Revista Presei – 25 iunie. Simion și PSD-ul, o relație cu năbădăi
| 25/06/2026 | Autor Cetatean Categorii: Stiri / Revista Presei |
Buna dimineata intr-o zi de joi, 25 iunie. Vremea devine deosebit de caldă în cea mai mare parte a țării, cu temperaturi care vor urca până la 35 de grade în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat la câmpie, iar spre după-amiază și seară apar averse și descărcări electrice în zonele montane și pe alocuri în sudul țării. În Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități. În estul Transilvaniei precum și în vestul și nord-vestul Moldovei vor fi maxime de 28…30 de grade. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza și seara când se vor semnala averse și descărcări electrice local în zonele montane, cu precădere din sud și est și pe alocuri în Oltenia, Muntenia și posibil în Transilvania. Cantitățile de apă vor fi de 5…10 l/mp și izolat peste 15 l/mp. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor (viteze la rafală în general de 40…50 km/h). Temperaturile minime se vor situa între 9 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 23 de grade pe litoral.
“Primarul Buzăului: ”La sfaturile lui Pieleanu, ne-au cerut la Vila Lac să-i dăm voturi lui George Simion la primul tur. Era și Grindeanu acolo”. Primarul Buzăului, Constantin Toma (PSD), a declarat, într-un interviu pentru Recorder, că liderii PSD au solicitat organizațiilor partidului să direcționeze voturi către George Simion, în primul tur al alegerilor prezidențiale, pentru ca liderul AUR să intre în finală cu Marcel Ciolacu. Toma a susținut că planul ar fi fost discutat la Vila Lac, unde au fost chemate 33 de organizații PSD, și că ideea ar fi venit de la consultanți, fiind menționat numele sociologului Marius Pieleanu. „Cu siguranță, dar n-am cuplat la povestea asta. Deci am fost chemați la Vila Lac, 33 de organizații. De fapt, a fost o ședință de Consiliu Politic Național și am fost citați acolo de Paul Stănescu, 33 de organizații”, a declarat Constantin Toma, întrebat dacă i-a cerut cineva din conducerea PSD să dea voturi lui George Simion. Primarul Buzăului a afirmat că discuțiile au avut loc separat, într-un birou, unde reprezentanții organizațiilor ar fi fost chemați pe rând.„S-a făcut separat într-un birou acolo, la Vila Lac, și ne-a luat în ordine alfabetică, de la A până la, nu știu, care era ultimul județ. Și am intrat cu Lucian Romașcanu, era președintele organizației județene, și ni s-a spus: «Bă, trebuie să aduceți voturi», pentru că eu cred că erau vreo trei-patru mii la Buzău”, a spus Toma”. Integral pe Aktual24
“George Simion susține că un consilier prezidențial l-a sunat în seara votului din Parlament pentru guvernul Veștea / A sunat la 9:15 și a zis „ E un lucru bun ca voi să votați”/ Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion, a transmis Administrația Prezidențială. Președintele AUR, George Simion susține că luni, în seara votului din Parlament, pentru guvernul Veștea, a fost sunat de un consilier prezidenția la ora 21:15 care i-ar fi zis „E un lucru bun ca voi să votați”. Declarația a fost făcută într-o emisiunea Marius Tucă Show de la Gandul.ro.Administrația Prezidențială a negat, într-un comunicat transmis pentru G4Media, că președintele ar fi mandatat vreun consilier să discute cu George Simion.Cu câteva ore întainte de votul din Parlament, după ce George Simion l-a chemat pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR pentru discuții, liderul AUR a dat un ultimatum președintelui Nicușor Dan.Simion a declarat că AUR nu va lua în calcul susținerea Guvernului dacă nu primește până la ora 21:30 „clarificări” din partea președintelui. El a invocat declarațiile făcute anterior de Nicușor Dan, potrivit cărora nu ar fi fost de acord cu un guvern care să includă AUR sau să depindă de voturile AUR”. Integral pe G4Media
“„Ucraina câștigă războiul”, estimează un oficial din Departamentul de Stat al SUA. Care este strategia care le-ar putea aduce ucrainenilor victoria. Un oficial din Departamentul de Stat al SUA a declarat că, potrivit celor mai recente evoluții ale războiului dintre Rusia și Ucraina, s-a ajuns la un moment în care „Ucraina câștigă războiul”.Această estimare a fost făcută de Jeremy Lewin, subsecretar de stat pentru Asistență Externă, în contextul Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei (Ukraine Recovery Conference – URC 2026), informează agenția Ukrinform în seara de 24 iunie 2026.„Ne aflăm într-un moment în care Ucraina câștigă războiul”, a spus subsecretarul de stat al SUA.În opinia lui Lewin, Ucraina a ajuns la această situație favorabilă întrucât și-a schimbat strategia “sezonieră” de război. În primii ani ai conflictului, pe timpul verii Rusia ataca iar Ucraina aștepta lunile de iarnă pentru a beneficia de o reducere a atacurilor Rusiei”. Integral pe Ziare.com
