Buna dimineata intr-o zi de joi, 6 iunie! Joi 6 Iunie 2019, vremea va fi în general instabilă în vestul, nordul, centrul țării și în zonele de deal și de munte. În aceste zone instabilitatea atmosferică se va manifesta mai ales după-amiaza și seara, prin înnorări temporar accentuate, averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului ce pot lua aspect de vijelie. Izolat se va semnala grindină. Ploile vor avea și caracter torențial, iar cantitățile de apă vor fi local mai însemnate. În celelalte regiuni, cerul va fi variabil, iar astfel de fenomene vor fi pe arii mai restrânse. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 22 și 30 de grade, iar cele minime, în general, între 10 și 19 grade. In Bucuresti, cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza și seara, când vor fi condiții pentru ploi de scurtă durată, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Temperatura maximă va fi de 27…28 de grade, iar cea minimă de 14…16 grade.
Comisia Europeana: Se exercita presiuni asupra institutiilor judiciare si asupra magistratilor, inclusiv prin infiintarea sectiunii speciale “Modificarile aduse celor trei legi ale justitiei sunt in vigoare si contin o serie de masuri care slabesc garantiile juridice pentru independenta sistemului judiciar. Este probabil ca aceste modificari sa submineze eficacitatea activitatii de zi cu zi a judecatorilor si a procurorilor, si sa slabeasca increderea publicului in sistemul judiciar“. Paragrafele sunt dintr-un document al Comisiei Europene in care sunt criticate masurile fiscale luate de Guvernul de la Bucuresti.Documentul este intitulat “Recomandare a Consiliului privind Programul national de reforma al Romaniei pentru 2019 si care include un aviz al Consiliului privind Programul de convergenta al Romaniei pentru 2019.“El poate fi citit in intregime in cadrul articolului: Comisia Europeana acuza derapajele fiscale ale Guvernului de la Bucuresti .O parte din acest document vizeaza si schimbarile legislative care privesc justitia.”Evolutiile din ultimul an au generat preocupari cu privire la statul de drept si au amplificat ingrijorarile serioase care planau deja asupra ireversibilitatii si durabilitatii progreselor inregistrate anterior de Romania in ceea ce priveste reformarea sistemului judiciar si combaterea coruptiei la nivel inalt”, arata Comisia. Aceste aspecte sunt monitorizate in cadrul Mecanismului de Cooperare si de Verificare (MCV), arata sursa citata.”Se exercita presiuni asupra institutiilor judiciare si asupra magistratilor, inclusiv prin infiintarea unei sectiuni speciale de urmarire penala pentru presupusele infractiuni comise de magistrati. Masurile in curs care vizeaza modificarea Codului penal si a Codului de procedura penala ar avea un impact negativ asupra eficacitatii anchetelor si proceselor penale si ar restrange, totodata, definitia infractiunii de coruptie.Exista ingrijorari si in ceea ce priveste procesele de demitere si numire a magistratilor de nivel inalt. Integral: http://www.ziare.com
BREAKING NEWS: CSM vrea să protejeze identitatea inculpaţilor şi să anonimizeze toată activitatea procurorilor! Publicul mai are două zile timp să reacționeze! Consiliul Superior al Magistraturii va introduce un nou ghid de relație cu presa, care, dacă trece de dezbaterea publică în această formă, va limita sever informarea publicului în cazurile trimise în instanță. Proiectul CSM prevede că numele celor cercetaţi sau trimişi în judecată să fie publice doar dacă infracţiunile „afectează capacitatea de exercitare a funcţie publice”. Alte efecte: cei acuzaţi că au furat din banii publici vor fi protejaţi ca imagine pe tot timpul procesului. Este exact inversul a ceea ce cere CEDO, care a stabilit că principiul prezumţiei de nevinovăţie nu poate împiedica autorităţile să informeze publicul cu privire la anchetele penale în curs. Opinie de Adriana Oprea „Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș au dispus la data de 03.06.2019 efectuarea în continuare a urmăririi față de suspectul L.I.M. sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ultraj (…).” Aşa începe comunicatul de presă emis marţi de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Timiş. „L.I.M.” este Lepa Ionel Marcel, iar imagini video cu capturarea lui, furnizate chiar de către poliție, au fost difuzate în buclă de televiziuni şi în mediul online. Cu toate acestea, Parchetul s-a supus unei reguli care nici măcar nu e în vigoare, ci urmează să fei promulgată, dacă publicul nu va reacționa. …Dreptul lui „L.I.M.” la imagine şi la protejarea datelor cu caracter personal a dispărut în aprilie 2018, atunci când el s-a sustras executării pedepsei cu închisoarea şi a fost dat în urmărire generală. După ce a împuşcat mortal un poliţist, Lepa era doar un individ înarmat şi periculos, pe care îl căutau toate forţele de ordine din România. …Cei acuzați de pedofilie vor rămâne secreți câtă vreme sunt judecați P.D. e un individ cercetat pentru agresarea sexuală a mai multor minori. Nici faptele lui „nu afectează capacitatea de exercitare a funcţie publice”, pentru că nu el deţine vreo astfel de funcţie. …Mircea Sandu, la secret „Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție au dispus trimiterea în judecată a inculpaților S.M. şi S.A., soția primului, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de complicitate la luare de mită”. Aşa ar arăta în viitor comunicatul de presă emis marţi de DNA. Vorbim de o mită de 724.000 lei, dar nu vom şti cine e S.M., pentru că el nu mai deţine nicio funcţie publică, a cărei capacitate de exercitare ar putea fi afectată, iar procurorii nu ar mai avea voie să-i comunice numele…..Totul pleacă de la faptul că statul român, campion al lipsei de transparență, permite ca GDP-ul să fie folosit împotriva intereselor cetățenilor. Toate țările cu experiență democratică au elaborat norme de aplicare ale GDPR în care protejează dreptul cetățenilor de a fi informați….Proiectul de ghid al CSM se află în dezbatere publică, 7 iunie fiind termenul limită până la care „pot fi trimise în scris propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare”. Integral: https://www.libertatea.ro
Protest al studentilor din Iasi: Toader, Savonea & Ciorbea, cream of the cream of Romanian injustice (Galerie foto&Video) Mai multi studenti de la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” au protestat, miercuri la amiaza, pe scarile institutiei cerand ca Tudorel Toader sa plece din functia de rector. Studentii au venit si au afisat un banner mare pe care scria: “Demisia”. Fiecare dintre ei a avut in mana cate un afis cu un mesaj, printre care: “Not my rector”,”Dragi profesori, spuneti adevarul!”,”2/3 rector suspendat 1/3 rector surogat”,”Tudorel Toad.er, the almost perfect servant of corrupt politicians!”,”Don’t trust Tudorel Toader”,”Toader, Savonea & Ciorbea, cream of the cream of Romanian injustice”, “Tudorel Toad.er, the Destroyer of Romanian Justice!”,”Toader Tudorel, nu ne esti model”. Studentii au fost prezenti in numar mic si motiveaza acest lucru prin frica instituita de fostul ministru al Justitiei in universitate, dar si prin prisma faptului ca este sesiune.”Este o stare de frica generala in universitate pentru ca Tudorel Toader a instituit acest sistem bazat pe frica. Studentii au venit in numar mic, pentru ca si lor le este frica sa nu ramana cu restante, dar este si sesiune”, a spus un student prezent la protest. “Eu nu sunt studentul dumnealui si sper sa nu fiu”, a adaugat el. O alta studenta a sustinut ca din cauza lui Toader va fi afectata si admiterea din acest an, pentru ca multi parinti nu isi mai lasa copiii sa vina la aceasta universitate. Integral: http://www.ziare.com
Legea lui Șerban Nicolae prin care se instituie paradisuri fiscale se întoarce la Parlament / CCR a declarat-o neconstituțională Legea senatorului PSD Şerban Nicolae care instituie scutiri de taxe pentru activităţi economice autorizate, inclusiv jocurile de noroc, desfăşurate pe terenuri precum insule, grinduri sau alte suprafeţe de uscat este neconstituțională și se va întoarce la Parlament, a decis miercuri Curtea Constituțională. CCR a admis, cu unanimitate de voturi, obiecțiile de neconstituționalitate formulate de PNL, USR, dar și de președintele Jlaus Iohannis asupra legii privind unele măsuri de regim fiscal derogatoriu aplicabil anumitor terenuri, construcții edificate pe acestea și anumitor activități economice autorizate. Prin urmare, legea a fost declarată neconstituțională și se va întoarce în Parlament pentru a fi pusă în acord cu decizia de miercuri a Curții. În 24 mai, șeful statului a sesizat Curtea Constituțională cu privire la proiectul inițiat de senatorul PSD Șerban Nicolae și adoptat de Parlament. Printre motivele de neconstituționalitate invocate de Klaus Iohannis se numără adoptarea proiectului de lege în Senat cu depășirea termenului constituțional de 60 de zile stabilit pentru prima Cameră sesizată, dar și fără a avea avizul Consiliului Economic și Social. Integral: https://www.hotnews.ro
Camera Deputaţilor şi-a modificat regulamentul referitor la cererile de ridicare a imunității: Cererea de urmărire penală trebuie motivată în fapt și în drept Camera Deputaţilor şi-a modificat, miercuri, regulamentul, stabilind, printre altele, că solicitarea adresată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie privind urmărirea penală a unui membru al Guvernului care este şi deputat trebuie să fie motivată în fapt şi în drept, transmite Agerpres.Totodată, toate argumentele din raportul întocmit de Comisia juridică trebuie să respecte criteriile şi liniile directoare din Raportul Comisiei de la Veneţia privind scopul şi ridicarea imunităţii parlamentare. S-au înregistrat 252 de voturi „pentru”, unul contra şi două abţineri. Modificările au fost propuse de deputatul PSD, Eugen Nicolicea, preşedinte al Comisiei de regulament, şi aprobate de această comisie. Nicolicea a precizat că aceste modificări au fost realizate în acord cu recomandările din raportul GRECO. „În cazul în care preşedintele Camerei Deputaţilor primeşte o solicitare din partea procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie adresată Camerei Deputaţilor pentru ca aceasta să ceară urmărirea penală a unui membru al Guvernului care este şi deputat, respectiva solicitare este adusă la cunoştinţa Biroului permanent de îndată. Solicitarea trebuie motivată în fapt şi în drept”, prevede textul adoptat.De asemenea, potrivit noilor prevederi, raportul Comisiei juridice întocmit cu privire la această solicitare va cuprinde toate argumentele, atât în favoarea aprobării cererii, cât şi pe cele împotriva aprobării acesteia. Argumentele în favoarea aprobării cererii sunt cele formulate de deputaţi, precum şi cele cuprinse în solicitarea procurorului general al Parchetului de pe lângă ÎCCJ. Argumentele împotriva aprobării cererii sunt cele formulate de deputaţi, precum şi cele formulate de ministrul în cauză şi de apărătorii acestuia. Toate argumentele vor fi raportate la îndeplinirea criteriilor şi liniilor directoare pentru ridicarea imunităţii parlamentare cuprinse în capitolul V din Raportul Comisiei de la Veneţia privind scopul şi ridicarea imunităţii parlamentare. Integral: https://www.g4media.ro
Proiect de lege: Ucigasii, violatorii, talharii si coruptii sa nu mai beneficieze de liberare conditionata Persoanele condamnate definitiv pentru infractiuni cu violenta sau pentru fapte de coruptie nu mai beneficiaza de liberare conditionata, potrivit unui proiect legislativ initiat de deputatul PNL, Florin Roman. Legea a fost depusa, miercuri, la Camera Deputatilor. Parlamentarul liberal explica obiectivul initiativei sale: “reducerea recrudescentei fenomenului infractional, dar si pentru a conduce la o responsabilizare mult mai mare in actul de justitie si in sistemul penitenciar.” Concret, sunt exceptate de la liberarea conditionata persoanele inchise pentru omor, viol, talharie, agresiunea sexuala, act sexual cu minor, corupere sexuala a minorilor, luare si darea de mita, trafic de influenta, cumpararea de influenta si abuz in serviciu. Efectele recursului compensatoriu. Florin Roman spune ca in ulima perioada am asistat la o explozie a fenomenului infractional, ca urmare a adoptarii Legii recursului compensatoriu. Integral: http://www.ziare.com
Comisia Europeana face o analiza severa a situatiei din Romania: De la topaielile fiscale cu efecte dezastruoase la lipsa de forta de munca si saracia copiilor Comisia Europeana a prezentat, miercuri, un document care arata o radiografie sumbra a situatiei din Romania. CE critica masurile fiscale luate de Guvernul de la Bucuresti si concluzioneaza ca Romania se confrunta cu grave dezechilibre macroeconomice, insa pune accent si pe problemele din educatie, sanatate, infrastructura, piata muncii, justitie si discrepantele sociale. “In special, vulnerabilitatile sunt legate de scaderea competitivitatii prin costuri si de adancirea deficitului de cont curent, in contextul unei politici fiscal-bugetare expansioniste si al unui mediu de afaceri imprevizibil. Initiativele legislative recente creeaza riscuri in ceea ce priveste functionarea sectorului financiar si pot dauna investitiilor private“, arata analiza Comisiei Europene obtinuta de Ziare.com. Documentul CE face referiri critice la legea pensiilor, adoptata anul trecut de Parlament, la celebra OUG 114, modificata insa fara ca efectele ei cele mai grave sa fi disparut total, la problemele din sistemul de educatie neadaptat la cerintele de pe piata muncii, la spagile din sanatate, dar si la exodul medicilor. Principalele probleme sesizate de Comisia Europeana in raportul privind Romania 1. Abrambureala bugetului. La planificarea bugetului sau, Romania nu tine seama in mod constant de prevederile inscrise in cadrul sau fiscal-bugetar. In 2016, Romania s-a abatut de la obiectivul bugetar pe termen mediu si se afla, de atunci, pe o traiectorie divergenta, nerespectand regula privind deficitul national. Cele doua rectificari ale bugetului pentru 2018 s-au abatut din nou de la mai multe reguli auxiliare care interzic cresterea plafoanelor de deficit Bugetul pentru 2019, adoptat de Guvern in februarie 2019 si aprobat de Parlament in martie, s-a abatut din nou de la mai multe reguli fiscal-bugetare, inclusiv de la regula privind deficitul structural. In plus, la fel ca in anii precedenti, autoritatile nu au trimis Parlamentului, pana la termenul prevazut de lege, si anume luna august, o actualizare a strategiei fiscal-bugetare pe termen mediu, subminand astfel rolul de orientare al acestuia….2. Evaziunea fiscala e in floare. In ceea ce priveste TVA, diferenta dintre veniturile care se asteapta sa fie realizate in teorie si veniturile incasate efectiv ramane foarte mare. Economia informala reprezinta, prin marimea sa, o provocare suplimentara pentru respectarea obligatiilor fiscale, iar nivelurile ridicate ale muncii nedeclarate priveaza bugetul de stat de resurse semnificative….3. Legile si OUG afecteaza stabilitatea financiara. Taxa pe activele bancare adoptata de Guvern printr-o ordonanta de urgenta la sfarsitul lunii decembrie 2018 (OUG 114), fara realizarea unei evaluari a impactului sau a unei consultari cu partile interesate, a generat ingrijorari serioase legate de impactul sau negativ asupra situatiei prudentiale a bancilor, asupra aplicarii politicii monetare si, in ultima instanta, asupra investitiilor si cresterii economice. Integral: http://www.ziare.com
Isarescu avertizeaza Guvernul: S-a dat prea mult, fara sa se tina cont de cat poate duce economia Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a avertizat iar Guvernul, afirmand ca “s-a dat prea mult” fara sa se tina cont de cat poate duce economia si, din aceasta cauza, tara noastra a ajuns sa importe foarte mult. Potrivit acestuia, desi Romania a avut un ritm anual de crestere de peste doua ori mai mare decat Uniunea Europeana, acesta a fost corelat cu o dinamica ridicata a importurilor, informeaza Adevarul.“Este bine ca avem crestere economica, dar hai sa vedem cum o obtinem. Daca continuam cu aceasta tendinta, mai devreme sau mai tarziu trebuie sa facem o corectie si orice corectie costa si nu e placut, e dureros”, a declarat miercuri Mugur Isarescu, la conferinta de lansare a Raportului asupra Stabilitatii Financiare. El a subliniat ca este nevoie de o reechilibrare a dezechilibrelor macroeconomice, cum ar fi deficitul bugetar, deficitul de cont curent si structura cresterii economice, bazata in mare parte pe consum acoperit din importuri….”Toata lumea stie ca daca stimulezi cererea stimulezi si productia. Problema e dozajul. Daca nu tii cont de cat poate sa dea economia, ce va rezulta e ca dai de lucru economiei, dar dai mai mult de lucru altor economii, prin importuri. Este ca o foita de turnesol echilibrul extern. Ne putem amagi, dar daca vrem sa stim, stim ca s-a dat prea mult, nu s-a tinut cont de cat poate sa duca economia si asa te duci la dezechilibre externe“, a atras atentia Mugur Isarescu. Integral: http://www.ziare.com
