Revista Presei – 24 iunie.„Criză în sănătate: peste 1.000 de localități din România nu au suficienți medici de familie, iar Urgențele sunt sufocate…..”
| 24/06/2026 | Autor desy.demeter Categorii: Stiri / Revista Presei |
Buna dimineata intr-o zi de miercuri, 24 iunie! Vremea se va menține călduroasă și disconfortul termic ridicat (ITU va atinge pragul critic de 80 de unități), iar gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere. Cerul va fi variabil, însă după-amiaza vor fi perioade cu înnorări accentuate, averse torențiale, frecvente descărcări electrice și căderi de grindină de mici și posibil medii dimensiuni. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 30 de gr În București, vor fi zile caniculare, cu, disconfort termic și instabilitate atmosferică. Temperaturi: 30/19 gr.C.
“Criză în sănătate: peste 1.000 de localități din România nu au suficienți medici de familie, iar Urgențele sunt sufocate Deficitul de medici de familie din mediul rural pune presiune pe camerele de gardă. Sunt și 500 de pacienți pe zi, de exemplu, la Urgențe în Constanța, iar mulți dintre ei sunt veniți din comunele unde nu există medic. …. În județul Vaslui, locuitorii comunei Bogdănița fac 30 de kilometri până la doctor. Trebuie să meargă în oraș, pentru că dispensarul e în renovare. Alte 4 comune, cu peste 7 mii de oameni, în total, sunt în situații asemănătoare. …. Agomerație este și la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași, unde vin pacienți din toată regiunea Moldovei. Diana Cimpoeșu, medic-șef UPU SMURD Iași: “Au ajuns în anul trecut mai mult de 100.000 de pacienți, este o creștere cam cu cinci la sută în fiecare an, fiecare medic vede peste 30 de pacienți în fiecare tură”. Tot la Urgențe apelează chiar și cei cu situații minore, sau care nu au asigurare medicală. În total, în țară sunt peste o mie de localități, care au nevoie de aproape 1.500 de medici de familie. Din cei aproximativ 10 mii deja existenți, cei mai mulți sunt concentrați în marile orașe. ……” Integral: https://stirileprotv.ro/
“Datoria publică a depășit pragul de 60% în martie 2026 .…. Datoria publică a României a ajuns la 60,2% din PIB la finele lunii martie 2026, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor și INS. Suma calculată conform metodologiei europene a fost de 1.170,56 miliarde lei, valoare cu circa 33 miliarde lei mai mare decât cea consemnată la finalul anului precedent (1.137,32 miliarde lei). Nivelul de 60,2% a rezultat prin împărțirea sumelor acumulate ca obligație de plată la PIB-ul cumulat pentru ultimele patru trimestre, anunțat conform datelor disponibile în comunicatul INS nr.138 din 5 iunie 2026, respectiv 1.943,99 miliarde lei. Adică s-a raportat datoria la finalul lunii martie 2026 la rezultatul economic din perioada T2 2025 – T1 2026, varianta provizorie 1. Astfel, procentajul critic a depășit pragul de 60%, chiar și în condițiile raportării datoriei publice la un PIB majorat și adus la zi, conform primelor date ale INS. Foarte probabil, este și explicația pentru care nu au fost publicate până acum datele operative pentru lunile aprilie și mai, în așteptarea comunicării rezultatului economic care să includă lunile în cauză. Evoluția acestui indicator este critică. Legal, trecerea pragului de 60% ar impune, conform art. 6 din Legea 69/2010 (a responsabilității fiscal-bugetare, republicată în M.O. 472 din 4.06.2020), adoptarea unui program pentru reducerea datoriei publice cu 5 puncte procentuale anual (art.10, corelat cu art. 13 pct. 4b). ....Așadar, România a depășit pragul de la care legea prevede expres blocarea majorărilor de cheltuieli permanente, cum ar fi pensiile și salariile bugetarilor, reducerea SEMNIFICATIVĂ a deficitului bugetar și elaborarea unui plan de reducere a datoriei publice în termenul cel mai scurt (semestrul următor). …..” Integral: https://www.bancherul.ro/
