. Pierderea mirosului – un simptom al tulpinii originare a coronavirusului – îşi face din nou apariţia. Strănutul este şi aici un nou simptom”, rezumă „De Morgen”. „Dacă aţi fost vaccinaţi şi începeţi brusc să strănutaţi mult fără motiv aparent, este preferabil să faceţi un test de coronavirus”, recomandă cerecetătorii. „Strănutul este unul din principalii vectori de răspândire a virusului”, aminteşte studiul. Cercetătorii subliniază că pacienţii vaccinaţi prezintă mai puţine simptome (grave) şi se vindecă mai repede. În Belgia, nu există practic nicio persoană vaccinată internată în spital. Potrivit epidemiologului Boudewijn Catry (Sciensano), citat de „De Morgen”, numai 2,3% dintre pacienţii care erau în spital între 15 februarie şi 28 iunie erau complet vaccinaţi. Integral:
Mircea Hava, fost primar PNL în Alba timp de 24 de ani: Premierul Cîţu i-a catalogat pe primari drept „doar vehicule”. Eu sper, sincer, ca domnul Cîţu să fi scăpat „porumbelul” Europarlamentarul PNL Mircea Hava, fost primar al municipiului Alba Iulia timp de şase mandate, afirmă că, „într-un moment mai puţin inspirat, premierul Cîţu i-a catalogat pe primari drept «doar vehicule»”, deşi aceştia sunt „inima şi măsura valorii unui partid”, iar „cele mai importante victorii politice ale PNL au fost aduse de către primari”. „Călătorii-candidaţi nu-i pot folosi după bunul plac, când şi cum le convine, pentru a ajunge din punctul candidat în punctul ales”, arată Hava, care consideră declaraţia premierului „cel puţin nepotrivită” şi fără acoperire logică. „Eu sper, sincer, ca domnul Cîţu să fi scăpat, cum se zice la noi, «porumbelul» şi e păcat că nu a avut inspiraţia să dezvolte acest subiect, pentru a se face înţeles limpede, fără loc de interpretări. (…) Vreau să cred că Premierul Cîţu are un respect mult mai mare pentru aleşii partidului şi că nu-i consideră pe aceştia un simplu mijloc de transport în proiectul său de la vârful politicii”, adaugă Mircea Hava. Mircea Hava arată, miercuri, într-o postare pe Facebook, că primarii sunt rezultatul votului direct, „inima şi măsura valorii unui partid”…..„Din păcate, dacă Premierul socoteşte că primarii sunt nimic mai mult decât nişte vehicule, atunci însemnă că şi această coaliţie de guvernare nu e nimic mai mult decât o remorcă pusă în urma acestor vehicule. Iar asta pentru că, vrând ne vrând, primarii sunt cei care decontează, în mod direct, nereuşitele guvernării. Ei sunt cei la care cetăţenii privesc şi de la care aşteaptă ca proiectele derulate prin PNDL să fie continuate, ca banii europeni să fie accesaţi şi transformaţi în proiecte, ca programul de guvernare să fie transformat în realitate. Să nu mai vorbim de PNRR, chestiune care, la fel ca vaccinarea, ne ţine tot la distanţă de performanţă. De la vehiculul ales în mod direct aşteaptă cetăţeanul rezultate directe şi nimeni nu stă să analizeze problemele remorcii, care încetineşte vehiculul. Să nu mai vorbim despre faptul că banii pe care unii sau alţii consideră că-i dau primarilor sunt un drept legal. Aceşti bani provin din comunităţi, ai oamenilor taxaţi şi impozitaţi, şi ar trebui să se întoarcă cât mai simplu şi mulţi de unde sunt luaţi. Fix când e nevoie!”, completează Hava. Integral:
Cuțitarul
Cea mai mare companie de produse alimentare din lume avertizează că prețurile vor continua să crească Nestlé, cea mai mare companie de produse alimentare din lume, a anunțat că va mări și mai mult prețurile, relatează