Asociația Dăruiește Viață, care construiește un spital, cere demiterea șefului Agenției Medicamentului, adept al detoxifierii cu sucuri de castravete: Incompetența decide soarta noastră Asociația Dăruiește Viață, fondată de Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu, care construiește din donații și sponsorizări primul spital de oncologie pediatrică din România, a inițiat o petiție online în care cere demiterea președintelui Agenției Naționale a Medicamentului, Marius Daniel Șișu. Petiția este intitulată “Stop incompetenței care decide soarta noastră medicală!” și este adresată președintelui României, primului ministru și ministrului Sănătății. “România se confruntă constant, în ultimii 30 de ani, cu crize ale medicamentelor în toate domeniile. De multe ori pacienții sunt nevoiți să-și cumpere singuri medicamentele sau dispozitivele medicale de care au nevoie pentru tratament în spital sau acasă. Medicii și spitalele nu au soluții, iar vina nu este asumată de nimeni. Mai mult, autoritățile responsabile, inclusiv ANMDM, nu caută soluții pentru remedierea situației. ANMDM este direct răspunzătoare pentru accesul la medicamente și dispozitive medicale”, subliniază inițiatorii petiției….”Profesioniștii din cadrul ANMDM sunt, în prezent, subordonați unei persoane căreia îi lipsește un minimum de competență profesională pentru o funcție cu o asemenea responsabilitate”, se mai arată în textul petiției.”Astăzi incompetența decide soarta noastră medicală. Tăcerea și neimplicarea noastră fac victime”, atrag atenția inițiatorii. Marius Daniel Șișu (36 de ani), președintele Agenției Naționale a Medicamentului, nu a reușit să treacă examenul de admitere la Facultatea de Farmacie, iar experiența lui în domeniul sănătății se limitează la falimentarea unor mici afaceri cu medicamente, scria în luna aprilie Recorder.ro. În iulie 2018, numele lui apărea pe lista candidaților respinși la examenul de admitere al Universității de Medicină și Farmacie din Craiova, însă instituția de învățământ a șters PDF-ul de pe site. Informația a rămas în căutările din Google, dar link-ul duce către o pagină goală. Șișu a fost evaluat la două probe, unde a luat notele 8.45 și 4.25, potrivit Recorder.ro.Marius Daniel Șișu a fost numit la conducerea Agenției Naționale a Medicamentului în luna februarie, după ce Adriana Cotel, o apropiată a lui Darius Vâlcov, a condus timp de 4 luni instituția, fără ca CV-ul ei să fie public, la acea vreme. Integral: https://www.hotnews.ro
Comisia Europeană încă așteaptă de la autoritățile noastre trimiterea proiectului autostrăzii Sibiu – Pitești România a înregistrat progrese limitate în ceea ce privește abordarea recomandării specifice adresate țării de a consolida ierarhizarea în funcție de priorități a proiectelor de investiții publice și pregătirea acestora, se arată în recomandarea Consiliului privind Programul național de reformă al României pentru 2019. „Ministerul Finanțelor Publice are sarcina de a întocmi o listă a proiectelor de investiții publice prioritare de peste 100 de milioane lei (21 de milioane euro) și de a monitoriza implementarea acestora, însă proiectele sunt gestionate de ministerele de resort. Pe lista proiectelor prioritare se află în prezent aproximativ 130 de proiecte, majoritatea în domeniul transporturilor”, se arată în document….„În ciuda recentelor proiecte mari de infrastructură care sunt în curs de pregătire și de trimitere spre aprobare către Comisia Europeană, lipsesc încă proiecte importante, cum ar fi autostrada Sibiu-Pitești (care asigură legătura cu coridorul Rin-Dunăre și coridorul Orient/Est-mediteraneean din cadrul TEN-T), iar implementarea în general continuă să înregistreze întârzieri. În plus, absorbția fondurilor UE a fost determinată până acum de proiecte elaborate pentru perioada de programare anterioară și nu a fost încă pusă la punct o rezervă de proiecte noi pentru actuala perioadă de programare”, menționează sursa citată. Integral: https://economie.hotnews.ro
Papa Francisc, mesaj de la Roma: Sa ne rugam cu totii pentru ca Dumnezeu sa binecuvanteze din abundenta Romania Papa Francisc a vorbit, miercuri, in timpul audientei sale generale pe care o acorda saptamanal la Vatican, despre vizita apostolica pe care din Romania.”Dragi frati si surori: Recenta mea vizita apostolica in Romania a avut ca tema sintagma Sa mergem impreuna. Imi exprim inca o data recunostinta fata de presedintele si prim-ministrul din Romania, fata de autoritatile civile si ecleziastice si fata de toti aceia care au colaborat pentru a face posibila aceasta vizita. Inainte de toate, ma gandesc la Dumnezeul nostru Atotputernic, care i-a permis urmasului Sfantului Petru sa revina in aceasta tara, la 20 de ani dupa Ioan Paul al II-lea”, a declarat papa Francisc, citat de Vatican News.”Motto-ul vizitei a fost deosebit de evident intr-o varietate de intruniri, care au aratat importanta pe care o are pentru crestini si pentru toti cetatenii faptul de a merge impreuna inspre fraternitate si armonie. Cu mare recunostinta imi amintesc intalnirea plina de caldura pe care am avut-o cu patriarhul Daniel si cu Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, in timpul careia am reinnoit angajamentul Bisericii Catolice de a merge impreuna catre o unitate deplina a Bisericii”, a adaugat liderul de la Vatican.”Cele trei oficieri ale Sfintei Slujbe au adus impreuna diversele ramuri ale comunitatii catolice si s-au incheiat cu beatificarea a sapte episcopi greco-catolici. Fiecare dintre acesti martiri a fost un martor al libertatii si milei aduse de Evanghelie. Deosebit de bucuroasa a fost intalnirea mea cu familiile si cu oamenii tineri. In final, in timpul vizitei mele in comunitatea rroma, am reiterat apelul pe care l-am lansat impotriva oricarei forme de discriminare si de respectare a tuturor oamenilor. Sa ne rugam cu totii pentru ca Dumnezeu sa binecuvanteze din abundenta Romania si Biserica din acea tara“, a mai spus papa Francisc. Integral: http://www.ziare.com
Viorica Dăncilă şi-a făcut o super cazemată din cărţile primite de la Papa Cu toţii credeam că e profund nemulţumită de cadoul anost de la Papa Francisc, dar Viorica Dăncilă e mereu plină de surprize! Deşi nu erau chiar jucăriile mult dorite, şefa Guvernului se distrează de minune cu cărţile primite în dar. Mai nou, spun apropiaţii, aceasta şi-a făcut o super cazemată din cărţi, chiar în biroul din Palatul Victoria. “E o adevărată fortăreaţă! Papa a fost foarte generos cu cărţile”, spune vice-secretarul Aurel Anton. “Mai nasol e că acum, când ai nevoie de ea şi o cauţi în birou, stă ascunsă în cazemată şi aruncă în tine cu pixuri şi ghemotoace de hârtie.” Integral: https://www.timesnewroman.ro
De ce a venit papa Francisc in Romania si despre ce nu au vrut politicienii sa vorbeasca Vizita papei Francisc in Romania a avut ca obiectiv major beatificarea celor sapte episcopi greco-catolici ucisi de regimul comunist din Romania. A recunoaste martirajul prelatilor care au fost arestati, torturati, inchisi, infometati – unii dintre ei au murit in temnita, altii dupa eliberare, in urma suferintelor provocate de detentia inumana, iar inuman inseamna aici infometare, negarea dreptului la asistenta medicala si tortura – de autoritatile statului comunist inseamna, in mod direct, a admite caracterul criminal al regimului comunist. Dincolo de mesajele sociale pe care papa le-a transmis, in linia discursului pe care l-a consacrat la conducerea Vaticanului, si de cele de oportunitate politica, Suveranul Pontif a facut un gest diplomatic si geopolitic major: denuntarea crimelor comuniste, in mod oficial. A facut acest lucru in Romania, unde in mandatul presedintelui Traian Basescu si sub coordonarea Comisiei Tismaneanu, comunismul a fost condamnat. Comunismul in ansamblu sau nu este incriminat la nivelul Uniunii Europene, care, cu greu, a admis intr-o declaratie a Parlamentului European ca Holodomorul – crimele in masa comise de sovietici in satele din Ucraina, prin infometare – a fost genocid. Desi el insusi trecut printr-o oribila dictatura, cea a juntei militare din Argentina, careia nu i s-a opus frontal si aici e unul dintre reprosurile care i se aduc, papa Francisc si-a facut deja o politica din denuntarea regimurilor abuzive. Anul trecut, a recunoscut in mod istoric masacrul armean comis de Imperiul Otoman, primul genocid al secolului al XX-lea. Din punctul de vedere al asumarii politice, papa Francisc este un continuator al papei Ioan Paul al II-lea, cel care a denuntat deschis comunismul si caruia i se datoreaza in mare masura rezistenta poloneza in fata unei puteri inumane. Mesajele pe care le-a transmis in Romania s-au situat pe trei paliere: =Social: Agenda papei Francisc este din capul locului una orientata catre temele asa-zise de stanga, in principiu catre categoriile vulnerabile ale societatii. Nu e nimic straniu in asta, accentele sunt mai puternice la papa Francisc, dar e vorba despre rolul social pe care Biserica Catolica si l-a asumat. Incepand cu numele pe care si l-a ales – Francisc -, acest sef al Vaticanului a facut o misiune din a da voce marginalizatilor si saracilor. A vorbit Suveranul Pontif despre cei saraci, intr-o tara in care jumatate dintre copii nu mananca trei mese pe zi si in care abandonul scolar ramane cronic, din cauza saraciei. A vorbit papa Francisc si despre suferintele familiilor care nu pot ramane impreuna, pentru ca o parte lucreaza in afara tarii, pentru ca batranii si parintii lasati acasa sa poata trai o viata nu indestulata, ci decenta. A vorbit papa Francisc si despre cei invizibili, despre cei marginalizati si discriminati, despre cei care nu sunt asezati la masa si nu sunt mangaiati. Politic: Sa vii intr-o tara decimata de emigrare si in declaratia tinuta langa autoritatile tarii sa vorbesti despre dreptul romanilor care muncesc in afara granitelor la a-si trai viata in tara lor este un gest politic. Si papa Francisc a dus acest gest pana la capat: s-a pozitionat, in mod simbolic, langa fiii si fiicele care sufera departe, pentru ca tara lor – Romania – nu le poate asigura conditii decente de munca si dezvoltare. Mai mult, insa, papa Francisc si-a concentrat discursul tinut la Cotroceni pe 
VeDem Just le cere lui Iohannis si sefei CSM sa sesizeze CCR, dupa ce Tariceanu a scapat de urmarirea penala Asociatia Voci pentru Democratie si Justitie (VeDem Just) solicita sesizarea Curtii Constitutionale dupa ce
Augustin Zegrean: Atacarea ordonanțelor de urgență la Curtea Constituțională de către mai multe instituții nu e suficientă / Guvernul ar trebui să le trimită la Curte înainte de publicare, atacarea ulterioară nu e de folos Fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean spune că revizuirea Constituției pentru a pune în aplicare rezultatul referendumului pe justiție nu va rezolva problema legată de ordonanțele de urgență, pentru că acestea intră în vigoare, adică produc efecte, imediat după publicarea în Monitorul Oficial. Faptul că, pe lângă Avocatul Poporului, vor fi mai multe instituții care vor putea sesiza CCR asupra ordonanțelor de urgență nu ajută, iar soluția ar fi introducerea unei prevederi ca după adoptare Guvernul să fie obligat să trimită OUG Curții Constituționale și abia după avizul CCR ordonanța să fie publicată în Monitorul Oficial, a declarat Zegrean pentru HotNews.ro.”Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?” – aceasta este cea de a doua întrebare de la referendumul pe justiție care a fost validat, iar rezultatele acestuia trebuie puse în aplicare prin modificarea Constituției și un nou referendum în acest sens. Fostul președinte al CCR spune că cel puțin ultima parte a celei de a doua întrebări nu poate fi rezolvată nici măcar prin modificarea Constituției pentru că ordonanțele de urgență intră în vigoare la data publicării lor în Monitorul Oficial și depunerii în Parlament pentru dezbatere și pot fi atacate la Curte ulterior. Oricât s-ar sesiza Curtea Constituțională apoi, ordonanțele și-au produs efectele, iar faptul că, pe lângă Avocatul Poporului, vor fi mai multe instituții care vor putea sesiza CCR asupra ordonanțelor de urgență nu ajută în acestă problemă.“Ordonanța de urgență își produce efectele imediat după publicare, astfel că o decizie ulterioară a Curții Constituționale nu ajută. De exemplu, dacă s-ar fi dat Ordonanță pe amnistie și grațiere nu mai putea fi întoarsă, chiar dacă era atacată la Curte și declarată Constituțională, pentru că ea și-ar fi produs deja efectele. Nu se rezolvă situația oricâți ar avea dreptul să sesizeze CCR”, a explicat pentru HotNews.ro fostul președinte al CCR. Potrivit acestuia, soluția ar fi ca Guvernul să fie obligat ca după adoptare să trimită OUG la Curtea Constituțională și numai dacă CCR dă aviz de constituționalitate, atunci OUG să fie publicată în Monitorul Oficial și să înceapă să producă efectele. O astfel de situație este în Franța, unde după adoptare legile organice sunt trimise Curții Constituționale și sunt promulgate numai după avizul favorabil al Curții.”În domeniul penal se aplică legea penală mai favorabilă, chiar dacă a fost în vigoare numai o secundă, chiar dacă CCR o declară neconstituțională. Sigur, e bine să poată sesiza CCR și alte instituții, poe lângă Avocatul Poporului, dar după ce OUG s-a publicat este tardivă atacarea. Toți care au dreptul să atace OUG ar trebui să le poată ataca înainte de publicarea în Monitorul Oficial. Altfel, indiferent cine o atacă, nu se rezolvă problema. Acesta este problema care trebuie avută în vedere dacă vor modifica Constituția”, a declarat Zegrean. El a mai spus că la revizuirea Constituției ar trebui puse în aplicare și rezultatele referendumului din 2009, când românii au votat pentru trecerea la un Parlament unicameral cu maximum 300 de parlamentari. Integral:
CCR amana dezbaterile pe Codurile Penale, pana la venirea noilor judecatori CCR a amanat pronuntarea pe obiectiile de neconstitutionalitate formulate de PNL-USR si de presedintele Klaus Iohannis asupra modificarilor aduse de Parlament Codului Penal si Codului de Procedura Penala. Pronuntarea a fost amanata pentru 26 iunie, dupa venirea noilor judecatori la CCR. Motivul deciziei de marti a Curtii este aprofundarea studierii sesizarilor depuse de Opozitie si Klaus Iohannis. Judecator raportor pe Codul Penal este presedintele CCR, Valer Dorneanu, care ar vrea sa mai obtina un mandat de sef al Curtii. Codul de Procedura Penala intra in responsabilitatea lui Daniel Morar (fostul sef DNA), ca judecator raportor. Sesizarile se refera la Legea pentru modificarea si completarea Legii 286/2009 privind Codul Penal, precum si a Legii 78/2000 pentru prevenirea si sanctionarea faptelor de coruptie, dar si la Legea pentru modificarea si completarea Legii 135/2010 privind Codul de Procedura Penala, precum si pentru modificarea Legii 304/2004 privind organizarea judiciara. Judecatorii CCR au decis in mai multe randuri amanarea pronuntarii asupra sesizarilor depuse de Opozitie si de seful statului asupra modificarii Codurilor Penale. Uniunea Salvati Romania a depus, impreuna cu PNL, doua sesizari de neconstitutionalitate cu privire la proiectele de lege “prin care se aduc peste 300 de modificari nocive Codului Penal si Codului de Procedura Penala”. USR considera ca toate aceste modificari vin in contradictie nu doar cu statul de drept, “subrezind politica penala a Romaniei” si favorizand infractorii, ci si cu legea fundamentala. Integral:
Procurorul Bogdan Pirlog, care sustine desfiintarea Sectiei Speciale, poate candida la sefia acestei structuri
Nicusor Dan: OUG pe Codul Administrativ urmareste intrarea in legalitate a companiilor lui Firea Deputatul independent Nicusor Dan sustine ca modificarea Codului Administrativ ar trebui sa fie facuta in Parlament. Acesta a precizat ca, prin transpunerea modificarilor prin OUG, PSD-ALDE urmareste intrarea in legalitate a celor 22 de companii municipale din Bucuresti.”Ca forma pentru o lege asa de importanta care reglementeaza tot ce inseamna administratie publica in Romania este nepotrivit ca aceasta reglementare sa fie data prin ordonanta de urgenta. Trebuie sa avem o dezbatere in Parlament. Nu intelegem care e urgenta. Probabil continua stare de ilegalitate la cele 22 de companii municipale din Bucuresti, care, in situatia in care OUG trece si deciziile cu privire la patrimoniu pot fi luate cu majoritate simpla, pot fi introduse de majoritatea PSD-ALDE din Consiliul General, pot fi introduse in legalitate. Cam asta ar fi singurul motiv de urgenta”, a declarat Nicusor Dan, marti, la Parlament. Deputatul a adaugat ca forma pusa in dezbatere a noului Cod Administrativ are mai multe probleme, precum delegarea de atributii a primarilor.”Prima problema mare este majoritatea simpla, nu de doua treimi cu care se iau deciziile cu privire la patrimoniu, mai putin transferul de drept de proprietate. Exemple tipice sunt cele 22 de companii municipale ale doamnei primar Firea, in care a reusit sa angajeze cateva mii de angajati. Acest lucru nu e bun pentru ca duce la o instabilitate administrativa. Daca infiintezi niste companii cu majoritate simpla, in momentul in care se schimba majoritatea, alta majoritate o sa vrea sa distruga companiile, sa vina cu companii pe care ea sa le puna si nu avem o stabilitate administrativa. A doua chestiune este delegarea de atributii, primarul numai semneaza. Integral:
BILANȚ
Guvernul a decis să nu mai respecte legea Când eram mic, am auzit pentru prima dată, de la un director de școală, că legile sunt făcute pentru a fi încălcate. Chiar se mândrea în fața noastră, a elevilor, cu ce frază kitsch a rostit, crezându-se deștept. Guvernul a decis să pună în practică învățămintele acestei idei ce datează de mulți ani. A adoptat recent proiecte, ba chiar a publicat în Monitorul Oficial, fără a primi avizul Consiliului Economic și Social, încălcând legislația.Ieri, luni – 3 iunie, a avut loc o ședință a Consiliului Economic și Social (CES). Pe ordinea de zi s-au aflat, printre altele, două proiecte. Primul document a fost un Proiect de Ordonanță de urgență a Guvernului privind modificarea și completarea unor acte normative. Termenul de avizare pentru CES era 4 iunie 2019, conform prevederilor, după ce avizarea a fost amânată în ședința din data de 28 mai 2019. Fără aviz, Guvernul a decis să adoptate documentul în ședința de Guvern din data de 23 mai 2019. Este vorba despre un proiect care modifica vestitul fond care ar trebui să finanțeze proiecte ale primăriilor în sumă totală de 10 miliarde euro. Se referă la categoriile de cheltuieli care vor putea fi finanțate etc. A avut 3 avize nefavorabile și unul favorabil de la comisiile CES. În Plenul CES, după o dezbatere pe tema faptului dacă că ar trebui sau nu să dea un aviz pe un proiect adoptat, s-a decis să nu dea niciun aviz pentru că deja a fost adoptat. Când a venit vorba de acesta, președintele de ședință, Iacob Baciu, a menționat de câteva ori că președintele Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză (CNSP), Ion Ghizdeanu, le-a spus că a fost aprobat, dar nu a fost publicat în Monitorul oficial, dând de înțeles că ar fi nevoie să fie dat un aviz. Practic, Guvernul își dorea un aviz, nu contează cum era, dar să fie, pentru că altfel este ilegal. La un moment dat, Iacob Baciu l-a întrebat pe unul dintre sindicaliști: Dacă ai fi la Guvern, cum ai proceda? Dumitru Coarnă, președintele Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual a răspuns: Dacă aș fi la Guvern, aș respecta legea. Ei au dat o soluție fără să ne întrebe. (…)Dumneavoastră după ce cumpărați casa spuneți prețul sau cum? Ei au neglijat acest aviz. La cererea sindicatelor, în special a lui Dumitru Coarnă, plenul CES a decis să nu dea aviz, așa că a fost returnat. Al doilea proiect, fără aviz, e deja în Monitorul Oficial. Este vorba despre Pilonul II prin care acesta scapă de la extincție prin repararea OUG 114 …Acum, la CES se află un alt act foarte important. Este vorba despre Codul adminsitrativ prin care, printre altele, se dau pensii speciale primarilor. Rămâne de văzut dacă în final Guvernul va aștepta avizul sau va trece direct la adoptare.. Integral:
Guvernarea deficitelor și iluzia sustenabilității
Euronews: Cand coruptia din Romania incepe inainte de nastere. Victoriile recente sunt doar inceputul Evolutiile recente din Romania au dat multe motive oamenilor sa sarbatoreasca. Saptamana trecuta, la alegerile europarlamentare,
Buna dimineata intr-o zi de marti, 4 iunie!
Guvernul a schimbat prin OUG modul de alegere a presedintilor de consilii judetene Guvernul a adoptat, luni, o ordonanta de urgenta prin care se schimba modul de alegere a presedintilor de consilii judetene. Mai exact, acestia vor fi din nou alesi prin vot secret de catre cetateni. Vicepremierul Daniel Suciu a declarat la finalul sedintei de guvern ca votul este esenta democratiei, iar oamenii au posibilitatea sa isi aleaga direct reprezentantii. “Am adoptat OUG care este foarte bine venita. Una dintre lectiile pe care trebuie sa le invatam cu totii este ca votul este esenta democratiei si atata timp cat oamenii au posibilitatea sa isi aleaga direct reprezentantii trebuie sa facem si noi acelasi lucru. Pana acum, daca primarul era ales prin vot uninominal, presedintele de CJ era ales ca urmare a votului consilierilor judeteni. Ma bucur ca Guvernul a adoptat aceasta masura, sa aducem cetateanul aproape de actul decizional. Una dintre cele mai importante si reprezentative functii la nivelul judetului trebuie sa fie aleasa direct, uninominal, prin vot secret de toti cetatenii”, a spus Daniel Suciu. Totodata, vicepremierul a mai declarat ca din 34 de presedinti de Consiliu Judetean, 29 sustin votul uninominal. Integral:
Sindicaliștii din Administrație cer guvernului să renunțe la OUG pentru Codul Administrativ și să legifereze interdicția ca pensionarii să se angajeze la stat Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie (FNSA) cere Guvernului printr-un comunicat să renunțe la intenția de adoptarea a Codului Administrativ prin ordonanță de urgență. Sindicaliștii susțin că adoptarea Codului Administrativ prin OUG ”ridică suspiciuni de vointă pur politică şi de nerespectare a principiilor bunei-credinţe și suferă de grave vicii de neconstituţionalitate privind transparenţa decizională, precum şi privind dreptul de participare şi implicare a tuturor actorilor interesaţi la dialogul social institutionalizat ȋn adoptarea actelor normative de importanţă socială şi profesională deosebită”. Reamintim că proiectul OUG pentru Codul Administrativ se află pe circuitul de avizare în interiorul guvernului. FNSA cere a adoptarea Codului Administrativ sub formă de lege, în urma dezbaterii articolelor în Parlamentul României. De asemenea, sindicaliștii cer promovarea unui act normativ pentru interzicerea explicită a angajării la stat, ȋn domeniul administrației publice, a persoanelor care beneficiază de pensie de la bugetul de stat. Integral:
IT-stul și parcul
UPDATE Oamenii lui Darius Vâlcov, înlocuiți rând pe rând: Șefele de la ANAF și Casa de Sănătate au fost schimbate Președintele ANAF, Mihaela Triculescu, va fi schimbată luni din funție. La fel și Adriana Cotel, șefa Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), potrivit surselor HotNews.ro. Ambele sunt apropiate de Darius Vâlcov, proaspăt demisionar din funcția de consilier al premierului. Anunțul înlocuirii celor două va fi făcut luni de ministrul finanțelor Eugen Tedorovici, respectiv ministrul sănătății Sorina Pintea. UPDATE În Monitorul Oficial au apărut deciziile de eliberare din funcții ale lui Darius Vâlcov, Mihaela Triculescu și Adriana Cotel. În locul lui Triculescu a fost numită Mirela Călugăreanu, iar în locul Adrianei Cotel a fost numit temporar Razvan Teohari Vulcănescu, care în prezent este vicepreședinte al CNAS. Despre Triculescu. În locul lui Triculescu ar urma să fie numită Mirela Călugăreanu, care a mai fost șef al ANAF în perioada guvernării Tudose. Triculescu a fost numită în ianuarie 2019. Pe data de 3 ianuarie, premierul Viorica Dăncilă a semnat joi decizia de numire a Mihaelei Triculescu în funcția de președinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), cu rang de secretar de stat. A doua zi, Recorder.ro a scris că, înainte de a fi numită șefă la ANAF, Mihaela Triculescu a fost șefa compartimentului financiar-contabil al firmei de curățenie a Primăriei Cârcea din județul Dolj. Semnătura sa, sub această titulatură, poate fi găsită pe raportul de raportul de activitate din 30 ianuarie 2017 al SC Servicii Publice Cârcea SRL, o comună cu 3.400 de locuitori din județul Dolj. Un raport similar este semnat de actuala șefă a Fiscului și în 2014. Despre Adriana Cotel. Adriana Cotel a condus timp de 4 luni Agenția Națională a Medicamentului (din octombrie 2018), iar pe 25 ianuarie a fost numită președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate. Adriana Cotel a fost numită la conducerea CNAS printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă, la 4 luni după ce fusese numită la conducerea Agenției Naționale a Medicamentului. CV-ul Adrianei Cotel nu a fost public în perioada în care a condus Agenția Medicamentului și în primele luni de la preluarea șefiei Casei de Sănătate….Potrivit unei investigații Recorder.ro, Adriana Cotel ar fi parcurs, în doar 3 ani, următoarele etape: licențiată în Psihologie, masterand, doctorand, asistent universitar și psiholog cu triplă specializare. Integral:
7 solutii rationale pentru vot civilizat in diaspora In contextul situatiei din diaspora din ziua alegerilor europarlamentare care au avut loc pe 26 mai, Expert Forum (EFOR) noteaza cateva solutii care ar putea fi adoptate pentru alegerile urmatoare. In primul rand, Ministerul Afacerilor Externe trebuie sa se asigure ca se deschid sectii de votare acolo unde chiar conteaza si intr-un numar suficient de mare pentru a sustine comunitatile din strainatate in mod real. Expert Forum precizeaza ca ambasadele trebuie sa fie mai active in a transmite solicitari cat mai aproape de realitatea din teren catre MAE, in termeni de necesitati de organizare. EFOR adauga ca pe baza istoricului votului se poate face o analiza mai aprofundata asupra tarilor sau localitatilor unde au fost probleme, pentru a se suplimenta sectiile in mod corespunzator.”Nu are rost sa investim suplimentar in sectii unde voteaza maximum 10 alegatori, cum este Phenian, dar trebuie investite mai multe resurse in acele comunitati cu un numar mare de alegatori. Similar alegerilor parlamentare, se pot deschide sectii de votare acolo unde exista cereri din partea unui numar minim de 100 de alegatori. De asemenea, un formular online pus la dispozitie de MAE poate oferi posibilitatea alegatorilor sa solicite sectii in localitatile lor. Acesta ar avea doar rolul de informare, pentru a ajuta ministerul sa vada care sunt nevoile reale”, se arata in comunicatul EFOR. Reprezentantii EFOR mai spun ca, pana se ajunge la solutii precum votul prin Internet, autoritatile trebuie sa se asigure ca exista suficiente buletine de vot, stampile, urne si cabine de vot, adica sa fie siguri ca sectiile de votare sunt dotate corespunzator.”De ce oare nu pot exista zece cabine de vot, cu zece stampile in sectiile mari si importante? Se poate suplimenta personalul si se pot aduce si 2-3 tablete. La urma urmei, buletinele de vot ar putea fi tiparite in sectii, pentru ca singurul element de securitate este stampila de control a sectiei de votare. Nu trebuie sa uitam nici de accesibilitatea la sectiile de votare. Alegatorii nu ar trebui sa astepte la coada in picioare, fara acces la toaleta. Sectiile trebuie sa asigure accesul persoanelor in varsta, insarcinate sau cu dizabilitati”, spun ei. EFOR mai propune modificarea legislatiei electorale privind procedurile de la inchiderea sectiei, precizand ca amendarea unui simplu articol de lege poate face o diferenta enorma. A patra propunere este un Corp al Expertilor Electorali pentru Strainatate si sanctiuni mai disuasive, concluzie la care au ajuns dupa ce duminica au primit multe plangeri prin platforma votcorect.ro, conform carora presedintii de birouri se comporta abuziv sau nu au lasat sa voteze alegatori care se aflau la ora 21 in sectia de votare. Integral:
O relicvă – Teodor Meleșcanu
Inalta Curte ii cere lui Carmen Dan un control urgent la Politia Prahova, dupa ce un martor cheie din dosarul lui Ghita a plecat din tara Completul de 5 judecatori de la Inalta Curte a trimis luni o adresa ministrului de Interne, Carmen Dan, si sefului Politiei Romane, chestorul Ioan Buda, pentru a face un control la Inspectoratul de Politie Judetean (IPJ) Prahova, in cazul unui martor care a fost citat in dosarul in care Sebastian Ghita este acuzat ca i-ar fi dat mita fostului primar al orasului Ploiesti, Iulian Badescu.”A devenit Romania stat federativ si Prahova nu pune in executare mandatele?”, a spus nervos presedintele completului, judecatorul Iulian Dragomir. El s-a aratat suparat de faptul ca la ultimile 4 termene Politia din Prahova nu l-a putut aduce la audieri pe unul dintre martorii cheie din dosar, Iulian Tanase. Este vorba despre o persoana apropiata lui Iulian Badescu si unul dintre denuntatorii din acest dosar.”La cinci zile dupa ce semneaza citatia, isi ia bilet de avion si pleaca in concediu!”, explica situatia magistratul. Procurorul DNA, Marius Vartic, i-a tinut isonul: “Aducere inseamna adus! Trebuie amendate si martorul si organele de aducere.” Iulian Dragomir arata ca martorul a plecat din tara, la cinci zile dupa ce a semnat citatia adusa de politisti: sa fie amendat cu 3.000 de lei, sanctiunea va fi data in debit astazi la administratia financiara locala. Integral: 
Frica si democratia in Romania si in Europa Cum se explica crizele politice, din care cea germana sau romaneasca par varietati ale aceleasi crize etice si a democratiei? La radacina ei e neincrederea hranita de frica iscata de succesul capitalist. Solutia e curaj. O fi pazind frica bostanaria, dar in politica nu e neaparat un sfetnic bun, decat daca indeamna la apararea de extremism si dictatura, spaima care la romani a generat triumful opozitiei pro-europene, PNL/USR-PLUS. Dar cine e un sfetnic bun? Succesul? S-avem pardon. Succesul adesea ameteste si semeteste. In plus, e mama buna a unei frici rele, iscand ori consolidand extremism….In fond, prea des victoriile li se urca politicienilor la cap. Prea frecvent politicianul care a triumfat isi pare siesi suficient si infailibil. Prea de multe ori biruintele rapide, usoare si neasteptate le rapesc politicienilor facultatea de a judeca, de a distinge intre prieteni si dusmani, intre critici binevoitori si obiectii utile, pe de o parte, si intre vrajmasi care stau sa le ia gatul la primul pas gresit si la prima eroare morala sau politica serioasa, pe de alta…Votul pro-european si pro-democratic al romanilor se explica prin faptul ca, din 2012 incoace, la putere, cu exceptia unui interval scurt, s-au aflat conduceri antidemocratice cochetand cu tiranii, precum cea rusa si turca.In consecinta, neincrederea fata de clasa politica s-a hranit, la romani, nu atat din frica de frustrari pe fondul unor evolutii complexe si greu de inteles ori stapanit, precum globalizarea si digitalizarea, cat din mefienta fireasca generata de cleptocratia pesedista, in tentativa ei de a refeudaliza Romania si de a o reorienta spre rasarit. Mai are, in aceste conditii, democratia vreo sansa? Scrutinul european, care nu s-a soldat cu triumful irevocabil al eurofobiei, probeaza ca da. Capcana rezida insa in teama partidelor de centru de a se mai confrunta cu un electorat pus pe proteste. De aici, tendinta lor de a evita, ipocrit, revenirea la suveran si asumarea de alegeri anticipate. Or, tocmai ipocrizia s-a vazut masiv amendata politic, in Europa, in ultimii ani. Nimic nu detesta alegatorii mai mult decat duplicitatea aroganta si jumatatile de masura. Si de nimic nu le e mai dor oamenilor decat sa li se ostoiasca frica, prin oameni politici puternici, realisti, competenti, autentici, principiali, temerari si neduplicitari. Integral:
Buna dimineata intr-o zi de luni, 3 iunie! De duminică, de la ora 21:00, până luni, la ora 12, este COD PORTOCALIU de ploi abundente și furtuni în județele Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, precum și în zona montană și submontană a județelor Gorj, Vâlcea, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Buzău și Vrancea. Aici va ploua abundent, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși 40 l/mp și izolat 50-70 l/mp. Aversele vor fi însoțite de descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină. De duminică, 2 iunie, de la ora 14:00, până miercuri, 5 iunie la ora 10:00 în întreaga țară va ploua mult și vor fi furtuni. Instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată în toate regiunile. Se vor semnala averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și căderi de grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15-25 l/mp, iar pe arii restrânse chiar 35-50 l/mp. Meteorologii avertizează că luni, 3 iunie, instabilitatea atmosferică se va menţine accentuată în Bucureşti, unde se vor semnala averse ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice şi intensificări ale vântului. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 26 de grade, iar cea minimă va fi de 15 – 16 grade Celsius.