“România ar putea scoate miliarde din economia subterană pe „modelul Italian”: amnistie și titluri de stat la supermarket .… În opinia analiştilor Frames, amnistia fiscală şi vânzarea de titluri de stat în supermarketuri ar putea să salveze bugetul României. Cu alte cuvinte, o strategie de avangardă care să coreleze efectele unei amnistii fiscale curajoase cu o schimbare structurală a modului în care populaţia interacţionează cu datoria publică, ar putea să constituie o măsură care să aducă la lumină miliarde de lei care în prezent nu produc nimic pentru comunitate. ,,România a mai trecut prin amnistii fiscale, prin tot felul de măsuri de stimulare şi ştergere a penalităţilor. Din păcate, însă, în cele mai multe cazuri, acestea au demonstrat că anularea accesoriilor în schimbul achitării debitelor principale oferă doar o gură de oxigen pe termen scurt bugetului de stat. Altfel spus, au fost amnistii parţiale care nu şi-au atins scopul real, acela de a scoate la lumină banii din economia subterană şi a-i determina pe românii care îşi ţin banii în afara ţării să îi repatrieze’’, declară Adrian Negrescu, managerul Frames. Mecanismul a fost perfecţionat la nivel global de economii puternice care s-au confruntat cu un nivel ridicat al evaziunii. De exemplu, Italia, prin faimosul său program numit Scudo Fiscale, a reuşit să repatrieze şi să legalizeze zeci de miliarde de euro din paradisuri fiscale sau din economia nedeclarată, se precizează în analiza Frames. De asemenea, Spania şi Germania au apelat şi ele la ferestre de conformare voluntară, oferind imunitate penală şi taxe reduse pentru capitalurile aduse la lumină. Condiţia esenţială este ca banii recuperaţi să fie canalizaţi imediat spre investiţii sigure şi direct productive pentru ţară. …..” Integral: https://stirileprotv.ro/
“Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, transmite cinci măsuri urgente pe care viitorul guvern ar trebui să le ia …. 1. Revenirea cotei de TVA la 19% cu tot cu cote reduse la 5% și 9%. După lovitura mare pe care a primit-o puterea de cumpărare a românilor, reducerea aceasta s-ar simți. 2. Renunțarea la noile creșteri de cheltuieli de la stat. De exemplu la legea salarizării unitare, care nu e nicio „reformă”, doar o nouă rundă de creștere de salarii la stat cu încă 8 miliarde de lei (da, pentru creșterile de cheltuieli la stat sunt bani). Da, pierdem bani din PNRR, dar pierdem mai puțin decât sunt creșterile de salarii la stat. Mai bine reducem taxarea pentru toți decât să mai creștem iar cheltuielile la stat. 3. Eliminarea multor declarații inutile la stat, cum ar fi declarațiile TVA 300 și 394. Statul află TVA-ul de plată de la firme în România în trei moduri diferite. Prin acele declarații, prin fișierul SAF-T și prin E-Factura. De trei ori, aceeași informație. ….. 4. TVA cu taxare inversă. Dintr-o singură măsură s-ar reduce și birocrația și ar crește semnificativ colectarea pentru că n-ar mai fi posibilă frauda carusel cu TVA-ul. Plus multe alte avantaje în care nu intrăm acum. 5. Maxim 12 ministere și faimoasa „reformă administrativă” de care vorbesc toți, dar nu o face nimeni. Iar aceea trebuie să înceapă din guvern. Nu poți avea un număr record de miniștri, dar să zici altora să se comaseze. ,,,,,” Integral: https://ziare.com/