Libertatea şi testul covid-19. Dacă un pacient nu poate fi internat într-un spital fără a avea un test Covid-19 sau fără dovada vaccinului, de ce un medic nevaccinat ar putea intra în acelaşi spital fără stavilă? De ce nu se vaccinează medicii? De ce nu se vaccinează profesorii? De ce nu devine, macar pentru ei – lumina naţiunii – obligatoriu vaccinul? Ce treabă au bisericile în povestea asta, bisericile, farul călăuzitor al celor fără speranţă?…. Suntem într-o criză. Pacienţii, ca să se interneze într-un spital, trebuie să-şi plătească un test anticovid, dar 40% dintre medici nu sunt vaccinaţi, deşi acum vaccinul este “la liber”. Jumătate din profesori nu sunt vaccinaţi, deşi şcoala începe, faţă în faţă, peste o lună şi jumătate – timp scurt pentru o epidemie care durează de un an şi şase luni. Cât timp nu a existat vaccin, era de înţeles. Acum, în Piaţa Obor, există un centru permanant de vaccinare. Rar vezi câte un alienat care trece pe acolo. Dacă medicii şi profesorii nu se vaccinează, atunci de ce s-ar vaccina poporul? Mergeţi la Brasov şi vedeţi “prima şcoală românească”. Veţi vedea acolo o nuia cu care profesorul îşi altoia elevii care nu învăţau. O cumplită îngrădire a libertăţii. Poţi alege să înveţi sau nu, nu asta e libertatea? În ziua de azi aşa ceva este şi aşa trebuie să fie, intolerabil. Povestea complicată e că sensul “libertăţii” nu poate fi descris decât de un om educat. Dar cum faci? Un copil care nu învaţă trebuie convins şi ajutat ca să înveţe. Altminteri, el devine orice în afară de un om capabil să vorbească convingător despre “libertate”. Dar, înainte de astea, poate copilul să strige “libertate!” şi să sune la 112 pentru că nu vrea să înveţe gramatică? Cum educi însă un adult? Îi bagi o seringă în fund ca să-l scapi de covid în vreme ce el urlă “libertate” de se aude până-n lună? Poziţia preşedintelui Franţei Mannuel Macron care a dispus ca personalul medical francez să fie complet vaccinat este rezonabilă: există libertate, spune el, “dar nu există libertate fără responsabilitate”. Nu poţi să-i îmbolnăveşti pe alţii în numele libertăţii. Nu poţi să-i ţii în casă în numele libertăţii. În numele libertăţii te poţi tu închide singur în casă. Închide-te singur în casă, în libertatea, ta şi lasă-i pe alţii să fie sclavi acolo unde or fi ei, în parcuri, grădini şi muzee. Integral:
99% dintre persoanele care au decedat de Covid în Italia, în ultimele șase luni, erau nevaccinate Un raport al Institutului Superior al Sănătății din Italia arată că doar 1% dintre decesele asociate Covid-19 din ultimele șase luni s-au înregistrat în rândul persoanelor vaccinate, iar media de vârstă a acestora era de 89 de ani și sufereau și de boli cronice, potrivit Corriere della Sera, citat de G4Media. Până la 21 iulie s-au produs 423 de decese asociate COVID din rândul persoanelor vaccinate inclusiv cu a doua doză. Asta reprezintă 1,2% din totalul deceselor de COVID înregistrate de la 1 februarie, de 35.776 de persoane. Campania de vaccinare a început în Italia pe 27 decembrie. „Cu toate acestea, oamenii ies în stradă pentru a-și revendica dreptul de a nu se vaccina, respingând realitatea faptelor și expunându-se riscului de contagiere”, scrie ziarul italian. Mare parte dintre persoanele care au decedat și erau deja vaccinate sufereau de boli cronice, precum cardiopatie