Papa Francisc, la Blaj: Aceste ţinuturi cunosc bine ceea ce înseamnă suferinţa oamenilor atunci când greutatea ideologiei sau a regimului este mai puternică decât viaţa Papa Francisc a spus, duminică, pe Câmpia Libertății de la Blaj, în fața a peste 100.000 de persoane, că în aceste ținuturi este cunoscută suferința oamenilor “atunci când greutatea ideologiei sau a regimului este mai puternică decât viața”. “Voi ați suferit din cauza discursurilor și acțiunilor bazate pe discreditare”, a spus Suveranul Pontif. De asemenea, el i-a îndemnat pe oameni la păstrarea credinței și la luptă împotriva unor “noi ideologii care, într-un mod subtil, încearcă să se impună şi să-i dezrădăcineze pe oameni din cele mai bogate tradiţii ale lor culturale şi religioase”. În discursul susținut pe Câmpia Libertății de la Blaj, după ceremonia de beatificare a șapte episcopi greco-catolici care au murit în închisorile comuniste, Suveranul Pontif a evocat curajul celor șapte episcopi martiri, numiți de acum “fericiți”, de a accepta cruzimi de tot felul în loc să renege Biserica. De asemenea, Papa i-a îndemnat pe oameni să fie “mărturisitori ai libertății și ai milostivirii, făcând să prevaleze fraternitatea și dialogul asupra diviziunilor, încrementând fraternitatea de sânge, care își găsește originea în perioada de suferință în care creștinii, divizați în decursul istoriei, s-au descoperit a fi mai apropiați și mai solidari”.Integral:
Zece ONG-uri reclamă că un proiect de lege inițiat de Pleșoianu ce lovește în activitatea lor a trecut de comisia juridică a Senatului: ”Suntem consternați” Zece organizații nonguvernamentale au trimis, duminică, o scrisoare către liderii grupurilor parlamentare din Senat în care afirmă că sunt ”consternați” de faptul că la comisia juridică a fost dat aviz de admitere unui proiect înaintat de Liviu Pleșoianu ce afectează libertatea de acțiune a ONG-urilor, ușurând condițiile prin care pot fi dizolvate. ”Cea mai mare parte a faptelor care conduc la dizolvarea unei organizații, conform propunerii legislative, sunt deja reglementate de Codul Penal sau alte legi, așa cum se constată chiar în punctul de vedere al Guvernului sau în cel al Consiliului Economic și Social. În același timp, o prevedere precum dizolvarea organizației atunci când aceasta urmărește “un alt scop decât cel pentru care s-a constituit”, presupune o evaluare subiectivă și lasă loc de abuz sau hărțuire”, se spune în document. Scrisoarea celor zece ONG-uri: ”Am fost consternați să constatăm că pe data de 29 mai 2019 Comisia Juridică a Senatului a întocmit Raport de admitere pentru Propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr.26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii (L 169/2019), inițiată de dl. Deputat Liviu Pleșoianu. La doar trei zile de la momentul electoral în care cetățenii au transmis un mesaj clar, incontestabil, pentru destinul european al României, Comisia Juridică promovează netransparent această inițiativă care urmărește să restrângă spațiul de acțiune civică și libertățile fundamentale ale cetățenilor. Propunerea legislativă introduce o serie de criterii noi în baza cărora o asociație sau fundație poate fi dizolvată. O bună parte a prevederilor propunerii legislative sunt redundante. Cea mai mare parte a faptelor care conduc la dizolvarea unei organizații, conform propunerii legislative, sunt deja reglementate de Codul Penal sau alte legi, așa cum se constată chiar în punctul de vedere al Guvernului sau în cel al Consiliului Economic și Social. În același timp, o prevedere precum dizolvarea organizației atunci când aceasta urmărește “un alt scop decât cel pentru care s-a constituit”, presupune o evaluare subiectivă și lasă loc de abuz sau hărțuire. Integral:
Un „Big Brother” din bani europeni promite “siguranță ca în Moscova” în reședința județului Teleorman Populația Alexandriei este supravegheată în mod constant. Din clipa în care a părăsit locuința, fiecare locuitor al orașului poate fi localizat cu ușurință, reședința județului Teleorman fiind împânzită de camere de luat vederi, parte a unui sistem de supraveghere ”Big Brother” achiziționat din fonduri europene. Nici acum nu le este clar multor cetățeni de ce a fost nevoie să se cheltuie aproape trei milioane de lei pentru 46 de echipamente de supraveghere video într-un oraș în care criminalitatea stradală a fost întotdeauna extrem de redusă. potrivit unei anchete
Celebrele stenograme PSD: Cum hotărau liderii de partid cine să fie anchetat și cine nu în perioada 2000 – 2004 când procurorii erau în subordinea ministrului Justiției. Dorneanu, participant la ședințe Decizia Curții Constituționale de miercuri prin care a fost reinstituit controlul exclusiv de facto al ministrului Justiției asupra numirii procurorilor de rang înalt ar putea reîntoarce România în epoca Adrian Năstase, atunci când dosarele penale erau hotărâte de către liderii PSD. Stenogramele ședințelor PSD din 2003 și 2004, când Adrian Năstase conducea partidul și Guvernul, iar Rodica Stănoiu era ministrul Justiției, arată fără echivoc modul de operare al social-democraților. La sediul PSD se decidea cine să fie anchetat și cine nu, șefii instituțiilor de control – de la procurori, la Curtea de Conturi – primeau indicații exprese pe cine să controleze și pe cine să lase în pace. De remarcat prezența lui Valer Dorneanu, actualul președinte al Curții Constituționale, la ședințele PSD unde se decideau anchetele penale.În perioada respectivă, procurorii șefi erau numiți direct de ministrul Justiției și erau total obedienți acestuia, adică partidului. În 2004, odată cu adoptarea legilor Justiției (modificate acum în Parlament de PSD, ALDE și UDMR), s-a introdus procedura actuală de numire și revocare a șefilor principalelor parchete: ministrul Justiției propune, CSM avizează, iar președintele României decide. G4Media.ro vă prezintă fragmente din stenogramele discuțiilor liderilor PSD din anii 2003 și 2004, publicate la acea vreme de Evenimentul Zilei. Integral:
Reacția industriei IT
Liderii PNL ai filialelor de sector nu exclud demisia în bloc de la șefia organizațiilor Președinții filialelor PNL de sector nu exclud varianta unei demisii în bloc de la șefia oganizațiilor liberale, în contextul analizei pe care o va face luni conducerea partidului cu privire la alegerile europarlamentare, a declarat pentru Mediafax liderul PNL Sector 4, Răzvan Sava. Întrebat duminică, de Mediafax, dacă este luată în calcul o demisie în loc a liderilor PNL de la sectoare, Răzvan Sava a răspuns: „Da, aceasta este o variantă care se vehiculează, dar nu este chiar ultima variantă”. Chestionat dacă se așteaptă la decizii de demitere a liderilor organizațiilor liberale, luni în BEX, Sava a spus că va fi făcută o analiză cu privire la scorurile obținute de PNL București și filialele de sector la alegerile europarlamentare, însă „orice este posibil”.„Nu neapărat. Se va face o analiză din care se vor analiza inclusiv datele obținute pe București, obținute de către filiala București și cele de sector. Vom vedea mâine (luni – n.r.) ce se va întâmpla, discuțiile care vor avea loc în BEX și hotărârea care va fi luată. Așteptăm analiza ca să vedem despre ce e vorba. Orice este posibil. În urma analizei se va lua o hotărâre, dacă rămân în aceeași configurație Bucureștiul sau nu. Încă nu este nimic sigur. Nu au fost cerut demisii încă”, a explicat liderul PNL Sector 4. Acesta a adăugat că a existat o discuție referitoare la rezultatul alegerilor pentru Parlamentul European.„A fost și o discuție legată de rezultatul la alegerile europarlamentare. Nu este un rezultat foarte bun comparativ cu ce s-a obținut la celelalte filiale din țară, dar trebuie să vedem ce rezultă în urma analizei. Dacă putea fi îmbunătățit, dacă acela era scorul mare, dacă nu se putea face nicio îmbunătățire”, a completat Sava. El a precizat că liderii PNL de sector vor fi prezenți la ședința Biroului Executiv al partidului care va avea loc luni, la Parlament de la ora 11.00. Cristian Bușoi conduce filiala PNL București, Victor Picu este lider PNL Sector 1, Anca Boagiu este președinte PNL Sector 2, Florin Alexe la PNL Sector 3, Răzvan Sava la PNL Sector 4 , Cristian Marian Olteanu la PNL Sector 5 iar Cornel Pieptea la PNL Sector 6. Integral:
Cine sunt ”fiii și fiicele României” care au plecat din țară, la care se referea Sanctitatea Sa Sunt între 3 și 4 milioane de români care lucrează în străinătate. Cam 3,5 milioane, potrivit statisticilor oficiale, dar nimeni nu poate spune cu precizie câți anume. Unii s-au dus de voie, alții de nevoie, pentru a putea să câștige o pâine, nu întotdeauna dintre cele mai albe. De bine de rău, ei trimit bani celor rămași acasă, banii respectivi fiind folosiți preponderent nu în consum, ci pentru a-și construi o casă sau a investi în afaceri. Iași, Brașov și Vâlcea sunt județele de unde se pleacă definitiv cu cea mai rapidă viteză în ultimii 5 ani. Asta arată datele INS, care numără emigranții definitivi. Numărul ieșenilor care pleacă definitiv din România aproape că s-a triplat în ultimii 5 ani, în vreme ce în celelalte două județe, numărul emigranților e mai mult decât dublu. Creșterile au avut loc preponderent în 2017 și 2018. În ultimii ani, circa 200.000 de români au părăsit România pentru a-și asigura confortul financiar, pentru a le oferi copiilor o perspectivă mai bună, sau pentru a strânge niște bani cu care apoi să își consolideze situația socială și economică în țara. Datele utilizate provin dintr-o serie de studii și chestionare statistice publicate sub coordonarea unuia dintre cei mai buni specialiști în migrație din România, prof. dr. Monica Roman, din cadrul ASE. Cine sunt cei care pleacă? -Cei mai mulți dintre românii care trăiesc în străinătate (86,2%) au studii medii, în timp ce doar 12,4% au studii superioare. Aproape jumătate dintre românii cu studii superioare care au plecat din țara au preferat țări din afara Uniunii Europene (Canada sau Statele Unite ale Americii). Canada atrage cel mai intens românii bine pregătiți profesional (aproape 54% dintre cei care emigrează în Canada au studii universitare), urmată de Elveția (50% dintre cei care se îndreaptă spre Țara Cantoanelor au absolvit o facultate) și Regatul Unit al Marii Britanii (46%). La polul opus sunt Turcia, Italia și Spania, țări care au atras mai puțin imigranți români cu studii superioare. Cea mai mare pondere a medicilor emigranți e în UK. Inginerii preferă Canada și Germania, cadrele didactice pleacă majoritar în Franța, iar economiștii preferă Canada și SUA. -Aproximativ unul din cinci români a emigrat deși avea un loc de muncă în România. Acest lucru indică și un înalt grad de insatisfacție cu privire la contraprestația obținută în schimbul muncii efectuate. -Persoanele care se declară “fără religie” sau “atei” au cel mai mare venit, în timp ce cele mai mici venituri sunt obținute de emigranții neo-protestanți, urmați de cei ortodocși. Cu toate acestea, cei care trimit cel mai frecvent bani sunt tocmai aceștia din urmă. Pare surprinzător faptul că migranții cu cel mai mare venit, cei fără vreo afiliere religioasă, prezintă și cea mai redusă probabilitate privind remitențele. Pe măsură ce nivelul de educație scade, sumele trimise în țara cresc. Muncitorii români care lucrează în afara țării trimit mai mulți bani decât absolvenții de facultate. Cei mai mulți absolvenți de facultate care emigrează provin din București, Iași, Timiș, Cluj și Brașov. Opt din zece bucureșteni care pleacă din țara au studii superioare. Integral:
Bogdan Licu cere CSM sa-i prelungeasca delegarea Laurei Codruta Kovesi la Parchetul General Procurorul general interimar al Romaniei, Bogdan Licu, cere Sectiei pentru procurori din CSM sa prelungeasca cu sase luni delegarile mai multor procurori in functii de conducere, respectiv in functii de executie. Printre acestia este si fosta sefa DNA, Laura Codruta Kovesi. Solicitarea lui Bogdan Licu urmeaza sa fie discutata in sedinta din 4 iunie a Sectiei pentru procurori din CSM. Laura Codruta Kovesi are grad de procuror de tribunal si este in acest moment procuror in cadrul Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) – Biroul Teritorial Sibiu. Ea a fost delegata de fostul procuror general al Romaniei, Augustin Lazar, la Parchetul General – Serviciul indrumare si control dupa demiterea de la DNA. Aceasta delegare expira pe 11 iulie 2019. Pe de alta parte, Curtea de Apel Bucuresti a obligat luna trecuta Sectia pentru procurori a CSM sa-i recunoasca fostei sefe a DNA Laura Codruta Kovesi gradul profesional corespunzator Parchetului pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Decizia putea contestata de CSM la Inalta Curte. Integral:
Adevărul: Procurorul Gheorghe Muscalu, acuzat de muşamalizarea dosarului „Cocaină pentru VIP-uri”, urmează să fie numit secretar de stat la Justiţie Gheorghe Muscalu, fost vicepreşedinte al CSM în 2014 şi şef al DIICOT, acuzat în 2005 de muşamalizarea dosarului „Cocaină pentru VIP-uri” în care era cercetat fiul omului de afaceri Ion Ţiriac, urmează să fie numit în funcţia de secretar de stat la ministerul Justiţiei în locul demisionarului Ion Popa, scrie Adevărul. Presa a scris despre procurorul Muscalu că ar fi fost unul dintre doctoranzii lui Gabriel Oprea, fapt recunoscut şi de către acesta. Pensionat la finalul anului 2016, fostul şef al DIICOT între 2004 şi 2005, procurorul Gheorghe Muscalu urmează să fie numit în funcţia de secretar de stat în ministerul Justiţiei, au precizat pentru „Adevărul”, surse judiciare. Cercetat pentru favorizarea lui Ţiriac Jr. Numele lui Muscalu a fost menţionat într-o serie de scandaluri publice, cel mai sonor fiind dosarul ”Cocaină pentru VIP-uri”, în care a fost cercetat şi fiul afaceristului Ion Ţiriac. Magistratul a fost acuzat atunci că ar fi deconspirat numele unui tânăr care se afla în programul de protecţie al martorilor în acest dosar. De asemenea, Muscalu a mai apărut în presă când a fost legat de cel al naşului său, colonelul (r) SRI Gheorghe Dumitrache împreună cu care ar fi intervenit în diferite procese. Reamintim că în februarie 2005, ministrul Justiţiei de la acea dată, Monica Macovei, solicita Parchetului General să verifice acuzaţiile de favorizare a infractorului (Ţiriac Jr. – n.r.) aduse procurorului Gheorghe Muscatu, şeful DIICOT de la acea dată şi Corinei Gheorghisan, procurorul care a preluat ulterior dosarul „Cocaină pentru VIP-uri”. Scandalul referitor la favorizarea lui Tiriac junior a izbucnit după ce doi procurori care au fost implicati în soluţionarea dosarului în care a fost cercetat fiul omului de afaceri Ion Ţiriac – Flavius Craznic si Nicolae Neagoe – s-au transferat la Ministerul Justitiei, devenind consilieri personali ai Monicai Macovei. Cei doi au dezvăluit faptul că în dosarul „Cocaina pentru VIP-uri” s-a propus arestarea lui Ţiriac junior, acuzat de trafic de droguri, fapt ce nu a fost permis de procurorul Muscalu. Concret, acesta l-a înlocuit din ancheta pe Flavius Craznic şi nu a permis trimiterea in judecată a lui Tiriac junior pentru trafic de droguri. Integral:
DOCUMENT Guvernul plănuiește să adopte săptămâna viitoare Codul Administrativ prin OUG: Pensii speciale pentru aleșii locali, deciziile privind patrimoniul vor fi luate cu jumătate plus unu în loc de două treimi, crește numărul angajaților în primării Guvernul intenționează să adopte săptămâna viitoare, probabil chiar luni, Codul Administrativ prin ordonanță de urgență, au declarat surse guvernamentale pentru G4Media.ro. Potrivit proiectului de OUG, obținut de G4Media.ro, sunt păstrate majoritatea prevederilor controversate din legea care a fost declarată neconstituțională: pensiile speciale pentru aleșii locali (primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de CJ), reducerea majorității cu care se pot lua deciziile privind patrimoniul localităților de la două treimi la jumătate plus unu și creșterea numărului angajaților din primării. Potrivit unor juriști consultați de G4Media.ro, urgența nu se justifică în acest caz, astfel că o OUG pe Codul Administrativ ar putea fi declarată neconstituțională. În noiembrie 2018, Curtea Constituțională a decis, cu unanimitate de voturi, că legea privind Codul Administrativ este neconstituțională în integralitate pe motive extrinseci. Actul normativ a fost respins deoarece, în cadrul procedurilor de adoptare, Parlamentul a încălcat principiul bicameralismului, ceea ce însemna că procedura parlamentară trebuia reluată de la zero. Un alt motiv care a stat la baza deciziei CCR a fost că inițiatorii Codului Administrativ nu au solicitat avizul obligatoriu al Consiliului Economic și Social. ”Legea te obligă să soliciți acest aviz. Chiar dacă ei nu trimit răspuns sau dacă avizul este negativ, este obligatoriu să-l ceri”, au explicat oficiali din cadrul Curții. Codul administrativ a fost adoptat pe 9 iulie de Camera Deputaților în calitate de for decizional cu 175 de voturi “pentru”, 33 “împotrivă” şi 15 abţineri. Una dintre prevederile proiectului de OUG privind Codul Administrativ vizează creșterea numărului de angajați în primării, măsură care, au explicat surse din administrația locală pentru G4Media.ro, este menită să fidelizeze aleșii locali. Astfel, primarii de comune vor avea voie să angajeze doi consilieri, spre deosebire de unul singur în prezent, deși sunt primării atât de sărace, încât nu își permit să plătească nici măcar personalul minim pe care îl au în prezent. O a două măsură este transformarea viceprimarului în demnitar, lucru care înseamnă că acesta va avea propriul cabinet de lucru, cu propriul consilier. Una dintre cele mai importante prevederi ale proiectului de OUG privind Codul Administrativ sunt pensiile speciale pentru primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de Consilii Județene. Integral:
Mesajul dur al unei eleve de 14 ani: Mi-ai distrus visul, Andronescu! Vreti sa devenim o tara de prosti O eleva din Dej i-a transmis un mesaj dur ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu, pornind de la faptul ca profilul pe care ar vrea sa il urmeze la liceu ar putea fi desfiintat in orasul sau.”Mi-ai distrus visul! Tu, Ecaterina Andronescu! Desi sunteti ministrul Educatiei (un statut prea inalt, pe care NU il meritati) sunt sigura ca pana si un copil de 5 ani ar intelege ca nu stiti ce faceti cu viata multor oameni si elevi in cazul de fata”, a inceput Mic Giulia mesajul de pe Facebook, arata
ANAF revine in era hartiei. Declaratia unica NU se mai depune numai online Incepand de vineri, contribuabilii nu mai sunt obligati sa depuna declaratia unica doar online. In Monitorul Oficial a fost publicata OUG 35/2019 pentru adoptarea unor masuri fiscal-bugetare privind acordarea unor imprumuturi din Trezoreria Statului si pentru modificarea si completarea unor acte normative. Aceasta aduce modificari punctuale la mai multe acte normative. Se remarca abrogarea obligatiei de a se depune declaratia unica doar in format electronic. Sa analizam principalele aspecte ale ordonantei de urgenta: Modificarea Codului Fiscal – Modificarea procedurii de depunere a declaratiei unice. OUG 35/2019 abroga obligatia persoanelor fizice de a depune declaratia unica prin transmitere electronica la distanta. Cunoastem faptul ca prin OUG 18/2018 a fost reglementata procedura de declarare a veniturilor extrasalariale realizate de persoanele fizice ce au obligatia platii impozitului pe venit si dupa caz au obligatia sa plateasca contributie la asigurari sociale – pensii sau contributie la asigurarile sociale de sanatate, in functie de situatia personala si de tipul venitului realizat. S-a reglementat faptul ca in anul 2018 declaratia unica se poate depune atat in format electronic, cat si pe hartie. Incepand cu 1 ianuarie 2019, depunerea declaratiei unice se poate face doar prin comunicare electronica la distanta, in acest sens a existat art. 122 alin. (5) din Codul Fiscal. Prin ordonanta publicata azi in Monitorul Oficial, s-a abrogat aceasta prevedere, iar Codul Fiscal trebuie inteles in sensul ca depunerea declaratiei unice se poate realiza atat prin transmitere electronica, cat si prin depunerea pe hartie la registratura autoritatii fiscale sau poate fi transmisa prin posta. In acest sens, ne asteptam ca in perioada urmatoare sa apara alte acte normative subsecvente in sensul dat de prezenta ordonanta. Restituirea taxei de prima inmatriculare fara sa se efectueze o compensare. In domeniul restituirii taxei de prima inmatriculare, notiune pe care o folosim in sens generic, avand in vedere ca aceasta taxa a fost reglementata de mai multe acte normative, cunoastem faptul ca termenul maximal de restituire este data de 30 iunie 2019, conform art. 63 din OUG nr. 114/2018. Integral:
Basescu spune ca Opozitia e departe de a avea voturile pentru trecerea motiunii de cenzura. Esecul consolideaza PSD-ALDE …“Si eu vreau un guvern al Opozitiei, dar… problema este daca se poate. Pana una alta, avem PNL – USR – PMP care sunt departe de a avea in Parlament numarul de voturi necesar reusitei unei motiuni de cenzura. Si daca cele trei partide se inhaiteaza cu UDMR si PRO Romania, plus ceva ‘scursura’ suplimentara adusa de Ponta de la PSD, lucrurile nu vor sta mult mai bine. Sigur, cu acest supliment de voturi motiunea ar putea sa reuseasca. Problema este cum se va putea guverna intr-o astfel de alianta, in conditiile in care UDMR are ca principal mod de parteneriat politic santajul, iar Pro Romania minciuna (vezi votul de la alegerea lui Ciolacu) “, a scris vineri 
Adina Florea si-a depus candidatura la sefia Sectiei Speciale Procurorul sef adjunct al Sectiei de investigare a infractiunilor din justitie, denumita si Sectia Speciala, Adina Florea, si-a depus candidatura la sefia acestei structuri. Alaturi de Adina Florea au mai candidat doi procurori: Sorin Eugen Iasinovschi si Bogdan Pirlog. Postul a fost eliberat dupa ce fostul sef al Sectiei Speciale, Gheorghe Stan, si-a dat demisia, deoarece urmeaza sa ocupe functia de judecator la CCR, fiind propulsat aici de PSD.Potrivit CSM, candidatura lui Bogdan Pirlog a fost respinsa, deoarece nu ar fi avut vechimea de 18 ani necesara ocuparii acestui post. Este vorba de procurorul militar care a deschis ancheta in cazul protestului din 10 august 2018. Cel de-al treilea candidat, Sorin Eugen Iasinovschi, este deja procuror in cadrul Sectiei Speciale. Integral:
Un candidat la sefia SS isi propune sistarea imediata a activitatii sectiei si cercetarea procurorilor care l-au anchetat pe Timmermans Bogdan Pirlog, procurorul militar care a deschis ancheta in cazul protestului din 10 augsut 2018, candideaza la functia de sef al Sectiei de investigare a infractiunilor din justitie (SIIJ), cunoscuta si ca Sectia Speciala. In prezent, Pirlog este prim-procuror militar adjunct la Parchetul Militar de pe langa Tribunalul Militar Bucuresti. In proiectul sau de candidatura, Pirlog sustine nici mai mult nici mai putin decat ca infiintarea acestei structuri de parchet incalca mai multe prevederi din Constitutie. Magistratul face trimitere la recomandarile si rapoartele emise de Comisia de la Venetia, Comisia Europeana sau Grupul de state impotriva coruptiei (GRECO), institutii care au criticat infiintarea acestei structuri si au cerut reconsiderarea infiintarii SIIJ, potrivit proiectului publicat de site-ul de specialitate
George Simion a reclamat UDMR la DNA: E vorba de bani publici folositi pentru a obtine voturi George Simion, candidat independent la alegerile europarlamentare, s-a prezentat, joi, la sediul DNA, pentru a depune doua plangeri penale in care reclama coruperea alegatorilor de catre UDMR si vicierea rezultatelor. Intrebat de jurnalisti pe cine vizeaza plangerea, Simion a raspuns: “In primul rand, vizeaza aceasta uniune civica numita UDMR, care nici macar partid politic nu este, si care a luat foarte multe voturi in judete in care nu sunt etnici maghiari. Toata lumea se intreaba: cine i-a ajutat? Competitorii electorali direct implicati in aceste alegeri dau vina de la unii la altii”. El a precizat ca UDMR s-ar fi folosit de membri din sectiile de votare.”Au conditionat prezenta unor membri din sectia de votare care au fost platiti pentru asta de obtinerea de voturi (…) . Aici este vorba de bani publici folositi pentru a obtine voturi. Avem marturii din sapte judete, unde oamenii au fost contactati si pentru a asigura membri in sectiile de votare la schimb cu voturi. De la judet la judet, UDMR a cedat aceste locuri in sectiile de votare catre oameni care si-au pus pe urma stampila impreuna cu toata familia sau cu cunoscuti pe UDMR. E o schema cat se poate de clara”, acuza George Simion. Integral:
VIDEO Cristian Diaconescu: Dacă nu se face o schimbare privind votul în diaspora, situația va fi mai dramatică la prezidențiale / Justiția e făcută țăndări / PSD riscă soarta PNȚCD 
Dan Barna, critici acide la adresa PNL: Alianţa USR-PLUS s-a născut tocmai pentru că românii s-au săturat de această ciupeală oportunistă promovată de Ludovic Orban …”PNL ne reproşează de ce ne gândim noi să avem un candidat la prezidenţiale. Noi am fost consecvenţi în mesaj: vom avea candiaţi proprii la toate alegerile. Orban se preface surprins că vom avea candidat propriu la prezidenţiale. Nu am schimbat discursul. Alianţa USR-PLUS s-a născut tocmai pentru că românii s-au săturat de această ciupeală oportunistă pe care o promovează Orban. Oamenii vor o politică consecventă şi predictibilă”, a declarat joi Dan Barna. Totodată, Dacian Cioloș a spus că alianța a avut deschidere cu PNL, dar că un sfert din electorat a votat cu USR-PLUS.”Un sfert din electorat a votat cu noi. Ne poate reproşa PNL că avem intenţia de a candida la prezidenţiale”, a declarat Cioloș. De asemenea, întrebat dacă va fi o luptă între USR-PLUS și PNL la prezidențiale, Barna a răspuns: ”Gândiţi-vă cum ar arăta un tur doi în care românii să aleagă între Iohannis şi candidatul Alianţei. Politică nu înseamnă bătăi şi ciomage”. Președintele PNL, Ludovic Orban, a reproșat miercuri liderilor USR-PLUS anunțurile făcute cu privire la o eventuală intrare la guvernare și o candidatură proprie la alegerile prezidențiale, apreciind că sunt calcule politice pentru a nu se eroda la guvernare.”Nu poți să îi lași pe ăștia (PSD-ALDE – n.r.) să dea foc la țară, numai că din calcule politice nu intru la guvernare ca să nu mă erodez la guvernare. Îi oprești pe ăștia să nu facă praf țara, să nu ne ducă în gard, să nu ne ducă în prăpastie”, a declarat Ludovic Orban. Integral:
Să preia puterea acum, să mai stea puțin pe tușă? Butaforia intrării la guvernare Alegerile europarlamentare din 26 mai și validarea referendumului pe justiție au ridicat un orizont uriaș de așteptare în rândul publicului anti-PSD, amplificate de declarațiile marilor câștigători. Susținătorii opoziției vor orice, moțiune de cenzură, demisia guvernului, anticipate, numai să scape de guvernul Dăncilă și să îndepărteze partidul distrus de Dragnea de la butoanele puterii. Pentru a umple așteptările alegătorilor, liderii liberali au cerut demisia premierului Dăncilă, au anunțat că vor introduce o moțiune de cenzură până la sfârșitul sesiunii. Ceva mai rezervați, liderii USR PLUS au declarat că rezultatul de la europarlamentare deschide calea către anticipate undeva prin primăvara anului viitor, dat fiind că în următoarele șase luni nu mai pot fi organizate. Liderii USR s-au arătat dispuși să susțină un eventual guvern de tranziție din Parlament, dar fără să intre la guvernare. Liderul PNL, Ludovic Orban, i-a acuzat că-și fac calcule meschine și că visează la prezidențiale ”îmbătați de un succes relativ”. În schimb, a pozat în liderul gata să-și asume de mânie responsabilitatea majoră a guvernării pentru a opri cu orice preț PSD din distrugerea țării. În realitate, nici Alianța USR – PLUS, nici PNL nu își doresc să intre la guvernare decât după alegerile din decembrie 2020, dar simt nevoia să umple cu vorbe mari orizontul de așteptare ridicat de scorul bun obținut la alegeri. Nu doar că nu-și doresc, dar știu că nici nu prea pot intra mai repede. Dacă premierul Dăncilă nu demisionează, și am văzut cu toții că niciun ministru nu se grăbește să plece, în frunte cu premierul, rămâne doar varianta moțiunii de cenzură….Întrebarea este de ce ar intra liberalii la guvernare? Dacă rugați frumos partidul să vă răspundă sincer, mulți vor țipa în cor: de foame, pentru că stăm de șapte ani pe tușă! Răspunsul oficial va fi însă ceva mai generos: toți crapă de nerăbdare să se sacrifice pentru țară. Accesul la resurse este un motiv suficient pentru liberali să intre mâine la guvernare, dar mințile ceva mai reci știu că partidul riscă să repete dezastrul din 2016, dacă oferă PSD ocazia să atace alegerile parlamentare din opoziție. Apoi, ce interes ar avea președintele Klaus Iohannis ca, în următoarele 6 luni de campanie pentru prezidențiale, să aibă la Palatul Victoria instalat ”guvernul lui”? De ce-ar face o asemenea eroare? Pe deasupra, liberalii se uită deja cu îngrijorare peste umăr la cinismul celor de la USR-PLUS, care abia așteaptă să torpileze discret din opoziție un eventual guvern minoritar format din PNL, chiar dacă azi declară oficial că i-ar acorda susținere în Parlament. La fel cum liberalii sunt conștienți că n-are rost să forțeze ușile guverării acum, și cei de la USR PLUS știu bine că nici anticipatele nu prea sunt fezabile și că nici n-ar mai prea avea sens în 2020, cu câteva luni înainte de alegerile la termen. Integral:
Zeci de asociatii si grupuri civice cer
Trei organizatii de magistrati solicita Guvernului si Parlamentului sa tina cont de vointa exprimata la referendum. 12 modificari absolut necesare Trei asociatii de magistrati solicita “din nou ferm puterii legislative si puterii executive” sa modifice imediat Legile Justitiei, in acord cu avizele Comisiei de la Venetia si Consiliilor Consultative ale Judecatorilor si Procurorilor Europeni si rapoartele Comisiei Europene si GRECO (Grupul Statelor impotriva Coruptiei – n.red.). Cele trei organizatii, Asociatia “Forumul Judecatorilor din Romania”, Asociatia “Miscarea pentru Apararea Statutului Procurorilor” si Asociatia “Initiativa pentru Justitie”, fac un apel catre Guvern si Parlament, potrivit unui comunicat transmis Ziare.com. “La referendumul din 26 mai 2019, printr-un vot istoric, poporul roman s-a exprimat in favoarea statului de drept, dar si impotriva modificarilor legislative extrem de toxice pentru bunul mers al justitiei, adoptate in ultima perioada, criticate sever de toate organismele internationale relevante,” sustin magistratii. Potrivit sursei citate, este inadmisibil ca, in anul 2019, independenta Justitiei si statutul magistratilor sa fie puse la indoiala prin modificari legislative retrograde, de natura sa atraga sanctiuni internationale imediate pentru statul roman. Cer modificari legislative. Cele trei organizatii cer punerea in practica a urmatoarelor modificari legislative: 1. Desfiintarea imediata si neconditionata a sectiei de parchet separate, creata pentru investigarea infractiunilor comise de judecatori si procurori; 2. Abrogarea limitarilor cu privire la libertatea de exprimare, materializate in obligatia de abtinere a magistratilor de la “manifestarea sau exprimarea defaimatoare in raport cu celelalte puteri ale statului”; 3. Revizuirea normelor privind raspunderea materiala a magistratilor, cat timp acestea ignora independenta Justitiei; 4. Revizuirea sistemului de numire si revocare a procurorilor-sefi si limitarea rolul ministrului justitiei in aceste proceduri, simultan cu cresterea atributiilor Consiliului Superior al Magistraturii; 5. Renuntarea la dispozitiile care prevad dublarea perioadei de pregatire in cadrul Institutului National al Magistraturii; 6. Reinstaurarea meritocratiei in magistratura. Reglementarea unor examene meritocratice de promovare, inclusiv si mai ales la Inalta Curte de Casatie si Justitie; Integral:
Judecătorul Cristi Dănileţ: Justiţia a fost sub asalt ….Dănileţ propune renunţarea la toate modificările aduse codurilor penale şi legilor justiţiei, desfiinţarea Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie şi demisia tuturor membrilor Consiliului Superior al Magistraturii care au susţinut modificările legislative. “Nu merg toate lucrurile roz în sistemul nostru, dar sigur nu sunt maro”, mai spune Dănileţ.”Las politicienii să stabilească cum vor rezolva situaţia apărută după voturile de duminică. Totuşi, să nu uităm: un politician fusese condamnat definitiv pentru fraudă electorală, dar nu i s-au interzis atunci drepturile politice pentru subminarea democraţiei; ca urmare, acel infractor a fost ales de populaţie în Parlamentul ţării. Nu e primul caz. Parlamentul, Preşedinţia ţării şi Primăria fiind singurele posturi publice care pot fi ocupate de cei care au cazier, ceea ce reprezintă o scăpare legislativă incredibilă; în Parlament, acel infractor a fost ales preşedinte al uneia din Camere, fiind pe aceeaşi poziţie ierarhică cu mari valori din istoria statului român, coborând în derizoriu una din cele mai importante funcţii în stat”, a scris judecătorul Cristi Dănileţ pe pagina sa de Facebook. Dănileţ afirmă că “infractorul în cauză a pus şi schimbat Guverne”.”De aici mă interesează doar ministrul Justiţiei. Aşadar, am avut un ministru – culmea! şi profesor de drept – care a fost susţinut de un infractor, care a avut întâlniri şi negocieri cu acest infractor. Mai mult, acest ministru al Justiţiei a distrus cariere de magistraţi (Kovesi şi Lazăr) şi a dinamitat tot sistemul de justiţie, furnizând Parlamentului un proiect de act normativ care a întors justiţia la nivelul anilor 2002-2003 când ţara era condusă de un alt infractor condamnat definitiv de justiţia română. În paralel, în Parlament, acest infractor a girat toată activitatea concertată împotriva justiţiei române: iniţierea amnistiei şi graţierii (încă se află în Parlament), modificarea drastică a codurilor de abia reformate (care se află la Curtea Constituţională), modificarea a sute de articole din legile justiţiei (creşterea puterii IJ, crearea monstruoasei SIIJ, dinamitarea CSM, inventarea erorii judiciare, eliberarea a sute de magistraţi din funcţie), eliberarea a mii de deţinuţi mai înainte de data stabilită de judecători, schimbarea Agentului Guvernamental la CEDO şi mai ales generarea şi girarea a mii de atacuri prin intermediul televiziunilor aservite”. Integral:
Sectia Speciala cere Inaltei Curti sa redeschida un dosar in care e vizat Bogdan Mateescu, judecator CSM Sectia pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie (SIIJ), denumita si Sectia Speciala, cere judecatorilor Inaltei Curti sa redeschida o ancheta inchisa in 2018, in care este vizat, printre altii, si judecatorul Bogdan Mateescu, membru in Consiliul Superior al Magistraturii. Solicitarea semnata de seful Sectiei Speciale, Gheorghe Stan, a fost depusa pe 28 mai si are termen de judecata pe 6 iunie. Obiectul dosarului: confimare redeschidere urmarire penala. Cererea ii vizeaza pe judecatorul Bogdan Mateescu, pe tatal acestuia, Mihai Mateescu (PNL), care este primar din anul 2000 in Baile Govora (Valcea) si pe Marin Adranel Cotescu, senator PNL in legislatura 2012-2016. Magistratul Bogdan Mateescu a declarat pentru Ziare.com ca nu vrea sa faca comentarii legate de procesul deschis de Sectia Speciala. El ne-a explicat ca este vorba de un dosar inchis de procurorii DNA in baza articolului din Codul Penal potrivit caruia “fapta nu exista.””Nu am incalcat legea in viata mea, cererea SIIJ mi se pare surprinzatoare si ingrijoratoare. Raman adeptul desfiintarii SIIJ, nu interferez in niciun mod cu parcursul procesului, astept hotararea ICCJ pe care o voi respecta in orice conditii”, ne-a declarat judecatorul Bogdan Mateescu. Bogdan Mateescu face parte din grupul minoritar al judecatorilor din CSM, care i se opune presedintelui Lia Savonea. Integral:
DNA solicita Inaltei Curti redeschiderea unei parti din mega-dosarul Liviu Dragnea-Tel Drum Procurorii DNA cer magistratilor Inaltei Curti redeschiderea unei parti din ancheta Tel Drum, care-l vizeaza pe fostul lider PSD, Liviu Dragnea. Este vorba de o parte din ancheta, in cazul careia Tribunalul Teleorman a respins solicitarea. Liviu Dragnea este inchis in penitenciarul Rahova unde executa o sentinta de 3 ani si 6 luni pentru instigare la abuz in serviciu, primita in dosarul Anagajarilor fictive la Directia Copilului Teleorman. In procesul de la Inalta Curte, DNA cere redeschiderea anchetei in cazul societatii Modul Proiect SA, al asociatiei Tel Drum-Euroconstruct Trading ’98 si al inginerului proiectant Doru Catalin Gudei. Procesul care are ca obiect “confimare redeschidere urmarire penala” fost inregistrat la Inalta Curte pe 27 mai, iar primul termen de judecata a fost stabilit pe 6 iunie. O cerere similara avand aceleasi parti a fost respinsa, la finalul anului trecut, de Tribunalul Teleoman….In acest caz ar fi vorba de acordarea preferentiala de contracte publice de catre Consiliul Judetean Teleorman, condus atunci de Liviu Dragnea. “Nu au rezultat indicii temeinice care sa confirme savarsirea unei fapte de natura penala”, a fost concluzia procurorului din 14 octombrie 2013.Totusi, in noiembrie 2017, procurorii DNA care-l investigau pe Liviu Dragnea in dosarul Tel Drum au descoperit noi indicii si au cerut redeschiderea cazului. Integral:
D. P. Aligica: Mimarea surprizei, gesticulatia indignarii…. … Iar daca dupa ce ai creat niste asteptari formidabile, in urma acestui varf de sarcina politica NU se intampla nimic radical in configuratia de putere postelectorala, apare probabil o problema si nu e doar una de natura moralitatii si onestitatii. Sa nu uitam e nevoie de mobilizare politica si la alegerile urmatoare –care chiar au ca miza o schimbare reala electorala de structura poltica interna…. Speranta este insa ca cei care instrumenteaza acum aceasta strategie electorala au pregatita si o strategie politica parlamentara si una partinica menita sa asigure convertirii rezultatului Scrutinului din Mai in rezultate cu impact politic palpabil. Sa speram ca asa va fi…”Din pacate, cel putin la acesta ora, in reactie la evolutiile din esicherul politic- singura idee de strategie este urmatoarea: a. mimarea surprizei. b. gesticulatia indignarii. c. insistenta pe retorica apocaliptica, isterica si revendicativa fara plan, cap, coada si obiective realiste, fezabile si constructive calibrate la conditiile date, reale din teren. Tind sa cred ca este o eroare sa se considere ca romanii pot fi tinuti in priza timp de un an, in continuu, pe parcursul urmatoarelor runde de alegeri, la nivelul cu totul special de intensitate, negativitate si retorica isteric-electorala apocaliptica atins in conjunctura cu totul speciala a acestei runde de alegeri. Dar intotdeauna ne putem insela, nu? Integral:
Cine e Marcel Ciolacu, noul președinte al Camerei Deputaților: De la vânătoarea cu Hayssam și partidele de pescuit cu Dragnea, în tabăra puciștilor
#MediciiVotează #MediciiContează
România a câștigat. Ce urmează? Trebuie să fie clar: societatea românească a sancționat crunt aroganța, hoția, impostura, conducerea dictatorială și lipsa de empatie. Politicianul care va ignora mesajul transmis pe 26 mai, printr-un vot înverșunat, mai devreme sau mai târziu, va avea aceeași soartă ca a celor disprețuiți astăzi. Este greu de anticipat dacă politicienii de acum, învinși și învingători, vor conștientiza care este cu adevărat voința majorității românilor. Cert este că vor urma lupte pentru supremație în partide, dar și între partide. PSD a suferit cea mai umilitoare înfrângere din istoria sa. Nici cei mai mari dușmani ai partidului nu au reușit, în 30 de ani, să aducă această formațiune politică în starea actuală de degradare, așa cum a reușit chiar liderul ei, în doar doi ani și jumătate. Întreg partidul s-a aliniat în spatele unui singur om, a funcționat după toanele lui, a transformat în prioritate națională interesele sale personale, iar într-un final a pierdut jumătate din cât câștigase la finalul lui 2016. Acum, acel om, aflat într-o continuă luptă cu țara, a ajuns în închisoare pentru un număr necunoscut de ani (să nu uităm că vin și alte dosare din urmă). România a câștigat, Liviu Dragnea a devenit deja nimic, iar în urma lui a rămas un partid în degringoladă. Ce urmează după el în partid? Probabil, oamenii apropiați și fideli lui Dragnea, precum Codrin Ștefănescu și Cătălin Rădulescu, vor fi îndepărtați rapid. Cei care se visează liderii partidului nu se vor repezi imediat, pentru că au nevoie de un om de sacrificiu în frunte, care să deconteze eșecul rușinos de la alegerile europarlamentare. Acea persoană este deja Viorica Dăncilă. Până la congres se vor forma tabere în jurul unora ca Niculae Bădălău, Olguța Vasilescu, Marian Oprișan, Gabriela Firea, poate chiar și în jurul Vioricăi Dăncilă, care se vor sfâșia între ele. Va fi mult timp un partid în haos, concentrat pe luptele interne și mai puțin pe buna guvernare. ALDE, celălalt partid blamat de electorat, va avea o soartă și mai crudă. Deja a devenit irelevant și ar putea avea soarta pe care o au în general partidele-balama….Mulți spun că PNL și USR trebuie să preia guvernarea, pentru a repara dezastrul produs de PSD, și că ar fi o dovadă de cinism așteptarea alegerilor. Alții consideră că PNL și USR își pot face foarte bine treaba și în opoziție, fiind partide parlamentare. Chiar mai bine decât până acum, în condițiile în care PSD și ALDE sunt dărâmate. Pentru a putea forma o majoritate, PNL, USR și PLUS vor trebui să obțină la viitoarele alegeri un scor chiar mai bun decât cel de la europarlamentare. Acum, împreună abia reușesc să ajungă la circa 50%. Dacă nu vor crește, vor fi obligate să coopteze și alți parteneri, cel mai probabil UDMR. Soarta PMP este incertă și nu este exclus ca pentru acest partid, europarlamentarele să fi fost ultimele alegeri. De aceea, principalul obiectiv al celor trei partide ar trebui să fie menținerea sau chiar creșterea electoratului, însă printr-o bună cooperare. Practic, trebuie să renunțe la atacuri între ele și lupta pentru același electorat. Astfel de bătălii sunt iritante și pot dezamăgi propriii alegători. Cu siguranță se va simți în continuare această rivalitate, însă, înainte de toate, să nu uite că la baza mobilizării puternice și a votului favorabil obținut la europarlamentare a stat ura față de Dragnea. Integral:
Da, puterea trebuie luata! Dar care si cum? Lectia Ciolos
Nimic despre Liviu Dragnea În cele din urmă, nimicul pe care Liviu Dragnea l-a dispreţuit, cu aroganţa sa de vechil ceauşist, s-a ridicat şi a înlăturat, prin vot democratic,edificiul crezut a fi de neînlăturat. Cel care s-a dorit a fi stăpânul României nu mai este, în această dimineaţă de 28 mai, decât un infractor de drept comun. Asemeni atâtor altor tirani de dinaintea sa, Liviu Dragnea se prăbuşeşte după ce a dominat, a umilit, a asuprit, a înjosit pe compatrioţii săi. La treizeci de ani de la 1989, cel din urmă dintre urmaşii lui Nicolae Ceauşescu este înfrânt de naţiunea pe care a luat-o captivă şi care, în fine, a ştiut să se elibereze prin vot democratic.