“INS: Cheltuielile pentru educație au crescut la 27 de lei pe lună pe gospodărie în 2025, dar rămân cele mai mici din bugetul familiilor. Românii cheltuiesc de 12 ori mai mult pe alcool și tutun. Nivelul cel mai scăzut al cheltuielilor medii lunare, în gospodăriile din România, a fost și în 2025 cel al cheltuielilor pentru educație: numai 27 de lei în medie pe lună, însemnând doar 0,6% din totalul cheltuielilor de consum, potrivit datelor anunțate azi, 24 iunie, de Institutul Național de Statistică (INS). Ca valoare în lei, aceasta reprezintă o creștere cu 60% față de nivelul atins la finalul pandemiei (2022). Dar creșterea ca pondere în totalul cheltuielilor de consum, este nesemnificativă – doar 0,1 puncte procentuale. Comparativ, alte cheltuieli lunare, inclusiv cele pentru alcool și tutun, pot fi de peste 10 ori mai mari, iar altele, precum cele de divertisment sau cultură, de câteva ori mai mari – detalii mai jos. Potrivit datelor INS, anul trecut o gospodărie din România a avut, în medie pe lună, cheltuieli totale de 8037,17 de lei. Din acestea, cheltuielile bănești de consum (pentru alimente și băuturi, mărfuri nealimentare sau servicii) au fost de 4495,85 lei/luni. Din toți acești bani, arată datele citate, pentru educație o gospodărie a cheltuit, în medie pe lună, numai 27 de lei, „nivelul cel mai scăzut al cheltuielilor medii lunare ale gospodăriilor populației”. Aceasta reprezintă 0,6% din cheltuielile totale de consum medii lunare”. Integral pe Edupedu.ro
“Condițiile lui Bolojan pentru Guvernul Grindeanu. Pentru a susţine un guvern minoritar condus de Sorin Grindeanu, PNL va impune nişte condiţii PSD. Vicepreședintele PNL Gabriela Horga a prezentat care ar fi cerinţele partidului condus de Ilie Bolojan. Îndeplinirea celor opt jaloane restante din PNRR. Asumarea reformelor prin angajarea răspunderii Guvernului în Parlament sau prin emiterea de ordonanțe de urgență. Respectarea țintelor de deficit bugetar și evitarea unor noi derapaje fiscale. Menținerea măsurilor de reducere a cheltuielilor statului. Garanții clare că nu vor crește cheltuielile bugetare, inclusiv prin limitarea angajărilor în sectorul public. Semnarea unui acord politic valabil șase luni, care să stabilească obligațiile asumate de Guvern. Posibilitatea ca PNL, USR și UDMR să depună moțiune de cenzură dacă PSD încalcă prevederile acordului. Într-un interviu acordat Adevărul, Horga a spus că liberalii ar putea susține în Parlament învestirea unui guvern minoritar condus de PSD, însă doar pentru a evita un blocaj politic și doar în baza unui acord limitat la șase luni, care să conțină condiții clare privind reformele și disciplina bugetară”. Integral pe Spotmedia
“Trei factori care explică ascensiunea extremismului de dreapta în Europa. Ce a schimbat opțiunile electorale. Un nou studiu realizat de peste 150 de politologi arată că votul pentru partidele de extremă dreapta a crescut de aproape cinci ori din 1995 până în prezent, depășind pragul de 23% la nivel european. Sprijinul electoral pentru partidele de extremă dreapta din Europa a cunoscut o creștere semnificativă în ultimele trei decenii, ajungând în prezent la peste 23% din totalul alegătorilor, potrivit unei analize realizate de peste 150 de politologi din 31 de țări, în cadrul proiectului PopuList, potrivit theguardian. Studiul arată că ponderea votului pentru formațiuni de extremă dreapta a crescut de la aproximativ 5% în 1995, la circa 10% în urmă cu un deceniu, până la peste 23% în prezent — o evoluție descrisă de cercetători drept o transformare structurală a peisajului politic european. În paralel, aproape 30% dintre europeni votează în prezent partide anti-sistem, un nivel record, ceea ce indică o extindere mai largă a curentelor populiste în statele europene. Potrivit analizei coordonate de politologul Matthijs Rooduijn (Universitatea din Amsterdam), avansul extremelor drepte a fost deosebit de rapid în perioada 2023–2025, când mai multe partide au înregistrat rezultate istorice în alegeri naționale. În Franța, Adunarea Națională (RN) a devenit cea mai mare forță parlamentară în 2024, cu o creștere de la 19% la 37%. În Austria, Partidul Libertății (FPÖ) a urcat de la 16% la 29% în alegerile din 2024″. Integral pe Adevarul