ischemică, insuficiență cardiacă și hipertensiune arterială. „Nu este o surpriză faptul că vaccinurile nu sunt eficiente la un grup mic de oameni, de obicei la persoanele foarte în vârstă și la pacienții cu sistem imunitar slăbit. Este dificil să faci o estimare, dar se poate spune fără urmă de îndoială că vaccinurile au salvat milioane de vieți”, a transmis Graziano Onder, specializat în geriatrie, unul din autorii studiului. Specialiștii mai subliniază că niciun vaccin nu oferă o protecție de 100%, iar noua variantă Delta mai scade din eficacitate, deși nu o elimină. „Ciclul complet al vaccinurilor ARNm (Pfizer și Moderna) protejează în jur de 90%-95% persoanele simptomatice și în proporție de 80% feresc persoanele vaccinate de nevoia spitalizării. Varianta Delta este eficient neutralizată în special de anticorpii induși de vaccinurile ARNm, chiar dacă sunt necesare valori mai mari decât cele necesare pentru a limita tulpina virală originală”, a subliniat virologul Giorgio Palù, membru al Comitetului tehnic științific. Integral:
OMV Petrom: Vom pierde ultimul tren pentru gazele din Marea Neagră, dacă legea offshore nu va fi modificată Vom pierde ultimul tren pentru
Biriș, HORA: Una dintre condiţiile pentru a apela la ajutorul de stat era prezentarea autorizaţiei de funcţionare din 2019 şi 2020. Foarte multe companii au fost în imposibilitatea de a le prezenta din cauza birocrației „Suntem o industrie profund afectată, beneficiem de o schemă de ajutor de stat. Una dintre condiţiile pentru a apela la acest ajutor de stat era prezentarea autorizaţiei de funcţionare din 2019 şi 2020. Foarte multe companii au fost în imposibilitatea de a prezenta aceste autorizaţii de funcţionare, cu toate că nu au avut absolut nicio vină. Dosarele au fost depuse, dosarele erau completate, pur şi simplu nu li s-au eliberat”, a spus miercuri noul preşedinte al Organizaţiei Patronale a Hotelurilor şi Restaurantelor din România (HORA), Ion Biriş. La momentul respectiv, în 2019 şi 2020, am putut să funcţionăm, existau tot felul de modalităţi, a mai adăugat Biriș. „Dar uite că azi ne lovim şi poate că e şi un răspuns pentru că din cele 70.000 de companii care funcţionează în domeniul HoReCA se pare că doar spre 10.000 au fost cele care s-au înscris pentru schema de ajutor de stat”, a completat șeful HORA. În opinia sa, birocrația a făcut ca o măsură benefică şi care a venit ca un mare ajutor pentru industrie, să fie imposibil de a o accesa. ”Acesta ar fi un prim punct de care mă angajez să mă ţin şi sper să reuşim să rezolvăm această problemă a autorizaţiilor”, a mai spus preşedintele HORA…..„Companiile active în sectorul HoReCa au raportat pe parcursul anului 2020 o scădere a vânzărilor cu 39% și profituri de 4 ori mai mici comparativ cu anul anterior. Astfel, pentru fiecare cifră de afaceri de 100 lei raportată pe parcursul anului 2020 de întreg sectorul HoReCa (în scădere față de 164 lei în anul 2019), profitul mediu net a scăzut la doar 5 lei (în scădere față de 20 lei în anul 2019). Suplimentar, 45% dintre companiile active în sectorul HoReCa au raportat pierderi pe parcursul anului 2020, comparativ cu doar 8% în anul 2019. Considerând și companiile cu un grad foarte ridicat de îndatorare (>90% din active), aproximativ 7 din 10 companii active în sectorul HoReCa prezintă un risc major de insolvență la finalul anului 2020, comparativ cu doar 30% în anul 2019. Integral:
Cele cinci condiții esențiale care te conving să faci vaccinul antiCOVID-19. Cum poate populația ezitantă să-și schimbe părerea ….În ciuda îngrijorărilor inițiale că vaccinurile actuale ar fi mai puțin eficiente împotriva variantei Delta, cercetarile recente au arătat că vaccinurile Pfizer și Astra Zeneca reduc cazurile de spitalizare cu 92-96%. Cu toate astea, un număr considerabil de oameni sunt încă reticenți de a se vaccina împotriva COVID-19. Potrivit unui raport recent al Fondului Monetar Internațional, procentul acesta variază de la 10-20% în Marea Britanie, la 50% în Japonia și de 60% în Franța. În România, potrivit ultimelor statistici publicate de
EXCLUSIV Cătălin Borcoman, procuror al Parchetului European: „Am primit numeroase cazuri din România“ …. Cătălin Borcoman a instrumentat dosare răsunătoare în cariera sa precum: fuga din România a lui Omar Hayssam, dosar soldat cu patru condamnări, între cinci şi şapte ani de închisoare; dosarul de spionaj Achim Floricel – Marinov Zikolov, cazul ofiţerului care lua informaţii de la unitatea militară la care lucra şi le dădea unui cetăţean bulgar, care le dădea statului ucrainean; furtul mitralierelor AKM de la UM Ciorogârla în 2011; dosarul Sabyc, primul caz de trafic de ovule umane în România, soldat cu condamnări de până la 3 ani de închisoare cu executare. Paisprezece dintre procurorii europeni, inclusiv Cătălin Borcoman, au un mandat de şase ani, care poate fi prelungit cu maximum trei ani, prin decizia Consiliului UE. Alţi opt procurori din Grecia, Spania, Italia, Cipru, Lituania, Ţările de Jos, Austria şi Portugalia sunt numiţi pentru o perioadă de trei ani, deoarece procurorii europeni din o treime din statele membre, selectaţi prin tragere la sorţi, vor deţine un mandat cu această durată, care nu poate fi reînnoit. Parchetul European este funcţional de la 1 iunie. Câte dosare aveţi deja în lucru? Dar sesizări primite? Încă din primele zile am primit prin intermediul procurorilor europeni delegaţi numeroase cazuri din România, cazuri ce privesc infracţiuni comise după dată de 20 noiembrie 2017 (data intrării în vigoare a Regulamentului EPPO) şi până la 1 iunie a.c., data începerii operaţiunilor. Ne aşteptăm să avem de verificat dacă se impune preluarea, sau revocarea cum este termenul folosit de legislaţia europeană, unui număr de peste 200 de cazuri doar dintre cele înregistrate în perioada menţionată. Pot spune că până la jumătatea lunii iunie 2021 am primit peste 100 de cazuri spre analiză. De asemenea există în curs de verificare numeroase sesizări noi primite după 1 iunie. Cum vor putea românii să facă sesizări la Parchetul European dacă au informaţii relevante legat de fraude? Li se va asigura în vreun fel sau altul protecţia celor care furnizează informaţii utile şi importante Parchetului European? EPPO primeşte sesizări de la persoanele private, inclusiv cetăţenii români, despre infracţiuni de competenţa să, fraude cu fonduri europene de peste 10.000 euro sau fraude referitoare la TVA comise de grupări organizate ce acţionează transfrontalier cu prejudicii de peste 10 milioane euro, prin intermediul secţiunii dedicate de pe site-ul său. În cazul în care este necesară asigurarea protecţiei celor ce furnizeză informaţii aceasta va fi realizată, în ceea ce priveşte România, în condiţiile prevăzute de legea română şi prin mijloacele prevăzute în