INTERACTIV
Prezența mare a românilor la vot a cauzat scorul minim istoric obținut de PSD la un scrutin: Deși numărul de voturi a fost aproximativ identic cu cel obținut de PSD în 2014, procentajul a fost aproape la jumătate PSD a obținut la alegerile europarlamentare de duminică cel mai mic scor din istoria partidului, iar acest lucru a fost cauzat de prezența în număr mare a românilor la scrutin. Astfel, potrivit rezultatelor parțiale, după numărarea a peste 99,9% din voturi, partidul condus de Liviu Dragnea a obținut duminică 2.039.950 de voturi, ceea ce se raduce într-un scor procentual de 22,54% și 8 mandate de europarlamentar. Comparativ, la alegerile europarlamentare din 2014 PSD a fost votat de un număr aproape identic de alegători – 2.093.237. Totuși, scorul procentual a fost aproape dublu: 37,6% și 16 mandate de europarlamentar. Explicația pentru această situație stă în prezența mult mai mare la vot în 2019 decât în urmă cu 5 ani. Astfel, la alegerile europarlamentare de duminică au mers la urne 9.330.178 de români (prezență de peste 51%), pe când la europarlamentarele din 2014 au ieșit din casă doar 5.911.794 de persoane (prezență de 32,44%). În urma scrutinului de duminică, PSD s-a clasat pe locul 2, după PNL, și la doar câteva mii de voturi în fața USR PLUS, obținând cel mai mic scor din istoria partidului. Doar în 2007, sub președinția lui Mircea Geoană, a mai luat PSD un scor similar – 23,11% (1,1 milioane de voturi), tot la alegerile europarlamentare. Integral:
Unde am gresit la Stalingrad?
Si daca Liviu Dragnea scapa de inchisoare in cateva saptamani? Decizia Curtii Constitutionale din 5 iunie ar putea sa il scoata foarte repede din inchisoare pe Liviu Dragnea, conform precedentului creat tot de CCR la finalul anului trecut in cazul altor politicieni condamnati, printre care Dan Sova sau Constantin Nita. Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv luni, 27 mai, de Inalta Curte de Casatie si Justitie si a fost inchis in aceeasi zi la Penitenciarul Rahova, primind o pedeapsa de 3 ani si 6 luni de inchisoare cu executare in dosarul “Bani pentru copii”. Si, totusi, Liviu Dragnea ar putea reveni in libertate foarte repede, soarta lui depinzand de votul pe care il vor da membrii Curtii Constitutionale miercurea viitoare. CCR a amanat de patru ori pana acum sa ia o decizie in cazul sesizarii depuse de vicepresedintele Camerei Deputatilor, Florin Iordache, in numele presedintelui Liviu Dragnea, cu privire la constituirea completurilor specializate pe coruptie la ICCJ…. Intrebat de Ziare.com daca decizia CCR din 5 iunie ar putea influenta soarta lui Liviu Dragnea, fostul presedinte al Curtii Constitutionale Augustin Zegrean a raspuns: “Da“. “Daca in data de 5 iunie vor admite sesizarea si vor declara conflict, 180 de dosare se vor rejudeca – tot ce s-a judecat de completele pe care le vor declara nelegal constituite.Si nu este doar parerea mea, s-a intamplat deja, atunci cand CCR a decis pe completele de 5 judecatori si cand au fost pusi in libertate Dan Sova, Rudel Obreja, Elena Udrea, Alina Bica, Constantin Nita… Tot despre condamnati aflati in inchisoare era vorba. Acestia sunt cunoscuti, dar mai sunt unii pe care nu ii stim si nu i-a urmarit nimeni”, ne-a spus Augustin Zegrean. Fostul presedinte al CCR a subliniat, insa, ca “ce se intampla nu este corect”.”Nu este in regula sa fie admisa sesizarea, iar daca se admite, nu e in regula sa ii puna in libertate pentru ca deciziile CCR au putere numai pentru viitor. Ce s-a intamplat inainte de declararea unei legi ca neconstitutionala se bucura de prezumtia de constitutionalitate pana la data deciziei. Ce s-a facut in baza acelei legi ramane bun facut. Numai ca aici suntem in prezenta unui conflict juridic de natura constitutionala, nu o lege este declarata neconstitutionala, ci faptul ca instantele nu au respectat o lege data de Parlament, lege conform careia cauzele de coruptie se judeca de complete special constituite. In situatia data, doamna presedinte al ICCJ a declarat (eu am vazut-o!) ca la ei toate completele de 3 judecatori au fost declarate ca fiind complete care judeca si cauze de coruptie. Dar nu stiu daca argumentul acesta ii satisface pe domnii judecatori de la CCR”, a mai comentat Augustin Zegrean. Integral:
Cristi Danilet – judecator: Se fac speculații în legătură cu pronunțarea în cazul „Angajări fictive” exact la o zi după alegerile europarlamentare și referendumul pe justiție. Câteva explicații se impun:- Pe 21 iunie 2018 prima instanță a curții supreme alcătuită din trei judecători l-a condamnat pe Dragnea la 3 ani și 6 luni închisoare cu executare;- La mijlocul lui septembrie 2018 s-a motivat sentința și dosarul a fost înaintat pentru judecarea apelului la completul curții supreme de cinci judecător
Ziua 2. Ce așteptări am de la câștigătorii acestor alegeri
Augustin Zegrean, despre votul in diaspora: Trebuia si putea fi data ordonanta de urgenta. Impiedicarea votului e infractiune pedepsita cu inchisoarea Situatia inregistrata duminica la sectiile de votare din strainatate era una “exemplara” in care trebuia si putea fi data o ordonanta de urgenta, pentru prelungirea programului de votare, care putea sa intre in vigoare in foarte scurt timp, spune fostul presedinte al CCR Augustin Zegrean, contrazicand-o pe Viorica Dancila. Am aflat ca sefa Executivului, Viorica Dancila, a fost cea care s-a opus adoptarii unei ordonante de urgenta, prin care dreptul romanilor din diaspora de a vota ar fi fost respectat, din 
Scrisoarea deschisă a unei românce care a stat degeaba 9 ore la coadă la vot în Marea Britanie …Mă numesc Diana Voica și de aproximativ doi ani și jumătate locuiesc în afara țării, mai precis în Marea Britanie. Ca orice cetățean conștiincios, îmi plătesc facturile la timp, impozitele și taxele locale și încerc să am un spirit civic activ. În data de 26 mai am hotărât să fac tot ce ține de mine să ajung la secția electorală pentru a-mi exprima votul. Având în vedere numărul mare de români din regiune am avut de ales între a mă deplasa la Londra sau la Portsmouth. Am decis că în capitală șansele de a ajunge efectiv să votez sunt foarte mici, cu toate că au existat opt secții puse la dispoziția cetățenilor români și că în Portsmouth aș fi fost mai norocoasă.Împreună cu jumătatea mea mai bună am decis să ne organizăm pe cont propriu să ajungem în Portsmouth, secția de votare nr. 303 (St Cuthbert’s Centre, Hayling Avenue, Portsmouth PO3 6GA), la o oră rezonabilă, știind că ne așteptau ore bune de stat la coadă. După o oră și jumătate de drum, plus un tren întârziat, plus alte zeci de minute de mers pe jos de la stația de tren am îngroșat rândurile în jurul orei 12.00 ziua. În fața noastră cel puțin 700 de oameni întinși pe aproximativ 200m și două colțuri de stradă așteptau să le vină rândul la urne. Oamenii care ieșeau victorioși din clădire în jurul amiezii erau veniți de la ora 07.00 dimineața….Se înainta cu mare dificultate deoarece în cadrul secție de votare 303 din Portsmouth, după spusele celor care ieșeau din clădire existau doar două cabine de votare cu două ștampile aferente, iar personalul din comisie era alcătuit din patru oameni….E ora 21.00. Văd ușa clădirii. De acolo ar mai fi două etaje… În spatele meu mai sunt vreo câteva sute de persoane. Am fost atât de aproape și totuși atât de departe… După nouă ore de stat în picioare mă văd îngenuncheată de un sistem dinozauric, greoi și nedispus la actualizările nevoilor secolului 21. Mă întoc frustrată și furioasă în stația de tren…. Estimez că în data de 26 mai la secția de votare nr. 303 din Portsmouth s-au prezentat aproximativ 2000 de oameni. Dacă facem un calcul simplu de alocare a 3 minute per persoană (de la scanare buletin, completare liste speciale, vot în sine, predare ștampilă), într-o oră ar fi votat 40 de oameni la cele două cabine. 14 ore mai târziu, numărul s-ar fi ridicat la 560 persoane. Asta neținând cont de orice fel de pauze. Rezultă că aproape 1500 de persoane încă își așteptau rândul la urne la încheierea programului. Dacă e să trag niște concluzii după 26 mai e că Ministerul Afacerilor Externe își bate joc în continuare de cetățenii aflați în afara granițelor. Domnul ministru Teodor Meleșcanu care în 2014 și-a dat demisia o dată pentru organizarea defectuoasă a alegerilor din diaspora e din nou dirijorul aceleiași operațiuni și nimeni nu îl trage la răspundere. Cât vom mai îndura acest dispreț? Consider pe această cale că mi s-a încălcat dreptul de exprimare a votului prevăzut la Articolul 36 din Constituția României și dreptul la alegeri libere prevăzut la Articolul 3 al Protocolului Nr.1 din cadrul Convenției europene a drepturilor omului, doresc depunerea unei plângeri penale în baza Articolului 385 din Codul Penal și cer de urgență demisia Ministrui Afacerilor Externe. Integral:
Premiera in Justitie: CSM mentine in functie un judecator condamnat dupa ce a condus beat. Rolul Adinei Florea Judecatorul Damian Dolache, condamnat definitiv la 10 luni de inchisoare cu amanarea aplicarii pedepsei pe un termen de supraveghere de 2 ani pentru savarsirea infractiunii de conducere a unui vehicul sub influenta alcoolului, ramane in continuare in functia de magistrat la Curtea de Apel Bucuresti, potrivit unei decizii date azi de Sectia pentru judecatori a CSM. Damian Dolache a ramas cu aceasta sentinta definitiva dupa ce Sectia de investigare a infractiunilor din justitie, denumita Sectia Speciala si condusa de Adina Florea, a retras apelul.”Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii a apreciat ca nu se impune eliberarea din functie a domnului Dolache Damian, judecator la Curtea de Apel Bucuresti, in temeiul art. 65 alin. 1 lit. f) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. (7 voturi in sensul ca nu se impune eliberarea din functie, 3 voturi in sensul eliberarii din functie) “, este decizia Sectiei pentru judecatori din CSM….Damian Dolache este cunoscut dupa ce a judecat mai multe dosare mediatizate. El este unul dintre cei doi magistrati care au dispus initial achitarea Marianei Rarinca in cazul de santaj reclamat de presedintele Inaltei Curti, Livia Stanciu.vTot Dolache a fost magistratul care a decis incetarea procesului in cazul fostului primar al Sectorulu 2, Neculai Ontanu, dupa ce a constatat ca faptele s-au prescris. Integral:
ANALIZĂ
Dragnea n-a fost singur. Complicii. Se incheie o epoca sinistra din istoria Romaniei. Epoca Dragnea, in care un om a ingenuncheat statul, l-a capturat, a siluit legea si justitia in interes personal. Si e bine ca nu se incheie in urma unei haicuieli de partid, asa cum a ajuns Liviu Dragnea tot mai sus in PSD. Liviu Dragnea a fost rapus de cele doua arme suprem legitime ale unei democratii si ale unui stat de drept: votul popular covarsitor si justitia. Umilita ca nicio alta instanta din aceasta tara, ICCJ si-a regasit forta si conditia pentru a transmite un mesaj dincolo de aceasta condamnare: nimeni nu e mai presus de lege, nimeni nu intimideaza judecatorii celei mai inalte instante a aceastei tari. Epoca Dragnea lasa in urma Romania ca un teatru de razboi, cu institutii capturate si distruse, cu legi facute tandari, cu intreaga arhitectura a statului schimbata dupa pofta sa si de aceea cred ca este foarte important sa nu o uitam fara sa o intelegem. Pentru a nu o repeta. Dragnea nu a ajuns unde a ajuns si nu a facut tot ce a facut singur. El a fost doar varful unui sistem de putere la fel de vinovat ca el. Primul vinovat este PSD. Este firesc ca partidul sa fie acum in stare de soc dupa dubla lovitura primita de la popor si de la justitie. Si este firesc sa inceapa un drum al desertului, al rafuielilor interne, al luptelor pentru putere. Vom avea timp sa vorbim despre el. Acum este esential ca ei insisi sa inteleaga ca au fost complicii lui Dragnea in autodistrugere si distrugerea tarii. Cati dintre ei i s-au opus? Atunci cand a incercat sa numeasca un premier pe persoana fizica, fara ca partidul sa stie numele alesei, ce sa mai vorbim de vreun acord? Cati i s-au opus pe 10 august? Cati i s-au opus cand a inceput sa scoata Romania din UE si PSD din PES? Cati i s-au opus cand a distrus economia? Cati i s-au opus cand a depesedizat conducerea PSD populand-o cu peremisti sau alti venetici precum Codrin Stefanescu. Cati i s-au opus cand a pus o agramata in fruntea Guvernului? Opozitia interna, cata a fost ea, a avut justificari meschine: reglari interne de putere, functii si bani. Integral pe
Comisia Europeana: Romanii au spus DA! unui sistem juridic independent, care nu gratiaza faptele de coruptie Comisia Europeana a salutat, luni, rezultatul votului la referendumul din Romania, apreciind faptul ca majoritatea romanilor a spus “DA” pentru un sistem juridic independent, in care coruptia nu e tolerata. Mesajul este clar, a declarat un purtator de cuvant al CE, care a adaugat ca institutia asteapta ca autoritatile sa ia nota si sa intreprinda actiuni pe masura. Referitor la rezultatele referendumului, un purtator de cuvant al CE a declarat:”Poporul roman s-a exprimat si respectam pe deplin alegerea democratica pe care a facut-o. O majoritate larga a spus Da pentru un sistem juridic independent, fara gratierea faptelor de coruptie si fara ordonante de urgenta. Mesajul este clar.Romanii vor un sistem juridic independent, care nu ii iarta pe criminali si nu tolereaza coruptia. Ne asteptam ca autoritatile romane sa asculte acest mesaj si sa treca la actiuni”.