“Anunțul lui Nicușor Dan: „O să avem o guvernare minoritară”. Când așteaptă partidele să vină la el cu soluția. Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri seară, la Cluj, că așteaptă vineri ca partidele să vină la discuții cu concluziile negocierilor dintre ele privind constituirea unui guvern minoritar. În drum spre Polonia, unde este programat un summit al țărilor din flancul estic al NATO, președintele Dan a făcut o escală la Cluj-Napoca, unde a fost invitat la o cină cu organizatorii TechSylvania. „În primul rând sunt în drum spre Polonia. Mâine o să fie o întâlnire a summitului flancului estic. E important pentru România pentru ca e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei. Dacă era în drum, am fost invitat și m-am oprit la o cină organizată de TechSylvania”, a precizat președintele. În ce privește viitorul guvern, Nicușor Dan a spus că fiecare partid s-a angajat să-i prezinte, vineri, condițiile pe care le pun pentru a susține un nou cabinet, în cazul în care nu fac parte din el. „O să avem o guvernare prooccidentală minoritară și partidele și-au asumat că vin cu condițiile pentru a susține – fără a face parte din guvern – guvernul minoritar. Sper să fie serioși și să închidem în curând. Ar trebui ca mâine să discute ei între ei și vineri să vină la mine pentru discuții”, a precizat președintele României”. Integral pe Hotnews
“Spionul Alexandru Bălan știa cine sunt cel puțin 7 ofițeri acoperiți SRI: filmul întâlnirii sale cu agenții KGB la Budapesta, reconstituit de Europa Liberă. Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Bălan, știa cine sunt cel puțin șapte ofițeri acoperiți ai Serviciului Român de Informații. Iată cum a decurs ultima sa operațiune, întâlnirea din aprilie 2025, de la Budapesta, cu agenții KGB din Belarus, conform publicației Europa Liberă. În aprilie 2025, Bălan a făcut o rezervare sub un nume fals pentru un apartament situat pe strada Szövetség, nr. 27, în Budapesta. Datele furnizate pentru rezervare includeau, însă, informațiile sale reale, cum ar fi data nașterii și numărul de pașaport. În zilele care au urmat, acesta a călătorit cu un autocar din Republica Moldova prin România și a ajuns în capitala Ungariei pe 8 aprilie. Acolo, s-a cazat în apartamentul 3 al unui complex. Conform publicației menționate, pe 9 aprilie 2025, trei agenți KGB din Belarus – Uladzimir V. Uladzimir Y. și Mikalai D. – au intrat în Ungaria cu un SUV având numere diplomatice cehești. Aceștia au sosit la locul de cazare al lui Bălan la ora 11.17. Doar Varazhbitau a intrat în apartament, unde a rămas aproape 11 ore. Ce nu știa nici Uladzimir V., nici Bălan e că toți erau supravegheați de autoritățile judiciare din Ungaria, scrie Europa Liberă”. Integral pe Libertatea
“Datoria publică a României va urca la 63,4% din PIB în 2027 și ar ajunge la 90% în 2036. Este unul dintre motivele pentru care România nu poate trece la moneda euro. Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB pentru anul 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri, 24 iunie 2026, de Comisia Europeană.’Raportul datoriei publice la PIB a crescut de la 54,8% în 2024 la 59,3% în 2025 și este estimat să ajungă la 61,6% în 2026 și 63,4% în 2027, pe fondul unui deficit primar ridicat și al creșterii plăților de dobânzi. Riscurile privind sustenabilitatea datoriei publice apar ca fiind ridicate pe termen mediu, datoria fiind proiectată să crească rapid, până la aproximativ 90% din PIB în 2036′, se arată în raport.În lumina evaluării privind compatibilitatea legală și îndeplinirea criteriilor de convergență, precum și ținând seama de alți factori relevanți, Comisia a anunțat miercuri că nu consideră că România îndeplinește condițiile pentru adoptarea monedei euro.Raportul semnalează o serie de incompatibilități legate de independența băncii centrale sau integrarea acesteia în Eurosistem.Ads×De asemenea, potrivit Comisiei Europene, România nu îndeplinește criteriul privind stabilitatea prețurilor. Rata medie a inflației în România în cele 12 luni până în mai 2026 a fost de 8,4%, mult peste valoarea de referință de 2,7%.”. Integral pe Ziare.com
Va urez o zi buna!