“Dragoş Damian, Terapia Cluj: Specialiştii au sărit în ajutorul băncilor din România. Ce bine ar fi ca specialiştii să sară şi în ajutorul fabricilor, uzinelor şi combinatelor de mâncare, chimie, energie şi apărare din ţară La aflarea veştii despre păţaniile din piaţa bancară, după ce au verificat cu atenţie informaţiile, cu ajutorul copiloţilor AI, specialiştii din analiza şi consultanţa economică, financiară şi de business au sărit în ajutorul băncilor. ….Foarte bine, este un gest spontan, altruist şi nobil să iţi araţi solidaritatea cu băncile din România, nu? Eu nu am văzut pe nimeni, de exemplu, sărind în ajutorul fabricilor de medicamente din România când am vorbit despre taxa pe cifra de afaceri de 15%, despre directive europene complet inadecvate, despre importuri de medicamente cu energie subvenţionată. Ne-am fi dorit însă să-i vedem pe specialiştii din analiza şi consultanţa economică, financiară şi de business sărind în sprijinul mediului de afaceri şi atunci când a devenit clar că nu Bruxelles, Washington, Moscova sau Ormuz ne fac praf economia, ci noi înşine, prin lipsa unei strategii de competitivitate industrială. Ne-am fi dorit să vedem aceeaşi reacţie şi atunci când au văzut că se prăbuşeşte producţia industrială din România, că dam jos fabrici, uzine şi combinate şi le înlocuim cu cartiere de blocuri, clădiri de birouri şi mall-uri cu importuri, deschizând calea către un deficit de balanţă comercială care ne plasează pe locul 10 în lume. ..….” Integral: https://www.zf.ro/
“În doar 3 ani de la cea mai ieftină benzină din Europa, la cea mai mare povară pentru români ....În 2023, România avea a doua cea mai ieftină benzină și a treia cea mai ieftină motorină din Uniunea Europeană. În iunie 2026, prețul benzinei a ajuns la aproximativ 1,82-1,84 euro/litru, peste media europeană, iar motorina se află foarte aproape de media UE. …. Problema nu este că astăzi România se găsește pe locul 11 la benzină sau locul 14 la motorină în UE. Problema este că România ocupă primul loc atunci când prețurile sunt raportate la veniturile populației. Asta înseamnă că, în termeni reali, românii cumpără mai puțini litri de carburant din salariul lor decât aproape orice alt cetățean european. …. Eșecul unei țări producătoare de petrol. România extrage petrol. România rafinează petrol. România are acces la Marea Neagră. România nu este dependentă integral de importuri. Și totuși românii plătesc prețuri apropiate de Germania, Austria sau Belgia. Acest paradox nu poate fi explicat doar prin războiul din Orientul Mijlociu, prin Iran sau prin volatilitatea piețelor internaționale. Toate țările europene sunt afectate de aceleași șocuri. Diferența este că alte state și-au protejat competitivitatea și cetățeni. Polonia, de exemplu, a redus TVA la carburanți și a prelungit măsurile de plafonare pentru a limita impactul asupra consumatorilor. România a mers în direcția opusă, statul a devenit principalul beneficiar al scumpirilor. Când un litru de carburant ajunge la aproape 9,2 lei, o parte enormă din sumă reprezintă taxe (TVA, accize, taxe aplicate peste alte taxe). În timp ce salariile reale au fost erodate de inflație, statul a încasat automat mai mult din fiecare litru vândut. Mai grav, chiar în 2026 au existat majorări și ajustări de accize care au împins suplimentar costurile către consumatori. Practic, statul român a devenit unul dintre marii câștigători ai inflației. Cetățeanul a devenit finanțatorul de serviciu al deficitelor bugetare. Convergență de prețuri, divergență de venituri. Ni s-a spus ani de zile că România converge către Vest. Este adevărat. Dar convergența s-a produs mai ales la prețuri. Nu la productivitate. Nu la infrastructură. Nu la calitatea serviciilor publice. Nu la salariile majorității populației. …..” Integral: https://republica.ro/
