Revista Presei – 22 iunie.„Facturile la energie, povara lunară care îi împinge pe români spre sărăcie. 33% din gospodării, vulnerabile ……”
| 22/06/2026 | Autor desy.demeter Categorii: Stiri / Revista Presei |
Buna dimineata intr-o zi de luni, 22 iunie! Până marţi, la ora 21.00, vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi accentuat sâmbătă în vest, apoi şi în sud-vest. Maximele termice vor fi cuprinse între 25…26 gr pe litoral şi 34…36 gr în vest şi sud-vest. In vestul ţării, precum şi în zona Carpaţilor Occidentali şi Meridionali, iar marţi (23 iunie) cu precădere în sud, centru şi nord-est, local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi izolat vijelii şi grindină de mici şi medii dimensiuni. Bucuresti: 31/20 gr.C.
“Facturile la energie, povara lunară care îi împinge pe români spre sărăcie. 33% din gospodării, vulnerabile Facturile la curent și gaze au devenit o povară tot mai grea pentru milioane de români. O analiză a Asociației Energia Inteligentă arată că 32% dintre gospodării cheltuie peste 10% din bugetul familiei doar pentru energie. Facturile la energie au ajuns să apese tot mai greu pe bugetele românilor, iar fenomenul sărăciei energetice riscă să afecteze până la finalul anului aproape o treime dintre gospodării, potrivit unei analize realizate de Asociația Energia Inteligentă. ….”Sărăcia energetică nu mai este o temă de sezon. Este o fractură structurală a modelului nostru social și locativ. (…) Iar dacă politicile vor continua să trateze doar prețul, fără să intervină asupra clădirilor, veniturilor și infrastructurii, România va rămâne o țară în care energia nu este doar o utilitate, ci un criteriu de excludere socială”, a declarat Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă. ….”Sărăcia energetică a devenit o structură socială paralelă, cu mecanisme diferite, dar convergente, care fragilizează milioane de gospodării. Când 32 la sută dintre gospodării cheltuie peste 10 la sută din buget pe energie, nu mai vorbim despre excepții. Vorbim despre un prag sistemic depășit. Iar când 7 la sută dintre gospodării ajung sub pragul materialelor după ce să plătesc facturile , energia nu mai este doar un serviciu; devine un factor direct de sărăcire“, a declarat Dumitru Chisăliță. Analiza mai arată că 11% dintre gospodării se află în subconsum, adică nu își permit să folosească suficientă energie pentru un trai decent. De asemenea, 0,07% dintre gospodării nu au electricitate, iar 0,10% au o nevoie acută de lemne de foc, situații rare ca pondere, dar extrem de grave prin impactul social. …. A doua Românie energetică este cea a subconsumului. În Nord-Est, 30% dintre gospodării consumă prea puțină energie, iar în Sud-Vest Oltenia procentul ajunge la 29%. “Aceste gospodării nu apar în statisticile de ‘facturi uriașe’. Ele nu consumă mult. Consumă prea puțin. Subconsumul este forma cea mai tăcută a sărăciei energetice. Înseamnă camere neîncălzite, umezeală, compromisuri zilnice între căldură și hrană. Este o vulnerabilitate invizibilă în dezbaterea despre prețuri, dar profund vizibilă în realitatea rurală”, a declarat Dumitru Chisăliță, președintele AEI. …..” Integral: https://newsweek.ro/
“Spitalele intră în sfârşit pe şantier: cele trei unităţi regionale de la Craiova, Iaşi şi Cluj, plus un val de proiecte pe fonduri europene, redesenează harta infrastructurii de sănătate din România După mai bine de trei decenii în care investiţiile în spitale noi de stat s-au putut număra pe degete, banii europeni şi cei din PNRR au pus în mişcare zeci de şantiere medicale Spitalul regional de la Craiova este singurul cu lucrări demarate, în timp ce Iaşiul abia se pregăteşte, iar Clujul rămâne blocat în contestaţii Constructorii români şi grupul turc CCN îşi împart cele mai mari contracte. România traversează, după o lungă perioadă