Revista Presei – 23 iunie.„Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR ….”
| 23/06/2026 | Autor desy.demeter Categorii: Stiri / Revista Presei |
Buna dimineata intr-o zi de marti, 23 iunie! Vremea va fi în continuare călduroasă, iar disconfort termic ridicat. Cerul va fi variabil, temporar cu înnorări în a doua parte a zilei, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă va fi 31…32 gr, iar cea minimă 17…19 gr. În București vor fi zile caniculare, municipiul fiind sub un un mesaj de informare meteorologică pentru vreme călduroasă, disconfort termic și manifestări de instabilitate atmosferică. Temperaturi: 31/20 gr.C.
“România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri” România a înregistrat în luna mai cea mai ridicată rată anuală a inflației din Uniunea Europeană, de 9,7%, de aproape trei ori peste media comunitară de 3,3%, potrivit datelor publicate de Eurostat. Față de aprilie, când inflația era de 9,5%, prețurile au continuat să crească, consolidând poziția României în fruntea clasamentului european. Adrian Mitroi, profesor de finanțe și economie comportamentală la Academia de Studii Economice, explică pentru „Adevărul” că presiunile inflaționiste sunt generate în principal de dezechilibre interne. Cu alte cuvinte, România nu produce suficient pentru a susține veniturile actuale ale cetățenilor, iar acest fapt generează inflație și devalorizarea leului. Potrivit datelor Eurostat, rata armonizată a inflației (IAPC) a urcat de la 8,3% în februarie la 9% în martie, 9,5% în aprilie și 9,7% în mai. În aceeași perioadă, media Uniunii Europene s-a menținut în jurul valorii de 3%. …. „O economie cu foarte multe probleme structurale nerezolvate, cum este România, are practic o singură modalitate prin care poate compensa politicile economice fără rezultate pozitive sau politicile economice nepotrivite. Iar această modalitate este inflația. Măsurile economice și sociale luate în ultimii ani, chiar dacă multe dintre ele au avut la momentul respectiv o justificare, au fost refuzate de piață prin două mecanisme: inflația și presiunea pe deprecierea cursului de schimb. Deprecierea cursului trebuie să treacă prin filtrele unei bănci centrale care și-a propus ani la rând o depreciere de 2,5-3% pe an. Părerea mea este că în 2026 va trebui să își modifice această plajă de confort spre 5%. Dacă până acum deprecierea cursului era de 2,5-3%, probabil anul acesta vom vedea spre 5%, iar inflația va contribui cu cel puțin încă 10% la deprecierea generală a economiei și a puterii de cumpărare”, a explicat profesorul ASE. ,,,,” Integral: https://adevarul.ro/
“România la limita supraviețuirii: Majoritatea cetățenilor abia își duc traiul. Semnalul de alarmă transmis de clasa de mijloc Opt din zece români consideră că nivelul taxelor este excesiv, iar peste jumătate recunosc că în ultimul an au fost nevoiți să își consume economiile sau au rămas fără rezerve financiare. Dincolo de dezbaterea despre fiscalitate, datele unui studiu realizat de Centrul de Formare APSAP conturează o realitate economică mai profundă: tot mai mulți români au sentimentul că muncesc mai mult pentru a-și acoperi obligațiile și tot mai puțin pentru a-și îmbunătăți nivelul de trai. În ultimii ani, românii au fost nevoiți să facă față unui cumul de factori care le-au afectat puterea de cumpărare. Creșterea prețurilor la energie și combustibili, majorarea costurilor asociate locuirii, scumpirea alimentelor și extinderea poverii fiscale asupra mai multor categorii de venituri au schimbat radical percepția asupra stabilității financiare. …. „Românii nu resping ideea de a contribui, resping lipsa de echilibru. Oamenii ar accepta mai ușor taxarea dacă ar vedea mai multă eficiență, mai multă rigoare și mai mult respect pentru banii colectați. În schimb, percepția dominantă este că cetățeanul plătește tot mai scump, în timp ce statul livrează tot mai puțin”, arată studiul. Această percepție este alimentată și de dezbaterile publice privind privilegiile unor categorii de bugetari sau demnitari, într-un moment în care populației i se cere să accepte măsuri de austeritate și costuri mai ridicate. …..” Integral: https://adevarul.ro/