legea română, mijloace cum ar fi atribuirea unei alte identiţăţi sau includerea în programe de protecţie a martorilor. Concret, care va fi circuitul unui dosar instrumentat de către Parchetul European? Orice sesizare primită de EPPO va fi înregistrată în sistemul electronic de gestionare a cazurilor (Case Management System) unde va primi un număr general de înregistrare după ce este verificată sub aspect formal şi mai ales sub aspectul îndeplinirii criteriilor privind competenţa EPPO cu privire la infracţiunea reclamată. Apoi cauza va fi repartizată de către procurorul european al ţării unde a avut loc în principal activitatea infracţională către un procuror european delegat din ţara respectivă. Acesta din urmă va decide după o perioadă de verificări de 20 de zile dacă are elemente să iniţieze o investigaţie sau nu. Indiferent de decizie, automat cauza întră pe rolul uneia din cele 15 Camere Permanente ale EPPO, iar această va decide dacă aprobă sau nu decizia procurorului de a nu începe o investigaţie. Decizia Camerei este obligatorie pentru procurorul european delegat. În cazul în care procurorul european delegat decide să înceapă o investigaţie Camera Permanentă va primi spre monitorizare cauza. Pe durata investigaţiei toate aspectele principale şi felul în care se derulează investigaţia vor fi raportate periodic Camerei Permanente care la finalul anchetei va decide dacă aprobă soluţia procurorului european delegat, soluţie ce poate fi una din cele prevăzute în legislaţia naţională. Este important de menţionat că din Camera Permanentă a unui dosar nu poate face parte procurorul european al statului în care se desfăşoară ancheta, însă el poate fi solicitat să participe dacă se consideră că ar fi necesare unele explicaţii tehnice sau clarificări legislative pentru Procurorii Europeni membrii ai Camerei. Concret şi defalcat, care vor fi infracţiunile investigate de Parchetul European? Există un cuantum minim al fraudelor în cazul fiecărei infracţiuni pentru ca acestea să fie investigate de către EPPO? Pentru că un dosar să fie instrumentat de EPPO, în cazul fraudelor cu fonduri europene trebuie să fie un prejudiciu de peste 10.000 euro iar în cazul fraudelor cu TVA acestea trebuie să aibă un caracter transfrontalier şi să producă un prejudiciu de peste 10 milioane euro. Alături de aceste infracţiuni Parchetul European va putea investiga şi infracţiuni în legătură cu cele două categorii menţionate anterior cum ar putea fi cu titlu exemplificativ corupţia în vederea fraudării intereselor financiare ale Uniunii, constituirea unui grup criminal organizat pentru comiterea unor astfel de infracţiuni sau spălarea banilor proveniţi din aceste fraude. Integral:
Graba cea prea înceată a domnului Bode „Grăbiți-vă încet”. Asta a fost soluția ministrului de Interne Lucian Bode
Clotilde Armand a obținut mandatul pentru rezilierea contractului cu Romprest …. Cu 17 voturi și 9 abțineri, Consiliul Local al Sectorului 1 a mandatat-o pe Clotilde Armand să ceară rezilierea în instanță a contractului cu compania Romprest. „Dincolo de linșaje mediatice, dincolo de jignirile și calomniile împotriva mea, după lungi bătălii, după ziua de vineri când consilierii PSD și PNL nu s-au prezentat la ședința de consiliu și au făcut front comun pentru compania care șantajează autoritatea locală și cetățenii din București, astăzi Consiliul Local al Sectorului 1 a mandatat primarul Sectorului 1 în vederea unei acţiuni având ca obiect rezilierea contractului de delegare a gestiunii prestării serviciilor de salubritate pe raza Sectorului 1. De astăzi primarul poate solicita Justiției rezilierea contractului cu Romprest. Asta înseamnă să nu renunți. E o mare victorie. Este ceea ce trebuia făcut de toți primarii dinaintea mea”