de stagnare, cel mai amplu val de construcţie de spitale de stat din ultimii treizeci de ani. Motorul îl reprezintă fondurile europene şi banii din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), care au deblocat proiecte amânate ani la rând. Dacă în 2023 tabelul Ministerului Sănătăţii arăta 27 de spitale cu undă verde pentru finanţare, însumând investiţii de circa 10 mld. lei, abia o parte dintre acestea au ajuns efectiv pe şantier. Cele mai vizibile proiecte rămân cele trei spitale regionale de urgenţă de la Iaşi, Cluj şi Craiova, care presupun investiţii în construcţie de 5,6 mld. lei (1,1 mld. euro) şi vor totaliza 2.506 paturi pe internare continuă. Fiecare unitate va avea între 800 şi 850 de paturi, câte 20 de săli de operaţie şi mai multe cabinete de ambulatoriu, urmând să deservească împreună circa 1,5 milioane de pacienţi. Coordonarea revine Agenţiei Naţionale pentru Dezvoltarea Infrastructurii în Sănătate (ANDIS), înfiinţată în 2022 în subordinea Ministerului Sănătăţii tocmai pentru a duce la capăt aceste proiecte. …..” Integral: https://www.zf.ro/
“Deficitul contului curent, cu 12% mai mic după prima treime a anului .… Contul curent al balanței de plăți a înregistrat pe primele patru luni din 2026 un deficit de 7.980 milioane euro, cu 12% mai mic față de aceeași perioadă a anului anterior, potrivit datelor publicate de BNR. Rezultatul echivalează cu circa -2% din PIB estimat curent, adică prefigurează o încadrare înprognoza oficială de -6,6% din PIB pe întregul an, anunțată de Comisia Națională de specialitate. …. Pe segmentul combinat de bunuri şi servicii s-a consemnat o scădere consistentă (-14%) a soldului negativ, de la -6.480 milioane euro la -5.585 milioane euro. Reducerea cu circa 6% a deficitului pe partea de bunuri (de la -11.115 milioane euro până la -10.417 milioane euro) a fost însoțită de un plus semnificativ (+4%) al soldului pozitiv la servicii (de la +4.635 milioane euro la +4.832 milioane euro). Serviciile de telecomunicații, informatice și informaționale au avut cea mai mare contribuție pozitivă (+2.428 milioane euro, în creștere cu 2,4% față de anul trecut) și au rămas semnificativ peste serviciile de transport (+2.204 milioane euro, nivel cu circa 9,5% mai ridicat față de rezultatul consemnat în primele patru luni din 2025). Totodată, a trecut pe creștere soldul la serviciile de prelucrare a bunurilor aflate în proprietatea terţilor (+1%, de la -6% anterior, până la +927 milioane euro). Deficitul din turism a ajuns la -1.520 milioane euro, în creștere semnificativă, +303 milioane euro față de anul anterior, când se situase la „doar” -1.217 milioane euro (+25% în termeni procentuali). …. Investițiile străine, în scădere cu peste 30% Investițiile directe ale nerezidenților efectuate în perioada ianuarie-aprilie 2026 au totalizat 1.529 milioane euro, sumă cu 31,5% mai mică față de cele 2.232 milioane euro din aceeași lună a anului trecut.Participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat 2.020 milioane euro, în timp ce creditele intragrup au înregistrat valoarea netă negativă de -491 milioane euro (filialele au creditat firmele-mamă, fenomen în creștere de la -331 milioane euro anterior, care explică în mare parte scăderea de ansamblu). …..” Integral: https://www.bancherul.ro/