“Magistrala 7: Bragadiru-Voluntari | Proiectarea metroului care va lega Rahova de Colentina costă 186 de milioane de lei ….. Proiectarea viitoarei linii de metrou, Magistrala 7 Bragadiru-Voluntari, va costa aproximativ 186 de milioane de lei, TVA inclus, potrivit unui proiect adoptat de Consiliul Local al Sectorului 5, implicat în finanțarea magistralei, în ședința de luni, 22 iunie. Magistrala M7 ar urma să realizeze conexiunea între zona de sud-vest și cea din nord-estul Capitalei, trecând prin Rahova, Piața Unirii, Calea Moșilor, Colentina și Voluntari. …. Investițiile pentru proiectarea Magistralei 7, peste 70% din fonduri nerambursabile Investiția evaluată la aproximativ 186 de milioane de lei (inclusiv TVA) nu vizează lucrările de construcție propriu-zise, ci elaborarea studiului de fezabilitate și a documentațiilor tehnico-economice necesare înainte de construirea infrastructurii Magistralei 7. …. „Cheltuielile suplimentare și/sau conexe care nu sunt cuprinse în valoarea totală a proiectului și care pot apărea pe durata implementării se suportă din bugetul local al Sectorului 5 al Municipiului București”, se arată în documentul citat. …..” Integral: https://economedia.ro/
“Cine sapă groapa altuia… Chiar dacă nu are partid, Preşedintele nu este singur. El are „serviciile”. Rămâne de lămurit dacă le are sub el, alături de el sau este sub ele; pentru că şi domnul Dan, ca şi toţi predecesorii săi, a ajuns în cea mai înaltă funcţie la iniţiativa şi cu aportul lor determinant. Ce-i drept, spre deosebire de predecesori – Iliescu, Constantinescu, Băsescu şi Johannis, în manipularea alegerii cărora suportul lor ocult a fost unanim -, în cazul său serviciile secrete s-au fracturat, o parte a lor jucând cartea „suveranistă”. Era de aşteptat ca, odată alegerile trecute, să se tranşeze raporturile de forţă şi în interiorul serviciilor secrete. Numai că nu pare să se fi întâmplat nimic. Pare că partida se joacă. La un an şi jumătate de la anularea turului al doilea, Preşedintele nu a prezentat informarea promisă, nu a propus directori civili ai serviciilor secrete, iar justiţia noastră „oarbă” încă nu a aflat ce să facă cu Călin Georgescu, respectiv dacă să admită începerea procesului de subminare a ordinii în stat ori să-l lase în pace, ca să se poată întoarce pe calul alb în alegerile următoare. Peste documentarul Recorder s-a aşternut uitarea, iar Preşedintele a numit la parchete şefii propuşi de PSD, care astăzi îi vânează pe liberali. Nu-i de mirare pentru că însuşi Preşedintele încearcă să confişte Partidul Naţional Liberal. De ce? Pentru că primul ministru, preşedintele PNL Ilie Bolojan, a deranjat oligarhia, încercând să întrerupă jefuirea banului public. L-au dat jos din fruntea guvernului şi au încercat să-l debarce şi din fruntea partidului. …. Dar, ce să vezi, PNL nu se lasă. Partidul a înţeles că coabitarea (cacofonie intenţionată) cu pesediştii îl scoate din parlament, iar ruperea definitivă cu PSD şi revenirea la spiritul liberal şi la politicile subsecvente nu numai că îl va salva, dar îl va duce la procente superioare celor ale PSD. Imediat, asupra PNL s-a năpustit sistemul oligarhic, care atacă cu toate falangele sale: preşedintele, partidul controlat (PSD), serviciile secrete, mass-media subordonată şi justiţia. Congresul de duminică a demonstrat cât de slabă este susţinerea Preşedintelui Dan în PNL şi cât de hotărâţi sunt liberalii să-şi vadă de treaba lor. …. În schimb, atentatorii suferă. Preşedintele Nicuşor Dan şi-a pierdut baza electorală, iar principalul său instrument la vedere, PSD, a coborât la 14% în intenţiile de vot. În acest moment, alegerile anticipate i-ar plasa pe social-democraţi în urma PNL. Nu pot să-mi imaginez cum ar fi de folos PSD-ului un guvern Veştea (dacă va fi investit). Dacă luăm în serios declaraţiile liderilor partidelor, singura soluţie ar fi alegerile anticipate, din care cel mai rău ar ieşi PSD. Iar asta se decontează. Grindeanu ştie, dar nu-i el omul care să-şi asume vreo responsabilitate, să demisioneze şi să dea partidului o şansă de relansare. Nu a demisionat nici când era prim ministru; a dat o ordonanţă, apoi o contraordonanţă, numai să-şi prezerve poziţia. Anticarismatic, cu mişcări peristaltice ale trupului care te duc cu gândul la un limax, cu un zâmbet ce-mi aminteşte de o tablă zgâriată cu creta, omul (con)duce partidul spre nesemnificaţie. Cu cât mai târziu vor fi parlamentarele, cu atât mai mic va fi scorul PSD-ului şi mai mare al AUR-ului. …..” Integral: https://www.bursa.ro/