“Tinerii din România, pe ultimul loc în Uniunea Europeană la numărul de angajări după finalizarea studiilor România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană la rata de angajare a tinerilor care au absolvit recent studiile, potrivit celor mai noi date publicate de Eurostat. Cu doar 72,7% dintre absolvenții cu vârste între 20 și 34 de ani integrați pe piața muncii, țara noastră se situează mult sub media europeană, în timp ce bărbații continuă să își găsească mai ușor un loc de muncă decât femeile. Potrivit Eurostat, rata a crescut față de 82,3%, cât era în 2024. Mai mult, statisticile arată că, în ultimii 11 ani, această rată a crescut cu 7,5 puncte procentuale. Rata de ocupare a absolvenților cu studii superioare în 2025 a fost de 87%, cu aproape 10 puncte procentuale mai mare decât cea a celor cu studii medii, de 77,2%, arată Mediafax. Dintre țările UE, Malta a înregistrat cea mai mare rată de ocupare a absolvenților recenți, de 91%, devansând Germania (90,6%) și Țările de Jos (90,1%). La celălalt capăt al scalei, Grecia (62,4%), Italia (71,8%) și România (72,7%) au înregistrat cele mai scăzute rate de ocupare a forței de muncă. …..” Integral: https://ziare.com/
“Analiză Cum a devenit Bacalaureatul la Limba Română o formalitate de nivel de clasa a opta. De la eseu critic la „te aplaudăm că ai încercat” Timp de un deceniu, între 2015 și 2025, proba scrisă de Limba și literatura română de la Bacalaureat a păstrat o structură aparent neschimbată: trei ore de lucru, trei mari subiecte, 10 puncte din oficiu și un total de 100 de puncte. ….. „Îți spun sincer, când mă uit în urmă la subiectele din 2015, atunci chiar conta ce ai învățat. La real, elevii mei aveau de scris un eseu de 400-600 de cuvinte, dar conta fiecare argument, fiecare secvență comentată. Iar la uman, săracii de ei, se așteptau la eseuri critice veritabile, cu perspectivă, cu stil personal. Acum, dacă le-ar da așa ceva, foarte mulți ar pica pe capete. Nu pentru că sunt mai slabi, ci pentru că nu i-a mai pregătit nimeni în direcțiile ăstea”, explică dascălul pentru „Adevarul”. …. „Pandemia ne-a dat peste cap. În 2021 au venit cu programe noi, cică «extinderea listei de autori canonici». Sună bine, dar realitatea e că au băgat autori mai ușori, textele mai scurte, iar s-au simplificat subiectele. Baremul a fost gândit să treacă lumea, nu să selecteze.” ….. Dacă în 2022 s-a extins pilotul la toate lucrările, iar în 2023 o aplicație informatică dedicată a fost utilizată în mod obligatoriu pentru corectura digitală a lucrărilor scrise la Bacalaureat, structura subiectelor a rămas aceeași. Profesorii au corectat pe tablete sau calculatoare, iar baremele nu s-au modificat oficial. Totuși, efectele acestei tranziții sunt, în opinia lui Zamfirescu, profund negative: „Corectarea digitalizată sună modern. Dar uite ce s-a întâmplat: profesorii se uită pe tabletă, fac click, punctează mecanicește. Unde mai e discuția aia între corectori? «Băi, aici elevul ăsta a sesizat o nuanță, poate merită un plus»? Nu mai e. Și atunci, ca să nu iasă scandal, baremele s-au lărgit cât gardul. Orice răspuns e pe jumătate acceptat. În 2015, dacă nu îmi scriai corect «mărci ale subiectivității», pierdeai două puncte. Acum orice e valabil.” …..” Integral: https://adevarul.ro/