“România maritimă şi fluvială: între ţinta de 200 mil. tone de mărfuri în Portul Constanţa până în 2030, lipsa de investiţii în porturile dunărene şi falimentul de la şantierul naval Mangalia ♦ Traficul total de mărfuri înregistrat în portul Constanţa s-a ridicat la doar 67 milioane de tone anul trecut, în scădere faţă de 77,5 mil. de tone anul anterior şi nivelul record de 92,6 milioane de tone în 2023, potrivit datelor de la Compania Naţională “Administraţia Porturilor Maritime” Constanţa. ♦ Între timp şantierul Damen Mangalia a intrat în faliment, iar 1.000 de oameni au fost puşi pe lista de concedieri colective ♦ Pe de altă parte, investiţiile în porturile dunărene şi în eficientizarea transportului fluvial se lasă încă aşteptate. Viziunea strategică pentru domeniul transportului naval în România arată că până în 2030 portul Constanţa, cel mai mare din ţară şi al doilea cel mai mare de la Marea Neagră, va trebui să îşi crească de trei ori volumul mărfurilor procesate, până la 200 milioane tone marfă operate. …. Între timp, cifrele arată că după recordul istoric din 2023, portul Constanţa a intrat într-o fază de scădere a fluxurilor comerciale. Anul trecut, traficul total de mărfuri s-a ridicat la doar 67 mil. tone, faţă de 77,5 mil. de tone anul anterior şi un nivel de 92,6 milioane de tone în 2023, aşa cum arată datele Companiei Naţionale “Administraţia Porturilor Maritime” Constanţa. Paradoxal însă, în timp ce volumele totale de marfă au scăzut numărul navelor cargo a depăşit pragul de 2.000 de nave anul trecut, ce sugerează fragmentarea transporturilor şi creşterea frecvenţei escalelor comerciale. …..” Integral: https://www.zf.ro/
“ VIDEO Epopee fără sfârșit: Podul suspendat peste Dunăre a intrat iar în reparații. „Așa des se defectează?! Nu e normal!” .…„Se desfășoară acum operațiuni de frezare. Ulterior, vor începe lucrările de curățare finală, în vederea verificării stratului de impermeabilizare. Dacă toate decurg bine, sperăm ca la jumătatea lunii iulie să finalizăm și aceste lucrări”, transmite, pentru Digi23, purtătorul de cuvânt al CNAIR, Alin Șerbănescu. Cu o lungime totală de aproape 2.000 de metri, construcția este cel mai lung pod suspendat din România și al doilea ca lungime din Europa. Valoarea inițială a investiției a fost de peste 500 de milione de euro, bani europeni. …..” Integral: https://www.digi24.ro/
“Pensia medie a magistraților a depășit 5.000 de euro. Judecătorii și procurorii rămân categoria cu cele mai mari pensii speciale Judecătorii și procurorii continuă să beneficieze de cele mai mari pensii speciale din România, pensia medie de serviciu în cazul acestora ajungând în luna mai 2026 la 25.586 de lei brut, echivalentul a peste 5.000 de euro. În total, 5.850 de foști magistrați beneficiau de pensii de serviciu acordate în baza Legii 303/2022 privind statutul judecătorilor și procurorilor. Dintre aceștia, 2.541 primesc și pensie din sistemul public de pensii (BASS), potrivit datelor publicate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) şi citate de Agerpres. Cea mai mare parte a sumei încasate lunar provine însă direct de la bugetul de stat. Astfel, din pensia medie de 25.586 de lei, doar 7.575 de lei reprezintă componenta contributivă, în timp ce 22.461 de lei sunt suportați din bugetul de stat. Numărul total al beneficiarilor de pensii speciale a ajuns în mai 2026 la 11.970 de persoane, în creștere cu 13 față de luna precedentă. …. După magistrați, cele mai mari pensii speciale sunt încasate de personalul aeronautic civil navigant, cu o medie de 13.093 de lei pe lună, urmat de pensionarii proveniți de la Curtea de Conturi, cu 10.685 de lei. Personalul auxiliar din instanțe și parchete beneficiază de o pensie medie de 7.320 de lei, diplomații și consulii de 7.007 lei, iar foștii funcționari parlamentari de 6.274 de lei. …..” Integral: https://spotmedia.ro/