USR-PLUS a castigat toate marile orase si diaspora, anunta Dan Barna Alianta USR-PLUS a obtinut ca scor general peste 22% la alegerile europarlamentare de duminica, potrivit rezultatelor “aproape finale”, si a castigat in marile orase, printre care Bucuresti, Cluj, Brasov, Iasi, Constanta, Timisoara, Galati, Craiova, Pitesti, Ploiesti sau Buzau, precum si peste 42% din voturile diasporei, a anuntat luni Dan Barna, presedintele USR. Intr-o conferinta de presa sustinuta luni la amiaza, dupa numarea majoritatii voturilor din tara si din strainatate, Dan Barna a subliniat ca la alegerile europarlamentare de duminica am asistat la “un rezultat absolut spectaculos, al unei mobilizari istorice”. “Avem foarte mari sperante ca romanii au inteles ca implicandu-se putem sa iesim din orice fel de cosmar, cum a fost cel din ultimii trei ani”, a adaugat liderul PSD. Dan Barna a spus ca potrivit datelor “aproape finale” pe care le are, Alianta 2020 USR-PLUS a obtinut ” 22,08%, un pic peste obiectivul propus“. “Mesajul este unul de mare speranta”, a subliniat co-presedintele Aliantei. Dan Barna a enumerat mai multe orase in care USR-PLUS a obtinut victoria, cum ar fi Bucuresti, Timisoara, Cluj sau Brasov si a subliniat faptul ca alianta a obtinut victorii inclusiv in “municipiile rosii“, castigate de obicei de PSD, cum ar fi Galati, Craiova, Pitesti, Ploiesti, Buzau, Iasi sau Constanta. Integral:
Mihai Sora: Dragi prieteni, ceea ce se întâmplă acum în străinătate, imaginile miilor de români care nu ajung să voteze, după ce au stat ore în șir la coadă, netrebnicia ministrului de externe, impotența aparatului de stat, amatorismul, obstacolele (premeditate, de bună seamă), toate acestea nu pot rămâne fără urmări. Înțeleg: fără urmări concrete, clare, imediate. Cuvântul esențial este ANTICIPATE! Sursa:
Violențele PSD și-au primit răspunsul violent la vot. Cei trei pași obligatorii pentru schimbarea profundă a României Doi ani și jumătate, PSD a atacat cu furie marile libertăți la care o parte însemnată a românilor tânjește de 30 de ani. Sub comanda lui Dragnea, partidul altoit cu PRM-iștii lui Vadim a atentat la libertățile democratice (dreptul al vot), la libertatea justiției, la libertatea de circulație în UE, la libertatea economică. Votul de duminică a fost răspunsul furios al unei societăți vii care, de data asta, a și avut opțiuni multiple. Românii au refuzat, a câta oară, o nouă autocrație. După Iliescu, Năstase și Ponta, Dragnea e noua victimă a comportamentului reflex care transformă PSD într-un partid-stat odată ce ajunge la putere. Tendințele dictatoriale din PSD, urmașul legitim al Partidului Comunist, s-au confirmat încă o dată. Dragnea a vrut să stăpânească tot, iar intențiile și le-a mascat prost sub mita pensiilor și salariilor mărite fără discernământ. A denunțat permanent abuzuri închipuite ca să-și justifice atacurile demente la justiție, la valorile europene, la investitorii străini, la libertate în cele din urmă. Furia a crescut constant în societate, o societate pe care PSD-istul nu a înțeles-o. Ce dovadă mai bună decât atacul din ultimele săptămâni de campanie la Uber, o companie care reprezintă însăși esența lumii noi? Nimic n-a înțeles Dragnea din răul pe care l-a provocat în societate zi de zi în ultimii doi ani și jumătate, doar duminică seară părea să fi priceput că a stârnit o ură profundă. Votul negativ pe care l-am văzut deseori la lucru în România a fost dublat de data asta și de unul pozitiv. Iar Alianța USR PLUS e marele beneficiar. Alianța condusă de Dan Barna și Dacian Cioloș e partidul nou, apariția disruptivă dintr-un sistem anchilozat, baronizat și profund corupt.Aproape două milioane de români au votat alianța care a promis și a livrat până acum un alt tip de politică. E enorm pentru o construcție politică fără primari, fără baroni locali, fără armata de militanți angajați la stat care trag la alegeri pentru a-și menține sinecurile. Numărul de voturi pentru Alianța USR PLUS ar fi fost și mai mare dacă votul în Diaspora avea loc în condiții normale. Restartarea sistemului politic ar fi fost și mai dură. Dar pentru curățirea sistemului e nevoie rapid de câteva decizii politice majore în interes public….-Votul prin corespondență. E o rușine ce s-a întâmplat duminică, cu un guvern incapabil să le asigure cetățenilor minimul drept democratic la vot. Presiunea publică trebuie să crească neîncetat până la adoptarea legii. Fără votul prin corespondență ucidem șansele de vot pentru peste 3 milioane de români și continuăm să arătăm ca o nație necivilizată. –Chestiunea circumscripției unice pentru diaspora la alegerile parlamentare. Integral:
PNL cere convocarea de urgenta a Camerei Deputatilor pentru inlocuirea lui Dragnea Prim-vicepresedintele PNL Raluca Turcan sustine ca plenul Camerei Deputatilor trebuie convocat de urgenta pentru inlocuirea lui Liviu Dragnea din functia de presedinte, dupa ce acesta a fost condamnat definitiv la inchisoare.”Plenul Camerei Deputatilor trebuie convocat de urgenta pentru inlocuirea lui Liviu Dragnea din functia de presedinte! S-a facut dreptate, Liviu Dragnea va merge acolo unde ii este locul! Eliberarea Romaniei a inceput ieri la vot si continua astazi, cu aceasta decizie a ICCJ. Conducerea Parlamentului ar trebui sa convoace in aceasta saptamana o sedinta in plenul Camerei Deputatilor pentru a alege un nou presedinte al Camerei. Este vital ca aceasta institutie esentiala sa isi poata recapata rolul firesc intr-o democratie, rol pe care Liviu Dragnea l-a subminat in mod constant pe tot parcursul mandatului sau”, a scris pe
Cum a folosit Dragnea tot statul ca să scape de sentință. Odiseea dosarului în care șeful PSD a fost condamnat la închisoare cu executare. Liviu Dragnea a fost condamnat luni la trei ani și jumătate de închisoare. Condamnarea vine la trei ani de la punerea sub învinuire de către DNA, trei ani în care Liviu Dragnea și-a folosit uriașa influența politică pentru a scăpa de dosar. PSD, Guvern, Parlament, Avocatul Poporului, CCR – toate au fost trase cu forța de Liviu Dragnea în bătălia lui contra justiției. Momentele esențiale ale dosarului: 24 martie 2016 – Direcția Națională Anticorupție (DNA) anunță punerea sub învinuire a mai multor funcționari din cadrul Direcției Generale de Asistența Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Teleorman, în frunte cu fosta directoare Floarea Alesu. Pe lista suspecților se regăsește și fosta soție a lui Liviu Dragnea, Bombonica Prodana. Potrivit anchetatorilor, în perioada iulie 2006 – 2013, Floarea Alesu, alături de Jenica Dumitru, fosta șefă a Serviciului Resurse Umane au dispus, în mod ilegal, menținerea în funcții și implicit plata drepturilor salariale pentru patru angajați din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Teleorman. Cu toate că, susțin procurorii, ele cunoșteau că cei patru figurau în mod scriptic ca angajați în cadrul instituției respective, iar in realitate nu s-au prezentat efectiv la serviciu și nu au prestat vreo activitate. Cei patru au încasat, în total, 150.000 lei, bani ce proveneau de la bugetul de stat și bugetul local, conform DNA. Mai mult, în intervalul ianuarie – mai 2014, în scopul justificării salarizării activității a două dintre persoanele respective, Alesu și Dumitru i-au determinat, direct și indirect, pe subordonații lor, Constantin Balaban și Ionut Remus Boboc, să falsifice diferite înscrisuri (pontaje lunare, state de plată, condici de prezență, fișe de prezență colective, rapoarte de activitate, rapoarte de evaluare, precum și alte documente justificative), susțin anchetatorii….6 aprilie 2016- Ancheta se extinde față de Liviu Dragnea, la data faptelor, președinte al Consiliului Județean Teleorman, respectiv președinte al organizației județene a PSD. Procurorii DNA îl acuză pe social- democrat de instigare la abuz în serviciu și instigare la fals intelectual….15 iulie 2016- Direcția Națională Anticorupție trimite în judecată, la Instanța Supremă, dosarul angajărilor fictive. Lista inculpaților este deschisă de Liviu Dragnea și completată de alte nouă persoane, printre care fosta sa soție si cele două angajate presupus fictiv. 16 ianuarie 2017– Apar, pe surse, proiecte de ordonanță de urgență privind modificarea Codului Penal și Codului de Procedură Penală. Printre principalele modificări dorite la acel moment de ministrul Justiției, Florin Iordache, se regăsește dezincriminarea abuzului în serviciu, faptă de care este acuzat și Liviu Dragnea. 31 ianuarie 2017– Guvernul adoptă Ordonanța de Ugență 13, care schimbă regulile din justiție. În paralel, la Înalta Curte de Casație și Justițje (ICCJ), are loc primul termen în procesul lui Liviu Dragnea, care se amână.5 februarie 2017– pe fondul nemulțumirilor exprimate pe plan intern, de societatea civilă, și pe plan extern, OUG 13 este abrogată. 14 februarie 2017– Patru inculpați din procesul angăjarilor de la DGASPC își recunosc faptele. 5 septembrie – Instanța Supremă decide reluarea de la zero a procesului, în condiţiile în care judecătoarea Anamaria Dascălu s-a pensionat şi nu mai face parte din completul căruia i-a fost repartizat acest dosar, fiind înlocuită de Constantin Epure. Astfel, a fost invocată o decizie a CEDO, fiind pusă în discuţie din oficiu reluarea procesului. 3 octombrie 2017– Instanța reia procesul,…28 noiembrie 2017– Acuzaţii directe la adresa președintelui PSD, Liviu Dragnea. Mirela Chera, fost şef Serviciu Asistenţă Socială, martor în dosar, a declarat în faţa magistraţilor că social-democraţii angajaţi la DGASPC Teleorman erau protejaţi de Liviu Dragnea…21 martie 2018– Penultimul termen din proces; într-o decizie în premieră, judecătorii ICCJ îi confruntă pe Liviu Dragnea și Floarea Alesu. …15 mai 2018– Au loc pledoariile finale la Înalta Curte. Procurorii DNA cer o pedeapsă de 7 ani și jumătate de închisoare pentru Liviu Dragnea. …8 iunie 2018– După aproape doi ani de la trimiterea în judecată a dosarului, 14 termene și trei amânări de pronunțare, Înalta Curte de Casație și Justitie îl condamnă pe Liviu Dragnea la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare, pentru instigare la abuz în serviciu și este achitat pentru instigare la fals intelectual….2 octombrie 2018– Guvernul reclamă la Curtea Constituțională a Romaniei (CCR) existența unui conflict juridic între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție în privința modului în care sunt aplicate noile prevederi cu privire la formarea completurilor de 5 judecători. …8 octombrie 2018– Începe apelul în procesul “Bombonica”…7 noiembrie 2018– CCR admite sesizarea Guvernului și cconstată existența unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi ICCJ pe tema constituirii completurilor de cinci judecători….3 decembrie 2018– procesul intra in impas dupa schimbarea jurisprudentei ICCJ.25 martie 2019– Florin Iordache, delegat la șefia Camerei Deputaților, sesizează Curtea Constituțională a Romaniei cu privire la existența unui conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Instanța Supremă, care vizează lipsa completurilor de trei judecători specializate în fapte de corupţie….15 aprilie 2019– Liviu Dragnea este reaudiat la ICCJ….20 mai 2019– În absența liderului PSD, au loc ultimele pledoarii. Integral:
Sfârșitul liderului maxim A fost autocratul fără sprijin popular, liderul maxim refugiat pe câmp în campania electorală de frica oamenilor, rușinea liderilor supremi de pretutindeni. A sfârșit într-un cor de huiduieli planetar, pierzând rușinos alegerile, izolat în UE, urât și detestat inclusiv de ai lui. În ziua condamnării sale la închisoare, nimeni n-a simițit nevoia să-l apere, dimpotrivă, s-au găsit destui în propriul partid care să-l trimită direct în neant. O țară întreagă a răsuflat ușurată. Unii s-au bucurat atât de tare, încât au ieșit din case să-l vadă în drum spre penitenciarul Rahova unde urma să se predea. Televiziunile au transmis live din fața casei sale sperând să prindă momentul când iese din scenă și au transmis în directul drumul spre închisoare. Mașina a ridicat valuri de ură în urma ei și a lăsat în spate un partid în degringoladă. Spre stupoarea generală, tocmai Viorica Dăncilă a tras cortina peste episodul Dragnea, anunțând că nu va comenta în nici un fel o decizie a instanțelor de judecată. End of story. Ce imagini, de neînchipuit cu doar câteva zile în urmă! Cine ar fi crezut că totul se va termina atât de sec, atât de lipsit de glorie, într-un derizoriu absolut? Ieri era the big boss, azi e zero, nimic, istorie. Celui de-al treilea om în stat i-a lipsit până în ultimul moment minima decență, onoarea elementară de a demisiona pentru a nu intra în pușcărie direct din fruntea partidului și din funcția de președinte al Camerei Deputaților. Orice dictator, cât de mic, cât de neînsemnat, s-ar cutremura. Votul a căzut ca o ghilotină și apoi condamnarea, fără ca liderul maxim să poată mișca un deget, oricât s-a luptat să distrugă statul timp de doi ani de zile…. Provincial, prafuit, cultivând un naționalism primitiv, a plictisit pe toată lumea cu discursurile lui insipide despre roșii, ridichi, pește și producții record la hectar, mai rău deât Ceaușescu într-o pasă proastă. Bătăliile lui imaginare cu străinii, cu statul paralel, cu securiștii, parțial cu Soroș și cu multinaționalele au jignit inteligența medie și au încurcat rău de tot publicul needucat, care n-a înțeles până la urmă cine este dușmanul. Partidul n-a crescut pe voturile unor alegători gata să moară pentru o idee, ci au cumpărat electorat cu bani cash, cu miraje propagandistice și falsuri grosolane. Au construit o ficțiune politică pură din minciună și manipulare, ajutați de un aparat de propagandă zelos și fără scrupule. Cine este cu adevărat Liviu Dragnea, cel mai greu de oprit din nebunia distrugerii dintre toți cei care s-au crezut Dumnezei? Cine au fost Adrian Năstase, Dan Voiculescu, Sorin Ovidiu Vântu, Sebastian Ghiță, Elena Udrea, Traian Băsescu? Doar niște politicieni abili, oameni de afaceri puternici sau i-a definit ceva în plus? Dacă au fost doar interfețele, delegații vremelnici ai unui sistem de putere care a condus România după 90, uneori din spatele cortinei, alteori la vedere? Toți au avut secretul lor, cheița cu care au fost întorși până când într-o bună zi au ajuns să creadă că încarnează însăși Puterea. Cam asta i-a pierdut pe toți: mania grandorii, paranoia, aroganța, ruperea de realitate. Căderea tuturor a început în momentul în care s-au crezut atotputernici, intangibili, deasupra legii. Nu întâmplător lui Năstase i se spunea Însuși, lui Băsescu Zeus iar despre ceilalți se vorbea mai mult în șoaptă când erau pe cai mari. Integral: 