Cinci vinovați pentru valul nevaccinaților Președintele și primul ministru continuă să abordeze pandemia dintr-o perspectivă relaxată, lăsând cumva responsabilitatea în seama fiecăruia. Nu e vorba despre o continuitate ideologică a liberalismului, ca formă a neamestecului statului în viața privată a cetățenilor săi, ci mai degrabă de o metodă prin care guvernul crede că poate ieși câștigător, mulțumindu-i și pe alegători: economia merge, oamenii se simt liberi după atâtea restricții, cred că pandemia s-a terminat și nu ar mai avea nevoie de vaccin. Folosind această logică, mulți socotesc că, dacă nu s-ar fi terminat, autoritățile nu ar fi relaxat atât de repede totul și nu le-ar permite să umble în lungul și în latul țării fără probleme. Până acum, sub 5 milioane de români au fost vaccinați complet, dar Şeful Comitetului de coordonare a vaccinării împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiță, estimează optimist că rata de imunitate colectivă dobândită prin boală şi vaccinare ar fi de circa 45%. Gheorghiță încearcă în mod eroic să convingă că la toamnă vor veni vremuri grele, dar mulți nevaccinați rămân sceptici…. (3) În plus, există medici care nu vor să se vaccineze împotriva Covid-19 și își sfătuiesc și pacienții să facă la fel. Până în luna mai doar 45% din personalul medical se vaccinase, iar din cei nevaccinați 25% erau deciși să nu facă vaccinul pentru că „nu sunt convinși de eficiența și siguranța acestuia”. Potrivit unui studiu făcut de Federația Solidaritatea Sanitară, unele cadre medicale consideră că „vaccinul este un experiment genetic”, că „toată campania de vaccinare este o manipulare sau că imunizarea nu e necesară pentru majoritatea populației”. Au existat de asemenea medici sau asistenți care au răspuns că un vaccin apărut peste noapte nu îi poate convinge. Din această categorie face parte și profesoara universitară Monica Pop, medic oftalmolog, o prezență cvasipermanentă la câteva televiziuni de știri, care a declarat: „Categoric nu mă voi vaccina! Dacă peste 3 ani faceți leucemie?”. În mai multe state europene, vaccinarea medicilor și profesorilor va deveni obligatorie, dar în România încă nu există această dezbatere. (4) În afara acestor campanii care au avut sprijinul marilor rețele de televiziune autohtone, conspiraționiștii mustesc pe Facebook, cea mai folosită rețea în România. Potrivit unui sondaj făcut de INSCOP în luna martie, 55% dintre români au răspuns că în ultimele luni au fost expuși la știri false sau dezinformări într-o măsură mare și foarte mare. Cum a spus consilierul anti-Covid de la Casa Albă, Anthony Fauci, americanii ar suferi încă pe scară largă de variolă și poliomielită, dacă atunci când aceste boli au fost eradicate prin vaccin ar fi existat la fel de multă dezinformare ca în zilele noastre…..Valul al patrulea al pandemiei va fi și în România valul nevaccinaților, după cum s-a exprimat Rochelle Walensky, directoarea Centrului pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor din Statele Unite. În Europa, se așteaptă o creștere de până la cinci ori a noilor cazuri în următoarea perioadă. Centrul European de Prevenire a Bolilor de la Stockholm avertizează că până la finele lunii august 90% din infectări vor fi cu varianta Delta, cea mai contagioasă de până acum. Toate acestea nu-i fac, deocamdată, pe oficialii români să fie îngrijorați, deși relaxarea e exagerată, iar numărul de cazuri noi începe să crească. Integral:
Epidemiologul Octavian Jurma: Tinerii pot confunda ușor cu o răceală infecția cu tulpina Delta / Doar 6 secvențieri pe zi, o rușine pentru instituțiile statului Tinerii pot confunda ușor cu o răceală infecția cu tulpina indiană a coronavirusului, Delta, și astfel vor participa la evenimente sociale și riscă să răspândească boala, mai ales dacă nu sunt vaccinați, avertizează epidemiologul Octavian Jurma. Potrivit acestuia, 35% din cele 42 de cazuri noi secvențiate în ultima săptămâna sunt cu tulpina indiană Delta. Octavian Jurma subliniază și că “6 secvențieri pe zi la nivel național e o rușine pentru instituțiile statului care pretind că se ocupă de sănătatea publică”. Tulpina indiană a coronavirusului (Delta) infectează mai ușor adulții care au deja imunitate naturală sau vaccinală superficială, dar și tinerii nevaccinați din categoria 18-24 de ani, tabloul clinic fiind uțor diferit la tineri decât până acum, este avertismentul lui Octavian Jurma: “<Răcelile> de care se plâng tot mai mulți tineri pot fi de fapt infecții cu tulpina Delta, care la tineri evoluează cu dureri de cap, dureri de gât, rinoree (curge nasul) și febră. Simptomele clasice persistă, dar pierderea mirosului nu mai este așa comună. Tinerii pot confunda ușor o raceală cu infecția cu Delta și astfel vor participa la evenimente sociale și răspândi boala, mai ales dacă nu sunt vaccinați. Vaccinarea este în continuare cea mai eficientă metodă de protecție și prevenție împotriva tuturor variantelor, inlclusiv tulpina indiană (Delta).” “Numărul de cazuri confirmate cu varianta Delta (B1.617.2) a depășit săptămâna trecută pragul de 100 de cazuri și 4 decese. 35% din cele 42 de cazuri noi secvențiate în ultima săptămână sunt Delta. Merită doar să menționez că 6 secvențieri pe zi la nivel național e o rușine pentru instituțiile statului care pretind că se ocupă de sănătatea publică. Doar Timișoara poate secvenția de 4-5 ori mai mult cu un minim de finanțare”, afirmă epidemiologul Octavian Jurma, într-o postare pe pagina sa de Facebook…..Octavian Jurma a postat pe pagina sa de Facebook și un grafic din care reiese că ponderea variantei Delta din totalul variantelor VOC (variante care produc îngrijorare) crește rapid. Astfel, numărul total de infectări cu tulpina Delta a ajuns sa fie de 4 ori mai mare decât tulpina Gamma (braziliană), deși Delta este în circulație de mai puțin timp: Integral:
Ceremoniile realităţii: Așteptările românilor, fiecare pentru el Imediat după decembrie 1989 ne-am așezat la masă și am ciocnit fericiți cu libertatea și democrația. Numai că paharele erau goale. Românii au avut mereu așteptări. Au așteptat, în tăcere, să moară Ceaușescu, au așteptat disciplinat la cozile interminabile pentru alimentele care îndeobște lipseau din magazinele „Alimentara“, l-au așteptat pe Iliescu Ion cu brațele deschise, au sperat, ba chiar cei mai mulți au fost convinși că tinerii vor duce România pe „noi culmi de civilizație și progres“. N-a fost așa.