“Analiză Ce a urmărit PNL prin organizarea Congresului. „Calculul echipei Bolojan este că va rămâne la guvernare până în toamnă Reales președinte al PNL, Ilie Bolojan le-a cerut disidenților demisia. „Fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toți”, avertizează politologul Cristian Pârvulescu. ….. „Astăzi Bolojan și-a luat revanșa totală asupra acelei direcții. Ceea ce a realizat Klaus Iohannis a fost o stabilitate politică de trei ani. Ceea ce se întâmplă în momentul de față este că România este pe marginea prăpastiei și PNL-ul pare să aibă interesul să o ajute să alunece în ea, pe motiv că ulterior o va ajuta să iasă întărită din această experiență traumatizantă. Doar că reziliența României a fost pusă foarte mult la încercare”, arată politologul. Contextul nu mai este nici pe departe asemănător. Între timp au apărut efectele războiului hibrid, care au transformat confruntarea politică din România într-un adevărat război civil în care inamicii democrației și ai liniei pro-occidentale sunt singurii câștigători, explică Pârvulescu. „Între timp, cei care ar fi trebuit să asigure pacea socială se confruntă cu duritate și aruncă vini și fiecare dintre părți este pregătită să colaboreze cu extrema dreaptă. Realitatea este tristă iar congresul PNL nu face decât să o adâncească, pentru că fractura în interiorul PNL este de fapt o fractură în interiorul societății și în această fractură riscăm să cădem cu toții”, atrage atenția politologul. ….. „Partidul va fi mai slab acum decât era înainte, în raport cu USR-ul, spre exemplu. (…) Dacă pierd – chiar și cei șapte pe care i-au pus pe listă, dar vor pierde mai mulți -, dacă vor pierde mai mulți parlamentari, riscurile sunt foarte mari. Faptul că o întreagă parte a conducerii care fusese aleasă pe baza principiului autonomiei strategice a nivelurilor locale este îndepărtată din partid nu este o dovadă de coerență, ci din contră, de slăbiciune. Este un congres al slăbiciunii, nu al forței. Sigur, domnul Bolojan își întărește poziția, dar asta (…) nu pare să fie cea mai democratică formă de organizare. Va avea de suferit, evident”. …..” Integral: https://adevarul.ro/
“Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR ….”În 2017 am arătat că în România există un partid care și-a asumat să guverneze, direct sau prin interpuși, numai în perioadele bune, promovând politici fiscale prociclice. Scopul: slăbirea adversarilor și menținerea poziției dominante pe termen lung. Acest lucru a fost posibil pentru că în România, separația puterilor, impecabilă pe hârtie, este precară de facto. A făcut o singură excepție, în 2009. În acest fel, de câte ori economia a intrat într-o perioadă dificilă din punct de vedere economic, politica fiscală nu mai putea fi folosită pentru a ajuta la ieșirea din recesiunea la ale cărei premise contribuise. De fiecare dată, a fost necesar ca un alt partid sau o altă coaliție, un „sanitar” politic să fie la guvernare în perioadele dificile. La următoarele alegeri parlamentare, formațiunea politică „sanitară” care a gestionat perioada grea (eventual recesiune) ieșea de pe scena politică. Am botezat această teorie cu numele de „ipoteza cinismului fiscal” – scrie Lucian Croitoru pe site-ul său, în analiza ”Cele două fețe ale unui corp politic”. ….”Reacția celor ce alcătuiau fostul partid-stat este să conserve structurile și mentalitățile prin crearea mai multor partide” …...”” Integral: https://stirileprotv.ro/
“INTERVIU Un cunoscut istoric francez avertizează în privința unei „adicții care depășește omul”: „Voi, care vă prezentaţi drept oameni liberi, nu sunteţi liberi!” .… „Aveţi impresia că sunteţi liber, dar sunteţi ca pe o autostradă pe care puteţi face ce vreţi, dar de pe care nu puteţi ieşi”, afirmă istoricul francez într-un interviu pentru publicul HotNews.
- „Sunteţi deja prizonierul lui”, spune Thierry Wolton şi arată spre telefonul care înregistrează dialogul.