Instructiuni comentarii:
Pentru a comenta sub identitatea de pe blogul anterior TheophylePoliteia autentificati-va mai intai, apasand pe iconul corespunzator din formular. [ Ex. pentru autentificare Wordpress apasati iconul

“BREAKING Armata română anunță că a integrat complet sistemul anti-dronă Merops, pus la dispoziție de SUA…..”
https://www.g4media.ro/breaking-armata-romana-anunta-ca-a-integrat-complet-sistemul-anti-drona-merops-pus-la-dispozitie-de-sua.html
“O țară paralizată și un președinte captiv…..”
https://hotnews.ro/o-tara-paralizata-si-un-presedinte-captiv-2279940
Summary conclusion, ca ieri: “ca’s prea multe curve, prea putin trotuar!”
President-captivus este primul dintre astea.
Buna ziua
Nu adoptăm moneda euro deoarece absolut nici un politician, nici un partid și nimeni din conducerea BNR are acest obiectiv .
Toți doar bat din gura și atât. Inclusiv mumia Isărescu. Care va ieșii din BNR exclusiv cu picioarele înainte și mâinile pe piept.
România e o țară fără obiective , fara lideri , fara ambiții.
Improvizația disperării , ” las că merge și așa” , dorința enorma de parvenire sunt la ordinea zilei.
De la cocalarul care mănâncă covrigi că a cumpărat un Mercedes vechi ca să se arate, ( și nu mai are bani ) pina la politicul care declară că e obsedat de grijja săracilor in timp ce umblă cu Lamborghini , poartă ceas de zeci de mii de euro și zboară cu avionul clientelei să vadă Formula 1 auto la fata locului.
Aștept guvernul revoluționar a lui Grindeanu. Unde PSD va demonstra prin fapte cum se ajunge la rating junk cu viteza luminii.
Trăiască și înflorească. 🖕🖕
“Datoria publică a României va urca la 63,4% din PIB în 2027 și ar ajunge la 90% în 2036. Este unul dintre motivele pentru care România nu poate trece la moneda euro…..”
https://ziare.com/datorie-publica-romania/trecere-euro-2020611
“Schema prin care zeci de primării au plătit milioane de euro pentru ONG-ul care a eutanasiat cei mai mulți câini din țară
55 de primării din țară au plătit însumat milioane de euro către ONG-ul Aspa Ivets, care deține adăpostul pentru câini din județul Giurgiu, ONG-ul care a eutanasiat, pe bani publici, între 2023 și 2025, cei mai mulți câini, dintre adăposturile private și publice din țară. S-a evitat sistemul de achiziții publice, iar plățile s-au făcut sub formă de cotizații. Cele mai mari sume au venit de la primării PNL din județele Constanța, Giurgiu și Ilfov, scrie site-ul Snoop.ro.
Aspa Ivets a eutanasiat aproape 16.000 de câini, deși avea zece dosare penale deschise.
Cel puțin 63 de localități sunt sau au fost membre Aspa Ivets. 55 dintre ele au plătit împreună peste 5,3 milioane de euro către ONG. Banii nu apar în sistemul de achiziții publice.
Primăriile PNL Bolintin-Vale (Giurgiu), Ștefăneștii de Jos (Ilfov) și Valu lui Traian (Constanța) au cotizat cu cele mai mari sume. ,,,,,,::+
https://hotnews.ro/schema-prin-care-zeci-de-primarii-au-platit-milioane-de-euro-pentru-ong-ul-care-a-eutanasiat-cei-mai-multi-caini-din-tara-2283594