“Raport al Serviciilor Secrete europene: Putin este sub presiune, economia Rusiei a intrat într-o „situație explozivă” ….. Conform unei evaluări a Serviciilor de Informații europene revizuite de ziarul german Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), bilanțurile băncilor din Rusia au fost „umflate artificial”. Băncile și-au redus toleranța la risc pentru a atrage investitori în ciuda ratelor dobânzilor ridicate (rata dobânzii cheie rămâne la 14,5%). O „emisiune masivă” de credite imobiliare subvenționate de stat a dus la o creștere a prețurilor proprietăților, cu riscul formării unei „bule” și al apariției unor incapacități de plată. Băncile sunt, de asemenea, împovărate de faptul că datoriile din parteneriatele dintre actori statali și privați din regiunile rusești le sunt transferate, ceea ce înseamnă că trebuie să „suporte pierderile din proiectele neprofitabile și dificultățile de rambursare ale regiunilor”, susține raportul. La acestea se adaugă „datorii ascunse” din împrumuturi preferențiale pe care băncile le-au acordat „sub presiunea Kremlinului” companiilor de apărare cu „nevoi colosale de finanțare”. ….. Banca centrală a Rusiei întâmpină din ce în ce mai multe dificultăți în a atenua consecințele economice ale războiului de agresiune împotriva Ucrainei, iar presiunea crește. …..” Integral: https://ziare.com/
“Martorii lui Iehova, congres pe Arena Naţională. O parte au rămas la Socului şi îşi spun acum Martorii lui Şaorma Consideraţi una dintre cele mai unite mişcări religioase, Martorii lui Iehova au pierdut mii de aderenţi după congresul desfăşurat în acest weekend la Bucureşti! Potrivit unor surse, în drum spre Arena Naţională, aceştia au oprit la Socului, unde s-au convertit la o nouă credinţă, iar acum îşi spun Martorii lui Şaorma. „Din 35.000, câţi am venit la congres, aş zice că vreo 7-8000 au rămas acolo şi sunt acum Martori ai lui Şaorma. Au şi revista lor, ‘Turnul de carne’. E un şoc pentru noi, dar o să ne revenim”, a declarat Gibilan Petrache, martor al lui Iehova din Călăraşi. „Iniţial eram doar curios ce-i cu coada aia. Apoi mi s-a arătat, scăldată într-o lumină aurie: un kil jumate de fericire, grăsime şi maioneză păstoasă. Vai, să-mi bag, am zis atunci. Tot ce am crezut până acum a fost o minciună”, spune Darius Gogea, Martor al lui Şaorma. …..” Integral: https://www.timesnewroman.ro/
Instructiuni comentarii:
Pentru a comenta sub identitatea de pe blogul anterior TheophylePoliteia autentificati-va mai intai, apasand pe iconul corespunzator din formular. [ Ex. pentru autentificare Wordpress apasati iconul

“Dragoş Pîslaru anunţă că România a primit 2,25 miliarde de euro, Cererea nr. 4 de plată din PNRR fiind achitată integral…..”
https://www.news.ro/economic/dragos-pislaru-anunta-ca-romania-a-primit-2-25-miliarde-de-euro-cererea-nr-4-de-plata-din-pnrr-fiind-achitata-integral-1922401223002026061522491239
“În cea mai nouă sfidare la adresa lui Trump, Senatul SUA a votat oprirea războiului cu Iranul. Mai mult, măsura bifează o premieră….”
https://hotnews.ro/in-cea-mai-noua-sfidare-la-adresa-lui-trump-senatul-sua-a-votat-oprirea-razboiului-cu-iranul-mai-mult-masura-bifeaza-o-premiera-2282674