- „Noi suntem atât de mulţumiţi de dispozitivele pe care le folosim că uităm că ele sunt şi instrumente de supraveghere”, afirmă istoricul francez, care menționează China drept „cel mai bun exemplu” de supraveghere a populației cu ajutorul tehnologiei.
- El consideră că acest model poate fi replicat şi aici, în Europa: „Orice stat, chiar şi un stat democratic, e tentat să folosească tehnologia în acest fel”.
…..Wolton duce mai departe, de fapt, tema care l-a făcut cunoscut ca istoric: modul în care oamenii acceptă mecanismele propriei supuneri. El descrie o lume care seamănă cu cea imaginată de George Orwell, în volumul „1984”: cu imperii rivale, războaie purtate prin interpuşi, state care-şi supraveghează cetăţenii şi oameni care preferă să renunţe voluntar la propria libertate. …..” Integral: https://hotnews.ro/
“Exclusiv La ce trebuie să fie atentă România în timpul negocierilor dintre UE și Rusia. „Riscă să producă un nou Donbas” Negocierile UE-Rusia bat la ușă, iar mizele sunt uriașe pentru București. Expertul de la Oxford, Corneliu Bjola, dezvăluie liniile roșii pe care România trebuie să le impună UE în fața Rusiei. Negocierile dintre europeni și Rusia, în dosarul ucrainean, ar putea începe în viitorul apropiat, deși liderii europeni nu s-au înțeles încă în privința numelui celui care va reprezenta UE. Surse ale Politico vorbesc despre faptul că liderii celor mai importante state din UE, președintele Franței, Emmanuel Macron, și cancelarul german, Friedrich Merz, s-ar opune ca președintele Consiliului European, António Costa, să preia inițiativa. Deși Franța și Germania au început discuțiile cu Moscova pe cont propriu, acum cei doi contraatacă și spun că Bruxelles-ul nu ar trebui să se grăbească. ….„Mario Draghi mi se pare, cred, cel mai apropiat de profilul de care Europa are astăzi nevoie. El este perceput ca un european convins, cu un discurs consecvent în favoarea integrării aprofundate și chiar a unei „federalizări pragmatice” a UE, dar nu este asociat cu epoca dependenței energetice față de Rusia sau cu aranjamente sulfuroase de tipul Nord Stream. Draghi a dovedit, în criza euro, că poate lua decizii extrem de dificile și creative. Celebrul „whatever it takes” a combinat disciplina financiară cu capacitatea de a construi pachete complexe, acceptabile pentru Nord și Sud deopotrivă. Aceste calități sunt esențiale într-o negociere care nu va privi doar trasarea unor lines de demarcație sau încetarea ostilităților, ci și reconstrucția Ucrainei, arhitectura viitoare a sancțiunilor, ordinea energetică europeană și, nu în ultimul rând, garanțiile de securitate pentru Europa în ansamblu”, este poziția lui Corneliu Bjola ….„Dacă viitorul negociator european s-ar consulta cu statele membre înainte de a începe discuțiile, mesajul României ar trebui să fie clar și, în același timp, lucid cu privire la propriile limite. Ca stat de frontieră al NATO și al UE, aflat direct la Marea Neagră, România are un interes vital ca orice arhitectură de pace să nu legitimeze anexări teritoriale prin forță și să nu producă un „nou Donbas” permanent, un conflict înghețat la câteva sute de kilometri de granițele sale”, spune Bjola. ….„Securitatea Ucrainei este inseparabilă de securitatea Mării Negre și de stabilitatea Republicii Moldova, iar acest lucru trebuie spus răspicat: un acord care lasă Rusiei libertatea de a menține, amplifica sau repoziționa capacități militare ofensive în regiune, inclusiv sisteme care ar controla spațiul aerian și maritim, ar fi un acord împotriva intereselor României”, mai afirmă expertul. …..” Integral: https://adevarul.ro/