“Ce ar însemna, de fapt, învestirea guvernului Veștea? Cristian Andrei: „AUR este jolly-jokerul” …. „Dacă un cabinet Veștea ar fi învestit, va urma un nou asalt asupra PNL pentru a aduce acest partid cu forța la guvernare. Va exista presiunea mai ales asupra aleșilor PNL din Parlament să-l sprijine și poate chiar pentru ca PNL să fie deturnat cu totul. Nu cred că va reuși, pentru că PNL a avut o reacție puternic identitară, de apărare, dar e destul de transparent că se forțează învestirea cu voturile de la toate partidele, indiferent de unde, doar ca să existe un guvern în funcție, cu toată puterea sa politică în spate, și apoi să se forțeze, post-factum, refacerea coaliției PSD-PNL. Un fel de dragoste cu forța. Va exista o majoritate incertă, neclară, pentru că azi un cabinet Veștea poate trece doar cu voturi de la AUR, SOS, POT și traseiști de la aceste partide. Va fi greu să spunem pe cine reprezintă acest cabinet, în afară de PSD. Va fi greu să spui cine e de fapt la putere, cine își asumă acest cabinet, cine decontează sau cine propune. În egală măsură, va fi văzut ca un proiect al președintelui și deja vedem că este perceput drept un cabinet al său. Iată, deci, că acest vot a devenit un test de stres pentru toate partidele – pentru rezistența lor, pentru identitatea lor. A fost și este un test pentru PNL, USR, chiar și pentru UDMR, iar acum este și pentru AUR, care riscă fie să se compromită, colaborând din nou cu PSD, fie să se rupă. Prin nominalizarea făcută, Nicușor Dan a reușit să provoace tot spectrul politic, unul care era blocat, dar a tulburat și mai mult apele. Sistemul de partide românesc este într-un proces amplu de transformare”, a explicat Cristian Andrei, consultant politic, pentru Newsweek. ….„Despre ideea suspendării – nu cred că e ceva de actualitate și PSD colaborează bine cu Președintele. Pentru viitor, însă, constatăm că apropierea PSD de AUR poate produce rezultate neașteptate. Din momentul în care PSD a trecut linia roșie și a colaborat cu AUR, a arătat că are un potențial imens de șantaj în Parlament, că de fapt controlează mai mult decât voturile sale și că se poate întâmpla orice în Parlament, că putem asista la viraje neașteptate. AUR este jolly-jokerul”, a spus consultantul Cristian Andrei. ….” Integral: https://newsweek.ro/
“STUDIU: Cea mai importantă sursă de creștere electorală a partidului AUR este transferul constant de susținători dinspre PSD / Datele indică existența unei baze electorale deja consolidate (Fundația Friedrich-Ebert România) …. „Creșterea AUR s-a bazat pe două surse principale. Prima este mobilizarea alegătorilor care anterior nu participau la vot, fenomen care a adus peste 750.000 de voturi noi la alegerile din 2024. A doua este transferul constant de susținători dinspre PSD, cea mai importantă sursă de creștere electorală a partidului. Datele sugerează că electoratul AUR este mai omogen și mai stabil decât cel al altor formațiuni politice analizate, indicând existența unei baze electorale deja consolidate și nu doar a unui vot conjunctural de protest”, potrivit raportului. …. De la un scor de sub 1% la alegerile locale din 2020, AUR a ajuns, la finalul anului 2025, principala forță politică în intențiile de vot, transformându-se dintr-un partid marginal într-un actor central al sistemului politic. …. Concluzia centrală este că succesul AUR nu poate fi explicat doar prin dinamica electorală obișnuită, ci prin suprapunerea unei crize de reprezentare specifice României peste tendințele populiste observate în întreaga Europă. …. Analiza arată că susținerea pentru AUR este mai ridicată în rândul bărbaților, atinge niveluri maxime în segmentul adulților activi și este puternic influențată de nivelul de educație. Cu cât nivelul de educație formală este mai ridicat, cu atât probabilitatea de a vota AUR este mai redusă……” Integral: https://www.g4media.ro/