Cele mai slabe rezultate la Titularizare din ultimii 5 ani. Mai mult de jumătate dintre profesori au luat sub 7. Sorin Cîmpeanu: “Am avut candidați eliminați din examen pentru fraudă” Rezultatele obţinute de cadrele didactice care au susţinut proba scrisă din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice din învăţământul
Ce înseamnă pentru Vest și pentru Est acordul Nord Stream 2 Americanii și germanii s-au înțeles asupra unui compromis, menit să aplaneze cel mai grav conflict grevând relațiile transatlantice. Compromisul e putred rău, acordul fiind în principiu bun doar pentru Rusia lui Putin. Cine profită de pe urma acordului americano-german care dă lumină verde finalizării gazoductului Nordstream II? Oricine, numai relațiile transatlantice și lumea liberă nu. Câștigă, firește, de pe urma lui, mai ales Vladimir Putin, precum și orice tiran scuipând, în politică, pe orice scrupul moral. Exultă cei care consideră Vestul decadent și slab, ca o poamă coaptă, numai bună să se lase culeasă, ori stând să cadă din copac. Nu că acordul dintre Angela Merkel și Joe Biden n-ar dispune și de o frunză de smochin cu care să-și acopere goliciunea hidoasă, dar din unghi rusesc tot pe atât de atrăgătoare, pe cât e din al esteuropenilor respingătoare. Întru amețirea dorinței, de acum utopice, de libertate și de ancorare în structurile euro-atlantice a ucrainienilor, înțelegerea americano-germană stipulează, vag, niște posibile ”sancțiuni” europene, favorizate de Germania, dacă Rusia nu este cuminte și taie Ucraina de la porția gazelor complet. Se vorbește chiar, ipocrit, de un ”comutator de urgență”, care să oprească, odată apăsat, livrările de gaze rusești. Ca și cum ar fi credibil să se creadă că Germania ar accepta vreodată, efectiv, un embargo total antirusesc, echivalând cu un război economic. Merkel mai amenință cu niște imprecise și deloc credibile ”tensiuni mari”, dacă Rusia se încăpățânează să vitregească rău Ucraina. Astfel, acest așa-zis ”big deal” germano-american ar urma să asigure, teoretic, Kievului un tranzit al gazelor rusești și după 2024. Ar ”urma”. Iar ca să li se îndulcească un pic cupa de cucută care li se dă s-o bea, ar urma să se arunce în ucrainieni cu niște bani, sub formă de modice investiții, menite să le amelioreze ”infrastructura energetică”. Or, Ucraina e țara parțial ocupată și dezmembrată de ruși, pe care Putin ar vrea s-o îngurgiteze, ca să-și satisfacă visul de a fi reîntregitorul imperiului stalinist. Rusia lui Putin e condusă de un regim practicând terorismul de stat, ostil dreptului internațional oricând nu-i e util, care nu s-a dat niciodată în lături de la a încălca orice tratat și a practica șantajul politic, economic și militar. Deloc de mirare că în centrul și estul Europei, în capitalele situate între Berlin și Moscova, sună strident și obsesiv, provocându-le răsăritenilor cândva comunizați o reactualizare cu atât mai terifiantă a coșmarului alianței dintre Rusia și Prusia, încheiată inițial de Bismarck pe spinarea și pe spezele lor, cu cât de această dată i s-a alăturat și America. Alarma sună inutil, căci înțelegerea s-a semnat, americanii au cedat, arătându-le esteuropenilor că administrației Biden puțin îi pasă de ei. Ce înseamnă concesia administrației Biden și căciulirea ei vădită față de Rusia lui Putin pentru americani, pentru superputere și pentru NATO? Pentru pactul defensiv condus de SUA și pentru America ambele sunt semne de anemie și împăciuitorism, reprezentând o inutilă și iresponsabilă discreditare și slăbire a poziției proprii în lume….. Paguba geopolitică și geostrategică a acestui gazoduct, care va spori și dependența energetică de Rusia a Germaniei, este, pentru vest, imensă încă înainte de a începe să furnizeze gaze. Germania se decredibilizează masiv, stimulând adâncirea faliei care deja desparte estul de vestul Europei. Pentru esteuropenii și, nu în ultimul rând, pentru moldovenii și georgienii care se tem puternic și permanent de ingerințele și agresiunile Rusiei, dezastrul e imediat și net mai mare, strategic și psihologic. Iar pentru ucrainienii lăsați de izbeliște și fără vreo pârghie defensivă în fața unei Moscove care nu va mai avea de acum încolo deloc nevoie de ei și îi va putea oricând călca în picioare, s-a produs o veritabilă calamitate. E limpede ce loc le vor rezerva Angelei Merkel și lui Joe Biden în cartea de istorie. Alături de Putin, arhitecții apuseni ai acestui ”big deal” se vor bate pentru întâietatea liderilor politici ai tuturor timpurilor la distribuția în roluri gen Joker, Dark Knight, Hannibal Lecter, Darth Vader și Lord Voldemort. Integral: 