“Dezintegrarea ordinii mondiale. Pentru Europa, războiul din Iran nu este o aberaţie, este primul dintre multe teste …. În loc să fie guvernat de reguli comune, sistemul internaţional este acum afectat de izbucniri episodice de constrângere şi represalii. Războiul din Iran este un exemplu în acest sens: atacul din 28 februarie care l-a ucis pe Khamenei şi a declanşat runda actuală de escaladare regională a avut loc în timp ce negocierile erau încă în desfăşurare, evocând atacul surpriză de la Pearl Harbor din 7 decembrie 1941, când negociatorii japonezi încă se aflau la Washington pentru discuţii cu SUA. Mai rău, dreptul şi instituţiile internaţionale s-au dovedit în mare parte ineficiente în a împiedica America, Israelul şi Iranul să încalce în mod deschis normele de bază împotriva asasinării sau răpirii liderilor politici, atacurilor asupra infrastructurii civile şi chiar a tabuului de lungă durată din războaiele de agresiune. Un aspect crucial este că principalii actori ai războiului nu par să fie conştienţi deloc de faptul că încalcă regulile. Când tancurile conducătorului rus Vladimir Putin au intrat în Ucraina în 2022, Kremlinul a prezentat o mulţime de justificări legale pentru invazie – recunoaşterea implicită a faptului că se comitea o crimă. Prin contrast, când preşedintele american Donald Trump a ameninţat că va ataca infrastructura civilă a Iranului sau când secretarul de război (apărare) Pete Hegseth a declarat că armata nu va arăta „niciun compromis, nicio milă”, au existat puţine indicii că vreunul dintre ei ştia sau îi păsa că susţine comiterea de crime de război. Nicio arhitectură instituţională nu poate funcţiona atunci când actorii principali încetează să respecte regulile. Aceasta este esenţa distincţiei dintre dezordine şi destrămarea ordinii: una implică încălcarea regulilor; cealaltă înseamnă că nu mai există reguli convenite în comun. .... Policriza este noua normalitate Noua eră a destrămării ordinii nu poate fi atribuită doar lui Trump, chiar dacă atitudinea lui teatrală a ajuns să o întruchipeze. El este mai bine înţeles mai degrabă ca un simptom decât ca o cauză principală a unei lumi care şi-a pierdut principiile organizatorice. …. Nu vorbim de o singură criză, ci mai degrabă de cinci: un şoc al aprovizionării cu energie, ameninţarea cu proliferarea nucleară, prăbuşirea securităţii regionale, o perturbare economică globală şi o ruptură transatlantică, toate desfăşurându-se în succesiune rapidă. …..” Integral: https://www.businessmagazin.ro/
“Nicușor a dormit pe preș după ce s-a întâlnit la Bruxelles cu o pițipoancă, Rareș Bogdan Mirabela Grădinaru a fost vădit deranjată de faptul că partenerul ei s-a întâlnit la Bruxelles cu Rareș Bogdan, o pițipoancă cu standarde morale extrem de scăzute – ca să nu-i spunem altfel. Alții i-ar spune curvă politică, dar nu e cazul nostru. …. Mai ales că nu e singura tâmpenie pe care a făcut-o Nicușor Dan în ultima perioadă. Deși a încercat să să disculpe, insistând că el doar a mediat discuția dintre Rareș Bogdan și un client, urmele de ruj de pe gulerul cămășii l-au dat de gol. Ce a făcut el cu Rareș Bogdan la Bruxelles numai mediere nu a fost, asta în mod evident. …..” Integral: https://www.timesnewroman.ro/
Instructiuni comentarii:
Pentru a comenta sub identitatea de pe blogul anterior TheophylePoliteia autentificati-va mai intai, apasand pe iconul corespunzator din formular. [ Ex. pentru autentificare Wordpress apasati iconul

“Prima reacție de la vârful PNL, după respingerea guvernului Veștea: „Nu a obţinut votul nici după ce s-a umilit în faţa AUR”…..”
https://hotnews.ro/prima-reactie-de-la-varful-pnl-dupa-respingerea-guvernului-vestea-nu-a-obtinut-votul-nici-dupa-ce-s-a-umilit-in-fata-aur-2281594