“Putin a vrut să facă Rusia din nou măreață, dar Ucraina este noua putere din Europa Rusia a intrat în război împotriva Ucrainei pentru că s-a simțit amenințată de extinderea alianței NATO în Europa de Est după 1991. Adevăratul inamic al Moscovei, Statele Unite, sunt cel puțin, din punct de vedere al Moscovei, „principalul responsabil” pentru acest război. Vladimir Putin a vrut să facă Rusia din nou măreață, dar acum Ucraina este noua putere în ascensiune în Europa. În realitate, războiul Rusiei este opusul unui conflict între marile puteri. Este o confruntare între puteri de mijloc. Marile puteri – Statele Unite și China – acționează de pe margine. Este tot mai clar că Rusia lui Putin nu mai este o mare putere mondială, potrivit Conversation. Rusia nu a mai fost o mare putere de la implozia Uniunii Sovietice în 1989-1991. După cum se spune în cartea recent actualizată, Războiul Rusiei împotriva Ucrainei, Rusia este o putere medie cu un complex de mare putere. A uzurpat cu succes moștenirile sovietice de mare putere, inclusiv locul său permanent în Consiliul de Securitate al ONU și unul dintre cele mai mari arsenale nucleare din lume. De asemenea, a proiectat o viziune despre sine ca lider mondial, care a câștigat o oarecare popularitate în rândul conservatorilor din nordul global și al criticilor hegemoniei SUA din Sudul global. Dar nu mai poate susține aceste afirmații. Produsul intern brut (PIB) al Rusiei este doar puțin mai mare decât cel al Coreei de Sud și mai mic decât cel al Canadei sau Braziliei. Încă are una dintre cele mai mari armate din lume, cu aproximativ 1,1 milioane de militari activi. Însă, pentru a o menține, Rusia a trebuit să aloce 7,5% din economia sa – sau 190 de miliarde de dolari americani – cheltuielilor militare în 2025. …..La patru ani și jumătate de la invazia la scară largă, Rusia a suferit o înfrângere funcțională în Ucraina. Aproximativ 80% din Ucraina rămâne în mâinile ucrainene, în spatele unei linii de front în mare parte statice. Moscova a fost acum redusă la efectuarea unui atac aerian împotriva civililor, o strategie criminală disperată cu puține exemple istorice de succes. …..” Integral: https://ziare.com/
“Urșii devin tot mai agresivi. Au atacat cu drone o rafinărie de lângă Brașov .…Săptămâna asta urșii au atacat cu un val de drone o rafinărie de lângă Brașov, distrugând mare parte din capacitățile de rafinare. Există surse care spun că urșii lucrează în secret la o rachetă hipersonică și vor fi în curând capabili să atace Bucureștiul. Pe internet au apărut deja clipuri cu urși care țin ostateci mai mulți cetățeni și cer câteva butoaie cu miere, lăzi cu zmeură și piept de pui în schimbul eliberării acestora. Ei amenință cu blocarea totală a traseului de creastă din Caraiman, lucru care va duce la prăbușirea turismului în zonă. Din păcate, în ciuda promisiunilor, NATO nu face nimic pentru a ajuta România în problema urșilor, iar MAPN nu pare să ia în calcul înființarea unei secții de spray anti-urs la fabrica de arme din Cugir, așa cum ar fi logic. …..” Integral: https://www.timesnewroman.ro/
Instructiuni comentarii:
Pentru a comenta sub identitatea de pe blogul anterior TheophylePoliteia autentificati-va mai intai, apasand pe iconul corespunzator din formular. [ Ex. pentru autentificare Wordpress apasati iconul

“Imagine-surpriză de la Bruxelles. Cu cine s-a întâlnit Nicușor Dan înainte de Consiliul European…..”
https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/imagine-surpriza-de-la-bruxelles-cu-cine-s-a-intalnit-nicusor-dan-inainte-de-consiliul-european-3825163
“Theodor Stolojan, la Congresul PNL: „Bolojan a declanșat acea luptă de modernizare a instituțiilor capturate de rețele de interese puse pe extragerea de rente”…..”
https://m.ziare.com/pnl/theodor-stolojan-congres-2019887
“INTERVIU Vladimir Tismăneanu atac la „Pădurea” și „Virusul” care au provocat criza politică: „Cine conduce România? Lucian Pahonţu sau Nicuşor Dan?”…..”
https://hotnews.ro/interviu-vladimir-tismaneanu-atac-la-padurea-si-virusul-care-au-provocat-criza-politica-cine-conduce-romania-lucian-pahontu-sau-nicusor-dan-2279904
https://www.timesnewroman.ro/politic/nicusor-a-dormit-pe-pres-dupa-ce-s-a-intalnit-la-bruxelles-cu-o-pitipoanca-rares-bogdan/